Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу құжаттарының нысандарын және аккредиттеу алдындағы, аккредиттеуден кейінгі шарттардың үлгілік нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2008 жылғы 29 қазандағы N 430 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 14 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5356 болып енгізілді.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
"Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 2-тармағына, 16-бабының 3-тармағына және 20-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Преамбула жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің 08.06.2021 № 398-НҚ (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу құжаттарының нысандары;
2) осы бұйрыққа 4, 5-қосымшаларға сәйкес аккредиттеу алдындағы және аккредиттеуден кейінгі шарттардың үлгілік нысандары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің 08.06.2021 № 398-НҚ (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қ аза қ стан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті (Ғ.М. Мұхамбетов) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он
күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі
Министр
В. Школьник
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы
№ 430 бұйрығына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің 05.06.2020 № 134-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап отыз күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 18.08.2023 № 320-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.07.2025 № 226-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Аккредиттеуге өтінім
________________________________________________________________________________
(өтініш берушінің немесе оның құрылымдық бөлімшесінің атауы)
Қазақстан Республикасының аккредиттеу жүйесінде ___________________________________
(сәйкестікті бағалау саласындағы қызмет бағыты)
____________________________________________ талаптарына сай мәлімделген аккредиттеу
(стандарттау жөніндегі құжаттың атауы)
саласына сәйкес аккредиттеуді/қайта аккредиттеуді сұраймыз.
Аккредиттеу аттестатының қолданысы кезеңінде аккредиттеу (қайта аккредиттеу)
рәсімін өткізгенде аккредиттеу сұратылатын немесе ұсынылатын салаларда аккредиттеуге
қойылатын талаптарды орындауға және оған сәйкес келуге міндеттенеміз.

Об утверждении форм документов аккредитации в области оценки соответствия и типовых форм предаккредитационного, постаккредитационного договоров
Приказ Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 октября 2008 года № 430. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 ноября 2008 года № 5356.
В соответствии с пунктом 2 статьи 15, пунктом 3 статьи 16 и пунктом 3 статьи 20 Закона Республики Казахстан "Об аккредитации в области оценки соответствия" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 08.06.2021 № 398-НҚ (вводится в действие с 01.07.2021).
1. Утвердить прилагаемые:
1) формы документов аккредитации в области оценки соответствия согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящему приказу;
2) типовые формы предаккредитационного и постаккредитационного договоров согласно приложениям 4, 5 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 08.06.2021 № 398-НҚ (вводится в действие с 01.07.2021).
2. Комитету по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан (Мухамбетов Г.М.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
В. Школьник
Приложение 1 к приказу
Министра индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Заявка на аккредитацию
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 05.06.2020 № 134-НҚ (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 18.08.2023 № 320-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.07.2025 № 226-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Просим аккредитовать/повторно аккредитовать ______________________
________________________________________________________________
(наименование заявителя или его структурного подразделения) в системе
аккредитации Республики Казахстан в качестве ______________
________________________________________________________________
(направление деятельности в области оценки соответствия) на соответствие
требованиям ___________________________________________
(наименование документа по стандартизации) согласно заявленной
области аккредитации.
При проведении процедуры аккредитации (повторной аккредитации)
в период действия аттестата аккредитации обязуемся соответствовать
и выполнять требования к аккредитации, в тех областях, в которых
запрашивается или предоставляется аккредитация.

7. Аккредиттеу аттестатының деректері (қайта аккредиттеу және (немесе) аккредиттеудің шетелдік жүйесінде аккредиттеу орын алған жағдайда толтырылады):
Аккредиттеу аттестатының нөмірі
Аккредиттеу аттестатының берілген күні
Аккредиттеу аттестатының қолданылу мерзімі
1
2
3
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 31.03.2026 № 151-НҚ (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7. Данные аттестата аккредитации (заполняется в случае повторной аккредитации и (или) наличия аккредитации в зарубежной системе аккредитации):
Номер аттестата аккредитации
Дата выдачи аттестата аккредитации
Срок действия аттестата аккредитации
1
2
3
Примечание ИЗПИ!
Пункт 8 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 31.03.2026 № 151-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).

8. Қосымша:___________________________________________________
(менеджмент жүйесінің құжаттары және басқалар, оның ішінде оларды орындау жөніндегі дәлелдер қоса беріледі)
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді және өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, түсіруге және пайдалануға келісім беремін.
Өтінімді қағаз жеткізгіште берген кезде:
(мөр орны) ______________________
(қолы, лауазымы, тегі және аты-жөнінің бірінші әріптері)
20__ жылғы "__" ______
Электрондық нысанда өтінім беру кезінде:
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ______ __:__ сағатта қол қойып берді.
Өтінім берушінің электронды цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі - ЭЦҚ) алынған деректер: _______
Өтінім берушінің ЭЦҚ қол қойған күні мен уақыты: ___
Өтінімнің ақпараттық жүйеде автоматтық тіркелуі туралы хабарлама:
20__ жылғы "__" ______ __:__ сағатта қабылданды.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы
№ 430 бұйрығына
2-қосымша
Сәйкестікті бағалау саласындағы қызметтің мәлімделген бағыты бойынша паспорт

8. Приложение: ___________________________
(прилагаются документы системы менеджмента и другое, в том числе доказательства по их выполнению)
Подтверждаю достоверность представленной информации и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
При подачи заявки на бумажном носителе:
(место печати) ___________________________________________________
(подпись, должность, фамилия и инициалы)
"__" ______ 20__ года
При подаче заявки в электронной форме:
Подписано и отправлено заявителем в __:__ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее-ЭЦП) Заявителя: _______
Дата и время подписания ЭЦП Заявителя: ___.
Уведомление об автоматической регистрации заявки в информационной системе:
Принято в __:__ часов "__" ______ 20__ года.
Приложение 2 к приказу
Министра индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Паспорт по заявленному направлению деятельности в области оценки соответствия

1) Стационарлық зертханалық үй-жайлар туралы мәліметтерді сынақ зертханалары/орталықтары, тексеру/калибрлеу/медициналық зертханалар, өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттауды жүзеге асыратын заңды тұлғалар, инспекциялық органдар және біліктілікті тексеру провайдерлері толтырады;
2) 2-бағанда үй-жайдың мақсаты (Арнайы немесе бейімделген) көрсетіледі;
3) 3-бағанда иеленудің негізі (сатып алу-сату шарты, жалдау шарты немесе сенімгерлік/жедел басқару шарты) көрсетіледі;
4) 20-бағанда құжаттың түрі (қорытынды немесе хаттама) көрсетіледі;
5) кесте аккредиттелген зертхана мамандары орындаған өндірістік факторлар деңгейлерін өлшеу хаттамаларының негізінде толтырылады. Патогендігі I-IV топтағы микроорганизмдермен және гельминттермен жұмыс істейтін зертханалар үшін нысанға эпидемиялық маңыздылығы жоғары объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге және гигиеналық нормативтерге сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының электрондық көшірмесі қоса беріледі;
6) кестеге бекітілген сканерленген схема/еден/ғимарат жоспары қоса беріледі;
7) далада сынақтар жүргізетін сынақ зертханалары үшін өндірістік орта факторларын өлшеу қажет емес (қажет болған жағдайда).
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

1) Сведения о стационарных лабораторных помещениях заполняют испытательные лаборатории/центры, поверочные/калибровочные/медицинские лаборатории, юридические лица, осуществляющие метрологическую аттестацию методик выполнения измерений, инспекционные органы и провайдеры проверки квалификации;
2) в графе 2 указывается назначение помещения (специальное или приспособленное);
3) в графе 3 указывается основание владения (договор купли-продажи, договор аренды или договор доверительного/оперативного управления);
4) в графе 20 указывается вид документа (заключение или протокол);
5) таблица заполняется на основании протоколов измерений уровней производственных факторов, выполненных специалистами аккредитованной лаборатории. Для лабораторий, работающих с микроорганизмами I-IV групп патогенности и гельминтами к форме прилагается электронная копия санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии объекта высокой эпидемической значимости нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиеническим нормативам;
6) к таблице прикладывается утвержденная сканированная схема/план этажа/здания;
7) для испытательных лабораторий, которые проводят испытания в полевых условиях, не требуются измерения факторов производственной среды (по согласованию сторон).
Примечание ИЗПИ!

1) сынақ жабдығымен жарақтандырылуы жөніндегі мәліметтерді сынақ зертханалары/орталықтары, тексеру/калибрлеу/медициналық зертханалар және инспекциялық органдар толтырады.
2) 2-бағанды аккредиттеу жөніндегі орган өтінім қабылданғаннан дауылдан кейін толтырады
3) 3-бағанда жабдықтың санаты (стационарлық немесе мобильді) көрсетіледі.
4) 17-бағанда иелену негізі (сатып алу-сату шарты, жалдау шарты немесе сенімгерлік/жедел басқару шарты) көрсетіледі.
5) Егер жабдық аттестаттауға жатпаса, "Аттестаттау сертификаты" бағаны толтырылмайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

1) Сведения по оснащенности испытательным оборудованием заполняют испытательные лаборатории/центры, поверочные/калибровочные/медицинские лаборатории и инспекционные органы.
2) Графа 2 заполняется Органом по аккредитации после принятия заявки
3) В графе 3 указывается категория оборудования (стационарное или мобильное).
4) В графе 17 указывается основание владения (договор купли-продажи, договор аренды или договор доверительного/оперативного управления либо ведомость наличия основных средств/ товарно-материальных запасов и другой подтверждающий документ);
5) Если оборудование не подлежит аттестации, графа "Сертификат аттестации" не заполняется.
Примечание ИЗПИ!

1) Мәліметтер бойынша жарақтандыруды зертхана стандарттық үлгілерімен құрамы мен қасиеттері заттар мен материалдар толтырады сынақ зертханалар/орталықтар, инспекциялық органдар, салыстырып тексеру және калибрлеу зертханалары мен біліктілігін тексеру провайдерлері толтырады.
2) 2-бағанда қолданылатын стандартты үлгі/үлгінің біліктілігін тексеру (градуирлеу аспаптарының дұрыстығын бақылау өлшеу нәтижелерін аттестаттау үлгілерін басқа да санаттары) мақсаты көрсетіледі.

1) Сведения по оснащенности лаборатории стандартными образцами состава и свойств веществ и материалов заполняют испытательные лаборатории/центры, инспекционные органы, поверочные и калибровочные лаборатории и провайдеры проверки квалификации.
2) В графе 2 указывается назначение применяемого стандартного образца/образца проверки квалификации (градуировка приборов, контроль правильности результатов измерений, аттестация образцов других категорий).

1) Пайдаланылатын эталондар тізбесі тексеру және калибрлеу зертханаларын толтырады.
2) 2-бағанда эталонның түрі (бастапқы, бағынышты) көрсетіледі.
3) 4-баған калибрленетін эталондар үшін толтырылмайды.
4) 14-бағанда құжаттың типі (куәлік, сертификат) көрсетіледі.
5) 20-бағанда иеленудің негізі (сатып алу-сату шарты, жалдау шарты немесе сенімгерлік/жедел басқару шарты не негізгі құралдардың/тауар-материалдық қорлардың болуы ведомосы және басқа да растайтын құжат) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы
№ 430 бұйрығына 3-қосымша
Нысан
Сапа жөніндегі нұсқаулық
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің 08.06.2021 № 398-НҚ (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұйымның атауы
Құжаттың атауы
Сәйкестендіру нөмірі
Сапа жөніндегі нұсқаулық
______________________
(Өтініш берушінің атауы)
Сәйкестендіру нөмірі
Ескертпе:
Сапа жөніндегі нұсқаулықтың құрылымы мен мазмұнын өтініш беруші аккредиттелетін нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес әзірлейді.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы
№ 430 бұйрығына
4-қосымша
Аккредиттеу алдындағы үлгілік шарты
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің 08.06.2021 № 398-НҚ (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрі орынбасарының - Сауда және интеграция министрінің м.а. 30.03.2023 № 124-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 18.08.2023 № 320-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.07.2025 № 226-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
_____________ 20__жылғы "__"_________________ (жасалған орны)
_______________________________________________________________,
(заңды тұлғаның толық атауы)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің __________ қаулысына сәйкес ____________
(Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының күні мен нөмірі)
аккредиттеу жөніндегі орган айқындаған, бұдан әрі "Аккредиттеу жөніндегі орган"
деп аталып, __________ негізінде әрекет ететін _________________ (құжат атауы)
_______________________________________________________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
атынан бір тараптан және _____________________________________, (өтінім
берушінің атауы)
бұдан әрі "Өтінім беруші" деп аталып _______________________________
(құжат атауы)
негізінде әрекет ететін ____________________________________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
атынан екінші тараптан, бірлесіп "Тараптар" деп аталып, "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес, мына төмендегілер туралы осы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты:

1) Перечень используемых эталонов заполняет поверочные и калибровочные лаборатории.
2) В графе 2 указывается вид эталона (исходный, подчиненный).
3) Графа 4 не заполняется для эталонов, которые калибруются.
4) В графе 14 указывается тип документа (свидетельство, сертификат).
5) В графе 20 указывается основание владения (договор купли-продажи, договор аренды или договор доверительного/оперативного управления либо ведомость наличия основных средств/товарно-материальных запасов и другой подтверждающий документ.
Приложение 3 к приказу
Министра индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Руководство по качеству
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 08.06.2021 № 398-НҚ (вводится в действие с 01.07.2021).
Наименование организации
Наименование документа
Идентификационный номер
Руководство по качеству
______________________ (Наименование заявителя)
Идентификационный номер
Примечание:
Структура и содержание руководства по качеству разрабатывается заявителем согласно требованиям нормативных документов, на соответствие которым они аккредитуются.
Приложение 4 к приказу
Министра индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Типовой предаккредитационный договор
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 08.06.2021 № 398-НҚ (вводится в действие с 01.07.2021); с изменениями, внесенными приказами и.о. Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 30.03.2023 № 124-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дня его первого официального опубликованию); от 18.08.2023 № 320-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.07.2025 № 226-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"________________
(место заключения) "____"__________20 __ года
_________________________________________,
(полное наименование юридического лица)
определенное в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан
_________________________________________
(дата и номер постановления Правительства Республики Казахстан)
органом по аккредитации, именуемое в дальнейшем "Орган по аккредитации",
в лице _________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) уполномоченного лица)
действующего (ей) на основании _________________________________________,
(наименование документа)
с одной стороны, и _________________________________________,
(полное наименование юридического лица)
именуемое (ая) в дальнейшем "Заявитель", в лице ___________________________
______________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) уполномоченного лица)
действующий (ая) на основании _________________________________________,
(наименование документа)
с другой стороны, совместно именуемые "Стороны", заключили в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аккредитации в области оценки соответствия" (далее - Закон) настоящий договор (далее - Договор) о нижеследующем:

1. Шарт мәні
1.1. Аккредиттеу жөніндегі орган ___________________________________ (сәйкестілікті бағалау саласындағы қызметтің бағыты) ретінде аккредиттелуге үміткер Өтінім берушінің _____________________________________________ (стандарттау жөніндегі құжаттың (құжаттардың) атауы) өтінімді сараптау, орналасқан жері бойынша тексеру нысанында, сондай-ақ қайта сараптау және тексеру қажет болған жағдайда, ал өтініш беруші өз кезегінде заңның, осы Шарттың талаптарын орындауға, өтініш берушінің құзыреттілігін ресми тану рәсімін жүргізу жөніндегі жұмыстарға ақы төлеуге сәйкестікті бағалаудың белгілі бір саласында жұмыстарды орындауға міндеттенеді.
1.2. Жұмыс жүргізу тілі: _______________________________________.
(қазақ немесе орыс тілі)
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2.1. Өтінім беруші:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 31.03.2026 № 151-НҚ (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) сәйкестікті бағалау жөніндегі жұмыстарды орындау үшін қажетті мәліметтерді қамтитын аккредиттеуге арналған өтінімді (бұдан әрі – өтінім) сараптау нәтижелері бойынша техникалық реттеу ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) сарапшы-аудитор қорытындысын алуға;
2) орналасқан жерінде тексеріп қарау нәтижелері бойынша тексеріп қарау жөніндегі топ есебін алуға;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 31.03.2026 № 151-НҚ (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) орналасқан жерінде тексеріп қарау нәтижелері бойынша, тиісті себептері бар болған жағдайда, жазбаша не ақпараттық жүйе арқылы электрондық нысанда жіберген сәйкессіздікті жою мерзімін ұзарту, бірақ 2 (екі) айдан аспайтын уақытқа ұзарту туралы Аккредиттеу жөніндегі органға жүгінуге;
4) орналасқан жерінде тексеріп қарау нәтижесі бойынша, тексеріп қарау туралы есепті алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Аккредиттеу жөніндегі органға атқарылған жұмыстар бойынша өз ескертулерін жазбаша түрде беруге;
5) Аккредиттеу жөніндегі органға оның қызметкерлерінің әрекеттеріне шағымдануға;
6) Аккредиттеу жөніндегі органның бас тарту туралы шешіміне апелляция жөніндегі комиссияға шағымдануға;
7) даулар туындаған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген сотқа дейінгі рәсімдер жүргізілгеннен кейін сотқа жүгінуге;

1. Предмет договора
1.1. Орган по аккредитации обязуется провести процедуры официального признания компетентности Заявителя выполнять работы в определенной области оценки соответствия
______________________________________________________Заявителя,
претендующего на аккредитацию в качестве ________________________________
(направление деятельности в области оценки соответствия) на соответствие
___________________________________________________________________________,
(наименование документа(ов) по стандартизации) в форме экспертизы заявки, обследования по месту нахождения, а также в случае необходимости повторной экспертизы и обследования, а Заявитель, в свою очередь, обязуется выполнять требования Закона, настоящего Договора, оплатить работы по проведению процедуры официального признания компетентности Заявителя выполнять работы в определенной области оценки соответствия.
1.2. Язык проведения работ _____________________________________.
(казахский или русский язык)
2. Права и обязанности Сторон
2.1. Заявитель вправе:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 31.03.2026 № 151-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
1) по результатам экспертизы заявки на аккредитацию, содержащей сведения, необходимые для выполнения работ по оценке соответствия (далее - заявка), получить заключение эксперта-аудитора в информационной системе технического регулирования (далее - информационная система);
2) по результатам обследования по месту нахождения получить отчет группы по обследованию;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 3) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 31.03.2026 № 151-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
3) по результатам обследования по месту нахождения, при наличии соответствующих причин обращаться в Орган по аккредитации с письменным либо направленным в электронной форме посредством информационной системы заявлением о продлении срока устранения несоответствий, но не свыше 2 (двух) месяцев;
4) по результатам обследования по месту нахождения представлять в Орган по аккредитации свои замечания в письменном виде по проведенным работам в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения отчета об обследовании;
5) обжаловать в Орган по аккредитации действия его сотрудников;
6) обжаловать решение Органа по аккредитации об отказе в аккредитации в комиссию по апелляции;
7) при возникновении споров обращаться в суд, после проведения досудебных процедур, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;

8) кез келген уақытта бір жақты тәртіппен бұл туралы Аккредиттеу жөніндегі органға шартты бұзу күніне дейін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын хабарлай отырып, Шартты бұзуға;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 31.03.2026 № 151-НҚ (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9) аккредиттеуден бас тартылған жағдайда, ақпараттық жүйе арқылы электрондық нысанда не қағаз жеткізгіште дәлелді шешімін алуға құқылы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2.2-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 31.03.2026 № 151-НҚ (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2.2. Өтінім беруші:
1) электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып, ақпараттық жүйеде тіркелуге;
2) тұрақты негізде ақпараттық жүйеде жеке кабинетті бақылау және тексеруге;
3) нормативтік құқықтық актілердің, стандарттау жөніндегі құжаттардың талаптарын мәлімделген аккредиттеу саласына сәйкес орындауға.";
2.3. Өтінім беруші Шартпен және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен көзделген басқа да құқықтарды пайдаланады және өзге де міндеттемелерді атқарады.
2.4. Аккредиттеу жөніндегі орган:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Шартты бұзуға;
2) шарт бұзылған жағдайда өтінім беруші төлеген сомалардан нақты орындалған жұмыстардың құнын ұстап қалуға;
3) өтінімдерді қарау кезінде өтінім беруші ұсынған мәліметтерді растау, нақтылау немесе түсіндіру үшін қажетті қосымша ақпаратты сұратуға.
2.5. Аккредиттеу жөніндегі орган:
1) Заңда белгіленген тәртіппен шарт жасалған және төлем жасалған сәттен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде өтінімге сараптама жүргізуге;
2) өтінімді сараптау нәтижелері бойынша сараптама бойынша шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Өтінім берушіге аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудитордың қорытындысымен қабылданған шешім туралы хабарлама жолдауға;
3) Өтінім берушінің өтінімін сараптау кезінде сәйкессіздіктер анықталған және Өтінім беруші оларды жою туралы хабарлама алған жағдайда, мұндай хабарламаны алған сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қажет болған жағдайда және тараптардың келісімі бойынша өтінімге қайта сараптама жүргізу және өтінімді сараптау нәтижелері бойынша Өтінім берушіге аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудитордың қорытындысымен қабылданған шешім туралы хабарлама сараптама бойынша шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жолдауға;
4) заңда белгіленген тәртіппен тексеру жөніндегі топ Өтінім берушінің немесе оның құрылымдық бөлімшесінің орналасқан жеріне келген сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде орналасқан жері бойынша Өтінім берушіге тексеру жүргізуге;

8) в любое время в одностороннем порядке расторгнуть Договор, уведомив об этом Орган по аккредитации не менее за 30 (тридцать) календарных дней до даты расторжения;
9) в случае отказа в аккредитации получить мотивированное решение в электронной форме посредством информационной системы либо на бумажном носителе.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 2.2 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 31.03.2026 № 151-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
2.2. Заявитель обязан:
1) зарегистрироваться в информационной системе с использованием электронной цифровой подписи (далее - электронная цифровая подпись);
2) на постоянной основе контролировать и проверять личный кабинет в информационной системе;
3) выполнять требования нормативных правовых актов, документов по стандартизации согласно заявленной области аккредитации;
2.3. Заявитель пользуется иными правами и несет иные обязанности, предусмотренные Договором и действующим законодательством Республики Казахстан.
2.4. Орган по аккредитации вправе:
1) расторгнуть Договор в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) в случае расторжения Договора удержать из оплаченных Заявителем сумм стоимость фактически выполненных работ;
3) запрашивать дополнительную информацию, необходимую для подтверждения, уточнения или пояснения сведений, содержащихся в представленных заявителем аккредитации сведений при рассмотрении заявок.
2.5. Орган по аккредитации обязан:
1) в установленном Законом порядке в срок не более 30 (тридцати) рабочих дней с момента заключения Договора и оплаты, провести экспертизу заявки;
2) по результатам экспертизы заявки направить Заявителю уведомление о принятом решении с заключением эксперта-аудитора по аккредитации в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения по экспертизе;
3) в случае обнаружения при экспертизе заявки Заявителя несоответствий и получения уведомления об их устранении Заявителем, в течение 7 (семи) рабочих дней с момента получения такого извещения при необходимости и по согласованию сторон провести повторную экспертизу заявки и по результатам экспертизы заявки направить Заявителю уведомление о принятом решении с заключением эксперта-аудитора по аккредитации в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения по экспертизе;
4) в установленном Законом порядке провести обследование Заявителя по месту нахождения в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента прибытия группы по обследованию к месту нахождения заявителя или его структурного подразделения;

5) Өтінім берушінің орналасқан жері бойынша тексеру нәтижелері бойынша тексеру аяқталған күні есеп беруге міндетті. 5 (бес) жұмыс күні ішінде Өтінім берушінің ескертулерін ескере отырып, тиісті шешім қабылдау (олар болған жағдайда) және Өтінім берушіге қабылданған шешім туралы хабарлама жолдауға;
6) сәйкессіздіктер анықталған және Өтінім берушінің оларды жою туралы хабарламасы алған кезде, қажет болған кезде және Тараптардың келісуі бойынша оны қайта зерттеп-қарауды жүргізуге міндетті. Өтінім берушіні немесе оның құрылымдық бөлімшесін қайта тексеру мерзімі тексеру жөніндегі топ Өтінім берушінің орналасқан жеріне келген сәттен бастап есептелетін 5 (бес) жұмыс күнінен аспайды;
7) заңда белгіленген тәртіппен жиналған материалдар аккредиттеу материалдарын қарау жөніндегі комиссияға келіп түскен сәттен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде аккредиттеу туралы немесе аккредиттеуден бас тарту туралы шешім қабылдауға;
8) Өтінім берушіні аккредиттеу туралы шешім қабылданған жағдайда соңғысымен аккредиттеуден кейінгі шарт жасасуға және шартқа қол қойылған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде аккредиттеу саласын айқындайтын құжатты бекітуге;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 31.03.2026 № 151-НҚ (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9) аккредиттеуден бас тартылған жағдайда шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Өтінім берушіге ақпараттық жүйе арқылы электрондық нысанда не қағаз жеткізгіште дәлелді бас тартуды жолдауға;
10) өтінімді қараудың немесе бағалауды жүргізуді бастаудың барлық кезеңдерінде, егер алдау мінез-құлық куәлігі пайда болса немесе Өтінім берушінің жалған ақпаратты әдейі ұсынғаны, сондай-ақ ақпаратты жасырғаны үшін, аккредиттеу жөніндегі орган өтінімді қабылдамауға немесе бағалау процесін тоқтатуға және осы Шартты бұзуға;
11) өтінімді алған сәттен бастап 5 жұмыс күні ішінде Өтінім берушіге шарттың жобасын, есеп айырысулардың калькуляциясын (сұрау салынған жағдайда) жолдауға;
12) Өтінім берушіні аккредиттеу туралы шешім қабылданған жағдайда жеті жұмыс күні ішінде Өтінім беруші туралы ақпарат аккредиттеу субъектілерінің тізіліміне енгізуге;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
13) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 31.03.2026 № 151-НҚ (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13) ақпараттық жүйенің жұмыс істеуінде техникалық ақаулар болған жағдайда, тараптардың келісімі бойынша аккредиттеу материалдарын коммуникацияның басқа тәсілдері арқылы қарауды қамтамасыз етуге міндетті.

5) по результатам обследования Заявителя по месту нахождения предоставить отчет в день завершения обследования. В течение 5 (пяти) рабочих дней принять соответствующее решение с учетом замечаний Заявителя (при их наличии) и направить Заявителю уведомление о принятом решении;
6) при обнаружении несоответствий и получении уведомления Заявителя об их устранении, при необходимости и по согласованию сторон провести его повторное обследование. Срок повторного обследования заявителя или его структурного подразделения не превышает 5 (пять) рабочих дней, исчисляемых с момента прибытия группы по обследованию к месту нахождения заявителя;
7) в установленном Законом порядке в течение 30 (тридцати) рабочих дней с момента поступления собранных материалов на комиссию по рассмотрению материалов аккредитации принять решение об аккредитации или об отказе в аккредитации;
8) в случае принятия решения об аккредитации Заявителя заключить с последним постаккредитационный договор и в течение семи рабочих дней со дня подписания договора утвердить документ, определяющий область аккредитации;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 9) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 31.03.2026 № 151-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
9) в случае отказа в аккредитации направить Заявителю мотивированный отказ в электронной форме посредством информационной системы либо на бумажном носителе в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты принятия решения;
10) на всех этапах рассмотрения заявки или начала проведения оценки, если появляются свидетельства обманного поведения, или намеренного представления Заявителем ложной информации, а также сокрытия информации, отклонить заявку или прекратить процесс оценки и расторгнуть настоящий Договор;
11) в течение 5 рабочих дней с момента получения заявки, направить Заявителю проект договора, калькуляцию расчетов (в случае запроса);
12) в случае принятия решения об аккредитации Заявителя в течение семи рабочих дней со дня подписания договора занести в реестр субъектов аккредитации информацию о Заявителе;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 13) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 31.03.2026 № 151-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
13) в случае технических неполадок функционирования информационной системы, по согласованию сторон, обеспечить рассмотрение материалов аккредитации посредством электронной почты либо иных способов коммуникаций.

2.6. Аккредиттеу жөніндегі Орган Шартта және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды пайдаланады және өзге де міндеттерді атқарады.
2.7. Тараптардың ешқайсысы шарт бойынша өз құқықтары мен міндеттерін үшінші тұлғаларға беруге құқылы емес.
2.8. Тараптар осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде аккредиттеу субъектілерінің тізіліміне енгізілуге жататындарды қоспағанда, Шарттың және оны орындау барысында алынған ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етуге міндеттенеді.
3. Жұмыстың құны
3.1. Жұмыстарды төлеу кезекті кезеңді орындау алдында кезең-кезеңмен төлеу шоты ұсынылған күннен бастап 5 (бес) операциялық банктік күн ішінде келесі тәртіппен жүзеге асырылады:
1) Өтінім сараптамасы қосылған құн салығын есепке алып немесе есепке алмай _________________________________ (сома санмен және жазбаша) теңге;
2) орналасқан жері бойынша тексеру қосылған құн салығын есепке алып немесе есепке алмай, _________________________________ (сома санмен және жазбаша) теңге.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3.2-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 31.03.2026 № 151-НҚ (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3.2. Өтінімге қайта сараптама және (немесе) оның орналасқан жері бойынша қайта зерттеп-қарау жүргізілген жағдайда, оның төлемі төлемге шот берілген күннен бастап 5 (бес) операциялық банктік күн ішінде жүзеге асырылады, бұл ретте, мұндай сараптаманың немесе зерттеп-қараудың құнын құн калькуляциясын қоса бере отырып, Тараптар жасасатын қосымша келісіммен (сұрау салынған жағдайда) айқындайды. Қосымша келісімге Өтінім беруші оны аккредиттеу жөніндегі органнан ақпараттық жүйеде оны алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қол қояды.
4. Тараптардың жауапкершілігі
4.1. Уақытылы төлемегені үшін Өтінім беруші Аккредиттеу жөніндегі органға мерзімді кешіктірудің әр жұмыс күні үшін төленуі тиісті сомадан 0,1 (оннан бір) % мөлшерінде, бірақ көрсетілген сомадан 25 (жиырма бес) % аспайтын өсімпұл төлейді.
4.2. Өтінім берушінің кінәсінен тыс, жұмыстарды орындау мерзімін бұзғаны үшін Аккредиттеу жөніндегі орган Өтінім берушіге мерзімін кешіктірудің әр жұмыс күні үшін орындалатын жұмыс құнынан 0,1 (оннан бір) % мөлшерінде, бірақ көрсетілген сомадан 25 (жиырма бес) % аспайтын өсімпұл төлейді.
4.3. Өсімпұлды төлеу Тараптарды Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
4.4. Өтінім беруші Аккредиттеу жөніндегі органға ұсынылған өтінімдегі деректердің анықтығы мен өзектілігі үшін жауапты болады.
4.5. Тараптардың осы Шартта көзделмеген жауапкершілік шаралары Қазақстан Республикасының азаматтық заңнама нормаларына сәйкес қолданылады.

2.6. Орган по аккредитации пользуется иными правами и несет иные обязанности, предусмотренные Договором и действующим законодательством Республики Казахстан.
2.7. Ни одна из Сторон не вправе передавать свои права и обязанности по Договору третьим лицам.
2.8. Стороны обязуются обеспечивать конфиденциальность Договора и информации, полученной в ходе его исполнения, за исключением подлежащей внесению в реестр субъектов аккредитации, в течение срока действия настоящего Договора.
3. Стоимость работ
3.1. Оплата работ осуществляется поэтапно перед выполнением очередного этапа в течение 5 (пяти) операционных банковских дней со дня выставления счета на оплату в следующем порядке:
1) экспертиза заявки ________________________________________________ тенге,
(сумма цифрами и прописью) с учетом или без учета налога на добавленную стоимость;
2) обследование по месту нахождения ______________________________________
(сумма цифрами и прописью) тенге, с учетом или без учета налога на добавленную стоимость.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3.2 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 31.03.2026 № 151-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
3.2. В случае проведения повторной экспертизы заявки и (или) повторного обследования по месту нахождения его (их) оплата осуществляется в течение 5 (пяти) операционных банковских дней со дня выставления счета на оплату, при этом стоимость такой экспертизы или обследования определяется заключаемым Сторонами дополнительным соглашением с приложением калькуляции стоимости (в случае запроса). Дополнительное соглашение подписывается Заявителем в течение 7 (семи) рабочих дней со дня его получения в информационной системе от Органа по аккредитации.
4. Ответственность сторон
4.1. За несвоевременную оплату Заявитель выплачивает Органу по аккредитации пеню в размере 0,1 (одна десятая) % от суммы подлежащей оплате за каждый рабочий день просрочки, но не более 25 (двадцать пять) % от указанной суммы.
4.2. За нарушение сроков выполнения работ, произошедшей не по вине Заявителя, Орган по аккредитации выплачивает Заявителю пеню в размере 0,1 (одна десятая) % от стоимости выполняемых работ за каждый рабочий день просрочки, но не более 25 (двадцать пять) % от указанной суммы.
4.3. Уплата пени не освобождает Стороны от исполнения своих обязательств по Договору.
4.4. Заявитель несет ответственность за достоверность и актуальность данных в заявке, представленную Органу по аккредитации.
4.5. Меры ответственности Сторон, не предусмотренные в настоящем Договоре, применяются в соответствии с нормами гражданского законодательства Республики Казахстан.

4.6. Осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
5. Еңсерілмейтін күш (форс-мажор) жағдайлары
5.1. Тараптар осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін ішінара немесе толық орындамағаны үшін, егер ол еңсерілмес күш мән-жайларының (су тасқыны, жер сілкінісі) салдары болып табылса, осы жағдайлар Тараптардың кез келгенінің осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауы мүмкін болмаған жағдайда, жауапкершіліктен босатылады.
5.2. Осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі еңсерілмейтін күш жағдайлары, сондай-ақ осы жағдайлармен туындаған салдар әсер еткен уақыт ішінде сәйкес уақытқа кейін шегеріледі.
5.3. Еңсерілмес күш жағдайлары туындаған кезде Тараптардың кез келгені олар басталған күннен бастап 5 (бес) күнтізбелік күн ішінде екінші Тарапқа осы жағдайлардың басталғаны туралы хабарлайды.
5.4. Еңсерілмес күш мән-жайларының жасалу фактісін растайтын құжаттар еңсерілмес күш мән-жайлары орын алған Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдары немесе ұйымдары берген тиісті құжаттар (анықтамалар, актілер және басқалар) болып табылады.
5.5. Егер еңсерілмес күш жағдайлары 3 (үш) айдан астам қолданыста болса және оларды тоқтату күні туралы міндетті өтінім жасауға мүмкіндік болмаса, онда әрбір Тарап осы Шартты бұзуға құқылы және бұл жағдайда аккредиттеу жөніндегі Орган нақты орындалған жұмыстардың құнын шегере отырып, өтінім берушіге төленген соманы қайтаруға міндетті.
5.6. Хабарламау немесе уақтылы хабарламау Тарапты осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін жауапкершіліктен босататын негіз ретінде жоғарыда көрсетілген кез келген жағдайға сілтеме жасау құқығынан айырады.
6. Шартты өзгерту, тоқтату және бұзу
6.1. Өтінім беруші осы Шарттың талаптарын бұзған және оның осы Шартта белгіленген мерзімдерде қосымша келісімге қол қоюынан негізсіз бас тартқан жағдайда, аккредиттеу жөніндегі орган бұл туралы Өтінім берушіні бұзудың болжамды күніне дейін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын хабардар ете отырып, осы Шартты біржақты тәртіппен бұзуға құқылы. Бұл жағдайда хабарламада көрсетілген күн осы шартты бұзу күні болып есептеледі.
6.2. Осы Шарт мынадай:
1) Өтінім беруші таратылған;
2) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес осы шарт бұзылған;

4.6. За неисполнение или ненадлежащее исполнение своих обязательств по настоящему Договору, Стороны несут ответственность согласно действующему законодательству Республики Казахстан.
5. Обстоятельства непреодолимой силы (форс-мажор)
5.1. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное неисполнение своих обязательств по настоящему Договору, если оно явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы (наводнение, землетрясение), при условии, что эти обстоятельства сделали невозможным исполнение любой из Сторон своих обязательств по настоящему Договору.
5.2. Срок исполнения обязательств по настоящему Договору отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства непреодолимой силы, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами.
5.3. Любая из Сторон, при возникновении обстоятельств непреодолимой силы, обязана в течение 5 (пяти) календарных дней с даты их наступления уведомит другую Сторону о наступлении этих обстоятельств.
5.4. Документами, подтверждающими факт свершения обстоятельств непреодолимой силы, являются соответствующие документы (справки, акты и другие), выданные уполномоченными на то государственными органами или организациями Республики Казахстан, где обстоятельства непреодолимой силы имели место.
5.5. Если обстоятельства непреодолимой силы продолжают действовать более 3 (трех) месяцев и нет возможности сделать обязательное заявление о дате их прекращения, то каждая Сторона вправе расторгнуть настоящий Договор и в этом случае Орган по аккредитации обязан вернуть Заявителю оплаченные суммы за вычетом стоимости фактически выполненных работ.
5.6. Не уведомление или несвоевременное уведомление лишает Сторону права ссылаться на любое вышеуказанное обстоятельство, как на основание, освобождающее от ответственности за неисполнение обязательства по настоящему Договору.
6. Изменение, прекращение и расторжение Договора
6.1. В случае нарушения условий настоящего Договора Заявителем и необоснованного отказа от подписания им дополнительного соглашения в сроки, установленные настоящим Договором, Орган по аккредитации расторгает настоящий Договор в одностороннем порядке уведомив об этом Заявителя не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней до предполагаемой даты расторжения. В этом случае датой расторжения настоящего Договора считается дата, указанная в уведомлении.
6.2. Настоящий Договор прекращается в следующих случаях:
1) ликвидации Заявителя;
2) расторжения настоящего Договора в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;

3) өтінімті сараптаған немесе Өтінім берушіні орналасқан жері бойынша тексеріп қарау кезінде айқындалған сәйкессіздіктер Аккредиттеу жөніндегі орган белгілеген мерзімде жойылмаған;
4) Аккредиттеу жөніндегі орган өтінімті қайта сараптаған немесе Өтінім берушіні орналасқан жері бойынша қайта тексеріп қарау кезінде аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудитордың бастапқы қорытындысын немесе тексеріп қарау жөніндегі топтың есебінде көрсетілген сәйкессіздіктер айқындалған;
5) Аккредиттеу жөніндегі орган аккредиттеуден бас тарту туралы шешім қабылдаған;
6.3. Осы Шарт бұзылған кезде өтінім беруші төлеген сома (тоқтатылған жағдайдан бөлек) Аккредиттеу жөніндегі органның нақты шығындарын есептен шығара отырып, қайтарады.
7. Дауларды шешу тәртібі
7.1. Осы Шартты iске асыру процесінде келіспеушіліктер туындаған жағдайда, Тараптар оларды келіссөздер жолымен шешуге міндеттенеді.
7.2. Келіссөздер жолымен келіспеушіліктер реттелмеген жағдайда, ол Аккредиттеу органының орналасқан жері бойынша сот органына қарауға берiлуi мүмкiн.
8. Қорытынды ережелер
8.1. Осы Шарт Тараптар оған қол қойған күнінен бастап жасалған деп есептеледі, егер осы Шарт Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің аумақтық органында тіркелуге жатса - тіркелген күнінен бастап және ол бойынша міндеттемелерін Тараптардың толық орындағанына дейін қолданыста болады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8.2-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 31.03.2026 № 151-НҚ (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8.2. Осы Шарт ақпараттық жүйеде электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде жасалды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8.3-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 31.03.2026 № 151-НҚ (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8.3. Тараптар ақпараттық жүйеде жүзеге асырылатын Тараптар арасында ақпарат алмасу ресми болып табылады деп келісті.
Ақпараттық жүйедегі хабарлама аккредиттеу жөніндегі органнан өтінім берушінің ақпаратты алғанын растау болып табылады.
8.4. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар олар осы Шарт сияқты нысанда жасалған және тараптар қол қойған жағдайда ғана жарамды болады.
8.5. Осы Шартта көзделмеген барлық өзге жағдайларда Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
9. Тараптар деректемелері
Өтінім беруші:
_____________________________
(толық атауы, заңды және нақты мекенжайы, банктік деректемелері, телефон нөмірі, лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Аккредиттеу жөніндегі орган:
______________________________
(толық атауы, заңды және нақты мекенжайы, банктік деректемелері, телефон нөмірі, лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Өтінім берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойған күні мен уақыты
Өтінім берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасындағы тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Аккредиттеу жөніндегі органның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойған күні мен уақыты
Аккредиттеу жөніндегі органның электрондық цифрлық қолтаңбасындағы тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Аккредиттеу алдындағы үлгілік
шартқа қосымша
Кері байланыс сауалнамасы
Өтінім берушінің атауы: _______________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(өтінім беруші басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және лауазымы)
Аккредиттеу жөніндегі орган орындайтын жұмыс сапасын бағалаңыз (5-өте керемет, 4-өте жақсы, 3-жақсы, 2-қанағаттанарлық, 1-нашар).
Тиісті санды белгілеңіз.
Жұмыс түрі: __________________________________________________
Сұрақ атауы
Баға
Жауап нұсқалары
5
4
3
2
1
Сізге шынайы жауаптар үшін алғыс айтамыз!
Сіздің ескертулеріңіз бен тілектеріңізді біз міндетті түрде қарастырамыз. Біз бірлескен ынтымақтастығымыздың одан әрі тиімді және жемісті болғанын қалаймыз!
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы
№ 430 бұйрығына
5-қосымша
Аккредиттеуден кейінгі үлгілік шарты

3) неустранения в установленный Органом по аккредитации срок несоответствий, выявленных при экспертизе заявки или обследовании заявителя по месту нахождения;
4) обнаружения Органом по аккредитации при повторной экспертизе заявки или при повторном обследовании по месту нахождения заявителя несоответствий, указанных соответственно в первоначальном заключении эксперта-аудитора по аккредитации или в отчете группы по обследованию;
5) принятия Органом по аккредитации решения об отказе в аккредитации;
6.3. При расторжении настоящего Договора (за исключением прекращения) оплаченные Заявителем суммы возвращаются за вычетом фактически понесенных затрат Органом по аккредитации.
7. Порядок разрешения споров
7.1. В случае разногласий, которые могут возникнуть в процессе реализации настоящего Договора, Стороны обязуются разрешить их путем переговоров.
7.2. В случае не урегулирования спора путем переговоров, он может быть передан на рассмотрение в судебные органы по месту нахождения Органа по аккредитации.
8. Заключительные положения
8.1. Настоящий Договор считается заключенным со дня его подписания Сторонами, если настоящий Договор подлежит регистрации в территориальном подразделении Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан - со дня регистрации, и действует до полного исполнения Сторонами обязательств по нему.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 8.2 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 31.03.2026 № 151-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
8.2. Настоящий Договор составлен на казахском и русском языках в электронном виде в информационной системе.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 8.3 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 31.03.2026 № 151-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
8.3. Стороны договорились, что обмен информацией между Сторонами, осуществляемый в информационной системе, является официальным.
Подтверждением получения информации Заявителем от Органа по аккредитации является уведомление в информационной системе.
8.4. Все изменения и дополнения к настоящему Договору действительны лишь при условии, что они совершены в той же форме что и настоящий Договор и подписаны Сторонами.
8.5. Во всем ином, что не предусмотрено настоящим Договором, Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Реквизиты Сторон
Заявитель:
_____________________________
(полное наименование, юридический и фактический адрес, банковские реквизиты, номер телефона, должность, фамилия, имя и отчество (при наличии))
Орган по аккредитации:
______________________________
(полное наименование, юридический и фактический адрес, банковские реквизиты, номер телефона, должность, фамилия, имя и отчество (при наличии))
Дата и время подписания электронной цифровой подписью Заявителя
Фамилия, имя и отчество (при наличии) из электронной цифровой подписи Заявителя
Дата и время подписания электронной цифровой подписью Органа по аккредитации
Фамилия, имя и отчество (при наличии) из электронной цифровой подписи Органа по аккредитации
Приложение
к Типовому предаккредитационному договору
Анкета обратной связи
Наименование заявителя:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность руководителя заявителя)
Оцените качество работ, выполняемых органом по аккредитации (5-отлично, 4-очень
хорошо, 3-хорошо, 2-удовлетворительно, 1-плохо).
Отметьте соответствующую цифру.
Вид работы: _______________________________________________________
Наименование вопроса
Оценка
Варианты ответов
5
4
3
2
1
Благодарим Вас за искренние ответы!
Ваши замечания и пожелания обязательно будут рассмотрены нами.
Мы хотим, чтобы наше совместное сотрудничество продолжалось и стало еще более эффективным, и плодотворным!
Приложение 5 к приказу
Министра индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Типовой постаккредитационный договор

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Сауда және интеграция министрінің 08.06.2021 № 398-НҚ (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 18.08.2023 № 320-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.07.2025 № 226-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
_________ 20__жылғы "__" _______ (жасалған орны) __________________,
(заңды тұлғаның толық атауы)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің _______________________________
____________________________________________________ қаулысына сәйкес
(Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының күні мен нөмірі) аккредиттеу
жөніндегі органмен айқындалған, бұдан әрі "Аккредиттеу жөніндегі орган"
деп аталып, _____________________ негізінде әрекет ететін _______________
(құжат атауы)
___________________________________________________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
атынан бір тараптан және ____________________________________,
(аккредиттеу субъектінің толық атауы)
бұдан әрі "Аккредиттеу субъекті" деп аталып ________________________
(құжат атауы)
негізінде әрекет ететін ___________________________________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) атынан екінші тараптан, бірлесіп "Тараптар" деп аталып, "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) және
_______________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының заңнамасының атауы)
сәйкес төмендегілер туралы осы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты:
1. Шарттың мәні
1.1. Осы Шарт аккредиттеуден кейінгі кезеңде аккредиттеу жөніндегі орган мен аккредиттеу субъектісі арасындағы қатынастарды реттейді:
1.1.1. аккредиттеу аттестатын қайта ресімдеу;
1.1.2. аккредиттеу материалдарын өзектендіру;
1.1.3. жоспарлы бағалау;
1.1.4. куәгерлердің бағалары;
1.1.5. аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу;
1.1.6. аккредиттеу аттестатының қолданылуын тоқтату;
1.1.7. аккредиттеу аттестатының күшін жою;
1.1.8. аккредиттеу аттестатын тоқтата тұру;
1.1.9. аккредиттеу аттестатынан айыру және аккредиттеу белгісін пайдалану.
1.2. Жұмыс жүргізу тілі ________________________. (қазақ немесе орыс тілі)

Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 08.06.2021 № 398-НҚ (вводится в действие с 01.07.2021); с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 18.08.2023 № 320-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.07.2025 № 226-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"_________________
(место заключения)                   "____"__________20 __ года
______________________________________,
(полное наименование юридического лица)
определенное в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан
________________________________________________________________,
(дата и номер постановления Правительства Республики Казахстан)
органом по аккредитации, именуемое в дальнейшем "Орган по аккредитации", в лице
________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) уполномоченного лица)
действующего (ей) на основании ________________________________________,
(наименование документа)
с одной стороны, и ____________________________________________,
(полное наименование субъекта аккредитации)
именуемое (ая) в дальнейшем "Субъект аккредитации", в лице
_________________ ________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) уполномоченного лица)
действующий (ая) на основании ________________________________________,
(наименование документа)
с другой стороны, совместно именуемые "Стороны", заключили в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аккредитации в области оценки соответствия" (далее - Закон) и ____________________________________________________________
(наименование законодательства Республики Казахстан)
настоящий договор (далее - Договор) о нижеследующем:
1. Предмет договора
1.1. Настоящий Договор регулирует отношения между Органом по аккредитации и Субъектом аккредитации в постаккредитационный период:
1.1.1. переоформление аттестата аккредитации;
1.1.2. актуализация материалов аккредитации;
1.1.3. плановые оценки;
1.1.4. свидетельские оценки;
1.1.5. отзыв аттестата аккредитации;
1.1.6. прекращение действия аттестата аккредитации;
1.1.7. аннулирование аттестата аккредитации;
1.1.8. приостановление аттестата аккредитации;
1.1.9. лишение аттестата аккредитации и использование знака аккредитации.
1.2. Язык проведения работ _________________________________________. (казахский или русский язык)

2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2.1. Аккредиттеу субъектісі:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 31.03.2026 № 151-НҚ (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) Аккредиттеу жөніндегі органға қағаз жеткізгіште не техникалық реттеудің ақпараттық жүйесі (бұдан әрі-ақпараттық жүйе) арқылы электрондық нысанда аккредиттеу аттестатын қайта ресімдеу, аккредиттеу материалдарын өзектілендіру, аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу және қолданылуын тоқтату туралы өтінішпен жүгінуге;
2) осы Шарттың талаптары мен Аккредиттеу жөніндегі органының құжаттарына сәйкес мыналарды:
аккредиттеу белгісін;
ILAC (International Laboratory Accreditation Cooperation - Зертханаларды аккредиттеу жөніндегі халықаралық ынтымақтастық) MRA (Mutual Recognition Arrangement - Өзара тану туралы келісім) (сынақ және калибрлык зертханалар және (немесе) қосарлы белгімен) IAF (International Accreditation Forum - Аккредиттеу жөніндегі халықаралық форум) MLA (Multilateral Recognition Agreement - Өзара тану туралы көпжақты келісім) (өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің сәйкестігін растау жөніндегі орган) қосарлы белгісін (бұдан әрі - қосарлы белгі) қолдануға. Аккредиттеу белгісі Аккредиттеу жөніндегі органның логотипін және Аккредиттеу субъектісінің аккредиттеу аттестатының нөмірін қамтиды. Аккредиттеу субъектісіне Аккредиттеу жөніндегі органның логотипін жеке пайдалануға рұқсат етілмейді. Аккредиттеу белгісі Аккредиттеу субъектісінің хаттамаларында, сертификаттарында және сәйкестікті бағалау жөнінде қызмет нәтижелері бойынша тек аккредиттеу саласы шегінде және аккредиттеу аттестатының қолданыс мерзімінде берілетін құжаттарға пайдаланыла алады. Егер Аккредиттеу субъектісінің аккредиттеу белгісі пайдаланылатын көрсетілген құжаттарында аккредиттеу саласына кірмейтін сәйкестікті бағалау бойынша қызмет нәтижелері қамтылған жағдайда, онда осы құжаттарда аккредиттеу белгісінің қолданыс шегі туралы ескертпе қамтылуы тиіс. Аккредиттеу белгісі Аккредиттеу субъектісінің аккредиттеу аттестаты қолданыс кезеңінде фирмалық бланктерде, интернет-ресурста, жарнамада пайдаланылуы мүмкін. Аккредиттеу белгісін аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу, тоқтата тұру кезеңінде, сондай-ақ осы Шарт тоқтатылған жағдайда пайдалануға рұқсат етілмейді. Аккредиттеу субъектісі қолданатын аккредиттеу белгісі аккредиттеу белгісінің техникалық сипаттамасына сәйкес болуы тиіс. Қосарлы белгіні пайдалану тәртібі Тараптар арасында жасалатын Қосарлы белгіні пайдалану жөніндегі шартпен айқындалады;

2. Права и обязанности Сторон
2.1. Субъект аккредитации вправе:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 31.03.2026 № 151-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
1) обращаться в Орган по аккредитации с заявкой о переоформлении аттестата аккредитации, актуализации материалов аккредитации, отзыве, и прекращении действия аттестата аккредитации на бумажном носителе либо в электронной форме посредством информационной системы технического регулирования (далее - информационная система);
2) пользоваться в соответствии с условиями настоящего Договора и документами Органа по аккредитации:
знаком аккредитации;
совмещенным знаком ILAC (International Laboratory Accreditation Cooperation - Международное сотрудничество по аккредитации лабораторий) MRA (Mutual Recognition Arrangement - Соглашение о взаимном признании) (испытательные и калибровочный лаборатории) и (или) совмещенным знаком IAF (International Accreditation Forum Международный форум по аккредитации) MLA (Multilateral Recognition Agreement - Многостороннего соглашения о взаимном признании) (орган по подтверждению соответствия продукции и услуг) (далее - совмещенный знак). Знак аккредитации состоит из логотипа Органа по аккредитации и номера аттестата аккредитации Субъекта аккредитации. Использование Субъектом аккредитации отдельно логотипа Органа по аккредитации не допустимо. Знак аккредитации может использоваться на протоколах, сертификатах Субъекта аккредитации и других его документах, выдаваемых по результатам деятельности по оценке соответствия, только в пределах области аккредитации и в период действия аттестата аккредитации. В случаях, если указанные документы Субъекта аккредитации, на которых используется знак аккредитации, содержат результаты деятельности по оценке соответствия не входящей в область аккредитации, то в данных документах должна содержаться оговорка о пределах действия знака аккредитации. Знак аккредитации может использоваться также на фирменных бланках, интернет-ресурсе, рекламе Субъекта аккредитации в период действия аттестата аккредитации. Не допускается использование знака аккредитации в период отзыва и приостановления аттестата аккредитации, а также в случае прекращения настоящего Договора. Используемый Субъектом аккредитации знак аккредитации должен соответствовать техническим характеристикам знака аккредитации. Порядок использования совмещенного знака определяется Договором по использованию совмещенного знака заключаемым между Сторонами;

3) Аккредиттеу жөніндегі органға жүргізілген жұмыстар бойынша өз ескертулерін ұсынуға;
4) Аккредиттеу жөніндегі органға оның қызметкерлерінің әрекеттеріне шағымдануға;
5) Аккредиттеу жөніндегі органының аппеляция жөніндегі комиссиясына аккредиттеу материалдары бойынша теріс шешімдерін шағымдануға;
6) даулар туындаған жағдайда сотқа жүгінуге құқылы.
2.2. Аккредиттеу субъектісі:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 31.03.2026 № 151-НҚ (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) ақпараттық жүйеде жеке кабинетті тұрақты негізде бақылауға және тексеруге;
2) нормативтік құқықтық актілердің, стандарттау жөніндегі құжаттардың талаптарын орындауға міндетті;
3) аккредиттеу өлшемшарттарының талаптарын үздіксіз орындауға;
4) құзыреттілікті бағалау және аккредиттеуді сақтау үшін қажетті ақпаратқа, құжаттарға және есептерге қол жеткізуді қамтамасыз етуге;
5) тіркелген, берілген, айналысқа енгізілген, күші жойылған және күші жойылған, оның ішінде сәйкестікті бағалау саласындағы ресми құжаттарды беруден бас тарту туралы деректердің электрондық есебін жүзеге асыруға;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 31.03.2026 № 151-НҚ (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6) осы Шартқа қосымша келісімдерге қол қоюға не субъект аккредиттеуді алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде дәлелді бас тартуды ақпараттық жүйеде келісімге жолдауға;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 31.03.2026 № 151-НҚ (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7) ақпараттық жүйеде аккредиттеу жөніндегі органмен коммуникация құралдарын қолдауға және бақылауға;
8) сәйкестікті бағалау жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыруға және аккредиттеу саласы шегінде аккредиттеу аттестатына сілтеме жасауға;
9) аккредиттеуден тыс жұмыстарды жүргізу кезінде аккредиттеуге кез келген сілтемелерді алып тастауға;
10) сертификаттау жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру кезінде аккредиттеу саласына кіретін объектілерге ғана сертификаттар беруге;
11) осы Шартқа сәйкес аккредиттеу белгісін және бірлескен белгіні пайдалануға;
12) заңды тұлға таратылған немесе аккредиттеу аттестатының қолданылуы тоқтатылған кезде сәйкестікті бағалау жөніндегі басқа аккредиттелген органға беруге, не сәйкестікті бағалау жөніндегі барлық берілген құжаттарды кері қайтарып алуға;
13) ұлттық заңнамаға сәйкес аккредиттеу жөніндегі орган белгілеген мерзімдерде аккредиттеу өлшемшарттарына анықталған сәйкессіздіктерді жоюға;

3) представлять в Орган по аккредитации свои замечания по проведенным работам;
4) обжаловать в Орган по аккредитации действия его сотрудников;
5) обжаловать решения Органа по аккредитации в комиссию по апелляции;
6) при возникновении споров обращаться в суд.
2.2. Субъект аккредитации обязан:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 31.03.2026 № 151-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
1) на постоянной основе контролировать и проверять личный кабинет в информационной системе;
2) выполнять требования нормативных правовых актов, документов по стандартизации;
3) непрерывно выполнять требования критериев аккредитации;
4) обеспечить доступ к информации, документам и отчетам, необходимым для оценки компетентности и сохранения аккредитации;
5) осуществлять электронный учет данных о зарегистрированных, выданных, введенных в обращение, отмененных и аннулированных, в том числе об отказах в выдаче официальных документов в сфере оценки соответствия;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 6) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 31.03.2026 № 151-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
6) подписывать дополнительные соглашения к настоящему Договору либо направить мотивированный отказ в информационной системе в срок не позднее 7 (семи) рабочих дней со дня получения субъектом аккредитации;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 7) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 31.03.2026 № 151-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
7) поддерживать и контролировать средства коммуникации с Органом по аккредитации в информационной системе.
8) осуществлять работы по оценке соответствия и ссылаться на аттестат аккредитации в пределах области аккредитации;
9) при проведении работ вне аккредитации исключить любые ссылки на аккредитацию;
10) при осуществлении работ по сертификации выдавать сертификаты только на объекты входящие в область аккредитации;
11) использовать знак аккредитации и совмещенный знак в соответствии с настоящим Договором;
12) при ликвидации юридического лица или прекращении действия аттестата аккредитации, передать в другой аккредитованный орган по оценке соответствия либо отозвать все выданные документы по оценке соответствия;
13) устранять выявленные несоответствия критериям аккредитации в сроки, установленные Органом по аккредитации в соответствии с Законом;

14) Аккредиттеу жөніндегі органына инспекциялық тексеру және орында тексеру жүргізуді, оның ішінде үй-жайға (үй-жайларға), жабдықтарға, ақпаратқа қол жеткізуді, Аккредиттеу субъектісі персоналдарының қатысуын, куәгерлік бағалау жүргізуді, инспекциялық тексеру жүргізу бойынша жұмыстардың құнын төлеуді, сондай-ақ өзге қажетті көмек көрсетуді қамтамасыз етуге;
15) аккредиттеу жөніндегі органның сұрау салуы бойынша аккредиттеу субъектісі тарапынан негізді бас тарту болмаған кезде сәйкестілікті бағалау бойынша қызметті жүзеге асыру кезінде олар белгілеген тұлғалардың қатысуына рұқсат беруге;
16) салыстырмалы сынақтарға қатысуға (өлшем құралдарын тексеру (калибрлеу) нәтижелерін салыстыруға) (зертханалар үшін);
17) аккредиттеу аттестатының қолданылуы тоқтатылған, күші жойылған, тоқтатыла тұрған не одан айырылған жағдайда аккредиттеу аттестатына сілтеме жасауды тоқтатуға;
18) аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алған жағдайда, уақытша жарамсыз деп танылған аккредиттеу аттестатына немесе аккредиттеу саласына сілтеме жасауды тоқтатуға;
19) осы Шартта белгіленген тәртіпте, мерзімдерде және сомада жұмыстарға ақы төлеуге;
20) Заңның 23-бабының 1-тармағында көзделген жағдайлардың бірі туындаған сәттен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде аккредиттеу жөніндегі органға өзектендіруге арналған материалдар жолдауға;
21) Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкестікті бағалау жөніндегі органдарының және сынақ зертханаларының бірыңғай тізілімінің Ұлттық бөлігін қалыптастыру және жүргізу үшін деректерді ұсынуға;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
22) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 31.03.2026 № 151-НҚ (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22) аккредиттеу жөніндегі органға осы Шартқа қосымшаға сәйкес ақпараттық жүйеде толтырылған кері байланыс сауалнамасын ұсынуға;
23) аккредиттеу жөніндегі органның аккредиттеу материалдарын өзектендіру, инспекциялық тексеру, куәгерлік бағалау жөніндегі қызметтеріне ақы төлеуге;
24) аккредиттеу жөніндегі органмен даулы мәселелерді шешудің сотқа дейінгі тәртібін сақтауға;
25) аккредиттеу жөніндегі органды бекітілген аккредиттеу саласындағы қызметті тоқтату немесе алдағы тарату туралы, аккредиттеуге, субъектінің мәртебесіне немесе қызметіне қатысы бар өзгерістер туралы осындай шешім қабылданған сәттен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде хабардар етуге;
26) аккредиттеу субъектісінің заңсыз іс-әрекеттері бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша бұзушылықтар расталған жағдайда аккредиттеу жөніндегі органның құжаттарды сараптау және кезектен тыс инспекциялық тексеру жөніндегі шығыстарын өтеуге міндетті.

14) обеспечивать Органу по аккредитации проведение плановой оценки и обследование на месте, в том числе доступ к помещению (помещениям), оборудованию, информации, присутствие персонала Субъекта аккредитации, проведение свидетельской оценки, оплатить стоимость работ по проведению плановых оценок, а также оказывать иное необходимое содействие;
15) по запросу Органа по аккредитации при отсутствии мотивированного отказа со стороны Субъекта аккредитации допускать присутствие определенных им лиц при осуществлении деятельности по оценке соответствия;
16) участвовать в сравнительных испытаниях (сличениях результатов поверки (калибровки) средств измерений) (для лабораторий);
17) в случае прекращения действия, аннулирования, приостановления либо лишения аттестата аккредитации прекратить ссылку на аттестат аккредитации;
18) в случае отзыва аттестата аккредитации прекратить ссылку на аттестат аккредитации или область аккредитации, которые временно признаны недействительными;
19) оплачивать работы в порядке, сроки и сумме, установленные настоящим Договором;
20) в течение 10 (десяти) календарных дней с момента возникновения одного из случаев, предусмотренных пунктом 1 статьи 23 Закона направить в Орган по аккредитации материалы на актуализацию;
21) предоставлять данные для формирования и ведения национальной части Единого реестра органов по оценке соответствия и испытательных лабораторий Евразийского экономического союза;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 22) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 31.03.2026 № 151-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
22) предоставить Органу по аккредитации заполненную анкету обратной связи в информационной системе согласно приложению к настоящему Договору;
23) оплачивать услуги Органа по аккредитации по актуализации материалов аккредитации, плановым оценкам, свидетельским оценкам;
24) соблюдать досудебный порядок разрешения спорных вопросов с Органом по аккредитации;
25) уведомлять Орган по аккредитации о прекращении деятельности в утвержденной области аккредитации или предстоящей ликвидации, об изменениях, имеющих отношение к аккредитации, статусу или деятельности субъекта в течение 10 (десяти) календарных дней с момента принятия такого решения;
26) в случае подтверждения нарушений по обращениям физических и юридических лиц по незаконным действиям субъекта аккредитации возмещать расходы Органа по аккредитации по экспертизе документов и внеплановой оценки.

2.3. Аккредиттеу субъектісі:
1) аккредиттеу жөніндегі органға ұсынылған деректердің дұрыстығы;
2) аккредиттеу саласы шеңберінде аккредиттеу белгісін және бірлескен белгіні дұрыс пайдалану;
3) өз қызметінің нәтижелері үшін, бірақ осымен ғана шектелмей, сәйкестікті бағалау жөніндегі жұмыстарды орындау кезінде аккредиттеу белгісін пайдалана отырып, сәйкестікті бағалау жөніндегі заңсыз берілген құжаттар үшін жауапты.
2.4. Аккредиттеу субъектісі Шартпен және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен көзделген өзге құқықтарды және өзге міндеттерді атқарады.
2.5. Аккредиттеу жөніндегі орган:
1) аккредиттеу субъектісі ұсынған құжаттарда қамтылған мәліметтерді растау, нақтылау немесе түсіндіру үшін өз құзыреті шегінде қосымша ақпаратты сұратуға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Шартты бұзуға;
3) Шартты бұзған жағдайда, Аккредиттеу субъектісі төлеген сомадан нақты орындалған жұмыстар құнын ұстап қалуға;
4) өтінімдерді, шағымдарды қарау, бағалау және мониторинг жүргізу кезінде осы аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу өлшемшарттарына сәйкестігі және/немесе осы Шарттың талаптарын орындау мәніне мәліметтерді растау, нақтылау немесе түсіндіру үшін қажетті қосымша ақпаратты сұратуға құқылы.
2.6. Аккредиттеу жөніндегі орган:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауға;
2) аккредиттеу субъектісінің өтінімі бойынша бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда аккредиттеу аттестатын қайта ресімдеуге;
3) заңда көзделген негіздер туындаған жағдайда аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алуға;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 31.03.2026 № 151-НҚ (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4) аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде аккредиттеу субъектісіне аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу туралы шешімнің көшірмесін пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен және ақпараттық жүйеде тиісті хабарламамен жолдауға;
5) негіз пайда болған сәттен бастап аккредиттеу субъектілерінің тізіліміне мәліметтерді жеті жұмыс күні ішінде енгізуге;
6) өзектендіру материалдарына сараптама және қайта сараптама (негізделген қажеттілік жағдайында) жүргізуді қамтамасыз етуге міндетті. Орындаушы ауыстырылған жағдайда бастапқы сараптама кезінде анықталған сәйкессіздіктерді жою бөлігінде ғана қайта сараптама жүргізу. Өзектендірілген материалдарды қарау мерзімі олар келіп түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайды;
7) 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде өтінімді қарауға және аккредиттеу саласын кеңейтуге сараптама жүргізуге міндетті.

2.3. Субъект аккредитации несет ответственность за:
1) достоверность представленных данных в Орган по аккредитации;
2) правильное использование знака аккредитации и совмещенного знака в рамках области аккредитации;
3) результаты своей деятельности, но не ограничиваясь только этим, выданные документы по оценке соответствия с использованием знака аккредитации при выполнении работ по оценке соответствия;
2.4. Субъект аккредитации пользуется иными правами и несет иные обязанности, предусмотренные Договором и действующим законодательством Республики Казахстан.
2.5. Орган по аккредитации вправе:
1) запрашивать в пределах своей компетенции дополнительную информацию, необходимую для подтверждения, уточнения или пояснения сведений, содержащихся в представленных Субъектом аккредитации документах;
2) расторгнуть Договор в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) в случае расторжения Договора удержать из оплаченных Субъектом аккредитации сумм стоимость фактически выполненных работ;
4) запрашивать дополнительную информацию, при рассмотрении заявок, жалоб, проведении оценки и мониторинга, необходимую для подтверждения, уточнения или пояснения сведений на предмет соответствия критериям аккредитации и/или исполнения условий настоящего Договора Субъектов аккредитации.
2.6. Орган по аккредитации обязан:
1) соблюдать законодательство Республики Казахстан;
2) по заявке Субъекта аккредитации в случае отсутствия оснований для отказа, переоформить аттестат аккредитации;
3) отзывать аттестат аккредитации в случае возникновения оснований, предусмотренных Законом;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 4) предусматривается в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 31.03.2026 № 151-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
4) в течение трех рабочих дней с даты принятия решения об отзыве аттестата аккредитации направить субъекту аккредитации копию решения об отзыве аттестата аккредитации по почте заказным письмом с уведомлением и соответствующее уведомление в информационной системе;
5) внести сведения в реестр субъектов аккредитации в течение семи рабочих дней с момента возникновения основания;
6) обеспечить проведение экспертизы и повторной экспертизы (по согласованию сторон) материалов актуализации. В случае замены исполнителя провести повторную экспертизу только в части устранения несоответствий, выявленных при первичной экспертизе. Срок рассмотрения актуализированных материалов не превышает 10 (десяти) рабочих дней с момента их поступления;
7) рассмотреть заявку и провести экспертизу на расширение области аккредитации в срок не более 10 (десяти) рабочих дней.

2.7. Аккредиттеу жөніндегі орган осы Шартпен және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен көзделген өзге құқықтарды және өзге міндеттерді атқарады.
2.8. Тараптардың бірде біреуі Шарт бойынша өз құқықтары мен міндеттерін үшінші тұлғаларға беруге құқығы жоқ.
2.9. Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайлардан басқа, осы Шарттың және оны орындау барысында алынған ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етуге міндеттенеді.
3. Жоспарлы бағалау жүргізу, аккредиттеу аттестатын қайта ресімдеу, аккредиттеу материалдарын өзектендіру мерзімдері.
3.1. Аккредиттеу аттестатын қайта ресімдеу, аккредиттеу материалдарын өзектендіру және аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу Заңда көзделген негіздемелер, мерзімдер және тәртіп бойынша жүргізіледі.
3.2. Жоспарлы бағалау жоспарлы тексеру жүргізудің нақты күні айқындалатын Тараптар арасында жасалатын қосымша келісім негізінде Заңда көзделген мерзімдерде жүргізіледі.
4. Жұмыстар құны
4.1. Осы Шарттың 4.2-тармағында көзделгендерді қоспағанда, аккредиттеу аттестатын қайта ресімдеу өтемсіз жүргізіледі.
4.2. Заңның 22-бабының 4-тармағында көзделген негіздемелер бойынша аккредиттеу аттестатын қайта ресімдеу құны Тараптардың қосымша келісім немесе жеке шарт жасасуы жолымен анықталады.
4.3. Жоспарлы бағалау құнын Тараптар қосымша келісім жасасу жолымен айқындайды.
4.4. Орындалған жұмыстарға төлеу төлемге қойылған шоттар негізінде жүргізіледі.
4.5. Аккредиттеу жөніндегі орган басқа өңірлерден техникалық сарапшыларды тартқан жағдайда, аккредиттеу субъектісі Тараптар жасасатын қосымша келісімдерге сәйкес аккредиттеу жөніндегі органның есеп айырысу шотына аудару жолымен көрсетілген сарапшыларға жол жүру, тұру құнын және тәуліктік шығыстарды қосымша төлейді.
5. Салыстырма сынақтарды жүргізу және (немесе) өлшем құралдарын салыстырып тексеру мен калибрлеу нәтижелерін салғастыру тәртібі
5.1. Аккредиттеу субъектілерінің техникалық құзыреттілігін бағалау (мониторингілеу) мақсатында Аккредиттеу жөніндегі орган Аккредиттеу субъектісінен салыстырмалы сынақ нәтижелерін (өлшем құралдарын салыстырып тексеру (калибрлеу) нәтижелерін) сұрай алады.
5.2. Зертханалардың техникалық құзыреттілігін растау стандарттау жөніндегі құжаттарға сәйкес біліктілікті тексеруді аккредиттелген провайдер ұйымдастырған және жүргізген салыстырмалы сынақ (өлшем құралдарын салыстырып тексеру (калибрлеу) нәтижелері) нәтижелері болып табылады.
6. Тараптардың жауапкершілігі
6.1. Аккредиттеу субъектісі:

2.7. Орган по аккредитации пользуется иными правами и несет иные обязанности, предусмотренные настоящим Договором и действующим законодательством Республики Казахстан.
2.8. Ни одна из Сторон не вправе передавать свои права и обязанности по Договору третьим лицам.
2.9. Стороны обязуются обеспечивать конфиденциальность настоящего Договора и информации, полученной в ходе его исполнения, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
3. Сроки проведения плановых оценок, переоформления аттестата аккредитации, актуализации материалов аккредитации.
3.1. Переоформление аттестата аккредитации, актуализация материалов аккредитации и отзыв аттестата аккредитации производятся по основаниям и в сроки, предусмотренные Законом.
3.2. Плановые оценки проводятся в сроки, предусмотренные Законом, на основании дополнительного соглашения, заключаемого между Сторонами, в которой определяется точная дата проведения плановой проверки.
4. Стоимость работ
4.1 Переоформление аттестата аккредитации, за исключением предусмотренной пунктом 4.2 настоящего Договора производится безвозмездно.
4.2. Стоимость переоформления аттестата аккредитации по основаниям, предусмотренным пунктом 4 статьи 22 Закона, определяется Сторонами путем заключения дополнительного соглашения.
4.3. Стоимость плановой оценки определяется Сторонами путем заключения дополнительного соглашения.
4.4. Оплата выполненных работ производится на основании выставленного счета на оплату.
4.5. В случае привлечения Органом по аккредитации технических экспертов с других регионов, Субъект аккредитации дополнительно оплачивает стоимость проезда, проживания и суточные расходы указанным экспертам путем перечисления на расчетный счет Органа по аккредитации согласно заключаемым Сторонами дополнительным соглашениям.
5. Порядок проведения сравнительных испытаний и (или) сличений результатов поверки и калибровки средств измерений
5.1. Орган по аккредитации в целях оценки (мониторинга) технической компетентности Субъектов аккредитации может запрашивать у Субъекта аккредитации результаты сравнительных испытаний (сличение результатов поверки (калибровки) средств измерений).
5.2. Подтверждением технической компетентности лабораторий являются результаты сравнительных испытаний (сличение результатов поверки (калибровки) средств измерений) организованных и проведенных аккредитованными провайдерами проверки квалификации согласно документам по стандартизации.
6. Ответственность сторон
6.1. Субъект аккредитации несет ответственность за:

1) аккредиттеу жөніндегі органға ұсынылған деректердің дұрыстығы;
2) аккредиттеу саласы шеңберінде аккредиттеу белгісін және бірлескен белгіні дұрыс пайдалану;
3) аккредиттеу жөніндегі органға оның кінәсінен келтірілген залалдар;
4) аккредиттеу өлшемшарттарының талаптарын орындаудың үздіксіздігі;
5) аккредиттеу жөніндегі органның қызметтеріне ақы төлеу мерзімдері үшін жауапты болады.
6.2. Уақтылы төлемегені үшін Аккредиттеу субъектісі Аккредиттеу жөніндегі органға мерзімді кешіктірудің әр жұмыс күні үшін төленуі тиісті сомадан 0,1 (оннан бір) пайыз мөлшерінде, бірақ көрсетілген сомадан 25 (жиырма бес) пайыздан аспайтын өсімпұл төлейді.
6.3. Жұмыстарды орындау мерзімін бұзғаны үшін, егер бұл Аккредиттеу субъектісінің әрекетінен немесе әрекетсіздігіне байланысты болмаса, Аккредиттеу жөніндегі орган Аккредиттеу субъектісіне мерзімін кешіктірудің әр жұмыс күні үшін орындалатын жұмыс құнынан 0,1 (оннан бір) пайыз мөлшерінде, бірақ көрсетілген сомадан 25 (жиырма бес) пайыздан аспайтын өсімпұл төлейді.
6.4. Өсімпұлды төлеу Тараптарды Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
6.5. Тараптардың осы Шартта көзделмеген жауапкершілік шаралары Қазақстан Республикасының азаматтық заңнама нормаларына сәйкес қолданылады.
6.6. Осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
7. Шартты өзгерту, тоқтату және бұзу
7.1. Аккредиттеу субъектісі осы Шарттың талаптарын бұзған және оның осы Шартта белгіленген мерзімдерде қосымша келісімге негізсіз қол қоймаған жағдайда, аккредиттеу жөніндегі Орган бұл туралы аккредиттеу субъектісін бұзудың болжамды күніне дейін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын хабардар ете отырып, осы Шартты біржақты тәртіппен бұзуға құқылы. Бұл жағдайда хабарламада көрсетілген күн осы шартты бұзу күні болып есептеледі.
7.2. Аккредиттеуден кейінгі шарт мынадай:
1) заңды тұлға таратылған;
2) аккредиттеу аттестатының қолданыс мерзімі аяқталған;
3) аккредиттеу аттестатынан айырған;
4) аккредиттеу аттестаты жойылған;
5) аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу үшін негіз болып табылған сәйкессіздіктер жойылмаған, бұл жағдайда аккредиттеуден кейінгі шарттың тоқтатылу күні сәйкессіздіктерді жою мерзімі өткен күннен кейінгі күн болып есептеледі;
6) осы Шартты Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес бұзу.
7.3. Осы Шартты бұзған кезде (тоқтатуды қоспағанда) Аккредиттеу субъектісінің төлеген сомасы Аккредиттеу жөніндегі орган шеккен нақты шығындары шегеріліп, қайтарылады.

1) достоверность представленных данных Органу по аккредитации;
2) правильное использование знака аккредитации и совмещенного знака в рамках области аккредитации;
3) убытки, нанесенные по его вине Органу по аккредитации;
4) непрерывность выполнения требований критериев аккредитации;
5) сроки оплаты за услуги Органа по аккредитации.
6.2. За несвоевременную оплату Субъект аккредитации выплачивает Органу по аккредитации пеню в размере 0,1 (одна десятая) % от суммы подлежащей оплате за каждый рабочий день просрочки, но не более 25 (двадцати пяти) %.
6.3. За нарушение сроков выполнения работ, если это не связано с действием или бездействием Субъекта аккредитации, Орган по аккредитации выплачивает Субъекту аккредитации пеню в размере 0,1 (одна десятая) % от стоимости выполняемых работ за каждый рабочий день просрочки, но не более 25 (двадцати пяти) %.
6.4. Уплата пени не освобождает Стороны от исполнения своих обязательств по Договору.
6.5. Меры ответственности Сторон, не предусмотренные настоящим Договором, применяются в соответствии с нормами гражданского законодательства Республики Казахстан.
6.6. За неисполнение или ненадлежащее исполнение своих обязательств по настоящему Договору, Стороны несут ответственность согласно действующему законодательству Республики Казахстан.
7. Изменение, прекращение и расторжение Договора
7.1. В случае нарушения условий настоящего Договора Субъектом аккредитации и необоснованного не подписания им дополнительного соглашения в сроки, установленные настоящим Договором, Орган по аккредитации расторгает настоящий Договор в одностороннем порядке уведомив об этом Субъект аккредитации не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней до предполагаемой даты расторжения. В этом случае, датой расторжения настоящего Договора считается дата, указанная в уведомлении.
7.2. Постаккредитационный договор прекращается в следующих случаях:
1) ликвидации юридического лица;
2) истечения срока действия аттестата аккредитации;
3) лишения аттестата аккредитации;
4) аннулирования аттестата аккредитации;
5) неустранения несоответствий, послуживших основанием для отзыва аттестата аккредитации, в этом случае датой прекращения постаккредитационного договора, считается день, следующий за датой истечения срока устранения несоответствий;
6) расторжения настоящего Договора в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
7.3. При расторжении настоящего Договора (за исключением прекращения) оплаченные Субъектом аккредитации суммы возвращаются за вычетом фактически понесенных затрат Органом по аккредитации.

8. Еңсерілмейтін күш (форс-мажор) жағдайлары
8.1. Тараптар, егер олар еңсерілмейтін күш (су тасқыны, жер сілкінісі) жағдайларының салдары болып табылса, Тараптардың кез келгеніне осы Шарт бойынша бұл жағдайлар өз міндеттемелерін орындауға мүмкіндік бермеген жағдайда өз міндеттемелерін ішінара немесе толық орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
8.2. Осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі еңсерілмейтін күш жағдайлары, сондай-ақ осы жағдайлармен туындаған салдар әсер еткен уақыт ішінде сәйкес уақытқа кейін шегеріледі.
8.3. Еңсерілмес күш жағдайлары туындаған кезде Тараптардың кез келгені олар басталған күннен бастап 5 (бес) күнтізбелік күн ішінде екінші Тарапқа осы жағдайлардың басталғаны туралы хабарлайды.
8.4. Еңсерілмейтін күш жағдайларының болу фактісін растайтын құжаттар еңсерілмейтін күш болған жерлерде Қазақстан Республикасының оған уәкілетті мемлекеттік органдары немесе ұйымдары берген тиісті құжаттар (анықтамалар, актілер және басқалары) болып табылады.
8.5. Егер еңсерілмейтін күш жағдайлары 3 (үш) айдан артық жалғасатын болса және оларды тоқтату күні туралы міндетті өтінім жасау мүмкін болмаса, онда Тараптардың әрқайсысы осы Шартты бұзуға құқылы және бұл жағдайда Аккредиттеу жөніндегі орган Аккретитеу субъектіге нақты орындалған жұмыстар құнын шегере отырып, төленген соманы қайтаруға міндетті.
8.6. Хабарламау немесе уақтылы хабарламау Тараптарды осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін жауаптылықтан босататын негіз ретінде кез келген жоғарыда көрсетілген жағдайларға сілтеме жасау құқығынан айырады.
9. Дауларды шешу тәртібі
9.1. Осы Шартты iске асыру процесінде келіспеушіліктер туындаған жағдайда, Тараптар оларды келіссөздер жолымен шешуге міндеттенеді.
9.2. Келіссөздер жолымен келіспеушіліктер реттелмеген жағдайда, ол Аккредиттеу органының орналасқан жері бойынша сот органына қарауға берiлуi мүмкiн.
10. Қорытынды ережелер
10.1. Осы Шарт Тараптар оған қол қойған күнінен бастап жасалған деп есептеледі, егер осы Шарт Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің аумақтық органында тіркелуге жатса - тіркелген күнінен бастап және ол бойынша міндеттемелерін Тараптардың толық орындағандарына дейін қолданыста болады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10.2-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 31.03.2026 № 151-НҚ (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10.2. Осы Шарт ақпараттық жүйеде электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде жасалды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

8. Обстоятельства непреодолимой силы (форс-мажор)
8.1. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное неисполнение своих обязательств по настоящему Договору, если оно явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы (наводнение, землетрясение), при условии, что эти обстоятельства сделали невозможным исполнение любой из Сторон своих обязательств по настоящему Договору.
8.2. Срок исполнения обязательств по настоящему Договору отодвигается соразмерно времени, в течение которого действовали обстоятельства непреодолимой силы, а также последствия, вызванные этими обстоятельствами.
8.3. Любая из Сторон, при возникновении обстоятельств непреодолимой силы, обязана в течение 5 (пяти) календарных дней с даты их наступления уведомить другую Сторону о наступлении этих обстоятельств.
8.4. Документами, подтверждающими факт свершения обстоятельств непреодолимой силы, являются соответствующие документы (справки, акты и другие), выданные уполномоченными на то государственными органами или организациями Республики Казахстан, где обстоятельства непреодолимой силы имели место.
8.5. Если обстоятельства непреодолимой силы продолжают действовать более 3 (трех) месяцев и нет возможности сделать обязательное заявление о дате их прекращения, то каждая Сторона вправе расторгнуть настоящий Договор и в этом случае Орган по аккредитации обязан вернуть Субъекту аккредитации оплаченные суммы за вычетом стоимости фактически выполненных работ.
8.6. Не уведомление или несвоевременное уведомление лишает Сторону права ссылаться на любое вышеуказанное обстоятельство, как на основание, освобождающее от ответственности за неисполнение обязательства по настоящему Договору.
9. Порядок разрешения споров
9.1. В случае разногласий, которые могут возникнуть в процессе реализации настоящего Договора, Стороны обязуются разрешить их путем переговоров.
9.2. В случае не урегулирования спора путем переговоров, он может быть передан на рассмотрение в судебные органы по месту нахождения Органа по аккредитации.
10. Заключительные положения
10.1. Настоящий Договор считается заключенным со дня его подписания Сторонами, если настоящий Договор подлежит регистрации в территориальном подразделении Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан - со дня регистрации и действует до полного исполнения Сторонами обязательств по нему.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 10.2 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 31.03.2026 № 151-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
10.2. Настоящий Договор составлен на казахском и русском языках в электронном виде в информационной системе.
Примечание ИЗПИ!

10.3-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 31.03.2026 № 151-НҚ (12.07.2026 қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10.3. Тараптар ақпараттық жүйеде Тараптар арасында жүзеге асырылатын ақпарат алмасу ресми болып табылады деп уағдаласты.
Ақпараттық жүйедегі хабарлама аккредиттеу жөніндегі органнан өтініш берушінің ақпаратты алғанын растау болып табылады.
10.4. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар осы Шарт сияқты нысанда жасалған және тараптар қол қойған жағдайда ғана жарамды болады.
10.5. Осы Шартта көзделмеген барлық өзге жағдайларда Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
11. Тараптар деректемелері
Өтініш беруші:
_____________________________
(толық атауы, заңды және нақты мекенжайы, банктік деректемелері, телефон нөмірі, лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Аккредиттеу жөніндегі орган:
______________________________
(толық атауы, заңды және нақты мекенжайы, банктік деректемелері, телефон нөмірі, лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойған күні мен уақыты
Өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасындағы тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Аккредиттеу жөніндегі органның электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойған күні мен уақыты
Аккредиттеу жөніндегі органның электрондық цифрлық қолтаңбасындағы тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Аккредиттеуден кейінгі үлгілік
шартқа қосымша
Кері байланыс сауалнамасы
Аккредиттеу субъектісінің атауы:
__________________________________________________________
(аккредиттеу субъектінің толық атауы)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(Аккретитеу субъекті басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және лауазымы)
Аккредиттеу жөніндегі орган орындайтын жұмыс сапасын бағалаңыз (5-өте керемет, 4- өте жақсы, 3-жақсы, 2-қанағаттанарлық, 1-нашар).
Тиісті санды белгілеңіз.
Жұмыс түрі: ______________________________________________________
Сұрақ атауы
Баға
Жауап нұсқалары
5
4
3
2
1
Сізге шынайы жауаптар үшін алғыс айтамыз!
Сіздің ескертулеріңіз бен тілектеріңізді біз міндетті түрде қарастырамыз.
Біз бірлескен ынтымақтастығымыздың одан әрі тиімді және жемісті болғанын қалаймыз!
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы
№ 430 бұйрығына
6-қосымша
Салыстырып тексеру/калибрлеу зертханасының аккредиттеу саласы
Ескерту. 6-қосымша алып тасталды – ҚР Сауда және интеграция министрінің 08.06.2021 № 398-НҚ (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы № 430

Пункт 10.3 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 31.03.2026 № 151-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
10.3. Стороны договорились, что обмен информацией между Сторонами, осуществляемый в информационной системе, является официальным.
Подтверждением получения информации Заявителем от Органа по аккредитации является уведомление в информационной системе.
10.4. Все изменения и дополнения к настоящему Договору действительны лишь при условии, что они совершены в той же форме что и настоящий Договор и подписаны Сторонами.
10.5. Во всем ином, что не предусмотрено настоящим Договором, Стороны руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан.
11. Реквизиты Сторон
Заявитель:
_____________________________
(полное наименование, юридический и фактический адрес, банковские реквизиты, номер телефона, должность, фамилия, имя и отчество (при наличии))
Орган по аккредитации:
______________________________
(полное наименование, юридический и фактический адрес, банковские реквизиты, номер телефона, должность, фамилия, имя и отчество (при наличии))
Дата и время подписания электронной цифровой подписью Заявителя
Фамилия, имя и отчество (при наличии) из электронной цифровой подписи Заявителя
Дата и время подписания электронной цифровой подписью Органа по аккредитации
Фамилия, имя и отчество (при наличии) из электронной цифровой подписи Органа по аккредитации
Приложение
к Типовому постаккредитационному договору
Анкета обратной связи
Наименование субъекта аккредитации:
__________________________________________________________________
(полное наименование субъекта аккредитации)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность руководителя заявителя)
Оцените качество работ, выполняемых органом по аккредитации (5-отлично, 4-очень хорошо, 3-хорошо, 2-удовлетворительно, 1-плохо).
Отметьте соответствующую цифру.
Вид работы: _________________________________________________________
Наименование вопроса
Оценка
Варианты ответов
5
4
3
2
1
Благодарим Вас за искренние ответы!
Ваши замечания и пожелания обязательно будут рассмотрены нами.
Мы хотим, чтобы наше совместное сотрудничество продолжалось и стало еще более эффективным, и плодотворным!
Приложение 6 к приказу
Министра индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Область аккредитации поверочной/калибровочной лаборатории
Сноска. Приложение 6 исключено приказом Министра торговли и интеграции РК от 08.06.2021 № 398-НҚ (вводится в действие с 01.07.2021).

бұйрығына 6-1-қосымша
Біліктілікті тексеру провайдерінің
аккредиттеу саласы
Ескерту. 6-1-қосымша алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 05.06.2020 № 134-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап отыз күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы № 430
бұйрығына 6-2-қосымша
Инспекциялық органның аккредиттеу саласы
Ескерту. 6-2-қосымша алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 05.06.2020 № 134-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап отыз күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы № 430
бұйрығына 6-3-қосымша
Медициналық зертхананың (орталықтың) аккредиттеу саласы
Ескерту. 6-3-қосымша алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 05.06.2020 № 134-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап отыз күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы
№ 430 бұйрығына
7-қосымша
Біліктілікті тексеру провайдерінің аккредиттеу саласы
Ескерту. 7-қосымша алып тасталды – ҚР Сауда және интеграция министрінің 08.06.2021 № 398-НҚ (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы
№ 430 бұйрығына
8-қосымша
Инспекциялық органның аккредиттеу саласы
Ескерту. 8-қосымша алып тасталды – ҚР Сауда және интеграция министрінің 08.06.2021 № 398-НҚ (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы
№ 430 бұйрығына
9-қосымша
Медициналық зертхананың аккредиттеу саласы
Ескерту. 9-қосымша алып тасталды – ҚР Сауда және интеграция министрінің 08.06.2021 № 398-НҚ (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы
№ 430 бұйрығына
10-қосымша
Парниктік газдарды валидтеу және верификаттау жөніндегі органның аккредиттеу саласы
Ескерту. 10-қосымша алып тасталды – ҚР Сауда және интеграция министрінің 08.06.2021 № 398-НҚ (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда
министрінің
2008 жылғы 29 қазандағы
№ 430 бұйрығына
11-қосымша
Сәйкестікті растау жөніндегі органдарға, сынақ, салыстырып тексеру, калибрлеу зертханаларына (орталықтарына), медициналық зертханаларға, өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттауды жүзеге асыратын заңды тұлғаларға, инспекциялық органдарға, парниктік газдарды валидациялау және верификациялау жөніндегі органдарға, біліктілікті тексеру провайдерлеріне арналған паспорт

Приложение 6-1
к приказу Министра индустрии
и торговли Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Область аккредитации
провайдера проверки квалификации
Сноска. Приказ дополнен приложением 6-1 в соответствии с приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 01.06.2016 № 462 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); исключено приказом Министра торговли и интеграции РК от 05.06.2020 № 134-НҚ (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6-2
к приказу Министра индустрии
и торговли Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Область аккредитации
инспекционного органа
Сноска. Приказ дополнен приложением 6-2 в соответствии с приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 01.06.2016 № 462 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); исключено приказом Министра торговли и интеграции РК от 05.06.2020 № 134-НҚ (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6-3
к приказу Министра индустрии
и торговли Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Область аккредитации
медицинской лаборатории (центра)
Сноска. Приказ дополнен приложением 6-3 в соответствии с приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 01.06.2016 № 462 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); исключено приказом Министра торговли и интеграции РК от 05.06.2020 № 134-НҚ (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 7 к приказу
Министра индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Область аккредитации провайдера проверки квалификации
Сноска. Приложение 7 исключено приказом Министра торговли и интеграции РК от 08.06.2021 № 398-НҚ (вводится в действие с 01.07.2021).
Приложение 8 к приказу
Министра индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Область аккредитации инспекционного органа
Сноска. Приложение 8 исключено приказом Министра торговли и интеграции РК от 08.06.2021 № 398-НҚ (вводится в действие с 01.07.2021).
Приложение 9 к приказу
Министра индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Область аккредитации медицинской лаборатории
Сноска. Приложение 9 исключено приказом Министра торговли и интеграции РК от 08.06.2021 № 398-НҚ (вводится в действие с 01.07.2021).
Приложение 10 к приказу
Министра индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Область аккредитации органа по валидации и верификации парниковых газов
Сноска. Приложение 10 исключено приказом Министра торговли и интеграции РК от 08.06.2021 № 398-НҚ (вводится в действие с 01.07.2021).
Приложения 11 к приказу
Министра индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 29 октября 2008 года № 430
Паспорт для органов по подтверждению соответствия, испытательных, поверочных, калибровочных лабораторий (центров), медицинских лабораторий, юридических лиц, осуществляющих метрологическую аттестацию методик выполнения измерений, инспекционных органов, органов по валидации и верификации парниковых газов, провайдеров проверки квалификации