Теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау кезінде әскерилендірілген күзетті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 27 наурыздағы № 365 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 14 мамырда № 11043 тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Преамбула жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің 25.05.2026 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Темiржол көлiгі туралы" 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 34-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiліп отырған Темiржол көлiгiмен тасымалдау кезiнде жүктердiң әскерилендiрiлген күзетін қамтамасыз ету қағидалары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
________________ Қ. Қасымов
2015 жылғы 3 сәуір
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2015 жылғы 27 наурыздағы
№ 365 бұйрығымен бекітілді
Темiржол көлiгімен жүктерді тасымалдау кезінде әскерилендiрілген күзетті қамтамасыз ету қағидалары
1. Жалпы ережелер
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің 25.05.2026 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил обеспечения военизированной охраной грузов при перевозке железнодорожным транспортом
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 365. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 мая 2015 года № 11043.
Примечание ИЗПИ!
Преамбула предусматривается в редакции приказа Министра транспорта РК от 25.05.2026 № 122 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 34-4) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обеспечения военизированной охраной грузов при перевозке железнодорожным транспортом.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
________________ К. Касымов
3 апреля 2015 года
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 27 марта 2015 года № 365
Правила
обеспечения военизированной охраной грузов
при перевозке железнодорожным транспортом
1. Общие положения
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается в редакции приказа Министра транспорта РК от 25.05.2026 № 122 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Осы Темiржол көлiгiмен жүктердi тасымалдау кезiнде әскерилендiрілген күзетті қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Темiржол көлiгі туралы" 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 2-тармағының 34-4) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және темiржол көлiгiмен жүктердi тасымалдау кезінде әскерилендiрілген күзетті қамтамасыз ету тәртiбiн айқындайды.
2. Осы Қағидалардың әрекетi әскери және арнайы тасымалдарға қолданылмайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің 25.05.2026 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Қағидалардағы ұғымдар Қазақстан Республикасының "Темiржол көлігі туралы" 2001 жылғы 8 желтоқсандағы және "Күзет қызметi туралы" 2000 жылғы 19 қазандағы заңдарында айқындалған мағынада пайдаланылады.
4. Теміржол көлiгімен тасымалдау кезiнде әскерилендiрілген күзетпен алып жүруге жататын жүктердi күзетудi тасымалдаушы не жүк жөнелтушi жүктердi тасымалдауды ұйымдастыру туралы шарт бойынша қамтамасыз етедi.
5. Темiржол көлігімен тасымалдау кезiнде әскерилендiрілген күзетпен алып жүруге жататын жүктердің тiзбесi Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2005 жылғы 10 қарашадағы № 344-І бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3931 нөмірмен тіркелген) бекiтілген.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің 25.05.2026 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Жүктердi күзетудi "Күзет қызметi туралы" 2000 жылғы 19 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес күзет қызметiн жүзеге асыратын субъектілер жүргiзедi.
7. Акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi мемлекеттiк мекемелер, мемлекеттiк кәсіпорындар және акционерлiк қоғамдар болып табылатын ұлттық тасымалдаушы, тасымалдаушылар мен жүк жөнелтушiлер және олармен аффилиирлендірілген заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес күзет қызметтерін күзет қызметi субъектiлерiнен сатып алады.
8. Халықаралық қатынаста тасымалдау кезiнде әскерилендiрiлген күзетуге жататын жүктердi күзету Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес, сондай-ақ тасымалдаушы немесе жүк жөнелтушi басқа мемлекеттердiң тасымалдаушыларымен жасасатын шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.

1. Настоящие Правила обеспечения военизированной охраной грузов при перевозке железнодорожным транспортом (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 34-4) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" и определяют порядок обеспечения военизированной охраны грузов при перевозке железнодорожным транспортом.
2. Действие настоящих Правил не распространяется на воинские и специальные перевозки.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусматривается в редакции приказа Министра транспорта РК от 25.05.2026 № 122 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах используются понятия в значениях, определенных законами Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" и от 19 октября 2000 года "Об охранной деятельности".
4. При перевозке железнодорожным транспортом охрана грузов, подлежащих сопровождению военизированной охраной, обеспечивается по договору об организации перевозок грузов перевозчиком либо грузоотправителем.
5. Перечень грузов, подлежащих сопровождению военизированной охраной при перевозке железнодорожным транспортом, утвержден приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 10 ноября 2005 года № 344-I (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3931).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 6 предусматривается в редакции приказа Министра транспорта РК от 25.05.2026 № 122 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Охрана грузов производится субъектами, осуществляющими охранную деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 октября 2000 года "Об охранной деятельности".
7. Национальный перевозчик, перевозчики и грузоотправители, являющиеся государственными учреждениями, государственными предприятиями и акционерными обществами, контрольный пакет акций которых принадлежит государству, и аффилиированные с ними юридические лица приобретают охранные услуги у субъектов охранной деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
8. Охрана грузов, подлежащих военизированной охране при перевозке в международном сообщении, осуществляется в соответствии с международными договорами, участником которых является Республика Казахстан, а также в соответствии с договорами, заключаемыми перевозчиком или грузоотправителем с перевозчиками других государств.

2. Жүктерді әскерилендірілген күзетпен қамтамасыз ету тәртібі
1-параграф. Тасымалданатын жүктерді күзетуді ұйымдастыру
9. Күзетуге берiлген жүктердiң маңыздылығын, құндылығын және қауiптiлігін ескере отырып, күзет ұйымы оларды күзетудiң мынадай тәсiлдерiн қолдануы мүмкiн:
1) жүру жолындагы жекелеген темiржол станцияларында күзетшiлердi ауыстыра отырып жүктердi күзетуге тағайындалған күзетшiлер тобының (бұдан әрi – наряд) бiрге алып жүруi;
2) жөнелту станциясынан баратын станциясына дейiнгі жүру жолында жүктердi күзетудi жүзеге асыратын нарядтардың бiрге алып жүруi (жол бойы алып жүруi);
3) аралық станцияларда күзетшілер нарядын қою (жедел–маневрлік нысан).
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қағидалар 9-1-тармақпен толықтыру көзделген - ҚР Көлік министрінің 25.05.2026 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің 25.05.2026 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Сапар жолында жүктерді күзетудi басқа күзет түрімен үйлесімде атыс қаруымен қаруланған бiр және одан да көп күзетшi жүзеге асырады.
11. Құрамында екі және одан да көп күзетшi наряды бөлiнген жағдайда олардың бiреуi наряд жетекшiсi болып тағайындалады.
12. Бағыттарды жол бойы алып жүруге арналған күзет нарядының сандық құрамын күзет ұйымы осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген талаптарды ескере отырып және "Жеке күзет ұйымы қызметкерлерінің адам саны нормативін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 23 қыркүйектегі № 711 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35159 болып тіркелген) сан нормативтері шегінде айқындайды.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 09.10.2024 № 326 (08.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Жүру жолында күзет нарядтарының ауысуы қару-жарақ бөлмесiмен жабдықталған, нарядтарды ауыстыруға арналған, күзет ұйымы алдын ала белгiлеген поездық локомотивтік бригадалардың ауысуы жүргiзiлетiн темiржол станцияларындағы күзет ұйымының объектiлерiнде (бұдан әрi – ауысым пунктi) жүргiзiледi.
14. Әскерилендiрiлген күзетуге жататын жүктердi үздiксiз бiрге алып жүрудi қамтамасыз ету жөнiндегi нарядтардың iс-әрекеттерiн үйлестіруді күзет ұйымы өз бетiмен жүзеге асырады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің 25.05.2026 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Порядок обеспечения военизированной охраной грузов
Параграф 1. Организация охраны перевозимых грузов
9. С учетом важности, ценности и опасности предъявленных к охране грузов охранной организацией могут применяться следующие способы их охраны:
1) сопровождение группой охранников назначенной для охраны грузов (далее – наряд) со сменой охранников на отдельных железнодорожных станциях в пути следования;
2) сопровождение нарядами, осуществляющими охрану грузов в пути следования от станции отправления до станции назначения (сквозное сопровождение);
3) выставление нарядов охраны на промежуточных станциях (оперативно-маневренная форма).
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается дополнить пунктом 9-1 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 25.05.2026 № 122 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 10 предусматривается в редакции приказа Министра транспорта РК от 25.05.2026 № 122 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Охрана грузов в пути следования осуществляется одним и более охранником, вооруженным огнестрельным оружием, в сочетании с другими способами охраны.
11. В случае выделения наряда в составе двух и более охранников, один из них назначается старшим наряда.
12. Численный состав наряда охраны для сквозного сопровождения маршрутов определяется охранной организацией с учетом требований указанных в пункте 9 настоящих Правил, и в пределах нормативов численности, установленных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 сентября 2024 года № 711 "Об утверждении норматива численности работников частной охранной организации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35159).
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 09.10.2024 года № 326 (вводится в действие c 08.01.2025).
13. Смена нарядов охраны в пути следования производится на объектах охранной организации, оборудованных оружейной комнатой, предназначенных для смены нарядов (далее - сменный пункт), установленных охранной организацией заблаговременно на железнодорожных станциях, где производится смена поездных локомотивных бригад.
14. Координация действий нарядов по обеспечению непрерывного сопровождения грузов, подлежащих военизированной охране, осуществляется охранной организацией самостоятельно.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается в редакции приказа Министра транспорта РК от 25.05.2026 № 122 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

15. Әскерилендiрiлген күзетуге жататын жүктердi тасымалдау кезiнде тасымалдау құжаттарын ресiмдеу ерекшелiктерi "Теміржол көлігі туралы" 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 2-тармағының 34-15) тармақшасына сәйкес бекітілген жолаушыларды, багажды, жүктерді, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін тасымалдау қағидаларымен айқындалады.
16. Поездарды жасақтау кезiнде және жүру жолында күзетiлетiн вагондармен жасалатын алдағы маневрлiк жұмыс туралы темiржол станциясының қызметкерлерi наряд жетекшiсiне маневрлер басталғанға дейiн ескертедi.
2-параграф. Жүктері бар вагондарды күзетуге қабылдау
17. Нарядтың жүктерi бар вагондарды күзетуге қабылдауы тасымалдаушының жүк жөнелтушіден вагондарды қабылдау орындарында поезд жөнелтiлгенге дейiн 2 сағаттан кешiктiрiлмей жүзеге асырылады.
18. Вагондар мен жүктердi күзетуге қабылдауды наряд жетекшiсi тасымалдаушы немесе жүк жөнелтуші өкiлiнiң қатысуымен, Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша темiржол станциясында тасымалдаушының өкiлi жүргiзетін станцияда жүктерi бар вагондарды күзетуге тапсыруды есепке алу кiтабында наряд жетекшiсiнiң қол қоюымен жүргiзедi.
19. Әскерилендiрiлғен күзеттiң бiрге алып жүруіне жататын жүктерi бар вагондарды күзетуғе қабылдау және беру туралы мәлiметтердi наряд жетекшiсi осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша жүру жолында жүктердi әскерилендiрiлген күзетудiң бағыт қағазында және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша күзеттің ауысым пунктiнде жүргiзілетiн күзет нарядтарының жүктерi бар вагондарды тапсыруын және қабылдауын есепке алу кiтабында тiркейдi.
20. Ашық жылжымалы құрамдағы вагондарды, жүктерді күзетуге қабылдау кезiнде наряд жетекшiсi жүктер, едендер, люктер, төменгi және жоғарғы төгу приборлары, бұраулар мен пломбалары бекiтілуiнiң жарамдылығын, ашық жылжымалы құрамдағы жүк орындарының жарамдылығын тексередi. Адамдардың өмiрiне, жүктердiң немесе жылжымалы құрамның сақталуына қауiп төндiретiн ақаулар анықталған кезде вагондарды күзетуге қабылдамайды, ақауларды жоюды талап етедi және бұл туралы күзет ұйымының өкiлiне немесе темiр жол станңиясының бастығына баяндайды.
3-параграф. Жүру жолында жүктерді әскерилендiрiлген күзету
21. Күзет нарядтарының күзетілетiн жүктерi бар вагондарды ауысым пункттерiнде қабылдауы және тапсыруы поездың темiржол станциясында тұрған уақыты iшiнде жүру жолында жүктердi әскерилендiрiлген күзетудің бағыт қағазында және күзет нарядтарының жүктерi бар вагондарды тапсыруы мен қабылдауын есепке алу кiтабында қол қоюымен жүргiзіледi.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

15. Особенности оформления перевозочных документов при перевозке грузов, подлежащих военизированной охране, определяются правилами перевозок пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почтовых отправлений, утверждаемых в соответствии с подпунктом 34-15) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте".
16. О предстоящей маневровой работе с охраняемыми вагонами при формировании поездов и в пути следования работники железнодорожной станции предупреждают старшего наряда до начала маневров.
Параграф 2. Прием вагонов с грузами под охрану
17. Прием нарядом под охрану вагонов с грузами осуществляется в местах приема вагонов перевозчиком от грузоотправителя не позднее, чем за 2 часа до отправления поезда.
18. Прием вагонов и грузов под охрану производится старшим наряда с участием представителя перевозчика или грузоотправителя под расписку старшего наряда в книге учета сдачи вагонов с грузами под охрану на станции по форме согласно приложению 1 к Правилам, которая ведется представителем перевозчика на железнодорожной станции.
19. Сведения о приеме и передаче под охрану вагонов с грузами, подлежащими сопровождению военизированной охраной, регистрируются старшим наряда в маршрутном листе военизированной охраны грузов в пути следования по формам согласно приложению 2 к настоящим Правилам и в книге учета сдачи и приема вагонов с грузами нарядами охраны по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, которая ведется на сменном пункте охраны.
20. При приеме под охрану вагонов, грузов на открытом подвижном составе старший наряда проверяет исправность крепления грузов, полов, люков, нижних и верхних сливных приборов, закруток и пломб, исправность грузовых мест на открытом подвижном составе. При обнаружении неисправностей, угрожающих жизни людей, сохранности грузов или подвижного состава, не принимает вагоны под охрану, требует устранения неисправностей и докладывает об этом представителю охранной организации или начальнику железнодорожной станции.
Параграф 3. Военизированная охрана грузов в пути следования
21. Прием и сдача охраняемых вагонов с грузами нарядами охраны на сменных пунктах производятся за время стоянки поезда на железнодорожной станции под расписку в маршрутном листе военизированной охраны грузов в пути следования и книге учета сдачи и приема вагонов с грузами нарядами охраны.
Примечание ИЗПИ!

22-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің 25.05.2026 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Жүктерi бар вағондарды күзету кезiнде наряд "Күзет қызметі туралы" 2000 жылғы 19 қазандағы Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабына сәйкес қаруды және арнайы құралдарды қолданады.
23. Вағоннан немесе контейнерден бекiту-пломбалау құрылғыларының жұлынғаны, жүктер, едендер, люктер, төменгі және жоғарғы төгу приборлары, ашық жылжымалы құрамдағы жүк орындары бекiтілуiнiң ақаулары анықталған жағдайда, наряд жетекшiсi осы және басқа да оқиғалар туралы күзет ұйымының және тасымалдаушының өкілдеріне хабарлайды. Бұл ретте вагонды не контейнердi тасымалдаушының өкiлiне не жүк жөнелтушiғе тапсырғанға дейiн наряд жүктiң күзетілуiн қамтамасыз етедi.
Тасымалдаушы көрсетілген оқиғалар туралы көлiктегi iшкi iстер органдарын хабардар етедi.
24. Поезға қатер төндiретiн қауiптi (буксалар мен жүктің өртенуi, жылжымалы құрамның рельстен шығуы және т.б.) жағдайда наряд жетекшiсi локомотив бригадасымен бiрлесіп, қауiптіліктi жою үшiн ықтимал шараларды қабылдайды. Наряд оқиға болған жердi қарауға және қауiптiлікті жоюға келген лауазымды тұлғалардан басқа ешкiмдi оқиға болған жерге және жүктерғе жiбермейдi.
25. Күзетілетiн вагондары бар поезд аралық станңияда локомотивсiз уақытша қалдырылған жағдайда, наряд жетекшiсi бұл туралы күзет ұйымына кешіктiрмей хабарлайды. Қажетті жағдайларда күзет ұйымы жүктерi бар вағондарды тәулiк бойы күзетудi ұйымдастыру үшiн көрсетiлғен станцияға қосымша наряд жiбередi.
4-параграф. Жүктерi бар вагондарды тапсыру
26. Поезд баратын темiржол станциясына келгенде наряд күзетiлетін жүктерi бар вагондарды ауысым наряды, тасымалдаушының темiржол станциясындағы өкiлi немесе жүктi алушы оларды қабылдағанға дейiн қалдырмайды.
27. Тасымалдаушы немесе жүк алушы жүктерi бар вагондарды қабылдағаннан кейiн бұл туралы жүру жолында жүктердi әскерилендiрілғен күзетудiң бағыт қагазына белгi жасайды.
5-параграф. Темiржол көлiгiнде ықтимал құқыққа қарсы
әрекеттерді анықтау және оларды алдын алу
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
28-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің 25.05.2026 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Темiржол көлiгiмен тасымалданатын жүктердi күзетудi жүзеге асыру үшiн күзет қызметiнiң субъектiсi диверсиялық және террористік қатерлерден күзетілетін объектілердiң қорғалу деңгейiн арттыру, темiржол көлiгiндегi құқыққа қарсы актiлердi анықтау және олардың алдын алу жөнiндегi iс-шараларды әзiрлейдi және орындалуын қамтамасыз етедi және оларды "Күзет қызметі туралы" 2000 жылғы 19 қазандағы Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес аумақтық iшкi iстер және ұлттық қауiпсiздiк органдарымен келiседi.

Пункт 22 предусматривается в редакции приказа Министра транспорта РК от 25.05.2026 № 122 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. При охране вагонов с грузами наряд применяет оружие и специальные средства в соответствии со статьей 19 Закона Республики Казахстан от 19 октября 2000 года "Об охранной деятельности".
23. В случае обнаружения срыва запорно-пломбировочных устройств с вагона или контейнера, неисправности крепления грузов, полов, люков, нижних и верхних сливных приборов, грузовых мест на открытом подвижном составе старший наряда сообщает об этом и других происшествиях представителям охранной организации и перевозчика. При этом наряд обеспечивает охрану груза до сдачи вагона или контейнера представителю перевозчика или грузоотправителю.
Перевозчик информирует органы внутренних дел на транспорте об указанных происшествиях.
24. В случае опасности, угрожающей поезду (загорание букс и груза, сход подвижного состава и др.), старший наряда совместно с локомотивной бригадой принимает возможные меры для ликвидации опасности. Наряд никого не допускает к месту происшествия и грузам, кроме должностных лиц, прибывших для осмотра места происшествия и ликвидации опасности.
25. В случае, если поезд с охраняемыми вагонами временно оставлен на промежуточной станции без локомотива, старший наряда незамедлительно сообщает об этом охранной организации. В необходимых случаях охранная организация высылает дополнительный наряд на указанную станцию для организации круглосуточной охраны вагонов с грузами.
Параграф 4. Сдача вагонов с грузами
26. По прибытии поезда на железнодорожную станцию назначения наряд не оставляет охраняемые вагоны с грузами до приема их сменным нарядом, представителем перевозчика на железнодорожной станции или грузополучателем.
27. После приема вагонов с грузами перевозчик или грузополучатель делают об этом отметку в маршрутном листе военизированной охраны грузов в пути следования.
Параграф 5. Выявление и предупреждение возможных противоправных
действий на железнодорожном транспорте
Примечание ИЗПИ!
Пункт 28 предусматривается в редакции приказа Министра транспорта РК от 25.05.2026 № 122 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Для осуществления охраны грузов, перевозимых железнодорожным транспортом, субъект охранной деятельности разрабатывает и обеспечивает исполнение мероприятий по повышению уровня защищенности охраняемых объектов от диверсионных и террористических угроз, выявлению и предупреждению противоправных актов на железнодорожном транспорте и согласовывает их с территориальными органами внутренних дел и национальной безопасности в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 октября 2000 года "Об охранной деятельности".

29. Темiржол көлiгіндегi құқыққа қарсы актiлердi анықтау және олардың алдын алу жөнiндегі iс-шаралар алдын алу шараларын өткiзудi, күзетшiлердiң жеке қорғану шараларын, қысылтаяң жағдайлардағы және шұғыл көшiру кезiндегi iс-әрекеттердi, сонымен қатар тиiстi мемлекеттік орғандарды хабардар ету тәртiбiн көздейдi.
Теміржол көлігімен жүктерді
тасымалдау кезінде
әскерилендірілген күзетті
қамтамасыз ету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________ станциясында жүктері бар вагондарды
күзетуге тапсыруды есепке алу кітабы
Поездың келу уақыты
Поездың нөмірі
Вагонның нөмірі
Жүктің түрі
Станцияның қызметкері тапсырды (лауазымы, тегі, қолы, күні, сағаты)
Наряд жетекшісі қабылдады (лауазымы, тегі, қолы, күні, сағаты)
Қабылданған вагондардың жай-күйі туралы белгі
Күні
Сағаты
1
2
3
4
5
6
7
8
Теміржол көлігімен жүктерді
тасымалдау кезінде
әскерилендірілген күзетті
қамтамасыз ету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жүру жолында жүктерді әскерилендірілген күзетудің
№___ БАҒЫТ ПАРАҒЫ
т.ж __________________ станциясынан
т.ж _____________ станциясына дейін
Нарядтардың жұмысы
Көрсеткіштер
Күні мен айы
Уақыты
Ауысым пунктінің мөртабаны
Күзет ұйымы өкілінің қолы
Сағат
Минут
Наряд кетті
Наряд кетті
Наряд кетті
Наряд кетті
Наряд кетті
Наряд кетті
Наряд кетті
Наряд кетті
Наряд кетті
Наряд кетті
Жұмыс қорытындылары
Көрсеткіштер
Уақыты
Күзет ұйымы өкілінің қөлы
Сағат
Минут
Қарауыл үй жайында күту
Поездарды бірге алып жүру
Ауысым пунктінде демалу
Резервпен қайта оралу
Станция паркінде жүктерді күзету
Жедел жұмыс
Пикет қызметі
Барлығы:
Жүру жолында нарядтарды тексеру туралы белгі үшін
Нарядтардың құрамы
Лауазымы
Тегі, аты, әкесінің аты
Қарудың түрі
Қару №
Нарядтармен бірге аттары мынадай қызметтік иттер жүреді________
М.О Станңиядағы күзет ұйымының өкілі_______________________
_______ жылғы "___" ______________
Нұсқама алғаны туралы белгілер
Қолхат
Баратын жері:_____ күні поездың №___
Вагон №
Жүктің түрі
Жүктерді қабылдау және тапсыру нәтижелері туралы белгі
Күзет ұйымының өкілдері:
________ станциясындағы ___________ станциясындағы
(ауысым пунктінің мөртабаны және (ауысым пунктінің мөртабаны және
лауазымдық тұлғаның Т.А.Ә.А) лауазымдық тұлғаның Т.А.Ә.А)
Қолхат
Қайтуы:_____ күні поездың №___
Вагон №
Жүктің түрі
Жүктерді қабылдау және тапсыру нәтижелері туралы белгі
Күзет ұйымының өкілдері:
________ станциясындағы ___________ станциясындағы
(ауысым пунктінің мөртабаны және (ауысым пунктінің мөртабаны және
лауазымдық тұлғаның Т.А.Ә.А) лауазымдық тұлғаның Т.А.Ә.А)
Теміржол көлігімен жүктерді
тасымалдау кезінде
әскерилендірілген күзетті
қамтамасыз ету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Күзету нарядтарының жүктері бар вагондарды тапсыруы
мен қабылдауын есепке алу кітабы
Келуі
Поездың келу уақыты
Поездың нөмірі
Вагонның нөмірі
Жүктің түрі
Тапсырды (лауазымы, тегі, қолы, күні, сағаты)
Қабылдады (лауазымы, тегі, қолы, күні, сағаты)
Қабылданған вагондардың жай-күйі туралы белгі
Күні
Сағаты
1
2
3
4
5
6
7
8
(кестенің жалғасы)
Кетуі
Поездың кету уақыты
Поездың нөмірі
Қабылдады (лауазымы, тегі, қолы, күні, сағаты)
Тапсырды (лауазымы, тегі, қолы, күні, сағаты)
Поездың жөнелтілуі және жай-күйі туралы кімге хабарланды
Поездың көршілес ауысым пунктіне келген уақыты, вагонның (жүктің) жай-күйі
Күні
Сағаты
9
10
11
12
13
14
15

29. Мероприятия по выявлению и предупреждению противоправных актов на железнодорожном транспорте предусматривают проведение профилактических мер, мер индивидуальной защиты охранников, действия при экстремальных ситуациях и экстренной эвакуации, а также порядок информирования соответствующих государственных органов.
Приложение 1
к Правилам обеспечения
военизированной охраной грузов при
перевозке железнодорожным транспортом
Форма
Книга учета сдачи вагонов с грузами под охрану
на станции ______________
Время прибытия поезда
Номер поезда
Номер вагона
Род груза
Сдал работник станции (должность, фамилия, роспись, число, часы)
Принял старший наряда (должность, фамилия, роспись, число, часы)
Отметка о состоянии принятых вагонов
Число
Часы
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 2
к Правилам обеспечения
военизированной охраной грузов при
перевозке железнодорожным транспортом
Форма
Маршрутный лист № ________
военизированной охраны грузов в пути следования
от ст. ________________________________________ ж.д.
до ст. ________________________________________ ж.д.
Работа нарядов
Показатели
Число и месяц
Время
Штемпель сменного пункта
Подпись представителя охранной организации
Час.
Мин.
Наряд убыл
Наряд прибыл
Наряд убыл
Наряд прибыл
Наряд убыл
Наряд прибыл
Наряд убыл
Наряд прибыл
Наряд убыл
Прибытие наряда на сменный пункт
Итог работы
Показатели
Время
Подпись представителя охранной организации
Час.
Млн.
Ожидание в караульном помещении
Сопровождение поездов
Отдых на сменном пункте
Возвращение резервом
Охрана грузов в парке станции
Оперативная работа
Пикетная служба
Всего:
Для отметок о проверке нарядов в пути следования
Состав нарядов
Должность
Фамилия, имя,
отчество
Вид
оружия
№ оружия
С нарядами следуют служебные собаки по кличке _______________________
____________________________________________________________________
М.П. Представитель охранной организации на ст._________
"____" _____________ г.
Отметки о получении инструктажа
Расписка
Туда: дата ___________ № поезда ___________
№ вагона
Род грузов
Отметка о
результатах
приема-сдачи груза
Представители охранной организации:
на станции _______________ на станции _______________
(штемпель сменного пункта и (штемпель сменного пункта и
ФИО должностного лица) ФИО должностного лица)
Расписка
Обратно: дата ___________ № поезда ___________
№ вагона
Род грузов
Отметка о результатах
приема-сдачи груза
Представители охранной организации:
на станции _______________ на станции _______________
(штемпель сменного пункта и (штемпель сменного пункта и
ФИО должностного лица) ФИО должностного лица)
Приложение 3
к Правилам обеспечения
военизированной охраной грузов при
перевозке железнодорожным транспортом
Форма
Книга учета сдачи и приема вагонов с грузами нарядами охраны
Прибытие
Время прибытия
поезда
Номер
поезда
Номер
вагона
Род
груза
Сдал
(должность,
фамилия,
роспись,
число,
часы)
Принял
(должность,
фамилия,
роспись,
число,
часы)
Отметка
о состоянии
принятых
вагонов
Число
Часы
1
2
3
4
5
6
7
8
(продолжение таблицы)
Убытие
Время убытия
поезда
Номер поезда
Принял
(должность,
фамилия,
роспись,
число,
часы)
Сдал
(должность,
фамилия,
роспись,
число,
часы)
Кому
сообщено
об отправлении
поезда и
состоянии
Время
прибытия
поезда
на соседний
сменный пункт,
состояние
вагона
(груза)
Число
Часы
9
10
11
12
13
14
15