Алматы қаласы бiлiм беру ұйымдарының iшкi тәртiбiнiң үлгi қағидасын бекiту туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 1/51 қаулысы. Алматы қаласының Әділет департаментінде 2015 жылғы 20 ақпанда № 1127 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 2026 жылғы 9 қаңтардағы № 1/16 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы қаласы әкімдігінің 09.01.2026 № 1/16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілді) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шiлдедегi "Бiлiм туралы" Заңының 6 бабының 3 тармағы 24-2) тармақшасына сәйкес Алматы қаласының әкiмдiгi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Алматы қаласы бiлiм беру ұйымдарының iшкi тәртiбiнiң үлгi қағидасы бекiтiлсiн.
2. Алматы қаласы Бiлiм басқармасы осы қаулының әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркелуін, оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын және интернет-ресурста орналастырылуын қамтамасыз етсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкiмiнiң орынбасары З. Аманжоловаға жүктелсiн.
4. Осы қаулы әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енедi және ол алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Алматы қаласының әкiмi
А. Есiмов
Алматы қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 30 қаңтардағы
№ 1/51 қаулысымен бекітілді
Алматы қаласы білiм беру ұйымдарының iшкi тәртiбiнiң үлгi қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Алматы қаласы бiлiм беру ұйымдарының iшкi тәртiбiнiң үлгi қағидасы (бұдан әрi - Үлгi қағида) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шiлдедегi "Бiлiм туралы" Заңының 6бабының 3 тармағы 24-2) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және бiлiм беру ұйымдарының iшкi тәртiбiнiң қағидасын әзiрлеу және бекiту үшiн негiз болып табылады.
2. Үлгi қағида бiлiм беру ұйымдарының iшкi тәртiбінің ережесiн әзiрлеу және бекiту кезiнде бiрыңғай тәсiлдi қамтамасыз ету мақсатында әзiрленген.
3. Бiлiм беру ұйымдарының қызмет режимiн ескере отырып (бiлiм алушылар мен тәрбиеленушiлердiң тәулiк бойы болуы, олардың белгiлi бiр уақытта ғана болуы, оқу сабақтарының ауысымдылығы және бiлiм беру ұйымының өзге де жұмыс ерекшелiгiне қарай) бiлiм беру ұйымының әкiмшiлiгi педагог және өзге де қызметкерлердiң жұмыс және демалыс уақытының режимiн белгiлейдi.
4. Iшкi тәртiптi қамтамасыз ету мақсатында бiлiм беру ұйымының әкiмшiлiгi бiлiм беру ұйымының кызметкерлерiнiң, сонымен қатар бiлiм алушылар мен тәрбиеленушiлердiң бiлiм беру саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасымен және бiлiм беру ұйымының iшкi тәртiп ережесiмен жүктелген мiндеттердi сақтауын қамтамасыз етедi.

Об утверждении Типовых правил внутреннего распорядка организации образования города Алматы
Постановление акимата города Алматы от 30 января 2015 года № 1/51. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 20 февраля 2015 года № 1127. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 9 января 2026 года № 1/16
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Алматы от 09.01.2026 № 1/16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 24-2) пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила внутреннего распорядка организации образования города Алматы.
2. Управлению образования города Алматы обеспечить государственную регистрацию данного постановления в органах юстиции, его официальное опубликование в средствах массовой информации и размещение на интернет-ресурсе.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Алматы З. Аманжолову.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Алматы
А. Есимов
Утверждены
постановлением акимата
города Алматы
от 30 января 2015 года № 1/51
Типовые правила внутреннего распорядка организации образования города Алматы
1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила внутреннего распорядка организации образования города Алматы (далее - Типовые правила) разработаны в соответствии с подпунктом 24-2) пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и являются основанием для разработки и утверждения Правил внутреннего распорядка организации образования.
2. Типовые правила разработаны в целях обеспечения единых подходов при разработке и утверждении Правил внутреннего распорядка организации образования.
3. С учетом режима деятельности организации образования (круглосуточное пребывание обучающихся и воспитанников, пребывание их в течение определенного времени, сменности учебных занятий и других особенностей работы организации образования) администрацией организации образования устанавливается режим рабочего времени и времени отдыха педагогических и других сотрудников организации образования.
4. В целях обеспечения внутреннего распорядка администрация организации образования обеспечивает соблюдение сотрудниками, а также обучающимися и воспитанниками организации образования, обязанностей, возложенных на них законодательством Республики Казахстан в области образования и Правилами внутреннего распорядка организации образования.

2. Бiлiм беру ұйымының iшкi тәртiбi
5. Бiлiм беру ұйымының iшкi тәртiп ережесiнде:
бiлiм беру ұйымының әкiмшiлiгi және педагогтерiнiң бiлiм алушылармен және тәрбиеленушiлермен өзара қарым-қатынасы;
оқу-тәрбие процесiне қатысушылардың тәртiбi;
бiлiм алушылар мен тәрбиеленушiлердiң бiлiм алуы және өмiрi мен денсаулығын сақтау, балалардың құқықтарын қорғау үшiн жағдайлар жасау;
ұйым қызметкерлерiнiң кәсiби бiлiктiлiгiн арттыруды ұйымдастыру;
бiлiм беру ұйымы жұмысының басталу және аяқталу уақыты, олардың арасындағы үзiлiстер;
бiлiм алушылар мен тәрбиеленушiлердiң оқу сабақтарының ұзақтығы қамтылуы тиiс.
6. Бiлiм беру ұйымының әкiмшiлiгi қызметкерлердiң, бiлiм алушылар мен тәрбиеленушiлердiң, сонымен қатар олардың ата-аналарының немесе заңды өкiлдерiнiң бiлiм беру ұйымының iшкi тәртiбiне қолжетiмдiлiгiн және таныстыруды қамтамасыз етеді.

2. Внутренний распорядок организации образования
5. В Правилах внутреннего распорядка организации образования должны предусматриваться:
взаимодействие администрации организации образования и педагогов с обучающимися и воспитанниками;
поведение участников учебно-воспитательного процесса;
условия для получения знаний и сохранения жизни и здоровья обучающихся и воспитанников, охраны прав детей;
организация повышения профессиональной квалификации сотрудников организации;
время начала и окончания работы организации образования, перерывы между ними;
продолжительность учебных занятий обучающихся и воспитанников.
6. Администрация организации образования обеспечивает доступность и ознакомление сотрудников, обучающихся и воспитанников, а также их родителей или других законных представителей с Правилами внутреннего распорядка организации образования.