Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 2 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 17 ақпанда № 13104 болып тіркелді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-1-бабының 9) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 3-тармағына және "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 39-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 31.07.2024 № 106/қе (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Кадрлар департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Бұйрықпен Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері таныстырылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары М.Ө. Қалқабаевқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
Төрағасы
В. Жұмақанов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2016 жылғы 13 қаңтардағы
№ 2 бұйрығына
1-қосымша
Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидалары

Об утверждении Правил приема на обучение в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 2. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 февраля 2016 года № 13104.
В соответствии с подпунктом 9) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании", пунктом 3 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан" и пунктом 1 статьи 39 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 31.07.2024 № 106/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила приема на обучение в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования, согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту кадров Комитета национальной безопасности Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
4. С приказом ознакомить сотрудников и военнослужащих органов национальной безопасности Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан Колкобаева М.О.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
В. Жумаканов
Приложение 1
к приказу Председателя
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
от 13 января 2016 года № 2
Правила приема на обучение в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 08.08.2022 № 48/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-1-бабының 9) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 3-тармағына, "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 39-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының азаматтарын (бұдан әрі – азаматтар) жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша әскери, арнаулы оқу орындарына (бұдан әрі – ҰҚО ЖОО) оқуға қабылдау тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 31.07.2024 № 106/қе (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. ҰҚО ЖОО "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-1-бабының 16) тармақшасына сәйкес жоғары білім және жоғары білімнің оқыту мерзімі қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша білім алушыларды қабылдауды жүзеге асырады.
3. ҰҚО ЖОО-ға оқуға азаматтарды қабылдау тәртібі:
1) кадрларға қажеттілікті анықтауды;
2) ҰҚО ЖОО-ға қабылданатын азаматтарды іріктеуді, зерделеуді және тексеруді;
3) ҰҚО ЖОО-ға оқуға азаматтарды қабылдау бойынша конкурстық іріктеуді көздейді.
2-тарау. ҰҚО ЖОО-ға оқуға қабылдау тәртібі
1-параграф. ҰҚО ЖОО-ға оқуға кандидаттарды іріктеу тәртібі
4. ҰҚО ЖОО-да жоғары білім және жоғары білімнің оқыту мерзімі қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша кадрларды дайындау кадрларға қажеттіліктің және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің (бұдан әрі – ҰҚК) Кадрлар департаменті әзірлейтін және оқу жылының алдындағы жылдың 1 қарашасына дейін ҰҚК Төрағасы бекітетін тәртіптеменің (бұдан әрі – тәртіптеме) негізінде жүзеге асырылады.
5. Тәртіптеме бекітілгеннен кейін ҰҚК органдарының кадр бөлімшелері:
1) өтініш беру мерзімдері туралы бұқаралық ақпарат құралдарына, ақпараттық стендтерде, оның ішінде ҰҚК ресми интернет-ресурсына хабарландырулар, сондай-ақ осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес қосымша тұрғылықты жері, оқу және жұмыс (қызмет) орындары бойынша ҰҚО-ға ұсынылатын құжаттар тізбесін он жұмыс күні ішінде орналастыруды ұйымдастырады;

Сноска. Правила - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 08.08.2022 № 48/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила приема на обучение в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании", пунктом 3 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан" (далее – Закон), пунктом 1 статьи 39 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" и определяют порядок приема граждан Республики Казахстан (далее – граждане) на обучение в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности (далее – вузы ОНБ) по образовательным программам высшего образования.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 31.07.2024 № 106/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Вузы ОНБ осуществляют набор обучающихся в соответствии с подпунктом 16) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании" по образовательным программам высшего образования и высшего образования с сокращенным сроком обучения.
3. Порядок приема граждан на обучение в вузы ОНБ предусматривает:
1) определение потребностей в кадрах;
2) отбор, изучение и проверку граждан, поступающих в вузы ОНБ;
3) конкурсный отбор по приему граждан в вузы ОНБ.
Глава 2. Порядок приема на обучение в вузы ОНБ
Параграф 1. Порядок отбора кандидатов на учебу в вузы ОНБ
4. Подготовка кадров по образовательным программам высшего образования и высшего образования с сокращенным сроком обучения в вузах ОНБ осуществляется на основе потребности в кадрах, разнарядки, формируемой Департаментом кадров Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – КНБ) и утверждаемой Председателем КНБ до 1 ноября года, предшествующего началу учебного года (далее – разнарядка).
5. После утверждения разнарядки кадровыми подразделениями ОНБ:
1) в течение десяти рабочих дней организуется размещение объявлений в средствах массовой информации, информационных стендах, в том числе на официальном интернет-ресурсе КНБ, о сроках подачи заявлений, а также перечня документов, предоставляемых в ОНБ по месту жительства, учебы или работы (службы), согласно приложению 1 к настоящим Правилам;

2) оқуға кандидаттарды олардың тұрғылықты, оқу немесе жұмыс (қызмет) орны бойынша кәсіби жарамдылығын тексеру, іріктеу және арнайы тексеру жөніндегі жұмыстар жүргізеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 12.08.2025 № 74/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша ҰҚК ЖОО-ға:
1) орта немесе орта білімнен кейінгі білімі бар, әскери қызмет өткермеген, оқуға түсетін жылы он жеті жасқа толған, бірақ жиырма бір жастан аспаған азаматтар;
2) оқуға түсетін жылы жиырма төрт жасқа толмаған, әскери қызмет не арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген азаматтар және мерзімді әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілер;
3) оқуға түсетін жылы жиырма бес жасқа толмаған, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілер не арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткеріп жүрген қызметкерлер қабылданады.
7. Жоғары білімнің оқыту мерзімі қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша оқуға Заңның 10-бабы 1-тармағы 2) тармақшасымен көзделген талаптарға сай келетін, сондай-ақ:
1) қажетті жеке, моральдық және кәсіби қасиеттері, денсаулық жағдайы және дене шынықтыру бойынша дайындығы бар;
2) оқу жетістіктерін бағалаудың балл-рейтингтік әріптік жүйесіне сәйкес жоғары білімінің орташа балы 2,67 (В-)-ден төмен емес (дәстүрлі бағалау шкаласы бойынша 4 балдан төмен емес) азаматтар қабылданады.
Кандидатта санаулы бағыттағы мамандығы, оның ішінде техникалық бейіні болған кезде алған жоғары білімі бойынша орта балды оқу жетістіктерін бағалаудың балл-рейтингтік әріптік жүйесіне сәйкес (дәстүрлі бағалау шкаласы бойынша 3 балдан төмен емес) 1,0 (D-)-ға дейін төмендетуге жол беріледі.
8. Алып тасталды - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 12.08.2025 № 74/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. ҰҚО ЖОО-ға түсуге кандидаттар ҰҚК-нің ресми интернет-ресурстарында хабарландырулар орналастырылғаннан кейін, түсетін жылғы 10 қаңтарды қоса алғанға дейін тұрғылықты жері, оқу немесе жұмыс (қызмет) орны бойынша ҰҚК органдарына оқу тілін көрсете отырып, өтініш (баянат) жазады.
Осы мерзімде арнаулы мемлекеттік органдарының әскери бөлімдерінде мерзімді әскери қызмет өткерген және конкурстық іріктеуден өткен азаматтар мерзімді әскери қызмет аяқталған сәттен бастап бір жылдан кешіктірмей ҰҚК Шекара қызметінің кадр бөлімшелеріне ҰҚК ЖОО-ға түсуге ниет білдіру туралы өтінішпен жүгінеді.
Өтініш берген жері бойынша азаматтар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес құжаттарды тапсырады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 12.08.2025 № 74/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) проводится работа по проверке профессиональной пригодности, отбору и специальной проверке кандидатов на учебу по месту их жительства, учебы или работы (службы).
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 12.08.2025 № 74/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. По образовательным программам высшего образования в вузы ОНБ принимаются:
1) граждане, имеющие среднее или послесреднее образование, не проходившие воинскую службу, достигшие в год поступления возраста семнадцати лет, но не старше двадцати одного года;
2) граждане, прошедшие воинскую службу либо службу в специальных государственных органах, и военнослужащие, проходящие срочную воинскую службу, до достижения ими в год поступления возраста двадцати четырех лет;
3) военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту, либо сотрудники, проходящие службу в специальных государственных органах, до достижения ими в год поступления возраста двадцати пяти лет.
7. По образовательным программам высшего образования с сокращенным сроком обучения поступают граждане, соответствующие требованиям, предусмотренным подпунктом 2) пункта 1 статьи 10 Закона, а также имеющие:
1) необходимые личные, моральные и профессиональные качества, состояние здоровья и физическую подготовленность;
2) средний балл по высшему образованию не менее 2,67 (В-) согласно балльно-рейтинговой буквенной системе оценки учебных достижений (не менее 4 баллов по традиционной шкале оценок).
При наличии у кандидата узконаправленной специальности, в том числе технического профиля, допускается снижение среднего балла по полученному высшему образованию до 1,0 (D-) согласно балльно-рейтинговой буквенной системе оценки учебных достижений (не менее 3 баллов по традиционной шкале оценок).
8. Исключен приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 12.08.2025 № 74/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Кандидаты на поступление в вузы ОНБ после размещения объявлений на официальном интернет-ресурсе КНБ, до 10 января года поступления включительно, подают в органы КНБ по месту жительства, учебы или работы (службы) заявление (рапорт) с указанием языка обучения.
В эти же сроки граждане, отслужившие срочную воинскую службу и прошедшие конкурсный отбор в воинских частях специальных государственных органов, не позднее одного года с момента окончания срочной воинской службы обращаются с заявлением в кадровые подразделения Пограничной службы КНБ об изъявлении желания поступить в вузы ОНБ.
По месту обращения граждане представляют документы согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 12.08.2025 № 74/қе (вводится в действие с 01.07.2025).

10. Оқуға кандидаттар "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарында әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2022 жылғы 28 қазандағы № 76/ҚБП бұйрығына (бұдан әрі – ӘДС өткізу қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30405 болып тіркелген) сәйкес олардың тұрғылықты жері, оқу немесе жұмыс (қызмет) орны бойынша әскери-дәрігерлік комиссиялардан, психофизиологиялық және медициналық куәландырудан, сондай-ақ полиграфологиялық зерттеуден өтеді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 31.07.2024 № 106/қе (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. ҰҚК органдарының кадр бөлімшелері ҰҚО ЖОО-ға жоғары білімнің және жоғары білімнің оқыту мерзімі қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түсуге кандидаттардың жинақталған жеке істерін оқуға түсетін жылдың 20 мамырына дейін ұсынады.
ҰҚК Кадрлар департаментінің қызметкерлері тексеретін ҰҚК Шекара академиясына қабылданатын азаматтардың арнайы тексеру материалдарын және ҰҚК Академиясы дайындаған кандидаттардың жеке істерін қоспағанда, ҰҚО ЖОО-ға түскен кандидаттардың жеке істерін конкурстық іріктеу басталғанға дейін ҰҚО ЖОО-ның кадр бөлімшелері Заңның 7-бабының 2-тармағында көзделген талаптарға сәйкестігіне тексереді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 12.08.2025 № 74/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. ҰҚО ЖОО-ға қабылдау тәртібі
12. ҰҚК Кадрлар департаменті оқуға түсетін жылдың 10 маусымына дейін оқуға түсетін кандидаттарға ҰҚО ЖОО-ға қабылдау мерзімі туралы ҰҚК органдарының кадр бөлімшелері арқылы хабарлайды.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 31.07.2024 № 106/қе (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. ҰҚО ЖОО-ға қабылдау конкурстық негізде жүзеге асырылады және медициналық сараптамадан өту мен соңғы кәсіби іріктеуден тұрады.
14. Кандидаттарды медициналық куәландыру, әскери-дәрігерлік комиссияның (бұдан әрі – ӘДК) өкілеттігі мен құрамы ӘДС өткізу қағидаларына сәйкес анықталады.
15. Соңғы кәсіби іріктеу медициналық куәландыруды қоспағанда осы Қағидалардың 23-тармағында көзделген іс-шаралардан тұрады.

10. Кандидаты на учебу по месту их жительства, учебы или работы (службы) проходят специальную проверку, психофизиологическое и медицинское освидетельствование в военно-врачебных комиссиях в соответствии с приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 28 октября 2022 года № 76/дсп "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы в органах национальной безопасности Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 30405) (далее – Правила проведения ВВЭ), а также полиграфологическое исследование.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 31.07.2024 № 106/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Кадровые подразделения органов КНБ до 20 мая года поступления представляют в вузы ОНБ сформированные личные дела кандидатов на учебу по образовательным программам высшего образования и высшего образования с сокращенным сроком обучения.
Поступившие в вузы ОНБ личные дела кандидатов до начала проведения конкурсного отбора проверяются кадровыми подразделениями вузов ОНБ на предмет соответствия требованиям, предусмотренным пунктом 2 статьи 7 Закона, за исключением материалов специальных проверок граждан, поступающих в Пограничную академию КНБ и личных дел кандидатов, сформированных Академией КНБ, которые проверяются сотрудниками Департамента кадров КНБ.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 12.08.2025 № 74/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок приема в вузы ОНБ
12. Департамент кадров КНБ до 10 июня года поступления извещает кандидатов на учебу о сроках проведения приема в вузы ОНБ через кадровые подразделения органов КНБ.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 31.07.2024 № 106/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Прием в вузы ОНБ осуществляется на конкурсной основе и состоит из медицинского освидетельствования и окончательного профессионального отбора.
14. Медицинское освидетельствование кандидатов, полномочия и состав военно-врачебной комиссии (далее – ВВК) определяются в соответствии с Правилами проведения ВВЭ.
15. Окончательный профессиональный отбор включает в себя мероприятия, предусмотренные пунктом 23 настоящих Правил.

16. Кандидаттарды түпкілікті кәсіби іріктеу ҰҚО ЖОО-да жүргізіледі.
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде (жекелеген объектілерде) төтенше жағдай, шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізілген, төтенше жағдайлар жарияланған жағдайларда кандидаттардың соңғы кәсіби іріктеуі ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып, қашықтық форматында жүргізіледі.
17. Конкурстық іріктеуді өткізу үшін ҰҚО ЖОО-ға оқуға қабылдау алдында бір ай бұрын ҰҚК Төрағасының бұйрығымен (ҰҚО ЖОО-ның әр қайсысына жеке):
уақытша әрекет ететін штаттан тыс ӘДК;
ұйымдастыру-техникалық комиссиялар;
қабылдау комиссиялары;
апелляциялық комиссиялар құрылады және бекітіледі.
18. Комиссия мүшесі (мүшелері), егер ол:
1) комиссия мүшесі ретінде басқа комиссия құрамында болса;
2) конкурсқа қатысатын кандидаттарының біреуіне туыс, жұбайы (зайыбы) немесе жекжаты болып табылса, комиссия жұмысына қатыса алмайды (қатысады) және бас тартуға (өздігінен бас тартуға) жатады.
Өздігінен бас тарту болмаса, комиссия мүшелері немесе кандидат қарсылық білдіреді.
19. Өздігінен бас тарту және қарсылық білдіру комиссия жұмысына дейін де, комиссия жұмысының барысында да жасалады.
20. Комиссия мүшесінің өздігінен бас тартуы (қарсылық білдіруі) туралы шешімді мәжіліске қатысатын оның мүшелерінің көпшілік дауысымен жазбаша түрде комиссия қабылдайды және комиссия мүшесінің қатысуымен оқылады.
Қарсылық білдіруден бас тарту немесе қанағаттандыру туралы шешім шағымдануға жатпайды.
21. Ұйымдастыру-техникалық, қабылдау және апелляциялық комиссиялар құрамына бөлімшелер мен ҰҚК органдарының (ЖОО) басшылары, ҰҚК заң, кадрлар, жеке қауіпсіздік, әскери-медициналық (медициналық) бөлімшерлерінің және мақсатты оқуға тапсырыс беруші болып табылатын ҰҚК органдарының қызметкерлері (әскери қызметшілері) кіреді.
22. ҰҚО ЖОО-ға түсу үшін конкурстық іріктеуге қатысатын кандидаттар келген кезде ұйымдастыру-техникалық комиссиясына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес құжаттарды тапсырады.
Ұйымдастыру-техникалық комиссиясына құжаттарды тапсырмаған кандидаттар конкурсқа қатысуға жіберілмейді.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 31.07.2024 № 106/қе (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. ҰҚО ЖОО-ға оқуға кандидаттар соңғы кәсіби іріктеуден:
1) жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша – кәсіби жарамдылығын және дене шынықтыру дайындығын, "Құқық негіздері" пәні бойынша білімі мен жазбаша дағдыларын тексеруден;

16. Окончательный профессиональный отбор кандидатов проводится в вузах ОНБ.
В случаях введения чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий, в том числе карантина, на соответствующих административно-территориальных единицах (на отдельных объектах), объявления чрезвычайных ситуаций окончательный профессиональный отбор кандидатов проводится в дистанционном формате с применением информационно-коммуникационных технологий.
17. Для проведения конкурсного отбора за месяц до начала приема на обучение в вузы ОНБ приказом Председателя КНБ (на каждый вуз ОНБ отдельно) создаются и утверждаются:
внештатные временно действующие ВВК;
организационно-технические комиссии;
приемные комиссии;
апелляционные комиссии.
18. Член (члены) комиссии не может (могут) участвовать в работе комиссии и подлежит (подлежат) отводу (самоотводу), если он:
1) участвует в составе другой комиссии в качестве члена комиссии;
2) является родственником, супругом (супругой) или свойственником кого-либо из лиц, участвующих в конкурсе кандидатов.
В случае незаявления самоотвода, отвод заявляется членами комиссии либо кандидатом.
19. Самоотвод и отвод заявляются как до работы комиссии, так и в ходе работы комиссии.
20. Решение о самоотводе (отводе) члена комиссии принимается комиссией в письменной форме большинством голосов ее членов, участвующих в заседаниях, и оглашается в присутствии члена комиссии.
Решение об отклонении или удовлетворении отвода обжалованию не подлежит.
21. В составы организационно-технических, приемных и апелляционных комиссий включаются руководители подразделений и органов (вузов) КНБ, представители юридических, кадровых, собственной безопасности, военно-медицинских (медицинских) подразделений КНБ и сотрудники (военнослужащие) ОНБ, выступающие заказчиками целевого образования.
22. Кандидаты, участвующие в конкурсном отборе для поступления в вузы ОНБ, по прибытии представляют в организационно-техническую комиссию документы согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Кандидаты, не представившие в организационно-техническую комиссию документы, к участию в конкурсе не допускаются.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 31.07.2024 № 106/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Кандидаты на учебу в вузы ОНБ проходят окончательный профессиональный отбор:
1) по образовательным программам высшего образования – проверку на профессиональную пригодность и физическую подготовленность, знание по предмету "Основы права" и письменные навыки;

2) жоғары білімнің оқыту мерзімі қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша – кәсіби жарамдылығын, дене шынықтыру дайындығын тексеру, саясаттану бойынша білімдерін және жазбаша дағдыларын тексеруден өтеді.
ҰҚО ЖОО-ға оқуға кандидаттарды соңғы іріктеуден өткізу барысында кандидаттардың жеке деректері мен жұмыстарына сәйкестендіру нөмірі берілу арқылы шифрлау қолданылады.
24. Ұйымдастыру-техникалық комиссиясы төраға, төраға орынбасары, хатшы және комиссияның бес мүшесінен кем болмайтын құрамнан тұрады.
Ұйымдастыру-техникалық комиссиясы мүшелерінің жалпы саны тақ саннан тұрады. Ұйымдастыру-техникалық комиссиясы хатшысының дауыс беру құқығы жоқ және ол комиссия мүшесі болып табылмайды.
Ұйымдастыру-техникалық комиссиясы:
1) соңғы кәсіби іріктеуге қатысуға рұқсат етілген оқуға түсетін кандидаттардың тізімдерін бекітеді;
2) кандидаттарды соңғы кәсіби іріктеуден өткізу алгоритмін дайындайды;
3) соңғы кәсіби іріктеуді ұйымдастырады және өткізеді;
4) оқуға кандидаттардың конкурстық тізімдерін әзірлейді;
5) оқуға түсетін кандидаттарды іріктеу мен тексеру жөніндегі жұмыстарды одан әрі жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлейді.
Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 12.08.2025 № 74/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Ұйымдастыру-техникалық комиссиясының төрағасы ҰҚК органдарының бастықтары (бастықтарының орынбасарлары) қатарынан тағайындалады.
Ұйымдастыру-техникалық комиссиясы төрағасының орынбасары ҰҚО ЖОО немесе ҰҚК органдары бастықтарының орынбасарлары қатарынан тағайындалады.
Ұйымдастыру-техникалық комиссиясы төрағасының орынбасары ұйымдастыру-техникалық комиссиясы мүшелері мен хатшысының қызметін ұйымдастырады және бақылайды.
Ұйымдастыру-техникалық комиссиясының хатшысы ҰҚО қызметкерлері (әскери қызметшілері) қатарынан тағайындалады.
Ұйымдастыру-техникалық комиссиясының хатшысы ұйымдастыру-техникалық комиссиясына жүктелген функцияларды жүзеге асыру бойынша құжаттарды, отырыс материалдарын, сондай-ақ комиссия жұмысының есеп жобасын дайындайды.
26. Ұйымдастыру-техникалық комиссиясының шешімі бекітілген құрамның кемінде үштен екісі болған кезде көпшілік дауыспен қабылданады және хаттамамен рәсімделеді, оған ұйымдастыру-техникалық комиссиясының барлық мүшелері қол қояды. Дауыстар тең болған жағдайда ұйымдастыру-техникалық комиссиясы төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Комиссия мүшелері өздерінің ерекше пікірлерін жазбаша баяндауы және оны хаттамаға енгізуі мүмкін, ол туралы соңғысында белгі жасалады.
Ұйымдастыру-техникалық комиссиясының отырысы қабылдау комиссиясының төрағасы бекіткен жұмыс жоспарына сәйкес, сондай-ақ ұйымдастыру-техникалық комиссиясы төрағасының шешімімен жүзеге асырылады.

2) по образовательным программам высшего образования с сокращенным сроком обучения – проверку на профессиональную пригодность, физическую подготовленность, знание политологии и письменные навыки.
При проведении окончательного профессионального отбора кандидатов на учебу в вузы ОНБ применяется шифрование персональных данных кандидатов и их работ путем присвоения идентификационных номеров.
24. Организационно-техническая комиссия формируется в составе председателя, заместителя председателя, секретаря, состоит не менее чем из пяти членов комиссии.
Организационно-техническая комиссия состоит из нечетного количества членов. Секретарь организационно-технической комиссии не имеет право голоса и не является членом комиссии.
Организационно-техническая комиссия:
1) утверждает списки кандидатов на учебу, допущенных к участию в окончательном профессиональном отборе;
2) разрабатывает алгоритм проведения окончательного профессионального отбора кандидатов;
3) организовывает и проводит окончательный профессиональный отбор;
4) подготавливает конкурсные списки кандидатов на учебу;
5) формирует предложения по дальнейшему совершенствованию работы по отбору и проверке кандидатов на учебу.
Сноска. Пункт 24 с изменением, внесенным приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 12.08.2025 № 74/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Председатель организационно-технической комиссии назначается из числа начальников (заместителей начальников) органов КНБ.
Заместитель председателя организационно-технической комиссии назначается из числа заместителей начальников вузов ОНБ или органов КНБ.
Заместитель председателя организационно-технической комиссии организует и контролирует деятельность членов и секретаря организационно-технической комиссии.
Секретарь организационно-технической комиссии назначается из числа сотрудников (военнослужащих) ОНБ.
Секретарь организационно-технической комиссии осуществляет подготовку документов по реализации функций, возложенных на организационно-техническую комиссию, материалов к заседаниям, а также проекта отчета о ее работе.
26. Решение организационно-технической комиссии принимается большинством голосов при наличии не менее двух третей утвержденного состава и оформляется протоколом, который подписывается всеми членами организационно-технической комиссии. При равенстве голосов голос председателя организационно-технической комиссии является решающим.
Члены комиссии могут письменно изложить свое особое мнение и приложить его к протоколу, о чем в последнем делается отметка.
Заседание организационно-технической комиссии проводится в соответствии с планом работы, утверждаемым председателем приемной комиссии, а также по решению председателя организационно-технической комиссии.

27. Қабылдау комиссиясы төраға, екі орынбасары, хатшы және басшылық құрам қатарынан комиссияның төрт мүшесінен кем болмайтын құрамнан құрылады.
Қабылдау комиссиясы мүшелерінің жалпы саны тақ саннан тұрады. Қабылдау комиссиясы хатшысының дауыс беру құқығы жоқ және ол комиссия мүшесі болып табылмайды.
Қабылдау комиссиясы:
1) ӘДК нәтижелерін қарастырады;
2) апелляциялық комиссия шешімін іске асырады;
3) ҰҚО ЖОО-ға оқуға кандидаттарды қабылдау немесе бас тарту туралы шешім қабылдайды;
3-1) пән бойынша емтихан нәтижелерін жою туралы шешім қабылдайды;
4) кандидаттарды оқуға қабылдау үшін конкурстық іріктеудің қорытындыларына талдау жүргізеді және осы жұмысты одан әрі жетілдіру бойынша шаралар әзірлейді.
Ескерту. 27-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 31.07.2024 № 106/қе (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.08.2025 № 74/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
28. Қабылдау комиссиясының төрағасы болып ҰҚК Төрағасы орынбасарларының бірі тағайындалады.
Қабылдау комиссиясы төрағасының орынбасарлары ҰҚК органдары және ҰҚО ЖОО-ның бастықтары қатарынан тағайындалады.
Қабылдау комиссиясының хатшысы болып ҰҚО ЖОО кадр бөлімшелерінің қызметкерлерінің (әскери қызметшілерінің) бірі тағайындалады.
Қабылдау комиссиясының мүшелері болып ҰҚК органдарының және ҰҚО ЖОО басшылық құрамынан тағайындалады.
29. Қабылдау комиссиясы жыл сайын құрылады және ҰҚО ЖОО-ның конкурстық іріктеу өткізу кезеңінде қызмет етеді.
Қабылдау комиссиясының жұмысын ұйымдастыру комиссия төрағасы орынбасарларының біріне, ал іс қағаздарын жүргізу комиссияның хатшысына жүктеледі.
30. Кандидаттарды ҰҚО ЖОО-ға оқуға қабылдау туралы қабылдау комиссиясының шешімі хаттамамен рәсімделеді және бекітілген мүшелерінің кемінде үштен екісі болған кезде көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда қабылдау комиссиясы төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Комиссия мүшелері өздерінің ерекше пікірлерін жазбаша баяндауы және оны хаттамаға енгізуі мүмкін, ол туралы соңғысында белгі жасалады.
Қабылдау комиссиясының хаттамасы негізінде ҰҚО ЖОО-ның бастықтары кандидаттарды оқуға қабылдау туралы бұйрық шығарады.
31. Кандидаттарды ҰҚО ЖОО-ға оқуға қабылдауды қызметкерлерді (әскери қызметшілерді) дайындау курстары бойынша ҰҚК ЖОО-ның басшылары бөлек жүргізеді.
32. Конкурстық іріктеу нәтижелерімен келіспеген кандидаттар конкурстық іріктеу нәтижелері жарияланғаннан кейін келесі күні сағат 13:00-ге дейін апелляциялық комиссияға апелляциялық комиссия төрағасының атына өтініш ұсынады, апелляциялық комиссия оны бір тәулік жұмыс күні ішінде қарайды.
Егер өтініш ұсыну және (немесе) қарау күні жұмыс істемейтін күнге сәйкес келсе, өтініш ұсыну және (немесе) қарау уақыты жақын келесі жұмыс күніне ауыстырылады.

27. Приемная комиссия формируется в составе председателя, двух заместителей, секретаря и состоит не менее чем из четырех членов комисии из числа руководящего состава.
Приемная комиссия состоит из нечетного количества членов. Секретарь приемной комиссии не имеет право голоса и не является членом комиссии.
Приемная комиссия:
1) рассматривает результаты ВВК;
2) реализует решения апелляционной комиссии;
3) принимает решение о зачислении или отказе в зачислении кандидатов на учебу в вузы ОНБ;
3-1) принимает решение об аннулировании результатов экзамена по предмету;
4) проводит анализ итогов конкурсного отбора кандидатов на учебу и разработку мер по дальнейшему совершенствованию данной работы.
Сноска. Пункт 27 с изменениями, внесенными приказами Председателя Комитета национальной безопасности РК от 31.07.2024 № 106/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 12.08.2025 № 74/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Председателем приемной комиссии назначается один из заместителей Председателя КНБ.
Заместителями председателя приемной комиссии назначаются лица из числа начальников органов КНБ и вузов ОНБ.
Секретарем приемной комиссии назначается один из сотрудников (военнослужащих) кадрового подразделения вуза ОНБ.
Членами приемной комиссии назначаются лица руководящего состава органов КНБ и вузов ОНБ.
29. Приемная комиссия создается ежегодно и действует в период проведения конкурсного отбора вуза ОНБ.
Организация работы приемной комиссии возлагается на одного из заместителей председателя комиссии, а ведение делопроизводства – на секретаря комиссии.
30. Решение приемной комиссии о зачислении кандидатов на учебу в вузы ОНБ оформляется протоколом и принимается большинством голосов при наличии не менее двух третей утвержденного состава. При равенстве голосов голос председателя приемной комиссии является решающим.
Члены комиссии могут письменно изложить свое особое мнение и приложить его к протоколу, о чем в последнем делается отметка.
На основании протокола приемной комиссии начальники вузов ОНБ издают приказ о зачислении кандидатов на учебу.
31. Зачисление кандидатов на учебу в вузы ОНБ проводится раздельно по курсам подготовки сотрудников (военнослужащих) руководителями вузов ОНБ.
32. Кандидаты, не согласные с результатами конкурсного отбора, подают заявление в апелляционную комиссию на имя председателя апелляционной комиссии до 13:00 часов следующего дня после объявления результатов конкурсного отбора, которое рассматривается апелляционной комиссией в течение одного рабочего дня со дня подачи заявления.
Если день подачи и (или) рассмотрения заявления выпадает на нерабочий день, срок подачи и (или) рассмотрения заявления переносится на ближайший следующий за ним рабочий день.

33. Апелляциялық комиссия төраға, төраға орынбасары, хатшы және комиссияның бес мүшесінен кем болмайтын құрамнан құрылады.
Апелляциялық комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ саннан тұрады. Апелляциялық комиссия хатшысының дауыс беру құқығы жоқ және комиссия мүшесі болып табылмайды.
Апелляциялық комиссия конкурстық іріктеудің шешімімен келіспеген кандидаттардың өтініштерін қабылдайды және қарастырады.
34. Апелляциялық комиссияның төрағасы ҰҚК Төрағасы орынбасарларының бірі тағайындалады.
Апелляциялық комиссия төрағасының орынбасары ҰҚК органдары бастықтарының қатарынан тағайындалады.
Апелляциялық комиссия төрағасының орынбасары апеляциялық комиссия мүшелері мен хатшысының қызметін ұйымдастырады және бақылайды.
Апелляциялық комиссияның хатшысы ҰҚО қызметкерлері (әскери қызметшілері) қатарынан тағайындалады.
Апелляциялық комиссия хатшысы апелляциялық комиссияға жүктелген функцияларды жүзеге асыру бойынша құжаттарды, отырыс материалдарын, сондай-ақ, комиссия жұмысының есеп жобасын дайындайды.
35. Апелляциялық комиссияның шешімі бекітілген құрамның кемінде үштен екісі болған кезде көпшілік дауыспен қабылданады және хаттамамен рәсімделеді, оған апелляциялық комиссияның барлық мүшелері қол қояды. Дауыстар тең болған жағдайда апелляциялық комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Комиссия мүшелері өздерінің ерекше пікірлерін жазбаша баяндауы және оны хаттамаға енгізуі мүмкін, ол туралы соңғысында белгі жасалады.
Апелляциялық комиссияның жұмысы төраға және барлық комиссия мүшелері қол қойған хаттамамен ресімделеді.
36. Соңғы кәсіби іріктеу өткізу үшін ҰҚО ЖОО бастықтарының бұйрықтарымен:
1) кандидаттардың кәсіби жарамдылығын бағалау бойынша сараптамалық комиссиялардан;
2) дене шынықтыру дайындығы, "Құқық негіздері" пәні бойынша білімі, саясаттану, сондай-ақ жазбаша дағдылары (эссе) бойынша пәндік комиссиялардан тұратын арнайы комиссиялар құрылады.
37. Арнайы комиссиялар:
1) кандидаттардың жазбаша дағдылары (эссе) бойынша шифрланған емтихан жұмыстарын қарастыруға алады;
2) кандидаттардың кәсіби жарамдылығын, дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативін, "Құқық негіздері" пәні бойынша ауызшы емтихандарды, саясаттану, сондай-ақ жазбаша дағдыларын (эссе) тексеру және бағалауды жүзеге асырады;
3) емтихан ведомостарын қабылдау комиссиясына жинақтайды және жібереді.
38. Кандидаттың оқуға кәсіби жарамдылығын бағалау қызметтік іс-қимылдың жоспарланып отырған учаскесіне (бағытына) сәйкес келу дәрежесін анықтауға бағытталған және арнайы (сараптамалық) комиссия ассесмент-орталық технологияларын пайдалана отырып жүзеге асырады.
Комиссия құрамына үш адамнан кем болмайтын, қызмет іс-қимылының бағыттары бойынша бес жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі, салалық білімі бар ҰҚО қызметкерлері (әскери қызметшілері) енеді.

33. Апелляционная комиссия формируется в составе председателя, заместителя председателя, секретаря и состоит не менее чем из пяти членов комиссии.
Апелляционная комиссия состоит из нечетного количества членов. Секретарь апелляционной комиссии не имеет право голоса и не является членом комиссии.
Апелляционная комиссия принимает и рассматривает обращения от кандидатов, не согласных с результатами конкурсного отбора.
34. Председателем апелляционной комиссии назначается один из заместителей Председателя КНБ.
Заместитель председателя апелляционной комиссии назначается из числа начальников органов КНБ.
Заместитель председателя апелляционной комиссии организует и контролирует деятельность членов и секретаря апелляционной комиссии.
Секретарь апелляционной комиссии назначается из числа сотрудников (военнослужащих) ОНБ.
Секретарь апелляционной комиссии осуществляет подготовку документов по реализации функций, возложенных на апелляционную комиссию, материалов к заседаниям, а также проекта отчета о ее работе.
35. Решение апелляционной комиссии принимается большинством голосов при наличии не менее двух третей утвержденного состава и оформляется протоколом, который подписывается всеми членами апелляционной комиссии. При равенстве голосов голос председателя апелляционной комиссии является решающим.
Члены комиссии могут письменно изложить свое особое мнение и приложить его к протоколу, о чем в последнем делается отметка.
Работа апелляционной комиссии оформляется протоколом, подписанным председателем и всеми членами комиссии.
36. Для проведения окончательного профессионального отбора приказами начальников вузов ОНБ создаются специальные комиссии, состоящие из:
1)экспертных комиссий по оценке профессиональной пригодности кандидатов;
2)предметных комиссий по проверке физической подготовленности, знаний по предмету "Основы права", политологии, а также письменных навыков (эссе).
37. Специальные комиссии:
1)принимают к рассмотрению зашифрованные экзаменационные работы по письменным навыкам (эссе) кандидатов;
2)осуществляют проверку и оценку профессиональной пригодности, нормативов по физической подготовленности, устных экзаменов по предмету "Основы права", политологии, а также письменных навыков (эссе) кандидатов;
3)составляют и направляют в приемную комиссию экзаменационные ведомости.
38. Оценка профессиональной пригодности направлена на определение степени соответствия кандидата на учебу планируемому участку (направлению) служебной деятельности и осуществляется специальной комиссией (экспертной) с использованием технологии ассесмент-центра.
В состав комиссии входят сотрудники (военнослужащие) ОНБ, имеющие профильное образование с опытом работы не менее пяти лет по направлениям служебной деятельности, в количестве не менее трех человек.

39. Кандидаттардың дене шынықтыру дайындық деңгейін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ҰҚО ЖОО-ға оқуға түсетін кандидаттардың дене шынықтыру дайындығын бағалау нормативтеріне сәйкес арнайы (пәндік) комиссия бағалайды.
Комиссия құрамына үш адамнан кем болмайтын, міндеттеріне дене шынықтыру дайындығын ұйымдастыру мен жүргізу енетін ҰҚО қызметкерлері (әскери қызметшілері) енеді.
Дене шынықтыру нормативтерін тапсырар алдында арнайы комиссия (пәндік) мүшелері кандидаттарды жаттығуларды жасау барысында қауіпсіздік техникасын сақтау жөніндегі шаралармен қол қойғыза отырып таныстырады.
Әрбір дене жаттығуын тапсыру нәтижелерін арнайы комиссия (пәндік) мүшелері жеке ведомоске тіркейді және кандидатқа қол қойғыза отырып жеткізеді.
40. "Құқық негіздері" пәні немесе саясаттану бойынша білім ауызша емтихан түрінде тексеріледі және арнайы (пәндік) комиссия осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес бағалайды.
Комиссия құрамына үш адамнан кем болмайтын, жоғары заң білімі немесе әлеуметтік (саясаттану) білімі бар ҰҚО қызметкерлері (әскери қызметшілері) енеді.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 31.07.2024 № 106/қе (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Жазбаша дағдылар жазба жұмысты (эссе) орындау түрінде тексеріледі және арнайы (пәндік) комиссия осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес бағалайды.
Комиссия құрамына үш адамнан кем болмайтын, жоғары филологиялық білімі бар ҰҚО қызметкерлері (әскери қызметшілері) енеді.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 31.07.2024 № 106/қе (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Емтихандарды тапсыру кезінде кандидаттарға оқу материалдары бар кез келген қағаз жеткізгіштерді, сондай-ақ деректерді сақтаудың, берудің және қабылдаудың электрондық құралдарын алып жүруге және пайдалануға тыйым салынады.
Оларды пән бойынша емтиханды өткізу кезінде пайдаланған және анықтаған жағдайда арнайы комиссия (пәндік) жеке қауіпсіздік бөлімшесінің өкілімен бірлесіп осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес анықталған осы Қағидалардың талаптарын бұзғандығы туралы акт жасайды, оның негізінде қабылдау комиссиясы пән бойынша емтиханның нәтижелерін жою туралы шешім қабылдайды.

39. Уровень физической подготовленности кандидатов оценивается специальной комиссией (предметной) в соответствии с нормативами физической подготовленности кандидатов, поступающих в вузы ОНБ, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
В состав комиссии входят сотрудники (военнослужащие) ОНБ, в обязанности которых входят организация и проведение физической подготовки, в количестве не менее трех человек.
Непосредственно перед началом приема нормативов по физической подготовке члены специальной комиссии (предметной) ознакомляют кандидатов о соблюдении мер техники безопасности при проведении физических упражнений под подпись.
Результаты сдачи каждого физического упражнения фиксируются членами специальной комиссии (предметной) в отдельной ведомости и доводятся до кандидата под подпись.
40. Знания по предмету "Основы права" или политологии проверяются в форме устного экзамена и оцениваются специальной комиссией (предметной) согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
В состав комиссии входят сотрудники (военнослужащие) ОНБ с высшим юридическим или социальным (политология) образованием в количестве не менее трех человек.
Сноска. В пункт 40 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 31.07.2024 № 106/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Письменные навыки проверяются в форме выполнения письменной работы (эссе) и оцениваются специальной комиссией (предметной) согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
В состав комиссии входят сотрудники (военнослужащие) ОНБ с высшим филологическим образованием в количестве не менее трех человек.
Сноска. В пункт 41 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 31.07.2024 № 106/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. При сдаче экзаменов кандидатам запрещается пронос и использование любых бумажных носителей информации с учебными материалами, а также электронных средств хранения, передачи и приема данных.
В случае их использования и выявления во время проведения экзамена по предмету, специальной комиссией (предметной) совместно с представителем подразделения собственной безопасности составляется акт о выявленном нарушении требований настоящих Правил согласно приложению 6 к настоящим Правилам, на основании которого приемной комиссией принимается решение об аннулировании результатов экзамена по предмету.

Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 12.08.2025 № 74/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. ҰҚО ЖОО қабылдау комиссиясының конкурстық іріктеу нәтижелері бойынша оқуға кандидаттарды қабылдау туралы шешімдері ҰҚО ЖОО ақпараттық стендтерінде орналастырылады, не қабылдау комиссиясының мүшелері кандидаттардың алдында ауызша жариялайды немесе кадр бөлімшелері жеткізеді.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 12.08.2025 № 74/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. ҰҚО ЖОО-ға қабылдау конкурстық іріктеудің қорытындылары бойынша кандидаттың рейтингі негізінде қабылдау комиссиясының шешімімен жүргізіледі:
жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша кандидаттың рейтингі арнаулы мемлекеттік органдарың әскери бөлімдерінде мерзімді әскери қызмет өткерген және конкурстық іріктеуден өткен азаматтарды қоспағанда, Ұлттық бірыңғай тестілеудің (бұдан әрі – ҰБТ) балдары мен соңғы кәсіби іріктеу көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады;
жоғары білімнің оқыту мерзімі қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша кандидаттың рейтингі соңғы кәсіби іріктеу нәтижелерін қосу арқылы айқындалады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 12.08.2025 № 74/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Қызмет өткеру кезінде қайтыс болған немесе мүгедектік алған арнайы мемлекеттік органдары қызметкерлерінің балалары, осы Қағидалардың 6, 7, 9, 10, 22-тармақтарында бекітілген талаптарға сәйкес келген жағдайда ҰҚО ЖОО-ға конкурстан тыс қабылданады.
45-1. Мерзімді әскери қызмет өткерген және арнаулы мемлекеттік органдардың әскери бөлімдерінде конкурстық іріктеуден өткен азаматтар осы Қағидалардың 6, 7, 9, 10, 22-тармақтарының талаптарына сәйкес келген жағдайда ҰҚК Шекара академиясына жыл сайынғы қабылдау жоспарының 10%-ынан және ҰҚК Академиясына 5%-нан аспайтын мөлшерінде ҰҚО ЖОО-ға қабылданады.
Бұл ретте ҰҚК Академиясына түсетін кандидаттар кәсіби жарамдылығын және жазбаша дағдыларын эссе жазу түрінде тексеруден өтеді.
Ескерту. Қағидалар 45-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 31.07.2024 № 106/қе (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 12.08.2025 № 74/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Сноска. Пункт 42 – в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 12.08.2025 № 74/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Решения приемной комиссии вуза ОНБ о зачислении кандидатов на обучение по итогам конкурсного отбора размещаются на информационных стендах вузов ОНБ либо объявляются устно членами приемной комиссии перед кандидатами или доводятся кадровыми подразделениями.
Сноска. Пункт 43 – в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 12.08.2025 № 74/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Зачисление в вузы ОНБ производится по решению приемной комиссии на основании рейтинга кандидата по итогам конкурсного отбора:
по образовательным программам высшего образования рейтинг кандидата определяется путем сложения баллов Единого национального тестирования (далее – ЕНТ) и показателей окончательного профессионального отбора, за исключением граждан, отслуживших срочную воинскую службу и прошедшие конкурсный отбор в воинских частях специальных государственных органов;
по образовательным программам высшего образования с сокращенным сроком обучения рейтинг кандидата определяется путем сложения показателей окончательного профессионального отбора.
Сноска. Пункт 44 – в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 12.08.2025 № 74/қе (вводится в действие с 01.07.2025).
45. Вне конкурсных процедур зачисляются в вузы ОНБ дети сотрудников специальных государственных органов, погибших или получивших инвалидность при прохождении службы, при условии соответствия пунктам 6, 7, 9, 10, 22 настоящих Правил.
45-1. Граждане, отслужившие срочную воинскую службу и прошедшие конкурсный отбор в воинских частях специальных государственных органов, зачисляются в вузы ОНБ при условии соответствия требованиям пунктов 6, 7, 9, 10, 22 настоящих Правил в количестве, не превышающем 10% от ежегодного планового набора в Пограничную академию КНБ и 5 % Академию КНБ.
При этом кандидаты, поступающие в Академию КНБ, проходят проверку на профессиональную пригодность и письменных навыков в форме написания эссе.
Сноска. Параграф 2 дополнен пунктом 45-1 в соответствии с приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 31.07.2024 № 106/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 12.08.2025 № 74/қе (вводится в действие с 01.07.2025).

46. ҰҚК Академиясына түсуге арналған конкурсты өткізу кезінде балдар тең болған жағдайда келесі кезекте мыналар басым құқыққа ие болады:
1) "Алтын белгi" белгiсімен марапатталған адамдар;
2) патриоттық танытқаны және белсенді азаматтық ұстанымы үшін ерекшелік белгісімен наградталған адамдар;
3) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының білім туралы құжаттары бар, біліктілігін растаған және мамандығы бойынша кемінде бір жыл жұмыс өтілі бар адамдар;
4) тізбесін бiлiм беру саласындағы уәкiлеттi орган айқындайтын жалпы бiлiм беретiн пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың) (бiрiншi, екiншi және үшiншi дәрежелi дипломдармен марапатталған), орындаушылардың халықаралық және республикалық конкурстарының және спорттық жарыстардың (бiрiншi, екiншi және үшiншi дәрежелi дипломдармен марапатталған) соңғы үш жылдағы жеңiмпаздары, сондай-ақ өздерi таңдаған мамандықтары олимпиаданың, конкурстың немесе спорттық жарыстың пәнiне сәйкес келген жағдайда, жалпы бiлiм беретiн пәндер бойынша ағымдағы оқу жылында президенттік, республикалық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстары (бiрiншi, екiншi және үшiншi дәрежелi дипломдармен марапатталған) жеңiмпаздары;
5) жетiм балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар, сондай-ақ кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған жастар және үздік білімі туралы құжаттары (куәлік, аттестаттар, дипломдар) бар адамдар.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 12.08.2025 № 74/қе (19.09.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. ҰҚК Шекара академиясына түсуге арналған конкурсты өткізу кезінде осы Қағидаларға сәйкес конкурстық іріктеудің барлық кезеңдерін сәтті өту шартымен мыналар басым құқыққа ие болады:
жетім-балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;
жас сарбаз, жас айбын ретінде кемінде екі жыл мерзім ішінде әскерге шақыру алдындағы даярлықтан өткен азаматтар;
қызмет өткеру уақытында қаза тапқан, хабар-ошарсыз кеткен немесе əскери қызмет өткерген кезеңде мүгедек болып қалған əскери қызметшілердің балалары;
теріс себептермен жұмыстан шығарылғандарды қоспағанда, кемінде он бес жыл еңбек сіңірген әскери қызметшілердің, сондай-ақ жиырма және одан да көп жыл еңбек сіңірген әскери қызметтен босатылған адамдардың балалары;
"Алтын белгі" белгісімен марапатталған адамдар;
тізбесін білім беру саласындағы уəкілетті орган айқындайтын, соңғы үш жылда жалпы білім беретін пəндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың), орындаушылардың республикалық жəне халықаралық конкурстарының жəне спорттық жарыстардың бірінші – үшінші дəрежелі дипломдармен наградталған жеңімпаздары, өздері таңдаған мамандық олимпиаданың немесе конкурстың пəніне сəйкес келген жағдайда, ағымдағы жылы жалпы білім беретін пəндер бойынша президенттік, республикалық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының бірінші – үшінші дəрежелі дипломдармен наградталған жеңімпаздары.

46. При проведении конкурса на зачисление в Академию КНБ в случае равенства баллов преимущественное право в последующей очередности имеют:
1) лица, награжденные знаком "Алтын белгі";
2) лица, награжденные знаком отличия за проявленный патриотизм и активную гражданскую позицию;
3) лица, имеющие документы об образовании организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, подтвердившие квалификацию и имеющие стаж работы по специальности не менее одного года;
4) победители международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени), международных и республиканских конкурсов исполнителей и спортивных соревнований (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) последних трех лет, перечень которых определяется уполномоченным органом в области образования, а также победители президентской, республиканских олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) текущего учебного года при условии соответствия выбранной ими специальности предмету олимпиады, конкурса или спортивного соревнования;
5) дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, а также граждане из числа молодежи, потерявшие или оставшиеся без попечения родителей до совершеннолетия, и лица, имеющие документы об образовании (свидетельства, аттестаты, дипломы) с отличием.
Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 12.08.2025 № 74/қе (вводится в действие с 19.09.2025).
47. При проведении конкурса на зачисление в Пограничную академию КНБ преимущественное право при условии успешного прохождения всех этапов конкурсного отбора в соответствии с настоящими Правилами имеют:
дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей;
граждане, прошедшие допризывную подготовку в качестве жас сарбазов, жас айбынов в течение периода не менее двух лет;
дети военнослужащих, погибших, пропавших без вести во время прохождения службы или получивших инвалидность в период прохождения воинской службы;
дети военнослужащих, имеющих выслугу не менее пятнадцати лет, а также лиц, уволенных с воинской службы с выслугой двадцать и более лет, за исключением лиц, уволенных по отрицательным мотивам;
лица, награжденные знаком "Алтын белгі";
победители международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам, республиканских и международных конкурсов исполнителей и спортивных соревнований последних трех лет, награжденные дипломами первой – третьей степеней, перечень которых определяется уполномоченным органом в области образования, победители президентской, республиканских олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам текущего года, награжденные дипломами первой – третьей степеней при условии соответствия выбранной ими специальности предмету олимпиады или конкурса.

Ескерту. Қағидалар 47-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 12.08.2025 № 74/қе (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
Жоғары білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асырып
жатқан Қазақстан Республикасы
ұлттық қауіпсіздік органдарының
әскери, арнаулы оқу орындарына
оқуға қабылдау қағидаларына
1-қосымша
Тұрғылықты жері, оқу немесе жұмыс (қызмет) орны бойынша ҰҚО-ға ұсынылатын құжаттар тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 31.07.2024 № 106/қе (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша ҰҚО ЖОО-ға түсетін адамдар өтінішке (баянатқа) қосымша мыналарды ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, туу туралы куәлік;
2) әскери билет немесе әскери шақыру учаскесіне тіркеу туралы куәлік (болған кезде) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжаттар;
3) неке қию туралы куәлiк (болған кезде);
4) мемлекеттік үлгіге сәйкес берілген жалпы орта білім туралы (қосымшасымен) аттестат немесе техникалық және кәсіби, орта білімнен кейінгі білім туралы (қосымшасымен) диплом;
5) көлемі 9х12 – екі, көлемі 3х4 – төрт фотосурет (бас киімсіз);
6) сауалнама мен өмірбаян (өз қолымен жазылған);
7) жақын туыстарының (ата-анасы, балалары (болған кезде), асырап алушылары, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері және апа-сіңлілері, не зайыбы (жұбайы) немесе оның ата-анасы, асырап алушылары, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері және апа-сіңлілері, қарындастары (болған кезде) жеке басын куәландыратын құжаттары мен туу туралы куәліктерінің көшірмелері;
8) әскери қызмет өткергені туралы анықтама (мерзімді әскери қызмет өткерген адамдар үшін).
2. Жоғары білімнің оқыту мерзімі қысқартылған білім беру бағдарламасы бойынша ҰҚО ЖОО-ға түсетін адамдар өтінішке (баянатқа) мыналарды қоса ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжат, туу туралы куәлік;
2) әскери билет немесе әскерге шақыру учаскесіне тіркеу туралы куәлік (болған кезде) не болмаса цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжаттар;
3) неке қию туралы куәлiк (болған кезде);
4) көлемі 9х12 – екі, көлемі 3х4 – төрт фотосурет (бас киімсіз);
5) еңбек қызметін растайтын құжат;
6) сауалнама мен өмірбаян (өз қолымен жазылған);
7) жақын туыстарының (ата-анасы, балалары (болған кезде), асырап алушылары, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері және апа-сіңлілері, зайыбы (жұбайы) немесе оның ата-анасы, асырап алушылары, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері және апа-сіңлілері, қарындастары (бар болса) жеке басын куәландыратын құжаттары мен туу туралы куәліктерінің көшірмелері;

Сноска. Правила дополнены пунктом 47 в соответствии с приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 12.08.2025 № 74/қе (порядок введения в действие см. п. 4).
Приложение 1
к Правилам приема на обучение
в военные, специальные учебные
заведения органов национальной
безопасности Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы высшего образования
Перечень документов, предоставляемых в ОНБ по месту жительства, учебы или работы (службы)
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 31.07.2024 № 106/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Лица, поступающие в вузы ОНБ по образовательным программам высшего образования, к заявлению (рапорту) прилагают:
1) документ, удостоверяющий личность, свидетельство о рождении;
2) военный билет или удостоверение о приписке к призывному участку (при наличии), либо электронные документы из сервиса цифровых документов;
3) свидетельство о заключении брака (при его наличии);
4) аттестат об общем среднем образовании (с приложением) или диплом о техническом и профессиональном, послесреднем образовании (с приложением), выданный в соответствии с государственными образцами;
5) фотографии (без головного убора) размером 9х12 в количестве двух штук, размером 3х4 – в количестве четырех штук;
6) анкету и автобиографию (написанные собственноручно);
7) копии удостоверений личности и свидетельств о рождении близких родственников (родителей, детей (при наличии), усыновителей, полнородных и неполнородных братьев и сестер, супруги (супруга) или ее (его) родителей, усыновителей, полнородных и неполнородных братьев и сестер (при наличии));
8) справку о прохождении воинской службы (для лиц, отслуживших срочную воинскую службу).
2. Лица, поступающие в вузы ОНБ по образовательным программам высшего образования с сокращенным сроком обучения, к заявлению (рапорту) прилагают:
1) документ, удостоверяющий личность, свидетельство о рождении;
2) военный билет или удостоверение о приписке к призывному участку (при наличии), либо электронные документы из сервиса цифровых документов;
3) свидетельство о заключении брака (при его наличии);
4) шесть фотографий (без головного убора) размером 9х12 в количестве двух штук, размером 3х4 – в количестве четырех штук;
5) документ, подтверждающий трудовую деятельность;
6) анкету и автобиографию (написанные собственноручно);
7) копии удостоверений личности и свидетельств о рождении близких родственников (родителей, детей (при наличии), усыновителей, полнородных и неполнородных братьев и сестер, супруги (супруга) или ее (его) родителей, усыновителей, полнородных и неполнородных братьев и сестер (при наличии);

8) жеке табыс салығы мен мүлік туралы декларациясын қабылдау туралы анықтамасы;
9) жоғары білімі туралы дипломның көшірмесі, дипломға қосымшаның көшірмесі (транскрипт).
Шетелдік білім беру ұйымдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасында құрылған және жұмыс жасайтын халықаралық және шетелдік білім беру ұйымдарында (олардың филиалдарында) білімі туралы құжаттар алған кандидаттар, егер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларында және халықаралық шарттарында (келісімдерде) өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 28 шілдедегі № 230 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23626 болып тіркелген) Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларына сәйкес берілген тиісті куәлікті ұсынады, сонымен бірге Қазақстан Республикасының азаматтарына – "Болашақ" халықаралық стипендиясының иегерлеріне шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары, ғылыми орталықтары және зертханалары берген білім туралы құжаттары білімі туралы құжаттарын тану рәсімін өткізбей Қазақстан Республикасында танылады.
Жоғары білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асырып
жатқан Қазақстан Республикасы
ұлттық қауіпсіздік органдарының
әскери, арнаулы оқу орындарына
оқуға қабылдау қағидаларына
2-қосымша
ҰҚО ЖОО-ға оқуға түсу үшін ұсынылатын құжаттар тізбесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 31.07.2024 № 106/қе (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша ҰҚО ЖОО-ға түсуші адамдар мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжат (түпнұсқа);
2) Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 2023 жылғы 25 тамыздағы № 443 бұйрығымен бекітілген "Бакалавр" немесе "магистр" дәрежелері берілетін жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім алуға ақы төлеу үшін білім беру грантын беру қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33345 болып тіркелген) белгіленген шектік деңгейден төмен емес, соның ішінде Қазақстан тарихы және екі бейіндік пән (шығармашылық емтихан) бойынша бес балдан төмен емес, сондай-ақ оқу сауаттылығы және математикалық сауаттылық бойынша үш балдан төмен емес тестілеу нәтижелерімен ҰБТ сертификатын (ҰҚК Шекара қызметінде мерзімді әскери қызмет өткерген және конкурстық іріктеуден өткен азаматтарды қоспағанда). ҰҚО ЖОО-ға оқуға түсу үшін кандидат жалпы орта білімнің жалпы білім беру, техникалық және кәсіптік (бастауыш және орта кәсіптік), орта білім беруден кейінгі білім беру бағдарламаларының кез келген екі пәнін таңдайды.

8) справку о приеме декларации по индивидуальному подоходному налогу и имуществу;
9) копию диплома о высшем образовании, копию приложения к диплому (транскрипт).
Кандидаты, получившие документы об образовании в зарубежных организациях образования, а также в международных и иностранных учебных заведениях (их филиалах), созданных и действующих в Республике Казахстан, представляют соответствующее удостоверение, выданное в соответствии с Правилами признания документов о среднем, техническим и профессиональном, послесреднем образовании, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 230 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33219), если иное не предусмотрено действующим законодательством Республики Казахстан и международными договорами (соглашениями), при этом документы об образовании, выданные зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования, научными центрами и лабораториями гражданам Республики Казахстан – обладателям международной стипендии "Болашак", признаются в Республике Казахстан без прохождения процедур признания документов об образовании.
Приложение 2
к Правилам приема на обучение
в военные, специальные учебные
заведения органов национальной
безопасности Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы высшего образования
Перечень документов, представляемых для поступления в вузы ОНБ
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 31.07.2024 № 106/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Лица, поступающие в вузы ОНБ по образовательным программам высшего образования, представляют:
1) документ, удостоверяющий личность (подлинник);
2) сертификат ЕНТ (за исключением граждан, отслуживших срочную воинскую службу и прошедших конкурсный отбор в Пограничной службе КНБ) с результатами тестирования не ниже порогового уровня, установленного Правилами присуждения образовательного гранта для оплаты высшего или послевузовского образования с присуждением степени "бакалавр" или "магистр", утвержденными приказом и.о. Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 443 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33345), в том числе не менее пяти баллов по истории Казахстана и двум профильным предметам (творческому экзамену), а также не менее трех баллов по предметам грамотности чтения и математической грамотности. Для поступления в вузы ОНБ кандидат выбирает любые два профильных предмета общеобразовательной учебной программы общего среднего образования, образовательной программы технического и профессионального (начального профессионального или среднего профессионального), послесреднего образования.

2. Жоғары білімнің оқыту мерзімі қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша ҰҚО ЖОО-ға түсуші адамдар мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжат (түпнұсқа);
2) әскери билет немесе әскерге шақыру учаскесіне тіркеу туралы куәлік (болған кезде) немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжаттар.
Жоғары білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асырып
жатқан Қазақстан Республикасы
ұлттық қауіпсіздік
органдарының әскери, арнаулы
оқу орындарына оқуға
қабылдау қағидаларына
3-қосымша
ҰҚО ЖОО-ға түсуші кандидаттардың денешынықтыру дайындығының нормативтері
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 12.08.2025 № 74/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Лица, поступающие в вузы ОНБ по образовательным программам высшего образования с сокращенным сроком обучения, предоставляют:
1) документ, удостоверяющий личность (подлинник);
2) военный билет или удостоверение о приписке к призывному участку (при наличии), либо электронные документы из сервиса цифровых документов.
Приложение 3
к Правилам приема на обучение
в военные, специальные
учебные заведения органов
национальной безопасности
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы высшего образования
Нормативы физической подготовленности кандидатов, поступающих в вузы ОНБ
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 12.08.2025 № 74/қе (вводится в действие с 01.07.2025).

17,8
18,4
19,2
800 метрге жүгіру (мин.сек)
4,10
4,20
4,30
10х10 метрге сырғымалы жүгіру (сек.)
34,5
35,5
36,5
Берпи (2 минут 15 секунд ішінде)
21 және одан көп
17-ден 20-ға дейін
13-тен 16-ға дейін
Физикалық жаттығуларды орындау шарттары:
1) 100, 800, 1000, 2000, 3000 метрге жүгіру стадионның жүгіру жолында немесе кез келген тегіс жерде орындалады;
2) 10х10 метрге сырғымалы жүгіру бір бірінен 10 метр қашықтыққа орналасқан екі сызықпен белгіленген тегіс жерде орындалады. Жаттығу "жоғары мәре" қалпынан басталады. "Марш" командасы бойынша (шартты белгі бойынша) 10 метрді жүгіріп өтіп, мәре сызығына қолын (аяғын) тигізу керек, артқа оралып, мәре сызығына қолын (аяғын) тигізу керек. Барлығы 10 метрден тұратын 10 бөлікті жүгіріп өту қажет;

17,8
18,4
19,2
Бег на 800 метров (мин. сек.)
4,10
4,20
4,30
Челночный бег 10х10 метров (сек.)
34,5
35,5
36,5
Берпи (в течение 2 минут 15 секунд)
21 и более
от 17 до 20
от 13 до 16
Условия выполнения физических упражнений:
1) бег на 100, 800, 1000, 2000, 3000 метров проводится на беговой дорожке стадиона или на любой ровной местности;
2) челночный бег 10х10 метров проводится на ровной площадке, размеченной двумя линиями на расстоянии 10 метров друг от друга. Упражнение выполняется из положения "высокий старт". По команде "марш" (условному сигналу) пробежать 10 метров, коснуться рукой линии, вернуться назад, коснуться рукой другой линии. Всего необходимо пробежать 10 отрезков по 10 метров;

3) берпи бастапқы қалыпта аяқты түзу иықтың деңгейінде, қолды денені бойлай ұстап орындалады. Бастапқы позициядан жамбасты артқа алып, алақанға сүйене отырып (қолдар иықтың енінде), еңкею қажет. Еңкейген кезде өкше еденнен көтерілмейді. Жартылай секіруде дененің салмағы қолдарға беріліп, бір мезгілде аяқ артқа тасталады. Бүгілген қолдарға сүйене отырып, жату позициясы жасалады. Жамбас пен кеуде бір уақытта еденге жанасады. Содан кейін, жартылай секіруде алақан еденнен жұлынып алынып, аяқтар ішке қарай тартылып, жартылай отыру күйіне оралады. Жерге өкшені тигізбей жоғарыға секіреді және осы сәтте қолдарымен бастың үстінен шапалақ жасалады, дене түзу қалыпта болады;
4) № 1 кешенді күш жаттығулары 12 минут ішінде келесідей орындалады: "жерден игерілу" қалпын қабылдап қолды бүгіп-жазу (кеуде түзу, қолды 90 градусқа бүгу екі қолдың ара-қашықтығы өзіңе ыңғайлы қалыпта) – 10 рет; "жерден игерілу" қалпынан "отыру" қалпына ауысып бастапқы қалыпты қабылдау. Аяқты қолға барынша жақындатып, аяқты артқы қалыпқа жібергенде бел барынша бүгілу керек – 10 рет; "отыру" қалпынан (жамбас пен балтырдың арасындағы бұрыш 90 градус болуы керек) барынша жоғары секіріп "отыру" қалпына келу – 10 рет; "отыру" қалпынан арқаға жатып, екі қолды кеудеге қойып, аяқты алдыға созып, кеудені көтеріп, қолдың саусақтарын аяқтың ұшына жететіндей барынша еңкею (жаттығуды жасау барысында тізені аздап бүгуге рұқсат етіледі) – 10 рет. Жаттығу үзіліссіз әрі тоқтаусыз жасалуы тиіс, орындалу темпін өз еркімен жасайды. 5 секундтан көп тоқтаса жаттығу аяқталған болып саналады;
5) № 2 кешенді күш жаттығулары бір минут ішінде жасалады: алғашқы 30 секундта – бастапқы қалыпта арқада жатып, білекте бүгілген қолдарын кеудесінде бір-біріне түйістіріп қояды. Қолды түзу ұстап (қолдың саусақтарын аяқтың саусақтарына тигізіп) мүмкіндігінше көбірек кеудені көтереді, аяқтар бүгілмейді (аяқтарды елеусіз бүгуге рұқсат етіледі), бастапқы қалыпқа оралған кезде тірекке жауырынмен жанасу қажет, одан әрі "ауыс" командасы бойынша тоқтамаған күйі қалған 30 секундта ауысып жерге қарап жатып тіреніп қолды бүгеді және жазады (дене тік, қолдар 90 градус бұрышқа дейін бүгіледі, кеуде еденнен параллель көтеріледі);
6) биік белағашқа тартылу бастапқы жағдайда жоғарыдан ұстап асылып тұрып (бас бармақ төменде), қолдарын түзу ұстап аяқ тірекке тимей жасалады. Иекті белағаштың үстіңгі деңгейіне көтерген кезде және қол түзуленген бастапқы жағдайға қайта оралғанда жаттығу орындалған болып саналады. Қозғалыссыз жағдайдағы дененің аздаған иілуі мен аяқты алшақтатуға рұқсат етіледі. Жаттығуды секіріп барып жасауға, жұлқынуға және серпілуге рұқсат етілмейді.
Жоғары білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асырып
жатқан Қазақстан Республикасы
ұлттық қауіпсіздік органдарының
әскери, арнаулы оқу орындарына
оқуға қабылдау қағидаларына
4-қосымша
"Құқық негіздері" немесе саясаттану пәндері бойынша білімді бағалау өлшемшарттары
"Өте жақсы" бағасы:
қойылған сұраққа дұрыс, сауатты, жан-жақты, түбегейлі, негізделген, мәнін толық және кеңінен ашатын жауап берген;
материалды терең және жүйелі білетінін көрсеткен, тұжырымдамалық-ұғымдық аппаратын, ғылыми тіл мен терминологияны еркін меңгерген;
жауап логиякалық негізделген және сенімді баяндалған жағдайда қойылады.
"Жақсы" бағасы:
қойылған сұрақтардың мәні ашылған, бірақ тұжырымдау кезінде жекелеген кемшіліктері бар;
бағдарламалық материалдың негізгі бөлігін меңгерген, және тұжырымдамалық-ұғымдық аппаратты қолдана алатынын көрсеткен;
жалпы логикалық дұрыс, бірақ үнемі нақты емес және дәлелді жауап берілген жағдайда қойылады.
"Қанағаттанарлық" бағасы:
қойылған сұрақ жеткілікті көлемде ашылмаған, тұжырымдауларда қателіктер бар, жауап әліз негізделген;
пән бойынша үзік, атүсті білім көрсетілген;
ғылыми-ұғымдық аппарат пен терминологияны қолдануда қиындықтары анықталған жағдайда қойылады.
"Қанағаттанарлықсыз" бағасы:
билеттің сұрағына толық жауап берілмеген немесе қойылған сұрақ толық ашылмаған, жауапта өрескел қателіктер жіберілген;
тиісті тақырыптарған қатысты терминология және ғылыми-ұғымдық аппарат қате және толық пайдаланылмаған;
емтихан сұрақтарына берілген жауапта дәлелдер келтірілмеген;
түсу емтиханының белгіленген рәсімдері бұзылған жағдайда қойылады.
Жоғары білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асырып
жатқан Қазақстан Республикасы
ұлттық қауіпсіздік органдарының
әскери, арнаулы оқу орындарына
оқуға қабылдау қағидаларына
5-қосымша
Жазу дағдыларын (эссе) бағалау өлшемшарттары
Өлшемшарттар
Балдары*
1
Ойды нақты және ашық тұжырымдау, композициялық тұтастықтың және тұжырымдау логикасының болуы
2
2
Эссе мазмұны нақты құрылымдалған, эссенің негізгі тақырыпқа сәйкес келуі
1
3
Өзіндік дәлелді пікірдің болуы, автордың жеке позициясы
1
4
Тақырыптың толық ашылуы
1
Ең жоғары балл
5
Ескертпе:
*балл саны бағаға сәйкес келеді:

3) берпи выполняется из исходного положения: ноги на ширине плеч, руки вдоль туловища. Из исходного положения увести таз назад, совершить наклон, опираясь на ладонь (руки на ширине плеч). При наклоне не отрывать пятки от пола. В полупрыжке перенести вес тела на руки, одновременно выбросить ноги назад. Принять положение лежа, опираясь на согнутые руки. Бедра и грудь должны коснуться поверхности одновременно. После чего оторвать ладони от пола, в полупрыжке подтянуть ноги внутрь, возвращаясь в позицию полуприседа. Совершить прыжок вверх с отрывом стопы от земли и выполнением хлопка руками над головой, при этом корпус прямой;
4) комплексное силовое упражнение № 1 выполняется в течение 12 минут и состоит из серии, включающей в себя: сгибание и разгибание рук в положении "упор лежа" (корпус прямой, сгибание рук до угла в 90 градусов, ширина упора рук произвольная) – 10 раз; из положения "упор лежа" принять положение "упор присев" и вернуться в исходное положение. В момент подтягивания ног к рукам они должны быть максимально близко друг к другу, а также при возвращении в положение "упор лежа" необходимо максимально прогнуться в пояснице – 10 раз; из положения "присед" (угол между бедром и голенью составляет менее 90 градусов) произвести выпрыгивание вверх на максимальную высоту и вернуться в положение "присед" – 10 раз; из положения "присед" лечь на спину, руки согнуты в локтях перед грудью, ноги вытянуты вперед, произвести подъем корпуса с последующим наклоном вперед, выпрямлением рук до касания пальцами пальцев ног (допускается незначительное сгибание ног в коленях) – 10 раз. Упражнение выполняется без пауз и остановок, темп выполнения выбирается самостоятельно. В случае остановки более 5 секунд упражнение считается завершенным;
5) комплексное силовое упражнение № 2 выполняется в течение одной минуты: первые 30 секунд – из исходного положения: лежа на спине, руки согнуты в локтях перед грудью и прижаты. Выполнить максимальное количество подъемов корпуса с выпрямлением рук (с касанием пальцами рук пальцев ног), ноги закреплены (допускается незначительное сгибание ног), при возвращении в исходное положение необходимо касание опоры лопатками, затем по команде "смена" повернуться в упор лежа и без паузы для отдыха выполнить в течение последующих 30 секунд максимальное количество сгибаний и разгибаний рук в упоре лежа (тело прямое, руки сгибать до угла 90 градусов, при этом опустив тело до параллели с полом);
6) подтягивание на высокой перекладине выполняется из исходного положения: вис, хватом сверху (большой палец снизу), руки прямые, не касаясь ногами опоры. Упражнение считается выполненным при пересечении подбородком грифа перекладины и возвращении в исходное положение на прямые руки. Допускается отклонение тела от неподвижного состояния, незначительное сгибание и разведение ног. Запрещается выполнять упражнение с прыжка, рывками и махами.
______________
Приложение 4
к Правилам приема на обучение
в военные, специальные учебные
заведения органов национальной
безопасности Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы высшего образования
Критерии оценивания знаний по предмету "Основы права" или политологии
Оценка "отлично" ставится в случае, если:
дан правильный, грамотный, обстоятельный, исчерпывающий, аргументированный ответ, полностью и всесторонне раскрывающий суть поставленного вопроса;
продемонстрировано глубокое и системное знание материала, свободное владение концептуально-понятийным аппаратом, научным языком и терминологией;
представлено логически обоснованное и убедительное изложение ответа.
Оценка "хорошо" ставится в случае, если:
раскрыта суть поставленных вопросов, но с отдельными неточностями в формулировках;
продемонстрировано знание основных моментов программного материала и умение пользоваться концептуально-понятийным аппаратом;
в целом продемонстрировано логически корректное, но не всегда точное и аргументированное изложение ответа.
Оценка "удовлетворительно" ставится в случае, если:
поставленный вопрос раскрыт недостаточно полно, в формулировках имеются ошибки, а ответ слабо аргументирован;
продемонстрированы фрагментарные, поверхностные знания по предмету;
обнаружились затруднения с использованием научно-понятийного аппарата и терминологии.
Оценка "неудовлетворительно" ставится в случае, если:
полностью отсутствует ответ на вопросы билета, либо поставленные вопросы не раскрыты, а в ответе содержались грубые ошибки;
ошибочно и неполно использована терминология и научно-понятийный аппарат, относящийся к соответствующим темам;
представлены ответы на экзаменационные вопросы, в которых отсутствует аргументация;
нарушены установленные процедуры вступительного экзамена.
Приложение 5
к Правилам приема на обучение
в военные, специальные учебные
заведения органов национальной
безопасности Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы высшего образования
Критерии оценивания письменных навыков (эссе)
Критерии
Баллы*
1
Конкретное и ясное формулирование мысли, наличие композиционной цельности и логичности высказывания
2
2
Четко структурированное содержание эссе, соответствие эссе основной теме
1
3
Аргументированная собственная точка зрения, индивидуальная позиция автора
1
4
Полнота раскрытия темы
1
Максимальный балл
5
Примечание:
*количество баллов соответствует оценке:

0 – 2 балл – қанағаттанарлықсыз;
3 балл – қанағаттанарлық;
4 балл – жақсы;
5 балл – өте жақсы.
Қателіктер саны бойынша өлшемшарттар
(орфографиялық және пунктуациялық)
Баға
1
0/0, 0/1, 1/0 (өрескел емес қателік)
"5"
2
2/2, 1/3, 0/4, 3/0, 3/1 (қателіктер бір типті болса)
"4"
3
4/4, 3/5, 0/7, 5/4 (бір типті және өрескел емес қателіктер болса)
"3"
4
7/7, 6/8, 5/9, 8/6
"2"
Жоғары білімнің білім беру
бағдарламаларын іске асырып
жатқан Қазақстан Республикасы
ұлттық қауіпсіздік
органдарының әскери, арнаулы
оқу орындарына
оқуға қабылдау қағидаларына
6-қосымша
Ескерту. Қағидалар 6-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 12.08.2025 № 74/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Анықталған Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу
орындарына оқуға қабылдау қағидаларының талаптарын бұзғандығы туралы АКТ
_______________________________________________________________
(ҰҚО ЖОО-ның атауы)
"____" ____________ 20____ жыл "____" сағат "_________" минут
Кандидатта: Т.А.Ә (бар болған жағдайда)
____________________________________________________________________,
____________________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру номері
____________________________________________________________________
тестілеу барысында (аудитория________, орын_______) тыйым салынған зат
табылғаны туралы осы акт жасалды:
___________________________________________________________________
(тыйым салынған зат (атауы)
Осы фактіні ескере отырып, аудиториядан шығару туралы шешім қабылданды.
Қол қоюшылар:
__________________________________________________________________
(арнайы комиссия (пән) мүшесінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
_____________________________________________________________
(жеке қауіпсіздік бөлімшесі өкілінің қолы және Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Актімен таныстым
____________________________________________________________________
(кандидаттың қолы және Т.А.Ә (бар болған жағдайда)
ҰҚК Академиясы немесе ҰҚК Шекара академиясының МО.
_____________________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2016 жылғы 13 қаңтардағы
№ 2 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының
күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Жоғары білімнің кәсіби оқу бағдарламасын іске асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің арнаулы (әскери) оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 590 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8211 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2013 жылғы 23 қаңтарда № 24-25 (27298-27299) жарияланған).

0 – 2 балла – неудовлетворительно;
3 балла – удовлетворительно;
4 балла – хорошо;
5 баллов – отлично.
Критерии по числу ошибок
(орфографических и пунктуационных)
Оценка
1
0/0, 0/1, 1/0 (негрубая ошибка)
"5"
2
2/2, 1/3, 0/4, 3/0, 3/1 (если ошибки однотипные)
"4"
3
4/4, 3/5, 0/7, 5/4 (если есть ошибки однотипные и негрубые)
"3"
4
7/7, 6/8, 5/9, 8/6
"2"
Приложение 6
к Правилам приема на обучение
в военные, специальные
учебные заведения органов
национальной безопасности
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы высшего образования
АКТ о выявленном нарушении требований Правил приема на обучение
в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности
Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования
_________________________________________________________________
(наименование вуза ОНБ)
Сноска. Правила дополнены приложением 6 в соответствии с приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 12.08.2025 № 74/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"_____" ____________ 20____ год "____" часов "_________" минут
Настоящий акт составлен о том, что у кандидата: Ф.И.О (при его наличии)
_________________________________________________________________,
_________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер
_________________________________________________________________
во время экзамена (аудитория________, место_______ )
был обнаружен запрещенный предмет:
_________________________________________________________________
обнаруженный запрещенный предмет (наименование)
Учитывая данный факт принято решение: удалить из аудитории
Подписывающие лица:
_________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) члена специальной комиссии (предметной))
_________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О. (при его наличии) представитель подразделения собственной
безопасности)
С актом ознакомлен(а)
_________________________________________________________________
(подпись и Ф.И.О.) (при его наличии) кандидата).
МП Академии КНБ или Пограничной академии КНБ
Приложение 2
к приказу Председателя
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
от 13 января 2016 года
№ 2
Перечень
утративших силу некоторых приказов Председателя Комитета
национальной безопасности Республики Казахстан
1. Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 590 "Об утверждении Правил приема на обучение в специальные (военные) учебные заведения Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8211, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 23 января 2013 года № 24-25 (27298-27299).

2. "Жоғары білімнің кәсіби оқу бағдарламаларын қысқартылған мерзімде іске асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің арнаулы (әскери) оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2013 жылғы 12 сәуірдегі № 182 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8449 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2013 жылғы 5 маусымда № 190-191 (27464-27465) жарияланған).
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2015 жылғы 20 наурыздағы № 15 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11039 болып тіркелген, "Әділет" Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 21 мамырда жарияланған).

2. Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 12 апреля 2013 года № 182 "Об утверждении Правил приема на обучение в специальные (военные) учебные заведения Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования в сокращенные сроки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8449, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 5 июня 2013 года № 190-191 (27464-27465).
3. Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 15 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11039, опубликован в информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет" 21 мая 2015 года).