Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 16 қарашадағы № 495 "Бюджеттік есепке алуды жүргізу ережесін бекіту туралы" бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 28 желтоқсандағы № 668 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 30 қаңтардағы № 7401 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 9 маусымдағы № 290 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 09.06.2025 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттік есепке алуды жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 16 қарашадағы № 495 (нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 5962 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқару және басқада мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілері 2010 жылғы № 2 Бюллетенінде жарияланған) бұйрығына мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттік есепке алуды жүргізу ережесінде:
7-2-тармағының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"тиісті бюджеттің 5-34 нысаны бойынша есептің "Шыққан қалдық" бағаны бойынша "Жиыны" жолы сомасы "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" 2-19 нысаны бойынша есептің тиісті бюджеттің (тиісті бюджеттің жыл басынан бастап түсімдері) бағаны бойынша "Жиыны" жолының сомасы және 5-52 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" нысаны бойынша есептің "Жыл басынан бастап шығыстар" бағаны бойынша "Есеп бойынша барлығы" жолының сомасы айырмасына сәйкес келуі тиіс";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Бюджеттердің атқарылуы жөніндегі операцияларды есепке алу мынадай есепке алу тіркелімдерінде жүргізіледі:
осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Бас-журнал" кітабы;
осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бірыңғай қазынашылық шоты бойынша мемориалдық ордер;
осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Мемориалдық ордер;
осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Қолма-қол ақшаны бақылау шоттардың толық жазылуы (ақылы қызметтерінің ҚБШ, демеушілік, қайырымдылық көмектің ҚБШ, ақшаларды уақытша орналастыру ҚБШ, қаражатты тартуға арналған шоттар, Қазақстан Республикасының Ұлттық қордың (әрі қарай - Ұлттық қор), кеден одағының, соманы анықтауға дейінгі шоттарды есептеуге арналған);
осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша БҚШ-тан салымдарға (депозиттерге) орналастырылған сомалардың толық жазылуы;
осы Ереженің 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Жергілікті бюджеттерден депозиттерге орналастырылған сомалардың толық жазылуы;
осы Ереженің 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бюджеттердің түсімдері мен шығыстары бойынша сомалардың толық жазылуы;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года № 495 "Об утверждении Правил ведения бюджетного учета"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2011 года № 668. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 января 2012 года № 7401. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 июня 2025 года № 290.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 09.06.2025 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года № 495 "Об утверждении Правил ведения бюджетного учета" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5962, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан 2010 году № 2) следующие изменения и дополнения:
в Правилах ведения бюджетного учета, утвержденных указанным приказом:
абзац четвертый пункта 7-2 изложить в следующей редакции:
"сумма строки "Итого" по столбцу "Исходящий остаток" отчета по форме 5-34 по соответствующему бюджету равняется сумме разницы строки "Итого" по столбцу соответствующего бюджета (поступления соответствующего бюджета с начала года) отчета по форме 2-19 и строки "Всего по отчету" по столбцу "Расходы с начала года" отчета по форме 5-52 "Сводный отчет по расходам";";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Учет операций по исполнению бюджетов ведется в следующих учетных регистрах:
книга "Журнал - главная" по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
мемориальный ордер по единому казначейскому счету по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
мемориальный ордер по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
расшифровка по контрольным счетам наличности по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (предназначен для учета КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, счетов целевого финансирования, Национального фонда Республики Казахстан (далее - Национальный фонд), таможенного союза и счета сумм до выяснения);
расшифровка размещенных с ЕКС сумм во вклады (депозиты) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
расшифровка размещенных сумм депозитов с местных бюджетов по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
расшифровка по поступлениям и расходам бюджета по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;

осы Ереженің 8-қосымшасына сәйкес № 1 нысан бойынша Қазынашылық комитетінің балансы;
осы Ереженің 9-қосымшасына сәйкес № 1-М нысан бойынша Жергілікті бюджеттің атқарылу балансы;
осы Ереженің 10-қосымшасына сәйкес № 2 нысан бойынша Бірыңғай қазынашылық шоттағы ақша қозғалысы туралы есеп;
осы Ереженің 11-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бюджеттік кредиттерді есепке алу кітабы;
осы Ереженің 12-қосымшасына сәйкес № 3 нысан бойынша Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыш, мемлекеттің кепілгерлері бойынша қарыздары туралы есеп;
осы Ереженің 13-қосымшасына сәйкес № 4 нысан бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне үкіметаралық келісімдер бойынша берілген кредиттер бойынша есеп;
осы Ереженің 14-қосымшасына сәйкес № 5 нысан бойынша Мемлекеттік сыртқы қарыздар бойынша есеп;
осы Ереженің 15-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдар резервтерінің жұмсалуы жөніндегі ақпарат;
осы Ереженің 16-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік мекемелердің аккредитивтер сомаларын есепке алу үшін шоттарындағы қалдықтар туралы мәліметтер;
осы Ереженің 17-қосымшасына сәйкес № 6 нысан бойынша Шетел валютасы шоты бойынша операциялық күннің жабылуы туралы есеп;
осы Ереженің 18-қосымшасына сәйкес № 2-М нысан бойынша Жергілікті бюджеттің ақша қозғалысы туралы есеп;
осы Ереженің 19-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Шетел валютасы түрлерi бойынша шоттардың толық жазылуы;
осы Ереженің 23-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ҚБАЖ-да операциялық күннің жабылуы туралы есеп;
осы Ереженің 24-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Инвестициялық жобалар шегінде сыртқы қарыздардың жұмсалуы жөніндегі ақпарат;
осы Ереженің 25-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Республикалық бюджеттен берілген кредит бойынша ақпарат.";
10-тармақтың сегізінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазынашылық комитетінің балансы БҚШ, республикалық және жергілікті бюджет ҚБШ, сыртқы қарыздар бойынша шоттың, ақылы қызметтерінің ҚБШ, демеушілік, қайырымдылық көмектің ҚБШ, ақшаларды уақытша орналастыру ҚБШ, Ұлттық қордың, нысаналы қаржыландыру ҚБШ, кеден одағының шотында, шетел валюта түрлерi бойынша шоттардың, соманы анықтауға дейінгі шоттардың, қаражатты тартуға арналған шоттың, ЖБ жетіспеушіліктері бойынша шоттары, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (әрі қарай - Ұлттық Банк) салымдарына (депозиттеріне) орналастыру шоттары бойынша қалдықтарын көрсетеді.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. 3 "Қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және ұлттық валютадағы басқа шоттар" шотында ҚБШ-дағы ұлттық валютадағы республикалық және жергілікті бюджеттер, тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу, демеушілік, қайырымдылық көмек, ақшаларды уақытша орналастыру, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры (әрі қарай - Ұлттық қор), нысаналы қаржыландырулар, бөлінбеген түсімдер шоттарындағы, кеден одағы бойынша ақша қозғалыстары, сондай-ақ Ұлттық банктегі салымдарға (депозиттерге) тартылған жергілікті бюджеттер ақшалары есепке алынады.
3 шот мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
300 "РБ ҚБШ";
301 "ЖБ ҚБШ";
302 "Сыртқы қарыздар бойынша шот"
303 "Кеден одағының шоты";
310 "РБ ақылы қызметтерінің ҚБШ";
311 "ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ";
320 "РБ демеушілік, қайырымдылық көмектің ҚБШ";
321 "ЖБ демеушілік, қайырымдылық көмектің ҚБШ";
330 "РБ ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ";
331 "ЖБ ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ";
340 "Ұлттық қордың ҚБШ";
350 "Нысаналы қаржыландыру ҚБШ";
360 "Анықтауға дейінгі шот";
380 "ЖБ ҚБШ қаражатты тартуға арналған шоттар";
390 "Түсімдердің жинақтау шоттары".";

баланс Комитета казначейства по форме № 1 согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
баланс исполнения местного бюджета по форме № 1-М согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
отчет о движении денег на Едином казначейском счете по форме № 2 согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
книга учета бюджетных кредитов по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
отчет о государственном и гарантированном государством долге, долг по поручительствам государства по форме № 3 согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
отчет по кредитам, предоставленным Правительству Республики Казахстан по межправительственным соглашениям по форме № 4 согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
отчет по внешним займам по форме № 5 согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
информация по расходованию резерва Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам;
сведения об остатках на счетах для учета сумм аккредитивов государственных учреждений по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
отчет о закрытии операционного дня по счетам в иностранной валюте по форме № 6 согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
отчет о движении денег местного бюджета по форме № 2-М согласно приложению 18 к настоящим Правилам;
расшифровка по счетам в иностранной валюте по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
отчет о закрытии операционного дня в ИИСК по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам;
информация по расходованию внешних займов в рамках инвестиционных проектов по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам;
информация по кредитам, предоставленным из республиканского бюджета по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам.";
часть восьмую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"Баланс Комитета казначейства отражает остатки денег на ЕКС, КСН республиканского и местных бюджетов, на счете внешних займов, на КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, Национального фонда, целевого финансирования, на счете таможенного союза, на счетах по видам иностранной валюты, на счетах сумм до выяснения, на счете по деньгам в расчетах, по недостачам МБ, по размещению во вклады (депозиты) Национального Банка Республики Казахстан (далее - Национальный Банк).";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. На счете 3 "Контрольные счета наличности и другие счета в национальной валюте" учитывается движение денег в национальной валюте: на КСН республиканского и местных бюджетов, на счетах по внешним займам, КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, Национального фонда, целевого финансирования, на счетах сумм до выяснения, таможенного союза, а также учитываются привлеченные деньги местных бюджетов для размещения во вклады (депозиты) Национального Банка.
Счет 3 подразделяется на субсчета:
300 "КСН РБ";
301 "КСН МБ";
302 "Счет по внешним займам";
303 "Счет таможенного союза";
310 "КСН платных услуг РБ";
311 "КСН платных услуг МБ";
320 "КСН спонсорской, благотворительной помощи РБ";
321 "КСН спонсорской, благотворительной помощи МБ";
330 "КСН временного размещения денег РБ";
331 "КСН временного размещения денег МБ";
340 "КСН Национального фонда";
350 "КСН целевого финансирования";
360 "Счет сумм до выяснения";
380 "Счет для привлечения средств с КСН МБ";
390 "Сборный счет поступлений".";

мынадай мазмұндағы 27-2-тармақпен толықтырылсын:
"27-2. 303 "Кеден одағының шоты" қосалқы шотта кеден одағының шоты бойынша ақша қозғалыстары есепке алынады.
Кеден одағының шотында ақшалар түсімі 303 қосалқы шоттың дебеті және 390 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Кеден одағының шотында қаражаттын жұмсауы 500 қосалқы шоттың дебеті және 303 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.";
37-тармақ алынып тасталсын;
39-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Түскен сомаларды бөлу 300, 301, 303, 340, 360-қосалқы шоттарының дебеті және 390-қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Қазынашылық комитеті 500 "Шығыстарды жүргізу" қосалқы шотында ҚБШ республикалық және жергілікті бюджеттердің, ақылы қызметтерінің ҚБШ-да, демеушілік, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, Ұлттық қор, нысаналы қаржыландыру, кеден одағының шотынан ақшаларын есепке алуға арналған шығыстары есепке алады.
Жүргізілген кассалық шығыстар сомасының әрбір күніне 500-қосалқы шоттың дебеті және 300, 301, 303, 310, 311, 320, 321, 330, 331, 340, 350-қосалқы шоттардың кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Кассалық шығыстарды республикалық және жергілікті бюджеттердің ҚБШ қалпына келтіру 300, 301-қосалқы шоттардың дебеті және 500 қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
БҚШ бойынша жүргізілген шығыстар 100 "Бірыңғай қазынашылық шот" қосалқы шоттың дебеті және 500-қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.";
52-1-тармақтың бірінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"6 "Түсімдер" шотында ақшалардың ҚБШ республикалық және жергілікті бюджеттердің, сыртқы қарыздар бойынша шоттағы, ақылы қызметтерінің ҚБШ-да, демеушілік, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, Ұлттық қор, нысаналы қаржыландыру, соманы анықтауға дейінгі шоттарындағы түсімі бойынша операциялар есепке алынады.
600 "Түсімдерді есепке алу" қосалқы шотында Қазынашылық комитеті ҚБШ республикалық және жергілікті бюджеттердің, ақылы қызметтерінің ҚБШ, демеушілік, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, Ұлттық қор, нысаналы қаржыландыру, соманы анықтауға дейінгі шоттарындағы түсімдері есепке алынады.";
61 және 63 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"61. 016 "Қазақстан Республикасының Үкіметіне үкіметаралық келісімдер бойынша берілген кредиттер" баланстан тысқары шотында бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметіне үкіметаралық келісімдер бойынша берілген кредиттерді есепке алуды жүргізеді. Кредиттің азаюы берешектің өтелгені туралы хат хабарлама негізінде жүргізіледі.";

дополнить пунктом 27-2 следующего содержания:
"27-2. На субсчете 303 "Счет таможенного союза" учитывается движение денег на счете таможенного союза.
Поступления на счет таможенного союза отражаются по дебету субсчета 303 и кредиту субсчета 390.
Перечисление со счета таможенного союза сумм поступлений отражаются по дебету 500 и кредиту субсчета 303.";
пункт 37 исключить;
часть третью пункта 39 изложить в следующей редакции:
"Распределение поступивших сумм отражается по дебету субсчетов 300, 301, 303, 340, 360 и кредиту субсчета 390.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. На субсчете 500 "Проведение расходов" Комитетом казначейства учитываются расходы проведенные с КСН республиканского и местных бюджетов, с КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, Национального фонда, целевого финансирования, со счета таможенного союза.
На сумму произведенных расходов за каждый день производится запись по дебету субсчета 500 и кредиту субсчетов 300, 301, 303, 310, 311, 320, 321, 330, 331, 340, 350.
Восстановление кассовых расходов на КСН республиканского и местных бюджетов отражается по дебету субсчетов 300, 301 и кредиту субсчета 500.
Проведенные расходы по ЕКС отражаются по дебету субсчета 100 "Единый казначейский счет" и кредиту субсчета 500.";
части первую и третью пункта 52-1 изложить в следующей редакции:
"На счете 6 "Поступления" учитываются операции по поступлению на КСН республиканского и местных бюджетов, на счетах по внешним займам, на КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, Национального фонда, целевого финансирования, на счетах сумм до выяснения.
На субсчете 600 "Зачисление поступлений" Комитетом казначейства учитываются поступления на КСН республиканского и местных бюджетов, на КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, Национального фонда, целевого финансирования, на счетах сумм до выяснения.";
пункты 61 и 63 изложить в следующей редакции:
"61. На забалансовом счете 016 "Кредиты, предоставленные Правительству Республики Казахстан по межправительственным соглашениям" центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета ведется учет кредитов, предоставленных Правительству Республики Казахстан по межправительственным соглашениям. Уменьшение кредита производится на основании письма уведомления о погашении задолженности.

63. 018 "Қазақстан Республикасы Үкіметі және жергілікті атқарушы органдардың резерві" баланстан тысқары шотында бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметі және жергілікті атқарушы органдардың резервінің жұмсалуы жөніндегі деректерді есепке алуды жүргізеді. Жоспарлы тағайындаулардың ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанын қоса алғанда түгел пайдаланылмаған қалдықтары жойылады.";
1, 2, 3, 8, 10, 14, 17, 20, 21, 23, 24 қосымшалары осы бұйрықтың 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрықтың 12 қосымшасына сәйкес 25 қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті (Қ.М.Досмұқаметов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2011 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 668 бұйрығына
1-қосымша
Бюджеттік есепке
алуды жүргізу ережесіне
1-қосымша
_____________________________________ нысан
(уәкілетті органның атауы)
20___жылға арналған "__"______________
Бас-журнал кітабы
20___ж ___ ___ күні
Өлшем бірлігі: теңге
Күні
Мемориалдық ордер №
Айналымдар сомасы
Қосалқы шот
Қосалқы шот
Қосалқы шот
Қосалқы шот
Қосалқы шот
Қосалқы шот
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Жыл басындағы қалдық
Жыл басынан бастап айналымдар жиыны
Айдың басындағы қалдық
Бір айдағы айналымдар жиыны
Айдың соңындағы қалдық
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2011 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 668 бұйрығына
2-қосымша
Бюджеттік есепке
алуды жүргізу ережесіне
2-қосымша
_______________________________________ нысан
(уәкілетті органның атауы)
20___жылғы "__"______________
Бірыңғай қазынашылық шоты бойынша
мемориалдық ордер
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Кіріс қалдығы 20___жылғы "__"_________
№ р/р
Операциялар мазмұны
Қосалқы шоттар нөмірі
Сомасы
дебет
кредит
Айналымдар жиыны
Бір күндегі сальдо
Шығыс қалдығы
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
бюджеттік есепке алу бойынша құрылымдық
бөлімшесінің басшысы ___________ _____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2011 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 668 бұйрығына
3-қосымша
Бюджеттік есепке
алуды жүргізу ережесіне
3-қосымша
_______________________________________ нысан
(уәкілетті органның атауы)
Мемориалдық ордер
20___жылғы "__"______________
Бюджет түрі:
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Кіріс қалдығы
№ р/р
Операцияның мазмұны
Қосалқы шоттар нөмірі
Сомасы
дебет
кредит
Айналымдар жиыны
Бір күндік сальдо
Шығыс қалдығы
Қосымшасы _____ парақ
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
бюджеттік есепке алу бойынша құрылымдық
бөлімшесінің басшысы ______________ __________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2011 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 668 бұйрығына
4-қосымша
Бюджеттік есепке
алуды жүргізу ережесіне
8-қосымша
№ 1 нысан
Қазынашылық комитетінің балансы
20___жылғы "__"__________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Актив
Жолдың коды
есепті жылдың басындағы
есепті күнге
1
2
3
4
I. Қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және ұлттық валютадағы басқа шоттар
РБ ҚБШ (300)
1
ЖБ ҚБШ (301)
2
Сыртқы қарыздар бойынша шот (302)
3
Кеден одағының шоты (303)
3-1
РБ ақылы қызметтерінің ҚБШ (310)
5
ЖБ ақылы қызметтерінің ҚБШ (311)
6
РБ демеушілік, қайырымдылық көмектің ҚБШ (320)
7
ЖБ демеушілік, қайырымдылық көмектің ҚБШ (321)
8
РБ ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ (330)
9
ЖБ ақшаларын уақытша орналастыру ҚБШ (331)
10
Ұлттық қордың ҚБШ (340)
11
Нысаналы қаржыландыру ҚБШ (350)
12
Анықтауға дейінгі сомалар шоты (360)
13
ЖБ ҚБШ қаражатты тартуға арналған шоттар (380)
14
Түсімдердің жинақтау шоттары (390)
15
II. Шетел валютасындағы шоттар
Мемлекет меншігіне түсетін түсімдер шоты (400)
16
Аумақтық қазынашылық бөлімшелерінің шоты (410)
17
Кеден одағы шеңберіндегі түсімдер шоты (420)
18
Шетел валютасы бойынша басқа шоттар (430)
19
III. Есеп айырысулар
Шығыстарды жүргізу (500)
20
Түсімдерді есепке алу (510)
21
ЖБ жетіспеушіліктері бойынша есеп айырысулар (520)
22
Ішкі есеп айырысулар (530)
23
Баланс
24
Пассив
Жолдың коды
есепті жылдың басындағы
есепті күнге
1
2
3
4
I. Ақшалай қаражаттар
Бірыңғай қазынашылық шот (100)
25
Есеп айырысудағы ақшалар (110)
26
Шетел валюта түрлері бойынша корреспонденттік шоттар (120)
27
II. ҚР Ұлттық банкінде орналастырылған қаражат
БҚШ орналастырған ҚР ҰБ салымдар (депозиттер) (210)
28
ЖБ ҚБШ орналастырған ҚР ҰБ салымдар (депозиттер) (220)
29
III. Түсімдер
Түсімдерді есепке алу (600)
30
Сыртқы қарыздар бойынша түсімдерді есепке алу (610)
31
IV. Нәтижелер
Бюджеттің атқарылу нәтижелері (900)
32
Сыртқы қарыздар бойынша атқарылу нәтижелері (910)
33
Баланс
34
Баланстан тыс шоттар
Бюджеттік кредиттер (013)
35
Бюджеттік кредиттер бойынша субъектілердің берешегі (014)
36
Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыш, мемлекеттің кепілгерлігі бойынша міндеттемелер (015)
37
Қазақстан Республикасының Үкіметіне үкіметаралық келісімдер бойынша берілген кредиттер (016)
38
Қазақстан Республикасы Үкіметі және жергілікті атқарушы органдардың резерві (018)
39
Аккредитивтер (019)
40
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның басшысы ______________ _____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
бюджеттік есепке алу бойынша
құрылымдық бөлімшесінің басшысы ___________ ___________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2011 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 668 бұйрығына
5-қосымша
Бюджеттік есепке
алуды жүргізу ережесіне
10-қосымша
№ 2 нысан
_______________________________________
(уәкілетті органның атауы)
Бірыңғай қазынашылық шотындағы
ақша қозғалысы туралы есеп
20___жылғы "__"__________
Өлшем бірлігі: мың теңге
Жол коды
Сомасы
1
2
3
Жыл басындағы ақша қалдығы

63. На забалансовом счете 018 "Резерв Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов" уполномоченными органами по исполнению бюджета ведется учет данных по расходованию резерва Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов. Неиспользованные до конца 31 декабря текущего финансового года включительно остатки плановых назначений аннулируются.";
приложения 1, 2, 3, 8, 10, 14, 17, 20, 21, 23, 24 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 к настоящему приказу.
дополнить приложением 25 согласно приложению 12 к настоящему приказу.
2. Комитету казначейства Министерства финансов Республики Казахстан (Досмукаметов К.М.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Жамишев
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 декабря 2011 года № 668
Приложение 1
к Правилам ведения бюджетного учета
______________________________________
(наименование уполномоченного органа) форма
Книга Журнал-главная
за ______ 20___ г.
Дата.______ г.
Единица измерения: тенге
Дата
№ мемориаль-
ного ордера
Сумма
оборотов
Субсчет
Субсчет
Субсчет
Субсчет
Субсчет
Субсчет
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
Остаток на начало
года
Итого оборотов с
начала года
Остаток на начало
месяца
Итого оборотов за
месяц
Остаток на конец
месяца
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 декабря 2011 года № 668
Приложение 2
к Правилам ведения бюджетного учета
______________________________________
(наименование уполномоченного органа) форма
Мемориальный ордер
по единому казначейскому счету
за "__"_______20___г
Единица измерения: тенге, тиын
Входящий остаток за "__"_______20___года
п/п
Содержание операции
Номер субсчетов
Сумма
дебет
кредит
Итого оборотов
Сальдо за день
Исходящий остаток
Руководитель структурного подразделения по бюджетному учету
уполномоченного органа по исполнению бюджета ________ ______________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 декабря 2011 года № 668
Приложение 3
к Правилам ведения бюджетного учета
______________________________________
(наименование уполномоченного органа) форма
Мемориальный ордер №
за "__"_______20___г
Вид бюджета:
Единица измерения: тенге, тиын
Входящий остаток
п/п
Содержание операции
Номер субсчетов
Сумма
дебет
кредит
Итого оборотов:
Сальдо за день:
Исходящий остаток
Приложение на ________ листах.
Руководитель структурного подразделения по бюджетному учету
уполномоченного органа по исполнению бюджета ________ ______________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 декабря 2011 года № 668
Приложение 8
к Правилам ведения бюджетного учета
форма № 1
Баланс Комитета казначейства
на "__"_______20___г.
Единицы измерения: тыс.тенге
Актив
Код
строки
на начало
отчетного
года
на
отчетную
дату
1
2
3
4
I. Контрольные счета наличности и
другие счета в национальной валюте
КСН РБ (300)
1
КСН МБ (301)
2
Счет по внешним займам (302)
3
Счет таможенного союза (303)
3-1
КСН платных услуг РБ (310)
4
КСН платных услуг МБ (311)
5
КСН спонсорской, благотворительной
помощи РБ (320)
6
КСН спонсорской, благотворительной
помощи МБ (321)
7
КСН временного размещения денег РБ
(330)
8
КСН временного размещения денег МБ
(331)
9
КСН Национального фонда (340)
10
КСН целевого финансирования (350)
11
Счет сумм до выяснения (360)
12
Счет для привлечения средств с КСН МБ
(380)
14
Сборный счет поступлений (390)
15
II. Счета в иностранной валюте
Счет поступлений в собственность
государства (400)
16
Счета территориальных подразделений
казначейства (410)
17
Счет поступлений в рамках таможенного
союза (420)
18
Другие счета в иностранной валюте
(430)
19
III. Расчеты
Проведение расходов (500)
20
Проведение расходов по внешним займам
(510)
21
Расчеты по размещению средств МБ (520)
22
Расчеты по недостачам МБ (530)
23
Баланс
24
Пассив
Код
строки
на начало
отчетного
года
на
отчетную
дату
1
2
3
4
I. Денежные средства
Единый казначейский счет (100)
25
Деньги в расчетах (110)
26
Корреспондентские счета по видам
иностранных валют (120)
27
II. Средства, размещенные в
Национальном Банке РК
Вклады (депозиты) в НБ РК,
размещенные с ЕКС (210)
28
Вклады (депозиты) в НБ РК, размещенные
с КСН МБ (220)
29
III. Поступления
Зачисление поступлений (600)
30
Зачисление поступлений по внешним
займам (610)
31
IV. Результаты
Результат исполнения бюджета (900)
32
Результат исполнения по внешним займам
(910)
33
Баланс
34
Забалансовые счета
Бюджетные кредиты (013)
35
Задолженность субъектов по бюджетным
кредитам (014)
36
Государственный и гарантированный
государством долг, обязательства по
поручительствам государства (015)
37
Кредиты, предоставленные Правительству
Республики Казахстан по
межправительственным соглашениям (016)
38
Резерв Правительства Республики
Казахстан и местных исполнительных
органов (018)
39
Аккредитивы (019)
40
Руководитель уполномоченного органа
по исполнению бюджета _______________ ______________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения
по бюджетному учету уполномоченного
органа по исполнению бюджета ________________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 5
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 декабря 2011 года № 668
Приложение 10
к Правилам ведения бюджетного учета
______________________________________
(наименование уполномоченного органа) форма № 2
Отчет о движении денег на Едином казначейском счете
на "___" _______20__г.
Единица измерения: тыс.тенге
Коды
строк
Сумма
1
2
3
Остаток денег на начало года

506
Ұлттық қордың ҚБШ
507
Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
508
Кеден одағының шоты
509
Анықтауға дейінгі сомалар шоты
510
Есеп айырысудағы ақшалар
600
ЖБ жетіспеушіліктері бойынша есеп айырысулар
700
Кезеңнің аяғындағы ақша қалдығы (100 жол + 010 жол 020 жол + 030,040 жолдар)
800
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
басшысы ______________ ___________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
бюджеттік есепке алу бойынша
құрылымдық бөлімшесінің басшысы ______________ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2011 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 668 бұйрығына
6-қосымша
Бюджеттік есепке
алуды жүргізу ережесіне
14-қосымша
_______________________________________
(уәкілетті органның атауы)
№ 5 нысан
Сыртқы қарыздар жөніндегі есеп
20___жылғы "__"__________ жағдайы бойынша
(айы)
Өлшем бірлігі: мың теңге
Ұйымның, бағдарламаның және кіші бағдарламаның коды
Мекеменің коды
Ұйымның атауы
Донор
Бюджеттік классификация коды
Жыл басындағы қалдық
Қарыздар бойынша қаражат түсімі
Қарыздар бойынша қаражат шығысы
Есепті кезеңнің аяғындағы қаражат қалдығы
Есепті айға
Жыл басынан
Есепті айға
Жыл басынан
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Барлығы
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің басшысы _________ ___________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2011 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 668 бұйрығына
7-қосымша
Бюджеттік есепке
алуды жүргізу ережесіне
17-қосымша
_______________________________________
(уәкілетті органның атауы)
№ 6 нысан
Шетел валютасындағы шоттар бойынша операциялық
күннің жабылуы туралы есеп
20___жылғы "__"__________
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Атауы
Кезең басындағы қалдық
Түсімдердің барлығы
Шығыстардың барлығы
Кезеңнің аяғындағы қалдық
А
1
2
3
4
5
1
Барлығы
2
Мемлекет меншігіне түсетін түсімдер шоты
3
Аумақтық қазынашылық бөлімшелерінің шоты
4
Кеден одағы шеңберіндегі түсімдер шоты
5
Шетел валютасындағы басқа да шоттар
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің басшысы ___________ _______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2011 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 668 бұйрығына
8-қосымша
Бюджеттік есепке
алуды жүргізу ережесіне
20-қосымша
Бюджеттік есепке алу шоттарының жоспары
Шоттар нөмірі
Шоттар атауы
Қосалқы шоттар нөмірі
Қосалқы шоттар атауы
1
Ақшалай қаражаттар

506
КСН Национального фонда
507
КСН целевого финансирования
508
Счет таможенного союза
509
Счет сумм до выяснения
510
Деньги в расчетах
600
Расчеты по недостачам МБ
700
Остаток денег на конец периода
(строка 100 + строка 200 + строки 300,400 – строка
500 - строки 400,500)
800
Руководитель уполномоченного органа
по исполнению бюджета _______________ ______________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения
по бюджетному учету уполномоченного
органа по исполнению бюджета ________________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 6
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 декабря 2011 года № 668
Приложение 14
к Правилам ведения бюджетного учета
______________________________________
(наименование уполномоченного органа) форма № 5
Отчет по внешним займам
по состоянию на_____________20___г
(месяц)
Единица измерения: тыс.тенге
Код
органи-
зации,
программы и
подпрог-
раммы
Код
учреж-
дения
Наиме-
нование
орга-
низации
Донор
Код
бюджет-
ной
клас-
сифи-
кации
Остат-
ки на
начало
года
Поступление
средств по
займу
Расходование
средств займа
Остатки
средств на
конец
отчетного
периода
за
отчет-
ный
месяц
с
начала
года
за
отчет-
ный
месяц
с
начала
года
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Итого
Руководитель структурного подразделения
уполномоченного органа по исполнению бюджета: ____________ __________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 7
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 декабря 2011 года № 668
Приложение 17
к Правилам ведения бюджетного учета
______________________________________
(наименование уполномоченного органа) форма № 6
Отчет
о закрытии операционного дня по счетам
в иностранной валюте
за "__"_______20___г
Единица измерения: тенге, тиын
Наименование
Остаток
на
начало
периода
Всего
поступ-
лений
Всего
расходов
Остаток
на конец
периода
А
1
2
3
4
5
1
Всего:
2
Счет поступлений в
собственность государства
3
Счета территориальных
подразделений казначейства
4
Счет поступлений в рамках
таможенного союза
5
Другие счета в иностранной
валюте
Руководитель структурного подразделения
уполномоченного органа по исполнению бюджета: ___________ __________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 8
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 декабря 2011 года № 668
Приложение 20
к Правилам ведения бюджетного учета
План счетов бюджетного учета
Номер
счетов
Наименование
счетов
номер
субсчетов
Наименование субсчетов
1
Денежные средства

6.1.1
Есепті қаржы жылындағы түсімдер
610
910
6.1.2
Есепті қаржы жылындағы шығыстар
910
510
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2011 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 668 бұйрығына
10-қосымша
Бюджеттік есепке
алуды жүргізу ережесіне
23-қосымша
нысан
_______________________________________
(уәкілетті органның атауы)
ҚБАЖ-де операциялық күннің жабылуы туралы есеп
20___жылғы "__"______________
Өлшем бірлігі: теңге, тиын
Атауы
Жыл басына қалған қалдық
Күн басында қалған БҚШ қалдығы
Сальдо
Барлық түсімдер
Түсімдер
Тасымалдар
Қайтарымдар
А
1
2
3
4
5
6
7
8
1
ҚБАЕО-ның банк көшірмесі
2
Барлығы
3
РБ ҚБШ
4
ЖБ ҚБШ – жиыны
5
Оның ішінде, облыстар
6
РБ
Ақылы қызметтерінің ҚБШ
Демеушілік көмектің ҚБШ
Ақшаларды уақытша орналастыру ҚБШ
7
ЖБ
Ақылы қызметтерінің ҚБШ
Демеушілік көмектің ҚБШ
Ақшаларды уақытша орналастыру ҚБШ
8
РБ
Нысаналы қаржыландыру ҚБШ
9
Ұлттық қордың ҚБШ
10
ҚР Үкімінің депозиттері
11
Уақытша бос бюджеттік ақшалар шоты
13
Есептеулердегі ақша қаражаты
14
Анықтауға дейінгі сомалар шоты
15
Кеден одағының шоты
кестенің жалғасы
Барлық шығыстар
Шығыстар
Қалпына келтірулер
Тартылғандар/ Қайтарулар
Ішкі банк шоты бойынша күн соңындағы БҚШ қалдығы
Сыртқы банк шоты бойынша күн соңындағы БҚШ қалдығы
Ішкі және сыртқы шоттар арасындағы ауытқушылық
А
9
10
11
12
13
14
15
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
15
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның басшысы ______________ _________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2011 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 668 бұйрығына
11-қосымша
Бюджеттік есепке
алуды жүргізу ережесіне
24-қосымша
_______________________________________ нысан
(уәкілетті органның атауы)
Инвестициялық жобалар шеңберінде сыртқы
қарыздардың жұмсалуы бойынша ақпарат
20___жылғы __________
(айы)
Өлшем бірлігі: мың теңге
Бюджеттік сыныптама коды
Есепті қаржы жылына арналған түзетілген бюджет
Есепті жылдың жиынтық қаржыландыру жоспары
Шығыстар
Пайдаланбаған қаражат қалдығы
Барлығы
арнаулы шот бойынша
оффшорлық төлемдер бойынша
Есепті кезеңге
Жыл басынан бастап
Есепті кезеңге
Жыл басынан бастап
Есепті кезеңге
Жыл басынан бастап
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жиыны
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің басшысы ______________ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2011 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 668 бұйрығына
12-қосымша
Бюджеттік есепке алуды
жүргізу ережесіне
25-қосымша
_______________________________________ нысан
(уәкілетті органның атауы)
Республикалық бюджеттен берілген кредит бойынша ақпарат
20___жылғы "__"__________
(айы)
Кредит атауы
Кредит сомасы
Кредитті өтеу мерзімі
20__ж. 01.01.-ге негізгі борыш қалдығы
Есепті кезеңде игерілгені
Есепті кезеңде өтелгені
20__ж. 01.___ негізгі борыш қалдығы
Ескертпе
А
В
1
2
3
4
5
6
7
Басшы: _________________ __________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)

6.1.1
поступлений за финансовый год
610
910
6.1.2
расходов за финансовый год
910
510
Приложение 10
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 декабря 2011 года № 668
Приложение 23
к Правилам ведения бюджетного учета
_______________________________________ форма
(наименование уполномоченного органа)
Отчет
о закрытии операционного дня в ИИСК
за "__"_______20___г
Единица измерения: тенге, тиын
Наименование
Остаток
на
начало
года
Входящий
остаток
Сальдо
Всего
поступ-
лений
Поступ-
ления
А
1
2
3
4
5
6
1
По банковской выписке КЦМР
2
Всего
3
РБ
4
МБ - итого
5
в т.ч.по областям
6
РБ
КСН платных услуг
КСН спонсорской помощи
КСН временного размещения
денег
7
МБ
КСН платных услуг
КСН спонсорской помощи
КСН временного размещения
денег
8
РБ
КСН целевого финансирования
9
КСН Национального фонда
10
Депозиты Правительства РК
11
Счет временно свободных бюджетных
денег
13
Деньги в расчетах
14
Счет сумм до выяснения
15
Счет таможенного союза
продолжение таблицы
Пере-
носы
Возв-
раты
Всего
рас-
ходов
Рас-
ходы
Восста-
новление
Привлечения
/возвраты
Остаток ЕКС
на конец
дня по
внутреннему
банковскому
счету
Остаток ЕКС
на конец
дня по
внешнему
банковскому
счету
Отклонения
между внешним
и внутренним
счетами
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Руководитель уполномоченного органа по исполнению бюджета:
___________ __________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 11
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 декабря 2011 года № 668
Приложение 24
к Правилам ведения бюджетного учета
_______________________________________ форма
(наименование уполномоченного органа)
Информация по расходованию внешних займов
в рамках инвестиционных проектов
за ___________20___г
(месяц)
Единица измерения: тыс.тенге
Код
бюджетной
классифи-
кации
Скорректи-
рованный
бюджет на
отчетный
финансовый
год
Сводный
план
финансиро-
вания на
отчетный
год
Расходы
Остаток
неисполь-
зованных
средств
всего
по спецсчету
по оффшорным
платежам
за
отчетный
период
с
начала
года
за
отчет-
ный
период
с
начала
года
за
отчет-
ный
период
с
начала
года
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого
Руководитель структурного подразделения
уполномоченного органа по исполнению бюджета: ___________ __________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 12
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 декабря 2011 года № 668
Приложение 25
к Правилам ведения бюджетного учета
_______________________________________ форма
(наименование уполномоченного органа)
Информация по кредитам, предоставленным из республиканского бюджета
на ___________20___г
(месяц)
Наименова-
ние кредита
Сумма
кредита
Срок
погашения
кредита
Остаток
основного
долга на
01.01.20__г.
Освоено в
отчетном
периоде
Погашено
в
отчетном
периоде
Остаток
основно-
го долга
на
01.___
20__г.
При-
меча-
ние
А
В
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель: _________________ __________________________
(подпись) (расшифровка подписи)