Жарыстар түрлерінің, оқу-жаттығу жиындарының тізбесін және олардың сыныптамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 14 мамырдағы № 179 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 25 маусымда № 11437 тіркелді.
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 26) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 14.07.2023 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Жарыстар түрлерінің, оқу-жаттығу жиындарының тізбесі және олардың сыныптамасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
3) ресми жарияланғаннан кейін осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы тармақпен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді іс-шараларды орындағаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт вице-министрі С.Ж. Мұсайбековке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және
спорт министрінің
2015 жылғы 14 мамырдағы
№ 179 бұйрығына
қосымша
Жарыстар түрлерінің, оқу-жаттығу жиындарының тізбесі және олардың сыныптамасы
Ескерту. Сыныптамасы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 14.07.2023 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Туризм және спорт министрінің 27.11.2023 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.06.2025 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жарыстар сыныптамасы
Жарыстар түрлері
Ескертулер
1
2
3

Об утверждении Перечня видов соревнований, учебно-тренировочных сборов и их классификаций
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 мая 2015 года № 179. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июня 2015 года № 11437.
В соответствии с подпунктом 26) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 14.07.2023 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Перечень видов соревнований, учебно-тренировочных сборов и их классификаций согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно - правовой системе "Әділет";
3) после официального опубликования размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) представление в Департамент юридическ ой службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, в течение десяти рабочих дней со дня исполнения мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан Мусайбекова С.Ж.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мухамедиулы
Приложение к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 14 мая 2015 года № 179
Перечень видов соревнований, учебно-тренировочных сборов и их классификаций
Сноска. Перечень - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 14.07.2023 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра туризма и спорта РК от 27.11.2023 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.06.2025 № 97 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Классификация соревнований
Виды соревнований
Примечания
1
2
3

1-бөлім. Спорттық жарыстар
1-кіші бөлім. Халықаралық спорттық жарыстар
1.1. Халықаралық кешенді спорттық-бұқаралық іс-шаралар
1.1.1. Азия, Пара Азия ойындары (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы – Азия Олимпиада комитеті, Азия Паралимпиада комитеті
1.1.2. Арнайы Олимпиада ойындары (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы –Арнайы Олимпиада комитеті (Спешиал Олимпикс)
1.1.3. Барлық жастағы арбамен қозғалатын және ампутанттар арасындағы Дүниежүзілік ойындары
Екі жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - Халықаралық арбамен қозғалатын және ампутанттар федерациясы
1.1.4. "Дети Азии" халықаралық спорттық ойындары
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - Спорт түрлері бойынша халықаралық федерациялар
1.1.5. Дүниежүзілік әуе ойындары
Ережеге (регламентке) сәйкес өткізіледі. Ұйымдастырушы - спорт түрлері бойынша халықаралық федерациялар
1.1.6. Дүниежүзілік гимназиада (жазғы, қысқы)
Екі жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - Халықаралық мектеп спорты федерациясы
1.1.7. Дүниежүзілік жауынгерлік өнер ойындары
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - жекпе-жек бойынша халықаралық федерациялар
1.1.8. Дүниежүзілік көшпенділер ойындары
Екі жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы –Дүниежүзілік Түркі кеңесі
1.1.9. Дүниежүзілік ойындары
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы – Дүниежүзілік ойындардың халықаралық қауымдастығы
1.1.10. Дүниежүзілік Универсиада (жазғы, қысқы)
Екі жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - Халықаралық студенттер одағы
1.1.11. Еуразия ойындары
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы – ұйымдастырушы елдердің ұлттық федерациялары
1.1.12. Жабық ғимараттардағы және жауынгерлік өнер бойынша Азия ойындары
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы – Азия Олимпиада кеңесі (бұдан әрі - АОК)
1.1.13. Жасөспірімдер Азия, Жасөспірімдер Пара Азия Ойындары (жазғы, қысқы)
Екі жылда бір рет өткізіледі.Ұйымдастырушы – АОК және (немесе) Азия Паралимпиада комитеті
1.1.14. Жағажай Азия ойындары, Азия-Тынық мұхиты ойындары (Азия-Тынық мұхиты чемпионаты)
Екі жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушылар - АОК, Азия-Тынық мұхиты саңыраулар конфедерациясы
1.1.15. Жасөспірімдер Олимпиада ойындары (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет Халықаралық Олимпиада комитеті (бұдан әрі - ХОК) қарауымен өткізіледі
1.1.16. Ислам ынтымақтастығы ойындары
Төрт жылда бір рет өткізіледі.Ұйымдастырушы –
Ислам Ынтымақтастығы Ұйымы

Раздел 1. Спортивные соревнования
Подраздел 1. Международные спортивные соревнования
1. Международные комплексные спортивно-массовые мероприятия
1.1.1. Азиатские, Пара Азиатские игры (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года. Организаторами являются Олимпийский Азиатский комитет, Азиатский паралимпийский комитет
1.1.2. Специальные Олимпийские игры (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Специальный олимпийский комитет (Спешиал Олимпикс)
1.1.3. Всемирные игры среди колясочников и ампутантов для всех возрастов
Проводятся один раз в два года. Организатором является международная федерация колясочников и ампутантов
1.1.4. Международные спортивные игры "Дети Азии"
Проводятся один раз в четыре года. Организаторами являются международные федерации по видам спорта
1.1.5. Всемирные воздушные игры
Проводятся в соответствии с положением (регламентом). Организаторами являются международные федерации по видам спорта
1.1.6. Всемирная гимназиада (летняя, зимняя)
Проводится один раз в два года. Организатором является международная федерация школьного спорта
1.1.7. Всемирные игры боевых искусств
Проводятся один раз в четыре года. Организаторами являются международные федерации по единоборствам
1.1.8. Всемирные игры кочевников
Проводятся один раз в два года. Организатором является Всемирный Тюркский Совет
1.1.9. Всемирные игры
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является международная ассоциация Всемирных игр
1.1.10. Всемирная Универсиада (летняя, зимняя)
Проводится один раз в два года. Организатором является международный студенческий Союз
1.1.11. Евразийские игры
Проводятся один раз в четыре года. Организаторами являются национальные федерации стран-организаторов
1.1.12. Азиатские игры в закрытых помещениях и по боевым искусствам
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Олимпийский совет Азии (далее – ОСА)
1.1.13. Юношеские Азиатские, Юношеские Пара Азиатские Игры (летние, зимние)
Проводятся один раз в два года. Организатором является ОСА и (или) Азиатский паралимпийский комитет
1.1.14. Пляжные Азиатские игры, Азиатско-Тихоокеанские игры (Азиатско-Тихоокеанский чемпионат)
Проводятся один раз в два года. Организаторами являются ОСА, Азиатско-Тихоокеанская конфедерация глухих
1.1.15. Юношеские Олимпийские игры (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года, под патронажем Международного Олимпийского комитета (далее – МОК)
1.1.16. Игры Исламской солидарности
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Организация исламского сотрудничества

1.1.17. Континентальді, өңірлік ойындар
Екі жылда бір рет өткізіледі, ХОК қарауымен
1.1.18. Олимпиада ойындары (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - ХОК
1.1.19. Паралимпиада ойындары (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы – ХОК қарауымен Паралимпиада комитеті
1.1.20. Сурдлимпиада ойындары (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы –Саңыраулардың халықаралық спорт комитеті
1.1.21. Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы (одан әрі - ТМД) елдерінің ойындары
Екі жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы – ТМД елдерінің Үкімет басшыларының кеңесі
1.1.22. Халықаралық зағиптар спорт федерациясының Дүниежүзілік ойындары
Төрт жылда бір рет өткізіледі.Ұйымдастырушы -Халықаралық зағиптар спорт федерациясы
1.2. Спорт түрлері бойынша жарыстар
1.2.1. Азия кубогі, Азия және Тынық мұхиты, Орталық Азия кубогі, ерлер мен әйелдер командалары арасындағы Азия сериясы, 4 құрлықтағы жарыстар (Азия Кубогінің кезеңдері, Азияның "Гран-при" жарыстары)
Ереже (регламент) негізінде жүргізіледі. Ұйымдастырушы - Спорт түрлері бойынша халықаралық, Азия федерациялары
1.2.2. Азия чемпионаттары, барлық жас топтары үшін спорт түрлері бойынша жабық ғимараттардағы Азия чемпионаттары
Ереже (регламент) негізінде жүргізіледі. Ұйымдастырушы – Спорт түрлері бойынша халықаралық федерациялар
1.2.3. "А", "В" санатындағы халықаралық спорттық жарыстар (турнирлер)
Спорт түрлерінен халықаралық федерация айқындайтын ережелер (регламент) негізінде жүргізіледі. Ұйымдастырушы - Спорт түрлері бойынша халықаралық федерациялар, ұйымдастырушы ел
1.2.4. Әлем кубогі (Әлем кубогінің кезеңдері, "Гран при", Гранд-Слам жарыстары, Ұлттар Кубогы, Әлемдік Лига)
Ереже (регламент) негізінде жүргізіледі. Ұйымдастырушы – Спорт түрлері бойынша халықаралық федерациялар
1.2.5. Әлем чемпионаттарына іріктеу турнирлері (спорт түрлері бойынша)
Ереже (регламент) негізінде жүргізіледі. Ұйымдастырушы – Спорт түрлері бойынша халықаралық федерациялар
1.2.6. Әскери қызметшілер арасындағы Әлем чемпионаты
Ереже (регламент) негізінде жыл сайын өткізіледі. Ұйымдастырушы – спорт түрлері бойынша Дүниежүзілік әскери спорт кеңесі (жекелеген түрлерде спорт түрлері бойынша Дүниежүзілік әскери спорт кеңесінің ережелеріне сәйкес екі, үш, төрт жылда бір рет өткізілуі мүмкін)
1.2.7. Барлық жас топтары үшін спорт түрлері бойынша Азия және Океания, Орталық Азия чемпионаттары
Жыл сайын өткізіледі. Ұйымдастырушы – спорт түрлері бойынша Азия федерациялары (жекелеген түрлерде спорт түрлері бойынша Азия федерациясының ережелеріне сәйкес екі жылда бір рет өткізілуі мүмкін)
1.2.8. Еуропа, Еуразия кубогі (Еуропа, Еуразия кубогінің кезеңдері, Еуропаның "Гран-при" жарыстары)
Ереже (регламент) негізінде жүргізіледі. Ұйымдастырушы - Спорт түрлері бойынша Еуропа, Еуразия федерациялары

1.1.17. Континентальные, региональные игры
Проводятся один раз в два года, под патронажем МОК
1.1.18. Олимпийские игры (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является МОК
1.1.19. Паралимпийские игры (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Паралимпийский комитет под патронажем МОК
1.1.20. Сурдлимпийские игры (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является Международный комитет спорта глухих
1.1.21. Игры стран содружества независимых государств (далее - СНГ)
Проводятся один раз в два года. Организатором является Совет глав правительств стран СНГ
1.1.22. Всемирные игры Международной федерации спорта слепых
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является международная федерация спорта слепых
1.2. Соревнования по видам спорта
1.2.1. Кубок Азии, Кубок Азии и Тихоокеании, Центральной Азии, Азиатская серия среди мужских и женских команд, соревнования 4-х континентов (Этапы Кубка Азии, соревнования "Гран-при" Азии)
Проводятся на основании положения (регламента). Организаторами являются международные, Азиатские федерации по видам спорта
1.2.2. Чемпионаты Азии, чемпионаты Азии в закрытых помещениях по видам спорта для всех возрастных групп
Проводятся на основании положения (регламента). Организаторами являются международные федерации по видам спорта
1.2.3. Международные спортивные соревнования (турниры) категории "А", "В"
Проводятся на основании положения (регламента) определяемые международной федерацией по виду спорта. Организаторами являются международные федерации по видам спорта, страна-организатор
1.2.4. Кубок мира (Этапы Кубка мира, соревнования "Гран-при", Гранд-Слам, Кубок Наций, Мировая Лига)
Проводятся на основании положения (регламента). Организаторами являются международные федерации по видам спорта
1.2.5. Отборочные турниры к чемпионатам мира (по видам спорта)
Проводятся на основании положения (регламента). Организаторами являются международные федерации по видам спорта
1.2.6. Чемпионат мира среди военнослужащих
Проводится ежегодно, на основании положения (регламента). Организатором являются Всемирный совет военного спорта по видам спорта (в отдельных видах могут проводиться один раз в два, три, четыре года согласно правилам Всемирного совета военного спорта по видам спорта)
1.2.7. Чемпионаты Азии и Океании, Центральной Азии по видам спорта для всех возрастных групп
Проводятся ежегодно. Организаторами являются Азиатские федерации по видам спорта (в отдельных видах могут проводиться один раз в два года согласно правилам Азиатской федерации по видам спорта)
1.2.8 Кубок Европы, Евразии (Этапы Кубка Европы, Евразии, соревнования "Гран-при" Европы)
Проводятся на основании положения (регламента). Организатором является Европейские, Евроазиатские федерации по видам спорта

1.2.9. Еуропа, Еуразия чемпионаттары
Жыл сайын өткізіледі. Ұйымдастырушы - спорт түрлері бойынша халықаралық және Азия федерациялары
1.2.10. Клубтық командалар арасындағы Азия чемпионаты
Ереже (регламент) негізінде өткізіледі. Ұйымдастырушы - спорт түрлері бойынша Азия федерациялары
1.2.11. Мектеп оқушылары арасындағы спорт түрлері бойынша Әлем чемпионаттары
Ереже (регламент) негізінде өткізіледі. Ұйымдастырушы – Халықаралық мектеп спорт федерациясы
1.2.12. Олимпиада ойындарына іріктеу турнирлері (жазғы, қысқы, пара)
Ережеге (регламентке) сәйкес өткізіледі. Ұйымдастырушы – Спорт түрлері бойынша халықаралық федерациялар
1.2.13. Рейтингтік жарыстар (турнирлер)
Ереже (регламент) негізінде өткізіледі. Ұйымдастырушы – Спорт түрлері бойынша халықаралық федерациялар, ұйымдастырушы ел
1.2.14. Спорт түрлерінен барлық жас топтарына арналған Әлем чемпионаттары
Жыл сайын ережеге (регламентке) сәйкес өткізіледі. Ұйымдастырушылар спорт түрлері бойынша халықаралық федерациялар болып табылады (жекелеген түрлерде спорт түрлері бойынша халықаралық федерациялардың ережелеріне сәйкес екі, үш, төрт жылда бір рет өткізілуі мүмкін)
1.2.15. Студенттер арасындағы Әлем чемпионаты (жазғы, қысқы)
Екі жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы – Спорт түрлері бойынша халықаралық федерациялар, Халықаралық студенттер одағы
1.2.16. Халықаралық матчтық кездесулер
Ереже (регламент) негізінде өткізіледі. Ұйымдастырушы – халықаралық, республикалық, облыстық, қалалық спорттық ұйымдар
1.2.17. Халықаралық спорттық жарыстар (турнирлер)
Ереже (регламент) негізінде өткізіледі. Ұйымдастырушы – халықаралық, республикалық, облыстық, қалалық спорттық ұйымдар болып табылады, кемінде 5 (бес) ел қатысқан жағдайда
1.2.18. Шахмат олимпиадасы
Екі жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы -халықаралық шахмат федерациясы
2-кіші бөлім. Республикалық жарыстар
2.1. Республикалық кешенді спорттық-бұқаралық iс- шаралар
2.1.1. Алып тасталды – ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 19.06.2025 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2.1.2. Бұқаралық ақпарат құралдары қызметкерлері арасындағы республикалық спартакиада
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
2.1.3. Есту қабілеті зақымданған мүгедектігі бар спортшылар арасында Қазақстан Республикасының Спартакиадасы (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган

1.2.9. Чемпионаты Европы, Евразии
Проводятся ежегодно. Организаторами являются международные и Азиатские федерации по видам спорта
1.2.10. Чемпионат Азии среди клубных команд
Проводится на основании положения (регламента). Организаторами являются Азиатские федерации по видам спорта
1.2.11. Чемпионаты мира по видам спорта среди школьников
Проводится на основании положения (регламента). Организатором является международная федерация школьного спорта
1.2.12. Отборочные турниры к Олимпийским играм (зимним, летним, пара)
Проводятся на основании положения (регламента). Организатором являются международные федерации по видам спорта
1.2.13. Рейтинговые соревнования (турниры)
Проводятся на основании положения (регламента). Организаторами являются международные федерации по видам спорта, страна-организатор
1.2.14. Чемпионаты мира по видам спорта для всех возрастных групп
Проводятся ежегодно в соответствии с положением (регламентом). Организаторами являются международные федерации по видам спорта (в отдельных видах могут проводиться один раз в два, три, четыре года согласно правилам международных федераций по видам спорта)
1.2.15. Чемпионат мира среди студентов (летний, зимний)
Проводится один раз в два года. Организаторами являются международные федерации по видам спорта, международный студенческий Союз
1.2.16. Международные матчевые встречи
Проводятся на основании положения (регламента). Организаторами являются международные, республиканские, областные, городские спортивные организации
1.2.17. Международные спортивные соревнования (турниры)
Проводятся на основании положения (регламента). Организаторами являются международные, республиканские, областные, городские спортивные организации, при участии не менее 5 (пяти) стран
1.2.18. Шахматная олимпиада
Проводится один раз в два года. Организатором являются международная шахматная федерация
Подраздел 2. Республиканские соревнования
2.1. Республиканские комплексные спортивно-массовые мероприятия
2.1.1. Исключен приказом и.о. Министра туризма и спорта РК от 19.06.2025 № 97 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2.1.2. Республиканская спартакиада среди сотрудников средств массовой информации
Проводится один раз в четыре года. Организатором является уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
2.1.3. Спартакиада Республики Казахстан среди спортсменов с инвалидностью, имеющих поражение органов слуха (летняя, зимняя)
Проводится один раз в четыре года. Организатором является уполномоченный орган в области физической культуры и спорта

2.1.4. Жалпы білім беретін мекемелер арасында Қазақстан Республикасының педагогтеріне арналған спартакиада
Жыл сайын өткізіледі. Ұйымдастырушы - білім беру саласындағы уәкілетті орган
2.1.5. Жауынгерлік өнер фестивалі
Ереже (регламент) негізінде өткізіледі. Ұйымдастырушы - дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
2.1.6. Кәсіптік одақтар арасындағы республикалық лига
Жыл сайын өткізіледі. Ұйымдастырушы - дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
2.1.7. Колледж студенттері арасындағы Қазақстан Республикасының колледждер лигасы (ұлттық және ойын спорт түрлері)
Жыл сайын өткізіледі. Ұйымдастырушы - білім беру саласындағы уәкілетті орган
2.1.8. Қазақстан Республикасы ауыл жасөспірімдерінің ойындары (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы – дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
2.1.9. Қазақстан Республикасының ауыл спартакиадасы (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі.Ұйымдастырушы – дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
2.1.10. Қазақстан Республикасының Арнайы олимпиадасы (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - Арнайы Олимпиада комитеті (Спешиал Олимпикс)
2.1.11. Қазақстан Республикасының "Ақ бидай" ауыл спорты ойындары
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
2.1.12. Қазақстан Республикасының Жастар спорт ойындары (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі (қажет болған жағдайда дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органның шешімі бойынша үш жылда бір рет өткізілуі мүмкін). Ұйымдастырушы - дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
2.1.13. Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындарының студенттері арасындағы "Студенттер спорт лигасы" (ұлттық және ойын спорт түрлері)
Жыл сайын өткізіледі. Ұйымдастырушы - білім беру саласындағы уәкілетті орган
2.1.14. Қазақстан Республикасы колледждері студенттерінің спартакиадасы (жазғы, қысқы)
Жыл сайын өткізіледі. Ұйымдастырушы - білім беру саласындағы уәкілетті орган
2.1.15. Қазақстан Республикасы мектеп оқушыларының гимназиадасы (жазғы, қысқы)
Екі жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы – білім беру саласындағы уәкілетті орган
2.1.16. Қазақстан Республикасының мектеп оқушылары арасындағы "Ұлттық мектеп лигасы"
Жыл сайын өткізіледі. Ұйымдастырушы - білім беру саласындағы уәкілетті орган
2.1.17. Қазақстан Республикасының Паралимпиада ойындары (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган

2.1.4. Спартакиада для педагогов Республики Казахстан среди общеобразовательных учреждений
Проводится ежегодно. Организатором является уполномоченный орган в области образования
2.1.5. Фестиваль боевых искусств
Проводится на основании положения (регламента). Организатором является уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
2.1.6. Республиканская лига среди профессиональных союзов
Проводится ежегодно. Организатором является уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
2.1.7. Лига колледжей Республики Казахстан среди студентов колледжей (игровые и национальные виды спорта)
Проводится ежегодно. Организатором является уполномоченный орган в области образования
2.1.8. Сельские юношеские игры Республики Казахстан (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
2.1.9. Сельская спартакиада Республики Казахстан (летняя, зимняя)
Проводится один раз в четыре года. Организатором является уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
2.1.10. Специальная Олимпиада Республики Казахстан (летняя, зимняя)
Проводится один раз в четыре года. Организатором является Специальный Олимпийский комитет (Спешиал Олимпикс)
2.1.11. Сельские спортивные игры "Ақ бидай" Республики Казахстан
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
2.1.12. Молодежные спортивные игры Республики Казахстан (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года (при необходимости могут проводиться один раз в три года по решению уполномоченного органа в области физической культуры и спорта). Организатором является уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
2.1.13. "Студенческая спортивная лига" Республики Казахстан среди студентов высших учебных заведений (игровые и национальные виды спорта)
Проводится ежегодно. Организатором является уполномоченный орган в области образования
2.1.14. Спартакиада студентов колледжей Республики Казахстан (летняя, зимняя)
Проводится ежегодно. Организатором является уполномоченный орган в области образования
2.1.15. Гимназиада школьников Республики Казахстан (летняя, зимняя)
Проводится один раз в два года. Организатором является уполномоченный орган в области образования
2.1.16. "Национальная школьная лига" среди школьников Республики Казахстан
Проводится ежегодно. Организатором является уполномоченный орган в области образования
2.1.17. Паралимпийские игры Республики Казахстан (летние, зимние)
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является уполномоченный орган в области физической культуры и спорта

2.1.18. Қазақстан Республикасының спартакиадасы (жазғы, қысқы)
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы – дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
2.1.19. Қазақстан Республикасының Универсиадасы (жазғы, қысқы)
Екі жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы – білім беру саласындағы уәкілетті орган, дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
2.1.20. Қазақстан Республикасының Ұлттық спорт түрлері фестивалі
Төрт жылда бір рет өткізіледі (қажет болған жағдайда жыл сайын өткізілуі мүмкін). Ұйымдастырушы - дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
2.1.21. Орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік қызметшілері арасындағы республикалық спартакиада
Жыл сайын өткізіледі. Ұйымдастырушы - дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
2.1.22. Трансплантациядан кейінгі және диализдегі адамдар арасындағы спартакиада
Жыл сайын өткізіледі. Ұйымдастырушы - дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
2.1.23. Тірек-қимыл аппараты зақымданған және көру қабілеті төмен спортшылар арасында Қазақстан Республикасының спартакиадасы
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы – дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
2.1.24. Қазақстан Республикасының Халық спорты ойындары
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
2.2. Спорт түрлері бойынша жарыстар
2.2.1. Балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінің, олимпиадалық резервтегі балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінің чемпионаттары
Жыл сайын өткізіледі. Ұйымдастырушы - облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органы
2.2.2. Барлық жас топтары үшін спорттың барлық түрлері бойынша Қазақстан Республикасының чемпионаты
Жыл сайын өткізіледі. Ұйымдастырушы - дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
2.2.3. Матчтық кездесулер
Спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес өткізіледі. Ұйымдастырушы - дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
2.2.4. Республикалық турнирлер
Спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес өткізіледі. Ұйымдастырушы - дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
2.2.5. Спорттың барлық түрлері бойынша Қазақстан Республикасының кубоктері
Жыл сайын өткізіледі. Ұйымдастырушы - дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган
2.2.6. Спорт түрлері және жастары бойынша Қазақстан Республикасы спорттық қоғамдары мен ұйымдарының чемпионаттары мен кубоктері
Жыл сайын өткізіледі. Ұйымдастырушы - Қоғамдар және ұйымдардың орталық кеңесі
3-кіші бөлім. Өңірлік жарыстар

2.1.18. Спартакиада Республики Казахстан (летняя, зимняя)
Проводится один раз в четыре года. Организатором является уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
2.1.19. Универсиада Республики Казахстан (летняя, зимняя)
Проводится один раз в два года. Организаторами являются уполномоченный орган в области образования, уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
2.1.20. Фестиваль национальных видов спорта Республики Казахстан
Проводится один раз в четыре года (при необходимости могут проводиться ежегодно). Организатором является уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
2.1.21. Республиканская спартакиада среди государственных служащих центральных государственных органов и местных исполнительных органов
Проводится ежегодно. Организатором является уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
2.1.22. Спартакиада среди людей после трамплатации и на диализе
Проводится ежегодно. Организатором является уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
2.1.23. Спартакиада Республики Казахстан среди спортсменов с нарушением опорно-двигательного аппарата и зрения
Проводится один раз в четыре года. Организатором является уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
2.1.24. Игры народного спорта Республики Казахстан
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
2.2. Соревнования по видам спорта
2.2.1. Чемпионаты детско-юношеских спортивных школ, детско-юношеских спортивных школ олимпийского резерва
Проводятся ежегодно. Организатором является местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в области физической культуры и спорта
2.2.2. Чемпионат Республики Казахстан по всем видам спорта для всех возрастных групп
Проводится ежегодно. Организатором является уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
2.2.3. Матчевые встречи
Проводятся согласно единого календаря спортивно-массовых мероприятий. Организатором является уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
2.2.4. Республиканские турниры
Проводятся согласно единого календаря спортивно-массовых мероприятий. Организатором является уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
2.2.5. Кубки Республики Казахстан по всем видам спорта
Проводятся ежегодно. Организатором является уполномоченный орган в области физической культуры и спорта
2.2.6. Чемпионаты и Кубки спортивных обществ и организаций Республики Казахстан по видам спорта и возрастам
Проводятся ежегодно. Организатором являются Центральные советы обществ и организаций
Подраздел 3. Региональные соревнования

3.1. Кешенді спорттық-бұқаралық iс-шаралар
3.1.1. Алып тасталды – ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 19.06.2025 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3.1.2. Есту қабілеті зақымданған мүгедектігі бар спортшылар арасында Қазақстан Республикасының спартакиадасы (жазғы, қысқы), ІІ кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - облыстардың, республикалық маңызы бар қалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органы
3.1.3. Жалпы білім беретін мекемелер арасында Қазақстан Республикасының педагогтеріне арналған спартакиада (облыстық кезең)
Жыл сайын өткізіледі. Ұйымдастырушы - білім беру саласындағы уәкілетті орган
3.1.4. Колледж студенттері арасындағы Қазақстан Республикасының "Колледж лигасы" (ұлттық және ойын спорт түрлері), III кезең (облыстық)
Жыл сайын өткізіледі. Ұйымдастырушы - білім беру саласындағы уәкілетті орган
3.1.5. Қазақстан Республикасы ауыл жасөспірімдерінің ойындары (жазғы, қысқы), ІІ кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органы
3.1.6. Қазақстан Республикасының ауыл спартакиадасы (жазғы, қысқы), ІІ кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органы
3.1.7. Қазақстан Республикасының Арнайы олимпиадасы (жазғы, қысқы), ІІ кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органы
3.1.8. Қазақстан Республикасының "Ақ бидай" ауыл спорты ойындары, ІІ кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органы
3.1.9. Қазақстан Республикасының Жастар спорт ойындары (жазғы, қысқы), ІІ кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органы
3.1.10. Қазақстан Республикасы мектеп оқушыларының гимназиадасы (жазғы, қысқы), ІІ кезең
Екі жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органы
3.1.11. Қазақстан Республикасы мектеп оқушылары арасындағы "Ұлттық мектеп лигасы" III кезең (облыстық)
Жыл сайын өткізіледі. Ұйымдастырушы - білім беру саласындағы уәкілетті орган

3.1. Комплексные спортивно-массовые мероприятия
3.1.1. Исключен приказом и.о. Министра туризма и спорта РК от 19.06.2025 № 97 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3.1.2. Спартакиада Республики Казахстан среди спортсменов с инвалидностью, имеющих поражение органов слуха (летняя, зимняя), ІІ этап
Проводится один раз в четыре года. Организатором является местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в области физической культуры и спорта
3.1.3. Спартакиада для педагогов Республики Казахстан среди общеобразовательных учреждений (областной этап)
Проводится ежегодно. Организатором является уполномоченный орган в области образования
3.1.4. Лига колледжей Республики Казахстан среди студентов колледжей (игровые и национальные виды спорта), ІІІ этап (областной)
Проводится ежегодно. Организатором является уполномоченный орган в области образования
3.1.5. Сельские юношеские игры Республики Казахстан (летние, зимние), ІІ этап
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в области физической культуры и спорта
3.1.6. Сельская спартакиада Республики Казахстан (летняя, зимняя), ІІ этап
Проводится один раз в четыре года. Организатором является местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в области физической культуры и спорта
3.1.7. Специальная Олимпиада Республики Казахстан (летняя, зимняя), ІІ этап
Проводится один раз в четыре года. Организатором является местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в области физической культуры и спорта
3.1.8. Сельские спортивные игры "Ақ бидай" Республики Казахстан, ІІ этап
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в области физической культуры и спорта
3.1.9. Молодежные спортивные игры Республики Казахстан (летние, зимние), ІІ этап
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в области физической культуры и спорта
3.1.10. Гимназиада школьников Республики Казахстан (летняя, зимняя), ІІ этап
Проводится один раз в два года. Организатором является местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в области образования
3.1.11. "Национальная школьная лига" среди школьников Республики Казахстан, ІІІ этап (областной)
Проводится ежегодно. Организатором является уполномоченный орган в области образования

3.1.12. Қазақстан Республикасының Паралимпиада ойындары (жазғы, қысқы), ІІ кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган
3.1.13. Қазақстан Республикасының Спартакиадасы (жазғы, қысқы), ІІ кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органы
3.1.14. Қазақстан Республикасының Ұлттық спорт түрлері фестивалі, ІІ кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органы
3.1.15. Қазақстан Республикасының Халық спорты ойындары, ІІ кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органы
3.2. Спорт түрлері бойынша жарыстар
3.2.1. Барлық жас топтары үшін спорттың барлық түрлері бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың чемпионаттары мен кубоктары
Жыл сайын өткізіледі. Ұйымдастырушы - облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органы
3.2.2. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың турнирлері, матчтық кездесулері
Спорттық-бұқаралық іс-шаралардың күнтізбесіне сәйкес өткізіледі. Ұйымдастырушы - облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органы
4-кіші бөлім. Қалалық және аудандық жарыстар
4.1. Кешенді спорттық-бұқаралық iс-шаралар
4.1.1. Алып тасталды – ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 19.06.2025 № 97 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4.1.2. Есту қабілеті зақымданған мүгедектігі бар спортшылар арасында Қазақстан Республикасының спартакиадасы (жазғы, қысқы), І кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы – қалалардың (аудандардың) дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган
4.1.3. Қазақстан Республикасы Ауыл жасөспірімдерінің ойындары (жазғы, қысқы), І кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - аудандардың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган
4.1.4. Қазақстан Республикасының ауыл спартакиадасы (жазғы, қысқы), І кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - аудандардың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган

3.1.12. Паралимпийские игры Республики Казахстан (летние, зимние), ІІ этап
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в области физической культуры и спорта
3.1.13. Спартакиада Республики Казахстан (летняя, зимняя), ІІ этап
Проводится один раз в четыре года. Организатором является местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в области физической культуры и спорта
3.1.14. Фестиваль национальных видов спорта Республики Казахстан, ІІ этап
Проводится один раз в четыре года. Организатором является местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в области физической культуры и спорта
3.1.15. Игры народного спорта Республики Казахстан, ІІ этап
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в области физической культуры и спорта
3.2. Соревнования по видам спорта
3.2.1. Чемпионаты и Кубки областей, городов республиканского значения, столицы по всем видам спорта для всех возрастных групп
Проводятся ежегодно. Организатором является местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в области физической культуры и спорта
3.2.2. Областные, городов республиканского значения, столицы турниры, матчевые встречи
Проводятся согласно календаря спортивно-массовых мероприятий. Организатором является местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в области физической культуры и спорта
Подраздел 4. Городские и районные соревнования
4.1. Комплексные спортивно-массовые мероприятия
4.1.1. Исключен приказом и.о. Министра туризма и спорта РК от 19.06.2025 № 97 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4.1.2. Спартакиада Республики Казахстан среди спортсменов с инвалидностью, имеющих поражение органов слуха (летняя, зимняя), І этап
Проводится один раз в четыре года. Организатором является местный исполнительный орган в области физической культуры и спорта города (района)
4.1.3. Сельские юношеские игры Республики Казахстан (летние, зимние), І этап
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является местный исполнительный орган в области физической культуры и спорта района
4.1.4. Сельская спартакиада Республики Казахстан (летняя, зимняя), І этап
Проводится один раз в четыре года. Организатором является местный исполнительный орган в области физической культуры и спорта района

4.1.5. Қазақстан Республикасының Арнайы олимпиадасы (жазғы, қысқы), І кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы – қалалардың (аудандардың) дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган
4.1.6. Қазақстан Республикасының "Ақ бидай" ауыл спорты ойындары, І кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы –аудандардың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган
4.1.7. Қазақстан Республикасының Жастар спорт ойындары (жазғы, қысқы), І кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - қалалардың (аудандардың) дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган
4.1.8. Қазақстан Республикасы мектеп оқушыларының гимназиадасы (жазғы, қысқы), І кезең
Екі жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - қалалардың (аудандардың) білім беру жергілікті атқарушы органы
4.1.9. Қазақстан Республикасының Паралимпиада ойындары (жазғы, қысқы), І кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - қалалардың (аудандардың) дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган
4.1.10. Қазақстан Республикасының Спартакиадасы (жазғы, қысқы), І кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - қалалардың (аудандардың) дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган
4.1.11. Қазақстан Республикасының Халық спорты ойындары, І кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - аудандардың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган
4.1.12. Қазақстан Республикасының Ұлттық спорт түрлері фестивалі, І кезең
Төрт жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдастырушы - қалалардың (аудандардың) дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган
4.2. Спорт түрлері бойынша жарыстар
4.2.1. Дене шынықтыру ұжымдарындағы, спорт мектептеріндегі, оқу орындарындағы, ұйымдардағы, мекемелердегі жарыстар (спартакиада, біріншілік, турнир, ойындар, кубок)
Спорттық-бұқаралық іс-шаралар күнтізбесіне сәйкес өткізіледі. Ұйымдастырушы - дене шынықтыру ұжымдары, спорт мектептері, оқу орындары, ұйымдар, мекемелер жанындағы ведомстволық дене шынықтыру-спорт қоғамдары
2-бөлім. Оқу-жаттығу жиындары
1. Халықаралық спорттық жарыстарға даярлау бойынша оқу-жаттығу жиындары
1.1 Дүниежүзілік, Еуропалық, Азиялық, Олимпиадалық, Азиялық, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық, Жағажай ойындары мен кешенді жарыстарға дайындық бойынша спорт түрлері бойынша ұлттық құрамалардың оқу-жаттығу жиындары
24 күнтізбелік күнге дейін өткізіледі. Ұйымдастырушы - дене шынықтыру және спорт бойынша уәкілетті орган, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган, қатысушылардың максимальді саны дене шынықтыру және спорт бойынша уәкілетті органмен, Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органмен белгіленеді.
Өтетін орынды айқындау критерийі климаттық жағдайлар, сондай-ақ спорт объектілері жарыстарды өткізу шарттарына сәйкес келмеген жағдайда, шет елдердің спорт объектілерінде спортшыларды даярлауды қарау және оқу-жаттығу жиындарын өткізуді сапалы дайындау үшін Әлем, Еуропа, Азия чемпионаттарына, Олимпиада, Паралимпиада, Сурдлимпиада, Азия, жағажай ойындарына және кешенді жарыстарғы өтетін жерлерде тікелей.

4.1.5. Специальная Олимпиада Республики Казахстан (летняя, зимняя), І этап
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является местный исполнительный орган в области физической культуры и спорта города (района)
4.1.6. Сельские спортивные игры "Ақ бидай" Республики Казахстан, І этап
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является местный исполнительный орган в области физической культуры и спорта района
4.1.7. Молодежные спортивные игры Республики Казахстан (летние, зимние), І этап
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является местный исполнительный орган в области физической культуре и спорту города (района)
4.1.8. Гимназиада школьников Республики Казахстан (летняя, зимняя), І этап
Проводится один раз в два года. Организатором является местный исполнительный орган в области образования города (района)
4.1.9. Паралимпийские игры Республики Казахстан (летние, зимние), І этап
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является местный исполнительный орган в области физической культуры и спорта города (района)
4.1.10. Спартакиада Республики Казахстан (летняя, зимняя), І этап
Проводится один раз в четыре года. Организатором является местный исполнительный орган в области физической культуры и спорта города (района)
4.1.11. Игры народного спорта Республики Казахстан, І этап
Проводятся один раз в четыре года. Организатором является местный исполнительный орган в области физической культуры и спорта района
4.1.12. Фестиваль национальных видов спорта Республики Казахстан, І этап
Проводится один раз в четыре года. Организатором является местный исполнительный орган в области физической культуры и спорта города (района)
4.2. Соревнования по видам спорта
4.2.1. Соревнования в коллективах физической культуры, спортивных школах, учебных заведениях, организациях, учреждениях (спартакиада, первенство, турнир, игры, кубок)
Проводятся согласно календаря спортивно-массовых мероприятий. Организаторами являются ведомственные физкультурно-спортивные общества при коллективах физической культуры, спортивных школах, учебных заведениях, организациях, учреждениях
Раздел 2. Учебно-тренировочные сборы
1. Учебно-тренировочные сборы по подготовке к международным спортивным соревнованиям
1.1. Учебно-тренировочные сборы национальных команд по видам спорта по подготовке к чемпионатам мира, Европы, Азии, Олимпийским, Азиатским, Паралимпийским, Сурдлимпийским, пляжным играм и комплексным соревнованиям
Проводятся до 24 календарных дней. Организаторами являются уполномоченный орган по физической культуре и спорту, местные исполнительные органы по физической культуре и спорту областей, городов республиканского значения, столицы, максимальное число участников устанавливается уполномоченным органом по физической культуре и спорту, местными исполнительными органами по физической культуре и спорту областей, городов республиканского значения, столицы.
Критерием определения место проведения являются климатические условия, также в случае несоответствия спортивных объектов условиям проведения соревнований, рассмотрение подготовки спортсменов на спортивных объектах зарубежных стран, и для качественной подготовки проведения учебно-тренировочных сборов непосредственно на местах, где будут проходить чемпионат Мира, Европы, Азии, Олимпийские, Азиатские, Паралимпийские, Сурдлимпийские, пляжные игры и комплексные соревнования

1.2. Студенттер арасындағы Дүниежүзілік Универсиадаға, әлем, Еуропа, Азия чемпионаттарына, оның ішінде паралимпиадалық спорт түрлерінен даярлау бойынша спорт түрлері бойынша ұлттық командалардың оқу-жаттығу жиындары
24 күнтізбелік күнге дейін өткізіледі. Ұйымдастырушы - халықаралық жарыстарға қатысу үшін командаларды бағыттайтын ұйымдар, білім беру саласындағы уәкілетті орган, қатысушылар саны барлық спорт түрлерінен жарысқа қатысуға жіберілетін спортшылардың екі құрамынан артық емес; жекпе-жек түрлерінен спортшылар үш құрамнан артық емес.
Өтетін орынды айқындау критерийі климаттық жағдайлар, сондай-ақ спорт объектілері жарыстарды өткізу шарттарына сәйкес келмеген жағдайда, шет елдердің спорт объектілерінде спортшыларды даярлауды қарау және оқу-жаттығу жиындарын өткізуді сапалы дайындау үшін студенттер арасында Дүниежүзілік Универсиада мен Әлем, Еуропа, Азия чемпионаты өтетін жерлерде тікелей.
1.3. Халықаралық жарыстарға даярлау бойынша спорт түрлерінен спорт түрлері бойынша ұлттық командалардың арнайы оқу-жаттығу жиындары (жалпы дене даярлығы, техника-тактикалық дайындық, арнайы дене даярлығы, спортшылардың жай-күйін тексеру, қалпына келтіру үшін)
18 күнтізбелік күнге дейін өткізіледі. Ұйымдастырушы - дене шынықтыру және спорт бойынша уәкілетті орган, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган, қатысушылардың максимальді саны дене шынықтыру және спорт бойынша уәкілетті органмен, облыстардың республикалық маңызы бар қалалардың, астананың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органмен белгіленеді.
Өтетін орынды айқындау критерийі климаттық жағдайлар, сондай-ақ спорт объектілері жарыстарды өткізу шарттарына сәйкес келмеген жағдайда, шет елдердің спорт объектілерінде спортшыларды даярлауды қарау.
1.4. Халықаралық жарыстарға спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу жиындары
18 күнтізбелік күнге дейін өткізіледі. Ұйымдастырушы – командаларды осы жарыстарға қатысу үшін бағыттайтын ұйымдар. Жарысқа қатысуға рұқсат етілген құрамның 30%-ға ұлғаюына рұқсат беріледі.
Өтетін орынды айқындау критерийі климаттық жағдайлар, сондай-ақ спорт объектілері жарыстарды өткізу шарттарына сәйкес келмеген жағдайда, шет елдердің спорт объектілерінде спортшыларды даярлауды қарау.
2. Республикалық жарыстарға даярлау бойынша оқу-жаттығу жиындары

1.2. Учебно-тренировочные сборы национальных команд по видам спорта по подготовке к Всемирной Универсиаде и чемпионатам мира, Европы, Азии среди студентов, в том числе по паралимпийским видам спорта
Проводятся до 24 календарных дней. Организаторами являются организации направляющие команды для участия в международных соревнованиях, уполномоченный орган в сфере образования, количество участников не более двойного состава спортсменов, допускаемых к участию в соревнованиях по всем видам спорта; не более тройного состава спортсменов по видам единоборств.
Критерием определения место проведения являются климатические условия, также в случае несоответствия спортивных объектов условиям проведения соревнований, рассмотрение подготовки спортсменов на спортивных объектах зарубежных стран, и для качественной подготовки проведения учебно-тренировочных сборов непосредственно на местах, где будут проходить Всемирная Универсиада и чемпионат Мира, Европы, Азии среди студентов.
1.3. Специальные учебно-тренировочные сборы национальных команд по видам спорта по подготовке к международным спортивным соревнованиям (для общей физической подготовки, технико-тактической подготовки, специальной физической подготовки, проведения обследований спортсменов, восстановительные)
Проводятся до 18 календарных дней. Организаторами являются уполномоченный орган по физической культуре и спорту, местные исполнительные органы по физической культуре и спорту областей, городов республиканского значения, столицы, максимальное число участников устанавливается уполномоченным органом по физической культуре и спорту, местными исполнительными органами по физической культуре и спорту областей, городов республиканского значения, столицы.
Критерием определения место проведения являются климатические условия, также в случае несоответствия спортивных объектов условиям проведения соревнований, рассмотрение подготовки спортсменов на спортивных объектах зарубежных стран.
1.4. Учебно-тренировочные сборы спортсменов по подготовке к международным спортивным соревнованиям
Проводятся до 18 календарных дней. Организаторами являются организации направляющие для участия команды в этих соревнованиях. Допускается увеличение на 30 % от состава, допускаемого к участию в соревнованиях.
Критерием определения место проведения являются климатические условия, также в случае несоответствия спортивных объектов условиям проведения соревнований, рассмотрение подготовки спортсменов на спортивных объектах зарубежных стран.
2. Учебно-тренировочные сборы по подготовке к республиканским соревнованиям

2.1. Кешенді спорттық-бұқаралық іс-шараларға даярлау бойынша оқу-жаттығу жиындары
21 күнтізбелік күнге дейін өткізіледі. Ұйымдастырушы – облыс және республикалық маңызы бар қалалардың дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органдар. Қатысушылар саны барлық спорт түрлерінен жарысқа қатысуға жіберілетін спортшылардың екі құрамынан артық емес; жекпе-жек түрлерінен спортшылар үш құрамнан артық емес
2.2. Қазақстан Республикасының чемпионаттарына, кубоктеріне даярлау бойынша оқу-жаттығу жиындары
21 күнтізбелік күнге дейін өткізіледі. Ұйымдастырушы - қатысушыларды халықаралық, республикалық және жергілікті деңгейдегі спорттық жарыстарға жіберетін ұйымдар, сондай-ақ спорттық жарыстарға дайындық бойынша іс-шаралар. Қатысушылар саны барлық спорт түрлерінен жарысқа қатысуға жіберілетін спортшылардың екі құрамынан артық емес; жекпе-жек түрлерінен спортшылар үш құрамнан артық емес
2.3. Қазақстан Республикасының республикалық турнирлері мен жарыстарына даярлау бойынша оқу-жаттығу жиындары
18 күнтізбелік күнге дейін өткізіледі. Ұйымдастырушы - қатысушыларды халықаралық, республикалық және жергілікті деңгейдегі спорттық жарыстарға жіберетін ұйымдар, сондай-ақ спорттық жарыстарға дайындық бойынша іс-шаралар. Қатысушылар саны барлық спорт түрлерінен жарысқа қатысуға жіберілетін спортшылардың бір жарым құрамынан артық емес; жекпе-жек түрлерінен спортшылар үш құрамнан артық емес
2.4. Республикалық жарыстарға, турнирлерге, біріншіліктерге даярлау бойынша спорт түрлері бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың командаларының оқу-жаттығу жиындары
Жалпы дене даярлығы, арнайы дене даярлығы және техника-тактикалық дайындығы – 18 күнтізбелік күнге дейін; спортшылардын жай-күйін тексеру үшін – 7 күнтізбелік күнге дейін; қалпына келтіру – 12 күнтізбелік күнге дейін.
Ұйымдастырушы - халықаралық жарыстарға қатысу үшін командаларды бағыттайтын ұйымдар, қатысушылар саны барлық спорт түрлерінен жарысқа қатысуға жіберілетін спортшылардың екі құрамынан артық емес; жекпе-жек түрлерінен спортшылар үш құрамнан артық емес

2.1. Учебно-тренировочные сборы по подготовке к комплексным спортивно-массовым мероприятиям
Проводятся до 21 календарного дня. Организаторами являются местные исполнительные органы по физической культуре и спорту и (или) образования областей и городов республиканского значения. Количество участников не более двойного состава спортсменов, допускаемых к участию в соревнованиях по всем видам спорта, не более тройного состава спортсменов по видам единоборств
2.2. Учебно-тренировочные сборы по подготовке к чемпионатам, Кубкам Республики Казахстан
Проводятся до 21 календарного дня. Организаторами являются организации, направляющие участников спортивного соревнования международного, республиканского и местного уровней, а также мероприятия по подготовке к спортивным соревнованиям. Количество участников не более двойного состава спортсменов, допускаемых к участию в соревнованиях по всем видам спорта, не более тройного состава спортсменов по видам единоборств
2.3. Учебно-тренировочные сборы по подготовке к республиканским соревнованиям и турнирам Республики Казахстан
Проводятся до 18 календарных дней. Организаторами являются организации, направляющие участников спортивного соревнования международного, республиканского и местного уровней, а также мероприятия по подготовке к спортивным соревнования. Количество участников не более полуторного состава спортсменов, допускаемых к участию в соревнованиях по всем видам спорта, не более тройного состава спортсменов по видам единоборств
2.4. Учебно-тренировочные сборы команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта по подготовке к республиканским соревнованиям, турнирам, первенствам
Проводятся до 18 календарных дней для общей физической подготовки, специальной подготовки и тактико-технической подготовки; до 7 календарных дней для проведения обследований спортсменов; до 12 календарных дней – восстановительные.
Организаторами являются организации, направляющие участников спортивного соревнования международного, республиканского и местного уровней, а также мероприятия по подготовке к спортивным соревнованиям. Количество участников не более двойного состава спортсменов, допускаемых к участию в соревнованиях по всем видам спорта, не более тройного состава спортсменов по видам единоборств.