Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланын ақпараттандыру объектілерімен және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар құралдарымен жабдықтаудың заттай нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 9 қазандағы № 829 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 12 қарашада № 12277 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.02.2026 № 112 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 70-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Преамбула жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 27.08.2025 № 637 (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланын ақпараттандыру объектілерімен және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар құралдарымен жабдықтаудың заттай нормалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.02.2026 № 112 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы (Р.Ф. Жақсылықов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Бекітілген нормалар бойынша есептеу техникасы құралдарын сатып алу тиісті жылдарға арналған республикалық бюджеттен бөлінген қаражат шегінде кезең-кезеңімен жүзеге асырылсын.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
___________ Б.Т. Сұлтанов

Об утверждении натуральных норм снабжения объектами информатизации и средствами информационно-коммуникационных технологий Национальной гвардии Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 октября 2015 года № 829. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 ноября 2015 года № 12277.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.02.2026 № 112 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 27.08.2025 № 637 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые натуральные нормы снабжения объектами информатизации и средствами информационно-коммуникационных технологий Национальной гвардии Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.02.2026 № 112 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Главному командованию Национальной гвардии Республики Казахстан (Жаксылыкову Р.Ф.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней по государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Закуп средств вычислительной техники по утвержденным нормам осуществлять поэтапно в пределах выделенных средств из республиканского бюджета на соответствующие годы.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б.Т. Султанов

2015 жылғы 12 қазан
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 9 қазандағы
№ 829 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланын ақпараттандыру объектілерімен және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар құралдарымен жабдықтаудың заттай нормалары
Ескерту. Жабдықтау нормаларына өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 27.08.2025 № 637 (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.02.2026 № 112 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

12 октября 2015 года
Утверждены
приказом Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 9 октября 2015 года № 829
Натуральные нормы снабжения объектами информатизации и средствами информационно-коммуникационных технологий Национальной гвардии Республики Казахстан
Сноска. Натуральные нормы с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 27.08.2025 № 637 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.02.2026 № 112 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Есептеу және ұйымдастыру техникасы құралдарымен жабдықтау заттай нормасы
р/с
Мүліктің атауы
Өлшем бірлігі
Норма бойынша тиесілі
Пайдалану мерзімі
Жабдықтау заттай нормаларының таралу саласы
Жабдықтау заттай нормаларының анықтамасы мен қолданылуын нақтылайтын сипаттамалары
1
2
3
4
5
6
7
1. Есептеу техникасы
1.
Жұмыс станциясы
жинақ
1
4 жыл
Ұлттық ұлан Бас қолбасшылығының (бұдан әрі - ҰҰБҚ) бір штаттық бірлігіне; өңірлік қолбасшылық (бұдан әрі - ӨңҚ), құрама, бригада, әскери бөлім (бұдан әрі - ә/б), әскери оқу орны (бұдан әрі - ӘОО), әскери медициналық мекеме (бұдан әрі - ӘММ), жеке орналасқан бөлімше (бұдан әрі - ЖОБ) басқармаларының бір штаттық бірлігіне; дивизион, батальон, батарея, рота, взвод басшылығының (командир және оның орынбасарлары) бір штаттық бірлігіне; жиынтық жасақ, әскери жедел резерв (топ), комендатура, атыс алаңы, спорт командасы, оркестр, ансанбль жетекшілерінің бір штаттық бірлігіне; әскери-ғылыми орталық, қойма, сақтау базасы, кафедра (факультет), редакция, типография, бейнестудия, мұражай, мұрағат, торап, клуб, кітапхананың бір штаттық бірлігіне; шеберхана, зертхана, экипаж, аппараттық, станция бастықтарына; арнайы мақсаттағы бөлімшелердің офицерлік құрамының бір штаттық бірлігіне; дәрігерлер және әскери госпиталь, лазарет, емхана, медициналық пункт, әскери-дәрігерлік комиссия (бұдан әрі - ӘДК), санитарлық-эпидемиологиялық орталық (бұдан әрі - СЭО), дәріхананың орта медициналық қызметкерлерінің бір штаттық бірлігіне; ҰҰБҚ бойынша, ӨңҚ бойынша жедел кезекші және оның көмекшілерінің, құрама бойынша, бригада бойынша, ә/б бойынша, ӘОО бойынша, ЖОБ бойынша, бақылау-техникалық пункті (бұдан әрі - БТП) бойынша, бақылау-өткізу пункті (бұдан әрі - БӨП) бойынша, байланыс бойынша, штаб бойынша кезекшілер мен олардың көмекшілерінің бір лауазымды тұлғасына және техникалық қолдау қызыметінің (бұдан әрі - ТҚҚ) операторларына
бұл Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының (бұдан әрі - ҰҰ) ақпараттық жүйелерінде, басқа да мемлекеттік органдардың әртүрлі сервистерінде, электрондық почтамен жұмыс істеуге және басқа да қызметтік-жауынгерлік міндеттерді орындауға арналған аппараттық және бағдарламалық құралдар кешені (дербес компьютер; моноблок; жіңішке клиент)
2.
Интернет желісінде жұмыс істеуге арналған жұмыс станциясы
жинақ
1
4 жыл
ҰҰБҚ, ӨңҚ, құрама, бригада, ә/б, ӘОО, ӘММ, ЖОБ қолбасшылығының (бірінші басшы және оның орынбасарлары) бір штаттық бірлігіне; басқарма бастықтары және оның орынбасарларына; бөлім, қызмет, ҰҰ мекемелері орталығының бастықтарына; сондай-ақ цифрландыру, мемлекеттік сатып алу, баспасөз қызметі, редакция, бейнестудия мамандарына және ҰҰБҚ бойынша, ӨңҚ бойынша жедел кезекшілеріне, құрама бойынша, бригада бойынша, ә/б бойынша, ӘОО бойынша кезекшілерінің бір лауазымды тұлғасына
бұл жедел ақпаратты іздеуге, айырбастауға және жинауға әрі мемлекеттік сатып алу порталында, интернет желісіндегі электронды поштада жұмыс жасауға арналған аппараттық және бағдарламалық құралдар кешені (дербес компьютер; моноблок; жіңішке клиент)
3.
Тасымалданатын компьютер
дана
1
4 жыл
ҰҰБҚ, ӨңҚ, құрама, бригада, ә/б, ӘОО, ӘММ, ЖОБ қолбасшылығының (бірінші басшы және оның орынбасарлары) бір штаттық бірлігіне; басқарма бастықтары мен оның орынбасарларына; кафедра, бөлім, қызмет, ҰҰ мекемелері орталығының бастықтарына; цифрландыру мамандарына; арнайы мақсаттағы бөлімшелердің офицерлік құрамдағы әскери қызметшілеріне; дивизион, батальон, батарея, рота, взвод қолбасшылығының бір штаттық бірлігіне; жиынтық жасақ, әскери жедел резерв (топ), ансамбль, клуб, бейнестудия, редакция жетекшілерінің бір штаттық бірлігіне; ҰҰБҚ бойынша, ӨңҚ бойынша жедел кезекші және оның көмекшілерінің, құрама бойынша, бригада бойынша, ә/б бойынша, ӘОО бойынша, ЖОБ бойынша кезекшілер мен олардың көмекшілерінің бір лауазымды тұлғасына
бұл ҰҰ ақпараттық жүйелерінде, электронды поштада, басқа да мемлекеттік органдардың әртүрлі сервистерінде, электрондық почтамен жұмыс жасауға және өзінің жұмыс орнынан тыс қызметтік-жауынгерлік және оқу үдерісінің басқа да міндеттерін орындауға арналған аппараттық және бағдарламалық құралдар кешені

Глава 1. Натуральные нормы снабжения средствами вычислительной и организационной техникой
№ п/п
Наименование имущества
Единица измерения
Положено по норме
Срок эксплуатации
Область распространения натуральных норм снабжения
Характеристики, конкретизирующие определение и применение натуральных норм снабжения
1
2
3
4
5
6
7
1. Вычислительная техника
1.
Рабочая станция
комплект
1
4
года
на одну штатную единицу Главного командования Национальной гвардии (далее – ГКНГ); на одну штатную единицу управлений регионального командования (далее – РгК), соединения, бригады, воинской части (далее – в/ч), военного учебного заведения (далее – ВУЗ), военного медицинского учреждения (далее – ВМУ), отдельного дислоцируемого подразделения (далее – ОДП); на одну штатную единицу командования (командир и его заместители) дивизиона, батальона, батареи, роты, взвода; на одну штатную единицу руководства сводного отряда, войскового оперативного резерва (группы), комендатуры, стрельбища, спортивной команды, оркестра, ансамбля; на одну штатную единицу военно-научного центра, склада, базы хранения, кафедры (факультет), редакции, типографии, видеостудии, музея, архива, узла, клуба, библиотеки; начальникам мастерских, лабораторий, экипажей, аппаратных, станций; на одну штатную единицу подразделений специального назначения офицерского состава; на одну штатную единицу врачей и среднего медицинского персонала военного госпиталя, лазарета, поликлиники, медицинского пункта, военно-врачебной комиссии (далее – ВВК), санитарно-эпидемиологического центра (далее – СЭЦ), аптеки; на одно должностное лицо оперативных дежурных и их помощникам по ГКНГ, по РгК, дежурных и их помощникам по соединению, по бригаде, по в/ч, по ВУЗ, по ОДП, по контрольно-пропускному пункту (далее – КТП), по контрольно-техническому пункту (далее – КПП), по связи, по штабу и операторам службы технической поддержки (далее – СТП)
это комплекс аппаратных и программных средств, предназначенных для работы в информационных системах Национальной гвардии Республики Казахстан (далее – НГ), различных сервисов других государственных органов, электронной почтой и выполнение других служебно-боевых задач (персональный компьютер; моноблок; тонкий клиент)
2.
Рабочая станция для работы в сети интернет
комплект
1
4 года
на одну штатную единицу командования (первый руководитель и его заместители) ГКНГ, РгК, соединения, бригады, в/ч, ВУЗ, ВМУ, ОДП; начальникам и заместителям управления, начальникам отделов, службы, центра учреждений НГ; а также специалистам цифровизации, государственных закупок, пресс-службы, редакции, видеостудии и на одно должностное лицо оперативных дежурных по ГКНГ и по РгК, дежурных по соединению, по бригаде, по в/ч и по ВУЗ
это комплекс аппаратных и программных средств, предназначенных для поиска, обмена и сбора оперативной информации, и для работы на портале государственных закупок, электронной почтой в сети интернет (персональный компьютер; моноблок; тонкий клиент)
3.
Переносной компьютер
штук
1
4
года
на одну штатную единицу командования (первый руководитель и его заместители) ГКНГ, РгК, соединения, бригады, в/ч, ВУЗ, ВМУ, ОДП; начальникам и заместителям управлений; начальникам кафедр, отделов, служб, центров учреждений НГ; специалистам цифровизации; военнослужащих подразделений специального назначения офицерского состава; на одну штатную единицу командования дивизиона, батальона, батареи, роты, взвода; на одну штатную единицу руководства сводного отряда, войскового оперативного резерва (группы), ансамбля, клуба, видеостудии, редакции; на одно должностное лицо оперативных дежурных и их помощникам по ГКНГ, по РгК, дежурных и их помощникам по соединению, по бригаде, по в/ч, по ВУЗ, по ОДП
это комплекс аппаратных и программных средств, предназначенных для работы в информационных системах НГ, различных сервисов других государственных органов, электронной почтой и выполнение других служебно-боевых задач и учебного процесса в отрыве от своего рабочего места

2. Ұйымдастыру және офистік техника
4.
Монитор
дана
1
4 жыл
ҰҰБҚ, ӨңҚ, құрама, бригада, ә/б, ӘОО, ӘММ, ЖОБ қолбасшылығының (бірінші басшы және оның орынбасарлары) бір штаттық бірлігіне және цифрландыру мамандарына
жұмыс станциясының жинағына кірмейтін, жұмыс кеңістігін кеңейтуге мүмкіндік беретін толықтырғыш болып табылады
5.
Жергiлiктi принтер
дана
1
4 жыл
ҰҰБҚ бір штаттық бірлігіне; ӨңҚ, құрама, бригада, ә/б, ӘОО, ӘММ, ЖОБ басқармаларының бір штаттық бірлігіне; дивизион, батальон, батарея, рота, взвод қолбасшылығының (командир және оның орынбасарлары) бір штаттық бірлігіне; жиынтық жасақ, әскери жедел резерв (топ), комендатура, атыс алаңы, спорт командасы, оркестр, ансанбль жетекшілерінің бір штаттық бірлігіне; әскери-ғылыми орталық, қойма, сақтау базасы, кафедра (факультет), редакция, типография, бейнестудия, мұражай, мұрағат, торап, клуб, кітапхананың бір штаттық бірлігіне; шеберхана, зертхана, экипаж, аппараттық, станция бастықтарына; арнайы мақсаттағы бөлімшелердің офицерлік құрамының бір штаттық бірлігіне; дәрігерлер және әскери госпиталь, лазарет, емхана, медициналық пункт, ӘДК, СЭО, дәріхананың орта медициналық қызметкерлерінің бір штаттық бірлігіне; ҰҰБҚ бойынша, ӨңҚ бойынша жедел кезекші мен оның көмекшілерінің, құрама бойынша, бригада бойынша, ә/б бойынша, ӘОО бойынша, ЖОБ бойынша, БТП бойынша, БӨП бойынша, байланыс бойынша, штаб бойынша кезекшілер мен олардың көмекшілерінің бір лауазымды тұлғасына және ТҚҚ операторларына
компьютерде сақталған мәтіндік немесе графикалық ақпаратты қағаз тасымалдағышқа басып шығаруға арналған. Желілік принтерге қосылмаған жағдайда ғана орнатылады
6.
Арнайы мақсаттағы принтер
дана
1
4 жыл
цифрландыру және бейнестудиядың бір бөлімшесіне (басқарма, бөлім, бөлімше, қызмет, орталық, топ) бірден және ә/б бір цифрландыру маманына (бөлімше болмаған жағдайда), сондай-ақ қойма, сақтау базасының бастықтарына
кейін таңбалау үшін құрылғыға, сондай-ақ смарт-карталарға, қайта жазылмайтын ақпарат жинақтағышқа енгізілетін ақпаратты басып шығаруға арналған
7.
Желілік принтер
(бір үй-жайға)
дана
1
4 жыл
ҰҰ мекемелерінің бір бөлімшесіне (бөлім, бөлімше, қызмет, орталық, топ, кафедра, редакция, типография, бейнестудия, мұрағат) және бір арнайы мақсаттағы бөлімшеге (бөлім)

2. Организационная и офисная техника
4.
Монитор
штук
1
4
года
на одну штатную единицу командования (первый руководитель и его заместители) ГКНГ, РгК, соединения, бригады, в/ч, ВУЗ, ВМУ, ОДП и специалистам цифровизации
является дополнительным не входящий в комплект рабочей станции, который позволяет расширить рабочее пространство
5.
Принтер локальный
штук
1
4
года
на одну штатную единицу ГКНГ; на одну штатную единицу управлений РгК, соединения, бригады, в/ч, ВУЗ, ВМУ, ОДП; на одну штатную единицу командования дивизиона, батальона, батареи, роты, взвода; на одну штатную единицу руководства сводного отряда, войскового оперативного резерва (группы), комендатуры, стрельбища, спортивной команды, оркестра, ансамбля; на одну штатную единицу военно-научного центра, склада, базы хранения, кафедры, редакции, типографии, видеостудии, музея, архива, узла, клуба, библиотеки; начальникам мастерских, лабораторий, экипажей, аппаратных, станций; на одну штатную единицу подразделений специального назначения офицерского состава; на одну штатную единицу врачей и среднего медицинского персонала военного госпиталя, лазарета, поликлиники, медицинского пункта, ВВК, СЭЦ, аптеки; на одно должностное лицо оперативных дежурных и их помощникам по ГКНГ, по РгК, дежурных и их помощникам по соединению, по бригаде по в/ч, по ВУЗ, по ОДП, по КТП, по КПП, по связи, по штабу и операторам СТП
предназначен для вывода текстовой или графической информации, хранящейся в компьютере на бумажный носитель. Устанавливаться только при отсутствии подключении к сетевому принтеру
6.
Принтер специального назначения
штук
1
4
года
на одно подразделение цифровизации и видеостудии (управление, отдел, отделение, служба, центр, группа) и одному специалисту цифровизации в/ч (при отсутствии подразделения), а также начальникам складов, базы хранения
предназначено для печати информации, которая в последствии наносится на устройства для маркировки, а также на смарт-картах, не перезаписываемых накопителях информации
7.
Принтер сетевой (на одно помещение)
штук
1
4
года
на одно подразделение учреждений НГ (отдел, отделение, служба, центр, группа, кафедра, редакция, типография, видеостудия, архив) и на одно подразделение специального назначения (отдел)

компьютерде сақталған мәтіндік немесе графикалық ақпаратты жергілікті есептеу желісі арқылы қағаз тасымалдағышқа басып шығаратын құрылғы. 3-10 қолданушыға орнатылады
8.
Түрлі-түсті принтер (желілік)
дана
1
4 жыл
ҰҰ мекемесі бөлімшелеріне (бөлім, қызмет, орталық, кафедра, редакция, типография, бейнестудия, мұражай, мұрағат) бірден және арнайы мақсаттағы бөлімшелеріне (орталық, жасақ, жеке бөлімше) бірден
компьютерде сақталған мәтіндік немесе графикалық ақпаратты түрлі-түсті түрінде қағаз тасымалдағышқа басып шығаруға арналған
9.
2 кВт-тан және жоғары үздіксіз қоректендіру көзі
дана
1
4 жыл
бір серверге
мақсаты оған норма шегінде электр энергиясымен үздіксіз жабдықталатын серверлік жабдықты қосуды қамтамасыз ету болып табылатын қосалқы электрмен қоректендіру көзі, автоматты құрылғы
10.
2 кВт-қа дейінгі үздіксіз қоректендіру көзi
дана
1
4 жыл
бір жұмыс станциясына
мақсаты оған норма шегінде электр энергиясымен үздіксіз жабдықталатын есептеу техникасы құралдарын (бұдан әрі - ЕТҚ) қосуды қамтамасыз ету болып табылатын қосалқы электрмен қоректендіру көзі, автоматты құрылғы
11.
Сканер
дана
1
4 жыл
ҰҰ мекемелерінің бір бөлімшесіне (бөлім, бөлімше, қызмет, орталық, топ, кафедра, редакция, типография, бейнестудия, ананбль, оркестр, мұражай, мұрағат, қойма, сақтау базасы, кітапхана) және бір арнайы мақсаттағы бөлімшеге (бөлім)
объектіні (әдеттегі бейнені, мәтінді) талдай отырып, объекті бейнесінің цифрлы көшірмесін жасайтын құрылғы
12.
Арнайы мақсаттағы сканер
дана
1
4 жыл
Бір цифрландыру бөлімшесіне (басқарма, бөлім, бөлімше, қызмет, орталық, топ) және ә/б бір цифрландыру маманына (бөлімше болмаған жағдайда), сондай-ақ қойма, сақтау базасының бастықтарына
құрылғыға түсірілген таңбаларды оқитын және құрылғы туралы ақпарfтты көрсететін немесе осы ақпаратты компьютерге беретін құрылғы
13.
Кең форматты принтер (плоттер)
дана
1
4 жыл
ҰҰ мекемелерінің бір бөлімшесіне (штаб, кафедра, күрделі құрылыс басқармасы, редакция, типография) және бір арнайы мақсаттағы бөлімшеге (орталық, жасақ, жеке бөлімше)
үлкен көлемді кестелерді, сызбаларды және карталады шығаруға арналған құрылы
14.
Ақпаратты көрсету құрылғысы
жинақ
1
4 жыл
ҰҰБҚ, ӨңҚ, құрама, бригада қолбасшылығының (бірінші басшы және оның орынбасарлары), ә/б және ЖОБ командирлерінің, ӘОО, ӘММ бастығы мен бірнші орынбасарының бір штаттық бірлігіне; ҰҰБҚ бойынша, ӨңҚ бойынша жедел кезекшілері мен оның көмекшілерінің, құрама бойынша, бригада бойынша, ә/б бойынша, ӘОО бойынша, ЖОБ бойынша, БТП бойынша, БӨП бойынша, байланыс бойынша, штаб бойынша кезекшілер мен олардың көмекшілерінің бір лауазымды тұлғасына және ТҚҚ операторларына; ҰҰ мекемелерінің бір бөлімшесіне (клуб, мұражай)
қажетті ақпаратты, басқарушы шешімді қабылдау үшін үздіксіз келіп түсетін ақпаратты жедел бақылауға, сондай-ақ қажетті ақпаратты жария көрсетуге арналған құрылғы
15.
Мультимедиапроектор
дана
1
4 жыл
ҰҰ мекемелерінің бір бөлімшесіне (штаб, кафедра, бейнестудия, клуб) және бір арнайы мақсаттағы бөлімшеге (орталық, жасақ, жеке бөлімше)
компьютермен, бейнекөздермен жұмыс істейтін, бейнені экранға шығаруға арналған құрылғы
16.
Интерактивтік жүйе (үстел, тақта)
дана
1
4 жыл
ҰҰБҚ, ӨңҚ, құрама, бригада қолбасшылығының (бірінші басшы және оның орынбасарлары), ә/б командирлерінің бір штаттық бірлігіне, ӘОО, ӘММ бастығы мен бірінші орынбасарына; бір басқармаға, кафедраға, ҰҰ мекемесіне; бір цифрландыру бөлімшесіне (бөлім, бөлімше, қызмет, орталық, топ) және бір арнайы мақсаттағы бөлімшеге (орталық, жасақ, жеке бөлімше)
әртүрлі ақпараттық жүйелермен, интерактивтік карталармен берге қолдануға арналған құрылғы, құрамына географиялық мәліметтерді жинау, сақтау, талдау және графикалық көрсету және оған байланысты қажетті объектілер туралы ақпарат кіретін геоақпараттық жүйе арқылы бөлімшелерді басқаруға арналған, сондай-ақ пайдаланушыға жергілікті жердің цифрлық картасын, сондай-ақ объектілер туралы қосымша ақпаратты іздеуге, талдауға және редакциялауға мүмкіндік беретін құрал ретінде қолданылады
17.
Web/IP камера
дана
1
4 жыл
бір жұмыс станциясына
бейнені нақты уақыттағы белгілеуге және тікелей компьютерге немесе желі арқылы беруге қабілетті өлшемі шағын цифрлы бейне немесе фотокамера
18.
Гарнитура (микрафоны бар құлаққап)
дана
1
1 жыл
бір жұмыс станциясына және тасымалы компьютерге
дыбыстық ақпаратты дербес тыңдауға, сондай-ақ дыбыстық байланыс құралы бойынша сөйлесулерді жүргізуге арналған құрылғы
19.
Аккустикалық жүйе/колонкалар
дана
1
1 жыл
бір жұмыс станциясына
дыбысын шығаруға арналған құрылғы
20.
Қағаз жою машинкасы (шредер)
дана
1
10 жыл
бір цифрландыру бөлімшесіне (басқарма, бөлім, бөлімше, қызмет, орталық, топ) және ә/б бір цифрландыру маманына (бөлімше болмаған жағдайда)
қағаздарды жолақтап немесе майдалап турауға арналған
21.
Сымсыз желiнің қолжетімді нүктесi
дана
1
4 жыл

устройство для вывода текстовой или графической информации, хранящейся в компьютере на бумажный носитель по локально-вычислительной сети. Устанавливается на 3-10 пользователей
8.
Принтер цветной (сетевой)
штук
1
4
года
на одно подразделение учреждений НГ (отдел, служба, центр, кафедра, редакция, типография, видеостудия, музей, архив) и на одно подразделение специального назначения (центр, отряд, отдельная группа)
устройство для вывода текстовой или графической информации, хранящейся в компьютере на бумажный носитель в цветном виде
9.
Источник бесперебойного питания от 2 кВт и выше
штук
1
4
года
на один сервер
источник вторичного электропитания, автоматическое устройство, назначение которого — обеспечить подключенное к нему серверное оборудование бесперебойным снабжением электрической энергией в пределах нормы
10.
Источник бесперебойного питания до 2 кВт
штук
1
4
года
на одну рабочую станцию
источник вторичного электропитания, автоматическое устройство, назначение которого — обеспечить подключенное к нему средства вычислительной техники (далее – СВТ) бесперебойным снабжением электрической энергией в пределах нормы
11.
Сканер
штук
1
4
года
на одно подразделение учреждений НГ (отдел, отделение, служба, центр, группа, кафедра, редакция, типография, видеостудия, ансамбль, оркестр, музей, архив, склад, база хранения, библиотека) и на одно подразделение специального назначения (отдел)
устройство, которое, анализируя объект (обычно изображение, текст), создает цифровую копию изображения объекта
12.
Сканер специального назначения
штук
1
4
года
на одно подразделение цифровизации (управление, отдел, отделение, служба, центр, группа) и одному специалисту цифровизации в/ч (при отсутствии подразделения), а также начальникам складов, базы хранения
устройство, которое считывает маркировку, нанесенный на устройства и отображает информацию об устройстве и/или передает эту информацию в компьютер.
13.
Широкоформатный принтер (плоттер)
штук
1
4
года
на одно подразделение учреждений НГ (штаб, кафедра, управление капитального строительства, редакция, типография) и на одно подразделение специального назначения (центр, отряд, отдельная группа)
устройство для распечатывания карт и выносных схем, и таблиц больших форматов
14.
Устройство отображения информации
комплект
1
4
года
на одну штатную единицу командования (первый руководитель и его заместители) ГКНГ, РгК, соединения, бригады, командирам в/ч и ОДП, начальнику и первому заместителю ВУЗ, ВМУ; на одно должностное лицо оперативных дежурных и их помощникам по ГКНГ, по РгК, дежурных и их помощникам по соединению, по бригаде, по в/ч, по ВУЗ, по ОДП, по КТП, по КПП, по связи, по штабу и операторам СТП; на одно подразделение учреждений НГ (клуб, музей)
устройство для оперативного контроля над непрерывно поступающей информацией для принятия управленческого решения, а также для публичной демонстрации необходимой информации
15.
Мультимедиапроектор
штук
1
4
года
на одно подразделение учреждений НГ (штаб, кафедра, видеостудия, клуб) и на одно подразделение специального назначения (центр, отряд, отдельная группа)
устройство для отображения изображения на экране, который работает как с компьютерными, так и видеоисточниками
16.
Интерактивная
система (стол, доска)
штук
1
4
года
на одну штатную единицу командования (первый руководитель и его заместители) ГКНГ, РгК, соединения, бригады, командирам в/ч, начальнику и первому заместителю ВУЗ, ВМУ; на одно управление, кафедру, учреждений НГ; на одно подразделение цифровизации (отдел, отделение, служба, центр, группа) и на одно подразделение специального назначения (центр, отряд, отдельная группа)
устройство для использования с различными информационными системами, интерактивными картами, предназначен для управления подразделениями, посредством геоинформационной системой, в которую входят сбор, хранение, анализ и графическая визуализация географических данных и связанной с ними информации о необходимых объектах, также используется как инструмент, позволяющий пользователю искать, анализировать и редактировать как цифровую карту местности, так и дополнительную информацию об объектах
17.
Web/IP камера
штук
1
4
года
на одну рабочую станцию
малоразмерная цифровая видео- или фотокамера, способная в реальном времени фиксировать изображения и передавать непосредственно на компьютер или по сети
18.
Гарнитура (наушники с микрофоном)
штук
1
1 год
на одну рабочую станцию и переносной компьютер
устройство для персонального прослушивания звуковой информации, а также средством для ведения переговоров по средству голосовой связи.
19.
Акустическая система/колонки
штук
1
1 год
на одну рабочую станцию
устройство для воспроизведения звука
20.
Бумага уничтожающая машинка (шредер)
штук
1
10 лет
на одно подразделение цифровизации (управление, отдел, отделение, служба, центр, группа) и на одного специалиста цифровизации в/ч (при отсутствии подразделения)
предназначен для измельчения бумаги в очень мелкие полоски или крошечные кусочки
21.
Точка доступа беспроводной сети
штук
1
4
года

әр бір 3-16 қолданушыға
цифрлы сымсыз байланысты ұйымдастыруға арналған құрылғы
22.
Желілік коммутатор/концентратор
дана
1
4 жыл
әр бір 2-8 қолданушыға
мекеменің ішінде цифрлы байланысты ұйымдастыруға арналған құрылғы
3. Өлшеу аспаптары
23.
Кәбілдік (оптикалық\LAN) тестер
дана
1
5 жыл
бір цифрландыру бөлімшесіне (бөлім, бөлімше, қызмет, топ) және ә/б бір цифрландыру маманына (бөлімше болмаған жағдайда)
кәбілді немесе кәбілдік желіні тексеретін құрылғы
24.
Лазерлі қашықтық өлшегіш
дана
1
5 жыл
цифрландырудың бір бөлімшесіне (бөлім, бөлімше, қызмет, топ) бірден және әскери бөлімдегі бір цифрландыру маманына (бөлімше болмаған жағдайда)
лазер сәулесін қолдану арқылы қашықтықты өлшейтін құрал
25.
Рефлектометр
жинақ
1
5 жыл
бір цифрландыру бөлімшесіне (бөлім, бөлімше, қызмет, топ) және ә/б бір цифрландыру маманына (бөлімше болмаған жағдайда)
оптикалық кәбілдің тұтастығын тексеруге және үзілген жерін табуға арналған құрал

на каждые 3-16 пользователей
устройство для организации цифровой беспроводной связи
22.
Сетевой коммутатор/концентратор
штук
1
4
года
на каждые 2-8 пользователей
устройство для организации цифровой связи внутри учреждения
3. Измерительные приборы
23.
Кабельный (оптический\сетевой) тестер
штук
1
5 лет
на одно подразделение цифровизации (отдел, отделение, служба, группа) и на одного специалиста цифровизации в/ч (при отсутствии подразделения)
устройство, проверяющее состояние кабеля или кабельной линии
24.
Лазерный дальномер
штук
1
5 лет
на одно подразделение цифровизации (отдел, отделение, служба, группа) и на одного специалиста цифровизации в/ч (при отсутствии подразделения)
прибор для измерения расстояний с применением лазерного луча
25.
Рефлектометр
комплект
1
5 лет
на одно подразделение цифровизации (отдел, отделение, служба, группа) и на одного специалиста цифровизации в/ч (при отсутствии подразделения)
устройство для проверки целостности оптических кабелей и обнаружений обрывов

4. Қосалқы жабдықтар
26.
Автокөлiкке/темір жол вагонына арналған (трекер) спутниктiк жүйенің навигациялау құрылғысы
жинақ
1
4 жыл
әр бір автомобиль көлігіне және арнайы т/ж вагонына
орналасу орнын (географиялық координаталарды және биіктікті) және наты уақытты, сондай-ақ жерүсті, су және әуе объектілерінің қозғалу параметрлерін (қозғалу жылдамдығы мен бағыты және т.б.) белгілеуге арналған жабдық
27.
Ақпарат тасығыштарды сақтауға арналған металл шкаф (жәшік, сейф)
дана
1
10 жыл
цифрландыру мамандарының бір штаттық бірлігіне және бір серверлік үй-жайға
материалдық құндылықтар мен құжаттарды сақтауға арналған мықты өртенбейтін металл шкаф
28.
ЕТҚ жөндеуге арналған аспаптар жинағы
жинақ
1
4 жыл
бір цифрландыру бөлімшесіне (бөлім, бөлімше, қызмет, топ) және ә/б бір цифрландыру маманына (бөлімше болмаған жағдайда)
ЕТҚ монтаждау және жөндеу жұмыстарын орындауға арналған
29.
Желіні қалыпқа келтіруге арналған аспаптар жинағы
жинақ
1
4 жыл
бір цифрландыру бөлімшесіне (бөлім, бөлімше, қызмет, топ) және ә/б бір цифрландыру маманына (бөлімше болмаған жағдайда)
жергілікті-есептеу желісімен монтаждау және жөндеу жұмыстарын орындауға арналған
30.
Оптикалық кәбілмен жұмыс істеуге арналған аспаптар жинағы
жинақ
1
4 жыл
бір цифрландыру бөлімшесіне (бөлім, бөлімше, қызмет, топ) және ә/б бір цифрландыру маманына (бөлімше болмаған жағдайда)
оптикалық кәбілмен монтаждау және жөндеу жұмыстарын орындауға арналған
31.
Жерге қосуға арналған жинақ
жинақ
1
4 жыл
бір цифрландыру бөлімшесіне (бөлім, бөлімше, қызмет, топ) және ә/б бір цифрландыру маманына (бөлімше болмаған жағдайда)
жабдықтарды жерге қосуды ұйымдастыруға арналған
32.
Электрмен монтаждау жұмыстарына арналған аспаптар жинағы
жинақ
1
4 жыл
бір цифрландыру бөлімшесіне (бөлім, бөлімше, қызмет, топ) және ә/б бір цифрландыру маманына (бөлімше болмаған жағдайда)
электрмен монтаждау жұмыстарын орындауға арналған
33.
Перфоратор
дана
1
4 жыл
бір цифрландыру бөлімшесіне (бөлім, бөлімше, қызмет, топ) және ә/б бір цифрландыру маманына (бөлімше болмаған жағдайда)
балға мен бұрғының жұмысын қоса атқаратын құрал (әдетте бетонмен жұмыс істеуге арналған). Кәбіл өнімін төсеуге арналған
34.
Бұрғы
дана
1
4 жыл
бір цифрландыру бөлімшесіне (бөлім, бөлімше, қызмет, топ) және ә/б бір цифрландыру маманына (бөлімше болмаған жағдайда)
саңылау тесуге арналған бұрғы немесе басқа кесу құралын айналдыруға арналған құрал. Кәбіл өнімін төсеуге арналған
35.
Шуруповерт
дана
1
4 жыл
бір цифрландыру бөлімшесіне (бөлім, бөлімше, қызмет, топ) және ә/б бір цифрландыру маманына (бөлімше болмаған жағдайда)
шуруп, саморез, винт, дюбель мен бекітпе бұйымдарының басқа да түрлерін бұрау және ағытуға, сондай-ақ саңылау тесуге арналған электр құрылғысы. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізуге арналған
36.
Шаңсорғыш (компрессор)
дана
1
4 жыл
бір цифрландыру бөлімшесіне (бөлім, бөлімше, қызмет, топ) және ә/б бір цифрландыру маманына (бөлімше болмаған жағдайда)
ауамен сору есебінен шаң жинау және беткі қабатты жинауға арналған құрылғы. Құрылғыларға техникалық қызмет көрсетуге арналған
37.
Дәнекерлеу (Дәнекерлеу станциясы)
дана
1
4 жыл
бір цифрландыру бөлімшесіне (бөлім, бөлімше, қызмет, топ) және ә/б бір цифрландыру маманына (бөлімше болмаған жағдайда)
бөлшектерді, флюсті қыздыруға, дәнекерлеу орнын балқытуға және бөлшектерді дәнекерлеу орнына келтіру үшін тазалау және дәнекерлеу кезінде қолданылатын қол аспап. Жөндеу жұмыстарын жүргізуге арналған
38.
Кондиционер, ауаны иондау құрылғысы
(бір үй-жайға)
дана
1
10 жыл
бір цифрландыру бөлімшесіне (бөлім, бөлімше, қызмет, топ) және ә/б бір цифрландыру маманына (бөлімше болмаған жағдайда)
цифрландыру үй-жайларында оңтайлы климаттық ахуалды ұстап тұруға арналған құрылғы
39.
Проекциялық экран
дана
1
4 жыл
бір проекторға
проектор түсіретін бейнені көрсететін жазықтық (көрерменге жарық ағымын түсіру мақсатында)
40.
Тұғыр
дана
1
1 жыл
бір ақпаратты көрсету құрылғысына
ақпаратты көрсету құрылғыларының бірнеше түрлерін орналастыруға арналған құрылғы
41.
Бекітпе
дана
1
1 жыл
бір ақпаратты көрсету құрылғысына
Ақпаратты көрсету құралдарының әртүрлі типтерін бекітуге арналған әмбебап төбе (қабырға) бекітпесі
42.
Сөмке/қап/рюкзак
дана
1
1 жыл
бір тасымалы компьютер мен проекторға
алып жүретін құрылғыларды қауіпсіз тасымалдауға арналған
43.
Түйісу станциясы (ақпарат тасымалдағыштарға арналған)
дана
1
1 жыл
цифрландыру мамандарының бір штаттық бірлігіне
әртүрлі қатты дискілерді жөндеуге немесе мәліметтерін қайта қалпына келтіру үшін оларды қауіпсіз қосуға арналған құрылғы
44.
Саты
дана
1
7 жыл
бір цифрландыру бөлімшесіне (бөлім, бөлімше, қызмет, топ) және ә/б цифрландыру маманына (бөлімше болмаған жағдайда)
әртүрлі биіктікте жөндеу жұмыстарын жүргізуге мүмкіндік беретін құрылғы
45.
Оптикалық талшықты дәнекерлеуге арналған құрылғы (аппарат)
жинақ
1
4 жыл
бір цифрландыру бөлімшесіне (бөлім, бөлімше, қызмет, топ) және ә/б цифрландыру маманына (бөлімше болмаған жағдайда)
дәнекерлеу ұштарын біріктіруден бастап біріктіруді қорғауға дейінгі оптикалық желілердің барлық дәнекерлеу кешенін жүзеге асыратын құрылғы
46.
Док-станциясы
дана
1
1 жыл
бір тасымалы компьютерге
электрмен қоректену, мәліметтерді, дауысты немесе мультимедиялық трафикті тарату кәбілдеріне біруақытта дереу қосуға қызметін атқаратын тасымалы компьютерлерге арналған ажыратқыштары бар стационарлық құрылғы
47.
Медиаконвертер
дана
2
1 жыл
бір байланыс арнасына
оптикалық желіден мысқа және кері сигнал түзуге арналған
48.
Оптикалық бокс
дана
2
1 жыл
бір байланыс арнасына
оптикалық желіні ұштауға арналған
49.
Телекоммуникациалық шкаф
дана
1
7 жыл
екі серверге
сервер жабдығын орналастыруға арналған
50.
KVM-консоль
дана
1
4 жыл
бір телекоммуникацилық шкафқа
KVM консоль – бұл монитордан, тачпадтан (тінтуірден) және пернетақтадан тұратын жабдық. Серверлерді басқаруға арналған
51.
Арнайы киім
дана
1
3 жыл
цифрландыру мамандарының бір штаттық бірлігіне
жұмысшыны қоршаған ортаның зиянды әсерінен қорғауға және мамандарға қажетті – ыңғайлылықты, гигиеналықты, антистатикті қамтамасыз етуге арналған арнайы әзірленген киім (костюм, комбинезон, халат)

4. Вспомогательное оборудование
26.
Устройство спутниковой системы навигации (трекер) для автотранспота/железнодорожного вагона
комплект
1
4
года
на каждый специальный автомобильный транспорт и специальный ж/д вагон
оборудование, предназначенная для определения местоположения (географических координат и высоты) и точного времени, а также параметров движения (скорости и направления движения) для наземных, водных и воздушных объектов
27.
Металлический шкаф (ящик, сейф) для хранения носителей информации
штук
1
10 лет
на одну штатную единицу специалиста цифровизации и на одно серверное помещение
прочный несгораемый металлический шкаф для хранения документов и материальных ценностей
28.
Набор инструментов для ремонта СВТ
комплект
1
4 года
на одно подразделение цифровизации (отдел, отделение, служба, группа) и на одного специалиста цифровизации в/ч (при отсутствии подразделения)
для выполнения монтажных и ремонтных работ СВТ
29.
Набор инструментов для наладки сети
комплект
1
4 года
на одно подразделение цифровизации (отдел, отделение, служба, группа) и на одного специалиста цифровизации в/ч (при отсутствии подразделения)
для выполнения монтажных и ремонтных работ с локально-вычислительной сетью
30.
Набор инструментов для работы с оптическим кабелем
комплект
1
4 года
на одно подразделение цифровизации (отдел, отделение, служба, группа) и на одного специалиста цифровизации в/ч (при отсутствии подразделения)
для выполнения монтажных и ремонтных работ с оптическим кабелем
31.
Комплект для заземления
комплект
1
4 года
на одно подразделение цифровизации (отдел, отделение, служба, группа) и на одного специалиста цифровизации в/ч (при отсутствии подразделения)
предназначен для организации заземления оборудования
32.
Набор инструментов для электромонтажных работ
комплект
1
4 года
на одно подразделение цифровизации (отдел, отделение, служба, группа) и на одного специалиста цифровизации в/ч (при отсутствии подразделения)
для выполнения электромонтажных работ
33.
Перфоратор
штук
1
4 года
на одно подразделение цифровизации (отдел, отделение, служба, группа) и на одного специалиста цифровизации в/ч (при отсутствии подразделения)
инструмент (обычно для работ по бетону), сочетающий принципы действия отбойного молотка и дрели. Предназначен для прокладки кабельной продукции
34.
Дрель
штук
1
4 года
на одно подразделение цифровизации (отдел, отделение, служба, группа) и на одного специалиста цифровизации в/ч (при отсутствии подразделения)
предназначенный для придания вращательного движения сверлу или другому режущему инструменту для сверления отверстий. Применяется для прокладки кабельной продукции
35.
Шуруповерт
штук
1
4 года
на одно подразделение цифровизации (отдел, отделение, служба, группа) и на одного специалиста цифровизации в/ч (при отсутствии подразделения)
электрическое устройство для закручивания и откручивания шурупов, саморезов, винтов, дюбелей и других видов крепҰжных изделий, а также сверления отверстий. Для проведения технического обслуживания и ремонтных работ устройств
36.
Пылесос (компрессор)
штук
1
4 года
на одно подразделение цифровизации (отдел, отделение, служба, группа) и на одного специалиста цифровизации в/ч (при отсутствии подразделения)
устройство для уборки пыли и загрязнений с поверхностей за счҰт всасывания потоком воздуха. Для проведения технического обслуживания устройств
37.
Паяльник
(Паяльная станция)
штук
1
4 года
на одно подразделение цифровизации (отдел, отделение, служба, группа) и на одного специалиста цифровизации в/ч (при отсутствии подразделения)
ручной инструмент, применяемый при лужении и пайке для нагрева деталей, флюса, расплавления припоя и внесения его в место контакта спаиваемых деталей. Для проведения ремонтных работ устройств
38.
Кондиционер, устройство ионизации воздуха (на одно помещение)
штук
1
10 лет
на одно подразделение цифровизации (отдел, отделение, служба, группа) и на одного специалиста цифровизации в/ч (при отсутствии подразделения)
устройство для поддержания оптимальных климатических условий в помещении цифровизации
39.
Проекционный экран
штук
1
4
года
на один проектор
поверхность, на которую проецируется (с целью отражения потока света зрителю) изображение, создаваемое проектором
40.
Подставка
штук
1
1 год
на одно устройство отображения информации
это устройство для размещения на ней различных типов устройств отображения информации
41.
Крепление
штук
1
1 год
на одно устройство отображения информации
это универсальное потолочное (настенное) крепление для различных типов устройств отображения информации
42.
Сумка/чехол/рюкзак
штук
1
1 год
на один переносной компьютер и проектор
предназначен для безопасного транспортирования переносных устройств
43.
Стыковочная станция (для носителей информации)
штук
1
1 год
на одну штатную единицу специалиста цифровизации
устройство для безопасного подключения различных жестких дисков для их ремонтов или восстановлении данных
44.
Стремянка
штук
1
7 лет
на одно подразделение цифровизации (отдел, отделение, служба, группа) и на одного специалиста цифровизации в/ч (при отсутствии подразделения)
устройство, позволяющее осуществлять различные ремонтные работы на различной высоте
45.
Устройство (аппарат) для сварки оптического волокна
комплект
1
4 года
на одно подразделение цифровизации (отдел, отделение, служба, группа) и на одного специалиста цифровизации в/ч (при отсутствии подразделения)
устройство осуществляющее весь комплекс сварочных работ оптических линий от совмещения свариваемых концов до защиты соединения
46.
Док-станция
штук
1
1 год
на один переносной компьютер
стационарная конструкция с разъемами для переносных компьютеров, служащая для быстрого одновременного подключения к кабелям электропитания, передачи данных, голоса или мультимедийного трафика
47.
Медиаконвертер
штук
2
1 год
на один канал связи
предназначен для образования сигнала с оптической линии в медь и обратно
48.
Оптический бокс
штук
2
1 год
на один канал связи
предназначен для оконечивания оптической линии
49.
Телекоммуникационный шкаф
штук
1
7 лет
на два сервера
предназначен для размещения серверного оборудования
50.
KVM-консоль
штук
1
4 года
на один телекоммуникационный шкаф
KVM консоль – это оборудование, которое состоит из монитора, тачпада (мыши) и клавиатуры. Предназначен для управления серверами
51.
Специальная одежда
штук
1
3 года
на одну штатную единицу специалиста цифровизации
это специально разработанная одежда (костюм, комбинезон, халат), призванная защищать рабочего от вредных воздействий внешней среды и обеспечивать необходимые для работы характеристики, для специалистов - удобство, гигиеничность, антистатичность

5. Шығын материалдары және қосалқы бөлшектер
52.
Кәбілдік арна (лотоктар)
метр
500
бір ғимарат/жылға
кәбілдерді төсеуге және қорғауға арналған
53.
Жергілікті-есептеу желісін төсеуге арналған кәбіл
метр
305
бір ғимарат/жылға
жергілікті-есептеу желісін тарату желілерін төсеу немесе ақауларын жөндеу үшін
54.
Коннектор
дана
2
бір байланыс арнасы/жылға
кәбілдік өнімді ұштандыру үшін
55.
Коннекторларға арналған қалпақша
дана
1
бір коннектор/жылға
коннекторды қорғау үшін
56.
RG 45 розеткасы
дана
1
бір байланыс арнасы/жылға
кабельдік өнімді ұштауға және оны жоғарыға бекітуге арналған
57.
Рatch cord
дана
1
бір құрылғының желілік ағытпасы/жылға
құрылымдық кәбіл жүйесінің құрамдас бөлшектерінің бірі. Бір электр құрылғысын екіншісіне қосу немесе сигналды белсенді емес жабдыққа беруге арналған электр немесе оптоталшықты кәбіл
58.
Еден люгі
дана
1
екі жұмыс станциясына
розеткаларды еденге орналастыруға арналған
59.
Пернетақта
дана
1
бір жұмыс станциясы және сервер/жылға
қандай да бір құрылғыны басқаруға немесе деректерді енгізуге арналған белгілі бір тәртіпте орналасқан түймелер жинағы. Компьютер мен сервердің жинақтаушысы болып табылады
60.
Тінтуір
дана
1
бір жұмыс станциясы, тасымалы компьютер мен сервер/жылға
қозғалысты басқару сигналына ауыстыратын манипулятор. Атап айтқанда сигнал курсорды позициялау немесе парақтарды айналдыруға арналған. Компьютер мен сервердің жинақтаушысы болып табылады
61.
Қашықтықтан басқару пульті (бұдан әрі - ҚБП)
дана
1
бір ақпаратты көрсету құрылғысына
ақпаратты көрсету құрылғысын қашықтықтан басқаруға арналған
62.
Желілік сүзгі
дана
1
бір жұмыс станциясы мен сервер/жылға
импульстік кедергілерді және жоғары жиіліктегі кедергілерді басу сүзгісі. Осындай компоненті бар жабдықты электрлік ұзартқыш деп атайды
63.
Оптикалық дискілер\кабельдерге арналған маркер
дана
1
бір цифрландыру маманы/жылға
оптикалық тасымалдағыштарға жазуға арналған арнайы фломастер
64.
Есептеу техникасы құралдарына арналған тазалау құралы
орам
1
бір цифрландыру маманы/жылға
компьютерлік техниканы саусақ іздерінен, шаң мен ластан тазартуға арналған арнайы құралдар мен материалдар
65.
Жапсырма
дана
1
бір құрылғыға
арнайы пломба салынған немесе өзі жойылатын қағаздың рұқсатсыз ашылуын бақылауға арналған және объектінің жылжымалы және статикалық бөліктерін біріктіреді, сондай-ақ құрылғыларды есепке алу үшін қолданылады, нөмірлік немесе штрих-кодтық персоналдауы бар
66.
RFiD белгісі
дана
1
Тауар-материалдық құндылықтың бір бірлігіне
объект, оның қасиеттері, сапасы, орналасу орны туралы ақпарат жазылатын және сақталатын құрал, құрылғыларды есепке алу үшін қолданылады
67.
ЕТҚ арналған ауыстырғыш
дана
1
бір құрылғыға
таратылатын деректерді біреуінен екіншісіне ауыстыратын аппараттық құрылғы немесе бағдарламалық компонент
68.
ЕТҚ арналған қосалқы бөлшектер
дана
1
бір құрылғы/жылға
ЕТҚ, перифериялық және серверлік жабдықты жөндеуге арналған бөлшек немесе блок
69.
"Тінтуірге" арналған кілемше
дана
1
бір тінтуірге
"Тінтуір" типті манипуляторға арналған жұмыс жазықтығы
70.
Қосу бауы
дана
3
бір құрылғыға
әртүрлі ажыратқыштарды біріктіруді жүзеге асыруға арналған және белсенді бауды ұзартуға мүмкіндік беретін кәбіл
71.
Батарея (аккумуляторлық)
жинақ
1
бір үздіксіз қоректендіру көзіне және сымсыз жабдыққа (пернетақта, тінтуір, ҚБП)
үздіксіз қоректендіру көзін және сымсыз жабдықты (пернетақта, тінтуір, ҚБП) электрмен қоректендіруге арналған бір мәртелік немесе көп мәртелік ток көзі
72.
Әмбебап зарядтау құрылғысы
дана
1
цифрландыру мамандарының бір штаттық бірлігіне
электр аккумуляторларын сыртқы энергия көзінен зарядтауға арналған электр құрылғысы
73.
Бұрғы жинағы
жинақ
1
бір перфоратор және бұрғы/жылға
тұтас материал қабатында саңылау тесуге арналған кесудің айналу және берілістің осьтік қозғалысымен жұмыс істейтін бірнеше кесу аспабы
74.
Саптама жинағы
жинақ
1
бір перфоратор, бұрғы және шуруповерт/жылға
перфораторға, бұрғыға және шруповертке арналған әртүрлі нысандағы және мақсаттағы бірнеше аспап
75.
Принтер картриджі
жинақ
5
бір принтер/жылға
қорғаныс қаптағы бірнеше тораптар мен бөлшектерден, шығындау материалдарынан тұратын принтерге арналған тұтас және өзіндік дара ауыстырылатын блок
76.
Сымды принтерге (плоттерге) арналған басып шығарушы ине
жинақ
2
бір принтер (плоттер)/жылға
қорғаныс қаптағы бірнеше тораптар мен бөлшектерден тұратын сымды принтерге арналған тұтас және өзіндік дара ауыстырылатын блок
77.
Үздіксіз сия беру жүйесі
жинақ
1
бір принтерге
толықтырылып тұратын резервуардан басып шығарушы инеге сия беретін сымды принтерге арналған құрылғы
78.
Сия
жинақ
2
бір үздіксіз сия беру жүйесі/жылға
сияны үздіксіз беру жүйесіне шығындау материалы болып табылады
79.
Сыртқы жады құрылғысы (Flash Drive/ HDD)
дана
1
ҰҰБҚ бір штаттық бірлігіне; ӨңҚ, құрама, бригада, ә/б, ӘОО, ӘММ, ЖОБ басқармаларының бір штаттық бірлігіне; дивизион, батальон, батарея, рота, взвод қолбасшылығының бір штаттық бірлігіне; жиынтық жасақ, әскери жедел резерв (топ), комендатура, атыс алаңы, спорт командасы, оркестр, ансанбль жетекшілерінің бір штаттық бірлігіне; әскери-ғылыми орталық, қойма, сақтау базасы, кафедра (факультет), редакция, типография, бейнестудия, мұражай, мұрағат, торап, клуб, кітапхананың бір штаттық бірлігіне; шеберхана, зертхана, экипаж, аппараттық, станция бастықтарына; арнайы мақсаттағы бөлімшелердің офицерлік құрамының бір штаттық бірлігіне; дәрігерлер және әскери госпиталь, лазарет, емхана, медициналық пункт, ӘДК, СЭО, дәріхананың орта медициналық қызметкерлерінің бір штаттық бірлігіне; ҰҰБҚ бойынша, ӨңҚ бойынша жедел кезекшілер мен олардың көмекшілерінің, құрама бойынша, бригада бойынша, ә/б бойынша, ӘОО бойынша, ЖОБ бойынша, БТП бойынша, БӨП бойынша, байланыс бойынша, штаб бойынша кезекшілері мен олардың көмекшілерінің бір лауазымды тұлғасына және ТҚҚ операторларына
әртүрлі ақпаратпен жұмыс істеу үшін қолданылатын деректерді жазуға және сақтауға арналған
80.
Көшiрмелердi сақтауға арналған сыртқы ақпарат тасымалдағыш
дана
1
бір серверге
деректерді (резервті көшірмелерді) жазуға және сақтауға арналған
81.
Рұқсат ету құрылғысы (әрбір жүйеге)
дана
1
ҰҰБҚ бір штаттық бірлігіне; ӨңҚ басқармасы, құрама, бригада, ә/б, ӘОО, ӘММ, ЖОБ басқармаларының бір штаттық бірлігіне; дивизион, батальон, батарея, рота, взвод қолбасшылығының бір штаттық бірлігіне; жиынтық жасақ, әскери жедел резерв (топ), комендатура, атыс алаңы, спорт командасы, оркестр, ансанбль жетекшілерінің бір штаттық бірлігіне; әскери-ғылыми орталық, қойма, сақтау базасы, кафедра (факультет), редакция, типография, бейнестудия, мұражай, мұрағат, торап, клуб, кітапхана бір штаттық бірлігіне; шеберхана, зертхана, экипаж, аппараттық, станция бастықтарына; арнайы мақсаттағы бөлімшелердің офицерлік құрамының бір штаттық бірлігіне; дәрігерлер және әскери госпиталь, лазарет, емхана, медициналық пункт, ӘДК, СЭО, дәріхананың орта медициналық қызметкерлерінің бір штаттық бірлігіне; ҰҰБҚ бойынша, ӨңҚ бойынша жедел кезекшілер мен олардың көмекшілерінің, құрама бойынша, бригада бойынша, ә/б бойынша, ӘОО бойынша, ЖОБ бойынша, ТБП бойынша, БӨП бойынша, байланыс бойынша, штаб бойынша, кезекшілер мен олардың көмекшілерінің бір лауазымды тұлғасына және ТҚҚ операторларына.
негізгі ақпарат сақталатын жердегі пайдаланушыны сәйкестендіретін және ҰҰ ақпараттық жүйелері мен ресурстарында жұмыс істеуге қажетті құрал
82.
Оптикалық дискілер
дана
10
бір жұмыс станциясы, тасымалы компьютер/жылға
оптикалық сәулелену көмегімен оқылатын дискі түрінде орындалған ақпарат тасымалдағыш
83.
Оптикалық дискілерге арналған конверт/футляр
дана
1
бір дискіге
дискіні жарықтан, шаңнан, механикалық зақымданудан және ластанудан қорғауға қажетті
84.
Кең форматты құрылғыларға арналған қағаз
орам
20
бір принтер (плоттер)/жылға
минералды қоспалары бар талшықты материал. Принтерден шығаруға арналған рулон түрінде жасалған, кең жолақты принтерге (плотерге) арналған шығындау материалы
85.
Қағаз/фотоқағаз
байлам
12
бір принтер/жылға
минералды қоспалары бар талшықты материал. Принтерде басып шығаруға арналған парақ түрінде жасалған, принтердің шығындау материалы болып табылады
86.
Принтерге арналған термотрансферлік таспа
жинақ
12
бір арнайы принтер/жылға
термотрансферлік принтерлер этикеткаларға (қағаз және мата) арналған шығындау материалдары, онда термоине әсерінен бояу таспадан материалға жағылады
87.
Сигналды күшейткіш
дана
1
бір бейнеағытпаға
пайдалы сигналды күшейту деректерді алысқа беруге мүмкіндік береді
88.
Тармақтаушы
дана
1
бір құрылғы/жылға
бір корпуста арматурланған вилка мен көп ұялы розеткадан тұратын қосқыш, оның ұялы түйісулері вилканың штырлерімен электрмен қосылған (сплиттер, принтсервер, HUB)
89.
Ақпаратты оқу құрылғысы, сыртқы (FDD/CD/DVD/BD/
CardReader/смарт-карт)
дана
1
бір жұмыс станциясына, серверге
әртүрлі мақсаттағы ақпаратты тасымалдағыштардан ақпаратты оқуға арналған құрылғы
90.
Қорғаныс үлдірі
дана
1
тасымалы компьютердің бір дисплейіне
жіңішке полимерлік жалатылым, әдетте бір немесе екі жағынан желіммен (адгезивпен) қорғалатын бетке жапсырылатын желім құрамы жағылған. Тасымалы компьютердің дисплейі бетін уақытша қорғауға арналған
91.
Резеңкенi қалпына келтiруге және тазалауға арналған сұйықтық
килограмм
0,01
бір принтер/жылға
принтерлерге техникалық қызмет көрсету үшін қажет. Қағазды беру және тарту валиктерінің, роликтерінің, тежеу алаңшаларының, сепарациялық роликтер мен алаңшалардың барлық түрлеріндегі резеңке беттерін тазалау және қайта қалпына келтіруге арналған
92.
Машина майы
килограмм
0,002
бір компьютер/жылға
қозғалмалы бөліктердегі үйкелістерді азайту мақсатында қолданылатын майлау материалдары. Компьютерлер мен принтерлерге техникалық қызмет көрсету үшін қажет
93.
Радиаторларға арналған жылу өткiзгіш жақпа
килограмм
0,002
бір компьютер/жылға
электронды компоненттердің жұмысы кезінде бөлінетін жылуды таратуды қамтамасыз ететін май. Компьютерлерге техникалық қызмет көрсету үшін қажет
94.
Спирт
килограмм
0,01
бір компьютер/жылға
баспа платаларын флюспен дәнекерлегеннен және оптикалық талшықтарды гидрофобтық материалдан тазалағаннан кейін жууға қажетті тазалау құралы

5. Расходные материалы и запасные части
52.
Кабельный канал (лотки)
метр
500
на одно здание/год
предназначен для укладки и защиты кабелей
53.
Кабель для прокладки локально-вычислительной сети
метр
305
на одно здание/год
предназначен для прокладки или устранения обрывов линий передач локально-вычислительной сети
54.
Коннектор
штук
2
на один канал связи/год
для оконечивания кабельной продукции
55.
Колпачок для
коннектора
штук
1
на один коннектор/год
служит защитой коннектора
56.
Розетки RG 45
штук
1
на один канал связи/год
предназначен для оконечивания кабельной продукции и закреплении ее к поверхности
57.
Рatch cord
штук
1
на один сетевой разъем устройства/год
одна из составных частей структурированной кабельной системы. Представляет собой электрический или оптоволоконный кабель для подключения одного электрического устройства к другому или к пассивному оборудованию передачи сигнала
58.
Напольный люк
штук
1
на две рабочие станции
предназначен для размещений розеток в полу
59.
Клавиатура
штук
1
на одну рабочую станцию и сервер/год
комплект расположенных в определенном порядке клавиш для управления каким-либо устройством или для ввода данных. Является комплектующим компьютера и сервера
60.
Мышь
штук
1
на одну рабочую станцию, переносной компьютер и сервер/год
манипулятор, преобразующий движение в управляющий сигнал. В частности, сигнал может быть использован для позиционирования курсора или прокрутки страниц. Является комплектующим компьютера и сервера
61.
Пульт дистанционного управления
(далее - ПДУ)
штук
1
на одно устройство отображения информации
предназначен для удаленного (дистанционного) управления устройством отображения информации на расстоянии
62.
Сетевой фильтр
штук
1
на одну рабочую станцию и сервер/год
фильтр для подавления импульсных помех и для подавления высокочастотных помех. Так же часто называют содержащий такой компонент электрический удлинитель
63.
Маркер для оптических дисков/кабелей
штук
1
на одного специалиста цифровизации/год
фломастер специально для нанесения надписей на оптические носители
64.
Чистящее средство для средств вычислительной техники
упаковка
1
на одного специалиста цифровизации/год
специальные средство и материал, предназначенный для очищения компьютерной техники от отпечатков, разводов, пыли и грязи
65.
Наклейки
штук
1
на одно устройство
для контроля несанкционированного вскрытия на специальной пломбовой или саморазрушающейся бумаге и соединяют статичную и подвижную часть объекта, так же применяется для учета устройств, содержат номерную или штрих-кодовую персонализацию
66.
RFiD метка
штук
1
на одну единицу товарно-материальную ценность
средство на которую записывается и хранится в ней информация об объекте, его свойствах, качествах, информация о положении объекта, применяется для учета устройств
67.
Переходник для СВТ
штук
1
на одно устройство
аппаратное устройство или программный компонент, преобразующий передаваемые данные из одного представления в другое
68.
Запасные части для СВТ
штук
1
на одно устройство/год
деталь или блок, предназначенная для починки, ремонта СВТ, периферийного и серверного оборудования
69.
Коврик для "мыши"
штук
1
на одну мышь
рабочая поверхность для манипулятора типа "мышь"
70.
Шнуры соединения
штук
3
на одно устройство
кабель для осуществления соединения различных разъемов либо позволяющий удлинить длину активного шнура
71.
Батарея (аккумуляторная)
комплект
1
на один источник бесперебойного питания и беспроводное оборудование (клавиатура, мышь, ПДУ)/год
источник тока одноразового или многоразового действия, для электропитания источника бесперебойного питания и беспроводного оборудования (клавиатура, мышь, ПДУ)
72.
Универсальное зарядное устройства
штук
1
на одну штатную единицу специалиста цифровизации
электронное устройство для заряда электрических аккумуляторов энергией внешнего источника
73.
Набор сверл
комплект
1
на один перфоратор и дрель/год
множество режущих инструментов с вращательным движением резания и осевым движением подачи, предназначенный для выполнения отверстий в сплошном слое материала
74.
Набор насадок
комплект
1
на один перфоратор, дрель и шуруповерт/год
множество инструментов различной формы и применения на перфоратор, дрель и шуруповерт
75.
Картридж для
принтера
комплект
5
на один принтер/год
цельный и самодостаточный сменный блок к принтеру, содержащий в себе несколько узлов и деталей в защитной оболочке, расходные материалы
76.
Печатающие головки для струйного принтера (плоттера)
комплект
2
на один принтер (плоттер)/год
цельный и самодостаточный сменный блок к струйному принтеру, содержащий в себе несколько узлов и деталей в защитной оболочке
77.
Системы непрерывной подачи чернила
комплект
1
на один принтер
устройство для струйного принтера, подающее чернила к печатающей головке из пополняемых резервуаров
78.
Чернила
комплект
2
на одну систему непрерывной подачи чернила/год
является расходным материалом для системы непрерывной подачи чернил
79.
Устройство внешней памяти (Flash Drive/HDD)
штук
1
на одну штатную единицу ГКНГ; на одну штатную единицу управлений РгК, соединения, бригады, в/ч, ВУЗ, ВМУ, ОДП; на одну штатную единицу командования дивизиона, батальона, батареи, роты, взвода; на одну штатную единицу руководства сводного отряда, войскового оперативного резерва (группы), комендатуры, стрельбища, спортивной команды, оркестра, ансамбля; на одну штатную единицу военно-научного центра, склада, базы хранения, кафедры (факультет), редакции, типографии, видеостудии, музея, архива, узла, клуба, библиотеки; начальникам мастерских, лабораторий, экипажей, аппаратных, станций; на одну штатную единицу подразделений специального назначения офицерского состава; на одну штатную единицу врачей и среднего медицинского персонала военного госпиталя, лазарета, поликлиники, медицинского пункта, ВВК, СЭЦ, аптеки; на одно должностное лицо оперативных дежурных и их помощникам по ГКНГ, по РгК, дежурных и их помощникам по соединению, по бригаде по в/ч, по ВУЗ, по ОДП, по КТП, по КПП, по связи, по штабу и операторам СТП
предназначен для записи и хранения данных, которые будут использоваться для работы с различной информацией
80.
Внешний носитель информации для хранения копий
штук
1
на один сервер
предназначенное для записи и хранения данных (резервных копий)
81.
Устройство доступа (на каждую систему)
штук
1
на одну штатную единицу ГКНГ; на одну штатную единицу управлений РгК, соединения, бригады, в/ч, ВУЗ, ВМУ, ОДП; на одну штатную единицу командования дивизиона, батальона, батареи, роты, взвода; на одну штатную единицу руководства сводного отряда, войскового оперативного резерва (группы), комендатуры, стрельбища, спортивной команды, оркестра, ансамбля; на одну штатную единицу военно-научного центра, склада, базы хранения, кафедры (факультет), редакции, типографии, видеостудии, музея, архива, узла, клуба, библиотеки; начальникам мастерских, лабораторий, экипажей, аппаратных, станций; на одну штатную единицу подразделений специального назначения офицерского состава; на одну штатную единицу врачей и среднего медицинского персонала военного госпиталя, лазарета, поликлиники, медицинского пункта, ВВК, СЭЦ, аптеки; на одно должностное лицо оперативных дежурных и их помощникам по ГКНГ, по РгК, дежурных и их помощникам по соединению, по бригаде по в/ч, по ВУЗ, по ОДП, по КТП, по КПП, по связи, по штабу и операторам СТП
средство для аутентификации пользователя, где хранится ключевая информация и необходима для работы в информационных системах и ресурсах НГ
82.
Оптические диски
штук
10
на одну рабочую станцию, переносной компьютер/год
носитель информации, выполненных в виде дисков, чтение с которых ведется с помощью оптического излучения
83.
Конверт/футляр для оптических дисков
штук
1
на один диск
необходим для защиты диска от света, пыли, механических повреждений и грязи
84.
Бумага для широкоформатных устройств
рулон
20
на 1 принтер (плоттер)/год
волокнистый материал с минеральными добавками. Представлен в виде рулона для распечатывания на принтере, является расходным материалом для широкоформатного принтера (плоттера)
85.
Бумага/фотобумага
пачка
12
на 1 принтер/год
волокнистый материал с минеральными добавками. Представлен в виде листа для распечатывания на принтере, является расходным материалом для принтера
86.
Термотрансферная лента для принтера
комплект
12
на один специальный принтер/год
это расходный материал для термотрансферных принтеров этикеток (бумажных и тканевых), где под воздействием термоголовки краска переносится с красящей ленты на материал
87.
Усилитель сигнала
штук
1
на один видеоразъем
усиление полезного сигнала, позволяет быстро передавать данные на большие расстояния
88.
Разветвитель
штук
1
на одно устройство/год
соединитель, представляющий собой армированные в одном корпусе вилку и многоместную розетку, гнездовые контакты которой электрически соединены со штырями вилки. (сплиттер, принтсервер, HUB)
89.
Устройство считывания информации, внешнее (FDD/CD/DVD/BD/CardReader/смарт-карт)
штук
1
на одну рабочую стацию, сервер
устройство для чтения информации с носителей информации различного назначения
90.
Защитная пленка
штук
1
на один дисплей переносного компьютера
тонкое полимерное покрытие, как правило, покрытое с одной или с двух сторон клеящим составом, способным прилипать к защищаемой поверхности. Предназначенный для временной защиты поверхности дисплея переносного компьютера
91.
Жидкость для чистки и восстановления резины
килограмм
0,01
на один принтер/год
необходима для технического обслуживания принтеров. Для очистки и восстановления свойств резиновых поверхностей всех типов валиков, роликов подачи и протяжки бумаги, тормозных площадок, сепарационных роликов и площадок
92.
Машинное масло
килограмм
0,002
на один компьютер/год
смазочный материал, который используется с целью уменьшения трения в движущихся частях. Необходимо для технического обслуживания компьютеров и принтеров
93.
Теплопроводящая смазка для радиаторов
килограмм
0,002
на один компьютер/год
смазка обеспечивающая перенос тепла, выделяемого при работе электронных компонентов. Необходимо для технического обслуживания компьютеров
94.
Спирт
килограмм
0,01
на один компьютер/год
очистительное средство необходимое для промывки печатных плат после пайки с флюсом и очистки оптических волокон от гидрофобного материала

112.
Ақпараттық қауіпсіздік жүйесі
жинақ
әрбір серверлікке біреу
ақпараттың немесе оны өңдеу құралдарының құпиялығын, тұтастығын, қолжетімдігін, жарамдығын, есепке алынуын, дәлме-дәлдігі мен шынайлығына қол жеткізу және қолдау арқылы объектінің қорғалуын қамтамасыз етуге бағытталған бағдарламалық-аппараттық техникалық құралдар жинағы. Құрамы мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы бекітетін техникалық талаптарға сәйкес белгіленеді
113.
Қолжетімдікті басқаруды бақылау жүйесі
жинақ
әрбір серверлікке біреу
"өту жолдары" арқылы белгіленген аумаққа объектілердің (адамдарды, көлікті) кіру-шығуын шектеу және тіркеу мақсатындағы бағдарламалық-аппараттық техникалық құралдар жинағы. Құрамы мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы бекітетін техникалық талаптарға сәйкес белгіленеді

112.
Система информационной безопасности
комплект
одна на каждую серверную
совокупность программно-аппаратных технических средств направленный на обеспечение защищенного состояния объекта, достижением и поддержанием конфиденциальности, целостности, доступности, неотказуемости, подотчетности, аутентичности и достоверности информации или средств ее обработки. Состав определяется согласно технических условий, утверждаемых первым руководителем государственного учреждения
113.
Система контроля управления доступом
комплект
одна на каждую серверную
совокупность программно-аппаратных технических средств безопасности, имеющих целью ограничение и регистрацию входа-выхода объектов (людей, транспорта) на заданной территории через "точки прохода". Состав определяется согласно технических условий, утверждаемых первым руководителем государственного учреждения

114.
Бейне бақылау жүйесі
жинақ
әрбір серверлікке біреу
бейнебақылауды жүзеге асыруға арналған бағдарламалық-аппараттық құралдар жүйесі. Құрамы мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы бекіткен техникалық талаптарға сәйкес белгіленеді
115.
Өрт сөндіру жүйесі
жинақ
әрбір серверлікке біреу
күштер мен құралдардың әсер ету, өрт сөндіру әдістері мен тәсілдерін пайдалану үдерсін жүзеге асыратын бағдарламалық-аппараттық құралдар жүйесі. Құрамы мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы бекітетін техникалық талаптарға сәйкес белгіленеді

114.
Система видео контроля
комплект
одна на каждую серверную
система аппаратно-программных средств, предназначенная для осуществления видеонаблюдения. Состав определяется согласно технических условий, утверждаемых первым руководителем государственного учреждения
115.
Система пожаротушения
комплект
одна на каждую серверную
система аппаратно-программных средств, осуществляющая процесс воздействия сил и средств, а также использование методов и приемов для ликвидации пожара. Состав определяется согласно технических условий, утверждаемых первым руководителем государственного учреждения

116.
Сигнализация жүйесі
жинақ
әрбір серверлікке біреу
серверлік үй-жайға рұқсатсыз кіруді белгілеу туралы ақпаратты диспетчерлік пультке беруге арналған техникалық құралдар кешені. Құрамы мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы бекітетін техникалық талаптарға сәйкес белгіленеді
117.
Ауаны салқындату және ионизациялау жүйесі
жинақ
әрбір серверлікке біреу
адамдар өздерін жайлы сезіну, технологиялық үдерісті жүргізу, құндылықтарды сақтау үшін барынша қолайлы метеорологиялық жағдайды қамтамасыз ету мақсатында жабық үй-жайлардағы ауаның (температура, салыстырмалы ылғалдылық, тазалығы, ауаның қозғалу жылдамдығы) барлық немесе жекелеген параметрлерін автоматты түрде қолдауға арналған бағдарламалық-аппараттық құралдар жүйесі. Құрамы мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы бекітетін техникалық талаптарға сәйкес белгіленеді

116.
Система сигнализации
комплект
одна на каждую серверную
комплекс технических средств, предназначенный для передачи информации о фиксации несанкционированного доступа в серверное помещение на диспетчерский пульт. Состав определяется согласно технических условий, утверждаемых первым руководителем государственного учреждения
117.
Система охлаждении и ионизации воздуха
комплект
одна на каждую серверную
система аппаратно-программных средств, предназначенная для автоматического поддержания в закрытых помещениях всех или отдельных параметров воздуха (температуры, относительной влажности, чистоты, скорости движения воздуха) с целью обеспечения оптимальных метеорологических условий, наиболее благоприятных для самочувствия людей, ведения технологического процесса, обеспечения сохранности ценностей. Состав определяется согласно технических условий, утверждаемых первым руководителем государственного учреждения

118.
Жергілікті есептеу желісі
жинақ
3
3
3
3
3
3
3
3
деректерді беруге қажетті компьютерлер немесе есептеу жабдығының (серверлер, маршрутизаторлар мен басқа да жабдық) байланыс жүйесі. Құрамы мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы бекітетін техникалық талаптарға сәйкес белгіленеді
7. Бағдарламалық қамтым
119.
Операциялық жүйе
дана
әрбір компьютер/серверге
есептеу құрылғысының ресурстарын басқаруға және пайдаланушымен өзара іс-қимыл жасасуды ұйымдастыруға арналған өзара байланысқан бағдарламалар кешені. Саны өндірушінің лицензиялау саясатына, тізбесі мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы бекітетін техникалық талаптарға сәйкес белгіленеді
120.
Қолданбалы бағдарламалық қамтым
дана
әрбір компьютер/серверге
бағдарлама белгібір міндеттерді орындауға арналған және пайдаланушымен тікелей байланыс жасасуға есептелген. Саны өндірушінің лицензиялау саясатына, тізбесі мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы бекітетін техникалық талаптарға сәйкес белгіленеді
121.
Ақпаратты қорғаудың бағдарламалық қамтымы
дана
әрбір компьютер/серверге
бағдарлама ақпаратты қорғауды жүзеге асыруға арналған. Саны өндірушінің лицензиялау саясатына, тізбесі мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы бекітетін техникалық талаптарға сәйкес белгіленеді
8. Әртүрлі
122.
Интернет
нүкте
1
1
1
1
1
1
1
1
интернет желісімен байланыстыратын қолжетімдік нүктесі мекеме аумағында орналасқан
123.
Мобильді интернет
нүкте
4
2
1
1
1
1
1
1
пайдаланушылар Интернетпен кез келген жерден қосылуына қолжетімдік нүктесі
124.
Деректердi өңдеу орталығы
жинақ
2
1
бұл серверлік және желелік жабдықты орналастыруға және абоненттерді байланыс арналары арқылы ведомствоның басқа мекемелерінен қосуға арналған мамандандырылған үй-жай. Құрамы мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы бекітетін техникалық талаптарға сәйкес белгіленеді
125.
Серверлік
жинақ
3
2
1
1
1
1
1
1
бір мекеме шегінде серверлік және телекоммуникациялық жабдықты орналастыру және жұмыс істеуі үшін арнайы құрылған және ұсталатын шарттары бар бөлінген технологиялық үй-жай
126.
Компьютер сыныбына арналған ЕТҚ
жинақ
2
2
1
1
5
3
1
1
құрамы мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы бекітетін техникалық талаптарға сәйкес белгіленетін компьютер сыныбының техникалық жабдықталуы. Компьютер сыныбының құрамына: жұмыс станциясы, интерактивті жүйе, құрамында: проектор, желілік принтер, сканер (ҰҰ БҚ және ӨңҚ үшін - 21 жұмыс орыннан аспайтын; ЖОО және оқу бөліміне / құрамаға/ ә/б - 25 жұмыс орыннан аспайтын, әскери бөлім, ӘММ, ЖОБ - 11 жұмыс орыннан аспайтын) кіреді

118.
Локальная вычислительная сеть
комплект
3
3
3
3
3
3
3
3
система связи компьютеров или вычислительного оборудования (серверы, маршрутизаторы и другое оборудование), необходима для передачи данных. Состав определяется согласно технических условий, утверждаемых первым руководителем государственного учреждения
7. Программное обеспечение
119.
Операционная система
штук
на каждый компьютер/сервер
комплекс взаимосвязанных программ, предназначенных для управления ресурсами вычислительного устройства и организации взаимодействия с пользователем. Количество определяется политикой лицензировании производителя, перечень определяется согласно технических условий, утверждаемых первым руководителем государственного учреждения
120.
Прикладное программное обеспечение
комплект
на каждый компьютер/сервер
программа, предназначенная для выполнения определенных задач и рассчитанная на непосредственное взаимодействие с пользователем. Количество определяется политикой лицензирования производителя, перечень определяется согласно технических условий, утверждаемых первым руководителем государственного учреждения
121.
Программное обеспечения защиты информации
комплект
на каждый компьютер/сервер
программа, предназначенная для выполнения защиты информации. Количество определяется политикой лицензировании производителя, перечень определяется согласно технических условий, утверждаемых первым руководителем государственного учреждения
8. Разные
122.
Интернет
точка
1
1
1
1
1
1
1
1
точка доступа, посредством которой происходит соединение со сетью интернет и расположена на территории учреждения
123.
Мобильный интернет
точка
4
2
1
1
1
1
1
1
точка доступа, посредством которой пользователи соединяются с Интернетом из любого места
124.
Центр обработки данных
комплект
2
1
это специализированное помещение для размещения серверного и сетевого оборудования и подключения абонентов из других учреждений ведомства по каналам связи. Состав определяется согласно технических условий, утверждаемых первым руководителем государственного учреждения
125.
Серверная
комплект
3
2
1
1
1
1
1
1
выделенное технологическое помещение со специально созданными и поддерживаемыми условиями для размещения и функционирования серверного и телекоммуникационного оборудования в рамках одного учреждения
126.
СВТ для компьютерного класса
комплект
2
2
1
1
5
3
1
1
техническое оснащение компьютерного класса, состав которого определяется из технических условий, утверждаемым первым руководителем государственного учреждения. В состав компьютерного класса входит: рабочая станция, интерактивная система в комплекте с проектором, принтер сетевой, сканер (для ГКНГ и РгК не более - 21 рабочих мест; для ВУЗ и учебной бригады/ соединения/ в/ч не более - 25 рабочих мест, для в/ч, ВМУ, ОДП не более - 11 рабочих мест)

127.
Интернет сыныбына арналған ЕТҚ
жинақ
1
1
1
1
2
1
1
құрамы мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы бекіткен, белгіленген техникалық талаптарға сәйкес компьютерлік сыныптың техникалық жабдықталуы. Компьютерлік сынып құрамына: жұмыс станциясы (ноутбук), желілік принтер, сканер (ҰҰ БҚ және ӨңҚ үшін - 10 жұмыс орыннан аспайтын; ЖОО және оқу бөліміне / құрамаға/ ә/б - 20 жұмыс орыннан аспайтын, әскери бөлім, ӘММ, ЖОБ - 5 жұмыс орыннан аспайтын) кіреді
128.
Әскерді басқару орталығына арналған ЕТҚ
жинақ
1
әскерді басқару орталығын техникалық жарақтау, оның құрамы мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы бекітетін техникалық талаптарға сәйкес белгіленеді
129.
Жауынгерлік басқару орталығына арналған ЕТҚ
жинақ
1
1
1
1
әскерді басқару орталығын техникалық жарақтау, оның құрамы мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы бекітетін техникалық талаптарға сәйкес белгіленеді
130.
Командалық пунктке арналған ЕТҚ
жинақ
1
командалық пунктті техникалық жарақтау, оның құрамы мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы бекітетін техникалық талаптарға сәйкес белгіленеді

127.
СВТ для интернет класса
комплект
1
1
1
1
2
1
1
техническое оснащение компьютерного класса, состав которого определяется из технических условий, утверждаемым первым руководителем государственного учреждения. Состав компьютерного класса входит: рабочая станция (ноутбук), принтер сетевой, сканер (для ГКНГ и РгК не более - 10 рабочих мест; для ВУЗ и учебной бригады/ соединения/ в/ч не более - 20 рабочих мест, для в/ч, ВМУ, ОДП не более - 5 рабочих мест)
128.
СВТ для Центра управления войсками
комплект
1
техническое оснащение Центра управления войсками, состав которого определяется из технических условий, утверждаемым первым руководителем государственного учреждения
129.
СВТ для Центра боевого управления
комплект
1
1
1
1
техническое оснащение Центра боевого управления, состав которого определяется из технических условий, утверждаемым первым руководителем государственного учреждения
130.
СВТ для командного пункта
комплект
1
техническое оснащение командного пункта, состав которого определяется из технических условий, утверждаемым первым руководителем государственного учреждения

131.
Жылжымалы есептеу орталығы
жинақ
2
1
тұрақты орналасу пунктінен тыс қызметтік-жауынгерлік міндеттерді орындау кезінде ақпаратты жинаудың және өңдеудің автоматтандырылыған үдерістерін орындауға арналған. Құрамы мемлекеттік мекеменің бірінші басшысы бекітетін техникалық талаптарға сәйкес белгіленеді
Ескертпе: жабдықтау заттай нормаларында қолданылатын негізгі терминдер:
1. Ғимарат – кемінде 15 жұмыс станциясы орналасқан құрылыс;

131.
Передвижной вычислительный центр
комплект
2
1
предназначен для выполнения автоматизированных процессов сбора и обработки информации при выполнении служебно-боевой задач в отрыве от постоянного пункта дислокации. Состав определяется из технических условий, утверждаемым первым руководителем государственного учреждения
Примечание: основные термины, применяемые в натуральных нормах снабжения:
1. Здание – сооружение, где расположены не менее 15 рабочих станций.

2. Қосалқы бөлшек – қондырғыны құрылғыға орнату аяқталғаннан кейін есептен шығарылады;
3. Құрылғы – ЕТҚ жататын белсенді құрылғы, перифериялық және серверлік жабдық және олардың бөлшектері;
4. Шығындау материалдары – тікелей шығынмен есептен шығарылады;

2. Запасные части – списываются по завершению установки в устройства.
3. Устройство – активное оборудование, к которым относятся СВТ, периферийного и серверного оборудования и их комплектующие.
4. Расходные материалы – списываются прямым расходом.