Сертификаттау және үлгі сертификатын беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 16 қазандағы № 994 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 18 қаңтарда № 12812 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-20) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 11.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Сертификаттау және үлгі сертификатын беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Б.К. Сейдахметов):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға оның көшірмелерін жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметті ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
А. Рау
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е.А. Досаев __________________

Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата типа
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 16 октября 2015 года № 994. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2016 года № 12812.
Примечание ИЗПИ!
В приказ предусматриваются изменения приказом Министра транспорта РК от 11.06.2026 № 144 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
В приказ предусматриваются изменения приказом Министра транспорта РК от 13.07.2026 № 179 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 41–20) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила сертификации и выдачи сертификата типа.
2. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Сейдахметов Б.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
А. Рау
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Досаев Е.А. _______________

2015 жылғы 3 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 16 қазандағы
№ 994 бұйрығымен бекітілген
Сертификаттау және үлгі сертификатын беру қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.07.2019 № 600 (01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сертификаттау және үлгі сертификатын беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабы 1-тармағының 41-20) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңы) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және сертификаттау және үлгі сертификатын беру және "Азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгі сертификатын беру" мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 11.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда пайдаланатын терминдер мен анықтамалар:
1) әзірлеуші – үлгі конструкцияға жауапты жеке немесе заңды тұлға;
2) зауыттық сынақтар – әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгісін, оның сипаттамаларын және пайдалану құжаттамасын сертификаттау базисінің талаптарына сәйкестігіне дейін жеткізу;
3) мемлекеттік сынақтар – азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгісінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін көрсету;
4) модификация – әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгілік конструкциясын өзгеруі;
5) орындаушы (дайындаушы) – әуе кемесін, қозғалтқышты және әуе винтін түпкілікті құрастыруға жауапты ұйым;
6) өтінім – өтініш берушінің уәкілетті ұйымға азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгісіне үлгі сертификатын алу үшін өтініші;
7) пайдаланушы – азаматтық әуе кемелерін пайдаланумен айналысатын немесе осы салада өз қызметтерін ұсынатын жеке немесе заңды тұлға;
8) пайдалану құжаттамасы – әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің техникалық қызмет көрсетуді қоса алғанда, ұшу және техникалық пайдаланылуын регламенттейтін және пайдалану шектеулерінен, рәсімдері мен ұсынымдарынан тұратын құжаттама;
9) пайдалану сынақтары – жерде және әртүрлі климатикалық (физикалық) жағдайларда әуеде пайдалану процесінде кезіндегі әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгісін сынақ үлгісі;

3 декабря 2015 года
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 16 октября 2015 года № 994
Правила сертификации и выдачи сертификата типа
Сноска. Правила в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.07.2019 № 600 (вводится в действие с 01.08.2019).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила сертификации и выдачи сертификата типа (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-20) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок сертификации и выдачи сертификата типа и оказания государственной услуги "Выдача сертификата типа гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Термины и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) разработчик – физическое или юридическое лицо, ответственное за конструкцию типа;
2) заводские испытания – доведение образца воздушного судна, двигателя и воздушного винта, его характеристик и эксплуатационной документации до соответствия требованиям сертификационного базиса;
3) государственные испытания – демонстрация соответствия образца гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта нормам летной годности;
4) модификация – изменение типовой конструкции воздушного судна, двигателя и воздушного винта;
5) исполнитель (изготовитель) – организация, ответственная за окончательную сборку воздушного судна, двигателя и воздушного винта;
6) заявка – обращение заявителя в уполномоченную организацию для получения сертификата типа на образец гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта;
7) эксплуатант – физическое или юридическое лицо, занимающееся эксплуатацией гражданских воздушных судов или предлагающее свои услуги в этой области;
8) эксплуатационная документация – документация, регламентирующая летную и техническую эксплуатацию воздушного судна, двигателя и воздушного винта, включая техническое обслуживание, и содержащая эксплуатационные ограничения, процедуры и рекомендации;
9) эксплуатационные испытания – испытания образца воздушного судна, двигателя и воздушного винта в процессе его эксплуатации на земле и в воздухе в различных климатических (физических) условиях;

10) уәкілетті ұйым – Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласының тұрақты дамуын, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғам;
11) ұсақ жөндеу – ірі болып табылмайтын кез келген жөндеу;
12) ұсақ модификация – ірі болып табылмайтын кез келген модификация;
13) үлгідегі конструкция – ұшуға жарамдылығын белгілеу мақсатында әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің түрін айқындау үшін қажетті деректер мен ақпарат жиынтығы;
14) үлгідегі сертификат – конструкцияның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін растайтын және азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгідегі конструкциясын айқындайтын шет мемлекеттің немесе әуе кемелерінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің сертификаттауды жүзеге асыратын азаматтық авиация саласындағы халықаралық ұйыммен, уәкілетті ұйыммен берілген құжат;
15) үлгі сертификатын ұстаушы – азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымнан әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгісіне үлгі сертификатын алған әзірлеуші;
16) ірі жөндеу – қоршаған ортаға байланысты сипаттамаларға немесе пайдалану сипаттамаларына және ұшу жарамдылығының басқа қасиеттеріне, қозғалтқыштың жұмысына, ұшу сипаттамаларына, конструкцияның беріктігіне айтарлықтай әсер етуі мүмкін әуе кемесін, қозғалтқышты және әуе винтін жөндеуі;
17) ірі модификация – бұл қоршаған ортаға байланысты сипаттамаларға немесе ұшу жарамдылығына, басқа өнімнің сапасына немесе пайдалану сипаттамаларына, сенімділікке, ұшу сипаттамаларына, күш қондырғысының жұмысына, констукция беріктігіне, масса мен орталықтандыру шектеулеріне елеулі немесе басқаша, үлгідегі сертификат берілген әуе кемесіне, қозғалтқышқа және әуе винтіне әсер ететін өзгерістер.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгісін сертификаттау үшін "Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы саласындағы төлемдерді алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 24 наурыздағы № 177 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32120 болып тіркелген) (бұдан әрі – Азаматтық авиация саласында төлемдер алу қағидалары) айқындалған тәртіпте төлем алынады.

10) уполномоченная организация – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
11) мелкий ремонт – любой ремонт, не являющийся крупным;
12) мелкая модификация – любая модификация, не являющаяся крупной;
13) конструкция типа – это набор данных и информации, необходимых для определения типа воздушного судна, двигателя и воздушного винта в целях установления летной годности;
14) сертификат типа – документ, выданный уполномоченной организацией, международной организацией в сфере гражданской авиации, осуществляющей сертификацию воздушных судов, двигателей и воздушного винта или иностранным государством для определения конструкции типа гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта и подтверждающий соответствие конструкции нормам летной годности;
15) держатель сертификата типа – разработчик, получивший от уполномоченной организации сертификат типа на образец воздушного судна, двигателя и воздушного винта;
16) крупный ремонт – ремонт воздушного судна, двигателя и воздушного винта, который может существенно повлиять на прочность конструкции, летные характеристики, работу двигателя, эксплуатационные характеристики и другие качества, влияющие на летную годность или характеристики, связанные с окружающей средой;
17) крупная модификация – применительно к воздушному судну, двигателю и воздушному винту, на которое выдан сертификат типа, это изменение типовой конструкции, которое может оказать существенное или иное, отличное от незначительного, влияние на ограничения массы и центровки, прочность конструкции, работу силовой установки, летные характеристики, надежность, эксплуатационные характеристики или на другие качества изделия, влияющие на летную годность или характеристики, связанные с окружающей средой.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. За сертификацию типа гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта взимается плата в порядке, определенным приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 24 марта 2023 года № 177 "Об утверждении Правил взимания платежей в сфере гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32120) (далее – Правила взимания платежей в сфере гражданской авиации).

Төлемақы мөлшері "Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесін және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 167 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32089 болып тіркелген) (бұдан әрі - Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесі және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелері) бұйрығымен айқындалады.
Азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгісін сертификаттау уәкілетті ұйым бюджетіне төлем түскеннен кейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 17.01.2024 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Сериялық шығару процесінде Үлгі сертификатын ұстаушы жұмыс бабындағы конструкторлық құжаттама кешендерін сақтауды ұйымдастырады және сериялы шығаруды, материалдар қасиетінің, технологиялық процестердің тұрақтылығын, сертификатталған үлгінің сериялы дайындалатын даналары үшін бөлшектер мен тораптар сипаттамаларының тұрақтылығын сақтауды ұйымдастырады.
5. Азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгісін зауыттық сынауды жургізу басталғанға дейін әзірлеуші мен жасап шығарушы аталған дананың жұмыс бабындағы конструкторлық куәландыратын формуляр, паспорт немесе оларға балама құжатты ресімдейді. Азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің мемлекеттік сынақтары көрсетілген құжаттар болған жағдайда ғана басталады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгісін зауыттық сынақтар әуе кемесі данасының, оның компоненттері мен жүйелерінің сынақ жүргізуге дайындығы бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Әзірлеуші уәкілетті ұйымға әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгісінің зауыттық сынақтар жүргізуге дайындығы туралы ақпаратты, метрологиялық қамтамасыз ету туралы есептерді және техникалық құжаттаманы жібереді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Размер платы определен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 167 "Об утверждении перечня платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32089) (далее – Перечень платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации).";
Сертификация типа гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта осуществляется после поступления платы в бюджет уполномоченной организации.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В процессе серийного производства держатель Сертификата типа организовывает хранение комплектов рабочей конструкторской документации и обеспечивает авторский контроль серийного производства, сохранения стабильности свойств материалов, технологических процессов, постоянства характеристик деталей и узлов для серийно изготавливаемых экземпляров сертифицированного образца.
5. До начала проведения заводских испытаний образца гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта разработчик и изготовитель оформляют формуляр, паспорт на соответствие данного экземпляра рабочей конструкторской документации. Государственные испытания гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта начинаются только при наличии указанных документов.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Заводские испытания образца гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта проводятся по готовности экземпляра воздушного судна, двигателя и воздушного винта его компонентов и систем к проведению испытаний.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Разработчик направляет в уполномоченную организацию информацию, отчеты о метрологическом обеспечении и техническую документацию о готовности образца воздушного судна, двигателя и воздушного винта к проведению заводских испытаний.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Зауыттық сынақтар:
1) азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгісінің, оның сипаттамаларын және пайдалану құжаттамасын күтілетін пайдалану жағдайындағы ұшуға жарамдылығы нормаларына сәйкестікке жеткізу;
2) азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің ұшуға жарамдылығына әсер ететін айрықша жауапты функционалдық жүйелерінің (планер, шасси, басқару жүйесі, аэродинамикалық сипаттамалар, тежегіш, гидравликалық және басқа да жүйелер) үлгі конструкциясын белгілеу;
3) мемлекеттік сынақтарды жүргізу үшін азаматтық әуе кемесін, қозғалтқышты және әуе винтін әкелу мүмкіндігін белгілеу мақсатында жүргізіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Зертханалық, стендтік, жер үстіндегі, ұшудағы және арнайы сынауды қоса алғанда, зауыттық сынаудың бағдарламасын әзірлеуші әзірлейді және ол тіркелген сәттен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен келісіледі.
10. Егер азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгісінің анықталған сәйкессіздіктері мен кемшіліктері кезінде зауыттық сынақтарды одан әрі жүргізу тәуекелмен байланысты екендігі белгіленсе, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым сынақтарды тоқтата тұру туралы шешім қабылдайды. Зауыттық сынақтар әзірлеуші анықталған сәйкессіздіктерді жойып, растау құжаттарын ұсынғаннан кейін қайта жаңартылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгісін мемлекеттік сынау уәкілетті ұйымның қатысуымен әзірлеуші бекіткен жоспарға сәйкес жүргізіледі. Мемлекеттік сынақтар жүргізілетін мерзімдер туралы әзірлеуші сынақтар басталғанға дейін күнтізбелік 5 (бес) күн бұрын уәкілетті ұйымды хабардар етеді. Мемлекеттік сынақтардың нәтижесі бойынша уәкілетті ұйым мен әзірлеуші еркін нысанда бірлескен қорытынды дайындайды.
Азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгісін пайдаланып сынақтарды әзірлеуші әзірлеген және бекіткен кестеге сәйкес әзірлеуші әртүрлі климаттық (физикалық) жағдайларда өткізеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. Заводские испытания проводятся в целях:
1) доведения конструкции образца гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта, его характеристик и эксплуатационной документации до соответствия нормам летной годности в ожидаемых условиях эксплуатации;
2) установления типовой конструкции особо ответственных функциональных систем гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта (планер, шасси, система управления, аэродинамические характеристики, тормозная, гидравлическая, электрическая и другие системы), влияющих на летную годность;
3) установления возможности предъявления гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта для проведения государственных испытаний.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Программа заводских испытаний, включая лабораторные, стендовые, наземные, летные и специальные испытания, разрабатываются и утверждаются разработчиком в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с момента ее регистрации.
10. Если установлено, что при выявленных несоответствиях и недостатках образца гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта дальнейшее проведение заводских испытаний связано с риском, уполномоченная организация принимает решение о приостановке испытаний. Заводские испытания возобновляются после устранения разработчиком выявленных несоответствий и представления подтверждающих документов.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Государственные испытания образца гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта проводятся в соответствии с планом, утвержденным разработчиком с участием уполномоченной организации. О сроках проведения государственных испытаний разработчик оповещает уполномоченную организацию за 5 (пять) календарных дней до начала испытаний. По результатам государственных испытаний уполномоченной организацией и разработчиком готовится в произвольной форме совместное заключение.
Эксплуатационные испытания образца гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта проводятся разработчиком в различных климатических (физических) условиях в соответствии с графиком, разработанным и утвержденным разработчиком.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12. Зауыттық, мемлекеттік және пайдалану сынақтары аяқталғаннан кейін әзірлеуші уәкілетті ұйымға мынадай құжаттарды:
1) азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгісінің әзірлеуші бекіткен ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігінің зауыттық және пайдалану сынақтарының нәтижелері бойынша түзетілген кестесін;
2) зауыттық, мемлекеттік және пайдалану сынақтарының нәтижелерi бойынша нақтыланған пайдалану құжаттамасының жиынтығын;
3) әуе кемесі, қозғалтқыш және әуе винтінің үлгiсiнiң жұмыс бабындағы конструкторлық құжаттамасының бақылау және ағымдағы жиынтықтары (жиынтықтардың нөмiрлерi көрсетiледi) зауыттық және пайдалану сынақтары жұмыстарының нәтижелерi бойынша түзетiлгенi, әуе кемесi, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгiсiнiң үлгiдегі конструкциясын көрсететiнi, осы үлгiдегi әуе кемесiнің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгiсiн сериялық шығару үшiн жарамды екенi, бекiтiлгенi және өтiнiш берушi мен әзірлеушіде сақталатыны туралы хабарламаны жібереді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Пайдаланушы конструкцияға және пайдалану құжаттамасына қандай да бір өзгерістерді осы өзгерістерді тек Үлгі сертификатын ұстаушымен келісім бойынша ғана енгізеді.
14. Азаматтық әуе кемелеріне, қозғалтқыштарға және әуе винттеріне Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның (Чикаго, 1944 ж.) (бұдан әрі – Конвенция) 16-қосымшасында белгіленген қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптар қолданылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптар азаматтық әуе кемесін, қозғалтқышты және әуе винтін сертификаттау нормаларына дербес бөлімдер ретінде енгізіледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Азаматтық әуе кемесі, қозғалтқыш және әуе винті үлгісінің қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптарға сәйкестігі Жергілікті жердегі шуыл бойынша әуе кемесінің үлгі сертификатымен куәландырылады. Әзірлеуші мемлекетпен берілген Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым, қозғалтқыш эмиссиялары жөніндегі сондай-ақ басқа мемлекеттің уәкілетті сертификаттайтын ұйымы берген эмиссиялары жөніндегі сертификатты оған сәйкес сертификация жүргізілген талаптар Конвенцияға 16-қосымшаның 2-томында жазылған ережеге қарағанда қатаң емес болып табылатын жағдайда сертификаттарды таниды.

12. По завершению заводских, государственных и эксплуатационных испытаний разработчик направляет в уполномоченную организацию следующие документы:
1) таблицу соответствия образца гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта нормам летной годности, скорректированную по результатам заводских и эксплуатационных испытаний, утвержденных разработчиком;
2) комплект эксплуатационной документации, уточненный по результатам заводских, государственных и эксплуатационных испытаний;
3) уведомление о том, что контрольный и текущие комплекты рабочей конструкторской документации образца воздушного судна, двигателя и воздушного винта (указываются номера комплектов) откорректированы по результатам заводских и эксплуатационных испытаний, отражают типовую конструкцию образца гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта, пригодны для серийного производства образца гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта данного типа, утверждены и хранятся у разработчика и изготовителя.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Эксплуатант вводит какие-либо изменения в конструкцию и эксплуатационную документацию только по согласованию этих изменений с держателем Сертификата типа.
14. На гражданские воздушные суда, двигатели и воздушные винты распространяются требования к охране окружающей среды, установленные Приложением 16 к Конвенции о международной гражданской авиации (Чикаго, 1944 года) (далее – Конвенция).
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Требования к охране окружающей среды включаются в сертификационные нормы гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта в качестве самостоятельных разделов.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Соответствие образца гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта требованиям к охране окружающей среды удостоверяется Сертификатом типа воздушного судна по шуму на местности. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации признает сертификаты по эмиссии двигателей, выданные государством разработчика, а также сертификаты по эмиссии, выданные уполномоченной сертифицирующей организацией другого государства при условии, что требования, в соответствии с которыми производилась сертификация, являются не менее строгими, чем положения, содержащиеся в томе 2 Приложения 16 к Конвенции.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Сертификаттау және үлгі сертификатын беру тәртібі 1-параграф. Сертификаттауды жүргізу
17. Сериялы шығаруға арналған жаңа конструкциядағы (жаңа үлгiдегi) азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген ұшуға жарамдылығының нормаларына сәйкестiгiн уәкілетті ұйым сертификаттауға тиіс және ол зауыттық, мемлекеттік және пайдалану сынақтарынан өткеннен кейiн оның уәкілетті ұйым берген үлгiдегі сертификаты болуға тиіс.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Сертификаттау жұмыстары және үлгі сертификатын беру "Ұшу жарамдылығы бойынша нұсқау" ИКАО құжатының (Doc. 9760) талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Үлгі сертификатын алу үшін әзірлеуші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға (бұдан әрі - уәкілетті ұйым) "цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы арқылы (бұдан әрі – портал) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтінімді және осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес "Азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгі сертификатын беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі - Азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгі сертификатын беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) 8-тармағында көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын жолдайды.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгі сертификатын беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде келтірілген.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде электрондық цифрлық куәландырылған (қол қойылған) немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің "Е-лицензиялау" цифрлық жүйесіне (бұдан әрі – ЕЛ) құжаттарды қабылдаған күні жіберіледі.
Өтінішті өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші ЕЛ-ға өтініш келіп түскен кезден бастап жүзеге асырады.
Портал арқылы жүгінген кезде, әзірлеушінің "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алу күні көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Әзірлеуші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, мемлекеттік қызметті көрсету жөніндегі өтінімді тіркеу мынадай жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 7-тармағында көзделген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушы сертификаты, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлігі, ұшуларды орындау құқығына куәлігі туралы мәліметтерді,төлемді растайтын құжат, уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Цифрлық жүйелерден алынатын құжаттарды әзірлеушіден талап етуге жол берілмейді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 11.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок сертификации и выдачи сертификата типа
Параграф 1. Проведение сертификации
17. Гражданское воздушное судно, двигатель и воздушный винт новой конструкции (нового типа), предназначенные для серийного производства, подлежат сертификации уполномоченной организацией на соответствие их действующим в Республике Казахстан нормам летной годности и имеют выданные уполномоченной организацией сертификат типа после прохождения ими заводских, государственных и эксплуатационных испытаний.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Сертификационные работы и выдача сертификата типа проводятся в соответствии с требованиями документа ИКАО "Руководство по летной годности" (Doc. 9760).
Для получения сертификата типа разработчик направляет в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации (далее – уполномоченная организация) через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) заявление согласно приложению 1 к настоящим Правилам и пакет документов по перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата типа гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче сертификата типа гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта) согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче сертификата типа гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта.
При обращении через портал, разработчику в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата оказания государственной услуги.
При обращении разработчика после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, свидетельства на право выполнения авиационных работ, свидетельства на право выполнения полетов уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Истребование от разработчика документов, получаемых из информационных систем, не допускается.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

18-1. Уәкілетті ұйым құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
Ескерту. 18-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18-2. Құжаттарды қарау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру мерзімі 15 (он бес) жұмыс күнін құрайды.
Ескерту. 18-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18-3. Әзірлеуші порталға Азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтинің үлгі сертификаты беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды көзделген құжаттар топтамасы толық ұсынбаған жағдайларда уәкілетті ұйым өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Әзірлеуші Азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтинің үлгі сертификатын беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, уәкілетті ұйым әзірлеушінің және ұсынылған материалдардың, мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті деректер мен мәліметтердің сәйкестігін тексереді және осы Қағидалардың 2-тарауының 3-параграфына сәйкес сертификаттық тексеруді жүзеге асырады.
Ескерту. 18-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-параграф. Шет мемлекетімен берілген үлгі сертификатты тану
19. Әуе кемесін, қозғалтқышты және әуе винтін сертификаттауды жүзеге асыратын азаматтық авиация саласындағы халықаралық ұйыммен, шет мемлекет берген үлгі сертификаты азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым, оған сәйкес үлгі сертификаты берілген талаптар Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (бұдан әрі – ИКАО) талаптары мен стандарттарына және Қазақстан Республикасында белгіленген ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкес болған жағдайда танылады.

18-1. Уполномоченная организация в день поступления документов осуществляет их прием и регистрацию.
Сноска. Правила дополнены пунктом 18-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 206 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18-2. Срок рассмотрения документов и выдача результата оказания государственной услуги составляет 15 (пятнадцать) рабочих дней.
Сноска. Правила дополнены пунктом 18-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 206 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18-3. В случаях представления разработчиком на портал неполного пакета документов, предусмотренных в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче сертификата типа гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта и (или) документов с истекшим сроком действия уполномоченная организация отказывает в приеме заявления.
При предоставлении разработчиком полного пакета документов, предусмотренных в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче сертификата типа гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта, уполномоченная организация проверяет соответствие разработчика и представленных материалов, данных и сведения, необходимых для оказания государственной услуги и осуществляет сертификационное обследование в соответствии с параграфом 3 главы 2 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 18-3 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 206 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Признание сертификата типа, выданных иностранным государством
19. Сертификат типа, выданный иностранным государством, международной организацией в сфере гражданской авиации, осуществляющей сертификацию воздушных судов, двигателей и воздушного винта признается уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации при условии, что требования в соответствии с которыми выдан сертификат типа, соответствует стандартам Международной организации гражданской авиации (далее – ИКАО) и нормам летной годности, установленным в Республике Казахстан.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің сертификаттық тексеру және үлгі сертификатын беру (беруден бас тарту)
Ескерту. 3-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Авиациялық инспекторлар үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым әзірлеген нұсқамалық материалды пайдалана отырып сертификаттық зерттеу жүргізіледі.
21. Сертификаттық зерттеуді жүргізу кезінде мыналар жүзеге асырылады:
1) әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгілік конструкциясы;
2) жабдықтың, бекітілетін тораптар және тағы басқалар;
3) ушу-техникалық сипаттамасы;
4) ұшуды сынау құжаттамасы;
5) пайдалану шектеулері;
6) жабдықтың және өнімнің кескіндерінің сызбалары мен ерекшеліктері.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Тексеру Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушысының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 367 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормаларының талаптарына конструкциялардың сәйкестігін айқындау мақсатында жүргізіледі. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12038 болып тіркелген, 2015 жылғы 8 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған)
23. Сертификаттық тексеру жүргізу басталғанға дейін кемінде 2 (екі) жұмыс күні бұрын әзірлеушіге сертификаттау рәсімінің басталу күні, ықтимал өзгерістер мен толықтырулар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің және оларға сәйкес сертификаттық тексеру жүзеге асырылатын халықаралық ұйымдар құжаттарының тізбесі туралы ақпаратты қамтитын еркін нысандағы хабарлама әзірлеушінің "жеке кабинетіне" портал арқылы жіберіледі.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 17.08.2021 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк алпыс күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Сертификационное обследование и выдача (отказ в выдаче) сертификата типа гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта
Сноска. Заголовок параграфа 3 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Сертификационное обследование осуществляется с использованием инструктивного материала, разработанного уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации для авиационных инспекторов.
21. При проведении сертификационного обследования проверяются:
1) типовая конструкция воздушного судна, двигателя и воздушного винта
2) оборудование, установочные узлы и т.д.;
3) летно-техническая характеристика;
4) документацию летных испытании;
5) эксплуатационные ограничения;
6) чертежи и спецификации конфигурации изделия и оборудования.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Обследование производится с целью определения соответствия конструкции требованиям Нормы летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 367 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12038, опубликован 8 октября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
23. В срок не менее чем за 2 (два) рабочих дня до начала проведения сертификационного обследования, разработчику направляется уведомление в произвольной форме, содержащее информацию о дате начала, возможных изменениях и дополнениях к процедуре сертификации, а также перечне нормативных правовых актов Республики Казахстан и документов международных организаций, в соответствии с которыми будет осуществляться сертификационное обследование, через портал в "личный кабинет" разработчика.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.08.2021 № 446 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).

24. Сертификаттық зерттеп-қарау нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 1-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгісінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігі (сәйкес еместігі) туралы актіге (бұдан әрі – акт) әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгісінің нақты жай-күйін, тұжырымдарды, ұсынымдарды және үлгі сертификатын беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы қорытындыны көрсете отырып, екі данада қол қойылады, актінің бір данасы әзірлеушіге уәкілетті ұйымның кеңсесі немесе әзірлеушінің порталдағы "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Уәкілетті ұйым әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгісінің үлгі конструкциясының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін белгілейтін зауыттық, мемлекеттік және пайдалану сынақтарының оң нәтижелері және үлгі сертификатын беру мүмкіндігі туралы қорытынды негізінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша деректер картасын қоса бере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес үлгі сертификатын ресімдейді немесе үлгі сертификатын беру мүмкін еместігі туралы қорытынды негізінде үлгі сертификатын беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын Азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтинің негізгі талаптардың тізбесінде 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді.
Үлгі сертификаты шектеусіз мерзімге беріледі.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі уәкілетті ұйымның кеңсесі арқылы не әзірлеушінің порталдағы "жеке кабинетіне" уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

24. По результатам сертификационного обследования подписывается акт о соответствии (несоответствии) образца воздушного судна, двигателя и воздушного винта нормам летной годности (далее – акт) по форме, согласно приложению 1-2 к настоящим Правилам в двух экземплярах с указанием фактического состояния образца воздушного судна, двигателя и воздушного винта, выводов, рекомендаций и заключения о возможности (невозможности) выдачи сертификата типа, один экземпляр акта направляется разработчику через канцелярию уполномоченной организации или портал в "личный кабинет" разработчика.
Уполномоченная организация на основании положительных результатов заводских, государственных и эксплуатационных испытаний, устанавливающих соответствие типовой конструкции образца воздушного судна, двигателя и воздушного винта нормам летной годности и заключения о возможности выдачи сертификата типа, оформляет сертификат типа согласно приложению 2 к настоящим Правилам с приложением карты данных по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам либо на основании заключения о невозможности выдачи сертификата типа оформляет мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче сертификата типа гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта.
Сертификат типа выдается на неограниченный срок.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК). Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Результат государственной услуги направляется через канцелярию уполномоченной организации либо на портал в "личный кабинет" разработчика в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

25. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 4-параграфтың тақырыбы алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін сертификаттау талаптарына сәйкессіздік анықталған жағдайда, әзірлеуші оны жою шартымен актіге қол қойылған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оларды жою жөніндегі түзету іс-қимылдарының жоспарын ұсынады.
Әзірлеушінің анықталған сәйкессіздіктерді жою бойынша әзірлеуші ұсынған шаралары негізінде 2 (екі) жұмыс күні ішінде түзету іс-қимылдарының жоспары бекітіледі не оның себептерін негіздей отырып, пысықтауға қайтарылады.
Уәкілетті ұйым түзету іс-қимылдары жоспарында көрсетілген мерзімді әзірлеуші оны өзгерту қажеттілігі туралы негіздеме ұсынған шарттарды ұзартады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Уәкілетті ұйым әзірлеушінің түзету іс-қимылдарының жоспарын ұсынуын және (немесе) түзету іс-қимылдарын жоспарда белгіленген мерзімде орындауын бақылайды.
Егер әзірлеуші түзету іс-қимылдарының қолайлы жоспарын осы Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген мерзімде ұсынбаса немесе түзету іс-қимылдарын жоспарда белгіленген мерзімде орындамаса, уәкілетті ұйым үлгі сертификатын беруден бас тартады.
Анықталған сәйкессіздіктерді жойғаннан кейін әзірлеуші уәкілетті ұйымның тексеру үшін растаушы құжаттаманы қоса бере отырып, жоспарда белгіленген мерзімде түзету іс-қимылдарын орындау туралы еркін нысандағы анықтаманы ұсынады.
Тексерудің оң немесе теріс қорытындысының нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 24-тармағының екінші бөлігіне сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі ресімделеді және осы Қағидалардың 24-тармағының төртінші бөлігінде көрсетілген тәсілмен әзірлеушіге жіберіледі.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

25. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 206 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок параграфа 4 исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 206 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. В случае выявления несоответствие сертификационным требованиям, не препятствующее осуществлению деятельности при условии его устранения, разработчик в срок 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня подписания акта представляет план корректирующих действий по их устранению по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
На основе мер, предложенных разработчиком по устранению выявленных несоответствий, в течение 2 (двух) рабочих дней утверждается план корректирующих действий либо возвращается на доработку с обоснованием ее причин.
Срок, указанный в плане корректирующих действий, продлевается уполномоченной организацией при условии предоставления разработчиком обоснования о необходимости его изменения.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 206 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Уполномоченная организация контролирует представление разработчиком плана корректирующих действий и (или) выполнение корректирующих действий в установленные планом сроки.
Если разработчик не представляет приемлемый план корректирующих действий в сроки, указанные в пункте 26 настоящих Правил или не выполняет корректирующие действия в установленные планом сроки уполномоченная организация отказывает в выдаче сертификата типа.
После устранения выявленных несоответствий, разработчик представляет для проверки уполномоченной организации справку в произвольной форме о выполнении корректирующих действий в установленные планом сроки с приложением подтверждающей документации.
По результатам положительного либо отрицательного заключения проверки оформляется результат оказании государственной услуги в соответствии с частью второй пункта 24 настоящих Правил и направляется разработчику способом указанным в части четвертой пункта 24 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 206 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

28. Әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгісін пайдаланудан алған жағдайда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым шешімімен осы үлгіге Үлгі сертификатының күші жойылады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Азаматтық әуе кемесі, қозғалтқыш және әуе винті үлгісінің бекітілген конструкциясы (үлгілік конструкциясы) немесе пайдалану-техникалық құжаттамасы өзгеріп, ол ұшуға жарамдылығына әсер еткен кезде әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің бұл түрін үлгі сертификатын қосымша алу үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым қосымша сертификаттауға жатады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Бастапқы әзірлеуші болып табылмайтын ӘК модификациясын әзірлеушілер үшін әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгілік конструкциясындағы басты өзгерістерге қосымша үлгі сертификатын (ҚҮС) беру үшін ҚҮС берудің (немесе танудың) қажетті шарты әуе кемесін, қозғалтқышты және әуе винтін әзірлеуші мен өтінім беруші арасында ҚҮС-на авторлық сүйемелдеу үшін жауапкершілікті бөлу туралы келісімнің болуы қажет.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30-1. Сервистік бюллетень немесе үлгі сертификатты ұстаушы шығарған баламалы құжат шығарумен қамтылатын үлгідегі конструкцияның өзгерістері уәкілетті ұйым таныған деп есептеледі:
1) үлгінің конструкциясын өзгертуді әзірлеуші мемлекет әуе кемесіне, қозғалтқышына және әуе винтіне арналған үлгі сертификатты тану туралы шешімде көрсетілген үлгідегі қолданыстағы сертификаттау стандарттарына сәйкес бекітеді;
2) қолданыстағы үлгідегі конструкциямен және әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің жөндеу жай-күйімен үйлесімділіктің техникалық дәлелдемелері бар;
3) үлгідегі конструкцияны өзгерту және жөндеу үшін ұшуға жарамдылығын сақтау жөніндегі нұсқаулық қол жетімді және тиісті техникалық қызмет көрсету бағдарламасына енгізілген.
Ескерту. Қағида 30-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30-2. Әуе кемесі Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізіліміне енгізілген кезде әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгі конструкциясының бұрын орындалған барлық өзгерістері осы әуе кемесі үшін:

28. При снятии с эксплуатации образца воздушного судна, двигателя и воздушного винта решением уполномоченной организации в сфере гражданской авиации Сертификат типа на данный образец аннулируется.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. При изменении утвержденной конструкции типа (типовой конструкции) гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта или их эксплуатационно-технической документации, влияющего на летную годность, этот тип воздушного судна, двигателя и воздушного винта подлежат дополнительной сертификации уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации для получения дополнения к сертификату типа.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Для выдачи дополнительного сертификата типа (ДСТ) на главные изменения в типовой конструкции воздушного судна, двигателя и воздушного винта для разработчиков модификаций ВС, не являющихся первоначальным его разработчиком, необходимым условием выдачи (или признания) ДСТ является наличие соглашения между разработчиком воздушного судна и разработчиком на ДСТ о разделении ответственности за авторское сопровождение.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30–1. Изменения конструкции типа, охватываемые выпуском сервисного бюллетеня или эквивалентного документа, выпущенного держателем сертификата типа, считаются признанными уполномоченной организацией при условии, что:
1) изменение конструкции типа утверждается государством-разработчика в соответствии с применимыми стандартами сертификации типа, указанными в решении о признании сертификата типа для воздушного судна, двигателя и воздушного винта;
2) имеются технические доказательства совместимости с существующей конструкцией типа и ремонтным состоянием воздушного судна, двигателя и воздушного винта;
3) инструкция по поддержанию летной годности для изменений конструкции типа и ремонта доступна и включена в соответствующую программу технического обслуживания.
Сноска. Правила дополнены пунктом 30-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30–2. При внесении воздушного судна в Государственный реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан, все ранее выполненные изменения конструкции типа воздушного судна, двигателя и воздушного винта считаются признанными путем выдачи сертификата летной годности, согласно требованиям приказа исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 198 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12073) для данного воздушного судна при условии, что:

1) үлгідегі конструкцияның өзгеруі әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын қолдау жөніндегі есепке алу жүйесінде ұшуға жарамдылық сертификатын бастапқы беру сәтінде тіркелген;
2) үлгідегі конструкцияның өзгеруі ұшуға жарамдылықтың қолданылатын нормаларына сәйкес келетіндігін растау бар;
3) ұшуға жарамдылықтың экспорттық сертификаты әуе кемесінде, қозғалтқышта және әуе винтінде белгіленген үлгідегі конструкцияның барлық осындай өзгерістерін қамтыған шаттрада, "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 198 бұйрығының талаптарына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12073 болып тіркелген) ұшуға жарамдылық сертификатын беру жолымен танылған болып есептеледі.
Ескерту. Қағида 30-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30-3. Уәкілетті ұйым азаматтық авиация саласындағы шетелдік ұйым әзірлеген ірі модификацияны немесе ірі жөндеуді модификациялау немесе жөндеу шартымен таниды:
1) үлгі сертификатын берген және оның негізінде әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификаты берілген үлгі сертификатты тану туралы шешімде көрсетілген әзірлеуші мемлекет бекіткен;
2) негізінде әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификаты берілген үлгі сертификатын тану туралы шешімде көрсетілген үлгідегі сертификатты беретін мемлекет болып табылмайтын әзірлеуші мемлекет бекіткен және ол әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгі сертификатын тиісті деп тану туралы шешімде көрсетілген, қолданыстағы үлгі сертификатының стандарттарына сәйкес келетіні жарияланған ұйым немесе жеке тұлға сертификаттаған;
3) екі жақты келісімге сәйкес әзірлеуші мемлекет бекіткен, оның негізінде әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификаты берілген үлгідегі Сертификатты тану туралы шешімде көрсетілген үлгі сертификаты берілген.
Ескерту. Қағида 30-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
31-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Көлік министрінің 13.07.2026 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Уәкілетті ұйым "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация Министрінің 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) бұйрығының талаптарына сәйкес "Азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгі сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Уәкілетті орган осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік үш күн ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына, көрсетілетін қызметті берушіге және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.

1) изменение конструкции типа регистрируется в системе учета по поддержанию летной годности воздушного судна на момент первоначальной выдачи сертификата летной годности;
2) имеются подтверждение того, что изменение конструкции типа соответствует применимым нормам летной годности;
3) экспортный сертификат летной годности охватывает все такие изменения конструкции типа, установленные на воздушном судне, двигателе и воздушном винте.
Сноска. Правила дополнены пунктом 30-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30–3. Уполномоченная организация признает крупную модификацию или крупный ремонт, произведенный иностранной организацией в сфере гражданской авиации при условии, что модификация или ремонт:
1) утвержден(а) государством-разработчика, который выдал сертификат типа и указан в решении о признании сертификата типа, на основании которого был выдан сертификат летной годности воздушного судна;
2) утвержден(а) государством-разработчика, которое не является государством выдачи Сертификата типа, указанного в решении о признании сертификата типа, на основании которого был выдан сертификат летной годности воздушного судна, и было объявлено, что оно соответствует применимым стандартам сертификации типа, указанным в решении о признании сертификата типа воздушного судна, двигателя и воздушного винта, соответствующим образом сертифицировано организацией или физическим лицом;
3) утвержден(а) государством-разработчиком в соответствии с двусторонним соглашением, которым выдан сертификат типа, указанный в решении о признании сертификата типа, на основании которого был выдан сертификат летной годности воздушного судна.
Сноска. Правила дополнены пунктом 30-3 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Уполномоченная организация обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги "Выдача сертификата типа гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта" в соответствии с приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8555).
Уполномоченный орган в течение трех календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", услугодателю и в Единый контакт-центр.

Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31-1. Уәкілетті ұйымның әкімшілік актіні әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен қабылдауға байланысты әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізеді.
Әзірлеушінің шағымы Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
уәкілетті ұйымның – оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауына жатады.
Шағым уәкілетті ұйымға және (немесе) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлғаға беріледі.
Уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, егер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылданса, уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, лауазымды адам, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасайды, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
Ескерту. 31-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 11.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
31-2. Уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:

Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31-1. Рассмотрение жалобы на административное действие (бездействие) сотрудников уполномоченной организации, связанное с принятием административного акта в административном (досудебном) порядке производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба разработчика в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
уполномоченной организацией – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба подается в уполномоченную организацию и (или) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляют жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если в течение 3 (трех) рабочих дней принято решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Сноска. Правила дополнены пунктом 31-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 206 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 175 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31-2. Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:

1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген әзірлеушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімін ұзарту туралы жазбаша түрде (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық нысанда берілген кезде) хабарлайды.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге ҚР ӘРПК-нің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 31-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 11.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
32. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.04.2022 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Үлгі сертификатының қолданысын тоқтата тұру
33. Ұшу қауіпсіздігіне қауіп төндіретін кемшіліктер табылған жағдайда азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым үлгі сертификатының қолданысын тоқтата тұрады.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым ұшу қауіпсіздігіне қауіп төнген кемшіліктерді анықтаған жағдайында, аталған кемшіліктерді жойғанға дейін Үлгі сертификатының күші тоқтата тұрады.
34. Үлгі сертификатының қолданысы тоқтатыла тұрған жағдайда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым қабылданған шешім туралы әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің осы үлгісін пайдаланатын әзірлеуші мен пайдаланушы, сондай-ақ аэронавигациялық ақпарат қызметіне дереу хабарлайды.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Әзiрлеушi анықталған кемшiлiктердi жойып, әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгісінiң ұшуға жарамдылық нормаларының талаптарына сәйкестiгiн растайтын зауыттық, мемлекеттік және пайдаланып сынақтар өткiзілгеннен кейiн ғана Үлгi сертификатының қолданысын қалпына келтiрудi азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi ұйым жүзеге асырады.

1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменном виде (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном форме) разработчику, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 АППК РК.
Сноска. Правила дополнены пунктом 31-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 206 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 175 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.04.2022 № 175 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Приостановление действия сертификата типа
33. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации приостанавливает действие Сертификата типа в случае выявления недостатков, угрожающих безопасности полетов до устранения таких недостатков.
34. В случае приостановления действия Сертификата типа уполномоченная организация в сфере гражданской авиации незамедлительно информирует о принятом решении разработчика и эксплуатантов, эксплуатирующих данный тип воздушного судна, двигателя и воздушного винта, а также службу аэронавигационной информации.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Возобновление действия Сертификата типа осуществляется уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации только после устранения разработчиком выявленных недостатков и проведения заводских, государственных и эксплуатационных испытаний, подтверждающих соответствие образца воздушного судна, двигателя и воздушного винта требованиям норм летной годности.

Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сертификаттау және үлгі
сертификатын беру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сертификаттауды жүргізуді және үлгі сертификат беруді сұраймын
Түрі ________________________________________________________________
Мақсаты ____________________________________________________________
Шығарылған күні _____________________________________________________
Дайындаушының атауы _______________________________________________
2. Өтініш беруші туралы мәліметтер (заңды тұлға/ жеке тұлға):
БСН/ЖСН____________________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефон ___________________________ Факс: ____________________________
Электрондық пошта мекенжайы (бар болса) ______________________________
Егер әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтін әзірлеуші жеке тұлға болса:
Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) _______________________________________
Егер Әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтін әзірлеуші заңды тұлға болса:
Ұйымның толық атауы _________________________________________________
Басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________________________
Өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса), телефоны___________________________________________________
3. ӘК, қозғалтқыштың және әуе винтінің данасының орналасқан жері__________
4. Салмағы, кг _____________. Туралау, % CAX______________________________
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-1-қосымшаға өзгеріс енгізу көзделген – ҚР Көлік министрінің 13.07.2026 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сертификаттау және үлгі
сертификатын беру
қағидаларына
1-1-қосымша
Нысан
"Азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгі сертификатын беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Ескерту. 1-1-қосымша толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - - ҚР Көлік министрінің 11.06.2026 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкіметтің" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
15 (он бес) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметтер және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Үлгі сертификатын беру немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері

Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата типа
Форма
Заявление
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу провести сертификацию и выдать сертификат типа
Тип ________________________________________________________________
Назначение __________________________________________________________
Дата изготовления ____________________________________________________
Наименование изготовителя____________________________________________
2. Сведения о заявителе (юридическое лицо/ физическое лицо):
БИН/ИИН___________________________________________________________
Адрес _______________________________________________________________
Телефон: __________________________ Факс: ____________________________
Адрес электронной почты (при ее наличии) _______________________________
Если разработчик воздушного судна, двигателя и воздушного винта - физическое лицо:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ________________________________
Если разработчик воздушного судна, двигателя и воздушного винта - юридическое лицо:
Полное наименование организации ______________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя ____________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), телефон сотрудника, ответственного
за обеспечение взаимодействия _________________________________________
3. Место базирования образца ВС, двигателя и воздушного винта ____________
4. Масса, кг ___________________. Центровка, % CAX_____________________
Приложение 1-1
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата типа
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача сертификата типа гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта"
Сноска. Правила дополнены приложением 1-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 206 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра транспорта РК от 17.01.2024 № 30 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства"
3
Срок оказания государственной услуги
15 (пятнадцать) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача сертификата типа либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная (полностью автоматизированная).
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

Азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгі сертификатын беру – "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағына, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесіне және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелеріне және азаматтық авиация саласындағы төлемдерді алу қағидаларына сәйкес ақылы.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

Выдача сертификата типа гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта – платно, в соответствии с пунктом 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", Перечнем платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации и Правил взимания платежей в сфере гражданской авиации.
7
График работы услугодателя, и объектов информации

1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінімді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.30-дан 17.00-ге дейін
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Төменде көрсетілген құжаттардың тізбесіне сәйкес өтінім және құжаттардың электрондық көшірмелері:
1) ұшуды пайдалану жөніндегі нұсқаулық;
2) формулярлар;
3) материалдың негізгі өлшемдері мен маркалары көрсетілген негізгі күш тораптарының, оның ішінде қанатын бекіту, тірек тораптарының, қозғалтқыштың, шассидің сызбалары (эскиздері);
4) отын және тежегіш жүйелерінің, электр жабдығының, басқару жүйесінің схемалары;
5) үлгінің фотосуреттері (алдынан, жанынан, артынан) жоғарыдан;
6) әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгісін зауыттық, мемлекеттік және пайдалануда сынау нәтижелері;
7) схемалар, жүйелер, негiзгi сипаттамалар, пайдаланудың межеленген шарттары мен диапозонында үлгi сертификатталатын шектеулер қысқаша баяндалған техникалық құжаттаманы, сондай-ақ ұшуға жарамдылық нормаларының осы үлгiге қолданылатын тарауларының, бөлiмдерi мен тармақтарының, оның ұшуға жарамдылығына қатысты арнайы техникалық шарттардың және қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптардың тiзбесi;
8) уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының ұсынған құжаттардың мемлекеттік қызметті алу үшін және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалармен және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 367 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12038 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық нормаларымен айқындалған талаптарға сәйкес келмеуі;

1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 8.30 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
заявление и электронные копии документов в соответствии с перечнем документов, указанных ниже:
1) руководство по летной эксплуатации;
1) руководство по летной эксплуатации;
2) формуляры;
3) чертежи (эскизы) основных силовых узлов, в том числе узлов крепления крыла, оперения, двигателя, шасси, с указанием основных размеров и марки материала;
4) схемы топливной и тормозной систем, электрооборудования, системы управления;
5) фотографии образца (спереди, сбоку, сзади); сверху;
6) результаты заводских, государственных и эксплуатационных испытаний образца воздушного судна, двигателя и воздушного винта;
7) техническую документацию с кратким описанием схем, систем, основных характеристик, ожидаемых условий эксплуатации и ограничений, в диапазоне которых будет сертифицирован образец, а также перечень глав, разделов и пунктов норм летной годности, распространяемых на данный образец, специальных технических условий, касающихся его летной годности и требований к охране окружающей среды.
8) электронная копия документа, подтверждающего плату за услугу уполномоченной организации.
Сведения о документах, удостоверяющих личность и государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, определенными настоящими Правилами и нормами летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 367 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12038);

3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі – www.transport.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі, "Азаматтық авиация комитеті" бөлімі.
Қызмет алушы:
мемлекеттік қызметті электрондық түрде портал арқылы ЭЦҚ-сы болған жағдайда ала алады;
мемлекеттiк қызметтi көрсету тәртiбi және мәртебесi туралы ақпаратты қашықтықтан порталдың "жеке кабинетi" арқылы, сондай-ақ мемлекеттiк қызметтердi көрсету мәселелерi жөнiндегi бiрыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкiндiгi бар.
Мемлекеттiк қызметтердi көрсету мәселелерi жөнiндегi Бiрыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777
Сертификаттау және үлгі
сертификатын беру
қағидаларына
1-2-қосымша
Нысан
Әуе кемесінің, қозғалтқыштың, әуе винтінің ұшу жарамдылығы нормаларына үлгінің сәйкестігі (сәйкессіздігі) туралы акт
Ескерту. 1-2-қосымша толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 15.04.2020 № 206 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Бұйрыққа сәйкес _____________________________________________________
(уәкілетті ұйымның атауы)
"___" ________ 20 __ құрамындағы комиссия:
Төраға:_______________________________________________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Комиссия мүшелері:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгісінің пайдалану құжаттамасын
сараптау және ұшуға жарамдылығын бағалау нәтижелері бойынша құжаттамасын
сараптау және ұшу құжаттамасын бағалау нәтижелері бойынша
_____________________________________________________________________
Қорытынды мәтіні:
_____________________________________________________________________
Төраға: ______________________________________________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Комиссия мүшелері:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
_____________________________________________________________________
Актімен таныстым:
Ұйым басшысы ________________________________________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Сертификаттау және үлгi
сертификатын беру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Рәміз Уәкілетті ұйымның атауы Уәкілетті ұйымның мекенжайы _________________________________________________________________ (Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның атауы) ҮЛГІ СЕРТИФИКАТЫ № ______
Осы сертификат_________________________________________ берілді
(ұйымның/заңды тұлғаның атауы)
_________________________________________ үлгілік конструкциясы
(әуе кемесі үлгісінің атауы)
азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы нормаларына сәйкестігін куәландырады.
Үлгінің негізгі пайдалану шектеулері мен сипаттамаларын ол осы сертификаттың
ажырамас бөлігі болып табылатын деректер картасында қамтылады.
МО
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті
ұйымның қызметкері ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Берілген күні: 20__ж. "__" _______
Сертификаттау және үлгі
сертификатын беру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Деректер картасы Жалпы мәліметтер

3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги.
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
Министерства транспорта Республики Казахстан - www.transport.gov.kz, раздел "Государственные услуги", раздел "Комитет гражданской авиации".
АО "Авиационная администрация Казахстана".
Услугополучатель получает: государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 1-2 к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата типа
Форма
Акт о соответствии (несоответствии) образца
воздушного судна, двигателя, воздушного винта нормам летной годности
Сноска. Правила дополнены приложением 1-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.04.2020 № 206 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с приказом ____________________________________________
(наименование уполномоченной организации)
"___" ________ 20 __ года № ____ комиссией в составе:
Председатель: _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Члены комиссии:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
По результатам экспертизы эксплуатационной документации и оценки летной
годности образца воздушного судна, двигателя и воздушного винта
____________________________________________________________________
Текст заключения: ____________________________________________________
Председатель: _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Члены комиссии:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
____________________________________________________________________
С актом ознакомлен:
Руководитель организации
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Приложение 2
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата типа
Форма
Символ
Наименование уполномоченной организации
Адрес уполномоченной организации
__________________________________________________________
(наименование уполномоченной организации в сфере гражданской авиации)
Сертификат типа
№ _______
Настоящий сертификат выдан __________________________________________
(наименование организации/юридического лица)
Удостоверяется, что типовая конструкция _____________________________________
(наименование образца авиационной техники)
соответствует нормам летной годности гражданских воздушных судов.
Основные эксплуатационные ограничения и характеристики типа
содержатся в карте данных, которая является неотъемлемой частью настоящего
сертификата.
место печати                   Должностное лицо уполномоченной организации
в сфере гражданской авиации
________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
Дата выдачи: "___" _________ 20__ г.
Приложение 3
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата типа
Форма
Карта данных Общие сведения

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.03.2023 № 169 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгісі______________
2. Әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің моделі______________
3. Дайындаушы__________________________________________________
4. Дайындау орны_______________________________________________
5. Дайындаудың ерекшеліктері___________________________________
6. Экипаждың ең аз құрамы______________________________________
7. Жолаушылардың ең көп саны___________________________________
8. Багаждың ең көп саны________________________________________
9. Жүктің ең көп саны__________________________________________
Геометриялық деректер
1. Қанаттың құлашы, м _________________________________________
2. Қанаттың алаңы, шаршы м ____________________________________
3. ОАХ, м _____________________________________________________
4. Қанаттың тарылуы____________________________________________
5. Қанат қондырғысының бұрышы, градус__________________________
6. Көлденең V қанатының бұрышы, градус ________________________
7. Қатаң бейінінің үлгісі және салыстырмалы қалыңдығы, % ____________
8. Элерондардың алаңы, шаршы м ________элерондардың құлашы, м_____
9. Жалғасқанатшалардың алаңы, шаршы м _________________________
Жалғасқанатшалардың құлашы, ___________________________________
10. Келденең қанаттанудың құлашы, м ___________________________
11. Көлденең қанаттанудың алаңы, шаршы м ______________________
12. Көлденең қанаттанудың иығы, м _____________________________
13. Тұрақтандырғыш орнату бұрышы, градус ______________________
14. Жоғары руль алаңы, шаршы м ________________________________
15. Жоғары рульдің ауытқу бұрышы, градус: жоғары ________ төмен_______
16. Тігінен қанаттану алаңы, шаршы м __________________________
17. Тігінен қанаттану иығы, м _________________________________
18. Бағыттау рулінің алаңы, шаршы м ___________________________
19. Бағыттау рулінің ауытқу бұрышы, градус: солға ________ оңға_______
20. Фюзеляждың ұзындығы, м ____________________________________
21. Фюзеляждың ұшқыш кабинеті бойынша ені/биіктігі, м__________
22. Шассидің колеясы/базасы, м ________________________________
23. Дөңгелектердің мөлшері, мм: негізгі ________ басындағы (ұшындағы)______
Салмақ деректері

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 17.03.2023 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Тип воздушного судна, двигателя и воздушного винта ____________________
2. Модель воздушного судна, двигателя и воздушного винта _________________
3. Изготовитель _______________________________________________________
4. Место изготовления _________________________________________________
5. Особенности изготовления ___________________________________________
6. Минимальный состав экипажа ________________________________________
7. Максимальное число пассажиров ______________________________________
8. Максимальное количество багажа _____________________________________
9. Максимальное количество груза ______________________________________
Геометрические данные
1. Размах крыла, м ____________________________________________________
2. Площадь крыла, кв. м _______________________________________________
3. САХ, м ___________________________________________________________
4. Сужение крыла ____________________________________________________
5. Угол установки крыла, град. _________________________________________
6. Угол поперечного V крыла, град. _____________________________________
7. Тип профиля крыла и относительная толщина, % _______________________
8. Площадь элеронов, кв. м ______ размах элеронов, м ____________________
9. Площадь закрылков, кв. м _______ размах закрылков, м _________________
10. Размах горизонтального оперения, м ________________________________
11. Площадь горизонтального оперения, кв. м ___________________________
12. Плечо горизонтального оперения, м _________________________________
13. Угол установки стабилизатора, град. ________________________________
14. Площадь руля высоты, кв. м _______________________________________
15. Угол отклонения руля высоты, град.: вверх _______ вниз _______________
16. Площадь вертикального оперения, кв. м _____________________________
17. Плечо вертикального оперения, м ___________________________________
18. Площадь руля направления, кв. м ___________________________________
19. Углы отклонения руля направления, град.: влево ______ вправо _________
20. Длина фюзеляжа, м _______________________________________________
21. Ширина / высота фюзеляжа по кабине пилота, м ______________________
22. Колея / база шасси, м _____________________________________________
23. Размер колес, мм: основного ______ носового (хвостового) _____________
Весовые данные

1. Бос әуе кемесінің салмағы, кг ______________________________
2. Бос тепе-теңдікте, % ОАХ ___________________________________
3. Ең көп ұшу салмағы, кг _____________________________________
4. Қону салмағы, кг ___________________________________________
5. Ұшу тепе-теңдіктеларының диапазоны, % ОАХ __________________
6. Отын құю, кг _______________________________________________
7. Май құю ____________________________________________________
8. Пайдалы жүктеме, кг ________________________________________
Күш қондырғысы
1. Қозғалтқыштың үлгісі мен моделі _______________________________
2. Ең жоғары қуаты, а.к. _________________________________________
3. Қозғалтқыштың айналымы, айн./мин.___________________________
4. Әуе бұрандасының диаметрі, м ________________________________
5. Қалақ қондырғысының бұрышы, градус _________________________
6. Бұранданың статикалық тартуы, кг _____________________________
7. Күш қондырғысының ерекшеліктері (редуктордың, қозғалтқышты
пысықтаудың және т.б. болуы)___________________________________
Ұшу сипаттамалары
1. Штильдің екпіннің ұзындығы, м ______________________________
2. Көлденең ұшудың ең жоғары жылдамдығы, км/сағ._______________
3. Крейсер жылдамдығы, км/сағ._________________________________
4. Жерден көтерілу жеделдігі, м/с _____________________________
5. Құлау жылдамдығы, км/сағ.___________________________________
6. Ұшу кезінде жерден алшақтау жылдамдығы, км/сағ._____________
7. Қону жылдамдығы, км/сағ._____________
Сертификаттау және үлгi
сертификатын беру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Түзету іс-қимылдарының жоспары
Тармақ
Нормативтік құқықтық актілерге талаптар
Сәйкессіздік
Жою мерзімі
Түзету іс-қимылы
Құжаттар
Жабу күні
Ескертпе: тексерілетін авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның пікірлері мен жауаптары үшін сұр бояуы бар колонка жасалды.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның лауазымды тұлғасы немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы үшін баған :
Сәйкессіздіктерді жабу бойынша шешім қабылдау
Пікірлер
Қолы:
Күні:
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда Т.А.Ә.):

1. Вес пустого воздушного судна, кг ____________________________________
2. Центровка пустого, % САХ _________________________________________
3. Максимальный взлетный вес, кг _____________________________________
4. Посадочный вес, кг ________________________________________________
5. Диапазон полетных центровок, % САХ _______________________________
6. Заправка топлива, кг _______________________________________________
7. Заправка масла ____________________________________________________
8. Полезная нагрузка, кг ______________________________________________
Силовая установка
1. Тип и модель двигателя ____________________________________________
2. Максимальная мощность, л.с. _______________________________________
3. Обороты двигателя, об/мин _________________________________________
4. Диаметр воздушного винта, м _______________________________________
5. Угол установки лопастей, град. ______________________________________
6. Статическая тяга винта, кг __________________________________________
7. Особенности силовой установки (наличие редуктора, доработки двигателя и т.д.)
____________________________________________________________________
Летные характеристики
1. Длина разбега в штиль, м ____________________________________________
2. Максимальная скорость горизонтального полета, км/ч ___________________
3. Крейсерская скорость, км/ч __________________________________________
4. Скороподъемность у земли, м/с ______________________________________
5. Скорость сваливания, км/ч __________________________________________
6. Скорость отрыва при взлете, км/час __________________________________
7. Скорость посадочная, км/час ________________________________________
Приложение 4
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата типа
Форма
План корректирующих действий
Пункт
Требование Нормативного-правового акта
Несоответствия
Срок устранения
Корректирующее действие
Документы
Дата закрытия
Примечание: колонка серого цвета составлена для комментариев и ответа проверяемого организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники.
Графа для должностного лица уполномоченного органа в сфере гражданской авиации либо лица им уполномоченного:
Принятие решения по закрытию несоответствий
Комментарии
Подпись:
Дата:
Фамилия имя отчество (при наличии):