Орман шаруашылығы саласында ынталандыру және құрметті атақтар, омырауға тағатын белгілер мен құрмет грамоталарын беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 18 сәуірдегі № 25-02/176 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 18 мамырда № 7669 тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мәселелері" 2019 жылғы 5 шілдедегі №479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 160) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 01.10.2025 № 262 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Орман шаруашылығы саласында ынталандыру және құрметті атақтар, омырауға тағатын белгілер мен құрмет грамоталарын беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті (Нысанбаев Е.Н.) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2012 жылғы 18 сәуірдегі
№ 25-02/176 бұйрығымен
бекітілген
Орман шаруашылығы саласында ынталандыру және құрметті атақтар, омырауға
тағатын белгілер мен құрмет грамоталарын беру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Орман шаруашылығы саласында ынталандыру және құрметті атақтар, омырауға тағатын белгілер мен құрмет грамоталарын беру қағидалары Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің мәселелері" 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 160) тармақшасына сәйкес әзірленді және орман шаруашылығы саласында ынталандыру және құрметті атақтар, омырауға тағатын белгілер мен құрмет грамоталарын беру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 01.10.2025 № 262 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Еңбек сіңірген орман өсіруші" құрметті атағымен, І, ІІ, ІІІ дәрежелі "Қазақстан орманын қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" омырауға тағатын белгісімен және құрмет грамотасымен:

Об утверждении Правил поощрения и присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области лесного хозяйства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 апреля 2012 года № 25-02/176. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 мая 2012 года № 7669.
В соответствии с подпунктом 160) пункта 15 Положения о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 "Вопросы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 01.10.2025 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила поощрения и присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области лесного хозяйства.
2. Комитету лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Нысанбаев Е. Н.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Утвержден
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 18 апреля2012 года
№ 25-02/176
Правила
поощрения и присвоения почетных званий, нагрудных знаков и
почетных грамот в области лесного хозяйства
1. Общие положения
1. Настоящие Правила поощрения и присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области лесного хозяйства разработаны в соответствии с подпунктом 160) пункта 15 Положения о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 "Вопросы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан" и определяют порядок поощрения и присвоения почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот в области лесного хозяйства (далее - Правила).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 01.10.2025 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Почетным званием "Еңбек сіңірген орман өсіруші", нагрудным знаком "Қазақстан орманын қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" I, II, III степени и почетной грамотой, награждаются:

1) Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті (бұдан әрі – Комитет) мен оның аумақтық органдарының лауазымды тұлғалары;
2) орман шаруашылығы саласындағы ғылыми қызметкерлер;
3) Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің қарауындағы ведомстволық бағынысты ұйымдар қызметкерлері;
4) облыстық атқарушы органдардың ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі құрылымдық бөлімшелерінің қызметкерлері;
5) мемлекеттік орман иелену құқығын жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдардың қызметкерлері;
6) орман шаруашылығы зейнеткерлері мен ардагерлері наградталады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 21.01.2020 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 05.06.2025 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. "Еңбек сіңірген орман өсіруші" құрметті атағы орман саласын дамытуға, орман байлықтарын сақтауға және көбейтуге, өсімдіктер дүниесін сақтауға елеулі үлес қосқан, орман шаруашылығы саласындағы белсенді ынтымақтастығы және ғылыми талдамаларды өндіріске енгізгені үшін, сондай-ақ орман шаруашылығы саласында кемінде 15 жыл жұмыс істеген жоғары білікті мамандарға беріледі.
4. І, ІІ, ІІІ дәрежелі "Қазақстан орманын қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" омырауға тағатын белгісімен наградталуға осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген, ормандарды күзету мен қорғауда, биологиялық әртүрлілікті сақтау және көбейтуді қамтамасыз етуде, орман шаруашылығы саласындағы белсенді ынтымақтастық жасауда және ғылыми талдамаларды өндіріске енгізуде табыстарға қол жеткізген, сондай-ақ орман шаруашылығында төмендегідей жалпы еңбек өтілі мен жұмыс тәжірибесі бар қызметкерлер:
кемінде 10 жыл – ІІІ дәрежелі омырауға тағатын белгісіне;
кемінде 20 жыл – ІІ дәрежелі омырауға тағатын белгісіне;
кемінде 30 жыл – І дәрежелі омырауға тағатын белгісіне ұсынылады.
5. Комитеттің құрмет грамотасымен осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген, осы ұжымда кемінде 5 жыл жұмыс өтілі бар қызметкерлер саналы жұмысы, жұмыстағы жоғары көрсеткіштері, кәсіби шеберлігі, сала алдына қойылған міндеттерді шешуге жеке үлес қосқаны үшін наградталады.
6. Құрметті атақтармен, омырауға тағатын белгілермен және құрмет грамоталарымен наградтау Комитет төрағасының бұйрығымен жүргізіледі.
7. Құрметті атақтармен, омырауға тағатын белгілермен және құрмет грамоталарымен наградтау жөніндегі ұсыныстарды қарастыру және дайындау үшін Комитетте комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылады, оны Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің төрағасы басқарады.

1) должностные лица Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее – Комитет) и его территориальных органов;
2) научные работники в сфере лесного хозяйства;
3) работники подведомственных организаций, находящихся в ведении Комитета лесного хозяйства и животного мира;
4) работники структурных подразделений по охране лесов и животного мира областных исполнительных органов;
5) работники государственных организаций, осуществляющих право государственного лесовладения";
6) пенсионеры и ветераны лесного хозяйства.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 21.01.2020 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 05.06.2025 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Почетное звание "Еңбек сіңірген орман өсіруші" присваивается высокопрофессиональным специалистам внесшим значительный вклад в развитие лесной отрасли, сбережение и увеличений лесных богатств, сохранений растительного мира, за активное сотрудничество и внедрение в производство научных разработок в области лесного хозяйства, а также проработавших в отрасли лесного хозяйства не менее 15 лет.
4. К награждению нагрудным знаком "Қазақстан орманын қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" I, II, III cтепени представляются работники, указанные в пункте 2 настоящих Правил, добившихся успехов в охране и защите лесов, в обеспечении сохранения и приумножения биологического разнообразия, активное сотрудничество и внедрение в производство разработок в области лесного хозяйства, а также имеющие общий стаж и опыт работы в лесном хозяйстве:
не менее 10 лет – к нагрудному знаку III степени;
не менее 20 лет – к нагрудному знаку II степени;
не менее 30 лет – к нагрудному знаку I степени.
5. Почетной грамотой Комитета награждаются работники, указанные в пункте 2 настоящих Правил, за добросовестную работу, за высокие показатели в работе, профессиональное мастерство, личный вклад в решении поставленных задач перед отраслью, и имеющие стаж работы в данном коллективе не менее 5 лет.
6. Награждение почетными званиями, нагрудными знаками и почетными грамотами производится приказом Председателя Комитета.
7. Для рассмотрения и подготовки предложений по награждению почетными званиями, нагрудными знаками и почетными грамотами в Комитете создается комиссия (далее – Комиссия), которую возглавляет председатель Комитета лесного хозяйства и животного мира.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.12.2015 № 19-1/1124 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Құрметті атақтар, омырауға тағатын белгілер және құрмет грамоталарын беру немесе бермеу туралы шешімді Комиссия ашық дауыс беру арқылы, көпшілік дауыспен қабылдайды.
9. Ынталандырудың ресми мәтіні мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындалады.
10. Омырауға тағатын белгілер омыраудың оң жағында Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларынан төмен тағылады.
2. Құрметті атақпен, омырауға тағатын белгімен және құрмет грамотасымен наградтауға ұсыну
11. "Еңбек сіңірген орман өсіруші" құрметті атағымен, омырауға белгімен және құрмет грамотасымен наградтауға ұсынымды Комитетке:
1) облыстық орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі аумақтық инспекцияларының басшылары;
2) облыстық атқарушы органдардың Табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармалары;
3) мемлекеттік орман иелену құқығын жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар;
4) Комитеттің қарауындағы ведомстволық бағынысты ұйымдар;
5) орман шаруашылығының ғылыми ұйымдары;
6) жекеше орман иеленушілер жолдайды.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.12.2015 № 19-1/1124 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Наградтау туралы ұсынымдарда наградталушының жеке басын сипаттайтын деректер,орман шаруашылығы ұйымдардағы жалпы еңбек өтілі, нақты сіңірген еңбегі және жұмысының тиімділігі мен сапасы туралы деректер көрсетіледі.
13. "Еңбек сіңірген орман өсіруші" құрметті атағын беруге ұсынылатын қызметкерлерге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Еңбек сіңірген орман өсіруші" құрметті атағын беруге ұсыным ресімделеді.
14. Омырауға тағатын белгімен наградтауға ұсынылатын қызметкерлерге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша І, ІІ, ІІІ дәрежелі "Қазақстан орманын қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" омырауға тағатын белгісімен наградтауға ұсыным ресімделеді.
15. Құрмет грамотасымен наградтауға ұсынылатын орман шаруашылығы қызметкерлеріне осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрмет грамотасымен наградтауға ұсыным ресімделеді.
16. Наградтау туралы ұсыным Комитетке мерекелік, мүшелтойлық күндерге дейін 30 күнтізбелік күннен кешіктірілмей жіберіледі және комиссия келіп түскен күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде қарайды. Шешім хаттамамен рәсімделеді, оның негізінде Комитет Төрағасының наградтау туралы бұйрығы шығарылады.

Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 25.12.2015 № 19-1/1124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Решение о предоставлении или непредставлении почетных званий, нагрудных знаков и почетных грамот комиссия принимает большинством голосов, открытым голосованием.
9. Официальный текст поощрения составляется на государственном и русском языках.
10. Нагрудные знаки носятся на правой стороне груди ниже государственных наград Республики Казахстан.
2. Представление к награждению
Почетным званием, нагрудным знаком и почетной грамотой
11. Представления к награждению почетным званием "Еңбек сіңірген орман өсіруші", нагрудным знаком и почетной грамотой (далее – награждение) направляются в Комитет:
1) руководителями областных территориальных инспекций лесного хозяйства и животного мира;
2) Управлениями природных ресурсов и регулирования природопользовании областных исполнительных органов;
3) государственными организациями, осуществляющими право государственного лесовладения;
4) подведомственными организациями, находящимися в ведении Комитета;
5) научными организациями лесного хозяйства;
6) частными лесовладельцами.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными приказом Министра сельского хозяйства РК от 25.12.2015 № 19-1/1124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. В представлениях о награждении отражаются данные, характеризирующие личность награждаемого, общий трудовой стаж работы в организациях лесного хозяйства, конкретные заслуги и сведения об эффективности и качестве работы.
13. На работников, рекомендуемых к присвоению почетного звания "Еңбек сіңірген орман өсіруші" составляется представление к присвоению почетного звания "Еңбек сіңірген орман өсіруші" по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
14. На работников, рекомендуемых к награждению нагрудным знаком составляется представление к награждению нагрудным знаком "Қазақстан орманын қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" I, II, III cтепени по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
15. На работников лесного хозяйства, рекомендуемых к награждению Почетной грамотой, составляется представление к награждению работников лесного хозяйства Почетной грамотой по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
16. Представления о награждении направляется в Комитет не позднее 30 календарных дней до праздничных, юбилейных дат и рассматриваются комиссией в течении 15 календарных дней со дня поступления. Решение оформляется протоколом на основании которого издается приказ Председателя Комитета о награждении.

1. Тегі, аты, әкесінің аты (бұдан әрі - Т.А.Ә.)_____________________
____________________________________________________________________
2. Туған күні ______________________________________________________
(күні, жылы)
3. Туған жері ______________________________________________________
(республика, облыс, қала, аудан, село)
_____________________________________________________________________
4. Ұлты _____________________________________________________________
5. Жынысы ___________________________________________________________
6. Білімі ___________________________________________________________
(оқу орнының атауы, бітірген жылы)
7. Білімі бойынша мамандығы _________________________________________
8. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы ____________________________________
_____________________________________________________________________
9. Жұмыс орны және атқаратын қызметі ________________________________
_____________________________________________________________________
10. Қандай мемлекеттік наградалармен наградталған және наградталған
күні ________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
11. Мекенжайы________________________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Жалпы жұмыс өтілі _______________________________________________
13. Саладағы жұмыс өтілі ____________________________________________
14. Осы еңбек ұжымдағы жұмыс өтілі __________________________________
15. Наградталуға ұсынылып отырған тұлғаның сіңірген нақты еңбегі
көрсетілген мінездемесі _____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

1. Фамилия, имя, отечество – при наличии (далее – Ф.И.О.) ___________
_____________________________________________________________________
2. Дата рождения ____________________________________________________
(число, год)
3. Место рождения ___________________________________________________
(республика, область, город, район, село)
4. Национальность ___________________________________________________
5. Пол ______________________________________________________________
6. Образование ______________________________________________________
(наименование учебного заведения, год окончания)
7. Специальность по образованию _____________________________________
8. Ученая степень, ученое звание ____________________________________
_____________________________________________________________________
9. Место работы и занимаемая должность ______________________________
_____________________________________________________________________
10. Какими государственными наградами награжден (а) и даты награждений _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
11. Домашний адрес __________________________________________________
_____________________________________________________________________
12. Общий стаж работы _______________________________________________
_____________________________________________________________________
13. Стаж работы в отрасли ___________________________________________
_____________________________________________________________________
14. Стаж работы в данном трудовом коллективе ________________________
_____________________________________________________________________
15. Характеристика с указанием конкретных заслуг представляемого к
награждению _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

16. Кандидатура жұмыс орны бойынша ұсынылды (20___ жылғы "___"
___________ № ____ хаттама) _________________________________________
_____________________________________________________________________
(омырауға тағатын белгінің түрі)
омырауға тағатын белгіcімен наградталуға ұсынылады.
Басшы________________________________________________________________
(Т.А.Ә. және қолы)
____ жылғы "___" ____________
(мөр орны)
Орман шаруашылығы саласында
ынталандыру мен құрметті атақтар,
омырауға тағатын белгілер мен
құрмет грамоталарын беру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Орман шаруашылығы қызметкерлерін
Құрмет грамотасымен наградтауға
ұсыным
1. Т.А.Ә. ___________________________________________________________
2. Туған күні _______________________________________________________
3. Білімі __________________________________________________________
(жоғары оқу орнының атауы және оны бітірген күні)
4. Жұмыс орны, атқаратын қызметі ___________________________________
_____________________________________________________________________
5. Жалпы жұмыс өтілі, саладағы жұмыс өтілі, осы еңбек ұжымындағы
жұмыс өтілі _________________________________________________________
6. Тәртіптік жазасы бар ма __________________________________________
_____________________________________________________________________
(қашан жариялаған)
7. Мінездеме ________________________________________________________
(сіңірген нақты еңбегі көрсетіліп)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Қызметкерлер _____________________________________________________
(Т.А.Ә.)
_____________________________құрмет грамотасымен наградтауды өтінемін
Басшының қолы _____________________
(мөр орны)
Орман шаруашылығы саласында
ынталандыру мен құрметті
атақтар, омырауға тағатын
белгілер мен құрмет
грамоталарын беру
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
"Еңбек сіңірген орман өсіруші" құрметті атағын беру және оның омырауға тағатын белгісін тапсыру хаттамасы
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 05.06.2025 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Еңбек сіңірген орман өсіруші" құрметті атағын беру және оның омырауға
тағатын белгісін тапсыру хаттамасы
____________________________________________________________________
(қаланың (селоның) атауы, тапсырылған күні, айы, жылы)
Мен, ____________________________________________________________________
__________________________________________________________________,
(Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман
шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің 20____жылғы "____"
_____________ № ____ бұйрығына сәйкес Қазақстан Республикасы Экология
және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі
комитетінің атынан:____________________________________________________
(наградталушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
"Еңбек сіңірген орман өсіруші" омырауға тағатын белгісі мен оның куәлігін тапсырдым.
Ұйым басшысы:______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы және ұйымның мөрі)
Комиссия хатшысы____________________________________________________
Наградталушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы:
_____________________________________________________________________
Орман шаруашылығы саласында
ынталандыру мен құрметті
атақтар, омырауға тағатын
белгілер мен құрмет
грамоталарын беру
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
I, II, III дәрежелі "Қазақстан орманын қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" омырауға тағатын белгісімен наградтау хаттамасы

16. Кандидатура рекомендована по месту работы (протокол №) __________
от "____" __________________ 20 ____ года)
Представляется к награждению нагрудным знаком _______________________
(вид нагрудного знака)
Руководитель ________________________________________________________
(Ф.И.О. и подпись)
"____" _____________ ______ год
(место печати)
Приложение 3
к Правилам поощрения и порядка
присвоения почетных званий,
нагрудных знаков и почетных
грамот в области лесного хозяйства
Форма
Представление
к награждению работников лесного хозяйства
Почетной грамотой
1. Ф.И.О. ___________________________________________________________
2. Дата рождения ____________________________________________________
3. Образование ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование и дата окончания ВУЗа)
4. Место работы, занимаемая должность _______________________________
_____________________________________________________________________
5. Общий стаж работы, стаж работы в отрасли, стаж работы в данном трудовом коллективе _________________________________________________
6. Имеет ли дисциплинарные взыскания ________________________________
_____________________________________________________________________
(когда объявлено)
7. Характеристика ___________________________________________________
(с указание конкретных заслуг)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Прошу наградить почетной грамотой работника _____________________
____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
Подпись руководителя
(место печати)
Приложение 4 к Правилам
поощрения и присвоения
почетных званий, нагрудных
знаков и почетных грамот
в области лесного хозяйства
Протокол присвоения почетного звания и вручения нагрудного знака "Еңбек сіңірген орман өсіруші"
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 05.06.2025 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
____________________________________________________________________
(наименование города (села) дата, месяц, год вручения)
Мной, ______________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя организации)
от имени Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии
и природных ресурсов Республики Казахстан в соответствии с приказом Комитета
лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан от "___" _______ 20__ года № __________ вручен:
нагрудной знак "Еңбек сіңірген орман өсіруші" и удостоверение к нему:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность награжденного)
Руководитель организации: ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись и печать организации)
Секретарь комиссии: __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись награжденного:
____________________________________________________________________
Приложение 5 к Правилам
поощрения и присвоения
почетных званий, нагрудных
знаков и почетных грамот
в области лесного хозяйства
Форма
Протокол награждения нагрудным знаком "Қазақстан орманын қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" I, II, III дәрежелі
___________________________________________________________________
(наименование города (села) дата, месяц, год вручения)

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 05.06.2025 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____________________________________________________________________
қаланың (селоның) атауы, тапсырылған күні, айы, жылы)
Мен, ________________________________________________________________
(ұйым басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман
шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің 20__ жылғы "____"
_____________ № ____ бұйрығына сәйкес Қазақстан Республикасы Экология
және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі
комитетінің атынан: ____________________________________________________
(наградталушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
І, ІІ, ІІІ дәрежелі "Еңбек сіңірген орман өсіруші" омырауға тағатын белгісі мен
оның куәлігін тапсырдым.
Ұйым басшысы:_______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы және ұйымның мөрі)
Комиссия хатшысы____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Наградталушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы:
____________________________________________________________________
Орман шаруашылығы саласында
ынталандыру мен құрметті
атақтар, омырауға тағатын
белгілер мен құрмет
грамоталарын беру
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Құрмет грамотасы
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 05.06.2025 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
ҚҰРМЕТ ГРАМОТАСЫ
_________________________
_________________________
_________________________
МАРАПАТТАЛАДЫ Төраға
Астана 20__ жыл
Министерство экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан Комитет лесного
хозяйства и животного мира
ПОЧЕТНАЯ ГРАМОТА
НАГРАЖДАЕТСЯ
_________________________
_________________________
Председатель
Астана 20__ год
Орман шаруашылығы саласында
ынталандыру мен құрметті
атақтар, омырауға тағатын
белгілер мен құрмет
грамоталарын беру
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Құрмет грамотасымен наградтау және тапсыру хаттамасы
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 05.06.2025 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____________________________________________________________________ ((қаланың (селоның) атауы, тапсырылған күні, айы, жылы)
Мен, _________________________________________________________________
(ұйым басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман
шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің 20____жылғы "____"
_____________ № ____ бұйрығына сәйкес Қазақстан Республикасы Экология және
табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі
комитетінің атынан:
_____________________________________________________________________
(наградталушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және лауазымы)
Құрмет грамотасын тапсырдым.
Ұйым басшысы: _______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы және ұйымның мөрі)
_____________________________________________________________________
Комиссия хатшысы ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
Наградталушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және қолы:
_____________________________________________________________________
Орман шаруашылығы саласында
ынталандыру мен құрметті
атақтар, омырауға тағатын
белгілер мен құрмет
грамоталарын беру
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
"Еңбек сіңірген орман өсіруші" құрметті атағының омырауға тағатын белгісі

Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 05.06.2025 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Мной, _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя организации)
от имени Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии
и природных ресурсов Республики Казахстан в соответствии с приказом Комитета
лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан от "___" _______ 20__ года. № __________ вручен:
нагрудной знак "Қазақстан орманын қорғаудағы мінсіз қызметі үшін"
I, II, III дәрежелі и удостоверение к нему:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность награжденного)
Руководитель организации: _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись и печать организации)
Секретарь комиссии: _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись награжденного:
_______________________________________________________________________
Приложение 6 к Правилам
поощрения и присвоения
почетных званий, нагрудных
знаков и почетных грамот
в области лесного хозяйства
Форма
Почетная грамота
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 05.06.2025 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі
Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
ҚҰРМЕТ ГРАМОТАСЫ
_________________________
_________________________
_________________________
МАРАПАТТАЛАДЫ Төраға
Астана 20__ жыл
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Комитет лесного хозяйства и животного мира
ПОЧЕТНАЯ ГРАМОТА
НАГРАЖДАЕТСЯ
_________________________
_________________________
Председатель
Астана 20__ год
Приложение 7 к Правилам
поощрения и присвоения
почетных званий, нагрудных
знаков и почетных грамот
в области лесного хозяйства
Форма
Протокол награждения и вручения Почетной грамоты
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 05.06.2025 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_____________________________________________________________________
(наименование города (села) дата, месяц, год вручения)
Мной, _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя организации)
от имени Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии
и природных ресурсов Республики Казахстан в соответствии с приказом Комитета
лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан от "___" ______ 20 __ года № _____ вручена:
Почетная грамота:
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность награжденного)
Руководитель организации:_____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись и печать организации)
Секретарь комиссии: __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись награжденного:
_____________________________________________________________________
Приложение 8 к Правилам
поощрения и присвоения
почетных званий, нагрудных
знаков и почетных грамот в
области лесного хозяйства
Форма
Нагрудный знак к почетному званию "Еңбек сіңірген орман өсіруші"

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 21.01.2020 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Орман шаруашылығы саласында
ынталандыру мен құрметті
атақтар, омырауға тағатын
белгілер мен құрмет
грамоталарын беру
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
"Еңбек сіңірген орман өсіруші" құрметті атағымен наградтау туралы куәлік
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 05.06.2025 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Куәлік көлемі 100х70 миллиметр жасыл түсті бүктемелі кітапша түрінде жасалып, мундиор материалынан орындалады.
Сыртқы бетінде ортада Қазақстан Республикасының елтаңбасы, төменгі жағында мынадай жазба бар:
Куәлік
Удостоверение
Ішкі сол жақ жапсырмада мынадай жазбалар бар:
жоғарғы жағында – Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
Куәлік №_________
Удостоверение
Парақ ортасында Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің эмблемасы.
Оң жақ жапсырмада мынадай мазмұндағы жазба бар:
Осы куәлік ол ормандарды қорғауда, биологиялық әртүрлілікті сақтауда және көбейтуде қол жеткізген табыстары үшін, орман шаруашылығы саласында белсенді ынтымақтастық жасағаны және талдамаларды өндіріске енгізгені үшін "Еңбек сіңірген орман өсіруші" құрметті атағымен наградталғаны жөнінде берілді.
Төраға __________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
_____________________________________________________________________
(наградталған күні, айы, жылы)
(мөр орны)
Орман шаруашылығы саласында
ынталандыру мен құрметті
атақтар, омырауға тағатын
белгілер мен құрмет
грамоталарын беру
қағидаларына
10-қосымша
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің I, II, III дәрежелі "Қазақстан орманын қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" омырауға тағатын белгісі
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 05.06.2025 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескертпе:
I, II, III дәрежелі "Қазақстан орманын қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" омырауға тағатын белгісі (бұдан әрі – омырауға тағатын белгі) диаметрі 34 миллиметр металл шеңбер (бұдан әрі – шеңбер) болып табылады, онда стильді үш элемент: терек жапырағы, ұшып бара жатқан бүркіт және су бейнеленген, оның ішінде ақ түсте "Қазақстан орманын қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" деген бедерлі жазу бар.
Терек жапырағы орманды бейнелейді және терек жапырағының бейнесі Қазақстанның бүкіл аумағында өсетін теректі білдіреді. Ұшып бара жатқан бүркіт Қазақстанның жануарлар дүниесін бейнелейді, сондай-ақ биологиялық әртүрліліктің сақталуына бақылауды білдіреді.
Су тамшысы өсімдіктер мен жануарлар дүниесі өмірінің негізін, сондай-ақ ормандардың су қорғау рөлін білдіреді.

Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 21.01.2020 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 9 к Правилам
поощрения и присвоения
почетных званий, нагрудных
знаков и почетных грамот
в области лесного хозяйства
Форма
Удостоверение о награждении почетным званием "Еңбек сіңірген орман өсіруші"
Сноска. Приложение 9 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 05.06.2025 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Удостоверение изготовляется в виде складной книжки зеленого цвета
размером 100х70 миллиметров и выполняется из материала мундиор.
На лицевой стороне по центру герб Республики Казахстан, снизу надпись:
Куәлік
Удостоверение
На внутреннем левом вкладыше надписи:
вверху - Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар
министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии
и природных ресурсов Республики Казахстан
№ ____ Куәлік
Удостоверение
По центру листа эмблема Комитета лесного хозяйства и животного мира
Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
На правом вкладыше надписи следующего содержания:
Настоящее удостоверение выдано в том, что он (она) награжден(а)
почетным званием "Еңбек сіңірген орман өсіруші" за достижение успехов
в охране лесов, в обеспечении сохранения и приумножения биологического
разнообразия, за активное сотрудничество и внедрение в производство
разработок в области лесного хозяйства.
Председатель ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
________________________________________________________________
(дата, месяц и год награждения) (место печати)
Приложение 10 к Правилам
поощрения и присвоения
почетных званий, нагрудных
знаков и почетных грамот
в области лесного хозяйства
Нагрудный знак "Қазақстан орманын қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" I, II, III степени
Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Сноска. Приложение 10 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 05.06.2025 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание:
Нагрудный знак "Қазақстан орманын қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" I, II, III дәрежелі представляет собой металлический круг диаметром 34 миллиметра, на котором расположены три стилизованных элемента: лист тополя, парящий беркут и вода, внутри которого на белом фоне расположена выступающая надпись – "Қазақстан орманын қорғаудағы мінсіз қызметі үшін".
Лист тополя символизирует леса и представляет собой изображения листа тополя, дерева, которое произрастает на всей территории Казахстана.
Парящий беркут символизирует животный мир Казахстана, а также означает контроль за сохранением биологического разнообразия.
Капля воды символизирует воду - основу жизни растительного и животного мира, а также водоохранную роль лесов.

Шеңбер тартпа мен сақинаның көмегімен мөлшері 55х34 миллиметр қалыпқа бекітілген, ол жасыл матамен керілген, саны белгінің дәрежесін білдіретін алтын түсті жолақтары бар алтын жиектемемен көмкерілген.
Құрметті омырауға тағатын белгі мыс-никель құймасынан жасалады.
Омырауға тағатын белгінің сыртында (реверс) тіркеу нөмірі ойылған.
Орман шаруашылығы саласында
ынталандыру мен құрметті
атақтар, омырауға тағатын
белгілер мен құрмет
грамоталарын беру
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
І, ІІ, ІІІ дәрежелі "Қазақстан орманын қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" омырауға тағатын белгісімен наградтау туралы куәлік
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 05.06.2025 № 151 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Куәлік көлемі 100х70 миллиметр жасыл түсті бүктемелі кітапша түрінде жасалып, мундиор материалынан орындалады.
Сыртқы бетінде ортада Қазақстан Республикасының елтаңбасы, төменгі жағында мынадай жазба бар:
Куәлік
Удостоверение
Ішкі сол жақ жапсырмада мынадай жазбалар бар:
жоғарғы жағында – Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Куәлік №_____
Удостоверение
Парақ ортасында Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің эмблемасы.
Оң жақ жапсырмада мынадай мазмұндағы жазба бар:
Осы куәлік ормандарды қорғауда, биологиялық әртүрлілікті сақтауда және көбейтуде қол жеткізген табыстары үшін, орман шаруашылығы саласында белсенді ынтымақтастық жасағаны және талдамаларды өндіріске енгізгені үшін І, ІІ және ІІІ дәрежелі "Қазақстан орманын қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" омырауға тағатын белгісімен марапатталғаны жөнінде берілді.
Төраға __________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
________________________________________________________________
(наградталған күні, айы, жылы) (мөр орны)
(мөр орны))

Круг с помощью ушка и кольца прикрепляется к колодке размером 55х34 миллиметров, обтянута голубой тканью, по краю которой идет золотая окантовка с полосками золотистого цвета, количество которых обозначает степень знака.
Почетный нагрудный знак изготавливается из медно-никелевого сплава.
На оборотной стороне нагрудного знака (реверс) выбит регистрационный номер.
Приложение 11 к Правилам
поощрения и присвоения
почетных званий, нагрудных
знаков и почетных грамот
в области лесного хозяйства
Форма
Удостоверение о награждении нагрудным знаком "Қазақстан орманын қорғаудағы мінсіз қызметі үшін" I, II, III дәрежелі
Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 05.06.2025 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Удостоверение изготовляется в виде складной книжки зеленого цвета
размером 100х70 миллиметров, выполненный из материала мундиор.
На лицевой стороне по центру герб Республики Казахстан, снизу надпись:
Куәлік Удостоверение
На внутреннем левом вкладыше надписи:
вверху - Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі
Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии
и природных ресурсов Республики Казахстан
№ ____ Куәлік
Удостоверение
По центру листа эмблема Комитета лесного хозяйства и животного мира
Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
На правом вкладыше надписи следующего содержания:
Настоящее удостоверение выдано в том, что он (она) награжден(а)
нагрудным знаком "Қазақстан орманын қорғаудағы мінсіз қызметі үшін"
I, II, III дәрежелі за достижение: значительных успехов в охране лесов,
в обеспечении сохранения и приумножения биологического разнообразия,
за активное сотрудничество и внедрение в производство разработок
в области лесного хозяйства.
Председатель ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
________________________________________________________________
(дата, месяц и год награждения) (место печати)