Учаскелік полиция инспекторларын тағайындау қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 17 шілдедегі № 438 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2014 жылы 19 тамызда № 9696 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 1 қазандағы № 742 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 23 сәуірдегі Заңының 11-бабы 25) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Учаскелік полиция инспекторларын тағайындау қағидасы (бұдан әрі – Қағида) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті (И.В. Лепеха) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. "Учаскелік полиция инспекторларын әкімшілік учаске тұрғындарының пікірін ескере отырып тағайындау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 538 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылғы 9 ақпанда № 6770 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2011 жылғы 5 наурызда № 69 (26471) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің Әкімшілік полиция комитетіне (И.В. Лепеха) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 17 шілдедегі
№ 438 бұйрығымен бекітілген
Учакелік полиция инспекторларын тағайындау қағидасы
1. Осы Учаскелік полиция инспекторларын тағайындау қағидасы (бұдан әрі – Қағида) "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 23 сәуірдегі Заңына сәйкес әзірленді және ішкі істер органдарының (бұдан әрі – ІІО) учаскелік полиция инспекторларын тағайындау тәртібін анықтайды.
2. Ішкі істер органдарының учаскелік полиция инспекторларын тағайындау рәсімін енгізудің мақсаты полиция мен тұрғындар арасында қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша шараларды әзірлеу және іске асыру процесінде серіктестік қарым-қатынас құру және дамыту, учаскелік полиция инспекторларының азаматтар алдында жауапкершілігін арттыру, тұрғындардың ішкі істер органдарының қызметіне деген сенімін ұлғайту болып табылады.

Об утверждении Правил назначения участковых инспекторов полиции
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 июля 2014 года № 438. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2014 года № 9696. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 октября 2025 года № 742.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 25) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила назначения участковых инспекторов полиции.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 538 "Об утверждении Правил назначения участковых инспекторов полиции с учетом мнения населения административного участка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 9 февраля 2011 года под № 6770, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 25 февраля 2011 года за № 70-71).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 17 июля 2014 года № 438
Правила
назначения участковых инспекторов полиции
1. Настоящие Правила назначения участковых инспекторов полиции (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" и определяют порядок назначения участковых инспекторов полиции органов внутренних дел (далее – ОВД).
2. Целью введения процедуры назначения участкового инспектора полиции органов внутренних дел является: построение и развитие партнерских отношений между полицией и населением в процессе разработки и реализации мер по обеспечению общественной безопасности, повышение ответственности участковых инспекторов полиции перед гражданами, рост доверия населения к деятельности органов внутренних дел.

3. Үміткер (жұмыс істеп жүрген қызметкерлер) учаскелік полиция инспекторының бос лауазымдық орнына кадр қызметіне баянатты тапсырғаннан кейін күнтізбелік 10 күн ішінде және ішкі істер органдарына қызметке жаңадан келген үміткерлер учаскелік полиция инспекторының бос лауазымдық орнына кадр қызметіне тапсырғаннан кейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей тиісті әкімшілік аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдарына ІІО басшылығы жергілікті қоғамдастықтың жиналысын (жиынын) өткізу қажеттігі, оның уақыты мен орны туралы өтініш енгізеді.
Жергілікті қоғамдастықтың жиналысында (жиынында) ІІО басшылығы әкімшілік учаске тұрғындарына танысу үшін учаскелік полиция инспекторының лауазымына тағайындалғанды, сондай-ақ оның қызметтік тізімі мен қызметтік мінездемесін ұсынады.
4. Жергілікті қоғамдастықтың жиналысын (жиынын) ұйымдастыру және жүргізу "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңында көзделген тәртіппен өткізіледі.
5. Учаскелік полиция инспекторларының бос лауазымдарын жұмыс істеп жүрген қызметкерлер алмастырады, кандидаттар болмаған жағдайда алмастыру конкурстық негізде "Конкурстық негізде орналастырылатын Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының лауазымдар тізбесін және Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарына қызметке орналасу кезінде конкурс және тағылымдама өткізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 тамыздағы № 870 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14305 болып тіркелген) көзделген тәртіппен жүргізіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3. Кандидаты (действующие сотрудники) в течение десяти календарных дней после подачи в кадровую службу рапорта и кандидаты вновь поступающие на службу в органы внутренних дел не позднее чем за пять календарных дней после окончания срока приема документов кадровой службой на вакантную должность участкового инспектора полиции, в местные исполнительные органы соответствующей административной территориальной единицы руководством ОВД вносится ходатайство о необходимости проведения собрания (схода) местного сообщества, его месте и времени.
На собрании (сходе) местного сообщества руководство ОВД представляют для ознакомления жителям административного участка кандидата на должность участкового инспектора полиции, а также его послужной список и служебную характеристику.
4. Организация и проведение собрания (схода) местного сообщества осуществляется в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
5. Вакантные должности участковых инспекторов полиции замещаются действующими сотрудниками, в случае отсутствия кандидатов, замещение производится на конкурсной основе в порядке, предусмотренном приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 870 "Об утверждении Перечня должностей в органах внутренних дел Республики Казахстан, замещаемых на конкурсной основе, Правил проведения конкурса и стажировки при поступлении на службу в органы внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14305).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).