"46. Кассаны түгендеу кезiнде кассада ақшаның, ақша құжаттарының және қатаң есепке алу бланкілерінің бар болуы тексерiледi.
Ақшалай қаражаттың бар-жоғы әрбір купюраны және әрбір тиынды қайта санау жолымен тексерiледi.
Қатаң есепке алу бланкiлерi түрлерi, нөмiрлерi және бланкiлердiң сериялары бойынша, бланктердің түрлері бойынша бастапқы және соңғы нөмірлері ескеріле отырып тексерiледi.
Кассаны түгендеу осы Қағидаға 19-қосымшаға сәйкес актімен ресімделеді.
Құндылықтар мен қатаң есептегі бланкілерді түгендеу нәтижелері осы Қағидаға 20-қосымшаға сәйкес түгендеу тізілімінде ресімделеді.";
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Бағалы қағаздарды түгендеу актіде атауын, сериясын, нөмірін, номиналды және іс жүзіндегі құнын, өтеу мерзімін және жалпы сомасын көрсете отырып жекелеген эмитенттер бойынша жүргізіледі. Әрбір бағалы қағаздың деректемелері, ұйымның бухгалтериясында сақталатын тізімдеменің (тізілімнің, кітаптың) деректерімен салыстырылады. Арнайы ұйымда сақтауға тапсырылған бағалы қағаздарды түгендеу деген ұйымның бухгалтерлік есепке алудың тиісті шотында есепте тұрған қалдықтар сомасын осы арнайы ұйымның үзінділерінің деректерімен салыстыруды білдіреді. Бағалы қағазарды түгендеудің деректерін рәсімдеу үшін осы Қағидаға 23-қосымша нысаны бойынша негізгі мақсатына сәйкес атаулары бойынша жасалатын түгендеу тізімдеме (салыстыру ведомості) қолданылады.
Түгендеу комиссиясы құжатсыз нысан бойынша түгендеуді қаржылық инвестицияның шарттың және тізілімнен үзіндінің негізінде жүргізеді.
Қаржылық инвестицияларды түгендеудің деректерін ресімдеу үшін осы Қағидаға 24-қосымшаға нысаны бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілеріне салынған қаржылық инвестициялар актісі қолданылады.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Бухгалтерлік есепке алудың деректерімен мүліктің нақты болуына түгендеу жүргізу кезінде анықталған алшақтықтар Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне № 6443 болып енгізілген) Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесімен айқындалған тәртіпте көрсетіледі.
Артық шыққан негізгі құралдар, қорлар, ақша қаражаттары және басқа құндылықтар кіріске алынуға есептелуге жатады.
Материалдық құндылықтардың жетіспеушілігі, сондай-ақ табиғи азаюдың нормадан артық бүлінуі кінәлі адамдарға жатқызылады. Кінәлі адамдар белгіленбеген немесе сот кінәлі адамдардан өндіріп алудан бас тартқан жағдайларда жетіспеушілік пен бүлдіруден болған зияндар мемлекеттік мекеменің шығыстарына жатқызылып есептен шығарылады.
Құндылықтардың жетіспеушілігін және табиғи азаюдың нормадан артық бүлінуін есептен шығаруды ресімдеу үшін ұсынылатын құжаттарға құқық қорғау немесе сот органдарының кінәлі адамдардың жоқ екені (кінәлі адамдардан зиянды өндіріп алудан бас тарту туралы) туралы шешімі немесе уәкілетті мамандандырылған ұйымдардың пайдалануға жарамсыздығы туралы қорытынды қоса беріледі.";

"46. При инвентаризации кассы проверяется фактическое наличие денег, денежных документов и бланков строгой отчетности.
Наличие денежных средств проверяется путем покупюрного и помонетного пересчета наличных денег.
Проверка фактического наличия бланков строгой отчетности производится по видам, номерам и сериям бланков с учетом начальных и конечных номеров по видам бланков.
Инвентаризация кассы оформляется актом согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
Результаты инвентаризации ценностей и бланков строгой отчетности оформляются инвентаризационной описью согласно приложению 20 к настоящим Правилам.";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. Инвентаризация ценных бумаг проводится по отдельным эмитентам с указанием в акте названия, серии, номера, номинальной и фактической стоимости, сроков гашения и общей суммы. Реквизиты каждой ценной бумаги сопоставляются с данными описей (реестров, книг), хранящихся в бухгалтерии организации. Инвентаризация ценных бумаг, сданных на хранение в специальные организации, заключается в сверке остатков сумм, числящихся на соответствующих счетах бухгалтерского учета организации, с данными выписок этих специальных организаций. Для оформления данных инвентаризации ценных бумаг составляется инвентаризационная опись (сличительная ведомость) по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
Инвентаризация финансовых инвестиций по бездокументарной форме проводится инвентаризационной комиссией на основании договора и выписки из реестра.
Для оформления данных инвентаризации финансовых инвестиций составляется акт инвентаризации финансовых инвестиций в субъекты квазигосударсвенного сектора по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. Выявленные при инвентаризации расхождения фактического наличия имущества с данными бухгалтерского учета отражаются в порядке определенном с Правилами ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 (зарегистрированный в реестре Государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 6443).
Основные средства, запасы, денежные средства и другие материальные ценности, оказавшиеся в излишке, подлежат оприходованию и зачислению на финансовый результат.
Недостача материальных ценностей, а также порча сверх норм естественной убыли относится на виновных лиц. В тех случаях, когда виновные лица не установлены или во взыскании с виновных лиц отказано судом, убытки от недостачи и порчи списываются на расходы государственного учреждения.
К документам, представляемым для оформления списания недостачи ценностей и порчи сверх норм естественной убыли, прилагаются решения правоохранительных или судебных органов, об отсутствии виновных лиц (об отказе во взыскании ущерба с виновных лиц) или заключение о непригодности к эксплуатации уполномоченных специализированных организаций.";

осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілген бұйрыққа 13-қосымша жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 24-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Бухгалтерлік есебі мен аудиті әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектурова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнiң
2015 жылғы 20 қазандағы
№ 523 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеме жүргізу қағидасына
13-қосымша
Нысан
_________________________ ______
мемлекеттік мекеме коды
"___" ______________ жағдай бойынша
Аяқталмаған құрылысты түгендеу актісі
___ __________________ № ____ бұйрықтың (өкімнің) негізінде ___
_________________ жағдай бойынша №___ баланс шотында есепке
алынғандарының іс жүзіндегі құндылықтары қалдықтарын алып тастау
жүргізілді.
Түгендеу: ___ _____________________ басталды.
___ _____________________ аяқталды.
Түгендеу кезінде мыналар белгіленді:
№ р/н
Аяқталмаған құрылыстың атауы
Құрылыс бойынша басталған жұмыстың жылы
Сандық өлшемдер (га, кв.м. алаңы, саны)
Дайындық пайызы (аяқталмаған құрылыс үшін); жұмыстар көлемі
Шығындардың барлығы, теңге
Аяқталмаған құрылысқа сипаттама
1
2
3
4
5
6
7
жиыны
х
х
Бірліктердің жалпы саны іс жүзінде _____________________________
жазумен
Жазба бойынша жиынтығы іс жүзінде, теңге________________________
жазумен
Комиссия төрағасы: _________ _______ ________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, болған кездегі -
әкесінің аты))
Комиссия мүшелері: _________ _______ ________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, болған кездегі -
әкесінің аты))
"___" _______________________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнiң
2015 жылғы 20 қазандағы
№ 523 бұйрығына
2-қосымша
Мемлекеттік мекемелерде
түгендеу жүргізу қағидасына
24-қосымша
Нысан
"___" _______________________ жағдай бойынша квазимемлекеттік
сектор субъектілеріне салынған қаржылық инвестицияларды
түгендеу актісі
Төраға
_____________________________________________________________________
мүшелері ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
құрамындағы түгендеу комиссиясы
____________________________бұйрық негізінде қаржылық инвестицияларды
түгендеу жүргізді және мынаны анықтады:
№ р/н
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің атауы және мекенжайы
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталын қалыптастыруға және толықтыруға берілген аударылған/берілген*
Теңгерім бойынша сомасы
Квазимемлекеттік сектор субъектілерімен салыстырып тексеру актісі бойынша
Ескертпе
сомасы
негіздеме
1
2
3
4
5
6
7
жиыны
*- Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары, жергілікті атқарушы
органдардың шешімдері, мемлекеттік мүлікті иелену жөніндегі уәкілетті
органның бұйрықтары негізінде.
Комиссия төрағасы: _________ _______ ________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, болған кездегі -
әкесінің аты))
Комиссия мүшелері: _________ _______ ________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, болған кездегі -
әкесінің аты))
"___" _______________________

приложение 13 к указанному приказу изложить в новой редакции по форме согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 24 по форме согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 октября 2015 года № 523
Приложение 13
к Правилам проведения
инвентаризации
в государственных учреждениях
Форма
___________________________ ______
государственное учреждение код
Акт
инвентаризации незавершенного строительства
по состоянию на "___" ______________
На основании приказа (распоряжения) от "____" ________________
№ ____ произведено снятие фактических остатков ценностей,
числящихся на балансовом счете № ___ по состоянию на "___" _________
Инвентаризация: начата "___" ____________________
окончена "___" __________________
При инвентаризации установлено следующее:
п/п
Название
незавершенного
строительства
Год
начала
работы по
строительству
Количественные
измерители
(площадь в
га, кв.м.
число
деталей)
Процент
готовности (для
незавершенного
строительства);
объем работ
Всего
затрат,
тенге
Характеристика
незавершенного
строительства
1
2
3
4
5
6
7
итого
х
х
Общее кол-во единиц фактически ________________________________
прописью
Итого фактически по описи, тенге ______________________________
прописью
Председатель комиссии: _______ ______ _________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Члены комиссии: ________ ______ _______________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
"___" _______________________
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 октября 2015 года № 523
Приложение 24
к Правилам проведения
инвентаризации
в государственных учреждениях
Форма
Акт
инвентаризации финансовых инвестиций в субъекты
квазигосударсвенного сектора
по состоянию на "___" ________________
Инвентаризационная комиссия в составе председателя
_____________________________________________________________________
членов ______________________________________________________________
__________________________________________________________________ на
основании приказа ____________ от _____ _____________ _____ произвела
инвентаризацию финансовых инвестиций и установила следующее:
п/п
Наименование и
местонахождение
субъектов
квазигосударственного
сектора
Перечислено/передано на
формирование и пополнение
уставного капитала
субъектов
квазигосударственного
сектора *
Сумма
по
балансу
По акту сверки
с субъектами
квазигосударстенного
сектора
Примечание
сумма
основание
1
2
3
4
5
6
7
итого
*- на основании постановлений Правительства Республики Казахстан,
решений местных исполнительных органов, приказов уполномоченного
органа по распоряжению государственным имуществом.
Председатель комиссии: ________ _______ _____________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Члены комиссии: ___________ ______ __________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
"___" _______________________