Халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға автомобильмен тасымалдаушыларға рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің 2011 жылғы 24 тамыздағы № 523 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2011 жылы 26 қыркүйекте № 7204 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 21.01.2016 № 38 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
"Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 10) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 17.04.2020 № 210 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға автомобильмен тасымалдаушыларға рұқсат беру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 21.01.2016 № 38 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көліктік бақылау комитеті (Ә.Н.Барменқұлов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу үшін ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі Е.С.Дүйсенбаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Камалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау агенттігінің
төрағасы (Монополияға қарсы агенттік)
М.Т. Есенбаев ___________________
2011 жылғы "___" _______________
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникациялар
министрінің
2011 жылғы 24 тамыздағы
№ 523 бұйрығымен
бекітілген
Халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға автомобильмен тасымалдаушыларға рұқсат беру қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 13.12.2022 № 715 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға автомобильмен тасымалдаушыларға рұқсат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 10) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының автомобиль тасымалдаушыларына мынадай автокөлік құралдарының иелері үшін міндетті халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыруға рұқсат беру куәлігін және рұқсат беру карточкасын беру тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил допуска автомобильных перевозчиков к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 24 августа 2011 года № 523. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 сентября 2011 года № 7204.
Сноска. Наименование приказа вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 21.01.2016 № 38 (порядок введения в действие см. п. 4).
В соответствии с подпунктом 10) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра транспорта РК от 24.11.2025 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила о допуске автомобильных перевозчиков к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов.
Сноска. Пункт 1 вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 21.01.2016 № 38 (порядок введения в действие см. п. 4).
2. Комитету транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Барменкулов А.Н.) обеспечить в установленном законном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Дюсембаева Е.С.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Камалиев
"Согласовано"
Председатель
Агентства по защите конкуренции
Республики Казахстан
(Антимонопольное агентство)
_________________ Есенбаев М.Т.
"____" _____________ 2011 года
Утверждены приказом
Министра транспорта и
коммуникаций
Республики Казахстан
от 24 августа 2011 года № 523
Правила
допуска автомобильных перевозчиков к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 13.12.2022 № 715 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила допуска автомобильных перевозчиков к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10) статьи 13 Закона Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок выдачи автомобильным перевозчикам Республики Казахстан удостоверения допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок и карточки допуска.

2. Жүктерді халықаралық автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыруға:
1) жүк автомобильдері (тіркемені қоса алғанда, рұқсат етілген жалпы салмағы 6 тоннадан асатын немесе тіркемені қоса алғанда, рұқсат етілген пайдалы жүктеме 3,5 тоннадан астам) және (немесе) арнайы автомобильдері (жүктердің белгілі бір түрлерін тасымалдауға арналған) және (немесе) тұрақты немесе уақытша, оның ішінде экипажбен жалға алынғандарды қоспағанда, лизинг шарты, бірлескен қызмет туралы шарт, шарттың екінші тарапына шетелдік рұқсаттарды беру көзделген агенттік келісім бойынша иеліктегі арнаулы автомобильдері (әртүрлі, негізінен көліктік емес жұмыстарды орындауға арналған);
2) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген және электрондық (цифрлық) тахографтарды пайдалану кезінде Қазақстан Республикасында берілген жүргізушілердің қолданыстағы карточкасы бар автокөлік құралдарының санынан кем емес мөлшерде шетелдік азаматтарды қоса алғанда, жұмысқа орналастырылған қызметкерлері бар жеке және заңды тұлғаларға рұқсат етіледі.
Жүктерді автомобильмен халықаралық тасымалдауды жүзеге асыруға:
1) мемлекеттік немесе міндетті техникалық байқаудан өткен;
2) жартылай тіркемені (тіркеме) қоспағанда, тахографтармен жабдықталған;
3) жартылай тіркемені (тіркеме) қоспағанда, тахографты мерзімді тексеру (инспекция) туралы қолданыстағы куәлігі бар;
4) жартылай тіркемені (тіркеме) қоспағанда, тахографты тексеру туралы қолданыстағы сертификаты бар автокөлік құралдарына рұқсат етіледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 28.11.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) автокөлік құралына рұқсат беру карточкасы (бұдан әрі – рұқсат беру карточкасы) – электрондық құжат нысанындағы автокөлік құралын халықаралық автомобильмен жүк тасымалдарын пайдалануға рұқсат беретін құжат;
2) халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру куәлігі (бұдан әрі – Рұқсат) – электрондық құжат нысанындағы Қазақстан Республикасының автомобильдік тасымалдаушыларына құқық беретін халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыруға рұқсат беретін құжат.
2-тарау. Рұқсатты және рұқсат беру карточкасын беру тәртібі
4. Рұқсатты және (немесе) рұқсат беру карточкасын ресімдеуді және беруді Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жүзеге асырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 28.11.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Рұқсат мынадай түрлерге бөлінеді:
1) шетелдік рұқсатты қолдана отырып рұқсат беру – Қазақстан Республикасының автомобиль тасымалдаушыларына көліктік дерекқордың ақпараттық-талдамалық жүйесіндегі (бұдан әрі – КДАТЖ) шетелдік рұқсаттар алуға мүмкіндік береді және шетелдік рұқсат талап етілетін елдерге жүктерді автомобильмен халықаралық тасымалдауды жүзеге асыруға арналған;
2) шетелдік рұқсатты қолданбай рұқсат беру – Қазақстан Республикасының автомобиль тасымалдаушыларына КДАТЖ-да шетелдік рұқсаттарды алуға мүмкіндік бермейді және шетелдік рұқсат талап етілмейтін елдерге жүктерді автомобильмен халықаралық тасымалдауды жүзеге асыруға арналған.

2. К осуществлению международных автомобильных перевозок грузов допускаются физические и юридические лица имеющие:
1) грузовые автомобили (допустимый общий вес которых, включая прицеп, более 6 тонн, или допустимая полезная нагрузка, включая прицеп, более 3,5 тонн и (или) специализированные автомобили (предназначенные для перевозки определенных видов грузов) и (или) специальными автомобилями (предназначенными для выполнения различных, преимущественно нетранспортных работ), находящиеся в постоянном или временном владении, в том числе по договору лизинга, за исключением арендованных с экипажем, договора о совместной деятельности, агентского соглашения, где предусмотрена передача иностранных разрешений второй стороне договора;
2) трудоустроенных водителей, включая иностранных граждан, в количестве не меньшем количества автотранспортных средств (без дублирования, за исключением полуприцепов (прицепов)), указанных в подпункте 1) настоящего пункта и имеющих действующую карточку водителя, выданного в Республике Казахстан при использовании электронных (цифровых) тахографов. При этом, индивидуальные предприниматели могут учитываться как водитель.
К осуществлению международных автомобильных перевозок грузов допускаются автотранспортные средства:
1) прошедшие обязательный технический осмотр;
2) оборудованные тахографом, за исключением полуприцепов (прицепов);
3) имеющие действующее свидетельство о периодической проверке (инспекции) тахографа, за исключением на полуприцеп (прицеп);
4) имеющие действующий сертификат о поверке тахографа, за исключением на полуприцеп (прицеп).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 28.11.2023 № 105 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 24.11.2025 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования) (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) карточки допуска на автотранспортное средство (далее – карточки допуска) – разрешительный документ в форме электронного документа, разрешающий использование автотранспортного средства в международных автомобильных перевозках грузов;
2) удостоверение допуска (далее – Допуск) к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов – разрешительный документ в форме электронного документа, дающий право автомобильным перевозчикам Республики Казахстан осуществлять международные автомобильные перевозки грузов;
3) услугополучатель – индивидуальные предприниматели и юридические лица, за исключением филиалов юридических лиц, центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
4) услугодатель – территориальные органы Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан, оказывающие государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 24.11.2025 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования) (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок выдачи Допуска и карточки допуска
4. Оформление и выдачу Допуска и (или) карточки допуска осуществляют услугодатель.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 24.11.2025 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Допуск подразделяется на следующие виды:
1) допуск с применением иностранного разрешения - дает возможность автомобильным перевозчикам Республики Казахстан получать иностранные разрешения в информационной аналитической системе транспортной базы данных и мониторинга динамики безопасности перевозок (далее - ИАС ТБД) и предназначен для осуществления международных автомобильных перевозок грузов в страны, где требуется иностранное разрешение;
2) допуск без применения иностранного разрешения - не дает возможность автомобильным перевозчикам Республики Казахстан получать иностранные разрешения в ИАС ТБД и предназначен для осуществления международных автомобильных перевозок грузов в страны, где не требуется иностранное разрешение.

6. Рұқсат беру карточкасы мынадай түрлерге бөлінеді:
1) шетелдік рұқсатты қолдана отырып, рұқсат беру карточкасы – шетелдік рұқсатты қолдана отырып, жүктердің халықаралық автомобиль тасымалдарында автокөлік құралын КДАТЖ -да есепке алуға және пайдалануға рұқсат береді;
2) шетелдік рұқсатты қолданбай рұқсат беру карточкасы – шетелдік рұқсаттарды қолдану талап етілмейтін жүктердің халықаралық автомобиль тасымалдарында автокөлік құралын КДАТЖ -да есепке алуға және пайдалануға рұқсат береді.
7. Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, қызметті көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыруға рұқсат беру туралы куәлік және автокөлік құралдарына рұқсат беру карточкасын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі - негізгі талаптар тізбесі) жазылған.
Жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушылар) шетелдік рұқсатты қолданбай Рұқсат және шетелдік рұқсатты қолданбай рұқсат карточкасын алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі-портал) арқылы:
1) алынатын мемлекеттік көрсетілетін қызметке байланысты осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанындағы өтінішті;
2) автокөлік құралын жалдау шартының түрлі-түсті электрондық көшірмесін (автокөлік құралын жалға алған жағдайда);
3) жартылай тіркемені (тіркемені) қоспағанда, тахографты мерзімді тексеру (инспекциялау) туралы куәліктің түрлі-түсті электрондық көшірмесін;
4) жартылай тіркемені (тіркемені) қоспағанда, тахографты тексеру туралы сертификаттың түрлі-түсті электрондық көшірмесін жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы өтініште және ұсынылатын құжаттарда (мемлекеттік тіркеу белгісі, көлік құралының типі, маркасы, моделі, шығарылған күні, автокөлік құралдарын жалдау шарты туралы мәліметтер (бар болса) және тахографты мерзімді тексеру (инспекция) туралы куәліктің көшірмелері) мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 28.11.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6. Карточки допуска на автотранспортное средство подразделяются на следующие виды:
1) карточка допуска с применением иностранного разрешения - разрешающая использование автотранспортного средства в международных автомобильных перевозках грузов с применением иностранного разрешения;
2) карточка допуска без применения иностранного разрешения - разрешающая использование автотранспортного средства в международных автомобильных перевозках грузов, при которых применение иностранного разрешения не требуется.
7. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача удостоверения о допуске к осуществлению международных автомобильных перевозок и карточки допуска на автотранспортные средства" (далее - перечень основных требований) согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Услугополучатели для получения Допуска без применения иностранного разрешения и карточки допуска без применения иностранного разрешения направляют услугодателю через Портал:
1) заявление в форме электронного документа, подписанное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в зависимости от получаемой государственной услуги;
2) цветную электронную копию договора аренды автотранспортного средства (в случае аренды автотранспортного средства);
3) цветную электронную копию свидетельства о периодической проверке (инспекции) тахографа, за исключением на полуприцеп (прицеп);
4) цветную электронную копию сертификата о поверке тахографа, за исключением на полуприцеп (прицеп).
Услугополучатель обеспечивает полноту и достоверность сведений в заявлении и предоставляемых документах (государственный регистрационный знак, тип, марка, модель транспортного средства, дата его выпуска, сведения о договоре аренды автотранспортных средств (при наличии) и копии свидетельства о периодической проверке (инспекции) тахографа).
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 28.11.2023 № 105 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 24.11.2025 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования) (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Көрсетілетін қызметті алушы шетелдік рұқсатты қолдана отырып, Рұқсат алған күннен бастап алты ай өткен соң шетелдік рұқсатты қолданбай Рұқсатты алады.
Халықаралық автомобильмен жүктерді тасымалдауды алты ай ішінде жүзеге асыру мерзімі соңғы алты айдағы мынадай құжаттармен:
1) жартылай тіркемені (тіркемені) қоспағанда, қызметті алушының рұқсат карточкалары алынған автокөлік құралдарының қатысуымен тасымалдауды жүзеге асырғанын растайтын, алдыңғы алты айдың әрбір 3 айы үшін кемінде 1 ТКЖ және/немесе CMR тауар-көлік жүкқұжатымен (бұдан әрі - ТКЖ), халықаралық тауар-көлік жүкқұжатымен (CMR);
2) алдыңғы алты ай үшін "Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 39 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19897 болып тіркелген) шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларация нысандарымен (910.00-нысан, қосымшасыз), жеке табыс салығы және әлеуметтік салық бойынша декларация нысандарымен (200.00-нысан, қосымшасыз);
3) теңгерімінде көрсетілетін қызметті алушының меншігіндегі бірден астам автокөлік құралы бар және жалдамалы еңбекті пайдаланбай қызметін жүзеге асыратын дара кәсіпкерлерді қоспағанда, "Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесінде еңбек шарты туралы мәліметтерді ұсыну және алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 3 қыркүйектегі № 353 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21173 болып тіркелген) жүк автокөлік құралдары жүргізушілерінің еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесінен (бұдан әрі - ЕШЕАБЖ) жұмысқа орналастырылған қызметкерлер туралы мәліметтермен;
4) электрондық (цифрлық) тахографтарды пайдалану кезінде Қазақстан Республикасында берілген жүргізушінің карточкаларымен;
"Қазақстан Республикасының 1970 жылғы Халықаралық автомобиль тасымалын жүзеге асыратын көлік құралдары экипаждарының жұмысына қатысты Еуропа келісіміне (КҚЕК) қосылуы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 12 мамырдағы № 2272 Жарлығына сәйкес 2010 жылғы 16 маусымнан бастап алғаш рет пайдалануға берілген автокөлік құралдарына қолданылады;
5) Қазақстан Республикасында уақытша және/немесе тұрақты тұруға рұқсаты бар шетелдік адамның (жүргізушінің) еңбек қызметін жүзеге асыру мерзіміне Қазақстан Республикасының аумағында болуына рұқсат беретін құжаттармен расталады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 28.11.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. Услугополучатели получают Допуск с применением иностранного разрешения по истечении шести месяцев с даты получения Допуска без применения иностранного разрешения.
Срок осуществления международных автомобильных перевозок грузов в течение шести месяцев подтверждается следующими документами за последние шесть месяцев:
1) товарно-транспортными накладными (ТТН), международными товарно-транспортными накладными (CMR), не менее 1 ТТН и/или CMR за каждые 3 месяца предыдущих шести месяцев, подтверждающих осуществление услугополучателем перевозок с участием автотранспортных средств, на которые были получены услугополучателем карточки допуска без применения иностранного разрешения, за исключением на полуприцеп (прицеп);
2) исключен приказом Министра транспорта РК от 24.11.2025 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования) (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) сведениями о трудоустроенных сотрудниках с единой системы учета трудовых договоров (далее - ЕСУТД) водителей грузовых автотранспортных средств, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 сентября 2020 года № 353 "Об утверждении Правил представления и получения сведений о трудовом договоре в единой системе учета трудовых договоров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21173), за исключением индивидуальных предпринимателей, имеющих на балансе не более одного автотранспортного средства находящегося в собственности услугополучателя и осуществляющего деятельность без использования наемного труда;
4) действующими карточками водителя, выданными в Республике Казахстан при использовании электронных (цифровых) тахографов.
5) исключен приказом Министра транспорта РК от 24.11.2025 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования) (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 28.11.2023 № 105 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 24.11.2025 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования) (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9. Көрсетілетін қызметті алушылар шетелдік рұқсатты қолдана отырып, Рұқсат және шетелдік рұқсатты қолдана отырып, рұқсат беру карточкасын алу үшін көрсетілетін қызметті алушыға портал арқылы:
1) алынатын мемлекеттік қызметке байланысты осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанындағы өтінішті;
2) осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген құжаттарды;
3) автокөлік құралын жалдау шартының түрлі-түсті электрондық көшірмесін (автокөлік құралын жалға алған жағдайда);
4) жартылай тіркемені (тіркеме) қоспағанда, тахографты мерзімді тексеру (инспекциялау) туралы куәліктің түрлі-түсті электрондық көшірмесін;
5) жартылай тіркемені (тіркеме) қоспағанда, тахографты тексеру туралы сертификаттың түрлі-түсті электрондық көшірмесін жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушыда жаңа автокөлік құралын сатып алған және/немесе автокөлік құралын жалға алған жағдайда шетелдік рұқсатты қолдана отырып, рұқсат карточкасын алу үшін шетелдік рұқсатты қолдана отырып, Рұқсаты болған кезде көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидалардың 8-тармағының 1) тармақшасында көзделген құжаттарды жіберу талап етілмейді.
Егер көрсетілетін қызметті алушы және/немесе құрылтайшы және/немесе көрсетілетін қызметті алушының басшысы Рұқсат алған басқа заңды тұлғаның құрылтайшысы және/немесе басшысы болып табылған жағдайда, шетелдік рұқсатты қолдана отырып және шетелдік рұқсатты қолданбай рұқсатты беруге жол берілмейді.
Мынадай автокөлік құралдарына:
1) экипажы бар жалға алынған автокөлік құралдарына (бірлескен қызмет туралы шарт, шарттың екінші тарапына шетелдік рұқсаттарды беру көзделген агенттік келісімдер);
2) шетелдік тұлғаға, шетелдік қатысуы бар заңды тұлғаға тиесілі, жалға алынған автокөлік құралдарына;
3) Қазақстан Республикасы аумағында уақытша мемлекеттік тіркеуде тұрған автокөлік құралдарына шетелдік рұқсатты қолдана отырып және шетелдік рұқсатты қолданбай рұқсат карточкаларын беруге жол берілмейді.
Соңғы 6 (алты) айда екі реттен артық жалға алынған сол бір автокөлік құралына шетелдік рұқсатты қолдана отырып және шетелдік рұқсатты қолданбай рұқсат карточкаларын беруге жол берілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы өтініште және ұсынылатын құжаттарда (мемлекеттік тіркеу белгісі, көлік құралының типі, маркасы, моделі, шығарылған күні, автокөлік құралдарын жалдау шарты туралы мәліметтер (бар болса) және тахографты мерзімді тексеру (инспекция) туралы куәліктің көшірмелері) мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 28.11.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

9. Услугополучатели, для получения Допуска с применением иностранного разрешения и карточки допуска с применением иностранного разрешения направляют услугодателю через портал:
1) заявление в форме электронного документа, подписанный ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам в зависимости от получаемой государственной услуги;
2) документы, предусмотренные пунктом 8 настоящих Правил;
3) цветную электронную копию договора аренды автотранспортного средства (в случае аренды автотранспортного средства);
4) цветную электронную копию свидетельства о периодической проверке (инспекции) тахографа, за исключением на полуприцеп (прицеп);
5) цветную электронную копию сертификата о поверке тахографа, за исключением на полуприцеп (прицеп).
При наличии у Услугополучателя Допуска с применением иностранного разрешения для получения карточки допуска с применением иностранного разрешения в случае покупки нового автотранспортного средства и/или аренды автотранспортного средства направление услугодателю документов, предусмотренных подпунктом 1) пункта 8 настоящих Правил, не требуется.
Выдача карточек допуска с применением иностранного разрешения и без применения иностранного разрешения на следующие автотранспортные средства не допускается:
1) на арендованные автотранспортные средства с экипажем (договор о совместной деятельности, агентские соглашения, где предусмотрено передача иностранных разрешений второй стороне договора);
2) на арендованные автотранспортные средства, принадлежащие иностранному лицу;
3) на автотранспортные средства находящихся на временном государственном учете на территории Республики Казахстан.
Выдача карточек допуска с применением иностранного разрешения и без применения иностранного разрешения на одно и то же автотранспортное средство, арендованное более двух раз за последние 6 (шесть) месяцев, не допускается.
Услугополучатель обеспечивает полноту и достоверность сведений в заявлении и предоставляемых документах (государственный регистрационный знак, тип, марка, модель транспортного средства, дата его выпуска, сведения о договоре аренды автотранспортных средств (при наличии) и копии свидетельства о периодической проверке (инспекции) тахографа).
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 28.11.2023 № 105 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 24.11.2025 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования) (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10. Көрсетілетін қызметті алушы шетелдік рұқсатты қолдана отырып Рұқсатты және (немесе) шетелдік рұқсатты қолдана отырып рұқсат беру карточкасын алу кезінде өзі мәлімдеген мәліметтердің өзгергені туралы көрсетілетін қызметті берушіні хабардар етеді және осындай өзгерістерді растайтын құжаттарды осындай мәліметтер өзгерген күннен бастап немесе олардың өзгергені туралы өзіне белгілі болған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ұсынады.
Шетелдік рұқсатты қолдана отырып, Рұқсатты және (немесе) шетелдік рұқсатты қолдана отырып, рұқсат карточкасын алған кезде мәлімделген мәліметтердің өзгерісі анықталған кезде тасымалдаушы алынған шетелдік рұқсаттардың елу пайызынан астамын қайтармаса, көрсетілетін қызметті беруші 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға бұзушылық жойылғанға дейін шетелдік рұқсатты қолдана отырып, Рұқсаттың және (немесе) шетелдік рұқсатты қолдана отырып, рұқсат карточкасының қолданысын тоқтата тұру туралы хабарлама жібереді. Бұзушылықты жою елу пайыздан астам алынған шетелдік рұқсаттарды қайтаруды қамтамасыз ету және осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес сұрау салу беру болып табылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 28.11.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алатын күні мен мекенжайын көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
Баж сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжат (ЭҮТШ арқылы төленген жағдайда), автокөлік құралының мемлекеттік немесе міндетті техникалық байқаудан өткені туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.
12. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты жіберу мерзімі өтініш берілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнін құрайды.
13. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті алуға құжаттар келіп түскен сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініште және ұсынылған құжаттарда мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын тексереді.
14. Ұсынылған құжаттарды қарау нәтижелері бойынша пайдаланушының кабинетіне көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ куәландырылған, электрондық құжат нысанындағы мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі немесе негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап жіберіледі.

10. Услугополучатель уведомляет услугодателя об изменениях сведений, заявленных им при получении Допуска с применением иностранного разрешения и (или) карточки допуска с применением иностранного разрешения и представляют документы, подтверждающие такие изменения, в течение пяти рабочих дней со дня изменения таких сведений или дня, когда ему стало известно об их изменении.
При выявлении изменения сведений, заявленных при получении Допуска с применением иностранного разрешения и (или) карточки допуска с применением иностранного разрешения, невозврата перевозчиком более пятидесяти процентов полученных иностранных разрешений свыше установленного срока возврата, услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней направляет услугополучателю уведомление о приостановлении действия Допуска с применением иностранного разрешения и (или) карточки допуска с применением иностранного разрешения до устранения нарушения. Устранением нарушения является обеспечение возврата полученных иностранных разрешений свыше пятидесяти процентов и подача запроса согласно пункту 18 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 28.11.2023 № 105 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
11. При обращении услугополучателя в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием адреса и даты получения результата государственной услуги.
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
Сведения о документах, подтверждающем оплату в бюджет суммы пошлины (в случае оплаты через ПШЭП) о прохождении автотранспортным средством государственного или обязательного технического осмотра, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
12. Срок оказания государственной услуги составляет 2 (два) рабочих дня.
Срок направления мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги составляет 2 (два) рабочих дня со дня подачи заявления.
13. Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента поступления документов на получение государственной услуги проверяет полноту и достоверность сведений в заявлении и предоставленных документах.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 24.11.2025 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. По результатам рассмотрения представленных документов, в кабинет пользователя направляется результат оказания государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, согласно перечню, предусмотренного пунктом 9 Перечня основных требований.

Шетелдік рұқсатты қолдана отырып Рұқсат беру нысаны осы Қағидаларға 4-қосымшада келтірілген, шетелдік рұқсатты қолданбай Рұқсат беру нысаны осы Қағидаларға 5-қосымшада келтірілген, шетелдік рұқсатты қолдана отырып рұқсат беру карточкасы осы Қағидаларға 6-қосымшада келтірілген және шетелдік рұқсатты қолданбай рұқсат беру карточкасы осы Қағидаларға 7-қосымшада келтірілген.
15. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер автоматты режимде мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне түседі.
Көлік саласындағы уәкiлеттi орган мемлекеттік қызметті көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркегеннен кейін 3 (үш) жұмыс күн ішінде осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушіге, "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына жібереді.
16. Аумақтық органдар мынадай негіздер бойынша:
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін отандық тасымалдаушы (көрсетілетін қызметті алушы) ұсынатын құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықталғанда;
2) отандық тасымалдаушы (көрсетілетін қызметті алушының) және (немесе) ұсынылған материалдар, объектілер, деректер мен мәліметтер осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмегенде;
3) отандық тасымалдаушыға (көрсетілетін қызметті алушыға) қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болғанда Рұқсат және (немесе) рұқсат беру карточкасын беруден бас тартады.
17. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған қызметті берушіге және (немесе) лауазымды адамға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.

Форма Допуска с применением иностранного разрешения приведена в приложении 4 к настоящим Правилам, Допуска без применения иностранного разрешения приведена в приложении 5 к настоящим Правилам, карточка допуска с применением иностранного разрешения приведена в приложении 6 к настоящим Правилам и карточка допуска без применения иностранного разрешения приведена в приложение 7 к настоящим Правилам.
15. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Уполномоченный орган в области транспорта в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации подзаконного нормативного правового акта, направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги, услугодателю, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства".
16. Услугодатель отказывает в выдаче Допуска и (или) карточки допуска по следующим основаниям:
1) установления недостоверности документов, предоставляемых отечественным перевозчиком (услугополучателем) для получения государственной услуги и (или) данных (сведений) содержащих в них;
2) несоответствия услугополучателя и (или) предоставленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям, установленными настоящими Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получение определенной государственной услуги.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 24.11.2025 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования) (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.

Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
18. Осы Қағидалардың 19-тармағында көзделген жағдайларда жаңа Рұқсатты және (немесе) рұқсат беру карточкасын алуға өтініш осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген мерзімдерде аумақтық органның қарауы үшін осы Қағидаларға 8 немесе 9-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша беріледі.
19. Отандық тасымалдаушыға жаңа Рұқсат және (немесе) рұқсат беру карточкасы:
1) жеке кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), атауы, орналасқан жері өзгерген;
2) заңды тұлғаның атауын, орналасқан жерін, қайта тіркелуін және (немесе) қайта ұйымдастырылуын өзгерткен;
3) автокөлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін ауыстыру;
4) Рұқсаттың және (немесе) рұқсат беру карточкасының қолданылу мерзімі өткен жағдайда беріледі.
Жаңа Рұқсатты және (немесе) рұқсат беру карточкасын алған кезде, осы Қағидалардың 20-тармағында көзделген негіздер бойынша Рұқсатты және (немесе) рұқсат беру карточкасын тоқтатуды қоспағанда, КДАТЖ жүйесінде шетелдік рұқсаттарды алу және қайтару жөніндегі тасымалдаушының тарихы сақталады.
20. Рұқсат және (немесе) рұқсат беру карточкасы мынадай:
1) жеке кәсіпкердің қызметі тоқтатылған, заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру нәтижесінде таратылған немесе қызметі тоқтатылған;
2) автокөлік құралдарының тіркеу деректері өзгерген;
3) автокөлік құралдарын жалдау шартының мерзімі өткен;
4) автокөлік құралы мемлекеттік тіркеуден және есептен шығарылған;
5) Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің аумақтық органдары және (немесе) Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті (бұдан әрі – Комитет) осы Қағидалардың 2 және 8-тармақтарына сәйкес келмейтін болып белгілеген;
6) соңғы 12 (он екі) ай ішінде шетелдік рұқсатты қолдануға байланысты бұрмалауды (шетелдік рұқсатты үшінші тұлғаларға беруді жасыру мақсатында автокөлік құралының МТНБ-ны дұрыс пайдаланылған деген атпен ауыстыру, шетелдік рұқсатты басқа тұлғаға беру) ;

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке, согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
18. Заявление на получение нового Допуска и (или) карточки допуска в случаях, предусмотренных пунктом 19 настоящих Правил, подается по форме согласно приложениям 8 или 9 к настоящим Правилам для рассмотрения территориальным органом в сроки указанные в пункте 12 настоящих Правил.
19. Отечественному перевозчику выдается новый Допуск и (или) карточки допуска в случаях:
1) изменения фамилии, имени, отчества (при наличии), наименования, местонахождения индивидуального предпринимателя;
2) изменения наименования, местонахождения, перерегистрации и(или) реорганизации юридического лица;
3) замены государственного регистрационного номерного знака автотранспортного средства;
4) истечения срока действия Допуска и (или) карточки допуска.
При получении нового Допуска и (или) карточки допуска сохраняется история перевозчика по получению и возврату иностранных разрешений в системе ИАС ТБД.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 24.11.2025 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования) (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Допуск и (или) карточка допуска прекращают свое действие при:
1) прекращении деятельности индивидуального предпринимателя, ликвидации или прекращений деятельности в результате реорганизации юридического лица;
2) изменении регистрационных данных автотранспортных средств;
3) истечении срока договора аренды автотранспортных средств;
4) снятии с государственной регистрации и учета автотранспортного средства;
5) установлении услугодателям несоответствий пунктам 2 и 8 настоящих Правил;
6) фальсификации, связанной с применением иностранного разрешения (замена ГРНЗ автотранспортного средства с целью сокрытия передачи иностранного разрешения третьим лицам, под видом корректно использованного, передачи иностранного разрешения другому лицу) за последние 12 (двенадцать) месяцев;

7) Рұқсат алуға арналған өтініште көрсетілген жерде тасымалдаушының жоқтығы анықталған;
8) құрылтайшы және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының басшысы құрылтайшы және (немесе) басшы болып табылатын басқа заңды тұлғада рұқсат болған кезде өз қолданысын тоқтатады.
Осы тармақтың 1) - 8) тармақшаларында көзделген жағдайлар анықталған кезде 1 (бір) жұмыс күні ішінде Рұқсаттың және (немесе) рұқсат беру карточкасының қолданысын тоқтатуды аумақтық орган және (немесе) Комитет Рұқсат және (немесе) рұқсат беру карточкасын алған жеке кәсіпкерді және (немесе) заңды тұлғаны хабардар ете отырып, Рұқсаттың және (немесе) рұқсат карточкасының күшін жойған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде өтінімдерді электрондық беру жүйесінде олардың күшін жою жолымен жүзеге асырады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 28.11.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Шетелдік рұқсаттарды қолданбай рұқсат беру 2 (екі) жылға беріледі, шетелдік рұқсаттарды қолдана отырып, Рұқсат беру 5 (бес) жылға беріледі.
Рұқсат беру карточкасы 2 (екі) жылға беріледі. Жалға алынған автокөлік құралдарына рұқсат беру карточкасының қолданылу мерзімі жалдау шартының мерзімін негізге ала отырып, бірақ ол берілген сәттен бастап 2 (екі) жылдан аспайтын мерзімде анықталады.
22. Рұқсат беру карточкалары әрбір тартқыш автомобильге және жартылай тіркемеге (тіркемеге) жеке ресімделеді.
23. Рұқсат және (немесе) рұқсат беру карточкалары басқа отандық тасымалдаушыларға берілмейді.
Автокөлік құралына біреуден артық қолданыстағы рұқсат беру карточкасының болуына жол берілмейді.
24. Берілген Рұқсаттарды және (немесе) рұқсат беру карточкаларын есепке алу ҚТҚ АТЖ-да жүзеге асырылады.
25. Осы Бұйрық күшіне енгенге дейін берілген жүктерді халықаралық автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру куәліктері және автокөлік құралына рұқсат беру карточкалары осы Бұйрық күшіне енген сәттен бастап 6 (алты) ай ішінде өз қолданысын сақтайды. Осы Бұйрық күшіне енгенге дейін берілген жүктерді халықаралық автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру куәліктері және автокөлік құралына рұқсат беру карточкалары осы бұйрық күшіне енген сәттен бастап 6 (алты) айдан кешіктірілмей осы Бұйрықта белгіленген тәртіппен ауыстырылуға жатады.
Халықаралық автомобильмен
жүк тасымалдауды жүзеге
асыруға автомобильмен
тасымалдаушыға рұқсат беру
қағидаларына
1-қосымша
"Халықаралық автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру туралы куәлік және автокөлік құралына рұқсат беру карточкасын беру" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі

7) установлении отсутствия перевозчика по месту нахождения, указанного в заявлении на получение Допуска;
8) наличии допуска у другого юридического лица, в котором учредитель и (или) руководитель услугополучателя являются учредителем и(или) руководителем.
При установлении случаев, предусмотренных подпунктами 1) - 8) настоящего пункта в течение 1 (одного) рабочего дня прекращение действия Допуска и (или) карточки допуска осуществляется услугодателям путем аннулирования их в системе электронной подачи заявок с уведомлением индивидуального предпринимателя и (или) юридического лица, получившего Допуск и (или) карточки допуска в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента прекращения действия Допуска и (или) карточки допуска.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 28.11.2023 № 105 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 24.11.2025 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования) (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Допуск без применения иностранных разрешений выдается на 2 (два) года, Допуск с применением иностранных разрешений выдается на 5 (пять) лет.
Карточка допуска выдается на 5 (пять) лет. На арендованные автотранспортные средства срок действия карточки допуска определятся исходя из срока договора аренды, но не более 2 (двух) лет с момента ее выдачи.
Сноска. Пункт 21 с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 24.11.2025 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования) (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Карточки допуска оформляются на каждый автомобиль-тягач и отдельно на полуприцеп (прицеп).
23. Допуск и (или) карточки допуска не подлежат передаче другим отечественным перевозчикам.
Наличие на автотранспортное средство более одной действующей карточки допуска не допускается.
24. Учет выданных Допусков и (или) карточек допуска осуществляется в ИАС ТБД.
25. Исключен приказом Министра транспорта РК от 24.11.2025 № 394 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования) (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам допуска
автомобильных перевозчиков
к осуществлению международных
автомобильных перевозок грузов
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача удостоверения о допуске к осуществлению международных
автомобильных перевозок и карточки допуска на автотранспортные средства"

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 28.11.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы: "Халықаралық автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру туралы куәлік және автокөлік құралына рұқсат беру карточкасын беру".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1) Шетелдік рұқсатты қолдана отырып, халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыруға рұқсат беру куәлігі;
2) Шетелдік рұқсатты қолданбай халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыруға рұқсат беру куәлігін беру;
3) Шетелдік рұқсатты қолдана отырып, автокөлік құралына рұқсат беру карточкасын беру;
4) Шетелдік рұқсатты қолданбай автокөлік құралына рұқсат беру карточкасын беру.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері.
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Барлық кіші түрлері "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Барлық кіші түрлері 2 (екі) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Барлық кіші түрлері электрондық (толық автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1) шетелдік рұқсатты қолдана отырып, халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауға рұқсат беру куәлігі;
2) шетелдік рұқсатты қолданбай халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауға рұқсат беру куәлігі;
3) шетелдік рұқсатты қолдана отырып автокөлік құралына рұқсат беру карточкасы;
4) шетелдік рұқсатты қолданбай автокөлік құралына рұқсат беру карточкасы.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Рұқсат беру куәлігін беру үшін мемлекеттік баж "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) 615-бабы 10) тармақшасында белгіленген баж мөлшерлемесі бойынша республикалық бюджетке төленеді және мемлекеттік баж төленген күнге белгіленген 0,25 айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Мемлекеттік бажды төлеу екінші деңгейдегі банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар немесе электрондық үкіметтің планшеттік шлюзі (бұдан әрі - ЭҮПШ) арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысандарда жүзеге асырылады.
Ақылы түрде:
1) шетелдік рұқсатты қолдана отырып, халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауға рұқсат беру куәлігі;

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 28.11.2023 № 105 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Выдача удостоверения о допуске к осуществлению международных автомобильных перевозок и карточки допуска на автотранспортные средства".
Наименование подвидов государственной услуги:
1) Выдача удостоверения допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок с применением иностранного разрешения;
2) Выдача удостоверения допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок без применения иностранного разрешения;
3) Выдача карточки допуска на автотранспортное средство с применением иностранного разрешения;
4) Выдача карточки допуска на автотранспортное средство без применения иностранного разрешения.
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан.
2
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам через веб-портал "электронного правительства".
3
Срок оказания государственной услуги
По всем подвидам 2 (два) рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
1) Удостоверение допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок с применением иностранного разрешения;
2) Удостоверения допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок без применения иностранного разрешения;
3) Карточка допуска на автотранспортное средство с применением иностранного разрешения;
4) Карточка допуска на автотранспортное средство без применения иностранного разрешения.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная пошлина за выдачу удостоверения допуска уплачивается по ставке пошлины, установленной подпунктом 10) статьи 615 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и составляет 0,25 месячного расчетного показателя, установленного на день уплаты государственной пошлины.
Оплата государственной пошлины осуществляется в наличной и безналичной формах через банки второго уровня, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций или через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
На платной основе:
1) Удостоверение допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок с применением иностранного разрешения;

2) шетелдік рұқсатты қолданбай, халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауға рұқсат беру куәлігі;
Тегін түрде:
1) шетелдік рұқсатты қолдана отырып, автокөлік қөұралына рұқсат беру карточкасы;
2) шетелдік рұқсатты қолданбай автокөлік қөұралына рұқсат беру карточкасы.
7
Көрсетілетін қызметті беруші, Мемлекеттік корпорация және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша, жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен көрсетіледі;
2) порталда - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін қажетті құжаттар тізбесі мен мәліметтері
Шетелдік рұқсатты қолданбай Рұқсатты алу үшін және шетелдік рұқсатты қолданбай рұқсат карточкасын алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге мыналарды:
1) алынатын мемлекеттік көрсетілетін қызметке байланысты осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанындағы өтінішті;
2) автокөлік құралын жалдау шартының түрлі-түсті электрондық көшірмесін (автокөлік құралын жалға алған жағдайда);
3) жартылай тіркемені (тіркемені) қоспағанда, тахографты мерзімді тексеру (инспекциялау) туралы куәліктің түрлі-түсті электрондық көшірмесін;
4) жартылай тіркемені (тіркемені) қоспағанда, тахографты тексеру туралы сертификаттың түрлі-түсті электрондық көшірмесін "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі-портал) арқылы жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы өтініште және ұсынылатын құжаттарда (мемлекеттік тіркеу белгісі, көлік құралының типі, маркасы, моделі, шығарылған күні, автокөлік құралдарын жалдау шарты туралы мәліметтер (бар болса) және тахографты мерзімді тексеру (инспекция) туралы куәліктің көшірмелері) мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Шетелдік рұқсатты қолдана отырып Рұқсатты және шетелдік рұқсатты қолдана отырып рұқсат беру карточкасын алу үшін көрсетілетін қызметті алушыға портал арқылы:

2) Удостоверения допуска к осуществлению международных автомобильных перевозок без применения иностранного разрешения;
На бесплатной основе:
1) Карточка допуска на автотранспортное средство с применением иностранного разрешения;
2) Карточка допуска на автотранспортное средство без применения иностранного разрешения.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется с 9.00 до 17.30 с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается по месту регистрации услугополучателя, в порядке очереди без ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения Допуска без применения иностранного разрешения и карточки допуска на автотранспортное средство без применения иностранного разрешения направляют услугодателю через портал:
1) заявление в форме электронного документа, подписанный электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в зависимости от получаемой государственной услуги;
2) цветную электронную копию договора аренды автотранспортного средства (в случае аренды автотранспортного средства);
3) цветную электронную копию свидетельства о периодической проверке (инспекции) тахографа, за исключением на полуприцеп (прицеп);
4) цветную электронную копию сертификата о поверке тахографа, за исключением на полуприцеп (прицеп).
Услугополучатель обеспечивает полноту и достоверность сведений в заявлении и предоставляемых документах (государственный регистрационный знак, тип, марка, модель транспортного средства, дата его выпуска, сведения о договоре аренды автотранспортных средств (при наличии) и копии свидетельства о периодической проверке (инспекции) тахографа).
Для получения Допуска с применением иностранного разрешения и карточки допуска с применением иностранного разрешения направляют услугополучателю через портал:

1) алынатын мемлекеттік көрсетілетін қызметке байланысты осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанындағы өтінішті;
2) автокөлік құралын жалдау шартының түрлі-түсті электрондық көшірмесін (автокөлік құралын жалға алған жағдайда);
3) жартылай тіркемені (тіркемені) қоспағанда, тахографты мерзімді тексеру (инспекциялау) туралы куәліктің түрлі-түсті электрондық көшірмесін;
4) жартылай тіркемені (тіркемені) қоспағанда, тахографты тексеру туралы сертификаттың түрлі-түсті электрондық көшірмесін жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы өтініште және ұсынылатын құжаттарда (мемлекеттік тіркеу белгісі, көлік құралының типі, маркасы, моделі, шығарылған күні, автокөлік құралдарын жалдау шарты туралы мәліметтер (бар болса) және тахографты мерзімді тексеру (инспекция) туралы куәліктің көшірмелері) мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етеді.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері
1) отандық тасымалдаушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігі анықталуы;
2) отандық тасымалдаушының (көрсетілетін қызметту алушының) және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған құжаттардың, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) отандық тасымалдаушыға (көрсетілетін қызметту алушыға) қатысты мемлекеттік қызмет алуды талап ететін қызметті немесе жекеленген қызмет тірлерін атқаруға, оның ішінде жүктерді тасымалдауға тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің(үкімінің) болуы.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрліктің – www.transport.gov.kz "Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі; www.еgov.kz порталы.
2) Көрсетілетін қызметті алушының Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар.
3) Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
4) Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады.
Халықаралық автомобильмен
жүк тасымалдауды жүзеге
асыруға автомобильмен
тасымалдаушыға рұқсат беру
қағидаларына
2-қосымша

1) заявления в форме электронного документа, подписанный электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам в зависимости от получаемой государственной услуги;
2) документы, предусмотренные пунктом 8 настоящих Правил;
3) цветную электронную копию договора аренды автотранспортного средства (в случае аренды автотранспортного средства);
4) цветную электронную копию свидетельства о периодической проверке (инспекции) тахографа, за исключением на полуприцеп (прицеп);
5) цветную электронную копию сертификата о поверке тахографа, за исключением на полуприцеп (прицеп).
Услугополучатель обеспечивает полноту и достоверность сведений в заявлении и предоставляемых документах (государственный регистрационный знак, тип, марка, модель транспортного средства, дата его выпуска, сведения о договоре аренды автотранспортных средств (при наличии) и копии свидетельства о периодической проверке (инспекции) тахографа).
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, предоставляемых отечественным перевозчиком (услугополучателем) для получения государственной услуги и (или) данных (сведений) содержащих в них;
2) несоответствие отечественного перевозчика (услугополучателя) и (или) предоставленных документов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям, установленными настоящими Правилами;
3) в отношении отечественного перевозчика (услугополучателя) имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, в том числе по транспортировке (перевозке) грузов, требующих получение определенной государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1) Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
Министерства – www.transport.gov.kz, раздел "Государственные услуги" раздел "Комитет автомобильного транспорта и транспортного контроля";
Портал www.еgov.kz.
2) Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
3) Телефон Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
4) Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Приложение 2
к Правилам допуска
автомобильных перевозчиков
к осуществлению международных
автомобильных перевозок грузов

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 28.11.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
______________________________________________________
(көліктік бақылау органының атауы) Өтініш Шетелдік рұқсатты қолданбай, халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру куәлігін және (немесе) Шетелдік рұқсатты қолданбай автокөлік құралына рұқсат беру карточкасын алуға арналған
________________________________________________________________________
(жеке кәсіпкердің ТАӘ (бар болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы)
Мына автокөлік құралдарына шетелдік рұқсатты қолданбай, халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру куәлігін және (немесе) шетелдік рұқсатты қолданбай автокөлік құралына рұқсат беру карточкасын беруді сұраймын:
№ п/п
Автокөлік құралының маркасы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі
АКҚ сәйкестендіру нөмірі (VIN)
Теңгерімдегі АКҚ/ жалға алу құқығындағы АКҚ
АКҚ жалға алған жағдайда, АКҚ жалға алу шартының қолданылу мерзімі
Жүргізушінің ТАӘ (бар болған жағдайда), ЖСН
ЖСН/БСН ____________________________________________
Мекенжайы _________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің№, телефон, факс)
Қоса берілетін құжаттар:
_______________________________________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
_________________________________________________________________________
ТАӘ (бар болған жағдайда) (қолы)
Мөр орны (болған жағдайда)
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АКҚ – Автокөлік құралы;
ЖСН - Жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН - Бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ТАӘ - тегі, аты, әкесінің аты.
Халықаралық автомобильмен
жүк тасымалдауды жүзеге
асыруға автомобильмен
тасымалдаушыға рұқсат беру
қағидаларына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 28.11.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
______________________________________________________ (көліктік бақылау органының атауы) Өтініш Шетелдік рұқсатты қолданбай, халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру куәлігін және (немесе) Шетелдік рұқсатты қолданбай автокөлік құралына рұқсат беру карточкасын алуға арналған
________________________________________________________________________
(жеке кәсіпкердің ТАӘ (бар болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы)
Мына автокөлік құралдарына шетелдік рұқсатты қолдана отырып, халықаралық
автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру куәлігін және (немесе) шетелдік
рұқсатты қолдана отырып автокөлік құралына рұқсат беру карточкасын беруді сұраймын:
№ п/п
Автокөлік құралының маркасы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі
АКҚ сәйкестендіру нөмірі (VIN)
Теңгерімдегі АКҚ/ Жжалға алу құқығындағы АКҚ
АКҚ жалға алған жағдайда, АКҚ жалға алу шартының қолданылу мерзімі
Жүргізушінің ТАӘ (бар болған жағдайда) ЖСН
(ЖСН)/(БСН) ____________________________________________
Мекенжайы _________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің№, телефон, факс)
Қоса берілетін құжаттар:__________________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
_________________________________________________________________________
ТАӘ (бар болған жағдайда) (қолы)
Мөр орны (болған жағдайда)
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АКҚ – Автокөлік құралы;
ЖСН - Жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН - Бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ТАӘ - тегі, аты, әкесінің аты.
Халықаралық автомобильмен
жүк тасымалдауды жүзеге
асыруға автомобильмен
тасымалдаушыға рұқсат беру
қағидаларына
4-қосымша
Нысаны
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
ШЕТЕЛДІК РҰҚСАТТЫ ҚОЛДАНА ОТЫРЫП, ХАЛЫҚАРАЛЫҚ АВТОМОБИЛЬМЕН ЖҮК ТАСЫМАЛДАУДЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУҒА РҰҚСАТ БЕРУ КУӘЛІГІ УДОСТОВЕРЕНИЕ ДОПУСКА К ОСУЩЕСТВЛЕНИЮ МЕЖДУНАРОДНЫХ АВТОМОБИЛЬНЫХ ПЕРЕВОЗОК ГРУЗОВ С ПРИМЕНЕНИЕМ ИНОСТРАННОГО РАЗРЕШЕНИЯ
Тіркеу №/Регистрационный №______ от "____" __________ 20___ жылғы/года
Куәлік иесі/ Владелец Удостоверения __________________________________________
________________________________________________________________
(Заңды тұлға мен жеке кәсіпкердің атауы және ұйымдастырушылық-құқықтық
нысаны/организационно-правовая форма и наименование юридического лица или
наименование индивидуального предпринимателя)
Орналасқан мекенжайы бойынша/ Находящийся по адресу ________________________
_____________________________________________
(Заңды тұлға үшін - заңды мекенжайы, жеке кәсіпкер үшін – тұрғылықты мекенжайы/
для юридического лица - юридический адрес, для индивидуального предпринимателя
–адрес проживания)
Осы куәлік оның иесінің шетелдік рұқсатты қолдана отырып, халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсатын растайды.
Настоящее удостоверение подтверждает допуск его владельца к осуществлению международных перевозок грузов автомобильным транспортом с применением иностранного разрешения.
Рұқсат берілді/ Разрешение выдано______________________________________
(Уәкілетті мекеменің атауы, Аты-жөні, әкесінің аты (бар болған жағдайда), берілген уақыты/ наименование уполномоченного органа, фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата выдачи)
Шетелдік рұқсатты қолдана отырып, халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру куәлігі қолдану мерзімі 5 (бес) жыл (қолданылу мерзімі берілген сәттен бастан есептеледі)/ Срок действия удостоверения допуска с применением иностранного разрешения 5 (пять) лет (срок действия исчисляется с момента выдачи).
Халықаралық автомобильмен
жүк тасымалдауды жүзеге
асыруға автомобильмен
тасымалдаушыға рұқсат беру
қағидаларына
5-қосымша
Нысаны
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
ШЕТЕЛДІК РҰҚСАТТЫ ҚОЛДАНБАЙ, ХАЛЫҚАРАЛЫҚ АВТОМОБИЛЬМЕН ЖҮК ТАСЫМАЛДАУДЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУҒА РҰҚСАТ БЕРУ КУӘЛІГІ УДОСТОВЕРЕНИЕ ДОПУСКА К ОСУЩЕСТВЛЕНИЮ МЕЖДУНАРОДНЫХ АВТОМОБИЛЬНЫХ ПЕРЕВОЗОК ГРУЗОВ БЕЗ ПРИМЕНЕНИЯ ИНОСТРАННОГО РАЗРЕШЕНИЯ
Тіркеу №/Регистрационный №______ от "____" __________ 20___ жылғы/года
Куәлік иесі/ Владелец Удостоверения _________________________________________
_______________________________________________________________
(Заңды тұлға мен жеке кәсіпкердің атауы және ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны/организационно-правовая форма и наименование юридического лица или наименование индивидуального предпринимателя)
Орналасқан мекенжайы бойынша/ Находящийся по адресу ________________________
____________________________________
(Заңды тұлға үшін - заңды мекенжайы, жеке кәсіпкер үшін – тұрғылықты мекен-жайы/ для юридического лица - юридический адрес, для индивидуального предпринимателя –адрес проживания)
Осы куәлік оның иесінің шетелдік рұқсатты қолданбай, халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсатын растайды.
Настоящее Удостоверение подтверждает допуск его владельца к осуществлению международных перевозок грузов автомобильным транспортом без применения иностранного разрешения.
Рұқсат берілді/ Разрешение выдано______________________________________
(Уәкілетті мекеменің атауы, Аты-жөні, әкесінің аты (бар болған жағдайда),берілген уақыты/ наименование уполномоченного органа, фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата выдачи)
Шетелдік рұқсатты қолданбай, халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат куәлігі қолдану мерзімі 2 (екі) жыл (қолданылу мерзімі берілген сәттен бастан есептеледі)/ Срок действия удостоверения допуска без применения иностранного разрешения 2 (два) года (срок действия исчисляется с момента выдачи).
Халықаралық автомобильмен
жүк тасымалдауды жүзеге
асыруға автомобильмен
тасымалдаушыға рұқсат беру
қағидаларына
6-қосымша

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 28.11.2023 № 105 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Форма
______________________________________________________
(наименование органа транспортного контроля)
Заявление
на получение Удостоверения допуска к осуществлению международных
автомобильных перевозок грузов без применения иностранного разрешения
и (или) карточки допуска на автотранспортное средство без применения
иностранного разрешения
_________________________________________________________________
(ФИО (при его наличии) индивидуального предпринимателя
или наименование юридического лица)
Прошу выдать удостоверение допуска без применения иностранного разрешения и (или) карточки допуска без применения иностранного разрешения на следующие автотранспортные средства:
№ п/п
Марка автотранспортного средства
Государственный регистрационный номерной знак
Идентификационный номер (VIN) АТС
АТС на балансе/ АТС на праве аренды
В случае аренды АТС, срок действия договора аренды АТС
ФИО
(при его наличии) водителя,
ИИН
ИИН/БИН ____________________________________________
Адрес ________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, № дома, телефон, факс)
Прилагаемые документы:
______________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах
_____________________________________________________
ФИО (при его наличии) (подпись)
Место печати (в случае наличия)
Расшифровка аббревиатур:
АТС – Автотранспортное средство;
ИИН – Индивидуальный идентификационный номер;
БИН – Бизнес-идентификационный номер;
ФИО – фамилия, имя, отчество.
Приложение 3
к Правилам допуска
автомобильных перевозчиков
к осуществлению международных
автомобильных перевозок грузов
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 28.11.2023 № 105 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Форма
______________________________________________________
(наименование органа транспортного контроля)
Заявление
на получение Удостоверения допуска к осуществлению международных
автомобильных перевозок грузов с применением иностранного разрешения
и (или) карточки допуска на автотранспортное средство
с применением иностранного разрешения
___________________________________________________________
(ФИО (при его наличии)
индивидуального предпринимателя или наименование юридического лица)
Прошу выдать удостоверение допуска с применением иностранного разрешения и (или) карточки допуска с применением иностранного разрешения на следующие автотранспортные средства:
№ п/п
Марка автотранспортного средства
Государственный регистрационный номерной знак
Идентификационный номер (VIN) АТС
АТС на балансе/ АТС на праве аренды
В случае аренды АТС, срок действия договора аренды АТС
ФИО
(при его наличии) водителя,
ИИН
ИИН/БИН _______________________________________________
Адрес ___________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, № дома, телефон, факс)
Прилагаемые документы: __________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах
________________________________________________________
ФИО (при его наличии) (подпись)
Место печати (в случае наличия)
Расшифровка аббревиатур:
АТС – Автотранспортное средство;
ИИН – Индивидуальный идентификационный номер;
БИН – Бизнес-идентификационный номер;
ФИО – фамилия, имя, отчество.
Приложение 4
к Правилам допуска
автомобильных перевозчиков к
осуществлению международных
автомобильных перевозок грузов
Форма
Герб Республики Казахстан
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
ШЕТЕЛДІК РҰҚСАТТЫ ҚОЛДАНА ОТЫРЫП, ХАЛЫҚАРАЛЫҚ
АВТОМОБИЛЬМЕН ЖҮК ТАСЫМАЛДАУДЫ ЖҮЗЕГЕ
АСЫРУҒА РҰҚСАТ КУӘЛІГІ
УДОСТОВЕРЕНИЕ ДОПУСКА К ОСУЩЕСТВЛЕНИЮ МЕЖДУНАРОДНЫХ
АВТОМОБИЛЬНЫХ ПЕРЕВОЗОК ГРУЗОВ С ПРИМЕНЕНИЕМ
ИНОСТРАННОГО РАЗРЕШЕНИЯ
Тіркеу №/Регистрационный №______ от "____" __________ 20___ жылғы/года
Куәлік иесі/ Владелец Удостоверения_______________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Заңды тұлға мен жеке кәсіпкердің атауы және ұйымдастырушылық-құқықтық
нысаны/организационно-правовая форма и наименование юридического лица или
наименование индивидуального предпринимателя)
Орналасқан мекен-жайы бойынша/ Находящийся по адресу
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
(Заңды тұлға үшін - заңды мекен-жайы, жеке кәсіпкер үшін – тұрғылықты мекен-
жайы/ для юридического лица - юридический адрес, для индивидуального предпринимателя
–адрес проживания)
Осы куәлік оның иесінің шетелдік рұқсатты қолдана отырып, халықаралық автомобильмен
жүк тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсатын растайды.
Настоящее удостоверение подтверждает допуск его владельца к осуществлению
международных перевозок грузов автомобильным транспортом с применением иностранного
разрешения.
Рұқсат берілді/ Разрешение выдано _________________________________________________
(Құзыретті мекеменің атауы, Аты-жөні, әкесінің аты (бар болған жағдайда), берілген
уақыты/ наименование уполномоченного органа, фамилия, имя, отчество (при его
наличии), дата выдачи)
Шетелдік рұқсатты қолдана отырып, халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге
асыруға рұқсат куәлігі қолдану мерзімі 5 (бес) жыл (қолданылу мерзімі берілген сәттен
бастан есептеледі)/ Срок действия удостоверения допуска с применением иностранного
разрешения 5 (пять) лет (срок действия исчисляется с момента выдачи).
Приложение 5
к Правилам допуска
автомобильных перевозчиков к
осуществлению международных
автомобильных перевозок грузов
Форма
Герб Республики Казахстан
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
ШЕТЕЛДІК РҰҚСАТТЫ ҚОЛДАНБАЙ, ХАЛЫҚАРАЛЫҚ
АВТОМОБИЛЬМЕН ЖҮК ТАСЫМАЛДАУДЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУҒА
РҰҚСАТ КУӘЛІГІ
УДОСТОВЕРЕНИЕ ДОПУСКА К ОСУЩЕСТВЛЕНИЮ МЕЖДУНАРОДНЫХ
АВТОМОБИЛЬНЫХ ПЕРЕВОЗОК ГРУЗОВ БЕЗ ПРИМЕНЕНИЯ
ИНОСТРАННОГО РАЗРЕШЕНИЯ
Тіркеу №/Регистрационный №______ от "____" __________ 20___ жылғы/года
Куәлік иесі/ Владелец
Удостоверения__________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(Заңды тұлға мен жеке кәсіпкердің атауы және ұйымдастырушылық-құқықтық
нысаны/организационно-правовая форма и наименование юридического лица или
наименование индивидуального предпринимателя)
Орналасқан мекен-жайы бойынша/ Находящийся по адресу ____________________________
_______________________________________________________________________________
(Заңды тұлға үшін - заңды мекен-жайы, жеке кәсіпкер үшін – тұрғылықты мекен-
жайы/ для юридического лица - юридический адрес, для индивидуального
предпринимателя –адрес проживания)
Осы куәлік оның иесінің шетелдік рұқсатты қолданбай, халықаралық автомобильмен жүк
тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсатын растайды.
Настоящее Удостоверение подтверждает допуск его владельца к осуществлению
международных перевозок грузов автомобильным транспортом без применения
иностранного разрешения.
Рұқсат берілді/ Разрешение выдано__________________________________________________
(Құзыретті мекеменің атауы, Аты-жөні, әкесінің аты (бар болған жағдайда),берілген уақыты/
наименование уполномоченного органа, фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата выдачи)
Шетелдік рұқсатты қолданбай, халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге
асыруға рұқсат куәлігі қолдану мерзімі 2 (екі) жыл (қолданылу мерзімі берілген сәттен
бастан есептеледі)/ Срок действия удостоверения допуска без применения иностранного
разрешения 2 (два) года (срок действия исчисляется с момента выдачи).
Приложение 6
к Правилам допуска
автомобильных перевозчиков
к осуществлению международных
автомобильных перевозок грузов

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 28.11.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
___________________________________________________________________________ (көліктік бақылау органының атауы) Өтініш Жаңа шетелдік рұқсатты қолданбай, халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру куәлігін және (немесе) шетелдік рұқсатты қолданбай автокөлік құралына рұқсат беру карточкасын алуға
__________________________________________________________________________
(жеке кәсіпкердің ТАӘ (бар болған жағдайда) заңды тұлғаның атауы)
Мынадай автокөлік құралдарына:
1) жеке кәсіпкердің ТАӘ (бар болған жағдайда), атауымен, орналасқан жерінің өзгеруіне;
2) заңды тұлғаның атауының, орналасқан жерінің өзгеруіне және қайта ұйымдастырылуына;
3) ) автокөлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің ауысуына байланысты Халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға жаңа рұқсат беру куәлігін және (немесе) рұқсат беру карточкасын беруіңізді сұраймын.
(керегінің астын сызу)
№ п/п
Автокөлік құралының маркасы
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі
АКҚ сәйкестендіру нөмірі (VIN)
Теңгерімдегі АКҚ/ Жалға алу құқығындағы АКҚ
АКҚ жалға алған жағдайда, АКҚ жалға алу шартының қолданылу мерзімі
Жүргізушінің ТАӘ (бар болған жағдайда) ЖСН
ЖСН/БСН_______________________________________________
Мекенжайы______________________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің №, телефон, факс)
Қоса берілетін құжаттар:
_______________________________________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін_____________________________
ТАӘ (бар болған жағдайда) (қолы)
Мөр орны (болған жағдайда)
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АКҚ – Автокөлік құралы;
ЖСН - Жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН - Бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ТАӘ - тегі, аты, әкесінің аты.
Халықаралық автомобильмен
жүк тасымалдауды жүзеге
асыруға автомобильмен
тасымалдаушыға рұқсат беру
қағидаларына
9-қосымша
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 28.11.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
___________________________________________________________________________ (көліктік бақылау органының атауы) Өтініш Жаңа шетелдік рұқсатты қолданбай, халықаралық автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру куәлігін және (немесе) шетелдік рұқсатты қолдана отырып, автокөлік құралына рұқсат беру карточкасын алуға
_______________________________________________
(жеке кәсіпкердің ТАӘ (бар болған жағдайда) заңды тұлғаның атауы)
Мынадай автокөлік құралдарына:

Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 28.11.2023 № 105 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Форма
_______________________________________________________________
(наименование органа транспортного контроля)
Заявление
на получение нового Удостоверения допуска к осуществлению международных
автомобильных перевозок грузов без применения иностранного разрешения
и (или) карточки допуска на автотранспортное средство без применения иностранного разрешения
__________________________________________________________________________
(ФИО (при его наличии)
индивидуального предпринимателя или наименование юридического лица)
Прошу выдать новое удостоверение допуска без применения иностранного разрешения и (или) карточки допуска без применения иностранного разрешения на следующие автотранспортные средства в связи с:
1) изменения ФИО, наименования, местонахождения индивидуального предпринимателя;
2) изменения наименования, местонахождения, перерегистрации и(или) реорганизации юридического лица;
3) замены государственного регистрационного номерного знака автотранспортного средства. (нужное подчеркнуть)
№ п/п
Марка автотранспортного средства
Государственный регистрационный номерной знак
Идентификационный номер (VIN) АТС
АТС на балансе/ АТС на праве аренды
В случае аренды АТС, срок действия договора аренды АТС
ФИО
(при его наличии) водителя,
ИИН
ИИН/БИН _______________________________________________
Адрес ___________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, № дома, телефон, факс)
Прилагаемые документы:
_________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах
_________________________________________________________
ФИО (при его наличии) (подпись)
Место печати (в случае наличия)
Расшифровка аббревиатур:
АТС – Автотранспортное средство;
ИИН – Индивидуальный идентификационный номер;
БИН – Бизнес-идентификационный номер;
ФИО – фамилия, имя, отчество.
Приложение 9
к Правилам допуска
автомобильных перевозчиков
к осуществлению международных
автомобильных перевозок грузов
Сноска. Приложение 9 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 28.11.2023 № 105 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Форма
_________________________________________________________
(наименование органа транспортного контроля)
Заявление
на получение нового Удостоверения допуска к осуществлению международных
автомобильных перевозок грузов с применением иностранного разрешения
и (или) карточки допуска на автотранспортное средство с применением иностранного разрешения
_____________________________________________________
(ФИО (при его наличии)
индивидуального предпринимателя или наименование юридического лица)
Прошу выдать новое удостоверение допуска с применением иностранного разрешения и (или) карточки допуска с применением иностранного разрешения на следующие автотранспортные средства в связи с: