Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидаларын, сондай-ақ олардың сипаттамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2014 жылғы 29 шілдедегі № 300 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 5 тамызда № 9675 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 29.04.2020 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 25) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 28.07.2022 № 211 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидалары, сондай-ақ олардың сипаттамасы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 29.04.2020 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Стратегиялық даму департаменті (Д.Ү. Қамзебаева) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуге ұсынуды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес дене шынықтыру және спорт саласындағы кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының орынбасары Е.Б. Қанағатовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Спорт және дене шынықтыру
істері агенттігінің төрағасы
Т. Есентаев
Қазақстан Республикасы
Спорт және дене шынықтыру
істері агенттігі төрағасының
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 300 бұйрығымен
бекітілген
Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидалары, сондай-ақ олардың сипаттамасы
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 29.04.2020 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 29 июля 2014 года № 300. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 августа 2014 года № 9675.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 29.04.2020 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 25) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 28.07.2022 № 211 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 29.04.2020 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту стратегического развития (Камзебаева Д.У.) в установленном законодательством порядке:
1) представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет".
3. Признать утратившими силу некоторые приказы в области физической культуры и спорта согласно приложению 2 к настоящему приказу.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры Канагатова И.Б.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам спорта и
физической культуры
Т. Есентаев
Утверждены приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан по делам
спорта физической культуры
от 29 июля 2014 года № 300
Правила присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание
Сноска. Правила в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 29.04.2020 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидалары, сондай-ақ олардың сипаттамасы (бұдан әрі - Қағидалар) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 25) тармақшасына сәйкес әзірленді және спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру тәртібін, сондай-ақ олардың сипаттамасын айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 28.07.2022 № 211 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9902 болып тіркелген "Спорттық атақтарды, разрядтарды және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 28 қазандағы № 56 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады (бұдан әрі – Нормалар мен талаптар).
Ескерту. 1-тарау 2-тармақпен толықтырылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 02.09.2025 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру, омырауға тағатын белгілерді беру тәртібі, сондай-ақ олардың сипаттамасы
3. "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері", "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шебері", "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атақтары және біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты ұлттық спорт төрешісі, ұлттық спорт төрешісі біліктілік санаттарын беру мемлекеттік көрсетілетін қызметтер болып табылады (бұдан әрі - спорттық атақтар және біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет), оны алу үшін жеке тұлғалар (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация), "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) жүгінеді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 25) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" и определяют порядок присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 28.07.2022 № 211 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Присвоение спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий осуществляются в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 28 октября 2014 года № 56 "Об утверждении Норм и требований для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9902 (далее - Нормы и требования).
Глава 2. Порядок присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание
3. Присвоение спортивных званий: "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "мастер спорта международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики Казахстан", "Заслуженный тренер Республики Казахстан" и квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории, тренер среднего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории, методист высшего уровня квалификации высшей категории, методист среднего уровня квалификации высшей категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории, национальный спортивный судья высшей категории, национальный спортивный судья является государственной услугой (далее - государственная услуга по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий), для получения которой физические лица (далее - услугополучатель) обращаются в уполномоченный орган в области физической культуры и спорта (далее - уполномоченный орган) через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее - Государственная корпорация), веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал).

4. Спорттық атақтар және біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидалардың 1-қосымшасында жазылған.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттың мәліметтерін уәкілетті орган және Мемлекеттік корпорация қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Құжаттарды қабылдау кезінде Мемлекеттік корпорация қызметкері құжаттардың электрондық көшірмелерін жасайды, содан кейін түпнұсқаларды көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады және тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді.
Құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы берген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесіне сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, сондай-ақ мерзімі өткен құжаттарды ұсынса Мемлекеттік корпорация қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Портал арқылы жүгінген жағдайда "жеке кабинетте" көрсетілетін қызметті алушының өтініштерінің тарихында спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін өтініш қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні көрсетілген хабарлама көрсетіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 02.09.2025 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Алып тасталды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 02.09.2025 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Алып тасталды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 28.07.2022 № 211 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Алып тасталды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 28.07.2022 № 211 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Алып тасталды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 28.07.2022 № 211 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий изложен в приложении 1 к настоящим Правилам.
Сведения документа, удостоверяющего личность услугополучателя, уполномоченный орган и работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При приеме документов работник Государственной корпорации воспроизводит электронные копии документов, после чего возвращает оригиналы услугополучателю и выдает расписку о приеме соответствующих документов.
При условии подачи документов через Государственную корпорацию в случае представления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий, предусмотренному пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий, а также документов с истекшим сроком действия, работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления.
В случае обращения через портал в "личном кабинете" в истории обращений услугополучателя отображается статус о принятии заявления для оказания государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий, а также уведомление с указанием даты получения результата государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий.
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.09.2025 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
5. Исключен приказом Министра туризма и спорта РК от 02.09.2025 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
6. Исключен приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 28.07.2022 № 211 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Исключен приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 28.07.2022 № 211 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Исключен приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 28.07.2022 № 211 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9. Алып тасталды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 28.07.2022 № 211 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Уәкілетті органның жауапты қызметкері құжаттарды портал арқылы алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда, уәкілетті органның жауапты қызметкері уәкілетті органның лауазымды адамының электрондық цирфрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тарту жібереді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 02.09.2025 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде уәкілетті орган 14 (он төрт) жұмыс күні ішінде құжаттарды Нормалар мен талаптарға сәйкестігіне қарайды және оң шешім болған кезде спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрық шығарады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 02.09.2025 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Бас тарту туралы алдын ала шешім қабылданған немесе спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден бас тарту үшін өзге де негіздер анықталған кезде уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі.
Алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушының қарсылығын уәкілетті орган оны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Тыңдау нәтижелері бойынша ескертулерді жойған кезде уәкілетті орган құжаттар топтамасын қарайды, оң шешім болған кезде 1 (бір) жұмыс күні ішінде спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрық қабылдайды, теріс шешім болған кезде уәкілетті органның лауазымды адамыныңЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында дәлелді бас тарту жібереді.

9. Исключен приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 28.07.2022 № 211 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Ответственный работник уполномоченного органа в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов через портал проверяет полноту представленных документов, предусмотренных пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий.
В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия, ответственный работник уполномоченного органа направляет мотивированный отказ о приеме заявления в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) должностного лица уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.09.2025 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
11. При предоставлении услугополучателем полного пакета документов уполномоченный орган в течении 14 (четырнадцати) рабочих дней рассматривает документы на соответствие Нормам и требованиям и при положительном решении издает приказ о присвоении спортивных званий и квалификационных категорий.
Сноска. Пункт 11 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.09.2025 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
12. В случае принятия предварительного решения об отказе в оказании государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий, уполномоченный орган уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий.
Возражение услугополучателя по предварительному решению принимается уполномоченным органом в течение 2 (двух) рабочих дней со дня его получения.
По результатам заслушивания при устранении замечаний уполномоченный орган рассматривает пакет документов, при положительном решении в течение 1 (одного) рабочего дня принимает приказ о присвоении спортивных званий и квалификационных категорий, при отрицательном решении - направляет мотивированный отказ в форме электронного документа, подписанного ЭЦП должностного лица уполномоченного органа.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 02.09.2025 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Уәкілетті орган спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықтың негізінде бес жұмыс күні ішінде баспахана арқылы осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша спорттық атақтар мен спорт төрешілеріне біліктілік санаттарын беру туралы куәліктерін дайындауды және осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тиісті омырауға тағатын белгіні беруді жүзеге асырады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 02.09.2025 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Уәкілетті орган бір жұмыс күні ішінде спорттық атақ беру туралы куәлікті немесе біліктілік санатын беру туралы куәлікті және (немесе) тиісті омырауға тағатын белгісін немесе спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықтың көшірмесін немесе дәлелді бас тартуды Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
Порталда – Мемлекеттік корпорацияда спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету нәтижесін алу үшін уәкілетті лауазымды адамның ЭЦҚ куәландырылған спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесінің дайындығы туралы хабарлама жолданады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 02.09.2025 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат, 1-разрядты спортшы cпорттық разрядтар және біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бірінші санатты спорт төрешісі біліктілік санаттарын беру мемлекеттік көрсетілетін қызмет болып табылады (бұдан әрі – спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет), оны алу үшін көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорация, портал арқылы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органына (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) жүгінеді.

Сноска. Пункт 12 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.09.2025 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
13. Уполномоченный орган на основании приказа о присвоении спортивных званий и квалификационных категорий в течение пяти рабочих дней осуществляет посредством типографии изготовление удостоверений о присвоении спортивных званий и квалификационных категорий для спортивных судей по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и выдачу соответствующего нагрудного знака по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 13 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.09.2025 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
14. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня направляет удостоверение о присвоении спортивного звания или удостоверение о присвоении квалификационной категории и (или) соответствующий нагрудной знак, или копию приказа о присвоении спортивных званий и квалификационных категорий, либо мотивированный отказ в Государственную корпорацию.
На портале – направляется уведомление о готовности результата государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий, удостоверенное ЭЦП уполномоченного должностного лица, для получения в Государственной корпорации результата оказания государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий.
Сноска. Пункт 14 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.09.2025 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
15. Присвоение спортивных разрядов: кандидат в мастера спорта Республики Казахстан, спортсмен 1 разряда и квалификационные категории: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории, методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории, спортивный судья первой категории является государственной услугой (далее – государственная услуга по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий), для получения которой услугополучатель обращается в местный исполнительный орган областей, городов республиканского значения и столицы (далее – местный исполнительный орган) через Государственную корпорацию либо портал.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 02.09.2025 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. 2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты спортшы, 2-жасөспірімдік разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік разрядты спортшы спорттық разрядтарын және біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы, спорт төрешісі біліктілік санаттарын беру мемлекеттік көрсетілетін қызметтер болып табылады (бұдан әрі – жасөспірімдік разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет), оны алу үшін көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорация, портал арқылы аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органына, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аудандардың әкімдіктеріне (бұдан әрі – ауданның жергілікті атқарушы органы) жүгінеді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 02.09.2025 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидалардың 2-қосымшасында және жасөспірімдік разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидалардың 3-қосымшасында жазылған.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттың мәліметтерін жергілікті атқарушы орган, ауданның жергілікті атқарушы органы және Мемлекеттік корпорация қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Құжаттарды қабылдау кезінде Мемлекеттік корпорация қызметкері құжаттардың электрондық көшірмелерін жасайды, содан кейін түпнұсқаларды көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады және тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді.
Егер көрсетілетін қызметті алушы спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын және жасөспірімдік разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын және жасөспірімдік разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесіне сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған, сондай-ақ мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда Мемлекеттік корпорация қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Портал арқылы жүгінген жағдайда "жеке кабинетте" көрсетілетін қызметті алушының өтініштерінің тарихында спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын және жасөспірімдік разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін өтініш қабылдау туралы мәртебе, сондай-ақ спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын және жасөспірімдік разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні көрсетілген хабарлама көрсетіледі.

Сноска. Пункт 15 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.09.2025 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
16. Присвоение спортивных разрядов: спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда, спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда, спортсмен 3 юношеского разряда и квалификационные категории: тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории, методист высшего уровня квалификации второй категории, методист среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, спортивный судья является государственной услугой (далее – государственная услуга по присвоению юношеских разрядов и квалификационных категорий), для получения которой услугополучатель обращается в местный исполнительный орган районов и городов областного значения, акиматы районов в городах республиканского значения и столицы (далее – местный исполнительный орган района) через Государственную корпорацию либо портал.
Сноска. Пункт 16 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.09.2025 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
17. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий изложен в приложении 2 настоящим Правилам и перечень основных требований к оказанию государственной услуги по присвоению юношеских разрядов и квалификационных категорий изложен в приложении 3 к настоящим Правилам.
Сведения документа, удостоверяющего личность услугополучателя, местный исполнительный орган, местный исполнительный орган района и работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства.
При приеме документов работник Государственной корпорации воспроизводит электронные копии документов, после чего возвращает оригиналы услугополучателю и выдает расписку о приеме соответствующих документов.
При условии подачи документов через Государственную корпорацию в случае представления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий и юношеских разрядов и квалификационных категорий, предусмотренному пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий и юношеских разрядов и квалификационных категорий, а также документов с истекшим сроком действия, работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления.
В случае обращения через портал в "личном кабинете" в истории обращений услугополучателя отображается статус о принятии заявления для оказания государственной услуги по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий и юношеских разрядов и квалификационных категорий, а также уведомление с указанием даты получения результата государственной услуги по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий и юношеских разрядов и квалификационных категорий.

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 02.09.2025 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Алып тасталды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 02.09.2025 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Жергілікті атқарушы орган және ауданның жергілікті атқарушы органы төрт жұмыс күні ішінде спорттық, жасөспірімдік разрядтар мен біліктілік санаттарын беруге арналған құжаттарды Нормалар мен талаптарға сәйкестігін комиссиясыз қарайды.
Спорттық, жасөспірімдік разрядтары және біліктілік санаттарынан айыру мәселелерін қарау үшін жергілікті атқарушы органы және ауданның жергілікті атқарушы органы құжаттардың түсуіне қарай шақырылатын комиссия құрады.
20. Ауданның жергілікті атқарушы органының және жергілікті атқарушы органының жауапты қызметкері құжаттарды портал арқылы алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда, жергілікті атқарушы органның және ауданның жергілікті атқарушы органының жауапты қызметкері жергілікті атқарушы органның және ауданның жергілікті атқарушы органының лауазымды адамыныңЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тарту жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде жергілікті атқарушы орган және ауданның жергілікті атқарушы органы құжаттар топтамасын Нормалар мен талаптарға сәйкестігіне қарайды және оң шешім болған кезде спорттық разрядтары мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықты қабылдайды.
Бас тарту туралы алдын ала шешім қабылданған немесе спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын және жасөспірімдік разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден бас тарту үшін өзге де негіздер анықталған жағдайда, жергілікті атқарушы органның және ауданның жергілікті атқарушы органының жауапты қызметкері көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын және жасөспірімдік разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын және жасөспірімдік разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі.
Алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушының қарсылығын жергілікті атқарушы орган және ауданның жергілікті атқарушы органы оны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Тыңдау нәтижелері бойынша ескертулерді жойған кезде жергілікті атқарушы орган және ауданның жергілікті атқарушы органы құжаттар топтамасын қарайды, оң шешім болған кезде 1 (бір) жұмыс күні ішінде спорттық разрядтар мен біліктілік санаттар беру туралы бұйрық шығарады, теріс шешім болған кезде жергілікті атқарушы органның және ауданның жергілікті атқарушы органының лауазымды адамыныңЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында дәлелді бас тарту жібереді.

Сноска. Пункт 17 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.09.2025 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
18. Исключен приказом Министра туризма и спорта РК от 02.09.2025 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
19. Местный исполнительный орган и местный исполнительный орган района в течение четырех рабочих дней рассматривает документы на присвоение спортивных, юношеских разрядов и квалификационных категорий, без комиссии на соответствие Норм и требований.
Для рассмотрения вопросов лишения спортивных, юношеских разрядов и квалификационных категорий местный исполнительный орган и местный исполнительный орган района создает комиссию, которая созывается по мере поступления документов.
20. Ответственный работник местного исполнительного органа и местного исполнительного органа района в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов через портал проверяет полноту представленных документов, предусмотренных пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий и юношеских разрядов и квалификационных категорий.
В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия, ответственный работник местного исполнительного органа и местного исполнительного органа района направляет мотивированный отказ о приеме заявления в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица местного исполнительного органа и местного исполнительного органа района.
При предоставлении услугополучателем полного пакета документов местный исполнительный орган и местный исполнительный орган района рассматривает пакет документов на соответствие Нормам и требованиям и при положительном решении принимает приказ о присвоении спортивных разрядов и квалификационных категорий.
В случае принятия предварительного решения об отказе либо выявлении иных оснований для отказа в оказании государственной услуги по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий и юношеских разрядов и квалификационных категорий, ответственный работник местного исполнительного органа и местного исполнительного органа района уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий и юношеских разрядов и квалификационных категорий , а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий и юношеских разрядов и квалификационных категорий.
Возражение услугополучателя по предварительному решению принимается местным исполнительным органом и местным исполнительным органом района в течение 2 (двух) рабочих дней со дня его получения.
По результатам заслушивания при устранении замечаний местный исполнительный орган и местный исполнительный орган района рассматривает пакет документов, при положительном решении в течение 1 (одного) рабочего дня издает приказ о присвоении спортивных разрядов и квалификационных категорий, при отрицательном решении - направляет мотивированный отказ в форме электронного документа, подписанного ЭЦП должностного лица местного исполнительного органа и местного исполнительного органа района.

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 02.09.2025 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Жергілікті атқарушы орган және ауданның жергілікті атқарушы органы спорттық разрядтары мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықтың негізінде екі жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша спорттық разрядтары мен спорт төрешілеріне біліктілік санаттарын беру туралы куәліктерді дайындауды баспахана арқылы жүзеге асырады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 02.09.2025 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Жергілікті атқарушы орган және ауданның жергілікті атқарушы органы бір жұмыс күні ішінде спорттық, жасөспірімдер разрядын беру туралы куәлікті немесе біліктілік санатын беру туралы куәлікті немесе спорттық, жасөспірімдер разрядтар мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықтың көшірмесін не Мемлекеттік корпорацияға дәлелді бас тартуды жібереді.
Порталда - Мемлекеттік корпорацияда спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын және жасөспірімдер разрядтары мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу үшін уәкілетті лауазымды тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын және жасөспірімдер разрядтары мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесінің дайындығы туралы хабарлама жіберіледі.
23. Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттары құжаттарды тапсыру сәтінде қолданыстағы Спорттық атақтарды, разрядтар мен біліктілік санаттарын беру үшін нормалар мен талаптар негізінде беріледі.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 31.12.2021 № 414 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Олимпиадалық, Паралимпиадалық және Сурдлимпиадалық ойындардың чемпиондары мен жүлдегерлері болып табылатын спортшылар "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері" спорттық атағын алу үшін құжаттар ұсынбайды.
25. Жаттықтырушыларға, жаттықтырушы-оқытушыларға, әдіскерлерге және нұсқаушы-спортшыларға біліктілік санаттары спорттық атақтар және біліктілік санаттарды беру және спорттық, жасөспірімдер разрядтары мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрығына қол қойылған күннен бастап 5 жылдық мерзімге беріледі.

Сноска. Пункт 20 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.09.2025 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
21. Местный исполнительный орган и местный исполнительный орган района на основании приказа о присвоении спортивных разрядов и квалификационных категорий в течение двух рабочих дней осуществляет посредством типографии изготовление удостоверениий о присвоении спортивных разрядов и квалификационных категорий для спортивных судей по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 21 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.09.2025 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
22. Местный исполнительный орган и местный исполнительный орган района в течение одного рабочего дня направляет удостоверения о присвоении спортивного, юношеского разряда или удостоверение о присвоении квалификационной категории, или копию приказа о присвоении спортивных, юношеских разрядов и квалификационных категорий, либо мотивированный отказ в Государственную корпорацию.
На портале - направляется уведомление о готовности результата государственной услуги по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий и юношеских разрядов и квалификационных категорий, удостоверенное ЭЦП уполномоченного должностного лица, для получения в Государственной корпорации результата государственной услуги по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий и юношеских разрядов и квалификационных категорий.
23. Спортивные звания, разряды и квалификационные категории присваиваются на основании Норм и требований для присвоения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, действующих на момент подачи документов.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 31.12.2021 № 414 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Спортсмены, являющиеся чемпионами и призерами Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр, для получения спортивного звания "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан" документы не представляют.
25. Квалификационные категории тренерам, тренерам-преподавателям, методистам и инструкторам-спортсменам присваиваются сроком на пять лет с даты подписания приказа о присвоении спортивных званий и квалификационных категорий и о присвоении спортивных, юношеских разрядов и квалификационных категорий.

26. Берілген санаттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін төрешілер санатынан басқа жаттықтырушыға, жаттықтырушы-оқытушыға, әдіскерге және нұсқаушы-спортшыға оны растау қажет.
27. Жоғары санат талаптарын орындаған және "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атағы бар жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушы үшін көрсетілген санаттың қолданылу мерзімі шектелмейді.
28. Біліктілік санаттары келесі спорт түрлерін: велоспорт және спорттың ойын түрлері, спорттық гимнастика, көркем гимнастика, мәнерлеп сырғанау, суға секіру, үйлесімді жүзу, биатлон, шаңғы қоссайысы, қазіргі бессайысты қоспағанда, сондай-ақ спорт шеберлігін одан әрі арттыру үшін спортшыларды басқа жаттықтырушыларға, жаттықтырушы-оқытушыларға беру жағдайларын қоспағанда, бір спортшыны дайындағаны үшін бірнеше жаттықтырушыға, жаттықтырушы-оқытушыларға біліктілік санаттары берілмейді.
Спортшыларды одан әрі спорттық шеберліктерін арттыру үшін басқа жаттықтырушыларға, жаттықтырушы-оқытушыларға берген жаттықтырушылардың, жаттықтырушы-оқытушылардың спортшыны берілген сәтінен бастап екі жыл ішінде қол жеткізген нәтижелері бойынша біліктілік санаттарын иеленуге тиісті құжаттарды бере алады.
29. Жаттықтырушылардың, жаттықтырушы-оқытушылардың, әдіскерлердің, нұсқаушы-спортшылардың санаттарының қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін олардың өтініштері негізінде дене шынықтыру-спорт ұйымдары мынадай жағдайларда ұзартады:
1) еңбекке уақытша жарамсыздығы;
2) жүктілікке және бала тууға, бала үш жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты демалыста болуы;
3) мемлекеттік органдардың, спорт түрлері бойынша қоғамдық бірлестіктердің, дене шынықтыру-сауықтыру ұйымдарының жіберуімен шетелде мамандығы бойынша іссапарда, оқуда, жұмыста болуы.
3-тарау. Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарынан айыру тәртібі
30. Спорттық атақтан, разрядтан және біліктілік санатынан айыру төменде көрсетілген фактілердің бірі анықталған жағдайда жүзеге асырылады:
1) спорттық атақты, разрядты және біліктілік санатын беру үшін негіз болған құжаттарда анық емес немесе қасақана бұрмаланған ақпаратты беру;
2) допингке қарсы қағидаларды бұзу.
31. "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері", "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шебері", "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атақтары және біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты ұлттық спорт төрешісі, ұлттық спорт төрешісі біліктілік санаттарын айыруға спорт түрлері бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациялары ұсынған құжаттардың негізінде уәкілетті орган жүзеге асырады.

26. По истечении срока действия присвоенной категории, кроме судейской, тренеру, тренеру-преподавателю, методисту и инструктору-спортсмену необходимо ее подтвердить.
27. Для тренера, тренера-преподавателя, выполнившего требования высшей категории и имеющего спортивное звание "Заслуженный тренер Республики Казахстан", указанная категория сроком действия не ограничивается.
28. Квалификационные категории не присваиваются нескольким тренерам, тренерам-преподавателям за подготовку одного и того же спортсмена, за исключением следующих видов спорта: велоспорт и игровые виды спорта, спортивная гимнастика, художественная гимнастика, фигурное катание, прыжки в воду, синхронное плавание, биатлон, лыжное двоеборье, современное пятиборье, а также за исключением случаев передачи спортсменов для дальнейшего повышения спортивного мастерства другим тренерам, тренерам-преподавателям.
Тренеры, тренеры-преподаватели, передавшие спортсменов для дальнейшего повышения спортивного мастерства другим тренерам, тренерам-преподавателям, могут подавать соответствующие документы на присвоение категорий по результатам выступления переданных спортсменов, достигнутым в течение двух лет с момента передачи спортсмена.
29. После истечения срока действия категории тренерам, тренерам-преподавателем, методистам и инструкторам-спортсменам на основании их заявлений физкультурно-спортивные организациями продлеваются в случаях:
1) временной нетрудоспособности;
2) нахождения в отпуске в связи с беременностью и рождением ребенка, уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет;
3) нахождения в командировке, на учебе, работе по специальности за рубежом по направлению государственных органов, общественных объединений по видам спорта, физкультурно-оздоровительных организаций.
Глава 3. Порядок лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий
30. Лишение спортивного звания, разряда и квалификационной категории осуществляется в случаях установления одного из нижеперечисленных фактов:
1) предоставления недостоверной или умышленной искаженной информации в документах, явившихся основаниями для присвоения спортивного звания, разряда и квалификационной категории;
2) нарушения антидопинговых правил.
31. Лишение спортивных званий: "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "мастер спорта международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики Казахстан", "Заслуженный тренер Республики Казахстан" и квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории, тренер среднего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории, методист высшего уровня квалификации высшей категории, методист среднего уровня квалификации высшей категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории, национальный спортивный судья высшей категории, национальный спортивный судья осуществляется уполномоченным органом на основании представленных документов от национальных аккредитованных спортивных федераций по видам спорта.

Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 02.09.2025 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат, 1-разрядты спортшы cпорттық разрядтар және біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бірінші санатты спорт төрешісі біліктілік санаттарынан айыруға спорт түрлері бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациялары ұсынған құжаттардың негізінде жергілікті атқарушы орган жүзеге асырады.
33. "2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты спортшы, 2-жасөспірімдік разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік разрядты спортшы спорттық разрядтарын және біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы, спорт төрешісі" біліктілік санаттарын айыруға спорт түрлері бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациялары ұсынған құжаттардың негізінде ауданның жергілікті атқарушы органы жүзеге асырады.
34. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі, әскери-қолданбалы және қызметтік-қолданбалы, техникалық және басқа да спорт түрлерін дамытуға басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдары уәкілетті органға, жергілікті атқарушы органға және ауданның жергілікті атқарушы органына Қазақстан Республикасының әскери қызметшілері мен құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарының қызметкерлері қатарынан спорттық атақтарынан, разрядтарынан және біліктілік санаттарынан айыру үшін құжаттарды ұсынады.
35. Құжаттарды қарау нәтижелері бойынша комиссия спорттық атақтардан, разрядтардан және біліктілік санаттарынан айыру немесе айырудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
4-тарау. Спорттық атақтар және біліктілік санаттарын, спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын, жасөспірімдік разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету мәселелері бойынша уәкілетті органның, жергілікті атқарушы органның және ауданның жергілікті атқарушы органының және (немесе) олардың қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі

Сноска. Пункт 31 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.09.2025 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
32. Лишение спортивных разрядов: "кандидат в мастера спорта Республики Казахстан, спортсмен 1 разряда и квалификационные категории: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории, методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории, спортивный судья первой категории осуществляется местным исполнительным органом на основании представленных документов от местных аккредитованных спортивных федераций по видам спорта.
33. Рассмотрение лишения спортивных разрядов: "спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда, спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда, спортсмен 3 юношеского разряда и квалификационные категории: тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории, методист высшего уровня квалификации второй категории, методист среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, спортивный судья" осуществляется местным исполнительным органе района на основании представленных документов местными аккредитованными спортивными федерациями по видам спорта.
34. Министерство обороны Республики Казахстан, правоохранительные и специальные государственные органы Республики Казахстан, осуществляющие руководство развитием военно-прикладных и служебно-прикладных, технических и других видов спорта, представляют в уполномоченный орган, местный исполнительный орган и местный исполнительный орган района документы для лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий из числа военнослужащих и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан.
35. По результатам рассмотрения документов комиссия принимает решение о лишении или об отказе в лишении спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий.
Глава 4. Порядок обжалования решения, действия (бездействия) уполномоченного органа, местного исполнительного и местного исполнительного органа района и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий, спортивных разрядов и квалификационных категорий, юношеских разрядов и квалификационных категорий

Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 02.09.2025 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған әкімшілік органға, лауазымды адамға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған уәкілетті орган, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған уәкілетті орган, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде қолайлы шешім қабылдаса, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 28.07.2022 № 211 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 28.07.2022 № 211 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі. Егер заңда жоғары тұрған органға шағым жасау қажеттілігінсіз сотқа жүгіну мүмкіндігі көзделген жағдайда, әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) дау айтылатын әкімшілік орган, лауазымды адам сотқа пікірмен қатар жоғары тұрған әкімшілік орган басшысының, лауазымды адамының уәжді ұстанымын ұсынады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 02.09.2025 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Спорттық атақтар,разрядтар
және біліктілік санаттарын беру
және олардан айыру, омырауға
тағатын белгілерді беру
қағидалары, сондай-ақ
олардың сипаттамасына
1-қосымша
"Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері", "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шебері" және "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атақтарын және бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты әдiскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты ұлттық спорт төрешiсi, ұлттық спорт төрешiсi біліктілік санаттарын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі

Сноска. Заголовок главы 4 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.09.2025 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
36. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается в административный орган, должностному лицу, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются.
Уполномоченный орган, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом уполномоченный орган, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 28.07.2022 № 211 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 28.07.2022 № 211 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке. В случае, если законом предусмотрена возможность обращения в суд без необходимости обжалования в вышестоящем органе, административный орган, должностное лицо, административный акт, административное действие (бездействие) которых оспариваются, наряду с отзывом представляют в суд мотивированную позицию руководителя вышестоящего административного органа, должностного лица.
Сноска. Пункт 38 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.09.2025 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам присвоения
и лишения спортивных званий,
разрядов и квалификационных
категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Присвоение спортивных званий: "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "мастер спорта международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики Казахстан", "Заслуженный тренер Республики Казахстан" и квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории, тренер среднего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории, методист высшего уровня квалификации высшей категории, методист среднего уровня квалификации высшей категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории, национальный спортивный судья высшей категории, национальный спортивный судья"

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 02.09.2025 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері", "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шебері" және "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атақтарын және бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты әдiскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты ұлттық спорт төрешiсi, ұлттық спорт төрешiсi біліктілік санаттарын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:
1. Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері.
2. Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері.
3. Қазақстан Республикасының спорт шебері.
4. Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы.
5. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы.
6. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы.
7. Біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы.
8. Біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы.
9. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер.
10. Біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер.
11. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты нұсқаушы-спортшы.
12. Жоғары санатты ұлттық спорт төрешісі.
13. Ұлттық спорт төрешісі.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Құжаттарды қабылдау Мемлекеттік корпорация, портал арқылы жүзеге асырылады. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру Мемлекеттік корпорация арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:
1. Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері.
2. Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері.
3. Қазақстан Республикасының спорт шебері.
4. Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы.
5. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы.
6. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы.

Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.09.2025 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Присвоение спортивных званий: "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "мастер спорта международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики Казахстан", "Заслуженный тренер Республики Казахстан" и квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории, тренер среднего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории, методист высшего уровня квалификации высшей категории, методист среднего уровня квалификации высшей категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории, национальный спортивный судья высшей категории, национальный спортивный судья"
Наименование подвидов государственной услуги:
1. Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан.
2. Мастер спорта международного класса Республики Казахстан.
3. Мастер спорта Республики Казахстан.
4. Заслуженный тренер Республики Казахстан.
5. Тренер высшего уровня квалификации высшей категории.
6. Тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории.
7. Тренер среднего уровня квалификации высшей категории.
8. Тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории.
9. Методист высшего уровня квалификации высшей категории.
10. Методист среднего уровня квалификации высшей категории.
11. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории.
12. Национальный спортивный судья высшей категории.
13. Национальный спортивный судья.
1.
Наименование услугодателя
Комитет по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов осуществляется через Государственную корпорацию, портал. Выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через Государственную корпорацию. Наименование подвидов государственной услуги:
1. Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан.
2. Мастер спорта международного класса Республики Казахстан.
3. Мастер спорта Республики Казахстан.
4. Заслуженный тренер Республики Казахстан.
5. Тренер высшего уровня квалификации высшей категории.
6. Тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории.

7. Біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы.
8. Біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы.
9. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер.
10. Біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер.
11. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты нұсқаушы-спортшы.
12. Жоғары санатты ұлттық спорт төрешісі.
13. Ұлттық спорт төрешісі.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
20 (жиырма) жұмыс күні. Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут. Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:
1. Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері
2. Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері.
3. Қазақстан Республикасының спорт шебері.
4. Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы.
5. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы.
6. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы.
7. Біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы.
8. Біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы.
9. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер.
10. Біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер.
11. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты нұсқаушы-спортшы.
12. Жоғары санатты ұлттық спорт төрешісі.
13. Ұлттық спорт төрешісі.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі спорттық атақ беру туралы куәлік немесе біліктілік санатын беру туралы куәлік және (немесе) тиісті омырауға тағатын белгі немесе спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе дәлелді бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Көрсетілетін қызметті алушыларға тегін көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигі
Көрсетілетін қызмет беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00 – ден 14.30 – ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00 – ден 18.30 – ға дейін.
Мемлекеттік корпорация: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен сенбіні қоса алғанда белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00 – ден 20.00 – ге дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша жеделдетілген қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен көрсетіледі немесе портал арқылы электрондық кезекті брондауға болады.
Портал: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекен-жайлары Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында:
www.gov.kz/memleket/entities/tsm "Мемлекеттік қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік корпорацияға:

7. Тренер среднего уровня квалификации высшей категории.
8. Тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории.
9. Методист высшего уровня квалификации высшей категории.
10. Методист среднего уровня квалификации высшей категории.
11. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории.
12. Национальный спортивный судья высшей категории.
13. Национальный спортивный судья.
3.
Срок оказания государственной услуги
20 (двадцать) рабочих дней. Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 15 (пятнадцать) минут. Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 (пятнадцать) минут.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/ бумажная. Наименование подвидов государственной услуги:
1. Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан.
2. Мастер спорта международного класса Республики Казахстан.
3. Мастер спорта Республики Казахстан.
4. Заслуженный тренер Республики Казахстан.
5. Тренер высшего уровня квалификации высшей категории.
6. Тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории.
7. Тренер среднего уровня квалификации высшей категории.
8. Тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории.
9. Методист высшего уровня квалификации высшей категории.
10. Методист среднего уровня квалификации высшей категории.
11. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории.
12. Национальный спортивный судья высшей категории.
13. Национальный спортивный судья.
5.
Результат оказания государственной услуги
Результатом государственной услуги является удостоверение о присвоении спортивного звания, удостоверение о присвоении квалификационной категории и (или) соответствующий нагрудной знак или копия приказа о присвоении спортивных званий и квалификационных категорий, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Услугополучателям бесплатно.
7.
График работы услугодателя
Услугодатель: с понедельника по пятницу, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная корпорация: с понедельника по субботу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается по выбору услугополучателя в порядке "электронной" очереди без ускоренного обслуживания или возможно бронирование электронной очереди посредством портала. Портал: круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем). Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан: www.gov.kz/memleket/entities/tsm в разделе "Государственные услуги".
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
в Государственную корпорацию:

1) "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері", "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыныс;
спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясы басшысының мөрімен және қолымен расталған жарыстардың хаттамалары; 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті екі фотосурет;
2) "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шебері" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыныс;
спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясы басшысының мөрімен және қолымен расталған жарыстардың хаттамалары; 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті екі фотосурет;
3) біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі; біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірмесін, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама; осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды дайындауы туралы анықтамасы;
спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясы басшысының мөрімен және қолымен расталған жарыстардың хаттамалары немесе спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командалары (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалар) құрамының тізімі);

1) по подвидам государственной услуги:
"Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "Заслуженный тренер Республики Казахстан": документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
представление по форме согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
протоколы соревнований, заверенные печатью и подписью руководителя национальной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта; две цветные фотографии размером 3х4;
2) по подвидам государственной услуги: "мастер спорта международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики Казахстан": документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; представление по форме согласно приложению 3 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
протоколы соревнований, заверенные печатью и подписью руководителя национальной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта; две цветные фотографии размером 3х4;
3) по подвидам государственной услуги:
тренер высшего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории, тренер среднего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории:
документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
диплом об образовании либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера высшего уровня квалификации первой категории, тренера-преподавателя высшего уровня первой категории или копия приказа о присвоении квалификационной категорий тренера высшего уровня квалификации высшей категории, тренера-преподавателя высшего уровня квалификации высшей категории;
копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера среднего уровня квалификации первой категории, тренера-преподавателя среднего уровня первой категории или копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера среднего уровня квалификации первой категории, тренера-преподавателя среднего уровня квалификации высшей категории;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника;
справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем по форме согласно приложению 4 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
протоколы соревнований, заверенные печатью и подписью руководителя национальной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта или список составов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта;

4) біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) дене шынықтыру және спорт мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органының қолдаухаты; кәсіптік білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер немесе біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер немесе біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама; әдістемелік әзірлеме;
5) біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты нұсқаушы-спортшы біліктілік санаты мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрі бойынша: көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттың анықтамасы; спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорттық федерацияның мөрімен куәландырылған, спортшының жетістіктері көрсетілген санат беру туралы қолдаухат;

4) по подвидам государственной услуги:
методист высшего уровня квалификации высшей категории, методист среднего уровня квалификации высшей категории: документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; письмо-ходатайство местного исполнительного органа по вопросам физической культуры и спорта области (города республиканского значения и столицы);
диплом о профессиональном образовании либо цифровой документ из сервиса цифровых документов; копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста высшего уровня квалификации первой категории или копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста высшего уровня квалификации высшей категории; копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста среднего уровня квалификации первой категории или копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста среднего уровня квалификации высшей категории; трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника; методическая разработка;
5) по подвиду государственной услуги: инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории: документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (требуется для идентификации личности);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; диплом об образовании либо цифровой документ из сервиса цифровых документов; трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника; письмо-ходатайство, заверенное печатью национальной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта о присвоении категории с указанием достижений спортсмена;

6) жоғары санатты ұлттық спорт төрешісі, ұлттық спорт төрешісі біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес ұсыныс;
спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясы өткізетін төрешілердің семинарынан өткені туралы сертификат;
ұлттық спорт төрешісі үшін бірінші санатты спорт төрешісі біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
төрешілік туралы анықтама немесе көрсетілетін қызметті алушының төрешілігін растайтын жарыстардың хаттамасы; 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті екі фотосурет; порталға:
1) "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері", "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша:
көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық құжат нысанында ұсыныс; спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясының мөрімен және басшысының қолымен расталған электрондық құжат нысанындағы жарыстардың хаттамалары; электрондық құжат нысанындағы 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті фотосурет;
2) "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шебері" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық құжат нысанында ұсыныс; спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясының мөрімен және басшысының қолымен расталған электрондық құжат нысанындағы жарыстардың хаттамалары; электрондық құжат нысанындағы 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті фотосурет;
3) біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші;
құжаттың электрондық нысанындағы білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі; біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
құжаттың электрондық нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасы немесе еңбек шарты, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтамасы;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды дайындауы туралы құжаттың электрондық нысанындағы анықтамасы; құжаттың электрондық нысанындағы спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорттық федерацияның мөрімен және оның басшысының қолымен куәландырылған жарыстардың хаттамалары немесе спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командалары (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалар) тізімі;

6) по подвидам государственной услуги: национальный спортивный судья высшей категории, национальный спортивный судья:
документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
представление согласно приложению 3 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
сертификат о прохождении семинара судей, проводимого национальной аккредитованной спортивной федерацией по виду спорта;
для национального спортивного судьи копия приказа о присвоении квалификационной категории спортивный судья первой категории; справка о судействе или протокола соревнований, удостоверяющего судейство услугополучателя; две цветные фотографии размером 3х4; на портал:
1) по подвидам государственной услуги: "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "Заслуженный тренер Республики Казахстан": заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя согласно приложению 1;
представление по форме согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги в форме электронного документа;
протоколы соревнований, заверенные печатью и подписью руководителя национальной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта в форме электронного документа; цветная фотография размером 3х4 в форме электронного документа;
2) по подвидам государственной услуги: "мастер спорта международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики Казахстан": заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
представление по форме согласно приложению 3 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги в форме электронного документа; протоколы соревнований, заверенные печатью и подписью руководителя национальной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта в форме электронного документа;
цветная фотография размером 3х4 в форме электронного документа
3) по подвидам государственной услуги:
тренер высшего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории, тренер среднего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
диплом об образовании в форме электронного документа либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера высшего уровня квалификации первой категории, тренера-преподавателя высшего уровня первой категории или копия приказа о присвоении квалификационной категорий тренера высшего уровня квалификации высшей категории, тренера-преподавателя высшего уровня квалификации высшей категории;
копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера среднего уровня квалификации первой категории, тренера-преподавателя среднего уровня первой категории или копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера среднего уровня квалификации первой категории, тренера-преподавателя среднего уровня квалификации высшей категории;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника в форме электронного документа; справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем по форме согласно приложению 4 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги в форме электронного документа;
протоколы соревнований, заверенные печатью и подписью руководителя национальной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта или список составов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта в форме электронного документа;

4) біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші; облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) дене шынықтыру және спорт мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органның құжаттың электрондық нысанындағы қолдаухаты;
құжаттың электрондық нысанындағы кәсіптік білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер немесе біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер немесе біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
құжаттың электрондық нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасы немесе еңбек шарты, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтамасы; құжаттың электрондық нысанындағы әдістемелік әзірлеме;
5) біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты нұсқаушы-спортшы біліктілік санаты мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші;
құжаттың электрондық нысанындағы білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықтың көшірмесі, ол болған жағдайда;
құжаттың электрондық нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасы немесе еңбек шарты, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтамасы;
спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорттық федерацияның мөрімен куәландырылған, спортшының жетістіктері көрсетілген санат беру туралы құжаттың электрондық нысанындағы қолдаухат;

4) по подвидам государственной услуги: методист высшего уровня квалификации высшей категории, методист среднего уровня квалификации высшей категории:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
письмо-ходатайство местного исполнительного органа (города республиканского значения и столицы) в форме электронного документа;
диплом о профессиональном образовании в форме электронного документа либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста высшего уровня квалификации первой категории или копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста высшего уровня квалификации высшей категории;
копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста среднего уровня квалификации первой категории или копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста среднего уровня квалификации высшей категории;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника в форме электронного документа; методическая разработка в форме электронного документа;
5) по подвиду государственной услуги: инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории: заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
диплом об образовании в форме электронного документа либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника в форме электронного документа;
письмо-ходатайство, заверенное печатью национальной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта о присвоении категории с указанием достижений спортсмена в форме электронного документа;

6) жоғары санатты ұлттық спорт төрешісі, ұлттық спорт төрешісі біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес құжаттың электрондық нысанындағы ұсыныс;
спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясы өткізетін төрешілердің семинарынан өткені туралы құжаттың электрондық нысанындағы сертификат;
ұлттық спорт төрешісі үшін бірінші санатты спорт төрешісі біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
құжаттың электрондық нысанындағы төрешілік туралы анықтама немесе көрсетілетін қызметті алушының төрешілігін растайтын жарыстардың хаттамалары; құжаттың электрондық нысанындағы 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті екі фотосурет.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші және Мемлекеттік корпорация қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздері
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнаулы құқығынан айырылуы;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда өтініш береді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға өтінім берген кезде дәйектілігін қолтаңбамен немесе ЭЦҚ-мен растай отырып, мынадай деректерді көрсетеді:
тұрғылықты жерінің (орналасқан жерінің) мекенжайы, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі, электрондық пошта мекенжайы.

6) по подвидам государственной услуги: национальный спортивный судья высшей категории, национальный спортивный судья: заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
представление согласно приложению 3 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги в форме электронного документа;
сертификат о прохождении семинара судей, проводимого национальной аккредитованной спортивной федерацией по виду спорта в форме электронного документа;
для национального спортивного судьи копия приказа о присвоении квалификационной категории спортивный судья первой категории; справка о судействе или протоколы соревнований, удостоверяющие судейство услугополучателя в форме электронного документа;
цветная фотография размером 3х4 в форме электронного документа.
Сведения документа, удостоверяющего личность услугополучателя, услугодатель и работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель подает заявление для получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия у него ЭЦП.
Услугополучатель при подаче заявки на получение государственной услуги указывает следующие данные: адрес места жительства (места нахождения), абонентский номер сотовой связи, электронный адрес, подтверждая достоверность подписью либо ЭЦП. Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.

Цифрлық құжаттар сервисі мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде авторизацияланған субъектілер үшін қолжетімді. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында көрсетілген телефондар немесе бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны бойынша алады.
"Қазақстан Республикасының
еңбек сіңірген спорт шебері",
"Қазақстан Республикасының
халықаралық дәрежедегі спорт
шебері", "Қазақстан
Республикасының спорт шебері"
және "Қазақстан
Республикасының еңбек сіңірген
жаттықтырушысы" спорттық
атақтарын және бiлiктiлiгi
жоғары деңгейдегi жоғары
санатты жаттықтырушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
жоғары санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
жоғары санатты жаттықтырушы,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
жоғары санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
жоғары санатты әдіскер,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
жоғары санатты әдiскер,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты
ұлттық спорт төрешiсi, ұлттық
спорт төрешiсi біліктілік
санаттарын беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптардың тізбесіне
1-қосымша
Нысан
___________________________
(Дене шынықтыру және спорт
___________________________
саласындағы уәкілетті органның атауы)
___________________________
төрағасына
Өтініш ___________________________________________________ (спортшыға, жаттықтырушыға, жаттықтырушы-оқытушыға, нұсқаушы-спортшыға, спорттық төрешіге спорт түрін көрсету, әдіскерлерге – спорт мекемесінің атауы)
Мен,________________________________________________________________
Туған жылы _________________________________________________________
Спорттық атағы_______________________________________________________
Жұмыс орны, атқаратын лауазымы______________________________________
Дене шынықтыру және спорт саласындағы жұмыс өтілі_____________________
Тұрғылықты мекенжайы:_______________________________________________
Ұялы байланыстың абоненттік нөмірі:___________________________________
Электрондық пошта мекенжайы: ________________________________________
Маған_______________________________________________________________
беру туралы мәселені қарауыңызды сұраймын.
Спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру үшін келесі нәтижелер
(спортшының немесе спортшылардың спорт жетістіктері) негіз деп санаймын:
____________________________________________________________________
"Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері", "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шебері" және "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атақтарын және бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты әдiскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты ұлттық спорт төрешiсi, ұлттық спорт төрешiсi біліктілік санаттарын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісем беремін.
20__ жылғы "___" _____________ _____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты(ол болған жағдайда))
"Қазақстан Республикасының
еңбек сіңірген спорт шебері",
"Қазақстан Республикасының
халықаралық дәрежедегі спорт
шебері", "Қазақстан
Республикасының спорт шебері"
және "Қазақстан
Республикасының еңбек сіңірген
жаттықтырушысы" спорттық
атақтарын және бiлiктiлiгi
жоғары деңгейдегi жоғары
санатты жаттықтырушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
жоғары санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
жоғары санатты жаттықтырушы,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
жоғары санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
жоғары санатты әдіскер,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
жоғары санатты әдiскер,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты
ұлттық спорт төрешiсi, ұлттық
спорт төрешiсi біліктілік
санаттарын беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптардың тізбесіне
2-қосымша
Нысан
ҰСЫНЫС
Спорт түрі
Атағы
Фотосурет орны
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Ұсынып отырған өңір (облыс, қала)
Дене шынықтыру-спорт ұйымы
Оқу, жұмыс орны, лауазымы
Білімі
Спортшы немесе спортшылармен жұмыс жасау өтілі (жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушы үшін)
Үйінің мекенжайы
Алдыңғы атағы
Атақ берілген немесе расталған күні
Спортшы және (немесе) жаттықтырушысы, жаттықтырушы-оқытушысы
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қолы
Спортшы
Спорт түрі (спорт түрлері) бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық команда тізіміне сәйкес жаттықтырушысы, жаттықтырушы-оқытушысы
Аккредиттелген ұлттық спорт федерациясының
Дене шынықтыру және спорт басқармасының (облыс, қала)
Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органның спорт түрін қадағалайтын ведомствоға бағынысты ұйымы
Басшы _______________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) Мөр орны Күні 20_ жылғы "__"______
Басшы __________ (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Мөр орны  Күні 20_ жылғы "__"_______
Басшы ____________________ (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Мөр орны Күні 20_ жылғы "__"_____
Негізгі көрсеткіштер (нормативтер)
Орындаған күні және орны (күні, айы, жылы және қала, ел)
Жарыстардың атауы
Жарыс дәрежесі, санаты
Көрсеткен нәтижесі (орындалған норматив, спорт жарысында алған орын)
Төреші  лауазымы
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қала (ел)
Төрешілік санаты
Бас төреші
Бас хатшы
Аға төреші
"Қазақстан Республикасының
еңбек сіңірген спорт шебері",
"Қазақстан Республикасының
халықаралық дәрежедегі спорт
шебері", "Қазақстан
Республикасының спорт шебері"
және "Қазақстан
Республикасының еңбек сіңірген
жаттықтырушысы" спорттық
атақтарын және бiлiктiлiгi
жоғары деңгейдегi жоғары
санатты жаттықтырушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
жоғары санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
жоғары санатты жаттықтырушы,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
жоғары санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
жоғары санатты әдіскер,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
жоғары санатты әдiскер,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты
ұлттық спорт төрешiсi, ұлттық
спорт төрешiсi біліктілік
санаттарын беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптардың тізбесіне
3-қосымша
Нысан
ҰСЫНЫС
Спорт түрі
Атағы
Фотосурет орны
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Ұсынып отырған өңір (облыс, қала)
Жергілікті атқарушы орган
Дене-шынықтыру спорт ұйымы
Оқу, жұмыс орны, лауазымы
Білімі
"Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша білімі
Дене щынықтыру және спорт саласындағы жұмыс өтілі
Үйінің мекенжайы
Алдыңғы атағы
Атақ берілген немесе расталған күн
Спортшыны даярлаған жаттықтырушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жаттықтырушылық санаты
Бастапқы дене шынықтыру ұйымы
Дене шынықтыру және спорт басқармасының (облыс, қала)
Аккредиттелген ұлттық спорт федерациясының
Басшысы ___________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) Мөр орны Күні 20___ ж. "__"___
Басшысы _____________________ (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Мөр орны  Күні 20___ ж. "__"___
Басшысы ________________ (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Мөр орны Күні 20___ ж. "__"___
Негізгі көрсеткіштер (нормативтер)
Орындаған күні және орны (күні, айы, жылы және қала, ел)
Жарыстардың атауы,
Жарыс дәрежесі, санаты
Көрсеткен нәтижесі (орындалған норматив, спорт жарысында алған орын)
Төреші лауазымы
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қала (ел)
Төрешілік санаты
Бас төреші
Бас хатшы
Аға төреші, төреші
"Қазақстан Республикасының
еңбек сіңірген спорт шебері",
"Қазақстан Республикасының
халықаралық дәрежедегі спорт
шебері", "Қазақстан
Республикасының спорт шебері"
және "Қазақстан
Республикасының еңбек сіңірген
жаттықтырушысы" спорттық
атақтарын және бiлiктiлiгi
жоғары деңгейдегi жоғары
санатты жаттықтырушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
жоғары санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
жоғары санатты жаттықтырушы,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
жоғары санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
жоғары санатты әдіскер,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
жоғары санатты әдiскер,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты
ұлттық спорт төрешiсi, ұлттық
спорт төрешiсi біліктілік
санаттарын беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптардың тізбесіне
4-қосымша
Нысан
Жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды даярлауы туралы Анықтама _____________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Р/с №
Дайындаған спортшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған жылы
Спортшымен жұмыс істеген өтілі
Растаушы құжат (дене шынықтыру-спорт ұйымына қабылдау бұйрығы)
Спорттық нәтижесі
Тіркелген (берілген) орны
Растаушы құжат (жарыстың хаттамасы, ұлттық командаларды бекіту туралы бұйрық)
Жергілікті атқарушы орган басшының қолы
________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Мөр орны 20__ жылғы "___" _______________
Жергілікті атқару орган (облыстық маңызы бар қаланың, ауданның, республикалық
маңызы бар қалалар ауданының) немесе дене шынықтыру-спорт ұйымы басшысының
қолы ____________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны 20__ жылғы "___" _______________
Спорттық атақтар, разрядтар
және біліктілік санаттарын беру
және олардан айыру, омырауға
тағатын белгілерді беру
қағидалары, сондай-ақ
олардың сипаттамасына
2-қосымша
"Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат, 1-разрядты спортшы cпорттық разрядтар және бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бiрiншi санатты спорт төрешiсi біліктілік санаттарын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талптардың тізбесі

Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
Услугополучатель получает информацию о порядке оказания государственной услуги по телефонам, которые указаны на интернет-ресурсе услугодателя либо по телефону Единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 1
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Присвоение спортивных званий:
"Заслуженный мастер спорта
Республики Казахстан", "мастер
спорта международного класса
Республики Казахстан", "мастер
спорта Республики Казахстан",
"Заслуженный тренер
Республики Казахстан"
и квалификационных категорий:
тренер высшего уровня
квалификации высшей категории,
тренер-преподаватель высшего
уровня квалификации высшей
категории, тренер среднего уровня
квалификации высшей категории,
тренер-преподаватель среднего
уровня квалификации высшей
категории, методист высшего
уровня квалификации высшей
категории, методист среднего
уровня квалификации высшей
категории, инструктор-
спортсмен высшего уровня
квалификации высшей
категории, национальный
спортивный судья высшей
категории, национальный
спортивный судья"
Форма
Председателю
____________________________
(наименование
уполномоченного органа
____________________________
в области физической культуры
и спорта)
Заявление
(для спортсмена, тренера, тренера-преподавателя, инструктора-спортсмена,
спортивного судьи указать вид спорта, для методиста – наименование спортивной организации)
Я, _________________________________________________________________
Год рождения _______________________________________________________
Спортивное звание ___________________________________________________
Место работы, занимаемая должность ___________________________________
Стаж работы в области физической культуры и спорта _____________________
Адрес места жительства: ______________________________________________
Абонентский номер сотовой связи: _____________________________________
Электронный адрес: __________________________________________________
Прошу рассмотреть вопрос присвоения мне______________________________
Основанием для присвоения спортивных званий и квалификационных категорий
считаю следующие результаты (спортивное достижение спортсмена или спортсменов:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
Согласен на использование сведений, предусмотренных к перечню основных
требований к оказанию государственной услуги "Присвоение спортивных званий:
"Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "мастер спорта
международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики
Казахстан", "Заслуженный тренер Республики Казахстан" и квалификационных
категорий: тренер высшего уровня квалификации высшей категории, тренер-
преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории, тренер среднего
уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель среднего уровня
квалификации высшей категории, методист высшего уровня квалификации высшей
категории, методист среднего уровня квалификации высшей категории, инструктор-
спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории, национальный
спортивный судья высшей категории, национальный спортивный судья",
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах.
"___" __________ 20__ года ___________ ____________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 2
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Присвоение спортивных званий:
"Заслуженный мастер спорта
Республики Казахстан", "мастер
спорта международного класса
Республики Казахстан", "мастер
спорта Республики Казахстан",
"Заслуженный тренер
Республики Казахстан"
и квалификационных категорий:
тренер высшего уровня
квалификации высшей категории,
тренер-преподаватель высшего
уровня квалификации высшей
категории, тренер среднего уровня
квалификации высшей категории,
тренер-преподаватель среднего
уровня квалификации высшей
категории, методист высшего
уровня квалификации высшей
категории, методист среднего
уровня квалификации высшей
категории, инструктор-
спортсмен высшего уровня
квалификации высшей
категории, национальный
спортивный судья высшей
категории, национальный
спортивный судья""
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
Вид спорта
Звание
Место для фото
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Индивидуальный идентификационный номер
Область, город
Физкультурно-спортивная организация
Место учебы, работы, должность
Образование
Стаж работы со спортсменом или спортсменами (для тренера, тренера-преподавателя)
Домашний адрес
Предыдущее звание
Дата присвоения или подтверждения
Спортсмен и (или) тренер, тренер-преподаватель
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись
Спортсмен
Тренер, тренер-преподаватель в соответствии со списком национальной команды Республики Казахстан по (виду) видам спорта
Национальная аккредитованная спортивная федерация по виду спорта
Управление физической культуры и спорта (область, город)
Подведомственная организация уполномоченного органа в сфере физической культуры и спорта, курирующая вид спорта
Руководитель
_____________________
(подпись)
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Место для печати
Дата "__" _____ 20__ года
Руководитель
_____________________
(подпись)
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Место для печати
Дата "__" _____ 20__ года
Руководитель
___________________
(подпись)
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Место для печати
Дата "__" _____ 20__ года
Основные показатели (нормативы)
Дата и место выполнения (число, месяц, год и город, страна)
Наименование соревнований
Ранг, категория соревнования
Показанный результат (выполненный норматив, место на спортивном соревновании)
Должность судьи
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Город (страна)
Судейская категория
Главный судья
Главный секретарь
Старший судья
Приложение 3
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Присвоение спортивных званий:
"Заслуженный мастер спорта
Республики Казахстан", "мастер
спорта международного класса
Республики Казахстан", "мастер
спорта Республики Казахстан",
"Заслуженный тренер
Республики Казахстан"
и квалификационных категорий:
тренер высшего уровня
квалификации высшей категории,
тренер-преподаватель высшего
уровня квалификации высшей
категории, тренер среднего уровня
квалификации высшей категории,
тренер-преподаватель среднего
уровня квалификации высшей
категории, методист высшего
уровня квалификации высшей
категории, методист среднего
уровня квалификации высшей
категории, инструктор-
спортсмен высшего уровня
квалификации высшей
категории, национальный
спортивный судья высшей
категории, национальный
спортивный судья"
Форма
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
Вид спорта
Звание
Место для фото
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Индивидуальный идентификационный номер
Представляющий регион (область, город)
Местный исполнительный орган
Физкультурно-спортивная организация
Место учебы, работы, должность
Образование
Образование по специальности "Физическая культура и спорт"
Стаж в области физической культуры и спорта
Домашний адрес
Предыдущее звание
Дата присвоения или подтверждения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) тренера, тренера-преподавателя подготовившего спортсмена
Тренерская категория
Первичная физкультурная организация
Управление физической культуры и спорта (область, город)
Национальная аккредитованная спортивная федерация по виду спорта
Руководитель
________________
(подпись)
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Место для печати
Дата "__" _____ 20__ г.
Руководитель
___________________________
(подпись)
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Место для печати
Дата "__" _____ 20__ г.
Руководитель
_____________________
(подпись)
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Место для печати
Дата "__" _____ 20__ г.
Основные показатели (нормативы)
Дата и место выполнения (число месяц, год и город, страна)
Наименование соревнований
Ранг, категория соревнования
Показанный результат (выполненный норматив, место на спортивном соревновании)
Должность судьи
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Город (страна)
Судейская категория
Главный судья
Главный секретарь
Старший судья
Приложение 4
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Присвоение спортивных званий:
"Заслуженный мастер спорта
Республики Казахстан", "мастер
спорта международного класса
Республики Казахстан", "мастер
спорта Республики Казахстан",
"Заслуженный тренер
Республики Казахстан"
и квалификационных категорий:
тренер высшего уровня
квалификации высшей категории,
тренер-преподаватель высшего
уровня квалификации высшей
категории, тренер среднего уровня
квалификации высшей категории,
тренер-преподаватель среднего
уровня квалификации высшей
категории, методист высшего
уровня квалификации высшей
категории, методист среднего
уровня квалификации высшей
категории, инструктор-
спортсмен высшего уровня
квалификации высшей
категории, национальный
спортивный судья высшей
категории, национальный
спортивный судья"
Форма
Справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подготовленного спортсмена
Год рождения
Стаж работы со спортсменом
Подтверждающий документ (приказ о зачислении в физкультурно-спортивную организацию)
Спортивный результат
Куда зачислен (передан)
Подтверждающий документ (протокол соревнования, приказ об утверждении национальных команд)
Подпись руководителя
местного исполнительного органа
_________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место для печати "____" __________ г.
Подпись руководителя местного исполнительного органа
(районов, городов областного значения, районов городов
республиканского значения)
или физкультурно-спортивной организации
_________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место для печати "____" __________ г.
Приложение 2
к Правилам присвоения и
лишения спортивных званий,
разрядов и квалификационных
категорий, выдачи нагрудных
знаков, а также их описание
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Присвоение спортивных разрядов: кандидат в мастера спорта Республики Казахстан, спортсмен 1 разряда и квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории, методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории, спортивный судья первой категории"

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 02.09.2025 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат, 1-разрядты спортшы cпорттық разрядтар және бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бiрiншi санатты спорт төрешiсi біліктілік санаттарын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:
1. Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат.
2. 1-разрядты спортшы.
3. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы.
4. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы.
5. Біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы.
6. Біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы.
7. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер.
8. Біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер.
9. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы.
10. Бірінші санатты спорт төрешісі.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ЖАО (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші).
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Құжаттарды қабылдау Мемлекеттік корпорация, портал арқылы жүзеге асырылады. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру Мемлекеттік корпорация арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:
1. Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат.
2. 1-разрядты спортшы.
3. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы.
4. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы.
5. Біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы.
6. Біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы.
7. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер.
8. Біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер.
9. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы.
10. Бірінші санатты спорт төрешісі.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
10 (он) жұмыс күні. Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут. Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:

Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.09.2025 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Присвоение спортивных разрядов: кандидат в мастера спорта Республики Казахстан, спортсмен 1 разряда и квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории, методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории, спортивный судья первой категории"
Наименование подвидов государственной услуги:
1. Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан.
2. Спортсмен 1 разряда.
3. Тренер высшего уровня квалификации первой категории.
4. Тренер-преподаватель высшего уровня первой категории.
5. Тренер среднего уровня квалификации первой категории.
6. Тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории.
7. Методист высшего уровня квалификации первой категории.
8. Методист среднего уровня квалификации первой категории.
9. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории.
10. Спортивный судья первой категории.
1.
Наименование услугодателя
МИО областей, городов республиканского значения и столицы (далее – услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов осуществляется через Государственную корпорацию, портал.
Выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через Государственную корпорацию.
Наименование подвидов государственной услуги:
1. Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан.
2. Спортсмен 1 разряда.
3. Тренер высшего уровня квалификации первой категории.
4. Тренер-преподаватель высшего уровня первой категории.
5. Тренер среднего уровня квалификации первой категории.
6. Тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории.
7. Методист высшего уровня квалификации первой категории.
8. Методист среднего уровня квалификации первой категории.
9. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории.
10. Спортивный судья первой категории.
3.
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дней. Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 15 (пятнадцать) минут. Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 (пятнадцать) минут.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/ бумажная. Наименование подвидов государственной услуги:

1. Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат.
2. 1-разрядты спортшы.
3. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы.
4. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы.
5. Біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы.
6. Біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы.
7. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер.
8. Біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер.
9. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы.
10. Бірінші санатты спорт төрешісі.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі спорттық разрядтары мен біліктілік санаттарын беру куәлік немесе спорттық разрядтары мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе дәлелді бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Көрсетілетін қызметті алушыларға тегін көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигі
Көрсетілетін қызмет беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00 – ден 14.30 – ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00 – ден 18.30 – ға дейін.
Мемлекеттік корпорация: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен сенбіні қоса алғанда белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00 – ден 20.00 – ге дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша жеделдетілген қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен көрсетіледі немесе портал арқылы электрондық кезекті брондауға болады.
Портал: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекен-жайлары Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында:
www.gov.kz/memleket/entities/tsm "Мемлекеттік қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік корпорацияға:
1) "Қазақстан Республикасының спорт шеберіне кандидат" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрі бойынша: көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыныс;

1. Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан.
2. Спортсмен 1 разряда.
3. Тренер высшего уровня квалификации первой категории.
4. Тренер-преподаватель высшего уровня первой категории.
5. Тренер среднего уровня квалификации первой категории.
6. Тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории.
7. Методист высшего уровня квалификации первой категории.
8. Методист среднего уровня квалификации первой категории.
9. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории.
10. Спортивный судья первой категории.
5.
Результат оказания государственной услуги
Результатом государственной услуги является удостоверение о присвоении спортивного разряда и квалификационной категории или копии приказа о присвоении спортивных разрядов и квалификационных категорий, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Услугополучателям бесплатно.
7.
График работы услугодателя
Услугодатель: с понедельника по пятницу, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Государственная корпорация: с понедельника по субботу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается по выбору услугополучателя в порядке "электронной" очереди без ускоренного обслуживания или возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
Портал: круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем). Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан: www.gov.kz/memleket/entities/tsm в разделе "Государственные услуги".
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
в Государственную корпорацию:
1) по подвиду государственной услуги: "кандидат в мастера спорта Республики Казахстан":
документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; представление по форме согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;

спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған жарыстар және (немесе) спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, облыстық, қалалық, аудандық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған облыстық, қалалық, аудандық маңызы бар жарыстар хаттамалары; 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті бір фотосурет;
2) 1-разрядты спортшы спорттық разряды мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыныс;
спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, аудандық, қалалық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған жарыстар хаттамалары; 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті фотосурет;
3) біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды дайындауы туралы анықтама;
спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясының мөрімен куәландырылған республикалық жарыстар және (немесе) спорт түрі бойынша облыс федерациясы мөрімен куәландырылған, спорт түрі бойынша облыс федерациясы болмаған жағдайда, облыстық, қалалық, аудандық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған облыстық, қалалық, аудандық маңызы бар жарыстар хаттамалары немесе спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және ұлттық құрама командалары (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалар) тізімі;

протоколы соревнований, заверенные печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта и (или) соревнований областного, городского, районного значения, заверенные печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, заверенные печатью областного, городского, районного исполнительного органа по физической культуре и спорту; цветная фотография размером 3х4;
2) по подвиду государственной услуги: спортсмен 1 разряда: документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; представление по форме согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; протоколы соревнований, заверенные печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта – заверенные печатью районных, городских исполнительных органов по физической культуре и спорту; цветная фотография размером 3х4;
3) по подвидам государственной услуги: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории:
документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; диплом об образовании либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера высшего уровня квалификации второй категории, тренера-преподавателя высшего уровня второй категории или копия приказа о присвоении квалификационной категорий тренера высшего уровня квалификации первой категории, тренера-преподавателя высшего уровня квалификации первой категории;
копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера среднего уровня квалификации второй категории, тренера-преподавателя среднего уровня второй категории или копия приказа о присвоении квалификационной категорий тренера среднего уровня квалификации первой категории, тренера-преподавателя среднего уровня квалификации первой категории;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения или выписка из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника;
справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем согласно приложению 3 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
протоколы республиканских соревнований, заверенные печатью национальной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта и (или) соревнований областного, городского, районного значения, заверенные печатью местной аккредитованной спортивной федерацией по виду спорта, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации, заверенные печатью областного, городского, районного исполнительного органа по физической культуре и спорту, список составов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта;

4) біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; кәсіптік білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
5) біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы біліктілік санаты мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрі бойынша: көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, нұсқаушы-спортшы құрамына кіретін ұйымның мөрімен куәландырылған санат беру туралы қолдаухат;

4) по подвидам государственной услуги: методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории: документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
диплом о профессиональном образовании либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста высшего уровня квалификации второй категории или копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста высшего уровня квалификации первой категории;
копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста среднего уровня квалификации второй категории или копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста среднего уровня квалификации первой категории;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения или выписка из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника;
5) по подвиду государственной услуги: инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории: документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; диплом об образовании либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения или выписка из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника;
письмо-ходатайство, заверенное печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта о присвоении категории, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, заверенное печатью физкультурно-спортивной организации, в которой инструктор-спортсмен числится;

6) бірінші санатты спорт төрешісі біліктілік санаты мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрі бойынша: көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін); осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыныс;
спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы өткізетін төрешілердің семинарынан өткені туралы сертификат;
спорт төрешісі біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі; қызмет берушінің төрешілік растайтын жарыс хаттамалары немесе төрешілік туралы анықтама; 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті екі фотосурет; порталға:
1) "Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрі бойынша: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші; осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес құжаттың электрондық нысанындағы ұсыныс;
құжаттың электрондық нысанындағы спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған жарыстар және (немесе) спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, облыстық, қалалық, аудандық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған облыстық, қалалық, аудандық маңызы бар жарыстар хаттамалары;
құжаттың электрондық нысанындағы 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті фотосурет;
2) 1-разрядты спортшы мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрі бойынша: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші; осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес құжаттың электрондық нысанындағы ұсыныс; құжаттың электрондық нысанындағы спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, аудандық, қалалық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған жарыстар хаттамалары; құжаттың электрондық нысанындағы 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті фотосурет;

6) по подвиду государственной услуги: спортивный судья первой категории: документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
представление по форме согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
сертификат о прохождении семинара судей, проводимого местной аккредитованной спортивной федерацией по виду спорта;
копия приказа о присвоении квалификационной категории спортивный судья; справка о судействе или протоколы соревнований, удостоверяющие судейство заявителя; две цветные фотографии размером 3х4;
на портал:
1) по подвиду государственной услуги: "кандидат в мастера спорта Республики Казахстан": заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя согласно приложению 1;
представление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги в форме электронного документа; протоколы соревнований, заверенные печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта и (или) соревнований областного, городского, районного значения, заверенные печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, заверенные печатью областного, городского, районного исполнительного органа по физической культуре и спорту в форме электронного документа; цветная фотография размером 3х4 в форме электронного документа;
2) по подвиду государственной услуги: спортсмен 1 разряда: заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
представление по форме согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги в форме электронного документа;
протоколы соревнований, заверенные печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, заверенные печатью районных, городских исполнительных органов по физической культуре и спорту в форме электронного документа;
цветная фотография размером 3х4 в форме электронного документа;

3) біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші; құжаттың электрондық нысанындағы білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
құжаттың электрондық нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама; құжаттың электрондық нысанындағы осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды дайындауы туралы анықтама; құжаттың электрондық нысанындағы спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясының мөрімен куәландырылған республикалық жарыстар және (немесе) спорт түрі бойынша облыс федерациясы мөрімен куәландырылған, спорт түрі бойынша облыс федерациясы болмаған жағдайда, облыстық, қалалық, аудандық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған облыстық, қалалық, аудандық маңызы бар жарыстар хаттамалары немесе спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командалары тізімі;
4) біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші; құжаттың электрондық нысанындағы кәсіптік білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат; біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер немесе біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі; біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер немесе біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
құжаттың электрондық нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;

3) по подвидам государственной услуги: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории: заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
диплом об образовании в форме электронного документа либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
копия приказа о присвоении квалификационной категорий тренера высшего уровня квалификации второй категории, тренера-преподавателя высшего уровня второй категории или копия приказа о присвоении квалификационной категорий тренера высшего уровня квалификации первой категории, тренера-преподавателя высшего уровня квалификации первой категории;
копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера среднего уровня квалификации второй категории, тренера-преподавателя среднего уровня второй категории или копия приказа о присвоении квалификационной категорий тренера среднего уровня квалификации первой категории, тренера-преподавателя среднего уровня квалификации первой категории;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения или выписка из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника в форме электронного документа; справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем согласно приложению 3 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги в форме электронного документа;
протоколы республиканских соревнований, заверенные печатью национальной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта и (или) соревнований областного, городского, районного значения, заверенные печатью местной аккредитованной спортивной федерацией по виду спорта, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации, заверенные печатью областного, городского, районного исполнительного органа по физической культуре и спорту, список составов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта в форме электронного документа;
4) по подвидам государственной услуги: методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории: заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1; диплом о профессиональном образовании в форме электронного документа либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста высшего уровня квалификации второй категории или копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста высшего уровня квалификации первой категории;
копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста среднего уровня квалификации второй категории или копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста среднего уровня квалификации первой категории;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения или выписка из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника, в форме электронного документа;

5) біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы біліктілік санаты мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрі бойынша: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші;
құжаттың электрондық нысанындағы білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
құжаттың электрондық нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама; құжаттың электрондық нысанындағы спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, нұсқаушы-спортшы құрамына кіретін ұйымның мөрімен куәландырылған санат беру туралы қолдаухат;
6) бірінші санатты спорт төрешісі біліктілік санаты мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрі бойынша: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші; құжаттың электрондық нысанындағы осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыныс;
құжаттың электрондық нысанындағы спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы өткізетін төрешілердің семинарынан өткені туралы сертификат;
спорт төрешісі біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі; құжаттың электрондық нысанындағы қызмет берушінің төрешілік растайтын жарыс хаттамасы немесе төрешілік туралы анықтама; құжаттың электрондық нысанындағы 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті фотосурет.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші және Мемлекеттік корпорация қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздері
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

5) по подвиду государственной услуги: инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
диплом об образовании в форме электронного документа либо цифровой документ из сервиса цифровых документов; трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения или выписка из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника, в форме электронного документа;
письмо-ходатайство, заверенное печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта о присвоении категории, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, заверенное печатью физкультурно-спортивной организации, в которой инструктор-спортсмен числится в форме электронного документа;
6) по подвиду государственной услуги: спортивный судья первой категории: заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
представление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги в форме электронного документа;
копия приказа о присвоении квалификационной категории спортивный судья;
сертификат о прохождении семинара судей, проводимого местной аккредитованной спортивной федерацией по виду спорта, в форме электронного документа;
справка о судействе или протоколы соревнований, удостоверяющие судейство услугополучателя в форме электронного документа;
цветная фотография размером 3х4 в форме электронного документа.
Сведения документа, удостоверяющего личность услугополучателя, услугодатель и работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;

3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнаулы құқығынан айырылуы;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда өтініш береді. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға өтінім берген кезде дәйектілігін қолтаңбамен немесе ЭЦҚ-мен растай отырып, мынадай деректерді көрсетеді: тұрғылықты жерінің (орналасқан жерінің) мекенжайы, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі, электрондық мекенжайы.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде авторизацияланған субъектілер үшін қолжетімді. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында көрсетілген телефондар немесе бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны бойынша алады.
"Қазақстан Республикасының
спорт шеберлігіне үміткер,
1-разрядты спортшы cпорттық
разрядтар және бiлiктiлiгi
жоғары деңгейдегi бірінші
санатты жаттықтырушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта
деңгейдегi бірінші санатты
жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта
деңгейдегi бірінші санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
бірінші санатты әдіскер,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
бірінші санатты әдіскер,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегі
бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бiрiншi санатты спорт
төрешiсi біліктілік санаттарын
беру" мемлекеттік қызмет
көрсетуге қойылатын негізгі
талаптардың тізбесіне
1-қосымша
Нысан
_________________________
(Дене шынықтыру және спорт
___________________________
саласындағы жергілікті атқарушы органның атауы)
басшысына
Өтініш (спортшыларға, жаттықтырушыға, жаттықтырушы-оқытушыларға, нұсқаушы-спортшыға, спорттық төрешіге спорт түрін көрсету, әдіскерлерге – спорт мекемесінің атауы)
Мен, ________________________________________________________________
Туған жылы__________________________________________________________
Спорттық атағы ______________________________________________________
Жұмыс орны, атқаратын лауазымы ______________________________________
Дене шынықтыру және спорт саласындағы жұмыс өтілі_____________________
Тұрғылықты мекенжайы:_______________________________________________
Ұялы байланыстың абоненттік нөмірі:____________________________________
Электрондық пошта мекенжайы: ________________________________________
Маған_______________________________________________________________
беру туралы мәселені қарауыңызды сұраймын.
Спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын беру үшін келесі нәтижелер
(спортшының немесе спортшылардың спорт нәтижелері) негіз деп санаймын:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
"Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат, 1-разрядты спортшы cпорттық разрядтар және бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бiрiншi санатты спорт төрешiсi біліктілік санаттарын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісем беремін.
20__ жылғы "___" ____________ _____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
"Қазақстан Республикасының
спорт шеберлігіне үміткер,
1-разрядты спортшы cпорттық
разрядтар және бiлiктiлiгi
жоғары деңгейдегi бірінші
санатты жаттықтырушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта
деңгейдегi бірінші санатты
жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта
деңгейдегi бірінші санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
бірінші санатты әдіскер,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
бірінші санатты әдіскер,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегі
бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бiрiншi санатты спорт
төрешiсi біліктілік санаттарын
беру" мемлекеттік қызмет
көрсетуге қойылатын негізгі
талаптардың тізбесіне
2-қосымша
Нысан
ҰСЫНЫС
Спорт түрі
Атағы
Фотосурет орны
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Ұсынып отырған өңір (облыс, қала)
Жергілікті атқарушы орган
Дене-шынықтыру спорт ұйымы
Оқу, жұмыс орны, лауазымы
Білімі
"Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша білімі
Дене шынықтыру және спорт саласындағы жұмыс өтілі
Үйінің мекенжайы
Алдыңғы разряд
Атақ берілген немесе расталған күн
Спортшыны даярлаған жаттықтырушының, жаттықтырушы-оқытушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жаттықтырушылық санаты
Бастапқы дене шынықтыру ұйымы
Дене шынықтыру және спорт бөлімі (қала, аудан)
Спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы
Басшы _____________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) Мөр орны 20___ жылғы "__"___
Басшы __________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) Мөр орны 20___жылғы "__"___
Басшы _______________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) Мөр орны 20___жылғы "__"___
Негізгі көрсеткіштер (нормативтер)
Орындаған күні (күні, айы, жылы)
Жарыстардың атауы
Жарыс дәрежесі, санаты
Көрсеткен нәтижесі (орындалған норматив, спорт жарысында алған орын)
Төреші лауазымы
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қала (ел)
Төрешілік санаты
Бас төреші
Бас хатшы
Аға төреші
"Қазақстан Республикасының
спорт шеберлігіне үміткер,
1-разрядты спортшы cпорттық
разрядтар және бiлiктiлiгi
жоғары деңгейдегi бірінші
санатты жаттықтырушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта
деңгейдегi бірінші санатты
жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта
деңгейдегi бірінші санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
бірінші санатты әдіскер,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
бірінші санатты әдіскер,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегі
бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бiрiншi санатты спорт
төрешiсi біліктілік санаттарын
беру" мемлекеттік қызмет
көрсетуге қойылатын негізгі
талаптардың тізбесіне
3-қосымша
Нысан
Жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды даярлауы туралы АНЫҚТАМА __________________________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты ( ол болған жағдайда))
Р/с №
Дайындаған спортшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған жылы
Спортшымен жұмыс істеген өтілі
Растаушы құжат (дене-шынықтыру спорт ұйымына қабылдау бұйрығы)
Спорттық нәтижесі
Тіркелген (берілген) орны
Растаушы құжат (жарыстың хаттамасы, ұлттық командаларды бекіту бұйрығы, дене-шынықтыру спорт ұйымына қабылдау бұйрығы)
Жергілікті атқару орган (облыстық маңызы бар қаланың, ауданның, республикалық
маңызы бар қалалардың ауданының) басшысының қолы
______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Мөр орны 20__ жылғы "___" _____________________________________________
Дене шынықтыру-спорт ұйымы басшының қолы ____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Мөр орны 20__ жылғы "___" _______________
Спорттық атақтар,разрядтар
және біліктілік санаттарын беру
және олардан айыру, омырауға
тағатын белгілерді беру
қағидалары, сондай-ақ
олардың сипаттамасына
3-қосымша

3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель подает заявление для получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия у него ЭЦП.
Услугополучатель при подаче заявки на получение государственной услуги указывает следующие данные: адрес места жительства (места нахождения), абонентский номер сотовой связи, электронный адрес, подтверждая достоверность подписью либо ЭЦП.
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.
Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
Услугополучатель получает информацию о порядке оказания государственной услуги по телефонам, которые указаны на интернет-ресурсе услугодателя либо по телефону Единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 1
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Присвоение спортивных разрядов:
"кандидат в мастера спорта Республики Казахстан",
спортсмен 1 разряда и квалификационных категории:
тренер высшего уровня квалификации первой категории,
тренер-преподаватель высшего уровня
квалификации первой категории,
тренер среднего уровня квалификации первой категории,
тренер-преподаватель среднего уровня
квалификации первой категории,
методист высшего уровня квалификации первой категории,
методист среднего уровня квалификации первой категории,
инструктор-спортсмен высшего уровня
квалификации первой категории,
спортивный судья первой категории"
Форма
Руководителю
___________________________________
(наименование местного
исполнительного органа
___________________________________
в области физической культуры и спорта)
Заявление (для спортсмена, тренера, тренера-преподавателя,
инструктора-спортсмена, спортивного судьи указать вид спорта,
для методиста – наименование спортивной организации)
Я, __________________________________________________________________
Год рождения ________________________________________________________
Спортивное звание ___________________________________________________
Место работы, занимаемая должность ___________________________________
Стаж работы в области физической культуры и спорта _____________________
Адрес места жительства: ______________________________________________
Абонентский номер сотовой связи: _____________________________________
Электронный адрес: __________________________________________________.
Прошу рассмотреть вопрос присвоения мне ______________________________
Основанием для присвоения спортивных званий и квалификационных категорий
считаю следующие результаты (спортивное достижение спортсмена или спортсменов):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Согласен на использование сведений, предусмотренных к перечню основных
требований к оказанию государственной услуги "Присвоение спортивных разрядов:
кандидат в мастера спорта Республики Казахстан, спортсмен 1 разряда
и квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации первой
категории, тренер-преподаватель высшего уровня первой категории, тренер
среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего
уровня квалификации первой категории, методист высшего уровня квалификации
первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории,
инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории,
спортивный судья первой категории".
"___" __________ 20__ года
____________ __________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Приложение 2
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Присвоение спортивных разрядов:
"кандидат в мастера спорта Республики Казахстан",
спортсмен 1 разряда и квалификационных категории:
тренер высшего уровня квалификации первой категории,
тренер-преподаватель высшего уровня
квалификации первой категории,
тренер среднего уровня квалификации первой категории,
тренер-преподаватель среднего уровня
квалификации первой категории,
методист высшего уровня квалификации первой категории,
методист среднего уровня квалификации первой категории,
инструктор-спортсмен высшего уровня
квалификации первой категории,
спортивный судья первой категории"
Форма
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
Вид спорта
Звание
Место для фото
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Индивидуальный идентификационный номер
Представляющий регион (область, город)
Местный исполнительный орган
Физкультурно-спортивная организация
Место учебы, работы, должность
Образование
Образование по специальности "Физическая культура и спорт"
Стаж в области физической культуры и спорта
Домашний адрес
Предыдущее звание
Дата присвоения или подтверждения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) тренера, тренера-преподавателя подготовившего спортсмена
Тренерская категория
Первичная физкультурная организация
Отдел физической культуры и спорта (город, район)
Местная аккредитованная спортивная федерация по виду спорта
Руководитель ___________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Место для печати Дата "__" _____ 20__ г.
Руководитель _________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Место для печати Дата "__" _____ 20__ г.
Руководитель __________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Место для печати Дата "__" _____ 20__ г.
Основные показатели (нормативы)
Дата выполнения (число месяц, год)
Наименование соревнований
Ранг, категория соревнования
Показанный результат (выполненный норматив, место на спортивном соревновании)
Должность судьи
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Город (страна)
Судейская категория
Главный судья
Главный секретарь
Старший судья
Приложение 3
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Присвоение спортивных разрядов:
"кандидат в мастера спорта Республики Казахстан",
спортсмен 1 разряда и квалификационных категории:
тренер высшего уровня квалификации первой категории,
тренер-преподаватель высшего уровня
квалификации первой категории,
тренер среднего уровня квалификации первой категории,
тренер-преподаватель среднего уровня
квалификации первой категории,
методист высшего уровня квалификации первой категории,
методист среднего уровня квалификации первой категории,
инструктор-спортсмен высшего уровня
квалификации первой категории,
спортивный судья первой категории"
Форма
Справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подготовленного спортсмена
Год рождения
Стаж работы со спортсменом
Подтверждающий документ (приказ о зачислении в физкультурно-спортивную организацию)
Спортивный результат
Куда зачислен (передан)
Подтверждающий документ (протокол соревнования, приказ об утверждении национальных команд, приказ о зачислении в физкультурно-спортивную организацию)
Подпись руководителя местного исполнительного органа
(района, города областного значения, района городов республиканского значения
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати "____" __________ г.
Подпись руководителя физкультурно-спортивной организации
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати "____" __________ г.
Приложение 3
к Правилам присвоения и
лишения спортивных званий,
разрядов и квалификационных
категорий, выдачи нагрудных
знаков, а также их описание

"2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты спортшы, 2-жасөспірімдік разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік разрядты спортшы спорттық разрядтарын және бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты нұсқаушы-спортшы, спорт төрешiсi біліктілік санаттарын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың тізбесі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 02.09.2025 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты спортшы, 2-жасөспірімдік разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік разрядты спортшы спорттық разрядтарын және бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты нұсқаушы-спортшы, спорт төрешiсi біліктілік санаттарын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:
1. 2-разрядты спортшы.
2. 3-разрядты спортшы.
3. 1-жасөспірімдік разрядты спортшы.
4. 2-жасөспірімдік разрядты спортшы.
5. 3-жасөспірімдік разрядты спортшы.
6. Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы.
7. Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы.
8. Біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы.
9. Біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы.
10. Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер.
11. Біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер.
12. Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы.
13. Спорт төрешісі.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың ЖАО, республикалық маңызы бар қалаларындағы және астанадағы аудандардың әкімдері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Құжаттарды қабылдау Мемлекеттік корпорация, портал арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру Мемлекеттік корпорация арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:

Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Присвоение спортивных разрядов: спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда, спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда, спортсмен 3 юношеского разряда и квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории, методист высшего уровня квалификации второй категории, методист среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, спортивный судья"
Сноска. Приложение 3 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.09.2025 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Присвоение спортивных разрядов: спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда, спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда, спортсмен 3 юношеского разряда и квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории, методист высшего уровня квалификации второй категории, методист среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, спортивный судья"
Наименование подвидов государственной услуги:
1. Спортсмен 2 разряда.
2. Спортсмен 3 разряда.
3. Спортсмен 1 юношеского разряда.
4. Спортсмен 2 юношеского разряда.
5. Спортсмен 3 юношеского разряда.
6. Тренер высшего уровня квалификации второй категории.
7. Тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории.
8. Тренер среднего уровня квалификации второй категории.
9. Тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории.
10. Методист высшего уровня квалификации второй категории.
11. Методист среднего уровня квалификации второй категории
12. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории.
13. Спортивный судья.
1.
Наименование услугодателя
МИО районов и городов областного значения, акимы районов в городах республиканского значения и столицы (далее – услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов осуществляется через Государственную корпорацию, портал.
Выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через Государственную корпорацию.
Наименование подвидов государственной услуги:

1) 2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты спортшы, 2-жасөспірімдік разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік разрядты спортшы мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; бастапқы спорттық ұйымның мөрімен және қолымен куәландырылған қолдаухаты;
спорт түрі бойынша облыс федерациясының мөрімен куәландырылған облыстық және (немесе) қалалық жарыстар, спорт түрі бойынша аккредиттелген облыс федерациясы болмаған жағдайда, облыстық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған жарыстар немесе аудандық, қалалық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған аудандық жарыстардың хаттамалары;
2) біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат; біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды дайындауы туралы анықтамасы; спорт түрлері бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, облыстық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған жарыстардың хаттамалары;

1) по подвидам государственной услуги: спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда, спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда, спортсмен 3 юношеского разряда:
документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
ходатайство, заверенное подписью и печатью первичной спортивной организации; протоколы областных и (или) городских соревнований, заверенные печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, соревнований, заверенные печатью областного исполнительного органа по физической культуре и спорту или районных соревнований, заверенные печатью районных, городских исполнительных органов по физической культуре и спорту;
2) по подвидам государственной услуги: тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории: документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
диплом об образовании либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера высшего уровня квалификации второй категории, тренера-преподавателя высшего уровня квалификации второй категории;
копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера среднего уровня квалификации второй категории, тренера-преподавателя среднего уровня квалификации второй категории;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника; справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем по форме согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
протоколы соревнований, заверенные печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, заверенные печатью областного исполнительного органа по физической культуре и спорту;

3) біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; кәсіптік білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі; біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
4) біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы біліктілік санаты мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда нұсқаушы-спортшы құрамына кіретін ұйымның мөрімен куәландырылған санат беру туралы қолдаухат;
5) спорт төрешісі біліктілік санаты мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрі бойынша: көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; қызмет берушінің төрешілік растайтын жарыс хаттамасының көшірмесі немесе төрешілік туралы анықтама; порталға:

3) по подвидам государственной услуги: методист высшего уровня квалификации второй категории, методист среднего уровня квалификации второй категории:
документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; диплом о профессиональном образовании либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста высшего уровня квалификации второй категории, копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста среднего уровня квалификации второй категории;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника;
4) по подвиду государственной услуги: инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории: документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
диплом об образовании либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника;
ходатайство, заверенное печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта о присвоении категории, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, заверенное печатью организации в которой инструктор-спортсмен числится;
5) по подвиду государственной услуги: спортивный судья: документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; справка о судействе или протоколы соревнований, удостоверяющие судейство услугополучателя;
на портал:

1) 2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты спортшы, 2-жасөспірімдік разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік разрядты спортшы мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші; құжаттың электрондық нысанындағы бастапқы спорттық ұйымның мөрімен және қолымен куәландырылған қолдаухаты; құжаттың электрондық нысанындағы спорт түрі бойынша облыс федерациясының мөрімен куәландырылған облыстық және (немесе) қалалық жарыстар, спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, облыстық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған жарыстар немесе аудандық, қалалық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған аудандық жарыстардың хаттамалары;
2) біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші; құжаттың электрондық нысанындағы білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат; біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі; құжаттың электрондық нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
құжаттың электрондық нысанындағы осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды дайындауы туралы анықтамасы; құжаттың электрондық нысанындағы спорт түрлер бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, облыстық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған жарыстардың хаттамалары;

1) по подвидам государственной услуги: спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда, спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда, спортсмен 3 юношеского разряда: заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя согласно приложению 1;
ходатайство, заверенное подписью и печатью первичной спортивной организации, в форме электронного документа; протоколы областных и (или) городских соревнований, заверенные печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, соревнований, заверенные печатью областного исполнительного органа по физической культуре и спорту или районных соревнований, заверенные печатью районных, городских исполнительных органов по физической культуре и спорту, в форме электронного документа;
2) по подвидам государственной услуги: тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории: заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
диплом об образовании в форме электронного документа либо цифровой документ из сервиса цифровых документов; копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера высшего уровня квалификации второй категории, тренера-преподавателя высшего уровня квалификации второй категории;
копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера среднего уровня квалификации второй категории, тренера-преподавателя среднего уровня квалификации второй категории; трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника в форме электронного документа;
справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем по форме согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги в форме электронного документа; протоколы соревнований, заверенные печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, заверенные печатью областного исполнительного органа по физической культуре и спорту в форме электронного документа;

3) біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші; құжаттың электрондық нысанындағы кәсіптік білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі; біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
құжаттың электрондық нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
4) біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы біліктілік санаты мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрі бойынша: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші; құжаттың электрондық нысанындағы білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
құжаттың электрондық нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
құжаттың электрондық нысанындағы спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда нұсқаушы-спортшы құрамына кіретін ұйымның мөрімен куәландырылған санат беру туралы қолдаухат;
5) спорт төрешісі біліктілік санаты мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші; құжаттың электрондық нысанындағы қызмет берушінің төрешілік растайтын жарыстардың хаттамалары немесе төрешілік туралы анықтама.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші және Мемлекеттік корпорация қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздері

3) по подвидам государственной услуги: методист высшего уровня квалификации второй категории, методист среднего уровня квалификации второй категории:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
диплом о профессиональном образовании в форме электронного документа либо цифровой документ из сервиса цифровых документов; копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста высшего уровня квалификации второй категории, копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста среднего уровня квалификации второй категории;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника в форме электронного документа;
4) по подвиду государственной услуги: инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории: заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
диплом об образовании в форме электронного документа либо цифровой документ из сервиса цифровых документов; трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника в форме электронного документа;
ходатайство, заверенное печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта о присвоении категории, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, заверенное печатью организации в которой инструктор-спортсмен числится в форме электронного документа;
5) по подвиду государственной услуги: спортивный судья: заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
справка о судействе или протоколы соревнований, удостоверяющие судейство услугополучателя в форме электронного документа.
Сведения документа, удостоверяющего личность услугополучателя, услугодатель и работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнаулы құқығынан айырылуы;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда өтініш береді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға өтінім берген кезде дәйектілігін қолтаңбамен немесе ЭЦҚ-мен растай отырып, мынадай деректерді көрсетеді: тұрғылықты жерінің (орналасқан жерінің) мекенжайы, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі, электрондық мекенжайы.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде авторизацияланған субъектілер үшін қолжетімді. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында көрсетілген телефондар немесе бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны бойынша алады.
"2-разрядты спортшы,
3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты
спортшы, 2-жасөспірімдік
разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік разрядты
спортшы спорттық разрядтарын
және бiлiктiлiгi жоғары
деңгейдегi екiншi санатты
жаттықтырушы, бiлiктiлiгi
жоғары деңгейдегi екiншi
санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта
деңгейдегi екiншi санатты
жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта
деңгейдегi екiншi санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
екiншi санатты әдiскер,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi
жоғары деңгейдегi екiншi
санатты нұсқаушы-спортшы,
спорт төрешiсi біліктілік
санаттарын беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
талаптардың тізбесіне
1-қосымша
Нысан
_________________________
(Дене шынықтыру және спорт
________________________
саласындағы жергілікті
атқарушы
________________________
органның атауы) басшысына
Өтініш ______________________________________________________________________ -- (спортшыларға, жаттықтырушыға, жаттықтырушы-оқытушыларға, нұсқаушы-спортшыға, спорттық төрешіге спорт түрін көрсету, әдіскерлерге – спорт мекемесінің атауы)
Мен, ________________________________________________________________
Туған жылы__________________________________________________________
Спорттық атағы_______________________________________________________
Жұмыс орны, атқаратын лауазымы______________________________________
Дене шынықтыру және спорт саласындағы жұмыс өтілі_____________________
Тұрғылықты мекенжайы:_______________________________________________
Ұялы байланыстың абоненттік нөмірі:___________________________________
Электрондық пошта мекенжайы:________________________________________
Маған_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
беру туралы мәселені қарауыңызды сұраймын.
Спорттық разрядтары мен біліктілік санаттарын беру үшін келесі нәтижелер
(спортшының немесе спортшылардың спорт нәтижесі) негіз деп санаймын:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
"2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты спортшы, 2-жасөспірімдік разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік разрядты спортшы спорттық разрядтарын және бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты нұсқаушы-спортшы, спорт төрешiсi біліктілік санаттарын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісем беремін.
20__жылғы"____" ____________ _____________________________________
(жеке қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"2-разрядты спортшы,
3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты
спортшы, 2-жасөспірімдік
разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік разрядты
спортшы спорттық разрядтарын
және бiлiктiлiгi жоғары
деңгейдегi екiншi санатты
жаттықтырушы, бiлiктiлiгi
жоғары деңгейдегi екiншi
санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта
деңгейдегi екiншi санатты
жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта
деңгейдегi екiншi санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
екiншi санатты әдiскер,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi
жоғары деңгейдегi екiншi
санатты нұсқаушы-спортшы,
спорт төрешiсi біліктілік
санаттарын беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
талаптардың тізбесіне
2-қосымша
Жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды даярлауы туралы Анықтама ____________________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Р/с №
Дайындаған спортшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған жылы
Спортшымен жұмыс істеген өтілі
Растаушы құжат (дене шынықтыру және спорт ұйымына қабылдау бұйрығы)
Спорттық нәтижесі
Тіркелген (берілген) орны
Растаушы құжат (дене шынықтыру және спорт ұйымына қабылдау бұйрығы)
Дене шынықтыру-спорт ұйымы басшысының қолы ____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Мөр орны 20__ жылғы "___" _______________
Спорттық атақтар, разрядтар
және біліктілік санаттарын беру
және олардан айыру, омырауға
тағатын белгілерді беру
қағидалары, сондай-ақ олардың
сипаттамасына 4-қосымша
Спорттық атақтар, разрядтар және спорт төрешілеріне біліктілік санаттарын беру туралы куәлік

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель подает заявление для получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия у него ЭЦП.
Услугополучатель при подаче заявки на получение государственной услуги указывает следующие данные: адрес места жительства (места нахождения), абонентский номер сотовой связи, электронный адрес, подтверждая достоверность подписью либо ЭЦП.
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.
Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
Услугополучатель получает информацию о порядке оказания государственной услуги по телефонам, которые указаны на интернет-ресурсе услугодателя либо по телефону Единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 1
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Присвоение спортивных разрядов:
спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда,
спортсмен 1 юношеского разряда,
спортсмен 2 юношеского разряда,
спортсмен 3 юношеского разряда
и квалификационных категорий:
тренер высшего уровня
квалификации второй категории,
тренер-преподаватель высшего уровня
квалификации второй категории,
тренер среднего уровня квалификации
второй категории, тренер-преподаватель
среднего уровня квалификации второй категории,
методист высшего уровня квалификации второй категории,
методист среднего уровня квалификации второй категории,
инструктор-спортсмен высшего уровня
квалификации второй категории, спортивный судья"
Форма
Руководителю
________________________________
(наименование местного
исполнительного органа
________________________________
в области физической культуры и спорта)
Заявление
(для спортсмена, тренера, тренера-преподавателя, инструктора-спортсмена,
спортивного судьи указать вид спорта, для методиста – наименование спортивной организации)
Я, __________________________________________________________________
Год рождения _______________________________________________________
Спортивное звание ___________________________________________________
Место работы, занимаемая должность ___________________________________
Стаж работы в области физической культуры и спорта ____________________
Адрес места жительства: ______________________________________________
Абонентский номер сотовой связи: _____________________________________
Электронный адрес: __________________________________________________.
Прошу рассмотреть вопрос присвоения мне______________________________.
Основанием для присвоения спортивных званий и квалификационных категорий
считаю следующие результаты (спортивное достижение спортсмена или спортсменов):
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
Согласен на использование сведений, предусмотренных к перечню основных
требований к оказанию государственной услуги "Присвоение спортивных разрядов:
"Присвоение спортивных разрядов: спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда,
спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда,
спортсмен 3 юношеского разряда и квалификационных категорий:
тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель
высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня
квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня
квалификации второй категории, методист высшего уровня квалификации
второй категории, методист среднего уровня квалификации второй категории,
инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, спортивный судья".
"___" __________ 20__ года
____________ _________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 2
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Присвоение спортивных разрядов:
спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда,
спортсмен 1 юношеского разряда,
спортсмен 2 юношеского разряда,
спортсмен 3 юношеского разряда
и квалификационных категорий:
тренер высшего уровня
квалификации второй категории,
тренер-преподаватель высшего уровня
квалификации второй категории,
тренер среднего уровня квалификации
второй категории, тренер-преподаватель
среднего уровня квалификации второй категории,
методист высшего уровня квалификации второй категории,
методист среднего уровня квалификации второй категории,
инструктор-спортсмен высшего уровня
квалификации второй категории, спортивный судья"
Форма
Справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подготовленного спортсмена
Год рождения
Стаж работы со спортсменом
Подтверждающий документ (приказ о зачислении в физкультурно-спортивную организацию)
Спортивный результат
Куда зачислен (передан)
Подтверждающий документ (протокол соревнования, приказ о зачислении в сборную команду области, приказ о зачислении в физкультурно-спортивную организацию)
Подпись руководителя физкультурно-спортивной организации
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Место для печати "____" __________ г.
Приложение 4 к Правилам
присвоения и лишения
спортивных званий, разрядов и
квалификационных категорий,
выдачи нагрудных знаков,
а также их описание
Форма
Удостоверение о присвоении спортивных званий, разрядов и квалификационной категории для спортивных судей

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 02.09.2025 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Беткі жағы Артқы жағы
_________________________________
(уәкілетті немесе жергілікті атқарушы органның атауы)
№ ______ куәлік
(тегі)
_________________
(аты)
________________________
(әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________
спорттық атағы/разряды/спорт төрешілеріне біліктілік санаты
(спорт түрі бойынша спорттық атақтың, разрядтың, спорт төрешілеріне біліктілік санатының атауы)
Берілді
_________________________
(бұйрықтың № және қабылданған күні)
Басшы
___________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Мөр орны
_________________________________
(наименование уполномоченного или местного исполнительного органа)
Удостоверение № ______
____________________________________
(фамилия)
____________________________________
(имя)
____________________________________
(отчество (при его наличии)
Присвоено спортивное звание/разряд/квалификационная категория для спортивных судей
________________________________
(наименование спортивного звания, разряда, квалификационной категории для спортивных судей по виду спорта)
Выдано ______________________ (дата, № приказа)
Руководитель________________________ (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Ескерту.
Куәлік мынадай параметрлерге сәйкес жасалады: куәліктің өлшемі - 54х86,5 миллиметр. Мәтін "Arіal" (ариал) № 13 (қою) қаріппен жасалады, тегі, аты әкесінің атын (ол болған жағдайда) қоспағанда "Arіal" (ариал) № 6 (қою) қаріппен рәсімделеді.
Спорттық атақтар, разрядтар
және біліктілік санаттарын беру
және олардан айыру, омырауға
тағатын белгілерді беру
қағидалары, сондай-ақ олардың
сипаттамасына 5-қосымша
Нысан
Дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті және жергілікті атқарушының атауы
Ескерту. 5-қосымша алып тасталды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 02.09.2025 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Спорттық атақтар, разрядтар
және біліктілік санаттарын беру
және олардан айыру, омырауға
тағатын белгілерді беру
қағидалары, сондай-ақ олардың
сипаттамасына 6-қосымша
Омырауғатағатын белгілер
-
Омырауғатағатын белгілердіңсипаттамасы
25 миллиметр
Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері
-
"Еңбек сіңірген спорт шебер"омырауғатағатын белгісішеңберінің диаметрі 25 миллиметр болатын сегіз бұрышты қырлы жұлдыз болып табылады. Белгі екі бөліктен тұрады - негіз және жапсырма. Жапсырмада "ҚАЗАҚСТАН, ЕҢБЕК СІҢІРГЕН СПОРТ ШЕБЕРІ" деген жазу жазылған. Белгінің артқы жағында ине дәнекерленген, ол серіппелі цанганың көмегімен киімге бекітіледі.
23 миллиметр
Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері
-

Сноска. Приложение 4 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 02.09.2025 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Лицевая сторона Оборотная сторона
_______________________________________________
(уәкілетті немесе жергілікті атқарушы органның атауы)
№ ______ куәлік
_______________________________
(тегі)
_______________________________
(аты)
_______________________________
(әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________
спорттық атағы/разряды/спорт төрешілеріне біліктілік санаты
(спорт түрі бойынша спорттық атақтың, разрядтың, спорт төрешілеріне
біліктілік санатының атауы)
Берілді _________________________
(бұйрықтың № және қабылданған күні)
Басшы ___________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Мөр орны
_________________________________
(наименование уполномоченного
или местного исполнительного органа)
Удостоверение № ______
__________________________________
(фамилия)
__________________________________
(имя)
__________________________________
(отчество (при его наличии)
Присвоено спортивное звание/разряд/
квалификационная категория для спортивных судей
__________________________________
(наименование спортивного звания, разряда,
квалификационной категории
для спортивных судей по виду спорта)
Выдано ______________________ (дата, № приказа)
Руководитель________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Место печати
Примечание.
Удостоверение изготавливается по следующим параметрам: размер удостоверение – 54х85,6 миллиметров. Текст оформляется шрифтом "Arial" (ариал) № 6 (жирный), за исключением фамилии, имени отчества (при его наличии), оформляемых шрифтом "Arial" (ариал) № 13 (жирный).
Приложение 5 к Правилам
присвоения и лишения
спортивных званий, разрядов и
квалификационных категорий,
выдачи нагрудных знаков,
а также их описание
Форма
Наименование уполномоченного органа или местного исполнительного органа и местного исполнительного органа
Сноска. Приложение 5 исключено приказом Министра туризма и спорта РК от 02.09.2025 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Приложение 6 к Правилам
присвоения и лишения
спортивных званий, разрядов и
квалификационных категорий,
выдачи нагрудных знаков,
а также их описание
Форма
Нагрудные знаки
-
Описание нагрудных знаков
25 миллиметр
заслуженный мастер спорта Республики Казахстан
-
Нагрудный знак "Енбек сіңірген спорт шебері" представляет собой восьмиконечную граненую звезду с диаметром описанной окружности 25 миллиметра. Знак состоит из двух частей- основы и накладки. На накладке выполнена надпись: "ҚАЗАҚСТАН, ЕНБЕК СІҢІРГЕН СПОРТ ШЕБЕРІ", Накладка с помощью двух штифтов соединена с основой. С оборотной стороны знака припаяна игла, за которую с помощью пружинной цанги изделие крепится к одежде.
23 миллиметр
мастер спорта международного класса Республики Казахстан
-

"Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері"омырауғатағатын белгісі шеңберінің диаметрі 23 миллиметр болатын сегіз бұрышты қырлы жұлдыз болып табылады. Белгі екі бөліктен тұрады - негіз және жапсырма. Негізі ақ металдан жасалған. Жапсырма сары металдан жасалған және жер шарын бейнелейтін ұзындығы 16 миллиметр және биіктігі 13 миллиметр эллипс болып табылады. Эллипстің ортасында "Қазақстан" көлденең жазу жазылған, жоғарғы жағында көгілдір фонда шартты түрде жер шарының параллельдері мен меридианалары бейнеленген және "ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ДӘРЕЖЕДЕГІ СПОРТ ШЕБЕРІ" деген жазу жазылған. Эллипстің төменгі бөлігінде ақ фонда олимпиада сақиналарының бейнесі орналастырылған. Белгінің артқы жағында ине дәнекерленген, ол серіппелі цанганың көмегімен киімге бекітіледі.
23 миллиметр
Қазақстан Республикасының спорт шебері
-
"Қазақстан Республикасының спорт шебері"омырауғатағатын белгісі шеңберінің диаметрі 23 миллиметр болатын сегіз бұрышты қырлы жұлдыз болып табылады. Белгі екі бөліктен тұрады - негіз және жапсырма. Негізі ақ металдан жасалған. Жапсырманың жоғарғы жағында "ҚАЗАҚСТАН" көлденең жазуы бар, сол жағында көгілдір фонда ұлттық қазақ ою - өрнегі бар, жапсырманың негізгі бөлігін қызыл эмальмен құйылған "СПОРТ ШЕБЕРІ" деген жазу алады. Белгінің артқы жағында ине дәнекерленген, ол серіппелі цанганың көмегімен киімге бекітіледі.
28х24 миллиметр
Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы
-
"Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" төсбелгісі лентасы бар лавр бұтағы бар ҚР жайылып келе жатқан туын білдіреді. Белгі екі бөліктен тұрады - негіз және жапсырма. Негізі сары металдан (жезден) көлемі 28 миллиметр х 24 миллиметр болатын сары металдан (жезден) жасалған. Негіз фоны көгілдір түсті эмальмен құйылады. Төменгі бөлігінің негіздері қарастырылған алаңы орналасқан жапсырмалар. Жапсырма таспалы лавр бұтағы түрінде өлшемі 10 миллиметр х 28 миллиметр сары металдан (жезден) жасалған. Лентада "Еңбек сіңірген жаттықтырушысы" деген жазу орналасқан. Жазудың фоны қызыл түсті эмальмен құйылған. Белгінің сыртқы жағында киімге белгіні бекіту үшін визирлі құлпы бар түйреуіш орнатылған.
Қазақстан Республикасы
Спорт және дене шынықтыру істері
агенттігі төрағасының
2014 жылғы 29 шілдедегі
№ 300 бұйрығына
2-қосымша
Дене шынықтыру және спорт саласындағы кейбір күші жойылған бұйрықтардың тізбесі

Нагрудный знак "мастер спорта международного класса Республики Казахстан" представляет собой восьмиконечную граненую звезду с диаметром описанной окружности 23 миллиметра. Знак состоит из двух частей – основы и накладки. Основа изготовлена из белого металла. Накладка изготовлена из желтого металла и представляет собой эллипс длиной 16 миллиметр и высотой 13 миллиметр, символизирующий земной шар. В центре эллипса выполнена горизонтальная надпись "ҚАЗАҚСТАН", вверху на голубом фоне условно изображена параллели и меридианы земного шара и выполнена надпись: "ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ДӘРЕЖЕДЕГІ СПОРТ ШЕБЕРІ". В нижней части эллипса на белом фоне помещено изображение олимпийских колец. С оборотной стороны знака припаяна игла, за которую с помощью пружинной цанги изделие крепится к одежде.
23 миллиметр
мастер спорта Республики Казахстан
-
Нагрудный знак "мастер спорта Республики Казахстан" представляет собой восьмиконечную граненую звезду с диаметром описанной окружности 23 миллиметра. Знак состоит из двух частей- основы и накладки. Основа изготовлена из белого металла. Накладка изготовлена из желтого металла и представляет собой квадрат со скругленными углами; длина стороны квадрата- 14 миллиметр. На накладке вверху выполнена горизонтальная надпись "ҚАЗАҚСТАН", слева на голубом фоне нанесен национальный казахский орнамент, основную часть накладки занимает надпись: "СПОРТ ШЕБЕРI", залитая красной эмалью. С оборотной стороны знака припаяна игла, за которую с помощью пружинной цанги изделие крепится к одежде.
28х24 миллиметр
заслуженный тренер Республики Казахстан
-
Нагрудный знак "заслуженный тренер Республики Казахстан" представляет собой развивающийся флаг РК с накладной лавровой веткой с лентой. Знак состоит из двух частей – основы и накладки. Основа изготовлена из желтого металла (латуни) размером 28 миллиметр на 24 миллиметр в виде флага РК с выступающим блестящим национальным казахским орнаментом, солнцем и орлом. Фон основы залит эмалью голубого цвета. В нижней части основы предусмотрена площадка для расположения накладки. Накладка изготовлена из желтого металла (латуни) размером 10 миллиметр на 28 миллиметр в виде лавровой ветки с лентой. На ленте расположена надпись: "Еңбек сіңірген жаттықтырушы". Фон надписи залит эмалью красного цвета. С оборотной стороны знака установлена булавка с визирным замком для крепления знака к одежде.
Приложение 2
приказу председателя Агентства
Республики Казахстан по делам
спорта и физической культуры
от 29 июля 2014 года № 300
Перечень
утративших силу некоторых приказов
в области физической культуры и спорта

1. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің міндетін атқарушының 2008 жылғы 22 тамыздағы № 01-08/142 "Спорттық атақтар мен разрядтар және спорттан төреші санаттарын берудің ережесін бекіту туралы" бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5306 болып тіркелген, 2008 жылғы 16 қазанда № 158 (1558) "Заң газеті" газетінде жарияланған);
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің міндетін атқарушының 2011 жылы 5 наурыздағы № 02-02-18/29 "Дене шынықтыру және спорт саласында азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу мен шарттарының ережесін, сондай-ақ Жаттықтырушыларға, әдіскерлерге, нұсқаушыларға біліктілік санаттарын беру ережесін бекіту туралы" бұйрығының 1-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6864 болып тіркелген, 2011 жылғы 24 мамырда № 215-216 (26614) "Егемен Қазақстан" газетінде, 2011 жылғы 14 маусымда № 187 (26608) "Казахстанская правда" газетінде жарияланған);
3. Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2012 жылғы 18 сәуірдегі № 62 "Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің міндетін атқарушының 2008 жылғы 22 тамыздағы № 01-08/142 "Спорттық атақтар мен разрядтар және спорттан төреші санаттарын берудің ережесін бекіту туралы" бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7652 болып тіркелген, 2012 жылғы 7 шілдеде № 369-374 (27448) "Егемен Қазақстан" газетінде, 2012 жылғы 7 шілдеде № 211-212 (27030-27031) "Казахстанская правда" газетінде жарияланған);
4. Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2013 жылғы 30 қазандағы № 344 "Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің міндетін атқарушының 2008 жылғы 22 тамыздағы № 01-08/142 "Спорттық атақтар мен разрядтар және спорттан төреші санаттарын берудің ережесін бекіту туралы" бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8865 болып тіркелген, 2013 жылғы 28 қарашасында № 263 (28202) "Егемен Қазақстан" газетінде, 2013 жылғы 28 қарашасында № 325 (27599) "Казахстанская правда" газетінде жарияланған).

1. приказ и.о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 22 августа 2008 года № 01-08/142 "Об утверждении Правил присвоения спортивных званий, разрядов и судейских категорий по спорту" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5306, опубликованный 16 октября 2008 года в газете "Юридическая газета" № 158 (1558));
2. подпункт 2) пункта 1 приказа и.о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 5 марта 2011 года № 02-02-18/29 "Об утверждении Правил проведения и условий аттестации гражданских служащих в сфере физической культуры и спорта, а также Правил присвоения квалификационных категорий тренерам, методистам, инструкторам" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6864, опубликованный 24 мая 2011 года в газете "Егемен Қазақстан" № 215-216 (26614), 14 июня 2011 года в газете "Казахстанская правда" № 187 (26608));
3. приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 18 апреля 2012 года № 62 "О внесении изменений и дополнений в приказ и.о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 22 августа 2008 года № 01-08/142 "Об утверждении Правил присвоения спортивных званий, разрядов и судейских категорий по спорту" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7652, опубликованный 7 июля 2012 года в газете "Егемен Қазақстан" № 369-374 (27448), 7 июля 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 211-212 (27030-27031));
4. приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 26 сентября 2013 года № 344 "О внесении изменений в приказ и.о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 22 августа 2008 года № 01-08/142 "Об утверждении Правил присвоения спортивных званий, разрядов и судейских категорий по спорту" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8865, опубликованный 28 ноября 2013 года в газете "Егемен Қазақстан" № 263 (28202), 28 ноября 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 325 (27599)).