Спортшының бір дене шынықтыру-спорт ұйымынан басқа дене шынықтыру-спорт ұйымына ауысуы қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі Төрағасының 2014 жылғы 25 шілдедегі № 288 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 5 тамызда № 9681 тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 3 шілдедегі "Дене шынықтыру және спорт туралы" Заңының 7-бабы 28) тармақшысына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Спортшының бір дене шынықтыру-спорт ұйымынан басқа дене шынықтыру-спорт ұйымына ауысуы қағидасы бекітілсін.
2. Стратегиялық даму департаменті (Д.Ү. Қамзебаева) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуге ұсынуды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауды, сонымен қатар Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігінің ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. "Спортшының бір дене шынықтыру-спорт ұйымынан (спорт клубынан) басқа дене шынықтыру-спорт ұйымына (спорт клубына) ауысуы туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Туризм және спорт жөніндегі агенттігі төрағасы міндетін атқарушының 2004 жылғы 15 наурыздағы № 06-2-2/91 бұйрығының (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 2 сәуірде № 2792 тіркелді, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде басылды, 2004 ж. № 37-40, 1003-құжат) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі Төрағасының орынбасары Е.Б. Қанағатовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Спорт және дене шынықтыру
істері агенттігінің төрағасы
Т. Есентаев
Қазақстан Республикасы
Спорт және дене шынықтыру
істері агенттігі төрағасының
2014 жылғы 25 шілдедегі
№ 288 бұйрығымен бекітілді
Спортшының бір дене шынықтыру-спорт ұйымынан басқа дене шынықтыру-спорт ұйымына ауысуы қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің 26.06.2025 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил перехода спортсмена из одной физкультурно-спортивной организации в другую физкультурно-спортивную организацию
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 25 июля 2014 года № 288. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 августа 2014 года № 9681.
В соответствии с подпунктом 28) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила перехода спортсмена из одной физкультурно-спортивной организации в другую физкультурно-спортивную организацию.
2. Департаменту стратегического развития (Камзебаева Д.У.) в установленном законодательством порядке:
1) представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет", а также в интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры.
3. Признать утратившим силу приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по туризму и спорту от 15 марта 2004 года № 06-2-2/91 "Об утверждении Правил перехода спортсмена из одной физкультурно-спортивной организации (спортивного клуба) в другую физкультурно-спортивную организацию (спортивный клуб)" (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 2 апреля 2004 года № 2792, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2004 г., № 37-40, ст. 1003).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры Канагатова И.Б.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам спорта и
физической культуры
Утверждены
приказом Председателя
Агентства Республики
Казахстан по делам
спорта и физической культуры
от 25 июля 2014 года
№ 288
Правила перехода спортсмена из одной физкультурно-спортивной организации в другую физкультурно-спортивную организацию
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 26.06.2025 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Осы Спортшының бір дене шынықтыру-спорт ұйымынан басқа дене шынықтыру-спорт ұйымына ауысуы қағидалары (бұдан әрі-Қағида) Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" Заңының  7- бабы  28) тармақшысына сәйкес әзірленген спортшының бір дене шынықтыру-спорт ұйымынан басқа дене шынықтыру-спорт ұйымына (бұдан әрі - ұйым) ауысуының тәртібін анықтайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің 26.06.2025 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Ауысудың бірыңғай тәртібін белгілеу ашықтықты қамтамасыз ету және спортшыларды даярлау жүйесін жетілдіру, республиканың ұлттық командаларының және жекелеген спортшылардың халықаралық  спорттық жарыстарда табысты өнер көрсетуін қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
Осы Қағида мынадай ұғымдар қолданылады:
1) дене шынықтыру-спорт ұйымы (бұдан әрі-ұйым) – негізгі қызмет түрі ретінде дене шынықтыру мен спорт саласындағы қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) спорттық қызмет туралы шарт – спортшы, жаттықтырушы немесе дене шынықтыру және спорт саласындағы өзге де маман мен дене шынықтыру-спорт ұйымы арасында жасалатын азаматтық-құқықтық шарт;
3) трансферттік карта (сертификат) - спортшыға шетелдік спорт ұйымы үшін өнер көрсетуіне құқық беретін рұқсат.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің 26.06.2025 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Спортшы спорттық қызмет туралы шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін бір дене шынықтыру-спорт ұйымынан басқа спорттық ұйымға ауысады.
Егер спортшы басқа ұйымға спорттық қызметі туралы шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін ауысқан немесе шартта көзделген міндеттеме талаптарын орындамаған жағдайда, спортшының ауысуы тек қана ұйымдардың өзара келісімімен болады.
2 тарау. Спортшының ауысуы және спорттық қызмет туралы шарт жасасуы
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің 26.06.2025 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Спортшылардың ауысу мәселелерін, ұлттық аккредиттелген және жергілікті аккредиттелген спорттық федерациялар, дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органдар, қарастырады және дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкiлеттi органмен мынадай тәртіпте келіседі:
1) спортшының, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың және астананың команда мүшесінің Қазақстанның шегінде бір ұйымнан басқа ұйымға ауысуы кезіндегі мәселені осы спорт түрі бойынша аккредиттелген спорттық федерация қарастырады және жергілікті атқарушы органмен келіседі;

1. Настоящие Правила перехода из одной физкультурно-спортивной организации в другую физкультурно-спортивную организацию (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 28) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" и определяют порядок перехода спортсмена из одной физкультурно-спортивной организации в другую физкультурно-спортивную организацию (далее - организация).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 26.06.2025 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Установление единого порядка перехода осуществляется с целью обеспечения прозрачности и совершенствования системы подготовки спортсменов, обеспечения успешного выступления национальных команд республики и отдельных спортсменов на международных спортивных соревнованиях.
В настоящих Правилах используются следующие определения:
1) физкультурно-спортивная организация (далее-организация) – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области физической культуры и спорта в качестве основного вида деятельности;
2) договор о спортивной деятельности – гражданско-правовой договор, заключаемый между спортсменом, тренером или иным специалистом в области физической культуры и спорта и физкультурно-спортивной организацией;
3) трансфертная карта (сертификат) - разрешение, выдаваемое спортсмену на право выступать за иностранную спортивную организацию.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 26.06.2025 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Переход спортсмена и заключение договора о спортивной деятельности
Сноска. Заголовок главы 2 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 26.06.2025 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Вопросы перехода спортсмена рассматриваются национальными аккредитованными и местными аккредитованными спортивными федерациями, местными исполнительными органами в области физической культуры и спорта и согласовываются с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта в следующем порядке:
1) при переходе спортсмена, члена команды области, города республиканского значения и столицы из одной организации в другую в пределах Казахстана вопрос рассматривается аккредитованной спортивной федерацией по данному виду спорта и согласовывается с местным исполнительным органом;

2) спортшының, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың және астананың команда мүшесінің шетелдік дене шынықтыру-спорт ұйымына ауысуы кезіндегі мәселені осы спорт түрі бойынша аккредиттелген спорттық федерация, жергілікті атқарушы орган қарайды және дене шынықтыру мен спорт саласындағы уәкiлеттi органмен келіседі;
3) спортшының ауысуы кезінде спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық команда мүшесінің бір ұйымнан басқа ұйымға (соның ішінде шетелдік) ұйымға ауысуы кезіндегі мәселені осы спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорттық федерация қарайды және дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкiлеттi орган бекітеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің 26.06.2025 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Ауысуға рұқсат алғысы келген спортшы еркін түрде жазылған өтініште өзінің тілегі туралы тиісті ұйымның басшысына және спорт түрі жөніндегі аккредителген спорттық федерацияға спорттық қызмет туралы шарттың қолдану мерзімінің аяқталуына кемінде бір ай қалғанда хабарлайды.
6. Спортшының ауысуын қарастыру және келісу мерзімі өтініш берілген күннен бастап бір айды құрайды.
7. Спортшының бір ұйымнан ауысуы басқа ұйымға мынадай негіздемелер болған жағдайда мүмкін болады:
1)  мерзімді əскери қызметке шақырылса;
2)  күндізгі оқу бөлімінде оқыса;
3) спортшы мен ұйым арасындағы спорттық қызмет туралы шарттың қолдану мерзімі аяқталса;
4) тараптардың келісімі бойынша спорттық қызмет туралы шарт мерзімінен бұрын бұзылса.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің 26.06.2025 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Ұйым таратылған кезде спорттық жарыстар басталардан бұрын немесе оның барысында спортшы басқа ұйымға ауысады.
9. Негізгі ұйыммен спорттық қызмет туралы шартты бұзбай-ақ, спортшының бір ұйымнан басқа ұйымға уақытша ауысуына болады, ол ұйымдар арасындағы екіжақты келісіммен ресімделеді. Аталған келісімде уақытша ауысқан спортшының шарттары мен мерзімі айтылады.
10.  Дене шынықтыру мен спорт саласындағы уәкiлеттi орган келіскеннен кейін спорт түрлері бойынша аккредиттелген ұлттық және жергілікті спорттық федерациялардан спортшы шетелдік дене шынықтыру-спорт ұйымына ауысқан кезде оған трансферттік карта (сертификат) беріледі, ол спорт түрінен халықаралық спорттық федерациялардың талаптарына сай болады және спортшының Қазақстан Республикасының ұлттық командасы үшін ресми халықаралық спорттық жарыстарға қатысуын көздейді.

2) при переходе спортсмена, члена команды области, города республиканского значения и столицы в иностранную организацию, вопрос рассматривается аккредитованной спортивной федерацией по данному виду спорта, местным исполнительным органом и согласовывается с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта;
3) при переходе спортсмена, члена национальной команды Республики Казахстан по виду спорта из одной организации в другую, в том числе иностранную, вопрос рассматривается национальной аккредитованной спортивной федерацией по данному виду спорта и утверждается уполномоченным органом в области физической культуры и спорта.
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 26.06.2025 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Спортсмен, желающий получить разрешение на переход, в заявлении составленном в произвольной форме сообщает о своем желании руководству соответствующей организации и в аккредитованную спортивную федерацию по виду спорта не менее чем за один месяц до окончания срока действия договора о спортивной деятельности.
6. Срок рассмотрения и согласования перехода спортсмена составляет один месяц со дня подачи заявления.
7. Переход спортсмена из одной организации в другую возможен при наличии следующих оснований:
1) призыв на срочную воинскую службу;
2) очная форма обучения в организации образования;
3) истечение срока действия договора о спортивной деятельности между спортсменом и организацией;
4) досрочное расторжение договора о спортивной деятельности по соглашению сторон.
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 26.06.2025 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При ликвидации организации, до начала или в ходе спортивного соревнования, спортсмен переходит в другую организацию.
9. Возможен временный переход спортсмена из одной организации в другую без расторжения договора о спортивной деятельности с основной организацией, который оформляется двусторонним соглашением между организациями. В данном соглашении оговариваются условия и сроки временного перехода спортсмена.
10. При переходе спортсмена в иностранную организацию национальными аккредитованными и местными аккредитованными спортивными федерациями по видам спорта после согласования с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта спортсмену выдается трансфертная карта (сертификат), которая соответствует требованиям международной федерации по виду спорта и предусматривает участие спортсмена в международных спортивных соревнованиях за национальную команду Республики Казахстан.