Сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарды арнайы есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2015 жылғы 12 қаңтардағы № 11 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 10 ақпанда № 10218 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2026 жылғы 22 қаңтардағы № 19 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Бас Прокурорының 22.01.2026 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 02.02.2023 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 3-тармағының 7) тармақшасын, 4-тармағын іске асыру мақсатында "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының 9-бабының 22) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 02.02.2023 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарды арнайы есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 02.02.2023 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Белгіленген тәртіпте әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп танылған тұлғаларды есепке алуды жүргізу Ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2012 жылғы 1 маусымдағы № 69 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7758 санымен тіркелген, 2012 жылғы 2 тамыздағы № 114 (2122) "Заң газеті" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (одан әрі – Комитет):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету жөніндегі департаментіне (Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты аппараты) және Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының құрылымдық бөлімшелерінің назарына және жұмыста пайдалануына, Комитеттің аумақтық органдарының орындауына жіберсін.

Об утверждении Правил ведения, использования и хранения специального учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 12 января 2015 года № 11. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 февраля 2015 года № 10218. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 22 января 2026 года № 19.
Сноска. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 22.01.2026 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 02.02.2023 № 50 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации подпункта 7) пункта 3 статьи 12, пункта 4 Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах", руководствуясь подпунктом 22) статьи 9 Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 02.02.2023 № 50 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения, использования и хранения специального учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 02.02.2023 № 50 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 1 июня 2012 года № 69 "Об утверждении Правил ведения учета лиц, признанных в установленном порядке недееспособными либо ограниченно дееспособными" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7758, опубликованный 2 августа 2012 года в газете "Юридическая газета" № 114 (2296)).
3. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - Комитет):
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование;
2) направить настоящий приказ в Департамент по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарат Верховного Суда Республики Казахстан) и структурным подразделениям Генеральной прокуратуры Республики Казахстан для сведения и использования в работе, территориальным органам Комитета для исполнения.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет Төрағасына жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның ресми жарияланған бірінші күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
А. Дауылбаев
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2015 жылғы 12 қаңтардағы
№ 10218 бұйрығымен
бекітілген
Сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарды арнайы есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 02.02.2023 № 50 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарды арнайы есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарды арнайы есепке алу мәліметтерін жүргізу, пайдалану және сақтау тәртібін айқындайды.
2. Сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарды арнайы есепке қою үшін азаматтық іс бойынша азаматты әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп тану туралы заңды күшіне енген сот шешімі негіз болып табылады.
3. Аудандық және соларға теңестірілген соттар кеңселерінің меңгерушілері заң күшіне енген сот актілері бойынша сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарға қатысты енгізілетін ақпараттың Қазақстан Республикасы сот органдарының Бірыңғай автоматтандырылған ақпараттық-талдау жүйесіне (бұдан әрі – БААТЖ) уақтылы енгізілуін, толықтығын және дұрыстығын қамтамасыз етеді.
4. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық органдарының бастықтары мәліметтердің "Арнайы есепке алу" автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – АЕ ААЖ) уақтылы, толық және дұрыс енгізілуін қамтамасыз етеді.
2-тарау. Сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарды арнайы есепке алуды жүргізудің тәртібі
5. Комитеттің аумақтық органдары сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарды арнайы есепке алуды "Әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп танылған адамға арналған карточка" (бұдан әрі – карточка) ақпараттық есепке алу құжатының негізінде осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша жүргізеді.
6. Карточка Комитеттің аумақтық органдарына он күн сайын БААТЖ арқылы келіп түсетін соттардың шешімдерінің графикалық көшірмелерін, жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмелерін қоса тіркей отырып, АЕ ААЖ-ға енгізіледі.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
А. Даулбаев
Утверждены приказом
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 2 февраля 2023 года № 50
Правила ведения, использования и хранения специального учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными
Сноска. Правила – в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 02.02.2023 № 50 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения, использования и хранения специального учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными (далее - Правила) определяют порядок ведения, использования и хранения сведений специального учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными.
2. Основанием для постановки на специальный учет лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными, является вступившее в законную силу решение суда о признании гражданина недееспособным и ограниченно дееспособным по гражданскому делу.
3. Заведующие канцеляриями районных и приравненных к ним судов обеспечивают своевременность, полноту и достоверность вводимой информации в отношении лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными по вступившим в законную силу судебным актам, в Единую автоматизированную информационно-аналитическую систему судебных органов Республики Казахстан (далее – ЕАИАС).
4. Начальники территориальных органов Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - Комитет) обеспечивают своевременность ввода, полноту и достоверность сведений в автоматизированной информационной системе "Специальные учеты" (далее - АИС СУ).
Глава 2. Порядок ведения специального учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными
5. Специальный учет лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными, территориальными органами Комитета ведется на основании информационного учетного документа "Карточка на лицо, признанное недееспособным либо ограниченно дееспособным" (далее – карточка) по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
6. Карточка вводится в АИС СУ с прикреплением графических копий решений судов, поступающие в территориальные органы Комитета ежедекадно посредством ЕАИАС, копии документа, удостоверяющего личность.

7. Адамды әрекетке қабілетсіз, әрекет қабілеті шектеулі деп есепке қою кезінде Комитеттің аумақтық органдары осы адамға және іздестіру есептері арнайы есепке алу бойынша тексеру жүргізеді.
Адамды әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп танудың қайталанған дерегі анықталған жағдайда, Комитеттің аумақтық органы бір жұмыс күні ішінде тиісті шаралар қабылдау үшін заңды күшіне енген сот актілерінің заңдылығын қадағалауды жүзеге асыратын прокурорға, іздестіру есебіндегі адам анықталған жағдайда, іздестіру бастамашысына ақпарат жолдайды.
8. Әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп танылған адамдарға қатысты АЕ ААЖ-ға енгізілген деректерге түзету енгізу қажет болғанда, соттар Комитеттің аумақтық органдарына өзгерістер енгізудің қажеттілігін көрсетіп, растайтын құжаттардың:
1) сот шешімінің;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың;
3) қайтыс болу туралы куәлік немесе азаматтық хал актісінің жазбасы;
4) медициналық қорытындының көшірмелерін (бұдан әрі – растайтын құжаттар) қоса бере отырып, хабарлама жолдайды.
9. Есептен шығаруды Комитет растайтын құжаттарды ұсыну арқылы АЕ ААЖ-дағы "есепте тұр" деген мәртебені "есептен шығарылған" деген мәртебеге ауыстыру жолымен Комитеттің аумақтық органы хатының негізінде жүзеге асырады.
10. Сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарды есептен шығаруға мыналар негіз болып табылады:
1) әрекетке қабілеттілігінің толық қалпына келуі туралы сот шешімі;
2) адамды әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп тану туралы шешімді жою жөніндегі сот шешімі;
3) сот шешімімен әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп танылған адамның өлімі;
4) азаматтықты ауыстыру.
11. Комитеттің аумақтық органдары тоқсан сайын 5-күні адамның әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деген мәртебесін анықтау үшін, Құқық қорғау және арнаулы органдардың ақпараттық алмасу жүйесінің мәліметтеріне мониторинг жүргізеді.
"Қайтыс болған" деген мәртебесі бар адамдар анықталған жағдайда, жеке басын, тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде), туған жылын және жерін, жеке сәйкестендіру нөмірін куәландыратын құжаттың деректерін көрсету арқылы олар туралы мәліметтер "қайтыс болған" деген мәртебені растау үшін (өлім туралы куәлік немесе азаматтық хал актісінің жазбасы) аумақтық тиесілігіне қарай жергілікті атқарушы органдарға жіберіледі.
12. Сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарға қатысты деректерді АЕ ААЖ-ға енгізгеннен немесе түзету жасағаннан кейін, Комитеттің аумақтық органы үш жұмыс күнінен кешіктірмей есепке қойылған адамдардың және деректері түзетілген адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), туған жылы көрсетілген тізімді Комитетке жолдайды.

7. При постановке лица на учет территориальный орган Комитета осуществляет проверку данного лица по специальным учетам недееспособных, ограниченно дееспособных и розыскным учетам.
В случае выявления фактов повторного признания лица недееспособным и ограниченно дееспособным территориальный орган Комитета в течение одного рабочего дня направляет информацию прокурору, осуществляющего надзор за законностью судебных актов, вступивших в законную силу, для принятия соответствующих мер, в случае выявления лица на розыскном учете - инициатору розыска.
8. В случае необходимости корректировки данных, введенных в АИС СУ в отношении лиц, признанных недееспособными и ограниченно дееспособными, суды направляют в территориальный орган Комитета уведомление с указанием необходимости внесения изменений и приложением копий следующих подтверждающих документов:
1) решения суда;
2) документа, удостоверяющего личность;
3) свидетельства о смерти либо записи акта гражданского состояния;
4) медицинского заключения (далее - подтверждающие документы).
9. Снятие с учета осуществляется Комитетом путем изменения статуса лица в АИС СУ с "состоит на учете" на "снят с учета" на основании письма территориального органа Комитета с представлением подтверждающих документов.
10. Одним из оснований снятия с учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными является:
1) решение суда о полном восстановлении дееспособности;
2) решение суда об отмене решения о признании лица недееспособным и ограниченно дееспособным;
3) смерть лица, признанного решением суда недееспособным и ограниченно дееспособными;
4) смена гражданства.
11. Территориальные органы Комитета ежеквартально к 5 числу проводят мониторинг сведений системы информационного обмена правоохранительных и специальных органов на предмет установления статуса недееспособного и ограниченно дееспособного лица.
В случае установления лиц со статусом "умерший" сведения о них с указанием данных документа, удостоверяющего личность, фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты и места рождения, индивидуального идентификационного номера, направляются в местные исполнительные органы по территориальной принадлежности для подтверждения статуса "умерший" (на основании свидетельства о смерти либо записи акта гражданского состояния).
12. После ввода/корректировки данных в АИС СУ в отношении лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными, территориальный орган Комитета в срок не позднее трех рабочих дней направляет в Комитет список с указанием фамилий, имен, отчеств (при их наличии) и дат рождения лиц, поставленных на учет и лиц, в отношении которых данные откорректированы.

13. Тоқсан сайын 30-күні Комитеттің аумақтық органдары АЕ ААЖ-дағы арнайы есепке алу мәліметтерін азаматтық-құқықтық саладағы сот есептерінің көрсеткіштерімен салыстырып тексеру жүргізеді.
3-тарау. Сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдарды арнайы есепке алу мәліметтерін пайдалану және сақтау тәртібі
14. Адамды әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп тану туралы сот шешімінің қайталап шығарылуын болдырмау мақсатында, Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 323-бабының тәртібінде өтініш келіп түскенде Комитеттің аумақтық органы соттың талабы бойынша арнайы есепке алу бойынша тексеру жүргізеді және бес жұмыс күнінің ішінде адамды әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп тану туралы ақпараттың бар немесе жоқ екені туралы мәліметті ұсынады.
Әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп арнайы есепке алынған адамға қатысты талап келіп түскен жағдайда, Комитеттің аумақтық органдары азаматтық істің нөмірі және шешім шығарған сот туралы мәліметтерді соттарға хабарлайды.
15. Сот әрекетке қабілетсіз және әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп таныған адамдар туралы арнайы есепке алу мәліметтерін пайдалану және сақтау тәртібі Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2018 жылғы 27 ақпандағы № 29 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16667 болып тіркелген) бекітілген Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылған және тартылатын адамдарды арнайы есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау және күзетпен ұсталатын және сотталған адамдардың дактилоскопиялық есебін жүргізу қағидаларымен регламенттеледі.
Сот әрекетке қабілетсіз
және әрекетке қабілеттілігі
шектеулі деп таныған
адамдарды арнайы есепке алуды
жүргізу, пайдалану және сақтау
қағидаларына
қосымша
нысан
Әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеттілігі шектеулі деп танылған адамға арналған карточка
1. Тегі _____________________________________________________________
2. Аты _____________________________________________________________
3. Әкесінің аты ______________________________________________________
(ол болған жағдайда)
4. Туған күні: 20__жылғы "___"______
5. Туған жері ________________________________________________________
6.__________________________________________________________________
шешімнің негізінде _____ жылғы "___"______ әрекетке қабілетсіз (1), әрекетке
қабілеттілігі шектеулі (2) деп танылған
7. Арыз бойынша: отбасы мүшелерiнiң (1), туыстарының (2), прокурордың (3),

13. Ежеквартально к 30 числу территориальные органы Комитета проводят сверки сведений специального учета в АИС СУ с показателями судебных отчетов в гражданско-правовой сфере.
Глава 3. Порядок использования и хранения сведений специального учета лиц, признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными
14. В целях исключения повторного вынесения судами решений о признании лица недееспособным либо ограниченно дееспособным при поступлении заявления в порядке статьи 323 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан, территориальный орган Комитета по требованию суда осуществляет проверку по специальному учету и в течение пяти рабочих дней представляет сведения о наличии либо отсутствии информации о признании лица недееспособным либо ограниченно дееспособным.
При поступлении требования на лицо, состоящее на специальном учете как недееспособное и ограниченно дееспособное, территориальным органом Комитета судам сообщаются сведения о номере гражданского дела и суде, вынесшем решение.
15. Порядок использования и хранения сведений специального учета о лицах признанных судом недееспособными и ограниченно дееспособными регламентируется Правилами ведения, использования и хранения специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлеченных и привлекаемых к уголовной ответственности и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц, утвержденными приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 29 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16667).
Приложение
к Правилам ведения,
использования и хранения
специального учета лиц,
признанных судом
недееспособными
и ограниченно дееспособными
форма
Карточка на лицо, признанное недееспособным либо ограниченно дееспособным
1. Фамилия __________________________________________________
2. Имя ______________________________________________________
3. Отчество __________________________________________________
(при его наличии)
4. Дата рождения "__"_____ __ года
5. Место рождения ____________________________________________
_____________________________________________________________
6. На основании решения _______________________________________
_____________________________________________________________
(наименование суда)
от "___"______________________ года признан недееспособным (1),
ограничено дееспособным (2)
7. По заявлению: членов семьи (1), родственников (2), прокурора (3),

қорғаншылар мен қамқоршылар органдарының (4), емдеу мекемесiнің (5)
8.__________________________________________________________________
ҚР БП ҚСжАЕК аумақтық органының атауы
____________________________________________________________________
(қызметкерінің Т.А.Ә) карточканы енгізді.
(өлшем 140х95)

органа опеки и попечительства (4), лечебным учреждением (5)
8. Карточка введена ___________________________________________
____________________________________________________________
наименование территориального органа КПСиСУ ГП РК
_____________________________________________ ___________
(Ф.И.О. сотрудника)
(размер 140х95)