Өзендер, көлдер, су қоймалары, каналдар және басқа су объектiлерi жағалауларындағы ормандардың тыйым салынған белдеулерiнің енiн белгiлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 18-02/43 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 3 наурызда № 10360 тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мәселелері" 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 212) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 01.10.2025 № 262 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Өзендер, көлдер, су қоймалары, каналдар және басқа су объектiлерi жағалауларындағы ормандардың тыйым салынған белдеулерiнің енiн белгiлеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелуден кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық ол алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 27 қаңтардағы
№ 18-02/43 бұйрығымен
бекітілген
Өзендер, көлдер, су қоймалары, каналдар және басқа су объектiлерi жағалауларындағы ормандардың тыйым салынған белдеулерiнің енiн белгiлеу қағидалары
1. Осы Өзендер, көлдер, су қоймалары, каналдар және басқа су объектiлерi жағалауларындағы ормандардың тыйым салынған белдеулерiнің енiн белгiлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мәселелері" 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 212) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және өзендер, көлдер, су қоймалары, каналдар және басқа су объектiлерi жағалауларындағы ормандардың тыйым салынған белдеулерiнің енiн белгiлеу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил установления ширины запретных полос лесов по берегам рек, озер, водохранилищ, каналов и других водных объектов
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 января 2015 года № 18-02/43. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2015 года № 10360.
В соответствии с подпунктом 212) пункта 15 Положения о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 "Вопросы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 01.10.2025 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила установления ширины запретных полос лесов по берегам рек, озер, водохранилищ, каналов и других водных объектов.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 января 2015 года
№ 18-02/43
Правила
установления ширины запретных полос лесов по берегам рек, озер,
водохранилищ, каналов и других водных объектов
1. Настоящие Правила установления ширины запретных полос лесов по берегам рек, озер, водохранилищ, каналов и других водных объектов (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 212) пункта 15 Положения о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 "Вопросы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан" и определяют порядок установления ширины запретных полос лесов по берегам рек, озер, водохранилищ, каналов и других водных объектов.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 01.10.2025 № 262 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Өзендер, көлдер, су қоймалары, каналдар және басқа су объектiлерi жағалауларындағы ормандардың тыйым салынған белдеулерiне (бұдан әрі – тыйым салынған белдеулері) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес Ормандардың тыйым салынған белдеулерiнiң енiн белгiлеуге арналған тізбеде (бұдан әрі – Тізбе) көрсетілген су айдындарына іргелес мемлекеттік орман қорының аумағы жатады.
3. Тізбеде көрсетілген су айдындарына іргелес мемлекеттік орман қоры аумағында су ресурстарын сақтауға және жинауға, су объектілерінің ластануына, былғануына және батпақтануына жол бермеуге, сондай-ақ жануарлар дүниесі объектілерінің мекендеу ортасын сақтауға бағытталған жағдайлар жасауға жәрдемдесетін шектеулі шаруашылық қызмет режимі белгіленеді.
4. Тыйым салынған белдеулердiң енi орман орналастыру кезiнде су объектiлерiнiң балық шаруашылығы маңызы мен экологиялық жай-күйi ескерiле отырып, физика-географиялық, топырақ, гидрологиялық және басқа да шарттар басшылыққа алынып, орман шаруашылығы саласындағы уәкілеттi органның ведомствосы бекiтетiн орман орналастыру жобаларымен белгіленедi.
5. Жайылмасыз өзендерде немесе кәдімгідей жайылмасы жоқ өзендер учаскелерiнде тыйым салу белдеулерiнiң енi орташа көпжылдық межелi су деңгейiнiң мөлшерi бойынша, ал су арнасы сағаларға тармақтанып кетсе, сыртқы сағаның жағалауы бойынша осы нормативпен анықталады. Өзен ені 1 километрден астам жоғары көтерiлген өзен аралығын қамтитын сағаларға бөлiнiп кеткен жағдайда әрбiр сағаның жағалаулары бойынша тыйым салынған белдеулердiң енi өзеннiң қалған бөлiгiндегі сияқты белгiленедi.
Анық білiнiп тұрған жайылмасы бар өзен бойында тыйым салынған белдеулердің енi жайылманың енiнен және енi осы Қағидалардың 7 және 8-тармақтарына сәйкес айқындалатын оған жанасқан белдеуден тұрады.
Жағалауларында тыйым салынған белдеулерi оқшау көрiнетiн өзендердiң басталар тұсында бұл белдеулердiң құрамына осы өзен жағалаулары бойынша белгiленген тыйым салынған белдеудің енiне тең радиуста өзеннiң басталар тұсындағы аумақ енгiзiледі.
Тыйым салынған белдеудің сыртқы шекарасы оны белгiлегенде мүмкiндiгiнше табиғи шептермен немесе орамдық орман жолдарымен, орман телімдерінің шекарасымен ұштастырылады, бұл ретте шекара өзеннiң су жинайтын алаңының шегiнен шығып кетпеуi тиiс, яғни бұл жағдайда ол су бөлетiн шекара бойымен өтедi.
6. Көлдер мен арналы су қоймаларының, каналдардың төңiрегiнде тыйым салынған белдеулердің енi оларға келiп құйылатын немесе олардан ағып шығатын өзендердің бойында бөлiнген белдеулерге тең белгіленедi.
Көлдерге, су қоймаларына немесе каналдарға бiрнеше өзен келiп құйылатын немесе ағып шығатын жағдайларда су қоймасы, канал бойындағы тыйым салынған белдеудің енi ең кең арналы өзен бойынша қабылданады. Су қоймасы, канал бойындағы тыйым салынған белдеудің iшкi шекарасы судың бiрқалыпты толық деңгейiнiң мөлшерiмен, ал көлдер бойында – орташа көпжылдық су деңгейiнiң мөлшерiмен өтедi.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 01.10.2025 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. К запретным полосам лесов по берегам рек, озер, водохранилищ, каналов и других водных объектов (далее – запретные полосы) относится территория государственного лесного фонда, примыкающая к водоемам, указанным в Перечне водоемов для установления ширины запретных полос лесов (далее – Перечень) согласно приложению к настоящим Правилам.
3. На территории государственного лесного фонда, примыкающей к водоемам, указанным в Перечне, устанавливается режим ограниченной хозяйственной деятельности, который способствует созданию условий, направленных на сохранение и накопление водных ресурсов, предотвращение загрязнения, засорения и заиления водных объектов, а также сохранение среды обитания объектов животного мира.
4. Ширина запретных полос устанавливается при лесоустройстве в соответствии с настоящими Правилами, исходя из физико-географических, почвенных, гидрологических и других условий с учетом рыбохозяйственного значения и экологического состояния водных объектов лесоустроительными проектами, утверждаемыми ведомством уполномоченного органа в области лесного хозяйства.
5. На беспойменных реках или участках рек, не имеющих выраженной поймы, ширина запретных полос устанавливается от уреза среднемноголетнего меженного уровня воды, а при расчлененности русла реки на протоки - от берега внешней протоки. При расчлененности реки на протоки, охватывающие высокоподнятое междуречье шириной более 1 километра, ширина запретных полос по берегам каждой протоки устанавливается как и по остальной части реки.
Вдоль рек с четко выраженной поймой ширина запретных полос слагается из ширины поймы и прилегающей к ней полосы, ширина которой определяется в соответствии с пунктами 7 и 8 настоящих Правил.
У истоков рек, по берегам которых выделяются запретные полосы, в их состав включается территория вокруг истока в радиусе, равном ширине запретной полосы, установленной по берегам этой реки.
Внешняя граница запретных полос при их установлении совмещается с естественными рубежами или с квартальными просеками, границами лесных выделов, при этом граница не должна выходить за пределы водосборной площади рек.
6. Вокруг озер, русловых водохранилищ, каналов ширина запретных полос устанавливается равной полосам, выделенным вдоль впадающих в них или вытекающих из них рек.
В случаях, когда в озера, водохранилища или каналы впадают или вытекают несколько рек, ширина запретной полосы вдоль водохранилища, канала принимается по реке, имеющей наибольшую ее ширину. Внутренняя граница запретной полосы вдоль водохранилища, канала проходит по урезу воды при нормальном подпертом уровне, а вдоль озер – по урезу среднемноголетнего уровня воды.

7. Шағын өзендер (ұзындығы 200 километрге дейiн) және шаруашылық мақсатта пайдалану жағдайлары қарапайым және су жинағыштағы экологиялық жағдай қолайлы өзендер үшiн әр жағалау бойынша тыйым салынған белдеулердің ең тар енi – 500 метр мөлшерде белгiленедi.
8. Балық шаруашылығы маңызы бар өзендер, су айдындары мен каналдар үшiн су жинағыштағы экологиялық жағдай жайсыз болған кезде тыйым салынған белдеулердің енi әр жағалаудан 1000 метр мөлшерде белгiленедi.
9. Су қоймалары, каналдар мен көлдер бойындағы тыйым салынған белдеулердің енi мынадай мөлшерде белгiленедi:
1) су айдынының акваториясы 2 шаршы километрге дейiн болса – 300 метр;
2) су айдынының акваториясы 2 шаршы километрден асып кетсе – 500 метр.
Осы көлдер үшiн тыйым салынған белдеудің iшкi шекарасы орташа көпжылдық су деңгейiнiң жырығы бойымен өтедi.
Өзендер, көлдер, су қоймалары,
каналдар және басқа су объектiлерi
жағалауларындағы ормандардың тыйым
салынған белдеулерiнің енiн
белгiлеу қағидаларына қосымша
Ормандардың тыйым салынған белдеулерiнiң енiн белгiлеуге арналған су айдындарының тiзбесi
Су айдындарының (өзендер, көлдер, су қоймалары мен каналдар) атауы
Өзендер келiп құйылатын су айдындарының атауы
Өзендер
Жайық
Каспий теңiзi
Қиғаш
Көшім
Жайық
Шаған
Утва
Елек
Өр
Ертіс
Обь
Уба
Ертіс
Үлбі
Тобыл
Eсіл
Қара Ертіс
Бұқтырма су қоймасы
Бұқтырма
Күршім
Қалжыр
Қара Ертіс
Алқабек
Белөзек
Аққоба
Қаба
Тополевка
Марқакөл көлі
Аягөз
Балқаш көлі
Ақсу
Қаратал
Лепсі
Іле
Сырдария
Арал теңізі
Көлдер, су қоймалары және каналдар
Марқакөл көлі
Балқаш көлі
Қошқаркөл көлі
Жалаңашкөл көлі
Сасықкөл көлі
Бұқтырма су қоймасы
Өскемен су қоймасы
Новошульба су қоймасы
Сергеевка су қоймасы
Вячеслав су қоймасы
Қапшағай су қоймасы
Сәтбаев атындағы канал
Үлкен Алматы каналы

7. Минимальная ширина запретных полос по каждому берегу для малых рек (длиной до 200 километров) и рек с простыми условиями хозяйственного использования и благоприятной экологической обстановкой на водосборе устанавливается – 500 метров.
8. Для рек, водоемов и каналов, имеющих рыбохозяйственное значение, при неблагоприятной экологической обстановке на водосборе устанавливается ширина запретных полос в 1000 метров от каждого берега.
9. Ширина запретных полос вдоль водохранилищ, каналов и озер устанавливается в следующих размерах:
1) при акватории водоема до 2 квадратных километров – 300 метров;
2) при акватории водоема свыше 2 квадратных километров – 500 метров.
Внутренняя граница запретной полосы для этих озер проходит по урезу среднемноголетнего уровня воды.
Приложение
к Правилам установления ширины
запретных полос лесов по берегам
рек, озер, водохранилищ и других
водных объектов
Перечень
водоемов, для установления ширины запретных полос лесов
Наименование водоемов (рек, озер, водохранилищ и каналов)
Наименование водоемов, куда впадают реки
Реки
Урал
Каспийское море
Кигач
Кушум
Урал
Чаган
Утва
Илек
Орь
Иртыш
Обь
Уба
Иртыш
Ульба
Тобол
Ишим
Черный Иртыш
Бухтарминское водохранилище
Бухтарма
Курчум
Кальджир
Черный Иртыш
Алкабек
Бельозек
Аккоба
Каба
Тополевка
Озеро Маркаколь
Аягуз
Озеро Балхаш
Аксу
Каратал
Лепса
Или
Сыр-Дарья
Аральское море
Озера, водохранилища и каналы
Озеро Маркаколь
Озеро Балхаш
Озеро Кошкарколь
Озеро Жаланашколь
Озеро Сасыколь
Бухтарминское водохранилище
Усть-Каменогорское водохранилище
Новошульбинское водохранилище
Сергеевское водохранилище
Вячеславское водохранилище
Капшагайское водохранилище
Канал имени Сатпаева
Большой Алматинский канал