Электр энергиясының көтерме сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 26 наурызда № 10531 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 28.03.2025 № 141-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-4-баптың 1-тармағының 1) тармақшасына, 3-тармақтың 1), 2), 6), 8), 9), 10), 12), 13) тармақшаларына, 19-1-баптың 4, 5, 7-тармақтарына және "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 275) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 12.12.2024 № 456 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Электр энергиясының көтерме сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс iстеу қағидалары бекітілсін.
1. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
В. Школьник
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 20 ақпандағы
№ 106 бұйрығымен бекітілген
Электр энергиясының көтерме сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидалары

Об утверждении Правил организации и функционирования оптового рынка электрической энергии
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 марта 2015 года № 10531.
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, заголовок в русском языке не меняется в соответствии приказом Министра энергетики РК от 28.03.2025 № 141-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 9-4, подпунктами 1), 2), 6), 8), 9), 10), 12), 13) пункта 3, пунктов 4, 5, 7 статьи 19-1 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" и подпунктом 275) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного Постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 "Вопросы Министерства энергетики Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 12.12.2024 № 456 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и функционирования оптового рынка электрической энергии.
2. Департаменту электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодические печатные издания и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
В. Школьник
Утверждены приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 20 февраля 2015 года № 106_
Правила организации и функционирования оптового рынка электрической энергии

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 12.12.2024 № 456 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы электр энергиясының көтерме сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының  275) тармақшасына сәйкес әзірленді және электр энергиясын бірыңғай сатып алушының кезінде электр энергиясының көтерме сауда нарығын ұйымдастыру және жұмыс істеу, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының басқа елдердің энергия өндіруші ұйымдарынан және электр энергиясын жеткізушілерден (өндірушілерден) электр энергиясын сатып алу, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының көтерме сауда нарығының ішкі субъектілеріне және басқа елдердің тұтынушыларына сату, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын сатуға арналған болжамды бағаларын айқындау, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының көтерме сауда нарығы тұтынушылары үшін тарифтерді саралау арқылы атаулы қолдауды жүзеге асыру, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының шартты тұтынушылар мен гибридті топ әкімшісінің, инвестициялық тарифті алушылардың, үкіметаралық тарифті алушылардың электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алу бағалары мен көлемдерін есептеу, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған шығындарды бөлу, электр энергиясының шекті тарифтерге сағаттық мөлшерлемелерін, электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын бірыңғай сатып алушысына сатып алынған электр энергиясына ақы төлеу тәртібі мен мерзімдерін, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын және энергия өндіруші ұйымдардан сатып алынған электр энергиясына ақы төлеу тәртібі мен мерзімдерін айқындау, цифрлық майнерлер үшін электр энергиясына квотаны айқындау тетігін, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының энергия беруші ұйымдармен электр энергиясын беруге және электр энергиясын беру бойынша көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу туралы шарттар жасасу жағдайлары мен тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:

Сноска. Правила - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 12.12.2024 № 456 (порядок введения в действие см. п. 4).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и функционирования оптового рынка электрической энергии (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 275) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 "Вопросы Министерства энергетики Республики Казахстан" и определяют порядок организации и функционирования оптового рынка электрической энергии при едином закупщике электрической энергии, покупки электрической энергии единым закупщиком электрической энергии у энергопроизводящих организаций и у поставщиков (производителей) электрической энергии других стран, продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии внутренним субъектам оптового рынка и потребителям других стран, определения единым закупщиком электрической энергии прогнозных цен на продажу электрической энергии, осуществления единым закупщиком электрической энергии адресной поддержки для потребителей оптового рынка путем дифференциации тарифов, расчета единым закупщиком электрической энергии цен и объемов покупки электрической энергии условными потребителями и администраторами гибридной группы, получателями инвестиционного тарифа, получателями межправительственного тарифа у единого закупщика электрической энергии, распределения единым закупщиком электрической энергии затрат на поддержку использования возобновляемых источников энергии, определения часовых ставок к предельным тарифам на электрическую энергию, порядок и сроки оплаты единому закупщику электрической энергии купленной электрической энергии субъектами оптового рынка электроэнергии, порядок и сроки оплаты единым закупщиком электрической энергии купленной у энергопроизводящих организаций и возобновляемых источников электрической энергии, механизм определения квоты на электрическую энергию для цифровых майнеров, случаи и порядок заключения единым закупщиком электрической энергии договоров на передачу электрической энергии с энергопередающими организациями и оплаты услуги по передаче электрической энергии.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:

1) атаулы қолдау алушылардың тізімі – табиғи монополия саласындағы уәкілетті орган қалыптастыратын тізім, оған электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тұтынушыларды энергиямен жабдықтау мақсатында ғана электр энергиясын сатып алуға жеке бағалар қолданылатын энергиямен жабдықтаушы ұйымдар болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері енгізіледі;
2) базалық баға – цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын субъектілерді, инвестициялық тарифті алушыларды, үкіметаралық тарифті алушыларды, жасыл энергия тұтынушыларды, атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген субъектілерді және шартты тұтынушыларды қоспағанда, электр энергиясын бірыңғай сатып алушы тиісті сағатта электр энергиясын көтерме сауда нарығы субъектілеріне сататын баға.
3) гибридті топ - электр энергиясын өндіру кезінде жаңартылатын энергия көздерін пайдаланудың жиынтық үлесі кемінде жиырма бес пайыз болатын, бір энергия торабында орналасқан және уәкілетті орган бекіткен тәртіппен гибридті топтар тізбесіне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тобы;
4) гибридті топ әкімшісі – гибридті топқа кіретін энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын осы гибридті топ ішінде тұтынушыларға және (немесе) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында кейіннен өткізу (сату) мақсатында алуды (сатып алуды) жүзеге асыратын, гибридті топқа кіретін, сондай-ақ гибридті топқа кіретін энергия өндіруші ұйымдар мен электр энергиясын тұтынушылар үшін теңгерім провайдері болып табылатын заңды тұлға;
5) гибридті топтың тұтынушысы - электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі болып табылатын және гибридті топтардың тізбесіне енгізілген тұтынушы;
6) жасыл тариф -– Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 118 бұйрығымен бекітілген Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10622 болып тіркелген) сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушы белгілейтін, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілер өндіретін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының сатуына арналған тариф;
7) жасыл энергияны тұтынушы -– электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларына сәйкес айқындалатын жасыл тарифтер бойынша жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндіретін электр энергиясын сатып алатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі;

1) список получателей адресной поддержки – список, формируемый уполномоченным органом в сфере естественной монополии, в который включаются субъекты оптового рынка электрической энергии, являющиеся энергоснабжающими организациями, для которых применяются индивидуальные цены на покупку электрической энергии, только в целях энергоснабжения потребителей, у единого закупщика электрической энергии;
2) базовая цена – цена, по которой единый закупщик электрической энергии на соответствующий час продает электрическую энергию субъектам оптового рынка электрической энергии, за исключением субъектов, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу, получателей инвестиционного тарифа, получателей межправительственного тарифа потребителей зеленой энергии, субъектов включенных в список получателей адресной поддержки, условных потребителей;
3) гибридная группа – группа субъектов оптового рынка электрической энергии с совокупной долей использования возобновляемых источников энергии при производстве электрической энергии не менее двадцати пяти процентов, находящихся в одном энергоузле и включенных в перечень гибридных групп в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
4) администратор гибридной группы – юридическое лицо, входящее в гибридную группу, осуществляющее приобретение (покупку) электрической энергии у энергопроизводящих организаций, входящих в гибридную группу, с целью ее последующей реализации (продажи) потребителям внутри данной гибридной группы и (или) на балансирующем рынке электрической энергии, а также являющееся провайдером баланса для энергопроизводящих организаций и потребителей электрической энергии, входящих в гибридную группу;
5) потребитель гибридной группы – потребитель, являющийся субъектом оптового рынка электрической энергии и включенный в перечень гибридных групп;
6) зеленый тариф – тариф на продажу единым закупщиком электрической энергии, вырабатываемой объектами по использованию возобновляемых источников энергии, устанавливаемый единым закупщиком электрической энергии в соответствии с Правилами определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 118 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10622) (далее – Правила определения тарифа на поддержку);
7) потребитель зеленой энергии – субъект оптового рынка электрической энергии, приобретающий у единого закупщика электрической энергии электрическую энергию, вырабатываемую объектами по использованию возобновляемых источников энергии, по зеленым тарифам, определяемым в соответствии с Правилами определения тарифа на поддержку;

8) жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі есеп айырысу - қаржы орталығы (бұдан әрі – есеп айырысу-қаржы орталығы) жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті орган айқындаған, 2023 жылғы 1 шілдеге дейін қолданыста болған жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілер және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілер өндіретін электр энергиясын сатып алу-сату шарттарының тарапы болып табылатын заңды тұлға;
9) жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға жұмсалатын шығындар – жасыл энергия тұтынушыларға тиесілі шығындарды шегергенде, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын сатып алуға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының шығындары, электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын тиісті шығындар, электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында жұмсалған шығындар (кірістерді шегергенде), резервтік қорды қалыптастыруға арналған шығындар және оның қызметін жүзеге асыруға байланысты шығындар;
10) майнингтік баға – цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын тиісті сағатқа сатып алатын цифрлық майнерлер үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижелері бойынша айқындалған баға;
11) мәміле бағасы – энергия өндіруші ұйымдарға арналған орталықтандырылған сауда-саттық барысында айқындалған электр энергиясының бағасы, ол бағамен электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі тиісті сағатқа электр энергиясының бірыңғай сатып алушысына электр энергиясын сатады;
12) теңгерімдеуші нарық жүйесі – электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің сатып алуға өтінімдер және сатуға өнімдер беруіне, электр энергиясының өндіру-тұтынудың тәуліктің кестесін қалыптастыруға, цифрлық майнерлер үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттықтарының көлемін айқындауға, энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттықтарының көлемін айқындауға, бекітілген тәуліктік кестеге жүйелік оператормен келісілген түзетулер енгізуге, электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты мәндерін қалыптастыруға, электр энергиясының сағат сайынғы теңгерімсіздіктерін есептеуге, электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын сатып алу-сатудың сағат сайынғы бағаларын, сондай-ақ теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алудың (сатудың) және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алудың (сатудың) сағат сайынғы бағаларын есептеуге арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;

8) расчетно-финансовый центр по поддержке возобновляемых источников энергии (далее – расчетно-финансовый центр) – юридическое лицо, определенное уполномоченным органом, являющееся стороной договоров купли-продажи электрической энергии, производимой объектами по использованию возобновляемых источников энергии и объектами по энергетической утилизации отходов, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области поддержки использования возобновляемых источников энергии, действовавшим до 1 июля 2023 года;
9) затраты на поддержку использования возобновляемых источников энергии – затраты единого закупщика электрической энергии на покупку электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, за вычетом затрат, приходящихся на потребителей зеленой энергии, соответствующие затраты на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии, затраты, понесенные на балансирующем рынке электрической энергии (за вычетом доходов), затраты на формирование резервного фонда и затраты, связанные с осуществлением его деятельности;
10) майнинговая цена – цена, определенная по результатам централизованных торгов электрической энергией для цифровых майнеров, по которой субъект оптового рынка электрической энергии, осуществляющий деятельность по цифровому майнингу, на соответствующий час покупает электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии;
11) цена сделки – цена на электрическую энергию, определенная в ходе централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций, по которой субъект оптового рынка электрической энергии на соответствующий час продает электрическую энергию единому закупщику электрической энергии;
12) система балансирующего рынка – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для подачи субъектами оптового рынка электрической энергии заявок на покупку и заявок на продажу, формирования суточного графика производства-потребления электрической энергии, определения объемов централизованных торгов электрической энергией для цифровых майнеров, определения объемов централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций, внесения согласованных системным оператором корректировок утвержденного суточного графика, формирования фактических значений производства-потребления электрической энергии субъектов оптового рынка электрической энергии, расчета почасовых дисбалансов электрической энергии, расчета почасовых цен купли-продажи электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии, а также почасовых цен покупки (продажи) балансирующей электроэнергии и покупки (продажи) отрицательных дисбалансов;

13) уәкілетті орган – электр энергетикасы саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
14) ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызмет – жүйелік оператор электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілеріне және басқа мемлекеттердің ұйымдарына "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) айқындалған тәртіппен көрсетілетін қызмет;
15) ұлттық электр желісін пайдалану жөніндегі көрсетілетін қызмет - Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес электр энергиясын беру саласына жататын, осы Заңда айқындалған тәртіппен жүйелік оператор электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілеріне көрсететін, ұлттық электр желісіне техникалық қызмет көрсету мен оны пайдалану әзірлігінде ұстап тұруды қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызмет;
16) цифрлық майнерлерге арналған электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығы – цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері қатысатын орталықтандырылған сауда операторы жүргізетін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығы;
17) шартты тұтынушы – өзімен бірге адамдардың бір тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын сатып алатын көтерме тұтынушы, "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалатын өнеркәсіптік кешен және білікті тұтынушы;
18) шартты тұтынушылардың тізбесі – "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 489 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17923 болып тіркелген) бекітілген Тұлғалар топтарының тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларына сәйкес уәкілетті орган қалыптастыратын және жаңартып отыратын және электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға жіберілетін заңды тұлғалардың тізбесі.
19) электр энергиясын бірыңғай сатып алушы – электр энергиясының жоспарлы көлемдерін орталықтандырылған сатып алуды және орталықтандырылған сатуды жүзеге асыратын, уәкілетті орган айқындайтын, мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;
20) электр энергиясын сатып алу-сату шарты – электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері арасында электр энергиясының жоспарлы көлемдерін сатып алуға (сатуға) жасалатын шарт;
21) электр энергиясын өндірудің-тұтынудың тәуліктік графигі - электр энергиясын орталықсыздандырылған сатып алу-сату және электр энергиясының орталықтандырылған сауда нарықтарындағы көтерме сауда нарығына қатысушылар жасасқан электр энергиясын сатып алу-сату жөніндегі шарттарға сәйкес күнтізбелік әрбір тәулікте электр энергиясын өндіру мен тұтынудың сағат сайынғы шамаларын регламенттейтін, жүйелік оператор бекіткен құжат;

13) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в области электроэнергетики;
14) услуга по передаче электрической энергии по национальной электрической сети – услуга, оказываемая системным оператором субъектам оптового рынка электрической энергии и организациям других государств в порядке, определенном Законом Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон);
15) услуга по пользованию национальной электрической сетью – услуга по обеспечению технического обслуживания и поддержанию в эксплуатационной готовности национальной электрической сети, относящаяся к сфере передачи электрической энергии в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях, оказываемая системным оператором субъектам оптового рынка электрической энергии в порядке, определенном Законом;
16) централизованные торги электрической энергией для цифровых майнеров – централизованные торги электрической энергией, проводимые оператором централизованной торговли, в которых участвуют субъекты оптового рынка электрической энергии, осуществляющие деятельность по цифровому майнингу;
17) условный потребитель – оптовый потребитель, приобретающий электрическую энергию у энергопроизводящих организаций, входящих с ним в одну группу лиц, промышленный комплекс и квалифицированный потребитель определяемые в соответствии с Законом Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии";
18) перечень условных потребителей – перечень юридических лиц, формируемый и актуализируемый уполномоченным органом при их соответствии Закону Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" и Правилам формирования и ведения Реестра групп лиц, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 10 декабря 2018 года № 489 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17923) и направляемый единому закупщику электрической энергии;
19) единый закупщик электрической энергии – юридическое лицо со сто процентным государственным участием, определяемое уполномоченным органом, осуществляющее централизованную покупку и централизованную продажу плановых объемов электрической энергии;
20) договор купли-продажи электрической энергии – договор, заключаемый между субъектами оптового рынка электрической энергии, на покупку (продажу) плановых объемов электрической энергии;
21) суточный график производства-потребления электрической энергии - утвержденный системным оператором документ, регламентирующий почасовые величины производства и потребления электрической энергии на каждые календарные сутки в соответствии с договорами по купле-продаже электрической энергии, заключенными участниками оптового рынка на рынках децентрализованной купли-продажи электрической энергии и централизованной торговли электрической энергией;

22) электр энергиясының бөлшек сауда нарығы – жүйелік оператор қалыптастыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген энергиямен жабдықтаушы ұйымдар мен электр энергиясының бөлшек сауда нарығы субъектілері арасындағы электрмен жабдықтау шарттары негізінде жұмыс істейтін өзара қатынастар жүйесі;
23) электр энергиясының бөлшек сауда нарығының субъектілері – электр энергиясын тұтынушылар және жүйелік оператор қалыптастыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілмеген е энергия беруші ұйымдар;
24) электр энергиясының көтерме сауда нарығы – электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің арасындағы электр энергиясын сатып алу – сату шарттары негізінде жұмыс істейтін электр энергиясының жоспарлы көлемдерін сатып алу-сатумен байланысты қатынастар жүйесі;
25) электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері – энергия өндіруші, энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, қайталама энергетикалық ресурстарды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, электр энергиясын тұтынушылар, жүйелік оператор қалыптастыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген цифрлық майнерлер және гибридті топтар әкімшілері, сондай-ақ жүйелік оператор, орталықтандырылған сауда нарығының операторы және электр энергиясын бірыңғай сатып алушы;
26) электр энергиясының орталықтандырылған саудасы – осы Заңға сәйкес энергия өндіруші ұйымдар мен бірыңғай сатып алушы арасында, сондай-ақ бірыңғай сатып алушы мен электрондық сауда жүйесіндегі цифрлық майнерлер арасында жүзеге асырылатын электр энергиясын сатып алу-сату мәмілелері;
27) энергия өндіруші ұйым – Қазақстан Республикасының жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы заңнамасына сәйкес осындай болып табылатын электр энергиясының нетто-тұтынушыларын қоспағанда, өз мұқтаждары және (немесе) өткізуі үшін электр және (немесе) жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын ұйым;
28) энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығы – орталықтандырылған сауда операторы жүргізетін электр энергиясын сатуды жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері қатысатын электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығы;
29) инвестициялық тариф – Заңда көзделген тәртіппен айқындалған, іске асырылуы 2023 жылғы 1 шілдеге дейін басталған инвестициялық жобалар бойынша инвестициялық міндеттемелерді жабу үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алуға арналған сағаттық тариф;";

22) розничный рынок электрической энергии – система взаимоотношений, функционирующая на основе договоров электроснабжения между энергоснабжающими организациями, включенными в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии, формируемый системным оператором, и субъектами розничного рынка электрической энергии;
23) субъекты розничного рынка электрической энергии – потребители электрической энергии и энергопередающие организации, не включенные в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии, формируемый системным оператором;
24) оптовый рынок электрической энергии – система отношений, связанных с куплей-продажей плановых объемов электрической энергии, функционирующая на основе договоров купли-продажи электрической энергии между субъектами оптового рынка электрической энергии;
25) субъекты оптового рынка электрической энергии – энергопроизводящие, энергопередающие, энергоснабжающие организации, энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии, энергопроизводящие организации, использующие вторичные энергетические ресурсы, энергопроизводящие организации, использующие энергетическую утилизацию отходов, потребители электрической энергии, цифровые майнеры и администраторы гибридных групп, включенные в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии, формируемый системным оператором, а также системный оператор, оператор рынка централизованной торговли и единый закупщик электрической энергии;
26) централизованная торговля электрической энергией – сделки купли-продажи электрической энергии, осуществляемые между энергопроизводящими организациями и единым закупщиком, а также между единым закупщиком и цифровыми майнерами в электронной системе торговли в соответствии с Законом;
27) энергопроизводящая организация – организация, осуществляющая производство электрической и (или) тепловой энергии для собственных нужд и (или) реализации, за исключением нетто-потребителей электрической энергии, являющихся таковыми в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области поддержки использования возобновляемых источников энергии;
28) централизованные торги электрической энергией для энергопроизводящих организаций – централизованные торги электрической энергией, проводимые оператором централизованной торговли, в которых участвуют субъекты оптового рынка электрической энергии, осуществляющие продажу электрической энергии;
29) инвестиционный тариф – почасовой тариф на покупку электрической энергии от единого закупщика электрической энергии для покрытия инвестиционных обязательств по инвестиционным проектам, реализация которых началась до 1 июля 2023 года, определенный в порядке, предусмотренном Законом;

30) инвестициялық тарифті алушы – Қазақстан Республикасының Үкіметі мен осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен инвестициялық тариф бойынша электр энергиясын сатып алуды жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген инвестициялық тарифті алушылар тізбесіне енгізілген электр энергиясын көтерме тұтынушы (өнеркәсіптік объект);
31) үкіметаралық тариф – осы Қағидаларда көзделген тәртіппен айқындалған, іске асырылуы 2023 жылғы 1 шілдеге дейін басталған жобалар бойынша электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алуға арналған сағаттық тариф;
32) үкіметаралық тарифті алушы – осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен үкіметаралық тариф бойынша электр энергиясын сатып алуды жүзеге асыратын және уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген, электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға жіберілетін үкіметаралық тарифті алушылардың тізбесіне енгізілген электр энергиясын көтерме тұтынушы.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де терминдер мен анықтамалар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 09.06.2025 № 230-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Электр энергиясының көтерме сауда нарығы электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерінің арасындағы электр энергиясын сатып алу-сату шарттары негізінде жұмыс істейтін, электр энергиясының жоспарлы көлемін сатып алу-сатуға байланысты қатынастар жүйесін білдіреді.
Электр энергиясының бөлшек сауда нарығының субъектілері электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын сатып алу-сатуды жүзеге асырмайды.
Жиілікті және қуат ағындарын автоматты реттеу (бұдан әрі – ЖҚАР) жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін электр энергиясын жинақтау жүйесі бар жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жаңа объектіні салу жөніндегі жобаны іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазы электр энергиясының көтерме сауда нарығында жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясының жоспарлы көлемдерін сатып алу-сату кезінде осы электр энергиясын жинақтау жүйесін қолданбайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 28.03.2025 № 141-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

30) получатель инвестиционного тарифа – оптовый потребитель электрической энергии (промышленный объект), включенный в перечень получателей инвестиционного тарифа, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан, осуществляющий покупку электрической энергии по инвестиционному тарифу в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан и настоящими Правилами;
31) межправительственный тариф – почасовой тариф на покупку электрической энергии от единого закупщика электрической энергии по проектам, реализация которых началась до 1 июля 2023 года, определенный в порядке, предусмотренном настоящими Правилами;
32) получатель межправительственного тарифа – оптовый потребитель электрической энергии, осуществляющий покупку электрической энергии по межправительственному тарифу в порядке, определенном настоящими Правилами и включенный в перечень получателей межправительственного тарифа, утвержденный приказом уполномоченного органа, направляемый единому закупщику электрической энергии.
Иные термины и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 09.06.2025 № 230-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Оптовый рынок электрической энергии представляет собой систему отношений, связанных с куплей-продажей плановых объемов электрической энергии, которая функционирует на основе договоров купли-продажи электрической энергии между субъектами оптового рынка электрической энергии.
Субъекты розничного рынка электрической энергии не осуществляют куплю-продажу электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии.
Победитель аукционных торгов по отбору проекта по строительству нового объекта по использованию возобновляемых источников энергии, система накопления электрической энергии которого работает под управлением системы автоматического регулирования частоты и перетоков мощности (далее – АРЧМ), не использует данную систему накопления электрической энергии в купле-продаже плановых объемов электрической энергии, включенных в суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором, на оптовом рынке электрической энергии.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 28.03.2025 № 141-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Энергия өндіруші ұйымдар, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар және қайталама энергия ресурстарын пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілеріне электр энергиясын сатуды жүзеге асырады.
Бұл ретте энергиямен жабдықтаушы ұйымдар электр энергиясының бөлшек сауда нарығында электр энергиясының бөлшек сауда нарығының субъектілеріне электр энергиясын оның электр желілері орналасқан әкімшілік-аумақтық бірлік (облыс) шегінде ғана сатуды жүзеге асырады.
Энергиямен жабдықтаушы ұйымдар Заңның 16-бабының 1-тармағына сәйкес жиынтық рұқсат етілген қуаты бес мегаваттан кем электр энергиясының бөлшек сауда нарығының субъектілеріне электр энергиясының бөлшек сауда нарығында электр энергиясын сатуды жүзеге асырады.
Жиынтық рұқсат етілген қуаты бес мегаваттан кем бөлігінде талап мыналарға қолданылмайды:
1) Қазақстан Республикасының резиденті емес ұйымдар;
2) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалатын тіршілікті қамтамасыз ету объектілері, оның ішінде мемлекеттік-коммуналдық кәсіпорындар;
3) Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбырлар арқылы тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдар.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері жасаған электр энергиясын сатып алу-сатудың барлық шарттары бойынша электр энергиясының көтерме сауда нарығында сатып алынған (сатылған) электр энергиясының көлемі осы Қағидалардың 97 және 99-тармақтарымен көзделген түзетулерді ескере отырып жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясын сатып алу-сатудың жоспарлы көлемі болып табылады.
6. Электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын сатып алу-сатуды электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері жүзеге асырады. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушыны қоспағанда, жүйелік оператор электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізуді осы Қағидалардың 127-тармағына сәйкес тиісті шарттар жасасу арқылы жүзеге асырады.
7. Электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша және (немесе) Тұлғалар тобының тізілімінде олармен бір тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдардан және (немесе) олармен бір гибридті топқа кіретін гибридті топ әкімшісінен және (немесе) жаңартылатын көздерден ғана сатып алуды жүзеге асыруға және олармен тиісті электр энергиясын сатып алу-сату шарттарын жасасады.

4. Энергопроизводящие организации, энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии и энергопроизводящие организации, использующие вторичные энергоресурсы, энергопроизводящие организации, использующие энергетическую утилизацию отходов, осуществляют продажу электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии субъектам оптового рынка электрической энергии.
При этом энергоснабжающие организации осуществляют продажу электрической энергии на розничном рынке электрической энергии субъектам розничного рынка электрической энергии только в пределах административно-территориальной единицы (области), на которой расположены ее электрические сети.
Энергоснабжающие организации осуществляют продажу электрической энергии на розничном рынке электрической энергии субъектам розничного рынка электрической энергии с суммарной разрешенной мощностью менее пяти мегаватт, в соответствии с пунктом 1 статьи 16 Закона.
Требование, в части суммарной разрешенной мощности менее пяти мегаватт, не распространяются на:
1) организации-нерезиденты Республики Казахстан;
2) объекты жизнеобеспечения, определяемые в соответствии с Законом Республики Казахстан "О гражданской защите", в том числе государственные-коммунальные предприятия;
3) организации, осуществляющие транспортировку нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам.
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Объемом купленной (проданной) электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии по всем договорам купли-продажи электрической энергии, заключенным субъектами оптового рынка электрической энергии, является плановый объем купли-продажи электрической энергии, включенный в суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором с учетом корректировок, предусмотренных пунктами 97 и 99 настоящих Правил.
6. Купля-продажа электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии осуществляется субъектами оптового рынка электрической энергии, включенными в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии. Включение в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии системным оператором, за исключением единого закупщика электрической энергии, осуществляется посредством заключения соответствующих договоров согласно пункту 127 настоящих Правил.
7. Субъекты оптового рынка электрической энергии осуществляют покупку электрической энергии только у единого закупщика электрической энергии и заключают соответствующий договор по форме, согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам и (или) у энергопроизводящих организаций, входящих с ними в одну группу лиц в Реестре групп лиц, и (или) у администратора гибридной группы, входящего с ними в гибридную группу и (или) у энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, и заключают с ними соответствующие договоры купли-продажи электрической энергии.

Бұл ретте жүйелік оператор "Квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған электр энергиясын сатып алу-сату шарты негізінде дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) кемінде жиырма бес пайызы тікелей немесе жанама түрде Ұлттық әл-ауқат қорына тиесілі, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымнан ұлттық электр желісінің технологиялық және өндірістік мұқтаждарына Заңның 10-бабы 2-2-тармағында көрсетілген жағдайларда электр энергиясының жоспарлы көлемін сатып алады.
Жүйелік оператор Қазақстан Республикасының Бірыңғай электр энергетикалық жүйесінен (бұдан әрі – ҚР БЭЖ) оқшауланған жұмыс салдарынан электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан ұлттық электр желісінің технологиялық және өндірістік мұқтаждарына электр энергиясын сатып алуды жүзеге асырудың техникалық мүмкіндігі болмаған кезде электр энергиясын өткізетін электр энергиясын жеткізушілерден Қазақстан Республикасының аумағына тікелей шетелдік өндірушінің атынан Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерден электр энергиясын сатып алады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Энергиямен жабдықтаушы ұйымдар электр энергиясын жиынтық белгіленген қуаты 10 мегаваттан аспайтын, өздерінің қызмет көрсету аймағында орналасқан, 2023 жылғы 1 шілдеге дейін пайдалануға берілген және 2023 жылғы 1 шілдеде Қазақстан Республикасының жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы заңнамасына сәйкес бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын сатып алу мен сатудың ұзақ мерзімді шарттары болмаған гидроэлектр станцияларынан осы Заңның 12-1-бабына сәйкес белгіленген электр энергиясына шекті тариф бойынша басым тәртіппен сатып алады.
Бұл ретте электр энергиясын осы гидроэлектр станцияларынан 2023 жылғы 1 шілдеге белгіленген қуат деңгейінде сатып алуға жол беріледі.
Энергиямен жабдықтаушы ұйымдар өз тұтынушыларын электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан және (немесе) нетто-тұтынушылардан энергиямен жабдықтау мақсатында электр энергиясының жетіспейтін көлемін сатып алуды жүзеге асырады.
Бұл ретте энергиямен жабдықтаушы ұйымдар тұтынушыларға электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан және (немесе) ҚР БЭЖ-ден оқшауланған жұмыс нәтижесінде жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын жеткізуді жүзеге асырудың техникалық мүмкіндігі болмаған кезде тұтынушыларды энергиямен жабдықтау мақсатында шетелдік өндірушінің атынан электр энергиясын Қазақстан Республикасының аумағынан тікелей электр энергиясын өткізетін электр энергиясын жеткізушілерден Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерден сатып алады.

При этом, системный оператор покупает плановые объемы электрической энергии на технологические и производственные нужды национальной электрической сети у энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии, не менее двадцати пяти процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которой прямо или косвенно принадлежат Фонду национального благосостояния, на основании договора купли-продажи электрической энергии, заключенного в соответствии с Законом Республики Казахстан "О закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора", в случаях, указанных в пункте 2-2 статьи 10 Закона.
Системный оператор при отсутствии технической возможности осуществления покупки электрической энергии на технологические и производственные нужды национальной электрической сети у единого закупщика электрической энергии вследствие изолированной работы от единой электроэнергетической системы Республики Казахстан (далее – ЕЭС РК), приобретает электроэнергию из-за пределов Республики Казахстан у поставщиков электрической энергии, реализующих электрическую энергию на территории Республики Казахстан непосредственно от имени иностранного производителя.
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Энергоснабжающие организации в приоритетном порядке выкупают электрическую энергию у гидроэлектростанций суммарной установленной мощностью не более 10 мегаватт, находящихся в зоне их обслуживания, введенных в эксплуатацию до 1 июля 2023 года и не имевших на 1 июля 2023 года заключенных с единым закупщиком электрической энергии долгосрочных договоров купли-продажи электрической энергии согласно законодательству Республики Казахстан в области поддержки использования возобновляемых источников энергии, по предельному тарифу на электрическую энергию, установленному в соответствии со статьей 12-1 Закона.
При этом выкуп электрической энергии у данных гидроэлектростанций допускается на уровне установленной мощности на 1 июля 2023 года.
Энергоснабжающие организации осуществляют покупку недостающего объема электрической энергии в целях энергоснабжения своих потребителей у единого закупщика электрической энергии и (или) у нетто-потребителей.
При этом энергоснабжающие организации при отсутствии технической возможности осуществления поставки потребителям электрической энергии от единого закупщика электрической энергии и (или) от энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии в следствии изолированной работы от ЕЭС РК, приобретают электроэнергию из-за пределов Республики Казахстан у поставщиков электрической энергии, реализующих электрическую энергию на территории Республики Казахстан непосредственно от имени иностранного производителя, в целях энергоснабжения потребителей.

9. Заңның 13-бабының 7-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, энергия беруші ұйымдар, тұтынушылар, оның ішінде инвестициялық тарифті алушылар, үкіметаралық тарифті алушылар және электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын цифрлық майнерлер жүйелік оператормен Ұлттық электр желісін пайдалану жөніндегі қызметті көрсетуге шарт жасасады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері электр энергиясын Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерден не электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан не электр энергиясын сатып алудың бірыңғай сатып алушысымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты жоқ жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардан сатып алуды жүзеге асырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алуды цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 24 ақпандағы № 137 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10550 болып тіркелген) бекітілген Электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығын ұйымдастыру қағидаларына (бұдан әрі – Электр энергиясымен орталықтандырылған сауда-саттықты ұйымдастыру қағидалары) сәйкес жүргізілетін цифрлық майнерлер үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттықтарында Осы Қағидаларға сәйкес жүйелік оператор айқындайтын электр энергиясының тиісті квотасы шегіндежүзеге асырады.
11. Гибридті топтардың әкімшісі мен шартты тұтынушылар жаңартылатын көздерден электр энергиясын сатып алуға электр энергиясының бірыңғай сатып алушысының шығыны мен жасыл энергияны тұтынушыларға электр энергиясын бірыңғай сатып алушы сатқан электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері болып табылатын электр энергиясының көлемдерін, жаңартылатын көздерден сатып алынатын, электр энергиясының көлемдерін, олардың құрамына кіретін жаңартылатын көздер жүргізген электр энергиясының көлемдерін, цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің жоспарлы тұтыну көлемдерін, электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің жоспарлы тұтыну көлемдерін қоспағанда, республиканың жоспарлы тұтынуының жалпы көлеміндегі олардың электр энергиясын жоспарлы тұтыну үлесін ескере отырып, Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің 2015 жылғы 2 наурыздағы № 164 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10662 болып тіркелген)Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату қағидалары айқындаған (бұдан әрі – Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату қағидалары) тәртіппен электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын бірыңғай сатып алушы есептейтін бағалар мен көлемдер бойынша электр энергиясын сатып алады, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 желтоқсандағы № 480 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16241 болып тіркелген) үлгілік нысандар бойынша электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергияның жаңартылатын көздерді пайдаланатын объектілер өндіретін электр энергиясын сатып алу-сатудың тиісті шарттарын жасасады.

9. Энергоснабжающие организации, энергопередающие организации, потребители, в том числе получатели инвестиционного тарифа, получатели межправительственного тарифа и цифровые майнеры, являющиеся субъектами оптового рынка электрической энергии, заключают с системным оператором договор на оказание услуги по пользованию национальной электрической сетью, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 7-1 статьи 13 Закона.
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Субъекты оптового рынка электрической энергии, осуществляющие деятельность по цифровому майнингу, осуществляют покупку электрической энергии из-за пределов Республики Казахстан либо у единого закупщика электрической энергии, либо у энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии не имеющих, заключенный с единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии.
Покупку электрической энергии у единого закупщика электрической энергии, указанную в части первой настоящего пункта, субъекты оптового рынка электрической энергии, осуществляющие деятельность по цифровому майнингу, осуществляют на централизованных торгах электрической энергией для цифровых майнеров, проводимых в соответствии с Правилами организации централизованной торговли электрической энергией, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 137 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10550) (далее – Правил организации централизованных торгов электрической энергией), в пределах соответствующей квоты электрической энергии, определяемой системным оператором в соответствии с настоящими Правилами.
11. Условные потребители и администраторы гибридных групп покупают электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии по ценам и в объемах, рассчитываемых единым закупщиком электрической энергии, в порядке, определенном Правилами централизованной покупки и продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 2 марта 2015 года № 164 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10662) (далее – Правила централизованной покупки и продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов), с учетом доли их планового потребления электрической энергии в общем объеме планового потребления республики, за исключением плановых объемов потребления субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющими деятельность по цифровому майнингу, объемов электрической энергии, произведенных возобновляемыми источниками, входящими в их состав, объемов электрической энергии, приобретаемой ими у возобновляемых источников, являющихся субъектами оптового рынка электрической энергии, объемов электрической энергии, проданных единым закупщиком электрической энергии потребителям зеленой энергии и затрат единого закупщика электрической энергии на покупку электрической энергии от возобновляемых источников, а также заключают соответствующие договоры купли-продажи электрической энергии, производимой объектами, использующими возобновляемые источники энергии, использующими энергетическую утилизацию отходов, с единым закупщиком электрической энергии по типовым формам, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 28 декабря 2017 года № 480 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16241).

11-1. Инвестициялық тарифті алушылар электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 12 тамыздағы № 606 қаулысымен бекітілген Инвестициялық тарифті қалыптастыру және ұсыну мерзімдерін белгілеу қағидаларында (бұдан әрі – Инвестициялық тариф қағидалары) айқындалған тәртіппен электр энергиясын бірыңғай сатып алушы есептейтін инвестициялық тариф бойынша электр энергиясын сатып алады.
Ескерту. Қағидалар 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11-2. Үкіметаралық тарифті алушылар электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен электр энергиясын бірыңғай сатып алушы есептейтін үкіметаралық тариф бойынша электр энергиясын сатып алады.
Ескерту. Қағидалар 11-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Жасыл энергияны тұтынушылар Заңның 19-1-бабы, 5-тармағы 3) тармақшасының екінші абзацына сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын бірыңғай сатып алушы есептейтін жасыл тарифтер бойынша жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндіретін электр энергиясын қысқа мерзімді (бір жыл) немесе ұзақ мерзімді (бір жылдан астам) негізде сатып алуға құқылы Қолдау тарифін айқындау қағидаларында айқындалған, сондай-ақ осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті шарт жасасады.
13. Электр энергиясының көтерме сауда нарығындағы электр энергиясының энергия беруші ұйымдары электр энергиясын беру бойынша қызмет көрсетеді, электр энергиясының технологиялық шығынын және шаруашылық қажеттіліктерін өтеу үшін электр энергиясын сатып алады.
14. Электр энергиясының көтерме сауда нарығында өз қызметін жүзеге асыру кезінде энергия беруші ұйымдар:
1) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 210 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10899 болып тіркелген) электр энергиясының белгіленген сенімділік нормаларына және сапа стандарттарына сәйкес электр энергиясын беруді жүзеге асырады;
2) электр желісіне қол жеткізу үшін тең жағдайларды қамтамасыз етеді;

11-1. Получатели инвестиционного тарифа покупают электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии по инвестиционному тарифу, рассчитываемому единым закупщиком электрической энергии, в порядке, определенном Правилами формирования и установления сроков предоставления инвестиционного тарифа, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 августа 2025 года № 606 (далее – Правила инвестиционного тарифа);
Сноска. Правила дополнены пунктом 11-1 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11-2. Получатели межправительственного тарифа покупают электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии по межправительственному тарифу, рассчитываемому единым закупщиком электрической энергии, в порядке, определенном настоящими Правилами.
Сноска. Правила дополнены пунктом 11-2 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Потребители зеленой энергии имеют право покупать, в соответствии с абзацем вторым подпункта 3 пункта 5 статьи 19-1 Закона, на краткосрочной (год) или долгосрочной (более года) основе у единого закупщика электрической энергии электрическую энергию, вырабатываемую объектами по использованию возобновляемых источников энергии, по зеленым тарифам, рассчитываемых единым закупщиком электрической энергии, в порядке, определенном Правилами определения тарифа на поддержку, а также заключают соответствующий договор, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
13. Энергопередающие организации электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии оказывают услугу по передаче электрической энергии, покупают электрическую энергию для компенсации технологического расхода электрической энергии и хозяйственных нужд.
14. При осуществлении своей деятельности на оптовом рынке электрической энергии энергопередающие организации:
1) осуществляют передачу электрической энергии в соответствии с установленными нормами надежности и стандартами качества электрической энергии в соответствии с Электросетевыми правилами, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 210 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10899);
2) обеспечивают равные условия для доступа к электрической сети;

3) электр желісін пайдалану әзірлігінде ұстауды және оған техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз етеді;
4) электр желісінің тұрақты және сенімді жұмысын, жедел басқару (жүргізу) аймағына кіретін энергетикалық объектілердегі авариялардың алдын алу, оқшаулау және жою жөнінде уақтылы шаралар қабылдауды қамтамасыз етеді;
5) жүйелік оператормен бірлесіп, Қазақстан Республикасының Электр энергетикасы және техникалық реттеу саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес берілетін электр энергиясының сапасын қамтамасыз етеді;
6) келісілген есепке алу нүктелерінде электр энергиясын коммерциялық есепке алуды жүзеге асырады;
7) ҚР БЭЖ-де электр энергиясын өндіру (тұтыну) режимдерін жедел-диспетчерлік басқару процесінде жүйелік оператормен өзара іс-қимылды жүзеге асырады.
15. Электр энергиясының көтерме сауда нарығында өз қызметін жүзеге асыру кезінде энергиямен жабдықтаушы ұйымдар жүйелік операторға және (немесе) өңірлік электр желілік компанияға қызмет көрсетілетін тұтынушылардың электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралдарына кедергісіз қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
16. Энергиямен жабдықтаушы ұйымда электр энергиясын сатып алуға қолданыстағы шарттар болмаған кезде бөлшек тұтынушылар Заңда белгіленген тәртіппен электр энергиясын кепілді жеткізушіге беруге тиіс.
17. Электр энергиясының көтерме сауда нарығында қызметті жүзеге асыру кезінде электр энергиясын тұтынушылар:
1) электр энергиясын сатып алу-сату шартында айқындалған электр тұтыну режимдерін сақтайды;
2) тұтынушылардың меншігіндегі электр және энергия қондырғыларының және коммерциялық есепке алу аспаптарының тиісті техникалық жай-күйін қолдайды, "Электр энергетикасы туралы" Заңның 19-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес олардың техникалық жай-күйіне қойылатын талаптарды орындайды;
3) жасалған шарттарға сәйкес белгіленген мерзімдерде коммерциялық есепке алу аспаптарын өлшеу деректерін ұсынады;
4) жүйелік операторға және өңірлік электр желілік компанияға электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарына кедергісіз қол жеткізуді қамтамасыз етеді;
5) диспетчерлік технологиялық басқару құралдарының, оның ішінде жүйелік оператордың және өңірлік электр желілік компанияның диспетчерлік орталықтарымен байланыс құралдарының, жүйелік оператордың және өңірлік электр желілік компанияның жедел-ақпараттық кешенімен біріздендірілген диспетчерлік басқарудың жедел-ақпараттық кешенінің болуын немесе жедел-диспетчерлік өзара іс-қимыл жөніндегі өкілеттіктерді басқа диспетчерлік орталыққа беру туралы құжаттың болуын қамтамасыз етеді;

3) обеспечивают поддержание в эксплуатационной готовности электрической сети и ее техническое обслуживание;
4) обеспечивают устойчивую и надежную работу электрической сети, своевременное принятие мер по предотвращению, локализации и ликвидации аварий на энергетических объектах, входящих в зону оперативного управления (ведения);
5) совместно с системным оператором обеспечивают качество передаваемой электрической энергии в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики и в области технического регулирования;
6) осуществляют коммерческий учет электрической энергии в согласованных точках учета;
7) осуществляют взаимодействие с системным оператором в процессе оперативно-диспетчерского управления режимами производства (потребления) электрической энергии в ЕЭС РК.
15. При осуществлении своей деятельности на оптовом рынке электрической энергии энергоснабжающие организации обеспечивают предоставление системному оператору и (или) региональной электросетевой компании беспрепятственного доступа к приборам коммерческого учета электрической энергии обслуживаемых потребителей.
16. При отсутствии у энергоснабжающей организации действующих договоров на покупку электроэнергии розничные потребители подлежат передаче гарантирующему поставщику электрической энергии в порядке, установленном Законом.
17. Потребители электрической энергии при осуществлении деятельности на оптовом рынке электрической энергии:
1) соблюдают режимы электропотребления, определенные договором купли-продажи электрической энергии;
2) поддерживают надлежащее техническое состояние электро- и энергоустановок, и приборов коммерческого учета, находящихся в собственности потребителей, выполняют требования к их техническому состоянию в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 19 Закона;
3) предоставляют данные измерений коммерческих приборов учета в сроки, установленные в соответствии с заключенными договорами;
4) предоставляют системному оператору и региональной электросетевой компании беспрепятственный доступ к приборам коммерческого учета электрической энергии;
5) обеспечивают наличие средств диспетчерского технологического управления, в том числе средств связи с диспетчерскими центрами системного оператора и региональной электросетевой компании, оперативно-информационного комплекса диспетчерского управления, унифицированного с оперативно-информационным комплексом системного оператора и региональной электросетевой компании, или наличие документа о передаче полномочий по оперативно-диспетчерскому взаимодействию другому диспетчерскому центру;

6) толық құқылы диспетчерлік орталыққа қосылған телеметриялық ақпаратты жинау және беру жүйесінің болуын қамтамасыз етеді.
18. Барлық энергия өндіруші ұйымдар желіге жіберілетін электр энергиясын тек электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатуды жүзеге асырады, осы қағидаларға 6, 7-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша және (немесе) олармен бір адамдар тобына кіретін тұтынушыларға, не олармен бір гибридті топқа кіретін гибридті топтың әкімшісіне тиісті шарттар жасасады және Заңның 13-бабының 3-1-тармағына сәйкес олармен электр энергиясын сатып алу-сатудың тиісті шарттарын жасасады.
Олармен бірге тұлғалардың бір тобына кіретін тұтынушыларға электр энергиясын өткізетін, энергия өндіруші ұйымдар және олармен бірге бір гибридті топқа кіретін, гибридті топтың әкімшісі Заңның 13-бабы 3-1-тармағының екінші абзацына сәйкес электр энергиясын адамдар тобынан және гибридті топтан тыс сатуды электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға ғана жүзеге асыруға міндетті. Бұл ретте электр энергиясын өз мұқтажы үшін одан әрі сатусыз сатып алатын заңды тұлға тұтынушы болып танылады.
Бұл ретте энергия өндіруші ұйымның осы тармақтың бірінші және екінші абзацтарына сәйкес өткізуіне мәлімделмеген электр энергиясының көлемі арттыруға теңгерімдеуге қатысуға өтінім беру жолымен өткізілуге жатпайды.
Дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) кемінде жиырма бес пайызы тікелей немесе жанама түрде Ұлттық әл-ауқат қорына тиесілі, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйым Заңның 10-бабы 2-2-тармағында және 13-бабы 16-тармағында көрсетілген жағдайларда электр энергиясын сатуды жүзеге асырады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Заңның 13-бабы 3-2-тармағына сәйкес энергия өндіруші ұйымға мынадай тыйым салынады:
1) электр энергиясын бірыңғай сатып алушыны және (немесе) онымен бірге адамдардың бір тобына кіретін тұтынушыларды, не онымен бір гибридті топқа кіретін, гибридті топтың әкімшісін қоспағанда, электр энергиясының бөлшек сауда нарығының субъектілеріне, сондай-ақ электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілеріне электр энергиясын өткізу (сату);
2) келісілген хаттамалар бойынша сағаттық есепке алу деректерін жүйелік оператордың электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің орталық дерекқорына беруді қамтамасыз ететін электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесі болмаған кезде электр энергиясын өткізу (сату);

6) обеспечивают наличие системы сбора и передачи телеметрической информации, соединенной с полномочным диспетчерским центром.
18. Все энергопроизводящие организации осуществляют продажу электрической энергии, отпускаемой в сеть, только единому закупщику электрической энергии, заключая соответствующие договоры по формам, согласно приложениям 3, 4 к настоящим Правилам, и (или) потребителям, входящим с ними в одну группу лиц, либо администратору гибридной группы, входящему с ними в одну гибридную группу и заключают с ними соответствующие договоры купли-продажи электрической энергии согласно пункту 3-1 статьи 13 Закона.
Энергопроизводящие организации, реализующие электрическую энергию потребителям, входящим с ними в одну группу лиц, и администратору гибридной группы, входящему с ними в одну гибридную группу, в соответствии с абзацем вторым пункта 3-1 статьи 13 Закона, осуществляют продажу электрической энергии вне группы лиц и гибридной группы только единому закупщику электрической энергии. При этом потребителем признается юридическое лицо, приобретающее электрическую энергию для собственных нужд без дальнейшей продажи.
При этом объем электрической энергии, не заявленный к реализации энергопроизводящей организацией согласно абзацам первому и второму настоящего пункта, не подлежит реализации путем подачи заявки на участие в балансировании на повышение.
Энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии, не менее двадцати пяти процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которой прямо или косвенно принадлежат Фонду национального благосостояния, осуществляет продажу электрической энергии в случаях, указанных в пункте 2-2 статьи 10 и в пункте 16 статьи 13 Закона.
Сноска. Пункт 18 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. В соответствии с пунктом 3-2 статьи 13 Закона, энергопроизводящей организации запрещаются:
1) реализация (продажа) электрической энергии субъектам розничного рынка электрической энергии, а также субъектам оптового рынка электрической энергии, за исключением единого закупщика электрической энергии и (или) потребителей, входящих с ним в одну группу лиц, либо администратора гибридной группы, входящего с ним в одну гибридную группу;
2) реализация (продажа) электрической энергии при отсутствии автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии, обеспечивающей передачу данных почасового учета по согласованным протоколам в центральную базу данных автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии системного оператора;

3) Заңның 9-4-бабы 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, электр энергиясын цифрлық майнерлерге өткізу (сату);
4) егер Заңның 13-бабы 16-тармағында өзгеше көзделмесе, электр энергиясын басқа энергия өндіруші ұйымнан сатып алу (сатып алу).
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Жүйелік операторға қуатты автоматты реттеу бойынша қызметтер көрсететін энергия өндіруші ұйымдар электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға электр энергиясын сатудан шарттық көлемінің (реттеу диапазонының) шамасына босатылады.
21. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын сатып алу – сатудың ұзақ мерзімді шарты бар барлық жаңартылатын көздер, жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес электр энергиясын тек электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатуды жүзеге асырады.
22. Электр энергиясының көтерме сауда нарығында өз қызметін жүзеге асыру процесінде энергия өндіруші ұйымдар:
1) жүйелік оператормен бірлесіп ҚР БЭЖ-де стандартты жиілікті реттеуді және қолдауды жүзеге асырады;
2) диспетчерлік технологиялық басқару құралдарының, оның ішінде жүйелік оператордың диспетчерлік орталықтарымен байланыс құралдарының, Жүйелік оператордың жедел-ақпараттық кешенімен біріздендірілген диспетчерлік басқарудың жедел-ақпараттық кешенінің болуын қамтамасыз етеді;
3) жүйелік операторға және өңірлік электр желілік компанияға электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарына кедергісіз қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
23. Энергиямен жабдықтаушы ұйымдар электр энергиясын өз энергия жүйесінен уақытша оқшаулап жұмыс істейтін шектес елдердің тұтынушыларына (авариялық жағдайлар туындаған кезде және (немесе) шектес елдердің энергия жүйесінде жөндеу жұмыстары жүргізілген жағдайларда) жеткізуді (экспорттауды) жүзеге асыра алады.
24. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) электр энергиясы көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдарға, тұтынушыларға, шартты тұтынушыларға, цифрлық кеншілерге, сондай-ақ гибридті топтың тұтынушыларына сату үшін энергия өндіруші ұйымдардан және (немесе) гибридті топтың әкімшісінен бір сағатқа және (немесе) тәулікке және (немесе) айға және (немесе) тоқсанға және (немесе) жылға (жылдарға) электр энергиясын сатып алады;

3) реализация (продажа) электрической энергии цифровым майнерам, за исключением случаев, указанных в подпунктах 2) и 4) статьи 9-4 Закона;
4) приобретение (покупка) электрической энергии у другой энергопроизводящей организации, если иное не предусмотрено пунктом 16 статьи 13 Закона.
Сноска. Пункт 19 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Энергопроизводящие организации, оказывающие услуги по автоматическому регулированию мощности системному оператору, освобождаются от продажи электрической энергии единому закупщику электрической энергии на величину договорного объема (диапазона регулирования).
21. Все возобновляемые источники, имеющие заключенный с единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, осуществляют продажу электрической энергии только единому закупщику электрической энергии.
22. В процессе осуществления своей деятельности на оптовом рынке электрической энергии энергопроизводящие организации:
1) осуществляют совместно с системным оператором регулирование и поддержание стандартной частоты в ЕЭС РК;
2) обеспечивают наличие средств диспетчерского технологического управления, в том числе средств связи с диспетчерскими центрами системного оператора, оперативно-информационного комплекса диспетчерского управления, унифицированного с оперативно-информационным комплексом системного оператора;
3) предоставляют системному оператору и региональной электросетевой компании беспрепятственный доступ к приборам коммерческого учета электрической энергии.
23. При наступлении аварийных ситуаций и (или) в случаях проведения ремонтных работ в энергосистеме сопредельных стран энергоснабжающие организации осуществляют поставку (экспорт) электрической энергии потребителям сопредельных стран, временно работающих изолировано от своей энергосистемы.
24. Единый закупщик электрической энергии осуществляет следующие функции:
1) покупает электрическую энергию у энергопроизводящих организаций и (или) у администратора гибридной группы на час и (или) сутки, и (или) месяц, и (или) квартал, и (или) год (годы) вперед для продажи энергоснабжающим, энергопередающим организациям, потребителям, включенным в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии, условным потребителям, цифровым майнерам, а также потребителям гибридной группы;

2) электр энергиясын энергия беруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға, электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын электр энергиясын тұтынушыларға, шартты тұтынушыларға, гибридті топтың тұтынушыларына, сондай-ақ электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттықтарында цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға электр энергиясына шекті тарифтерден жоғары сатады;
3) жауапкершілікті беру шарттары шеңберінде жаңартылатын энергия көздерінен теріс теңгерімсіздіктерді сатып алады;
4) жауапкершілікті беру шарты шеңберінде теңгерімдеуші электр энергиясын жаңартылатын көздерге сатады;
5) уәкілетті орган бекіткен үлгі нысан бойынша электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясының жоспарлы көлемін сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты бар жаңартылатын көздермен және жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы заңнамаға сәйкес 2023 жылғы 1 шілдеге дейін қаржы-есеп айырысу орталығымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сату шарттары бар жаңартылатын көздермен жауапкершілікті беру шартын жасасады және Заңға сәйкес электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында олардың теңгерімінің провайдері болады;
6) осы Қағидаларға 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша электр энергиясын сатып алу-сатудың тиісті шарттарын жасасады;
7) электр энергиясының орталықтандырылған сауда нарығына қатысу шартын жасасады;
8) осы Қағидалардың 2-тарауының 5-параграфына сәйкес және осы жеткізушілердің (өндірушілердің) бағалары бойынша басқа елдердің электр энергиясын жеткізушілерінен (өндірушілерінен) электр энергиясын сатып алуды (импорттауды) жүзеге асырады;
9) осы Қағидалардың 3-тарауының 3-параграфында айқындалған тәртіппен электр энергиясын басқа елдердің тұтынушыларына сатуды (экспорттауды) жүзеге асырады;
10) тарифтерді кезең-кезеңмен өзгертуді жүзеге асыру мүмкіндігі мақсатында осы Қағидалардың 8-тарауына сәйкес тарифтерді саралау арқылы көтерме сауда нарығының тұтынушылары үшін атаулы қолдауды жүзеге асырады;
11) теңгерімдеуші электр энергиясын және теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығымен теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату шартын жасасады;
12) осы Қағидаларға 5-қосымшада айқындалған тәртіпке сәйкес электр энергиясын сатуға болжамды бағаларды айқындайды;
13) энергия беруші ұйымдармен электр энергиясын беруге шарттар жасасады (қажет болған жағдайда) және осы Қағидалардың 6-тарауында айқындалған тәртіппен электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерге ақы төлейді;

2) продает электрическую энергию энергопередающим и энергоснабжающим организациям, потребителям электрической энергии, являющимися субъектами оптового рынка электрической энергии, условным потребителям, потребителям гибридной группы, а также на централизованных торгах электрической энергией выше предельных тарифов на электрическую энергию лицам, осуществляющим деятельность по цифровому майнингу;
3) покупает отрицательные дисбалансы у возобновляемых источников энергии в рамках договоров на передачу ответственности;
4) продает балансирующую электроэнергию возобновляемым источникам в рамках договора на передачу ответственности;
5) заключает договор передачи ответственности с возобновляемыми источниками, имеющими заключенный с единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли-продажи планового объема электрической энергии по типовой форме, утвержденной уполномоченным органом, и возобновляемыми источниками, имеющими договоры купли-продажи электрической энергии с расчетно-финансовым центром, заключенные до 1 июля 2023 года, в соответствии с законодательством в области поддержки использования возобновляемых источников энергии и выступает их провайдером баланса на балансирующем рынке электрической энергии в соответствии с Законом;
6) заключает соответствующие договоры купли-продажи электрической энергии по формам, согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящим Правилам;
7) заключает договор участия на рынке централизованной торговли электрической энергией;
8) осуществляет (при необходимости) покупку электрической энергии у поставщиков (производителей) электрической энергии других стран (импорт) в соответствии с параграфом 5 главы 2 настоящих Правил, и по ценам данных поставщиков (производителей);
9) осуществляет (при необходимости) продажу электрической энергии потребителям других стран (экспорт) в порядке, определенном параграфом 3 главы 3 настоящих Правил;
10) осуществляет адресную поддержку для потребителей оптового рынка путем дифференциации тарифов, в соответствии с главой 8 настоящих Правил, с целью возможности осуществления поэтапного изменения тарифов;
11) заключает договор купли-продажи балансирующей электрической энергии и отрицательных дисбалансов с расчетным центром балансирующего рынка;
12) определяет прогнозные цены на продажу электрической энергии в соответствии с порядком, определенным в приложении 5 к настоящим Правилам;
13) заключает (при необходимости) договоры на передачу электрической энергии с энергопередающими организациями и оплачивает услуги по передаче электрической энергии в порядке, определенном главой 6 настоящих Правил;

14) жүйелік оператормен импортталатын электр энергиясы желісіне жіберуді техникалық диспетчерлеу бойынша қызметтер көрсетуге шарт жасасады (қажет болған жағдайда);
15) қолдау тарифін айқындау қағидаларына сәйкес айқындалатын жасыл тарифтер бойынша жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндіретін электр энергиясын жасыл энергияны тұтынушыға қысқа мерзімді (бір жыл) немесе ұзақ мерзімді (бір жылдан астам) негізде сатады;
16) Заңның 19-1-бабы 5-тармағының 20) тармақшасында көзделген жағдайда уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен инвестициялық тарифті алушыдан алынған қаражатты электр энергиясын бірыңғай сатып алушының базалық бағаларын төмендетуге жібереді.
Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Электр энергиясын тұтынудың тәуліктік кестесін жабу үшін электр энергиясын сатып алуды электр энергиясын бірыңғай сатып алушы Жүйелік оператордың техникалық сараптамасын ескере отырып, мынадай тәртіппен (басымдылықта) жүзеге асырады:
1) 2023 жылғы 1 шілдеден кейін электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты бар жаңартылатын көздерде, Қазақстан Республикасының жаңартылатын энергия көздерін осы шарттардың бағалары бойынша электр энергиясын желіге жоспарлы түрде босатуды толық көлемде пайдалануды қолдау туралы заңнамасына сәйкес;
1 шілдеге дейін жасалған жаңартылатын көздерде 2023 жылы -қаржы-есеп айырысу орталығымен Қазақстан Республикасының жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамасына сәйкес электр энергиясын ұзақ мерзімді сатып алу-сату шарты есептік күнтізбелік айдың қорытындылары бойынша осы шарттардың бағалары бойынша электр энергиясын желіге нақты босатуды толық көлемде жүзеге асырады;
2) бірыңғай сатып алушымен Заңның 15-3-бабы 3-1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызмет көлемін айқындау қағидаларына сәйкес есептелген көлем шегінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет шартын жасасқан қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтарында электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттар үшін бірыңғай сатып алушы жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасасатын электр қуатын, құрамына Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 688 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12510 болып тіркелген) бекітілген электр энергиясына тиісті шекті тарифтер бойынша осы Қағидаларға сәйкес айқындалатын тиісті сағаттық мөлшерлемелерге көбейтілген жылу электр орталықтары кіреді;

14) заключает с системным оператором договор на оказание услуг по технической диспетчеризации отпуска в сеть импортируемой электрической энергии (при необходимости);
15) продает на краткосрочной (год) или долгосрочной (более года) основе потребителю зеленой энергии электрическую энергию, вырабатываемую объектами по использованию возобновляемых источников энергии по зеленым тарифам, определяемым в соответствии с Правилами определения тарифа на поддержку;
16) в случае, предусмотренном подпунктом 20) пункта 5 статьи 19-1 Закона, направляет полученные средства от получателя инвестиционного тарифа на снижение базовых цен единого закупщика электрической энергии, в порядке, определенном уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Покупку электрической энергии для покрытия суточного графика потребления электрической энергии единый закупщик электрической энергии осуществляет с учетом технической экспертизы системного оператора в следующем порядке (приоритетности):
1) у возобновляемых источников, имеющих заключенный после 1 июля 2023 года с единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, согласно законодательству Республики Казахстан о поддержке использования возобновляемых источников энергии в полном объеме их планового отпуска электрической энергии в сеть по ценам данных договоров.
У возобновляемых источников, имеющих заключенный до 1 июля 2023 года с расчетно-финансовым центром долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, согласно законодательству Республики Казахстан о поддержке использования возобновляемых источников энергии в полном объеме их фактического отпуска электрической энергии в сеть по ценам данных договоров по итогам расчетного календарного месяца;
2) у теплоэлектроцентралей, осуществляющих централизованное теплоснабжение городов и районов, заключивших с единым закупщиком договор на оказание услуги по поддержанию готовности электрической мощности в соответствии с подпунктом 3) пункта 3-1 статьи 15-3 Закона в пределах объема рассчитанного в соответствии с Правилами определения объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности для договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемых единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 688 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12510), по соответствующим предельным тарифам на электрическую энергию;

3) электр энергиясы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес есептелген және Нарық кеңесінің оң қорытындысын алған көлем шегінде қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын адамдардың тиісті тобы шеңберінде тұтынылатын жылу электр орталықтарынан басқа, осы Қағидаларға сәйкес айқындалатын электр энергиясына тиісті шекті тарифтер бойынша электр энергиясына тиісті сағаттық мөлшерлемелерге көбейтілген жылу электр орталықтарында;
4) Электр қуаты нарығында Заңның 15-4 және 15-8-баптарына сәйкес, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы ұзақ мерзімді шарттар жасалған энергия өндіруші ұйымдарында электр энергиясының тиісті сағаттық тарифтерге көбейтілген электр энергиясына тиісті шекті тарифтер бойынша, қуаты осы шарттардың мәні болып табылатын генерациялайтын қондырғылар желісіне электр энергиясын жоспарлы босату көлемінде осы Қағидаларға сәйкес көрсетілген шарттардың қолданылуы ішінде айқындалатын мөлшерлемелер;
5) электр энергиясын тұтынудың тәуліктік кестесін жабу үшін қажетті қалған электр энергиясының жоспарлы көлемін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығында электр энергиясын бірыңғай сатып алушы сатып алады.
Егер осы тармақта көрсетілген электр энергиясының жоспарлы көлемі электр энергиясын тұтынудың тәуліктік кестесін жабу үшін жеткіліксіз болған жағдайда электр энергиясын бірыңғай сатып алушы электр энергиясының жоспарлы импортын жүзеге асырады.
Осы тармақтың 3) тармақшасында көзделген электр энергиясын басым сатып алу көлемінің есебін энергия өндіруші ұйым нарық кеңесінің оң қорытындысын алғаннан кейін электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға жібереді.
26. Заңның 19-1-бабы 5-тармағының 5) тармақшасына сәйкес электр энергиясының бөлшек сауда нарығының субъектілеріне электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатуға тыйым салынады.
27. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға осы Заңның 13-бабы 7-1-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда ұлттық электр желісін пайдалану бойынша қызмет көрсетуге немесе ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын беру бойынша қызметтер көрсетуге арналған шарттары жоқ, электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші ұйымдарға, тұтынушыларға және цифрлық майнерлерге электр энергиясын өткізуге (сатуға) тыйым салынады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 09.06.2025 № 230-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) у теплоэлектроцентралей, за исключением теплоэлектроцентралей, электрическая энергия которых потребляется в рамках соответствующей группы лиц, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов и районов, в пределах объема рассчитанного в соответствии с приложением 6 к настоящим Правилам, и получившего положительное заключение Совета рынка, по соответствующим предельным тарифам на электрическую энергию;
4) у энергопроизводящих организаций, заключивших на рынке электрической мощности долгосрочные договоры о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности в соответствии со статьями 15-4 и 15-8 Закона, в объеме планового отпуска электрической энергии в сеть генерирующих установок, мощность которых является предметом данных договоров, по соответствующим предельным тарифам на электрическую энергию, умноженным на соответствующие часовые ставки, определяемые согласно настоящих Правил, в течение действия указанных договоров;
5) остальные, необходимые для покрытия суточного графика потребления электрической энергии, плановые объемы отпускаемой в сеть электрической энергии покупаются единым закупщиком электрической энергии на централизованных торгах электрической энергии.
При недостаточности плановых объемов электрической энергии, указанных в настоящем пункте, для покрытия суточного графика потребления электрической энергии, единый закупщик электрической энергии осуществляет плановый импорт электрической энергии.
Расчет объема приоритетной покупки электрической энергии, предусмотренный подпунктом 3) настоящего пункта направляется энергопроизводящей организацией единому закупщику электрической энергии после получения положительного заключения совета рынка.
26. Запрещается продажа электрической энергии от единого закупщика электрической энергии субъектам розничного рынка электрической энергии, в соответствии с подпунктом 5) пункта 5 статьи 19-1 Закона.
27. Единому закупщику электрической энергии запрещается реализация (продажа) электрической энергии энергоснабжающим, энергопередающим организациям, потребителям и цифровым майнерам, являющимся субъектами оптового рынка электрической энергии, не имеющим договоров на оказание услуги по пользованию национальной электрической сетью или услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети, в случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 7-1 статьи 13 настоящего Закона.
Сноска. Пункт 27 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 09.06.2025 № 230-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

28. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын сатып алуына, оның ішінде жаңартылатын энергия көздерін, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды және қайталама энергетикалық ресурстарды, теңгерімдеуші электр энергиясын және теріс теңгерімсіздіктерді, электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерді, ішіндегі ұлттық электр желісі, техникалық диспетчерлеу, өндіріс-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыруға байланысты құқықтық қатынастарға электр энергиясы, орталықтандырылған сауда нарығы операторының қызметтері, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасы қолданылмайды.
2-тарау. Электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын сатып алу тәртібі
1-параграф. Электр энергиясын сатып алу көлемінің мәлімдемесі
29. Электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын операциялық тәуліктерге сатып алу үшін электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері (электр энергиясын бірыңғай сатып алушыны, цифрлық майнингті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерін және электр энергиясын тікелей шетелдік өндірушінің және/немесе үкіметаралық келісімде айқындалатын уәкілетті ұйымның атынан Қазақстан Республикасының аумағында цифрлық майнерлерге өткізетін электр энергиясын берушілерді қоспағанда) операциялық тәуліктің алдындағы тәуліктің 08:00 сағатына дейін (Астана уақыты бойынша) теңгерімдеуші нарық жүйесінде жүйелік оператор бекітетін электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізу үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әрбір келісімшарттық өнім беруші бойынша жоспарланған сатып алуға өтінім береді және оған электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қояды.
Бұл ретте энергиямен жабдықтау мақсатында электр энергиясын сатып алу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар энергия беруші ұйымдар тұтынушыларды энергиямен жабдықтау мақсатында және қызмет көрсетілетін желілер бойынша беру кезінде электр энергиясының технологиялық шығысын жабу үшін және шаруашылық қажеттіліктерге электр энергиясын сатып алуға екі бөлек өтінім береді.
Айдың бірінші күніне сатып алуға өтінімдер теңгерімдеуші нарық жүйесінде айдың соңғы операциялық тәуліктерінің алдындағы тәуліктің сағат 8:00-ден (Астана уақыты бойынша) кейін, бірақ операциялық тәуліктің алдындағы тәуліктің сағат 8:00-ден (Астана уақыты бойынша) кешіктірілмей беріледі. Айдың келесі күндеріне өтінімдер теңгерімдеуші нарық жүйесінде айдың соңғы операциялық тәулігінің сағат 8:00-ден (Астана уақыты бойынша) кейін, бірақ операциялық тәуліктің алдындағы тәуліктің сағат 8:00-ден (Астана уақыты бойынша) кешіктірілмей беріледі.
Бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларына сәйкес айқындалатын электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан операциялық тәулікке сатып алуға міндетті электр энергиясының тиісті сағаттық көлемі бөлігінде гибридті топтың шартты тұтынушылары мен әкімшілерін сатып алуға өтінімдер (бұдан әрі – электр энергиясын сатып алудың ең аз рұқсат етілген сағаттық көлемі), операциялық тәуліктердің алдындағы тәуліктерде теңгерімдеуші нарық жүйесінде автоматты түрде қалыптастырылады және электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылмайды.

28. На правоотношения, связанные с покупкой электрической энергии единым закупщиком электрической энергии у энергопроизводящих организаций, в том числе использующих возобновляемые источники энергии, энергетическую утилизацию отходов и вторичные энергетические ресурсы, балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов, услуг по передаче электрической энергии, в том числе по национальной электрической сети, технической диспетчеризации, организации балансирования производства-потребления электрической энергии, услуг оператора рынка централизованной торговли, не распространяется законодательство Республики Казахстан о государственных закупках.
Глава 2. Порядок покупки электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии
Параграф 1. Заявление объемов покупки электрической энергии
29. Для покупки электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии на операционные сутки, субъекты оптового рынка электрической энергии, за исключением единого закупщика электрической энергии, субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу и поставщиков электрической энергии, реализующих электрическую энергию цифровым майнерам на территории Республики Казахстан непосредственно от имени иностранного производителя и/или уполномоченной организации, определяемой в межправительственном соглашении), не позднее чем до 08:00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным, подают в системе балансирующего рынка заявку на планируемую покупку по каждому контрактному поставщику по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, для включения ее в суточный график производства-потребления электрической энергии, утверждаемый системным оператором, и подписывают ее электронной цифровой подписью.
При этом энергопередающие организации, имеющие лицензию на осуществление деятельности по покупке электрической энергии в целях энергоснабжения, подают две отдельные заявки на покупку электрической энергии в целях энергоснабжения потребителей и для покрытия технологического расхода электрической энергии при передаче по обслуживаемым сетям и на хозяйственные нужды.
Заявки на покупку на первое число месяца подаются в системе балансирующего рынка после 08:00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих последним операционным суткам месяца, но не позднее 08:00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным. Заявки на последующие числа месяца подаются в системе балансирующего рынка после 08:00 часов (по времени Астаны) последних операционных суток месяца, но не позднее 08:00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным.
Заявки на покупку условных потребителей и администраторов гибридной группы в части соответствующих часовых объемов электрической энергии, обязательных к покупке на операционные сутки у единого закупщика электрической энергии, определяемых согласно Правилам централизованной покупки и продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов (далее – минимально допустимые часовые объемы покупки электрической энергии), формируются автоматически в системе балансирующего рынка в сутках, предшествующих операционным суткам, и не подписываются электронной цифровой подписью.

Цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерін сатып алуға өтінімдерді осы субъектілер электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығын ұйымдастыру қағидаларына сәйкес орталықтандырылған сауда нарығы операторының электрондық сауда жүйесінде береді. Цифрлық майнерлер үшін орталықтандырылған сауда-саттық қорытындылары бойынша орталықтандырылған сауда-саттық операторы орталықтандырылған сауда-саттық аяқталғаннан кейін 15 (он бес) минут ішінде Цифрлық майнерлер үшін орталықтандырылған тауарлар қорытындыларын теңгерімдеуші нарық жүйесіне автоматты түрде береді. Цифрлық майнингті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында цифрлық майнерлерге электр энергиясын өткізетін электр энергиясын жеткізушілер тікелей шетелдік өндірушінің және (немесе) үкіметаралық келісімде айқындалатын уәкілетті ұйымның атынан электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы жүйесіне цифрлық майнерлер үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығы аяқталғаннан кейін, бірақ электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығы аяқталғаннан кейін электр энергиясын Қазақстаннан тыс жерден сатып алуға өтінім береді, бірақ сағат 11:00-ден кеш емес (Астана уақыты бойынша) операциялық тәуліктің алдындағы тәулік).
Осы Қағидалардың 123-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылмаған электр энергиясын сатып алуға өтінімдер теңгерімдеуші нарық жүйесінде қабылданбайды және электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілмейді.
Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы жүйесіне электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алуға өтінімге қол қою (беру), ол бойынша алдын ала төлем сомасы жеткіліксіз болған жағдайда мүмкін емес.
Жаңартылатын электр энергиясы көздерін пайдаланатын, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар шеңберінде электр энергиясын сатып алу жоспарланған энергиямен жабдықтаушы ұйымдарды сатып алуға теңгерімдеуші нарық жүйесінде өтінімдер қабылданбайды.
Теңгерімдеуші нарық жүйесінде цифрлық майингті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерін, сондай-ақ цифрлық майнерлер үшін электр энергиясы квотасының еркін (сатып алынбаған) көлемі бар сағаттарда Қазақстан Республикасының аумағында тікелей шетелдік өндірушінің және (немесе) үкіметаралық келісімде айқындалатын уәкілетті ұйымның атынан цифрлық майнерлерге электр энергиясын өткізетін электр энергиясын жеткізушілерді сатып алуға өтінімдер қабылданбайды. Шартты тұтынушылар болып табылатын, оның ішінде тұлғалар тобына кіретін электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері берген сатып алуға арналған өтінімдердің көлемі, сондай-ақ осы субъектілер электр энергиясын сатып алуды жүзеге асыратын тиісті энергия өндіруші ұйымдарды сатуға арналған өтінімдер алдын ала берілген болып табылады және операциялық тәуліктің алдындағы тәуліктің 09:00 сағатына дейін (Астана уақыты бойынша) нақтыланады.

Заявки на покупку субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу, подаются данными субъектами в электронной системе торговли оператора рынка централизованной торговли согласно Правил организации централизованных торгов электрической энергией. По итогам централизованных торгов для цифровых майнеров оператор рынка централизованной торговли автоматически передает итоги централизованных торов для цифровых майнеров в систему балансирующего рынка в течение 15 (пятнадцати) минут после завершения централизованных торгов. Субъекты оптового рынка электрической энергии, осуществляющие цифровой майнинг, а также поставщики электрической энергии, реализующие электрическую энергию цифровым майнерам на территории Республики Казахстан непосредственно от имени иностранного производителя и (или) уполномоченной организации, определяемой в межправительственном соглашении, подают в систему балансирующего рынка электрической энергии заявки на покупку электрической энергии из-за пределов Казахстана после завершения централизованных торгов электрической энергией для цифровых майнеров, но не позднее 11:00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным).
Заявки на покупку электрической энергии, не подписанные электронной цифровой подписью, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 2) пункта 123 настоящих Правил, не принимаются в системе балансирующего рынка и не включаются в суточный график производства-потребления электрической энергии.
Подписание (подача) заявки на покупку у единого закупщика электрической энергии в систему балансирующего рынка электрической энергии недоступно, при недостаточности суммы предоплаты по ней.
В системе балансирующего рынка отклоняются заявки на покупку энергоснабжающих организаций, в рамках которых планируется покупка электрической энергии у энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники электроэнергии, использующих энергетическую утилизацию отходов.
В системе балансирующего рынка отклоняются заявки на покупку субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих цифровой майнинг, а также поставщиков электрической энергии, реализующих электрическую энергию цифровым майнерам на территории Республики Казахстан непосредственно от имени иностранного производителя и (или) уполномоченной организации, определяемой в межправительственном соглашении, в часы, в которых имеется свободный (не купленный) объем квоты электрической энергии для цифровых майнеров. Объемы заявок на покупку, поданных субъектами оптового рынка электрической энергии, являющимися условными потребителями, в том числе входящими в группу лиц, а также заявки на продажу соответствующих энергопроизводящих организаций, у которых данные субъекты осуществляют покупку электрической энергии, являются предварительными, и уточняются до 09:00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным суткам.

30. Осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жасалған шарттар бойынша электр энергиясының жоспарлы көлемдерін сатып алу кезінде электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі операциялық тәулік алдында осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сатып алуға арналған шарттардың әрқайсысы бойынша операциялық тәулікке жекелеген өтінімдерді сағат 08:00-ге дейін (Астана уақыты бойынша) береді.
31. Егер электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің құрамына кіретін электр станцияларының есебінен операциялық тәуліктерде жабуға жоспарланатын электр энергиясын өзіндік тұтынуы болса, онда электр энергиясын тұтынудың осы көлемі үшін электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі операциялық тәулікке электр энергиясын тұтынудың осы көлемі үшін операциялық тәуліктің алдындағы тәуліктің сағат 08:00-ге дейін (Астана уақыты бойынша) береді теңгерімдеуші нарық жүйесінде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сатып алуға жеке өтінім беріледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген сатып алуға арналған өтінім бойынша, ол жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілгеннен кейін, электр энергиясын сатып алу-сату операциялары жүзеге асырылмайды (алдын ала төлем де енгізілмейді).
32. Электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерін сатып алуға өтінімдер жүйелік оператор жүргізетін электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесінің іске асырылуының техникалық сараптамасын ескере отырып, электр энергиясын өндіру-тұтынудың бекітілген тәуліктік кестесіне енгізіледі.
33. Электр энергиясының көтерме сауда нарығында сатып алынған электр энергиясының көлемі электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері жасасқан электр энергиясын сатып алу-сатудың барлық шарттары бойынша осы Қағидалардың 97 және 99-тармақтарымен көзделген түзетулерді ескере отырып, жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясын сатып алудың жоспарлы көлемі болып табылады.
34. Электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесін қалыптастыруды, оның ішінде оның техникалық сараптамасын жүргізуді және оны бекітуді жүйелік оператор осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес жүзеге асырады.
35. Электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері үшін теңгерімдеуші нарық жүйесінде осы Қағидалардың 29-тармағында көзделген тәртіпке сәйкес екі және одан да көп операциялық тәулікке сатып алуға өтінімдер беруге жол беріледі.
Бұл ретте сатып алуға берілген өтінімдер кезекпен қаралады және жүйелік оператор қалыптастыратын және бекітетін электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестелерінде ескеріледі.

30. При покупке плановых объемов электрической энергии по договорам, заключенным по формам, согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам, субъект оптового рынка электрической энергии подает отдельные заявки на операционные сутки в системе балансирующего рынка по каждому из договоров на покупку по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам до 08:00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным.
31. Если субъект оптового рынка электрической энергии имеет собственное потребление электрической энергии, которое планируется к покрытию в операционных сутках за счет электрических станций, входящих в его состав, то до 08:00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным, для данного объема потребления электрической энергии субъект оптового рынка электрической энергии подает на операционные сутки в системе балансирующего рынка отдельную заявку на покупку по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
По заявке на покупку, указанной в части первой настоящего пункта, после ее включения в суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором, операции купли-продажи электрической энергии не осуществляются (предоплата также не вносится).
32. Заявки на покупку субъектов оптового рынка электрической энергии включаются в утверждаемый суточный график производства-потребления электрической энергии с учетом технической экспертизы реализуемости суточного графика производства-потребления электрической энергии, проводимой системным оператором.
33. Объемом купленной электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии по всем договорам купли-продажи электрической энергии, заключенным субъектами оптового рынка электрической энергии, является плановый объем покупки электрической энергии, включенный в суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором с учетом корректировок, предусмотренных пунктами 97 и 99 настоящих Правил.
34. Формирование суточного графика производства-потребления электрической энергии, в том числе, проведение его технической экспертизы и его утверждение системный оператор осуществляет в соответствии с главой 4 настоящих Правил.
35. Для субъектов оптового рынка электрической энергии допускается подача в системе балансирующего рынка заявок на покупку на двое и более операционных суток вперед в соответствии с порядком, предусмотренным пунктом 29 настоящих Правил.
При этом, данные заявки на покупку поочередно рассматриваются и учитываются в соответствующих суточных графиках производства-потребления электрической энергии, формируемых и утверждаемых системным оператором.

36. Жүйелік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығы, есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күніне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде теңгерімдеуші нарық жүйесінде бекітілген нақты теңгерімнің электрондық көшірмесін жариялайды.
Бекітілген нақты теңгерім деректері заңды күшіне енген сот актісі негізінде немесе барлық мүдделі тараптармен келісілген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің өтініші негізінде есеп айырысу кезеңіндегі нақты теңгерім бекітілген кезден бастап жалпы талап қою мерзімінің өтуі шегінде түзетіледі.
Егер мынадай құжаттар ұсынылған жағдайда:
1) электр энергиясының көтерме сауда нарығының өтініш білдірген субъектісінің атына электр энергиясын беру желілері бойынша жүзеге асырылатын энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымдар жүйелік операторға осы түзетуді көрсете отырып, өз желілері бойынша түзетілген теңгерімді ұсынса;
2) электр энергиясын өндіру-тұтыну көлемі өзгертілген электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері және электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының есеп айырысу орталығы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті өкілдер қол қойған осындай түзетуді жүргізуге келісім хаттарын ұсынса, жолданымды барлық мүдделі тараптар келіскен болып есептеледі.
Бекітілген нақты теңгерімде есепті кезеңде берілген және тұтынылған электр энергиясының нақты көлеміне әсер етпейтін грамматикалық немесе арифметикалық қателер анықталған жағдайда жүйелік оператор көрсетілген қателерді дербес түзетеді.
Жүйелік оператор түзетулер және (немесе) бекітілген нақты теңгерімдегі қателерді түзету жүргізілген сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде енгізілген түзетулер және (немесе) түзетулер көрсете отырып, барлық мүдделі тараптарды жазбаша хабардар етеді. Бұл хабарлама бекітілген нақты теңгерімнің ажырамас бөлігі болып табылады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Сатып алынған электр энергиясының көлемін төлеу
37. Электр энергиясының бірыңғай сатып алушысынан сатып алынған электр энергиясының көлемдеріне ақы төлеуді электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі бір-бірінен кейінгі 2 (екі) кезеңде:
1) электр энергиясын сатуға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тиісті болжамды бағалары бойынша, сатып алуға арналған өтінімге сәйкес, электр энергиясын сатып алудың мәлімделген көлемі үшін тәуліктік алдын ала төлем (бұдан әрі – алдын ала төлем);

36. В срок до 20 (двадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным, национальный диспетчерский центр системного оператора публикует в системе балансирующего рынка электронную копию утвержденного фактического баланса.
Данные утвержденного фактического баланса корректируются в пределах общего срока исковой давности с момента утверждения фактического баланса за расчетный период, на основании судебного акта, вступившего в законную силу, или на основании обращения субъекта оптового рынка электрической энергии, согласованного со всеми заинтересованными сторонами.
Обращение считается согласованным всеми заинтересованными сторонами в случае, если представлены следующие документы:
1) энергопередающие (энергопроизводящие) организации, по чьим сетям осуществляется передача электрической энергии в адрес обратившегося субъекта оптового рынка электрической энергии, предоставили системному оператору скорректированный баланс по своим сетям с указанием данной корректировки;
2) субъекты оптового рынка электрической энергии, объемы производства-потребления электрической энергии которых изменены, и расчетный центр балансирующего рынка электрической энергии предоставили письма согласия на проведение такой корректировки, подписанные уполномоченными в соответствии с законодательством Республики Казахстан представителями.
В случае выявления грамматических или арифметических ошибок в утвержденном фактическом балансе, не влияющих на фактические объемы поставленной и потребленной электрической энергии за расчетный период, системный оператор самостоятельно исправляет указанные ошибки.
Системный оператор в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента проведения корректировок и (или) исправления ошибок в утвержденном фактическом балансе письменно уведомляет все заинтересованные стороны с указанием внесенных корректировок и(или) исправлений. Данное уведомление является неотъемлемой частью утвержденного фактического баланса.
Сноска. Пункт 36 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Оплата купленных объемов электрической энергии
37. Оплата купленных у единого закупщика электрической энергии объемов электрической энергии осуществляется субъектом оптового рынка электрической энергии в 2 (два) этапа, следующих друг за другом:
1) ежесуточная предоплата за заявленный объем покупки электрической энергии, согласно заявке на покупку, по соответствующим прогнозным ценам единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии (далее – предоплата);

2) электр энергиясын сатуға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тиісті нақты бағалары негізінде осы кезеңде электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алынған электр энергиясының көлемі үшін есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) қорытындылары бойынша нақты есеп айырысу бойынша төлем.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Алдын ала төлеу шарты энергиямен жабдықтаушы ұйымдар болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілеріне қолданылмайды, олар есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) қорытындылары бойынша, факті бойынша электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алынған электр энергиясына ақы төлеуді жүзеге асырады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 09.06.2025 № 230-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Осы кезеңде электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тыс сатып алынған электр энергиясының көлемі үшін есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) қорытындылары бойынша алдын ала төлеу және нақты есеп айырысу мәселелерін электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тыс жасалған электр энергиясын сатып алу-сатудың тиісті екіжақты шарттары шеңберінде электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері реттейді.
3-параграф. Электр энергиясын сатып алудың мәлімделген көлемі үшін алдын ала төлем
40. Электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі (цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерін қоспағанда) сатып алуға тиісті өтінім берген кезде операциялық тәуліктің алдындағы тәуліктің сағат 08.00-ден (Астана уақыты бойынша) кешіктірмей алдын ала төлеуді жүзеге асырады.
Көтерме сауда нарығы субъектісі үшін үшінші тұлғадан түскен алдын ала төлемді есепке алуды электр энергиясын бірыңғай сатып алушы электр энергиясын сатып алу-сату шартына сәйкес үш жақты қосымша келісім негізінде 8 (сегіз) жұмыс сағаты ішінде жүзеге асырады. Алдын ала төлемді есепке жатқызу, алдын ала төлем сомасын және пайдасына алдын ала төлем жүзеге асырылатын көтерме сауда нарығы субъектісін көрсете отырып, үшінші тұлғадан жазбаша хабарлама алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Бұдан басқа, өзара есеп айырысудың негізі барлық тараптар қол қойған өзара есеп айырысу актісі болып табылады. Өзара есеп айырысу актісі пошта, электрондық пошта арқылы немесе басқа электрондық құжат айналымы құралдары арқылы алынуы мүмкін.

2) оплата по фактическому расчету по итогам расчетного периода (календарного месяца) за объемы электрической энергии, купленные у единого закупщика электрической энергии за данный период, на основании соответствующих фактических цен единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии.
Сноска. Пункт 37 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Условие предоплаты не распространяется на субъектов оптового рынка электрической энергии, являющихся энергоснабжающими организациями: они осуществляют оплату электрической энергии, купленной у единого закупщика электрической энергии, по факту, по итогам расчетного периода (календарного месяца).
Сноска. Пункт 38 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 09.06.2025 № 230-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Вопросы предоплаты и фактических расчетов по итогам расчетного периода (календарного месяца) за объемы электрической энергии, купленные за данный период вне единого закупщика электрической энергии, урегулируются субъектами оптового рынка электрической энергии в рамках соответствующих двусторонних договоров купли-продажи электрической энергии, заключенных вне единого закупщика электрической энергии.
Параграф 3. Предоплата за заявленный объем покупки электрической энергии
40. Субъект оптового рынка электрической энергии (за исключением субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу) при подаче соответствующей заявки на покупку осуществляет предоплату, не позднее 08.00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным суткам.
Зачет предоплаты, поступившей от третьего лица за субъект оптового рынка, осуществляется Единым закупщиком электрической энергии в течение 8 (восьми) рабочих часов на основании трехстороннего дополнительного соглашения к соответствующему договору купли-продажи электрической энергии. Зачет предоплаты осуществляется в течение двух рабочих дней со дня получения письменного уведомления от третьего лица с указанием суммы предоплаты и субъекта оптового рынка, в пользу которого осуществляется предоплата.
Кроме того, основанием для взаимозачета является акт взаимозачета, подписанный всеми сторонами. Акт взаимозачета может быть получен по почте, электронной почте, либо через иные средства электронного документооборота.

Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі мынадай формулаға сәйкес айқындалатын көлемде алдын ала төлеуді жүзеге асырады:
- қосылған құн салығын (бұдан әрі – ҚҚС) ескере отырып, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді) алдын ала төлемнің мәні;
- электр энергиясын бірыңғай сатып алушы айқындайтын операциялық тәуліктің i-ші сағатына электр энергиясын сатуға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының болжамды бағасының мәні осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз;
- электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті бекітілген тәуліктік кестесіне сәйкес операциялық тәуліктің алдындағы алдыңғы тәуліктің i-сағатына келетін электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің электр энергиясын сатып алудың ең төменгі рұқсат етілген сағаттық көлемі кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
- электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан операциялық тәуліктің i-ші сағатына сатып алуды жоспарлайтын электр энергиясының көлемі (осы сағатқа келетін электр энергиясын сатып алудың ең төменгі рұқсат етілген сағаттық көлемінен жоғары), осы субъектіні сатып алуға тиісті өтінімге сәйкес кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
- бойынша сома;
i - 1-ден 24-ке дейін өзгеретін реттік нөмір;
24 - тәулігіне сағат саны.
Мәндер
негізгі тұтынушылар болып табылмайтын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері үшін нөлге тең;
ҚҚС ставкасы - қосылған құн салығының ставкасы.
Осы тармаққа сәйкес есептелетін алдын ала төлем көлемі электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алуды жүзеге асыру үшін ең аз қажетті болып табылады (бұдан әрі – ең аз қажетті алдын ала төлем): қажет болған жағдайда электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі үшін резервпенн, одан кейінгі тәулікке және одан да ұзақ мерзімге алдын ала төлем жасауға жол беріледі.
Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының есептік кезең сағаттарына (әрбір сағатқа) электр энергиясын сатуға арналған болжамдық бағасы теңгерімдеуші нарық жүйесінде ай сайын, есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) алдындағы айдың соңғы күніне дейін жарияланады.
Цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі алдын ала төлемді операциялық тәуліктің алдындағы тәуліктің 08.00 сағатынан (Астана уақыты бойынша) кешіктірмей енгізеді. Алдын ала төлем көлемін осы субъект электр энергиясын сатып алудың жоспарланған көлеміне және ол үшін осы көлемдерді сатып алудың рұқсат етілген ең жоғары бағасына сүйене отырып дербес айқындайды. Алдын ала төлемнің бұл көлемі цифрлық майнерлер үшін электр энергиясының тиісті орталықтандырылған сауда-саттықтарында ескеріледі.

Сноска. Пункт 40 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Субъект оптового рынка электрической энергии осуществляет предоплату в объеме, определяемом, согласно следующей формуле:
– значение предоплаты, в тенге (округляется до сотых), с учетом налога на добавленную стоимость (далее – НДС);
– значение прогнозной цены единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на i-й час операционных суток, определяемое единым закупщиком электрической энергии, в соответствии с приложением 5 к настоящим Правилам, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС;
– минимально допустимый часовой объем покупки электрической энергии субъекта оптового рынка электрической энергии, приходящийся на i-й час предыдущих суток, предшествующих операционным суткам, согласно соответствующему утвержденному суточному графику производства-потребления электрической энергии, в кВт*ч (округляется до целых);
– объем электрической энергий, который субъект оптового рынка электрической энергии планирует купить у единого закупщика электрической энергии на i-й час операционных суток (сверх минимально допустимого часового объема покупки электрической энергии, приходящегося на данный час), согласно соответствующей заявке на покупку данного субъекта, в кВт*ч (округляется до целых);
– сумма по i;
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до 24;
24 – количество часов в сутках.
Значения
приравниваются к нулю для субъектов оптового рынка электрической энергии, не являющихся условными потребителями;
ставка НДС – ставка налога на добавленную стоимость.
Объем предоплаты, рассчитываемый согласно настоящему пункту, является минимально необходимым для осуществления покупки электрической энергии у единого закупщика электрической энергии (далее – минимально необходимая предоплата): при необходимости, для субъекта оптового рынка электрической энергии допускается внесение предоплаты большего объема, с резервом, на последующие сутки и дольше.
Прогнозные цены единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на часы расчетного периода (на каждый час) публикуются в системе балансирующего рынка ежемесячно, до последнего числа месяца, предшествующего расчетному периоду (календарному месяцу).
Субъект оптового рынка электрической энергии, осуществляющий деятельность по цифровому майнингу, вносит предоплату не позднее 08:00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным суткам. Объем предоплаты определяется данным субъектом самостоятельно, исходя из его планируемых объемов покупки электрической энергии и максимально допустимой для него цены покупки данных объемов. Данный объем предоплаты учитывается на соответствующих централизованных торгах электрической энергии для цифровых майнеров.

42. Теңгерімдеуші нарық жүйесінде (электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан) сатып алуға өтінім беру кезінде онда мәлімделген электр энергиясын сатып алу көлемін және ол бойынша енгізілген алдын ала төлемді автоматты түрде салыстыру жүргізіледі. Алдын ала төлем сомасы жеткіліксіз болған кезде сатып алуға өтінімді теңгерімдеуші нарық жүйесі қабылдамайды.
Егер енгізілген алдын ала төлем көлемі ең төменгі қажетті алдын ала төлемнен аз болса, сатып алуға өтінім, онда көрсетілген электр энергиясының сағаттық көлемінің жиынтық мәнін азайту жағына қарай өзгертілуге тиіс.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген өзгеріс осы сатып алуға өтінім берген электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі операциялық нарықтың алдындағы тәуліктің сағат 08:00-ден (Астана уақыты бойынша) кешіктірмей теңгерімдеуші нарық жүйесінде жүзеге асырылады.
Егер электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі операциялық энергияның алдындағы тәуліктің сағат 08:00-ге дейін (Астана уақыты бойынша) осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген әрекеттерді жүзеге асырмаса, теңгерімдеуші нарық жүйесі сатып алуға тиісті өтінімді қабылдамайды және осы өтінім теңгерімдеуші нарық жүйесінде берілмеген болып есептеледі.
43. Егер электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі операциялық тәулікке сатып алуға өтінімнен басқа, операциялық тәуліктің алдындағы тәулік ішінде, бір немесе бірден бірнеше операциялық тәулікке сатып алуға өтінім берсе, онда алдын ала төлем сатып алуға берілген барлық өтінімдер бойынша бірден жүзеге асырылады. Алдын ала төлем сомасы жеткіліксіз болған кезде сатып алуға өтінімді теңгерімдеуші нарық жүйесі қабылдамайды.
Бұл ретте сатып алуға әрбір осындай өтінім үшін, оны беру кезінде теңгерімдеуші нарық жүйесінде онда мәлімделген электр энергиясын сатып алу көлемін және ол бойынша енгізілген алдын ала төлемді автоматты түрде салыстыру және егер ол бойынша енгізілген алдын ала төлем ең төменгі қажетті алдын ала төлемнен аз болса, оны берген электр энергиясының көтерме сауда нарығының тиісті субъектісі осы өтінімді кейіннен тиісті түрде өзгертеді.
Егер электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі осы тармақтың төртінші бөлігінде көрсетілген іс-қимылды уақтылы жүзеге асырмаса, теңгерімдеуші нарық жүйесі сатып алуға тиісті өтінімді қабылдамайды және осы өтінім теңгерімдеуші нарық жүйесінде берілмеген болып есептеледі.
Осы тармаққа сәйкес берілген сатып алуға өтінімді олар берілген тәуліктің алдындағы тәуліктің сағат 08:00 (Астана уақыты бойынша) басталғанға дейін, қажет болған жағдайда оны берген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі теңгерімдеуші нарық жүйесінде өзектендіреді (жаңартады). Бұл ретте, осы өзектендіру ол бойынша енгізілген алдын ала төлем сомасы шегінде жүзеге асырылады.

42. В системе балансирующего рынка, при подаче заявки на покупку (у единого закупщика электрической энергии), проводится автоматическая сверка заявляемых в ней объемов покупки электрической энергии и внесенной по ней предоплаты. При недостаточности суммы предоплаты заявка на покупку не принимается системой балансирующего рынка.
Если объем внесенной предоплаты меньше минимально необходимой предоплаты, заявка на покупку подлежит изменению в сторону уменьшения совокупного значения указанных в ней часовых объемов электрической энергии.
Изменение, указанное в части второй настоящего пункта, осуществляется в системе балансирующего рынка не позднее 08:00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным, субъектом оптового рынка электрической энергии, подавшим данную заявку на покупку.
Если субъект оптового рынка электрической энергии до 08:00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным, не осуществил действия, указанные в части третьей настоящего пункта, система балансирующего рынка не принимает соответствующую заявку на покупку, и данная заявка считается не поданной в системе балансирующего рынка.
43. Если субъект оптового рынка электрической энергии, помимо заявки на покупку на операционные сутки, в течение суток, предшествующих операционным, также подает заявки на покупку на одни или сразу несколько операционных суток, то предоплата осуществляется сразу по всем данным заявкам на покупку. При недостаточности суммы предоплаты заявка на покупку не принимается системой балансирующего рынка.
При этом, для каждой такой заявки на покупку, при ее подаче, в системе балансирующего рынка проводится автоматическая сверка заявляемых в ней объемов покупки электрической энергии и внесенной по ней предоплаты, и последующее соответствующее изменение данной заявки соответствующим субъектом оптового рынка электрической энергии, подавшим ее, если внесенная по ней предоплата меньше минимально необходимой предоплаты.
Если субъект оптового рынка электрической энергии не осуществил своевременно действия, указанного в части четвертой настоящего пункта, система балансирующего рынка не принимает соответствующую заявку на покупку, и данная заявка считается не поданной в системе балансирующего рынка.
Заявка на покупку, поданная в соответствии с настоящим пунктом, до наступления 08:00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих суткам, на которые они были поданы, при необходимости актуализируется (обновляется) в системе балансирующего рынка субъектом оптового рынка электрической энергии, подавшим ее. При этом, данная актуализация осуществляется в пределах суммы предоплаты, внесенной по ней.

44. Алдын ала төлем электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға, оның есеп айырысу банктік шотына жүзеге асырылады.
Шотты ашуға, жүргізуге және оған қызмет көрсетуге байланысты шығындар электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісіне (банк шотының меншік иесіне) жүктеледі.
45. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы тәулік сайын, операциялық күннің алдындағы тәуліктің 09:15 сағатына дейін (Астана уақыты бойынша) цифрлық майнерлер үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығын өткізгенге дейін орталықтандырылған сауда нарығының операторына электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығын ұйымдастыру қағидаларына сәйкес цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері енгізген алдын ала төлем көлемі туралы ақпарат жібереді.
4-параграф. Осы кезеңнің сағаттарына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алынған электр энергиясының көлемі үшін есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) қорытындылары бойынша нақты есеп
46. Осы кезеңнің сағаттарына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алынған электр энергиясының көлемі үшін есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) қорытындылары бойынша нақты есеп электр энергиясын сатуға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының нақты сағаттық бағасы негізінде жүзеге асырылады.
47. Электр энергиясының бірыңғай сатып алушысы электр энергиясын есепті кезеңнің (күнтізбелік айдың) нақты сағатына сатқан нақты баға қаралып отырған электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісіне байланысты мынадай түрде айқындалады:
1) шартты тұтынушы және гибридті топтың әкімшісі үшін (сатып алуға өтінімнің ең төменгі рұқсат етілетін сағаттық көлемі бөлігінде): осы сағатқа жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтің нақты мәніне теңестіріледі, ол қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларына сәйкес айқындалады;
2) шартты тұтынушы үшін (электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алуға мәлімдеменің ең төменгі рұқсат етілген сағаттық көлемінен жоғары электр энергиясын сатып алудың сағаттық көлемі бөлігінде): осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес айқындалатын осы сағаттағы базалық бағаның нақты мәніне теңестіріледі;
3) цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі үшін: осы субъектінің осы сағатындағы майнинг бағасының мәніне теңестіріледі;
4) атаулы қолдауды алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі үшін - атаулы қолдауды алушылар тізіміне осы субъект үшін, осы сағатқа көрсетілген электр энергиясын сатып алу бағасына теңестіріледі;

44. Предоплата осуществляется единому закупщику электрической энергии, на его расчетный банковский счет.
Затраты, связанные с открытием, ведением и обслуживанием счета, возлагаются на субъекта оптового рынка электрической энергии (собственника банковского счета).
45. Единый закупщик электрической энергии ежесуточно, до проведения централизованных торгов электрической энергией для цифровых майнеров до 09:15 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным, направляет оператору рынка централизованной торговли информацию о суммах предоплаты, внесенной субъектами оптового рынка электрической энергии, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу в соответствии с Правилами организации централизованных торгов электрической энергии.
Параграф 4. Фактический расчет по итогам расчетного периода (календарного месяца) за объемы электрической энергии, купленные у единого закупщика электрической энергии на часы данного периода
46. Фактический расчет по итогам расчетного периода (календарного месяца) за объемы электрической энергии, купленные у единого закупщика электрической энергии на часы данного периода, осуществляется на основании фактических часовых цен единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии.
47. Фактическая цена, по которой единый закупщик электрической энергии продавал электрическую энергию на конкретный час расчетного периода (календарного месяца), в зависимости от рассматриваемого субъекта оптового рынка электрической энергии определяется следующим образом:
1) для условного потребителя и администратора гибридной группы (в части минимально допустимого часового объема заявки на покупку): приравнивается к фактическому значению тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии на данный час, которое определяется в соответствии с Правилами определения тарифа на поддержку;
2) для условного потребителя (в части часового объема покупки электрической энергии у единого закупщика электрической энергии сверх минимально допустимого часового объема заявки на покупку): приравнивается к фактическому значению базовой цены на данный час, определяемому согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
3) для субъекта оптового рынка электрической энергии, осуществляющего деятельность по цифровому майнингу: приравнивается к значению майнинговой цены на данный час данного субъекта;
4) для субъекта оптового рынка электрической энергии, включенного в список получателей адресной поддержки – приравнивается к цене на покупку электрической энергии, указанной на данный час для данного субъекта в список получателей адресной поддержки;

5) электр энергиясының көтерме сауда нарығының барлық басқа субъектілері үшін: осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес айқындалатын осы сағатқа арналған базалық бағаның нақты мәніне теңестіріледі.
6) жасыл энергияны тұтынушысы үшін тарифті айқындау қағидаларына сәйкес, айқындалатын жасыл тарифті қолдау нақты мәніне теңестіріледі;
7) инвестициялық тарифті алушы үшін – тәуліктің осы сағатындағы инвестициялық тарифтің нақты мәніне теңестіріледі, ол Инвестициялық тариф қағидаларына сәйкес айқындалады;
8) үкіметаралық тарифті алушы үшін – осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес айқындалатын тәуліктің осы сағатындағы үкіметаралық тарифтің нақты мәніне теңестіріледі.
Ескерту. 47-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Есепті кезең үшін (күнтізбелік ай) электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің электр энергиясын бірыңғай сатып алушының атына осы кезеңнің сағаттарында одан сатып алынған электр энергиясы үшін нақты төлем көлемі мынадай формула бойынша айқындалады:
– есепті кезеңде (күнтізбелік айда) электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің электр энергиясын бірыңғай сатып алушының атына осы кезеңнің сағаттарына сатып алынған электр энергиясы үшін нақты төлем көлемі теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-пен;
– осы Қағидалардың 47-тармағына сәйкес айқындалатын есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) i-сағатына электр энергиясын сатуға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының нақты бағасы теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз;
– осы сағатқа сәйкес есепті кезеңнің (күнтізбелік айдың) осы сағаты жататын электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті бекітілген тәуліктік графигіне (түзетулерді ескере отырып) сәйкес электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің электр энергиясын сатып алудың рұқсат етілген ең аз сағаттық көлемі кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі электр энергиясын өндірудің-тұтынудың тиісті бекітілген тәуліктік графигіне (түзетулерді ескере отырып) сәйкес осы субъектінің электр энергиясын сатып алудың осы сағатқа сәйкес келетін ең төменгі рұқсат етілген сағаттық көлемінен асатын есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) I-сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алған электр энергиясының көлемі оған есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) осы сағаты, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді) жатады;
– i бойынша сома;
i – 1-ден бастап Nай дейінгі өзгеретін реттік нөмір;
Nай– тиісті есептік кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) сағат санын көрсететін өлшемсіз коэффициент;
ҚҚС мөлшерлемесі – қосылған құн салығының ставкасы.
Электр энергиясын сатып алудың ең төменгі рұқсат етілген сағаттық көлемінің мәндері электр энергиясының шартты тұтынушылары және гибридті топтардың әкімшілері болып табылмайтын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері үшін нөлге теңестіріледі.

5) для всех остальных субъектов оптового рынка электрической энергии: приравнивается к фактическому значению базовой цены на данный час, определяемому согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
6) для потребителя зеленой энергии: приравнивается к фактическому значению зеленого тарифа, которое определяется в соответствии с Правилами определения тарифа на поддержку;
7) для получателя инвестиционного тарифа – приравнивается к фактическому значению инвестиционного тарифа на данный час суток, которое определяется согласно Правилам инвестиционного тарифа;
8) для получателя межправительственного тарифа – приравнивается к фактическому значению межправительственного тарифа на данный час суток, определяемому согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 47 с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Фактический за расчетный период (календарный месяц) объем оплаты субъекта оптового рынка электрической энергии в адрес единого закупщика электрической энергии за электрическую энергию, купленную у него на часы этого периода, определяется по следующей формуле:
– фактический за расчетный период (календарный месяц) объем оплаты субъекта оптового рынка электрической энергии в адрес единого закупщика электрической энергии за электрическую энергию, купленную у него на часы этого периода, в тенге (округляется до сотых), с НДС;
– фактическая цена единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на i-й час расчетного периода (календарного месяца), определяемая согласно пункту 47 настоящих Правил, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС;
– соответствующий этому часу минимально допустимый часовой объем покупки электрической энергии субъекта оптового рынка электрической энергии, согласно соответствующему утвержденному суточному графику производства-потребления электрической энергии (с учетом корректировок), к которому относится данный час расчетного периода (календарного месяца), в кВт*ч (округляется до целых);
– значение объема электрической энергии, который был куплен субъектом оптового рынка электрической энергии у единого закупщика электрической энергии на i-й час расчетного периода (календарного месяца) сверх соответствующего этому часу минимально допустимого часового объема покупки электрической энергии данного субъекта, согласно соответствующему утвержденному суточному графику производства-потребления электрической энергии (с учетом корректировок), к которому относится данный час расчетного периода (календарного месяца), в кВт*ч (округляется до целых);
– сумма по i;
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до
;
– безразмерный коэффициент, отражающий количество часов в соответствующем расчетном периоде (календарном месяце);
ставка НДС – ставка налога на добавленную стоимость.
Значения минимально допустимого часового объема покупки электрической энергии приравниваются к нулю для субъектов оптового рынка электрической энергии, не являющихся условными потребителями электрической энергии и администраторами гибридных групп.

Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының есептік кезең (күнтізбелік ай) сағаттарына электр энергиясын сатуға арналған нақты бағалары теңгерімдеуші нарық субъектілері арасындағы қалыптастырылған өзара есептесулер тізілімі теңгерімдеуші нарық есеп айырысу орталығының ресми интернет-ресурсында жарияланғаннан кейін он жұмыс күні ішінде теңгерімдеуші нарық жүйесінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 112 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10532 болып тіркелген) Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының жұмыс істеу қағидаларына сәйкес тиісті есептік кезең (күнтізбелік ай) үшін жарияланады.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Егер есепті кезеңде (күнтізбелік айда) электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің электр энергиясын бірыңғай сатып алушының атына осы кезеңнің сағаттарында одан сатып алынған электр энергиясы үшін ақы төлеудің нақты көлемі (
), есепті кезең (күнтізбелік ай) үшін көтерме сауда нарығы субъектісінің электр төлемінің тиісті алдын ала төлемінің мәнінен артық болады, онда осы мәндер айырмасы
және ақшалай қаражат түріндегі алдын ала төлемдерді осы субъект электр энергиясын бірыңғай сатып алушының есеп айырысу банк шотына есеп айырысу кезеңінен (күнтізбелік айдан) кейінгі айдың соңына дейін енгізеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген айырмаға ақы төленбеген жағдайда, есепті айдан кейінгі айдың соңына дейін осы айырманың сомасы қолда бар алдын ала төлем есебінен өтеледі.
Егер есепті кезеңде (күнтізбелік айда) электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің осы кезеңде одан сатып алынған электр энергиясы үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының атына төлейтін нақты көлемі (
), есепті кезең (күнтізбелік ай) үшін көтерме сауда нарығы субъектісінің электр төлемінің тиісті алдын ала төлемінің мәнінен кем болады, онда осы мәндер айырмасы
алдын ала төлемдер электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі осы есептік кезең үшін (күнтізбелік ай) артық төлем ретінде қабылданады, ол электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің қалауы бойынша оған қайтарылады не келесі тәулікке оның алдын ала төлемінің құрамдас бөлігі ретінде пайдаланылады.
5-параграф. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын басқа елдердің электр энергиясын жеткізушілерінен (өндірушілерінен) және (немесе) уәкілетті ұйымнан (импорттан) сатып алу тәртібі

Фактические цены единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на часы расчетного периода (календарного месяца) публикуются в системе балансирующего рынка в течение десяти рабочих дней после публикации на официальном интернет-ресурсе расчетного центра балансирующего рынка сформированного реестра взаимозачетов между субъектами балансирующего рынка, согласно Правилам функционирования балансирующего рынка электрической энергии, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 112 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10532) (далее – Правила функционирования балансирующего рынка электрической энергии) за соответствующий расчетный период (календарный месяц).
Сноска. Пункт 48 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Если фактический за расчетный период (календарный месяц) объем оплаты субъекта оптового рынка электрической энергии в адрес единого закупщика электрической энергии за электрическую энергию, купленную у него на часы этого периода (
), окажется больше значения соответствующей предоплаты субъекта оптового рынка электрической за расчетный период (календарный месяц), то данная разница значений
и предоплаты в виде денежных средств вносится данным субъектом на расчетный банковский счет единого закупщика электрической энергии до конца месяца, следующего за расчетным периодом (календарным месяцем).
При отсутствии оплаты разницы, указанной в части первой настоящего пункта, до конца месяца, следующего за расчетным, сумма данной разницы погашается за счет имеющейся предоплаты.
Если фактический за расчетный период (календарный месяц) объем оплаты субъекта оптового рынка электрической энергии в адрес единого закупщика электрической энергии за электрическую энергию, купленную у него за этот период (
), окажется меньше значения соответствующей предоплаты субъекта оптового рынка электрической за расчетный период (календарный месяц), то данная разница значений
и предоплаты принимается как переплата субъект оптового рынка электрической энергии за данный расчетный период (календарный месяц), которая, по усмотрению субъекта оптового рынка электрической энергии, возвращается ему обратно либо используется как составляющая его предоплаты на последующие сутки.
Параграф 5. Порядок покупки электрической энергии единым закупщиком электрической энергии у поставщиков (производителей) электрической энергии других стран и (или) у уполномоченной организации (импорт)

50. Бірыңғай сатып алушының электр энергиясының жоспарлы көлемін басқа елдердің электр энергиясын жеткізушілерінен (өндірушілерінен) және (немесе) уәкілетті ұйымнан (импорттан) тауар алмасуды қамтамасыз ету мақсатында Үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерді (хаттамаларды) орындау үшін сатып алуы осы Қағидалардың 89-тармағының 4) тармақшасына сәйкес тәуліктік кестеге енгізу жолымен басым түрде жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген басқа елдердің электр энергиясын жеткізушілері (өндірушілері) және (немесе) уәкілетті ұйым (импорт), сондай-ақ осы жеткізушілерден (өндірушілерден) және (немесе) уәкілетті ұйымнан сатып алу көлемі, бағасы және шарттары тиісті үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерде (хаттамаларда) айқындалады.
Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы электр энергиясын басқа елдердің электр энергиясын жеткізушілерінен (өндірушілерінен) және (немесе) уәкілетті ұйымнан (импорттан) осы Қағидалардың 92-тармағына сәйкес айқындалатын көлемде және өнім берушілердің (өндірушілердің) және (немесе) уәкілетті ұйымның осы бағалары бойынша алдыңғы айдың алдындағы айдағы бағамен салыстыруда басым ең төмен баға бойынша сатып алуды жүзеге асырады.
Осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген басқа елдердің электр энергиясын жеткізушілерін (өндірушілерін) және (немесе) уәкілетті ұйымды (импортты), сондай-ақ жеткізудің (импорттың) шарттарын үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерде (хаттамаларда)) және (немесе) уәкілетті орган айқындайды.
3-тарау. Электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын сату тәртібі
1-параграф. Электр энергиясын сату көлемінің мәлімдемесі
51. Электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын операциялық тәулікке сату үшін электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері операциялық тәуліктің алдындағы тәуліктің сағат 08:00-ге дейін (Астана уақыты бойынша) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүйелік оператор бекітетін электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізу үшін операциялық тәулікке теңгерімдеуші нарық жүйесінде сатуға өтінім береді, бұл ретте:
1) жаңартылатын энергия көздерін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) пайдаланатын және электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен немесе есеп айырысу-қаржы орталығымен жасалған ұзақ мерзімді сатып алу шарты бар энергия өндіруші ұйым – электр энергиясын сату, жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес электр энергиясын операциялық тәулікке сату көлемін электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға (энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығынан тыс) оның мәні бойынша операциялық тәуліктерде электр энергиясын жоспарлы түрде желіге жіберудің толық сағаттық көлеміне тең көрсететін сатуға бір өтінім береді (өз тұтынуын шегергенде);

50. Покупка единым закупщиком электрической энергии плановых объемов электрической энергии у поставщиков (производителей) электрической энергии других стран и (или) уполномоченной организации (импорт) во исполнение межправительственных (межгосударственных, межведомственных) соглашений (протоколов) в целях обеспечения товарообмена осуществляется приоритетно, путем включения в суточный график согласно подпункту 4) пункта 89 настоящих Правил.
Поставщики (производители) электрической энергии других стран и (или) уполномоченная организация (импорт), указанные в части первой настоящего пункта, а также объемы, цены и условия покупки у данных поставщиков (производителей) и (или) уполномоченной организации определяются в соответствующих межправительственных (межгосударственных, межведомственных) соглашениях (протоколах).
Единый закупщик электрической энергии осуществляет покупку электрической энергии у поставщиков (производителей) электрической энергии других стран и (или) у уполномоченной организации (импорт) в объеме, определяемом в соответствии с пунктом 92 настоящих Правил, и по ценам данных поставщиков (производителей) и (или) уполномоченной организации, приоритетно по наименьшей цене в сравнении с ценами сложившимися за месяц предшествующий предыдущему.
Поставщики (производители) электрической энергии других стран и (или) уполномоченная организация (импорт), указанные в части третьей настоящего пункта, а также условия поставки (импорта) определяются в межправительственных (межгосударственных, межведомственных) соглашениях (протоколах)) и (или) уполномоченным органом.
Глава 3. Порядок продажи электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии
Параграф 1. Заявление объемов продажи электрической энергии
51. Для продажи электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии на операционные сутки субъекты оптового рынка электрической энергии до 08:00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным, подают в системе балансирующего рынка на операционные сутки заявку на продажу по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, для включения ее в суточный график производства-потребления электрической энергии, утверждаемый системным оператором, при этом:
1) энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов) и имеющая заключенный с единым закупщиком электрической энергии или с расчетно-финансовым центром долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, подает одну заявку на продажу, в которой указывает объемы продажи электрической на операционные сутки единому закупщику электрической энергии (вне централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций), равные по значению ее полным часовым объемам планового отпуска электрической энергии в сеть в операционных сутках (за вычетом собственного потребления);

2) қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын тұлғалардың тиісті тобы шеңберінде электр энергиясы тұтынылатын жылу электр орталықтарын қоспағанда, құрамына жылу электр орталықтары кіретін энергия өндіруші ұйым электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға оның мәні бойынша операциялық тәуліктерде электр энергиясын желіге жоспарлы түрде жіберудің толық сағаттық көлеміне тең (өз тұтынуын шегергенде) операциялық тәулікке электр энергиясын сату көлемін көрсететін (энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығынан тыс) сатуға бір өтінім береді;
3) Электр қуаты нарығында Заңның 15-4 және 15-8-баптарына сәйкес электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметті сатып алу туралы бір немесе бірнеше ұзақ мерзімді шарттар жасасқан энергия өндіруші ұйым электр энергиясын жоспарлы босатудың сағаттық көлемінің сомасына тең электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға генерациялайтын қондырғылар желісіне энергия, қуаты (қызмет көрсету көлемі) осы шарттардың мәні болып табылатын (энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығынан тыс сату көлемі) және энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығында операциялық тәулікке сатуға жоспарланатын электр энергиясының сағаттық көлеміне тең операциялық тәулікке электр энергиясын сату көлемін көрсететін сатуға бір өтінім береді;
4) Заңның 15-4 және 15-8-баптарына сәйкес электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметті сатып алу туралы электр қуаты нарығында ұзақ мерзімді шарттар жасаспаған және тұлғалар тобына кірмейтін қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары кірмейтін энергия өндіруші ұйым, электр энергиясын, энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда саттықтарында электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға операциялық тәулікке сатуға жоспарланатын, онда электр қуатының дайындығын қолдау жөніндегі қызметтің көлемі көрсетілетінсатуға бір өтінім береді ;
5) тұлғалар тобына кіретін және өз құрамында қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары жоқ энергия өндіруші ұйым электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға электр энергиясын сатуға ниет білдірген кезде энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығында электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға операциялық тәулікке сатуға жоспарланатын электр энергиясының көлемін көрсететін сатуға жеке өтінім береді және операциялық тәулікке сол тұлғалар тобына кіретін электр энергиясының көтерме сауда нарығының басқа субъектісіне сатуға жоспарланатын электр энергиясының көлемін көрсететін сатуға жеке өтінім (бірнеше субъектіге сатқан кезде сатуға өтінім олардың әрқайсысы бойынша жеке беріледі) береді.

2) энергопроизводящая организация, в состав которой входят теплоэлектроцентрали, за исключением теплоэлектроцентралей электрическая энергия которых потребляется в рамках соответствующей группы лиц, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов и районов, подает одну заявку на продажу, в которой указывает объемы продажи электрической энергии на операционные сутки единому закупщику электрической энергии (вне централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций), равные по значению ее полным часовым объемам планового отпуска электрической энергии в сеть в операционных сутках (за вычетом собственного потребления);
3) энергопроизводящая организация, заключившая на рынке электрической мощности один или несколько долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности в соответствии со статьями 15-4 и 15-8 Закона, подает одну заявку на продажу, в которой указывает объемы продажи электрической энергии на операционные сутки единому закупщику электрической энергии, равные сумме часовых объемов планового отпуска электрической энергии в сеть генерирующих установок, мощность (объемы услуги) которых является предметом данных договоров (объемы продажи вне централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций), и часовых объемов электрической энергии, планируемых к продаже на операционные сутки на централизованных торгах электрической энергией для энергопроизводящих организаций;
4) энергопроизводящая организация, в которую не входят теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов и районов, не заключившая на рынке электрической мощности долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности в соответствии со статьями 15-4 и 15-8 Закона, и не входящая в группу лиц, подает одну заявку на продажу, в которой указывает объемы электрической энергии, планируемые к продаже на операционные сутки единому закупщику электрической энергии на централизованных торгах электрической энергией для энергопроизводящих организаций;
5) энергопроизводящая организация, входящая в группу лиц и не имеющая в своем составе теплоэлектроцентралей, осуществляющих централизованное теплоснабжение городов и районов, подает отдельную заявку на продажу, в которой указывает объемы электрической энергии, планируемые к продаже на операционные сутки единому закупщику электрической энергии на централизованных торгах электрической энергией для энергопроизводящих организаций – при намерении продавать электрическую энергию единому закупщику электрическую энергию, и отдельную заявку на продажу, в которой указывает объемы электрической энергии, планируемые к продаже на операционные сутки другому субъекту оптового рынка электрической энергии, входящему в ту же группу лиц (при продаже нескольким субъектам, заявка на продажу подается отдельно по каждому из них).

6) жаңартылатын энергия көздерін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) пайдаланатын және электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған ұзақ мерзімді сатып алу шарты жоқ энергия өндіруші ұйым – электр энергиясын сату, жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес, электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тыс, электр энергиясының көтерме сауда нарығының басқа субъектісіне операциялық тәулікке сатуға жоспарланатын электр энергиясының көлемін көрсететін сатуға жеке өтінім береді (бірнеше субъектілерге сату кезінде сатуға өтінім олардың әрқайсысы бойынша жеке беріледі);
7) Заңның 19-1-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес жаңартылатын энергия көздерін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) пайдаланатын және электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты жоқ энергия өндіруші ұйым электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға электр энергиясын сату ниетімен энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығында электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға операциялық тәулікке сатуға жоспарланатын электр энергиясының көлемін көрсететін сатуға жеке өтінім береді – (осы тармақшада көрсетілген әрекеттерді жүзеге асыру үшін жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын тиісті энергия өндіруші ұйым (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдардың тиісті тобына өзінің қосылуын қамтамасыз етеді).
Электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері берген сатып алуға өтінімдердің көлемі алдын ала болып табылады: олар осы субъектілер қатысуды жоспарлап отырған энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижелерін, электр энергиясын сатып алудың ең төменгі рұқсат етілген сағаттық көлемін айқындауды, сондай-ақ электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесінің іске асырылуына техникалық сараптаманы ескере отырып, өзектендіріледі (нақтыланады), жүйелік оператор жүргізген.
Сатуға өтінімдерге электрондық цифрлық қолтаңба қойылады. Осы Қағидалардың 123-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылмаған сатуға арналған өтінімдер электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы жүйесінде қабылданбайды және электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілмейді.
8) гибридті топтың әкімшісі электр энергиясын бірыңғай электр энергиясын сатып алушыға сату ниеті болған кезде энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығында электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға операциялық тәулікке сатуға жоспарланатын электр энергиясының көлемін көрсететін, сатуға жеке өтінім береді және сол гибридті топқа кіретін, гибридті топтың тұтынушысына операциялық тәулікке сатуға жоспарланатын электр энергиясының көлемін көрсететін сатуға жеке өтінім (бірнеше субъектіге сатқан жағдайдағы өтінім олардың әрқайсысы бойынша жеке беріледі) береді;

6) энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов) и не имеющая заключенный с единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, подает отдельную заявку на продажу, в которой указывает объемы электрической энергии, планируемые к продаже на операционные сутки другому субъекту оптового рынка электрической энергии, вне единого закупщика электрической энергии (при продаже нескольким субъектам, заявка на продажу подается отдельно по каждому из них);
7) энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов) и не имеющая заключенный с единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, согласно подпункта 2) пункта 5 статьи 19-1 Закона, подает отдельную заявку на продажу, в которой указывает объемы электрической энергии, планируемые к продаже на операционные сутки единому закупщику электрической энергии на централизованных торгах электрической энергией для энергопроизводящих организаций – при намерении продавать электрическую энергию единому закупщику электрическую энергию (для осуществления действий, указанных в данном подпункте, соответствующая энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), обеспечивает свое включение в соответствующую группу энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию).
Объемы заявок на покупку, поданных субъектами оптового рынка электрической энергии являются предварительными: они актуализируются (уточняются) с учетом результатов централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций, в которых планируют принять участие данные субъекты, определения минимально допустимых часовых объемов покупки электрической энергии, а также технической экспертизы реализуемости суточного графика производства-потребления электрической энергии, проведенной системным оператором.
Заявки на продажу подписываются электронной цифровой подписью. Заявки на продажу, не подписанные электронной цифровой подписью, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 2) пункта 123 настоящих Правил, не принимаются в системе балансирующего рынка электрической энергии и не включаются в суточный график производства-потребления электрической энергии.
8) администратор гибридной группы подает отдельную заявку на продажу, в которой указывает объемы электрической энергии, планируемые к продаже на операционные сутки единому закупщику электрической энергии на централизованных торгах электрической энергией для энергопроизводящих организаций – при намерении продавать электрическую энергию единому закупщику электрической энергии, и отдельную заявку на продажу, в которой указывает объемы электрической энергии, планируемые к продаже на операционные сутки потребителю гибридной группы, входящему в ту же гибридную группу (при продаже нескольким субъектам, заявка на продажу подается отдельно по каждому из них).

52. Егер электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің құрамына кіретін электр станцияларын генерациялауды операциялық тәуліктерде өзінің электр энергиясын тұтынуын толық немесе ішінара жабу үшін операциялық тәуліктерде толық немесе ішінара пайдалану жоспарланса, онда операциялық тәуліктердің алдындағы тәуліктің сағат 08:00-ге дейін (Астана уақыты бойынша) , электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі меншікті генерацияның (электр энергиясының өз тұтынуына сәйкес келетін) осы көлемдері үшін осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша операциялық тәулікке теңгерімдеуші, нарық жүйесінде сатуға жеке өтінім береді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген сатуға арналған өтінім бойынша ол жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілгеннен кейін электр энергиясын сатып, алу-сату операциялары жүзеге асырылмайды.
53. Энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттықтарында операциялық тәулікке электр энергиясының бірыңғай сатып алушысына сатуға жоспарланған, сатуға арналған тиісті өтінімдерде мәлімделген электр энергиясының көлемі электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттықтарында электр энергиясының бірыңғай сатып алушысына операциялық тәулікке сатуға қойылған (ұсынылған) электр энергиясының көлемі болып табылады.
54. Электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерін сатуға арналған өтінімдер жүйелік оператор жүргізген электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесінің іске асырылуының техникалық сараптамасын ескере отырып, электр энергиясын өндіру-тұтынудың бекітілген тәуліктік кестесіне енгізіледі.
55. Электр энергиясының көтерме сауда нарығында сатылған электр энергиясының көлемі электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері жасасқан электр энергиясын сатып алу-сатудың барлық шарттары бойынша осы Қағидалардың 97 және 99-тармақтарында көзделген түзетулерді ескере отырып, жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясын сатудың жоспарлы көлемі болып табылады
56. Электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне қалыптастыруды, оның ішінде оның техникалық сараптамасын жүргізуді және оны бекітуді осы Қағидаларға сәйкес жүйелік оператор жүзеге асырады.
2-параграф. Электр энергиясының сатылған көлемін төлеу
57. Электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға операциялық тәуліктерге сатқан электр энергиясына ақы төлеуді электр энергиясын бірыңғай сатып алушы жүйелік оператор электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестесін бекіткеннен кейін тәулік сайын, бірақ операциялық тәуліктің (Астана уақыты бойынша) сағат 12:00-ден кешіктірмей, электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға электр энергиясын сатуға электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің алдағы тәуліктер үшін айқындаған сағаттық бағалары негізінде жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің күші есеп айырысу-қаржы орталығымен және (немесе) электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен электр энергиясын сатып, алу-сатудың ұзақ мерзімді шартын жасасқан жаңартылатын энергия көздерін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарға қолданылмайды.

52. Если генерация электрических станций, входящих в состав субъекта оптового рынка электрической энергии, планируется им полностью или частично использоваться в операционных сутках для полного или частичного покрытия его собственного потребления электрической энергии в операционных сутках, то до 08:00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным, для данных объемов собственной генерации (соответствующих собственному потреблению электрической энергии) субъект оптового рынка электрической энергии подает в системе балансирующего рынка на операционные сутки отдельную заявку на продажу по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
По заявке на продажу, указанной в части первой настоящего пункта, после ее включения в суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором, операции купли-продажи электрической энергии не осуществляются.
53. Объемы электрической энергии, планируемые к продаже на операционные сутки единому закупщику электрической энергии на централизованных торгах электрической энергией для энергопроизводящих организаций, заявленные в соответствующих заявках на продажу, являются объемами электрической энергии, выставленными (предложенными) к реализации на операционные сутки единому закупщику электрической энергии на централизованных торгах электрической энергией.
54. Заявки на продажу субъектов оптового рынка электрической энергии, включаются в утвержденный суточный график производства-потребления электрической энергии с учетом технической экспертизы реализуемости суточного графика производства-потребления электрической энергии, проведенной системным оператором.
55. Объемом проданной электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии по всем договорам купли-продажи электрической энергии, заключенным субъектами оптового рынка электрической энергии, является плановый объем продажи электрической энергии, включенный в суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором с учетом корректировок, предусмотренных пунктами 97 и 99 настоящих Правил.
56. Формирование суточного графика производства-потребления электрической энергии, в том числе, проведение его технической экспертизы и его утверждение осуществляется системным оператором в соответствии с настоящими Правилами.
Параграф 2. Оплата проданных объемов электрической энергии
57. Оплата электрической энергии, проданной на операционные сутки субъектами оптового рынка электрической энергии единому закупщику электрической энергии, осуществляется единым закупщиком электрической энергии ежесуточно, после окончания соответствующих операционных суток согласно утвержденного системным оператором суточного графика производства-потребления электрической энергии с учетом корректировок, но не позднее 12:00 часов (по времени Астаны) суток, следующих за операционными сутками на основании определенных для соответствующих суток часовых цен субъектов оптового рынка электрической энергии на продажу электрической энергии единому закупщику электрической энергии.
Действие части первой настоящего пункта не распространяется на энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), заключившие долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии с расчетно-финансовым центром и или единым закупщиком электрической энергии.

58. Осы Қағидалардың 57-тармағында көрсетілген төлемнің жарты бөлігі мынадай құрауыштардың қосындысына тең:
1) энергиямен жабдықтаушы ұйымдар болып табылатын тұтынушыларды, электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерін энергиямен жабдықтау мақсатында ғана электр энергиясын сатып алудың тәуліктік көлемінің құнын;
2) тұтынушыларды энергиямен жабдықтау мақсатында сатып алынған энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың көлемдерін және осы субъектілер үшін электр энергиясын сатып алуға электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тәуліктік шығыстарын қоспағанда, электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің алдын ала төлеу көлемдерінің айырмашылығына байланысты бірыңғай сатып алушының кірістері мен шығыстарының тәуліктік көлемдерінің айырмасының модулін (егер көрсетілген айырма оң болса, бұл құраушы нөлге тең (нөлден жоғары), электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері, операциялық тәулікке электр энергиясын сатуды жүзеге асыратын электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға тәулік сайын алынбайды, бұл ретте барлық осы субъектілерде алынбау үлесі бірдей.
Осы тармақта көрсетілген төлемді электр энергиясын бірыңғай сатып алушы есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) қорытындылары бойынша есептік кезеңнен (күнтізбелік айдан) кейінгі айдың 45 (қырық бес) күнтізбелік күні ішінде жүйелік оператор бекіткен электр энергиясының тәуліктік өндіріс-тұтыну кестелерін, есептік кезеңге (күнтізбелік айға) жататын түзетулерін ескере отырып есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) барлық тәуліктері үшін жиынтық түрде жүзеге асырады.
Электр энергиясын бірыңғай сатып алушыда импорттық электр энергиясын сатып алуға арналған шарттар болған кезде осы тармақтың ережелері электр энергиясын бірыңғай сатып алушының осы шарттарында көзделген төлем шарттарын ескере отырып, электр энергиясының көтерме сауда нарығының тиісті субъектілеріне қолданылады.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 09.06.2025 № 230-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тыс операциялық тәулікке сатқан электр энергиясына ақы төлеу мәселелерін, электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тыс жасалған электр энергиясын сатып салу-сатудың тиісті екіжақты шарттары шеңберінде реттейді.
60. Электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға операциялық тәуліктің нақты сағатына сатуға арналған бағасы мынадай түрде айқындалады:

58. Часть оплаты, указанной в пункте 57 настоящих Правил, равная сумме нижеследующих составляющих:
1) стоимости суточного объема покупки электрической энергии только в целях энергоснабжения потребителей, субъектов оптового рынка электрической энергии, являющихся энергоснабжающими организациями,
2) модуля разницы суточных объемов доходов и расходов единого закупщика, связанной с отличием объемов предоплаты субъектов оптового рынка электрической энергии, за исключением объемов энергоснабжающих организации, купленных в целях энергоснабжения потребителей, и суточных расходов единого закупщика электрической энергии на покупку электрической энергии для данных субъектов (данная составляющая равна нулю, если указанная разница положительна (больше нуля), субъекты оптового рынка электрической энергии, осуществляющие продажу электрической энергии на операционные сутки единому закупщику электрической энергии, не получают ежесуточно, при этом пропорция неполучения одинакова у всех данных субъектов.
Оплата, указанная в настоящем пункте, осуществляется единым закупщиком электрической энергии по итогам расчетного периода (календарного месяца) в течении 45 (сорока пяти) календарных дней месяца, следующего за расчетным периодом (календарным месяцем), суммарно за все сутки расчетного периода (календарного месяца), с учетом корректировок, утвержденных системным оператором суточных графиков производства-потребления электрической энергии, относящихся к расчетному периоду (календарному месяцу).
При наличии у единого закупщика электрической энергии договоров на покупку импортной электрической энергии, положения настоящего пункта применяются к соответствующих субъектам оптового рынка электрической энергии с учетом условий оплаты, предусмотренных данными договорами единого закупщика электрической энергии.
Сноска. Пункт 58 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 09.06.2025 № 230-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Вопросы оплаты электрической энергии, проданной на операционные сутки субъектами оптового рынка электрической энергии вне единого закупщика электрической энергии, урегулируются субъектами оптового рынка электрической энергии в рамках соответствующих двусторонних договоров купли-продажи электрической энергии, заключенных вне единого закупщика электрической энергии.
60. Цена субъекта оптового рынка электрической энергии на продажу электрической энергии единому закупщику электрической энергии на конкретный час операционных суток определяется следующим образом:

1) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйым немесе қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын, электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын сатып алу – сату ұзақ мерзімді шарты бар энергия өндіруші ұйым болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі үшін жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес осы Шарттың бағасына теңестіріледі;
2) жылу электр орталықтарын қоспағанда, құрамына жылу электр орталықтары кіретін энергия өндіруші ұйым болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі үшін электр энергиясы қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын тиісті тұлғалар тобының шеңберінде тұтынылады – осы ұйымның электр энергиясына арналған шекті тарифке теңестіріледі;
3) энергия өндіруші ұйым болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі үшін оның электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға операциялық тәуліктерге арналған электр энергиясын сату көлемдері бөлігінде қуаты Заңның 15-4 және 15-8-баптарына сәйкес жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы бір немесе бірнеше ұзақ мерзімді шарттардың мәні болып табылатын генерациялайтын қондырғылар есебінен құру жоспарланатын (электр энергиясын өндіру үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығынан тыс) осы Қағидалардың 114-тармағына сәйкес айқындалатын тиісті сағаттық мөлшерлемелерге көбейтілген осы ұйымның электр энергиясының шекті тарифіне теңестіріледі;
4) энергия өндіруші ұйым болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі үшін оның электр энергиясын операциялық тәулікке сату көлемі бөлігінде энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда - саттықтарындағы электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға) - осы субъектіге сәйкес келетін осы сағаттағы мәміле бағасына теңестіріледі.
61. Электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің операциялық тәулікке электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатқан электр энергиясы үшін электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің атына электр энергиясын бірыңғай сатып алушының ақы төлеу көлемі мынадай формула бойынша айқындалады
- электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің атына электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің операциялық тәулікке электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатқан электр энергиясы үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-пен;
- осы Қағидалардың 60-тармағына сәйкес айқындалатын операциялық тәуліктің i-ші сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатуға арналған электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің теңгемен/кВт*сағ (жүздікке дейін дөңгелектенеді) ҚҚС-сыз бағасы;
- жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың (түзетулерді ескере отырып) тиісті тәуліктік кестесіне сәйкес айқындалатын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі тәуліктің электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға операциялық тәуліктің i-сағатына сатқан электр энергиясы көлемінің мәні кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
- i бойынша сома;

1) для субъекта оптового рынка электрической энергии, являющегося энергопроизводящей организацией, использующей возобновляемые источники энергии, или энергопроизводящей организацией, использующей энергетическую утилизацию отходов, имеющей заключенный с единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, - приравнивается к цене данного договора;
2) для субъекта оптового рынка электрической энергии, являющегося энергопроизводящей организацией, в состав которой входят теплоэлектроцентрали, за исключением теплоэлектроцентралей электрическая энергия которых потребляется в рамках соответствующей группы лиц, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов и районов, - приравнивается к предельному тарифу на электрическую энергию данной организации;
3) для субъекта оптового рынка электрической энергии, являющегося энергопроизводящей организацией, в части его объемов продажи электрической энергии на операционные сутки единому закупщику электрической энергии (вне централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций), создание которых планируется за счет генерирующих установок, мощность которых является предметом одного или нескольких долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных в соответствии со статьями 15-4 и 15-8 Закона, - приравнивается к предельному тарифу на электрическую энергию данной организации, умноженному на соответствующие часовые ставки, определяемые в соответствии с пунктом 114 настоящих Правил;
4) для субъекта оптового рынка электрической энергии, являющегося энергопроизводящей организацией, в части его объемов продажи электрической энергии на операционные сутки единому закупщику электрической энергии на централизованных торгах электрической энергией для энергопроизводящих организаций), - приравнивается к цене сделки на данный час, соответствующей данному субъекту.
61. Объем оплаты единого закупщика электрической энергии в адрес субъекта оптового рынка электрической энергии за электрическую энергию, проданную на операционные сутки единому закупщику электрической энергии субъектом оптового рынка электрической энергии, определяется по следующей формуле
– объем оплаты единого закупщика электрической энергии в адрес субъекта оптового рынка электрической энергии за электрическую энергию, проданную на операционные сутки единому закупщику электрической энергии субъектом оптового рынка электрической энергии, в тенге (округляется до сотых), с НДС;
– цена субъекта оптового рынка электрической энергии на продажу электрической энергии единому закупщику электрической энергии на i-й час операционных суток, определяемая согласно пункту 60 настоящих Правил, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС;
– значение объема электрической энергии, который был продан на i-й час операционных суток единому закупщику электрической энергии суток субъектом оптового рынка электрической энергии, определяемый согласно соответствующему утвержденному системным оператором суточному графику производства-потребления электрической энергии (с учетом корректировок), к которому относится данный час, в кВт*ч (округляется до целых);
– сумма по i;

i-1-ден 24-ке дейін өзгеретін реттік нөмір;
24-тәулігіне сағат саны;
ҚҚС ставкасы - қосылған құн салығының ставкасы.
62. Электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің атына электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің операциялық тәулікке электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатқан электр энергиясы үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға ақы төлеуі электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің электр энергиясының тиісті көлемін бірыңғай сатып алушының осы субъектінің есеп айырысу банк шотына ақша қаражатының аударымы арқылы жүзеге асырылады.
63. Банктік шотты ашуға, жүргізуге және оған қызмет көрсетуге байланысты шығындар электр энергиясының көтерме сауда нарығының тиісті субъектісіне жүктеледі.
3-параграф. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын басқа елдердің (экспорт) тұтынушыларына және (немесе) уәкілетті ұйымға сату тәртібі.
64. Бірыңғай сатып алушының электр энергиясының көлемін басқа елдердің және (немесе) уәкілетті ұйымның тұтынушыларына тауар алмасуды қамтамасыз ету мақсатында үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерді (хаттамаларды) орындау үшін сатуы осы Қағидалардың 4-тарауының 1-параграфына сәйкес электр энергиясын тұтынудың тәуліктік кестесіне басымдықпен енгізу жолымен жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген басқа елдердің тұтынушылары және (немесе) уәкілетті ұйым сату көлемі, бағасы және шарттары тиісті үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерде (хаттамаларда) айқындалады.
65. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы электр энергиясын басқа елдердің және (немесе) уәкілетті ұйымның (үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдердің (хаттамалардың) орындалуына жатпайтын, оның ішінде тауар алмасу және елдің жекелеген өңірлерінің суармалы жерлерін суармалы сумен қамтамасыз ету үшін экспорттық жеткізілімдер мақсатында) тұтынушыларына осы Осы Қағидалардың 84-тармағына сәйкес айқындалатын көлемде сатуды жүзеге асырады.
Басқа елдердің электр энергиясын тұтынушыларын және (немесе) уәкілетті ұйымды), экспорттық электр энергиясын сатудың бағалары мен шарттарын үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерде (хаттамаларда) және (немесе) уәкілетті орган айқындайды.
Басқа елдердің электр энергиясын тұтынушылары және (немесе) уәкілетті ұйым электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға электр энергиясын бірыңғай сатып алушының экспорттық электр энергиясын сатуды жүзеге асыруы үшін электр энергиясын операциялық сатып алушының алдындағы тәуліктің сағат 08:30-дан (Астана уақыты бойынша) кешіктірмей электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алуға операциялық тәуліктің әрбір сағаты бойынша көлемдер туралы ақпаратты жібереді.

i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до 24;
24 – количество часов в сутках;
ставка НДС – ставка налога на добавленную стоимость.
62. Оплата единого закупщика электрической энергии в адрес субъекта оптового рынка электрической энергии за электрическую энергию, проданную на операционные сутки единому закупщику электрической энергии субъектом оптового рынка электрической энергии, осуществляется посредством перевода единым закупщиком электрической энергии соответствующего объема денежных средств на расчетный банковский счет данного субъекта.
63. Затраты, связанные с открытием, ведением и обслуживанием банковского счета возлагаются на соответствующего субъекта оптового рынка электрической энергии.
Параграф 3. Порядок продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии потребителям других стран (экспорт) и (или) уполномоченной организации
64. Продажа единым закупщиком электрической энергии объемов электрической энергии потребителям других стран и (или) уполномоченной организации во исполнение межправительственных (межгосударственных, межведомственных) соглашений (протоколов) в целях обеспечения товарообмена осуществляется путем приоритетного включения в суточный график потребления электрической энергии, согласно параграфу 1 главы 4 настоящих Правил.
Потребители других стран и (или) уполномоченная организация, указанные в части первой настоящего пункта, объемы, цены и условия продажи определяются в соответствующих межправительственных (межгосударственных, межведомственных) соглашениях (протоколах).
65. Единый закупщик электрической энергии осуществляет продажу электрической энергии потребителям других стран и (или) уполномоченной организации (не относящейся к исполнению межправительственных (межгосударственных, межведомственных) соглашений (протоколов), в том числе в целях товарообмена и экспортных поставок для обеспечения поливной водой орошаемых земель отдельных регионов страны) в объеме, определяемом в соответствии с пунктом 84 настоящих Правил.
Потребители электрической энергии других стран и (или) уполномоченная организация), цены и условия продажи экспортной электроэнергии определяются в межправительственных (межгосударственных, межведомственных) соглашениях (протоколах) и (или) уполномоченным органом.
Потребители электрической энергии других стран и (или) уполномоченная организация направляют единому закупщику электрической энергии информацию об объемах по каждому часу операционных суток на покупку у единого закупщика электрической энергии не позднее чем до 08:30 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным для осуществления единым закупщиком электрической энергии продажи экспортной электрической энергии.

Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы операциялық тәуліктің алдындағы тәуліктің сағат 10:30-ға дейін (Астана уақыты бойынша) жүйелік операторға операциялық тәуліктің әрбір сағаты бойынша экспорттық электр энергиясының жоспарланатын көлемі туралы өтінім жібереді.
Жүйелік оператор басқа елдердің тұтынушыларының немесе уәкілетті ұйымның атынан теңгерімдеуші нарық жүйесінде экспорттық электр энергиясын жоспарланып отырған сатып алуға өтінімді растайды.
Бұл ретте осы параграфта көрсетілген уәкілетті ұйым үкіметаралық келісімде айқындалады.
4-тарау. Электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесін қалыптастыру және бекіту
1-параграф. Электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесін қалыптастыру және бекіту жөніндегі жалпы ережелер
66. Электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесі электр энергиясын тұтынудың біріккен және теңгерімді тәуліктік кестесінен және электр энергиясын өндірудің тәуліктік кестесінен тұрады.
67. Электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесін қалыптастыруды және бекітуді теңгерімдеуші нарық жүйесіндегі жүйелік оператор теңгерімдеуші нарық жүйесінде берілген сатып алуға өтінімдер мен сатуға өтінімдер, цифрлық майнерлер үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығының, энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижелері және шартты тұтынушылар мен гибридті топтардың әкімшілері үшін электр энергиясын сатып алудың ең төменгі рұқсат етілген сағаттық көлемін айқындау негізінде жүзеге асырады.
68. Электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесі операциялық тәулікке тәулік сайын, операциялық тәуліктің алдындағы тәуліктің сағат 16:00-ге дейін (Астана уақыты бойынша) қалыптастырылады және бекітіледі.
69. Электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесін қалыптастыру кезінде жүйелік оператор сатып алуға өтінімдер мен сатуға өтінімдердің іске асырылуына техникалық сараптамалар жүргізеді.
70. Электр энергиясын генерациялаудың және тұтынудың меншікті көлемдері үшін берілетін сатып алуға өтінімдер және оларға сәйкес келетін сатуға өтінімдер, сондай-ақ электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тыс жасалған электр энергиясын сатып алу-сатудың екі жақты шарттары шеңберінде берілетін сатуға өтінімдер оларды электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы жүйесінде беру (түзету) процесінде оларда көрсетілген сатып алу көлемдері мен көлемдерін автоматты түрде салыстырып тексеруден өтеді.
Егер осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген көлемдер бір-біріне тең болмаса, онда көлемі үлкен өтінімді жоғарыда көрсетілген екеуінің кеміне тең мәні бар теңгерімдеуші нарық жүйесі қабылдайды (теңгерімдеуші нарық жүйесінде берілген деп есептеледі).

Единый закупщик электрической энергии до 10:30 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным, направляет системному оператору заявку о планируемых объемах экспортной электрической энергии по каждому часу операционных суток.
Системный оператор от имени потребителей других стран или от уполномоченной организации подтверждает в системе балансирующего рынка заявку на планируемую покупку экспортной электрической энергии.
При этом уполномоченная организация, указанная в настоящем Параграфе, определяется в межправительственном соглашении.
Глава 4. Формирование и утверждение суточного графика производства-потребления электрической энергии
Параграф 1. Общие положения по формированию и утверждению суточного графика производства-потребления электрической энергии
66. Суточный график производства-потребления электрической энергии состоит из совмещенных и сбалансированных между собой суточного графика потребления электрической энергии и суточного графика производства электрической энергии.
67. Формирование и утверждение суточного графика производства-потребления электрической энергии осуществляет системный оператор в системе балансирующего рынка, на основании заявок на покупку и заявок на продажу, поданных в системе балансирующего рынка, результатов централизованных торгов электрической энергией для цифровых майнеров, централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций, и определения минимально допустимых часовых объемов покупки электрической энергии для условных потребителей и администраторов гибридных групп.
68. Суточный график производства-потребления электрической энергии формируется и утверждается ежесуточно, на операционные сутки, до 16:00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным суткам.
69. При формировании суточного графика производства-потребления электрической энергии системный оператор проводит технические экспертизы реализуемости заявок на покупку и заявок на продажу.
70. Заявки на покупку и соответствующие им заявки на продажу, подаваемые для собственных объемов генерации и потребления электрической энергии, а также заявки на продажу, подаваемые в рамках двусторонних договоров купли-продажи электрической энергии, заключенных вне единого закупщика электрической энергии, в процессе их подачи (корректировки) в системе балансирующего рынка электрической энергии, проходят автоматическую сверку объемов покупки и объемов продажи, указанных в них.
Если объемы, указанные в части первой настоящего пункта, не равны друг другу, то заявка с большим объемом принимается системой балансирующего рынка (считается поданной в системе балансирующего рынка) со значением, равным меньшему из двух вышеуказанных.

71. Жүйелік оператор операциялық тәуліктің алдындағы тәулік басталғанға дейін электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерін операциялық тәулікте күтілетін электр беру желілерін жоспарлы жөндеу туралы хабардар етеді, оларды операциялық тәулікке электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесін қалыптастыру және бекіту кезінде жүйелік оператор ескеретін болады.
72. Бекітілген тәуліктік кестесін түзету осы Қағидалардың 97-тармағында көзделген жағдайларда және тәртіппен жүргізіледі.
73. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы теңгерімдеуші нарық жүйесінде электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік графигін қалыптастыру кезінде жүйелік оператор ескеретін басым туындау туралы өзекті ақпараттың болуын қамтамасыз етеді.
Осы Қағидалардың 25-тармағының 2) және 3) тармақшалары бойынша ақпаратты электр энергиясын бірыңғай сатып алушы электр станциялары бойынша бөліністе ұсынады.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74. Электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесін қалыптастырудың барлық кезеңдерінде жүйелік оператор мынадай шарттарды (бұдан әрі – қалыпты жағдайлар) бір мезгілде орындау мәніне сатуға арналған өтінімдер мен сатып алуға арналған өтінімдердің іске асырылуына техникалық сараптама жүргізеді:
1) электр энергиясын тұтынудың тәуліктік кестесі мен электр энергиясын өндірудің тәуліктік кестесі арасындағы теңгерімді (теңдікті) сақтау;
2) ҚР БЭЖ электр беру желілері бойынша ағындарды рұқсат етілген шектерде сақтау, ҚР БЭЖ орнықтылығын сақтау, ҚР БЭЖ-дегі және іргелес энергия жүйелеріндегі операциялық тәуліктердегі схемалық-режимдік жағдайды, ҚР БЭЖ тораптарында туындаудың жоспарлы көлемін ескере отырып, ҚР БЭЖ орнықтылығын сақтау (сатуға арналған өтінімдерге сәйкес).
75. Егер электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне жүргізілген техникалық сараптама нәтижелері бойынша операциялық тәуліктің бір немесе бірнеше сағатында қалыпты жағдайлар орындалмаса, операциялық тәуліктің осы сағаттары үшін жүйелік оператор берілген сатып алуға және сатуға арналған өтінімдерге қалыпты жағдайлар орындалмайтын өзгерістерді (сағаттық) көлемде енгізеді (енгізілген өзгерістердің себебін көрсете отырып, қалыпты шарттарды орындау үшін қажетті).
ҚР БЭЖ-нің бір аймағына (бір торабына) жататын сатып алуға арналған өтінімдердің теңгерімдеуші нарық жүйесінде өзгерген кезде электр энергиясын сатуға (сатып алуға) арналған өтінімдер үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) орындау үшін басқа елдердің тұтынушыларынан, цифрлық майнерлерден, басқа елдердің тұтынушыларынан басымдық тәртібіндегі өзгерістердің себебін көрсете отырып, бірдей сәйкестікте өзгереді келісімдер (хаттамалар).
Енгізілген өзгерістер жеткіліксіз болған жағдайда өзгерістер қалған өтінімдерге өзгерістердің себебін көрсете отырып, бірдей сәйкестікте енгізіледі.

71. Системный оператор до наступления суток, предшествующих операционным, информирует субъектов оптового рынка электрической энергии о плановых ремонтах линий электропередачи, ожидаемых в операционных сутках, которые будут учтены системным оператором при формировании и утверждении суточного графика производства-потребления электрической энергии на операционные сутки.
72. Корректировка утвержденного суточного графика производится в случаях и в порядке, предусмотренном в пункте 97 настоящих Правил.
73. Единый закупщик электрической энергии обеспечивает наличие в системе балансирующего рынка актуальной информации о приоритетной генерации, учитываемой системным оператором при формировании суточного графика производства-потребления электрической энергии.
Информация по подпунктам 2) и 3) пункта 25 настоящих Правил предоставляется Единым закупщиком электрической энергии в разбивке по электрическим станциям.
Сноска. Пункт 73 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. На всех этапах формирования суточного графика производства-потребления электрической энергии системный оператор проводит техническую экспертизу реализуемости заявок на продажу и заявок на покупку на предмет одновременного выполнения следующих условий (далее – нормальные условия):
1) сохранения баланса (равенства) между суточным графиком потребления электрической энергии и суточным графиком производства электрической энергии;
2) сохранения перетоков по линиям электропередачи ЕЭС РК в допустимых пределах, сохранения устойчивости ЕЭС РК, сохранения устойчивости ЕЭС РК с учетом схемно-режимной ситуации в операционных сутках в ЕЭС РК и сопредельных энергосистемах, плановых объемов генерации в узлах ЕЭС РК (согласно заявкам на продажу).
75. Если по результатам проведенной технической экспертизы суточного графика производства-потребления электрической энергии нормальные условия в одном или нескольких часах операционных суток не выполняются, системный оператор для данных часов операционных суток вносит изменения (часовые) в поданные заявки на покупку и заявки на продажу, из-за которых нормальные условия не выполняются, в объемах (часовых), необходимых для выполнения нормальных условий, с указанием причины внесенных изменений.
При изменении в системе балансирующего рынка заявок на покупку, относящихся к одной зоне (одному узлу) ЕЭС РК, заявки на продажу (покупку) электрической энергии изменяются в одинаковой пропорции с указанием причины изменений в порядке приоритетности от потребителей других стран, цифровых майнеров, от потребителей других стран во исполнение межправительственных (межгосударственных, межведомственных) соглашений (протоколов).
В случае недостаточности внесенных изменений, изменения вносятся в остальные заявки в одинаковой пропорции с указанием причины изменений.

76. Электр энергиясын тұтынудың тәуліктік кестесі электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің операциялық тәуліктерінде электр энергиясын тұтынудың бірлескен тәуліктік кестесі, сондай-ақ қажет болған кезде электр энергиясын бірыңғай сатып алушының үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерді (хаттамаларды) орындау үшін басқа елдердің тұтынушыларына электр энергиясын сатуға (экспортқа) өтінімі болып табылады.
77. Электр энергиясын тұтынудың тәуліктік кестесі электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері берген сатып алуға өтінімдер шеңберінде мәлімделген электр энергиясын сатып алудың (тұтынудың) жоспарлы көлемдерінің, сондай-ақ электр энергиясын басқа елдердің тұтынушыларына сату қажет болған жағдайда электр энергиясын бірыңғай сатып алушының (экспорт) үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерді орындау үшін өтінімінің негізінде қалыптастырылады (осы Қағидаларға сәйкес теңгерімдеуші нарық жүйесінде).
Бұл ретте тұтынудың тәуліктік кестесін қалыптастыру кезінде бірыңғай сатып алушының электр энергиясын басқа елдердің тұтынушыларына сату мақсатында сатып алуға өтінімі (экспорт) елдің жекелеген өңірлерінің суармалы жерлерін суармалы сумен қамтамасыз ету мақсаттары үшін тауар алмасу мәселесі бойынша үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерді (хаттамаларды) орындау үшін тұтынудың тәуліктік кестесіне басым түрде енгізіледі.
78. Электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерін (электр энергиясын бірыңғай сатып алушыны, цифрлық майнингті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерін және электр энергиясын цифрлық майнерлерге тікелей шетелдік өндірушінің атынан өткізетін электр энергиясын жеткізушілерді қоспағанда) сатып алуға өтінімдер теңгерімдеуші нарық жүйесінде сағат 08:00-ге дейін (Астана уақыты бойынша) қабылданады) операциялық тәуліктің алдындағы тәулік. Цифрлық майнингті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің және Қазақстан Республикасының аумағында цифрлық майнерлерге электр энергиясын тікелей шетелдік өндірушінің атынан өткізетін электр энергиясын жеткізушілердің өтінімдері операциялық нарықтың алдындағы тәуліктің 11:00-ге дейін (Астана уақыты бойынша) теңгерімдеуші нарық жүйесінде қабылданады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімнен кейін берілген (не мүлде берілмеген) сатып алуға арналған өтінімдерді жүйелік оператор берілмеген өтінімдер мәртебесін ала отырып, ағымдағы тәуліктерде қарауға қабылдамайды және электр энергиясының көтерме сауда нарығының тиісті субъектілері үшін электр энергиясын тұтынудың жоспарлы көлемі (өзінің генерациясы есебінен, егер бар болса) электр энергиясын сатып алудың жоспарлы көлемі операциялық тәулікте нөлге теңестіріледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімнен кейін теңгерімдеуші нарық жүйесінде операциялық тәулікке берілген сатып алуға өтінімдер оларды берген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері тарапынан түзетуге жатпайды.

76. Суточный график потребления электрической энергии представляет из себя совмещенный суточный график потребления электрической энергии в операционных сутках субъектов оптового рынка электрической энергии, а также при необходимости заявки единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии потребителям других стран (экспорт) во исполнение межправительственных (межгосударственных, межведомственных) соглашений (протоколов).
77. Суточный график потребления электрической энергии формируется на основании плановых объемов покупки (потребления) электрической энергии, заявленных в рамках заявок на покупку, поданных субъектами оптового рынка электрической энергии, а также заявки единого закупщика электрической энергии в случае необходимости продажи электрической энергии потребителям других стран (экспорт) во исполнение межправительственных (межгосударственных, межведомственных) соглашений (протоколов), в системе балансирующего рынка в соответствии с настоящими Правилами.
При этом при формировании суточного графика потребления заявка на покупку единым закупщиком электрической энергии в целях продажи электрической энергии потребителям других стран (экспорт) во исполнение межправительственных (межгосударственных, межведомственных) соглашений (протоколов) по вопросу товарообмена для целей обеспечения поливной водой орошаемых земель отдельных регионов страны включается приоритетно в суточный график потребления.
78. Заявки на покупку субъектов оптового рынка электрической энергии (за исключением единого закупщика электрической энергии, субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих цифровой майнинг и поставщиков электрической энергии, реализующих электрическую энергию цифровым майнерам на территории Республики Казахстан непосредственно от имени иностранного производителя), принимаются в системе балансирующего рынка до 08:00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным. Заявки субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих цифровой майнинг и поставщиков электрической энергии, реализующих электрическую энергию цифровым майнерам на территории Республики Казахстан непосредственно от имени иностранного производителя, принимаются в системе балансирующего рынка до 11:00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным.
Заявки на покупку, поданные позже срока, указанного в части первой настоящего пункта (либо не поданные вообще), не принимаются системным оператором к рассмотрению в текущих сутках, приобретая статус не поданных заявок, и для соответствующих субъектов оптового рынка электрической энергии плановые объемы потребления электрической энергии (за счет собственной генерации, при наличии таковой) и плановые объемы покупки электрической энергии приравниваются к нулю в операционных сутках.
После срока, указанного в части первой настоящего пункта, заявки на покупку, поданные на операционные сутки в системе балансирующего рынка, не подлежат корректировке со стороны субъектов оптового рынка электрической энергии, подавших их.

79. Электр энергиясын тұтынудың тәуліктік кестесін жүйелік оператор мынадай ретпен қалыптастырады:
1) операциялық тәуліктің әрбір сағаты үшін цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асырмайтын, сондай-ақ цифрлық майнерлерге электр энергиясын жеткізуді жүзеге асырмайтын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері берген сатып алуға өтінімдерде көрсетілген электр энергиясын сатып алудың (тұтынудың) осы сағатқа сәйкес жоспарлы көлемдерінің сомасы есептеледі;
2) осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес айқындалған сағаттық сомаларға цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері үшін цифрлық майнерлер үшін электр энергиясының тиісті орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижелері бойынша айқындалған электр энергиясын сатып алудың тиісті жоспарлы сағаттық көлемі (орталықтандырылған сауда нарығы операторының тиісті ақпаратына сәйкес) қосылады;
3) осы тармақтың 2) тармақшасына сәйкес айқындалған сағаттық сомаларға электр энергиясын сатып алудың тиісті жоспарлы сағаттық көлемі, цифрлық майнингті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында цифрлық майнерлерге электр энергиясын тікелей шетелдік өндірушінің атынан өткізетін электр энергиясын жеткізушілер қосылады.
80. Цифрлық майнерлер үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығы үшін көлемді (бұдан әрі - квоталар) жүйелік оператор айқындайды.
81. Операциялық тәулікке квота көлемі операциялық тәуліктің әрбір сағатына электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы жүйесінде Батыс аймақ және Солтүстік және Оңтүстік аймақтар бойынша жеке мынадай ретпен автоматты түрде есептеледі:
1) операциялық тәуліктің әрбір сағаты үшін электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері берген бірыңғай сатып алушыға сатуға арналған өтінімдерде көрсетілген электр энергиясын сатудың (өндірудің) осы сағатқа сәйкес жоспарлы көлемдерінің сомасы есептеледі;
2) операциялық тәуліктің әрбір сағаты үшін электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері берген бірыңғай сатып алушыдан сатып алуға өтінімдерде көрсетілген электр энергиясын сатып алудың (тұтынудың) осы сағатқа сәйкес жоспарлы көлемдерінің сомасы есептеледі;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларына сәйкес айқындалған сағаттық сомалардың айырмасы есептеледі. Осы тармақтың 3) тармақшасына сәйкес есептелген айырманың оң мәндері операциялық тәулікке жоспарлы сағаттық квоталарға айналады.

79. Суточный график потребления электрической энергии формируется системным оператором в следующей последовательности:
1) для каждого часа операционных суток рассчитывается сумма соответствующих данному часу плановых объемов покупки (потребления) электрической энергии, указанных в заявках на покупку, поданных субъектами оптового рынка электрической энергии, не осуществляющими деятельность по цифровому майнингу, а также не осуществляющих поставку электрической энергии цифровым майнерам;
2) к часовым суммам, определенным согласно подпункту 1) настоящего пункта, прибавляются соответствующие плановые часовые объемы покупки электрической энергии, определенные для субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу, по результатам соответствующих централизованных торгов электрической энергией для цифровых майнеров (согласно соответствующей информации оператора рынка централизованной торговли);
3) к часовым суммам, определенным согласно подпункту 2) настоящего пункта, прибавляются соответствующие плановые часовые объемы покупки электрической энергии, субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих цифровой майнинг, а также поставщиков электрической энергии, реализующих электрическую энергию цифровым майнерам на территории Республики Казахстан непосредственно от имени иностранного производителя.
80. Объем для централизованных торгов электрической энергией для цифровых майнеров (далее – квоты) определяется системным оператором.
81. Объем квоты на операционные сутки рассчитывается автоматически в системе балансирующего рынка электрической энергии на каждый час операционных суток отдельно по Западной зоне и Северной и Южной зонам в следующей последовательности:
1) для каждого часа операционных суток рассчитывается сумма соответствующих данному часу плановых объемов продажи (производства) электрической энергии, указанных в заявках на продажу единому закупщику, поданных субъектами оптового рынка электрической энергии;
2) для каждого часа операционных суток рассчитывается сумма соответствующих данному часу плановых объемов покупки (потребления) электрической энергии, указанных в заявках на покупку у единого закупщика, поданных субъектами оптового рынка электрической энергии;
3) рассчитывается разность часовых сумм, определенных согласно подпунктам 1) и 2) настоящего пункта. Положительные значения разности, рассчитанной согласно подпункту 3) настоящего пункта, становятся плановыми часовыми квотами на операционные сутки.

82. Есептелген квотаның мәндері цифрлық майнерлер үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығын жүргізу үшін операциялық күннің алдындағы тәуліктің сағат 09:15-ке дейін (Астана уақыты бойынша) орталықтандырылған сауда-саттық операторының электрондық сауда жүйесіне беріледі.
83. Цифрлық кеншілер үшін электр энергиясымен орталықтандырылған сауда-саттық қорытындыларын, сондай-ақ операциялық тәуліктің әрбір сағаты бойынша сатылмаған квота көлемі туралы ақпаратты электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізу үшін орталықтандырылған сауда-саттық аяқталғаннан кейін 15 минут ішінде орталықтандырылған сауда-саттық нарығының операторы теңгерімдеуші нарық жүйесіне жібереді.
Ақпаратты теңгерімдеуші нарық жүйесіне автоматты режимде беру мүмкіндігі болмаған кезде орталықтандырылған сауда нарығының операторы жоғарыда көрсетілген ақпаратты цифрлық түрде жүйелік оператордың электрондық поштасына жібереді.
Цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің өтінімдері бойынша алдын ала төлем орталықтандырылған сауда нарығы операторының электрондық сауда жүйесінде электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығын ұйымдастыру қағидаларына сәйкес тексеріледі және электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы жүйесінде тексерілуге жатпайды.
84. Операциялық тәуліктің әрбір сағаты бойынша сатылмаған квота көлемі туралы алынған ақпаратты жүйелік оператор операциялық тәуліктің алдындағы тәуліктің сағат 10:20-ға дейін (Астана уақыты бойынша) экспорттық электр энергиясын тиісті сатуды жүзеге асыру үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға жібереді.
85. Электр энергиясын өндірудің тәуліктік кестесі электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің операциялық тәуліктерінде электр энергиясын өндірудің бірлескен тәуліктік кестесі болып табылады.
86. Электр энергиясын өндірудің тәуліктік кестесі осы Қағидалардың 89-тармағына сәйкес теңгерімдеуші нарық жүйесіндегі электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері берген сатуға өтінімдер шеңберінде мәлімделген электр энергиясын сатудың (өндірудің) жоспарлы көлемдерінің негізінде қалыптастырылады.
87. Электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерін сатуға өтінімдер операциялық нарықтың алдындағы тәуліктің 08.00-ге дейін (Астана уақыты бойынша) теңгерімдеуші нарық жүйесінде қабылданады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімнен кейін берілген (не мүлде берілмеген) сатуға арналған өтінімдерді жүйелік оператор берілмеген өтінімдер мәртебесін ала отырып, электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесін қалыптастыру кезінде және электр энергиясының көтерме сауда нарығының тиісті субъектілері үшін электр энергиясын меншікті туындаудың жоспарлы көлемдерін (электр энергиясын өндіруді жабу үшін) қарауға қабылдамайды және электр энергиясын сатудың жоспарлы көлемі операциялық тәуліктерде нөлге теңестіріледі.

82. Значения рассчитанной квоты передаются в электронную систему торговли оператора рынка централизованной торговли до 09:15 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным, для проведения централизованных торгов электрической энергией для цифровых майнеров.
83. Итоги централизованных торгов электрической энергией для цифровых майнеров, а также информацию об объеме не проданной квоты по каждому часу операционных суток, направляются в систему балансирующего рынка оператором рынка централизованной торговли в течение 15 минут после завершения централизованных торгов для включения в суточный график производства-потребления электрической энергии.
При отсутствии возможности передачи информации в автоматическом режиме в систему балансирующего рынка, оператор рынка централизованной торговли направляет вышеуказанную информацию в цифровом виде на электронную почту системного оператора.
Предоплата по заявкам субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу, проверяется в электронной системе торговли оператора рынка централизованной торговли в соответствии с Правилами организации централизованных торгов электрической энергией и не подлежит проверке в системе балансирующего рынка электрической энергии.
84. Полученную информацию об объемах не проданной квоты по каждому часу операционных суток, системный оператор до 10:20 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным, направляет единому закупщику электрической энергии для осуществления соответствующей продажи экспортной электрической энергии.
85. Суточный график производства электрической энергии представляет из себя совмещенный суточный график производства электрической энергии в операционных сутках субъектов оптового рынка электрической энергии.
86. Суточный график производства электрической энергии формируется на основании плановых объемов продажи (производства) электрической энергии, заявленных в рамках заявок на продажу, поданных субъектами оптового рынка электрической энергии в системе балансирующего рынка, в соответствии с пунктом 89 настоящих Правил.
87. Заявки на продажу субъектов оптового рынка электрической энергии принимаются в системе балансирующего рынка до 08:00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным.
Заявки на продажу, поданные позже срока, указанного в части первой настоящего пункта (либо не поданные вообще), не принимаются системным оператором к рассмотрению при формировании суточного графика производства-потребления электрической энергии, приобретая статус не поданных заявок, и для соответствующих субъектов оптового рынка электрической энергии плановые объемы собственной генерации электрической энергии (для покрытия собственного потребления электрической энергии) и плановые объемы продажи электрической энергии приравниваются к нулю в операционных сутках.

88. Жүйелік оператор осы Қағидалардың 89-95-тармақтарына сәйкес электр энергиясын өндірудің тәуліктік кестесін қалыптастырады.
89. Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы жүйесінде электр энергиясын сатудың (өндірудің) мынадай көлемдерінің (электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан басым генерациялау туралы тиісті ақпаратты ескере отырып) сомасын (операциялық тәуліктің әрбір сағаты бойынша жеке-жеке) білдіретін басым генерациялаудың тәуліктік кестесі қалыптастырылады:
1) осы субъектілер сатуға тиісті өтінімдерде мәлімдеген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің өз туындауының жоспарлы сағаттық көлемі (электр энергиясын өз тұтынуына сәйкес);
2) тұлғалар тобына немесе гибридті топқа кіретін және өз құрамында қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары жоқ энергия өндіруші ұйымдарды сатуға арналған өтінімдерде мәлімделген электр энергиясын сатудың жоспарлы сағаттық көлемі (осы тармақша электр энергиясын көтерме сауда нарығының басқа субъектілерінің атына сату көлемі көрсетілетін сатуға арналған өтінімдерге қатысты сол адамдар тобына немесе гибридті топқа кіретін энергия);
3) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) энергия өндіруші ұйымдарды сатуға арналған өтінімдерде мәлімделген және электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған ұзақ мерзімді сатып алу шарты жоқ электр энергиясын сатудың жоспарлы сағаттық көлемі – жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес электр энергиясын сату (осы тармақша электр энергиясын сатып алу-сатудың екіжақты шарттары (электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тыс) жасалған электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің атына электр энергиясын сату көлемі көрсетілетін сатуға арналған өтінімдерге қатысты);
4) үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерді (хаттамаларды) орындау үшін басқа елдердің электр энергиясын жеткізушілерінен (өндірушілерінен)сатып алынған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын сатуының жоспарлы сағаттық көлемі;
5) жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған жоспарлы электр энергиясын сатып алу – сатудың ұзақ мерзімді шарты бар, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) сатуға арналған өтінімдерінде мәлімделген электр энергиясын сатудың жоспарлы сағаттық көлемі;

88. Системный оператор формирует суточный график производства электрической энергии в соответствии с пунктами 89-93 настоящих Правил.
89. В системе балансирующего рынка электрической энергии формируется суточный график приоритетной генерации, представляющая собой сумму (отдельно по каждому часу операционных суток) следующих объемов продажи (производства) электрической энергии (с учетом соответствующей информации от единого закупщика электрической энергии о приоритетной генерации):
1) плановые часовые объемы собственной генерации субъектов оптового рынка электрической энергии (соответствующие собственному потреблению электрической энергии), заявленные данными субъектами в соответствующих заявках на продажу;
2) плановые часовые объемы продажи электрической энергии, заявленные в заявках на продажу энергопроизводящих организаций, входящих в группу лиц либо гибридную группу и не имеющих в своем составе теплоэлектроцентралей, осуществляющих централизованное теплоснабжение городов и районов (данный подпункт касается заявок на продажу, в которых указываются объемы продажи электрической энергии в адрес других субъектов оптового рынка электрической энергии, входящих в ту же группу лиц либо гибридную группу);
3) плановые часовые объемы продажи электрической энергии, заявленные в заявках на продажу энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов) и не имеющих заключенный с единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии (данный подпункт касается заявок на продажу, в которых указываются объемы продажи электрической энергии в адрес субъектов оптового рынка электрической энергии, с которыми заключены двусторонние договоры купли-продажи электрической энергии (вне единого закупщика электрической энергии));
4) плановые часовые объемы продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии, купленной у поставщиков (производителей) электрической энергии других стран (импорт) во исполнение межправительственных (межгосударственных, межведомственных) соглашений (протоколов);
5) плановые часовые объемы продажи электрической энергии, заявленные в заявках на продажу энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), имеющих заключенный с единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли-продажи плановой электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии;

6) жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес есеп айырысу-қаржы орталығымен жасалған электр энергиясын сатып алу – сатудың ұзақ мерзімді шарты бар, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) сатуға арналған өтінімдерінде мәлімделген электр энергиясын сатудың жоспарлы сағаттық көлемі;
7) қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын тұлғалардың тиісті тобы шеңберінде электр энергиясы тұтынылатын жылу электр орталықтарын қоспағанда, құрамына жылу электр орталықтары кіретін энергия өндіруші ұйымдарды сатуға арналған өтінімдерде мәлімделген электр энергиясын сатудың жоспарлы сағаттық көлемі;
8) Заңның 15-4 және 15-8-баптарына сәйкес электр қуаты нарығында электр қуатының әзірлігін қолдау жөніндегі қызметті сатып алу туралы бір немесе бірнеше ұзақ мерзімді шарттар жасасқан энергия өндіруші ұйымдарды сатуға арналған өтінімдерде мәлімделген электр энергиясын сатудың жоспарлы сағаттық көлемі (осы тармақша электр энергиясын сату көлемі көрсетілетін сатуға арналған өтінімдерге қатысты, қуаты осы шарттардың мәні болып табылатын генерациялайтын қондырғылар есебінен құруға жоспарланып отыр);
9) Заңның 15-2, 15-3, 15-4, 15-8, 15-9-баптарына сәйкес және Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттауды жүргізу қағидаларымен Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 686 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12489 болып тіркелген) операциялық тәулікте генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттаудан өтетін энергия өндіруші ұйымдарды сатуға арналған өтінімдерде мәлімделген энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттықтарында операциялық тәулікке электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатуға жоспарланатын электр энергиясының жоспарлы сағаттық көлемі (электр энергиясы көлемінің деректеріне сағаттық ставкалар қолданылмайды).
90. Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы жүйесінде автоматты режимде электр энергиясын тұтынудың тәуліктік кестесінің және басым генерациялаудың тәуліктік кестесінің сағаттық мәндерінің айырмасы есептеледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес есептелген айырманың оң мәндері операциялық тәуліктер үшін энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда - саттықтарының жоспарлы сағаттық көлеміне айналады (теріс мәндер нөлге теңестіріледі), олар туралы ақпарат (бұдан әрі – сауда-саттыққа арналған ақпарат) жүйелік оператор операциялық тәуліктің алдындағы тәуліктің 11:10-на дейін (Астана уақыты бойынша), энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығын жүргізу үшін орталықтандырылған сауда нарығының операторына береді.

6) плановые часовые объемы продажи электрической энергии, заявленные в заявках на продажу энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), имеющих заключенный с расчетно-финансовым центром долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии;
7) плановые часовые объемы продажи электрической энергии, заявленные в заявках на продажу энергопроизводящих организаций, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, за исключением теплоэлектроцентралей электрическая энергия которых потребляется в рамках соответствующей группы лиц, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов и районов;
8) плановые часовые объемы продажи электрической энергии, заявленные в заявках на продажу энергопроизводящих организаций, заключивших на рынке электрической мощности один или несколько долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, в соответствии со статьями 15-4 и 15-8 Закона (данный подпункт касается заявок на продажу, в которых указываются объемы продажи электрической энергии, планируемые к созданию за счет генерирующих установок, мощность которых является предметом данных договоров);
9) плановые часовые объемы электрической энергии, планируемые к продаже на операционные сутки единому закупщику электрической энергии на централизованных торгах электрической энергией для энергопроизводящих организаций, заявленные в заявках на продажу энергопроизводящих организаций, проходящих в операционных сутках аттестацию электрической мощности генерирующих установок, в соответствии со статьями 15-2, 15-3, 15-4, 15-8, 15-9 Закона и Правилами проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 686 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12489) (часовые ставки к данным объема электрической энергии не применяются).
90. В системе балансирующего рынка электрической энергии в автоматическом режиме рассчитывается разность часовых значений суточного графика потребления электрической энергии и суточного графика приоритетной генерации.
Положительные значения разности, рассчитанной согласно части первой настоящего пункта, становятся плановыми часовыми объемами централизованных торгов электрической энергии для энергопроизводящих организаций для операционных суток (отрицательные значения приравниваются к нулю), информацию о которых (далее – информация для торгов) системный оператор до 11:10 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным, передает оператору рынка централизованной торговли для проведения централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций.

Жүйелік оператор операциялық тәуліктің алдындағы сағат 09:15-ке дейін (Астана уақыты бойынша) басымдықты туындау көлемін шегергенде энергия өндіруші ұйымдарды сатуға арналған өтінімдерді орталықтандырылған сауда нарығының операторына жібереді.
Жүйелік оператор операциялық тәуліктің алдындағы сағат 11:10-ға дейін (Астана уақыты бойынша) ҚР БЭЖ-нің және оның бөліктерінің сенімді жұмысын қамтамасыз ету шарттары бойынша электр желілерін сатып алуға және сатуға арналған өтінімдер мен қолда бар техникалық шектеулердің негізінде орталықтандырылған сауда нарығының операторына электр энергиясын сатудың ең аз және ең жоғары рұқсат етілген көлемдерінің операциялық тәуліктерде қол жетімді сағаттық мәндер туралы ақпаратты (әрқайсысы бойынша) жібереді. Энергия тораптары бойынша бұл шектеулер энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығын өткізу кезінде есепке алынуға тиіс.
91. Энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижелерін орталықтандырылған сауда-саттық аяқталғаннан кейін 15 минут ішінде электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы жүйесіне орталықтандырылған сауда-саттық нарығының операторы береді.
92. Энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығының нәтижелері туралы ақпарат алғаннан кейін жүйелік оператор тәуліктік кестесіне техникалық сараптама жүргізеді және электр энергиясын тұтынудың тәуліктік кестесінің сағаттық айырмасы және электр энергиясының басым туындаудың тәуліктік кестесінің сағаттық көлемінің сомасы және электр энергиясының белгіленген сағаттық көлемінің сағаттық айырмасы ретінде есептелген, Қазақстаннан тыс жерлерден электр энергиясы импортының қажетті көлемін айқындайды энергия өндіруші ұйымдар үшін орталықтандырылған сауда-саттық қорытындысы бойынша.
Импорт көлемін есептеу кезінде жүйелік оператор операциялық тәуліктерде электр беру желілерінің өткізу қабілеттілігін ескере отырып, оларды жабудың сағаттық техникалық мүмкіндігін де ескереді.
Операциялық тәуліктерде электр энергиясы импортының қажетті сағаттық жоспарлы көлемі туралы ақпарат жүйелік оператор операциялық тәуліктің алдындағы тәуліктің сағат 12:30-ға дейін (Астана уақыты бойынша) импорттық электр энергиясын тиісті сатып алуды жүзеге асыру үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға жібереді.
Электр энергиясының осы көлемін сатып алуға өтінім теңгерімдеуші нарық жүйесінде автоматты түрде жасалады және электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылмайды.
93. Шетелдік өнім беруші растаған (операциялық тәулікке электр энергиясын бірыңғай сатып алушы сатып алған) электр энергиясы импортының сағаттық көлемін жүйелік оператор энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығының қорытындылары бойынша айқындалған электр энергиясының басым генерациясының тәуліктік кестесінің және электр энергиясының сағаттық көлемінің сағаттық көлемінің сомасына қосады және электр энергиясын өндірудің тәуліктік кестесі қалыптастырылады.

Системный оператор до 09:15 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным, направляет оператору рынка централизованной торговли заявки на продажу энергопроизводящих организаций, за вычетом объемов приоритетной генерации.
Системный оператор до 11:10 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным, на основании имеющихся заявок на покупку и заявок на продажу и имеющихся технических ограничений электрических сетей по условиям обеспечения надежной работы ЕЭС РК и ее частей, направляет оператору рынка централизованной торговли информацию о доступных в операционных сутках почасовых значениях (по каждому энергоузлу) минимально и максимально допустимых объемов продажи электрической энергии. Данные ограничения по энергоузлам подлежат учету при проведении централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций.
91. Результаты централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций передаются оператором рынка централизованной торговли в систему балансирующего рынка электрической энергии в течение 15 минут после завершения централизованных торгов.
92. После получения информации о результатах централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций, системный оператор проводит техническую экспертизу суточного графика, и определяет необходимый объем импорта электрической энергии из-за пределов Казахстана, рассчитанный как почасовая разница суточного графика потребления электрической энергии и суммы почасовых объемов электрической энергии суточного графика приоритетной генерации и почасовых объемов электрической энергии, определенных по итогам централизованных торгов для энергопроизводящих организаций.
При расчете объемов импорта системным оператором учитывается также почасовая техническая возможность их покрытия с учетом доступной в операционных сутках пропускной способности линий электропередачи.
Информация о необходимых почасовых плановых объемах импорта электрической энергии в операционных сутках системный оператор до 12:30 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным, направляет единому закупщику электрической энергии для осуществления соответствующей покупки импортной электрической энергии.
Заявка на покупку данного объема электрической энергии создается автоматически в системе балансирующего рынка и не подписывается электронной цифровой подписью.
93. Почасовые объемы импорта электрической энергии, подтвержденные иностранным поставщиком (купленные единым закупщиком электрической энергии на операционные сутки), добавляются системным оператором к сумме почасовых объемов электрической энергии суточного графика приоритетной генерации и почасовых объемов электрической энергии, определенных по итогам централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций, и формируется суточный график производства электрической энергии.

2-параграф. Электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесін қалыптастыру және оны бекіту
94. Электр энергиясын тұтынудың тәуліктік кестесін және электр энергиясын өндірудің тәуліктік кестесін қалыптастыру аяқталғаннан кейін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы жүйесінде электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесінің (импорт көлемдерінің жеткіліктілігі) теңгерімділігін автоматты тексеру жүргізіледі.
Егер операциялық тәулікке сатып алынған электр энергиясы импортының сағаттық көлемі операциялық тәуліктің бір немесе бірнеше сағатында жүйелік оператор есептеген электр энергиясы импортының сағаттық көлемінің мәндерінен аз болса, операциялық тәуліктің осы сағаттары үшін теңгерімдеуші нарық жүйесі тиісті сағат бойынша бірдей сәйкестікте сатып алуға барлық тиісті өтінімдерге автоматты түрде тиісті өзгерістер (кему жағына қарай) енгізеді.
95. Осы Қағидалардың 94-тармағында көрсетілген өзгерістер енгізілгеннен кейін электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесін қалыптастыру аяқталады және жүйелік оператор оны бекітеді.
96. Жүйелік операторға сатып алуға және сатуға өтінім берген электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері, сондай-ақ электр энергиясын бірыңғай сатып алушы күн сайын сағат 16:00-ге дейін (Астана уақыты бойынша) сатып алудың жоспарлы көлемін көрсете отырып, жүйелік оператордың электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестесін бекіткені туралы теңгерімдеуші нарық жүйесінде хабардар етіледі - оған енгізілген электр энергиясын сату:
1) осы тарауға сәйкес электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесін қалыптастыру кезінде енгізілген барлық өзгерістерді ескере отырып, сатып алуға өтінімдерде көрсетілген электр энергиясын сатып алудың (тұтынудың) жоспарлы көлемдерін (осындай өзгерістер болған кезде олардың себептері көрсетіледі);
2) осы тарауға сәйкес электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесін қалыптастыру кезінде енгізілген барлық өзгерістерді ескере отырып (осындай өзгерістер болған кезде олардың себептері көрсетіледі), сондай-ақ нәтижелерді ескере отырып, сатуға арналған өтінімдерде көрсетілген электр энергиясын сатудың (өндірудің) жоспарлы көлемдерін (өз тұтынуын шегергенде) энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығы.
3-параграф. Операциялық тәуліктер ішінде электр энергиясын өндіру-тұтынудың бекітілген тәуліктік кестесін түзету
97. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған ұзақ мерзімді сатып алу шарты бар жаңартылатын энергия көздері арасында – электр энергиясын сату, жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес электр энергиясын өндіру-тұтынудың көрсетілген тәуліктік кестесінде электр энергиясын өндіру-тұтыну теңгерімін сақтау шарты негізінде жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесін нақты өндіріс-электр энергиясын тұтынудың тиісті сағаты басталғанға дейін 2 (екі) сағаттан кешіктірмей ұлғайтуға (жоғары) немесе азайтуға (төмен) түзетуге жол беріледі..

Параграф 2. Формирование суточного графика производства-потребления электрической энергии и его утверждение
94. После завершения формирования суточного графика потребления электрической энергии и суточного графика производства электрической энергии в системе балансирующего рынка электрической энергии производится автоматическая проверка сбалансированности суточного графика производства-потребления электрической энергии (достаточности объемов импорта).
Если купленные на операционные сутки почасовые объемы импорта электрической энергии в одном или нескольких часах операционных суток меньше значений часовых объемов импорта электрической энергии, рассчитанные системным оператором, система балансирующего рынка для данных часов операционных суток автоматически вносит соответствующие изменения (в сторону уменьшения) во все соответствующие заявки на покупку в одинаковой пропорции по соответствующим часам.
95. После внесения изменений, указанных в пункте 94 настоящих Правил, формирование суточного графика производства-потребления электрической энергии завершается, и системный оператор его утверждает.
96. Субъекты оптового рынка электрической энергии, подавшие заявки на покупку и заявки на продажу системному оператору, а также единый закупщик электрической энергии ежесуточно, до 16:00 часов (по времени Астаны), уведомляются в системе балансирующего рынка об утверждении соответствующего суточного графика производства-потребления электрической энергии системным оператором, с указанием плановых объемов купли-продажи электрической энергии, которые были включены в него:
1) плановых объемов покупки (потребления) электрической энергии, указанных в заявках на покупку, с учетом всех изменений, внесенных при формировании суточного графика производства-потребления электрической энергии, в соответствии с настоящей главой (при наличии данных изменений, указываются их причины);
2) плановых объемов продажи (производства) электрической энергии (за вычетом собственного потребления), указанных в заявках на продажу, с учетом всех изменений, внесенных при формировании суточного графика производства-потребления электрической энергии, в соответствии с настоящей главой (при наличии данных изменений, указываются их причины), а также с учетом результатов централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций.
Параграф 3. Корректировка утвержденного суточного графика производства-потребления электрической энергии в течение операционных суток
97. Между возобновляемыми источниками энергии, имеющих заключенный с единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, допускается корректировка на увеличение (вверх) или уменьшение (вниз) суточного графика производства-потребления электрической энергии, утвержденного системным оператором, не позднее, чем за 2 (два) часа до наступления соответствующего часа фактического производства-потребления электрической энергии, при условии сохранения баланса производства-потребления электрической энергии в указанном суточном графике производства-потребления электрической энергии.

98. Электр энергиясының көтерме сауда нарығының қалған субъектілері үшін тәуліктік кестесі түзетілмейді.
99. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған ұзақ мерзімді сатып алу шарты бар жаңартылатын энергия көздерінің тәуліктік кестесін түзету үшін – жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес электр энергиясын сату операциялық сағат басталғанға дейін 2 сағаттан кешіктірмей қарама-қарсы бағыттағы түзетілетін көлемдер жеткіліксіз болған кезде ішінара түзету мүмкіндігі туралы ақпаратты көрсете отырып, теңгерімдеуші нарық жүйесінде электр энергиясын сатудың жоспарлы көлемін ұлғайтуға немесе азайтуға түзетуге өтінім береді.
Жүйелік оператор операциялық сағат басталғанға дейін 1 (бір) сағаттан кешіктірмей берілген түзетулердің іске асырылуына техникалық сараптама жүргізеді. Жүйелік оператор түзетудің іске асырылуын растаған кезде, бұл түзету электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес электр энергиясын сатып алу – сатудың ұзақ мерзімді шарты бар барлық жаңартылатын энергия көздері үшін қолжетімді болады (жарияланады).
Операциялық сағат басталғанға дейін бір сағат бұрын теңгерімдеуші нарық жүйесінде электр энергиясын өндіру-тұтыну теңгерімінің болуына ұлғайтуға және азайтуға түзетуге келіп түскен және жүйелік оператор растаған өтінімдерді салыстыру автоматты түрде жүргізіледі. Түзетуге жататын өтінімдерді іріктеу кезінде басымдық тәртібімен ескеріледі:
1) жаңартылатын энергия көздерінің физикалық орналасуы;
2) өтінім беру уақыты;
3) түзету көлемі.
Егер түзетуге өтінімді жүйелік оператор растамаса не электр энергиясын өндіру-тұтыну теңгерімі болмаса, түзету қабылданбады деп есептеледі және іске асыруға жатпайды.
Жүйелік оператор түзетуге өтінімді растамаған не электр энергиясын өндіру-тұтыну теңгерімі болмаған кезде түзету қабылданбады деп есептеледі және іске асыруға жатпайды, бұл ретте жүйелік оператор түзетудің ауытқу себебін көрсетеді.
Жүйелік оператор бұл қабылданбаған түзету жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты бар барлық жаңартылатын энергия көздері үшін қолжетімді болады (жарияланады).
5-тарау. Цифрлық майнерлер үшін электр энергиясымен орталықтандырылған сауда-саттықты және энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясымен орталықтандырылған сауда-саттықты өткізу тәртібі

98. Для остальных субъектов оптового рынка электрической энергии суточный график не корректируется.
99. Для корректировки суточного графика возобновляемые источники энергии, имеющие заключенный с единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, не позднее чем за 2 часа до начала операционного часа подают заявки на корректировку на увеличение или корректировку на уменьшение планового объема продажи электрической энергии в системе балансирующего рынка с указанием информации о возможности частичной корректировки при недостаточности корректируемых объемов с противоположным направлением.
Системный оператор не позднее чем за 1 (один) час до начала операционного часа проводит техническую экспертизу реализуемости поданных корректировок. При подтверждении реализуемости корректировки Системным оператором данная корректировка становится доступной (публикуется) для всех возобновляемых источников энергии, имеющих заключенный с единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии.
За один час до начала операционного часа в системе балансирующего рынка автоматически производится сверка поступивших и подтвержденных системным оператором заявок на корректировку на увеличение и уменьшение на наличие баланса производства-потребления электрической энергии. При отборе заявок, подлежащих корректировке, учитываются в порядке приоритетности:
1) физическое расположение возобновляемых источников энергии;
2) время подачи заявки;
3) объемы корректировки.
При неподтверждении системным оператором заявки на корректировку, либо отсутствия баланса производства-потребления электрической энергии, корректировка считается отклоненной и не подлежит реализации, при этом системным оператором указывается причина отклонения корректировки.
Системным оператором данная непринятая корректировка становится доступной (публикуется) для всех возобновляемых источников энергии, имеющих заключенный с единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии.
Глава 5. Порядок проведения централизованных торгов электрической энергией для цифровых майнеров и централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций

100. Электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығын Цифрлық майнерлер мен энергия өндіруші ұйымдар үшін Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 24 ақпандағы № 137 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10550 болып тіркелген) бекітілген Электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығын ұйымдастыру қағидаларына сәйкес орталықтандырылған сауда нарығының операторы жүргізеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығы орталықтандырылған сауда нарығы операторының электрондық сауда жүйесінің ғаламтор-қорында Интернет желісін пайдалана отырып, жасырын, қашықтықтан жүргізіледі.
101. Орталықтандырылған сауда нарығының операторы сауда сессиясының параметрлері, соңғы келіп түскен өтінімдер (сатып алушының (сатушының) атауы, берілген күні мен уақыты, бағасы, көлемі) туралы ақпаратты электрондық сауда жүйесіне және орталықтандырылған сауда-саттық нәтижелерін (сатып алушының (сатушының) атауы, бағасы, көлемі және мәміленің құны) қамтитын орталықтандырылған сауда-саттық қорытындыларына ашық қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
102. Цифрлық майнерлер үшін электр энергиясының тиісті орталықтандырылған сауда-саттықтарының нәтижелері бойынша цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері үшін айқындалған электр энергиясын сатып алудың жоспарлы сағаттық көлемін орталықтандырылған сауда-саттық операторы орталықтандырылған сауда-саттық аяқталғаннан кейін 15 (он бес) минут ішінде жүйелік операторға жібереді. Сондай-ақ, орталықтандырылған сауда нарығының операторы жүйелік операторға орталықтандырылған сауда-саттық аяқталғаннан кейін 15 (он бес) минут ішінде операциялық тәуліктің әрбір сағаты бойынша сатылмаған квота көлемі туралы ақпарат жібереді.
103. Энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының тиісті орталықтандырылған сауда-саттықтарының нәтижелері бойынша электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері үшін айқындалған электр энергиясын сатудың жоспарлы сағаттық көлемін орталықтандырылған сауда-саттық операторы орталықтандырылған сауда-саттық аяқталғаннан кейін 15 (он бес) минут ішінде жүйелік операторға жібереді.
6-тарау. Ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру жөніндегі жүйелік оператордың көрсетілген жүйелік қызметтерінің және ұлттық электр желісін пайдалану жөніндегі көрсетілетін қызметтердің көлемін айқындау тәртібі. Электр энергиясын беру жөніндегі қызметтер көлемін айқындау тәртібі

100. Централизованные торги электрической энергией проводятся оператором рынка централизованной торговли для цифровых майнеров и энергопроизводящих организаций в соответствии с Правилами организации централизованных торгов электрической энергией, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 137 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10550).
Централизованные торги электрической энергией, указанные в части первой настоящего пункта, проводятся анонимно, дистанционно с использованием сети Интернет на интернет-ресурсе электронной системы торговли оператора рынка централизованной торговли.
101. Оператор рынка централизованной торговли обеспечивает открытый доступ к итогам централизованных торгов, включающий информацию о параметрах торговой сессии, последних поступивших заявках (наименование покупателя (продавца), дата и время подачи, цена, объем) в электронную систему торговли и результаты централизованных торгов (наименование покупателя (продавца), цена, объем и стоимость сделки).
102. Плановые часовые объемы покупки электрической энергии, определенные для субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу по результатам соответствующих централизованных торгов электрической энергией для цифровых майнеров, направляются оператором рынка централизованной торговли системному оператору в течение 15 (пятнадцати) минут после завершения централизованных торгов. Также оператор рынка централизованной торговли направляет системному оператору в течение 15 (пятнадцати) минут после завершения централизованных торгов, информацию об объемах не проданной квоты по каждому часу операционных суток.
103. Плановые часовые объемы продажи электрической энергии, определенные для субъектов оптового рынка электрической энергии по результатам соответствующих централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций, направляются оператором рынка централизованной торговли системному оператору в течение 15 (пятнадцати) минут после завершения централизованных торгов.
Глава 6. Порядок определения объема оказанных системных услуг системного оператора по передаче электрической энергии по национальной электрической сети и услуги по пользованию национальной электрической сетью. Порядок определения объема услуг по передаче электрической энергии

104. Өңірлік электр желісі бойынша электр энергиясын беру жөніндегі қызметтер өңірлік электр желісіне қосылған электр энергиясын тұтынушыларға, энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға осы Қағидаларда көзделген жағдайларда табиғи монополия салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган белгілейтін нарық көрсеткіші бойынша және бірыңғай сатып алушыға көрсетіледі.
105. Ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру жөніндегі қызмет жүйелік оператормен жасалған шарт негізінде төленеді:
1) Заңға сәйкес электр энергиясының экспортын жүзеге асыру кезінде электр энергиясын бірыңғай сатып алушы;
2) Заңға сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушыны қоспағанда, электр энергиясының импортын жүзеге асыратын көтерме сауда нарығының субъектілері;
3) шартты тұтынушылар, гибридті топтың тұтынушылары олардың құрамына кіретін объектілер үшін электр энергиясын сатып алған кезде, олардың құрамына кіретін туындау объектілерінен де, электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан да (оның ішінде жаңартылатын энергия көздерінен электр энергиясының үлесін бөлу кезінде Заңның 19-1-бабы 5-тармағының 7) тармақшасына сәйкес) және теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы;
4) электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардан екіжақты шарттар бойынша электр энергиясын сатып алуды жүзеге асырған кезде;
5) ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын мемлекетаралық беруді жүзеге асыру кезінде басқа мемлекеттердің уәкілетті ұйымдары.
Шектес мемлекеттерге электр энергиясын жеткізуді және шектес мемлекеттерден электр энергиясын сатып алуды, Ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын мемлекетаралық беруді немесе шектес мемлекеттердің электр желілері бойынша электр энергиясын транзиттеуді көздейтін электр энергиясын сатып алу-сату шарттары техникалық өткізу бөлігінде жүйелік оператормен келісуге жатады.
Ескерту. 105-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
106. Электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері электр энергиясын беру жөніндегі энергия беруші ұйымдардың қызметтеріне, ұлттық электр желісін пайдалану жөніндегі қызметтерге және электр энергиясын есепті кезеңде (күнтізбелік айда) нақты тұтынылған электр энергиясының көлемі негізінде электр энергиясын коммерциялық есепке алудың тиісті аспаптарының көрсеткіштеріне сәйкес ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерге көрсетілген тарифтер бойынша ақы төлейді тиісті шарттарда.
Электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі электр энергиясын беру жөніндегі энергия беруші ұйымдардың қызметтеріне, ұлттық электр желісін пайдалану жөніндегі көрсетілетін қызметтерге және ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу жөніндегі міндеттемелерді бұзған кезде энергия беруші ұйым алдын ала жазбаша ескертумен қызмет көрсету тоқтатылғанға дейін кемінде 72 сағат бұрын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісіне көрсетілетін қызметтерді шектейді немесе толық тоқтатады.

104. Услуги по передаче электрической энергии по региональной электрической сети оказываются потребителям электрической энергии, присоединенным к региональной электрической сети, энергоснабжающим организациям, по тарифу, устанавливаемому государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественной монополии и единому закупщику в случаях, предусмотренных настоящими Правилами.
105. Услуга по передаче электрической энергии по национальной электрической сети оплачивается на основании заключенного договора с системным оператором:
1) единым закупщиком электрической энергии при осуществлении экспорта электрической энергии в соответствии с Законом;
2) субъектами оптового рынка, осуществляющими импорт электрической энергии, за исключением единого закупщика электрической энергии, в соответствии с Законом;
3) условными потребителями, потребителями гибридной группы при приобретении ими электрической энергии для объектов, входящих в их состав, как от объектов генерации, входящих в их состав, так и от единого закупщика электрической энергии (в том числе при распределении доли электрической энергии от возобновляемых источников энергии в соответствии с подпунктом 7) пункта 5 статьи 19-1 Закона) и расчетного центра балансирующего рынка;
4) субъектами оптового рынка электрической энергии при осуществлении ими покупки электрической энергии по двусторонним договорам у энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии;
5) уполномоченными организациями других государств при осуществлении межгосударственной передачи электрической энергии по национальной электрической сети.
Договоры купли-продажи электрической энергии, предусматривающие поставку в сопредельные государства и покупку электрической энергии из сопредельных государств, межгосударственную передачу электрической энергии по национальной электрической сети или транзит электрической энергии по электрическим сетям сопредельных государств, подлежат согласованию с системным оператором в части технической реализации.
Сноска. Пункт 105 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
106. Субъекты оптового рынка электрической энергии оплачивают услуги энергопередающих организаций по передаче электрической энергии, услуги по пользованию национальной электрической сетью и услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети на основании фактически потребленных ими за расчетный период (календарный месяц) объемов электрической энергии, согласно показаниям соответствующих приборов коммерческого учета электрической энергии, по тарифам, указанным в соответствующих договорах.
При нарушении субъектом оптового рынка электрической энергии обязательств по оплате услуг энергопередающих организаций по передаче электрической энергии, услуги по пользованию национальной электрической сетью и услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети, энергопередающая организация ограничивает либо полностью прекращает оказание услуг субъекту оптового рынка электрической энергии с предварительным письменным предупреждением не менее, чем за 72 часа до прекращения оказания услуг.

107. Тұлғалар тобына не гибридті топқа кірмейтін электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі үшін есептік кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) ұлттық электр желісін пайдалану жөніндегі қызметтің нақты көлемі мынадай формула бойынша айқындалады:
- тұлғалар тобына не гибридті топқа кірмейтін электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің ұлттық электр желісін пайдалану жөніндегі қызметтің нақты көлемі есептік кезеңде (күнтізбелік айда) кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
- есептік кезеңде (күнтізбелік айда) тұлғалар тобына не гибридті топқа кірмейтін электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің электр энергиясын тұтынудың нақты көлемі кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
- осы субъектіде есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) үшін электрэнергиясын сатып алу-сату шарты жасалған жаңартылатын энергия көздерін (қайталама энергия ресурстарын) пайдаланатын і-ші энергия өндіруші ұйымның электрэнергиясын өндірудің нақты көлемі (өз тұтынуын шегергенде) кВт*сағ(бүтінге дейін дөңгелектенеді);
- осы субъектінің есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) сағаттарына бір тұлғалар тобына кіретін і-ші энергия өндіруші ұйымнан электр энергиясын сатып алу көлемі кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
- есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) сағаттарына осы субъектімен Тұлғалар тобына кіретін і-ші энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сатудың жиынтық көлемі кВт ∗ сағ-та (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
i - 1-ден a, b, c дейін, тиісінше өзгеретін реттік нөмірі;
n - осы субъектімен электр энергиясын сатып алу-сату шарты жасалған тұлғалардың бір тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдардың саны.
Егер
мәні теріс (нөлден аз) болса, онда ол есепті кезеңде нөлге теңестіріледі.
108. Электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері электр энергиясын өз тұтынуы және (немесе) соңғы тұтынушыларға электр энергиясын жеткізуді қамтамасыз ету мақсатында энергия беруші ұйыммен (ұйымдармен) электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерді көрсетуге шарттар жасасады (қажет болған жағдайда).
109. Кернеуі 500 кВ және одан жоғары энергия беруші ұйымның ұлттық электр желісіне қосылған желілері бойынша электр энергиясының өңіраралық транзиті жүзеге асырылатын ҚР БЭЖ энергия торабында орналасқан электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері тиісті энергия беруші ұйыммен электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерді көрсетуге шарттар жасасады.
110. Энергия беруші ұйымның қосалқы станцияларын оған тиесілі электр беру желілері "кіру – шығу" схемасы бойынша ұлттық электр желісіне қосқан кезде энергия беруші ұйым электр энергиясын осы электр беру желілері мен қосалқы станциялардың жабдықтары бойынша ақы алынбай өткізуді жүзеге асырады.

107. Для субъекта оптового рынка электрической энергии, не входящего в группу лиц либо гибридную группу и не являющегося энергоснабжающей организацией, приобретающего электрическую энергию по двусторонним договорам (вне единого закупщика электрической энергии) у энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии (вторичные энергоресурсы), фактический объем услуги по пользованию национальной электрической сетью за расчетный период (календарный месяц) определяется по следующей формуле:
– фактический объем услуги по пользованию национальной электрической сетью субъекта оптового рынка электрической энергии, не входящего в группу лиц либо гибридную группу и не являющегося энергоснабжающей организацией, приобретающего электрическую энергию по двусторонним договорам (вне единого закупщика электрической энергии) у энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии (вторичные энергоресурсы), за расчетный период (календарный месяц), в кВт*ч (округляется до целых);
– фактический за расчетный период (календарный месяца) объем потребления электрической энергии субъекта оптового рынка электрической энергии, не входящего в группу лиц либо гибридную группу и не являющегося энергоснабжающей организацией, приобретающего электрическую энергию по двусторонним договорам (вне единого закупщика электрической энергии) у энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии (вторичные энергоресурсы), в кВт*ч (округляется до целых);
108. Субъекты оптового рынка электрической энергии заключают договоры на оказание услуг по передаче электрической энергии с энергопередающей (-ими) организацией (-ями) в целях собственного потребления электрической энергии и (или) обеспечения поставок электрической энергии конечным потребителям (при необходимости).
109. Субъекты оптового рынка электрической энергии, расположенные в энергоузле ЕЭС РК, в который осуществляется межрегиональный транзит электрической энергии по подключенным к национальной электрической сети сетям энергопередающей организации напряжением 500 кВ и выше, заключают договоры на оказание услуг по передаче электрической энергии с соответствующей энергопередающей организацией.
110. При подключениях подстанций энергопередающей организации принадлежащими ей линиями электропередачи к национальной электрической сети по схеме "заход – выход", энергопередающая организация осуществляет перемещение электрической энергии по данным линиям электропередачи и оборудованию подстанций без взимания оплаты.

111. Егер тиісті есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) қорытындылары бойынша энергия беруші ұйымның желілерінде электр энергиясын туындыру мен тұтыну арасында оң айырмашылық туындаса, онда осы айырмаға сәйкес келетін электр энергиясын беру жөніндегі қызметтің көлемін электр энергиясын бірыңғай сатып алушы төлеуге тиіс. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының бұл шығындары оның электр энергиясын сатуға арналған бағаларында ескеріледі.
Электр энергиясын өндіру мен тұтыну арасындағы оң айырмашылық туралы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген ақпаратты энергия беруші ұйым электр энергиясын бірыңғай сатып алушының атына энергия беруші ұйым мен жүйелік оператор (өңірлік диспетчерлік оператор) арасындағы коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін салыстырып тексерудің қол қойылған және мөрмен расталған актісі нысанында есептік кезеңнен (күнтізбелік айдан) кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей жібереді.
112. Егер тиісті есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) қорытындылары бойынша ұлттық электр желісіне қосылған және ҚР БЭЖ энергия торабына электр энергиясының өңіраралық транзитін жүзеге асыратын кернеуі 500 кВ және одан жоғары энергия беруші ұйымның желілерінде келісілген есепке алу нүктелерінде осы энергия беруші ұйымның электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштері мен электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерін тұтыну арасында оң айырмашылық туындаса, энергия осы энергия беруші ұйымның желілеріне қосылған және олармен бірге адамдардың бір тобына немесе бір гибридті топқа кіретін энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын сатып алатын, осы оң айырмашылыққа сәйкес келетін өңіраралық транзиттің көлемі осы энергия беруші ұйымның желілері бойынша электр энергиясын беру жөніндегі қызметтің көлеміне тең және ҚР БЭЖ тиісті энергия торабының электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері пропорционалды түрде төлеуге жатады осы Қағиданың 109-тармағына сәйкес тиісті шарттарда көрсетілген тарифтер бойынша тұтыну көлеміне сәйкес жүзеге асырылады.
Ұлттық электр желісіне қосылған кернеуі 500 кВ және одан жоғары энергия беруші ұйымның электр желілері бойынша электр энергиясының өңіраралық транзитінің көлемі энергия беруші ұйымның нақты балансы, ұлттық электр желісімен шекарада есепке алу аспаптарын салыстыру актісі негізінде айқындалады.
Ұлттық электр желісіне қосылған кернеуі 500 кВ және одан жоғары электр желілері бойынша электр энергиясының өңіраралық транзитін жүзеге асыратын энергия беруші ұйым ай сайын есеп айырысу кезеңінен (күнтізбелік айдан) кейінгі ай аяқталғанға дейін өзінің интернет-ресурсында осы тармақтың бірінші абзацына сәйкес электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілген қызметтер туралы ақпаратты тиісті көлемдерді көрсете отырып, электр энергиясының көтерме сауда нарығының әрбір субъектісі бойынша бөліп көрсетіп орналастырады.

111. Если по итогам соответствующего расчетного периода (календарного месяца) в сетях энергопередающей организации возникает положительная разница между генерацией и потреблением электрической энергии, то объем услуги по передаче электрической энергии, соответствующий данной разнице, подлежит оплате единым закупщиком электрической энергии. Данные затраты единого закупщика электрической энергии учитываются в его ценах на продажу электрической энергии.
Информация, указанная в части первой настоящего пункта о положительной разнице между генерацией и потреблением электрической энергии направляется энергопередающей организацией в адрес единого закупщика электрической энергии не позднее 10 числа месяца, следующего за расчетным периодом (календарным месяцем) в форме подписанного и заверенного печатью акта сверки показаний приборов коммерческого учета между энергопередающей организацией и системным оператором (региональным диспетчерским центром).
112. Если по итогам соответствующего расчетного периода (календарного месяца) в сетях энергопередающей организации напряжением 500 кВ и выше, которые подключены к национальной электрической сети и осуществляют межрегиональный транзит электрической энергии в энергоузел ЕЭС РК, возникает положительная разница между показаниями приборов коммерческого учета электрической энергии данной энергопередающей организации в согласованных точках учета и потреблением субъектов оптового рынка электрической энергии, подключенных к сетям данной энергопередающей организации и приобретающими электрическую энергию у энергопроизводящих организаций, входящих с ними в одну группу лиц или в одну гибридную группу, то соответствующий данной положительной разнице объем межрегионального транзита равен объему услуги по передаче электрической энергии по сетям данной энергопередающей организации и подлежит оплате субъектами оптового рынка электрической энергии соответствующего энергоузла ЕЭС РК пропорционально объемам потребления по тарифам, указанным в соответствующих договорах согласно пункту 109 настоящих Правил.
Объем межрегионального транзита электрической энергии по электрическим сетям энергопередающей организации напряжением 500 кВ и выше, подключенных к национальной электрической сети, определяется на основании фактического баланса энергопередающей организации, акта сверки приборов учета на границе с национальной электрической сетью.
Энергопередающая организация, осуществляющая межрегиональный транзит электрической энергии по электрическим сетям напряжением 500 кВ и выше, подключенных к национальной электрической сети, ежемесячно до окончания месяца, следующего за расчетным периодом (календарным месяцем), размещает на своем интернет-ресурсе информацию об оказанных услугах по передаче электрической энергии согласно абзацу первому настоящего пункта в разбивке по каждому субъекту оптового рынка электрической энергии с указанием соответствующих объемов.

7-тарау. Сағаттық мөлшерлемелерді айқындау тәртібі
113. Сағат мөлшерлемелері энергия өндіруші ұйымның электр энергиясына шекті тарифіне оларды осы тәуліктердегі осы тарифтің мәніне көбейту арқылы тәулік ішінде қолданылатын өлшемсіз коэффициенттер болып табылады.
114. Құрамына қуаты Заңның 15-4 және 15-8-баптарына сәйкес жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы ұзақ мерзімді шарттардың нысанасы болып табылатын генерациялайтын қондырғылар кіретін энергия өндіруші ұйым болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі үшін тәуліктің нақты сағаты үшін сағаттық мөлшерлеме мынадай формула бойынша айқындалады (электр энергиясын сату көлемі үшін, оларды құруды осы генерациялайтын қондырғылар есебінен жүзеге асыру жоспарланып отыр):
– тәуліктің белгілі бір сағаты үшін сағаттық мөлшерлеме;
– Заңның 15-4, 15-6 және 15-8-баптарына сәйкес жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы ұзақ мерзімді шарттардың нысанасы болып табылатын электр энергиясының дайындығын қолдау жөніндегі қызметті сатып алу туралы электр қуаты нарығында бір немесе бірнеше ұзақ мерзімді шарттар жасасқан энергия өндіруші ұйым болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі Заңның 15-4 және 15-8-баптарына сәйкес кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді) электр энергиясының дайындығын қолдау жөніндегі қызметті сатып алу туралы тәуліктің осы сағатында бірыңғай электр энергиясын сатып алушыға сатқан электр энергиясын генерациялайтын қондырғылар желісіне жіберу көлемі;
– осы тәулікке электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі, электр қуаты нарығында электр қуатының дайындығын қолдау жөніндегі қызметті сатып алу туралы бір немесе бірнеше ұзақ мерзімді шарттар жасасқан энергия өндіруші ұйым болып табылатын, заңның 15-4, 15-6 және 15-8-баптарына сәйкес кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді) Заңның 15-4, 15-6 және 15-8-баптарына сәйкес жасалған электр қуатының дайындығын қолдау жөніндегі қызметті сатып алу туралы ұзақ мерзімді шарттардың нысанасы болып табылатын электр энергиясын генерациялайтын қондырғылар желісіне жіберудің ең аз сағаттық көлемі.
Осы тармақта көрсетілген сағаттық мөлшерлеме Заңның 15-4 және 15-8-баптарына сәйкес жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы ұзақ мерзімді шарттардың нысанасы болып табылатын генерациялайтын қондырғылардың электр энергиясы бөлігінде ғана қолданылады (нөлге тең емес).
Сағаттық мөлшерлеме
кезінде нөлге тең
Wсағ(рм) = 0 МВт (нөлге тең).

Глава 7. Порядок определения часовых ставок
113. Часовые ставки являются безразмерными коэффициентами, применяемыми к предельному тарифу на электрическую энергию энергопроизводящей организации в течение суток посредством их умножения на значение данного тарифа в данных сутках.
114. Для субъекта оптового рынка электрической энергии, являющегося энергопроизводящей организацией, в состав которой входят генерирующие установки, мощность которых является предметом долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных в соответствии со статьями 15-4 и 15-8 Закона, часовая ставка для конкретного часа суток определяется по следующей формуле (для объемов продажи электрической энергии, создание которых планируется осуществлять за счет данных генерирующих установок):
– часовая ставка для конкретного часа суток;
– объем отпуска электрической энергии в сеть генерирующих установок, мощность которых является предметом долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных в соответствии со статьями 15-4 и 15-8 Закона, который на данный час суток продал единому закупщику электрической энергии субъекта оптового рынка электрической энергии, являющийся энергопроизводящей организацией, заключившей на рынке электрической мощности один или несколько долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, в соответствии со статьями 15-4 и 15-8 Закона, в кВт*ч (округляется до целых);
– наименьший часовой объем отпуска электрической энергии в сеть генерирующих установок, мощность которых является предметом долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных в соответствии со статьями 15-4 и 15-8 Закона, который на данные сутки продал единому закупщику электрической энергии субъекта оптового рынка электрической энергии, являющийся энергопроизводящей организацией, заключившей на рынке электрической мощности один или несколько долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, в соответствии со статьями 15-4 и 15-8 Закона, в кВт*ч (округляется до целых).
Часовая ставка, указанная в настоящем пункте, применяется (не равна нулю) только в части электрической энергии генерирующих установок, мощность которых является предметом долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных в соответствии со статьями 15-4 и 15-8 Закона.
Часовая ставка (
) равна нулю при
= 0 МВт (равно нулю).

2027 жылғы 1 шілдеге дейін осы тармаққа сәйкес айқындалатын сағаттық мөлшерлеменің мәні 1 (бірлікке) теңестіріледі.
Ескерту. 114-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
115. Энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығына қатысатын көтерме сауда нарығының субъектісі үшін тәуліктің нақты сағаты үшін сағаттық мөлшерлеме () былайша айқындалады:
= 1,0 – тәулік сағаты үшін, сағат 00:01-ден 04:00-ге дейін;
=1,15 – тәулік сағаты үшін, сағат 04:01-ден 08:00-ге дейін;
= 1,30 – тәулік сағаты үшін, сағат 08:01-ден 15:00-ге дейін;
= 1,45 – тәулік сағаты үшін, сағат 15:01-ден 18:00-ге дейін;
= 1,6 – тәулік сағаты үшін, сағат 18:01-ден 21:00-ге дейін;
=1,45 – тәулік сағаты үшін, сағат 21:01-ден 23:00-ге дейін;
= 1,3 – тәулік сағаты үшін, сағат 23:01-ден 00:00-ге дейін.
2027 жылғы 1 шілдеге дейін осы тармаққа сәйкес айқындалатын сағаттық мөлшерлеменің мәні 1 (бірлікке) теңестіріледі.
Ескерту. 115-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
8-тарау. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының көтерме сауда нарығының тұтынушылары үшін тарифтерді саралау арқылы атаулы қолдауды жүзеге асыруы
116. Атаулы қолдау алушылардың тізімін табиғи монополия саласындағы уәкілетті орган қалыптастырады және мыналарды:
1) электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің атауын;
2) табиғи монополия саласындағы уәкілетті органмен келісілген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің қолданыстағы шекті бағасының құрылымында ескерілген электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алу бағасын қамтиды.
Атаулы қолдауды алушылардың тізіміне осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес айқындалатын электр энергиясын сатып алуға есептік бағасы табиғи монополия саласындағы уәкілетті орган келіскен, оның қолданыстағы шекті бағасының құрылымында ескерілген электр энергиясының сатып алу бағасынан жоғары электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі енгізіледі;
3) осы тармақтың 2) тармақшасына сәйкес 12 (он екі) айға тең, өзектендіру мүмкіндігімен қолданудың (іс-қимылдың) басталу және аяқталу күндерін көрсете отырып, бағаны қолдану (іс-қимыл) кезеңін қамтиды.
Энергия беруші ұйымдармен энергиямен жабдықтау мақсатында электр энергиясын сатып алуды жүзеге асыру себебі бойынша бөлшек электрмен жабдықтау қызметтерінің көлемі өзгерген кезде табиғи монополиялар саласындағы уәкілетті орган көлеміне талдау жүргізеді және электр энергиясын сатып алуға арналған баға орташа өлшенген баға деңгейінде айқындалады.

До 1 июля 2027 года значения часовой ставки, определяемой в соответствии с настоящим пунктом, приравниваются к 1 (единице).
Сноска. Пункт 114 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (порядок введения в действие см. п. 4.).
115. Для субъекта оптового рынка, участвующего на централизованных торгах электрической энергией для энергопроизводящих организаций, часовая ставка для конкретного часа суток определяется следующим образом:
= 1,0 - для часов суток, с 00:01 часов до 04:00 часов;
= 1,15 - для часов суток, с 04:01 часов до 08:00 часов;
= 1,30 - для часов суток, с 08:01 часов до 15:00 часов;
= 1,45 - для часов суток, с 15:01 часов до 18:00 часов;
= 1,6 - для часов суток, с 18:01 часов до 21:00 часов;
= 1,45 - для часов суток, с 21:01 часов до 23:00 часов;
= 1,3 - для часов суток, с 23:01 часов до 00:00 часов.
До 1 июля 2027 года значения часовой ставки, определяемой в соответствии с настоящим пунктом, приравниваются к 1 (единице).
Сноска. Пункт 115 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (порядок введения в действие см. п. 4.).
Глава 8. Осуществление единым закупщиком электрической энергии адресной поддержки поддержки для потребителей оптового рынка путем дифференциации тарифов
116. Список получателей адресной поддержки формируется уполномоченным органом в сфере естественной монополии и содержит следующее:
1) наименование субъекта оптового рынка электрической энергии;
2) цена на покупку электрической энергии у единого закупщика электрической энергии, учтенная в структуре действующей предельной цены данного субъекта оптового рынка электрической энергии, согласованной уполномоченным органом в сфере естественной монополии.
В список получателей адресной поддержки включается субъект оптового рынка электрической энергии, у которого расчетная цена на покупку электрической энергии, определяемая в соответствии с приложением 9 к настоящим Правилам, выше покупной цены электрической энергии, учтенной в структуре его действующей предельной цены, согласованной уполномоченным органом в сфере естественной монополии;
3) период применения (действия) цены в соответствии с подпунктом 2) настоящего пункта, равный 12 (двенадцати) месяцам, с указанием дат начала и завершения применения (действия), с возможностью актуализации.
При изменении объемов оказываемых услуг розничного электроснабжения по причине осуществления покупки электрической энергии в целях энергоснабжения энергопередающими организациями, уполномоченным органом в сфере естественных монополий проводится анализ объема и определяется цена на покупку электрической энергии на уровне средневзвешенной цены.

117. Атаулы қолдау алушылардың тізімін табиғи монополия саласындағы уәкілетті орган 6 (алты) айда бір рет өзектендіреді және оны табиғи монополия саласындағы уәкілетті орган өзгерістер қолданылатын есептік кезең (күнтізбелік ай) басталғанға дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға жібереді.
118. Атаулы қолдау алушылардың тізімі электр энергиясын бірыңғай сатып алушының интернет-ресурсында жарияланады.
9-тарау. Теңгерімдеуші нарық жүйесі
119. Теңгерімдеуші нарық жүйесіне қол жеткізу үшін электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығымен теңгерімдеуші электр энергиясын және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату шартын, сондай-ақ қосылу шартын жасасады.
Теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы көтерме сауда нарығы субъектілерімен теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алу-сату шарты және теріс теңгерімсіздіктер, сондай-ақ қосылу шарты жасалған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде теңгерімдеуші нарық жүйесіне қол жеткізуді ұсынады.
Теңгерімдеуші нарық жүйесінің жұмысын қолдауды жүйелік оператор жүзеге асырады.
Теңгерімдеуші нарық жүйесінде жоспарлы-профилактикалық жұмыстар негізінен демалыс күндері түнгі уақытта жүргізіледі. Бұл ретте жүйелік оператор алдын ала (жоспарлы-профилактикалық жұмыстар басталғанға дейін 8 сағаттан кешіктірмей) электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерін осы жұмыстар туралы хабардар етеді.
Теңгерімдеуші нарық жүйесінде жоспарлы-профилактикалық жұмыстарды жүргізу кезінде көтеруге (төмендетуге) теңгерімдеуге қатысуға өтінімдер берілмейді, түзетілмейді, күші жойылмайды және белсендірілмейді, осы уақытта сатып алуға және сатуға жоспарлы өтінімдерді беру және өзектендіру де қол жетімді емес.
120. Электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері теңгерімдеуші нарық жүйесінде беретін сатуға арналған өтінімдерге және сатып алуға арналған өтінімдерге осы субъектілер оларға сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қояды.
121. Теңгерімдеуші нарық жүйесінде ай сайын, есеп айырысу кезеңінен (күнтізбелік айдан) кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей, осы Қағидаларға 5-қосымшаның 2, 4, 4-1, 4-2 және 5-тармақтарына сәйкес айқындалатын алдағы есеп айырысу кезеңінің сағаттарына (әрбір сағатқа) электр энергиясын сатуға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының болжамды бағасы жарияланады.
Ескерту. 121-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

117. Список получателей адресной поддержки актуализируется уполномоченным органом в сфере естественной монополии один раз в 6 (шесть) месяцев и направляется уполномоченным органом в сфере естественной монополии единому закупщику электрической энергии не позднее пяти рабочих дней до начала расчетного периода (календарного месяца), с которого действуют изменения.
118. Список получателей адресной поддержки публикуется на интернет-ресурсе единого закупщика электрической энергии.
Глава 9. Система балансирующего рынка
119. Для получения доступа к системе балансирующего рынка субъект оптового рынка электрической энергии заключает с расчетным центром балансирующего рынка договор купли-продажи балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов, а также договор присоединения.
Расчетный центр балансирующего рынка в течении 3 (трех) рабочих дней с момента заключения с субъектами оптового рынка договора купли-продажи балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов, а также договора присоединения предоставляет доступ в систему балансирующего рынка.
Поддержание работы системы балансирующего рынка осуществляет системный оператор.
Планово-профилактические работы в системе балансирующего рынка проводятся преимущественно в выходные дни в ночное время. Системный оператор при этом заблаговременно (не позднее чем за 8 часов до начала планово-профилактических работ) информирует субъектов оптового рынка электрической энергии о данных работах.
Во время проведения планово-профилактических работ в системе балансирующего рынка заявки на участие в балансировании на повышение (понижение) не подаются, не корректируются, не отменяются и не активируются, подача и актуализация плановых заявок на покупку и продажу в это время также недоступна.
120. Заявки на продажу и заявки на покупку, подаваемые в системе балансирующего рынка субъектами оптового рынка электрической энергии, подписываются данными субъектами соответствующей им электронной цифровой подписью.
121. В системе балансирующего рынка ежемесячно, не позднее последнего числа месяца, следующего за расчетным периодом (календарным месяцем), публикуются прогнозные цены единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на часы предстоящего расчетного периода (на каждый час), согласно пунктам 2, 4, 4-1, 4-2 и 5 Приложения 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 121 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

122. Есептік кезеңнен (күнтізбелік айдан) кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей теңгерімдеуші нарық жүйесінде осы есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) сағаттарына электр энергиясын сатуға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының нақты бағасы жарияланады.
123. Электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері үшін теңгерімдеуші нарық жүйесі, теңгерімдеуші нарық жүйесінде қолжетімсіз болған кезде:
1) электр энергиясын сатып алу көлемдерін сатып алуға өтінімдерде алдын ала төлеуді қамтамасыз етуге арналған электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің енгізілген ақшалай қаражатының жеткіліктілігін тексеру жүзеге асырылмайды;
2) электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерін сатып алуға арналған өтінімдер мен сатуға арналған өтінімдер электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қоюды талап етпейді;
3) жүйелік оператор сатып алуға өтінімдер мен сатуға арналған өтінімдердің (операциялық тәулікке) көлемін жүйелік оператор бекіткен ағымдағы тәулікке электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілген сатып алуға арналған тиісті өтінімдер мен сатуға арналған өтінімдердің көлемдеріне теңестіреді;
4) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығындағы қаржылық өзара есеп айырысулар электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының жұмыс істеу Қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
124. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы теңгерімдеуші нарық жүйесіндегі жүйелік операторға электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған мынадай ақпаратты:
1) электр энергиясын жоспарланып отырған сатып алу үшін алдын ала төлемді қамтамасыз етуге арналған электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің ақша қаражатының қалдығы туралы ақпаратты (бұл ақпаратқа деректерді қолмен жүктеген кезде ғана электрондық цифрлық қолтаңба қойылады, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының төлем жүйесімен интеграция болған кезде электрондық цифрлық қолтаңбаға қол қою талап етілмейді);
2) электр қуаты нарығында және электр энергиясы нарығында жасалған шарттар туралы ақпаратты;
3) аукциондық бағалар мен тіркелген тарифтер бойынша ақпаратты қоса алғанда, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдармен жасалған шарттар туралы ақпаратты;
4) белгіленген қуаттан асып кетудің ықтимал диапазонын қоса алғанда, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың белгіленген қуаты;
5) жаңартылатын энергия көздерінің үлесін есептеу жүргізілетін шартты тұтынушылардың тізбесі;
6) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2016 жылғы 27 шілдедегі № 345 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14155 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілерді орналастыру жоспарын қалыптастыру қағидаларына сәйкес уәкілетті орган қалыптастыратын, жаңартылатын энергия көздерінің үлесін есептеу жүргізілетін білікті тұтынушылардың тізбесі;

122. Не позднее последнего числа месяца, следующего за расчетным периодом (календарным месяцем), в системе балансирующего рынка публикуются фактические цены единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на часы данного расчетного периода (календарного месяца).
123. При недоступности системы балансирующего рынка для субъектов оптового рынка электроэнергии, в системе балансирующего рынка:
1) не осуществляется проверка достаточности внесенных денежных средств субъекта оптового рынка электрической энергии, предназначенных для обеспечения предоплаты в заявках на покупку объемов покупки электрической энергии;
2) заявки на покупку и заявки на продажу субъектов оптового рынка электрической энергии не требуют подписания электронной цифровой подписью;
3) системный оператор приравнивает объемы заявок на покупку и заявок на продажу (на операционные сутки) к объемам соответствующих заявок на покупку и заявок на продажу, включенным в суточный график производства-потребления электрической энергии на текущие сутки, утвержденный системным оператором;
4) финансовые взаиморасчеты на балансирующем рынке электрической энергии осуществляются в соответствии с Правилами функционирования балансирующего рынка электрической энергии.
124. Единый закупщик электрической энергии предоставляет системному оператору в системе балансирующего рынка следующую информацию, подписанную электронной цифровой подписью:
1) информацию об остатке денежных средств субъекта оптового рынка электрической энергии, предназначенных для обеспечения предоплаты за планируемую покупку электрической энергии (данная информация подписывается электронной цифровой подписью только при загрузке данных вручную, при наличии интеграции с платежной системой единого закупщика электрической энергии подписание электронной цифровой подписью не требуется);
2) информацию о заключенных договорах на рынке электрической мощности и рынке электрической энергии;
3) информацию о заключенных договорах с энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, включая информацию по аукционным ценам и фиксированным тарифам;
4) установленную мощность энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, включая возможный диапазон превышения установленной мощности;
5) перечень условных потребителей, для которых производится расчет доли возобновляемых источников энергии;
6) перечень квалифицированных потребителей, для которых производится расчет доли возобновляемых источников энергии, формируемый уполномоченным органом в соответствии с Правилами формирования плана размещения объектов по использованию возобновляемых источников энергии, утвержденными приказом и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 27 июля 2016 года № 345 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14155);

6-1) желілеріне тиісті тұтынушы қосылған энергия өндіруші ұйымды көрсете отырып, инвестициялық тариф бойынша электр энергиясын сатып алуды жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы тұтынушыларының тізбесі;
6-2) үкіметаралық тарифті алушылар тізбесіне енгізілген энергия өндіруші ұйымның электр энергиясына арналған барынша шекті тарифті көрсете отырып, үкіметаралық тариф бойынша электр энергиясын сатып алуды жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы тұтынушыларының тізбесі;
7) энергия өндіруші ұйымдардың шекті тарифтері туралы ақпаратты;
8) қуат нарығында және электр энергиясы нарығында бірыңғай сатып алушының ұзақ мерзімді келісімшарттарының көлемі мен қолданылу мерзімі жөніндегі деректер;
9) электр энергиясын бірыңғай сатып алушының операциялық шығындары туралы ақпаратты;
10) табиғи монополия саласындағы уәкілетті органнан алынатын электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алуға сараланған сағаттық бағалардың мәні көрсетілген атаулы қолдау алушылардың тізімін;
11) Қазақстан Республикасынан тыс жерде сатып алынған электр энергиясының бағасы туралы ақпаратты;
12) электр энергиясын теңгерімдеуді, техникалық диспетчерлеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге бірыңғай сатып алушының шығындары туралы ақпаратты;
13) Заңның 5-бабының 70-49) тармақшасына сәйкес көзделген тәртіппен жаңартылатын энергия көздерінің үлесін есептеу жүргізілетін гибридті топтардың тізбесі;
14) жаңартылатын электр энергиясының көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарға қолданылатын түзету коэффициенттері туралы, сондай-ақ осы коэффициенттер қолданылатын жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың тізбесін қамтитын ақпаратты береді;
15) электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған шарттарға сәйкес қалыптастырылатын жасыл энергия тұтынушыларының тізімін.
Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы жоғарыда көрсетілген ақпараттың өзектілігі, дұрыстығы және толықтығы үшін жауапты болады.
Ескерту. 124-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
125. Цифрлық майнерлер үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығын және/немесе энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығын өткізу мүмкіндігінің жоқтығы туралы жүйелік оператордың атына жіберілген орталықтандырылған сауда нарығы операторының ресми хатымен расталған орталықтандырылған сауда нарығы операторының электрондық сауда жүйесінде хабардар ету кезінде:

6-1) перечень потребителей оптового рынка электрической энергии, осуществляющих покупку электрической энергии по инвестиционному тарифу, с указанием энергопроизводящей организации, к сетям которой подключен соответствующий потребитель;
6-2) перечень потребителей оптового рынка электрической энергии, осуществляющих покупку электрической энергии по межправительственному тарифу с указанием наибольшего предельного тарифа на электрическую энергию энергопроизводящей организации, включенной в перечень получателей межправительственного тарифа;
7) информацию о предельных тарифах энергопроизводящих организаций;
8) данные по объему и сроку действия долгосрочных контрактов единого закупщика на рынке мощности и рынке электрической энергии;
9) информацию об операционных затратах единого закупщика электрической энергии;
10) список получателей адресной поддержки с указанием значения дифференцированных почасовых цен на покупку электрической энергии у единого закупщика электрической энергии, получаемый от уполномоченного органа в сфере естественной монополии;
11) информацию о ценах на электрическую энергию, приобретенную за пределами Республики Казахстан;
12) информацию о затратах единого закупщика на оплату услуг по организации балансирования электрической энергии, технической диспетчеризации;
13) перечень гибридных групп, для которых производится расчет доли возобновляемых источников энергии, формируемый в порядке предусмотренным подпунктом 70-49) статьи 5 Закона;
14) информацию о поправочных коэффициентах, применяемых к энергопроизводящим организациям, использующим возобновляемые источники электрической энергии, а также перечень энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, к которым применяются данные коэффициенты;
15) список потребителей зеленой энергии, формируемый согласно заключенных договоров с единым закупщиком электрической энергии.
Единый закупщик электрической энергии является ответственным лицом за предоставление актуальной, достоверной и полной вышеуказанной информации.
Сноска. Пункт 124 с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
125. При информировании об отсутствии возможности проведения централизованных торгов электрической энергией для цифровых майнеров и (или) централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций в электронной системе торговли оператора рынка централизованной торговли, подтвержденной официальным письмом оператора рынка централизованной торговли, направленным в адрес системного оператора:

1) цифрлық майнерлер үшін электр энергиясымен орталықтандырылған сауда-саттық және/немесе энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясымен орталықтандырылған сауда-саттық ағымдағы операциялық тәулікте алдағы операциялық тәулікке жүргізілмейді;
2) жүйелік оператор электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы жүйесінде цифрлық майнерлерге сатуға арналған қолжетімді квоталар туралы ақпаратты жариялайды;
3) цифрлық майнерлер электр энергиясын электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген цифрлық кеншілер үшін квоталар шегінде цифрлық майнерлер үшін электр энергиясының соңғы орталықтандырылған сауда-саттықтарының көлемінде және бағалары бойынша сатып алады. Цифрлық майнерлер электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алудың жиынтық көлемі квотаның қолжетімді сағаттық көлемінен асып кеткен кезде электр энергиясын сатып алуға тиісті өтінімдер пропорционалды түрде асып кету көлеміне азаяды;
4) электр энергиясын бірыңғай сатып алушы электр энергиясын басым туындауының тәуліктік кестесіне кірмейтін энергия өндіруші ұйымдардан олардың шекті тарифтері бойынша операциялық тәулікке теңгерімдеуші нарық жүйесінде берілген энергия өндіруші ұйымдардың деректерінің электр энергиясын сатуға арналған өтінімдерінде көрсетілген көлемдерде сатып алады. Басым генерацияның тәуліктік кестесіне кірмейтін энергия өндіруші ұйымдардың электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға электр энергиясын сатудың жиынтық көлемі басым генерациямен жабылмаған сұраныс көлемінен бір немесе бірнеше сағат асып кеткен жағдайда, басым генерацияның тәуліктік кестесіне кірмейтін энергия өндіруші ұйымдардың электр энергиясын бірыңғай сатып алушының атына сатуға өтінімдерінің көлемі, пропорционалды түрде асып кету көлеміне азаяды;
5) электр энергиясын тұтынудың тәуліктік кестесінің сағаттық көлемдерінен осы тармақтың 3) және 4) тармақшаларына сәйкес айқындалған басым туындауының тәуліктік кестесіне кірмейтін энергия өндіруші ұйымдардан электр энергиясын бірыңғай сатып алушының басым туындыруының тәуліктік кестесінің сағаттық көлемдерінің сомасы және электр энергиясын тұтынудың тәуліктік кестесінің сағаттық көлемдерінен асып кеткен кезде Жүйелік оператор өтінімдердің сағаттық көлемін азайтады энергия өндіруші ұйымдарда электр энергиясын сатуға, осы өтінімдердің іске асырылуының техникалық сараптамасын ескере отырып энергия өндіруші ұйымдардың деректерін бірыңғай сатып алушыға сатуға арналған өтінімдердің сағаттық көлеміне барабар асып кету көлемінде басымдықты генерациялаудың тәуліктік кестесіне кірмейтін;

1) централизованные торги электрической энергией для цифровых майнеров и/или централизованные торги электрической энергией для энергопроизводящих организаций в текущие операционные сутки на предстоящие операционные сутки не проводятся;
2) системный оператор публикует информацию о доступных квотах для продажи цифровым майнерам в системе балансирующего рынка электрической энергии;
3) цифровые майнеры покупают электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии в объеме и по ценам последних централизованных торгов электрической энергией для цифровых майнеров, в пределах квот для цифровых майнеров указанных в подпункте 2) настоящего пункта. При превышении суммарного объема покупки электрической энергии у единого закупщика электрической энергии цифровыми майнерами над доступными часовыми объемами квоты, соответствующие заявки на покупку электрической энергии пропорционально снижаются суммарно на объем превышения;
4) единый закупщик электрической энергии приобретает электрическую энергию у энергопроизводящих организаций, не входящих в суточной график приоритетной генерации, в объемах, указанных в заявках на продажу электрической энергии данных энергопроизводящих организаций, поданных в системе балансирующего рынка на операционные сутки, по их предельным тарифам. В случае превышения суммарного объема продажи электрической энергии единому закупщику электрической энергии энергопроизводящими организациями, не входящими в суточный график приоритетной генерации, в одном или нескольких часах, над объемами спроса, не покрытого приоритетной генерацией, объемы заявок на продажу в адрес единого закупщика электрической энергии от энергопроизводящих организаций, не входящих в суточный график приоритетной генерации, пропорционально снижаются суммарно на объем превышения;
5) при превышении суммы почасовых объемов электрической энергии суточного графика приоритетной генерации и почасовых объемов покупки единым закупщиком электрической энергии у энергопроизводящих организаций, не входящих в суточный график приоритетной генерации, определенных в соответствии с подпунктами 3) и 4) настоящего пункта над почасовыми объемами суточного графика потребления электрической энергии, системный оператор снижает почасовые объемы заявок на продажу электрической энергии у энергопроизводящих организаций, не входящих в суточный график приоритетной генерации в объеме превышения пропорционально почасовым объемам заявок на продажу единому закупщику данных энергопроизводящих организаций с учетом технической экспертизы реализуемости данных заявок;

6) электр энергиясын тұтынудың тәуліктік кестесінің сағаттық көлемі электр энергиясын өндірудің тәуліктік кестесінің сағаттық көлемінен асып кеткен кезде Жүйелік оператор осы өтінімдердің іске асырылуының техникалық сараптамасын ескере отырып, бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алуға өтінімдердің сағаттық көлемін барабар төмендетеді.
126. Бірыңғай сатып алушы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) қорытындылары бойынша өзінің интернет-ресурсында мыналарды:
1) тәуліктің нақты сағаттарына арналған базалық бағаның нақты мәндерін;
2) тәуліктің нақты сағаттарына арналған жаңартылатын энергия көздерін қолдау тарифінің нақты мәндерін;
3) тәуліктің нақты сағаттарына арналған жасыл тарифтің нақты мәндерін;
4) тәуліктің нақты сағаттарына арналған инвестициялық тарифтің нақты мәндерін;
5) тәуліктің нақты сағаттарына арналған үкіметаралық тарифтің нақты мәндерін жариялайды.
Ескерту. 126-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-тарау. Электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесін қалыптастыру және оны өзектендіру тәртібі
127. Жүйелік оператор қалыптастыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізу үшін тиісті заңды тұлға:
1) Заңның 13-бабының 7-2-тармағына сәйкес жүйелік оператормен ұлттық электр желісін пайдалану бойынша қызметтер көрсетуге арналған шарт;
2) Заңның 13-бабының 7-1-тармағына сәйкес жүйелік оператормен ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған шарт;
3) энергия беруші ұйымдармен электр энергиясын беру жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған шарт (қажет болған жағдайда);
4) жүйелік оператормен электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөнінде қызметтер көрсетуге арналған шарт;
5) жүйелік оператормен электр энергиясын өндіру-тұтынуды техникалық диспетчерлеу бойынша қызметтер көрсетуге арналған шарт (генерациялайтын қондырғылар болған кезде, сондай-ақ импортты жүзеге асыру кезінде).
Бұл ретте, ұлттық электр желісін пайдалану жөнінде қызмет көрсетуге, ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру жөнінде қызметтер көрсетуге, электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөнінде қызметтер көрсетуге және электр энергиясын өндіру-тұтынуды техникалық диспетчерлеу жөнінде қызметтер көрсетуге арналған шарттар мыналармен жасалады:
орташа тәуліктік (базалық) қуаты 1 МВт кем емес көлемде электр энергиясын тұтыну шартымен электр энергиясын тұтынушы;

6) при превышении почасовых объемов суточного графика потребления электрической энергии над почасовыми объемами суточного графика генерации электрической энергии, системный оператор пропорционально снижает почасовые объемы заявок на покупку электрической энергии у единого закупщика с учетом технической экспертизы реализуемости данных заявок.
126. Единый закупщик по итогам расчетного периода (календарного месяца), публикует на своем интернет-ресурсе:
1) фактические значения базовой цены на конкретные часы суток;
2) фактические значения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии на конкретные часы суток;
3) фактические значения зеленого тарифа на конкретные часы суток;
4) фактические значения инвестиционного тарифа на конкретные часы суток;
5) фактические значения межправительственного тарифа на конкретные часы суток.
Сноска. Пункт 126 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 10. Порядок формирования перечня субъектов оптового рынка электрической энергии и его актуализации
127. Для включения в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии, формируемый системным оператором, соответствующее юридическое лицо заключает:
1) договор на оказание услуг по пользованию национальной электрической сетью с системным оператором в соответствии с пунктом 7-2 статьи 13 Закона;
2) договор на оказание услуг по передаче электрической энергии по национальной электрической сети с системным оператором в соответствии с пунктом 7-1 статьи 13 Закона;
3) договор на оказание услуг по передаче электрической энергии с энергопередающими организациями (при необходимости);
4) договор на оказание услуг по организации балансирования производства-потребления электрической энергии с системным оператором;
5) договор на оказание услуг по технической диспетчеризации производства-потребления электрической энергии с системным оператором (при наличии генерирующих установок, а также осуществления импорта).
При этом, договоры на оказание услуги по пользованию национальной электрической сетью, на оказание услуг по передаче электрической энергии по национальной электрической сети, на оказание услуг по организации балансирования производства-потребления электрической энергии и на оказание услуг по технической диспетчеризации производства-потребления электрической энергии заключаются с:
потребителем электрической энергии при условии потребления электрической энергии в объеме не менее 1 МВт среднесуточной (базовой) мощности;

энергиямен жабдықтаушы ұйыммен (Заңның 7-1-бабының талаптарына сәйкес берілген энергиямен жабдықтау мақсатында электр энергиясын сатып алу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы болған кезде) электр энергиясын энергиямен жабдықтау жөніндегі талаптарды орындаған кезде орташа тәуліктік (базалық) қуаты 1 МВт-тан кем емес көлемде.
128. Жүйелік оператор тізбені оның ресми интернет-ресурсында жариялайды.
129. Электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесін өзектендіруді жүйелік оператор оның өзгеру фактісі бойынша жүзеге асырады.
Жүйелік оператор электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне өзгерістер енгізілгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға және электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының есеп айырысу орталығына электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесінен көтерме сауда нарығының енгізілген және шығарылған субъектілері туралы ақпаратты электрондық пошта арқылы жібереді.
130. Электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілмеген және энергиямен жабдықтаушы ұйымдармен энергиямен жабдықтауға (келісімшарттық емес тұтынуға) шарттары жоқ заңды тұлғаның электр энергиясын және теңгерімдеуші электр энергиясын тұтыну фактісі анықталған кезде, желілеріне осы заңды тұлға қосылған энергия беруші ұйым немесе энергия өндіруші ұйым мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) электр энергиясын келісімшарттық емес тұтынуды болдырмау (тоқтату) қажеттілігі туралы осы заңды тұлғаның атына жазбаша хабарлама (бұдан әрі – хабарлама), сондай-ақ уәкілетті органның және жергілікті атқарушы органның атына хабарламаның көшірмесін жібереді;
2) хабарлама жіберілгеннен кейін 72 сағат өткен соң электр энергиясын келісімшарттық емес тұтынуды болдырмау жөнінде шаралар қабылданбаған жағдайда осы заңды тұлғаны өз желілерінен ажыратады.
Электр энергиясының көтерме
сауда нарығын ұйымдастыру
және оның жұмыс істеуі
қағидаларына
1-қосымша
Үлгілік нысан
Бірыңғай сатып алушының электр энергиясының көтерме сауда нарығында энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға, электр энергиясын тұтынушыларға, цифрлық майнерлерге, инвестициялық тариф алушыларға, үкіметаралық тарифті алушыларға электр энергиясын сату шарты
Ескерту. 1-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________________
(шарт жасасу орны)
20___жылғы № _____ ____
Бұдан әрі "Сатушы" деп аталатын,
___________________________________________________________,
(электр энергиясын бірыңғай сатып алушының толық атауын көрсету)
бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе
:_____________________________________,
атынан
____________________________________________________________
(өкілеттіктердің пайда болу негізін көрсету) негізінде әрекет ететін
____________________________________________________________,
(лауазымы мен тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) көрсету)
бір жағынан және бұдан әрі "Сатып алушы" деп аталатын
___________________________________________________________,
(ұйымның толық атауын немесе дара кәсіпкердің тегін, атын, әкесінің атын көрсету)
бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі:
___________________________________________________________,
атынан
негізінде әрекет ететін
___________________________________________________________,
(өкілеттіктердің пайда болу негізін көрсету)
__________________________________________________________,
(лауазымын және тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) көрсету),
екінші жағынан, бірлесіп "Тараптар", ал жеке алғанда, "Тарап" деп аталатындар:

с энергоснабжающей организацией (при наличии лицензии на осуществление деятельности по покупке электрической энергии в целях энергоснабжения, выданной в соответствии с требованиями статьи 7-1 Закона) при выполнении требований по энергоснабжению электрической энергии в объеме не менее 1 МВт среднесуточной (базовой) мощности.
128. Перечень публикуется системным оператором на его официальном интернет-ресурсе.
129. Актуализация перечня субъектов оптового рынка электрической энергии осуществляется системным оператором по факту его изменения.
Системный оператор в течение 1 (одного) рабочего дня после внесения изменений в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии, направляет посредством электронной почты единому закупщику электрической энергии и расчетному центру балансирующего рынка электрической энергии информацию о включенных и исключенных субъектах оптового рынка из перечня субъектов оптового рынка электрической энергии.
130. При выявлении факта потребления электрической энергии и балансирующей электроэнергии юридическим лицом, не включенным в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии и не имеющим договоры на энергоснабжение с энергоснабжающими организациями (неконтрактное потребление), энергопередающая организация или энергопроизводящая организация, к сетям которой подключено данное юридическое лицо, осуществляет следующие мероприятия:
1) направляет письменное уведомление в адрес данного юридического лица о необходимости исключения (прекращения) неконтрактного потребления электрической энергии (далее – уведомление), а также копию уведомления в адрес уполномоченного органа и местного исполнительного органа;
2) отключает данное юридическое лицо от собственных сетей, в случае непринятия мер по исключению неконтрактного потребления электрической энергии по истечении 72 часов после направления уведомления.
Приложение 1
к Правилам организации
и функционирования оптового
рынка электрической энергии
Типовая форма
Договор продажи единым закупщиком электрической энергии энергопередающим, энергоснабжающим организациям, потребителям электрической энергии, цифровым майнерам, получателям инвестиционного тарифа, получателям межправительственного тарифа на оптовом рынке электрической энергии
Сноска. Заголовок приложения 1 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 09.06.2025 № 230-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
__________________________
(место заключения договора)
№ _____ ____ __________ 20___года
________________________________________________________________,
(указать полное наименование единого закупщика электрической энергии)
бизнес идентификационный номер или индивидуальный идентификационный
номер: _________________________________________________________,
в лице _________________________________________________________,
(указать должность и фамилию, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании ______________________________________,
(указать основание возникновения полномочий)
именуемое далее "Продавец", с одной стороны, и _____________________,
(указать полное наименование организации или фамилию, имя, отчество
индивидуального предпринимателя)
бизнес идентификационный номер или индивидуальный идентификационный
номер: _________________________________________________________,
в лице _________________________________________________________,
(указать должность и фамилию, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании ______________________________________,
(указать основание возникновения полномочий)
именуемое в дальнейшем "Покупатель", с другой стороны, совместно именуемые
"Стороны", а по отдельности "Сторона", принимая во внимание:

1) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – Заң);
2) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығымен бекітілген Электр энергиясының көтерме сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелген) (бұдан әрі – Көтерме сауда нарығының қағидалары) негізге ала отырып, цифрлық майнерлертөмендегілер туралы осы бірыңғай сатып алушының электр энергиясының көтерме сауда нарығында энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға, электр энергиясын тұтынушыларға және цифрлық майнерлерге электр энергиясын сату шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 12 тамыздағы № 606 қаулысымен бекітілген Инвестициялық тарифті қалыптастыру және ұсыну мерзімдерін белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Инвестициялық тариф қағидалары);
Ескерту. Кіріспеге өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы Шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) есептік кезең – Шартта тиісті айдың бірінші күні сағат 00:00-ден бастап, соңғы күні сағат 24:00-ге дейінгі бір күнтізбелік айға тең уақыт кезеңі ретінде айқындалған, нәтижелері бойынша электр энергиясының көлемдерін сатып алу-сату есептеулері жүргізілетін кезең;
2) жүйелік оператор – орталықтандырылған оралымды-диспетчерлік басқаруды, басқа мемлекеттердің энергия жүйелерімен қатарлас жұмыс істеуді қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикалық жүйесінде теңгерімді ұстап тұруды, жүйелік қызметтер көрсетуді және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінен қосалқы көрсетілетін қызметтерді сатып алуды, сондай-ақ ұлттық электр желісіне техникалық қызмет көрсету мен оны пайдалану әзірлігінде ұстап тұруды жүзеге асыратын және оның дамуын қамтамасыз ететін ұлттық компания;
3) операциялық тәуліктер – электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесі іске асырылатын, ортаеуропалық уақытпен сағат 00.00-де басталатын және сағат 24.00-де аяқталатын күнтізбелік тәуліктер;
4) теңгерімдеуші нарық жүйесі – электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің сатып алуға өтінімдер мен сатуға өтінімдер беруге, электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесін қалыптастыруға, цифрлық майнерлер үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттық көлемін айқындауға, энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттық көлемін айқындауға, жүйелік оператормен келісілген бекітілген тәуліктік кестеге түзетулер енгізуге арналған аппараттық-бағдарламалық кешен, электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын өндіру-тұтынуының нақты мәндерін қалыптастыру, электр энергиясының сағаттық теңгерімсіздіктерін есептеу, электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын сатып алу-сатудың сағаттық бағаларын, сондай-ақ теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алудың (сатудың) және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алудың (сатудың) сағаттық бағаларын есептеу;

1) Закон Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон);
2) Правила организации и функционирования оптового рынка электрической энергии, утвержденные приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10531) (далее – Правила оптового рынка), заключили настоящий договор продажи единым закупщиком электрической энергии энергопередающим, энергоснабжающим организациям, потребителям электрической энергии и цифровым майнерам на оптовом рынке электрической энергии (далее – Договор) о нижеследующем;
3) Правила формирования и установления сроков предоставления инвестиционного тарифа, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 августа 2025 года № 606 (далее – Правила инвестиционного тарифа)
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Термины и определения
1. В настоящем Договоре используются следующие основные понятия:
1) расчетный период – период, определенный в Договоре как период времени, равный одному календарному месяцу с 00:00 часов первого дня до 24:00 часов последнего дня соответствующего месяца, по результатам которого производятся расчеты купли-продажи объемов электрической энергии;
2) системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности национальной электрической сети и обеспечивающая ее развитие;
3) операционные сутки – календарные сутки, начинающиеся в 00:00 часов и заканчивающиеся в 24:00 часов среднеевропейского времени, в течение которых осуществляется реализация суточного графика производства-потребления электрической энергии;
4) система балансирующего рынка – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для подачи субъектами оптового рынка электрической энергии заявок на покупку и заявок на продажу, формирования суточного графика производства-потребления электрической энергии, определения объемов централизованных торгов электрической энергией для цифровых майнеров, определения объемов централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций, внесения согласованных системным оператором корректировок утвержденного суточного графика, формирования фактических значений производства-потребления электрической энергии субъектов оптового рынка электрической энергии, расчета почасовых дисбалансов электрической энергии, расчета почасовых цен купли-продажи электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии, а также почасовых цен покупки (продажи) балансирующей электроэнергии и покупки (продажи) отрицательных дисбалансов;

5) цифрлық майнер – цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер немесе Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы;
6) электр энергиясының көтерме сауда нарығы – электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері арасындағы электр энергиясын сатып алу- сату шарттары негізінде жұмыс істейтін, электр энергиясының жоспарлы көлемдерін сатып алу-сатуға байланысты қатынастар жүйесі;
7) электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері – энергия өндіруші, энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, қайталама энергетикалық ресурстарды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, электр энергиясын тұтынушылар,жүйелік оператор қалыптастыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген цифрлық майнерлер және гибридті топтардың әкімшілері, сондай-ақ жүйелік оператор, орталықтандырылған сауда нарығының операторы және электр энергиясын бірыңғай сатып алушы;
8) электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік графигі – жүйелік оператор бекіткен, көтерме нарыққа қатысушылар электр энергиясын орталықтандырылмаған сатып алу-сату және электр энергиясын орталықтандырылған сауда нарықтарында көтерме сауда нарығына қатысушылар жасаған электр энергиясын сатып алу-сату жөніндегі шарттарға сәйкес әр күнтізбелік тәулікке электр энергиясын өндіру мен тұтынудың сағаттық шамаларын регламенттейтін құжат;
9) инвестициялық тарифті алушы – Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Көтерме сауда нарығы қағидаларында айқындалған тәртіппен инвестициялық тариф бойынша электр энергиясын сатып алуды жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген инвестициялық тарифті алушылардың тізбесіне енгізілген электр энергиясын көтерме тұтынушы (өнеркәсіптік объект).
10) үкіметаралық тарифті алушы – Көтерме сауда нарығы қағидаларында айқындалған тәртіппен үкіметаралық тариф бойынша электр энергиясын сатып алуды жүзеге асыратын және уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген үкіметаралық тарифті алушылардың тізбесіне енгізілген электр энергиясын көтерме тұтынушы.
Осы Шартта пайдаланылған өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5) цифровой майнер – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо Республики Казахстан, осуществляющие деятельность по цифровому майнингу;
6) оптовый рынок электрической энергии – система отношений, связанных с куплей-продажей плановых объемов электрической энергии, функционирующая на основе договоров купли-продажи электрической энергии между субъектами оптового рынка электрической энергии;
7) субъекты оптового рынка электрической энергии – энергопроизводящие, энергопередающие, энергоснабжающие организации, энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии, энергопроизводящие организации, использующие вторичные энергетические ресурсы, энергопроизводящие организации, использующие энергетическую утилизацию отходов, потребители электрической энергии, цифровые майнеры и администраторы гибридных групп, включенные в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии, формируемый системным оператором, а также системный оператор, оператор рынка централизованной торговли и единый закупщик электрической энергии;
8) суточный график производства-потребления электрической энергии - утвержденный системным оператором документ, регламентирующий почасовые величины производства и потребления электрической энергии на каждые календарные сутки в соответствии с договорами по купле-продаже электрической энергии, заключенными участниками оптового рынка на рынках децентрализованной купли-продажи электрической энергии и централизованной торговли электрической энергией;
9) получатель инвестиционного тарифа – оптовый потребитель электрической энергии (промышленный объект), включенный в перечень получателей инвестиционного тарифа, утвержденный Постановлением Правительства Республики Казахстан, осуществляющий покупку электрической энергии по инвестиционному тарифу в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан и Правилами оптового рынка;
10) получатель межправительственного тарифа – оптовый потребитель электрической энергии, осуществляющий покупку электрической энергии по межправительственному тарифу в порядке, определенном Правилами оптового рынка и включенный в перечень получателей межправительственного тарифа, утвержденный приказом уполномоченного органа.
Иные понятия, использованные в настоящем Договоре, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Шарттың мәні
2. Осы Шартқа сәйкес Сатып алушы Сатушыдан техникалық сараптамасын ескере отырып, жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясының жоспарлы көлемін Көтерме нарық қағидаларына сәйкес айқындалатын бағалардасатып алады.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3. Сатушы:
1) Көтерме сауда нарығының қағидаларына сәйкес Сатып алушыға электр энергиясының жоспарлы көлемін сатуды жүзеге асыруға;
2) ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейін Тараптар қол қойған қорларды тарапқа босатуға арналған жүкқұжат негізінде шот-фактура жазып беруге міндетті. Тарапқа арналған қорларды босатуға арналған жүкқұжат Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес есептелген, тиісті есептік кезең үшін электр энергиясын өндіру-тұтынудың бекітілген тәуліктік кестелері мен бағалар негізінде сағатқабөле отырып, теңгерімдеуші нарық жүйесінде көрсетілген, Тарапқа арналған қорларды босатуға арналған осы жүкқұжаттың толық жазылуына сәйкес есептік кезеңдегі жиынтық көлем мен есептік бағасын көрсете отырыпресімделеді.
3) Сатып алушы тарапқа арналған қорларды босатуға арналған жүкқұжатқа және осы Тарапқа арналған қорларды босатуға арналған жүкқұжаттың толық жазылуына қол қоймаған кезде Сатушы шот-фактураларды, Көтерме сауда нарығының қағидаларына сәйкес тиісті есептік кезең үшін электр энергиясын өндіру-тұтынудың бекітілген тәуліктік кестесін қоюы үшін негіз бола деп есептеуге;
4) жарты жылда кемінде бір рет өзара есеп айырысуларды салыстырып тексеруге;
5) Сатып алушыға өзінің атауының, заңды мекенжайының, нақты орналасқан жерінің және осы Шарттың талаптарын орындау үшін қажетті өзге де деректемелердің өзгергені туралы дереу хабардар етуге;
6) электр энергетикасы саласындағы заңнамада және осы Шартта көзделген өзге де міндеттемелерді жүзеге асыруға міндетті.
4. Сатып алушы:
1) Көтерме сауда нарығықағидаларына сәйкес Сатушыдан электр энергиясының жоспарлы көлемін сатып алуға;
2) Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес жүйелік оператор бекітетін электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізу үшін сатып алуға өтінімді ақшалай қаражатпен қамтамасыз етуге;
3) күн сайын, сағат 08.00-ге дейін (Астана қаласының уақыты бойынша) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы жүйесіне сатып алуға өтінім енгізуге және Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес оған электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қоюғаміндетті.
Бұл ретте цифрлық майнерлер сатып алуға өтінімдерді Көтерме сауда нарығының қағидаларына сәйкес орталықтандырылған сауда нарығы операторының электрондық сауда жүйесінде береді;

2. Предмет Договора
2. В соответствии с настоящим Договором Покупатель покупает плановый объем электрической энергии, включенный в суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором, с учетом технической экспертизы, у Продавца по ценам, определяемым согласно Правил оптового рынка.
3. Права и обязанности Сторон
3. Продавец обязан:
1) осуществлять продажу планового объема электрической энергии Покупателю в соответствии с Правилами оптового рынка;
2) ежемесячно до 20 числа месяца, следующего за расчетным периодом, выписывать счет-фактуру на основании подписанной Сторонами накладной на отпуск запасов на сторону. Накладная на отпуск запасов на сторону оформляется с указанием суммарного объема за расчетный период и расчетной цены в соответствии с расшифровкой к данной накладной на отпуск запасов на сторону, отображенной в системе балансирующего рынка с разбивкой по часам на основании утвержденных суточных графиков производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период и цен, рассчитанных согласно Правил оптового рынка;
3) при неподписании Покупателем накладной на отпуск запасов на сторону и расшифровки к данной накладной на отпуск запасов на сторону считать основанием для выставления Продавцом счета-фактуры, утвержденные суточные графики производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период и цены, рассчитанные согласно Правил оптового рынка;
4) не реже одного раза в полугодие производить сверку взаиморасчетов;
5) незамедлительно уведомлять Покупателя об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения условий настоящего Договора;
6) осуществлять иные обязательства, предусмотренные законодательством в области электроэнергетики и настоящим Договором.
4. Покупатель обязан:
1) осуществлять покупку планового объема электрической энергии у Продавца в соответствии с Правилами оптового рынка;
2) обеспечить денежными средствами заявку на покупку, для включения ее в суточный график производства-потребления электрической энергии, утверждаемый системным оператором, в соответствии с Правилами оптового рынка;
3) ежедневно до 08.00 часов (по времени города Астана) вносить в систему балансирующего рынка электрической энергии заявку на покупку и подписывают ее электронной цифровой подписью в соответствии с Правилами оптового рынка.
При этом, заявки на покупку цифровыми майнерами подаются в электронную систему торговли оператора рынка централизованной торговли в соответствии с Правилами оптового рынка;

4) жыл сайын, Сатушыға 1 қазанға дейін айлар бойынша бөле отырып, алдағы жылға арналған электр энергиясын тұтынудың болжамды көлемі туралы ақпаратты жіберуге;
5) тарапқа қорларды босатуға арналған жүкқұжатқа және осы тарапқа қорларды босатуға арналған жүкқұжаттың толық жазылуына қол қойылмаған кезде осы құжаттарды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Сатушыға өзінің қарсылығын баяндай отырып, жазбаша өтініш беруге;
6) Сатушыға есептік кезеңнен кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей, осы Шарттың 7-тармағына сәйкес жоспарлы электр энергиясын сатып алу көлемі үшін ақы төлеуге;
7) жарты жылда кемінде бір рет өзара есеп айырысуларды салыстырып тексеруге;
8) сатушыға өзінің атауының, заңды мекенжайының, нақты орналасқан жерінің және осы Шарттың талаптарын орындау үшін қажетті өзге де деректемелердің өзгергені туралы дереу хабардар етуге ;
9) электр энергетикасы саласындағы заңнамада және осы Шартта көзделген өзге де міндеттемелерді жүзеге асыруға міндетті.
5. Сатушы:
1) Сатып алушыдан осы Шарттың талаптарын орындауды талап етуге;
2) осы Шартты жасасуға, орындауға және бұзуға байланысты даулы мәселелерді шешу үшін сот органдарына жүгінуге;
3) осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Сатып алушының өзге де міндеттерін орындауды талап етуге құқылы.
6. Сатып алушы:
1) Сатушыдан осы Шарттың талаптарын орындауды талап етуге;
2) осы Шартты жасасуға, орындауға және бұзуға байланысты даулы мәселелерді шешу үшін сот органдарына жүгінуге;
3) Осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Сатушының өзге де міндеттерін орындауды талап етуге құқылы.
4. Тараптардың өзара есеп айырысулары
7. Есептік кезең аяқталғаннан кейін Сатып алушы Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес сатып алынған электр энергиясына нақты төлем жасайды.
8. Сатып алушының Сатушының атына осы кезеңдегі сағаттарда сатып алынған электр энергиясы үшін есептік кезеңдегі нақты төлем көлемі Сатып алушының есептік кезеңдегі тиісті алдын ала төлемінің мәнінен асып кеткен жағдайда онда бұл айырманы Сатып алушы есеп айырысу кезеңінен кейінгі айдың соңына дейін ақша қаражаты түрінде Сатушының есеп айырысу банктік шотына енгізеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген айырмаға ақы төленбеген жағдайда есепті айдан кейінгі айдың соңына дейін осы айырманың сомасы қолда бар алдын ала төлем есебінен өтеледі.
Егер осы кезеңде Сатушының атына сатып алынған электр энергиясы үшін Сатып алушының есеп айырысу кезеңіндегі нақты төлем көлемі Сатып алушының есеп айырысу кезеңіндегі тиісті алдын ала төлемінің мәнінен аз болған жағдайда, онда бұл айырма сатып алушының қалауы бойынша оған қайтарылады немесе келесі тәуліктерге оның алдын ала төлемінің құрамдас бөлігі ретінде пайдаланылатын осы есептік кезең үшін Сатып алушының артық төлемі ретінде қабылданады.
Осы тармақтың шарттары тұтынушыларды электрмен жабдықтау мақсатында электр энергиясын сатып алатын энергиямен жабдықтаушы ұйым болып табылатын Сатып алушыға қолданылмайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 09.06.2025 № 230-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4) ежегодно до 1 октября направлять Продавцу информацию о прогнозных объемах потребления электрической энергии на предстоящий год с разбивкой по месяцам;
5) при неподписании накладной на отпуск запасов на сторону и расшифровки к данной накладной на отпуск запасов на сторону в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения данных документов представить Продавцу письменное заявление с изложением своего возражения;
6) оплатить Продавцу за объем покупки плановой электрической энергии согласно пункту 7 настоящего Договора не позднее последнего дня месяца, следующего за расчетным периодом;
7) не реже одного раза в полугодие производить сверку взаиморасчетов;
8) незамедлительно уведомлять Продавца об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения условий настоящего Договора;
9) осуществлять иные обязательства, предусмотренные законодательством в области электроэнергетики и настоящим Договором.
5. Продавец вправе:
1) требовать от Покупателя исполнения условий настоящего Договора;
2) обращаться в судебные органы для решения спорных вопросов, связанных с заключением, исполнением и расторжением настоящего Договора.
3) требовать исполнение иных обязанностей Покупателя в соответствии с настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан.
6. Покупатель вправе:
1) требовать от Продавца исполнения условий настоящего Договора.
2) обращаться в судебные органы для решения спорных вопросов, связанных с заключением, исполнением и расторжением настоящего Договора.
3) требовать исполнение иных обязанностей Продавца в соответствии с настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан.
4. Взаиморасчеты Сторон
7. По истечении расчетного периода Покупатель производит фактическую оплату за купленный объем электрической энергии в соответствии с Правилами оптового рынка.
8. При превышении фактического за расчетный период объема оплаты Покупателя в адрес Продавца за электрическую энергию, купленную у него на часы этого периода, над значением соответствующей предоплаты Покупателя за расчетный период, то данная разница, в виде денежных средств вносится Покупателем на расчетный банковский счет Продавца до конца месяца, следующего за расчетным периодом.
При отсутствии оплаты разницы, указанной в части первой настоящего пункта, до конца месяца, следующего за расчетным, сумма данной разницы погашается за счет имеющейся предоплаты.
В случае, если фактический за расчетный период объем оплаты Покупателя в адрес Продавца за электрическую энергию, купленную у него за этот период, окажется меньше значения соответствующей предоплаты Покупателя за расчетный период, то данная разница принимается как переплата Покупателя за данный расчетный период, которая, по усмотрению Покупателя, возвращается ему обратно либо используется как составляющая его предоплаты на последующие сутки.
Условия данного пункта не распространяются на Покупателя, являющегося энергоснабжающей организацией, осуществляющего покупку электрической энергии в целях энергоснабжения потребителей.

9. Сатып алушы нақты төлемді Сатушы ұсынған қорларды тарапқа босатуға арналған жүкқұжат, осы қорларды тарапқа босатуға арналған жүкқұжаттың толық жазылуы және тиісті есептік кезеңнің әрбір сағатына нақты базалық бағалар бойынша электр энергиясының көтерме сауда нарығында сатып алынған электр энергиясының көлеміне арналған тиісті шот-фактура негізінде жүргізеді.
10. Цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын Сатып алушы үшін нақты төлем осы субъектінің осы сағатына арналған майнингтік баға бойынша жүргізіледі.
11. Атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген Сатып алушы үшін тұтынушыларды энергиямен жабдықтау мақсатында ғана сатып алынған электр энергиясының көлемі үшін нақты төлем атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген, осы субъект үшін осы сағатта көрсетілген электр энергиясын сатып алу бағасы бойынша жүргізіледі.
11-1. Инвестициялық тарифті алушылар тізбесіне енгізілген Сатып алушы үшін электр энергиясының көлемі үшін нақты төлем Инвестициялық тариф қағидаларына сәйкес есептелген осы субъектінің тиісті есептік кезеңінің әрбір сағатына нақты инвестициялық тариф бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 1-қосымша 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11-2. Үкіметаралық тарифті алушылар тізбесіне енгізілген Сатып алушы үшін электр энергиясының көлемі үшін нақты төлем Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес есептелген осы субъектінің тиісті есептік кезеңінің әрбір сағатына нақты үкіметаралық тариф бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 1-қосымша 11-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Тараптардың жауапкершілігі
12. Осы Шартта көзделген төлемдерді кешіктіргені үшін Сатып алушы Сатушының талабы бойынша оған мерзімі өткен әрбір күнтізбелік күн үшін мерзімі өткен соманың 0,1 % (нөл бүтін оннан бір бөлігі) мөлшерінде, бірақ осы Шарттың 7-тармағына сәйкес мерзімі өткен соманың 10 %-нан (он пайызынан) аспайтын мөлшерде тұрақсыздық айыбын төлейді.
13. Тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасын төлеу Тараптарды осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
14. Осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Шарттың талаптарына сәйкес жауапты болады.

9. Фактическая оплата производится Покупателем на основании представленной Продавцом накладной на отпуск запасов на сторону, расшифровки к данной накладной на отпуск запасов на сторону и соответствующей счет-фактуры за объемы купленной электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии по фактическим базовым ценам на каждый час соответствующего расчетного периода.
10. Для Покупателя, осуществляющего деятельность по цифровому майнингу, фактическая оплата производится по майнинговой цене на данный час данного субъекта.
11. Для Покупателя, включенного в список получателей адресной поддержки, фактическая оплата за объемы электрической энергии, купленные только в целях энергоснабжения потребителей, производится по цене на покупку электрической энергии, указанной на данный час для данного субъекта, включенного в список получателей адресной поддержки.
11-1. Для Покупателя, включенного в перечень получателей инвестиционного тарифа, фактическая оплата за объемы электрической энергии, производится по фактическому инвестиционному тарифу на каждый час соответствующего расчетного периода данного субъекта, рассчитанного согласно Правилам инвестиционного тарифа;
Сноска. Договор дополнен пунктом 11-1 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11-2. Для Покупателя, включенного в перечень получателей межправительственного тарифа, фактическая оплата за объемы электрической энергии, производится по фактическому межправительственному тарифу на каждый час соответствующего расчетного периода данного субъекта, рассчитанного согласно Правилам оптового рынка.
Сноска. Договор дополнен пунктом 11-2 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Ответственность Сторон
12. За просрочку платежей, предусмотренных настоящим Договором, Покупатель по требованию Продавца уплачивает ему неустойку в размере 0,1 % (ноль целых одна десятая) от просроченной суммы за каждый календарный день просрочки, но не более 10 % (десяти процентов) от просроченной суммы, согласно пункту 7 настоящего Договора.
13. Уплата суммы неустойки (штрафа, пени) не освобождает Стороны от выполнения своих обязательств по настоящему Договору.
14. За невыполнение или ненадлежащее выполнение обязательств по настоящему Договору Стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан и условиями настоящего Договора.

15. Осы Шарттың талаптары Тараптардың өзара келісімі бойынша ғана өзгертілуі мүмкін және жазбаша нысанда ресімделеді.
6. Дауларды шешу
16. Осы Шартқа жататын Тараптар арасында даулар туындаған жағдайда Тараптар дауды келіссөздер жолымен реттеугекүш салады.
17. Осы Шарттан туындайтын даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешілуге тиіс.
18. Даулы жағдайларда Тараптар арасындағы өзара есеп айырысу үшін жүйелік оператор ұсынатын Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгерімі түпкілікті құжат болып табылады.
19. Егер бір Тараптың екінші Тарапқа осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындау бойынша негізделген талаптары болса, онда мұндай Тарап шағымның мәнін жазбаша түрде баяндайды, оған екінші Тарап шағымды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күніне дейінгі мерзімде дәлелді жауап беруге не шағымды жіберген Тараппен ескертулерді жою мерзімін келісуге тиіс.
20. Тараптардың әрқайсысы осы Шартты жасасуға, жарамдылығына, орындауға, өзгертуге, тоқтата тұруға және бұзуға байланысты дауды шешу, сондай-ақ осы Шартқа байланысты өзге де дауларды шешу үшін сотқа жүгінуге құқылы.
21. Осы Шартты жасасуға, жарамдылығына, орындауға, өзгертуге және бұзуға байланысты барлық даулар, сондай-ақ осы Шарт бойынша өзге де мәселелер Сатушының орналасқан жері бойынша сотта қаралуға тиіс.
7. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл (сыбайлас жемқорлыққа қарсы ескерту)
22. Тараптар осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау барысында сыбайлас жемқорлықтың алдын алу және оған қарсы іс-қимыл ісіндегі ынтымақтастық бойынша жауапкершілікті Тараптар өздеріне алады.
23. Осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау кезінде Тараптар, оның ішінде олардың үлестес тұлғалары, жқмыскерлері немесе делдалдары:
1) осы Шарттың мәні бойынша жеке пайда алу мақсатында тұлғалардың іс-әрекеттеріне немесе шешімдеріне ықпал ету үшін кез келген тұлғаларға тікелей немесе жанама түрде қандай да бір ақша қаражатын немесе құндылықтарды төлемеуге, төлеуге ұсынбауға және төлеуге рұқсат бермеуге;
2) сыбайлас жемқорлыққа жағдай жасайтын құқық бұзушылықтарды, сол сияқты құқыққа қарсы игіліктер мен артықшылықтарды алуға байланысты сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасамауға;
3) Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасына сәйкес олардың өкілеттіктері мен міндеттерінен туындайтын шараларды қабылдауға және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар анықталған барлық жағдайлар туралы мәліметтерді дереу хабарлауға міндетті.

15. Условия настоящего Договора могут быть изменены только по взаимному согласию Сторон и оформлены в письменной форме.
6. Разрешение споров
16. В случае возникновения споров между Сторонами, относящихся к настоящему Договору, Стороны прилагают усилия для урегулирования спора путем переговоров.
17. Споры, вытекающие из настоящего Договора, подлежат разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. В спорных случаях окончательным документом для взаиморасчетов между Сторонами является фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан, предоставляемый системным оператором.
19. Если одна из Сторон имеет к другой Стороне обоснованные претензии по выполнению обязательств по настоящему Договору, то такая Сторона излагает суть претензии в письменном виде, на которую другая Сторона в срок до 5 (пяти) рабочих дней с даты получения претензии должна дать аргументированный ответ либо согласовать срок устранения замечаний со Стороной, направившей претензию.
20. Каждая из Сторон имеет право обратиться в суд для решения спора, связанного с заключением, действительностью, исполнением, изменением, приостановлением и расторжением настоящего Договора, а также решения иных споров, связанных с настоящим Договором.
21. Все споры, связанные с заключением, действительностью, исполнением, изменением и расторжением настоящего Договора, а также иными вопросами по настоящему Договору, подлежат рассмотрению в суде по месту нахождения Продавца.
7. Противодействие коррупции (антикоррупционная оговорка)
22. Стороны принимают на себя ответственность по сотрудничеству в деле предупреждения и борьбы с коррупцией в ходе исполнения Сторонами своих обязательств по настоящему Договору.
23. При исполнении своих обязательств по настоящему Договору, Стороны, в том числе их аффилированные лица, работники или посредники, обязуются:
1) не выплачивать, не предлагать выплатить и не разрешать выплату каких-либо денежных средств или ценностей, прямо или косвенно, любым лицам, для оказания влияния на действия или решения этих лиц с целью получения личной выгоды по предмету настоящего Договора;
2) не совершать правонарушений, создающих условия для коррупции, а равно коррупционных правонарушений, связанных с противоправным получением благ и преимуществ;
3) принимать меры, вытекающие из их полномочий и обязанностей, и незамедлительно сообщать сведения обо всех случаях выявления коррупционных правонарушений в соответствии с законодательством Республики Казахстан о противодействии коррупции.

24. Тарапта қандай да бір сыбайлас жемқорлыққа қарсы шарттардың бұзылуы орын алды немесе орын алуы мүмкін деген күдік туындаған жағдайда тиісті Тарап екінші Тарапты жазбаша нысанда хабардар етуге міндеттенеді.
8. Форс-мажорлық мән-жайлар
25. Егер форс-мажорлық мән-жайлардың нәтижесі болып табылса, Тараптар осы Шарттың талаптарын орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін жауапты болмайды.
26. Осы Шарттың орындалуына кедергі келтіретін, Тараптардың бақылауына бағынбайтын, олардың қате есептелуіне немесе немқұрайлылығына байланысты емес және күтпеген сипаттағы оқиға Форс-мажорлық мән-жай деп танылады.
27. Форс-мажорлық мән-жайлардың әсеріне ұшыраған Тарап форс-мажорлық мән-жайлардың сипатын, туындау себептерін және олардың болжамды ұзақтығын көрсете отырып, олар туындаған кезден бастап күнтізбелік бұл туралы екінші Тарапқа 10 (он) күн ішінде негіздеуші құжаттарды ұсына отырып хабарлауға міндетті.
9. Шарттың қолданылу мерзімі
28. Осы Шарт 20___жылдан бастап күшіне енеді және 20 _______жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданыста болады, , ал өзара есеп айырысу бөлігінде Тараптар Шарт бойынша міндеттемелерін толық орындағанға дейінқолданыста болады.
29. Егер Тараптардың ешқайсысы осы Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік отыз күн бұрын осы Шарттың тоқтатылғаны туралы мәлімдемесе, осы Шарттың қолданылу мерзімі 1 (бір) күнтізбелік жылға ұзартылады.
10. Шартты өзгерту және тоқтату шарттары
30. Осы Шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Шарт Тараптармен келісу бойынша осы Шартқа қосымша келісім жасасу жолымен өзгертіледі.
31. Сатушы мен Сатып алушы арасында жасалған осы Шарт мынадай:
1) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес Сатып алушы таратылған және Сатып алушының Сатушы алдында берешегі болмаған;
2) мынадай барлық шарттар орындалған: Сатып алушы электр энергиясының көтерме сауда нарығына қатысуды тоқтатқан және Сатып алушыны жүйелік оператор қалыптастыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесінен тиісті түрде алып тастаған және Сатып алушының Сатушы алдында берешегі болмаған жағдайларда тоқтатылады.
11. Қорытынды ережелер
32. Осы Шарт қазақ және орыс тілдерінде бірдей заңды күші бар, қағаз жеткізгіште екі данада не электрондық түрде жасалады.
33. Осы Шарт Астана қаласында жасалды және Сатушы жасалған шарттар тізілімінде тіркеді.
12. Тараптардың деректемелері мен қолдары
Сатушы
Сатып алушы
________________________________
(толық атауы)
_________________________________
(толық атауы немесе тегі, аты,әкесінің аты)
Заңды мекенжайы:
___________________________
Заңды мекенжайы:
____________________________
Нақты мекенжайы:
___________________________
Нақты мекенжайы:
__________________________
Телефон/факс:
________________________________
Телефон/факс:
_________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі:
_________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе
жеке сәйкестендіру нөмірі:
________________________________
Банктік сәйкестендіру коды:
________________________________
Банктік сәйкестендіру коды:
_________________________________
Жеке сәйкестендіру коды:
________________________________
Жеке сәйкестендіру коды:
_________________________________
________________________________
(банктің атауы)
_________________________________
(банктің атауы)
________________________________
(лауазымы)
_________________________________
(лауазымы)
________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
м.о. (бар болса)
м.о. (бар болса)
Электр энергиясының көтерме
сауда нарығын ұйымдастыру
және оның жұмыс істеуі
қағидаларына
2-қосымша
Үлгілік нысан
Бірыңғай сатып алушының жасыл энергияны тұтынушыларға жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндіретін электр энергиясын сату шарты
№ __________
____________ 20__жылғы "___"______ (шарт жасасу орны)
Бұдан әрі "Сатып алушы" деп
аталатын,____________________________________________________________,
(электр энергиясын бірыңғай сатып алушының толық атауын көрсету)
бизнес сәйкестендіру нөмірі:________________________________________,
атынан ______________________________________________________________
(лауазымы мен тегін, атын, әкесінің атын (бар болса)көрсету
негізінде әрекет ететін ______________________________________________,
(өкілеттіктердің пайда болу негізін көрсету)
бір жағынан
және________________________________________________________________,
(ұйымның толық атауын көрсету)
бизнес сәйкестендіру нөмірі: ________________________________________,
атынан ______________________________________________________________,
(лауазымы мен тегін, атын, әкесінің атын (бар болса)көрсету
негізінде әрекет ететін
_____________________________________________________________________,
(өкілеттіктердің пайда болу негізін көрсету)
бұдан әрі "Сатушы" деп аталатын, екінші жағынан, бірлесіп
"Тараптар", ал жеке түрде "Тарап" деп аталатын:

24. В случае возникновения у Стороны подозрений, что произошло или может произойти нарушение каких-либо антикоррупционных условий, соответствующая Сторона обязуется уведомить другую Сторону в письменной форме.
8. Форс-мажорные обстоятельства
25. Стороны не несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение условий настоящего Договора, если оно явилось результатом форс-мажорных обстоятельств.
26. Форс-мажорным обстоятельством признается событие, препятствующее исполнению настоящего Договора, неподвластное контролю Сторон, не связанное с их просчетом или небрежностью и имеющее непредвиденный характер.
27. Сторона, подвергшаяся действию форс-мажорных обстоятельств, обязана известить об этом другую Сторону в течение 10 (десяти) календарных дней с момента их возникновения с указанием характера, причин возникновения форс-мажорных обстоятельств и предполагаемой их продолжительности с представлением обосновывающих документов.
9. Срок действия Договора
28. Настоящий Договор вступает в силу с ___________ 20___ года и действует по 31 декабря 20 __ года, а в части взаиморасчетов действует до полного исполнения Сторонами обязательств по Договору.
29. Срок действия настоящего Договора продлевается на 1 (один) календарный год, если ни одна из сторон не заявит о прекращении настоящего Договора за тридцать календарных дней до окончания срока действия настоящего Договора.
10. Условия изменения и прекращения Договора
30. Настоящий Договор изменяется по соглашению Сторон путем заключения дополнительного соглашения к настоящему Договору за исключением случаев, предусмотренных настоящим Договором.
31. Настоящий Договор, заключенный между Продавцом и Покупателем, прекращается в следующих случаях:
1) ликвидации Покупателя в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и отсутствия задолженности Покупателя перед Продавцом;
2) выполнения всех следующих условий: прекращения участия Покупателя на оптовом рынке электрической энергии и соответствующим исключением Покупателя из перечня субъектов оптового рынка электрической энергии, формируемый системным оператором и отсутствия задолженности Покупателя перед Продавцом.
11. Заключительные положения
32. Настоящий Договор составляется на казахском и русском языках в двух экземплярах на бумажном носителе, имеющих одинаковую юридическую силу, либо в электронном виде.
33. Настоящий Договор заключен в городе Астана и зарегистрирован Продавцом в реестре заключенных договоров.
12. Реквизиты и подписи Сторон
Продавец
Покупатель
________________________________
(полное наименование)
________________________________
(полное наименование или фамилия,
имя, отчество)
Юридический адрес:
___________________________
Юридический адрес:
____________________________
Фактический адрес:
___________________________
Фактический адрес:
__________________________
Телефон/факс:
________________________________
Телефон/факс:
_________________________________
Бизнес идентификационный номер:
_________________________________
Бизнес идентификационный номер или
индивидуальный идентификационный номер:
________________________________
Банковский идентификационный код:
________________________________
Банковский идентификационный код:
_________________________________
Индивидуальный идентификационный код:
________________________________
Индивидуальный идентификационный код:
_________________________________
________________________________
(наименование банка)
_________________________________
(наименование банка)
________________________________
(должность)
_________________________________
(должность)
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
м.п. (при наличии)
м.п. (при наличии)
Приложение 2
к Правилам организации
и функционирования
оптового рынка
электрической энергии
Типовая форма
Договор продажи единым закупщиком электрической энергии электрической энергии,
вырабатываемой объектами по использованию возобновляемых
источников энергии потребителям зеленой энергии № __________
____________ "___"______20__г.
(место заключения договора)
______________________________________________________________
(наименование единого закупщика, БИН)
в лице ________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании _____________________________________,
(учредительный документ единого закупщика),
именуемое в дальнейшем "Продавец" с одной стороны и
______________________________________________________________
(наименование потребителям зеленой энергии, БИН)
в лице ________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании _____________________________________,
(наименование документа)
именуемое в дальнейшем "Покупатель", с другой стороны, в дальнейшем
вместе также именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона", принимая во внимание:

1) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі– Заң);
2) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы №106 бұйрығымен бекітілген Электр энергиясының көтерме сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидалары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелген) (бұдан әрі – Көтерме сауда нарығының қағидалары);
3) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 118 бұйрығымен бекітілген Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10622 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қолдауға арналған тарифтерді айқандау қағидалары) негізге ала отырып,төмендегілер туралы осы Бірыңғай сатып алушының жасыл энергияны тұтынушыларға жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндіретін электр энергиясын сату шартын (бұдан әрі – шарт) жасасты.
1. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы Шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) есептік кезең – Шартта тиісті айдың бірінші күні сағат 00:00-ден бастап соңғы күні сағат 24:00-ге дейінгі бір күнтізбелік айға тең уақыт кезеңі ретінде айқындалған, нәтижелері бойынша электр энергиясының көлемдерін сатып алу-сату есептеулері жүргізілетін кезең;
2) жүйелік оператор – орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқаруды жүзеге асыратын, басқа мемлекеттердің энергетикалық жүйелерімен қатарлас жұмыс істеуін қамтамасыз ететін, Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінде теңгерімді қамтамасыз ететін, жүйелік қызметтерді көрсететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қосалқы қызметтерді сатып алатын ұлттық компания. электр энергиясының көтерме сауда нарығын, сондай-ақ ұлттық электр желісін пайдалану әзірлігін техникалық қамтамасыз ету және қолдау және оның дамуын қамтамасыз ететін ұлттық компания;
3) тәуліктік кестесін операциялық тәуліктер – электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесі іске асырылатын, ортаеуропалық уақытпен сағат 00.00-де басталатын және сағат 24.00-де аяқталатын күнтізбелік тәуліктер;
4) теңгерімдеуші нарық жүйесі – электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің сатып алуға өтінімдер мен сатуға өтінімдер беруге, электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесін қалыптастыруға, цифрлық майнерлер үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттық көлемін айқындауға, энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттық көлемін айқындауға, жүйелік оператормен келісілген бекітілген тәуліктік кестеге түзетулер енгізуге арналған аппараттық-бағдарламалық кешен, электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын өндіру-тұтынуының нақты мәндерін қалыптастыру, электр энергиясының сағаттық теңгерімсіздіктерін есептеу, электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын сатып алу-сатудың сағаттық бағаларын, сондай-ақ теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алудың (сатудың) және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алудың (сатудың) сағаттық бағаларын есептеу;

1) Закон Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон);
2) Правила организации и функционирования оптового рынка электрической энергии", утвержденные приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10531) (далее – Правила оптового рынка);
3) Правила определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 118 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10622) (далее – Правила определения тарифа на поддержку), заключили настоящий
договор продажи единым закупщиком электрической энергии электрической энергии, вырабатываемой объектами по использованию возобновляемых источников энергии потребителям зеленой энергии (далее – Договор) о нижеследующем.
1. Термины и определения
1. В настоящем Договоре используются следующие основные понятия:
1) расчетный период – период, определенный в Договоре как период времени, равный одному календарному месяцу с 00:00 часов первого дня до 24:00 часов последнего дня соответствующего месяца, по результатам которого производятся расчеты купли-продажи объемов электрической энергии;
2) системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности национальной электрической сети и обеспечивающая ее развитие;
3) операционные сутки – календарные сутки, начинающиеся в 00:00 часов и заканчивающиеся в 24:00 часов среднеевропейского времени, в течение которых осуществляется реализация суточного графика производства-потребления электрической энергии;
4) система балансирующего рынка – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для подачи субъектами оптового рынка электрической энергии заявок на покупку и заявок на продажу, формирования суточного графика производства-потребления электрической энергии, определения объемов централизованных торгов электрической энергией для цифровых майнеров, определения объемов централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций, внесения согласованных системным оператором корректировок утвержденного суточного графика, формирования фактических значений производства-потребления электрической энергии субъектов оптового рынка электрической энергии, расчета почасовых дисбалансов электрической энергии, расчета почасовых цен купли-продажи электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии, а также почасовых цен покупки (продажи) балансирующей электроэнергии и покупки (продажи) отрицательных дисбалансов;

5) жасыл тариф – уәкілетті орган бекітетін жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларына сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушы белгілейтін, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілер өндіретін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының сатуына арналған тариф;
6) электр энергиясының көтерме сауда нарығы – электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің арасындағы электр энергиясын сатып алу – сату шарттары негізінде жұмыс істейтін электр энергиясының жоспарлы көлемдерін сатып алу-сатумен байланысты қатынастар жүйесі;
7) электр энергиясының көтерме сауда нарығы – электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері арасындағы электр энергиясын сатып алу – сату шарттары негізінде жұмыс істейтін электр энергиясының жоспарлы көлемдерін сатып алу-сатумен байланысты қатынастар жүйесі;
8) электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері – энергия өндіруші, энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, қайталама энергетикалық ресурстарды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, электр энергиясын тұтынушылар, цифрлық майнерлер және жүйелік оператор қалыптастыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген гибридті топтардың әкімшілері, сондай-ақ жүйелік оператор, орталықтандырылған сауда нарығының операторы және электр энергиясын бірыңғай сатып алушы;
9) электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесі – электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің операциялық тәулігіне электр энергиясын өндіру мен тұтынудың жоспарлы сағаттық шамаларын көрсететін жүйелік оператор қалыптастыратын және бекітетін құжат.
Осы Шартта пайдаланылған өзге де ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
2. Шарттың мәні
2. Осы Шартқа сәйкес Сатушы жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясының көтерме нарығында сатушы мәлімдеген электр энергиясын сатушыдан мәміле бағасы бойынша оның электр энергиясын желіге жоспарлы түрде босату көлемінде (өз тұтынуын шегергенде) өткізеді, ал Сатып алушы Сатушы мәлімдеген электр энергиясын сатып алады.
3-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3. Сатушы:
1) көтерме сауда нарығының қағидаларына сәйкес электр энергиясының жоспарлы көлемін сатып алушыға сатуды жүзеге асыруға;
1) ай сайын, есептік кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейін тараптар қол қойған қорларды Тарапқа босатуға арналған жүкқұжат негізінде шот-фактура жазып отыруға міндетті. Тарапқа арналған қорларды босатуға арналған жүкқұжат осы Тарапқа арналған қорларды босатуға арналған жүкқұжаттың толық жазылуына сәйкес есептік кезең үшін жиынтық көлемді және есептік тарифті көрсете отырып, тиісті есептік кезең үшін электр энергиясын өндіру-тұтынудың бекітілген тәуліктік кестелері және қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларына сәйкес есептелген тарифтер негізінде сағат бойынша бөле отырып ресімделеді;

5) потребитель зеленой энергии – субъект оптового рынка электрической энергии, приобретающий у единого закупщика электрической энергии электрическую энергию, вырабатываемую объектами по использованию возобновляемых источников энергии, по зеленым тарифам;
6) зеленый тариф – тариф на продажу единым закупщиком электрической энергии, вырабатываемой объектами по использованию возобновляемых источников энергии, устанавливаемый единым закупщиком электрической энергии в соответствии с правилами определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии, утвержденными уполномоченным органом;
7) оптовый рынок электрической энергии – система отношений, связанных с куплей-продажей плановых объемов электрической энергии, функционирующая на основе договоров купли-продажи электрической энергии между субъектами оптового рынка электрической энергии;
8) субъекты оптового рынка электрической энергии – энергопроизводящие, энергопередающие, энергоснабжающие организации, энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии, энергопроизводящие организации, использующие вторичные энергетические ресурсы, энергопроизводящие организации, использующие энергетическую утилизацию отходов, потребители электрической энергии, цифровые майнеры и администраторы гибридных групп, включенные в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии, формируемый системным оператором, а также системный оператор, оператор рынка централизованной торговли и единый закупщик электрической энергии;
9) суточный график производства-потребления электрической энергии – формируемый и утверждаемый системным оператором документ, отражающий плановые почасовые величины производства и потребления электрической энергии на операционные сутки субъектов оптового рынка электрической энергии.
Иные понятия, использованные в настоящем Договоре, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.
2. Предмет Договора
2. В соответствии с настоящим Договором Покупатель покупает плановый объем электрической энергии, вырабатываемой объектами по использованию возобновляемых источников энергии, включенный в суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором, с учетом технической экспертизы (далее – плановый объем электрической энергии), у Продавца, по зеленым тарифам, определяемым согласно Правилам определения тарифа на поддержку.
3. Права и обязанности Сторон
3. Продавец обязан:
1) осуществлять продажу планового объема электрической энергии Покупателю в соответствии с Правилами оптового рынка;

2) тарапқа арналған қорларды босатуға арналған жүкқұжатқа қол қойылмаған және осы Тарапқа арналған қорларды босатуға арналған жүкқұжаттың толық жазылуы кезінде сатушының шот-фактураларды, тиісті есептік кезең үшін электр энергиясын өндіру-тұтынудың бекітілген тәуліктік кестелерін және қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларына сәйкес есептелген тарифтерді қою үшін негіз болып есептелсін;
3) жартыжылдықта кемінде бір рет өзара есеп айырысуларды салыстырып тексеруді жүргізуге;
4) Сатып алушыға өзінің атауының, заңды мекенжайының, нақты орналасқан жерінің және осы Шарттың талаптарын орындау үшін қажетті өзге де деректемелердің өзгергені туралы дереу хабардар етуге ;
1) электр энергетикасы саласындағы заңнамада және осы Шартта көзделген өзге де міндеттемелерді жүзеге асыруға міндетті.
4. Сатып алушы:
1) көтерме сауда нарығының қағидаларына сәйкес Сатушыдан электр энергиясының жоспарлы көлемін сатып алуды жүзеге асыруға;
2) көтерме сауда нарығының қағидаларына сәйкес жүйелік оператор бекітетін электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізу үшін сатып алуға өтінімді ақшалай қаражатпен қамтамасыз етуге;
3) күн сайын сағат 08.00-ге дейін (Астана қаласының уақыты бойынша) электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы жүйесіне сатып алуға өтінім енгізуге және көтерме сауда нарығының қағидаларына сәйкес оған электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қоюға;
4) жыл сайын 1 қазанға дейін сатушыға жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілер өндіретін электр энергиясын тұтынудың алдағы жылға арналған болжамды көлемі туралы ақпаратты айлар бойынша бөле отырып жіберуге;
5) тарапқа арналған қорларды босатуға арналған жүкқұжатқа қол қойылмаған және осы Тарапқа арналған қорларды босатуға арналған жүкқұжатқа толық жазылмаған жағдайда, осы құжаттарды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде сатушыға өзінің қарсылығын баяндай отырып, жазбаша өтініш ұсынуға;
6) осы Шарттың 7-тармағына сәйкес жоспарлы электр энергиясын сатып алу көлемі үшін сатушыға есептік кезеңнен кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей ақы төлеуге;

2) ежемесячно до 20 числа месяца, следующего за расчетным периодом, выписывать счет-фактуру на основании подписанной Сторонами накладной на отпуск запасов на сторону. Накладная на отпуск запасов на сторону оформляется с указанием суммарного объема за расчетный период и расчетного тарифа в соответствии с расшифровкой к данной накладной на отпуск запасов на сторону, с разбивкой по часам на основании утвержденных суточных графиков производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период и тарифов, рассчитанных согласно Правил определения тарифа на поддержку;
3) при не подписании накладной на отпуск запасов на сторону и расшифровки к данной накладной на отпуск запасов на сторону, считать основанием для выставления Продавцом счета-фактуры, утвержденные суточные графики производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период и тарифы, рассчитанные согласно Правил определения тарифа на поддержку;
4) не реже одного раза в полугодие производить сверку взаиморасчетов;
5) незамедлительно уведомлять Покупателя об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения условий настоящего Договора;
6) осуществлять иные обязательства, предусмотренные законодательством в области электроэнергетики и настоящим Договором.
4. Покупатель обязан:
1) осуществлять покупку планового объема электрической энергии у Продавца в соответствии с Правилами оптового рынка;
2) обеспечить денежными средствами заявку на покупку, для включения ее в суточный график производства-потребления электрической энергии, утверждаемый системным оператором, в соответствии с Правилами оптового рынка;
3) ежедневно до 08:00 часов (по времени города Астана) вносить в систему балансирующего рынка электрической энергии заявку на покупку и подписывать ее электронной цифровой подписью в соответствии с Правилами оптового рынка.
4) ежегодно до 1 октября направлять Продавцу информацию о прогнозных объемах потребления электрической энергии, вырабатываемой объектами по использованию возобновляемых источников энергии, на предстоящий год с разбивкой по месяцам;
5) при не подписании накладной на отпуск запасов на сторону и расшифровки к данной накладной на отпуск запасов на сторону, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения данных документов представить Продавцу письменное заявление с изложением своего возражения;
6) оплатить Продавцу за объем покупки плановой электрической энергии согласно пункту 7 настоящего Договора не позднее последнего дня месяца, следующего за расчетным периодом;

7) жартыжылдықта кемінде бір рет өзара есеп айырысуларды салыстырып тексеруді жүргізуге;
8) сатушыға өзінің атауының, заңды мекенжайының, нақты орналасқан жерінің және осы Шарттың талаптарын орындау үшін қажетті өзге де деректемелердің өзгергені туралы дереу хабардар етуге;
9) Электр энергетикасы саласындағы заңнамада және осы Шартта көзделген өзге де міндеттемелерді жүзеге асыруғаміндетті.
5. Сатушы:
1) Сатып алушыдан осы Шарттың талаптарын орындауды талап етуге;
2) осы Шартты жасасуға, орындауға және бұзуға байланысты даулы мәселелерді шешу үшін сот органдарына жүгінуге;
3) Осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сатып алушының өзге де міндеттерін орындауды талап етуге құқылы.
6. Сатып алушы:
1) Сатушыдан осы Шарттың талаптарын орындауды талап етуге құқылы;
2) осы Шартты жасасуға, орындауға және бұзуға байланысты даулы мәселелерді шешу үшін сот органдарына жүгінуге;
3) Осы Шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сатушының өзге де міндеттерін орындауды талап етуге құқылы.
4-тарау. Тараптардың өзара есептеулері
7. Есептік кезең аяқталғаннан кейін Сатып алушы Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес сатып алынған электр энергиясының жоспарлы көлемі үшін нақты төлем жасайды.
8. Осы кезеңнің сағаттарында сатып алынған электр энергиясы үшін сатушының атына сатып алушының есептік кезеңдегі нақты төлем көлемі сатып алушының есептік кезеңдегі тиісті алдын ала төлемінің мәнінен асып кеткен жағдайда, онда бұл айырманы Сатып алушы есеп айырысу кезеңінен кейінгі айдың соңына дейін сатушының есеп айырысу банк шотына ақша қаражаты түрінде енгізеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген айырмаға ақы төленбеген жағдайда, есепті айдан кейінгі айдың соңына дейін осы айырманың сомасы қолда бар алдын ала төлем есебінен өтеледі.
Егер осы кезеңде сатып алынған электр энергиясы үшін сатушының атына сатып алушының есеп айырысу кезеңіндегі нақты төлем көлемі сатып алушының есеп айырысу кезеңіндегі тиісті алдын ала төлемінің мәнінен аз болған жағдайда, онда бұл айырмашылық сатып алушының қалауы бойынша оған қайтарылатын немесе келесі күні оның алдын-ала төлемінің құрамдас бөлігі ретінде пайдаланылатын осы есептік кезең үшін сатып алушының артық төлемі ретінде қабылданады.
9. Нақты төлемді Сатып алушы сатушы ұсынған қорларды бір жаққа босатуға арналған жүкқұжат, осы қорларды бір жаққа босатуға арналған жүкқұжаттың толық жазылуы және тиісті есептік кезеңнің әрбір сағатына нақты жасыл тарифтер бойынша электр энергиясының көтерме сауда нарығында сатып алынған электр энергиясының көлемі үшін тиісті шот-фактура негізінде жүргізеді.

7) не реже одного раза в полугодие производить сверку взаиморасчетов;
8) незамедлительно уведомлять Продавца об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения условий настоящего Договора;
9) осуществлять иные обязательства, предусмотренные законодательством в области электроэнергетики и настоящим Договором.
5. Продавец вправе:
1) требовать от Покупателя исполнения условий настоящего Договора;
2) обращаться в судебные органы для решения спорных вопросов, связанных с заключением, исполнением и расторжением настоящего Договора.
3) требовать исполнение иных обязанностей Покупателя в соответствии с настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан.
6. Покупатель вправе:
1) требовать от Продавца исполнения условий настоящего Договора.
2) обращаться в судебные органы для решения спорных вопросов, связанных с заключением, исполнением и расторжением настоящего Договора.
3) требовать исполнение иных обязанностей Продавца в соответствии с настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан.
4. Взаиморасчеты Сторон
7. По истечении расчетного периода Покупатель производит фактическую оплату за купленный плановый объем электрической энергии в соответствии с Правилами оптового рынка.
8. При превышении фактического за расчетный период объема оплаты Покупателя в адрес Продавца за электрическую энергию, купленную у него на часы этого периода, над значением соответствующей предоплаты Покупателя за расчетный период, то данная разница, в виде денежных средств вносится Покупателем на расчетный банковский счет Продавца до конца месяца, следующего за расчетным периодом.
При отсутствии оплаты разницы, указанной в части первой настоящего пункта, до конца месяца, следующего за расчетным, сумма данной разницы погашается за счет имеющейся предоплаты.
В случае, если фактический за расчетный период объем оплаты Покупателя в адрес Продавца за электрическую энергию, купленную у него за этот период, окажется меньше значения соответствующей предоплаты Покупателя за расчетный период, то данная разница принимается как переплата Покупателя за данный расчетный период, которая, по усмотрению Покупателя, возвращается ему обратно либо используется как составляющая его предоплаты на последующие сутки.
9. Фактическая оплата, производится Покупателем на основании представленной Продавцом накладной на отпуск запасов на сторону, расшифровки к данной накладной на отпуск запасов на сторону и соответствующей счет-фактуры за объемы купленной электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии по фактическим зеленым тарифам на каждый час соответствующего расчетного периода.

5. Тараптардың жауапкершілігі
10. Осы Шартта көзделген төлемдерді кешіктіргені үшін Сатып алушы сатушының талабы бойынша оған мерзімі өткен әрбір күнтізбелік күн үшін мерзімі өткен соманың 0,1 % (нөл бүтін оннан бір бөлігі) мөлшерінде, бірақ осы Шарттың 7-тармағына сәйкес мерзімі өткен соманың 10 % (он пайызынан) аспайтын мөлшерде тұрақсыздық айыбын төлейді.
11. Тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасын төлеу Тараптарды осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
12. Осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Шарттың талаптарына сәйкес жауапты болады.
13. Осы Шарттың талаптары тараптардың өзара келісімі бойынша ғана өзгертілуі және жазбаша нысанда ресімделуі мүмкін.
6-тарау. Дауларды шешу
14. Осы Шартқа жататын Тараптар арасында даулар туындаған жағдайда Тараптар дауды келіссөздер жолымен реттеугекүш салады.
15. Осы Шарттан туындайтын даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешілуге тиіс.
16. Даулы жағдайларда Тараптар арасындағы өзара есеп айырысуға арналған түпкілікті құжат жүйелік оператор ұсынатын Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгерімі болып табылады.
17. Егер Тараптардың бірінің екінші Тарапқа осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындау жөнінде негізделген талаптары болса, онда мұндай Тарап шағымның мәнін жазбаша түрде баяндайды, оған екінші Тарап шағымды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күніне дейінгі мерзімде дәлелді жауап беруге не ескертулерді жою мерзімін шағымды жіберген Тараппен келісуге тиіс.
18. Тараптардың әрқайсысы осы Шартты жасасуға, шындыққа, орындауға, өзгертуге, тоқтата тұруға және бұзуға байланысты дауды шешу, сондай-ақ осы Шартқа байланысты өзге де дауларды шешу үшін сотқа жүгінуге құқылы.
19. Осы шарттың жасалуына, жарамдылығына, орындалуына, өзгертілуіне және бұзылуына байланысты барлық даулар, сондай-ақ осы Шарт бойынша өзге де мәселелер сатушының орналасқан жері бойынша сотта қаралуға тиіс.
7. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл (сыбайлас жемқорлыққа қарсы ескерту)
20. Тараптар осы Шарт бойынша Тараптардың өз міндеттемелерін орындауы барысында сыбайлас жемқорлықтың алдын алу және оған қарсы іс-қимыл ісіндегі ынтымақтастық бойынша жауапкершілікті өзіне алады.
21. Осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау кезінде Тараптар, оның ішінде олардың үлестес тұлғалары, қызметкерлері немесе делдалдары:

5. Ответственность Сторон
10. За просрочку платежей, предусмотренных настоящим Договором, Покупатель по требованию Продавца уплачивает ему неустойку в размере 0,1 % (ноль целых одна десятая) от просроченной суммы за каждый календарный день просрочки, но не более 10 % (десяти процентов) от просроченной суммы, согласно пункту 7 настоящего Договора.
11. Уплата суммы неустойки (штрафа, пени) не освобождает Стороны от выполнения своих обязательств по настоящему Договору.
12. За невыполнение или ненадлежащее выполнение обязательств по настоящему Договору Стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан и условиями настоящего Договора.
13. Условия настоящего Договора могут быть изменены только по взаимному согласию Сторон и оформлены в письменной форме.
6. Разрешение споров
14. При возникновении споров между Сторонами, относящихся к настоящему Договору, Стороны прилагают усилия для урегулирования спора путем переговоров.
15. Споры, вытекающие из настоящего Договора, подлежат разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. В спорных случаях окончательным документом для взаиморасчетов между Сторонами является фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан, предоставляемый системным оператором.
17. Если одна из Сторон имеет к другой Стороне обоснованные претензии по выполнению обязательств по настоящему Договору, то такая Сторона излагает суть претензии в письменном виде, на которую другая Сторона в срок до 5 (пяти) рабочих дней с даты получения претензии должна дать аргументированный ответ либо согласовать срок устранения замечаний со Стороной, направившей претензию.
18. Каждая из Сторон имеет право обратиться в суд для решения спора, связанного с заключением, действительностью, исполнением, изменением, приостановлением и расторжением настоящего Договора, а также решения иных споров, связанных с настоящим Договором.
19. Все споры, связанные с заключением, действительностью, исполнением, изменением и расторжением настоящего Договора, а также иными вопросами по настоящему Договору, подлежат рассмотрению в суде по месту нахождения Продавца.
7. Противодействие коррупции (антикоррупционная оговорка)
20. Стороны принимают на себя ответственность по сотрудничеству в деле предупреждения и борьбы с коррупцией в ходе исполнения Сторонами своих обязательств по настоящему Договору.
21. При исполнении своих обязательств по настоящему Договору, Стороны, в том числе их аффилированные лица, работники или посредники, обязуются:

1) осы Шарттың мәні бойынша жеке пайда алу мақсатында осы адамдардың іс-әрекеттеріне немесе шешімдеріне ықпал ету үшін кез келген тұлғаларға тікелей немесе жанама түрде қандай да бір ақша қаражатын немесе құндылықтарды төлемеуге, төлеуге ұсынбауға және төлеуге рұқсат бермеуге;
2) сыбайлас жемқорлыққа жағдай жасайтын құқық бұзушылықтар, сол сияқты игіліктер мен артықшылықтарды құқыққа қарсы алуға байланысты сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасамауға;
3) Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасына сәйкес олардың өкілеттіктері мен міндеттерінен туындайтын шараларды қабылдауға және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар анықталған барлық жағдайлар туралы мәліметтерді дереу хабарлауға міндетті.
22. Тарапта қандай да бір Сыбайлас жемқорлыққа қарсы шарттардың бұзылуы орын алды немесе орын алуы мүмкін деген күдік туындаған жағдайда тиісті Тарап екінші Тарапты жазбаша нысанда хабардар етуге міндеттенеді.
8. Форс-мажорлық мән-жайлар
23. Егер форс-мажорлық мән-жайлардың нәтижесі болып табылса, Тараптар осы Шарттың талаптарын орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін жауапты болмайды.
24. Осы Шарттың орындалуына кедергі келтіретін, Тараптардың бақылауына бағынбайтын, олардың қате есептелуіне немесе немқұрайлылығына байланысты емес және күтпеген сипаттағы оқиға Форс-мажорлық мән-жай деп танылады.
25. Форс-мажорлық мән-жайлардың әсеріне ұшыраған Тарап форс-мажорлық мән-жайлардың сипатын, туындау себептерін және олардың болжамды ұзақтығын көрсете отырып, олар туындаған кезден бастап күнтізбелік бұл туралы екінші Тарапқа 10 (он) күн ішінде негіздеуші құжаттарды ұсына отырып хабарлауға міндетті.
9 тарау. Шарттың қолданылу мерзімі
26. Осы Шарт 20 _ _ жылғы _ _ _ _ _ _ _ бастап күшіне енеді және _________ 20___ ал өзара есеп айырысу бөлігінде Тараптар Шарт бойынша міндеттемелерді толық орындағанға дейін қолданылады.
27. Егер Тараптардың ешқайсысы осы Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік отыз күн бұрын осы Шарттың тоқтатылғаны туралы мәлімдемесе, осы Шарттың қолданылу мерзімі 1 (бір) күнтізбелік жылға ұзартылады.
10. Шартты өзгерту және тоқтату шарттары
28. Осы Шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Шарт Тараптардың келісімі бойынша осы Шартқа қосымша келісім жасасу жолымен өзгертіледі.
29. Сатушы мен Сатып алушы арасында жасалған осы Шарт мынадай жағдайларда тоқтатылады:
1) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес Сатып алушы таратылған және сатып алушының сатушы алдында берешегі болмаған;

1) не выплачивать, не предлагать выплатить и не разрешать выплату каких-либо денежных средств или ценностей, прямо или косвенно, любым лицам, для оказания влияния на действия или решения этих лиц с целью получения личной выгоды по предмету настоящего Договора;
2) не совершать правонарушений, создающих условия для коррупции, а равно коррупционных правонарушений, связанных с противоправным получением благ и преимуществ;
3) принимать меры, вытекающие из их полномочий и обязанностей, и незамедлительно сообщать сведения обо всех случаях выявления коррупционных правонарушений в соответствии с законодательством Республики Казахстан о противодействии коррупции.
22. При возникновении у Стороны подозрений, что произошло или может произойти нарушение каких-либо антикоррупционных условий, соответствующая Сторона обязуется уведомить другую Сторону в письменной форме.
8. Форс-мажорные обстоятельства
23. Стороны не несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение условий настоящего Договора, если оно явилось результатом форс-мажорных обстоятельств.
24. Форс-мажорным обстоятельством признается событие, препятствующее исполнению настоящего Договора, неподвластное контролю Сторон, не связанное с их просчетом или небрежностью и имеющее непредвиденный характер.
25. Сторона, подвергшаяся действию форс-мажорных обстоятельств, обязана известить об этом другую Сторону в течение 10 (десяти) календарных дней с момента их возникновения с указанием характера, причин возникновения форс-мажорных обстоятельств и предполагаемой их продолжительности с представлением обосновывающих документов.
9. Срок действия Договора
26. Настоящий Договор вступает в силу с _____ 20__ года и действует по _________ 20___ года, а в части взаиморасчетов действует до полного исполнения Сторонами обязательств по Договору.
27. Срок действия настоящего Договора продлевается на 1 (один) календарный год, если ни одна из сторон не заявит о прекращении настоящего Договора за тридцать календарных дней до окончания срока действия настоящего Договора.
10. Условия изменения и прекращения Договора
28. Настоящий Договор изменяется по соглашению Сторон путем заключения дополнительного соглашения к настоящему Договору за исключением случаев, предусмотренных настоящим Договором.
29. Настоящий Договор, заключенный между Продавцом и Покупателем, прекращается в следующих случаях:
1) ликвидации Покупателя в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и отсутствия задолженности Покупателя перед Продавцом;

2) мынадай барлық шарттар орындалған: Сатып алушының электр энергиясының көтерме сауда нарығына қатысуын тоқтату және сатып алушыны жүйелік оператор қалыптастыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесінен тиісті түрде алып тастау және сатып алушының Сатушы алдында берешегінің болмауы.
11. Қорытынды ережелер
30. Осы Шарт қазақ және орыс тілдерінде бірдей заңды күші бар қағаз жеткізгіште екі данада не электрондық түрде жасалады.
31. Осы Шарт Астана қаласында жасалды және Сатушы жасалған шарттар тізілімінде тіркелді.
12. Тараптардың деректемелері мен қолдары
Сатушы
Сатып алушы
________________________________
(толық атауы)
_________________________________
(толық атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты)
Заңды мекенжайы:
___________________________
Заңды мекенжайы:
____________________________
Нақты мекенжайы:
___________________________
Нақты мекенжайы:
__________________________
Телефон/факс:
________________________________
Телефон/факс:
_________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі:
_________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе
жеке сәйкестендіру нөмірі:
________________________________
Банктік сәйкестендіру коды:
________________________________
Банктік сәйкестендіру коды:
_________________________________
Жеке сәйкестендіру коды:
________________________________
Жеке сәйкестендіру коды:
_________________________________
________________________________
(банктің атауы)
_________________________________
(банктің атауы)
________________________________
(лауазымы)
_________________________________
(лауазымы)
________________________________
(егі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса
м.о. (бар болса)
м.о. (бар болса)
Электр энергиясының көтерме
сауда нарығын ұйымдастыру
және оның жұмыс істеуі
қағидаларына
3-қосымша
Үлгілік нысан
Құрамына жылу электр орталықтары кіретін және/немесе электр қуаты нарығында ұзақ мерзімді шарттар жасасқан энергия өндіруші ұйымдардан Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын сатып алу шарты
__________________________
(шарт жасасу орны)
20___жылғы ____ _________ _№
______________________________________________________________________,
(электр энергиясын бірыңғай сатып алушының толық атауын көрсету)
бизнес сәйкестендіру нөмірі:________________________________________,
атынан _________________________________________________________________
(лауазымы мен тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) көрсету
негізінде әрекет ететін ______________________________________________,
(өкілеттіктердің пайда болу негізін көрсету)
әрі қарай "Сатып алушы" деп аталатын, бір жағынан және_____________________________________________________________________,
(ұйымның толық атауын көрсету)
бизнес сәйкестендіру нөмірі: _______________________________________,
атынан ______________________________________________________________,
(лауазымы мен тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) көрсету
негізінде әрекет ететін
_____________________________________________________________________,
(өкілеттіктердің пайда болу негізін көрсету)
бұдан әрі "Сатушы" деп аталатын, екінші жағынан, бірлесіп"Тараптар", ал жеке алғанда "Тарап" деп аталатындар

2) выполнения всех следующих условий: прекращения участия Покупателя на оптовом рынке электрической энергии и соответствующим исключением Покупателя из перечня субъектов оптового рынка электрической энергии, формируемый системным оператором и отсутствия задолженности Покупателя перед Продавцом.
11. Заключительные положения
30. Настоящий Договор составляется на казахском и русском языках в двух экземплярах на бумажном носителе, имеющих одинаковую юридическую силу, либо в электронном виде.
31. Настоящий Договор заключен в городе Астана и зарегистрирован Продавцом в реестре заключенных договоров.
12. Реквизиты и подписи Сторон
Продавец
Покупатель
________________________________
(полное наименование)
_________________________________
(полное наименование)
Юридический адрес:
___________________________
Юридический адрес:
____________________________
Фактический адрес:
___________________________
Фактический адрес:
____________________________
Телефон/факс:
________________________________
Телефон/факс:
_________________________________
Бизнес идентификационный номер:
_________________________________
Бизнес идентификационный номер:
_________________________________
Банковский идентификационный код:
________________________________
Банковский идентификационный код:
_________________________________
Индивидуальный идентификационный код:
________________________________
Индивидуальный идентификационный код:
_________________________________
________________________________
(наименование банка)
_________________________________
(наименование банка)
________________________________
(должность)
_________________________________
(должность)
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
м.п. (при наличии)
м.п. (при наличии)
Приложение 3
к Правилам организации
и функционирования
оптового рынка
электрической энергии
Типовая форма
Договор покупки единым закупщиком электрической энергии у энергопроизводящих организаций,
в состав которых входят теплоэлектроцентрали и/или заключивших
долгосрочные договора на рынке электрической мощности
__________________________
(место заключения договора)
№ _____ ____ __________ 20___года
_________________________________________________________________,
(указать полное наименование единого закупщика электрической энергии)
бизнес идентификационный номер: ________________________________,
в лице _________________________________________________________
(указать должность и фамилию, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании ______________________________________,
(указать основание возникновения полномочий)
именуемое далее "Покупатель", с одной стороны, и __________________,
(указать полное наименование организации)
бизнес идентификационный номер: ________________________________,
в лице _________________________________________________________,
(указать должность и фамилию, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании ______________________________________,
(указать основание возникновения полномочий)
именуемое в дальнейшем "Продавец", с другой стороны,
совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона",
принимая во внимание:

1) "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – Заң);
2) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығымен бекітілген Электр энергиясының көтерме сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелген) (бұдан әрі – Көтерме сауда нарығының қағидалары) негізге ала отырып, төмендегілер туралы осы осы Құрамына жылу электр орталықтары кіретін және/немесе электр қуаты нарығында ұзақ мерзімді шарттар жасасқан энергия өндіруші ұйымдардан Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын сатып алу шартын (бұдан әрі – шарт) жасасты:
1. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы Шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) 1) есептік кезең – Шартта тиісті айдың бірінші күні сағат 00:00-ден бастап соңғы күні сағат 24:00-ге дейінгі бір күнтізбелік айға тең уақыт кезеңі ретінде айқындалған, нәтижелері бойынша электр энергиясының көлемдерін сатып алу-сату есептеулері жүргізілетін кезең;
2) жүйелік оператор – орталықтандырылған жедел-диспетчерлік басқаруды жүзеге асыратын, басқа мемлекеттердің энергетикалық жүйелерімен қатарлас жұмыс істеуін қамтамасыз ететін, Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінде теңгерімді қамтамасыз ететін, жүйелік қызметтерді көрсететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қосалқы қызметтерді сатып алатын ұлттық компания. электр энергиясының көтерме сауда нарығын, сондай-ақ ұлттық электр желісін пайдалану әзірлігін техникалық қамтамасыз ету және қолдау және оның дамуын қамтамасыз ететін ұлттық компания;
3) Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгерімі (бұдан әрі – нақты теңгерім) – есепті кезеңде жеткізілген және тұтынылған электр энергиясының көлемін көрсететін, жүйелік оператор жасаған құжат;
4)тәуліктік кестесіне операциялық тәуліктер – электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесі іске асырылатын, ортаеуропалық уақытпен сағат 00.00-де басталатын және сағат 24.00-де аяқталатын күнтізбелік тәуліктер;
5) теңгерімдеуші нарық жүйесі – электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің сатып алуға өтінімдер мен сатуға өтінімдер беруге, электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне қалыптастыруға, цифрлық майнерлер үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттық көлемін айқындауға, энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттық көлемін айқындауға, жүйелік оператормен келісілген бекітілген тәуліктік кестеге түзетулер енгізуге арналған аппараттық-бағдарламалық кешен, электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын өндіру-тұтынуының нақты мәндерін қалыптастыру, электр энергиясының сағаттық теңгерімсіздіктерін есептеу, электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын сатып алу-сатудың сағаттық бағаларын, сондай-ақ теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алудың (сатудың) және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алудың (сатудың) сағаттық бағаларын есептеу;

1) Закон Республики Казахстан "Об электроэнергетике" (далее – Закон);
2) Правила организации и функционирования оптового рынка электрической энергии, утвержденные приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10531) (далее – Правила оптового рынка), заключили настоящий договор покупки единым закупщиком электрической энергии у энергопроизводящих организаций, в состав которых входят теплоэлектроцентрали и/или заключивших долгосрочные договора на рынке электрической мощности электрической энергии (далее – Договор) о нижеследующем:
1. Термины и определения
1. В настоящем договоре используются следующие основные понятия:
1) расчетный период – период, определенный в Договоре как период времени, равный одному календарному месяцу с 00:00 часов первого дня до 24:00 часов последнего дня соответствующего месяца, по результатам которого производятся расчеты купли-продажи объемов электрической энергии;
2) системный оператор – системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности национальной электрической сети и обеспечивающая ее развитие;
3) фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии Республики Казахстан (далее – фактический баланс) – составленный системным оператором документ, отображающий объемы поставленной и потребленной электрической энергии за расчетный период;
4) операционные сутки – календарные сутки, начинающиеся в 00:00 часов и заканчивающиеся в 24:00 часов среднеевропейского времени, в течение которых осуществляется реализация суточного графика производства-потребления электрической энергии;
5) система балансирующего рынка – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для подачи субъектами оптового рынка электрической энергии заявок на покупку и заявок на продажу, формирования суточного графика производства-потребления электрической энергии, определения объемов централизованных торгов электрической энергией для цифровых майнеров, определения объемов централизованных торгов электрической энергией для энергопроизводящих организаций, внесения согласованных системным оператором корректировок утвержденного суточного графика, формирования фактических значений производства-потребления электрической энергии субъектов оптового рынка электрической энергии, расчета почасовых дисбалансов электрической энергии, расчета почасовых цен купли-продажи электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии, а также почасовых цен покупки (продажи) балансирующей электроэнергии и покупки (продажи) отрицательных дисбалансов;

6) 33-1) электр энергиясына арналған шекті тариф – уәкілетті орган әрбір жеті жыл сайын бекітетін, электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдардың тобына енгізілген энергия өндіруші ұйым өндіретін электр энергиясы құнының электр энергиясын өндіруге арналған шығындардан және уәкілетті орган белгілеген әдістеме бойынша айқындалатын пайда нормасынан тұратын ақшалай мәні;
7) электр энергиясының көтерме сауда нарығы – электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері арасындағы электр энергиясын сатып алу- сату шарттары негізінде жұмыс істейтін, электр энергиясының жоспарлы көлемдерін сатып алу-сатуға байланысты қатынастар жүйесі;
8) электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері – энергия өндіруші, энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, қайталама энергетикалық ресурстарды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, электр энергиясын тұтынушылар,жүйелік оператор қалыптастыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесіне енгізілген цифрлық майнерлер және гибридті топтардың әкімшілері, сондай-ақ жүйелік оператор, орталықтандырылған сауда нарығының операторы және электр энергиясын бірыңғай сатып алушы;
9) электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесі – электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің операциялық тәулігіне электр энергиясын өндіру мен тұтынудың жоспарлы сағаттық шамасын көрсететін, жүйелік оператор қалыптастыратын және бекітетін құжат.
10) энергия өндіруші ұйым – энергия өндіруші ұйым – Қазақстан Республикасының жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы заңнамасына сәйкес нетто-тұтынушылар болып табылатын осындай тұтынушыларды қоспағанда, электр және (немесе) жылу энергиясын өз қажеттіліктері және (немесе) өткізу үшін өндіруді жүзеге асыратын ұйым;
11) энергия өндіруші ұйымнан электр энергиясын босату бағасы – уәкілетті орган белгілеген тәртіппен айқындалатын тиісті сағаттық мөлшерлемелерге көбейтілген, электр энергиясына арналған шекті тарифтен аспайтын электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдардың тиісті тобына енгізілген энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сату бағасы.
Осы Шартта пайдаланылған өзге де ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.

6) предельный тариф на электрическую энергию – утверждаемое уполномоченным органом каждые семь лет денежное выражение стоимости вырабатываемой электрической энергии энергопроизводящей организацией, включенной в группу энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию, состоящее из затрат на производство электрической энергии и нормы прибыли, определяемой по методике, установленной уполномоченным органом.
7) оптовый рынок электрической энергии – система отношений, связанных с куплей-продажей плановых объемов электрической энергии, функционирующая на основе договоров купли-продажи электрической энергии между субъектами оптового рынка электрической энергии;
8) субъекты оптового рынка электрической энергии – энергопроизводящие, энергопередающие, энергоснабжающие организации, энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии, энергопроизводящие организации, использующие вторичные энергетические ресурсы, энергопроизводящие организации, использующие энергетическую утилизацию отходов, потребители электрической энергии, цифровые майнеры и администраторы гибридных групп, включенные в перечень субъектов оптового рынка электрической энергии, формируемый системным оператором, а также системный оператор, оператор рынка централизованной торговли и единый закупщик;
9) суточный график производства-потребления электрической энергии – формируемый и утверждаемый системным оператором документ, отражающий плановые почасовые величины производства и потребления электрической энергии на операционные сутки субъектов оптового рынка электрической энергии;
10) энергопроизводящая организация – организация, осуществляющая производство электрической и (или) тепловой энергии для собственных нужд и (или) реализации, за исключением нетто-потребителей электрической энергии, являющихся таковыми в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области поддержки использования возобновляемых источников энергии;
11) отпускная цена электрической энергии от энергопроизводящей организации – цена продажи электрической энергии энергопроизводящей организации, включенной в соответствующую группу энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию, не превышающая ее предельного тарифа на электрическую энергию, умноженного на соответствующие часовые ставки, определяемые в порядке, определенном уполномоченным органом.
Иные понятия и определения, использованные в настоящем Договоре, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.

2. Шарттың мәні
2. Осы Шартқа сәйкес Сатушы жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілген, Сатушы электр энергиясының көтерме сауда нарығында мәлімдеген, Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес айқындалатын бағаларда электр энергиясын желіге жоспарлы түрде босату көлемінде (өз тұтынуын шегергенде) Сатушы өткізеді, ал Сатып алушы сатып алады.
3. Электр энергиясының көлемін есепке алу
3. Электр энергиясын жоспарлы сату көлемін есепке алу Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілген,Сатушы сатуға берген өтінімдер негізінде жүргізіледі.
4. Даулы жағдайларда Тараптар арасындағы өзара есеп айырысудың түпкілікті құжаты болады. жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесі.
4. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
5. Сатушы міндетті:
1) Күн сайын операциялық соққылардың алдындағы тәуліктің сағат 08.00-ге дейін (Астана уақыты бойынша) көтерме сауда нарығының қағидаларына сәйкес жүйелі түрде бекітілетін электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізу үшін операциялық тәулікке теңгерімдеуші нарық жүйесіне сатуға өтінім беруге;
2) Заңның 9-4-бабының 2) тармақшасында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, өндірілетін электр энергиясының барлық мәлімделген көлемін тек сатып алушыға сатуды жүзеге асыруға құқылы.
3) уәкілетті орган белгілеген тәртіппен айқындалатын сағаттық ставкаларды ескере отырып, электр энергиясына тиісті шекті тарифтен аспайтын бағалар бойынша электр энергиясын өткізуді жүзеге асыруға құқылы.
Заңның 15-4, 15-8 және 15-9-баптарына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап түру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы электр қуаты нарығында ұзақ мерзімді шарттар жасасқан және құрамына жылу электр орталықтары кірмейтін энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясына шекті тариф электр қуаты нарығындағы ұзақ мерзімді шарттар бойынша шарттық көлемнен аспайтын мәлімделген көлемге қолданылады.
4) ай сайын есептік кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейін тараптар қол қойған қорларды тарапқа босатуға арналған жүкқұжат негізінде шот-фактура жазып беруге міндетті. Тарапқа арналған қорларды босатуға арналған жүкқұжат тиісті есептік кезең үшін электр энергиясын өндіру-тұтынудың бекітілген тәуліктік кестелері және Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес есептелген бағалар негізінде сағат бойынша бөле отырып, осы Тарапқа қорларды босатуға арналған жүкқұжаттың толық жазылуына сәйкес есептік кезеңдегі жиынтық көлемі мен есептік бағасын көрсете отырып ресімделеді;

2. Предмет Договора
2. В соответствии с настоящим Договором Продавец реализует, а Покупатель покупает заявленную Продавцом электрическую энергию на оптовом рынке электрической энергии, включенную в суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором, в объеме его планового отпуска электрической энергии в сеть (за вычетом собственного потребления) у Продавца по ценам, определяемым согласно Правил оптового рынка.
3. Учет объема электрической энергии
3. Учет объема плановой продажи электрической энергии ведется на основании поданных Продавцом заявок на продажу, включенных в суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором согласно Правил оптового рынка.
4. В спорных случаях окончательным документом для взаиморасчетов между Сторонами является суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором.
4. Права и обязанности Сторон
5. Продавец обязан:
1) ежедневно до 08:00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным стукам, подавать в систему балансирующего рынка на операционные сутки заявку на продажу, для включения ее в суточный график производства-потребления электрической энергии, утверждаемый системным, в соответствии с Правилами оптового рынка;
2) осуществлять продажу всего заявленного объема вырабатываемой электрической энергии только Покупателю, за исключением случаев, указанных в подпункте 2) статьи 9-4 Закона;
3) осуществлять реализацию электрической энергии по ценам, не превышающим соответствующего предельного тарифа на электрическую энергию с учетом часовых ставок, определяемых в порядке, установленном уполномоченным органом.
Для энергопроизводящих организаций, заключивших долгосрочные договора на рынке электрической мощности о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности в соответствии со статьями 15-4, 15-8 и 15-9 Закона и в состав которых не входят теплоэлектроцентрали, предельный тариф на электрическую энергию применяется на заявленный объем, не превышающий договорного объема по долгосрочным договорам на рынке электрической мощности.
4) ежемесячно до 20 числа месяца, следующего за расчетным периодом, выписывать счет-фактуру на основании подписанной Сторонами накладной на отпуск запасов на сторону. Накладная на отпуск запасов на сторону оформляется с указанием суммарного объема за расчетный период и расчетной цены в соответствии с расшифровкой к данной накладной на отпуск запасов на сторону, с разбивкой по часам, на основании утвержденных суточных графиков производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период и цен, рассчитанных согласно Правил оптового рынка;

5) жартыжылдықта кемінде 1 рет өзара есеп айырысуларды салыстырып тексеруге ;
6) жыл сайын бірінші қазанға қарай айлар бойынша бөле отырып, алдағы жылға электр энергиясын өндірудің, желіде босатудың болжамды көлемі туралы ақпарат жіберуге;
7) осы Шарт өз бастамасы бойынша бұзылған кезде Сатып алушыны бұзылатын болжамды күнге дейін бір ай бұрын жазбаша хабардар етуге;
8) Сатып алушыға өзінің атауының, заңды мекенжайының, нақты орналасқан жерінің және осы Шарттың талаптарын орындау үшін қажетті өзге де деректемелердің өзгергені туралы дереу хабардар етуге;
9) объектіні коммерциялық пайдалану басталғанға дейін өз объектісінде электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің (бұдан әрі – ЭКЕАЖ) жұмыс істеуін қамтамасыз етуге міндетті. ЭКЕАЖ-де жүйелік оператордың өңірлік диспетчерлік орталықтарына деректерді қашықтықтан беру мүмкіндігі болуы тиіс;
10) Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес электр энергиясын өндірудің тәуліктік кестелерінің сақталуын қамтамасыз етуге;
11) Сатып алушыны сатушының бірігуі, банкроттығы немесе таратылуы туралы дереу хабардар етуге;
12) электр энергетикасы саласындағы заңнамада және осы Шартта көзделген өзге де міндеттемелерді жүзеге асыруғаміндетті.
6. Сатып алушы:
1) Заңның 19-1-бабының 4-тармағына сәйкес тәртіппен жүйелік оператордың техникалық сараптамасын ескере отырып, электр энергиясын тұтынудың тәуліктік кестесін жабу үшін электр энергиясын сатып алуға міндетті. Осы тармақшада көрсетілген электр энергиясын сатып алу Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;
2) тарапқа қорларды босатуға арналған жүкқұжатқа және Тарапқа қорларды босатуға арналған жүкқұжаттың толық жазылуына қол қойылмаған кезде осы құжаттарды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Сатушыға өзінің қарсылығын баяндай отырып, жазбаша өтініш беруге;
3) Сатушыға осы Шарттың 9 және 10-тармақтарында көрсетілген тәртіппен және мерзімдерде алдағы тәуліктерге жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясының көлемін төлеуге;
4) жартыжылдықта кемінде 1 рет өзара есеп айырысуларды салыстырып тексеруге;
5) Сатушыға өзінің атауының, заңды мекенжайының, нақты орналасқан жерінің және осы Шарттың талаптарын орындау үшін қажетті өзге де деректемелердің өзгергені туралы дереу хабардар етуге;
6) Сатушыны Сатып алушының бірігуі, банкроттығы немесе таратылуы туралы дереу хабардар етуге;
7) Электр энергетикасы саласындағы заңнамада және осы Шартта көзделген өзге де міндеттемелерді жүзеге асыруға міндетті.

5) не реже 1 раза в полугодие проводить сверку взаиморасчетов;
6) ежегодно к первому октября направлять информацию о прогнозных объемах выработки, отпуска в сети электрической энергии на предстоящий год с разбивкой по месяцам;
7) при расторжении настоящего Договора по собственной инициативе письменно уведомлять Покупателя за месяц до предполагаемой даты расторжения;
8) незамедлительно уведомлять Покупателя об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения условий настоящего Договора;
9) до начала коммерческой эксплуатации объекта обеспечить функционирование автоматизированная система коммерческого учета электрической энергии (далее – АСКУЭ) на своем объекте. АСКУЭ должна иметь возможность дистанционной передачи данных в региональные диспетчерские центры системного оператора;
10) обеспечивать соблюдение суточных графиков производства электрической энергии в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики;
11) незамедлительно уведомлять Покупателя о слиянии, банкротстве или ликвидации Продавца;
12) осуществлять иные обязательства, предусмотренные законодательством в области электроэнергетики и настоящим Договором.
6. Покупатель обязан:
1) осуществлять покупку электрической энергии для покрытия суточного графика потребления электрической энергии с учетом технической экспертизы системного оператора в порядке согласно пункту 4 статьи 19-1 Закона. Покупка электрической энергии, указанная в настоящем подпункте, осуществляется согласно Правил оптового рынка;
2) при неподписании накладной на отпуск запасов на сторону и расшифровки к данной накладной на отпуск запасов на сторону в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения данных документов представить Продавцу письменное заявление с изложением своего возражения;
3) оплачивать Продавцу объем электрической энергии, включенный в утвержденный системным оператором суточный график производства-потребления электрической энергии на предстоящие сутки в порядке и сроки, указанные в пунктах 9 и 10 настоящего Договора;
4) не реже 1 раза в полугодие проводить сверку взаиморасчетов;
5) незамедлительно уведомлять Продавца об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения условий настоящего Договора;
6) незамедлительно уведомлять Продавца о слиянии, банкротстве или ликвидации Покупателя;
7) осуществлять иные обязательства, предусмотренные законодательством в области электроэнергетики и настоящим Договором.

7. Сатушы:
1) Сатып алушыдан осы Шарттың талаптарын орындалуын талап етуге;
2) жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын тұтынудың тәуліктік кестесін жабу үшін Сатып алушыдан сатылған электр энергиясы үшін ақы төлеуді талап етуге;
3) осы Шартқа және Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес Сатып алушының өзге де міндеттерін орындауды талап етуге;
4) осы Шартты жасасуға, орындауға және бұзуға байланысты даулы мәселелерді шешу үшін сот органдарына жүгінуге құқылы.
8. Сатып алушы:
1) Сатушыдан осы Шарттың талаптарын орындауды талап етуге;
2) егер Тараптар арасындағы жеткізілген электр энергиясының көлемі туралы келіспеушіліктерді реттеу қорытындылары бойынша Сатып алушының Сатушыға артық соманы төлеу фактісі анықталса, Сатушыға болашақ төлемдерде тиесілі сомалардан артық төлем сомасын ұстап қалуға;
3) осы Шартқа және Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес Сатушының өзге де міндеттерін орындауды талап етуге;
4) осы Шартты жасасуға, орындауға және бұзуға байланысты даулы мәселелерді шешу үшін сот органдарына жүгінуге құқылы.
5. Электр энергиясын төлеу
9. Сатып алушы жүйелік оператор электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестесін бекіткеннен кейін, бірақ Көтерме нарық қағидаларына сәйкес айқындалатын, Сатушының алдағы тәулік үшін электр энергиясын Сатып алушыға сатуға арналған тәуліктік сағаттық бағалары негізінде операциялық тәуліктің сағат 12:00-ден (Астана уақыты бойынша) кешіктірмей, тәулік сайын (Қазақстан Республикасындағы демалыс және мереке күндерінен басқа) Сатушы Сатып алушыға операциялық тәулікте сатқан электр энергиясы үшін ақы төлейді.
10. Сатылған электр энергиясы үшін түпкілікті есеп айырысуды Сатып алушы Сатушы ұсынған қорларды тарапқа босатуға арналған жүкқұжат, осы қорларды тарапқа босатуға арналған жүкқұжаттың толық жазылуы және сатып алынған электр энергиясының көлемі үшін тиісті шот-фактура негізінде жүргізеді.
11. Осы Шарттың 10-тармағында көрсетілген төлем Сатып алушы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) қорытындылары бойынша, есеп айырысу кезеңінен (күнтізбелік айдан) кейінгі айдың 45 (қырық бес) күнтізбелік күні ішінде, есеп айырысу кезеңіне (күнтізбелік айға) қатысты электр энергиясын өндіру мен тұтынудың тәуліктік кестелеріне жүйелік оператор бекіткен түзетулерді ескере отырып, есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) барлық тәулігіне жиынтық түрде жүргізіледі.

7. Продавец вправе:
1) требовать от Покупателя исполнения условий настоящего Договора;
2) требовать от Покупателя оплаты за проданную электрическую энергию для покрытия суточного графика потребления электрической энергии, утвержденного системным оператором;
3) требовать исполнение иных обязанностей Покупателя в соответствии с настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики;
4) обращаться в судебные органы для решения спорных вопросов, связанных с заключением, исполнением и расторжением настоящего Договора.
8. Покупатель вправе:
1) требовать от Продавца исполнения условий настоящего Договора;
2) удержать сумму переплаты из сумм, причитающихся Продавцу в будущих платежах, если по итогам урегулирования разногласий между Сторонами об объеме поставленной в месяце поставки электрической энергии будет выявлен факт выплаты Покупателем Продавцу излишней суммы;
3) требовать исполнение иных обязанностей Продавца в соответствии с настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики;
4) обращаться в судебные органы для решения спорных вопросов, связанных с заключением, исполнением и расторжением настоящего Договора.
5. Оплата электрической энергии
9. Оплата за электрическую энергию, проданную на операционные сутки Продавцом Покупателю, осуществляется Покупателем ежесуточно (кроме выходных и праздничных дней в Республики Казахстан), после окончания операционных суток согласно утвержденного системным оператором соответствующего суточного графика производства-потребления электрической энергии с учетом корректировок, но не позднее 12:00 часов (по времени Астаны) суток, следующих за операционными сутками на основании определенных для соответствующих суток часовых цен Продавца на продажу электрической энергии Покупателю, согласно Правил оптового рынка.
10. Окончательный расчет за проданную электрическую энергию, производится Покупателем на основании представленной Продавцом накладной на отпуск запасов на сторону, расшифровки к данной накладной на отпуск запасов на сторону и соответствующего счета-фактуры за объемы купленной электрической энергии.
11. Оплата, указанная в пункте 10 настоящего Договора, осуществляется Покупателем по итогам расчетного периода (календарного месяца), в течении 45 (сорока пяти) календарных дней месяца, следующего за расчетным периодом (календарным месяцем), суммарно за все сутки расчетного периода (календарного месяца), с учетом корректировок, утвержденных системным оператором суточных графиков производства-потребления электрической энергии, относящихся к расчетному периоду (календарному месяцу).

12. Сатып алушы қойылған шот-фактураның дұрыстығына дау айтқан кезде ол оны алған күннен бастап, күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде Сатушыны хабардар етеді және Сатушыға қарсылықтары баяндалған жазбаша өтініш береді. Сатып алушы осы Шарттың 11-тармағына сәйкес шот-фактураның даулы емес бөлігін төлеуге міндетті.
13. Алдыңғы есептік кезеңдер үшін берешек болған кезде төлем бірінші кезекте осы Шарттың 11-тармағына сәйкес берешекті қоспағанда, осы берешекті өтеуге жіберіледі.
Есеп айырысу кезең қорытындылары бойынша Сатушы өткізген электр энергиясы үшін Сатып алушының артық төлем сомасы келесі есеп айырысу кезеңінің аванстық төлемі ретінде қабылданады.
14. Сатып алушы төлемді осы Шартта көрсетілген деректемелер бойынша Сатушының ағымдағы шотына тиісті ақша көлемін есептеу арқылы жүргізеді.
15. Шот-фактураны Сатушы Сатып алушыға тиісті есептік кезең аяқталған күннен бастап күнтізбелік 20 (жиырма) күннен кешіктірілмейтін мерзімде береді.
6. Тараптардың жауапкершілігі
16. Осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Шарттың талаптарына сәйкес жауапты болады.
17. Шот-фактура бойынша төлем мерзімі басталған кезде төлем алмаған Cатушы төлем мерзімі аяқталған күннен кейінгі күннен бастап төленбеген сомалар бойынша Сатып алушыларға тұрақсыздық айыбын есептеуге құқылы. Мерзімі өткен сомалар бойынша Сатушы мерзімі өткен әрбір күн үшін мерзімі өткен соманың 0,1 % (нөл бүтін оннан бір) мөлшерінде, бірақ мерзімі өткен соманың 10 % (оннан) аспайтын мөлшерде тұрақсыздық айыбын төлеуді талап етуге құқылы.
18. Тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасын төлеу Тараптарды осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
19. Осы Шарттың талаптары тараптармен өзара келісу бойынша ғана өзгертілуі мүмкін және жазбаша нысанда ресімделеді..
20. Сатып алушы электр энергиясын диспетчерлеуге, беруге және таратуға байланысты үшінші тұлғалардың әрекеттері үшін жауап бермейді.
7. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл (сыбайлас жемқорлыққа қарсы ескерту)
21. Тараптар осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау барысында сыбайлас жемқорлықтың алдын алу және оған қарсы іс-қимыл ісіндегі ынтымақтастық бойынша жауапкершілікті Тараптар өздеріне алады.
22. Осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау кезінде Тараптар, оның ішінде олардың үлестес тұлғалары, жқмыскерлері немесе делдалдары:
1) осы Шарттың мәні бойынша жеке пайда алу мақсатында тұлғалардың іс-әрекеттеріне немесе шешімдеріне ықпал ету үшін кез келген тұлғаларға тікелей немесе жанама түрде қандай да бір ақша қаражатын немесе құндылықтарды төлемеуге, төлеуге ұсынбауға және төлеуге рұқсат бермеуге;

12. При оспаривании Покупателем правильности выставленного счета-фактуры, он уведомляет Продавца в течение 5 (пяти) календарных дней со дня его получения и представляет Продавцу письменное заявление с изложением возражений. Покупатель обязан оплатить не оспоренную часть счета-фактуры согласно пункта 11 настоящего Договора.
13. При наличии задолженности за предыдущие расчетные периоды в первую очередь оплата направляется на погашение этой задолженности, за исключением задолженности в соответствии с пунктом 11 настоящего Договора.
Сумма переплаты Покупателя за реализованную Продавцом электрическую энергию по итогам расчетного периода принимается как авансовый платеж следующего расчетного периода.
14. Оплата Покупателем осуществляется посредством зачисления соответствующих объемов денег на текущий счет Продавца по реквизитам, указанным в настоящем Договоре.
15. Счет-фактура представляется Продавцом Покупателю в срок не позднее 20 (двадцати) календарных дней со дня завершения соответствующего расчетного периода.
6. Ответственность Сторон
16. За невыполнение или ненадлежащее выполнение обязательств по настоящему Договору Стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан и условиями настоящего Договора.
17. Продавец, не получивший оплату по выставленному счет-фактуре к моменту наступления срока оплаты по нему, вправе начислять неустойку по неоплаченным Покупателям суммам, начиная со дня, следующего за днем окончания срока платежа. По просроченным суммам Продавец вправе требовать уплаты неустойки в размере 0,1 % (ноль целых одна десятая) от просроченной суммы за каждый день просрочки, но не более 10 % (десяти) от просроченной суммы.
18. Оплата суммы неустойки (штрафа, пени) не освобождает Стороны от выполнения своих обязательств по настоящему Договору.
19. Условия настоящего Договора могут быть изменены только по взаимному согласию Сторон и оформлены в письменной форме.
20. Покупатель не несет ответственности за действия третьих лиц, связанных с диспетчеризацией, передачей и распределением электрической энергии.
7. Противодействие коррупции (антикоррупционная оговорка)
21. Стороны принимают на себя ответственность по сотрудничеству в деле предупреждения и борьбы с коррупцией в ходе исполнения Сторонами своих обязательств по настоящему Договору.
22. При исполнении своих обязательств по настоящему Договору, Стороны, в том числе их аффилированные лица, работники или посредники, обязуются:
1) не выплачивать, не предлагать выплатить и не разрешать выплату каких-либо денежных средств или ценностей, прямо или косвенно, любым лицам, для оказания влияния на действия или решения этих лиц с целью получения личной выгоды по предмету настоящего Договора;

10. Шарттың қолданылу мерзімі
33. Осы Шарт 20___жылдан бастап күшіне енеді және 20 _______жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданыста болады, ал өзара есеп айырысу бөлігінде Тараптар Шарт бойынша міндеттемелерін толық орындағанға дейінқолданыста болады.
34. Егер Тараптардың ешқайсысы осы Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік отыз күн бұрын осы Шарттың тоқтатылғаны туралы мәлімдемесе, осы Шарттың қолданылу мерзімі 1 (бір) күнтізбелік жылға ұзартылады.
10. Шартты өзгерту және тоқтату шарттары
35. Осы Шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Шарт Тараптармен келісу бойынша осы Шартқа қосымша келісім жасасу жолымен өзгертіледі.
36. Сатушы мен Сатып алушы арасында жасалған осы Шарт мынадай:
1) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес Сатып алушы таратылған және Сатып алушының Сатушы алдында берешегі болмаған;
2) мынадай барлық шарттар орындалған: Сатып алушы электр энергиясының көтерме сауда нарығына қатысуды тоқтатқан және Сатып алушыны жүйелік оператор қалыптастыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің тізбесінен тиісті түрде алып тастаған және Сатып алушының Сатушы алдында берешегі болмаған жағдайларда тоқтатылады.
12. Қорытынды ережелер
37. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша нысанда жасалған және оған Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған жағдайда ғана жарамды болады.
38. Тараптар арасындағы барлық хат алмасу хаттарды қағаз жеткізгіште жіберу арқылы жазбаша түрде жүргізілуге тиіс.
39. Осы Шарт қазақ және орыс тілдерінде бірдей заңды күші бар, қағаз жеткізгіште екі данада не электрондық түрде жасалады.
40. Шарт Астана қаласында жасалды, екі Тарап қол қойды және Сатып алушы жасалған шарттар тізілімінде тіркеді.
13. Тараптардың деректемелері мен қолдары
Сатушы
Сатып алушы
________________________________
(толық атауы)
_________________________________
(толық атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты)
Заңды мекенжайы:
___________________________
Заңды мекенжайы:
____________________________
Нақты мекенжайы:
___________________________
Нақты мекенжайы:
__________________________
Телефон/факс:
________________________________
Телефон/факс:
_________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі:
_________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе
жеке сәйкестендіру нөмірі:
________________________________
Банктік сәйкестендіру коды:
________________________________
Банктік сәйкестендіру коды:
_________________________________
Жеке сәйкестендіру коды:
________________________________
Жеке сәйкестендіру коды:
_________________________________
________________________________
(банктің атауы)
_________________________________
(банктің атауы)
________________________________
(лауазымы)
_________________________________
(лауазымы)
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
м.о. (бар болса)
м.о. (бар болса)
Электр энергиясының көтерме
сауда нарығын ұйымдастыру
және оның жұмыс істеуі
қағидаларына
4-қосымша
Үлгілік нысан
Электр энергиясының бірыңғай сатып алушының электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығы нәтижесі бойынша энергия тұтыну ұйымдарынан электр энергиясын сатып алу шарты
__________________________
(шарт жасасу орны)
20___жылғы __________№ _____
"Тараптар", ал жеке алғанда "Тарап" деп аталатын:

10. Срок действия Договора
33. Настоящий Договор вступает в силу с ____________ 20___ года и действует по 31 декабря 20___ года, а в части взаиморасчетов действует до полного исполнения Сторонами обязательств по Договору.
34. Срок действия настоящего Договора продлевается на 1 (один) календарный год, если ни одна из сторон не заявит о прекращении настоящего Договора за тридцать календарных дней до окончания срока действия настоящего Договора.
11. Условия изменения и прекращения Договора
35. Настоящий Договор изменяется по соглашению Сторон путем заключения дополнительного соглашения к настоящему Договору за исключением случаев, предусмотренных настоящим Договором.
36. Настоящий Договор, заключенный между Продавцом и Покупателем, прекращается в следующих случаях:
1) ликвидации Покупателя в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и отсутствия задолженности Покупателя перед Продавцом;
2) выполнения всех следующих условий: прекращения участия Покупателя на оптовом рынке электрической энергии, и соответствующим исключением Покупателя из перечня субъектов оптового рынка электрической энергии, формируемый системным оператором и отсутствия задолженности Покупателя перед Продавцом.
12. Заключительные положения
37. Все изменения и дополнения к настоящему Договору действительны лишь при условии, что они совершены в письменной форме и подписаны уполномоченными на то представителями Сторон.
38. Вся переписка между Сторонами должна осуществляться в письменном виде путем направления писем на бумажном носителе.
39. Настоящий Договор составляется на казахском и русском языках в двух экземплярах на бумажном носителе, имеющих одинаковую юридическую силу, либо в электронном виде.
40. Договор заключен в городе Астане, подписан обеими Сторонами и зарегистрирован Покупателем в Реестре заключенных договоров.
13. Реквизиты и подписи Сторон
Продавец
Покупатель
________________________________
(полное наименование)
_________________________________
(полное наименование)
Юридический адрес:
___________________________
Юридический адрес:
____________________________
Фактический адрес:
___________________________
Фактический адрес:
___________________________
Телефон/факс:
________________________________
Телефон/факс:
_________________________________
Бизнес идентификационный номер:
_________________________________
Бизнес идентификационный номер:
_________________________________
Банковский идентификационный код:
________________________________
Банковский идентификационный код:
_________________________________
Индивидуальный идентификационный код:
________________________________
Индивидуальный идентификационный код:
_________________________________
________________________________
(наименование банка)
_________________________________
(наименование банка)
________________________________
(должность)
_________________________________
(должность)
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
м.п. (при наличии)
м.п. (при наличии)
Приложение 4
к Правилам организации
и функционирования
оптового рынка
электрической энергии
Типовая форма
Договор покупки единым закупщиком электрической энергии у энергопроизводящих организаций
по итогам централизованных торгов электрической энергией на оптовом рынке электрической энергии
__________________________
(место заключения договора)
№ _____ ____ __________ 20___года
__________________________________________________ ______________,
(указать полное наименование единого закупщика электрической энергии)
бизнес идентификационный номер: _________________________________,
в лице __________________________________________________________
(указать должность и фамилию, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании _______________________________________,
(указать основание возникновения полномочий)
именуемое далее "Покупатель", с одной стороны, и __________________,
(указать полное наименование организации)
бизнес идентификационный номер: ________________________________,
в лице , (указать должность и фамилию, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании ______________________________________,
(указать основание возникновения полномочий)
именуемое в дальнейшем "Продавец", с другой стороны,
совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона",
принимая во внимание:

3. Электр энергиясының көлемін есепке алу
3. Электр энергиясын жоспарлы сату көлемін есепке алу Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілген сатушы берген сатуға өтінімдер негізінде жүргізіледі.
4. Даулы жағдайларда жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесі Тараптар арасындағы өзара есеп айырысуға арналған түпкілікті құжат болады.
4. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
5. Сатушы:
1) күн сайын, операциялық тәуліктердің алдындағы сағат 08.00-ге дейін (Астана уақыты бойынша) Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес жүйелік оператор бекітіетін электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізу үшін операциялық тәуліктерге теңгерімдеуші нарық жүйесіне сатуға өтінім беруге;
2) Заңның 9-4-бабы 2) тармақшасында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, өндірілетін электр энергиясының барлық мәлімделген көлемін тек Сатып алушыға сатуға;
3) Көтерме сауда нарығының қағидаларына сәйкес айқындалатын сағаттық мөлшерлемелерді есепке ала отырып, электр энергиясын электр энергиясына арналған шекті тарифтен аспайтын бағалар бойынша сатуға;
4) ай сайын, есептік кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейін Тараптар қол қойған қорларды тарапқа босатуға арналған жүкқұжат негізінде шот-фактура жазып беруге міндетті. Тарапқа арналған қорларды босатуға арналған жүкқұжат тиісті есептік кезең үшін электр энергиясын өндіру-тұтынудың бекітілген тәуліктік кестелері және Көтерме сауда нарығының қағидаларына сәйкес сағат бойынша бөле отырып, тарапқа арналған қорларды босатуға арналған жүкқұжаттың толық жазылуына сәйкес есептік кезең үшін жиынтық көлемді және есептік бағаны көрсете отырып есептелген бағалар негізінде ресімделеді. ;
5) жартыжылдықта кемінде 1 рет өзара есеп айырысуларды салыстырып тексеруді жүргізуге;
6) жыл сайын бірінші қазанға қарай айлар бойынша бөле отырып, алдағы жылға электр энергиясын өндірудің, желіде босатудың болжамды көлемі туралы ақпарат жіберуге;
7) осы Шарт бұзылған кезде өз бастамасы бойынша сатып алушыны бұзудың болжамды күнінен бір ай бұрын жазбаша хабардар етуге;
8) Сатып алушыға өзінің атауының, заңды мекенжайының, нақты орналасқан жерінің және осы Шарттың талаптарын орындау үшін қажетті өзге де деректемелердің өзгергені туралы дереу хабардар етуге;

3. Учет объема электрической энергии
3. Учет объема плановой продажи электрической энергии ведется на основании поданных Продавцом заявок на продажу, включенных в суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором согласно Правил оптового рынка.
4. В спорных случаях окончательным документом для взаиморасчетов между Сторонами является суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором, а в части цен реестр сделок по итогам утвержденного суточного графика производства-потребления электрической энергии, предоставленный оператором рынка централизованной торговли.
4. Права и обязанности Сторон
5. Продавец обязан:
1) ежедневно до 08:00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным стукам, подавать в систему балансирующего рынка на операционные сутки заявку на продажу электрической энергии, для включения ее в суточный график производства – потребления электрической энергии, утверждаемый системным оператором, в соответствии с Правилами оптового рынка;
2) осуществлять продажу всего заявленного объема вырабатываемой электрической энергии только Покупателю, за исключением случаев, указанных в подпункте 2) статьи 9-4 Закона.
3) осуществлять реализацию электрической энергии по ценам, не превышающим соответствующего предельного тарифа на электрическую энергию с учетом часовых ставок, определяемых в соответствии с Правилами оптового рынка.
4) ежемесячно до 20 числа месяца, следующего за расчетным периодом, выписывать счет-фактуру на основании подписанной Сторонами накладной на отпуск запасов на сторону. Накладная на отпуск запасов на сторону оформляется с указанием суммарного объема за расчетный период и расчетной цены в соответствии с расшифровкой к данной накладной на отпуск запасов на сторону, с разбивкой по часам, на основании утвержденных суточных графиков производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период и цен, рассчитанных согласно Правил оптового рынка;
5) не реже 1 раза в полугодие проводить сверку взаиморасчетов;
6) ежегодно к первому октября направлять информацию о прогнозных объемах выработки, отпуска в сети электрической энергии на предстоящий год с разбивкой по месяцам;
7) при расторжении настоящего Договора по собственной инициативе письменно уведомлять Покупателя за месяц до предполагаемой даты расторжения;
8) незамедлительно уведомлять Покупателя об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения условий настоящего Договора;

9) объектіні коммерциялық пайдалану басталғанға дейін өз объектісінде электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің (бұдан әрі – ЭКЕАЖ) жұмыс істеуін қамтамасыз етуге міндетті. ЭКЕАЖ-де жүйелік оператордың өңірлік диспетчерлік орталықтарына деректерді қашықтықтан беру мүмкіндігі болуға тиіс;
10) Қазақстан Республикасының Электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес электр энергиясын өндірудің тәуліктік кестелерінің сақталуын қамтамасыз етуге;
11) Сатып алушыны Сатушының бірігуі, банкроттығы немесе таратылуы туралы дереу хабардар етуге;
12) электр энергетикасы саласындағы заңнамада және осы Шартта көзделген өзге де міндеттемелерді жүзеге асыруға міндетті.
6. Сатып алушы:
1) Заңның 19-1-бабының 4-тармағына сәйкес тәртіппен Жүйелік оператордың техникалық сараптамасын ескере отырып, электр энергиясын тұтынудың тәуліктік кестесін жабу үшін электр энергиясын сатып алуды жүзеге асыру міндетті. Осы тармақшада көрсетілген электр энергиясын сатып алу Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;
2) тарапқа қорларды босатуға арналған жүкқұжатқа қол қойылмаған және осы Тарапқа қорларды босатуға арналған жүкқұжаттың толық жазылуы кезінде осы құжаттарды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Сатушыға өзінің қарсылығын баяндай отырып, жазбаша өтініш беуге;
3) Сатушыға осы Шарттың 9 және 10-тармақтарында көрсетілген тәртіппен және мерзімдерде алдағы тәулікке жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік графигіне енгізілген электр энергиясының көлемін төлеуге;
4) жартыжылдықта кемінде 1 рет өзара есеп айырысуларды салыстырып тексеруді жүргізуге;
5) сатушыға өзінің атауының, заңды мекенжайының, нақты орналасқан жерінің және осы Шарттың талаптарын орындау үшін қажетті өзге де деректемелердің өзгергені туралы дереу хабардар етуге;
6) сатушыны сатып алушының бірігуі, банкроттығы немесе таратылуы туралы дереу хабардар етуге;
7) Электр энергетикасы саласындағы заңнамада және осы Шартта көзделген өзге де міндеттемелерді жүзеге асыруғаміндетті.
7. Сатушы:
1) Сатып алушыдан осы Шарттың талаптарын орындауды талап етуге;
2) жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын тұтынудың тәуліктік графигін жабу үшін Сатып алушыдан сатылған электр энергиясы үшін ақы төлеуді талап етуге;
3) осы Шартқа және Қазақстан Республикасының Электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес сатып алушының өзге де міндеттерін орындауды талап етуге ;
4) осы Шартты жасасуға, орындауға және бұзуға байланысты даулы мәселелерді шешу үшін сот органдарына жүгінуге құқылы.

9) до начала коммерческой эксплуатации объекта обеспечить функционирование автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии (далее – АСКУЭ) на своем объекте. АСКУЭ должна иметь возможность дистанционной передачи данных в региональные диспетчерские центры системного оператора;
10) обеспечивать соблюдение суточных графиков производства электрической энергии в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики;
11) незамедлительно уведомлять Покупателя о слиянии, банкротстве или ликвидации Продавца;
12) осуществлять иные обязательства, предусмотренные законодательством в области электроэнергетики и настоящим Договором.
6. Покупатель обязан:
1) осуществлять покупку электрической энергии для покрытия суточного графика потребления электрической энергии с учетом технической экспертизы системного оператора в порядке согласно пункту 4 статьи 19-1 Закона. Покупка электрической энергии, указанная в настоящем подпункте, осуществляется согласно Правил оптового рынка
2) при неподписании накладной на отпуск запасов на сторону и расшифровки к данной накладной на отпуск запасов на сторону в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения данных документов представить Продавцу письменное заявление с изложением своего возражения;
3) оплачивать Продавцу, объем электрической энергии, включенный в утвержденный системным оператором суточный график производства-потребления электрической энергии на предстоящие сутки в порядке и сроки, указанные в пунктах 9 и 10 настоящего Договора;
4) не реже 1 раза в полугодие проводить сверку взаиморасчетов;
5) незамедлительно уведомлять Продавца об изменении своего наименования, юридического адреса, фактического местонахождения и иных реквизитов, необходимых для исполнения условий настоящего Договора;
6) незамедлительно уведомлять Продавца о слиянии, банкротстве или ликвидации Покупателя;
7) осуществлять иные обязательства, предусмотренные законодательством в области электроэнергетики и настоящим Договором.
7. Продавец вправе:
1) требовать от Покупателя исполнения условий настоящего Договора;
2) требовать от Покупателя оплаты за проданную электрическую энергию для покрытия суточного графика потребления электрической энергии, утвержденного системным оператором;
3) требовать исполнение иных обязанностей Покупателя в соответствии с настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики;
4) обращаться в судебные органы для решения спорных вопросов, связанных с заключением, исполнением и расторжением настоящего Договора.

8. Сатып алушы:
1) сатушыдан осы Шарттың талаптарын орындауды талап етуге;
2) егер Тараптар арасындағы жеткізілген электр энергиясының көлемі туралы келіспеушіліктерді реттеу қорытындылары бойынша сатып алушының сатушыға артық соманы төлеу фактісі анықталса, сатушыға болашақ төлемдерде тиесілі сомалардан артық төлем сомасын ұстап қалуға;
3) осы Шартқа және Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес сатушының өзге де міндеттерін орындауды талап етуге;
4) осы Шартты жасасуға, орындауға және бұзуға байланысты даулы мәселелерді шешу үшін сот органдарына жүгінуге құқылы.
5. Электр энергиясын төлеу
9. Сатушы сатып алушыға операциялық тәулікке сатқан электр энергиясы үшін төлемді жүйелік оператор электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік графигінбекіткеннен кейін, бірақ көтерме нарық қағидаларына сәйкес айқындалатын, сатушының электр энергиясын сатып алушыға сатуға арналған алдағы тәулік үшін айқындалған сағаттық бағалары негізінде операциялық тәуліктің сағат 12:00-ден (Астана уақыты бойынша) кешіктірмей Сатып алушы тәулік сайын (Қазақстан Республикасындағы демалыс және мереке күндерінен басқа)жүзеге асырады,
10. Сатылған электр энергиясы үшін түпкілікті есеп айырысуды Сатып алушы сатушы ұсынған қорларды бір жаққа босатуға арналған жүкқұжат, осы қорларды бір жаққа босатуға арналған жүкқұжаттың толық жазылуы және сатып алынған электр энергиясының көлемі үшін тиісті шот-фактура негізінде жүргізеді.
11. Осы Шарттың 10-тармағында көрсетілген төлемді Сатып алушы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) қорытындылары бойынша, есеп айырысу кезеңінен (күнтізбелік айдан) кейінгі айдың 45 (қырық бес) күнтізбелік күні ішінде, есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың)барлық тәулігіне жиынтық түрде есеп айырысу кезеңіне (күнтізбелік айға) қатысты электр энергиясын өндіру мен тұтынудың тәуліктік графиктерінежүйелік оператор бекіткен түзетулерді ескере отырып жүзеге асырады.
12. Сатып алушы қойылған шот-фактураның дұрыстығына дау айтқан кезде ол сатушыны алған күнінен бастап күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде хабардар етеді және сатушыға қарсылықтары баяндалған жазбаша өтініш береді. Сатып алушы осы Шарттың 11-тармағына сәйкес шот-фактураның даулы емес бөлігін төлеуге міндетті.
13. Алдыңғы есептік кезеңдер үшін берешек болған кезде, бірінші кезекте төлем осы Шарттың 11-тармағына сәйкес берешекті қоспағанда, осы берешекті өтеуге жіберіледі.
Есеп айырысу кезеңінің қорытындылары бойынша Сатушы өткізген электр энергиясы үшін сатып алушының артық төлем сомасы келесі есеп айырысу кезеңінің аванстық төлемі ретінде қабылданады.

8. Покупатель вправе:
1) требовать от Продавца исполнения условий настоящего Договора;
2) удержать сумму переплаты из сумм, причитающихся Продавцу в будущих платежах, если по итогам урегулирования разногласий между Сторонами об объеме поставленной в месяце поставки электрической энергии будет выявлен факт выплаты Покупателем Продавцу излишней суммы;
3) требовать исполнение иных обязанностей Продавца в соответствии с настоящим Договором и законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики;
4) обращаться в судебные органы для решения спорных вопросов, связанных с заключением, исполнением и расторжением настоящего Договора.
5. Оплата электрической энергии
9. Оплата за электрическую энергию, проданную на операционные сутки Продавцом Покупателю, осуществляется Покупателем ежесуточно (кроме выходных и праздничных дней в Республики Казахстан), после окончания операционных суток согласно утвержденного системным оператором соответствующего суточного графика производства-потребления электрической энергии с учетом корректировок, но не позднее 12:00 часов (по времени Астаны) суток, следующих за операционными сутками на основании определенных для соответствующих суток часовых цен Продавца на продажу электрической энергии Покупателю, согласно Правил оптового рынка.
10. Окончательный расчет за проданную электрическую энергию производится Покупателем на основании представленной Продавцом накладной на отпуск запасов на сторону, расшифровки к данной накладной на отпуск запасов на сторону и соответствующей счет-фактуре за объемы купленной электрической энергии.
11. Оплата, указанная в пункте 10 настоящего Договора, осуществляется Покупателем по итогам расчетного периода (календарного месяца), в течении 45 (сорока пяти) календарных дней месяца, следующего за расчетным периодом (календарным месяцем), суммарно за все сутки расчетного периода (календарного месяца), с учетом корректировок, утвержденных системным оператором суточных графиков производства-потребления электрической энергии, относящихся к расчетному периоду (календарному месяцу).
12. Если Покупатель оспаривает правильность выставленного счета-фактуры, он уведомляет Продавца в течение 5 (пяти) календарных дней со дня его получения и представляет Продавцу письменное заявление с изложением возражений. Покупатель обязан оплатить не оспоренную часть счета-фактуры согласно пункта 11 настоящего Договора.
13. При наличии задолженности за предыдущие расчетные периоды, в первую очередь оплата направляется на погашение этой задолженности, за исключением задолженности в соответствии с пунктом 11 настоящего Договора.
Сумма переплаты Покупателя за реализованную Продавцом электрическую энергию по итогам расчетного периода принимается как авансовый платеж следующего расчетного периода.

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының алдағы тәуліктердің нақты сағатына электр энергиясын сатуға арналған болжамды бағасы былайша айқындалады:
1. Атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының алдағы тәуліктердің нақты сағатына электр энергиясын сатуға арналған болжамды бағасы атаулы қолдау алушылар тізіміндегі осы субъект үшін осы сағатқа көрсетілген электр энергиясын сатып алуға арналған бағаға теңестіріледі.
2. Гибридті топтың шартты тұтынушы және әкімшісі болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының алдағы тәуліктердің нақты сағатына электр энергиясын сатуға арналған болжамды бағасы (осы субъектінің сатып алу өтінімінде тәуліктің осы сағатына көрсетілген электр энергиясын сатып алудың рұқсат етілген ең төменгі сағаттық көлемі бөлігінде) Қолдауға арналған тарифін айқындау қағидаларына сәйкес айқындалған осы сағат кіретін есептік кезеңдегі (күнтізбелік айда) энергия көздерін жаңартылатын энергия көздерін қолдау тарифінің болжамды мәніне теңестіріледі.
3. Шартты тұтынушы болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі үшін алдағы тәуліктің нақты сағатына электр энергиясын сатуға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының болжамды бағасы (электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алудың сағаттық көлемі бөлігінде осы субъектіні сатып алуға арналған өтінімде тәуліктің осы сағатына көрсетілген электр энергиясын сатып алудың рұқсат етілген ең төменгі сағаттық көлемінен жоғары) осы қосымшаның 5-тармағына сәйкес айқындалатын осы сағатқа арналған базалық бағаның болжамды мәніне теңестіріледі.
4. Жасыл энергияны тұтынушы болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының алдағы тәуліктердің нақты сағатына электр энергиясын сатуға арналған болжамды бағасы Қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларына сәйкес айқындалған осы сағат кіретін есептік кезеңге (күнтізбелік айға) арналған жасыл тарифтің болжамды мәніне теңестіріледі.
4-1. Инвестициялық тарифті алушы болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының алдағы тәуліктердің нақты сағатына электр энергиясын сатуға арналған болжамды бағасы Инвестициялық тариф қағидаларына сәйкес айқындалған осы сағат кіретін есептік кезеңге (күнтізбелік айға) арналған инвестициялық тарифтің болжамды мәніне теңестіріледі.
Бұл ретте, инвестициялық тарифті ұсыну басталған күннен бастап алғашқы екі ай ішінде электр энергиясын сатып алудың келесі тәуліктегі нақты сағатында сатуға арналған Бірыңғай сатып алушының болжамды бағасы осы сағаттағы базалық бағаның болжамды мәніне теңестіріледі

Сноска. Приложение 5 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прогнозная цена единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час предстоящих суток определяется следующим образом:
1. Для субъекта оптового рынка электрической энергии, включенного в список получателей адресной поддержки, прогнозная цена единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час предстоящих суток приравнивается к цене на покупку электрической энергии, указанной на данный час для данного субъекта в список получателей адресной поддержки.
2. Для субъекта оптового рынка электрической энергии, являющегося условным потребителем и администратором гибридной группы, прогнозная цена единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час предстоящих суток (в части минимально допустимого часового объема покупки электрической энергии, указываемого на данный час суток в заявке покупку данного субъекта) приравнивается к прогнозному значению тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии на расчетный период (календарный месяц), к которому относится данный час, определенному согласно Правилам определения тарифа на поддержку.
3. Для субъекта оптового рынка электрической энергии, являющегося условным потребителем, прогнозная цена единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час предстоящих суток (в части часового объема покупки электрической энергии у единого закупщика электрической энергии сверх минимально допустимого часового объема покупки электрической энергии, указываемого на данный час суток в заявке на покупку данного субъекта) приравнивается к прогнозному значению базовой цены на данный час, определяемого согласно пункту 5 настоящего приложения.
4. Для субъекта оптового рынка электрической энергии, являющегося потребителем зеленой энергии, прогнозная цена единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час предстоящих суток приравнивается к прогнозному значению зеленого тарифа на расчетный период (календарный месяц), к которому относится данный час, определенному согласно Правилам определения тарифа на поддержку.
4-1. Для субъекта оптового рынка электрической энергии, являющегося получателем инвестиционного тарифа, прогнозная цена единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час предстоящих суток приравнивается к прогнозному значению инвестиционного тарифа на расчетный период (календарный месяц), к которому относится данный час, определенному согласно Правилам инвестиционного тарифа.
При этом, для субъекта оптового рынка электрической энергии, являющегося получателем инвестиционного тарифа на первые два месяца с даты начала предоставления инвестиционного тарифа, прогнозная цена единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час предстоящих суток приравнивается к прогнозному значению базовой цены на данный час.

4-2. Үкіметаралық тарифті алушы болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының алдағы тәуліктің нақты сағатына электр энергиясын сатуға арналған болжамды бағасы осы Қағидаларға сәйкес айқындалған осы сағат кіретін есептік кезеңге (күнтізбелік айға) арналған үкіметаралық тарифтің болжамды мәніне теңестіріледі.
Бұл ретте үкіметаралық тарифті беру басталған күннен бастап алғашқы екі айға үкіметаралық тарифті алушы болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының алдағы тәуліктің нақты сағатына электр энергиясын сатуға арналған болжамды бағасы осы сағатқа арналған базалық бағаның болжамды мәніне теңестіріледі.
5. Электр энергиясының көтерме сауда нарығының барлық басқа субъектілері үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын сатуға арналған алдағы тәуліктердің нақты сағатына болжамды бағасы осы сағаттың базалық бағасының болжамды мәніне теңестіріледі.
6. Базалық бағаның, жаңартылатын энергия көздерін қолдау тарифінің, жасыл тарифтің, инвестициялық тарифтің және үкіметаралық тарифтің болжамды мәндері бірыңғай электр энергиясын сатып алушы тарапынан алдағы есептік кезеңге (күнтізбелік айға) ай сайын есептеледі.
7. Алдағы есеп айырысу кезеңіне арналған базалық бағаның болжамды мәндері ағымдағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) алдындағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) сағаттарына базалық бағаның нақты мәндеріне теңестіріледі.
8. Алдағы есеп айырысу кезеңіне арналған жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтің болжамды мәндері ағымдағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) алдындағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) сағаттарына жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтің нақты мәндеріне теңестіріледі.
9. Алдағы есеп айырысу кезеңіне арналған жасыл тарифтің болжамды мәндері ағымдағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) алдындағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) сағаттарына жасыл тарифтің нақты мәндеріне теңестіріледі.
10. Алдағы есеп айырысу кезеңіне арналған инвестициялық тарифтің болжамды мәндері ағымдағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) алдындағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) сағаттарына инвестициялық тарифтің нақты мәндеріне теңестіріледі.
11. Алдағы есеп айырысу кезеңіне арналған үкіметаралық тарифтің болжамды мәндері ағымдағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) алдындағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) сағаттарына арналған үкіметаралық тарифтің нақты мәндеріне теңестіріледі.
Электр энергиясының көтерме
сауда нарығын ұйымдастыру
және оның жұмыс істеуі
қағидаларына 6-қосымша
Құрамына қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары кіретін энергия өндіруші ұйымдар үшін операциялық тәуліктің әрбір сағатына электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын басым сату көлемін есептеу тәртібі

4-2. Для субъекта оптового рынка электрической энергии, являющегося получателем межправительственного тарифа, прогнозная цена единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час предстоящих суток приравнивается к прогнозному значению межправительственного тарифа на расчетный период (календарный месяц), к которому относится данный час, определенному согласно настоящих Правил.
При этом, для субъекта оптового рынка электрической энергии, являющегося получателем межправительственного тарифа на первые два месяца с даты начала предоставления межправительственного тарифа, прогнозная цена единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час предстоящих суток приравнивается к прогнозному значению базовой цены на данный час.
5. Для всех остальных субъектов оптового рынка электрической энергии прогнозная цена единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час предстоящих суток приравнивается к прогнозному значению базовой цены на данный час.
6. Прогнозные значения базовой цены, тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии, зеленого тарифа, инвестиционного тарифа и межправительственного тарифа рассчитываются единым закупщиком электрической энергии ежемесячно на предстоящий расчетный период (календарный месяц).
7. Прогнозные значения базовой цены на предстоящий расчетный период приравниваются к фактическим значениям базовой цены на часы расчетного периода (календарного месяца), предшествующего текущему расчетному периоду (календарному месяцу).
8. Прогнозные значения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии на предстоящий расчетный период приравниваются к фактическим значениям тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии на часы расчетного периода (календарного месяца), предшествующего текущему расчетному периоду (календарному месяцу).
9. Прогнозные значения зеленого тарифа на предстоящий расчетный период приравниваются к фактическим значениям зеленого тарифа на часы расчетного периода (календарного месяца), предшествующего текущему расчетному периоду (календарному месяцу).
10. Прогнозные значения инвестиционного тарифа на предстоящий расчетный период приравниваются к фактическим значениям инвестиционного тарифа на часы расчетного периода (календарного месяца), предшествующего текущему расчетному периоду (календарному месяцу).
11. Прогнозные значения межправительственного тарифа на предстоящий расчетный период приравниваются к фактическим значениям межправительственного тарифа на часы расчетного периода (календарного месяца), предшествующего текущему расчетному периоду (календарному месяцу).
Приложение 6
к Правилам организации
и функционирования оптового
рынка электрической энергии
Порядок расчета объема приоритетной продажи электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии на каждый час операционных суток для энергопроизводящих организации, в состав которой входят теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов и районов

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Электр энергиясын басым сату көлемін есептеу тәртібі (бұдан әрі – есептеу) мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
– басымдықпен сату көлемі, МВт-та (мыңнан бір бөлігіне дейін дөңгелектенеді);
– жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымның (бұдан әрі – ЭӨҰ станциясы) құрамына кіретін жылу электр орталығының генерациялайтын қондырғылардың (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) ең төменгі электр қуатының МВт-тағы жоспарлы ең жоғары мәні;
– электр қуатының дайындығын қолдау жөніндегі қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген энергия өндіруші ұйымның өз тұтынуының электр қуатының тиісті жылдағы ең жоғары мәні (ол болған кезде), МВт-та;
PTM – "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі № 588 Заңының 15-4, 15-8-баптары бойынша пайдалануға берілетін және жылыту іріктемелері бар және күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтаумен қамтамасыз етуге тартылған ЭӨҰ станцияларының генерациялайтын қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы ең жоғары мәні;
– модуль
, МВт-да;
– модуль, МВт-да;
– дельта, МВт, мына формула бойынша есептеледі:
– түзету, МВт;
– энергия өндіруші ұйымның i-ші электр станциясының аттестатталған электр қуаты, МВт;
– тиісті аттестаттау нәтижелері бойынша тіркелген энергия өндіруші ұйымның i-ші электр станцияларының өз мұқтаждарының электр қуаты, МВт-та;
– генерациялайтын қондырғылардың (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) i-ші станцияларының ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы ең жоғары мәні, МВт;
– энергия өндіруші ұйымның і-ші электр станциясының электр энергиясының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі қызметтерді сатып алу туралы шартта көрсетілген тиісті жылға арналған электр энергиясын экспорттаудың шекті қуаты, МВт;
Энергия өндіруші ұйым электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесі, деректерді автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін телеметрия аспаптары болмаған кезде "Электр желілік қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы № 210 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10899 болып тіркелген) (бұдан әрі – Электр желілік қағидалар) 191-тармағына сәйкес осы энергия өндіруші ұйымның паспорттық деректеріне сәйкес белгіленген қуаттың мәні қолданылады;
Егер (дельта) анықтаудың нәтижесінде оның мәні оң (нөлден артық) болса, онда (дельта) мәні нөлге теңестіріледі.
Егер көрсетілетін қызмет көлемін анықтау нәтижесінде оның мәні теріс болса, онда көрсетілетін қызмет көлемінің мәні нөлге теңестіріледі.

Сноска. Приложение 6 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Порядок расчета объема приоритетной продажи электрической энергии (далее – Расчет) осуществляется по следующей формуле:
– объем приоритетной продажи электрической энергии (округляется до тысячных), в МВт;
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) теплоэлектроцентрали, входящей в состав действующей энергопроизводящей организации (далее – станция ЭПО), в МВт;
– максимальное за соответствующий год значение электрической мощности собственного потребления энергопроизводящей организации, указываемое в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности (при его наличии), в МВт;
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станций ЭПО, вводимых в эксплуатацию по статьям 15-4, 15-8 Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года № 588 "Об электроэнергетике", и имеющих отопительные отборы и задействованных в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода;
– модуль
, в МВт;
– дельта, в МВт, рассчитываемая по следующей формуле:
– поправка, в МВт;
– аттестованная электрическая мощность i-ой электрической станции энергопроизводящей организации, в МВт;
– электрическая мощность собственных нужд i-ой электрической станций энергопроизводящей организации, зафиксированная по результатам соответствующих аттестаций, в МВт;
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) i-ой станций ЭПО, в МВт;
– максимальная за соответствующий год электрическая мощность экспорта i-ой электрической станции энергопрозводящей организации, указываемая в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, в МВт;
При отсутствии у энергопроизводящей организации автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии, приборов телеметрии, обеспечивающих автоматическую передачу данных в порядке согласно Электросетевых правил, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 210 "Об утверждении электросетевых Правил" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10899) (далее – Электросетевые правила), применяется значение установленной мощности, согласно паспортным данным данной энергопроизводящей организации.
Если в результате определения (дельты) ее значение окажется положительным (больше нуля), то значение (дельты) приравнивается к нулю.
Если в результате определения предельного объема продажи электрической энергии его значение окажется отрицательным, то значение предельного объема продажи электрической энергии приравнивается к нулю.

2. ЭӨҰ станцияларының генерациялаушы қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы ең жоғары мәні мынадай формула бойынша айқындалады:
– ЭӨҰ станцияларының генерациялаушы қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы ең жоғары мәні, МВт;
i бойынша сома;
– 1-ден n-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
– қолданыстағы энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін жылу электр орталықтарының жалпы саны;
– генерациялайтын қондырғылардың (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы ең жоғары мәні i-ші ЭӨҰ станциясы, МВт.
2-1. Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойыншакөрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген энергия өндіруші ұйымның меншікті тұтынуының электр қуатының тиісті жылға арналған ең жоғары мәні мына формула бойынша есептеледі:
, мұнда
– электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген энергия өндіруші ұйымның меншікті тұтынуының электр қуатының тиісті жылға арналған ең жоғары мәні МВт;
– электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген энергия өндіруші ұйымның i-ші электр станциясы меншікті тұтынуының электр қуатының тиісті жылға арналған ең жоғары мәні МВт-та;
бойынша сома;
– 1-ден n-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
n – қолданыстағы энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін жылу электр орталықтарының жалпы саны;
3. ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы ең жоғары мәні формула бойынша айқындалады:
– ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы ең жоғары мәні, МВт;
бойынша сома;
– 1-ден m-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
– күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде жылыту іріктемелері бар және тұтынушыларды жылумен жабдықтаумен қамтамасыз етуге тартылған ЭӨҰ станциясының жұмыс істеп тұрған генерациялайтын қондырғыларының жалпы саны;
– ЭӨҰ станциясының j-генераторлық қондырғысының (оның жылу жүктемесінің берілген деңгейінде) минималды электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы максималды мәні, МВт.
4. ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғысының (оның жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы ең жоғары мәні мынадай тәртіппен айқындалады:
1) айналымдағы суы бар ЭӨҰ станциясының жылу беру қуатының берілген берілген мәні тиісті жыл үшін ең жоғары есептеледі:
– айналмалы суы бар ЭӨҰ станциясының жылуды босату қуатының тиісті жылдағы ең жоғары берілген мәні, Гкал/сағ;

2. Плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станций ЭПО определяется по следующей формуле:
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станций ЭПО, в МВт;
сумма по i;
– порядковый номер, изменяющийся от 1 до n;
– общее количество теплоэлектроцентралей, входящих в состав действующей энергопроизводящей организации;
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) i-той станции ЭПО, в МВт.
2-1. Максимальное за соответствующий год значение электрической мощности собственного потребления энергопроизводящей организации, указываемое в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, рассчитывается по формуле:
– максимальное за соответствующий год значение электрической мощности собственного потребления энергопроизводящей организации, указываемое в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, в МВт;
- максимальное за соответствующий год значение электрической мощности собственного потребления i-ой электрической станции энергопроизводящей организации, указываемое в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, в МВт;
сумма по i;
i– порядковый номер, изменяющийся от 1 до n;
n – общее количество теплоэлектроцентралей, входящих в состав действующей энергопроизводящей организации;
3. Плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станции ЭПО определяется по формуле:
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станции ЭПО, в МВт;
сумма по j;
– порядковый номер, изменяющийся от 1 до m;
– общее количество действующих генерирующих установок станции ЭПО, имеющих отопительные отборы и задействованных в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода;
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности j-той генерирующей установки (при заданном уровне ее тепловой нагрузки) станции ЭПО, в МВт.
3. Плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станции ЭПО определяется по формуле:
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станции ЭПО, в МВт;
сумма по j;
– порядковый номер, изменяющийся от 1 до m;
– общее количество действующих генерирующих установок станции ЭПО, имеющих отопительные отборы и задействованных в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода;
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности j-той генерирующей установки (при заданном уровне ее тепловой нагрузки) станции ЭПО, в МВт.
4. Плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующей установки (при заданном уровне ее тепловой нагрузки) станции ЭПО определяется в следующем порядке:
1) рассчитывается максимальное за соответствующий год заданное значение мощности отпуска тепла станции ЭПО с оборотной водой:
– максимальное за соответствующий год заданное значение мощности отпуска тепла станции ЭПО с оборотной водой, в Гкал/ч;

– судың меншікті жылу сыйымдылығы 1,0 ккал/(кг*Со);
– өткен бес күзгі-қысқы кезеңнің (соңғы) ең суық бес күніндегі сыртқы ауаның орташа температурасына сәйкес келетін ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық графигі бойынша тікелей судың температурасы оС Цельсий градусымен;
– өткен бес күзгі-қысқы кезеңнің (соңғы) ең суық бес күніндегі сыртқы ауаның орташа температурасына сәйкес келетін ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық кестесі бойынша кері судың температурасы оС Цельсий градусымен;
– ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық кестесі бойынша су айналымының ең жоғары мәні, тонна/сағ;
– ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық кестесі бойынша қоректендіру мәні, тонна/сағ;
2) ЭӨҰ станциясының жылу беру қуатының берілген берілген ең жоғары мәні тиісті жыл үшін былайша есептеледі:
– ЭӨҰ станциясының жылуды жіберудің қажетті қуатының тиісті жылдағы ең жоғары берілген мәні, Гкал / сағ;
– судың меншікті жылу сыйымдылығы 1,0 ккал/(кг*Со);
Gтолық
– өткен бес күзгі-қысқы кезеңнің (соңғы) ең суық бес күніндегі сыртқы ауаның орташа температурасына сәйкес келетін ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық кестесі бойынша тікелей судың температурасы оС Цельсий градусымен;
– өткен бес күзгі-қысқы кезеңнің (соңғы) ең суық бес күніндегі сыртқы ауаның орташа температурасына сәйкес келетін бастапқы шикі судың температурасы Цельсий градусымен оС;
– ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық кестесі бойынша қоректендіру мәні, тонна/сағ;
3) күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтаумен қамтамасыз етуге тартылған, жылыту іріктемелері бар ЭӨҰ станциясының барлық жұмыс істеп тұрған генерациялаушы қондырғыларының тиісті жыл үшін берілген жылу жүктемесінің ең жоғары деңгейі есептеледі:
– жылыту іріктемелері бар және күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтаумен қамтамасыз етуге тартылған ЭӨҰ станциясының барлық жұмыс істеп тұрған генерациялаушы қондырғыларының жылу жүктемесінің тиісті жыл үшін берілген ең жоғары деңгейі, Гкал/сағ;
– айналмалы суы бар ЭӨҰ станциясының жылуды босатудың қажетті қуатының тиісті жылдағы ең жоғары берілген мәні, Гкал/сағ;
– ЭӨҰ станциясының жылуды жіберудің қажетті қуатының тиісті жылдағы ең жоғары берілген мәні, Гкал/сағ;
Qтұщ – ЭӨҰ станциясының бастапқы (теңіз) суын тұщыландыру үшін ЭӨҰ станциясының жылуын босату қуатының қажеттілігінің тиісті жылдағы ең жоғары белгіленген мәні, Гкал/сағ;
QӨҚ – тиісті жыл үшін ЭӨҰ станциясының өз қажеттіліктеріне қажетті жылу шығыны қуатының берілген максималды мәні, Гкал/сағ;
Qбу – тұтынушыларға бу жібере отырып, ЭӨҰ станциясының қажетті жылу шығыны қуатының тиісті жыл үшін берілген ең жоғары мәні, Гкал/сағ;
– өткен күзгі-қысқы кезеңдердің (соңғы) бес күнінің ең суық бес күніндегі орташа жылу қуаты көрсетілген бес күн ішінде тұтынушыларды жылумен қамтамасыз етуге тартылған ЭӨҰ станциясының ең жоғары су жылыту қазандықтары, Гкал/сағ;
– өткен бес күзгі-қысқы кезеңнің (соңғы) ең суық бес күндік көрсетілген бес күн ішінде тұтынушыларды жылумен қамтамасыз етуге тартылған ЭӨҰ станциясының барлық редукциялық-салқындату қондырғыларының типтерінің орташа жылу қуаты, Гкал/сағ;

– удельная теплоемкость воды, равная 1,0 ккал/(кг*Со);
– температура прямой воды по действующему температурному графику станции ЭПО, соответствующая средней температуре наружного воздуха за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних), в градусах Цельсия оС;
– температура обратной воды по действующему температурному графику станции ЭПО, соответствующая средней температуре наружного воздуха за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних), в градусах Цельсия оС;
– максимальное значение циркуляции воды по действующему температурному графику станции ЭПО, в тонн/час;
– значение подпитки по действующему температурному графику станции ЭПО, в тонн/час;
2) рассчитывается максимальное за соответствующий год заданное значение мощности отпуска тепла станции ЭПО с подпиткой:
– максимальное за соответствующий год заданное значение необходимой мощности отпуска тепла станции ЭПО с подпиткой, в Гкал/ч;
– удельная теплоемкость воды, равная 1,0 ккал/(кг*Со);
– температура прямой воды по действующему температурному графику станции ЭПО, соответствующая средней температуре наружного воздуха за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних), в градусах Цельсия оС;
– температура исходной сырой воды, соответствующая средней температуре наружного воздуха за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних), в градусах Цельсия оС;
– значение подпитки по действующему температурному графику станции ЭПО, в тонн/час;
3) рассчитывается максимальный за соответствующий год заданный уровень тепловой нагрузки всех действующих генерирующих установок станции ЭПО, имеющих отопительные отборы, задействованных в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода:
– максимальный за соответствующий год заданный уровень тепловой нагрузки всех действующих генерирующих установок станции ЭПО, имеющих отопительные отборы и задействованных в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода, в Гкал/ч;
– максимальное за соответствующий год заданное значение необходимой мощности отпуска тепла станции ЭПО с оборотной водой, в Гкал/ч;
– максимальное за соответствующий год заданное значение необходимой мощности отпуска тепла станции ЭПО с подпиткой, в Гкал/ч;
– средняя за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних) тепловая мощность пиковых водогрейных котлов станции ЭПО, которые были задействованы в обеспечении теплоснабжением потребителей в течение указанных пятидневок, в Гкал/ч;
– средняя за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних) тепловая мощность всех типов редукционно-охладительных установок станции ЭПО, которые были задействованы в обеспечении теплоснабжением потребителей в течение указанных пятидневок, в Гкал/ч;

4) күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтаумен қамтамасыз етуге тартылған (жылыту) жылыту іріктеуі (іріктеулері) бар және ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғысының жылу жүктемесінің берілген деңгейі (бұдан әрі – ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғысының жылу жүктемесінің берілген деңгейі) тиісті жыл үшін берілген ең жоғары деңгейі есептеледі:
– ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғысының жылу жүктемесінің берілген деңгейі, Гкал/сағ;
– күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтаумен қамтамасыз етуге тартылған (жылыту) жылыту іріктемелері (іріктеулері) бар ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғысының Гкал/сағ белгіленген жылу қуаты;
– жылыту іріктемелері бар және күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтаумен қамтамасыз етуге тартылған ЭӨҰ станциясының барлық генерациялаушы қондырғыларының жылу жүктемесінің тиісті жыл үшін берілген ең жоғары деңгейі, Гкал/сағ;
– жылыту іріктемелері бар және күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтаумен қамтамасыз етуге тартылған ЭӨҰ станциясының барлық генерациялайтын қондырғыларының белгіленген жылу қуаты, Гкал/сағ
Егер ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғысының есептелген берілген жылу жүктемесінің деңгейі генерациялаушы қондырғының белгіленген жылу қуатынан асып кетсе, онда ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғысының берілген жылу жүктемесінің деңгейі оның белгіленген жылу қуатына тең болады. Бұл ретте көрсетілген асып кетудің көлемі мұндай асып кетпейтін ЭӨҰ станциясының басқа генерациялаушы қондырғылары арасында қайта бөлуге жатады. Қайта бөлудің негіздемесі Есептеуде көрсетіледі.
ЭӨҰ станциясының алдын ала қосылған генерациялаушы қондырғылары үшін осы тармақшаға сәйкес жүзеге асырылатын есептеулер қолданылмайды. Бұл ретте осындай генерациялайтын қондырғыларға осы тармақтың 5) тармақшасына сәйкес жүзеге асырылатын есептеулер қолданылады;

4) рассчитывается максимальный за соответствующий год заданный уровень тепловой нагрузки генерирующей установки станции ЭПО, имеющей (отопительный) отопительные отбор (отборы) и задействованной в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода (далее – заданный уровень тепловой нагрузки генерирующей установки станции ЭПО):
– заданный уровень тепловой нагрузки генерирующей установки станции ЭПО, в Гкал/ч;
– установленная тепловая мощность генерирующей установки станции ЭПО, имеющей (отопительный) отопительные отбор (отборы) и задействованной в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода, в Гкал/ч;
– максимальный за соответствующий год заданный уровень тепловой нагрузки всех генерирующих установок станции ЭПО, имеющих отопительные отборы и задействованных в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода, в Гкал/ч;
– установленная тепловая мощность всех генерирующих установок станции ЭПО, имеющих отопительные отборы и задействованных в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода, в Гкал/ч.
В случае, если в рассчитанный заданный уровень тепловой нагрузки генерирующей установки станции ЭПО превышает установленную тепловую мощность генерирующей установки, то заданный уровень тепловой нагрузки генерирующей установки станции ЭПО приравнивается к ее установленной тепловой мощности. При этом, объем указанного превышения подлежит перераспределению между другими генерирующими установками станции ЭПО, у которых такого превышения нет. Обоснование перераспределения отражаются в Расчете.
Для предвключенных генерирующих установок станции ЭПО не применяются расчеты, осуществляемые в соответствии с настоящим подпунктом. При этом, к данным генерирующим установкам применяются расчеты, осуществляемые согласно подпункту 5) настоящего пункта;

5) осы қондырғыға сәйкес келетін тәуелділік кестесі бойынша ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғысының жылу жүктемесінің берілген деңгейінің негізінде осы генерациялаушы қондырғының (оның жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) МВт-дағы ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы тиісті жоспарлы ең жоғары мәні айқындалады.
ЭӨҰ станциясының алдын ала қосылған генерациялаушы қондырғысы үшін ең төменгі электр қуатының жоспарлы ең жоғары мәні ЭӨҰ станциясының алдын ала қосылған генерациялаушы қондырғысы бу қысымын төмендететін ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғыларының жылу жүктемесінің берілген деңгейлерінің сомасы негізінде тиісті тәуелділік кестесі бойынша айқындалады.

5) на основании заданного уровня тепловой нагрузки генерирующей установки станции ЭПО по графику зависимости, соответствующему данной установке, определяется соответствующее плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности данной генерирующей установки (при заданном уровне ее тепловой нагрузки), в МВт.
Для предвключенной генерирующей установки станции ЭПО плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности определяется по соответствующему графику зависимости на основании суммы заданных уровней тепловой нагрузки генерирующих установок станции ЭПО, для которых предвключенная генерирующая установка станции ЭПО редуцирует давление пара.

5. Есептеу осы Есеп нарық кеңесінің оң қорытындысын алған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан 31 желтоқсанына дейін қолданылады.
Бұл ретте Нарық кеңесі электр станциялары бойынша бөлуде есептеу бойынша энергия өндіруші ұйымдардың қорытындысын ұсынады.
6. Құрамына қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары кіретін энергия өндіруші ұйымдар үшін операциялық тәулікке электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын басым сатудың шекті көлемін есептеу

5. Расчет действует с 1 января по 31 декабря года, наступающего за годом, в котором данный Расчет получил положительное заключение совета рынка.
При этом, совета рынка предоставляет заключение энергопроизводящей организаций по Расчету в разбивке по электрическим станциям.
6. Расчет предельного объема приоритетной продажи электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии на операционные сутки для энергопроизводящих организации, в состав которой входят теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов и районов:

1. Параметрлері.
Р/с
ЭӨҰ станциясының атауы *
Параметрлері***
tорт(5)
оС
tтік
оС
tкері
оС
Gцирк
тонна/сағ
1
2
3
4
5
6
1
2
3
Кестенің жалғасы
Gтолық
тонна/сағ
Qайнал
Гкал/сағ
t0
оС
Qтолық
Гкал/сағ
Qшсық
Гкал/сағ
Qрсқ
Гкал/сағ
Qтұщ,
Гкал/ сағ
Qөқ,
Гкал/ сағ
Qбу,
Гкал/ сағ
Q
Гкал/сағ
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Ескертпе:
МВт – мегаватт;
Гкал/сағ – сағатына гигакалорий;
* – кесте параметрлерінің сандық мәндері оннан бір бөлігіне дейін көрсетіледі;
** – жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін жылу электр орталығы (бұдан әрі – ЭӨҰ станциясы);
*** – параметрлер үшін мынадай белгілер қолданылады:
tорт(5) – өткен бес күзгі-қысқы кезеңдегі (соңғы) ең суық бес күндік сыртқы ауаның орташа температурасы, оС Цельсий градусымен;
tтік – өткен бес күзгі-қысқы кезеңдегі (соңғы) ең суық бес күндік сыртқы ауаның орташа температурасына сәйкес келетін ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық графигі бойынша тікелей судың температурасы, оС Цельсий градусымен;
tкері – өткен бес күзгі-қысқы кезеңдегі (соңғы) ең суық бес күндік сыртқы ауаның орташа температурасына сәйкес келетін ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық графигі бойынша кері судың температурасы, оС Цельсий градусымен:
Gцирк – ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық графигі бойынша су айналымының ең көп мәні, тонна/сағ;
Gтолық – ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық графигі бойынша толықтырудың мәні, тонна/сағ;
Qайнал – айналма суы бар ЭӨҰ станциясының жылу беру қуатының тиісті жылдағы берілген ең көп мәні, Гкал/сағ;
t0 - өткен бес күзгі-қысқы кезеңдегі (соңғы) ең суық бес күндік сыртқы ауаның орташа температурасына сәйкес келетін бастапқы шикі судың температурасы, оС Цельсий градусымен;
Qтолық – толықтыруы бар ЭӨҰ станциясының жылу берудің қажетті қуатының тиісті жылдағы берілген ең көп мәні, Гкал/сағ;
Qшсық – өткен бес күзгі-қысқы кезеңнің (соңғы) ең суық бес күндік үшін ЭӨҰ станциясының көрсетілген бес күндік ішінде тұтынушыларды жылумен жабдықтауды қамтамасыз етуге тартылған ең жоғары су жылыту қазандықтарының орташа жылу қуаты, Гкал/сағ;
Qрсқ – өткен күзгі-қысқы кезеңдегі (соңғы) ең суық бес күндік үшін ЭӨҰ станциясының көрсетілген бескүндік ішінде тұтынушыларды жылумен қамтамасыз етуге тартылған редукциялық-салқындатқыш қондырғыларының барлық типтерінің орташа жылу қуаты, Гкал/сағ;
Q – жылыту іріктеуі бар және күзгі-қысқы кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтауды қамтуға қатыстырылған ЭӨҰ станциясының жұмыс істеп тұрған барлық генерациялайтын қондырғыларының тиісті жылдағы жылу жүктемесінің берілген ең көп деңгейі, Гкал/сағ.
2-кесте*
р/с№
ЭӨҰ станциясы ГҚ атауы**
Параметрлері***
Qбелг.гқ,
Гкал/сағ
, Гкал/сағ
Qгқ,
Гкал/сағ
Рмин.гқ,
МВт
МВт
1
2
3
4
5
6
7
1
2
3
Ескертпе:
МВт-мегаватт;
Гкал / сағ-сағатына гигакалория;
* – жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін әрбір жылу электр орталығы бойынша жеке толтырылады, бұл ретте кесте параметрлерінің сандық мәндері оннан онға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі;
** – жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымның (бұдан әрі – ЭӨҰ станциясы) құрамына кіретін, (жылыту) жылыту іріктемелері (іріктеу) бар және күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтаумен қамтамасыз етуге тартылған жылу электр орталығын генерациялайтын қондырғы;
*** – параметрлер үшін мынадай белгілер қолданылады:
– күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтаумен қамтамасыз етуге тартылған (жылыту) жылыту іріктемелері (іріктеулері) бар ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғысының Гкал/сағ белгіленген жылу қуаты;
– күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде тұтынушыларды жылумен қамтамасыз етуге тартылған және жылыту іріктемелері бар ЭӨҰ станциясының барлық генерациялайтын қондырғыларының белгіленген жылу қуаты Гкал/сағ.
– күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтаумен қамтамасыз етуге тартылған (жылыту) жылыту іріктеуі (іріктеулері) бар ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғысының жылу жүктемесінің тиісті жыл үшін берілген ең жоғары деңгейі Гкал / сағ;
– ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғысының (оның жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы ең жоғары мәні, МВт-та;
– ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы ең жоғары мәні, МВт-та.
3-кесте
р/с№
ЖЭО атауы**
Параметрлері***
МВт
МВт
МВт
КҚК
МВт
1
2
3
4
5
6
1
2
3
Ескерту:
МВт-мегаватт;
Гкал / сағ-сағатына гигакалория;
* – кесте параметрлерінің сандық мәндері оннан бір бөлігіне дейін көрсетіледі;
** – қолданыстағы энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін жылу электр орталығы;
*** – параметрлер үшін мынадай белгілер қолданылады:
– ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы ең жоғары мәні, МВт-та;
– ЭӨҰ станцияларының генерациялаушы қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы ең жоғары мәні, МВт-та;
– энергия өндіруші ұйымның і-ші электр станциясының электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген энергия өндіруші ұйымның өз тұтынуының электр қуатының тиісті жылдағы ең жоғары мәні МВт-та;
– құрамына қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары кіретін энергия өндіруші ұйымдар үшін операциялық тәулікке электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын басым сату көлемі МВт-қа.

1. Параметры.
Таблица 1*
№ п/п
Наименование станции ЭПО*
Параметры***
оС
оС
оС
тонн/час
1
2
3
4
5
6
1
2
3
Продолжение таблицы
Параметры***
тонн/час
Гкал/ч
оС
Гкал/ч
Гкал/ч
Гкал/ч
Гкал/ч
7
8
9
10
11
12
13
Примечание:
МВт – мегаватт;
Гкал/ч – гигакалории в час;
* – числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых;
** – теплоэлектроцентраль, входящая в состав действующей энергопроизводящей организации;
*** – для параметров использованы следующие обозначения:
– средняя температура наружного воздуха за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних), в градусах Цельсия оС;
– температура прямой воды по действующему температурному графику станции ЭПО, соответствующая средней температуре наружного воздуха за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних), в градусах Цельсия оС;
– температура обратной воды по действующему температурному графику станции ЭПО, соответствующая средней температуре наружного воздуха за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних), в градусах Цельсия оС;
– максимальное значение циркуляции воды по действующему температурному графику станции ЭПО, в тонн/час;
– значение подпитки по действующему температурному графику станции ЭПО, в тонн/час;
– максимальное за соответствующий год заданное значение мощности отпуска тепла станции ЭПО с оборотной водой, в Гкал/ч;
– температура исходной сырой воды, соответствующая средней температуре наружного воздуха за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних), в градусах Цельсия оС;
– максимальное за соответствующий год заданное значение мощности отпуска тепла станции ЭПО с подпиткой, в Гкал/ч;
– средняя за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних) тепловая мощность пиковых водогрейных котлов станции ЭПО, которые были задействованы в обеспечении теплоснабжением потребителей в течение данных пятидневок, в Гкал/ч;
– средняя за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних) тепловая мощность всех типов редукционно-охладительных установок станции ЭПО, которые были задействованы в обеспечении теплоснабжением потребителей в течение указанных пятидневок, в Гкал/ч;
– максимальный за соответствующий год заданный уровень тепловой нагрузки всех действующих генерирующих установок станции ЭПО, имеющих отопительные отборы и задействованных в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода, в Гкал/ч.
Таблица 2*
№ п/п
Наименование ГУ станции ЭПО
Параметры***
Гкал/ч
Гкал/ч
Гкал/ч
МВт
МВт
1
2
3
4
5
6
7
1
2
3
Примечание:
МВт – мегаватт;
Гкал/ч – гигакалории в час;
* – заполняется отдельно по каждой теплоэлектроцентрали, входящей в состав действующей энергопроизводящей организации, при этом, числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых;
** – генерирующая установка теплоэлектроцентрали, входящей в состав действующей энергопроизводящей организации, имеющая (отопительный) отопительные отборы (отбор) и задействованная в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода;
*** – для параметров использованы следующие обозначения:
– установленная тепловая мощность генерирующей установки станции ЭПО, имеющей (отопительный) отопительные отбор (отборы) и задействованной в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода, в Гкал/ч;
– установленная тепловая мощность всех генерирующих установок станции ЭПО, имеющих отопительные отборы и задействованных в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода, в Гкал/ч.
– максимальный за соответствующий год заданный уровень тепловой нагрузки генерирующей установки станции ЭПО, имеющей (отопительный) отопительные отбор (отборы) и задействованной в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода, в Гкал/ч;
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующей установки (при заданном уровне ее тепловой нагрузки) станции ЭПО, в МВт;
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станции ЭПО, в МВт.
Таблица 3*
№ п/п
Наименование ТЭЦ**
Параметры***
МВт
МВт
МВт
МВт
1
2
3
4
5
6
1
2
3
Примечание:
МВт – мегаватт;
Гкал/ч – гигакалории в час;
* – числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых;
** – теплоэлектроцентраль, входящая в состав действующей энергопроизводящей организации;
*** – для параметров использованы следующие обозначения:
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станции ЭПО, в МВт;
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станций ЭПО, в МВт;
– максимальное за соответствующий год значение электрической мощности собственного потребления i-ой электрической станции энергопроизводящей организации, указываемое в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, в МВт;
– объем приоритетной продажи электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии на операционные сутки для энергопроизводящих организации, в состав которой входят теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов и районов, в МВт.

2. Осы есепте көрсетілген барлық генерациялаушы қондырғылардың тәуелділік кестелері (есептеуге қоса беріледі).
Бұл ретте әрбір тәуелділік графигіне осы график бойынша әрбір көрсетілген қадамды егжей-тегжейлі негіздей отырып, тиісті генерациялаушы қондырғының (оның жылу жүктемесінің берілген деңгейінде) ең төменгі электр қуатының тәуелділігін айқындау процесінің қадамдық сипаттамасы қоса беріледі.
Егер ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғысында бірнеше бу іріктеуі болған жағдайда, осы тармақта көрсетілген процестің кезең-кезеңімен сипаттамасында іріктеулер арасында будың бөлінуін есептеуде пайдаланылатын негіздеме де көрсетіледі.
Егер есептеу графигін пайдалану үшін іріктеулерден алынған бу энтальпияларының мәндерін пайдалана отырып аралық есептеулер пайдаланылған жағдайда, осы тармақта көрсетілген процестің қадамдық сипаттамасында қолданылған формулалар мен пайдаланылған бастапқы деректердің егжей-тегжейлі сипаттамасы бар осы есептеулер де көрсетіледі.
3. Жергілікті атқарушы органмен келісілген алдағы күзгі-қысқы кезеңге арналған температуралық кестелер, қолданыстағы энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін осы есепте көрсетілген барлық жылу электр орталықтары (есепке қоса беріледі).
4. Осы есепте көрсетілген барлық генерациялаушы қондырғылардың паспорттық деректерінің көшірмелері (есепке қоса беріледі).
5. Растайтын құжаттар (есепке қоса беріледі):
1) өткен күзгі-қысқы кезеңдердің (соңғы) әрқайсысының ең суық бес күндік күндері (күндері);
2) өткен бес күзгі-қысқы кезеңдердің әрқайсысының ең суық бес күндік орташа мәні (соңғы) осы есепте көрсетілген ең жоғары су жылыту қазандықтарының және осы бес күн ішінде тұтынушыларды жылумен жабдықтаумен қамтамасыз етуге тартылған ЭӨҰ станцияларының редукциялық-салқындату қондырғыларының барлық түрлерінің жылу қуаттылығының мәндері;
3) өткен бес күзгі-қысқы кезеңнің әрқайсысының ең суық бес күндік орташа мәні (соңғы) сыртқы ауа температурасының мәндері;
4) өткен бес күзгі-қысқы кезеңнің әрқайсысының ең суық бес күндік орташа мәні (соңғы) бастапқы шикі су температурасының мәндері.
6. Есептеулердің қадамдық сипаттамасы (Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелген) бекітілген Электр энергиясының көтерме нарығын ұйымдастыру мен оның жұмыс iстеу қағидаларында көрсетілген формулалар бойынша), олардың нәтижелері бойынша осы есептің 1, 2 және 3-кестелерінде көрсетілген параметрлердің мәндері айқындалған (есептеуге қоса беріледі).
Электр энергиясының көтерме
сауда нарығын ұйымдастыру
және оның жұмыс істеуі
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Сатып алуға өтінім. Сатуға өтінім
Жіберуші

2. Графики зависимости всех генерирующих установок, указанных в настоящем Расчете (прикладываются к Расчету).
При этом, к каждому графику зависимости прикладывается пошаговое описание процесса определения по данному графику зависимости минимальной электрической мощности соответствующей генерирующей установки (при заданном уровне ее тепловой нагрузки) с детальным обоснованием каждого указанного шага.
В случае если генерирующая установка станции ЭПО имеет несколько отборов пара, то в указанном в настоящем пункте пошаговом описании процесса также указывается обоснование используемого в Расчете распределения пара между отборами.
В случае, если для использования графика расчета использовались промежуточные расчеты с использованием значений энтальпий пара из отборов, то в указанном в настоящем пункте пошаговом описании процесса также указываются данные расчеты с детальным описанием примененных формул и использованных исходных данных.
3. Температурные графики на предстоящий осенне-зимний период, согласованные с местным исполнительным органом, всех указанных в настоящем Расчете теплоэлектроцентралей, входящих в состав действующей энергопроизводящей организации (прикладываются к Расчету).
4. Копии паспортных данных всех генерирующих установок, указанных в настоящем Расчете (прикладываются к Расчету).
5. Документы, подтверждающие (прикладываются к Расчету):
1) дни (даты) самых холодных пятидневок каждого из пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних);
2) средние за самые холодные пятидневки каждого из пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних) значения тепловых мощностей указанных в настоящем Расчете пиковых водогрейных котлов и всех типов редукционно-охладительных установок станций ЭПО, которые были задействованы в обеспечении теплоснабжением потребителей в течение данной пятидневки;
3) средние за самые холодные пятидневки каждого из пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних) значения температуры наружного воздуха;
4) средние за самые холодные пятидневки каждого из пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних) значения температуры исходной сырой воды.
6. Пошаговое описание вычислений (по формулам, указанным в Правилах организации и функционирования оптового рынка электрической энергии, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10531), по результатам которых определены значения параметров, указанных в таблицах 1, 2 и 3 настоящего Расчета (прикладывается к Расчету).
Приложение 7
к Правилам организации
и функционирования оптового
рынка электрической энергии
Форма
Заявка на покупку. Заявка на продажу
Отправитель

01:00
МВт*
13:00
МВт*
02:00
МВт*
14:00
МВт*
Контрагент
03:00
МВт*
15:00
МВт*
04:00
МВт*
16:00
МВт*
Операция
05:00
МВт*
17:00
МВт*
06:00
МВт*
18:00
МВт*
07:00
МВт*
19:00
МВт*
08:00
МВт*
20:00
МВт*
09:00
МВт*
21:00
МВт*
10:00
МВт*
22:00
МВт*
11:00
МВт*
23:00
МВт*
12:00
МВт*
24:00
МВт*
Ескертпе:
* мәндері мыңға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі
Электр энергиясының көтерме
сауда нарығын ұйымдастыру
және оның жұмыс істеуі
қағидаларына 8-қосымша
Тәуліктердің нақты сағатына базалық бағаның нақты мәнін есептеу тәртібі
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Тәуліктің нақты сағатына арналған базалық бағаның нақты мәні, теңгеменкВт*сағ(жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз, мынадай формула бойынша айқындалады:
– тәуліктердің нақты сағатына арналған базалық бағаның нақты мәні, теңгемен/кВт*сағ, ҚҚС-сыз (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– тәуліктердің осы сағатына электр энергиясын сатып алуға электр энергиясын бірыңғай сатып алушы шығындарының сомасы, ҚҚС-сыз, теңгемен;
– тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатудан түсетін электр энергиясын бірыңғай сатып алушы кірісінің сомасы, ҚҚС-сыз теңгемен;
– майнерлерді, жасыл энергияны тұтынушыларды, инвестициялық тарифті алушыларды, үкіметаралық тарифті алушыларды, гибридті топтардың әкімшілерін, атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерін қоспағанда, электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының жиынтық көлемі (жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясын сатып алудың ең төменгі рұқсат етілген сағаттық көлемі сомасынан тыс тәуліктің осы сағатында электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алудың жалпы көлемі бөлігінде (түзетулерді ескере отырып), кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді).
2. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алу шығындарының сомасы
мынадай формула бойынша айқындалады:
– алуға электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алу шығындарының сомасы, ҚҚС-сыз, теңгемен;
– Заңның 15-4 және 15-8-баптарына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап түру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы электр қуаты нарығында бір немесе бірнеше ұзақ мерзімді шарттар жасасқан i-ші энергия өндіруші ұйымның электр энергиясына шекті тарифінің мәні, ҚҚС-сыз, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– Заңның 15-4 және 15-8-баптарына сәйкес электр қуаты нарығында электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы бір немесе бірнеше ұзақ мерзімді шарттар жасасқан i-ші энергия өндіруші ұйым тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатқан электр энергиясының көлемі (қуаты осы шарттардың мәні болып табылатын, генерациялайтын қондырғылар есебінен құру жоспарланған электр энергиясын сату көлемі) кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– құрамына қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары кіретін i-ші энергия өндіруші ұйымның электр энергиясына арналған шекті тариф мәні (электр энергиясы тиісті тұлғалар тобы шеңберінде тұтынылатын жылу электр орталықтарын қоспағанда) теңгемен/кВт*сағ ҚҚС-сыз (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын адамдардың тиісті тобы шеңберінде электр энергиясы тұтынылатын жылу электр орталықтарын қоспағанда, құрамына жылу электр орталықтары кіретін i-ші энергия өндіруші ұйым тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатқан электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
Босс.і – i-ші энергия өндіруші ұйым электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығында электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға тәуліктің осы сағатына энергия өндіруші ұйымдар үшін сатқан электр энергиясының бағасы, ҚҚС-сыз, теңгемен/кВт*сағат (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– i-ші энергия өндіруші ұйым электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығында электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға тәуліктің осы сағатына энергия өндіруші ұйымдар үшін сатқан электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– осы Қағидаларға сәйкес айқындалатын тиісті сағаттық мөлшерлеме;
i – 1-ден сәйкесінше a, b, с-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
a – электр қуаты нарығында Заңның 15-4 және 15-8-баптарына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап түру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы бір немесе бірнеше ұзақ мерзімді шарттар жасасқан, электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатқан энергия өндіруші ұйымдардың саны;
b – энергия сатып алушыға дәл осы тәуліктің сағатына электр энергиясын сатқан, қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын топ құрамындағы тұлғалар шеңберінде электр энергиясы тұтынылатын жылу электр орталықтарын қоспағанда, құрамына жылу электр орталықтары кіретін энергия өндіруші ұйымдардың саны;
c – электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығында энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатқан энергия өндіруші ұйымдардың саны;
– тәуліктің осы сағатына импорттық электр энергиясын сатып алуға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушы шығындарының сомасы, ҚҚС-сыз, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушыда тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алу кезінде пайда болған жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған шығындар, теңгемен, ҚҚС-сыз (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);

01:00
МВт*
13:00
МВт*
02:00
МВт*
14:00
МВт*
Контрагент
03:00
МВт*
15:00
МВт*
04:00
МВт*
16:00
МВт*
Операция
05:00
МВт*
17:00
МВт*
06:00
МВт*
18:00
МВт*
07:00
МВт*
19:00
МВт*
08:00
МВт*
20:00
МВт*
09:00
МВт*
21:00
МВт*
10:00
МВт*
22:00
МВт*
11:00
МВт*
23:00
МВт*
12:00
МВт*
24:00
МВт*
Примечание:
*значения указываются с точностью до тысячных
Приложение 8
к Правилам организации
и функционирования оптового
рынка электрической энергии
Порядок расчета фактического значения базовой цены на конкретный час суток
Сноска. Приложение 8 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Фактическое значение базовой цены на конкретный час суток, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС, определяются по формуле:
– фактическое значение базовой цены на конкретный час суток, в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
– сумма затрат единого закупщика электрической энергии на покупку электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС;
– сумма доходов единого закупщика электрической энергии от продажи электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС;
– суммарный объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии субъектами оптового рынка электрической энергии, за исключением цифровых майнеров, потребителей зеленой энергии, получателей инвестиционного тарифа, получателей межправительственного тарифа, администраторов гибридных групп, субъектов оптового рынка электрической энергии, включенных в список получателей адресной поддержки, условных потребителей (в части их общего объема покупки электрической энергии у единого закупщика электрической энергии на данный час суток сверх суммы их минимально допустимых часовых объемов покупки электрической энергии, включенных в соответствующий суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором (с учетом корректировок)), в кВт*ч (округляется до целых).
2. Сумма затрат единого закупщика электрической энергии на покупку электрической энергии на данный час суток (
) определяется по следующей формуле:
– сумма затрат единого закупщика электрической энергии на покупку электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС;
– значение предельного тарифа на электрическую энергию i-й энергопроизводящей организации, заключившей на рынке электрической мощности один или несколько долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности в соответствии со статьями 15-4, 15-8 Закона, в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
– объем электрической энергии, который i-я энергопроизводящая организация, заключившая на рынке электрической мощности один или несколько долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, в соответствии со статьями 15-4, 15-8 Закона, продала единому закупщику электрической энергии на данный час суток (объем продажи электрической энергии, создание которого планировалось за счет генерирующих установок, мощность которых является предметом данных договоров), в кВт*ч (округляется до целых);
– значение предельного тарифа на электрическую энергию i-й энергопроизводящей организации, в состав которой входят теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов и районов (за исключением теплоэлектроцентралей, электрическая энергия которых потребляется в рамках соответствующей группы лиц), в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
– объем электрической энергии, который на данный час суток продала единому закупщику электрической энергии i-я энергопроизводящая организация, в состав которой входят теплоэлектроцентрали, за исключением теплоэлектроцентралей электрическая энергия которых потребляется в рамках соответствующей группы лиц, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов и районов, в кВт*ч (округляется до целых);
– цена, по которой i-я энергопроизводящая организация продала электрическую энергию единому закупщику электрической энергии на централизованных торгах электрической энергией для энергопроизводящих организаций на данный час суток, в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
– объем электрической энергии, который i-я энергопроизводящая организация продала единому закупщику электрической энергии на централизованных торгах электрической энергией для энергопроизводящих организаций на данный час суток, в кВт*ч (округляется до целых);
– соответствующая часовая ставка, определяемая в соответствии с настоящими Правилами;
– суммы по i;
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до a, c, соответственно;
a – количество энергопроизводящих организаций, заключивших на рынке электрической мощности один или несколько долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности в соответствии со статьями 15-4 и 15-8 Закона, продавших электрическую энергию единому закупщику электрической энергии на данный час суток;
b - количество энергопроизводящих организаций, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, за исключением теплоэлектроцентралей электрическая энергия которых потребляется в рамках соответствующей группы лиц, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов и районов, продавших электрическую энергию единому закупщику электрической энергии на данный час суток;
c – количество энергопроизводящих организаций, продавших электрическую энергию единому закупщику электрической энергии на централизованных торгах электрической энергией для энергопроизводящих организаций на данный час суток;
– сумма затрат единого закупщика электрической энергии на покупку импортной электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС (округляется до сотых);
– затраты на поддержку использования возобновляемых источников энергии, возникшие у единого закупщика электрической энергии при покупке им электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС (округляется до сотых);

–- Қосымша шығындар, электр энергиясының бірыңғай сатып алушысында есептік кезең (күнтізбелік ай) ішінде тәуліктің нақты сағаты бойынша электр энергиясын беру қызметтеріне ақы төлеу себебінен Заңның 19-1-бабының 3-тармағының 13) тармақшасына сәйкес электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу себебіне байланысты есепті кезең (күнтізбелік ай) ішінде электр энергиясын бірыңғай сатып алушыда тәуліктің нақты сағатында пайда болған қосымша шығындар, электр энергиясын экспорттауға байланысты электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге байланысты туындаған шығындар, орталықтандырылған сауда нарығы операторының алдында электр энергиясын бірыңғай сатып алушының шығындары, шетел валютасында импорттық және экспорттық электр энергиясы бойынша шарттық қатынастарды жүзеге асыру шеңберінде шетел валютасында туындаған шығындар, сондай-ақ импорттық және экспорттық, электр энергиясы кезінде бюджетке төленетін тікелей міндетті шығындар – ҚҚС-сыз теңгемен.
2.1. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тәуліктің осы сағатына импорттық электр энергиясын сатып алу шығындарының сомасы
мынадай формула бойынша айқындалады:
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тәуліктің осы сағатына импорттық электр энергиясын сатып алу шығындарының сомасы, ҚҚС-сыз, теңгемен;
Бимп.і – электр энергиясын бірыңғай сатып алушының i-шартында көрсетілген, IІ-ші шарттың талаптарына сәйкес бағам бойынша ҚҚС-сыз, теңге/кВт*сағ-қа айырбасталған, тәуліктің осы сағатына импорттық электр энергиясын сатып алуға арналған электр энергиясын сатып алу бағасы;
Бдисп – тиісті есептік кезең (күнтізбелік ай) үшін жүйелік оператор мен электр энергиясын бірыңғай сатып алушы арасында жасалған техникалық диспетчерлеу жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған тиісті шартта көрсетілген техникалық диспетчерлеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тариф;
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушы электр энергиясын бірыңғай сатып алушының импорттық электр энергиясын сатып алуға арналған i-шарты бойынша тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– 1-ден d-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
d – электр энергиясын бірыңғай сатып алушы шеңберінде тәуліктің осы сағатына импорттық электр энергиясын сатып алған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының импорттық электр энергиясын сатып алуға арналған шарттарының саны.
2.2. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушыда тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алу кезінде пайда болған жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған шығындар
, мынадай формула бойынша айқындалады:
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушыда тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алу кезінде пайда болған жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған шығындары, ҚҚС-сыз, теңгемен, теңгемен;
– жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған, жаңартылатын энергия көздерін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) пайдаланатын i-шіэнергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сатып алу-сату ұзақ мерзімді шартының бағасы, ҚҚС-сыз, теңге/кВт*сағ-пен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– жаңартылатын энергия көздерін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) пайдаланатын i-ші энергия өндіруші ұйым жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын сатып алу- сатудың ұзақ мерзімді шарты шеңберінде электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға тәуліктің осы сағатына сатқан электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес есеп айырысу-қаржы орталығымен жасалған жаңартылатын энергия көздерін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) пайдаланатын i -ші энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сатып алу-сату ұзақ мерзімді шартының бағасы, ҚҚС-сыз, теңге/кВт*сағ-пен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– жаңартылатын энергия көздерін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) пайдаланатын i-ші энергия өндіруші ұйым жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес есеп айырысу-қаржы орталығымен жасалған ұзақ мерзімді сатып алу шарты шеңберінде электр энергиясының көтерме сауда нарығындағы өндіру-тұтынудың нақты теңгеріміне сәйкес тәуліктің осы сағаты кіретін есептік кезеңде (күнтізбелік айда) бірыңғай сатып алушыға электр энергиясын сатқан электр энергиясының көлемі – электр энергиясын сату,кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын өндіруді-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі қызметтерге электр энергиясын бірыңғай сатып алушының нақты шығындары тиісті есептік кезең үшін (күнтізбелік ай), ҚҚС-сыз,теңгемен, мынадай формула бойынша айқындалады:
– тиісті есептік кезең үшін (күнтізбелік ай) электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі қызметтерге Жүйелік оператордың тарифі, ҚҚС-сыз, теңге/кВт*сағ-пен;
– жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес жаңартылатын энергия көздерін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) пайдаланатын және электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен және есеп айырысу-қаржы орталығымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты бар, тиісті есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) үшін энергия өндіруші ұйымдардың желісіне жіберудің кВт*сағ-пен есептелген электр энергиясының нақты көлемі (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында (кірістерді шегергенде), тиісті есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) үшін жұмсалған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының нақты шығындары ҚҚС-сыз,теңгемен;
– Қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларына сәйкес айқындалатын, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тиісті есептік кезеңдегі (күнтізбелік ай) қызметін жүзеге асыруға байланысты нақты шығындары ҚҚС-сыз, теңгемен;

– дополнительные затраты, возникшие у единого закупщика электрической энергии в течение расчетного периода (календарного месяца) на конкретный час суток по причине оплаты услуг по передаче электрической энергии согласно подпункту 13) пункта 3 статьи 19-1 Закона, затраты, возникшие по причине оплаты услуг по передаче электрической энергии, связанной с экспортом электрической энергии, затраты единого закупщика электрической энергии перед оператором рынка централизованной торговли, затраты, возникшие в рамках осуществления договорных отношений по импортной и экспортной электрической энергии в иностранной валюте, также прямые обязательные расходы оплачиваемые в бюджет при импортной и экспортной электрической энергии, в тенге без НДС (округляется до сотых).
2.1. Сумма затрат единого закупщика электрической энергии на покупку импортной электрической энергии на данный час суток (
) определяется по следующей формуле:
– сумма затрат единого закупщика электрической энергии на покупку импортной электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС;
– цена покупки электрической энергии, указанная в i-м договоре единого закупщика электрической энергии на покупку импортной электрической энергии на данный час суток, сконвертированная в тенге/кВт*ч без НДС по курсу, в соответствии с условиями i-го договора;
– тариф на услуги по технической диспетчеризации, указанная в соответствующем договоре на оказание услуг по технической диспетчеризации, заключенном между системным оператором и единым закупщиком электрической энергии, для соответствующего расчетного периода (календарного месяца)
– объем электрической энергии, который единый закупщик электрической энергии купил на данный час суток по i-му договору единого закупщика электрической энергии на покупку импортной электрической энергии, в кВт*ч (округляется до целых);
- суммы по i;
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до d;
d – количество договоров единого закупщика электрической энергии на покупку импортной электрической энергии, в рамках которых единым закупщиком электрической энергии была куплена импортная электрическая энергия на данный час суток.
2.2. Затраты на поддержку использования возобновляемых источников энергии, возникшие у единого закупщика электрической энергии при покупке им электрической энергии на данный час суток (
), определяются по следующей формуле:
– затраты на поддержку использования возобновляемых источников энергии, возникшие у единого закупщика электрической энергии при покупке им электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС (округляется до сотых);
– цена долгосрочного договора купли-продажи электрической энергии i-й энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), заключенного с единым закупщиком электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
– объем электрической энергии, который i-я энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), продала единому закупщику электрической энергии на данный час суток в рамках долгосрочного договора купли-продажи электрической энергии, заключенного с единым закупщиком электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, кВт*ч (округляется до целых);
– цена долгосрочного договора купли-продажи электрической энергии i-й энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), заключенного с расчетно-финансовым центром, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
– объем электрической энергии, который i-я энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), продала единому закупщику электрической энергии за расчетный период (календарный месяц), к которому относится данный час суток, согласно фактическому балансу производства-потребления на оптовом рынке электрической энергии, в рамках долгосрочного договора купли-продажи электрической энергии, заключенного с расчетно-финансовым центром, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, кВт*ч (округляется до целых);
- фактические затраты единого закупщика электрической энергии на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге без НДС (округляется до сотых), определяемые по следующей формуле:
– тариф системного оператора на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге/кВт*ч без НДС;
– фактический объем электрической энергии, отпуска в сеть энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов) и имеющих заключенный с единым закупщиком электрической энергии и расчетно-финансовым центром долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, за соответствующий расчетный период (календарный месяц) в кВт*ч (округляется до целых);
– фактические затраты единого закупщика электрической энергии, понесенные на балансирующем рынке электрической энергии (за вычетом доходов), за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге, без НДС;
– фактические затраты единого закупщика электрической энергии, связанные с осуществлением его деятельности, за соответствующий расчетный период (календарный месяц), определяемые согласно Правил определения тарифа на поддержку;

– Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 29 шілдедегі № 361 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14210 болып тіркелген) бекітілген Резервтік қорды қалыптастыру және пайдалану қағидаларына сәйкес айқындалатын, резервтік қорды қалыптастыруға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тиісті есептік кезеңдегі (күнтізбелік ай) нақты шығындары ҚҚС-сыз,теңгемен;
Nай – тиісті есептік кезеңде (күнтізбелік айда) сағат санын көрсететін өлшемсіз коэффициент;
Тжасыл – ЖЭК қолдау тарифін айқындау қағидаларына сәйкес айқындалатын ҚҚС-сыз тәулік сағатына теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді) берілген жасыл тарифтің нақты мәні
– жасыл энергияның iI-тұтынушысыэлектр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
бойынша қосынды;
– 1-ден p,w және тиісінше, ө-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
– жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) және электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты бар, тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға электр энергиясын сатқан энергия өндіруші ұйымдардың саны;
w – жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес жаңартылатын энергия көздерін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) пайдаланатын және есеп айырысу-қаржы орталығымен электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді жасасқан шарты бар, тәуліктің осы сағаты кіретін есеп айырысу кезеңінде (күнтізбелік айда) электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға электр энергиясын сатқан энергия өндіруші ұйымдардың саны;
ө – электр энергиясы туралы заңнамаға сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағаты кіретін есептік кезеңде (күнтізбелік айда) электр энергиясын сатып алған жасыл энергияны тұтынушылар саны.
3. Тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатудан түскен электр энергиясын бірыңғай сатып алушы кірісінің сомасы
мынадай формула бойынша айқындалады:
– тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатудан түскен электр энергиясын бірыңғай сатып алушы кірісінің сомасы, ҚҚС-сыз, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– Қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларына сәйкес айқындалатын, тәуліктің осы сағатына жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтің нақты мәні, ҚҚС-сыз, теңге/кВт*сағ-пен (үтірден кейін 4 белгіге дейін дөңгелектенеді) ;
– жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестесіне енгізілген (түзетулерді ескере отырып) тәуліктің осы сағаты үшін электр энергиясын сатып алудың ең төменгі рұқсат етілген сағаттық көлемінің мәніне тең i-ші шартты тұтынушы тәуліктің осы сағатына бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ-пен (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестесіне енгізілген (түзетулерді ескере отырып) тәуліктің осы сағаты үшін электр энергиясын сатып алудың ең төменгі рұқсат етілген сағаттық көлемінің мәніне тең, гибридті топтың i-ші әкімшісі тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының i-ші субъектісінің тәуліктің осы сағатына арналған майнингтік бағасы, ҚҚС-сыз, теңге/кВт*сағ-пен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының i-ші субъектісі тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ-пен (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығының i-ші субъектісі үшін атаулы қолдау алушылар тізімінде тәуліктің осы сағатында көрсетілген электр энергиясын сатып алуға арналған баға ҚҚС-сыз, теңге/кВт*сағ-пен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген тұтынушыларды энергиямен жабдықтау мақсатында ғана i-ші бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ-пен (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– басқа елдердің i-ші тұтынушысы (экспорт) және (немесе) үкіметаралық келісіммен айқындалатын уәкілетті ұйым үшін тәуліктің осы сағатына көрсетілген электр энергиясын сатып алу бағасы, ҚҚС-сыз теңге/кВт*сағ-пен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– басқа елдердің i-ші тұтынушысы (экспорт) және (немесе) үкіметаралық келісіммен айқындалатын уәкілетті ұйымнан электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының көлемі кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– Инвестициялық тариф қағидаларына сәйкес айқындалатын ҚҚС-сыз тәуліктің осы сағатына арналған инвестициялық тарифтің нақты мәні, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– инвестициялық тарифті алушылардың тізбесіне енгізілген инвестициялық тарифті i-ші алушы электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес айқындалатын ҚҚС-сыз тәуліктің осы сағатына арналған үкіметаралық тарифтің нақты мәні, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына үкіметаралық тарифті алушылардың тізбесіне енгізілген i-ші үкіметаралық тарифті алушы сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
бойынша сома;
i – 1-ден k, l, m, тиісінше, r, z, р-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
k – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған гибридті топтардың шартты тұтынушылары мен әкімшілерінің саны;
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған, цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің саны;
m – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің саны;
r – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған, үкіметаралық келісімде айқындалатын, басқа елдердің (экспорттың) және (немесе) уәкілетті ұйымның тұтынушылар саны;
z – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған инвестициялық тарифті алушылардың саны;
р – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған үкіметаралық тарифті алушылардың саны.

– фактические затраты единого закупщика электрической энергии на формирование резервного фонда за соответствующий расчетный период (календарный месяц), определяемые в соответствии с Правилами формирования и использования резервного фонда, утвержденными приказом и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 361 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14210), в тенге без НДС;
– безразмерный коэффициент, отражающий количество часов в соответствующем расчетном периоде (календарном месяце
– фактическое значение зеленого тарифа на данный час суток, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС, определяемый в соответствии с Правилами определения тарифа на поддержку;
– объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м потребителем зеленой энергии, в кВт*ч (округляется до целых);
сумма по i;
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до p, w и ө соответственно;
p – количество энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов) и имеющих заключенный с единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, продавших электрическую энергию единому закупщику электрической энергии на данный час суток;
w – количество энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов) и имеющих заключенный с расчетно-финансовым центром долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, продавших электрическую энергию единому закупщику электрической энергии за расчетный период (календарный месяц), к которому относится данный час суток;
ө – количество потребителей зеленой энергии, согласно законодательству об электроэнергетике, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии за расчетный период (календарный месяц), к которому относится данный час суток.
3. Сумма доходов единого закупщика электрической энергии от продажи электрической энергии на данный час суток (
) определяется по следующей формуле:
– сумма доходов единого закупщика электрической энергии от продажи электрической энергии на данный час суток, в тенге, без НДС;
– фактическое значение тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии на данный час суток, в тенге/кВт*ч (округляется до 4 знаков после запятой), без НДС, определяемый в соответствии с Правилами определения тарифа на поддержку;
– объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м условным потребителем, равный значению его минимально допустимого часового объема покупки электрической энергии для данного часа суток, включенному в соответствующий суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором (с учетом корректировок), в кВт*ч (округляется до целых);
– объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м администратором гибридной группы, равный значению его минимально допустимого часового объема покупки электрической энергии для данного часа суток, включенному в соответствующий суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором (с учетом корректировок), в кВт*ч (округляется до целых);
– майнинговая цена на данный час суток i-го субъекта оптового рынка электрической энергии, осуществляющего деятельность по цифровому майнингу, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС;
– объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м субъектом оптового рынка электрической энергии, осуществляющим деятельность по цифровому майнингу, в кВт*ч (округляется до целых);
– цена на покупку электрической энергии, указанная на данный час суток в списке получателей адресной поддержки для i-го субъекта оптового рынка электрической энергии, включенного в список получателей адресной поддержки, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС;
– объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м только в целях энергоснабжения потребителей субъектом оптового рынка электрической энергии, включенным в список получателей адресной поддержки, в кВт*ч (округляется до целых);
Ц_(эксп.i) – цена на покупку электрической энергии, указанная на данный час суток для i-го потребителя других стран (экспорт) и (или) уполномоченной организации, определяемой межправительственным соглашением, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС;
– цена на покупку электрической энергии, указанная на данный час суток для i-го потребителя других стран (экспорт) и (или) уполномоченной организации, определяемой межправительственным соглашением, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС; – объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м потребителем других стран (экспорт) и (или) уполномоченной организации, определяемой межправительственным соглашением, в кВт*ч (округляется до целых);
– цена на покупку электрической энергии, указанная на данный час суток для i-го потребителя других стран (экспорт) и (или) уполномоченной организации, определяемой межправительственным соглашением, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС; – объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м потребителем других стран (экспорт) и (или) уполномоченной организации, определяемой межправительственным соглашением, в кВт*ч (округляется до целых);
- фактическое значение инвестиционного тарифа на данный час суток, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС, определяемый в соответствии с Правилами инвестиционного тарифа;
- объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м получателем инвестиционного тарифа, включенным в перечень получателей инвестиционного тарифа, в кВт*ч (округляется до целых);
- фактическое значение межправительственного тарифа на данный час суток, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС, определяемый в соответствии с приложением 10 настоящих Правил;
- объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м получателем межправительственного тарифа, включенным в перечень получателей межправительственного тарифа, в кВт*ч (округляется до целых);
суммы по i;
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до k, l, m, r, z, р соответственно;
k – количество условных потребителей и администраторов гибридных групп, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
l – количество субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
m – количество субъектов оптового рынка электрической энергии, включенных в список получателей адресной поддержки, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
r – количество потребителей других стран (экспорт) и (или) уполномоченной организации, определяемой межправительственным соглашением, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
z – количество получателей инвестиционного тарифа, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
р – количество получателей межправительственного тарифа, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток.

4. Цифрлық майнерлерді, жасыл энергияны тұтынушыларды, инвестициялық тарифті алушыларды, үкіметаралық тарифті алушыларды, гибридті топтардың әкімшілерін, атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерін қоспағанда, электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының жиынтық көлемі (жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясын сатып алудың ең төменгі рұқсат етілген сағаттық көлемі сомасынан тыс тәуліктің осы сағатында электр энергиясын бірыңғай сатып алышудан электр энергиясын сатып алудың жалпы көлемі бөлігінде (түзетулерді ескере отырып) мынадай формула бойынша айқындалады:
– цифрлық майнерлерді, жасыл энергияны тұтынушыларды, инвестициялық тарифті алушыларды, үкіметаралық тарифті алушыларды, гибридті топтардың әкімшілерін, атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерін қоспағанда, электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының жиынтық көлемі (жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясын сатып алудың ең төменгі рұқсат етілген сағаттық көлемі сомасынан тыс тәуліктің осы сағатында электр энергиясын бірыңғай сатып алышудан электр энергиясын сатып алудың жалпы көлемі бөлігінде (түзетулерді ескере отырып), кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясының көтерме сауда нарығының i-ші субъектісі тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестесіне енгізілген (түзетулерді ескере отырып) тәуліктің осы сағаты үшін электр энергиясын сатып алудың ең төменгі рұқсат етілген сағаттық көлемінің мәніне тең i-ші шартты тұтынушы тәуліктің осы сағатына бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ-пен (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестесіне енгізілген (түзетулерді ескере отырып) тәуліктің осы сағаты үшін электр энергиясын сатып алудың ең төменгі рұқсат етілген сағаттық көлемінің мәніне тең, гибридті топтың i-ші әкімшісі тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының i-ші субъектісі тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ-пен (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген тұтынушыларды энергиямен жабдықтау мақсатында ғана i-ші бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ-пен (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– инвестициялық тарифті алушылардың тізбесіне енгізілген инвестициялық тарифті i-ші алушы электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына үкіметаралық тарифті алушылардың тізбесіне енгізілген i-ші үкіметаралық тарифті алушы сатып алған электр энергиясының көлемі кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
бойынша сома;
i – е 1-ден r, k, l-ге, тиісінше m-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
r – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің саны;
k – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің (шартты тұтынушылар және гибридті топтардың әкімшілері болып табылатын) саны;
l – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған, цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің саны;
m – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің саны;
ө – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған жасыл энергияны тұтынушылар болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің саны;
z – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған инвестициялық тарифті алушылардың саны;
р – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған үкіметаралық тарифті алушылардың саны.
Электр энергиясының көтерме
сауда нарығын ұйымдастыру
және оның жұмыс істеуі
қағидаларына 9-қосымша
Атаулы қолдау алушылар тізімін қалыптастыру мақсатында он екі ай кезеңге электр энергиясын сатып алуға арналған есептік бағаны айқындау тәртібі

4. Суммарный объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии субъектами оптового рынка электрической энергии, за исключением цифровых майнеров, потребителей зеленой энергии, получателей инвестиционного тарифа, получателей межправительственного тарифа, администраторов гибридных групп, субъектов оптового рынка электрической энергии, включенных в список получателей адресной поддержки, условных потребителей (в части их общего объема покупки электрической энергии у единого закупщика электрической энергии на данный час суток сверх суммы их минимально допустимых часовых объемов покупки электрической энергии, включенных в соответствующий суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором (с учетом корректировок), определяется по следующей формуле:
– суммарный объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии субъектами оптового рынка электрической энергии, за исключением цифровых майнеров, потребителей зеленой энергии, получателей инвестиционного тарифа, получателей межправительственного тарифа, администраторов гибридных групп, субъектов оптового рынка электрической энергии, включенных в список получателей адресной поддержки, условных потребителей (в части их общего объема покупки электрической энергии у единого закупщика электрической энергии на данный час суток сверх суммы их минимально допустимых часовых объемов покупки электрической энергии, включенных в соответствующий суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором (с учетом корректировок)), в кВт*ч (округляется до целых);
– объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м субъектом оптового рынка электрической энергии, в кВт*ч (округляется до целых);
– объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м условным потребителем, равный значению его минимально допустимого часового объема покупки электрической энергии для данного часа суток, включенному в соответствующий суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором (с учетом корректировок), в кВт*ч (округляется до целых);
– объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м администратором гибридной группы, равный значению его минимально допустимого часового объема покупки электрической энергии для данного часа суток, включенному в соответствующий суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором (с учетом корректировок), в кВт*ч (округляется до целых);
– объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м субъектом оптового рынка электрической энергии, осуществляющим деятельность по цифровому майнингу, в кВт*ч (округляется до целых);
– объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м только в целях энергоснабжения потребителей субъектом оптового рынка электрической энергии, включенным в список получателей адресной поддержки, в кВт*ч (округляется до целых);
- объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м получателем инвестиционного тарифа, включенным в перечень получателей инвестиционного тарифа, в кВт*ч (округляется до целых);
- объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м получателем межправительственного тарифа, включенным в перечень получателей межправительственного тарифа, в кВт*ч (округляется до целых);
– суммы по i;
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до r, k, l, m, ө, z, p соответственно;
r – количество субъектов оптового рынка электрической энергии, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
k – количество субъектов оптового рынка электрической энергии (являющихся условными потребителями и администраторами гибридных групп), купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
l – количество субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
m – количество субъектов оптового рынка электрической энергии, включенных в список получателей адресной поддержки, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
ө – количество субъектов оптового рынка электрической энергии, являющихся потребителями зеленой энергии, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
z – количество получателей инвестиционного тарифа, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
р – количество получателей межправительственного тарифа, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток.
Приложение 9
к Правилам организации
и функционирования оптового
рынка электрической энергии
Порядок определения расчетной цены на покупку электрической энергии на период двенадцать месяцев в целях формирования списка получателей адресной поддержки

Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алу бойынша есептік бағаны айқындау үшін мынадай мәндер пайдаланылады:
1) жүйелік оператордың деректері бойынша болжамдық теңгерімді және үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерге (хаттамаларға) сәйкес экспортталатын электр энергиясының жоспарлы көлемін ескере отырып, өткен күнтізбелік жылдағы электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгеріміне сәйкес электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын тұтыну көлемі, кВт*сағ;
2) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясын өндіру көлемін қоспағанда, өткен күнтізбелік жылғы электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгеріміне сәйкес электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын өндіру көлемі, кВт*сағ;
3) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар өндірген және Заңның 15-4 және 15-8-баптарына сәйкес электр қуаты нарығында жасалған ұзақ мерзімді шарттар бойынша алдағы жылы іске қосуға жоспарланған электр энергиясын өндірудің жоспарлы көлемі, кВт*сағ;
4) үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерге (хаттамаларға) сәйкес электр энергиясын импорттаудың жоспарланған көлемі, кВт*сағ;
5) электр энергиясының орталықтандырылған сауда алаңында сатуға жоспарланатын, осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген тұтыну көлемі мен осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген көлемдер сомасы арасындағы айырма ретінде есептелген электр энергиясының бос көлемі, кВт*сағ;
6) осы Қағидалардың 111-тармағына сәйкес айқындалатын энергия беруші ұйымның өткен күнтізбелік жыл ішінде электр энергиясын беру және бөлу бойынша нақты ұсынған көрсетілетін қызметтерінің көлемі, кВт*сағ;
7) "Электр энергиясына шекті көрсеткіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 14 желтоқсандағы № 514 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17956 болып тіркелген) сәйкес энергия өндіруші ұйымдарға арналған электр энергиясының шекті тарифтері, теңге/кВт*сағ;
8) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар мен электр энергиясын бірыңғай сатып алушы және (немесе) есеп айырысу-қаржы орталығы арасында жасалған электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарттарына сәйкес индекстеуді ескере отырып, тіркелген тарифтер мен аукциондық бағалар, теңге/кВт*сағ;

Сноска. Приложение 9 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Для определения расчетной цены на покупку электрической энергии у единого закупщика электрической энергии используется следующие значения:
1) объем потребления электрической энергии субъектами оптового рынка электрической энергии согласно фактическому балансу производства-потребления электрической энергии за прошедший календарный год с учетом прогнозного баланса по данным системного оператора и плановый объем экспортной электрической энергии в соответствии с межправительственными (межгосударственными, межведомственными) соглашениями (протоколами), кВт*ч;
2) объем производства электрической энергии субъектами оптового рынка электрической энергии согласно фактическому балансу производства-потребления электрической энергии за прошедший календарный год за исключением объема производства электрической энергии, выработанной энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, кВт*ч;
3) плановый объем производства электрической энергии, выработанной энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники и объем, планируемый к вводу по заключенным долгосрочным договорам на рынке электрической мощности согласно статьям 15-4 и 15-8 Закона на предстоящий год, кВт*ч;
4) плановый объем импорта электрической энергии в соответствии с межправительственными (межгосударственными, межведомственными) соглашениями (протоколами), кВт*ч;
5) свободный объем электрической энергии, планируемый к продаже на площадке централизованных торгов электрической энергией, рассчитанный как разница между объемом потребления, указанным в подпункте 1) настоящего пункта и суммой объемов, указанных в подпунктах 2), 3) и 4) настоящего пункта, кВтч;
6) объем фактически предоставленных услуг по передаче и распределению электрической энергии за прошедший календарный год энергопередающей организацией, определяемый согласно пункту 111 настоящих Правил, кВт*ч;
7) предельные тарифы на электрическую энергию для энергопроизводящих организаций согласно приказу Министра энергетики Республики Казахстан "Об утверждении предельных тарифов на электрическую энергию" от 14 декабря 2018 года № 514 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17956), тенге/кВт*ч;
8) фиксированные тарифы и аукционные цены с учетом индексации согласно заключенным долгосрочным договорам купли-продажи электрической энергии между энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии и единым закупщиком электрической энергии и (или) с расчетно-финансовым центром, тенге/кВт*ч;

9) желіге жіберуді және электр энергиясын тұтынуды техникалық диспетчерлеу жөніндегі және бұйрыққа сәйкес электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі қызмет көрсету, және ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын жеткізу қызметтері бойынша бойынша жүйелік оператор тарифтері, теңге/кВт*сағ;
10) электр энергиясының орталықтандырылған саудасын ұйымдастыруға және өткізуге, сауда жүйесінің орталықтандырылған сауда-саттықты өткізуге дайындығын қамтамасыз етуге арналған орталықтандырылған сауда нарығы операторының тарифтері, теңге/кВт*сағ;
11) осы Қағидалардың 111-тармағына және осы тармақтың 6) тармақшасына сәйкес тиісті энергия беруші ұйымның электр энергиясын беру және тарату бойынша көрсетілетін қызметіне арналған тариф, теңге/кВт\*сағ;
12) цифрлық майнерлер үшін орталықтандырылған сауда-саттық бағасы – осы Қосымшаға сәйкес есептелген, алдыңғы жылдың арналған он екі ай кезеңіне электр энергиясын сатып алуға арналған есеп айырысу бағасы негізінде айқындалады, теңге/кВт\*сағ;
13) үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерге (хаттамаларға) сәйкес есеп айырысу жүргізілетін айдың 1-і күнгі бағам бойынша теңгеге конвертацияланған импорттық электр энергиясының бағасы, теңге/кВт*сағ;
14) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясын өндірудің жоспарлы көлеміне жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған шығындардың қатынасы ретінде есептелетін жаңартылатын энергия көздерін қолдау тариф;
15) көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын тұтынудың жоспарлы көлеміне жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған шығындар мен импорттық электр энергиясына арналған шығындар сомасының шекті тарифінің сомасы және қатынасы ретінде есептелген инвестициялық тариф, теңге/кВт*сағ;
16) көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын тұтынудың жоспарлы көлеміне жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған шығындар мен импорттық электр энергиясына арналған шығындар сомасының шекті тарифінің сомасы және қатынасы ретінде есептелген үкіметаралық тариф, теңге/кВт*сағ.
Электр энергиясының бірыңғай сатып алушысынан электр энергиясын сатып алуға арналған есеп айырысу бағасының өлшем бірлігі, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектеледі), ҚҚС-сыз.
Цифрлық майнерлерді, жасыл энергия тұтынушыларын, гибридті топ әкімшілерін, атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме нарық субъектілерін, шартты тұтынушыларды және инвестициялық тарифті алушыларды қоспағанда, электр энергиясының көтерме нарық субъектілері үшін он екі ай кезеңге электр энергиясын сатып алуға арналған есептік бағаны айқындау тәртібі

9) тарифы системного оператора по оказанию услуги по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии, услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии согласно приказу и услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети, тенге/кВт*ч;
10) тарифы оператора рынка централизованной торговли на организацию и проведение централизованной торговли электрической энергией, на обеспечение готовности торговой системы к проведению централизованных торгов, тенге/кВт*ч;
11) тариф на услугу по передаче и распределению электрической энергии, соответствующей энергопередающей организации, согласно пункту 111 настоящих Правил и подпункта 6) настоящего пункта, тенге/кВт*ч;
12) цена централизованных торгов для цифровых майнеров определяется на основании расчетной цены на покупку электрической энергии на период двенадцати месяцев предшествующему году, рассчитанная в соответствии с настоящим Приложением, тенге/кВт*ч;
13) цена импортной электрической энергии, сконвертированная в тенге/кВт*ч по курсу на 1 число месяца проведения расчетов в соответствии с межправительственными (межгосударственными, межведомственными) соглашениями (протоколами);
14) тариф на поддержку возобновляемых источников энергии, рассчитанный как отношение затрат на поддержку возобновляемых источников энергии к плановому объему производства электрической энергии, выработанной энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии;
15) инвестиционный тариф, рассчитанный как сумма предельного тарифа и отношения суммы затрат на поддержку возобновляемых источников энергии и затрат на импортную электроэнергию к плановому объему потребления электрической энергии субъектами оптового рынка, тенге/кВтч;
16) межправительственный тариф, рассчитанный как сумма предельного тарифа и отношения суммы затрат на поддержку возобновляемых источников энергии и затрат на импортную электроэнергию к плановому объему потребления электрической энергии субъектами оптового рынка, тенге/кВтч.
Единицей измерения расчетной цены на покупку электрической энергии у единого закупщика электрической энергии является тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС.
Порядок определения расчетной цены на покупку электрической энергии на период двенадцать месяцев для субъектов оптового рынка электрической энергии, за исключением цифровых майнеров, потребителей зеленой энергии, администраторов гибридных групп, субъектов оптового рынка электрической энергии, включенных в список получателей адресной поддержки, условных потребителей и получателей инвестиционных тарифов

9) желіге жіберуді және электр энергиясын тұтынуды техникалық диспетчерлеу жөніндегі және бұйрыққа сәйкес электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі қызмет көрсету, және ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын жеткізу қызметтері бойынша бойынша жүйелік оператор тарифтері, теңге/кВт\*сағ;
10) электр энергиясының орталықтандырылған саудасын ұйымдастыруға және өткізуге, сауда жүйесінің орталықтандырылған сауда-саттықты өткізуге дайындығын қамтамасыз етуге арналған орталықтандырылған сауда нарығы операторының тарифтері, теңге/кВт*сағ;
11) осы Қағидалардың 111-тармағына және осы тармақтың 6) тармақшасына сәйкес тиісті энергия беруші ұйымның электр энергиясын беру және тарату бойынша көрсетілетін қызметіне арналған тариф, теңге/кВт\*сағ;
12) цифрлық майнерлер үшін орталықтандырылған сауда-саттық бағасы – осы Қосымшаға сәйкес есептелген, алдыңғы жылдың арналған он екі ай кезеңіне электр энергиясын сатып алуға арналған есеп айырысу бағасы негізінде айқындалады, теңге/кВт\*сағ;
13) үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерге (хаттамаларға) сәйкес есеп айырысу жүргізілетін айдың 1-і күнгі бағам бойынша теңгеге конвертацияланған импорттық электр энергиясының бағасы, теңге/кВт*сағ;
14) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясын өндірудің жоспарлы көлеміне жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған шығындардың қатынасы ретінде есептелетін жаңартылатын энергия көздерін қолдау тариф;
15) көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын тұтынудың жоспарлы көлеміне жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған шығындар мен импорттық электр энергиясына арналған шығындар сомасының шекті тарифінің сомасы және қатынасы ретінде есептелген инвестициялық тариф, теңге/кВт*сағ;
16) көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын тұтынудың жоспарлы көлеміне жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған шығындар мен импорттық электр энергиясына арналған шығындар сомасының шекті тарифінің сомасы және қатынасы ретінде есептелген үкіметаралық тариф, теңге/кВт*сағ;
17) электр энергиясын өндіру-тұтынудың бекітілген тәуліктік графиктеріне сәйкес атаулы қолдауды алушылар тізімінен түскен кірістер сомасының өткен жылғы тұтынудың жиынтық көлеміне қатынасы ретінде есептелген атаулы қолдау алушылар тізімі үшін нақты есеп айырысу бағасы.
Электр энергиясының бірыңғай сатып алушысынан электр энергиясын сатып алуға арналған есеп айырысу бағасының өлшем бірлігі,теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектеледі), ҚҚС-сыз.
Электр энергиясының көтерме
сауда нарығын ұйымдастыру
және оның жұмыс істеуі
қағидаларына 10-қосымша
Тәуліктің нақты сағатына үкіметаралық тарифтің нақты мәнін есептеу тәртібі

9) тарифы системного оператора по оказанию услуги по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии, услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии согласно приказу и услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети, тенге/кВт*ч;
10) тарифы оператора рынка централизованной торговли на организацию и проведение централизованной торговли электрической энергией, на обеспечение готовности торговой системы к проведению централизованных торгов, тенге/кВт*ч;
11) тариф на услугу по передаче и распределению электрической энергии, соответствующей энергопередающей организации, согласно пункту 111 настоящих Правил и подпункта 6) настоящего пункта, тенге/кВт*ч;
12) цена централизованных торгов для цифровых майнеров определяется на основании расчетной цены на покупку электрической энергии на период двенадцати месяцев предшествующему году, рассчитанная в соответствии с настоящим Приложением, тенге/кВт*ч;
13) цена импортной электрической энергии, сконвертированная в тенге/кВт*ч по курсу на 1 число месяца проведения расчетов в соответствии с межправительственными (межгосударственными, межведомственными) соглашениями (протоколами);
14) тариф на поддержку возобновляемых источников энергии, рассчитанный как отношение затрат на поддержку возобновляемых источников энергии к плановому объему производства электрической энергии, выработанной энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии;
15) инвестиционный тариф, рассчитанный как сумма предельного тарифа и отношения суммы затрат на поддержку возобновляемых источников энергии и затрат на импортную электроэнергию к плановому объему потребления электрической энергии субъектами оптового рынка, тенге/кВтч;
16) межправительственный тариф, рассчитанный как сумма предельного тарифа и отношения суммы затрат на поддержку возобновляемых источников энергии и затрат на импортную электроэнергию к плановому объему потребления электрической энергии субъектами оптового рынка, тенге/кВтч;
17) фактическая расчетная цена для списка получателей адресной поддержки, рассчитанная как отношение суммы доходов от списка получателей адресной поддержки к суммарному объему потребления в предшествующем году, согласно утвержденным суточным графикам производства-потребления электрической энергии.
Единицей измерения расчетной цены на покупку электрической энергии у единого закупщика электрической энергии является тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС.
Приложение 10
к Правилам организации
и функционирования оптового
рынка электрической энергии
Порядок расчета фактического значения межправительственного тарифа на конкретный час суток

Ескерту. Қағидалар 10-қосымшамен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2026 № 87-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Тәуліктің нақты сағатына үкіметаралық тарифтің нақты мәні, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз мына формула бойынша айқындалады:
, мұнда
есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) тәулігінің тиісті сағаты үшін үкіметаралық тариф, теңгемен/кВтсағ*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– үкіметаралық тарифті алушылар тізбесіне енгізілген энергия өндіруші ұйымның электр энергиясына арналған барынша шекті тарифтің мәні;
– тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алу кезінде электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан туындаған жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған шығындар, теңгемен, ҚҚС-сыз;
тәуліктің осы сағатына импорттық электр энергиясын сатып алуға электр энергиясын бірыңғай сатып алушының шығындарының сомасы, теңгемен, ҚҚС-сыз;
– электр энергиясының көтерме сауда нарығының I-ші субъектісі электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының көлемі кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
i бойынша сомалар ;
i – сәйкесінше 1-ден r-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
r – тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алған электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің саны.

Сноска. Правила дополнены приложением 10 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 23.02.2026 № 87-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Фактическое значение межправительственного тарифа на конкретный час суток, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС, определяются по формуле:
- фактическое значение межправительственного тарифа за соответствующий час суток расчетного периода (календарного месяца), в тенге/кВтч*ч
(округляется до сотых);
– значение наибольшего предельного тарифа на электрическую энергию энергопроизводящей организации, включенной в перечень получателей межправительственного тарифа;
- затраты на поддержку использования возобновляемых источников энергии, возникшие у единого закупщика электрической энергии при покупке им электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС;
- сумма затрат единого закупщика электрической энергии на покупку импортной электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС;
– объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м субъектом оптового рынка электрической энергии, в кВт*ч (округляется до целых);
- суммы по i;
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до r, соответственно;
r – количество субъектов оптового рынка электрической энергии, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток.