Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 28 ақпанда № 6793 тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.09.2020 № 108 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы №1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі төртінші абзацының 12) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктерінің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.09.2020 № 108 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы 2011 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
3. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының осы қаулының қосымшасына сәйкес қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
4. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Өртембаев А.Қ.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, екінші деңгейдегі банктерге, ипотекалық ұйымдарға және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамына жіберсін.

Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 февраля 2011 года № 6793.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", подпунктом 12) абзаца четвертого части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).
1. Утвердить прилагаемый Типовой план счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.09.2020 № 108 (вводится в действие с 16.12.2020).
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2011 года.
3. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан, согласно приложению к настоящему постановлению.
4. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Уртембаев А.К.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", банков второго уровня, ипотечных организаций и акционерного общества "Банк Развития Казахстана".

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Г. Марченко
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2011 жылғы 31 қаңтардағы
№ 3 қаулысымен бекітілген
Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары
Ескерту. Жоспардың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.09.2020 № 108 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары (бұдан әрі – Шот жоспары) "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі төртінші абзацының 12) тармақшасына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктердің, ипотекалық ұйымдардың, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының, бұдан бұрын еншілес банктер болған заңды тұлғалардың қаржылық есептілік элементтерін топтастыруы және құндық көрсеткішпен ағымдағы көрсетуі және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктері филиалдарының бухгалтерлік есеп деректері бойынша есептілік элементтерін ағымдағы көрсетуі үшін арналған.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Шот жоспарында "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарында көзделген ұғымдар пайдаланылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.09.2022 № 81 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Шот жоспары банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктері филиалдарының (бұдан әрі – банктер), ипотекалық ұйымдардың және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының қаржы-шаруашылық операцияларын бухгалтерлік есепке алуда мынадай кластар бойынша жіктеу схемасын білдіреді:
бірінші класс - "Активтер";
екінші класс - "Міндеттемелер";
үшінші класс - "Меншікті капитал";
төртінші класс - "Кірістер";
бесінші класс - "Шығыстар";
алтыншы класс - "Шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер";
жетінші класс - "Балансқа меморандумның шоттары".

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
Председатель
Национального Банка
Г. Марченко
Утвержден
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 января 2011 года № 3
Типовой план счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.09.2020 № 108 (вводится в действие с 16.12.2020).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящий Типовой план счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан (далее – План счетов) разработан в соответствии с подпунктом 2) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", подпунктом 12) абзаца четвертого части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" и предназначен для группировки и текущего отражения элементов финансовой отчетности в стоимостном выражении банками второго уровня, ипотечными организациями, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", юридическими лицами, ранее являвшимися дочерними банками, и предназначен для группировки и текущего отражения элементов отчетности по данным бухгалтерского учета филиалами банков - нерезидентов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. В Плане счетов используются понятия, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и международными стандартами финансовой отчетности.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023).
3. План счетов представляет собой схему группировки финансово-хозяйственных операций банков второго уровня, филиалов банков - нерезидентов Республики Казахстан (далее - банки), ипотечных организаций и акционерного общества "Банк Развития Казахстана" в бухгалтерском учете с разбивкой на следующие классы:
первый класс - "Активы";
второй класс - "Обязательства";
третий класс - "Собственный капитал";
четвертый класс - "Доходы";
пятый класс - "Расходы";
шестой класс - "Условные и возможные требования и обязательства";
седьмой класс - "Счета меморандума к балансу".

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.09.2020 № 108 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Талдамалық есеп мынадай белгілер бойынша жүргізіледі:
1) валюта түрі;
2) резидент-резидент емес;
3) меншік нысаны;
4) экономика салалары;
5) заемдар түрлері;
6) клиенттер, бағалы қағаздар эмитенттері, корреспондент банктер;
7) өзге де қажетті белгілер.
5. Бастапқы үш кластың шоттары банктің, ипотекалық ұйымның және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының бухгалтерлік балансында көрсетіледі.
Төртінші және бесінші кластардың шоттары банктің, ипотекалық ұйымның және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының пайдалар мен залалдар туралы есебінде көрсетіледі.
Банктің, ипотекалық ұйымның және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының есепті кезеңдегі қызметінің нәтижесі үшінші кластың шоттары бойынша көрсетіледі.

Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.09.2020 № 108 (вводится в действие с 16.12.2020).
4. Аналитический учет ведется по следующим признакам:
1) вид валюты;
2) резидент-нерезидент;
3) форма собственности;
4) отрасли экономики;
5) виды займов;
6) клиенты, эмитенты ценных бумаг, банки-корреспонденты.
5. Счета первых трех классов отражаются в бухгалтерском балансе банка, ипотечной организации и акционерного общества "Банк Развития Казахстана".
Счета четвертого и пятого классов отражаются в отчете о прибылях и убытках банка, ипотечной организации и акционерного общества "Банк Развития Казахстана".
Результат деятельности банка, ипотечной организации и акционерного общества "Банк Развития Казахстана" за отчетный период отражается по счетам третьего класса.

6. Шоттың бірінші цифры класқа тиесілігін, екінші, үшінші цифрлары шоттардың тобына тиесілігін көрсетеді, төртінші цифры шоттардың одан әрі нақтылануын және талдамасын айқындайды.
6-1. Банктің, ипотекалық ұйымның, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының шетел валютасымен және аффинирленген бағалы металдармен операцияларын 1858, 1859, 1873, 1874, 2858, 2859, 2872 және 2873-шоттарды пайдаланбастан бухгалтерлік есепте көрсетуге мүмкіндік беретін автоматтандырылған қосалқы есеп болған кезде шетел валютасындағы операцияларды бухгалтерлік есепте жоғарыда көрсетілген шоттарды пайдаланбастан көрсетуге жол беріледі.
2876-шотты пайдаланбастан төлем карточкаларын пайдалана отырып, операцияларды бухгалтерлік есепте көрсетуге мүмкіндік беретін автоматтандырылған қосалқы есеп болған кезде жоғарыда көрсетілген шотты пайдаланбастан төлем карточкаларын пайдалана отырып, операцияларды бухгалтерлік есепте көрсетуге жол беріледі.
Ескерту. Үлгі шот жоспар 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2013 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.11.2023 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
7. "Активтер" бірінші класына мынадай шоттар тобы кіреді:
1000
Ақша
1010
Тазартылған қымбат металдар
1050
Корреспонденттік шоттар
1060
Электрондық ақша
1100
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қойылатын талаптар
1150
Айналысқа шығарылғанға дейінгі ұлттық валюта банкноттары
1200
Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
1250
Басқа банктерде орналастырылған салымдар
1300
Басқа банктерге берілген заемдар
1350
Филиалдармен есеп айырысулар
1400
Клиенттерге қойылатын талаптар
1450
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
1460
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары
1470
Капиталға инвестициялар және реттелген борыш
1480
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар
1490
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері
1550
Төлемдер бойынша есеп айырысулар
1600
Қорлар
1610
Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер
1650, 1690
Негізгі құралдар және материалдық емес активтер
1700
Сыйақы алуға байланысты есептелген кірістер
1790
Сыйақыны және шығыстарды алдын ала төлеу
1810
Есептелген комиссиялық кірістер
1830
Мерзімі өткен комиссиялық кірістер
1850
Басқа да дебиторлар
1880
Секьюритилендірілген активтер
1890
Туынды қаржы құралдарымен жасалған операциялар және дилинг операциялары бойынша талаптар.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.09.2022 № 81 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі); 27.11.2023 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

6. Первая цифра счета указывает на принадлежность к классу, вторая, третья цифры – на принадлежность к группе счетов, четвертая цифра определяет дальнейшую детализацию и расшифровку счетов группы.
6-1. Допускается отражение в бухгалтерском учете операций в иностранной валюте без использования счетов 1858, 1859, 1873, 1874, 2858, 2859, 2872 и 2873 при наличии автоматизированного вспомогательного учета, позволяющего отражать в бухгалтерском учете операции с иностранной валютой и аффинированными драгоценными металлами банка, ипотечной организации, акционерного общества "Банк Развития Казахстана" без использования вышеуказанных счетов.
Сноска. Типовой план дополнен пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 25.02.2013 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Первый класс "Активы" включает в себя следующие группы счетов:
1000
Деньги
1010
Аффинированные драгоценные металлы
1050
Корреспондентские счета
1100
Требования к Национальному Банку Республики Казахстан
1150
Банкноты национальной валюты до выпуска в обращение
1200
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости
через прибыль или убыток
1250
Вклады, размещенные в других банках
1300
Займы, предоставленные другим банкам
1320
Исключена постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1350
Расчеты с филиалами
1400
Требования к клиентам
1450
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1460
Операции "РЕПО" с ценными бумаги
1470
Инвестиции в капитал и субординированный долг
1480
Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости
1490
Прочие финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1550
Расчеты по платежам
1600
Запасы
1610
Долгосрочные активы, предназначенные для продажи
1650, 1690
Основные средства и нематериальные активы
1700
Начисленные доходы, связанные с получением
вознаграждения
1790
Предоплата вознаграждения и расходов
1810
Начисленные комиссионные доходы
1830
Просроченные комиссионные доходы
1850
Прочие дебиторы
1880
Секьюритизируемые активы
1890
Требования по операциям с производными финансовыми
инструментами и дилинговым операциям.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023).

8. "Міндеттемелер" екінші класына мынадай шоттар тобы кіреді:
2010
Корреспонденттік шоттар
2020
Басқа банктердің талап етілмелі салымдары
2030
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар
2040
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар
2050
Басқа банктерден алынған заемдар және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан заемдар
2110
Овернайт заемдары
2120
Мерзімді салымдар
2150
Филиалдармен есеп айырысулар
2200
Клиенттер және басқа да кредиторлар алдындағы міндеттемелер
2255
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары
2300
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар
2400
Реттелген борыштар
2550
Төлемдер бойынша есеп айырысулар
2700
Сыйақы төлеуге байланысты есептелген кірістер
2770
Әкімшілік-шаруашылық қызмет бойынша есептелген шығыстар
2790
Берешек пен кірісті алдын ала төлеу
2810
Есептелген комиссиялық шығыстар
2830
Мерзімі өткен комиссиялық шығыстар
2850
Басқа да дебиторлар
2880
Секьюритилендірілетін активтер бойынша міндеттемелер
2890
Туынды қаржы құралдарымен жасалған операциялар және дилинг операциялары бойынша міндеттемелер.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 267 (01.07.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 17.09.2022 № 81 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі); 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
9. "Меншікті капитал" үшінші класына мынадай шоттар тобы кіреді:
3000
Жарғылық капитал және сатып алынған акциялар
3100
Қосымша капитал
3200
Жалпы банктік тәуекелдерге арналған резервтер (провизиялар)
3400
Динамикалық резервтер
3500
Резервтік капитал және қайта бағалау резервтері.";
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2013 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
10. "Кірістер" төртінші класына мынадай шоттар тобы кіреді:
4050
Корреспонденттік шоттар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4090
Сыйақы алуға байланысты басқа кірістер
4100
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне орналастырылған салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4200
Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4250
Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4300
Басқа банктермен, Қазақстан Республикасының Үкіметімен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарымен, ұлттық басқарушы холдингпен, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорымен, халықаралық қаржы ұйымдарымен қарыздармен операциялар бойынша кірістер

8. Второй класс "Обязательства" включает в себя следующие группы счетов:
2010
Корреспондентские счета
2020
Вклады до востребования других банков
2030
Займы, полученные от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства
2040
Займы, полученные от международных финансовых организаций
2050
Займы, полученные от других банков и организаций,
осуществляющих отдельные виды банковских операций
2110
Займы овернайт
2120
Срочные вклады
2150
Расчеты с филиалами
2200
Обязательства перед клиентами и прочими кредиторами
2255
Операции "РЕПО" с ценными бумагами
2300
Выпущенные в обращение ценные бумаги
2400
Субординированные долги
2550
Расчеты по платежам
2700
Начисленные расходы, связанные с выплатой вознаграждения
2770
Начисленные расходы по административно-хозяйственной
деятельности
2790
Предоплата задолженности и доходов
2810
Начисленные комиссионные расходы
2830
Просроченные комиссионные расходы
2850
Прочие кредиторы
2880
Обязательства по секьюритизируемым активам
2890
Обязательства по операциям с производными финансовыми
инструментами и дилинговым операциям.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 267 (вводится в действие с 01.07.2020); от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023); от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).
9. Третий класс "Собственный капитал" включает в себя следующие группы счетов:
3000 Уставный капитал и выкупленные акции
3100 Дополнительный капитал
3200 Резервы (провизии) на общебанковские риски
3400 Динамические резервы
3500 Резервный капитал и резервы переоценки.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.02.2013 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).
10. Четвертый класс "Доходы" включает в себя следующие группы счетов:
4050
Доходы, связанные с получением вознаграждения по
корреспондентским счетам
4090
Другие доходы, связанные с получением вознаграждения
4100
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам,
размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан
4200
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным
бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль
или убыток
4250
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам,
размещенным в других банках
4300
Доходы по заемным операциям с другими банками, Правительством Республики Казахстан, местными исполнительными органами Республики Казахстан, национальным управляющим холдингом, специальным фондом развития частного предпринимательства, международными финансовыми организациями
4320
Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам и
финансовому лизингу, предоставленным организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских операций, или
полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды
банковских операций

4350
Филиалдармен есеп айырысулар бойынша кірістер
4400
Клиенттермен операциялар бойынша кірістер
4450
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4465
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша кірістер
4470
Капиталға және реттелген борышқа инвестициялар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4480
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4490
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы құралдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4500
Дилинг операциялары бойынша кірістер
4600
Комиссиялық кірістер
4700
Қайта бағалаудан болатын кірістер
4730
Қайта бағалаудан кіріс
4850
Сатудан болатын кірістер
4870
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлесінің өзгеруіне байланысты кірістер
4890
Туынды қаржы құралдарымен жасалған операциялар бойынша кірістер
4900
Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
4920
Басқа да кірістер
4950
Резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер
4999
Салыққа дейінгі кіріс.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.09.2022 № 81 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі); 27.11.2023 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
11. "Шығыстар" бесінші класына мынадай шоттар тобы кіреді:
5020
Корреспонденттік шоттар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5030
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты және (немесе) қарыздар құнын түзетуге байланысты шығыстар
5040
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздар бойынша шығыстар
5050
Банктерден алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5060
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты және (немесе) басқа банктерден алынған немесе басқа банктерге берілген қарыздар құнын түзетуге байланысты шығыстар
5090
Сыйақы төлеуге байланысты басқа шығыстар
5110
Овернайт заемдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5120
Басқа банктердің салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5150
Филиалдармен есеп айырысулар бойынша шығыстар
5200
Клиенттермен операциялар бойынша шығыстар
5250
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша шығыстар

4350
Доходы по расчетам с филиалами
4400
Доходы по операциям с клиентами
4450
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
4465
Доходы по операциям "РЕПО" с ценными бумагами
4470
Доходы, связанные с получением вознаграждения по инвестициям в
капитал и субординированный долг
4480
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости
4490
Доходы, связанные с получением вознаграждения по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
4500
Доходы по дилинговым операциям
4600
Комиссионные доходы
4700
Доходы от переоценки
4730
Реализованные доходы от переоценки
4850
Доходы от продажи
4870
Доходы, связанные с изменением доли участия в уставном
капитале юридических лиц
4890
Доходы по операциям с производными финансовыми инструментами
4900
Неустойка (штраф, пеня)
4920
Прочие доходы
4950
Доходы от восстановления резервов (провизий)
4999
Доход до налогов.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023).
11. Пятый класс "Расходы" включает в себя следующие группы счетов:
5020
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
корреспондентским счетам
5030
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам и (или) корректировкой стоимости займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства
5040
Расходы по займам, полученным от международных финансовых организаций
5050
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным от банков
5060
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций и (или) связанные с корректировкой стоимости займов, полученных от других банков или предоставленных другим банкам
5090
Другие расходы, связанные с выплатой вознаграждения
5110
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам
овернайт
5120
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам других
банков
5150
Расходы по расчетам с филиалами
5200
Расходы по операциям с клиентами
5250
Расходы по операциям "РЕПО" с ценными бумагами

7800
Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша активтер
7830
Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша міндеттемелер
7850
Капитал
7860
Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша кірістер
7880
Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша шығыстар.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.07.2013 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Шоттар
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-параграф. Активтер
Ескерту. 1-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2013 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 1-параграфқа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.08.26 № 109 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.03.2017 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2017 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.12.2019 № 267 (01.07.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 17.09.2022 № 81 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі); 27.11.2023 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
1000
Ақша
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1002
Жолдағы банкноттар және монеталар
1003
Айырбастау пункттеріндегі қолма-қол ақша
1004
Кешкі кассадағы қолма-қол ақша
1005
Банкоматтардағы және электрондық терминалдардағы қолма-қол ақша
1006
Жолдағы жол чектеріндегі ақша
1007
Қымбат металдардан жасалған, кассадағы монеталар
1008
Жол чектеріндегі ақша
1009
Қымбат емес металдардан жасалған, кассадағы коллекциялық монеталар
1010
Тазартылған қымбат металдар
1011
Тазартылған қымбат металдар
1012
Жолдағы тазартылған қымбат металдар
1013
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдар
1050
Корреспонденттік шоттар
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
1053
Ипотекалық ұйымдардың банктердегі ағымдағы шоттары
1054
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар мен ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша резервтер (провизиялар)
1055
Банктердің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі ағымдағы шоттары
1060
Электрондық ақша
1061
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған электрондық ақша
1062
Банктер мен Ұлттық пошта операторы шығарған электрондық ақша

7800
Активы по договору об инвестиционном депозите
7830
Обязательства по договору об инвестиционном депозите
7850
Капитал
7860
Доходы по договору об инвестиционном депозите
7880
Расходы по договору об инвестиционном депозите.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 26.07.2013 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Счета
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Активы
Сноска. Заголовок параграфа 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.02.2013 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Параграф 1 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 26.08.2011 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.03.2017 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.12.2019 № 267 (вводится в действие с 01.07.2020); от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023); от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).
1000
Деньги
1001
Наличность в кассе
1002
Банкноты и монеты в пути
1003
Наличность в обменных пунктах
1004
Наличность в вечерней кассе
1005
Наличность в банкоматах и электронных терминалах
1006
Деньги в дорожных чеках в пути
1007
Монеты, изготовленные из драгоценных металлов, в кассе
1008
Деньги в дорожных чеках
1009
Коллекционные монеты, изготовленные из недрагоценных
металлов, в кассе
1010
Аффинированные драгоценные металлы
1011
Аффинированные драгоценные металлы
1012
Аффинированные драгоценные металлы в пути
1013
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на
металлических счетах
1050
Корреспондентские счета
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики
Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
1053
Текущие счета ипотечных организаций в банках
1054
Резервы (провизии) по корреспондентским счетам в других банках и текущим счетам ипотечных организаций
1055
Текущие счета банков в Национальном Банке Республики Казахстан

1100
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қойылатын талап
1101
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар (бір түнге)
1102
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі талап етілмелі салымдар
1103
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі мерзімді салымдар
1104
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі міндетті резервтер
1105
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналасатырылған салымдар бойынша дисконт
1106
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақы
1150
Айналысқа шығарылғанға дейінгі ұлттық валюта банкноттары
1200
Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
1201
Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
1202
Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек
1205
Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт
1206
Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы
1208
Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету шоты
1209
Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын теріс түзету шоты
1250
Басқа банктерде орналастырылған салымдар
1251
Басқа банктерде орналастырылған (бір түнге) салымдар
1252
Басқа банктерде орналастырылған талап етілмелі салымдар
1253
Басқа банктерде орналастырылған қысқа мерзімді (бір айға дейінгі) салымдар
1254
Басқа банктерде орналастырылған қысқа мерзімді (бір жылға дейінгі) салымдар
1255
Басқа банктерде орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар
1256
Басқа банктерде орналастырылған шартты салымдар
1257
Басқа банктердің салымдар бойынша мерзімі өткен берешегі
1258
Басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдар (бір айдан аспайтын)
1259
Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар)
1260
Басқа банктерде орналастырылған мерзімді салымның құнын оң түзету шоты
1261
Басқа банктерде орналастырылған мерзімді салымның құнын теріс түзету шоты
1262
Басқа банктерде орналастырылған шартты салымның құнын оң түзету шоты
1263
Басқа банктерде орналастырылған шартты салымның құнын теріс түзету шоты
1264
Банктің, ипотекалық ұйымның және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым
1265
Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша дисконт
1266
1267
Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақы
Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1100
Требования к Национальному Банку Республики Казахстан
1101
Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан
(на одну ночь)
1102
Вклады до востребования в Национальном Банке Республики
Казахстан
1103
Срочные вклады в Национальном Банке Республики Казахстан
1104
Обязательные резервы в Национальном Банке Республики
Казахстан
1105
Дисконт по вкладам, размещенным в Национальном Банке
Республики Казахстан
1106
Премия по вкладам, размещенным в Национальном Банке
Республики Казахстан
1150
Банкноты национальной валюты до выпуска в обращение
1200
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через
прибыль или убыток
1201
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через
прибыль или убыток
1202
Просроченная задолженность по ценным бумагам, учитываемым
по справедливой стоимости через прибыль или убыток
1205
Дисконт по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по
справедливой стоимости через прибыль или убыток
1206
Премия по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по
справедливой стоимости через прибыль или убыток
1208
Счет положительной корректировки справедливой стоимости
ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через
прибыль или убыток
1209
Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости
ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через
прибыль или убыток
1250
Вклады, размещенные в других банках
1251
Вклады, размещенные в других банках (на одну ночь)
1252
Вклады до востребования, размещенные в других банках
1253
Краткосрочные вклады, размещенные в других банках
(до одного месяца)
1254
Краткосрочные вклады, размещенные в других банках
(до одного года)
1255
Долгосрочные вклады, размещенные в других банках
1256
Условные вклады, размещенные в других банках
1257
Просроченная задолженность других банков по вкладам
1258
Сберегательные вклады, размещенные в других банках (не более одного месяца)
1259
Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в других банках
1260
Счет положительной корректировки стоимости срочного
вклада, размещенного в других банках
1261
Счет отрицательной корректировки стоимости срочного
вклада, размещенного в других банках
1262
Счет положительной корректировки стоимости условного
вклада, размещенного в других банках
1263
Счет отрицательной корректировки стоимости условного
вклада, размещенного в других банках
1264
Вклад, являющийся обеспечением обязательств банка,
ипотечной организации и акционерного общества "Банк
Развития Казахстана"
1265
Дисконт по вкладам, размещенным в других банках
1266
Премия по вкладам, размещенным в других банках
1267
Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).

1431
Клиенттерге берілген қарыздың әділ құнын теріс түзету шоты
1432
Есепке алынған вексельдер бойынша дисконт
1433
Есепке алынған вексельдер бойынша сыйлықақы
1434
Клиенттерге берілген заемдар бойынша дисконт
1435
Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйлықақы
1445
Сенімгерлік басқаруға берілген қаржылық активтер
1450
Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
1452
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
1453
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт
1454
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы
1456
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету шоты
1457
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын теріс түзету шоты
1459
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек
1460
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары
1461
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары
1462
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша мерзімі өткен берешек
1463
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша резервтер (провизиялар)
1470
Капиталға және реттелген борышқа инвестициялар
1471
Еншілес ұйымдарға инвестициялар
1472
Қауымдасқан ұйымдарға инвестициялар
1473
Ислам банкінің өндірістік және сауда қызметіне инвестициялары
1474
Еншілес ұйымдарға инвестициялардың құнсыздануы
1475
Реттелген борышқа инвестициялар
1476
Басқа да инвестициялар
1477
Реттелген борышқа инвестициялар бойынша резервтер (провизиялар)
1480
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар
1481
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар
1482
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша дисконт
1483
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы
1485
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек
1486
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша резервтер (провизиялар)
1490
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері
1491
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері
1492
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша дисконт

1431
Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости займа, предоставленного клиентам
1432
Дисконт по учтенным векселям
1433
Премия по учтенным векселям
1434
Дисконт по займам, предоставленным клиентам
1435
Премия по займам, предоставленным клиентам
1445
Финансовые активы, переданные в доверительное управление
1450
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
1451
Исключена постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1452
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1453
Дисконт по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1454
Премия по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1456
Счет положительной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1457
Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1459
Просроченная задолженность по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1460
Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами
1461
Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами
1462
Просроченная задолженность по операциям "обратное РЕПО" с
ценными бумагами
1463
Резервы (провизии) по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами
1470
Инвестиции в капитал и субординированный долг
1471
Инвестиции в дочерние организации
1472
Инвестиции в ассоциированные организации
1473
Инвестиции исламского банка в производственную и торговую
деятельность
1475
Инвестиции в субординированный долг
1476
Прочие инвестиции
1477
Резервы (провизии) по инвестициям в субординированный долг
1480
Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости
1481
Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости
1482
Дисконт по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости
1483
Премия по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости
1485
Просроченная задолженность по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости
1486
Резервы (провизии) по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости
1490
Прочие финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1491
Прочие финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1492
Дисконт по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости

1731
Басқа банктерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақы
1735
Бас офис пен оның филиалдары арасындағы есеп айырысулар бойынша есептелген кірістер
1740
Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша есептелген кірістер
1741
Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақы
1744
Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістер
1745
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістер
1746
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістер
1747
Капиталға және реттелген борышқа инвестициялар бойынша есептелген кірістер
1748
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша есептелген кірістер
1749
Басқа да мерзімі өткен сыйақы
1750
Бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен сыйақы
1752
Есепке алынған вексельдер бойынша есептелген кірістер
1753
Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген кірістер
1755
Сенімгерлік басқаруға берілген қаржылық активтер бойынша есептелген кірістер
1756
Басқа да операциялар бойынша есептелген кірістер
1757
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша есептелген кірістер
1771
Ислам банкінің жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша есептелген кірістері
1772
Жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша мерзімі өткен берешек
1790
Сыйақыны және шығыстарды алдын ала төлеу
1792
Алынған заемдар мен салымдар бойынша сыйақыны алдын ала төлеу
1793
Болашақ кезеңдер шығыстары
1799
Басқа да алдын ала төлемдер
1810
Есептелген комиссиялық кірістер
1811
Аударым операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер
1812
Агенттік қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер
1813
Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер
1814
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер
1815
Сенімгерлік операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер
1816
Кепілдіктермен операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер
1817
Салымдарды қабылдау, клиенттердің банк шоттарын ашу және жүргізу бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер
1818
Есептелген басқа да комиссиялық кірістер
1819
Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша есептелген комиссиялық кірістер
1820
Төлем құжаттарының акцепті үшін есептелген комиссиялық кірістер
1821
Кассалық операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер

1731
Просроченное вознаграждение по займам и финансовому
лизингу, предоставленным другим банкам
1733-1734
Исключены постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1735
Начисленные доходы по расчетам между головным офисом и его
филиалами
1740
Начисленные доходы по займам и финансовому лизингу,
предоставленным клиентам
1741
Просроченное вознаграждение по займам и финансовому
лизингу, предоставленным клиентам
1744
Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по
справедливой стоимости через прибыль или убыток
1745
Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости
1746
Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1747
Начисленные доходы по инвестициям в капитал и
субординированный долг
1748
Начисленные доходы по операциям "РЕПО" с ценными бумагами
1749
Прочее просроченное вознаграждение
1750
Просроченное вознаграждение по ценным бумагам
1752
Начисленные доходы по учтенным векселям
1753
Начисленные доходы по операциям с производными финансовыми
инструментами
1755
Начисленные доходы по финансовым активам, переданным в
доверительное управление
1756
Начисленные доходы по прочим операциям
1757
Начисленные доходы по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
1771
Начисленные доходы исламского банка по инвестиционной
деятельности на условиях аренды
1772
Просроченная задолженность по инвестиционной деятельности
на условиях аренды
1790
Предоплата вознаграждения и расходов
1792
Предоплата вознаграждения по полученным займам и вкладам
1793
Расходы будущих периодов
1799
Прочие предоплаты
1810
Начисленные комиссионные доходы
1811
Начисленные комиссионные доходы за услуги по переводным
операциям
1812
Начисленные комиссионные доходы за агентские услуги
1813
Начисленные комиссионные доходы за услуги по купле-продаже
ценных бумаг
1814
Начисленные комиссионные доходы за услуги по купле-продаже
иностранной валюты
1815
Начисленные комиссионные доходы за услуги по доверительным
операциям
1816
Начисленные комиссионные доходы за услуги по операциям с
гарантиями
1817
Начисленные комиссионные доходы за услуги по приему
вкладов, открытию и ведению банковских счетов клиентов
1818
Начисленные прочие комиссионные доходы
1819
Начисленные комиссионные доходы по профессиональной
деятельности на рынке ценных бумаг
1820
Начисленные комиссионные доходы за акцепт платежных
документов
1821
Начисленные комиссионные доходы за услуги по кассовым
операциям

1864
Акцептелген вексельдер үшін клиентке қойылатын талаптар
1867
Негізгі емес қызмет бойынша басқа да дебиторлар
1870
Басқа да транзиттік шоттар
1871
Шот ашпай жеке тұлғалардың аударымдарына арналған транзиттік шоттар
1873
Тазартылған қымбат металдар бойынша қысқа позиция
1874
Тазартылған қымбат металдардың теңгедегі (тазартылған қымбат металдар бойынша ұзақ позицияның) қарсы құны
1876
Басқа да банк қызметі бойынша резервтер (провизиялар)
1877
Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар)
1878
Негізгі емес қызметпен байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар)
1879
Есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
1880
Секьюритилендірілетін активтер
1890
Туынды қаржы құралдарымен жасалған операциялар мен дилинг операциялары бойынша талаптар
1891
Фьючерс операциялары бойынша талаптар
1892
Форвард операциялары бойынша талаптар
1893
Опцион операциялары бойынша талаптар
1894
Спот операциялары бойынша талаптар
1895
Своп операциялары бойынша талаптар
1899
Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша талаптар.
2-параграф. Міндеттемелер
Ескерту. 2-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2013 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 2-параграфқа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.08.26 № 109 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 26.07.2013 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2017 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.12.2019 № 267 (01.07.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 17.09.2022 № 81 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі); 21.08.2023 № 63 (01.12.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.11.2023 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.12.2025 № 105 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) қаулыларымен.
2010
Корреспонденттік шоттар
2011
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің корреспонденттік шоттары
2012
Шетелдік орталық банктердің корреспонденттік шоттары
2013
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары
2014
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттары
2016
Басқа банктердің тазартылған қымбат металдағы металл шоттары
2020
Басқа банктердің талап етілмелі салымдары
2021
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талап етілмелі салымдары
2022
Шетелдік орталық банктердің талап етілмелі салымдары

1864
Требования к клиенту за акцептованные векселя
1867
Прочие дебиторы по неосновной деятельности
1870
Прочие транзитные счета
1871
Транзитные счета для переводов физических лиц без открытия счета
1873
Короткая позиция по аффинированным драгоценным металлам
1874
Контрстоимость аффинированных драгоценных металлов в тенге
(длинной позиции по аффинированным драгоценным металлам)
1876
Резервы (провизии) по прочей банковской деятельности
1877
Резервы (провизии) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью
1878
Резервы (провизии) по дебиторской задолженности, связанной с неосновной деятельностью
1879
Начисленная неустойка (штраф, пеня)
1880
Секьюритизируемые активы
1890
Требования по операциям с производными финансовыми
инструментами и дилинговым операциям
1891
Требования по операциям фьючерс
1892
Требования по операциям форвард
1893
Требования по опционным операциям
1894
Требования по операциям спот
1895
Требования по операциям своп
1899
Требования по операциям с прочими производными финансовыми
инструментами.
Параграф 2. Обязательства
Сноска. Заголовок параграфа 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.02.2013 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Параграф 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 26.08.2011 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.07.2013 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.12.2019 № 267 (вводится в действие с 01.07.2020); от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023); от 21.08.2023 № 63 (вводится в действие с 01.12.2023); от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).
2010
Корреспондентские счета
2011
Корреспондентские счета Национального Банка
Республики Казахстан
2012
Корреспондентские счета иностранных центральных банков
2013
Корреспондентские счета других банков
2014
Корреспондентские счета организаций, осуществляющих отдельные
виды банковских операций
2016
Металлические счета других банков в аффинированных драгоценных
металлах
2020
Вклады до востребования других банков
2021
Вклады до востребования Национального Банка Республики
Казахстан
2022
Вклады до востребования иностранных центральных банков

2023
Басқа банктердің талап етілмелі салымдары
2024
Басқа банктердің талап етілмелі салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2030
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар
2031
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша сыйлықақы
2032
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша дисконт
2034
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қысқа мерзімді қарыздар
2035
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздың құнын оң түзету шоты
2036
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған ұзақ мерзімді қарыздар
2037
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздың құнын теріс түзету шоты
2038
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша мерзімі өткен берешек
2040
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар
2041
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша дисконт
2042
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша сыйлықақы
2044
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қысқа мерзімді заемдар
2045
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемның құнын оң түзету шоты
2046
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған ұзақ мерзімді заемдар
2047
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемның құнын теріс түзету шоты

2023
Вклады до востребования других банков
2024
Просроченная задолженность по вкладам до востребования других
банков
2030
Займы, полученные от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства
2031
Премия по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства
2032
Дисконт по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства
2034
Краткосрочные займы, полученные от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства
2035
Счет положительной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства
2036
Долгосрочные займы, полученные от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства
2037
Счет отрицательной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства
2038
Просроченная задолженность по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства
2040
Займы, полученные от международных финансовых организаций
2041
Дисконт по займам, полученным от международных финансовых
организаций
2042
Премия по займам, полученным от международных финансовых
организаций
2044
Краткосрочные займы, полученные от международных финансовых
организаций
2045
Счет положительной корректировки стоимости займа, полученного
от международных финансовых организаций
2046
Долгосрочные займы, полученные от международных финансовых
организаций
2047
Счет отрицательной корректировки стоимости займа, полученного
от международных финансовых организаций

2048
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша мерзімі өткен берешек
2050
Басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемдар
2051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған заемдар
2052
2053
Шетелдік орталық банктерден алынған заемдар
Басқа банктерден бір айға дейінгі мерзімге алынған қарыздар
2054
Басқа банктерден бір жылға дейінгі мерзімге алынған қарыздар
2055
Басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемның құнын оң түзету шоты
2056
Басқа банктерден алынған ұзақ мерзімді заемдар
2057
Басқа банктерден алынған қаржы лизингі
2058
Басқа банктерден алынған заемдар мен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен берешек
2059
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған заемдар мен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен берешек
2064
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қысқа мерзімді заемдар
2065
Басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемның құнын теріс түзету шоты
2066
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған ұзақ мерзімді заемдар
2067
Алынған қаржы лизингі
2068
Заемдар және қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен берешек
2069
Алынған заемдар бойынша сыйлықақы
2070
Алынған заемдар бойынша дисконт
2110
Овернайт заемдары
2111
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған овернайт заемдары
2112
Шетелдік орталық банктерден алынған овернайт заемдары
2113
Басқа банктерден алынған овернайт заемдары
2120
Мерзімді салымдар
2121
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мерзімді салымдары
2122
Шетелдік орталық банктердің мерзімді салымдары
2123
Басқа банктердің қысқа мерзімді (бір айға дейінгі) салымдары
2124
Басқа банктердің қысқа мерзімді (бір жылға дейінгі) салымдары
2125
Басқа банктерден бір түнге тартылған салымдар
2126
Басқа банктердің тазартылған қымбат металдардағы мерзімді салымдары
2127
Басқа банктердің ұзақ мерзімді салымдары
2128
Басқа банктерден тартылған мерзімді салымның құнын оң түзету шоты
2129
Басқа банктерден тартылған мерзімді салымның құнын теріс түзету шоты
2130
2131
Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым
Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2132
Басқа банктердің жинақ салымдары (бір айдан аспайтын)
2133
Басқа банктердің шартты салымдары
2134
Басқа банктердің жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын)

2048
Просроченная задолженность по займам, полученным от
международных финансовых организаций
2050
Займы, полученные от других банков и организаций,
осуществляющих отдельные виды банковских операций
2051
Займы, полученные от Национального Банка Республики Казахстан
2052
Займы, полученные от иностранных центральных банков
2053
Займы, полученные от других банков со сроком до месяца
2054
Займы, полученные от других банков со сроком до года
2055
Счет положительной корректировки стоимости займа, полученного
от других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды
банковских операций
2056
Долгосрочные займы, полученные от других банков
2057
Финансовый лизинг, полученный от других банков
2058
Просроченная задолженность по займам и финансовому лизингу,
полученным от других банков
2059
Просроченная задолженность по займам и финансовому лизингу,
полученным от Национального Банка Республики Казахстан
2064
Краткосрочные займы, полученные от организаций, осуществляющих
отдельные виды банковских операций
2065
Счет отрицательной корректировки стоимости займа, полученного
от других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды
банковских операций
2066
Долгосрочные займы, полученные от организаций, осуществляющих
отдельные виды банковских операций
2067
Полученный финансовый лизинг
2068
Просроченная задолженность по займам и финансовому лизингу
2069
Премия по полученным займам
2070
Дисконт по полученным займам
2110
Займы овернайт
2111
Займы овернайт, полученные от Национального Банка Республики
Казахстан
2112
Займы овернайт, полученные от иностранных центральных банков
2113
Займы овернайт, полученные от других банков
2120
Срочные вклады
2121
Срочные вклады Национального Банка Республики Казахстан
2122
Срочные вклады иностранных центральных банков
2123
Краткосрочные вклады других банков (до одного месяца)
2124
Краткосрочные вклады других банков (до одного года)
2125
Вклады, привлеченные от других банков на одну ночь
2126
Срочные вклады других банков в аффинированных драгоценных
металлах
2127
Долгосрочные вклады других банков
2128
Счет положительной корректировки стоимости срочного вклада,
привлеченного от других банков
2129
Счет отрицательной корректировки стоимости срочного вклада,
привлеченного от других банков
2130
Вклад, являющийся обеспечением обязательств других банков
2131
Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).
2132
Сберегательные вклады других банков (не более одного месяца)
2133
Условные вклады других банков
2134
Сберегательные вклады других банков (не более одного года)

2135
Басқа банктердің мерзімді салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2136
Басқа банктерден тартылған шартты салымның құнын оң түзету шоты
2137
Басқа банктерден тартылған шартты салымның құнын теріс түзету шоты
2138
Басқа банктердің шартты салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2139
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша сыйлықақы
2140
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша дисконт
2141
Басқа банктердің жинақ салымдары (бір жылдан астам)
2143
Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2144
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мерзімді салымдары
2145
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салым құнын оң түзету шоты
2146
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салым құнын теріс түзету шоты
2147
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мерзімді салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2150
Филиалдармен есеп айырысулар
2151
Бас офиспен есеп айырысулар
2152
Жергілікті филиалдарымен есеп айырысулар
2153
Шетелдік филиалдарымен есеп айырысулар
2200
Клиенттер және басқа да кредиторлар алдындағы міндеттемелер
2201
Мемлекеттік бюджеттің ақшасы
2202
Кастодиандық шарттардың талаптарына сәйкес клиенттердің ақшасын есепке алуға арналған ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдық
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
2205
Жеке тұлғалардың талап етілмелі салымдары
2206
Жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары
2207
Жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымдары
2208
Жеке тұлғалардың шартты салымдары
2210
Сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржылық активтер
2211
Заңды тұлғалардың талап етілмелі салымдары
2212
Клиенттердің тазартылған қымбат металдағы металл шоттары
2213
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымы
2214
Жеке тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын)
2215
Заңды тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары
2216
Клиенттердің тазартылған қымбат металдардағы мерзімді салымдары
2217
Заңды тұлғалардың ұзақ мерзімді салымдары
2218
Заңды тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан астам)

2135
Просроченная задолженность по срочным вкладам других банков
2136
Счет положительной корректировки стоимости условного вклада,
привлеченного от других банков
2137
Счет отрицательной корректировки стоимости условного вклада,
привлеченного от других банков
2138
Просроченная задолженность по условным вкладам других банков
2139
Премия по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2140
Дисконт по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2141
Сберегательные вклады других банков (более одного года)
2143
Просроченная задолженность по сберегательным вкладам других банков
2144
Срочные вклады организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2145
Счет положительной корректировки стоимости вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2146
Счет отрицательной корректировки стоимости вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2147
Просроченная задолженность по срочным вкладам организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2150
Расчеты с филиалами
2151
Расчеты с головным офисом
2152
Расчеты с местными филиалами
2153
Расчеты с зарубежными филиалами
2200
Обязательства перед клиентами и прочими кредиторами
2201
Деньги государственного бюджета
2202
Неинвестированные остатки на текущих счетах, предназначенных для учета денег клиентов на условиях кастодиальных договоров
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
2205
Вклады до востребования физических лиц
2206
Краткосрочные вклады физических лиц
2207
Долгосрочные вклады физических лиц
2208
Условные вклады физических лиц
2209
Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2210
Финансовые активы, принятые в доверительное управление
2211
Вклады до востребования юридических лиц
2212
Металлические счета клиентов в аффинированных драгоценных
металлах
2213
Краткосрочный вклад, являющийся обеспечением обязательств физических лиц
2214
Сберегательные вклады физических лиц (не более одного года)
2215
Краткосрочные вклады юридических лиц
2216
Срочные вклады клиентов в аффинированных драгоценных металлах
2217
Долгосрочные вклады юридических лиц
2218
Сберегательные вклады юридических лиц (более одного года)

2219
Заңды тұлғалардың шартты салымдары
2220
Заңды тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын)
2222
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары
2223
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын заңды тұлғалардың салымы
2224
Клиенттердің талап етілмелі салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2225
Клиенттермен жасалған басқа да операциялар бойынша мерзімі өткен берешек
2226
Клиенттердің мерзімді салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2227
Жалдау бойынша міндеттемелер
2228
Мерзімінде орындалмаған нұсқаулар
2229
Жеке тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан астам)
2230
Жалдау бойынша міндеттемелер бойынша мерзімі өткен берешек
2231
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2232
Клиенттердің шартты салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2233
Клиенттердің мерзімді салымының құнын оң түзету шоты
2234
Клиенттердің мерзімді салымының құнын теріс түзету шоты
2235
Клиенттердің мерзімді шартты салымының құнын оң түзету шоты
2236
Клиенттердің мерзімді шартты салымының құнын теріс түзету шоты
2237
Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес жөнелтушінің нұсқауларын сақтау шоты
2238
Клиенттерден тартылған салымдар бойынша сыйлықақы
2239
Клиенттерден тартылған салымдар бойынша дисконт
2240
Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 105 (01.04.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілпұл) ретінде қабылданған ақшаны сақтау шоты
2241
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымы
2242
Номиналды ұстаушы функцияларын, оның ішінде "Астана" халықаралық қаржы орталығының Қаржылық қызметтерді реттеу жөніндегі комитетінің тиісті лицензиясы негізінде жүзеге асыратын тұлға клиенттерінің ақшасын есепке алуға арналған, банктер ашқан ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдық
2243
Клинеттердің жинақ салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2245
Инвестициялық депозиттер
2255
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары
2256
"Кері РЕПО" операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздар бойынша алынған сыйақы түріндегі міндеттеме
2257
"Кері РЕПО" операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару бойынша міндеттеме
2300
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар
2301
Айналысқа шығарылған облигациялар
2303
Айналысқа шығарылған басқа да бағалы қағаздар
2304
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы

2219
Условные вклады юридических лиц
2220
Сберегательные вклады юридических лиц (не более одного года)
2221
Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2222
Вклады дочерних организаций специального назначения
2223
Вклад, являющийся обеспечением обязательств юридических лиц
2224
Просроченная задолженность по вкладам до востребования
клиентов
2225
Просроченная задолженность по прочим операциям с клиентами
2226
Просроченная задолженность по срочным вкладам клиентов
2227
Обязательства по аренде
2228
Указания, не исполненные в срок
2229
Сберегательные вклады физических лиц (более одного года)
2230
Просроченная задолженность по обязательствам по аренде
2231
Просроченная задолженность по вкладам дочерних организаций
специального назначения
2232
Просроченная задолженность по условным вкладам клиентов
2233
Счет положительной корректировки стоимости срочного вклада
клиентов
2234
Счет отрицательной корректировки стоимости срочного вклада
клиентов
2235
Счет положительной корректировки стоимости условного вклада
клиентов
2236
Счет отрицательной корректировки стоимости условного вклада
клиентов
2237
Счет хранения указаний отправителя в соответствии с валютным
законодательством Республики Казахстан
2238
Премия по вкладам, привлеченным от клиентов
2239
Дисконт по вкладам, привлеченным от клиентов
Примечание ИЗПИ!
Счет 2240 предусматривается исключить постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.04.2026).
2240
Счет хранения денег, принятых в качестве обеспечения (заклад,
задаток) обязательств клиентов
2241
Долгосрочный вклад, являющийся обеспечением обязательств физических лиц
2242
Неинвестированные остатки на текущих счетах, предназначенных для учета денег клиентов лица, осуществляющего функции номинального держателя, в том числе на основании соответствующей лицензии Комитета Международного финансового центра "Астана" по регулированию финансовых услуг, открытых банками
2243
Просроченная задолженность по сберегательным вкладам клиентов
2245
Инвестиционные депозиты
2255
Операции "РЕПО" с ценными бумагами
2256
Обязательство в виде вознаграждения, полученного по ценным бумагам, принятым по операциям "обратное РЕПО"
2257
Обязательство по возврату ценных бумаг, принятых по операциям "обратное РЕПО"
2300
Выпущенные в обращение ценные бумаги
2301
Выпущенные в обращение облигации
2303
Выпущенные в обращение прочие ценные бумаги
2304
Премия по выпущенным в обращение ценным бумагам

2305
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконт
2306
Сатып алынған бағалы қағаздар
2400
Реттелген борыштар
2401
Өтеу мерзімі бес жылдан аз, реттелген борыштар
2402
Өтеу мерзімі бес жылдан астам, реттелген борыштар
2403
Айналысқа шығарылған, реттелген облигациялар бойынша сыйлықақы
2404
Айналысқа шығарылған, реттелген облигациялар бойынша дисконт
2405
Сатып алынған реттелген облигациялар
2406
Реттелген облигациялар
2407
Реттелген борыш бойынша сыйлықақы
2408
Реттелген борыш бойынша дисконт
2451
Мерзімсіз қаржы құралдары
2550
Төлемдер бойынша есеп айырысулар
2551
Басқа банктермен есеп айырысулар
2552
Клиенттермен есеп айырысулар
2700
Сыйақы төлеуге байланысты есептелген шығыстар
2701
Корреспонденттік шоттар бойынша есептелген шығыстар
2702
Басқа банктердің талап етілмелі салымдары бойынша есептелген шығыстар
2703
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемдар бойынша есептелген шығыстар
2704
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша есептелген шығыстар
2705
Басқа банктерден алынған заемдар мен қаржы лизингі бойынша есептелген шығыстар
2706
2707
Заемдар мен қаржы лизингі бойынша есептелген шығыстар
Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2708
Басқа банктердің тазартылған қымбат металдардағы металл шоттары бойынша есептелген шығыстар
2709
Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша есептелген шығыстар
2711
Басқа банктердің овернайт заемдары бойынша есептелген шығыстар
2712
Басқа банктердің мерзімді салымдары бойынша есептелген шығыстар
2713
Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша есептелген шығыстар
2714
Басқа банктердің шартты салымдары бойынша есептелген шығыстар
2715
Бас офис пен оның филиалдарының арасындағы есеп айырысулар бойынша есептелген шығыстар
2717
Клиенттердің тазартылған қымбат металдардағы металл шоттары бойынша есептелген шығыстар
2718
Клиенттердің ағымдағы шоттары бойынша есептелген шығыстар
2719
Клиенттердің шартты салымдары бойынша есептелген шығыстар
2720
Клиенттердің талап етілмелі салымдары бойынша есептелген шығыстар
2721
Клиенттердің мерзімді салымдары бойынша есептелген шығыстар
2722
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша есептелген шығыстар
2723
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша есептелген шығыстар
2724
Клиенттердің жинақ салымдары бойынша есептелген шығыстар
2725
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша есептелген шығыстар

2305
Дисконт по выпущенным в обращение ценным бумагам
2306
Выкупленные ценные бумаги
2400
Субординированные долги
2401
Субординированный долг со сроком погашения менее пяти лет
2402
Субординированный долг со сроком погашения более пяти лет
2403
Премия по выпущенным в обращение субординированным облигациям
2404
Дисконт по выпущенным в обращение субординированным облигациям
2405
Выкупленные субординированные облигации
2406
Субординированные облигации
2407
Премия по субординированному долгу
2408
Дисконт по субординированному долгу
2451
Бессрочные финансовые инструменты
2550
Расчеты по платежам
2551
Расчеты с другими банками
2552
Расчеты с клиентами
2700
Начисленные расходы, связанные с выплатой вознаграждения
2701
Начисленные расходы по корреспондентским счетам
2702
Начисленные расходы по вкладам до востребования других банков
2703
Начисленные расходы по займам, полученным от Правительства
Республики Казахстан, местных исполнительных органов
Республики Казахстан и национального управляющего холдинга
2704
Начисленные расходы по займам, полученным от международных
финансовых организаций
2705
Начисленные расходы по займам и финансовому лизингу,
полученным от других банков
2706
Начисленные расходы по займам и финансовому лизингу,
полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды
банковских операций
2707
Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).
2708
Начисленные расходы по металлическим счетам других банков в
аффинированных драгоценных металлах
2709
Начисленные расходы по сберегательным вкладам других банков
2711
Начисленные расходы по займам овернайт других банков
2712
Начисленные расходы по срочным вкладам других банков
2713
Начисленные расходы по вкладу, являющемуся обеспечением
обязательств других банков
2714
Начисленные расходы по условным вкладам других банков
2715
Начисленные расходы по расчетам между головным офисом и его
филиалами
2717
Начисленные расходы по металлическим счетам клиентов в
аффинированных драгоценных металлах
2718
Начисленные расходы по текущим счетам клиентов
2719
Начисленные расходы по условным вкладам клиентов
2720
Начисленные расходы по вкладам до востребования клиентов
2721
Начисленные расходы по срочным вкладам клиентов
2722
Начисленные расходы по вкладам дочерних организаций
специального назначения
2723
Начисленные расходы по вкладу, являющемуся обеспечением
обязательств клиентов
2724
Начисленные расходы по сберегательным вкладам клиентов
2725
Начисленные расходы по операциям "РЕПО" с ценными бумагами
2726
Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 3-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2013 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 3-параграфқа өзгерістер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2013 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2017 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.12.2019 № 267 (01.07.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

Сноска. Заголовок параграфа 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.02.2013 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Параграф 3 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 25.02.2013 № 63; от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.12.2019 № 267 (вводится в действие с 01.07.2020); от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).

3000
Жарғылық капитал және сатып алынған акциялар
3001
Жарғылық капитал – жай акциялар
3003
Сатып алған жай акциялар
3025
Жарғылық капитал – артықшылықты акциялар
3027
Сатып алған артықшылықты акциялар
3100
Қосымша капитал
3101
Қосымша төленген капитал
3200
Жалпы банктік тәуекелдерге арналған резервтер (провизиялар)
3400
Динамикалық резервтер
3500
Резервтік капитал және қайта бағалау резервтері
3510
Резервтік капитал
3540
Негізгі құралдарды және пайдалану құқығы нысанындағы активтерді қайта бағалау резервтері
3561
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздарының құнын қайта бағалау резервтері
3562
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған резервтер (провизиялар)
3563
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын қарыздардың құнын қайта бағалау резервтері
3564
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған резервтер (провизиялар)
3580
Өткен жылдардың бөлінбеген таза пайдасы (жабылмаған зияны)
3589
Басқа да қайта бағалау бойынша резервтер
3599
Бөлінбеген таза пайда (жабылмаған зиян).
4-параграф. Кірістер
Ескерту. 4-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2013 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2017 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.12.2019 № 267 (01.07.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 17.09.2022 № 81 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі); 27.11.2023 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
4050
Корреспонденттік шоттар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4090
Сыйақы алуға байланысты басқа кірістер
4091
Басқа банктермен жүргізілетін операциялар бойынша сыйақы алуға байланысты басқа кірістер
4100
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4101
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған (бір түнге) салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4102
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған талап етілмелі салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер

3000
Уставный капитал и выкупленные акции
3001
Уставный капитал – простые акции
3003
Выкупленные простые акции
3025
Уставный капитал – привилегированные акции
3027
Выкупленные привилегированные акции
3100
Дополнительный капитал
3101
Дополнительный оплаченный капитал
3200
Резервы (провизии) на общебанковские риски
3400
Динамические резервы
3500
Резервный капитал и резервы переоценки
3510
Резервный капитал
3540
Резервы переоценки основных средств и активов в форме права пользования
3561
Резервы переоценки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
3562
Резервы (провизии) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
3563
Резервы переоценки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
3564
Резервы (провизии) под ожидаемые кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
3580
Нераспределенная чистая прибыль (непокрытый убыток)
прошлых лет
3589
Резервы по прочей переоценке
3599
Нераспределенная чистая прибыль (непокрытый убыток).
Параграф 4. Доходы
Сноска. Заголовок параграфа 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.02.2013 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.12.2019 № 267 (вводится в действие с 01.07.2020); от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023); ); от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).
4050
Доходы, связанные с получением вознаграждения по
корреспондентским счетам
4051
Доходы, связанные с получением вознаграждения по
корреспондентскому счету в Национальном Банке Республики
Казахстан
4052
Доходы, связанные с получением вознаграждения по
корреспондентским счетам в других банках
4090
Другие доходы, связанные с получением вознаграждения
4091
Другие доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям с другими банками
4100
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам,
размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан
4101
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам,
размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан
(на одну ночь)
4102
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам до
востребования, размещенным в Национальном Банке Республики
Казахстан

4103
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4104
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі міндетті резервтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4105
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған салымдар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кірістер
4200
Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4201
Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4202
Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кірістер
4250
Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4251
Басқа банктерде орналастырылған (бір түнге) салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4252
Басқа банктерде орналастырылған талап етілмелі салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4253
Басқа банктерде орналастырылған қысқа мерзімді (бір айға дейінгі) салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4254
Басқа банктерде орналастырылған қысқа мерзімді (бір жылға дейінгі) салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4255
Басқа банктерде орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4256
Басқа банктерде орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4257
Басқа банктердің салымдар бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4258
Басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер (бір айдан аспайтын)
4259
Басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер (бір жылдан аспайтын)
4260
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4261
Басқа банктерде орналастырылған мерзімді салымның құнын оң түзету түріндегі кірістер
4262
Басқа банктерде орналастырылған шартты салымның құнын оң түзету түріндегі кірістер
4263
Басқа банктерден тартылған мерзімді салымның құнын теріс түзету түріндегі кірістер
4264
Басқа банктерден тартылған шартты салымның құнын теріс түзету түріндегі кірістер
4265
Банктің, ипотекалық ұйымның және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер

4103
Доходы, связанные с получением вознаграждения по срочным
вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан
4104
Доходы, связанные с получением вознаграждения по обязательным
резервам в Национальном Банке Республики Казахстан
4105
Доходы по амортизации дисконта по вкладам, размещенным
в Национальном Банке Республики Казахстан
4200
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным
бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль
или убыток
4201
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным
бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль
или убыток
4202
Доходы по амортизации дисконта по приобретенным ценным
бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль
или убыток
4250
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам,
размещенным в других банках
4251
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам,
размещенным в других банках (на одну ночь)
4252
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам до
востребования, размещенным в других банках
4253
Доходы, связанные с получением вознаграждения по краткосрочным
вкладам, размещенным в других банках (до одного месяца)
4254
Доходы, связанные с получением вознаграждения по краткосрочным
вкладам, размещенным в других банках (до одного года)
4255
Доходы, связанные с получением вознаграждения по долгосрочным
вкладам, размещенным в других банках
4256
Доходы, связанные с получением вознаграждения по условным
вкладам, размещенным в других банках
4257
Доходы, связанные с получением вознаграждения по просроченной
задолженности других банков по вкладам
4258
Доходы, связанные с получением вознаграждения по сберегательным вкладам, размещенным в других банках (не более одного месяца)
4259
Доходы, связанные с получением вознаграждения по сберегательным вкладам, размещенным в других банках (не более одного года)
4260
Доходы, связанные с получением вознаграждения по
аффинированным драгоценным металлам, размещенным на
металлических счетах
4261
Доходы в виде положительной корректировки стоимости срочного
вклада, размещенного в других банках
4262
Доходы в виде положительной корректировки стоимости условного
вклада, размещенного в других банках
4263
Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости срочного
вклада, привлеченного от других банков
4264
Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости условного
вклада, привлеченного от других банков
4265
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладу,
являющемуся обеспечением обязательств банка, ипотечной
организации и акционерного общества "Банк Развития Казахстана"

4266
4267
Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кірістер
Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4268
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған мерзімді салымның құнын теріс түзету түріндегі кірістер
4269
Басқа банктерде орналастырылған (бір жылдан астам) жинақ салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
4270
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша кірістер
4300
Басқа банктермен, Қазақстан Республикасының Үкіметімен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарымен, ұлттық басқарушы холдингпен, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорымен, халықаралық қаржы ұйымдарымен қарыздармен операциялар бойынша кірістер
4301
Басқа банктерге берілген овердрафт заемдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4302
Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4303
Басқа банктерге берілген овернайт заемдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4304
Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4305
Басқа банктерге берілген қаржы лизингі бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4306
Заемдар бойынша басқа банктердің мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4309
Басқа банктерге берілген заемдар бойынша комиссиялық сыйақы
4310
Басқа банктерге берілген заемның құнын оң түзету түріндегі кірістер
4311
Басқа банктерден алынған заемның құнын теріс түзету түріндегі кірістер
4312
Басқа банктерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісімен танылатын пайыздық кірістерді түзетуден түскен кірістер
4313
Басқа банктерге берілген қарыздарды модификациялауға баланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі кірістер
4314
Басқа банктерден, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздарды модификациялауға баланысты олардың баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша алынған қарыздарды түзету түріндегі кіріс
4315
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздарды модификациялауға баланысты олардың баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша алынған қарыздарды түзету түріндегі кіріс

4266
Доходы по амортизации дисконта по вкладам, размещенным в
других банках
4267
Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).
4268
Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
4270
Доходы по амортизации премии по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
4300
Доходы по заемным операциям с другими банками, Правительством Республики Казахстан, местными исполнительными органами Республики Казахстан, национальным управляющим холдингом, специальным фондом развития частного предпринимательства, международными финансовыми организациями
4301
Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам
овердрафт, предоставленным другим банкам
4302
Доходы, связанные с получением вознаграждения по краткосрочным
займам, предоставленным другим банкам
4303
Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам
овернайт, предоставленным другим банкам
4304
Доходы, связанные с получением вознаграждения по долгосрочным
займам, предоставленным другим банкам
4305
Доходы, связанные с получением вознаграждения по финансовому
лизингу, предоставленному другим банкам
4306
Доходы, связанные с получением вознаграждения по просроченной
задолженности других банков по займам
4309
Комиссионное вознаграждение по займам, предоставленным другим
банкам
4310
Доходы в виде положительной корректировки стоимости займа,
предоставленного другим банкам
4311
Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа,
полученного от других банков
4312
Доходы в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента по займам, предоставленным другим банкам
4313
Доходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных другим банкам
4314
Доходы в виде корректировки балансовой стоимости займов, полученных от других банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в связи с их модификацией и (или) в виде корректировки по нерыночной ставке процента
4315
Доходы в виде корректировки балансовой стоимости займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства, в связи с их модификацией и (или) в виде корректировки по нерыночной ставке процента

4316
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздарды модификациялауға баланысты олардың баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша алынған қарыздарды түзету түріндегі кірістер
4317
Клиенттерден қабылданған салымдардың модификациясын көрсету мақсатында баланстық құнды түзету түріндегі кіріс
4325
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемның құнын теріс түзету түріндегі кірістер
4331
Алынған заемдар бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша кірістер
4350
Филиалдармен есеп айырысулар бойынша кірістер
4351
Бас офиспен есеп айырысулар бойынша кірістер
4352
Жергілікті филиалдармен есеп айырысулар бойынша кірістер
4353
Шетелдік филиалдармен есеп айырысулар бойынша кірістер
4400
Клиенттермен операциялар бойынша кірістер
4401
Клиенттерге берілген овердрафт заемдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4403
Клиенттердің кредиттік карточкалары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4405
Клиенттердің есепке алынған вексельдері бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4407
Клиенттерге факторинг бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4411
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4417
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4420
Клиенттерге берілген қаржы лизингі бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4422
Клиенттерге форфейтинг бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4424
Клиенттердің заемдар бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4426
Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4427
Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4428
Клиенттерге берілген басқа да заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4429
Клиенттерге берілген заемдар бойынша комиссиялық сыйақы
4430
Клиенттерге берілген заемның құнын оң түзету түріндегі кірістер
4431
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, халықаралық қаржы ұйымдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздың құнын теріс түзету түріндегі кірістер

4316
Доходы в виде корректировки балансовой стоимости займов, полученных от международных финансовых организаций в связи с их модификацией и (или) в виде корректировки займов, полученных по нерыночной ставке процента
4320-4324
Исключены постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4325
Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа,
полученного от организаций, осуществляющих отдельные виды
банковских операций
4326-4330
Исключены постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4331
Доходы по амортизации премии по полученным займам
4350
Доходы по расчетам с филиалами
4351
Доходы по расчетам с головным офисом
4352
Доходы по расчетам с местными филиалами
4353
Доходы по расчетам с зарубежными филиалами
4400
Доходы по операциям с клиентами
4401
Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам
овердрафт, предоставленным клиентам
4403
Доходы, связанные с получением вознаграждения по кредитным
карточкам клиентов
4405
Доходы, связанные с получением вознаграждения по учтенным
векселям клиентов
4407
Доходы, связанные с получением вознаграждения по факторингу
клиентам
4411
Доходы, связанные с получением вознаграждения по краткосрочным
займам, предоставленным клиентам
4417
Доходы, связанные с получением вознаграждения по долгосрочным
займам, предоставленным клиентам
4420
Доходы, связанные с получением вознаграждения по финансовому
лизингу, предоставленному клиентам
4422
Доходы, связанные с получением вознаграждения по форфейтингу
клиентам
4424
Доходы, связанные с получением вознаграждения по просроченной
задолженности клиентов по займам
4426
Доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям
финансирования торговой деятельности
4427
Доходы, связанные с получением вознаграждения по просроченной
задолженности по операциям финансирования торговой
деятельности
4428
Доходы, связанные с получением вознаграждения по прочим
займам, предоставленным клиентам
4429
Комиссионное вознаграждение по займам, предоставленным
клиентам
4430
Доходы в виде положительной корректировки стоимости займа,
предоставленного клиентам
4431
Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, международных финансовых организаций, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства

4432
Клиенттерден тартылған мерзімді салымның құнын теріс түзету түріндегі кірістер
4433
Клиенттерден тартылған шартты салымның құнын теріс түзету түріндегі кірістер
4434
Клиенттерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісімен танылатын пайыздық кірістерді түзету түріндегі кірістер
4435
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар бойынша кірістер
4436
Клиенттерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі кірістер
4440
Клиенттерден тартылған салымдар бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша кірістер
4445
Сенімгерлік басқаруға берілген қаржылық активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4450
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4452
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4453
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кірістер
4454
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша кірістер
4455
Айналысқа шығарылған, реттелген облигациялар бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша кірістер
4456
4458
Реттелген борыш бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша кірістер
Шығарылған бағалы қағаздар бойынша баланстық құнды түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша берілген бағалы қағаздардың құнын түзету түріндегі кіріс
4465
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша кіріс
4466
"Кері РЕПО" операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару бойынша міндеттемені қайта бағалаудан түскен кірістер
4470
Капиталға және реттелген борышқа инвестициялар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4471
Еншілес ұйымдардың акциялары бойынша алынған дивидендтер
4472
Қауымдасқан ұйымдардың акциялары бойынша алынған дивидендтер
4475
Реттелген борышқа инвестициялар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4476
Басқа да инвестициялар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4477
Ислам банкінің жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша сыйақы алуға байланысты кірістері
4480
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4481
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4482
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кірістер
4490
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер

4432
Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости срочного
вклада, привлеченного от клиентов
4433
Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости условного
вклада, привлеченного от клиентов
4434
Доходы в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента по займам, предоставленным клиентам
4435
Доходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных клиентам
4440
Доходы по амортизации премии по вкладам, привлеченным от
клиентов
4445
Доходы, связанные с получением вознаграждения по финансовым
активам, переданным в доверительное управление
4450
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
4452
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
4453
Доходы по амортизации дисконта по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
4454
Доходы по амортизации премии по выпущенным в обращение ценным
бумагам
4455
Доходы по амортизации премии по выпущенным в обращение
субординированным облигациям
4456
Доходы по амортизации премии по субординированному долгу
4458
Доходы в виде корректировки балансовой стоимости по выпущенным ценным бумагам и (или) в виде корректировки стоимости ценных бумаг, предоставленных по нерыночной ставке процента
4465
Доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям
"обратное РЕПО" с ценными бумагами
4466
Доходы от переоценки обязательства по возврату ценных бумаг, принятых по операциям "обратное РЕПО
4470
Доходы, связанные с получением вознаграждения по инвестициям в
капитал и субординированный долг
4471
Дивиденды, полученные по акциям дочерних организаций
4472
Дивиденды, полученные по акциям ассоциированных организаций
4475
Доходы, связанные с получением вознаграждения по инвестициям
в субординированный долг
4476
Доходы, связанные с получением вознаграждения по прочим
инвестициям
4477
Доходы исламского банка, связанные с получением вознаграждения
по инвестиционной деятельности на условиях аренды
4480
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости
4481
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости
4482
Доходы по амортизации дисконта по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости
4490
Доходы, связанные с получением вознаграждения по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости

4491
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4492
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кірістер
4500
Дилинг операциялары бойынша кірістер
4510
Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша кірістер
4530
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша кірістер
4540
Тазартылған бағалы металдарды сатудан түскен кірістер
4560
Бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын кірістер
4570
Шетел валютасы бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын кірістер
4580
Тазартылған бағалы металдар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын кірістер
4590
Қаржы фьючерстерін қайта бағалаудан болатын кірістер
4591
Опцион операцияларын қайта бағалаудан болатын кірістер
4593
Своп операцияларын қайта бағалаудан болатын кірістер
4594
Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан болатын кірістер
4600
Комиссиялық кірістер
4601
Аударым операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер
4602
Агенттік қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық кірістер
4603
Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер
4604
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер
4605
Сенімгерлік операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер
4606
Кепілдіктермен операциялар қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер
4607
Салымдарды қабылдау, клиенттердің банк шоттарын ашу және жүргізу бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер
4608
Басқа да комиссиялық кірістер
4609
Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша комиссиялық кірістер
4610
Төлем құжаттарының акцепті үшін алынған комиссиялық кірістер
4611
Кассалық операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер
4612
Құжаттық есеп айырысулар бойынша комиссиялық кірістер
4613
Форфейтинг операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер
4614
Факторинг операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер
4615
Инкассациялау бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер
4616
Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер
4617
Сейф операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер
4618
Инвестициялық депозиттермен операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін кірістер
4619
Төлем карточкаларына қызмет көрсету үшін комиссиялық кірістер
4700
Қайта бағалаудан болатын кірістер
4703
Шетел валютасын қайта бағалаудан болатын кірістер

4491
Доходы, связанные с получением вознаграждения по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
4492
Доходы по амортизации дисконта по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
4500
Доходы по дилинговым операциям
4510
Доходы по купле-продаже ценных бумаг
4530
Доходы по купле-продаже иностранной валюты
4540
Доходы от продажи аффинированных драгоценных металлов
4560
Доходы от переоценки форвардных операций по ценным бумагам
4570
Доходы от переоценки форвардных операций по иностранной валюте
4580
Доходы от переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам
4590
Доходы от переоценки финансовых фьючерсов
4591
Доходы от переоценки операций опцион
4593
Доходы от переоценки операций своп
4594
Доходы от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами
4600
Комиссионные доходы
4601
Комиссионные доходы за услуги по переводным операциям
4602
Комиссионные доходы за агентские услуги
4603
Комиссионные доходы за услуги по купле-продаже ценных бумаг
4604
Комиссионные доходы за услуги по купле-продаже иностранной
валюты
4605
Комиссионные доходы за услуги по доверительным операциям
4606
Комиссионные доходы за услуги по операциям с гарантиями
4607
Комиссионные доходы за услуги по приему вкладов, открытию и
ведению банковских счетов клиентов
4608
Прочие комиссионные доходы
4609
Комиссионные доходы по профессиональной деятельности на рынке
ценных бумаг
4610
Комиссионные доходы, полученные за акцепт платежных документов
4611
Комиссионные доходы за услуги по кассовым операциям
4612
Комиссионные доходы по документарным расчетам
4613
Комиссионные доходы за услуги по форфейтинговым операциям
4614
Комиссионные доходы за услуги по факторинговым операциям
4615
Комиссионные доходы за услуги по инкассации
4616
Комиссионные доходы за услуги по купле-продаже аффинированных
драгоценных металлов
4617
Комиссионные доходы за услуги по сейфовым операциям
4618
Доходы за услуги по операциям с инвестиционными депозитами
4619
Комиссионные доходы за обслуживание платежных карточек
4700
Доходы от переоценки
4703
Доход от переоценки иностранной валюты

4704
Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан болатын кірістер
4705
Заемдардың валюталық баламасын белгілей отырып, теңгедегі заемдарды қайта бағалаудан болатын кіріс
4707
Салымдардың валюталық баламасын белгілей отырып, теңгедегі салымдарды қайта бағалаудан болатын кіріс
4709
Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құнының өзгеруінен болатын кірістер
4711
Негізгі құралдардың және пайдалану құқығы нысанындағы активтердің құнсыздануынан болатын зиянды қалпына келтіруден болатын кірістер
4712
Материалдық емес активтердің құнсыздануынан болатын зиянды қалпына келтіруден болатын кірістер
4713
Басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына салынған инвестициялардың құнсыздануынан болатын зиянды қалпына келтіруден болатын кірістер
4714
Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануынан болатын зиянды қалпына келтіруден түсетін кірістер
4730
Қайта бағалаудан болатын кірістер
4733
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болатын кірістер
4734
Басқа да қайта бағалаудан болатын кірістер
4850
Сатудан болатын кірістер
4851
Еншілес және қауымдасқан ұйымдардың акцияларын сатудан болатын кірістер
4852
Негізгі құралдарды да және материалдық емес активтерді сатудан болатын кірістер
4853
Қорларды сатудан түсетін кірістер
4854
Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтерді сатудан түсетін кірістер
4856
Басқа да инвестицияларды сатудан болатын кірістер
4870
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлесінің өзгеруіне байланысты кірістер
4871
Еншілес ұйымдардың жарғылық капиталына қатысу үлесінің өзгеруіне байланысты кірістер
4872
Қауымдасқан ұйымдардың жарғылық капиталына қатысу үлесінің өзгеруіне байланысты кірістер
4880
Ислам банкінің өндірістік және сауда қызметін қаржыландырудан болатын кірістері
4890
Туынды қаржы құралдарымен жасалған операциялар бойынша кірістер
4891
Фьючерс операциялары бойынша кірістер
4892
Форвард операциялары бойынша кірістер
4893
Опцион операциялары бойынша кірістер
4895
Своп операциялары бойынша кірістер
4896
Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша кірістер
4897
Туынды қаржы құралдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4900
Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
4920
Басқа да кірістер
4921
Банк қызметінен болатын басқа да кірістер
4922
Негізгі емес қызметтен болатын басқа да кірістер
4923
Акциялар бойынша дивидендтер алуға байланысты кірістер
4950
Резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер
4951
Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер

4704
Доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
4705
Доход от переоценки займов в тенге с фиксацией валютного
эквивалента займов
4707
Доход от переоценки вкладов в тенге с фиксацией валютного
эквивалента вкладов
4709
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток
4711
Доходы от восстановления убытка от обесценения основных средств и активов в форме права пользования
4712
Доходы от восстановления убытка от обесценения нематериальных
активов
4713
Доходы от восстановления убытка от обесценения инвестиций,
вложенных в уставный капитал других юридических лиц
4714
Доходы от восстановления убытка от обесценения долгосрочных активов, предназначенных для продажи
4730
Доходы от переоценки
4731
Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4733
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
4734
Доходы от прочей переоценки
4850
Доходы от продажи
4851
Доходы от продажи акций дочерних и ассоциированных организаций
4852
Доходы от реализации основных средств и нематериальных активов
4853
Доходы от реализации запасов
4854
Доходы от реализации долгосрочных активов, предназначенных для продажи
4856
Доходы от реализации прочих инвестиций
4870
Доходы, связанные с изменением доли участия в уставном
капитале юридических лиц
4871
Доходы, связанные с изменением доли участия в уставном
капитале дочерних организаций
4872
Доходы, связанные с изменением доли участия в уставном
капитале ассоциированных организаций
4880
Доходы исламского банка от финансирования производственной и
торговой деятельности
4890
Доходы по операциям с производными финансовыми инструментами
4891
Доходы по операциям фьючерс
4892
Доходы по операциям форвард
4893
Доходы по опционным операциям
4895
Доходы по операциям своп
4896
Доходы по операциям с прочими производными финансовыми
инструментами
4897
Доходы, связанные с получением вознаграждения по производным
финансовым инструментам
4900
Неустойка (штраф, пеня)
4920
Прочие доходы
4921
Прочие доходы от банковской деятельности
4922
Прочие доходы от неосновной деятельности
4923
Доходы, связанные с получением дивидендов по акциям
4950
Доходы от восстановления резервов (провизий)
4951
Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по
вкладам, размещенным в других банках

4952
Басқа банктерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер
4953
Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер
4954
Бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер
4955
Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер
4956
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар мен ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер
4957
Есептелген және мерзімі өткен комиссиялық кірістер бойынша зияндарды жабу үшін жасалған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден түсетін кірістер
4958
Шартты міндеттемелер бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер
4959
Негізгі емес қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер
4960
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша жасалған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден түсетін кірістер
4961
Басқа да банк қызметі бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер
4962
Реттелген борышқа инвестициялар бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер
4963
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер
4964
Бағалау міндеттемелерін таратудан кіріс
4999
Салықтарға дейінгі кіріс.
5-параграф. Шығыстар
Ескерту. 5-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2013 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 5-параграфқа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.08.26 № 109 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2017 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.12.2019 № 267 (01.07.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 17.09.2022 № 81 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі); 19.12.2022 № 122 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі); 21.08.2023 № 63 (01.12.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.11.2023 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

4952
Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по
займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
4953
Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по
дебиторской задолженности, связанной с банковской
деятельностью
4954
Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по
ценным бумагам
4955
Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по
займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
4956
Доходы от восстановления резервов (провизий) по корреспондентским счетам в других банках и текущим счетам ипотечных организаций
4957
Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных на покрытие убытков по начисленным и просроченным комиссионным доходам
4958
Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по
условным обязательствам
4959
Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по
дебиторской задолженности, связанной с неосновной
деятельностью
4960
Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами
4961
Доходы от восстановления резервов (провизий) по прочей банковской деятельности
4962
Доходы от восстановления резервов (провизий) по инвестициям в субординированный долг
4963
Доходы от восстановления резервов (провизий) по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
4999
Доход до налогов.
Параграф 5. Расходы
Сноска. Заголовок параграфа 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.02.2013 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Параграф 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 26.08.2011 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.12.2019 № 267 (вводится в действие с 01.07.2020); от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023); от 19.12.2022 № 122 (вводится в действие c 01.01.2023); от 21.08.2023 № 63 (вводится в действие с 01.12.2023); от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).

5020
Корреспонденттік шоттар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5021
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің корреспонденттік шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5022
Шетелдік орталық банктердің корреспонденттік шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5023
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5024
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5026
Басқа банктердің тазартылған қымбат металдағы металл шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5030
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты және (немесе) қарыздар құнын түзетуге байланысты шығыстар
5034
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қысқа мерзімді қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5036
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған ұзақ мерзімді қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5037
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыз құнын оң түзету түріндегі шығыстар
5038
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5039
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар
5040
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздар бойынша шығыстар
5044
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қысқа мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар

5020
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
корреспондентским счетам
5021
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
корреспондентским счетам Национального Банка Республики
Казахстан
5022
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
корреспондентским счетам иностранных центральных банков
5023
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
корреспондентским счетам других банков
5024
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
корреспондентским счетам организаций, осуществляющих отдельные
виды банковских операций
5026
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по металлическим
счетам других банков в аффинированном драгоценном металле
5030
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам и (или) корректировкой стоимости займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства
5034
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства
5036
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по долгосрочным займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства
5037
Расходы в виде положительной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства
5038
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства
5039
Расходы в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства
5040
Расходы по займам, полученным от международных финансовых организаций
5044
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным
займам, полученным от международных финансовых организаций

5046
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған ұзақ мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5047
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемның құнын оң түзету түріндегі шығыстар
5048
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5049
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар
5050
Басқа банктерден алынған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5052
Шетелдік орталық банктерден алынған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5053
Басқа банктерден алынған қаржы лизингі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5054
Басқа банктерден алынған қысқа мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5055
Басқа банктерден алынған заемның құнын оң түзету түріндегі шығыстар
5056
Басқа банктерден алынған ұзақ мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5057
Басқа банктерге берілген заемның құнын теріс түзету түріндегі шығыстар
5058
Басқа банктерден алынған заемдар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5059
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған заемдар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5060
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты және (немесе) басқа банктерден алынған немесе басқа банктерге берілген қарыздар құнын түзетуге байланысты шығыстар
5063
Қаржы лизингі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5064
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қысқа мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5065
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемның құнын оң түзету түріндегі шығыстар
5066
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған ұзақ мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5068
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемдар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар

5046
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по долгосрочным
займам, полученным от международных финансовых организаций
5047
Расходы в виде положительной корректировки стоимости займа,
полученного от международных финансовых организаций
5048
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной
задолженности по займам, полученным от международных
финансовых организаций
5049
Расходы в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от международных финансовых организаций
5050
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам,
полученным от других банков
5051
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам,
полученным от Национального Банка Республики Казахстан
5052
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам,
полученным от иностранных центральных банков
5053
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по финансовому
лизингу, полученному от других банков
5054
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным
займам, полученным от других банков
5055
Расходы в виде положительной корректировки стоимости займа,
полученного от других банков
5056
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по долгосрочным
займам, полученным от других банков
5057
Расходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа,
предоставленного другим банкам
5058
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной
задолженности по займам, полученным от других банков
5059
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной
задолженности по займам, полученным от Национального Банка
Республики Казахстан
5060
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций и (или) связанные с корректировкой стоимости займов, полученных от других банков или предоставленных другим банкам
5063
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по финансовому лизингу
5064
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным
займам, полученным от организаций, осуществляющих отдельные
виды банковских операций
5065
Расходы в виде положительной корректировки стоимости займа,
полученного от организаций, осуществляющих отдельные виды
банковских операций
5066
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по долгосрочным
займам, полученным от организаций, осуществляющих отдельные
виды банковских операций
5067
Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5068
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной
задолженности по займам, полученным от организаций,
осуществляющих отдельные виды банковских операций

5069
Алынған заемдар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша шығыстар
5070
Басқа банктерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісімен танылатын пайыздық кірісті түзету түріндегі шығыстар
5071
Берілген қарыздарды модификациялауға байланысты олардың жалпы баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша түзету түріндегі шығыстар
5072
Басқа банктерден, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздарды модификациялауға баланысты баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар
5090
Сыйақы төлеуге байланысты басқа шығыстар
5091
Басқа банктермен жүргізілетін операциялар бойынша сыйақы төлеуге байланысты басқа шығыстар
5095
Басқа банктерден алынған заемдар бойынша комиссиялық сыйақы
5110
Овернайт заемдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5111
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің овернайт заемдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5112
Шетелдік орталық банктердің овернайт заемдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5113
Басқа банктердің овернайт заемдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5120
Басқа банктердің салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5121
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талап етілмелі салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5122
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5123
Шетелдік орталық банктердің талап етілмелі салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5124
Шетелдік орталық банктердің мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5125
Басқа банктердің талап етілмелі салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5126
Басқа банктердің қысқа мерзімді (бір айға дейінгі) салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5127
Басқа банктердің қысқа мерзімді (бір жылға дейінгі) салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5128
Басқа банктердің ұзақ мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5129
Басқа банктерден тартылған салымдар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5130
Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5131
Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар (бір айдан аспайтын)

5069
Расходы по амортизации дисконта по полученным займам
5070
Расходы в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента по займам, предоставленным другим банкам
5071
Расходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости предоставленных займов в связи с их модификацией и (или) в виде корректировки по нерыночной ставке процента
5072
Расходы в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от других банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
5071
Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5090
Другие расходы, связанные с выплатой вознаграждения
5091
Другие расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
операциям с другими банками
5095
Комиссионное вознаграждение по займам, полученным от других
банков
5110
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам
овернайт
5111
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам
овернайт Национального Банка Республики Казахстан
5112
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам
овернайт иностранных центральных банков
5113
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам
овернайт других банков
5120
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам других
банков
5121
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам до
востребования Национального Банка Республики Казахстан
5122
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по срочным
вкладам Национального Банка Республики Казахстан
5123
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам до
востребования иностранных центральных банков
5124
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по срочным
вкладам иностранных центральных банков
5125
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам до
востребования других банков
5126
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным
вкладам других банков (до одного месяца)
5127
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным
вкладам других банков (до одного года)
5128
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по долгосрочным
вкладам других банков
5129
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной
задолженности по вкладам, привлеченным от других банков
5130
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладу,
являющемуся обеспечением обязательств других банков
5131
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам других банков (не более одного месяца)

5132
Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар (бір жылдан аспайтын)
5133
Басқа банктердің шартты салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5134
Басқа банктерде орналастырылған мерзімді салымның құнын теріс түзету түріндегі шығыстар
5135
Басқа банктерде орналастырылған шартты салымның құнын теріс түзету түріндегі шығыстар
5136
Басқа банктерден тартылған мерзімді салымның құнын оң түзету түріндегі шығыстар
5137
Басқа банктерден тартылған шартты салымның құнын оң түзету түріндегі шығыстар
5138
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша дисконт амортизациясы бойынша шығыстар
5139
Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар (бір жылдан астам)
5140
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыстар
5141
Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыстар
5142
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған мерзімді салым құнын оң түзету түріндегі шығыстар
5143
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5144
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5145
Клиенттерден қабылданған салымдардың модификациясын көрсету мақсатында баланстық құнды түзету түріндегі шығыс
5150
Филиалдармен есеп айырысулар бойынша шығыстар
5151
Бас офиспен есеп айырысулар бойынша шығыстар
5152
Жергілікті филиалдармен есеп айырысулар бойынша шығыстар
5153
Шетелдік филиалдармен есеп айырысулар бойынша шығыстар
5200
Клиенттермен операциялар бойынша шығыстар
5201
Мемлекеттік бюджеттің ақшасы бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5203
Клиенттердің ағымдағы шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5204
Сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржылық активтер бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5211
Клиенттердің талап етілмелі салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5212
Клиенттердің тазартылған қымбат металдардағы металл шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5215
Клиенттердің қысқа мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5216
Клиенттердің тазартылған қымбат металдардағы мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5217
Клиенттердің ұзақ мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар

5132
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам других банков (не более одного года)
5133
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по условным
вкладам других банков
5134
Расходы в виде отрицательной корректировки стоимости срочного
вклада, размещенного в других банках
5135
Расходы в виде отрицательной корректировки стоимости условного
вклада, размещенного в других банках
5136
Расходы в виде положительной корректировки стоимости срочного
вклада, привлеченного от других банков
5137
Расходы в виде положительной корректировки стоимости условного
вклада, привлеченного от других банков
5138
Расходы по амортизации дисконта по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
5139
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам других банков (более одного года)
5140
Расходы по амортизации премии по вкладам, размещенным в
Национальном Банке Республики Казахстан
5141
Расходы по амортизации премии по вкладам, размещенным в других
банках
5142
Расходы в виде положительной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
5143
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
5144
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по вкладам, привлеченным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
5150
Расходы по расчетам с филиалами
5151
Расходы по расчетам с головным офисом
5152
Расходы по расчетам с местными филиалами
5153
Расходы по расчетам с зарубежными филиалами
5200
Расходы по операциям с клиентами
5201
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по деньгам
государственного бюджета
5203
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по текущим счетам
клиентов
5204
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по финансовым
активам, принятым в доверительное управление
5211
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам до
востребования клиентов
5212
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по металлическим
счетам клиентов в аффинированных драгоценных металлах
5215
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным
вкладам клиентов
5216
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по срочным
вкладам клиентов в аффинированных драгоценных металлах
5217
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по долгосрочным
вкладам клиентов

5218
Клиенттердің жинақ салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар (бір жылдан аспайтын)
5219
Клиенттердің шартты салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5220
Клиенттердің жинақ салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар (бір жылдан астам)
5222
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5223
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5224
Клиенттердің талап етілмелі салымдары бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5225
Клиенттермен жүргізілетін басқа да операциялар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5226
Клиенттердің мерзімді салымдары бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5227
Жалдау бойынша міндеттемелер бойынша пайыздық шығыстар
5228
5229
Мерзімінде орындалмаған нұсқаулар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5230
Қабылданған салымдар бойынша комиссиялық сыйақы
5232
Клиенттерге берілген заемның құнын теріс түзету түріндегі шығыстар
5233
Клиенттерден тартылған мерзімді салымның құнын оң түзету түріндегі шығыстар
5234
Клиенттерден тартылған шартты салымның құнын оң түзету түріндегі шығыстар
5235
Есепке алынған вексельдер бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыстар
5236
Клиенттерден тартылған салымдар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша шығыстар
5237
5238
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар бойынша шығыстар
Инвестициялық депозит бойынша кіріс бөлігін төлеу бойынша шығыс
5240
Клиенттерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылған пайыздық кірісті түзету түріндегі шығыстар
5241
Клиенттерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша берілген қарыздарды түзету түріндегі шығыстар
5250
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша шығыстар
5260
"Кері РЕПО" операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару бойынша міндеттемені қайта бағалаудан болған шығыстар
5300
Бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5301
Айналысқа шығарылған облигациялар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар

5218
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам клиентов (не более одного года)
5219
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по условным
вкладам клиентов
5220
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам клиентов (более одного года)
5221
Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5222
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам
дочерних организаций специального назначения
5223
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения вкладу,
являющемуся обеспечением обязательств клиентов
5224
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной
задолженности по вкладам до востребования клиентов
5225
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной
задолженности по прочим операциям с клиентами
5226
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной
задолженности по срочным вкладам клиентов
5227
Процентные расходы по обязательствам по аренде
5228
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по указаниям,
не исполненным в срок
5229
Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).
5230
Комиссионное вознаграждение по принятым вкладам
5232
Расходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа,
предоставленного клиентам
5233
Расходы в виде положительной корректировки стоимости срочного
вклада, привлеченного от клиентов
5234
Расходы в виде положительной корректировки стоимости условного
вклада, привлеченного от клиентов
5235
Расходы по амортизации премии по учтенным векселям
5236
Расходы по амортизации дисконта по вкладам, привлеченным от
клиентов
5237
Расходы по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
5238
Расходы по выплате части дохода по инвестиционному депозиту
5240
Расходы в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента, по займам, предоставленным клиентам
5241
Расходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных клиентам, и (или) в виде корректировки займов, предоставленных по нерыночной ставке процента
5250
Расходы по операциям "РЕПО" с ценными бумагами
5260
Расходы от переоценки обязательства по возврату ценных бумаг, принятых по операциям "обратное "РЕПО"
5300
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по ценным бумагам
5301
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по выпущенным в
обращение облигациям

5303
Айналысқа шығарылған басқа да бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5305
Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыстар
5306
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыстар
5307
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша шығыстар
5308
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыстар
5309
5311
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыстар
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша баланстық құнды түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша берілген бағалы қағаздар құнын түзету түріндегі шығыс
5400
Реттелген борыш бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5401
Өтеу мерзімі бес жылдан аз, реттелген борыш бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5402
Өтеу мерзімі бес жылдан астам, реттелген борыш бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5403
Реттелген борыш бойынша дисконтты амортизациялау бойынша шығыстар
5404
Айналысқа шығарылған, реттелген облигациялар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша шығыстар
5406
Реттелген облигациялар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5407
Мерзімсіз қаржы құралдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5450
Резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар
5451
Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар
5452
Басқа банктерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар
5453
Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар
5455
Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар
5456
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар мен ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар
5457
Есептелген және мерзімі өткен комиссиялық кірістер бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар
5458
Басқа да банк қызметі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар
5459
Негізгі емес қызметпен байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар

5303
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по выпущенным в
обращение прочим ценным бумагам
5305
Расходы по амортизации премии по приобретенным ценным бумагам,
учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток
5306
Расходы по амортизации премии по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
5307
Расходы по амортизации дисконта по выпущенным в обращение
ценным бумагам
5308
Расходы по амортизации премии по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости
5309
Расходы по амортизации премии по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
5311
Расходы в виде корректировки балансовой стоимости по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости, и (или) в виде корректировки стоимости ценных бумаг, предоставленных по нерыночной ставке процента
5400
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
субординированному долгу
5401
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
субординированному долгу со сроком погашения менее пяти лет
5402
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
субординированному долгу со сроком погашения более пяти лет
5403
Расходы по амортизации дисконта по субординированному долгу
5404
Расходы по амортизации дисконта по выпущенным в обращение
субординированным облигациям
5406
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по
субординированным облигациям
5407
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по бессрочным
финансовым инструментам
5450
Расходы на формирование резервов (провизий)
5451
Расходы на формирование резервов (провизий) по вкладам, размещенным в других банках
5452
Расходы на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
5453
Расходы на формирование резервов (провизий) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью
5455
Расходы на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
5456
Расходы на формирование резервов (провизий) по корреспондентским счетам в других банках и текущим счетам ипотечных организаций
5457
Расходы на формирование резервов (провизий) по начисленным и просроченным комиссионным доходам
5458
Расходы на формирование резервов (провизий) по прочей банковской деятельности
5459
Расходы на формирование резервов (провизий) по дебиторской задолженности, связанной с неосновной деятельностью

5461
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар
5462
Реттелген борышқа инвестициялар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар
5464
Бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар
5465
Шартты міндеттемелер бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар
5468
Бағалау міндеттемелерін қалыптастыруға арналған шығыстар
5469
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстары
5500
Дилинг операциялары бойынша шығыстар
5510
Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша шығыстар
5530
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыстар
5540
Тазартылған бағалы металдардың баланстық құнын есептен шығару бойынша шығыстар
5560
Бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын шығыстар
5570
Шетел валютасындағы форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын шығыстар
5580
Тазартылған бағалы металдар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын шығыстар
5590
Қаржы фьючерстерін қайта бағалаудан болатын шығыстар
5591
Опцион операцияларын қайта бағалаудан болатын шығыстар
5593
Своп операцияларын қайта бағалаудан болатын шығыстар
5594
Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан болатын шығыстар
5600
Комиссиялық шығыстар
5601
Аударым операциялары бойынша алынған қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстар
5602
Алынған агенттік қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстар
5603
Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша алынған қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстар
5604
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша алынған қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстар
5605
Сенімгерлік операциялар бойынша алынған қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстар
5606
Кепілдіктер бойынша алынған қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстар
5607
Клиенттердің банк шоттарын ашу және жүргізу бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық шығыстар
5608
Басқа да комиссиялық шығыстар
5609
Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша комиссиялық шығыстар
5610
Құжаттық есеп айырысулар бойынша комиссиялық кірістер
5611
Кассалық операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық шығыстар
5700
Қайта бағалау шығыстары
5703
Шетел валютасын қайта бағалаудан болатын шығыстар
5704
Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан болатын шығыстар
5705
Заемдардың валюталық баламасын белгілей отырып, теңгедегі заемдарды қайта бағалаудан болатын шығыс
5708
Салымдардың валюталық баламасын белгілей отырып, теңгедегі салымдарды қайта бағалаудан болатын шығыс

5461
Расходы на формирование резервов (провизий) по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
5462
Расходы на формирование резервов (провизий) по инвестициям в субординированный долг
5464
Расходы на формирование резервов (провизий) по ценным бумагам
5465
Расходы на формирование резервов (провизий) по условным обязательствам
5466
Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5468
Расходы на формирование оценочных обязательств
5469
Расходы на формирование резервов (провизий) по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами
5500
Расходы по дилинговым операциям
5510
Расходы по купле-продаже ценных бумаг
5530
Расходы по купле-продаже иностранной валюты
5540
Расходы по списанию балансовой стоимости аффинированных драгоценных металлов
5560
Расходы от переоценки форвардных операций по ценным бумагам
5570
Расходы от переоценки форвардных операций по иностранной валюте
5580
Расходы от переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам
5590
Расходы от переоценки финансовых фьючерсов
5591
Расходы от переоценки операций опцион
5593
Расходы от переоценки операций своп
5594
Расходы от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами
5600
Комиссионные расходы
5601
Комиссионные расходы по полученным услугам по переводным
операциям
5602
Комиссионные расходы по полученным агентским услугам
5603
Комиссионные расходы по полученным услугам по купле-продаже
ценных бумаг
5604
Комиссионные расходы по полученным услугам по купле-продаже
иностранной валюты
5605
Комиссионные расходы по полученным услугам по доверительным
операциям
5606
Комиссионные расходы по полученным услугам по гарантиям
5607
Комиссионные расходы за услуги по открытию и ведению банковских счетов клиентов
5608
Прочие комиссионные расходы
5609
Комиссионные расходы по профессиональной деятельности на рынке
ценных бумаг
5610
Комиссионные расходы по документарным расчетам
5611
Комиссионные расходы за услуги по кассовым операциям
5700
Расходы от переоценки
5703
Расходы от переоценки иностранной валюты
5704
Расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
5705
Расход от переоценки займов в тенге с фиксацией валютного
эквивалента займов
5708
Расход от переоценки вкладов в тенге с фиксацией валютного
эквивалента вкладов

6730
Болашақ сыйақы туралы сатып алынған келісім
6740
Пайыздық своп
6800
Бағалы қағаздар сату бойынша және өзге туынды қаржы құралдары бойынша шоттар
6805
Бағалы қағаздар сату бойынша шартты міндеттемелер
6825
Сатылған опцион операциялары – "колл/пут" бойынша шартты міндеттемелер
6830
Болашақ сыйақы туралы іске асырылған келісім – қарсы шот
6850
Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты міндеттемелер
6900
Валюталық құндылықтарды сатып алу-сату бойынша шоттар
6905
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты міндеттемелер
6915
Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша шартты міндеттемелер
6996
Басқа да активтермен мәмілелер бойынша позиция
6997
Бағалы қағаздармен мәмілелер бойынша позиция
6998
Тазартылған қымбат металдармен мәмілелер бойынша позиция
6999
Шетел валютасымен мәмілелер бойынша позиция.
7-параграф. Балансқа меморандумның шоттары
Ескерту. 7-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2013 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 7-параграфқа өзгерістер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2013 № 63 (01.12.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 26.07.2013 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) ; 27.03.2017 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2017 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.12.2019 №267 (01.07.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
7100
Мемориалдық шоттар – активтер
7110
Жалға берілген үйлер, машиналар, жабдық, көлік және басқа құралдар
7115
Төлемді бөліп-бөліп төлеу арқылы өткізілетін негізгі құралдар
7150
Шетелдік операциялар бойынша инкассоға жіберілген құжаттар және құндылықтар
7160
Міндеттемелерді қамтамасыз етуге (кепілге) берілген мүлік
7200
Мемориалдық шоттар – пассивтер
7220
Жалға алынған активтер
7240
Инкассоға қабылданған құжаттар және құндылықтар
7250
7260
Клиенттің міндеттемелерін қамтамасыз етуге (кепілге) қабылданған мүлік
ХҚЕС тану өлшемшарттарына сәйкес келмейтін клиенттердің басқа да активтері
7300
Мемориалдық шоттар – басқалары
7303
Мерзімінде төленбеген төлем құжаттары
7320
Секьюритилендірілетін активтер
7321
Қазақстан Республикасының ұйымдарына шет мемлекеттер мен шетелдік банктер ашқан кредит желілері
7330
Агенттік келісімдер негізінде қызмет көрсетілетін заемдар
7331
Агенттік заемдар бойынша есептелген сыйақы

6730
Приобретенное соглашение о будущем вознаграждении
6740
Процентный своп
6800
Счета по продаже ценных бумаг и по иным производным финансовым
инструментам
6805
Условные обязательства по продаже ценных бумаг
6825
Условные обязательства по проданным опционным операциям –
"колл/пут"
6830
Реализованное соглашение о будущем вознаграждении – контрсчет
6850
Условные обязательства по прочим производным финансовым
инструментам
6900
Счета по купле-продаже валютных ценностей
6905
Условные обязательства по купле-продаже иностранной валюты
6915
Условные обязательства по купле-продаже аффинированных
драгоценных металлов
6996
Позиция по сделкам с прочими активами
6997
Позиция по сделкам с ценными бумагами
6998
Позиция по сделкам с аффинированными драгоценными металлами
6999
Позиция по сделкам с иностранной валютой.
Параграф 7. Счета меморандума к балансу
Сноска. Заголовок параграфа 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.02.2013 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Параграф 7 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 25.02.2013 № 63 (вводится в действие с 01.12.2013); от 26.07.2013 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.03.2017 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.12.2019 № 267 (вводится в действие с 01.07.2020); от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).
7100
Мемориальные счета – активы
7110
Здания, машины, оборудование, транспортные и другие средства,
переданные в аренду
7115
Основные средства, реализуемые с рассрочкой платежа
7150
Документы и ценности по иностранным операциям, отосланные на
инкассо
7160
Имущество, переданное в обеспечение (залог) обязательств
7200
Мемориальные счета – пассивы
7220
Арендованные активы
7240
Документы и ценности, принятые на инкассо
7250
Имущество, принятое в обеспечение (залог) обязательств клиента
7260
Прочие активы клиентов, не соответствующих критериям признания МСФО
7300
Мемориальные счета – прочие
7303
Платежные документы, не оплаченные в срок
7320
Секьюритизируемые активы
7321
Кредитные линии, открытые иностранными государствами и
зарубежными банками организациям Республики Казахстан
7330
Займы, обслуживаемые на основе агентских соглашений
7331
Начисленное вознаграждение по агентским займам

7339
Әртүрлі құндылықтар мен құжаттар
7342
Есебіне жіберілген және берілген әртүрлі құндылықтар мен құжаттар
7345
Сақтаудағы қымбат металдар
7360
Клиенттердің акциялары және басқа бағалы қағаздары
7363
Клиенттердің кастодиандық қызмет көрсетудегі активтері
7400
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының сақтауға қабылдаған зейнетақы активтері
7401
Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары
7403
Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары
7404
Қазақстан қор биржасының ресми тізіміне енгізілген мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар
7405
Халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары
7406
Басқа банктердегі салымдар
7407
Басқа да зейнетақы активтері
7408
Зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы)
7409
Зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы)
7410
Қазақстан қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, зейнетақы активтері орналастырылған мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы)
7411
Зейнетақы активтері орналастырылған халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы)
7412
Зейнетақы активтері орналастырылған басқа банктердегі салымдар бойынша есептелген сыйақы
7413
Зейнетақы активтері орналастырылған басқа да қаржылық активтер бойынша есептелген сыйақы
7414
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтері орналастырылған бағалы қағаздармен операциялар бойынша міндеттемелері
7416
Зейнетақы активтері орналастырылған бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары
7500
Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыздар
7535
Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыздар
7536
Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған мерзімі өткен қарыздар
7542
Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыздар бойынша есептелген сыйақы
7543
Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыздар бойынша тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
7544
Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыздар бойынша мерзімі өткен сыйақы
7600
Клиенттердің сенімгерлік (инвестициялық) басқарудағы активтері
7601
Ақша
7602
Тазартылған қымбат металдар
7604
Орналастырылған салымдар
7610
Сыйақы
7611
Басқа да талаптар
7630
Сенімгерлік (инвестициялық) басқару операциялары бойынша міндеттемелер

7339
Разные ценности и документы
7342
Разные ценности и документы, отосланные и выданные под отчет
7345
Драгоценные металлы на хранении
7360
Акции и другие ценные бумаги клиентов
7363
Активы клиентов, находящиеся на кастодиальном обслуживании
7400
Пенсионные активы добровольных накопительных пенсионных фондов, принятые на хранение
7401
Краткосрочные государственные ценные бумаги Республики
Казахстан
7403
Долгосрочные государственные ценные бумаги Республики
Казахстан
7404
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги, включенные в
официальный список Казахстанской фондовой биржи
7405
Ценные бумаги международных финансовых организаций
7406
Вклады в других банках
7407
Прочие пенсионные активы
7408
Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по
краткосрочным государственным ценным бумагам Республики
Казахстан, в которые размещены пенсионные активы
7409
Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по
долгосрочным государственным ценным бумагам Республики
Казахстан, в которые размещены пенсионные активы
7410
Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по
негосударственным эмиссионным ценным бумагам, включенным в
официальный список Казахстанской фондовой биржи, в которые
размещены пенсионные активы
7411
Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по ценным
бумагам международных финансовых организаций, в которые
размещены пенсионные активы
7412
Начисленное вознаграждение по вкладам в других банках, в
которые размещены пенсионные активы
7413
Начисленное вознаграждение по прочим финансовым активам, в
которые размещены пенсионные активы
7414
Обязательства добровольных накопительных пенсионных фондов по операциям с ценными бумагами, в которые размещены пенсионные активы
7416
Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами, в которые
размещены пенсионные активы
7500
Займы, права требования по которым приняты в доверительное управление
7535
Займы, права требования по которым приняты в доверительное управление
7536
Просроченные займы, права требования по которым приняты в доверительное управление
7542
Начисленное вознаграждение по займам, права требования по которым приняты в доверительное управление
7543
Неустойка (штраф, пеня) по займам, права требования по которым приняты в доверительное управление
7544
Просроченное вознаграждение по займам, права требования по которым приняты в доверительное управление
7600
Активы клиентов, находящиеся в доверительном (инвестиционном)
управлении
7601
Деньги
7602
Аффинированные драгоценные металлы
7604
Вклады размещенные
7610
Вознаграждение
7611
Прочие требования
7630
Обязательства по операциям по доверительному (инвестиционному)
управлению

7890
Басқа да шығыстар.
3-тарау. Шоттардың сипаттамасы
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-параграф. Балансқа меморандумның шоттары
Ескерту. 1-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.07.2013 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 1-параграфқа өзгерістер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.08.26 № 109 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 25.02.2013 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 26.07.2013 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.11.2016 № 279 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.03.2017 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2017 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);31.12.2020 № 267 (01.07.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 17.09.2022 № 81 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі); 19.12.2022 № 122 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі); 21.08.2023 № 63 (01.12.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.11.2023 № 87 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.12.2025 № 105 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) қаулыларымен.
1001. Кассадағы қолма-қол ақша (актив).
Шоттың мақсаты: Кассадағы қолма-қол ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша кассаға түскен қолма-қол ақша сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша кассадан берілген қолма-қол ақша сомаларын есептен шығару жазылады.
1002. Жолдағы банкноттар және монеталар (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге немесе банктің бір бөлімшесінен және ипотекалық ұйымнан басқасына жіберілген банкноттар мен монеталар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкке немесе банктің бір бөлімшесінен және ипотекалық ұйымнан басқасына жіберілген банкноттар мен монеталар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жіберілген банкноттар мен монеталар сомаларын алушыдан қолма-қол ақшаның алынғаны туралы растау келіп түскеннен кейін есептен шығару жазылады.
1003. Айырбастау пункттеріндегі қолма-қол ақша (актив).
Шоттың мақсаты: Өзінің айырбастау пункттері қызметкерлерінің есебіне банк берген қолма-қол ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өзінің айырбастау пунктінің қызметкерінің есебіне банк берген қолма-қол ақша сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша банктің айырбастау пункті қызметкерінің есебіне сәйкес ол бұрын берілген қолма-қол ақша сомаларын сатқан немесе оларды банктің кассасына қайтарған кезде оның сомаларын есептен шығару жазылады.

7890
Прочие расходы.
Глава 3. Описание счетов
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2016 № 279 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Балансовые счета
Сноска. Заголовок параграфа 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.07.2013 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Параграф 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 26.08.2011 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.02.2013 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.07.2013 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.03.2017 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.12.2019 № 267 (вводится в действие с 01.07.2020); от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023); от 19.12.2022 № 122 (вводится в действие c 01.01.2023); от 21.08.2023 № 63 (вводится в действие с 01.12.2023); от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).
1001. Наличность в кассе (активный).
Назначение счета: Учет сумм наличных денег, находящихся в кассе.
По дебету счета проводятся суммы наличных денег, поступивших в кассу.
По кредиту счета проводится списание сумм наличных денег, выданных из кассы.
1002. Банкноты и монеты в пути (активный).
Назначение счета: Учет сумм банкнот и монет, отправленных в другие банки или из одного подразделения банка и ипотечной организации в другое.
По дебету счета проводятся суммы банкнот и монет, отправленных в другой банк или из одного подразделения банка и ипотечной организации в другое.
По кредиту счета проводится списание сумм отправленных банкнот и монет после поступления от получателя подтверждения о получении наличности.
1003. Наличность в обменных пунктах (активный).
Назначение счета: Учет сумм наличности, выданных банком под отчет работникам своих обменных пунктов.
По дебету счета проводятся суммы наличности, выданные банком под отчет работнику своего обменного пункта.
По кредиту счета проводится списание сумм ранее выданной наличности при их продаже работником обменного пункта банка согласно его отчету или возврате их в кассу банка и ипотечной организации.

1004. Кешкі кассадағы қолма-қол ақша (актив).
Шоттың мақсаты: Банктің және ипотекалық ұйымның кешкі кассалары қызметкерлерінің есебіне берген қолма-қол ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банктің және ипотекалық ұйымның кешкі касса қызметкерінің есебіне берген қолма-қол ақша сомалары, сондай-ақ кешкі касса жүргізген операциялар бойынша болатын қолма-қол ақша сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бұрын берілген қолма-қол ақшаның сомаларын кешкі касса жүргізген операциялар бойынша берген кезде кешкі касса қызметкерінің есебіне сәйкес немесе олар банктің және ипотекалық ұйымның кассасына қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
1005. Банкоматтардағы және электрондық терминалдардағы қолма-қол ақша (актив).
Шоттың мақсаты: Банкоматтардағы және электрондық терминалдардағы қолма-қол ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банкоматтарға және электрондық терминалдарға салынған қолма-қол ақша сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша банкоматтардан берілген және электрондық терминалдардан алынған қолма-қол ақша сомаларын есептен шығару жазылады.
1006. Жолдағы жол чектеріндегі ақша (актив).
Шоттың мақсаты: Банктің және ипотекалық ұйымның бір бөлімшесінен екінші бөлімшесіне не чектерде көрсетілген құнды алу үшін жол чектерінің эмитентіне жіберілген жол чектеріндегі ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банктің және ипотекалық ұйымның бір бөлімшесінен екінші бөлімшесіне не чектерде көрсетілген құнды алу үшін жол чектерінің эмитентіне жіберілген жол чектеріндегі ақша сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша алушыдан жол чектерін алғандығы туралы растау алынғаннан кейін жол чектеріндегі жіберілген ақша сомаларын есептен шығару жазылады.
1007. Қымбат металдардан жасалған, кассадағы монеталар (актив).
Шоттың мақсаты: Қымбат металдардан жасалған, кассадағы монеталар сомаларын есепке алу. Бұл монеталар кейіннен әділ құны бойынша есепке алына отырып, бастапқыда сатып алу құны бойынша есепке алынады.
Шоттың дебеті бойынша кассаға келіп түскен, қымбат металдардан жасалған монеталар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша кассадан берілген, қымбат металдардан жасалған монеталар сомалары олар үшінші тұлғаларға сатылған немесе сыйға тартылған кезде жазылады.
1008. Жол чектеріндегі ақша (актив).
Шоттың мақсаты: Жол чектеріндегі ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жол чектеріндегі ақша сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жол чектерін чек ұстаушыға берілген (сатылған) кезде жол чектеріндегі ақша сомаларын есептен шығару жазылады.
1009. Қымбат емес металдардан жасалған, кассадағы коллекциялық монеталар (актив).
Шоттың мақсаты: Қымбат емес металдардан жасалған, кассадағы коллекциялық монеталардың сомаларын есепке алу. Бұл монеталар сатып алу құны бойынша есептеледі.
Шоттың дебеті бойынша қымбат емес металдардан жасалған, кассаға келіп түскен коллекциялық монеталардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша кассадан берілген, қымбат емес металдардан жасалған коллекциялық монеталардың сомалары олар үшінші тұлғаларға сатылған және сыйға тартылған кезде есептен шығару жазылады.

1004. Наличность в вечерней кассе (активный).
Назначение счета: Учет сумм наличности, выданной банком и ипотечной организацией под отчет работникам своих вечерних касс.
По дебету счета проводятся суммы наличности, выданные банком и ипотечной организацией под отчет работнику своей вечерней кассы, а также суммы наличности, поступающие по операциям, совершаемым вечерней кассой.
По кредиту счета проводится списание сумм ранее выданной наличности при их выдаче по операциям, совершаемым вечерней кассой, согласно отчету работника вечерней кассы или возврате их в кассу банка и ипотечной организации.
1005. Наличность в банкоматах и электронных терминалах (активный).
Назначение счета: Учет сумм наличных денег, находящихся в банкоматах и электронных терминалах.
По дебету счета проводятся суммы наличных денег, вложенных в банкоматы и электронные терминалы.
По кредиту счета проводится списание сумм наличных денег, выданных из банкоматов и изъятых из электронных терминалов.
1006. Деньги в дорожных чеках в пути (активный).
Назначение счета: Учет сумм денег, находящихся в дорожных чеках, отправленных из одного подразделения банка и ипотечной организации в другое подразделение, либо эмитенту дорожных чеков для получения стоимости, выраженной в чеках.
По дебету счета проводятся суммы денег, находящихся в дорожных чеках, отправленных из одного подразделения банка и ипотечной организации в другое подразделение, либо эмитенту дорожных чеков для получения стоимости, выраженной в чеках.
По кредиту счета проводится списание сумм отправленных денег, находящихся в дорожных чеках, после поступления от получателя подтверждения о получении дорожных чеков.
1007. Монеты, изготовленные из драгоценных металлов, в кассе (активный).
Назначение счета: Учет сумм монет, изготовленных из драгоценных металлов, находящихся в кассе. Данные монеты первоначально учитываются по стоимости приобретения, с дальнейшим учетом по справедливой стоимости.
По дебету счета проводится сумма монет, изготовленных из драгоценных металлов, поступивших в кассу.
По кредиту счета проводится списание сумм монет, изготовленных из драгоценных металлов, выданных из кассы, при их продаже или дарении третьим лицам.
1008. Деньги в дорожных чеках (активный).
Назначение счета: Учет сумм денег, находящихся в дорожных чеках.
По дебету счета проводится сумма денег, находящихся в дорожных чеках.
По кредиту счета проводится списание сумм денег, находящихся в дорожных чеках, при выдаче (продаже) данных чеков чекодержателю.
1009. Коллекционные монеты, изготовленные из недрагоценных металлов, в кассе (активный).
Назначение счета: Учет сумм коллекционных монет, изготовленных из недрагоценных металлов, находящихся в кассе. Данные монеты учитываются по стоимости приобретения.
По дебету счета проводится сумма коллекционных монет, изготовленных из недрагоценных металлов, поступивших в кассу.
По кредиту счета проводится списание сумм коллекционных монет, изготовленных из недрагоценных металлов, выданных из кассы, при их продаже или дарении третьим лицам.

1011. Тазартылған қымбат металдар (актив).
Шоттың мақсаты: Тазартылған қымбат металдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тазартылған қымбат металдардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған қымбат металдар баланстан шығарылған кезде олардың құнының есептен шығарылуы жазылады.
1012. Жолдағы тазартылған қымбат металдар (актив).
Шоттың мақсаты: Жолдағы тазартылған қымбат металдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жолдағы тазартылған қымбат металдардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған қымбат металдардың құнын алушыдан тазартылған қымбат металдарды алғандығы туралы растау немесе аванстық есеп келіп түскеннен кейін есептен шығару жазылады.
1013. Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдар (актив).
Шоттың мақсаты: Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдардың құнын олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
1051. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот (актив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған корреспонденттік шоттағы ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған корреспонденттік шотқа түскен ақша сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған корреспонденттік шоттан ақша сомаларын есептен шығару жазылады.
1052. Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар (актив).
Шоттың мақсаты: Корреспондент банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған корреспонденттік шоттардағы ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша корреспондент банкте және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған корреспонденттік шотқа түскен ақша сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша корреспондент банкте және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған корреспонденттік шоттан ақша сомаларын есептен шығару жазылады.
1053. Ипотекалық ұйымдардың банктердегі ағымдағы шоттары (актив).
Шоттың мақсаты: Ипотекалық ұйымдардың банктерде ашылған ағымдағы шоттарындағы ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ипотекалық ұйымның банкте ашылған ағымдағы шотына түскен ақша сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ипотекалық ұйымның банкте ашылған ағымдағы шотынан ақша сомаларын есептен шығару жазылады.

1011. Аффинированные драгоценные металлы (активный).
Назначение счета: Учет стоимости аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов при их выбытии с баланса.
1012. Аффинированные драгоценные металлы в пути (активный).
Назначение счета: Учет стоимости аффинированных драгоценных металлов в пути.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов в пути.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов после поступления от получателя подтверждения о получении аффинированных драгоценных металлов или авансового отчета.
1013. Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах (активный).
Назначение счета: Учет стоимости аффинированных драгоценных металлов, размещенных на металлических счетах.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, размещенных на металлических счетах.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов, размещенных на металлических счетах, при их возврате.
1051. Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан (активный).
Назначение счета: Учет сумм денег на корреспондентском счете, открытом в Национальном Банке Республики Казахстан.
По дебету счета проводятся суммы денег, поступивших на корреспондентский счет, открытый в Национальном Банке Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание сумм денег с корреспондентского счета, открытого в Национальном Банке Республики Казахстан.
1052. Корреспондентские счета в других банках (активный).
Назначение счета: Учет сумм денег на корреспондентских счетах, открытых в банках-корреспондентах и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводятся суммы денег, поступивших на корреспондентский счет, открытый в банке-корреспонденте и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм денег с корреспондентского счета, открытого в банке-корреспонденте и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
1053. Текущие счета ипотечных организаций в банках (активный).
Назначение счета: Учет сумм денег на текущих счетах ипотечных организаций, открытых в банках.
По дебету счета проводятся суммы денег, поступивших на текущий счет ипотечной организации, открытый в банке.
По кредиту счета проводится списание сумм денег с текущего счета ипотечной организации, открытого в банке.

1054. Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар мен ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша резервтер (провизиялар) (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде ашылған корреспонденттік шоттар, ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерде ашылған корреспонденттік шоттар, ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерде ашылған корреспонденттік шоттар, ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
1055. Банктердің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі ағымдағы шоттары (актив).
Шоттың мақсаты: банктердің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған ағымдағы шоттарындағы ақша сомаларын есепке алу
Шоттың дебеті бойынша банктің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған ағымдағы шотына түскен ақша сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша банктің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған ағымдағы шотынан ақша сомаларын есептен шығару жазылады.
1061. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған электрондық ақша (актив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған, сатып алынған электрондық ақша сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған, сатып алынған электрондық ақша сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған, сатып алынған электрондық ақша сомасын есептен шығару жазылады.
1062. Банктер мен Ұлттық пошта операторы шығарған электрондық ақша (актив).
Шоттың мақсаты: банктер шығарған, сатып алынған электрондық ақша сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банктер шығарған, сатып алынған электрондық ақша сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша банктер шығарған, сатып алынған электрондық ақша сомасын есептен шығару жазылады.
1101. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар (бір түнге) (актив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде жұмыс күнінен кейінгі бір түнге орналастырылған салымдар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде жұмыс күнінен кейінгі бір түнге орналастырылған салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған салымдардың сомаларын олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
1102. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі талап етілгенге дейінгі салымдар (актив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған талап етілгенге дейінгі салымдардың сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған талап етілгенге дейінгі салымдардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған талап етілгенге дейінгі салымдардың сомасын оны қайтару кезінде есептен шығару жазылады.
1103. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі мерзімді салымдар (актив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған мерзімді салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған мерзімді салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған мерзімді салымдардың сомаларын олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
1104. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі міндетті резервтер (актив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде резервтелген ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде резервтелген ақша сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша резервтелген ақша сомаларын олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
1105. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған салымдар бойынша дисконт (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасының салымдар бойынша нақты орналастырылған ақша сомасынан асып кетуі түріндегі дисконт сомаларын, модификациялау кезінде жалпы баланстық құнды түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес пайыздың мөлшерлемесі бойынша салым беруге қатысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасының салымдар бойынша нақты орналастырылған ақша сомасынан асып кетуі түріндегі дисконт сомалары, модификациялау кезінде жалпы баланстық құнды түзету сомалары, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомалары, нарықтық емес пайыздың мөлшерлемесі бойынша салым беруге қатысты түзету сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақыны амортизациялау сомасы және (немесе) тану тоқтатылған кезде амортизацияланбаған сыйлықақы сомасын есептен шығару жазылады.

1054. Резервы (провизии) по корреспондентским счетам в других банках и текущим счетам ипотечных организаций (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по корреспондентским счетам, открытым в других банках, текущим счетам ипотечных организаций.
По кредиту счета проводится сумма оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по корреспондентским счетам, открытым в других банках, текущим счетам ипотечных организаций.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по корреспондентским счетам, открытым в других банках, текущим счетам ипотечных организаций.
1055. Текущие счета банков в Национальном Банке Республики Казахстан (активный).
Назначение счета: Учет сумм денег на текущих счетах банков, открытых в Национальном Банке Республики Казахстан.
По дебету счета проводятся суммы денег, поступивших на текущий счет банка, открытый в Национальном Банке Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание сумм денег с текущего счета банка, открытого в Национальном Банке Республики Казахстан.
1101. Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан (на одну ночь) (активный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов, размещенных в Национальном Банке Республики Казахстан на одну ночь, следующую за рабочим днем.
По дебету счета проводятся суммы вкладов, размещенных в Национальном Банке Республики Казахстан на одну ночь, следующую за рабочим днем.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных вкладов при их возврате.
1102. Вклады до востребования в Национальном Банке Республики Казахстан.
Назначение счета: Учет сумм вкладов до востребования, размещенных в Национальном Банке Республики Казахстан.
По дебету счета проводятся суммы вкладов до востребования, размещенных в Национальном Банке Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных вкладов до востребования при их возврате.
1103. Срочные вклады в Национальном Банке Республики Казахстан (активный).
Назначение счета: Учет сумм срочных вкладов, размещенных в Национальном Банке Республики Казахстан.
По дебету счета проводятся суммы срочных вкладов, размещенных в Национальном Банке Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных срочных вкладов при их возврате.
1104. Обязательные резервы в Национальном Банке Республики Казахстан (активный).
Назначение счета: Учет сумм денег, зарезервированных в Национальном Банке Республики Казахстан.
По дебету счета проводятся суммы денег, зарезервированных в Национальном Банке Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание сумм зарезервированных денег при их возврате.
1105. Дисконт по вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения возвращаемой суммы денег по вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан, над суммой фактически размещенных денег по вкладам, сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с представлением вклада по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводятся сумма дисконта в виде превышения возвращаемой суммы денег по вкладу над суммой фактически размещенных денег по вкладу, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с представлением вклада по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводится сумма амортизации дисконта по размещенным вкладам и (или) списание суммы несамортизированного дисконта при прекращении признания.

1106. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақы (актив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған салымдар бойынша нақты орналастырылған ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды қоса алғанда) салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомаларын, модификациялау кезінде салымның жалпы баланстық құнын түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша салым бойынша нақты орналастырылған ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды қоса алғанда) салым бойынша қайтарылатын ақша сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, модификациялау кезінде салымның жалпы баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақыны амортизациялау сомасы және (немесе) тану тоқтатылған кезде амортизацияланбаған сыйлықақы сомасын есептен шығару жазылады.
1150. Айналысқа шығарылғанға дейінгі ұлттық валюта банкноттары (актив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен сатып алынған (алынған), айналысқа шығарылғанға дейінгі ұлттық валюта банкноттарының номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен сатып алынған (алынған), айналысқа шығарылғанға дейінгі ұлттық валюта банкноттарының номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі ұлттық валютаның банкноттарын айналысқа шығарғаннан кейін оларды 1000 шоттар тобының тиісті шоттарына есептеген кезде ұлттық валюта банкноттарының номиналдық құнын есептен шығару жазылады.
1201. Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар (актив).
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған бағалы қағаздардың сатылған кездегі құнын есептен шығару, сондай-ақ олардың құнын № 1202 баланстық шотқа жатқызу немесе бағалы қағаздарды басқа санатқа аудару жазылады.
1202. Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек (актив).
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылыесепке алынатын бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешектің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша мерзім өткен берешектің сомаларын олар сатылған, өтелген немесе олар баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.

1106. Премия по вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан (активный).
Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения суммы фактически размещенных денег по вкладам (с учетом затрат по сделке) над возвращаемой суммой денег по вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан, сумм корректировки валовой балансовой стоимости вклада при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма премии в виде превышения суммы фактически размещенных денег по вкладу (с учетом затрат по сделке) над возвращаемой суммой денег по вкладу, сумма корректировки валовой балансовой стоимости вклада при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации премии по размещенным вкладам и (или) списание суммы несамортизированной премии при прекращении признания.
1150. Банкноты национальной валюты до выпуска в обращение (активный).
Назначение счета: Учет номинальной стоимости банкнот национальной валюты до выпуска в обращение, приобретенных (полученных) от Национального Банка Республики Казахстан.
По дебету счета проводится номинальная стоимость банкнот национальной валюты до выпуска в обращение, приобретенных (полученных) от Национального Банка Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости банкнот национальной валюты при их зачислении на соответствующие счета группы счетов 1000 после выпуска Национальным Банком Республики Казахстан банкнот национальной валюты в обращение.
1201. Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток (активный).
Назначение счета: Учет стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По дебету счета проводится стоимость ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По кредиту счета проводится списание стоимости приобретенных ценных бумаг при их реализации, а также отнесение их стоимости на балансовый счет № 1202 либо перевод ценных бумаг в другую категорию.
1202. Просроченная задолженность по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По дебету счета проводятся суммы просроченной задолженности по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток, при их реализации, погашении или списании их с баланса.

1205. Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт (контрактив).
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың номиналды құнының олардың сатып алу құнынан асып кетуі түріндегі дисконт сомасын, бағалы қағаздарды пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша сатып алуға байланысты түзету сомасын, модификациялау кезінде жалпы баланстық құнын түзету сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың номиналды құнының оларды сатып алу құнынан асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша бағалы қағаздарды сатып алуға байланысты түзету сомасы, модификациялау кезінде жалпы баланстық құнын түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.
1206. Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы (актив).
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздарды сатып алу құнының олардың номиналды құнынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасын, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша бағалы қағаздарды сатып алуға байланысты түзету сомасын, модификациялау кезінде жалпы баланстық құнын түзету сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың сатып алу құнының олардың номиналды құнынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша бағалы қағаздарды сатып алуға байланысты түзету сомасы, модификациялау кезінде жалпы баланстық құнын түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.
1208. Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету шоты (актив).
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету сомаларын олар өтелген, сатылған немесе баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.

1205. Дисконт по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения номинальной стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток, над стоимостью их приобретения, сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением ценных бумаг по нерыночной ставке процента, сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации, сумм корректировки связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененной ценной бумаги.
По кредиту счета проводятся сумма дисконта в виде превышения номинальной стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток, над стоимостью их приобретения, сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением ценных бумаг по нерыночной ставке процента, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации, сумма корректировки связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененной ценной бумаги.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
1206. Премия по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток (активный).
Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения стоимости приобретения ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток, над их номинальной стоимостью, сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По дебету счета проводятся сумма премии в виде превышения стоимости приобретения ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток, над их номинальной стоимостью, сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
1208. Счет положительной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток (активный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По дебету счета проводится сумма положительной корректировки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток, при их погашении, продаже или списании с баланса.

1209. Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын теріс түзету шоты (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын теріс түзету сомасын есептен шығару жазылады.
1251. Басқа банктерде орналастырылған (бір түнге) салымдар (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде салымды орналастыру күнінен кейінгі жұмыс күні басталғанға дейін орналастырылған салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерде салымды орналастыру күнінен кейінгі жұмыс күні басталғанға дейін орналастырылған салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған салымдардың сомаларын олар қайтарылған немесе оларды № 1253 немесе № 1257 баланстық шоттарға жатқызылған кезде есептен шығару жазылады.
1252. Басқа банктерде орналастырылған талап етілмелі салымдар (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде орналастырылған талап етілмелі салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерде орналастырылған талап етілмелі бойынша салымдарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған талап етілмелі салымдардың сомаларын олар қайтарылған немесе олар № 1257 баланстық шотқа жатқызылған кезде есептен шығару жазылады.
1253. Басқа банктерде орналастырылған қысқа мерзімді (бір айға дейінгі) салымдар (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде бір айды қоса алғандағы мерзімге орналастырылған салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерде орналастырылған қысқа мерзімді салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған қысқа мерзімді салымдардың сомаларын олар қайтарылған немесе оларды № 1257 баланстық шотқа жатқызған кезде есептен шығару жазылады.
1254. Басқа банктерде орналастырылған қысқа мерзімді (бір жылға дейінгі) салымдар (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде бір жылды қоса алғандағы мерзімге орналастырылған салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерде орналастырылған қысқа мерзімді салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қысқа мерзімі салымдардың сомаларын олар қайтарылған немесе оларды № 1257 баланстық шотқа жатқызған кезде есептен шығару жазылады.
1255. Басқа банктерде орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде бір жылдан астам мерзімге орналастырылған салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкте орналастырылған ұзақ мерзімді салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған ұзақ мерзімді салымдардың сомаларын олар қайтарылған немесе оларды № 1257 баланстық шотқа жатқызған кезде есептен шығару жазылады.

1209. Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
1251. Вклады, размещенные в других банках (на одну ночь) (активный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов, размещенных в других банках до начала рабочего дня, следующего за днем размещения вклада.
По дебету счета проводятся суммы вкладов, размещенных в другом банке до начала рабочего дня, следующего за днем размещения вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных вкладов при их возврате или отнесении их на балансовые счета № 1253 или № 1257.
1252. Вклады до востребования, размещенные в других банках (активный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов до востребования, размещенных в других банках.
По дебету счета проводятся суммы вкладов до востребования, размещенных в другом банке.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных вкладов до востребования при их возврате или отнесении их на балансовый счет № 1257.
1253. Краткосрочные вклады, размещенные в других банках (до одного месяца) (активный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов, размещенных в других банках на срок до одного месяца включительно.
По дебету счета проводятся суммы краткосрочных вкладов, размещенных в другом банке.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных краткосрочных вкладов при их возврате или отнесении их на балансовый счет № 1257.
1254. Краткосрочные вклады, размещенные в других банках (до одного года) (активный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов, размещенных в других банках на срок до одного года включительно.
По дебету счета проводятся суммы краткосрочных вкладов, размещенных в другом банке.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных краткосрочных вкладов при их возврате или отнесении их на балансовый счет № 1257.
1255. Долгосрочные вклады, размещенные в других банках (активный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов, размещенных в других банках на срок свыше одного года.
По дебету счета проводятся суммы долгосрочных вкладов, размещенных в другом банке.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных долгосрочных вкладов при их возврате или отнесении их на балансовый счет № 1257.

1256. Басқа банктерде орналастырылған шартты салымдар (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде орналастырылған шартты салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкте орналастырылған шартты салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған шартты салымдардың сомаларын олар қайтарылған немесе оларды № 1257 баланстық шотқа жатқызған кезде есептен шығару жазылады.
1257. Басқа банктердің салымдар бойынша мерзімі өткен берешегі (актив).
Шоттың мақсаты: Орналастырылған салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша басқа банктердің мерзімі өткен берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша орналастырылған салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша басқа банктің мерзімі өткен берешегінің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын оларды басқалар өтеген немесе оларды баланстан есептен шығарған кезде есептен шығару жазылады.
1258. Басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдар (бір айдан аспайтын) (актив).
Шоттың мақсаты: Бір айдан аспайтын мерзімге басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкте орналастырылған жинақ салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған жинақ салымдардың сомаларын олар қайтарылған немесе оларды № 1257 баланстық шотқа жатқызған кезде есептен шығару жазылады.
1259. Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша резервтер (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкте орналастырылған салымдар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкте орналастырылған салымдар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.
1260. Басқа банктерде орналастырылған мерзімді салымның құнын оң түзету шоты (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде орналастырылған, өтеу мерзімі бір жылдан асатын мерзімді салымның есепке алу (баланстық) құнын осы активтің әділ құнын ұлғайту нәтижесінде туындаған оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкте орналастырылған, өтеу мерзімі бір жылдан асатын мерзімді салымның есепке алу (баланстық) құнын осы активтің әділ құнын ұлғайту нәтижесінде туындаған оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша мерзімді салымның есепке алу (баланстық) құнын оң түзету сомаларын ол соманы № 1261 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығару жазылады.

1256. Условные вклады, размещенные в других банках (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных вкладов, размещенных в других банках.
По дебету счета проводятся суммы условных вкладов, размещенных в другом банке.
По кредиту счета проводится списание сумм, размещенных условных вкладов при их возврате или отнесении их на балансовый счет № 1257.
1257. Просроченная задолженность других банков по вкладам (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности других банков по основной сумме долга по размещенным вкладам.
По дебету счета проводятся суммы просроченной задолженности другого банка по основной сумме долга по размещенным вкладам.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по размещенным вкладам при их погашении другим или списании их с баланса.
1258. Сберегательные вклады, размещенные в других банках (не более одного месяца) (активный).
Назначение счета: Учет сумм сберегательных вкладов, размещенных в других банках на срок не более одного месяца.
По дебету счета проводятся суммы сберегательных вкладов, размещенных в другом банке.
По кредиту счета проводится списание сумм, размещенных сберегательных вкладов, при их возврате или отнесении их на балансовый счет № 1257.
1259. Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в других банках (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по вкладам, размещенным в других банках.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по вкладам, размещенным в другом банке.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по вкладам, размещенным в другом банке.
1260. Счет положительной корректировки стоимости срочного вклада, размещенного в других банках (активный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, размещенного в других банках со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного актива.
По дебету счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, размещенного в другом банке со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного актива.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 1261.

1261. Басқа банктерде орналастырылған мерзімді салымның құнын теріс түзету шоты (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде орналастырылған, өтеу мерзімі бір жылдан асатын мерзімді салымның есепке алу (баланстық) құнын осы активтің әділ құнын азайту нәтижесінде туындаған теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкте орналастырылған, өтеу мерзімі бір жылдан асатын мерзімді салымның есепке алу (баланстық) құнын осы активтің әділ құнын азайту нәтижесінде туындаған теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша мерзімді салымның есепке алу (баланстық) құнын теріс түзету сомаларын ол соманы № 1260 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығару жазылады.
1262. Басқа банктерде орналастырылған шартты салымның құнын оң түзету шоты (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде орналастырылған, өтеу мерзімі бір жылдан асатын шартты салымның есепке алу (баланстық) құнын осы активтің әділ құнын ұлғайту нәтижесінде туындаған оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкте орналастырылған, өтеу мерзімі бір жылдан асатын шартты салымның есепке алу (баланстық) құнын осы активтің әділ құнын ұлғайту нәтижесінде туындаған оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шартты салымның есепке алу (баланстық) құнын оң түзету сомаларын ол соманы № 1263 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығару жазылады.
1263. Басқа банктерде орналастырылған шартты салымның құнын теріс түзету шоты (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде орналастырылған, өтеу мерзімі бір жылдан асатын шартты салымның есепке алу (баланстық) құнын осы активтің әділ құнын азайту нәтижесінде туындаған теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкте орналастырылған, өтеу мерзімі бір жылдан асатын шартты салымның есепке алу (баланстық) құнын осы активтің әділ құнын азайту нәтижесінде туындаған теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шартты салымның есепке алу (баланстық) құнын теріс түзету сомаларын ол соманы № 1262 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығару жазылады.
1264. Банктің, ипотекалық ұйымның және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым (актив).
Шоттың мақсаты: Банктің, ипотекалық ұйымның және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының банктік салым шарты бойынша және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік, ипотека) ретінде кепіл туралы шарт бойынша берілген, иеленуді және пайдалануды кепіл беруші жүзеге асыратын ақша (салым) сомаларын есепке алу. Бұл шот банк шоты болып табылады.
Шоттың дебеті бойынша банктің, ипотекалық ұйымның және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік, ипотека) ретінде берілген ақша (салым) сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша банктік салым және кепіл туралы шарттың талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес банктің, ипотекалық ұйымның және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік, ипотека) ретінде берілген ақша (салым) сомаларын есептен шығару жазылады.

1261. Счет отрицательной корректировки стоимости срочного вклада, размещенного в других банках (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, размещенного в других банках со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного актива.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, размещенного в другом банке со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного актива.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 1260.
1262. Счет положительной корректировки стоимости условного вклада, размещенного в других банках (активный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, размещенного в других банках, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного актива.
По дебету счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, размещенного в другом банке, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного актива.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 1263.
1263. Счет отрицательной корректировки стоимости условного вклада, размещенного в других банках (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, размещенного в других банках, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного актива.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, размещенного в другом банке, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного актива.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 1262.
1264. Вклад, являющийся обеспечением обязательств банка, ипотечной организации и акционерного общества "Банк Развития Казахстана" (активный).
Назначение счета: Учет сумм денег (вклада) банка, ипотечной организации и акционерного общества "Банк Развития Казахстана", переданных по договору банковского вклада и по договору о залоге в качестве обеспечения (гарантия, ипотека) их обязательств, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем. Данный счет является банковским счетом.
По дебету счета проводятся суммы денег (вклада) банка, ипотечной организации и акционерного общества "Банк Развития Казахстана", переданных в качестве обеспечения (гарантия, ипотека) их обязательств.
По кредиту счета проводится списание сумм денег (вклада) банка, ипотечной организации и акционерного общества "Банк Развития Казахстана", переданных в качестве обеспечения (гарантия, ипотека) их обязательств, в соответствии с условиями договора банковского вклада и о залоге и законодательством Республики Казахстан.

1265. Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша дисконт (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды қоса алғанда) салымдар бойынша нақты орналастырылған ақша сомасынан асып кетуі түріндегі дисконт сомаларын, модификациялау кезінде салымның жалпы баланстық құнын түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша салым бойынша қайтарылатын ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды қоса алғанда) салымдар бойынша нақты орналастырылған ақша сомасынан асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, модификациялау кезінде салымның жалпы баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша дисконтты амортизациялау сомасы және (немесе) тану тоқтатылған кезде амортизацияланбаған дисконт сомасын есептен шығару жазылады.
1266. Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақы (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша (мәміле бойынша шығындарды қоса алғанда) нақты орналастырылған ақша сомасының салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, модификациялау кезінде салымның жалпы баланстық құнын түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша салым бойынша (мәміле бойынша шығындарды қоса алғанда) нақты орналастырылған ақша сомасының салым бойынша қайтарылатын ақша сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, модификациялау кезінде салымның жалпы баланстық құнын түзету сомасын жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сыйлықақыны амортизациялау сомасы және (немесе) тану тоқтатылған кезде амортизацияланбаған сыйлықақы сомасын есептен шығару жазылады.
1267. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1268. Басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдар (бір жылдан аспайтын) (актив).
Бір жылдан аспайтын мерзімге басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкте орналастырылған жинақ салымдарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған жинақ салымдарының сомаларын олар қайтарылған немесе оларды № 1257 баланстық шотқа жатқызған кезде есептен шығару жазылады.

1265. Дисконт по вкладам, размещенным в других банках (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения возвращаемой суммы денег по вкладам, размещенным в других банках, над суммой фактически размещенных денег по вкладам (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По кредиту счета проводятся сумма дисконта в виде превышения возвращаемой суммы денег по вкладу над суммой фактически размещенных денег по вкладу (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По дебету счета проводится сумма амортизации дисконта и (или) списание суммы несамортизированного дисконта при прекращении признания.
1266. Премия по вкладам, размещенным в других банках (активный).
Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения суммы фактически размещенных денег по вкладам (с учетом затрат по сделке), размещенным в других банках, над возвращаемой суммой денег по вкладам, сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По дебету счета проводятся сумма премии в виде превышения суммы фактически размещенных денег по вкладу (с учетом затрат по сделке) над возвращаемой суммой денег по вкладу, сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По кредиту счета проводится сумма амортизации премии и (или) списание суммы несамортизированной премии при прекращении признания.
1267. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).
1268. Сберегательные вклады, размещенные в других банках (не более одного года) (активный).
Назначение счета: Учет сумм сберегательных вкладов, размещенных в других банках на срок не более одного года.
По дебету счета проводятся суммы сберегательных вкладов, размещенных в другом банке.
По кредиту счета проводится списание сумм, размещенных сберегательных вкладов, при их возврате или отнесении их на балансовый счет № 1257.

1269. Басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдар (бір жылдан астам) (актив).
Бір жылдан астам мерзімге басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкте орналастырылған жинақ салымдарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған жинақ салымдарының сомаларын олар қайтарылған немесе оларды № 1257 баланстық шотқа жатқызған кезде есептен шығару жазылады.
1301. Басқа банктердің корреспонденттік шоттары бойынша овердрафт заемдары (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктердің корреспонденттік шоттары бойынша берілген овердрафт заемдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктің корреспонденттік шоты бойынша берілген овердрафт заемдарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген овердрафт заемдарының сомаларын оларды басқа банк өтеген немесе оларды № 1306 баланстық шотқа жатқызған кезде есептен шығару жазылады.
1302. Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді заемдар (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге қоса алғанда бір жылға дейінгі мерзімге берілген заемдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкке берілген қысқа мерзімді заемдардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген қысқа мерзімді заемдардың сомаларын оларды басқа банк өтеген немесе оларды № 1306 баланстық шотқа жатқызған кезде есептен шығару жазылады.
1303. Басқа банктерге берілген овернайт заемдары (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге берілген овернайт заемдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкке берілген овернайт заемдарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген овернайт заемдарының сомаларын олар өтелген немесе № 1302 баланстық шотқа жатқызылған кезде есептен шығару жазылады.
1304. Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді заемдар (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге бір жылдан астам мерзімге берілген заемдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкке берілген ұзақ мерзімді заемдардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген ұзақ мерзімді заемдардың сомаларын оларды басқа банк өтеген немесе оларды № 1306 баланстық шотқа жатқызған кезде есептен шығару жазылады.
1305. Басқа банктерге берілетін қаржы лизингі (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге берілген қаржы лизингі бойынша негізгі борыштың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкке берілген қаржы лизингі бойынша негізгі борыштың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген қаржы лизингі бойынша негізгі борыштың сомаларын оларды басқа банк өтеген немесе оларды № 1309 баланстық шотқа жатқызған кезде есептен шығару жазылады.

1269. Сберегательные вклады, размещенные в других банках (более одного года) (активный).
Назначение счета: Учет сумм сберегательных вкладов, размещенных в других банках, на срок более одного года.
По дебету счета проводятся суммы сберегательных вкладов, размещенных в другом банке.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных сберегательных вкладов при их возврате или отнесении их на балансовый счет № 1257.
1301. Займы овердрафт по корреспондентским счетам других банков (активный).
Назначение счета: Учет сумм займов овердрафт, предоставленных по корреспондентским счетам других банков.
По дебету счета проводятся суммы займов овердрафт, предоставленных по корреспондентскому счету другого банка.
По кредиту счета проводится списание сумм предоставленных займов овердрафт при их погашении другим банком или отнесении их на балансовый счет № 1306.
1302. Краткосрочные займы, предоставленные другим банкам (активный).
Назначение счета: Учет сумм займов, предоставленных другим банкам на срок до одного года включительно.
По дебету счета проводятся суммы краткосрочных займов, предоставленных другому банку.
По кредиту счета проводится списание сумм предоставленных краткосрочных займов при их погашении другим банком или отнесении их на балансовый счет № 1306.
1303. Займы овернайт, предоставленные другим банкам (активный).
Назначение счета: Учет сумм займов овернайт, предоставленных другим банкам.
По дебету счета проводятся суммы займов овернайт, предоставленных другому банку.
По кредиту счета проводится списание сумм предоставленных займов овернайт при их погашении или отнесении их на балансовый счет № 1302 или № 1306.
1304. Долгосрочные займы, предоставленные другим банкам (активный).
Назначение счета: Учет сумм займов, предоставленных другим банкам на срок свыше одного года.
По дебету счета проводятся суммы долгосрочных займов, предоставленных другому банку.
По кредиту счета проводится списание сумм предоставленных долгосрочных займов при их погашении другим банком или отнесении их на балансовый счет № 1306.
1305. Финансовый лизинг другим банкам (активный).
Назначение счета: Учет сумм основного долга по финансовому лизингу, предоставленному другим банкам.
По дебету счета проводятся суммы основного долга по финансовому лизингу, предоставленному другому банку.
По кредиту счета проводится списание сумм основного долга по предоставленному финансовому лизингу при их погашении другим банком или отнесении их на балансовый счет № 1309.

1306. Басқа банктердің заемдар бойынша мерзімі өткен берешегі (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктердің берілген заемдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктің берілген заемдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегінің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген заемдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын оларды басқа банк өтеген немесе оларды баланстан есептен шығарған кезде есептен шығару жазылады.
1309. Басқа банктердің қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен берешегі (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктердің берілген қаржы лизингі бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктің берілген қаржы лизингі бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегінің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктің берілген қаржы лизингі бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша басқа банктердің мерзімі өткен берешегінің сомаларын оларды басқа банк өтеген немесе оларды баланстан есептен шығарған кезде есептен шығару жазылады.
1310. Басқа банктерге берілген заемның құнын оң түзету шоты (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге берілген, өтеу мерзімі бір жылдан асатын заемның есепке алу (баланстық) құнын осы активтің әділ құнын ұлғайту нәтижесінде туындаған оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкке берілген, өтеу мерзімі бір жылдан асатын заемның есепке алу (баланстық) құнын осы активтің әділ құнын ұлғайту нәтижесінде туындаған оң түзету сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша заемның есепке алу (баланстық) құнын оң түзетудің сомаларын осы соманы № 1311 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығару жазылады.
1311. Басқа банктерге берілген заемның құнын теріс түзету шоты (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге берілген, өтеу мерзімі бір жылдан асатын заемның есепке алу (баланстық) құнын осы активтің әділ құнын азайту нәтижесінде туындаған теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкке берілген, өтеу мерзімі бір жылдан асатын заемның есепке алу (баланстық) құнын осы активтің әділ құнын азайту нәтижесінде туындаған теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша заемның есепке алу (баланстық) құнын теріс түзету сомаларын ол соманы № 1310 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығару жазылады.

1306. Просроченная задолженность других банков по займам (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности других банков по основной сумме долга по предоставленным займам.
По дебету счета проводятся суммы просроченной задолженности другого банка по основной сумме долга по предоставленным займам.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по предоставленным займам при их погашении другим банком или списании их с баланса.
1309. Просроченная задолженность других банков по финансовому лизингу (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности других банков по основной сумме долга по предоставленному финансовому лизингу.
По дебету счета проводятся суммы просроченной задолженности другого банка по основной сумме долга по предоставленному финансовому лизингу.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности другого банка по основной сумме долга по предоставленному финансовому лизингу при их погашении другим банком или списании их с баланса.
1310. Счет положительной корректировки стоимости займа, предоставленного другим банкам (активный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного другим банкам со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного актива.
По дебету счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного другому банку со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного актива.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 1311.
1311. Счет отрицательной корректировки стоимости займа, предоставленного другим банкам (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного другим банкам со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного актива.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного другому банку со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного актива.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 1310.

1332. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдардың әділ құнын оң түзету шоты (актив).
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар құнының оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар құнының оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар құнының оң түзету сомалары есептен шығарылады.";
1333-шоттың сипаты мынадай редакцияда жазылсын:
"Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар құнының теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар құнының теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар құнының теріс түзету сомаларын есептен шығару жазылады.
1333. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдардың әділ құнын теріс түзету шоты (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдардың құнын қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдардың әділ құнының төмендеуінен болған іске асырылмаған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдардың әділ құнын теріс түзету сомаларын есептен шығару осы соманы № 1332 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде, әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын осы заемдарды сату кезінде жазылады.
1351. Бас офиспен есеп айырысулар (актив).
Шоттың мақсаты: Филиалдың бас офисте ашылған корреспонденттік шотындағы ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша филиалдың бас офисте ашылған корреспонденттік шотына түскен ақша сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша филиалдың корреспонденттік шотынан ақша сомаларын есептен шығару жазылады.
1352. Жергілікті филиалдармен есеп айырысулар (актив).
Шоттың мақсаты: Бас офистің жергілікті филиалда ашылған корреспонденттік шотындағы ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бас офистің жергілікті филиалда ашылған корреспонденттік шотына түскен ақша сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бас офистің жергілікті филиалда ашылған корреспонденттік шотынан ақша сомаларын есептен шығару жазылады.
1353. Шетелдік филиалдармен есеп айырысулар (актив).
Шоттың мақсаты: Бас офистің шетелдік филиалда ашылған корреспонденттік шотындағы ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бас офистің шетелдік филиалда ашылған корреспонденттік шотына түскен ақша сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бас офистің шетелдік филиалда ашылған корреспонденттік шотынан ақша сомаларын есептен шығару жазылады.

1332. Счет положительной корректировки справедливой стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (активный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится сумма положительной корректировки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
1333. Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
1351. Расчеты с головным офисом (активный).
Назначение счета: Учет сумм денег филиала на его корреспондентском счете, открытого в головном офисе.
По дебету счета проводятся суммы денег, поступивших на корреспондентский счет филиала, открытого в головном офисе.
По кредиту счета проводится списание сумм денег с корреспондентского счета филиала.
1352. Расчеты с местными филиалами (активный).
Назначение счета: Учет сумм денег на корреспондентском счете головного офиса, открытого в местном филиале.
По дебету счета проводятся суммы денег, поступивших на корреспондентский счет головного офиса, открытого в местном филиале.
По кредиту счета проводится списание сумм денег с корреспондентского счета головного офиса, открытого в местном филиале.
1353. Расчеты с зарубежными филиалами (активный).
Назначение счета: Учет сумм денег на корреспондентском счете головного офиса, открытого в зарубежном филиале.
По дебету счета проводятся суммы денег, поступивших на корреспондентский счет головного офиса, открытого в зарубежном филиале.
По кредиту счета проводится списание сумм денег с корреспондентского счета головного офиса, открытого в зарубежном филиале.

1401. Клиенттерге берілген овердрафт заемдары (актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің банк шоттары бойынша берілген овердрафт заемдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттердің банк шоты бойынша берілген овердрафт заемдарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген овердрафт заемдарының сомаларын оларды клиент өтеген немесе оларды № 1424 баланстық шотқа жатқызған кезде есептен шығару жазылады.
1403. Клиенттердің кредит карточкалары бойынша шоттар (актив).
Шоттың мақсаты: Кредит карточкасын ұстаушыларға берілген заемдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша кредит карточкасын ұстаушыға берілген заемдардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген заемдардың сомаларын оларды кредит карточкасын ұстаушы өтеген немесе оларды № 1424 баланстық шотқа жатқызған кезде есептен шығару жазылады.
1405. Клиенттердің есепке алынған вексельдері (актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің есепке алынған вексельдерінің номиналдық құнының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің есепке алынған вексельдерінің номиналдық құнының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша есепке алынған вексельдердің номиналдық құнының сомаларын оларды клиент өтеген немесе қайта сатқан не оларды № 1424 баланстық шотқа жатқызған кезде есептен шығару жазылады.
1406. Клиенттердің есепке алынған вексельдері бойынша алдыңғы вексель ұстаушылар есептеген сыйақы (актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің есепке алынған вексельдері бойынша алдыңғы вексель ұстаушылар есептеген сыйақы сомаларын оларды сатып алғанға дейін есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттердің есепке алынған вексельдері бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы сомасы оларды сатып алғанға дейін жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттердің есепке алынған вексельдері бойынша сыйақы сомаларын оларды алған кезде есептен шығарады.
1407. Клиенттерге факторинг (актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің үшінші тұлғалар иелігінен шығарған борыштары бойынша талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің үшінші тұлға иелігінен шығарған борыштары бойынша талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша иеліктен шығарылған талаптардың сомаларын оларды клиент өтеген немесе оларды № 1409 баланстық шотқа жатқызған кезде есептен шығару жазылады.
1409. Клиенттердің факторинг бойынша мерзімі өткен берешегі (актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің берілген факторинг бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің берілген факторинг бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегінің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің берілген факторинг бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегінің сомаларын оларды клиент өтеген немесе олар баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.

1401. Займы овердрафт, предоставленные клиентам (активный).
Назначение счета: Учет сумм займов овердрафт, предоставленных по банковским счетам клиентов.
По дебету счета проводятся суммы займов овердрафт, предоставленных по банковскому счету клиента.
По кредиту счета проводится списание сумм предоставленных займов овердрафт при их погашении клиентом или отнесении их на балансовый счет № 1424.
1403. Счета по кредитным карточкам клиентов (активный).
Назначение счета: Учет сумм займов, предоставленных держателям кредитной карточки.
По дебету счета проводятся суммы займов, предоставленных держателю кредитной карточки.
По кредиту счета проводится списание сумм предоставленных займов при их погашении держателем кредитной карточки или отнесении их на балансовый счет № 1424.
1405. Учтенные векселя клиентов (активный).
Назначение счета: Учет сумм номинальной стоимости учтенных векселей клиентов.
По дебету счета проводятся суммы номинальной стоимости учтенных векселей клиента.
По кредиту счета проводится списание сумм номинальной стоимости учтенных векселей при их погашении клиентом или перепродаже либо отнесении их на балансовый счет № 1424.
1406. Вознаграждение, начисленное предыдущими векселедержателями по учтенным векселям клиентов (активный).
Назначение счета: Учет сумм вознаграждения, начисленного предыдущими векселедержателями по учтенным векселям клиентов до их покупки.
По дебету счета проводится сумма вознаграждения, начисленного предыдущими векселедержателями по учтенным векселям клиентов до их покупки.
По кредиту счета проводится списание сумм вознаграждения по учтенным векселям клиентов при их получении.
1407. Факторинг клиентам (активный).
Назначение счета: Учет сумм требований по долгам клиентов, переуступленных третьими лицами.
По дебету счета проводятся суммы требований по долгам клиента, переуступленных третьим лицом.
По кредиту счета проводится списание сумм переуступленных требований при их погашении клиентом или отнесении их на балансовый счет № 1409.
1409. Просроченная задолженность клиентов по факторингу (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности клиентов по основной сумме долга по предоставленному факторингу.
По дебету счета проводятся суммы просроченной задолженности клиента по основной сумме долга по предоставленному факторингу.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности клиента по основной сумме долга по предоставленному факторингу при их погашении клиентом или списании их с баланса.

1411. Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар (актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерге қоса алғанда бір жылға дейінгі мерзімге берілген заемдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке берілген қысқа мерзімді заемдардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген қысқа мерзімді заемдардың сомаларын оларды клиент өтеген немесе оларды № 1424 баланстық шотқа жатқызған кезде есептен шығару жазылады.
1417. Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар (актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерге бір жылдан астам мерзімге берілген заемдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке берілген ұзақ мерзімді заемдардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген ұзақ мерзімді заемдардың сомаларын оларды клиент өтеген немесе оларды № 1424 баланстық шотқа жатқызған кезде есептен шығару жазылады.
1420. Клиенттерге берілетін қаржы лизингі (актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген қаржы лизингі бойынша негізгі борыштың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке берілген қаржы лизингінің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген қаржы лизингінің сомаларын оларды клиент өтеген немесе оларды № 1421 баланстық шотқа жатқызған кезде есептен шығару жазылады.
1421. Клиенттердің қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен берешегі (актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің берілген қаржы лизингі бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің берілген қаржы лизингі бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегінің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген қаржы лизингі бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша клиенттің мерзімі өткен берешегінің сомаларын оларды клиент өтеген немесе баланстан есептен шығарған кезде есептен шығару жазылады.
1422. Клиенттерге форфейтинг (актив).
Шоттың мақсаты: Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алушының сатушыға айналымсыз вексельдер сатып алу арқылы алынған борыштық міндеттемелері бойынша банк талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алушының сатушыға айналымсыз вексельдер сатып алу арқылы алынған борыштық міндеттемелері бойынша талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша талаптардың сомаларын оларды тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алушы өтеген немесе оларды № 1423 баланстық шотқа жатқызған кезде есептен шығару жазылады.
1423. Клиенттердің форфейтинг бойынша мерзімі өткен берешегі (актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің берілген форфейтинг бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің берілген форфейтинг бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегінің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің берілген форфейтинг бойынша борыштың негізгі бойынша мерзімі өткен берешегінің сомаларын оларды клиент өтеген немесе олар баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.

1411. Краткосрочные займы, предоставленные клиентам (активный).
Назначение счета: Учет сумм займов, предоставленных клиентам на срок до одного года включительно.
По дебету счета проводятся суммы краткосрочных займов, предоставленных клиенту.
По кредиту счета проводится списание сумм предоставленных краткосрочных займов при их погашении клиентом или отнесении их на балансовый счет № 1424.
1417. Долгосрочные займы, предоставленные клиентам (активный).
Назначение счета: Учет сумм займов, предоставленных клиентам на срок свыше одного года.
По дебету счета проводятся суммы долгосрочных займов, предоставленных клиенту.
По кредиту счета проводится списание сумм предоставленных долгосрочных займов при их погашении клиентом или отнесении их на балансовый счет № 1424.
1420. Финансовый лизинг клиентам (активный).
Назначение счета: Учет сумм основного долга по финансовому лизингу, предоставленному клиентам.
По дебету счета проводятся суммы финансового лизинга, предоставленного клиенту.
По кредиту счета проводится списание сумм предоставленного финансового лизинга при их погашении клиентом или отнесении их на балансовый счет № 1421.
1421. Просроченная задолженность клиентов по финансовому лизингу (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности клиентов по основной сумме долга по предоставленному финансовому лизингу.
По дебету счета проводятся суммы просроченной задолженности клиента по основной сумме долга по предоставленному финансовому лизингу.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности клиента по основной сумме долга по предоставленному финансовому лизингу при их погашении клиентом или списании их с баланса.
1422. Форфейтинг клиентам (активный).
Назначение счета: Учет сумм требований по долговым обязательствам покупателя товаров (работ, услуг), полученным путем покупки векселя без оборота на продавца.
По дебету счета проводятся суммы требований по долговым обязательствам покупателя товаров (работ, услуг), полученным путем покупки векселя без оборота на продавца.
По кредиту счета проводится списание сумм требований при их погашении покупателем товаров (работ, услуг) или отнесении их на балансовый счет № 1423.
1423. Просроченная задолженность клиентов по форфейтингу (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности клиентов по основной сумме долга по предоставленному форфейтингу.
По дебету счета проводятся суммы просроченной задолженности клиента по основной сумме долга по предоставленному форфейтингу.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности клиента по основной сумме долга по предоставленному форфейтингу при их погашении клиентом или списании их с баланса.

1424. Клиенттердің заемдар бойынша мерзімі өткен берешегі (актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің банк берілген заемдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің берілген заемдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегінің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің берілген заемдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегінің сомаларын оларды клиент өтеген немесе олар баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.
1425. Клиенттердің наразылық білдірілген вексельдері (актив).
Шоттың мақсаты: Наразылық білдірілген вексельдердің, яғни акцептеуге немесе төлем жасауға наразылық білдірілген вексельдердің номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша наразылық білдірілген вексельдердің номиналдық құны оларды төлем жасаушы акцептеуден не төлем жасаудан бас тартқан кезде жазылады.
Шоттың кредиті бойынша наразылық білдірген вексельдердің номиналдық құнын оларды төлем жасаушы төлеген не оларды құрылған провизиялар (резервтер) есебінен баланстан шығарған кезде есептен шығару жазылады.
1426. Клиентке сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша қойылатын талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Ислам банкінің сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиенттерге талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиенттерге талаптарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиенттерге талаптарының сомаларын клиент оларды өтеген немесе олар № 1427 баланстық шотқа жатқызылған кезде есептен шығару жазылады.
1427. Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша мерзімі өткен берешек (актив).
Шоттың мақсаты: Сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиенттердің мерзімі өткен берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиенттердің мерзімі өткен берешегінің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиенттердің мерзімі өткен берешегінің сомаларын клиент оларды өтеген немесе баланстан есептен шығарған кезде есептен шығару жазылады.

1424. Просроченная задолженность клиентов по займам (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности клиентов по основной сумме долга по предоставленным займам.
По дебету счета проводятся суммы просроченной задолженности клиента по основной сумме долга по предоставленным займам.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности клиента по основной сумме долга по предоставленным займам при их погашении клиентом или списании их с баланса.
1425. Опротестованные векселя клиентов (активный).
Назначение счета: Учет номинальной стоимости опротестованных векселей, то есть векселей, по которым совершен протест в неакцепте или неплатеже.
По дебету счета проводится номинальная стоимость опротестованных векселей при отказе плательщиком в их акцепте либо платеже.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости опротестованных векселей при их оплате плательщиком или списании их с баланса за счет созданных провизий (резервов).
1426. Требования к клиенту по операциям финансирования торговой деятельности (активный).
Назначение счета: Учет сумм требований исламского банка к клиентам по операциям финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита.
По дебету счета проводятся суммы требований к клиентам по операциям финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита.
По кредиту счета проводится списание сумм требований к клиентам по операциям финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита при их погашении клиентом или отнесении их на балансовый счет № 1427.
1427. Просроченная задолженность по операциям финансирования торговой деятельности (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности клиентов по операциям финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита.
По дебету счета проводятся суммы просроченной задолженности клиентов по операциям финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по операциям финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита при их погашении клиентом или списании с баланса.

1428. Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтер (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген заемдар мен қаржылық лизинг бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге берілген заемдар мен қаржылық лизинг бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша берілген заемдар мен қаржылық лизинг бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.
1429. Клиенттерге берілген басқа да заемдар (актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген басқа да заемдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке берілген басқа да заемдардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген басқа да заемдардың сомаларын оларды клиент өтеген немесе оларды № 1424 баланстық шотқа жатқызған кезде есептен шығару жазылады.
1430. Клиенттерге берілген қарыздың әділ құнын оң түзету шоты (активті).
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген қарыздың осы активтің әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған есептік (баланстық) құнын оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке берілген қарыздың осы активтің әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған есептік (баланстық) құнын оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қарыздың есептік (баланстық) құнын түзету сомаларын осы соманың № 1431 баланстық шотпен сальдосы кезінде есептен шығару жазылады.
1431. Клиенттерге берілген қарыздың әділ құнын теріс түзету шоты (контрактивті).
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген қарыздың осы активтің әділ құнының азаюы нәтижесінде туындаған есептік (баланстық) құнын теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиентке берілген қарыздың осы активтің әділ құнының азаюы нәтижесінде туындаған есептік (баланстық) құнын теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қарыздың есептік (баланстық) құнын теріс түзету сомаларын осы соманың № 1430 баланстық шотпен сальдосы кезінде есептен шығару жазылады.
1432. Есепке алынған вексельдер бойынша дисконт (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Есепке алынған вексельдер бойынша дисконт сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша есепке алынған вексельдер бойынша дисконт сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша есептеу әдістемесіне сәйкес есепке алынған вексельдер бойынша дисконт сомаларын кірістердің тиісті баланстық шоттарына есептен шығару және тану тоқтатылған кезде амортизацияланбаған дисконт сомасын есептен шығару жазылады.

1428. Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по предоставленным займам и финансовому лизингу.
1429. Прочие займы, предоставленные клиентам (активный).
Назначение счета: Учет сумм прочих займов, предоставленных клиентам.
По дебету счета проводятся суммы прочих займов, предоставленных клиенту.
По кредиту счета проводится списание сумм прочих предоставленных займов при их погашении клиентом или отнесении их на балансовый счет № 1424.
1430. Счет положительной корректировки справедливой стоимости займа, предоставленного клиентам (активный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного клиентам, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного актива.
По дебету счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного клиенту, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного актива.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 1431.
1431. Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости займа, предоставленного клиентам (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного клиентам, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного актива.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного клиенту, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного актива.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 1430.
1432. Дисконт по учтенным векселям (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм дисконта по учтенным векселям.
По кредиту счета проводится сумма дисконта по учтенным векселям.
По дебету счета проводится списание сумм дисконта по учтенным векселям на соответствующие балансовые счета доходов в соответствии с методом начисления и списание суммы несамортизированного дисконта при прекращении признания.

1433. Есепке алынған вексельдер бойынша сыйлықақы (актив).
Шоттың мақсаты: Вексельдің сатып алу құнының оның номиналдық құнынан асып түскен сомаларын есепке алу (сыйлықақы).
Шоттың дебеті бойынша вексельдің сатып алу құнының оның номиналдық құнынан асып түскен сомасы жазылады (сыйлықақы).
Шоттың кредиті бойынша есепке алынған вексельдер бойынша
№ 5235 баланстық шотпен байланыстыра отырып сыйлықақыны амортизациялау сомасы және тану тоқтатылған кезде амортизацияланбаған сыйлықақы сомасын есептен шығару жазылады.
1434. Клиенттерге берілген заемдар бойынша дисконт (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Заемды өтеу сомасының нақты берілген заем сомасынан (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) асып кетуі түріндегі дисконт сомаларын, модификациялау кезінде заемның жалпы баланстық құнын түзету сомаларын, кредиттік-құнсызданған заемды сатып алуға немесе құруға байланысты түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша заем беруге байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заемның өтелетін сомасының нақты берілген заем сомасынан асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, модификациялау кезінде заемның жалпы баланстық құнын түзету сомасы, кредиттік-құнсызданған заемды сатып алуға немесе құруға байланысты түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша заем беруге байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттерге берілген заемдар бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.
1435. Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйлықақы (актив).
Шоттың мақсаты: Нақты берілген заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) өтелетін заем сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, модификациялау кезінде заемның жалпы баланстық құнын түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша нақты берілген заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) өтелетін заем сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, модификациялау кезінде заемның жалпы баланстық құнын түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.

1433. Премия по учтенным векселям (активный).
Назначение счета: Учет сумм превышения стоимости приобретения векселя над его номинальной стоимостью (премия).
По дебету счета проводится сумма превышения стоимости приобретения векселя над его номинальной стоимостью (премия).
По кредиту счета проводится сумма амортизации премии по учтенным векселям в корреспонденции с балансовым счетом № 5235 и списание суммы несамортизированной премии при прекращении признания.
1434. Дисконт по займам, предоставленным клиентам (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически предоставленного займа (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации, сумм корректировки, связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененного займа, сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с представлением займа по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводятся сумма дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически предоставленного займа, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации, сумма корректировки, связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененного займа, сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с представлением займа по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по займам, предоставленным клиентам.
1435. Премия по займам, предоставленным клиентам (активный).
Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения суммы фактически предоставленного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа, сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По дебету счета проводятся сумма премии в виде превышения суммы фактически предоставленного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа, сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по займам, предоставленным клиентам.

1454. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы (актив).
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздарды сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, модификациялау кезінде заемның жалпы баланстық құнын түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздарды сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомалары, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомалары, модификациялау кезінде заемның жалпы баланстық құнын түзету сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияның сомасы және (немесе)әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы есептен шығарылады.
1456. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету шоты (актив).
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар құнының оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының оң түзету сомалары есептен шығарылады.
1457. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын теріс түзету шоты (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар құнының теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар құнының теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар құнының теріс түзету сомалары есептен шығарылады.
1459. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек (актив).
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын оларды сатқан, өтеген немесе оларды баланстан есептен шығарған кезде есептен шығару жазылады.

1454. Премия по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (активный).
Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения стоимости приобретения ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над их номинальной стоимостью (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По дебету счета проводятся сумма премии в виде превышения стоимости приобретения ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над их номинальной стоимостью (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
1456. Счет положительной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (активный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится сумма положительной корректировки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
1457. Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
1459. Просроченная задолженность по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится сумма просроченной задолженности по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, при их реализации, погашении или списании их с баланса.

1461. Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары (актив).
Шоттың мақсаты: Болашақта сатушыға бағалы қағаздарды келісілген баға бойынша қайтару міндеттемесімен операция ашылған күні кепілге алынған бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциясы бойынша талаптардың операция ашылған күнгі сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша "кері РЕПО" операциялары бойынша талаптардың сомаларын операция жабылған немесе күші жойылған кезде есептен шығару жазылады.
1462. Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша мерзімі өткен берешек (актив).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша мерзімі өткен берешектің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын оларды сатқан, өтеген немесе оларды баланстан есептен шығарған кезде есептен шығару жазылады.
1463. Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша резервтер (провизиялар) (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) асып кетуі түріндегі провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.
1471. Еншілес ұйымдарға инвестициялар (актив).
Шоттың мақсаты: Еншілес ұйымдарға салынған (бір жылдан астам мерзімге) инвестициялардың сатып алу құны бойынша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша еншілес ұйымға салынған инвестициялардың сатып алу құны бойынша сомалары, сондай-ақ қатысу үлесінің өзгеруі жазылады.
Шоттың кредиті бойынша салынған инвестициялардың сомаларын оларды еншілес ұйым сатып алған немесе олар сатылған кезде есептен шығару жазылады.
1472. Қауымдасқан ұйымдарға инвестициялар (актив).
Шоттың мақсаты: Қауымдасқан ұйымдарға салынған (бір жылдан астам мерзімге) инвестициялардың сатып алу құны бойынша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қауымдасқан ұйымға салынған инвестициялардың сатып алу құны бойынша сомалары, сондай-ақ қатысу үлесінің өзгеруі жазылады.
Шоттың кредиті бойынша салынған инвестициялардың сомаларын оларды қауымдасқан ұйым сатып алған немесе олар сатылған кезде есептен шығару жазылады.

1461. Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами (активный).
Назначение счета: Учет сумм требований по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами, полученными в залог на дату открытия операции с обязательством в будущем вернуть продавцу ценные бумаги по оговоренной цене.
По дебету счета проводятся суммы требований по операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами на дату открытия операции.
По кредиту счета проводится списание сумм требований по операции "обратное РЕПО" при закрытии или аннулировании операции.
1462. Просроченная задолженность по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По дебету счета проводятся суммы просроченной задолженности по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами при их реализации, погашении или списании их с баланса.
1463. Резервы (провизии) по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
1471. Инвестиции в дочерние организации (активный).
Назначение счета: Учет сумм инвестиций по покупной стоимости, вложенных в дочерние организации (на срок свыше одного года).
По дебету счета проводятся суммы инвестиций по покупной стоимости, вложенных в дочернюю организацию, а также изменение доли участия.
По кредиту счета проводится списание сумм вложенных инвестиций при их выкупе дочерней организацией или их реализации.
1472. Инвестиции в ассоциированные организации (активный).
Назначение счета: Учет сумм инвестиций по покупной стоимости, вложенных в ассоциированные организации (на срок свыше одного года).
По дебету счета проводятся суммы инвестиций по покупной стоимости, вложенных в ассоциированную организацию, а также изменений доли участия.
По кредиту счета проводится списание сумм вложенных инвестиций при их выкупе ассоциированной организацией или их реализации.

1473. Ислам банкінің өндірістік және сауда қызметіне инвестициялары (актив).
Шоттың мақсаты: Өндірістік және сауда қызметін заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысу арқылы және (немесе) әріптестік талаптарымен қаржыландырған кездегі ислам банкі инвестицияларының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына және (немесе) әріптестік талаптарымен салынған инвестициялардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына және (немесе) әріптестік талаптарымен салынған инвестициялардың сомаларын есептен шығару жазылады.
1474 Еншілес ұйымдарға инвестициялардың құнсыздануы (контрактив).
Шоттың мақсаты: Еншілес ұйымдарға инвестициялардың құнсыздануынан залал сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша еншілес ұйымға инвестициялардың баланстық құны олардың өтелетін сомасынан асатын сома жазылады.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялардың өтелетін сомасын айқындау үшін пайдаланылған есептік бағалаулар өзгерген жағдайда еншілес ұйымға инвестициялардың баланстық құнын олардың өтелетін сомасына дейін ұлғайту сомасы жазылады.
1475. Реттелген борышқа инвестициялар (актив).
Шоттың мақсаты: Реттелген борышқа салынған инвестициялардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша реттелген борышқа салынған инвестициялардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша реттелген борышқа салынған инвестициялардың сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
1476. Басқа да инвестициялар (актив).
Шоттың мақсаты: Еншілес немесе қауымдасқан ұйымдар болып табылмайтын ұйымдарға салынған (бір жылдан астам мерзімге) инвестициялардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша еншілес немесе қауымдасқан ұйым болып табылмайтын ұйымға салынған басқа инвестициялардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша салынған басқа инвестициялардың сомаларын олар сатылған кезде есептен шығару жазылады.
1477. Реттелген борышқа инвестициялар бойынша резервтер (провизиялар) (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Реттелген борышқа инвестициялар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша реттелген борышқа инвестициялар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша реттелген борышқа инвестициялар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.
1481. Амортизациялық құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар (актив).
Шоттың мақсаты: Амортизациялық құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша амортизациялық құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша амортизациялық құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың номиналдық құнын оларды өтеген, № 1485 баланстық шотқа жатқызған не бағалы қағаздардың басқа санатына ауыстырған кезде есептен шығару жазылады.

1473. Инвестиции исламского банка в производственную и торговую деятельность (активный).
Назначение счета: Учет сумм инвестиций исламского банка при финансировании производственной и торговой деятельности путем участия в уставных капиталах юридических лиц и (или) на условиях партнерства.
По дебету счета проводятся суммы инвестиций, вложенные в уставные капиталы юридических лиц и (или) на условиях партнерства.
По кредиту счета проводится списание сумм вложенных инвестиций в уставные капиталы юридических лиц и (или) на условиях партнерства.
1475. Инвестиции в субординированный долг (активный).
Назначение счета: Учет сумм инвестиций, вложенных в субординированный долг.
По дебету счета проводятся суммы инвестиций, вложенных в субординированный долг.
По кредиту счета проводится списание сумм вложенных инвестиций в субординированный долг при их погашении.
1476. Прочие инвестиции (активный).
Назначение счета: Учет сумм прочих инвестиций, вложенных в организации, не являющиеся дочерними или ассоциированными организациями (на срок свыше одного года).
По дебету счета проводятся суммы прочих инвестиций, вложенных в организацию, не являющуюся дочерней или ассоциированной организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм вложенных прочих инвестиций при их реализации.
1477. Резервы (провизии) по инвестициям в субординированный долг (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по инвестициям в субординированный долг.
По кредиту счета проводится сумма оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по инвестициям в субординированный долг.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по инвестициям в субординированный долг.
1481. Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости (активный).
Назначение счета: Учет номинальной стоимости ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится номинальная стоимость ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, при их погашении, отнесении на балансовый счет № 1485 либо перевод в другую категорию ценных бумаг.

1482. Амортизациялық құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша дисконт (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кетуі түріндегі дисконт сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша бағалы қағаздарды сатып алуға байланысты түзету сомаларын, модификациялау кезінде заемның жалпы баланстық құнын түзету сомаларын, кредиттік-құнсызданған бағалы қағаздарды сатып алуға немесе құруға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кетуі түріндегі дисконт сомалары, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомалары, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша бағалы қағаздарды сатып алуға байланысты түзету сомалары, модификациялау кезінде заемның жалпы баланстық құнын түзету сомалары, кредиттік-құнсызданған бағалы қағаздарды сатып алуға немесе құруға байланысты түзету сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.
1483. Амортизациялық құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы (актив).
Шоттың мақсаты: Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының олардың номиналдық құнынан сыйлықақылар сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзетулер сомаларын, модификациялау кезінде жалпы баланстық құнын түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздарды сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін қолдана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзетулер сомасы, модификациялау кезінде жалпы баланстық құнын түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.
1485. Амортизациялық құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек (актив).
Шоттың мақсаты: Амортизациялық құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша амортизациялық құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша амортизациялық құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын олар өтелген немесе олар баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.

1482. Дисконт по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения номинальной стоимости ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, над стоимостью их приобретения (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением ценных бумаг по нерыночной ставке процента, сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации, сумм корректировки, связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененной ценной бумаги.
По кредиту счета проводятся сумма дисконта в виде превышения номинальной стоимости ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, над стоимостью их приобретения (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением ценных бумаг по нерыночной ставке процента, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации, сумма корректировки, связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененной ценной бумаги.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости.
1483. Премия по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости (активный).
Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения стоимости ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, над их номинальной стоимостью (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По дебету счета проводятся сумма премии в виде превышения стоимости приобретения ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, над их номинальной стоимостью (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости.
1485. Просроченная задолженность по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится сумма просроченной задолженности по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости, при их погашении или списании их с баланса.

1486. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша резервтер (провизиялар) (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.
1491. Амортизациялық құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері (актив).
Шоттың мақсаты: Амортизациялық құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтерінің номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша амортизациялық құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтерінің номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша амортизациялық құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтерінің номиналдық құнын олар өтелген, олардың құны № 1494 баланстық шотқа жатқызылған не қаржылық активтердің басқа санатына ауыстырылған кезде есептен шығару жазылады.
1492. Амортизациялық құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша дисконт (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) асып кету түріндегі дисконт сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, қаржы активтерін пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша сатып алуға байланысты түзету сомаларын, модификациялау кезінде жалпы баланстық құнын түзету сомаларын, кредиттік-құнсызданған бағалы қағазды сатып алуға немесе жасауға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) асып кету түріндегі дисконт сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес пайыздық мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомасы, модификациялау кезінде жалпы баланстық құнын түзету сомасы, кредиттік-құнсызданған бағалы қағазды сатып алуға немесе жасауға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.

1486. Резервы (провизии) по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости.
1491. Прочие финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости (активный).
Назначение счета: Учет номинальной стоимости прочих финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится номинальная стоимость прочих финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости прочих финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, при их погашении, отнесении их стоимости на балансовый счет № 1494 либо переводе в другую категорию финансовых активов.
1492. Дисконт по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения номинальной стоимости прочих финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над стоимостью их приобретения (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением финансовых активов по нерыночной ставке процента, сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации, сумм корректировки, связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененной ценной бумаги.
По кредиту счета проводятся сумма дисконта в виде превышения номинальной стоимости прочих финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над стоимостью их приобретения (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением финансовых активов по нерыночной ставке процента, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации, сумма корректировки, связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененной ценной бумаги.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.

1493. Амортизациялық құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша сыйлықақы (актив).
Шоттың мақсаты: Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, модификациялау кезінде жалпы баланстық құнын түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтерін сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, модификациялау кезінде жалпы баланстық құнды түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.
1494. Амортизациялық құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша мерзімі өткен берешек (актив).
Шоттың мақсаты: Амортизациялық құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша амортизациялық құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша мерзімі өткен берешек сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша амортизациялық құны бойынша есепке алынатын бағалы басқа да қаржы активтері мерзімі өткен берешек сомаларын олар өтелген немесе олар баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.
1495. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар) (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.
1551. Басқа банктермен есеп айырысулар (актив).
Шоттың мақсаты: Банк және корреспондент банк арасындағы клиринг жасалған кездегі қарама қарсы сомаларды есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша корреспондент банк төлеу үшін ұсынған төлем құжаттарының сомалары, сондай-ақ банктің пайдасына түсетін ақша сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сомалар оларды № 2551 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде және ақша сомаларының қалдықтарын банктің корреспонденттік шотына есептелуі жазылады.

1493. Премия по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости (активный).
Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения стоимости приобретения прочих финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над их номинальной стоимостью (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По дебету счета проводятся сумма премии в виде превышения стоимости приобретения прочих финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над их номинальной стоимостью (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки валовой балансовой стоимости при модификации.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
1494. Просроченная задолженность по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводятся суммы просроченной задолженности по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости, при их погашении или списании их с баланса.
1495. Резервы (провизии) по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
1551. Расчеты с другими банками (активный).
Назначение счета: Учет встречных сумм при клиринге между банком и банками-корреспондентами.
По дебету счета проводятся суммы платежных документов, выставленных к оплате банком-корреспондентом, а также суммы денег, поступающих в пользу банка.
По кредиту счета проводятся суммы при их сальдировании с балансовым счетом № 2551 и зачисление остатков сумм денег на корреспондентский счет банка.

1552. Клиенттермен есеп айырысулар (актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттер арасында клиринг жасаған кездегі қарама-қарсы сомаларды есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің акцептеуі үшін түсетін төлем құжаттарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиент акцептемеген төлем құжаттарының сомалары жазылады немесе клиент акцептеген төлем құжаттарының сомаларын оларды № 2552 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде клиенттің банк шотынан есептен шығару жазылады.
1553 Клиенттер мен инвестициялық депозиттер бойынша есеп айырысулар (актив).
Шоттың мақсаты: Ислам банкінің клиенттерге инвестициялық депозиттерді мерзімінен бұрын қайтаруға байланыстағы байланысты туындаған талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке оның талап етуі бойынша инвестициялық депозитті мерзімінен бұрын қайтаруға байланысты туындаған талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ислам банкі талаптарының сомаларын оларды алған кезде есептен шығару жазылады.
1601. Тазартылмаған қымбат металдар (актив).
Шоттың мақсаты: Қоймаларда сақтаудағы тазартылмаған қымбат металдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша кіріске алынған тазартылмаған қымбат металдардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша кіріске алынған тазартылмаған қымбат металдардың құнын олар баланстан шығарылған кезде есептен шығару жазылады.
1602. Басқа да қорлар (актив).
Шоттың мақсаты: Әкімшілік-шаруашылық қызметті, үйлерді (меншікті, жалданған) жөндеуді қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ өзге де мақсаттар үшін қажетті басқа да қорлардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қоймадағы, сатып алынған басқа да қорлардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған басқа да қорлардың құнын олар қоймадан мақсаты бойынша шығынға жазылған кезде есептен шығару жазылады.
1603. Қымбат металдардан жасалған, қоймадағы монеталар (актив).
Шоттың мақсаты: Қымбат металдардан жасалған, қоймадағы монеталардың құнын сатып алу құны бойынша есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қымбат металдардан жасалған, қоймаға келіп түскен монеталардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қымбат металдан жасалған, қоймадан берілген монеталардың құны оларды кассаға берген, үшінші тұлғаларға сатқан немесе сыйға тартқан кезде жазылады.
1604. Қымбат емес металдардан жасалған, қоймадағы коллекциялық монеталар (актив).
Шоттың мақсаты: Кассадағы, қымбат емес металдардан жасалған коллекциялық монеталардың сомаларын есепке алу. Бұл монеталар сатып алу құны бойынша есепке алынады.
Шоттың дебеті бойынша қоймаға түскен, қымбат емес металдардан жасалған коллекциялық монеталардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қоймадан берілген, қымбат емес металдардан жасалған коллекциялық монеталардың сомаларын оларды кассаға берген, үшінші тұлғаларға сатқан немесе сыйға тартқан кезде есептен шығару жазылады.

1552. Расчеты с клиентами (активный).
Назначение счета: Учет встречных сумм при клиринге между клиентами.
По дебету счета проводятся суммы платежных документов, поступивших для акцепта клиентом.
По кредиту счета проводятся суммы платежных документов, неакцептованных клиентом, или списание сумм платежных документов, акцептованных клиентом, с банковского счета клиента, при их сальдировании с балансовым счетом № 2552.
1553. Расчеты с клиентами по инвестиционным депозитам (активный).
Назначение счета: Учет сумм требований исламского банка, возникших в связи с досрочным возвратом инвестиционных депозитов клиентам.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в связи с досрочным возвратом клиенту инвестиционного депозита по его требованию.
По кредиту счета проводится списание сумм требований исламского банка при их получении.
1601. Неаффинированные драгоценные металлы (активный).
Назначение счета: Учет стоимости неаффинированных драгоценных металлов, находящихся на хранении в хранилищах.
По дебету счета проводится стоимость оприходованных неаффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится списание стоимости оприходованных неаффинированных драгоценных металлов при их выбытии с баланса.
1602. Прочие запасы (активный).
Назначение счета: Учет стоимости прочих запасов, необходимых для обеспечения административно-хозяйственной деятельности, ремонта зданий (собственных, арендованных), а также для иных целей.
По дебету счета проводится стоимость приобретенных прочих запасов, находящихся на складе.
По кредиту счета проводится списание стоимости приобретенных прочих запасов при их выбытии со склада по назначению.
1603. Монеты, изготовленные из драгоценных металлов, на складе (активный).
Назначение счета: Учет стоимости монет, изготовленных из драгоценных металлов и находящихся на складе, по стоимости приобретения.
По дебету счета проводится стоимость монет, изготовленных из драгоценных металлов, поступивших на склад.
По кредиту счета проводится списание стоимости монет, изготовленных из драгоценных металлов, выданных со склада, при их выдаче в кассу, продаже или дарении третьим лицам.
1604. Коллекционные монеты, изготовленные из недрагоценных металлов, на складе (активный).
Назначение счета: Учет сумм коллекционных монет, изготовленных из недрагоценных металлов, находящихся в кассе. Данные монеты учитываются по стоимости приобретения.
По дебету счета проводится сумма коллекционных монет, изготовленных из недрагоценных металлов, поступивших на склад.
По кредиту счета проводится списание сумм коллекционных монет, изготовленных из недрагоценных металлов, выданных со склада, при их выдаче в кассу, продаже или дарении третьим лицам.

1610. Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер (актив).
Шоттың мақсаты: Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес сатуға арналған, ұзақ мерзімді активтер ретінде жіктелген активтердің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатуға арналған ұзақ мерзімді активтердің құны және оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатуға арналған ұзақ мерзімді активтердің құнын оларды сатқан немесе сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер ретінде жіктеуді тоқтату кезіндегі құнын, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.
1651. Салынып жатқан (орнатылып жатқан) негізгі құралдар (актив).
Шоттың мақсаты: Жылжымайтын мүлік объектілерін салуға, қайта құруға, күрделі жөндеуге арналған шығындардың құнын есепке алу, басқа негізгі құралдарды пайдалануға енгізу жөніндегі жұмыстардың құнын (көлік шығыстары, жабдықтарды құрастыру шығыстары және басқа үстеме шығыстар) есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жылжымайтын мүлік объектілерін салуға, қайта құруға, күрделі жөндеуге жұмсалған шығындардың құны жазылады, басқа негізгі құралдарды пайдалануға енгізу жөніндегі жұмыстардың құнын (көлік шығыстары, жабдықтарды құрастыру шығыстары және басқа үстеме шығыстар) есепке алу жазылады.
Шоттың кредиті бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдау актісі негізінде болған шығындардың құнын есептен шығару жазылады.
1652. Жер, үйлер және ғимараттар (актив).
Шоттың мақсаты: Сатып алу-сату туралы шарт немесе жерді пайдалану актісі негізінде сатып алынған жердің, үйлердің және ғимараттардың, сондай-ақ оларды мақсатқа сай пайдалану үшін жұмыс жағдайына келтіруге тікелей байланысты шығыстардың (ресімдеу, заңгерлердің қызмет көрсетулері және басқалары) құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алу-сату туралы шарт немесе жерді пайдалану актісі негізінде сатып алынған жердің, үйлердің және ғимараттардың, сондай-ақ оларды мақсатқа сай пайдалану үшін жұмыс жағдайына келтіруге тікелей байланысты шығыстар (ресімдеу, заңгерлердің қызмет көрсетулері және басқалары) құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша есептен шығару туралы акті, сатып алу-сату шарты негізінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де негіздерде жердің, үйлердің және ғимараттардың құнын есептен шығару жазылады.
1653. Компьютерлік жабдық (актив).
Шоттың мақсаты: Компьютерлік жабдықтың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша пайдалануға қабылдау туралы акті немесе басқа жүк құжаттары негізінде түскен компьютерлік жабдықтың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша түскен компьютерлік жабдықтың құнын ол есептен шығару туралы акті немесе сатып алу-сату шарты негізінде баланстан шығарылған кезде есептен шығару жазылады.

1610. Долгосрочные активы, предназначенные для продажи (активный).
Назначение счета: Учет стоимости активов, классифицированных как долгосрочные активы, предназначенные для продажи, в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
По дебету счета проводится стоимость долгосрочных активов, предназначенных для продажи, и сумма положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание стоимости долгосрочных активов, предназначенных для продажи, при их реализации или прекращении классификации как долгосрочных активов, предназначенных для продажи, а также сумма отрицательной переоценки.
1651. Строящиеся (устанавливаемые) основные средства (активный).
Назначение счета: Учет стоимости затрат на строительство, реконструкцию, капитальный ремонт объектов недвижимости, учет стоимости работ по внедрению в эксплуатацию других основных средств (транспортные расходы, расходы на монтаж оборудования и другие накладные расходы).
По дебету счета проводится стоимость затрат на строительство, реконструкцию, капитальный ремонт объектов недвижимости, учет стоимости работ по внедрению в эксплуатацию других основных средств (транспортные расходы, расходы на монтаж оборудования и другие накладные расходы).
По кредиту счета проводится списание стоимости произведенных затрат на основании актов приемки законченных работ.
1652. Земля, здания и сооружения (активный).
Назначение счета: Учет стоимости земли, зданий и сооружений, приобретенных на основании договора о купле-продаже или акта землепользования, а также расходов, непосредственно связанных с их приведением в рабочее состояние для использования по назначению (расходы на оформление, услуги юристов и другие).
По дебету счета проводится стоимость земли, зданий и сооружений, приобретенных на основании договора о купле-продаже или акта землепользования, а также расходов, непосредственно связанных с их приведением в рабочее состояние для использования по назначению (расходы на оформление, услуги юристов и другие).
По кредиту счета проводится списание стоимости земли, зданий и сооружений на основании акта о списании, договора купли-продажи и иных оснований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
1653. Компьютерное оборудование (активный).
Назначение счета: Учет стоимости компьютерного оборудования.
По дебету счета проводится стоимость компьютерного оборудования, поступившего на основании акта о приемке в эксплуатацию или других накладных документов.
По кредиту счета проводится списание стоимости поступившего компьютерного оборудования при его выбытии с баланса на основании акта о списании или договора купли-продажи.

1654. Басқа да негізгі құралдар (актив).
Шоттың мақсаты: Материалдық емес активтерге, үйлерге, ғимараттарға және банктің балансына қабылданып салынған мүлікке қатысты емес басқа да негізгі құралдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша пайдалануға қабылдау туралы акті немесе басқа да жүк құжаттары негізінде түскен басқа да негізгі құралдардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша түскен басқа да негізгі құралдардың құнын оларды есептен шығару туралы актінің немесе сатып алу-сату шартының негізінде баланстан шығарған кезде есептен шығару жазылады.
1655. Пайдалану құқығы нысанындағы активтер (актив).
Шоттың мақсаты: Жалға алынған негізгі құралдар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтердің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жалға алынған негізгі құралдар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтердің құны, жалдау бойынша міндеттемені қайта бағалау жағдайында активтердің құнын түзету сомасы, жалдау шартының талаптары өзгерген кезде құнын түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жалдаудың қолданылу мерзімі өткен кезде, құнсыздану кезінде, жалдау бойынша міндеттемені қайта бағалау жағдайында құнын түзету кезінде, жалдау шарты талаптарының өзгеруіне байланысты құнын түзету кезінде жалға алынған негізгі құралдар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтердің құнын есептен шығару жазылады.
1656. Жалға беруге арналған негізгі құралдар (актив).
Шоттың мақсаты: Жалға тапсыруға арналған негізгі құралдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жалға тапсыруға арналған негізгі құралдардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша негізгі құралдардың құнын мүліктік жалдау шартының қолданылу мерзімі аяқталған кезде есептен шығару жазылады.
1657. Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындар (актив).
Шоттың мақсаты: Жалға алынған негізгі құралдар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтерді салып бітіруге, кеңейтуге, қайта жаңартуға, күрделі жөндеуге жұмсалатын күрделі шығындардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жалға алынған негізгі құралдар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша салып бітіруге, кеңейтуге, қайта жаңартуға, күрделі жөндеуге жұмсалатын күрделі шығындардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша мүліктік жалдау (жалға алу) шартының қолданылу мерзімі аяқталған кезде жүргізілген күрделі шығындардың құнын есептен шығару жазылады.
1658. Көлік құралдары (актив).
Шоттың мақсаты: Көлік құралдарының құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша пайдалануға қабылдау туралы актінің немесе басқа да жүк құжаттарының негізінде түскен көлік құралдарының құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша түскен көлік құралдарының құнын олар есептен шығару туралы акті немесе сатып алу-сату шарты негізінде баланстан шығарылған кезде есептен шығару жазылады.

1654. Прочие основные средства (активный).
Назначение счета: Учет стоимости прочих основных средств, которые не относятся к нематериальным активам, зданиям, сооружениям и заложенному имуществу, принятому на баланс.
По дебету счета проводится стоимость прочих основных средств, поступивших на основании акта о приемке в эксплуатацию или других накладных документов.
По кредиту счета проводится списание стоимости поступивших прочих основных средств при их выбытии с баланса на основании акта о списании или договора купли-продажи.
1655. Активы в форме права пользования (активный).
Назначение счета: Учет стоимости активов в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
По дебету счета проводятся стоимость активов в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду, сумма корректировки стоимости активов в случае переоценки обязательства по аренде, сумма корректировки стоимости при изменении условий договора аренды.
По кредиту счета проводятся списание стоимости активов в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду, при истечении срока действия аренды, при обесценении, при корректировке стоимости в случае переоценки обязательства по аренде, при корректировке стоимости в связи с изменением условий договора аренды.
1656. Основные средства, предназначенные для сдачи в аренду (активный).
Назначение счета: Учет стоимости основных средств, предназначенных для сдачи в аренду.
По дебету счета проводится стоимость основных средств, предназначенных для сдачи в аренду.
По кредиту счета проводится списание стоимости основных средств при истечении срока действия договора имущественного найма (аренды).
1657. Капитальные затраты по активам в форме права пользования (активный).
Назначение счета: Учет стоимости капитальных затрат на достройку, расширение, реконструкцию, капитальный ремонт активов в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
По дебету счета проводится стоимость капитальных затрат на достройку, расширение, реконструкцию, капитальный ремонт по активам в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
По кредиту счета проводится списание стоимости произведенных капитальных затрат при окончании срока действия договора имущественного найма (аренды).
1658. Транспортные средства (активный).
Назначение счета: Учет стоимости транспортных средств.
По дебету счета проводится стоимость транспортных средств, поступивших на основании акта о приемке в эксплуатацию или других накладных документов.
По кредиту счета проводится списание стоимости поступивших транспортных средств при их выбытии с баланса на основании акта о списании или договора купли-продажи.

1659. Материалдық емес активтер (актив).
Шоттың мақсаты: Материалдық емес активтердің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша пайдалануға қабылдау туралы актінің немесе басқа құжаттардың негізінде түскен материалдық емес активтердің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша материалдық емес активтердің құнын олар есептен шығару туралы актінің немесе сатып алу-сату шартының негізінде баланстан шығарылған кезде есептен шығару жазылады.
1660. Құрылатын (әзірленетін) материалдық емес активтер (актив).
Шоттың мақсаты: Материалдық емес активтерді құруға (әзірлеуге) жұмсалған шығындардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша материалдық емес активтерді құруға (әзірлеуге) жұмсалған шығындардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша аяқталған жұмыстарды қабылдау туралы тиісті құжаттар негізінде жұмсалған шығындардың құнын есептен шығару жазылады.
1661. Гудвилл (актив).
Шоттың мақсаты: Ұйымның сатып алу құнының оның сатып алу күні айқындалған барлық активтерінің әділ құнынан асып кету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша гудвилдің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша гудвилдің құнын ол құнсызданған кезде есептен шығару жазылады.
1662. Инвестициялық мүлік (актив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық мүліктің, сондай-ақ оларды мақсаты бойынша пайдалануы үшін жұмыс күйіне келтірумен тікелей байланысты шығыстардың құнын ипотекалық ұйымдардың есепке алуы.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық мүліктің, сондай-ақ оларды мақсаты бойынша пайдалану үшін жұмыс күйіне келтірумен тікелей байланысты шығыстардың құны, сондай-ақ қайта бағалаудың оң сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық мүліктің, ол істен шыққан немесе пайдаланудан біржолата алынған кездегі құнын есептен шығару, сондай-ақ қайта бағалаудың теріс сомасы жазылады.
1691. Инвестициялық мүлік бойынша есептелген амортизация (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық мүлік бойынша есептелген амортизацияның сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық мүлік бойынша есептелген амортизацияның сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық мүлік бойынша есептелген амортизацияның сомалары есептен шығарылады.
1692. Үйлер және ғимараттар бойынша есептелген амортизация (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Үйлер мен ғимараттар бойынша есептелген амортизацияның сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша үйлер мен ғимараттар бойынша есептелген амортизацияның сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша үйлер мен ғимараттар бойынша есептелген амортизацияның сомаларын олар баланстан шығарылған кезде есептен шығару жазылады.
1693. Компьютерлік жабдық бойынша есептелген амортизация (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Компьютерлік жабдық бойынша есептелген амортизацияның сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша компьютерлік жабдық бойынша есептелген амортизацияның сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша компьютерлік жабдық бойынша есептелген амортизацияның сомаларын олар баланстан шығарылған кезде есептен шығару жазылады.

1659. Нематериальные активы (активный).
Назначение счета: Учет стоимости нематериальных активов.
По дебету счета проводится стоимость нематериальных активов, поступивших на основании акта о приемке в эксплуатацию или других документов.
По кредиту счета проводится списание стоимости нематериальных активов при их выбытии с баланса на основании акта о списании или договора о купле-продаже.
1660. Создаваемые (разрабатываемые) нематериальные активы.
Назначение счета: Учет стоимости затрат на создание (разработку) нематериальных активов.
По дебету счета проводится стоимость затрат на создание (разработку) нематериальных активов.
По кредиту счета проводится списание стоимости произведенных затрат на основании соответствующих документов по приемке законченных работ.
1661. Гудвилл (активный).
Назначение счета: Учет сумм превышения покупной стоимости организации над справедливой стоимостью всех ее активов, определенных на дату приобретения.
По дебету счета проводится стоимость гудвилла.
По кредиту счета проводится списание стоимости гудвилла при его обесценении.
1662. Инвестиционное имущество (активный).
Назначение счета: Учет ипотечными организациями стоимости инвестиционного имущества, а также расходов, непосредственно связанных с их приведением в рабочее состояние для использования по назначению.
По дебету счета проводится стоимость инвестиционного имущества, а также расходов, непосредственно связанных с их приведением в рабочее состояние для использования по назначению, а также сумма положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание стоимости инвестиционного имущества при его выбытии или окончательном изъятии из эксплуатации, а также сумма отрицательной переоценки.
1691. Начисленная амортизация по инвестиционному имуществу (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленной амортизации по инвестиционному имуществу.
По кредиту счета проводятся суммы начисленной амортизации по инвестиционному имуществу.
По дебету счета проводится списание сумм начисленной амортизации по инвестиционному имуществу.
1692. Начисленная амортизация по зданиям и сооружениям (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленной амортизации по зданиям и сооружениям.
По кредиту счета проводятся суммы начисленной амортизации по зданиям и сооружениям.
По дебету счета проводится списание сумм начисленной амортизации по зданиям и сооружениям при их выбытии с баланса.
1693. Начисленная амортизация по компьютерному оборудованию (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленной амортизации по компьютерному оборудованию.
По кредиту счета проводятся суммы начисленной амортизации по компьютерному оборудованию.
По дебету счета проводится списание сумм начисленной амортизации по компьютерному оборудованию при его выбытии с баланса.

1694. Басқа да негізгі құралдар бойынша есептелген амортизация (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Басқа да негізгі құралдар (қаржы-шаруашылық қызметіне қатыспайтын мүліктен басқа) бойынша есептелген амортизацияның сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да негізгі құралдар (қаржы-шаруашылық қызметіне қатыспайтын мүліктен басқа) бойынша есептелген амортизацияның сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да негізгі құралдар (қаржы-шаруашылық қызметіне қатыспайтын мүліктен басқа) бойынша есептелген амортизацияның сомаларын олар баланстан шығарылған кезде есептен шығару жазылады.
1695. Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша есептелген амортизация (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша есептелген амортизацияның сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша есептелген амортизацияның сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша есептелген амортизацияның сомалары есептен шығарылады.
1696. Жалға тапсыруға арналған негізгі құралдар бойынша есептелген амортизация (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Жалға тапсыруға арналған негізгі құралдар бойынша есептелген амортизацияның сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалға тапсыруға арналған негізгі құралдар бойынша есептелген амортизацияның сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жалға тапсыруға арналған негізгі құралдар бойынша есептелген амортизация сомаларын олар баланстан шығарған кезде есептен шығару жазылады.
1697. Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындар бойынша есептелген амортизация (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындар бойынша есептелген амортизацияның сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша келтірілген күрделі шығындар бойынша есептелген амортизацияның сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша келтірілген күрделі шығындар бойынша есептелген амортизацияның сомалары есептен шығарылады.
1698. Көлік құралдары бойынша есептелген амортизация (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Көлік құралдары бойынша есептелген амортизацияның сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша көлік құралдары бойынша есептелген амортизацияның сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша көлік құралдары бойынша есептелген амортизацияның сомаларын олар баланстан шығарылған кезде есептен шығару жазылады.
1699. Материалдық емес активтер бойынша есептелген амортизация (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Материалдық емес активтер бойынша есептелген амортизацияның сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша материалдық емес активтер бойынша есептелген амортизацияның сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша материалдық емес активтер бойынша есептелген амортизацияның сомаларын олар баланстан шығарылған кезде есептен шығару жазылады.

1694. Начисленная амортизация по прочим основным средствам (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленной амортизации по прочим основным средствам (кроме имущества, не участвующего в финансово-хозяйственной деятельности).
По кредиту счета проводятся суммы начисленной амортизации по прочим основным средствам (кроме имущества, не участвующего в финансово-хозяйственной деятельности).
По дебету счета проводится списание сумм начисленной амортизации по прочим основным средствам (кроме имущества, не участвующего в финансово-хозяйственной деятельности) при их выбытии с баланса.
1695. Начисленная амортизация по активам в форме права пользования (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленной амортизации по активам в форме права пользования.
По кредиту счета проводятся суммы начисленной амортизации по активам в форме права пользования.
По дебету счета проводится списание сумм начисленной амортизации по активам в форме права пользования.
1696. Начисленная амортизация по основным средствам, предназначенным для сдачи в аренду (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленной амортизации по основным средствам, предназначенным для сдачи в аренду.
По кредиту счета проводятся суммы начисленной амортизации по основным средствам, предназначенным для сдачи в аренду.
По дебету счета проводится списание сумм начисленной амортизации по основным средствам, предназначенным для сдачи в аренду, при их выбытии с баланса.
1697. Начисленная амортизация по капитальным затратам по активам в форме права пользования (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленной амортизации по капитальным затратам по активам в форме права пользования.
По кредиту счета проводятся суммы начисленной амортизации по капитальным затратам, понесенным по активам в форме права пользования.
По дебету счета проводится списание сумм начисленной амортизации по капитальным затратам, понесенным по активам в форме права пользования.
1698. Начисленная амортизация по транспортным средствам (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленной амортизации по транспортным средствам.
По кредиту счета проводятся суммы начисленной амортизации по транспортным средствам.
По дебету счета проводится списание сумм начисленной амортизации по транспортным средствам при их выбытии с баланса.
1699. Начисленная амортизация по нематериальным активам (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленной амортизации по нематериальным активам.
По кредиту счета проводятся суммы начисленной амортизации по нематериальным активам.
По дебету счета проводится списание сумм начисленной амортизации по нематериальным активам при их выбытии с баланса.

1705. Корреспонденттік шоттар бойынша есептелген кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Корреспонденттік шоттар бойынша осы кезеңге жататын, түсуі болашақта күтілетін есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша корреспонденттік шот бойынша есептелген кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша банктің корреспонденттік шот бойынша есептелген кірістердің сомаларын оларды корреспондент банк төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жазылады.
1710. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған салымдар бойынша есептелген кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған салымдар бойынша осы кезеңге жататын, түсуі болашақта күтілетін есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған салымдар бойынша есептелген кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған салымдар бойынша есептелген кірістердің сомаларын оларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі төлеген кезде есептен шығару жазылады.
1725. Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша есептелген кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша осы кезеңге жататын, түсуі болашақта күтілетін есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша есептелген кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған салымдар бойынша есептелген кірістердің сомаларын оларды басқа банк төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жазылады.
1726. Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша мерзімі өткен сыйақы (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша мерзімі өткен сыйақының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктте орналастырылған салымдар бойынша мерзімі өткен сыйақының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған салымдар бойынша мерзімі өткен сыйақының сомаларын оларды басқа банк төлеген немесе оларды баланстан есептен шығарған кезде есептен шығару жазылады.
1727. Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдар бойынша есептелген кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдар бойынша есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдар бойынша есептелген кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдар бойынша есептелген кірістердің сомаларын олар төленген кезде есептен шығару жазылады.

1705. Начисленные доходы по корреспондентским счетам (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по корреспондентским счетам, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводятся суммы начисленных доходов по корреспондентскому счету.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по корреспондентскому счету при их оплате или просрочке оплаты банком-корреспондентом.
1710. Начисленные доходы по вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводятся суммы начисленных доходов по вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по размещенным вкладам при их оплате Национальным Банком Республики Казахстан.
1725. Начисленные доходы по вкладам, размещенным в других банках (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по вкладам, размещенным в других банках, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводятся суммы начисленных доходов по вкладам, размещенным в другом банке.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по размещенным вкладам при их оплате или просрочке оплаты другим банком.
1726. Просроченное вознаграждение по вкладам, размещенным в других банках (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченного вознаграждения по вкладам, размещенным в других банках.
По дебету счета проводятся суммы просроченного вознаграждения по вкладам, размещенным в другом банке.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченного вознаграждения по размещенным вкладам при их оплате другим банком или списании их с баланса.
1727. Начисленные доходы по аффинированным драгоценным металлам, размещенным на металлических счетах (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по аффинированным драгоценным металлам, размещенным на металлических счетах.
По дебету счета проводятся суммы начисленных доходов по аффинированным драгоценным металлам, размещенным на металлических счетах.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по аффинированным драгоценным металлам, размещенным на металлических счетах, при их оплате.

1735. Бас офис пен оның филиалдары арасындағы есеп айырысулар бойынша есептелген кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Бас офис пен филиалдар арасындағы есеп айырысулар бойынша осы кезеңге жататын, түсуі болашақта күтілетін есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бас офис пен филиал арасындағы есеп айырысулар бойынша есептелген кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бас офис пен филиал арасындағы есеп айырысулар бойынша есептелген кірістердің сомаларын олар төленген немесе төлеу мерзімі өткен кезде есептен шығару жазылады.
1740. Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша есептелген кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берген заемдар мен қаржы лизингі бойынша осы кезеңге жататын, түсуі болашақта күтілетін есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша есептелген кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша есептелген кірістердің сомаларын оларды клиент төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жазылады.
1741. Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақы (актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақының, сондай-ақ мерзімі өткен негізгі борышқа есептелген сыйақының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақының, сондай-ақ мерзімі өткен негізгі борышқа есептелген сыйақының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақының сомаларын, сондай-ақ мерзімі өткен негізгі борышқа есептелген сыйақының оларды клиент төлеген немесе олар баланстан есептен шығарған кезде есептен шығару жазылады.
1744. Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістердің сомаларын олар алынған кезде есептен шығару жазылады.
1745. Амортизациялық құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Амортизациялық құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есепке алынған, осы кезеңге жататын, түсуі болашақта күтілетін кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша амортизациялық құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша амортизациялық құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістердің сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.

1735. Начисленные доходы по расчетам между головным офисом и филиалами (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по расчетам между головным офисом и филиалами, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводятся суммы начисленных доходов по расчетам между головным офисом и филиалом.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по расчетам между головным офисом и филиалом при их оплате или просрочке оплаты.
1740. Начисленные доходы по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводятся суммы начисленных доходов по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиенту.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по предоставленным займам и финансовому лизингу при их оплате или просрочке оплаты клиентом.
1741. Просроченное вознаграждение по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченного вознаграждения по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам, а также вознаграждения, начисленного на просроченный основной долг.
По дебету счета проводятся суммы просроченного вознаграждения по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиенту, а также вознаграждения, начисленного на просроченный основной долг.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченного вознаграждения по предоставленным займам и финансовому лизингу, а также вознаграждения, начисленного на просроченный основной долг, при их оплате клиентом или списании их с баланса.
1744. Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток, при их получении.
1745. Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости, при их погашении.

1746. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістер сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кірістер сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
1747. Капиталға және реттелген борышқа инвестициялар бойынша есептелген кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Капиталға және реттелген борышқа инвестициялар бойынша осы кезеңге жататын, түсуі болашақта күтілетін есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша капиталға және реттелген борышқа инвестициялар бойынша есептелген кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша капиталға және реттелген борышқа инвестициялар бойынша есептелген кірістердің сомаларын олар төленген кезде есептен шығару жазылады.
1748. Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша есептелген кірістер (активті).
Шоттың мақсаты: Болашақта сатушыға бағалы қағаздарды келісілген баға бойынша қайтару міндеттемесімен операцияны ашу күніне кепілге алынған бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша есептелген кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздармен "РЕПО" операциясы бойынша есептелген кірістер сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша есептелген кірістердің сомаларын олар төленген немесе операцияның күші жойылған кезде есептен шығару жазылады.
1749. Басқа да мерзімі өткен сыйақы (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа да мерзімі өткен сыйақының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да мерзімі өткен сыйақының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да мерзімі өткен сыйақының сомаларын олар төленген немесе баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.
1750. Бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен сыйақы (актив).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен сыйақы сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен сыйақы сомаларын оларды эмитент төлеген немесе олар баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.
1752. Есепке алынған вексельдер бойынша есептелген кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Есепке алынған вексельдер бойынша есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша есепке алынған вексельдер бойынша есептелген кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша есепке алынған вексельдер бойынша есептелген кірістердің сомаларын олар алынған немесе баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.

1746. Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, при их погашении.
1747. Начисленные доходы по инвестициям в капитал и субординированный долг (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по инвестициям в капитал и субординированный долг, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводятся суммы начисленных доходов по инвестициям в капитал и субординированный долг.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по инвестициям в капитал и субординированный долг при их оплате.
1748. Начисленные доходы по операциям "РЕПО" с ценными бумагами (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по операциям "РЕПО" с ценными бумагами, полученными в залог на дату открытия операции с обязательством в будущем вернуть продавцу ценные бумаги по оговоренной цене.
По дебету счета проводятся суммы начисленных доходов по операции "РЕПО" с ценными бумагами.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по операции "РЕПО" с ценными бумагами при их оплате или аннулировании операции.
1749. Прочее просроченное вознаграждение (активный).
Назначение счета: Учет сумм прочего просроченного вознаграждения.
По дебету счета проводятся суммы прочего просроченного вознаграждения.
По кредиту счета проводится списание сумм прочего просроченного вознаграждения при их оплате или списании их с баланса.
1750. Просроченное вознаграждение по ценным бумагам (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченного вознаграждения по ценным бумагам.
По дебету счета проводятся суммы просроченного вознаграждения по ценным бумагам.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченного вознаграждения по ценным бумагам при их оплате эмитентом или списании их с баланса.
1752. Начисленные доходы по учтенным векселям (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по учтенным векселям.
По дебету счета проводятся суммы начисленных доходов по учтенным векселям.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по учтенным векселям при их получении или списании их с баланса.

1753. Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген кірістердің сомаларын оларды алған кезде есептен шығару жазылады.
1755. Сенімгерлік басқаруға берілген қаржылық активтер бойынша есептелген кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік басқаруға берілген қаржылық активтер бойынша есептелген кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік басқаруға берілген қаржылық активтер бойынша есептелген кірістер сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сенімгерлік басқаруға берілген қаржылық активтер бойынша есептелген кірістер сомаларын олар алынған немесе олар баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.
1756. Басқа да операциялар бойынша есептелген кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа да операциялар бойынша есептелген кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да операциялар бойынша есептелген кірістер сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да операциялар бойынша есептелген кірістер сомаларын оларды алынған және баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.
1757. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша есептелген кіріс (актив).
Шоттың мақсаты: амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша есептелген кіріс сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша есептелген кірістің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша есептелген кіріс сомасын оларды алу кезінде есептен шығару жазылады.
1771. Ислам банкінің жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша есептелген кірістері (актив).
Шоттың мақсаты: Ислам банкінің жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша есептелген кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ислам банкінің жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша есептелген кірістерінің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ислам банкінің жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша есептелген кірістерінің сомаларын есептен шығару жазылады.
1772. Жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша мерзімі өткен берешек (пассив).
Шоттың мақсаты: Жалдау талаптарымен инвестициялық қызмет бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жалдау талаптарымен инвестициялық қызмет бойынша мерзімі өткен берешек сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жалдау талаптарымен инвестициялық қызмет бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын клиент оларды өтеген немесе олар баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.

1753. Начисленные доходы по операциям с производными финансовыми инструментами (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по операциям с производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводятся суммы начисленных доходов по операциям с производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по операциям с производными финансовыми инструментами при их получении.
1755. Начисленные доходы по финансовым активам, переданным в доверительное управление (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по финансовым активам, переданным в доверительное управление.
По дебету счета проводятся суммы начисленных доходов по финансовым активам, переданным в доверительное управление.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по финансовым активам, переданным в доверительное управление, при их получении или списании их с баланса.
1756. Начисленные доходы по прочим операциям (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по прочим операциям.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов по прочим операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по прочим операциям при их получении или списании с баланса.
1757. Начисленные доходы по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность".
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность".
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность".
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов по прочим долговым инструментам в категории "займы и дебиторская задолженность", при их получении.
1771. Начисленные доходы исламского банка по инвестиционной деятельности на условиях аренды (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов исламского банка по инвестиционной деятельности на условиях аренды.
По дебету счета проводятся суммы начисленных доходов исламского банка по инвестиционной деятельности на условиях аренды.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов исламского банка по инвестиционной деятельности на условиях аренды.
1772. Просроченная задолженность по инвестиционной деятельности на условиях аренды (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по инвестиционной деятельности на условиях аренды.
По дебету счета проводятся суммы просроченной задолженности по инвестиционной деятельности на условиях аренды.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по инвестиционной деятельности на условиях аренды при их погашении клиентом или списании с баланса.

1792. Алынған заемдар мен салымдар бойынша сыйақыны алдын ала төлеу (актив).
Шоттың мақсаты: Болашақ кезеңге жататын, алынған заемдар мен салымдар бойынша сыйақының алдын ала төленген сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша алынған заемдар мен салымдар бойынша сыйақының алдын ала төленген сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша алынған заемдар мен салымдар бойынша сыйақының алдын ала төленген сомаларын есептеу әдісіне сәйкес есептен шығару жазылады.
1793. Болашақ кезеңдер шығыстары (актив).
Шоттың мақсаты: Болашақ кезеңдер шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша болашақ кезеңдер шығыстарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша нақты шығыстарға болашақ кезеңдер шығыстарының сомаларын есептеу әдісі бойынша есептен шығару жазылады.
1799. Басқа да алдын ала төлемдер (актив).
Шоттың мақсаты: Болашақ кезеңге жататын, басқа да алдын ала төленген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да алдын ала төленген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да алдын ала төленген шығыстардың сомаларын есептеу әдісіне сәйкес есептен шығару жазылады.
1811. Аударым операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Аударым операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін, осы кезеңге жататын, түсуі болашақта күтілетін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша аударым операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша аударым операциялары бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе төлеу мерзімі өтіп кеткен кезде есептен шығару жазылады.
1812. Агенттік қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының резиденттері-сақтандыру ұйымдарының атынан агенттік қызмет көрсетулер, оның ішінде сақтандыру полистерін сату (сақтандыру шарттарын жасау) бойынша осы кезеңге жататын, түсуі болашақта күтілетін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының резиденттері-сақтандыру ұйымдарының атынан агенттік қызмет көрсетулер, оның ішінде сақтандыру полистерін сату (сақтандыру шарттарын жасау) бойынша есептелген комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының резиденттері-сақтандыру ұйымдарының атынан көрсетілген агенттік қызмет көрсетулер, оның ішінде сақтандыру полистерін сату (сақтандыру шарттарын жасау) бойынша есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе төлеу мерзімі өтіп кеткен кезде есептен шығару жазылады.

1792. Предоплата вознаграждения по полученным займам и вкладам (активный).
Назначение счета: Учет сумм предварительно оплаченного вознаграждения по полученным займам и вкладам, относящихся к будущему периоду.
По дебету счета проводятся суммы предварительно оплаченного вознаграждения по полученным займам и вкладам.
По кредиту счета проводится списание сумм предварительно оплаченного вознаграждения по полученным займам и вкладам в соответствии с методом начисления.
1793. Расходы будущих периодов (активный).
Назначение счета: Учет сумм расходов будущих периодов.
По дебету счета проводится сумма расходов будущих периодов.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов будущих периодов на фактические расходы по методу начисления.
1799. Прочие предоплаты (активный).
Назначение счета: Учет сумм прочих предварительно оплаченных расходов, относящихся к будущему периоду.
По дебету счета проводятся суммы прочих предварительно оплаченных расходов.
По кредиту счета проводится списание сумм прочих предварительно оплаченных расходов в соответствии с методом начисления.
1811. Начисленные комиссионные доходы за услуги по переводным операциям (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по переводным операциям, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводятся суммы начисленных комиссионных доходов за услуги по переводным операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за оказанные услуги по переводным операциям при их оплате или просрочке оплаты.
1812. Начисленные комиссионные доходы за агентские услуги (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных доходов за агентские услуги, в том числе по реализации страховых полисов (заключению договоров страхования) от имени страховых организаций-резидентов Республики Казахстан, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводятся суммы начисленных комиссионных доходов за агентские услуги, в том числе по реализации страховых полисов (заключению договоров страхования) от имени страховых организаций-резидентов Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за оказанные агентские услуги, в том числе по реализации страховых полисов (заключению договоров страхования) от имени страховых организаций-резидентов Республики Казахстан при их оплате или просрочке оплаты.

1813. Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін, осы кезеңге жататын, түсуі болашақта күтілетін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе төлеу мерзімі өтіп кеткен кезде есептен шығару жазылады.
1814. Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін, осы кезеңге жататын, түсуі болашақта күтілетін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасын сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасын сатып алу-сату бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе төлеу мерзімі өтіп кеткен кезде есептен шығару жазылады.
1815. Сенімгерлік операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін, осы кезеңге жататын, түсуі болашақта күтілетін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сенімгерлік операциялары бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе төлеу мерзімі өтіп кеткен кезде есептен шығару жазылады.
1816. Кепілдіктермен операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Кепілдіктермен операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін, осы кезеңге жататын, түсуі болашақта күтілетін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша кепілдіктермен операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша кепілдіктермен операциялар бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық сыйақылардың сомаларын олар төленген немесе төлеу мерзімі өтіп кеткен кезде есептен шығару жазылады.

1813. Начисленные комиссионные доходы за услуги по купле-продаже ценных бумаг (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по купле-продаже ценных бумаг, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводятся суммы начисленных комиссионных доходов за услуги по купле-продаже ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за оказанные услуги по купле-продаже ценных бумаг при их оплате или просрочке оплаты.
1814. Начисленные комиссионные доходы за услуги по купле-продаже иностранной валюты (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по купле-продаже иностранной валюты, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводятся суммы начисленных комиссионных доходов за услуги по купле-продаже иностранной валюты.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за оказанные услуги по купле-продаже иностранной валюты при их оплате или просрочке оплаты.
1815. Начисленные комиссионные доходы за услуги по доверительным операциям (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по доверительным операциям, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводятся суммы начисленных комиссионных доходов за услуги по доверительным операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за оказанные услуги по доверительным операциям при их оплате или просрочке оплаты.
1816. Начисленные комиссионные доходы за услуги по операциям с гарантиями (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по операциям с гарантиями, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводятся суммы начисленных комиссионных доходов за услуги по операциям с гарантиями.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за оказанные услуги по операциям с гарантиями при их оплате или просрочке оплаты.

1817. Салымдарды қабылдау, клиенттердің банк шоттарын ашу және жүргізу бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Салымдарды қабылдау, клиенттердің банк шоттарын ашу және жүргізу бойынша қызмет көрсетулер үшін, осы кезеңге жататын, түсуі болашақта күтілетін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша салымдарды қабылдау, клиенттердің банк шоттарын ашу және жүргізу бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша салымдарды қабылдау, клиенттердің банк шоттарын ашу және жүргізу бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық сыйақылардың сомаларын олар төленген немесе төлеу мерзімі өтіп кеткен кезде есептен шығару жазылады.
1818. Есептелген басқа да комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа да қызмет көрсетулер үшін, осы кезеңге жататын, түсуі болашақта күтілетін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да көрсетілген қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе төлеу мерзімі өтіп кеткен кезде есептен шығару жазылады.
1819. Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша есептелген комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша қызмет көрсетулер үшін, осы кезеңге жататын, түсуі болашақта күтілетін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе төлеу мерзімі өтіп кеткен кезде есептен шығару жазылады.
1820. Төлем құжаттарының акцепті үшін есептелген комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Төлем құжаттарының акцепті үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша төлем құжаттарының акцепті үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша төлем құжаттарының акцепті үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе төлеу мерзімі өтіп кеткен кезде есептен шығару жазылады.
1821. Кассалық операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Кассалық операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін, осы кезеңге жататын, түсуі болашақта күтілетін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша кассалық операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша кассалық операциялар бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе төлеу мерзімі өтіп кеткен кезде есептен шығару жазылады.

1817. Начисленные комиссионные доходы за услуги по приему вкладов, открытию и ведению банковских счетов клиентов (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по приему вкладов, открытию и ведению банковских счетов клиентов, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводятся суммы начисленных комиссионных доходов за услуги по приему вкладов, открытию и ведению банковских счетов клиентов.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за оказанные услуги по приему вкладов, открытию и ведению банковских счетов клиентов при их оплате или просрочке оплаты.
1818. Начисленные прочие комиссионные доходы (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных доходов за прочие услуги, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводятся суммы начисленных комиссионных доходов за прочие услуги.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за оказанные прочие услуги при их оплате или просрочке оплаты.
1819. Начисленные комиссионные доходы по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводятся суммы начисленных комиссионных доходов за услуги по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за оказанные услуги по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг при их оплате или просрочке оплаты.
1820. Начисленные комиссионные доходы за акцепт платежных документов (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных доходов за акцепт платежных документов.
По дебету счета проводятся суммы начисленных комиссионных доходов за акцепт платежных документов.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за акцепт платежных документов при их оплате или просрочке оплаты.
1821. Начисленные комиссионные доходы за услуги по кассовым операциям (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по кассовым операциям, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводятся суммы начисленных комиссионных доходов за услуги по кассовым операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за оказанные услуги по кассовым операциям при их оплате или просрочке оплаты.

1822. Құжаттық есеп айырысулар бойынша есептелген комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Құжаттық есеп айырысулар бойынша, осы кезеңге жататын, түсуі болашақта күтілетін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша құжаттық есеп айырысулар бойынша есептелген комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша құжаттық есеп айырысулар бойынша есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе төлеу мерзімі өтіп кеткен кезде есептен шығару жазылады.
1823. Форфейтинг операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Форфейтинг операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін, осы кезеңге жататын, түсуі болашақта күтілетін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша форфейтинг операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша форфейтинг операциялары бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе төлеу мерзімі өтіп кеткен кезде есептен шығару жазылады.
1824. Факторинг операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Факторинг операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін, осы кезеңге жататын, түсуі болашақта күтілетін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша факторинг операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша факторинг операциялары бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе төлеу мерзімі өтіп кеткен кезде есептен шығару жазылады.
1825. Инкассациялау бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Инкассациялау бойынша қызмет көрсетулер үшін, осы кезеңге жататын, түсуі болашақта күтілетін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инкассациялау бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша инкассациялау бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе төлеу мерзімі өтіп кеткен кезде есептен шығару жазылады.
1826. Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін, осы кезеңге жататын, түсуі болашақта күтілетін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе төлеу мерзімі өтіп кеткен кезде есептен шығару жазылады.

1822. Начисленные комиссионные доходы по документарным расчетам (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных доходов по документарным расчетам, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводятся суммы начисленных комиссионных доходов по документарным расчетам.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов по документарным расчетам при их оплате или просрочке оплаты.
1823. Начисленные комиссионные доходы за услуги по форфейтинговым операциям (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по форфейтинговым операциям, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводятся суммы начисленных комиссионных доходов за услуги по форфейтинговым операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за оказанные услуги по форфейтинговым операциям при их оплате или просрочке оплаты.
1824. Начисленные комиссионные доходы за услуги по факторинговым операциям (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по факторинговым операциям, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводятся суммы начисленных комиссионных доходов за услуги по факторинговым операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за оказанные услуги по факторинговым операциям при их оплате или просрочке оплаты.
1825. Начисленные комиссионные доходы за услуги по инкассации (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по инкассации, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводятся суммы начисленных комиссионных доходов за услуги по инкассации.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за оказанные услуги по инкассации при их оплате или просрочке оплаты.
1826. Начисленные комиссионные доходы за услуги по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводятся суммы начисленных комиссионных доходов за услуги по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за оказанные услуги по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов при их оплате или просрочке оплаты.

1827. Сейф операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Сейф операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін, осы кезеңге жататын, түсуі болашақта күтілетін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сейф операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сейф операциялары бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе төлеу мерзімі өтіп кеткен кезде есептен шығару жазылады.
1831. Аударым операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Аударым операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша аударым операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша аударым операциялары бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе олар баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.
1832. Агенттік қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының резиденттері-сақтандыру ұйымдарының атынан агенттік қызмет көрсетулер, оның ішінде сақтандыру полистерін сату (сақтандыру шарттарын жасау) бойынша мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының резиденттері-сақтандыру ұйымдарының атынан агенттік қызмет көрсетулер үшін, оның ішінде сақтандыру полистерін сату (сақтандыру шарттарын жасау) бойынша мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының резиденттері-сақтандыру ұйымдарының атынан көрсетілген агенттік қызмет көрсетулер үшін, сақтандыру полистерін сату (сақтандыру шарттарын жасау) бойынша мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе олар баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.
1833. Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе олар баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.

1827. Начисленные комиссионные доходы за услуги по сейфовым операциям (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных доходов за услуги по сейфовым операциям, относящихся к настоящему периоду, поступление которых ожидается в будущем.
По дебету счета проводятся суммы начисленных комиссионных доходов за услуги по сейфовым операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов за оказанные услуги по сейфовым операциям при их оплате или просрочке оплаты.
1831. Просроченные комиссионные доходы за услуги по переводным операциям (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченных комиссионных доходов за услуги по переводным операциям.
По дебету счета проводятся суммы просроченных комиссионных доходов за услуги по переводным операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченных комиссионных доходов за оказанные услуги по переводным операциям при их оплате или списании их с баланса.
1832. Просроченные комиссионные доходы за агентские услуги (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченных комиссионных доходов за агентские услуги, в том числе по реализации страховых полисов (заключению договоров страхования) от имени страховых организаций-резидентов Республики Казахстан.
По дебету счета проводятся суммы просроченных комиссионных доходов за агентские услуги, в том числе по реализации страховых полисов (заключению договоров страхования) от имени страховых организаций-резидентов Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченных комиссионных доходов за оказанные агентские услуги, в том числе по реализации страховых полисов (заключению договоров страхования) от имени страховых организаций-резидентов Республики Казахстан при их оплате или списании их с баланса.
1833. Просроченные комиссионные доходы за услуги по купле-продаже ценных бумаг (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченных комиссионных доходов за услуги по купле-продаже ценных бумаг.
По дебету счета проводятся суммы просроченных комиссионных доходов за услуги по купле-продаже ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченных комиссионных доходов за оказанные услуги по купле-продаже ценных бумаг при их оплате или списании их с баланса.

1834. Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасын сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасын сатып алу-сату бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе олар баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.
1835. Сенімгерлік операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сенімгерлік операциялары бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе олары баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.
1836. Берілген кепілдіктер бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Берілген кепілдіктер бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша берілген кепілдіктер бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген кепілдіктер бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе олар баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.
1837. Салымдарды қабылдау, клиенттердің банк шоттарын ашу және жүргізу бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Салымдарды қабылдау, клиенттердің банк шоттарын ашу және жүргізу бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша салымдарды қабылдау, клиенттердің банк шоттарын ашу және жүргізу бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша салымдарды қабылдау, клиенттердің банк шоттарын ашу және жүргізу бойынша көрсетілген үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе олар баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.

1834. Просроченные комиссионные доходы за услуги по купле-продаже иностранной валюты (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченных комиссионных доходов за услуги по купле-продаже иностранной валюты.
По дебету счета проводятся суммы просроченных комиссионных доходов за услуги по купле-продаже иностранной валюты.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченных комиссионных доходов за оказанные услуги по купле-продаже иностранной валюты при их оплате или списании их с баланса.
1835. Просроченные комиссионные доходы за услуги по доверительным операциям (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченных комиссионных доходов за услуги по доверительным операциям.
По дебету счета проводятся суммы просроченных комиссионных доходов за услуги по доверительным операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченных комиссионных доходов за оказанные услуги по доверительным операциям при их оплате или списании их с баланса.
1836. Просроченные комиссионные доходы за услуги по выданным гарантиям (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченных комиссионных доходов за услуги по выданным гарантиям.
По дебету счета проводятся суммы просроченных комиссионных доходов за услуги по выданным гарантиям.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченных комиссионных доходов за оказанные услуги по выданным гарантиям при их оплате или списании их с баланса.
1837. Просроченные комиссионные доходы за услуги по приему вкладов, открытию и ведению банковских счетов клиентов (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченных комиссионных доходов за услуги по приему вкладов, открытию и ведению банковских счетов клиентов.
По дебету счета проводятся суммы просроченных комиссионных доходов за услуги по приему вкладов, открытию и ведению банковских счетов клиентов.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченных комиссионных доходов за оказанные услуги по приему вкладов, открытию и ведению банковских счетов клиентов при их оплате или списании их с баланса.

1838. Мерзімі өткен басқа да комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа да қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да көрсетілген қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе олар баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.
1839. Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша мерзімі өткен комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе олар баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.
1840. Төлем құжаттарының акцепті үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Төлем құжаттарының акцепті үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша төлем құжаттарының акцепті үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша төлем құжаттарының акцепті үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе олар баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.
1841. Кассалық операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Кассалық операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша кассалық операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша кассалық операциялар бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе олар баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.
1842. Құжаттық есеп айырысулар бойынша мерзімі өткен комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Құжаттық есеп айырысулар бойынша мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша құжаттық есеп айырысулар бойынша мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша құжаттық есеп айырысулар бойынша мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе олар баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.

1838. Просроченные прочие комиссионные доходы (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченных комиссионных доходов за прочие услуги.
По дебету счета проводятся суммы просроченных комиссионных доходов за прочие услуги.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченных комиссионных доходов за оказанные прочие услуги при их оплате или списании их с баланса.
1839. Просроченные комиссионные доходы по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченных комиссионных доходов по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
По дебету счета проводятся суммы просроченных комиссионных доходов по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченных комиссионных доходов за оказанные услуги по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг при их оплате или списании их с баланса.
1840. Просроченные комиссионные доходы за акцепт платежных документов (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченных комиссионных доходов за акцепт платежных документов.
По дебету счета проводятся суммы просроченных комиссионных доходов за акцепт платежных документов.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченных комиссионных доходов за акцепт платежных документов при их оплате или списании их с баланса.
1841. Просроченные комиссионные доходы за услуги по кассовым операциям (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченных комиссионных доходов за услуги по кассовым операциям.
По дебету счета проводятся суммы просроченных комиссионных доходов за услуги по кассовым операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченных комиссионных доходов за оказанные услуги по кассовым операциям при их оплате или списании их с баланса.
1842. Просроченные комиссионные доходы по документарным расчетам (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченных комиссионных доходов по документарным расчетам.
По дебету счета проводятся суммы просроченных комиссионных доходов по документарным расчетам.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченных комиссионных доходов по документарным расчетам при их оплате или списании их с баланса.

1843. Форфейтинг операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Форфейтинг операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша форфейтинг операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша форфейтинг операциялары бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе олар баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.
1844. Факторинг операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Факторинг операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша факторинг операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша факторинг операциялары бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер үшін мерзімі өткен комиссиялық кірістердің сомаларын олар төленген немесе олар баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.
1845. Есептелген және мерзімі өткен комиссиялық кірістер бойынша резервтер (провизиялар) (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Есептелген және мерзімі өткен комиссиялық кірістер бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша есептелген және мерзімі өткен комиссиялық кірістер бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша есептелген және мерзімі өткен комиссиялық кірістер бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.
1851. Салықтар және бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдер бойынша есеп айырысулар (актив).
Шоттың мақсаты: Аванспен төленген салықтардың және бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша салықтардың және бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдердің төленген аванстық төлемдерінің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ретінде салықтардың және бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдердің аванспен төленген сомаларын олар № 2851 баланстық шотпен сальдо жасалған кезде есептен шығару жазылады.
1852. Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларымен есеп айырысулар (актив).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына олардың көрсеткен қызмет көрсетулері үшін аванспен төленген ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына олардың көрсеткен қызмет көрсетулері үшін аванспен төленген ақша сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бұрын төленген ақша сомаларын есептен шығару жазылады.

1843. Просроченные комиссионные доходы за услуги по форфейтинговым операциям (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченных комиссионных доходов за услуги по форфейтинговым операциям.
По дебету счета проводятся суммы просроченных комиссионных доходов за услуги по форфейтинговым операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченных комиссионных доходов за оказанные услуги по форфейтинговым операциям при их оплате или списании их с баланса.
1844. Просроченные комиссионные доходы за услуги по факторинговым операциям (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченных комиссионных доходов за услуги по факторинговым операциям.
По дебету счета проводятся суммы просроченных комиссионных доходов за услуги по факторинговым операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченных комиссионных доходов за оказанные услуги по факторинговым операциям при их оплате или списании их с баланса.
1845. Резервы (провизии) по начисленным и просроченным комиссионным доходам (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по начисленным и просроченным комиссионным доходам.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по начисленным и просроченным комиссионным доходам.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по начисленным и просроченным комиссионным доходам.
1851. Расчеты по налогам и другим обязательным платежам в бюджет (активный).
Назначение счета: Учет сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, уплаченных авансом.
По дебету счета проводятся суммы уплаченных авансовых платежей налогов и других обязательных платежей в бюджет.
По кредиту счета проводится списание сумм уплаченных авансом налогов и других обязательных платежей в бюджет при их сальдировании с балансовым счетом № 2851.
1852. Расчеты с профессиональными участниками рынка ценных бумаг (активный).
Назначение счета: Учет сумм денег, уплаченных авансом профессиональным участникам рынка ценных бумаг за оказанные ими услуги.
По дебету счета проводятся суммы денег, уплаченных авансом профессиональному участнику рынка ценных бумаг за оказанные им услуги.
По кредиту счета проводится списание сумм ранее уплаченных денег.

1853. Акционерлермен есеп айырысулар (дивидендтер бойынша) (актив).
Шоттың мақсаты: Акциялар бойынша алдын ала төленген дивидендтердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша акциялар бойынша алдын ала төленген дивидендтердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша акциялар бойынша алдын ала төленген дивидендтердің сомаларын № 2853 баланстық шотпен сальдо жасау арқылы жыл жабылған немесе ағымдағы жылдың зияндарына жатқызылған кезде есептен шығару жазылады.
1854. Қызметкерлерімен есеп айырысулар (актив).
Шоттың мақсаты: Өз қызметкерлеріне іссапар және басқа шығыстар бойынша төленген аванс төлемдерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өз қызметкеріне іссапар және басқа шығыстар бойынша төленген аванс төлемдерінің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша іссапарға және басқа шығыстарға арналған төленген аванс төлемдерінің сомаларын аванстық есеп алынған немесе қызметкер алынған авансты қайтарған кезде есептен шығару жазылады.
1855. Құжаттық есеп айырысулар бойынша дебиторлар (актив).
Шоттың мақсаты: Құжаттық есеп айырысулар бойынша дебиторлық берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша құжаттық есеп айырысулар бойынша дебиторлық берешектің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша құжаттық есеп айырысулар бойынша дебиторлық берешектің сомаларын клиенттен ақша түскен кезде немесеесеп айырысулардың мерзімі өткен және несиелік берешекке қайта ресімделген немесе оларды баланстан есептен шығарған кезде құрылған провизиялардың (резервтердің) есебінен есептен шығару жазылады.
1856. Күрделі салымдар бойынша дебиторлар (актив).
Шоттың мақсаты: Күрделі салымдары бойынша дебиторлық берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша күрделі салымдары бойынша дебиторлық берешектің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша күрделі салымдары бойынша дебиторлық берешектің сомаларын негізгі құралдарды және материалдық емес активтерді кіріске алған немесе пайдаланылмаған сомаларды қайтарған кезде есептен шығару жазылады.
1857. Кейінге қалдырылған салық активтері (актив).
Шоттың мақсаты: Кейінге қалдырылған салық активтерінің сомаларын есепке алу (салық салынатын кіріс пен бухгалтерлік кіріс арасындағы уақытша айырманың салық әсері).
Шоттың дебеті бойынша кейінге қалдырылған салық активтерінің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша кейінге қалдырылған салық активтерінің сомаларын кірістер алған және декларация жасаған кезде, сондай-ақ салық органдары артық аударылған салық сомаларын қайтарған кезде есептен шығару жазылады.
1858. Шетел валютасы бойынша қысқа валюталық позиция (актив).
Шоттың мақсаты: Шетел валютасындағы міндеттемелердің оның осы шетел валютасындағы активтерінен асып кету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатылған немесе жұмсалған шетел валютасының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған немесе алынған шетел валютасының сомаларын есептен шығару жазылады.

1853. Расчеты с акционерами (по дивидендам) (активный).
Назначение счета: Учет сумм предварительно оплаченных дивидендов по акциям.
По дебету счета проводятся суммы предварительно оплаченных дивидендов по акциям.
По кредиту счета проводится списание сумм предварительно оплаченных дивидендов по акциям при закрытии года путем сальдирования с балансовым счетом № 2853 или отнесении на убытки текущего года.
1854. Расчеты с работниками (активный).
Назначение счета: Учет сумм авансовых платежей, выплаченных своим работникам по командировочным и другим расходам.
По дебету счета проводятся суммы авансовых платежей, выплаченных своему работнику по командировочным и другим расходам.
По кредиту счета проводится списание сумм выплаченных авансовых платежей на командировочные и другие расходы при получении авансового отчета или возврате работником полученного аванса.
1855. Дебиторы по документарным расчетам (активный).
Назначение счета: Учет сумм дебиторской задолженности по документарным расчетам.
По дебету счета проводятся суммы дебиторской задолженности по документарным расчетам.
По кредиту счета проводится списание сумм дебиторской задолженности по документарным расчетам при поступлении денег от клиента или за счет созданных провизий (резервов) при просрочке расчетов и переоформлении в ссудную задолженность, или списании их с баланса.
1856. Дебиторы по капитальным вложениям (активный).
Назначение счета: Учет сумм дебиторской задолженности по капитальным вложениям.
По дебету счета проводятся суммы дебиторской задолженности по капитальным вложениям.
По кредиту счета проводится списание сумм дебиторской задолженности по капитальным вложениям при оприходовании основных средств и нематериальных активов или возврате неиспользованных сумм.
1857. Отложенные налоговые активы (активный).
Назначение счета: Учет сумм отложенных налоговых активов (налоговый эффект временной разницы между налогооблагаемым доходом и бухгалтерским доходом).
По дебету счета проводятся суммы отложенных налоговых активов.
По кредиту счета проводится списание сумм отложенных налоговых активов при получении доходов и составлении декларации, а также при зачете или возврате налоговыми органами излишне перечисленных сумм налогов.
1858. Короткая валютная позиция по иностранной валюте (активный).
Назначение счета: Учет сумм превышения обязательств в иностранной валюте над его активами в данной иностранной валюте.
По дебету счета проводятся суммы проданной или израсходованной иностранной валюты.
По кредиту счета проводится списание сумм купленной или полученной иностранной валюты.

1859. Шетел валютасының теңгедегі (ұзақ валюталық позицияның) қарсы құны (актив).
Шоттың мақсаты: Шетел валютасының теңгемен қарсы құнының № 2858 баланстық шотта есепке алынатын сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасының теңгемен қарсы құнының сомалары оны сатып алған немесе алған кезде жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасының теңгемен қарсы құнының сомаларын оны сатқан немесе жұмсаған кезде есептен шығару жазылады.
1860. Банк қызметі бойынша басқа да дебиторлар (актив).
Шоттың мақсаты: Банк қызметі бойынша басқа да дебиторлық берешектің түскен сәтте басқа баланстық шоттар бойынша жазылмайтын сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банк қызметі бойынша басқа да дебиторлық берешектің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша банк қызметі бойынша басқа да дебиторлық берешектің сомаларын оларды өтеген немесе шығындарды тиісті баланстық шотқа жатқызған кезде есептен шығару жазылады.
1861. Кепілдіктер бойынша дебиторлар (актив).
Шоттың мақсаты: Берілген кепілдіктер бойынша дебиторлық берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша берілген кепілдіктер бойынша дебиторлық берешектің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген кепілдіктер бойынша дебиторлық берешектің сомаларын оларды өтеген, несиелік берешекке қайта ресімдеген немесе оларды баланстан есептен шығарған кезде есептен шығару жазылады.
1862. Кепілдік жарналары, қамтамасыз ету төлемдері (актив).
Шоттың мақсаты: Қатысу, мүшелік, есеп айырысуды қамтамасыз ету және міндеттемелерге кепілдік беру мақсатында халықаралық төлем жүйелеріне, биржаларға, клирингтік алаңдарға және өзге де ұйымдарға аударылатын жарналар, төлемдер түріндегі банктің ақша сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша кепілдік жарналары мен қамтамасыз ету төлемдері ретінде берілген банктің және ипотекалық ұйымның ақша сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша кепілдік жарналары, қамтамасыз ету төлемдері ретінде берілген банктің және ипотекалық ұйымның ақша сомасын есептен шығару жазылады.
1864. Акцептелген вексельдер үшін клиентке қойылатын талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Акцептелген вексельдер үшін клиентке қойылатын талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша акцептелген вексельдер үшін клиентке қойылатын талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша акцептелген вексельдер үшін клиентке қойылатын талаптардың сомаларын олар өтелген немесе олар баланстан есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.
1867. Негізгі емес қызмет бойынша басқа да дебиторлар (актив).
Шоттың мақсаты: Шаруашылық қызмет бойынша, сондай-ақ уақытша және кездейсоқ сипаттағы дебиторлық берешектің сомаларын, анықталмаған мақсаттағы, түскен сәтте басқа баланстық шоттар бойынша жазылуы мүмкін дебиторлық берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шаруашылық қызмет бойынша, сондай-ақ уақытша және кездейсоқ сипаттағы дебиторлық берешектің сомалары, анықталмаған мақсаттағы, түскен сәтте басқа баланстық шоттар бойынша жазылуы мүмкін дебиторлық берешектің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша дебиторлық берешектің сомаларын олар өтелген немесе шығындар тиісті баланстық шоттарға жатқызылған кезде есептен шығару жазылады.

1859. Контрстоимость иностранной валюты в тенге (длинной валютной позиции) (активный).
Назначение счета: Учет сумм контрстоимости иностранной валюты в тенге, учитываемых на балансовом счете № 2858.
По дебету счета проводятся суммы контрстоимости иностранной валюты в тенге при ее покупке или получении.
По кредиту счета проводится списание сумм контрстоимости иностранной валюты в тенге при ее продаже или израсходовании.
1860. Прочие дебиторы по банковской деятельности (активный).
Назначение счета: Учет сумм прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности, которые в момент поступления не могут быть проведены по другим балансовым счетам.
По дебету счета проводятся суммы прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности.
По кредиту счета проводится списание сумм прочей дебиторской задолженности при их погашении или отнесении затрат на соответствующие балансовые счета.
1861. Дебиторы по гарантиям (активный).
Назначение счета: Учет сумм дебиторской задолженности по выданным гарантиям.
По дебету счета проводятся суммы дебиторской задолженности по выданным гарантиям.
По кредиту счета проводится списание сумм дебиторской задолженности по выданным гарантиям при их погашении, переоформлении в ссудную задолженность или списании их с баланса.
1864. Требования к клиенту за акцептованные векселя (активный).
Назначение счета: Учет сумм требований к клиенту за акцептованные векселя.
По дебету счета проводятся суммы требований к клиенту за акцептованные векселя.
По кредиту счета проводится списание сумм требований к клиенту за акцептованные векселя при их погашении или списании их с баланса.
1862. Гарантийные взносы, обеспечительные платы (активный).
Назначение счета: Учет сумм денег банка в виде взносов, плат, перечисляемых в международные платежные системы, биржи, клиринговые площадки и иные организации в целях участия, членства, обеспечения расчетов и гарантирования обязательств.
По дебету счета проводятся суммы денег банка и ипотечной организации, переданных в качестве гарантийных взносов и обеспечительных плат.
По кредиту счета проводится списание сумм денег банка и ипотечной организации, переданных в качестве гарантийных взносов, обеспечительных плат.
1867. Прочие дебиторы по неосновной деятельности (активный).
Назначение счета: Учет сумм дебиторской задолженности по хозяйственной деятельности, а также имеющей временный и случайный характер, сумм дебиторской задолженности невыясненного назначения, которые в момент поступления не могут быть проведены по другим балансовым счетам.
По дебету счета проводятся суммы дебиторской задолженности по хозяйственной деятельности, а также имеющей временный и случайный характер, сумм дебиторской задолженности невыясненного назначения, которые в момент поступления не могут быть проведены по другим балансовым счетам.
По кредиту счета проводится списание сумм дебиторской задолженности при их погашении или отнесении затрат на соответствующие балансовые счета.

1870. Басқа да транзиттік шоттар (актив).
Шоттың мақсаты: Анықталғаннан кейін есептен шығарылуы тиіс транзиттік шоттардағы басқа да ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша транзиттік шотқа түскен басқа да ақша сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша транзиттік шоттан басқа да ақша сомаларын оларды тиісті баланстық шоттарға бөлген кезде есептен шығару жазылады.
1871. Шот ашпай жеке тұлғалардың аударымдарына арналған транзиттік шоттар (актив).
Шоттың мақсаты: Шот ашпай жеке тұлғалардың аударымдар бойынша транзиттік шоттардағы төлем сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шот ашпай жеке тұлғалардың аударымдар бойынша транзиттік шоттарда төлем сомасы немесе қайтаруға тиіс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шот ашпай жеке тұлғалардың аударымдарына арналған транзиттік шоттардағы ақша сомаларын есептен шығару жазылады.
1873. Тазартылған қымбат металдар бойынша қысқа позиция (актив).
Шоттың мақсаты: Тазартылған қымбат металдар түріндегі міндеттемелердің осы тазартылған қымбат металдар түріндегі активтерден асып кеткен сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша іске асырылатын немесе жұмсалған тазартылған қымбат металдардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған қымбат металдар бойынша қысқа позицияның тазартылған қымбат металдарды сатып алу есебінен жабылуы жазылады.
1874. Тазартылған қымбат металдардың теңгедегі (тазартылған қымбат металдар бойынша ұзақ позицияның) қарсы құны (актив).
Шоттың мақсаты: Тазартылған қымбат металдардың қарсы құнының № 2872 баланстық шотта есепке алынатын сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған тазартылған қымбат металдардың қарсы құнының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған қымбат металдардың қарсы құнының сомаларын тазартылған қымбат металдарды сату есебінен олар бойынша ұзақ позицияны жабу кезінде есептен шығару жазылады.
1876. Басқа да банк қызметі бойынша резервтер (провизиялар) (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Басқа да банк қызметі бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да банк қызметі бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да банк қызметі бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.
1877. Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар) (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.

1870. Прочие транзитные счета (активный).
Назначение счета: Учет прочих сумм денег на транзитных счетах, подлежащих списанию после выяснения.
По дебету счета проводятся прочие суммы денег, поступивших на транзитный счет.
По кредиту счета проводится списание прочих сумм денег с транзитного счета при их распределении на соответствующие балансовые счета.
1871. Транзитные счета для переводов физических лиц без открытия счета (активный).
Назначение счета: Учет сумм выплаты на транзитных счетах по переводам физических лиц без открытия счета.
По дебету счета проводятся сумма выплаты на транзитных счетах либо суммы денег, подлежащие возврату, по переводам физических лиц без открытия счета.
По кредиту счета проводится списание сумм денег на транзитных счетах для переводов физических лиц без открытия счета.
1873. Короткая позиция по аффинированным драгоценным металлам (активный).
Назначение счета: Учет сумм превышения обязательств в виде аффинированных драгоценных металлов над активами в виде данных аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится стоимость реализованных или израсходованных аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится закрытие короткой позиции по аффинированным драгоценным металлам за счет приобретения аффинированных драгоценных металлов.
1874. Контрстоимость аффинированных драгоценных металлов в тенге (длинной позиции по аффинированным драгоценным металлам) (активный).
Назначение счета: Учет сумм контрстоимости аффинированных драгоценных металлов, учитываемых на балансовом счете № 2872.
По дебету счета проводятся суммы контрстоимости приобретенных аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится списание сумм контрстоимости аффинированных драгоценных металлов при закрытии длинной позиции по ним за счет реализации аффинированных драгоценных металлов.
1876. Резервы (провизии) по прочей банковской деятельности (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по прочей банковской деятельности.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по прочей банковской деятельности.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по прочей банковской деятельности.
1877. Резервы (провизии) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью.

1878. Негізгі емес қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар) (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Негізгі емес қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша негізгі емес қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша негізгі емес қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) құрылған сомаларын есептен шығару жазылады.
1879. Есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) (актив).
Шоттың мақсаты: Есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімпұл) сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімпұл) сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімпұл) сомаларын оны алған немесе баланстан есептен шығарған кезде есептен шығару жазылады.
1880. Секьюритилендірілетін активтер (актив).
Шоттың мақсаты: Баланста танылуы тиіс, секьюритилендірілетін активтердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша баланста танылуы тиіс, секьюритилендірілетін активтердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша секьюритилендірілетін активтердің сомаларын олар өтелген, резервтер (провизиялар) есебінен баланстан есептен шығарылған немесе кері сатып алынған кезде есептен шығару жазылады.
1891. Фьючерс операциялары бойынша талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Фьючерс операцияларын жүргізу нәтижесінде туындаған талаптар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша фьючерс операцияларын жүргізу нәтижесінде туындаған талаптардың сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың сомаларын оларды клиент төлеген немесе баланстан есептен шығарылған кезде, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.
1892. Форвард операциялары бойынша талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Форвард операцияларын жүргізу нәтижесінде туындаған талаптар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша форвард операцияларын жүргізу нәтижесінде туындаған талаптар сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың сомаларын оларды клиент төлеген немесе баланстан есептен шығарылған кезде, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.
1893. Опцион операциялары бойынша талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Опцион операцияларын жүргізу нәтижесінде туындаған талаптар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша опцион операцияларын жүргізу нәтижесінде туындаған талаптар сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың сомаларын оларды клиент төлеген немесе баланстан есептен шығарылған кезде, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомасын есептен шығару жазылады.

1878. Резервы (провизии) по дебиторской задолженности, связанной с неосновной деятельностью (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по дебиторской задолженности, связанной с неосновной деятельностью.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по дебиторской задолженности, связанной с неосновной деятельностью.
По дебету счета проводится списание сумм созданных оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по дебиторской задолженности связанной с неосновной деятельностью.
1879. Начисленная неустойка (штраф, пеня) (активный).
Назначение счета: Учет суммы начисленной неустойки (штрафа, пени).
По дебету счета проводится сумма начисленной неустойки (штрафа, пени).
По кредиту счета проводится списание суммы начисленной неустойки (штрафа, пени) при ее получении или списании с баланса.
1880. Секьюритизируемые активы (активный).
Назначение счета: Учет сумм секьюритизируемых активов, подлежащих признанию в балансе.
По дебету счета проводятся суммы секьюритизируемых активов, подлежащих признанию в балансе.
По кредиту счета проводится списание сумм секьюритизируемых активов при их погашении, списании с баланса за счет резервов (провизий) или обратном выкупе.
1891. Требования по операциям фьючерс (активный).
Назначение счета: Учет сумм требований, возникших в результате совершения операции фьючерс.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения операции фьючерс, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате клиентом или списании с баланса, а также суммы отрицательной переоценки.
1892. Требования по операциям форвард (активный).
Назначение счета: Учет сумм требований, возникших в результате совершения операции форвард.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения операции форвард, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате клиентом или списании с баланса, а также суммы отрицательной переоценки.
1893. Требования по опционным операциям (активный).
Назначение счета: Учет сумм требований, возникших в результате совершения опционной операции.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения опционной операции, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате клиентом или списании с баланса, а также суммы отрицательной переоценки.

1894. Спот операциялары бойынша талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Спот операцияларын жүргізу нәтижесінде туындаған талаптар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша спот операцияларын жүргізу нәтижесінде туындаған талаптар сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың сомаларын оларды қарсы әріптес төлеген немесе спот операцияларының күші жойылған кезде, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомаларын есептен шығару жазылады.
1895. Своп операциялары бойынша талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Своп операцияларын жүргізу нәтижесінде туындаған талаптар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша своп операцияларын жүргізу нәтижесінде туындаған талаптар сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қарсы әріптес ақы төлеген немесе своп операцияларының күші жойылған кезде своп операцияларын жүргізу нәтижесінде туындаған талаптар сомаларын, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомаларын есептен шығару жазылады.
1899. Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар жүргізу нәтижесінде туындаған талаптар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар жүргізу нәтижесінде туындаған талаптар сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қарсы әріптес ақы төлеген немесе басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялардың күші жойылған кезде туындаған талаптар сомаларын, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомаларын есептен шығару жазылады.
2011. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің корреспонденттік шоттары (пассив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банкте ашылған корреспонденттік шоттарындағы ақшасының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банкте ашылған корреспонденттік шотына түскен ақша сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банкте ашылған корреспонденттік шотынан ақша сомаларын есептен шығару жазылады.
2012. Шетелдік орталық банктердің корреспонденттік шоттары (пассив).
Шоттың мақсаты: Шетелдік орталық банктердің банкте ашылған корреспонденттік шоттарындағы ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шетелдік орталық банктің банкте ашылған корреспонденттік шотына түскен ақша сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шетелдік орталық банктің банкте ашылған корреспонденттік шотынан ақша сомаларын есептен шығару жазылады.
2013. Басқа банктердің корреспонденттік шоттары (пассив).
Шоттың мақсаты: Корреспондент банктердің корреспонденттік шоттарындағы ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша корреспондент банктің корреспонденттік шотына түскен ақша сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша корреспондент банктің корреспонденттік шотынан ақша сомаларын есептен шығару жазылады.

1894. Требования по операциям спот (активный).
Назначение счета: Учет сумм требований, возникших в результате совершения операции спот.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения операции спот, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании операции спот, а также суммы отрицательной переоценки.
1895. Требования по операциям своп (активный).
Назначение счета: Учет сумм требований, возникших в результате совершения операции своп.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения операции своп, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании операции своп, а также суммы отрицательной переоценки.
1899. Требования по операциям с прочими производными финансовыми инструментами (активный).
Назначение счета: Учет сумм требований, возникших в результате совершения операций с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения операций с прочими производными финансовыми инструментами, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании операций с прочими производными финансовыми инструментами, а также суммы отрицательной переоценки.
2011. Корреспондентские счета Национального Банка Республики Казахстан (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег Национального Банка Республики Казахстан на его корреспондентских счетах, открытых в банке.
По кредиту счета проводятся суммы денег, поступивших на корреспондентский счет Национального Банка Республики Казахстан, открытый в банке.
По дебету счета проводится списание сумм денег с корреспондентского счета Национального Банка Республики Казахстан, открытого в банке.
2012. Корреспондентские счета иностранных центральных банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег иностранных центральных банков на их корреспондентских счетах, открытых в банке.
По кредиту счета проводятся суммы денег, поступивших на корреспондентский счет иностранного центрального банка, открытый в банке.
По дебету счета проводится списание сумм денег с корреспондентского счета иностранного центрального банка, открытого в банке.
2013. Корреспондентские счета других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег банков-корреспондентов на их корреспондентских счетах.
По кредиту счета проводятся суммы денег, поступивших на корреспондентский счет банка-корреспондента.
По дебету счета проводится списание сумм денег с корреспондентского счета банка-корреспондента.

2014. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттары (пассив).
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттарындағы ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шотына түскен ақша сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шотынан ақша сомаларын есептен шығару жазылады.
2016. Басқа банктердің тазартылған қымбат металдағы металл шоттары (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге тиесілі тазартылған қымбат металдардың құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктің шотына түскен тазартылған қымбат металдардың құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктің тапсырмасы бойынша түскен тазартылған қымбат металдарды есептен шығару жазылады.
2021. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талап етілмелі салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Банк Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінен банктік салым шарты бойынша қабылдаған талап етілмелі салымдар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінен банктік салым шарты бойынша қабылдаған талап етілмелі салымдар сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған талап етілмелі салымдардың сомаларын банк оларды қайтарған кезде есептен шығару жазылады.
2022. Шетелдік орталық банктердің талап етілмелі салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Банк басқа банктерден банктік салым шарты бойынша қабылдаған талап етілмелі бойынша салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк басқа банктерден банктік салым шарты бойынша қабылдаған талап етілмелі салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған талап етілмелі бойынша салымдардың сомаларын банк оларды қайтарған кезде есептен шығару жазылады.
2023. Басқа банктердің талап етілмелі салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден банктік салым шарты бойынша қабылдаған талап етілмелі салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерден банктік салым шарты бойынша қабылдаған талап етілмелі салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған талап етілмелі салымдардың сомаларын олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
2024. Басқа банктердің талап етілмелі салымдары бойынша мерзімі өткен берешек (пассив).
Шоттың мақсаты: басқа банктерден банктік салым шарты бойынша қабылданған талап етілмелі салымдары бойынша борыштың негізгі сомасының мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерден қабылданған талап етілмелі салымдары бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша талап етілмелі салымдары бойынша борыштың негізгі сомасының мерзімі өткен берешек сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.

2014. Корреспондентские счета организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на их корреспондентских счетах.
По кредиту счета проводятся суммы денег, поступивших на корреспондентский счет организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм денег с корреспондентского счета организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
2016. Металлические счета других банков в аффинированных драгоценных металлах (пассивный).
Назначение счета: Учет стоимости аффинированных драгоценных металлов, принадлежащих другим банкам.
По кредиту счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, поступивших на счет другого банка.
По дебету счета проводится списание стоимости поступивших аффинированных драгоценных металлов по поручению другого банка.
2021. Вклады до востребования Национального Банка Республики Казахстан (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов до востребования, принятых банком от Национального Банка Республики Казахстан по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы вкладов до востребования, принятых банком от Национального Банка Республики Казахстан по договору банковского вклада.
По дебету счета проводится списание сумм принятых вкладов до востребования при их возврате банком.
2022. Вклады до востребования иностранных центральных банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов до востребования, принятых банком от иностранных центральных банков по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы вкладов до востребования, принятых банком от иностранных центральных банков по договору банковского вклада.
По дебету счета проводится списание сумм принятых вкладов до востребования при их возврате банком.
2023. Вклады до востребования других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов до востребования, принятых от других банков по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы вкладов до востребования, принятых от другого банка по договору банковского вклада.
По дебету счета проводится списание сумм принятых вкладов до востребования при их возврате.
2024. Просроченная задолженность по вкладам до востребования других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по вкладам до востребования, принятым от других банков по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по вкладам до востребования, принятым от другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по принятым вкладам до востребования при их погашении.

2031. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша сыйлықақы (пассивті).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) нақты алынған қарыз сомасының қарыздың өтелетін сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомаларын, модификациялау кезінде қарыздың баланстық құнын түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығыстарды тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) нақты алынған қарыз сомасының қарыздың өтелетін сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, модификациялау кезінде қарыздың баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығыстарды тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша сыйлықақы амортизация сомасы және (немесе) есептен шығару сомасы жазылады.
2032. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша дисконт (контрпассивті).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан нақты алынған қарыз сомасынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) қарыздың өтелетін сомасының асып кетуі түріндегі дисконт сомаларын, модификациялау кезінде қарыздың баланстық құнын түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығыстарды тануға байланысты түзету сомаларын, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша қарыз алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан нақты алынған қарыз сомасынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) қарыздың өтелетін сомасының асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, модификациялау кезінде қарыздың баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығыстарды тануға байланысты түзету сомасы, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша қарыз алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.

2031. Премия по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения суммы фактически полученного займа от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа, сумм корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводятся сумма премии в виде превышения суммы фактически полученного займа от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа, сумма корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
2032. Дисконт по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного займа от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с получением займа по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводятся сумма дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного займа от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с получением займа по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.

2034. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қысқа мерзімді қарыздар (пассивті).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан бір жылдан аспайтын мерзімге алынған қарыздардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қысқа мерзімді қарыздардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған қысқа мерзімді қарыздардың сомаларын есептен шығару жазылады.
2035. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздың құнын оң түзету шоты (пассивті).
Шоттың мақсаты: Өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздың есептік (баланстық) құнын осы қарыздың әділ құны ұлғаюы нәтижесінде туындаған оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздың есептік (баланстық) құнын осы қарыздың әділ құны ұлғаюы нәтижесінде туындаған оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған қарыздың есепке алу (баланстық) құнын оң түзету сомаларын есептен шығару жазылады.
2036. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған ұзақ мерзімді қарыздар (пассивті).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан бір жылдан астам мерзімге алынған қарыздардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған ұзақ мерзімді қарыздардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған ұзақ мерзімді қарыздардың сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.

2034. Краткосрочные займы, полученные от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства на срок не более одного года.
По кредиту счета проводятся суммы краткосрочных займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
По дебету счета проводится списание сумм полученных краткосрочных займов.
2035. Счет положительной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства со сроком погашения более одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства со сроком погашения более одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости полученного займа.
2036. Долгосрочные займы, полученные от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства на срок свыше одного года.
По кредиту счета проводятся суммы долгосрочных займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
По дебету счета проводится списание сумм полученных долгосрочных займов при их погашении.

2037. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздың құнын теріс түзету шоты (контрпассивті).
Шоттың мақсаты: Өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздың есептік (баланстық) құнын осы қарыздың әділ құны төмендеуі нәтижесінде туындаған теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздың есептік (баланстық) құнын осы қарыздың әділ құны төмендеуі нәтижесінде туындаған теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша алынған қарыздың есепке алу (баланстық) құнын теріс түзету сомалары есептен шығарылады.
2038. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша мерзімі өткен берешек (пассивті).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған қарыздар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын есептен шығару жазылады.
2041. Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша дисконт (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған нақты заем сомасынан заемның өтелетін сомасының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) асып кетуі түріндегі дисконт сомаларын, модификациялау кезінде заемның баланстық құнын түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығыстарды тануға байланысты түзету сомаларын, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша заем алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған нақты заем сомасынан заемның өтелетін сомасының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, модификациялау кезінде заемның баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығыстарды тануға байланысты түзету сомасы, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша заем алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.

2037. Счет отрицательной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства со сроком погашения более одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства со сроком погашения более одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости полученного займа.
2038. Просроченная задолженность по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по полученным займам.
2041. Дисконт по займам, полученным от международных финансовых организаций (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного займа от международных финансовых организаций (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с получением займа по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводятся сумма дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного займа от международных финансовых организаций (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с получением займа по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по займам, полученным от международных финансовых организаций.

2042. Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойыншасыйлықақы (пассив).
Шоттың мақсаты: Халықаралық қаржы ұйымынан нақты алынған заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) өтелетін заем сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомаларын, модификациялау кезінде заемның баланстық құнын түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығыстарды тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша халықаралық қаржы ұйымынан нақты алынған заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) өтелетін заем сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, модификациялау кезінде заемның баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығыстарды тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша сыйлықақы амортизациясы және (немесе) есептен шығару сомасы жазылады.
2044. Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қысқа мерзімді заемдар (пассив).
Шоттың мақсаты: Халықаралық қаржы ұйымдарынан бір жылды қоса алғандағы мерзімге алынған қысқа мерзімді заемдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қысқа мерзімді заемдардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған қысқа мерзімді заемдардың сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2045. Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемның құнын оң түзету шоты (пассив).
Шоттың мақсаты: халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған өтеу мерзімі бір жылдан астам заемның есепке алу (баланстық) құнын осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған өтеу мерзімі бір жылдан астам заемның есепке алу (баланстық) құнын осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған заемның есепке алу (баланстық) құнын оң түзету сомасын осы соманы № 2047 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығару жазылады.
2046. Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған ұзақ мерзімді заемдар (пассив).
Шоттың мақсаты: Халықаралық қаржы ұйымдарынан бір жылдан астам мерзімге алынған заемдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған ұзақ мерзімді заемдардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған ұзақ мерзімді заемдардың сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.

2042. Премия по займам, полученным от международных финансовых организаций (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения суммы фактически полученного займа от международной финансовой организации (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа, сумм корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводятся сумма премии в виде превышения суммы фактически полученного займа от международной финансовой организации (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа, сумма корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по займам, полученным от международных финансовых организаций.
2044. Краткосрочные займы, полученные от международных финансовых организаций (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм займов, полученных от международных финансовых организаций на срок до одного года включительно.
По кредиту счета проводятся суммы краткосрочных займов, полученных от международной финансовой организации.
По дебету счета проводится списание сумм полученных краткосрочных займов при их погашении.
2045. Счет положительной корректировки стоимости займа, полученного от международных финансовых организаций (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от международных финансовых организаций со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от международной финансовой организации со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости полученного займа при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 2047.
2046. Долгосрочные займы, полученные от международных финансовых организаций (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм займов, полученных от международных финансовых организаций на срок свыше одного года.
По кредиту счета проводятся суммы долгосрочных займов, полученных от международной финансовой организации.
По дебету счета проводится списание сумм полученных долгосрочных займов при их погашении.

2047. Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемның құнын теріс түзету шоты (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған өтеу мерзімі бір жылдан астам заемның есепке алу (баланстық) құнын осы заемның әділ құнының азаюы нәтижесінде туындаған теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған өтеу мерзімі бір жылдан астам заемның есепке алу (баланстық) құнын осы заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша алынған заемның есепке алу (баланстық) құнын осы соманы № 2045 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде оң түзету сомасын есептен шығару жазылады.
2048. Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған ұзақ мерзімді заемдар бойынша мерзімі өткен берешегі (пассив).
Шоттың мақсаты: Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған заемдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2051. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған заемдар (пассив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған заемдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған заемдардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған заемдардың сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2052. Шетелдік орталық банктерден алынған заемдар (пассив).
Шоттың мақсаты: Шетелдік орталық банктерден алынған заемдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шетелдік орталық банктерден алынған заемдардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған заемдардың сомаларын олар өтеген кезде есептен шығару жазылады.
2053. Басқа банктерден бір айға дейінгі мерзімге алынған қарыздар (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден қоса алғанда бір айға дейінгі мерзімге алынған қарыздар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен жылдың бір айына дейінгі мерзімге алынған қарыздар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бір айға дейінгі мерзімге алынған қарыздар сомасы оларды өтеу кезінде есептен шығарылады.
2054. Басқа банктерден бір жылға дейінгі мерзімге алынған қарыздар (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден бір айдан бастап қоса алғанда бір жылға дейінгі мерзімге алынған қарыздар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен бір айдан бастап бір жылға дейінгі мерзімге алынған қарыздар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бір айдан бастап бір жылға дейінгі мерзімге алынған қарыздар сомасын оларды өтеу кезінде есептен шығару жазылады.

2047. Счет отрицательной корректировки стоимости займа, полученного от международных финансовых организаций (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от международных финансовых организаций со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от международной финансовой организации со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости полученного займа при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 2045.
2048. Просроченная задолженность по займам, полученным от международных финансовых организаций (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по займам, полученным от международных финансовых организаций.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по займам, полученным от международной финансовой организации.
По дебету счета проводится списание суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по полученным займам при их погашении.
2051. Займы, полученные от Национального Банка Республики Казахстан (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм займов, полученных от Национального Банка Республики Казахстан.
По кредиту счета проводятся суммы займов, полученных от Национального Банка Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм полученных займов при их погашении.
2052. Займы, полученные от иностранных центральных банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм займов, полученных от иностранных центральных банков.
По кредиту счета проводятся суммы займов, полученных от иностранного центрального банка.
По дебету счета проводится списание сумм полученных займов при их погашении.
2053. Займы, полученные от других банков со сроком до месяца (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм займов, полученных от других банков на срок до одного месяца включительно.
По кредиту счета проводятся суммы займов, полученных от другого банка на срок до месяца года.
По дебету счета проводится списание сумм займов, полученных сроком до месяца, при их погашении.
2054. Займы, полученные от других банков со сроком до года (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм займов, полученных от других банков на срок от одного месяца до одного года включительно.
По кредиту счета проводятся суммы займов, полученных от другого банка на срок от одного месяца до одного года.
По дебету счета проводится списание сумм займов, полученных сроком от одного месяца до года, при их погашении.

2055. Басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемның құнын оң түзету шоты (пассив).
Шоттың мақсаты: басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған өтеу мерзімі бір жылдан астам заемның есепке алу (баланстық) құнын осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған өтеу мерзімі бір жылдан астам заемның есепке алу (баланстық) құнын осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған заемның есепке алу (баланстық) құнын осы соманы № 2065 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде оң түзету сомасын есептен шығару жазылады.
2056. Басқа банктерден алынған ұзақ мерзімді заемдар (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден бір жылдан астам мерзімге алынған заемдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен алынған ұзақ мерзімді заемдардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған ұзақ мерзімді заемдардың сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2057. Басқа банктерден алынған қаржы лизингі (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден алынған қаржы лизингі бойынша негізгі борыштың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен алынған қаржы лизингі бойынша борыштың негізгі сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған қаржы лизингі бойынша негізгі борыштың сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2058. Басқа банктерден алынған заемдар мен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен берешек (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден алынған заемдар мен қаржы лизингі бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен алынған заемдар мен қаржы лизингі бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған заемдар мен қаржы лизингі бойынша қарыздың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2059. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған заемдар мен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен берешек (пассив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған заемдар мен қаржы лизингі бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған заемдар мен қаржы лизингі бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған заемдар мен қаржы лизингі бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.

2055. Счет положительной корректировки стоимости займа, полученного от других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости полученного займа при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 2065.
2056. Долгосрочные займы, полученные от других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм займов, полученных от других банков на срок свыше одного года.
По кредиту счета проводятся суммы долгосрочных займов, полученных от другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм полученных долгосрочных займов при их погашении.
2057. Финансовый лизинг, полученный от других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм основного долга по финансовому лизингу, полученному от других банков.
По кредиту счета проводятся суммы основного долга по финансовому лизингу, полученному от другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм основного долга по полученному финансовому лизингу при их погашении.
2058. Просроченная задолженность по займам и финансовому лизингу, полученным от других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по займам и финансовому лизингу, полученным от других банков. По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по займам и финансовому лизингу, полученным от другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по полученным займам и финансовому лизингу при их погашении.
2059. Просроченная задолженность по займам и финансовому лизингу, полученным от Национального Банка Республики Казахстан (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по займам и финансовому лизингу, полученным от Национального Банка Республики Казахстан.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по займам и финансовому лизингу, полученным от Национального Банка Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по полученным займам и финансовому лизингу при их погашении.

2064. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қысқа мерзімді заемдар (пассив).
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан қоса алғанда бір жылға дейінгі мерзімге алынған заемдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қысқа мерзімді заемдардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған қысқа мерзімді заемдардың сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2065. Басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемның құнын теріс түзету шоты (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған өтеу мерзімі бір жылдан астам заемның есепке алу (баланстық) құнын осы заемның әділ құнын азайту нәтижесінде туындаған теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған өтеу мерзімі бір жылдан астам заемның есепке алу (баланстық) құнын осы заемның әділ құнының азайту нәтижесінде туындаған теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша заемның есепке алу (баланстық) құнын теріс түзету сомасы осы соманы № 2055 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығару жазылады.
2066. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған ұзақ мерзімді заемдар (пассив).
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан бір жылдан астам мерзімге алынған заемдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған ұзақ мерзімді заемдардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған ұзақ мерзімді заемдардың сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2067. Алынған қаржы лизингі (пассив).
Шоттың мақсаты: Лизинг беруші ретінде лизинг қызметін лицензиясыз жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлер болып табылатын жеке тұлғалардан және заңды тұлғалардан және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қаржы лизингі бойынша негізгі борыштың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша алынған қаржы лизингі бойынша негізгі борыштың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған қаржы лизингі бойынша негізгі борыштың сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2068. Заемдар және қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен берешек (пассив).
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заем мен лизинг беруші ретінде лизинг қызметін лицензиясыз жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер болып табылатын жеке тұлғалардан және заңды тұлғалардан және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қаржы лизингі бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заемдар мен қаржы лизингі бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған заемдар мен қаржы лизингі бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.

2064. Краткосрочные займы, полученные от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм займов, полученных от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на срок до одного года включительно.
По кредиту счета проводятся суммы краткосрочных займов, полученных от организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм полученных краткосрочных займов при их погашении.
2065. Счет отрицательной корректировки стоимости займа, полученного от других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 2055.
2066. Долгосрочные займы, полученные от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм займов, полученных от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на срок свыше одного года.
По кредиту счета проводятся суммы долгосрочных займов, полученных от организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм полученных долгосрочных займов при их погашении.
2067. Полученный финансовый лизинг (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм основного долга по финансовому лизингу, полученному от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и (или) юридических лиц и физических лиц, являющихся индивидуальными предпринимателями, осуществляющими лизинговую деятельность в качестве лизингодателя без лицензии.
По кредиту счета проводятся суммы основного долга по полученному финансовому лизингу.
По дебету счета проводится списание сумм основного долга по полученному финансовому лизингу при их погашении.
2068. Просроченная задолженность по займам и финансовому лизингу (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по займам, полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и финансовому лизингу, полученному от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и (или) юридических лиц и физических лиц, являющихся индивидуальными предпринимателями, осуществляющими лизинговую деятельность в качестве лизингодателя без лицензии.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по займам и финансовому лизингу.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по полученным займам и финансовому лизингу при их погашении.

2069. Алынған заемдар бойынша сыйлықақы (пассив).
Шоттың мақсаты: Нақты алынған заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) өтелетін заем сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомаларын, модификациялау кезінде заемның баланстық құнын түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығыстарды тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша нақты алынған заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) өтелетін заем сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, модификациялау кезінде заемның баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығыстарды тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған заемдар бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығарылады.
2070. Алынған заемдар бойынша дисконт (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: Заемның өтелетін сомасының нақты алынған заем сомасынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) асып кетуі түріндегі дисконт сомаларын, модификациялау кезінде заемның баланстық құнын түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша заемды алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша заемның өтелетін сомасының нақты алынған заем сомасынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, модификациялау кезінде заемның баланстық құнын түзету сомалары, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомалары, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша заемды алуға байланысты түзету сомалары жазылады.
Шоттың кредиті алынған заем бойынша дисконт амортизациясы және (немесе) есептен шығарылу жазылады.
2111. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған овернайт заемдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған овернайт заемдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған овернайт заемдарының сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған овернайт заемдарының сомаларын олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
2112. Шетелдік орталық банктерден алынған овернайт заемдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Шетелдік орталық банктерден алынған овернайт заемдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шетелдік орталық банктен алынған овернайт заемдарының сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған овернайт заемдарының сомаларын олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.

2069. Премия по полученным займам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения суммы фактически полученного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа, сумм корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводятся сумма премии в виде превышения суммы фактически полученного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа, сумма корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по полученным займам.
2070. Дисконт по полученным займам (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного займа (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с получением займа по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводятся сумма дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного займа (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки балансовой стоимости займа при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с получением займа по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по полученным займам.
2111. Займы овернайт, полученные от Национального Банка Республики Казахстан (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм займов овернайт, полученных от Национального Банка Республики Казахстан.
По кредиту счета проводятся суммы займов овернайт, полученных от Национального Банка Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм полученных займов овернайт при их возврате.
2112. Займы овернайт, полученные от иностранных центральных банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм займов овернайт, полученных от иностранных центральных банков.
По кредиту с чета проводятся суммы займов овернайт, полученных от иностранного центрального банка.
По дебету счета проводится списание сумм полученных займов овернайт при их возврате.

2113. Басқа банктерден алынған овернайт заемдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден алынған овернайт заемдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен алынған овернайт заемдарының сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған овернайт заемдарының сомаларын олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
2121. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мерзімді салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Банктің Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінен банктік салым шарты бойынша банк қабылдаған мерзімді салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банктің Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінен қабылдаған мерзімді салымдарының сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған мерзімді салымдардың сомаларын банк оларды қайтарған кезде есептен шығару жазылады.
2122. Шетелдік орталық банктердің мерзімді салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Банктің шетелдік орталық банктерден банктік салым шарты бойынша қабылдаған мерзімді салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банктің шетелдік орталық банктен қабылдаған мерзімді салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған мерзімді салымдардың сомаларын оларды банк қайтарған кезде есептен шығару жазылады.
2123. Басқа банктердің қысқа мерзімді (бір айға дейінгі) салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден банктік салым шарты бойынша бір айды қоса алғандағы мерзімге қабылданған салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен қабылданған қысқа мерзімді салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған қысқа мерзімді салымдардың сомаларын олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
2124. Басқа банктердің қысқа мерзімді (бір жылға дейінгі) салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден банктік салым шарты бойынша бір жылды қоса алғандағы мерзімге қабылданған салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен қабылданған қысқа мерзімді салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған қысқа мерзімді салымдардың сомаларын олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
2125. Басқа банктерден бір түнге тартылған салымдар (пассив).
Шоттың мақсаты: Салымды тарту күнінен кейінгі жұмыс күні басталғанға дейін басқа банктерден тартылған салымдар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша салымды тарту күнінен кейінгі жұмыс күні басталғанға дейін басқа банктен тартылған салымдар сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бір түнге тартылған салымдар сомаларын олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.

2113. Займы овернайт, полученные от других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм займов овернайт, полученных от других банков.
По кредиту счета проводятся суммы займов овернайт, полученных от другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм полученных займов овернайт при их возврате.
2121. Срочные вклады Национального Банка Республики Казахстан (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм срочных вкладов, принятых банком от Национального Банка Республики Казахстан по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы срочных вкладов, принятых банком от Национального Банка Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм принятых срочных вкладов при их возврате банком.
2122. Срочные вклады иностранных центральных банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм срочных вкладов, принятых банком от иностранных центральных банков по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы срочных вкладов, принятых банком от иностранного центрального банка.
По дебету счета проводится списание сумм принятых срочных вкладов при их возврате банком.
2123. Краткосрочные вклады других банков (до одного месяца) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов, принятых от других банков по договору банковского вклада на срок до одного месяца включительно.
По кредиту счета проводятся суммы краткосрочных вкладов, принятых от другого банка. По дебету счета проводится списание сумм принятых краткосрочных вкладов при их возврате.
2124. Краткосрочные вклады других банков (до одного года) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов, принятых от других банков по договору банковского вклада на срок до одного года включительно.
По кредиту счета проводятся суммы краткосрочных вкладов, принятых от другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм принятых краткосрочных вкладов при их возврате.
2125. Вклады, привлеченные от других банков на одну ночь (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов, привлеченных от других банков до начала рабочего дня, следующего за днем привлечения вклада.
По кредиту счета проводятся суммы вкладов, привлеченных от другого банка до начала рабочего дня, следующего за днем привлечения вклада.
По дебету счета проводится списание сумм привлеченных вкладов на одну ночь при их возврате.

2126. Басқа банктердің тазартылған қымбат металдардағы мерзімді салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден мерзімді салым шарты бойынша қабылданған тазартылған қымбат металдардың құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен мерзімді салым шарты бойынша қабылданған тазартылған қымбат металдардың құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерден мерзімді салым шарты бойынша қабылданған тазартылған қымбат металдардың құнын олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
2127. Басқа банктердің ұзақ мерзімді салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден бір жылдан астам мерзімге банктік салым шарты бойынша қабылдаған салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен қабылдаған ұзақ мерзімді салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған ұзақ мерзімді салымдардың сомаларын олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
2128. Басқа банктерден тартылған мерзімді салымның құнын оң түзету шоты (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден тартылған өтеу мерзімі бір жылдан астам мерзімді салымның есепке алу (баланстық) құнын осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерден тартылған өтеу мерзімі бір жылдан астам мерзімді салымның есепке алу (баланстық) құнын осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған оң түзету сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша тартылған салымның есепке алу (баланстық) құнын оң түзету сомаларын осы соманы № 2129 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығару жазылады.
2129. Басқа банктерден тартылған мерзімді салымның құнын теріс түзету шоты (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: басқа банктерден тартылған өтеу мерзімі бір жылдан астам мерзімді салымның есепке алу (баланстық) құнын осы салымның әділ құнын азайту нәтижесінде туындаған теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерден тартылған өтеу мерзімі бір жылдан астам мерзімді салымның есепке алу (баланстық) құнын осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған теріс түзету сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тартылған салымның есепке алу (баланстық) құнын оң түзету сомаларын осы сома № 2128 баланстық шотпен сальдо жасалған кезде есептен шығару жазылады.
2130. Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктердің олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік, ипотека) ретінде банктік салым шарты бойынша және кепіл шарты бойынша қабылданған, иеленуді және пайдалануды кепіл беруші жүзеге асыратын ақша (салым) сомаларын есепке алу. Осы шот банк шоты болып табылады.
Шоттың кредиті бойынша міндеттемелері қамтамасыз ету (кепіл, ипотека) ретінде қабылданған басқа банктердің ақша сомалары (салымдары) жазылады.
Шоттың дебеті бойынша банктік салым және кепіл туралы шарттың талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес банктің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік, ипотека) ретінде қабылданған басқа банктің ақша сомаларын (салымын) есептен шығару жазылады.

2126. Срочные вклады других банков в аффинированных драгоценных металлах (пассивный).
Назначение счета: Учет стоимости аффинированных драгоценных металлов, принятых от других банков по договору срочного вклада.
По кредиту счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, принятых от других банков по договору срочного вклада.
По дебету счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов, принятых от других банков по договору срочного вклада, при их возврате.
2127. Долгосрочные вклады других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов, принятых от других банков по договору банковского вклада на срок свыше одного года.
По кредиту счета проводятся суммы долгосрочных вкладов, принятых от другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм принятых долгосрочных вкладов при их возврате.
2128. Счет положительной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от других банков со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от другого банка со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости привлеченного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 2129.
2129. Счет отрицательной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от других банков (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от других банков со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от другого банка со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости привлеченного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 2128.
2130. Вклад, являющийся обеспечением обязательств других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег (вклада) других банков, принятых по договору банковского вклада и по договору о залоге в качестве обеспечения (гарантия, ипотека) их обязательств, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем. Данный счет является банковским счетом.
По кредиту счета проводятся суммы денег (вклада) другого банка, принятых в качестве обеспечения (гарантия, ипотека) его обязательств.
По дебету счета проводится списание сумм денег (вклада) другого банка, принятых в качестве обеспечения (гарантия, ипотека) его обязательств, в соответствии с условиями договора банковского вклада и о залоге и законодательством Республики Казахстан.

2131. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2132 Басқа банктердің жинақ салымдары (бір айдан аспайтын) (пассив).
Шоттың мақсаты: Банктік салым шарты бойынша бір айдан аспайтын мерзімге басқа банктерден қабылданған жинақ салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен қабылданған жинақ салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған жинақ салымдардың сомаларын есептен шығару жазылады.
2133. Басқа банктердің шартты салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден банктік салым шарты бойынша қабылдаған шартты салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен қабылданған шартты салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған шартты салымдардың сомаларын олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
2134. Басқа банктердің жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын) (пассив).
Шоттың мақсаты: Банктік салым шарты бойынша бір жылдан аспайтын мерзімге басқа банктерден қабылданған жинақ салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен қабылданған жинақ салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған жинақ салымдардың сомаларын есептен шығару жазылады.
2135. Басқа банктердің мерзімді салымдары бойынша мерзімі өткен берешек (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден банктік салым шарты бойынша қабылдаған салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен қабылдаған салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2136. Басқа банктерден тартылған шартты салымның құнын оң түзету шоты (пассив).
Шоттың мақсаты: басқа банктерден тартылған өтеу мерзімі бір жылдан астам шартты салымның есепке алу (баланстық) құнын осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерден тартылған өтеу мерзімі бір жылдан астам шартты салымның есепке алу (баланстық) құнын осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған оң түзету сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша тартылған салымның есепке алу (баланстық) құнын оң түзету сомаларын осы сома № 2137 баланстық шотпен сальдо жасалған кезде есептен шығару жазылады.
2137. Басқа банктерден тартылған шартты салымның құнын теріс түзету шоты (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: басқа банктерден тартылған өтеу мерзімі бір жылдан астам шартты салымның есепке алу (баланстық) құнын осы салымның әділ құнының азаюы нәтижесінде туындаған теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерден тартылған өтеу мерзімі бір жылдан астам шартты салымның есепке алу (баланстық) құнын осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған теріс түзету сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тартылған салымның есепке алу (баланстық) құнын оң түзету сомаларын осы сома № 2136 баланстық шотпен сальдо жасалған кезде есептен шығару жазылады.

2131. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).
2132. Сберегательные вклады других банков (не более одного месяца) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм сберегательных вкладов, принятых от других банков по договору банковского вклада на срок не более одного месяца.
По кредиту счета проводятся суммы сберегательных вкладов, принятых от другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм принятых сберегательных вкладов.
2133. Условные вклады других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных вкладов, принятых от других банков по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы условных вкладов, принятых от другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм принятых условных вкладов при их возврате.
2134. Сберегательные вклады других банков (не более одного года) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм сберегательных вкладов, принятых от других банков по договору банковского вклада на срок не более одного года.
По кредиту счета проводятся суммы сберегательных вкладов, принятых от другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм принятых сберегательных вкладов.
2135. Просроченная задолженность по срочным вкладам других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по вкладам, принятых от других банков по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по вкладам, принятым от другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по принятым вкладам при их погашении.
2136. Счет положительной корректировки стоимости условного вклада, привлеченного от других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от других банков со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от другого банка со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости привлеченного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 2137.
2137. Счет отрицательной корректировки стоимости условного вклада, привлеченного от других банков (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от других банков со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от другого банка со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости привлеченного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 2136.

2138. Басқа банктердің шартты салымдары бойынша мерзімі өткен берешек (пассив).
Шоттың мақсаты: Банктік салым шарты бойынша басқа банктерден қабылданған шартты салымдар бойынша негізгі борыш сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен қабылданған шартты салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын, олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2139. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша сыйлықақы (пассив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша нақты алынған ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) салым бойынша қайтарылатын ақша сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомаларын, модификациялау кезінде салымның баланстық құнын түзету сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша салым бойынша нақты алынған ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) салым бойынша қайтарылатын ақша сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, модификациялау кезінде салымның баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салым бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.
2140. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша дисконт (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) салымдар бойынша нақты алынған ақша сомасынан асып кетуі түріндегі дисконт сомаларын, модификациялау кезінде салымның баланстық құнын түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомаларын, салымды нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша тартуға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасының салымдар бойынша нақты алынған ақша сомасынан (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, модификациялау кезінде салымның баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасын, салымды нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша тартуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салым бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.

2138. Просроченная задолженность по условным вкладам других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по условным вкладам, принятым от других банков по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по условным вкладам, принятым от другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по принятым вкладам при их погашении.
2139. Премия по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения суммы фактически полученных денег по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (с учетом затрат по сделке), над возвращаемой суммой денег по вкладам, сумм корректировки балансовой стоимости вклада при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводятся сумма премии в виде превышения суммы фактически полученных денег по вкладу (с учетом затрат по сделке) над возвращаемой суммой денег по вкладу, сумма корректировки балансовой стоимости вклада при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
2140. Дисконт по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения возвращаемой суммы денег по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, над суммой фактически полученных денег по вкладам (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки балансовой стоимости вклада при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с привлечением вклада по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводятся сумма дисконта в виде превышения возвращаемой суммы денег по вкладу над суммой фактически полученных денег по вкладу (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки балансовой стоимости вклада при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с привлечением вклада по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.

2141. Басқа банктердің жинақ салымдары (бір жылдан астам) (пассив).
Шоттың мақсаты: Банктік салым шарты бойынша мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден қабылданған жинақ салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен қабылданған жинақ салымдар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған жинақ салымдар сомаларын есептен шығару жазылады.
2143. Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша мерзімі өткен берешек (пассив).
Шоттың мақсаты: Банктік салым шарты бойынша басқа банктерден қабылданған жинақ салымдары бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен қабылданған жинақ салымдары бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есептен шығару жазылады.
2144. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мерзімді салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мерзімді салымдарының сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мерзімді салымдарының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша банк қабылданған мерзімді салымдарды қайтарған кезде олардың сомасын есептен шығару жазылады.
2145 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салым құнын оң түзету шоты (пассив).
Шоттың мақсаты: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымның есепке алу (баланстық) құнын осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымның есепке алу (баланстық) құнын осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған оң түзету сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша тартылған салымның есепке алу (баланстық) құнын оң түзету сомаларын осы соманы № 2146 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде есептен шығару жазылады.
2146. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салым құнын теріс түзету шоты (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымның есепке алу (баланстық) құнын осы салымның әділ құнын азайту нәтижесінде туындаған теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымның есепке алу (баланстық) құнын осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған теріс түзету сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тартылған салымның есепке алу (баланстық) құнын оң түзету сомаларын осы сома № 2145 баланстық шотпен сальдо жасалған кезде есептен шығару жазылады.

2141. Сберегательные вклады других банков (более одного года) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм сберегательных вкладов, принятых от других банков по договору банковского вклада на срок более одного года.
По кредиту счета проводятся суммы сберегательных вкладов, принятых от другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм принятых сберегательных вкладов.
2143. Просроченная задолженность по сберегательным вкладам других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по сберегательным вкладам, принятым от других банков по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по сберегательным вкладам, принятым от другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по принятым вкладам.
2144. Срочные вклады организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм срочных вкладов организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводятся суммы срочных вкладов организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм принятых срочных вкладов при их возврате банком.
2145. Счет положительной корректировки стоимости вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости вклада, привлеченного от организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости привлеченного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 2146.
2146. Счет отрицательной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости вклада, привлеченного от организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости привлеченного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 2145.

2147. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мерзімді салымдары бойынша мерзімі өткен берешек (пассив).
Шоттың мақсаты: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымнан банктік салым шарты бойынша қабылдаған салым бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымнан қабылдаған салым бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған салым бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2151. Бас офиспен есеп айырысулар (пассив).
Шоттың мақсаты: Бас офис өзінің филиалы үшін ашқан корреспонденттік шотындағы ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бас офис өзінің филиалы үшін ашқан филиалдың корреспонденттік шотына түскен ақша сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша филиалдың корреспонденттік шотынан ақша сомаларын есептен шығару жазылады.
2152. Жергілікті филиалдармен есеп айырысулар (пассив).
Шоттың мақсаты: Бас офис үшін жергілікті филиалда ашылған бас офистің корреспонденттік шотындағы ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бас офис үшін жергілікті филиал ашқан бас офистің корреспонденттік шотына келіп түскен ақша сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бас офистің корреспонденттік шотынан ақша сомаларын есептен шығару жазылады.
2153. Шетелдік филиалдармен есеп айырысулар (пассив).
Шоттың мақсаты: Бас офис үшін шетелдік филиалда ашылған корреспонденттік шотындағы бас офистің ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бас офис үшін шетелдік филиалда ашылған корреспонденттік шотына түскен ақша сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бас офистің корреспонденттік шотынан ақша сомаларын есептен шығару жазылады.
2201. Мемлекеттік бюджеттің ақшасы (пассив).
Шоттың мақсаты: Мемлекеттік бюджет ақшасының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша мемлекеттік бюджеттен түскен ақша сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша мемлекеттік бюджеттің мақсаты бойынша жұмсалған ақша сомаларын есептен шығару жазылады.
2202. Кастодиандық шарттардың талаптарында клиенттердің ақшасын есепке алуға арналған ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдық (пассив).
Шоттың мақсаты: Банктер кастодиандық шарттардың талаптарында қабылдаған клиенттердің, инвестициялық портфелді басқарушылардың, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының ақшасын есепке алуға арналған ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған ақша қалдығын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша кастодиан-банктер ашқан клиенттердің, инвестициялық портфельді басқарушылардың, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының ақшасын есепке алуға арналған ағымдағы шоттарға келіп түскен, банктер кастодиандық шарт талаптарында қабылдаған ақша сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттердің, инвестициялық портфелді басқарушылардың, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының ақшасын есепке алуға арналған ағымдағы шоттардан келіп түскен ақша сомасын кастодиандық шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мақсаты бойынша есептен шығару жазылады.

2147. Просроченная задолженность по срочным вкладам организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по вкладу, принятому от организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по вкладу, принятому от организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по принятому вкладу при их погашении.
2151. Расчеты с головным офисом (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег на корреспондентском счете, открытом головным офисом для его филиала.
По кредиту счета проводятся суммы денег, поступивших на корреспондентский счет филиала, открытый головным офисом для своего филиала.
По дебету счета проводится списание сумм денег с корреспондентского счета филиала.
2152. Расчеты с местными филиалами (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег головного офиса на его корреспондентском счете, открытом в местном филиале для головного офиса.
По кредиту счета проводятся суммы денег, поступивших на корреспондентский счет головного офиса, открытый местным филиалом для головного офиса.
По дебету счета проводится списание суммы денег с корреспондентского счета головного офиса.
2153. Расчеты с зарубежными филиалами (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег головного офиса на его корреспондентском счете, открытом в зарубежном филиале для головного офиса.
По кредиту счета проводятся суммы денег, поступивших на корреспондентский счет головного офиса, открытый в зарубежном филиале для головного офиса.
По дебету счета проводится списание суммы денег с корреспондентского счета головного офиса.
2201. Деньги государственного бюджета (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег государственного бюджета.
По кредиту счета проводятся суммы денег, поступивших из государственного бюджета.
По дебету счета проводится списание сумм денег государственного бюджета, направленных по назначению.
2202. Неинвестированные остатки на текущих счетах, предназначенных для учета денег клиентов на условиях кастодиальных договоров (пассивный).
Назначение счета: Учет неинвестированных остатков денег на текущих счетах, предназначенных для учета денег клиентов, управляющих инвестиционным портфелем, добровольного накопительного пенсионного фонда, принятых банками на условиях кастодиальных договоров.
По кредиту счета проводятся суммы денег, принятых банками на условиях кастодиального договора, поступивших на текущие счета, предназначенные для учета денег клиентов, управляющих инвестиционным портфелем, добровольного накопительного пенсионного фонда, открытых банками-кастодианами.
По дебету счета проводится списание поступивших сумм денег с текущих счетов, предназначенных для учета денег клиентов, управляющих инвестиционным портфелем, добровольного накопительного пенсионного фонда, по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.

2203. Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары (пассив).
Шоттың мақсаты: Заңды тұлғалардың банк шоты шарты бойынша ашылған ағымдағы шоттарындағы ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заңды тұлғалардың ағымдағы шоттарына түскен ақша сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарттың талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мақсаты бойынша заңды тұлғалардың ағымдағы шотынан түскен ақша сомасын есептен шығару жазылады.
2204. Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары (пассив).
Шоттың мақсаты: Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттарындағы ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жеке тұлғаның ағымдағы шоттарына түскен ақша сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жеке тұлғаның ағымдағы шотынан шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мақсаты бойынша түскен ақша сомасын есептен шығару жазылады.
2205. Жеке тұлғалардың талап етілмелі салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Жеке тұлғалардың талап етілмелі салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жеке тұлғадан қабылданған талап етілмелі салымдар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мақсат бойынша жеке тұлғаның талап етілмелі салымдарынан қабылданған сомаларды есептен шығару жазылады.
2206. Жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: жеке тұлғалардың өтеу мерзімі қоса алғанда бір жылға дейін салым сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жеке тұлғадан қабылданған қысқа мерзімді салымдар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мақсат бойынша жеке тұлғаның қабылданған қысқа мерзімді салымдарының сомаларын есептен шығару жазылады.
2207. Жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: жеке тұлғалардың өтеу мерзімі бір жылдан астам салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жеке тұлғадан қабылданған ұзақ мерзімді салым сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мақсат бойынша жеке тұлғаның ұзақ мерзімді салымдарынан қабылданған сомаларды есептен шығару жазылады.
2208. Жеке тұлғалардың шартты салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Жеке тұлғалардың шартты салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жеке тұлғадан қабылданған шартты салымдар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мақсат бойынша жеке тұлғаның шартты салымдарынан қабылданған сомаларды есептен шығару жазылады.

2203. Текущие счета юридических лиц (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег юридических лиц на их текущих счетах, открытых по договору банковского счета.
По кредиту счета проводятся суммы денег, поступивших на текущий счет юридических лиц.
По дебету счета проводится списание поступивших сумм денег с текущего счета юридических лиц по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
2204. Текущие счета физических лиц (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег физических лиц на их текущих счетах.
По кредиту счета проводятся суммы денег физического лица, поступивших на его текущий счет.
По дебету счета проводится списание поступивших сумм денег с текущего счета физического лица по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
2205. Вклады до востребования физических лиц (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов до востребования физических лиц.
По кредиту счета проводятся суммы вкладов до востребования, принятых от физического лица.
По дебету счета проводится списание сумм принятых вкладов до востребования физического лица по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
2206. Краткосрочные вклады физических лиц (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов физических лиц со сроком погашения до одного года включительно.
По кредиту счета проводятся суммы краткосрочных вкладов, принятых от физического лица.
По дебету счета проводится списание сумм принятых краткосрочных вкладов физического лица по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
2207. Долгосрочные вклады физических лиц (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов физических лиц со сроком погашения свыше одного года.
По кредиту счета проводятся суммы долгосрочных вкладов, принятых от физического лица.
По дебету счета проводится списание сумм принятых долгосрочных вкладов физического лица по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
2208. Условные вклады физических лиц (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных вкладов физических лиц.
По кредиту счета проводятся суммы условных вкладов, принятых от физических лиц.
По дебету счета проводится списание сумм принятых условных вкладов физических лиц по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
2209. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2210. Сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржылық активтер (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерден сенімгерлік басқаруға қабылданған ақша сомасын және тазартылған қымбат металдар құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерден сенімгерлік басқаруға қабылданған ақша сомасы және тазартылған қымбат металдар құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік басқаруға қабылданған ақша сомасы және тазартылған қымбат металдар құнын оларды клиентке қайтарған кезде есептен шығару жазылады.
2211. Заңды тұлғалардың талап етілмелі салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Заңды тұлғалардан банктік салым шарты бойынша қабылданған талап етілмелі салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заңды тұлғалардан қабылдаған талап етілмелі салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған талап етілмелі салымдардың сомалары шарттың талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мақсаты бойынша есептен шығару жазылады.
2212. Клиенттердің тазартылған қымбат металдардағы металл шоттары (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерге тиесілі тазартылған қымбат металдардың құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің шотына түскен тазартылған қымбат металдардың құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің тапсырмасы бойынша түскен тазартылған қымбат металдардың құнын есептен шығару жазылады.
2213. Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымы (пассив).
Шоттың мақсаты: Жеке тұлғалардың банктік салым шарты бойынша және кепіл туралы шарт бойынша банк алдындағы міндеттемелерді қамтамасыз ету (кепілдік) ретінде қабылданған, иеленуі мен пайдаланылуын кепіл беруші (банк клиенті) жүзеге асыратын ақша (қысқа мерзімді салым) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жеке тұлғалардың банк алдындағы міндеттемелерді қамтамасыз ету (кепілдік) ретінде қабылданған, иеленуі мен пайдаланылуын кепіл беруші (банк клиенті) жүзеге асыратын ақша (қысқа мерзімді салым) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша банк алдындағы міндеттемелерді қамтамасыз ету (кепілдік) ретінде қабылданған, иеленуі мен пайдаланылуын кепіл беруші (банк клиенті) банктік салым, кепіл туралы шарттардың талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын жеке тұлғалардың ақша (қысқа мерзімді салым) сомаларын есептен шығару жазылады.
2214. Жеке тұлғалардың жинақтық салымдары (бір жылдан аспайтын) (пассив).
Шоттың мақсаты: Мерзімі бір жылдан аспайтын жеке тұлғалардан қабылданған жинақ салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жеке тұлғалардан қабылданған жинақ салымдарының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған жинақ салымдар сомаларын есептен шығару жазылады.

2210. Финансовые активы, принятые в доверительное управление (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег и стоимости аффинированных драгоценных металлов, принятых от клиентов в доверительное управление.
По кредиту счета проводится сумма денег и стоимость аффинированных драгоценных металлов, принятых от клиента в доверительное управление.
По дебету счета проводится списание сумм денег и стоимости аффинированных драгоценных металлов, принятых в доверительное управление, при их возврате клиенту.
2211. Вклады до востребования юридических лиц (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов до востребования, принятых от юридических лиц по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы вкладов до востребования, принятых от юридических лиц.
По дебету счета проводится списание сумм принятых вкладов до востребования по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
2212. Металлические счета клиентов в аффинированных драгоценных металлах (пассивный).
Назначение счета: Учет стоимости аффинированных драгоценных металлов, принадлежащих клиентам.
По кредиту счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, поступивших на счет клиента.
По дебету счета проводится списание стоимости поступивших аффинированных драгоценных металлов по поручению клиента.
2213. Краткосрочный вклад, являющийся обеспечением обязательств физических лиц (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег (краткосрочного вклада) физических лиц, принятых по договору банковского вклада и по договору о залоге в качестве обеспечения (гарантия) обязательств перед банком, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем (клиентом банка). Данный счет является банковским счетом.
По кредиту счета проводятся суммы денег (краткосрочного вклада) физических лиц, принятых в качестве обеспечения (гарантия) обязательств перед банком, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем (клиентом банка).
По дебету счета проводится списание сумм денег (краткосрочного вклада) физических лиц, принятых в качестве обеспечения (гарантия) обязательств перед банком, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем (клиентом банка) в соответствии с условиями договоров банковского вклада, о залоге и законодательством Республики Казахстан.
2214. Сберегательные вклады физических лиц (не более одного года) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм сберегательных вкладов, принятых от физических лиц на срок не более одного года.
По кредиту счета проводятся суммы сберегательных вкладов, принятых от физических лиц.
По дебету счета проводится списание сумм принятых сберегательных вкладов.

2215. Заңды тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Заңды тұлғалардан банктік салым шарты бойынша бір жылды қоса алғандағы мерзімге қабылданған салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заңды тұлғалардан қабылдаған салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған қысқа мерзімді салымдардың сомаларын шарттың талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мақсат бойынша есептен шығару жазылады.
2216. Клиенттердің тазартылған қымбат металдардағы мерзімді салымдары (пассив).
Шоттың аты: Клиенттерден мерзімді салым шарты бойынша қабылданған тазартылған қымбат металдардың құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерден мерзімді салым шарты бойынша қабылданған тазартылған қымбат металдардың құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттерден мерзімді салым шарты бойынша қабылданған тазартылған қымбат металдардың құнын олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
2217. Заңды тұлғалардың ұзақ мерзімді салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Заңды тұлғалардан бір жылдан астам мерзімге банктік салым шарты бойынша қабылдаған салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заңды тұлғалардан қабылданған ұзақ мерзімді салымдарының сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған ұзақ мерзімді салымдардың сомаларын шарттың талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мақсат бойынша есептен шығару жазылады.
2218. Заңды тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан астам) (пассив).
Шоттың мақсаты: Мерзімі бір жылдан астам заңды тұлғалардан қабылданған жинақ салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заңды тұлғалардан қабылданған жинақ салымдарының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған жинақ салымдар сомаларын есептен шығару жазылады.
2219. Заңды тұлғалардың шартты салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Заңды тұлғалардың банктік салым шарты бойынша қабылдаған шартты салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заңды тұлғалардан қабылданған шартты салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған шартты салымдардың сомаларын шарттың талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мақсат бойынша есептен шығару жазылады.
2220. Заңды тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын) (пассив).
Шоттың мақсаты: Мерзімі бір жылдан аспайтын заңды тұлғалардан қабылданған жинақ салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заңды тұлғалардан қабылданған жинақ салымдар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған жинақ салымдар сомаларын есептен шығару жазылады.

2215. Краткосрочные вклады юридических лиц (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов, принятых от юридических лиц по договору банковского вклада на срок до одного года включительно.
По кредиту счета проводятся суммы краткосрочных вкладов, принятых от юридических лиц.
По дебету счета проводится списание сумм принятых краткосрочных вкладов по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
2216. Срочные вклады клиентов в аффинированных драгоценных металлах (пассивный).
Назначение счета: Учет стоимости аффинированных драгоценных металлов, принятых от клиентов по договору срочного вклада.
По кредиту счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, принятых от клиентов по договору срочного вклада.
По дебету счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов, принятых от клиентов по договору срочного вклада, при их возврате.
2217. Долгосрочные вклады юридических лиц (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов, принятых от юридических лиц по договору банковского вклада на срок свыше одного года.
По кредиту счета проводятся суммы долгосрочных вкладов, принятых от юридических лиц.
По дебету счета проводится списание сумм принятых долгосрочных вкладов по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
2218. Сберегательные вклады юридических лиц (более одного года) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм сберегательных вкладов, принятых от юридических лиц на срок более одного года.
По кредиту счета проводятся суммы сберегательных вкладов, принятых от юридических лиц.
По дебету счета проводится списание сумм, принятых сберегательных вкладов.
2219. Условные вклады юридических лиц (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных вкладов, принятых от юридических лиц по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы условных вкладов, принятых от юридических лиц.
По дебету счета проводится списание сумм принятых условных вкладов по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.
2220. Сберегательные вклады юридических лиц (не более одного года) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм сберегательных вкладов, принятых от юридических лиц на срок не более одного года.
По кредиту счета проводятся суммы сберегательных вкладов, принятых от юридических лиц.
По дебету счета проводится списание сумм принятых сберегательных вкладов.
2221. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2222. Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың банктік салым шартында көзделген тәртіппен пайдаланылатын салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың банктік салым шартында көзделген тәртіппен пайдаланылатын салымдарының сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша банктік салым шартының шарттарына сәйкес мақсатқа сай қабылданған салымдардың сомаларын есептен шығару жазылады.
2223. Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын заңды тұлғалардың салымы (пассив).
Шоттың мақсаты: Заңды тұлғалардың банк алдындағы міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік) ретінде банктік салым шарты бойынша және кепіл шарты бойынша қабылданған, иеленуді және пайдалануды кепіл беруші (банктің клиенті) жүзеге асыратын ақша (салым) сомаларын есепке алу. Осы шот банктік шот болып табылады.
Шоттың кредиті бойынша заңды тұлғалардың банк алдындағы міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік) ретінде қабылданған ақша (салым) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша заңды тұлғалардың банктік салым және кепіл туралы шарттың талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес банк алдындағы міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік) ретінде қабылданған ақша (салым) сомасын есептен шығару жазылады.
2224. Клиенттердің талап етілмелі салымдары бойынша мерзімі өткен берешек (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерден банктік салым шарты бойынша қабылданған талап етілмелі салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттен қабылданған талап етілмелі салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегінің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған талап етілмелі салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2225. Клиенттермен жасалған басқа да операциялар бойынша мерзімі өткен берешек (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттермен жасалған басқа да операциялар бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттермен жасалған басқа да операциялар бойынша мерзімі өткен берешек сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттермен жасалған басқа да операциялар бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2226. Клиенттердің мерзімді салымдары бойынша мерзімі өткен берешек (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерден банктік салым шарты бойынша қабылдаған мерзімді салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерден қабылданған мерзімді салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған мерзімді салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.

2222. Вклады дочерних организаций специального назначения (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов дочерних организаций специального назначения, используемых в порядке, предусмотренном договором банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы вкладов дочерних организаций специального назначения, используемых в порядке, предусмотренном договором банковского вклада.
По дебету счета проводится списание сумм принятых вкладов по назначению в соответствии с условиями договора банковского вклада.
2223. Вклад, являющийся обеспечением обязательств юридических лиц (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег (вклада) юридических лиц, принятых по договору банковского вклада и по договору о залоге в качестве обеспечения (гарантия) обязательств перед банком, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем (клиентом банка). Данный счет является банковским счетом.
По кредиту счета проводятся суммы денег (вклада) юридических лиц, принятых в качестве обеспечения (гарантия) обязательств перед банком.
По дебету счета проводится списание сумм денег (вклада) юридических лиц, принятых в качестве обеспечения (гарантия) обязательств перед банком, в соответствии с условиями договора банковского вклада и о залоге и законодательством Республики Казахстан.
2224. Просроченная задолженность по вкладам до востребования клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по вкладам до востребования, принятым от клиентов по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по вкладам до востребования, принятым от клиента.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по принятым вкладам до востребования при их погашении.
2225. Просроченная задолженность по прочим операциям с клиентами (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по прочим операциям с клиентами.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по прочим операциям с клиентами.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по прочим операциям с клиентами при их погашении.
2226. Просроченная задолженность по срочным вкладам клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по срочным вкладам, принятым от клиентов по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по срочным вкладам, принятым от клиента.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по принятым срочным вкладам при их погашении.

2227. Жалдау бойынша міндеттеме (пассив).
Шоттың мақсаты: Жалдау бойынша міндеттеменің құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалдау төлемінің келтірілген құны, жалдау бойынша міндеттеме құнының түзету сомасы, жалдау бойынша міндеттемені қайта бағалау, жалдау шартының талаптарын модификациялауға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша өтелген жағдайда жалдау бойынша міндеттеме сомасын, жалдау бойынша міндеттеме құнының түзету сомасын, жалдау бойынша міндеттемені қайта бағалау, жалдау шартының талаптарын модификациялауға байланысты түзету сомасын есептен шығару жазылады.
2228. Мерзімінде орындалмаған нұсқау (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің нұсқауларына сәйкес олардың банктік шоттарынан есептен шығарылған, бірақ корреспонденттік шотта ақшаның болмауынан немесе жетіспеуінен мерзімінде орындалмаған ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің нұсқауына сәйкес клиенттік банк шотынан есептен шығарылған, бірақ корреспонденттік шотта ақшаның болмауынан немесе жетіспеуінен орындалмаған ақша сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша корреспонденттік шотқа ақша түскен жағдайда немесе клиент өзінің нұсқауын қайтарып алған жағдайда немесе оларды клиенттің банк шотына қайтарған кезде клиенттің нұсқауына сәйкес мақсат бойынша ақша сомаларын есептен шығару жазылады.
2229. Жеке тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан астам) (пассив).
Шоттың мақсаты: Мерзімі бір жылдан астам жеке тұлғалардың жинақ салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жеке тұлғалардан қабылданған жинақ салымдарының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған жинақ салымдарының сомаларын есептен шығару жазылады.
2230. Жалдау бойынша міндеттеме бойынша мерзімі өткен берешек (пассив).
Шоттың мақсаты: Жалдау бойынша міндеттеменің негізгі борыш сомасы бойынша мерзімі өткен берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалдау бойынша міндеттеменің негізгі борыш сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жалдау бойынша міндеттеменің негізгі борыш сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомалары өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2231. Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша мерзімі өткен берешек (пассив).
Шоттың мақсаты: Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша мерзімі өткен берешек сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есептен шығару жазылады.

2227. Обязательства по аренде (пассивный).
Назначение счета: Учет стоимости обязательств по аренде.
По кредиту счета проводятся приведенная стоимость арендных платежей, сумма корректировки стоимости обязательств по аренде, переоценка обязательств по аренде, сумма корректировки, связанной с модификацией условий договора аренды.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств по аренде при их погашении, сумма корректировки стоимости обязательств по аренде, переоценка обязательств по аренде, сумма корректировки, связанной с модификацией условий договора аренды.
2228. Указания, не исполненные в срок (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег, списанных с банковских счетов клиентов в соответствии с их указаниями, но не исполненных им в срок из-за отсутствия или недостаточности денег на корреспондентском счете.
По кредиту счета проводятся суммы денег, списанных с банковского счета клиента в соответствии с указанием клиента, но не исполненных им в срок из-за отсутствия или недостаточности денег на корреспондентском счете.
По дебету счета проводится списание сумм денег по назначению в соответствии с указанием клиента в случае поступления денег на корреспондентский счет или при возврате их на банковский счет клиента в случае отзыва им своего указания.
2229. Сберегательные вклады физических лиц (более одного года) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм сберегательных вкладов физических лиц со сроком более одного года.
По кредиту счета проводятся суммы сберегательных вкладов, принятых от физических лиц.
По дебету счета проводится списание сумм принятых сберегательных вкладов.
2230. Просроченная задолженность по обязательствам по аренде (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по обязательствам по аренде.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по обязательствам по аренде.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по обязательствам по аренде при их погашении.
2231. Просроченная задолженность по вкладам дочерних организаций специального назначения (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по вкладам дочерних организаций специального назначения.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по вкладам дочерних организаций специального назначения.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по вкладам дочерних организаций специального назначения.

2232. Клиенттердің шартты салымдары бойынша мерзімі өткен берешек (пассив).
Шоттың мақсаты: банктік салым шарты бойынша клиенттерден қабылданған шартты салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттен қабылданған шартты салымдар бойынша борыштың негізгі сомасының мерзімі өткен берешек сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған салымдар бойынша борыштың негізгі сомасының мерзімі өткен берешек сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2233. Клиенттердің мерзімді салымының құнын оң түзету шоты (пассив).
Шоттың мақсаты: клиенттерден тартылған өтеу мерзімі бір жылдан астам мерзімді салымның есепке алу (баланстық) құнын осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттен тартылған, өтеу мерзімі бір жылдан астам мерзімді салымның есепке алу (баланстық) құнын осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған оң түзету сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша тартылған салымның есепке алу (баланстық) құнын осы соманы № 2234 баланстық шотпен сальдо жасаған кезде оң түзету сомаларын есептен шығару жазылады.
2234. Клиенттердің мерзімді салымының құнын теріс түзету шоты (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: клиенттерден тартылған өтеу мерзімі бір жылдан астам мерзімді салымның есепке алу (баланстық) құнын осы салымның әділ құнының азаюы нәтижесінде туындаған теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттен тартылған өтеу мерзімі бір жылдан астам мерзімді салымның есепке алу (баланстық) құнын осы салымның әділ құнының азаюы нәтижесінде туындаған теріс түзету сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тартылған салымның есепке алу (баланстық) құнын теріс түзету сомаларын осы сома № 2233 баланстық шотпен сальдо жасалған кезде есептен шығару жазылады.
2235. Клиенттердің шартты салымының құнын оң түзету шоты (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерден тартылған өтеу мерзімі бір жылдан астам шартты салымның есепке алу (баланстық) құнын осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттен тартылған өтеу мерзімі бір жылдан астам шартты салымның есепке алу (баланстық) құнын осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған оң түзету сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша тартылған салымның есепке алу (баланстық) құнын оң түзету сомаларын осы сома № 2236 баланстық шотпен сальдо жасалған кезде есептен шығару жазылады.

2232. Просроченная задолженность по условным вкладам клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по условным вкладам, принятым от клиентов по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по условным вкладам, принятым от клиента.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по принятым вкладам при их погашении.
2233. Счет положительной корректировки стоимости срочного вклада клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от клиентов со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от клиента со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости привлеченного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 2234.
2234. Счет отрицательной корректировки стоимости срочного вклада клиентов (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от клиентов со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от клиента со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости привлеченного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 2233.
2235. Счет положительной корректировки стоимости условного вклада клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от клиентов со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится сумма положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от клиента со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится списание сумм положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости привлеченного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 2236.

2236. Клиенттердің шартты салымының құнын теріс түзету шоты (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: клиенттерден тартылған өтеу мерзімі бір жылдан астам шартты салымның есепке алу (баланстық) құнын осы салымның әділ құнының азаюы нәтижесінде туындаған теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттен тартылған өтеу мерзімі бір жылдан астам шартты салымның есепке алу (баланстық) құнын осы салымның әділ құнының азаюы нәтижесінде туындаған теріс түзету сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тартылған салымның есепке алу (баланстық) құнын теріс түзету сомаларын осы сома № 2235 баланстық шотпен сальдо жасалған кезде есептен шығару жазылады.
2237. Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес жөнелтушінің нұсқауларын сақтау шоты (пассив).
Шоттың мақсаты: бенефициар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзім ішінде Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасында көзделген қажетті құжаттар мен мәліметтерді ұсыну бойынша іс-әрекеттерді жасамаған кезде алынған жөнелтушінің нұсқаулар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бенефициар Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасында көзделген қажетті құжаттар мен мәліметтерді ұсыну бойынша іс-әрекеттерді жасамаған кезде алынған жөнелтушінің нұсқаулар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бенефициардың банк шотына ақша есептелген кезде немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жөнелтушіге оның нұсқаулары орындалмай қайтарылған кезде жөнелтушінің нұсқауларының сомаларын есептен шығару жазылады.
2238. Клиенттерден тартылған салымдар бойынша сыйлықақы (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерден тартылған салымдар бойынша нақты алынған ақша сомаларының (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасын, модификациялау кезінде салымның баланстық құнын түзету сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша салымдар бойынша нақты алынған ақша сомаларының (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, модификация кезінде салымның баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттерден тартылған салымдар бойынша амортизациялау сомасын жүргізу және (немесе) сыйлықақы сомасын есептен шығару жазылады.

2236. Счет отрицательной корректировки стоимости условного вклада клиентов (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от клиентов со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится сумма отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от клиента со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости привлеченного вклада при сальдировании данной суммы с балансовым счетом № 2235.
2237. Счет хранения указаний отправителя в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан (пассивный).
Назначение счета: Учет в течение срока, установленного законодательством Республики Казахстан, сумм указаний отправителя, полученных при несовершении бенефициаром действий по представлению необходимых документов и сведений, предусмотренных валютным законодательством Республики Казахстан.
По кредиту счета проводятся суммы указаний отправителя, полученных при несовершении бенефициаром действий по представлению необходимых документов и сведений, предусмотренных валютным законодательством Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм указаний отправителя при зачислении денег на банковский счет бенефициара или возвращении указания его отправителю без исполнения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2238. Премия по вкладам, привлеченным от клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения суммы фактически полученных денег по вкладам, привлеченным от клиентов (с учетом затрат по сделке), над возвращаемой суммой денег по вкладам, сумм корректировки балансовой стоимости вклада при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводятся сумма премии в виде превышения суммы фактически полученных денег по вкладу (с учетом затрат по сделке) над возвращаемой суммой денег по вкладу, сумма корректировки балансовой стоимости вклада при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по вкладам, привлеченным от клиентов.

2239. Клиенттерден тартылған салымдар бойынша дисконт (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерден тартылған салымдар бойынша қайтарылатын ақша сомасының (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) салымдар бойынша нақты алынған ақша сомасынан асып кетуі түріндегі дисконт сомасын, модификациялау кезінде салымның баланстық құнын түзету сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасын, нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша салымды тартуға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша салым бойынша қайтарылатын ақша сомасының салым бойынша нақты алынған ақша сомасынан (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, модификациялау кезінде салымның баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес пайыз мөлщерлемесі бойынша салымды тартуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерден тартылған салымдар бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.
2240. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 105 (01.04.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2241. Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымы (пассив).
Шоттың мақсаты: Жеке тұлғалардың банктік салым шарты бойынша және кепіл туралы шарт бойынша банк алдындағы міндеттемелерді қамтамасыз ету (кепілдік) ретінде қабылданған, иеленуі мен пайдаланылуын кепіл беруші (банк клиенті) жүзеге асыратын ақша (ұзақ мерзімді салым) сомаларын есепке алу. Осы шот банктік шот болып табылады.
Шоттың кредиті бойынша жеке тұлғалардың банк алдындағы міндеттемелерді қамтамасыз ету (кепілдік) ретінде қабылданған, иеленуі мен пайдаланылуын кепіл беруші (банк клиенті) жүзеге асыратын ақша (ұзақ мерзімді салым) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша банк алдындағы міндеттемелерді қамтамасыз ету (кепілдік) ретінде қабылданған, иеленуі мен пайдаланылуын кепіл беруші (банк клиенті) банктік салым, кепіл туралы шарттардың талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын жеке тұлғалардың ақша (ұзақ мерзімді салым) сомаларын есептен шығару жазылады.
2242. Номиналды ұстаушы функцияларын, оның ішінде "Астана" халықаралық қаржы орталығының Қаржылық қызметтерді реттеу жөніндегі комитетінің тиісті лицензиясы негізінде жүзеге асыратын тұлға клиенттерінің ақшасын есепке алуға арналған, банктер ашқан ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдық (пассив).
Шоттың мақсаты: Номиналды ұстаушы функцияларын, оның ішінде "Астана" халықаралық қаржы орталығының Қаржылық қызметтерді реттеу жөніндегі комитетінің тиісті лицензиясы негізінде жүзеге асыратын тұлға клиенттерінің ақшасын есепке алуға арналған, банктер банктік қызмет көрсету және (немесе) номиналды ұстау шартарының және (немесе) кастодиандық шарттардың талаптарында ашқан ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған ақша қалдығын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша номиналды ұстаушы функцияларын, оның ішінде "Астана" халықаралық қаржы орталығының Қаржылық қызметтерді реттеу жөніндегі комитетінің тиісті лицензиясы негізінде жүзеге асыратын тұлға клиенттерінің ақшасын есепке алуға арналған, банктер ашқан ағымдағы шоттарға түскен ақша сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша номиналды ұстаушы функцияларын, оның ішінде "Астана" халықаралық қаржы орталығының Қаржылық қызметтерді реттеу жөніндегі комитетінің тиісті лицензиясы негізінде жүзеге асыратын тұлға клиенттерінің ақшасын есепке алуға арналған, банктер ашқан ағымдағы шоттардан түскен ақша сомасы шарттың талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мақсаты бойынша есептен шығарылады.

2239. Дисконт по вкладам, привлеченным от клиентов (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения возвращаемой суммы денег по вкладам, привлеченным от клиентов, над суммой фактически полученных денег по вкладам (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки балансовой стоимости вклада при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с привлечением вклада по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводится сумма дисконта в виде превышения возвращаемой суммы денег по вкладу над суммой фактически полученных денег по вкладу (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки балансовой стоимости вклада при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с привлечением вклада по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по вкладам, привлеченным от клиентов.
Примечание ИЗПИ!
Счет 2240 предусматривается исключить постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.04.2026).
2240. Счет хранения денег, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) обязательств клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег клиентов, принятых по договору о залоге или соглашению о предоставлении задатка в качестве обеспечения (заклад, задаток) их обязательств, владение которыми осуществляется залогодержателем, а также сумм денег клиентов, принятых в качестве покрытия по выданным гарантиям.
По кредиту счета проводится сумма денег клиента, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) его обязательств, а также сумма денег клиентов, принятая в качестве покрытия по выданным гарантиям.
По дебету счета проводится списание сумм денег клиента, принятых в качестве обеспечения (заклад, задаток) его обязательств, в соответствии с условиями договора о залоге или соглашения о предоставлении задатка и законодательством Республики Казахстан, а также сумм денег клиентов, принятых в качестве покрытия по выданным гарантиям.
2241. Долгосрочный вклад, являющийся обеспечением обязательств физических лиц (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег (долгосрочного вклада) физических лиц, принятых по договору банковского вклада и по договору о залоге в качестве обеспечения (гарантия) обязательств перед банком, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем (клиентом банка). Данный счет является банковским счетом.
По кредиту счета проводятся суммы денег (долгосрочного вклада) физических лиц, принятых в качестве обеспечения (гарантия) обязательств перед банком, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем (клиентом банка).
По дебету счета проводится списание сумм денег (долгосрочного вклада) физических лиц, принятых в качестве обеспечения (гарантия) обязательств перед банком, владение и пользование которыми осуществляется залогодателем (клиентом банка) в соответствии с условиями договоров банковского вклада, о залоге и законодательством Республики Казахстан.
2242. Неинвестированные остатки на текущих счетах, предназначенных для учета денег клиентов лица, осуществляющего функции номинального держателя, в том числе на основании соответствующей лицензии Комитета Международного финансового центра "Астана" по регулированию финансовых услуг, открытых банками (пассивный).
Назначение счета: Учет неинвестированных остатков денег на текущих счетах, предназначенных для учета денег клиентов лица, осуществляющего функции номинального держателя, в том числе на основании соответствующей лицензии Комитета Международного финансового центра "Астана" по регулированию финансовых услуг, открытых банками на условиях договоров банковского обслуживания и (или) номинального держания и (или) кастодиальных договоров.
По кредиту счета проводятся суммы денег, поступивших на текущие счета, предназначенные для учета денег клиентов лица, осуществляющего функции номинального держателя, в том числе на основании соответствующей лицензии Комитета Международного финансового центра "Астана" по регулированию финансовых услуг, открытых банками.
По дебету счета проводится списание поступивших сумм денег с текущих счетов, предназначенных для учета денег клиентов лица, осуществляющего функции номинального держателя, в том числе на основании соответствующей лицензии Комитета Международного финансового центра "Астана" по регулированию финансовых услуг, открытых банками, по назначению в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.

2243. Клиенттердің жинақ салымдары бойынша мерзімі өткен берешек (пассив).
Шоттың мақсаты: Банктік салым шарты бойынша клиенттерден қабылданған жинақ салымдары бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттен қабылданған жинақ салымдары бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есептен шығару жазылады.
2245. Инвестициялық депозиттер (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің инвестициялық депозиттерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттен инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған сомалар, сондай-ақ инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны пайдаланудан түскен кірістердің клиенттің пайдасына есептелетін сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша клиенттен қабылданған сомаларды олар инвестицияланған немесе клиентке қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
2255. Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары (пассив).
Шоттың мақсаты: Қарсы әріптестен бағалы қағаздарды келісілген баға бойынша болашақта сатып алу міндеттемесімен операцияны ашу күніне кепілге берілген бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша міндеттемелер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша операцияның ашылу күніне бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша міндеттемелер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша операция жабылған немесе күші жойылған кезде "РЕПО" операциялары бойынша міндеттемелер сомаларын есептен шығару жазылады.
2256. "Кері РЕПО" операциялары бойынша қабылданған, бағалы қағаздар бойынша алынған сыйақы түріндегі міндеттеме (пассивті).
Мақсаты: Ұйымның "кері РЕПО" операциясы бойынша қабылданған, бағалы қағаздар бойынша алынған сыйақы түріндегі міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша "кері РЕПО" операциясы бойынша қабылданған, бағалы қағаздар бойынша алынған сыйақы түріндегі міндеттеме сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша "кері РЕПО" операциясы бойынша қабылданған, бағалы қағаздар бойынша алынған сыйақы түріндегі міндеттемелер сомасын есептен шығару жазылады.
2257. "Кері РЕПО" операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару жөніндегі міндеттеме (пассивті).
Мақсаты: "Кері РЕПО" операциясы бойынша қамтамасыз ету ретінде қабылданған, сатылған бағалы қағаздарды қайтару бойынша әділ құны бойынша бағаланатын міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша "кері РЕПО" операциясы бойынша қамтамасыз ету ретінде қабылданған, сатылған бағалы қағаздарды қайтару бойынша әділ құны бойынша бағаланатын міндеттеменің сомасы, міндеттеменің әділ құнын теріс қайта бағалау жазылады.
Шоттың дебеті бойынша "кері РЕПО" операциясы бойынша қамтамасыз ету ретінде қабылданған, сатылған бағалы қағаздарды қайтару бойынша әділ құны бойынша бағаланатын міндеттемені есептен шығару, міндеттеменің әділ құнын оң қайта бағалау жазылады.

2243. Просроченная задолженность по сберегательным вкладам клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по основной сумме долга по сберегательным вкладам, принятым от клиентов по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы просроченной задолженности по основной сумме долга по сберегательным вкладам, принятым от клиента.
По дебету счета проводится списание сумм просроченной задолженности.
2245. Инвестиционные депозиты (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм инвестиционных депозитов клиентов.
По кредиту счета проводятся суммы, принятые от клиента по договору об инвестиционном депозите, а также суммы зачисляемых в пользу клиента доходов от использования денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится списание принятых сумм от клиента по договору об инвестиционном депозите при их инвестировании или возврате клиенту.
2255. Операции "РЕПО" с ценными бумагами (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств по операциям "РЕПО" с ценными бумагами, переданными в залог на дату открытия операции с обязательством в будущем выкупить у контрпартнера ценные бумаги по оговоренной цене.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств по операции "РЕПО" с ценными бумагами на дату открытия операции.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств по операции "РЕПО" при закрытии или аннулировании операции.
2256. Обязательство в виде вознаграждения, полученного по ценным бумагам, принятым по операциям "обратное РЕПО" (пассивный).
Назначение: Учет сумм обязательства организации в виде вознаграждения, полученного по ценным бумагам, принятым по операции "обратное РЕПО".
По кредиту счета проводится сумма обязательства в виде вознаграждения, полученного по ценным бумагам, принятым по операции "обратное РЕПО".
По дебету счета проводится списание сумм обязательства в виде вознаграждения, полученного по ценным бумагам, принятым по операции "обратное РЕПО".
2257. Обязательство по возврату ценных бумаг, принятых по операциям "обратное РЕПО" (пассивный).
Назначение: Учет сумм обязательства, оцениваемого по справедливой стоимости, по возврату проданных ценных бумаг, принятых в качестве обеспечения по операции "обратное РЕПО".
По кредиту счета проводится сумма обязательства, оцениваемого по справедливой стоимости, по возврату проданных ценных бумаг, принятых в качестве обеспечения по операции "обратное РЕПО", отрицательная переоценка справедливой стоимости обязательства.
По дебету счета проводится списание обязательства, оцениваемого по справедливой стоимости, по возврату проданных ценных бумаг, принятых в качестве обеспечения по операции "обратное РЕПО", положительная переоценка справедливой стоимости обязательства.

2301. Айналысқа шығарылған облигациялар (пассив).
Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарған облигациялардың номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған облигациялардың номиналдық құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған облигациялардың номиналдық құнын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2303. Айналысқа шығарылған басқа да бағалы қағаздар (пассив).
Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарылған басқа да бағалы қағаздардың номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған басқа да бағалы қағаздардың номиналдық құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған басқа да бағалы қағаздардың номиналдық құнын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2304. Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы (пассив).
Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарылған бағалы қағаздарды орналастыру құнының олардың номиналдық құнынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасын, модификациялау кезінде бағалы қағаздардың баланстық құнын түзету сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздарды орналастыру құнының олардың номиналдық құнынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, модификациялау кезінде бағалы қағаздардың баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.
2305. Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконт (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың номиналдық құнының оларды орналастыру құнынан асып кетуі түріндегі дисконт сомасын, модификациялау кезінде бағалы қағаздардың баланстық құнын түзету сомасын, нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша бағалы қағаздарды тартуға байланысты түзету сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың номиналдық құнының оларды орналастыру құнынан асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, модификациялау кезінде бағалы қағаздардың баланстық құнын түзету сомасы, нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша бағалы қағаздарды тартуға байланысты түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.

2301. Выпущенные в обращение облигации (пассивный).
Назначение счета: Учет номинальной стоимости облигаций, выпущенных в обращение.
По кредиту счета проводится номинальная стоимость облигаций, выпущенных в обращение.
По дебету счета проводится списание номинальной стоимости выпущенных облигаций при их погашении.
2303. Выпущенные в обращение прочие ценные бумаги (пассивный).
Назначение счета: Учет номинальной стоимости прочих ценных бумаг, выпущенных в обращение.
По кредиту счета проводится номинальная стоимость прочих ценных бумаг, выпущенных в обращение.
По дебету счета проводится списание номинальной стоимости выпущенных прочих ценных бумаг при их погашении.
2304. Премия по выпущенным в обращение ценным бумагам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения стоимости размещения ценных бумаг, выпущенных в обращение, над их номинальной стоимостью, сумм корректировки балансовой стоимости ценных бумаг при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводятся сумма премии в виде превышения стоимости размещения ценных бумаг, выпущенных в обращение, над их номинальной стоимостью, сумма корректировки балансовой стоимости ценных бумаг при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по выпущенным в обращение ценным бумагам.
2305. Дисконт по выпущенным в обращение ценным бумагам (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения номинальной стоимости ценных бумаг, выпущенных в обращение, над стоимостью их размещения, сумм корректировки балансовой стоимости ценных бумаг при модификации, сумм корректировки, связанной с выпуском в обращение ценных бумаг по нерыночной ставке процента, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма дисконта в виде превышения номинальной стоимости ценных бумаг, выпущенных в обращение, над стоимостью их размещения, сумма корректировки балансовой стоимости ценных бумаг при модификации, сумма корректировки, связанной с выпуском в обращение ценных бумаг по нерыночной ставке процента, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по ценным бумагам, выпущенным в обращение.
Назначение счета: Учет номинальной стоимости выпущенных в обращение облигаций, выкупленных у их держателей.
По дебету счета проводится номинальная стоимость выпущенных в обращение облигаций, выкупленных у их держателей.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости выкупленных облигаций при их продаже другим держателям, либо их аннулировании.

2306. Сатып алынған бағалы қағаздар (контрпассив).
Шоттың мақсаты: Ұстаушылардан сатып алынған бағалы қағаздардың номиналды құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұстаушылардан сатып алынған бағалы қағаздардың номиналды құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған бағалы қағаздарды басқа ұстаушыларға сатқан не оларды жойған кезде олардың номиналды құнын есептен шығару жазылады.
2401. Өтеу мерзімі бес жылдан аз, реттелген борыш (пассив).
Шоттың мақсаты: Өтеу мерзімі бес жылдан аз, реттелген борыштың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша реттелген борыштың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша реттелген борыштың сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2402. Өтеу мерзімі бес жылдан астам, реттелген борыш (пассив).
Шоттың мақсаты: Өтеу мерзімі бес жылдан астам реттелген борыштың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша реттелген борыш сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша реттелген борыштың сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2403. Айналысқа шығарылған, реттелген облигациялар бойынша сыйлықақы (пассив).
Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарылған реттелген облигацияларды орналастыру құнының олардың номиналдық құнынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасын, модификациялау кезінде реттелген облигациялардың баланстық құнын түзету сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған реттелген облигацияларды орналастыру құнының олардың номиналдық құнынан асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, модификациялау кезінде реттелген облигациялардың баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған реттелген облигациялардың сыйлықақы амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.
2404. Айналысқа шығарылған, реттелген облигациялар бойынша дисконт (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарылған реттелген облигациялардың номиналдық құнының оларды орналастыру құнынан асып кетуі түріндегі дисконт сомасын, модификациялау кезінде реттелген облигациялардың баланстық құнын түзету сомасын, нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша реттелген облигацияларды тартуға байланысты түзету сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған реттелген облигациялардың номиналдық құнының оларды орналастыру құнынан асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, модификациялау кезінде реттелген облигациялардың баланстық құнын түзету сомасы, реттелген облигацияларды нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша тартуға байланысты түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған реттелген облигациялардың дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.

2306. Выкупленные ценные бумаги (контрпассивный).
Назначение счета: Учет номинальной стоимости ценных бумаг, выкупленных у их держателей.
По дебету счета проводится номинальная стоимость ценных бумаг, выкупленных у их держателей.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости выкупленных ценных бумаг при их продаже другим держателям, либо их аннулировании.
2401. Субординированный долг со сроком погашения менее пяти лет (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм субординированного долга со сроком погашения менее пяти лет.
По кредиту счета проводятся суммы субординированного долга.
По дебету счета проводится списание сумм субординированного долга при их погашении.
2402. Субординированный долг со сроком погашения более пяти лет (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм субординированного долга со сроком погашения более пяти лет.
По кредиту счета проводятся суммы субординированного долга.
По дебету счета проводится списание сумм субординированного долга при их погашении.
2403. Премия по выпущенным в обращение субординированным облигациям (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения стоимости размещения субординированных облигаций, выпущенных в обращение, над их номинальной стоимостью, сумм корректировки балансовой стоимости субординированных облигаций при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводятся сумма премии в виде превышения стоимости размещения субординированных облигаций, выпущенных в обращение, над их номинальной стоимостью, сумма корректировки балансовой стоимости субординированных облигаций при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по выпущенным в обращение субординированным облигациям.
2404. Дисконт по выпущенным в обращение субординированным облигациям (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения номинальной стоимости субординированных облигаций, выпущенных в обращение, над стоимостью их размещения, сумм корректировки балансовой стоимости субординированных облигаций при модификации, сумм корректировки, связанной с выпуском в обращение субординированных облигаций по нерыночной ставке процента, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма дисконта в виде превышения номинальной стоимости субординированных облигаций, выпущенных в обращение, над стоимостью их размещения, сумма корректировки балансовой стоимости субординированных облигаций при модификации, сумма корректировки, связанной с выпуском в обращение субординированных облигации по нерыночной ставке процента, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по субординированным облигациям, выпущенным в обращение.

2405. Сатып алынған реттелген облигациялар (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: Оларды ұстаушылардан сатып алынған айналысқа шығарылған реттелген облигациялардың номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша оларды ұстаушылардан сатып алынған айналысқа шығарылған реттелген облигациялардың номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша олар басқа ұстаушыларға сатқан не олардың күші жойылған кезде сатып алынған реттелген облигациялардың номиналдық құнын есептен шығару жазылады.
2406. Реттелген облигациялар (пассив).
Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарылған реттелген облигациялардың номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған реттелген облигациялардың номиналдық құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған реттелген облигациялардың номиналдық құнын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2407. Реттелген борыш бойынша сыйлықақы (пассив).
Шоттың мақсаты: Нақты алынған реттелген борыш сомаcының (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) борышты өтеу сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасын, модификациялау кезінде реттелген борыштың баланстық құнын түзету сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша нақты алынған реттелген борыш сомаcының (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) борышты өтеу сомасынан асып кетуі түріндегі сыйлықақы сомасы, модификациялау кезінде реттелген борыштың баланстық құнын түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша реттелген борыш бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.
2408. Реттелген борыш бойынша дисконт (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: Нақты алынған реттелген борыш сомасынан (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) борышты өтеу сомаcының асып кетуі түріндегі дисконт сомасын, модификациялау кезінде реттелген борыштың баланстық құнын түзету сомасын, реттелген борышты нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша тартуға байланысты түзету сомасын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша нақты алынған реттелген борыш сомасынан (мәміле бойынша шығындарды есепке алғанда) борышты өтеу сомаcының асып кетуі түріндегі дисконт сомасы, модификациялау кезінде реттелген борыштың баланстық құнын түзету сомасы, реттелген борышты нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша тартуға байланысты түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық шығысты тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша реттелген борыш бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.

2405. Выкупленные субординированные облигации (контрпассивный).
Назначение счета: Учет номинальной стоимости выпущенных в обращение субординированных облигаций, выкупленных у их держателей.
По дебету счета проводится номинальная стоимость выпущенных в обращение субординированных облигаций, выкупленных у их держателей.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости выкупленных субординированных облигаций при их продаже другим держателям, либо их аннулировании.
2406. Субординированные облигации (пассивный).
Назначение счета: Учет номинальной стоимости субординированных облигаций, выпущенных в обращение.
По кредиту счета проводится номинальная стоимость субординированных облигаций, выпущенных в обращение.
По дебету счета проводится списание номинальной стоимости выпущенных субординированных облигаций при их погашении.
2407. Премия по субординированному долгу (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм премии в виде превышения суммы фактически полученного субординированного долга (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой долга, сумм корректировки балансовой стоимости субординированного долга при модификации, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводятся сумма премии в виде превышения суммы фактически полученного субординированного долга (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой долга, сумма корректировки балансовой стоимости субординированного долга при модификации, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по субординированному долгу.
2408. Дисконт по субординированному долгу (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм дисконта в виде превышения погашаемой суммы долга над суммой фактически полученного субординированного долга (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки балансовой стоимости субординированного долга при модификации, сумм корректировки, связанной с получением субординированного долга по нерыночной ставке процента, сумм корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма дисконта в виде превышения погашаемой суммы долга над суммой фактически полученного субординированного долга (с учетом затрат по сделке), сумма корректировки балансовой стоимости субординированного долга при модификации, сумма корректировки, связанной с получением субординированного долга по нерыночной ставке процента, сумма корректировки, связанной с признанием процентных расходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по субординированному долгу.

2451. Мерзімсіз қаржы құралдары (пассив).
Шоттың мақсаты: Орналастырылған және (немесе) сатып алынған мерзімсіз қаржы құралдарының құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша мерзімсіз қаржы құралдарының құны, сондай-ақ сатып алынған мерзімсіз қаржы құралдарын оларды сату кезінде есептен шығару жазылады.
Шоттың дебеті бойынша мерзімсіз қаржы құралдарының оларға ақы төленген кездегі құны, сондай-ақ мерзімсіз қаржы құралдарын ұстаушылардан сатып алынған немесе жойылған құны жазылады.
2551. Басқа банктермен есеп айырысулар (пассив).
Шоттың мақсаты: Банк және корреспондент банктер арасындағы клиринг кезінде қарсы сомаларды есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша корреспондент банк ақы төлеу үшін қабылдаған төлем құжаттарының сомалары № 1552 баланстық шотпен байланыстыра отырып, сондай-ақ корреспондент банктің пайдасына түскен ақша сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сомалар оларды № 1551 баланстық шотпен сальдолау кезінде және ақша қалдығы банктің корреспонденттік шотынан есептен шығару жазылады.
2552. Клиенттермен есеп айырысулар (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттер арасындағы клиринг кезіндегі қарсы сомаларды есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клирингті жүзеге асыру үшін клиенттің банктік шотынан есептен шығарылған сомалар, сондай-ақ басқа клиенттермен акцепт үшін клиенттен түскен төлем құжаттарының сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің төлеуге қабылданбаған төлем құжаттарының сомалары, оларды № 1552 баланстық шотпен сальдолау кезінде жазылады.
2701. Корреспондентік шоттар бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Корреспондентік шоттар бойынша есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша корреспонденттік шоттар бойынша есептелген шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ақы төлеу кезінде корреспонденттік шоттар бойынша есептелген шығыстар сомаларын есептен шығару жазылады.
2702. Басқа банктердің талап етілмелі салымдары бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден банктік салым шарты бойынша қабылданған талап етілмелі салымдар бойынша есептелген шығыстардың осы кезеңге қатысты, төленуі болашақта күтілетін сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен қабылданған талап етілмелі салымдар бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған талап етілмелі салымдар бойынша есептелген шығыстардың сомаларын есептен шығару жазылады.
2703. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемдар бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемдар бойынша есептелген шығыстардың осы кезеңге қатысты, төленуі болашақта күтілетін сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемдар бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған заемдар бойынша есептелген шығыстардың сомаларын, олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.

2451. Бессрочные финансовые инструменты (пассивный).
Назначение счета: Учет стоимости размещенных и (или) выкупленных бессрочных финансовых инструментов.
По кредиту счета проводится стоимость бессрочных финансовых инструментов, а также списание выкупленных бессрочных финансовых инструментов при их продаже.
По дебету счета проводится списание стоимости бессрочных финансовых инструментов при их оплате, а также стоимости выкупленных у держателей бессрочных финансовых инструментов или аннулировании.
2551. Расчеты с другими банками (пассивный).
Назначение счета: Учет встречных сумм при клиринге между банком и банками-корреспондентами.
По кредиту счета проводятся суммы платежных документов, принятых для оплаты банком-корреспондентом в корреспонденции с балансовым счетом № 1552, а также суммы денег, поступающих в пользу банка-корреспондента.
По дебету счета проводятся суммы при их сальдировании с балансовым счетом № 1551 и списание остатков сумм денег с корреспондентского счета банка.
2552. Расчеты с клиентами (пассивный).
Назначение счета: Учет встречных сумм при клиринге между клиентами.
По кредиту счета проводятся суммы, списанные с банковского счета клиента для осуществления клиринга, а также суммы платежных документов, поступивших от клиента для акцепта другими клиентами.
По дебету счета проводятся суммы платежных документов клиента, не принятых к оплате, при их сальдировании с балансовым счетом № 1552.
2701. Начисленные расходы по корреспондентским счетам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по корреспондентским счетам.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по корреспондентским счетам.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по корреспондентским счетам при их оплате.
2702. Начисленные расходы по вкладам до востребования других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по вкладам до востребования, принятым от других банков по договору банковского вклада, относящихся к настоящему периоду, оплата которых ожидается в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по вкладам до востребования, принятым от другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по принятым вкладам до востребования при их возврате.
2703. Начисленные расходы по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга, относящихся к настоящему периоду, оплата которых ожидается в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан и национального управляющего холдинга.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по полученным займам при их погашении.

2704. Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша есептелген шығыстардың осы кезеңге қатысты, төленуі болашақта күтілетін сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған заемдар бойынша есептелген шығыстардың сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2705. Басқа банктерден алынған заемдар мен қаржы лизингі бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден алынған заемдар мен қаржы лизингі бойынша осы кезеңге қатысты, төленуі болашақта күтілетін есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен алынған заемдар мен қаржы лизингі бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған заемдар мен қаржы лизингі бойынша есептелген шығыстардың сомаларын, олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2706. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемдар мен қаржы лизингі бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заем мен лизинг беруші ретінде лизинг қызметін лицензиясыз жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлер болып табылатын жеке тұлғалардан және заңды тұлғалардан және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қаржы лизингі бойынша есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заемдар мен қаржы лизингі бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған заемдар мен қаржы лизингі бойынша есептелген шығыстардың сомаларын, олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2707. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2708. Басқа банктердің тазартылған қымбат металдардағы металл шоттары бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктердің тазартылған қымбат металдардағы металл шоттары бойынша есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктің тазартылған қымбат металдардағы металл шоттары бойынша есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктің тазартылған қымбат металдардағы металл шоттары бойынша есептелген шығыстар металл қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
2709. Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктердің жинақ салымдары бойынша есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктердің жинақ салымдары бойынша есептелген шығыстар сомаларын есептен шығару жазылады.

2704. Начисленные расходы по займам, полученным от международных финансовых организаций (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по займам, полученным от международных финансовых организаций, относящихся к настоящему периоду, оплата которых ожидается в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по займам, полученным от международной финансовой организации.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по полученным займам при их погашении.
2705. Начисленные расходы по займам и финансовому лизингу, полученным от других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по займам и финансовому лизингу, полученным от других банков, относящихся к настоящему периоду, оплата которых ожидается в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по займам и финансовому лизингу, полученным от другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по полученным займам и финансовому лизингу при их погашении.
2706. Начисленные расходы по займам и финансовому лизингу, полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по займам, полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и финансовому лизингу, полученному от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций и (или) юридических лиц и физических лиц, являющихся индивидуальными предпринимателями, осуществляющими лизинговую деятельность в качестве лизингодателя без лицензии, относящихся к настоящему периоду, оплата которых ожидается в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по займам и финансовому лизингу.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по полученным займам и финансовому лизингу при их погашении.
2707. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).
2708. Начисленные расходы по металлическим счетам других банков в аффинированных драгоценных металлах (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по металлическим счетам других банков в аффинированных драгоценных металлах.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по металлическим счетам другого банка в аффинированных драгоценных металлах.
По дебету счета проводится списание начисленных расходов по металлическим счетам другого банка в аффинированных драгоценных металлах при возврате металла.
2709. Начисленные расходы по сберегательным вкладам других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по сберегательным вкладам других банков.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по сберегательным вкладам других банков.
По дебету счета проводится списание начисленных расходов по сберегательным вкладам других банков.

2711. Басқа банктердің овернайт заемдары бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден қабылдаған овернайт заемдары бойынша есептелген шығыстардың осы кезеңге қатысты, төленуі болашақта күтілетін сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерден қабылдаған овернайт заемдары бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған заемдар бойынша есептелген шығыстардың сомаларын, олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
2712. Басқа банктердің мерзімді салымдары бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден банктік салым шарты бойынша қабылдаған мерзімді салымдар бойынша есептелген шығыстардың осы кезеңге қатысты, төленуі болашақта күтілетін сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен қабылдаған мерзімді салымдар бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған мерзімді салымдар бойынша есептелген шығыстардың сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2713. Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктен қабылданған және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілпұл) болып табылатын салым бойынша есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен қабылданған және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілпұл) болып табылатын салым бойынша есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктен қабылданған және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепілпұл) болып табылатын салым бойынша есептелген шығыстардың сомаларын олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
2714. Басқа банктердің шартты салымдары бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден банктік салым шарты бойынша қабылданған шартты салымдар бойынша есептелген шығыстардың осы кезеңге қатысты, төленуі болашақта күтілетін сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен қабылдаған шартты салымдар бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған шартты салымдар бойынша есептелген шығыстардың сомаларын, олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
2715. Бас офис пен оның филиалдары арасындағы есеп айырысулар бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Бас офис және оның филиалдары арасындағы есеп айырысулар бойынша осы кезеңге қатысты, төленуі болашақта күтілетін есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бас офис және оның филиалы арасындағы есеп айырысулар бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бас офис және оның филиалы арасындағы есеп айырысулар бойынша есептелген шығыстардың сомаларын олар төленген кезде есептен шығару жазылады.

2711. Начисленные расходы по займам овернайт других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по займам овернайт, принятым от других банков, относящихся к настоящему периоду, оплата которых ожидается в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по займам овернайт, принятым от другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по принятым займам при их возврате.
2712. Начисленные расходы по срочным вкладам других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по срочным вкладам, принятым от других банков по договору банковского вклада, относящихся к настоящему периоду, оплата которых ожидается в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по срочным вкладам, принятым от другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по принятым срочным вкладам при их возврате.
2713. Начисленные расходы по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по вкладу, принятому от других банков и являющемуся обеспечением (гарантия, ипотека) их обязательств.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по вкладу, принятому от другого банка и являющемуся обеспечением (гарантия, ипотека) его обязательств.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по вкладу, принятому от другого банка и являющемуся обеспечением (гарантия, ипотека) его обязательств, при их возврате.
2714. Начисленные расходы по условным вкладам других банков (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по условным вкладам, принятым от других банков по договору банковского вклада, относящихся к настоящему периоду, оплата которых ожидается в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по условным вкладам, принятым от другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по принятым условным вкладам при их возврате.
2715. Начисленные расходы по расчетам между головным офисом и его филиалами (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по расчетам между головным офисом и его филиалами, относящихся к настоящему периоду, оплата которых ожидается в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по расчетам между головным офисом и его филиалом.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по расчетам между головным офисом и его филиалом при их оплате.

2717. Клиенттердің тазартылған қымбат металдардағы металл шоттары бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің тазартылған қымбат металдардағы металл шоттары бойынша есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің тазартылған қымбат металдардағы металл шоттары бойынша есептелген шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттердің тазартылған қымбат металдардағы металл шоттары бойынша есептелген шығыстар сомаларын металды қайтарған кезде есептен шығару жазылады.
2718. Клиенттердің ағымдағы шоттары бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерден банктік шот шарты бойынша қабылдаған ағымдағы шоттар бойынша осы кезеңге жататын, төленуі болашақта күтілетін есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттен қабылдаған ағымдағы шоттар бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған ақша бойынша есептелген шығыстардың сомаларын олар төленген кезде есептен шығару жазылады.
2719. Клиенттердің шартты салымдары бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерден банктік салым шарты бойынша қабылданған шартты салымдар бойынша есептелген шығыстардың осы кезеңге қатысты, төленуі болашақта күтілетін сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерден қабылданған шартты салымдар бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған шартты салымдар бойынша есептелген шығыстардың сомаларын олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
2720. Клиенттердің талап етілмелі салымдары бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерден банктік салым шарты бойынша қабылданған талап етілмелі салымдар бойынша есептелген шығыстардың осы кезеңге қатысты, төленуі болашақта күтілетін сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттен қабылданған талап етілмелі салымдар бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған салымдар бойынша есептелген шығыстардың сомаларын олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
2721. Клиенттердің мерзімді салымдары бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерден банктік салым шарты бойынша қабылданған мерзімді салымдар бойынша есептелген шығыстардың осы кезеңге қатысты, төленуі болашақта күтілетін сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерден қабылдаған мерзімді салымдар бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған мерзімді салымдар бойынша есептелген шығыстардың сомаларын олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.

2717. Начисленные расходы по металлическим счетам клиентов в аффинированных драгоценных металлах (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по металлическим счетам клиентов в аффинированных драгоценных металлах.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по металлическим счетам клиента в аффинированных драгоценных металлах.
По дебету счета проводится списание начисленных расходов по металлическим счетам клиента в аффинированных драгоценных металлах при возврате металла.
2718. Начисленные расходы по текущим счетам клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по текущим счетам, принятым от клиентов по договору банковского счета, относящихся к настоящему периоду, оплата которых ожидается в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по текущим счетам, принятым от клиента.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по принятым деньгам при их оплате.
2719. Начисленные расходы по условным вкладам клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по условным вкладам, принятым от клиентов по договору банковского вклада, относящихся к настоящему периоду, оплата которых ожидается в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по условным вкладам, принятым от клиента.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по принятым условным вкладам при их возврате.
2720. Начисленные расходы по вкладам до востребования клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по вкладам до востребования, принятым от клиентов по договору банковского вклада, относящихся к настоящему периоду, оплата которых ожидается в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по вкладам до востребования, принятым от клиента.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по принятым вкладам при их возврате.
2721. Начисленные расходы по срочным вкладам клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по срочным вкладам, принятым от клиентов по договору банковского вклада, относящихся к настоящему периоду, оплата которых ожидается в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по срочным вкладам, принятым от клиента.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по принятым срочным вкладам при их возврате.

2722. Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардан қабылданған салымдар бойынша осы кезеңге қатысты, төленуі болашақта күтілетін есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардан қабылданған салымдар бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған салымдар бойынша есептелген шығыстардың сомаларын олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
2723. Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерден қабылданған және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік, ипотека) болып табылатын салым бойынша есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттен қабылданған және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік, ипотека) болып табылатын салым бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттен қабылданған және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік, ипотека) болып табылатын салым бойынша есептелген шығыстардың сомаларын, олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
2724. Клиенттердің жинақ салымдары бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерден қабылдаған жинақ салымдары бойынша есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерден қабылдаған жинақ салымдары бойынша есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттерден қабылдаған жинақ салымдары бойынша есептелген шығыстар сомаларын есептен шығару жазылады.
2725. Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Қарсы әріптестен бағалы қағаздарды келісілген баға бойынша болашақта сатып алу міндеттемесімен операцияны ашу күніне кепілге берілген бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша есептелген шығыстардың сомаларын, олар қайтарылған немесе операцияның күші жойылған кезде есептен шығару жазылады.
2727.Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген шығыстардың сомаларын, олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2728 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мерзімді салымдары бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан банктік салым шарты бойынша қабылдаған мерзімді салымдар бойынша есептелген шығыстардың осы кезеңге қатысты, төленуі болашақта күтілетін сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан қабылдаған мерзімді салымдар бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған мерзімді салымдар бойынша есептелген шығыстардың сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.

2722. Начисленные расходы по вкладам дочерних организаций специального назначения (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по вкладам, принятым от дочерних организаций специального назначения, относящихся к настоящему периоду, оплата которых ожидается в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по вкладам, принятым от дочерней организации специального назначения.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по принятым вкладам при их возврате.
2723. Начисленные расходы по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по вкладу, принятому от клиентов и являющемуся обеспечением (гарантия, ипотека) их обязательств.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по вкладу, принятому от клиента и являющемуся обеспечением (гарантия, ипотека) его обязательств.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по вкладу, принятому от клиента и являющемуся обеспечением (гарантия, ипотека) его обязательств, при их возврате.
2724. Начисленные расходы по сберегательным вкладам клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по сберегательным вкладам, принятым от клиентов.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по сберегательным вкладам, принятым от клиентов.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по сберегательным вкладам, принятым от клиентов.
2725. Начисленные расходы по операциям "РЕПО" с ценными бумагами (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по операциям "РЕПО" с ценными бумагами, переданными в залог на дату открытия операции с обязательством в будущем выкупить у контрпартнера ценные бумаги по оговоренной цене.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по операции "РЕПО" с ценными бумагами.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по операции "РЕПО" с ценными бумагами при их возврате или аннулировании операции.
2726. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2727. Начисленные расходы по операциям с производными финансовыми инструментами (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по операциям с производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по операциям с производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по операциям с производными финансовыми инструментами при их погашении.
2728. Начисленные расходы по срочным вкладам организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по срочным вкладам, принятым от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, по договору банковского вклада, относящихся к настоящему периоду, оплата которых ожидается в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по срочным вкладам, принятым от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по принятым срочным вкладам при их возврате.

2729. Инвестициялық депозиттер бойынша кіріс бөлігін төлеу бойынша міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шартқа сәйкес инвестициялық депозиттер бойынша кіріс бөлігін төлеу бойынша міндеттемелер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозиттер бойынша кіріс бөлігін төлеу бойынша міндеттемелердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозиттер бойынша кіріс бөлігін төлеу бойынша міндеттемелердің сомасын есептен шығару жазылады.
2730. Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша есептелген шығыстардың осы кезеңге қатысты, төленуі болашақта күтілетін сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша есептелген шығыстардың сомаларын, олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2731. Басқа да операциялар бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа да операциялар бойынша есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да операциялар бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да операциялар бойынша есептелген шығыстардың сомаларын, олар төленген кезде есептен шығару жазылады.
2740. Реттелген борыш бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Реттелген борыш бойынша есептелген шығыстардың осы кезеңге қатысты, төленуі болашақта күтілетін сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша реттелген борыш бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша реттелген борыш бойынша есептелген шығыстардың сомаларын, олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2741. Алынған заемдар мен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақы (пассив).
Шоттың мақсаты: Алынған заемдар мен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша алынған заемдар мен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақының сомалары жазылады.
Шоттың дебеті алынған заемдар мен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақының сомаларын, олар төленген кезде есептен шығару жазылады.
2742. Талап етілмелі салымдар бойынша мерзімі өткен сыйақы (пассив).
Шоттың мақсаты: Банктік салым шарты бойынша талап етілмелі қабылданған салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен сыйақының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша талап етілмелі қабылданған салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен сыйақының сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша талап етілмелі қабылданған салымдар бойынша мерзімі өткен сыйақының сомаларын, олар төленген кезде есептен шығару жазылады.

2729. Обязательства по выплате части дохода по инвестиционным депозитам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств по выплате части дохода по инвестиционным депозитам согласно договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств по выплате части дохода по инвестиционным депозитам.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств по выплате части дохода по инвестиционным депозитам.
2730. Начисленные расходы по выпущенным в обращение ценным бумагам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по ценным бумагам, выпущенным в обращение, относящихся к настоящему периоду, оплата которых ожидается в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по ценным бумагам, выпущенным в обращение.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по выпущенным в обращение ценным бумагам при их погашении.
2731. Начисленные расходы по прочим операциям (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по прочим операциям.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов по прочим операциям.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по прочим операциям при их оплате.
2740. Начисленные расходы по субординированному долгу (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по субординированному долгу, относящихся к настоящему периоду, оплата которых ожидается в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по субординированному долгу.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по субординированному долгу при их погашении.
2741. Просроченное вознаграждение по полученным займам и финансовому лизингу (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченного вознаграждения по полученным займам и финансовому лизингу.
По кредиту счета проводятся суммы просроченного вознаграждения по полученным займам и финансовому лизингу.
По дебету счета проводится списание сумм просроченного вознаграждения по полученным займам и финансовому лизингу при их оплате.
2742. Просроченное вознаграждение по вкладам до востребования (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченного вознаграждения по основной сумме долга по принятым вкладам до востребования по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы просроченного вознаграждения по основной сумме долга по принятым вкладам до востребования.
По дебету счета проводится списание сумм просроченного вознаграждения по принятым вкладам до востребования при их оплате.

2743. Мерзімді салымдар бойынша мерзімі өткен сыйақы (пассив).
Шоттың мақсаты: Банктік салым шарты бойынша қабылданған мерзімді салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен сыйақының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қабылдаған мерзімді салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен сыйақының сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған мерзімді салымдар бойынша мерзімі өткен сыйақының сомаларын, олар төленген кезде есептен шығару жазылады.
2744. Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен сыйақы (пассив).
Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен сыйақының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен сыйақының сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен сыйақының сомаларын, олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2745. Жалдау бойынша міндеттемелер бойынша есептелген пайыздық шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Жалдау бойынша міндеттемелер бойынша есептелген пайыздық шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалдау бойынша міндеттемелер бойынша есептелген пайыздық шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жалдау бойынша міндеттемелер бойынша есептелген пайыздық шығыстар сомаларын есептен шығару жазылады.
2746. Шартты салымдар бойынша мерзімі өткен сыйақы (пассив).
Шоттың мақсаты: Банктік салым шарты бойынша қабылданған шартты салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен сыйақының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қабылданған шартты салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен сыйақының сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған шартты салымдар бойынша мерзімі өткен сыйақының сомаларын олар өтелген кезде есептен шығару жазылады.
2747. Басқа банктердің және клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша мерзімі өткен сыйақы (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден, клиенттерден қабылданған және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік, ипотека) болып табылатын салым бойынша мерзімі өткен сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктен, клиенттен қабылданған және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік, ипотека) болып табылатын салым бойынша мерзімі өткен сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктен, клиенттен қабылданған және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілдік, ипотека) болып табылатын салым бойынша мерзімі өткен сыйақы сомаларын олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.

2743. Просроченное вознаграждение по срочным вкладам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченного вознаграждения по основной сумме долга по срочным принятым вкладам по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы просроченного вознаграждения по основной сумме долга по срочным принятым вкладам.
По дебету счета проводится списание сумм просроченного вознаграждения по принятым срочным вкладам при их оплате.
2744. Просроченное вознаграждение по выпущенным в обращение ценным бумагам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченного вознаграждения по ценным бумагам, выпущенным в обращение.
По кредиту счета проводятся суммы просроченного вознаграждения по ценным бумагам, выпущенным в обращение.
По дебету счета проводится списание сумм просроченного вознаграждения по выпущенным в обращение ценным бумагам при их погашении.
2745. Начисленные процентные расходы по обязательствам по аренде (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм процентных расходов по обязательствам по аренде.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных процентных расходов по обязательствам по аренде.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных процентных расходов по обязательствам по аренде.
2746. Просроченное вознаграждение по условным вкладам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченного вознаграждения по основной сумме долга по условным вкладам, принятым по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы просроченного вознаграждения по основной сумме долга по принятым условным вкладам.
По дебету счета проводится списание сумм просроченного вознаграждения по принятым условным вкладам при их оплате.
2747. Просроченное вознаграждение по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств других банков и клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченного вознаграждения по вкладу, принятому от других банков, клиентов и являющемуся обеспечением (гарантия, ипотека) их обязательств.
По кредиту счета проводятся суммы просроченного вознаграждения по вкладу, принятому от другого банка, клиента и являющемуся обеспечением (гарантия, ипотека) их обязательств.
По дебету счета проводится списание сумм просроченного вознаграждения по вкладу, принятому от другого банка, клиента и являющемуся обеспечением (гарантия, ипотека) их обязательств, при их возврате.

2748. Ағымдағы шоттар бойынша мерзімі өткен сыйақы (пассив).
Шоттың мақсаты: Банктік шот шарты бойынша қабылдаған ағымдағы шоттар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен сыйақының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ағымдағы шоттар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен сыйақының сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған ағымдағы шоттар бойынша мерзімі өткен сыйақының сомаларын олар төленген кезде есептен шығару жазылады.
2749. Басқа да мерзімі өткен сыйақы (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа да мерзімі өткен сыйақының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша мерзімі өткен басқа да сыйақының сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша мерзімі өткен басқа да сыйақының сомаларын олар төленген кезде есептен шығару жазылады.
2755. Сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржылық активтер бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржылық активтер бойынша есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сенімгерлік басқаруға қабылданғанқаржылық активтер бойынша есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржылық активтер бойынша есептелген шығыстар сомаларын олар төленген кезде есептен шығару жазылады.
2756. Реттелген облигациялар бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарылған реттелген облигациялар бойынша болашақ кезеңге жататын, төленуі болашақта күтілетін есептелген шығыстарды есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған реттелген облигациялар бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша реттелген облигациялар бойынша есептелген шығыстардың сомаларын олар төленген кезде есептен шығару жазылады.
2757. Мерзімсіз қаржы құралдары бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Мерзімсіз қаржы құралдары бойынша есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша мерзімсіз қаржы құралдары бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша мерзімсіз қаржы құралдары бойынша есептелген шығыстардың сомаларын олар төленген кезде есептен шығару жазылады.
2770. Әкімшілік-шаруашылық қызмет бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Әкімшілік-шаруашылық қызмет бойынша осы кезеңге жатқызылған, төленуі болашақта күтілетін есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әкімшілік-шаруашылық қызмет бойынша есептелген шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша әкімшілік-шаруашылық қызмет бойынша есептелген шығыстар сомаларын ақы төленген кезде есептен шығару жазылады.

2748. Просроченное вознаграждение по текущим счетам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченного вознаграждения по основной сумме долга по текущим счетам, принятым по договору банковского счета.
По кредиту счета проводятся суммы просроченного вознаграждения по основной сумме долга по текущим счетам.
По дебету счета проводится списание сумм просроченного вознаграждения по принятым текущим счетам при их оплате.
2749. Прочее просроченное вознаграждение (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм прочего просроченного вознаграждения.
По кредиту счета проводятся суммы прочего просроченного вознаграждения.
По дебету счета проводится списание сумм прочего просроченного вознаграждения при их оплате.
2755. Начисленные расходы по финансовым активам, принятым в доверительное управление (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по финансовым активам, принятым в доверительное управление.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по финансовым активам, принятым в доверительное управление.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по финансовым активам, принятым в доверительное управление, при их оплате.
2756. Начисленные расходы по субординированным облигациям (пассивный).
Назначение счета: Учет начисленных расходов по субординированным облигациям, выпущенным в обращение, относящихся к будущему периоду, оплата которых ожидается в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по субординированным облигациям, выпущенным в обращение.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по субординированным облигациям при их выплате.
2757. Начисленные расходы по бессрочным финансовым инструментам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по бессрочным финансовым инструментам.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по бессрочным финансовым инструментам.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по бессрочным финансовым инструментам при их оплате.
2770. Начисленные расходы по административно-хозяйственной деятельности (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по административно-хозяйственной деятельности, относящихся к настоящему периоду, оплата которых ожидается в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по административно-хозяйственной деятельности.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по административно-хозяйственной деятельности при их оплате.

2792. Берілген қарыздар бойынша алдын ала төлем.
Шоттың мақсаты: Болашақ кезеңге жататын берілген қарыздар бойынша алдын ала төленген сыйақы мен негізгі борыш сомасын және банктік қарыз шартында айқындалған өзге де соманы есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша болашақ кезеңге жататын берілген қарыздар бойынша алдын ала төленген сыйақы мен негізгі борыш сомасы және банктік қарыз шартында айқындалған өзге де сома жазылады.
Шоттың дебеті бойынша болашақ кезеңге жататын берілген қарыздар бойынша алдын ала төленген сыйақы мен негізгі борыш сомасы және банктік қарыз шартында айқындалған өзге де сома есептен шығарылады.
2793. Орналастырылған заемдар бойынша сыйақыны алдын ала төлеу (пассив).
Шоттың мақсаты: Банктік салым шарты бойынша орналастырылған салымдар бойынша болашақ кезеңге қатысты алдын ала төленген сыйақының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған салымдар бойынша алдын ала төленген сыйақының сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша орналастырылған салымдар бойынша алдын ала төленген сыйақының сомаларын есептеу әдісіне сәйкес есептен шығару жазылады.
2794. Болашақ кезеңдер кірістері (пассив).
Шоттың мақсаты: Болашақ кезеңдер кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша болашақ кезеңдер кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша болашақ кезеңдер кірістерінің сомасын нақты кірістерге есептеу әдісі бойынша есептен шығару жазылады.
2799. Басқа да алдын ала төлемдер (пассив).
Шоттың мақсаты: Алдын-ала болашақ кезеңге қатысты төленген басқа да кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша алдын ала төленген басқа да кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алдын ала төленген басқа да кірістерінің сомаларын есептеу әдісіне сәйкес есептен шығару жазылады.
2811. Аударым операциялары бойынша қызмет көрсетулер бойынша есептелген комиссиялық шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Аударым операциялары бойынша қызмет көрсетулер бойынша осы кезеңге қатысты, төленуі болашақта күтілетін есептелген комиссиялық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша аударым операциялары бойынша қызмет көрсетулер бойынша есептелген комиссиялық шығыстарының сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша аударым операциялары бойынша алынған қызмет көрсетулер бойынша есептелген комиссиялық шығыстардың сомаларын олар төленген немесе төлеу мерзімі асып кеткен кезде есептен шығару жазылады.
2812. Агенттік қызмет көрсетулер бойынша есептелген комиссиялық шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Агенттік қызмет көрсетулер, оның ішінде Қазақстан Республикасының резидент сақтандыру ұйымдары атынан сақтандыру полистерін сату (сақтандыру шарттарын жасау) бойынша осы кезеңге қатысты және болашақта күтілетін есептелген комиссиялық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша агенттік қызмет көрсетулер, оның ішінде Қазақстан Республикасының резидент сақтандыру ұйымдары атынан сақтандыру полистерін сату (сақтандыру шарттарын жасау) бойынша есептелген комиссиялық шығыстарының сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған агенттік қызмет көрсетулер, оның ішінде Қазақстан Республикасының резидент сақтандыру ұйымдары атынан сақтандыру полистерін сату (сақтандыру шарттарын жасау) бойынша есептелген комиссиялық шығыстардың сомаларын олар төленген немесе төлеу мерзімі асып кеткен кезде есептен шығару жазылады.

2792. Предоплата по предоставленным займам.
Назначение счета: Учет сумм предварительно оплаченного вознаграждения и основного долга по предоставленным займам, относящихся к будущему периоду, и иных сумм, определенных договором банковского займа.
По кредиту счета проводятся суммы предварительно оплаченного вознаграждения и основного долга по предоставленным займам, относящихся к будущему периоду, и иных сумм, определенных договором банковского займа.
По дебету счета проводится списание сумм предварительно оплаченного вознаграждения и основного долга по предоставленным займам, относящихся к будущему периоду, и иных сумм, определенных договором банковского займа.
2794. Доходы будущих периодов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм доходов будущих периодов.
По кредиту счета проводится сумма доходов будущих периодов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов будущих периодов на фактические доходы по методу начисления.
2799. Прочие предоплаты (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм прочих предварительно оплаченных доходов, относящихся к будущему периоду.
По кредиту счета проводятся суммы прочих предварительно оплаченных доходов.
По дебету счета проводится списание сумм прочих предварительно оплаченных доходов в соответствии с методом начисления.
2811. Начисленные комиссионные расходы по услугам по переводным операциям (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных расходов по услугам по переводным операциям, относящихся к настоящему периоду и ожидаемых в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных комиссионных расходов по услугам по переводным операциям.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов по полученным услугам по переводным операциям при их оплате или просрочке оплаты.
2812. Начисленные комиссионные расходы по агентским услугам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных расходов по агентским услугам, в том числе по реализации страховых полисов (заключению договоров страхования) от имени страховых организаций-резидентов Республики Казахстан, относящихся к настоящему периоду и ожидаемых в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных комиссионных расходов по агентским услугам, в том числе по реализации страховых полисов (заключению договоров страхования) от имени страховых организаций-резидентов Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов по полученным агентским услугам, в том числе по реализации страховых полисов (заключению договоров страхования) от имени страховых организаций-резидентов Республики Казахстан при их оплате или просрочке оплаты.

2813. Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер бойынша есептелген комиссиялық шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер бойынша осы кезеңге қатысты және болашақта күтілетін есептелген комиссиялық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер бойынша есептелген комиссиялық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша алынған қызмет көрсетулер бойынша есептелген комиссиялық шығыстардың сомаларын, олар төленген немесе төлеу мерзімі асып кеткен кезде есептен шығару жазылады.
2814. Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер бойынша есептелген комиссиялық шығыстары (пассив).
Шоттың мақсаты: Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер бойынша осы кезеңге қатысты және болашақта күтілетін есептелген комиссиялық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасын сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер бойынша есептелген комиссиялық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасын сатып алу-сату бойынша алынған қызмет көрсетулер бойынша есептелген комиссиялық шығыстардың сомаларын, олар төленген немесе төлеу мерзімі асып кеткен кезде есептен шығару жазылады.
2815. Сенімгерлік операциялар бойынша қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік операциялар бойынша қызмет көрсетулер бойынша есептелген комиссиялық шығыстарының осы кезеңге қатысты және болашақта күтілетін сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сенімгерлік операциялар бойынша қызмет көрсетулер бойынша есептелген комиссиялық шығыстарының сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік операциялар бойынша алынған қызмет көрсетулер бойынша есептелген комиссиялық шығыстардың сомаларын, олар төленген немесе төлеу мерзімі асып кеткен кезде есептен шығару жазылады.
2816. Алынған кепілдіктер бойынша қызмет көрсетулер бойынша есептелген комиссиялық шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Алынған кепілдіктер бойынша қызмет көрсетулер бойынша осы кезеңге қатысты және болашақта күтілетін есептелген комиссиялық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша алынған кепілдіктер бойынша қызмет көрсетулер бойынша есептелген комиссиялық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған кепілдіктер бойынша алынған қызмет көрсетулер бойынша есептелген комиссиялық шығыстарының сомаларын, олар төленген немесе төлеу мерзімі асып кеткен кезде есептен шығару жазылады.

2813. Начисленные комиссионные расходы по услугам по купле-продаже ценных бумаг (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных расходов по услугам по купле-продаже ценных бумаг, относящихся к настоящему периоду и ожидаемых в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных комиссионных расходов по услугам по купле-продаже ценных бумаг.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов по полученным услугам по купле-продаже ценных бумаг при их оплате или просрочке оплаты.
2814. Начисленные комиссионные расходы по услугам по купле-продаже иностранной валюты (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных расходов по услугам по купле-продаже иностранной валюты, относящихся к настоящему периоду и ожидаемых в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных комиссионных расходов по услугам по купле-продаже иностранной валюты.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов по полученным услугам по купле-продаже иностранной валюты при их оплате или просрочке оплаты.
2815. Начисленные комиссионные расходы по услугам по доверительным операциям (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных расходов по услугам по доверительным операциям, относящихся к настоящему периоду и ожидаемых в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных комиссионных расходов по услугам по доверительным операциям.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов по полученным услугам по доверительным операциям при их оплате или просрочке оплаты.
2816. Начисленные комиссионные расходы по услугам по полученным гарантиям (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных расходов по услугам по полученным гарантиям, относящихся к настоящему периоду и ожидаемых в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных комиссионных расходов по услугам по полученным гарантиям.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов по полученным гарантиям при их оплате или просрочке оплаты.

2817. Клиенттердің банктік шоттарын ашу және жүргізу бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің банктік шоттарын ашу және жүргізу бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық шығыстардың сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша клиенттердің банктік шоттарын ашу және жүргізу бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық шығыстардың сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша клиенттердің банктік шоттарын ашу және жүргізу бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық шығыстардың сомасын есептен шығару жазылады.
2818. Басқа да есептелген комиссиялық шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа да қызмет көрсетулер бойынша осы кезеңге қатысты және болашақта күтілетін есептелген комиссиялық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да қызмет көрсетулер бойынша есептелген комиссиялық шығыстарының сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған басқа да қызмет көрсетулер бойынша есептелген комиссиялық шығыстард сомаларын олар төленген немесе төлеу мерзімі асып кеткен кезде есептен шығару жазылады.
2819. Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша қызмет көрсетулер бойынша есептелген комиссиялық шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша қызмет көрсетулер бойынша осы кезеңге қатысты және болашақта күтілетін, есептелген комиссиялық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша қызмет көрсетулер бойынша есептелген комиссиялық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша алынған қызмет көрсетулер бойынша есептелген комиссиялық шығыстардың сомаларын олар төленген немесе төлеу мерзімі асып кеткен кезде есептен шығару жазылады.
2820. Аудит және консультациялық қызмет көрсетулер бойынша есептелген комиссиялық шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: аудит және консультациялық қызмет көрсетулер бойынша осы кезеңге қатысты, ақысын төлеу болашақта күтілетін, есептелген комиссиялық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша аудит және консультациялық қызмет көрсетулер бойынша есептелген комиссиялық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша аудит және консультациялық қызмет көрсетулер бойынша есептелген комиссиялық шығыстардың сомаларын олар төленген кезде есептен шығару жазылады.
2831. Аударым операциялары бойынша қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Аударым операциялары бойынша қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша аударым операциялары бойынша қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша аударым операциялары бойынша алынған қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстардың сомаларын олар төленген кезде есептен шығару жазылады.

2817. Начисленные комиссионные расходы за услуги по открытию и ведению банковских счетов клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных расходов за услуги по открытию и ведению банковских счетов клиентов.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных комиссионных расходов за услуги по открытию и ведению банковских счетов клиентов.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов за услуги по открытию и ведению банковских счетов клиентов.
2818. Начисленные прочие комиссионные расходы (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных расходов по прочим услугам, относящимся к настоящему периоду и ожидаемым в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных комиссионных расходов по прочим услугам.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов по полученным прочим услугам при их оплате или просрочке оплаты.
2819. Начисленные комиссионные расходы по услугам по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных расходов по услугам по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, относящихся к настоящему периоду и ожидаемых в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных комиссионных расходов по услугам по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов по полученным услугам по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг при их оплате или просрочке оплаты.
2820. Начисленные комиссионные расходы по аудиту и консультационным услугам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных комиссионных расходов по аудиту и консультационным услугам, относящихся к настоящему периоду, оплата которых ожидается в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных комиссионных расходов по аудиту и консультационным услугам.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных комиссионных расходов по аудиту и консультационным услугам при их оплате.
2831. Просроченные комиссионные расходы по услугам по переводным операциям (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченных комиссионных расходов по услугам по переводным операциям.
По дебету счета проводятся суммы просроченных комиссионных расходов по услугам по переводным операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченных комиссионных расходов по полученным услугам по переводным операциям при их оплате.

2832. Агенттік қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Агенттік қызмет көрсетулер, оның ішінде Қазақстан Республикасының резиденттері-сақтандыру ұйымдарының атынан сақтандыру полистерін сату (сақтандыру шарттарын жасау) бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша агенттік қызмет көрсетулер, оның ішінде Қазақстан Республикасының резиденттері-сақтандыру ұйымдарының атынан сақтандыру полистерін сату (сақтандыру шарттарын жасау) бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша агенттік қызмет көрсетулер, оның ішінде Қазақстан Республикасының резиденттері-сақтандыру ұйымдарының атынан сақтандыру полистерін сату (сақтандыру шарттарын жасау) бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстардың сомаларын, олар төленген кезде есептен шығару жазылады.
2833. Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстардың сомаларын олар төленген кезде есептен шығару жазылады.
2834. Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасын сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасын сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстардың сомаларын олар төленген кезде есептен шығару жазылады.
2835. Сенімгерлік операциялар бойынша қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік операциялар бойынша қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сенімгерлік операциялар бойынша алынған қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік операциялар бойынша қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстардың сомаларын олар төленген кезде есептен шығару жазылады.

2832. Просроченные комиссионные расходы по агентским услугам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченных комиссионных расходов по агентским услугам, в том числе по реализации страховых полисов (заключению договоров страхования) от имени страховых организаций-резидентов Республики Казахстан.
По кредиту счета проводятся суммы просроченных комиссионных расходов по агентским услугам, в том числе по реализации страховых полисов (заключению договоров страхования) от имени страховых организаций-резидентов Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм просроченных комиссионных расходов по полученным агентским услугам, в том числе по реализации страховых полисов (заключению договоров страхования) от имени страховых организаций-резидентов Республики Казахстан при их оплате.
2833. Просроченные комиссионные расходы по услугам по купле-продаже ценных бумаг (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченных комиссионных расходов по услугам по купле-продаже ценных бумаг.
По кредиту счета проводятся суммы просроченных комиссионных расходов по услугам по купле-продаже ценных бумаг.
По дебету счета проводится списание сумм просроченных комиссионных расходов по полученным услугам по купле-продаже ценных бумаг при их оплате.
2834. Просроченные комиссионные расходы по услугам по купле-продаже иностранной валюты (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченных комиссионных расходов по услугам по купле-продаже иностранной валюты.
По дебету счета проводятся суммы просроченных комиссионных расходов по услугам по купле-продаже иностранной валюты.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченных комиссионных расходов по полученным услугам по купле-продаже иностранной валюты при их оплате.
2835. Просроченные комиссионные расходы по услугам по доверительным операциям (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченных комиссионных расходов по услугам по доверительным операциям.
По кредиту счета проводятся суммы просроченных комиссионных расходов по услугам по доверительным операциям.
По дебету счета проводится списание сумм просроченных комиссионных расходов по полученным услугам по доверительным операциям при их оплате.

2836. Алынған кепілдіктер бойынша қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Алынған кепілдіктер бойынша қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Алынған кепілдіктер бойынша қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша Алынған кепілдіктер бойынша қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстардың сомасын оны төлеу кезінде есептен шығару жазылады.
2838. Басқа да мерзімі өткен комиссиялық шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: басқа да қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған басқа да қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстардың сомаларын олар төленген кезде есептен шығару жазылады.
2839. Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстардың сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша қызмет көрсетулер бойынша мерзімі өткен комиссиялық шығыстардың сомаларын олар төленген кезде есептен шығару жазылады.
2851. Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша есеп айырысулар (пассив).
Шоттың мақсаты: Есептелген салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша есептелген салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша есептелген салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомаларын оларды мақсатқа сәйкес аудару кезінде және (немесе) жылдың аяғында № 1852 баланстық шотты реттеу кезінде есептен шығару жазылады.
2852. Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларымен есеп айырысулар (пассив).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына көрсетілген қызмет көрсетулер бойынша оларға есептелген ақша сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысына көрсетілген қызмет көрсетулер бойынша есептелген ақша сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысына төлеу және (немесе) жылдың аяғында № 1852 баланстық шотты реттеу кезінде есептелген ақша сомасын есептен шығару жазылады.

2836. Просроченные комиссионные расходы по услугам по полученным гарантиям (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченных комиссионных расходов по услугам по полученным гарантиям.
По кредиту счета проводятся суммы просроченных комиссионных расходов по услугам по полученным гарантиям.
По дебету счета проводится списание сумм просроченных комиссионных расходов по полученным гарантиям при их оплате.
2838. Просроченные прочие комиссионные расходы (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченных комиссионных расходов по прочим услугам.
По кредиту счета проводятся суммы просроченных комиссионных расходов по прочим услугам.
По дебету счета проводится списание сумм просроченных комиссионных расходов по полученным прочим услугам при их оплате.
2839. Просроченные комиссионные расходы по услугам по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченных комиссионных расходов по услугам по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
По кредиту счета проводятся суммы просроченных комиссионных расходов по услугам по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
По дебету счета проводится списание сумм просроченных комиссионных расходов по полученным услугам по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг при их оплате.
2851. Расчеты по налогам и другим обязательным платежам в бюджет (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных налогов и других обязательных платежей в бюджет.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных налогов и других обязательных платежей в бюджет.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных налогов и других обязательных платежей в бюджет при их перечислении по назначению и (или) при урегулировании в конце года балансового счета № 1851.
2852. Расчеты с профессиональными участниками рынка ценных бумаг (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег, начисленных профессиональным участникам рынка ценных бумаг за оказанные ими услуги.
По кредиту счета проводятся суммы денег, начисленных профессиональному участнику рынка ценных бумаг за оказанные им услуги.
По дебету счета проводится списание начисленных сумм денег при их оплате профессиональному участнику рынка ценных бумаг и (или) при урегулировании в конце года балансового счета № 1852.

2853. Акционерлермен есеп айырысулар (дивидендтер бойынша) (пассив).
Шоттың мақсаты: Есептелген акциялар бойынша дивидендтердің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша акциялар бойынша есептелген дивидендтердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша акциялар бойынша дивидендтерді төлеу және (немесе) жылдың аяғында № 1853 баланстық шотты реттеу кезіндегі бұрын есептелген сомасын есептен шығару жазылады.
2854. Қызметкерлермен есеп айырысулар (пассив).
Шоттың мақсаты: Өзінің қызметкерлеріне іссапар және басқа шығыстар бойынша есептеген аванстық төлемдерінің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өзінің қызметкерлеріне іссапар және басқа шығыстар бойынша есептеген аванстық төлемдердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша іссапар және басқа шығыстар бойынша есептелген аванстық төлемдердің сомасын есептен шығару жазылады.
2855. Құжаттамалық есеп айырысулар бойынша кредиторлар (пассив).
Шоттың мақсаты: Құжаттамалық есеп айырысулар бойынша кредиторлық берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша: құжаттамалық есеп айырысулар бойынша кредиторлық берешек сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша: құжаттамалық есеп айырысулар бойынша олар аяқталған кездегі кредиторлық берешек сомаларын есептен шығару жазылады.
2856. Күрделі салымдар бойынша кредиторлар (пассив).
Шоттың мақсаты: Күрделі салымдар бойынша кредиторлық берешетің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша күрделі салымдар бойынша кредиторлық берешектің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша күрделі салымдар бойынша кредиторлық берешектің сомаларын есептен шығару жазылады.
2857. Кейінге қалдырылған салық міндеттемелері (пассив).
Шоттың мақсаты: болашақ кезеңде төленуге тиісті кейінге қалдырылған салық міндеттемелері сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша болашақ кезеңде төленуге тиісті кейінге қалдырылған есептелген салық міндеттемелері сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша өткен есепті кезеңде есептелген кейінге қалдырылған салық міндеттемелерінің сомасын есептен шығару жазылады.
2858. Шетел валютасы бойынша ұзақ валюталық позиция (пассив).
Шоттың мақсаты: Шетел валютасымен активтердің осы шетел валютасымен міндеттемелерден асып түсететін сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған немесе алынған шетел валютасының сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сатылған немесе жұмсалған шетел валютасының сомаларын есептен шығару жазылады.
2859. Шетел валютасының теңгедегі (валюталық қысқа позицияның) қарсы құны (пассив).
Шоттың мақсаты: Шетел валютасының теңгемен көрсетілген қарсы құнының № 1858 баланстық шотта ескерілетін сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасының теңгемен көрсетілген қарсы құнының оны сату немесе жұмсау кезіндегі сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасының теңгемен көрсетілген қарсы құнының оны сату немесе жұмсау кезіндегі сомасын есептен шығару жазылады.

2853. Расчеты с акционерами (по дивидендам) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм дивидендов, начисленных по акциям.
По кредиту счета проводятся суммы дивидендов, начисленных по акциям. По дебету счета проводится списание сумм ранее начисленных дивидендов по акциям при их оплате и (или) при урегулировании в конце года балансового счета № 1853.
2854. Расчеты с работниками (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм авансовых платежей, начисленных своим работникам по командировочным и другим расходам.
По кредиту счета проводятся суммы авансовых платежей, начисленных своему работнику по командировочным и другим расходам.
По дебету счета проводится списание сумм ранее начисленных авансовых платежей на командировочные и другие расходы.
2855. Кредиторы по документарным расчетам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм кредиторской задолженности по документарным расчетам.
По кредиту счета проводятся суммы кредиторской задолженности по документарным расчетам.
По дебету счета проводится списание сумм кредиторской задолженности по документарным расчетам при их завершении.
2856. Кредиторы по капитальным вложениям (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм кредиторской задолженности по капитальным вложениям.
По кредиту счета проводятся суммы кредиторской задолженности по капитальным вложениям.
По дебету счета проводится списание сумм кредиторской задолженности по капитальным вложениям.
2857. Отложенные налоговые обязательства (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм отложенных налоговых обязательств, подлежащих к уплате в будущем периоде.
По кредиту счета проводятся суммы рассчитанных отложенных налоговых обязательств, предназначенных к уплате в будущем периоде.
По дебету счета проводится списание сумм отложенных налоговых обязательств, рассчитанных в прошлом отчетном периоде, при их выплате.
2858. Длинная валютная позиция по иностранной валюте (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм превышения активов в иностранной валюте над обязательствами в данной иностранной валюте.
По кредиту счета проводятся суммы купленной или полученной иностранной валюты.
По дебету счета проводится списание сумм проданной или израсходованной иностранной валюты.
2859. Контрстоимость иностранной валюты в тенге (короткой валютной позиции) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм контрстоимости иностранной валюты в тенге, учитываемых на балансовом счете № 1858.
По кредиту счета проводятся суммы контрстоимости иностранной валюты в тенге при ее продаже или израсходовании.
По дебету счета проводится списание сумм контрстоимости иностранной валюты в тенге при ее покупке или получении.

2860. Банктік қызмет бойынша басқа да кредиторлар (пассив).
Шоттың мақсаты: Банк қызметі бойынша түскен кезде басқа баланстық шоттар бойынша жазылмайтын кредиторлық берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк қызметі бойынша түскен кезде басқа баланстық шоттар бойынша жазылмайтын кредиторлық берешектің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кредиторлық берешектің өтелу кезіндегі сомаларын есептен шығару жазылады.
2861. Демалыс төлемақыларына арналған резерв (пассив).
Шоттың мақсаты: Қызметкерлерге төленетін демалыс төлемақыларына арналған резервтердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қызметкерлерге төленетін демалыс төлемақыларына арналған резервтердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қызметкерлерге төленетін демалыс төлемақыларына арналған резервтерді есептен шығару жазылады.
2862. Кастодиандық қызметке байланысты міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Жасалған кастодиандық шарттың талаптарына сәйкес өзінің міндеттерін орындамау немесе тиісінше орындамау нәтижесінде туындаған міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жасалған кастодиандық шарттың талаптарына сәйкес өзінің міндеттерін орындамау немесе тиісінше орындамау нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кастодиандық қызметке байланысты туындаған міндеттемелерінің сомаларын олар орындалған кезде есептен шығару жазылады.
2863. Артықшылықты акциялар бойынша міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Эмитенттің белгіленген немесе болашақта айқындалатын күні белгіленген немесе айқындалатын сома бойынша міндетті өтеуі көзделетін артықшылықты акциялардың немесе артықшылықты акциялар бойынша есептелген дивидендтердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша артықшылықты акциялардың немесе артықшылықты акциялар бойынша есептелген дивидендтердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша артықшылықты акциялардың немесе артықшылықты акциялар бойынша есептелген дивидендтердің сомаларын олар төленген кезде есептен шығару жазылады.
2864. Акцептер бойынша міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Акцептелген вексельдер бойынша міндеттемелердің сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өтелген вексельдердің оларды төлеуге ұсынғаннан кейінгі сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша акцептелген вексельдердің сомасы жазылады.
2865. Шығарылған электрондық ақша бойынша міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Эмитент банктің шығарылған электрондық ақша бойынша міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жеке тұлғалардан немесе эмитент банктің агенттерінен алынған ақша сомалары шегінде банк шығарған электрондық ақша сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша электрондық ақшаның сомаларын оларды өтеген кезде есептен шығару жазылады.
2866. Клиенттің мәмілелері бойынша міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің мемлекеттік немесе өзге тіркеуге жататын мәмілелері бойынша және (немесе) мемлекеттік немесе өзге тіркеуге жатпайтын, бірақ клиенттің мәміле жасау сәті мен мәмілені немесе мәміле нысанасын мемлекеттік немесе өзге тіркеу сәті арасындағы кезеңге кейіннен мәміле нысанасын тіркеу көзделетін мәмілелері бойынша банктің клиенттер алдындағы міндеттемелер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттердің мемлекеттік немесе өзге тіркеуге жататын мәмілелері бойынша және (немесе) мемлекеттік немесе өзге тіркеуге жатпайтын, бірақ клиенттің мәміле жасау сәті мен мәмілені немесе мәміле нысанасын мемлекеттік немесе өзге тіркеу сәті арасындағы кезеңге кейіннен мәміле нысанасын тіркеу көзделетін мәмілелері бойынша банктің клиенттер алдындағы міндеттемелер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттердің мемлекеттік немесе өзге тіркеуге жататын мәмілелері бойынша және (немесе) мемлекеттік немесе өзге тіркеуге жатпайтын, бірақ клиенттің мәміле жасау сәті мен мәмілені немесе мәміле нысанасын мемлекеттік немесе өзге тіркеу сәті арасындағы кезеңге кейіннен мәміле нысанасын тіркеу көзделетін мәмілелері бойынша банктің клиенттер алдындағы міндеттемелер сомасын есептен шығару жазылады.
2867. Негізгі емес қызмет бойынша басқа да кредиторлар (пассив).
Шоттың мақсаты: Шаруашылық қызмет бойынша, сондай-ақ уақытша немесе кездейсоқ сипаттағы кредиторлық берешектің сомасын, түскен кезде басқа баланстық шоттар бойынша жазылмайтын, мақсаты анықталмаған кредиторлық берешек сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шаруашылық қызмет бойынша, сондай-ақ уақытша немесе кездейсоқ сипаттағы кредиторлық берешегінің сомасы, түсу кезінде басқа баланстық шоттар бойынша жазылмайтын, мақсаты анықталмаған кредиторлық берешек сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кредиторлық берешектің сомаларын олар өтелген немесе тиісті баланстық шоттарға жатқызылған кезде есептен шығару жазылады.
2868 Бағалау міндеттемелері (пассив).
Шоттың мақсаты: халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына сәйкес бухгалтерлік есепте көрсетілетін бағалау міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалау міндеттемелерінің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бағалау міндеттемелерінің сомаларын олар орындалған немесе күшін жойған кезде есептен шығару жазылады.

2860. Прочие кредиторы по банковской деятельности (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм кредиторской задолженности по банковской деятельности, которые в момент поступления не могут быть проведены по другим балансовым счетам.
По кредиту счета проводятся суммы кредиторской задолженности по банковской деятельности, которые в момент поступления не могут быть проведены по другим балансовым счетам.
По дебету счета проводится списание сумм кредиторской задолженности при их погашении.
2861. Резерв на отпускные выплаты (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм резервов на отпускные выплаты работникам.
По кредиту счета проводятся суммы резервов на отпускные выплаты работникам.
По дебету счета проводится списание сумм резервов на отпускные выплаты работникам, подлежащие оплате.
2862. Обязательства, связанные с кастодиальной деятельностью (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств, возникших в результате неисполнения или ненадлежащего исполнения своих обязанностей в соответствии с условиями заключенного кастодиального договора.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате неисполнения или ненадлежащего исполнения своих обязанностей в соответствии с условиями заключенного кастодиального договора.
По дебету счета проводится списание сумм возникших обязательств, связанных с кастодиальной деятельностью, при их исполнении.
2863. Обязательства по привилегированным акциям (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм привилегированных акций или дивидендов, начисленных по привилегированным акциям, предусматривающим их обязательное погашение эмитентом по фиксированной или определяемой сумме в фиксированный или определяемый день в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы привилегированных акций или дивидендов, начисленных по привилегированным акциям.
По дебету счета проводится списание сумм привилегированных акций или дивидендов, начисленных по привилегированным акциям, при их выплате.
2864. Обязательства по акцептам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств по акцептованным векселям.
По дебету счета проводится сумма погашенных векселей после предъявления их к оплате.
2865. Обязательства по выпущенным электронным деньгам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств банка-эмитента по выпущенным электронным деньгам.
По кредиту счета проводятся суммы электронных денег, выпущенных банком, в пределах суммы денег, полученных от физических лиц или агентов банка-эмитента.
По дебету счета проводится списание сумм электронных денег при их погашении.
По кредиту счета проводится сумма акцептованных векселей.
Примечание ИЗПИ!
Параграф 2 предусматривается дополнить счетом 2866 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.04.2026).
2867. Прочие кредиторы по неосновной деятельности (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм кредиторской задолженности по хозяйственной деятельности, а также имеющей временный и случайный характер, сумм кредиторской задолженности невыясненного назначения, которые в момент поступления не могут быть проведены по другим балансовым счетам.
По кредиту счета проводятся суммы кредиторской задолженности по хозяйственной деятельности, а также имеющей временный и случайный характер, сумм кредиторской задолженности невыясненного назначения, которые в момент поступления не могут быть проведены по другим балансовым счетам.
По дебету счета проводится списание сумм кредиторской задолженности при их погашении или отнесении на соответствующие балансовые счета.
2868. Оценочные обязательства (пассивный).
Назначение счета: учет сумм оценочных обязательств, отражаемых в бухгалтерском учете в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных обязательств.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных обязательств при их исполнении или аннулировании.

2869. Берілген кепілдіктер (пассив).
Шоттың мақсаты: 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (IFRS) сәйкес берілген кепілдіктің құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша берілген кепілдіктің құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша берілген кепілдіктің құны берілген кепілдік бойынша міндеттемелерді банк орындаған немесе күші жойылған жағдайда № 4958 баланстық шотпен байланыстыра отырып есептен шығару жазылады.
2870. Басқа да транзиттік шоттар (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттің транзиттік шоттағы анықталғанға дейін есептелген басқа да ақшасының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің транзиттік шотқа анықталғанға дейін түскен басқа да ақшасының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің транзиттік шоттан басқа да ақша сомасын олар анықталған және оларды клиенттің тиісті баланстық шоттарына бөлген кезде басқа да сомасын есептен шығару жазылады.
2871. Қайырымдылық төлемдерінің шоты (пассив).
Шоттың мақсаты: Исламдық банк қайырымдылық төлемдерін жүзеге асыруға арнаған сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша исламдық банктің қайырымдылық төлемдерін жүзеге асыруға арнаған сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша исламдық банктің қайырымдылық төлемдерін жүзеге асыруға арнаған сомаларын есептен шығару жазылады.
2872. Тазартылған қымбат металдар бойынша ұзақ позиция (пассив).
Шоттың мақсаты: Тазартылған қымбат металдар түріндегі активтерін осы тазартылған қымбат металдар түріндегі міндеттемелерінен асып түскен сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған тазартылған қымбат металдардың құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша тазартылған қымбат металдарды сату есебінен тазартылған қымбат металдар бойынша ұзақ позицияның жабылуы жазылады.
2873. Тазартылған қымбат металдардың теңгедегі (тазартылған қымбат металдар бойынша қысқа позицияның) қарсы құны (пассив).
Шоттың мақсаты: № 1873 баланстық шотта есепке алынатын аффинирленген бағалы металдардың контрқұнының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша іске асырылған немесе жұмсалған аффинирленген бағалы металдардың контрқұнының сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша аффинирленген бағалы металдарды сатып алу есебінен олар бойынша қысқа позицияны өтеу кезінде аффинирленген бағалы металдардың контрқұнының сомасын есептен шығару жазылады.
2874. Шот ашпай жеке тұлғалардың аударымдарына арналған транзиттік шоттар (пассив).
Шоттың мақсаты: Шот ашпай жеке тұлғалардың аударымдарын іске асыру арналған транзиттік шоттардағы клиенттің ақша сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша шот ашпай жеке тұлғалардың аударымдарын іске асыру арналған транзиттік шоттарға келіп түскен клиенттің ақша сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша шот ашпай жеке тұлғалардың аударымдарына арналған транзиттік шоттардан клиенттің ақша сомасын есептен шығару жазылады.

2869. Выданные гарантии (пассивный).
Назначение счета: Учет в соответствии с международным стандартом финансовой отчетности (IFRS) 9 "Финансовые инструменты" стоимости выданной гарантии.
По кредиту счета проводится стоимость выданной гарантии.
По дебету счета проводится списание стоимости выданной гарантии при исполнении банком обязательств по выданной гарантии или аннулировании и истечении срока гарантии в корреспонденции с балансовым счетом № 4958.
2870. Прочие транзитные счета (пассивный).
Назначение счета: Учет прочих сумм денег клиента на транзитных счетах, зачисленных до выяснения.
По кредиту счета проводятся прочие суммы денег клиента, поступивших на транзитный счет до выяснения.
По дебету счета проводится списание прочих сумм денег клиента с транзитного счета при их выяснении и распределении на соответствующие балансовые счета клиента.
2871. Счет благотворительных выплат (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм, предназначенных исламским банком для осуществления благотворительных выплат.
По кредиту счета проводятся суммы, предназначенные исламским банком для осуществления благотворительных выплат.
По дебету счета проводится списание сумм, предназначенных исламским банком для осуществления благотворительных выплат.
2872. Длинная позиция по аффинированным драгоценным металлам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм превышения активов в виде аффинированных драгоценных металлов над его обязательствами в виде данных аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится стоимость приобретенных аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится закрытие длинной позиции по аффинированным драгоценным металлам за счет реализации аффинированных драгоценных металлов.
2873. Контрстоимость аффинированных драгоценных металлов в тенге (короткой позиции по аффинированным драгоценным металлам) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм контрстоимости аффинированных драгоценных металлов, учитываемых на балансовом счете № 1873.
По кредиту счета проводятся суммы контрстоимости реализованных или израсходованных аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится списание сумм контрстоимости аффинированных драгоценных металлов при закрытии короткой позиции по ним за счет приобретения аффинированных драгоценных металлов.
2874. Транзитные счета для переводов физических лиц без открытия счета (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег клиента на транзитных счетах для осуществления переводов физических лиц без открытия счета.
По кредиту счета проводятся суммы денег клиента, поступивших на транзитный счет, для осуществления переводов физических лиц без открытия счета.
По дебету счета проводится списание сумм денег клиента с транзитного счета для осуществления переводов физических лиц без открытия счета.

2875. Шартты міндеттемелер бойынша зияндарды жабуға арналған резервтер (провизиялар) (пассив).
Шоттың мақсаты: Шартты міндеттемелер бойынша зиянды жабуға арналған резервтер (провизиялар) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шартты міндеттемелер бойынша зиянды жабуға арналған құрылатын резервтер (провизиялар) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған резервтер (провизиялар) сомаларын олардың күші жойылған немесе баланстан шығарылған кезде есептен шығару жазылады.
2876. Төлем карточкаларын пайдалана отырып операцияларды есепке алуға арналған транзиттік шот (актив-пассив).
Шоттың мақсаты: операциялық күн ішінде төлем карточкаларын пайдалана отырып операцияларды есепке алу. Операциялық күн жабылғаннан кейін шот бойынша дебеттік немесе кредиттік қалдықтардың болуына жол берілмейді.
Шоттың кредиті бойынша операциялық күн ішінде төлем карточкаларын пайдалана отырып операциялар және операциялық күн жабылған кезде шоттардың үлгі жоспарының тиісті шоттарына қалдықтарды есептен шығару жазылады.
Шоттың дебеті бойынша операциялық күн ішінде төлем карточкаларын пайдалана отырып операциялар және операциялық күн жабылған кезде шоттардың үлгі жоспарының тиісті шоттарына қалдықты есептен шығару жазылады.
2880. Секьюритилендірілетін активтер бойынша міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Арнайы қаржы компаниясы алдындағы секьюритилендірілетін активтер бойынша міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша арнайы қаржы компаниясы алдындағы секьюритилендірілетін активтер бойынша міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша арнайы қаржы компаниясы алдындағы секьюритилендірілетін активтер бойынша міндеттемелердің сомаларын оларды өтеу, төлеу және кері сатып алу кезінде есептен шығару жазылады.
2891. Фьючерс операциялары бойынша міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Фьючерс операцияларын жүргізу нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомаларын, сондай-ақ қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша фьючерс операциясын жүргізу нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша міндеттемелердің оларды төлеу кезінде туындаған сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалау сомаларын есептен шығару жазылады.
2892. Форвард операциялары бойынша міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Форвард операцияларын жүргізу нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомаларын, сондай-ақ қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша форвард операциясын жүргізу нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша міндеттемелердің оларды төлеу кезінде туындаған сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалау сомаларын есептен шығару жазылады.
2893. Опцион операциялары бойынша міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Опцион операцияларын жүргізу нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомаларын, сондай-ақ қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша опцион операциясын жүргізу нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша міндеттемелердің оларды төлеу кезінде туындаған сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалау сомаларын есептен шығару жүргізіледі.
2894. Спот операциялары бойынша міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Спот операциялары бойынша міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша спот операцияларын жүргізу нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша спот операцияларын төлеу немесе күшін жою кезінде туындаған міндеттемелердің сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалау сомаларын есептен шығару жазылады.
2895. Своп операциялары бойынша міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Своп операцияларын жүргізу нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомаларын, сондай-ақ қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша своп операциясын жүргізу нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша міндеттемелердің оларды қарсы әріптеске төлеу немесе күшін жою кезінде туындаған сомаларын, сондай-ақ оң қайта бағалау сомаларын есептен шығару жазылады.
2899. Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар жүргізу нәтижесінде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша банк төлеген немесе басқа да туынды қаржы құралдармен операциялардың күші жойылған кезде туындаған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ оң қайта бағалау сомалары жазылады.

2875. Резервы (провизии) на покрытие убытков по условным обязательствам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков по условным обязательствам.
По кредиту счета проводятся суммы создаваемых резервов (провизий) на покрытие убытков по условным обязательствам.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) при их аннулировании или списании с баланса.
2880. Обязательства по секьюритизируемым активам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств перед специальной финансовой компанией по секьюритизируемым активам.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств перед специальной финансовой компанией по секьюритизируемым активам.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств перед специальной финансовой компанией по секьюритизируемым активам при их погашении, оплате и обратном выкупе.
2891. Обязательства по операциям фьючерс (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств, возникших в результате совершения операций фьючерс, а также сумм переоценки.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения операции фьючерс, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате, а также сумм положительной переоценки.
2892. Обязательства по операциям форвард (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств, возникших в результате совершения операций форвард, а также сумм переоценки.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения операции форвард, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате, а также сумм положительной переоценки.
2893. Обязательства по опционным операциям (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств, возникших в результате совершения опционных операций, а также сумм переоценки.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения опционной операции, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате, а также сумм положительной переоценки.
2894. Обязательства по операциям спот (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств по операциям спот.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения операции спот, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате или аннулировании операции спот, а также суммы положительной переоценки.
2895. Обязательства по операциям своп (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств, возникших в результате совершения операций своп, а также сумм переоценки.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения операции своп, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате контрпартнеру или аннулировании, а также сумм положительной переоценки.
2899. Обязательства по операциям с прочими производными финансовыми инструментами (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств по операциям с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения операций с прочими производными финансовыми инструментами, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате банком или аннулировании операций с прочими производными финансовыми инструментами, а также суммы положительной переоценки.

3001. Жарғылық капитал – жай акциялар (пассив).
Шоттың мақсаты: Жай акциялар бойынша жарғылық капиталдың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша құрылтайшылардың (жалғыз құрылтайшының) акцияларды номиналдық құны бойынша төлеу және акцияларды инвесторларға (инвесторға) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес белгіленген орналастыру бағасы бойынша сату сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен күші жойылған акциялардың сомаларын есептен шығару жазылады.
3003. Сатып алынған жай акциялар (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: Орналастырылған жай акцияларды сатып алу сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес орналастырылған акцияларды сатып алу сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған орналастырылған акциялардың сомасын олар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен кейіннен сатылған немесе күші жойылған кездегі сомасын есептен шығару жазылады.
3025. Жарғылық капитал - артықшылықты акциялар (пассив).
Шоттың мақсаты: Артықшылықты акциялар бойынша жарғылық капиталдың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша құрылтайшылардың (жалғыз құрылтайшының) акцияларды олардың номиналдық құны бойынша төлеу және акцияларды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарында белгіленген орналастыру бағасы бойынша инвесторларға (инвесторға) сату сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен күші жойылған акциялардың сомаларын есептен шығару жазылады.
3027. Сатып алынған артықшылық берілген акциялар (қарсы пассив).
Шоттың мақсаты: Орналастырылған артықшылықты акцияларды сатып алу құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес орналастырылған акцияларды сатып алу сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған орналастырылған акциялардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен кейіннен сатылған немесе күші жойылған кездегі сомасын есептен шығару жазылады.
3101. Қосымша төленген капитал.
Шоттың мақсаты: 2003 жылғы 16 мамырға дейін шығарылған акциялар бойынша қосымша төленген капиталдың (акцияларды орналастыру бағасымен және олардың номиналдық құны арасындағы айырма) немесе орналастырылған акцияларды сатып алу бағасы мен кейінгі сату бағасы арасындағы айырмасы түрінде, енгізілген салымдардың (мүліктік жарналардың) құрылтай құжаттарында айқындалған салымның (мүліктік жарналардың) құнынан асып түсу сомасы түрінде, сондай-ақ негізгі ұйыммен операцияларды және заңнамада көзделген басқа операцияларды жасаған кезде туындайтын сомаларды есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қосымша төленген капиталдың сомаларын ұлғайту жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қосымша төленген капиталдың сомаларын азайту жазылады.

3001. Уставный капитал – простые акции (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм уставного капитала по простым акциям.
По кредиту счета проводится сумма оплаты акций учредителями (единственным учредителем) по их номинальной стоимости и продажи акций инвесторам (инвестору) по цене размещения, установленной в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание суммы акций, аннулированных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3003. Выкупленные простые акции (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм выкупа размещенных простых акций.
По дебету счета проводится сумма выкупа размещенных акций в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание суммы выкупленных размещенных акций при их последующей продаже или аннулировании в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3025. Уставный капитал – привилегированные акции (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм уставного капитала по привилегированным акциям.
По кредиту счета проводится сумма оплаты акций учредителями (единственным учредителем) по их номинальной стоимости и продажи акций инвесторам (инвестору) по цене размещения, установленной в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание суммы акций, аннулированных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3027. Выкупленные привилегированные акции (контрпассивный).
Назначение счета: Учет сумм выкупа размещенных привилегированных акций.
По дебету счета проводится сумма выкупа размещенных акций в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание суммы выкупленных размещенных акций при их последующей продаже или аннулировании в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3101. Дополнительный оплаченный капитал.
Назначение счета: Учет сумм дополнительного оплаченного капитала по акциям (разница между ценой размещения акций и их номинальной стоимостью), выпущенным до 16 мая 2003 года, или в виде разницы между ценой выкупа размещенных акций и ценой последующей продажи, в виде сумм превышения внесенных вкладов (имущественных взносов) над стоимостью вклада (имущественного взноса), определенной в учредительных документах, а также возникающего при совершении операций с материнской организацией и других операций, предусмотренных законодательством.
По кредиту счета проводится увеличение сумм дополнительного оплаченного капитала.
По дебету счета проводится уменьшение сумм дополнительного оплаченного капитала.

3200. Жалпы банктік тәуекелдерге арналған резервтер (провизиялар) (пассив).
Шоттың мақсаты: Банктің активтері және шартты міндеттемелері бойынша шығындарды жабуға арналған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банктің активтері және шартты міндеттемелері бойынша шығындарды жабу үшін құрылатын резервтердің (провизиялардың) сомалары № 3580 баланстық шотпен байланыстырыла отырып жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған резервтердің (провизиялардың) сомалары оларды жою немесе № 3580 баланстық шотпен байланыстырыла отырып пайдалану кезінде есептен шығару жазылады.
3400. Динамикалық резервтер (пассив).
Шоттың мақсаты: Қалыптастырылған динамикалық резервтердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша құрылатын резервтер сомасы № 3599 баланстық шотпен байланыстырыла отырып жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған резервтердің азаюы № 3599 баланстық шотпен байланыстырыла отырып жазылады.
3510. Резервтік капитал (пассив).
Шоттың мақсаты: Қалыптастырылған резервтік капиталдың сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банктің резервтік капиталына таза пайдадан аударымдар есебінен түскен сома жазылады.
Шоттың дебеті бойынша банктің резервтік капиталының сомаларын мақсатқа сай пайдалану кезінде есептен шығару жазылады.
3540. Негізгі құралдар мен пайдалану құқығы нысанындағы активті қайта бағалау резервтері (пассив).
Шоттың мақсаты: Қайта бағалау нәтижесінде пайда болған негізгі құралдар мен пайдалану құқығы нысанындағы активтерді қайта бағалау резервтерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша баланстық құны ұлғайған кезде негізгі құралдар мен пайдалану құқығы нысанындағы активтерді қайта бағалаудан болған оң айырма сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша баланстық құны азайған кезде негізгі құралдар мен пайдалану құқығы нысанындағы активтерді қайта бағалаудан болған теріс айырманың сомалары жазылады, сондай-ақ пайдалану шамасына қарай немесе негізгі құралдардың істен шығу сәтінде № 3580 баланстық шотқа негізгі құралдарды оң қайта бағалау сомаларын есептен шығару.
3561. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын қаржы активтерінің құнын қайта бағалау резервтері.
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын қаржы активтерінің құнын қайта бағалау резервтерінің сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын қаржы активтерінің құнын қайта бағалау сомасы, сондай-ақ тиісті баланстық шоттармен байланыстыра отырып қаржы активтерінің басқа санатына шығарылған немесе аударылған олар бойынша жинақталған қайта бағалау сомалары жазылады.
Шот дебеті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын қаржы активтерінің құнын теріс қайта бағалау сомасы, сондай-ақ тиісті баланстық шоттармен байланыстыра отырып қаржы активтерінің басқа санатына шығарылған немесе аударылған олар бойынша жинақталған қайта бағалау сомалары жазылады.
3562 Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған резервтер (провизиялар) (пассив).
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын олар жойылған кезде, баланстан басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша талаптарды есептен шығару немесе қайта жіктеу кезінде есептен шығару жазылады.

3200. Резервы (провизии) на общебанковские риски (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков по активам и условным обязательствам банка.
По кредиту счета проводятся суммы создаваемых резервов (провизий) на покрытие убытков по активам и условным обязательствам банка, в корреспонденции с балансовым счетом № 3580.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) при их аннулировании или использовании в корреспонденции с балансовым счетом № 3580.
3400. Динамические резервы (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм сформированных динамических резервов.
По кредиту счета проводятся суммы создаваемых резервов в корреспонденции с балансовым счетом № 3599.
По дебету счета проводится уменьшение созданных резервов в корреспонденции с балансовым счетом № 3599.
3510. Резервный капитал (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм сформированного резервного капитала.
По кредиту счета проводятся суммы поступлений в резервный капитал банка за счет отчислений из чистой прибыли.
По дебету счета проводится списание сумм резервного капитала банка при его использовании по назначению.
3540. Резервы переоценки основных средств и активов в форме права пользования (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм резервов переоценки основных средств и активов в форме права пользования, образовавшихся в результате переоценки.
По кредиту счета проводятся суммы положительной разницы от переоценки основных средств и активов в форме права пользования при увеличении их балансовой стоимости.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной разницы от переоценки основных средств и активов в форме права пользования при уменьшении их балансовой стоимости, а также списание сумм положительной переоценки основных средств на балансовый счет № 3580 по мере эксплуатации или в момент выбытия основных средств.
3561. Резервы переоценки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
Назначение счета: Учет сумм резервов переоценки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывшим или переведенным в другую категорию финансовых активов в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.
По дебету счета проводится сумма отрицательной переоценки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывшим или переведенным в другую категорию финансовых активов в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.
3562. Резервы (провизии) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, при их аннулировании, при реклассификации или списании требования по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, с баланса.

3563. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын қарыздардың құнын қайта бағалау резервтері.
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын қарыздардың құнын қайта бағалау резервтерінің сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдардың құнын оң қайта бағалау сомасы, сондай-ақ тиісті баланстық шоттармен байланыстыра отырып қаржы активтерінің басқа санатына шығарылған немесе аударылған олар бойынша жинақталған қайта бағалау сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын қарыздардың құнын теріс қайта бағалау сомасы, сондай-ақ тиісті баланстық шоттармен байланыстыра отырып қаржы активтерінің басқа санатына шығарылған немесе аударылған олар бойынша жинақталған қайта бағалау сомасы жазылады.
3564. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған резервтері (провизиялар) (пассив).
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын олар жойылған кезде, басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша талаптарды қайта есептен шығару немесе жіктеу кезінде есептен шығару жазылады.
3580. Өткен жылдардың бөлінбеген таза кірісі (жабылмаған шығын).
Шоттың мақсаты: Өткен жылдардағы бөлінбеген таза пайданың (жабылмаған зиянның) сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өткен жылдардағы бөлінбеген таза пайданың (өтелмеген зиянның) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша өткен жылдардағы мақсат бойынша бөлінбеген таза пайданың (жабылмаған зиянның) сомасын есептен шығару жазылады.
3589. Басқа да қайта бағалау бойынша резервтер.
Шоттың мақсаты: Басқа да активтердің құнын қайта бағалау резервтерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да активтердің құнын оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да активтердің құнын қайта бағалау сомасын олар баланстан шығарылған кезде есептен шығару жазылады.

3563. Резервы переоценки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Назначение счета: Учет сумм резервов переоценки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывшим или переведенным в другую категорию финансовых активов в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.
По дебету счета проводится сумма отрицательной переоценки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, а также суммы накопленной переоценки по ним, выбывшим или переведенным в другую категорию финансовых активов в корреспонденции с соответствующими балансовыми счетами.
3564. Резервы (провизии) под ожидаемые кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, при их аннулировании, при реклассификации или списании требования по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
3580. Нераспределенная чистая прибыль (непокрытый убыток) прошлых лет.
Назначение счета: Учет сумм нераспределенной чистой прибыли (непокрытого убытка) прошлых лет.
По кредиту счета проводятся суммы нераспределенной чистой прибыли (непокрытого убытка) прошлых лет.
По дебету счета проводится списание сумм нераспределенной чистой прибыли (непокрытого убытка) прошлых лет по назначению.
3589. Резервы по прочей переоценке.
Назначение счета: Учет сумм резервов переоценки стоимости прочих активов.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки стоимости прочих активов.
По дебету счета проводится списание сумм переоценки стоимости прочих активов при их выбытии с баланса.

3599. Бөлінбеген таза кірісі (жабылмаған шығын).
Шоттың мақсаты: Есепті кезеңдегі қызметінің қаржылық нәтижесінің сомаларын белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын түзетулерді ескере отырып есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша есепті кезеңдегі бөлінбеген таза пайда (жабылмаған зиян) сомалары белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын түзетулер ескеріле отырып жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бөлінбеген таза пайда сомаларын оларды белгіленген тәртіппен бөлу және белгіленген тәртіппен түзету немесе оны № 3580 баланстық шотқа жатқызу кезіндегі, сондай-ақ есепті кезеңдегі зиянның пассивте теріс белгімен көрсетілген сомаларын есептен шығару жазылады.
4051. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған корреспонденттік шот бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған корреспонденттік шот бойынша сыйақы алумен байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4052. Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Корреспондент-банктерде ашылған корреспонденттік шоттар бойынша сыйақы алумен байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша корреспондент-банкте ашылған корреспонденттік шот бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4091. Басқа банктермен жүргізілетін операциялар бойынша сыйақы алуға байланысты басқа кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктермен жүргізілетін операциялар бойынша сыйақы алуға байланысты басқа кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктермен жүргізілетін операциялар бойынша сыйақы алуға байланысты басқа кірістер сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша түскен кірістің сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4101. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған (бір түнге) салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде бір жұмыс түніне орналастырылған салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне бір жұмыс түніне орналастырылған салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

3599. Нераспределенная чистая прибыль (непокрытый убыток).
Назначение счета: Учет сумм финансового результата деятельности за отчетный период с учетом корректировок, осуществляемых в установленном порядке.
По кредиту счета проводятся суммы нераспределенной чистой прибыли (непокрытого убытка) за отчетный период с учетом корректировок, осуществляемых в установленном порядке.
По дебету счета проводится списание сумм нераспределенной чистой прибыли при их распределении и корректировке в установленном порядке или отнесении их на балансовый счет № 3580, а также сумм убытков отчетного периода, отраженные в пассиве с отрицательным знаком.
4051. Доходы, связанные с получением вознаграждения по корреспондентскому счету в Национальном Банке Республики Казахстан.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по корреспондентскому счету, открытому в Национальном Банке Республики Казахстан.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по корреспондентскому счету, открытому в Национальном Банке Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4052. Доходы, связанные с получением вознаграждения по корреспондентским счетам в других банках.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по корреспондентским счетам, открытым в банках-корреспондентах.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по корреспондентскому счету, открытому в банке-корреспонденте.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4091. Другие доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям с другими банками.
Назначение счета: Учет сумм других доходов, связанных с получением вознаграждения по операциям с другими банками.
По кредиту счета проводятся суммы других доходов, связанных с получением вознаграждения по операциям с другим банком.
По дебету счета проводится списание сумм понесенных доходов на балансовый счет № 4999.
4101. Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан (на одну ночь).
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан на одну рабочую ночь.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан на одну рабочую ночь.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4102. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған талап етілмелі салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде банктік салым шарты бойынша орналастырылған талап етілмелі салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған талап етілмелі салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4103. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде банктік салым шарты бойынша орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4104. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі міндетті резервтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі міндетті резервтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі міндетті резервтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4105. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған салымдар бойынша дисконтты амортизациялаудың бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған салымдар бойынша дисконтты амортизациялауға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған салымдар бойынша дисконтты амортизациялауға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4201. Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

4102. Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам до востребования, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по вкладам до востребования, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по вкладам до востребования, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4103. Доходы, связанные с получением вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4104. Доходы, связанные с получением вознаграждения по обязательным резервам в Национальном Банке Республики Казахстан.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по обязательным резервам в Национальном Банке Республики Казахстан.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по обязательным резервам в Национальном Банке Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4105. Доходы по амортизации дисконта по вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с амортизацией дисконта по вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с амортизацией дисконта по вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4201. Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4202. Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойыншадисконтты амортизациялау бойынша кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4251. Басқа банктерде орналастырылған (бір түнге) салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде жұмыс күнінен кейінгі бір түнге орналастырылған салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкте жұмыс күнінен кейінгі бір түнге орналастырылған салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4252. Басқа банктерде орналастырылған талап етілмелі салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде банктік салым шарты бойынша орналастырылған талап етілмелі салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкте орналастырылған талап етілмелі салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4253. Басқа банктерде орналастырылған қысқа мерзімді (бір айға дейінгі) салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде бір айға дейінгі мерзімге банктік салым шарты бойынша орналастырылған салымдар бойынша сыйақы алумен байланысты кірістердің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкте орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4254. Басқа банктерде орналастырылған қысқа мерзімді (бір жылға дейінгі) салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде бір жылға дейінгі мерзімге банктік салым шарты бойынша орналастырылған салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкке орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

4202. Доходы по амортизации дисконта по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4251. Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам, размещенным в других банках (на одну ночь).
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по вкладам, размещенным в других банках на одну ночь, следующую за рабочим днем.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по вкладам, размещенным в другом банке на одну ночь, следующую за рабочим днем.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4252. Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам до востребования, размещенным в других банках.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по вкладам до востребования, размещенным в других банках по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по вкладам до востребования, размещенным в другом банке.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4253. Доходы, связанные с получением вознаграждения по краткосрочным вкладам, размещенным в других банках (до одного месяца).
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по вкладам, размещенным в других банках по договору банковского вклада на срок до одного месяца включительно.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по краткосрочным вкладам, размещенным в другом банке.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4254. Доходы, связанные с получением вознаграждения по краткосрочным вкладам, размещенным в других банках (до одного года).
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по вкладам, размещенным в других банках по договору банковского вклада на срок до одного года включительно.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по краткосрочным вкладам, размещенным в другом банке.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4255. Басқа банктерде орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде бір жылдан артық мерзімге банктік салым шарты бойынша орналастырылған салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкте орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4256. Басқа банктерде орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде банктік салым шарты бойынша орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкте орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4257. Басқа банктердің салымдар бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: банктік салым шарты бойынша орналастырылған салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша басқа банктердің мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша басқа банктің мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару немесе баланстан есептен шығару жазылады.
4258. Басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдар (бір айдан аспайтын) бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Банктік салым шарты бойынша басқа банктерде бір айдан аспайтын мерзімге орналастырылған жинақ салымдар бойынша сыйақы түріндегі кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкте орналастырылған жинақ салымдар бойынша сыйақы түріндегі кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4259. Басқа банктерде орналастырылған жинақ салымдар (бір жылдан аспайтын) бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Банктік салым шарты бойынша басқа банктерде бір жылдан аспайтын мерзімге орналастырылған жинақ салымдар бойынша сыйақы түріндегі кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкте орналастырылған жинақ салымдар бойынша сыйақы түріндегі кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

4255. Доходы, связанные с получением вознаграждения по долгосрочным вкладам, размещенным в других банках.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по вкладам, размещенным в других банках по договору банковского вклада на срок свыше одного года.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по долгосрочным вкладам, размещенным в другом банке.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4256. Доходы, связанные с получением вознаграждения по условным вкладам, размещенным в других банках.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по условным вкладам, размещенным в других банках по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по условным вкладам, размещенным в другом банке.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4257. Доходы, связанные с получением вознаграждения по просроченной задолженности других банков по вкладам.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по просроченной задолженности других банков по основной сумме долга по вкладам, размещенным по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводятся суммы вознаграждения по просроченной задолженности другого банка по основной сумме долга по размещенным вкладам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999 или списании с баланса.
4258. Доходы, связанные с получением вознаграждения по сберегательным вкладам, размещенным в других банках (не более одного месяца).
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, размещенным в других банках по договору банковского вклада на срок не более одного месяца.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, размещенным в другом банке.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4259. Доходы, связанные с получением вознаграждения по сберегательным вкладам, размещенным в других банках (не более одного года).
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, размещенным в других банках по договору банковского вклада на срок не более одного года.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, размещенным в другом банке.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4260. Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдар бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша металл шоттарында орналастырылған тазартылған қымбат металдар бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4261. Басқа банктерде орналастырылған мерзімді салымның құнын оң түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерде орналастырылған мерзімді салымның есепке алу (баланстық) құнын оң түзету түріндегі кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банкте орналастырылған мерзімді салымның есепке алу (баланстық) құнын оң түзету түріндегі кіріс сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4262. Басқа банктерде орналастырылған шартты салымның құнын оң түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерде орналастырылған шартты салымның есепке алу (баланстық) құнын оң түзету түріндегі кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерде орналастырылған шартты салымның есепке алу (баланстық) құнын оң түзету түріндегі кіріс сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4263. Басқа банктерден тартылған мерзімді салымның құнын теріс түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден тартылған мерзімді салымның есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден тартылған мерзімді салымның есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кіріс сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

4260. Доходы, связанные с получением вознаграждения по аффинированным драгоценным металлам, размещенным на металлических счетах.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по аффинированным драгоценным металлам, размещенным на металлических счетах.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по аффинированным драгоценным металлам, размещенным на металлических счетах.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4261. Доходы в виде положительной корректировки стоимости срочного вклада, размещенного в других банках.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, размещенного в других банках, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, размещенного в другом банке со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4262. Доходы в виде положительной корректировки стоимости условного вклада, размещенного в других банках.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, размещенного в других банках со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, размещенного в другом банке, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4263. Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от других банков.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от других банков, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от другого банка со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4264. Басқа банктерден тартылған шартты салымның құнын теріс түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден тартылған шартты салымның есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктен тартылған шартты салымның есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кіріс сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4265. Банктің, ипотекалық ұйымның және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банкке орналастырылған және банктiң, ипотекалық ұйымның және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының мiндеттемелерiн қамтамасыз ету болып табылатын (кепілдік, ипотека) салым бойынша есептелген кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкке орналастырылған және банктiң, ипотекалық ұйымның және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының мiндеттемелерiн қамтамасыз ету болып табылатын (кепілдік, ипотека) салым бойынша есептелген кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4266. Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша дисконтты амортизациялауға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша дисконтты амортизациялауға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4267. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4268 Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған мерзімді салымның құнын теріс түзету түріндегі кірістер
Шоттың мақсаты: осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың тартылған мерзімді салымның есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың тартылған мерзімді салымның есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кіріс сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4269. Басқа банктерде (бір жылдан астам) орналастырылған жинақ салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс.
Шоттың мақсаты: Банктік салым шарты бойынша басқа банктерде бір жылдан астам мерзімге орналастырылған жинақ салымдар бойынша сыйақы түріндегі кіріс сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкте орналастырылған жинақ салымдар бойынша сыйақы түріндегі кірістің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомасын №4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

4264. Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости условного вклада, привлеченного от других банков.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от других банков со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от другого банка со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4265. Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств банка, ипотечной организации и акционерного общества "Банк Развития Казахстана".
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов по вкладу, размещенному в другом банке и являющемуся обеспечением (гарантия, ипотека) обязательств банка, ипотечной организации и акционерного общества "Банк Развития Казахстана".
По кредиту счета проводятся суммы начисленных доходов по вкладу, размещенному в другом банке и являющемуся обеспечением (гарантия, ипотека) обязательств банка, ипотечной организации и акционерного общества "Банк Развития Казахстана".
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4266. Доходы по амортизации дисконта по вкладам, размещенным в других банках.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с амортизацией дисконта по вкладам, размещенным в других банках.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с амортизацией дисконта по вкладам, размещенным в других банках.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4267. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).
4268. Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4270. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша кірістер
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша сыйлықақыны амортизациялауға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша сыйлықақыны амортизациялауға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4301. Басқа банктерге берілген овердрафт заемдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге корреспонденттік шоттары бойынша берілген овердрафт заемдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерге корреспонденттік шоты бойынша берілген овердрафт заемдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4302. Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге бір жылға дейінгі мерзімге берілген заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкке берілген қысқа мерзімді заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4303. Басқа банктерге берілген овернайт заемдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге берілген овернайт заемдары бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкке берілген овернайт заемдары бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4304. Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге бір жылдан артық мерзімге берілген заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкке берілген ұзақ мерзімді заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

4270. Доходы по амортизации премии по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Доходы по амортизации премии по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с амортизацией премии по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с амортизацией премии по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4301. Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам овердрафт, предоставленным другим банкам.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по займам овердрафт, предоставленным по корреспондентским счетам других банков.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по займам овердрафт, предоставленным по корреспондентскому счету другого банка.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4302. Доходы, связанные с получением вознаграждения по краткосрочным займам, предоставленным другим банкам.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по займам, предоставленным другим банкам на срок до одного года включительно.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по краткосрочным займам, предоставленным другому банку.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4303. Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам овернайт, предоставленным другим банкам.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по займам овернайт, предоставленным другим банкам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по займам овернайт, предоставленным другому банку.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4304. Доходы, связанные с получением вознаграждения по долгосрочным займам, предоставленным другим банкам.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по займам, предоставленным другим банкам на срок свыше одного года.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по долгосрочным займам, предоставленным другому банку.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4305. Басқа банктерге берілген қаржы лизингі бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге берілген қаржы лизингі бойынша негізгі борыш бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкке берілген қаржы лизингі бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4306. Заемдар бойынша басқа банктердің мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктердің берілген заемдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктің берілген заемдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады немесе баланстан шығарылады.
4309. Басқа банктерге берілген заемдар бойынша комиссиялық сыйақы.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге берілген заемдар бойынша комиссиялық сыйақы сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкке берілген заемдар бойынша комиссиялық сыйақының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4310. Басқа банктерге берілген заемның құнын оң түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерге берілген заемның есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерге берілген заемның есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі кіріс сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4311. Басқа банктерден алынған заемның құнын теріс түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден алынған заемның есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

4305. Доходы, связанные с получением вознаграждения по финансовому лизингу, предоставленному другим банкам.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по основному долгу по финансовому лизингу, предоставленному другим банкам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по финансовому лизингу, предоставленному другому банку.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4306. Доходы, связанные с получением вознаграждения по просроченной задолженности других банков по займам.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по просроченной задолженности других банков по основной сумме долга по предоставленным займам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по просроченной задолженности другого банка по основной сумме долга по предоставленным займам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999 или списании с баланса.
4309. Комиссионное вознаграждение по займам, предоставленным другим банкам.
Назначение счета: Учет сумм вознаграждения по займам, предоставленным другим банкам.
По кредиту счета проводятся суммы комиссионного вознаграждения по займам, предоставленным другому банку.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4310. Доходы в виде положительной корректировки стоимости займа, предоставленного другим банкам.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного другим банкам, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного другому банку со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4311. Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа, полученного от других банков.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от других банков со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от другого банка со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4312. Басқа банктерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылатын пайыздық кірістерді түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылатын пайыздық кірістерді түзету түріндегі кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылатын пайыздық кірістерді түзету түріндегі кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4313. Басқа банктерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі кірістер
"Шоттың мақсаты: Басқа банктерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі кірістер сомасы берілген қарыздар бойынша тиісті дисконттар (сыйлықақылар) шоттарымен байланыстыра отырып жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4314. Басқа банктерден, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша алынған қарыздарды түзету түріндегі кіріс.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздық нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша алынған қарыздарды бастапқы тану кезінде түзету түріндегі кіріс сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерден, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) алынған қарыздар бойынша тиісті дисконттардың (сыйлықақылардың) шоттарымен байланыстырумен пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша алынған қарыздарды бастапқы тану кезінде түзету түріндегі кірістің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомасын №4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4315. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздарды модификациялауға баланысты олардың баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша алынған қарыздарды түзету түріндегі кіріс.
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздарды модификациялауға баланысты олардың баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша алынған қарыздарды бастапқы тану кезінде түзету түріндегі кіріс сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздарды модификациялауға баланысты олардың баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) алынған қарыздар бойынша тиісті дисконттардың шоттарымен байланыстырумен пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша алынған қарыздарды бастапқы тану кезінде түзету түріндегі кіріс сомасы.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомасын №4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

4312. Доходы в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента, по займам, предоставленным другим банкам.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента, по займам, предоставленным другим банкам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента, по займам, предоставленным другим банкам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4313. Доходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных другим банкам.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных другим банкам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных другим банкам, в корреспонденции со счетами соответствующих дисконтов (премий) по предоставленным займам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4314. Доходы в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от других банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и (или) в виде корректировки по нерыночной ставке процента.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от других банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и (или) в виде корректировки при первоначальном признании по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от других банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и (или) в виде корректировки при первоначальном признании по нерыночной ставке процента в корреспонденции со счетами соответствующих дисконтов (премий) по полученным займам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4315. Доходы в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства, и (или) в виде корректировки по нерыночной ставке процента.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства и (или) в виде корректировки при первоначальном признании полученных займов по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства, и (или) в виде корректировки при первоначальном признании по нерыночной ставке процента в корреспонденции со счетами соответствующих дисконтов по полученным займам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4351. Бас офиспен есеп айырысулар бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Филиалдардың бас офиспен есеп айырысулар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша филиалдың бас офиспен есеп айырысулар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4352. Жергілікті филиалдармен есеп айырысулар бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Бас офистің жергілікті филиалдармен есеп айырысулар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бас офистің жергілікті филиалмен есеп айырысулар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4353. Шетелдік филиалдармен есеп айырысулар бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Бас офистің шетелдік филиалдармен есеп айырысулары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бас офистің шетелдік филиалмен есеп айырысулары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4401. Клиенттерге берілген овердрафт заемдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Клиенттердің банк шоттары бойынша берілген овердрафт заемдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің банк шоты бойынша берілген овердрафт заемдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4403. Клиенттердің кредиттік карточкалары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Клиенттердің кредиттік карточкалары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша кредиттік карточка ұстаушыға берілген заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4405. Клиенттердің есепке алынған вексельдері бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Клиенттердің есепке алынған вексельдері бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттердің есепке алынған вексельдері бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4407. Клиенттерге факторинг бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Клиенттерге факторинг бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиентке факторинг бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

4351. Доходы по расчетам с головным офисом.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по расчетам филиалов с его головным офисом.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по расчетам филиала с его головным офисом.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4352. Доходы по расчетам с местными филиалами.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по расчетам головного офиса с его местными филиалами.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по расчетам головного офиса с его местным филиалом.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4353. Доходы по расчетам с зарубежными филиалами.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по расчетам головного офиса с его зарубежными филиалами.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по расчетам головного офиса с его зарубежным филиалом.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4401. Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам овердрафт, предоставленным клиентам.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по займам овердрафт, предоставленным по банковским счетам клиентов.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по займам овердрафт, предоставленным по банковскому счету клиента.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4403. Доходы, связанные с получением вознаграждения по кредитным карточкам клиентов.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по займам, предоставленным держателям кредитной карточки.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по займам, предоставленным держателю кредитной карточки.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4405. Доходы, связанные с получением вознаграждения по учтенным векселям клиентов.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по учтенным векселям клиентов.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по учтенным векселям клиента.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4407. Доходы, связанные с получением вознаграждения по факторингу клиентам.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по факторингу клиентам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по факторингу клиенту.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4411. Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Клиенттерге бір жылға дейінгі мерзімге берілген заемдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиентке берілген қысқа мерзімді заемдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4417. Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Клиенттерге бір жылдан артық мерзімге берілген заемдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиентке берілген ұзақ мерзімді заемдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4420. Клиенттерге берілген қаржы лизингі бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген қаржы лизингі бойынша негізгі борышы бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиентке берілген қаржы лизингі бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4422. Клиенттерге форфейтинг бойынша сыйақы алуға байланысты кірістері.
Шоттың мақсаты: Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алушының вексельдерді сатушыға айналымсыз сатып алуы арқылы алынған борыштық міндеттемелерінің талаптары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алушының вексельдерді сатушыға айналымсыз сатып алуы арқылы алынған борыштық міндеттемелерінің талаптары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4424. Клиенттердің заемдар бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Клиенттердің берілген заемдар бойынша борыштың және сыйақының негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің берілген заемдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4426. Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

4411. Доходы, связанные с получением вознаграждения по краткосрочным займам, предоставленным клиентам.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по займам, предоставленным клиентам на срок до одного года включительно.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по краткосрочным займам, предоставленным клиенту.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4417. Доходы, связанные с получением вознаграждения по долгосрочным займам, предоставленным клиентам.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по займам, предоставленным клиентам на срок свыше одного года.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по долгосрочным займам, предоставленным клиенту.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4420. Доходы, связанные с получением вознаграждения по финансовому лизингу, предоставленному клиентам.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по основному долгу по финансовому лизингу, предоставленному клиентам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по финансовому лизингу, предоставленному клиенту.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4422. Доходы, связанные с получением вознаграждения по форфейтингу клиентам.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по требованиям по долговым обязательствам покупателя товаров (работ, услуг), полученным путем покупки векселя без оборота на продавца.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по требованиям по долговым обязательствам покупателя товаров (работ, услуг), полученным путем покупки векселя без оборота на продавца.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4424. Доходы, связанные с получением вознаграждения по просроченной задолженности клиентов по займам.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по просроченной задолженности клиентов по основной сумме долга и вознаграждения по предоставленным займам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по просроченной задолженности клиента по основной сумме долга по предоставленным займам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999 или списании с баланса.
4426. Доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям финансирования торговой деятельности.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по операциям финансирования торговой деятельности.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по операциям финансирования торговой деятельности.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4427. Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4428. Клиенттерге берілген басқа да заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген өзге де заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиентке берілген өзге де заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4429. Клиенттерге берілген заемдар бойынша комиссиялық сыйақы.
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген заемдар бойынша комиссиялық сыйақының сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиентке берілген заемдар бойынша комиссиялық сыйақының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4430. Клиенттерге берілген заемның құнын оң түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттерге берілген заемның есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі кіріс сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиентке берілген заемның есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі кіріс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4431. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және халықаралық қаржы ұйымдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемның құнын теріс түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан және халықаралық қаржы ұйымдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, халықаралық қаржы ұйымдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

4427. Доходы, связанные с получением вознаграждения по просроченной задолженности по операциям финансирования торговой деятельности.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по просроченной задолженности по операциям финансирования торговой деятельности.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по просроченной задолженности по операциям финансирования торговой деятельности.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4428. Доходы, связанные с получением вознаграждения по прочим займам, предоставленным клиентам.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по прочим займам, предоставленным клиентам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по прочим займам, предоставленным клиенту.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4429. Комиссионное вознаграждение по займам, предоставленным клиентам.
Назначение счета: Учет сумм комиссионного вознаграждения по займам, предоставленным клиентам.
По кредиту счета проводятся суммы комиссионного вознаграждения по займам, предоставленным клиенту.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4430. Доходы в виде положительной корректировки стоимости займа, предоставленного клиентам.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного клиентам, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного клиенту, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4431. Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, международных финансовых организаций и национального управляющего холдинга.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, международных финансовых организаций и национального управляющего холдинга со сроком погашения более одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, международных финансовых организаций и национального управляющего холдинга со сроком погашения более одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4432. Клиенттерден тартылған мерзімді салым құнын теріс түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттерден тартылған мерзімді салымның есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттен тартылған мерзімді салымның есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4433. Клиенттерден тартылған шартты салымның құнын теріс түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттерден тартылған шартты салымның есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттен тартылған шартты салымның есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4434. Клиенттерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылатын пайыздық кірісті түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылатын пайыздық кірісті түзету түріндегі кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылатын пайыздық кірістерді түзету түріндегі кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4435. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдарды шығару және (немесе) қайта жіктеу кезінде кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдарды шығару және (немесе) қайта жіктеу кезінде кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
№ 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4436. Клиенттерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі кірістер сомасы берілген қарыздар бойынша тиісті дисконттар (сыйлықақылар) шоттарымен байланыстыра отырып жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

4432. Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от клиентов.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от клиентов со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от клиента со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4433. Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости условного вклада, привлеченного от клиентов.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от клиентов со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от клиента со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4434. Доходы в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента, по займам, предоставленным клиентам.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента по займам, предоставленным клиентам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента, по займам, предоставленным клиентам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4435. Доходы по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
Назначение счета: Учет сумм доходов при выбытии и (или) при реклассификации займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится сумма доходов при выбытии и (или) при реклассификации займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм дохода на балансовый счет № 4999.
4436. Доходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных клиентам.
Назначение счета: Учет сумм доходов в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных клиентам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных клиентам, в корреспонденции со счетами соответствующих дисконтов (премий) по предоставленным займам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4440. Клиенттерден тартылған салымдар бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Клиенттерден тартылған салымдар бойыншасыйлықақыны амортизациялауға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерден тартылған салымдар бойыншасыйлықақыны амортизациялауға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4445. Сенімгерлік басқаруға берілген қаржылық активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік басқаруға берілген қаржылық активтер бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сенімгерлік басқаруға берілген қаржылық активтер бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4452. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша кірістің сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4453. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кірістер сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кірістер сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша кірістің сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4454. Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойыншасыйлықақыны амортизациялауға байланысты кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны амортизациялауға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4455. Айналысқа шығарылған, реттелген облигациялар бойыншасыйлықақыны амортизациялау бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарылған реттелген облигациялар бойынша сыйлықақыны амортизациялауға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған реттелген облигациялар бойынша сыйлықақыны амортизациялауға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

4440. Доходы по амортизации премии по вкладам, привлеченным от клиентов.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с амортизацией премии по вкладам, привлеченным от клиентов.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с амортизацией премии по вкладам, привлеченным от клиентов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4445. Доходы, связанные с получением вознаграждения по финансовым активам, переданным в доверительное управление.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по финансовым активам, переданным в доверительное управление.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по финансовым активам, переданным в доверительное управление.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4452. Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4453. Доходы по амортизации дисконта по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с амортизацией дисконта по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с амортизацией дисконта по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4454. Доходы по амортизации премии по выпущенным в обращение ценным бумагам.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с амортизацией премии по выпущенным в обращение ценным бумагам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с амортизацией премии по выпущенным в обращение ценным бумагам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4455. Доходы по амортизации премии по выпущенным в обращение субординированным облигациям.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с амортизацией премии по выпущенным в обращение субординированным облигациям.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с амортизацией премии по выпущенным в обращение субординированным облигациям.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4456. Реттелген борыш бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Реттелген борыш бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша кірістер сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша реттелген борыш бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша кірістер сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша кірістің сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4458. Шығарылған бағалы қағаздар бойынша баланстық құнды түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша берілген бағалы қағаздар құнын түзету түріндегі кіріс.
Шоттың мақсаты: Қаржылық міндеттемені бастапқы тану сәтінде пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша шығарылған бағалы қағаздарды түзету түріндегі соманы есепке алуға арналған кіріс сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қаржылық міндеттемені бастапқы тану сәтінде пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша шығарылған бағалы қағаздарды түзету түріндегі соманы есепке алуға арналған кіріс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4465. Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздармен "РЕПО", "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздармен "РЕПО", "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақыны алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4466. "Кері РЕПО" операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару бойынша міндеттемелерді қайта бағалаудан түскен кірістер.
Мақсаты: "Кері РЕПО" операциясы бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару бойынша міндеттемені оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша "Кері РЕПО" операциясы бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару бойынша міндеттемені оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4471. Еншілес ұйымдардың акциялары бойынша алынған дивидендтер.
Шоттың мақсаты: Өз еншілес ұйымдарының акциялары бойынша есептеген дивидендтер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өз еншілес ұйымының акциялары бойынша есептеген дивидендтерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша дивидендтердің сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4472. Қауымдасқан ұйымдардың акциялары бойынша алынған дивидендтер.
Шоттың мақсаты: Өздерінің қауымдасқан ұйымдарының акциялары бойынша есептелген дивидендтердің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өздерінің қауымдасқан ұйымының акциялары бойынша есептелген дивидендтердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша дивидендтердің сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

4456. Доходы по амортизации премии по субординированному долгу.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с амортизацией премии по субординированному долгу.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с амортизацией премии по субординированному долгу.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4458. Доходы в виде корректировки балансовой стоимости по выпущенным ценным бумагам и (или) в виде корректировки стоимости ценных бумаг, предоставленных по нерыночной ставке процента.
Назначение счета: Учет сумм доходов, предназначенных для учета сумм в виде корректировки ценных бумаг, выпущенных по нерыночной ставке процента, на момент первоначального признания финансового обязательства.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, предназначенных для учета сумм в виде корректировки ценных бумаг, выпущенных по нерыночной ставке процента, на момент первоначального признания финансового обязательства.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет №4999.
4465. Доходы по операциям "РЕПО" с ценными бумагами.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по операциям "РЕПО", "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по операциям "РЕПО", "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4466. Доходы от переоценки обязательства по возврату ценных бумаг, принятых по операциям "обратное РЕПО".
Назначение: Учет сумм положительной переоценки обязательства по возврату ценных бумаг, принятых по операции "обратное РЕПО".
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки обязательства по возврату ценных бумаг, принятых по операции "обратное РЕПО".
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4471. Дивиденды, полученные по акциям дочерних организаций.
Назначение счета: Учет сумм дивидендов, начисленных по акциям своих дочерних организаций.
По кредиту счета проводятся суммы дивидендов, начисленных по акциям своей дочерней организации.
По дебету счета проводится списание сумм дивидендов на балансовый счет № 4999.
4472. Дивиденды, полученные по акциям ассоциированных организаций.
Назначение счета: Учет сумм дивидендов, начисленных по акциям своих ассоциированных организаций.
По кредиту счета проводятся суммы дивидендов, начисленных по акциям своей ассоциированной организации.
По дебету счета проводится списание сумм дивидендов на балансовый счет № 4999.

4475. Реттелген борышқа инвестициялар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Реттелген борышқа салынған инвестициялар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша реттелген борышқа салынған инвестициялар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4476. Басқа да инвестициялар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Өзге инвестициялар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өзге инвестициялар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4477. Ислам банкінің жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша сыйақы алуға байланысты кірістері.
Шоттың мақсаты: Ислам банкінің жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша сыйақы алуға байланысты кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ислам банкінің жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша сыйақы алуға байланысты кірістерінің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4481. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша кірістің сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4482. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кірістері.
Шоттың мақсаты: Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кірістер сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кірістер сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша кірістің сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4491. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шот кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша кірістің сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

4475. Доходы, связанные с получением вознаграждения по инвестициям в субординированный долг.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по инвестициям, вложенным в субординированный долг.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по инвестициям, вложенным в субординированный долг.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4476. Доходы, связанные с получением вознаграждения по прочим инвестициям.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по прочим инвестициям.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по прочим инвестициям.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4477. Доходы исламского банка, связанные с получением вознаграждения по инвестиционной деятельности на условиях аренды.
Назначение счета: Учет сумм доходов исламского банка, связанных с получением вознаграждения по инвестиционной деятельности на условиях аренды.
По кредиту счета проводятся суммы доходов исламского банка, связанных с получением вознаграждения по инвестиционной деятельности на условиях аренды.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4481. Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4482. Доходы по амортизации дисконта по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с амортизацией дисконта по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с амортизацией дисконта по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4491. Доходы, связанные с получением вознаграждения по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения, по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4492. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кірістер сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша кірістің сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4510. Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша кірістерінің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4530. Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша кірістерінің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасын сатып алу-сату бойынша кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4540. Қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша кірістер.
Мақсаты: Аффинирленген бағалы металдарды сатудан түскен кірістер және (немесе) қаржы құралдары ретінде сыныпталған аффинирленген бағалы металдарды сатып алудан-сатудан түскен кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша аффинирленген бағалы металдарды сатудан түскен ұйымның кірістері және (немесе) қаржы құралдары ретінде сыныпталған аффинирленген бағалы металдарды сатып алудан-сатудан түскен кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4560. Бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4570. Шетел валютасы бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Шетел валютасы бойынша форвард операцияларын оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасы бойынша форвард операцияларын оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

4492. Доходы по амортизации дисконта по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с амортизацией дисконта по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с амортизацией дисконта, по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4510. Доходы по купле-продаже ценных бумаг.
Назначение счета: Учет сумм доходов по купле-продаже ценных бумаг.
По кредиту счета проводятся суммы доходов по купле-продаже ценных бумаг.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4530. Доходы по купле-продаже иностранной валюты.
Назначение счета: Учет сумм доходов по купле-продаже иностранной валюты.
По кредиту счета проводятся суммы доходов по купле-продаже иностранной валюты.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4540. Доходы от продажи аффинированных драгоценных металлов.
Назначение: Учет сумм доходов от продажи аффинированных драгоценных металлов и (или) доходов от купли - продажи аффинированных драгоценных металлов, классифицированных в качестве финансовых инструментов.
По кредиту счета проводится сумма доходов организации от продажи аффинированных драгоценных металлов и (или) доходов от купли-продажи аффинированных драгоценных металлов, классифицированных в качестве финансовых инструментов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4560. Доходы от переоценки форвардных операций по ценным бумагам.
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки форвардных операций по ценным бумагам.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки форвардных операций по ценным бумагам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4570. Доходы от переоценки форвардных операций по иностранной валюте.
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки форвардных операций по иностранной валюте.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки форвардных операций по иностранной валюте.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4580. Тазартылған бағалы металдар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Тазартылған бағалы металдар бойынша форвард операцияларын оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған бағалы металдар бойынша форвард операцияларын оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4590. Қаржы фьючерстерін қайта бағалаудан болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Қаржы фьючерстерін оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қаржы фьючерстерін оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4591. Опцион операцияларын қайта бағалаудан болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Опцион операциялары бойынша оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша опцион операциялары бойынша оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4593. Своп операцияларын қайта бағалаудан болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Своп операциялары бойынша оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша своп операциялары бойынша оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4594. Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4601. Аударым операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер.
Шоттың мақсаты: Аударым операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша аударым операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4602. Агенттік қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер.
Шоттың мақсаты: Агенттік қызмет көрсетулер үшін, оның ішінде Қазақстан Республикасының резидент сақтандыру ұйымдарының атынан сақтандыру полистерін сату (сақтандыру шарттарын жасау) бойынша есептелген комиссиялық кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша агенттік қызмет көрсетулер үшін, оның ішінде Қазақстан Республикасының резидент сақтандыру ұйымдарының атынан сақтандыру полистерін сату (сақтандыру шарттарын жасау) бойынша есептелген комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

4580. Доходы от переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам.
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4590. Доходы от переоценки финансовых фьючерсов.
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки финансовых фьючерсов.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки финансовых фьючерсов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4591. Доходы от переоценки операций опцион.
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки по операций опцион.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки по операций опцион.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4593. Доходы от переоценки операций своп.
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки по операций своп.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки по операций своп.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4594. Доходы от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами.
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки по операциям с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки по операциям с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4601. Комиссионные доходы за услуги по переводным операциям.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных доходов, начисленных за оказанные услуги по переводным операциям.
По кредиту счета проводятся суммы комиссионных доходов, начисленных за оказанные услуги по переводным операциям.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4602. Комиссионные доходы за агентские услуги.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных доходов, начисленных за оказанные агентские услуги, в том числе по реализации страховых полисов (заключению договоров страхования) от имени страховых организаций-резидентов Республики Казахстан.
По кредиту счета проводятся суммы комиссионных доходов, начисленных за оказанные агентские услуги, в том числе по реализации страховых полисов (заключению договоров страхования) от имени страховых организаций-резидентов Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4603. Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздарды сатып алу-сату қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4604. Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер.
Шоттың мақсаты: Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасын сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4605. Сенімгерлік операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер.
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сенімгерлік операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4606. Кепілдіктермен операциялар бойынша комиссиялық кірістер.
Шоттың мақсаты: Кепілдіктермен операциялар бойынша есептелген комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Кепілдіктермен операциялар бойынша есептелген комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4607. Салымдарды қабылдау, клиенттердің банк шоттарын ашу және жүргізу бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер.
Шоттың мақсаты: Салымдарды қабылдау, клиенттердің банктік шоттарын ашу және жүргізу бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша салымдарды қабылдау, клиенттердің банктік шоттарын ашу және жүргізу бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4608. Басқа да комиссиялық кірістер.
Шоттың мақсаты: Көрсетілген өзге қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша көрсетілген өзге қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

4603. Комиссионные доходы за услуги по купле-продаже ценных бумаг.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных доходов, начисленных за оказанные услуги по купле-продаже ценных бумаг.
По кредиту счета проводятся суммы комиссионных доходов, начисленных за оказанные услуги по купле-продаже ценных бумаг.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4604. Комиссионные доходы за услуги по купле-продаже иностранной валюты.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных доходов, начисленных за оказанные услуги по купле-продаже иностранной валюты.
По кредиту счета проводятся суммы комиссионных доходов, начисленных за оказанные услуги по купле-продаже иностранной валюты.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4605. Комиссионные доходы за услуги по доверительным операциям.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных доходов, начисленных за оказанные услуги по доверительным операциям.
По кредиту счета проводятся суммы комиссионных доходов, начисленных за оказанные услуги по доверительным операциям.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4606. Комиссионные доходы по операциям с гарантиями.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных доходов, начисленных по операциям с гарантиями.
По кредиту счета проводятся суммы комиссионных доходов, начисленных по операциям с гарантиями.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4607. Комиссионные доходы за услуги по приему вкладов, открытию и ведению банковских счетов клиентов.
Назначение счета: Учет комиссионных доходов, начисленных за оказанные услуги по приему вкладов, открытию и ведению банковских счетов клиентов.
По кредиту счета проводятся суммы комиссионных доходов, начисленных за оказанные услуги по приему вкладов, открытию и ведению банковских счетов клиентов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4608. Прочие комиссионные доходы.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных доходов, начисленных за оказанные прочие услуги.
По кредиту счета проводятся суммы комиссионных доходов, начисленных за оказанные прочие услуги.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4609. Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша комиссиялық кірістер.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша қызмет көрсетулер үшін есептелген комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4610. Төлем құжаттарының акцепті үшін алынған комиссиялық кірістер.
Шоттың мақсаты: Төлем құжаттарының акцепті үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша төлем құжаттарының акцепті үшін есептелген комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4611. Касса операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер.
Шоттың мақсаты: Касса операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша касса операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4612. Құжаттық есеп айырысулар бойынша комиссиялық кірістер.
Шоттың мақсаты: Құжаттық есеп айырысулар бойынша комиссиялық кірістердің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша құжаттық есеп айырысулар бойынша комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4613. Форфейтинг операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер.
Шоттың мақсаты: Форфейтинг операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша форфейтинг операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4614. Факторинг операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер.
Шоттың мақсаты: Факторинг операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша факторинг операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4615. Инкассациялау бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер.
Шоттың мақсаты: Инкассациялау бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инкассациялау бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

4609. Комиссионные доходы по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных доходов, начисленных за оказанные услуги по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
По кредиту счета проводятся суммы комиссионных доходов, начисленных за оказанные услуги по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4610. Комиссионные доходы, полученные за акцепт платежных документов.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных доходов, начисленных за акцепт платежных документов.
По кредиту счета проводятся суммы комиссионных доходов, начисленных за акцепт платежных документов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4611. Комиссионные доходы за услуги по кассовым операциям.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных доходов за услуги по кассовым операциям.
По кредиту счета проводятся суммы комиссионного дохода за услуги по кассовым операциям.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4612. Комиссионные доходы по документарным расчетам.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных доходов по документарным расчетам.
По кредиту счета проводятся суммы комиссионных доходов по документарным расчетам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4613. Комиссионные доходы за услуги по форфейтинговым операциям.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных доходов за услуги по форфейтинговым операциям.
По кредиту счета проводятся суммы комиссионных доходов за услуги по форфейтинговым операциям.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4614. Комиссионные доходы за услуги по факторинговым операциям.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных доходов за услуги по факторинговым операциям.
По кредиту счета проводятся суммы комиссионных доходов за услуги по факторинговым операциям.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4615. Комиссионные доходы за услуги по инкассации.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных доходов за услуги по инкассации.
По кредиту счета проводятся суммы комиссионных доходов за услуги по инкассации.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4616. Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер.
Шоттың мақсаты: Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4617. Сейф операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістер.
Шоттың мақсаты: Сейф операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сейф операциялары бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық кірістің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4618. Инвестициялық депозиттермен операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін кірістер.
Шоттың мақсаты: Ислам банкінің инвестициялық депозиттермен операциялар бойынша кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ислам банкінің инвестициялық депозиттермен операциялар бойынша кірістерінің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4619. Төлем карточкаларына қызмет көрсету үшін комиссиялық кірістер.
Шоттың мақсаты: Төлем карточкаларына қызмет көрсету үшін есептелінген комиссиялық кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша төлем карточкаларына қызмет көрсету үшін есептелінген комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4703. "Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кірістер.
Шоттың мақсаты: Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасын оң қайта бағалаудан (бағамдық айырмасынан) кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4704. Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Тазартылған бағалы металдардың әділ құнын оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған бағалы металдардың әділ құнын оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сомаларды № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4705. Заемдардың валюталық баламасын белгілей отырып, теңгедегі заемдарды қайта бағалаудан болатын кіріс.
Шоттың мақсаты: Заемдардың валюталық баламасын теңгемен белгілей отырып басқа банктерге берілген заемдарды оң қайта бағалау (бағамдық айырма) сомаларын есепке алу және (немесе) басқа банктерден тартылған заемдарды теріс қайта бағалау.
Шоттың кредиті бойынша заемдардың валюталық баламасын теңгемен белгілей отырып басқа банктерге берілген заемдарды оң қайта бағалау (бағамдық айырма) және (немесе) басқа банктерден тартылған заемдарды теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

4616. Комиссионные доходы за услуги по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных доходов за услуги по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводятся суммы комиссионных доходов за услуги по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4617. Комиссионные доходы за услуги по сейфовым операциям.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных доходов за услуги по сейфовым операциям.
По кредиту счета проводятся суммы комиссионных доходов за услуги по сейфовым операциям.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4618. Доходы за услуги по операциям с инвестиционными депозитами.
Назначение счета: Учет сумм доходов исламского банка по операциям с инвестиционными депозитами.
По кредиту счета проводятся суммы доходов исламского банка по операциям с инвестиционными депозитами.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4619. Комиссионные доходы за обслуживание платежных карточек.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных доходов, начисленных за обслуживание платежных карточек.
По кредиту счета проводятся суммы комиссионных доходов, начисленных за обслуживание платежных карточек.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4703. Доходы от переоценки иностранной валюты.
Назначение счета: Учет сумм доходов, полученных от переоценки иностранной валюты.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от положительной переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4704. Доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов.
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки справедливой стоимости аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки справедливой стоимости аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится списание сумм на балансовый счет № 4999.
4705. Доход от переоценки займов в тенге с фиксацией валютного эквивалента займов.
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки (курсовой разницы) займов, выданных другим банкам, и (или) отрицательной переоценки привлеченных займов от других банков в тенге с фиксацией их валютного эквивалента.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки (курсовой разницы) займов, выданных другим банкам, и (или) отрицательной переоценки привлеченных займов от других банков в тенге с фиксацией их валютного эквивалента.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4707. Салымдардың валюталық баламасын белгілей отырып теңгемен салымдарын қайта бағалаудан болатын кіріс.
Шоттың мақсаты: Валюталық баламасын теңгемен белгілей отырып басқа банктерде орналастырылған салымдарды оң қайта бағалау (бағамдық айырма) сомаларын есепке алу және (немесе) басқа банктерден тартылған салымдарды теріс қайта бағалау.
Шоттың кредиті бойынша валюталық баламасын теңгемен белгілей отырып басқа банктерде орналастырылған салымдарды оң қайта бағалау (бағамдық айырма) сомалары жазылады және (немесе) басқа банктерден тартылған салымдарды теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4709. Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құнының өзгеруінен болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздарды оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздарды оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сомаларды № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4711. Негізгі құралдар мен пайдалану құқығы нысанындағы активтердің құнсыздануынан болған зиянды қалпына келтіруден болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Негізгі құралдар мен пайдалану құқығы нысанындағы активтердің құнсыздануынан болған зиянды қалпына келтіруден болатын кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша № 5711 баланстық шотта есепке алынған негізгі құралдар мен пайдалану құқығы нысанындағы активтердің құнсыздануынан болған зиянды қалпына келтіруден болатын кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4712. Материалдық емес активтердің құнсызданудан болатын зиянды қалпына келтіруден болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: № 5712 баланстық шотта есепке алынған материалдық емес активтердің құнсызданудан болатын зияндарды қалпына келтіруден болатын кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша № 5712 баланстық шотта есепке алынған материалдық емес активтердің құнсызданудан болатын зияндарды қалпына келтіруден болатын кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4713. Басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына салынған инвестициялардың құнсызданудан болатын зиянды қалпына келтіруден болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына салынған, № 5713 баланстық шотта есепке алынған инвестициялардың құнсызданудан болатын зиянды қалпына келтіруден болатын кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына салынған, № 5713 баланстық шотта есепке алынған инвестициялардың құнсызданудан болатын зиянды қалпына келтіруден болатын кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

4707. Доход от переоценки вкладов в тенге с фиксацией валютного эквивалента вкладов.
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки (курсовой разницы) вкладов, размещенных в других банках, и (или) отрицательной переоценки привлеченных вкладов от других банков в тенге с фиксацией их валютного эквивалента.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки (курсовой разницы) вкладов, размещенных в других банках, и (или) отрицательной переоценки привлеченных вкладов от других банков в тенге с фиксацией их валютного эквивалента.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4709. Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По дебету счета проводится списание сумм на балансовый счет № 4999.
4711. Доходы от восстановления убытка от обесценения основных средств и активов в форме права пользования.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления убытка от обесценения основных средств и активов в форме права пользования.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления убытка от обесценения основных средств и активов в форме права пользования, учитываемых на балансовом счете № 5711.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4712. Доходы от восстановления убытка от обесценения нематериальных активов.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления убытка от обесценения нематериальных активов, учитываемого на балансовом счете
№ 5712.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления убытка от обесценения нематериальных активов, учитываемого на балансовом счете № 5712.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4713. Доходы от восстановления убытка от обесценения инвестиций, вложенных в уставный капитал других юридических лиц.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления убытка от обесценения инвестиций, вложенных в уставный капитал других юридических лиц, учитываемого на балансовом счете № 5713.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления убытка от обесценения инвестиций, вложенных в уставный капитал других юридических лиц, учитываемого на балансовом счете № 5713.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4714. Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануынан болатын зиянды қалпына келтіруден түсетін кірістер.
Шоттың мақсаты: № 5715 баланстық шотта есепке алынатын, сатуға арналған ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануынан болатын зиянды қалпына келтіруден түсетін кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша № 5715 баланстық шотта есепке алынатын, сатуға арналған ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануынан болатын зиянды қалпына келтіруден түсетін кірістер сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша кірістің сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4733. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болатын кірістер.
Мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды қайта жіктеу және (немесе) есептен шығару кезінде оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды қайта жіктеу және (немесе) есептен шығару кезінде оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша оң қайта бағалау сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4734. Басқа қайта бағалаудан болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Кірістердің басқа баланстық шоттары бойынша жүргізілуі мүмкін емес активтерді оң қайта бағалау сомаларын есепке алу және (немесе) кірістердің басқа баланстық шоттары бойынша жүргізілуі мүмкін емес міндеттемелерді теріс қайта бағалау.
Шоттың кредиті бойынша кірістердің басқа баланстық шоттары бойынша жүргізілуі мүмкін емес активтерді оң қайта бағалау сомалары және (немесе) кірістердің басқа баланстық шоттары бойынша жүргізілуі мүмкін емес міндеттемелерді теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4851. Еншілес және қауымдасқан ұйымдардың акцияларын сатудан болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Еншілес және қауымдасқан ұйымдардың акцияларын сатудан болатын кірістердің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша еншілес және қауымдасқан ұйымының акцияларын сатудан болатын кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4852. Негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді сатудан болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді сатудан болатын кірістердің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді сатудан болатын кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

4714. Доходы от восстановления убытка от обесценения долгосрочных активов, предназначенных для продажи.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления убытка от обесценения долгосрочных активов, предназначенных для продажи, учитываемого на балансовом счете № 5715.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления убытка от обесценения долгосрочных активов, предназначенных для продажи, учитываемого на балансовом счете № 5715.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4731. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4733. Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
Назначение: Учет сумм положительной переоценки при выбытии и (или) реклассификации долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки при выбытии и (или) реклассификации долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм положительной переоценки на балансовый счет № 4999.
4734. Доходы от прочей переоценки.
Назначение счета: Учет сумм положительной переоценки активов, которые не могут быть проведены по другим балансовым счетам доходов, и (или) отрицательной переоценки обязательств, которые не могут быть проведены по другим балансовым счетам доходов.
По кредиту счета проводятся суммы положительной переоценки активов, которые не могут быть проведены по другим балансовым счетам доходов, и (или) отрицательной переоценки обязательств, которые не могут быть проведены по другим балансовым счетам доходов.
По дебету счета проводится списание сумм дохода на балансовый счет № 4999.
4851. Доходы от продажи акций дочерних и ассоциированных организаций.
Назначение счета: Учет сумм доходов от продажи акций дочерних и ассоциированных организаций.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от продажи акций дочерней или ассоциированной организации.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4852. Доходы от реализации основных средств и нематериальных активов.
Назначение счета: Учет сумм доходов от реализации основных средств и нематериальных активов.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от реализации основных средств и нематериальных активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4853. Қорларды сатудан түсетін кірістер.
Шоттың мақсаты: Қорларды сатудан түсетін кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қорларды сатудан түсетін кірістер сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша кірістің сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4854. Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтерді сатудан түсетін кірістер.
Шоттың мақсаты: Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтерді сатудан түсетін кірістер сомасын есепке алу .
Шоттың кредиті бойынша сатуға арналған ұзақ мерзімді активтерді сатудан түсетін кірістер сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша кірістің сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4856. Басқа да инвестицияларды сатудан болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Еншілес немесе қауымдасқан ұйымдары болып табылмайтын ұйымдарға салған өзге инвестициялардан болатын кірістердің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша еншілес немесе қауымдасқан ұйымы болып табылмайтын ұйымдарға салған өзге инвестициялардан болатын кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4871. Еншілес ұйымдардың жарғылық капиталына қатысу үлесінің өзгеруіне байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Еншілес ұйымдарының жарғылық капиталына қатысу үлесінің өзгеруіне байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша еншілес ұйымының жарғылық капиталына қатысу үлесінің өзгеруіне байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4872. Қауымдасқан ұйымдардың жарғылық капиталына қатысу үлесінің өзгеруіне байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Қауымдасқан ұйымдардың жарғылық капиталына қатысу үлесінің өзгеруіне байланысты кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қауымдасқан ұйымның жарғылық капиталына қатысу үлесінің өзгеруіне байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4880. Ислам банкінің өндірістік және сауда қызметін қаржыландырудан болатын кірістері.
Шоттың мақсаты: Ислам банкінің өндірістік және сауда қызметін қаржыландырудан болатын кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ислам банкінің өндірістік және сауда қызметін қаржыландырудан болатын кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4891. Фьючерс операциялары бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Фьючерс операциялары бойынша есептелген кірістердің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша фьючерс операциясы бойынша есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

4853. Доходы от реализации запасов.
Назначение счета: Учет сумм доходов от реализации запасов.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от реализации запасов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4854. Доходы от реализации долгосрочных активов, предназначенных для продажи.
Назначение счета: Учет сумм доходов от реализации долгосрочных активов, предназначенных для продажи.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от реализации долгосрочных активов, предназначенных для продажи.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4856. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4871. Доходы, связанные с изменением доли участия в уставном капитале дочерних организаций.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с изменением доли участия в уставном капитале дочерних организаций.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с изменением доли участия в уставном капитале дочерней организации.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4872. Доходы, связанные с изменением доли участия в уставном капитале ассоциированных организаций.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с изменением доли участия в уставном капитале ассоциированных организаций.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с изменением доли участия в уставном капитале ассоциированной организации.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4880. Доходы исламского банка от финансирования производственной и торговой деятельности.
Назначение счета: Учет сумм доходов исламского банка от финансирования производственной и торговой деятельности.
По кредиту счета проводятся суммы доходов исламского банка от финансирования производственной и торговой деятельности.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4891. Доходы по операциям фьючерс.
Назначение счета: Учет сумм доходов, начисленных по операциям фьючерс.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, начисленных по операции фьючерс.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4892. Форфард операциялары бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Форфард операциялары бойынша есептелген кірістерінің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша форфард операциясы бойынша есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4893. Опцион операциялары бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Опцион операциялары бойынша есептелген кірістердің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша опцион операциясы бойынша есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4895. Своп операциялары бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Своп операциялары бойынша есептелген кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша своп операциясы бойынша есептелген кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша іске асырылған кіріс сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4896. Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4897. Туынды қаржы құралдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Туынды қаржы құралдары бойынша сыйақы алуға байланысты басқа кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша туынды қаржы құралдары бойынша сыйақы алуға байланысты басқа кірістер сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4900. Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл).
Шоттың мақсаты: Алынған тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша алынған тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4921. Банк қызметінен болатын басқа да кірістер.
Шоттың мақсаты: Кірістердің басқа баланстық шоттары бойынша жүргізілмейтін банк қызметінен болатын өзге де кірістердің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк қызметінен болатын өзге де кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4922. Негізгі емес қызметтен болатын басқа да кірістер.
Шоттың мақсаты: Кірістердің басқа баланстық шоттары бойынша жүргізілмейтін негізгі емес қызметтен болатын өзге де кірістерінің сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша негізгі емес қызметтен болатын өзге де кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

4892. Доходы по операциям форвард.
Назначение счета: Учет сумм доходов, начисленных по операциям форвард.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, начисленных по операции форвард.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4893. Доходы по опционным операциям.
Назначение счета: Учет сумм доходов, начисленных по опционным операциям.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, начисленных по опционной операции.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4895. Доходы по операциям своп.
Назначение счета: Учет сумм доходов, начисленных по операциям своп.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, начисленных по операции своп.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4896. Доходы по операциям с прочими производными финансовыми инструментами.
Назначение счета: Учет сумм доходов, начисленных по операциям с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, начисленных по операциям с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4897. Доходы, связанные с получением вознаграждения по производным финансовым инструментам.
Назначение счета: Учет сумм других доходов, связанных с получением вознаграждения по производным финансовым инструментам.
По кредиту счета проводятся суммы других доходов, связанных с получением вознаграждения по производным финансовым инструментам.
По дебету счета проводится списание сумм других доходов на балансовый счет № 4999.
4900. Неустойка (штраф, пеня).
Назначение счета: Учет сумм полученных неустойки (штрафа, пени).
По кредиту счета проводятся суммы полученной неустойки (штрафа, пени).
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4921. Прочие доходы от банковской деятельности.
Назначение счета: Учет сумм прочих доходов от банковской деятельности, которые не могут быть проведены по другим балансовым счетам доходов.
По кредиту счета проводятся суммы прочих доходов от банковской деятельности.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4922. Прочие доходы от неосновной деятельности.
Назначение счета: Учет сумм прочих доходов от неосновной деятельности, которые не могут быть проведены по другим балансовым счетам доходов.
По кредиту счета проводятся суммы прочих доходов от неосновной деятельности.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4923. Акциялар бойынша дивидендтер алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Акциялар бойынша дивидендтер алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша акциялар бойынша дивидендтер алуға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4951. Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруденболатын кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банк міндеттемелерін орындау, қайта жіктеу кезінде және басқа жағдайларда басқа банкте орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4952. Басқа банктерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруденболатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістердің сомалары басқа банк міндеттемелерін орындау, қайта жіктеу кезінде және басқа жағдайларда жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4953. Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістердің сомалары міндеттемелерді орындау, қайта жіктеу кезінде және басқа жағдайларда жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4954. Бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістердің сомалары эмитент оларды өтеу, қайта жіктеу кезінде және басқа жағдайларда жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

4923. Доходы, связанные с получением дивидендов по акциям.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением дивидендов по акциям.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением дивидендов по акциям.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4951. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в других банках.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в других банках.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в другом банке при исполнении обязательств другим банком, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4952. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным другому банку, при исполнении обязательств другим банком, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4953. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью, при исполнении обязательств дебитором, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4954. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по ценным бумагам.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по ценным бумагам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, при их погашении эмитентом, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4955. Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістердің сомалары есепке алынады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістердің сомалары клиент міндеттемелерін орындаған, қайта жіктеу кезінде және басқа жағдайларда жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4956. Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар мен ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар мен ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктердегі корреспонденттік шоттар мен ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден, қайта жіктеуден және басқа жағдайларда кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4957. Есептелген және мерзімі өткен комиссиялық кірістер бойынша зияндарды жабу үшін жасалған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден түсетін кірістер.
Шоттың мақсаты: Есептелген және мерзімі өткен комиссиялық кірістер бойынша зияндарды жабу үшін жасалған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден түсетін кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша борышкер міндеттемелерін орындаған кезде, қайта сыныптау және басқа жағдайларда есептелген және мерзімі өткен комиссиялық кірістер бойынша зияндарды жабу үшін жасалған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден түсетін кірістер сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша кірістің сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4958. Шартты міндеттемелер бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Шартты міндеттемелер бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шартты міндеттемелер бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістердің сомалары қайта жіктеу кезінде және басқа жағдайларда жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

4955. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиенту, при исполнении обязательств клиентом, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4956. Доходы от восстановления резервов (провизий) по корреспондентским счетам в других банках и текущим счетам ипотечных организаций.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий) по корреспондентским счетам в других банках и текущим счетам ипотечных организаций.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий) по корреспондентским счетам в других банках и текущим счетам ипотечных организаций, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4957. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных на покрытие убытков по начисленным и просроченным комиссионным доходам.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных на покрытие убытков по начисленным и просроченным комиссионным доходам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных на покрытие убытков по начисленным и просроченным комиссионным доходам при исполнении обязательств должником, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4958. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по условным обязательствам.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по условным обязательствам.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по условным обязательствам, при переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4959. Негізгі емес қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Негізгі емес қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша негізгі емес қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістердің сомалары дебитор міндеттемелерін орындаған, қайта жіктеу кезінде және басқа жағдайларда жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
4960. Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша жасалған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден түсетін кірістер.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша жасалған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден түсетін кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша борышкер міндеттемелерін орындаған кезде, қайта сыныптау және басқа жағдайларда бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша жасалған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден түсетін кірістер сомасы жазылады.
Шот дебеті бойынша кірістің сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4961. Басқа да банк қызметі бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Басқа да банк қызметі бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да банк қызметі бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден, қайта жіктеуден және басқа жағдайларда кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4962. Реттелген борышқа инвестициялар бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Реттелген борышқа инвестициялар бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша реттелген борышқа инвестициялар бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4963. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
4964. Бағалау міндеттемелерін таратудан кіріс.
Шоттың мақсаты: Бағалау міндеттемелерін таратудан кіріс сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалау міндеттемелерін таратудан кірістің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомасын №4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

4959. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по дебиторской задолженности, связанной с неосновной деятельностью.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по дебиторской задолженности, связанной с неосновной деятельностью.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по дебиторской задолженности, связанной с неосновной деятельностью, при исполнении обязательств дебитором, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4960. Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами, при исполнении обязательств должником, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4961. Доходы от восстановления резервов (провизий) по прочей банковской деятельности.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий) по прочей банковской деятельности.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий) по прочей банковской деятельности, переклассификации и других случаях.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4962. Доходы от восстановления резервов (провизий) по инвестициям в субординированный долг.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий) по инвестициям в субординированный долг.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий) по инвестициям в субординированный долг.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4963. Доходы от восстановления резервов (провизий) по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий) по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий) по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.

4999. Салықтарға дейінгі кіріс.
Шоттың мақсаты: Салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлегенге дейінгі кірістер сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша кірістердің тиісті баланстық шоттарын жабу кезінде салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлегенге дейінгі кіріс сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шығыстар сомасы кіріс сомасын № 5999 баланстық шотпен байланыстырылған корпоративтік табыс салығына азайту, сондай-ақ алынған нәтижені № 3599 баланстық шотқа жатқызу кезінде шығыстардың тиісті баланстық шоттары жабылған кезде жазылады.
5021. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің корреспонденттік шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің корреспонденттік шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің корреспонденттік шоты бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5022. Шетелдік орталық банктердің корреспонденттік шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Шетелдік орталық банктердің корреспонденттік шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетелдік орталық банктің корреспонденттік шоты бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5023. Басқа банктердің корреспонденттік шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Корреспондент банктердің корреспонденттік шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша корреспондент банктің корреспонденттік шоты бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5024. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның корреспонденттік шоты бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

4999. Доход до налогов.
Назначение счета: Учет сумм доходов до уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет.
По кредиту счета проводятся суммы дохода до уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет при закрытии соответствующих балансовых счетов доходов.
По дебету счета проводятся суммы расходов при закрытии соответствующих балансовых счетов расходов, уменьшения суммы дохода на сумму корпоративного подоходного налога в корреспонденции с балансовым счетом № 5999, а также отнесение полученного результата на балансовый счет № 3599.
5021. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по корреспондентским счетам Национального Банка Республики Казахстан.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по корреспондентским счетам Национального Банка Республики Казахстан.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по корреспондентскому счету Национального Банка Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5022. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по корреспондентским счетам иностранных центральных банков.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по корреспондентским счетам иностранных центральных банков.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по корреспондентскому счету иностранного центрального банка.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5023. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по корреспондентским счетам других банков.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по корреспондентским счетам банков-корреспондентов.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по корреспондентскому счету банка-корреспондента.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5024. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по корреспондентским счетам организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по корреспондентским счетам организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по корреспондентскому счету организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5026. Басқа банктердің тазартылған қымбат металдағы металл шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктердің тазартылған қымбат металдағы металл шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктердің тазартылған қымбат металдағы металл шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болатын шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5034. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қысқа мерзімді қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан бір жылға дейінгі мерзімге қоса алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қысқа мерзімді қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5036. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған ұзақ мерзімді қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан бір жылдан астам мерзімге алынған қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған ұзақ мерзімді қарыздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5037. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздың құнын оң түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы қарыздың әділ құны ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздың есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы қарыздың әділ құны ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздың есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

5026. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по металлическим счетам других банков в аффинированном драгоценном металле.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по металлическим счетам других банков в аффинированном драгоценном металле.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по металлическим счетам другого банка в аффинированном драгоценном металле.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5034. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства на срок до одного года включительно.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по краткосрочным займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5036. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по долгосрочным займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства на срок свыше одного года.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по долгосрочным займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5037. Расходы в виде положительной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5038. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5039. Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарынан, Ұлттық басқарушы холдингтен және жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорынан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар сомасы алынған қарыздар бойынша тиісті дисконттар (сыйлықақылар) шоттарымен байланыстыра отырып жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5044. Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қысқа мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Халықаралық қаржы ұйымдарынан бір жылға дейінгі мерзімге алынған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша халықаралық қаржы ұйымынан алынған қысқа мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

5038. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по основной сумме долга по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по основной сумме долга по займам, полученным от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5039. Расходы в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов Республики Казахстан, национального управляющего холдинга и специального фонда развития частного предпринимательства, в корреспонденции со счетами соответствующих дисконтов (премий) по полученным займам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5044. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным займам, полученным от международных финансовых организаций.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по займам, полученным от международных финансовых организаций на срок до одного года включительно.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по краткосрочным займам, полученным от международной финансовой организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5046. Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған ұзақ мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Халықаралық қаржы ұйымдарынан бір жылдан астам мерзімге алынған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша халықаралық қаржы ұйымынан алынған ұзақ мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5047. Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемның құнын оң түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған өтеу мерзімі бір жылдан астам халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемның есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам халықаралық қаржы ұйымынан алынған заемның есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5048. Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша халықаралық қаржы ұйымынан алынған заемдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5049. Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар сомасы алынған қарыздар бойынша тиісті дисконттар (сыйлықақылар) шоттарымен байланыстыра отырып жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

5046. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по долгосрочным займам, полученным от международных финансовых организаций.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по займам, полученным от международных финансовых организаций на срок свыше одного года.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по долгосрочным займам, полученным от международной финансовой организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5047. Расходы в виде положительной корректировки стоимости займа, полученного от международных финансовых организаций.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от международных финансовых организаций со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от международной финансовой организации со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5048. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по займам, полученным от международных финансовых организаций.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по основной сумме долга по займам, полученным от международных финансовых организаций.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по основной сумме долга по займам, полученным от международной финансовой организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5049. Расходы в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от международных финансовых организаций.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от международных финансовых организаций.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от международных финансовых организаций, в корреспонденции со счетами соответствующих дисконтов (премий) по полученным займам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5051. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5052. Шетелдік орталық банктерден алынған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Шетелдік орталық банктерден алынған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетелдік орталық банктен алынған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5053. Басқа банктерден алынған қаржы лизингі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден алынған қаржы лизингі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерден алынған қаржы лизингі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5054. Басқа банктерден алынған қысқа мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден алынған қысқа мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктен алынған қысқа мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5055. Басқа банктерден алынған заемның құнын оң түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден алынған заемның есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктен алынған заемның есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

5051. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным от Национального Банка Республики Казахстан.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по займам, полученным от Национального Банка Республики Казахстан.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по займам, полученным от Национального Банка Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5052. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным от иностранных центральных банков.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по займам, полученным от иностранных центральных банков.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по займам, полученным от иностранного центрального банка.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5053. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по финансовому лизингу, полученному от других банков.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по финансовому лизингу, полученному от других банков.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по финансовому лизингу, полученному от другого банка.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5054. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным займам, полученным от других банков.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по займам, полученным от других банков на срок до одного года включительно.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по краткосрочным займам, полученным от другого банка.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5055. Расходы в виде положительной корректировки стоимости займа, полученного от других банков.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от других банков со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от другого банка со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5056. Басқа банктерден алынған ұзақ мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден бір жылдан артық мерзімге алынған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктен алынған ұзақ мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5057. Басқа банктерге берілген заемның құнын теріс түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерге берілген заемның есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банкке берілген заемның есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5058. Басқа банктерден алынған заемдар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден алынған заемдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктен алған заемдары бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5059. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған заемдар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған заемдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған заемдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5063. Қаржы лизингі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Лизинг беруші ретінде лизинг қызметін лицензиясыз жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлер болып табылатын жеке тұлғалардан және заңды тұлғалардан және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қаржы лизингі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қаржы лизингі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

5056. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по долгосрочным займам, полученным от других банков.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по займам, полученным от других банков на срок свыше одного года.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по долгосрочным займам, полученным от другого банка.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5057. Расходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа, предоставленного другим банкам.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного другим банкам со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного другому банку со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5058. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по займам, полученным от других банков.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по основной сумме долга по займам, полученным от других банков.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по основной сумме долга по займам, полученным от другого банка.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5059. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по займам, полученным от Национального Банка Республики Казахстан.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по основной сумме долга по займам, полученным от Национального Банка Республики Казахстан.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по основной сумме долга по займам, полученным от Национального Банка Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5063. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по финансовому лизингу.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по финансовому лизингу, полученному от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций и (или) юридических лиц и физических лиц, являющихся индивидуальными предпринимателями, осуществляющими лизинговую деятельность в качестве лизингодателя без лицензии.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по финансовому лизингу.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5064. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қысқа мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан бір жылға дейінгі мерзімге алған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымнан алған қысқа мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5065. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемның құнын оң түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемның есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы заемның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымнан алынған заемның есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5066. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған ұзақ мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан бір жылдан артық мерзімге алған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымнан алған ұзақ мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5068. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемдар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымнан алынған заемдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

5064. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным займам, полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по займам, полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на срок до одного года включительно.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по краткосрочным займам, полученным от организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5065. Расходы в виде положительной корректировки стоимости займа, полученного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, полученного от организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5066. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по долгосрочным займам, полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по займам, полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на срок свыше одного года.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по долгосрочным займам, полученным от организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5067. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5068. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по займам, полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по основной сумме долга по займам, полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по основной сумме долга по займам, полученным от организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5069. Алынған заемдар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Алынған заемдар бойынша дисконтты амортизациялауға байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша алынған заемдар бойынша дисконтты амортизациялауға байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5070. Басқа банктерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылатын пайыздық кірісті түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылған пайыздық кірісті түзету түріндегі шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылған пайыздық кірістерді түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5071. Берілген қарыздарды модификациялауға байланысты олардың жалпы баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша түзету түріндегі шығыс.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі шығыс, берілген қарыздарды пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша бастапқы тану кезінде туындайтын шығыс және (немесе) кредиттік-құнсызданған қарызды сатып алуға немесе жасауға байланысты шығыс сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі шығыс, берілген қарыздарды пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша бастапқы тану кезінде туындайтын шығыс және (немесе) кредиттік-құнсызданған қарызды сатып алуға немесе жасауға байланысты шығыс сомасы алынған қарыздар бойынша тиісті дисконттар (сыйлықақылар) шоттарымен байланыстыра отырып жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыс сомасын №4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5072. Басқа банктерден, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерден, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздарды модификациялауға байланысты баланстық құнын түзету түріндегі шығыстар сомасы алынған қарыздар бойынша тиісті дисконттар (сыйлықақылар) шоттарымен байланыстыра отырып жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

5069. Расходы по амортизации дисконта по полученным займам.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией дисконта по полученным займам.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с амортизацией дисконта по полученным займам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5070. Расходы в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента, по займам, предоставленным другим банкам.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента, по займам, предоставленным другим банкам.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента, по займам, предоставленным другим банкам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5071. Расходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости предоставленных займов в связи с их модификацией и (или) в виде корректировки по нерыночной ставке процента.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных другим банкам, и (или) расходов, возникающих при первоначальном признании предоставленных займов по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных другим банкам, и (или) расходов, возникающих при первоначальном признании предоставленных займов по нерыночной ставке процента, в корреспонденции со счетами соответствующих дисконтов (премий) по полученным займам.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на балансовый счет № 4999.
5072. Расходы в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от других банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от других банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде корректировки балансовой стоимости в связи с модификацией займов, полученных от других банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в корреспонденции со счетами соответствующих дисконтов (премий) по полученным займам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5091. Басқа банктермен жүргізілетін операциялар бойынша сыйақы төлеуге байланысты басқа шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктермен жүргізетін операциялар бойынша сыйақы төлеуге байланысты басқа шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкпен жүргізетін операциялар бойынша сыйақы төлеуге байланысты басқа шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5095. Басқа банктерден алынған заемдар бойынша комиссиялық сыйақы.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден алынған заемдар бойынша комиссиялық сыйақы сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерден алынған заемдар бойынша комиссиялық сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5111. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің овернайт заемдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған овернайт заемдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған овернайт заемдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5112. Шетелдік орталық банктердің овернайт заемдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Шетелдік орталық банктерден алынған овернайт заемдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетелдік орталық банктен алынған овернайт заемдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5113. Басқа банктердің овернайт заемдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден алынған овернайт заемдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктен алынған овернайт заемдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5121. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талап етілмелі салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен банктік салым шарты бойынша қабылданған талап етілмелі салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен қабылданған талап етілмелі салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

5091. Другие расходы, связанные с выплатой вознаграждения по операциям с другими банками.
Назначение счета: Учет сумм других расходов, связанных с выплатой вознаграждения по операциям с другими банками.
По дебету счета проводятся суммы других расходов, связанных с выплатой вознаграждения по операциям с другим банком.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5095. Комиссионное вознаграждение по займам, полученным от других банков.
Назначение счета: Учет сумм комиссионного вознаграждения по займам, полученным от других банков.
По дебету счета проводятся суммы комиссионного вознаграждения по займам, полученным от другого банка.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5111. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам овернайт Национального Банка Республики Казахстан.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по займам овернайт, полученным от Национального Банка Республики Казахстан.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по займам овернайт, полученным от Национального Банка Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5112. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам овернайт иностранных центральных банков.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по займам овернайт, полученным от иностранных центральных банков.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по займам, полученным от иностранного центрального банка.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5113. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам овернайт других банков.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по займам овернайт, полученным от других банков.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по займам овернайт, полученным от другого банка.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5121. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам до востребования Национального Банка Республики Казахстан.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладам до востребования, принятым от Национального Банка Республики Казахстан по договору банковского вклада.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладам до востребования, принятым от Национального Банка Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5122. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен банктік салым шарты бойынша қабылданған мерзімді салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен қабылданған мерзімді салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5123. Шетелдік орталық банктердің талап етілмелі салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Шетелдік орталық банктерден банктік салым шарты бойынша қабылданған талап етілмелі салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетелдік орталық банктен қабылданған талап етілмелі салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5124. Шетелдік орталық банктердің мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Шетелдік орталық банктерден банктік салым шарты бойынша қабылданған мерзімді салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетелдік орталық банктен қабылдаған мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5125. Басқа банктердің талап етілмелі салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден банктік салым шарты бойынша қабылданған талап етілмелі салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктен қабылданған талап етілмелі салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5126. Басқа банктердің қысқа мерзімді (бір айға дейінгі) салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден бір айға дейінгі мерзімге банктік салым шарты бойынша қабылданған салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктен қабылданған қысқа мерзімді салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

5122. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по срочным вкладам Национального Банка Республики Казахстан.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по срочным вкладам, принятым от Национального Банка Республики Казахстан по договору банковского вклада.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по срочным вкладам, принятым от Национального Банка Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5123. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам до востребования иностранных центральных банков.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладам до востребования, принятым от иностранных центральных банков по договору банковского вклада.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладам до востребования, принятым от иностранного центрального банка.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5124. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по срочным вкладам иностранных центральных банков.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по срочным вкладам, принятым от иностранных центральных банков по договору банковского вклада.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по срочным вкладам, принятым от иностранного центрального банка.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5125. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам до востребования других банков.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладам до востребования, принятым от других банков по договору банковского вклада.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по краткосрочным вкладам, принятым от другого банка.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5126. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным вкладам других банков (до одного месяца).
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладам, принятым от других банков по договору банковского вклада на срок до одного месяца включительно.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по краткосрочным вкладам, принятым от другого банка.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5127. Басқа банктердің қысқа мерзімді (бір жылға дейінгі) салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден бір жылға дейінгі мерзімге банктік салым шарты бойынша қабылданған салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктен қабылданған қысқа мерзімді салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5128. Басқа банктердің ұзақ мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден бір жылдан артық мерзімге банктік салым шарты бойынша қабылданған салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктен қабылданған ұзақ мерзімді салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5129. Басқа банктерден тартылған салымдар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден тартылған салымдар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерден тартылған салымдар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5130. Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден қабылданған және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша сыйақы төлеуге байланысты есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктен қабылданған және олардың міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша сыйақы төлеуге байланысты есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5131. Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша (бір айдан аспайтын) сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден бір айдан аспайтын мерзімге банктік салым шарты бойынша қабылданған жинақ салымдары бойынша сыйақы түріндегі шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктен қабылданған жинақ салымдары бойынша сыйақы түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы №4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

5127. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным вкладам других банков (до одного года).
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладам, принятым от других банков по договору банковского вклада на срок до одного года включительно.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по краткосрочным вкладам, принятым от другого банка.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5128. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по долгосрочным вкладам других банков.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладам, принятым от других банков по договору банковского вклада на срок свыше одного года.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по долгосрочным вкладам, принятым от другого банка.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5129. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по вкладам, привлеченным от других банков.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по вкладам, привлеченным от других банков.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по вкладам, привлеченным от другого банка.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5130. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств других банков.
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладу, принятому от других банков и являющемуся обеспечением (гарантия, ипотека) их обязательств.
По дебету счета проводятся суммы начисленных расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладу, принятому от другого банка и являющемуся обеспечением (гарантия, ипотека) его обязательств.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5131. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам других банков (не более одного месяца).
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, принятым от других банков по договору банковского вклада на срок не более одного месяца.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, принятым от другого банка.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5132. Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша (бір жылдан аспайтын) сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден бір жылдан аспайтын мерзімге банктік салым шарты бойынша қабылданған жинақ салымдары бойынша сыйақы түріндегі шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктен қабылданған жинақ салымдары бойынша сыйақы түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5133. Басқа банктердің шартты салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден банктік салым шарты бойынша қабылданған шартты салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктен қабылданған шартты салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5134. Басқа банктерде орналастырылған мерзімді салымның құнын теріс түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерге орналастырылған мерзімді салымның есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банкке орналастырылған мерзімді салымның есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5135. Басқа банктерге орналастырылған шартты салымның құнын теріс түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерге орналастырылған шартты салымның есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы салымның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банкке орналастырылған шартты салымның есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5136. Басқа банктерден тартылған мерзімді салым құнын оң түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден тартылған мерзімді салымның есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктен тартылған мерзімді салымның есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

5132. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам других банков (не более одного года).
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, принятым от других банков по договору банковского вклада на срок не более одного года.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, принятым от другого банка.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5133. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по условным вкладам других банков.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по условным вкладам, принятым от других банков по договору банковского вклада.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по условным вкладам, принятым от другого банка.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5134. Расходы в виде отрицательной корректировки стоимости срочного вклада, размещенного в других банках.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, размещенного в других банках со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, размещенного в другом банке со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5135. Расходы в виде отрицательной корректировки стоимости условного вклада, размещенного в других банках.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, размещенного в других банках со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, размещенного в другом банке со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5136. Расходы в виде положительной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от других банков.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от других банков со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от другого банка со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5137. Басқа банктерден тартылған шартты салымның құнын оң түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктерден тартылған шартты салымның есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам басқа банктен тартылған шартты салымның есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5138. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша дисконт амортизациясы бойынша шығыстар
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша дисконтты амортизациялауға байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша дисконтты амортизациялауға байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5139. Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша (бір жылдан астам) сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерден бір жылдан астам мерзімге банктік салым шарты бойынша қабылданған жинақ салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктен қабылданған жинақ салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5140. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақыны амортизациялауға байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақыны амортизациялауға байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

5137. Расходы в виде положительной корректировки стоимости условного вклада, привлеченного от других банков.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от других банков со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от другого банка со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5138. Расходы по амортизации дисконта по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией дисконта по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с амортизацией дисконта по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5139. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам других банков (более одного года).
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам, принятым от других банков по договору банковского вклада на срок более одного года.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам, принятым от другого банка.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5140. Расходы по амортизации премии по вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией премии по вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с амортизацией премии по вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5141. Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойыншасыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақыны амортизациялауға байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақыны амортизациялауға байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5142. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған мерзімді салым құнын оң түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған мерзімді салымның есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған мерзімді салымның есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5143. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қабылдаған салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қабылдаған салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5144. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5145. Клиенттерден қабылданған салымдардың модификациясын көрсету мақсатында баланстық құнды түзету түріндегі шығыс.
Шоттың мақсаты: Клиенттерден қабылданған салымдардың модификациясын көрсету мақсатында баланстық құнды түзету түріндегі шығыс сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған салымдар бойынша тиісті дисконттардың (сыйлықақылардың) шоттарымен корреспонденцияда клиенттерден қабылданған салымдардың модификациясын көрсету мақсатында баланстық құнды түзету түріндегі шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыс сомасын №4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

5141. Расходы по амортизации премии по вкладам, размещенным в других банках.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией премии по вкладам, размещенным в других банках.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с амортизацией премии по вкладам, размещенным в других банках.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5142. Расходы в виде положительной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5143. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладам, принятым организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладам, принятым организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5144. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по вкладам, привлеченным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по вкладам, привлеченным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по вкладам, привлеченным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5151. Бас офиспен есеп айырысу бойынша шығыс.
Шоттың мақсаты: филиалдардың бас офиспен есеп айырысуы бойынша шығыс сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша филиалдардың бас офиспен есеп айырысуы бойынша шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жұмсалған шығыс сомасы №4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
5152. Жергілікті филиалдармен есеп айырысулар бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Бас офистің жергілікті филиалдарымен есеп айырысулары бойынша шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бас офистің жергілікті филиалмен есеп айырысулары бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5153. Шетелдік филиалдармен есеп айырысулар бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Бас офистің шетелдік филиалдармен есеп айырысулары бойынша шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бас офистің шетелдік филиалмен есеп айырысулары бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5201. Мемлекеттік бюджеттің ақшасы бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Мемлекеттік бюджеттің ақшасы бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша мемлекеттік бюджеттің ақшасы бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5203. Клиенттердің ағымдағы шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттердің банктік салым шарты бойынша ашылған ағымдағы шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің ағымдағы шоты бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5204. Сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржылық активтер бойынша сыйақыны төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржылық активтер бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржылық активтер бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5211. Клиенттердің талап етілмелі салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттерден банктік салым шарты бойынша қабылданған талап етілмелі салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттен қабылднаған талап етілмелі салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

5151. Расходы по расчетам с головным офисом.
Назначение счета: Учет сумм расходов по расчетам филиалов с головным офисом.
По кредиту счета проводятся суммы расходов по расчетам филиалов с головным офисом.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5152. Расходы по расчетам с местными филиалами.
Назначение счета: Учет сумм расходов по расчетам головного офиса с местными филиалами.
По дебету счета проводятся суммы расходов по расчетам головного офиса с местным филиалом.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5153. Расходы по расчетам с зарубежными филиалами.
Назначение счета: Учет сумм расходов по расчетам головного офиса с зарубежными филиалами.
По дебету счета проводятся суммы расходов по расчетам головного офиса с зарубежным филиалом.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5201. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по деньгам государственного бюджета.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по деньгам государственного бюджета.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по деньгам государственного бюджета.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5203. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по текущим счетам клиентов.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по текущим счетам клиентов, открытых по договору банковского счета.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по текущему счету клиента.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5204. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по финансовым активам, принятым в доверительное управление.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по финансовым активам, принятым в доверительное управление.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по финансовым активам, принятым в доверительное управление.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5211. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам до востребования клиентов.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладам до востребования, принятым от клиентов по договору банковского вклада.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладам до востребования, принятым от клиента.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5212. Клиенттердің тазартылған қымбат металдардағы металл шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттердің тазартылған қымбат металдардағы металл шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттердің тазартылған қымбат металдардағы металл шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5215. Клиенттердің қысқа мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттерден қоса алғанда бір жылға дейінгі мерзімге банктік салым шарты бойынша қабылдаған салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттен қабылданған қысқа мерзімді салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5216. Клиенттердің тазартылған қымбат металдардағы мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттерден қабылданған, тазартылған қымбат металдардағы мерзімді салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттерден қабылданған, тазартылған қымбат металдардағы мерзімді салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5217. Клиенттердің ұзақ мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттерден бір жылдан артық мерзімге банктік салым шарты бойынша қабылданған салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттен қабылданған ұзақ мерзімді салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5218. Клиенттердің жинақ салымдары бойынша (бір жылдан аспайтын) сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттерден бір жылдан аспайтын мерзімге банктік салым шарты бойынша қабылдаған жинақ салымдары бойынша сыйақы түріндегі шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттен қабылданған жинақ салымдары бойынша сыйақы түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5219. Клиенттердің шартты салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттерден банктік салым шарты бойынша қабылданған шартты салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттен қабылданған шартты салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

5212. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по металлическим счетам клиентов в аффинированных драгоценных металлах.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по металлическим счетам клиентов в аффинированных драгоценных металлах.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по металлическим счетам клиента в аффинированных драгоценных металлах.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5215. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным вкладам клиентов.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладам, принятым по договору банковского вклада от клиентов на срок до одного года включительно.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по краткосрочным вкладам, принятым от клиента.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5216. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по срочным вкладам клиентов в аффинированных драгоценных металлах.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по срочным вкладам в аффинированных драгоценных металлах, принятым от клиентов.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по срочным вкладам в аффинированных драгоценных металлах, принятым от клиентов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5217. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по долгосрочным вкладам клиентов.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладам, принятым от клиентов по договору банковского вклада на срок свыше одного года.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по долгосрочным вкладам, принятым от клиента.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5218. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам клиентов (не более одного года).
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, принятым от клиентов по договору банковского вклада на срок не более одного года.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, принятым от клиента.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5219. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по условным вкладам клиентов.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по условным вкладам, принятым от клиентов по договору банковского вклада.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по условным вкладам, принятым от клиента.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5220. Клиенттердің жинақ салымдары бойынша (бір жылдан астам) сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттерден бір жылдан астам мерзімге банктік салым шарты бойынша қабылданған жинақ салымдары бойынша сыйақы түріндегі шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттен қабылданған жинақ салымдары бойынша сыйақы түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5222. Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардан қабылданған салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша арнайы мақсаттағы еншілес ұйымнан қабылданған салымдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5223. Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттерден қабылданған және олардың міндеттемелерін (кепілдік, ипотека) қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша сыйақы төлеуге байланысты есептелген шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттен қабылданған және олардың міндеттемелерін (кепілдік, ипотека) қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша сыйақы төлеуге байланысты есептелген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5224. Клиенттердің талап етілмелі салымдары бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттерден банктік салым шарты бойынша қабылданған талап етілмелі салымдары бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша талап етілмелі салымдары бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5225. Клиенттермен жүргізілетін басқа да операциялар бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттермен жүргізілетін басқа да операциялар бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттермен жүргізілетін басқа да операциялар бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

5220. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам клиентов (более одного года).
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, принятым от клиентов по договору банковского вклада на срок более одного года.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам, принятым от клиента.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5221. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5222. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам дочерних организаций специального назначения.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладам, принятым от дочерних организаций специального назначения.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладам, принятым от дочерних организаций специального назначения.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5223. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств клиентов.
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладу, принятому от клиентов и являющемуся обеспечением (гарантия, ипотека) их обязательств.
По дебету счета проводятся суммы начисленных расходов, связанных с выплатой вознаграждения по вкладу, принятому от клиента и являющемуся обеспечением (гарантия, ипотека) его обязательств.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5224. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по вкладам до востребования клиентов.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по основной сумме долга по вкладам до востребования, принятым от клиентов по договору банковского вклада.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по основной сумме долга по вкладам до востребования.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5225. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по прочим операциям с клиентами.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по прочим операциям с клиентами.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по прочим операциям с клиентом.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5226. Клиенттердің мерзімді салымдары бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттерден банктік салым шарты бойынша қабылданған мерзімді салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттен қабылданған мерзімді салымдар бойынша борыштың негізгі сомасы бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5227. Жалдау бойынша міндеттемелер бойынша пайыздық шығыстар.
Шоттың мақсаты: Жалдау бойынша міндеттемелеріне байланысты пайыздық шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жалдау бойынша міндеттемелеріне байланысты пайыздық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жалдау міндеттемелері бойынша келтірілген пайыздық шығыстар № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5228. Мерзімінде орындалмаған нұсқаулар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Корреспонденттік шотта ақшаның болмауынан немесе жеткіліксіз болуынан мерзімінде орындалмаған клиенттердің нұсқаулары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша корреспонденттік шотта ақшаның болмауынан немесе жеткіліксіз болуынан мерзімінде орындалмаған клиенттердің нұсқаулары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5229. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5230. Қабылданған салымдар бойынша комиссиялық сыйақы.
Шоттың мақсаты: Банктік салым шарты бойынша қабылдаған салымдар бойынша комиссиялық сыйақы сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған салымдар бойынша комиссиялық сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5232. Клиенттерге берілген заемның құнын теріс түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттерге берілген заемның есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы заемның әділ құнының төмендеуі нәтижесінде туындаған өтеу мерзімі бір жылдан астам клиентке берілген заемның есепті (баланстық) құнын теріс түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

5226. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по срочным вкладам клиентов.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по основной сумме долга по срочным вкладам, принятым от клиентов по договору банковского вклада.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по основной сумме долга по срочным вкладам, принятым от клиента.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5227. Процентные расходы по обязательствам по аренде.
Назначение счета: Учет сумм процентных расходов, связанных с обязательствами по аренде.
По дебету счета проводятся суммы процентных расходов по обязательствам по аренде.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных процентных расходов по обязательствам по аренде на балансовый счет № 4999.
5228. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по указаниям, не исполненным в срок.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по указаниям клиентов, не исполненным в срок из-за отсутствия или недостаточности денег на корреспондентском счете.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по указаниям клиентов, не исполненным в срок из-за отсутствия или недостаточности денег на корреспондентском счете.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5229. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).
5230. Комиссионное вознаграждение по принятым вкладам.
Назначение счета: Учет сумм комиссионного вознаграждения по вкладам, принятым по договору банковского вклада.
По дебету счета проводятся суммы комиссионного вознаграждения по принятым вкладам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5232. Расходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа, предоставленного клиентам.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного клиентам со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде отрицательной корректировки учетной (балансовой) стоимости займа, предоставленного клиенту со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате уменьшения справедливой стоимости данного займа.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5233. Клиенттерден тартылған мерзімді салымның құнын оң түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттерден тартылған мерзімді салымның есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттен тартылған мерзімді салымның есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5234. Клиенттерден тартылған шартты салымның құнын оң түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттерден тартылған шартты салымның есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша осы салымның әділ құнының ұлғаюы нәтижесінде туындаған, өтеу мерзімі бір жылдан астам клиенттен тартылған шартты салымның есепті (баланстық) құнын оң түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5235. Есепке алынған вексельдер бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Есепке алынған вексельдер бойынша сыйлықақыны амортизациялауға байланысты шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша есепке алынған вексельдер бойыншасыйлықақыны амортизациялауға байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5236. Клиенттерден тартылған салымдар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттерден тартылған салымдар бойыншадисконтты амортизациялауға байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттерден тартылған салымдар бойыншадисконтты амортизациялауға байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5237. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдар бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын заемдарды шығару және (немесе) қайта жіктеу кезінде теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын заемдарды есептен шығару және (немесе) қайта жіктеу кезінде теріс қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстар сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

5233. Расходы в виде положительной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от клиентов.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от клиентов, со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости срочного вклада, привлеченного от клиента со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5234. Расходы в виде положительной корректировки стоимости условного вклада, привлеченного от клиентов.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от клиентов со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде положительной корректировки учетной (балансовой) стоимости условного вклада, привлеченного от клиента со сроком погашения свыше одного года, возникшей в результате увеличения справедливой стоимости данного вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5235. Расходы по амортизации премии по учтенным векселям.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией премии по учтенным векселям.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с амортизацией премии по учтенным векселям.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5236. Расходы по амортизации дисконта по вкладам, привлеченным от клиентов.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией дисконта по вкладам, привлеченным от клиентов.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с амортизацией дисконта по вкладам, привлеченным от клиентов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5237. Расходы по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки при выбытии и (или) при реклассификации займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводятся сумма отрицательной переоценки при выбытии и (или) реклассификации займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на балансовый счет № 4999.

5238. Инвестициялық депозит бойынша кіріс бөлігін төлеу бойынша шығыс (актив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шартқа сәйкес инвестициялық депозит бойынша кіріс бөлігін төлеу бойынша шығыс сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит бойынша кіріс бөлігін төлеуге байланысты шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жұмсалған шығыс сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5240. Клиенттерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылатын пайыздық кірістерді түзету түріндегі шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылатын пайыздық кірістерді түзету түріндегі шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі деп танылатын пайыздық кірістерді түзету түріндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5241. Клиенттерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) берілген қарыздарды пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша түзету түріндегі шығыс.
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі шығыс, клиенттерге берілген қарыздарды пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша бастапқы тану кезінде туындайтын шығыс және (немесе) кредиттік-құнсызданған қарызды сатып алуға немесе жасауға байланысты шығыс сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттерге берілген қарыздарды модификациялауға байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі шығыс, клиенттерге берілген қарыздарды пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша бастапқы тану кезінде туындайтын шығыс және (немесе) кредиттік-құнсызданған қарызды сатып алуға немесе жасауға байланысты шығыс сомасы алынған қарыздар бойынша тиісті дисконттар (сыйлықақылар) шоттарымен байланыстыра отырып жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыс сомасын №4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5250. Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: бағалы қағаздармен "РЕПО", "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздармен "РЕПО", "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

5238. Расходы по выплате части дохода по инвестиционному депозиту (активный).
Назначение счета: Учет сумм расходов по выплате части дохода по инвестиционному депозиту согласно договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой части дохода по инвестиционному депозиту.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5240. Расходы в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента, по займам, предоставленным клиентам.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента по займам, предоставленным клиентам.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента по займам, предоставленным клиентам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5241. Расходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных клиентам, и (или) в виде корректировки займов, предоставленных по нерыночной ставке процента.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных клиентам, и (или) расходов, возникающих при первоначальном признании займов, предоставленных клиентам, по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных клиентам, и (или) расходов, возникающих при первоначальном признании займов, предоставленных клиентам по нерыночной ставке процента в корреспонденции со счетами соответствующих дисконтов (премий) по полученным займам.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на балансовый счет № 4999.
5250. Расходы по операциям "РЕПО" с ценными бумагами.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по операциям "РЕПО", "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по операции "РЕПО", "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5260. "кері РЕПО" операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару жөніндегі міндеттемені қайта бағалаудан болған шығыстар.
Мақсаты: "кері РЕПО" операциясы бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару жөніндегі міндеттемені теріс қайта бағалаудан болған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша "кері РЕПО" операциясы бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару жөніндегі міндеттемені теріс қайта бағалаудан болған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5301. Айналысқа шығарылған облигациялар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарған облигациялар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарған облигациялар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5303. Айналысқа шығарылған басқа да бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарылған басқа да бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарған басқа да бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5305. Әділ құны бойынша пайда немесе зиян ақылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша пайда немесе зиян ақылы есепке алынатын сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны амортизациялауға байланысты шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян ақылы есепке алынатын сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны амортизациялауға байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5306. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыстар сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұшыраған шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

5260. Расходы от переоценки обязательства по возврату ценных бумаг, принятых по операциям "обратное РЕПО".
Назначение: Учет сумм расходов от отрицательной переоценки обязательства по возврату ценных бумаг, принятых по операции "обратное РЕПО".
По дебету счета проводится сумма расходов от отрицательной переоценки обязательства по возврату ценных бумаг, принятых по операции "обратное РЕПО".
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5301. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по выпущенным в обращение облигациям.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по облигациям, выпущенным в обращение.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по облигациям, выпущенным в обращение.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5303. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по выпущенным в обращение прочим ценным бумагам.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по прочим ценным бумагам, выпущенным в обращение.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по прочим ценным бумагам, выпущенным в обращение.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5305. Расходы по амортизации премии по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией премии по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с амортизацией премии по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5306. Расходы по амортизации премии по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией премии по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с амортизацией премии по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5307. Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойыншадисконтты амортизациялауға байланысты шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконтты амортизациялауға байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5308. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыстар.
Шот дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұшыраған шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5309. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыстар сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұшыраған шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5311. Амортизацияланған құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздар бойынша баланстық құнды түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша берілген бағалы қағаздар құнын түзету түріндегі шығыс.
Шоттың мақсаты: амортизацияланған құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздар бойынша баланстық құнды түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша берілген бағалы қағаздар құнын түзету түріндегі шығыс сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздар бойынша баланстық құнды түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша берілген бағалы қағаздар құнын түзету түріндегі шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жұмсалған шығыс сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5401. Өтеу мерзімі бес жылдан аз, реттелген борыш бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Өтеу мерзімі бес жылдан аз, реттелген борыш бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша реттелген борыш бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

5307. Расходы по амортизации дисконта по выпущенным в обращение ценным бумагам.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией дисконта по выпущенным в обращение ценным бумагам.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с амортизацией дисконта по выпущенным в обращение ценным бумагам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5308. Расходы по амортизации премии по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией премии по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с амортизацией премии по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5309. Расходы по амортизации премии по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией премии по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с амортизацией премии по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5311. Расходы в виде корректировки балансовой стоимости по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости, и (или) в виде корректировки стоимости ценных бумаг, предоставленных по нерыночной ставке процента.
Назначение счета: Учет сумм расходов в виде корректировки балансовой стоимости по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости, и (или) в виде корректировки стоимости ценных бумаг, предоставленных по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводятся суммы расходов в виде корректировки балансовой стоимости по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости, и (или) в виде корректировки стоимости ценных бумаг, предоставленных по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5401. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по субординированному долгу со сроком погашения менее пяти лет.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по субординированному долгу со сроком погашения менее пяти лет.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по субординированному долгу.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5402. Өтеу мерзімі бес жылдан астам, реттелген борыш бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Өтеу мерзімі бес жылдан астам, реттелген борыш бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша реттелген борыш бойынша сыйақы төлеуге байланысты келтірілген шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5403. Реттелген борыш бойынша дисконтты амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Реттелген борыш бойынша дисконтты амортизациялау бойынша шығыстар сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша реттелген борыш бойынша дисконтты амортизациялау бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұшыраған шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5404. Айналысқа шығарылған, реттелген облигациялар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарылған реттелген облигациялар бойынша дисконтты амортизациялауға байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған реттелген облигациялар бойынша дисконтты амортизациялауға байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5406. Реттелген облигациялар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Айналысқа шығарылған реттелген облигациялар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған реттелген облигациялар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5407. Мерзімсіз қаржы құралдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Мерзімсіз қаржы құралдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша мерзімсіз қаржы құралдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5451. Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерде орналастырылған салымдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.

5402. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по субординированному долгу со сроком погашения более пяти лет.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по субординированному долгу со сроком погашения более пяти лет.
По дебету счета проводятся суммы понесенных расходов, связанных с выплатой вознаграждения по субординированному долгу.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5403. Расходы по амортизации дисконта по субординированному долгу.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией дисконта по субординированному долгу.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с амортизацией дисконта по субординированному долгу.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5404. Расходы по амортизации дисконта по выпущенным в обращение субординированным облигациям.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией дисконта по выпущенным в обращение субординированным облигациям.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с амортизацией дисконта по выпущенным в обращение субординированным облигациям.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5406. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по субординированным облигациям.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по субординированным облигациям, выпущенным в обращение.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по субординированным облигациям, выпущенным в обращение.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5407. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по бессрочным финансовым инструментам.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по бессрочным финансовым инструментам.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по бессрочным финансовым инструментам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5451. Расходы на формирование резервов (провизий) по вкладам, размещенным в других банках.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по вкладам, размещенным в других банках.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по вкладам, размещенным в других банках.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5452. Басқа банктерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкке берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5453. Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5455. Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке берілген заемдар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5456. Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар мен ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар мен ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктердегі корреспонденттік шоттар мен ипотекалық ұйымдардың ағымдағы шоттары бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5457. Есептелген және мерзімі өткен комиссиялық кірістер бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Есептелген және мерзімі өткен комиссиялық кірістер бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша есептелген және мерзімі өткен комиссиялық кірістер бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

5452. Расходы на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5453. Расходы на формирование резервов (провизий) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5455. Расходы на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5456. Расходы на формирование резервов (провизий) по корреспондентским счетам в других банках и текущим счетам ипотечных организаций.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по корреспондентским счетам в других банках и текущим счетам ипотечных организаций.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по корреспондентским счетам в других банках и текущим счетам ипотечных организаций.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5457. Расходы на формирование резервов (провизий) по начисленным и просроченным комиссионным доходам.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по начисленным и просроченным комиссионным доходам.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по начисленным и просроченным комиссионным доходам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5458. Басқа да банк қызметі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа да банк қызметі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша басқа да банк қызметі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5459. Негізгі емес қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Негізгі емес қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша негізгі емес қызметке байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5461. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын басқа да қаржы активтері бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5462. Реттелген борышқа инвестициялар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Реттелген борышқа инвестициялар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша реттелген борышқа инвестициялар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5464. Бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша сатып алынған бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

5458. Расходы на формирование резервов (провизий) по прочей банковской деятельности.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по прочей банковской деятельности.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по прочей банковской деятельности.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5459. Расходы на формирование резервов (провизий) по дебиторской задолженности, связанной с неосновной деятельностью.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по дебиторской задолженности, связанной с неосновной деятельностью.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по дебиторской задолженности, связанной с неосновной деятельностью.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5461. Расходы на формирование резервов (провизий) по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по прочим финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5462. Расходы на формирование резервов (провизий) по инвестициям в субординированный долг.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по инвестициям в субординированный долг.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по инвестициям в субординированный долг.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5464. Расходы на формирование резервов (провизий) по ценным бумагам.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по приобретенным ценным бумагам.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по приобретенным ценным бумагам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5465. Шартты міндеттемелер бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Шартты міндеттемелер бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арнғалған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шартты міндеттемелер бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасы № 4999 баланстық шотқа есептен шығаруға жазылады.
5468. Бағалау міндеттемелерін қалыптастыру шығыстары.
Шоттың мақсаты: Бағалау міндеттемелерін қалыптастыруға жұмсалған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалау міндеттемелерін қалыптастыруға жұмсалған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5469. Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5510. Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5530. Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5540. Қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша шығыстар.
Мақсаты: Аффинирленген қымбат металдардың баланстық құнын есептен шығарудан болатын шығыстардың және (немесе) қаржы құралдары ретінде жіктелген аффинирленген қымбат металдарды сатып алу-сатудан болатын шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған аффинирленген қымбат металдардың баланстық құнын есептен шығарудан болатын шығыстардың және (немесе) қаржы құралдары ретінде жіктелген аффинирленген қымбат металдарды сатып алу-сатудан болатын шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстарды № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

5465. Расходы на формирование резервов (провизий) по условным обязательствам.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по условным обязательствам.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по условным обязательствам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5466. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5468. Расходы на формирование оценочных обязательств.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование оценочных обязательств.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование оценочных обязательств.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5469. Расходы на формирование резервов (провизий) по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
Назначение счета: Учет сумм расходов на формирование резервов (провизий) по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По дебету счета проводятся суммы расходов на формирование резервов (провизий) по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5510. Расходы по купле-продаже ценных бумаг.
Назначение счета: Учет сумм расходов по купле-продаже ценных бумаг.
По дебету счета проводятся суммы расходов по купле-продаже ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5530. Расходы по купле-продаже иностранной валюты.
Назначение счета: Учет сумм расходов по купле-продаже иностранной валюты.
По дебету счета проводятся суммы расходов по купле-продаже иностранной валюты.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5540. Расходы по списанию балансовой стоимости аффинированных драгоценных металлов.
Назначение: Учет сумм расходов от списания балансовой стоимости аффинированных драгоценных металлов и (или) расходов от купли-продажи аффинированных драгоценных металлов, классифицированных в качестве финансовых инструментов.
По дебету счета проводится сумма расходов от списания балансовой стоимости приобретенных аффинированных драгоценных металлов и (или) расходов от купли-продажи аффинированных драгоценных металлов, классифицированных в качестве финансовых инструментов.
По кредиту счета проводится списание расходов на балансовый счет № 4999.

5560. Бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын теріс қайта бағалаудың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5570. Шетел валютасы бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Шетел валютасы бойынша форвард операцияларын теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасы бойынша форвард операцияларын теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5580. Тазартылған бағалы металдар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Тазартылған бағалы металдар бойынша форвард операцияларын теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тазартылған бағалы металдар бойынша форвард операцияларын теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5590. Қаржы фьючерстерін қайта бағалаудан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Қаржы фьючерстерін теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қаржы фьючерстерін теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5591. Опцион операцияларын қайта бағалаудан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Опцион операцияларын теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша опцион операцияларын теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5593. Своп операцияларын қайта бағалаудан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Своп операцияларын теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша своп операцияларын теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5594. Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

5560. Расходы от переоценки форвардных операций по ценным бумагам.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки форвардных операций по ценным бумагам.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки форвардных операций по ценным бумагам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5570. Расходы от переоценки форвардных операций по иностранной валюте.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки форвардных операций по иностранной валюте.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки форвардных операций по иностранной валюте.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5580. Расходы от переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5590. Расходы от переоценки финансовых фьючерсов.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки финансовых фьючерсов.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки финансовых фьючерсов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5591. Расходы от переоценки операций опцион.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки операций опцион.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки операций опцион.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5593. Расходы от переоценки операций своп.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки операций своп.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки операций своп.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5594. Расходы от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5601. Аударым операциялары бойынша алынған қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстар.
Шоттың мақсаты: Аударым операциялары бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша аударым операциялары бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5602. Алынған агенттік қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстар.
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының сақтандыру резидент-ұйымдарының атынан агенттік қызмет көрсетулер бойынша, оның ішінде сақтандыру полистерін (сақтандыру шарттарын жасау) сату бойынша қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасының сақтандыру резидент-ұйымдарының атынан агенттік қызмет көрсетулер бойынша, оның ішінде сақтандыру полистерін (сақтандыру шарттарын жасау) сату бойынша қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5603. Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша алынған қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстар.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5604. Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша алынған қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстар.
Шоттың мақсаты: Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасын сатып алу-сату бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5605. Сенімгерлік операциялар бойынша алынған қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстар.
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік операциялар бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік операциялар бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

5601. Комиссионные расходы по полученным услугам по переводным операциям.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных расходов по оказанным услугам по переводным операциям.
По дебету счета проводятся суммы комиссионных расходов по оказанным услугам по переводным операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5602. Комиссионные расходы по полученным агентским услугам.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных расходов по оказанным агентским услугам, в том числе по реализации страховых полисов (заключению договоров страхования) от имени страховых организаций-резидентов Республики Казахстан.
По дебету счета проводятся суммы комиссионных расходов по оказанным агентским услугам, в том числе по реализации страховых полисов (заключению договоров страхования) от имени страховых организаций-резидентов Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5603. Комиссионные расходы по полученным услугам по купле-продаже ценных бумаг.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных расходов по оказанным услугам по купле-продаже ценных бумаг.
По дебету счета проводятся суммы комиссионных расходов по оказанным услугам по купле-продаже ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5604. Комиссионные расходы по полученным услугам по купле-продаже иностранной валюты.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных расходов по оказанным услугам по купле-продаже иностранной валюты.
По дебету счета проводятся суммы комиссионных расходов по оказанным услугам по купле-продаже иностранной валюты.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5605. Комиссионные расходы по полученным услугам по доверительным операциям.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных расходов по оказанным услугам по доверительным операциям.
По дебету счета проводятся суммы комиссионных расходов по оказанным услугам по доверительным операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5606. Кепілдіктер бойынша алынған қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстар.
Шоттың мақсаты: Кепілдіктер бойынша комиссиялық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша кепілдіктер бойынша комиссиялық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5607. Клиенттердің банк шоттарын ашу және жүргізу бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттердің банк шоттарын ашу және жүргізу бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық шығыстар сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша клиенттердің банк шоттарын ашу және жүргізу бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұшыраған шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5608. Басқа да комиссиялық шығыстар.
Шоттың мақсаты: Көрсетілген басқа да қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша көрсетілген басқа да қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5609. Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша комиссиялық шығыстар.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша көрсетілген қызмет көрсетулер бойынша комиссиялық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5610. Құжаттық есеп айырысулар бойынша комиссиялық кірістер.
Шоттың мақсаты: Құжаттық есеп айырысулар бойынша комиссиялық кірістер сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша құжаттық есеп айырысулар бойынша комиссиялық кірістер сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұшыраған шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5611. Кассалық операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық шығыстар.
Шоттың мақсаты: Кассалық операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық шығыстар сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша кассалық операциялар бойынша қызмет көрсетулер үшін комиссиялық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұшыраған шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5703. Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасын теріс қайта бағалаудан (бағамдық айырмасынан) шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстар сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

5606. Комиссионные расходы по полученным услугам по гарантиям.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных расходов по гарантиям.
По дебету счета проводятся суммы комиссионных расходов по гарантиям.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5607. Комиссионные расходы за услуги по открытию и ведению банковских счетов клиентов.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных расходов по открытию и ведению банковских счетов клиентов.
По дебету счета проводятся суммы комиссионных расходов по открытию и ведению банковских счетов клиентов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5608. Прочие комиссионные расходы.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных расходов по оказанным прочим услугам.
По дебету счета проводятся суммы комиссионных расходов по оказанным прочим услугам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5609. Комиссионные расходы по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных расходов по оказанным услугам по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
По дебету счета проводятся суммы комиссионных расходов по оказанным услугам по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5610. Комиссионные расходы по документарным расчетам.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных доходов по документарным расчетам.
По дебету счета проводятся суммы комиссионных расходов по документарным расчетам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5611. Комиссионные расходы за услуги по кассовым операциям.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных расходов за услуги по кассовым операциям.
По дебету счета проводятся суммы комиссионного расхода за услуги по кассовым операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5703. Расходы от переоценки иностранной валюты.
Назначение счета: Учет сумм расходов, понесенных от переоценки иностранной валюты.
По дебету счета проводятся суммы расходов от отрицательной переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на балансовый счет № 4999.

5704. Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Тазартылған бағалы металдардың әділ құнын теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тазартылған бағалы металдардың әділ құнын теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сомаларды № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5705. Заемдардың валюталық баламасын белгілей отырып, теңгедегі заемдарды қайта бағалаудан болатын шығыс.
Шоттың мақсаты: Заемдардың валюталық баламасын теңгемен белгілей отырып басқа банктерге берілген заемдарды теріс қайта бағалау (бағамдық айырма) сомаларын және (немесе) басқа банктерден тартылған заемдарды оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша заемдардың валюталық баламасын теңгемен белгілей отырып басқа банктерге берілген заемдарды теріс қайта бағалау (бағамдық айырма) және (немесе) басқа банктерден тартылған заемдарды оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыс сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5708. Салымдардың валюталық баламасын белгілей отырып, теңгедегі салымдарды қайта бағалаудан болатын шығыс.
Шоттың мақсаты: Валюталық баламасын теңгемен белгілей отырып басқа банктерде орналастырылған салымдарды теріс қайта бағалау (бағамдық айырма) және (немесе) басқа банктерден тартылған салымдарды оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша валюталық баламасын теңгемен белгілей отырып басқа банктерде орналастырылған салымдарды теріс қайта бағалау (бағамдық айырма) және (немесе) басқа банктерден тартылған салымдарды оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыс сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5709. Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын өзгертуден болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздарды теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есепке алынатын бағалы қағаздарды теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сомаларды № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5710. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 267 (01.07.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5711. Негізгі құралдардың және пайдалану құқығы нысанындағы активтердің құнсыздануынан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: № 3540 баланстық шотындағы негізгі құрал-жабдықтарды пайдалану құқығы нысанындағы активтерді қайта бағалаудың жинақталған резерві жоқ немесе жеткіліксіз негізгі құрал-жабдықтардың құнсыздануынан болатын шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша № 3540 баланстық шотындағы негізгі құралдарды қайта бағалаудың жинақталған резерві жоқ немесе жеткіліксіз негізгі құралдардың құнсыздануынан болатын шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстар сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

5704. Расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки справедливой стоимости аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки справедливой стоимости аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится списание сумм на балансовый счет № 4999.
5705. Расход от переоценки займов в тенге с фиксацией валютного эквивалента займов.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки (курсовой разницы) займов, выданных другим банкам, и (или) положительной переоценки привлеченных займов от других банков в тенге с фиксацией их валютного эквивалента.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки (курсовой разницы) займов, выданных другим банкам, и (или) положительной переоценки привлеченных займов от других банков в тенге с фиксацией их валютного эквивалента.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на балансовый счет № 4999.
5708. Расход от переоценки вкладов в тенге с фиксацией валютного эквивалента вкладов.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки (курсовой разницы) вкладов, размещенных в других банках, и (или) положительной переоценки привлеченных вкладов от других банков в тенге с фиксацией их валютного эквивалента.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки (курсовой разницы) вкладов, размещенных в других банках, и (или) положительной переоценки привлеченных вкладов от других банков в тенге с фиксацией их валютного эквивалента.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на балансовый счет № 4999.
5709. Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По дебету счета проводится сумма отрицательной переоценки ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По кредиту счета проводится списание сумм на балансовый счет № 4999.
5711. Расходы от обесценения основных средств и активов в форме права пользования.
Назначение счета: Учет сумм расходов от обесценения основных средств и активов в форме права пользования, по которым отсутствует или недостаточен накопленный резерв переоценки на балансовом счете № 3540.
По дебету счета проводятся суммы расходов от обесценения основных средств и активов в форме права пользования, по которым отсутствует или недостаточен накопленный резерв переоценки основных средств на балансовом счете № 3540.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на балансовый счет № 4999.

5712. Материалдық емес активтердің құнсыздануынан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Материалдық емес активтердің құнсыздануынанболатын шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша материалдық емес активтердің құнсыздануынан болатын шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстар сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5713. Басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына салынған инвестициялардың құнсыздануынан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына салынған инвестициялардың құнсыздануынан болатын шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына салынған инвестициялардың құнсыздануынан болатын шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстар сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5714. Гудвилдің құнсыздануынан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Гудвилдің құнсыздануынан болатын шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша гудвилдің құнсыздануынан болатын шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5715. Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануынан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануынан болатын шығыстар сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша сатуға арналған ұзақ мерзімді активтердің құнсыздануынан болатын шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұшыраған шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5721. Еңбек ақы төлеу бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Қызметкерлердің еңбек ақысын төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қызметкерлердің еңбек ақысын төлеуге байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5722. Әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру бойынша аударымдар және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары.
Шоттың мақсаты: Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төленетін әлеуметтік аударымдардың, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына төленетін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру бойынша аударымдардың, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына төленуге жататын жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомасын есепке алу
Шоттың дебеті бойынша әлеуметтік төлемдерді, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру бойынша аударымдарды және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын аударуға байланысты шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша № 4999 баланстық шотқа келтірілген шығыс сомасын есептен шығару жазылады.

5712. Расходы от обесценения нематериальных активов.
Назначение счета: Учет сумм расходов от обесценения нематериальных активов.
По дебету счета проводятся суммы расходов от обесценения нематериальных активов.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на балансовый счет № 4999.
5713. Расходы от обесценения инвестиций, вложенных в уставный капитал других юридических лиц.
Назначение счета: Учет сумм расходов от обесценения инвестиций, вложенных в уставный капитал других юридических лиц.
По дебету счета проводятся суммы расходов от обесценения инвестиций, вложенных в уставный капитал других юридических лиц.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на балансовый счет № 4999.
5714. Расходы от обесценения гудвилла.
Назначение счета: Учет сумм расходов от обесценения гудвилла.
По дебету счета проводятся суммы расходов от обесценения гудвилла.
По кредиту счета проводится списание сумм, понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5715. Расходы от обесценения долгосрочных активов, предназначенных для продажи.
Назначение счета: Учет сумм расходов от обесценения долгосрочных активов, предназначенных для продажи.
По дебету счета проводятся суммы расходов от обесценения долгосрочных активов, предназначенных для продажи.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на балансовый счет № 4999.
5721. Расходы по оплате труда.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с оплатой труда работников.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с оплатой труда работников.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5722. Социальные отчисления, отчисления по обязательному социальному медицинскому страхованию и обязательные пенсионные взносы работодателя.
Назначение счета: Учет сумм социальных отчислений, уплачиваемых в Государственный фонд социального страхования, отчислений по обязательному социальному медицинскому страхованию, уплачиваемых в фонд социального медицинского страхования, обязательных пенсионных взносов работодателя, подлежащих уплате в единый накопительный пенсионный фонд.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с перечислением социальных отчислений, отчислений по обязательному социальному медицинскому страхованию и обязательных пенсионных взносов работодателя.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5729. Басқа да төлемдер.
Шоттың мақсаты: Басқа да төлемдердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да төлемдердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5732. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 267 (01.07.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5733. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды қайта жіктеу және (немесе) есептен шыққан кезде теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шот дебеті бойынша әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды қайта жіктеу және (немесе) есептен шыққан кезде теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5734. Басқа да қайта бағалаудан шығыстар.
Шоттың мақсаты: Шығыстардың басқа баланс шоттары бойынша жүргізілуі мүмкін емес активтерді теріс қайта бағалау және (немесе) шығыстардың басқа баланс шоттары бойынша жүргізілуі мүмкін емес міндеттемелерді оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шығыстардың басқа баланс шоттары бойынша жүргізілуі мүмкін емес активтерді теріс қайта бағалау және (немесе) шығыстардың басқа баланс шоттары бойынша жүргізілуі мүмкін емес міндеттемелерді оң қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5741. Көлік шығыстары.
Шоттың мақсаты: Көлік шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша көлік шығыстарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5742. Әкімшілік шығыстар.
Шоттың мақсаты: Әкімшілік шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әкімшілік шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5743. Инкассациялауға шығыстар.
Шоттың мақсаты: Инкассациялауға шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инкассациялауға шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5744. Жөндеуге шығыстар.
Шоттың мақсаты: Жөндеуге шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жөндеуге шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

5729. Прочие выплаты.
Назначение счета: Учет сумм прочих выплат.
По дебету счета проводятся суммы прочих выплат.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5731. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5733. Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
Назначение: Учет сумм отрицательной переоценки при выбытии и (или) при реклассификации долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится сумма отрицательной переоценки при выбытии и (или) реклассификации долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5734. Расходы от прочей переоценки.
Назначение счета: Учет сумм отрицательной переоценки активов, которые не могут быть проведены по другим балансовым счетам расходов и (или) положительной переоценки обязательств, которые не могут быть проведены по другим балансовым счетам расходов.
По дебету счета проводятся суммы отрицательной переоценки активов, которые не могут быть проведены по другим балансовым счетам расходов и (или) положительной переоценки обязательств, которые не могут быть проведены по другим балансовым счетам расходов.
По кредиту счета проводится списание сумм на балансовый счет № 4999.
5741. Транспортные расходы.
Назначение счета: Учет сумм транспортных расходов.
По дебету счета проводятся суммы транспортных расходов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5742. Административные расходы.
Назначение счета: Учет сумм административных расходов.
По дебету счета проводятся суммы административных расходов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5743. Расходы на инкассацию.
Назначение счета: Учет сумм расходов на инкассацию.
По дебету счета проводятся суммы расходов на инкассацию.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5744. Расходы на ремонт.
Назначение счета: Учет сумм расходов на ремонт.
По дебету счета проводятся суммы расходов на ремонт.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5745. Жарнамаға шығыстар.
Шоттың мақсаты: Жарнамаға шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жарнамаға шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5746. Күзетке және дабылға шығыстар.
Шоттың мақсаты: Күзет және дабылға шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша күзет және дабылға шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5747. Өкілдік шығыстар.
Шоттың мақсаты: Өкілдік шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өкілдік шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5748. Басқа да жалпышаруашылық шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа да жалпышаруашылық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өзге жалпышаруашылық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5749. Қызметтік іссапарларға шығыстар.
Шоттың мақсаты: Қызметкерлердің қызметтік іссапарларына шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қызметкерлердің қызметтік іссапарларына шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5750. Аудит және консультациялық қызмет көрсетулер бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Аудит және консультациялық қызмет көрсетулер бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша аудит және консультациялық қызмет көрсетулер бойынша сомалар жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5752. Сақтандыру бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Сақтандыру бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру қызметін сатып алу бойынша шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5753. Байланыс қызметі бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Байланыс қызметі бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша байланыс қызметін сатып алу бойынша шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5754. Арнайы қорларға, оның ішінде "Қазақстанның депозиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамына, "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының кепілдік қорына төлемдер, алымдар, жарналар түріндегі шығыс.
Шоттың мақсаты: Арнайы қорларға төлемдерді, алымдарды, жарналарды, оның ішінде "Қазақстанның депозиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамына міндетті күнтізбелік, қосымша және төтенше жарналарды, "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының кепілдік қорына жарналарды жүзеге асыру бойынша шығыс сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша арнайы қорларға төлемдерді, алымдарды, жарналарды, оның ішінде "Қазақстанның депозиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамына міндетті күнтізбелік, қосымша және төтенше жарналарды, "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының кепілдік қорына жарналарды жүзеге асыру бойынша шығыс сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жұмсалған шығыс сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

5745. Расходы на рекламу.
Назначение счета: Учет сумм расходов на рекламу.
По дебету счета проводятся суммы расходов на рекламу.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5746. Расходы на охрану и сигнализацию.
Назначение счета: Учет сумм расходов на охрану и сигнализацию.
По дебету счета проводятся суммы расходов на охрану и сигнализацию.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5747. Представительские расходы.
Назначение счета: Учет сумм представительских расходов.
По дебету счета проводятся суммы представительских расходов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5748. Прочие общехозяйственные расходы.
Назначение счета: Учет сумм прочих общехозяйственных расходов.
По дебету счета проводятся суммы прочих общехозяйственных расходов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5749. Расходы на служебные командировки.
Назначение счета: Учет сумм расходов на служебные командировки работников.
По дебету счета проводятся суммы расходов на служебные командировки работников.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5750. Расходы по аудиту и консультационным услугам.
Назначение счета: Учет сумм по аудиту и консультационным услугам.
По дебету счета проводятся суммы по аудиту и консультационным услугам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5752. Расходы по страхованию.
Назначение счета: Учет сумм расходов по страхованию.
По дебету счета проводятся суммы расходов по покупке страховых услуг.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5753. Расходы по услугам связи.
Назначение счета: Учет сумм расходов по услугам связи.
По дебету счета проводятся суммы расходов по покупке услуг связи.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5754. Расходы в виде платежей, сборов, взносов в специальные фонды, в том числе в акционерное общество "Казахстанский фонд гарантирования депозитов", в гарантийный фонд акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму".
Назначение счета: Учет сумм расходов по осуществлению платежей, сборов, взносов в специальные фонды, в том числе обязательных календарных, дополнительных и чрезвычайных взносов в акционерное общество "Казахстанский фонд гарантирования депозитов", взносов в гарантийный фонд Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму".
По дебету счета проводятся суммы расходов по осуществлению платежей, сборов, взносов в специальные фонды, в том числе обязательных календарных, дополнительных и чрезвычайных взносов в акционерное общество "Казахстанский фонд гарантирования депозитов", взносов в гарантийный фонд акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму".
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5761. Қосылған құн салығы.
Шоттың мақсаты: Шығыстарға жататын қосылған құн салығы сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шығыстарға жататын қосылған құн салығы сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5763. Әлеуметтік салық.
Шоттың мақсаты: Шығыстарға жататын әлеуметтік салық сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шығыстарға жататын әлеуметтік салық сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5764. Жер салығы.
Шоттың мақсаты: Шығыстарға жататын жер салығының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шығыстарға жататын жер салығының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5765. Заңды тұлғалардың мүлік салығы.
Шоттың мақсаты: Шығыстарға жататын заңды тұлғалардың мүлік салығының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шығыстарға жататын заңды тұлғалардың мүлік салығының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5766. Көлік құралдары салығы.
Шоттың мақсаты: Шығыстарға жататын көлік құралдары салығының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шығыстарға жататын көлік құралдары салығының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5767. Аукциондардан алынатын алым.
Шоттың мақсаты: Шығыстарға жататын аукциондардан алынатын алым сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шығыстарға жататын аукциондардан алынатын алым сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5768. Басқа да салықтар және бюджетке төленетін міндетті төлемдер.
Шоттың мақсаты: Шығыстарға жататын басқа да салықтар және бюджетке төленетін міндетті төлемдердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шығыстарға жататын басқа да салықтар және бюджетке төленетін міндетті төлемдердің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5781. Үйлер мен ғимараттарды амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Үйлер мен ғимараттарды амортизациялау бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша үйлер мен ғимараттарды амортизациялау бойынша есептелген шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

5761. Налог на добавленную стоимость.
Назначение счета: Учет сумм налога на добавленную стоимость, относимых на расходы.
По дебету счета проводятся суммы налога на добавленную стоимость, относимые на расходы.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5763. Социальный налог.
Назначение счета: Учет сумм социального налога, относимых на расходы.
По дебету счета проводятся суммы социального налога, относимых на расходы.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5764. Земельный налог.
Назначение счета: Учет сумм земельного налога, относимого на расходы.
По дебету счета проводятся суммы земельного налога, относимого на расходы.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5765. Налог на имущество юридических лиц.
Назначение счета: Учет сумм налогов на имущество юридических лиц, относимых на расходы.
По дебету счета проводятся суммы налогов на имущество юридических лиц, относимых на расходы.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5766. Налог на транспортные средства.
Назначение счета: Учет сумм налогов на транспортные средства, относимых на расходы.
По дебету счета проводятся суммы налогов на транспортные средства, относимых на расходы.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5767. Сбор с аукционов.
Назначение счета: Учет сумм сбора с аукционов, относимых на расходы. По дебету счета проводятся суммы сбора с аукционов, относимых на расходы. По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5768. Прочие налоги и обязательные платежи в бюджет.
Назначение счета: Учет сумм прочих налогов и обязательных платежей в бюджет, относимых на расходы.
По дебету счета проводятся суммы прочих налогов и обязательных платежей в бюджет, относимых на расходы.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5781. Расходы по амортизации зданий и сооружений.
Назначение счета: Учет сумм расходов по амортизации зданий и сооружений.
По дебету счета проводятся суммы начисленных расходов по амортизации зданий и сооружений.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5782. Компьютер жабдығын амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Компьютер жабдығын амортизациялау бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша компьютер жабдығын амортизациялау бойынша есептелген шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5783. Басқа да негізгі құрал-жабдықтарды амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Басқа да негізгі құрал-жабдықтарды амортизациялау бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да негізгі құрал-жабдықтарды амортизациялау бойынша есептелген шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5784. Пайдалану құқығы нысанындағы активтерді амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Пайдалану құқығы нысанындағы активтерді амортизациялау бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтерді амортизациялау бойынша есептелген шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5785. Жалға беруге арналған негізгі құралдарды амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Жалға беруге арналған негізгі құралдарды амортизациялау бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жалға беруге арналған негізгі құралдарды амортизациялау бойынша есептелген шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5786. Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындарды амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындарды амортизациялау бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындарды амортизациялау бойынша есептелген шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5787. Көлік құралдарын амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Көлік құралдарын амортизациялау бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша көлік құралдарын амортизациялау бойынша есептелген шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5788. Материалдық емес активтерді амортизациялау бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Материалдық емес активтерді амортизациялау бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша материалдық емес активтерді амортизациялау бойынша есептелген шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

5782. Расходы по амортизации компьютерного оборудования.
Назначение счета: Учет сумм расходов по амортизации компьютерного оборудования.
По дебету счета проводятся суммы начисленных расходов по амортизации компьютерного оборудования.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5783. Расходы по амортизации прочих основных средств.
Назначение счета: Учет сумм расходов по амортизации прочих основных средств.
По дебету счета проводятся суммы начисленных расходов по амортизации прочих основных средств.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5784. Расходы по амортизации активов в форме права пользования.
Назначение счета: Учет сумм расходов по амортизации активов в форме права пользования.
По дебету счета проводятся суммы начисленных расходов по амортизации активов в форме права пользования.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5785. Расходы по амортизации основных средств, предназначенных для сдачи в аренду.
Назначение счета: Учет сумм расходов по амортизации основных средств, предназначенных для сдачи в аренду.
По дебету счета проводятся суммы начисленных расходов по амортизации основных средств, предназначенных для сдачи в аренду.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5786. Расходы по амортизации капитальных затрат по активам в форме права пользования.
Назначение счета: Учет сумм расходов по амортизации капитальных затрат по активам в форме права пользования.
По дебету счета проводятся суммы начисленных расходов по амортизации капитальных затрат по активам в форме права пользования.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5787. Расходы по амортизации транспортных средств.
Назначение счета: Учет сумм расходов по амортизации транспортных средств.
По дебету счета проводятся суммы начисленных расходов по амортизации транспортных средств.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5788. Расходы по амортизации нематериальных активов.
Назначение счета: Учет сумм расходов по амортизации нематериальных активов.
По дебету счета проводятся суммы начисленных расходов по амортизации нематериальных активов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5851. Еншілес және қауымдасқан ұйымдардың акцияларын сатуданболатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Еншілес және қауымдасқан ұйымдардың акцияларын сатудан болатын шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша еншілес немесе қауымдасқан ұйымдардың акцияларын сатудан болатын шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5852. Негізгі құралдарды және материалдық емес активтерді сатудан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Негізгі құралдарды және материалдық емес активтерді сатудан болатын шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша негізгі құралдарды және материалдық емес активтерді сатудан болатын шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5853. Негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және қорларды өтеусіз беруден болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және қорларды өтеусіз беруден шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және қорларды өтеусіз беруден шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5854. Қорларды сатудан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Қорларды сатудан болатын шығыстар сомасын есепке алу.
Шот дебеті бойынша қорларды сатудан болатын шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұшыраған шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5856. Басқа да инвестицияларды сатудан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Еншілес және қауымдасқан ұйымдар болып табылмайтын ұйымдарға салынған басқа да инвестицияларды сатуданболатын шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша еншілес және қауымдасқан ұйымдар болып табылмайтын ұйымдарға салған басқа да инвестицияларды сатудан болатын шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5857. Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтерді сатудан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтерді сатудан болатын шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстар сомасын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5871. Еншілес ұйымдардың жарғылық капиталындағы қатысу үлесінің өзгеруіне байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Еншілес ұйымдардың жарғылық капиталындағы қатысу үлесінің өзгеруіне байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша еншілес ұйымдардың жарғылық капиталындағы қатысу үлесінің өзгеруіне байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

5851. Расходы от продажи акций дочерних и ассоциированных организаций.
Назначение счета: Учет сумм расходов от продажи акций дочерних и ассоциированных организаций.
По дебету счета проводятся суммы расходов от продажи акций дочерней или ассоциированной организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5852. Расходы от реализации основных средств и нематериальных активов.
Назначение счета: Учет сумм расходов от реализации основных средств и нематериальных активов.
По дебету счета проводятся суммы расходов от реализации основных средств и нематериальных активов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5853. Расходы от безвозмездной передачи основных средств, нематериальных активов и запасов.
Назначение счета: Учет сумм расходов от безвозмездной передачи основных средств, нематериальных активов и запасов.
По дебету счета проводятся суммы расходов от безвозмездной передачи основных средств, нематериальных активов и запасов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5854. Расходы от реализации запасов.
Назначение счета: Учет сумм расходов от реализации запасов.
По дебету счета проводятся суммы расходов от реализации запасов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5856. Расходы от реализации прочих инвестиций.
Назначение счета: Учет сумм расходов от реализации прочих инвестиций, вложенных в организации, не являющиеся дочерними или ассоциированными организациями.
По дебету счета проводятся суммы расходов от реализации прочих инвестиций, вложенных в организацию, не являющуюся дочерней или ассоциированной организациями.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5857. Расходы от реализации долгосрочных активов, предназначенных для продажи.
Назначение счета: Учет сумм расходов от реализации долгосрочных активов, предназначенных для продажи.
По дебету счета проводятся суммы расходов от реализации долгосрочных активов, предназначенных для продажи.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на балансовый счет № 4999.
5871. Расходы, связанные с изменением доли участия в уставном капитале дочерних организаций.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с изменением доли участия в уставном капитале дочерних организаций.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с изменением доли участия в уставном капитале дочерней организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5872. Қауымдасқан ұйымдардың жарғылық капиталындағы қатысу үлесінің өзгеруіне байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Қауымдасқан ұйымдардың жарғылық капиталындағы қатысу үлесінің өзгеруіне байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қауымдасқан ұйымдардың жарғылық капиталындағы қатысу үлесінің өзгеруіне байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5891. Фьючерс операциялары бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Фьючерс операциялары бойынша келтірген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша фьючерс операциялары бойынша келтірген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5892. Форфард операциялары бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Форфард операциялары бойынша келтірген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша форфард операциялары бойынша келтірген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5893. Опцион операциялары бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Опцион операциялары бойынша келтірген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша опцион операциялары бойынша келтірген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5895. Своп операциялары бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Своп операциялары бойынша есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша своп операциялары бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5896. Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша шығыстар (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5897. Туынды қаржы құралдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар.
Шоттың мақсаты: Туынды қаржы құралдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша туынды қаржы құралдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

5872. Расходы, связанные с изменением доли участия в уставном капитале ассоциированных организаций.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с изменением доли участия в уставном капитале ассоциированных организаций.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с изменением доли участия в уставном капитале ассоциированной организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5891. Расходы по операциям фьючерс.
Назначение счета: Учет сумм расходов, понесенных по операциям фьючерс.
По дебету счета проводятся суммы расходов, понесенных по операции фьючерс.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5892. Расходы по операциям форвард.
Назначение счета: Учет сумм расходов, понесенных по операциям форвард.
По дебету счета проводятся суммы расходов, понесенных по операции форвард.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5893. Расходы по опционным операциям.
Назначение счета: Учет сумм расходов, понесенных по опционным операциям.
По дебету счета проводятся суммы расходов, понесенных по опционной операции.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5895. Расходы по операциям своп.
Назначение счета: Учет сумм расходов, начисленных по операциям своп.
По дебету счета проводятся суммы расходов, начисленных по операции своп.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5896. Расходы по операциям с прочими производными финансовыми инструментами (активный).
Назначение счета: Учет сумм расходов, начисленных по операциям с прочими производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводятся суммы расходов, начисленных по операциям с прочими производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5897. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по производным финансовым инструментам.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по производным финансовым инструментам.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по производным финансовым инструментам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5900. Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл).
Шоттың мақсаты: Тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімпұл) сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімпұл) сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5921. Банктік қызметтен болатын басқа да шығыстар.
Шоттың мақсаты: Шығыстардың баланстық шоттар бойынша жүргізілуі мүмкін емес банк қызметінен өзге шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шығыстардың баланстық шоттар бойынша жүргізілуі мүмкін емес Банктік қызметтен болатын басқа да шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5922. Негізгі емес қызметтен болатын басқа да шығыстар.
Шоттың мақсаты: Шығыстардың басқа баланстық шоттар бойынша жүргізілуі мүмкін емес негізгі емес қызметтен болатын басқа да шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шығыстардың басқа баланстық шоттар бойынша жүргізілуі мүмкін емес негізгі емес қызметтен болатын басқа да шығыстардың сомалары көрсетіледі.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5923. Жалдау бойынша шығыстар.
Шоттың шоттары: Жалдау бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жалдау бойынша шығыстар сомалары жүргізіледі.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5924. Акцепттерден болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Вексельдердің акцепті бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша вексельдердің акцепті бойынша шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5925. Алынған кепілдіктер бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: алынған кепілдіктер бойынша қызмет көрсетулер шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша алынған кепілдіктер бойынша қызмет көрсетулер шығыстарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
5926. Артықшылықты акциялар бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Эмитенттің белгіленген немесе болашақта айқындалатын күні белгіленген немесе айқындалатын сома бойынша міндетті өтеуі көзделетін артықшылықты акциялар бойынша дивидендтер төлеуге байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша артықшылықты акциялар бойынша дивидендтер төлеуге байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 4999 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

5900. Неустойка (штраф, пеня).
Назначение счета: Учет сумм неустойки (штрафа, пени).
По дебету счета проводятся суммы неустойки (штрафа, пени).
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5921. Прочие расходы от банковской деятельности.
Назначение счета: Учет сумм прочих расходов от банковской деятельности, которые не могут быть проведены по другим балансовым счетам расходов.
По дебету счета проводятся суммы прочих расходов от банковской деятельности, которые не могут быть проведены по другим балансовым счетам расходов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5922. Прочие расходы от неосновной деятельности.
Назначение счета: Учет сумм прочих расходов от неосновной деятельности, которые не могут быть проведены по другим балансовым счетам расходов.
По дебету счета проводятся суммы прочих расходов от неосновной деятельности, которые не могут быть проведены по другим балансовым счетам расходов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5923. Расходы по аренде.
Назначение счета: Учет сумм расходов по аренде.
По дебету счета проводятся суммы расходов по аренде.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5924. Расходы от акцептов.
Назначение счета: Учет сумм расходов по акцепту векселей.
По дебету счета проводятся суммы расходов по акцепту векселей.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5925. Расходы по полученным гарантиям.
Назначение счета: Учет сумм расходов по услугам по полученным гарантиям.
По дебету счета проводятся суммы расходов по услугам по полученным гарантиям.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.
5926. Расходы по привилегированным акциям.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой дивидендов по привилегированным акциям, предусматривающим их обязательное погашение эмитентом по фиксированной или определяемой сумме в фиксированный или определяемый день в будущем.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой дивидендов по привилегированным акциям.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 4999.

5999. Корпоративтік табыс салығы (актив-пассив).
Шоттың мақсаты: Корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бюджетке төленуге тиісті корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстар сомасы, кейінге қалдырылған салық міндеттемесінің сомасын тану, кейінге қалдырылған салық активінің сомаларын тануды тоқтату жазылады.
Шоттың кредиті бойынша корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстар сомаларын № 4999 баланстық шотпен сальдолау кезінде оларды есептен шығару, кейінге қалдырылған салық активінің сомаларын тану, кейінге қалдырылған салық міндеттемесінің сомаларын тануды тоқтату жазылады.
2-параграф. Баланстан тыс шоттар
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2013 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 2-параграфқа өзгерістер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.02.2013 № 63 (01.12.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 26.07.2013 № 194 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.03.2017 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.12.2017 № 252 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.09.2022 № 81 (01.01.2023 ж. бастап қолданысқа енгізіледі); 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
6005. Шығарылған жабылмаған аккредитивтер бойынша ықтимал талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттер өздерінің шарттық міндеттемелерін орындамаған жағдайда оларға шығарылған, жабылмаған аккредитивтер бойынша ықтимал талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттерге шығарылған, жабылмаған аккредитивтер бойынша ықтимал талаптарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге шығарылған, жабылмаған аккредитивтер бойынша аккредитивті орындау немесе оның күшін жою кезіндегі ықтимал талаптарының сомаларын есептен шығару жазылады.
6010. Расталған жабылмаған аккредитивтер бойынша ықтимал талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге расталған, жабылмаған аккредитивтер бойынша басқа банктердің шарт бойынша міндеттемелерін орындамаған жағдайдағы ықтимал талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкке жабылмаған аккредитивтер бойынша ықтимал талаптарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерге расталған жабылмаған аккредитивтер бойынша аккредитивті орындау немесе банктің оның күшін жою кезіндегі ықтимал талаптарының сомаларын есептен шығару жазылады.

5999. Корпоративный подоходный налог (активно-пассивный).
Назначение счета: Учет сумм расходов по корпоративному подоходному налогу.
По дебету счета проводятся суммы расходов по корпоративному подоходному налогу, подлежащему уплате в бюджет, признание суммы отложенного налогового обязательства, прекращение признания сумм отложенного налогового актива.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов по корпоративному подоходному налогу при их сальдировании с балансовым счетом № 4999, признание сумм отложенного налогового актива, прекращение признания сумм отложенного налогового обязательства.
Параграф 2. Внебалансовые счета
Сноска. Заголовок параграфа 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.02.2013 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Параграф 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 25.02.2013 № 63 (вводится в действие с 01.12.2013); от 26.07.2013 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.03.2017 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.12.2017 № 252 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.12.2019 № 267 (вводится в действие с 01.07.2020); от 17.09.2022 № 81 (вводится в действие с 01.01.2023).
6005. Возможные требования по выпущенным непокрытым аккредитивам (активный).
Назначение счета: Учет сумм возможных требований к клиентам по выпущенным непокрытым аккредитивам в случае неисполнения клиентами своих договорных обязательств.
По дебету счета проводятся суммы возможных требований к клиенту по выпущенным непокрытым аккредитивам.
По кредиту счета проводится списание сумм возможных требований к клиенту по выпущенным непокрытым аккредитивам при исполнении или аннулировании аккредитива.
6010. Возможные требования по подтвержденным непокрытым аккредитивам (активный).
Назначение счета: Учет сумм возможных требований к другим банкам по подтвержденным непокрытым аккредитивам в случае неисполнения другими банками своих договорных обязательств.
По дебету счета проводятся суммы возможных требований к другому банку по подтвержденным непокрытым аккредитивам.
По кредиту счета проводится списание сумм возможных требований к другому банку по подтвержденным непокрытым аккредитивам при исполнении или аннулировании аккредитива.

6020. Шығарылған жабылған аккредитивтер бойынша ықтимал талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге шығарылған, жабылған аккредитивтер бойынша басқа банктердің өздерінің шарттық міндеттемелерін орындамаған жағдайда ықтимал талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкке жабылған, аккредитивтер бойынша ықтимал талаптарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкке шығарылған, жабылған аккредитивтер бойынша аккредитивті орындау немесе оның күшін жою кезінде ықтимал талаптарының сомаларын есептен шығару жазылады.
6025. Расталған жабылған аккредитивтер бойынша ықтимал талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Клиент өзінің шарттық міндеттемелерін орындамаған жағдайда аккредитивпен жабылған расталғандар бойынша клиентке ықтимал талаптар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша аккредитивпен жабылған расталғандар бойынша клиентке ықтимал талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша аккредитив орындалған немесе жойылған кезде аккредитивпен жабылған расталғандар бойынша клиентке ықтимал талаптардың сомаларын есептен шығару жазылады.
6030. Бенефициар банктің орны жабылмаған аккредитивтер бойынша ықтимал талаптары (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктер өздерінің шарттық қатынастарын орындамаған жағдайда бенефициар банктің басқа банктерге орны жабылмаған аккредитивтер бойынша ықтимал талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бенефициар банктің басқа банктерге орны жабылмаған аккредитивтер бойынша ықтимал талаптарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша аккредитивті орындау немесе жою кезінде бенефициар банктің басқа банктерге орны жабылмаған аккредитивтер бойынша ықтимал талаптарының сомаларын есептен шығару жазылады.
6040. Рамбурстаушы банктің эмитент банкке қойылатын ықтимал талаптары (актив).
Шоттың мақсаты: Рамбурстаушы банктің эмитент банкке қойылатын ықтимал талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша рамбурстаушы банктің эмитент банкке қойылатын ықтимал талаптарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша рамбурстаушы банктің эмитент банкке қоятын ықтимал талаптарының сомалары ақшаны өтеу жөніндегі міндеттемелерді рамбурстаушы банк орындаған жағдайда есептен шығару жазылады.
6055. Берілген немесе расталған кепілдіктер бойынша ықтимал талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге немесе клиенттерге банк берген немесе растаған кепілдіктер бойынша ықтимал талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкке немесе клиентке банк шығарған немесе растаған кепілдіктер бойынша ықтимал талаптарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкке немесе клиентке шығарылған немесе расталған кепілдіктер бойынша оларды жою кезінде ықтимал талаптарының сомаларын есептен шығару жазылады.

6020. Возможные требования по выпущенным покрытым аккредитивам (активный).
Назначение счета: Учет сумм возможных требований к другим банкам по выпущенным покрытым аккредитивам в случае неисполнения другими банками своих договорных обязательств.
По дебету счета проводятся суммы возможных требований к другому банку по выпущенным покрытым аккредитивам.
По кредиту счета проводится списание сумм возможных требований к другому банку по выпущенным покрытым аккредитивам при исполнении или аннулировании аккредитива.
6025. Возможные требования по подтвержденным покрытым аккредитивам (активный).
Назначение счета: Учет сумм возможных требований к клиентам по подтвержденным покрытым аккредитивам в случае неисполнения клиентами своих договорных отношений.
По дебету счета проводятся суммы возможных требований к клиенту по подтвержденным покрытым аккредитивам.
По кредиту счета проводится списание сумм возможных требований к клиенту по подтвержденным покрытым аккредитивам при исполнении или аннулировании аккредитива.
6030. Возможные требования банка-бенефициара по непокрытым аккредитивам (активный).
Назначение счета: Учет сумм возможных требований банка-бенефициара к другим банкам по непокрытым аккредитивам в случае неисполнения другими банками своих обязательств по договору.
По дебету счета проводятся суммы возможных требований банка-бенефициара к другим банкам по непокрытым аккредитивам.
По кредиту счета проводится списание сумм возможных требований банка-бенефициара к другим банкам по непокрытым аккредитивам при исполнении или аннулировании аккредитива.
6040. Возможные требования рамбурсирующего банка к банку-эмитенту (активный).
Назначение счета: Учет сумм возможных требований, предъявляемых рамбурсирующим банком к банку-эмитенту.
По дебету счета проводятся суммы возможных требований, предъявляемых рамбурсирующим банком к банку-эмитенту.
По кредиту счета проводится списание сумм возможных требований, предъявляемых рамбурсирующим банком к банку-эмитенту, при исполнении рамбурсирующим банком обязательства по денежному возмещению.
6055. Возможные требования по выданным или подтвержденным гарантиям (активный).
Назначение счета: Учет сумм возможных требований к другим банкам или клиентам по гарантиям, выданным или подтвержденным банком.
По дебету счета проводятся суммы возможных требований к другому банку или клиенту по гарантиям, выпущенным или подтвержденным банком.
По кредиту счета проводится списание сумм возможных требований к другому банку или клиенту по выпущенным или подтвержденным гарантиям при их аннулировании.

6075. Қабылданған кепілдіктер бойынша ықтимал талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: қабылданған кепілдіктер бойынша басқа банктерге немесе клиенттерге қойылуы мүмкін талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған кепілдіктер бойынша басқа банктерге немесе клиенттерге қойылуы мүмкін талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қабылданған кепілдіктер бойынша басқа банктерге немесе клиенттерге қойылуы мүмкін талаптардың сомаларын жүргізілген қайта бағалау нәтижелері бойынша олар жойылған және (немесе) құны азайтылған кезде есептен шығару жазылады.
6080. Форфейтинг операциялары бойынша борышкерге қойылатын талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Форфейтинг операциялары бойынша борышкерге қойылатын шартты талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша форфейтинг операциялары бойынша борышкерге қойылатын шартты талаптарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша форфейтинг операциялары бойынша борышкерге қойылатын шартты талаптарының сомаларын есептен шығару жазылады.
6105. Орналастырылатын салымдар бойынша болашақ талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге болашақта орналастырылуы тиіс салымдар бойынша болашақ талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банктерге болашақта орналастырылуы тиіс салымдар бойынша болашақ талаптарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерге салымдар бойынша оларды салу кезіндегі болашақ талаптарының сомаларын есептен шығару жазылады.
6125. Болашақта берілетін, қайтарып алынбайтын заемдар бойынша шартты талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Болашақта берілетін және қайтарып алынбайтын болып табылатын заемдар бойынша (банктің өз қалауы бойынша айтарлықтай айыппұл санкцияларының немесе шығыстардың туындау тәуекелінсіз қайтарылып алынбайды) басқа банктерге немесе клиенттерге қойылатын шартты талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша болашақта берілетін қайтарып алынбайтын заемдар бойынша басқа банкке немесе клиентке қойылатын шартты талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қайтарып алынбайтын заемдар бойынша оларды беру кезінде басқа банкке немесе клиентке қойылатын шартты талаптардың сомаларын есептен шығару жазылады.
6126. Болашақта берілетін, қайтарып алынатын заемдар бойынша шартты талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Болашақта берілетін және қайтарып алынатын болып табылатын заемдар бойынша (банктің өз қалауы бойынша заемшының қаржылық жағдайына байланысты емес немесе заем қаражатын мақсатқа сай емес пайдалану себептері бойынша қайтарылып алынады) басқа банктерге немесе клиенттерге қойылатын шартты талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша болашақта берілетін заемдар бойынша басқа банкке немесе клиентке қойылатын шартты талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қайтарып алынатын заемдар бойынша оларды беру кезінде басқа банкке немесе клиентке қойылатын шартты талаптардың сомаларын есептен шығару жазылады.

6075. Возможные требования по принятым гарантиям (активный).
Назначение счета: Учет сумм возможных требований к другим банкам или клиентам по принятым гарантиям.
По дебету счета проводятся суммы возможных требований к другому банку или клиенту по принятым гарантиям.
По кредиту счета проводится списание сумм возможных требований к другому банку или клиенту по принятым гарантиям при их аннулировании и (или) уменьшение стоимости по результатам проведенной переоценки.
6080. Требования к должнику по форфейтинговым операциям (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований к должнику по форфейтинговым операциям.
По дебету счета проводятся суммы условных требований к должнику по форфейтинговым операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований к должнику по форфейтинговым операциям.
6105. Будущие требования по размещаемым вкладам (активный).
Назначение счета: Учет сумм будущих требований к другим банкам по вкладам, подлежащим размещению в будущем.
По дебету счета проводятся суммы будущих требований к другому банку по вкладам, подлежащим размещению в будущем.
По кредиту счета проводится списание сумм будущих требований к другому банку по вкладам при их размещении.
6125. Условные требования по безотзывным займам, предоставляемым в будущем (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований к другим банкам или клиентам по займам, подлежащим предоставлению в будущем, и являющимися безотзывными (не могут быть отозваны по собственному усмотрению банка без риска возникновения значительных штрафных санкций или расходов).
По дебету счета проводятся суммы условных требований к другому банку или клиенту по безотзывным займам, подлежащим предоставлению в будущем.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований к другому банку или клиенту по безотзывным займам при их выдаче.
6126. Условные требования по отзывным займам, предоставляемым в будущем (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований к другим банкам или клиентам по займам, подлежащим предоставлению в будущем, и являющимися отзывными (могут быть отозваны по собственному усмотрению банка по причинам, не связанным с финансовым положением заемщика или нецелевым использованием заемных средств).
По дебету счета проводятся суммы условных требований к другому банку или клиенту по отзывным займам, подлежащим предоставлению в будущем.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований к другому банку или клиенту по отзывным займам при их выдаче.

6130. Клиенттердің жылжымайтын салымдары (актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің "жылжымайтын салымдары" бойынша ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің "жылжымайтын салымдары" бойынша ақша сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің "жылжымайтын салымдары" бойынша ақша сомалары олар қайтарылған кезде есептен шығару жазылады.
6155. Болашақта салымдар алу бойынша шартты талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге немесе заңды тұлғаларға болашақта алуға тиісті салымдар бойынша шартты талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкке немесе заңды тұлғаларға болашақта алуға тиісті салымдар бойынша шартты талаптарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкке салымдарды алу кезіндегі олар бойынша шартты талаптарының сомаларын есептен шығару жазылады.
6175. Болашақта заемдар алу бойынша шартты талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктерге немесе клиенттерге болашақта алуға тиісті заемдар бойынша шартты талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа банкке немесе клиентке болашақта алуға тиісті заемдар бойынша шартты талаптарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа банкке немесе клиентке заемдарды алу кезінде олар бойынша шартты талаптарының сомаларын есептен шығару жазылады.
6177. Берілген заемдар бойынша шартты талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Талап ету құқығы банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген клиенттерге ұсынылған заемдар бойынша оларға қойылатын шартты талаптардың сомасын есепке алу
Шот дебеті бойынша талап ету құқығы банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген клиенттерге ұсынылған заемдар бойынша оларға қойылатын шартты талаптардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша банктер берілген қарыздарды кері сатып алған не клиент заемдарды өтеген жағдайда, ұсынылған заемдар бойынша клиенттерге қойылған шартты талаптардың сомасын есептен шығару жазылады.
6180. Вексельдер бойынша ықтимал талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Клиентке немесе акцептелген, индоссацияланған немесе авалирленген вексельмен міндетті басқа тұлғаларға ықтимал талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиентке немесе акцептелген, индоссацияланған немесе авалирленген вексельмен міндетті басқа тұлғаларға ықтимал талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиентке немесе акцептелген, индоссацияланған немесе авалирленген вексельмен міндетті басқа тұлғаларға оларды жою немесе өтеу кезіндегі ықтимал талаптардың сомаларын есептен шығару жазылады.

6130. Неподвижные вклады клиентов (активный).
Назначение счета: Учет сумм денег клиентов по "неподвижным вкладам".
По дебету счета проводятся суммы денег клиента по "неподвижным вкладам".
По кредиту счета проводится списание сумм денег клиента по "неподвижным вкладам" при их возврате.
6155. Условные требования по получению вкладов в будущем (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований к другим банкам или юридическим лицам по вкладам, подлежащим получению в будущем.
По дебету счета проводятся суммы условных требований к другому банку или юридическому лицу по вкладам, подлежащим получению в будущем.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований к другому банку или юридическому лицу по вкладам при их получении.
6175. Условные требования по получению займов в будущем (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований к другим банкам или клиентам по займам, подлежащим получению в будущем.
По дебету счета проводятся суммы условных требований к другому банку или клиенту по займам, подлежащим получению в будущем.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований к другому банку или клиенту по займам при их получении.
6177. Условные требования по предоставленным займам (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований к клиентам по предоставленным им займам, права требования по которым переданы организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводятся суммы условных требований к клиентам по предоставленным им займам, права требования по которым переданы организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований к клиентам по предоставленным им займам в случае их обратного выкупа банком либо погашения займов клиентом.
6180. Возможные требования по векселям (активный).
Назначение счета: Учет сумм возможных требований к клиенту или другим лицам, обязанным по акцептованному, индоссированному или авалированному векселю.
По дебету счета проводятся суммы возможных требований к клиенту или другим лицам, обязанным по акцептованному, индоссированному или авалированному векселю.
По кредиту счета проводится списание сумм возможных требований к клиенту или другим лицам, обязанным по акцептованному, индоссированному или авалированному векселю при его аннулировании или погашении.

6205. Бағалы қағаздар сатып алу бойынша шартты талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздарды болашақта сатып алу бойынша шартты талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздарды болашақта сатып алу бойынша шартты талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздарды сатып алу кезінде олар бойынша шартты талаптардың сомаларын есептен шығару жазылады.
6210. Фьючерс операциялары бойынша шартты талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Фьючерс операциялары бойынша шартты талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша фьючерс операциясы бойынша шартты талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша фьючерс операциясы бойынша шартты талаптардың сомаларын осы операция бойынша ашық позицияны жабу кезінде есептен шығару жазылады.
6225. Сатып алынған опцион операциялары - "колл/пут" бойынша шартты талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Сатып алынған опцион операциялары - "колл/пут" бойынша шартты талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған опцион операциясы – "колл/пут" бойынша шартты талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған опцион операциясы - "колл/пут" бойынша шартты талаптардың сомаларын ашық позицияны жабу және (немесе) сатып алынған опционды орындау кезінде есептен шығару жазылады.
6230. Болашақ сыйақы туралы сатып алынған келісім - қарсы шот (актив).
Шоттың мақсаты: Болашақ сыйақы туралы сатып алынған келісім бойынша шартты талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша болашақ сыйақы туралы сатып алынған келісім бойынша шартты талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болашақ сыйақы туралы сатып алынған келісім бойынша шартты талаптардың сомаларын есептен шығару жазылады.
6240. Пайыздық своп (актив).
Шоттың мақсаты: Пайыздық своп операциялары бойынша номиналдың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша пайыздық своп операциясы бойынша номиналдың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша пайыздық своп операциясы бойынша номиналдың сомалары операцияның мерзімі өткен немесе жабылған кезінде есептен шығару жазылады.
6305. Бағалы қағаздарды сату бойынша шартты талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздарды болашақта сату бойынша шартты талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздарды болашақта сату бойынша шартты талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздарды сату кезінде олар бойынша шартты талаптардың сомаларын есептен шығару жазылады.
6325. Сатылған опцион операциялары - "колл/пут" - бойынша шартты талаптар - қарсы шот (актив).
Шоттың мақсаты: Сатылған опцион операциялары - "колл/пут" бойынша шартты талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатылған опцион операциясы – "колл/пут" бойынша шартты талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатылған опцион операциясы - "колл/пут" бойынша шартты талаптардың сомаларын ашық позицияны жабу және/немесе сатылған опционды орындау кезінде есептен шығару жазылады.

6205. Условные требования по покупке ценных бумаг (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований по покупке ценных бумаг в будущем.
По дебету счета проводятся суммы условных требований по покупке ценных бумаг в будущем.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований по ценным бумагам при их получении.
6210. Условные требования по операциям фьючерс (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований по операциям фьючерс.
По дебету счета проводятся суммы условных требований по операции фьючерс.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований по операции фьючерс при закрытии открытой позиции по данной операции.
6225. Условные требования по приобретенным опционным операциям – "колл/пут" (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований по приобретенным опционным операциям – "колл/пут".
По дебету счета проводятся суммы условных требований по приобретенной опционной операции – "колл/пут".
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований по приобретенной опционной операции – "колл/пут" при закрытии открытой позиции и (или) при исполнении приобретенного опциона.
6230. Приобретенное соглашение о будущем вознаграждении – контрсчет (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований по приобретенному соглашению о будущем вознаграждении.
По дебету счета проводятся суммы условных требований по приобретенному соглашению о будущем вознаграждении.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований по приобретенному соглашению о будущем вознаграждении.
6240. Процентный своп (активный).
Назначение счета: Учет сумм номинала по операциям процентный своп.
По дебету счета проводятся суммы номинала по операции процентный своп.
По кредиту счета проводится списание сумм номинала по операции процентный своп при истечении срока или закрытии операции.
6305. Условные требования по продаже ценных бумаг (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований по продаже ценных бумаг в будущем.
По дебету счета проводятся суммы условных требований по продаже ценных бумаг в будущем.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований по ценным бумагам при их продаже.
6325. Условные требования по проданным опционным операциям – "колл/пут" – контрсчет (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований по проданным опционным операциям – "колл/пут".
По дебету счета проводятся суммы условных требований по проданной опционной операции – "колл/пут".
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований по проданной опционной операции – "колл/пут" при закрытии открытой позиции и (или) при исполнении проданного опциона.

6330. Болашақ сыйақы туралы іске асырылған келісім (актив).
Шоттың мақсаты: Болашақ сыйақы туралы іске асырылған келісім бойынша шартты талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша болашақ сыйақы туралы іске асырылған келісім бойынша шартты талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша болашақ сыйақы туралы іске асырылған келісім бойынша шартты талаптардың сомаларын есептен шығару жазылады.
6350. Басқа туынды қаржы құралдары бойынша шартты талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Басқа туынды қаржы құралдары бойынша шартты талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа туынды қаржы құралдары бойынша шартты талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша осы мәмілелерді орындау немесе күшін жою кезінде басқа туынды қаржы құралдары бойынша шартты талаптардың сомаларын есептен шығару жазылады.
6405. Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Шетел валютасын болашақта сатып алу-сату бойынша шартты талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасын болашақта сатып алу-сату бойынша шартты талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасын алу кезінде ол бойынша шартты талаптардың сомаларын есептен шығару жазылады.
6415. Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша шартты талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Тазартылған қымбат металдарды болашақта сатып алу-сату бойынша шартты талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тазартылған қымбат металдарды болашақта сатып алу-сату бойынша шартты талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған қымбат металдарды алу кезінде олар бойынша шартты талаптардың сомаларын есептен шығару жазылады.
6505. Шығарылған жабылмаған аккредитивтер бойынша ықтимал міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттер өздерінің шарт бойынша міндеттемелерін орындамаған жағдайда басқа банктер алдындағы расталған, жабылмаған аккредитивтер бойынша ықтимал міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банк алдындағы жабылмаған аккредитивтер бойынша ықтимал міндеттемелерінің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша аккредитивті орындау немесе оның күшін жою кезінде басқа банк алдындағы жабылмаған аккредитивтер бойынша ықтимал міндеттемелерінің сомаларын есептен шығару жазылады.
6510. Расталған жабылмаған аккредитивтер бойынша ықтимал міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттер өздерінің шарт бойынша міндеттемелерін орындамаған жағдайда басқа банктер алдындағы расталған, жабылмаған аккредитивтер бойынша ықтимал міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиент алдындағы расталған, жабылмаған аккредитивтер бойынша ықтимал міндеттемелерінің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша аккредитивті орындау немесе оның күшін жою кезінде клиент алдындағы жабылмаған аккредитивтер бойынша ықтимал міндеттемелерінің сомаларын есептен шығару жазылады.

6330. Реализованное соглашение о будущем вознаграждении (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований по реализованному соглашению о будущем вознаграждении.
По кредиту счета проводятся суммы условных требований по реализованному соглашению о будущем вознаграждении.
По дебету счета проводится списание сумм условных требований по реализованному соглашению о будущем вознаграждении.
6350. Условные требования по прочим производным финансовым инструментам (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований по прочим производным финансовым инструментам.
По дебету счета проводятся суммы условных требований по прочим производным финансовым инструментам.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований по прочим производным финансовым инструментам при исполнении или аннулировании данных сделок.
6405. Условные требования по купле-продаже иностранной валюты (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований по купле-продаже иностранной валюты в будущем.
По дебету счета проводятся суммы условных требований по купле-продаже иностранной валюты в будущем.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований по иностранной валюте при ее получении.
6415. Условные требования по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов (активный).
Назначение счета: Учет сумм условных требований по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов в будущем.
По дебету счета проводятся суммы условных требований по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов в будущем.
По кредиту счета проводится списание сумм условных требований по аффинированным драгоценным металлам при их получении.
6505. Возможные обязательства по выпущенным непокрытым аккредитивам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм возможных обязательств перед другими банками по выпущенным непокрытым аккредитивам в случае неисполнения клиентами своих договорных обязательств.
По кредиту счета проводятся суммы возможных обязательств перед другим банком по выпущенным непокрытым аккредитивам.
По дебету счета проводится списание сумм возможных обязательств перед другим банком по выпущенным непокрытым аккредитивам при исполнении или аннулировании аккредитива.
6510. Возможные обязательства по подтвержденным непокрытым аккредитивам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм возможных обязательств перед клиентами по подтвержденным непокрытым аккредитивам в случае неисполнения другими банками своих договорных обязательств.
По кредиту счета проводятся суммы возможных обязательств перед клиентом по подтвержденным непокрытым аккредитивам.
По дебету счета проводится списание сумм возможных обязательств перед клиентом по подтвержденным непокрытым аккредитивам при исполнении или аннулировании аккредитива.

6520. Шығарылған жабылған аккредитивтер бойынша ықтимал міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Банктің басқа банктер шарттық міндеттемелерін орындамаған жағдайда олардың алдындағы шығарылған, жабылған аккредитивтер бойынша ықтимал міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиент алдындағы шығарылған, жабылған аккредитивтер бойынша ықтимал міндеттемелерінің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша аккредитивті орындау немесе оның күшін жою кезінде клиент алдындағы шығарылған, жабылған аккредитивтер бойынша ықтимал міндеттемелерінің сомаларын есептен шығару жазылады.
6525. Расталған жабылған аккредитивтер бойынша ықтимал міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттер өздерінің шарттық міндеттемелерін орындамаған жағдайда жабылған, расталған аккредитивтер бойынша басқа банктер алдындағы ықтимал міндеттемелер сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жабылған, расталған аккредитивтер бойынша басқа банктер алдындағы ықтимал міндеттемелер сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша аккредитив орындалған немесе жойылған кезде жабылған, расталған аккредитивтер бойынша басқа банктер алдындағы ықтимал міндеттемелер сомаларын есептен шығару жазылады.
6530. Бенефициар банктің жабылмаған аккредитивтер бойынша ықтимал міндеттемелері (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктер өздерінің шарт бойынша міндеттемелерін орындамаған жағдайда бенефициар банктің клиенттер алдындағы орны жабылмаған аккредитивтер бойынша ықтимал міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бенефициар банктің клиенттер алдындағы орны жабылмаған аккредитивтер бойынша ықтимал міндеттемелерінің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша аккредитивті орындау немесе күшін жою кезінде бенефициар банктің клиенттер алдындағы орны жабылмаған аккредитивтер бойынша ықтимал міндеттемелерінің сомаларын есептен шығару жазылады.
6540. Рамбурстау бойынша ықтимал міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Рамбурстаушы банктің орындаушы банк алдындағы ықтимал міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ақшалай өтеу жөніндегі міндеттемелер қабылданған кезде рамбурстаушы банктің орындаушы банк алдындағы ықтимал міндеттемелерінің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ақшалай өтеу жөніндегі міндеттемені орындау кезінде рамбурстаушы банктің орындаушы банк алдындағы ықтимал міндеттемелерінің сомалары есептен шығару жазылады.
6555. Берілген немесе расталған кепілдіктер бойынша ықтимал міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктер немесе клиенттер алдындағы берілген немесе расталған кепілдіктер бойынша ықтимал міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банк немесе клиент алдындағы берілген немесе расталған кепілдіктер бойынша ықтимал міндеттемелерінің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кепілдіктерді орындау немесе оның күшін жою кезінде басқа банк немесе клиент алдындағы берілген немесе расталған кепілдіктер бойынша ықтимал міндеттемелерінің сомаларын есептен шығару жазылады.

6520. Возможные обязательства по выпущенным покрытым аккредитивам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм возможных обязательств перед клиентами по выпущенным покрытым аккредитивам в случае неисполнения другими банками своих договорных обязательств.
По кредиту счета проводятся суммы возможных обязательств перед клиентом по выпущенным покрытым аккредитивам.
По дебету счета проводится списание сумм возможных обязательств перед клиентом по выпущенным покрытым аккредитивам при исполнении или аннулировании аккредитива.
6525. Возможные обязательства по подтвержденным покрытым аккредитивам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм возможных обязательств перед другими банками по подтвержденным покрытым аккредитивам в случае неисполнения клиентами своих договорных обязательств.
По кредиту счета проводятся суммы возможных обязательств перед другими банками по подтвержденным покрытым аккредитивам.
По дебету счета проводится списание сумм возможных обязательств перед другими банками по подтвержденным покрытым аккредитивам при исполнении или аннулировании аккредитива.
6530. Возможные обязательства банка-бенефициара по непокрытым аккредитивам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм возможных обязательств банка-бенефициара перед клиентами по непокрытым аккредитивам в случае неисполнения другими банками своих обязательств по договору.
По кредиту счета проводятся суммы возможных обязательств банка-бенефициара перед клиентами по непокрытым аккредитивам.
По дебету счета проводится списание сумм возможных обязательств банка-бенефициара перед клиентами по непокрытым аккредитивам при исполнении или аннулировании аккредитива.
6540. Возможные обязательства по рамбурсированию (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм возможных обязательств рамбурсирующего банка перед исполняющим банком.
По кредиту счета проводится сумма возможных обязательств рамбурсирующего банка перед исполняющим банком при принятии обязательства по денежному возмещению.
По дебету счета проводится списание сумм возможных обязательств рамбурсирующего банка перед исполняющим банком при исполнении обязательства по денежному возмещению.
6555. Возможные обязательства по выданным или подтвержденным гарантиям (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм возможных обязательств перед другими банками или клиентами по выданным или подтвержденным гарантиям.
По кредиту счета проводятся суммы возможных обязательств перед другим банком или клиентом по выданным или подтвержденным гарантиям.
По дебету счета проводится списание сумм возможных обязательств перед другим банком или клиентом по выпущенным или подтвержденным гарантиям при их аннулировании.

6575. Қабылданған кепілдіктер бойынша талаптардың ықтимал азаюы (пассив).
Шоттың мақсаты: қабылданған кепілдіктер бойынша басқа банктерге немесе клиенттерге қойылатын талаптарды ықтимал азайту сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қабылданған кепілдіктер бойынша басқа банктерге немесе клиенттерге қойылатын талаптарды ықтимал азайту сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қабылданған кепілдіктер бойынша басқа банктерге немесе клиенттерге қойылатын талаптарды ықтимал азайту сомаларын жүргізілген қайта бағалау нәтижелері бойынша олар жойылған және (немесе) құны азайтылған кезде есептен шығару жазылады.
6580. Форфейтинг операциялары бойынша міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Форфейтинг операциялары бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша форфейтинг операциялары бойынша шартты міндеттемелерінің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша форфейтинг операциялары бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын есептен шығару жазылады.
6605. Болашақта салымдар орналастыру бойынша шартты міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктер алдындағы орналасуға тиісті салымдар бойынша шартты міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банк алдындағы орналасуға тиісті салымдар бойынша шартты міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша салымдарды орналастыру кезінде салымдар бойынша басқа банк алдындағы шартты міндеттемелердің сомаларын есептен шығару жазылады.
6625. Болашақта берілетін, қайтарып алынбайтын заемдар бойынша шартты міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Болашақта берілетін және қайтарып алынбайтын болып табылатын заемдар бойынша басқа банктердің (банктің қалауы бойынша айтарлықтай айыппұл санкцияларының немесе шығыстардың туындау тәуекелінсіз қайтарылып алынбайды) немесе клиенттердің алдындағы шартты міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша болашақта берілетін, қайтарып алынбайтын заемдар бойынша басқа банктің немесе клиенттің алдындағы шартты міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қайтарып алынбайтын заемдар бойынша оларды беру кезінде басқа банктің немесе клиенттің алдындағы шартты міндеттемелердің сомаларын есептен шығару жазылады.
6626. Болашақта берілетін, қайтарып алынатын заемдар бойынша шартты міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Болашақта берілетін және қайтарып алынатын болып табылатын заемдар бойынша басқа банктердің (банктің қалауы бойынша заемшының қаржылық жағдайына байланысты емес немесе заем қаражатын мақсатқа сай емес пайдалану себептері бойынша қайтарылып алынбайды) немесе клиенттердің алдындағы шартты міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша болашақта берілетін, қайтарылып алынатын заемдар бойынша басқа банктің немесе клиенттің алдындағы шартты міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қайтарып алынатын заемдар бойынша оларды беру кезінде басқа банктің немесе клиенттің алдындағы шартты талаптардың сомаларын есептен шығару жазылады.

6575. Возможное уменьшение требований по принятым гарантиям (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм возможных уменьшений требований к другим банкам или клиентам по принятым гарантиям.
По кредиту счета проводятся суммы возможных уменьшений требований к другому банку или клиенту по принятым гарантиям.
По дебету счета проводится списание сумм возможных уменьшений требований к другому банку или клиенту по принятым гарантиям при их аннулировании и (или) уменьшение стоимости по результатам проведенной переоценки.
6580. Обязательства по форфейтинговым операциям (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств по форфейтинговым операциям.
По кредиту счета проводятся суммы условных обязательств по форфейтинговым операциям.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств по форфейтинговым операциям.
6605. Условные обязательства по размещению вкладов в будущем (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств перед другими банками по вкладам, подлежащим размещению в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы условных обязательств перед другим банком по вкладам, подлежащим размещению в будущем.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств перед другим банком по вкладам при их размещении.
6625. Условные обязательства по безотзывным займам, предоставляемым в будущем (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств перед другими банками или клиентами по займам, подлежащим предоставлению в будущем и являющимися безотзывными (не могут быть отозваны по собственному усмотрению банка без риска возникновения значительных штрафных санкций или расходов).
По кредиту счета проводятся суммы условных обязательств перед другим банком или клиентом по безотзывным займам, подлежащим предоставлению в будущем.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств перед другим банком или клиентом по безотзывным займам при их выдаче.
6626. Условные обязательства по отзывным займам, предоставляемым в будущем (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств перед другими банками или клиентами по займам, подлежащим предоставлению в будущем, и являющимися отзывными (могут быть отозваны по собственному усмотрению банка по причинам, не связанным с финансовым положением заемщика или нецелевым использованием заемных средств).
По кредиту счета проводятся суммы условных обязательств перед другим банком или клиентом по отзывным займам, подлежащим предоставлению в будущем.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств перед другим банком или клиентом по отзывным займам при их выдаче.

6630. Клиенттердің жылжымайтын салымдары бойынша міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: "жылжымайтын салымдар" бойынша ақша төлемдері бойынша клиенттердің алдындағы міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша "жылжымайтын салымдар" бойынша ақша төлемдері бойынша клиенттердің алдындағы міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиент ақша төлеген кезде "жылжымайтын салымдар" бойынша міндеттемелердің сомаларын есептен шығару жазылады.
6655. Алынатын салымдар бойынша болашақ міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа банктер немесе заңды тұлғалар алдындағы болашақта алуға тиісті салымдар бойынша болашақ міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа банк немесе заңды тұлғалар алдындағы болашақта алуға тиісті салымдар бойынша болашақ міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа банк алдындағы салымдар бойынша оларды алу кезіндегі болашақ міндеттемелердің сомаларын есептен шығару жазылады.
6675. Алынатын заемдар бойынша болашақ міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Болашақта алуға тиісті заемдар бойынша басқа банктер немесе клиенттер алдындағы болашақ міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша болашақта алуға тиісті заемдар бойынша басқа банк немесе клиент алдындағы болашақ міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа банк немесе клиент алдындағы заемдар бойынша оларды алу кезінде болашақ міндеттемелердің сомаларын есептен шығару жазылады.
6677. Берілген заемдар бойынша шартты міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттерге берілген, талап ету құқықтары банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарына берілген заемдар бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарының алдындағы шартты талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге берілген, талап ету құқықтары банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарына берілген заемдар бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарының алдындағы шартты міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттерге берілген заемдар бойынша, оларды банк кері сатып алған не заемдарды клиент өтеген жағдайда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарының алдындағы шартты міндеттемелердің сомаларын есептен шығару жазылады.
6680. Вексельдер бойынша ықтимал міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Вексель ұстаушылар алдындағы акцептелген, индоссацияланған немесе авалирленген вексельдер бойынша ықтимал міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша вексель ұстаушылар алдындағы акцептелген, индоссацияланған немесе авалирленген вексельдер бойынша ықтимал міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша вексель ұстаушылар алдындағы акцептелген, индоссацияланған немесе авалирленген вексельдер бойынша оларды жою немесе өтеу кезіндегі ықтимал міндеттемелердің сомаларын есептен шығару жазылады.

6630. Обязательства по неподвижным вкладам клиентов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств перед клиентами по выплате денег по "неподвижным вкладам".
По кредиту счета проводятся суммы обязательств перед клиентами по выплате денег по "неподвижным вкладам".
По дебету счета проводится списание сумм обязательств по "неподвижным вкладам" при выплате денег клиентам.
6655. Будущие обязательства по получаемым вкладам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм будущих обязательств перед другими банками или юридическими лицами по вкладам, подлежащим получению в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы будущих обязательств перед другим банком или юридическим лицом по вкладам, подлежащим получению в будущем.
По дебету счета проводится списание сумм будущих обязательств перед другим банком или юридическим лицом по вкладам при их получении.
6675. Будущие обязательства по получаемым займам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм будущих обязательств перед другими банками или клиентами по займам, подлежащим получению в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы будущих обязательств перед другим банком или клиентом по займам, подлежащим получению в будущем.
По дебету счета проводится списание сумм будущих обязательств перед другим банком или клиентом по займам при их получении.
6677. Условные обязательства по предоставленным займам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств перед организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, по займам, предоставленным клиентам, права требования по которым переданы организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводятся суммы условных обязательств перед организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, по займам, предоставленным клиентам, права требования по которым переданы организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств перед организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, по займам, предоставленным клиентам при их обратном выкупе банком либо при погашении займов клиентом.
6680. Возможные обязательства по векселям (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм возможных обязательств перед векселедержателем по акцептованным, индоссированным или авалированным векселям.
По кредиту счета проводятся суммы возможных обязательств перед векселедержателем по акцептованным, индоссированным или авалированным векселям.
По дебету счета проводится списание сумм возможных обязательств перед векселедержателем по акцептованным, индоссированным или авалированным векселям при их аннулировании или погашении.

6705. Бағалы қағаздарды сатып алу бойынша шартты міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздарды болашақта сатып алу бойынша шартты міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздарды болашақта сатып алу бойынша шартты міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар бойынша оларды алу кезінде шартты міндеттемелердің сомаларын есептен шығару жазылады.
6710. Фьючерс операциялары бойынша шартты міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Фьючерс операциялары бойынша шартты міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша фьючерс операциясы бойынша шартты міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша фьючерс операциясы бойынша шартты міндеттемелердің сомаларын осы операция бойынша ашық позицияны жабу кезінде есептен шығару жазылады.
6725. Сатып алынған опцион операциялары - "колл/пут" бойынша шартты міндеттемелер – қарсы шот (пассив).
Шоттың мақсаты: Сатып алынған опцион операциялары - "колл/пут" бойынша шартты міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған опцион операциясы - "колл/пут" бойынша шартты міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған опцион операциясы - "колл/пут" бойынша шартты міндеттемелердің сомаларын ашық позицияны жабу және (немесе) сатып алынған опционды орындау кезінде есептен шығару жазылады.
6730. Болашақ сыйақы туралы сатып алынған келісім (пассив).
Шоттың мақсаты: Болашақ сыйақы туралы сатып алынған келісім бойынша шартты міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша болашақ сыйақы туралы сатып алынған келісім бойынша шартты міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша болашақ сыйақы туралы сатып алынған келісім бойынша шартты міндеттемелердің сомаларын есептен шығару жазылады.
6740. Пайыздық своп (пассив).
Шоттың мақсаты: пайыздық своп операциялары бойынша номиналдың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша пайыздық своп операциясы бойынша номиналдың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша пайыздық своп операциясы бойынша номиналдың сомалары операцияның мерзімі өткен немесе операция жабылған кезде есептен шығару жазылады.
6805. Бағалы қағаздарды сату бойынша шартты міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздарды болашақта сату бойынша шартты міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздарды болашақта сату бойынша шартты міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздарды сату кезінде олар бойынша шартты міндеттемелердің сомаларын есептен шығару жазылады.

6705. Условные обязательства по покупке ценных бумаг (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств по покупке ценных бумаг в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы условных обязательств по покупке ценных бумаг в будущем.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств по ценным бумагам при их получении.
6710. Условные обязательства по операциям фьючерс (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств по операциям фьючерс.
По кредиту счета проводятся суммы условных обязательств по операции фьючерс.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств по операции фьючерс при закрытии открытой позиции по данной операции.
6725. Условные обязательства по приобретенным опционным операциям – "колл/пут" – контрсчет (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств по приобретенным опционным операциям – "колл/пут".
По кредиту счета проводятся суммы условных обязательств по приобретенной опционной операции – "колл/пут".
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств по приобретенной опционной операции – "колл/пут" при закрытии открытой позиции и (или) при исполнении приобретенного опциона.
6730. Приобретенное соглашение о будущем вознаграждении (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств по приобретенному соглашению о будущем вознаграждении.
По кредиту счета проводятся суммы условных обязательств по приобретенному соглашению о будущем вознаграждении.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств по приобретенному соглашению о будущем вознаграждении.
6740. Процентный своп (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм номинала по операциям процентный своп.
По кредиту счета проводятся суммы номинала по операции процентный своп.
По дебету счета проводится списание сумм номинала по операции процентный своп при истечении срока или закрытии операции.
6805. Условные обязательства по продаже ценных бумаг (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств по продаже ценных бумаг в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы условных обязательств по продаже ценных бумаг в будущем.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств по ценным бумагам при их продаже.

6825. Сатылған опцион операциялары - "колл/пут" бойынша шартты міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Сатылған опцион операциялары - "колл/пут" бойынша шартты міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сатылған опцион операциясы – "колл/пут" бойынша шартты міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сатылған опцион операциясы – "колл/пут" бойынша шартты міндеттемелердің сомалары ашық позицияны жабу және (немесе) сатылған опционды орындау кезінде есептен шығару жазылады.
6830. Болашақ сыйақы туралы іске асырылған келісім - қарсы шот (пассив).
Шоттың мақсаты: Болашақ сыйақы туралы іске асырылған келісім бойынша шартты міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша болашақ сыйақы туралы іске асырылған келісім бойынша шартты міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша болашақ сыйақы туралы іске асырылған келісім бойынша шартты міндеттемелердің сомаларын есептен шығару жазылады.
6850. Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Басқа да туынды құралдар бойынша шартты міндеттемелер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да туынды құралдар бойынша шартты міндеттемелер сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да туынды құралдар бойынша шартты міндеттемелер сомалары осы мәмілелер орындалған немесе күші жойылған кезде есептен шығару жазылады.
6905. Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Шетел валютасын болашақта сатып алу-сату бойынша шартты міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасын беру кезіндегі ол бойынша шартты міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасын болашақта сатып алу-сату бойынша шартты міндеттемелердің сомаларын есептен шығару жазылады.
6915. Тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша шартты міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Тазартылған қымбат металдарды болашақта сатып алу-сату бойынша шартты міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған қымбат металдарды болашақта сатып алу-сату бойынша шартты міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша тазартылған қымбат металдарды беру кезінде олар бойынша шартты міндеттемелердің сомаларын есептен шығару жазылады.
6996. Басқа да активтермен мәмілелер бойынша позиция (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Болашақта алынатын немесе берілетін басқа да активтері бар туынды қаржы құралдары бойынша шартты талаптар мен шартты міндеттемелер позицияларының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша болашақта алынатын басқа да активтердің құны, сондай-ақ басқа да активтердің құны оларды беру кезінде жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да активтердің құнын оларды беру кезінде, сондай-ақ болашақта берілетін басқа да активтердің құнын есептен шығару жазылады.

6825. Условные обязательства по проданным опционным операциям – "колл/пут" (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств по проданным опционным операциям – "колл/пут".
По кредиту счета проводятся суммы условных обязательств по проданной опционной операции – "колл/пут".
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств по проданной опционной операции – "колл/пут" при закрытии открытой позиции и (или) при исполнении проданного опциона.
6830. Реализованное соглашение о будущем вознаграждении – контрсчет (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств по реализованному соглашению о будущем вознаграждении.
По кредиту счета проводятся суммы условных обязательств по реализованному соглашению о будущем вознаграждении.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств по реализованному соглашению о будущем вознаграждении.
6850. Условные обязательства по прочим производным финансовым инструментам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств по прочим производным финансовым инструментам.
По кредиту счета проводятся суммы условных обязательств по прочим производным финансовым инструментам.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств по прочим производным финансовым инструментам при исполнении или аннулировании данных сделок.
6905. Условные обязательства по купле-продаже иностранной валюты (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств по купле-продаже иностранной валюты в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы условных обязательств по купле-продаже иностранной валюты в будущем.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств по иностранной валюте при ее выдаче.
6915. Условные обязательства по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм условных обязательств по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы условных обязательств по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов в будущем.
По дебету счета проводится списание сумм условных обязательств по аффинированным драгоценным металлам при их выдаче.
6996. Позиция по сделкам с прочими активами (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм позиции условных требований и условных обязательств по производным финансовым инструментам с прочими активами, подлежащими получению или выдаче в будущем.
По кредиту счета проводится стоимость прочих активов, подлежащих получению в будущем, а также списание стоимости прочих активов при их выдаче.
По дебету счета проводится списание стоимости прочих активов при их получении, а также стоимость прочих активов, подлежащих выдаче в будущем.

6997. Бағалы қағаздарымен мәмілелер бойынша позиция (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Болашақта алынатын немесе берілетін бағалы қағаздармен туынды қаржы құралдары бойынша шартты талаптар және шартты міндеттемелер позициясының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша болашақта алынатын қаржылық активтердің құны, сондай-ақ қаржылық активтерді беру кезінде олардың құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қаржылық активтерді алу кезінде оларды құнын, сондай-ақ болашақта берілетін қаржылық активтердің құнын есептен шығару жазылады.
6998. Тазартылған қымбат металдармен мәмілелер бойынша позиция (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Болашақта алынуға тиісті тазартылған қымбат металдармен мәмілелер бойынша позицияның сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша болашақта алынуға тиісті тазартылған қымбат металдардың құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша тазартылған қымбат металдарды алу кезінде олардың сомаларын есептен шығару жазылады.
6999. Шетел валютасымен мәмілелер бойынша позиция (қарсы актив).
Шоттың мақсаты: Шетел валютасымен мәмілелер бойынша позицияның сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша болашақта шетел валютасымен алынуға тиісті ақшаның сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасындағы ақшаны алу кезінде сомаларын есептен шығару жазылады.
7110. Жалға берілген үйлер, машиналар, жабдық, көлік және басқа құралдар.
Шоттың мақсаты: Жалға берілген үйлердің, машиналардың, жабдықтың, көлік және басқа құралдардың құнын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша үйлердің машиналардың, жабдықтың, көлік және басқа құралдардың жасалған шарттың негізінде жалға беру кезіндегі құны жазылады.
Шоттың шығысы бойынша үйлердің машиналардың, жабдықтың, көлік және басқа құралдарды жасалған шарттың қолданылу мерзімінің аяқталуына, тозуына байланысты істен шығуына немесе тозуына, пайдалану мүмкіндігінің бағасына қарай сатылуына және олардың құнының баланстан уақытынан бұрын есептен шығарылуына байланысты қайтару кезіндегі құны есептен шығару жазылады.
7115. Төлемді бөліп-бөліп төлеу арқылы өткізілетін негізгі құралдар.
Шоттың мақсаты: Төлемді бөліп-бөліп төлеу арқылы өткізілетін негізгі құралдар құнын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша төлемді бөліп-бөліп төлеу арқылы өткізілетін негізгі құралдар құны жазылады.
Шоттың шығысы бойынша клиенттен төлемді бөліп-бөліп төлеу арқылы өткізілетін негізгі құралдар бойынша оның берешегін өтеу есебінен түскен төлем сомалары жазылады немесе төлемді бөліп-бөліп төлеу арқылы өткізілетін негізгі құралдар құнын осы сатудың күші жойылған кезде есептен шығару жазылады.

6997. Позиция по сделкам с ценными бумагами (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм позиции условных требований и условных обязательств по производным финансовым инструментам с ценными бумагами, подлежащими получению или выдаче в будущем.
По кредиту счета проводится стоимость ценных бумаг, подлежащих получению в будущем, а также списание стоимости ценных бумаг при их выдаче.
По дебету счета проводится списание стоимости ценных бумаг при их получении, а также стоимость ценных бумаг, подлежащих выдаче в будущем.
6998. Позиция по сделкам с аффинированными драгоценными металлами (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм позиции по сделкам с аффинированными драгоценными металлами, подлежащими получению в будущем.
По кредиту счета проводятся стоимость аффинированных драгоценных металлов, подлежащих получению в будущем.
По дебету счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов при их получении.
6999. Позиция по сделкам с иностранной валютой (контрактивный).
Назначение счета: Учет сумм позиции по сделкам с иностранной валютой.
По кредиту счета проводятся суммы денег в иностранной валюте, подлежащих получению в будущем.
По дебету счета проводится списание сумм денег в иностранной валюте при их получении.
7110. Здания, машины, оборудование, транспортные и другие средства, переданные в аренду.
Назначение счета: Учет стоимости зданий, машин, оборудования, транспортных и других средств, переданных в аренду.
По приходу счета проводится стоимость зданий, машин, оборудования, транспортных и других средств при их передаче в аренду на основании заключенного договора.
По расходу счета проводится списание стоимости зданий, машин, оборудования, транспортных и других средств при их возврате в связи с истечением срока действия заключенного договора, выбытии или списании их в связи с износом, реализацией или досрочным списанием их стоимости с баланса.
7115. Основные средства, реализуемые с рассрочкой платежа.
Назначение счета: Учет стоимости реализации основных средств на условиях рассрочки платежа.
По приходу счета проводится стоимость реализации основных средств на условиях рассрочки платежа.
По расходу счета проводятся суммы платежей, поступивших от клиента в счет погашения его задолженности по основным средствам, реализованным на условиях рассрочки платежа, или списание стоимости реализации основных средств на условиях рассрочки платежа при аннулировании данной реализации.

7150. Шетелдік операциялар бойынша инкассоға жіберілген құжаттар мен құндылықтар.
Шоттың мақсаты: Шетелдік операциялар бойынша инкассоға жіберілген құжаттар мен құндылықтардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша шетелдік операциялар бойынша инкассоға жіберілген құжаттар мен құндылықтардың сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша шетелдік операциялар бойынша инкассоға жіберілген құжаттар мен құндылықтардың сомаларын есептен шығару жазылады.
7160. Міндеттемелерді қамтамасыз етуге (кепілге) берілген мүлік.
Шоттың мақсаты: Міндеттемелерді қамтамасыз етуге (кепілге) берілген мүліктің (ақшаны қоспағанда) құнын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша міндеттемелерді қамтамасыз етуге (кепілге) берілген мүлік (ақшаны қоспағанда) құны жазылады.
Шоттың шығысы бойынша қамтамасыз етудің (кепілдің) құны оларды қайтарған немесе міндеттемелер орындалмаған жағдайда кепілге салынған мүлікті сату кезде есептен шығару жазылады.
7220. Жалға алынған активтер.
Шоттың мақсаты: Құны төмен активтерді жалдауға және қысқа мерзімді жалдауға байланысты болашақ шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша құны төмен активтерді жалдауға және қысқа мерзімді жалдауға байланысты болашақ шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың шығысы бойынша құны төмен активтерді жалдауға және қысқа мерзімді жалдауға байланысты болашақ шығыстардың жалпы сомасын оларды жасалған шарттың қолданыс мерзімі аяқталуына байланысты қайтарған немесе оларды кейіннен балансқа есепке алумен сатып алу кезінде есептен шығару жазылады.
7240. Инкассоға қабылданған құжаттар мен құндылықтар.
Шоттың мақсаты: Инкассоға қабылдаған құжаттар мен құндылықтардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша инкассоға қабылдаған құжаттар мен құндылықтардың сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша инкассоға қабылданған құжаттар мен құндылықтардың сомаларын есептен шығару жазылады.
7250. Клиенттің міндеттемелерін қамтамасыз етуге (кепілге) қабылданған мүлік.
Шоттың мақсаты: Болашақта түсетін мүлікті қоса алғанда, клиенттің міндеттемелерін қамтамасыз етуге (кепілге) қабылданған мүліктің (ақшаны қоспағанда) құнын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша кепіл туралы шарт жасау кезінде болған және (немесе) банктің ішкі құжаттарында белгіленген кезеңділікпен, болашақта түсетін мүлікті қоса алғанда, клиенттің міндеттемесін қамтамасыз етуге (кепілге) қабылданған мүліктің (ақшаны қоспағанда) құны жазылады, шоттың кірісі бойынша қамтамасыз етуге (кепілге) қабылданған мүліктің құнын оң қайта бағалау жүргізіледі.
Шоттың шығысы бойынша ішкі құжаттарда белгіленген кезеңділікпен болашақта түсетін мүлікті қоса алғанда, қамтамасыз етуге (кепілге) қабылданған мүліктің құнын теріс қайта бағалау немесе қамтамасыз етуге (кепілге) қабылданған мүлікті есептен шығару, сондай-ақ клиент міндеттемелерді орындамаған жағдайда, оларды клиентке қайтару немесе кепілге салынған мүлікті сату кезінде жүргізіледі.

7150. Документы и ценности по иностранным операциям, отосланные на инкассо.
Назначение счета: Учет сумм документов и ценностей по иностранным операциям, отосланных на инкассо.
По приходу счета проводятся суммы документов и ценностей по иностранным операциям, отосланных на инкассо.
По расходу счета проводится списание сумм отосланных на инкассо документов и ценностей по иностранным операциям.
7160. Имущество, переданное в обеспечение (залог) обязательств.
Назначение счета: Учет стоимости имущества (за исключением денег), переданного в обеспечение (залог) обязательств.
По приходу счета проводится стоимость имущества (за исключением денег), переданного в обеспечение (залог) обязательства.
По расходу счета проводится списание стоимости обеспечения (залога) при их возврате или реализации заложенного имущества в случае неисполнения обязательств.
7220. Арендованные активы.
Назначение счета: Учет общей суммы будущих расходов, относящихся к аренде активов с низкой стоимостью и краткосрочной аренде.
По приходу счета проводится общая сумма будущих расходов, связанных с арендой активов с низкой стоимостью и с краткосрочной арендой.
По расходу счета проводится списание общей суммы будущих расходов, связанных с арендой активов с низкой стоимостью и с краткосрочной арендой, при их возврате в связи с истечением срока действия заключенного договора или выкупе с последующим зачислением их на баланс.
7240. Документы и ценности, принятые на инкассо.
Назначение счета: Учет сумм документов и ценностей, принятых на инкассо.
По приходу счета проводятся суммы документов и ценностей, принятых на инкассо.
По расходу счета проводится списание сумм принятых на инкассо документов и ценностей.
7250. Имущество, принятое в обеспечение (залог) обязательств клиента.
Назначение счета: Учет стоимости имущества (за исключением денег), принятого в обеспечение (залог) обязательств клиента, включая имущество, поступающее в будущем.
По приходу счета проводится стоимость имущества (за исключением денег), принятого в обеспечение (залог) обязательства клиента, включая имущество, поступающее в будущем, имеющаяся при заключении договора о залоге и (или) с периодичностью, установленной внутренними документами банка, по приходу счета проводится положительная переоценка стоимости имущества, принятого в обеспечение (залог).
По расходу счета с периодичностью, установленной внутренними документами, проводится отрицательная переоценка стоимости имущества, принятого в обеспечение (залог) или списание имущества, принятого в обеспечение (залог), включая имущество, поступающее в будущем, а также при их возврате клиенту или реализации заложенного имущества в случае неисполнения клиентом обязательств.

7260. Клиенттердің ХҚЕС тану өлшемшарттарына сәйкес келмейтін басқа да активтері.
Шоттың мақсаты: Клиенттердің ХҚЕС тану өлшемшарттарына сәйкес келмейтін басқа да активтерінің сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша Клиенттердің ХҚЕС тану өлшемшарттарына сәйкес келмейтін басқа да активтерінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша Клиенттердің ХҚЕС тану өлшемшарттарына сәйкес келмейтін басқа да активтерінің сомасы оларды есептен шығару кезінде есептен шығарылады.
7303. Мерзімінде төленбеген төлем құжаттары.
Шоттың мақсаты: Ақша жіберушінің төлем құжаттарын орындауға қажетті ақшасының болмауынан немесе жеткіліксіз болуынан оларды картотекаға салумен байланысты мерзімінде орындамаған төлем құжаттарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша ақша жіберушінің төлем құжаттарын орындауға қажетті ақшасының болмауынан немесе жеткіліксіз болуынан оларды картотекаға салумен байланысты мерзімінде орындамаған төлем құжаттарының сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша төлем құжаттарын қайтару немесе орындау кезінде картотекаға салынған олардың сомаларын есептен шығару жазылады.
7320 Секьюритилендірілетін активтер.
Шоттың мақсаты: Танудың тоқтатылуына байланысты баланстан есептен шығарылған секьюритилендірілетін активтердің құнын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша арнайы қаржы компаниясына өткізілген секьюритилендірілетін активтерді баланстан есептен шығару кезінде олардың құны жазылады.
Шоттың шығысы бойынша арнайы қаржы компаниясына өткізілген секьюритилендірілетін активтердің сомалары өтеу немесе кері сатып алу кезінде есептен шығару жазылады.
7321. Қазақстан Республикасының ұйымдарына шет мемлекеттер мен шетелдік банктер ашқан кредиттік жолдар.
Шоттың мақсаты: Қазақстан Республикасының ұйымдарына шет мемлекеттер мен шетелдік банктер ашқан кредиттік жолдар лимитінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша Қазақстан Республикасының ұйымына шет мемлекет пен шетелдік банк ашқан кредиттік жолдар лимитінің сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша ашылған кредиттік жолдарды пайдалану немесе күшін жою кезінде олардың лимит сомаларын есептен шығару жазылады.
7330. Агенттік келісімдер негізінде қызмет көрсетілетін заемдар.
Шоттың мақсаты: Агент банктің мемлекет кепілдік берген заемдар есебінен қаржыландырылатын инвестициялық жобалардың, сондай-ақ республикалық бюджет қаражатынан бөлінген, агенттік келісімдер негізінде қызмет көрсетілетін заемдардың сомаларын есепке алуы.
Шоттың кірісі бойынша мемлекет кепілдік берген заемдар есебінен қаржыландырылатын инвестициялық жобалардың, сондай-ақ республикалық бюджет қаражатынан бөлінген заемдардың сомалары жазылады.
Шоттың шығысы мемлекет кепілдік берген заемдар есебінен қаржыландырылатын инвестициялық жобалардың, сондай-ақ республикалық бюджет қаражатынан бөлінген заемдарды заемшы өтеген кезде олардың сомаларын есептен шығару жазылады.

7260. Прочие активы клиентов, не соответствующих критериям признания МСФО.
Назначение счета: Учет сумм прочих активов клиентов, не соответствующих критериям признания МСФО.
По дебету счета проводится сумма прочих активов клиентов, не соответствующих критериям признания МСФО.
По кредиту счета проводится списание сумм прочих активов, не соответствующих критериям признания МСФО при их списании.
7303. Платежные документы, не оплаченные в срок.
Назначение счета: Учет сумм платежных документов, неисполненных в срок в связи с помещением их в картотеку из-за отсутствия или недостаточности сумм денег у отправителя денег, необходимых для их исполнения.
По приходу счета проводятся суммы платежных документов, неисполненных в срок в связи с помещением их в картотеку из-за отсутствия или недостаточности сумм денег у отправителя денег, необходимых для их исполнения.
По расходу счета проводится списание сумм помещенных в картотеку платежных документов при их возврате или исполнении.
7320. Секьюритизируемые активы.
Назначение счета: Учет стоимости секьюритизируемых активов, списанных с баланса в связи с прекращением их признания.
По приходу счета проводится стоимость секьюритизируемых активов, переданных специальной финансовой компании, при их списании с баланса.
По расходу счета проводится списание сумм секьюритизируемых активов, переданных специальной финансовой, при погашении или обратном выкупе.
7321. Кредитные линии, открытые иностранными государствами и зарубежными банками организациям Республики Казахстан.
Назначение счета: Учет сумм лимита кредитных линий, открытых иностранными государствами и зарубежными банками организациям Республики Казахстан.
По приходу счета проводятся суммы лимита кредитных линий, открытых иностранным государством или зарубежным банком организации Республики Казахстан.
По расходу счета проводится списание сумм лимита открытых кредитных линий при их использовании или аннулировании.
7330. Займы, обслуживаемые на основе агентских соглашений.
Назначение счета: Учет банком-агентом сумм инвестиционных проектов, финансируемых за счет гарантированных государством займов, а также займов, выделенных из средств республиканского бюджета, обслуживаемых на основе агентских соглашений.
По приходу счета проводятся суммы инвестиционных проектов, финансируемых за счет гарантированных государством займов, а также займов, выделенных из средств республиканского бюджета.
По расходу счета проводится списание сумм инвестиционных проектов, финансируемых за счет гарантированных государством займов, а также займов, выделенных из средств республиканского бюджета, при их погашении заемщиком.

7331. Агенттік заемдар бойынша есептелген сыйақы.
Шоттың мақсаты: Мемлекет кепілдік берген заемдар, сондай-ақ республикалық бюджет қаражатынан бөлінген заемдар есебінен қаржыландырылатын, агенттік келісімдер негізінде қызмет көрсетілетін инвестициялық жобалар шеңберінде берілген заемдар бойынша сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша мемлекет кепілдік берген заемдар, сондай-ақ республикалық бюджет қаражатынан бөлінген заемдар есебінен қаржыландырылатын инвестициялық жобалар шеңберінде берілген заемдар бойынша сыйақы сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша мемлекет кепілдік берген заемдар, сондай-ақ республикалық бюджет қаражатынан бөлінген заемдар есебінен қаржыландырылатын инвестициялық жобалар шеңберінде берілген заемдар бойынша сыйақы сомаларын оларды заемшы өтеген кезде есептен шығару жазылады.
7339. Әртүрлі құндылықтар мен құжаттар.
Шоттың мақсаты: Келіп түскен кезде басқа баланстық шоттарда көрсетуге болмайтын әр түрлі құндылықтар мен құжаттарды есепке алу, сондай-ақ басқа шоттардан есептен шығарылған, бірақ мақсатқа сай берілмеген әртүрлі құндылықтар мен құжаттарды есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша әртүрлі құндылықтар мен құжаттар жазылады.
Шоттың шығысы бойынша мақсатқа сай жіберілу кезіндегі әр түрлі құндылықтар мен құжаттар есептен шығару жазылады.
7342. Есебіне жіберілген және берілген әртүрлі құндылықтар мен құжаттар.
Шоттың мақсаты: Есеппен жіберген және берген әртүрлі құндылықтар мен құжаттарды есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша құндылықтар мен құжаттар есепте тұрған шоттар бойынша шығысқа есептен шығара отырып жіберген немесе берген есептегі әртүрлі құндылықтар мен құжаттар жазылады.
Шоттың шығысы бойынша алынған растау негізінде мақсатқа сай түсу кезінде әртүрлі құндылықтар мен құжаттарды есептен шығару жазылады.
7345. Сақтаудағы қымбат металдар.
Шоттың мақсаты: Клиенттерден сақтауға қабылдаған қымбат металдардың нақты санын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша клиенттен сақтауға қабылдаған қымбат металдардың нақты саны жазылады.
Шоттың шығысы бойынша қымбат металдарды иесінің тапсырмасымен сату немесе оларды қайтару кезінде нақты санын есептен шығару жазылады.
7360. Клиенттердің акциялары және басқа бағалы қағаздары.
Шоттың мақсаты: Клиенттің акцияларының және басқа бағалы қағаздарының номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша клиенттің акцияларының және басқа бағалы қағаздарының номиналдық құны жазылады.
Шоттың шығысы бойынша клиенттің акцияларының және басқа бағалы қағаздарының номиналдық құны оларды қайтару кезінде есептен шығару жазылады.

7331. Начисленное вознаграждение по агентским займам.
Назначение счета: Учет сумм вознаграждения по займам, выданным в рамках инвестиционных проектов, финансируемых за счет гарантированных государством займов, а также займов, выделенных из средств республиканского бюджета, обслуживаемых на основе агентских соглашений.
По приходу счета проводятся суммы вознаграждения по займам, выданным в рамках инвестиционных проектов, финансируемых за счет гарантированных государством займов, а также займов, выделенных из средств республиканского бюджета.
По расходу счета проводится списание сумм вознаграждения по займам, выданным в рамках инвестиционных проектов, финансируемых за счет гарантированных государством займов, а также займов, выделенных из средств республиканского бюджета, при их погашении заемщиком.
7339. Разные ценности и документы.
Назначение счета: Учет разных ценностей и документов, которые не могут быть отражены на других внебалансовых счетах в момент их поступления, а также учет разных ценностей и документов, списанных с других балансовых счетов, но не выданных по назначению.
По приходу счета проводятся разные ценности и документы.
По расходу счета проводится списание разных ценностей и документов при их выбытии по назначению.
7342. Разные ценности и документы, отосланные и выданные под отчет.
Назначение счета: Учет разных ценностей и документов, отосланных или выданных под отчет.
По приходу счета проводятся разные ценности и документы, отосланные или выданные под отчет с одновременным их списанием в расход по тем счетам, на которых они учитывались.
По расходу счета проводится списание разных ценностей и документов при их поступлении по назначению на основании полученного подтверждения.
7345. Драгоценные металлы на хранении.
Назначение счета: Учет физического количества драгоценных металлов, принятых от клиентов на хранение.
По приходу счета проводится физическое количество драгоценных металлов, принятых от клиента на хранение.
По расходу счета проводится списание физического количества драгоценных металлов при их реализации по поручению их владельца или их возврате.
7360. Акции и другие ценные бумаги клиентов.
Назначение счета: Учет номинальной стоимости акций и других ценных бумаг клиентов.
По приходу счета проводится номинальная стоимость акций и других ценных бумаг клиента.
По расходу счета проводится списание номинальной стоимости акций и других ценных бумаг клиента при их возврате.

7363. Клиенттердің кастодиандық қызмет көрсетудегі активтері.
Шоттың мақсаты: Клиенттердің кастодиандық қызмет көрсетудегі активтерінің құнын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша клиенттің кастодиандық қызмет көрсетудегі активтерінің құны жазылады.
Шоттың шығысы бойынша клиенттердің кастодиандық қызмет көрсетудегі активтерінің құнын оларды эмитенттің өтеуі, клиенттің өткізуі немесе алуы кезінде есептен шығару жазылады.
7401. Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары.
Шоттың мақсаты: Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздарына орналастырылған ақшасының сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздарына орналастырылған ақшасының сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздарына орналастырылған ақшасының сомаларын оларды эмитент өтеген немесе оларды сатқан кезде есептен шығару жазылады.
7403. Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары.
Шоттың мақсаты: Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздарына орналастырылған ақшасының сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздарына орналастырылған ақшасының сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздарына орналастырылған ақшасының сомаларын оларды эмитент өтеген немесе оларды сатқан кезде есептен шығару жазылады.
7404. Қазақстан қор биржасының ресми тізіміне енгізілген мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар.
Шоттың мақсаты: Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының Қазақстан қор биржасының ресми тізіміне енгізілген мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарына орналастырылған ақшасының сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының Қазақстан қор биржасының ресми тізіміне енгізілген мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарына орналастырылған ақшасының сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының Қазақстан қор биржасының ресми тізіміне енгізілген мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарына орналастырылған ақшасының сомаларын оларды эмитент өтеген немесе оларды сатқан кезде есептен шығару жазылады.

7363. Активы клиентов, находящиеся на кастодиальном обслуживании.
Назначение счета: Учет стоимости активов клиентов, находящихся на кастодиальном обслуживании.
По приходу счета проводится стоимость активов клиента, находящихся на кастодиальном обслуживании.
По расходу счета проводится списание стоимости активов клиента, находящихся на кастодиальном обслуживании, при их погашении эмитентом, реализации или изъятии клиентом.
7401. Краткосрочные государственные ценные бумаги Республики Казахстан.
Назначение счета: Учет сумм денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в краткосрочные государственные ценные бумаги Республики Казахстан.
По приходу счета проводятся суммы денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в краткосрочные государственные ценные бумаги Республики Казахстан.
По расходу счета проводится списание сумм денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в краткосрочные государственные ценные бумаги Республики Казахстан, при их погашении эмитентом или их реализации.
7403. Долгосрочные государственные ценные бумаги Республики Казахстан.
Назначение счета: Учет сумм денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в долгосрочные государственные ценные бумаги Республики Казахстан.
По приходу счета проводятся суммы денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в долгосрочные государственные ценные бумаги Республики Казахстан.
По расходу счета проводится списание сумм денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в долгосрочные государственные ценные бумаги Республики Казахстан, при их погашении эмитентом или их реализации.
7404. Негосударственные эмиссионные ценные бумаги, включенные в официальный список Казахстанской фондовой биржи.
Назначение счета: Учет сумм денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в негосударственные эмиссионные ценные бумаги, включенные в официальный список Казахстанской фондовой биржи.
По приходу счета проводятся суммы денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в негосударственные эмиссионные ценные бумаги, включенные в официальный список Казахстанской фондовой биржи.
По расходу счета проводится списание сумм денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в негосударственные эмиссионные ценные бумаги, включенные в официальный список Казахстанской фондовой биржи, при их погашении эмитентом или их реализации.

7405. Халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары.
Шоттың мақсаты: Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздарына орналастырылған ақшасының сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздарына орналастырылған ақшасының сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздарына орналастырылған ақшасының сомаларын оларды эмитент өтеген немесе оларды сатқан кезде есептен шығару жазылады.
7406. Басқа банктердегі салымдар.
Шоттың мақсаты: Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының басқа банктердің салымдарына орналастырылған ақшасының сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының басқа банктің салымдарына орналастырылған ақшасының сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша басқа банктің салымдарына орналастырылған ақша сомаларын оларды өтеген кезде есептен шығару жазылады.
7407. Басқа да зейнетақы активтері.
Шоттың мақсаты: Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының басқа да зейнетақы активтеріне орналастырылған ақшасының сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының басқа да зейнетақы активтеріне орналастырылған ақшасының сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша басқа да зейнетақы активтеріне орналастырылған ақша сомаларын оларды өтеген немесе сатқан кезде есептен шығару жазылады.
7408. Зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы).
Шоттың мақсаты: Зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы) сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы) сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы) сомаларын олар төленген кезде есептен шығару жазылады.
7409. Зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы).
Шоттың мақсаты: Зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы) сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы) сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы) сомаларын олар төленген кезде есептен шығару жазылады.

7405. Ценные бумаги международных финансовых организаций.
Назначение счета: Учет сумм денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в ценные бумаги международных финансовых организаций.
По приходу счета проводятся суммы денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в ценные бумаги международной финансовой организации.
По расходу счета проводится списание сумм денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в ценные бумаги международной финансовой организации, при их погашении эмитентом или их реализации.
7406. Вклады в других банках.
Назначение счета: Учет сумм денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных во вклады других банков.
По приходу счета проводятся суммы денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных во вклады другого банка.
По расходу счета проводится списание сумм денег, размещенных во вклады другого банка, при их погашении.
7407. Прочие пенсионные активы.
Назначение счета: Учет сумм денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенных в прочие пенсионные активы.
По приходу счета проводятся суммы денег добровольных накопительных пенсионных фондов, размещенные в прочие пенсионные активы.
По расходу счета проводится списание сумм денег, размещенных в прочие пенсионные активы при их погашении или реализации.
7408. Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по краткосрочным государственным ценным бумагам Республики Казахстан, в которые размещены пенсионные активы.
Назначение счета: Учет сумм начисленного вознаграждения (купон, дисконт/премия) по краткосрочным государственным ценным бумагам Республики Казахстан, в которые размещены пенсионные активы.
По приходу счета проводится сумма начисленного вознаграждения (купон, дисконт/премия) по краткосрочным государственным ценным бумагам Республики Казахстан, в которые размещены пенсионные активы.
По расходу счета проводится списание сумм начисленного вознаграждения (купон, дисконт/премия) по краткосрочным государственным ценным бумагам Республики Казахстан, в которые размещены пенсионные активы, при их оплате.
7409. Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по долгосрочным государственным ценным бумагам Республики Казахстан, в которые размещены пенсионные активы.
Назначение счета: Учет сумм начисленного вознаграждения (купон, дисконт/премия) по долгосрочным государственным ценным бумагам Республики Казахстан, в которые размещены пенсионные активы.
По приходу счета проводится сумма начисленного вознаграждения (купон, дисконт/премия) по долгосрочным государственным ценным бумагам Республики Казахстан, в которые размещены пенсионные активы.
По расходу счета проводится списание сумм начисленного вознаграждения (купон, дисконт/премия) по долгосрочным государственным ценным бумагам Республики Казахстан, в которые размещены пенсионные активы, при их оплате.

7410. Қазақстан қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, зейнетақы активтері орналастырылған мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы).
Шоттың мақсаты: Қазақстан қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, зейнетақы активтері орналастырылған мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы) сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша Қазақстан қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, зейнетақы активтері орналастырылған мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы) сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша Қазақстан қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, зейнетақы активтері орналастырылған мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы) сомалары олар төленген кезде есептен шығару жазылады.
7411. Зейнетақы активтері орналастырылған халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы).
Шоттың мақсаты: Зейнетақы активтері орналастырылған халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы) сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша зейнетақы активтері орналастырылған халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы) сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша зейнетақы активтері орналастырылған халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы) сомалары олар төленген кезде есептен шығару жазылады.
7412. Зейнетақы активтері орналастырылған басқа банктердегі салымдар бойынша есептелген сыйақы.
Шоттың мақсаты: Зейнетақы активтері орналастырылған басқа банктердегі салымдар бойынша есептелген сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша зейнетақы активтері орналастырылған басқа банктердегі салымдар бойынша есептелген сыйақы сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша зейнетақы активтері орналастырылған басқа банктердегі салымдар бойынша есептелген сыйақы сомалары олар төленген кезде есептен шығару жазылады.
7413. Зейнетақы активтері орналастырылған басқа да қаржылық активтер бойынша есептелген сыйақы.
Шоттың мақсаты: Зейнетақы активтері орналастырылған басқа дақаржылық активтер бойынша есептелген сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша зейнетақы активтері орналастырылған басқа да қаржылық активтер бойынша есептелген сыйақы сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша зейнетақы активтері орналастырылған басқа да қаржылық активтер бойынша есептелген сыйақы сомалары олар төленген кезде есептен шығару жазылады.

7410. Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по негосударственным эмиссионным ценным бумагам, включенным в официальный список Казахстанской фондовой биржи, в которые размещены пенсионные активы.
Назначение счета: Учет сумм начисленного вознаграждения (купон, дисконт/премия) по негосударственным эмиссионным ценным бумагам, включенным в официальный список Казахстанской фондовой биржи, в которые размещены пенсионные активы.
По приходу счета проводится сумма начисленного вознаграждения (купон, дисконт/премия) по негосударственным эмиссионным ценным бумагам, включенным в официальный список Казахстанской фондовой биржи, в которые размещены пенсионные активы.
По расходу счета проводится списание сумм начисленного вознаграждения (купон, дисконт/премия) по негосударственным эмиссионным ценным бумагам, включенным в официальный список Казахстанской фондовой биржи, в которые размещены пенсионные активы, при их оплате.
7411. Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по ценным бумагам международных финансовых организаций, в которые размещены пенсионные активы.
Назначение счета: Учет сумм начисленного вознаграждения (купон, дисконт/премия) по ценным бумагам международных финансовых организаций, в которые размещены пенсионные активы.
По приходу счета проводится сумма начисленного вознаграждения (купон, дисконт/премия) по ценным бумагам международных финансовых организаций, в которые размещены пенсионные активы.
По расходу счета проводится списание сумм начисленного вознаграждения (купон, дисконт/премия) по ценным бумагам международных финансовых организаций, в которые размещены пенсионные активы, при их оплате.
7412. Начисленное вознаграждение по вкладам в других банках, в которые размещены пенсионные активы.
Назначение счета: Учет сумм начисленного вознаграждения по вкладам в других банках, в которые размещены пенсионные активы.
По приходу счета проводится сумма начисленного вознаграждения по вкладам в другом банке, в которые размещены пенсионные активы.
По расходу счета проводится списание сумм начисленного вознаграждения по вкладам в другом банке, в которые размещены пенсионные активы, при их оплате.
7413. Начисленное вознаграждение по прочим финансовым активам, в которые размещены пенсионные активы.
Назначение счета: Учет сумм начисленного вознаграждения по прочим финансовым активам, в которые размещены пенсионные активы.
По приходу счета проводится сумма начисленного вознаграждения по прочим финансовым активам, в которые размещены пенсионные активы.
По расходу счета проводится списание сумм начисленного вознаграждения по прочим финансовым активам, в которые размещены пенсионные активы, при их оплате.

7414. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтері орналастырылған бағалы қағаздармен операциялар бойынша міндеттемелері.
Шоттың мақсаты: Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтері орналастырылған бағалы қағаздармен операциялар бойынша міндеттемелерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері орналастырылған бағалы қағаздармен операциялар бойынша міндеттемелерінің сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері орналастырылған бағалы қағаздармен операциялар бойынша міндеттемелерінің сомаларын олар төленген кезде есептен шығару жазылады.
7416. Зейнетақы активтері орналастырылған бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары.
Шоттың мақсаты: Операция ашылған күні кепіл ретінде алынған, болашақта бағалы қағаздарды сатушыға келісілген бағамен қайтару міндеттемесімен зейнетақы активтері орналастырылған бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша операция ашылған күні зейнетақы активтері орналастырылған бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша операцияны жабу немесе жою кезінде бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша талаптардың сомаларын есептен шығару жазылады.
7535. Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыздар (актив).
Шоттың мақсаты: Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыздар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыздар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыздар сомасын оларды өтеу немесе кері сатып алу жағдайлары туындаған кезде есептен шығару жазылады.
7536. Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған, мерзімі өткен қарыздар (актив).
Шоттың мақсаты: Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған, мерзімі өткен қарыздар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған, мерзімі өткен қарыздар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған, мерзімі өткен қарыз сомасын оларды өтеу немесе кері сатып алу жағдайлары туындаған кезде есептен шығару жазылады.
7542. Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыздар бойынша есептелген сыйақы (актив).
Шоттың мақсаты: Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыздар бойынша сыйақы сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыздар бойынша сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қарыздарды өтеу немесе кері сатып алу жағдайлары туындаған кезде қарыздар бойынша сыйақыны есептен шығару жазылады.

7414. Обязательства добровольных накопительных пенсионных фондов по операциям с ценными бумагами, в которые размещены пенсионные активы.
Назначение счета: Учет сумм обязательств добровольных накопительных пенсионных фондов по операциям с ценными бумагами, в которые размещены пенсионные активы.
По приходу счета проводятся суммы обязательств добровольного накопительного пенсионного фонда по операциям с ценными бумагами, в которые размещены пенсионные активы.
По расходу счета проводится списание сумм обязательств добровольного накопительного пенсионного фонда по операциям с ценными бумагами, в которые размещены пенсионные активы, при их оплате.
7416. Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами, в которые размещены пенсионные активы.
Назначение счета: Учет сумм требований по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами, полученными в залог на дату открытия операции, в которые размещены пенсионные активы, с обязательством в будущем вернуть продавцу ценные бумаги по оговоренной цене.
По приходу счета проводится сумма требований по операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами на дату открытия операции, в которую размещены пенсионные активы.
По расходу счета проводится списание сумм требований по операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами при закрытии или аннулировании операции.
7535. Займы, права требования по которым приняты в доверительное управление (активный).
Назначение счета: Учет сумм займов, права требования по которым приняты в доверительное управление.
По дебету счета проводятся суммы займов, права требования по которым приняты в доверительное управление.
По кредиту счета проводится списание сумм при погашении или возникновении условий обратного выкупа займов, права требования по которым приняты в доверительное управление.
7536. Просроченные займы, права требования по которым приняты в доверительное управление (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченных займов, права требования по которым приняты в доверительное управление.
По дебету счета проводятся суммы просроченных займов, права требования по которым приняты в доверительное управление.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченных займов, права требования по которым приняты в доверительное управление при погашении или возникновении условий их обратного выкупа.
7542. Начисленное вознаграждение по займам, права требования по которым приняты в доверительное управление (активный).
Назначение счета: Учет сумм вознаграждения по займам, права требования по которым приняты в доверительное управление.
По дебету счета проводятся суммы вознаграждения по займам, права требования по которым приняты в доверительное управление.
По кредиту счета проводится списание вознаграждения по займам при их погашении или возникновении условий обратного выкупа займов.

7543. Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыздар бойынша тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) (актив).
Шоттың мақсаты: Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыздар бойынша төленген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыздар бойынша төленген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыздар бойынша төленген айыбы (айыппұл, өсімпұл) сомасын есептен шығару жазылады.
7544. Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыздар бойынша мерзімі өткен сыйақы (актив).
Шоттың мақсаты: Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыздар бойынша мерзімі өткен сыйақы сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыздар бойынша мерзімі өткен сыйақы сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қарыздар бойынша мерзімі өткен сыйақыны оларды өтеу немесе кері сатып алу жағдайлары туындаған кезде есептен шығару жазылады.
7601. Ақша (актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттің сенімгерлік (инвестициялық) басқарудағы және(немесе) басқарушы ұйымның ұлттық және(немесе) шетел валютасындағы ағымдағы шоттарына келіп түскен және сенімгерлік (инвестициялық) басқаруды жүзеге асыруға арналған ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттердің банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ұлттық және(немесе) шетел валютасында ашылған ағымдағы шотқа келіп түскен ақшасының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттердің банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ұлттық және(немесе) шетел валютасында ашылған ағымдағы шоттағы ақшасының сомалары өзге активтерді сатып алу немесе оларды клиентке қайтару кезінде есептен шығару жазылады.
7602. Тазартылған қымбат металдар (актив).
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік (инвестициялық) басқару барысында шарт бойынша түскен немесе басқарушы ұйым сатып алған тазартылған қымбат металдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік (инвестициялық) басқару барысында шарт бойынша түскен немесе басқарушы ұйым сатып алған тазартылған қымбат металдардың құны немесе оның тазартылған қымбат металдарды қайта бағалау кезінде ұлғаюы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған қымбат металдардың құны оларды клиентке қайтару, оларды сату немесе оның тазартылған қымбат металдарды қайта бағалау кезіндегі азаюы кезінде есептен шығару жазылады.

7543. Неустойка (штраф, пеня) по займам, права требования по которым приняты в доверительное управление (активный).
Назначение счета: Учет сумм неустойки (штрафа, пени), уплаченных по займам, права требования по которым приняты в доверительное управление.
По дебету счета проводятся суммы неустойки (штрафа, пени), уплаченных по займам, права требования по которым приняты в доверительное управление.
По кредиту счета проводится списание сумм неустойки (штрафа, пени), уплаченных по займам, права требования по которым приняты в доверительное управление.
7544. Просроченное вознаграждение по займам, права требования по которым приняты в доверительное управление (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченного вознаграждения по займам, права требования по которым приняты в доверительное управление.
По дебету счета проводятся суммы просроченного вознаграждения по займам, права требования по которым приняты в доверительное управление.
По кредиту счета проводится списание просроченного вознаграждения по займам при их погашении или возникновении условий обратного выкупа займов.
7601. Деньги (активный).
Назначение счета: Учет сумм денег клиентов, находящихся в доверительном (инвестиционном) управлении и (или) поступивших на текущие счета управляющей организации в национальной и (или) иностранной валюте, и предназначенные для осуществления доверительного (инвестиционного) управления.
По дебету счета проводится сумма денег клиентов, поступивших на текущий счет в национальной и (или) иностранной валюте, открытый в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм денег клиентов с текущего счета в национальной и (или) иностранной валюте, открытого в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, при приобретении иных активов или их возврате клиенту.
7602. Аффинированные драгоценные металлы (активный).
Назначение счета: Учет стоимости аффинированных драгоценных металлов, поступивших по договору или приобретенных управляющей организацией в процессе доверительного (инвестиционного) управления.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, поступивших по договору или приобретенных управляющей организацией в процессе доверительного (инвестиционного) управления или ее увеличение при переоценке аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов при их возврате клиенту, их продаже или ее уменьшение при переоценке аффинированных драгоценных металлов.

7604. Орналастырылған салымдар (актив).
Шоттың мақсаты: Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда сенімгерлік (инвестициялық) басқаруға түскен ақша есебінен орналастырылған салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған салымдардың сомалары оларды қайтару кезінде есептен шығару жазылады.
7610. Сыйақы (актив).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар, салымдар және өзге операциялар бойынша сыйақы (купон) түрінде есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша есептелген сыйақының (купонның) сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша есептелген сыйақының (купонның) сомалары оларды төлеу кезінде есептен шығару жазылады.
7611. Басқа да талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік (инвестициялық) басқаруды жүзеге асыру барысында туындайтын басқа да талаптардың (дебиторлық берешек) сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сенімгерлік (инвестициялық) басқаруды жүзеге асыру барысында туындайтын басқа да талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да талаптардың сомаларын оларды өтеу немесе есептен шығару кезінде есептен шығару жазылады.
7631. Төленетін шоттар (пассив).
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік (инвестициялық) басқаруды жүзеге асыру барысында туындайтын, заңды және жеке тұлғалардың алдындағы міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заңды және жеке тұлғалардың алдындағы міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша заңды және жеке тұлғалардың алдындағы міндеттемелердің сомаларын оларды өтеу немесе өзгеше есептен шығару кезінде есептен шығару жазылады.
7632. Басқа да міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік (инвестициялық) басқаруды жүзеге асыру барысында туындайтын заңды және жеке тұлғалардың алдындағы басқа да міндеттемелердің (кредиторлық берешек) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заңды және жеке тұлғалардың алдындағы басқа да міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша заңды және жеке тұлғалардың алдындағы міндеттемелердің сомаларын оларды өтеу немесе өзгеше есептен шығару кезінде есептен шығару жазылады.
7651. Капитал (пассив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің есептік кезеңдегі таза активтерінің сомаларын есепке алу (түпкілікті қаржылық нәтиже).
Шоттың кредиті бойынша есептік кезеңде сенімгерлік (инвестициялық) басқаруды жүзеге асыру барысында туындайтын кірістердің сомалары № 7660 топтың тиісті баланстан тыс шоттарын жабу кезінде жазылады.
Шоттың дебеті бойынша есептік кезеңде сенімгерлік (инвестициялық) басқаруды жүзеге асыру барысында туындаған шығыстардың сомалары № 7680 топтың тиісті баланстан тыс шоттарын жабу кезінде жазылады.

7604. Вклады размещенные (активный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, за счет денег, поступивших в доверительное (инвестиционное) управление.
По дебету счета проводится сумма вкладов, размещенных в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных вкладов при их возврате.
7610. Вознаграждение (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов в виде вознаграждения (купона) по ценным бумагам, вкладам и иным операциям.
По дебету счета проводится сумма начисленного вознаграждения (купона).
По кредиту счета проводится списание суммы начисленного вознаграждения (купона) при их оплате.
7611. Прочие требования (активный).
Назначение счета: Учет сумм прочих требований (дебиторская задолженность), возникающих в процессе осуществления доверительного (инвестиционного) управления.
По дебету счета проводится сумма прочих требований, возникающих в процессе осуществления доверительного (инвестиционного) управления.
По кредиту счета проводится списание сумм прочих требований при их погашении или списании.
7631. Счета к оплате (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств перед юридическими и физическими лицами, возникающих в процессе осуществления доверительного (инвестиционного) управления.
По кредиту счета проводится сумма обязательств перед юридическими и физическими лицами.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств перед юридическими и физическими лицами при их погашении или ином списании.
7632. Прочие обязательства (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм прочих обязательств (кредиторская задолженность) перед юридическими и физическими лицами, возникающих в процессе осуществления доверительного (инвестиционного) управления.
По кредиту счета проводится сумма прочих обязательств перед юридическими и физическими лицами.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств перед юридическими и физическими лицами при их погашении или ином списании.
7651. Капитал (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм чистых активов клиентов за отчетный период (конечный финансовый результат).
По кредиту счета проводится сумма доходов, возникающих в процессе осуществления доверительного (инвестиционного) управления за отчетный период при закрытии соответствующих внебалансовых счетов группы № 7660.
По дебету счета проводится сумма расходов, возникающих в процессе осуществления доверительного (инвестиционного) управления за отчетный период при закрытии соответствующих внебалансовых счетов группы № 7680.

7661. Клиенттен активтердің түсуі.
Шоттың мақсаты: Клиенттен сенімгерлік (инвестициялық) басқаруды жүзеге асыру барысында түскен активтердің құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттен сенімгерлік (инвестициялық) басқару барысында түскен активтердің құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің активтерінің құнын № 7651 баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7662. Сыйақы түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар, салымдар және өзге активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 7651 баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7663. Активтерді сатып алу-сату болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Сенімгерлік (инвестициялық) басқару барысында түскен активтерді сатып алу-сату болатын кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша активтерді сатып алу-сату болатын кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 7651 баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7664. Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Активтер құнының оң өзгеруі нәтижесінде алынған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша активтер құнының оң өзгеруінен оларды есептен шығару кезінде алынған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 7651 баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7665. Бағамдық айырма бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Шетел валютасы бағамының оң өзгеруі нәтижесінде алынған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасының оларды шығынға жазу кезінде алынған құнының оң өзгеруінен кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары № 7651 баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7666. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 267 (01.07.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7667. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 267 (01.07.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7668. Басқа да кірістер.
Шоттың мақсаты: Клиенттің активтерін сенімгерлік (инвестициялық) басқару барысында алынған, басқа № 7661-7667 баланстан тыс шоттар бойынша жүргізілмейтін басқа да кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 7651 баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.
7681. Клиенттің активтерін алу.
Шоттың мақсаты: Клиенттер активтерінің құнын оларды сенімгерлік (инвестициялық) басқару барысында басқарушы ұйым алған және(немесе) орналастырған кезде есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттер активтерінің құны олар алынған және(немесе) орналастырылған кезде жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиент активтерінің құнын № 7651 баланстан тыс шотына есептен шығару жазылады.

7661. Поступление активов от клиента.
Назначение счета: Учет стоимости активов, поступивших от клиента в процессе доверительного (инвестиционного) управления.
По кредиту счета проводится стоимость активов, поступивших от клиента в процессе доверительного (инвестиционного) управления.
По дебету счета проводится списание стоимости активов клиента на внебалансовый счет № 7651.
7662. Доходы в виде вознаграждения.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам, вкладам и иным активам.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7651.
7663. Доходы от купли-продажи активов.
Назначение счета: Учет сумм доходов от купли-продажи активов, поступивших в процессе доверительного (инвестиционного) управления.
По кредиту счета проводится сумма доходов от купли-продажи активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7651.
7664. Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости.
Назначение счета: Учет сумм доходов, полученных в результате положительного изменения стоимости активов.
По кредиту счета проводится сумма доходов от положительного изменения стоимости активов, полученных при их выбытии.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7651.
7665. Доходы по курсовой разнице.
Назначение счета: Учет сумм доходов, полученных в результате положительного изменения курса иностранной валюты.
По кредиту счета проводится сумма доходов от положительного изменения курса иностранной валюты, полученных при ее выбытии.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7651.
7668. Прочие доходы.
Назначение счета: Учет сумм прочих доходов, полученных в процессе доверительного (инвестиционного) управления активами клиента, которые не могут быть учтены на других внебалансовых счетах № 7661-7667.
По кредиту счета проводится сумма прочих доходов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7651.
7681. Изъятие активов клиента.
Назначение счета: Учет стоимости активов клиентов, при их изъятии и (или) размещении управляющей организацией в процессе доверительного (инвестиционного) управления.
По дебету счета проводится стоимость активов клиентов при их изъятии и (или) размещении.
По кредиту счета проводится списание стоимости активов клиента на внебалансовый счет № 7651.

7703. Тазартылған қымбат металдар.
Шоттың мақсаты: Кастодиандық сақтауға қабылданған тазартылған қымбат металдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша кастодиандық сақтауға қабылданған тазартылған қымбат металдардың сомалары немесе оларды қайта бағалаған кездегі сомаларының ұлғаюы жазылады.
Шоттың шығысы бойынша тазартылған қымбат металдардың сомалары оларды клиентке қайтарған, оларды сатқан немесе қайта бағалау кезінде құны азайған кезде есептен шығару жазылады.
7704. "Кері РЕПО" операциялары.
Шоттың мақсаты: "Кері РЕПО" операциялары бойынша талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша "Кері РЕПО" операциялары бойынша талаптардың операцияны ашу күнгі сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша "Кері РЕПО" операциялары бойынша талаптардың сомалары "Кері РЕПО" операцияларын жабу немесе жою кезінде есептен шығару жазылады.
7705. "РЕПО" операциялары.
Шоттың мақсаты: "РЕПО" операциялары бойынша талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша "РЕПО" операциялары бойынша талаптардың операцияларды ашу күнгі сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша "РЕПО" операциялары бойынша талаптардың сомаларын "РЕПО" операцияларын жабу немесе жою кезінде есептен шығару жазылады.
7706. Туынды қаржы құралдары.
Шоттың мақсаты: Кастодиандық сақтауға қабылданған туынды қаржы құралдарымен операциялар жасау нәтижесінде туындаған сомаларды, сондай-ақ кері қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша кастодиандық сақтауға қабылданған туынды қаржы құралдарымен операциялар жасау нәтижесінде туындаған сомалар, сондай-ақ кері қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша туындаған талаптардың сомаларын оларды қарсы әріптес төлеген немесе кастодиандық сақтауға қабылданған туынды қаржы құралдарымен операциялар жойылған кезде, сондай-ақ кері қайта бағалау сомаларын есептен шығару жазылады.
7707. Капиталға инвестициялар.
Шоттың мақсаты: Кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған, заңды тұлғалардың капиталына салынған ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған, заңды тұлғаның капиталына салынған ақша сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған, заңды тұлғаның капиталына салынған ақша сомаларын есептен шығару жазылады.
7708. Үйлерге, машиналарға, жабдыққа, көлік және басқа негізгі құралдарға инвестициялар.
Шоттың мақсаты: Кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған, заңды тұлғалардың үйлеріне, машиналарына, жабдығына, көлік және басқа негізгі құралдарға салынған ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған, заңды тұлғалардың үйлеріне, машиналарына, жабдығына, көлік және басқа негізгі құралдарға немесе оларды қайта бағалау кезінде құнының ұлғаю сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған, ақша сомалары, оларды заңды тұлға сатып алған, оларды сатқан немесе қайта бағалау кезінде олардың құны азайған кезде есептен шығару жазылады.

7703. Аффинированные драгоценные металлы.
Назначение счета: Учет сумм аффинированных драгоценных металлов, принятых на кастодиальное хранение.
По приходу счета проводятся суммы аффинированных драгоценных металлов, принятых на кастодиальное хранение, или увеличение суммы при их переоценке.
По расходу счета проводится списание сумм аффинированных драгоценных металлов при их возврате клиенту, продаже или уменьшения их стоимости при переоценке.
7704. Операции "обратное РЕПО".
Назначение счета: Учет сумм требований по операциям "обратное РЕПО".
По приходу счета проводятся суммы требований по операции "обратное РЕПО" на дату открытия операции.
По расходу счета проводится списание сумм требований по операции "обратное РЕПО" при закрытии или аннулировании операции "обратное РЕПО".
7705. Операции "РЕПО".
Назначение счета: Учет сумм требований по операциям "РЕПО".
По приходу счета проводятся суммы требований по операции "РЕПО" на дату открытия операции.
По расходу счета проводится списание сумм требований по операции "РЕПО" при закрытии или аннулировании операции "РЕПО".
7706. Производные финансовые инструменты.
Назначение счета: Учет сумм, возникших в результате совершения операций с производными финансовыми инструментами, принятыми на кастодиальное хранение, а также суммы отрицательной переоценки.
По приходу счета проводятся суммы, возникшие в результате совершения операций с производными финансовыми инструментами, принятыми на кастодиальное хранение, а также суммы отрицательной переоценки.
По расходу счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании операций с производными финансовыми инструментами, принятыми на кастодиальное хранение, а также суммы отрицательной переоценки.
7707. Инвестиции в капитал.
Назначение счета: Учет сумм денег, принятых на основании договора кастодиального обслуживания, вложенных в капитал юридических лиц.
По приходу счета проводятся суммы денег, принятых на основании договора кастодиального обслуживания, вложенных в капитал юридических лиц.
По расходу счета проводится списание сумм денег, принятых на основании договора кастодиального обслуживания, вложенных в капитал юридических лиц.
7708. Инвестиции в здания, машины, оборудование, транспортные и другие основные средства.
Назначение счета: Учет сумм денег, принятых на основании договора кастодиального обслуживания, вложенных в здания, машины, оборудование, транспортные и другие основные средства юридических лиц.
По приходу счета проводятся суммы денег, принятых на основании договора кастодиального обслуживания, вложенных в здания, машины, оборудование, транспортные и другие основные средства юридического лица или увеличение их стоимости при переоценке.
По расходу счета проводится списание сумм денег, принятых на основании договора кастодиального обслуживания, при их выкупе юридическим лицом, их реализации или уменьшения их стоимости при переоценке.

7709. Басқа да активтер.
Шоттың мақсаты: кастодиандық қызмет көрсетудегі ақшаны орналастыру кезінде сатып алынған, басқа да активтердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша басқа да активтердің немесе олардың құнының қайта бағалау кезіндегі ұлғаю сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша басқа да активтердің сомалары оларды клиентке қайтару, сату немесе олардың құны қайта бағалау кезінде азайған кезде есептен шығару жазылады.
7710. Дивидендтер.
Шоттың мақсаты: Кастодиандық сақтауға қабылданған бағалы қағаздар бойынша есептелген дивидендтердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша кастодиандық сақтауға қабылданған бағалы қағаздар бойынша есептелген дивидендтердің сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша кастодиандық сақтауға қабылданған бағалы қағаздар бойынша бұрын есептелген дивидендтердің сомаларын есептен шығару жазылады.
7711. Сыйақы.
Шоттың мақсаты: кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша кастодиандық қызмет көрсету шарты негізінде қабылданған активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомалары олар үшін ақы төлеу кезінде есептен шығару жазылады.
7712. Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушы есептеген сыйақы.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар бойынша оларды сатып алғанға дейін алдыңғы ұстаушы есептеген сыйақы сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша бағалы қағаздар бойынша оларды сатып алғанға дейін алдыңғы ұстаушы есептеген сыйақы сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша бағалы қағаздар бойынша сыйақы сомалары оларды алған кезде есептен шығару жазылады.
7713. Басқа да талаптар.
Шоттың мақсаты: Кастодиандық қызмет бойынша басқа да талаптар бойынша сомаларды есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша кастодиандық қызмет бойынша басқа да талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша кастодиандық қызмет бойынша басқа да талаптардың сомалары оларды өтеу немесе есептен шығару кезінде есептен шығару жазылады.
7801. Банктің клиенттердің ақшасын есепке алу шоты (актив).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің ислам банкі инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылдаған ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттердің ислам банкі инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылдаған ақша сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ақша сомаларын оларды инвестициялау, клиентке қайтару және клиентке және (немесе) ислам банкіне сыйақы төлеу кезінде есептен шығару жазылады.

7709. Прочие активы.
Назначение счета: Учет сумм прочих активов, приобретенных при размещении денег, находящихся на кастодиальном обслуживании.
По приходу счета проводятся суммы прочих активов или увеличение их стоимости при переоценке.
По расходу счета проводится списание сумм прочих активов при их возврате клиенту, продаже или уменьшении их стоимости при переоценке.
7710. Дивиденды.
Назначение счета: Учет сумм дивидендов, начисленных по ценным бумагам, принятым на кастодиальное хранение.
По приходу счета проводятся суммы дивидендов, начисленных по ценным бумагам, принятым на кастодиальное хранение.
По расходу счета проводится списание сумм ранее начисленных дивидендов по ценным бумагам, принятым на кастодиальное хранение.
7711. Вознаграждение.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по активам, принятым на основании договора кастодиального обслуживания.
По приходу счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по активам, принятым на основании договора кастодиального обслуживания.
По расходу счета проводится списание сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по активам, принятым на основании договора кастодиального обслуживания при их оплате.
7712. Вознаграждение, начисленное предыдущим держателем по ценным бумагам.
Назначение счета: Учет сумм вознаграждения, начисленного предыдущими держателями по ценным бумагам, до их покупки.
По приходу счета проводится сумма вознаграждения, начисленного предыдущим держателем по ценным бумагам, до их покупки.
По расходу счета проводится списание сумм вознаграждения по ценным бумагам, при их получении.
7713. Прочие требования.
Назначение счета: Учет сумм по прочим требованиям по кастодиальной деятельности.
По приходу счета проводятся суммы прочих требований по кастодиальной деятельности.
По расходу счета проводится списание сумм прочих требований по кастодиальной деятельности при их погашении или списании.
7801. Счет учета банком денег клиентов (активный).
Назначение счета: Учет сумм денег клиентов, принятых исламским банком по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма денег клиентов, принятых исламским банком по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм денег при их инвестировании, возврате клиенту и выплате вознаграждения клиенту и (или) исламскому банку.

7802. Тазартылған қымбат металдар (актив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен ислам банкі сатып алған тазартылған қымбат металдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен ислам банкі сатып алған тазартылған қымбат металдардың құны немесе тазартылған қымбат металдарды қайта бағалау кезіндегі оның артуы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған қымбат металдарды сату кезінде олардың құнын немесе тазартылған қымбат металдарды қайта бағалау кезінде олардың құнының кемуі есептен шығару жазылады.
7803. Басқа банктердегі салымдар (актив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша ислам банкі қабылдаған ақша есебінен басқа банктерде орналастырылған салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша ислам банкі қабылдаған ақша есебінен басқа банктерде орналастырылған салымдардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерде орналастырылған салымдардың сомалары оларды қайтару кезінде есептен шығару жазылады.
7804. Ислам бағалы қағаздары (актив).
Шоттың мақсаты: Ислам банкі инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылдаған ақша есебінен сатып алынған ислам бағалы қағаздарының құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ислам банкі инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылдаған ақша есебінен сатып алынған ислам бағалы қағаздарының құны, дисконт амортизациясының және ислам бағалы қағаздарының әділ құнының артуынан алынған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ислам бағалы қағаздарының құнын оларды сату немесе құнсызданған кезде есептен шығару, дисконт амортизациясының және ислам бағалы қағаздарының әділ құнының төмендеуінен шығыстардың сомасы жазылады.
7805. Қатысу үлестері (актив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен ислам банкінің өндірістік және сауда қызметін қаржыландыруды жүзеге асыру кезінде заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына және (немесе) әріптестік талаптарымен салынған инвестициялардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына және (немесе) әріптестік талаптарымен салынған инвестициялардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына және (немесе) әріптестік талаптарымен салынған инвестициялардың сомаларын оларды сату немесе құнсыздануы кезінде есептен шығару жазылады.
7806. Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша талаптардың сомалары оларды өтеу немесе құнсыздану кезінде есептен шығару жазылады.

7802. Аффинированные драгоценные металлы (активный).
Назначение счета: Учет стоимости аффинированных драгоценных металлов, приобретенных исламским банком за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, приобретенных исламским банком за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите или ее увеличение при переоценке аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов при их продаже или ее уменьшение при переоценке аффинированных драгоценных металлов.
7803. Вклады в других банках (активный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов, размещенных в других банках, за счет денег, принятых исламским банком по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма вкладов, размещенных в других банках за счет денег, принятых исламским банком по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм вкладов, размещенных в других банках, при их возврате.
7804. Исламские ценные бумаги (активный).
Назначение счета: Учет стоимости исламских ценных бумаг, приобретенных исламским банком за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится стоимость исламских ценных бумаг, приобретенных исламским банком за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, сумма амортизации дисконта и доходов от повышения справедливой стоимости исламских ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание стоимости исламских ценных бумаг при их продаже или обесценении, сумма амортизации премии и расходов от понижения справедливой стоимости исламских ценных бумаг.
7805. Доли участия (активный).
Назначение счета: Учет сумм инвестиций в уставные капиталы юридических лиц и (или) на условиях партнерства при осуществлении исламским банком финансирования производственной и торговой деятельности за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводятся суммы инвестиций в уставные капиталы юридических лиц и (или) на условиях партнерства.
По кредиту счета проводится списание сумм инвестиций в уставные капиталы юридических лиц и (или) на условиях партнерства при их реализации или обесценении.
7806. Требования по операциям финансирования торговой деятельности (активный).
Назначение счета: Учет сумм требований по операциям финансирования торговой деятельности за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводятся суммы требований по операциям финансирования торговой деятельности за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм требований по операциям финансирования торговой деятельности при их погашении или обесценении.

7807. Сыйақы (актив).
Шоттың мақсаты: Ислам бағалы қағаздары, салымдар және өзге де операциялар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ислам бағалы қағаздары, салымдар және өзге де операциялар бойынша есептелген сыйақының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша есептелген сыйақының сомалары оларды төлеу немесе құнсыздануы кезінде есептен шығару жазылады.
7808. Қорлар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған қорлардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған қорлардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған қорлардың құны оларды сату кезінде есептен шығару жазылады.
7809. Үйлер, машиналар, жабдық, көлік және басқа да құралдар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған үйлердің, машиналардың, жабдықтың, көлік және басқа да құралдардың құнын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша үйлердің, машиналардың, жабдықтың, көлік және басқа да құралдардың құны оларды инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алған кезде жазылады.
Шоттың шығысы бойынша үйлердің, машиналардың, жабдықтың, көлік және басқа да құралдардың құнын жасалынған лизинг (жалдау) шарты негізінде оларды жалға беру немесе тозумен немесе сатумен байланысты шығару кезінде есептен шығару жазылады.
7810. Салынып (орнатылып) жатқан негізгі құралдар.
Шоттың мақсаты: Сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыруды жүзеге асыру кезінде тауарды шығаруға (дайындауға) шығындардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыруды жүзеге асыру кезінде тауарды шығаруға (дайындауға) шығындардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жұмсалған шығындардың құны аяқталған жұмыстардың қабылдау актілері негізінде № 7808 немесе № 7809 баланстан тыс шоттарға есептен шығару жазылады.
7811. Лизингке (жалға) берілген активтер бойынша талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаның есебінен сатып алынған негізгі құралдарды лизингке (жалға) беруге байланысты туындаған талаптың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша негізгі құралдарды лизингке (жалға) беруге байланысты туындаған талаптың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша негізгі құралдарды жалға беруге байланысты туындаған талаптың құнын лизинг (жалдау) шарты бойынша жалдау төлемдерін алған кезде есептен шығару жазылады.

7807. Вознаграждение (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по исламским ценным бумагам, вкладам и иным операциям.
По дебету счета проводится сумма начисленного вознаграждения по исламским ценным бумагам, вкладам и иным операциям.
По кредиту счета проводится списание суммы начисленного вознаграждения при их получении или обесценении.
7808. Запасы.
Назначение счета: Учет стоимости запасов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится стоимость приобретенных запасов за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание стоимости приобретенных запасов при их реализации.
7809. Здания, машины, оборудование, транспортные и другие средства.
Назначение счета: Учет стоимости зданий, машин, оборудования, транспортных и других средств, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По приходу счета проводится стоимость зданий, машин, оборудования, транспортных и других средств при их приобретении за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По расходу счета проводится списание стоимости зданий, машин, оборудования, транспортных и других средств при их передаче в аренду на основании заключенного договора лизинга (аренды) или выбытии в связи с износом или реализацией.
7810. Строящиеся (устанавливаемые) основные средства.
Назначение счета: Учет стоимости затрат на производство (изготовление) товара при осуществлении финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита.
По дебету счета проводится стоимость затрат на производство (изготовление) товара при осуществлении финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита.
По кредиту счета проводится списание стоимости произведенных затрат на основании актов приемки законченных работ на внебалансовый счет № 7808 или № 7809.
7811. Требования по активам, переданным в лизинг (аренду) (активный).
Назначение счета: Учет стоимости требования, возникшего в связи с передачей основных средств, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, в лизинг (аренду).
По дебету счета проводится стоимость требования, возникающего при передаче основных средств в лизинг (аренду).
По кредиту счета проводится списание стоимости требований, возникших в связи с передачей основных средств в аренду, получении арендных платежей по договору лизинга (аренды).

7812. Жалдау бойынша есептелген кірістер (актив).
Шоттың мақсаты: Есептелген жалдау төлемдерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша лизинг (жалдау) шартының талаптарына сәйкес есептелген жалдау төлемдерінің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша есептелген жалдау төлемдерінің сомаларын оларды алған немесе құнсызданған кезде есептен шығару жазылады.
7813. Зиянды өтеуге арналған резервтер (провизиялар).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаның есебінен сатып алынған активтердің құнсыздануынан болған зиянды өтеуге арналған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есеп алу.
Шоттың кредиті бойынша зиянды өтеуге арналған резервтердің (провизиялардың) сомалары оларды құру кезінде жазылады.
Шоттың дебеті бойынша зиянды өтеуге арналған резервтердің (провизиялардың) сомаларын активтердің кредиттік сапасы жақсарған немесе құнсызданған активтердің құны есептен шығарылған кезде есептен шығару жазылады.
7820. Басқа да талаптар (актив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны пайдалану нәтижесінде туындайтын басқа да талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны пайдалану нәтижесінде туындайтын басқа да талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да талаптардың сомалары оларды өтеу немесе есептен шығару кезінде есептен шығару жазылады.
7831. Инвестициялық депозиттер бойынша міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозиттер бойынша міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша клиенттен түскен ақша жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиент ақшаны алған кезде оны есептен шығару жазылады.
7832. Болашақ кезеңдер кірістері (пассив).
Шоттың мақсаты: Болашақ кезеңдер кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша болашақ кезеңдер кірістерінің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша болашақ кезеңдер кірістерінің сомалары есептеу әдісі бойынша кірістердің шотына есептен шығару жазылады.
7833. Инвестициялық депозиттер бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шартқа сәйкес инвестициялық депозиттер бойынша есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозиттер бойынша есептелген шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозиттер бойынша есептелген шығыстардың сомаларын оларды төлеу кезінде есептен шығару жазылады.
7834. Инвестициялық депозитті басқару үшін сыйақы (пассив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шартқа сәйкес инвестициялық депозитті басқару үшін ислам банкіне есептелген сыйақының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозитті басқару үшін есептелген сыйақының сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозитті басқару үшін есептелген сыйақының сомаларын оларды төлеу кезінде есептен шығару жазылады.

7812. Начисленные доходы по аренде (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных арендных платежей.
По дебету счета проводятся суммы начисленных арендных платежей согласно условиям договора лизинга (аренды).
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных арендных платежей при их получении или обесценении.
7813. Резервы (провизии) на покрытие убытков.
Назначение счета: Учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводятся суммы резервов (провизий) на покрытие убытков при их создании.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий) на покрытие убытков при улучшении кредитного качества активов или списание стоимости обесцененных активов.
7820. Прочие требования (активный).
Назначение счета: Учет сумм прочих требований, возникающих в результате использования денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма прочих требований, возникающих в результате использования денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм прочих требований при их погашении или списании.
7831. Обязательства по инвестиционным депозитам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств по инвестиционным депозитам.
По кредиту счета проводятся деньги, поступившие от клиента по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится списание денег при их изъятии клиентом.
7832. Доходы будущих периодов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм доходов будущих периодов.
По кредиту счета проводится сумма доходов будущих периодов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов будущих периодов на счета доходов по методу начисления.
7833. Начисленные расходы по инвестиционным депозитам (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных расходов по инвестиционным депозитам согласно договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных расходов по инвестиционным депозитам.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов по инвестиционным депозитам при их выплате.
7834. Вознаграждение за управление инвестиционным депозитом (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм вознаграждения, начисленного исламскому банку за управление инвестиционным депозитом согласно договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводятся суммы начисленного вознаграждения за управление инвестиционным депозитом.
По дебету счета проводится списание суммы начисленного вознаграждения за управление инвестиционным депозитом при их выплате.

7835. Басқа да міндеттемелер (пассив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны басқаруды жүзеге асыру процесінде туындайтын заңды және жеке тұлғалар алдындағы басқа да міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заңды және жеке тұлғалар алдындағы басқа да міндеттемелердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша заңды және жеке тұлғалар алдындағы басқа да міндеттемелер өтелген кезде олардың сомаларын есептен шығару жазылады.
7851. Капитал (пассив).
Шоттың мақсаты: Есепті кезеңдегі нәтижені есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша № 7860 баланстан тыс шоттар тобын жабу кезінде есепті кезең үшін инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны басқаруды жүзеге асыру барысында туындайтын кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша № 7880 баланстан тыс шоттар тобын жабу кезінде есепті кезең үшін инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны басқаруды жүзеге асыру барысында туындайтын шығыстардың сомалары жазылады.
7861. Клиенттен ақшаның түсуі.
Шоттың мақсаты: Клиенттердің инвестициялық депозит туралы шарттар бойынша түскен ақшасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттен инвестициялық депозит туралы шарт бойынша түскен ақша жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің ақшасы № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
7862. Сыйақы түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар, салымдар және өзге де активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар, салымдар және өзге де активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
7863. Активтерді сатып алу-сатудан болатын кірістер.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны басқару барысында келіп түскен және (немесе) сатып алынған активтерді сатып алу-сатудан болатын кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша активтерді сатып алу-сатудан болатын кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
7864. Заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысудан түскен кіріс (пассив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысудан түскен кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысудан есептелген кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысудан есептелген кірістердің сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.

7835. Прочие обязательства (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм прочих обязательств перед юридическими и физическими лицами, возникающих в процессе осуществления управления деньгами, принятыми по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма прочих обязательств перед юридическими и физическими лицами.
По дебету счета проводится списание сумм прочих обязательств перед юридическими и физическими лицами при их погашении.
7851. Капитал (пассивный).
Назначение счета: Учет результата за отчетный период.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, возникающих в процессе осуществления управления деньгами, принятыми по договору об инвестиционном депозите, за отчетный период при закрытии внебалансовых счетов группы № 7860.
По дебету счета проводится сумма расходов, возникающих в процессе осуществления управления деньгами, принятыми по договору об инвестиционном депозите, за отчетный период при закрытии внебалансовых счетов группы № 7880.
7862. Доходы в виде вознаграждения.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам, вкладам и иным активам.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам, вкладам и иным активам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.
7863. Доходы от купли-продажи активов.
Назначение счета: Учет сумм доходов от купли-продажи активов, поступивших и (или) приобретенных в процессе управления деньгами, принятыми по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма доходов от купли-продажи активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.
7864. Доход от участия в уставном капитале юридического лица (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм доходов от участия в уставном капитале юридического лица за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, начисленных от участия в уставном капитале юридического лица.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных доходов от участия в уставном капитале юридического лица на внебалансовый счет № 7851.

7865. Дисконт амортизациясынан түскен кірістер (пассив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған ислам бағалы қағаздары, салымдар және өзге активтер бойынша дисконтты амортизациялаумен байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша дисконтты амортизациялаумен байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
7866. Резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден түскен кірістер (пассив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған ислам бағалы қағаздары, салымдар және өзге активтер бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден түскен кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ислам бағалы қағаздары, салымдар және өзге активтер өтелген немесе кредиттік сапасы жақсарған кезде резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден түскен кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
7867. Бағамдық айырма бойынша кірістер (пассив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтер бойынша валюталардың нарықтық айырбастау бағамының оң өзгеруі нәтижесінде туындаған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтер бойынша валюталардың айырбастау бағамының оң өзгеруі нәтижесінде туындаған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
7868. Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан түскен кірістер (пассив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің әділ құнының оң өзгеруі нәтижесінде алынған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің әділ құнының оң өзгеруінен түскен кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
7869. Лизинг (жалдау) төлемдері түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған мүліктің лизингі (жалдауы) бойынша төлемдерді алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған мүліктің лизингі (жалдауы) бойынша төлемдерді алуға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.

7865. Доходы по амортизации дисконта (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с амортизацией дисконта по исламским ценным бумагам, вкладам и иным активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с амортизацией дисконта.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.
7866. Доходы от восстановления резервов (провизий) (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм доходов от восстановления резервов (провизий), созданных по исламским ценным бумагам, вкладам и иным активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводятся суммы доходов от восстановления резервов (провизий) при их погашении или улучшении кредитного качества исламских ценных бумаг, вкладов и иных активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.
7867. Доходы по курсовой разнице (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм доходов, возникших в результате положительного изменения рыночного курса обмена валют по активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма доходов, возникших в результате положительного изменения курса обмена валют по активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.
7868. Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм доходов, полученных в результате положительного изменения справедливой стоимости активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма доходов от положительного изменения справедливой стоимости активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.
7869. Доходы в виде лизинговых (арендных) платежей.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением платежей по лизингу (аренде) имущества, приобретенного за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением платежей по лизингу (аренде) имущества, приобретенного за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.

7870. Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
7871. Басқа да кірістер.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны пайдалану нәтижесінде алынған, № 7862-7870 баланстан тыс шоттарда есептелінбейтін басқа да кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны пайдалану нәтижесінде алынған басқа да кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
7881. Инвестициялық депозит бойынша сыйақы төлеумен байланысты шығыстар (актив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шартқа сәйкес инвестициялық депозит бойынша сыйақы төлеумен байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит бойынша сыйақы төлеумен байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыстар сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
7882. Комиссиялық сыйақы төлеу бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары көрсеткен қызмет көрсетулер үшін және басқа да қызмет көрсетулер үшін комиссиялық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардың қызмет көрсетулері үшін және басқа да қызмет көрсетулер үшін комиссиялық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
7883. Активтерді сатып алу-сатудан болатын шығыстар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтерді сатып алу-сатудан болатын шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтерді сатып алу-сатудан болатын шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
7884. Сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыстар (актив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған ислам бағалы қағаздары, салымдар және өзге активтер бойынша сыйлықақыны амортизациялаумен байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сыйлықақыны амортизациялаумен байланысты шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша болған шығыстар сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.

7870. Доходы по операциям финансирования торговой деятельности.
Назначение счета: Учет сумм доходов по операциям финансирования торговой деятельности за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма доходов по операциям финансирования торговой деятельности за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.
7871. Прочие доходы.
Назначение счета: Учет сумм прочих доходов, полученных в результате использования денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, которые не могут быть учтены на внебалансовых счетах № 7862-7870.
По кредиту счета проводится сумма прочих доходов, полученных в результате использования денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.
7881. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по инвестиционному депозиту (активный).
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по инвестиционному депозиту согласно договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой вознаграждения по инвестиционному депозиту.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 7851.
7882. Расходы по выплате комиссионного вознаграждения.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных расходов за услуги, оказанные профессиональными участниками рынка ценных бумаг, и другие услуги.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов за услуги профессиональных участников рынка ценных бумаг и другие услуги.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 7851.
7883. Расходы от купли-продажи активов.
Назначение счета: Учет сумм расходов от купли-продажи активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма расходов от купли-продажи активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 7851.
7884. Расходы по амортизации премии (активный).
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с амортизацией премии по исламским ценным бумагам, вкладам и иным активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с амортизацией премии.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 7851.

7886. Бағамдық айырма бойынша шығыстар (актив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтер бойынша валюталардың айырбастау бағамының теріс өзгеруі нәтижесінде болған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтер бойынша валюталардың айырбастау бағамының теріс өзгеруі нәтижесінде болған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстардың сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
7887. Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болатын шығыстар (актив).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің әділ құнының теріс өзгеруі нәтижесінде болған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің әділ құнының теріс өзгеруі нәтижесінде болған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстардың сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
7888. Негізгі құралдар бойынша амортизациялық аударымдар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған негізгі құралдар бойынша амортизациялық аударымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған негізгі құралдар бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
7889. Активтердің құнсыздануынан болатын зияндар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің құнсыздануынан болатын зиянның сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің құнсыздануынан болатын зиянның сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша зиянның сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
7890. Басқа да шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттің инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған, № 7882 – 7889 баланстан тыс шоттарда есептелінбейтін ақшасын пайдалану барысында келтірілген басқа да шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшасын пайдалану барысында келтірілген басқа да шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2011 жылғы 31 қаңтардағы
№ 3 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының күші
жойылды деп танылатын қаулыларының тізбесі

7886. Расходы по курсовой разнице (активный).
Назначение счета: Учет сумм расходов, понесенных в результате отрицательного изменения курса обмена валют по активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма расходов, понесенных в результате отрицательного изменения курса обмена валют по активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на внебалансовый счет № 7851.
7887. Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости (активный).
Назначение счета: Учет сумм расходов, понесенных в результате отрицательного изменения справедливой стоимости активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма расходов, понесенных в результате отрицательного изменения справедливой стоимости активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов на внебалансовый счет № 7851.
7888. Расходы по амортизации основных средств.
Назначение счета: Учет сумм расходов по амортизации основных средств, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводятся суммы начисленных расходов по амортизации основных средств, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 7851.
7889. Убытки от обесценения активов.
Назначение счета: Учет сумм убытка от обесценения активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводятся суммы убытка от обесценения активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм убытка на балансовый счет № 7851.
7890. Прочие расходы.
Назначение счета: Учет сумм прочих расходов, понесенных в процессе использования денег клиента, принятых по договору об инвестиционном депозите, которые не могут быть учтены на внебалансовых счетах № 7882-7889.
По дебету счета проводится сумма прочих расходов, понесенных в процессе использования денег клиента, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 7851.
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 января 2011 года № 3
Перечень постановлений Правления
Национального Банка Республики Казахстан,
признаваемых утратившими силу

1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық ұйымдардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі № 275 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1973 тіркелген).
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі бухгалтерлік есептің үлгі есепшот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі № 275 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2003 жылғы 1 қыркүйектегі № 326 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2519 тіркелген).
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі, кредиттік серіктестіктердегі және ипотекалық компаниялардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі № 275 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 3 ақпандағы № 23 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3485 тіркелген).
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі, кредиттік серіктестіктердегі және ипотекалық компаниялардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі № 275 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 5 маусымдағы № 50 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4286 тіркелген).
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық компаниялардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі № 275 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 27 тамыздағы № 99 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4952 тіркелген).
6. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық ұйымдардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі № 275 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 24 қазандағы № 86 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5376 тіркелген).
7. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық ұйымдардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі № 275 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 27 сәуірдегі № 35 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5686 тіркелген).

1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года № 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных организациях" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1973).
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года № 326 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года № 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2519).
3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2005 года № 23 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года № 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, кредитных товариществах и ипотечных компаниях" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3485).
4. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 июня 2006 года № 50 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года № 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, кредитных товариществах и ипотечных компаниях" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4286).
5. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2007 года № 99 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года № 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных компаниях" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4952).
6. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 октября 2008 года № 86 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года № 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных организациях" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5376).
7. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 апреля 2009 года № 35 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года № 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных организациях" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5686).

8. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық ұйымдардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі № 275 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2010 жылғы 29 наурыздағы № 20 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6208 тіркелген).

8. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 марта 2010 года № 20 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года № 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных организациях" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6208).