Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 24 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 19 ақпанда № 13134 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 04.05.2023 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-1-бабының 9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 05.09.2024 № 672 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 04.05.2023 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаменті (А.Ү. Әбдіғалиев):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынға жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении Правил приема на обучение в военные, специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан, реализующие образовательные программы послевузовского образования
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 24. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 февраля 2016 года № 13134.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 04.05.2023 № 374 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 9) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.09.2024 № 672 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила приема на обучение в военные, специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан, реализующие образовательные программы послевузовского образования согласно приложению 1 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 04.05.2023 № 374 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Абдигалиев А.У.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары полиция генерал-лейтенанты М.Ғ. Демеуовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 13 қаңтардағы
№ 24 бұйрығына
1-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 04.05.2023 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Негізгі ережелер
1. Осы Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ІІМ) әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы", "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы", "Құқық қорғау қызметі туралы", "Ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарының (бұдан әрі - ІІМ жоғары оқу орындары) ғылыми-педагогикалық және бейіндік бағыттар бойынша магистратурасына (бұдан әрі – магистратура) және PhD докторантурасына (бұдан әрі – докторантура) құжаттарды қабылдау, түсу емтихандарын өткізу және оқуға қабылдау тәртібін айқындайды.
3. ІІМ жоғары оқу орындарының магистранттары мен докторанттарының контингентін қалыптастыру:
ІІМ әскери оқу орындарына - жыл сайын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының бұйрығымен бекітілетін жинақтау жоспары;
ІІМ арнаулы оқу орындарына - жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандарды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру арқылы жүзеге асырылады.
4. ІІМ жоғары оқу орындарының магистратурасына, докторантурасына оқуға кандидаттарды қабылдау түсу емтихандарының нәтижелері бойынша конкурстық негізде жүзеге асырылады.
5. ІІМ жоғары оқу орындарының магистратурасына және докторантурасына қабылдау даярлау бағыттарын көрсете отырып, құжаттарды қабылдау күнінен күнтізбелік он бес күн бұрын жоғары оқу орындарының Интернет-ресурстары, республикалық және облыстық мерзімді баспасөз басылымдары, теле-радио арналары арқылы жарияланады.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-лейтенанта полиции Демеуова М.Г.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Приложение 1 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 13 января 2016 года № 24
Правила приема на обучение в военные, специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан, реализующие образовательные программы послевузовского образования
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 04.05.2023 № 374 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Основные положения
1. Настоящие Правила приема на обучение в военные, специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД), реализующие образовательные программы послевузовского образования (далее – Правила), разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "Об образовании", "О воинской службе и статусе военнослужащих", "О правоохранительной службе", "Об органах внутренних дел" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
2. Правила определяют порядок приема документов, проведения вступительных экзаменов и зачисления в магистратуру по научно-педагогическому и профильному направлениям (далее – магистратура) и докторантуру PhD (далее – докторантура) военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан, реализующих образовательные программы послевузовского образования (далее – высшие учебные заведения МВД).
3. Формирование контингента магистрантов и докторантов высших учебных заведений МВД осуществляется посредством:
в военные учебные заведения МВД - плана набора, утверждаемого ежегодно приказом заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан – Главнокомандующего Национальной гвардией;
в специальные учебные заведения МВД – размещения государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с послевузовским образованием.
4. Прием кандидатов на учебу в магистратуру, докторантуру высших учебных заведений МВД осуществляется на конкурсной основе по результатам вступительных экзаменов.
5. Прием в магистратуру и докторантуру высших учебных заведений МВД с указанием направлений подготовки объявляется через Интернет-ресурсы высших учебных заведений, республиканские и областные периодические печатные издания, теле-радио каналы не позднее пятнадцати календарных дней до даты начала приема документов.

6. ІІМ жоғары оқу орындарының магистратурасы мен докторантурасында оқыту күндізгі нысанда, оның ішінде "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында қашықтан оқыту бойынша оқу процесін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2021 жылғы 28 сәуірдегі № 245 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22653 болып тіркелген) айқындалған тәртіппен қашықтықтан оқытуды пайдалана отырып жүзеге асырылады.
2-тарау. ІІМ әскери оқу орындарына қабылдау тәртібі
7. ІІМ әскери оқу орындарының магистратурасына жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын меңгерген адамдар қабылданады.
8. ІІМ әскери оқу орындарының магистратурасына:
батальон командирінің орынбасары, оған тең және одан жоғары лауазымдарда кемінде бір жыл қызмет өтілі бар Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының (бұдан әрі – ҰҰ) әскери қызметшілері;
ҰҰ таңдаған бағыты бойынша кемінде бір жыл даярлау бағытына немесе жұмыс өтіліне байланысты мамандығы бар әскери қызметшілерінен басқа әскери қызметшілер мен ішкі істер органдарының (бұдан әрі – ІІО) қызметкерлері қабылданады.
9. ІІМ әскери оқу орындарының докторантурасына магистр дәрежесі бар, батальон командирі, оған тең және одан жоғары лауазымдарда қызмет өтілі немесе кемінде екі жыл ғылыми-педагогикалық өтілі бар әскери қызметшілер мен ІІО қызметкерлері қабылданады.
10. Әскери қызметшілер мен ІІО қызметкерлерін қабылдау осы Қағидаларға сәйкес жалпы негіздерде жүзеге асырылады.
1-параграф. Магистратура мен докторантураға түсу үшін құжаттарды қабылдау тәртібі
11. ІІМ әскери оқу орындарының магистратурасында немесе докторантурасында оқуға кандидаттар оқуға қабылданған жылдың 1 наурызына дейін Ішкі істер министрі орынбасарының (бұдан әрі – Министрдің орынбасары), аумақтық ІІО, ІІМ оқу орны, өңірлік қолбасшылықтар мен әскери бөлімдер басшыларының атына еркін нысанда баянат береді.
12. ІІМ әскери оқу орындарының магистратурасына және докторантурасына түсетін кандидаттардың құжаттарын қабылдауды қабылдау комиссиялары және (немесе) цифрлық жүйе арқылы оқуға қабылданған жылдың 1 маусымынан 10 шілдесіне дейін жүргізеді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 02.04.2026 № 236 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізілетін) бұйрығымен.
13. ІІМ, аумақтық ІІО, ІІМ жоғары оқу орындары, өңірлік қолбасшылықтар, әскери бөлімдер (мекемелер) кандидаттарды алдын ала іріктеуді жүргізеді, оларды ІІМ, ҰҰ, аумақтық ІІО, өңірлік қолбасшылық немесе ҰҰ әскери бөлімі басшысының және ІІМ жоғары оқу орны бастығының немесе оның орнындағы адамның бұйрығымен құрылатын іріктеу комиссияларының отырыстарында қарайды және оқуға іріктелген кандидаттардың тізімін оқуға қабылдау жылының 1 маусымынан кешіктірмей Ұлттық ұлан Бас қолбасшылығының кадр, оқу және ғылыми жұмыс мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесіне жолдайды.
Іріктеу комиссиясының нәтижелері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді.

6. Обучение в магистратуре и докторантуре высших учебных заведений МВД осуществляется по очной форме, в том числе с использованием дистанционного обучения в порядке, определяемом приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 апреля 2021 года № 245 "Об утверждении Правил организации учебного процесса по дистанционному обучению в военных, специальных учебных заведениях Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22653).
Глава 2. Порядок приема в военные учебные заведения МВД
7. В магистратуру военных учебных заведений МВД принимаются лица, освоившие образовательные программы высшего образования.
8. В магистратуру военных учебных заведений МВД принимаются:
военнослужащие Национальной гвардии Республики Казахстан (далее – НГ), имеющие стаж не менее одного года прохождения службы на должностях заместителя командира батальона, ему равных и выше;
военнослужащие и сотрудники органов внутренних дел (далее – ОВД), кроме военнослужащих НГ, имеющие специальность, родственную направлению подготовки или стаж работы по выбранному направлению не менее одного года.
9. В докторантуру военных учебных заведений МВД принимаются военнослужащие и сотрудники ОВД, имеющие степень магистра, стаж службы на должностях командира батальона, ему равных и выше или научно-педагогический стаж не менее двух лет.
10. Прием военнослужащих и сотрудников ОВД осуществляется в соответствии с настоящими Правилами на общих основаниях.
Параграф 1. Порядок приема документов для поступления в магистратуру и докторантуру
11. Кандидаты на учебу в магистратуре или докторантуре военных учебных заведений МВД до 1 марта года зачисления на учебу подают рапорта в произвольной форме на имя заместителя министра внутренних дел (далее – заместитель министра), руководителей территориальных ОВД, учебного заведения МВД, региональных командований и воинских частей.
12. Прием документов кандидатов, поступающих в магистратуру и докторантуру военных учебных заведений МВД, проводится приемными комиссиями и (или) через цифровую систему с 1 июня по 10 июля года зачисления на учебу.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.04.2026 № 236 (вводится в действие с 12.07.2026).
13. МВД, территориальные ОВД, высшие учебные заведения МВД, региональные командования, воинские части (учреждения) проводят предварительный отбор кандидатов, рассматривают их на заседаниях отборочных комиссий, создаваемых приказом руководителя МВД, НГ, территориального ОВД, регионального командования или воинской части НГ и высшего учебного заведения МВД или лица его замещающего, и направляют списки отобранных кандидатов на обучение в структурное подразделение Главного командования Национальной гвардии, курирующее вопросы кадровой, учебной и научной работы не позднее 1 июня года приема на обучение.
Результаты отборочной комиссии оформляются протоколом по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

14. ҰҰ әскери қызметшілерін алдын ала іріктеу:
кандидаттардың денсаулық жағдайы бойынша оқуға жарамдылығын тексеруді;
кәсіби-психологиялық тестілеу өткізуді;
кандидатты сипаттайтын материалдар мен қызметтік міндеттерді орындаудың практикалық нәтижелері бойынша зерделеуді;
ҰҰ әскери қызметшісінің дене дайындығын тексеруді қамтиды.
15. Әскери қызметшілер мен ІІО қызметкерлерін (ҰҰ әскери қызметшілерінен басқа) алдын ала іріктеу осы Қағидалардың 3-тарауының 2-параграфына сәйкес жүргізіледі.
16. ІІО және ҰҰ бөлімшелері ІІМ әскери оқу орнының магистратурасына және докторантурасына түсу үшін іріктеу комиссиялары ұсынған кандидаттарға оқу істерін ресімдейді және оларды оқуға қабылдау жылының 1 шілдесінен кешіктірмей ІІМ әскери оқу орнына жібереді.
17. Оқу ісінде:
еркін нысандағы өтініш (баянат);
білімі туралы құжаттың көшірмесі (түпнұсқасы салыстыру үшін);
жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (түпнұсқасы салыстыру үшін);
өлшемі 3x4 сантиметр болатын алты фотосурет;
сауалнама (ҰҰ әскери қызметшілері үшін) немесе кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақ (қалған кандидаттар үшін);
"Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттаманың нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру бойынша нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) оқуға және жаңа келісімшартты жасауға жарамдылығы туралы әскери-дәрігерлік сараптаманың (бұдан әрі - ӘДС) қорытындысымен (ҰҰ әскери қызметшілері үшін) медициналық куәландыру туралы анықтама немесе электрондық форматтағы 075/е нысаны бойынша медициналық анықтама (қалған түсушілер үшін);
алдын ала іріктеу нәтижелері;
іріктеу комиссиясының оқуға жіберу туралы хаттамасының көшірмесі болуы тиіс.
Жоғарыда көрсетілген құжаттардан басқа, докторантураға түсушінің оқу ісінде:
68-тармақта көрсетілген бағдарламалар бойынша тест тапсыру туралы сертификаттың көшірмесі (ол болған жағдайда);
ғылыми және ғылыми-әдістемелік жұмыстардың тізімі (олар болған жағдайда);
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша болжамды отандық немесе шетелдік ғылыми консультантпен келісілген жоспарланатын диссертациялық зерттеудің негіздемесі болуы тиіс.
18. Іріктеу комиссиялары оқуға түсу үшін ұсынған кандидаттар ІІМ әскери оқу орындарына түсу емтихандарын тапсыру үшін оқуға қабылдау жылының 15 шілдесіне дейін келеді.
2-параграф. Түсу емтихандарын өткізу тәртібі
19. ІІМ әскери оқу орындарының магистратурасы мен докторантурасына түсу емтихандары оқуға қабылдау жылының 15-25 шілдесі аралығында өткізіледі.

14. Предварительный отбор военнослужащих НГ включает в себя:
проверку кандидатов на предмет годности к обучению по состоянию здоровья;
проведение профессионально-психологического тестирования;
изучение кандидата по характеризующим материалам и практическим результатам исполнения служебных обязанностей;
проверку физической подготовленности военнослужащего НГ.
15. Предварительный отбор военнослужащих и сотрудников ОВД (кроме военнослужащих НГ) проводится в соответствии с параграфом 2 главы 3 настоящих Правил.
16. Подразделения ОВД и НГ на кандидатов, рекомендованных отборочными комиссиями для поступления в магистратуру и докторантуру военного учебного заведения МВД, оформляют учебные дела и направляют их в военное учебное заведение МВД не позднее 1 июля года приема на обучение.
17. Учебное дело должно содержать:
заявление (рапорт) в произвольной форме;
копию документа об образовании (подлинник для сверки);
копию документа, удостоверяющего личность (подлинник для сверки);
шесть фотографий размером 3x4 сантиметра;
анкету (для военнослужащих НГ) или личный листок по учету кадров (для остальных кандидатов);
справку о медицинском освидетельствовании с заключением военно-врачебной экспертизы (далее – ВВЭ) о годности к обучению и заключению нового контракта (для военнослужащих НГ) или медицинскую справку по форме 075/у в электронном формате, утвержденную приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21579) (для остальных поступающих);
результаты предварительного отбора;
копию протокола отборочной комиссии о направлении на учебу.
Кроме указанных выше документов, учебное дело поступающего в докторантуру должно содержать:
копию сертификата о сдаче тестов по программам, указанным в пункте 68 (в случае его наличия);
список научных и научно-методических работ (в случае их наличия);
обоснование планируемого диссертационного исследования, согласованное с предполагаемым отечественным или зарубежным научным консультантом по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
18. Кандидаты, рекомендованные отборочными комиссиями для поступления на обучение, прибывают в военные учебные заведения МВД к 15 июля года приема на обучение для сдачи вступительных экзаменов.
Параграф 2. Порядок проведения вступительных экзаменов
19. Вступительные экзамены в магистратуру и докторантуру военных учебных заведений МВД проводятся с 15 по 25 июля года приема на обучение.

20. ІІМ әскери оқу орындарының магистратурасы мен докторантурасына түсу емтихандарын өткізу кезеңінде қабылдау және емтихан комиссиялары құрылады, олардың құрамы оқуға қабылдау жылының 1 маусымына дейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының бұйрығымен бекітіледі.
21. Қабылдау комиссиясы тақ саннан тұрады және комиссия төрағасының, хатшысының, кемінде үш мүшесінің құрамында қалыптастырылады.
ІІМ әскери оқу орнының бастығы қабылдау комиссиясының төрағасы болып табылады, ол қабылдау комиссиясының қызметіне басшылық етеді.
Қабылдау комиссиясының хатшысы болып ІІМ әскери оқу орнының әскери қызметшісі тағайындалады, оған қабылдау комиссиясына жүктелген функцияларды іске асыру жөніндегі құжаттарды, отырыстарға материалдарды, сондай-ақ қабылдау комиссиясының жұмысы жөніндегі хаттама мен есептік құжаттардың жобасын дайындау жүктеледі.
Қабылдау комиссиясының қызметі жұмыс жоспарына сәйкес жүзеге асырылады. Қабылдау комиссиясының отырыстары қажеттілігіне қарай өткізіледі.
Қабылдау комиссиясының шешімі хаттамамен еркін нысанда ресімделеді және бекітілген құрамның кемінде үштен екісі болған кезде қарапайым көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған кезде қабылдау комиссиясы төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Қабылдау комиссиясы хатшысының дауыс беру құқығы жоқ.
22. ІІМ әскери оқу орнының қабылдау комиссиясы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) түсушілердің құжаттарын қабылдау және тексеру;
2) жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларының таңдаулы тобының мәселелері бойынша консультация беруді ұйымдастыру, түсу емтиханының рәсімімен танысу;
3) түсу емтихандарын өткізуді ұйымдастыру;
4) конкурстық іріктеу қорытындылары бойынша оқуға қабылдау немесе қабылдаудан бас тарту туралы шешім қабылдау.
23. Қабылдау комиссиясының төрағасы қабылдау жылының 10 шілдесіне дейін түсу емтихандарын тапсыру кестесін бекітеді.
24. Емтихан комиссиялары түсу емтихандарын қабылдау үшін құрылады және комиссия төрағасы мен екі мүшеден тұрады. Емтихан комиссиялары:
1) магистратураға - ІІМ әскери оқу орнының профессорлық-оқытушылық құрамы (бұдан әрі – ПОҚ) қатарынан;
2) докторантураға - тиісті бейін бойынша ғылым докторы немесе кандидаты ғылыми дәрежесі немесе философия докторы (PhD) дәрежесі бар ПОҚ және (немесе) ҰҰ әскери қызметшілері қатарынан құрылады.
25. ІІМ әскери оқу орындарының магистратурасы мен докторантурасына түсетін оқуға кандидаттар түсу емтихандарын:
1) магистратураға:
дене шынықтыру даярлығы бойынша;
бейін бойынша;

20. На период проведения вступительных экзаменов в магистратуру и докторантуру военных учебных заведений МВД создаются приемная и экзаменационные комиссии, состав которых до 1 июня года приема на обучение утверждается приказом заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан – Главнокомандующего Национальной гвардией.
21. Приемная комиссия состоит из нечетного числа и формируется в составе председателя, секретаря, не менее трех членов комиссии.
Председателем приемной комиссии является начальник военного учебного заведения МВД, который руководит деятельностью приемной комиссии.
Секретарем приемной комиссии назначается военнослужащий военного учебного заведения МВД, на которого возлагается подготовка документов по реализации функций, возложенных на приемную комиссию, материалов к заседаниям, а также проекта протокола и отчетных документов по работе приемной комиссии.
Деятельность приемной комиссии осуществляется в соответствии с планом работы. Заседания приемной комиссии проводятся по мере необходимости.
Решение приемной комиссии оформляется протоколом в произвольной форме и принимается простым большинством голосов при наличии не менее двух третей утвержденного состава. При равенстве голосов голос председателя приемной комиссии является решающим. Секретарь приемной комиссии права голоса не имеет.
22. Приемная комиссия военного учебного заведения МВД осуществляет следующие функции:
1) прием и проверку документов поступающих;
2) организацию консультирования по вопросам выбираемой группы образовательных программ послевузовского образования, ознакомление с процедурой вступительного экзамена;
3) организацию проведения вступительных экзаменов;
4) принятие решения о зачислении или отказе в зачислении по итогам конкурсного отбора.
23. Председатель приемной комиссии до 10 июля года приема утверждает график сдачи вступительных экзаменов.
24. Экзаменационные комиссии создаются для приема вступительных экзаменов и состоят из председателя и двух членов комиссии. Экзаменационные комиссии формируются:
1) в магистратуру - из числа профессорско-преподавательского состава военного учебного заведения МВД (далее – ППС);
2) в докторантуру - из числа ППС и (или) военнослужащих НГ, имеющих ученую степень доктора или кандидата наук, или степень доктора философии (PhD) по соответствующему профилю.
25. Кандидаты на учебу, поступающие в магистратуру и докторантуру военных учебных заведений МВД, сдают вступительные экзамены:
1) в магистратуру:
по физической подготовке;
по профилю;

2) докторантураға:
шет тілі бойынша (таңдауы бойынша ағылшын, неміс, француз тілдері);
бейін бойынша тапсырады.
26. Әрбір түсу емтиханын тек бір рет тапсыруға рұқсат етіледі. Алдыңғы емтиханды тапсырмаған оқуға түсуші келесі емтиханға жіберілмейді.
27. Әрбір қабылдау емтиханының нәтижелері емтихан алушыға тапсыру күні жарияланады.
28. Бейін бойынша емтихан ауызша-жазбаша сауалнама нысанында (билеттер бойынша) өткізіледі. Әрбір билет кәсіби қызмет негіздері бойынша екі теориялық сұрақты, лауазымдық және функционалдық міндеттерді практикалық пысықтау бойынша бір әдістемелік сұрақты қамтиды.
Емтихан билеттерін бейіні бойынша емтихан комиссиялары қалыптастырады.
Әрбір сұрақ осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес бейіні бойынша емтихан тапсыру кезінде сұраққа жауап бергені үшін бағалау өлшемшарттарына сәйкес 100 балдық шкала бойынша бағаланады.
Бейін бойынша емтихан үшін рейтингтік балл орташа балл бойынша айқындалады, ол әрбір сұрақ бойынша бейін бойынша емтихан тапсыру кезінде сұраққа жауап үшін балдарды қосу және алынған соманы сұрақтар санына бөлу жолымен есептеледі.
Бейін бойынша емтихан тапсыру нәтижелерін емтихан комиссиясының мүшелері әрбір кандидатқа осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жеке ведомосте тіркейді.
Әрбір кандидатқа жеке ведомостарда көрсетілетін бейіні бойынша түсу емтиханын тапсыру нәтижелерінің негізінде, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жиынтық ведомость жасалады, ол ІІМ әскери оқу орнының қабылдау комиссиясына ұсынылады.
29. ІІМ әскери оқу орны бейіні бойынша түсу емтихандарына шығарылатын пәндер бойынша сұрақтардың үлгілік тізбесін әзірлейді.
30. Қабылдау жылының 1 маусымына дейінгі мерзімде ІІМ әскери оқу орны ІІО және ҰҰ бөлімшелеріне бейіні бойынша түсу емтихандарына шығарылатын сұрақтардың тізбесін жібереді.
31. Дене шынықтыру даярлығы бойынша емтихан "Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында дене шынықтыру даярлығы жөніндегі нормативтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1111 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13005 болып тіркелген) сәйкес әскери қызметшілер үшін дене шынықтыру даярлығы жөніндегі нормативтерді қабылдауды қамтиды.
32. Дене шынықтыру даярлығы бойынша емтиханды ІІМ әскери оқу орнының дене шынықтыру даярлығы және спорт кафедрасының оқытушыларынан тұратын оқуға түсушілердің дене күші даярлығын тексеру жөніндегі комиссия ұйымдастырады және өткізеді. Емтихан оқуға түсушілердің келесі жаттығулар бойынша жылдамдыққа, күшке және төзімділікке арналған практикалық нормативтерді орындауын қамтиды:
белтемірге тартылу немесе аяқты белтемірге көтеру;
100 метрге жүгіру немесе кешенді күш жаттығулары;
1000 метрге жүгіру.
Дене шынықтыру даярлығы бойынша емтиханға шығарылатын жаттығулардың тізбесін оқуға түсушілердің дене күші қабілеттерін тексеру жөніндегі комиссия төрағасының ұсынысы бойынша қабылдау комиссиясының төрағасы бекітеді.
Дене шынықтыру даярлығы бойынша түсу емтиханын тапсыруға арналған киім нысаны – спорттық.

2) в докторантуру:
по иностранному языку (по выбору английский, немецкий, французский);
по профилю.
26. Сдача каждого вступительного экзамена допускается только один раз. Поступающий, не сдавший предыдущий экзамен, к следующему экзамену не допускается.
27. Результаты каждого вступительного экзамена объявляются экзаменуемому в день сдачи.
28. Экзамен по профилю проводится в форме устно-письменного опроса (по билетам). Каждый билет включает два теоретических вопроса по основам профессиональной деятельности и один методический вопрос по практической отработке должностных и функциональных обязанностей.
Экзаменационные билеты формируются экзаменационными комиссиями по профилю.
Каждый вопрос оценивается по 100-бальной шкале в соответствии с критериями оценки за ответ на вопрос при сдаче экзамена по профилю согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Рейтинговый балл за экзамен по профилю определяется по среднему баллу, который рассчитывается путем сложения баллов за ответ на вопрос при сдаче экзамена по профилю по каждому вопросу и деления полученной суммы на количество вопросов.
Результаты сдачи экзамена по профилю фиксируются членами экзаменационной комиссии на каждого кандидата в отдельной ведомости согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
На основании результатов сдачи вступительного экзамена по профилю, отражаемых в отдельных ведомостях на каждого кандидата, составляется сводная ведомость по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, которая представляется в приемную комиссию военного учебного заведения МВД.
29. Военное учебное заведение МВД разрабатывает примерный перечень вопросов по дисциплинам, выносимым на вступительные экзамены по профилю.
30. В срок до 1 июня года приема военное учебное заведение МВД направляет в подразделения ОВД и НГ перечень вопросов, выносимых на вступительные экзамены по профилю.
31. Экзамен по физической подготовке включает прием нормативов по физической подготовке для военнослужащих, в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1111 "Об утверждении нормативов по физической подготовке в Национальной гвардии Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13005).
32. Экзамен по физической подготовке организовывает и проводит комиссия по проверке физических качеств поступающих, состоящая из преподавателей кафедры физической подготовки и спорта военного учебного заведения МВД. Экзамен включает в себя выполнение поступающими практических нормативов на быстроту, силу и выносливость по следующим упражнениям:
подтягивание на перекладине или поднимание ног к перекладине;
бег на 100 метров или комплексное силовое упражнение;
бег на 1000 метров.
Перечень упражнений, выносимых на экзамен по физической подготовке, утверждается председателем приемной комиссии по предложению председателя комиссии по проверке физических качеств поступающих.
Форма одежды для сдачи вступительного экзамена по физической подготовке – спортивная.

33. Дене шынықтыру даярлығы бойынша жаттығуларды орындаудың сандық және уақыт көрсеткіштері рейтингтік балға ауыстырылады, ол осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес айқындалады.
34. Дене шынықтыру даярлығы бойынша жаттығулардың мазмұны мен шарттары дене шынықтыру даярлығы бойынша емтихан өткізілетін күн қарсаңында кандидаттардың назарына жеткізіледі.
35. Дене шынықтыру даярлығы бойынша емтиханға енгізілген жаттығулардың барлық түрін кандидаттар күнтізбелік бір күн ішінде орындайды.
36. Дене шынықтыру даярлығы бойынша емтиханды тапсыру басталар алдында оқуға түсушілердің дене күші қабілеттерін тексеру жөніндегі комиссия мүшелері кандидаттарды қауіпсіздік шараларымен қол қойғызып таныстырады.
37. Әрбір жаттығуды тапсыру нәтижелерін оқуға кандидаттардың дене күші қабілеттерін тексеру жөніндегі комиссия мүшелері осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес жеке ведомосте тіркейді.
38. Жаттығуды орындау нәтижесін тіркегеннен кейін қайта тапсыруға жол берілмейді.
39. Жаттығулардың жекелеген түрлерін тапсыру жөніндегі ведомостарда қамтылған деректердің негізінде осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жиынтық ведомость жасалады, оған Комиссияның барлық мүшелері қол қояды және ІІМ әскери оқу орнының қабылдау комиссиясына ұсынылады.
40. Егер ресми құжатпен расталған сырқаттанушылық немесе алған жарақаттану себебінен түсуші түсу емтихандарын тапсыру кестесінде белгіленген күні дене шынықтыру даярлығы бойынша емтихан тапсыра алмаса, онда оған басқа күн, бірақ түсу емтихандары аяқталған күнге дейін үш күннен кешіктірілмей тағайындалады.
Егер оқуға түсуші көрсетілген күнге дейін дене шынықтыру даярлығы бойынша емтихан тапсырмаған жағдайда, онда емтихан тапсырылмаған болып есептеледі және осы кандидатқа қатысты оқуға түсушілердің дене күші қабілеттерін тексеру жөніндегі комиссия 0 балл нәтижесін қояды.
41. Қалған екі жаттығуды кемінде 50 баллмен орындаған жағдайда 49-0 балл нәтижесімен бір жаттығуды орындауға жол беріледі, бұл ретте олардың біреуінің нәтижесі кемінде 90 балл.
42. Дене шынықтыру даярлығы бойынша емтиханның нәтижесі орташа балл бойынша анықталады, ол әрбір орындалған жаттығу бойынша балдарды қосу және алынған соманы орындалған жаттығулар санына бөлу арқылы есептеледі (49-0 балл нәтижесімен бір жаттығуды орындауды ескере отырып).
Қабылдау комиссиясына растайтын құжаттарды ұсынған "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері", "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шебері" спорттық біліктілігі бар кандидаттар дене шынықтыру даярлығы бойынша емтихан тапсырудан босатылады және дене шынықтыру даярлығы нормативтері бойынша ең жоғары балл (100 балл) алады.

33. Количественные и временные показатели выполнения упражнений по физической подготовке переводятся в рейтинговый балл, который определяется согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
34. Содержание и условия выполнения упражнений по физической подготовке доводятся до сведения кандидатов накануне дня проведения экзамена по физической подготовке.
35. Все виды упражнений, включенных в экзамен по физической подготовке, выполняются кандидатами в течение одного календарного дня.
36. Непосредственно перед началом сдачи экзамена по физической подготовке члены комиссии по проверке физических качеств поступающих ознакамливают кандидатов с мерами безопасности под роспись.
37. Результаты сдачи каждого упражнения фиксируются членами комиссии по проверке физических качеств кандидатов на учебу в отдельной ведомости согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
38. После фиксации результата выполнения упражнения пересдача не допускается.
39. На основании данных, содержащихся в ведомостях по сдаче отдельных видов упражнений, составляется сводная ведомость по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, которая подписывается всеми членами комиссии и представляется в приемную комиссию военного учебного заведения МВД.
40. Если поступающий по причине болезни или полученной травмы, подтвержденной официальным документом, не может сдавать экзамен по физической подготовке в день, установленный графиком сдачи вступительных экзаменов, то ему назначается иной день, но не позднее трех дней до даты окончания вступительных экзаменов.
В случае, если поступающий не сдал экзамен по физической подготовке до указанной даты, то экзамен считается несданным и в отношении данного кандидата комиссией по проверке физических качеств поступающих выставляется результат 0 баллов.
41. Допускается выполнение одного упражнения с результатом 49-0 баллов при условии выполнения двух других упражнений с результатом не менее 50 баллов, при этом результат одного из них не менее 90 баллов.
42. Результат экзамена по физической подготовке определяется по среднему баллу, который рассчитывается путем сложения баллов по каждому выполненному упражнению и деления полученной суммы на количество выполненных упражнений (с учетом выполненного одного упражнения с результатом 49-0 баллов).
Кандидаты, имеющие спортивную квалификацию "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "Мастер спорта международного класса Республики Казахстан", "Мастер спорта Республики Казахстан", представившие в приемную комиссию подтверждающие документы, освобождаются от сдачи экзамена по физической подготовке и получают наивысший балл (100 баллов) по нормативам физической подготовки.

43. Шет тілі бойынша түсу емтихандары Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ұлттық тестілеу орталығы әзірлеген технология бойынша өткізеді.
44. ІІМ әскери оқу орындарының докторантурасына оқуға осы Қағидалардың 68-тармағында көрсетілген шет тілін (ағылшын, неміс, француз) меңгергенін растайтын халықаралық сертификаттардың бірі бар кандидаттар шет тілі бойынша түсу емтиханын тапсырудан босатылады, бұл ретте оларға бағалаудың 100 балдық шкаласы бойынша ең жоғары балл беріледі.
45. Түсу емтиханының нәтижесімен келіспеген кандидат апелляциялық комиссия төрағасының атына оның нәтижесі жарияланғаннан кейін келесі күні сағат 13.00-ге дейін апелляциялық өтініш беруге құқылы.
46. Апелляциялық өтініштер оларды беру мерзімі аяқталған сәттен бастап бір күнтізбелік күн ішінде қаралады.
47. Апелляциялық өтініштерді қарау үшін ІІМ әскери оқу орны басшысының бұйрығымен ПОҚ және ІІМ әскери оқу орындарының, сондай-ақ басқа да жоғары оқу орындары мен тиісті біліктілігі бар ғылыми ұйымдардың әскери қызметшілері қатарынан апелляциялық комиссия құрылады. Апелляциялық комиссияның құрамы тақ саннан тұрады және комиссия төрағасынан, хатшысынан және мүшелерінен құрылады.
Апелляциялық комиссия әр кандидатпен жеке жұмыс істейді. Апелляциялық комиссияның отырысына кандидат келмеген кезде оның апелляцияға берген өтініші қаралмайды.
48. Апелляциялық комиссия магистратура мен докторантураға түсетін кандидаттардан емтихан материалдарының мазмұны және техникалық себептер бойынша өтініштерді қабылдайды және қарайды.
49. Апелляциялық комиссияның шешімі комиссия құрамының көпшілік даусымен қабылданады. Дауыстар тең болған кезде комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Апелляциялық комиссияның жұмысы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамалармен ресімделеді, оған комиссия төрағасы мен барлық мүшелері қол қояды. Апелляциялық комиссия шешімінің нәтижелері бойынша өтініш берген кандидатқа апелляциялық комиссия отырысының хаттамасынан үзінді көшірме беріледі.
4-параграф. ІІМ әскери оқу орындарының магистратурасына және докторантурасына қабылдау
50. Магистранттар мен докторанттар қатарына қабылдауды ІІМ әскери оқу орнының қабылдау комиссиясы қабылдау жылының 1 тамызына дейін жүзеге асырады.
51. Түсу емтихандарының әрқайсысы бойынша өту балын жинаған оқуға түсушілер конкурстық іріктеуге жіберіледі:
шет тілі бойынша - кемінде 30 балл;
дене шынықтыру даярлығы бойынша - кемінде 47 балл;
бейін бойынша - кемінде 50 балл.

43. Вступительные экзамены по иностранному языку проводятся по технологии, разработанной Национальным центром тестирования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
44. Кандидаты на учебу в докторантуру военных учебных заведений МВД, имеющие один из международных сертификатов, подтверждающих владение иностранным языком (английским, немецким, французским), указанных в пункте 68 настоящих Правил, освобождаются от сдачи вступительного экзамена по иностранному языку, при этом им начисляется наивысший балл по 100-балльной шкале оценок.
45. Кандидат, не согласный с результатом вступительного экзамена, имеет право подать апелляционное заявление на имя председателя апелляционной комиссии до 13 часов 00 минут следующего дня после объявления его результата.
46. Апелляционные заявления рассматриваются в течение одного календарного дня с момента окончания срока их подачи.
47. Для рассмотрения апелляционных заявлений приказом руководителя военного учебного заведения МВД создается апелляционная комиссия из числа ППС и военнослужащих военных учебных заведений МВД, а также других высших учебных заведений и научных организаций соответствующей квалификации. Состав апелляционной комиссии состоит из нечетного числа и формируется из председателя, секретаря и членов комиссии.
Апелляционная комиссия работает с каждым кандидатом в индивидуальном порядке. При неявке кандидата на заседание апелляционной комиссии его заявление на апелляцию не рассматривается.
48. Апелляционная комиссия принимает и рассматривает заявления от кандидатов, поступающих в магистратуру и докторантуру, по содержанию экзаменационных материалов и по техническим причинам.
49. Решение апелляционной комиссии принимается большинством голосов состава комиссии. При равенстве голосов голос председателя комиссии является решающим. Работа апелляционной комиссии оформляется протоколами по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, который подписывается председателем и всеми членами комиссии. По результатам решения апелляционной комиссии обратившемуся кандидату выдается выписка из протокола заседания апелляционной комиссии.
Параграф 4. Зачисление в магистратуру и докторантуру военных учебных заведений МВД
50. Зачисление в число магистрантов и докторантов осуществляется приемной комиссией военного учебного заведения МВД до 1 августа года приема.
51. Поступающие, набравшие проходной балл по каждому из вступительных экзаменов, допускаются к конкурсному отбору:
по иностранному языку – не менее 30 баллов;
по физической подготовке – не менее 47 баллов;
по профилю – не менее 50 баллов.

52. ІІМ әскери оқу орындарының магистратурасына және докторантурасына оқуға мамандығы бойынша рейтингтегі оқуға кандидаттар әр түрлі ведомстволар бойынша орындарды бөлуді ескере отырып, жинақтау жоспары бойынша мамандыққа бөлінген орындар санына сәйкес келетін нөмір бойынша бірінші нөмірден бастап қабылданады.
Конкурстық балл түсу емтихандарының рейтингтік балдарының жиынтығымен айқындалады.
Конкурстық балдардың көрсеткіштері бірдей болған жағдайда магистратураға және докторантураға қабылдау кезінде бейіндік емтихан бойынша ең жоғары балл жинаған оқуға кандидаттардың құқығы басым болады.
53. Қабылдау комиссиясының шешімі негізінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұланның Бас қолбасшысы оқуға қабылдау жылының 10 тамызына дейін ІІМ әскери оқу орнының магистратурасына және докторантурасына қабылдау туралы бұйрық шығарады, ол әскери оқу орны бастығының қарамағына әскери қызметшілер мен ІІО қызметкерлерін жіберу үшін негіз болып табылады.
54. Оқуға қабылдау туралы бұйрықтан үзінді көшірмеге қол қойылғаннан кейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей Ұлттық ұланның өңірлік қолбасшылықтары мен әскери бөлімдеріне, оқуға кандидаттарды жіберген аумақтық ІІО-ға жіберіледі.
Аумақтық ІІО күнтізбелік он күн ішінде келіп түскен қызметкерлердің жеке істерін ІІМ әскери оқу орындарына жібереді.
55. ІІМ әскери оқу орындарының магистратурасы мен докторантурасына оқуға қабылданбаған кандидаттардың оқу істері мен басқа да құжаттары жинақтау орны бойынша қайтарылады.
56. ІІМ әскери оқу орындары ІІМ әскери оқу орнының магистратурасына және докторантурасына қабылдау туралы бұйрық шығарылғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде ІІМ кадр қызметіне және ҰҰ Бас қолбасшылығына қабылдауды ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қорытынды есепті, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті органға ұсыну үшін магистратураға және докторантураға қабылдау туралы бұйрықтардың көшірмелерін ұсынады.
3-тарау. ІІМ арнаулы оқу орындарына қабылдау тәртібі
1-параграф. Оқуға кандидаттарды іріктеу тәртібі
57. ІІМ жоғары оқу орындарының магистратурасына және докторантурасына түсетін кандидаттардың құжаттарын қабылдауды қабылдау комиссиялары және (немесе) цифрлық жүйе арқылы күнтізбелік жылдың 3 шілдесінен 3 тамызына дейін жүргізеді.
ІІМ жоғары оқу орындарының магистратурасы мен докторантурасына түсу емтихандары күнтізбелік жылдың 4 тамызынан 20 тамызына дейін, оқуға қабылдау күнтізбелік жылдың 28 тамызына дейін жүргізіледі.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 02.04.2026 № 236 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізілетін) бұйрығымен.

52. На обучение в магистратуру и докторантуру военных учебных заведений МВД зачисляются кандидаты на учебу, находящиеся в рейтинге по специальности с первого номера по номер, соответствующий количеству выделенных мест на специальность по плану набора, с учетом распределения мест по различным ведомствам.
Конкурсный балл определяется суммой рейтинговых баллов вступительных экзаменов.
В случае одинаковых показателей конкурсных баллов преимущественное право при зачислении в магистратуру и докторантуру имеют кандидаты на учебу, набравшие наиболее высокий балл по профильному экзамену.
53. На основании решения приемной комиссии заместитель Министра внутренних дел Республики Казахстан – Главнокомандующий Национальной гвардией до 10 августа года приема на учебу издает приказ о зачислении в магистратуру и докторантуру военного учебного заведения МВД, который является основанием для направления в распоряжение начальника военного учебного заведения военнослужащих и сотрудников ОВД.
54. Выписки из приказа о зачислении на учебу не позднее пяти календарных дней после его подписания высылаются в региональные командования и воинские части Национальной гвардии, в территориальные ОВД, направившие кандидатов на учебу.
Территориальные ОВД в течение десяти календарных дней направляют личные дела поступивших сотрудников в военные учебные заведения МВД.
55. Учебные дела и другие документы кандидатов, не зачисленных на учебу в магистратуру и докторантуру военных учебных заведений МВД, возвращаются по месту комплектования.
56. Военные учебные заведения МВД представляют в течение десяти календарных дней после издания приказа о зачислении в магистратуру и докторантуру военного учебного заведения МВД в кадровую службу МВД и Главного командования НГ итоговый отчет по организации и проведению приема, а также копии приказов о зачислении в магистратуру и докторантуру для представления в уполномоченный орган в области образования.
Глава 3. Порядок приема в специальные учебные заведения МВД
Параграф 1. Порядок отбора кандидатов на учебу
57. Прием документов кандидатов, поступающих в магистратуру и докторантуру высших учебных заведений МВД, проводится приемными комиссиями и (или) через цифровую систему с 3 июля по 3 августа календарного года.
Вступительные экзамены в магистратуру и докторантуру высших учебных заведений МВД проводятся с 4 до 20 августа календарного года, зачисление – до 28 августа календарного года.
Сноска. Пункт 57 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.04.2026 № 236 (вводится в действие с 12.07.2026).

2-параграф. Магистратура мен докторантураға түсу үшін құжаттарды қабылдау тәртібі
58. ІІМ жоғары оқу орындарының магистратурасына жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын меңгерген оқуға кандидаттар қабылданады.
Бұл ретте магистратура бейіндік бағыт бойынша қажетті іскерлік қасиеттерге ие және жоғары тұрған басшы лауазымдарға ұсынуға кадр резервінде тұрған ішкі істер органдарының қызметкерлерімен, әскери қызметшілерімен жинақталады.
Ғылыми және педагогикалық бағыт бойынша магистратураға ішкі істер органдарында кемінде бір жыл практикалық жұмыс өтілі бар ішкі істер органдарының қызметкерлері, әскери қызметшілері қабылданады.
59. PhD докторантураға "магистр" дәрежесі (педагогикалық бейіндегі білім беру бағдарламасын меңгергені туралы куәлік болған кезде бейінді магистратураның түлектері), бейіні бойынша докторлар бағдарламасы бойынша докторантураға - магистратура немесе бейінді магистратураға теңестірілген жоғары арнаулы білімі базасында, құқық қорғау органдарында кемінде 1 (бір) жыл практикалық жұмыс өтілі немесе ғылыми-педагогикалық өтілі бар ішкі істер органдарының қызметкерлері және әскери қызметшілері қабылданады.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 05.09.2024 № 672 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. Құжаттарды қабылдау және ІІМ жоғары оқу орындарында түсу емтихандарын өткізуді ұйымдастыру үшін қабылдау комиссиясы құрылады. Қабылдау комиссиясының төрағасы ІІМ жоғары оқу орнының бастығы болып табылады, ол қабылдау комиссиясының қызметіне басшылық етеді.
Қабылдау комиссиясының құрамы және оның хатшысы ІІМ жоғары оқу орны бастығының бұйрығымен бекітіледі және тақ саннан тұрады.
Қабылдау комиссиясы төрағадан, хатшыдан және комиссияның кемінде үш мүшесінен құрылады.
Қабылдау комиссиясының хатшысы болып ІІМ жоғары оқу орнының қызметкері тағайындалады.
Қабылдау комиссиясының қызметі жұмыс жоспарына сәйкес жүзеге асырылады. Қабылдау комиссиясының отырыстары қажеттілігіне қарай өткізіледі.
Қабылдау комиссиясының шешімдері хаттамамен еркін нысанда ресімделеді және бекітілген құрамның кемінде үштен екісі болған кезде қарапайым көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған кезде қабылдау комиссиясы төрағасының пікірі шешуші болып табылады.
61. Магистратурада немесе докторантурада оқуға кандидаттар Ішкі істер министрі орынбасарының (бұдан әрі – Министрдің орынбасары), аумақтық ІІО, ІІМ оқу орны басшыларының атына еркін нысанда баянат береді.

Параграф 2. Порядок приема документов для поступления в магистратуру и докторантуру
58. В магистратуру высших учебных заведений МВД принимаются кандидаты на учебу, освоившие образовательные программы высшего образования.
При этом магистратура по профильному направлению комплектуется сотрудниками, военнослужащими органов внутренних дел, обладающими необходимыми деловыми качествами и состоящими в кадровом резерве на выдвижение на вышестоящие руководящие должности.
В магистратуру по научному и педагогическому направлению принимаются сотрудники, военнослужащие органов внутренних дел, имеющие стаж практической работы в органах внутренних дел не менее одного года.
59. В докторантуру PhD принимаются сотрудники и военнослужащие органов внутренних дел, имеющие степень "магистр" (выпускники профильной магистратуры при наличии свидетельства об освоении образовательной программы педагогического профиля), в докторантуру по программе докторов по профилю - на базе магистратуры, или высшего специального образования, приравненного к профильной магистратуре, практический стаж работы в правоохранительных органах или научно-педагогический стаж не менее 1 (одного) года.
Сноска. Пункт 59 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.09.2024 № 672 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. Для приема документов и организации проведения вступительных экзаменов в высших учебных заведениях МВД создается приемная комиссия. Председателем приемной комиссии является начальник высшего учебного заведения МВД, который руководит деятельностью приемной комиссии.
Состав приемной комиссии и ее секретарь утверждается приказом начальника высшего учебного заведения МВД и состоит из нечетного числа.
Приемная комиссия формируется в составе председателя, секретаря и не менее трех членов комиссии.
Секретарем приемной комиссии назначается сотрудник высшего учебного заведения МВД.
Деятельность приемной комиссии осуществляется в соответствии с планом работы. Заседания приемной комиссии проводятся по мере необходимости.
Решения приемной комиссии оформляются протоколом в произвольной форме и принимаются простым большинством голосов при наличии не менее двух третей утвержденного состава. При равенстве голосов мнение председателя приемной комиссии является решающим.
61. Кандидаты на учебу в магистратуре или докторантуре подают рапорта в произвольной форме на имя заместителя министра внутренних дел (далее – заместитель министра), руководителей территориальных ОВД, учебного заведения МВД.

62. Магистратура мен докторантураға оқуға кандидаттарды іріктеу үшін Ішкі істер министрінің, аумақтық ІІО және ІІМ оқу орны басшысының бұйрығымен іріктеу комиссиялары құрылады.
Іріктеу комиссиясы мүшелерінің жалпы саны тақ саннан тұрады. Комиссияны төраға басқарады. Іріктеу комиссиясының төрағасы болып Министрдің орынбасары, аумақтық ІІО, ІІМ оқу орны бастығының орынбасары тағайындалады.
Іріктеу комиссиясының хатшысы болып кадр қызметінің қызметкері тағайындалады.
Іріктеу комиссиясы ІІМ, аумақтық ІІО қызметтерінің бастықтарынан, ІІМ жоғары оқу орнының оқу және ғылыми қызметті жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелерінен және конкурстық комиссия төрағасының шешімі бойынша штаттық қызметкерлерден тұрады.
63. Іріктеу комиссиясы магистратураға және докторантураға қабылдау жоспарын басшылыққа ала отырып, күнтізбелік жылдың 3 шілдесіне дейін оқуға кандидаттарға ұсынылған құжаттарды зерделейді, кандидаттардың қабылдау шарттарына сәйкестігін айқындайды.
64. Іріктеу комиссиясының нәтижелері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша іріктеу комиссиясы отырысының хаттамасымен ресімделеді және бекітілген құрамның кемінде үштен екісі болған кезде қарапайым көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған кезде іріктеу комиссиясы төрағасының пікірі шешуші болып табылады.
65. Кадр қызметтері ІІМ жоғары оқу орындарына магистратураға оқуға кандидаттардың мынадай құжаттарын жолдайды:
оқу ісі, ол:
оқуға кандидаттың еркін нысандағы баянатынан;
қызметтің соңғы кезеңіндегі қызметтік мінездемеден және аттестаттау парағынан;
іріктеу комиссиясының оқуға жіберу туралы хаттамасының көшірмесінен;
жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесінен;
осы Қағидалардың 68-тармағында көрсетілген бағдарламалар бойынша тест тапсыру туралы сертификаттың көшірмесінен (олар болған жағдайда);
кадрларды есепке алу жөніндегі жеке іс парағынан;
өлшемі 3х4 сантиметр болатын алты фотосуреттен;
ғылыми және ғылыми-әдістемелік жұмыстардың тізімінен (олар болған жағдайда) тұрады.
66. Кадр қызметтері ІІМ жоғары оқу орындарына докторантураға оқуға кандидаттардың мынадай құжаттарын жолдайды:
оқу ісі, ол:
оқуға кандидаттың еркін нысандағы баянатынан;
қызметтің соңғы кезеңіндегі қызметтік мінездемеден және аттестаттау парағынан;
іріктеу комиссиясының оқуға жіберу туралы хаттамасының көшірмесінен;
кадрларды есепке алу жөніндегі жеке іс парағынан;
жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесінен;
білімі туралы құжаттың көшірмесінен;
өлшемі 3х4 сантиметр болатын алты фотосуреттен;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша болжамды отандық немесе шетелдік ғылыми консультантпен келісілген жоспарланатын диссертациялық зерттеудің негіздемесінен;
осы Қағидалардың 68-тармағында көрсетілген бағдарламалар бойынша тест тапсыру туралы сертификаттың көшірмесінен (олар болған жағдайда);
ғылыми және ғылыми-әдістемелік жұмыстардың тізімінен (олар болған жағдайда) тұрады.

62. Для отбора кандидатов на учебу в магистратуру и докторантуру приказом Министра внутренних дел, руководителя территориального ОВД и учебного заведения МВД создаются отборочные комиссии.
Общее количество членов отборочной комиссии состоит из нечетного числа. Комиссию возглавляет председатель. Председателем отборочной комиссии назначается заместитель министра, заместитель начальника территориального ОВД, учебного заведения МВД.
Секретарем отборочной комиссии назначается сотрудник кадровой службы.
Отборочная комиссия состоит из начальников служб МВД, территориального ОВД и структурных подразделений высшего учебного заведения МВД, осуществляющих учебную и научную деятельность, и штатных сотрудники по решению председателя конкурсной комиссии.
63. Отборочная комиссия, руководствуясь планом приема в магистратуру и докторантуру, до 3 июля календарного года изучает представленные на кандидатов на учебу документы, определяет соответствие кандидатов условиям приема.
64. Результаты отборочной комиссии оформляются протоколом заседания отборочной комиссии по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и принимаются простым большинством голосов при наличии не менее двух третей утвержденного состава. При равенстве голосов мнение председателя отборочной комиссии является решающим.
65. На кандидатов на учебу в магистратуру кадровые службы направляют в высшие учебные заведения МВД следующие документы:
учебное дело, которое содержит:
рапорт кандидата на учебу в произвольной форме;
служебную характеристику и аттестационный лист за последний период службы;
копию протокола отборочной комиссии о направлении на учебу;
копию документа, удостоверяющего личность;
копию сертификата о сдаче тестов по программам, указанным в пункте 68 настоящих Правил (в случае их наличия);
личный листок по учету кадров;
шесть фотографий размером 3х4 сантиметров;
список научных и научно-методических работ (в случае их наличия).
66. На кандидатов на учебу в докторантуру кадровые службы направляют в высшие учебные заведения МВД следующие документы:
учебное дело, которое содержит:
рапорт кандидата на учебу в произвольной форме;
служебную характеристику и аттестационный лист за последний период службы;
копию протокола отборочной комиссии о направлении на учебу;
личный листок по учету кадров;
копию документа, удостоверяющего личность;
копию документа об образовании;
шесть фотографий размером 3х4 сантиметров;
обоснование планируемого диссертационного исследования, согласованное с предполагаемым отечественным или зарубежным научным консультантом по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
копию сертификата о сдаче тестов по программам, указанным в пункте 68 настоящих Правил (в случае их наличия);
список научных и научно-методических работ (в случае их наличия).

3-параграф. Түсу емтихандарын өткізу тәртібі
67. ІІМ жоғары оқу орындарының магистратурасы мен докторантурасына түсетін оқуға кандидаттар:
1) шет тілінен (ағылшын, неміс, француз тілдерін таңдау бойынша);
2) білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша түсу емтихандарын тапсырады.
Білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша емтиханға шет тілінен кемінде 30 балл жинаған кандидаттар жіберіледі.
68. Шет тілін меңгерудің жалпыеуропалық құзыреттеріне (стандарттарына) сәйкес шет тілін меңгергенін растайтын халықаралық сертификаттардың бірі бар оқуға кандидаттар магистратураға шет тілі бойынша тесттен келесі тілдер бойынша босатылады:
ағылшын тілі: IELTS (АЙЛТС)/international English Language Tests System (International English language tests System), шекті балл - кемінде 6,0;
IELTS INDICATOR (АЙТЛС индикаторы), шекті балл - кемінде 6,0;
Test of English as a a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг программ) (TOEFL ITP (TOEFL Itipi), шекті балл - кемінде 543 балл;
Test of English as a a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг программ) Internet-based Test (Интернет bazid test) (TOEFL IBT (TOEFL IBT), шекті балл - кемінде 60;
TOEFL PBT (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж пэйпер бэйсед тэстинг) Test of English as a Foreign language Paper-based testing, шекті балл - кемінде 498;
неміс: Deutsche Sprachpruefung fuer den Hochschulzugang (дойче щпрахпрю фун Фюр дейн хохшульцуган) (DSH, Niveau C1/C1 деңгейі), TestDaF-Prufung (TestDaF-prufung) (niveauc1/C1 деңгейі);
француз тілі: Test de Fransais International™ – Test de France Internacional (TFI (TFI) – оқу және тыңдау секциялары бойынша В1 деңгейінен төмен емес), diplome d ' Etudes en Langue fransaise – Диплом датюд ан Ланг Франсез (DELF (DALF), B2 деңгейі), diplome Approfondi de langue fransaise – Аппрофонди дипломы DE Lang Fransais (DALF (DALF), C1 деңгейі), test de connaissance du fransais – Test de connessance du Franse (TCF (TSF) – кемінде 50 балл).
Шет тілін меңгерудің жалпыеуропалық құзыреттеріне (стандарттарына) сәйкес шет тілін меңгергенін растайтын халықаралық сертификаттардың бірі бар оқуға кандидаттар шет тілі бойынша тесттен келесі тілдер бойынша докторантураға босатылады:
ағылшын тілі: IELTS (АЙЛТС)/international English Language Tests System (International English language tests System) шекті балл – кемінде 5,5;
IELTS INDICATOR (АЙТЛС индикаторы), шекті балл - кемінде 5,5;
Test of English as a a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг программ) (TOEFL ITP (TOEFL Itipi), шекті балл - кемінде 460 балл;
Test of English as a a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг программ) Internet-based Test (Интернет bazid test) (TOEFL IBT (TOEFL IBT), шекті балл - кемінде 46;
TOEFL PBT (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж пэйпер бэйсед тэстинг) Test of English as a Foreign language Paper-based testing, шекті балл-кемінде 453;

Параграф 3. Порядок проведения вступительных экзаменов
67. Кандидаты на учебу, поступающие в магистратуру и докторантуру высших учебных заведений МВД, сдают вступительные экзамены:
1) по иностранному языку (по выбору английский, немецкий, французский);
2) по профилю группы образовательных программ.
К экзамену по профилю группы образовательных программ допускаются кандидаты, набравшие не менее 30 баллов по иностранному языку.
68. Кандидаты на учебу, имеющие один из международных сертификатов, подтверждающие владение иностранным языком в соответствии с общеевропейскими компетенциями (стандартами) владения иностранным языком, освобождаются от теста по иностранному языку в магистратуру по следующим языкам:
английский язык: IELTS (АЙЛТС)/International English Language Tests System (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем), пороговый балл – не менее 6,0;
IELTS INDICATOR (АЙТЛС Индикатор), пороговый балл – не менее 6,0;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг программ) (TOEFL ITP (ТОЙФЛ АйТиПи), пороговый балл – не менее 543 баллов;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм) Internet-based Test (Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT (ТОЙФЛ АйБИиТи), пороговый балл – не менее 60;
TOEFL PBT (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж пэйпер бэйсед тэстинг) Test of English as a Foreign Language Paper-based testing, пороговый балл – не менее 498;
немецкий язык: Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang (дойче щпрахпрю фун фюр дейн хохшулцуган) (DSH, Niveau С1/уровень C1), TestDaF-Prufung (тестдаф-прюфун) (NiveauC1/уровень C1);
французский язык: Test de Fransais International™ – Тест де франсэ Интернасиональ (TFI (ТФИ) – не ниже уровня В1 по секциям чтения и аудирования), Diplome d’Etudes en Langue fransaise – Диплом дэтюд ан Ланг франсэз (DELF (ДЭЛФ), уровень B2), Diplome Approfondi de Langue fransaise – Диплом Аппрофонди де Ланг Франсэз (DALF (ДАЛФ), уровень C1), Test de connaissance du fransais – Тест де коннэссанс дю франсэ (TCF (ТСФ) – не менее 50 баллов).
Кандидаты на учебу, имеющие один из международных сертификатов, подтверждающие владение иностранным языком в соответствии с общеевропейскими компетенциями (стандартами) владения иностранным языком, освобождаются от теста по иностранному языку в докторантуру по следующим языкам:
английский язык: IELTS (АЙЛТС)/International English Language Tests System (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем) пороговый балл – не менее 5,5;
IELTS INDICATOR (АЙТЛС Индикатор), пороговый балл – не менее 5,5;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг программ) (TOEFL ITP (ТОЙФЛ АйТиПи), пороговый балл – не менее 460 баллов;
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм) Internet-based Test (Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT (ТОЙФЛ АйБИиТи), пороговый балл – не менее 46;
TOEFL PBT (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж пэйпер бэйсед тэстинг) Test of English as a Foreign Language Paper-based testing, пороговый балл – не менее 453;

неміс: Deutsche Sprachpruefung fuer den Hochschulzugang (дойче щпрахпрюфун Фюр дейн хохшульцуган) (DSH, NiveauВ2/B2 деңгейі), TestDaF-Prufung (TestDaF-prufung) (Niveau B2/B2 деңгейі);
француз тілі: Test de Fransais International™ – Test de France Internacional (TFI (TFI) – оқу және тыңдау секциялары бойынша В2 деңгейінен төмен емес), diplome d ' Etudes en Langue fransaise – Диплом дэтюд ан Ланг франсэз (DELF (DALF), B2 деңгейі), diplome Approfondi de langue franzaise – Аппрофонди дипломы DE Lang Fransaze (DALF (DALF), B2 деңгейі), test de connaissance du fransais – Тест де коннэссанс дю франсэ (TCF (TSF) – кемінде 50 балл).
69. Шет тілі бойынша түсу емтихандарын Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ұлттық тестілеу орталығы Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі айқындайтын шет тілі бойынша түсу емтихандарын өткізу пункттерінде өткізеді.
70. Магистратура мен докторантураға түсушілер үшін білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша түсу емтиханы алдыңғы білім беру деңгейіндегі білім беру бағдарламалары көлемінде өткізіледі. Білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша түсу емтиханын өткізу нысанын жоғары оқу орны дербес айқындайды.
71. Білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша емтихан комиссиясы ғылым докторы немесе кандидаты ғылыми дәрежесі немесе тиісті бейін бойынша философия докторы (PhD) дәрежесі бар ІІМ жоғары оқу орындарының қызметкерлері қатарынан құрылады және төрағадан, хатшыдан және үш мүшеден тұрады.
Білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша емтихан комиссиясының құрамы және емтиханды өткізу нысаны ІІМ жоғары оқу орны бастығының бұйрығымен бекітіледі.
72. Түсу емтихандарын қайта тапсыруға жол берілмейді.
73. Магистратура мен докторантураға түсу емтихандарының нәтижелерімен келіспеген адамдардың өтініштерін қарау үшін апелляциялық комиссиялар құрылады.
Апелляциялық комиссиялардың құрамы комиссияның төрағасынан, хатшысынан, екі мүшесінен тұрады және ІІМ жоғары оқу орнының қабылдау комиссиясы төрағасының бұйрығымен бекітіледі.
Апелляциялық комиссиялар ІІМ жоғары оқу орындарының, сондай-ақ басқа да жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдардың қызметкерлері қатарынан құрылады.
74. Апелляциялық комиссия магистратура мен докторантураға түсетін кандидаттардан емтихан материалдарының мазмұны және техникалық себептер бойынша өтініштерді қабылдайды және қарайды.
75. Апелляцияға берілетін өтінішті магистратура мен докторантураға түсуші адам апелляциялық комиссия төрағасының атына береді. Емтихан материалдарының мазмұны мен техникалық себептер бойынша өтініштер түсу емтиханының нәтижелері жарияланғаннан кейін келесі күні сағат 13.00-ге дейін қабылданады және апелляциялық комиссия өтініш берілген күннен бастап күнтізбелік бір күн ішінде қарайды.
Апелляциялық комиссия әр кандидатпен жеке тәртіпте жұмыс істейді. Кандидат апелляциялық комиссияның отырысына келмеген жағдайда, оның апелляцияға берген өтініші қаралмайды.

немецкий язык: Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang (дойче щпрахпрюфун фюр дейн хохшулцуган) (DSH, NiveauВ2/уровень В2), TestDaF-Prufung (тестдаф-прюфун) (Niveau В2/уровень В2);
французский язык: Test de Fransais International™ – Тест де франсэ Интернасиональ (TFI (ТФИ) – не ниже уровня В2 по секциям чтения и аудирования), Diplome d’Etudes en Langue fransaise – Диплом дэтюд ан Ланг франсэз (DELF (ДЭЛФ), уровень B2), Diplome Approfondi de Langue franзaise – Диплом Аппрофонди де Ланг Франсэз (DALF (ДАЛФ), уровень В2), Test de connaissance du fransais – Тест де коннэссанс дю франсэ (TCF (ТСФ) – не менее 50 баллов).
69. Вступительные экзамены по иностранному языку проводятся Национальным центром тестирования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в пунктах проведения вступительных экзаменов по иностранному языку, определяемых Министерством науки и высшего образования Республики Казахстан.
70. Вступительный экзамен по профилю группы образовательных программ для поступающих в магистратуру и докторантуру проводится в объеме образовательных программ предыдущего уровня образования. Форма проведения вступительного экзамена по профилю группы образовательных программ определяется высшим учебным заведением самостоятельно.
71. Экзаменационная комиссия по профилю группы образовательных программ формируется из числа сотрудников высших учебных заведений МВД, имеющих ученую степень доктора или кандидата наук, или степень доктора философии (PhD) по соответствующему профилю и включает председателя, секретаря и трех членов.
Состав экзаменационной комиссии и форма проведения экзамена по профилю группы образовательных программ утверждается приказом начальника высшего учебного заведения МВД.
72. Пересдача вступительных экзаменов не допускается.
73. Для рассмотрения заявлений лиц, не согласных с результатами вступительных экзаменов в магистратуру и докторантуру, создаются апелляционные комиссии.
Состав апелляционных комиссий состоит из председателя, секретаря, двух членов комиссии и утверждается приказом председателя приемной комиссии высшего учебного заведения МВД.
Апелляционные комиссии формируются из числа сотрудников высших учебных заведений МВД, а также других высших учебных заведений и научных организаций.
74. Апелляционная комиссия принимает и рассматривает заявления от кандидатов, поступающих в магистратуру и докторантуру по содержанию экзаменационных материалов и по техническим причинам.
75. Заявление на апелляцию подается на имя председателя апелляционной комиссии лицом, поступающим в магистратуру и докторантуру. Заявления по содержанию экзаменационных материалов и по техническим причинам принимаются до 13.00 часов следующего дня после объявления результатов вступительного экзамена и рассматриваются апелляционной комиссией в течение одного календарного дня со дня подачи заявления.
Апелляционная комиссия работает с каждым кандидатом в индивидуальном порядке. При неявке кандидата на заседание апелляционной комиссии, его заявление на апелляцию не рассматривается.

76. Апелляциялық комиссия өтінішті қараған кезде апелляцияға берген кандидат жеке басын куәландыратын құжатты ұсынады.
77. Апелляциялық комиссиялар шешімдерді комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен қабылдайды. Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Апелляциялық комиссиялардың жұмысы комиссияның төрағасы мен барлық мүшелері қол қойған хаттамамен (еркін нысанда) ресімделеді.
4-параграф. ІІМ арнаулы оқу орындарының магистратурасына және докторантурасына қабылдау
78. Магистранттар мен докторанттар қатарына қабылдауды ІІМ жоғары оқу орнының қабылдау комиссиясы жүзеге асырады.
79. ІІМ жоғары оқу орындарының магистратурасына және докторантурасына оқуға мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес бағалаудың 100 балдық шкаласы бойынша екі түсу емтиханы бойынша кемінде 130 балл жинаған оқуға кандидаттар қабылданады.
Осы Қағидалардың 68-тармағында көрсетілген шет тілі (ағылшын, француз, неміс) бойынша тест тапсырғаны туралы сертификаты бар оқуға кандидаттарға бағалаудың 100 балдық шкаласы бойынша ең жоғары балл есептеледі.
80. Конкурстық балдардың көрсеткіштері бірдей болған жағдайда оқуға қабылдау кезінде басым құқық білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша түсу емтиханы бойынша неғұрлым жоғары бағасы бар оқуға кандидаттарға беріледі, білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша түсу емтиханының көрсеткіштері бірдей болған жағдайда басым құқық шет тілі бойынша неғұрлым жоғары бағасы бар кандидаттарға беріледі.
Содан кейін таңдаған мамандығының бейініне сәйкес ғылыми жетістіктер, сондай-ақ ІІМ оқу орындарының оқу процесіне соңғы жыл ішінде дәріскер ретінде қатысу тәжірибесі ескеріледі (ІІМ аппараты мен аумақтық полиция органдарының қызметкерлері арасында көрсеткіштер бірдей болған жағдайда).
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 02.04.2026 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
81. Қабылдау комиссиясының шешімі негізінде ІІМ жоғары оқу орнының бастығы оқуға кандидаттарды аумақтық ІІО-дан жоғары оқу орнының қарамағына іссапарға жіберу үшін негіз болып табылатын магистратураға және докторантураға қабылдау туралы бұйрық шығарады.
82. ІІМ жоғары оқу орындары бастықтарының оқуға қабылдау туралы бұйрықтарынан үзінділер оған қол қойылғаннан кейін күнтізбелік бес күннен кешіктірілмей оқуға кандидаттарды жіберген аумақтық ІІО-ға жіберіледі.
Содан соң аумақтық ІІО күнтізбелік он күн ішінде оқуға түскен қызметкерлердің жеке істерін білім беру ұйымдарына жолдайды.

76. При рассмотрении заявления апелляционной комиссией кандидат, подавший апелляцию, предоставляет документ, удостоверяющий личность.
77. Решения апелляционными комиссиями принимаются большинством голосов от общего числа членов комиссии. При равенстве голосов голос председателя комиссии является решающим. Работа апелляционных комиссий оформляется протоколом (в произвольной форме), подписанным председателем и всеми членами комиссии.
Параграф 4. Зачисление в магистратуру и докторантуру специальных учебных заведений МВД
78. Зачисление в число магистрантов и докторантов осуществляется приемной комиссией высшего учебного заведения МВД.
79. На обучение в магистратуру и докторантуру высших учебных заведений МВД по государственному образовательному заказу зачисляются кандидаты на учебу, набравшие по сумме двух вступительных экзаменов не менее 130 баллов по 100-балльной шкале оценок согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Кандидатам на учебу, имеющим сертификаты о сдаче теста по иностранному языку (английский, французский, немецкий), указанных пункте 68 настоящих Правил, начисляется наивысший балл по 100-балльной шкале оценок.
80. В случае одинаковых показателей конкурсных баллов преимущественное право при зачислении получают кандидаты на учебу, имеющие наиболее высокую оценку по вступительному экзамену по профилю группы образовательных программ, в случае одинаковых показателей вступительного экзамена по профилю группы образовательных программ, преимущественное право получают кандидаты, имеющие наиболее высокую оценку по иностранному языку.
Затем учитываются научные достижения, соответствующие профилю избранной специальности, а также опыт участия в учебном процессе учебных заведений МВД в качестве лектора в течение последнего года (в случае одинаковых показателей среди сотрудников аппарата МВД и территориальных органов полиции).
Сноска. Пункт 80 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.04.2026 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. На основании решения приемной комиссии начальник высшего учебного заведения МВД издает приказ о зачислении в магистратуру и докторантуру, который является основанием для откомандирования кандидатов на учебу в распоряжение высшего учебного заведения из территориального ОВД.
82. Выписки из приказов начальников высших учебных заведений МВД о зачислении на учебу не позднее пяти календарных дней после его подписания высылаются в территориальные ОВД, направившие кандидатов на учебу.
После чего территориальные ОВД в течение десяти календарных дней направляют личные дела поступивших сотрудников в организации образования.

83. Магистратураға және докторантураға оқуға қабылданбаған оқуға кандидаттардың оқу істері мен басқа да құжаттары жасақтау орны бойынша қайтарылады.
84. ІІМ жоғары оқу орындары күнтізбелік он күн ішінде ІІМ кадр қызметіне қабылдауды ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қорытынды есепті, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті органға ұсыну үшін магистратура мен докторантураға қабылдау туралы бұйрықтардың көшірмелерін ұсынады.
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білім беру бағдарламаларын
іске асырып жатқан
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
әскери, арнаулы оқу
орындарына оқуға қабылдау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Іріктеу комиссиясы отырысының хаттамасы
__________________________________________________________________
(аумақтық ІІО, ҰҰ бөлімшесінің атауы)
Орны _____________ №_____ Күні ______________
Қатысқандар: іріктеу комиссиясының төрағасы, мүшелері
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
__________________________________________________________________
аумақтық ІІО атауы, атқаратын лауазымы)
Комиссия мүшелері:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Күн тәртібі: ІІМ жоғары оқу орындарының магистратурасына, докторантурасына түсетін кандидаттардың құжаттарын қарау
1. Кандидат _______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
2. Сұрақтар:________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Дауыс беру қорытындысы бойынша кандидат
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
ІІМ жоғары оқу орындарының магистратурасына, докторантурасына оқуға жіберу
ұсынылады / ұсынылмайды _____________________________________________
(керегінің астын сызу)
Төраға __________________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері _______________________ (қолы)
Хатшы __________________________________ (қолы)
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білім беру бағдарламаларын
іске асырып жатқан
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
әскери, арнаулы оқу
орындарына оқуға қабылдау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жоспарланған диссертациялық зерттеу бойынша негіздеме
1. Оқуға кандидаттың тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда), әскери (арнаулы) атағы, лауазымы.
2. Тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы, лауазымы, болжамды отандық немесе шетелдік консультант жұмыс істейтін жоғары оқу орны.

83. Учебные дела и другие документы кандидатов, не зачисленных на учебу в магистратуру и докторантуру, возвращаются по месту комплектования.
84. Высшие учебные заведения МВД представляют в кадровую службу МВД в течение десяти календарных дней итоговый отчет по организации и проведению приема, а также копии приказов о зачислении в магистратуру и докторантуру для представления в уполномоченный орган в области образования.
Приложение 1
к Правилам приема на обучение
в военные, специальные
учебные заведения
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы послевузовского
образования
Форма
Протокол заседания отборочной комиссии
_____________________________________________________________
(наименование территориального ОВД, подразделения НГ)
Место ______________ №_______ Дата ______________
Присутствовали: председатель, члены отборочной комиссии
_________________________________________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии))
_________________________________________________________________
(наименование территориального ОВД, занимаемая должность)
Члены комиссии:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Повестка дня: рассмотрение документов кандидатов, поступающих в магистратуру,
докторантуру высших учебных заведений МВД
1. Кандидат _____________________________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии))
2. Вопросы: _____________________________________________________
3. По итогам голосования кандидат _________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии))
рекомендуется к /не рекомендуется к направлению на обучение в магистратуру,
докторантуру высших учебных заведений МВД
________________________________________________________________
(нужное подчеркнуть)
Председатель _____________________________ (подпись)
Члены комиссии __________________________ (подпись)
Секретарь ________________________________ (подпись)
Приложение 2
к Правилам приема
на обучение в военные,
специальные учебные заведения
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы послевузовского
образования
Форма
Обоснование по планируемому диссертационному исследованию
1. Фамилия, имя и отчество (при наличии), воинское (специальное) звание, должность кандидата на учебу.
2. Фамилия, имя и отчество (при наличии), ученая степень, ученое звание, должность, высшее учебное заведение, в котором работает предполагаемый отечественный или зарубежный консультант.

3. Жоспарланған диссертациялық зерттеудің тақырыбы.
4. Диссертациялық зерттеудің жоспарланған тақырыбының өзектілігі.
5. Ғылыми мәселенің даму дәрежесі.
6. Жоспарланған диссертациялық зерттеудің мақсаты мен міндеттері.
7. Жоспарланған диссертациялық зерттеудің объектісі мен пәні.
8. Жоспарланған диссертациялық зерттеудің әдістемесі.
9. Диссертациялық зерттеудің күтілетін нәтижелері, олардың теориялық және практикалық маңыздылығы. Оларды енгізу мен сынақтан өткізудің болжамды бағыттары.
__________________________________________________________________
(оқуға кандидаттың қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Келісілді
__________________________________________________________________
(ғылыми консультанттың қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білім беру бағдарламаларын
іске асырып жатқан
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
әскери, арнаулы оқу
орындарына оқуға қабылдау
қағидаларына
3-қосымша
Бейіні бойынша емтихан тапсыру кезінде сұраққа жауап үшін бағалау өлшемшарттары
Балдар саны Бағалау өлшемшарттары

3. Тема планируемого диссертационного исследования.
4. Актуальность планируемой темы диссертационного исследования.
5. Степень разработанности научной проблемы.
6. Цель и задачи планируемого диссертационного исследования.
7. Объект и предмет планируемого диссертационного исследования.
8. Методология планируемого диссертационного исследования.
9. Ожидаемые результаты диссертационного исследования, их теоретическая и практическая значимость. Предполагаемые направления их внедрения и апробации.
____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии) кандидата на учебу)
Согласован
____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии) научного консультанта)
Приложение 3
к Правилам приема на обучение
в военные, специальные
учебные заведения
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы послевузовского
образования
Критерии оценки за ответ на вопрос при сдаче экзамена по профилю
Количество баллов
Критерии оценки

95-100
Қойылған сұраққа толық, егжей-тегжейлі жауап берілген, ұғымдармен еркін жұмыс жасауда, оның маңызды және маңызды емес белгілерін, себеп-салдарлық байланыстарын ажырата білуде көрінетін объект туралы саналы білімнің жиынтығы көрсетілген. Объект туралы білім оны осы ғылым жүйесінде және пәнаралық байланыстарда түсіну аясында көрсетіледі. Жауап әскери және ғылыми терминдермен тұжырымдалған, қисынды, дәлелді, білім алушының авторлық ұстанымын көрсетеді.
90-94
Қойылған сұраққа толық, егжей-тегжейлі жауап беріледі, объект туралы саналы білімнің жиынтығы көрсетіледі, тақырыптың негізгі ережелері дәлелді түрде ашылады; жауапта ашылатын ұғымдардың, теориялардың, құбылыстардың мәнін көрсететін нақты құрылым, логикалық реттілік байқалады. Объект туралы білім оны осы ғылым жүйесінде және пәнаралық байланыстарда түсіну аясында көрсетіледі. Жауап әскери және ғылыми терминдермен берілген. Жауап беру процесінде білім алушылардың өз бетінше түзетілген ұғымдарды анықтауда кемшіліктер жіберілуі мүмкін.
85-89
Қойылған сұраққа толық, егжей-тегжейлі жауап беріледі, тақырыптың негізгі ережелері дәлелді түрде ашылады; жауапта анықталған тұжырымдамалардың, теориялардың, құбылыстардың мәнін көрсететін нақты құрылым, логикалық реттілік байқалады. Жауап әскери және ғылыми терминдермен берілген. Жауапта оқытушының көмегімен білім алушы түзеткен кемшіліктер жіберілді.
80-84
Қойылған сұраққа толық, жан-жақты жауап берілді, маңызды және маңызды емес белгілерді, себеп-салдарлық байланыстарды бөліп көрсету мүмкіндігі көрсетілді. Жауаптың құрылымы нақты, қисынды, әскери және ғылыми терминдермен баяндалған. Білім алушы оқытушының көмегімен түзеткен кемшіліктер немесе елеусіз қателіктер жіберілуі мүмкін.

95-100
Дан полный, развернутый ответ на поставленный вопрос, показана совокупность осознанных знаний об объекте, проявляющаяся в свободном оперировании понятиями, умении выделить существенные и несущественные его признаки, причинно-следственные связи. Знание об объекте демонстрируется на фоне понимания его в системе данной науки и междисциплинарных связей. Ответ формулируется в военных терминах и терминах науки, логичен, доказателен, демонстрирует авторскую позицию обучающегося.
90-94
Дан полный, развернутый ответ на поставленный вопрос, показана совокупность осознанных знаний об объекте, доказательно раскрыты основные положения темы; в ответе прослеживается четкая структура, логическая последовательность, отражающая сущность раскрываемых понятий, теорий, явлений. Знание об объекте демонстрируется на фоне понимания его в системе данной науки и междисциплинарных связей. Ответ изложен в военных терминах и терминах науки. Могут быть допущены недочеты в определении понятий, исправленные обучающимся самостоятельно в процессе ответа.
85-89
Дан полный, развернутый ответ на поставленный вопрос, доказательно раскрыты основные положения темы; в ответе прослеживается четкая структура, логическая последовательность, отражающая сущность раскрываемых понятий, теорий, явлений. Ответ изложен в военных терминах и терминах науки. В ответе допущены недочеты, исправленные обучающимся с помощью преподавателя.
80-84
Дан полный, развернутый ответ на поставленный вопрос, показано умение выделить существенные и несущественные признаки, причинно-следственные связи. Ответ четко структурирован, логичен, изложен в военных терминах и терминах науки. Могут быть допущены недочеты или незначительные ошибки, исправленные обучающимся с помощью преподавателя.

75-79
Қойылған сұраққа толық жауап берілді, маңызды және маңызды емес белгілерді, себеп-салдарлық байланыстарды бөліп көрсету мүмкіндігі көрсетілді. Жауаптың құрылымы нақты, қисынды, әскери және ғылыми терминдермен баяндалған. Алайда, білім алушылар "жетекші" сұрақтар арқылы түзетілген кішігірім қателіктер немесе кемшіліктер жіберілді.
70-74
Қойылған сұраққа толық, бірақ жеткіліксіз дәйекті жауап берілген, бірақ бұл ретте маңызды және маңызды емес белгілер мен себеп-салдарлық байланыстарды бөліп көрсету мүмкіндігі көрсетілген. Жауап қисынды, әскери және ғылыми терминдермен көрсетілген. Негізгі ұғымдарды анықтауда 1-2 қателік жіберілуі мүмкін, оны білім алушы өздігінен түзете алмайды.

75-79
Дан развернутый ответ на поставленный вопрос, показано умение выделить существенные и несущественные признаки, причинно-следственные связи. Ответ четко структурирован, логичен, изложен в военных терминах и терминах науки. Однако допущены незначительные ошибки или недочеты, исправленные обучающимся с помощью "наводящих" вопросов.
70-74
Дан полный, но недостаточно последовательный ответ на поставленный вопрос, но при этом показано умение выделить существенные и несущественные признаки и причинно-следственные связи. Ответ логичен и изложен в военных терминах и терминах науки. Могут быть допущены 1-2 ошибки в определении основных понятий, которые обучающийся затрудняется исправить самостоятельно.

65-69
Жеткілікті толық емес және жеткіліксіз ашылған жауап берілген. Мазмұндау логикасы мен дәйектілігінде бұзушылықтар бар. Ұғымдарды ашуда, терминдерді қолдануда қателіктер жіберілген. Білім алушы елеулі және елеусіз белгілерді және себеп-салдарлық байланыстарды дербес ажырата алмайды. Білім алушы жалпыланған білімді мысалдармен олардың негізгі ережелерін тек оқытушының көмегімен дәлелдей отырып нақтылай алады. Сөйлеу кезінде түзетулерді қажет етеді.

65-69
Дан недостаточно полный и недостаточно развернутый ответ. Логика и последовательность изложения имеют нарушения. Допущены ошибки в раскрытии понятий, употреблении терминов. Обучающийся не способен самостоятельно выделить существенные и несущественные признаки и причинно-следственные связи. Обучающийся может конкретизировать обобщенные знания, доказав на примерах их основные положения только с помощью преподавателя. Речевое оформление требует поправок, коррекции.

60-64
Жауап толық емес, мазмұндау логикасы мен дәйектілігінде айтарлықтай бұзушылықтар бар. Білім алушылардың маңызды және маңызды емес белгілері мен байланыстарын түсінбеуіне байланысты ашылған ұғымдардың, теориялардың, құбылыстардың мәнін анықтауда өрескел қателіктер жіберілді. Жауапта тұжырымдар жоқ. Жалпыланған білімнің нақты көріністерін ашу мүмкіндігі көрсетілмеген. Сөйлеу кезінде түзетулерді қажет етеді.

60-64
Дан неполный ответ, логика и последовательность изложения имеют существенные нарушения. Допущены грубые ошибки при определении сущности раскрываемых понятий, теорий, явлений, вследствие непонимания обучаемым их существенных и несущественных признаков и связей. В ответе отсутствуют выводы. Умение раскрыть конкретные проявления обобщенных знаний не показано. Речевое оформление требует поправок, коррекции.

55-59
Жауап толық емес. Мазмұндауы қисынсыз. Білім алушыға дәлелдеу қиын. Терминдердің, ұғымдардың анықтамаларында, фактілерді, құбылыстарды сипаттауда елеулі қателіктер көп. Жауапта тұжырымдар жоқ. Сөйлеген сөзі сауатсыз. Қосымша сұрақтарға жауап беру кезінде білім алушы оқытушының нұсқауынан кейін ғана білім арасындағы байланыстың бар екенін түсіне бастайды.
50-54
Жауап толық емес, бұл анықтамалардағы елеулі қателіктері бар сұрақтың тақырыбы бойынша шашыраңқы білімді көрсетеді. Мазмұндаудың бөлшектенуі, қисынсыздығы бар. Білім алушы бұл ұғымның, теорияның, құбылыстың пәннің басқа объектілерімен байланысын білмейді. Мазмұндаудың тұжырымдары, нақтылануы және дәлелі жоқ. Сөйлеген сөзі сауатсыз. Оқытушының қосымша және нақтылау сұрақтары қойылған сұраққа ғана емес, пәннің басқа сұрақтарына да жауапты түзетуге әкелмейді.

55-59
Дан неполный ответ. Присутствует нелогичность изложения. Обучающийся затрудняется с доказательностью. Масса существенных ошибок в определениях терминов, понятий, характеристике фактов, явлений. В ответе отсутствуют выводы. Речь неграмотна. При ответе на дополнительные вопросы обучающийся начинает осознавать существование связи между знаниями только после подсказки преподавателя.
50-54
Дан неполный ответ, представляющий собой разрозненные знания по теме вопроса с существенными ошибками в определениях. Присутствуют фрагментарность, нелогичность изложения. Обучающийся не осознает связь данного понятия, теории, явления с другими объектами дисциплины. Отсутствуют выводы, конкретизация и доказательность изложения. Речь неграмотная. Дополнительные и уточняющие вопросы преподавателя не приводят к коррекции ответа не только на поставленный вопрос, но и на другие вопросы дисциплины.

25-49
Бағдарламаның ережелерін (анықтамаларын) білмеу; қателіктер жіберу. Іс-әрекеттер іс жүзінде орындалмаған немесе жарғыларда, басшылықтарда, нұсқаулықтарда және т.б. көрсетілген өрескел бұзушылықтармен орындалған.
0-24
Бағдарламаның негізгі ережелерін (анықтамаларын) білмеу; өрескел қателіктер жіберу. Іс-әрекеттер іс жүзінде орындалмаған немесе жарғыларда, басшылықтарда, нұсқаулықтарда және т.б. көрсетілген өрескел бұзушылықтармен орындалған.
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білім беру бағдарламаларын
іске асырып жатқан
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
әскери, арнаулы оқу
орындарына оқуға қабылдау
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Бейіні бойынша түсу емтиханын тапсыр ВЕДОМОСІ
20____жылғы "___" ______ _____________ қаласы
Емтихан тапсырушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
_________________________________________________________________
Билет нөмірі ______________________________________________________
Билеттің бірінші сұрағына жауап нәтижесі - ________ балл;
Билеттің екінші сұрағына жауап нәтижесі - ________ балл;
Билеттің үшінші сұрағына жауап нәтижесі - ________ балл;
Емтиханның қорытынды нәтижесі - ________ балл
Емтихан комиссиясының төрағасы:
(әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты)
Комиссия мүшелері:
_________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты)
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білім беру бағдарламаларын
іске асырып жатқан
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
әскери, арнаулы оқу
орындарына оқуға қабылдау
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Бейіні бойынша емтихан тапсыру нәтижелерінің ЖИЫНТЫҚ ВЕДОМОСІ
20____жылғы "_____" _________ ____________ қаласы
Р/с № Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) Билеттің бірінші сұрағы бойынша жауап нәтижесі Билеттің екінші сұрағы бойынша жауап нәтижесі Билеттің үшінші сұрағы бойынша жауап нәтижесі Емтиханның жалпы нәтижесі
Емтихан комиссиясының төрағасы:
__________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты)
Комиссия мүшелері:
__________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты)
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білім беру бағдарламаларын
іске асырып жатқан
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
әскери, арнаулы оқу
орындарына оқуға
қабылдау қағидаларына
6-қосымша
Оқуға түсушілердің дене шынықтыру даярлығы бойынша рейтингтік балын анықтауға арналған сандық және уақыт көрсеткіштерінің кестесі "Аяқты белтемірге көтеру" жаттығуы
Балл Жас санатына байланысты қайталау саны
ерлер
әйелдер
1 жас тобы
(25 жасқа дейін)
2 жас тобы

25-49
Незнание положений (определений) программы; допущение ошибок. Действия не выполнены практически или выполнены с нарушениями, указанными в уставах, руководствах, инструкциях и т.д.
0-24
Незнание основных положений (определений) программы; допущение грубых ошибок. Действия не выполнены практически или выполнены с грубыми нарушениями, указанными в уставах, руководствах, инструкциях и т.д.
Приложение 4
к Правилам приема на обучение
в военные, специальные
учебные заведения
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы послевузовского
образования
Форма
ВЕДОМОСТЬ
сдачи вступительного экзамена по профилю
"______" ____________20____г. город ___________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) экзаменуемого
___________________________________________ ________________
Номер билета _______________________________________________
Результат ответа на первый вопрос билета - ________ баллов;
Результат ответа на второй вопрос билета - ________ баллов;
Результат ответа на третий вопрос билета - ________ баллов;
Итоговый результат за экзамен - ________ баллов
Председатель экзаменационной комиссии:
___________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
Члены комиссии:
___________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
Приложение 5
к Правилам приема на обучение
в военные, специальные
учебные заведения
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы послевузовского
образования
Форма
СВОДНАЯ ВЕДОМОСТЬ
результатов сдачи экзамена по профилю
"______" ____________20____г. город ____________
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Результат ответа по первому вопросу билета
Результат ответа по второму вопросу билета
Результат ответа по третьему вопросу билета
Общий результат за экзамен
Председатель экзаменационной комиссии:
_____________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
Члены комиссии:
_____________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы)
Приложение 6
к Правилам приема на обучение
в военные, специальные
учебные заведения
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы послевузовского
образования
Таблица количественных и временных показателей для определения рейтингового балла поступающих по физической подготовке
Упражнение "Поднимание ног к перекладине"
Баллы
Количество повторений в зависимости от возрастной категории
мужчины
женщины
1-я возрастная группа
(возраст до 25 лет)
2-я возрастная группа

2. "Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 8 мамырдағы № 279 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2013 жылғы 29 сәуірдегі № 303 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8474 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2013 жылғы 4 қыркүйектегі № 203 (28142) санында жарияланған).
3. "Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 8 мамырдағы № 279 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2013 жылғы 23 шілдедегі № 472 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8474 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2013 жылғы 23 қазандағы № 237 (28176) санында жарияланған).
4. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 3 шілдедегі № 398 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына енгізілетін өзгерістер тізбесінің 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9641 болып тіркелген, "Юридическая газета" газетінің 2014 жылғы 26 тамыздағы № 126 (2520) санында жарияланған).

2. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 апреля 2013 года № 303 "О внесении изменения и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 мая 2012 года № 279 "Об утверждении Правил приема на обучение в организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан, реализующие профессиональные учебные программы послевузовского образования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8474, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 4 сентября 2013 года № 265 (27539));
3. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 июля 2013 года № 472 "О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 мая 2012 года № 279 "Об утверждении Правил приема на обучение в организации образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан, реализующие профессиональные учебные программы послевузовского образования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8620, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 23 октября 2013 года № 299 (27573));
4. Пункт 2 Перечня изменений, которые вносятся в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 3 июля 2014 года № 398 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9641, опубликованный в газете "Юридической газете" от 26 августа 2014 года № 126 (2694)).