Мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау және пайдаланушыларға одан мәліметтер ұсыну тәртібін қоса алғанда, мемлекеттік мүлік тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 207 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 25 сәуірде № 10801 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.05.2025 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 201-бабының 4-тармағына және "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 76) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.05.2025 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау және пайдаланушыларға одан мәліметтер ұсыну тәртібін қоса алғанда, мемлекеттік мүлік тізілімін жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.05.2025 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті (Э.К. Өтепов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркеуден кейінгі он күнтізбелік күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
____________Б. Имашев
2015 жылғы "___"______
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрі
____________Ә. Исекешев
2015 жылғы "___"______
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрі
____________А. Мұхамедиұлы
2015 жылғы "___"______
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің төрағасы
______________ (Қ.Жаңбыршин) И.П.Ақомбаев
2015 жылғы "___"__________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
____________ Е. Досаев

Об утверждении Правил ведения реестра государственного имущества, включая порядок взаимодействия государственных органов и представления пользователям сведений из него
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 207. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 апреля 2015 года № 10801.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра финансов РК от 21.05.2025 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В cоответствии с пунктом 4 статьи 201 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" и подпунктом 76) пункта 15 Положения о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 "О некоторых вопросах Министерства финансов Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра финансов РК от 21.05.2025 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения реестра государственного имущества, включая порядок взаимодействия государственных органов и представления пользователям сведений из него.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра финансов РК от 21.05.2025 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан (Утепов Э.К.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр юстиции
Республики Казахстан
_________________ Б. Имашев
" " ___________ 2015 год
"СОГЛАСОВАНО"
Министр по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
_________________ А. Исекешев
" " ___________ 2015 год
"СОГЛАСОВАНО"
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
_________________ А. Мухамедиулы
" " ___________ 2015 год
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Счетного
комитета по контролю
за исполнением республиканского бюджета
Республики Казахстан
_________________ К. Джанбурчин
" "___________ 2015 год
"СОГЛАСОВАНО"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Е. Досаев

2015 жылғы 16 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
______________ Қ. Қасымов
2015 жылғы 11 ақпан
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 26 наурыздағы
№ 207 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау және пайдаланушыларға одан мәліметтер ұсыну тәртібін қоса алғанда, мемлекеттік мүлік тізілімін жүргізу қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.05.2025 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.10.2020 № 1049 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау және пайдаланушыларға одан мәліметтер ұсыну тәртібін қоса алғанда, мемлекеттік мүлік тізілімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 201-бабының 4-тармағына және "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 76) тармақшасына сәйкес әзірленді, сондай-ақ мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау және пайдаланушыларға одан мәліметтер ұсыну тәртібін қоса алғанда, мемлекеттік мүлік тізілімін (бұдан әрі – тізілім) жүргізу тәртібін анықтайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 21.05.2025 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мемлекеттік мүлікті тізілімде есепке алу тіркеу және ақпараттық мақсаттарды жүзеге асыруға арналған және оның құқық белгілеу немесе құқық куәландыру мәні жоқ.
3. Тізілім деректері мемлекетке тиесілі.
4. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аудандық уәкілетті орган - аудандық коммуналдық мүлікке билік етуге уәкілеттік берілген, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган;
2) бұйрық - тізілімде тіркелетін және тізілім бөлімдерінде есепке алу объектілері бойынша деректерді өзгертуге бағытталған іс-қимыл;
3) мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне бекітіліп берілген мүлікті қоспағанда, республикалық мүлікті басқару, мемлекеттің республикалық мүлікке құқығын іске асыру, экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларында меншікті және стратегиялық объектілерді жекешелендіру мен мемлекеттік мониторинг жүргізу саласындағы басшылықты өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын орталық атқарушы орган (Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі);

16 февраля 2015 год
"СОГЛАСОВАНО"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_________________ К. Касымов
11 февраля 2015 год
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 марта 2015 года № 207
Правила ведения реестра государственного имущества, включая порядок взаимодействия государственных органов и представления пользователям сведений из него
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра финансов РК от 21.05.2025 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.10.2020 № 1049 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила ведения реестра государственного имущества, включая порядок взаимодействия государственных органов и представления пользователям сведений из него (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 201 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон) и подпунктом 76) пункта 15 Положения о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 "О некоторых вопросах Министерства финансов Республики Казахстан", а также определяют порядок ведения реестра государственного имущества (далее – реестр), включая порядок взаимодействия государственных органов и представления пользователям сведений из него.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра финансов РК от 21.05.2025 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Учет государственного имущества в реестре предназначен для осуществления регистрационных и информационных целей и не имеет правоустанавливающего или право удостоверяющего значения.
3. Данные реестра принадлежат государству.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) районный уполномоченный орган - исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный на распоряжение районным коммунальным имуществом;
2) приказ – действие, регистрируемое в реестре и направленное на изменение данных по объектам учета в разделах реестра;
3) уполномоченный орган по управлению государственным имуществом - центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции руководство в сфере управления республиканским имуществом, реализации прав государства на республиканское имущество, приватизации и государственного мониторинга собственности в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение, и стратегических объектов, за исключением имущества, закрепленного за Национальным Банком Республики Казахстан (Министерство финансов Республики Казахстан);

4) облыстық уәкілетті орган - облыстық коммуналдық мүлікке билік етуге уәкілеттік берілген, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган;
4-1) мемлекеттік мүліктің өтінімдік тізбесі - әлеуетті сатып алушылар (сатып алушылар) жекешелендіру процесіне бастамашылық жасайтын мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында орналастырылатын, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) бақылау пакеті мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың тізімі;
5) орындаушы - мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператордың (бұдан әрі - Бірыңғай оператор), тиісті саланың уәкілетті органының (республикалық меншік бойынша) немесе облыстық (аудандық) уәкілетті органның және аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ (коммуналдық меншік бойынша) әкім аппаратының, тізілімдегі бұйрықтардың орындалуын жүзеге асыратын қызметкері;
6) тізілімнің веб-порталы – www.e-Qazyna.kz электрондық мекенжайы бойынша Интернет желісінде орналасқан, тізілім деректеріне бірыңғай қол жеткізу нүктесін беретін интернет-ресурс;
7) тіркеуші - мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы Бірыңғай оператордың, тиісті саланың уәкілетті органының (республикалық меншік бойынша) немесе облыстық (аудандық) уәкілетті органның және аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ (коммуналдық меншік бойынша) әкім аппаратының тізілімде бұйрықтарды тіркеу құқығы берілген уәкілетті тұлғасы;
8) ұйымдар - жарғылық капиталына мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер;
9) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) - электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 08.09.2017 № 548 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 28.10.2020 № 1049 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.02.2024 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.09.2025 № 481 (01.11.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

4) областной уполномоченный орган - исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный на распоряжение областным коммунальным имуществом;
4-1) заявочный перечень государственного имущества - список юридических лиц, контрольный пакет акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, размещаемый на веб-портале реестра государственного имущества, по которым потенциальные покупатели (приобретатели) инициируют процесс приватизации;
5) исполнитель – работник единого оператора в сфере учета государственного имущества (далее – Единый оператор), уполномоченного органа соответствующей отрасли (по республиканской собственности) или областного (районного) уполномоченного органа и аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа (по коммунальной собственности), осуществляющий исполнение приказов в реестре;
6) веб-портал реестра - интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет по электронному адресу www.e-Qazyna.kz, предоставляющий единую точку доступа к данным реестра;
7) регистратор – уполномоченное лицо Единого оператора в сфере учета государственного имущества, уполномоченного органа соответствующей отрасли (по республиканской собственности) или областного (районного) уполномоченного органа и аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа (по коммунальной собственности), наделенное правом регистрации приказов в реестре;
8) организации - акционерные общества и товарищества с ограниченной ответственностью с участием государства в уставном капитале;
9) электронная цифровая подпись (далее - ЭЦП) - набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра финансов РК от 08.09.2017 № 548 (вводится в действие с 01.01.2018 для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек, с 01.01.2020 для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек); с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 28.10.2020 № 1049 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.02.2024 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.09.2025 № 481 (вводится в действие с 01.11.2025).

2-тарау. Тізілімді жүргізу тәртібі. Тізілімде мемлекеттік мүлікті есепке алуды ұйымдастыру
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.10.2020 № 1049 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Тізілімде мемлекеттік мүліктің түрлері бойынша республикалық және коммуналдық мүліктің бөлек есебі, ал жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару деңгейлері бойынша - Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының, Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жедел басқаруындағы мүлікті және мемлекеттік материалдық резервті қоспағанда, облыстық және аудандық коммуналдық мүліктің, сондай-ақ жергілікті өзін-өзі басқарудағы коммуналдық мүліктің бөлек есебі жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 28.10.2020 № 1049 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Тізілімнің есепке алу объектілері (бұдан әрі - есепке алу объектілері) мыналар болып табылады:
1) мемлекеттік заңды тұлғалар мен оларға бекітіліп берілген мүлік;
2) жер пайдаланудағы жер учаскелері;
3) мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдардың акциялары және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталындағы қатысу үлестері;
4) мемлекетке тиесілі ұлттық мәдени игілік объектілері;
5) мемлекетке тиесілі зияткерлік меншік объектілері;
6) мемлекеттік заңды тұлғаларға, олардың филиалдары мен өкілдіктеріне тіркелген шағын өлшемді және өзен кемелері;
7) мемлекеттік заңды тұлғаларға, олардың филиалдары мен өкілдіктеріне тіркелген көлік құралдары және ауыл шаруашылығындағы көлік құралдары;
8) мемлекеттік заңды тұлғалар мен ұйымдарға берілген лицензиялар мен рұқсаттар;
9) мемлекеттік заңды тұлғаларға, олардың филиалдары мен өкілдіктеріне тіркелген табиғи ресурстар кадастрларының объектілері;
10) мемлекеттік мүлік бойынша уәкілетті органның заңды тұлғалар тізіміне сәйкес, заңды тұлғалардың банкроттығы туралы іс қозғау жөніндегі шешімдер (шешімдердің көшірмесі) бойынша және заңды күшіне енген, жекелеген негіздер бойынша мүлікті мемлекеттің кірісіне айналдыруды көздейтін соттардың шешімдері (үкімдері, қаулылары) туралы мәліметтер;
11) мемлекетке тиесілі ақпараттандыру объектілері.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 27.02.2024 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 2. Порядок ведения реестра. Организация учета государственногоимущества в реестре
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.10.2020 № 1049 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. По видам государственного имущества в реестре осуществляется раздельный учет республиканского и коммунального имущества, а по уровням местного государственного управления и самоуправления – раздельный учет областного и районного коммунального имущества, а также коммунального имущества местного самоуправления, за исключением имущества, находящегося в оперативном управлении специальных государственных органов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, и государственного материального резерва.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.10.2020 № 1049 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Объектами учета реестра (далее – объекты учета) являются:
1) государственные юридические лица и имущество, закрепленное за ними;
2) земельные участки, находящиеся в землепользовании;
3) принадлежащие государству акции акционерных обществ и доли участия в уставном капитале товариществ с ограниченной ответственностью;
4) объекты национального культурного достояния, принадлежащие государству;
5) объекты интеллектуальной собственности, принадлежащие государству;
6) маломерные и речные суда, зарегистрированные за государственными юридическими лицами, их филиалами и представительствами;
7) транспортные средства и сельскохозяйственные транспортные средства, зарегистрированные за государственными юридическими лицами, их филиалами и представительствами;
8) лицензии и разрешения, выданные государственным юридическим лицам и организациям;
9) объекты кадастров природных ресурсов, зарегистрированные за государственными юридическими лицами, их филиалами и представительствами;
10) сведения по решениям о возбуждении дел о банкротстве юридических лиц (копии решений) и о вступивших в законную силу решений судов (приговоров, постановлений), предусматривающих обращения в доход государства имущества по отдельным основаниям, в соответствии со списком юридических лиц уполномоченного органа по государственному имуществу;
11) объекты информатизации, принадлежащие государству.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра финансов РК от 27.02.2024 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Есепке алу объектілері мемлекеттік заңды тұлғаларға бекітіліп берілетін және бекітіліп берілмейтін болып бөлінеді.
Бекітіліп берілмейтін есепке алу объектілеріне: жер пайдаланудағы жер учаскелері, мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдардың акциялары және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталындағы қатысу үлестері, мемлекетке тиесілі ұлттық мәдени игілік объектілері жатады.
Бекітіліп берілетін есепке алу объектілеріне мемлекеттік заңды тұлғаларға бекітіліп берілген мүлік - негізгі құралдарды, инвестициялық жылжымайтын мүлікті, биологиялық активтерді, материалдық емес активтерді, аяқталмаған құрылысты қамтитын ұзақ мерзімді активтер мен сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер жатады.
8. Тізілімде мемлекеттік мүлікті бірыңғай орталықтандырылған есепке алуды мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
Бекітілетін есепке алу объектілерін тізілімде есепке алуды:
1) республикалық мүлік бойынша - мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган;
2) облыстық коммуналдық мүлік бойынша - облыстық уәкілетті орган;
3) аудандық коммуналдық мүлік бойынша - аудандық уәкілетті орган;
РҚАО-ның ескертпесі!
4) тармақша халық саны екі мыңнан астам адаммен аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2018 бастап, халық саны екі мың және одан аз адаммен аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі – ҚР Қаржы министрінің 08.09.2017 № 548 бұйрығымен.
4) жергілікті өзін-өзі басқару мүлкі бойынша-аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты ұйымдастырады.
Мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган тиісті саладағы уәкілетті органдардың мәліметтері негізінде республикалық меншікке жатқызылған акционерлік қоғамдардың акциялары мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін, сондай-ақ шетелдегі жылжымайтын мүлік объектілерін есепке алуды ұйымдастырады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 08.09.2017 № 548 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) бұйрығымен.
9. Мемлекеттік органдар тізілімге есепке алу объектілері туралы мәліметтерді ұсынады және (немесе) есепке алу объектілері бойынша тізіліммен интеграциялау үшін ведомстволық ақпараттық жүйелерге қолжетімділікті ұйымдастырады, атап айтқанда:
1) салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган – мемлекеттік заңды тұлғаларға, олардың филиалдары мен өкілдіктеріне қатысты;

7. Объекты учета подразделяются на закрепляемые и не закрепляемые за государственными юридическими лицами.
К не закрепляемым объектам учета относятся: земельные участки, находящиеся в землепользовании, принадлежащие государству акции акционерных обществ и доли участия в уставном капитале товариществ с ограниченной ответственностью, объекты национального культурного достояния, принадлежащие государству.
К закрепляемым объектам учета относится государственное имущество, закрепленное за государственными юридическими лицами - долгосрочные активы, включающие в себя основные средства, инвестиционную недвижимость, биологические активы, нематериальные активы, незавершенное строительство и долгосрочные активы, предназначенные для продажи.
8. Единый централизованный учет государственного имущества в реестре осуществляет уполномоченный орган по государственному имуществу.
Учет в реестре закрепляемых объектов учета организуют:
1) по республиканскому имуществу - уполномоченный орган по управлению государственным имуществом;
2) по областному коммунальному имуществу - областной уполномоченный орган;
3) по районному коммунальному имуществу - районный уполномоченный орган;
4) по имуществу местного самоуправления - аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Уполномоченный орган по государственному имуществу организует учет отнесенных к республиканской собственности акций акционерных обществ и долей участия в уставном капитале товариществ с ограниченной ответственностью, а также объектов недвижимости, находящихся за рубежом, на основании сведений уполномоченных органов соответствующей отрасли.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 08.09.2017 № 548 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 08.09.2017 № 548 (вводится в действие с 01.01.2018 для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек, с 01.01.2020 для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек).
9. Государственные органы представляют сведения об объектах учета в реестр и (или) организуют доступ к ведомственным информационным системам для интеграции с реестром по объектам учета, в частности:
1) государственный орган, осуществляющий регулирование в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет – в отношении государственных юридических лиц, их филиалов и представительств;

2) жылжымайтын мүлікті мемлекеттік тіркеу және мемлекеттік техникалық тексеру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және қызметті мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган –мемлекеттік заңды тұлғаларға, олардың филиалдары мен өкілдіктеріне тіркелген жылжымайтын мүлік объектілеріне қатысты;
3) жер қатынастары саласындағы реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган – жер пайдаланудағы жер учаскелеріне қатысты;
4) облыстық уәкілетті орган – облыстық коммуналдық мүлікке жатқызылған акционерлік қоғамдардың акциялары мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталындағы қатысу үлестеріне қатысты;
5) аудандық уәкілетті орган – аудандық коммуналдық мүлікке жатқызылған акционерлік қоғамдардың акциялары мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталындағы қатысу үлестеріне қатысты;
6) мәдениет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын мемлекеттік орган – мемлекетке тиесілі ұлттық мәдени игілік объектілеріне қатысты;
7) зияткерлік меншік құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыратын мемлекеттік орган – мемлекетке тиесілі зияткерлік меншік объектілеріне қатысты;
8) көлік және коммуникация саласында басшылық етуді, сондай-ақ заңнамада көзделген шекте салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган – мемлекеттік заңды тұлғаларға, олардың филиалдары мен өкілдіктеріне тіркелген шағын өлшемді және өзен кемелеріне қатысты;
9) жол жүру қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында өз құзыреті шегінде басшылық етуді және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган – мемлекеттік заңды тұлғаларға, олардың филиалдары мен өкілдіктеріне тіркелген көлік құралдарына қатысты;
10) бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік саласында қызметті реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган – мемлекеттік заңды тұлғалардың және ұйымдардың жылдық қаржылық есептілігіне қатысты;
11) байланыс, ақпараттандыру, "электрондық үкімет", ақпарат және мемлекеттік қызметтерді көрсету саласындағы мемлекеттік саясатты дамыту салаларында басшылық етуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган – мемлекеттік заңды тұлғалар мен ұйымдарға берілген лицензияларға және рұқсаттарға қатысты;
12) агроөнеркәсіптік кешен, су, балық, орман және аңшылық шаруашылығы, жер ресурстары, геодезия және картография саласында басшылық етуді, сондай-ақ заңнамада көзделген шекте өзінің құзыретіне жатқызылған қызмет саласында мемлекеттік органдарды салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган – мемлекеттік заңды тұлғаларға, олардың филиалдары мен өкілдіктеріне тіркелген ауыл шаруашылығындағы көлік құралдарына қатысты;

2) государственный орган, осуществляющий реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере государственной регистрации и государственного технического обследования недвижимого имущества – в отношении объектов недвижимости, зарегистрированных за государственными юридическими лицами, их филиалами и представительствами;
3) государственный орган, осуществляющий регулирование в области земельных отношений – в отношении земельных участков, находящихся в землепользовании;
4) областной уполномоченный орган – в отношении акций акционерных обществ и долей участия в уставном капитале товариществ с ограниченной ответственностью, отнесенных к областному коммунальному имуществу;
5) районный уполномоченный орган – в отношении акций акционерных обществ и долей участия в уставном капитале товариществ с ограниченной ответственностью, отнесенных к районному коммунальному имуществу;
6) государственный орган, осуществляющий реализацию государственной политики в области культуры – в отношении объектов национального культурного достояния, принадлежащих государству;
7) государственный орган, осуществляющий государственную политику в области защиты прав интеллектуальной собственности – в отношении объектов интеллектуальной собственности, принадлежащих государству;
8) государственный орган, осуществляющий руководство в сферах транспорта и коммуникаций, а также в пределах, предусмотренных законодательством межотраслевую координацию – в отношении маломерных и речных судов, зарегистрированных за государственными юридическими лицами, их филиалами и представительствами;
9) государственный орган, осуществляющий руководство в пределах своей компетенции и межотраслевую координацию в сфере обеспечения безопасности дорожного движения – в отношении транспортных средств, зарегистрированных за государственными юридическими лицами, их филиалами и представительствами;
10) государственный орган, осуществляющий регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности – в отношении годовой финансовой отчетности государственных юридических лиц и организаций;
11) государственный орган, осуществляющий руководство в сферах связи, информатизации, "электронного правительства", информации и развития государственной политики в сфере оказания государственных услуг – в отношении лицензий и разрешений, выданным государственным юридическим лицам и организациям;
12) государственный орган, осуществляющий руководство в области агропромышленного комплекса, водного, рыбного, лесного и охотничьего хозяйства, земельных ресурсов, геодезии и картографии, а также в пределах, предусмотренных законодательством, межотраслевую координацию государственных органов в сфере деятельности, отнесенной к его компетенции – в отношении сельскохозяйственных транспортных средств, зарегистрированных за государственными юридическими лицами, их филиалами и представительствами;

13) қоршаған ортаны қорғау, "жасыл экономиканы" дамыту, қалдықтармен жұмыс істеу (коммуналдық, медициналық және радиоактивті қалдықтарды қоспағанда), табиғат ресурстарын қорғау, олардың ұтымды пайдаланылуын бақылау және қадағалау, жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру, орман шаруашылығы, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласында басқару процестерін үйлестіру, мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру саласын басқаруды жүзеге асыратын мемлекеттік орган, сондай-ақ оның аумақтық органдары – мемлекеттік заңды тұлғаларға, олардың филиалдары мен өкілдіктеріне тіркелген табиғи ресурстар кадастрының (орман кадастры және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар) объектілеріне қатысты;
14) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, облыстардағы, астана мен республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшелері (соттар әкімшілері) бар жергілікті және басқа да соттардың қызметін ұйымдастырушылық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган – заңды тұлғалардың банкроттығы туралы іс қозғау жөніндегі шешімдерге (шешімдердің көшірмесі) қатысты және заңды күшіне енген, жекелеген негіздер бойынша мүлікті мемлекеттің кірісіне айналдыруды көздейтін соттардың шешімдері (үкімдері, қаулылары) туралы;
15) мемлекетке тиесілі ақпараттандыру объектілерінің иелері болып табылатын мемлекеттік органдар.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 27.02.2024 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган өз құзыреті шегінде:
1) тізілімде мемлекеттік мүліктің бірыңғай есепке алынуын қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты үйлестіреді және ұйымдастырады;
2) тізілімді жүргізеді және осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен тізілімді пайдаланушыларға ақпарат береді;
3) тізілімнің қосымша кіші бөлімінің қосымша мәліметтерінің құрамын қалыптастырады;
4) тізілімнің жұмыс істеуін қолдаумен байланысты ұйымдастырушылық мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
3-тарау. Тізілім деректерінің құрылымы
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.10.2020 № 1049 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Тізілім мынадай екі кіші бөлімнен тұрады: негізгі және қосымша.
Тізілімде мемлекетке тиесілі ақпараттандыру объектілері бойынша есепке алу, бағдарламалық қамтамасыз етуге, интернет-ресурстарға және электрондық ақпараттық ресурстарға қатысты жүзеге асырылады.
Ақпараттандыру объектілерінің иелері тізілімге енгізу үшін бірыңғай операторға мыналарды береді:
мемлекеттің мүліктік құқықтарын растайтын құжаттардың сканерленген көшірмелері (оның ішінде интернет-ресурстардың домендік атауына) және бағдарламалық қамтамасыз ету мен интернет-ресурстарға қатысты бухгалтерлік баланс баптарының толық жазылуы;
алынбалы тасығыштағы электрондық ақпараттық ресурстың резервтік көшірмелері.
Электрондық ақпараттық ресурстардың резервтік көшірмесін жаңарту мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінің тізіліммен интеграциялық өзара іс-қимылы арқылы күн сайын жүзеге асырылады.

13) государственный орган, осуществляющий руководство в сферах формирования и реализации государственной политики, координации процессов управления в сферах охраны окружающей среды, развития "зеленой экономики", обращения с отходами (за исключением коммунальных, медицинских и радиоактивных отходов), охраны, контроля и надзора за рациональным использованием природных ресурсов, государственного геологического изучения недр, воспроизводства минерально-сырьевой базы, использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения, лесного хозяйства, охраны, воспроизводства и использования животного мира и особо охраняемых природных территорий, а также его территориальные органы – в отношении объектов кадастра природных ресурсов (лесного кадастра и особо охраняемых природных территорий), зарегистрированных за государственными юридическими лицами, их филиалами и представительствами;
14) государственный орган, осуществляющий организационное и материально-техническое обеспечение деятельности Верховного Суда Республики Казахстан, местных и других судов, с территориальными подразделениями (администраторами судов) в областях, столице и городах республиканского значения – в отношении решений о возбуждении дел о банкротстве юридических лиц (копии решений) и о вступивших в законную силу решений судов (приговоров, постановлений), предусматривающих обращения в доход государства имущества по отдельным основаниям;
15) государственные органы, являющиеся владельцами объектов информатизации, принадлежащих государству.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра финансов РК от 27.02.2024 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Уполномоченный орган по управлению государственным имуществом в пределах своей компетенции:
1) координирует и организует работу по обеспечению единого учета государственного имущества в реестре;
2) ведет реестр и представляет информацию пользователям реестра в порядке, установленном настоящими Правилами;
3) формирует состав дополнительных сведений дополнительного подраздела реестра;
4) принимает решения по организационным вопросам, связанным с поддержкой функционирования реестра.
Глава 3. Структура данных реестра
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.10.2020 № 1049 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Реестр состоит из двух подразделов: основного и дополнительного.
Учет в реестре по объектам информатизации, принадлежащим государству, осуществляется в отношении программного обеспечения, интернет-ресурсов и электронных информационных ресурсов.
Владельцы объектов информатизации, принадлежащих государству, передают единому оператору для включения в реестр:
сканированные копии документов, подтверждающих имущественные права государства (в том числе на доменное имя интернет-ресурсов) и расшифровки статей бухгалтерского баланса в отношении программного обеспечения и интернет-ресурсов;
резервные копии электронного информационного ресурса на съемном носителе.
Обновление резервной копии электронных информационных ресурсов осуществляется ежедневно через интеграционное взаимодействие информационной системы государственного органа с реестром.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.05.2024 № 329 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Негізгі кіші бөлім:
мемлекеттік заңды тұлғалардың, олардың филиалдары мен өкілдіктерінің, сондай-ақ ұйымдарының атаулы тізбесін;
мемлекеттік заңды тұлғалардың мүлкіне қатысты меншік құқығы мен ұйымдардың мемлекетке тиесілі акцияларына және/немесе қатысу үлестеріне билік ету құқығы субъектісінің құқығын жүзеге асыратын мемлекеттік орган туралы мәліметтерді;
ұйымды және/немесе мемлекеттік заңды тұлғаны басқаруды жүзеге асыратын тиісті саланың уәкілетті органы немесе жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган туралы мәліметтерді қамтиды.
13. Есепке алу объектісі бойынша тізілімнің қосымша кіші бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) есепке алу объектісінің, оны басқа объектілерден ажыратуға мүмкіндік беретін жеке сипаттамаларын көрсете отырып, сипаттамасы;
2) Заңның 72-бабына сәйкес шартқа сәйкес есепке алу объектісінің белгілі бір мемлекеттік заңды тұлғаға, мемлекет қатысатын заңды тұлғаға немесе мемлекеттік емес тұлғаға тиесілі екендігі немесе бекітіліп берілгені туралы мәліметтер;
3) есепке алу объектісінің теңгерімдік құны;
4) есепке алу объектісіне үшінші тұлғалардың құқықтарымен салынған ауыртпалықтардың болуы туралы мәліметтер мен ауыртпалықтар түрі;
5) есепке алу объектісінің күтіп ұсталуына не сақталуына жауапты тұлғалардың деректемелері;
6) есепке алу объектісіне құқықтардың туындауына және тоқтатылуына негіздемелер, ал Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген мемлекеттік мүлікке құқықтарды тіркеу міндетті болған жағдайда - есепке алу объектісінің және (немесе) оған құқықтардың мемлекеттік тіркелуі туралы мәліметтер.
14. Қосымша кіші бөлімде мемлекеттік міндеттерді шешу үшін қажетті әр түрлі серпінді көрсеткіштер қамтылады:
1) мемлекеттік заңды тұлғаларға, олардың филиалдары мен өкілдіктеріне бекітіліп берілген мемлекеттік мүлік туралы мәліметтер;
1-1) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 199-бабының 2-1-тармағына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган қалыптастыратын мемлекеттік мүліктің өтінімдік тізбесі;
2) бекітіліп берілмейтін есепке алу объектілері туралы мәліметтер;
3) ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарлары, мемлекеттік кәсіпорындардың, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, оның ішінде акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарлары, даму жоспарлары, сондай-ақ оларды іске асырудың мониторингі мен оны бағалау және олардың орындалуы туралы есептер;

Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра финансов РК от 29.05.2024 № 329 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Основной подраздел содержит:
поименный перечень государственных юридических лиц, их филиалов и представительств, а также организаций;
сведения о государственном органе, осуществляющем права субъекта права собственности в отношении имущества государственных юридических лиц и права распоряжения принадлежащими государству акциями и/или долями участия организации;
сведения об уполномоченном органе соответствующей отрасли или об исполнительном органе, финансируемом из местного бюджета, осуществляющем управление организацией и/или государственным юридическим лицом.
13. В дополнительном подразделе реестра по объекту учета указываются следующие сведения:
1) описание объекта учета, с указанием его индивидуальных характеристик, позволяющих отличить его от других объектов;
2) сведения о принадлежности или закреплении объекта учета за определенным государственным юридическим лицом, юридическим лицом с участием государства или негосударственным лицом в соответствии с договором согласно статье 72 Закона;
3) балансовая стоимость объекта учета;
4) сведения о наличии обременении объекта учета правами третьих лиц и вид обременении;
5) реквизиты лиц, ответственных за содержание либо сохранность объекта учета;
6) основания возникновения и прекращения прав на объект учета, а в случаях обязательной регистрации прав на государственное имущество, предусмотренной законами Республики Казахстан, - сведения о государственной регистрации объекта учета и (или) прав на него.
14. В дополнительном подразделе содержатся различные динамические показатели, необходимые для решения государственных задач:
1) сведения о государственном имуществе, закрепленном за государственными юридическими лицами, их филиалами и представительствами;
1-1) заявочный перечень государственного имущества, формируемый центральным уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с пунктом 2-1 статьи 199 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе";
2) сведения о не закрепляемых объектах учета;
3) планы развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний, планы мероприятий, планы развития государственных предприятий, контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, в том числе национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство, а также, мониторинг и оценка их реализации и отчеты об их исполнении;

4) квазимемлекеттік сектор субъектілері, оларды жекешелендіру және иеліктен шығару, сондай-ақ кеңістіктік (географиялық) деректер туралы мәліметтер;
5) мемлекеттік мүлікті, оның ішінде мемлекеттік кәсіпорындарды және мемлекет қатысатын заңды тұлғаларды басқару тиімділігінің мониторинг нәтижелері;
6) мемлекеттік заңды тұлғаларға бекітіліп берілген мүлікті түгендеу, паспорттау және қайта бағалау бойынша, оның ішінде мемлекеттік заңды тұлғалардың үй-жай алаңдарға қажеттігі туралы, мемлекеттік заңды тұлғалар орналасып отырған ғимараттардың немесе үй-жайлардың аландары, сондай-ақ мемлекеттік заңды тұлғаларды автомобильдермен қамтамасыз ету бойынша ақпарат;
7) мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе сенімгерлік басқаруға беру үшін ұсынылатын есепке алынатын объектілер туралы мәліметтер;
8) жасалған мүліктік жалдау (жалға алу) және сенімгерлік басқару шарттары бойынша, атап айтқанда шарттың талаптары, осындай шарт бойынша есептеулер, өсімпұл және бюджетке аударылған төлемдер бойынша мәліметтер;
9) мемлекеттік меншік объектілерін сауда-саттыққа қою кестесіне енгізілген мемлекеттік мүлік туралы ақпарат пен материалдар;
10) жасалған концессия шарттары және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша мәліметтер;
11) республикалық және коммуналдық мүлікке жататын мүлікке құқықты мемлекеттің алуы бойынша жасалған сыйға тарту шарттары жөнінде мәліметтер;
12) мемлекеттік тұрғын үй қорының объектілерін жасалған жалға алу шарттары жөнінде мәліметтер;
13) Ресей Федерациясына мүліктік жалдауға (жалға алуға) берілген "Байқоңыр" кешеніндегі Қазақстан Республикасының мүлкі бойынша мәліметтер;
14) жекелеген негіздер бойынша мемлекеттік мүлік құрамына түскен мүлік бойынша мәліметтер (дереу жоюға немесе сатуға жататын мүлікті қоспағанда);
15) кәсіпкерлік ортада мемлекеттің қатысуы орындылығын анықтау мақсатында ұйымдар және мемлекеттік кәсіпорындар бойынша тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жай-күйін талдау нәтижелері туралы мәліметтер;
15-1) мемлекеттік кәсіпорындар, мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдар және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, оның ішінде акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар бөлінісінде сыртқы және ішкі қарыз алу құрылымы туралы мәліметтер;
15-2) дербес білім беру ұйымдарының инвестициялық шығындарын қаржыландыруға бағытталған бюджеттік инвестицияларды іске асыру есебінен алынған, сондай-ақ мемлекет дербес білім беру ұйымдарының меншігіне берген дербес білім беру ұйымының мүлкі туралы қосымша мәліметтер;

4) сведения о субъектах квазигосударственного сектора, их приватизации и отчуждении, а также пространственных (географических) данных;
5) результаты мониторинга эффективности управления государственным имуществом, в том числе государственными предприятиями и юридическими лицами с участием государства;
6) информация по инвентаризации, паспортизации и переоценке имущества, закрепленного за государственными юридическими лицами, в том числе о потребности государственных юридических лиц в площадях, по занимаемым площадям зданий или помещений государственными юридическими лицами, а также по оснащенности государственных юридических лиц автомобилями;
7) сведения об объектах учета, предлагаемых для передачи в имущественный наем (аренду) или доверительное управление;
8) сведения по заключенным договорам имущественного найма (аренды) и доверительного управления, в частности по условиям договора, начислениям по такому договору, пене и перечисленным платежам в бюджет;
9) информация и материалы о государственном имуществе, включенном в график выставления на торги объектов государственной собственности;
10) сведения по заключенным договорам концессии и договорам государственного частного партнерства;
11) сведения по заключенным договорам дарения по приобретению государством прав на имущество, относящимся к республиканскому и коммунальному имуществу;
12) сведения по заключенным договорам найма объектов государственного жилищного фонда;
13) сведения по имуществу Республики Казахстан на комплексе "Байконур", переданному в имущественный наем (аренду) Российской Федерации;
14) сведения по имуществу, поступившему в состав государственного имущества по отдельным основаниям (за исключением имущества подлежащего немедленному уничтожению или реализации);
15) сведения о результатах анализа состояния конкуренции на товарных рынках по организациям и государственным предприятиям, с целью установления целесообразности присутствия государства в предпринимательской среде;
15-1) Сведения о структуре внешнего и внутреннего заимствования в разрезе государственных предприятий, контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, в том числе национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство;
15-2) дополнительные сведения об имуществе автономных организаций образования, полученном за счет реализации бюджетных инвестиций, направленных на финансирование инвестиционных затрат автономных организаций образования, а также переданном государством в собственность автономных организаций образования;

16) мемлекеттік заңды тұлғалар мен ұйымдардың жылдық қаржылық есептілігі;
17) мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйлерді жекешелендіру шарттары жөнінде мәліметтер;
18) аңшылық және балық шаруашылықтарын жүргізу шарттары жөнінде мәліметтер;
19) бастапқы су пайдалану жасалған шарттар жөнінде мәліметтер;
20) жер пайдалану шарттары жөнінде мәліметтер.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 398 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 29.05.2024 № 329 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 21.05.2025 № 243 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.09.2025 № 481 (01.11.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
4-тарау. Тізілімнің деректерін өзгерту
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.10.2020 № 1049 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Мынадай бұйрықтар тізілімде тіркелуге жатады:
1) есепке алу объектісі туралы деректерді тізілімге енгізу;
2) есепке алу объектісі туралы деректерді өзекті ету;
3) есепке алу объектісін тізілімнен алып тастау.
16. Осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген мемлекеттік органдар Заңның 200-бабы 3-тармағына сәйкес ведомстволық ақпараттық жүйелерден есепке алу объектілері туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етеді және (немесе) ведомстволық ақпараттық жүйелерге қолжетімділікті ұйымдастырады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.10.2020 № 1049 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Тізілімнің мәліметтерін өзекті етуді Бірыңғай оператор тізілімде есепке алу объектілері туралы объективті және тиісті ақпаратты көрсетуге мүмкіндік беретін жаңарту, толықтыру, өзгерту және өзге де іс-қимылдар жолымен бұйрықтарды енгізу (тіркеу) және орындау арқылы жүзеге асырады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.10.2020 № 1049 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17-1. Кәсіпкерлік ортада мемлекеттің қатысуы орындылығын анықтау мақсатында бәсекелестіктің тауар нарықтарындағы жай-күйін талдау нәтижелері бойынша тізілім мәліметтерін өзектендіруді монополияға қарсы орган Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 90-6 бабы 27)- тармақшасына сәйкес оның ақпараты негізінде жүргізеді.
Ұйымдар, мемлекеттік кәсіпорындар бойынша тізілім автоматты түрде қалыптастырылады, оларға мынадай:

16) годовая финансовая отчетность государственных юридических лиц и организаций;
17) сведения по договорам приватизации жилища из государственного жилищного фонда;
18) сведения по договорам на ведение охотничьего или рыбного хозяйства;
19) сведения по заключенным договорам первичного водопользования;
20) сведения по договорам землепользования.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 398 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 29.05.2024 № 329 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 21.05.2025 № 243 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.09.2025 № 481 (вводится в действие с 01.11.2025).
Глава 4. Изменение данных реестра
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.10.2020 № 1049 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Регистрации в реестре подлежат следующие приказы:
1) включение в реестр данных об объекте учета;
2) актуализация данных об объекте учета;
3) исключение из реестра объекта учета.
16. Государственные органы, указанные в пункте 9 настоящих Правил, обеспечивают представление сведений об объектах учета из ведомственных информационных систем и (или) организуют доступ к ведомственным информационным системам согласно пункту 3 статьи 200 Закона.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.10.2020 № 1049 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Актуализация сведений реестра осуществляется Единым оператором путем обновления, дополнения, изменения и иных действий, позволяющих отразить в реестре объективную и адекватную информацию об объектах учета, посредством ввода (регистрации) и исполнения приказов.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.10.2020 № 1049 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-1. Актуализация сведений реестра по результатам анализа состояния конкуренции на товарных рынках с целью установления целесообразности присутствия государства в предпринимательской среде проводится антимонопольным органом на основании его информации согласно подпункту 27) статьи 90-6 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
В реестре автоматически формируется список по организациям, государственным предприятиям с присвоением им следующих статусов:

1) мемлекеттік меншікте тұрақты/уақытша сақтау;
2) тарату;
3) қайта ұйымдастыру;
4) жекешелендіру;
5) мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісі мәртебелерін бере отырып жүргізеді.
Ескерту. 4-тарау 17-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 08.09.2017 № 548 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.05.2024 № 329 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 28.10.2020 № 1049 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 28.10.2020 № 1049 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 28.10.2020 № 1049 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 28.10.2020 № 1049 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Есепке алу объектісі оған мемлекет құқығының тоқтатылуына байланысты тізілімнен алынып тасталған кезде бұл объектіні қадағалау тоқтатылады. Тізілімнің есепке алу объектісін бір мемлекеттік органның басқаруынан екіншісіне беру, сондай-ақ мемлекеттік және мемлекеттік емес заңды тұлғалар мен жеке тұлғалардың иеленуіне және (немесе) пайдалануына беру есепке алу объектісін тізілімнен алып тастауға негіз болып табылмайды.
Тізілімінен алынып тасталған есепке алу объектілері туралы деректер тізілім деректері базасының мұрағатына көшіріледі.
23. Мемлекеттік заңды тұлғалар "Мемлекеттік мүлік тізіліміне есепке алу объектілері деректерін енгізу пішімін, сондай-ақ бірдей мерзімдерде мемлекеттік мүлікке түгендеу, паспорттау және қайта бағалау жүргізудің бірыңғай әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 15 желтоқсандағы № 636 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7375 тіркелді) сәйкес мемлекеттік заңды тұлғалардың теңгерімінде бекітілген мүлікке жүргізілген түгендеу нәтижелерінің тізілімге енгізілуін қамтамасыз етеді.
24. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 28.10.2020 № 1049 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Мемлекеттік заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкілдіктерін, сондай-ақ ұйымдарды тіркеу, қайта ұйымдастыру (қайта құру, біріктіру, қосу, бөлу, бөліп шығару), тарату, қайта тіркеу үшін:

1) сохранить в государственной собственности постоянно/временно;
2) ликвидировать;
3) реорганизовать;
4) приватизировать;
5) объект государственно-частного партнерства.
Сноска. Правила дополнены пунктом 17-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 08.09.2017 № 548 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра финансов РК от 29.05.2024 № 329 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Исключен приказом Министра финансов РК от 28.10.2020 № 1049 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Исключен приказом Министра финансов РК от 28.10.2020 № 1049 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Исключен приказом Министра финансов РК от 28.10.2020 № 1049 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Исключен приказом Министра финансов РК от 28.10.2020 № 1049 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. При исключении объекта учета из реестра в связи с прекращением прав государства на него, наблюдение за этим объектом прекращается. Передача объекта учета реестра из управления одного государственного органа другому, а также передача во владение и (или) пользование государственным и негосударственным юридическим лицам и физическим лицам не являются основаниями для исключения объекта учета из реестра.
Данные об объектах учета, исключенных из реестра, переносятся в архив базы данных реестра.
23. Государственные юридические лица согласно приказу Министерства финансов Республики Казахстан от 15 декабря 2011 года № 636 "Об утверждении Единой методики и формата ввода данных объектов учета в реестр государственного имущества, а также проведение инвентаризации, паспортизации и переоценки государственного имущества в единые сроки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7375), обеспечивают ввод результатов проведенной инвентаризации имущества, закрепленного на балансе государственных юридических лиц, в реестр.
24. Исключен приказом Министра финансов РК от 28.10.2020 № 1049 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Для регистрации, реорганизации (преобразования, слияния, присоединения, разделения, выделения), ликвидации, перерегистрации государственных юридических лиц, их филиалов и представительств, а также организаций:

мемлекеттік заңды тұлғалар, олардың филиалдары мен өкілдіктері, сондай-ақ ұйымдар "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу жөнінде мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушы 2020 жылғы 29 мамырдағы № 66 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20771 болып тіркелді) көзделген нысан бойынша толтырылған және уәкілетті адам қол қойған өтініштің бланкісін Бірыңғай операторға береді;
бірыңғай оператор өтінішті алған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініште көрсетілген мемлекеттік заңды тұлға немесе ұйым бойынша тізілімде қамтылған ақпаратты тексереді, қажетті өзгерістер мен толықтыруларды тізілімге енгізеді және өтініштің бланкісіне тиісті белгіні қояды;
мемлекеттік заңды тұлғалар, олардың филиалдары мен өкілдіктері, сондай-ақ ұйымдар "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына (бұдан әрі - тіркеуші орган) бірыңғай оператордың белгісі бар өтінішті береді.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.10.2020 № 1049 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Ұйымның жарғылық капиталының мөлшері өзгерген кезде тіркеуші органға осы Қағидалардың 25-тармағында көзделген тәртіппен бірыңғай оператор растаған өтініш беріледі.
27. Тіркеуші орган тізілімге өзгерістер енгізу үшін жүргізілген мемлекеттік заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкілдіктерін, сондай-ақ ұйымдарды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы не тіркеуден (қайта тіркеуден) бас тартқаны туралы бірыңғай операторға бес жұмыс күні ішінде хабарлайды.
28. Мемлекетке тиесілі бағалы қағаздармен мәмілелерін бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімінде тіркеу үшін мемлекеттік мүлікті басқару бойынша уәкілетті органның, облыстық уәкілетті органның, аудандық уәкілетті органның бағалы қағаздарымен мәмілесін тіркеу үшін бұйрығы бірыңғай оператордың белгісімен беріледі.
Бағалы қағаздар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бірыңғай оператор болып айқындалған, өзгерістер мен толықтыруларды тізілімге енгізу үшін, келесі мәліметтерін:
бағалы қағаздар эмитентінің атауы мен бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН);
бағалы қағаздың ұлттық сәйкестендіру нөмірі;
бағалы қағаздарды ұстаушылардың атауы мен БСН;
мәмілені тіркеу күні мен уақыты;
мәмілені тіркеуге дейін және соң бағалы қағаздардың саны көрсетумен, мемлекетке тиесілі бағалы қағаздармен мәмілелерін тіркеуден бас тарту не тіркеудің қорытындылары туралы бірыңғай операторды екі жұмыс ішінде хабарландырылады.

государственные юридические лица, их филиалы и представительства, а также организации представляют Единому оператору заполненный и подписанный уполномоченным лицом бланк заявления по форме, предусмотренной приказом исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 29 мая 2020 года № 66 "Об утверждении правил оказания государственных услуг в сфере государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20771);
единый оператор в течение двух рабочих дней с момента получения заявления проверяет содержащуюся в реестре информацию по указанному в заявлении государственному юридическому лицу или организации, вносит необходимые изменения и дополнения в реестр и ставит соответствующую отметку на бланке заявления;
государственные юридические лица, их филиалы и представительства, а также организации подают в некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – регистрирующий орган) заявление с отметкой единого оператора.
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.10.2020 № 1049 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. При изменении размера уставного капитала организации в регистрирующий орган подается заявление, заверенное единым оператором в порядке, предусмотренном пунктом 25 настоящих Правил.
27. Регистрирующий орган в течение пяти рабочих дней извещает единого оператора о произведенной государственной регистрации (перерегистрации) либо отказе в регистрации (перерегистрации) государственных юридических лиц, их филиалов и представительств, а также организаций для внесения изменений в реестр.
28. Для регистрации в реестре держателей ценных бумаг сделки с ценными бумагами, принадлежащими государству, приказ на регистрацию сделки с ценными бумагами уполномоченного органа по управлению государственным имуществом, областного уполномоченного органа, районного уполномоченного органа подается с отметкой единого оператора.
Единый регистратор, определенный в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, в течение двух рабочих дней извещает единого оператора о результатах регистрации либо отказе в регистрации сделок с ценными бумагами, принадлежащими государству, для внесения изменений и дополнений в реестр с указанием следующих сведений:
наименование и бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) эмитента ценных бумаг;
национальный идентификационный номер ценной бумаги;
наименование и БИН держателей ценных бумаг;
дата и время регистрации сделки;
количество ценных бумаг до и после регистрации сделки.

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 08.09.2017 № 548 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Мемлекеттік мүлікті сатып алу-сату, кепілге немесе сенімгерлік басқаруға беру шарттарының бір тарапы болып табылатын мемлекеттік орган мәмілені тіркегеннен кейін бес жұмыс күні ішінде тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу үшін шартты жасасу туралы бірыңғай операторға хабарлайды және тиісті шартта бірыңғай оператордың белгісі қойылады.
30. Осы Қағидалардың 29-тармағында көрсетілген шарт бұзылған жағдайда, шарттың бір тарапы болып табылатын мемлекеттік орган бес жұмыс күні ішінде тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу үшін бірыңғай операторға шарттың бұзылғандығы туралы хабарлайды.
31. Орталық атқарушы орган құзыреті шегінде банкроттық рәсімдердің жүргізілуін бақылау (банктерді, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын және жинақтаушы зейнетақы қорларын қоспағанда) саласында іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті орган мемлекеттік заңды тұлғалар, ұйымдар таратылған жағдайда, тарату туралы шешім заңды күшіне енген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бірыңғай операторға тарату рәсімінің басталғаны туралы хабарлайды.
5-тарау. Тізілімге қолжетімділік
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 28.10.2020 № 1049 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Тізілімді жүргізу тізілімді басқаруды оңтайландыруға және деректердің сенімділігі мен сақталуын қамтамасыз ететін ақпаратқа қолжетімділікті әкімшілендіруге мүмкіндік беретін мамандандырылған бағдарламалық-техникалық кешендер негізінде ақпаратты жинаудың, өңдеудің және сақтаудың электрондық жүйе құралдарының көмегімен жүзеге асырылады.
33. Тізілім деректеріне қолжетімділік Бірыңғай оператор тізілімнің веб-порталы арқылы қамтамасыз етіледі.
34. Тізілім веб-порталына қолжетімділік деңгейі бойынша пайдаланушылар мынадай санаттарға бөлінеді:
1) жеке және заңды тұлғалар;
2) мемлекеттік заңды тұлғалар;
3) тиісті саланың уәкілетті органдары;
4) мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган;
5) сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың уәкілетті органдары;
6) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган;
7) облыстық уәкілетті орган және облыстық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі мемлекеттік орган;
8) аудандық уәкілетті орган және аудандық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі мемлекеттік орган;

Сноска. Пункт 28 в редакции приказа Министра финансов РК от 08.09.2017 № 548 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Государственный орган, являющийся одной из сторон договора купли-продажи, передачи в залог или доверительного управления государственным имуществом, в течение пяти рабочих дней со дня регистрации сделки извещает единого оператора о заключении договора для внесения изменений и дополнений в реестр, и единым оператором ставится отметка на соответствующем договоре.
30. В случае расторжения договора, указанного в пункте 29 настоящих Правил, государственный орган, являющийся одной из сторон договора, в течение пяти рабочих дней извещает единого оператора о расторжении договора для внесения изменений и дополнений в реестр.
31. Уполномоченный орган, осуществляющий в пределах компетенции центрального исполнительного органа реализационные и контрольные функции в сфере контроля за проведением процедур банкротства (за исключением банков, страховых (перестраховочных) организаций и накопительных пенсионных фондов), в случае ликвидации государственных юридических лиц, организаций извещает единого оператора о начале ликвидационной процедуры в течение пяти рабочих дней со дня вступления в законную силу решения о ликвидации.
Глава 5. Доступ к реестру
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Министра финансов РК от 28.10.2020 № 1049 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Ведение реестра осуществляется с помощью средств электронных систем сбора, обработки и хранения информации на базе специализированных программно-технических комплексов, позволяющих оптимизировать управление реестром и администрировать доступ к информации, обеспечивающих надежность и сохранность данных.
33. Доступ к данным реестра обеспечивается Единым оператором через веб-портал реестра.
34. По уровню доступа к веб-порталу реестра пользователи подразделяются на следующие категории:
1) физические и юридические лица;
2) государственные юридические лица;
3) уполномоченные органы соответствующей отрасли;
4) уполномоченный орган по управлению государственным имуществом;
5) уполномоченный орган внешнего государственного аудита и финансового контроля;
6) уполномоченный орган по государственному планированию;
7) областной уполномоченный орган и государственный орган по контролю за исполнением областного бюджета;
8) районный уполномоченный орган и государственный орган по контролю за исполнением районного бюджета;

9) акционерлік қоғамдар акцияларының мемлекеттік пакеті мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердегі қатысу үлестерін иелену және пайдалану құқықтарын жүзеге асыруға және коммуналдық заңды тұлғаларды басқаруға өкілеттілік берілген жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар;
10) монополияға қарсы орган және оның аумақтық бөлімшелері;
11) Бас прокуратура, облыстардың және оларға теңестірілген прокуратуралардың (республикалық маңызы бар қалалардың және астананың) прокуратуралары.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.09.2025 № 481 (01.11.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Тізілім деректеріне қолжетімділікті беру үшін:
1) осы Қағидалардың 34-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген пайдаланушылардың ұлттық куәландырушы орталық берген ЭЦҚ-лары болуға тиіс;
2) тиісті саланың уәкілетті органы, мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган, республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі мемлекеттік орган, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган, облыстық (аудандық) уәкілетті орган және облыстық (аудандық) бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі мемлекеттік орган жыл сайын бірыңғай операторға тізілімге қолжетімділік беру үшін өз қызметкерлерінің өзекті етілген тізімін жолдайды.
Ескерту. 35-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 08.09.2017 № 548 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Жеке және заңды тұлғалар үшін тізілімнің веб-порталында мынадай функцияларға:
1) ұйымдар, сондай-ақ мемлекеттік заңды тұлғалар мен оларға бекітіліп берілген жылжымайтын мүлік бойынша мәліметтерді қарау;
2) тізілім бойынша құқықтық және анықтамалық ақпаратпен танысу;
3) мемлекеттік меншік объектілерінің сауда-саттыққа қойылу кестесіне енгізілген мемлекеттік мүлік туралы ақпаратты, оның ішінде "Acrobat Reader" электрондық форматында мүліктің нарықтық құнын бағалау жөніндегі есептерді, сондай-ақ баспа бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланатын мемлекеттік мүлікті жекешелендіру бойынша алдағы сауда-саттық туралы ақпараттық хабарламаларды қарау;
4) мемлекеттік мүлікті жалға алушылардың, сенімгерлік басқарушылардың олармен жасалған жалға алу және сенімгерлік басқару шарттары бойынша, атап айтқанда шарттың талаптары, осы шарт бойынша есептеулер, өсімпұлдар мен бюджетке аударылған төлемдер жөніндегі ақпаратты қарауы;
5) кәсіпкерлік ортада мемлекеттің қатысуы орындылығын анықтау мақсатында ұйымдар және мемлекеттік кәсіпорындар бойынша тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жай-күйін талдау нәтижелері туралы мәліметтерді қарау;

9) исполнительные органы, финансируемые из местного бюджета, наделенные полномочиями на осуществление прав владения и пользования государственным пакетом акций акционерных обществ и долями участия в товариществах с ограниченной ответственностью и на управление коммунальными юридическими лицами;
10) антимонопольный орган и его территориальные подразделения;
11) Генеральная прокуратура, прокуратуры областей и приравненные к ним прокуратуры (городов республиканского значения и столицы).
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра финансов РК от 09.09.2025 № 481 (вводится в действие с 01.11.2025).
35. Для предоставления доступа к данным реестра:
1) пользователи, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) и 9) пункта 34 настоящих Правил, должны обладать ЭЦП, выданной национальным удостоверяющим центром;
2) уполномоченный орган соответствующей отрасли, уполномоченный орган по управлению государственным имуществом, государственный орган по контролю за исполнением республиканского бюджета, уполномоченный орган по государственному планированию, областной (районный) уполномоченный орган и государственный орган по контролю за исполнением областного (районного) бюджета ежегодно направляют Единому оператору актуализированные списки своих работников для предоставления им доступа к реестру.
Сноска. Пункт 35 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 08.09.2017 № 548 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Для физических и юридических лиц на веб-портале реестра доступны следующие функции:
1) просмотр сведений по организациям, а также государственным юридическим лицам и недвижимому имуществу, закрепленному за ними;
2) ознакомление с правовой и справочной информацией по реестру;
3) просмотр информации о государственном имуществе, включенной в график выставления на торги объектов государственной собственности, в том числе отчетов по оценке рыночной стоимости имущества в электронном формате "Acrobat Reader", а также информационных сообщений о предстоящих торгах по приватизации государственного имущества, публикуемых в печатных средствах массовой информации;
4) просмотр арендаторами, доверительными управляющими государственного имущества информации по заключенным с ними договорам аренды и доверительного управления, в частности, по условиям договора, начислениям по такому договору, пене и перечисленным платежам в бюджет;
5) просмотр сведений о результатах анализа состояния конкуренции на товарных рынках по организациям и государственным предприятиям, с целью установления целесообразности присутствия государства в предпринимательской среде;

6) мемлекеттік заңды тұлғалардың мүлкін түгендеу бойынша ақпаратты қарау;
7) ұйымдардың және мемлекеттік кәсіпорындардың іс-шаралар жоспарлары мен даму жоспарларын және олардың орындалуы жөніндегі есептерді қарау қолжетімді.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 07.06.2019 № 551 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 398 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
37. Мемлекеттік заңды тұлғалар үшін тізілімде осы мемлекеттік заңды тұлғаға қатысты мынадай функцияларға:
1) мыналарға:
байланыс деректерін өзгертуге;
2) мүлікпен жасалатын мәмілені жүргізуге арналған бұйрықтарды тіркеу;
тіркелген бұйрықтың мәртебесін қарау:
бұйрықтың тіркелген уақыты мен күні;
тіркелген бұйрықтың орындалу уақыты мен күні;
бұйрықтың орындалу нәтижесі қолжетімді.
38. Тиісті саланың уәкілетті органы үшін тізілімде мынадай функциялар:
1) тиісті саланың уәкілетті органы басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар мен мемлекеттік заңды тұлғалардың тізбелерін және олар бойынша тізілімнің қосымша кіші бөліміне енгізілген ақпаратты қарау;
2) тиісті саланың уәкілетті органы басқаруды жүзеге асыратын мемлекеттік заңды тұлғалардың мүлкі бойынша тізілімде сақталған және орындалған бұйрықтарды қарау;
3) басқаруды тиісті саланың уәкілетті органы жүзеге асыратын ұйымдар мен мемлекеттік заңды тұлғалар бойынша есептілікті қалыптастыру қолжетімді.
39. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі мемлекеттік орган үшін тізілімде мынадай функцияларға:
1) коммуналдық және республикалық меншіктегі ұйымдар мен мемлекеттік заңды тұлғалардың тізбелері мен олар бойынша мәліметтерді қарау;
2) республикалық және коммуналдық мүлік бойынша талдамалық және статистикалық есептілікті қалыптастыру қолжетімді.
40. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган үшін тізілімде мынадай функцияларға:
1) коммуналдық және республикалық меншіктегі ұйымдар мен мемлекеттік заңды тұлғалардың тізбелері мен олар бойынша мәліметтерді қарау;
2) республикалық және коммуналдық мүлік бойынша талдамалық және статистикалық есептілікті қалыптастыру қолжетімді.
41. Мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган үшін тізілімде мынадай функцияларға:

6) просмотр информации по инвентаризации имущества государственных юридических лиц;
7) просмотр планов мероприятий, планов развития организаций и государственных предприятий и отчетов об их исполнении.
Сноска. Пункт 36 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 07.06.2019 № 551 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 398 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Для государственных юридических лиц в реестре доступны следующие функции в отношении данного государственного юридического
лица:
1) регистрация приказов на:
изменение контактных данных;
проведение сделки с имуществом;
2) просмотр статуса зарегистрированного приказа:
время и дата регистрации приказа;
время и дата исполнения зарегистрированного приказа;
результат исполнения приказа.
38. Для уполномоченного органа соответствующей отрасли в реестре доступны следующие функции:
1) просмотр перечней организаций и государственных юридических лиц, управление которыми осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли, и информации по ним, включенной в дополнительный подраздел реестра;
2) просмотр сохраненных и исполненных в реестре приказов по имуществу государственных юридических лиц, управление которыми осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли;
3) формирование отчетности по организациям и государственным юридическим лицам, управление которыми осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли.
39. Для государственного органа по контролю за исполнением республиканского бюджета в реестре доступны следующие функции:
1) просмотр перечней организаций и государственных юридических лиц, находящихся в коммунальной и республиканской собственности и сведений по ним;
2) формирование аналитической и статистической отчетности по республиканскому и коммунальному имуществу.
40. Для уполномоченного органа по государственному планированию в реестре доступны следующие функции:
1) просмотр перечней организаций и государственных юридических лиц, находящихся в коммунальной и республиканской собственности, и сведений по ним;
2) формирование аналитической и статистической отчетности по республиканскому и коммунальному имуществу.
41. Для уполномоченного органа по управлению государственным имуществом в реестре доступны следующие функции:

1) республикалық және коммуналдық меншіктегі ұйымдар мен мемлекеттік заңды тұлғалардың тізбелерін қарау;
2) тізілімнің қосымша кіші бөліміне республикалық меншікке жатқызылған ұйымдар мен мемлекеттік заңды тұлғалар бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
3) республикалық меншікке жатқызылған мемлекеттік заңды тұлғалардың мүлкімен мәмілелер жүргізуге арналған бұйрықтарды орындау;
4) республикалық меншіктегі мемлекеттік мүлік жөніндегі талдамалық және статистикалық есептілікті қалыптастыру қолжетімді.
42. Облыстық уәкілетті орган үшін тізілімде мынадай функцияларға:
1) облыстық коммуналдық меншіктегі ұйымдар мен мемлекеттік заңды тұлғалардың тізбелерін қарау;
2) облыстық коммуналдық меншікке жатқызылған ұйымдар мен мемлекеттік заңды тұлғалар бойынша өзгерістер мен толықтыруларды тізілімнің қосымша кіші бөліміне енгізу;
3) облыстық коммуналдық мүлікке жатқызылған мемлекеттік заңды тұлғалардың мүлкімен мәмілелер жүргізуге арналған бұйрықтардың орындалуы;
4) облыстық коммуналдық мүлік бойынша талдамалық және статистикалық есептілікті қалыптастыру қолжетімді.
43. Аудандық уәкілетті орган үшін тізілімде мынадай функцияларға:
1) аудандық коммуналдық меншіктегі ұйымдар мен мемлекеттік заңды тұлғалардың тізбелерін қарау;
2) аудандық коммуналдық меншікке жатқызылған ұйымдар мен мемлекеттік заңды тұлғалар бойынша өзгерістер мен толықтыруларды тізілімнің қосымша кіші бөліміне енгізу;
3) аудандық коммуналдық мүлікке жатқызылған мемлекеттік заңды тұлғалардың мүлкімен мәмілелер жүргізуге арналған бұйрықтардың орындалуы;
4) аудандық коммуналдық мүлікке жатқызылған мемлекеттік мүлік бойынша талдамалық және статистикалық есептілікті қалыптастыру қолжетімді.
44. Акционерлік қоғамдар акцияларының мемлекеттік пакеті мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердегі қатысу үлестерін иелену және пайдалану құқықтарын жүзеге асыруға және коммуналдық заңды тұлғаларды басқаруға өкілеттілік берілген жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар үшін тізілімде мынадай функциялар қолжетімді:
1) басқаруды жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар жүзеге асыратын ұйымдар мен мемлекеттік заңды тұлғалардың тізбелерін және олар бойынша тізілімнің қосымша кіші бөліміне енгізілген ақпаратты қарау;
2) басқаруды жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар жүзеге асыратын мемлекеттік заңды тұлғалардың мүлкі бойынша тізілімде сақталған және орындалған бұйрықтарды қарау;

1) просмотр перечней организаций и государственных юридических лиц, находящихся в республиканской и коммунальной собственности;
2) внесение изменений и дополнений в дополнительный подраздел реестра по организациям и государственным юридическим лицам, отнесенным к республиканской собственности;
3) исполнение приказов на проведение сделок с имуществом государственных юридических лиц, отнесенным к республиканской собственности;
4) формирование аналитической и статистической отчетности по государственному имуществу, находящемуся в республиканской собственности.
42. Для областного уполномоченного органа в реестре доступны следующие функции:
1) просмотр перечней организаций и государственных юридических лиц, находящихся в областной коммунальной собственности;
2) внесение изменений и дополнений в дополнительный подраздел реестра по организациям и государственным юридическим лицам, отнесенным к областной коммунальной собственности;
3) исполнение приказов на проведение сделок с имуществом государственных юридических лиц, отнесенных к областному коммунальному имуществу;
4) формирование аналитической и статистической отчетности по областному коммунальному имуществу.
43. Для районного уполномоченного органа в реестре доступны следующие функции:
1) просмотр перечней организаций и государственных юридических лиц, находящихся в районной коммунальной собственности;
2) внесение изменений и дополнений в дополнительный подраздел реестра по организациям и государственным юридическим лицам, отнесенным к районной коммунальной собственности;
3) исполнение приказов на проведение сделок с имуществом государственных юридических лиц, отнесенных к районному коммунальному имуществу;
4) формирование аналитической и статистической отчетности по государственному имуществу, отнесенному к районному коммунальному имуществу.
44. Для исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, наделенных полномочиями на осуществление прав владения и пользования государственными пакетами акций акционерных обществ и долями участия в товариществах с ограниченной ответственностью и на управление коммунальными юридическими лицами, в реестре доступны следующие функции:
1) просмотр перечней организаций и государственных юридических лиц, управление которыми осуществляется исполнительными органами, финансируемыми из местного бюджета, и информации по ним, включенной в дополнительный подраздел реестра;
2) просмотр сохраненных и исполненных в реестре приказов по имуществу государственных юридических лиц, управление которыми осуществляется исполнительными органами, финансируемыми из местного бюджета;

3) басқаруды жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар жүзеге асыратын ұйымдар мен мемлекеттік заңды тұлғалар бойынша есептілікті қалыптастыру.
РҚАО-ның ескертпесі!
44-1-тармақтың бірінші абзацы, 1), 2) тармақшалары халық саны екі мыңнан астам адаммен аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2018 бастап, халық саны екі мың және одан аз адаммен аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі – ҚР Қаржы министрінің 08.09.2017 № 548 бұйрығымен.
44-1. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты үшін тізілімде мынадай функциялар қолжетімді:
1) басқаруды аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты жүзеге асыратын ұйымдар мен мемлекеттік заңды тұлғалардың тізбелерін және олар бойынша тізілімнің қосымша кіші бөліміне енгізілген ақпаратты қарау;
2) басқаруды аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты жүзеге асыратын мемлекеттік заңды тұлғалардың мүлкі бойынша тізілімде сақталған және орындалған бұйрықтарды қарау;
3) басқаруды аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты жүзеге асыратын ұйымдар мен мемлекеттік заңды тұлғалар бойынша есептілікті қалыптастыру.
Ескерту. 5-тарау 44-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 08.09.2017 № 548 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) бұйрығымен.
44-2. Облыстық немесе аудандық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі мемлекеттік орган үшін тізілімде мынадай функциялар қолжетімді:
1) облыстық немесе аудандық коммуналдық меншіктегі ұйымдар мен мемлекеттік заңды тұлғалардың тізбелері мен олар бойынша мәліметтерді қарау;
2) облыстық немесе аудандық деңгейдегі коммуналдық мүлік бойынша талдамалық және статистикалық есептілікті қалыптастыру.
Ескерту. 5-тарау 44-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 08.09.2017 № 548 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44-3. Монополияға қарсы орган мен оның аумақтық бөлімшелері үшін тізілімде мынадай функциялар қолжетімді:
1) коммуналдық және республикалық меншіктегі ұйымдар мен мемлекеттік заңды тұлғалардың тізбелерін және олар бойынша мәліметтерді қарау;
2) республикалық және коммуналдық мүлік бойынша талдамалық және статистикалық есептілікті қалыптастыру.
Ескерту. 5-тарау 44-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 29.05.2024 № 329 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) формирование отчетности по организациям и государственным юридическим лицам, управление которыми осуществляется исполнительными органами, финансируемыми из местного бюджета.
44-1. Для аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа в реестре доступны следующие функции:
1) просмотр перечней организаций и государственных юридических лиц, управление которыми осуществляется аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, и информации по ним, включенной в дополнительный подраздел реестра;
2) просмотр сохраненных и исполненных в реестре приказов по имуществу государственных юридических лиц, управление которыми осуществляется аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;
3) формирование отчетности по организациям и государственным юридическим лицам, управление которыми осуществляется аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Сноска. Правила дополнены пунктом 44-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 08.09.2017 № 548 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 08.09.2017 № 548 (вводится в действие с 01.01.2018 для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения более двух тысяч человек, с 01.01.2020 для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек).
44-2. Для государственного органа по контролю за исполнением областного или районного бюджета в реестре доступны следующие функции:
1) просмотр перечней организаций и государственных юридических лиц, находящихся в коммунальной областной или районной собственности и сведений по ним;
2) формирование аналитической и статистической отчетности по коммунальному имуществу областного или районного уровней.
Сноска. Правила дополнены пунктом 44-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 08.09.2017 № 548 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44-3. Для антимонопольного органа и его территориальных подразделений в реестре доступны следующие функции:
1) просмотр перечней организаций и государственных юридических лиц, находящихся в коммунальной и республиканской собственности, и сведений по ним;
2) формирование аналитической и статистической отчетности по республиканскому и коммунальному имуществу.
Сноска. Правила дополнены пунктом 44-3 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 29.05.2024 № 329 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

45. Тізілімге қолжетімділік тәулік бойындағы режимде қамтамасыз етіледі.
46. Бірыңғай оператор осындай ақпаратты тізілімнің веб-порталында орналастыра отырып, мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органды тізілімнің жұмысында жоспарланып отырған техникалық үзілістер туралы бес жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етеді.
47. Тиісті салалардың уәкілетті органдары, жергілікті атқарушы органдар және аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты бірыңғай оператордың жазбаша сұрау салуы бойынша тізілімнің негізгі және қосымша кіші бөлімдерінің көрсеткіштерін өзекті ету және нақтылау үшін сұрау салынған деректерді өтеусіз береді.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 08.09.2017 № 548 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Республикалық меншікті есепке алуды қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды қаржыландыруды республикалық бюджет қаражаты есебінен мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
49. Коммуналдық меншікті есепке алумен, қолдаумен және тізілімге қолжетімділікті қамтамасыз етумен байланысты жұмыстарды қаржыландыруды жергілікті бюджет қаражаты есебінен жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.

45. Доступ к реестру обеспечивается в круглосуточном режиме.
46. Единый оператор не позднее пяти рабочих дней уведомляет уполномоченный орган по управлению государственным имуществом о планируемых технических перерывах в работе реестра с размещением такой информации на веб-портале реестра.
47. Уполномоченные органы соответствующих отраслей, местные исполнительные органы по письменному запросу Единого оператора безвозмездно представляют запрашиваемые данные для актуализации и уточнения показателей основного и дополнительного подразделов реестра.
Сноска. Пункт 47 в редакции приказа Министра финансов РК от 08.09.2017 № 548 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Финансирование работ по обеспечению учета республиканской собственности осуществляется уполномоченным органом по управлению государственным имуществом за счет средств республиканского бюджета.
49. Финансирование работ связанных с обеспечением учета коммунальной собственности, поддержанием и предоставлением доступа к реестру осуществляется местными исполнительными органами за счет средств местных бюджетов.