Қазақстан Республикасы ұлттық экономика Министрінің "Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" 2015 жылғы 8 қаңтардағы № 9 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 21 шілдедегі № 557 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 16 қыркүйекте № 12061 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 17 шiлдедегi № 67 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 17.07.2025 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика Министрінің 2015 жылғы 8 қаңтардағы № 9 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10555 тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдерінде (бұдан әрі - Қағидалар):
12-тармақ алып тасталсын, мемлекет тіліндегі мәтіні өзгермейді;
Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық болжам құрлымының бөлімдерінде 3-қосымшаға сәйкес:
"
5. Шоғырландырылған, мемлекеттік және республикалық бюджеттер түсімдері мен шығыстарының болжамын, бюджет тапшылығын қамтитын үш жылдық кезеңге арналған бюджет параметрлерінің болжамы
Қаржымині, ҰЭМ, ИДМ, Энергетикамині, АШМ, МСМ, ДСӘДМ, БҒМ
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
5. Шоғырландырылған, мемлекеттік және республикалық бюджеттер түсімдері мен шығыстарының болжамын, бюджет тапшылығын қамтитын үш жылдық кезеңге арналған бюджет параметрлерінің болжамы
ҰЭМ, Қаржымині
";
"
5.3 Шоғырландырылған, мемлекеттік және республикалық бюджеттер түсімдері мен шығыстарының болжамын, бюджет тапшылығын қамтитын үш жылдық кезеңге арналған бюджет параметрлерінің болжамы (қосымша түрінде)
ҰЭМ, ИДМ, Энергетикамині, АШМ, МСМ, ДСӘДМ, БҒМ
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.3 Шоғырландырылған, мемлекеттік және республикалық бюджеттер түсімдері мен шығыстарының болжамын, Ұлттық қорды, бюджет тапшылығын қамтитын үш жылдық кезеңге арналған бюджет параметрлерінің болжамы (қосымша түрінде)
ҰЭМ, Қаржымині
"
4-қосымшадағы 3-нысан Қазақстан Республикасының бюджеті мен Ұлттық қорының жоспарлы кезеңге арналған параметрлер тізбесі осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 января 2015 года № 9 "Об утверждении Правил и сроков разработки прогноза социально-экономического развития"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 июля 2015 года № 557. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2015 года № 12061. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 июля 2025 года № 67.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 17.07.2025 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 января 2015 года № 9 "Об утверждении Правил и сроков разработки прогноза социально-экономического развития" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10555) следующие изменения:
в Правилах и сроках разработки прогноза социально-экономического развития, утвержденных указанным приказом (далее – Правила):
пункт 12 исключить, текст на государственном языке не меняется;
Перечень показателей прогноза социально-экономического развития согласно приложению 1 к Правилам изложить в редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в Структуре разделов прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан согласно приложению 3 к Правилам:
строку
"
5. Прогноз бюджетных параметров на трехлетний период, включающий прогноз поступлений и расходов консолидированного, государственного и республиканского бюджетов, дефицит бюджета
МФ, МНЭ, МИР, МЭ, МСХ, МКС, МЗСР, МОН
"
изложить в следующей редакции:
"
5. Прогноз бюджетных параметров на трехлетний период, включающий прогноз поступлений и расходов консолидированного, государственного и республиканского бюджетов, дефицит бюджета
МНЭ, МФ
";
строку
"
5.3 Прогноз бюджетных параметров на трехлетний период, включающий прогноз поступлений и расходов консолидированного, государственного и республиканского бюджетов, дефицит бюджета (в виде приложения)
МНЭ, МИР, МЭ, МСХ, МКС, МЗСР, МОН
"
изложить в следующей редакции:
"
5.3 Прогноз бюджетных параметров на трехлетний период, включающий прогноз поступлений и расходов консолидированного, государственного и республиканского бюджетов, Национального фонда, дефицит бюджета (в виде приложения)
МНЭ, МФ
";
в приложении 4 к Правилам, форму 3 Перечень параметров бюджета и Национального фонда Республики Казахстан на плановый период изложить в редакции, согласно приложению 2 к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Макроэкономикалық талдау және болжамдау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________ Б. Сұлтанов

2. Департаменту макроэкономического анализа и прогнозирования Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________Б. Султанов

2. Қазақстан Республикасының бюджеті мен Ұлттық қорының
жоспарлы кезеңге арналған негізгі көрсеткіштер болжамы
млрд. тенге
Р/с
Көрсеткіштер атауы
1-ші жоспарланатын жылдың алдындағы
ағымдағы жылғы бағалау
Болжам
Болжанатын кезеңнің 1-ші жылы
Болжанатын кезеңнің 2-ші жылы
Болжанатын кезеңнің 3-ші жылы
1
2
3
4
5
6
Мемлекеттік бюджет
1
Түсімдер
2
ЖІӨ-ге қарағанда %
3
Кірістер (трансферттерді есептемегенде)
4
ЖІӨ-ге қарағанда %
5
Салықтық түсімдер
6
Салықтық емес түсімдер
7
Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер
8
Трансферттер түсімдері
9
Ұлттық қордан кепілдендірілген трансферт
10
Ұлттық қордан нысаналы трансферт
11
Бюджет кредиттерін өтеу
12
Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер
13
Шығыстар
14
ЖІӨ-ге қарағанда %
15
Алдыңғы жылға қарағанда %
16
Тапшылық
17
ЖІӨ-ге қарағанда %
18
Мұнай емес тапшылық
19
ЖІӨ-ге қарағанда %
20
Мұнай емес тапшылық (шикі мұнайға әкету кедендік бажын есептемегенде)
21
ЖІӨ-ге қарағанда %
Республикалық бюджет
22
Түсімдер
23
ЖІӨ-ге қарағанда %
24
Кірістер (трансферттерді есептемегенде)
25
ЖІӨ-ге қарағанда %
26
Салықтық түсімдер
27
Салықтық емес түсімдер
28
Капиталмен жасалатын операциялардан түсетін түсімдер
29
Трансферттер түсімдері
30
Ұлттық қордан кепілдендірілген трансферт
31
Ұлттық қордан нысаналы трансферт
32
кері трансферт
33
бюджеттік алып қоюлар
34
Бюджеттік кредиттерді өтеу
35
Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер
36
Шығыстар
37
ЖІӨ-ге қарағанда %
38
Алдыңғы жылға қарағанда %
39
Тапшылық
40
ЖІӨ-ге қарағанда %
41
Мұнай емес тапшылық
42
ЖІӨ-ге қарағанда %
43
Мұнай емес тапшылық (шикі мұнайға әкету кедендік бажын есептемегенде)
44
ЖІӨ-ге қарағанда %
Қазақстан Республикасының ұлттық қоры
45
Түсімдер - Барлығы
онын ішінде:
46
мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдер
47
Ұлттық қорды басқарудан алынатын инвестициялық кірістер
48
Пайдалану
49
Ұлттық қордан кепілдендірілген трансферт
50
Ұлттық қордан нысаналы трансферт
51
Ұлттық қорды басқаруға және жыл сайынғы сыртқы аудитті жүргізуге байланысты шығыстарды жабу
52
Ұлттық қорда қаражаттың таза жинақталуы
53
Ұлттық қордың есепті кезең соңындағы қаражаты – Барлығы
54
ЖІӨ-ге қарағанда %
55
млрд. АҚШ доллары
Шоғырландырылған бюджет
56
Түсімдер
57
ЖІӨ-ге қарағанда %
58
мұнай
59
мұнай емес
60
Шығыстар
61
ЖІӨ-ге қарағанда %
62
Шоғырландырылған баланс
63
ЖІӨ-ге қарағанда %
64
Мұнай емес баланс
65
ЖІӨ-ге қарағанда %
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 21 шілдедегі
№ 557 бұйрығына 2-қосымша
Әлеуметтік-экономикалық даму
болжамын әзірлеу қағидалары
мен мерзімдеріне 4-қосымша
3-нысан
Қазақстан Республикасының бюджеті мен Ұлттық қорының
жоспарлы кезеңге арналған параметрлер тізбесі
млрд. тенге
Көрсеткіштер
Жауапты орындаушы
1-ші жоспарланатын
жылдың алдындағы
жыл
Болжанатын кезеңнің 1-ші жылы
Болжанатын кезеңнің 2-ші жылы
Болжанатын кезеңнің 3-ші жылы
Көрсеткіштерді бағалау
болжамды көрсеткіштер
Мемлекеттік бюджет
Түсімдер
ҰЭМ, Қаржымині
ЖІӨ-ге қарағанда %-бен
ҰЭМ, Қаржымині
Кірістер (трансферттерді есептемегенде)
ҰЭМ, Қаржымині
ЖІӨ-ге қарағанда %-бен
ҰЭМ, Қаржымині
Салықтық түсімдер
ҰЭМ, Қаржымині
Салықтық емес түсімдер
ҰЭМ, Қаржымині, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері
Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер
ҰЭМ, Қаржымині, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері
Трансферттер түсімдері
ҰЭМ, Қаржымині
Ұлттық қордан кепілдендірілген трансферт
ҰЭМ
Ұлттық қордан нысаналы трансферт
ҰЭМ, Қаржымині
Бюджеттік кредиттерді өтеу
Қаржымині, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері
Мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер
Қаржымині, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері
Шығыстар
ҰЭМ
ЖІӨ-ге қарағанда %-бен
ҰЭМ
Өткен жылға қарағанда %
ҰЭМ
Тапшылық
ҰЭМ
ЖІӨ-ге қарағанда %-бен
ҰЭМ
Мұнай емес тапшылық (шикі мұнайға әкету кедендік бажыны есептемегенде)
ҰЭМ
ЖІӨ-ге қарағанда %-бен
ҰЭМ
Республикалық бюджет
Түсімдер
ҰЭМ, Қаржымині
ЖІӨ-ге қарағанда %-бен
ҰЭМ, Қаржымині
Кірістер (трансферттерді есептемегенде)
ҰЭМ, Қаржымині
ЖІӨ-ге қарағанда %-бен
ҰЭМ, Қаржымині
Салықтық түсімдер
ҰЭМ, Қаржымині
Салықтық емес түсімдер
ҰЭМ, Қаржымині, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері
Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер
ҰЭМ, Қаржымині, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері
Трансферттер түсімдері
ҰЭМ, Қаржымині
Ұлттық қордан кепілдендірілген
трансферт
ҰЭМ
Ұлттық қордан нысаналы трансферт
ҰЭМ, Қаржымині
кері трансферт
Қаржымині
бюджеттік алып қоюлар
ҰЭМ
Бюджеттік кредиттерді өтеу
Қаржымині, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері
Мемлекеттің қаржылық активтерін сатудан түсетін түсімдер
Қаржымині, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері
Шығыстар
ҰЭМ
ЖІӨ-ге қарағанда %-бен
ҰЭМ
өткен жылға қарағанда %-бен
ҰЭМ
Тапшылық
ҰЭМ
ЖІӨ-ге қарағанда %-бен
ҰЭМ
Мұнай емес тапшылық (шикі мұнайға әкету кедендік бажыны есептемегенде)
ҰЭМ
ЖІӨ-ге қарағанда %-бен
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының ұлттық қоры
Түсімдер - Барлығы
ҰЭМ, Қаржымині
онын ішінде:
мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдер
ҰЭМ, Қаржымині
Ұлттық қорды басқарудан алынатын инвестициялық кірістер
ҰЭМ, Қаржымині
Пайдалану
ҰЭМ, Қаржымині
Ұлттық қордан кепілдендірілген трансферт
ҰЭМ
Ұлттық қордан нысаналы трансферт
ҰЭМ, Қаржымині
Қорды басқаруға және жыл сайынғы сыртқы аудитті жүргізуге байланысты шығыстарды жабу
ҰЭМ, Қаржымині
Ұлттық қорда қаражаттың таза жинақталуы
ҰЭМ, Қаржымині
Ұлттық қордың есепті кезең соңындағы қаражаты – Барлығы
ҰЭМ, Қаржымині
ЖІӨ-ге қарағанда %
ҰЭМ, Қаржымині
млрд. АҚШ доллары
ҰЭМ, Қаржымині
Шоғырландырылған бюджет
Түсімдер
ҰЭМ, Қаржымині
ЖІӨ-ге қарағанда %
ҰЭМ, Қаржымині
мұнай
ҰЭМ, Қаржымині
мұнай емес
ҰЭМ, Қаржымині
Шығыстар
ҰЭМ, Қаржымині
ЖІӨ-ге қарағанда %
ҰЭМ, Қаржымині
Шоғырландырылған баланс
ҰЭМ, Қаржымині
ЖІӨ-ге қарағанда %
ҰЭМ, Қаржымині
Мұнай емес баланс
ҰЭМ, Қаржымині
ЖІӨ-ге қарағанда %
ҰЭМ, Қаржымині

2. Прогноз основных показателей бюджета и Национального фонда
Республики Казахстан на плановый период
млрд. тенге
Наименование показателей
Оценка текущего года, предшествующего 1-му планируемому году
прогноз
1-ый год прогнозируемого периода
2-ый год прогнозируемого периода
3-ый год прогнозируемого периода
1
2
3
4
5
6
Государственный бюджет
1
Поступления
2
% к ВВП
3
Доходы (без учета трансфертов)
4
% к ВВП
5
Налоговые поступления
6
Неналоговые поступления
7
Поступления от операций с капиталом
8
Поступления трансфертов
9
Гарантированный трансферт из Национального фонда
10
Целевой трансферт из Национального фонда
11
Погашение бюджетных кредитов
12
Поступления от продажи финансовых активов государства
13
Расходы
14
% к ВВП
15
% к предыдущему году
16
Дефицит
17
% к ВВП
18
Ненефтяной дефицит
19
% к ВВП
20
Ненефтяной дефицит (без учета вывозной таможенной пошлины на сырую нефть)
21
% к ВВП
Республиканский бюджет
22
Поступления
23
% к ВВП
24
Доходы (без учета трансфертов)
25
% к ВВП
26
Налоговые поступления
27
Неналоговые поступления
28
Поступления от операций с капиталом
29
Поступления трансфертов
30
Гарантированный трансферт из Национального фонда
31
Целевой трансферт из Национального фонда
32
обратный трансферт
33
бюджетные изъятия
34
Погашение бюджетных кредитов
35
Поступления от продажи финансовых активов государства
36
Расходы
37
% к ВВП
38
% к предыдущему году
39
Дефицит
40
% к ВВП
41
Ненефтяной дефицит
42
% к ВВП
43
Ненефтяной дефицит (без учета вывозной таможенной пошлины на сырую нефть)
44
% к ВВП
Национальный фонд Республики Казахстан
45
Поступления - Всего
в том числе:
46
поступления от организаций нефтяного сектора
47
инвестиционные доходы от управления Национальным фондом
48
Использование
49
Гарантированный трансферт из Национального фонда
50
Целевой трансферт из Национального фонда
51
Покрытие расходов, связанных с управлением Национальным фондом и проведением ежегодного внешнего аудита
52
Чистые накопления средств в Национальном фонде
53
Средства Национального фонда на конец отчетного периода – Всего
54
% к ВВП
55
млрд. долларов США
Консолидированный бюджет
56
Поступления
57
% к ВВП
58
нефтяные
59
ненефтяные
60
Расходы
61
% к ВВП
62
Консолидированный баланс
63
% к ВВП
64
Ненефтяной баланс
65
% к ВВП
Приложение 2
к приказу Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 21 июля 2015 года № 557
Приложение 4
к Правилам и срокам разработки Прогноза
социально - экономического развития
Форма 3
Перечень параметров бюджета и Национального фонда Республики
Казахстан на плановый период млрд. тенге
Показатели
Ответственный исполнитель
Текущий год, предшествующий 1-му планируемому году
1-ый год прогнозируемого периода
2-ойгод прогнозируемого периода
3-ий год прогнозируемого периода
Оценка показателей
Прогноз показателей
Государственный бюджет
Поступления
МНЭ, МФ
в % к ВВП
МНЭ, МФ
Доходы (без учета трансфертов)
МНЭ, МФ
в % к ВВП
МНЭ, МФ
Налоговые поступления
МНЭ, МФ
Неналоговые поступления
МНЭ, МФ, администраторы бюджетных программ
Поступления от продажи основного капитала
МНЭ, МФ, администраторы бюджетных программ
Поступление трансфертов
МНЭ, МФ
Гарантированный трансферт из Национального фонда
МНЭ
Целевой трансферт из Национального фонда
МНЭ, МФ
Погашение бюджетных кредитов
МФ, администраторы бюджетных программ
Поступления от продажи финансовых активов государства
МФ, администраторы бюджетных программ
Расходы
МНЭ
в % к ВВП
МНЭ
% к предыдущему году
МНЭ
Дефицит
МНЭ
в % к ВВП
МНЭ
Ненефтяной дефицит
МНЭ
в % к ВВП
МНЭ
Ненефтяной дефицит (без учета вывозной таможенной пошлины на сырую нефть)
МНЭ
в % к ВВП
МНЭ
Республиканский бюджет
Поступления
МНЭ, МФ
в % к ВВП
МНЭ, МФ
Доходы (без учета трансфертов)
МНЭ, МФ
в % к ВВП
МНЭ, МФ
Налоговые поступления
МНЭ, МФ
Неналоговые поступления
МНЭ, МФ, администраторы бюджетных программ
Поступления от продажи основного капитала
МНЭ, МФ, администраторы бюджетных программ
Поступление трансфертов
МНЭ, МФ
Гарантированный трансферт из Национального фонда
МНЭ
Целевой трансферт из Национального фонда
МНЭ, МФ
обратный трансферт
МФ
бюджетные изъятия
МНЭ
Погашение бюджетных кредитов
МФ, администраторы бюджетных программ
Поступления от продажи финансовых активов государства
МФ, администраторы бюджетных программ
Расходы
МНЭ
в % к ВВП
МНЭ
в % к предыдущему году
МНЭ
Дефицит
МНЭ
в % к ВВП
МНЭ
Ненефтяной дефицит
МНЭ
в % к ВВП
МНЭ
Ненефтяной дефицит (без учета вывозной таможенной пошлины на сырую нефть)
МНЭ
в % к ВВП
МНЭ
Национальный фонд Республики Казахстан
Поступления - Всего
МНЭ, МФ
в том числе:
поступления от организаций нефтяного сектора
МНЭ, МФ
инвестиционные доходы от управления Национальным фондом
МНЭ, МФ
Использование
МНЭ, МФ
Гарантированный трансферт из Национального фонда
МНЭ
Целевой трансферт из Национального фонда
МНЭ, МФ
Покрытие расходов, связанных с управлением Национальным фондом и проведением ежегодного внешнего аудита
МНЭ, МФ
Чистые накопления в Национальном фонде
МНЭ, МФ
Средства Национального фонда на конец отчетного периода – Всего
МНЭ, МФ
% к ВВП
МНЭ, МФ
млрд. долларов США
МНЭ, МФ
Консолидированный бюджет
Поступления
МНЭ, МФ
% к ВВП
МНЭ, МФ
нефтяные
МНЭ, МФ
ненефтяные
МНЭ, МФ
Расходы
МНЭ, МФ
% к ВВП
МНЭ, МФ
Консолидированный баланс
МНЭ, МФ
% к ВВП
МНЭ, МФ
Ненефтяной баланс
МНЭ, МФ
% к ВВП
МНЭ, МФ