Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 242 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 3 қазанда № 7977 тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.10.2015 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 2-тармағының 5) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.06.2026 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.10.2015 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 24 тамыздағы
№ 242 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына
ресми бағамын белгілеу қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.10.2015 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Осы Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 2-тармағының 5) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу тәртібі айқындалады.

Об утверждении Правил установления официального курса национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 242. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 октября 2012 года № 7977.
В соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила установления официального курса национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 августа 2012 года № 242
Правила установления официального курса национальной валюты
Республики Казахстан к иностранным валютам
Настоящие Правила установления официального курса национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 2) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" и определяют порядок установления Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) официального курса национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам.

Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.06.2026 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 04.06.2019 № 94 (01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) АЦЖ – Ұлттық Банктің автоматтандырылған цифрлық жүйелері;
2) кросс-бағам – екі валютаның АҚШ долларына қатысты бағамынан құралатын олардың арасындағы баға белгіленімі;
3) уәкілетті бөлімше – Ұлттық Банктің монетарлық операциялар бөлімшесі;
4) Ұлттық Банктің басшылығы – Ұлттық Банктің Төрағасы немесе Ұлттық Банк Төрағасының уәкілетті бөлімшеге жетекшілік ететін орынбасары;
5) ұлттық валютаның ресми бағамы – теңгенің Қағидаларға қосымшаға сәйкес шетел валюталарына қатысты Ұлттық Банк белгілейтін теңге бағамы. Ұлттық валютаның шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу тәртібі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібіне ұқсас. Ұлттық валютаның ресми бағамын және валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалану мақсаттары Қазақстан Республикасының Салық кодексімен, "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексімен, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен және Қазақстан Республикасының халықаралық келісімдерімен белгіленеді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.07.2014 № 141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 20.10.2015 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.04.2018 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.06.2026 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.06.2026 № 65 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2-тарау. Ұлттық валютаның шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 04.06.2019 № 94 (01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Ұлттық Банк ұлттық валютаның шетел валюталарына ресми бағамын қор биржасы шетел валюталары бойынша сауда-саттық жүргізетін жұмыс күндері күн сайын белгілейді.
Ұлттық Банк оларға ұлттық валютаның ресми бағамын белгілейтін шетел валюталарының тізбесі Қағидаларға қосымшада (бұдан әрі – Қағидаларға қосымша) айқындалған.

Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Понятия, используемые в Правилах
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.06.2019 № 94 (вводится в действие с 01.07.2019).
1. В Правилах используются следующие понятия:
1) АЦС – автоматизированные цифровые системы Национального Банка;
2) кросс-курс – котировка между двумя валютами, которая складывается из их курса по отношению к доллару США;
3) уполномоченное подразделение – подразделение монетарных операций Национального Банка;
4) руководство Национального Банка - Председатель Национального Банка или заместитель Председателя Национального Банка, курирующий уполномоченное подразделение;
5) официальный курс национальной валюты – курс теңге, устанавливаемый Национальным Банком по отношению к иностранным валютам в соответствии с приложением к Правилам. Порядок установления официального курса национальной валюты к иностранным валютам аналогичен порядку определения рыночного курса обмена валют. Цели применения официального курса национальной валюты и рыночного курса обмена валют устанавливаются Налоговым кодексом Республики Казахстан, Кодексом Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и международными соглашениями Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 16.07.2014 № 141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.04.2018 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.06.2026 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.06.2026 № 65 (вводятся в действие с 12.07.2026).
Глава 2. Установление официального курса национальной валюты к иностранным валютам
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.06.2019 № 94 (вводится в действие с 01.07.2019).
2. Национальный Банк устанавливает официальный курс национальной валюты по отношению к иностранным валютам ежедневно в рабочие дни, в которые фондовая биржа проводит торги по иностранным валютам.
Перечень иностранных валют, официальный курс национальной валюты к которым устанавливаются Национальным Банком, определен в приложении к Правилам (далее – приложение к Правилам).

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.10.2015 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Ұлттық валютаның АҚШ долларына қатысты Астана қаласының уақытымен сағат 15-30-дағы жағдай бойынша қалыптасқан орташа алынған биржалық бағамы ұлттық валютаның АҚШ долларына қатысты сауда-саттық жүргізілген күннен кейінгі келесі жұмыс күніндегі ресми бағамы ретінде белгіленеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.06.2026 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Қағидаларға қосымшада көрсетілген басқа шетел валюталары бойынша ұлттық валютаның шетел валютасына қатысты бағамын Ұлттық Банк қор биржасында сауда-саттық жүргізілген күні Астана қаласының уақытымен сағат 16-00-дегі жағдай бойынша ақпараттық агенттіктің арналары бойынша алынған сұраныстың баға белгіленімдеріне сәйкес қалыптасқан АҚШ долларына кросс-бағамды пайдалана отырып есептейді және ол келесі жұмыс күніне ресми бағам ретінде белгіленеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.06.2026 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Жұмыс емес күндері Ұлттық Банктің жұмыс емес күннің алдындағы жұмыс күніне белгілеген бағамдары қолданылады.
6. Есептелген ресми бағамдардың сандық мәні екі ондық белгіден тұрады.
Егер есептеу кезінде шетел валютасының теңгеге қатысты ресми бағамы бірден кем болса, шетел валютасы номиналының сандық мәні қажетті мәнге дейін ұлғая отырып өзгереді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.11.2013 № 267 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.06.2026 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6-1. Қағидалардың қосымшасында көзделген шетел валютасы айналыста болуын тоқтатқан кезде осы шетел валютасына қатысты бағам белгіленбейді.
Ескерту. Қағида 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.11.2013 № 267 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.10.2015 № 192 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Средневзвешенный биржевой курс национальной валюты к доллару США, сложившийся по состоянию на 15-30 часов времени города Астана, устанавливается как официальный курс национальной валюты к доллару США на следующий рабочий день за днем проведения торгов.
Сноска. Пункт 3 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. По другим иностранным валютам, указанным в приложении к Правилам, курс национальной валюты по отношению к иностранной валюте, рассчитывается Национальным Банком с использованием кросс-курса к доллару США, сложившегося в соответствии с котировками спроса, полученными по каналам информационного агентства по состоянию на 16-00 часов времени города Астана в день проведения торгов на фондовой бирже и устанавливается как официальный курс на следующий рабочий день.
Сноска. Пункт 4 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В нерабочие дни действуют курсы, установленные Национальным Банком в рабочий день, предшествующий нерабочему дню.
6. Числовое значение рассчитанных официальных курсов содержит два десятичных знака.
Если при расчете официальный курс иностранной валюты по отношению к теңге составляет менее единицы, числовое значение номинала иностранной валюты изменяется с увеличением до необходимого значения.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.11.2013 № 267 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
6-1. При прекращении обращения иностранной валюты, предусмотренной приложением к Правилам, в отношении данной иностранной валюты курс не устанавливается.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.11.2013 № 267 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау. Ұлттық валютаның шетел валюталарына қатысты бағамын белгілеуді қамтамасыз ететін рәсімдер
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 04.06.2019 № 94 (01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Ұлттық Банк ұлттық валютаның шетел валюталарына ресми бағамын белгілейді және шетел валюталарының ұлттық валютаға ресми бағамдарын Ұлттық Банктің көрсетілген валюталарды белгіленген бағам бойынша сатып алу немесе сату міндеттемесінсіз жариялайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.10.2015 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Ұлттық Банк ұлттық валютаның шетел валюталарына ресми бағамдарын Қағидаларға қосымшаға сәйкес ұлттық валютаның шетел валюталарына ресми бағамы белгіленген күні Ұлттық Банктің интернет-ресурсында жариялайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.10.2015 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Уәкілетті бөлімше шетел валюталарының ұлттық валютаға ресми бағамдары туралы құжатты Қағидаларға қосымшаның нысаны бойынша олардың қолданылу мерзімдерін көрсете отырып дайындайды. Құжатқа Ұлттық Банк басшылығы не шетел валюталарының ұлттық валютаға ресми бағамдары туралы құжатқа қол қоюға уәкілетті адам қол қояды.

Глава 3. Процедуры, обеспечивающие установление курса национальной валюты по отношению к иностранным валютам
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 04.06.2019 № 94 (вводится в действие с 01.07.2019).
7. Национальный Банк устанавливает официальный курс национальной валюты по отношению к иностранным валютам и публикует официальные курсы иностранных валют по отношению к национальной валюте без обязательства Национального Банка покупать или продавать указанные валюты по установленному курсу.
8. Национальный Банк публикует официальные курсы иностранных валют по отношению к национальной валюте согласно приложению к Правилам в день установления официального курса национальной валюты по отношению к иностранным валютам на интернет-ресурсе Национального Банка.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.10.2015 № 192 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Уполномоченное подразделение подготавливает документ об официальных курсах иностранных валют к национальной валюте с указанием сроков их действия согласно приложению к Правилам. Документ подписывается руководством Национального Банка либо лицом, уполномоченным на подписание документа об официальных курсах иностранных валют к национальной валюте.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.10.2015 № 192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Шетел валюталарының ұлттық валютаға ресми бағамдары туралы құжат қол қойылған күні Астана қаласының уақытымен сағат 18.00-ге дейін Ұлттық Банктің бөлімшелеріне, екінші деңгейдегі банктерге және басқа мүдделі ұйымдарға деректерді ресми байланыс арналары (ақпарат берудің және төлемдер жасаудың банкаралық жүйесі (SWIFT)) және электрондық пошта арқылы беру жолымен жіберіледі.

Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.10.2015 № 192 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Документ об официальных курсах иностранных валют к национальной валюте в день его подписания до 18.00 часов времени города Астана доводится до сведения подразделений Национального Банка, банков второго уровня и других заинтересованных организаций путем передачи данных через официальные каналы связи (межбанковская система передачи информации и совершения платежей (SWIFT)) и электронную почту.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.06.2026 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Ұлттық валютаның шетел валюталарына ресми бағамы (шетел валюталарының ұлттық валютаға ресми бағамдары) туралы ақпарат белгіленген күні Астана қаласының уақытымен сағат 24.00-ге дейін АЦЖ-ға енгізіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.06.2026 № 65 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Пункт 10 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Информация об официальном курсе национальной валюты к иностранным валютам (официальных курсах иностранных валют к национальной валюте) заносится в АИС в день установления до 24.00 часов времени города Астана.
Сноска. Пункт 11 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 65 (вводятся в действие с 12.07.2026).