"Жеке және заңды тұлғаларға халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау үшін пайдаланылатын жерүсті және жерасты су объектілеріне халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті орган беретін қорытындыны тіркеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 18 сәуірдегі № 19-02/183 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 19-1/1122 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 21 қаңтарда № 12903 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 10 маусымдағы № 125-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Су ресурстары және ирригация министрінің 10.06.2025 № 125-НҚ (10.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жеке және заңды тұлғаларға халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау үшін пайдаланылатын жерүсті және жерасты су объектілеріне халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті орган беретін қорытындыны тіркеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 18 сәуірдегі № 19-02/183 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7678 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2012 жылғы 22 желтоқсандағы № 842-846 (27917) санында жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін пайдаланылатын жерүсті және жерасты су объектілеріне жеке және заңды тұлғаларға берілетін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның қорытындысын тіркеу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін пайдаланылатын жерүсті және жерасты су объектілеріне жеке және заңды тұлғаларға берілетін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның қорытындысын тіркеу қағидалары бекітілсін.";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін пайдаланылатын жерүсті және жерасты су объектілеріне жеке және заңды тұлғаларға берілетін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның қорытындысын тіркеу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 апреля 2012 года № 19-02/183 "Об утверждении Правил регистрации заключения уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, выдаваемого физическим и юридическим лицам на поверхностные и подземные водные объекты, использующиеся для нецентрализованного питьевого и хозяйственно-бытового водоснабжения населения"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 19-1/1122. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 января 2016 года № 12903. Утратил силу приказом Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 10 июня 2025 года № 125-НҚ
Сноска. Утратил силу приказом Министра водных ресурсов и ирригации РК от 10.06.2025 № 125-НҚ (вводится в действие с 10.06.2025).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1.Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 апреля 2012 года № 19-02/183 "Об утверждении Правил регистрации заключения уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения выдаваемого физическим и юридическим лицам на поверхностные и подземные водные объекты, использующиеся для нецентрализованного питьевого и хозяйственно-бытового водоснабжения населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7678, опубликован 22 декабря 2012 года № 444-445 (27263-27264) в газете "Казахстанская правда) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил регистрации заключения уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, выдаваемого физическим и юридическим лицам на поверхностные и подземные водные объекты, использующиеся для нецентрализованного питьевого и хозяйственно-питьевого водоснабжения населения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации заключения уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, выдаваемого физическим и юридическим лицам на поверхностные и подземные водные объекты, использующиеся для нецентрализованного питьевого и хозяйственно-питьевого водоснабжения населения.";
Правила регистрации заключения уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения выдаваемого физическим и юридическим лицам на поверхностные и подземные водные объекты, использующиеся для нецентрализованного питьевого и хозяйственно-бытового водоснабжения населения, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Су ресурстары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 19-1/1122 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2012 жылғы 18 сәуірдегі
№ 19-02/183
бұйрығымен бекітілген
Халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-ауыз
сумен жабдықтау үшін пайдаланылатын жерүсті және жерасты су
объектілеріне жеке және заңды тұлғаларға берілетін халықтың
санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы
уәкілетті органның қорытындысын тіркеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін пайдаланылатын жерүсті және жерасты су объектілеріне жеке және заңды тұлғаларға берілетін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның қорытындысын тіркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Су кодексінің 92-бабы 1-тармағына сәйкес әзірленген және облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының (бұдан әрі – ЖАО) халықты тәулігіне елу текше метрге дейінгі көлемде орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін пайдаланылатын жерүсті және жерасты су объектілеріне жеке және заңды тұлғаларға халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті орган беретін қорытындыны тіркеу тәртібін айқындайды.
2. Халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауды халықты тәулігіне елу текше метрге дейінгі көлемде орталықтандырылмаған сумен жабдықтау жөніндегі қызметтерді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар жүзеге асырады.

2. Комитету по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
Приложение
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года № 19-1/1122
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 18 апреля 2012 года № 19-02/183
Правила регистрации заключения уполномоченного органа в области
санитарно-эпидемиологического благополучия населения,
выдаваемого физическим и юридическим лицам на поверхностные и
подземные водные объекты, использующиеся для
нецентрализованного питьевого и хозяйственно-питьевого
водоснабжения населения
1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации заключения уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, выдаваемого физическим и юридическим лицам на поверхностные и подземные водные объекты, использующиеся для нецентрализованного питьевого и хозяйственно-питьевого водоснабжения населения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 92 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года и определяют порядок регистрации местными исполнительными органами области (города республиканского значения, столицы) (далее – МИО) заключения уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, выдаваемого физическим и юридическим лицам на поверхностные и подземные водные объекты, использующиеся для нецентрализованного питьевого и хозяйственно-питьевого водоснабжения населения в объеме до пятидесяти кубических метров в сутки.
2. Нецентрализованное питьевое и хозяйственно-питьевое водоснабжение населения осуществляется физическими и юридическими лицами, осуществляющими услуги по нецентрализованному водоснабжению населения в объеме до пятидесяти кубических метров в сутки.

2. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы
саласындағы уәкілетті органның қорытындысын тіркеу тәртібі
3. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның қорытындысын тіркеуде халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау кезінде пайдаланылатын су объектісінің орналасу орны бойынша тиісті ЖАО жүргізеді.
4. Тәулігіне елу текше метрге дейінгі көлемде халықты орталықтандырылмаған сумен жабдықтау жөнінде қызметтерді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар ЖАО-ға мыналарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) куәліктің* көшірмесі немесе заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (жеке тұлға үшін – жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы куәлік).
* ескертпе: "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады;
3) су шаруашылығы құрылысы немесе құрылғысы паспортының көшірмесі;
4) өзінің өндірістік зертханасы болған кезде – бактериологиялық санитариялық-химиялық зерттеулер жүргізу бөлігінде санитариялық-гигиеналық, эпидемиологиялық қызметке лицензияның көшірмесі;
зертханалық зерттеулерді басқа зертханаларда жүргізген жағдайда – зертханалық зерттеулерді жүргізу шартының көшірмесі және көрсетілген қызмет түріне берілген зертхананың лицензиясының көшірмесі;
5) халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін пайдаланылатын су объектісінің су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаттары үшін су алу орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға, мәдени-тұрмыстық су пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкестігі туралы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның оң қорытындысының көшірмесі.
5. Өтініш иесі осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген барлық құжаттарды ұсынғаннан кейін екі жұмыс күн ішінде ЖАО осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін пайдаланылатын жерүсті және жерасты су объектілеріне жеке және заңды тұлғаларға халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті орган беретін қорытындыны тіркеу журналына мәліметтерді енгізу арқылы тіркеуді жүзеге асырады. Журнал тігілуге, нөмірленуге, басшының қолымен және мөрмен расталуға тиіс.

2. Порядок регистрации заключения уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения
3. Регистрация заключения уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения производится по месту нахождения водного объекта, используемого при нецентрализованном питьевом и хозяйственно-питьевом водоснабжении населения, соответствующим МИО.
4. Физические и юридические лица, осуществляющие услуги по нецентрализованному водоснабжению населения в объеме до пятидесяти кубических метров в сутки, представляют в МИО:
1) заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копия свидетельства* или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, (свидетельства о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя для физического лица).
* примечание: свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
3) копию паспорта водохозяйственного сооружения или устройства;
4) при наличии собственной производственной лаборатории – копию лицензии на санитарно-гигиеническую, противоэпидемиологическую деятельность в части проведения бактериологических санитарно-химических исследований;
в случае проведения лабораторных исследований в других лабораториях копию договора на проведение лабораторных исследований и копию лицензии данной лаборатории на указанный вид деятельности;
5) копию положительного заключения уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения о соответствии водного объекта, используемого при нецентрализованном питьевом и хозяйственно-питьевом водоснабжении населения санитарно-эпидемиологическим требованиям к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов.
5. МИО в течение двух рабочих дней после предоставления заявителем всех документов, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил, осуществляет регистрацию путем внесения сведений в журнал регистрации заключения уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, выдаваемого физическим и юридическим лицам на поверхностные и подземные водные объекты, использующиеся для нецентрализованного питьевого и хозяйственно-питьевого водоснабжения населения по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Журнал должен быть прошнурован, пронумерован и скреплен подписью руководителя и печатью.

6. Осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген құжаттарды толық бермеген жағдайда, өтініш қарауға қабылданбайды.
7. ЖАО тіркеуді жүзеге асырғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде өтініштің көшірмесін тіркелген күнін көрсете отырып тиісті бассейндiк су шаруашылығы басқармасына жолдайды.
Халықты орталықтандырылмаған
ауыз сумен және шаруашылық-ауыз
сумен жабдықтау үшін
пайдаланылатын жерүсті және
жерасты су объектілеріне жеке және
заңды тұлғаларға берілетін халықтың
санитариялық-эпидемиологиялық
салауаттылығы саласындағы
уәкілетті органның қорытындысын
тіркеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік органның толық атауы)
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда),
заңды тұлғаның атауы)
ӨТІНІШ
Халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-ауыз
сумен жабдықтау үшін пайдаланылатын жерүсті және жерасты су
объектілеріне жеке және заңды тұлғаларға халықтың
санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті
орган беретін қорытындыны тіркеуді сұраймын.
Су объектісінің атауы және оның сипаттамасы ___________________
_____________________________________________________________________
Су тұтынушылардың саны туралы мәліметтер ______________________
Суды есепке алу аспаптарының түрлері мен саны, оларды тексеру
күні_________________________________________________________________
20___жылғы "____" _______________.
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның немесе заңды тұлға басшысының қолы, тегі, аты,
әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөр орны (заңды тұлғалар үшін)
Өтініш "____"_______________20___жылы қарауға қабылданды.
_____________________________________________________________________
(өтінішті қабылдаған адамның қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар
болған жағдайда)
Халықты орталықтандырылмаған
ауыз сумен және шаруашылық-ауыз
сумен жабдықтау үшін
пайдаланылатын жерүсті және
жерасты су объектілеріне жеке және
заңды тұлғаларға берілетін халықтың
санитариялық-эпидемиологиялық
салауаттылығы саласындағы
уәкілетті органның қорытындысын
тіркеу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Халықты орталықтандырылмаған ауыз сумен және шаруашылық-ауыз
сумен жабдықтау үшін пайдаланылатын жерүсті және жерасты
су объектілеріне жеке және заңды тұлғаларға берілетін халықтың
санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы
уәкілетті органның қорытындысын тіркеу
ЖУРНАЛЫ
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), заңды тұлғаның атауы
Су объектісінің атауы
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның қорытындысы
Тіркелген күні
1
2
3
4
5

6. В случае не полного предоставления документов, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил, заявление к рассмотрению не принимается.
7. После осуществления регистрации МИО в течение пяти рабочих дней направляет копию заявления в соответствующее бассейновое водохозяйственное управление с указанием даты регистрации.
Приложение 1
к Правилам регистрации заключения
уполномоченного органа в области
санитарно-эпидемиологического
благополучия населения, выдаваемого
физическим и юридическим лицам на
поверхностные и подземные водные
объекты, использующиеся для
нецентрализованного питьевого и
хозяйственно-питьевого водоснабжения
населения
Форма
в ______________________________________________________
(полное наименование государственного органа)
от _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица,
наименование юридического лица)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу зарегистрировать заключение уполномоченного органа в
области санитарно-эпидемиологического благополучия населения,
выдаваемого физическим и юридическим лицам на поверхностные и
подземные водные объекты, использующиеся для нецентрализованного
питьевого и хозяйственно-питьевого водоснабжения населения.
Наименование водного объекта и его характеристика _____________
Сведения о количестве водопотребителей ________________________
Типы и количество приборов учета воды, дата их поверки_________
"__" _________ 201_ года
_____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
или руководителя юридического лица)
Место печати (для юридических лиц)
Заявление принято к рассмотрению "__" _________ 201_ года
_____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) принявшего
заявление)
Приложение 2
к Правилам регистрации заключения
уполномоченного органа в области
санитарно-эпидемиологического
благополучия населения, выдаваемого
физическим и юридическим лицам на
поверхностные и подземные водные
объекты, использующиеся для
нецентрализованного питьевого и
хозяйственно-питьевого водоснабжения
населения
Форма
ЖУРНАЛ
регистрации заключения уполномоченного органа в области
санитарно-эпидемиологического благополучия населения,
выдаваемого физическим и юридическим лицам на поверхностные
и подземные водные объекты, использующиеся для
нецентрализованного питьевого и хозяйственно-питьевого
водоснабжения населения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, наименование юридического лица
Наименование водного объекта
Заключение уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения
Дата регистрации
1
2
3
4
5