Теміржол вокзалдарының тібесін олардың класына сәйкес бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 18 қыркүйектегі № 725 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 18 қазанда № 8830 тіркелді.
"Теміржол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 34-2) тармақшасына БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 19.09.2025 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Теміржол вокзалдарының тізбесі олардың класына сәйкес бекітілсін.
2. "Темір жол вокзалдарының кластарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушысының 2012 жылғы 13 қарашадағы № 766 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8193 тіркелді, "Егемен Қазақстан" 2013 жылғы 12 қаңтар, № 16-20 (27959) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көлік және қатынас жолдары комитеті (Р.Қ. Мағзұмов):
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден кейін бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында ресми жариялануын және мемлекеттік органдарының интранет-порталында орналастырылуын;
3) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуінен кейін 5 жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеу туралы және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға жіберу туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі Р.В. Склярға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Жұмағалиев
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2013 жылғы 18 қыркүйектегі
№ 725 бұйрығымен бекітілген
Теміржол вокзалдарының класына сәйкес тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 19.09.2025 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Кластан тыс" класына келесі теміржол вокзалдары кіреді:

Об утверждении Перечня железнодорожных вокзалов согласно их классу
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 18 сентября 2013 года № 725. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 октября 2013 года № 8830.
В соответствии с подпунктом 34-2) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 19.09.2025 № 304 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый Перечень железнодорожных вокзалов согласно их классу.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 ноября 2012 года № 766 "Об утверждении Классов железнодорожных вокзалов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8193, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 12 января 2013 г. № 10-11 (27284-27285)).
3. Комитету транспорта и путей сообщения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Магзумов Р.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе размещение его на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и на интранет-портал государственных органов;
3) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Скляр Р.В.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Жумагалиев
Утвержден
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 18 сентября 2013 года № 725
Перечень железнодорожных вокзалов согласно их класса
Сноска. Перечень - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 19.09.2025 № 304 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1. К классу "Внекласный" относятся следующие железнодорожные вокзалы:

1) "Нұрлы жол" теміржол вокзалы кешені;
2) Астана;
3) Қарағанды;
4) Алматы 1;
5) Алматы 2;
6) Ақтөбе;
7) Шымкент
2. "1" класына келесі теміржол вокзалдары кіреді:
1) Орал;
2) Қызылорда;
3) Атырау;
4) Маңғыстау;
5) Бейнеу;
6) Көкшетау;
7) Қостанай;
8) Павлодар жаңа ғимарат;
9) Тараз;
10) Шу;
11) Семей;
12) Бурабай курорты;
13) Жезқазған;
14) Түркістан;
15) Шалқар.
3. "2" класына келесі теміржол вокзалдары кіреді:
1) Арқалық;
2) Аягөз;
3) Өскемен-1;
4) Арал теңізі;
5) Құлсары;
6) Қандыағаш;
7) Қазалы;
8) Балқаш-2;
9) Ақтоғай.
4. "3" класына келесі теміржол вокзалдары кіреді:
1) Есіл;
2) Екібастұз;
3) Макинка;
4) Ақкөл;
5) Ерейментау;
6) Железорудное;
7) Тобыл;
8) Ақадыр;
9) Түрксіб;
10) Үштөбе;
11) Түлкібас;
12) Отар;
13) Сарыағаш;
14) Сарышыған;
15) Жем;
16) Төретам;
17) Шиелі;
18) Жаңақорған;
19) Сексеул;
20) Атбасар;
21) Қазақстан;
22) Достық;
23) Жаңғызтөбе;
24) Бескөл;
25) Ганюшкино;
26) Жалаңашкөл;
27) Арыс 2.
5. "1" типті жолаушыларға қызмет көрсету пункті бар өндірістік ғимараттар" класына мынадай теміржол вокзалдары жатады:
1) Қарағанды-Сұрыптау жұп
2) Қарағанды-Сұрыптау тақ
3) Аманқарағай;
4) Еркіншілік;
5) Жарық;
6) Жаңаесіл;
7) Саяқ;
8) Мойынты;
9) Сарыбел;
10) Шар;
11) Шығанақ;
12) Манкент;
13) Шұбарқұдық;
14) Шыңғырлау;
15) Шетпе;
16) Хромтау;
17) Алға;
18) Мақат;
19) Сағыз;
20) Жаңаарқа;
21) Боранды;
22) Бершүгір;
23) Доссор;
24) Бозшакөл
25) Кұсмұрын;
26) Жосалы.
6. "2" типті жолаушыларға қызмет көрсету пункті бар өндірістік ғимараттар" сыныбына мынадай теміржол вокзалдары жатады:
1) Пресногорьковская;
2) Қызылту;
3) Саумалкөл;
4) Тайынша;
5) Сулы;
6) Талшық;
7) Нілді;
8) Мырза;
9) Нұра;
10) Босаға;
11) Қарабас;
12) Құлайғыр;
13) Жеңіс;
14) Қаражал;
15) Дария;
16) Шоқай;
17) Киік;
18) Доңғал;
19) Көкпекті;
20) Анар;
21) Шалғышы;
22) Сарыкөл;
23) Ақсу-2;
24) Үшбиік;
25) Жарма;
26) Матай;
27) Сарыөзек;
28) Жалағаш;
29) Қапшағай;
30) Тимур;
31) Мұғалжар;
32) Тасқала;
33) Дегелен;
34) Қотыртас;
35) Төменарық;
36) Тоғыз;
37) Көпмола;
38) Мұқыр;
39) Әйтеке би.
40) Жалтыр;
41) Аршалы;
42) Жаңаөзен;
43) Қарауылкелді;
44) Державинская;
45) Шортанды;
46) Қайдауыл
47) Жақсы;
48) Елтай;
49) Ирченко;
50) Сарыоба;
51) Жаңа Қарағанды;
52) Арыс 1;
53) Боранқұл;
54) Смирново;
55) Янко;
56) Перекатная;
57) Саумалкөл;
58) Ащыөзек;
59) Ақжайдақ;
60) Апановка;
61) Жітіқара;
62) Қазанбасы;
63) Ковыльная;
64) Теміртау;
65) Алтай;
66) Таңсық;
67) Жетіген;
68) Лепсі;
69) Көктума;
70) Тамды;
71) Исатай;
72) Аққыстау;
73) Лисаковск;
74) Алтынкөл;
75) Ақши;
76) Болашақ.
7. "3" типті жолаушыларға қызмет көрсету пункті бар өндірістік ғимараттар" сыныбына мынадай теміржол вокзалдары жатады:

1) Железнодорожный вокзальный комплекс "Нұрлы жол";
2) Астана;
3) Караганда;
4) Алматы 1;
5) Алматы 2;
6) Актобе;
7) Шымкент
2. К классу "1" относятся следующие железнодорожные вокзалы:
1) Орал;
2) Кызылорда;
3) Атырау;
4) Мангистау;
5) Бейнеу;
6) Кокшетау;
7) Костанай;
8) Павлодар нов.зд;
9) Тараз;
10) Шу;
11) Семей;
12) Курорт-Боровое;
13) Жезказган;
14) Туркестан;
15) Шалкар.
3. К классу "2" относятся следующие железнодорожные вокзалы:
1) Аркалык;
2) Аягоз;
3) Оскемен-1;
4) Арал тенизи;
5) Кульсары;
6) Кандыагаш;
7) Казалы;
8) Балхаш-2;
9) Актогай.
4. К классу "3" относятся следующие железнодорожные вокзалы:
1) Есиль;
2) Екибастуз;
3) Макинка;
4) Акколь;
5) Ерейментау;
6) Железорудная;
7) Тобол;
8) Акадыр;
9) Түрксіб;
10) Уштобе;
11) Тюлькубас;
12) Отар;
13) Сарыагаш;
14) Сарышаған;
15) Жем;
16) Торетам;
17) Шиели;
18) Жаңақорған;
19) Сексеул;
20) Атбасар;
21) Казахстан;
22) Достык;
23) Жангиз Тобе;
24) Бесколь;
25) Ганюшкино;
26) Жаланашколь;
27) Арыс-2.
5. К классу "Производственные здания с пунктом обслуживания пассажиров 1 типа" относятся следующие железнодорожные вокзалы:
1) Караганда сорт чет;
2) Караганда сорт неч;
3) Аманкарагай;
4) Еркеншилик;
5) Жарык;
6) Жаңаесіл;
7) Саяк;
8) Мойынты;
9) Сарыбел;
10) Шар;
11) Шыганак;
12) Манкент;
13) Шубаркудык;
14) Шынгырлау;
15) Шетпе;
16) Хромтау;
17) Алга;
18) Макат;
19) Сагиз;
20) Жанаарка;
21) Боранды;
22) Бершугир;
23) Доссор;
24) Бозщаколь
25) Кушмурун;
26) Жосалы.
6. К классу "Производственные здания с пунктом обслуживания пассажиров 2 "типа" относятся следующие железнодорожные вокзалы:
1) Пресногорьковская;
2) Кзыл Ту;
3) Саумалкөл;
4) Тайынша;
5) Сулы;
6) Тальщик;
7) Нилды;
8) Мырза;
9) Нура;
10) Босага;
11) Карабас;
12) Құлайғыр;
13) Женыс;
14) Каражал;
15) Дария;
16) Шокай;
17) Киик;
18) Донгал;
19) Кокпекты;
20) Анар;
21) Челгаши;
22) Сарыколь;
23) Аксу-2;
24) Үшбиік;
25) Жарма;
26) Матай;
27) Сары Озек;
28) Жалагаш;
29) Капчагай;
30) Тимур;
31) Мугалжар;
32) Таскала;
33) Дегелен;
34) Котыртас;
35) Томенарык;
36) Тогыз;
37) Копмола;
38) Мукур;
39) Айтеке-би.
40) Жалтыр;
41) Аршалы;
42) Жаңаөзен;
43) Караулкелды;
44) Державинская;
45) Шортанды;
46) Кайдауыл
47) Жаксы;
48) Ельтай;
49) Ирченко;
50) Сары Оба;
51) Жана Караганды;
52) Арыс 1;
53) Боранқұл;
54) Смирново;
55) Янко;
56) Перекатная;
57) Саумалколь;
58) Ащыозек;
59) Акжайдак;
60) Апановка;
61) Житикара;
62) Казанбасы;
63) Ковыльная;
64) Темиртау;
65) Алтай;
66) Тансык;
67) Жетыген;
68) Лепсы;
69) Коктума;
70) Тамды;
71) Исатай;
72) Аккистау;
73) Лисаковск;
74) Алтынколь;
75) Ақши;
76) Болашак.
7. К классу "Производственные здания с пунктом обслуживания пассажиров 3 "типа" относятся следующие железнодорожные вокзалы:

1) Ақсуат;
2) Азат;
3) Қайранкөл;
4) Қиялы;
5) Ащыкөл;
6) Қарағай;
7) Уголки;
8) Чкалов;
9) Золоторунная;
10) Октябрь;
11) Белоградов;
12) Бауман;
13) Ботақара;
14) Ащысу;
15) Бүркітті;
16) Қарағайлы;
17) Ақтасты;
18) Атасу;
19) Орта - Дересін;
20) Мыңадыр;
21) Теректі;
22) Өленті;
23) Торғай;
24) Селеті;
25) Еңбекшілдер;
26) Айсары;
27) Қалқаман;
28) Шідерті;
29) Тасқұдық;
30) Қарасор;
31) Майқайын;
32) Спутник;
33) Красноармейка;
34) Елімай;
35) Жолқұдық;
36) Қойбағар;
37) Қоскөл;
38) Сұрған;
39) Тасты -талды;
40) Баранкөл;
41) Кенді;
42) Приишимская;
43) Арыстансор;
44) Озерная;
45) Селекционная;
46) Ермаковка;
47) Черемшанка;
48) Предгорная;
49) Күмістау;
50) Ауыл;
51) Усть Таловка;
52) Ертіс зауыты;
53) Белағаш;
54) Тұрғысын;
55) Коршуново;
56) Таусамалы;
57) Көкжиек;
58) Текелі;
59) Көксу;
60) Малайсары;
61) Разъезд 5;
62) Айнабұлақ;
63) Тентек;
64) Жетісу;
65) Қарабұлак;
66) Қопа;
67) Разъезд 2;
68) Қызыбек Бек;
69) Саз;
70) Қызылтаң;
71) Жиренайғыр;
72) Талдықорған;
73) Жайпақ;
74) Боралдай;
75) Шамалған;
76) Бірлік-1;
77) Жайық;
78) Дерқұл;
79) Белес;
80) Пойма;
81) Амангелді;
82) Қорқыт;
83) Дерментөбе;
84) Мартұқ;
85) Темір;
86) Қалмаққырған;
87) Кенжалы;
88) Құрайлы;
89) Жетібай;
90) Боздақ;
91) Бақсай;
92) Нарын;
93) Таскескен;
94) Ескене;
95) Жамансор;
96) Жантерек;
97) Кенбай;
98) Қызылжар;
99) Фурманов;
100) Денисовка;
101) Перелески;
102) Алажиде;
103) Қосқұдық;
104) Рзд.315;
105) Махамбет;
106) Оазис;
107) Акжігіт;
108) Қызыл әскер.
109) Құрқамыс;
110) Семиглавый Мар;
111) Қырғыз;
112) Қауылжыр;
113) Дәуіт;
114) Төңкеріс;
115) Адыр;
116) Жамантұз;
117) Жаркөл;
118) Кайрақ;
119) Шарбақты;
120) Маралды;
121) Шоққарағай;
122) Тоғызақ;
123) Қаратау;
124) Жаңатас;
125) Шемонаиха;
126) Бадам;
127) Переметная;
128) Алғабас;
129) Сапақ;
130) Бекбауыл;
131) Жұрын;
132) Жарлы;
133) Қаратоғай;
134) Бестамақ;
135) Ізімбет;
136) Үстірт;
137) Қорқол;
138) Тереңөзек;
139) Риддер;
140) Қарақия;
141) Ақкемер.

1) Аксуат;
2) Азат;
3) Кайранкуль;
4) Киялы;
5) Ащи Голь;
6) Карагай;
7) Уголки;
8) Чкалово;
9) Золоторунная;
10) Октябрь;
11) Белоградовка;
12) Бауманская;
13) Ботакара;
14) Ащысу;
15) Буркитты;
16) Карагайлы;
17) Актасты;
18) Атасу;
19) Орта - Дересин;
20) Мынадыр;
21) Теректы;
22) Уленты;
23) Тургай;
24) Селеты;
25) Енбекшильдер;
26) Айсары;
27) Калкаман;
28) Шидерты;
29) Таскудык;
30) Карасор;
31) Майкайын;
32) Спутник;
33) Красноармейка;
34) Елимай;
35) Жолкудук;
36) Койбагар;
37) Коскуль;
38) Сурган;
39) Тасты Талды;
40) Баранкульская;
41) Кенская;
42) Приишимская;
43) Арыстансор;
44) Озерная;
45) Селекционная;
46) Ермаковка;
47) Черемшанка;
48) Предгорная;
49) Күмістау;
50) Аул;
51) Усть Таловка;
52) Иртышзавод;
53) Бель Агач;
54) Тургусун;
55) Коршуново;
56) Таусамалы;
57) Көкжиек;
58) Текели;
59) Коксу;
60) Малай Сары;
61) Разъезд 5;
62) Айна Булак;
63) Тентек;
64) Жетысу;
65) Карабулак;
66) Копа;
67) Разъезд 2;
68) Қазыбек Бек;
69) Саз;
70) Кызылтан;
71) Жирен Айгыр;
72) Талдыкорган;
73) Жайпак;
74) Бурундай;
75) Чемолган;
76) Бірлік-1;
77) Жайык;
78) Деркул;
79) Белес;
80) Пойма;
81) Амангельды;
82) Коркыт;
83) Дирментобе;
84) Мартук;
85) Темир;
86) Калмаккырган;
87) Кенжалы;
88) Курайлы;
89) Жетыбай;
90) Боздақ;
91) Баксай;
92) Нарын;
93) Таскескен;
94) Искине;
95) Жамансор;
96) Жантерек;
97) Кенбай;
98) Кызылжар;
99) Фурмановск;
100) Денисовка;
101) Перелески;
102) Алажиде;
103) Коскудук;
104) Рзд.315;
105) Махамбет;
106) Оазис;
107) Акжигит;
108) Кызыласкер.
109) Куркамыс;
110) Семиглавый Мар;
111) Кыргыз;
112) Кауылжыр;
113) Даут;
114) Танкерыс;
115) Адыр;
116) Джемантуз;
117) Джаркуль;
118) Каерак;
119) Шарбакты;
120) Маралды;
121) Шоккарагай;
122) Тогузак;
123) Каратау;
124) Жаңатас;
125) Шемонаиха;
126) Бадам;
127) Переметная;
128) Алгабас;
129) Сапак;
130) Бекбауыл;
131) Журын;
132) Жарлы;
133) Каратогай;
134) Бестамак;
135) Изимбет;
136) Устюрт;
137) Коркол;
138) Теренозек;
139) Риддер;
140) Каракия;
141) Аккемер.