Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың бірыңғай дерекқорын қалыптастыру мен жүргізу және оның деректерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 7-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 желтоқсанда № 12459 болып тіркелді.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 4-тармағының 16) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 20.02.2023 № 6-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың бірыңғай дерекқорын қалыптастыру мен жүргізу және оның деректерін пайдалану қағидалары бекiтілсін.
2. Заң бөлімі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы нормативтік қаулының Есеп комитетінің Интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Нормативтік қаулының орындалуын бақылау Есеп комитетінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға Қ. Жаңбыршин
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2015 жылғы 28 қарашадағы
№ 7-НҚ нормативтік
қаулысымен бекітілген
Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың бірыңғай дерекқорын
қалыптастыру мен жүргізу және оның деректерін пайдалану қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың Бірыңғай дерекқорын қалыптастыру мен жүргізу және оның деректерін пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың бірыңғай дерекқорын қалыптастыру, жүргізу және оның деректерін пайдалану тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 20.02.2023 № 6-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

Об утверждении Правил формирования и ведения Единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю и пользования ее данными
Нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28 ноября 2015 года № 7-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2015 года № 12459.
В соответствии с подпунктом 16) пункта 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 20.02.2023 № 6-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и ведения Единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю и пользования ее данными.
2. Юридическому отделу в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Счетного комитета.
3. Контроль за исполнением нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Счетного комитета.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
К. Джанбурчин
Утверждены
нормативным постановлением
Счетного комитета по
контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 28 ноября 2015 года № 7-НҚ
Правила формирования и ведения Единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю и пользования ее данными
1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и ведения Единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю и пользования ее данными (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" и определяют порядок формирования, ведения единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю и пользования ее данными.
Сноска. Пункт 1 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 20.02.2023 № 6-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың бірыңғай дерекқорын (бұдан әрі – Бірыңғай дерекқор) қалыптастыру мен жүргізудің мақсаты:
мемлекеттік аудит және қаржылық бақылауды жүргізу кезінде басқару процестерін, сондай-ақ мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының сараптамалық-талдау қызметін оңтайландыру;
мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметінде қайталауды болдырмау;
мемлекеттік аудит нәтижелерін тануды қамтамасыз ету;
мемлекеттік бақылау және қадағалау органдарымен, өзге де мемлекеттік органдармен, мемлекеттік аудит объектілерімен ақпарат алмасу;
тәуекелдерді басқару жүйесін қалыптастыру және оның жұмыс істеуі;
ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның камералдық бақылауды жүргізуі;
электронды мемлекеттік аудит жүргізу болып табылады.
3. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына:
1) Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі - Жоғары аудиторлық палата);
2) астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссиялары (бұдан әрі - тексеру комиссиялары);
3) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган;
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ішкі аудит қызметін қоспағанда, орталық мемлекеттік органдардың, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының ішкі аудит қызметтері;
5) орталық мемлекеттік органдар ведомстволарының ішкі аудит қызметтері жатады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 29.06.2026 № 9-НҚ (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
4. Бірыңғай дерекқор басқа мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграцияланған Жоғары аудиторлық палатаның ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – ЖАП ИАЖ) негізінде қалыптасады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 20.02.2023 № 6-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
5. Бірыңғай дерекқорға деректер беруді мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары, сондай-ақ мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілері, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудитті жүзеге асыратын аудиторлық ұйымдар (бұдан әрі – ақпарат жеткізушілер) жүзеге асырады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 10.10.2025 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

2. Целью формирования и ведения Единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю (далее – Единая база данных) является:
оптимизация управленческих процессов при проведении государственного аудита и финансового контроля, а также экспертно-аналитической деятельности органов внешнего государственного аудита и финансового контроля;
исключение дублирования в деятельности органов государственного аудита и финансового контроля;
обеспечение признания результатов государственного аудита;
обмен информацией с органами государственного контроля и надзора, иными государственными органами, объектами государственного аудита;
формирование и функционирование системы управления рисками;
проведение уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту камерального контроля;
проведение электронного государственного аудита.
3. К органам государственного аудита и финансового контроля относятся:
1) Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее - Высшая аудиторская палата);
2) ревизионные комиссии столицы, областей, городов республиканского значения (далее - ревизионные комиссии);
3) уполномоченный орган по внутреннему государственному аудиту;
4) службы внутреннего аудита центральных государственных органов, за исключением службы внутреннего аудита Национального Банка Республики Казахстан, местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения;
5) службы внутреннего аудита ведомств центральных государственных органов.
Сноска. Пункт 3 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 29.06.2026 № 9-НҚ (вводится в действие с 01.07.2026).
4. Единая база данных формируется на основе информационной системы Высшей аудиторской палаты, интегрированной с информационными системами других государственных органов (далее – ИИС ВАП).
Сноска. Пункт 4 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 20.02.2023 № 6-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Представление данных в Единую базу данных осуществляется органами государственного аудита и финансового контроля, а также объектами государственного аудита и финансового контроля, аудиторскими организациями, осуществляющими аудит специального назначения субъектов квазигосударственного сектора (далее – поставщики информации).
Сноска. Пункт 5 в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 10.10.2025 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Бірыңғай дерекқорды қалыптастыру мен жүргізу тәртібі
6. Бірыңғай дерекқорды Жоғары аудиторлық палата әкімшілендіреді, ол оның тиімді жұмыс істеуіне, онда орналасқан ақпараттың сақталуы мен қауіпсіздігіне жауапты болады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 20.02.2023 № 6-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
7. Бірыңғай дерекқор "электрондық үкімет" жүйесімен және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграцияланады.
8. Бірыңғай дерекқор мынадай ақпаратты қамтиды:
1) тәуекелдерді басқару жүйесіне енгізілген мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілері;
2) мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбелері;
3) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудит объектісіндегі аудиторлық іс-шараның нәтижелері бойынша материалдар тізімдемесін қоса бере отырып, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының аудит бағдарламасы, мемлекеттік аудит (мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің аудиторлық есебі, қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есеп, аудиторлық қорытынды, ішкі аудит нәтижелері туралы есеп) және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері, жоспардан тыс аудит жүргізу туралы хабарламалар;
4) квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудиттің нәтижелері (аудиторлық қорытынды);
5) жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалары әкімшісінің төмен тұрған бюджеттерге нысаналы даму трансферттерін немесе кредиттерді беруге бағытталған бюджеттік бағдарламалары (кіші бағдарламалары), бюджеттік бағдарламаларға (кіші бағдарламаларға) сәйкес бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген түпкілікті нәтижелер туралы есептер;
6) міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, түсетін түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары;
7) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарлары;
8) мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері мен төлемдері бойынша жеке қаржыландыру жоспарлары;
9) жария мүдделі ұйымдардың жарияланатын қаржылық есептілігін қоспағанда, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасында көзделген, бекітілген қаржылық есептілік, оған тиісті қосымшалар;
10) сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылаудың нормативтік құқықтық актілері және әдіснамалық құжаттары;
11) бюджет заңнамасында белгіленген түрлер және нысандар бойынша бюджеттік есептілік;

2. Порядок формирования и ведения Единой базы данных
6. Единая база данных администрируется Высшей аудиторской палатой, ответственной за ее эффективное функционирование, сохранность и безопасность размещенной в ней информации.
Сноска. Пункт 6 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 20.02.2023 № 6-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Единая база данных интегрируется с системой "электронного правительства" и информационными системами государственных органов.
8. Единая база данных содержит следующую информацию:
1) объекты государственного аудита и финансового контроля, включенные в систему управления рисками;
2) перечни объектов государственного аудита на соответствующий год;
3) программа аудита, результаты государственного аудита (аудиторский отчет объектов государственного аудита и финансового контроля, аудиторский отчет по финансовой отчетности, аудиторское заключение, отчет о результатах внутреннего аудита) и экспертно-аналитических мероприятий органов государственного аудита и финансового контроля, с приложением Описи материалов по результатам аудиторского мероприятия по объекту аудита по форме согласно приложению к настоящим Правилам, уведомления о проведении внепланового аудита;
4) результаты аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора (аудиторское заключение);
5) бюджетные программы (подпрограммы) администратора бюджетных программ вышестоящего бюджета, направленные на предоставление целевых трансфертов на развитие или кредитов нижестоящим бюджетам, отчеты о конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов, в соответствии с бюджетными программами (подпрограммами);
6) сводный план финансирования по обязательствам, сводный план поступлений и финансирования по платежам;
7) планы финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ;
8) индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений;
9) утвержденная финансовая отчетность, предусмотренная бюджетным законодательством, законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности Республики Казахстан, с соответствующими приложениями к ней, за исключением публикуемой финансовой отчетности организаций публичного интереса;
10) нормативные правовые акты и методологические документы внешнего государственного аудита и финансового контроля;
11) бюджетная отчетность по видам и формам, установленная бюджетным законодательством;

12) Жоғары аудиторлық палата жүргізген мемлекеттік аудитті танудың қорытындылары;
13) мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарлары, олардың орындалуы бойынша есептер;
14) акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарлары, олардың орындалуы бойынша есептер;
15) республикалық бюджеттік инвестициялық жобалардың және нысаналы даму трансферттері мен республикалық бюджеттен берілетін кредиттердің есебінен іске асырылатын жобалардың іске асырылуын мониторингілеу бойынша есептер;
16) "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 6) тармақшасына сәйкес жасалатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының іске асырылуын мониторингілеу бойынша ақпарат;
17) жылдың қорытындысы бойынша мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметін камералдық тәртіппен бағалау нәтижелері;
18) республикалық бюджетті алдын ала, ағымдағы және кейіннен бағалау нәтижелері;
19) "Зерттеулер, талдау және тиімділікті бағалау орталығы" ЖШС-ның зерттеулер нәтижелері;
20) орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері;
21) республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы талдамалық есеп;
22) республикалық бюджеттен астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттеріне бөлінген ағымдағы нысаналы трансферттердің, нысаналы даму трансферттерінің іске асырылуы туралы талдамалық есеп.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 10.10.2025 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 29.06.2026 № 9-НҚ (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулыларымен.
9. Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген ақпарат бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интеграцияланған ақпараттық жүйелерінен осы Қағидалардың 8-тармағының 5), 6), 7), 8) және 11) тармақшалары бойынша – ақпарат жүйеде қалыптастырылған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде Бірыңғай дерекқорда орналастырылады.
Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген ақпаратты мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілері Бірыңғай дерекқорға мынадай тәртіппен енгізіледі:
1) Жоғары аудиторлық палата осы Қағидалардың 8-тармағының 1) тармақшасы бойынша – қалыптастырылғаннан кейін он жұмыс күні ішінде;

12) итоги признания государственного аудита, проведенного Высшей аудиторской палатой;
13) планы развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, отчеты по их исполнению;
14) планы мероприятий национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, отчеты по их исполнению;
15) отчеты по мониторингу реализации республиканских бюджетных инвестиционных проектов и проектов, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета;
16) информация по мониторингу реализации проекта государственно-частного партнерства, составляемая в соответствии с подпунктом 6) статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве";
17) результаты оценки деятельности органов государственного аудита и финансового контроля в камеральном порядке по итогам года;
18) результаты предварительной, текущей и последующей оценки республиканского бюджета;
19) результаты исследований ТОО "Центр исследований, анализа и оценки эффективности";
20) результаты оценки эффективности деятельности центральных государственных органов и местных исполнительных органов;
21) аналитический отчет об исполнении республиканского и местных бюджетов;
22) аналитический отчет о реализации целевых текущих трансфертов, целевых трансфертов на развитие, выделенных из республиканского бюджета бюджетам столицы, областей, городов республиканского значения.
Сноска. Пункт 8 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 10.10.2025 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным нормативным постановлением Высшей аудиторской палаты РК от 29.06.2026 № 9-НҚ (вводится в действие с 01.07.2026).
9. Указанная в пункте 8 настоящих Правил информация размещается в Единой базе данных уполномоченным органом по бюджетному планированию из интегрированных автоматизированных информационных систем Министерства финансов Республики Казахстан по подпунктам 5), 6), 7), 8) и 11) пункта 8 настоящих Правил – в течение пятнадцати рабочих дней со дня формирования информации в системах.
Указанная в пункте 8 настоящих Правил информация представляется в Единую базу данных органами государственного аудита и финансового контроля, а также объектами государственного аудита и финансового контроля в следующей последовательности:
1) Высшей аудиторской палатой по подпункту 1) пункта 8 настоящих Правил – в течение десяти рабочих дней после формирования;

осы Қағидалардың 8-тармағының 3) және 10) тармақшалары бойынша – бекітілгеннен кейінгі он жұмыс күні ішінде;
осы Қағидалардың 8-тармағының 12) тармақшасы бойынша – тиісті қорытынды бекітілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде;
осы Қағидалардың 8-тармағының 15) және 16) тармақшалары бойынша – уәкілетті органдарға сұрау салу бойынша;
осы Қағидалардың 8-тармағының 17) тармақшасы бойынша – Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасы жыл қорытындысы бойынша мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының қызметін камералдық тәртіппен бағалау нәтижелерін бекіткеннен кейін он жұмыс күні ішінде;
осы Қағидалардың 8-тармағының 18) және 20) тармақшалары бойынша – Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасы республикалық бюджетті алдын ала, ағымдағы және кейіннен бағалау және орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелерін бекіткеннен кейін он жұмыс күні ішінде;
осы Қағидалардың 8-тармағының 19) тармақшасы бойынша – "Зерттеулер, талдау және тиімділікті бағалау орталығы" ЖШС-ның зерттеулер нәтижелері бойынша есептерін Жоғары аудиторлық палата қабылдағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде;
2) тексеру комиссиялары осы Қағидалардың 8-тармағының 1) тармақшасы бойынша – қалыптастырылғаннан кейін он жұмыс күні ішінде, осы Қағидалардың 8-тармағының 2) және 3) тармақшалары бойынша – бекітілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде;
3) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган өзінің аумақтық бөлімшелері мен ішкі аудит қызметтері бөлінісінде топтастыра отырып осы Қағидалардың 8-тармағының 1) тармақшасы бойынша – қалыптастырылғаннан кейін он жұмыс күні ішінде, осы Қағидалардың 8-тармағының 2) және 3) тармақшалары бойынша – бекітілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде;
4) бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті осы Қағидалардың 8-тармағының 21) және 22) тармақшалары бойынша – бекітілгеннен кейін он бес жұмыс күні ішінде;
5) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілері ЖАП ИАЖ-ның "МАжҚБ объектісінің кабинеті" модулі арқылы осы Қағидалардың 8-тармағының 4) тармақшасы бойынша – бекітілгеннен кейін он бес жұмыс күні ішінде, осы Қағидалардың 8-тармағының 9) тармақшасы бойынша – бекітілгеннен кейін он бес жұмыс күні ішінде, осы Қағидалардың 8-тармағының 13) және 14) тармақшалары бойынша – бекітілгеннен (нақтыланғаннан) кейін он жұмыс күні ішінде ұсынады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 10.10.2025 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

по подпунктам 3) и 10) пункта 8 настоящих Правил – в течение десяти рабочих дней после утверждения;
по подпункту 12) пункта 8 настоящих Правил – в течение пяти рабочих дней после утверждения соответствующего заключения;
по подпунктам 15) и 16) пункта 8 настоящих Правил – по запросу к уполномоченным органам;
по подпункту 17) пункта 8 настоящих Правил – в течение десяти рабочих дней после утверждения Председателем Высшей аудиторской палаты итогов оценки деятельности органов государственного аудита и финансового контроля в камеральном порядке по итогам года;
по подпунктам 18) и 20) пункта 8 настоящих Правил - в течение десяти рабочих дней после утверждения Председателем Высшей аудиторской палаты результатов предварительной, текущей и последующей оценок республиканского бюджета и оценки эффективности деятельности центральных государственных органов и местных исполнительных органов;
по подпункту 19) пункта 8 настоящих Правил – в течение пяти рабочих дней после принятия Высшей аудиторской палатой отчетов по результатам исследований ТОО "Центр исследований, анализа и оценки эффективности";
2) ревизионными комиссиями по подпункту 1) пункта 8 настоящих Правил – в течение десяти рабочих дней после формирования, по подпунктам 2) и 3) пункта 8 настоящих Правил – в течение десяти рабочих дней после утверждения;
3) уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту в разрезе его территориальных подразделений и служб внутреннего аудита консолидировано по подпункту 1) пункта 8 настоящих Правил – в течение десяти рабочих дней после формирования, по подпунктам 2) и 3) пункта 8 настоящих Правил – в течение десяти рабочих дней после утверждения;
4) уполномоченным органом по бюджетному планированию по подпунктам 21) и 22) пункта 8 настоящих Правил – в течение пятнадцати рабочих дней после утверждения;
5) объектом государственного аудита и финансового контроля посредством модуля ИИС ВАП "Кабинет объекта ГАиФК" по подпункту 4) пункта 8 настоящих Правил – в течение пятнадцати рабочих дней после утверждения, по подпункту 9) пункта 8 настоящих Правил – в течение пятнадцати рабочих дней после утверждения, по подпунктам 13) и 14) пункта 8 настоящих Правил - в течение десяти рабочих дней после утверждения (уточнения).
Сноска. Пункт 9 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 10.10.2025 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9-1. Осы Қағидалардың 9-тармағының 8) тармақшасында көзделген тәртіпті қоспағанда, осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген ақпарат XML (eXtensible Markup Language – құрылымдық және машинада оқылатын форматтағы деректерді сақтау және тасымалдау үшін қолданылатын кеңейтілетін белгілеу тілі) форматта "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы ұсынылады.
Ескерту. 2-тарау 9-1-тармақпен толықтырылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 17.10.2016 № 14-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 17.11.2023 № 18-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулыларымен.
10. Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар Жоғары аудиторлық палатаға олар енгізілген күннен бастап, бес жұмыс күнінен кешіктірмей жіберіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 20.02.2023 № 6-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
11. Бірыңғай дерекқорға арналған ақпарат мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамада белгіленген не Есеп комитеті тиісті сұрау салуында белгілеген нысан бойынша ұсынылады.
12. Бірыңғай дерекқорды қалыптастыру үшін мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының ақпараттық жүйелері арасындағы ақпарат алмасу ЖАП ИАЖ арқылы жүзеге асырылады.
ЖАП ИАЖ-ның техникалық ақаулары болған кезде ақпаратты ұсыну электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы, ал ол болмаған кезде - пошта байланысы арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 20.02.2023 № 6-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
13. Жоғары аудиторлық палатаның Бірыңғай дерекқорды әкімшілендіруі:
1) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудитті жүзеге асыратын аудиторлық ұйымдардың деректерді Бірыңғай дерекқорға уақытылы енгізуін тоқсан сайынғы негізде үйлестіруді және мониторингтеуді;
2) Бірыңғай дерекқордың дамуын, соның ішінде Бірыңғай дерекқордың "электрондық үкімет" жүйесімен және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграциясын қамтамасыз етуді қамтиды.

9-1. Указанная в пункте 8 настоящих Правил информация представляется в формате XML (eXtensible Markup Language – расширяемый язык разметки, используемый для хранения и передачи данных в структурированном и машиночитаемом формате) через шлюз "электронного правительства", за исключением порядка, предусмотренного подпунктом 8) пункта 9 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 17.10.2016 № 14-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 17.11.2023 № 18-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Изменения и дополнения в документы, указанные в пункте 8 настоящих Правил, направляются в Высшую аудиторскую палату не позднее пяти рабочих дней с даты их внесения.
Сноска. Пункт 10 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 20.02.2023 № 6-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Информация для Единой базы данных представляется по форме, установленной законодательством о государственном аудите и финансовом контроле.
12. Информационный обмен между информационными системами органов государственного аудита и финансового контроля для формирования Единой базой данных осуществляется посредством ИИС ВАП.
При наличии технических неполадок ИИС ВАП, представление информации осуществляется посредством системы электронного документооборота, а при ее отсутствии - почтовой связью.
Сноска. Пункт 12 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 20.02.2023 № 6-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Администрирование Высшей аудиторской палатой Единой базы данных включает:
1) координацию и мониторинг за своевременным вводом данных в Единую базу данных органами государственного аудита и финансового контроля и объектами государственного аудита и финансового контроля, аудиторскими организациями, осуществляющими аудит специального назначения субъектов квазигосударственного сектора на ежеквартальной основе;
2) обеспечение развития Единой базы данных, в том числе интеграцию Единой базы данных с системой "электронного правительства" и информационными системами государственных органов.

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 10.10.2025 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
14. Ақпаратты жеткізушілер Бірыңғай дерекқорды қалыптастыру үшін ұсынылатын деректердің анықтығы мен толықтығын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 10.10.2025 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
15. Бірыңғай дерекқорды пайдаланушылар – мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 10.10.2025 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
3. Бірыңғай дерекқорды пайдалану тәртібі
16. Бірыңғай дерекқорды пайдаланушыларға Бірыңғай дерекқорға қол жеткізудің мынадай:
- осы Қағидалардың 3-тармағының 1) және 3) тармақшаларында көрсетілген органдарға – толық қол жеткізу;
- осы Қағидалардың 3-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген органдарға – тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті бюджетінің деректері бойынша;
- осы Қағидалардың 3-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген органдарға – тиісті мемлекеттік органның, жергілікті атқарушы органның немесе орталық мемлекеттік органның ведомствосының деректері бойынша деңгейлер ұсынылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 10.10.2025 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
17. Мемлекеттік ақпараттық жүйелердің жұмыс істеу сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін электрондық ақпараттық ресурстарды сақтау, өңдеу және беру үшін пайдаланылатын техникалық құралдар техникалық реттеу және ақпараттандыру саласындағы заңнама талаптарына сәйкес келеді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 10.10.2025 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
18. Алып тасталды - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 10.10.2025 № 11-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың бірыңғай
дерекқорын қалыптастыру мен
жүргізу және оның деректерін
пайдалану қағидаларына
қосымша
Аудит объектісіндегі аудиторлық іс-шараның нәтижелері бойынша материалдар тізімдемесі
Ескерту. Қаулы қосымшамен толықтырылды - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 20.02.2023 № 6-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
______________________________________
(аудиторлық іс-шараның атауы)
Аудит объектілерінің атауы
Форматы көрсетілген құжаттардың атауы Excel, PDF, Word
Бекітілген нөмірі мен күні

Сноска. Пункт 13 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 10.10.2025 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Поставщики информации обеспечивают достоверность и полноту предоставляемых данных для формирования Единой базы данных.
Сноска. Пункт 14 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 10.10.2025 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Пользователями Единой базы данных являются органы государственного аудита и финансового контроля.
Сноска. Пункт 15 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 10.10.2025 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок пользования Единой базой данных
16. Пользователям Единой базы данных предоставляется следующий уровень доступа к Единой базе данных:
- органам, указанным в подпунктах 1) и 3) пункта 3 настоящих Правил – полный доступ;
- органам, указанным в подпункте 2) пункта 3 настоящих Правил – по данным местного бюджета соответствующей административно-территориальной единицы;
- органам, указанным в подпунктах 4) и 5) пункта 3 настоящих Правил – по данным соответствующего государственного органа, местного исполнительного органа или ведомства центрального государственного органа.
Сноска. Пункт 16 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 10.10.2025 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Для обеспечения надежности и безопасности функционирования государственных информационных систем технические средства, которые используются для хранения, обработки и передачи электронных информационных ресурсов, соответствуют требованиям законодательства в области технического регулирования и информатизации.
Сноска. Пункт 17 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 10.10.2025 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Исключен нормативным постановлением Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 10.10.2025 № 11-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам формирования и
ведения Единой базы данных по
государственному аудиту и
финансовому контролю и
пользования ее данными
Опись материалов по результатам аудиторского мероприятия по объекту аудита
______________________________________
(наименование аудиторского мероприятия)
Наименование объектов аудита
Наименование документов с указанием формата Excel, PDF, Word
Номер и дата утверждения