Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдарына қабылдау үшін спорт түрлері бойынша спортшылардың жасын, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша спорт түрлері бойынша спорттық жарыстарға қатысу үшін ең төменгі жасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 20 қазандағы № 42 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 19 қарашада № 9881 тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 16.07.2025 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 32) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 13.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдарына қабылдау үшін спорт түрлері бойынша спортшылардың жас шамасы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес спорт түрлері бойынша спорттық жарыстарға қатысу үшін ең төменгі жас шамасы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 16.07.2025 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуге ұсынсын;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт вице-министрі Т.Қ.Есентаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 20 қазандағы № 42 бұйрығына 1-қосымша
Ескерту. Оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 16.07.2025 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдарына қабылдау үшін спорт түрлері бойынша спортшылардың жас шамасы
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 16.07.2025 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Жас шамасы жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 13.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 28.07.2023 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.06.2024 № 120 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Спорт түрлері
Балалар жасы (жас)
Жасөспірімдер жасы (жас)
Юниорлар жасы (жас)
Жастар жасы (жас)
Ересектер жасы (жас)
ұлдар
қыздар
жасөспірім ұлдар
жасөспірім қыздар
юниор ұлдар
юниор қыздар
ерлер
әйелдер
ерлер
әйелдер
1. Жазғы олимпиадалық спорт түрлері
1.
Академиялық есу
10-14 жас
10-14 жас
15-16 жас
15-16 жас
17-18 жас
17-18 жас
19-23 жас
19-23 жас
24 жастан
24 жастан
2.
Әртістік жүзу (үйлесімді жүзу)
7-12 жас
7-12 жас
13-15 жас
13-15 жас
16-18 жас
16-18 жас
19-25 жас
19-25 жас
26 жастан
26 жастан
3.
Бадминтон
6-12 жас
6-12 жас
13-18 жас
13-18 жас
-
-
19-26 жас
19-26 жас
27 жастан
27 жастан
4.
Баскетбол
8-10 жас
8-10 жас
11-17 жас
11-17 жас
-
-
18-23 жас
18-23 жас
23 жастан
23 жастан
5.

Об утверждении возраста спортсменов по видам спорта для зачисления в физкультурно-спортивные организации, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, а также минимального возраста для участия в спортивных соревнованиях по видам спорта
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 20 октября 2014 года № 42. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 ноября 2014 года № 9881.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 16.07.2025 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 13.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) возраст спортсменов по видам спорта для зачисления в физкультурно-спортивные организации, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) минимальный возраст для участия в спортивных соревнованиях по видам спорта согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 16.07.2025 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет".
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан Есентаева Т.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мухамедиулы
Приложение 1 к приказу Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 20 октября 2014 года № 42
Сноска. Верхний правый угол - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 16.07.2025 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Возраст спортсменов по видам спорта для зачисления в физкультурно-спортивные организации, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 16.07.2025 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Возраст спортсменов - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 13.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра культуры и спорта РК от 28.07.2023 № 205 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.07.2024 № 120 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Виды спорта
Детский возраст (лет)
Юношеский возраст (лет)
Юниорский возраст (лет)
Молодежный возраст (лет)
Взрослый возраст (лет)
мальчики
девочки
юноши
девушки
юниоры
юниорки
мужчины
женщины
мужчины
женщины
Раздел 1. Летние олимпийские виды спорта
1.
Академическая гребля
10-14 лет
10-14 лет
15-16 лет
15-16 лет
17-18 лет
17-18 лет
19-23 лет
19-23 лет
с 24 лет
с 24 лет
2.
Артистическое плавание (синхронное плавание)
7-12 лет
7-12 лет
13-15 лет
13-15 лет
16-18 лет
16-18 лет
19-25 лет
19-25 лет
с 26 лет
с 26 лет
3.
Бадминтон
6-12 лет
6-12 лет
13-18 лет
13-18 лет
-
-
19-26 лет
19-26 лет
с 27 лет
с 27 лет
4.
Баскетбол
8-10 лет
8-10 лет
11-17 лет
11-17 лет
-
-
18-23 лет
18-23 лет
с 23 лет
с 23 лет
5.

Алып тасталды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 28.07.2023 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32.
Нысана көздеу
12-13 жас
12-13 жас
14-17 жас
14-17 жас
18-20 жас
18-20 жас
21-28 жас
21-28 жас
29 жастан
29 жастан
33.
Регби 7
9-14 жас
9-14 жас
15-17 жас
15-17 жас
-
-
18-20 жас
18-20 жас
21 жастан
21 жастан
34.
Скейтбординг
5-10 жас
5-10 жас
11-13 жас
11-13 жас
14-15 жас
14-15 жас
16-20 жас
16-20 жас
21 жастан
21 жастан
35.
Қазіргі бессайыс
"А" 10-18 жас; "В" 10-16 жас; "С" 10-14 жас; "D" 10 - 12 жас; "Е" 9-10 жас;
"F" 9 жасқа дейін
А" 10-18 жас; "В" 10-16 жас; "С" 10-14 жас; "D" 10 - 12 жас; "Е" 9-10 жас;
"F" 9 жасқа дейін
"А" 17-18 жас; "В" 15-16 жас; "С" 13-14 жас; "D" 11-12 жас; "Е" 9-10 жас;
"F" 9 жасқа дейін
"А" 17-18 жас; "В" 15-16 жас; "С" 13-14 жас; "D" 11-12 жас; "Е" 9-10 жас;
"F" 9 жасқа дейін
19-21 жас
19-21 жас
-
-
21 жастан
21 жастан
36.
Спорттық гимнастика
5-8 жас
5-7 жас
9-13 жас
8-12 жас
14-17 жас
13-15 жас
18-23 жас
16-21 жас
24 жастан
22 жастан
37.
Спорттық жартасқа өрмелеу
6-9 жас
6-9 жас
10-17 жас
10-17 жас
18-19 жас
18-19 жас
19-23 жас
19-23 жас
24 жастан
24 жастан
38.
Садақ ату
10-13 жас
10-13 жас
14-17 жас
14-17 жас
18-20 жас
18-20 жас
21-29 жас
21-29 жас
30 жастан
30 жастан
39.
Стенд ату
12-13 жас
12-13 жас
14-17 жас
14-17 жас
18-20 жас
18-20 жас
21-29 жас
21-29 жас
29 жастан
29 жастан
40.
Таеквондо WT
8-11 жас
8-11 жас
12-14 жас
12-14 жас
-
-
15-17 жас
15-17 жас
17 жастан
17 жастан
41.
Теннис
4-12 жас
4-12 жас
13-16 жас
13-16 жас
17-18 жас
17-18 жас
19-25 жас
19-25 жас
26 жастан
26 жастан
42.
Триатлон
6-11 жас
6-11 жас
12-15 жас
12-15 жас
16-19 жас
16-19 жас
20-23 жас
20-23 жас
24 жастан
24 жастан
43.
Ауыр атлетика
8-14 жас
8-14 жас
17 жасқа дейін
17 жасқа дейін
18-20 жас
18-20 жас
21-23 жас
21-23 жас
24 жастан
24 жастан
44.
Семсерлесу
7-12 жас
7-12 жас
13-16 жас
13-16 жас
17-20 жас
17-20 жас
21-25 жас
21-25 жас
25 жастан
25 жастан
45.
Футбол
8-15 жас
8-15 жас
18 жасқа дейін
18 жасқа дейін
-
-
21 жасқа дейін
21 жасқа дейін
21 жастан
21 жастан
46.
Көгалдағы хоккей
7-9 жас
7-9 жас
10-11 жас
10-11 жас
12-13 жас
12-13 жас
14-15 жас
14-15 жас
16 жастан
16 жастан
47.
Көркем гимнастика
-
5-7 жас
-
8-10 жас
-
11-15 жас
-
16-19 жас
-
20 жастан
2. Қысқы олимпиадалық спорт түрлері
48.
Биатлон
9-16 жас
9-16 жас
17-19 жас
17-19 жас
20-22 жас
20-22 жас
-
-
23 жастан
23 жастан
49.
Тау шаңғысы спорты
7-11 жас
7-11 жас
12-16 жас
12-16 жас
17-18 жас
17-18 жас
19-21 жас
19-21 жас
22 жастан
22 жастан
50.
Керлинг
4-9 жас
4-9 жас
10 -11 жас
10-11 жас
12-13 жас
12-13 жас
14-28 жас
14-28 жас
29 жастан
29 жастан
51.
Конькимен жүгіру спорты
7-13 жас
7-13 жас
14-16 жас
14-16 жас
17-19 жас
17-19 жас
20-21 жас
20-21 жас
22 жастан
22 жастан
52.
Шаңғы қоссайысы
7-11 жас
7-11 жас
12-14 жас
12-14 жас
15-18 жас
15-18 жас
19-20 жас
19-20 жас
21 жастан
21 жастан
53.
Шаңғы жарыстары
9-11 жас
9-11 жас
12-18 жас
12-18 жас
19-20 жас
19-20 жас
21-23 жас
21-23 жас
24 жастан
24 жастан
54.
Шаңғымен тұғырдан секіру
7-11 жас
7-11 жас
12-14 жас
12-14 жас
15-18 жас
15-18 жас
19-20 жас
19-20 жас
21 жастан
21 жастан
55.
Сноуборд
7-9 жас
7-9 жас
10-12 жас
10-12 жас
13-15 жас
13-15 жас
16-20 жас
16-20 жас
21 жастан
21 жастан
56.
Конькимен мәнерлеп сырғанау
4-8 жас
4-8 жас
8-11 жас
8-11 жас
11-14 жас
11-14 жас
14-18 жас
14-18 жас
15 жастан
15 жастан
57.
Фристайл акробатика
6-9 жас
6-9 жас
10-13 жас
10-13 жас
14-19 жас
14-19 жас
20-21 жас
20-21 жас
22 жастан
22 жастан
58.
Фристайл могул
6-11 жас
6-11 жас
12-13 жас
12-13 жас
14-19 жас
14-19 жас
20-21 жас
20-21 жас
22 жастан
22 жастан
59.
Шайбалы хоккей
5-10 жас
5-10 жас
11-16 жас
11-16 жас
-
-
17-20 жас
17-20 жас
21 жастан
21 жастан
60.
Шорт-трек
5-7 жас
5-7 жас
8-15 жас
8-15 жас
16-19 жас
16-19 жас
20-21 жас
20-21 жас
22 жастан
22 жастан
3. Олимпиадалық емес спорт түрлері
61.
Альпинизм
10-12 жас
10-12 жас
13-15 жас
13-15 жас
16-18 жас
16-18 жас
19-21 жас
19-21 жас
22 жастан
22 жастан

Исключен приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 28.07.2023 № 205 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32.
Пулевая стрельба
12-13 лет
12-13 лет
14-17 лет
14-17 лет
18-20 лет
18-20 лет
21-28 лет
21-28 лет
с 29 лет
с 29 лет
33.
Регби 7
9-14 лет
9-14 лет
15-17 лет
15-17 лет
-
-
18-20 лет
18-20 лет
с 21 года
с 21 года
34.
Скейтбординг
5-10 лет
5-10 лет
11-13 лет
11-13 лет
14-15 лет
14-15 лет
16-20 лет
16-20 лет
с 21 года
с 21 года
35.
Современное пятиборье
"А" 10-18 лет; "В" 10-16 лет; "С" 10-14 лет; "D" 10 - 12 лет; "Е" 9-10 лет;
"F" до 9 лет
А" 10-18 лет; "В" 10-16 лет; "С" 10-14 лет; "D" 10 - 12 лет; "Е" 9-10 лет;
"F" до 9 лет
"А" 17-18 лет; "В" 15-16 лет; "С" 13-14 лет; "D" 11-12 лет; "Е" 9-10 лет;
"F" до 9 лет
"А" 17-18 лет; "В" 15-16 лет; "С" 13-14 лет; "D" 11-12 лет; "Е" 9-10 лет;
"F" до 9 лет
19-21 года
19-21 года
-
-
с 21 года
с 21 года
36.
Спортивная гимнастика
5-8 лет
5-7 лет
9-13 лет
8-12 лет
14-17 лет
13-15 лет
18-23 лет
16-21 года
с 24 лет
с 22 лет
37.
Спортивное скалолазание
6-9 лет
6-9 лет
10-17 лет
10-17 лет
18-19 лет
18-19 лет
19-23 лет
19-23 лет
с 24 лет
с 24 лет
38.
Стрельба из лука
10-13 лет
10-13 лет
14-17 лет
14-17 лет
18-20 лет
18-20 лет
21-29 лет
21-29 лет
с 30 лет
с 30 лет
39.
Стендовая стрельба
12-13 лет
12-13 лет
14-17 лет
14-17 лет
18-20 лет
18-20 лет
21-29 лет
21-29 лет
с 29 лет
с 29 лет
40.
Таеквондо WT
8-11 лет
8-11 лет
12-14 лет
12-14 лет
-
-
15-17 лет
15-17 лет
с 17 лет
с 17 лет
41.
Теннис
4-12 лет
4-12 лет
13-16 лет
13-16 лет
17-18 лет
17-18 лет
19-25 лет
19-25 лет
с 26 лет
с 26 лет
42.
Триатлон
6-11 лет
6-11 лет
12-15 лет
12-15 лет
16-19 лет
16-19 лет
20-23 лет
20-23 лет
с 24 лет
с 24 лет
43.
Тяжелая атлетика
8-14 лет
8-14 лет
до 17 лет
до 17 лет
18-20 лет
18-20 лет
21-23 лет
21-23 лет
с 24 лет
с 24 лет
44.
Фехтование
7-12 лет
7-12 лет
13-16 лет
13-16 лет
17-20 лет
17-20 лет
21-25 лет
21-25 лет
с 25 лет
с 25 лет
45.
Футбол
8-15 лет
8-15 лет
до 18 лет
до 18 лет
-
-
до 21 года
до 21 года
с 21 года
с 21 года
46.
Хоккей на траве
7-9 лет
7-9 лет
10-11 лет
10-11 лет
12-13 лет
12-13 лет
14-15 лет
14-15 лет
с 16 лет
с 16 лет
47.
Художественная гимнастика
-
5-7 лет
-
8-10 лет
-
11-15 лет
-
16-19 лет
-
с 20 лет
Раздел 2. Зимние олимпийские виды спорта
48.
Биатлон
9- 16 лет
9-16 лет
17-19 лет
17-19 лет
20-22 лет
20-22 лет
-
-
с 23 лет
с 23 лет
49.
Горнолыжный спорт
7-11 лет
7-11 лет
12-16 лет
12-16 лет
17-18 лет
17-18 лет
19-21 лет
19-21 лет
с 22 лет
с 22 лет
50.
Керлинг
4-9 лет
4-9 лет
10 -11 лет
10-11 лет
12-13 лет
12-13 лет
14-28 лет
14-28 лет
с 29 лет
с 29 лет
51.
Конькобежный спорт
7-13 лет
7-13 лет
14-16 лет
14-16 лет
17-19 лет
17-19 лет
20-21 лет
20-21 лет
с 22 лет
с 22 лет
52.
Лыжное двоеборье
7-11 лет
7-11 лет
12-14 лет
12-14 лет
15-18 лет
15-18 лет
19-20 лет
19-20 лет
с 21 года
с 21 года
53.
Лыжные гонки
9-11 лет
9-11 лет
12-18 лет
12-18 лет
19-20 лет
19-20 лет
21-23 лет
21-23 лет
с 24 лет
с 24 лет
54.
Прыжки на лыжах с трамплина
7-11 лет
7-11 лет
12-14 лет
12-14 лет
15-18 лет
15-18 лет
19-20 лет
19-20 лет
с 21 года
с 21 года
55.
Сноуборд
7-9 лет
7-9 лет
10-12 лет
10-12 лет
13-15 лет
13-15 лет
16-20 лет
16-20 лет
с 21 года
с 21 года
56.
Фигурное катание на коньках
4-8 лет
4-8 лет
8-11 лет
8-11 лет
11-14 лет
11-14 лет
14-18 лет
14-18 лет
с 15 лет
с 15 лет
57.
Фристайл акробатика
6-9 лет
6-9 лет
10-13 лет
10-13 лет
14-19 лет
14-19 лет
20-21 лет
20-21 лет
с 22 лет
с 22 лет
58.
Фристайл
могул
6-11 лет
6-11 лет
12-13 лет
12-13 лет
14-19 лет
14-19 лет
20-21 лет
20-21 лет
с 22 лет
с 22 лет
59.
Хоккей с шайбой
5-10 лет
5-10 лет
11-16 лет
11-16 лет
-
-
17-20 лет
17-20 лет
с 21 года
с 21 года
60.
Шорт-трек
5-7 лет
5-7 лет
8-15 лет
8-15 лет
16-19 лет
16-19 лет
20-21 лет
20-21 лет
с 22 лет
с 22 лет
Раздел 3. Неолимпийские виды спорта
61.
Альпинизм
10-12 лет
10-12 лет
13-15 лет
13-15 лет
16-18 лет
16-18 лет
19-21 лет
19-21 лет
с 22 лет
с 22 лет

9-13 жас
-
14-17 жас
-
-
-
18-23 жас
-
24 жастан
-
147.
Қазақ күресі
10-13 жас
10-13 жас
14-15 жас
14-15 жас
16-17 жас
16-17 жас
18-20 жас
18-20 жас
21 жастан
21 жастан
148.
Құсбегілік
6-10 жас
6-10 жас
11-14 жас
11-14 жас
15-17 жас
15-17 жас
18-21 жас
18-21 жас
22 жастан
22 жастан
149.
Тоғызқұмалақ
7-9 жас
7-9 жас
10-13 жас
10-13 жас
14-17 жас
14-17 жас
18-21 жас
18-21 жас
22 жастан
22 жастан
Ескерту.
Тіркеу және одан әрі оқу-жаттығу процесін жүзеге асыру үшін:
1) балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт мектептерінде, мүгедектерге арналған спорт мектептерінде балалар, жасөспірімдер, юниорлар және жастар (спорт түрінің өзіне тән ерекшелігін ескеріп) жасындағы спортшыларды даярлау жүзеге асырылады.
Әкімшілік-аумақтық бірлікте спорт резервін және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын, мүгедектігі бар тұлғаларға арналған дене шынықтыру-спорт ұйымдары болмаған жағдайда балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт мектептері, мүгедектігі бар тұлғаларға арналған спорт мектептері барлық жас топтарындағы мүгедектігі бар спортшыларды спорттық даярлауды жүзеге асырады;
2) олимпиадалық даярлау орталықтарында және олимпиадалық резервті даярлау орталықтарында жасөспірімдер, юниорлар және жастар жасындағы спортшыларды спорттық даярлау жүзеге асырылады;
3) жоғары спорттық шеберлік мектептерінде юниорлар, жастар және ересектер жасындағы спортшыларды спорттық даярлау жүзеге асырылады;
4) спорт түрлері бойынша кәсіпқой спорт клубтарында барлық жас топтарындағы спортшыларды спорттық даярлау жүзеге асырылады;
5) спорт клубтарында, мүгедектігі бар тұлғаларға арналған спорт клубтарында барлық жас топтарындағы спортшыларды спорттық даярлау жүзеге асырылады;
6) балалар мен жасөспірімдерге арналған дене шынықтыру даярлығы клубтарында балалар мен жасөспірімдер жасындағы спортшыларды спорттық даярлау жүзеге асырылады;
7) мүгедектігі бар тұлғаларға арналған спорттық даярлау орталығында жасөспірімдер, юниорлар, жастар және ересектер жасындағы спортшыларды спорттық даярлау жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2014 жылғы 20 қазандағы
№ 42 бұйрығына
2-қосымша
Спорт түрлері бойынша спорттық жарыстарға қатысу үшін ең төменгі жас шамасы
Ескерту. Бұйрық 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Туризм және спорт министрінің 16.07.2025 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Спорт түрлері
Жасы (жас)
ерлер
әйелдер
1-бөлiм. Жазғы олимпиадалық спорт түрлері
1.
Академиялық есу
10 жас
10 жас
2.
Әртістік жүзу (үйлесімді жүзу)
7 жас
7 жас
3.
Бадминтон
6 жас
6 жас
4.
Баскетбол
8 жас
8 жас
5.

9-13 лет
-
14-17 лет
-
-
-
18-23 лет
-
с 24 лет
-
147.
Казакша курес
10-13 лет
10-13 лет
14-15 лет
14-15 лет
16-17 лет
16-17 лет
18-20 лет
18-20 лет
с 21 года
с 21 года
148.
Охота с ловчими птицами
6-10 лет
6-10 лет
11-14 лет
11-14 лет
15-17 лет
15-17 лет
18-21 года
18-21 года
с 22 лет
с 22 лет
149.
Тогызкумалак
7-9 лет
7-9 лет
10-13 лет
10-13 лет
14-17 лет
14-17 лет
18-21 года
18-21 года
с 22 лет
с 22 лет
Примечание.
Для зачисления и дальнейшего осуществления учебно-тренировочного процесса:
1) в детско-юношеских спортивных школах, спортивных школах для лиц с инвалидностью осуществляют подготовку спортсмены детского, юношеского, юниорского и молодежного (с учетом специфики вида спорта) возрастов.
В случае отсутствия в административно-территориальной единице физкультурно-спортивных организаций для лиц с инвалидностью, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, детско-юношеские спортивные школы, спортивные школы для лиц с инвалидностью осуществляют спортивную подготовку спортсменов с инвалидностью всех возрастных групп;
2) в центрах олимпийской подготовки и центрах подготовки олимпийского резерва осуществляют спортивную подготовку спортсмены юношеского, юниорского и молодежного возрастов;
3) в школах высшего спортивного мастерства осуществляют спортивную подготовку спортсмены юниорского, молодежного и взрослых возрастов;
4) в профессиональных спортивных клубах по видам спорта осуществляют спортивную подготовку спортсмены всех возрастных групп;
5) в спортивных клубах, спортивных клубах для лиц с инвалидностью осуществляют спортивную подготовку спортсмены всех возрастных групп;
6) в детско-юношеских клубах физической подготовки осуществляют спортивную подготовку спортсмены детских и юношеских возрастов;
7) в центре спортивной подготовки для лиц с инвалидностью осуществляют спортивную подготовку спортсмены юношеского, юниорского, молодежного и взрослого возрастов.
Приложение 2 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 20 октября 2014 года № 42
Минимальный возраст для участия в спортивных соревнованиях по видам спорта
Сноска. Приказ дополнен приложением 2 в соответствии с приказом Министра туризма и спорта РК от 16.07.2025 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Виды спорта
Возраст (лет)
мужчины
женщины
Раздел 1. Летние олимпийские виды спорта
1.
Академическая гребля
10 лет
10 лет
2.
Артистическое плавание (синхронное плавание)
7 лет
7 лет
3.
Бадминтон
6 лет
6 лет
4.
Баскетбол
8 лет
8 лет
5.

100.
Қоян-қолтық ұрыс
12 жас
12 жас
101.
Самбо
10 жас
10 жас
102.
Жағажай самбо
14 жас
14 жас
103.
Жауынгерлік самбо
17 жас
17 жас
104.
Жауынгерлік жекпе-жектің аралас түрлері (ММА)
16 жас
16 жас
105.
Снайпинг
12 жас
12 жас
106.
Пилондағы спорт
6 жас
6 жас
107.
Спорттық акробатика
5 жас
5 жас
108.
Спорттық бағдарлау
7 жас
7 жас
109.
Спорттық балық аулау
10 жас
10 жас
110.
Спортинг
12 жас
12 жас
111.
Таеквон-до GTF
10 жас
10 жас
112.
Таэквондо ИТФ (I.T.F.)
10 жас
10 жас
113.
Би спорты (спорттық би)
7 жас
7 жас
114.
Триатл
"А"
10 жас
10 жас
"В"
10 жас
10 жас
"С"
10 жас
10 жас
"D"
10 жас
10 жас
"Е"
9 жас
9 жас
"F"
9 жас
9 жас
115.
Унифайт
12 жас
12 жас
116.
Ушу (саньда)
10 жас
10 жас
117.
Ушу (таoлу)
6 жас
6 жас
118.
Футзал
8 жас
9 жас
119.
Допты хоккей
7 жас
7 жас
120.
Черлидинг
6 жас
6 жас
121.
Шахмат
5 жас
5 жас
122.
Дойбы
6 жас
6 жас
123.
Эстетикалық топтық гимнастика
6 жас
6 жас
124.
Nomad MMA
10 жас
10 жас
3.1-кiшi бөлiм. Қолданбалы және техникалық спорт түрлері
125.
Радиоспорт
10 жас
10 жас
126.
Кеме модельдеу спорты
8 жас
8 жас
3.1.1-кiшi бөлiм. Автомотоспорт
127.
Автослалом, ралли - спринт, мәнерлеп жүргізу, дрифт
12 жас
12 жас
128.
Авторалли, трофи-рейд, ралли-рейд, джип-спринт
16 жас
16 жас
129.
Дрэг-рэйсинг
16 жас
16 жас
130.
Қысқы трек жарыстары, автомобильдік кросс
12 жас
12 жас
131.
Картинг
6 жас
6 жас
132.
Мотоцикл кросы
6 жас
6 жас
3.1.2-кiшi бөлiм. Әуе спорты түрлері
133.
Авиамодельдік спорт
7 жас
7 жас

100.
Рукопашный бой
12 лет
12 лет
101.
Самбо
10 лет
10 лет
102.
Самбо пляжное
14 лет
14 лет
103.
Самбо боевое
17 лет
17 лет
104.
Смешанные виды боевого единоборства (ММА)
16 лет
16 лет
105.
Снайпинг
12 лет
12 лет
106.
Спорт на пилоне
6 лет
6 лет
107.
Спортивная акробатика
5 лет
5 лет
108.
Спортивное ориентирование
7 лет
7 лет
109.
Спортивное рыболовство
10 лет
10 лет
110.
Спортинг
12 лет
12 лет
111.
Таеквон-до GTF
10 лет
10 лет
112.
Таэквондо ИТФ (I.T.F.)
10 лет
10 лет
113.
Танцевальный спорт (спортивный танец)
7 лет
7 лет
114.
Триатл
"А"
10 лет
10 лет
"В"
10 лет
10 лет
"С"
10 лет
10 лет
"D"
10 лет
10 лет
"Е"
9 лет
9 лет
"F"
9 лет
9 лет
115.
Унифайт
12 лет
12 лет
116.
Ушу (саньда)
10 лет
10 лет
117.
Ушу (таoлу)
6 лет
6 лет
118.
Футзал
8 лет
9 лет
119.
Хоккей с мячом
7 лет
7 лет
120.
Черлидинг
6 лет
6 лет
121.
Шахматы
5 лет
5 лет
122.
Шашки
6 лет
6 лет
123.
Эстетическая групповая гимнастика
6 лет
6 лет
124.
Nomad MMA
10 лет
10 лет
Подраздел 3.1. Прикладные и технические виды
125.
Радиоспорт
10 лет
10 лет
126.
Судомодельный спорт
8 лет
8 лет
Подраздел 3.1.1. Автомотоспорт
127.
Автослалом, ралли - спринт, фигурное вождение, дрифт
12 лет
12 лет
128.
Авторалли, трофи-рейд, ралли-рейд, джип-спринт
16 лет
16 лет
129.
Дрэг-рэйсинг
16 лет
16 лет
130.
Зимние трековые гонки, автокросс
12 лет
12 лет
131.
Картинг
6 лет
6 лет
132.
Мотокросс
6 лет
6 лет
Подраздел 3.1.2. Авиационный спорт
133.
Авиамодельный спорт
7 лет
7 лет

134.
Дельтапланерлік спорт
18 жас
18 жас
135.
Парапланерлік спорт
14 жас
14 жас
136.
Парашюттік спорт
14 жас
14 жас
4-бөлiм. Ұлттық спорт түрлері
137.
Асық ату
7 жас
7 жас
138.
Жекпе-жек
19 жас
19 жас
139.
Бәйге
8 жас
8 жас
140.
Көкпар
15 жас
-
141.
Аударыспақ
15 жас
-
142.
Теңге ілу
15 жас
15 жас
143.
Жамбы ату
14 жас
14 жас
144.
Қазақ күресі
10 жас
10 жас
145.
Құсбегілік
11 жас
11 жас
146.
Тоғызқұмалақ
7 жас
7 жас

134.
Дельтапланерный спорт
18 лет
18 лет
135.
Парапланерный спорт
14 лет
14 лет
136.
Парашютный спорт
14 лет
14 лет
Раздел 4. Национальные виды спорта
137.
Асық ату
7 лет
7 лет
138.
Единоборство
19 лет
19 лет
139.
Байге
8 лет
8 лет
140.
Кокпар
15 лет
-
141.
Аударыспак
15 лет
-
142.
Тенге ілу
15 лет
15 лет
143.
Жамбы ату
14 лет
14 лет
144.
Казакша курес
10 лет
10 лет
145.
Охота с ловчими птицами
11 лет
11 лет
146.
Тогызкумалак
7 лет
7 лет