Өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту және "Хабарламалар нысандарын және Мемлекеттік органдардың хабарламаларды қабылдау қағидаларын бекіту, сондай-ақ хабарламаларды қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 6 қаңтардағы № 4 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 32 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 29 ақпанда № 13309 болып тіркелді.
"Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 17.07.2026 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. "Хабарламалар нысандарын және Мемлекеттік органдардың хабарламаларды қабылдау қағидаларын бекіту туралы, сондай-ақ хабарламаларды қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 6 қаңтардағы № 4 бұйрығына мынадай толықтырулар енгізілсін (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 6 ақпанда
№ 10194 тіркелді, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 1 сәуірде жарияланды):
1-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) осы бұйрыққа 3-1-қосымшаға сәйкес өзін-өзі реттейтін ұйымдардың қызметті бастағаны немесе тоқтатқаны туралы хабарламаның нысаны;";
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 3-1-қосымшамен толықтырылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде баспа және электрондық түрде оның көшірмесінің мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына енгізілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Ұлтық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 3-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген
іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил ведения реестра саморегулируемых организаций и о внесении дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2015 года № 4 "Об утверждении форм уведомлений и Правил приема уведомлений государственными органами, а также об определении государственных органов, осуществляющих прием уведомлений"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 32. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 февраля 2016 года № 13309.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 15.05.2016.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О саморегулировании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила ведения реестра саморегулируемых организаций согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2015 года № 4 "Об утверждении форм уведомлений и Правил приема уведомлений государственными органами, а также об определении государственных органов, осуществляющих прием уведомлений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10194, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 01 апреля 2015 года) следующие дополнения:
пункт 1 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) форму уведомления о начале или прекращении деятельности саморегулируемой организации, согласно приложению 3-1 к настоящему приказу;";
дополнить приложением 3-1 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту развития предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 3 настоящего приказа.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2016 жылғы 15 мамырдан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика
министрі
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
__________________ Ж. Қасымбек
2016 жылғы 28 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 27 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 1-қосымша
Өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімін жүргізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 2) тармақшасына сәйкес әзірленген және реттеуші мемлекеттік органдардың өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімін жүргізу тәртібін белгілейді.
Өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімін жүргізуді тиісті саладағы (аядағы) реттеуші мемлекеттік орган электрондық нысанда жүзеге асырады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 17.07.2026 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) өзін-өзі реттейтін ұйым (бұдан әрі - ӨРҰ) – қызметтің, саланың, экономикалық қызмет түрлерінің, өндірілген тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) нарығының ортақтығы қағидаты бойынша жеке кәсіпкерлік субъектілерінің немесе кәсіптік қызмет субъектілерінің ерікті не міндетті мүшелігіне (қатысуына) негізделген, қауымдастық (одақ), қоғамдық бірлестік нысанындағы немесе Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де ұйымдық-құқықтық нысандағы коммерциялық емес ұйым;
2) ӨРҰ қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) – ӨРҰ және оның мүшелерінің (қатысушыларының) қызметін ұйымдастыру тәртібін айқындайтын құжат;
3) ӨРҰ стандарты (бұдан әрі – стандарт) – ӨРҰ мүшелерінің (қатысушыларының) бірыңғай және міндетті қағидаттарды, олардың тауарларына (жұмыстарына, көрсетілетін қызметтеріне) және қызмет түріне сипаттаманы көп рет пайдалану үшін талаптарды белгілейтін құжат;
4) ӨРҰ тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) – ӨРҰ деректемелері, олар жүзеге асыратын қызмет түрлері, олардың филиалдары туралы мәліметтерді қамтитын, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген хабарламалардың негізінде қалыптастырылатын ӨРҰ тізбесі;
5) өзін-өзі реттеу – Заңда көзделген, жеке және заңды тұлғалардың өздері жүзеге асыратын, өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарын бекітуге, олардың сақталуына бақылауды жүзеге асыруға, сондай-ақ өзін-өзі реттеу субъектілерінің мүліктік жауаптылығын қамтамасыз етуге негізделген кәсіпкерлік немесе кәсіптік қызметті өз бетінше реттеуге бағытталған шаралар кешені;

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 15 мая 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
__________________ Ж. Касымбек
28 января 2016 года
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 января 2016 года № 32
Правила ведения реестра саморегулируемых организаций
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения реестра саморегулируемых организаций (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О саморегулировании" (далее – Закон) и устанавливают порядок ведения реестра саморегулируемых организаций регулирующими государственными органами.
Ведение реестра саморегулируемых организаций осуществляется регулирующим государственным органом в соответствующей сфере (отрасли) в электронной форме.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) саморегулируемая организация (далее – СРО) – некоммерческая организация в форме ассоциации (союза), общественного объединения или иной организационно-правовой форме, установленной законами Республики Казахстан, основанная на добровольном либо обязательном членстве (участии) субъектов частного предпринимательства или субъектов профессиональной деятельности по принципу общности деятельности, отрасли, видов экономической деятельности, рынка произведенных товаров (работ, услуг);
2) правила СРО (далее – правила) – документ, определяющий порядок организации деятельности СРО и ее членов (участников);
3) стандарт СРО (далее – стандарт) – документ, устанавливающий требования для многократного использования членами (участниками) СРО единых и обязательных принципов, характеристик к их товарам (работам, услугам) и виду деятельности;
4) реестр СРО (далее – Реестр) – перечень СРО, содержащий сведения об их реквизитах, осуществляемых ими видах деятельности, их филиалах, формируемый на основании уведомлений, поданных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
5) саморегулирование – комплекс мер, предусмотренных Законом, направленных на самостоятельное регулирование физическими и юридическими лицами осуществляемой ими предпринимательской или профессиональной деятельности, основанной на утверждении правил и стандартов СРО, осуществлении контроля за их соблюдением, а также обеспечении имущественной ответственности субъектов саморегулирования;

6) өзін-өзі реттеу саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – өзін-өзі реттеу мәселелері бойынша басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
7) реттеуші мемлекеттік органдар – өзін-өзі реттеу енгізілген немесе оны енгізу жоспарланған, жекелеген салада немесе мемлекеттік басқару аясында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органдар;
8) рұқсаттар және хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесінің сыртқы порталы (бұдан әрі – сыртқы портал) – жеке және заңды тұлғаларға Интернет желісі арқылы лицензиялау бөлігінде көрсетілетін қызметтердің бірыңғай қолжетімділік нүктесін, рұқсат беру рәсімдерін және хабарлама тәртібін ұсынатын рұқсаттар және хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесінің веб-порталы.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.10.2020 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Тізілімді жүргізу тәртібі
1-параграф. ӨРҰ туралы мәліметтерді енгізу тәртібі
3. Тізілімді жүргізу мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) міндетті немесе ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген ӨРҰ қызметін жүзеге асыруды бастағаны туралы қабылданған хабарлама туралы ӨРҰ Тізілімінен үзінді жіберу;
2) Тізілімді өзектілендіру (жаңарту).
Тізілімді осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әрбір реттеуші мемлекеттік орган жүргізеді.
Тізілім қазақ және орыс тілдерінде жүргізіледі.
4. ӨРҰ қызметін бастау, сондай-ақ тоқтату үшін негіз Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10194 болып тіркелген "Хабарламалар нысандарын және Мемлекеттік органдардың хабарламаларды қабылдау қағидаларын бекіту туралы, сондай-ақ хабарламаларды қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 6 қаңтардағы № 4 бұйрығына сәйкес (бұдан әрі - Бұйрық) нысан бойынша реттеуші мемлекеттік органға жіберілген ӨРҰ қызметті бастағаны немесе тоқтатқаны туралы хабарлама болып табылады.
ӨРҰ қызметті бастағаны немесе тоқтатқаны туралы хабарламаны "Е-лицензиялау" мемлекеттік деректер қоры" ақпараттық жүйесінің порталы арқылы электрондық нысанда коммерциялық емес ұйым жібереді.
Коммерциялық емес ұйым ӨРҰ қызметті тоқтатқаны туралы хабарлама жіберген жағдайда оған мынадай құжаттар:
ӨРҰ мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысының ӨРҰ қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы шешімінің көшірмесі;
заңды күшіне енген сот шешімінің көшірмесі қоса беріледі.

6) уполномоченный орган в области саморегулирования (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию по вопросам саморегулирования;
7) регулирующие государственные органы – государственные органы, осуществляющие руководство в отдельной отрасли или сфере государственного управления, в которой введено или планируется к введению саморегулирование;
8) внешний портал государственной информационной системы разрешений и уведомлений (далее - внешний портал) - веб-портал государственной информационной системы разрешений и уведомлений, предоставляющей физическим и юридическим лицам единую точку доступа к услугам в части лицензирования, разрешительные процедуры и уведомительного порядка посредством сети Интернет.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 20.10.2020 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок ведения Реестра
Параграф 1. Порядок внесения сведений о СРО
3. Ведение Реестра включает в себя следующие этапы:
1) направление выписки из Реестра СРО о принятом уведомлении о начале осуществления деятельности СРО, основанной на обязательном или добровольном членстве (участии);
2) актуализация (обновление) Реестра.
Реестр ведется каждым регулирующим государственным органом по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Реестр ведется на казахском и русском языках.
4. Основанием для начала, а равно прекращения деятельности СРО является уведомление о начале или прекращении деятельности СРО, направленное в регулирующий государственный орган по форме согласно приказу Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2015 года № 4 "Об утверждении форм уведомлений и Правил приема уведомлений государственными органами, а также об определении государственных органов, осуществляющих прием уведомлений", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах под № 10194 (далее – Приказ).
Уведомление о начале или прекращении деятельности СРО направляется некоммерческой организацией в электронной форме через портал информационной системы "Государственная база данных "Е-лицензирование".
В случае направления некоммерческой организацией уведомления о прекращении деятельности СРО к нему прилагаются следующие документы:
копия решения общего собрания членов (участников) СРО о реорганизации или ликвидации СРО;
копия решение суда, вступившего в законную силу.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.10.2020 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Егер кәсіпкерлік қызмет саласында міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген бір ӨРҰ болуы көзделсе, онда мұндай ӨРҰ қызметті бастағаны туралы хабарлама ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген, мүшелері (қатысушылары) өндірілген тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) нарығындағы көлемнің жартысынан артығын өндіретін және олардың саны нақты саладағы жеке кәсіпкерлік субъектілерінің жалпы санының кемінде үштен бірін құрайтын коммерциялық емес ұйымнан немесе ӨРҰ қабылданады.
Егер кәсіби қызмет саласында міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген бір ӨРҰ болуы көзделсе, онда мұндай ӨРҰ қызметті бастағаны туралы хабарлама ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген, саны нақты саладағы кәсіптік қызмет субъектілерінің жалпы санының жартысынан артық болатын коммерциялық емес ұйымнан немесе ӨРҰ қабылданады.
Кәсіпкерлік немесе кәсіптік қызмет субъектілерінің ерікті мүшелігіне (қатысуына) негізделген ӨРҰ қызметті жүзеге асыруын бастауы үшін коммерциялық емес ұйымнан ӨРҰ қызметті бастағаны туралы хабарлама келіп түскен жағдайда, реттеуші мемлекеттік орган мұндай хабарламаны қабылдайды.
ӨРҰ қызметті бастағаны немесе тоқтатқаны туралы хабарламаларды қабылдау Бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік органдардың хабарламаларды қабылдау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.10.2020 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.10.2020 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Хабарламада көрсетілген заңды тұлғаның орналасқан жері немесе жеке тұлғаның заңды мекенжайы, қызметті жүзеге асыру мекенжайы, сондай-ақ олар туралы ақпарат хабарламада толтырылуы үшін міндетті болып табылатын тіркеу деректері өзгерген жағдайда өтініш беруші он жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама береді. Хабарламаны қабылдаған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде реттеуші мемлекеттік орган тиісті мәліметтерді Тізілімге енгізеді.
8. Реттеуші мемлекеттік орган ӨРҰ туралы мәліметтерді Тізілімге енгізген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Міндетті немесе ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген ӨРҰ қызметті жүзеге асыруды бастағаны туралы қабылданған хабарлама туралы тізілімнен үзінді көшірме нысаны бойынша Міндетті немесе ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген ӨРҰ қызметті жүзеге асыруды бастағаны туралы қабылданған хабарлама туралы тізілімнен үзінді көшірме жолдайды.

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.10.2020 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Если в сфере предпринимательской деятельности предусматривается наличие одной СРО, основанной на обязательном членстве (участии), то уведомление о начале деятельности такой СРО принимается у некоммерческой организации или СРО, основанной на добровольном членстве (участии), члены (участники) которых производят более половины объема на рынке произведенных товаров (работ, услуг) и их численность составляет не менее трети от общего количества субъектов частного предпринимательства в конкретной сфере.
Если в сфере профессиональной деятельности предусматривается наличие одной СРО, основанной на обязательном членстве (участии), то уведомление о начале деятельности такой СРО принимается у некоммерческой организации или СРО, основанной на добровольном членстве (участии), численность которых составляет более половины от общего количества субъектов профессиональной деятельности в конкретной сфере.
В случае поступления уведомления о начале деятельности СРО от некоммерческой организации для начала осуществления деятельности СРО основанной на добровольном членстве (участии) субъектов предпринимательской или профессиональной деятельности, регулирующий государственный орган принимает такое уведомление.
Прием уведомлений о начале или прекращении деятельности СРО осуществляется в соответствии с Правилами приема уведомлений государственными органами, утвержденными Приказом.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.10.2020 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 20.10.2020 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В случае изменений места нахождения юридического лица или юридического адреса физического лица, адреса осуществления деятельности, указанных в уведомлении, а также регистрационных данных, информация о которых является обязательной для заполнения в уведомлении, соответствующее уведомление подается заявителем в течение десяти рабочих дней. В течение двух рабочих дней со дня приема уведомления, регулирующий государственный орган вносит соответствующие сведения в Реестр.
8. Регулирующим государственным органом в течение двух рабочих дней со дня внесения сведений о СРО в Реестр направляется выписка в СРО по форме выписки из Реестра о принятом уведомлении о начале осуществления деятельности СРО, основанной на обязательном или добровольном членстве (участии) согласно приложению 2 к настоящим Правилам из Реестра о принятом уведомлении о начале осуществления деятельности СРО, основанной на обязательном или добровольном членстве (участии).

9. Тізілімге мәліметтерді енгізу рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мынадай әдістермен:
1) коммерциялық емес ұйым немесе ӨРҰ сыртқы портал арқылы ұсынған электрондық нысандағы хабарламалар негізінде автоматты түрде;
2) алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.10.2020 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) заңды тұлғаның қызметіне тыйым салу туралы сот шешімі бойынша ӨРҰ қызметті тоқтатқаны туралы жіберілген хабарлама негізінде қызметті сот тоқтата тұрған жағдайда немесе Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайларда, хабарламаларды қабылдауды жүзеге асыратын реттеуші мемлекеттік органдар арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.10.2020 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Тізілімді өзектілендіру (жаңарту)
10. Тізілімді өзектілендіру (жаңарту):
осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген мәліметтер мен құжаттарды ӨРҰ-ға жіберуді;
осы тармақтың үшінші бөлігінде көзделген негіздер бойынша Тізілімнен ӨРҰ туралы мәліметтерді алып тастауды көздейді.
Коммерциялық емес ұйым ӨРҰ қызметті жүзеге асыруды бастағаны туралы хабарлама берген кезде ӨРҰ туралы мәліметтерді одан әрі өзектілендіру (жаңарту) мақсатында ӨРҰ қызметті жүзеге асыруды бастағаны туралы қабылданған хабарлама туралы үзінді көшірме алғаннан кейін екі ай ішінде реттеуші мемлекеттік органға мүліктік жауапкершілікті қамтамасыз ету тәсілдері, мынадай құжаттардың:
Заңда көзделген мәліметтерді қамтитын ӨРҰ жарғысының;
уәкілетті және реттеуші мемлекеттік органмен келісілген, ӨРҰ мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысында бекітілген ӨРҰ қағидалары мен стандарттарының;
коммерциялық емес ұйымның өздері өндірген тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) тұтынушылары және басқа адамдар алдындағы мүліктік жауапкершілігін қамтамасыз етудің бір немесе бірнеше тәсілінің болуын растайтын құжаттардың;
кәсіпкерлік қызмет саласында міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген ӨРҰ қызметті бастағаны туралы хабарлама жолданған жағдайда, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының ӨРҰ қағидаларына және стандарттарына берген қорытындысының көшірмелерін қоса бере отырып, ӨРҰ мүшелерінің (қатысушыларының) міндетті жарналарының түрлері және көлемі туралы мәліметтерді ұсынуға міндеттенеді.
ӨРҰ туралы мәліметтер мыналардың:
1) ӨРҰ мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысының ӨРҰ біріктіру, қосу, бөлу немесе бөліп шығару нысанында жүргізілген ӨРҰ-ны тарату немесе ӨРҰ-ны қайта ұйымдастыру туралы шешімі;

9. Внесение сведений в Реестр осуществляется посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений следующими способами:
1) автоматически на основании уведомлений в электронной форме, представленных некоммерческой организацией или СРО через внешний портал;
2) исключен приказом Министра национальной экономики РК от 20.10.2020 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) регулирующими государственными органами, осуществляющими прием уведомлений, на основании направленного уведомления о прекращении деятельности СРО по решению суда о запрете деятельности юридического лица, в случае приостановления деятельности судом либо в иных случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 20.10.2020 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Актуализация (обновление) Реестра
10. Актуализация (обновление) Реестра предусматривает:
направление СРО сведений и документов, предусмотренных частью второй настоящего пункта;
исключение сведений о СРО из Реестра по основаниям, предусмотренным частью третьей настоящего пункта.
В целях дальнейшей актуализации (обновления) сведений о СРО при подаче уведомления о начале осуществления деятельности СРО некоммерческая организация обязуется в течение двух месяцев после получения выписки о принятом, уведомлении о начале осуществления деятельности СРО в регулирующий государственный орган предоставить сведения о способах обеспечения имущественной ответственности, видах и размерах обязательных взносов членов (участников) СРО, с приложением копий следующих документов:
устава СРО, содержащего сведения предусмотренные Законом;
утвержденных общим собранием членов (участников) СРО правил и стандартов СРО, согласованных с уполномоченным и регулирующим государственными органами;
подтверждающих наличие у некоммерческой организации одного или нескольких способов обеспечения имущественной ответственности, перед потребителями произведенных ими товаров (работ, услуг) и иными лицами;
заключение Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан на правила и стандарты СРО, в случае направления уведомления о начале деятельности СРО, основанной на обязательном членстве (участии) в сфере предпринимательской деятельности.
Сведения о СРО исключаются из Реестра на основании:
1) решения общего собрания членов (участников) СРО о ликвидации СРО или реорганизации СРО произведенной в форме слияния, присоединения, разделения или выделения;

2) заңды күшіне енген сот шешімі негізінде Тізілімнен алып тасталады.
ӨРҰ туралы мәліметтерді өзге негіздер бойынша Тізілімнен алып тастауға жол берілмейді.
11. ӨРҰ сот шешімі немесе ӨРҰ мүшелерінің (қаытсушыларының) жалпы жиналысының шешімі бойынша таратылған жағдайда ӨРҰ өз қызметін тоқтатқаны туралы хабарламаны реттеуші мемлекеттік органға сот шешімі заңды күшіне енген немесе шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жібереді.
ӨРҰ өз қызметін тоқтатқаны туралы хабарлама жолдаған кезде реттеуші мемлекеттік орган үш жұмыс күні ішінде осындай ұйымды Тізілімнен алып тастайды.
12. Алып тасталды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.10.2020 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. ӨРҰ бекітілген қағидалары мен стандарттарының, сондай-ақ өздері өндірген тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) тұтынушылары және өзге тұлғалар алдында мүліктік жауапкершілікті қамтамасыз етудің бір тәсілінің болуы Тізілімді өзектілендіру (жаңарту) кезінде және ӨРҰ қызметінің барлық мерзімі ішінде міндетті болып табылады.
Кәсіпкерлік немесе кәсіптік қызмет субъектілерінің міндетті мүшелігіне (қатысуына) негізделген СРО-ға қойылатын қосымша талаптар өзін-өзі реттеуді енгізуді көздейтін заңдарда белгіленеді.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 26.06.2026 № 88 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Тізілімде қамтылған мәліметтерді ұсыну

2) решения суда, вступившего в законную силу.
Исключение сведений о СРО из Реестра по иным основаниям не допускается.
11. В случае ликвидации СРО по решению суда или решению общего собрания членов (участников) СРО, СРО направляет уведомление о прекращении своей деятельности в регулирующий государственный орган в течение трех рабочих дней со дня вступления в законную силу решения суда или принятия решения.
При направлении СРО уведомления о прекращении своей деятельности регулирующий государственный орган в течение трех рабочих дней исключает такую организацию из Реестра.
12. Исключен приказом Министра национальной экономики РК от 20.10.2020 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Наличие утвержденных правил и стандартов СРО, а также одного из способа обеспечения имущественной ответственности перед потребителями произведенных ими товаров (работ, услуг) и иными лицами является обязательным на момент актуализации (обновления) Реестра и в течение всего срока деятельности СРО.
Дополнительные требования к СРО, основанной на обязательном членстве (участии) субъектов предпринимательской или профессиональной деятельности, устанавливаются законами, предусматривающими введение саморегулирования.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 26.06.2026 № 88 (вводится в действие с 01.07.2026).
Параграф 3. Предоставление сведений, содержащихся в Реестре

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 20.10.2020 № 83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осынмен,
___________________________________________________________________
(реттеуші мемлекеттік органның толық атауы)
өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметті жүзеге асыруды бастағаны турал
қабылданған хабарлама туралы хабарлайды, экономикалық қызмет түрлерінің
жалпы жіктеуішіне сәйкес экономикалық қызмет түрінің коды туралы мәліметтер
___________________________________________________________________
(өзін-өзі реттейтін ұйымның толық атауы)
Лауазымы ________________ (аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі
(қолы)
Мөрдің орны
Күні: 20__ жылғы "___" _______.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 27 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 6 қаңтардағы
№ 4 бұйрығына
3-1-қосымша
Нысан
Өзін-өзі реттейтін ұйымдардың қызметті бастағаны немесе тоқтатқаны туралы хабарлама
1. ____________________________________________________________
(мемлекеттік органның толық атауы)
2. Осымен______________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке
тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), салық
төлеушінің сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда)
мыналар:
өзін-өзі реттейтін ұйымдардың қызметті бастағаны_______________
өзін-өзі реттейтін ұйымдардың қызметті тоқтатқаны туралы
_______________________________________________________________
мыналардың:
заңды тұлғаның орналасқан жерінің _____________________________
жеке тұлғаның заңды мекенжайының ______________________________
қызметті іске асыру мекенжайының ______________________________
(тиісті жолда Х белгісі қойылады)
хабарламада көрсетілген деректердің* __________________________
_______________________________________________________________
___________________________________ өзгеруі туралы хабарлайды.
3. Заңды тұлғаның орналасқан жерінің мекенжайы немесе жеке
тұлғаның заңды мекенжайы
_____________________________________________________________________
(пошта индексі, облыс, қала, аудан, елді мекен, көше атауы,
үй/ғимарат (стационарлық үй-жай) нөмірі)
4. Интернет-ресурс мекенжайы (бар болған жағдайда)_____________

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 20.10.2020 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящим,
________________________________________________________________________________
(полное наименование регулирующего государственного органа)
уведомляет о принятом, уведомлении о начале осуществления деятельности саморегулируемой организации,
сведения о коде вида экономической деятельности в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности
________________________________________________________________________________
(полное наименование саморегулируемой организации)
Должность ________________ (фамилия, имя, отчество (в случае наличия)
(подпись)
Место печати
Дата: "___" _______ 20__ года.
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 января 2016 года № 32
Приложение 3-1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 6 января 2015 года № 4
Форма
Уведомление
о начале или прекращении деятельности саморегулируемой
организации
1. В __________________________________________________________
(полное наименование государственного органа)
2. Настоящим __________________________________________________
(полное наименование, бизнес-идентификационный номер
юридического лица или фамилия, имя, отчество (в случае
наличия) физического лица, идентификационный номер
налогоплательщика (при его наличии)
уведомляет о:
начале деятельности саморегулируемой организации _______
прекращении деятельности саморегулируемой организации __
изменении:
места нахождения юридического лица______________________
юридический адрес физического лица _____________________
адреса осуществления деятельности ______________________
(в соответствующем поле ставится знак Х)
данных, указанных в уведомлении* _______________________
3. Адрес места нахождения юридического лица или юридический
адрес физического лица
_____________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт,
наименование улицы, номер дома/здания (стационарного помещения)
4. Адрес интернет–ресурса (при наличии) _______________________
Примечание:
* Заполняется при изменении регистрационных данных, указанных в
уведомлении. В данной строке указываются прежнее полное наименование,
бизнес-идентификационный номер юридического лица или фамилия, имя,
отчество (в случае наличия) физического лица, идентификационный номер
налогоплательщика (при его наличии).

5. Электрондық пошта___________________________________________
Ескерту:
* Хабарламада көрсетілген тіркеу деректері өзгерген кезде
толтырылады. Осы жолда заңды тұлғаның бұрынғы толық атауы,
бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің
аты (бар болған жағдайда), салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі (бар
болған жағдайда) көрсетіледі.
6. Телефондар ________________________________________________
7. Факс ______________________________________________________
8. Көрсетілетін қызметті жүзеге асыру мекенжайы(лары) ________
(пошта индексі, облыс, қала, аудан, елді мекен, көше атауы,
үй/ғимарат (стационарлық үй-жай) нөмірі)
9. Кәсіпкерлік немесе кәсіптік қызмет субъектілерінің өзін-өзі
реттейтін ұйымға мүшелігі (қатысуы) туралы мәліметтер:
ерікті _______________________________________________________
міндетті _____________________________________________________
(тиісті жолда Х белгісі қойылады)
10. Өзін-өзі реттеуге берілген мемлекеттік функцияның атауы
______________________________________________________________
11. Коммерциялық емес ұйымның мүшелері (қатысушылары):
1. ___________________________________________________________
2. ___________________________________________________________
(жеке тұлға үшін салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірін (бар
болған жағдайда) және оның заңды мекенжайы, сондай-ақ заңды тұлға
үшін ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны, бизнес-сәйкестендіру нөмірі
және орналасу орны көрсетіле отырып, коммерциялық емес ұйымның әрбір
мүшесінің (қатысушысының) толық атауы көрсетіледі)
12. Қосымша мәліметтер _______________________________________
(Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда
кәсіпкерлік және кәсіптік қызмет субъектілерін өзін-өзі реттеумен
байланысты қоғамдық қатынастарды реттейтін ақпарат көрсетіледі)
13. Хабарламаға:
қызметті бастау үшін:
құрылтай шартының көшірмесі __________________________________
өндірілген тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер)
нарығында өндірілген көлемнің жартысынан артығының болуын растайтын
құжаттар, сондай-ақ бір ғана ӨРҰ болуы көзделген кәсіпкерлік қызмет
саласында ӨРҰ қызметінің басталғаны туралы хабарлама жолданған
жағдайда, нақты салада кәсіпкерлік субъектілерінің жалпы санынан
үштен кем емес санының болуын растайтын құжаттар ___________________
қызметті тоқтату үшін:
ӨРҰ мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысының ӨРҰ қайта
ұйымдастыру немесе жою туралы шешімдерінің көшірмесі _______________
_______________________________________________________ заңды күшіне
(құжаттар атауы мен парақтар саны көрсетіледі)
енген сот шешімінің көшірмесі қоса беріледі.
14. Қызметті немесе белгілі бір іс-қимылды жүзеге асыру ____
басталады (уақыты және күні)
15. Қызметті немесе белгілі бір іс-қимылды жүзеге асыру ____
тоқтатылады (уақыты және күні)**
Осы өтінімді бере отырып, өтінім беруші төмендегілерді
растайды:
барлық көрсетілген деректер ресми болып табылады және қызметті
немесе іс-қимылды жүзеге асыру мәселелері бойынша оларға кез келген
ақпарат бағыттала алады;
Ескерту:
** бұл жол егер Қазақстан Республикасының заңдарында хабарлама
беру кезінде қызметті немесе іс-қимылды жүзеге асыруды тоқтату уақыты
және күні туралы ақпарат ұсыну белгіленген жағдайда ғана толтырылады.
барлық қоса берілген құжаттар түпнұсқаларға сәйкес келеді және
жарамды болып табылады;
өтінім беруші қызметті немесе іс-қимылды жүзеге асыруды бастағанға
дейін және одан кейін орындау үшін міндетті болып табылатын Қазақстан
Республикасы заңнамасының кәсіпкерлік және кәсіптік қызмет
субъектілерін өзін-өзі реттеумен байланысты қоғамдық қатынастарды
реттейтін талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді.
Аталған хабарламаны бере отырып, өтінім беруші ӨРҰ қызметті
жүзеге асыруды бастағаны туралы қабылданған хабарлама туралы үзінді
көшірме алғаннан кейін екі ай ішінде реттеуші мемлекеттік органға
мүліктік жауапкершілікті қамтамасыз ету тәсілдері, мынадай
құжаттардың:
Заңда көзделген мәліметтерді қамтитын ӨРҰ жарғысының;
уәкілетті және реттеуші мемлекеттік органмен келісілген, ӨРҰ
мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысында бекітілген ӨРҰ
қағидалары мен стандарттарының;
коммерциялық емес ұйымның өздері өндірген тауарлар (жұмыстар,
көрсетілетін қызметтер) тұтынушылары және басқа адамдар алдындағы
мүліктік жауапкершілігін қамтамасыз етудің бір немесе бірнеше
тәсілінің болуын растайтын құжаттардың;
кәсіпкерлік қызмет саласында міндетті мүшелікке (қатысуға)
негізделген ӨРҰ қызметті бастағаны туралы хабарлама жолданған
жағдайда, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының
ӨРҰ қағидаларына және стандарттарына берген қорытындысының
көшірмелерін қоса бере отырып, ӨРҰ мүшелерінің (қатысушыларының)
міндетті жарналарының түрлері және көлемі туралы мәліметтерді ұсынуға
міндеттенеді.

5. Электронная почта __________________________________________
6. Телефоны ___________________________________________________
7. Факс _______________________________________________________
8. Адрес (а) осуществления деятельности _______________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт,
наименование улицы, номер дома/здания (стационарного помещения)
9. Сведения о членстве (участие) субъектов предпринимательской
или профессиональной деятельности в саморегулируемой организации:
добровольное __________________________________________________
обязательное __________________________________________________
(в соответствующем поле ставится знак Х)
10. Наименование государственной функции, переданной в
саморегулирование ___________________________________________________
11. Члены (участники) некоммерческой организации:
1. ____________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
(указывается полное наименование каждого члена (участника)
некоммерческой организации с указанием для физического лица
идентификационного номера налогоплательщика (при его наличии) и его
юридический адрес, а также организационно-правовая форма, бизнес -
индентификационый номер для юридического лица и его место нахождение)
12. Дополнительные сведения ___________________________________
(указывается информация, в случаях, предусмотренных законодательством
Республики Казахстан регулирующее общественные отношения, связанные с
саморегулированием субъектов предпринимательской и профессиональной
деятельности)
13. К уведомлению для прекращения деятельности прилагаются:
копия решение общего собрания членов (участников) СРО о
реорганизации или ликвидации СРО ____________________________________
копия решение суда вступившего в законную силу ________________
(указывается наименование документов и количество листов)
14. Осуществление деятельности или определенных действий будет
начато _________ (время и дата)
15. Осуществление деятельности или определенных действий будет
прекращено ________ (время и дата)**
Подавая данное уведомление, заявитель обеспечивает
нижеследующее:
все указанные данные являются официальными и на них может быть
направлена любая информация по вопросам осуществления деятельности
или действия;
заявителю не запрещено судом заниматься заявленным видом
деятельности или отдельными действиями;
все прилагаемые документы соответствуют оригиналам и являются
действительными;
заявитель обеспечивает соблюдение требований законодательства
Республики Казахстан регулирующее общественные отношения, связанные с
саморегулированием субъектов предпринимательской и профессиональной
деятельности, обязательных для исполнения до начала осуществления
деятельности или действия и в последующем.
Примечание:
** данное поле заполняется только в случае, если законами
Республики Казахстан установлено представление информации о времени и
дате прекращения осуществления деятельности или действий при подаче
уведомления.
Подавая данное уведомление, заявитель обязуется в течение двух
месяцев после получения выписки о принятом уведомлении о начале
осуществления деятельности СРО в регулирующий государственный орган
предоставить сведения о способах обеспечения имущественной
ответственности, видах и размерах обязательных взносов членов
(участников) СРО, с приложением копий следующих документов:
устава СРО, содержащего сведения предусмотренные Законом;
утвержденных общим собранием членов (участников) СРО правил и
стандартов СРО согласованных с уполномоченным и регулирующим
государственным органом;
документов, подтверждающие наличие у некоммерческой организации
одного или нескольких способов обеспечения имущественной
ответственности, перед потребителями произведенных ими товаров
(работ, услуг) и иными лицами;
заключение Национальной палаты предпринимателей Республики
Казахстан на правила и стандарты СРО, в случае направления
уведомления о начале деятельности СРО основанной на обязательном
членстве (участии) в сфере предпринимательской деятельности.

16. Өтінім беруші ____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөр орны (бар болған жағдайда)
Беру күні және уақыты: 20__ жылғы "___" _______ "__" сағат "__"
минут.
17. Тұлға хабарламаны сенімхат бойынша берген жағдайда:
Сенім білдірілген тұлға______________________________ _______
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы)
____________________________________________________________________
Сенімхат нөмірі және күні
Беру күні және уақыты: 20_жылғы "_"____ "__" сағат "__" минут.

16. Заявитель _________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (в случае наличия)
Место печати (в случае наличия)
Дата и время подачи: "__" ______ 20__ года "__" час "__" минут.
17. В случае подачи уведомления лицом по доверенности:
Доверенное лицо _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (в случае наличия) (подпись)
_____________________________________________________________________
Номер и дата доверенности
Дата и время подачи: "__" ______20__ года "__" час "___" минут.