Жерлерді резервте қалдыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 178 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 12 маусымда № 11337 тіркелді.
Қазақстан Республикасының Жер кодексінің 14-бабы 1-тармағының 2-2) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жерлерді резервте қалдыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық даму министрлігінің Экономика инфрақұрылымын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
_________________ Б. Сұлтанов
14 мамыр 2015 жыл
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылы 2 ақпанда
№ 178 бұйрығымен бекітілген
Жерлерді резервте қалдыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.08.2023 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Жерлерді резервте қалдыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 14-бабының 1-тармағының 2-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және республикалық және жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құруға және кеңейтуге арналған жер учаскелерiн резервте қалдыру жағдайларынан басқа, жерлерді резервте қалдыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.08.2023 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Кодекстің 16-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына, 2-тармағының 5-3) тармақшасына, 17-бабы 4-1) тармақшасына және 18-бабының 4-1) тармақшасына сәйкес жерлерді резервте қалдыруды облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары, ал аудан шекаралары шегінде – аудандардың (қалалардағы аудандардан басқа) жергілікті атқарушы органдары, қала шекарасы (шегі) шегінде және облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының әкімшілік бағынысына берілген аумақта – облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) жүзеге асырады.

Об утверждении Правил резервирования земель
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 178. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2015 года № 11337.
В соответствии с подпунктом 2-2) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила резервирования земель.
2. Департаменту развития инфраструктуры экономики Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
_________________ Б. Султанов
14 мая 2015 года
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 февраля 2015 года № 178
Правила резервирования земель
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 01.08.2023 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила резервирования земель (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2-2) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок резервирования земель, кроме случаев резервирования земельных участков, предназначенных для создания и расширения особо охраняемых природных территорий республиканского и местного значения.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 01.08.2023 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В соответствии с подпунктом 6) пункта 1, подпунктом 5-3) пункта 2 статьи 16, подпунктом 4-1) статьи 17 и подпунктом 4-1) статьи 18 Кодекса, резервирование земель осуществляется местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, а в пределах границ района – местными исполнительными органами районов (кроме районов в городах), в пределах границ (черты) города и на территории, переданной в административное подчинение местного исполнительного органа города областного значения – местными исполнительными органами городов областного значения (далее – местный исполнительный орган).

Кодекстің 16-бабы 1-тармағының 6-1) тармақшасына сәйкес астананың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары қаржыландыратын әлеуметтік, көліктік және инженерлік инфрақұрылым объектілерін салу үшін агломерацияға кіретін елді мекендердің аумағында жер учаскелерін резервте қалдыруды облыстардың жергілікті атқарушы органдары жүзеге асырады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.08.2023 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган – жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшесі;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.03.2026 № 100 (11.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесі – жүргізу тәртібі Кодексте және "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалатын жер және құқықтық кадастрлардың мәліметтерін қамтитын ақпараттық жүйе;
4) мемлекеттік жер кадастры – Қазақстан Республикасы жерiнiң табиғи және шаруашылық жағдайы, жер учаскелерiнiң орналасқан жерi, нысаналы пайдаланылуы, мөлшерi мен шекарасы, олардың сапалық сипаттамасы, санитариялық қорғау аймақтары, жер пайдаланудың есепке алынуы және жер учаскелерiнiң кадастрлық құны туралы мәлiметтердiң, өзге де қажеттi мәлiметтердiң жүйесi.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.08.2023 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 29.02.2024 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.03.2026 № 100 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

В соответствии с подпунктом 6-1) пункта 1 статьи 16 Кодекса, резервирование земельных участков на территории населенных пунктов, которые входят в агломерацию, для строительства объектов социальной, транспортной и инженерной инфраструктуры, финансируемого местными исполнительными органами столицы, городов республиканского значения, осуществляется местными исполнительными органами областей.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 01.08.2023 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) уполномоченный орган по земельным отношениям – структурное подразделение местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, осуществляющее функции в области земельных отношений;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 3) предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.03.2026 № 100 (вводится в действие с 11.07.2026).
3) информационная система единого государственного кадастра недвижимости – информационная система, содержащая сведения земельного и правового кадастров, порядок ведения которых определяется Кодексом и Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество";
4) государственный земельный кадастр – система сведений о природном и хозяйственном положении земель Республики Казахстан, местоположении, целевом использовании, размерах и границах земельных участков, их качественной характеристике, санитарно-защитных зонах, об учете землепользования и кадастровой стоимости земельных участков, иных необходимых сведений.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 01.08.2023 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 29.02.2024 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.03.2026 № 100 (вводится в действие с 01.07.2026).

2-тарау. Жерлерді резервте қалдыру тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.08.2023 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Құзыретіне аумақтардың қала құрылысын жоспарлаудың белгіленген тәртіппен бекітілген кешенді схемаларын, елді мекендердің бас жоспарларын, автомобиль және темір жолдардың өту жобаларын (схемаларын), қоршаған ортаға әсерді бағалауды қамту саласын айқындау туралы қорытындыларды, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын, жер қойнауының мемлекеттік қорын басқару бағдарламаларын және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы кодекс) сәйкес осындай резервте қалдыру үшін негіз болып табылатын, өзге де құжаттарды іске асыру кіретін мемлекеттік органдар (бұдан әрі – мемлекеттік органдар) аумақтардың қала құрылысын жоспарлаудың белгіленген тәртіппен бекітілген кешенді схемаларын, елді мекендердің бас жоспарларын, автомобиль және темір жолдардың өту жобаларын (схемаларын), қоршаған ортаға әсерді бағалауды қамту саласын айқындау туралы қорытындыларды, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын, жер қойнауының мемлекеттік қорын басқару бағдарламаларын және Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы кодексіне сәйкес осындай резервте қалдыру үшін негіз болып табылатын өзге де құжаттар (бұдан әрі – Құжаттар) бекітілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде оларды одан әрі резервте қалдыру үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органдарына хабарлайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.08.2023 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органдары Құжаттарды қарайды және резерте қалдырылатын жер учаскелері республикалық маңызы бар қалалардан және астанадан басқа елді мекендердің шекараларында орналасқан жағдайда хабарлама түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде аудандарың, облыстық маңызы бар қалалардың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органдарына жолдайды.
6. Жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органдар хабарлама түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оның көшірмесін белгіленген тәртіпте жер-кадастры ақпаратын алу үшін Мемлекеттік корпорацияға жолдайды.

Глава 2. Порядок резервирования земель
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 01.08.2023 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Государственные органы, в компетенцию которых входит реализация утвержденных в установленном порядке комплексных схем градостроительного планирования территорий, генеральных планов населенных пунктов, проектов (схем) прохождения автомобильных и железнодорожных дорог, заключений об определении сферы охвата оценки воздействия на окружающую среду, документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, программ управления государственным фондом недр и иных документов, которые в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс о недрах и недропользовании) являются основаниями для такого резервирования (далее – государственные органы), в течение пятнадцати рабочих дней со дня утверждения комплексных схем градостроительного планирования территорий, генеральных планов населенных пунктов, проектов (схем) прохождения автомобильных и железнодорожных дорог, заключений об определении сферы охвата оценки воздействия на окружающую среду, документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, программ управления государственным фондом недр и иных документов, которые в соответствии с Кодексом о недрах и недропользовании являются основаниями для такого резервирования (далее – Документы), уведомляют уполномоченный орган по земельным отношениям области, города республиканского значения и столицы по месту нахождения, указанных в них земельных участков для дальнейшего их резервирования.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 01.08.2023 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Уполномоченные органы по земельным отношениям областей, городов республиканского значения и столицы рассматривают Документы и в случае нахождения зарезервируемых земельных участков в границах населенных пунктов, кроме, городов республиканского значения и столицы в течение двух рабочих дней со дня поступления уведомления направляют его в уполномоченные органы по земельным отношениям районов, городов областного значения.
6. Уполномоченные органы по земельным отношениям в течение двух рабочих дней со дня поступления уведомления направляет его копию в Государственную корпорацию для получения земельно-кадастровой информации.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.12.2015 № 782 (01.03.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.03.2026 № 100 (11.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Мемлекеттік корпорация бес жұмыс күні ішінде жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органға резервте қалдырылатын жер учаскелері бойынша мәліметтерді, сондай-ақ олардың орналасқан жерінің ахуалдық схемасын жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесінен ұсынады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.08.2023 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органдар жер-кадастры ақпаратын алған соң бес жұмыс күні ішінде өзінде бар және алынған мәліметтердің негізінде жерлердің резервте қалдырылуы туралы ұсыныс әзірлейді және оны хабарлама жолдаған мемлекеттік органдарға келісуге жолдайды.
жерлердің резервте қалдырылуы туралы ұсыныста мынадай мәліметтер:
1) резервте қалдырылатын жерлердің орналасқан жері, олардың жалпы көлемі, экспликациясы;
2) резервте қалдырудың мақсаттары мен мерзімі;
3) учаскелері резервте қалдырылатын жерлердің аумағында орналасқан меншік иелері, жер пайдаланушылар мен сервитут иеленушілері туралы (олар болған кезде);
4) аралас меншік иелері мен жер пайдаланушылар туралы;
5) ахуалдық сұлбасы көрсетіледі.
9. Мемлекеттік органдар жерлерді резервте қалдыру туралы ұсыныс түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органдарға тиісті қорытындыны ұсынады.
10. Мемлекеттік органдармен жерлерді резервте қалдыру туралы ұсыныс келісілген жағдайда, жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органдар тиісті қорытынды түскен күннен соң үш жұмыс күні ішінде оны жергілікті атқарушы органға қарауға жолдайды.
11. Жергілікті атқарушы орган жерді резервке қою туралы ұсынысты қарау үшін құрамы жергілікті атқарушы органның өкілдерінен, жергілікті өкілді органның депутаттарынан, жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган, сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын тиісті жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшелері, қоршаған ортаны қорғау, ауыл және орман шаруашылығы, су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті органдардың тиісті аумақтық бөлімшелері, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы, сондай-ақ жергілікті өзін-өзі басқару органдары (олар бар болса) және жергілікті агломерация кеңесі өкілдерінен (олар бар болса) тұратын комиссия құрады.
Жергілікті атқарушы органның қалауы бойынша комиссияның құрамына басқа да адамдар енгiзiлуi мүмкiн.

Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 22.12.2015 № 782 (вводится в действие с 01.03.2016).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 7 предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.03.2026 № 100 (вводится в действие с 11.07.2026).
7. Государственная корпорация в течение пяти рабочих дней представляет в уполномоченный орган по земельным отношениям сведения по зарезервируемым земельным участкам, а также их ситуационную схему местоположения из информационной системы единого государственного кадастра недвижимости.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 01.08.2023 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Уполномоченные органы по земельным отношениям в течение пяти рабочих дней после получения земельно-кадастровой информации на основе имеющихся и полученных сведений подготавливает предложение по резервированию земель и направляет его в государственные органы, которыми направлено уведомление для согласования.
В предложении о резервировании земель указываются следующие сведения:
1) местоположение зарезервируемых земель, их общая площадь, экспликация;
2) цели и сроки резервирования;
3) о собственниках, землепользователях и обладателях сервитутов, участки которых находятся на территории зарезервируемых земель, (при их наличии);
4) о смежных собственниках и землепользователей;
5) ситуационная схема.
9. Государственные органы в течение трех рабочих дней со дня поступления предложения о резервировании представляют в уполномоченные органы по земельным отношениям заключение о согласии (в произвольной форме) (далее - Заключение).
10. В случае согласия государственных органов с предложением о резервировании уполномоченные органы по земельным отношениям в течение трех рабочих дней со дня поступления Заключения направляют его в местный исполнительный орган на рассмотрение.
11. Местный исполнительный орган для рассмотрения предложения о резервировании земель образует комиссию в составе представителей местного исполнительного органа, депутатов местного представительного органа, уполномоченного органа по земельным отношениям, структурных подразделений соответствующих местных исполнительных органов, осуществляющих функции в сфере архитектуры и градостроительства, соответствующих территориальных подразделений уполномоченных органов в области охраны окружающей среды, сельского и лесного хозяйства, использования и охраны водного фонда, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, а также органов местного самоуправления (при их наличии) и представителей местного совета агломерации (при их наличии).
По усмотрению местного исполнительного органа в состав комиссии могут быть включены и другие лица.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.08.2023 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Жерлерді резервте қалдыру туралы ұсынысты комиссия ол түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарайды. Комиссияның қорытындысы хаттамалық шешім нысанында екі данада рәсімделеді.
13. Резервте қалдырылатын жер учаскелері жеке және заңды тұлғалардың жеке меншігінде болған жағдайда, комиссияның теріс қорытындысы шығарылады.
14. Жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган комиссияның теріс қорытындысы шығарылғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде көрсетілген қорытындының көшірмесін қоса бере отырып, мемлекеттік органдарға еркін нысанда хабарлама жібереді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.08.2023 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Комиссияның оң қорытындысы жағдайында, оның шығарылған мерзімінен бастап жеті жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы орган жерлерді резервте қалдыру туралы шешім қабылдайды.
16. Жерлерді резервте қалдыру туралы жергілікті атқарушы органның шешімінде:
1) резервке қою негіздемесі;
2) резервке қоюдың мақсаттары мен мерзімдері;
3) жерлердің жалпы ауданы мен санаты;
4) жерлерді пайдаланудағы шектеулер;
5) бұрын берілген жер учаскелерін жер пайдалану немесе шектеулі нысаналы пайдалану құқығымен резервке қою кезінде – жер пайдаланушылар және сервитут иелері көрсетіледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.08.2023 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Жерлерді резервте қалдыру туралы шешім бір әкімшілік - аумақтық бірлік шегінде орналасқан жер учаскелеріне қатысты қабылданады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
18-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.03.2026 № 100 (11.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Жергілікті атқарушы органның жерді резервке қою туралы шешімінің көшірмесі ол қабылданған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде мемлекеттік органдарға және Мемлекеттік корпорацияға оны 3 (үш) күні ішінде жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесіне енгізу үшін жіберіледі.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.08.2023 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 01.08.2023 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Предложение о резервировании земель рассматривается комиссией в течение пяти рабочих дней со дня его поступления. Заключение комиссии оформляется в форме протокольного решения в двух экземплярах.
13. В случае нахождения зарезервируемых земель в частной собственности физических и юридических лиц выносится отрицательное заключение комиссии.
14. Уполномоченный орган по земельным отношениям в течение трех рабочих дней после вынесения отрицательного заключения комиссии направляет в произвольной форме уведомление в государственные органы с приложением копии указанного заключения.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 01.08.2023 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. В случае положительного заключения комиссии в течение семи рабочих дней с даты его вынесения местный исполнительный орган принимает решение о резервировании земель.
16. В решении местного исполнительного органа о резервировании земель указываются:
1) основание резервирования;
2) цели и сроки резервирования;
3) общая площадь и категория земель;
4) ограничения в использовании земель;
5) при резервировании ранее предоставленных земельных участков на праве землепользования или ограниченного целевого пользования – землепользователи и обладатели сервитутов.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 01.08.2023 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Решение местного исполнительного органа о резервировании земель принимается по отношению к земельным участкам, находящимся в пределах одной административно-территориальной единицы.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 18 предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.03.2026 № 100 (вводится в действие с 11.07.2026).
18. Копия решения местного исполнительного органа о резервировании земель в течение 7 (семи) рабочих дней со дня его принятия направляется в государственные органы и в Государственную корпорацию для внесения его в течение 3 (трех) рабочих дней в информационную систему единого государственного кадастра недвижимости.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 01.08.2023 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

19. Кодекстің 49-2-бабының 5-тармағына сәйкес жергілікті атқарушы орган жерді резервте қалдыру туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде учаскелері резервте қалдырылған жерлердің құрамына енгізілген жер пайдаланушылар мен сервитут иелерін хабардар етеді, сондай-ақ тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында жариялау арқылы жерді резервте қалдыру туралы ақпараттың қолжетімді болуын қамтамасыз етеді.
20. Жерлерді резервте қалдыру бойынша әрекеттерді тоқтату туралы шешім тиісті әкімшілік - аумақтық бірлік шегінде таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында, сондай-ақ арнайы ақпарат ақпараттық стендтерде және осындай шешім қабылдаған жергілікті атқарушы органның интернет-ресурсында жариялануға жатады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
21-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.03.2026 № 100 (11.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Жерлерді резервке қою жөніндегі іс-қимылды тоқтату туралы шешімнің көшірмесі ол қабылданған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесінен резервке қойылған жерлер туралы мәліметтерді 3 (үш) жұмыс күні ішінде алып тастау үшін Мемлекеттік корпорацияға жіберіледі.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.08.2023 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

19. В соответствии с пунктом 5 статьи 49-2 Кодекса местный исполнительный орган в течение тридцати календарных дней со дня принятия решения о резервировании земель в произвольной форме уведомляет землепользователей и обладателей сервитутов, участки которых включены в состав зарезервированных земель, а также обеспечивает доступность информации о резервировании земель путем опубликования в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
20. Решение о прекращении действий по резервированию земель подлежит опубликованию в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, а также на специальных информационных стендах и интернет-ресурсе местного исполнительного органа, принявшего такое решение.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 21 предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.03.2026 № 100 (вводится в действие с 11.07.2026).
21. Копия решения о прекращении действий по резервированию земель в течение 7 (семи) рабочих дней со дня его принятия направляется в Государственную корпорацию для исключения в течение 3 (трех) рабочих дней сведений о зарезервированных землях из информационной системы единого государственного кадастра недвижимости.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 01.08.2023 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).