Спорт резерві және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымдарына қабылдау үшін спорттың түрлері бойынша спортшылардың жас шамасын, сондай-ақ спорт түрлері бойынша спорттық жарыстарға қатысу үшін ең төменгі жас шамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 20 қазандағы № 42 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 19 қарашада № 9881 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 30.04.2026 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 16.07.2025 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 32) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 13.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес спорт резерві және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымдарына қабылдау үшін спорттың түрлері бойынша спортшылардың жас шамасы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес спорт түрлері бойынша спорттық жарыстарға қатысу үшін ең төменгі жас шамасы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 16.07.2025 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 30.04.2026 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуге ұсынсын;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт вице-министрі Т.Қ.Есентаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мұхамедиұлы

Об утверждении возраста спортсменов по видам спорта для зачисления в физкультурно-спортивные организации, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, а также минимального возраста для участия в спортивных соревнованиях по видам спорта
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 20 октября 2014 года № 42. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 ноября 2014 года № 9881.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 16.07.2025 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 13.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) возраст спортсменов по видам спорта для зачисления в физкультурно-спортивные организации, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) минимальный возраст для участия в спортивных соревнованиях по видам спорта согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 16.07.2025 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет".
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан Есентаева Т.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мухамедиулы

Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 20 қазандағы № 42 бұйрығына 1-қосымша
Ескерту. Оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 16.07.2025 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Спорт резерві және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымдарына қабылдау үшін спорттың түрлері бойынша спортшылардың жас шамасы
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 30.04.2026 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Жас шамасы жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 13.01.2023 № 5 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 28.07.2023 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.06.2024 № 120 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.04.2026 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Спорт түрлері
Балалар жасы (жас)
Жасөспірімдер жасы (жас)
Юниорлар жасы (жас)
Жастар жасы (жас)
Ересектер жасы (жас)
ұлдар
қыздар
жасөспірім ұлдар
жасөспірім қыздар
юниор ұлдар
юниор қыздар
ерлер
әйелдер
ерлер
әйелдер
1. Жазғы олимпиадалық спорт түрлері
1.
Академиялық есу
10-14 жас
10-14 жас
15-16 жас
15-16 жас
17-18 жас
17-18 жас
19-23 жас
19-23 жас
24 жастан
24 жастан
2.
Әртістік жүзу (үйлесімді жүзу)
7-12 жас
7-12 жас
13-15 жас
13-15 жас
16-18 жас
16-18 жас
19-25 жас
19-25 жас
26 жастан
26 жастан
3.
Бадминтон
6-12 жас
6-12 жас
13-18 жас
13-18 жас
-
-
19-26 жас
19-26 жас
27 жастан
27 жастан
4.
Баскетбол
8-10 жас
8-10 жас
11-17 жас
11-17 жас
-
-
18-23 жас
18-23 жас
23 жастан
23 жастан
5.
Баскетбол 3х3
8-10 жас
8-10 жас
11-17 жас
11-17 жас
-
-
18-23 жас
18-23 жас
23 жастан
с 23 жастан
6.
Батуттық гимнастика
5-10 жас
5-10 жас
11-12 жас
11-12 жас
-
-
13-23 жас
13-23 жас
24 жастан
24 жастан
7.
Бокс
10-12 жас
10-12 лет
13-14 жас
13-14 жас
15-16 жас
15-16 жас
17-18 жас
17-18 жас
19- 40 жас
19 - 40 жас
8.
Брейкинг
4-10 жас
4-10 жас
11-13 жас
11-13 жас
14-15 жас
14-15 жас
16-18 жас
16-18 жас
19 жастан
19 жастан
9.
Велосипед спорты (тас жол)
10-12 жас
10-12 жас
13-16 жас
13-16 жас
17-18 жас
17-18 жас
19-22 жас
19-22 жас
23 жастан
23 жастан
10.
Велосипедтік мотокросс (BMX)
5-12 жас
5-12 жас
13-16 жас
13-16 жас
17-18 жас
17-18 жас
19-22 жас
19-22 жас
23 жастан
23 жастан
11.
Велотрек
10-12 жас
10-12 жас
13-16 жас
13-16 жас
17-18 жас
17-18 жас
19-22 жас
19-22 жас
23 жастан
23 жастан
12.
Су добы
10-13 жас
10-13 жас
14-16 жас
14-16 жас
17-18 жас
17-18 жас
19-20 жас
19-20 жас
21 жастан
21 жастан
13.
Еркін күрес
10-14 жас
-
14-15 жас
-
16-17 жас
-
18-20 жас
-
21 жастан
-
14.
Қол добы
9-11 жас
9-11 жас
12-14 жас
12-14 жас
15-17 жас
15-17 жас
18-23 жас
18-23 жас
24 жастан
24 жастан
15.
Гольф
5-9 жас
5-9 жас
10-13 жас
10-13 жас
14-18 жас
14-18 жас
19-22 жас
19-22 жас
22-65 жас
22-65 жас
16.
Байдарка мен каноэ есу
10-14 жас
10-14 жас
15- 16 жас
15-16 жас
17-18 жас
17-18 жас
19-23 жас
19-23 жас
24 жастан
24 жастан
17.
Байдарка мен каноэ есу слаломы
9-14 жас
9 -14 жас
15-16 жас
15-16 жас
17-18 жас
17-18 жас
19-23 жас
19- 23 жас
24 жастан
24 жастан
18.
Грек-рим күресі
10-14 жас
-
14-15 жас
-
16-17 жас
-
18-20 жас
-
21 жастан
-
19.
Дзюдо
10-12 жас
10-12 жас
13-17 жас
13-17 жас
18-20 жас
18-20 жас
21-22 жас
21-22 жас
23 жастан
23 жастан
20.
Әйелдер күресі
-
10-14 жас
-
14-15 жас
-
16-17 жас
-
18-20 жас
-
21 жастан
21.
Классикалық волейбол
9-12 жас
9-12 жас
13-15 жас
13-15 жас
16- 17 жас
16-17 жас
18-20 жас
18-20 жас
21 жастан
21 жастан
22.
Ат спорты
12-14 жас
12-14 жас
15-18 жас
15-18 жас
19-21 жас
19-21 жас
-
-
22 жастан
22 жастан
23.
Жеңіл атлетика
9-13 жас
9-13 жас
14-17 жас
14-17 жас
18-19 жас
18-19 жас
20-25 жас
20-25 жас
26 жастан
26 жастан
24.
Маунтинбайк
10-12 жас
10-12 жас
13-16 жас
13-16 жас
17-18 жас
17-18 жас
19-22 жас
19-22 жас
23 жастан
23 жастан
25.
Үстел теннисі
6-13 жас
6-13 жас
14-18 жас
14-18 жас
-
-
19-26 жас
19-26 жас
26 жастан
26 жастан
26.
Желкенді қайық спорты
7-12 жас
7-12 жас
13-15 жас
13-15 жас
16-22 жас
16-22 жас
23-27 жас
23-27 жас
28 жастан
28 жастан
27.
Жүзу
7-12 жас
7-12 жас
13-14 жас
13-14 жас
15-16 жас
15-16 жас
17-18 жас
17-18 жас
19 жастан
19 жастан
28.
Ашық суда жүзу
7-13 жас
7-13 жас
14-15 жас
14-15 жас
16-17 жас
16-17 жас
18-19 жас
18-19 жас
20 жастан
20 жастан
29.
Жағажай волейболы
9-12 жас
9-12 жас
13-16 жас
13-16 жас
17-20 жас
17-20 жас
21 жас
21 жас
23 жастан
22 жастан
30.
Суға секіру
7-11 жас
7-11 жас
12-13 жас
12-13 жас
14-15 жас
14-15 жас
16-18 жас
16-18 жас
19 жастан
19 жастан
31.

Приложение 1 к приказу Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 20 октября 2014 года № 42
Сноска. Верхний правый угол - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 16.07.2025 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Возраст спортсменов по видам спорта для зачисления в физкультурно-спортивные организации, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 16.07.2025 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Возраст спортсменов - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 13.01.2023 № 5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра культуры и спорта РК от 28.07.2023 № 205 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.07.2024 № 120 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Виды спорта
Детский возраст (лет)
Юношеский возраст (лет)
Юниорский возраст (лет)
Молодежный возраст (лет)
Взрослый возраст (лет)
мальчики
девочки
юноши
девушки
юниоры
юниорки
мужчины
женщины
мужчины
женщины
Раздел 1. Летние олимпийские виды спорта
1.
Академическая гребля
10-14 лет
10-14 лет
15-16 лет
15-16 лет
17-18 лет
17-18 лет
19-23 лет
19-23 лет
с 24 лет
с 24 лет
2.
Артистическое плавание (синхронное плавание)
7-12 лет
7-12 лет
13-15 лет
13-15 лет
16-18 лет
16-18 лет
19-25 лет
19-25 лет
с 26 лет
с 26 лет
3.
Бадминтон
6-12 лет
6-12 лет
13-18 лет
13-18 лет
-
-
19-26 лет
19-26 лет
с 27 лет
с 27 лет
4.
Баскетбол
8-10 лет
8-10 лет
11-17 лет
11-17 лет
-
-
18-23 лет
18-23 лет
с 23 лет
с 23 лет
5.
Баскетбол 3х3
8-10 лет
8-10 лет
11-17 лет
11-17 лет
-
-
18-23 лет
18-23 лет
с 23 лет
с 23 лет
6.
Батутная гимнастика
5-10 лет
5-10 лет
11-12 лет
11-12 лет
-
-
13-23 лет
13-23 лет
с 24 лет
с 24 лет
7.
Бокс
10-12 лет
10-12 лет
13-14 лет
13-14 лет
15-16 лет
15-16 лет
17-18 лет
17-18 лет
19- 40 лет
19 - 40 лет
8.
Брейкинг
4-10 лет
4-10 лет
11-13 лет
11-13 лет
14-15 лет
14-15 лет
16-18 лет
16-18 лет
с 19 лет
с 19 лет
9.
Велосипедный спорт (шоссе)
10-12 лет
10-12 лет
13-16 лет
13-16 лет
17-18 лет
17-18 лет
19-22 лет
19-22 лет
с 23 лет
с 23 лет
10.
Велосипедный спорт (BMX)
5-12 лет
5-12 лет
13-16 лет
13-16 лет
17-18 лет
17-18 лет
19-22 лет
19-22 лет
с 23 лет
c 23 лет
11.
Велотрек
10-12 лет
10-12 лет
13-16 лет
13-16 лет
17-18 лет
17-18 лет
19-22 лет
19-22 лет
с 23 лет
c 23 лет
12.
Водное поло
10-13 лет
10-13 лет
14-16 лет
14-16 лет
17-18 лет
17-18 лет
19-20 лет
19-20 лет
с 21 года
с 21 года
13.
Вольная борьба
10-14 лет
-
14-15 лет
-
16-17 лет
-
18-20 лет
-
с 21 года
-
14.
Гандбол
9-11 лет
9-11 лет
12-14 лет
12-14 лет
15-17 лет
15-17 лет
18-23 лет
18-23 лет
с 24 лет
с 24 лет
15.
Гольф
5-9 лет
5-9 лет
10-13 лет
10-13 лет
14-18 лет
14-18 лет
19-22 лет
19-22 лет
22-65 лет
22-65 лет
16.
Гребля на байдарках и каноэ
10-14 лет
10-14 лет
15- 16 лет
15-16 лет
17-18 лет
17-18 лет
19-23 лет
19-23 лет
с 24 лет
с 24 лет
17.
Гребной слалом на байдарках и каноэ
9-14 лет
9 -14 лет
15-16 лет
15-16 лет
17-18 лет
17-18 лет
19-23 лет
19- 23 лет
с 24 лет
с 24 лет
18.
Греко-римская борьба
10-14 лет
-
14-15 лет
-
16-17 лет
-
18-20 лет
-
с 21 года
-
19.
Дзюдо
10-12 лет
10-12 лет
13-17 лет
13-17 лет
18-20 лет
18-20 лет
21-22 лет
21-22 лет
с 23 лет
с 23 лет
20.
Женская борьба
-
10-14 лет
-
14-15 лет
-
16-17 лет
-
18-20 лет
-
с 21 года
21.
Классический волейбол
9-12 лет
9-12 лет
13-15 лет
13-15 лет
16- 17 лет
16-17 лет
18-20 лет
18-20 лет
c 21 года
c 21 года
22.
Конный спорт
12-14 лет
12-14 лет
15-18 лет
15-18 лет
19-21 лет
19-21 лет
-
-
с 22 лет
с 22 лет
23.
Легкая атлетика
9-13 лет
9-13 лет
14-17 лет
14-17 лет
18-19 лет
18-19 лет
20-25 лет
20-25 лет
с 26 лет
с 26 лет
24.
Маунтинбайк
8-12 лет
8-12 лет
13-16 лет
13-16 лет
17-18 лет
17-18 лет
19-22 лет
19-22 лет
с 23 лет
c 23 лет
25.
Настольный теннис
6-13 лет
6-13 лет
14-18 лет
14-18 лет
-
-
19-26 лет
19-26 лет
с 26 лет
с 26 лет
26.
Парусный спорт
7-12 лет
7-12 лет
13-15 лет
13-15 лет
16-22 лет
16-22 лет
23-27 лет
23-27 лет
c 28 лет
c 28 лет
27.
Плавание
7-12 лет
7-12 лет
13-14 лет
13-14 лет
15-16 лет
15-16 лет
17-18 лет
17-18 лет
с 19 лет
с 19 лет
28.
Плавание на открытой воде
7-13 лет
7-13 лет
14-15 лет
14-15 лет
16-17 лет
16-17 лет
18-19 лет
18-19 лет
с 20 лет
с 20 лет
29.
Пляжный волейбол
9-12 лет
9-12 лет
13-16 лет
13-16 лет
17-20 лет
17-20 лет
21 год
21 год
с 23 лет
с 22 лет
30.
Прыжки в воду
7-11 лет
7-11 лет
12-13 лет
12-13 лет
14-15 лет
14-15 лет
16-18 лет
16-18 лет
с 19 лет
с 19 лет
31.

Алып тасталды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 28.07.2023 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32.
Нысана көздеу
12-13 жас
12-13 жас
14-17 жас
14-17 жас
18-20 жас
18-20 жас
21-28 жас
21-28 жас
29 жастан
29 жастан
33.
Регби 7
9-14 жас
9-14 жас
15-17 жас
15-17 жас
-
-
18-20 жас
18-20 жас
21 жастан
21 жастан
34.
Скейтбординг
5-10 жас
5-10 жас
11-13 жас
11-13 жас
14-15 жас
14-15 жас
16-20 жас
16-20 жас
21 жастан
21 жастан
35.
Қазіргі бессайыс
"А" 10-18 жас; "В" 10-16 жас; "С" 10-14 жас; "D" 10 - 12 жас; "Е" 9-10 жас;
"F" 9 жасқа дейін
А" 10-18 жас; "В" 10-16 жас; "С" 10-14 жас; "D" 10 - 12 жас; "Е" 9-10 жас;
"F" 9 жасқа дейін
"А" 17-18 жас; "В" 15-16 жас; "С" 13-14 жас; "D" 11-12 жас; "Е" 9-10 жас;
"F" 9 жасқа дейін
"А" 17-18 жас; "В" 15-16 жас; "С" 13-14 жас; "D" 11-12 жас; "Е" 9-10 жас;
"F" 9 жасқа дейін
19-21 жас
19-21 жас
-
-
21 жастан
21 жастан
36.
Спорттық гимнастика
5-8 жас
5-7 жас
9-13 жас
8-12 жас
14-17 жас
13-15 жас
18-23 жас
16-21 жас
24 жастан
22 жастан
37.
Спорттық құзға өрмелеу
6-9 жас
6-9 жас
10-14 жас
10-14 жас
-
-
15-18 жас
15-18 жас
19-40 жас
19-40 жас
38.
Садақ ату
10-13 жас
10-13 жас
14-17 жас
14-17 жас
18-20 жас
18-20 жас
21-29 жас
21-29 жас
30 жастан
30 жастан
39.
Стенд ату
12-13 жас
12-13 жас
14-17 жас
14-17 жас
18-20 жас
18-20 жас
21-29 жас
21-29 жас
29 жастан
29 жастан
40.
Таеквондо WT
8-11 жас
8-11 жас
12-14 жас
12-14 жас
-
-
15-17 жас
15-17 жас
17 жастан
17 жастан
41.
Теннис
4-12 жас
4-12 жас
13-16 жас
13-16 жас
17-18 жас
17-18 жас
19-25 жас
19-25 жас
26 жастан
26 жастан
42.
Триатлон
6-11 жас
6-11 жас
12-15 жас
12-15 жас
16-19 жас
16-19 жас
20-23 жас
20-23 жас
24 жастан
24 жастан
43.
Ауыр атлетика
8-14 жас
8-14 жас
17 жасқа дейін
17 жасқа дейін
18-20 жас
18-20 жас
21-23 жас
21-23 жас
24 жастан
24 жастан
44.
Семсерлесу
7-12 жас
7-12 жас
13-16 жас
13-16 жас
17-20 жас
17-20 жас
21-25 жас
21-25 жас
25 жастан
25 жастан
45.
Футбол
8-15 жас
8-15 жас
18 жасқа дейін
18 жасқа дейін
-
-
21 жасқа дейін
21 жасқа дейін
21 жастан
21 жастан
46.
Көгалдағы хоккей
7-9 жас
7-9 жас
10-14 жас
10-14 жас
15-18 жас
15-18 жас
19-23 жас
19-23 жас
24 жастан
24 жастан
47.
Көркем гимнастика
-
5-7 жас
-
8-10 жас
-
11-15 жас
-
16-19 жас
-
20 жастан
2. Қысқы олимпиадалық спорт түрлері
48.
Биатлон
9-14 жас
9-14 жас
15-18 жас
15-18 жас
19-20 жас
19-20 жас
21-22 жас
21-22 жас
23 жастан
23 жастан
49.
Тау шаңғысы спорты
7-11 жас
7-11 жас
12-16 жас
12-16 жас
17-18 жас
17-18 жас
19-21 жас
19-21 жас
22 жастан
22 жастан
50.
Керлинг
4-9 жас
4-9 жас
10 -11 жас
10-11 жас
12-13 жас
12-13 жас
14-28 жас
14-28 жас
29 жастан
29 жастан
51.
Конькимен жүгіру спорты
7-13 жас
7-13 жас
14-16 жас
14-16 жас
17-19 жас
17-19 жас
20-21 жас
20-21 жас
22 жастан
22 жастан
52.
Шаңғы қоссайысы
7-11 жас
7-11 жас
12-14 жас
12-14 жас
15-18 жас
15-18 жас
19-20 жас
19-20 жас
21 жастан
21 жастан
53.
Шаңғы жарыстары
9-11 жас
9-11 жас
12-18 жас
12-18 жас
19-20 жас
19-20 жас
21-23 жас
21-23 жас
24 жастан
24 жастан
54.
Шаңғымен тұғырдан секіру
7-11 жас
7-11 жас
12-14 жас
12-14 жас
15-18 жас
15-18 жас
19-20 жас
19-20 жас
21 жастан
21 жастан
55.
Сноуборд
7-9 жас
7-9 жас
10-12 жас
10-12 жас
13-15 жас
13-15 жас
16-20 жас
16-20 жас
21 жастан
21 жастан
56.
Конькимен мәнерлеп сырғанау
4-8 жас
4-8 жас
8-11 жас
8-11 жас
11-14 жас
11-14 жас
14-18 жас
14-18 жас
15 жастан
15 жастан
57.
Фристайл акробатика
6-9 жас
6-9 жас
10-13 жас
10-13 жас
14-19 жас
14-19 жас
20-21 жас
20-21 жас
22 жастан
22 жастан
58.
Фристайл могул
6-11 жас
6-11 жас
12-13 жас
12-13 жас
14-19 жас
14-19 жас
20-21 жас
20-21 жас
22 жастан
22 жастан
59.
Шайбалы хоккей
5-10 жас
5-10 жас
11-16 жас
11-16 жас
-
-
17-20 жас
17-20 жас
21 жастан
21 жастан
60.
Шорт-трек
5-7 жас
5-7 жас
8-15 жас
8-15 жас
16-19 жас
16-19 жас
20-21 жас
20-21 жас
22 жастан
22 жастан
3. Олимпиадалық емес спорт түрлері
61.
Альпинизм
10-12 жас
10-12 жас
13-15 жас
13-15 жас
16-18 жас
16-18 жас
19-21 жас
19-21 жас
22 жастан
22 жастан

Исключен приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 28.07.2023 № 205 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32.
Пулевая стрельба
12-13 лет
12-13 лет
14-17 лет
14-17 лет
18-20 лет
18-20 лет
21-28 лет
21-28 лет
с 29 лет
с 29 лет
33.
Регби 7
9-14 лет
9-14 лет
15-17 лет
15-17 лет
-
-
18-20 лет
18-20 лет
с 21 года
с 21 года
34.
Скейтбординг
5-10 лет
5-10 лет
11-13 лет
11-13 лет
14-15 лет
14-15 лет
16-20 лет
16-20 лет
с 21 года
с 21 года
35.
Современное пятиборье
"А" 10-18 лет; "В" 10-16 лет; "С" 10-14 лет; "D" 10 - 12 лет; "Е" 9-10 лет;
"F" до 9 лет
А" 10-18 лет; "В" 10-16 лет; "С" 10-14 лет; "D" 10 - 12 лет; "Е" 9-10 лет;
"F" до 9 лет
"А" 17-18 лет; "В" 15-16 лет; "С" 13-14 лет; "D" 11-12 лет; "Е" 9-10 лет;
"F" до 9 лет
"А" 17-18 лет; "В" 15-16 лет; "С" 13-14 лет; "D" 11-12 лет; "Е" 9-10 лет;
"F" до 9 лет
19-21 года
19-21 года
-
-
с 21 года
с 21 года
36.
Спортивная гимнастика
5-8 лет
5-7 лет
9-13 лет
8-12 лет
14-17 лет
13-15 лет
18-23 лет
16-21 года
с 24 лет
с 22 лет
37.
Спортивное скалолазание
6-9 лет
6-9 лет
10-17 лет
10-17 лет
18-19 лет
18-19 лет
19-23 лет
19-23 лет
с 24 лет
с 24 лет
38.
Стрельба из лука
10-13 лет
10-13 лет
14-17 лет
14-17 лет
18-20 лет
18-20 лет
21-29 лет
21-29 лет
с 30 лет
с 30 лет
39.
Стендовая стрельба
12-13 лет
12-13 лет
14-17 лет
14-17 лет
18-20 лет
18-20 лет
21-29 лет
21-29 лет
с 29 лет
с 29 лет
40.
Таеквондо WT
8-11 лет
8-11 лет
12-14 лет
12-14 лет
-
-
15-17 лет
15-17 лет
с 17 лет
с 17 лет
41.
Теннис
4-12 лет
4-12 лет
13-16 лет
13-16 лет
17-18 лет
17-18 лет
19-25 лет
19-25 лет
с 26 лет
с 26 лет
42.
Триатлон
6-11 лет
6-11 лет
12-15 лет
12-15 лет
16-19 лет
16-19 лет
20-23 лет
20-23 лет
с 24 лет
с 24 лет
43.
Тяжелая атлетика
8-14 лет
8-14 лет
до 17 лет
до 17 лет
18-20 лет
18-20 лет
21-23 лет
21-23 лет
с 24 лет
с 24 лет
44.
Фехтование
7-12 лет
7-12 лет
13-16 лет
13-16 лет
17-20 лет
17-20 лет
21-25 лет
21-25 лет
с 25 лет
с 25 лет
45.
Футбол
8-15 лет
8-15 лет
до 18 лет
до 18 лет
-
-
до 21 года
до 21 года
с 21 года
с 21 года
46.
Хоккей на траве
7-9 лет
7-9 лет
10-11 лет
10-11 лет
12-13 лет
12-13 лет
14-15 лет
14-15 лет
с 16 лет
с 16 лет
47.
Художественная гимнастика
-
5-7 лет
-
8-10 лет
-
11-15 лет
-
16-19 лет
-
с 20 лет
Раздел 2. Зимние олимпийские виды спорта
48.
Биатлон
9- 16 лет
9-16 лет
17-19 лет
17-19 лет
20-22 лет
20-22 лет
-
-
с 23 лет
с 23 лет
49.
Горнолыжный спорт
7-11 лет
7-11 лет
12-16 лет
12-16 лет
17-18 лет
17-18 лет
19-21 лет
19-21 лет
с 22 лет
с 22 лет
50.
Керлинг
4-9 лет
4-9 лет
10 -11 лет
10-11 лет
12-13 лет
12-13 лет
14-28 лет
14-28 лет
с 29 лет
с 29 лет
51.
Конькобежный спорт
7-13 лет
7-13 лет
14-16 лет
14-16 лет
17-19 лет
17-19 лет
20-21 лет
20-21 лет
с 22 лет
с 22 лет
52.
Лыжное двоеборье
7-11 лет
7-11 лет
12-14 лет
12-14 лет
15-18 лет
15-18 лет
19-20 лет
19-20 лет
с 21 года
с 21 года
53.
Лыжные гонки
9-11 лет
9-11 лет
12-18 лет
12-18 лет
19-20 лет
19-20 лет
21-23 лет
21-23 лет
с 24 лет
с 24 лет
54.
Прыжки на лыжах с трамплина
7-11 лет
7-11 лет
12-14 лет
12-14 лет
15-18 лет
15-18 лет
19-20 лет
19-20 лет
с 21 года
с 21 года
55.
Сноуборд
7-9 лет
7-9 лет
10-12 лет
10-12 лет
13-15 лет
13-15 лет
16-20 лет
16-20 лет
с 21 года
с 21 года
56.
Фигурное катание на коньках
4-8 лет
4-8 лет
8-11 лет
8-11 лет
11-14 лет
11-14 лет
14-18 лет
14-18 лет
с 15 лет
с 15 лет
57.
Фристайл акробатика
6-9 лет
6-9 лет
10-13 лет
10-13 лет
14-19 лет
14-19 лет
20-21 лет
20-21 лет
с 22 лет
с 22 лет
58.
Фристайл
могул
6-11 лет
6-11 лет
12-13 лет
12-13 лет
14-19 лет
14-19 лет
20-21 лет
20-21 лет
с 22 лет
с 22 лет
59.
Хоккей с шайбой
5-10 лет
5-10 лет
11-16 лет
11-16 лет
-
-
17-20 лет
17-20 лет
с 21 года
с 21 года
60.
Шорт-трек
5-7 лет
5-7 лет
8-15 лет
8-15 лет
16-19 лет
16-19 лет
20-21 лет
20-21 лет
с 22 лет
с 22 лет
Раздел 3. Неолимпийские виды спорта
61.
Альпинизм
10-12 лет
10-12 лет
13-15 лет
13-15 лет
16-18 лет
16-18 лет
19-21 лет
19-21 лет
с 22 лет
с 22 лет

145.
Теңге ілу
9-14 жас
9-14 жас
15-17 жас
15-17 жас
-
-
18-20 жас
18-20 жас
21 жастан
21 жастан
146.
Жамбы ату
9-13 жас
10-14 жас
14-17 жас
15-17 жас
-
-
18-20 жас
18-20 жас
21 жастан
21 жастан
147.
Қазақ күресі
10-13 жас
10-13 жас
14-15 жас
14-15 жас
16-17 жас
16-17 жас
18-20 жас
18-20 жас
21 жастан
21 жастан
148.
Құсбегілік
6-10 жас
6-10 жас
11-14 жас
11-14 жас
15-17 жас
15-17 жас
18-21 жас
18-21 жас
22 жастан
22 жастан
149.
Тоғызқұмалақ
7-9 жас
7-9 жас
10-13 жас
10-13 жас
14-17 жас
14-17 жас
18-21 жас
18-21 жас
22 жастан
22 жастан
150.
Дәстүрлі садақ ату
7-9 жас
7-9 жас
10-13 жас
10-13 жас
14-17 жас
14-17 жас
18-23 жас
18-23 жас
24 жастан
24 жастан
151.
Жаппай көкпар
-
-
-
-
-
-
15-17 жас
-
18 жастан
-
Ескерту.
Тіркеу және одан әрі оқу-жаттығу процесін жүзеге асыру үшін:
1) балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт мектептерінде, мүгедектерге арналған спорт мектептерінде балалар, жасөспірімдер, юниорлар және жастар (спорт түрінің өзіне тән ерекшелігін ескеріп) жасындағы спортшыларды даярлау жүзеге асырылады.
Әкімшілік-аумақтық бірлікте спорт резервін және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын, мүгедектігі бар тұлғаларға арналған дене шынықтыру-спорт ұйымдары болмаған жағдайда балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт мектептері, мүгедектігі бар тұлғаларға арналған спорт мектептері барлық жас топтарындағы мүгедектігі бар спортшыларды спорттық даярлауды жүзеге асырады;
2) олимпиадалық даярлау орталықтарында және олимпиадалық резервті даярлау орталықтарында жасөспірімдер, юниорлар және жастар жасындағы спортшыларды спорттық даярлау жүзеге асырылады;
3) жоғары спорттық шеберлік мектептерінде юниорлар, жастар және ересектер жасындағы спортшыларды спорттық даярлау жүзеге асырылады;
4) спорт түрлері бойынша кәсіпқой спорт клубтарында барлық жас топтарындағы спортшыларды спорттық даярлау жүзеге асырылады;
5) спорт клубтарында, мүгедектігі бар тұлғаларға арналған спорт клубтарында барлық жас топтарындағы спортшыларды спорттық даярлау жүзеге асырылады;
6) балалар мен жасөспірімдерге арналған дене шынықтыру даярлығы клубтарында балалар мен жасөспірімдер жасындағы спортшыларды спорттық даярлау жүзеге асырылады;
7) мүгедектігі бар тұлғаларға арналған спорттық даярлау орталығында жасөспірімдер, юниорлар, жастар және ересектер жасындағы спортшыларды спорттық даярлау жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2014 жылғы 20 қазандағы
№ 42 бұйрығына
2-қосымша
Спорт түрлері бойынша спорттық жарыстарға қатысу үшін ең төменгі жас шамасы
Ескерту. Бұйрық 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Туризм және спорт министрінің 16.07.2025 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 30.04.2026 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Спорт түрлері
Жасы (жас)
ерлер
әйелдер

145.
Тенге ілу
9-13 лет
-
14-17 лет
-
-
-
18-23 лет
-
с 24 лет
-
146.
Жамбы ату
9-13 лет
-
14-17 лет
-
-
-
18-23 лет
-
с 24 лет
-
147.
Казакша курес
10-13 лет
10-13 лет
14-15 лет
14-15 лет
16-17 лет
16-17 лет
18-20 лет
18-20 лет
с 21 года
с 21 года
148.
Охота с ловчими птицами
6-10 лет
6-10 лет
11-14 лет
11-14 лет
15-17 лет
15-17 лет
18-21 года
18-21 года
с 22 лет
с 22 лет
149.
Тогызкумалак
7-9 лет
7-9 лет
10-13 лет
10-13 лет
14-17 лет
14-17 лет
18-21 года
18-21 года
с 22 лет
с 22 лет
Примечание.
Для зачисления и дальнейшего осуществления учебно-тренировочного процесса:
1) в детско-юношеских спортивных школах, спортивных школах для лиц с инвалидностью осуществляют подготовку спортсмены детского, юношеского, юниорского и молодежного (с учетом специфики вида спорта) возрастов.
В случае отсутствия в административно-территориальной единице физкультурно-спортивных организаций для лиц с инвалидностью, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, детско-юношеские спортивные школы, спортивные школы для лиц с инвалидностью осуществляют спортивную подготовку спортсменов с инвалидностью всех возрастных групп;
2) в центрах олимпийской подготовки и центрах подготовки олимпийского резерва осуществляют спортивную подготовку спортсмены юношеского, юниорского и молодежного возрастов;
3) в школах высшего спортивного мастерства осуществляют спортивную подготовку спортсмены юниорского, молодежного и взрослых возрастов;
4) в профессиональных спортивных клубах по видам спорта осуществляют спортивную подготовку спортсмены всех возрастных групп;
5) в спортивных клубах, спортивных клубах для лиц с инвалидностью осуществляют спортивную подготовку спортсмены всех возрастных групп;
6) в детско-юношеских клубах физической подготовки осуществляют спортивную подготовку спортсмены детских и юношеских возрастов;
7) в центре спортивной подготовки для лиц с инвалидностью осуществляют спортивную подготовку спортсмены юношеского, юниорского, молодежного и взрослого возрастов.
Приложение 2 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 20 октября 2014 года № 42
Минимальный возраст для участия в спортивных соревнованиях по видам спорта
Сноска. Приказ дополнен приложением 2 в соответствии с приказом Министра туризма и спорта РК от 16.07.2025 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Виды спорта
Возраст (лет)
мужчины
женщины

1-бөлiм. Жазғы олимпиадалық спорт түрлері
1.
Академиялық есу
10 жас
10 жас
2.
Әртістік жүзу (үйлесімді жүзу)
7 жас
7 жас
3.
Бадминтон
6 жас
6 жас
4.
Баскетбол
8 жас
8 жас
5.
Баскетбол 3х3
8 жас
8 жас
6.
Батуттық гимнастика
5 жас
5 жас
7.
Бокс
11 жас
11 жас
8.
Брейкинг
4 жас
4 жас
9.
Велосипед спорты (тас жол)
13 жас
13 жас
10.
Велосипедтік мотокросс (BMX)
6 жас
6 жас
11.
Велотрек
13 жас
13 жас
12.
Су добы
10 жас
10 жас
13.
Еркін күрес
10 жас
-
14.
Қол добы
9 жас
9 жас
15.
Гольф
8 жас
8 жас
16.
Байдарка мен каноэ есу
10 жас
10 жас
17.
Байдарка мен каноэ есу слаломы
9 жас
9 жас
18.
Грек-рим күресі
10 жас
-
19.
Дзюдо
12 жас
12 жас
20.
Әйелдер күресі
-
10 жас
21.
Классикалық волейбол
10 жас
10 жас
22.
Ат спорты
12 жас
12 жас
23.
Жеңіл атлетика
9 жас
9 жас
24.
Маунтинбайк
13 жас
13 жас
25.
Үстел теннисі
7 жас
7 жас
26.
Желкенді қайық спорты
9 жас
9 жас
27.
Жүзу
7 жас
7 жас
28.
Ашық суда жүзу
7 жас
7 жас
29.
Жағажай волейболы
10 жас
10 жас
30.
Суға секіру
7 жас
7 жас
31.
Нысана көздеу
12 жас
12 жас
32.
Регби 7
9 жас
9 жас
33.
Скейтбординг
9 жас
9 жас
34.
Қазіргі бессайыс
"А"
10 жас
10 жас
"В"
10 жас
10 жас
"С"
10 жас
10 жас
"D"
10 жас
10 жас
"Е"
9 жас
9 жас
"F"
9 жас
9 жас
35.
Спорттық гимнастика
5 жас
5 жас
36.
Спорттық құзға өрмелеу
9 жас
9 жас
37.
Садақ ату
10 жас
10 жас
38.
Стенд ату
12 жас
12 жас
39.
Таеквондо WT
8 жас
8 жас
40.
Теннис
7 жас
7 жас
41.
Триатлон
12 жас
12 жас
42.
Ауыр атлетика
8 жас
8 жас
43.
Семсерлесу
7 жас
7 жас
44.
Футбол
8 жас
8 жас
45.
Көгалдағы хоккей
7 жас
7 жас
46.
Көркем гимнастика
-
5 жас
2-бөлiм. Қысқы олимпиадалық спорт түрлері
47.
Биатлон
10 жас
10 жас
48.
Тау шаңғысы спорты
7 жас
7 жас
49.
Керлинг
12 жас
12 жас
50.
Конькимен жүгіру спорты
9 жас
9 жас
51.
Шаңғы қоссайысы
7 жас
7 жас
52.
Шаңғы жарыстары
9 жас
9 жас
53.
Шаңғымен тұғырдан секіру
7 жас
7 жас
54.
Сноуборд
7 жас
7 жас
55.
Конькимен мәнерлеп сырғанау
5 жас
5 жас
56.
Фристайл акробатика
6 жас
6 жас
57.
Фристайл могул
6 жас
6 жас
58.
Шайбалы хоккей
8 жас
8 жас
59.
Шорт-трек
9 жас
9 жас
3-бөлiм. Олимпиадалық емес спорт түрлері
60.
Альпинизм
14 жас
14 жас
61.
Американдық футбол (Флаг-футбол)
10 жас
10 жас
62.
Қол күресі
10 жас
10 жас
63.
Ашихара-каратэ
10 жас
10 жас
64.
Аэробты гимнастика
5 жас
5 жас
65.
Биатл
"А"
10 жас
10 жас
"В"
10 жас
10 жас
"С"
10 жас
10 жас
"D"
10 жас
10 жас
"Е"
9 жас
9 жас
"F"
7 жас
7 жас
66.
Бильярд
10 жас
10 жас
67.
Бодибилдинг
12 жас
12 жас
68.
Белдесу
13 жас
13 жас
69.
Варминтинг
12 жас
12 жас
70.
Гір спорты
10 жас
10 жас
71.
Грэпплинг (AIGA нұсқасы)
10 жас
10 жас
72.
Грэпплинг UWW
10 жас
10 жас
73.
Джиу-джитсу
7 жас
7 жас
74.
Делбеші спорты
8 жас
8 жас
75.
Индорхоккей
7 жас
7 жас
76.
Каратэ WKF (ката)
10 жас
10 жас
77.
Каратэ WKF (кумите)
12 жас
12 жас
78.
Каратэ шинкиокушинкай
8 жас
8 жас
79.
Каратэ-до кекушинкай
10 жас
10 жас
80.
Каратэ-до шотокан
10 жас
10 жас
81.
Кекушинкай каратэ
12 жас
12 жас
82.
Кекушин Будокай Каратэ
9 жас
9 жас
83.
Киберспорт
14 жас
14 жас
84.
Кикбоксинг
10 жас
10 жас
85.
Киокушинкай-кан каратэ
10 жас
10 жас
86.
Комбат дзю-дзюцу
10 жас
10 жас
87.
Мейбукан Годзю-рю карате-до
8 жас
8 жас
88.
Муайтай
10 жас
10 жас
89.
Панкратион
12 жас
12 жас
90.
Пауэрлифтинг
14 жас
14 жас
91.
Пенчак Силат (Тунгал, Регу, Ганда, Соло креатив)
7 жас
7 жас
92.
Пенчак Силат (Тандинг)
10 жас
10 жас
93.
Петанк
8 жас
8 жас
94.
Су асты спорты (ескекаяқпен жүзу)
10 жас
10 жас
95.
Су асты спорты
10 жас
10 жас
96.
Өрт сөндіру және өрттен құтқару спорты
11 жас
11 жас
97.
Тәжірибелік ату
16 жас
16 жас
98.
Президенттік көпсайыс
10 жас
10 жас
99.
Регби-15
9 жас
9 жас

Раздел 1. Летние олимпийские виды спорта
1.
Академическая гребля
10 лет
10 лет
2.
Артистическое плавание (синхронное плавание)
7 лет
7 лет
3.
Бадминтон
6 лет
6 лет
4.
Баскетбол
8 лет
8 лет
5.
Баскетбол 3х3
8 лет
8 лет
6.
Батутная гимнастика
5 лет
5 лет
7.
Бокс
13 лет
13 лет
8.
Брейкинг
4 года
4 года
9.
Велосипедный спорт (шоссе)
13 лет
13 лет
10.
Велосипедный спорт (BMX)
13 лет
13 лет
11.
Велотрек
13 лет
13 лет
12.
Водное поло
10 лет
10 лет
13.
Вольная борьба
10 лет
-
14.
Гандбол
9 лет
9 лет
15.
Гольф
8 лет
8 лет
16.
Гребля на байдарках и каноэ
10 лет
10 лет
17.
Гребной слалом на байдарках и каноэ
9 лет
9 лет
18.
Греко-римская борьба
10 лет
-
19.
Дзюдо
12 лет
12 лет
20.
Женская борьба
-
10 лет
21.
Классический волейбол
10 лет
10 лет
22.
Конный спорт
12 лет
12 лет
23.
Легкая атлетика
9 лет
9 лет
24.
Маунтинбайк
13 лет
13 лет
25.
Настольный теннис
7 лет
7 лет
26.
Парусный спорт
9 лет
9 лет
27.
Плавание
7 лет
7 лет
28.
Плавание на открытой воде
7 лет
7 лет
29.
Пляжный волейбол
10 лет
10 лет
30.
Прыжки в воду
7 лет
7 лет
31.
Пулевая стрельба
12 лет
12 лет
32.
Регби 7
9 лет
9 лет
33.
Скейтбординг
9 лет
9 лет
34.
Современное пятиборье
"А"
10 лет
10 лет
"В"
10 лет
10 лет
"С"
10 лет
10 лет
"D"
10 лет
10 лет
"Е"
9 лет
9 лет
"F"
9 лет
9 лет
35.
Спортивная гимнастика
5 лет
5 лет
36.
Спортивное скалолазание
6 лет
6 лет
37.
Стрельба из лука
10 лет
10 лет
38.
Стендовая стрельба
12 лет
12 лет
39.
Таеквондо WT
8 лет
8 лет
40.
Теннис
7 лет
7 лет
41.
Триатлон
12 лет
12 лет
42.
Тяжелая атлетика
8 лет
8 лет
43.
Фехтование
7 лет
7 лет
44.
Футбол
8 лет
8 лет
45.
Хоккей на траве
7 лет
7 лет
46.
Художественная гимнастика
-
5 лет
Раздел 2. Зимние олимпийские виды спорта
47.
Биатлон
10 лет
10 лет
48.
Горнолыжный спорт
7 лет
7 лет
49.
Керлинг
12 лет
12 лет
50.
Конькобежный спорт
9 лет
9 лет
51.
Лыжное двоеборье
7 лет
7 лет
52.
Лыжные гонки
9 лет
9 лет
53.
Прыжки на лыжах с трамплина
7 лет
7 лет
54.
Сноуборд
7 лет
7 лет
55.
Фигурное катание на коньках
5 лет
5 лет
56.
Фристайл акробатика
6 лет
6 лет
57.
Фристайл могул
6 лет
6 лет
58.
Хоккей с шайбой
8 лет
8 лет
59.
Шорт-трек
9 лет
9 лет
Раздел 3. Неолимпийские виды спорта
60.
Альпинизм
14 лет
14 лет
61.
Американский футбол (Флаг-футбол)
10 лет
10 лет
62.
Армрестлинг
10 лет
10 лет
63.
Ашихара-каратэ
10 лет
10 лет
64.
Аэробная гимнастика
5 лет
5 лет
65.
Биатл
"А"
10 лет
10 лет
"В"
10 лет
10 лет
"С"
10 лет
10 лет
"D"
10 лет
10 лет
"Е"
9 лет
9 лет
"F"
7 лет
7 лет
66.
Бильярд
10 лет
10 лет
67.
Бодибилдинг
12 лет
12 лет
68.
Борьба на поясах
13 лет
13 лет
69.
Варминтинг
12 лет
12 лет
70.
Гиревой спорт
10 лет
10 лет
71.
Грэпплинг (версия AIGA)
10 лет
10 лет
72.
Грэпплинг UWW
12 лет
12 лет
73.
Джиу-джитсу
10 лет
10 лет
74.
Ездовой спорт
8 лет
8 лет
75.
Индорхоккей
7 лет
7 лет
76.
Каратэ WKF (ката)
10 лет
10 лет
77.
Каратэ WKF (кумите)
12 лет
12 лет
78.
Каратэ шинкиокушинкай
10 лет
10 лет
79.
Каратэ-до кекушинкай
10 лет
10 лет
80.
Каратэ-до шотокан
10 лет
10 лет
81.
Кекушинкай каратэ
12 лет
12 лет
82.
Кекушин Будокай Каратэ
10 лет
10 лет
83.
Киберспорт
14 лет
14 лет
84.
Кикбоксинг
10 лет
10 лет
85.
Киокушинкай-кан каратэ
10 лет
10 лет
86.
Комбат дзю-дзюцу
10 лет
10 лет
87.
Мейбукан Годзю-рю карате-до
8 лет
8 лет
88.
Муайтай
10 лет
10 лет
89.
Панкратион
12 лет
12 лет
90.
Пауэрлифтинг
14 лет
14 лет
91.
Пенчак Силат (Тунгал, Регу, Ганда, Соло креатив)
7 лет
7 лет
92.
Пенчак Силат (Тандинг)
10 лет
10 лет
93.
Петанк
8 лет
8 лет
94.
Подводный спорт (Плавание в ластах)
10 лет
10 лет
95.
Подводный спорт
10 лет
10 лет
96.
Пожаротушение и пожароспасательный спорт
11 лет
11 лет
97.
Практическая стрельба
16 лет
16 лет
98.
Президентское многоборье
10 лет
10 лет
99.
Регби-15
9 лет
9 лет

100.
Қоян-қолтық ұрыс
12 жас
12 жас
101.
Самбо
10 жас
10 жас
102.
Жағажай самбо
14 жас
14 жас
103.
Жауынгерлік самбо
17 жас
17 жас
104.
Жауынгерлік жекпе-жектің аралас түрлері (ММА)
16 жас
16 жас
105.
Снайпинг
12 жас
12 жас
106.
Пилондағы спорт
6 жас
6 жас
107.
Спорттық акробатика
5 жас
5 жас
108.
Спорттық бағдарлау
7 жас
7 жас
109.
Спорттық балық аулау
10 жас
10 жас
110.
Спортинг
12 жас
12 жас
111.
Таеквон-до GTF
10 жас
10 жас
112.
Таэквондо ИТФ (I.T.F.)
10 жас
10 жас
113.
Би спорты (спорттық би)
7 жас
7 жас
114.
Триатл
"А"
10 жас
10 жас
"В"
10 жас
10 жас
"С"
10 жас
10 жас
"D"
10 жас
10 жас
"Е"
9 жас
9 жас
"F"
9 жас
9 жас
115.
Унифайт
12 жас
12 жас
116.
Ушу (саньда)
10 жас
10 жас
117.
Ушу (таoлу)
6 жас
6 жас
118.
Футзал
8 жас
9 жас
119.
Допты хоккей
7 жас
7 жас
120.
Черлидинг
6 жас
6 жас
121.
Шахмат
5 жас
5 жас
122.
Дойбы
6 жас
6 жас
123.
Эстетикалық топтық гимнастика
6 жас
6 жас
124.
Nomad MMA
10 жас
10 жас
124-1.
Падел
10 жас
10 жас
124-2.
Бирмалық бокс
12 жас
12 жас
124-3.
Кураш
12 жас
12 жас
3.1-кiшi бөлiм. Қолданбалы және техникалық спорт түрлері
125.
Радиоспорт
10 жас
10 жас
126.
Кеме модельдеу спорты
8 жас
8 жас
3.1.1-кiшi бөлiм. Автомотоспорт
127.
Автослалом, ралли - спринт, мәнерлеп жүргізу, дрифт
12 жас
12 жас
128.
Авторалли, трофи-рейд, ралли-рейд, джип-спринт
16 жас
16 жас
129.
Дрэг-рэйсинг
16 жас
16 жас
130.
Қысқы трек жарыстары, автомобильдік кросс
12 жас
12 жас
131.
Картинг
6 жас
6 жас
132.
Мотоцикл кросы
6 жас
6 жас
3.1.2-кiшi бөлiм. Әуе спорты түрлері
133.
Авиамодельдік спорт
7 жас
7 жас

100.
Рукопашный бой
12 лет
12 лет
101.
Самбо
10 лет
10 лет
102.
Самбо пляжное
14 лет
14 лет
103.
Самбо боевое
17 лет
17 лет
104.
Смешанные виды боевого единоборства (ММА)
16 лет
16 лет
105.
Снайпинг
12 лет
12 лет
106.
Спорт на пилоне
6 лет
6 лет
107.
Спортивная акробатика
5 лет
5 лет
108.
Спортивное ориентирование
7 лет
7 лет
109.
Спортивное рыболовство
10 лет
10 лет
110.
Спортинг
12 лет
12 лет
111.
Таеквон-до GTF
10 лет
10 лет
112.
Таэквондо ИТФ (I.T.F.)
10 лет
10 лет
113.
Танцевальный спорт (спортивный танец)
7 лет
7 лет
114.
Триатл
"А"
10 лет
10 лет
"В"
10 лет
10 лет
"С"
10 лет
10 лет
"D"
10 лет
10 лет
"Е"
9 лет
9 лет
"F"
9 лет
9 лет
115.
Унифайт
12 лет
12 лет
116.
Ушу (саньда)
10 лет
10 лет
117.
Ушу (таoлу)
6 лет
6 лет
118.
Футзал
8 лет
9 лет
119.
Хоккей с мячом
7 лет
7 лет
120.
Черлидинг
6 лет
6 лет
121.
Шахматы
5 лет
5 лет
122.
Шашки
6 лет
6 лет
123.
Эстетическая групповая гимнастика
6 лет
6 лет
124.
Nomad MMA
10 лет
10 лет
Подраздел 3.1. Прикладные и технические виды
125.
Радиоспорт
10 лет
10 лет
126.
Судомодельный спорт
8 лет
8 лет
Подраздел 3.1.1. Автомотоспорт
127.
Автослалом, ралли - спринт, фигурное вождение, дрифт
12 лет
12 лет
128.
Авторалли, трофи-рейд, ралли-рейд, джип-спринт
16 лет
16 лет
129.
Дрэг-рэйсинг
16 лет
16 лет
130.
Зимние трековые гонки, автокросс
12 лет
12 лет
131.
Картинг
6 лет
6 лет
132.
Мотокросс
6 лет
6 лет
Подраздел 3.1.2. Авиационный спорт
133.
Авиамодельный спорт
7 лет
7 лет

134.
Дельтапланерлік спорт
18 жас
18 жас
135.
Парапланерлік спорт
14 жас
14 жас
136.
Парашюттік спорт
14 жас
14 жас
4-бөлiм. Ұлттық спорт түрлері
137.
Асық ату
7 жас
7 жас
138.
Жекпе-жек
13 жас
13 жас
139.
Бәйге
8 жас
8 жас
140.
Көкпар
15 жас
-
141.
Аударыспақ
15 жас
-
142.
Теңге ілу
15 жас
15 жас
143.
Жамбы ату
14 жас
14 жас
144.
Қазақ күресі
10 жас
10 жас
145.
Құсбегілік
11 жас
11 жас
146.
Тоғызқұмалақ
7 жас
7 жас
147.
Дәстүрлі садақ ату
10 жас
10 жас
148.
Жаппай көкпар
15 жас
-

134.
Дельтапланерный спорт
18 лет
18 лет
135.
Парапланерный спорт
14 лет
14 лет
136.
Парашютный спорт
14 лет
14 лет
Раздел 4. Национальные виды спорта
137.
Асық ату
7 лет
7 лет
138.
Единоборство
19 лет
19 лет
139.
Байге
8 лет
8 лет
140.
Кокпар
15 лет
-
141.
Аударыспак
15 лет
-
142.
Тенге ілу
15 лет
15 лет
143.
Жамбы ату
14 лет
14 лет
144.
Казакша курес
10 лет
10 лет
145.
Охота с ловчими птицами
11 лет
11 лет
146.
Тогызкумалак
7 лет
7 лет