Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 329-ө-м бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 16 тамызда № 8624 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 11.08.2021 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 9) тармақшасына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 11.08.2021 № 284 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Оралмандар мәртебесін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 15 қарашадағы № 476 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6698 болып тіркелген, 2011 жылғы 12 қаңтарда № 78 "Казахстанская правда" газетінде жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті (А.Ә. Сарбасов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Е.Қ. Егембердіге жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2013 жылғы 22 шілдедегі
№ 329-Ө-М бұйрығымен
бекітілген
Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 31 шілдедегі № 327 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил присвоения или продления статуса кандаса
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 329-Ө-М. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 августа 2013 года № 8624.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 11.08.2021 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 9) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения", с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения или продления статуса кандаса.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 11.08.2021 № 284 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 ноября 2010 года № 476 "Об утверждении Правил присвоения статуса оралмана" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6698, опубликован в газете "Казахстанская правда" 12 января 2011 года, № 7-8).
3. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (Сарбасов А.А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Егемберды Е.К.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Т. Дүйсенова
Утверждены приказом
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
22 июля 2013 года № 329-Ө-М
Правила присвоения или продления статуса кандаса
Сноска. Правила - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.07.2023 № 327 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 11-бабының 9) тармақшасына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және қандас мәртебесін беру немесе ұзарту тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, өтініштерді қабылдау және олардың нәтижелерін көрсетілетін қызметті алушыға "бір терезе" қағидаты бойынша беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) әлеуметтік келісімшарт – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушы мен еңбек мобильділігі орталығы (мансап орталығы) арасындағы, ал Қазақстан Республикасының Әлеуметтік Кодексінде көзделген жағдайларда жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын ұйымдастыруға тартылған жеке немесе заңды тұлғалармен арадағы, тараптардың құқықтарын және міндеттерін айқындайтын, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету туралы келісім;
3) бейімделу және интеграциялық қызметтер – қоғамға бейімделу және ықпалдасу мақсатында қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне көрсетілетін қызметтер кешені (ақпараттық, заңдық, әлеуметтік, медициналық және білім беру);
4) "бір өтініш" қағидаты – бір өтініш негізінде көрсетілетін бірнеше мемлекеттік қызметтердің жиынтығын көздейтін Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5) "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер қоры" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЖТ МДҚ) – азаматтық жай-күйді сәйкестендіру және айқындау үшін жеткілікті Қазақстан Республикасының жеке тұлғалары туралы ақпаратты тіркеу мен сақтаудың бірыңғай жүйесі;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения или продления статуса кандаса (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" (далее – Закон), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок присвоения или продления статуса кандаса.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) социальный контракт – соглашение, определяющее права и обязанности сторон, между участником активных мер содействия занятости и центром трудовой мобильности (карьерный центр), а в случаях, предусмотренных Социальным Кодексом Республики Казахстан, с физическими или юридическими лицами, вовлеченными в организацию активных мер содействия занятости, а также об оказании государственной адресной социальной помощи;
3) адаптационные и интеграционные услуги – комплекс услуг (информационных, юридических, социальных, медицинских и образовательных), предоставляемых кандасам и членам их семей в целях адаптации и интеграции в общество;
4) принцип "одного заявления" – форма оказания государственной услуги, предусматривающая совокупность нескольких государственных услуг, оказываемых на основании одного заявления;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 5) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие с 12.07.2026).
5) информационная система "Государственная база данных "Физические лица" (далее – ГБД ФЛ) – единая система регистрации и хранения информации о физических лицах Республики Казахстан, достаточный для идентификации и определения гражданского состояния;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 6) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие с 12.07.2026).

6) "Көші-қон полициясы" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Көші-қон полициясы" АЖ) – шетелдіктерді, босқындарды және азаматтығы жоқ адамдарды есепке алу, тіркеу қызметін автоматтандыруға арналған Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ақпараттық жүйесі;
7) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсететін орталық мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар;
8) Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері – Қазақстан Республикасының шет елде орналасқан дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктері, сондай-ақ консулдық мекемелері;
9) қандас – бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен тиісті мәртебе алған этникалық қазақ және (немесе) оның ұлты қазақ отбасы мүшелер;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10) "Қандас" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Қандас" ААЖ) – этникалық қазақтар мен қандастар үшін мемлекеттік қызмет көрсету процесін автоматтандыруға арналған әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесі құрамындағы жүйе;
11) қандастарды қабылдау жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) – құрамына мәслихат депутаттары, мемлекеттік органдар мен қоғамдық ұйымдардың өкілдері кіретін, қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу және/немесе қандас мәртебесін беру жөніндегі этникалық қазақтардың өтініштерін қарау үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары құрған комиссия;
12) қоныстандыру өңірлері – Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 112-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалған өңірлер;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
13) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13) "migration.enbek.kz" көші-қон қызметтерін көрсетудің бірыңғай порталы – көшіп-қонушылардың есебі мен қозғалысын, сондай-ақ көші-қон саласында қызметтер ұсынудың мониторингін қамтамасыз ететін Электрондық еңбек биржасы (enbek.kz) цифрлық экожүйесінің кіші жүйесі;

6) информационная система "Миграционная полиция" (далее – ИС "Миграционная полиция") – информационная система Министерства внутренних дел Республики Казахстан, для автоматизации деятельности учета, регистрации иностранцев, беженцев и лиц, без гражданства;
7) услугодатель – центральные государственные органы, загранучреждения Республики Казахстан, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимы районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а также физические и юридические лица, оказывающие государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) загранучреждения Республики Казахстан – находящиеся за рубежом дипломатические и приравненные к ним представительства, а также консульские учреждения Республики Казахстан;
9) кандас – этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, получившие соответствующий статус в порядке, установленным уполномоченным органом по вопросам миграции населения;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 10) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие с 12.07.2026).
10) автоматизированная информационная система "Кандас" (далее – АИС "Кандас") – система в составе единой информационной системы социально-трудовой сферы, предназначенная для автоматизации процесса предоставления государственной услуги для этнических казахов и кандасов;
11) комиссия по приему кандасов (далее – Комиссия) – комиссия, созданная местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы для рассмотрения заявлений этнических казахов по включению в региональную квоту приема кандасов и/или присвоению статуса кандаса, в состав которой входят депутаты маслихатов, представители государственных органов и общественных организаций;
12) регионы расселения – регионы, определенные в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 112 Социального кодекса Республики Казахстан;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 13) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие с 12.07.2026).
13) единый портал миграционных услуг "migration.enbek.kz" – подсистема цифровой экосистемы Электронная биржа труда (enbek.kz), обеспечивающая учет и движение мигрантов, а также мониторинг предоставления услуг в сфере миграции;

14) "migration.enbek.kz" көші-қон қызметтерін көрсетудің бірыңғай порталының мобильді қосымшасы (бұдан әрі – мобильді қосымша) – ұялы байланыстың абоненттік құрылғысында орнатылған және іске қосылған әрі ұялы байланыс, Интернет арқылы электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтер мен функцияларға қол жеткізуді ұсынатын бағдарламалық өнім;
15) өтініш беруші – қандас мәртебесін алуға және қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге үміткер этникалық қазақтар қатарындағы жеке тұлға және оның отбасы мүшелері (ол болған жағдайда) не Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын алуға үміткер қандастар, қандастардың жесірлері және ортақ балалары;
16) халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – өз құзыреті шегінде халықтың көші-қоны саласындағы басшылықты, көші-қон процестерін реттеуді, халықтың көші-қоны саласындағы жұмысты үйлестіруді және мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
17) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарын айқындайтын жергілікті атқарушы органы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
17-1) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17-1) "электрондық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
18) этникалық қазақ – ұлты қазақ шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.07.2024 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.10.2025 № 317 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Қандас мәртебесін беру тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

14) мобильное приложение единого портала миграционных услуг "migration.enbek.kz" (далее – мобильное приложение) – программный продукт, установленный и запущенный на абонентском устройстве сотовой связи и предоставляющий доступ к государственным услугам и функциям, оказываемым в электронной форме, посредством сотовой связи и Интернет;
15) заявитель – физическое лицо из числа этнических казахов и члены его семьи (при его наличии) претендующих на получение статуса кандаса и включение в региональную квоту приема кандасов, либо кандасы, вдовы кандасов и их общие дети, претендующие на получение государственных услуг и активных мер содействия занятости в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан;
16) уполномоченный орган по вопросам миграции населения – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции руководство в области миграции населения, регулирование миграционных процессов, координацию работы и реализацию государственной политики в области миграции населения;
17) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы, определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 17-1) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие с 12.07.2026).
17-1) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
18) этнический казах – иностранец или лицо без гражданства казахской национальности.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.07.2024 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 10.10.2025 № 317 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок присвоения статуса кандаса
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие с 12.07.2026).

3. Өтініш беруші осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "migration.enbek.kz" көші-қон қызметтерін көрсетудің бірыңғай порталы арқылы, ақпараттандыру объектілері арқылы: мобильді қосымшасы, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесі, Мемлекеттік корпорация не www.egov.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес "Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі-тізбе) көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, қандас мәртебесін беру туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш) береді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.10.2025 № 317 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. "migration.enbek.kz" көші-қон қызметтерін көрсетудің бірыңғай порталы немесе мобильді қосымшасы арқылы берілген өтініш осы Қағидаларға 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш берушіні оның өтінішін тіркеу туралы хабардар ете отырып, халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың қарауы үшін "Қандас" ААЖ-ға түседі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.10.2025 № 317 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармақтың бірінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері арқылы берілген өтінішті Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесінің қызметкері "Қандас" ААЖ-да тіркейді және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушіні оның өтінішін тіркеу туралы хабардар ете отырып, "Қандас" ААЖ арқылы халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға жібереді.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Құжаттарды қабылдайтын Мемлекеттік корпорацияның қызметкері ұсынылған құжаттардың толықтығы мен қолданылу мерзімін тексереді.
Мемлекеттік корпорацияның қызметкері ұсынылған құжаттарды қабылдайды және көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді, көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға құжаттарды қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.

3. Заявление о присвоении статуса кандаса (далее – заявление) подается заявителем по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам через единый портал миграционных услуг "migration.enbek.kz", посредством объекта информатизации: мобильное приложение, загранучреждение Республики Казахстан, Государственную корпорацию либо веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, с приложением документов, указанных в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Присвоение или продление статуса кандаса" (далее – Перечень) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.10.2025 № 317 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 4 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие с 12.07.2026).
4. Заявление, поданное через единый портал миграционных услуг "migration.enbek.kz" либо мобильное приложение, поступает в АИС "Кандас" для рассмотрения местными исполнительными органами по вопросам социальной защиты и занятости населения с уведомлением заявителя о регистрации его заявления по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.10.2025 № 317 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Часть первая пункта 5 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие с 12.07.2026).
5. Заявление, поданное через загранучреждения Республики Казахстан регистрируется сотрудником загранучреждения Республики Казахстан в АИС "Кандас" и направляется посредством АИС "Кандас" в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения с уведомлением заявителя о регистрации его заявления по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При обращении в Государственную корпорацию день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.
Работник Государственной корпорации, принимающий документы, проверяет полноту и срок действия предоставленных документов.
Работник Государственной корпорации принимает предоставленные документы и выдает услугополучателю расписку о приеме соответствующих документов, в случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов, отказывает услугополучателю в приеме документов и выдает расписку об отказе в приеме документов согласно приложению 8 к настоящим Правилам.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.07.2024 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-1. Жергілікті атқарушы орган өтініш келіп түскен күннен кейін бір жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттарды қарайды және өтініш беруші ұсынған құжаттар топтамасының толықтығы мен дұрыстығын тексереді.
Толық емес пакетті және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезде жергілікті атқарушы орган Тізбеге сәйкес өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Жергілікті атқарушы орган басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған өтінішті қабылдаудан бас тарту осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушіге жіберіледі.
Ескерту. Қағидалар 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.12.2023 № 539 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган өтініш келіп түскен күннен кейін бір жұмыс күні ішінде өтініш берушінің Қазақстан Республикасының аумағында құқық бұзушылықтар жасағаны туралыр айып келтіретін мәліметтердің және оның террористік немесе экстремистік ұйымдарға тиесілігі туралы өзге де ақпараттың болуын тексеру үшін:
1) тиісті өңірлердің ішкі істер органдарының, ұлттық қауіпсіздік органдарының аумақтық бөлімшелеріне;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) Бас прокуратураның Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің ақпараттық жүйесі арқылы сұрау салулар жібереді.
7. Ішкі істер органдарының, ұлттық қауіпсіздік органдарының аумақтық бөлімшелері өтініш берушілердің құжаттар топтамасын алған күннен кейін жиырма жұмыс күні ішінде халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға өтініш берушінің Қазақстан Республикасының аумағында құқық бұзушылықтар жасағаны туралы айыптаушы мәліметтердің және оның террористік немесе экстремистік ұйымдарға тиесілігі туралы өзге де ақпараттың болуы немесе болмауы туралы ақпарат жібереді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.12.2023 № 539 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.07.2024 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-1. Местный исполнительный орган в течение одного рабочего дня, после дня поступления заявления, рассматривает поступившие документы и проверяет полноту и достоверность пакета документов, представленных заявителем.
При представлении неполного пакета и (или) документов с истекшим сроком действия, местный исполнительный орган отказывает в приеме заявления согласно Перечню.
Отказ в приеме заявления, подписанный электронной цифровой подписью руководителя местного исполнительного органа, направляется заявителю по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены с пунктом 5-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29.12.2023 № 539 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения в течение одного рабочего дня после дня поступления заявления для проверки на наличие компрометирующих сведений о совершении заявителем правонарушений на территории Республики Казахстан и иной информации о его принадлежности к террористическим или экстремистским организациям направляет запросы:
1) в территориальные подразделения органов внутренних дел, органов национальной безопасности соответствующих регионов;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие с 12.07.2026).
2) через информационную систему Комитета правовой статистики и специальных учетов Генеральной прокуратуры.
7. Территориальные подразделения органов внутренних дел, органов национальной безопасности в течение двадцати рабочих дней после дня получения пакета документов заявителей направляют в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения информацию о наличии или отсутствии компрометирующих сведений о совершении заявителем правонарушений на территории Республики Казахстан и иной информации о его принадлежности к террористическим или экстремистским организациям.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29.12.2023 № 539 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган аумақтық бөлімшелерден ішкі істер органдарынан және Ұлттық қауіпсіздік органдарынан ақпарат келіп түскен күннен кейін үш жұмыс күні ішінде өзіне қоса берілген құжаттармен бірге өтінішті Комиссияның қарауына береді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.12.2023 № 539 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-1. Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет осы Қағидаларға 2 қосымшаға сәйкес "Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызметімен (бұдан әрі – "бір өтініш" қағидаты бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет) жиынтығында "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
Портал арқылы "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін қызметті алуға электрондық сұрау салу берілген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін қағаз нысанда "бір өтініш" қағидаты бойынша алу үшін Мемлекеттік корпорация филиалының атауын қосымша таңдайды.
"Бір өтініш" қағидаты бойынша қызмет көрсету мерзімі - 30 (отыз) жұмыс күні.
"Бір өтініш" қағидаты бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі – қандас куәлігін беру, қандас мәртебесі ұзартылған жағдайда осы Қағидаларға 4 қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы органның шешімі не оны көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Ескерту. Қағидалар 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.07.2024 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Комиссия өтініш келіп түскен күннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны қарайды және өтініш берушіге қандас мәртебесін беруден бас тарту туралы немесе қандас мәртебесін беру туралы ұсыныс шығару туралы мынадай шарттарды ескере отырып:
1) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 112-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалған өңірлерге қоныстандыру үшін;
2) демографиялық дамуға қажеттілігі бар даму әлеуетімен агломерация аумақтарында және ауылдық елді мекендерде, шағын және моноқалаларда, аудандық және облыстық маңызы бар қалаларда қоныстандыру үшін;
3) тұрғын үй мәселелерін өз бетінше шешумен және егер өтініш беруші тұрғын үйдің меншік иесі болып табылмаса, өтініш берушінің тұруына нотариалды куәландырылған келісім беру мүмкіндігімен Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 1-бабы 1-тармағының 29) және 36) тармақшаларына сәйкес отбасы мүшелерімен немесе туыстарымен туыстығын растай отырып, өтініш беру өңірінің аумағында тұрақты тұратын өтініш берушінің отбасымен және/немесе туыстарымен бірігу үшін;

8. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения в течение трех рабочих дней после дня поступления информации от территориальных подразделений органов внутренних дел и органов национальной безопасности передают заявление с приложенными к нему документами на рассмотрение Комиссии.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29.12.2023 № 539 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-1. По выбору услугополучателя государственная услуга оказывается по принципу "одного заявления" в совокупности с государственной услугой "Присвоение или продление статуса кандаса" (далее – государственная услуга по принципу "одного заявления") согласно приложению 2 к настоящему Правилу.
Государственная услуга оказывается физическим лицам бесплатно.
В случае подачи электронного запроса на получение услуги по принципу "одного заявления" через портал услугополучатем на портале дополнительно выбираются наименование филиала Государственной корпорации для получения результата государственной услуги по принципу "одного заявления" в бумажной форме.
Срок оказания услуги по принципу "одного заявления" - 30 (тридцать) рабочих дней.
Результат оказания государственной услуги по принципу "одного заявления" – выдача удостоверения кандаса, в случае продления статуса кандаса – решение местного исполнительного органа, согласно приложению 4 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в ее оказании.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.07.2024 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Комиссия в течение трех рабочих дней после дня поступления заявления рассматривает его и выносит рекомендацию об отказе в присвоении заявителю статуса кандаса или о присвоении статуса кандаса с учетом следующих условий:
1) для расселения в регионы, определенные в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 112 Социального кодекса Республики Казахстан;
2) для расселения в территориях агломераций и сельских населенных пунктах, малых и моногородах, городов районного и областного значения с потенциалом развития, имеющих потребность в демографическом развитии;
3) для воссоединения с семьей и/или родственниками заявителя, постоянно проживающими на территории региона подачи заявления, с подтверждением родства с членами семьи или родственниками в соответствии с подпунктами 29) и 36) пункта 1 статьи 1 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", являющихся гражданами Республики Казахстан, с самостоятельным решением жилищных вопросов и предоставлением нотариально заверенного согласия на проживание заявителя в случае, если заявитель не является собственником жилья;

4) алдын ала еңбек шартын қоса бере отырып, тұрғын үй мәселелерін өз бетінше шешумен жұмыс берушілердің шақыруы бойынша бос жұмыс орнына жұмысқа орналасу үшін не этникалық қазақтар қатарындағы жеке кәсіпкерлер;
5) Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарында оқитын этникалық қазақтар оқу орнынан анықтаманы қоса бере отырып.
Қандас мәртебесін беру немесе беруден бас тарту туралы ұсынымды комиссия қабылдайды және ол хаттамамен ресімделеді. Комиссияның әрбір отырысы барысында этникалық қазақтардың өтініштерін қараудың бейнежазбасы жүргізіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.07.2024 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.10.2025 № 317 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
9-1. Ұсынылған құжаттар бойынша уәжделген ескертулер туралы шешім қабылдаған кезде көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізудің уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлама (портал, электрондық пошта, SMS арқылы) жібереді.
Тыңдау хабарлама жіберілген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша жергілікті атқарушы орган қандас мәртебесін беруге не ұзартуға өтінішті қабылдау туралы шешім қабылдайды немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжделген бас тартуды қалыптастырады.
Көрсетілетін қызметті алушының дәлелді себептермен тыңдауға қатысу мүмкіндігі болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы растайтын құжаттарды ұсына отырып, тыңдауға келмеу себептерінің аяқталу мерзімімен ауыстырылады.
Жергілікті атқарушы орган басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту өтініш берушіге электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Ескерту. Қағидалар 9-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.10.2025 № 317 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган Комиссия ұсыным шығарған күннен кейін бір жұмыс күні ішінде:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4) для трудоустройства на вакантное рабочее место по приглашению работодателей, с самостоятельным решением жилищных вопросов, с приложением предварительного трудового договора, либо индивидуальные предприниматели из числа этнических казахов;
5) этнические казахи, обучающиеся в высших учебных заведениях Республики Казахстан с приложением справки с места учебы.
Рекомендация о присвоении либо об отказе в присвоении статуса кандаса принимается Комиссией и оформляется протоколом. В ходе каждого заседания Комиссии ведется видеозапись рассмотрения заявлений этнических казахов.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.07.2024 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.10.2025 № 317 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-1. При принятии решения о мотивированных замечаниях по представленным документам, исполнитель услугодателя согласно статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан направляет услугополучателю уведомление (через портал, электронную почту, SMS) о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней с момента отправки уведомления.
По результатам заслушивания местный исполнительный орган принимает решение о принятии заявления на присвоение либо продление статуса кандаса или формирует мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
В случае отсутствия возможности участия услугополучателя в заслушивании по уважительным причинам, заслушивание переносится на срок окончания причин не явки, с предоставлением услугополучателя подтверждающих документов.
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, подписанный электронной цифровой подписью руководителя местного исполнительного органа, направляется заявителю в форме электронного документа.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 9-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.10.2025 № 317 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения в течение одного рабочего дня после дня вынесения Комиссией рекомендации:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие с 12.07.2026).

1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес өтініш берушіге қандас мәртебесін беру немесе беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды және "Қандас" ААЖ арқылы қабылданған шешімді өтініш берушіге, Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесіне не Мемлекеттік корпорацияға жібереді;
2) өтініш берушіге қандас мәртебесін беру туралы шешім қабылдаған кезде:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақшаның екінші абзацы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің деректерін (бар болса) "Жеке тұлға" мемлекеттік дерекқоры арқылы оның (олардың) жеке сәйкестендіру нөмірінің (бұдан әрі – ЖСН) болуы тұрғысынан тексереді және ЖТ МДҚ-да ЖСН болмаған кезде "Қандас" ААЖ арқылы "Көші-қон полициясы" АЖ-ға ЖСН генерациялау үшін электрондық сұрау салуды жібереді. ЖСН бар екені анықталған кезде жаңа ЖСН генерациялау жүзеге асырылмайды және қолда бар ЖСН пайдаланылады;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақшаның ұшінші абзацы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қандас" ААЖ арқылы өтініш берушіге, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесіне не Мемлекеттік корпорацияға өтініш берушіге қандас мәртебесін беру туралы шешім жібереді, ол өтініш беруші шешімде көрсетілген қоныстандыру өңіріне келген күні күшіне енеді, оған қоса беріледі:
осы Қағидалардың 9-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайлар болған кезде – Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 234 бұйрығымен бекітілген Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде көшіру қағидаларына сәйкес әлеуметтік келісімшарт жобасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32880 болып тіркелген);
жеке бейімделу және интеграция жоспарының жобасы.
Қандас мәртебесін беру туралы шешім берілген сәттен бастап қандас куәлігін берген сәтке дейінгі кезең Мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.07.2024 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.10.2025 № 317 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

1) принимает решение о присвоении согласно приложению 4 к настоящим Правилам или об отказе в присвоении заявителю статуса кандаса и посредством АИС "Кандас" направляет принятое решение заявителю, в загранучреждение Республики Казахстан либо в Государственную корпорацию;
2) при принятии решения о присвоении заявителю статуса кандаса:
Примечание ИЗПИ!
Абзац второй и третий подпункта 2) части первой пункта 10 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие с 12.07.2026).
проверяет данные заявителя и членов его семьи (при наличии) через государственную базу данных "Физические лица" на предмет наличия у него (них) индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) и при отсутствии ИИН в ГБД ФЛ посредством АИС "Кандас" направляет электронный запрос для генерации ИИН в ИС "Миграционная полиция". При выявлении наличия ИИН генерация нового ИИН не осуществляется и используется имеющийся ИИН;
посредством АИС "Кандас" направляет заявителю, в загранучреждение Республики Казахстан либо Государственную корпорацию решение о присвоении заявителю статуса кандаса, которое вступает в силу в день прибытия заявителя в указанный в решении регион расселения, с приложением к нему:
при наличии условий, предусмотренных подпунктом 1) пункта 9 настоящих Правил, – проекта социального контракта согласно Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 234 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32880);
проекта индивидуального плана адаптации и интеграции.
Период с момента выдачи решения о присвоении статуса кандаса до момента выдачи удостоверения кандаса после его прибытия не входит в срок оказания государственной услуги.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.07.2024 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.10.2025 № 317 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган өтініш беруші оған қандас мәртебесін беру туралы шешімде көрсетілген қоныстандыру өңіріне келген күннен кейін үш жұмыс күні ішінде:
бейімделу мен интеграцияның жеке жоспарына қол қояды;
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 112-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалған өңірлерге қоныстанған жағдайда әлеуметтік келісімшартқа қол қояды;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
11-тармақтың бірінші бөлігінің төртінші абзацы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
қандас мәртебесі туралы шешімнің күшіне енгені туралы "Қандас" ААЖ-да белгісі бар осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қандас куәлігін береді.
Өтініш беруші алдын ала шешімде белгіленген мерзімде келмеген жағдайда, қандас мәртебесін беруге арналған өтінім жойылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.07.2024 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Қандас мәртебесін беруден және ұзартудан бас тарту негіздері Заңның 20 бабында көзделген.
3-тарау. Қандас мәртебесін ұзарту тәртібі
13. Қандас мәртебесін ұзарту үшін Қазақстан Республикасының азаматтығын оңайлатылған (тіркеу) тәртіппен алу мақсатында Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алған бұйралаушылар әлеуметтік қорғау және халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға не Мемлекеттік корпорацияға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзіне бұрын берілген қандас мәртебесін ұзарту туралы өтініш береді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес тізбеде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.12.2023 № 539 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
15. Құжаттарды қабылдайтын мемлекеттік корпорацияның қызметкері құжаттарды қабылдаған күні ұсынылған құжаттардың толықтығы мен қолданылу мерзімін тексереді.
16. Өтініш беруші мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптарға сәйкес құжаттарды ұсынған кезде Мемлекеттік корпорацияның қызметкері құжаттарды қабылдаған күні осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама береді.

11. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения в течение трех рабочих дней после дня прибытия заявителя в регион расселения, указанный в решении о присвоении ему статуса кандаса:
подписывает индивидуальный план адаптации и интеграции;
подписывает социальный контракт в случае расселения в регионы, определенные в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 112 Социального кодекса Республики Казахстан;
Примечание ИЗПИ!
Абзац четвертый части первой пункта 11 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие с 12.07.2026).
выдает удостоверение кандаса по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам с отметкой в АИС "Кандас" о вступлении в силу решения о статусе кандаса.
В случае неприбытия заявителя в срок установленный в предварительном решении, заявка на присвоение статуса кандаса аннулируется.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.07.2024 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок продления статуса кандаса
Для продления статуса кандаса, в целях получения гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке, завители, получившие разрешение на постоянное проживание в Республике Казахстан, подают в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения либо Государственную корпорацию заявление о продлении ранее присвоенного им статуса кандаса по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в Перечне согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29.12.2023 № 539 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. При обращении в Государственную корпорацию день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.
15. Работник Государственной корпорации, принимающий документы, в день принятия документов, проверяет полноту и срок действия представленных документов.
16. При предоставлении заявителем документов, соответствующих Требованиям к оказанию государственной услуги, работник Государственной корпорации в день принятия документов выдает уведомление о принятии заявления по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.

17. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.07.2024 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.07.2024 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган өтініш пен қоса берілген құжаттар келіп түскен күннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде қандас мәртебесін бір рет алты айдан аспайтын мерзімге ұзарту туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.10.2025 № 317 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Алып тасталды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.10.2025 № 317 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.10.2025 № 317 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
22-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органның қандас мәртебесін ұзарту не ұзартудан бас тарту туралы шешімі өтініш берушіні кейіннен хабардар ету үшін "электрондық үкімет" шлюзі арқылы бір жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияға жіберіледі.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 10.10.2025 № 317 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Қандас мәртебесін ұзартудан бас тарту негіздері Заңның 20-бабында көзделген.
4-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдерге, әрекеттерге (әрекетсіздікке) шағымдану тәртібі
24. Көші-қон саласында мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
25. Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс. Шағымды тіркеу күні оны қарау мерзіміне кірмейді.

17. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.07.2024 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.07.2024 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения в течении 2 (двух) рабочих дней после дня поступления заявления и приложенных документов принимает решение о продлении статуса кандаса, однократно, на срок не более шести месяцев.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.10.2025 № 317 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.10.2025 № 317 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.10.2025 № 317 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 22 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие с 12.07.2026).
22. Решение местного исполнительного органа по вопросам социальной защиты и занятости населения о продлении либо в отказе в продлении статуса кандаса направляется в течение одного рабочего дня через шлюз "электронного правительства" в Государственную корпорацию для последующего оповещения заявителя.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.10.2025 № 317 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Основания отказа в продлении статуса кандаса предусмотрены статьей 20 Закона.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) по вопросам оказания государственных услуг
24. Жалоба на решения, действия (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственной услуги в сфере миграции подается на имя руководителя услугодателя либо в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
25. Жалоба заявителя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней после дня ее регистрации. День регистрации жалобы не входит в срок ее рассмотрения.

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
27-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Мемлекеттік корпорация қызметкерлеріне қызмет көрсету кезінде олардың әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым оның басшысының атына не ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға беріледі.
28. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органның шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті атқарушы орган басшысының атына не мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
29. Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарау өкілеттігі берілген лауазымды адам шағымды берген өтініш берушіге шағымды қарау мерзімі ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағымды қағаз жеткізгіште берген кезде) немесе электрондық нысанда (шағымды электрондық түрде берген кезде) шағымды қарауды ұзарту себептерін көрсете отырып хабарлайды.
30. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотта шағымдануға Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
Кандас мәртебесін беру
немесе ұзарту қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_________________________
_________________________
(Мемлекеттік корпорация/
этникалық қазақтың шыққан
елдегі шетелдік мекеменің
атауы)
_________________________
_________________________
(уәкілетті өкілдің лауазымы,
тегі, аты, әкесінің аты (ол
болған жағдайда)) кімнен
_________________________
_________________________
(өтініш берушінің тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған
жағдайда))
_________________________
_________________________
(мекен-жайы бойынша тұратын)
Кандас мәртебесін беру туралы өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Т. А. Ә. (ол болған жағдайда)
Туған күні
Жынысы
Тұрғылықты мекен-жайы
Байланыс деректері (бар болса)
Отбасының келесі құрамы бар:
Т. А. Ә. (ол болған жағдайда)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Азаматтық
Ұлты
1
2
3
4
5
Тарихи отанымда тұрақты тұру мақсатында Қазақстан Республикасына жоспарланып отырған келуіме байланысты маған және менің отбасымның мүшелеріне (бар болса) қандас мәртебесін беруді сұраймын.

Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Жалоба заявителя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после дня ее регистрации.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 27 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие с 12.07.2026).
27. Жалоба на действие (бездействие) работников Государственной корпорации при оказании им услуг подается на имя его руководителя либо в уполномоченный орган в сфере информатизации.
28. Жалоба на решения, действия (бездействие) местного исполнительного органа по вопросам оказания государственной услуги подается на имя руководителя местного исполнительного органа либо в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
29. В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
30. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административным процедурно-процессуальным Кодексом Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам присвоения или
продления статуса кандаса
Форма
_________________________
_________________________
(наименование филиала
Государственной корпорации/
загранучреждения страны
выбытия этнического казаха)
_________________________
_________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
уполномоченного представителя)
от_______________________
_________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) заявителя)
_________________________
_________________________
(проживающего по адресу)
Заявление на присвоение статуса кандаса
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
Контактные данные (при наличии)
Имею следующий состав семьи:
Ф.И.О. (при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Гражданство
Национальность
1
2
3
4
5
Прошу присвоить мне и членам моей семьи (при наличии) статус кандаса в связи с планируемым прибытием в Республику Казахстан в целях постоянного проживания на исторической родине.

4. Көшудің мақсаты – Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарында (бұдан әрі – ЖОО) оқитын этникалық қазақтар:
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
ЖОО Атауы
Біліктілік/
мамандығы
Оқу кезеңі
1
2
3
4
Осымен қандас мәртебесін беру бойынша қызмет көрсету үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
1) ____________________________________;
2) ____________________________________;
3) ____________________________________;
4) ____________________________________:
5) ____________________________________.
Мен келтірген мәліметтердің дұрыс екендігін куәландырамын.
Дұрыс емес мәліметтер алынған визаның күшін жою және/немесе қандас мәртебесін беруден бас тартуға негіз бола алатындығы туралы хабарланды.
20__ жылғы "__" _________ _________________________
(өтініш беруші қолы)
Құжаттар қабылданды: _______________________________
(Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы).
20__ жылғы "__" ______________________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның қолы)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-қосымшаның осы редакциясы 12.07.2026 дейін қолданыста болады - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 бұйрығымен.
Қандас мәртебесін беру
немесе ұзарту қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Қандас мәртебесін беру немесе ұзарту
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
1. Жалпы тәртіпте мәртебе алу.
2. Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері арқылы қандас мәртебесін беруге жергілікті атқарушы органның келісімі негізінде мәртебе алу.
3. Мәртебені ұзарту.
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік қызметті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары көрсетеді.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
1. Қандас мәртебесін беруге өтінішті қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беруді
- шет елдердегі мекемелер (Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын этникалық қазақтар үшін);
- мобильді қосымшасы;
- Мемлекеттік корпорация;
- "migration.enbek.kz" порталы;
- www.egov.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) арқылы жүзеге асырады.

4. Цель переезда – этнические казахи, обучающиеся в высших учебных заведениях Республики Казахстан (далее – ВУЗ):
Ф.И.О.
(при его наличии)
Наименование ВУЗа
Квалификация/
специальность
Период обучения
1
2
3
4
Настоящим даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для оказания услуги по присвоению статуса кандаса.
К заявлению прилагаю следующие документы:
1) ________________________________;
2) ________________________________;
3) ________________________________;
4) ________________________________;
5) ________________________________.
Я удостоверяю, что приведенные мною сведения являются достоверными.
Информирован, что не достоверные сведения послужат аннулированием полученной
визы и/или основанием для отказа присвоении статуса кандаса.
"__" _________ 20__ года _________________________
(подпись заявителя)
Документы принял:_______________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, принявшего документы)
"__" _________ 20__ года _____________________________________
(подпись лица, принявшего документы)
Примечание ИЗПИ!
Приложение 2 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие с 12.07.2026).
Примечание ИЗПИ!
Данная редакция приложения 2 действует до 12.07.2026 приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2026 № 222.
Приложение 2
к Правилам присвоения
или продления статуса кандаса
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Присвоение или продление статуса кандаса
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
1. Получение статуса в общем порядке.
2. Получение статуса на основании согласия местного исполнительного органа на присвоение статуса кандаса через загранучреждения Республики Казахстан.
3. Продление статуса.
3
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы.
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1. Прием заявления и выдача результата оказания Государственной услуги на присвоение статуса кандаса осуществляются через:
- загранучреждения Республики Казахстан (для этнических казахов, проживающих за пределами Республики Казахстан);
- мобильное приложение;
- Государственная корпорация;
- портал "migration.enbek.kz";
- веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – веб портал).

2. Қандас мәртебесін ұзартуға өтінішті қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беруді халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган және Мемлекеттік корпорация жүзеге асырады.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
1. Қандас мәртебесін беру бойынша Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі - 30 жұмыс күні ішінде.
2. Қандас мәртебесін ұзарту бойынша Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі - 3 жұмыс күні ішінде.
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты: көрсетілетін қызметті берушіде-30 минут, Мемлекеттік корпорацияда-15 минут;
Көрсетілетін қызметті берушіде қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты-30 минут, Мемлекеттік корпорацияда-20 минут, "бір өтініш" қағидаты бойынша Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде-60 минут.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Қағаз/ "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін, электрондық (ішінара автоматтандырылған)
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижесі: қандас мәртебесін беру кезінде – қандас куәлігін беру, қандас мәртебесін ұзартқан жағдайда осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы органның шешімі.
Мемлекеттік корпорация мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйесінде 1 (бір) жыл ішінде құжаттардың сақталуын қамтамасыз етеді. Мемлекеттік корпорацияның қызметкері өтініш берушінің сұрау салуы бойынша Мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйесінен түсіре отырып, жергілікті атқарушы органнан бұрын алынған қандас куәлігін береді. "migration.enbek.kz" порталында мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі жеке кабинетте көрсетіледі.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – www.enbek.gov.kz интернет-ресурсы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорацияда – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерден басқа, өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру Мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдерінде дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет тұрғылықты жері бойынша электрондық кезек тәртібімен, жеделдетілген қызмет көрсетусіз көрсетіледі, электрондық кезекті веб-портал арқылы брондауға болады.

2. Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги на продление статуса кандаса осуществляется местным исполнительным органом по вопросам социальной защиты и занятости населения и Государственной корпорацией
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1. Срок оказания государственной услуги по присвоению статуса кандас – в течение 30 рабочих дней.
2. Срок оказания государственной услуги по продлению статуса кандас – в течение 3 рабочих дней.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов: у услугодателя – 30 минут, в Государственной корпорации – 15 минут;
Максимально допустимое время обслуживания у услугодателя – 30 минут, в Государственной корпорации – 20 минут, при оказании государственной услуги по принципу "одного заявления" – 60 минут.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Бумажная/оказываемая по принципу "одного заявления", электронная (частично автоматизированная).
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Результат оказания государственной услуги: при присвоении статуса кандаса – выдача удостоверения кандаса, в случае продления статуса кандаса – решение местного исполнительного органа, согласно приложению 4 к настоящем правилам.
Государственная корпорация обеспечивает хранение документов, в течение 1 (одного) года в информационной системе Государственной корпорации.
По запросу заявителя работник Государственной корпорации выдает ранее полученное от местного исполнительного органа удостоверение кандаса, выгрузив из информационной системы Государственной корпорации. На портале "migration.enbek.kz" результат оказания государственные услуги отображается в личном кабинете.
8
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим лицам бесплатно.
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
График работы:
1) услугодателя – размещен на интернет-ресурсе www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги".
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственной корпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Государственная услуга, оказывается, по месту жительства в порядке электронной очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала;

3) веб-порталда, "migration.enbek.kz" порталында, мобильдік қосымшасында – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
4) Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.00-ге дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мемлекеттік корпорацияның интернет-ресурсында орналастырылған: www.gov.kz.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Өтініш беруші келесі құжаттарды ұсынады:
1. Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесі не Мемлекеттік корпорация арқылы қандас мәртебесін беруге жергілікті атқарушы органның келісімі негізінде жалпы тәртіппен мәртебе мен мәртебе алу үшін:
1) өмірбаян (еркін түрде);
2) өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың (бар болса) қазақ немесе орыс тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасымен;
3) өтініш берушінің осы Қағидалардың 2-тармағының 18) тармақшасында көзделген шартқа сәйкестігін белгілейтін құжаттардың көшірмелері (туу туралы куәліктердің, шетелдік паспорттың, азаматтығы жоқ адамның куәлігінің көшірмелері, үміткерлердің ұлтын растайтын этникалық қазақтар шыққан елдің арнаулы органдарының басқа да ресми құжаттары), "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 11-1) тармақшасында көзделген оңайлатылған (тіркеу) тәртіппен Қазақстан Республикасының қандас және азаматтығы мәртебесін алуға үміткер адамдардың қазақ ұлтына тиесілігін айқындау жөніндегі комиссияның ұсынымы болмаған жағдайда.
Салыстырып тексеру үшін құжаттар түпнұсқада және көшірмелерде ұсынылады, одан кейін құжаттардың түпнұсқалары (өмірбаянын қоспағанда) өтініш берушіге қайтарылады, сондай ақ мемлекеттік базалардан электрондық көшірмелер мен деректерді пайдалануға мүмкін болады.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
2. Мәртебені ұзарту үшін:
өтініш беруші осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес өтініш береді.
Өтініш берушілерден ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді
Қандас мәртебесін беру не одан бас тарту туралы шешімді жергілікті атқарушы орган қабылдайды және осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес жергілікті атқарушы орган өтінішті тіркеген күннен кейін 30 жұмыс күні ішінде ресімдейді.
Жергілікті атқарушы орган қандас мәртебесін беруден және (немесе) қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуден мынадай негіздер бойынша бас тартады:

3) веб-портал, портал "migration.enbek.kz", мобильное приложение– круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ;
4) в загранучреждениях Республики Казахстан прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Государственной корпорации: www.gov4c.kz.
10
Перечень документов и сведений истребуемых от услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Заявитель предоставляет следующие документы:
1. Для получения статуса в общем порядке и статуса на основании согласия местного исполнительного органа на присвоение статуса кандаса через загранучреждение Республики Казахстан либо Государственную корпорацию:
1) автобиография (в произвольной форме);
2) копии документов, удостоверяющих личность заявителя и членов его семьи (при наличии), с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский или русский язык;
3) копии документов, устанавливающих соответствие заявителя условию, предусмотренному подпунктом 18) пункта 2 настоящих Правил (свидетельства о рождении, заграничный паспорт, удостоверение лица без гражданства, другие официальные документы специальных органов страны исхода этнических казахов подтверждающие национальность претендентов), в случае отсутствия рекомендации Комиссии по определению принадлежности к казахской национальности лиц, претендующих на получение статуса кандаса и гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке) предусмотренным подпунктом 11-1) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения".
Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов (за исключением автобиографии) возвращаются заявителю, также возможно использование электронных копий и данных из государственных баз.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
2. Для продления статуса:
заявитель подает заявление согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Истребование от заявителей документов, которые получают из информационных систем, не допускается.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
Решение о присвоении либо отказе статуса кандаса принимается местным исполнительным органом и оформляется согласно приложению 4 к настоящим Правилам в течение 30 рабочих дней после дня регистрации заявления местным исполнительным органом. Местный исполнительный орган отказывает в присвоении статуса кандаса и (или) включении в региональную квоту приема кандасов по следующим основаниям:

1) үміткерлердің "Халықтың көші-қоны туралы" Заңның 20-бабы 1) тармақшасында белгіленген шарттарға сәйкес келмеуі;
2) өтініш беруші мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
3) қандас мәртебесін беру және (немесе) қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы қолдаухат беретін этникалық қазақтардың Қазақстан Республикасының аумағында құқық бұзушылықтар жасағаны туралы әшкерлейтін мәліметтердің және олардың террористік немесе экстремистік ұйымдарға тиесілігі туралы өзге де ақпараттың болуы;
4) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын этникалық қазақтың қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы;
5) қандастарды аумақтық-әкімшілік бірлікте қабылдаудың өңірлік квотасының болмауы немесе этникалық қазақтың қоныстандыру үшін ұсынылған аумақтық-әкімшілік бірліктен бас тартуы.
Сондай-ақ, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-1-бабында көзделген негіздер мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту болып табылады.
12
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы ала алады. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары интернет-ресурста Көрсетілген www.gov.kz.
"Мемлекеттік қызметтер" бөлімі, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777.
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану қабілетін толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды "1414", 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгіну арқылы мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Қандас мәртебесін беру
немесе ұзарту қағидаларына
3-қосымша
Үлгі
Қандас мәртебесін беруге өтінішті қабылдау туралы _______жылғы_______ _______ № _______ ХАБАРЛАМА
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Этникалық қазақтың өтініші туралы ___________________________________
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Қазақстан Республикасының аумағына тұрақты тұру үшін келуді жоспарлайтын оған
және оның отбасы мүшелеріне (бар болса) беру туралы __________________
(облыс, республикалық маңызы бар қалалар және Астана) қандас мәртебесі тіркелгенін
хабарлаймыз _______________________________________________________
__________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органының/ шет елдердегі мекемесінің атауы)
кіріс хат-хабарлар ретінде № _______ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ (күні)
және заңда белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қаралатын болады.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:

1) несоответствие претендентов условиям, установленным подпунктом 1) статьи 20 Закона "О миграции населения";
2) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
3) наличие компрометирующих сведений о совершении этническими казахами, ходатайствующими о присвоении статуса кандаса и (или) включении в региональную квоту приема кандасов, правонарушений на территории Республики Казахстан и иной информации об их принадлежности к террористическим или экстремистским организациям;
4) отсутствие согласия этнического казаха, представляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа;
5) отсутствие региональной квоты приема кандасов в территориально-административной единице или отказ этнического казаха от предложенной для расселения территориально-административной единицы.
Также отказом в оказании государственной услуги являются основания, предусмотренные статьей 19-1 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах".
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель вправе получить информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.gov.kz, раздел "Государственные услуги", Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр "1414", 8 800 080 7777.
Приложение 3
к Правилам присвоения
или продления статуса кандаса
Форма
УВЕДОМЛЕНИЕ №_______ от ____ _______ ______года
о принятии заявления на присвоения статуса кандаса
Сноска. Приложение 3 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящим уведомляем, что заявление этнического казаха______________________
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
о присвоении ему и членам его семьи (при наличии), планирующим въехать на территорию
Республики Казахстан для постоянного проживания в ________________________________
(область, города республиканского значения
и столица)
статуса кандаса зарегистрировано __________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа/ загранучреждения Республики Казахстан)
в качестве входящей корреспонденции за № ______________ от ________ (дата) и будет
рассмотрено в установленными законом порядке и сроки.
К заявлению приложены следующие документы:

1)_____________________________________________________________;
2)_____________________________________________________________;
..)______________________________________________________________
Құжаттар қабылданды ____________________________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
_________ (қолы) / _________ (күні)
-----------------------------------------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде қалады
Құжаттарды қабылдау туралы хабарлама №______ жылғы ____________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(этникалық қазақтың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Туған күні_______________________________________
Тұрғылықты мекенжайы _____________________________________
Байланыс деректері __________________________________ _________
(қолы) / _________ (күні)
Қандас мәртебесін беру
немесе ұзарту қағидаларына
4-қосымша
Қандас мәртебесін беру немесе беруден бас тарту не ұзарту туралы 20___ жылғы "__" ________ № ________ ШЕШІМ
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_________________________________________________________________ (жергілікті атқарушы орган жанындағы комиссияның атауы)
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қандас мәртебесін беру туралы өтінішті қарап,
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Туған күні
Жынысы
Тұрғылықты мекенжайы
___________________________________________________________________
______________________________________________________________
_____________________________________________ шешім қабылдады.
Қандас куәлігі өтініш беруші осы шешімде көрсетілген қоныстандыру өңіріне келген күннен кейін 3 күн ішінде берілетін болады.
Қандас мәртебесінің қолданылу мерзімі өтініш беруші осы шешімде көрсетілген қоныстандыру аймағына келген және қандас куәлігін алған күннен бастап күшіне енеді.
Басшы ________________ ___________________ (қолы/мөр орны)
Қандас мәртебесін беру
немесе ұзарту қағидаларына
5-қосымша
ҚАНДАС КУӘЛІГІ / УДОСТОВЕРЕНИЕ КАНДАСА № _________ _________________________________________________________________ (Жергілікті атқарушы органның атауы/наименование местного исполнительного органа)
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________________________________
(Тегі/Фамилия, Аты/Имя, Әкесінің аты (ол
болған жағдайда)/ Отчество (при его наличии))
Туған күні, айы, жылы/Дата рождения месяц год
"__"______20_ж./г.
Жынысы/Пол ________
Туған жері (елі)/Место рождения ____________
Азаматтығы/ Гражданство ____________
Қандас куәлігінің қолданылу мерзімі
Срок действия статуса қандаса с "__"___20__ж./г. бастап по "__"____20__ж./г. дейін
Қандастың кәмелет жасқа толмаған отбасы мүшелері
Несовершеннолетние члены семьи кандаса
р/с № п/п
Тегі/Фамилия, Аты/Имя, Әкесінің аты (ол болған жағдайда) / Отчество (при его наличии)
Туған күні, айы, жылы/ Дата рождения месяц год
Жынысы/ Пол
Туыстық қатынасы/ Родственное отношение
ЖСН/ ИИН
1.
2.
3.
….
Ескертпе/Примечание:
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабына сәйкес қандас куәлігінің мерзімі қандас Қазақстан Республикасының азаматтығын алғаннан кейiн немесе қандас мәртебесін алған күннен бастап бір жыл өткеннен кейін тоқтатылады.
В соответствии со статьей 25 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" срок действия удостоверение кандаса прекращается после получения кандасом гражданства Республики Казахстан или по истечении одного года со дня получения статуса кандаса.
Жергілікті атқарушы орган басшысының (міндетін атқарушы адамның) электродық цифрлық қол таңбасы / электронная цифровая подпись руководителя местного исполнительного органа (лица исполняющего обязанность) __________________________
Қандас мәртебесі берілген күн Дата присвоения статуса кандаса 20____ жылғы "___" _________ "____" _______20____ года
Қандас мәртебесін беру
немесе ұзарту қағидаларына
6-қосымша
__________________________
(жергілікті атқарушы органның
атауы)
___________________________
(өтініш берушінің тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған
жағдайда)
___________________________
(мекенжайы бойынша тұратын)
Нысан
Кандас мәртебесін ұзарту туралы өтініш
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________________________________________________________
байланысты маған және менің отбасымның мүшелеріне (бар болса) қандас
мәртебесін ұзарту туралы шешімнің телнұсқасын беруді сұраймын.
Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын отбасы мүшелері:

1) ___________________________________________________________________;
2) ___________________________________________________________________;
..) ___________________________________________________________________
Документы принял_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица,
принявшего документы).
_________ (подпись) / _________ (дата)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Остается в загранучреждения Республики Казахстан
Уведомление о приеме документов №______ ____________ _________ года
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии этнического казаха)
Дата рождения_______________________________________
Адрес проживания_____________________________________
Контактные данные ____________________________________
_________ (подпись) / _________ (дата)
Приложение 4
к Правилам присвоения
или продления статуса кандаса
РЕШЕНИЕ
о присвоении или об отказе в присвоении либо продлении статуса кандаса
от "__" ________ 20___ года № ________
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
__________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
рассмотрев в соответствии с Законом Республики Казахстан "О миграции населения"
заявление о присвоении статуса кандаса
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
ИИН
принял решение ___________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Удостоверение кандаса будет выдано в течение 3-х дней после дня прибытия
заявителя в регион расселения, указанного в настоящем решении.
Срок действия статуса кандаса вступает в силу со дня прибытия заявителя в регион
расселения, указанного в настоящем решении и получения удостоверения кандаса.
Руководитель ________________ _______________ (подпись/печать)
Приложение 5
к Правилам присвоения
или продления статуса кандаса
ҚАНДАС КУӘЛІГІ / УДОСТОВЕРЕНИЕ КАНДАСА № _________
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
________________________________________________________________
(Жергілікті атқарушы органның атауы/
наименование местного исполнительного органа)
____________________________________________
(Тегі/Фамилия, Аты/Имя, Әкесінің аты
(ол болған жағдайда)/ Отчество (при его наличии))
Туған күні, айы, жылы/Дата рождения месяц год
"____" ______20_ж./г.
Жынысы/Пол ________
Туған жері
(елі)/Место рождения
____________________
Азаматтығы/
Гражданство _________
Қандас куәлігінің қолданылу мерзімі
Срок действия статуса қандаса вступает в силу с "____" ___20__ж./г.
бастап по "____" ____20_____ж./г. Дейін
Қандастың кәмелет жасқа толмаған отбасы мүшелері
Несовершеннолетние члены семьи кандаса
р/с № п/п
Тегі/Фамилия, Аты/Имя,
Әкесінің аты (ол болған жағдайда)/
Отчество (при его наличии)
Туған күні, айы, жылы/
Дата рождения, месяц, год
Жынысы/ Пол
Туыстық қатынасы/
Родственное отношение
ЖСН/ ИИН
1.
2.
3.
….
Ескертпе/Примечание:
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабына сәйкес
қандас куәлігінің мерзімі қандас Қазақстан Республикасының азаматтығын алғаннан
кейiн немесе қандас мәртебесін алған күннен бастап бір жыл өткеннен кейін
тоқтатылады.
В соответствии со статьей 25 Закона Республики Казахстан "О миграции населения"
срок действия удостоверение кандаса прекращается после получения кандасом
гражданства Республики Казахстан или по истечении одного года после дня
получения статуса кандаса.
Жергілікті атқарушы орган басшысының (міндетін
атқарушы адамның) электрондық цифрлық қол таңбасы
/электронная цифровая подпись руководителя местного
исполнительного органа (лица исполняющего
обязанность) __________________________
Қандас мәртебесі берілген күн
Дата присвоения статуса кандаса
20____ жылғы "___" _________
"____" ___________ 20____ года
Приложение 6
к Правилам присвоения
или продления статуса кандаса
Форма
_________________________
(наименование Государственной корпорации/
местного исполнительного органа)
от _________________________
(Фамилия, имя, отчество (при
его наличии) заявителя)
____________________________
(проживающего по адресу)
ЗАЯВЛЕНИЕ
о продлении статуса кандаса
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.07.2024 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В связи __________________________________(с прекращением статуса кандаса)
прошу мне и членам моей (при наличии) семьи продлить статус кандаса.
Члены семьи, не являющиеся гражданами Республики Казахстан:

1) жұбайы (зайыбы) ______________________________________________;
2) өтініш берушінің және жұбайының (зайыбының) ата-аналары ________
_______________________________________________________________;
3) балалар (оның ішінде асырап алынғандар) және олардың отбасы
мүшелері ____________________________________________________________;
4) некеде тұрмайтын ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері
мен апа-сіңлілері ______________________________________________________.
Осымен қандас мәртебесін ұзарту бойынша қызмет көрсету үшін қажетті
менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
20__ жылғы "___" ________ ___________________
(өтініш берушінің қолы)
Өтініш қабылданды: ______________________________________________
(Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
20__ жылғы "__" _________ _______________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның қолы)
Қандас мәртебесін беру
немесе ұзарту қағидаларына
7-қосымша
Қандас мәртебесін ұзарту туралы өтінішті қабылдау туралы хабарлама
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), этникалық қазақтың оған және оның
отбасы мүшелеріне (бар болса) қандас мәртебесін беру туралы
өтініші__________________________________________
(Мемлекеттік корпорацияның атауы)
қабылданғанын хабарлаймыз және ол заңда белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қаралатын болады.
Құжаттарды қабылдаған ______________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда),
лауазымы).
_________ (қолы) / _________ (күні)
Қандас мәртебесін беру
немесе ұзарту қағидаларына
8-қосымша
(Өтініш берушінің тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған
жағдайда)
____________________________
____________________________
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының мекенжайы)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы № ____ ҚОЛХАТ ___________________ (түрін көрсету)
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.05.2026 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жергілікті атқарушы органының (мекенжайын көрсету) / "Азаматтарға арналған үкімет "Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы филиалының № _ _ _ бөлімінің (мекенжайын көрсету) осы Қағидаларға 2-қосымшада көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттардың толық емес топтамасын ұсынуына байланысты, атап айтқанда:
құжаттардың атауы:

1) супруг (супруга) ___________________________;
2) родители заявителя и супруга (супруги) ___________________________;
3) дети (в том числе усыновленные) и члены их семей _________________;
4) полнородные и неполнородные братья и сестры, не состоящие в браке
________________________________________________________________.
Настоящим даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для оказания услуги на продление статуса кандаса.
"__" ________ 20__ года _______________________ (подпись заявителя)
Заявление принял: ________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, принявшего документы)
"__" _________ 20__ года _______________________________________
(подпись лица, принявшего документы)
Приложение 7
к Правилам присвоения
или продления статуса кандаса
УВЕДОМЛЕНИЕ
о принятии заявления на продление статуса кандаса
Сноска. Приложение 7 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящим уведомляем, что заявление этнического казаха
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) о присвоении статуса кандаса ему и членам его
семьи (при наличии)
принято _______________________________________________________________________
(наименование Государственной корпорации)
и будет рассмотрено в установленными законом порядке и сроки.
Документы принял
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, принявшего документы).
_________ (подпись) / _________ (дата)
Приложение 8
к Правилам присвоения
или продления статуса кандаса
____________________________
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
____________________________
____________________________
(адрес услугополучателя)
РАСПИСКА № ____
об отказе в приеме документов ___________________
(указать вид)
Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.05.2026 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
местного исполнительного органа (указать адрес) / отдела №___ филиала
Некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация
"Правительства для граждан" (указать адрес) ввиду представления неполного пакета
документов и (или) документов с истекшим сроком действия согласно Перечню,
предусмотренному в приложении 2 к настоящим Правилам, а именно:
наименование документов:

1) __________________________________________________;
2) __________________________________________________;
3) …. .
_______________________________________________________________
(Жергілікті атқарушы орган қызметкерінің / Мемлекеттік корпорация
қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Телефон _________________
Алды: ________________________________ _________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) / көрсетілетін қызметті алушының қолы)
"___" _________ 20___ жыл

1) ______________________________________________________;
2) ______________________________________________________;
3) ….
________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника местного
исполнительного органа / работника Государственной корпорации,
подпись)
Телефон _________________
Получил: ________________________________
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись услугополучателя)
"___" _________ 20___ года