Спортшыны тіркеу туралы куәлікті беру және ауыстыру, спорт федерацияларының спортшыны тіркеу туралы мәліметтерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2014 жылғы 28 шілдедегі № 295 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 5 тамызда № 9673 тіркелді.
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің 26.06.2025 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Спортшыны тіркеу туралы куәлікті беру және ауыстыру, спорт федерацияларының спортшыны тіркеу туралы мәліметтерді ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Жоғары жетістіктер спорты және спорт резерві департаменті (С.М. Жарасбаев) заңнамамен бекітілген тәртіпте:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуге ұсынсын;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының орынбасары Е.Б. Қанағатовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Спорт және дене шынықтыру
істері агенттігінің төрағасы
Т. Есентаев
Қазақстан Республикасы
Спорт және дене шынықтыру
істері агенттігі төрағасының
2014 жылғы 28 шілдеде
№ 295 бұйрығымен
бекітілген
Спортшыны тіркеу туралы куәлікті беру және ауыстыру, спорт федерацияларының спортшыны тіркеу туралы мәліметтерді ұсыну қағидалар
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің 26.06.2025 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 17.01.2019 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Спортшыны тіркеу туралы куәлікті беру және ауыстыру, спорт федерацияларының спортшыны тіркеу туралы мәліметтерді ұсыну туралы қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) Спортшыны тіркеу туралы куәлікті беру және ауыстыру, спорт федерацияларының спортшыны тіркеу туралы мәліметтерді ұсыну тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил выдачи и замены свидетельства о регистрации спортсмена, представления сведений спортивными федерациями о регистрации спортсмена
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 28 июля 2014 года № 295. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 августа 2014 года № 9673.
В соответствии с пунктом 3 статьи 32 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 26.06.2025 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи и замены свидетельства о регистрации спортсмена, представления сведений спортивными федерациями о регистрации спортсмена.
2. Департаменту спорта высших достижений и спортивного резерва (Жарасбаев С.М.) в установленном законодательством порядке:
1) представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет".
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры Канагатова И.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Агентства Республики Казахстан
по делам спорта и
физической культуры
Т. Есентаев
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по делам спорта
и физической культуры
от 28 июля 2014 года № 295
Правила выдачи и замены свидетельства о регистрации спортсмена, представления сведений спортивными федерациями о регистрации
спортсмена
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра туризма и спорта РК от 26.06.2025 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила – в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 17.01.2019 № 9 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи и замены свидетельства о регистрации спортсмена, представления сведений спортивными федерациями о регистрации спортсмена (далее – Правила) определяют порядок выдачи и замены свидетельства о регистрации спортсмена, представления сведений спортивными федерациями о регистрации спортсмена.

2. Спортшыны тіркеу туралы куәлігі оның спорт түрлері бойынша ұлттық спорттық федерацияда (бұдан әрі – спорттық федерация) тіркелуден өткендігін растайтын құжат болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің 26.06.2025 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Дене шынықтыру және спорт саласындағы облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдардың (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) ұсынысы бойынша спорттық федерациялар спортшыларды тіркеуді жүзеге асырады.
4. Спорттық жарысқа алғаш рет қатысқан спортшы тіркеуден өтуі тиіс.
2-тарау. Спортшыны тіркеу туралы куәлігін беру және ауыстыру, спортшыны тіркеу туралы спорттық федерациялардың мәлімет ұсыну тәртібі
5. Спортшыны тіркеу үшін жергілікті атқарушы органдар спорттық федерацияларға келесі құжаттарды ұсынады:
1) спортшының жеке куәлігінің көшірмесі;
2) осы Қағидалардың 1-қосымшасындағы нысанға сәйкес Спортшыны тіркеу туралы ұсыну;
3) 3х4 екі түрлі-түсті фотосурет.
6. Спорттық федерациялар осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттар ұсынылған күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде осы Қағидалардың 2-қосымшасындағы нысанға сәйкес спортшыны тіркеу және спортшыны тіркеу туралы куәлік беру туралы шешім қабылдайды.
7. Спорттық федерациялар спортшыны тіркеу туралы берілген куәліктердің есебін электрондық және қағаз түрінде жүргізеді.
8. Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органның сұрауы бойынша спорттық федерациялар сауал қабылданған күннен бастап 10 күнтізбелік күн ішінде Қағидалардың 3-қосымшасындағы нысанға сәйкес спортшыны тіркеу бойынша мәлімет ұсынады.
9. Спортшыны тіркеу туралы куәлігін ауыстыру (көшірмесін беру) келесі жағдайларда жүзеге асырылады:
1) спортшының тіркеу куәлігінде көрсетілген мәліметтердің өзгеруі;
2) спортшының тіркеу куәлігінің тозуына немесе механикалық бұзылуына байланысты оның жарамсыз болуы;
3) спортшының тіркеу куәлігінің жоғалуы.
Спортшыны тіркеу туралы
куәлікті беру және ауыстыру,
спорт федерацияларының
спортшыны тіркеу туралы
мәліметтерді ұсыну
қағидаларына
1-қосымша
нысан
Спортшыны тіркеу туралы ұсыну

2. Свидетельство о регистрации спортсмена является документом, подтверждающим прохождение им регистрации в национальной спортивной федерации по видам спорта (далее – спортивная федерация).
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра туризма и спорта РК от 26.06.2025 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Регистрация спортсменов осуществляется спортивными федерациями по представлению местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы в области физической культуры и спорта (далее – местный исполнительный орган).
4. Регистрации подлежит спортсмен, впервые участвующий в спортивном соревновании.
Глава 2. Порядок выдачи и замены свидетельства о регистрации спортсмена, представления сведений спортивными федерациями о регистрации спортсмена
5. Для регистрации спортсмена местные исполнительные органы представляют в спортивные федерации следующие документы:
1) копию удостоверения личности спортсмена;
2) представление для регистрации спортсмена по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) две цветные фотографии размером 3х4.
6. Спортивные федерации в течение 15 календарных дней со дня поступления документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, рассматривают представленные документы и принимают решение о регистрации спортсмена и выдаче свидетельства о регистрации спортсмена по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
7. Спортивные федерации ведут учет выданных свидетельств о регистрации спортсмена в бумажном и электронном виде.
8. По запросу уполномоченного органа в области физической культуры и спорта спортивные федерации в течение 10 календарных дней со дня принятия запроса представляют сведения о регистрации спортсмена по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
9. Замена (выдача дубликата) свидетельства о регистрации спортсмена осуществляется в следующих случаях:
1) изменение сведений, указанных в свидетельстве о регистрации спортсмена;
2) непригодность свидетельства о регистрации спортсмена для дальнейшего использования вследствие его износа или механического повреждения;
3) утери свидетельства о регистрации спортсмена.
Приложение 1
к Правилам выдачи и замены
свидетельства о регистрации
спортсмена, представления
сведений спортивными
федерациями о регистрации
спортсмена
форма
Представление для регистрации спортсмена