Азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды сатып алу, сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, жою, әкелу, әкету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 8 сәуірдегі № 319 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 27 мамырда № 11193 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2016 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 25) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды сатып алу, сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, жою, әкелу, әкету қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2016 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының ішкі істер департаменттерінің бастықтары осы бұйрықты тиісті қызметтер қызметкерлерінің зерделеуін ұйымдастырсын және оның мүлтіксіз орындалуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Е.З. Тургумбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Әкімшілік полиция комитетіне (И.В. Лепеха) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ішкі істер министрі
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
_________________Ә. Исекешев
2015 жылғы " " ___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
_________________ Е. Досаев
2015 жылғы
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 8 сәуірдегі
№ 319 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды сатып алу, сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, жою, әкелу, әкету қағидалары

Об утверждении Правил приобретения, хранения, учета, использования, перевозки, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 апреля 2015 года № 319. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2015 года № 11193.
Сноска. Наименование приказа в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2016 № 529 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 299) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.06.2026 № 462 (вводится в действие с 01.07.2026).
1. Утвердить прилагаемые Правила приобретения, хранения, учета, использования, перевозки, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2016 № 529 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование;
3) размещение настоящего приказа, на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Начальникам департаментов внутренних дел областей, городов Астаны и Алматы организовать изучение настоящего приказа сотрудниками соответствующих служб и обеспечить его неукоснительное исполнение.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Тургумбаева Е.З. и Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_________________ А. Исекешев
"__" _____________2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
_________________М. Кусаинов
"__" _____________ 2015 года
Утверждены
Приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 8 апреля 2015 года № 319
Правила приобретения, хранения, учета, использования,
перевозки, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских
пиротехнических веществ и изделий с их применением

Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2016 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.02.2018 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1. Осы Азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды сатып алу, сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, жою, әкелу, әкету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы заңдарына сәйкес азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды (бұдан әрі – пиротехникалық заттар мен бұйымдар) сатып алу, сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, жою, әкелу, әкету тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2016 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалар кез келген қауіптілік дәрежесіндегі өндірістік пиротехникалық заттар мен бұйымдарға қолданылмайды.
3. Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды қолдану кезінде әлеуетті қауіптілігі дәрежесіне қарай 5 сыныпқа бөлінеді:
1) I сынып - қауіпті факторлар қатарында соққы беретін толқындар мен жарылыс кезінде жан-жаққа ұшатын жарықшақтары жоқ, кинетикалық қозғалыс энергиясы 0,5 Дж-дан аспайтын, бұйымнан 0,25 м қашықтықтағы акустикалық сәулеленуі 125 ДцБ-дан аспайтын, ал қалған факторлар бойынша қауіпті аймақ радиусы 0,5 м-ден артық емес бұйымдар;
2) II сынып - қауіпті факторлар қатарында соққы беретін толқындар мен жарылыс кезінде жан-жаққа ұшатын жарықшақтары жоқ, кинетикалық қозғалыс энергиясы 5 Дж-дан аспайтын, бұйымнан 2,5 м қашықтықтағы акустикалық сәулеленуі 140 дБ-дан аспайтын, ал қалған факторлар бойынша қауіпті аймақ радиусы 5 м-ден артық емес бұйымдар;
3) III сынып - қауіпті фактор қатарында соққы беретін толқындар мен жарылыс кезінде жан-жаққа ұшатын жарықшақтары жоқ, бағытталған қозғалыс кезіндегі кинетикалық энергиясы 5 Дж-дан астам, бағытталмаған қозғалыс кезінде 20 Дж-дан аспайтын, бұйымнан 5 м қашықтықтағы акустикалық сәулеленуі 140 дБ-дан артық емес, ал қалған факторлар бойынша қауіпті аймақ радиусы III сыныптың 30 м-ден артық емес және ІІІа төменгі сыныбы үшін 20 м-ден аспайтын бұйымдар;

Сноска. Наименование Правил в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.05.2016 № 529 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.02.2018 № 133 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила приобретения, хранения, учета, использования, перевозки, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (далее – Правила) устанавливают порядок приобретения, хранения, учета, использования, перевозки, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (далее – пиротехнические вещества и изделия) в соответствии с Законами Республики Казахстан "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" и "О разрешениях и уведомлениях".
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.06.2026 № 462 (вводится в действие с 01.07.2026).
2. Настоящие Правила не распространяются на промышленные пиротехнические вещества и изделия, любого класса опасности.
3. Пиротехнические вещества и изделия по степени потенциальной опасности при применении подразделяются на 5 классов:
1) I класс – изделия, у которых в числе опасных факторов отсутствуют ударные волны и разлетающиеся при взрыве осколки, кинетическая энергия движения не более 0,5 Дж, акустическое излучение на расстоянии 0,25 м от изделия не более 125 дБ, а радиус опасной зоны по остальным факторам не превышает 0,5 м;
2) II класс – изделия, у которых в числе опасных факторов отсутствуют ударные волны и разлетающиеся при взрыве осколки, кинетическая энергия движения не более 5 Дж, акустическое излучение на расстоянии 2,5 м от изделия не более 140 дБ, а радиус опасной зоны по остальным факторам не превышает 5 м;
3) III класс – изделия, у которых в числе опасных факторов отсутствуют ударные волны и разлетающиеся при взрыве осколки, кинетическая энергия при направленном движении составляет более 5 Дж, при ненаправленном движении – не более 20 Дж, акустическое излучение на расстоянии 5 м от изделия не более 140 дБ, а радиус опасной зоны по остальным факторам не превышает 30 м III класса и не более 20 м для подкласса IIIа;

4) IV сынып - қауіпті факторлар қатарында соққы беретін толқындар жоқ, ал қауіпті аймақ радиусы қалған факторлардың ең аз дегенде біреуі бойынша 30 м-ден астамды құрайтын бұйымдар;
5) V сынып — I-IV сыныптарға кірмеген өзге де пиротехникалық заттар мен бұйымдар.
Азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдар мақсаты бойынша пиротехникалық заттар және тұрмыстық мақсаттағы бұйымдар (І-ІІІ сыныптар) мен пиротехникалық заттар және техникалық мақсаттағы бұйымдар (IV-V сыныптар) болып бөлінеді.
2-тарау. Азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сатып алу, сақтау және есепке алу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.02.2018 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
3-1. Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды әзірлеу, өндіру, пайдалану және сату жөніндегі қызметтің кіші түріне лицензиясы бар заңды тұлғалар (бұдан әрі – Заңды тұлғалар) оларды аумақтық ішкі істер органы берген азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдар сатып алуға рұқсаты негізінде сатып алады.
Ескерту. Қағида 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2016 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.02.2018 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрықтарымен.
3-2. Азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдар сатып алынғаннан кейін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығымен (Нормативтік құқтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізбесінде № 26867 болып тіркелген) бекітілген өрт қауіпсіздігі қағидаларын талаптарына сәйкес келетін және есепке алынатын өнімнің сақталуын, есепке алынуын және бар-жоғын тексеру мүмкіндігін қамтамасыз ететін дайын пиротехникалық өнімді сату үшін арнайы жабдықталған меншікті немесе жалға алу құқығындағы үй-жайлардың және (немесе) сақтау қоймаларына орналастырылады.
Ескерту. Қағида 3-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2016 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 02.02.2023 № 114 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

4) IV класс – изделия, у которых в числе опасных факторов отсутствует ударная волна, а радиус опасной зоны хотя бы по одному из остальных факторов составляет более 30 м;
5) V класс – прочие пиротехнические вещества и изделия, не вошедшие в I-IV классы.
По назначению пиротехнические вещества и изделия подразделяются на пиротехнические вещества и изделия бытового назначения (I-III классы) и пиротехнические вещества и изделия технического назначения (IV-V классы).
Глава 2. Порядок приобретения, хранения и учета гражданских пиротехнических веществ и изделий
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.02.2018 № 133 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
3-1. Юридические лица, имеющие лицензии на подвиды деятельности по разработке, производству, использованию и торговле пиротехнических веществ и изделий (далее – Юридические лица) приобретают их на основании разрешения на приобретение гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, выданного территориальным органом внутренних дел.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 3-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2016 № 529 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.02.2018 № 133 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
3-2. Пиротехнические вещества и изделия с их применением после их приобретения помещаются в специально оборудованные помещения (на праве собственности или аренды) для реализации и (или) склады для хранения готовой пиротехнической продукции, соответствующие требованиям Правил пожарной безопасности, утвержденных Приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года №55 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 26867) и обеспечивающие сохранность, учет и возможность проверки наличия учитываемой продукции.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 3-2 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2016 № 529 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.02.2023 № 114 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-3. Заңды тұлғалар қызмет көрсететін аумағында дайын пиротехникалық өнімдерді сату үшін арнайы жабдықталған үй-жай және (немесе) сақтау қоймасы орналасқан ішкі істер органына пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сатып алуға рұқсатты алу үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 254 бұйрығымен (Нормативтік құқтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізбесінде № 20184 болып тіркелген) бекітілген "Заңды тұлғаларға азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды сатып алуға рұқсат беру" мемлекеттiк қызмет көрсету қағидаларының 13-қосымшасына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесін ұсынады.
Азаматтық және қызметтік қару айналымын бақылау жөніндегі полиция қызметкері ұсынылған құжаттарды және автоматтандырылған ақпараттық жүйелерінен алынған мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден электрондық үкіметтің "шлюзі" арқылы алады.
Ескерту. Қағида 3-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2016 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 02.02.2023 № 114 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3-4. Пиротехникалық бұйымдарды сату жөніндегі қызметтің кіші түріне лицензиясы бар заңды тұлғалар I-ден бастап III-ші сыныпты қауіпті пиротехникалық заттар мен бұйымдарды жеке тұлғаларға жеке пайдалану үшін сатып алуға рұқсатынсыз (еркін түрде) сатады.
Ескерту. Қағида 3-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2016 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сақтау ішкі істер органдарының рұқсаты негізінде жүзеге асырылады.
5. Заңды тұлғалар қызмет көрсететін аумағында дайын пиротехникалық өнімдерді сату үшін арнайы жабдықталған үй-жай және (немесе) сақтау қоймасы орналасқан ішкі істер органына пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сақтауға рұқсатты алу үшін № 254 бұйрығымен бекітілген 14-қосымшасына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесін ұсынады
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 02.02.2023 № 114 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3-3. Юридические лица для получения разрешения на приобретение гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением в орган внутренних дел, на обслуживаемой территории которого расположено специально оборудованное помещение для реализации и (или) склад для хранения готовой пиротехнической продукции представляют Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги, согласно приложению 13 к Правилам оказания государственной услуги "Выдача разрешения на приобретение гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением юридическим лицам", утвержденных Приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 марта 2020 года №254 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20184) (далее – Приказ № 254).
Сотрудник полиции по контролю за оборотом гражданского и служебного оружия, проверяет наличие представленных документов и имеющие сведения содержащиеся в государственных информационных системах через "шлюз" электронного правительства.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 3-3 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2016 № 529 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.02.2023 № 114 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3-4. Юридические лица, реализуют физическим лицам пиротехнические вещества и изделия с 1-го по 3-й класс опасности для личного использования без разрешения на приобретение (свободно).
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 3-4 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2016 № 529 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
4. Хранение гражданских пиротехнических веществ и изделий осуществляется на основании разрешения органа внутренних дел.
5. Для выдачи разрешения на хранение гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением в орган внутренних дел, на обслуживаемой территории которого расположено специально оборудованное помещение для реализации и (или) склад для хранения готовой пиротехнической продукции юридическое лицо представляет Перечень документов, сведений и объектов испытания, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии), согласно приложению 14 к Приказу № 254.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.06.2026 № 462 (вводится в действие с 01.07.2026).

6. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 02.02.2023 № 114 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сақтауға арналған рұқсат үш жылдық мерзімге беріледі.
Рұқсат беруден дәлелуі бас тарту рұқсат беру үшін белгіленген мерзімде жүзеге асырылады.
Мынадай:
1) №254 бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін көзделген негіздермен;
2) сақтау орны осы Қағидалардың 10-34-тармақтарының талаптарына сәйкес келмеген жағдайларда рұқсат беруден бас тартылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ішкі істер министрінің 02.02.2023 № 114 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 02.02.2023 № 114 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сақтау пайдалану құжаттамасының талаптары мен өрт (өндірістік) қауіпсіздігі қағидаларына сәйкес жүргізіледі және пиротехникалық бұйымдары бар орамдарға күн сәулесінің және атмосфералық жауын-шашынның тікелей түсуіне жол берілмейді.
10. Тек арнайы бөлінген орындарда және ескерту ақпараты болған кезде ғана жарамсыз болған (ақауға жатқызылған) пиротехникалық заттар мен бұйымдарды қоймаларда уақытша сақтауға рұқсат етіледі.
11. Азаматтардың жеке пайдалану үшін сатып алынған, салмағы бойынша 333 кг брутто аспайтын тұрмыстық мақсаттағы пиротехника заттар мен бұйымдар өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ете отырып және тиісті пиротехникалық заттар мен бұйымдарды қолдану жөніндегі нұсқаулық бойынша сақталады.
12. Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сақтау көтерме, шығыс қоймаларында және бөлшек сауда желілерінің қоймаларында штабельдер (төсемелерде немесе ағаш төсемдерде) және стеллаждарда жүзеге асырылады. Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды жабдықталған көлік құралдарында немесе жүргізілетін жұмыстың технологиялық циклі шегінде пайдалану орындарында уақытша сақтауға рұқсат етіледі.
13. Тұрмыстық мақсаттағы пиротехникалық заттар мен бұйымдардың бөлшек саудасы, оған тікелей күн сәулесінің және атмосфералық жауын-шашынның түсуін болдырмай өнімнің сақталуын қамтамасыз ететін дүкендерде, дүкендердің бөлімдері мен секцияларында, павильондар мен дүңгіршектерде жүргізіледі. Сауда үй-жайларын пиротехникалық заттармен және бұйымдармен толтырудың тікелей нормасы сауда үй-жайының әрбір 25 шаршы метріне брутто бойынша 1200 кг пиротехникалық бұйымдар мен заттарға есептеліп белгіленеді. 333 кг аспайтын тұрмыстық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды 25 шаршы метрден аз сауда үй-жайларында сақтауды және сатуды біруақытта жүргізуге болады.

6. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 02.02.2023 № 114 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Разрешение на хранение гражданских пиротехнических веществ и изделий выдается сроком на три года.
Мотивированный отказ в выдаче разрешения осуществляется в сроки установленные для выдачи разрешения.
В выдаче разрешения отказывается в случаях:
1) основаниями предусмотренными для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан, согласно приложению 14 к Приказу № 254;
2) несоответствия хранилищ требованиям пунктов 10-34 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.02.2023 № 114 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесены изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 30.06.2026 № 462 (вводится в действие с 01.07.2026).
8. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 02.02.2023 № 114 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Хранение пиротехнических веществ и изделий производится согласно требованиям эксплуатационной документации и правилам пожарной безопасности и исключает попадание на упаковки с пиротехническими веществами и изделиями прямых солнечных лучей и атмосферных осадков.
10. Временное хранение на складах пришедших в негодность (бракованных) пиротехнических веществ и изделий допускается только в специально выделенном месте и при наличии предупредительной информации.
11. Пиротехнические вещества и изделия бытового назначения, приобретенные гражданами для личного пользования в количестве не более 333 кг по весу брутто, хранятся с обеспечением пожарной безопасности и инструкций по применению соответствующих пиротехнических веществ и изделий.
12. Хранение пиротехнических веществ и изделий осуществляется на оптовых, расходных складах и складах розничной торговой сети в штабелях (на поддонах или деревянных настилах) и на стеллажах. Допускается временное хранение пиротехнических веществ и изделий в оборудованных транспортных средствах или в местах использования в пределах технологического цикла проводимых работ.
13. Пиротехнические вещества и изделия бытового назначения розничной торговли в магазинах, отделах и секциях магазинов, павильонах и киосках, обеспечивающих сохранность продукции, исключающих попадание на нее прямых солнечных лучей и атмосферных осадков. Непосредственные нормы загрузки торговых помещений пиротехническими веществами и изделиями устанавливаются из расчета 1200 кг пиротехнических веществ и изделий по массе брутто на каждые 25 м2 торгового помещения. В торговых помещениях менее 25 м2 допускается хранение и реализация одновременно не более 333 кг пиротехнических веществ и изделий бытового назначения по массе брутто.

14. Тұрмыстық мақсаттағы пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сату жүзеге асырылатын үй-жайлар штаттан тыс жағдайлар кезінде адамдарды шығару үшін кедергі келтірмейтін орында орналастырылады. Тұрмыстық мақсаттағы пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сатуға арналған сауда үй-жайлары өрт сигнализациясымен және өрт сөндірудің бастапқы құралдарымен жабдықталады.
15. Сауда үй-жайларындағы тұрмыстық мақсаттағы пиротехникалық заттардың үлгілері бар сөрелер сатып алушының пиротехникалық заттар мен бұйымдардың жазбаларымен танысу мүмкіндігін қамтамасыз етеді және сатып алушылардың бұйымды сырттай көзбен шолуынан басқа кез келген іс-әрекеттерін болдырмайды.
16. Тұрмыстық мақсаттағы пиротехникалық заттар мен бұйымдар жылыту жүйесі аспаптарынан 0,5 м қашықтықта орналасады. Тұрмыстық пиротехникалық заттар мен бұйымдар бар үй-жайларда механикалық және (немесе) жылу әрекеттерімен жасалатын жұмыстарға жол берілмейді.
17. Өзіне-өзі қызмет көрсету дүкендерінің сауда үй-жайларында тұрмыстық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сатуды тек мамандандырылған секцияларда сатушы-консультант жүргізеді, сатып алушыларға тұрмыстық мақсаттағы пиротехникалық бұйымдарды тікелей ұстауға болмайды.
18. Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сақтауға арналған үй-жайдың екі жиынтық кілті болуы тиіс. Кілттің бір жинтығы үнемі бұйыдардың сақталуына жауапты адамда, екіншісі - сақтауға рұқсат берілген ұйым басшысында мөр қойылған пеналда болады.
Азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сақтауға арналған үй-жайдың кілттерін бөгде адамдарға қолжетімді жерлерде қалдыруға болмайды.
19. Техникалық мақсаттағы қауіптілігі IV сыныптық азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сақтау қоймалары олардың мақсатына байланысты тұрақты (базистік), шығыс және жылжымалы қоймалар болып бөлінеді:
1) базистік қоймалар - бұйымды ұзақ уақыт сақтау үшін қызмет етеді;
2) шығыс қоймалары - бұйыммен ағымдағы қажеттілікті қанағаттандыру үшін қызмет етеді;
3) жылжымалы қоймалар - бұйымды қысқа уақыт сақтау үшін қызмет етеді.
Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сақтау үшін жарылғыш материалдардың жұмыс істеп тұрған қоймаларын пайдалануға болады.
20. Қауіптілігі ІV сыныптық пиротехникалық заттар мен бұйымдар облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және Көліктегі полиция департаменттерінің (бұдан әрі - ПД, КПД) аумақтылығы бойынша берген басқа да заңды тұлғаларға оларды сақтау орны бойынша қоймалардан сатылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

14. Помещения в которых осуществляется реализация пиротехнических веществ и изделий бытового назначения располагаются в месте не создающем препятствий для эвакуации людей при нештатных ситуациях. Торговые помещения для реализации пиротехнических веществ и изделий бытового назначения оборудуются средствами пожарной сигнализации и первичными средствами пожаротушения.
15. В торговых помещениях витрины с образцами пиротехнических веществ и изделий бытового назначения обеспечивают возможность ознакомления покупателя с надписями на пиротехнических веществах и изделиях и исключают любые действия покупателей с изделиями, кроме визуального осмотра.
16. Пиротехнические вещества и изделия бытового назначения располагаются не ближе 0,5 м от нагревательных приборов системы отопления. Работы, сопровождающиеся механическими и (или) тепловыми действиями, в помещениях с пиротехническими веществами и изделиями бытового назначения не допускаются.
17. В торговых помещениях магазинов самообслуживания реализация пиротехнических веществ и изделий бытового назначения производится только в специализированных секциях продавцами-консультантами, непосредственный доступ покупателей к пиротехническим веществам и изделиям бытового назначения исключается.
18. От помещения для хранения пиротехнических веществ и изделий должно быть два комплекта ключей. Один комплект ключей постоянно находится у лица, ответственного за сохранность изделий, второй – в опечатанном пенале у руководителя организации, на имя которого выдано разрешение на хранение.
Не допускается оставлять ключи от помещения для хранения пиротехнических веществ и изделий в доступных для посторонних лиц местах.
19. Склады хранения пиротехнических веществ и изделий технического назначения IV класса опасности, подразделяют в зависимости от их назначения на постоянные (базисные), расходные и передвижные склады:
1) базисные склады – служат для длительного хранения изделий;
2) расходные склады – служат для удовлетворения текущей потребности в изделиях;
3) передвижные склады – для кратковременного хранения изделий.
Допускается использовать действующие склады взрывчатых материалов для хранения пиротехнических веществ и изделий.
20. Пиротехнические вещества и изделия IV класса опасности по месту их хранения реализуются со складов другим юридическим лицам, выданная по территориальности Департаментами полиции столицы, областей, городов республиканского значения и на транспорте.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.06.2026 № 462 (вводится в действие с 01.07.2026).

21. Азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды толықтыру нормасы:
1) базистік қоймалар үшін - 200 000 кг-нан;
2) шығыс қоймалары үшін - 5 000 кг-нан;
3) сауда ұйымдарының (дүкендердің) қойма үй-жайлары үшін - 5 000 кг-нан аспауы тиіс.
22. Сақтау орындарын желдету үшін құлыппен жабылатын торлы металл есіктер, ал терезелер мен желдеткіш қақпақтарына металл торлар мен торшалар орнатылады. Торлы есіктер мен торлардың көздері көлемі 150 мм х 150 мм аспауы, тор шыбығының қалыңдығы 10 мм кем болмауы тиіс.
23. Әрбір сақтау қоймаларында пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сақтауға аумақтық ішкі істер органдары берген рұқсат етілген санынан аспайтын мөлшерде сақтауға рұқсат етіледі.
Әрбір базистік және шығыс қоймаларының паспорты болады.
24. Барлық қоймалар бұйымның түрі мен толықтыру нормасына байланысты қауіпсіз ара қашықтықта орналасады.
Қоймалардың арасындағы жеке ғимараттардың қауіпсіз ара қашықтығы құламаған күйде 100 метрден (бұдан әрі - м), құлаған күйде 50 м кем болмауы тиіс.
Базистік қоймалардың жекелеген сақтау орындарының арасындағы ара қашықтық құлаған күйде 200 м. кем болмауы тиіс.
Шығыс қоймалары тұрғын үйлерден, фейерверк көрсететін алаңдардан және адамдардың көп жиналатын орындарынан қауіпсіз ара қашықтықта, бірақ 100 метрден жақын емес аралықта орналасуы тиіс.
Барлық қоймалар:
1) аудандық маңыздан төмен емес тас жолдан, кеме жүзетін өзендер мен арналардан, тұрғын үй құрылыстарынан жеке тұрған қоймаға апаратын жолдарды қоспағанда, темір жолға бөлінген жолақтар шекарасынан - 400 м;
2) станциялық ғимараттарға, қоймалар мен басқа да станциялық құрылыстарға бөлінген жолақтар шекарасынан - 1000 м;
3) халқының саны 10000-ға дейін және 10000 адамнан асатын кенттер мен басқа да елді мекендер аумақтары шекарасынан - тиісінше 800 м және 1000 м;
4) қоймаға тиесілі емес басқа өндірістік ғимараттар мен құрылыстардан 1500 м кем емес қашықтықта орналасуы қажет.
25. Тұрақты және шығыс қоймалардың аумағы биіктігі 2,5 м кем емес тікенекті сыммен қоршалады.
26. Барлық сақтау орындары жанбайтын материалдан жасалған, бір қабатты, жылытылмайтын болуы тиіс. Сақтау орындарының қабырғалары мен төбесі ақталған болуы тиіс.
Қоймалардың едендері өндірістік ғимараттардың еден құрылғыларына арналған техникалық шарттарға сәйкес ұшқын шығаруды болдырмайтын, жанбайтын материалдан жасалады.
27. Сақтау орындарының көлеміне қарай екі шығатын есігі болады. Ұзындығы 10 м кем қойманың бір шығатын есігі болады.
Сақтау орнына кіретін есіктер сыртқа қарай ашылуы тиіс. Күн жаққа қарайтын терезенің әйнектері күңгірт болуы немесе ақ бояумен боялады.
Жасанды жарықтандыру сыртта болуы тиіс. Қойма үй-жайларында кезекші жарықтандыру, сондай-ақ газ плиталарын, электрлік-қыздырғыш аспаптарды пайдалану және штепсельді қосқыштарды орнатуға болмайды.

21. Загрузка пиротехнических веществ и изделий производится:
1) для базисных складов – не более 200 000 килограммов;
2) для расходных складов – не более 5 000 килограммов;
3) для складских помещений торговых организаций (магазинов) – не более 5 000 килограммов.
22. Для проветривания хранилищ устанавливаются решетчатые металлические двери, закрывающиеся на замки, а на окнах и вентиляционных люках устанавливаются металлические решетки и сетки. Размер ячеек решетчатых дверей и решеток 150 мм х 150 мм, толщина прутка – 10 мм.
23. В каждом хранилище разрешается хранить не более того количества пиротехнических веществ и изделий, на которые имеется разрешение на хранение, выданное территориальным органом внутренних дел.
На каждый базисный и расходный склад заводится паспорт.
24. Все склады в зависимости от вида изделий и нормы загрузки располагается на безопасном расстоянии.
Расстояние между отдельными зданиями промежуточных складов не менее 100 метров (далее – м) без обвалования и 50 м – с обвалованием.
Расстояние между отдельными хранилищами базисного склада, не обнесенными валом 200 м.
Расходные склады располагаются на безопасном расстоянии от жилых строений, площадки показа фейерверка и от массового скопления людей, но не ближе 100 м.
Все склады располагать на расстоянии:
1) 400 м – от шоссейных дорог не ниже районного назначения, судоходных рек и каналов, границы полосы отвода железных дорог за исключением путей, ведущих к складу, отдельно стоящих жилых строений;
2) 1000 м – от границы полосы отвода станционных зданий, складов и других станционных построек;
3) 800 м и 1000 м – от границы территории поселков и других населенных пунктов с численностью населения соответственно до 10000 и свыше 10000 человек;
4) 1500 м – от других производственных зданий и сооружений, не принадлежащих складам.
25. Территория постоянных и расходных складов ограждается колючей проволокой высотой 2,5 м.
26. Все хранилища строятся одноэтажными из несгораемых материалов, без отопления. Стены и потолки хранилищ пробеливаются.
Полы в складах выполняются в соответствии с техническими условиями на устройство полов промышленных зданий из несгораемых материалов, исключающих искрообразование.
27. Хранилища, в зависимости от их величины, имеют два выхода. Хранилища длиной 10 м могут иметь один выход.
Двери, ведущие в хранилища, исполняются с открыванием наружу. Стекла окон, выходящих на солнечную сторону, из матового материала или выкрашиваются белой краской.
Искусственное освещение наружное. Дежурное освещение в помещениях складов, а также эксплуатация газовых плит, электронагревательных приборов и установка штепсельных розеток не допускается.

28. Қоймаларда электр жабдықтар қолдану аяқталғаннан кейін, тәуліктің түнгі уақытында тоқтан ажыратылады. Электр қуат көзін өшіруге арналған аппараттар қойма үй-жайынан тыс жерде, өртенбейтін материалдан жасалған қабырғада немесе жеке тұрған тіреуіштегі шкафта немесе пломбалау және құлыппен жабу үшін икемделген құрылғысы бар ойықшада орналасады.
29. Бір сақтау орнында пиротехникалық заттар мен бұйымдардың бірнеше түрін сақтау кезінде сақтау орны жанбайтын бөлгіштермен бөлінген секцияларға бөлінеді.
Бұйым орамалары штабельдерде немесе стеллаждарда сақталады. Штабельдерде және стеллаждарда фейерверк бұйымдары бар жәшіктерді сақтау кезінде олар партиялармен қойылады.
Штабельдерде сақтауға арналған бұйымдары бар ағаш жәшіктер сөрелерде бірінің үстіне бірі қақпақтарын жоғары қаратып қойылады, төменгі қатарлардың астына ауа алмасуды қамтамасыз ету үшін тақтайлардан төсем жасалады.
Әр штабельде және стеллаждың сөрелернде бұйым атауы немесе индексі, партия нөмірі, орындар саны, келіп түскен күні көрсетілген көрсеткіш бекітіледі.
30. Штабельдердегі және стеллаждардағы бұйымдар олардың желдету, штабельден (сөрелерден) оларды алу, қарау мүмкіндігін қамтамасыз ету тәртібінде орналасады. Штабельдерді орналастыру кезінде олардың арасындағы өту жолы: қарау үшін – кемінде 0,7 м, жүкті тиеу және түсіру үшін – кемінде 1,5 м, кіреберістегі қабырға жағынан штабельдің соңына дейінгі қашықтық – кемінде 1,25 м және штабельдерден артқы және бүйірлік қабырғаларға дейін – кемінде 0,7 м қалтырылады. Штабельдердің биіктігі кемінде 2,5 м, ені – кемінде 5 м.
Стеллаждардың жоғары сөрелерінің биіктігі еденнен 1,65 м аспайтын, төменгі қабаттың еденге дейінгі қашықтығы - кемінде 0,15 м және жоғары сореуен төбеге дейін - кемінде 1 м болуы тиіс.
Стеллаждарды толықтыру кезінде олар төмен түсіп және қисайып кетпейтіндей түрде құрылады. Сақтау қоймаларындағы стеллаждардың барлық бөліктері бір-бірімен өзара металл қолданылмай тиекпен және сыналанып бекітілуі тиіс. Стеллаждардың тақтайларын шегелердің бастарын 0,5 см\ге кіргізе қағып, бекітуге және ойық жерлеріне шпатлевка жағуға болады.
31. Сақтау орындарында жүкті қабылдау және беру тәуліктің жарық кезінде жүргізеді. Қажет болған жағдайда бұл жұмыстарды сыртқы жасанды жарықтандырумен жүргізуге болады.
Пиротехникалық заттар мен бұйымдардың сақтау орындарында (қоймаларында) жүк тиеу-түсіру жұмыстарына арналған механизмдер жарылғыштан қорғалған күйде орындалады, ал ішкі жану қозғалтқыштарының пайдаланып шығарылған газдардың бейтараптандырушылары және ұшқын өшіргіштері орнатылады.

28. Электрооборудование складов по окончании его применения в ночное время суток обесточивается. Аппараты, предназначенные для отключения электропитания располагаются вне складского помещения на стене из несгораемых материалов или на отдельно стоящей опоре, монтироваться в шкафу или нише с приспособлениями для пломбирования и закрывания на замок.
29. При хранении в одном хранилище нескольких типов пиротехнических изделий хранилище разделяется на секции, отделяемые несгораемыми перегородками.
Упаковки с изделиями хранятся в штабелях или на стеллажах. Ящики с фейерверочными изделиями при хранении на штабелях и на стеллажах укладывать партиями.
Деревянные ящики с изделиями для хранения в штабелях укладываются один на другой крышками вверх, под нижними рядами надо делать настил из досок для обеспечения воздухообмена.
На каждом штабеле и полке стеллажа прикрепляется табличка с указанием наименования или индекса изделий, номера партии, количества мест и даты поступления.
30. Изделия в штабелях и на стеллажах располагаются в порядке обеспечивающем доступ для вентиляции, осмотра и изъятия их из каждого штабеля (стеллажа). При укладке в штабели проходы между ними оставляются: для осмотра - не менее 0,7 м, для погрузки и разгрузки - не менее 1,5 м, расстояние от конца штабеля до стенки со стороны входа - не менее 1,25 м и расстояние от штабеля до задней и торцевых стен - не менее 0,7 м. Высота штабеля не более 2,5 м, ширина - не более 5 м.
Высота верхних полок стеллажей не более 1,65 м от пола, расстояние от нижней полки до пола - не менее 0,15 м и от верхней полки до потолка – не менее 1 м.
Устройство стеллажей исполняется так, чтобы при полной загрузке не происходило их оседание и перекос. Все части стеллажей в хранилищах соединяются и укрепляются между собой на шипах и нагелях без применения металла. Доски стеллажей допускается прикреплять гвоздями с утоплением их головок на 0,5 см и замазыванием углублений шпатлевкой.
31. Прием и выдачу грузов из хранилищ производят в светлое время суток. При необходимости эти работы можно производить при наружном искусственном освещении.
Механизмы для погрузочно-разгрузочных работ в хранилищах (складах) пиротехнических веществ и изделий располагаются во взрывозащищенном исполнении, на двигатели внутреннего сгорания устанавливаются нейтрализаторы выхлопных газов и искрогасители.

32. Сақтау орны мен қойма аумағын таза ұстау қажет, сынған ыдыстарды, бөгде және жанғыш материалдарды сақтауға жол берілмейді. Қойма ғимаратының кіру жолдарын, өрт сөндіру, су көздерінің, сондай-ақ өртке қарсы мүккамалдар мен жабдықтарға бару жолдары үнемі бос болуы тиіс.
Қоймалар арасындағы қауіпсіз қашықтықтарды қандай да бір материалдар, жабдықтар мен басқа да заттарды сақтау үшін пайдалануға болмайды.
Азаматтық пиротехникалық бұйымдарды пайдалану өрт қауіпсіздігі талаптарын ескере отырып әзірленген пайдалану құжаттамасының немесе белгіленген тәртіпті бекітілген технологиялық нұсқаулықтар (техникалық процестер) талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Азаматтық пиротехникалық бұйымдарды мақсатсыз пайдалануға жол берілмейді.
Адамдарға пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сатып алумен, сақтаумен, есепке алумен, тасымалдаумен, пайдаланумен тікелей байланысты жұмыстарға рұқсат беру адамдарға жарылғыш материалдарына рұқсат беру талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 02.02.2023 № 114 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоймалар және бөлшектеп сату орындарында дайын өнімді есепке алу кітапшасы жүргізіледі.
Дайын өнімді көтерме тұтынушыларға босату есебі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті кітапта жүргізіледі.
Дайын өнімді есепке алу және дайын өнімді көтерме тұтынушыларға босату есебінің кітаптары нөмірленеді, тігіледі, ішкі істер органдарының "Лицензиялау-рұқсат беру жүйесі" деген бедері бар мөрімен мөрленеді.
Қоймалардан жіберілетін өнімнің әрбір түрін жеке есепке алу қажет. Кітаптағы жазбалар кіріс-шығыс құжаттардың негізінде жүкті алған немесе берген кезде жүргізу қажет.
3-тарау. Азаматтық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды пайдалану (фейерверктер көрсету) тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.02.2018 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
34. Қазақстан Республикасының аумағында қауіптілігі IV сыныптық пиротехникалық заттар мен бұйымдарды пайдалануды (көрсетуді) Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі, оларды пайдалануға берген лицензиясы бар заңды тұлғалар жүзеге асырады.
35. Фейерверктерді қоғамдық-мәдени көпшілік іс-шараларда қолдану тек аумақтық ішкі істер органымен келісілген, жұмысты жүргізуге құқығы бар құжаттамалар бекітілгеннен кейін жергілікті әкімшіліктің рұқсатымен жүзеге асыратын заңды тұлғаларға рұқсат етіледі.
Бұл ретте пиротехникалық заттар мен бұйымдарға техникалық құжаттамалар, орналастыру-жоспары, бұйымдарды тасымалдау үшін арнайы жабдықталған көлік келісуге ұсынылады.

32. Хранилище и территория склада должны очищаться от мусора, веток, опавшей листвы, не допускается хранить ломаную тару, посторонние и горючие материалы. Проезды, подъезды к складским зданиям, пожарным водоисточникам, а также подступы к противопожарному инвентарю и оборудованию оставляются свободными.
Не допускается использовать безопасные разрывы между складами для хранения каких-либо материалов, оборудования и других веществ.
Эксплуатация гражданских пиротехнических изделий производится в соответствии с требованиями эксплуатационной документации или утвержденными в установленном порядке технологическими инструкциями (технологическими процессами), разработанными с учетом требований пожарной безопасности.
Эксплуатация гражданских пиротехнических изделий не по назначению не допускается.
Допуск лиц к работам, непосредственно связанным с приобретением, хранение, учетом, перевозкой, использованием пиротехнических веществ и изделий, производится в соответствии с требованиями допуска лиц к взрывчатым материалам.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.02.2023 № 114 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Для учета на складах и местах розничной торговли заводится книга учета готовой продукции по форме согласно приложению 1 к настоящим правилам.
Учет отпуска готовой продукции оптовым потребителям ведется в соответствующей книге по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Книги учета готовой продукции и учета отпуска готовой продукции оптовым потребителям пронумеровываются, прошнуровываются и скрепляются печатью органа внутренних дел с оттиском "Лицензиялау-рұқсат беру жүйесі".
Каждый вид продукции, отпускаемый со складов, следует учитывать отдельно. Записи в книгах производить на основании приходно-расходных документов по получении или выдаче груза.
Глава 3. Порядок использования пиротехнических веществ и изделий (демонстрация фейерверков)
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.02.2018 № 133 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
34. Использование (демонстрацию) пиротехнических веществ и изделий IV класса на территории Республики Казахстан осуществляют юридические лица, имеющие лицензию на их использование, выданную Министерством внутренних дел Республики Казахстан.
35. Юридическим лицам, осуществляющим демонстрацию фейерверков, разрешается их применение в общественно-культурных массовых мероприятиях только с разрешения местной администрации после утверждения документации на право производства работ, согласованной с территориальным органом внутренних дел.
При этом на согласование представляются техническая документация на пиротехнические вещества и изделия, план-размещение, специально оборудованный транспорт для перевозки изделий.

36. Осы жұмыстардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін стандарттарды, өртке қарсы техникалық қауіпсіздік нормалары мен қағидаларын басшылыққа алынады.
37. Мәдени-көпшілік және бұқаралық іс-шараларды өткізу кезінде фейерверктер көрсету үшін ұйымдастырушылар жергілікті атқарушы органға іс-шара өткізуге дейін кемінде 10 жұмыс күн бұрын қолдаухатпен өтініш білдіреді.
Қолдаухатта мынадай мәліметтер:
1) іс-шараны өткізуші ұйымның атауы және мекенжайы лауазымдарын мекенжайларын және байланыс телефондарын көрсете отырып,, ұйымдастырушылар мен олардың уәкілетті адамдарының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда);
2) іс-шараның атауы мен мақсаты;
3) іс-шараның, оның ішінде фейерверк көрсетудің басталуы және аяқталу күні, орны мен уақыты;
4) іс-шараға қатысушылардың болжамды саны;
5) алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 02.02.2023 № 114 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6) фейерверк көлемі, пайдаланылатын фейерверк бұйымдарының сипаты мен жүргізілу тәртібі;
7) фейерверк басшысы және фейерверк көрсетуге тартылатын персонал туралы мәліметтер және фейерверкке басшылық ету мен жүргізу құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері;
8) қоғамдық тәртіпті қорғауды және өртке қарсы қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін жұмылдырылған қажетті күштер мен құралдар көрсетіледі.
Ескерту. 37-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 02.02.2023 № 114 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Фейерверкті дайындау және пайдалану кезеңінде бұйымдарды қысқа уақытқа сақтау кезінде тұрғын үйлерден, қоғамдық құрылыстардан, адамдар көп жиналатын орындарынан қауіпсіз қашықтықтағы жылжымалы қоймаларда (аумақтық ішкі істер органдарының әкімшілік полициясының келісімі бойынша арнайы жабдықталған көліктер) жүзеге асырылады. Қойманы күзету үшін күзет қызметін көрсету жөніндегі кілісім шарт жасалады.
39. Фейерверкті өткізетін адамдар фейерверк көрсетілімдерінде қауіпсіздікті, персоналды қорғау шаралары мен фейерверк бұйымдарынан сақталуын қамтамасыз етеді, ішкі істер органдарымен күзет іс-шараларын келіседі. Фейерверктер құрылғылары орналастырылатын орындарды күзету ішкі істер органдары мен осы іс-шараны өткізетін ұйымға жүктеледі.
40. Фейерверктер көрсетілетін орынды таңдау мен келісу фейерверк бұйымдарын қолдану болжанған қауіпті аймақтардың радиусын, жер бедерін, метеожағдайларды, жақын орналасқан объектілердің сипатын, қауіпті аймақты күзету сенімділігі мен көрсетілім қауіпсіздігіне ықпал ететін басқа да факторларды ескере отырып, жүргізілуі тиіс.

36. Для обеспечения безопасности работ следует также руководствоваться стандартами, нормами и правилами противопожарной безопасности.
37. Для демонстрации фейерверка при проведении культурно-зрелищных и массовых мероприятий, организаторы обращаются с ходатайством в местный исполнительный орган не менее чем за 10 рабочих дней до мероприятия.
В ходатайстве указываются следующие сведения:
1) наименование и адрес организации – устроителя мероприятия, фамилии, имена, отчества (при его наличии) организаторов и их уполномоченных, с указанием должностей, адресов и контактных телефонов;
2) название и цель мероприятия;
3) дата, место, время начала и окончания мероприятия, в том числе демонстрации фейерверка;
4) предполагаемое количество участников мероприятия;
5) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 02.02.2023 № 114 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
6) объем фейерверка, характер используемых фейерверочных изделий и порядок проведения;
7) сведения о руководителе фейерверка и персонале, привлекаемых к демонстрации фейерверка и копии документов, подтверждающих их право руководства и проведения фейерверка;
8) необходимые силы и средства, задействованные для обеспечения охраны общественного порядка и противопожарной безопасности.
Сноска. Пункт 37 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 02.02.2023 № 114 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. При кратковременном хранении изделий, на период подготовки и использования фейерверка, хранение осуществляется в передвижных складах (специально оборудованные автомобили, по согласованию с административной полицией территориального органа внутренних дел) на безопасном расстоянии от жилых, общественных строений, от мест большого скопления людей. Для охраны склада заключается договор по оказанию охранных услуг.
39. Устроители фейерверка обеспечивают безопасность показа фейерверка, меры защиты персонала и сохранность фейерверочных изделий и согласовывают охранные мероприятия с органами внутренних дел. Охрана мест устройства фейерверков возлагается на территориальные органы внутренних дел и организацию, проводящую данное мероприятие.
40. Выбор и согласование места демонстрации фейерверка производится с учетом радиусов опасных зон предполагаемых к применению фейерверочных изделий, рельефа местности, метеоусловий, характера прилегающих объектов, охраны опасной зоны и других факторов, влияющих на безопасность демонстрации.

Қауіптілігі IV сыныпты азаматтық пиротехникалық заттармен және бұйымдарымен фейерверктерді көрсетуге арналған орын өртенетін құрылыстардан, отын қоймаларынан, піскен дәнді дақылдар немесе пішен алқаптарынан, сабандар, қылқанды ормандардан, электр желілерінен кемінде 500 м қашықтықта, өртенбейтін құрылыстардан кемінде 50 м қашықтықта орналасады.
Фейерверк үшін ең ыңғайлы орын үлкен су қоймаларының жағалаулары болып табылады. Құрылғыларды іске қосу орны көрермендердің іске қосу алаңынан 100 м қашықтықта, жел жағында болатындай түрде таңдалады.
41. Фейерверктер көрсету үшін тыйым салынатын орындарға:
1) азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз етпейтін аумақтар, ғимараттар, құрылымдар, құрылыстар;
2) қауіпті және зиянды өндірістерге жақын орналасқан аумақтар мен объектілер, сондай-ақ көлік тораптары (көпірлер, өтпе жолдар, автомобиль жолдарының болу жолақтары, темір жол мұнай-газ құбырлары және жоғары вольтты электр тарату желілері, өрт және аса қауіпті жарылғыш объектілері);
3) аурухана ғимараттары мен балалар мекемелеріне тікелей жақын орналасқан аумақтар;
4) рухани - мәдени маңызы бар объектілердің аумағы, тарихи және мәдени ескерткіштер, зираттар мен ғибадат ету құрылыстары, қорықтар, қаумалдар және ұлттық саябақтар мен қажылық ету орындары объектілерінің аумақтары жатады.
42. Фейерверк тек мекеменің (кәсіпорынның) жауапты адамның күзет дайындығы мен өртке қарсы іс-шаралардың орындалуы туралы маман-пиротехниктің журналына қол қойғаннан кейін ғана басталуы мүмкін.
43. Фейерверктерді көрсету кезінде тек белгіленген тәртіпте аттестацияланған іске қосу құралын пайдалануға рұқсат етіледі. Фейерверктер көрсету үшін қолданылатын пиротехникалық заттар мен бұйымдар және іске қосу құралы оған қоса берілетін пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа қатаң сәйкестікте пайдаланады. Қолданылатын бұйымдарды пайдалану жөніндегі нұсқаулықты сақтамағаны үшін фейерверктер көрсетуді өткізетін ұйым жауапты болады.
44. Пиротехникалық заттар мен бұйымдардың ұрлану немесе жоғалуы фактісі туралы аумақтық ішкі істер органдарына дереу хабарлау қажет.
45. Фейерверк жүргізілетін алаңдарда:
1) темекі шегуге және от жағуға;
2) мас күйде жұмыс істеуге;
3) фейерверк құралдарын күзетусіз қалдыруға болмайды.
46. Фейерверк аяқталғаннан кейін жанбай қалған бұйымдар мен элементтерді жинау мақсатында көрсету шарасын ұйымдастырушылар фейерверк жүргізілген алаңды мұқият қарайды.
47. Фейерверк жүргізілетін алаңды күзету барлық жұмыстар аяқталғаннан кейін фейерверк басшысының келісімімен ғана алынып тасталуы мүмкін.
Қауіпті аймақты күзету мен өртке қарсы іс-шаралар фейерверк аяқталғаннан кейін және фейерверктерді экспонаттауға жауапты адамдардың тексеруінен кейін ғана тоқтатылады.

Место для демонстрации фейерверка пиротехническими веществами и изделиями IV класса опасности размещается на расстоянии не менее 500 м от сгораемых построек, топливных складов, полей с созревающими зерновым культурами или сеном, соломой, хвойного леса, линий электропередачи и не менее 50 м от несгораемых построек.
Наилучшим местом для фейерверка является берег большого водоема. Место установки пусковых устройств необходимо выбирать таким образом, чтобы зрители находились с наветренной стороны на расстоянии не менее 100 м от пусковой площадки.
41. К местам, запрещенным для демонстрации фейерверков, относятся:
1) территории, здания, строения, сооружения, не обеспечивающие безопасность граждан;
2) территории, расположенные вблизи опасных и вредных производств и объектов, а также транспортных узлов (мосты, путепроводы, полосы отвода автомобильных дорог, полосы отчуждения железных дорог, нефтегазопроводов и линий высоковольтных электропередач, пожаро и взрывоопасных объектов);
3) территории, непосредственно прилегающие к зданиям больниц и детских учреждений;
4) территории объектов, имеющих важное нравственно-культурное значение, памятников истории и культуры, кладбищ и культовых сооружений, заповедников, заказников и национальных парков, мест паломничества.
42. Фейерверк может начинаться только после расписки ответственного лица учреждения (предприятия) в журнале специалиста-пиротехника о готовности охраны и выполнении противопожарных мероприятий.
43. При демонстрации фейерверков допускается использование только исправного и аттестованного в установленном порядке пускового оборудования. Применяемые для демонстрации фейерверков пиротехнические вещества и изделия и пусковое оборудование используются в строгом соответствии с прилагаемыми к ним инструкциями по эксплуатации. Ответственность за не соблюдение инструкций по эксплуатации применяемых изделий несет организация, проводящая демонстрацию фейерверка.
44. О фактах хищения или утери пиротехнических веществ и изделий необходимо немедленно информировать территориальные органы внутренних дел.
45. На площадках, с которых производят запуск фейерверка, не допускается:
1) курить и разводить огонь;
2) работать в нетрезвом состоянии;
3) оставлять фейерверочные средства без охраны.
46. После окончания фейерверка пусковую площадку тщательно осматривают демонстраторы с целью сбора несгоревших изделий и элементов.
47. Охрана территории пусковой площадки может быть снята только после окончания всех работ с согласия руководителя фейерверка.
Охрану опасной зоны и противопожарные мероприятия прекращают только после окончания фейерверка и проверки ответственными лицами за экспонирование фейерверка.

48. Фейерверк аяқталғаннан кейін оның еткізілгендігі және сөндірілу туралы акті үш данада жасалып, оған фейерверк басшысы мен фейерверкке тапсырыс беруші өкіл қол қояды.
4-тарау. Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды тасымалдау тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.02.2018 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
49. Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды тасымалдау үдерісінде мынадай қауіпсіздік талаптары орындалады:
1) пиротехникалық заттар мен бұйымдарды тасымалдау олардың қасиеттерінің сақталуын қамтамасыз етеді және өнімнің қауіптілік сыныбын ескере отырып, көлік түріне қолданылатын жүк тасымалдау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;
2) пиротехникалық заттар мен бұйымдар оралған, таңбаланған, манипуляция белгілері қойылған, тауарға қажетті ілеспе құжаттары бар және тасымалдау кезінде олардың тұтынушылық қасиеттері сақталған және пайдалану бойынша құжаттама талаптарына сәйкестік қамтамасыз етілген кезде ғана оларды тасымалдауға рұқсат етіледі;
3) азаматтардың жеке пайдалануы үшін тұрмыстық мақсаттағы пиротехникалық бұйымдарды пиротехникалық өнімдерді пайдалану құжаттарының талаптарын сақтай отырып, брутто салмағы бойынша 333 кг аспайтын мөлшерде тасымалдауға рұқсат етіледі.
50. Көліктік қауіптіліктің 1.4-тен астам кіші класы бар IV кластың пиртехникалық заттары мен бұйымдарын, сондай-ақ Кеден одағының мүшесі - жеке мемлекеттің аумағы бойынша автокөлік құралдарымен тасымалдауға рұқсат етілген қауіпті жүктердің тізбесіне сәйкес V кластың пиртехникалық заттары мен бұйымдарын тасымалдау Кеден одағының мүшесі - тиісті мемлекеттің аумағында қолданылатын қауіпті жүктерді тасымалдау қағидаларына сәйкес;
1) Кеден одағына мүше жеке мемлекет аумағы бойынша Кеден одағына тиісті мүше мемлекет аумағында қолданыстағы қауіпті жүкті тасымалдау қағидаларына сәйкес;
2) Кеден одағына мүше кем дегенде екі мемлекеттің немесе үшінші елдің аумағы бойынша халықаралық жолдарда қауіпті жүкті тасымалдау туралы (ЖҚЖТ) Еуропалық келісімге сәйкес жүргізіледі.
51. Көлік қауіптілігі 1.4 кіші тобының пиротехникалық заттары мен бұйымдары салмағы шектеусіз қауіпті жүктерді тасымалдауға рұқсаты туралы куәлігі бар жүргізуші басқаратын бір көлік құралымен тасымалдау ережесін сақтай отырып, жүк жіберуші немесе жүк қабылдаушы әзірленген бағыт бойынша автомобиль көлігімен жүргізіледі.

48. После окончания фейерверка составляется акт о его проведении и последствиях в трех экземплярах, который подписывается руководителем фейерверка и представителем заказчика фейерверка.
Глава 4. Порядок перевозки пиротехнических веществ и изделий
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.02.2018 № 133 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
49. В процессе перевозки пиротехнических веществ и изделий выполняются следующие требования безопасности:
1) перевозка пиротехнических веществ и изделий обеспечивает сохранение их свойств и осуществляется в соответствии с правилами перевозки грузов, действующими на данном виде транспорта с учетом класса опасности продукции;
2) пиротехнические вещества и изделия допускаются к перевозке только при условии, что они упакованы, маркированы, имеют манипуляционные знаки, необходимые товаросопроводительные документы и при перевозке будут сохранены их потребительские свойства и обеспечено соответствие требованиям эксплуатационной документации;
3) пиротехнические изделия бытового назначения, приобретенные гражданами для личного пользования, разрешается перевозить с соблюдением требований эксплуатационной документации в количестве не более 333 кг по весу брутто за одну перевозку.
50. Перевозка пиротехнических веществ и изделий IV класса, имеющих подкласс транспортной опасности выше 1.4, а также пиротехнических веществ и изделий V класса согласно перечня опасных грузов, допускаемых к перевозкам автотранспортными средствами по территории отдельного государства – члена Таможенного союза в соответствии с правилами перевозки опасных грузов, действующими на территории соответствующего государства – члена Таможенного союза:
1) по территории отдельного государства–члена Таможенного союза в соответствии с правилами перевозки опасных грузов, действующими на территории соответствующего государства–члена Таможенного союза;
2) по территории, по крайней мере, двух государств–членов Таможенного союза или третьей страны в соответствии с Европейским соглашением о международной дорожной перевозке опасных грузов (ДОПОГ).
51. Пиротехнические изделия, имеющие подкласс транспортной опасности 1.4, без ограничения веса производится автомобильным транспортом по маршруту, разработанному грузоотправителем или грузополучателем, с соблюдением правил перевозки одним транспортным средством, управляемым водителем, имеющим свидетельство о допуске к перевозке опасных грузов. Для сопровождения груза грузоотправитель или грузополучатель выделяют ответственное лицо, функции которого может выполнять водитель, знающий свойства и особенности перевозимых пиротехнических веществ и изделий. Согласование маршрута перевозки опасного груза не требуется.

52. Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды темір жол көлігімен тасымалдау 1996 жылғы 5 сәуірдегі достастық елдерінің қатысушы мемлекеттері Темір жол көлігі бойынша кеңестің 15-отырысында бекітілген темір жол арқылы қауіпті жүктерді тасымалдау ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
53. Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды әртүрлі көлік түрлерімен тасымалдау кезінде олардың күзетілуі қамтамасыз етіледі.
54. Тасымалданатын жүк шайқалған және қатты қозғалған кезде оның құлауы, үйкелуі, бір-біріне және көлік қабырғасына соғылуы болмайтындай түрде орналастырылады.
Барар жолда жартылай түсірілуге жататын өнімді тасымалдау кезінде олардың әрбір партиясының әрқайсысы бір-бірінен бөлек қойылып, қалған жүктер өз орындарынан қозғалмайтындай түрде бекітілуі тиіс.
5-тарау. Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды жою тәртібі
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.02.2018 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
55. Тұтынушылық қасиетін жоғалтқан және (немесе) техникалық регламент талаптарына сәйкес келмейтін пиротехникалық заттар мен бұйымдар жойылуға жатады, оның ішінде:
1) электрлік — тұтандырғышы істемей қалған;
2) құрамы тұтанбай қалған;
3) бұйым толық күйде жұмыс жасамаған;
4) электрлік - тұтанғыш сымдарының үзілген;
5) жарамдылық мерзімі аяқталған;
6) сәйкестендіру белгілері жоқ (жоғалған);
7) ақаулық белгілері анықталған;
8) контрафактілік пиротехникалық бұйымдар.
56. Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды кәдеге жарату үдерісінде мынадай қауіпсіздік талаптары орындалады:
1) пиротехникалық заттар мен бұйымдар тұтынушылар өрт қауіпсіздігі және жарылғыш қауіпсіздігі шаралары талаптарын сақтай отырып, пайдалану құжаттарында немесе бұйымдардағы таңбалау белгілері түріндегі көрсетілген талаптарға сәйкес жоюға жатады;
2) пиротехникалық заттар мен бұйымдарды өндіруге рұқсат құжаты бар ұйымдар Кеден одағы комиссиясының 2011 жылғы 16 тамыздағы № 770 шешімімен бекітілген "Пиротехникалық бұйымдардың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентіне сәйкес технологиялық нұсқаулыққа (технологиялық үдеріске) сай пиротехникалық заттар мен бұйымдарды жоюға, сондай-ақ өндіріс және тұтыну қалдықтарынан қосарлы өнім (шикізат, материалдар, жинақтау элементтерін) алу мақсатында жүзеге асырады.
57. Барлық жұмыс істемей қалған бұйымдар мен элементтер жеткізуші зауыт әзірлеген нақты бұйымдарды пайдалану нұсқаулығына сәйкес жоюға жатады.

52. Перевозка пиротехнических веществ и изделий по железнодорожному транспорту осуществляется согласно Правил перевозок опасных грузов по железным дорогам, утвержденным на 15 заседании Совета по железнодорожному транспорту государств-участников стран содружества от 5 апреля 1996 года.
53. При перевозке различными видами транспорта пиротехнических веществ и изделий обеспечивается их охрана.
54. Перевозимый груз размещается таким образом, чтобы исключалась возможность его падения, трения, ударов друг о друга и о борта транспорта при толчках и качке.
При перевозке продукции, подлежащей частичной разгрузке в пути следования, каждая партия закрепляется отдельно от других так, чтобы остающийся груз при дальнейшем следовании не сдвигался со своих мест.
Глава 5. Порядок уничтожения пиротехнических веществ и изделий
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.02.2018 № 133 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
55. Уничтожению подлежат пиротехнические вещества и изделия, утратившие свои потребительские свойства или несоответствующие требованиям технического регламента, в том числе:
1) несрабатывания электровоспламенителей;
2) невоспламенения составов;
3) неполного срабатывания изделий;
4) обрыва проводов электровоспламенителей;
5) окончания срока годности;
6) отсутствия (утраты) идентификационных признаков;
7) обнаружения следов порчи;
8) контрафактные пиротехнические изделия.
56. В процессе уничтожения пиротехнических веществ и изделий выполняются следующие требования безопасности:
1) пиротехнические вещества и изделия, подлежат уничтожению потребителем с соблюдением мер пожаробезопасности и взрывобезопасности в соответствии с требованиями, указанными в эксплуатационной документации или в виде маркировочного обозначения на изделии;
2) уничтожение пиротехнических веществ и изделий, а также отходов производства и потребления с целью получения вторичной продукции (сырья, материалов, комплектующих элементов) осуществляется в соответствии с технологической инструкцией (технологическим процессом) организациями, имеющими разрешительные документы на производство пиротехнических веществ и изделий, в соответствии с техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности пиротехнических изделий", утвержденного Решением Комиссии Таможенного союза от 16 августа 2011 года № 770.
57. Все не сработавшие изделия и элементы, подлежат уничтожению в соответствии с инструкцией по эксплуатации конкретного изделия, разработанной заводом-поставщиком.

58. Жарамсыз пиротехникалық заттар мен бұйымдарды жою ішкі істер органы өкілінің қатысуымен жүргізіледі.
6-тарау. Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды Қазақстан Республикасына әкелу және Қазақстан Республикасынан әкету тәртібі
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.02.2018 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
59. Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды Қазақстан Республикасына әкелу және Қазақстан Республикасынан әкету Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігімен келісілетін экспорттық бақылау саласындағы уәкілетті органның лицензиясы бойынша мынадай құжаттардың негізінде жүзеге асырылады:
1) ерекшелігі қоса берілген, пиротехникалық заттар мен бұйымдарды жеткізуге арналған келісімшарт көшірмесі;
2) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі берген импорттаушының (соңғы пайдаланушының) кепілдік міндеттерінің көшірмесі, (экспорттаушы елдің заңнамасында осындай құжатты, ұсыну көзделген жағдайда) ұсынылады;
3) пиротехникалық заттар мен бұйымдарды сатып алуға аумақтық ішкі істер органы берген рұқсаттың көшірмесі;
60. Пиротехникалық заттар мен бұйымдарды автомобиль көлігімен әкелу (әкету) кезінде қауіпті жүкті тасымалдаудың әкімшілік полициясы органдарымен келісілген бағыты ұсынылады.
61. Ішкі істер министрлігі "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес импортқа (экспортқа) арналған лицензияларды келіседі немесе импортқа (экспортқа) лицензияға келісуден бас тартады.
Азаматтық пиротехникалық заттар
мен олар қолданылып жасалған
бұйымдарды сақтау, есепке алу,
пайдалану, тасымалдау, жою,
әкелу, әкету қағидаларына
1-қосымша
Пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған дайын өнім
мен олардың құрамдас компоненттерін есепке алу кітабы
_____________________________________________________________________
(кәсіпорын, ұйым атауы)
20___ жылғы "__" __________ басталды
20___ жылғы "__" __________ аяқталды
р/с
Келіп түскен күні
Дайын өнім немесе компоненттерді босатқан ұйым атауы
Заттар мен бұйымдарды сатып алуға берілген лицензияның нөмірі және берілген күні, лицензияны берген ішкі істер органы
Заттар мен бұйымдардың атауы
Килограмм
Дана
Қоpaптар
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ескертпе: Кітап нөмірленеді, бауланады және аумақтық ішкі істер органының "Лицензиялау-рұқсат беру жүйесі" мөрінің бедерімен бекітіледі.
Азаматтық пиротехникалық заттар
мен олар қолданылып жасалған
бұйымдарды сақтау, есепке алу,
пайдалану, тасымалдау, жою,
әкелу, әкету қағидаларына
2-қосымша
Пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған дайын
бұйымдарды көтерме сауда тұтынушыларына босатуды есепке алу
кітабы
________________________________________________________________
(ұйым, мекеме атауы)
20___ жылғы "__" __________ басталды
20___ жылғы "__" __________ аяқталды
Р/с
Дайын өнімді босату күні
Заттар мен бұйымдарды сатып алуға берілген лицензияның нөмірі мен берілген күні, лицензияны берген ішкі істер орган
Заттар мен бұйымдардың атауы
Киллограмм
Дана
Қораптар
Өнімдерді сатып алған заңды тұлғаның атауы
Тауарды алуға жауапты адамның Т.А.Ә.
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ескертпе: Кітап нөмірленеді, бауланады және аумақтық ішкі істер органының "Лицензиялау-рұқсат беру жүйесі" мөрінің бедерімен бекітіледі.
Азаматтық пиротехникалық
заттар мен олар қолданылып
жасалған бұйымдарды сатып алу,
сақтау, есепке алу, пайдалану,
тасымалдау, жою, әкелу, әкету
қағидаларына
3-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі

58. Уничтожение непригодных пиротехнических веществ и изделий, производится с участием представителя органа внутренних дел.
Глава 6. Порядок ввоза в Республику Казахстан и вывоза из Республики Казахстан пиротехнических веществ и изделий
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.02.2018 № 133 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
59. Ввоз в Республику Казахстан и вывоз из Республики Казахстан пиротехнических веществ и изделий осуществляется по лицензии уполномоченного органа в области экспортного контроля, которые согласуются с Министерством внутренних дел Республики Казахстан на основании следующих документов:
1) копии контракта на поставку пиротехнических веществ и изделий, с приложением спецификации;
2) копии гарантийного обязательства импортера (конечного пользователя), выданного Министерством инвистиции и развития Республики Казахстан (представляется в тех случаях, когда законодательством страны-экспортера предусмотрено представление такого документа);
4) копии разрешения на хранение пиротехнических веществ и изделий, выданного территориальным органом внутренних дел.
60. При ввозе (вывозе) пиротехнических веществ и изделий автомобильным транспортом представляется согласованный с органами административной полиции маршрут перевозки опасного груза.
61. Министерство внутренних дел согласовывает лицензию на импорт (экспорт) или отказывает в согласовании лицензии на импорт (экспорт) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
Сноска. Пункт 61 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.06.2026 № 462 (вводится в действие с 01.07.2026).
Приложение 1
к Приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 8 апреля 2015 года № 319
Книга учета готовой продукции пиротехнических веществ и
изделий с их применением и их составляющих компонентов
_________________________________________________________
(наименование предприятия, организации)
Начато "___"______________ 20___г.
Окончено "___"_____________ 20___г.
№ п/п
Дата поступления
Наименование организации, отпустившей компонент либо готовую продукцию
Номер и дата выдачи лицензии на приобретение веществ и изделий, орган внутренних дел, выдавший лицензию
Наименование веществ и изделий
Килограммов
Штук
Коробок
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Примечание: Книга пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляются
печатью территориального органа внутренних дел с оттиском
"лицензиялау-рұқсат беру жүйесі".
Приложение 2
к Приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 8 апреля 2015 года № 319
Книга учета отпуска готовой продукции пиротехнических
веществ и изделий с их применением оптовым потребителям
_________________________________________________________
(наименование предприятия, организации)
Начато "___"______________ 20___г.
Окончено "___"_____________ 20___г.
№ п/п
Дата отпуска готовой продукции
Номер и дата выдачи лицензии на приобретение веществ и изделий, орган внутренних дел, выдавший лицензию
Наименование веществ и изделий
Килограммов
Штук
Коробок
Наименование юридического лица, приобретающего изделия
Ф.И.О. лица, ответственного за получение
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Примечание: Книга пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляются
печатью территориального органа внутренних дел с оттиском
"лицензиялау-рұқсат беру жүйесі".
Приложение 3
к Правилам приобретения,
хранения, учета, использования,
перевозки, уничтожения, ввоза,
вывоза гражданских
пиротехнических веществ
и изделий с их применением

Ескерту. Қағида 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 19.05.2016 № 529 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 02.02.2023 № 114 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Сноска. Правила дополнены приложением 3 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 19.05.2016 № 529 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); исключено приказом Министра внутренних дел РК от 02.02.2023 № 114 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).