Қазақстан Республикасына қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасынан тыс қоныс аударған қандастарға және олардың отбасы мүшелеріне біржолғы жәрдемақыларды төлеудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 2016 жылғы 6 қаңтардағы № 7 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 11 ақпанда № 13047 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасына қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасынан тыс қоныс аударған қандастарға және олардың отбасы мүшелеріне біржолғы жәрдемақыларды төлеудің үлгілік қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтер беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.

Об утверждении Типовых правил оплаты единовременных пособий кандасам и членам их семей, переселившимся в Республику Казахстан вне региональной квоты приема кандасов
Приказ и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 6 января 2016 года № 7. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 февраля 2016 года № 13047.
Об утверждении Типовых правил оплаты единовременных пособий кандасам и членам их семей, переселившимся в Республику Казахстан вне региональной квоты приема кандасов
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 23 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила оплаты единовременных пособий кандасам и членам их семей, переселившимся в Республику Казахстан вне региональной квоты приема кандасов.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету труда, социальной защиты и миграции Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление для опубликования в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Нурымбетова Б.Б.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрінің міндетін атқарушы
Е. Біртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 6 қаңтардағы
№ 7 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасына қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасынан тыс қоныс аударған қандастарға және олардың отбасы мүшелеріне біржолғы жәрдемақыларды төлеудің үлгілік қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасына қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасынан тыс қоныс аударған қандастарға және олардың отбасы мүшелеріне біржолғы жәрдемақыларды төлеудің үлгілік қағидалары (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) Қазақстан Республикасына қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасынан тыс қоныс аударған қандастарға және олардың отбасы мүшелеріне біржолғы жәрдемақыларды төлеудің үлгілік тәртібін айқындайды.
2. Осы Үлгілік қағидалардың негізінде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктері (бұдан әрі – ЖАО) Қазақстан Республикасына қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасынан тыс қоныс аударған қандастарға және олардың отбасы мүшелеріне біржолғы жәрдемақыларды төлеудің қағидаларын және шарттарын әзірлейді.
3. Осы Үлгілік қағидаларда қолданылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) қандас - бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, тарихи отанына келген және Заңда белгіленген тәртіппен тиісті мәртебе алған этникалық қазақ және (немесе) оның ұлты қазақ отбасы мүшелері;
2) өтініш беруші - қандас мәртебесін алған этникалық қазақ;
3) төлем жөніндегі уәкілетті ұйым - екінші деңгейлі банктер немесе қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банк оперецияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға лицензиялары бар ұйымдар;
4) халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган - тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органның функцияларын жүзеге асырушы, ЖАО-ның құрылымдық бөлімшесі.
4. Осы Үлгілік қағидалар мақсаттары үшін ЖАО қандастар Қазақстан Республикасына қандастарды қоныстандырудың өңірлік квотасынан тыс қоныстанған жағдайда қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне (бұдан әрі – алушылар) жәрдемақыны ақшалай нысанда береді.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Е. Биртанов
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
от 6 января 2016 года № 7
Типовые правила оплаты единовременных пособий кандасам и членам их семей, переселившимся в Республику Казахстан вне региональной квоты приема кандасов
Сноска. Типовые правила - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила оплаты единовременных пособий кандасам и членам их семей, переселившимся в Республику Казахстан вне региональной квоты приема кандасов (далее – Типовые правила) определяют типовой порядок оплаты единовременных пособий кандасам и членам их семей, переселившимся в Республику Казахстан вне региональной квоты приема кандасов.
2. На основании настоящих Типовых правил акиматы областей, городов республиканского значения, столицы (далее – МИО) разрабатывают правила и условия оплаты единовременных пособий кандасам и членам их семей, переселившимся в Республику Казахстан вне региональной квоты приема кандасов.
3. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Типовых правилах:
1) кандас – этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, прибывшие на историческую родину и получившие соответствующий статус в порядке, установленном Законом;
2) заявитель – этнический казах, получивший статус кандаса;
3) уполномоченная организация по выплате – банки второго уровня или организации, имеющие лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Национального Банка Республики Казахстан на осуществление отдельных видов банковских операций;
4) уполномоченный орган по вопросам миграции населения – структурное подразделение МИО, осуществляющее в пределах соответствующей административно-территориальной единицы функции уполномоченного органа по вопросам миграции.
4. Для целей настоящих Типовых правил пособие предоставляется МИО в денежной форме кандасам и членам их семей (далее – получатели) в случае переселения кандасов в Республику Казахстан вне региональной квоты приема кандасов.

5. Жәрдемақы бір рет беріледі және тұрғылықты жерге жол жүру мен жүк тасымалдауға жұмсалған шығындарды өтеуді қамтиды.
2-тарау. Біржолғы жәрдемақыны төлеу тәртібі
6. Жәрдемақыны тағайындау мен төлеуге жүгіну қандас мәртебесін алғаннан кейін жүзеге асырылады.
7. Жәрдемақыны тағайындау мен төлеу үшін қандастың отбасы отағасы тұрғылықты жері бойынша ЖАО-ға осы Үлгілік қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлем жөніндегі уәкілетті ұйымда алдын ала ашылған жеке шотын көрсете отырып, отбасы атынан өтініш береді.
Өтінішке мынадай құжаттар:
1) қандастың және оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері;
2) қандас куәлігінің көшірмесі;
3) әр отбасы мүшесіне тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат қоса беріледі.
8. Осы Үлгілік қағидалардың 7-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың көшірмелері мен салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары беріледі, кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
9. Жүгінген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде, осы Үлгілік қағидалардың 7-тармағында көрсетілген құжаттар болған кезде ЖАО жәрдемақыны тағайындау не бас тартудың себептерін көрсете отырып, төлеуден бас тарту туралы шешім шығарады.
Жәрдемақыны тағайындау немесе төлеуден бас тарту туралы шешімге халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органның басшысы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
Жәрдемақы төлеуді тағайындау туралы шешім қабылданған жағдайда ЖАО үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіні хабардар етеді.
Жәрдемақы төлеуден бас тартылған жағдайда ЖАО үш жұмыс күні ішінде бас тартудың себептерін көрсете отырып өтініш берушіні хабардар етеді.
10. Жәрдемақыны тағайындау туралы шешімде қандас отбасының құрамы, оларға тиісті төлемдердің мөлшерлері мен қандастың отбасы отағасы төлем жөніндегі уәкілетті ұйымда ашқан жеке шот нөмірі көрсетіледі.
11. ЖАО жәрдемақыны тағайындау туралы шешім шығарылғаннан кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей тиісті төлемдерді төлем жөніндегі уәкілетті ұйымда ашқан қандастың жеке шотына аударады.
12. Жәрдемақыны белгілеуден бас тарту мынадай:
1) жүгінген кезде қандас мәртебесі тоқтаған;
2) осы Үлгілік қағидалардың 7-тармағында көрсетілген дәйексіз құжаттар берілген жағдайларда жүзеге асырылады.
13. Жәрдемақыларды беруге шығыстарды қаржыландыру ағымдағы қаржы жылына облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінде көзделген қаражат шеңберінде жүзеге асырылады.
14. Жәрдемақыларды берудің мониторингі мен есебін "Қандас" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын қолдану арқылы ЖАО жүргізеді.
Қазақстан Республикасына
қандастарды қабылдаудың
өңірлік квотасынан тыс қоныс
аударған қандастарға және
олардың отбасы мүшелеріне
біржолғы жәрдемақыларды
төлеудің үлгілік қағидаларына
қосымша
Кімге
____________________________
(ұйым басшысының лауазымы,
____________________________
тегі және аты-жөні)
____________________________
кімнен
____________________________
(қандас отбасы отағасының тегі,
____________________________
аты, әкесінің аты (бар болса)
мекенжайы бойынша тұратын
____________________________
____________________________
Біржолғы жәрдемақы төлеу туралы өтініш
Маған және менің отбасымның мүшелеріне
___________________________________________________ орай
(Қазақстан Республикасына келу мақсаты көрсетіледі) отбасы мүшелерінің мынадай құрамын:
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________ _______________
ескере отырып, жәрдемақы төлеуді сұраймын.
Бізге тиесілі соманы
_____________________________________________________________
(банк деректемелері, алушының жеке шотының нөмірі көрсетіледі)
аударуды сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
___________________________________________________
___________________________________________________
20__жылғы "___"__________ _________________________
(отбасы отағасының қолы)

5. Пособие предоставляется единовременно и включает компенсации затрат на проезд к постоянному месту жительства и провоз имущества.
Глава 2. Порядок оплаты единовременного пособия
6. Обращение за назначением и выплатой пособия осуществляется после присвоения статуса кандаса.
7. Для назначения и выплаты пособия главой семьи кандаса по месту его жительства в МИО от имени семьи подается заявление по форме согласно приложению к настоящим Типовым правилам, с указанием лицевого счета, предварительно открытого в уполномоченной организации по выплате.
К заявлению прилагается следующие документы:
1) копии документов, удостоверяющих личность кандаса и членов его семьи;
2) копия удостоверения кандаса;
3) документ, подтверждающий регистрацию по месту жительства, на каждого члена семьи.
8. Документы, указанные в подпунктах 1) и 2) пункта 7 настоящих Типовых правил, представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
9. МИО в течение пяти рабочих дней со дня обращения, при наличии указанных в пункте 7 настоящих Типовых правил документов выносит решение о назначении или об отказе в выплате пособия, с указанием причин отказа.
Решение о назначении или об отказе в выплате пособия подписывается руководителем уполномоченного органа по вопросам миграции населения или лицом, исполняющим его обязанности.
В случае принятия решения о назначении выплаты пособия МИО в течение трех рабочих дней уведомляет заявителя.
В случае отказа в выплате пособия МИО в течение трех рабочих дней уведомляет заявителя с указанием причин отказа.
10. В решении о назначении пособия указываются состав семьи кандаса, размеры соответствующих им выплат и номер лицевого счета, открытого главой семьи кандаса в уполномоченной организации по выплате.
11. МИО не позднее трех рабочих дней после вынесения решения о назначении пособия перечисляет соответствующие выплаты на лицевой счет кандаса, открытого в уполномоченной организации по выплатам.
12. Отказ в установлении пособия осуществляется в следующих случаях:
1) прекращение статуса кандаса при обращении;
2) предоставление недостоверных документов, указанных в пункта 7 настоящих Типовых правил.
13. Финансирование расходов на предоставление пособий осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом областей, города республиканского значения, столицы на текущий финансовый год.
14. Мониторинг и учет предоставления пособия проводит МИО с использованием базы данных автоматизированной цифровой системы "Кандас".
Сноска. Пункт 14 – в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.04.2026 № 156 (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение
к Типовым правилам оплаты
единовременных пособий
кандасам и членам их семей,
переселившимся в Республику
Казахстан вне региональной
квоты приема кандасов
Кому __________________________________
(должность, фамилия и инициалы
_______________________________________
руководителя организации)
_______________________________________
от ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________
главы семьи кандаса)
проживающего по адресу ________________
_______________________________________
Заявление о выплате единовременного пособия
Прошу Вас выплатить мне и членам моей семьи пособие в связи
с ___________________________________________________________
(указывается цель прибытия в Республику Казахстан)
с учетом следующего состава прибывших членов семьи:
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
Причитающуюся нам сумму прошу перечислить
____________________________________________________________
(указывается реквизиты банка, номер лицевого счета получателя)
К заявлению прилагаю следующие документы:
___________________________________________________
___________________________________________________
"___"__________20__ года ______________________
(подпись главы семьи)