Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларында рұқсат беру жүйесін қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 27 наурыздағы № 353 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 21 шілдеде № 11704 болып тіркелді.
"Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 13-бабының 23-11) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 10.07.2024 № 239 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларында рұқсат беру жүйесін қолдану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырыуын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралар туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
________________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 29 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________ Е. Досаев
2015 жылғы 10 маусым
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 27 наурыздағы
№ 353 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларында рұқсат беру жүйесін қолдану қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 10.07.2024 № 239 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.

Об утверждении Правил применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 353. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 июля 2015 года № 11704.
В соответствии с подпунктом 23-11) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра транспорта РК от 10.07.2024 № 239 (вводится в действие по истечении шестидесяти дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
________________ Б. Султанов
22 мая 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________ Е. Досаев
10 июня 2015 года
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 27 марта 2015 года № 353
Правила применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра транспорта РК от 10.07.2024 № 239 (вводится в действие по истечении шестидесяти дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларында рұқсат беру жүйесін қолдану қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 13-бабының 23-11) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларында рұқсат беру жүйесін қолдану тәртібін айқындайды.
2. Қағидалар меншік құқығында немесе өзге де заңды негiздерде мынадай автокөлiк құралдарына иелік ететін отандық және шетел тасымалдаушыларына қолданылады:
1) автобустар, шағын автобустар;
2) жүк автомобильдерi (тiркеменi қоса алғанда, рұқсат етiлетін жалпы салмағы 6 тоннадан астам немесе тiркеменi қоса алғанда, рұқсат етiлетін пайдалы жүктемесі 3,5 тоннадан астам);
3) мамандандырылған автомобильдер (белгiлi бiр жүк түрiн тасымалдауға арналған);
4) арнайы автомобильдер (әртүрлi, көбінесе көлiктiк емес жұмыстарды орындауға арналған).
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) шетелдік рұқсатты қолдана отырып автокөлiк құралдарына рұқсат беру карточкасы (бұдан әрі – рұқсат беру карточкасы) – автокөлiк құралын жүктердiң халықаралық автомобиль тасымалдарында пайдалануға рұқсат беретiн құжат;
2) жолсапар – автокөлiк құралдарының жөнелту пунктiнен межелi пунктiне жүруi және жөнелту пунктiне керi оралуы;
3) жүктердiң халықаралық автомобильмен тасымалдарын жүзеге асыруға шетелдік рұқсатты қолдана отырып рұқсат беру куәлiгi (бұдан әрі – рұқсат беру куәлiгi) – Қазақстан Республикасының автомобиль тасымалдаушыларына жүктердiң халықаралық автомобильмен тасымалдарын жүзеге асыруға құқық беретiн құжат;
4) көрсетілетін қызметті алушы – Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдарын, шет елдердегі мекемелерін, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін қоспағанда, жеке және заңды тұлғалар;
5) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсететін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары;
6) отандық рұқсат – Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес шет мемлекеттің тасымалдаушылар Қазақстан Республикасының аумағымен жүріп өтуіне рұқсат (келуге, кетуге және транзитпен жүріп өтуіне әмбебап рұқсат, сондай-ақ үшінші елдердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына немесе Қазақстан Республикасының аумағынан үшінші елдердің аумағына тасымалдаулар);

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 23-11) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении.
2. Правила распространяются на отечественных и иностранных перевозчиков, владеющих на праве собственности или на иных законных основаниях следующими автотранспортными средствами:
1) автобусами, микроавтобусами;
2) грузовыми автомобилями (допустимый общий вес которых, включая прицеп, более 6 тонн, или допустимая полезная нагрузка, включая прицеп, более 3,5 тонн);
3) специализированными автомобилями (предназначенных для перевозки определенных видов грузов);
4) специальными автомобилями (предназначенными для выполнения различных, преимущественно нетранспортных работ).
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) карточка допуска с применением иностранного разрешения на автотранспортное средство (далее – карточка допуска) – документ, разрешающий использование автотранспортного средства в международных автомобильных перевозках грузов;
2) поездка – проезд автотранспортных средств от пункта отправления до пункта назначения и возвращения обратно в пункт отправления;
3) удостоверение допуска с применением иностранного разрешения к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов (далее – удостоверения допуска) – документ, дающий право автомобильным перевозчикам Республики Казахстан осуществлять международные автомобильные перевозки грузов;
4) услугополучатель – физические и юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
5) услугодатель – территориальные органы Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан, оказывающие государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) отечественное разрешение – разрешение на проезд по территории Республики Казахстан перевозчиками иностранного государства в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан (универсальное разрешение на въезд, выезд и транзитный проезд, а также перевозки из третьих стран на территорию Республики Казахстан или с территории Республики Казахстан в третьи страны);

7) отандық тасымалдаушы – Қазақстан Республикасы ратификациялаған, Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттер арасындағы халықаралық автомобильді қатынастар туралы халықаралық шарттарға сәйкес шет мемлекеттің аумағындағы халықаралық автомобильді тасымалдауды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;
8) рейс – автокөлiк құралдарының жөнелту пунктiнен межелi пунктiне дейiн жүрiп өтуi;
9) рұқсат беру құжаты – Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүру құқығын растайтын құжат (отандық немесе шетелдiк рұқсат, арнайы рұқсат);
10) рұқсат бланкiлерiмен алмасу квотасы (бұдан әрi – алмасу квотасы) – шет мемлекеттермен алмасу үшiн келiсiлген шетелдiк рұқсаттардың саны;
11) транзиттiк жүрiп өту (транзит) – жөнелту және межелi пункттерi осы мемлекеттiң аумағынан тыс орналасқан мемлекеттiң аумағы арқылы жүкпен немесе жүксiз автокөлiк құралдарының жүрiп өтуi;
12) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті;
13) уәкілетті органның ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – АЖ) – "Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекет аумағы арқылы жүріп өтуге рұқсат беру" және "Халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағына (аумағынан) кіруге (кетуге) рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін автоматты өңдеуді және қалыптастыруды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
14) үшінші елдердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына немесе Қазақстан Республикасының аумағынан үшінші елдердің аумағына тасымалдаулар – автокөлiк құралының тiркелу мемлекетi болып табылмайтын екi мемлекет арасында жолаушыларды, багажды немесе жүктердi тасымалдау;
15) шетелдiк рұқсат – Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағымен жүріп өтуіне рұқсат қағаз және электронды түрде болып бөлінеді (келуге, кетуге және транзитпен жүріп өтуіне әмбебап рұқсат, сондай-ақ екінші елдің аумағынан үшінші елдің аумағына тасымалдар);
16) шетелдік тасымалдаушы – Қазақстан Республикасы ратификациялаған, Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттер арасындағы халықаралық автомобильді қатынастар туралы халықаралық келісімшарттарға сәйкес шет мемлекеттің аумағындағы халықаралық автомобильді тасымалдауды жүзеге асыратын шетелдік жеке және заңды тұлғалар.

7) отечественный перевозчик – это физические и юридические лица, осуществляющие международные автомобильные перевозки по территории иностранного государства в соответствии международными договорами о международном автомобильном сообщении между Республикой Казахстан и иностранными государствами, ратифицированными Республикой Казахстан;
8) рейс – проезд автотранспортных средств от пункта отправления до пункта назначения;
9) разрешительный документ – документ (отечественное или иностранное разрешение, специальное разрешение), подтверждающий право проезда по территории Республики Казахстан;
10) квота обмена бланками разрешительного документа (далее – квота обмена) – количество иностранных разрешений, согласованных для обмена с иностранными государствами;
11) транзитный проезд (транзит) – проезд автотранспортных средств с грузом или без груза по территории государства, при котором пункты отправления и назначения находятся вне территории этого государства;
12) уполномоченный орган – Комитет автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан;
13) информационная система уполномоченного органа (далее – ИС) – информационная система, обеспечивающая автоматическую обработку сведений для формирования результатов оказания государственных услуг "Выдача разрешения на въезд (выезд) на территорию (с территории) иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан, осуществляющим регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа в международном сообщении" и "Выдача разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан";
14) перевозки из третьих стран на территорию Республики Казахстан или с территории Республики Казахстан в третьи страны – перевозки пассажиров, багажа или грузов между двумя государствами, не являющимися государством регистрации автотранспортного средства;
15) иностранное разрешение – это разрешения, подразделяющиеся на бумажные и электронные виды для проезда по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан (универсальное разрешение на въезд, выезд и транзитный проезд, а также перевозки с территории другой страны на территорию третьей страны);
16) иностранный перевозчик – это иностранные физические и юридические лица, осуществляющие международные автомобильные перевозки по территории Республики Казахстан в соответствии международными договорами о международном автомобильном сообщении между Республикой Казахстан и иностранными государствами, ратифицированными Республикой Казахстан;

17) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – Портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
18) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлiк құралдарының жүрiп өтуiне рұқсат беру жүйесi Заңда, Қазақстан Республикасы ратификациялаған Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттер арасындағы халықаралық автомобиль қатынасы туралы халықаралық шарттарда (бұдан әрi - Келiсiм) және осы Қағидаларда айқындалады.
5. Жолаушыларды, багажды және жүктердi тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлiк құралдарының шет мемлекеттiң аумағына (аумағынан) кiруi (шығуы), шет мемлекеттiң аумағы арқылы транзитi мынадай түрлердегi шетелдiк рұқсаттардың негiзiнде жүзеге асырылады:
1) жүктерді тасымалдауға арналған шетелдiк рұқсаттар;
2) жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға арналған шетелдiк рұқсаттар;
3) күнтiзбелiк бiр жылға қолдану мерзiмiмен жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдiк рұқсаттар.
6. 2023 жылғы 17 мамырдағы жасалған Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Қытай Халық Республикасының Үкiметi арасындағы халықаралық автомобиль қатынасы туралы келiсiмге сәйкес отандық тасымалдаушылар автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру кезiнде мыналар:
1) жолаушылар (туристерді қоса алғанда) мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды орындаған кезде, отандық тасымалдаушыға тасымалды жөнелту пунктiнен межелi пунктке дейiн күнтiзбелiк бiр жыл қолдану мерзiмiмен "А" түрiнiң рұқсаты;
2) баратын және керi қайтатын бiр рейстi орындауға құқығы бар өткізу пункттері ауданында шекара маңындағы терминалдар арасында жолаушылар (туристерді қоса алғанда) мен багаждың тұрақты емес автомобиль тасымалын орындау кезiнде "В" түрiнiң рұқсаты;
3) екі жақты және транзиттік қатынастарда жүктерді тасымалдау үшін "С" түрiнiң рұқсаты;

17) веб-портал "электронного правительства" (далее – Портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
18) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами ЭЦП и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Разрешительная система проезда автотранспортных средств по территории Республики Казахстан определяется Законом, международными договорами о международном автомобильном сообщении между Республикой Казахстан и иностранными государствами, ратифицированными Республикой Казахстан (далее – Соглашения) и настоящими Правилами.
5. Въезд (выезд) на территорию (с территории) иностранного государства, транзит по территории иностранного государства отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозки пассажиров, багажа и грузов, осуществляются на основании иностранных разрешений следующих видов:
1) иностранные разрешения на перевозку грузов;
2) иностранные разрешения на нерегулярные перевозки пассажиров и багажа;
3) иностранные разрешения на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год.
6. В соответствии с Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Китайской Народной Республики о международных автомобильных перевозках, заключенным 17 мая 2023 года, при осуществлении перевозчиками сторон автомобильных перевозок требуется:
1) разрешение вида "А" со сроком действия один календарный год при выполнении регулярных автомобильных перевозок пассажиров (включая туристов) и багажа, которое позволяет отечественному перевозчику осуществлять перевозку от пункта отправления до пункта назначения;
2) разрешение вида "В" при выполнении нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров (включая туристов) и багажа между приграничными терминалами в районе пунктов пропуска с правом совершения одного рейса туда и обратно;
3) разрешение вида "С" для перевозки грузов в двухсторонних и транзитных сообщениях;

4) үшінші елдерге/елдерден жүктерді тасымалдау үшін "D" түрiнiң рұқсаты.
"А", "В", "С", "D" түрiндегi рұқсаттар ағымдағы жылдың 31 желтоқсанына дейiн қолданылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдарында рұқсат беру жүйесін қолдану тәртібі
1-параграф. Шетелдік рұқсаттарды алмасу және үлестіру квотасын айқындау
7. Алмасу квотасы осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) интернет-ресурсында орналастырылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Шетелдік рұқсат бланкілерімен алмасу квотасын белгілеу мәселесі бойынша тиісті мемлекеттердің құзыретті органдарымен келісім бойынша жұмыстарды жүргізу үшін уәкілетті орган ағымдағы жылғы 10 қазанға дейінгі мерзімде көрсетілетін қызметті алушы шетелдік рұқсаттарға деген қажеттілігінің саны туралы шетелдік рұқсатты беру және пайдалану статистикасы негізінде жалпы жиынтық деректерді қалыптастырады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Уәкілетті орган шет мемлекеттердің құзыретті органдарымен рұқсат құжаттармен алмасу квотасын және олардың қолданылу мерзімін келіседі.
10. Уәкілетті орган шет мемлекеттердiң құзыреттi органдарына отандық рұқсат бланкiлерiн беруді отандық тасымалдаушылар үшiн шетелдiк рұқсаттарды шет мемлекеттердің құзыретті органдарымен келісілген мөлшерде алуды жүзеге асырады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Шетелдiк рұқсаттар өткен жылы пайдалануын ескере отырып, көрсетілетін қызметті беруші тарапынан автоматты режимде АЖ арқылы бөлінеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Көрсетілетін қызметті беруші шет мемлекеттердiң құзыреттi органдарымен келiсiлген белгiленген маршруттар мен осы маршруттар бойынша жүру кестесiн ескере отырып, күнтiзбелiк бiр жыл қолдану мерзiмiмен жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдiк рұқсаттарды береді.

4) разрешение вида "D" для перевозки грузов в/из третьих стран.
Разрешения вида "А", "В", "С", "D" действуют до 31 декабря текущего года.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении
Параграф 1. Определение квоты обмена и распределения иностранных разрешений
7. Квота обмена размещается на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан (далее – Министерство) по форме, согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Для проведения работ по согласованию с компетентными органами соответствующих государств по вопросу определения квоты обмена бланками иностранных разрешений уполномоченный орган в срок до 10 октября текущего года формирует общие сводные данные на основании статистики выдачи и использования иностранного разрешения о количество потребностей услугополучателей в иностранных разрешениях.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Уполномоченный орган согласовывает с компетентными органами иностранных государств квоту обмена бланками разрешений и сроки действия разрешительных документов.
10. Уполномоченный орган осуществляет передачу компетентным органам иностранных государств бланков отечественных разрешений и получение для отечественных перевозчиков иностранных разрешений, в количестве, согласованном с компетентными органами иностранных государств.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Иностранные разрешения подлежат распределению ИС в автоматическом режиме у Услугодателя, с учетом их использования в прошлом году.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Услугодателем иностранные разрешения на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год выдается с учетом установленных маршрутов и расписания движения по данным маршрутам, согласованных с компетентными органами иностранных государств.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Министрліктің интернет-ресурсына күнделікті отандық тасымалдаушыларға берілген және қайтарылған шетелдік рұқсаттардың санын көрсете отырып, рұқсаттар туралы деректер орналастырылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Көрсетілетін қызметті алушылар шетелдiк рұқсаттардың белгіленген алмасу квотасынан тыс қажеттілігі туындаған жағдайда уәкілетті орган шет мемлекеттiң құзыретті органдарымен ағымдағы жылға тиiстi шетелдiк рұқсаттарды алмасу квотасын келiседi.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Отандық тасымалдаушыларға шетелдік рұқсаттарды беру
15. Шетелдік рұқсаттарды ресімдеуді көрсетілетін қызметті беруші жүзеге асырады. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) береді.
16. Көрсетілетін қызметті алушы "Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағы бойынша жол жүруге рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметін алу үшін Портал арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға, жүктерді тасымалдауға шетелдік рұқсат алуға сұрау салуды (бұдан әрі-сұрау салу) толтырады.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын, көрсетілетін қызметті берушінің атауын, мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдерін, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін, мемлекеттік қызмет көрсету нысанын, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдерін, көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигін, мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағы бойынша жол жүруге рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде баяндалған.
Портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қол қойылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу толтырылады.
Көрсетілген қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік корпорацияда оның нәтижесінің мекенжайын көрсете отырып, мемлекеттік қызмет көрсету туралы не оны қабылдаудан бас тарту туралы мәртебе көрсетіледі.
Отандық тасымалдаушы сұрау салуда ұсынылатын мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Шетелдік рұқсат алуға сұрау салу әрбір автокөлік құралына жеке беріледі.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. На интернет-ресурсе Министерства ежедневно размещаются сведения о иностранных разрешениях с указанием количества выданных и возвращенных отечественными перевозчиками разрешений.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. При потребности услугополучателей в иностранных разрешениях сверх установленной квоты обмена, уполномоченным органом согласовывается с компетентными органами иностранного государства соответствующая квота обмена иностранными разрешениями на текущий год.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Выдача иностранных разрешений отечественным перевозчикам
15. Оформление иностранных разрешений осуществляет услугодатель. Выдачу результата оказания государственной услуги Некомерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
16. Услугополучатель для получения государственной услуги "Выдача разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан" заполняет через Портал запрос на получение иностранного разрешения на нерегулярную перевозку пассажиров и багажа, на перевозку грузов (далее – запрос) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий наименование государственной услуги, наименование услугодателя, способы предоставления государственной услуги, срок оказания государственной услуги, форму оказания государственной услуги, результат оказания государственной услуги, размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, график работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации, перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги, основания для отказа в оказании государственной услуги "Выдача разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан" согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При обращении через портал направляется запрос в форме электронного документа, подписанный ЭЦП услугополучателя.
В "личном кабинете" услугополучателя отображается статус об оказании государственной услуги с указанием адреса ее результата в Государственной корпорации, либо об отказе в ее приеме.
Отечественный перевозчик обеспечивает полноту и достоверность предоставляемых сведений в запросе.
Запрос подается отдельно на каждое автотранспортное средство.

Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Сұрау салуды қарауды АЖ жүзеге асырады:
1) шетелдік рұқсаттардың сұратылатын түрлері болған кезде;
2) жолаушыларды облысаралық, ауданаралық (облысішілік, қалааралық) және халықаралық қатынастарда автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау, сондай-ақ жолаушыларды халықаралық қатынаста автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына лицензияның бар болған кезде;
3) сұратылған шетелдік рұқсаттар түрлерінің жиынтығы болған кезде (бір автокөлік құралына шетелдік рұқсаттардың бірнеше түріне өтініш берген жағдайда);
4) қолданыстағы рұқсат куәлігі болған кезінде;
5) ұсынылған автокөлік құралына қолданыстағы рұқсат беру карточкасы болған кезінде;
6) соңғы он екі айда сұрау салуда көрсетілген автокөлік құралдарына алынған қайтарылмаған шетелдік рұқсаттар бойынша мәліметтер болмаған кезде;
7) соңғы алты айда сұрау салуда көрсетілген автокөлік құралының осы Қағидалардың 28 және (немесе) 29-тармақтарында белгіленген талаптарды сақтауын қамтамасыз ету кезінде;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің м.а. 25.04.2026 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8) көрсетілетін қызметті алушы соңғы үш айда осы Қағидалардың 28-тармағының бірінші бөлігін және (немесе) 29-тармақтың талаптарын үш және одан да көп бұзуға жол бермеген кезде;
9) көрсетілетін қызметті алушы соңғы алты айда бұрын алған шетелдік рұқсаттарды қайтарылмаған және (немесе) пайдаланылмаған фактілері болмаған кезде;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің м.а. 25.04.2026 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10) көрсетілетін қызметті алушының соңғы жиырма төрт айда осы Қағидалардың 27-тармағы бірінші абзацының талаптарын сақтамау фактілері болмаған кезде.
Осы тармақтың 3)-5) тармақшаларының талаптары жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға шетелдік рұқсат алуға қолданылмайды.
Электрондық түрдегі шетелдік рұқсаттар куәлік және рұқсат карточкасы түріне қарамастан беріледі.
АЖ-да автокөлік құралдарын есепке алу олардың сәйкестендіру нөмірі (VIN) бойынша жүргізіледі.
Сұрау салу кезінде жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жылжымалы мүлікке құқық белгілейтін құжаттар, рұқсат беру туралы куәлік, рұқсат беру карточкалары, жолаушыларды облысаралық, қалааралық, ауданаралық (облысішілік қалааралық) және халықаралық қатынастарда автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау, қызметімен айналысу құқығына лицензия туралы мәліметтерді, халықаралық қатынастағы шағын автобустармен (жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыру кезінде), жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауды, халықаралық қатынаста жүк тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) алым сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжат "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерде бар құжаттарды талап етуге жол берілмейді.

Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Рассмотрение запроса осуществляется ИС:
1) при наличии запрашиваемых видов иностранных разрешений;
2) при наличии лицензии на право занятия деятельностью по нерегулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в междугородном межобластном, межрайонном (междугородном, внутриобластном) и международном сообщениях, а также регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении;
3) при наличии запрашиваемого комплекта видов иностранных разрешений (в случае подачи заявления на несколько видов иностранных разрешений на одно автотранспортное средство);
4) при наличии действующего удостоверения допуска;
5) при наличии действующей карточки допуска на представленное автотранспортное средство;
6) при отсутствии сведений за последние двенадцать месяцев о невозвращенных иностранных разрешениях, полученных на автотранспортные средства, указанные в запросе;
7) при обеспечении соблюдения за последние шесть месяцев указанным в запросе автотранспортным средством требований, установленными пунктами 28 и (или) 29 настоящих Правил;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 8) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 25.04.2026 № 101 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8) при недопущении услугополучателем за последние три месяца три и более нарушении требований части первого пункта 28 и (или) пункта 29 настоящих Правил;
9) при отсутствии фактов о невозвращенных и (или) неиспользованных, ранее полученных услугополучателем иностранных разрешений за последние шесть месяцев;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 10) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 25.04.2026 № 101 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10) при отсутствии фактов несоблюдения услугополучателем требований абзаца первого пункта 27 настоящих Правил за последние двадцать четыре месяцев.
Требования подпунктов 3) -5) настоящего пункта не распространяются на получение иностранных разрешений на нерегулярную перевозку пассажиров и багажа.
Иностранные разрешения в электронном виде выдаются вне зависимости от вида удостоверения и карточки допуска.
В ИС учет автотранспортных средств, ведется по их идентификационному номеру (VIN).
При подаче запроса сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, правоустанавливающих документах на движимое имущество, удостоверении допуске, карточках допуска, лицензии на право занятия деятельностью по нерегулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в междугородном межобластном, межрайонном (междугородном внутриобластном) и международном сообщениях, микроавтобусами в международном сообщении (при осуществлении нерегулярных перевозок пассажиров и багажа), документе подтверждающем оплату в бюджет суммы сбора за выезд через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП)), получаются из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Истребование от услугополучателей документов, имеющихся в информационных системах, не допускается.

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қағидалар 17-1-тармақпен толықтыру көзделген - ҚР Көлік министрінің м.а. 25.04.2026 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Көрсетілетін қызметті алушыға бұрын шетелдік рұқсаттар алынған автокөлік құралын ауыстыруға мемлекеттік қызмет көрсету туралы хабарлама алған күннен бастап күнтізбелік 50 (елу) күн ішінде осы Қағидалардың 34-тармағының 4) тармақшасының екінші абзацының талаптарын ескере отырып жол беріледі. Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бұрын берілген шетелдік рұқсатқа автокөлік құралын ауыстыруға сұрау салуды толтыруы қажет.
Автокөлік құралын ауыстыру осы автокөлік құралына рұқсат карточкасын алған жағдайда көрсетілетін қызметті алушыдан жалға алу құқығындағы автокөлік құралына ауыстыруға сұрау салу берілген күнге дейін кемінде күнтізбелік 50 (елу) күн бұрын немесе көрсетілетін қызметті алушының теңгеріміндегі автокөлік құралына жүргізіледі.
Осы тармақтың бірінші абзацында көзделген мерзім, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс орналасқан автокөлік құралына қолданылмайды.
Қазақстан Республикасының аумағындағы автокөлік құралын ауыстыру кезінде осы Қағидалардың 28-тармағында көзделген мерзім өзгермейді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
19-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің м.а. 25.04.2026 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша маршрут өзгерген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы жүктерді тасымалдауға қосымша төрт шетелдік рұқсатқа дейін алуына жол беріледі.
Қосымша сұрау салу бойынша шетелдік рұқсаттарды алған кезде пайдаланылмаған шетелдік рұқсаттар көрсетілетін қызметті берушіге қайтарылады және көрсетілетін қызметті алушы пайдаланған ретінде АЖ-да есепке алынады.
Бұл ретте қосымша сұрау салу бойынша күнтізбелік жылы пайдаланылмаған шетелдік рұқсаттардың келесідей сандары қайтаруға жол беріледі:
көрсетілетін қызметті алушыда теңгеріміндегі механикалық жетегі бар он автокөлік құралы болған кезде үш шетелдік рұқсатқа дейін;
көрсетілетін қызметті алушыда теңгеріміндегі механикалық жетегі бар он бірден жиырмаға дейінгі автокөлік құралдары болған кезде алты шетелдік рұқсатқа дейін;
көрсетілетін қызметті алушыда теңгеріміндегі механикалық жетегі бар жиырма бірден отызға дейінгі автокөлік құралдары болған кезде тоғыз шетелдік рұқсатқа дейін;
көрсетілетін қызметті алушыда теңгеріміндегі механикалық жетегі бар отыз бірден астам автокөлік болған кезде он екі шетелдік рұқсатқа дейін.
Осы тармақтың талаптарын бұзбай қайтаруға рұқсат етілген пайдаланылмаған шетелдік рұқсаттарды есептеу, көрсетілетін қызметті алушының автокөлік құралдарының санына және күнтізбелік жылдың 1 қаңтарындағы жай-күйі бойынша рұқсат беру карточкалары бар автокөлік құралдарының санына сүйене отырып жүзеге асырылады.
Осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілгеннен асатын пайдаланылмаған шетелдік рұқсаттар, АЖ-да қайтарылмағандар ретінде есепке алынады.

Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматриваются дополнить пунктом 17-1 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 25.04.2026 № 101 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Услугополучателю допускается замена автотранспортного средства, на которое ранее были получены иностранные разрешения, в течение 50 (пятидесяти) календарных дней со дня получения уведомления об оказании государственной услуги, с учетом требований абзаца второго подпункта 4) пункта 34 настоящих Правил. Запрос на замену автотранспортного средства к ранее выданному иностранному разрешению подается по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Замена автотранспортного средства производится на автотранспортное средство, находящееся на праве аренды у услугополучателя при условии получения карточки допуска на данное автотранспортное средство, в срок не менее чем за 50 (пятидесяти) календарных дней до дня подачи запроса на замену или на автотранспортное средство, находящееся на балансе у услугополучателя.
Срок, предусмотренный в абзаце первом настоящего пункта, не распространяется на автотранспортное средство, находящееся вне территории Республики Казахстан.
При замене автотранспортного средства, находящегося на территории Республики Казахстан срок, предусмотренный пунктом 28 настоящих Правил не меняется.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 19 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 25.04.2026 № 101 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Допускается получение услугополучателем дополнительно до четырех иностранных разрешений на перевозку грузов в случае изменения маршрута, по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
При получении иностранных разрешений по дополнительному запросу неиспользованные иностранные разрешения возвращаются услугодателю и учитываются в ИС как использованные услугополучателем.
При этом к возврату допускается следующее количество неиспользованных иностранных разрешений в календарном году по дополнительному запросу:
до трех иностранных разрешений при наличии у услугополучателя до десяти автотранспортных средств с механическим приводом, находящихся на балансе;
до шести иностранных разрешений при наличии у услугополучателя от одиннадцати до двадцати автотранспортных средств с механическим приводом, находящихся на балансе;
до девяти иностранных разрешений при наличии у услугополучателя от двадцати одного до тридцати автотранспортных средств с механическим приводом, находящихся на балансе;
до двенадцати иностранных разрешений при наличии у услугополучателя свыше тридцати одного автотранспортных средств с механическим приводом, находящихся на балансе.
Расчет допускаемых к возврату неиспользованных иностранных разрешений осуществляется исходя из количества автотранспортных средств, находящихся на балансе у услугополучателя и имеющих карточки допуска, по состоянию на 1 января календарного года.
Неиспользованные иностранные разрешения, превышающие указанную в части третьем настоящего пункта, учитываются в ИС как невозвращенные.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19-1. Осы Қағидалардың 28-тармағының талаптары сақталған кезде, шет мемлекеттердің шекарасы жабылған, автокөлік құралының шет мемлекеттің аумағы арқылы өту қозғалысы шектелген немесе қамауға алынған жағдайларда пайдаланылмай қайтарылған шетелдік рұқсаттар, АЖ-ға қайтарылған ретінде есепке алынады.
Уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушының жазбаша өтініші негізінде осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген жағдайларды растау үшін шет мемлекеттің уәкілетті органына немесе Қазақстан Республикасының шет мемлекеттердегі дипломатиялық өкілдіктеріне сұрау салуды жібереді және растауды алғанға дейін АЖ-дағы шетелдік рұқсаттар қайтарылған ретінде есепке алынады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген фактілерді растау болмаған кезде АЖ-ға бұрын қайтарылған шетелдік рұқсаттарға "пайдаланылмаған" мәртебесі беріледі.
Ескерту. Қағидалар 19-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Осы Қағидалардың 17 және 19-тармақтарында көзделген мәліметтер сәйкес келген және болған жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға алым сомасын төлеу үшін шот қойылады.
Төлем ЭҮТШ арқылы шетелдік рұқсаттың бар екендігі туралы АЖ расталған кезден бастап, 3 (үш) сағат ішінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Көрсетілетін қызметті беруші жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға, жүкті тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттарды АЖ-ға мемлекеттік қызмет көрсету туралы хабарлама келіп түскен кезде бір жұмыс күні ішінде ресімдейді және Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
Сағат 16:00-ден кейін АЖ-ға мемлекеттік қызмет көрсету туралы хабарлама келіп түскен кезде жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға, жүкті тасымалдауға шетелдік рұқсаттар ресімделеді және осындай хабарлама келіп түскен күннен кейінгі жұмыс күні ішінде мемлекеттік корпорацияға жіберіледі.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Жүктерді тасымалдау үшін бір сұрау салуға жол жүру бағыты бойынша әртүрлі түрлері 9 (тоғыз) шетелдік рұқсаттан және электрондық шетелдік рұқсаттарды қоспағанда, бір түрдегі 2 (екі) шетелдік рұқсаттан артық емес рұқсат беріледі.

Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19-1. Возвращенные неиспользованные иностранные разрешения в случаях закрытия границы иностранных государств, ареста или ограничения движения проезда автотранспортного средства по территории иностранного государства в ИС учитываются как возвращенные, при соблюдении требовании пункта 28 настоящих Правил.
Уполномоченный орган на основании письменного обращения услугополучателя направляет запрос в уполномоченный орган иностранного государства или дипломатическим представительствам Республики Казахстан в иностранных государствах для подтверждения случаев, указанных в части первом настоящего пункта и до получения подтверждения иностранные бланки в ИС учитываются как возвращенные.
При отсутствии подтверждений фактов, указанных в части первой настоящего пункта, в ИС к ранее возвращенным иностранным разрешениям присваивается статус "неиспользованный".
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-1 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. В случае соответствия и наличия сведений, предусмотренных пунктами 17 и 19 настоящих Правил услугополучателю выставляется счет для уплаты суммы сбора.
Оплата осуществляется через ПШЭП, в течение 3 (трех) часов с момента подтверждения ИС о наличии иностранного разрешения.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Услугодателем иностранные разрешения на нерегулярную перевозку пассажиров и багажа, на перевозку груза оформляются и направляются в Государственную корпорацию в течение одного рабочего дня с момента поступления в ИС уведомления об оказании государственной услуги.
При поступления в ИС уведомления об оказании государственной услуги после 16:00 часов иностранные разрешения на нерегулярную перевозку пассажиров и багажа, на перевозку груза оформляются и направляются в Государственную корпорацию следующим рабочим днем.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Для перевозки грузов выдается не более 9 (девяти) иностранных разрешений разных видов по маршруту следования на один запрос и не более 2 (двух) иностранных разрешении одного вида, за исключением электронных иностранных разрешений.

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Шетелдік рұқсаттар автокөлік құралдарына беріледі, жүкті түсіру үшін механикалық еңкейтілетін тіркемелерді, жартылай тіркемелерді және өздігінен тиелетін автомобильдерді есепке алмағанда.
24. Мемлекеттік қызмет көрсету туралы хабарламаға автоматты түрде қол қойылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының, оның орынбасарының немесе оларды алмастыратын тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жіберіледі.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтерді ұсыну сатысындағы деректердің мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізілуін қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер автоматты режимде мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне түседі.
Уәкiлеттi орган мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркегеннен кейін 3 (үш) жұмыс күн ішінде осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушіге, "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына, Мемлекеттік корпорация және Бірыңғай байланыс-орталығына жібереді.
26. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.

Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Иностранные разрешения выдаются на автотранспортные средства без учета прицепов, полуприцепов и саморазгружающихся автомобилей, механически наклоняемых для выгрузки груза.
24. Уведомление об оказании государственной услуги подписывается автоматически и направляется в личный кабинет услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП руководителя услугодателя, его заместителя или лица их замещающего.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации подзаконного нормативного правового акта, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, услугодателю, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", в Государственную корпорацию и Единый контакт-центр.
26. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.

Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
27-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің м.а. 25.04.2026 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Отандық тасымалдаушының шетелдік рұқсат бланкілерін басқа отандық тасымалдаушыға беруіне, сол сияқты отандық тасымалдаушының басқа отандық тасымалдаушының шетелдік рұқсат бланкілерін пайдалануына жол берілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы рұқсат беру карточкасында көрсетілмеген автокөлік құралдарына шетелдік рұқсаттарды, айдап өткізілетін автокөлік құралдарынан (тіркемелер мен жартылай тіркемелерді қоспағанда) басқа, пайдалануына жол берілмейді.
Осы тармақтың талаптары бұзылған кезде АЖ-дағы мұндай шетелдік рұқсаттар қайтарылмаған ретінде есепке алынады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
28-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің м.а. 25.04.2026 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында орналасқан автомобиль өткізу пункттері арқылы Қазақстан Республикасының аумақтарынан шетелдік рұқсаттар ресімделген автокөлік құралының шығу мерзімі пайдаланушының жеке кабинетіне мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері туралы хабарлама жіберілген сәттен бастап күнтізбелік 50 (елу) күннен аспайды.
Егер осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім 6 (алты) айдан асса, автокөлік құралына ресімделген шетелдік рұқсаттар АЖ-да қайтарылмаған ретінде есепке алынады.
Көрсетілетін қызметті алушы пайдаланылмаған шетелдік рұқсаттарды мемлекеттік қызмет көрсету туралы хабарламаны көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жіберген сәттен бастап 6 (алты) ай ішінде қайтарған кезде, мұндай шетелдік рұқсаттар АЖ-да пайдаланылмаған ретінде есепке алынады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талабы Қазақстан Республикасының аумағынан тыс орналасқан және оны пайдалану мерзімі өткен жылғы шетелдік рұқсаттары бар автокөлік құралдарына қатысты қолданылмайды.
Электрондық шетелдік рұқсаттарды пайдалану кезінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасымен сәйкес келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасындағы автомобиль өткізу пункттері арқылы автокөлік құралының Қазақстан Республикасы аумағынан шыққанын тіркеуді мемлекеттік кірістер органдары жүзеге асырады.

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке, согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 27 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 25.04.2026 № 101 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Передача отечественным перевозчиком бланков иностранных разрешений другому отечественному перевозчику, а равно использование отечественным перевозчиком бланков иностранных разрешений другого отечественного перевозчика, не допускается.
Использование отечественным перевозчиком иностранных разрешений на автотранспортные средства (за исключением прицепов и полуприцепов), не указанные в карточке допуска данного перевозчика, не допускается, кроме перегоняемых автотранспортных средств.
При нарушении требовании настоящего пункта, иностранные разрешения в ИС учитываются как невозвращенные.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 28 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 25.04.2026 № 101 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Срок выезда автотранспортного средства, на которое оформлены иностранные разрешения с территории Республики Казахстан через автомобильные пункты пропуска на Государственной границе Республики Казахстан, составляет не более 50 (пятидесяти) календарных дней с момента направления уведомления о результатах оказания государственной услуги в личный кабинет пользователя.
Если указанный в части первом настоящего пункта срок превышает 6 (шесть) месяцев, иностранные разрешения, оформленные на автотранспортное средство, в ИС учитываются как невозвращенные.
При возврате услугополучателем неиспользованных иностранных разрешений в течение 6 (шести) месяцев с момента отправки в личный кабинет услугополучателя уведомления об оказании государственной услуги, такие иностранные разрешения в ИС учитываются как неиспользованные.
Требование части первого настоящего пункта не распространяется в отношении автотранспортных средств, находящихся вне территории Республики Казахстан и на которые получены иностранные разрешения, у которых истек срок их использования.
При использовании электронных иностранных разрешений фиксацию факта выезда автотранспортного средства с территории Республики Казахстан через автомобильные пункты пропуска на Государственной границе Республики Казахстан, совпадающей с таможенной границей Евразийского экономического союза, осуществляют органы государственных доходов.

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
29-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің м.а. 25.04.2026 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Көрсетілетін қызметті алушы жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға және жүктерді тасымалдауға арналған, пайдаланылған шетелдік рұқсаттарды, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында орналасқан автокөлік құралының автомобиль өткізу пункттері арқылы Қазақстан Республикасының аумағына кірген кезден бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей физикалық түрде ресімдеу орны бойынша көрсетілетін қызметті берушіге қайтаруы тиіс.
Осы Қағидалардың 28 және 29-тармақтарда көзделген талаптар электрондық түрде берілген шетелдік рұқсаттарға қолданылмайды.
Автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында орналасқан автомобиль өткізу пункттері арқылы Қазақстан Республикасының аумағына кіру және шығу фактілерін тіркеу АЖ-да Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесінен сұрау салу жолымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
30-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің м.а. 25.04.2026 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Электрондық рұқсаттарды қоспағанда, шетелдік рұқсаттарды көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге қайтарады.
Көрсетілетін қызметті беруші қайтарылған шетелдік рұқсаттарды қолданылу мерзімі аяқталған сәттен бастап бір жыл бойы сақтайды.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Көрсетілетін қызметті беруші АЖ қайтарылған шетелдік рұқсаттарды – олардың нөмірі бойынша тасымалдаушылар бөлінісінде келесі мәліметтерді көрсете отырып есебін жүргізеді:
көрсетілетін қызметті алушының атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі;
түрі, қолданылу мерзімі, шетелдік рұқсаттың қайтару күні және шетелдік рұқсаттың нөмірі;
шетелдік рұқсат пайдаланылған автокөлік құралының (тіркемелер мен жартылай тіркемелерді қоспағанда) мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы тасымалдауды жүзеге асыру кезінде көлік құралын кесіп өту (кіру/шығу) өткізу пунктінің атауы.
Мемлекеттік тіркеу нөмірімен тасымалдаушының белгісіне және атауына мәліметтерді түзету тазарту және сызып тастау белгілері бар шетелдік рұқсаттар қайтарылған жағдайда АЖ-ға түзетілген мәртебе қойылады.
Осы Қағидалардың 32-тармағында көрсетілген жағдайларда қайтарылмаған шетелдік рұқсаттар қайтарылған ретінде есепке алынады.

Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 29 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 25.04.2026 № 101 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Услугополучателем использованные иностранные разрешения на нерегулярную перевозку пассажиров, багажа и грузов подлежат возврату услугодателю по месту их выдачи в физическом виде не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней с момента въезда автотранспортного средства, на которое оформлены иностранные разрешения на территорию Республики Казахстан через автомобильные пункты пропуска расположенных на Государственной границе Республики Казахстан.
Требования, пунктов 28 и 29 настоящих Правил, не распространяются на иностранные разрешения, выданные в электронном виде.
Фиксация фактов въезда и выезда автотранспортных средств на территорию Республики Казахстан через автомобильные пункты пропуска расположенных на Государственной границе Республики Казахстан осуществляется Единой информационной системой "Беркут" Комитета национальной безопасности Республики Казахстан с передачей сведений согласно запросу ИС.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 30 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 25.04.2026 № 101 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Иностранные разрешения за исключением электронных, возвращаются услугополучателем услугодателю.
Возвращенные иностранные разрешения Услугодателем хранятся в течение одного года с момента окончания срока их действия.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Услугодатель ведет учет в ИС возвращенных иностранных разрешений по их номеру в разрезе перевозчиков – с указанием следующих сведений:
наименование, индивидуальный идентификационный номер или бизнес идентификационный номер услугополучателя;
вид, срок действия, дата возврата и номер возвращенного иностранного разрешения;
государственный регистрационный номерной знак автотранспортного средства (за исключением прицепов и полуприцепов), на которое использовано иностранное разрешение;
наименование пункта пропуска пересечения автотранспортным средством (въезд/выезд), при осуществлении перевозки через Государственную границу Республики Казахстан.
В случае возврата иностранных разрешений с признаками исправления подчистки и зачеркивании сведений государственном регистрационном номерном знаке и наименовании перевозчика, в ИС проставляется статус исправлено.
Иностранные разрешения, не возвращенные в случаях, указанных пункте 32 настоящих Правил, учитываются как возвращенное.

Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Көрсетілетін қызметті алушы жоғалтқан, автокөлік құралын тұтану кезінде жою не оны шет мемлекеттердің бақылаушы органдары алып қою салдарынан жоғалған шетелдік рұқсаттар АЖ-да осы Қағидалардың 28 және (немесе) 29-тармақтарын бұзбай қайтарылған ретінде есепке алынады.
Көрсетілетін қызметті алушы осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген жағдайлардың туындағаны туралы олар туындаған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей мынадай құжаттарды қоса бере отырып, аумақтық органға жазбаша хабардар етеді:
1) құзыретті органдар шетелдік рұқсатты алып қойған кезде – алып қою актісі немесе хаттама;
2) автокөлік құралының өртенуі салдарынан шетелдік рұқсат жойылған кезде – Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызметінен не шет мемлекеттің құзыретті органынан автокөлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін тіркей отырып, оның фотосуретін қоса бере отырып, анықтама;
3) шетелдік рұқсат жоғалған кезде – жоғалған рұқсаттың жоғалғаны және жарамсыздығы туралы бұқаралық ақпарат құралдарында хабарландырулардың орналастырылғанын растайтын полиция органдарында тіркелген өтініштердің және құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып.
Күнтізбелік жыл ішінде қайтарылған шетелдік рұқсаттар осы Қағидалардың 28 және (немесе) 29-тармақтарын АЖ-да бұзбай қайтарылған болып ескеріледі:
онға дейін теңгеріміндегі механикалық жетекпен автокөлік құралы бар пайдаланушы үшін – үш шетелдік рұқсат;
он бірден жиырмаға дейін теңгеріміндегі механикалық жетекпен автокөлік құралы бар пайдаланушы үшін – алты шетелдік рұқсат;
жиырма бірден отызға дейін теңгеріміндегі механикалық жетекпен автокөлік құралы бар пайдаланушы үшін – тоғыз шетелдік рұқсат;
отыз бірден аса теңгеріміндегі механикалық жетекпен автокөлік құралы бар пайдаланушы үшін – он екі шетелдік рұқсат;
Қайтаруға рұқсат етілген шетелдік рұқсат құжаттарының есебі осы тармақтың талаптары бұзылмаған жағдайда, пайдаланушы автокөліктерінің саны мен шетелдік рұқсат беру қолдануға жарамды рұқсат беру карточкаларының негізінде, жылдық күнтүзбелік 1 қаңтарындағы жай-күйі бойынша жүзеге асырылады.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілгеннен асатын жоғалған шетелдік рұқсаттар, АЖ-да қайтарылмағандар ретінде есепке алынады.

Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Иностранные разрешения, утерянные услугополучателем, утраченные вследствие уничтожения при возгорании автотранспортного средства либо его изъятия контролирующими органами иностранных государств, учитываются в ИС как возвращенные без нарушения пунктов 28 и (или) 29 настоящих Правил.
О возникновений случаев, указанных в абзаце первом настоящего пункта услугополучатель не позднее тридцати календарных дней со дня их возникновения письменно уведомляет территориальный орган с приложением следующих документов:
1) при изъятии иностранного разрешения компетентными органами – акт или протокол изъятия;
2) при уничтожении иностранного разрешения вследствие возгорания автотранспортного средства – справка от государственной противопожарной службы Республики Казахстан либо компетентного органа иностранного государства с приложением фотографии автотранспортного средства с фиксацией его государственного регистрационного номерного знака;
3) при утере иностранного разрешения –копии, зарегистрированных в органах полиции заявления и документов подтверждающих размещение объявлений в средствах массовой информации об утере и недействительности утерянного разрешения.
В течение календарного года учитываются в ИС как возвращенные услугополучателем без нарушения пунктов 28 и (или) 29 настоящих Правил утерянные иностранные разрешения:
до трех иностранных разрешений при наличии у услугополучателя до десяти автотранспортных средств с механическим приводом, находящихся на балансе;
до шести иностранных разрешений при наличии у услугополучателя от одиннадцати до двадцати автотранспортных средств с механическим приводом, находящихся на балансе;
до девяти иностранных разрешений при наличии у услугополучателя от двадцати одного до тридцати автотранспортных средств с механическим приводом, находящихся на балансе;
до двенадцати иностранных разрешений при наличии у услугополучателя свыше тридцати одного автотранспортных средств с механическим приводом, находящихся на балансе.
Расчет допускаемых к возврату утерянных иностранных разрешений без нарушения требовании настоящего пункта осуществляется исходя из количества автотранспортных средств у услугополучателя и имеющих карточки допуска, по состоянию на 1 января календарного года.
Утерянные иностранные разрешения, превышающие указанную в части второй настоящего пункта, учитываются в ИС как невозвращенные.

Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Отандық тасымалдаушының шетелдік рұқсаттарды көрсетілетін қызметті бершіге қайтаруы осы Қағидалардың 31-тармағында көзделген мәліметтерді көрсете отырып, осы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ілеспе хатпен көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде кіріс хат-хабарларды қабылдауды жүзеге асыратын адам ілеспе хаттың көшірмесіне қабылдау күні мен уақыты, сондай-ақ қайтарылатын шетелдік рұқсаттардың саны көрсетіле отырып, оны қабылдағаны туралы жазба қояды.
Аумақтық орган жалпы кіріс хат-хабарларды тіркеудің ақпараттық жүйесінде шетелдік рұқсаттарды қайтару туралы ілеспе хатты тіркеген сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде АЖ-ға қайтарылған шетелдік рұқсаттар туралы мәліметтерді енгізеді.
Қайтаруды жүзеге асыру кезінде сағат 16:00-ден кейін қайтарылған шетелдік рұқсаттар туралы мәліметтер АЖ-ға келесі жұмыс күні енгізіледі.
Осы Қағидалардың 31-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген мәліметтер сәйкес келмеген кезде қайтарылған шетелдік рұқсаттарда АЖ-да шетелдік рұқсаттарды алуға арналған сұрау салуда көрсетілген мәліметтермен, сондай-ақ түзетулер белгілерінің болуы кезінде мұндай рұқсаттар АЖ-да қайтарылмаған ретінде есепке алынады және бұл туралы көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны 5 (бес) жұмысшы ішінде жазбаша хабардар етеді олар қайтарылған күннен бастап күндер.
Бұл ретте осы тармақтың бесінші бөлігінде көрсетілген шетелдік рұқсаттар, сондай-ақ АЖ-да пайдаланылмаған шетелдік рұқсаттар қайтарылмаған ретінде есепке алынады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Көрсетілетін қызметті беруші, шетелдік рұқсатты беру үшін шетелдік рұқсатты ресімдеген кезінде шетелдік рұқсаттың тиісті бағандарына жазылады (қойылады):
1) тасымалдаушының атауы және заңды мекенжайы (шарикті қаламсаппен, қара көк түсті, баспа әріптері бар өшірілмейтін сиямен жазылады);
2) шетелдік рұқсат берілген күні және берген аумақтық органның мөрі;
3) көрсетілетін қызметті берушінің басшысының, оның орынбасарының немесе оларды алмастыратын адамның қолы қойылады;
4) шетелдік рұқсат берілген автокөлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірі (шарикті қаламсаппен, қара көк түсті, баспа әріптері бар өшірілмейтін сиямен жазылады).

Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Возврат иностранных разрешений отечественным перевозчиком в территориальный орган осуществляется через канцелярию услугодателя сопроводительным письмом по форме, согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам с указанием сведений, предусмотренных в пункте 31 настоящих Правил.
Лицо, осуществляющее прием входящей корреспонденции в канцелярии территориального органа, на копии сопроводительного письма проставляет запись о его приеме с указанием даты и времени приема, а также количества возвращаемых иностранных разрешений.
Территориальный орган вносит сведения о возвращенных иностранных разрешениях в ИС в течение одного рабочего дня с момента регистрации сопроводительного письма о возврате иностранных разрешений в информационной системе регистрации общей входящей корреспонденции.
При осуществлении возврата после 16:00 часов сведения о возвращенных иностранных разрешениях вносятся в ИС в следующий рабочий день.
При несоответствии сведений, указанный в подпункте 2) пункта 31 настоящих Правил, в возвращенных иностранных разрешениях со сведениями, указанными в запросе на получение иностранных разрешении в ИС, а также наличие признаков исправлений, такие разрешения учитываются в ИС как невозвращенные, при этом услугодатель уведомляет услугополучателя письменно, в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента их возврата.
При этом, указанные в части пятой настоящего пункта иностранные разрешения, а также неиспользованные иностранные разрешения в ИС учитываются как невозвращенные.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Услугодателем при оформлении иностранного разрешения к выдаче в соответствующие графы иностранного разрешения записываются (проставляется):
1) наименование и юридический адрес перевозчика (прописывается шариковой авторучкой, с нестирающейся чернилами темно-синего цвета, печатными буквами);
2) дата выдачи и печать территориального органа, выдавшего иностранное разрешение;
3) подпись руководителя услугодателя, его заместителя или лица, их замещающего;
4) государственный регистрационный номер автотранспортного средства, на которое выдано иностранное разрешение, (прописывается шариковой авторучкой, с нестирающейся чернилами темно-синего цвета, печатными буквами).

Осы тармақтың 4) тармақшасының күші белгілі бір түрдегі және елдегі шетелдік рұқсаттарға қолданылады, оларды пайдалану үшін өткен жылы АЖ деректері бойынша алынған олардың жалпы санының 70 және одан да көп пайызын құрады және көрсетілген қызметті алушыға қатысты ғана осындай шетелдік рұқсаттарды қайтару пайызы 60 %-дан аз құрайды.
Осы тармақтың 1) және 4) тармақшаларында көрсетілген ақпаратқа түзетулерге және (немесе) өзгерістерге, егер олар көрсетілетін қызметті беруші куәландырған жағдайда, мұндай түзетулерді және (немесе) өзгерістерді енгізу тиісті шет мемлекеттің көлік саласындағы құзыретті органымен жазбаша түрде және (немесе) халықаралық автомобиль қатынасы мәселелері бойынша келіссөздер барысында келісілген және келіссөздер хаттамасында көрсетілген жағдайда жол беріледі.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрліктің – www.transport.gov.kz "Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2) "Электрондық үкіметтің" вэб-порталы.
3) Көрсетілетін қызметті алушының Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар.
4) Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
5) Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады.
3-параграф. Халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағына (аумағынан) кіруге (кетуге) рұқсат беру.
36. Шетелдік рұқсаттарды ресімдеуді көрсетілетін қызметті беруші жүзеге асырады. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беруді – Мемлекеттік корпорация.
37. Көрсетілетін қызметті алушы "Халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағына (аумағынан) кіруге (шығуға) рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметін алу үшін осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, күнтiзбелiк бiр жылға қолдану мерзiмiмен жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдiк рұқсатқа отандық тасымалдаушыларға алуға сұрау салуды (бұдан әрі - шетелдік рұқсат алуға сұрау салу), алуға Портал арқылы толтырады.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын, көрсетілетін қызметті берушінің атауын,мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдерін, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін, мемлекеттік қызмет көрсету нысанын, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдерін, көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигін, мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес "Халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағына (аумағынан) кіруге (кетуге) рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде баяндалған.
Портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қол қойылған электрондық құжат нысанындағы шетелдік рұқсат алуға сұрау салу толтырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету туралы хабарламаға автоматты түрде қол қойылады және аумақтық орган басшысының не оны алмастыратын тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жіберіледі.
Шетелдік рұқсат алуға сұрау салу әрбір автокөлік құралына жеке беріледі.

Действие подпункта 4) настоящего пункта распространяется на иностранные разрешения определенного вида и страны, доля использования которых в предыдущем году по данным ИС составила 70 и более процентов от их общего количества, полученных по квоте обмена и исключительно в отношении услугополучателя процент возврата таких иностранных разрешений составляет менее 60%.
Исправления и (или) изменения в информацию указанном в подпунктах 1) и 4) настоящего пункта допускаются в случае, если они заверены услугодателем, при условии, что внесение таких исправлений и (или) изменений согласовано с компетентным органом в сфере транспорта соответствующего иностранного государства в письменном виде и (или) в ходе переговоров по вопросам международного автомобильного сообщения и отражено в протоколе переговоров.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства – www.transport.gov.kz, раздел "Государственные услуги" раздел "Комитет автомобильного транспорта и транспортного контроля";
2) Веб-портал "электронного правительства";
3) Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт- центра по вопросам оказания государственных услуг;
4) Телефон Единого контакт- центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777;
5) Услугополучатель получает государственную услугу через Государственную корпорацию.
Параграф 3. Выдача разрешения на въезд (выезд) на территорию (с территории) иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан, осуществляющим регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа в международном сообщении
36. Оформление иностранных разрешений осуществляет услугодатель. Выдачу результата оказания государственной услуги – Государственная корпорация.
37. Услугополучатель для получения государственной услуги "Выдача разрешения на въезд (выезд) на территорию (с территории) иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан, осуществляющим регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа в международном сообщении" заполняет через Портал запрос на получение иностранного разрешения на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год (далее – запрос на получение иностранного разрешения), по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий наименование государственной услуги, наименование услугодателя, способы предоставления государственной услуги, срок оказания государственной услуги, форму оказания государственной услуги, результат оказания государственной услуги, размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, график работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации, перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги, основания для отказа в оказании государственной услуги "Выдача разрешения на въезд (выезд) на территорию (с территории) иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан, осуществляющим регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа в международном сообщении" согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Через портал заполняется запрос на получение иностранного разрешения в форме электронного документа, подписанный ЭЦП услугополучателя.
Уведомление об оказании государственной услуги подписывается автоматический и направляется в личный кабинет услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП руководителя территориального органа либо лица его замещающего.
Запрос на получение иностранного разрешения подается отдельно на каждое автотранспортное средство.

38. Күнтiзбелiк бiр жылға қолдану мерзiмiмен жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдiк рұқсатты алуға сұрау салуды қарастыруды АЖ және порталда мәліметтер болған кезде жүзеге асырылады:
1) шетелдік тасымалдаушымен бірлескен қызмет туралы шарты;
2) сұрау салынатын түрдегі шетелдік рұқсаттар;
3) жолаушыларды облысаралық қалааралық, ауданаралық (облысішiлiк қалааралық) және халықаралық қатынастарда автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау, сондай-ақ жолаушыларды халықаралық қатынаста автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына лицензиясы;
4) алым сомасы төленген.
Көрсетілетін қызметті беруші жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттарды қолданылу мерзімі күнтізбелік бір жылға ресімдейді және АЖ-ға мемлекеттік қызмет көрсету туралы хабарлама келіп түскен сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
Сұрау салу кезігде жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жылжымалы мүлікке құқық белгілейтін құжаттар, сондай-ақ жолаушыларды халықаралық қатынаста автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына лицензияны, жолаушылар мен багажды халықаралық қатынаста ЭҮТШ арқылы тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжат туралы мәліметті тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерде бар құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
Ескерту. 38-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Осы Қағидалардың 38-тармағында көзделген мәліметтер сәйкес келген және болған кезде көрсетілетін қызметті алушыға алым сомасын төлеу үшін шот қойылады.
Төлем ЭҮТШ арқылы шетелдік рұқсаттың бар екендігі туралы АЖ расталған кезден бастап, 3 (үш) сағат ішінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 39-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Мемлекеттік қызмет көрсету туралы хабарлама автоматты түрде қол қойылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының, оның орынбасарының немесе оларды алмастыратын тұлғаның, ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жіберіледі.

38. Одобрение на получение иностранного разрешения на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год осуществляется при наличии сведений в ИС и портале:
1) договора о совместной деятельности с иностранным перевозчиком;
2) иностранное разрешения запрашиваемого вида;
3) лицензии на право занятия деятельностью по нерегулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в междугородном межобластном, межрайонном (междугородном, внутриобластном) и международном сообщениях, а также регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении (при осуществлении регулярных перевозок пассажиров и багажа в международном сообщении);
4) уплате суммы сбора.
Услугодателем иностранные разрешения на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год оформляются и направляются в Государственную корпорацию в течение одного рабочего дня, с момента поступления в ИС уведомления об оказании государственной услуги.
При подаче запроса сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, правоустанавливающих документах на движимое имущество, лицензии на право занятия деятельностью по регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении, документе, подтверждающем оплату в бюджет суммы сбора за выезд через ПШЭП, получаются из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Истребование от услугополучателей документов, имеющихся в информационных системах, не допускается.
Сноска. Пункт 38 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. При соответствии и наличии сведений, предусмотренным пунктом 38 настоящих Правил услугополучателю выставляется счет для уплаты суммы сбора.
Оплата осуществляется через ПШЭП, в течение 3 (трех) часов с момента подтверждения ИС о наличии иностранного разрешения.
Сноска. Пункт 39 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Уведомление об оказании государственной услуги подписывается автоматический и направляется в личный кабинет услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного электронной ЭЦП руководителя услугодателя, его заместителя или лица их замещающего.

Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 2-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
43. Отандық тасымалдаушының күнтiзбелiк бiр жылға қолдану мерзiмiмен жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсат бланкілерін басқа отандық тасымалдаушыға беруіне жол берілмейді.
Күнтiзбелiк бiр жыл қолдану мерзiмiмен жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдiк рұқсаттар аумақтық органға қайтаруға жатпайды.
44. Көрсетілетін қызметті беруші АЖ берілген шетелдік рұқсаттар олардың нөмірі бойынша тасымалдаушылар бөлінісінде есебін жүргізеді.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Көрсетілетін қызметті беруші шетелдік рұқсатты беру үшін шетелдік рұқсатты ресімдеген кезде тиісті бағандарына жазылады (қойылады):
1) тасымалдаушының атауы және заңды мекенжайы;
2) шетелдік рұқсат берген аумақтық органның берілген күні және мөрі;
3) аумақтық орган басшысының не оны алмастыратын адамның қолы;
4) шетелдік рұқсат берілген автокөлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірі.
Шетелдік рұқсаттарда түзетуге жол берілмейді.
46. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрліктің – www.transport.gov.kz "Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2) "Электрондық үкіметтің" вэб-порталы.
3) Көрсетілетін қызметті алушының Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар.
4) Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
5) Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады.
4-параграф. Шетелдiк тасымалдаушыларға отандық рұқсаттарды беру
47. Отандық рұқсаттарды шетелдік тасымалдаушыларға олардың мемлекеттерінің құзыретті органдары тиісті жылға айырбасталған рұқсаттардың ішінен береді.
Отандық рұқсаттардың қолданылу мерзімін, егер халықаралық шарттарда өзгеше ескертілмесе, осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес уәкілетті орган айқындайды.
Шетелдік рұқсаттарды қайтару тәртібі мен мерзімдері осы Қағидалардың 29-тармағына сәйкес айқындалған.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бірінің аумағында тіркелген, тасымалдаушы орындайтын халықаралық автомобиль жүк тасымалдары:

Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке, согласно пунктом 2 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
43. Передача отечественным перевозчиком бланков иностранных разрешений на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год другому отечественному перевозчику не допускается.
Иностранные разрешения на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год не подлежат возврату в территориальный орган.
44. Услугодатель ведет учет в ИС выданных иностранных разрешений по их номеру в разрезе перевозчиков.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Услугодателем при оформлении иностранного разрешения к выдаче в соответствующие графы иностранного разрешения записываются (проставляется):
1) наименование и юридический адрес перевозчика;
2) дата выдачи и печать территориального органа, выдавшего иностранное разрешение;
3) подпись руководителя территориального органа либо лица его замещающего;
4) государственный регистрационный номер автотранспортного средства, на которое выдано иностранное разрешение.
Исправление в иностранных разрешениях не допускается.
46. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства – www.transport.gov.kz, раздел "Государственные услуги" раздел "Комитет автомобильного транспорта и транспортного контроля";
2) Веб-портал "электронного правительства";
3) Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт- центра по вопросам оказания государственных услуг;
4) Телефон Единого контакт- центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777;
5) Услугополучатель получает государственную услугу через Государственную корпорацию.
Параграф 4. Выдача отечественных разрешений иностранным перевозчикам
47. Отечественные разрешения выдаются иностранным перевозчикам компетентными органами их государств из числа разрешений, обмененных на соответствующий год.
Срок действия отечественных разрешений определяется уполномоченным органом в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил, если иное не оговорено международными договорами.
Порядок и сроки возврата иностранных разрешений определен в пункте 29 настоящих Правил.
Международные автомобильные перевозки грузов, выполняемые перевозчиками, зарегистрированными на территории одного из государств-членов Евразийского экономического союза, осуществляются на безразрешительной основе:

1) аумағында тасымалдаушы тіркелген Еуразиялық экономикалық одағына мүше мемлекет пен басқа мүше мемлекет арасында;
2) Еуразиялық экономикалық одағына басқа мүше мемлекеттердің аумағы арқылы транзитпен;
3) Еуразиялық экономикалық одағына басқа мүше мемлекеттер арасында рұқсатсыз негізде жүзеге асырылады.
Шетел мемлекетінің тасымалдаушылары Қазақстан Республикасында немесе Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен жүктерді тасымалдауды Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес шетел тасымалдаушысы тіркелген елдің құзыретті органдары берген рұқсаттар негізінде жүзеге асырады.
48. Отандық рұқсат, оның ішінде бірінші рейстің тасымалы жүзеге асырылған мемлекеттің аумағына Қазақстан Республикасының аумағынан кері бағытта жолшыбай жүк арту жағдайында бір жолсапар үшін жарамды болады.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттiк рейстен керi бағытта бара жатқан шетелдiк жүк автокөлiк құралына Қазақстан Республикасының аумағында iлеспе жүк тиеуге Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүрiп өтуi үшiн қосымша рұқсаты болған кезде ғана рұқсат етiледi.
Егер автокөлік құралы тіркелген елге тасымалдау жоспарланған болса, Қазақстан Республикасының аумағынан шығуға арналған қосымша отандық рұқсаттың болуы қажет.
Егер тасымалдау үшінші елдердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына немесе Қазақстан Республикасының аумағынан үшінші елдердің аумағына жоспарланған жағдайда тасымалдауларға, қосымша рұқсаттың болуы қажет.
50. Қазақстан Республикасының аумағынан автокөлік құралының тіркелу мемлекеті болып табылмайтын үшінші мемлекеттің аумағына кері бағытта бара жатқан шетелдік автокөлік құралына жолшыбай жүк артылған жағдайда, осы Қағидаларың 49-тармағында көзделген тасымалдауды қоспағанда, Қазақстан Республикасы аумағынан үшінші елдерге тасымалдауды орындауға арналған қосымша отандық рұқсат болуы қажет.
51. Үшінші елдерден Қазақстан Республикасының аумағына немесе Қазақстан Республикасының аумағынан үшінші елдерге жүктің жөнелту немесе межелі пункті болып табылмайтын елдің аумағында жүкті қайта тиеп (тиеп/түсіріп), тасымалдау үшінші елдерге/елдерден рұқсат болған кезде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының аумағына үшінші елдерден тасымалдау кезінде жүктің жөнелту немесе межелі пункті болып табылмайтын елдің аумағында кедендік транзит аяқталмаған жүкті қазақстандық автокөлік құралына және бастапқы тасымалдаушының тіркеу елінде тіркелмеген автокөлік құралына аударып тиеуге жол берілмейді.

1) между государством-членом Евразийского экономического союза, на территории которого перевозчики зарегистрированы и другим государством-членом;
2) транзитом через территории других государств-членов Евразийского экономического союза;
3) между другими государствами-членами Евразийского экономического союза.
Перевозка груза в Республику Казахстан или транзитом по территории Республики Казахстан, перевозчиками иностранного государства в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, осуществляются на основе разрешений, выдаваемых компетентными органами страной регистрации иностранного перевозчика.
48. Отечественное разрешение действительно на одну поездку, в том числе в случаях попутной загрузки в обратном направлении с территории Республики Казахстан на территорию государства, из которого была осуществлена перевозка первого рейса.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Попутная загрузка на территории Республики Казахстан иностранного грузового автотранспортного средства, следующего в обратном направлении из транзитного рейса по территории Республики Казахстан, разрешается только при наличии дополнительного разрешения на проезд по территории Республики Казахстан.
В случае, если планируется перевозка в страну регистрации автотранспортного средства, необходимо наличие дополнительного отечественного разрешения на выезд с территории Республики Казахстан.
В случае, если планируется перевозка из третьих стран на территорию Республики Казахстан или с территории Республики Казахстан в третьи страны, необходимо наличие дополнительного разрешения на перевозку из третьих стран на территорию Республики Казахстан или с территории Республики Казахстан в третьи страны.
50. В случаях попутной загрузки иностранного автотранспортного средства, следующего в обратном направлении с территории Республики Казахстан, на территорию третьего государства, не являющегося государством регистрации автотранспортного средства, необходимо наличие дополнительного отечественного разрешения на перевозку с территории Республики Казахстан в третьи страны, за исключением перевозки, предусмотренной 49 Правил.
51. Перевозки грузов из третьих стран на территорию Республики Казахстан или с территории Республики Казахстан в третьи страны с перегрузкой (погрузкой/выгрузкой) груза на территории страны, не являющейся пунктом отправления или назначения груза, осуществляется при наличии разрешения в/из третьих стран.
Не допускается перегрузка на территории страны, не являющейся пунктом отправления или назначения груза из третьих стран на территорию Республики Казахстан, груза, таможенный транзит которого еще не завершен, на казахстанское автотранспортное средство, а равно на автотранспортное средство, которое не зарегистрировано в стране регистрации первоначального перевозчика.

52. Шетелдік автокөлік құралының тіркелу елінің аумағындағы заңнамаға сәйкес құрылған және тіркелген, үшінші елдердің кәсіпорындары мен филиалдарында өндірілетін жүктердің тасымалын жүзеге асыру кезінде, үшінші елдерден/елдерге отандық рұқсаттар осы тасымалдардың мынадай ілеспе құжаттарымен расталған жағдайларда талап етілмейді:
халықаралық көліктік жүкқұжаты (CMR);
тауардың шығарылуы туралы сертификаты;
жүк жөнелтушінің немесе жүк алушының шетелдік тасымалдаушыға жүк тасымалына тапсырысы;
шот-фактура (инвойс);
ветеринариялық сертификат, фитосанитариялық сертификат, өнімдердің (тауарлардың) санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық талаптарға (қажет болған жағдайда) сәйкестігі бөлігінде қауіпсіздікті растайтын құжат.
Бұл ретте, осы тасымал Қазақстан Республикасының аумағына кіруге отандық рұқсат негізінде жүзеге асырылады.
53. Автокөлік құралы тіркелген елдегі жүктерді қайта тиеу (тиеу/түсіру) арқылы Қазақстан Республикасының аумағына үшiншi елдерден жүктерді тасымалдауды басқа (әуе, теміржол, теңіз) көлік түрімен жүзеге асыру кезінде көрсетілген тасымалдар ілеспе құжаттармен (халықаралық көліктік жүкқұжат (CMR), шот-фактура (инвойс), коносамент, Халықаралық жолдық тасымалдау кітапшасы, фитосанитариялық сертификат және халықаралық автомобиль тасымалдарын іске асыру кезінде пайдаланылатын және автокөлік құралын тиеу орнын растайтын және осындай тасымалдауда оларға еріп жүретін басқа да құжаттар) расталған жағдайда, үшінші елдерге/елдерден отандық рұқсат қағаз талап етілмейді. Бұл ретте осы тасымалдау Қазақстан Республикасының аумағына кіруге арналған отандық рұқсаттардың негізінде жүзеге асырылады.
54. Қазақстан Республикасының аумағына жүктерді тасымалдауды жүзеге асыру кезінде тартқышты немесе жүк автомобилін тасымалдаушының тіркеу мемлекетінде тіркелген басқа тартқышқа немесе жүк автомобиліне ауыстырып тіркеуге рұқсат етіледі.
55. Осы Қағидалардың 51-тармағының екінші бөлігінің және 54-тармағының талаптары:
1) Қазақстан Республикасының теңіз порттарына паромдармен келетін, одан әрі Қазақстан Республикасының аумағынан/аумағына бару үшін;
2) халықаралық автомобильдік жүк тасымалдары саласындағы үкіметаралық келісімдер жасалмаған елдерден/елдерге;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы шекарасын өткізу пункттерінде шетелдік рұқсат бланкілерін беруді көздейтін Қазақстан Республикасы үкіметаралық келісімдер жасасқан елдерден/елдерге жүкті халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын отандық тасымалдаушыларға қолданылмайды.

52. При осуществлении перевозок грузов, производимых в предприятиях и филиалах третьих стран, созданных и зарегистрированных в соответствии с законодательством на территории страны регистрации иностранного автотранспортного средства, отечественные разрешения в/из третьих стран не требуются в случаях подтверждения указанной перевозки сопроводительными документами:
международная транспортная накладная (CMR);
сертификат происхождения товара;
поручение грузоотправителя или грузополучателя иностранному перевозчику на перевозку груза;
счет-фактура (инвойс);
ветеринарный сертификат, фитосанитарный сертификат, документ, подтверждающий безопасность продукции (товара) в части ее соответствия санитарно-эпидеомиологическим и гигиеническим требованиям (в случае необходимости).
При этом данная перевозка осуществляется на основе отечественного разрешения на въезд на территорию Республики Казахстан.
53. При осуществлении перевозки грузов из третьих стран на территорию Республики Казахстан другим видом транспорта (воздушным, железнодорожным, морским) с перегрузкой (погрузкой/выгрузкой) в стране регистрации автотранспортного средства отечественное разрешение в/из третьи страны не требуется в случаях подтверждения указанной перевозки сопроводительными документами (международная транспортная накладная (СМR), счет-фактура (инвойс), коносамент, книжка Международной дорожной перевозки, фитосанитарный сертификат и другие документы, используемые при осуществлении международных автомобильных перевозок и подтверждающие место погрузки автотранспортного средства и сопровождающие их при такой перевозке) с оригинальными таможенными печатями с терминала обработки (места смены видов транспорта). При этом данная перевозка осуществляется на основании отечественного разрешения на въезд на территорию Республики Казахстан.
54. При осуществлении перевозки грузов на территорию Республики Казахстан замена тягача или грузового автомобиля допускается на другой тягач или грузовой автомобиль, который зарегистрирован в государстве регистрации перевозчика.
55. Требования части второй 51 и пункта 54 настоящих Правил не распространяется на отечественных перевозчиков:
1) прибывающих паромами в морские порты Республики Казахстан, для дальнейшего следования на/с территорию (и) Республики Казахстан;
2) осуществляющих международную перевозку груза в/из страны (у), с которыми не заключены межправительственные соглашения в области международных автомобильных перевозок грузов;
3) осуществляющих международную перевозку груза в/из страны (у), с которыми Республикой Казахстан заключены межправительственные соглашения, предусматривающие выдачу иностранных бланков разрешений на пунктах пропуска внешней границы Евразийского экономического союза.

56. 01.01.2025 дейін қолданыста болды - ҚР Көлік министрінің 10.07.2024 № 239 бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
56-1-тармақ 01.01.2027 дейін қолданыста болады - ҚР Көлік министрінің 08.01.2026 № 1 бұйрығымен.
56-1. Осы Қағидалардың 51 тармағының екінші бөлігінің және 54 тармағының талаптары:
1) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген тасымалдаушыларға, егер Қазақстан Республикасының аумағынан/аумағына жүктерді тасымалдауды отандық рұқсаттардың түпнұсқасын немесе алдыңғы тасымалдаушының отандық рұқсатының көшірмесін бере отырып, үзбелі бөліктің түпнұсқасын ұсынған кезде қайта тиеу (тиеу/түсіру) және (немесе) тартқышты ауыстыру (қайта тіркеу) арқылы бірнеше тасымалдаушы дәйекті түрде орындаған жағдайда;
2) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттерде тіркелген тасымалдаушыларға, егер Қазақстан Республикасының аумағынан/аумағына жүктерді тасымалдауды отандық рұқсаттардың түпнұсқасын немесе алдыңғы тасымалдаушының отандық рұқсатының көшірмесін бере отырып, үзбелі бөліктің түпнұсқасын ұсынған кезде қайта тиеу (тиеу/түсіру) және (немесе) тартқышты ауыстыру (қайта тіркеу) арқылы бірнеше тасымалдаушы дәйекті түрде, бірақ Еуразиялық экономикалық одақ аумағының шегінен тыс қайта тиеу (тиеу/түсіру) және (немесе) тартқышты ауыстыру (қайта тіркеу) арқылы жүзеге асырған жағдайда қолданылмайды.
Ескерту. 56-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 08.01.2026 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Шетелдік тасымалдаушыда тасымалдаушы тіркелген мемлекеттің құзыретті органы растаған рұқсат бланкісі болмаған жағдайда, автокөлік құралының одан әрі жүруіне жаңа отандық рұқсат берілгеннен кейін не әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы орындалғаннан кейін отандық көлік құралына жүкті қайта тиеп немесе қайта тіркей отырып жол беріледі.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Өз мемлекетінің тіркеу және айырым белгісінсіз Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік жол жүретін шетелдік автокөлік құралының жүріп өтуі, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше келіспесе, Салық кодексінде белгіленген мөлшерлемелер бойынша Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алым сомасы төленгеннен кейін уәкілетті орган Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінде немесе мемлекеттік кіріс органдары Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттерінде беретін транзиттік жол жүруге арналған рұқсаттың негізінде жүзеге асырылады.
Көрсетілген автокөлік құралдарымен үшінші елдерден Қазақстан Республикасының аумағына немесе Қазақстан Республикасының аумағынан үшінші елдерге жүктерді немесе жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыруға жол берілмейді.
Ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өтуіне арнайы рұқсатты қоспағанда, отандық тасымалдаушыларға Қазақстан Республикасының аумағында пайдалануға арналған автокөлік құралдарын, оның ішінде жүгі бар автокөлік құралдарын айдап өту кезінде рұқсат беру құжаттары талап етілмейді.

56. Действовал до 01.01.2025 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 10.07.2024 № 239.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 56-1 действует до 01.01.2027 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 08.01.2026 № 1.
56-1. Требования части второй пункта 51 и пункта 54 настоящих Правил не распространяется на перевозчиков зарегистрированных:
1) в государствах-членах Евразийского экономического союза, в случаях если перевозка груза на/с территорию (и) Республики Казахстан, выполняется последовательно несколькими перевозчиками с перегрузкой (погрузкой/выгрузкой) и (или) заменой тягача (перецепкой) при наличии оригинала отечественных разрешений или оригинала отрывной части с предоставлением копии отечественного разрешения предыдущего перевозчика;
2) в государствах, не являющихся членами Евразийского экономического союза, в случаях если перевозка груза на/с территорию (и) Республики Казахстан, выполняется последовательно несколькими перевозчиками с перегрузкой (погрузкой/выгрузкой) и (или) заменой тягача (перецепкой), но при этом если перегрузка (погрузка/выгрузка) и (или) замена тягача (перецепкой) осуществляется за пределами территории государств-членов Евразийского экономического союза, при наличии оригинала отечественного разрешения или оригинала отрывной части с предоставлением копии отечественного разрешения предыдущего перевозчика.
Сноска. Правила дополнены пунктом 56-1 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 11.02.2025 № 47 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 08.01.2026 № 1 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
57. При отсутствия у иностранного перевозчика бланка разрешения, которое подтверждено компетентным органом государства регистрации перевозчика, дальнейшее движение автотранспортного средства допускается после предоставления нового отечественного разрешения либо с перегрузкой или перецепкой груза на отечественное транспортное средство после исполнения постановления о наложении административного взыскания.
Сноска. Пункт 57 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Проезд иностранного автотранспортного средства, следующего транзитом по территории Республики Казахстан без регистрационного и отличительного знака своего государства, осуществляется на оснований разрешения на транзитный проезд, выдаваемого уполномоченным органом на постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан либо органами государственных доходов в пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с внешней границей Евразийского экономического союза, если иное не оговорено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, после уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Налоговым кодексом.
Осуществление перевозки грузов или пассажиров из третьих стран на территорию Республики Казахстан или с территории Республики Казахстан в третьи страны указанными автотранспортными средствами не допускается.
Отечественным перевозчикам при перегоне автотранспортных средств, предназначенных для использования на территории Республики Казахстан, в том числе с грузом, разрешительные документы не требуются, за исключением специального разрешения на проезд крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства.

59. Мемлекеттерімен рұқсат беру құжаттарының бланкілерін тепе-тең айырбастау жүргізілмеген шетелдік автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік жол жүруі, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше ескерілмесе, Салық кодексінде белгіленген мөлшерлемелер бойынша Қазақстан Республикасының аумағымен автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алым сомасы төленгеннен кейін уәкілетті орган Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінде немесе мемлекеттік кіріс органдары Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттерінде, соның ішінде халықаралық теңіз өткізу пункттерінде беретін транзиттік жол жүруге арналған рұқсат негізінде жүзеге асырылады.
60. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүріп өту құқығын растайтын отандық рұқсат беру құжаттарында Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы шекарасымен тұспа-тұс келетін Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде мемлекеттік кірістің аумақтық органдары немесе Қазақстан Республикасының аумағындағы көліктік бақылау бекеттерінде аумақтық органдар:
1) Қазақстан Республикасының аумағынан автокөлік құралының күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын шығу мерзімін;
2) Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүріп өту маршрутын көрсетеді.
Шетелдік автокөлік құралдарының транзиттік жүріп өтуі кезінде Қазақстан Республикасының аумағына келу және аумағынан кету мерзімдері баратын және кері де бағытта жүріп өту кезіндегі Қазақстан Республикасының аумағында нақты болу уақытымен айқындалады.
61. Шетелдік тасымалдаушылар Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп өту құқығын растайтын отандық рұқсаттарда жол жүрер алдында мыналарды толтырады:
1) тасымалдаушының атауы;
2) автокөлік құралының нөмірі;
3) жүкті тиеу елі;
4) жүкті түсіру елі;
5) тасымалданатын жүктің атауы;
6) тасымалданатын жүктің салмағы;
7) шекарадағы өткізу орны;
8) тиеу қаласы;
9) түсіру қаласы.
Отандық рұқсаттарда түзетулерге жол берілмейді.
Отандық рұқсат бланкісінде мәліметтерді түзетулер, өшірулер не өшірілетін сиямен жазу құралдарын қолдана отырып толтырылған болса, рұқсат жарамсыз болып есептеледі, сол сияқты оның болмауы.
Отандық рұқсат бланкісінің тармақтары толтырылмаған кезде, сондай-ақ егер рұқсатта көлік құралының Қазақстан Республикасының аумағына кіргені не оның Қазақстан Республикасының аумағынан кеткені туралы белгілер қойылмаса, рұқсат осы Қағидалардың талаптарына сәйкес ресімделмеген болып есептеледі.

59. Транзитный проезд иностранных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, с государствами которых не произведен паритетный обмен бланками разрешительных документов, осуществляется на оснований разрешения на транзитный проезд, выдаваемого уполномоченным органом на постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан, либо органами государственных доходов в пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с внешней границей Евразийского экономического союза, в том числе, в международных морских пунктах пропуска, если иное не оговорено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, после уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Налоговым кодексом.
60. На отечественных разрешениях, подтверждающих право проезда по территории Республики Казахстан, территориальные органы государственных доходов на пунктах пропуска через государственную границу Республики Казахстан, совпадающую с внешней границей Евразийского экономического союза, или территориальные органы на постах транспортного контроля на территории Республики Казахстан указывают:
1) срок выезда автотранспортного средства с территории Республики Казахстан не более 30 (тридцать) календарных дней;
2) маршрут следования по территории Республики Казахстан.
При транзитном проезде иностранных автотранспортных средств сроки въезда на территорию и выезда с территории Республики Казахстан определяются временем фактического пребывания на территории Республики Казахстан при следовании, как в прямом, так и в обратном направлении.
61. Иностранные перевозчики на отечественных разрешениях, подтверждающих право проезда по территории Республики Казахстан, перед началом поездки заполняют:
1) наименование перевозчика;
2) номер автотранспортного средства;
3) страну загрузки;
4) страну разгрузки;
5) наименование перевозимого груза;
6) вес перевозимого груза;
7) пункт пропуска на границе;
8) город загрузки;
9) город разгрузки.
Исправления в отечественных разрешениях не допускаются.
При наличии в бланке отечественного разрешения исправлении, подчисток сведений, либо заполненных с применением пишущих средств с исчезающими чернилами разрешение считается недействительным, а равно его отсутствие.
При не заполнении пунктов бланка отечественного разрешения, а также, если в разрешении не проставлены отметки о въезде транспортного средства на территорию Республики Казахстан, либо о его выезде с территории Республики Казахстан, разрешение считается неоформленным в соответствии с требованиями настоящих Правил.

Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Бос шетелдiк автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүрiп өтуi Қазақстан Республикасы ратификациялаған, Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттер арасындағы халықаралық автомобиль қатынастары туралы халықаралық шарттарда көзделген тәртiпте жүзеге асырылады.
63. Шетелдік тасымалдаушылар көліктік бақылау органдарына Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы шекарасында берілген көлік құралының бақыланатын параметрлерінің сәйкессіздігі, құжаттардың жоқ болуы немесе сәйкессіздігі туралы хабарламалар береді.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті көліктік бақылау органы берген хабарлама орандалмаған кезде халықаралық автомобиль тасымалын жүзеге асыруға және хабарламада көрсетілген маршруттан ауытқуға жол берілмейді.
64. Шетелдік тасымалдаушылар Қазақстан Республикасының аумағына (аумағынан) кіру (шығу) кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттеріне жақын көліктік бақылау органдарына отандық рұқсат қағаздарын осы Қағидаларда көзделген талаптарға сәйкес ресімделуін тексеру, сондай-ақ отандық рұқсат бланкісінің үзбелі бөлігін алу үшін ұсынады.
Халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыруға қажетті ілеспе құжаттар (халықаралық көлік жүкқұжаты (СМR), шот-фактура (инвойс), коносамент, Халықаралық жол тасымалдау кітапшасы және тағы басқа құжаттар) Қазақстан Республикасының заңнамасының және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына талаптарына сәйкес болуы және уәкілетті мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының талабы бойынша жүргізушілер ұсынылуы тиіс.
65. Егер Келiсiмдерде өзгеше көзделмеген болса, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүрiп өту құқығын растайтын рұқсат беру құжаттары Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан екi пункт арасында шетелдiк автокөлiк құралдарының жолаушыларды, багажды және жүктердi тасымалдауды жүзеге асыруына құқық бермейдi.
Халықаралық қатынастағы жолаушылар, багаж және жүк тасымалын жүзеге асыратын сондай-ақ шетелдік автокөлік құралдарының транзитін, үшінші елдердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына немесе Қазақстан Республикасының аумағынан үшінші елдердің аумағына тасымалдауларды тіркеу, отандық рұқсат беру құжаттарын беруді тіркеу Қазақстан Республикасының аумағына (аумағынан) кiрудi (шығуды) шетел автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитiн, отандық рұқсат беру құжаттарын берудi тiркеу журналында электронды түрде жүзеге асырылады.
Журналда мынадай мәлiметтер көрсетiледi:

Сноска. Пункт 61 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Проезд порожних иностранных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан осуществляется в порядке, предусмотренном международными договорами о международном автомобильном сообщении между Республикой Казахстан и иностранными государствами, ратифицированными Республикой Казахстан.
63. Иностранные перевозчики предоставляют органам транспортного контроля уведомление о несоответствии контролируемых параметров транспортного средства, отсутствии или несоответствии документов, выданное на внешней границе Евразийского экономического союза.
Не допускается осуществление международной автомобильной перевозки при неисполнении уведомления, выданного уполномоченным органом транспортного контроля государств-членов Евразийского экономического союза и отклонении от маршрута, указанного в уведомлении.
64. Иностранные перевозчики при въезде (выезде) на территорию (с территории) Республики Казахстан предъявляют органам транспортного контроля, ближайшим к пунктам пропуска через государственную границу Республики Казахстан отечественные разрешения для проверки оформления в соответствии с требованиями, предусмотренными настоящими Правилами, а также для изъятия отрывной части бланка отечественного разрешения.
Сопроводительные документы (международная транспортная накладная (СМR), счет-фактура (инвойс), коносамент, книжка Международной дорожной перевозки и другие документы), необходимые для осуществления международных автомобильных перевозок, должны соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан и международных договоров Республики Казахстан и предъявляться водителями по требованию должностных лиц уполномоченных государственных органов.
65. Разрешительные документы, подтверждающие право проезда по территории Республики Казахстан, не дают права на осуществление перевозок пассажиров и грузов иностранными автотранспортными средствами между двумя пунктами, расположенными на территории Республики Казахстан, если иное не предусмотрено Соглашениями.
Регистрация въезда (выезда) на территорию (с территории) Республики Казахстан, транзита по территории Республики Казахстан иностранных автотранспортных средств, осуществляющих перевозки пассажиров, багажа и грузов в международном сообщении, а также перевозки из третьих стран на территорию Республики Казахстан или с территории Республики Казахстан в третьи страны, выдачи отечественных разрешительных документов осуществляется в журнале регистрации въезда (выезда) на территорию (с территории) Республики Казахстан, транзита по территории Республики Казахстан иностранных автотранспортных средств, выдачи отечественных разрешительных документов в электронном виде.
В журнале указываются следующие сведения:

1) шетел тасымалдаушысының атауы;
2) тасымалдаушының елi;
3) тасымалдаушының орналасқан (тұрғылықты) орны;
4) жөнелту елi;
5) межелі елi;
6) қатынау маршруты;
7) автокөлiк құралының типi, маркасы;
8) автокөлiк құралының және тiркемесiнiң нөмiрi;
9) рұқсат түрi;
10) рұқсатты қолдану мерзiмi;
11) рұқсаттың берiлген күнi және нөмiрi (сериясы);
12) рұқсатты алған күнi (рұқсат берiлген кезде);
13) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының жүрiп өткенi үшiн алымды төлегенiн растайтын құжаттың нөмiрi (бар болса) және күнi, алым сомасы (рұқсат берiлген кезде);
14) рұқсат құжатын алу туралы тасымалдаушының қолы (қағаз түрiнде рұқсат берiлген кезде).
66. Отандық рұқсаттар бланкiлерiнің нысандары баспаханалық тәсiлмен дайындалады, реттiк нөмiрi және кемiнде үш қорғану дәрежесi болады.
67. Жалпы қабылданған халықаралық нормалар мен стандарттарға сәйкес отандық рұқсат бланкiсiнде мынадай деректемелер болады:
1) тасымалдауды жүзеге асыру құқығын рұқсат беру құжаты растайтын тасымалдау түрi;
2) сериясы мен нөмiрi;
3) қолданылу мерзiмi;
4) тасымалдаушының деректемелерi;
5) берiлген орны және күнi;
6) құзыреттi органның қолы мен мөрi;
7) қозғалыс маршруты;
8) автокөлiк құралының маркасы мен мемлекеттiк нөмiрi;
9) жүктiң атауы;
10) автокөлiк құралының жүксiз жабдықталған салмағы;
11) жүру жолындағы бақылаушы органдардың бланкiнiң үзбелік бөлiгiнде орналасқан белгiлерi мен мөрiне арналған орындар;
12) бланкiнi пайдалану бойынша негiзгi нұсқаулар;
13) бланкінің негізгі және үзбелі бөліктеріндегі штрих-коды.
68. Автокөлiк құралдарының жүрiп өтуi кезiнде бақылаушы органның белгiсi бар отандық рұқсат бланкiсiнiң үзбелі бөлiгi бақылаушы органда қалады және аумақтық органдарға жiберiледi.
69. Отандық тасымалдаушыларға шетелдiк рұқсат бланкiлерiн беру сенiмхат болған жағдайда жүкқұжаттар бойынша (серияларын және шетелдiк рұқсаттардың нөмiрлерiн көрсете отырып) жүзеге асырылады.
70. Жыл сайын 5 қаңтарға дейiнгi мерзiмде аумақтық мемлекеттік кірістер органдары пайдаланылмаған отандық рұқсаттарды алынған орны бойынша аумақтық органға қайтаруды жүзеге асырады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
71-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің м.а. 25.04.2026 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Мемлекеттік аумақтық кірістер органдары ай сайын үшiншi күннен кешiктiрмей аумақтық органдарға Қазақстан Республикасының аумағы арқылы шетелдік автокөлiк құралдарының жүрiп өтуi бойынша есептi және шетелдік автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлiк құралдарының жүрiп өткенi үшiн алымды төлегенi туралы түбiртектерi бар жүкқұжаттардың көшiрмелерiн ұсынады.
Қазақстан Республикасының
халықаралық қатынастағы
автомобильмен
тасымалдауларында
рұқсат беру жүйесін
қолдану қағидаларына
1-қосымша
Нысаны_____________________________________________________________
(көліктік бақылау органының атауы)
Жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға, жүктерді тасымалдауға
шетелдік рұқсатты алуға сұрау салу
___________________________________________________________________
(дара кәсіпкердің Т.А.Ә. немесе заңды тұлғаның атауы)
ЖСН/БСН_________________________________________________________
Жолаушыларды облысаралық, ауданаралық (облысішілік, қалааралық) және халықаралық қатынастарда автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау, сондай-ақ жолаушыларды халықаралық қатынаста автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына лицензияның болуы: лицензия №________, берілген күні ___________
РКу №__________ қолданылу мерзімі __________
РК №__________ қолданылу мерзімі __________
Жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға және жүктерді тасымалдауға мынадай шетелдік рұқсаттар беруіңізді сұраймын:
№ р/с
Ел
Рұқсат түрі
Рұқсат жылы
Рұқсат саны
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі
(VIN) КҚ сәйкестендіру нөмірі
Мекенжайы ______________________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің №, телефон, факс)
Менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, оның ішінде Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің _______________ аумақтық органға (БСН____________) беруге үшінші тұлғаларға келісім беремін, және жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға, ақпараттық жүйелердегі жүктерді тасымалдауға шетелдік рұқсаттарды алу үшін қажетті заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтер.
Дербес деректердің трансшекаралық берілуінің жоқтығы, сондай-ақ жалпыға қолжетімді көздерде дербес деректердің таралуының жоқтығы туралы хабарлаймыз.
Жиналатын деректердің тізбесі: Т.А.Ә., ЖСН/БСН, телефон нөмірі, тіркеу мекенжайы
__________________________________________________________________________
Т.А.Ә. (қолы)
Аббревиатураларды ашып жазу:
Т.А.Ә. (ол болған кезде) – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі;
РКу- жүктерді халықаралық автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсатты куәландыру (жүктерді тасымалдау үшін);
РК - ұсынылған автокөлік құралына рұқсат карточкасы (жүктерді тасымалдау үшін);
VIN – Ккөлік құралының сәйкестендіру нөмірі.
Қазақстан Республикасының
халықаралық қатынастағы
автомобильмен
тасымалдауларында рұқсат беру
жүйесін қолдану қағидаларына

1) наименование иностранного перевозчика;
2) страна перевозчика;
3) место нахождения (жительства) перевозчика;
4) страна отправления;
5) страна назначения;
6) маршрут следования;
7) тип, марка автотранспортного средства;
8) номер автотранспортного средства и прицепа;
9) вид разрешения;
10) срок действия разрешения;
11) дата выдачи и номер (серия) разрешения;
12) дата получения разрешения (при выдаче разрешения);
13) номер (при наличии) и дата документа, подтверждающего уплату сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, сумма сбора (при выдаче разрешений);
14) подпись перевозчика о получении разрешительного документа (при выдаче разрешения в бумажном виде).
66. Форма бланков отечественных разрешений изготавливается типографским способом, имеет порядковый номер и не менее трех степеней защиты.
67. В соответствии с общепринятыми международными нормами и стандартами бланк отечественного разрешения содержит следующие реквизиты:
1) вид перевозок, право на осуществление которого подтверждает разрешение;
2) серия и номер;
3) срок действия;
4) реквизиты перевозчика;
5) место и дата выдачи;
6) подпись и печать компетентного органа;
7) маршрут движения;
8) марка и государственный номер автотранспортного средства;
9) наименование груза;
10) снаряженная масса автотранспортного средства без груза;
11) места для отметок и печати контролирующих органов в пути следования, расположенных в отрывной части бланка;
12) основные предписания по использованию бланка;
13) штрих-код на основной и отрывной частях бланка.
68. При проезде автотранспортного средства отрывная часть бланка отечественного разрешения с отметкой контролирующего органа остается у контролирующего органа и передается в территориальные органы.
69. Выдача отечественным перевозчикам бланков иностранных разрешений осуществляется по накладным (с указанием серий и номеров иностранных разрешений) при наличии доверенности.
70. Ежегодно в срок до 5 января территориальные органы государственных доходов осуществляют возврат неиспользованных отечественных разрешений территориальному органу по месту их получения.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 71 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 25.04.2026 № 101 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. Территориальные органы государственных доходов ежемесячно не позднее третьего числа предоставляют в территориальные органы отчет по проезду иностранных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан и копии накладных с квитанциями об уплате сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан иностранных автотранспортных средств.
Приложение 1
к Правилам применения
разрешительной системы
автомобильных перевозок
в Республике Казахстан
в международном сообщении
Форма
____________________________________________________________
(наименование органа транспортного контроля) Запрос на получение иностранного разрешения на нерегулярную перевозку
пассажиров и багажа, на перевозку грузов
от __________________________________________________________________
(Ф.И.О. индивидуального предпринимателя или наименование юридического лица)
(ИИН)/ (БИН) _______________________________________________________
Лицензия на право занятия деятельностью по регулярной перевозке пассажиров
автобусами, микроавтобусами в междугородном межобластном, межрайонном
(междугородном, внутриобластном) и международном сообщениях, а также
регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном
сообщении: №____ лицензии, дата выдачи_____
№ УД __________ срок действия __________
№ КД __________ срок действия __________
Прошу выдать следующие иностранные разрешения на нерегулярную перевозку
пассажиров и багажа и на перевозку грузов:
№ п/п
Страна
Вид разрешения
Год разрешения
Количество разрешений
Государственный регистрационный номерной знак
Идентификационный номер ТС (VIN)
Адрес _______________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, № дома, телефон, факс)
Даю согласие на сбор и обработку, в том числе и на передачу третьим лицам моих
персональных данных территориальному органу __________________________
Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства
транспорта (БИН _______________), и сведений составляющих охраняемую законом
тайну, необходимых для получения иностранных разрешении на нерегулярную
перевозку пассажиров и багажа, на перевозку грузов, содержащихся
в информационных системах.
Сообщаем об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также
об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: Ф.И.О., ИИН/БИН, номер телефона, адрес регистрации.
___________________________________________________________________
Ф.И.О. (подпись)
Расшифровка аббревиатур:
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии);
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
УД – удостоверение допуска к осуществлению международных автомобильных
перевозок грузов;
КД – карточка допуска на представленное автотранспортное средство
(для перевозки грузов);
VIN - идентификационный номер транспортного средства.

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы: "Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағы бойынша жүріп өтуіне рұқсат беру" Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1) "Жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға" бланкілер беру;
2) "Жүк тасымалдарына" бланкілер беру.
1
Көрсетілетін қызметті беруші
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары (бұдан әрікөрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Барлық кіші түрлері бойынша "электрондық үкімет" порталы арқылы.
Барлық кіші түрлері бойынша "Азаматтарға арналған үкімет" комерциалық емес акционерлік қоғам (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы беру.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу орны туралы хабарлама – 20-40 минут ішінде;
Мемлекеттік корпорацияға шетелдік рұқсатты ресімдеу және беру – 1 (бір) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Барлық кіші түрлері бойынша: электрондық (жартылай автоматтандырылған) /қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға және жүктерді тасымалдауға шетелдік рұқсат қағаз немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Қызмет ақылы негізде көрсетіледі.
Халықаралық қатынаста жолаушылар мен жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) 554-бабының 2-тармағында белгіленген алым мөлшерлемесі бойынша бюджетке төленеді және алым соммасы келесі көрсеткішті құрайды: 1-еселенген мөлшері айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК);
Алым сомасын төлеу "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүзеге асырылады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигі

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан".
Наименование государственной услуги: "Выдача разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан" Наименование подвидов государственной услуги:
1) "Выдача бланков на "Нерегулярные перевозки пассажиров и багажа";
2) Выдача бланков на "Грузовые перевозки".
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан (далее - услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам прием через портал "электронного правительства". Выдача по всем подвидам через Некоммерческое акционерное общество "Правительство для граждан" (далее – Государственную корпорацию).
3
Срок оказания государственной услуги
На портале уведомление о месте получения результата оказания государственной услуги – в течение 20-40 минут; Оформление и передача иностранного разрешения в Государственную корпорацию - в течение 1 (одного) рабочего дня.
4
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам: электронная (частично автоматизированная) / бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Иностранное разрешение на нерегулярную перевозку пассажиров и багажа или на перевозку грузов в бумажном виде либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Услуга оказывается на платной основе.
Сбор за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении уплачивается в бюджет по ставке сбора, установленной пунктом 2 статьи 554 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), и составляет– 1-кратный размер месячный расчетный показатель (далее - МРП);
Оплата суммы сбора через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
7
График работы услугодателя

1) Көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) Мемлекеттік корпорация-дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету бөлімдерінің кезекшілері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа.
3) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы. Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін қажетті құжаттар тізбесі мен мәліметтері
Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес сұрау салу.
Автокөлік құралы ауыстырылған жағдайда бұрын берілген шетелдік рұқсатқа осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мәліметтер талап етіледі.
Жүктерді тасымалдауға қосымша шетелдік рұқсат қажет болған жағдайда бұрын берілген шетелдік рұқсатқа осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мәліметтер талап етіледі.
Сұрау салу кезінде жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жылжымалы мүлікке құқық белгілейтін құжаттар, жүктерді автомобильмен халықаралық тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру туралы куәлік, автокөлік құралдарына рұқсат беру карточкалары, жолаушыларды халықаралық қатынастарда автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау, лицензия туралы мәліметтер, халықаралық қатынаста жүк тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының ЭҮТШ төлеген жағдайда алым сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжат, көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады".
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін өзге де талаптар.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер:
1) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
2) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ. При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Запрос согласно Приложению 1 к настоящим Правилам.
В случае замены автотранспортного средства к ранее выданному иностранному разрешению истребуются сведения согласно Приложению 3 к настоящим Правилам.
В случае потребности дополнительного иностранного разрешения на перевозку грузов к ранее выданному иностранному разрешению истребуются сведения согласно Приложению 4 к настоящим Правилам.
При подаче запроса сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, правоустанавливающих документах на движимое имущество, удостоверении о допуске к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов, карточках допуска на автотранспортные средства, лицензии на право занятия деятельностью по нерегулярным перевозкам пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении, документе подтверждающем оплату в бюджет суммы сбора за выезд через ПШЭП и из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;

2) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
Қазақстан Республикасының
халықаралық қатынастағы
автомобильмен
тасымалдауларында
рұқсат беру жүйесін
қолдану қағидаларына
3-қосымша
Нысаны ___________________________________________________________________
(көліктік бақылау органының атауы)
Бұрын берілген шетелдік рұқсатқа автокөлік құралын ауыстыруға сұрау салу
__________________________________________________________________________
(дара кәсіпкердің Т.А.Ә.немесе заңды тұлғаның атауы)
ЖСН/БСН________________________________________________________
Бұрын алынған шетелдік рұқсатты сұрау салудың №_____________________
Ұсынылған автокөлік құралына РК№______ қолданылу мерзімі _______
Автокөлік құралын ауыстыруды сұраймын МТНБ -*_________ арналған
МТНБ________ с VIN _______:
№ р/с
Ел
Рұқсат түрі*
Рұқсат жылы*
Рұқсат саны*
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі*
(VIN)* КҚ сәйкестендіру нөмірі
* Мәліметтер бұрын мақұлданған сұраудан алынады
Мекенжайы _______________________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің №, телефон, факс)
Менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, оның ішінде Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің _______________ аумақтық органға (БСН____________) беруге үшінші тұлғаларға келісім беремін, және жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға, ақпараттық жүйелердегі жүктерді тасымалдауға шетелдік рұқсаттарды алу үшін қажетті заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтер.
Дербес деректердің трансшекаралық берілуінің жоқтығы, сондай-ақ жалпыға қолжетімді көздерде дербес деректердің таралуының жоқтығы туралы хабарлаймыз.
Жиналатын деректердің тізбесі: Т.А.Ә., ЖСН/БСН, телефон нөмірі, тіркеу мекенжайы
__________________________________________________________________________
Т.А.Ә. (қолы)
Аббревиатураларды ашып жазу:
Т.А.Ә. (ол болған кезде) – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі;
РКу- жүктерді халықаралық автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсатты куәландыру (жүктерді тасымалдау үшін);
РК - ұсынылған автокөлік құралына рұқсат карточкасы (жүктерді тасымалдау үшін);
МТНБ – мемлекеттік тіркеу нөмерлік белгісі;
VIN –көлік құралының сәйкестендіру нөмірі.
Қазақстан Республикасының
халықаралық қатынастағы
автомобильмен
тасымалдауларында рұқсат беру
жүйесін қолдану қағидаларына
4-қосымша

2) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получение определенной государственной услуги;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Приложение 3
к Правилам применения
разрешительной системы
автомобильных перевозок
в Республике Казахстан
в международном сообщении
Форма
________________________________________________________
(наименование органа транспортного контроля) Запрос на замену автотранспортного средства к ранее выданному иностранному разрешению
от__________________________________________________________________
(Ф.И.О. индивидуального предпринимателя или наименование юридического лица)
ИИН/БИН___________________________________________________________
*№________________ запроса ранее полученного иностранного разрешения
№ КД_____ срок действия ______ на представленное автотранспортное средство;
Прошу заменить автотранспортное средство с ГРНЗ*_________ на ГРНЗ________ с VIN _______:
№ п/п
Страна*
Вид разрешения*
Год разрешения*
Количество разрешений*
Государственный регистрационный номерной знак *
Идентификационный номер ТС (VIN) *
*Сведения получаются из ранее одобренного запроса
Адрес _______________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, № дома, телефон, факс)
Даю согласие на сбор и обработку, в том числе и на передачу третьим лицам моих
персональных данных территориальному органу ___________________________
Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства
транспорта (БИН _______________), и сведений составляющих охраняемую законом
тайну, необходимых для получения иностранных разрешении на нерегулярную
перевозку пассажиров и багажа, на перевозку грузов, содержащихся
в информационных системах.
Сообщаем об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также
об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: Ф.И.О., ИИН/БИН, номер телефона, адрес регистрации.
______________________________________________________________________
Ф.И.О. (подпись)
Расшифровка аббревиатур:
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии);
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
УД – удостоверения допуска;
КД – карточка допуска;
ГРНЗ – государственный регистрационный номерной знак;
VIN - идентификационный номер транспортного средства.
Приложение 4
к Правилам применения
разрешительной системы
автомобильных перевозок в
Республике Казахстан в
международном сообщении
Форма
____________________________________________________________________ (наименование органа транспортного контроля)

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысаны ______________________________________________________________
(көліктік бақылау органының атауы)
Жүктерді тасымалдауға қосымша шетелдік рұқсат алу туралы сұрау салу
________________________________________________
(дара кәсіпкердің Т.А.Ә. немесе заңды тұлғаның атауы)
ЖСН/БСН_______________________________________
Бұрын алынған шетелдік рұқсатты сұрау салудың №_____________________
Жүк автокөлік құралына жүктерді тасымалдауға келесі шетелдік рұқсаттарды қосымша
беруіңізді сұраймын МТНБ ___________ VIN* _________:
р/с №
Ел
Рұқсат түрі
Рұқсат жылы
(Рұқсаттар саны (төрттен көп емес)
* Мәліметтер бұрын мақұлданған сұраудан алынады
Мекенжайы _____________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің №, телефон, факс)
Менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, оның ішінде Көлік министрлігі
Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің _______________ аумақтық
органға (БСН____________) беруге үшінші тұлғаларға келісім беремін, және
жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға, ақпараттық жүйелердегі
жүктерді тасымалдауға шетелдік рұқсаттарды алу үшін қажетті заңмен қорғалатын
құпияны құрайтын мәліметтер. Дербес деректердің трансшекаралық берілуінің
жоқтығы, сондай-ақ жалпыға қолжетімді көздерде дербес деректердің таралуының
жоқтығы туралы хабарлаймыз.
Жиналатын деректердің тізбесі: Т.А.Ә., ЖСН/БСН, телефон нөмірі, тіркеу мекенжайы
_______________________________________________________________
Т.А.Ә. (қолы)
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
Т.А.Ә. (ол болған кезде) – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
РК – рұқсат куәліктері;
РК – рұқсат карточкасы
МТНБ – мемлекеттік тіркеу нөмерлік белгісі;
VIN – көлік құралының сәйкестендіру нөмірі.
Қазақстан Республикасының
халықаралық қатынастағы
автомобильмен
тасымалдауларында рұқсат беру
жүйесін қолдану
қағидаларына
4-1-қосымша
Ескерту. Қағидалар 4-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
қала/облысы бойынша
Көліктік бақылау инспекция
РММ басшысына кімнен:
ЖК "_ _ _ _" немесе
"____" ЖШС
ЖСН/БСН__________________
Сізден 20__жылғы үлгідегі пайдаланылған шетелдік рұқсаттарды қабылдауыңызды сұраймын.
Ел
ШР нөмірі
ШР түрі
ШР Жарамдылық мерзімі
АКҚ МТНБ
ҚР шығу пунктінің атауы
ҚР кіру пунктінің атауы
Шығу күні
Кіру күні
Мәртебесі пайдаланылды
Басшы/Директор Т. А. Ә.
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ШР – шетелдік рұқсат;
РММ – көліктік бақылау инспекциясы республикалық мемлекеттік мекемесі;
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
ЖК – жеке кәсіпкер;
АТС – автокөлік құралы;
МТНБ – мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі;
ҚР – Қазақстан Республикасы.
Қазақстан Республикасының
халықаралық қатынастағы
автомобильмен
тасымалдауларында
рұқсат беру жүйесін
қолдану қағидаларына
5-қосымша
Нысаны _____________________________________________________________
(көліктік бақылау органының атауы)
Күнтiзбелiк бiр жылға қолдану мерзiмiмен жолаушылар мен багажды тұрақты
тасымалдауға арналған шетелдік рұқсатты алуға сұрау салу
__________________________________________________________________________
(дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе заңды тұлғаның атауы)
ЖСН/БСН__________________________________________________________
Шетелдік тасымалдаушымен бірлескен қызмет туралы шарт: шарттың
№________ және жасалған күні ____________
Жолаушыларды облысаралық, ауданаралық (облысішілік, қалааралық) және халықаралық қатынастарда автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау, сондай-ақ жолаушыларды халықаралық қатынаста автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына лицензияның болуы: лицензия №________, берілген күні ___________
Жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға және жүктерді тасымалдауға мынадай шетелдік рұқсаттар беруіңізді сұраймын:
№ р/с
Маршрут
Көлік құралының түрі/(класс)
Көлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі
Мекенжайы__________________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің №, телефон, факс)
Менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, оның ішінде Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің _______________ аумақтық органға (БСН____________) беруге үшінші тұлғаларға келісім беремін және күнтiзбелiк бiр жылға қолдану мерзiмiмен жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсат алу үшін қажетті заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтер.
Дербес деректердің трансшекаралық берілуінің жоқтығы, сондай-ақ жалпыға қолжетімді көздерде дербес деректердің таралуының жоқтығы туралы хабарлаймыз.
Жиналатын деректердің тізбесі: Т.А.Ә., ЖСН/БСН, телефон нөмірі, тіркеу мекенжайы
________________________________________________________________________
Т.А.Ә. (қолы)
Аббревиатураларды ашып жазу:
Т.А.Ә. (ол болған кезде) – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі.
Қазақстан Республикасының
халықаралық қатынастағы
автомобильмен
тасымалдауларында рұқсат беру
жүйесін қолдану қағидаларына
6-қосымша
"Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағы бойынша жүріп өтуіне рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі:

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Запрос на получение дополнительного иностранного разрешения на перевозку грузов от
_________________________________________________________________________
(Ф.И.О. индивидуального предпринимателя или наименование юридического лица)
ИИН/БИН ___________________________________
№ _____________________ запроса ранее полученного иностранного разрешения.
Прошу выдать дополнительно следующие иностранные разрешения на перевозку грузов на грузовое автотранспортное средство ГРНЗ*_____________ VIN* ______________________:
№ п/п
Страна
Вид разрешения
Год разрешения
Количество разрешений (не более четырех)
*Сведения получаются из ранее одобренного запроса
Адрес ______________________________________________________________
индекс, город, район, область, улица, № дома, телефон, факс)
Даю согласие на сбор и обработку, в том числе и на передачу третьим лицам моих персональных данных территориальному органу __________________________ Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта (БИН _______________), и сведений составляющих охраняемую законом тайну, необходимых для получения иностранных разрешении на нерегулярную перевозку пассажиров и багажа, на перевозку грузов, содержащихся в информационных системах. Сообщаем об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках. Перечень собираемых данных: Ф.И.О., ИИН/БИН, номер телефона, адрес регистрации.
____________________________________________________________________
Ф.И.О. (подпись)
Расшифровка аббревиатур:
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии);
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
УД – удостоверения допуска;
КД – карточка допуска;
ГРНЗ – государственный регистрационный номерной знак;
VIN - идентификационный номер транспортного средства.
Приложение 4-1
к Правилам применения
разрешительной системы
автомобильных перевозок в
Республике Казахстан в
международном сообщении
Руководителю РГУ Инспекции
транспортного контроля по
городу/области
от: ИП "_____" или ТОО "_____"
ИИН/БИН__________________
Сноска. Правила дополнены приложением 4-1 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу Вас, принять использованные иностранные разрешения образца 20__ г.
Страна
Номер ИР
Вид ИР
Срок действия ИР
ГРНЗ АТС
Наименование пункта выезда РК
Наименование пункта въезда РК
Дата выезда
Дата въезда
Статус использован
Руководитель/Директор Ф.И.О.
ИИН- индивидуальный идентификационный номер;
БИН- бизнес идентификационный номер;
ИР- иностранное разрешение;
РГУ - республиканское государственное учреждение инспекция транспортного контроля;
ТОО- товарищество с ограниченной ответственностью;
ИП- индивидуальный предприниматель;
АТС- автотранспортное средство;
ГРНЗ- государственный регистрационный номерной знак;
РК- Республика Казахстан.
Приложение 5
к Правилам применения
разрешительной системы
автомобильных перевозок
в Республике Казахстан
в международном сообщении
Форма
____________________________________________________________________
(наименование органа транспортного контроля) Запрос на получение иностранного разрешения на регулярные перевозки пассажиров
и багажа сроком действия на один календарный год
от __________________________________________________________________
(Ф.И.О. индивидуального предпринимателя или наименование юридического лица)
ИИН/БИН__________________________________________________________
Договор о совместной деятельности с иностранным перевозчиком:
№ договора _____ и дата составления ______
Лицензия на право занятия деятельностью по регулярной перевозке пассажиров
автобусами, микроавтобусами в междугородном межобластном, межрайонном
(междугородном, внутриобластном) и международном сообщениях, а также
регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном
сообщении: №____ лицензии, дата выдачи_____
Прошу выдать иностранное разрешение на регулярные перевозки пассажиров и
багажа сроком действия на один календарный год на следующие транспортные средства:
№ п/п
Маршрут
Тип/ (класс) транспортного средства
Государственный регистрационный номерной знак транспортного средства
Адрес ______________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, № дома, телефон)
Даю согласие на сбор и обработку, в том числе и на передачу третьим лицам моих
персональных данных территориальному органу __________________________
Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства
транспорта (БИН _______________), и сведений составляющих охраняемую законом
тайну, необходимых для получения иностранных разрешении на нерегулярную
перевозку пассажиров и багажа, на перевозку грузов, содержащихся
в информационных системах.
Сообщаем об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также
об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: Ф.И.О., ИИН/БИН, номер телефона, адрес регистрации.
___________________________________________________ Ф.И.О. (подпись)
Расшифровка аббревиатур:
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии);
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер.
Приложение 6
к Правилам применения
разрешительной системы
автомобильных перевозок в
Республике Казахстан в
международном сообщении

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 31.07.2025 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы: "Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағы бойынша жүріп өтуіне рұқсат беру".
1
Көрсетілетін қызметті беруші
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкімет" порталы арқылы.
"Азаматтарға арналған үкімет" коммерциалық емес акционерлік қоғам (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы беру.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу орны туралы хабарлама – 20-40 минут ішінде;
Мемлекеттік корпорацияға шетелдік рұқсатты ресімдеу және беру – 1 (бір) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (жартылай автоматтандырылған)/қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Қолданылу мерзімі күнтізбелік бір жыл болатын жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға шетелдік рұқсаты қағаз түрінде немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Көрсетілетін қызмет ақылы негізде көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес күнтізбелік бір жылға шетелдік рұқсатты ала отырып, тұрақты негізде халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 554-бабының 2-тармағында белгіленген алым мөлшерлемесі бойынша бюджетке төленеді және алым соммасы келесі көрсеткішті құрайды: 10-еселенген мөлшері айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК);
"Электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы алым сомасын төлеу.
7
Көрсетілетін қызметті беруші, Мемлекеттік корпорация және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 31.07.2025 № 251 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на въезд (выезд) на территорию (с территории) иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан, осуществляющим регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа в международном сообщении".
Наименование государственной услуги "Выдача разрешения на въезд (выезд) на территорию (с территории) иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан, осуществляющим регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа в международном сообщении".
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан (далее - услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием через портал "электронного правительства". Выдача через Некоммерческое акционерное общество "Правительство для граждан" (далее – Государственную корпорацию).
3
Срок оказания государственной услуги
На портале информацию о месте получения результата оказания государственной услуги – в течение 20-40 минут; Оформление и передача иностранного разрешения в Государственную корпорацию - в течение 1 (один) рабочего дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/ бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Иностранное разрешение на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год в бумажном виде либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Услуга оказывается на платной основе.
Сбор за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и багажа в международном сообщении на регулярной основе, с получением согласно международным договорам Республики Казахстан иностранного разрешения на один календарный год уплачивается в бюджет по ставке сбора, установленной пунктом 2 статьи 554 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), и составляет – 10-кратный размер месячный расчетный показатель (далее - МРП);
Оплата суммы сбора через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
7
График работы услугодателя

1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) Мемлекеттік корпорация – дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету бөлімдерінің кезекшілері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа.
3) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін Көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін қажетті құжаттар тізбесі мен мәліметтері
Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес сұрау салу.
Сұрау салу кезінде жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жылжымалы мүлікке құқық белгілейтін құжаттар, сондай-ақ жолаушыларды халықаралық қатынаста автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына лицензияны, жолаушылар мен багажды халықаралық қатынаста ЭҮТШ арқылы тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының алым сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжат туралы мәліметті көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады".
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер:
1) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
2) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Запрос согласно Приложению 5 к настоящим Правилам. При подаче запроса сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, правоустанавливающих документах на движимое имущество, лицензии на право занятия деятельностью по регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении, документе, подтверждающем оплату в бюджет суммы сбора за выезд через ПШЭП и из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
2) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получение определенной государственной услуги;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Примечание ИЗПИ!

Қағидалар 7-қосымшамен толықтыру көзделген - ҚР Көлік министрінің м.а. 25.04.2026 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Правила предусматриваются дополнить приложением 7 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 25.04.2026 № 101 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).