Мектепке дейінгі ұйымдар, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім беру қызметтерін көрсетудің үлгілік шартының, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін кәсіптік практиканы өткізуге арналған үлгілік шарттың және дуальды оқыту туралы үлгілік шарттың нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 93 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 ақпанда № 13227 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.11.2018 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 89) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 30.04.2025 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес мектепке дейінгі ұйымдар, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім беру қызметтерін көрсетудің үлгілік шартының нысаны;
2) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін кәсіптік практикадан өткізуге арналған үлгілік шартының нысаны;
3) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін дуальды оқыту туралы үлгілік шартының нысаны бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.11.2018 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім және халықаралық ынтымақтастық департаменті (С.М. Өмірбаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;

Об утверждении форм типового договора оказания образовательных услуг для дошкольных организаций, организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, типового договора на проведение профессиональной практики и типового договора о дуальном обучении для организаций технического и профессионального, послесреднего образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 93. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 февраля 2016 года № 13227.
Сноска. Наименование приказа в редакции приказа Министра образования и науки РК от 02.11.2018 № 611 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 89) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра просвещения РК от 30.04.2025 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) форму типового договора оказания образовательных услуг для дошкольных организаций, организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования согласно приложению 1, 2 и 3 к настоящему приказу;
2) форму типового договора на проведение профессиональной практики для организаций технического и профессионального, послесреднего образования согласно приложению 4 к настоящему приказу;
3) форму типового договора о дуальном обучении для организаций технического и профессионального, послесреднего образования согласно приложению 5 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 02.11.2018 № 611 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Департаменту высшего, послевузовского образования и международного сотрудничества (С. Омирбаев) обеспечить в установленном законодательном порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и Информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күн жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Т.О. Балықбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым Министрі
А. Сәрінжіпов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 93 бұйрығына
1-қосымша
Нысан
Мектепке дейінгі ұйымдарға арналған білім беру қызметін көрсетудің үлгілік шарты
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 08.08.2023 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 28.06.2024 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мектепке дейінгі ұйымның Жарғысы негізінде әрекет ететін, бұдан әрі "мектепке дейінгі ұйым" деп аталатын
__________________________________________________________________________
(мектепке дейінгі ұйымның атауы)
атынан басшысы
__________________________________________________________________________
(мектепке дейінгі ұйым басшысының тегі, аты, әкесінің аты, болған жағдайда)
бір жағынан және екінші жағынан
________________________________________________________________
(баланың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
бұдан әрі "ата-ана" деп аталатын ата-анасының (баланың заңды тұлғаларының) біреуі
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, (болған жағдайда)
(бұдан әрі – Тараптар) арасындағы қарым-қатынасты анықтау және реттеу мақсатында төмендегілер туралы осы шарт жасалды:
1. Шарттың мәні
1.1. Осы шарт мектепке дейінгі білім беру ұйымы мен баланың ата-анасы немесе өзге де заңды өкілдері арасында баланың мектепке дейінгі ұйымда болған кезеңінде тараптардың құқықтары мен міндеттерін, сондай-ақ, тәрбиеленушіні тәрбиелеу мен оқытуға өзара жауапкершілік тетігін белгілей отырып, өзара қарым-қатынасты реттейді.

3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Балыкбаева Т.О.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
образования и науки
Республики Казахстан
А. Саринжипов
Приложение 1
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 93
Форма
Типовой договор оказания образовательных услуг для дошкольных организаций
Сноска. Типовой договор - в редакции приказа Министра просвещения РК от 08.08.2023 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра просвещения РК от 28.06.2024 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях определения и регулирования взаимоотношений между _______________________________________________________________________________,
(наименование дошкольной организации), именуемое в дальнейшем "Дошкольная организация", в лице руководителя
_______________________________________________________________________________, (фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя дошкольной
организации) действующего на основании Устава дошкольной организации, с одной стороны
и одним из родителей
________________________________________________________________________________
(законных представителей ребенка)
________________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при
его наличии)) именуемые в дальнейшем "Родитель"
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), ребенка)с другой стороны (далее – Стороны), заключили настоящий договор о нижеследующем:
1. Предмет договора
1.1. Настоящий договор регулирует взаимоотношения между дошкольной организацией и родителями или иными законными представителями ребенка на период нахождения в дошкольной организации с установлением прав и обязанностей сторон, а также механизм взаимной ответственности за воспитание и обучение воспитанника.

2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2.1. Мектепке дейінгі ұйым:
1) мектепке дейінгі ұйымның Жарғысын және осы Шартты сақтауға;
2) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 19 маусымдағы № 254 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде № 20883 болып тіркелді) бекітілген Мектепке дейінгі білім беру саласында мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларына сәйкес тәрбиеленушілерді қабылдауды іске асыруға;
3) Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде № 29031 болып тіркелді) бектілген "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 557 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде № 8275 тіркелді) бекітілген Қазақстан Республикасында мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу жоспарларын, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2016 жылғы 12 тамыздағы № 499 бұйрығымен бекітілген. (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 14 қыркүйекте № 14235 болып тіркелді) Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламаларын толық көлемде іске асырылуын қамтамасыз етуге;
4) баланың өмірімен мен денсаулығын сақтауды, физикалық, зияткерлік, тұлғалық дамытуды қамтамасыз ететін жағдайлар жасауды, Қазақстан Республикасының Білім және ғылым Министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 12 тамыздағы № 499 бұйрығымен бекітілген (мемлекеттік нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 14235 тіркелген) Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасы мазмұнын игеруді, сапалы мекепалды даярлықты, теңгерімді тамақтануды, мүлкін сақтауды (киімі, аяқ-киімі) қамтамасыз етуге;
5) баланың әрекетін оның жасына, жеке ерекшеліктеріне және қабілеттеріне сәйкес ұйымдастыруға;
6) бес күндік, алты күндік (керегін сызу) – сағ _____ - _____ дейін мектепке дейінгі ұйымға бару кестесін жасауға;
7) тәрбиеленуші ауырған, денсаулық сақтау және басқа ұйымдарда емделген, сауықтырылған, денсаулығын түзеткен және оңалтылған (көрсетілімі бойынша анықтама және қорытынды ұсынған жағдайда) кезде, сондай-ақ, тәрбиеленушінің ата-анасының бірі немесе заңды өкілі тәрбиеленушінің жылына екі айдан артық емес мерзімде демалысқа немесе емделуге жазбаша өтініш ұсынған жағдайда, елді мекенде төтенше жағдай (әлеуметтік, табиғи, техногенді сипаттағы төтенше жағдайлар), карантин енгізілген кезеңде баланың орнын сақтауға;

2. Права и обязанности сторон
2.1. Дошкольная организация обязуется:
1) соблюдать Устав дошкольной организации и настоящий договор;
2) производить прием воспитанников в соответствии с Правилами оказания государственных услуг в сфере дошкольного образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 июня 2020 года № 254 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20883)
3) обеспечивать реализацию в полном объеме Государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения (далее – ГОС), утвержденного приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031), Типовых учебных планов дошкольного воспитания и обучения (далее – Типовые планы), утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 557 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8275) и Типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения, утвержденной приказом иcполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 августа 2016 года № 499 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики № 14235);
4) обеспечить ребенку охрану жизни и здоровья, создание условий, обеспечивающих физическое, интеллектуальное и личностное развитие, освоение содержания Типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 августа 2016 года № 499 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14235), качественную предшкольную подготовку, сбалансированное питание, сохранность имущества;
5) организовать деятельность ребенка в соответствии с индивидуальными и возрастными особенностями и возможностями;
6) установить пятидневный, шестидневный (нужное подчеркнуть) график посещения ребенком дошкольной организации с _____ до _____ ч.
7) сохранить место за ребенком в случае болезни, лечения, оздоровления, коррекции и реабилитации воспитанника в организациях здравоохранения и иных организациях (при предоставлении справки по показанию, заключения), а также при предоставлении письменного заявления одного из родителей или законного представителя воспитанника на отпуск или оздоровление воспитанника сроком до двух месяцев в год, на период введенного чрезвычайного положения (чрезвычайных ситуаций социального, природного, техногенного характера), карантина в населенном пункте.

8) баланы тәрбиелеу мен оқыту мәселелерінде ата-анаға консультациялық көмек көрсетуге;
9) тәрбиеленушілерді бір жас тобынан басқасына ауыстыру ағымдағы жылғы 1-31 тамыз аралығында жүзеге асырылады;
10) мектепалды даярлық бағдарламасын өткен тәрбиеленушілерді мектепке дейінгі ұйымнан жыл сайын 1 тамызға дейін шығаруға;
11) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 9 шілдедегі № ҚР ДСМ-59 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде № 23469 болып тіркелді) сәйкес бекітілген Мектепке дейінгі ұйымдарға және сәбилер үйлеріне қойылатын санитариялық -эпидемиологиялық талаптарын сақтауға;
12) тәрбиеленушінің ата-анасына немесе заңды өкілдеріне құрмет көрсетуге міндетті;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тәрбиеленушілерге психологиялық-педагогикалық қолдап отыруды көрсету;
ата-аналардың (немесе заңды өкілі) жазбаша түрдегі келісімімен тәрбиеленушілермен психологиялық диагностика, консультация және тренингтер (топтық, жеке) жүргізуге, ата-аналарға консультация беруге және тренингтер жүргізуге (қажет болған жағдайда).
2.2. Мектепке дейінгі ұйым:
1) Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасына сәйкес жұмыс күндері және демалыс күндері тәрбиеленушілер үшін білім беру, сауықтыру сипатындағы қосымша ақылы қызметтер көрсетуге;
2) мектепке дейінгі ұйым мен тәрбиеленушінің ата-анасының немесе өзге де заңды өкілінің арасындағы шарттың талаптары бұзылғанда, тәрбиеленуші бір айдан астам дәлелсіз себеппен және әкімшілікке ескертпей, мектепке дейінгі ұйымға келмеген, дәрігерлік консультациялық комиссия анықтамасының негізінде тәрбиеленушінің келуiне кедергi болатын медициналық қарсы көрсетілімдер болған жағдайларда шығаруға;
3) ата-анаға екі тараптың келісімі бойынша мектепке дейінгі ұйымда баланың тамақтануы үшін төлемді кейінге қалдыруға;
4) баланы алкагольді немесе наркотикті мас күйдегі ата-анасына немесе заңды өкіліне, сондай-ақ кәмелеттік жасқа толмаған жақын туыстарына бермеуге;
5) ата-ана осы шартта көзделген міндеттерін жүйелі түрде орындамаған кезде бұл туралы ата-ананы күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей хабардар ете отырып, мерзімінен бұрын шартты бұзуға;
6) өндірістік қажеттілік болған жағдайда топтарды қосуға құқылы.
2.3. Ата-ана:
1) Жарғымен анықталған ережелерді орындауға, осы шарттың талаптарын сақтауға;
2) баланың тамақтануы үшін ________ теңге мөлшерінде ағымдағы айға әр айдың 5-не дейін ақы төлеуге;

8) оказывать консультационную помощь родителю в вопросах воспитания и обучения ребенка;
9) переводить воспитанников из одной возрастной группы в другую c 1 по 31 августа текущего года с учетом достижения воспитанником полных лет в текущем календарном году;
10) выпускать из дошкольной организации воспитанников, прошедших программу предшкольной подготовки до 1 августа ежегодно;
11) соблюдать требования Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к дошкольным организациям и домам ребенка" в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 июля 2021 года № ҚР ДСМ-59 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан № 23469);
12) проявлять уважение к родителям либо законным представителям воспитанника.
13) оказывать психолого-педагогическое сопровождение воспитанникам в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
проводить психологическую диагностику, консультирование и тренинги (групповые, индивидуальные) с воспитанниками с письменного согласия родителей (или законных представителей), консультирование и тренинги с родителями (при необходимости).
2.2. Дошкольная организация имеет право:
1) оказывать дополнительные платные услуги образовательного, оздоровительного характера в будние и выходные дни для воспитанников согласно законодательству Республики Казахстан в области образования;
2) отчислить воспитанника из дошкольных организаций производится при нарушении требований договора между дошкольной организацией и родителем или иным законным представителем воспитанника; пропуска воспитанником более одного месяца без уважительных причин и предупреждения администрации; наличия медицинских противопоказаний, препятствующих его пребыванию на основании справки врачебной консультационной комиссии;
3) предоставлять родителю отсрочку платежей за питание ребенка в дошкольной организации по соглашению обеих сторон;
4) не передавать ребенка родителю или законному представителю, находящемуся в состоянии алкогольного или наркотического опьянения, а также близким родственникам, не достигшим совершеннолетия;
5) расторгнуть договор досрочно при систематическом невыполнении родителем обязательств, предусмотренных настоящим договором, уведомив родителя об этом не позднее чем за 10 (десять) календарных дней;
6) объединять группы в случае производственной необходимости.
2.3. Родитель обязуется:
1) выполнять правила, определенные Уставом, и соблюдать условия настоящего договора;
2) своевременно вносить плату в размере __________ тенге за питание ребенка ежемесячно до 5-го числа текущего месяца;

3) баланы тәрбиешіге жеке тапсыруға және одан алуға;
4) баланы алкагольді немесе наркотикті мас күйдегі, сондай-ақ кәмелеттік жасқа толмағандар жақын туысқандарына баланы мектепке дейінгі ұйымнан алуды тапсырмауға;
5) мектепке дейінгі ұйымды баланың бармайтыны туралы алдын ала уақытында хабардар етуге;
6) тұмау немесе жұқпалы аурулардың белгілері бар баланы басқа тәрбиеленушілер арасында таратпау үшін мектепке дейінгі ұйымға әкелмеуге;
7) мектепке дейінгі ұйымды себепсіз босатпауға. Бала сырқаттанып қалған жағдайда емдеуші дәрігер берген медициналық анықтама әкелуге, сондай-ақ бала үш және одан астам уақыт болмаған жағдайда тұрғылықты жері бойынша медициналық ұйым берген медициналық анықтаманы ұсынуға;
8) педагогтерге және қызметкерлерге өздерінің лауазымдық міндеттерін орындауда құрмет көрсетуге;
9) тәрбие мен оқытудың барлық мәселелері бойынша "Мектепке дейінгі ұйыммен" өзара іс-қимыл жасауға;
10) баланың денсаулығына және басқа балаларға байланысты өміріне қауіп келтіретін проблемаларды жасырмауға;
11) баланы, оның қызығушылықтарын ескере отырып:
әдептілікке, төзімділікке және ұлтаралық келісімге;
кибермәдениет пен кибергигиенаға тәрбиелеуге;
12) баланың қажеттіліктерін ескере отырып, мобильді құрылғыларды қолдануды шектеу мүмкіндіктерін қарастыруға;
13) баласының мектепке дейінгі ұйымға баруын қатамасыз етуге міндетті.
2.4. Ата-ана:
1) балалармен жүргізілетін жұмысты жақсарту бойынша және мектепке дейінгі ұйымда қосымша қызмет түрлерін ұйымдастыру бойынша ұсыныс жасауға;
2) баланың мектепке дейінгі ұйымның жағдайына бейімделу кезеңінде белгілі бар уақыт ішінде екі тараптың келісуімен мектепке дейінгі ұйымда болуға;
3) екі тараптың келісімі бойынша баланың тамақтануы үшін төлемді белгіленген мерзімінен 5 (бес) жұмыс күні ішінде кейінге қалдыруға;
4) осы шарт талаптарының орындалуын талап етуге;
5) алдын ала мектепке дейінгі ұйымды 10 (он) күнтізбелік күннен кеш емес уақытта ескертіп, осы шартты бір жақты мерзімінен бұрын бұзуға құқылы.
3. Білім беру қызметін көрсету ақысының мөлшері және төлеу тәртібі
Баланың тамақтануы үшін _________ теңге сомасындағы ата-ана төлемі ай сайын ағымдағы айдың 5-не дейін төленеді. Тәрбиеленуші ауырған, денсаулық сақтау және басқа ұйымдарда емделген, сауықтырылған, денсаулығын түзеткен және оңалтылған (көрсетілімі бойынша анықтама және қорытынды ұсынған жағдайда) кезде, сондай-ақ тәрбиеленушінің ата-анасының бірі немесе заңды өкілі тәрбиеленушінің жылына екі айдан артық емес мерзімде демалысқа немесе емделуге жазбаша өтініш ұсынған жағдайда нақты келген күндерінің саны бойынша қайта есептеу келесі айдың басында жүргізіледі және төлем туралы түбіртекке енгізіледі.

3) лично передавать и забирать ребенка у воспитателя группы;
4) не поручать забирать ребенка из дошкольной организации близким родственникам, находящимся в состоянии алкогольного или наркотического опьянения, а также не достигшим совершеннолетия;
5) своевременно информировать дошкольную организацию о предстоящем отсутствии ребенка;
6) не приводить ребенка в дошкольную организацию с признаками простудных или инфекционных заболеваний для предотвращения их распространения среди других воспитанников;
7) не допускать пропусков в посещении дошкольной организации без уважительной причины. В случае болезни ребенка и при отсутствии ребенка три и более дней предоставить медицинскую справку, выданную медицинской организацией по месту жительства;
8) проявлять уважение к педагогу и сотрудникам при исполнении ими своих должностных обязанностей;
9) взаимодействовать с дошкольной организацией по всем вопросам воспитания и обучения ребенка;
10) не скрывать проблемы, связанные со здоровьем и угрожающие жизни ребенка и других детей;
11) воспитывать у ребенка с учетом его интересов:
добропорядочность, толерантность и межнациональное согласие; киберкультуру и кибергигиену;
12) рассмотреть возможность ограничения использование мобильных устройств с учетом потребности ребенка;
13) обеспечивать посещение ребенка дошкольной организации. 2.4. Родитель имеет право:
1) вносить предложения по улучшению деятельности дошкольной организации и организации дополнительных услуг;
2) в период адаптации ребенка к условиям дошкольной организации в течение определенного времени согласованного обеими сторонами, находиться в дошкольной организации;
3) брать отсрочку платежей за питание ребенка не позднее чем за 5 (пять) рабочих дней до установленных сроков оплаты по согласованию обеих сторон;
4) требовать выполнение условий настоящего договора;
5) расторгнуть настоящий договор досрочно в одностороннем порядке, предварительно уведомив об этом дошкольную организацию не позднее чем за 10 (десять) календарных дней.
3. Размер и порядок оплаты образовательных услуг
Родительская оплата в сумме __________ тенге, за питание ребенка вносится ежемесячно до 5-го числа текущего месяца. В случае болезни, лечения, оздоровления, коррекции и реабилитации воспитанника в организациях здравоохранения и иных организациях (при предоставлении справки по показанию, заключения), а также при предоставлении письменного заявления одного из родителей или законного представителя воспитанника на отпуск или оздоровление воспитанника сроком до двух месяцев в год, в текущем месяце, за который произведена оплата, производится перерасчет по фактическому количеству посещений к началу следующего месяца и внесен в квитанцию об оплате.

4. Тараптардың жауапкершілігі
Осы шартта көзделген өз міндеттемелерін орындамағаны үшін немесе тиесілі орындамағаны үшін тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
5. Дауларды шешу тәртібі
1) осы шартты орындау процесінде туындаған келіспеушіліктер мен дауларды өзара қолайлы шешімдерге келу мақсатында тікелей тараптардың өздері шешеді;
2) тараптар арасында келіссөздер, өзара қолайлы шешімдер жасау жолымен шешілмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешіледі.
6. Форс-мажор
1) су тасқыны, өрт, басқа табиғи апаттар, соғыс немесе соғыс қимылдары сияқты форс-мажорлық жағдай кезінде, сондай-ақ саналы шектерде Тараптардың бақылауынан тәуелді болмайтын және шартты жасаудан кейін пайда болған басқа кез-келген жағдай кезінде Тараптардың жауапкершілігі басталмайды;
2) билік пен басқару органдарының Тараптардың тым болмаса біреуінің осы шарт міндеттемелерін орындауына мүмкіндік бермейтін актілерді қабылдауы да Тараптардың бақылауына тәуелді болмайтын жағдайлар ретінде танылады;
3) Тараптардың міндеттемелерді орындауы форс-мажорлық жағдайлар мен олардың салдарынының әрекет ету мерзіміне сәйкестендіріле отырып ауыстырылады.
7. Шарттың әрекет ету мерзімі, талаптарын өзгерту және оны бұзу тәртібі
1) шарт қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және тараптардың келісімі бойынша ұзартылуы, өзгертілуі, толықтырылуы мүмкін.
2) шартқа өзгерістер, толықтырулар енгізу оған қосымша түрінде ресімделеді.
3) шарттың әрекет ету мерзімі ______________бастап _________дейін.
4) Осы шарт әр тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
Тараптардың мекенжайы және қолы:
Мектепке дейінгі ұйым
_____________________________
(мектепке дейінгі ұйымның атауы)
Мекенжайы:__________________
Мектепке дейінгі ұйым басшысы
_____________________
_____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, (болған жағдайда)) Қолы________________________
Мөр (мемлекеттк ұйымдарға),
(жеке меншік ұйымдарға -
болған жағдайда)
Ата-ана:
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, (болған жағдайда))
Мекенжайы:_____________________
Төлқұжат деректері: ______________
________________________________
Жұмыс орны: ____________________
Лауазымы: ______________________
Байланыс деректері _______________
Қолы___________________________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 93 бұйрығына
2-қосымша
Нысаны
Орта білім беру ұйымдары үшін білім беру қызметтерін көрсетудің үлгілік шарты
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.11.2018 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім беру ұйымдары ____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(білім беру ұйымының толық атауы)
мен баланың ата-анасы (заңды өкілі) арасындағы өзара қарым-қатынасты
реттеу мақсатында білім беру ұйымының директоры атынан, ___________________________
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________бекітілген
(тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда))
білім беру ұйымының Жарғысы негізінде қызмет ететін_________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
бір жағынан және көрсетілген мекен жай бойынша тұратын:
________________________________________________________________________________
білім алушының _________________________________________________________________
(баланың тегi, аты, әкесiнiң аты туған күні, ЖСН)
ата-анасы (немесе заңды өкілі)______________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда))
екінші жақтан, төмендегілер туралы _________________________________________________
осы шартты жасады.

4. Ответственность Сторон
Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий настоящего договора в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Порядок разрешения споров
1) разногласия и споры, возникающие в процессе выполнения настоящего Договора, разрешаются непосредственно Сторонами в целях выработки взаимоприемлемых решений;
2) вопросы, не разрешенные сторонами путем переговоров, выработки взаимоприемлемых решений, разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
6. Форс-мажор
1) При форс-мажорных обстоятельствах, таких как наводнение, пожар, другие стихийные бедствия, война или военные действия, а также при любых других обстоятельствах, не зависящих в разумных пределах от контроля Сторон и возникших после заключения Договора, ответственность Сторон не наступает;
2) Обстоятельствами, не зависящими от контроля Сторон, признается также издание органами власти и управления актов, делающих невозможным исполнение обязательств по настоящему договору хотя бы одной из Сторон;
3) Исполнение обязательств Сторонами соразмерно переносится на срок действия форс-мажорных обстоятельств и их последствий.
7. Срок действия, порядок изменения условий договора и его расторжение
1) договор действует с момента его подписания и может быть продлен, изменен, дополнен по соглашению Сторон;
2) изменения, дополнения к договору оформляются в форме приложения к нему;
3) срок действия договора с _______________ по _________________;
4) настоящий договор составлен в 2-х экземплярах, по одному для каждой Стороны.
Адреса и подписи Сторон:
Дошкольная организация
_____________________________________
(наименование дошкольной организации)
Адрес: _______________________________
Руководитель дошкольной организации _____________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись ____________________________
Печать (для государственных организаций)
(для частных организаций - при наличии)
Родитель
_____________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Адрес: ________________________________
Паспортные данные:
______________________________________
место работы и должность:
______________________________________
Контактные данные:____________________
Подпись ______________________________
Скачать
Приложение 2
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 93
Форма
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 02.11.2018 № 611 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой договор оказания образовательных услуг организаций среднего образования
В целях регулирования взаимоотношений между организациями образования
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(полное наименование организации образования) именуемое в дальнейшем
(организация образования), в лице директора организации образования
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), действующего на основании Устава
организация образования, утвержденного ___________________________________________,
с одной стороны и "родитель" (или законный представитель ребенка) с другой стороны
_______________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), именуемого в дальнейшем "родитель (законный
представитель)" обучающегося ___________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), ребенка, дата рождения, ИИН),
проживающие по адресу: __________________________________________________ с другой
стороны заключили настоящий Договор о нижеследующем:

1. Шарттың мәні
1. Осы шарт тараптардың құқықтарын мен міндеттерін белгілей отырып анықтайтын білім беру ұйымы мен ата-ана (заңды өкіл) арасындағы өзара қарым-қатынасты, сондай-ақ білім алушыны (тәрбиеленушіні) тәрбиелеу мен оқыту үшін өзара жауапкершілік тетеігін реттейді.
2. Орта білім беру ұйымының құқықтары және міндеттері
2. Орта білім беру ұйымы:
1) білім алушыдан, ата-анадан (заңды өкілдерден) білім беру ұйымының Жарғысын, білім беру ұйымының ішкі қағидаларын және оның қызметін регламенттей білім беру ұйымының актілерін сақтауын талап етуге;
2) білім беру ұйымдарының кітапханаларының ақпараттық ресурстарға, оқулықтарға, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарға еркін қолжетімділік мен қолдануды қамтамасыз етуге;
3) білім беру ұйымдарының басшылары бекіткен, актілерге көзделген тәртіппен және шарттарда оқу бағдарламаларының шеңберінде тапсырмаларды орындау үшін білім алушының компьютер техникасымен қолдануына мүмкіндік беруге;
4) білім алушының ата-анасының немесе заңды өкілінің өтініші негізінде мектептен мектепке ауыстыруға;
5) білім алушыларға қосымша білім беру (ақылы және / немесе тегін) қызметтерін ұсыну (үйірмелер, спорт клубтары) құқылы.
3. Орта білім беру ұйымы:
1) білім алушыны, ата-ананы (заңды өкілді) білім беру ұйымының Жарғысымен, білім беру қызметімен айналысуға арналған лицензиямен, білім беру ұйымының ішкі тәртіптемесімен және оның қызметін регламенттейтін актілермен таныстыруға;
2) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 14) тармақшасына сәйкес білім беру саласындағы уәкілетті органмен әзірленген Мемлекеттік жалпыға міндетті орта білім беру стандартына, "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабына сәйкес білім алушының білім, білік, дағдыларын игеруін қамтамасыз етуге;
3) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-76 бұйрығымен бекітілген "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" Санитариялық қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23890 болып тіркелген) білім беру және тәрбие үдерісіне қойылатын санитариялық және гигиеналық талаптарды сақтауға;
4) Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 14 қаңтардағы № 26 (Қазақстан Республикасы мемлекеттік нормативтік құқықтық актілерінің тізілімінде № 13085 тіркелген) бұйрығымен бекітілген орта білім беру ұйымдары үшін міндетті мектеп формасына қойылатын талаптарға сәйкес міндетті мектеп формасына қойылатын талаптарға сәйкес келуін қамтамасыз етуге (бұдан әрі - міндетті мектеп формасына қойылатын талаптар);

1. Предмет договора
1. Настоящий договор регулирует взаимоотношения между организацией образования и родителем (законным представителем) с установлением прав и обязанностей сторон, а также механизм взаимной ответственности за воспитание и обучение обучающегося (воспитанника).
2. Права и обязанности организации среднего образования
2. Организация среднего образования имеет право:
1) требовать от обучающегося, родителей (законных представителей) соблюдения Устава организации образования, правил внутреннего распорядка организации образования и актов организации образования, регламентирующих ее деятельность;
2) обеспечить свободный доступ и пользование информационными ресурсами, библиотекой организации образования, учебниками, учебно-методическими комплексами и учебно-методическими пособиями;
3) предоставить обучающемуся возможность пользования компьютерной техникой для выполнения заданий в рамках учебных программ, в порядке и на условиях, предусмотренных актами, утвержденными руководителем организации образования;
4) переводить обучающегося на основании заявления родителя или законного представителя из школы в школу;
5) предоставлять обучающимся дополнительные образовательные (платные и/или бесплатные) услуги (кружки по интересам, спортивные секции).
3. Организация среднего образования обязуется:
1) ознакомить обучающегося, родителя (законного представителя) с Уставом организации образования, лицензией на занятие образовательной деятельностью, правилами внутреннего распорядка и актами организации образования, регламентирующими ее деятельность;
2) обеспечить приобретение знаний, умений, навыков обучающегося в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об образовании", с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования, разработанных уполномоченным органом в области образования в соответствии с подпунктом 5-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании";
3) соблюдать санитарные и гигиенические требования, предъявляемые к образовательному и воспитательному процессу в соответствии с Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования", утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-76 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23890);
4) обеспечить соблюдение обучающимся требований к обязательной школьной форме согласно Требованиям к обязательной школьной форме для организаций среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки РК от 14 января 2016 года № 26 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 13085) (далее – Требования к обязательной школьной форме);

5) оқу процесі және мектептен тыс, мектептік және сабақтан тыс іс-шаралар өткізу барысында мектеп аумағында білім алушылардың өмірі мен денсаулығына жауапты болуға;
ата-аналарының (немесе заңды өкілі) жазбаша түрдегі келісімімен білім алушыларға психологиялық диагностика, консультация және тренингтер (топтық, жеке) жүргізуге, ата-аналарға консультация беруге және тренингтер жүргізуге;
білім алушының жеке қасиеттерін ескере отырып, өмір қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, адамгершілігін, физикалық және психологиялық денсаулығын нығайтуға;
6) білім алушының ата-анасына немесе заңды өкілдеріне құрметпен қарауға;
7) Шартты бұзған жағдайда білім алушыға түскен кездегі құжаттарын қайтарып беруге;
8) білім алушының, ата-анасының (заңды өкілінің) келісімінсіз және оқу процесіне залал келтірмей, білім алушыны тапсырмаларды орындауға тартуға жол бермеуге;
9) оқудың толық курсын сәтті аяқтағаннан кейін және қорытынды аттестаттаудан өткеннен кейін "Білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың түрлері мен нысандарын және оларды беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 28 қаңтардағы № 39 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 10348 нөмірімен тіркелген) бекітілген тиісті нысан бойынша білім туралы құжатты беруге міндетті;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен білім алушылар мен тәрбиеленушілерге психологиялық-педагогикалық қолдап отыруды көрсетуге.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.04.2020 № 143 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Оқу-ағарту министрінің 08.08.2023 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.06.2024 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.04.2025 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Білім беру ұйымының ата-анасы (немесе заңды өкілінің) құқықтары және міндеттері
4. Ата-ана (заңды өкілі):
1) баланы тәрбиелеу мен оқытудың барлық бағыттары бойынша білім беру ұйымымен өзара қарым-қатынас жасауға;
2) Қазақстан Республикасықолданыстағы заңнамасында көзделген оқыту-тәрбиелеу үдерісін іске асыруға қатысуға;

5) нести ответственность за жизнь и здоровье обучающегося на территории школы во время учебного процесса и проведения школьных мероприятий, вне школы во время проведения внеурочных мероприятий;
проводить психологическую диагностику, консультирование и тренинги (групповые, индивидуальные) с обучающимися с письменного согласия родителей (или законных представителей), консультирование и тренинги с родителями (при необходимости);
обеспечить охрану жизни, укрепление нравственного, физического и психологического здоровья обучающегося с учетом его индивидуальных особенностей;
6) проявлять уважение к родителям либо законным представителям обучающихся;
7) вернуть при расторжении Договора обучающемуся документы, принятые при поступлении;
8) не допускать привлечение обучающегося к выполнению поручений без согласия обучающегося, родителя (законного представителя) и в ущерб учебному процессу;
9) выдать после успешного окончания полного курса обучения и по результатам прохождения итоговой аттестации документ об образовании по соответствующей форме, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2015 года № 39 "Об утверждении видов и форм документов об образовании государственного образца и Правила их выдачи, (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 10348).
10) оказывать психолого-педагогическое сопровождение обучающимся и воспитанникам в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.04.2020 № 143 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра просвещения РК от 08.08.2023 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.06.2024 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.04.2025 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Права и обязанности родителя (законного представителя) организации среднего образования
4. Родитель (законный представитель) имеет право:
1) взаимодействовать с организацией образования в вопросах воспитания и обучения ребенка;
2) принимать участие в реализации учебно-воспитательного процесса, в рамках предусмотренных действующим законодательством РК;

3) ата-аналар комитеті, қамқоршылық кеңесі, ата-аналар жиналыстарының шешімін орындауға;
4) ата-аналар комитеті арқылы білім ұйымының басқармасы органдарының жұмысына қатысуға;
5) өз балаларының үлгерімі, тәртібі және оқу жағдайына қатысты ақпаратты алуға;
6) психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияларда өз балаларын оқыту және тәрбиелеу проблемалары бойынша консультативтік көмек алуға;
7) қосымша (ақылы және / немесе тегін) қызметтерді алуға (үйірмелер, спорт клубтары) құқылы.
5. Ата-ана (немесе заңды өкілі):
1) білім беру ұйымының Жарғысын және осы шарттың ережесін сақтауға;
2) ата-аналар жиналысына баруға, қажет болған жағдайда оқу-тәрбие үдерісі және нақты педагогикалық көмек көрсету бойынша жеке педагогикалық әңгімелесу үшін әкімшіліктің немесе педагогтердің шақыруы бойынша білім беру ұйымына баруға;
3) педагогтерге және қызметкерлерге өздерінің лауазымдық міндеттерін орындауда, сондай-ақ білім беру ұйымдарының білім алушыларына құрмет қөрсетуге;
4) Міндетті мектеп формасына қойылатын талаптарға сәйкес мектеп формасына қойылатын талаптарды сақтауға;
5) сабақтарда баланың болмау себебі туралы білім беру ұйымын хабардар етуге;
6) Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес білім беру ұйымына оқушының кінәсінен келтірілген материалдық залалды өтеуге;
7) мектеп аумағынан тыс (мектепке дейін және мектептен кейін) білім алушылардың өмірі мен денсаулығына жауапкершілік алуға, құқығы мен еркіндігін қорғауға;
8) педагогтермен білім алушыны тәрбиелеу мен оқыту мәселелері бойынша байланыста болуға, кері байланысты жүзеге асыруға;
9) баланы, оның қызығушылықтарын ескере келе:
әдептілікке, төзімділікке, академиялық адалдыққа және ұлтаралық келісімге;
кибермәдениетке және кибергигиенаға тәрбиелеуге;
10) баланың қажеттіліктерін ескере отырып мобильді құрылғыларды қолдануды шектеу мүмкіндіктерін қарастыруға;
11) қашықтан оқыту арқылы оқытудың нұсқаулықтарын, бағдарламаларын іске асыру және орнату бойынша білім алушыға қолдау көрсетуге міндетті.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 15.04.2020 № 143 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 06.05.2021 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
4. Тараптардың жауапкершілігі
6. Осы шартта көзделген өз міндеттемелерін орындамағаны үшін немесе тиесілі орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.

3) учитывать решения родительского комитета, попечительского совета, родительских собраний;
4) участвовать в работе органов управления организации образования через родительские комитеты;
5) получать информацию от организации образования относительно успеваемости, поведения и условий учебы своих детей;
6) получать консультативную помощь по проблемам обучения и воспитания своих детей в психолого-медико-педагогических консультациях;
7) получать дополнительные (платные и/или бесплатные) услуги (кружки по интересам, спортивные секции).
5. Родитель (или законный представитель) обязуется:
1) соблюдать Устав организации образования и положения настоящего Договора;
2) посещать родительские собрания, при необходимости являться в организации образования по вызову администрации или педагогов для индивидуальной педагогической беседы по учебно-воспитательному процессу и получения конкретной педагогической помощи;
3) проявлять уважение к педагогу и сотрудникам при исполнении ими своих должностных обязанностей, а также к обучающимся в организации образования;
4) соблюдать требования к школьной форме согласно Требованиям к обязательной школьной форме;
5) информировать организацию образования о причине отсутствия ребенка на уроках;
6) возмещать материальный ущерб, причиненный по вине обучающегося организации образования, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) нести ответственность за жизнь и здоровье, защищать права и свободу обучающегося за пределами территории школы (до школы и после школы);
8) поддерживать связь с педагогами по вопросам воспитания и обучения обучающегося, осуществлять обратную связь;
9) воспитывать у ребенка с учетом его интересов:
добропорядочность, толерантность, академическую честность и межнациональное согласие;
киберкультуру и кибергигиену;
10) рассмотреть возможность ограничения использование мобильных устройств с учетом потребности ребенка;
11) оказывать поддержку обучающемуся по реализации и установке инструкций, программ обучения путем дистанционного обучения.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра образования и науки РК от 15.04.2020 № 143 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра образования и науки РК от 06.05.2021 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Ответственность сторон
6. За неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей, предусмотренных настоящим Договором, стороны несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.

5. Дауларды шешу тәртібі
7. Осы шартты орындау процесінде туындаған келіспеушіліктер мен дауларды өзара қолайлы шешімдерге келу мақсатында тікелей тараптардың өздері шешеді.
8. Тараптар арасында келіссөздер, өзара қолайлы шешімдер жасау жолымен шешілмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешіледі.
6. Форс-мажор
9. Соғыс, өрт, басқа да табиғи апаттар, соғыс немесе әскери іс-қимылдар сияқты форс-мажорлы жағдайында, сондай-ақ Тараптардың бақылауына негізделмеген және шарт жасасқаннан кейін болған кез келген басқа жағдайларда Тараптардың жауапкершілігі орын алмайды.
10. Тараптардың міндеттемелерді орындауы форс-мажорлық жағдайлар мен олардың зардаптарының әрекет ету мерзіміне сәйкестендіріле отырып ауыстырылады.
7. Шарттың әрекет ету мерзімі, талаптарын өзгерту және оны бұзу тәртібі
11. Осы шарт тараптар қол қойған сәттен бастап күшіне енеді және оның толық орындалуына дейін жарамды. Жаңа шарт жасаған кезде жаңа келісім жасасу кезінде белгіленген шарттар қолданыста болады.
12. Осы Шарттың ережелері тараптардың өзара жазбаша келісімі бойынша толықтырып өзгертілуі мүмкін.
13. Тараптар арасындағы шарттық қатынастарды тоқтату білім беру ұйымының басшысының тиісті бұйрығын жариялау мерзімі болып табылады.
14. Осы шарт мемлекеттік немесе орыс тілінде бірдей заң күшімен екі данада, ал тапсырыс берушінің қатысуымен үш данада жасалады, бір данадан әр тарапқа беріледі.
15. Осы Шарттың тараптары "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 47-бабында және тараптардың - білім беру ұйымдары мен ата-аналардың (заңды өкілдері) келісімі бойынша бекітілген білім беру ұйымдарындағы оқушылардың құқықтары мен міндеттерін сақтау жөніндегі міндеттемелерін растайды.
Осы шартқа қол қойған тараптар
Білім беру ұйымы______________
______________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Мекен-жайы:
______________________________
Білім беру ұйымының басшысы
______________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда))
Қолы_________________________
Мөр (мемлекеттік ұйымдар үшін), (жеке
ұйымдарға - бар болған жағдайда)
Ата-ана (заңды өкілі)
____________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда))
Мекен-жайы: __________________
______________________________
Паспорт мәліметтері: ____________
жұмыс орны: ___________________
лауазымы: _____________________
Байланыс мәліметтері ___________
_______________________________
Қолы_____________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 93 бұйрығына
3 қосымша
Нысаны
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім беру қызметтерін көрсетудің үлгілік шарты

5. Порядок разрешения споров
7. Разногласия и споры, возникающие в процессе выполнения настоящего Договора, разрешаются непосредственно сторонами в целях выработки взаимоприемлемых решений.
8. Вопросы, не разрешенные сторонами путем переговоров, выработки взаимоприемлемых решений, разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
6. Форс-мажор
9. При форс-мажорных обстоятельствах, таких как наводнение, пожар, другие стихийные бедствия, война или военные действия, а также при любых других обстоятельствах, не зависящих в разумных пределах от контроля Сторон и возникших после заключения Договора, ответственность Сторон не наступает.
10. Исполнение обязательств Сторонами соразмерно переносится на срок действия форс-мажорных обстоятельств и их последствий.
7. Срок действия, порядок изменения условий договора и его расторжение
11. Настоящий договор вступает в силу со дня его подписания сторонами и действует до полного его исполнения. При заключении нового договора, действуют условия, установленные на момент заключения нового договора.
12. Условия настоящего Договора могут быть изменены и дополнены по взаимному письменному соглашению сторон.
13. Моментом прекращения договорных отношений между сторонами является издание соответствующего приказа руководителем организации образования.
14. Настоящий Договор заключается в двух экземплярах, а при участии заказчика в трех экземплярах на государственном или русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу и передается по одному экземпляру для каждой из сторон.
15. Стороны настоящего Договора подтверждают приверженность сохранения прав и обязанностей обучащихся организации образования, закреплҰнных в статье 47 Закона РК "Об образовании" и иные пункты по соглашению сторон - организаций образования и родителей (законных представителей).
Стороны, подписавшие настоящий договор
Организация образования
____________________________________
(наименование организации образования)
Адрес:______________________________
Руководитель организации образования
____________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись ____________________________
Печать
(для государственных организаций),(для частных организаций - при наличии)
Родитель (законный представитель)
______________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Адрес: ________________________________
Паспортные данные: ____________________
______________________________________
место работы: _________________________
______________________________________
должность: ____________________________
Контактные данные _____________________
______________________________________
Подпись ________________
Приложение 3
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 93

Ескерту. 3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.11.2018 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 27.08.2021 № 432 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________________________________________________________ негізінде әрекет етуші (құрылтайшы құжаттардың реквизиттері) ____________________________________________________________атынан, (білім беру ұйымның атауы, білім беру қызметімен айналысу үшін мемлекеттік лицензияның №) бұдан әрі "білім беру ұйымы" деп аталатын __________________________________________________________________ __________________________________________________________________ (басшының немесе басқа өкілетті тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты) бір жағынан және бұдан әрі "білім алушы" (немесе заңды өкілі) деп аталатын __________________________________________________________________ (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда) ______________________________________________________екінші жақтан, немесе _______________________________________________ негізінде және (құрылтайшы құжаттардың реквизиттері) азамат(ша) _________________________________________________________ (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда) мүддесі үшін әрекет етуші __________________________________________________________________ (заңды тұлғасы басшының немесе басқа өкілетті тұлғаның тегi, аты, ___________________________________________________________________ әкесiнiң аты (бар болған жағдайда)) атынан, бұдан әрі "тапсырыс беруші" деп алатын _________________________________________________________ (жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы) екінші жақтан төмендегілер туралы осы шартты жасады.
1. Шарттың мәні

Сноска. Приказ дополнен приложением 3 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 02.11.2018 № 611 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра образования и науки РК от 27.08.2021 № 432 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Типовой договор оказания образовательных услуг
для технического и профессионального, послесреднего образования
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование организации образования, № государственной лицензии
на _________________________________________________________________
занятия образовательной деятельности) в лице
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя или иного
уполномоченного лица), действующего на основании
_________________________________________________________, именуемое
(реквизиты учредительных документов) в дальнейшем "организация
образования", с одной стороны, и гражданином (кой)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) именуемый(ая) в дальнейшем
"обучающийся (законный представитель)", с другой стороны, и (или)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование
юридического лица) в лице
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность руководителя
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
юридического лица или другого уполномоченного лица) именуемый (ая)
в дальнейшем "заказчик", действующего на основании
_______________________________________________________, и в интересах
(реквизиты учредительных документов) гражданина(ки)
____________________________________________________, с другой стороны,
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
заключили настоящий договор о нижеследующем:
1. Предмет договора

1. Тапсырыс беруші немесе білім алушы (немесе заңды өкілі) тапсырады және төлейді, ал техникалық және кәсіптік білім беру ұйымы білім алушыға тиісті мамандық оқыту нысаны бойынша білім беру ұйымының оқу жоспарларына сәйкес білім алушы үшін оқу процесін ұйымдастыруды және білім алушыға білім беру қызметтерін алу мүмкіндігін ұсынуды өз міндетіне алады.
2. Білім беру ұйымының құқықтары мен міндеттері
2. Білім беру ұйымы:
1) осы Келісімге, білім беру ұйымының жарғысына, білім беру ұйымының ішкі тәртіп қағидаларына және білім беру ұйымы қызметін реттейтін білім беру актілеріне сәйкес білім алушыдан адал және тиісті міндеттерді орындауын талап етуге;
2) білім алушыға ішкі тәртіп қағидаларында, білім беру ұйымының жарғысында және осы Шарттың талаптарында көзделген міндеттерін бұзғаны үшін ақшалай баламада көрсетілген санкциялардан басқа тәртіптік ықпал ету шараларын қолдануға;
3) білім алушыдан білім беру ұйымының мүлігіне мұқият қарауды, компьютермен және басқа жабдықпен жұмыс істеу ережелерін сақтауды талап етуге. Білім алушының әрекеттерінен келтірілген материалдық залал болған жағдайда, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген тәртіппен оны қалпына келтіруге жұмсалған шығындар үшін өтемақы талап етуге;
4) білім алушыны білім беру, ғылыми және шығармашылық қызметте табысқа жеткені үшін марапаттауға және ынталандыруға;
5) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы № 125 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5191 тіркелген) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылауды, оларды аралық және қорытынды аттестаттауды өткізудің үлгілік қағидаларында (бұдан әрі - ағымды бақылауды жүргізу қағидалары) көрсетілген себептер бойынша, сондай-ақ білім беру ұйымының Жарғысын бұзған жағдайда Шартты біржақты тәртіпте тоқтатуға құқылы;
3. Білім беру ұйымы:
1) білім алушы білім беру ұйымының Жарғысымен, ішкі тәртіп қағидаларымен, оның қызметін реттейтін білім беру ұйымының актілерімен таныстыруға;
2) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес білім алушыны оқытуды қамтамасыз етуге;
3) қабылдау емтихандарының (сұхбаттасу) қорытындылары бойынша (немесе академиялық қарыз жабылған жағдайда басқа білім беру ұйымынан ауысу арқылы) білім ұйымының студенттері қатарына жыл сайынғы төлемнің ____% мөлшерін ол немесе тапсырыс беруші (уәкіл) төлеген жағдайда білім алушыны қабылдауға;

1. Заказчик или обучающийся (законный представитель) поручает и оплачивает, а организация технического и профессионального образования принимает на себя обязанность по организации учебного процесса для обучающегося и предоставлению, обучающемуся возможности получения образовательных услуг в соответствии с учебными планами организации образования по соответствующей специальности, форме обучения и полной оплаты оказанных услуг.
2. Права и обязанности организации образования
2. Организация образования имеет право:
1) требовать от обучающегося образования, добросовестного и надлежащего исполнения обязанностей настоящего Договора, Устава организации образования, правил внутреннего распорядка, и актов организации образования, регламентирующих ее деятельность;
2) применять к обучающемуся меры дисциплинарного воздействия, кроме санкций, выраженных в денежном эквиваленте, за нарушение им обязанностей, предусмотренные правилами внутреннего распорядка, уставом организации образования и условиями настоящего Договора;
3) требовать от обучающегося бережного отношения к имуществу организации образования, соблюдения правил работы с компьютерной и другой техникой. В случае причинения материального ущерба действиями обучающегося требовать возмещения понесенных затрат на его восстановление в порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан;
4) осуществлять поощрение и вознаграждение обучающегося за успехи в учебной, научной и творческой деятельности;
5) расторгнуть Договор в одностороннем порядке при отчислении по причинам, указанным в Типовых правилах проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся для организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 125 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5191) (далее – Правила проведения текущего контроля), а также в случае нарушения Устава организации образования.
3. Организация образования обязуется:
1) ознакомить обучающегося с Уставом организации образования, правилами внутреннего распорядка и актами организации образования, регламентирующих ее деятельность;
2) обеспечить обучение обучающегося в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об образовании";
3) принять обучающегося по итогам вступительного экзамена (собеседования) (или переводом из других организаций образования при условии погашения академической задолженности) в число обучающихся организации образования при условии внесения им или заказчиком (представителем) оплаты в размере ____% от суммы годового платежа;

4) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-76 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23890 болып тіркелген) бекітілген "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына сәйкес оқу жүктемесінің көлемін анықтауға;
5) білім ұйымдарының кітапхана ресурстарына (оқулықтарға, оқу-
әдістемелік кешендерге және оқу-әдістемелік құралдарға) қол жеткізуді қамтамасыз етуге;
6) білім алушыларға білім беру ұйымының басшысы бекіткен оқу
бағдарламалары шеңберінде тапсырмаларды орындау үшін компьютерлік техниканы пайдалануға мүмкіндік беруге;
7) білім беру ұйымының басшысы бекіткен білім беру ұйымының оқу
жоспарына сәйкес білім алушының кәсіби практикадан өтуін ұйымдастыруға;
8) білім алушының өтініші негізінде бір мамандықтан келесі мамандыққа немесе бір оқу нысанынан басқасына, сондай-ақ, қатар басқа білім беру ұйымына Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 20 қаңтардағы №19 (бұдан әрі – ауыстыру және қайта қабылдау қағидалары) бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10297 тіркелген) бекітілген "Білім алушыларды білім беру ұйымдарының түрлері бойынша ауыстыру және қайта қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына (бұдан әрі – білім алушыларды ауыстыру және қайта қабылдау қағидалары) сәйкес ауыстыруға және қайта қабылдауға;
9) Шарт бұзылған жағдайда білім алушыға бұйрық шығарылған сәттен бастап, ағымдағы оқу жылының шығындарын есептей отырып, төленген соманы қайтаруға;
10) білім алушыға ұйымының ғылыми, мәдени және спорттық шараларына қатысуына мүмкіндік беруге;
11) оқудың толық курсын сәтті аяқтағаннан кейін және қорытынды аттестаттау нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 28 қаңтардағы № 39 бұйрығымен бекітілген "Білім туралы құжаттардың түрлерін, білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың нысандарын және оларды есепке алу мен беру қағидаларын, білім туралы өзіндік үлгідегі құжаттардың мазмұнына қойылатын негізгі талаптарды және оларды есепке алу мен беру қағидаларын, сондай-ақ білім беру ұйымдарында білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін анықтаманың нысанын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №10348 тіркелген) тиісті нысанда білім туралы құжат беруге;
12) білім беру ұйымы таратылған немесе білім беру қызметін тоқтатқан жағдайда, білім алушыларды басқа білім беру ұйымдарында оқуын жалғастыру үшін ауыстыру жөнінде шаралар қабылдауға міндетті;

4) определять объем учебной нагрузки в соответствии с Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования", утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-76 (зарегистрирован в Реестре государственных нормативных правовых актов под № 23890);
5) обеспечить свободный доступ к ресурсам библиотеки (учебники, учебно-методические комплексы и учебно-методические пособия) организаций образования;
6) предоставить обучающемуся возможность пользования компьютерной техникой для выполнения заданий в рамках учебных программ, утвержденными руководителем организации образования;
7) организовать прохождение профессиональной практики обучающемуся в соответствии с учебным планом организации образования, утвержденным руководителем организации образования;
8) переводить и восстанавливать обучающегося на основании заявления с одной специальности на другую или с одной формы обучения на другую, а также в другую организацию образования в соответствии с Правилами оказания государственной услуги "Перевод и восстановление обучающихся по типам организаций образования", утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 19 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10297) (далее – Правила перевода и восстановления);
9) вернуть при расторжении Договора обучающемуся выплаченные суммы с учетом вычета расходов за текущий период обучения с момента издания приказа;
10) предоставлять возможность обучающемуся, принимать участие в научных, культурных и спортивных мероприятиях организации образования;
11) выдать после успешного окончания полного курса обучения и по результатам прохождения итоговой аттестации документ об образовании по соответствующей форме, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2015 года № 39 "Об утверждении видов документов об образовании, форм документов об образовании государственного образца и правил их учета и выдачи, основных требований к содержанию документов об образовании собственного образца и правил их учета и выдачи, а также формы справки, выдаваемой лицам, не завершившим образование в организациях образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10348);
12) в случае ликвидации учебного заведения или прекращения образовательной деятельности принять меры по переводу обучающихся для продолжения обучения в другой организации образования.

13) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен білім алушыларға психологиялық-педагогикалық қолдап отыруды көрсетуге;
ата-аналардың (немесе заңды өкілдердің) жазбаша түрдегі келісімімен білім алушылармен психологиялық диагностика, консультация және тренингтер (топтық, жеке) жүргізуге, ата-аналарға консультация беруге және тренингтер жүргізуге (қажет болған жағдайда).
Ескерту. 3-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Оқу-ағарту министрінің 08.08.2023 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.06.2024 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Білім алушының құқықтары мен міндеттері
4. Білім алушы:
1) ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларында белгіленген тәртіппен, бір білім беру ұйымынан екінші білім беру ұйымына ауысуға және қайта оқуға қабылдануға, бір мамандықтан басқа мамандыққа, ақылы оқудан мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқуға ауысуға немесе бір оқыту нысанынан басқасына ауысуға;
2) оқу ақысын кезең-кезеңімен төлеуге, бұл ретте оқу шығыстары нақты ұлғайған жағдайда тараптардың келісімі бойынша жылына бір реттен артық емес төлемақы мөлшері өзгеруі мүмкін;
3) мемлекеттік емес жалпыға міндетті білім беру стандартының қосымша білім беру (ақылы және тегін) қызметтерін алуға;
4) кітапхана мен оқу залдары базасында оқу, оқу-әдістемелік әдебиеттер қорына еркін қолжеткізуге және пайдалануға;
5) студенттік өзін-өзі басқару органдарына қатысуға құқылы;
5. Білім алушы:
1) білім беру ұйымының Жарғысын, ішкі тәртіп қағидаларын және білім беру ұйымының қызметін регламеттейтін білім беру актілерін орындауға;
2) білім беру ұйымының мүлкін күтіп ұстауға және орынды пайдалануға, оқуда және жатақханада тұру кезінде қолайлы жағдай жасауға қатысуға (егер ұсынылса);
3) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 қаңтардағы № 28 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14881 тіркелген) Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу қағидаларына сәйкес әскери есепке алу қағидаларын сақтауға;
4) педагогтерге және қызметкерлерге өздерінің лауазымдық міндеттерін орындауда, сондай-ақ білім беру ұйымдарының білім алушыларына құрмет көрсетуге;
5) білім беру ұйымында болмаған күннен бастап бір апта ішінде жазбаша түрде сабақта болмаған жағдайда білім беру ұйымын хабарлауға;

13) оказывать психолого-педагогическое сопровождение обучающимся в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
проводить психологическую диагностику, консультирование и тренинги (групповые, индивидуальные) с обучающимися с письменного согласия родителей (или законных представителей), консультирование и тренинги с родителями (при необходимости).
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказами Министра просвещения РК от 08.08.2023 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.06.2024 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Права и обязанности обучающегося
4. Обучающийся имеет право на:
1) восстановление и перевод из одного учебного заведения в другое, с одной специальности на другую, с платной основы на обучение по государственному образовательному заказу или с одной формы обучения на другую в порядке, установленном Правилами перевода и восстановления;
2) поэтапную оплату за обучение, при этом размер оплаты может быть изменен, но не более одного раза в год по соглашению сторон в случае фактического увеличения расходов на обучение;
3) получение дополнительных образовательных (платных и бесплатных) услуг вне государственного общеобязательного стандарта образования;
4) свободный доступ и пользование фондом учебной, учебно-методической литературы на базе библиотеки и читальных залов;
5) участие в органах студенческого самоуправления.
5. Обучающийся обязуется:
1) соблюдать Устав организации образования, правила внутреннего распорядка организации образования и акты организации образования, регламентирующих ее деятельность;
2) бережно относиться к имуществу организации образования и рационально использовать его, участвовать в создании нормальных условий для обучения и проживания в общежитии (при предоставлении);
3) соблюдать правила воинского учета, согласно Правил воинского учета военнообязанных и призывников, утвержденные приказом Министра обороны Республики Казахстан от 24 января 2017 года № 28 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14881);
4) проявлять уважение к педагогу и сотрудникам при исполнении ими своих должностных обязанностей, а также к обучающимся в организациях образования;
5) информировать организацию образования в случае пропуска занятий по непредвиденным и иным обстоятельствам в произвольной форме письменно в течении недели со дня отсутствия в организации образования;

6) отбасылық мәртебесі және байланыс ақпараты өзгерген жағдайда білім беру ұйымына есеп беруге (тұрғылықты жері, телефон нөмірі, электронды пошта және т.б.);
7) амбулаториялық немесе стационарлық ем қабылдаған жағдайда растайтын құжаттарды табыс ете отырып, білім беру ұйымына хабарлауға міндетті.
4. Тапсырыс берушінің құқықтары мен міндеттері
6. Тапсырыс беруші (тапсырыс болған жағдайда):
1) ұсынылатын білім беру қызметтері үшін уақытылы ақы төлеуге міндетті;
7. Тапсырыс беруші (тапсырыс болған жағдайда):
1) осы Шартқа сәйкес білім алушыдан өз міндеттерін және адал тиісті түрде орындауды талап етуге құқылы.
5. Тараптардың жауапкершіліктері
8. Осы Келісімде көзделген өз міндеттемелерін орындамағаны үшін немесе тиесілі орындамағаны үшін тараптар Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
6. Дауларды шешу тәртібі
9. Осы Келісімді іске асыру барысында туындайтын келіспеушіліктер мен даулар өзара тиімді шешімдерді әзірлеу мақсатында тараптармен тікелей шешіледі.
10. Тараптардың келіссөздер жолымен шешілмеген мәселелер, өзара тиімді шешімдерді әзірлеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.
7. Шарттың әрекет ету мерзімі, талаптарын өзгерту және оны бұзу тәртібі
11. Осы шарт оған тараптар қол қойған күнінен бастап күшіне енеді және толық орындалғанға дейін әрекет етеді.
12. Осы шарттың талаптары тараптардың өзара жазбаша келісімдері бойынша өзгеруі және толықтырылуы мүмкін.
13. Осы шарт үш данада жасалады мемлекеттік немесе орыс тілінде бірдей заң күшімен жасалады және әрбір тарапқа бір данадан беріледі.
14. Тараптардың заңды мекен-жайлары мен банктік реквизиттері:
Білім беру ұйымы:
Білім алушы (заңды тұлға немесе тапсырыс беруші):
_________________________________
(Білім беру ұйымының атауы)
_________________________________
_________________________________
(заңды мекенжайы)
_________________________________
_________________________________
(байланыс телефон нөмірі)
Білім беру ұйымының басшысы
_________________________________
_________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөр (мемлекеттік ұйымдары үшін),
(жеке ұйымдар үшін – бар болған жағдайда)
_________________________________
Білім алушының, заңды өкілінің,
тапсырыс берушінің тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
_________________________________
(туған күні, айы, жылы, ЖСН, жеке куәлігінің
№, қай мерзімде және кіммен берілді)
_________________________________
(үй мекенжайы, білім алушы немесе
заңды тұлғаның байланыс телефоны)
_________________________________
(қолы)
_________________________________
(Тапсырыс берушінің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болған жағдайда)
_________________________________
(туған күні, айы, жылы, ЖСН, жеке куәлігінің
№, қай мерзімде және кіммен берілді)
_________________________________
(үй мекенжайы, байланыс телефоны)
_________________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 93 бұйрығына
4-қосымша
Нысаны
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін кәсіптік практиканы өткізуге арналған үлгілік шарт

6) сообщать в организацию образования при изменении семейного положения и контактной информации (места жительства, номера телефона, электронной почты и тому подобное);
7) уведомить организацию образования при нахождении на амбулаторном или стационарном лечении с предъявлением подтверждающих документов.
4. Права и обязанности заказчика
6. Заказчик обязуется (в случае заказа):
1) в установленные сроки вносить плату за предоставляемые образовательные услуги.
7. Заказчик имеет право (в случае заказа):
1) требовать от обучающегося добросовестного и надлежащего исполнения обязанностей в соответствии с настоящим Договором.
5. Ответственность сторон
8. За неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей, предусмотренных настоящим Договором, стороны несут ответственность, установленной действующим законодательством Республики Казахстан.
6. Порядок разрешения споров
9. Разногласия и споры, возникающие в процессе выполнения настоящего Договора, разрешаются непосредственно сторонами в целях выработки взаимоприемлемых решений.
10. Вопросы, не разрешенные сторонами путем переговоров, выработки взаимоприемлемых решений, разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
7. Срок действия, порядок изменения условий договора и его расторжение
11. Настоящий договор вступает в силу со дня его подписания сторонами и действует до полного его исполнения.
12. Условия настоящего Договора могут быть изменены и дополнены по взаимному письменному соглашению сторон.
13. Настоящий Договор заключается в трех экземплярах по одному экземпляру для каждой Стороны на государственном и русском языках имеющих одинаковую юридическую силу.
14. Юридические адреса и банковские реквизиты Сторон:
Организация образования:
Обучающийся
(законный представитель или заказчик):
____________________________________
(наименование организации образования)
____________________________________
____________________________________
(юридический адрес)
____________________________________
____________________________________
____________________________________
(номер контактного телефона)
Руководитель организации образования
____________________________________
____________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Печать (для государственных организаций),
(для частных организаций - при наличии)
____________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
обучающегося (законного представителя)
___________________________________
(дата рождения, ИИН, № уд. личности,
когда и кем выдано)
___________________________________
(домашний адрес, телефон обучающегося
или законного представителя))
_________________________________
(подпись)
_________________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) заказчика)
_________________________________
(дата рождения, ИИН, № уд. личности,
когда и кем выдано)
_________________________________
(Адрес место нахождения, телефон)
_________________________________
(подпись)
Приложение 4
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 93

Ескерту. 4-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.11.2018 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Оқу-ағарту министрінің м.а. 31.05.2024 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
______________ қаласы                                    20 ____ жылғы "___"________
____________________________________________________________ негізінде әрекет етуші
(құрылтайшы құжаттардың реквизиттері)
________________________________________________________________________________
(білім беру ұйымның атауы)
бұдан әрі "білім беру ұйымы" деп аталатын ___________________________________________
_________________________________________________________________________ атынан,
(басшының немесе басқа өкілетті тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты
(бар болған жағдайда))
_____________________________________________________________________ бір жағынан,
_____________________________________________________________ негізінде әрекет етуші
(құрылтайшы құжаттардың реквизиттері)
_________________________________________________________________________атынан,
________________________________________________________________________________
(басшының немесе басқа өкілетті тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты
(бар болған жағдайда))
бұдан әрі "кәсіпорын (ұйым)" деп аталатын _________________________________________
_______________________________________________________________________________
(кәсіпорынның атауы)
деп аталатын екінші жақтан Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаға сәйкес
төмендегілер туралы осы шартты жасады:
1. Шарттың мәні
1. Білім беру ұйымы 20___ жылы түскен ______________________________________
(мамандықтың коды және атауы) мамандығының (біліктіліктің)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(білім беру бағдарламаның атауы)
білім беру бағдарламасы бойынша білім алушыны оқытуды жүзеге асырады.
2. Кәсіпорын (ұйым) білім алушыны білім беру бағдарламасының бейініне сәйкес кәсіптік практиканың базасымен қамтамасыз етеді.
Практиканың базалары болып табылатын кәсіпорындар (ұйымдар) өндірістік практикадан өту кезінде білім алушыға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еңбекке ақы төлеуді жүзеге асыра алады.

Сноска. Приказ дополнен приложением 4 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 02.11.2018 № 611 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра просвещения РК от 31.05.2024 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Типовой договор на проведение профессиональной практики для организаций технического и профессионального, послесреднего образования
город ______________ "___"_________20____ года
_____________________________________________________________________________,
_____________________________________________________________________ именуемый
(наименование организации образования)
в дальнейшем "организация образования", в лице __________________________________,
_______________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя или иного уполномоченного лица)
действующего на основании ______________________________________________________,
(реквизиты учредительных документов)
с одной стороны, ________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________,
(наименование предприятия, учреждения, организации и т.д.) именуемый в дальнейшем
"предприятие (организация)", в лице
_______________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность руководителя юридического
лица или другого уполномоченного лица) действующего на основании
_______________________________________________________________________________,
(реквизиты учредительных документов)
с другой стороны, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан,
заключили настоящий договор о нижеследующем:
1. Предмет договора
1. Организация образования осуществляет обучение обучающегося, поступившего в 20___ году, по образовательной программе
_______________________________________________________________________________
(наименование образовательной программы)
специальности (квалификации)_____________________________________________________
(код и наименование специальности)
2. Предприятие (организация) обеспечивает обучающегося базой профессиональной практики в соответствии с профилем образовательной программы.
Предприятиями (организациями), являющимися базами практики, во время прохождения производственной практики обучающемуся может осуществляться оплата труда в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3. Білім беру ұйымы:
1) осы Келісімге, білім беру ұйымының жарғысына, білім беру ұйымының ішкі тәртіп
қағидаларына және білім беру ұйымы қызметін реттейтін білім беру актілеріне сәйкес білім
алушыдан адал және тиісті міндеттерді орындауын талап етуге құқылы.
4. Білім беру ұйымы өзіне мынадай міндеттемелер алады:
1) ____________________________ оқу нысаны бойынша _________________________
(мамандықтың коды және атауы)
__________________________________________________________________________
мамандық бойынша оқитын білім алушыны оқу үдерісінің кестесіне сәйкес
_______________________ практикадан өту үшін кәсіпорынға жіберу; (практика түрі);
2) білім алушыны осы Шартта көрсетілген міндеттер мен жауапкершілікпен таныстыру;
3) кәсіптік практиканың бағдарламасын және кәсіптік практикадан өтудің күнтізбелік кестесін кәсіпорынмен бірге әзірлеу және келісу;
4) кәсіпорынға (ұйымға) кәсіптік практиканың басталуынан екі апта бұрын білім алушылардың санын көрсетіп, кәсіптік практиканың бағдарламасын, практикадан өтудің күнтізбелік кестесін ұсыну;
5) білім беру ұйымның тиісті мамандықтары бойынша оқытушылар және өндірістік оқыту шеберлері арасынан практика жетекшілерін білім беру ұйымның басшысының бұйрығымен бекіту;
6) кәсіпорынның қызметкерлері үшін міндетті болып табылатын еңбек тәртібін және ішкі тәртіп ережелерін білім алушымен сақталуын қамтамасыз ету;
7) білім беру бағдарламасы мен оқу процесінің тізбесіне сәйкес білім алушының кәсіптік практикаданөтуін ұйымдастыру және мерзімді бақылауды жүзеге асыру;
8) кәсіпорынның қызметкерлеріне білім алушылардың кәсіптік практиканы ұйымдастыруға және өткізуге әдістемелік көмек көрсету;
9) қажеттілігіне қарай кәсіпорынға білім алушының оқу жетістіктері туралы мәліметтер беру;
10) егер олар практикадан өту барысында білім алушының қатысуымен жазатайым оқиғалар болған жағдайда оларды тергеуге қатысу;
11) білім беру ұйымы таратылған немесе білім беру қызметі тоқтатылған жағдайда кәсіпорынды (ұйымды) хабардар ету және басқа білім беру ұйымында білім алуды жалғастыру үшін білім алушыны ауыстыру бойынша шаралар қабылдау.
Кәсіпорынның (ұйымның) міндеттері мен құқықтары
5. Кәсіпорын:
1) жаңа технологияларға және өндірістік процестің өзгерген жағдайларына сәйкес кәсіптік практиканың білім беру бағдарламасын әзірлеуге қатысуға;

2. Права и обязанности организации образования
3. Организация образования имеет право:
1) требовать от обучающегося образования добросовестного и надлежащего исполнения обязанностей настоящего Договора, Устава организации образования, правил внутреннего распорядка, и актов организации образования, регламентирующих ее деятельностью.
4. Организация образования обязуется:
1) направить на предприятие обучающегося по специальности
________________________________________________________________________________
(код и наименование специальности) формы обучения _____________________
для прохождения ________________________________________________________________
(вид практики)
практики в соответствии с графиком учебного процесса;
2) ознакомить обучающегося с его обязанностями и ответственностью, указанных в настоящем Договоре;
3) разработать и согласовать с предприятием (организацией) программу профессиональной практики и календарные графики прохождения профессиональной практики;
4) за две недели до начала профессиональной практики предоставлять в предприятие (организацию) для согласования программу, календарные графики прохождения профессиональной практики с указанием количества обучающихся;
5) назначить приказом руководителя организации образования руководителей практики из числа преподавателей и мастеров производственного обучения соответствующих специальностей организации образования;
6) обеспечить соблюдение обучающимся трудовой дисциплины, правил внутреннего распорядка, обязательных для работников данного предприятия;
7) организовать прохождение и осуществлять периодический контроль профессиональной практики обучающего в соответствии с образовательной программой и с графиком учебного процесса;
8) оказывать работникам предприятия методическую помощь в организации и проведении профессиональной практики;
9) при необходимости предоставлять предприятию сведения об учебных достижениях обучающегося;
10) принимать участие в расследовании несчастных случаев, в случаях, если они произошли с участием обучающегося в период прохождения практики;
11) в случае ликвидации организации образования или прекращения образовательной деятельности поставить в известность предприятие (организация) и принять меры к переводу обучающегося для продолжения обучения в другой организации образования.
3. Права и обязанности предприятия (организации)
5. Предприятие (организация) имеет право:
1) участвовать в разработке образовательной программы профессиональной практики в соответствии с новыми технологиями и изменившимися условиями производственного процесса;

2) кәсіпорынның қажеттеліктеріне сәйкес курстық және дипломдық жұмыстардың тақырыптарын ұсынуға;
3) білім алушылардың қорытынды аттестаттауына қатысуға;
4) білім алушылардың ағымдағы үлгерімі туралы ақпарат сұрастыруға;
5) білім беру ұйымынан жұмыс берушілердің болжалдарына сәйкес білім алушылардың сапалы оқытуын талап етуге құқылы.
6. Кәсіпорын өзіне мынадай міндеттемелер алады:
1) білім алушыға жұмыс орнында қауіпсіз жұмыс жағдайын (қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау бойынша міндетті нұсқамалықты өткізу арқылы) қамтамасыз ету және қажетті жағдайда білім алушының қауіпсіз еңбекті әдістеріне оқытуды жүргізу;
2) тиісті қызметтің бос орны бар болғаны кезде алған мамандыққа сәйкес жұмысқа қабылдау үшін түлектің кандидатурасын қарастыру;
3) білім беру ұйымына оқу процессінің кестесіне сәйкес білім алушының кәсіптік практикадан өтуі үшін жұмыс орындарын ұсыну;
4) осы шарттың ережелеріне сәйкес тиісті мамандықтар бойынша кәсіби практикаға жолдамаға сай білім алушыны қабылдау;
5) практиканың бағдарламасында қарастырылмаған және білім алушының мамандығына қатысы жоқ лауазымдарда білім алушыны пайдалануға жол бермеу;
6) бөлімшелерде (бөлімдерде, цехтерде, зертханаларда және сол сияқты) білім алушының кәсіптік практикасына жетекшілік ету үшін білікті мамандарды белгілеуді қамтамасыз ету;
7) білім алушының еңбек тәртібін және кәсіпорынның ішкі тәртіп ережелерін бұзғаны бойынша, өндірістік оқыту немесе кәсіптік практика бағдарламалары бойынша үлгірмеуі, сонымен қатар физикалық және психологиялық жағдайдың сәйкес келмеуі барлық оқиғалар туралы білім беру ұйымын хабардар ету;
8) білім алушының кәсіби практиканың бағдарламасын толық игеруі және оның жеке тапсырмаларды орындауы үшін қажетті болатын зертханаларды, кабинеттерді, шеберханаларды, кітапхананы, сызбаларды, техникалық және басқа құжаттарды пайдалану арқылы білім алушының кәсіптік практиканың бағдарламасын орындау мақсатында жұмыс орындарында қажетті жағдай жасау;
9) кәсіби практика аяқталған соң білім алушының жұмысы туралы мінездеме беру және кәсіби практикадан өту сапасын бағалау.
3. Тараптардың жауапкершілігі
7. Тараптар осы Келісімде қарастырылған міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес жауапкершілік жүктеледі.
4. Дауларды шешудің тәртібі
8. Осы Келісімді орындау үдерісінде туындаған даулар мен келіспеушіліктерді өзара тиімді шешім қабылдау мақсатында тараптар тікелей өздері қарастырады.

2) предлагать темы курсовых и дипломных работ в соответствии с потребностями предприятия;
3) принимать участие в итоговой аттестации обучающихся;
4) запрашивать информацию о текущей успеваемости обучающихся;
5) требовать от организации образования качественного обучения обучающихся в соответствии с ожиданиями работодателя.
6. Предприятие (организация) обязуется:
1) обеспечить обучающемуся условия безопасной работы на рабочем месте (с проведением обязательных инструктажей по технике безопасности и охране труда) и в необходимых случаях проводить обучение обучающегося безопасным методам труда;
2) рассмотреть кандидатуру выпускника для принятия на работу в соответствии с полученной специальностью при наличии соответствующей вакансии;
3) предоставить организации образования в соответствии с графиком учебного процесса рабочие места для проведения профессиональной практики обучающегося;
4) принять по направлению на профессиональную практику по соответствующим специальностям обучающегося в соответствии с условиями настоящего договора;
5) не допускать использования обучающегося на должностях, не предусмотренных программой практики и не имеющих отношения к специальности обучающегося;
6) обеспечить предоставление квалифицированных специалистов для руководства профессиональной практикой обучающегося в подразделениях (отделах, цехах, лабораториях) предприятия (организации);
7) сообщать в организации образования о всех случаях нарушения обучающимся трудовой дисциплины и правил внутреннего распорядка предприятия, неуспеваемости по программе производственного обучения или профессиональной практики, а также случаях несоответствия физического и психического состояния здоровья;
8) создать необходимые условия для выполнения обучающимся программы профессиональной практики на рабочих местах с предоставлением возможности пользования лабораториями, кабинетами, мастерскими, библиотекой, чертежами, технической и другой документацией, необходимой для успешного освоения обучающимся программы профессиональной практики и выполнения ими индивидуальных заданий;
9) по окончании профессиональной практики выдать характеристику о работе обучающегося и выставить оценку качества прохождения профессиональной практики.
4. Ответственность сторон
7. За неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей, предусмотренных настоящим Договором, стороны несут ответственность, установленной действующим законодательством Республики Казахстан.
5. Порядок разрешения споров
8. Разногласия и споры, возникающие в процессе выполнения настоящего Договора, разрешаются непосредственно сторонами в целях выработки взаимоприемлемых решений.

9. Келіссөз, өзара тиімді шешім жолымен шешілмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешіледі.
5. Келісімнің әрекет ету мерзімі, талаптарды өзгерту және оны бұзу тәртібі
10. Осы Келісім тараптар қол қойған күнінен бастап күшіне енеді және толық орындалғанға дейін әрекет етеді.
11. Осы Келісімнің ережелері тараптардың өзара жазбаша келісімі бойынша толықтырып, өзгертілуі мүмкін.
12. Осы шарт мемлекеттік немесе орыс тілінде бірдей заң күшімен үш данада жасалады, бір данадан әрбір тарапқа беріледі.
13. Тараптардың заңды мекен-жайлары мен банктік реквизиттері:
Білім беру ұйымы:
_______________________
(білім беру ұйымның атауы)
_______________________
_______________________
(заңды мекен-жайы)
_______________________
______________________
(қала коды көрсетілген байланыс
телефоны, факс нөмірі)
Білім беру ұйымның басшысы
______________________
(Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда), қолы)
Мөр (мемлекеттік мекемелер үшін),
(жеке меншік мекемелерде болған жағдайда)
Кәсіпорын (ұйым):
______________________
(кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның
және тағы басқа тауы)
______________________
___________________
(заңды мекен-жайы)
______________________
____________________
(қала коды көрсетілген байланыс
телефоны, факс нөмірі)
Басшы
______________________
(Тегі, аты, әкесінің аты, қолы)
Мөр (мемлекеттік мекемелер үшін),
(жеке меншік мекемелерде болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 93 бұйрығына
5-қосымша
Нысаны
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі ұйымдары үшін дуальды оқыту туралы үлгілік шарт
Ескерту. 5-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.11.2018 № 611 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 27.08.2021 № 432 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
______________ қаласы (аудан, ауыл)
20 ____ жылғы "___"_____
__________________________________________________________________, __________________________________________________________ негізінде әрекет етуші (құрылтайшы құжаттардың реквизиттері) атынан, ____________________________________________________________ (білім беру ұйымның атауы) ___________________________________________________________________ бұдан әрі "білім беру ұйымы" деп аталатын ___________________________________________________________________ бір жағынан, _______________________________________________________ (басшының немесе басқа өкілетті тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда)) негізінде әрекет етуші ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ (құрылтайшы құжаттардың реквизиттері) ____________________________________________________________ атынан, (басшының немесе басқа өкілетті тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда) бұдан әрі "кәсіпорын (ұйым)" деп аталатын ___________________________________________________________________ (кәсіпорынның атауы) ___________________________________________________________________ Жеке төлқұжаттың/туу туралы куәліктің ЖСН___________, _____ жылғы "__"_______, _______________ берген, бұдан әрі "білім алушы" аталатын және оның заңды өкілімен (білім алушы кәмелетке толмаған жағдайда) ___________________________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) Жеке төлқұжаттың ЖСН ____________, _____жылғы "__"_____________, __________________ ерген, үшінші жақтан, бірге "Тараптар" деп аталатын осы техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін дуальды оқыту туралы осы Шарт жасасты.

9. Вопросы, не разрешенные сторонами путем переговоров, выработки взаимоприемлемых решений, разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
6. Срок действия, порядок изменения условий договора и его расторжение
10. Настоящий договор вступает в силу со дня его подписания сторонами и действует до полного его исполнения.
11. Условия настоящего Договора могут быть изменены и дополнены по взаимному письменному соглашению сторон.
12. Настоящий Договор заключается в трех экземплярах по одному экземпляру для каждой Стороны на государственном и русском языках имеющих одинаковую юридическую силу.
13. Юридические адреса и банковские реквизиты Сторон:
Организация образования:
Предприятие (организация):
_____________________________________
(наименование организации образования)
_____________________________________
_____________________________________
(юридический адрес)
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
(номер контактного телефона,
факса с указанием кода города)
Руководитель организации образования
_____________________________________
_____________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Печать (для государственных организаций),
(для частных организаций - при наличии)
_________________________________________
(наименование предприятия, учреждения,
организации и так далее)
_________________________________________
_________________________________________
(юридический адрес)
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
(номер контактного телефона,факса с указанием кода города)
Руководитель
_________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество(при его наличии))
Печать (для государственных организаций),
(для частных организаций - при наличии)
Приложение 5
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 93
Сноска. Приказ дополнен приложением 5 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 02.11.2018 № 611 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра образования и науки РК от 27.08.2021 № 432 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Типовой договор о дуальном обучении для организаций технического
и профессионального, послесреднего образования
город (район, село)______________
"___"_________20____ года
_______________________________________________________________________,
_______________________________________________________________________
именуемое (наименование организации образования) в дальнейшем
"организация образования", в лице,
_______________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя или иного
уполномоченного лица) действующего на основании Устава
_______________________________________________________________________,
(реквизиты учредительных документов) с одной стороны,
_______________________________________________________________________,
(наименование предприятия, учреждения, организации и т.д.)
именуемый в дальнейшем "Предприятие (организация)", в лице
______________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность руководителя
_______________________________________________________________________
юридического лица или другого уполномоченного лица)
действующего на основании Устава (Положения)
_______________________________________________________________________,
(реквизиты учредительных документов)
с другой стороны, и гражданином Республики Казахстан
_______________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ИИН __________________ уд. личности/
свидетельство о рождении ______________ от "___"______________года, выданное
_____________________, именуемый (ая) в дальнейшем "обучающийся" (законный
представитель) (в случае несовершеннолетия обучающегося)
________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ИИН ______________________________
уд. личности ____________от "___"___________года, выданное _________________,
с третьей стороны, совместно именуемые как "Стороны", заключили настоящий
договор о дуальном обучении для организаций технического и профессионального,
послесреднего образования (далее - договор о дуальном обучении).

1. Дуальды оқыту туралы шарттың мәні
1. Осы дуальды оқыту туралы шарт Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 119 - бабымен, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 21 қаңтардағы № 50 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13422 тіркелген) бекітілген дуальды оқытуды ұйымдастыру қағидаларына және кәсіпорын (ұйымның) жарғысының ______ тармағына сәйкес жасалды.
2. Оқу орны 20___ жылы түскен
___________________________________________________________________ (мамандықтың коды және атауы) мамандығының _____________________________________________________ (біліктіліктің) ___________________________________________________________________
(білім беру бағдарламасының атауы) білім беру бағдарламасы бойынша білім алушының оқуын жүзеге асырады.
3. Кәсіпорын (ұйым) білім алушыны тиісті жұмыс жағдайлары бар білім беру бағдарламасының бейініне сәйкес өндірістік оқыту және кәсіптік практика үшін жұмыс орнымен қамтамасыз етеді.
4. Білім алушы өндірістік, еңбек функцияларын және тапсырмаларды білікті орындауға мүмкіндік беретін кәсіби құзыреттілікке ие болу үшін білім беру бағдарламаларын меңгереді.
2. Дуальды оқыту туралы шарттың әрекет ету мерзімі
5. Дуальды оқыту туралы шарттың қолданылу мерзімі оған қол қойылған сәттен бастап күшіне енеді және оқу мерзімі аяқталғанға дейін қолданылады.
Кәсіпорын (ұйым) осы дуальды оқыту туралы, білім алушының кәсіпорын (ұйым) базасында өндірістік оқудан және кәсіптік практикадан өтуі туралы шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын Қосымшаны толтырады.
Дуальды оқыту туралы шарт Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген негізде бұзылуы мүмкін.
6. Білім алушыны жұмыс орнына қабылдау осы дуальды оқыту туралы шарттың негізінде шығарылатын басшысының бұйрығымен немесе кәсіпорынның (ұйымның) құрылымды бөлімшесінің өкімімен рәсімделеді.
3. Білім алушының құқықтары және міндеттері
7. Білім алушы:
1) қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарына сәйкес жабдықталған жұмыс орнына;
2) кәсіпорында бекітілген жетекшісінің келісімі бойынша қажетті құралдарды, жабдықтарды, аспаптарды және басқа өндірістік материалдарды пайдалану, кітапхана және оқу залдары базасында оқуға оқу-әдістемелік әдебиеттер қорына, зертханалық базасына, оқыту мақсатында компьютерлік және басқа техниканы пайдалануға қол жеткізуі мен пайдалануына;
3) өндірістік оқыту мен кәсіби практиканы өту барысында денсаулығына зақым келген зиянның өтеуіне;

1. Предмет договора о дуальном обучении
1. Настоящий договор о дуальном обучении заключен в соответствии со статьей 119 Трудового кодекса Республики Казахстан, Правилами организации дуального обучения, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 января 2016 года № 50 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №13422) и пунктом ___ Устава предприятия (организации).
2. Организация образования осуществляет обучение обучающегося, поступившего в 20___ году на специальность
_________________________________________________________________________
(код и наименование специальности)
квалификации __________________________________________________________________
(код и наименование квалификации)
_______________________________________________________________________________.
3. Предприятие (организация) обеспечивает обучающегося рабочим местом для производственного обучения и профессиональной практики в соответствии с профилем образовательной программы с надлежащими условиями труда.
4. Обучающийся осваивает образовательные программы с целью получения профессиональных компетенций, позволяющих квалифицированно выполнять производственные, трудовые функции и задачи.
2. Срок действия договора о дуальном обучении
5. Срок действия договора о дуальном обучении вступает в силу с момента его подписания и действует до окончания сроков обучения.
Предприятие (организация) заполняет Приложение к настоящему договору о дуальном обучении, о прохождении обучающимся производственного обучения и профессиональной практики на базе предприятия (организации).
Договор о дуальном обучении может быть расторгнут на основании, предусмотренным действующим законодательством Республики Казахстан.
6. Прием обучающегося на рабочее место оформляется приказом руководителя или распоряжением структурного подразделения предприятия (организации), издаваемым на основании настоящего договора о дуальном обучении.
3. Права и обязанности обучающегося
7. Обучающийся имеют право:
1) на предоставление учебного, рабочего места, оборудованного в соответствии с требованиями безопасности и охраны труда;
2) пользоваться необходимыми инструментами, оборудованием, приборами и другими производственными материалами, по согласованию с наставником, назначенным от предприятия, иметь доступ и пользование фондом учебной, учебно-методической литературы на базе библиотеки и читальных залов, лабораторной базой, компьютерной техникой в учебных целях;
3) на возмещение вреда, причиненного здоровью в процессе прохождения производственного обучения и профессиональной практики;

4) белгілі бір мамандық бойынша біліктіліктің тиісті деңгейін тағайындау және белгіленген үлгідегі біліктілікті беру туралы куәлікті (сертификатты) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 28 қаңтардағы № 39 бұйрығымен бекітілген "Білім туралы құжаттардың түрлерін, білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың нысандарын және оларды есепке алу мен беру қағидаларын, білім туралы өзіндік үлгідегі құжаттардың мазмұнына қойылатын негізгі талаптарды және оларды есепке алу мен беру қағидаларын, сондай-ақ білім беру ұйымдарында білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін анықтаманың нысанын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №10348 тіркелген" нысанға сәйкес алуға құқылы.
8. Білім алушы:
1) өндірістік оқыту және кәсіптік практика орнында кәсіпорынның қызметкерлері үшін міндетті болып табылатын еңбек тәртібін, ішкі тәртіп қағидаларын, қауіпсіздік техникасы ережелерін және өндірістік тәртіптемесін сақтауға;
2) кәсіпорынның (ұйымдардың) жабдықтарына, аспаптарына, құжаттарына және басқа мүлкіне ұқыпты қарауға;
3) өндірістік оқыту және кәсіптік практика бағдарламасының талаптарын қатаң сақтауға және орындауға;
4) өндірістік оқыту және кәсіби практикадан өту үшін белгіленген мерзімде кәсіпорынның қарауына келуге;
5) өндірістік оқыту және кәсіптік практикадан өту барысында және аяқтаған соң кәсіпорын туралы құпия ақпаратты жария етпеуге;
6) өндірістік оқытуды және кәсіптік практиканы өту туралы күнделік жүргізуге, тәлімгерге немесе практика жетекшісіне орындаған жұмыс туралы есеп беруге;
7) кәсіпорынға (ұйымға), оқу орнындағы сабаққа хабарлау келмеген жағдайда бұл туралы кәсіпорынға (ұйымға), оқу орнынға себебін айтып және ауру немесе жазатайым оқиға болған жағдайда, 3 күн ішінде тиісті медициналық анақтаманы жіберуге;
8) өндірістік оқыту мен кәсіптік практика басталғанға дейін кәсіпорын (ұйым) ұйымдастыратын кіріспе және өндірістік нұсқаулықтан өтуге;
9) оқу процесінің кестесіне сәйкес өндірістік оқудан және кәсіби практикадан уақтылы өтуге міндетті.
4. Кәсіпорынның (ұйымның) құқықтары және міндеттемелері
9. Кәсіпорын:
1) жаңа технологияларға және өндірістік процестің өзгерген жағдайларына сәйкес күнтізбелік кестелерді және білім беру бағдарламасын әзірлеуге қатысуға;
2) кәсіпорынның қажеттеліктеріне сәйкес курстық және дипломдық жұмыстардың тақырыптарын ұсынуға;
3) білім алушылардың қорытынды аттестаттауына қатысуға;
4) білім алушылардың ағымдағы үлгерімі туралы ақпарат сұрастыруға құқылы.

4) на присвоение соответствующего уровня квалификации по конкретной специальности и получение свидетельства (сертификата) о присвоении квалификации установленного образца по соответствующей форме, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2015 года № 39 "Об утверждении видов и форм документов об образовании государственного образца и Правила их выдачи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10348).
8. Обучающийся обязуется:
1) соблюдать трудовую дисциплину, правила внутреннего распорядка, правила техники безопасности и производственный распорядок на месте производственного обучения и профессиональной практики, обязательные для работников предприятия (организации);
2) бережно относиться к оборудованию, приборам, документации и другому имуществу предприятия (организации);
3) строго соблюдать и выполнять требования программы производственного обучения и профессиональной практики;
4) прибыть в распоряжение предприятия (организации) к установленному сроку на прохождение производственного обучения и профессиональной практики;
5) не разглашать конфиденциальную информацию о предприятии (организации) в процессе прохождения производственного обучения и профессиональной практики, а также после его завершения;
6) вести дневник о прохождении производственного обучения и профессиональной практики, предоставлять отчет наставнику или руководителю практики о проделанной работе;
7) при неявке на предприятие (организацию), на занятия в организацию образования сообщать об этом незамедлительно предприятию (организации), учебному заведению с указанием причин и, в случае заболевания или несчастного случая, в течение 3 дней направить соответствующую медицинскую справку;
8) до начала производственного обучения и профессиональной практики пройти вводный и (или) производственный инструктаж, организуемый предприятием (организацией);
9) своевременно пройти производственное обучение и профессиональную практику согласно графику учебного процесса.
4. Права и обязанности предприятия (организации)
9. Предприятие (организация) имеет право:
1) участвовать в разработке календарных графиков и образовательных программ в соответствии с новыми технологиями и изменившимися условиями производственного процесса;
2) предлагать темы курсовых и дипломных работ в соответствии с потребностями предприятия (организации);
3) принимать участие в итоговой аттестации обучающегося;
4) запрашивать информацию о текущей успеваемости обучающегося.

10. Кәсіпорын:
1) тәлімгерді бекітуге – өндірістік оқытуды және кәсіптік практикаға басшылық ететін өндіріс және қызмет көрсету саласындағы технологияларды меңгерген өндірістің (ұйымның) білікті маманы.
2) оқу орнымен бірге білім беру бағдарламасын, мамандық бойынша жұмыстың оқу жоспарын, оқу процесінің жылдық күнтізбелік кесте, дуальды білім беру шеңберінде білім беру процесін қамтамасыз ету бойынша іс-шара жоспарын әзірлеу және келісу;
3) білім алушына дуальды оқытудан өту барысында, құпия және заңмен қорғалатын ақпаратты қоспағанда, арнайы киіммен (формамен), оқыту құралдарымен, қолданыстағы нормативтерге сәйкес шығыс материалдарымен, практикалық материалдар мен процеске қол жеткізуді қамтамасыз етуге;
4) білім алушыға жұмыс орнында қауіпсіз жұмыс жағдайын (қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау бойынша міндетті нұсқамалықты өткізу арқылы) қамтамасыз ету және қажетті жағдайда білім алушыны еңбек қауіпсіздігінің әдістеріне оқытуды жүргізуге;
5) оқу үдерісінің тізбесіне және (немесе) күнтізбелік кестеге, білім беру бағдарламаларына сәйкес өндірістік оқытуды және кәсіптік практика өткізу үшін жұмыс орындарын ұсынуға;
6) өндірістік оқыту мен кәсіптік практиканың бағдарламасында қарастырылмаған және білім алушының мамандығына қатысы жоқ лауазымдарда білім алушыны пайдалануға жол бермеуге;
7) білім алушының еңбек тәртібін және кәсіпорынның (ұйымның) ішкі тәртіп ережелерін бұзғаны бойынша барлық оқиғалар туралы білім беру ұйымын хабардар етуге;
8) білім алушының жеке тапсырмаларды орындауы үшін қажетті зертханаларды, кабинеттерді, шеберханаларды, кітапханаларды, сызбаларды, техникалық және басқа құжаттарды пайдалануға мүмкіндік беруге;
9) өндірістік оқыту және кәсіби практика аяқталған соң білім алушының жұмысы туралы мінездеме беру және дуальды оқытуды өту сапасын бағалауға;
10) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексіне және шарттың талаптарына сәйкес білім алушыға өтемақы төлемін қамтамасыз етуді қарастыруға;
11) тиісті бос орын болған жағдайда, оқыған мамандығына (біліктілік) сәйкес жұмысқа қабылдау үшін мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша білім алған түлектің кандидатурасын қарауға;
12) өндірістік оқыту мен кәсіптік практика басталғанға дейін білім алушыға кіріспе және (немесе) өндірістік нұсқама өткізуге;

10. Предприятие (организация) обязуется:
1) закрепить наставника - квалифицированного работника предприятия (организации), владеющего технологиями производства или сферы услуг, осуществляющего руководство производственным обучением и профессиональной практикой;
2) совместно с учебным заведением разработать и согласовать образовательную программу, рабочий учебный план по специальности, годовой календарный график учебного процесса, план мероприятий по обеспечению образовательного процесса в рамках дуального обучения;
3) обеспечить обучающегося на период прохождения дуального обучения специальной одеждой (формой), средствами обучения, расходными материалами по действующим нормативам, доступ к практическим материалам и процессам, за исключением информации, являющейся конфиденциальной или составляющей охраняемую законом тайну;
4) обеспечить обучающегося безопасными условиями работы на рабочем месте (с проведением обязательных инструктажей по технике безопасности и охране труда) и в необходимых случаях проводить обучение обучающимся безопасным методам труда;
5) предоставить в соответствии с графиком учебного процесса, и (или) календарными графиками, образовательными программами рабочие места для проведения производственного обучения и профессиональной практики обучающегося;
6) не допускать использования, обучающихся на должностях, не предусмотренных программой производственного обучения и профессиональной практики не имеющих отношения к специальности обучающегося;
7) сообщать в организацию образования о всех случаях нарушения обучающимся трудовой дисциплины и правил внутреннего распорядка предприятия (организации);
8) предоставить возможность пользования лабораториями, кабинетами, мастерскими, библиотекой, чертежами, технической документацией, необходимой для успешного освоения обучающегося выполнения ими индивидуальных заданий;
9) по окончании производственного обучения и профессиональной практики выдать характеристику о работе обучающегося и выставить оценку качества прохождения дуального обучения.
10) обеспечить компенсационной выплатой обучаемого, в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан и условиями договора;
11) рассмотреть кандидатуры выпускника, обучающегося по государственному образовательному заказу, для принятия на работу в соответствии с полученной специальностью (квалификацией) при наличии соответствующей вакансии;
12) до начала производственного обучения и профессиональной практики провести вводный и (или) производственный инструктаж обучающегося;

13) осы дуальды оқыту туралы шартқа қосымшаға сәйкес білім алушылардың кәсіпорын (ұйым) базасында өндірістік оқудан және кәсіптік практикадан өтуін растауға міндетті.
11. Тәлімгер:
1) білім алушыны практикалық тәсілдерге және лауазымдық міндеттер мен тапсырмаларды сапалы орындау әдістеріне оқытуға;
2) кәсіпорынмен (ұйыммен) келісілген жұмыс оқу жоспарына сәйкес білім алушыны оқытуды жүзеге асыруға;
3) білім алушыға берілген тапсырмалардың орындалуына бақылауға;
4) білім алушыларға жіберілген қателіктерді анықтауға және бірлесіп жоюға, орын алған кемшіліктерді жоюға көмек көрсетуге;
5) білім алушының бойында өзінің кәсіби міндеттерін орындауға жауапты қарауға, сондай-ақ жұмыстағы әріптестеріне дұрыс қарым-қатынасты қалыптастыруға;
6) білім алушыдан өндірістік қызметпен байланысты мәселелер бойынша тапсырмаларды орындауын талап ету;
7) білім алушыдан ауызша және жазбаша нысанда жұмыс есептерін талап етуге;
8) білім алушыға жұмысшы разрядын беру және оның кәсіби мінездемесін талқылауға қатысу туралы ұсыныс енгізуге;
9) білім алушыға пікір жазуға;
10) осы дуальды оқыту туралы шартқа қосымшаға сәйкес білім алушылардың кәсіпорын (ұйым) базасында өндірістік оқудан және кәсіптік практикадан өтуін растауға міндетті.
5. Білім беру ұйымының құқықтары және міндеттемелері:
12. Оқу орны осы Келісімге, білім беру ұйымының жарғысына, білім беру ұйымының ішкі тәртіп қағидаларына және білім беру ұйымы қызметін реттейтін білім беру актілеріне сәйкес білім алушыдан адал және тиісті міндеттерді орындауын талап етуге құқылы.
13. Оқу орны өзіне мынадай міндеттемелер алады:
1) оқу процесінің тізбесіне сәйкес өндірістік оқыту және кәсіптік практикадан өту үшін білім алушыны кәсіпорынға (ұйымға) жіберуге;
2) білім алушыны осы дуальды оқыту туралы шартта белгіленген міндеттер мен жауапкершілікпен таныстыруға;
3) өндірістік оқыту мен кәсіптік практиканың оқу жұмыс жоспарын өтудің білім беру бағдарламасын және күнтібелік кестесін кәсіпорынның мен өкілімен бірге әзірлеуге және келісуге;
4) оқу орнының тиісті мамандықтары бойынша өндірістік оқыту шеберлері немесе оқытушылар арасынан оқу орны басшысының бұйрығымен өндірістік оқыту және кәсіптік практика жетекшілерін тағайындауға;
5) білім алушылардың осы кәсіпорынның (ұйымның) қызметкерлері үшін міндетті еңбек тәртібін, ішкі тәртіп ережелерін сақтауына ықпал етуге;

13) подтвердить прохождение обучающимся производственного обучения и профессиональной практики на базе предприятия (организации) согласно Приложению к настоящему договору о дуальном обучении.
11. Наставник обязуется:
1) обучать обучающегося практическим приемам, навыкам и способам качественного выполнения должностных обязанностей и поручений;
2) обучать обучающегося в соответствии с рабочими учебными планами и образовательными программами, согласованными с предприятием (организацией);
3) контролировать исполнение поручений, данных обучающемуся;
4) выявлять и совместно устранять ошибки, допущенные обучающимся, оказывать помощь в устранении имеющихся недостатков;
5) формировать ответственное отношение у обучаемого в исполнении своих профессиональных обязанностей, а также уважительное отношение к коллегам по работе;
6) требовать от обучающегося выполнения указаний по вопросам, связанным с производственной деятельностью;
7) требовать рабочие отчеты у обучающегося, как в устной, так и в письменной форме;
8) вносить предложения о присвоении рабочего разряда и участвует в обсуждении профессиональной характеристики обучаемого;
9) представлять отзыв на обучающегося;
10) подтвердить прохождение обучающимся производственного обучения и профессиональной практики на базе предприятия (организации) согласно Приложению к настоящему договору о дуальном обучении.
5. Права и обязанности организации образования
12. Организация образования имеет право требовать от обучающегося образования, добросовестного и надлежащего исполнения обязанностей настоящего Договора, Устава организации образования, правил внутреннего распорядка, и актов организации образования, регламентирующих ее деятельность.
13. Организация образования обязуется:
1) направить на предприятие (в организацию) обучающегося для производственного обучения и прохождения профессиональной практики в соответствии с графиком учебного процесса;
2) ознакомить обучающегося с его обязанностями и ответственностью, указанных в настоящем договоре о дуальном обучении;
3) согласовать с представителями предприятия (организации) рабочие учебные планы и образовательные программы, и календарные графики прохождения производственного обучения и профессиональной практики;
4) назначить приказом руководителя учебного заведения руководителей производственного обучения и профессиональной практики из числа мастеров производственного обучения или преподавателей соответствующих специальностей учебного заведения;
5) содействовать соблюдению обучающимся трудовой дисциплины, правил внутреннего распорядка, обязательных для работников данного предприятия (организации);

6) білім беру бағдарламасы мен оқу процессіның тізбесіне сәйкес білім алушының өндірістік оқыту, кәсіптік практикадан өтуін ұйымдастыру және мерзімді бақылауға;
7) кәсіпорынның қызметкерлеріне білім алушылардың өндірістік оқыту мен кәсіптік практикасын ұйымдастыруға және өткізуге әдістемелік көмек көрсетуге;
8) қажеттілік туындаған кезде кәсіпорынға білім алушының оқу жетістіктері туралы мәліметтер беруге;
9) жазатайым оқиғаларды, егер өндірістік оқыту және кәсіптік практикадан өту барысында білім алушының қатысуымен болған жағдайда тергеуге қатысу;
10) өндірістік оқытуды және кәсіптік практиканы ұйымдастыру бойынша көрсетілген қызметтер үшін тәлімгерге ақы төлеуді жүргізу міндетті.
6. Өтемақы төлемдерін төлеу
14. Білім алушыға өтемақы төлемін кәсіпорын Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес өндірістік оқыту және кәсіптік практика кезеңі үшін жүзеге асырады.
15. Өтемақы төлеу көлемі кәсіпорынның (ұйымның) ұйғаруы бойынша белгіленеді.
7. Еңбекті қорғау
16. Кәсіпорын (ұйым) оқушыны қауіпсіз жұмыс жағдайымен қамтамасыз етеді.
17. Кəсіпорын (ұйым) оқыту, нұсқау, қауіпсіздік техникасы жəне еңбекті қорғау мəселелері бойынша білімін тексереді, сондай-ақ жан басына шаққандағы қаржыландыру шеңберінде меншікті жəне тартылған қаражат есебінен өндірістік оқыту мен кәсіби тәжірибені қауіпсіз жүргізу бойынша материалдармен қамтамасыз етеді.
18. Білім алушы қауіпсіздік және еңбекті қорғау жөніндегі талаптарды орындауға міндетті.
8. Тараптардың жауапкершілігі
19. Тараптарға осы Келісімде қарастырылған міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес жауаптылық жүктеледі.
9. Дауларды шешудің тәртібі
20. Осы шартты орындау процесінде туындаған даулар мен келіспеушіліктерді өзара тиімді шешу мақсатында тараптар тікелей өздері қарастырады.
21. Келіссөз, өзара тиімді шешім жолымен шешілмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешіледі.
10. Шарттың әрекет ету мерзімі, талаптарын өзгерту және оны бұзу тәртібі
22. Осы Шарттың ережелері тараптардың өзара жазбаша келісімі бойынша толықтырып өзгертілуі мүмкін.
23. Осы шарт мемлекеттік немесе орыс тілінде бірдей заң күшімен үш данада жасалады, бір данадан әрбір тарапқа беріледі.

6) организовать прохождение и осуществлять периодический контроль производственного обучения и профессиональной практики обучающего в соответствии с образовательной программой и графиком учебного процесса;
7) оказывать работникам предприятия (организации) методическую помощь в организации и проведении производственного обучения и профессиональной практики;
8) при необходимости предоставлять предприятию (организации) сведения об учебных достижениях обучающегося;
9) принимать участие в расследовании несчастных случаев, в случаях, если они произошли с участием обучающегося в период производственного обучения и прохождения профессиональной практики;
10) производить оплату наставнику за оказанные услуги по организации производственного обучения и профессиональной практики.
6. Оплата компенсационной выплаты
14. Компенсационная выплата обучающемуся осуществляется предприятием за период производственного обучения и профессиональной практики в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
15. Объем компенсационной выплаты устанавливается по усмотрению предприятия (организации).
7. Охрана труда
16. Предприятие (организация) обеспечивает обучающемуся безопасные условия труда.
17. Предприятие (организация) проводит обучение, инструктирование, проверку знаний обучающегося по вопросам безопасности и охраны труда, а также обеспечивать материалами по безопасному ведению производственного обучения и профессиональной практики за счет собственных и привлеченных средств в рамках Подушевого финансирования.
18. Обучающийся обязан выполнять требования по безопасности и охране труда.
8. Ответственность сторон
19. За неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей, предусмотренных настоящим договором о дуальном обучении, стороны несут ответственность, установленной действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Порядок разрешения споров
20. Разногласия и споры, возникающие в процессе выполнения настоящего договора о дуальном обучении, разрешаются непосредственно сторонами в целях выработки взаимоприемлемых решений.
21. Вопросы, не разрешенные сторонами путем переговоров, выработки взаимоприемлемых решений, разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
10. Порядок изменения условий договора и расторжение
22. Условия настоящего договора о дуальном обучении изменяются и дополняются по взаимному письменному соглашению сторон.
23. Настоящий Договор заключается в трех экземплярах по одному экземпляру для каждой Стороны на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу.

24. Тараптардың заңды мекенжайлары және банктік реквизиттері:
Білім беру ұйымы:
Білім алушы:
Кәсіпорын (ұйым):
_________________________
(білім беру ұйымның атауы)
_________________________
_________________________
(заңды мекен-жайы)
_________________________
_________________________
(байланыс телефонының нөмірі)
Білім беру ұйымның басшысы
_________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда), қолы)
Мөр (мемлекеттік мекемелер үшін),
(жеке меншік мекемелерде - болған жағдайда)
_________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда))
_________________________
(Туған күні, ЖСН; куәлік №,
қашан және кіммен берілді)
_________________________
(Тұрғылықты мекен-жайы, телефон)
_________________________
(қолы) Заңды өкілі (ата-анасы)
_____________________
(Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда))
_________________________
(Туған күні, ЖСН; куәлік №,
қашан және кіммен берілді)
_________________________
(Тұрғылықты мекен-жай, телефон)
_________________________
(қолы)
_________________________
(Кәсіпорынның, мекеменің,
ұйымның және тағы басқа)
_________________________
_________________________
(заңды мекен-жайы)
_________________________
_________________________
(байланыс телефонының нөмірі)
Басшы
_________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда), қолы)
Мөр (мемлекеттік мекемелер үшін),
(жеке меншік мекемелерде –болған жағдайда)
Техникалық және кәсіптік орта
білімнен кейінгі білім беру
ұйымдары үшін дуальды оқыту
туралы шартқа
Қосымша
№ _________________________
(күні, айы, жылы)
____________________________
(кәсіпорынның (ұйымның) атауы)
_________________________________________________________ білім алушы (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) ____________________________________________________________________ (оқу орнының атауы) _____ курс __________________________________________________ бойынша(мамандық және біліктілік атауы)базасында өндірістік оқудан және кәсіби практикадан өтті _____________________________________________________________________ (кәсіпорынның немесе ұйымның атауы)бойынша ____________________________________________________________ (өндірістік оқыту мен кәсіптік практиканың басталу және аяқталу күні, айы, жылы практиканың әрбір кезеңіне толтырылады)
және функционалдық міндеттерін атқарды ______________________________ _____________________________________________________________________ (лауазым атауы)
Келісілді:Тәлімгер _________________________________________________ __________ (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) (қолы)
Кәсіпорын (ұйым) басшысы ________________________________ __________ (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) (қолы)
Білім беру ұйымының басшысы ____________________________ __________ (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) (қолы)
Білім алушы _____________________________________________ __________ (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) (қолы)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 93 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі

24. Юридические адреса и банковские реквизиты Сторон:
Организация образования:
Обучающийся:
Предприятие (организация):
_________________________
(наименование учебного заведения)
_________________________
_________________________
(юридический адрес)
_________________________
_________________________
_________________________
(номер контактного
телефона)
Руководитель организации
образования
_________________________
(подпись, фамилия, имя,
отчество
(при его наличии))
Печать
(для государственных
организаций),
(для частных организаций -
при наличии)
_________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) полностью)
_________________________
(дата рождения, ИИН, № уд.
личности, когда и кем выдано)
__________________________
(домашний адрес, телефон)
_________________________
(подпись)
Законный представитель
__________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) полностью)
_________________________
(дата рождения, ИИН, № уд.
личности, когда и кем выдано)
_________________________
(домашний адрес, телефон)
_________________________
(подпись)
__________________________
(наименование предприятия,
учреждения, организации и
так далее)
_________________________
(юридический адрес)
_________________________
_________________________
(номер контактного телефона)
Руководитель
_________________________
_________________________
(подпись, фамилия, имя,
отчество
(при его наличии))
Печать
для государственных
организаций),
(для частных организаций -
при наличии)
Приложение
к договору о дуальном обучении
для организаций технического
и профессионального,
послесреднего образования
№ ____ от______________
(число, месяц, год)
______________________________________
(наименование предприятия (организации)
_______________________________________________________________________
обучающий(ая)ся (фамилия, имя, отчество (при его наличии) полностью)
_______________________________________________________________________
(наименование учебного заведения)
________ курса по ______________________________________________________
(наименование специальности и квалификации) проходил производственное обучение
и профессиональную практику на базе
________________________________________________________________________
(название предприятия или организация)
с _____________________________________ по __________________________
(число, месяц, год начала и завершения производственного обучения и
профессиональной практики, заполняется на каждый период практики)и исполнял
функциональные обязанности ______________________________________________
________________________________________________________________________
(наименование должности)
Согласовано:
Наставник ________________________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) полностью) (подпись)
Руководитель предприятия (организации)
______________________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) полностью) (подпись)
Руководитель учебного заведения __________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество(при его наличии) полностью) (подпись)
Обучающий(ая)ся _______________________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) полностью) (подпись)
Приложение 3
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 93
Перечень утративших силу некоторых приказов
Министра образования и науки Республики Казахстан

1) "Кәсіптік практиканы өткізуге арналған үлгілік шарттың нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің 2007 жылғы 29 қарашадағы № 582 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5053 болып тіркелген, "Заң газетінің" 2008 жылғы 29 қаңтардағы № 13 (1413) санында жарияланған);
2) "Білім беру қызметтерін көрсету үлгі шартының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің 2007 жылғы 12 желтоқсандағы № 621 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5070 болып тіркелген, "Заң газетінің" 2008 жылғы 25 қаңтардағы № 12 (1412) санында жарияланған);
3) "Білім беру қызметтерін көрсету үлгі шартының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің 2007 жылғы 12 желтоқсандағы № 621 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің міндетін атқарушының 2012 жылғы 23 тамыздағы № 396 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7918 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2012 жылғы 24 қазандағы № 696-701 (27773) санында жарияланған).

1) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 ноября 2007 года № 582 "Об утверждении формы Типового договора на проведение профессиональной практики" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 5053, опубликованный в "Юридической газете" от 29 января 2008 года № 13 (1413));
2) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 декабря 2007 года № 621 "Об утверждении формы Типового договора оказания образовательных услуг" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 5070, опубликованный в "Юридической газете" от 25 января 2008 года № 12 (1412));
3) приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 396 "О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 декабря 2007 года № 621 "Об утверждении формы Типового договора оказания образовательных услуг" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 7918, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 24 октября 2012 года № 366-367 (27185-27186)).