Мемлекет меншігіне жекелеген негіздер бойынша айналдырылған (түскен) бағалы металдарды, асыл тастарды және олардан жасалған бұйымдарды тасымалдау, қабылдау, есепке алу, бағалау, сақтау және өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 12 мамырдағы № 300 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 24 маусымда № 11427 тіркелді.
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 215-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 09.02.2023 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекет меншігіне жекелеген негіздер бойынша айналдырылған (түскен) бағалы металдарды, асыл тастарды және олардан жасалған бұйымдарды тасымалдау, қабылдау, есепке алу, бағалау, сақтау және өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті (Э.К. Өтепов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
_____________ Б. Имашев
2015 ж. 23 маусым
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкiнің
Төрағасы мiндетiн атқарушы
_____________ К. Кожахметов
2015 ж. 14 мамыр
Қазақстан Республикасы
Қаржы министірінің
2015 жылғы 12 мамырдағы
№ 300 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекет меншігіне жекелеген негіздер бойынша айналдырылған (түскен) бағалы металдарды, асыл тастарды және олардан жасалған бұйымдарды тасымалдау, қабылдау, есепке алу, бағалау, сақтау және өткізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 27.12.2019 № 1430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мемлекет меншігіне жекелеген негіздер бойынша айналдырылған (түскен) бағалы металдарды, асыл тастарды және олардан жасалған бұйымдарды тасымалдау, қабылдау, есепке алу, бағалау, сақтау және өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 215-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекет меншігіне жекелеген негіздер бойынша айналдырылған (түскен) бағалы металдарды, асыл тастарды және олардан жасалған бұйымдарды тасымалдау, қабылдау, есепке алу, бағалау, сақтау және өткізу тәртібін бекітеді.

Об утверждении Правил транспортировки, приема, учета, оценки, хранения и реализации драгоценных металлов, драгоценных камней и изделий из них, обращенных (поступивших) в собственность государства по отдельным основаниям
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 мая 2015 года № 300. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июня 2015 года № 11427.
В соответствии с пунктом 4 статьи 215 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 09.02.2023 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила транспортировки, приема, учета, оценки, хранения и реализации драгоценных металлов, драгоценных камней и изделий из них, обращенных (поступивших) в собственность государства по отдельным основаниям.
2. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан (Утепов Э.К.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Министр юстиции
Республики Казахстан
__________ Б. Имашев
23 июня 2015 год
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Председателя
Национального Банка
Республики Казахстан
__________ К. Кожахметов
14 мая 2015 год
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 мая 2015 года № 300
Правила транспортировки, приема, учета, оценки, хранения и реализации драгоценных металлов, драгоценных камней и изделий из них, обращенных (поступивших) в собственность государства по отдельным основаниям
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 27.12.2019 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Правила транспортировки, приема, учета, оценки, хранения и реализации драгоценных металлов, драгоценных камней и изделий из них, обращенных (поступивших) в собственность государства по отдельным основаниям (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 215 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон) и устанавливают порядок транспортировки, приема, учета, оценки, хранения и реализации драгоценных металлов, драгоценных камней и изделий из них, обращенных (поступивших) в собственность государства по отдельным основаниям.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 09.02.2023 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар мен қысқартулар:
1) алғашқы баға – бағалаушының бағалау туралы есебі негізінде комиссия белгілейтін баға;
2) арнайы байланыс қызметі – Ұлттық почта операторының республикалық арнайы байланыс қызметі;
3) асыл тастар – табиғи алмастар, зүбәржаттар, лағылдар, сапфирлер және александриттер, сондай-ақ шикі (табиғи) және өңделген түрдегі табиғи меруерт және бірегей жақұт қосылымдары;
4) асыл тастардың, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік және басқа да бұйымдардың сараптамасы (бұдан әрі – сараптама) – асыл тастарды сәйкестендіруді және бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік және басқа да бұйымдардағы бағалы металдарды сынамалауды, сынамалау таңбалары бедерлерінің төлнұсқалығын тексеруді қамтитын, уәкілетті ұйымдар жүзеге асыратын сынақтарды ұйымдастыру және жүргізу;
5) бағалы металдар – алтын, күміс, платина және платина тобындағы металдар (палладий, иридий, родий, рутений және осмий);
6) бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік және басқа да бұйымдар (бұдан әрі – бұйымдар) – бағалы металдардан жасалған монеталарды қоспағанда, асыл тастардан және табиғи немесе жасанды жолмен алынған басқа да материалдардан жасалған көздері бар не онсыз, әртүрлі көркемдік өңдеу түрлерін пайдалана отырып, асыл тастардан, бағалы металдардан және олардың қорытпаларынан жасалған, әртүрлі әшекейлер, тұрмыстық кәдеге жарататын заттар ретінде және (немесе) діни әрі декоративтік мақсаттарда қолданылатын бұйымдар;
7) бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтары – пайдалануға келмейтін, пайдалану құндылығын жоғалтқан немесе жоюға жататын бұйымдар және (немесе) олардың бағалы металы бар құрамдас бөліктері, сондай-ақ жөнделмейтін ақауды қоса алғанда бағалы металдарды шығару мақсатында кейіннен өңдеу үшін пайдаланылатын техникалық және тұрмыстық мақсаттағы өнімді өндіру және пайдалану кезінде пайда болған құрамында бағалы металы бар материалдардың, металлургиялық өндірістің аралық өнімдерінің қалдықтары;
8) жергілікті атқарушы органдар – аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары;
9) зергерлік қосымшалар – зергерлік өндірісте пайдаланылатын, зергерлік бұйымдарға айналдырылған табиғи, синтетикалық тастар мен тас секілді заттар, сондай-ақ зергерлік бұйымдарға қойылған бағалы емес металдар;

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 09.02.2023 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основные понятия и сокращения, используемые в Правилах:
1) начальная цена – цена, устанавливаемая комиссией на основании отчета об оценке оценщика;
2) служба специальной связи – республиканская служба специальной связи Национального оператора почты;
3) драгоценные камни – природные алмазы, изумруды, рубины, сапфиры и александриты, а также природный жемчуг в сыром (естественном) и обработанном виде и уникальные янтарные образования;
4) экспертиза драгоценных камней, ювелирных и других изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней (далее – экспертиза) – организация и проведение испытаний, осуществляемых уполномоченными организациями, включающие идентификацию драгоценных камней и опробование драгоценных металлов в ювелирных и других изделиях из драгоценных металлов и драгоценных камней, проверку подлинности оттисков пробирных клейм;
5) драгоценные металлы – золото, серебро, платина и металлы платиновой группы (палладий, иридий, родий, рутений и осмий);
6) ювелирные и другие изделия из драгоценных металлов и драгоценных камней (далее – изделия) – изделия, за исключением монет из драгоценных металлов, изготовленные из драгоценных камней, драгоценных металлов и их сплавов с использованием различных видов художественной обработки, со вставками из драгоценных камней и других материалов природного или искусственного происхождения либо без них, применяемые в качестве различных украшений, утилитарных предметов быта и (или) для культовых и декоративных целей;
7) лом и отходы драгоценных металлов – пришедшие в негодность, утерявшие эксплуатационную ценность или подлежащие ликвидации изделия и (или) их составные части, которые содержат драгоценный металл, а также остатки содержащих драгоценный металл материалов, промежуточных продуктов металлургического производства, образующиеся при производстве и использовании продукции технического и бытового назначения, включая неисправимый брак, которые могут быть использованы для последующей переработки с целью извлечения драгоценных металлов;
8) местные исполнительные органы – местные исполнительные органы районов, городов областного значения;
9) ювелирные вставки – используемые в ювелирном производстве природные, синтетические камни и камни-имитации, оправленные в ювелирные изделия, а также недрагоценные металлы, вставленные в ювелирные изделия;

10) зергерлік тастар – зергерлік өндірісте пайдаланылатын асыл және зергерлік-қолдан жасалған тастар;
11) комиссия – "Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншiгiне айналдырылған (түскен) мүлiктi есепке алудың, сақтаудың, бағалаудың және одан әрi пайдаланудың кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 шілдедегі № 833 қаулысына (бұдан әрі – № 833 Қағида) сәйкес уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның шешімімен құрылған комиссия;
11-1) комиссиялық тапсырма – мемлекеттік сатып алу туралы шарттың (комиссияның) ажырамас бөлігі, онда құндылықтар мен олардың алғашқы бағасы, сондай-ақ сауда ұйымы комиссиялық тапсырманың орындалуын қаржылық қамтамасыз ету ретінде сатушының шотына енгізетін сома көрсетіледі;
12) құндылықтар – бағалы металдар, асыл тастар және олардан жасалған бұйымдар;
13) құндылықтарды алған (берген) орган (тұлға) – Заңның 210-бабында көзделген негіздемелер бойынша құндылықтарды беретін мемлекеттік кірістер органдары, тұлғалар;
14) құндылықтар бар жөнелтілім – осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген талаптарға сәйкес жіберуші "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі" республикалық мемлекеттік мекемеcінің Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығына (филиал) (бұдан әрі – Орталық) жіберетін пломбаланған (мөр басылған), қапталған құндылықтар және оларға ілеспе құжаттар;
15) құндылықтар бар орын – бір ыдысқа (қап, қорап, жәшік және т.б.) тізімдемесімен (құнды металдардың сынықтарына жасалмайды) қоса қапталған, Орталық комиссия пломбалаған және құндылықтың атауы (есебі), саны (бұйымдардың), жалпы, лигатуралық және химиялық таза массасы (оларды есептеу мүмкін болғанда), бағасын кеміткендегі массасы (болған жағдайда), сынамасы (құнды металдың құрамының), актінің нөмірі мен күні, сарапшы мен бақылаушының тегі, аты және әкесінің аты көрсетілген жапсырма қағазы бар бір немесе бірнеше салымдар;
16) құндылықтарды соңғы қабылдау және сұрыптау – құндылықтардың санын, массасын (жалпы, лигатуралық және химиялық таза (оларды есептеу мүмкін болғанда), сынамасын (қорытпадағы бағалы металдардың массалық үлесі) анықтау, зергерлік қоспалардың (болған жағдайда) массасын жіктеу және анықтау, оларды құндылықтардың бекітілген түрлері және бағалы металдардың сынамалары бойынша кұндылықтарды сұрыптай отырып жіберушінің ілеспе құжаттарының мәліметтерімен (тізімдемемен немесе тізімдеме актісімен) салыстыру;
17) Орталық комиссия – құндылықтар бар жөнелтілімдерді ашуды, қабылдауды және олардың ішіндегі құндылықтарды сұрыптауды жүзеге асыру үшін құрылған сарапшы мен бақылаушыдан тұратын комиссия;

10) ювелирные камни – драгоценные и ювелирно-поделочные камни, используемые в ювелирном производстве;
11) комиссия – комиссия, созданная решением уполномоченного органа или местного исполнительного органа, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2002 года № 833 "Некоторые вопросы учета, хранения, оценки и дальнейшего использования имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям" (далее – Правила № 833);
11-1) комиссионное поручение – неотъемлемая часть договора о государственных закупках (комиссии), в котором указываются ценности и их начальная цена, а также сумма, вносимая торговой организацией на счет продавца в качестве финансового обеспечения исполнения комиссионного поручения;
12) ценности – драгоценные металлы, драгоценные камни и изделия из них;
13) орган (лицо), изъявший (-ее) (передающий (-ее) ценности – органы государственных доходов, лица, передающие ценности по основаниям, предусмотренным статьей 210 Закона;
14) посылка с ценностями – направляемые отправителем в Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал) республиканского государственного учреждения "Национальный Банк Республики Казахстан" (далее – Центр) ценности, упакованные, опломбированные (опечатанные) в соответствии с требованиями, предусмотренными пунктом 4 настоящих Правил, и сопроводительные документы к ним;
15) место с ценностями – одно или несколько вложений, упакованных в одну тару (мешок, коробка, ящик и другое) с описью (для лома и отходов драгоценных металлов не составляется), опломбированную комиссией Центра и снабженную ярлыком с указанием наименования ценностей (счета), количества (изделий), общей, лигатурной и химически чистой массы (при возможности их расчета), массы скидки (при наличии), пробы (содержания драгоценного металла), номера и даты акта, фамилии, имени и отчества эксперта и контролера;
16) окончательный прием и сортировка ценностей – определение количества, массы (общей, лигатурной и химически чистой (при возможности их расчета), пробы ценностей (массовой доли драгоценного металла в сплаве), классификация и определение массы ювелирных вставок (при наличии), сверка их с данными сопроводительных документов отправителя (с описью или актом описи) с сортировкой ценностей по установленным видам ценностей и пробам драгоценных металлов;
17) комиссия Центра – комиссия, состоящая из эксперта и контролера для осуществления вскрытия посылок с ценностями, приема и сортировки находящихся в них ценностей;

18) салым – атауы, саны (бұйымның), жалпы және лигатуралық массасы, бағасын кеміткендегі (болған жағдайда) және сынамасының массасы (құнды металдардың құрамы) көрсетіле отырып бір бастапқы қаптамаға (қағаз немесе полиэтиленді қалтаға, қағазға) орналастырылған бір бұйым немесе бір текті заттардың (бұйымдардың) топтамасы, құнды металдардың құрамы немесе сынамасы бірдей құнды металдардың бір түрі;
19) сатушы – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті (бұдан әрі – Комитет) және оның аумақтық бөлімшелері немесе жергілікті атқарушы орган;
20) сатып алушы – өткізу процесінде құндылықтарды сатып алатын жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлға;
21) сауда ұйымдары – сыйақы үшін бір немесе бірнеше мәміле жасау үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасымен айқындалған тәртіппен тартылатын және мемлекеттік сатып алу шарты (комиссия) негізінде құндылықтарды сақтауды және сатуды жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе мемлекеттік емес заңды тұлға не болмаса олардың бірлестіктері;
22) синтетикалық тастар – физикалық және химиялық қасиеттері бойынша әртүрлі табиғи тастарға сәйкес келетін жасанды кристаллдық тастар;
23) таңбалау – зергерлік және басқа да бұйымдарға сынамалық таңба бедерін салу;
24) тас секілді заттар – табиғи және синтетикалық тастардан қолдан жасалған тастар, сондай-ақ жартылай немесе толықтай адам жасаған өнімдер.Бұл тастар табиғи зергерлік және синтетикалық тастардың түсін және сыртқы түрін бере алады да олардың химиялық және (немесе) физикалық қасиеттерін және (немесе) олардың кристаллдық құрылымын бере алмайды;
25) тізілім веб-порталы (бұдан әрі – тізілім) – Интернет желісінде www.e-qazyna.kz мекенжайы бойынша орналасқан және мүлікті есепке алу және өткізу бойынша электрондық деректер қорына қол жеткізудің бір нүктесін беретін интернет ресурс;
26) уәкілетті орган – Комитет және оның аумақтық бөлімшелері;
27) уәкілетті ұйым – Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасына сәйкес сараптама жүргізуге аккредиттелген заңды тұлға.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 10.03.2026 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Құндылықтарды тасымалдау, қабылдау және сақтау тәртібі

18) вложение – один или группа однородных предметов (изделий), одного вида драгоценных металлов, одинаковой пробы или содержания драгоценных металлов, помещенные в одну первичную упаковку (бумажный или полиэтиленовый пакетик, бумагу), с указанием наименования, количества (изделий), общей и лигатурной массы, массы скидки (при наличии) и пробы (содержания драгоценного металла);
19) продавец – Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет) и его территориальные подразделения или местный исполнительный орган;
20) покупатель – физическое или негосударственное юридическое лицо, приобретающее ценности в процессе реализации;
21) торговые организации – индивидуальный предприниматель или негосударственное юридическое лицо либо их объединения, осуществляющие хранение и реализацию ценностей на основании договора о государственных закупках (комиссии) и привлекаемые в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, для совершения одной или нескольких сделок за вознаграждение;
22) синтетические камни – искусственные кристаллические продукты, по физическим и химическим свойствам соответствующие тем или иным природным камням;
23) клеймение – нанесение оттиска пробирного клейма на ювелирные и другие изделия;
24) камни-имитации – подделки природных или синтетических камней, а также продуктов, частично или полностью сделанных человеком. Эти камни имитируют эффект, цвет и внешний вид природных ювелирных или синтетических камней, не передавая их химических и/или физических свойств и/или их кристаллическую структуру;
25) веб-портал реестра – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет по адресу: www.e-qazyna.kz, и предоставляющий единую точку доступа к электронной базе данных по учету и реализации имущества;
26) уполномоченный орган – Комитет и его территориальные подразделения;
27) уполномоченная организация – юридическое лицо, аккредитованное на проведение экспертизы в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 10.03.2026 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок транспортировки, приема и хранения ценностей

Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 27.12.2019 № 1430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Құндылықтарды алып қойған (берген) сот орындаушылары немесе органдар (тұлғалар) уәкілетті органды немесе жергілікті атқарушы органды құндылықтарды беру күні, орны және уақыты туралы олардың орындалуына дейін кемінде бес жұмыс күні қалғанда № 833 Қағиданың 8-тармағында көрсетілген құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып жазбаша хабарлайды.
Құндылықтарды сот атқарушыларынан немесе құндылықтарды алып қоюшы (беруші) органдардан (тұлғалардан) уәкілетті органға немесе жергілікті атқарушы органға беру белгіленген күні, уақытта және орында мүлікті тізімдеу, бағалау және (немесе) қабылдап алу-беру актісі (бұдан әрі – қабылдап алу-беру актісі) бойынша әрбiр затты мұқият сипаттаумен мүлiктiң атауын, өлшем бірлігін, санын, мүлiктi қабылдау кезiнде бiрлiкке үшін алдын ала бағалауын, сомасын көрсете отырып жүзеге асырылады.
Қабылдап алу-беру актісін уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган № 833 Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша онда көрсетілген тараптардың саны бойынша мөлшерде жасалады.
Коммуналдық меншікке иесіз, мұрагерлік, құрамында мәдени құндылықтарға жататын заттары жоқ қазына, олжалар негіздері бойынша айналдырылған (түскен) құндылықтарды жергілікті атқарушы органдар есепке алу күнінен он күнтізбелік күн аспайтын мерзімде Комитеттің аумақтық бөлімшелеріне оларды кейіннен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына (бұдан әрі – Ұлттық Банктің аумақтық филиалы) немесе Орталыққа жөнелту үшін береді.
Аталған құндылықтар Орталыққа құндылықтарды тапсыруды жүзеге асыратын уәкілетті органның шоттарында есепке алынады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 27.12.2019 № 1430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-1. Коммуналдық меншікке айналдырылған (түскен) құндылықтарды Комитеттің аумақтық бөлімшелеріне бергенге дейін сақтау бойынша жұмысты ұйымдастыруды жергілікті атқарушы органдар жүргізеді.
Орталыққа немесе Ұлттық Банктің аумақтық филиалына бергенге (жібергенге) дейін құндылықтарды сақтау бойынша жұмысты ұйымдастыруды Комитеттің аумақтық бөлімшелері жүргізеді.
Комитеттің аумақтық бөлімшелері (жергілікті атқарушы органдар) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкiлеттi орган берген банк операциялары мен өзге де операцияларды жүргізуге арналған лицензия негізінде қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалар арасынан құндылықтарды сақтау бойынша қызметтерді жеткізушіні таңдауды жүзеге асырады.

Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 27.12.2019 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Судебные исполнители или органы (лица), изъявшие (передающие) ценности, письменно извещают уполномоченный орган или местный исполнительный орган о дате, месте и времени передачи ценностей в срок, не менее чем за пять рабочих дней до их совершения, с приложением копий документов, указанных в пункте 8 Правил № 833.
Передача ценностей от судебных исполнителей или органов (лиц), изъявших (передающих) ценности, уполномоченному органу или местному исполнительному органу осуществляется в установленные дату, время и месте, по акту описи, оценки и (или) приема-передачи имущества (далее – акт приема-передачи) с указанием наименования имущества с подробной характеристикой каждого предмета, единицы измерения, количества, предварительной оценки при приеме имущества за единицу, суммы.
Акт приема-передачи составляется уполномоченным органом или местным исполнительным органом по форме согласно приложению 1 к Правилам № 833, в количестве по числу сторон, указанных в нем.
Ценности, обращенные (поступившие) в коммунальную собственность по основаниям бесхозяйные, наследственные, клад, не содержащие вещей, относящихся к культурным ценностям, находки, передаются местными исполнительными органами в территориальные подразделения Комитета для их дальнейшей пересылки в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан (далее – территориальный филиал Национального Банка) или Центр в срок, не более десяти календарных дней со дня принятия на учет.
Данные ценности учитываются на счетах уполномоченного органа, осуществляющего сдачу ценностей в Центр.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 27.12.2019 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3-1. Организация работы по хранению ценностей, обращенных (поступивших) в коммунальную собственность, до передачи в территориальные подразделения Комитета производится местными исполнительными органами.
Организация работы по хранению ценностей до передачи (направления) в Центр или территориальный филиал Национального Банка производится территориальными подразделениями Комитета.
Выбор поставщика услуг по хранению ценностей осуществляется территориальными подразделениями Комитета (местными исполнительными органами) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках среди юридических лиц, осуществляющих деятельность на основании лицензии на проведение банковских и иных операций, выданной уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.

Ескерту. 3-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 27.12.2019 № 1430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Орталыққа немесе Ұлытау (Жезқазған қаласы), Абай (Семей қаласы) облыстарындағы және Алматы (Қонаев қаласы), Түркістан (Түркістан қаласы) облыстарындағы филиалдарын, сондай-ақ Алматы қалалық филиалын қоспағанда, Ұлттық Банктің аумақтық филиалына одан әрі Орталыққа жіберілетін құндылықтарды уәкілетті орган ішкі тігіспен тігілген тығыз матамен қапталып, ағаш жәшікке немесе картон қорапқа (құндылықтардың санатына қарай) буып-түйеді. Бағалы металдардан жасалған монеталарды ішкі тігіспен тігілген тығыз матадан жасалған 2 (екі) қапқа (бірінің ішіне бірі салынып) буып-түюге рұқсат етіледі. Құндылықтар салынған жөнелтілімдер (құндылықтар салынған қаптардың ауыздары) ораманы және пломбаны бұзбай ашудың мүмкін еместігін қамтамасыз ететіндей түрде буылуы (тігілуі) және корғасын пломбамен пломбалануы тиіс. Жөнелтілімдерде (немесе қапқа таңбаларда) бағасы, өлшемдері: ұзындығы, ені, биіктігі сантиметрмен, брутто салмағы, алушының және жіберушінің мекенжайы, құндылықтардың бағалау құны (ілеспе хатта жөнелтілімдегі (қаптағы) құндылықтардың бағалау құны, құндылықтар тізімдемесі актісінің нөміріне сәйкес келетін жөнелтілім нөмірі (екі және одан көп жөнелтілім (қап) жіберген жағдайда) көрсетіледі. Құндылықтар бар бір жөнелтілімнің немесе қаптың ең жоғарғы салмағы 10 (он) килограмнан аспайды. Құндылықтар бар жөнелтілімдерді (қаптарды) поштамен және қағаз пакеттермен жіберуге жол берілмейді.
Уәкілетті орган құндылықтарды буып-түю кезінде пайдаланылатын уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі басшысының қолымен және елтаңбалық мөрмен куәландырылған пломбалар бедерлерінің үлгілерін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары мен Орталыққа ұсынады. Пломбалар бедерлерінің куәландырылған үлгілерін (олар ауыстырылған жағдайда бедерлердің жаңа үлгілері) уәкілетті орган құндылықтар бар жөнелтілімдерді (қаптарды) жібергенге немесе тапсырғанға дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күні бұрын дейінгі мерзімде ұсынады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Құндылықтар бар жөнелтілімдерді (қаптарды) уәкілетті орган өзі дербес немесе арнайы байланыс қызметі арқылы Орталыққа немесе Ұлытау (Жезқазған қаласы), Абай (Семей қаласы) облыстарындағы және Алматы (Қонаев қаласы), Түркістан (Түркістан қаласы) облыстарындағы филиалдарын, сондай-ақ Алматы қалалық филиалын қоспағанда, одан әрі Орталыққа жіберу үшін өзі дербес Ұлттық банктің аумақтық филиалына жібереді.
Құндылықтар бар жөнелтілімдерді (қаптарды) Орталыққа жіберуді Ұлттық банктің аумақтық филиалдары тек оның жүк көтергіштігі, сыйымдылығы және есіктерінің ені шегінде арнайы вагонмен жолай жеткізу мүмкін болғанда ғана жүзеге асырады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 3-1 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 27.12.2019 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Ценности, направляемые в Центр или в территориальный филиал Национального Банка, за исключением филиалов в областях Ұлытау (город Жезказган), Абай (город Семей) и Алматинской (город Қонаев), Туркестанской (город Туркестан) областях, а также Алматинского городского филиала, для дальнейшей пересылки в Центр, упаковываются уполномоченным органом в деревянный ящик или картонную коробку (в зависимости от характера ценностей), которые обшиваются плотной тканью с внутренним швом. Монеты из драгоценных металлов разрешается упаковывать в 2 (два) мешка (один вложен в другой) из плотной ткани с внутренним швом. Посылки с ценностями (горловины мешков с ценностями) обвязываются (прошиваются) и опломбируются свинцовой пломбой таким образом, чтобы обеспечить невозможность вскрытия посылки (мешка) без нарушения упаковки и пломбы. На посылках (или на ярлыках к мешку) указываются размеры: длина, ширина, высота в сантиметрах, вес брутто, адреса получателя и отправителя, оценочная стоимость ценностей (в случае указания в сопроводительном письме оценочной стоимости ценностей, находящихся в посылке (мешке), номер посылки, соответствующий номеру акта описи ценностей (при направлении 2 (двух) и более посылок (мешков). Максимальный вес одной посылки или мешка с ценностями не превышает 10 (десяти) килограммов. Направление посылок (мешков) с ценностями почтой и в бумажных пакетах не допускается.
Уполномоченный орган представляет в территориальные филиалы Национального Банка и Центр образцы оттисков пломб, которые используются при упаковке ценностей, заверенных подписью руководителя и гербовой печатью уполномоченного органа. Заверенные образцы оттисков пломб (новые образцы оттисков, в случае их замены) представляются уполномоченным органом в срок, не менее чем за 5 (пять) рабочих дней до направления или сдачи посылок (мешков) с ценностями.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Посылки (мешки) с ценностями направляются уполномоченным органом самостоятельно или через службу специальной связи в Центр либо самостоятельно в территориальный филиал Национального Банка, за исключением филиалов в областях Ұлытау (город Жезказган), Абай (город Семей) и Алматинской (город Қонаев), Туркестанской (город Туркестан) областях, а также Алматинского городского филиала, для дальнейшей пересылки в Центр.
Пересылка посылок (мешков) с ценностями в Центр осуществляется территориальными филиалами Национального Банка только при возможности попутной доставки специальным вагоном в пределах его грузоподъемности, вместимости и ширины дверей.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) жіберген кезде уәкілетті орган бағалы метал мен тастың санын, массасын, сынамасын, түрін (атауын) және әрбір заттың ерекше белгілерін көрсете отырып, олардың әрқайсысының егжей-тегжейлі сипаттамасы көрсетілген акт тізімдемесін (бұдан әрі – Тізімдеме) осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасайды, оған Комитеттің аумақтық бөлімшесінің басшысы немесе оның орнындағы тұлға қол қояды.
Тізімдемеге құндылықтарды мемлекет иелігіне айналдыруға негіз болатын құжаттардың (сот шешімі, сот сараптамасының актілері, есептен шығару актілері және басқалар) көшірмелері қоса беріледі.
Тізімдеме 2 (екі) данада жасалады, олардың бір данасы уәкілетті органда қалады, екіншісі – құндылықтар салынған жөнелтілімнің (қаптың) ішіне салынады. Орталыққа электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы ілеспе хатпен бірге Microsoft Excel электрондық форматында қосымшасы бар сканерленген Тізімдеме осы Қағиданың 8-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде жіберіледі.
Ілеспе хатта құндылықтар мүліктің қандай түріне жататындығы (тәркіленген, мұрагерлік, иесіз немесе қазына), оның мемлекет меншігіне қандай негіз бойынша өткені, оның кімнің иелігінде болғаны (егер ол белгілі болса), құндылықтарды тәркілеуге арналған құжаттардың (алып қою актілері, сот шешімдері, сот сараптамасы актілері және басқалар) көшірмелерін қоса беріледі. Ілеспе хатта бағалау құнын көрсетуге болады.
Жөнелтілімдегі әрбір құндылыққа жөнелтілімде тізімдемесіндегі реттік нөмірге сәйкес келетін нөмір тіркеледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) уәкілетті орган өкілдерімен Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдарының немесе Орталықтың материалдық жауапты тұлғаларына жөнелтуі уәкілетті органның өкілдерінен Ұлытау, Абай облыстары және Алматы, Түркістан облыстары, сондай-ақ Алматы қаласы үшін Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдарының немесе Орталықтың аумағында белгіленген күні мен уақытында жүзеге асырылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При направлении посылки (мешка) с ценностями уполномоченным органом составляется акт описи ценностей (далее - Опись) с указанием количества, массы, пробы, вида (наименования) драгоценного металла или камня и отличительных признаков каждого предмета с подробным описанием каждого из них, составленный по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, который подписывается руководителем территориального подразделения Комитета или лицом, его замещающим.
К Описи прикладываются копии документов, являющихся основанием для обращения ценностей в собственность государства (решения суда, акты судебной экспертизы, акты изъятия и другие).
Опись составляется в 2 (двух) экземплярах, из которых первый экземпляр остается в уполномоченном органе, второй - вкладывается в посылку (мешок) с ценностями. В Центр направляется сканированная Опись с ее приложением в электронном формате Microsoft Excel с сопроводительным письмом посредством системы электронного документооборота в срок, указанный в части первой пункта 8 настоящих Правил.
В сопроводительном письме указывается к какому виду имущества относятся ценности (конфискованному, наследственному, бесхозяйному или кладу), на каком основании оно перешло в собственность государства, кому оно принадлежало (если это известно), с приложением копий документов на конфискацию ценностей (акты изъятия, решения суда, акты судебной экспертизы и другие). В сопроводительном письме допускается указание оценочной стоимости.
К каждой ценности из посылки прикрепляется номер, соответствующий порядковому номеру в Описи к посылке.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Передача посылок (мешков) с ценностями представителями уполномоченного органа материально-ответственным лицам территориального филиала Национального Банка или Центра осуществляется в установленные дату и время на территории территориального филиала Национального Банка или Центра для филиалов в областях Ұлытау, Абай и Алматинской, Туркестанской областях, а также города Алматы.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) уәкілетті орган Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдарына немесе Орталыққа жіберуден бұрын бес жұмыс күні ішінде Орталыққа Тізімдеме мен ілеспе хатты ұсынады.
Орталық Тізімдеме мен ілеспе хатты алған кезде жіберушіні және Ұлттық банктің аумақтық филиалын құндылықтары бар жөнелтілімдерді тапсыру мүмкіндігі туралы хабардар етеді немесе табылған сәйкессіздіктер туралы жіберушіге хабарлайды, ол аталған сәйкессіздіктерді құндылықтар салынған жөнелтілімдерді тапсырудан бұрын жояды.
Ұлттық банктің аумақтық филиалы уәкілетті органнан құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) одан әрі Орталыққа жөнелту үшін Орталықтың растауын алғаннан кейін ғана қабылдайды.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 28.02.2018 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Ұлттық Банктің аумақтық филиалдары арқылы уәкілетті органмен Орталыққа жіберілетін (жөнелтілетін) құндылықтар салынған жөнелтілімдер (қаптар) одан әрі Орталыққа жіберу үшін Ұлттық Банктің аумақтық филиалдарының материалдық жауапты тұлғаларына тапсырылады.
10. Құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) сақтауға алдын-ала қабылдау оны ашпай-ақ сыртқы қабының, байланған жібінің бүтіндігін, пломбасы мен мөрінің сақталғандығын тексеру, осы Қағидалардың 4-тармағымен көзделген тәртіпте ұсынылған нұсқамен пломбылардың таңбаларын салыстыру жолымен жүргізіледі.
Құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) арнайы байланыс қызметінен Тізім бойынша Орталық қабылдайды.
11. Орталыққа Алматы қаласындағы уәкілетті органның өкілдерінен арнайы байланыс қызметінен келіп түскен, сондай-ақ Ұлттық Банктің аумақтық филиалдары арқылы жолданатын құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) алдын-ала қабылдау Орталықтың материалдық жауапты тұлғаларымен жүзеге асырылады.
12. Құндылықтар салынған жөнелтілімдер (қаптар) уәкілетті орган өкілдерімен тікелей Орталыққа немесе Орталыққа жолдау үшін Ұлттық банктің аумақтық филиалдарына тапсырылған жағдайларда уәкілетті орган өкілдері Ұлттық банктің аумақтық филиалдарына немесе Орталыққа олардың тапсырылуына кем дегенде бес күн бұрын мерзімде жазбаша хабарлама жолдайды, онда құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) тапсыратын өкілдің тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы, өкілдің жеке басын куәландыратын құжаттың мәліметтері және құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) тапсыру күні көрсетіледі.
Осы Қағидалардың 4-тармағымен көзделген тәртіпті бұза отырып рәсімделген, алдын ала жазбаша хабарламасыз жеткізілген құндылықтар салынған жөнелтілімдер (қаптар), сондай-ақ салымға қол жеткізу мүмкіндігін болдыратын сыртқы қабы, байланған жібі және пломбасы бүтіндігінің бұзылуы, пломбылар таңбаларының сәйкессіздігі анықталған құндылықтар салынған жөнелтілімдер (қаптар) аумақтық филиалдармен және Орталықпен (жөнелтілімдерді тікелей Орталыққа тапсырған кезде) қабылданбайды.

8. Уполномоченный орган за пять рабочих дней до передачи посылки (мешка) с ценностями в территориальный филиал Национального Банка или в Центр представляет в Центр Опись и сопроводительное письмо.
Центр при получении Описи и сопроводительного письма в течение трех рабочих дней уведомляет отправителя и территориальный филиал Национального Банка о возможности сдачи посылки с ценностями, либо сообщает об обнаруженных несоответствиях отправителю, который устраняет данные несоответствия до сдачи посылки с ценностями.
Территориальный филиал Национального Банка принимает посылки (мешки) с ценностями от уполномоченного органа для дальнейшей пересылки в Центр, только после получения подтверждения Центра.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 28.02.2018 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Посылки (мешки) с ценностями, передаваемые (направляемые) уполномоченным органом, в Центр через территориальные филиалы Национального Банка, сдаются материально-ответственным лицам территориальных филиалов Национального Банка для дальнейшей пересылки в Центр.
10. Предварительный прием посылок (мешков) с ценностями на хранение производится без вскрытия путем проверки целостности упаковки, обвязки и пломб, сверки оттисков пломб с образцами, представленными в порядке, предусмотренном пунктом 4 настоящих Правил.
Посылки (мешки) с ценностями от службы специальной связи принимаются Центром по реестру.
11. Предварительный прием посылок (мешков) с ценностями, поступающих в Центр от представителей уполномоченного органа в городе Алматы, от службы специальной связи, а также пересылаемых через территориальные филиалы Национального Банка осуществляется материально-ответственными лицами Центра.
12. В случаях, когда посылки (мешки) с ценностями сдаются представителями уполномоченного органа непосредственно в Центр или территориальный филиал Национального Банка для дальнейшей пересылки в Центр, уполномоченный орган направляет в адрес территориального филиала Национального Банка или Центра письменное извещение, в котором указываются фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, данные или копию документа, удостоверяющего личность представителя, сдающего посылки (мешки) с ценностями, и дата и время их сдачи, в срок, не менее чем за пять рабочих дней их сдачи.
Посылки (мешки) с ценностями, оформленные с нарушением требований, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил, доставленные без предварительного письменного извещения, а также посылки (мешки) с ценностями, по которым обнаружены нарушения целостности упаковки, обвязки и пломб, допускающих возможность доступа к вложению, несоответствия оттисков пломб образцам, территориальными филиалами Национального Банка, службой инкассации Центра и Центром (при сдаче посылок непосредственно в Центр) не принимаются.

12-1. Құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) Орталыққа немесе Ұлттық Банктің аумақтық филиалына беруді (жіберуді) Комитеттің аумақтық бөлімшелері қабылдап алу-беру актісі бойынша сот орындаушыларынан немесе құндылықтарды алып қойған (беретін) органдардан (тұлғалардан) не жергілікті атқарушы органдардан құндылықтарды есепке қабылдаған күннен бастап отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырады.
Ескерту. 12-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 27.12.2019 № 1430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Орталықта құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) алдын-ала қабылдау нәтижелері осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша (2) екі данада жасалған құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) алдын ала қабылдау актісінде көрсетіледі. Алдын ала құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) қабылдау актісінің бірінші данасы Орталықта қалады, екінші данасы құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) қабылдауды растау үшін уәкілетті органға 3 (үш) жұмыс күні ішінде жолданады. Арнайы байланыс қызметінен келіп түскен құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) Тізілім бойынша қабылдаған кезде алдын ала құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) қабылдау актісінде тізілімнің нөмірі мен күні көрсетіледі, сонымен бірге тізілім (тізілімнің көшірмесі) алдын ала қабылдау актісіне тіркеледі.
Уәкілетті органға құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) алдын ала қабылдаудың актісіне ілеспе хатта құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) ашу күні көрсетіледі. Күнін көрсету мүмкін болмаған жағдайда Орталық құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) ашу күнін көрсетумен ашу бастау күніне дейін 3 (үш) жұмыс күні бұрын қосымша хат жолдайды. Уәкілетті органның өкілі келген кезде қойманың материалдық жауапты тұлғалары/Орталық комиссиясы оның қатысуымен құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) ашады және әрбір заттың бар-болуын, оның массасын, санын және заттың сипаттамасын ілеспе құжаттардың (тізімдеменің) мәліметтерімен сәйкестендіреді. Сонымен бірге уәкілетті органның өкілі Орталық комиссиясымен бірлесіп әрбір затты сынықтар мен алтын қалдықтарына немесе өткізуге жататын құндылықтарға жатқызуды жүзеге асырады. Алтын сынықтары мен қалдықтарын және өткізу үшін құндылықтарды бөлек буып-түйеді және оларды қойманың материалдық жауапты тұлғалары/Орталық комиссиясы, сондай-ақ уәкілетті органның өкілі пломбалайды. Жөнелтілімді ашу нәтижелері бойынша осы Қағидаларды 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша құндылықтар салынған жөнелтілімді ашу актісі жасалады.
Құндылықтар санының жетіспеуі, артық болуы, масса, заттың атауы бойынша сәйкессіздіктер анықталған жағдайда құндылықтар салынған жөнелтілімді ашу актісінде жазба жүргізіледі және тізімдеменің көшірмесіне жазылады.
Көрсетілген күні уәкілетті органның өкілі келмеген жағдайда, Орталық келу күні келісілгенге дейін жөнелтілімді ашуды жүзеге асырмайды.

12-1. Передача (направление) посылок (мешков) с ценностями в Центр или территориальный филиал Национального Банка осуществляется территориальными подразделениями Комитета в срок не более тридцати рабочих дней со дня принятия на учет ценностей по акту приема-передачи от судебных исполнителей или органов (лиц), изъявших (передающих) ценности, либо от местных исполнительных органов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 12-1 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 27.12.2019 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Результаты предварительного приема посылок (мешков) с ценностями в Центре указываются в акте предварительного приема посылок (мешков) с ценностями, составленном в 2 (двух) экземплярах по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Первый экземпляр акта предварительного приема посылок (мешков) с ценностями остается в Центре, второй экземпляр в подтверждение получения посылки (мешка) с ценностями Центром в течение 3 (трех) рабочих дней отправляется в уполномоченный орган. При принятии посылок (мешков) с ценностями от службы специальной связи по реестру в акте предварительного приема посылок (мешков) с ценностями указывается номер и дата реестра, при этом реестр (копия реестра) прикладывается к акту предварительного приема.
При направлении акта предварительного приема посылок (мешков) с ценностями в уполномоченный орган в сопроводительном письме указывается дата вскрытия посылки (мешка) с ценностями. В случае невозможности указания даты Центр за 3 (три) рабочих дня до даты начала вскрытия направляет дополнительное письмо с указанием даты вскрытия посылки (мешка) с ценностями. По прибытии представителя уполномоченного органа материально-ответственные лица хранилища/комиссия Центра вскрывают в его присутствии посылку (мешок) с ценностями и сверяют наличие каждого предмета, его массу, количество и описание предмета с данными сопроводительных документов (описью). Одновременно представителем уполномоченного органа совместно с комиссией Центра осуществляется отнесение каждого предмета к лому и отходам золота или к ценностям, подлежащим реализации. Лом и отходы золота и ценности для реализации упаковываются раздельно и пломбируются материально-ответственными лицами хранилища/комиссией Центра и представителем уполномоченного органа. По результатам вскрытия посылки составляется акт вскрытия посылок с ценностями по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
В случае обнаружения недостачи, излишков количества ценностей, несоответствий по массе, наименованию предмета делается запись в акте вскрытия посылок с ценностями.
В случае неприбытия в указанную дату представителя уполномоченного органа Центр не осуществляет вскрытие посылки.

Құндылықтар салынған жөнелтілімді (қаптарды) уәкілетті органнан одан әрі Орталыққа жолдау үшін қабылдау кезінде "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде жеке және заңды тұлғалармен кассалық операцияларды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 28 қыркүйектегі № 120 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21299 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде жеке және заңды тұлғалармен кассалық операциялар жүргізу қағидаларында белгіленген нысан бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалы түбіртек береді.
Құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) алдын ала қабылдаудың актісін алғаннан кейін уәкілетті орган құндылықтарды қабылдаған Ұлттық банктің аумақтық филиалына құндылықтарды тапсыру түбіртегін 5 (бес) жұмыс күні ішінде қайтарады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Орталықтың инкассалық қызметімен жеткізілген құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) Орталықтың материалдық-жауапты тұлғалары алдын ала қабылдау кезінде қаптың, байланған жіптің және пломбының бүтіндігі, пломбы оттискілерінің үлгіге сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, құндылықтар салынған жөнелтілім (қап) жауапты сақтауға қойылып, еркін нысандағы жауапты сақтауға қабылдау актісі ресімделеді/
Аталған факті бойынша Орталық құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) жеткізілген күннен бастап (3) үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органға қабы бүлінген жөнелтілімнің ішінде құндылықтардың бар екенін комиссиялық тексеру кезінде оның өкілінің қатысу қажеттілігі туралы жазбаша ескерту хатын жолдайды.
Өкіл келген соң қойманың материалдық-жауапты тұлғалары/Орталық комиссиясы уәкілетті орган өкілінің қатысуымен құндылықтары бар жөнелтілімді (қапты) ашады және әрбір заттың бар-болуын, оның массасын, санын және заттың сипаттамасын ілеспе құжаттардың деректерімен (тізімдемемен) салыстырып тексереді. Жөнелтілімді ашу нәтижелері бойынша құндылықтар салынған жөнелтілімді ашу актісі жасалады.
Құндылықтар саны немесе олардың тізімдеме деректерінен асып кетуі сәйкес келген кезде құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) алдын ала қабылдаудың актісі және құндылықтар салынған жөнелтілімді ашу актісі ресімделеді.
Құндылықтар санының жетіспеуі анықталған жағдайда жөнелтілім (қап) қайта жауапты сақтауға еркін нысанда акті жасау арқылы қойылады, ол туралы кінәлі адамдарды анықтау және шығындарды (залалды) өндіріп алу жөніндегі тиісті шаралар қабылдағанға дейін ашу актісінде жазба жүргізіледі.

При приеме посылки (мешка) с ценностями от уполномоченного органа для дальнейшей пересылки в Центр территориальным филиалом Национального Банка выдается квитанция по форме, установленной Правилами ведения кассовых операций с физическими и юридическими лицами в Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 сентября 2020 года № 120 "Об утверждении Правил ведения кассовых операций с физическими и юридическими лицами в Национальном Банке Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21299).
В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения акта предварительного приема посылок (мешков) с ценностями уполномоченный орган возвращает квитанцию о сдаче ценностей территориальному филиалу Национального Банка, принявшему ценности.
Сноска. Пункт 13 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. В случае, если при предварительном приеме материально-ответственными лицами Центра посылки (мешка) с ценностями, доставленной(го) службой инкассации Центра, обнаружены нарушения целостности упаковки, обвязки и пломб, допускающие возможность доступа к вложению, несоответствия оттисков пломб образцам, посылка (мешок) с ценностями помещается на ответственное хранение с оформлением акта приема на ответственное хранение произвольной формы.
По данному факту Центр направляет в течение 3 (трех) рабочих дней с даты доставки посылки (мешка) с ценностями письменное уведомление уполномоченному органу, в котором сообщает о необходимости присутствия его представителя в комиссионной проверке фактического наличия ценностей в посылке с нарушенной упаковкой.
По прибытии представителя материально-ответственные лица хранилища/комиссия Центра в присутствии представителя уполномоченного органа вскрывают посылку (мешок) с ценностями и сверяют наличие каждого предмета, его массу, количество и описание предмета с данными сопроводительных документов (описью).
При соответствии количества ценностей или их превышении данным описи оформляется акт предварительного приема посылок (мешков) с ценностями и акт вскрытия посылок с ценностями.
В случае обнаружения недостачи ценностей посылка (мешок) с ценностями вновь помещается на ответственное хранение с составлением акта произвольной формы, о чем делается запись в акте вскрытия до принятия соответствующих мер по установлению виновных лиц и взысканию убытков (ущерба).

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Ұлттық банктің аумақтық филиалдарының және Орталықтың ғимаратына/аумағына құндылықтар салынған жөнелтілімді (қапты) әкелерде (кіргізерде) радиоактивтілікке бақылау өлшеу жүргізіледі. Радиациялық сәуле шығарғыштығы "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын гигиеналық нормативтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 2 тамыздағы № ҚР ДСМ-71 бұйрығымен белгіленген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29012 болып тіркелген) нормативтерден жоғары жөнелтілімдер Ұлттық банктің аумақтық филиалдарының және Орталықтың ғимаратына/аумағына әкелуге (кіргізуге) жатпайды және тез арада қайтарылуы тиіс.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Құндылықтары бар бір жөнелтілім 2 (екі) мың данадан аспайтын заттардан (тізімдемеге сәйкес) тұрады.
Жөнелтілімдерді ашқаннан кейін Орталық комиссиясы сынамалар мен құндылықтардың түрлері бойынша сынықтар мен алтын қалдықтары түріндегі құндылықтарды түпкілікті қабылдауды және сұрыптауды жүргізеді.
Соңғы қабылдау мен сұрыптау үшін Орталықтың комиссиясына жөнелтілімді (қапты) беру осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген жөнелтілімді қоспағанда, жөнелтілімдердің түсу кезектілігі тәртібінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Құндылықтарды қабылдау және сұрыптау нәтижелері осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес ресімделген қабылдау және сұрыптау актісінде көрсетіледі және түпкілікті болып табылады. Құндылықтарды қабылдау және сұрыптау актісінде ілеспе хатта көрсетілген және Орталықта бағалы металдардың салмағы мен сынамасын анықтау, зергерлік қоспаларды жіктеу және салмағын анықтау нәтижесінде алынған әрбір қосымшаның мәліметтері жазылады.
Массасы өзгеруге бейім құндылықтар (құндылықтар ағашпен, гипспен, конифольмен, былғары белдіктерімен, матамен, маржанмен, інжумен және басқа гигроскопиялық материалдармен, сап бағалы металдармен жасалған) және уақыт өте келе қалай көбейсе, солай азаюы мүмкін бұйымдар жалпы салмағы бойынша ғана есептеледі. Осындай құндылықтарды сап бағалы металдар мен гигроскопиялық материалдармен құндылықтарға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес форма бойынша салмақтың өзгергені көрсетіліп карточкалармен сәйкес есепке алу жүзеге асырылады, олар құндылықтары бар орынға бұйымдармен бірге салынады. Салмақтың барлық өзгерістері мүмкін болып табылады және қабылдау және сұрыптау актілерінде, құндылықтарды біріктіру актілерінде, ашу және құндылықтарды соңғы өлшеу актілерінде салмақтың өзгеру себебін көрсету арқылы өлшенген мезгілдегі нақты жалпы салмақ көрсетіледі.
Химиялық таза массаны анықтау мүмкін емес құндылықтар жалпы масса бойынша ескеріледі.

Сноска. Пункт 14 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При ввозе (вносе) посылок (мешков) с ценностями на территорию/в здание территориальных филиалов Национального Банка и Центра проводится автоматический контроль уровня радиоактивности. Посылки с повышенным фоном радиационного излучения, превышающим нормативы, установленные приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 августа 2022 года № ҚР ДСМ-71 "Об утверждении гигиенических нормативов к обеспечению радиационной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29012), не подлежат ввозу (вносу) на территорию/в здание территориальных филиалов Национального Банка и Центра и подлежат немедленному возврату.
Сноска. Пункт 15 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Одна посылка с ценностями содержит не более 2000 (двух тысяч) штук предметов (согласно описи).
После вскрытия посылки (мешка) с ценностями комиссией Центра производится окончательный прием и сортировка ценностей в виде лома и отходов золота по пробам и видам ценностей.
Выдача посылки (мешка) комиссии Центра для окончательного приема и сортировки осуществляется в порядке очередности поступления посылок, за исключением посылок, указанных в пункте 14 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 16 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Результаты окончательного приема и сортировки ценностей отражаются в акте приема и сортировки, составленном по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и являются окончательными. В акте приема и сортировки ценностей проставляются учетные данные каждого вложения, приведенные в сопроводительных документах и полученные в Центре в результате определения массы и пробы драгоценных металлов, классификации и определения массы ювелирных вставок.
Ценности, масса которых подвержена изменениям (ценности с деревом, гипсом, канифолью, кожаными ремешками, тканью, кораллы, жемчуг и другими гигроскопичными материалами, самородки драгоценных металлов) и изменяется как в большую, так и в меньшую сторону, учитываются только по общей массе. Учет таких ценностей осуществляется в соответствии с карточками учета массы самородков драгоценных металлов и ценностей с гигроскопическими материалами по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам с отражением изменения масс, которые вкладываются вместе с изделиями в места с ценностями. Все изменения массы являются допустимыми и в актах приема и сортировки, актах объединения ценностей, актах вскрытия и контрольного взвешивания ценностей указывается фактическая общая масса на момент взвешивания с указанием причины изменения массы.
Ценности, в которых невозможно определить химически чистую массу, учитываются по общей массе.

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Құндылықтарды қабылдау кезінде олардың салмағы мен сапасы оларды ластан және басқа да заттардан тазартқаннан кейін анықталады. Тазарту бұйымға зақым келтірілмей жүргізіледі.
19. Комиссия құндылықтарды қабылдау кезінде жіберушінің ілеспе құжаттарындағы деректерден құндылықтардың саны, бағалы металдың немесе асыл тастардың түрі, бағалы металдың сынамасы (бір бірліктен асып кетсе) мен бұйымның салмағы (құнды металдар бойынша 0,5 грамнан, асыл тастар бойынша 0,05 караттан көп) бойынша айырмашылықтары барлығы, сондай-ақ жіберушінің ілеспе құжаттарды рәсімдеуінде кемшіліктердің орын алғандығы туралы жіберушіге және Комитетке тиісті шаралар қабылдау үшін қабылдап алу және сұрыптау актісімен бірге анықталған айырмашылықтарды көрсете отырып наразылық құндылықтарды соңғы қабылдау үдерісі аяқталғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде жолданады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.02.2018 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Бағалы металдардың салмағы мен сынамасын анықтау, түрлі құнды металдардың бөлінбейтін бөліктерінен тұратын, түрі бір сынамасы әртүрлі зергерлік қоспаларды, сонымен қатар күрделі бұйымдарды жіктеу және салмағын анықтау, бағалы металдардың түрі мен сынамасы бойынша сұрыптау бойынша барлық рәсімдер Орталықтың актісіне сәйкес жүзеге асырылады. Орталық бұйымдардағы өндіруші клеймосының/маркасының түпнұсқалылығын анықтамайды.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.02.2018 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Осы Қағидалардың 22-тармағына сәйкес алтын сынықтарға жатқызылған құндылықтар жақын маңдағы төменгі сынамалар бойынша тиісті бағалы металдың алтын сынықтары ретінде есепке алынады (ҚР СТ 967-2018-Бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік және басқа да бұйымдар. Техникалық шарттар.).
Бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтары (құрамында алтын бар сынықтар мен қалдықтарды қоспағанда) және құндылықтарды қабылдау және сұрыптау нәтижесінде пайда болған қалдықтар (желім, сынықтары бар тастар, жіптер және басқалар) осы Қағидалардың 26-1-тармағына сәйкес уәкілетті органға қайтарылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 17 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Определение массы и пробы ценностей при их приеме производится после их очистки от загрязнений и посторонних включений. Очистка производится без нарушения целостности изделий.
19. При обнаружении в процессе окончательного приема ценностей расхождений с данными сопроводительных документов отправителя по фактическому виду драгоценных металлов или драгоценных камней, пробе драгоценного металла (более чем на одну позицию пробы), массе (более 0,5 грамм по изделиям и 0,05 карата по драгоценным камням), а также об имеющихся замечаниях по оформлению сопроводительных документов отправителю и в Комитет в течение пяти рабочих дней после завершения процесса окончательного приема ценностей направляется рекламация с указанием выявленных расхождений вместе с актом приема и сортировки для принятия соответствующих мер.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.02.2018 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Все процедуры по определению массы и пробы драгоценных металлов, классификации и определения массы ювелирных вставок, сортировки по видам и пробам драгоценных металлов, по видам ценностей, в том числе сложных изделий, состоящих из неотделимых или отделимых частей ювелирных сплавов разных драгоценных металлов, состоящих из драгоценного металла одного вида, но различной пробы осуществляется в соответствии с актами Центра. Центр не определяет подлинность клейма/маркировки изготовителя на изделиях.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.02.2018 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Ценности, отнесенные к лому золота в соответствии с пунктом 22 настоящих Правил, принимаются к учету как лом золота по ближайшим нижним пробам (СТ РК 967-2018 – Ювелирные и другие изделия из драгоценных металлов и драгоценных камней. Технические условия).
Лом и отходы драгоценных металлов (за исключением лома и отходов, содержащих золото) и отходы, образующиеся в результате приема и сортировки ценностей (клей, камни со сколами, нитки и другое), возвращаются уполномоченному органу в соответствии с пунктом 26-1 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 21 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

22. Құндылықтарды қабылдау және сұрыптау кезінде бағалы металдардың тиісті түрлерінің "сынық" түріне сыныққа жатқызылу себептерін көрсете отырып, мынадай құндылықтар жатады:
тарихи, ғылыми, көркемдік немесе мәдени құндылығы жоқ, бүлінген, өзгерген, жинақталмаған бұйымдар;
бағалы металдардан жасалған толық салмағы жоқ бүлінген монеталар;
бағалы металдардың сыртқы түрі, таңбалануы, массасы және құрамы бойынша ұлттық және халықаралық стандарттарға сәйкес келмейтін бағалы металдардың құймалары.
Бұйымдардың тарихи, ғылыми, көркемдік немесе мәдени құндылығын айқындауды құндылықтар есепте тұрған уәкілетті орган Қазақстан Республикасының "Мәдениет туралы" және "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" заңдарына сәйкес қамтамасыз етеді.
Тарихи, ғылыми, көркемдік немесе мәдени құндылықтарға жатқызылған құндылықтар тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану жөніндегі уәкілетті органның келісімі бойынша мемлекеттік мұражайға өтеусіз берілуі мүмкін.
Тарихи, ғылыми, көркемдік немесе мәдени құндылықтарға жатқызылған және мемлекеттік мұражайларға талап етілмейтін құндылықтар осы Қағидалардың 43-2 тармағында белгіленген тәртіппен өткізіледі.
Алтын сыныққа жатқызылған құндықтарға ендірме қойылады, бұйымдар иесіздендіріп құнды металдардың түрлері және сынамалары бойынша біріктіріледі.
Сынықтар сынығы жеке қосымшаларға 15 (он бес) килограмнан аспайтын біріктіріледі.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Соңғы қабылданып және бағалы металдар мен зергерлік қоспалардың түрлері, сынамасы бойынша сұрыпталған құндылықтар матадан жасалған қаптарға (орындарға) қабылдап алу және сұрыптау актісіне сәйкес қапталады, ол Орталық комиссия мүшелерімен пломбыланады. Қапталған және пломбыланған орындарды Орталық комиссиясымен Орталықтың өкімімен қоймаға қойылады.
24. Құрылыстық қалдық түріндегі құндылықтар (жаңқа, ұнтақ, құнды металдардың ұсақ бөліктерінің көп мөлшері), сонымен қатар түйіршік, құм және катодты алтындар бағалы металдардың құрамын анықтау үшін сынақтан өткізіледі. Сынақ жүргізу кезіндегі сынақ қорытындылары соңғы болып есептеледі. Құндылықтарды, таңдап алынған және сараптамадан өткен үлгімен қоса қаптап, құндылықтардың тиісті түріне жатқызылады. Осы Қағидалардың 2-тармағының 14) тармақшасымен бекітілген талаптарға сәйкес қапталған құндылықтар да сынақтан кейін Орталық өкімімен қайтадан қоймаға қойылады.

22. При приеме и отнесении ценностей к виду "лом" соответствующих видов драгоценных металлов относятся следующие ценности с указанием причины отнесения к лому:
изделия поврежденные, деформированные, некомплектные, не имеющие исторической, научной, художественной или культурной ценности;
неполновесные поврежденные монеты из драгоценных металлов;
слитки драгоценных металлов, не соответствующие национальным и международным стандартам по внешнему виду, маркировке, массе и содержанию драгоценных металлов.
Определение исторической, научной, художественной или культурной ценности изделий обеспечивается уполномоченным органом, на учете которого состоят ценности, в соответствии с законами Республики Казахстан "О культуре" и "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия".
Ценности, отнесенные к историческим, научным, художественным или культурным ценностям, могут быть безвозмездно переданы государственным музеям по согласованию с уполномоченным органом по охране и использованию объектов историко-культурного наследия.
Ценности, отнесенные к историческим, научным, художественным или культурным ценностям и невостребованные государственными музеями, реализуются в порядке, установленном пунктом 43-2 настоящих Правил.
В ценностях, отнесенных к лому золота, выкрепляются вставки, изделия обезличиваются и объединяются во вложения по пробам драгоценных металлов. Выкрепленные вставки без сколов и царапин относятся к соответствующим видам ювелирных камней.
Лом объединяется в отдельные вложения массой не более 15 (пятнадцати) килограммов.
Сноска. Пункт 22 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Окончательно принятые и сортированные по видам, пробам, видам драгоценных металлов и ювелирных вставок ценности упаковываются в матерчатые мешки (места) согласно акту приема и сортировки, которые пломбируются членами комиссии Центра. Упакованные и опломбированные места комиссия Центра сдает в хранилище по распоряжению Центра.
24. Ценности в виде отходов производства (стружка, порошок, большое количество мелких кусочков драгоценных металлов), а также в виде гранул, шлихового и катодного золота и другие подвергаются испытаниям для определения содержания драгоценных металлов. Результаты испытаний при проведении испытаний считаются окончательными. Ценности, вместе с отобранным и анализированным образцом упаковывают и относят к соответствующему виду ценностей. Ценности после испытаний, упакованные в соответствии с требованиями, установленными подпунктом 14) пункта 2 настоящих Правил, передаются обратно в хранилище также по распоряжению Центра.

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.02.2018 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Барлық құндылықтар оларды қабылдап, өңдеп, сұрыптап және құндылықтардың белгілі бір түріне жатқызылғаннан кейін (құндылықтардың түрі мен сынамасына, зергерлік қоспалардың бар болуы мен түрі бойынша) біріктіру кезеңінен өтеді. Біріктіру түрі және сынамасы бір құндылықтар бар жеке орындардың жинақталуы бойынша Орталық өкімімен жүзеге асырылады. Құндылықтарды біріктіру нәтижесі осы Қағидалардың 6-қосымшағына сәйкес формада жасалған актіде көрсетіледі, оған құндылықтардың түрі және сынамасы жөніндегі тізімдеме қоса тіркеледі. Зергерлік сынамалы бағалы металдардың сынығының тізімдемесі жасалмайды.
Құндылықтарды біріктіру кезінде олардың салмағы, саны, металдың түрі мен сынамасы, зергерлік қоспалардың сипаттамасы қайта тексеріледі, сонымен қатар, құндылықтардың белгіленген түріне жатқызылуы анықталады, қажет болған жағдайда бір түрінен екіншісіне ауыстырылады.
Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды), құндылықтар салынған орынды сақтау буып-түйілген, пломбаланған күйде Орталықтың немесе Ұлттық банктің аумақтық филиалының қоймасында орналасқан сөрелерде, шкафтарда, сейфтерде, арбаларда жүзеге асырылады.
Орталықтың немесе Орталықтың материалдық жауапты тұлғаларының Комиссиясы құрған және буып-түйген құндылықтар салынған орындардың жапсырмаларында актінің (құндылықтар салынған жөнелтілімдерді ашу және бөлу, ашу және соңғы өлшеу, қабылдап алу және сұрыптау, біріктіру) нөмірі мен уақыты, Орталықтың немесе Орталықтың материалдық жауапты тұлғаларының Комиссия мүшелерінің тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі.
26-1. Орталық жыл сайын, ағымдағы жылдың 1 (бірінші) шілдесінен кешіктірмей уәкілетті органға сатуға жататын құндылықтарды алу қажеттілігі туралы хабарлама жібереді.
Уәкілетті орган сауда ұйымы болған кезде Орталықтан хабарлама алғаннан кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде бағалау және өткізу жүргізу үшін құндылықтар алуды қамтамасыз етеді.
Сауда ұйымы болмаған жағдайда бағалау және өткізу үшін Орталықтан құндылықтар алу мемлекеттік сатып алу туралы шарт (комиссия) күшіне енген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 24 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.02.2018 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Все ценности после их приема, разработки, сортировки и отнесения к определенному виду ценностей (по видам и пробам драгоценных металлов, по наличию и виду ювелирных вставок) проходят стадию объединения. Объединение производится по мере накопления отдельных мест с ценностями одного вида и пробы, по территориальной принадлежности по распоряжению Центра. Результаты объединения ценностей отражаются в акте объединения ценностей, составленном по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, к которому прикладываются описи по видам и пробам ценностей. Опись на лом драгоценных металлов ювелирной пробы не составляется.
При объединении ценностей производится повторная проверка их массы, количества, вида и пробы металла, характеристики ювелирных вставок, а также уточнение отнесения к установленным видам ценностей с переводом их, при необходимости, с одного вида на другой.
Сноска. В пункт 25 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Хранение посылок (мешков) с ценностями, мест с ценностями осуществляется в упакованном и опломбированном виде на стеллажах, в шкафах, сейфах, тележках, расположенных в хранилище Центра или территориального филиала Национального Банка.
На ярлыках мест c ценностями, сформированных и упакованных комиссией Центра или материально-ответственными лицами Центра, указываются номер и дата акта (вскрытия и разделения посылок с ценностями, вскрытия и контрольного взвешивания, приема и сортировки, объединения), фамилии, имена и отчества (при наличии) членов комиссии Центра или материально-ответственных лиц Центра, упаковавших места с ценностями.
26-1. Центр ежегодно, не позднее 1 (первого) июля текущего года направляет в уполномоченный орган сведения о накоплении драгоценных металлов и драгоценных камней для их реализации.
Уполномоченный орган при наличии торговой организации в течение 30 (тридцати) календарных дней после получения от Центра уведомления обеспечивает получение от него ценностей для проведения оценки и реализации.
В случае отсутствия торговой организации получение ценностей от Центра для оценки и реализации осуществляется в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня вступления в силу договора о государственных закупках (комиссии).

Ескерту. 2-тарау 26-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Құндылықтарды есепке алу және бағалау
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 27.12.2019 № 1430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Құндылықтарды бағалау уәкілетті орган құндылықтары салынған жөнелтілімдерді ашу актісін алғаннан кейін жүргізіледі.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Республикалық меншікке айналдырылған құндылықтарды бағалау жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды уәкілетті орган жүргізеді.
Коммуналдық меншікке айналдырылған құндылықтарды бағалау жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды жергілікті атқарушы орган жүргізеді.
Құндылықтарды бағалау қызметі бойынша өнім берушіні таңдау мемлекеттiк сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес іске асырылады.
Бұл ретте тиісті қаржы жылында сатушының алдында құндылықтарды сақтау және өткізу бойынша сауда ұйымы көрсететін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарты бойынша міндеттемелері бар әлеуетті өнім берушімен (әлеуетті өнім берушінің үлестес тұлғасымен) сол құндылықтарды бағалау бойынша көрсететін қызметтерге мемлекеттік сатып алу туралы шартын жасасуға жол берілмейді.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 10.03.2026 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Орталықтағы құндылықтарды беру мына жағдайларда жүргізіледі:
1) бағалауды жүргізу және құндылықтарды сату үшін уәкілетті органға беру;
2) соттың шешімі бойынша одан әрі иесіне қайтару үшін уәкілетті органға беру.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.02.2018 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Уәкілетті орган құндылықтарды алуға болжанған уақыттан бес жұмыс күні бұрын Орталыққа өкіл(дер)дің тегі, аты-жөні, әкесінің аты (бар болған жағдайда), олардың жеке басын куәландыратын құжаттардың реквизиттерін, сенімгерліктің нөмірлері мен күндері, сондай-ақ алу мерзімін көрсетіп жазбаша хабарлама жолдайды.
Орталық үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органды оның жазбаша хабарламаны алғандығын ескертеді.

Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 26-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Учет и оценка ценностей
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 27.12.2019 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Оценка ценностей производится после получения уполномоченным органом акта вскрытия посылок с ценностями.
Сноска. Пункт 27 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Организация работы по оценке ценностей, обращенных (поступивших) в республиканскую собственность, производится уполномоченным органом.
Организация работы по оценке ценностей, обращенных (поступивших) в коммунальную собственность, производится местным исполнительным органом.
Выбор оценщика осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
При этом не допускается заключение договора о государственных закупках услуг по оценке ценностей с потенциальным поставщиком (аффилированным лицом потенциального поставщика), имеющим перед продавцом обязательства по договору о государственных закупках услуг торговой организации по хранению и реализации тех же ценностей в соответствующем финансовом году.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра финансов РК от 10.03.2026 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Выдача ценностей из Центра производится в случаях:
1) передачи уполномоченному органу для проведения оценки и реализации ценностей;
2) передачи уполномоченному органу для дальнейшего возврата владельцу по решению суда.
Сноска. Пункт 29 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.02.2018 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Уполномоченный орган за пять рабочих дней до предполагаемой даты получения ценностей, направляет в Центр письменное уведомление с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии) представителя (ей), реквизитов документов, удостоверяющих их личность, номера и даты доверенности, а также даты получения.
Центр в течение трех рабочих дней извещает уполномоченный орган о получении его письменного уведомления.

31. Орталықпен берілген иесіз, мұрагерлік, құрамында мәдени құндылықтарға жататын заттары жоқ қазына, олжалар негіздері бойынша коммуналдық меншікке айналдырылған (түскен) құндылықтарды Комитеттің аумақтық бөлімшелері беру күнінен он күнтізбелік күн аспайтын мерзімде жергілікті атқарушы органдарға оларды өткізу, сот шешімі немесе бағалау бойынша иесіне қайтару үшін береді.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 27.12.2019 № 1430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Орталықтан құндылықтарды беруге уәкілетті тұлғалармен қол қойылған және мөрмен расталған уәкілетті органның тиісті жазбаша шешімі негіз болады.
Орталықтың құндылықтарды рұқсат етілмеген жағдайда беруіне жол бермеу мақсатында уәкілетті орган Орталыққа Комитеттің аумақтық бөлімшесінің құндылықтарды беру шешіміне қол қою құқығы бар лауазымды тұлғаларының қолдары мен уәкілетті орган мөрі оттискісінің нотариалды куәландырылған үлгілерін жолдайды.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 27.12.2019 № 1430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Уәкілетті органға Орталықтан құндылықтарды беру ағымдағы күнтізбелік айдың соңғы күні және желтоқсанның 25-31 аралығында берілмейді. 25-желтоқсаннан кейін құндылықтарды беру тоқтатылады және шығарылған өкім бойынша құндылықтар алынбағандықтан олардың күші жойылып, Орталық оны жояды. Уәкілетті органның хаты мен сенімхаты да өз күшін жояды.
Орталықтың қоймасынан құндылықтарды беру осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес құндылықтарды беру актімен ресімделеді.
34. Қапталған орындағы құндылықтардың бір бөлігін ғана беру қажет болған жағдайда Орталық директоры немесе оның орнындағы тұлғаның өкімімен Орталық комиссиясы осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес нысанда толтырылған құндылықтарды ашу және бөлу актісі толтырыла отырып, құндылықтарды ашу және бөлуді жүзеге асырады.
Ашу және бөлу кезінде құндылықтарды бақылау өлшеуі, олардың сапасы мен зергерлік бұйымның сипаттамасы тексеріледі, сонымен қатар олардың құндылықтардың белгілі түрлеріне жатқызылғанын анықтау жүргізеді.
35. Құндылықтар мемлекеттің меншігіне келіп түскен актіні сот бұзған жағдайда (тиісті бөлігін өзгерткенде) уәкілетті органға сол күйінде қайтарады. Сот актісі (бұзу туралы) Орталыққа түскенге дейін құндылықтар заңда белгіленген тәртіппен өткізіліп кеткен болса, онда өткізуден түскен қаржының шегіндегі оның құны иесіне қайтарылады.
Егер өткізілген құндылықтар бағалы металдардың сынығына жатқызылған болса, онда уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша иесіне бағалы металдардың химиялық таза салмағының құнын соттың қайтару туралы шешім қабылдаған күнгі бағалы металдар нарығының Лондондық ассоциациясының таңғы фиксингі (құнды металдарға ақпараттық-анықтамалық баға) және Қазақстан қор биржасының таңғы (негізгі) сессиясында орын алған теңгенің АҚШ долларына орташа есептелген биржалық курсының көбейтіндісінен есептелген, ақша қаражаты төленеді.
Уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган өткізген құндылықтардың немесе сыныққа жатқызылған құндылықтардың құнын қайтару тиісті бюджеттің немесе Арнаулы мемлекеттік қордың қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

31. Выданные Центром ценности, обращенные (поступившие) в коммунальную собственность по основаниям бесхозяйные, наследственные, клад, не содержащие вещей, относящихся к культурным ценностям, находки, передаются территориальными подразделениями Комитета в местные исполнительные органы для их реализации, возврату владельцу по решению суда либо оценки в срок, не более десяти календарных дней со дня выдачи.
Сноска. Пункт 31 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 27.12.2019 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Основанием для выдачи из Центра ценностей является письменное решение уполномоченного органа, подписанное уполномоченными лицами и заверенное печатью.
В целях исключения несанкционированной выдачи Центром ценностей, уполномоченный орган, представляет в Центр нотариально заверенные образцы подписей должностных лиц территориального подразделения Комитета, имеющих право подписи решений о выдаче ценностей, и оттиска печати уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 32 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 27.12.2019 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Выдача Центром ценностей уполномоченному органу в последний день текущего календарного месяца и с 25 по 31 декабря текущего года не производится. После 25 декабря выдача ценностей прекращается и выписанные распоряжения, по которым ценности не получены, утрачивают силу и аннулируются Центром. Письмо и доверенность уполномоченного органа также аннулируются.
Выдача ценностей из хранилища Центра оформляется актом выдачи ценностей, составляемого по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
34. В случае необходимости выдачи только части ценностей из упакованных мест, комиссией Центра по распоряжению Центра, производится вскрытие и выделение ценностей с оформлением акта вскрытия и выделения ценностей, составленного по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
При вскрытии и выделении производится контрольное взвешивание ценностей, проверка их качества, характеристики ювелирных вставок, а также уточнение отнесения их к установленным видам ценностей.
35. В случае отмены (изменения соответствующей части) судом акта, на основании которого ценности поступили в собственность государства, производится возврат в натуре уполномоченному органу. Если ко дню получения Центром судебного акта (об отмене) ценности оказались реализованными, производится возмещение уполномоченным органом или местным исполнительным органом владельцу его стоимости в пределах средств, полученных от реализации.
Если ценности были отнесены к лому драгоценных металлов, то по решению уполномоченного органа или местного исполнительного органа, производится денежная компенсация владельцу эквивалентной стоимости химически чистой массы драгоценных металлов, рассчитываемой путем умножения химически чистой массы драгоценных металлов на утреннюю цену Лондонской Ассоциации Рынка драгоценных металлов (информационно-справочная цена на драгоценные металлы, далее – LBMA) и средневзвешенный биржевой курс тенге к доллару США, сложившийся на утренней (основной) сессии Казахстанской фондовой биржи, на дату принятия решения суда о возврате.
Возмещение уполномоченным органом или местным исполнительным органом стоимости реализованных ценностей или ценностей, отнесенных в лом, осуществляется за счет средств соответствующего бюджета или Специального государственного фонда.

Ескерту. 35-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 09.02.2023 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.06.2025 № 303 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Құндылықтарды есепке алуды уәкілетті орган жүзеге асырады.
37. Құндылықтарды біріктіру, бөлу немесе Орталықта бақылау өлшеуі кезінде құндылықтардың салмағы мен сынамасының өзгерген жағдайда ол туралы актіде көрсетіледі, соның негізінде айырмашылықтарды есептен шығару немесе кірістеу жүргізіледі. Соған қарамастан айырмашылықтарды есептен шығару және есепке алу рұқсат етілгеннен аспайтыны Орталық комиссиясы шешімімен, ал рұқсат етілгеннен асып кеткені уәкілетті органның келісімі бойынша есептен шығаруға немесе есепке алуға жатқызылады.
38. Құндылықтар салынған жөнелтілімді есепке алуды уәкілетті орган құндылықтар салынған жөнелтілімді алдын ала қабылдау актілерінің негізінде жүргізеді. Бағалау құны, жіберушінің атауы мен алдын ала қабылдау актінің деректемелері (деректер болған жағдайда) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес белгіленген нысанда жеткізушілерден келіп түскен құндылықтар салынған жөнелтілімдерді тіркеу журналында тіркеледі.
Құндылықтарды біріктіру, бөлу немесе бақылау өлшеуі кезіндегі оның салмағы өзгерген жағдайда масса бойынша туындаған айырмашылықты есепке алуды уәкілетті орган тиісті актілердің негізінде жүргізіледі.
39. Құндылықтарды талдаулық есепке алу Орталықпен бекітілген құндылықтар түрлерінің тізіміне сәйкес осы Қағиадаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құндылықтардың түрлері мен сынамалары бойынша құндылықтарды республикалық меншікке жекелеген негіздер бойынша айналдырылған (түскен) сандық-сомалық есепке алу кітабында тиісті есепке алу бірліктерімен жүзеге асырылады. Құндылықтарды сандық-сомалық есепке алу кітабына жазу белгіленген тәртіппен рәсімделген қабылдау және сұрыптау актілері, біріктіру актілері және басқа құжаттар негізінде жүзеге асырылады. Құндылықтардың келіп түсуі және кетуі жөніндегі операцияларды құндылықтарды сандық-сомалық есепке алу кітабына жазу қалған қалдықты шығара отырып әрбір қабылдаудан және жіберілгеннен кейін жүргізілуі тиіс.
39-1. Уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес құндылықтарды тіркеуге қабылдаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде тізілім веб-порталына құндылықтар туралы мәліметтерді: атауы, түрі , үлгі, масса, саны енгізуді қамтамасыз етеді.
Уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы органдар құндылықтар салынған жөнелтілімді ашу актілері, құндылықтарды қабылдау және сұрыптау актілерінің, біріктіру актілерінің негізінде оларды Орталықтан алу күнінен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде тізілім веб-порталындағы құндылықтар туралы мәліметтерді түзетуді жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 35 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 09.02.2023 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.06.2025 № 303 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Учет ценностей осуществляется уполномоченным органом.
37. В случае изменения массы, пробы ценностей при их объединении, выделении или контрольном взвешивании в Центре, они отражаются в актах, на основании которых производится списание или оприходование расхождений. При этом списание и постановка на учет расхождений, не превышающих допустимых значений, производится по решению комиссии Центра, а превышающие допустимые значения подлежат списанию или постановке на учет по согласованию с уполномоченным органом.
38. Учет посылок с ценностями в уполномоченном органе производится на основании актов предварительного приема посылок с ценностями. Наименование отправителя, реквизиты акта предварительного приема, оценочная стоимость (при наличии данных), отражаются в журнале регистрации посылок с ценностями, поступивших от отправителей по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Принятие к учету разницы по массе, возникшей в результате объединения, выделения или контрольного взвешивания, производится уполномоченным органом на основании соответствующих актов.
39. Аналитический учет ценностей осуществляется в книге количественно-суммового учета ценностей, обращенных (поступивших) в собственность государства по отдельным основаниям, по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам по видам ценностей и пробам в соответствующих учетных единицах, согласно наименованиям видов ценностей, устанавливаемых Центром. Записи в книгу количественно-суммового учета ценностей производятся на основании актов приема и сортировки, актов объединения и других документов. Записи операций по поступлению и выбытию ценностей в книгу количественно-суммового учета ценностей производятся после каждого приема или отпуска с выведением остатка.
39-1. Уполномоченный орган или местный исполнительный орган в течение 2 (двух) рабочих дней со дня принятия ценностей на учет в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил, обеспечивают внесение на веб-портал реестра данных по ценностям: наименование, вид, проба, масса, количество.
Корректировка данных по ценностям на веб-портале реестра осуществляется уполномоченным органом или местными исполнительными органами на основании актов вскрытия посылок с ценностями, актов приема и сортировки, актов объединения ценностей в течение 2 (двух) рабочих дней со дня их получения от Центра.

Ескерту. 3-тарау 39-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Құндылықтарды түгендеуді Комитет кемінде жылына бір рет Қазақстан Республикасы Ұлттық Банктің келісімімен жүргізеді. Құндылықтар салынып қапталған орындарды бақылау өлшеуі кезінде осы Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес Ашу және бақылау өлшеуі актісімен рәсімделеді.
Құндылықтарға соңғы өлшеу жүргізгенде олардың сапасын, зергерлік қойылымдардың сипаттамасын тексеруге, сондай-ақ, оларды белгіленген құндылықтардың түріне жатқызуды анықтауға рұқсат етіледі.
Орталықта құндылықтарды рәсімдеу нәтижелері екі данада түгендеу актімен рәсімделеді. Ашу және бақылау өлшеуі актілері түгендеу актісіне қоса беріледі.
Осы Қағидаларға 11 қосымшаға сәйкес құндылықтарды ашу және бақылау салмақтау актісін ресімдей отырып және алдыңғы жапсырманы міндетті түрде сақтай отырып Орталыққа өзінің ішкі қағидаларына сәйкес құндылықтары бар орындарға дербес тексеру жүргізуге жол беріледі.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Құндылықтарды өткізу тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 27.12.2019 № 1430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Орталықтың өткізу және объектішілік режимі бойынша талаптар сақталған жағдайда Орталықтан құндылықтарды беру сатушының өкілдеріне сауда ұйымы өкілдерінің қатысуымен жүзеге асырылады.
Орталық құндылықтарды бергеннен кейін оларды сақтауды және өткізуді сауда ұйымы мемлекеттік сатып алу туралы шарттың (комиссияның) негізінде қамтамасыз етеді.
Құндылықтарды қабылдағаннан кейін сауда ұйымы құндылықтарды өткізу нүктесіне дейін қауіпсіз тасымалдауды қамтамасыз етеді.
Сақтауға берілген құндылықтар сатуға дейін бағалануы тиіс. Құндылықтарға бағалауды жүргізу кезінде сауда ұйымы бағалаушының кіруін қамтамасыз етеді. Оларға бағалауды жүргізу үшін бағалаушының құндылықтарды ашуы және қарауы уәкілетті орган және сауда ұйымдары өкілдерінің қатысуымен жүргізіледі, олардың нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалауды жүргізу үшін құндылықтарды ашу актісі жасалады.
Белгілі сауда маркаларына (брендтеріне) жататын құндылықтарды және мемлекеттік мұражайлар талап етпейтін тарихи, ғылыми, көркемдік немесе мәдени құндылықтарды қоспағанда, сатушы құндылықтарды сауда ұйымына сақтауға және сатуға беру осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қабылдап алу-беру актісіне қол қою арқылы мемлекеттік сатып алу туралы шартқа (комиссияға) сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 39-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Инвентаризация ценностей производится Комитетом не реже одного раза в год по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан. При проведении контрольного взвешивания упакованных мест с ценностями оформляется акт вскрытия и контрольного взвешивания ценностей по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
При проведении контрольного взвешивания ценностей допускается проверка их качества, характеристики ювелирных вставок, а также уточнение отнесения их к установленным видам ценностей.
Результаты инвентаризации ценностей в Центре оформляются актом инвентаризации в двух экземплярах. Акт вскрытия и контрольного взвешивания прикладывается к акту инвентаризации.
Допускается проведение проверок мест с ценностями Центром самостоятельно в соответствии с его внутренними правилами с оформлением акта вскрытия и контрольного взвешивания ценностей согласно приложению 11 к настоящим Правилам и обязательным сохранением предыдущего ярлыка.
Сноска. Пункт 40 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок реализации ценностей
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 27.12.2019 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Передача ценностей осуществляется от Центра представителям продавца с участием представителей торговой организации при соблюдении требований по пропускному и внутриобъектовому режиму Центра.
После выдачи ценностей Центром их хранение и реализация обеспечивается торговой организацией на основании договора о государственных закупках (комиссии).
После приема ценностей торговая организация обеспечивает безопасную транспортировку ценностей до точки реализации.
Переданные на хранение ценности до реализации подлежат оценке. При осуществлении оценки ценностей торговая организация обеспечивает доступ оценщику. Вскрытие и осмотр ценностей оценщиком для проведения их оценки осуществляется в присутствии представителей уполномоченного органа и торговой организации, по результатам которых составляется акт вскрытия ценностей для проведения оценки по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Передача продавцом ценностей торговой организации для хранения и реализации в соответствии с договором о государственных закупках (комиссии) осуществляется путем подписания акта приема-передачи ценностей по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам, за исключением ценностей, относящихся к известным торговым маркам (брендам), и исторических, научных, художественных или культурных ценностей, не востребованных государственными музеями.

Құндылықтардың бағалау құны айқындалғаннан кейін сатушы мен сауда ұйымы арасында осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік сатып алу туралы шартқа (комиссияға) комиссиялық тапсырмаға қол қойылады және сауда ұйымы құндылықтарды өткізу үшін алынған құндылықтардың алғашқы бағасынан 50 (елу) пайыз мөлшерінде комиссиялық тапсырманың орындалуын ақшалай қамтамасыз етуді мемлекеттік сатып алу туралы шартта (комиссияда) көрсетілген сатушының шотына енгізеді.
Осы Қағидалардың 41-1-тармағына сәйкес айқындалған комиссиялық тапсырмаға әрбір бұйымның бастапқы бағасын көрсете отырып, және тиісті бюджетке немесе Арнаулы мемлекеттік қорға аударуға жататын берілетін құндылықтардың тізімдемесі қоса беріледі.
Сауда ұйымы мемлекеттік сатып алу туралы шарттың (комиссияның) талаптары бойынша барлық міндеттерді орындағаннан кейін комиссиялық тапсырманың орындалуын ақшалай қамтамасыз ету сауда ұйымының банктік шотына қайтарылады.
Осы Қағидалардың 43-1-тармағында көзделген жағдайда сауда ұйымы төлеген комиссиялық тапсырманың орындалуын ақшалай қамтамасыз етуі құндылықтарды сатып алудан түсетін түсімдер есебіне есептеледі.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.03.2026 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41-1. Сатушы:
1) комиссия шешімінің негізінде құндылықтардың алғашқы бағасын анықтайды;
2) комиссия шешімінің негізінде құндылықтарды сатуға шығару мерзімдері мен ұзақтығын және құндылықтарды сатудан алып тастау күнін анықтайды;
3) сауда ұйымдарының құндылықтарды сату барысын бақылауды жүзеге асырады;
4) сауда ұйымдарымен есеп айырысуды жүзеге асырады;
5) құндылықтарды сату үшін қажетті басқа іс-шараларды өткізеді.
Ескерту. 4-тарау 41-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 28.02.2018 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41-2. Сауда ұйымы құндылықтарды сатуға шығару немесе сатудан алып тастау туралы хабарламаны бұқаралық ақпарат құралдарында немесе сауда ұйымының веб-сайтында қазақ және орыс тілдерінде жариялайды.
Хабарламада әрбір бұйымның атауы мен бағасы, өндіруші ел (егер мәлім болса), бағалы металдың түрі, саны, көздер саны және түрі (сипаттамалары), сынамасы, жалпы массасы көрсетіледі.
Ескерту. 4-тарау 41-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 28.02.2018 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

После определения оценочной стоимости ценностей между продавцом и торговой организацией подписывается комиссионное поручение к договору о государственных закупках (комиссии) по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам, и торговая организация вносит денежное обеспечение исполнения комиссионного поручения в размере 50 (пятидесяти) процентов от начальной цены полученных для реализации ценностей на счет продавца, указанный в договоре о государственных закупках (комиссии).
К комиссионному поручению прилагается опись передаваемых ценностей с указанием начальной цены каждого изделия, определенной в соответствии с пунктом 41-1 настоящих Правил и подлежащей перечислению в соответствующий бюджет или Специальный государственный фонд.
После исполнения всех обязанностей торговой организацией по условиям договора о государственных закупках (комиссии) денежное обеспечение исполнения комиссионного поручения возвращается на банковский счет торговой организации.
В случае, предусмотренном пунктом 43-1 настоящих Правил, денежное обеспечение исполнения комиссионного поручения, оплаченное торговой организацией, засчитывается в счет поступлений от выкупа ценностей.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра финансов РК от 10.03.2026 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41-1. Продавец:
1) устанавливает начальную цену ценностей на основании решения комиссии;
2) определяет сроки и длительность выставления ценностей на реализацию и дату снятия ценностей с реализации на основании решения комиссии;
3) осуществляет контроль за ходом реализации ценностей торговыми организациями;
4) осуществляет расчеты с торговыми организациями;
5) проводит другие мероприятия, необходимые для реализации ценностей.
Сноска. Правила дополнены пунктом 41-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 28.02.2018 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41-2. Извещение о выставлении ценностей на реализацию или снятии ценностей с реализации публикуется торговой организацией в средствах массовой информации или на веб-сайте торговой организации на казахском и русском языках.
В извещении указываются наименование и цена каждого изделия, страна производителя (если известно), вид драгоценного металла, количество, количество и вид (характеристики) вставок, проба, общая масса.
Сноска. Правила дополнены пунктом 41-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 28.02.2018 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

41-3. Өткізу үшін құндылықтарды сараптау және (немесе) таңбалау мынадай:
атаулы белгінің бедері, сондай-ақ "Уәкілетті ұйымдарда міндетті түрде сынамалануға және таңбалануға жатпайтын Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген және (немесе) өткізілетін зергерлік және басқа да бұйымдарды айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 20 маусымдағы № 454 бұйрығымен айқындалған (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32861 болып тіркелген) уәкілетті ұйымдарда міндетті түрде сынауға және таңбалауға жатпайтын, Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген және (немесе) өткізілетін зергерлік және басқа да бұйымдарды қоспағанда, өндіріс субъектісі қойған сынама таңбасы жоқ;
сотқа дейінгі іс жүргізу және сот талқылауы сатыларында сараптама жүргізілмеген жағдайларда жүргізіледі.
Өткізу үшін құндылықтарды сараптау және (немесе) таңбалау уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган уәкілетті ұйыммен жасасқан мемлекеттік сатып алу туралы шарттың негізінде "Асыл тастарға, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік және басқа да бұйымдарға сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 28 сәуірдегі № 401 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13760 болып тіркелген) Асыл тастарға, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік және басқа да бұйымдарға сараптама жүргізу қағидаларында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тарау 41-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Мемлекеттік сатып алу туралы шарт (комиссия) бойынша құндылықтарды сату ашық сауда-саттыққа құндылықтарды шығару арқылы сауда ұйымдарымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Құнын анықтағаннан кейін сатушы күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде әрбір бұйымның атауын, шығарған елін (егер белгілі болса), бағалы металдың түрін, санын, ендірме санын, сынамасын/құрамын, жалпы, лигатуралық және химиялық таза салмағын (оларды есептеу мүмкіндігі кезінде), ендірме сипаттамасын көрсете отырып, өткізілетін құндылықтар туралы ақпаратты тізілім веб-порталына енгізуді қамтамасыз етеді.

41-3. Экспертиза и (или) клеймение ценностей для реализации проводится в случаях:
отсутствия пробирного клейма, а также оттиска именника, проставляемого субъектом производства, на ценностях, за исключением ювелирных и других изделий, произведенных и (или) реализуемых на территории Республики Казахстан, не подлежащих обязательному опробованию и клеймению в уполномоченных организациях, определенных приказом Министра индустрии и и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 20 июня 2023 года № 454 "Об определении ювелирных и других изделий, произведенных и (или) реализуемых на территории Республики Казахстан, не подлежащих обязательному опробованию и клеймению в уполномоченных организациях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32861);
не проведения экспертизы на стадиях досудебного производства и судебного разбирательства.
Экспертиза и (или) клеймение ценностей для реализации осуществляются в порядке, установленном Правилами проведения экспертизы драгоценных камней, ювелирных и других изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 апреля 2016 года № 401 "Об утверждении Правил проведения экспертизы драгоценных камней, ювелирных и других изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13760), на основании договора о государственных закупках, заключенного уполномоченным органом или местным исполнительным органом с уполномоченной организацией.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 41-3 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Реализация ценностей по договору о государственных закупках (комиссии) осуществляется торговой организацией путем выставления ценностей на открытую продажу.
Сноска. Пункт 42 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. После определения стоимости продавец в течение 5 (пяти) календарных дней обеспечивает внесение информации о реализуемых ценностях с указанием наименования каждого изделия, страны производителя (если известно), вида драгоценного металла, количества, количества вставок, пробы/содержания, общей, лигатурной и химически чистой массы (при возможности их расчета), характеристики вставок на веб-портал реестра.

Сауда ұйымы құндылықтарды осы Қағидалардың 41-1-тармағына сәйкес айқындалған әрбір бұйымның бастапқы бағасын көрсете отырып, сатушыдан берілетін құндылықтар тізімдемесімен қоса комиссиялық тапсырманы алған күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей ашық сату арқылы сатуға шығарады.
Сауда ұйымы барлық тілек білдірушілерге құндылықтарды көруге еркін қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
Құндылықтардың құнын сатушының хабарламасында көрсетілген олардың алғашқы бағасынан төмен сатуға жол берілмейді.
Сауда ұйымы алған құндылықтарды өткізуден түскен сомаларды олар өткізілгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік сатып алу туралы шартта көрсетілген деректемелер бойынша аударылуға жатады.
Сауда ұйымы сатушыға мемлекеттік сатып алу туралы шартқа (комиссияға) сәйкес құндылықтарды сату барысы туралы ай сайынғы есепті ұсынады.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.03.2026 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43-1. Мемлекеттік сатып алу туралы шарттың (комиссияның) қолданылу мерзімі өткеннен кейін сатылмаған құндылықтар қалған жағдайда, сауда ұйымы құндылықтарды құнның қайсысы барынша жоғары болуына байланысты олардың алғашқы бағасы бойынша не құндылықтардағы бағалы металдардың химиялық таза массасының құны бойынша LBMA орташа өлшенген бағасы және сатып алу күнінің алдындағы жұмыс күніне ұлттық валютаның АҚШ долларына ресми бағамы бойынша сатып алады.
Ескерту. 43-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 27.12.2019 № 1430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43-2. Белгілі сауда белгілеріне (брендтеріне) жататын құндылықтарды және мемлекеттік мұражайлар талап етпейтін тарихи, ғылыми, көркемдік немесе мәдени құндылықтарды сатушы аукциондық сауда-саттықта Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 227 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 10813) Мүлікті тәркілеу бөлігінде қылмыстық іс бойынша сот үкімі негізінде не мүлікті мемлекетке беру туралы шешім негізінде тыйым салынған мүлікті өткізу немесе пайдалану қағидаларында белгіленген тәртіппен өткізеді.

Торговая организация выставляет ценности на реализацию путем открытой продажи не позднее 5 (пяти) календарных дней со дня получения от продавца комиссионного поручения с описью передаваемых ценностей с указанием начальной цены каждого изделия, определенной в соответствии с пунктом 41-1 настоящих Правил.
Торговая организация обеспечивает свободный доступ к осмотру ценностей всем желающим.
Не допускается снижение стоимости ценностей ниже их начальной цены, указанной в уведомлении продавца.
Суммы от реализации ценностей, полученные торговой организацией, подлежат перечислению по реквизитам, указанным в договоре о государственных закупках (комиссии), в течение 3 (трех) рабочих дней после их реализации.
Торговая организация предоставляет продавцу ежемесячный отчет о ходе реализации ценностей в соответствии с договором о государственных закупках (комиссии).
Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа Министра финансов РК от 10.03.2026 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43-1. В случае, если по истечении срока действия договора о государственных закупках (комиссии) остались нереализованные ценности, торговая организация выкупает ценности по их начальной цене либо по стоимости химически чистой массы драгоценных металлов, содержащихся в ценностях, по средневзвешенной цене LBMA и официальному курсу национальной валюты к доллару США на рабочий день, предшествующий дню выкупа, в зависимости от того, какая из них будет наибольшей.
Сноска. Правила дополнены пунктом 43-1 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 27.12.2019 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43-2. Ценности, относящиеся к известным торговым маркам (брендам), и исторические, научные, художественные или культурные ценности, невостребованные государственными музеями, реализуются продавцом на аукционных торгах в порядке, установленном Правилами реализации или использования имущества, арестованного на основании приговора суда по уголовному делу в части конфискации имущества либо на основании решения о передаче имущества государству, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 227 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10813).

Ескерту. 4-тарау 43-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Мемлекеттік сатып алу туралы шартты (комиссия) жасау үшін сауда ұйымын анықтауды сатушы мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
Сақтау мен сату туралы мемлекеттік сатып алу туралы шарт (комиссия) тараптардың іс-әрекеттерін, құндылықтарды сақтау және сату талаптарын, сатып алушыға меншік құқығы өткенге дейін құндылықтардың сақталуы мен мәліметтердің дұрыстығына жауапкершілікті және өзге де ережелерді қарастырады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 44-тармақтың бірінші бөлігіне өзгеріс орыс тілінде енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Қаржы министрінің 10.03.2026 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
45. Алынып тасталған зергерлік қосымшаларды (зергерлік асыл тастардан басқа), сондай-ақ бағалы металдары бар бұйымдарды және бағалы металдары жоқ қалдықтарды өткізу немесе жою туралы шешімді уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган қабылдайды.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.02.2018 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Құндылықтарды өткізуден түскен қаражат тиісті бюджеттің немесе Арнаулы мемлекеттік қордың кірісіне аударылады.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.03.2026 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жекелеген негіздер бойынша
мемлекет меншігіне
айналдырылған (түскен) бағалы
металдарды, асыл тастарды және
олардан жасалған бұйымдарды
тасымалдау, қабылдау, есепке
алу, бағалау, сақтау және өткізу
ережелеріне 1-қосымша
нысан
№ ____ құндылықтардың тізімдеме актісі
_______________________________________________________
(республикалық немесе коммуналдық меншік екенін көрсету)
_____________________________________________________________________
(коммуналдық меншіктегі аудан немесе облыстық маңызы бар қаланы көрсету)

Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 43-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Определение торговой организации для заключения с ней договора о государственных закупках (комиссии) осуществляется продавцом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Договор о государственных закупках (комиссии) на хранение и реализацию предусматривает действия сторон, условия хранения и реализации ценностей, ответственность за сохранность ценностей и достоверность сведений до перехода прав собственности к покупателю и иные положения.
Сноска. Пункт 44 – в редакции приказа Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 10.03.2026 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Решение о реализации или утилизации выкрепленных ювелирных вставок (кроме драгоценных ювелирных камней), а также изделий, содержащих драгоценные металлы и отходов, несодержащих драгоценные металлы, принимается уполномоченным органом или местным исполнительным органом.
Сноска. Пункт 45 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.02.2018 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Средства, полученные от реализации ценностей, зачисляются в доход соответствующего бюджета или Специальный государственный фонд.
Сноска. Пункт 46 – в редакции приказа Министра финансов РК от 10.03.2026 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам транспортировки,
приема, учета, оценки, хранения
и реализации драгоценных
металлов, драгоценных камней и
изделий из них, обращенных
(поступивших) в собственность
государства по отдельным
основаниям
форма
Акт описи ценностей № ___
_____________________________________________________
(указать республиканская или коммунальная собственность)
_______________________________________________________________________
(указать район или город областного значения при коммунальной собственности)

925
Жасыл түсті тастары бар күміс сақина
1
2,42
925
Жасыл түсті тастары бар күміс аспа
1
3,00
925
Барлығы әрбір сотталған адам бойынша
Жиыны
Ескерту: нысан мысал ретінде толтырылды
Комитеттің аумақтық бөлімшесінің басшысы
лауазымы _____________________ тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Жекелеген негіздер бойынша
мемлекет меншігіне
айналдырылған (түскен) бағалы
металдарды, асыл тастарды және
олардан жасалған бұйымдарды
тасымалдау, қабылдау, есепке
алу, бағалау, сақтау және өткізу
ережелеріне 2-қосымша
нысан
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" республикалық мемлекеттік мекемесінің Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиалы)
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 27.12.2019 № 1430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№____ дана
БЕКІТЕМІН
Директор (Директордың орынбасары)
____________ < аты мен әкесі
атының бас әріптері, тегі >
"__" ____________ 20___ жыл
№____ құндылықтар салынған жөнелтілімдерді (қаптарды) алдын ала қабылдаудың актісі
Иесі: <клиенттің атауы>
Жіберуші: <жіберушінің атауы>
Жолдамалар мына құжаттар бойынша қабылданған*: <құжаттың атауы> №<нөмірі><күні>
____________________________________________________________________
* - Жөнелтілім арнайы байланыс қызметінің өкілімен тапсырған кезде тізілімнің нөмірі мен күні, сондай-ақ оның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) көрсетіледі.
Нақты қабылданды:
Жөнелтілім нөмірі
Ілеспе құжаттардың деректері бойынша бағалау құны, теңге (мәлімет бар болғанда толтырылады)
Ілеспе құжаттар
атауы
парақтардың саны/нөмірі, күні
<санмен> (<жазумен>)
Қаптау түрі
Саны
Бедерлерін сипаттау
Саны
Қабылдағандар:
Материалдық жауапты тұлға ___________ < аты мен әкесі атының бас әріптері, тегі>
Материалдық жауапты тұлға ___________ < аты мен әкесі атының бас әріптері, тегі >
Тапсырған:
<лауазымы> ______________ < аты мен әкесі атының бас әріптері, тегі >
Акт екі данада жасалды: бірінші данасы Орталықта қалады, екінші данасы уәкілетті органға жолданады, көшірменің бір данасы Орталықтың бухгалтерлік қызметіне жолданады.
Есептік № <есепке алу нөмірі ><күні>
Орындаушы: < аты мен әкесі атының бас әріптері, тегі >
Жекелеген негіздер бойынша
мемлекет меншігіне
айналдырылған (түскен) бағалы
металдарды, асыл тастарды және
олардан жасалған бұйымдарды
тасымалдау, қабылдау,
есепке алу, бағалау, сақтау және
өткізу қағидасына
3-қосымша
нысан
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" республикалық мемлекеттік мекемесінің Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиалы)

925
Кольцо серебряное с камнями зеленого цвета
1
2,42
925
Подвеска серебряная с камнями зеленого цвета
1
3,00
925
Итого по каждому лицу осужденному
Итого
Примечание: форма заполнена в качестве примера
Руководитель территориального подразделения Комитета
должность _____________________ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 2
к Правилам транспортировки,
приема, учета, оценки, хранения
и реализации драгоценных
металлов, драгоценных камней и
изделий из них, обращенных
(поступивших) в собственность
государства по отдельным
основаниям
форма
Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал)
республиканского государственного учреждения
"Национальный Банк Республики Казахстан"
Экземпляр №___
УТВЕРЖДАЮ
Директор (Заместитель директора)
_____________ <инициалы фамилия>
"__" ______________20__ года
Акт предварительного приема посылок (мешков) с ценностями №______
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 27.12.2019 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Владелец: <наименование клиента>
Отправитель: <наименование отправителя>
Посылки приняты по документам*: <наименование документа> №<номер> от <дата>
_______________________________________________________________________________________
* - При сдаче посылки в Центр представителем службы спецсвязи указывается номер и дата реестра, а также его фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Фактически принято:
Номер посылки
Оценочная стоимость по данным сопроводительных документов, тенге
(заполняется при наличии данных)
Сопроводительные документы
наименование
количество листов / номер, дата
<цифрами> (<прописью>)
Вид упаковки
Количество
Описание оттисков
Количество
Приняли:
Материально-ответственное лицо _________________ <инициалы фамилия>
Материально-ответственное лицо _________________ <инициалы фамилия>
Сдал:
<должность>___________________________________<инициалы фамилия>
Акт составлен в двух экземплярах: первый экземпляр остается в Центре, второй экземпляр направляется уполномоченному органу, копия одного экземпляра направляется в бухгалтерскую службу Центра.
Учетный № <учетный номер> от <дата>
Исполнитель: <инициалы фамилия>
Приложение 3
к Правилам транспортировки, приема,
учета, оценки, хранения и реализации
драгоценных металлов, драгоценных
камней и изделий из них, обращенных
(поступивших) в собственность
государства по отдельным основаниям
форма
Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал) республиканского государственного учреждения "Национальный Банк Республики Казахстан"
Экземпляр №___
УТВЕРЖДАЮ
Директор
(Заместитель директора)
_______________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"__" ___________ 20__ года
Акт вскрытия посылок с ценностями №____

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№______дана
БЕКІТЕМІН
Директор (Директордың
орынбасары)
______тегі, аты, әкесі аты
(ол болған жағдайда)
"__"___________ 20___ жыл
№____ қабылдау және сұрыптау актісі
Иесі: Клиенттің атауы
Дана Парақтар Парақ
Алдын ала қабылдау актісі күні нөмірі
Тапсырушы:
Жөнелтілімнің нөмірі:
Жеткізушінің деректері бойынша бағалау құны (мәлімет бар болғанда): санмен (жазумен)
Жөнелтілім күні № нөмірі өкім бойынша ашылды.
Иесінің мекенжайы:
Ілеспе құжаттар бойынша көрсетілгені
Қабылдау және сұрыптау кезінде бар болғаны
Ілеспе құжаттың атауы, № мен күні
Саны, дана/ жиынтық
Жалпы массасы, грамм
Сынамасы
Құндылықтың сипаттамасы
Саны, дана
Қоспалар саны, дана
Сынама/ құрамы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Қабылдау және сұрыптау кезінде бар болғаны
Айырмашылықтар (+) -
Орталықтың есеп шотының нөмірі
Масса
жалпы, грамм/карат
бағаны кеміту грамм/карат
лигатуралық, грамм
химиялық, таза, грамм
Саны, дана
Массасы, грамм
10
11
12
13
14
15
16
Жөнелтілім бойынша барлығы:
Оның ішінде сынамалары бойынша
Шот бойынша барлығы:
есептің атауы шоты бойынша жиыны
Біріктірілгенге дейінгі есептің атауы шоты бойынша барлығы
Біріктірілгеннен кейінгі есептің атауы шоты бойынша жиыны
Жолдамалар бойынша барлығы:
комиссияның қорытындысы
Құндылықтар оларға сынамалар қойылып диагностикадан өткізіліп қабылданды:
Сарапшы тегі, аты, әкесі аты (ол болған жағдайда)
Бақылаушы тегі, аты, әкесі аты (ол болған жағдайда)
Тастардың сапасы, массасы және есебі бойынша қабылданғанын растаймын:
лауазымы тегі, аты, әкесі аты (ол болған жағдайда)
Нәтижелер жазылған актіде құндылықтардың тапталған өнімдерін растаймыз:
лауазымы тегі, аты, әкесі аты (ол болған жағдайда)
лауазымы тегі, аты, әкесі аты (ол болған жағдайда)
Акт 2 (екі) данада жасалды: бірінші данасы Орталықта қалады, екінші данасы уәкілетті органға жолданады, көшірменің бір данасы Орталықтың бухгалтерлік қызметіне жолданады.
Есептік № есепке алу нөмірі күні
Орындаушы: тегі, аты, әкесі аты (ол болған жағдайда)
Жекелеген негіздер бойынша
мемлекет меншігіне
айналдырылған (түскен) бағалы
металдарды, асыл тастарды және
олардан жасалған бұйымдарды
тасымалдау, қабылдау, есепке
алу, бағалау, сақтау және өткізу
ережелеріне 5-қосымша
Нысан
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі" республикалық мемлекеттік мекемесінің Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиал)

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Владелец: наименование клиента
Экземпляр листов лист
Акт предварительного приема № номер от дата
Сдатчик:
Номер посылки:
Оценочная стоимость по данным поставщика (при наличии данных):
цифрами (прописью)
Посылка вскрыта по распоряжению: № номер от дата
Адрес владельца:
Значится по сопроводительным документам
При приеме и сортировке оказалось
Наименование № и дата сопроводительного документа
Количество, штук/пар/ комплект
Масса общая, грамм
Проба
Описание ценности
Количество, штук
Количество вставок, штук
Проба/ содержание
Масса
общая, грамм/ карат
скидка, грамм/ карат
лигатурная, грамм
химически чистая, грамм
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Продолжение таблицы
Расхождения (+) -
Номер лицевого счета Центра
Количество, штук
Масса, грамм
14
15
16
Всего по посылке:
в том числе по пробам:
Всего по счету:
Итого по счету наименование счета
Всего по счету наименование счета до объединения:
Итого по счету наименование счета после объединения:
Всего по посылке:
заключение комиссии
Ценности приняты с апробированием и диагностикой:
эксперт фамилия, имя, отчество (при его наличии)
контролер фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Прием по качеству, массе камней и счетам подтверждаю:
Должность фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Указанные в акте результаты разработки ценностей подтверждаем:
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии)
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Акт составлен в 2 (двух) экземплярах: первый экземпляр остается в Центре,
второй экземпляр направляется уполномоченному органу, копия одного
экземпляра направляется в бухгалтерскую службу Центра.
Учетный № учетный номер от дата
Исполнитель: фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 5
к Правилам транспортировки, приема, учета, оценки, хранения и реализации драгоценных металлов, драгоценных камней и изделий из них, обращенных (поступивших) в собственность
государства по отдельным основаниям

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.02.2018 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Парақтар                                           Парақ
Бағалы металдар қорытпадағының және гигроскопиялық материалдармен
құндылықтардың массаны есеп карточкасы
р/с
Құндылықтардың атауы
Актінің № және күні
Металдың түрі
Пробасы, мөлшері, %
Саны, дана
Есепке алынған жалпы масса, грамм
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны
Бақылау – өлшеуде жалпы масса, грамм
Массаның айырмасы, грамм
Бақылау – өлшеудің себебі
Орындаушы
Қолы
8
9
10
11
12
Жекелеген негіздер бойынша
мемлекет меншігіне
айналдырылған (түскен) бағалы
металдарды, асыл тастарды және
олардан жасалған бұйымдарды
тасымалдау, қабылдау, есепке
алу, бағалау, сақтау және
өткізу қағидасына
6-қосымша
нысан
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" республикалық мемлекеттік мекемесінің Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиалы)

Сноска. Приложение 5 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.02.2018 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал)
республиканского государственного учреждения
"Национальный Банк Республики Казахстан"
Листов Лист
Карточка учета массы
самородков драгоценных металлов и ценностей
с гигроскопическими материалами
№ п/п
Наименование ценностей
№ и дата акта
Вид металла
Проба/содержание, %
Количество, штук
Общая масса принятая к учету, грамм
1
2
3
4
5
6
7
Итого
Общая масса при перевзвешивании, грамм
Разница в массе, грамм
Причина перевзвешивания
Исполнитель
Роспись
8
9
10
11
12
Приложение 6
к Правилам транспортировки,
приема, учета, оценки, хранения
и реализации драгоценных металлов,
драгоценных камней и изделий
из них, обращенных (поступивших)
в собственность государства
по отдельным основаниям
Форма
Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал) республиканского
государственного учреждения "Национальный Банк Республики Казахстан"
Экземпляр №___
УТВЕРЖДАЮ
Директор
(Заместитель директора)
______________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"__" ___________ 20__ года
Акт объединения ценностей №____

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.04.2025 № 212 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№______дана
БЕКІТЕМІН
Директор (Директордың
орынбасары)
______тегі, аты, әкесі аты
(ол болған жағдайда)
"__"___________ 20___ жыл
№______ құндылықтарды біріктіру актісі
Иесі: клиенттің атауы
Құндылықтардың атауы: есеп шоттың атауы
Жалпы массасы, грамм жалпы массасы, грамм
Саны, дана: саны, дана
Саны, орындар: саны, орындар
Актілер: құжаттың атауы № нөмірі күні
№ нөмірі күні өкімі бойынша ашылады
Акт бойынша саналды
Ашу кезінде бар болғаны
актілердің нөмірі, күні
Массасы
сынама/ құрамы
саны, дана
жалпы массасы, грамм/карат
саны, дана
Айырмашылығы
жалпы, грамм/карат
бағаны кеміту, грамм/карат
лигатурлық, грамм
химиялық таза, грамм
массадағы, грамм
санындағы, дана
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
есеп атауы
есеп атауы
Бағасы
Сомасы
сынама сынама (құрамы)
сынама сынама
жалпы массасы, грамм/карат
саны, дана
оның ішінде:
жалпы массасы, грамм/карат
саны, дана
оның ішінде:
атауы
жалпы массасы, грамм/карат
саны, дана
атауы
жалпы массасы, грамм/карат
саны, дана
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
Актілер бойынша біріктіру нәтижесінде: құжаттың атауы күні № нөмірі
Қалыптастырылды:
Саны, орын саны, орын
Шот бойынша: шоттың атауы
орын № орын нөмірі
орын № орын нөмірі
Сынама:
сынама
сынама
Саны, дана
саны
саны
Жалпы массасы, грамм
жалпы массасы, грамм
жалпы массасы, грамм
Бағаны кеміткендегі массасы, грамм/карат
бағаны кеміткендегі массасы, грамм/карат
бағаны кеміткендегі массасы, грамм/карат
Лигатуралық массасы, грамм
лигатуралық массасы, грамм
лигатуралық массасы, грамм
Химиялық таза массасы, грамм
химиялық таза массасы, грамм
химиялық таза массасы, грамм
Шот бойынша шоттың атауы
Сынама:
Саны, дана
орын № орын нөмірі
сынама
саны
жалпы массасы, грамм/карат
бағаны кеміткендегі массасы, грамм/карат
орын № орын нөмірі
сынама
саны
Жалпы массасы, грамм/карат
Бағаны кеміткендегі массасы, грамм/карат
Лигатуралық массасы, грамм
Химиялық таза массасы, грамм
Лигатуралық массасы, грамм
Химиялық таза массасы, грамм
Жалпы массасы, грамм/карат
Бағаны кеміткендегі массасы, грамм/карат
Лигатуралық массасы, грамм
Химиялық таза массасы, грамм
Біріктірілгенге дейін "Алтын сынық" есеп бойынша:
Сынама:
Саны, дана
Жалпы массасы, грамм
Бағаны кеміткендегі массасы, грамм/карат
Лигатуралық массасы, грамм
Химиялық таза массасы, грамм
Лигатуралық массасы, грамм
Химиялық таза массасы, грамм
Есептелмейтін қалдықтар (қалдықтарды сипаттау), грамм
Біріктірілгеннен кейін есепке алынатын айырмашылықты есептеу:
Есептің атауы есеп бойынша:
Сынама:
сынама біріктірілгенге дейін
Айырмашылық
Біріктірілгеннен кейін
Саны, дана
саны
саны
саны
Жалпы массасы, грамм
жалпы массасы, грамм
жалпы массасы, грамм
жалпы массасы, грамм
Бағаны кеміткендегі массасы, грамм/карат
бағаны кеміткендегі массасы, грамм/карат
бағаны кеміткендегі массасы, грамм/карат
бағаны кеміткендегі массасы, грамм/карат
Лигатуралық массасы, грамм
лигатуралық массасы, грамм
лигатуралық массасы, грамм
лигатуралық массасы, грамм
Химиялық таза массасы, грамм
химиялық таза массасы, грамм
химиялық таза массасы, грамм
химиялық таза массасы, грамм
Біріктірілгеннен кейін "Алтын сынық" есеп бойынша:
Сынама:
сынама біріктірілгенге дейін
Айырмашылық
Біріктірілгеннен кейін
Жалпы массасы, грамм
жалпы массасы, грамм
жалпы массасы, грамм
жалпы массасы, грамм
Жалпы массасы, грамм
жалпы массасы, грамм
бағаны кеміткендегі массасы, грамм/карат
бағаны кеміткендегі массасы, грамм/карат
Лигатуралық массасы, грамм
лигатуралық массасы, грамм
лигатуралық массасы, грамм
лигатуралық массасы, грамм
Химиялық таза массасы, грамм
химиялық таза массасы, грамм
химиялық таза массасы, грамм
химиялық таза массасы, грамм
Есептелмейтін қалдықтар (қалдықтарды сипаттау)
Жалпы массасы, грамм
Біріктірілгенге дейін жалпы массасы, грамм
Айырмашылық жалпы массасы, грамм
Біріктірілгеннен кейін жалпы массасы, грамм
Біріктірілгеннен кейін барлығы:
Біріктірілгенге дейін
Айырмашықы
Біріктірілгеннен кейін
Саны, дана
саны
саны
саны
Жалпы массасы, грамм
жалпы массасы, грамм
жалпы массасы, грамм
жалпы массасы, грамм
Бағаны кеміткендегі массасы, грамм/карат
бағаны кеміткендегі массасы, грамм/карат
бағаны кеміткендегі массасы, грамм/карат
бағаны кеміткендегі массасы, грамм/карат
Лигатуралық массасы, грамм
лигатуралық массасы, грамм
лигатуралық массасы, грамм
лигатуралық массасы, грамм
Химиялық таза массасы, грамм
химиялық таза массасы, грамм
химиялық таза массасы, грамм
химиялық таза массасы, грамм
Комиссияның қорытындысы
Сарапшысы
тегі, аты, әкесі аты (ол болған жағдайда)
Бақылаушы
тегі, аты, әкесі аты (ол болған жағдайда)
Тастардың сапасы, массасы және шоттары бойынша қабылданғанын растаймын:
лауазымы
тегі, аты, әкесі аты (ол болған жағдайда)
Актіде көрсетілген құныдылықтарды өңдеу нәтижелерін растаймыз:
лауазымы тегі, аты, әкесі аты (ол болған жағдайда)
лауазымы тегі, аты, әкесі аты (ол болған жағдайда)
Акт 2 (екі) данада жасалды: бірінші данасы Орталықта қалады, екінші данасы уәкілетті органға жолданады.
Есептік № есепке алу нөмірі күні
Орындаушы: тегі, аты, әкесі аты (ол болған жағдайда)
Жекелеген негіздер бойынша
мемлекет меншігіне
айналдырылған (түскен) бағалы
металдарды, асыл тастарды және
олардан жасалған бұйымдарды
тасымалдау, қабылдау, есепке
алу, бағалау, сақтау және өткізу
ережелеріне 7-қосымша
нысан
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" республикалық мемлекеттік мекемесінің Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиалы)

Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра финансов РК от 30.04.2025 № 212 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Владелец: наименование клиента
Наименование ценностей: наименование счета
Общая масса, грамм: общая масса, грамм
Количество, штук: количество, штук
Количество, мест: количество, мест
Акты: наименование документа № номер от дата
Вскрыто по распоряжению № номер от дата
Числится по акту
При вскрытии оказалось
Номер актов, дата
Масса
Проба/ содержание
Количество, штук
Масса общая, грамм/карат
Количество, штук
Разница в
масса общая, грамм/карат
скидка, грамм/карат
лигатурная, грамм
химически чистая, грамм
массе, грамм
количестве, штук
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Продолжение таблицы
наименование счета
наименование счета
Цена
Сумма
проба проба (содержание)
проба проба (содержание)
масса общая, грамм/карат
количество, штук
в том числе:
масса общая, грамм/карат
количество, штук
в том числе:
наименование
масса общая, грамм/карат
количество, штук
наименование
масса общая, грамм/карат
количество, штук
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
В результате объединения по актам: наименование документа № номер от дата
Сформировано:
Количество, мест: количество, мест
По счету: наименование счета
место № номер места
место № номер места
Проба:
проба
проба
Количество, штук
количество
количество
Масса общая, грамм
масса общая, грамм
масса общая, грамм
Масса скидки, грамм/карат
масса скидки, грамм/карат
масса скидки, грамм/карат
Масса лигатурная, грамм
масса лигатурная, грамм
масса лигатурная, грамм
Масса химически чистая, грамм
масса химически чистая, грамм
масса химически чистая, грамм
По счету наименование счета
Проба:
Количество, штук
место № номер места
проба
количество
масса общая, грамм/карат
масса скидки, грамм/карат
место № номер места
проба
количество
Масса общая, грамм/карат
Масса скидки, грамм/карат
Масса лигатурная, грамм
Масса химически чистая, грамм
Масса лигатурная, грамм
Масса химически чистая, грамм
Масса общая, грамм/карат
Масса скидки, грамм/карат
Масса лигатурная, грамм
Масса химически чистая, грамм
По счету "Золото лом" до объединения:
Проба:
Количество, штук
Масса общая, грамм
Масса скидки, грамм/карат
Масса лигатурная, грамм
Масса химически чистая, грамм
Масса лигатурная, грамм
Масса химически чистая, грамм
Отходы неучитываемые (описание отходов), грамм
Расчет разницы, принимаемой к учету, после объединения:
По счету наименование счета:
Проба:
проба До объединения
Разница
После объединения
Количество, штук
количество
количество
количество
Масса общая, грамм
масса общая, грамм
масса общая, грамм
масса общая, грамм
Масса скидки, грамм/карат
масса скидки, грамм/карат
масса скидки, грамм/карат
масса скидки, грамм/карат
Масса лигатурная, грамм
масса лигатурная, грамм
масса лигатурная, грамм
масса лигатурная, грамм
Масса химически чистая, грамм
масса химически чистая, грамм
масса химически чистая, грамм
масса химически чистая, грамм
По счету "Золото лом" после объединения:
Проба:
проба до объединения
Разница
После объединения
Масса общая, грамм
масса общая, грамм
масса общая, грамм
масса общая, грамм
Масса общая, грамм
масса общая, грамм
масса скидки, грамм/карат
масса скидки, грамм/карат
Масса лигатурная, грамм
масса лигатурная, грамм
масса лигатурная, грамм
масса лигатурная, грамм
Масса химически чистая, грамм
масса химически чистая, грамм
масса химически чистая, грамм
масса химически чистая, грамм
Отходы неучитываемые (описание отходов)
Масса общая, грамм
до объединения масса общая, грамм
Разница масса общая, грамм
После объединения масса общая, грамм
Всего после объединения:
До объединения
Разница
После объединения
Количество, штук
количество
количество
количество
Масса общая, грамм
масса общая, грамм
масса общая, грамм
масса общая, грамм
Масса скидки, грамм/карат
масса скидки, грамм/карат
масса скидки, грамм/карат
масса скидки, грамм/карат
Масса лигатурная, грамм
масса лигатурная, грамм
масса лигатурная, грамм
масса лигатурная, грамм
Масса химически чистая, грамм
масса химически чистая, грамм
масса химически чистая, грамм
масса химически чистая, грамм
3аключение комиссии
Эксперт
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Контролер
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Прием по качеству, массе камней и счетам подтверждаю:
должность
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Указанные в акте результаты разработки ценностей подтверждаем:
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии)
должность фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Акт составлен в 2 (двух) экземплярах: первый экземпляр остается в Центре,
второй экземпляр направляется уполномоченному органу.
Учетный № Учетный номер от Дата
Исполнитель: фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 7
к Правилам транспортировки,
приема, учета, оценки, хранения
и реализации драгоценных
металлов, драгоценных камней и
изделий из них, обращенных
(поступивших) в собственность
государства по отдельным
основаниям
форма
Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал) республиканского государственного учреждения
"Национальный Банк Республики Казахстан"
Экземпляр №___
УТВЕРЖДАЮ
Директор (Заместитель директора)
_____________ <инициалы фамилия>
"__" ___________ 20__ года
Акт выдачи ценностей №_____

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 27.12.2019 № 1430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№______дана
БЕКІТЕМІН
Директор (Директордың орынбасары)
______< аты мен әкесі атының бас әріптері, тегі >
"__"___________ 20___ жыл
№____ құндылықтарды берудің актісі
Құндылықтардың атауы: <есептің атауы>
Иесі: <клиенттің атауы>
Беру үшін негіз: <құжаттың атауы> <күні>№<құжаттың нөмірі>
Іс жүзінде берілгені:
Саны, дана/орын:
<санмен> <жазумен>
Жалпы/лигатуралық массасы, грамм
<санмен> <жазумен>
Лигатуралық массасы, унция:
<санмен> <жазумен>
Химиялық таза массасы, грамм
<санмен> <жазумен>
Химиялық таза массасы, унция:
<санмен> <жазумен>
Қаптау түрі
Саны
Бедерлерін сипаттау
Саны
Иесінің өкілі: <аты, әкесінің аты, тегі (ол бар болса)>
Құндылықтарды алу кезінде <күні> № <нөмірі> сенімхат көрсетілді
Берілген құндылықтар клиенттің <клиенттің атауы> <шоттың атауы> шотынан есептен
шығарылды.
<Құжаттың атауы> <күні> № <құжаттың нөмірі> құжаты бойынша қалдық мынаны құрайды:
Саны:
Жалпы массасы/лигатурлық, грамм:
Химиялық таза массасы, грамм:
<санмен>
<санмен>
<санмен>
Бергендер:
Құндылықтармен жұмыс жөніндегі
бөлімшенің материалдық жауапты тұлғасы __________ < аты мен әкесі атының бас әріптері, тегі >
Құндылықтарды сақтауды бақылау жөніндегі
бөлімшенің материалдық жауапты тұлғасы __________ < аты мен әкесі атының бас әріптері, тегі >
Қабылдаған:
Иесінің өкілі ___________ < аты мен әкесі атының бас әріптері, тегі >
Акт екі данада жасалды: бірінші данасы Орталықта қалады, екінші данасы уәкілетті органға жолданады, көшірменің бір данасы Орталықтың бухгалтерлік қызметіне жолданады.
Есептік № <есептік нөмір> <күні>
Орындаушы: < аты мен әкесі атының бас әріптері, тегі >
Жекелеген негіздер бойынша
мемлекет меншігіне
айналдырылған (түскен) бағалы
металдарды, асыл тастарды және
олардан жасалған бұйымдарды
тасымалдау, қабылдау, есепке
алу, бағалау, сақтау және өткізу
ережелеріне 8-қосымша
нысан
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" республикалық мемлекеттік мекемесінің Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиалы)
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 27.12.2019 № 1430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№______дана
БЕКІТЕМІН
Директор (Директордың орынбасары)
______< аты мен әкесі атының бас әріптері, тегі >
"__"___________ 20___ жыл
№____ құндылықтарды ашу және бөлу актісі
Құндылықтардың атауы: <есептің атауы> сынама <сынама>
Иесі: <иесінің атауы>
Ашу және бөлу үшін негіз: <күні> №<өкімнің нөмірі>
<Құжаттың атауы> <күні>№<құжаттың нөмірі> құжаттары бойынша сақтауға түскен құндылықтар:
Ашу кезінде мыналар болды:
Қабы, орамасы, пломбылары: <бүтіндігі>
Салымдардың тізбесі: <ішіне салынған заттар>
Құндылықтар саны мен массасы:
Саны
Массасы
орын
дана
жалпы, грамм/карат
Бағаны кеміту, грамм/карат
лигатурлық, грамм
таза химиялық, грамм
Есепке алу құжаттары бойынша
Іс жүзінде болғаны
Айырмашылық
Комиссияның жазғаны: <ашу және өлшеу бойынша комиссия қорытындысының мәтіні> бөлу нәтижелері:
Саны
Массасы
орын
дана
жалпы, грамм/карат
Бағаны кеміту, грамм/карат
лигатурлық, грамм
таза химиялық, грамм
Іс жүзіндегі саны
Бөлінгені
Қалдық
Айырмашылық
Барлық бөлінгені:
Саны, орын: <санмен> <жазумен>
Саны, дана: <санмен> <жазумен>
Жалпы массасы, грамм/карат: <санмен> <жазумен>
Лигатуралық массасы, грамм: <санмен> <жазумен>
Химиялық таза массасы, грамм: <санмен> <жазумен>
Қалғаны мынаны құрады:
Саны, орын: <санмен> <жазумен>
Саны, дана <санмен> <жазумен>
Жалпы массасы, грамм/карат: <санмен> <жазумен>
Лигатуралық массасы, грамм: <санмен> <жазумен>
Химиялық таза массасы, грамм: <санмен> <жазумен>
Бөлу кезінде қалыптаскан жетіспеушілікті есептен шығару:
Саны, орын: <санмен> <жазумен>
Саны, дана: <санмен> <жазумен>
Жалпы масса, грамм/карат: <санмен> <жазумен>
Лигатуралық масса, грамм: <санмен> <жазумен>
Химиялық таза масса, грамм <санмен> <жазумен>
Бөлу кезінде қалыптасқан артықты кіріске алу
Саны, орын: <санмен> <жазумен>
Саны, дана <санмен> <жазумен>
Жалпы массасы, грамм/карат: <санмен> <жазумен>
Лигатуралық массасы, грамм: <санмен> <жазумен>
Химиялық таза массасы, грамм: <санмен> <жазумен>
Комиссияның жазғаны: <бөлу бойынша коммиссия қорытындысының мәтіні>
Қаптау түрі
Саны
Бедерлерді сипаттау
Саны
Комиссия мүшелері:
<лауазымы>
<лауазымы>
<аты мен әкесі атының бас әріптері, тегі>
<аты мен әкесі атының бас әріптері, тегі>
Ашу және бөлу нәтижелерін растаймыз:
<лауазымы>
<лауазымы>
<лауазымы>
<аты мен әкесі атының бас әріптері, тегі>
<аты мен әкесі атының бас әріптері, тегі>
<аты мен әкесі атының бас әріптері, тегі>
Акт екі данада жасалды: бірінші данасы Орталықта қалады, екінші данасы уәкілетті органға жолданады, көшірменің бір данасы БІЕБ-ге жолданады.
Есептік № <есептік нөмір> <күні>
Орындаушы: <аты мен әкесі атының бас әріптері, тегі>
Жекелеген негіздер бойынша мемлекет
меншігіне айналдырылған (түскен) бағалы
металдарды, асыл тастарды және олардан
жасалған бұйымдарды тасымалдау, қабылдау,
есепке алу, бағалау, сақтау және өткізу
ережелеріне 9-қосымша
Нысан
Жеткізушілерден түскен ішінде құндылықтары бар жолдамаларды
тіркеу ЖУРНАЛЫ
Р/с №
Жеткізушінің атауы
Алдын ала қабылдау акті
Жолдаманың бағалау құны (мәліметтер бар болғанда)
Жолдаманың саны (дана)
Қабылдау және сұрыптау акті
Күні
Күні
1
2
3
4
5
6
7
8
Жекелеген негіздер бойынша
мемлекет меншігіне
айналдырылған (түскен) бағалы
металдарды, асыл тастарды және
олардан жасалған бұйымдарды
тасымалдау, қабылдау, есепке
алу, бағалау, сақтау және өткізу
ережелеріне 10-қосымша
нысан
Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) құндылықтарды сандық-сомалық есепке алу кітабы
________________________________________________________________________________
(ұйымның атауы) __________________________________________       ________________________________
(құндылықтардың атауы)                   (металдың түрі)

Сноска. Приложение 7 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 27.12.2019 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование ценностей: <наименование счета>
Владелец: <наименование клиента>
Основание для выдачи: <название документа> № <номер документа> от <дата>
Фактически выдано:
Количество, штук/мест:
<цифрами> (<прописью>)
Масса общая/лигатурная, грамм:
<цифрами> (<прописью>)
Масса лигатурная, унции:
<цифрами> (<прописью>)
Масса химически чистая, грамм:
<цифрами> (<прописью>)
Масса химически чистая, унции:
<цифрами> (<прописью>)
Вид упаковки
Количество
Описание оттисков
Количество
Представитель владельца: <фамилия имя отчество (при его наличии)>
При получении ценностей предъявлена доверенность № <номер> от <дата>
Выданные ценности списаны со счета "<наименование счета>" клиента: <наименование клиента>
Остаток составляет:
По документу: <название документа> № <номер документа> от <дата>:
Количество:
Масса общая/лигатурная, грамм:
Масса химически чистая, грамм:
<цифрами>
<цифрами>
<цифрами>
Выдали:
Материально-ответственное лицо
подразделения по работе с ценностями __________ <инициалы фамилия>
Материально-ответственное лиц подразделения по контролю за
сохранностью ценностей _______________________<инициалы фамилия>
Принял:
Представитель владельца ______________________ <инициалы фамилия>
Акт составлен в двух экземплярах: первый экземпляр остается в Центре, второй экземпляр направляется уполномоченному органу, копия одного экземпляра направляется в бухгалтерскую службу Центра.
Учетный № <учетный номер> от <дата>
Исполнитель: <инициалы фамилия>
Приложение 8
к Правилам транспортировки,
приема, учета, оценки, хранения
и реализации драгоценных
металлов, драгоценных камней и
изделий из них, обращенных
(поступивших) в собственность
государства по отдельным
основаниям
форма
Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал)
республиканского государственного учреждения
"Национальный Банк Республики Казахстан"
Экземпляр №___
УТВЕРЖДАЮ
Директор (Заместитель директора)
_____________ <инициалы фамилия>
"__" ___________ 20__ года
Акт вскрытия и выделения ценностей №___
Сноска. Приложение 8 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 27.12.2019 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование ценностей: <наименование счета> проба <проба>
Владелец: <наименование владельца>
Основание для вскрытия и выделения: № <номер распоряжения> от <дата>
Ценности поступили на хранение по документам: <название документа> № <номер документа> от <дата>
При вскрытии оказалось:
Упаковка, обвязка, пломбы: <целостность>
Описи вложений: <наличие>
Количество и масса ценностей:
Количество
Масса
мест
штук
общая, грамм/карат
скидка, грамм/карат
лигатурная, грамм
химически чистая, грамм
Числится по учетным документам
Фактически оказалось
Разница
Комиссия констатирует: <текст заключения комиссии по вскрытию и взвешиванию> Результаты выделения:
Количество
Масса
мест
штук
общая, грамм/карат
скидка, грамм/карат
лигатурная, грамм
химически чистая, грамм
Фактическое наличие
Выделено
Остаток
Разница
Итого выделено:
Количество, мест: <цифрами> (<прописью>)
Количество, штук: <цифрами> (<прописью>)
Масса общая, грамм/карат: <цифрами> (<прописью>)
Масса лигатурная, грамм: <цифрами> (<прописью>)
Масса химически чистая, грамм: <цифрами> (<прописью>)
Остаток составляет:
Количество, мест: <цифрами> (<прописью>)
Количество, штук: <цифрами> (<прописью>)
Масса общая, грамм/карат: <цифрами> (<прописью>)
Масса лигатурная, грамм: <цифрами> (<прописью>)
Масса химически чистая, грамм: <цифрами> (<прописью>)
Списать образовавшуюся при выделении недостачу:
Количество, мест: <цифрами> (<прописью>)
Количество, штук: <цифрами> (<прописью>)
Масса общая, грамм/карат: <цифрами> (<прописью>)
Масса лигатурная, грамм: <цифрами> (<прописью>)
Масса химически чистая, грамм: <цифрами> (<прописью>)
Оприходовать образовавшийся при выделении излишек:
Количество, мест: <цифрами> (<прописью>)
Количество, штук: <цифрами> (<прописью>)
Масса общая, грамм/карат: <цифрами> (<прописью>)
Масса лигатурная, грамм: <цифрами> (<прописью>)
Масса химически чистая, грамм: <цифрами> (<прописью>)
Комиссия констатирует: <текст заключения комиссии по выделению>
Вид упаковки
Количество
Описание оттисков
Количество
Члены комиссии:
<должность>
<должность>
<инициалы фамилия>
<инициалы фамилия>
Результаты вскрытия и выделения подтверждаем:
<должность>
<должность>
<должность>
<инициалы фамилия>
<инициалы фамилия>
<инициалы фамилия>
Акт составлен в двух экземплярах: первый экземпляр остается в Центре, второй экземпляр направляется уполномоченному органу, копия одного экземпляра направляется в ОВБУ.
Учетный № <учетный номер> от <дата>
Исполнитель: <инициалы фамилия>
Приложение 9
к Правилам транспортировки, приема, учета, оценки,
хранения и реализации драгоценных металлов,
драгоценных камней и изделий из них, обращенных
(поступивших) в собственность
государства по отдельным основаниям
Форма
ЖУРНАЛ
регистрации посылок с ценностями, поступивших от отправителей
№ п/п
Наименование поставщика
Акт предварительного приема
Оценочная стоимость посылки, тенге (при наличии данных)
Количество посылок, (штук)
Акт приема и сортировки
Дата
Дата
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 10
к Правилам транспортировки,
приема, учета, оценки, хранения
и реализации драгоценных
металлов, драгоценных камней и
изделий из них, обращенных
(поступивших) в собственность
государства по отдельным
основаниям
форма
Книга
количественно-суммового учета ценностей, обращенных
(поступивших) в собственность государства по отдельным основаниям

Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 27.12.2019 № 1430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өлшеу бірлігі ____________________________ Сынама ______________________________
Күні
Операцияның мазмұны
Дебет
Кредит
Саны, дана
Массасы
Сома, теңге
Саны, дана
Массасы
Сома, теңге
жалпы
лигатуралық
химиялық таза
жалпы
лигатуралық
химиялық таза
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Кестенің жалғасы
Қалдық
Саны, дана
Массасы
Сома, теңге
жалпы
лигатуралық
химиялық таза
14
15
16
17
18
Осы кітапта ______ бет (парақ) нөмірленіп тігілген
Комитеттің аумақтық бөлімшесінің басшысы ___________________________________
(қолы)
Комитеттің аумақтық бөлімшесі бөлімінің басшысы _____________________________
(қолы)
Жекелеген негіздер бойынша
мемлекет меншігіне
айналдырылған (түскен) бағалы
металдарды, асыл тастарды және
олардан жасалған бұйымдарды
тасымалдау, қабылдау, есепке
алу, бағалау, сақтау және өткізу
ережелеріне 11-қосымша
нысан
№______дана
БЕКІТЕМІН
Директор (Директордың орынбасары)
______< аты мен әкесі атының бас әріптері, тегі >
"__"___________ 20___ жыл
№____ құндылықтарды ашу және бақылаулық өлшеу актісі
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 27.12.2019 № 1430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құндылықтардың атауы: <шоттың атауы> сынама <сынама>, иесі: <клиенттің атауы>
Ашу және бақылаулық өлшеулер үшін негіз: <Құжаттың атауы> <Күні>№<Құжаттың нөмірі>
<Құжаттың атауы> <күні> №<құжаттың нөмірі> құжаттары бойынша сақтауға түскен құндылықтар
Ашу кезінде мыналар болды:
Қабы, орамасы, пломбылары: <бүтіндігі>
Салымдардың тізбесі: <ішіне салынған заттар>
№ р/с
Шоттың атауы
Актінің атауы, нөмірі, күні
Акт бойынша саналды
Ашу кезінде бар болғаны
Айырмашылығы
саны орын
саны дана
сынама/құрамы, %
жалпы массасы, бағаны кеміту, лигатурлық, химиялық таза, грамм/карат
саны орын
саны дана
сынама/құрамы, %
жалпы массасы, бағаны кеміту, лигатурлық, химиялық таза, грамм/карат
саны орын
саны дана
жалпы массасы, бағаны кеміту, лигатурлық, химиялық таза, грамм/карат
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Ашу және бақылаулық өлшеу кезінде табылған жетіспеушілікті есептен шығару:
Саны, дана: <санмен> <жазумен>
Жалпы массасы, грамм: <санмен> <жазумен>
Бағаны кеміту массасы, грамм <санмен> <жазумен>
Лигатуралық массасы, грамм: <санмен> <жазумен>
Химиялық таза массасы, грамм <санмен> <жазумен>
Ашу және бақылаулық өлшеу кезінде табылған артықты кіріске алу
Саны, дана: <санмен> <жазумен>
Жалпы массасы, грамм: <санмен> <жазумен>
Бағаны кеміту массасы, грамм <санмен> <жазумен>
Лигатуралық массасы, грамм: <санмен> <жазумен>
Химиялық таза массасы, грамм <санмен> <жазумен>
Комиссияның жазғаны: <ашу және өлшеу бойынша комиссия қорытындысының мәтіні>
Қаптау түрі
Саны
Бедерлерді сипаттау
Саны
Комиссия мүшелері:
<лауазымы> <аты мен әкесі атының бас әріптері, тегі>
<лауазымы> <аты мен әкесі атының бас әріптері, тегі>
Ашу және бақылаулық өлшеу нәтижелерін растаймыз:
Түгендеу комиссиясының мүшелері:
<аты мен әкесі атының бас әріптері, тегі>
<аты мен әкесі атының бас әріптері, тегі>
<аты мен әкесі атының бас әріптері, тегі>
Акт екі данада жасалды: бірінші данасы Орталықта қалады, екінші данасы уәкілетті органға жолданады, көшірменің бір данасы Орталықтың бухгалтерлік қызметіне жолданады.
Есептік № <есепке алу нөмірі> <күні>
Орындаушы: <аты мен әкесі атының бас әріптері, тегі>
Жекелеген негіздер бойынша
мемлекет меншігіне
айналдырылған (түскен) бағалы
металдарды, асыл тастарды және
олардан жасалған бұйымдарды
тасымалдау, қабылдау, есепке
алу, бағалау, сақтау және өткізу
ережелеріне 12-қосымша
нысан
Уәкілетті орган ______________________
№___ дана
БЕКІТЕМІН
Басшы
_____________ тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
"__" _____________20__ жыл
№______ бағалауды жүргізу үшін құндылықтарды ашудың актісі

Сноска. Приложение 10 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 27.12.2019 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_______________________________________________________________________________________ (наименование организации)
______________________________________________
(наименование ценности)
________________________________________
(вид металла)
Единица измерения _______________________ Проба ___________________
Дата
Содержание операции
Дебет
Кредит
Количество, штук
Масса
Сумма, тенге
Количество, штук
Масса
Сумма, тенге
общая
лигатурная
химически чистая
общая
лигатурная
химически чистая
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Продолжение таблицы
Остаток
Количество, штук
Масса
Сумма, тенге
общая
лигатурная
химически чистая
14
15
16
17
18
В настоящей книге пронумеровано и прошнуровано страниц (листов)
Руководитель территориального подразделения Комитета_________________________
(подпись)
Руководитель отдела территориального подразделения Комитета ________________
(подпись)
Приложение 11
к Правилам транспортировки,
приема, учета, оценки, хранения
и реализации драгоценных
металлов, драгоценных камней и
изделий из них, обращенных
(поступивших) в собственность
государства по отдельным
основаниям
форма
Экземпляр №___
УТВЕРЖДАЮ
Руководитель
____________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"__" __________20__ года
Акт вскрытия и контрольного взвешивания ценностей № ____
Сноска. Приложение 11 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 27.12.2019 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование ценностей: <наименование счета> проба <проба>, владелец: <наименование владельца>
Основание для вскрытия и контрольного взвешивания: <название документа> № <номер документа> от <дата>
Ценности поступили на хранение по документам: <название документа> № <номер документа> от <дата>
При вскрытии оказалось:
Упаковка, обвязка, пломбы: <целостность>
Описи вложений: <наличие>
№ п/п
Наименование счета
Наименование, номер и дата акта
Числится по акту
Оказалось в наличии
Разница в
количество мест
количество штук
проба/ содержание, %
масса, общая, скидка, лигатурная, химически чистая, грамм/карат
количество мест
количество штук
проба/ содержание, %
масса, общая, скидка, лигатурная, химически чистая, грамм/карат
к о л и ч е с т в е м е с т
количестве штук
масса, общая, скидка, лигатурная, химически чистая, грамм/карат
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Списать обнаруженную при вскрытии и контрольном взвешивании недостачу:
Количество, штук:
Масса общая, грамм:
Масса скидки, грамм:
Масса лигатурная, грамм:
Масса химически чистая, грамм:
<цифрами> (<прописью>)
<цифрами> (<прописью>)
<цифрами> (<прописью>)
<цифрами> (<прописью>)
<цифрами> (<прописью>)
Оприходовать обнаруженный при вскрытии и контрольном взвешивании излишек:
Количество, штук:
Масса общая, грамм:
Масса скидки, грамм:
Масса лигатурная, грамм:
Масса химически чистая, грамм:
<цифрами> (<прописью>)
<цифрами> (<прописью>)
<цифрами> (<прописью>)
<цифрами> (<прописью>)
<цифрами> (<прописью>)
Комиссия констатирует: <текст заключения комиссии по вскрытию и взвешиванию>
Вид упаковки
Количество
Описание оттисков
Количество
Члены комиссии:
<должность> <инициалы фамилия>
<должность> <инициалы фамилия>
Результаты вскрытия и контрольного взвешивания подтверждаем:
Члены инвентаризационной комиссии:
<инициалы фамилия>
<инициалы фамилия>
<инициалы фамилия>
Акт составлен в двух экземплярах: первый экземпляр остается в Центре, второй экземпляр направляется уполномоченному органу, копия одного экземпляра направляется в бухгалтерскую службу Центра.
Учетный № <учетный номер> от <дата>
Исполнитель: <инициалы фамилия>
Приложение 12
к Правилам транспортировки,
приема, учета, оценки, хранения
и реализации драгоценных
металлов, драгоценных камней и
изделий из них, обращенных
(поступивших) в собственность
государства по отдельным
основаниям
форма
Уполномоченный орган ______________
Экземпляр №___
УТВЕРЖДАЮ
Руководитель
__________фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"__" __________20__ года
Акт вскрытия ценностей для проведения оценки №______

Ескерту. Ереже 12-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 28.02.2018 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 27.12.2019 № 1430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Сауда ұйымының материалдық жауапты тұлғасы:__________________________ лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) № ____ күні_____ бұйрығының/өкімінің негізінде, уәкілетті орган өкілінің _______________лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және бағалаушының өкілі _______________ лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болғса) қатысуымен _______________ ________________________________ мекенжайындағы № _________ құндылықтарды ашуды жүргізді.
Құндылықтар сипаттамасы:
Саны, дана/орын:
санмен (жазумен)
Жалпы/лигатуралық массасы, грамм
санмен (жазумен)
Лигатуралық массасы, унция:
санмен (жазумен)
Химиялық таза массасы, грамм
санмен (жазумен)
Химиялық таза массасы, унция:
санмен (жазумен)
Қаптау түрі
Саны
Бедерлерін сипаттау
Саны
Сауда ұйымының материалдық жауапты тұлғасы
лауазымы
_____________________ тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Уәкілетті органның өкілі
лауазымы
_____________________ тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Бағалаушының өкілі
лауазымы
_____________________ тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Акт үш данада жасалды: бірінші данасы уәкілетті органда қалады, екінші данасы сауда ұйымына беріледі және үшінші данасы бағалаушыға беріледі.
Есептілік № _____ күні _____
Жекелеген негіздер бойынша
мемлекет меншігіне
айналдырылған (түскен) бағалы
металдарды, асыл тастарды және
олардан жасалған бұйымдарды
тасымалдау, қабылдау, есепке
алу, бағалау, сақтау және өткізу
ережелеріне 13-қосымша
нысан
Уәкілетті орган ______________________
№___ дана
БЕКІТЕМІН
Басшы ______________________
_____________ тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
"__" _______________ 20__ жыл
№_____ құндылықтарды қабылдап алу-берудің актісі
Ескерту. Ереже 13-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 28.02.2018 № 322 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 27.12.2019 № 1430 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Құндылықтардың атауы: ______________________
Шоттың атауы ______________
Беру үшін негіз: Құжаттың атауы ________ № _______ күні _____
Іс жүзінде берілгені:
Саны, дана/орын:
санмен (жазумен)
Жалпы/лигатуралық массасы, грамм
санмен (жазумен)
Лигатуралық массасы, унция:
санмен (жазумен)
Химиялық таза массасы, грамм
санмен (жазумен)
Химиялық таза массасы, унция:
санмен (жазумен)
Қаптау түрі
Саны
Бедерлерін сипаттау
Саны
Сауда ұйымының өкілі: __________ тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Құндылықтарды алу кезінде _______ күні
№ _____ сенімхат көрсетілді
Саны:
санмен
Жалпы/лигатуралық массасы, грамм:
санмен
Химиялық таза массасы, грамм:
санмен
Бергендер:
Уәкілетті органның материалдық жауапты тұлғасы
____________________________ тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Қабылдаған:
Сауда ұйымының материалдық жауапты тұлғасы
____________________________ тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Акт екі данада жасалды: бірінші данасы уәкілетті органға жолданады, екінші данасы сауда ұйымына жолданады.
Есептілік № _____ күні _____
Мемлекет меншігіне жекелеген
негіздер бойынша айналдырылған
(түскен) бағалы металдарды, асыл тастарды және олардан жасалған бұйымдардың тасымалдау, қабылдау, есепке алу, бағалау, сақтау және өткізу қағидаларына
14-қосымша
нысан
20___ жылғы "___" __________ № _______ мемлекеттік сатып алу туралы
шартына (комиссиясына) комиссиялық тапсырма

Сноска. Правила дополнены приложением 12 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 28.02.2018 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 27.12.2019 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Материальное ответственное лицо торговой организации:__________________________ должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), на основании приказа/распоряжения № ______ от____________________________________ в присутствии представителя уполномоченного органа________________________________ должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и представитель оценщика _______________ должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) произвели вскрытие ценностей № _________, находящейся по адресу ___________________________.
Описание ценностей:_____________________________________________________.
Количество, штук/мест:
цифрами (прописью)
Масса общая/лигатурная, грамм:
цифрами (прописью)
Масса лигатурная, унции:
цифрами (прописью)
Масса химически чистая, грамм:
цифрами (прописью)
Масса химически чистая, унции:
цифрами (прописью)
Вид упаковки
Количество
Описание оттисков
Количество
Материально-ответственное лицо торговой организации
должность _____________________ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Представитель уполномоченного органа
должность _____________________ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Представитель оценщика
должность _____________________ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Акт составлен в трех экземплярах: первый экземпляр остается в уполномоченном органе, второй экземпляр направляется торговой организации и третий экземпляр выдается оценщику.
Учетный № _____ от _____
Приложение 13
к Правилам транспортировки,
приема, учета, оценки, хранения
и реализации драгоценных
металлов, драгоценных камней и
изделий из них, обращенных
(поступивших) в собственность
государства по отдельным
основаниям
форма
Уполномоченный орган ______________
Экземпляр №___
УТВЕРЖДАЮ
Руководитель __________ фамилия,
имя, отчество (при его наличии)
"__" _________________ 20__ года
Акт приема-передачи ценностей №_____
Сноска. Правила дополнены приложением 13 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 28.02.2018 № 322 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 27.12.2019 № 1430 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование ценностей: ________________ Наименование счета ______________
Основание для выдачи: <название документа> № <номер> от <дата>
Фактически выдано:
Количество, штук/мест:
цифрами (прописью)
Масса общая/лигатурная, грамм:
цифрами (прописью)
Масса лигатурная, унции:
цифрами (прописью)
Масса химически чистая, грамм:
цифрами (прописью)
Масса химически чистая, унции:
цифрами (прописью)
Вид упаковки
Количество
Описание оттисков
Количество
Представитель торговой организации: __________ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
При получении ценностей предъявлена доверенность № _____от_____
Количество:
цифрами
Масса общая/лигатурная, грамм:
цифрами
Масса химически чистая, грамм:
цифрами
Выдали:
Материально-ответственное лицо
уполномоченного органа _______________________ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Принял:
Материально-ответственное лицо торговой
организации __________________________________ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Акт составлен в двух экземплярах: первый экземпляр направляется в уполномоченный орган, второй экземпляр выдается торговой организации.
Учетный № _____ от _____
Приложение 14
к Правилам транспортировки,
приема, учета, оценки, хранения
и реализации драгоценных металлов,
драгоценных камней и изделий
из них, обращенных (поступивших)
в собственность государства
по отдельным основаниям

Ескерту. Қағидалар 14-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 10.03.2026 № 165 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
___________________________________________ негізінде әрекет ететін
(құжаттың атауы)
___________________________________ (бұдан әрі – Тапсырыс беруші) атынан
(тапсырыс берушінің атауы)
_____________________________________________________ бір тараптан және
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
_________________________________________________ негізінде әрекет ететін
(құжаттың атауы)
________________________________________ (бұдан әрі – Өнім беруші) атынан
(өнім берушінің атауы)
_______________________________________________ екінші тарап арасындағы
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) Көрсетілетін қызметтерді
мемлекеттік сатып алу туралы 20__ жылғы "___" ____ № ____ шартқа (бұдан әрі – Шарт)
сәйкес Тапсырыс беруші Шарт бойынша қызметтер көрсету шеңберінде
Өнім берушіге _______________________________________________________
(құндылықтардың атауы)
сатуды тапсырады.
Құндылықтардың сиптаттамасы (бұйымның атауы, өндіруші елі (егер белгілі болса), бағалы металдың түрі (сынама), саны, көздердің саны және түрі (бар болса), жалпы массасы): ___________________________________________
____________________________________________________________________.
Құндылықтардың жалпы құны (алғашқы бағасы):_____________________
(_______________________________________________) теңге.
Өнім беруші:
3 (үш) жұмыс күні ішінде _______(_____________) теңге сомасында осы комиссиялық тапсырманы орындаудың ақшалай қамтамасыз етілуін төлеуге немесе банк кепілдігін ұсынуға;
осы комиссиялық тапсырмаға тізімдеме бойынша құндылықтарды қабылдауға;
осы комиссиялық тапсырманы алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей берілетін құндылықтар тізімдемесімен Шартта және осы комиссиялық тапсырмада көрсетілген қызметтерді көрсетуге кірісуге;
құндылықтарды іске асыру бойынша барлық қажетті шараларды қабылдауға;
берілетін құндылықтар тізімдемесімен осы комиссиялық тапсырмада көрсетілген құндылықтар құнының олардың алғашқы бағасынан төмен түсуіне жол бермеуге;
Шартта және осы комиссиялық тапсырмада көрсетілген деректемелер бойынша құндылықтарды өткізуден түскен сомаларды олар өткізілгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде аударуға;
Тапсырыс берушіге құндылықтарды іске асыру барысы туралы ай сайын есеп беруге;
Шарттың қолданылу мерзімі өткеннен кейін іске асырылмаған құндылықтар болған жағдайда, құндылықтарды алғашқы бағасы бойынша не құндылықтардағы бағалы металдардың химиялық таза массасының құны бойынша Лондон бағалы металдар нарығы қауымдастығының (LBMA) орташа өлшенген бағасы және сатып алу күнінің алдындағы жұмыс күніне ұлттық валютаның АҚШ долларына ресми бағамы бойынша олардың қайсысы ең көп болатынына байланысты сатып алуға;
Тапсырыс берушіге берілген құндылықтарды тексеру үшін еркін қол жеткізуді қамтамасыз етуге;
өткізілген құндылықтардың құнын мынадай деректемелер бойынша аударуға:
____________________________________________________________________;
жұмыс нәтижелері бойынша Тапсырыс берушіге есеп (3 данада) беруге міндеттенеді.
Тапсырыс беруші:
әрбір бұйымның алғашқы бағасын көрсете отырып осы комиссиялық тапсырмаға тізімдеме бойынша құндылықтарды беруге;
Шарттың қолданылу мерзімі өткеннен кейін Өнім беруші іске асырылмаған құндылықтарды белгіленген тәртіппен сатып алған жағдайда, Өнім беруші төлеген осы комиссиялық тапсырманың орындалуын ақшалай қамтамасыз етуді құндылықтарды сатып алудан түсетін түсімдер есебіне есептеуге міндеттенеді.
Өнім берушінің қызметтеріне ақы төлеу Шартқа сәйкес жүргізіледі.
Тапсырыс беруші:
_____________________________
_____________________________
_____________________________
Өнім беруші:
______________________________
______________________________
______________________________

Сноска. Правила дополнены приложением 14 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 10.03.2026 № 165 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Комиссионное поручение к договору о государственных закупках (комиссии)
№ _______ "___" __________ 20___ года
В соответствии с Договором о государственных закупках услуг № __________
от "___" ____20__ года (далее – Договор) между
___________________________________________________________________
(наименование заказчика) (далее – Заказчик),
в лице _____________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании
___________________________________________________________________,
(наименование документа)
с одной стороны, и ___________________________________________________
(далее – Поставщик), (наименование поставщика)
в лице _____________________________________________________________,
действующего на (должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
основании __________________________________________________________,
с другой стороны, (наименование документа)
Заказчик в рамках оказания услуг по Договору поручает Поставщику осуществить
реализацию ________________________________________________________.
(наименование ценностей)
Характеристика ценностей (наименование изделий, страна производителя (если
известно), вид драгоценного металла (проба), количество, количество и вид вставок
(если имеются), общая масса): ________________________________________
__________________________________________________________________.
Общая стоимость (начальная цена) ценностей: __________________________
(______________________________________________________) тенге.
Поставщик обязуется:
в течение 3 (трех) рабочих дней произвести оплату денежного обеспечения
исполнения настоящего комиссионного поручения в сумме __________________
(_____________________) тенге или предоставить банковскую гарантию;
принять ценности по описи к настоящему комиссионному поручению;
приступить к оказанию услуг, указанных в Договоре и настоящем комиссионном
поручении, не позднее 5 (пяти) рабочих дней после получения настоящего
комиссионного поручения с описью передаваемых ценностей;
принимать все необходимые меры по реализации ценностей;
не допускать снижения стоимости ценностей ниже их начальной цены, указанной
в настоящем комиссионном поручении с описью передаваемых ценностей;
перечислять суммы от реализации ценностей по реквизитам, указанным в Договоре
и настоящем комиссионном поручении, в течение 3 (трех) рабочих дней после их
реализации;
предоставлять Заказчику ежемесячный отчет о ходе реализации ценностей;
в случае наличия нереализованных ценностей по истечении срока действия Договора,
выкупить ценности по их начальной цене либо по стоимости химически чистой массы
драгоценных металлов, содержащихся в ценностях, по средневзвешенной цене
Лондонской ассоциации рынка драгоценных металлов (LBMA) и официальному курсу
национальной валюты к доллару Соединенных Штатов Америки на рабочий день,
предшествующий дню выкупа, в зависимости от того, какая из них будет наибольшей;
обеспечить Заказчику свободный доступ для осмотра переданных ценностей;
перечислять стоимость реализованных ценностей по следующим реквизитам:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
по результатам работы представить Заказчику отчет (в 3 экземплярах).
Заказчик обязуется:
передать ценности по описи к настоящему комиссионному поручению с указанием
начальной цены каждого изделия;
по истечении срока действия Договора, в случае выкупа Поставщиком
в установленном порядке нереализованных ценностей, засчитать денежное
обеспечение исполнения настоящего комиссионного поручения, оплаченное
Поставщиком, в счет поступлений от выкупа ценностей.
Оплата услуг Поставщика производится в соответствии с Договором.
Заказчик:
_______________________________
_______________________________
_______________________________
Поставщик:
______________________________
______________________________
______________________________