Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өзара трансшекаралық саудасы шеңберінде жекелеген тауарларды, оларды өткізу кезінде есепке алу жүйесін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 640 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 12 желтоқсанда № 12402 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 15.12.2015 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелу мен олардың айналымының кейбір мәселелері туралы хаттаманың 3-бабы 11-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 06.09.2021 № 905 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өзара трансшекаралық саудасы шеңберінде жекелеген тауарларды, оларды өткізу кезінде есепке алу жүйесін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е. Ерғожин) заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2015 жылғы 15 желтоқсанынан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми түрде жариялануға тиіс.
Министр Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылы 9 желтоқсандағы
№ 640 бұйрығымен
бекітілген
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өзара трансшекаралық саудасы шеңберінде жекелеген тауарларды өткізу кезінде оларды есепке алу жүйесін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық
Ескерту. Нұсқаулық жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 20.03.2018 № 396 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өзара трансшекаралық саудасы шеңберінде жекелеген тауарларды өткізу кезінде оларды есепке алу жүйесін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелу мен олардың айналымының кейбір мәселелері туралы хаттаманың 3-бабы 11-тармағына сәйкес әзірленген (бұдан әрі – Хаттама) және Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН) коды және баждардың төмендетілген ставкалар, сондай-ақ осындай ставкалардың мөлшері қолданылатын тауарларды, атауы Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін Тізбеге енгізілген тауарларды өткізуді есепке алуды жүзеге асыруды нақтылайды.
Есепке алу мынадай:
Тізбеге енгізілген, үшінші елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген;
ЕАЭО СЭҚ ТН коды және атауы Тізбеге енгізілген ЕАЭО мүше мемлекеттерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген;
ЕАЭО СЭҚ ТН коды және атауы Тізбеге енгізілген Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген тауарлар бойынша жүзеге асырылады.

Об утверждении Инструкции по организации системы учета отдельных товаров при их перемещении в рамках взаимной трансграничной торговли государств-членов Евразийского экономического союза
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 640. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 декабря 2015 года № 12402.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 15 декабря 2015 года.
В соответствии с пунктом 11 статьи 3 Протокола о некоторых вопросах ввоза и обращения товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза, ратифицированного Законом Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 06.09.2021 № 905 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации системы учета отдельных товаров при их перемещении в рамках взаимной трансграничной торговли государств-членов Евразийского экономического союза.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление для опубликования в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 15 декабря 2015 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
Б. Султанов
Утверждена
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 9 декабря 2015 года № 640
Инструкция по организации системы учета отдельных товаров при их перемещении в рамках взаимной трансграничной торговли государств-членов Евразийского экономического союза
Сноска. Инструкция в редакции приказа Министра финансов РК от 20.03.2018 № 396 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по организации системы учета отдельных товаров при их перемещении в рамках взаимной трансграничной торговли государств-членов Евразийского экономического союза (далее – Инструкция) разработана в соответствии с пунктом 11 статьи 3 Протокола о некоторых вопросах ввоза и обращения товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС), ратифицированного Законом Республики Казахстан (далее – Протокол), и детализирует осуществление учета перемещения товаров, код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС) и наименование которых включены в Перечень товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан, к которым применяются пониженные ставки пошлин, а также размеров таких ставок.
Учет осуществляется по следующим товарам:
включенным в Перечень, ввезенным на территорию Республики Казахстан из третьих стран;
код ТН ВЭД ЕАЭС и наименование которых включены в Перечень, ввезенным на территорию Республики Казахстан из государств-членов ЕАЭС;
код ТН ВЭД ЕАЭС и наименование которых включены в Перечень, произведенным на территории Республики Казахстан.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 06.09.2021 № 905 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Нұсқаулықта пайдаланылатын ұғымдар:
1) баждардың төмендетілген мөлшерлемесі – Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінің (бұдан әрі – ЕАЭО БКТ) баж мөлшерлемесін салыстыру бойынша неғұрлым төмен, Дүниежүзілік сауда ұйымындағы Қазақстан Республикасының міндеттемелерімен көзделген мөлшерлеменің ең жоғары деңгейінде белгіленетін, кедендік әкелу бажы мөлшерлемесі;
2) ЕАЭО СЭҚ ТН коды және атауы Тізбеге енгізілген тауарлар – ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлар, сондай-ақ ЕАЭО СЭҚ ТН коды және атауы тізбеге енгізілген Қазақстан Республикасында өндірілген тауарлар;
3) тізбе – баждардың төмендетілген мөлшерлемелері, сондай-ақ осындай мөлшерлемелердің мөлшері қолданылуы мүмкін, үшінші елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлардың тізбесі;
4) тізбеге енгізілген тауарлар – баждардың төмендетілген мөлшерлемелері, сондай-ақ осындай мөлшерлемелердің мөлшері қолданылуы мүмкін, үшінші елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлар;
5) тауардың ілеспе құжаттары – "Қазақстан Республикасының Дүниежүзілік сауда ұйымына қосылуына байланысты Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарлардың жекелеген түрлерін әкелуді және олардың айналысының кейбір мәселелері туралы" Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2016 жылғы 12 тамыздағы № 5 Шешімімен бекітілген құжаттар.
3. Есепке алу жүйесі осы Нұсқаулықта Тізбеге енгізілген тауарлардың өткізілуін есепке алу жиынтығы деп түсіну, сондай-ақ ЕАЭО мүше мемлекеттердің өзара трансшекаралық саудасы шеңберінде ЕАЭО СЭҚ ТН коды және атауы Тізбеге енгізілген тауарлардың мынадай түрінде:
ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне орналастырылатын тауарлар бойынша мемлекеттік кірістер органдарының (бұдан әрі – МКО) ақпараттық жүйесінде тіркеуге жататын "Тауарларға арналған декларацияның нысаны және оны толтыру тәртібі туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы №257 шешімімен бекітілген (бұдан әрі – тауарларға арналған декларация) тауарларға арналған декларацияларды есепке алу;
электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ЭШФ АЖ) жазып беруге және тіркеуге жататын электрондық шот-фактураларды тауарға ілеспе құжат ретінде есепке алу;
нақты уақыт режимінде электрондық нысанда ЕАЭО мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында алмасу жүйесін енгізгенге дейін, тауарға ілеспе құжат ретінде тиісті құжаттарды куәландыру үшін ұсынылған өтініштерді есепке алу;

Сноска. Пункт1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 06.09.2021 № 905 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Понятия, используемые в настоящей Инструкции:
1) пониженная ставка пошлины – ставка ввозной таможенной пошлины, более низкая по сравнению с действующей ставкой ввозной таможенной пошлины Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза (далее – ЕТТ ЕАЭС), устанавливаемая на максимальном уровне ставки, предусмотренном обязательствами Республики Казахстан во Всемирной торговой организации;
2) товары, код ТН ВЭД ЕАЭС и наименование которых включены в Перечень – товары, ввезенные на территорию Республики Казахстан с территорий государств-членов ЕАЭС, а также товары, произведенные на территории Республики Казахстан, код ТН ВЭД ЕАЭС и наименование которых включены в Перечень;
3) Перечень – перечень товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан из третьих стран, к которым могут быть применены пониженные ставки пошлин, а также размеров таких ставок;
4) товары, включенные в Перечень – товары, ввезенные на территорию Республики Казахстан с территорий третьих стран к которым могут быть применены пониженные ставки пошлин, а также размеров таких ставок;
5) товаросопроводительные документы – документы, утвержденные Решением Евразийского межправительственного совета от 12 августа 2016 года № 5 "О некоторых вопросах ввоза и обращения товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза в связи с присоединением Республики Казахстан к Всемирной торговой организации".
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 10.10.2025 № 590 (вводится в действие с 01.01.2026).
3. Под системой учета в настоящей Инструкции следует понимать совокупность учета перемещения товаров, включенных в Перечень, а также товарах, код ТН ВЭД ЕАЭС и наименование которых включены в Перечень в рамках взаимной трансграничной торговли государств-членов ЕАЭС в виде:
учета деклараций на товары, утвержденных Решением Комиссии Таможенного Союза от 20 мая 2010 года № 257 "Об Инструкциях по заполнению таможенных деклараций и формах таможенных деклараций" (далее – декларация на товары), подлежащих регистрации в информационной системе органов государственных доходов (далее – ОГД), по товарам, помещаемым под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления;
учета в качестве товаросопроводительного документа электронных счетов-фактур, подлежащих выписке и регистрации в информационной системе электронных счетов-фактур;
учета заявлений, представляемых для заверения соответствующих документов в качестве товаросопроводительного документа, до введения системы обмена между уполномоченными органами государств-членов ЕАЭС в электронной форме в режиме реального времени;

нақты уақыт режимінде электрондық нысанда жүйені енгізгенге дейін ЕАЭО мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында алмасу – осы Нұсқаулықтың 8, 9, 10, 11, 12 және 13 тармақтарына сәйкес аумақтық мемлекеттік кірістер органының тасымалдау құжаттарын куәландыруы;
ЕАЭО мүше басқа мемлекеттердің уәкілетті органдарына беру үшін есепке алу жүйесіндегі ақпараттарды өңдеу.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 10.10.2025 № 590 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Өзара трансшекаралық саудасы шеңберінде жекелеген тауарларды, оларды өткізу кезінде есепке алу жүйесін ұйымдастыру жөніндегі тәртібі
4. Тізбеге енгізілген тауарларды үшінші елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелген кезде, олар бойынша баждардың төмендетілген мөлшерлемелері қолданылатын, Тізбеге енгізілген тауарлар бойынша тауарға арналған декларация жеке (тауарлардың жеке декларациясы) ресімделеді.
Декларант ЕАЭО БКТ белгілеген кедендік әкелу бажының төмендетілген мөлшерлемелері қолданылған, Тізбеге енгізілген тауарларды және Тізбеге енгізілмеген тауарларды әкелген кезде декларациялауды тауарға арналған бір декларацияда жүргізеді.
5. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне орналастырылған, Тізбеге енгізілген тауарларды орналастырған кезде тауарлардың декларациясының тіркеу нөмірінің 3 элементінің бірінші саны мынадай тәртіпте толтырылуы тиіс:
0 – ЕАЭО БКТ мөлшерлемелері қолданылған тауарларға қатысты;
1 – олар бойынша баждың төмендетілген мөлшерлемелері қолданылған тауарларға қатысты.
6. Тізбеге енгізілген тауарлар, сондай-ақ ЕАЭО СЭҚ ТН коды мен атауы Тізбеге енгізілген, ЕАЭО басқа мүше мемлекеттерге әкетілетін тауарлар туралы мәліметтердің тауарлар туралы ақпараттармен қатынасы көрсетілген тауарларды өткізу кезінде Қазақстан Республикасы Салық кодексінің ережелерін ескере отырып уәкілетті орган айқындаған тәртіппен және нысан бойынша жазып берілетін электрондық шот-фактурада:
электрондық шот-фактураның G бөлімінің 2-бағанында көрсетілген тауардың шығарылған жерінің белгісін;
үшінші елден әкелінген тауарларды өткізген жағдайда – тауарға арналған декларацияның тіркеу нөмірін және декларацияланатын тауардың реттік нөмірін;
үшінші елден әкелінген тауарларды өткізген жағдайда – тауарға арналған декларацияның 32-жолында көрсетілген тауардың реттік нөмірін;

заверение товаросопроводительных документов территориальным органом государственных доходов, в соответствии с пунктами 8, 9, 10, 11, 12 и 13 настоящей Инструкции – до введения системы обмена между уполномоченными органами государств-членов ЕАЭС в электронной форме в режиме реального времени;
обработки информации, содержащейся в системе учета, для передачи в уполномоченные органы других государств-членов ЕАЭС.
Глава 2. Порядок по организации системы учета отдельных товаров при их перемещении в рамках взаимной трансграничной торговли
4. При ввозе на территорию Республики Казахстан из третьих стран товаров, включенных в Перечень, декларация на товары оформляется отдельно (отдельной декларацией на товары) по товарам, включенным в Перечень, по которым применены пониженные ставки пошлин.
Декларант при ввозе товаров, включенных в Перечень, по которым применены ставки ввозных таможенных пошлин, установленные ЕТТ ЕАЭС, и товаров, не включенных в Перечень, производит декларирование в одной декларации на товары.
5. При помещении товаров, включенных в Перечень, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, первая цифра элемента 3 регистрационного номера декларации на товары подлежит заполнению в следующем порядке:
0 – в отношении товаров, к которым применены ставки ЕТТ ЕАЭС;
1 – в отношении товаров, к которым применены пониженные ставки пошлины.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 6 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 10.10.2025 № 590 (вводится в действие с 01.01.2026).
6. Соотнесение сведений о товарах, включенных в Перечень, а также товарах, код ТН ВЭД ЕАЭС и наименование которых включены в Перечень, вывозимых в другие государства-члены ЕАЭС, с информацией о товарах, осуществляется посредством отражения в электронном счете-фактуре, утвержденного приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2019 года № 370 "Об утверждении Правил выписки счета-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур и его формы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18583) (далее – электронный счет-фактура) при реализации указанных товаров:
признака происхождения товара, указанного в графе 2 раздела G электронного счета-фактуры;
регистрационного номера декларации на товары и порядкового номера декларируемого товара – в случае реализации товара, ввезенного из третьих стран;
порядкового номера товара, указанного в строке 32 декларации на товары – в случае реализации товара, ввезенного из третьих стран;

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 06.09.2021 № 905 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО басқа мүше мемлекеттің аумағына Тізбеге енгізілген тауарларды, сондай-ақ ЕАЭО СЭҚ ТН коды және атауы Тізбеге енгізілген тауарларды әкету кезінде салық төлеуші МКО осы нұсқаулықтың 1, 3 және 4 қосымшасына сәйкес тауарға ілеспе құжаттарды куәландыру туралы өтінішті табыс етеді.
МКО табыс етілген өтініштің негізінде:
Тізбеге енгізілген және Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО басқа мүше мемлекеттердің аумағына әкетуге арналған тауарлар қалдығы барының дұрыстығына;
ЕАЭО СЭҚ ТН коды және атауы Тізбеге енгізілген және Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО басқа мүше мемлекеттердің аумағына әкетуге арналған тауарлар қалдығы барының дұрыстығына;
Осы нұсқаулықтың 1, 3 және 4 қосымшасына сәйкес тауардың ілеспе құжаты ретінде куәландыру туралы өтінішті растауға арналған өтініште көрсетілген мәліметтердің тауарлардың қалдығы бойынша мәліметтермен сәйкестігіне камеральдық бақылауды жүзеге асырады.
МКО өтінішті табыс еткен күннен кейінгі күнтізбелік бір күннен кешіктірмей табыс етілген құжаттардың көшірмелерін куәландырады не оны куәландырудан бас тартады.
Қазақстан Республикасы және ЕАЭО заңнама талаптарына сәйкес келмеген жағдайда құжаттар куәландыруға жатпайды.
9. Бұрын үшінші елден Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген, Тізбеге енгізілген тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағына әкеткен кезде МКО мөрімен куәландырылған электрондық шот-фактуралардың және тауарларға арналған декларациялардың көшірмелері тауарға ілеспе құжат болып табылады.
Салық төлеуші аумақтық МКО тауарға арналған декларациялардың және электрондық шот-фактуралардың көшірмелерін тауарға ілеспе құжат ретінде растау туралы өтінішті осы Нұсқаулықтағы 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілген құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып табыс етіледі.
МКО табыс етілген өтініштің негізінде:
электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде бар, электрондық шот-фактуралардың табыс етілген электрондық шот-фактуралардың көшірмелерімен сәйкестігіне;
МКО ақпараттық жүйесінде бар тауарларға арналған декларациялардың табыс етілген тауарларға арналған декларациялардың көшірмелерімен сәйкестігіне камеральдық бақылауды жүзеге асырады.
МКО өтінішті табыс еткен күннен кейінгі күнтізбелік бір күннен кешіктірмей табыс етілген электрондық шот-фактуралар мен тауарларға арналған декларациялардың көшірмелерін куәландырады не куәландырудан бас тартады. Бас тарту осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.

Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра финансов РК от 06.09.2021 № 905 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При вывозе товаров, включенных в Перечень, а также товаров, код ТН ВЭД ЕАЭС и наименование которых включены в Перечень, с территории Республики Казахстан на территорию другого государства-члена ЕАЭС налогоплательщик представляет в ОГД заявление о заверении товаросопроводительных документов согласно приложениям 1, 3 и 4 к настоящей Инструкции.
ОГД на основании представленного заявления осуществляет камеральный контроль:
достоверности наличия остатков товаров, включенных в Перечень, и предназначенных к вывозу с территории Республики Казахстан на территорию других государств-членов ЕАЭС;
достоверности наличия остатков товаров, код ТН ВЭД ЕАЭС и наименование которых включены в Перечень, и предназначенных к вывозу с территории Республики Казахстан на территорию других государств-членов ЕАЭС;
соответствия сведений по остаткам товаров сведениям, указанным в заявлении о заверении в качестве товаросопроводительных документов, согласно приложениям 1, 3 и 4 к настоящей Инструкции.
ОГД не позднее одного календарного дня, следующего за днем представления заявления, заверяет копии представленных документов.
Документы не подлежат заверению в случаях несоответствия требованиям законодательства ЕАЭС и Республики Казахстан.
9. При вывозе с территории Республики Казахстан на территорию государств-членов ЕАЭС товаров, включенных в Перечень, ранее ввезенных на территорию Республики Казахстан из третьих стран, товаросопроводительными документами являются заверенные печатью ОГД копии электронных счетов-фактур и деклараций на товары.
Налогоплательщик представляет в территориальный ОГД заявление о заверении в качестве товаросопроводительных документов копий деклараций на товары и электронных счетов-фактур по форме согласно приложению 1 настоящей Инструкции с приложением копий указанных документов.
ОГД на основании представленного заявления осуществляет камеральный контроль:
на соответствие электронных счетов-фактур, имеющихся в информационной системе электронных счетов-фактур, с представленными копиями электронных счетов-фактур;
на соответствие деклараций на товары, имеющихся в информационной системе ОГД, с представленными копиями деклараций на товары.
ОГД не позднее одного календарного дня, следующего за днем представления заявления, заверяет копии представленных электронных счетов-фактур и деклараций на товары либо отказывает в их заверении. Отказ оформляется по форме согласно приложению 2 настоящей Инструкции.

10. ЕАЭО СЭҚ ТН коды және атауы Тізбеге енгізілген және бұрын ЕАЭО мүше мемлекеттен Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО мүше мемлекеттің аумағына әкеткен кезде, МКО мөрімен куәландырылған, электрондық шот-фактуралардың көшірмелері және тауарларды әкелу және жанама салықты төлеу туралы өтініш тауарға ілеспе құжат болып табылады.
Салық төлеуші аумақтық МКО электрондық шот-фактураның көшірмелерін және тауарларды әкелу және жанама салықты төлеу туралы өтінішті тауарға ілеспе құжат ретінде куәландыру туралы өтінішті табыс етіп, осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес көрсетілген құжаттардың қосымшасымен ұсынылады.
МКО табыс етілген өтініштің негізінде:
электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде бар, электрондық шот-фактуралардың табыс етілген электрондық шот-фактуралардың көшірмелерімен сәйкестігіне;
МКО ақпараттық жүйесіндегі тауарларды әкелу және жанама салықты төлеу туралы өтініштің табыс етілген тауарларды әкелу және жанама салықты төлеу туралы өтініштің көшірмесімен сәйкестігіне камералдық бақылауды жүзеге асырады.
МКО өтініш табыс етілген күннен кейінгі күнтізбелік бір күннен кешіктірмей, табыс етілген электрондық шот-фактуралардың көшірмелерін куәландырады не оларды куәландырудан бас тартады. Бас тарту осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
11. ЕАЭО СЭҚ ТН коды және атауы Тізбеге енгізілген, Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағына әкеткен кезде МКО мөрімен куәландырылған электрондық шот-фактуралардың көшірмелері тауарларға арналған ілеспе жүкқұжат болып табылады.
Салық төлеуші аумақтық МКО-ға осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық шот-фактуралардың көшірмелерін тауарларға арналған ілеспе жүкқұжат ретінде куәландыру туралы өтінішті табыс етеді.
МКО табыс етілген өтініштің негізінде:
электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде бар электрондық шот-фактуралардың табыс етілген электрондық шот-фактуралардың көшірмелерімен сәйкестігіне;
электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде СТ-1 немесе СТ-KZ нысанындағы тауардың шығарылуы туралы сертификаттардың барына;
электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде бар көрсетілген сертификаттардағы тауарлардың сипаттамасы туралы ақпараттардың "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының ақпараттық жүйесіндегі мәліметтермен сәйкестігіне камералдық бақылауды жүзеге асырады.
МКО өтініш тіркелген сәттен бастап үш сағаттан кешіктірмей ұсынылған электрондық шот-фактуралардың көшірмелерін куәландырады не оларды куәландырудан бас тартады. Бас тарту осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.

10. При вывозе с территории Республики Казахстан на территорию государств-членов ЕАЭС товаров, код ТН ВЭД ЕАЭС и наименование которых включены в Перечень, ранее ввезенных на территорию Республики Казахстан из государств-членов ЕАЭС, товаросопроводительными документами являются заверенные печатью ОГД копии электронных счетов-фактур и заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов.
Налогоплательщик представляет в территориальный ОГД, заявление о заверении в качестве товаросопроводительных документов копий электронных счетов-фактур и заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по форме согласно приложению 3 настоящей Инструкции с приложением копий указанных документов.
ОГД на основании представленного заявления осуществляет камеральный контроль:
соответствия электронных счетов-фактур, имеющихся в информационной системе электронных счетов-фактур, с представленными копиями электронных счетов-фактур;
соответствия заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов в информационной системе ОГД с представленными копиями заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов.
ОГД не позднее одного календарного дня, следующего за днем представления заявления, заверяет копии представленных электронных счетов-фактур либо отказывает в их заверении. Отказ оформляется по форме согласно приложению 2 настоящей Инструкции.
11. При вывозе с территории Республики Казахстан на территорию государств-членов ЕАЭС произведенных на территории Республики Казахстан товаров, код ТН ВЭД ЕАЭС и наименование которых включены в Перечень, товаросопроводительными документами являются заверенные печатью ОГД копии электронных счетов-фактур.
Налогоплательщик представляет в территориальный ОГД заявление о заверении в качестве товаросопроводительных документов копий электронных счетов-фактур по форме согласно приложению 4 настоящей Инструкции.
ОГД на основании представленного заявления осуществляет камеральный контроль:
соответствия электронных счетов-фактур, имеющихся в информационной системе электронных счетов-фактур, с представленными копиями электронных счетов-фактур;
наличия сертификата о происхождении товаров формы СТ-1 и СТ-KZ в информационной системе электронных счетов фактур;
соответствия сведений об описании товаров, указанных в сертификатах, имеющихся в информационной системе электронных счетов фактур, с данными информационной системы Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
ОГД не позднее трех часов с момента регистрации заявления заверяет копии представленных электронных счетов-фактур либо отказывает в их заверении. Отказ оформляется по форме согласно приложению 2 настоящей Инструкции.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 06.09.2021 № 905 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Қазақстан Республикасының аумағынан Тізбеге енгізілген тауарларды, сондай-ақ ЕАЭО СЭҚ ТН коды және атауы Тізбеге енгізілген тауарларды ЕАЭО басқа мүше мемлекеттердің аумағына әкеткен және Хаттама күшіне енгенге дейін әкелген (өндірген) кезде, МКО мөрімен куәландырылған тауарға ілеспе құжаттарының көшірмелері тауарға ілеспе құжат болып табылады.
Салық төлеуші МКО:
Осы нұсқаулықтың 1, 3 және 4-қосымшаларына сәйкес нысандардың біреуі бойынша тауарға ілеспе құжаттар ретінде растау туралы өтінішті;
Тізбеге енгізілген, Хаттама күшіне енгенге дейін Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген не Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген тауарлар қалдығының барын растау мақсатында салықтық тексеру жүргізуге өтінішті табыс етеді. Өтінішті осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табыс етеді.
13. МКО табыс еткен өтініштердің негізінде:
кедендік декларациялау Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес жүргізілген, үшінші елдерден Қазақстан Республикасының аумағына Тізбеге енгізілген тауарларды әкелу фактісіне;
Хаттама күшіне енгенге дейін бұрын үшінші елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін және ЕАЭО басқа мүше мемлекеттердің аумағына әкетуге арналған Тізбеге енгізілген тауарлардың қалдығы барына растығына;
ЕАЭО мүше мемлекеттерден Қазақстан Республикасының аумағына ЕАЭО СЭҚ ТН коды және атауы Тізбеге енгізілген тауарларды әкелу фактісіне;
Хаттама күшіне енгенге дейін бұрын ЕАЭО мүше мемлекеттерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін және ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағына әкетуге арналған ЕАЭО СЭҚ ТН коды және атауы Тізбеге енгізілген тауарлардың қалдығы барына растығына;
Хаттама күшіне енгенге дейін Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген және ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағына әкетуге арналған ЕАЭО СЭҚ ТН коды және атауы Тізбеге енгізілген тауарлардың қалдығы барына растығына;
тауарға ілеспе құжат ретінде куәландыру туралы растауға арналған өтініште көрсетілген мәліметтердің тауарлардың қалдығы бойынша мәліметтермен сәйкестігіне салықтық тексеру жүргізу жөніндегі шараларды қабылдайды.
Тауарға ілеспе құжаттарының көшірмелері салықтық тексеру аяқталғаннан кейін күнтізбелік үш күннен кешіктірмей куәландырылады.
Салықтық тексерудің нәтижелері бойынша осы тармақта көрсетілген мәселелер расталмаған жағдайда, МКО тауарға ілеспе құжаттарын куәландырудан бас тартады. Бас тарту осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.

Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра финансов РК от 06.09.2021 № 905 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При вывозе на территорию другого государства-члена ЕАЭС товаров, включенных в Перечень, а также товаров, код ТН ВЭД ЕАЭС и наименование которых включены в Перечень, с территории Республики Казахстан и ввезенных (произведенных) до вступления в силу Протокола, товаросопроводительными документами являются заверенные печатью ОГД копии товаросопроводительных документов.
Налогоплательщик представляет в ОГД:
заявление о заверении в качестве товаросопроводительных документов по одной из форм согласно приложениям 1, 3 и 4 к настоящей Инструкции;
заявление на проведение налоговой проверки в целях подтверждения наличия остатков товаров, включенных в Перечень, ввезенных на территорию Республики Казахстан либо произведенных на территории Республики Казахстан до вступления в силу Протокола. Заявление представляется по форме, согласно приложению 5 настоящей Инструкции.
13. ОГД на основании представленного заявления принимает меры по проведению налоговой проверки:
факта ввоза товаров, включенных в Перечень, на территорию Республики Казахстан из третьих стран, таможенное декларирование которого произведено в соответствии с таможенным законодательством ЕАЭС и (или) Республики Казахстан;
достоверности наличия остатков товаров, включенных в Перечень, ранее ввезенных на территорию Республики Казахстан из третьих стран до вступления в силу Протокола и предназначенных к вывозу на территорию другого государства-члена ЕАЭС;
факта ввоза товаров, код ТН ВЭД ЕАЭС и наименование которых включено в Перечень, на территорию Республики Казахстан из государств-членов ЕАЭС;
достоверности наличия остатков товаров, код ТН ВЭД ЕАЭС и наименование которых включено в Перечень, ранее ввезенных на территорию Республики Казахстан из государств-членов ЕАЭС до вступления в силу Протокола и предназначенных к вывозу на территорию государства-члена ЕАЭС;
достоверности наличия остатков товаров, код ТН ВЭД ЕАЭС и наименование которых включено в Перечень, произведенных на территории Республики Казахстан до вступления в силу Протокола и предназначенных к вывозу на территорию государства-члена ЕАЭС;
соответствия сведений по остаткам товаров сведениям, указанным в заявлении на подтверждение о заверении в качестве товаросопроводительного документа.
Копии товаросопроводительных документов заверяются не позднее трех календарных дней после завершения налоговой проверки.
В случае неподтверждения по результатам налоговой проверки вопросов, указанных в настоящем пункте, ОГД отказывает в заверении товаросопроводительных документов. Отказ оформляется по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.

14. Осы Нұсқаулықтың 8, 9, 10, 11 және 13-тармақтарында көзделген жағдайларға сәйкес келмеген кезде электрондық шот-фактуралардың көшірмелері куәландырылмайды.
Ескерту. Нұсқаулық 14-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 06.09.2021 № 905 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттердің
өзара трансшекаралық саудасы
шеңберінде жекелеген
тауарларды өткізу кезінде
оларды есепке алу жүйесін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
1-қосымша
Нысан
___________________________
(аумақтық мемлекеттік кірістер
органның атауы) кімнен
___________________________
(салық төлеушінің тегі, аты,
әкесінің аты (болған
кезде)/атауы)
___________________________
жеке сәйкестендіру номері/
бизнес-сәйкестендіру номері
20__ жылғы "___" ___________
Тауарға арналған декларациялар мен электрондық шот-фактуралардың көшірмелерін тауарға ілеспе құжаттары ретінде куәландыру туралы өтініш №____
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 04.05.2020 № 449 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін, күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағына
Тізбеге енгізілген тауарларды әкетуге байланысты
____________________________________________________________
(мемлекетті көрсетіңіз)
тауарлардың декларациялары (ТД) мен электрондық шот- фактуралардың (ЭШФ) мынадай көшірмелерін тауарлардың ілеспе құжаты ретінде растауыңызды өтінем:
Құжат көшірмесінің түрі (ТД немесе ЭШФ)
ТД немесе ЭШФ құжатының тіркеу нөмірі (тиісінше)
1
2
Куәландырылған шот-фактураға түзетілген, қосымша шот-фактураларды жазу, тауарлардың декларациясына түзетулер берілген, сондай-ақ куәландырылған шот-фактура кері қайтарылған, күші жойылған жағдайда, электрондық шот-фактуралардың, тауарлар декларациясының алдында куәландырған көшірмелері қолдануға жатпайды.
Ескертпе:
* Кесте куәландыру үшін құжаттың табыс етілетін көшiрмесiнiң әрқайсысы бойынша жолма-жол (жол саны шектеусіз) толтырылады.
____________________________
Жеке кәсіпкерлік
субъектілерімен
байланысты заңды тұлғаларды
қоспағанда, өтініш берушінің
қолы және мөрі
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттердің
өзара трансшекаралық саудасы
шеңберінде жекелеген
тауарларды өткізу кезінде
оларды есепке алу жүйесін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
2-қосымша
Тауарлар арналған ілеспе жүкқұжаттарын куәландырудан бас тарту
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 06.09.2021 № 905 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

14. Копии электронных счетов-фактур не заверяются при несоответствии условиям, предусмотренным пунктами 8, 9, 10, 11 и 13 настоящей Инструкции.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 14, в соответствии с приказом Министра финансов РК от 06.09.2021 № 905 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Инструкции по
организации системы учета
отдельных товаров, при их
перемещении в рамках взаимной
трансграничной торговли
государств-членов Евразийского
экономического союза
Форма
____________________________
(наименование территориального
органа государственных доходов)
от _________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)/
наименование налогоплательщика)
____________________________
индивидуальный идентификационный
номер/бизнес-
идентификационный номер
"___" _________________ 20___
Заявление о заверении в качестве товаросопроводительных документов копий
деклараций на товары и электронных счетов-фактур № ____
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 04.05.2020 № 449 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В связи с вывозом товаров, включенных в Перечень, на территорию
государства-члена Евразийского экономического союза –
_______________________________________________________________________
(указать государство)прошу заверить в качестве товаросопроводительных документов
следующие копии деклараций на товары (ДТ) и электронных счетов-фактур (ЭСФ):
Вид копии документа (ДТ или ЭСФ)
Регистрационный номер документа ДТ или ЭСФ (соответственно)
1
2
В случаях подачи корректировки декларации на товары, выписки исправленного, дополнительного счета-фактуры к заверенному счету-фактуры, а также аннулирования, отзыва заверенного счета-фактуры, ранее заверенные копии деклараций на товары, электронных счетов-фактур не подлежат использованию.
Примечание:
* Таблица заполняется построчно по каждой представляемой копии документа для заверения (без ограничения количества строк).
__________________________
Подпись заявителя и печать,
за исключением юридических
лиц, относящихся к субъектам
частного предпринимательства
Приложение 2 к Инструкции по
организации системы учета
отдельных товаров, при их
перемещении в рамках взаимной
трансграничной торговли
государств-членов Евразийского
экономического союза
Форма
Отказ в заверении товаросопроводительных документов
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 06.09.2021 № 905 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелу мен олардың айналымының кейбір мәселелері туралы хаттаманың 3-бабы 4-тармағы негізінде
_____________________________________________________________ (аумақтық мемлекеттік кірістер органының атауы)
Сізді _________________________________________________________ (салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)/атауы)
_____________________________________________________________ (жеке сәйкестендіру номері/бизнес-сәйкестендіру номері)
тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды куәландыру туралы Өтінішке қоса берілген мынадай көшірмелерді:
Құжат көшірмесінің түрі
Тіркеу нөмірі
1
2
тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттар ретінде куәландырудан бас тарту туралы хабарлайды.
Өтініштерді тіркеу журналындағы кіріс нөмірі _____________________
Мынадай себептер бойынша:
Тізбеге енгізілген және Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО басқа мүше мемлекеттердің аумағына әкетуге арналған тауарлар қалдығы барының дұрыс еместігі;
ЕАЭО СЭҚ ТН коды және атауы Тізбеге енгізілген және Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО басқа мүше мемлекеттердің аумағына әкетуге арналған тауарлар қалдығы барының дұрыс еместігі;
осы нұсқаулықтың 1, 3 және 4 қосымшасына сәйкес тауардың ілеспе құжаты ретінде куәландыру туралы өтінішті растауға арналған өтініште көрсетілген мәліметтердің тауарлардың қалдығы бойынша мәліметтермен сәйкес еместігі;
электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде бар, электрондық шот-фактуралардың табыс етілген электрондық шот-фактуралардың көшірмелерімен сәйкес еместігі;
МКО ақпараттық жүйесінде бар тауарларға арналған декларациялардың табыс етілген тауарларға арналған декларациялардың көшірмелерімен сәйкес еместігі;
МКО ақпараттық жүйесіндегі тауарларды әкелу және жанама салықты төлеу туралы өтініштің табыс етілген тауарларды әкелу және жанама салықты төлеу туралы өтініштің көшірмесімен сәйкес еместігі;
электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде СТ-1 немесе СТ-KZ нысанындағы тауардың шығарылуы туралы сертификаттардың жоқтығы;
электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде бар көрсетілген сертификаттардағы тауарлардың сипаттамасы туралы ақпараттардың "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының ақпараттық жүйесіндегі мәліметтермен сәйкес еместігі;
кедендік декларациялау Кеден одағының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес жүргізілген, үшінші елдерден Қазақстан Республикасының аумағына Тізбеге енгізілген тауарларды әкелу фактісінің жоқтығы;
Хаттама күшіне енгенге дейін бұрын үшінші елдерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін және ЕАЭО басқа мүше мемлекеттердің аумағына әкетуге арналған Тізбеге енгізілген тауарлардың қалдығы барының дұрыс еместігі;
ЕАЭО мүше мемлекеттерден Қазақстан Республикасының аумағына ЕАЭО СЭҚ ТН коды және атауы Тізбеге енгізілген тауарларды әкелу фактісінің жоқтығы;
Хаттама күшіне енгенге дейін бұрын ЕАЭО мүше мемлекеттерден Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін және ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағына әкетуге арналған ЕАЭО СЭҚ ТН коды және атауы Тізбеге енгізілген тауарлардың қалдығы барының дұрыс еместігі;
Хаттама күшіне енгенге дейін Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген және ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағына әкетуге арналған ЕАЭО СЭҚ ТН коды және атауы Тізбеге енгізілген тауарлардың қалдығы барының дұрыс еместігі;
"Қазақстан Республикасының Дүниежүзілік сауда ұйымына қосылуымен байланысты Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелу және айналымының кейбір мәселелері туралы" Еуразиялық Үкіметаралық Кеңестің 2016 жылғы 12 тамыздағы № 5 Шешімінің 2-тармағына сәйкес ілеспе құжаттардың болмауы табылады.
_____________________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде))
_____________________________________________________________ аумақтық мемлекеттік кірістер органының бөлімшесі басшысының қолы
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттердің
өзара трансшекаралық саудасы
шеңберінде жекелеген
тауарларды өткізу кезінде
оларды есепке алу жүйесін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
3-қосымша
Нысан
___________________________
(аумақтық мемлекеттік кірістер
органның атауы) кімнен
___________________________
(салық төлеушінің тегі, аты,
әкесінің аты (болған
кезде)/атауы)
___________________________
жеке сәйкестендіру номері/
бизнес-сәйкестендіру номері
20__ жылғы "___" ___________
Электрондық шот-фактуралардың және тауарларды әкелу және жанама салықты төлеу туралы өтініштің көшірмелерін тауарға ілеспе құжаттар ретінде куәландыру туралы өтініш №___

На основании пункта 4 статьи 3 Протокола о некоторых вопросах ввоза и обращения
товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза,
ратифицированного Законом Республики Казахстан
_________________________________________________________________________
(наименование территориального органа государственных доходов)
уведомляет Вас ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)/ наименование налогоплательщика)
_________________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер)
об отказе в заверении в качестве товаросопроводительных документов следующих копий:
Вид копии документа
Регистрационный номер
1
2
приложенных к Заявлению о заверении товаросопроводительных документов.
Входящий номер в журнале регистрации Заявлений _____________________________
По следующим причинам:
не достоверность наличия остатков товаров, включенных в Перечень,
и предназначенных к вывозу с территории Республики Казахстан на территорию
других государств-членов ЕАЭС;
не достоверность наличия остатков товаров, код ТН ВЭД ЕАЭС и
наименование которых включены в Перечень, и предназначенных к вывозу
с территории Республики Казахстан на территорию других государств-членов ЕАЭС;
не соответствие сведений по остаткам товаров сведениям, указанным
в заявлении о заверении в качестве товаросопроводительных документов, согласно
приложениям 1, 3 и 4 к настоящей Инструкции;
не соответствие электронных счетов-фактур, имеющихся в информационной
системе электронных счетов-фактур, с представленными копиями электронных
счетов-фактур;
не соответствие деклараций на товары, имеющихся в информационной
системе ОГД, с представленными копиями деклараций на товары;
не соответствие заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
в информационной системе ОГД с представленными копиями заявлений о ввозе
товаров и уплате косвенных налогов;
отсутствие сертификата о происхождении товаров формы СТ-1 и СТ-KZ
в информационной системе электронных счетов фактур;
не соответствие сведений об описании товаров, указанных в сертификатах,
имеющихся в информационной системе электронных счетов фактур, с данными
информационной системы Национальной палаты предпринимателей
Республики Казахстан "Атамекен";
отсутствие факта ввоза товаров, включенных в Перечень, на территорию
Республики Казахстан из третьих стран, таможенное декларирование которого
произведено в соответствии с таможенным законодательством ЕАЭС и (или)
Республики Казахстан;
не достоверность наличия остатков товаров, включенных в Перечень,
ранее ввезенных на территорию Республики Казахстан из третьих стран
до вступления в силу Протокола и предназначенных к вывозу на территорию
другого государства-члена ЕАЭС;
отсутствие факта ввоза товаров, код ТН ВЭД ЕАЭС и наименование
которых включено в Перечень, на территорию Республики Казахстан
из государств-членов ЕАЭС;
не достоверность наличия остатков товаров, код ТН ВЭД ЕАЭС
и наименование которых включено в Перечень, ранее ввезенных на территорию
Республики Казахстан из государств-членов ЕАЭС до вступления в силу Протокола
и предназначенных к вывозу на территорию государства-члена ЕАЭС;
не достоверность наличия остатков товаров, код ТН ВЭД ЕАЭС
и наименование которых включено в Перечень, произведенных на территории
Республики Казахстан до вступления в силу Протокола и предназначенных
к вывозу на территорию государства-члена ЕАЭС;
отсутствие сопровождающих документов согласно пункту 2 Решений
Евразийского Межправительственного Совета "О некоторых вопросах ввоза
и обращения товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза
в связи с присоединением Республики Казахстан к Всемирной торговой организации"
от 12 августа 2016 года № 5.
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)),
__________________________________________________________________________
подпись руководителя подразделения территориального органа государственных доходов
Приложение 3 к Инструкции по
организации системы учета
отдельных товаров, при их
перемещении в рамках взаимной
трансграничной торговли
государств-членов Евразийского
экономического союза
Форма
____________________________
(наименование территориального
органа государственных доходов)
от__________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)/
наименование налогоплательщика)
____________________________
индивидуальный идентификационный
номер/бизнес-
идентификационный номер
"___" _____________ 20___
Заявление о заверении в качестве товаросопроводительных документов
копий электронных счетов-фактур и заявлений о ввозе товаров и уплате
косвенных налогов №____

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 04.05.2020 № 449 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін, күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттен Қазақстан Республикасының
аумағына әкелінген Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды
және атауы Тізбеге енгізілген тауарларды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше
мемлекеттің аумағына әкетуге байланысты
____________________________________________________________
(мемлекетті көрсетіңіз)
электрондық шот-фактуралардың (ЭШФ) және тауарларды әкелу және жанама салықты
төлеу туралы өтініштің көшірмелерін тауарға ілеспе құжат ретінде куәландыруды
өтінем
Құжат көшірмесінің түрі (ЭШФ) және тауарларды әкелу және жанама салықты төлеу туралы өтініш
ЭШТ тіркеу нөмірі және тауарларды әкелу және жанама салықты төлеу туралы өтініштің нөмірі
1
2
Куәландырылған шот-фактураға түзетілген, қосымша шот-фактураларды жазу, тауарларды әкелу және жанама салықты төлеу туралы өтінішті кері қайтарылған, сондай-ақ куәландырылған шот-фактура кері қайтарылған, күші жойылған жағдайда, электрондық шот-фактуралардың, тауарларды әкелу және жанама салықты төлеу туралы өтініштің алдында куәландырған көшірмелері қолдануға жатпайды.
Ескертпе:
*Кесте куәландыру үшін құжаттың табыс етілетін көшірмесінің әрқайсысы бойынша жолма-жол (жол саны шектеусіз) толтырылады
____________________________
Жеке кәсіпкерлік
субъектілерімен
байланысты заңды тұлғаларды
қоспағанда, өтініш берушінің
қолы және мөрі
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттердің
өзара трансшекаралық саудасы
шеңберінде жекелеген
тауарларды, оларды өткізу
кезінде есепке алу жүйесін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
4-қосымша
Нысан
___________________________
(аумақтық мемлекеттік кірістер
органының атауы) кімнен
____________________________
(салық төлеушінің тегі, аты,
әкесінің аты (болған
кезде)/атауы)
____________________________
жеке сәйкестендіру нөмері/
бизнес-сәйкестендіру нөмері
20__ жылғы "___"
______________
Электрондық шот-фактуралардың көшірмелерін тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттар ретінде куәландыру туралы өтініш №___
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 06.09.2021 № 905 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген, Тізбеге енгізілген тауарларды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің аумағына әкетуге байланысты
_____________________________________________________________________________ (мемлекетті көрсетіңіз)
тауарға ілеспе құжаттар ретінде СТ-1 немесе СТ-KZ нысанындағы тауардың шығарылуы туралы сертификаттары бар электрондық шот-фактуралардың (ЭШФ) мынадай ұсынылған көшірмелерін куәландыруды сұраймын:
ЭШФ тіркеу нөмірі
СТ-1 немесе СТ-KZ нысанындағы тауардың шығарылуы туралы сертификатының нөмірі
1
2
Куәландырылған шот-фактураға түзетілген, қосымша шот-фактураларды жазу, сондай-ақ куәландырылған шот-фактура кері қайтарылған, күші жойылған жағдайда, электрондық шот-фактуралардың бұрын куәландырған көшірмелері қолдануға жатпайды.
Ескертпе:
* Кесте куәландыру үшін құжаттың табыс етілетін көшірмесінің әрқайсысы бойынша жолма-жол (жол саны шектеусіз) толтырылады.
____________________________
Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне
жататын заңды тұлғаларды
қоспағанда, өтініш берушінің
қолы және мөрі
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттердің
өзара трансшекаралық саудасы
шеңберінде жекелеген
тауарларды өткізу кезінде
оларды есепке алу жүйесін
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа
5-қосымша
Нысан
____________________________
(аумақтық мемлекеттік кірістер
органының атауы)
кімнен
____________________________
(салық төлеушінің тегі, аты,
әкесінің аты (болған
кезде)/атауы)
____________________________
жеке сәйкестендіру номері/
бизнес-сәйкестендіру номері
20__ жылғы "___"
______________
Салықтық тексеру жүргізу туралы өтініш

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 04.05.2020 № 449 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В связи с вывозом товаров, ввезенных на территорию Республики Казахстан из
государств-членов Евразийского экономического союза, код Товарной номенклатуры
внешнеэкономической деятельности и наименование которых включены в Перечень,
на территорию государства-члена Евразийского экономического союза –
__________________________________________________________________________
(указать государство)
прошу заверить в качестве товаросопроводительных документов следующие представленные
копии электронных счетов-фактур (ЭСФ) и заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов:
Вид копии документа (ЭСФ) и заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
Регистрационный номер ЭСФ и номер заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
1
2
...
В случаях отзыва заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, выписки исправленного, дополнительного счета-фактуры к заверенному счету-фактуры, а также аннулирования, отзыва заверенного счета-фактуры, ранее заверенные копии заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, электронных счетов-фактур не подлежат использованию.
Примечание:
* Таблица заполняется построчно по каждой представляемой копии документа для заверения (без ограничения количества строк).
____________________________
Подпись заявителя и печать,
за исключением юридических лиц,
относящихся к субъектам
частного предпринимательства
Приложение 4 к Инструкции по
организации системы учета
отдельных товаров, при их
перемещении в рамках взаимной
трансграничной торговли
государств-членов Евразийского
экономического союза
Форма
____________________________
(наименование
территориального органа
государственных доходов)
от _________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
/наименование
налогоплательщика)
____________________________
индивидуальный
идентификационный номер/
бизнес-идентификационный
номер
"___" ________________ 20 ___
Заявление о заверении в качестве товаросопроводительных документов
копий электронных счетов-фактур №____
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра финансов РК от 06.09.2021 № 905 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В связи с вывозом произведенных на территории Республики Казахстан товаров,
включенных в Перечень, на территорию государства-члена Евразийского экономического
союза
_______________________________________________________________________________
(указать государство)
прошу заверить в качестве товаросопроводительных документов следующие представленные
копии электронных счетов-фактур (ЭСФ), по которым имеются сертификаты происхождения
товара форма СТ-1 или СТ-KZ:
Регистрационный номер ЭСФ
Регистрационный номер сертификата о происхождении товара форма СТ-1 или СТ-KZ
1
2
...
В случаях выписки исправленного, дополнительного счета-фактуры к заверенному
счету-фактуре, а также аннулирования, отзыва заверенного счета-фактуры ранее заверенные
копии электронных счетов-фактур не подлежат использованию.
Примечание:
* Таблица заполняется построчно по каждой представляемой копии документа
для заверения (без ограничения количества строк).
____________________________
Подпись заявителя и печать,
за исключением юридических
лиц, относящихся к субъектам
частного предпринимательства
Приложение 5 к Инструкции по
организации системы учета
отдельных товаров, при их
перемещении в рамках взаимной
трансграничной торговли
государств-членов Евразийского
экономического союза
Форма
____________________________
(наименование
территориального органа
государственных доходов)
от
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
/наименование
налогоплательщика)
____________________________
индивидуальный
идентификационный номер/
бизнес-идентификационный
номер
"___" ________________ 20 ___
Заявление о проведении налоговой проверки

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 06.09.2021 № 905 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
I-бөлім. Салықтық тексеру жүргізу туралы ақпарат
Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелу мен олардың айналымының кейбір мәселелері туралы хаттаманың 3-тармағына сәйкес (бұдан әрі – Хаттама), Хаттама күшіне енгенге дейін Қазақстан Республикасының аумағынан әкелінген Тізбеге енгізілген тауарларды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағына әкетуге байланысты салықтық тексеру жүргізуді сұраймын –
_____________________________________________________________________________ (мемлекетті көрсетіңіз)
II-бөлім. Салық төлеушінің келісімі
Біз (Мен) осы өтініштің шеңберiнде салықтық тексеру жүргізуге қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге келiсiмдi беремiз (беремін).
III-бөлім. Салық төлеушінің жауапкершілігі
Біз (Мен) осы өтініште келтірілген мәліметтердің дұрыстығы мен толықтығына Қазақстан Республикасының заңына сәйкес жауапкершілікте боламыз (боламын).
____________________________________________________________
Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда, салық төлеуші басшысының (уәкілетті өкілінің) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), қолы және мөрі
____________________________________________________________ Өтінішті табыс еткен күні
IV-бөлім. Мемлекеттік органның белгісі
____________________________________________________________ Өтінішті қабылдаған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) және қолы
____________________________________________________________ Өтініштің кіріс нөмірі және қабылдау күні

Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра финансов РК от 06.09.2021 № 905 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел I. Информация о проведении налоговой проверки
В соответствии со статьей 3 Протокола о некоторых вопросах ввоза и обращения
товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза,
ратифицированного Законом Республики Казахстан (далее – Протокол) прошу произвести
налоговую проверку в связи с вывозом товаров, включенных в Перечень, ввезенных
на территорию Республики Казахстан до вступления в силу Протокола, на территорию
государства-члена Евразийского экономического союза –
________________________________________________________________________________
указать государство)
Раздел II. Согласие налогоплательщика
Мы (Я) даем (даю) согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для проведения налоговой проверки в рамках настоящего заявления.
Раздел III. Ответственность налогоплательщика
Мы (Я) несем (несу) ответственность в соответствии с законами
Республики Казахстан за достоверность и полноту сведений, приведенных
в настоящем заявлении.
________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя налогоплательщика
(уполномоченного представителя), подпись и печать, за исключением юридических
лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства
___________________________________________ Дата подачи заявления
Раздел IV. Отметка государственного органа
_______________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись должностного лица,
принявшего заявление
_______________________________________________________________
Входящий номер и дата приема заявления