Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және ипотекалық ұйымдардың бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 30 қарашадағы N 134 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 10 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5089 болып енгізілді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі төртінші абзацының 12) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және ипотекалық ұйымдардың бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы 2008 жылғы 1 ақпаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
3. Бухгалтерлік есепке алу департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізуге шаралар қабылдасын;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігіне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне және екінші деңгейдегі банктерге жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т.Ақышевқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2007 жылғы 30 қарашадағы
№ 134 қаулысымен
бекітілді
Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және ипотекалық ұйымдардың бухгалтерлік есепті жүргізу нұсқаулығы

Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета банками второго уровня, филиалами банков - нерезидентов Республики Казахстан, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и ипотечными организациями
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 ноября 2007 года № 134. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 января 2008 года № 5089.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", подпунктом 12) абзаца четвертого части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по ведению бухгалтерского учета банками второго уровня, филиалами банков - нерезидентов Республики Казахстан, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и ипотечными организациями.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 февраля 2008 года.
3. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и банков второго уровня.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Акишева Д.Т.
Председатель
Национального Банка
Утверждена
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 ноября 2007 года № 134
Инструкция по ведению бухгалтерского учета банками второго уровня, филиалами банков - нерезидентов Республики Казахстан, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и ипотечными организациями

Ескерту. Нұсқаулық жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 105 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы талаптар
1. Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, "Қазақстанның Даму банкі" акционерлік қоғамының және ипотекалық ұйымдардың бухгалтерлік есепті жүргізу нұсқаулығы (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6-тармағының 2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы №1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі төртінші абзацының 12) тармақшасына, қарыжылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктердің, ислам банктерінің, Қазақстан Республикасы бейрезидент - банктері филиалдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының, бұдан бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаның (бұдан әрі – банктер) және ипотекалық ұйымдардың бухгалтерлік есеп жүргізуін нақтылайды.
2. Нұсқаулықта Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде (Жалпы бөлім), Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде (Ерекше бөлім), "Қазақстан Республикасындағы вексельдік айналым туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, "Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерінiң, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының вексельдерді есепке алуы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы № 396 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1015 болып тіркелген) және "Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың аударым және жай вексельдермен операциялар жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 261 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13071 болып тіркелген) көзделген ұғымдар қолданылады.
3. Банктер жасайтын операциялардың бухгалтерлік есебі халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына және Нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
4. Нұсқаулықта халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына сәйкес мәміле жасау күнгі және мәміле бойынша есеп айырысу күнгі қаржы активтерін сатып алудың және сатудың үлгі мәмілелерін есепке алу әдістері қолданылады. Осы тармақта көрсетілген қаржы активтерін сатып алудың және сатудың үлгі мәмілелерін есепке алу әдістерінің бірін таңдау банктің есеп саясатында айқындалады.
5. Егер шарттық талаптарға сәйкес аллокирленбеген металл шоттарына орналастырылған аффинирленген бағалы металдар (IAS) 32 "Қаржы құралдары: ұсыну" халықаралық қаржылық есептілік стандартында айқындалған қаржы құралдарының анықтамасына сәйкес келген жағдайда, аллокирленбеген металл шоттарына орналастырылған аффинирленген бағалы металдармен операциялардың бухгалтерлік есебі (IFRS) 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына сәйкес жүргізіледі.
6. Банктің, ипотекалық ұйымның бухгалтерлік есеп жүргізуді реттейтін ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына қайшы келмейтін бөлігінде банкішілік транзиттік шоттарды пайдалануға және қосымша бухгалтерлік жазбалар жасауға рұқсат етіледі.
Шетел валютасының валюталық позициясы және контрқұны шоттарын пайдалана отырып, шетел валютасындағы операциялар сомасын көрсетуге рұқсат етіледі.
Сыйақы түріндегі кіріс пен шығыс (IFRS) 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына сәйкес пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісі пайдаланыла отырып танылады.

Сноска. Инструкция - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 105 (вводится в действие с 01.01.2026).
Глава 1. Общие положения
1. Инструкция по ведению бухгалтерского учета банками второго уровня, филиалами банков - нерезидентов Республики Казахстан, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и ипотечными организациями (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 2) пункта 6 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", подпунктом 12) абзаца четвертого части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", международными стандартами финансовой отчетности и детализирует ведение бухгалтерского учета банками второго уровня, исламскими банками, филиалами банков - нерезидентов Республики Казахстан, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", юридическим лицом, ранее являвшимся дочерним банком, (далее – банки) и ипотечными организациями.
2. В Инструкции используются понятия, предусмотренные Гражданским кодексом Республики Казахстан (Общая часть), Гражданским кодексом Республики Казахстан (Особенная часть), Законом Республики Казахстан "О вексельном обращении в Республике Казахстан", постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 396 "Об утверждении Правил учета векселей банками второго уровня Республики Казахстан, филиалами банков - нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1015) и постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 261 "Об утверждении Правил проведения операций с переводными и простыми векселями банками второго уровня, филиалами банков - нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13071).
3. Бухгалтерский учет операций, совершаемых банками, осуществляется в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности и Инструкцией.
3-1. Бухгалтерский учет исламских банковских операций, совершаемых исламским банком, банком с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции, филиалом исламского банка - нерезидента Республики Казахстан, а также филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции, осуществляется в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности и главами 18, 19, 20, 21, 22, 23 и 23-1 Инструкции.
В бухгалтерском учете банка с универсальной банковской лицензией, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан с универсальной банковской лицензией, осуществляющих исламские банковские операции, обеспечивается раздельный учет активов и обязательств, а также доходов и расходов, относящихся к исламским банковским операциям, от иных активов и обязательств, а также иных доходов и расходов банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 3-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 59 (вводится в действие с 01.07.2026).
4. В Инструкции применяются методы учета типовых сделок покупки и продажи финансовых активов на дату заключения сделки и на дату расчетов по сделке в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности. Выбор одного из указанных в настоящем пункте методов учета типовой сделки покупки и продажи финансовых активов определяется в учетной политике банка.
5. В случае если согласно договорным условиям аффинированные драгоценные металлы, размещенные на неаллокированных металлических счетах, соответствуют определению финансовых инструментов, определенных в международном стандарте финансовой отчетности (IAS) 32 "Финансовые инструменты: представление", бухгалтерский учет операций с аффинированными драгоценными металлами, размещенными на неаллокированных металлических счетах, ведется в соответствии с международным стандартом финансовой отчетности (IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
6. Допускается использование внутрибанковских транзитных счетов и совершение дополнительных бухгалтерских записей в части, не противоречащей требованиям Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и международных стандартов финансовой отчетности в порядке, предусмотренном внутренними документами банка, ипотечной организации, регламентирующими ведение бухгалтерского учета.
Допускается отражение сумм операций в иностранной валюте с использованием счетов валютной позиции и контрстоимости иностранной валюты.
Доходы и расходы в виде вознаграждения признаются с использованием метода эффективной ставки процента в соответствии с международным стандартом финансовой отчетности (IFRS) 9 "Финансовые инструменты".

2-тарау. Шетел валютасымен дилингтік операциялардың бухгалтерлік есебі
1-параграф. Шетел валютасын сатып алу бойынша спот мәмілелерін мәміле жасау күні бойынша есепке алу
7. Шетел валютасын сатып алу бойынша спот мәмілесі жасалған күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
шетел валютасындағы талаптар сомасына және сатып алу бағамы бойынша теңгемен міндеттемелер сомасына:
Дт
1894
Спот операциялары бойынша талаптар
Кт
2894
Спот операциялары бойынша міндеттемелер,
бір мезгілде шетел валютасының сатып алу бағамының есептік бағамнан айырмашылығы болған жағдайда туындайтын айырмаға мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
шетел валютасын сатып алу бағамы есептік бағамнан асып кеткен кезде:
Дт
5530
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыс
Кт
1894
Спот операциялары бойынша талаптар;
есептік бағам шетел валютасын сатып алу бағамынан асып кеткен кезде:
Дт
1894
Спот операциялары бойынша талаптар
Кт
4530
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша кіріс.

Глава 2. Бухгалтерский учет дилинговых операций с иностранной валютой
Параграф 1. Учет сделок спот по покупке иностранной валюты по дате заключения сделки
7. В день заключения сделки спот по покупке иностранной валюты осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму требований в иностранной валюте и на сумму обязательств в теңге по курсу покупки:
Дт 1894 Требования по операциям спот
Кт 2894 Обязательства по операциям спот,
одновременно на разницу, возникающую в случае отличия курса покупки иностранной валюты от учетного курса, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
при превышении курса покупки иностранной валюты над учетным курсом:
Дт 5530 Расходы по купле-продаже иностранной валюты
Кт 1894 Требования по операциям спот;
при превышении учетного курса над курсом покупки иностранной валюты:
Дт 1894 Требования по операциям спот
Кт 4530 Доходы по купле-продаже иностранной валюты.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 59 (вводится в действие с 01.07.2026).

8. Шетел валютасын сатып алу бойынша спот мәмілесі банктің есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта бағаланған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы өзгеруінің теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт
5703
Шетел валютасын қайта бағалаудан шығыс
Кт
1894
Спот операциялары бойынша талаптар;
2) валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы өзгеруінің оң бағамдық айырма сомасына:
Дт

8. При переоценке сделки спот по покупке иностранной валюты по рыночному курсу обмена валют с периодичностью, установленной учетной политикой банка, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму отрицательной курсовой разницы изменения рыночного курса обмена валют:
Дт
5703
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1894
Требования по операциям спот;
2) на сумму положительной курсовой разницы изменения рыночного курса обмена валют:
Дт

1894
Спот операциялары бойынша талаптар
Кт
4703
Шетел валютасын қайта бағалаудан кіріс.
9. Нұсқаулықтың 8-тармағына сәйкес қайта бағалау жүргізілгеннен кейін шетел валютасын сатып алу бойынша спот мәмілесін валюталау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) шетел валютасын сатып алу үшін аударылатын теңгемен сомаға:
Дт
2894
Спот операциялары бойынша міндеттемелер
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар;

1894
Требования по операциям спот
Кт
4703
Доход от переоценки иностранной валюты.
9. На дату валютирования сделки спот по покупке иностранной валюты после проведения переоценки согласно пункту 8 Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму в теңге, перечисляемую за покупку иностранной валюты:
Дт 2894 Обязательства по операциям спот
Кт 1051 Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052 Корреспондентские счета в других банках;

3) шетел валютасын сатып алу бағамы есептік бағамнан асып кеткен кезде:
Дт
5530
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыс
Кт
2894
Спот операциялары бойынша міндеттемелер;
4) есептік бағам шетел валютасын сатып алу бағамынан асып кеткен кезде:
Дт
1894
Спот операциялары бойынша талаптар
Кт
4530
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша кіріс;
5) бұрын жүргізілген қайта бағалауды қалпына келтіру:
Дт
2894
Спот операциялары бойынша міндеттемелер
Кт
5703
Шетел валютасын қайта бағалаудан шығыс;
немесе
Дт
4703
Шетел валютасын қайта бағалаудан кіріс
Кт
1894
Спот операциялары бойынша талаптар.
3-параграф. Шетел валютасын сату бойынша спот мәмілелерін мәміле жасау күні бойынша есепке алу
13. Шетел валютасын сату бойынша спот мәмілесі жасалған күні сату бағамы бойынша талаптар мен міндеттемелер сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
шетел валютасымен міндеттемелер сомасына және теңгемен талаптар сомасына:
Дт
1894
Спот операциялары бойынша талаптар
Кт
2894
Спот операциялары бойынша міндеттемелер,
бір мезгілде шетел валютасын сату бағамының есептік бағамнан айырмашылығы болған жағдайда туындайтын айырмаға мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
есептік бағам шетел валютасын сату бағамынан асып кеткен кезде:
Дт
5530
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыс
Кт
2894
Спот операциялары бойынша міндеттемелер;
шетел валютасын сату бағамы есептік бағамнан асып кеткен кезде:
Дт
2894
Спот операциялары бойынша міндеттемелер
Кт
4530
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша кіріс.

3) при превышении курса покупки иностранной валюты над учетным курсом:
Дт
5530
Расходы по купле-продаже иностранной валюты
Кт
2894
Обязательства по операциям спот;
4) при превышении учетного курса над курсом покупки иностранной валюты:
Дт
1894
Требования по операциям спот
Кт
4530
Доходы по купле-продаже иностранной валюты;
5) сторнирование ранее проведенной переоценки:
Дт
2894
Обязательства по операциям спот
Кт
5703
Расходы от переоценки иностранной валюты;
или
Дт
4703
Доход от переоценки иностранной валюты
Кт
1894
Требования по операциям спот.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 59 (вводится в действие с 01.07.2026).
Параграф 3. Учет сделок спот по продаже иностранной валюты по дате заключения сделки
13. В день заключения сделки спот по продаже иностранной валюты на сумму требований и обязательств по курсу продажи осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму обязательств в иностранной валюте и на сумму требований в теңге:
Дт 1894 Требования по операциям спот
Кт 2894 Обязательства по операциям спот,
одновременно на разницу, возникающую в случае отличия курса продажи иностранной валюты от учетного курса, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
при превышении учетного курса над курсом продажи иностранной валюты:
Дт 5530 Расходы по купле-продаже иностранной валюты
Кт 2894 Обязательства по операциям спот;
при превышении курса продаж иностранной валюты над учетным курсом:
Дт 2894 Обязательства по операциям спот
Кт 4530 Доходы по купле-продаже иностранной валюты.
Сноска. Пункт 13 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК Казахстан от 22.06.2026 № 59 (вводится в действие с 01.07.2026).

14. Шетел валютасын сату бойынша спот мәмілесі банктің есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта бағаланған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы өзгеруінің теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт
2894
Спот операциялары бойынша міндеттемелер
Кт
4703
Шетел валютасын қайта бағалаудан кіріс;
2) валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы өзгеруінің оң бағамдық айырма сомасына:
Дт

14. При переоценке сделки спот по продаже иностранной валюты по рыночному курсу обмена валют с периодичностью, установленной учетной политикой банка, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму отрицательной курсовой разницы изменения рыночного курса обмена валют:
Дт
2894
Обязательства по операциям спот
Кт
4703
Доход от переоценки иностранной валюты;
2) на сумму положительной курсовой разницы изменения рыночного курса обмена валют:
Дт

5703
Шетел валютасын қайта бағалаудан шығыс
Кт
2894
Спот операциялары бойынша міндеттемелер.
15. Нұсқаулықтың 14-тармағына сәйкес қайта бағалау жүргізілгеннен кейін шетел валютасын сату бойынша спот мәмілесін валюталау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) өткізілетін шетел валютасының сомасына:
Дт
2894
Спот операциялары бойынша міндеттемелер
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар;

5703
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
2894
Обязательства по операциям спот.
15. На дату валютирования сделки спот по продаже иностранной валюты после проведения переоценки согласно пункту 14 Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму реализуемой иностранной валюты:
Дт
2894
Обязательства по операциям спот
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках;

2) шетел валютасын өткізгені үшін алынған теңгемен сомаға:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт
1894
Спот операциялары бойынша талаптар.
4-параграф. Шетел валютасын сату бойынша спот мәмілелерін есеп айырысу күні бойынша есепке алу
16. Шетел валютасын сату бойынша спот мәмілесі жасалған күні шартты міндеттемелер мен талаптар сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
6405
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты талаптар
Кт
6905
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты міндеттемелер.
17. Шетел валютасын сату бойынша спот мәмілесі банктің есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта бағаланған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы өзгеруінің теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт

2) на сумму в теңге, полученную за реализацию иностранной валюты:
Дт 1051 Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052 Корреспондентские счета в других банках
Кт 1894 Требования по операциям спот.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 59 (вводится в действие с 01.07.2026).
Параграф 4. Учет сделок спот по продаже иностранной валюты по дате расчетов
16. В день заключения сделки спот по продаже иностранной валюты на сумму условных обязательств и условных требований осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
6405
Условные требования по купле-продаже иностранной валюты
Кт
6905
Условные обязательства по купле-продаже иностранной валюты.
17. При переоценке сделки спот по продаже иностранной валюты по рыночному курсу обмена валют с периодичностью, установленной учетной политикой банка, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму отрицательной курсовой разницы изменения рыночного курса обмена валют:
Дт

1894
Спот операциялары бойынша талаптар
Кт
4703
Шетел валютасын қайта бағалаудан кіріс;
2) валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы өзгеруінің оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
5703
Шетел валютасын қайта бағалаудан шығыс
Кт
2894
Спот операциялары бойынша міндеттемелер;
3) валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы оң және теріс өзгеруі бойынша ең аз қалдық сомасына:
Дт
2894
Спот операциялары бойынша міндеттемелер
Кт
1894
Спот операциялары бойынша талаптар.
18. Шетел валютасын сату бойынша спот мәмілесін валюталау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) шетел валютасын сату бойынша шартты міндеттемелер мен шартты талаптар сомасына:
Дт

1894
Требования по операциям спот
Кт
4703
Доход от переоценки иностранной валюты;
2) на сумму положительной курсовой разницы изменения рыночного курса обмена валют:
Дт
5703
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
2894
Обязательства по операциям спот;
3) на сумму наименьшего остатка по положительному и отрицательному изменению рыночного курса обмена валют:
Дт
2894
Обязательства по операциям спот
Кт
1894
Требования по операциям спот.
18. На дату валютирования сделки спот по продаже иностранной валюты осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных обязательств и условных требований по продаже иностранной валюты:
Дт

6905
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты міндеттемелер
Кт
6405
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты талаптар;
2) шетел валютасындағы және теңгемен сомаға, сондай-ақ шетел валютасын қайта бағалау сомасына:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2894
Спот операциялары бойынша міндеттемелер
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
1894
Спот операциялары бойынша талаптар;

6905
Условные обязательства по купле-продаже иностранной валюты
Кт
6405
Условные требования по купле-продаже иностранной валюты;
2) на сумму в иностранной валюте и теңге:
Дт 1051 Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052 Корреспондентские счета в других банках
2894 Обязательства по операциям спот
Кт 1051 Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052 Корреспондентские счета в других банках
1894 Требования по операциям спот;

2021
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талап етілгенге дейінгі салымдары
2022
Шетелдік орталық банктердің талап етілгенге дейінгі салымдары
2023
Шетелдік орталық банктердің талап етілгенге дейінгі салымдары
2121
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мерзімді салымдары
2122
Шетелдік орталық банктердің мерзімді салымдары
2123
Басқа банктердің қысқа мерзімді салымдары (бір айға дейінгі)
2124
Басқа банктердің қысқа мерзімді салымдары (бір жылға дейінгі)
2125
Басқа банктерден бір түнге тартылған салымдар
2127
Басқа банктердің ұзақ мерзімді салымдары
2130
Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым
2132
Басқа банктердің жинақ салымдары (бір айдан аспайтын)
2133
Басқа банктердің шартты салымдары
2134
Басқа банктердің жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын)
2141
Басқа банктердің жинақ салымдары (бір жылдан астам)
2205
Жеке тұлғалардың талап етілгенге дейінгі салымдары
2206
Жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары
2207
Жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымдары
2208
Жеке тұлғалардың шартты салымдары
2211
Заңды тұлғалардың талап етілгенге дейінгі салымдары
2213
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымы
2214
Жеке тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын)
2215
Заңды тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары
2217
Заңды тұлғалардың ұзақ мерзімді салымдары
2218
Заңды тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан астам)
2219
Заңды тұлғалардың шартты салымдары
2220
Заңды тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын)
2229
Жеке тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан астам)
2241
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымы;
3) сыйлықақы сомасына:
Дт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
Кт
2139
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша сыйлықақы
2238
Клиенттерден тартылған салымдар бойынша сыйлықақы.
20. Банктің есеп саясатында белгіленген кезеңділікке сәйкес банк салымы шарты бойынша сыйақы есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
5121
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талап етілгенге дейінгі салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс
5122
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс
5123
Шетелдік орталық банктердің талап етілгенге дейінгі салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс

2021
Вклады до востребования Национального Банка Республики Казахстан
2022
Вклады до востребования иностранных центральных банков
2023
Вклады до востребования других банков
2121
Срочные вклады Национального Банка Республики Казахстан
2122
Срочные вклады иностранных центральных банков
2123
Краткосрочные вклады других банков (до одного месяца)
2124
Краткосрочные вклады других банков (до одного года)
2125
Вклады, привлеченные от других банков на одну ночь
2127
Долгосрочные вклады других банков
2130
Вклад, являющийся обеспечением обязательств других банков
2132
Сберегательные вклады других банков (не более одного месяца)
2133
Условные вклады других банков
2134
Сберегательные вклады других банков (не более одного года)
2141
Сберегательные вклады других банков (более одного года)
2205
Вклады до востребования физических лиц
2206
Краткосрочные вклады физических лиц
2207
Долгосрочные вклады физических лиц
2208
Условные вклады физических лиц
2211
Вклады до востребования юридических лиц
2213
Краткосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2214
Сберегательные вклады физических лиц (не более одного года)
2215
Краткосрочные вклады юридических лиц
2217
Долгосрочные вклады юридических лиц
2218
Сберегательные вклады юридических лиц (более одного года)
2219
Условные вклады юридических лиц
2220
Сберегательные вклады юридических лиц (не более одного года)
2229
Сберегательные вклады физических лиц (более одного года)
2241
Долгосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов;
3) на сумму премии:
Дт
1001
Наличность в кассе
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
Кт
2139
Премия по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2238
Премия по вкладам, привлеченным от клиентов.
20. При начислении вознаграждения по договору банковского вклада в соответствии с периодичностью, установленной учетной политикой банка, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
5121
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам до востребования Национального Банка Республики Казахстан
5122
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по срочным вкладам Национального Банка Республики Казахстан
5123
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам до востребования иностранных центральных банков

5124
Шетелдік орталық банктердің мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс
5125
Басқа банктердің талап етілгенге дейінгі салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс
5126
Басқа банктердің қысқа мерзімді (бір айға дейінгі) салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс
5127
Басқа банктердің қысқа мерзімді (бір жылға дейінгі) салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс
5128
Басқа банктердің ұзақ мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс
5130
Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс
5131
Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс (бір айдан аспайтын)
5132
Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс (бір жылдан аспайтын)
5133
Басқа банктердің шартты салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс
5139
Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс (бір жылдан астам)
5211
Клиенттердің талап етілгенге дейінгі салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс
5215
Клиенттердің қысқа мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс
5217
Клиенттердің ұзақ мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс
5218
Клиенттердің жинақ салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс (бір жылдан аспайтын)
5219
Клиенттердің шартты салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс
5220
Клиенттердің жинақ салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс (бір жылдан астам)
5223
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс
Кт
2702
Басқа банктердің талап етілгенге дейінгі салымдары бойынша есептелген шығыс
2709
Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша есептелген шығыс
2712
Басқа банктердің мерзімді салымдары бойынша есептелген шығыс
2713
Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша есептелген шығыс
2714
Басқа банктердің шартты салымдары бойынша есептелген шығыс
2719
Клиенттердің шартты салымдары бойынша есептелген шығыс
2720
Клиенттердің талап етілгенге дейінгі салымдары бойынша есептелген шығыс
2721
Клиенттердің мерзімді салымдары бойынша есептелген шығыс
2723
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша есептелген шығыс
2724
Клиенттердің жинақ салымдары бойынша есептелген шығыс.
21. Банк салымы шартында көзделген міндеттемелердің жалпы сомасына банк салымы бойынша есептелген сыйақы сомасын капиталдандыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
2702
Басқа банктердің талап етілгенге дейінгі салымдары бойынша есептелген шығыс

5124
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по срочным вкладам иностранных центральных банков
5125
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам до востребования других банков
5126
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным вкладам других банков (до одного месяца)
5127
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным вкладам других банков (до одного года)
5128
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по долгосрочным вкладам других банков
5130
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств других банков
5131
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам других банков (не более одного месяца)
5132
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам других банков (не более одного года)
5133
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по условным вкладам других банков
5139
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам других банков (более одного года)
5211
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам до востребования клиентов
5215
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным вкладам клиентов
5217
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по долгосрочным вкладам клиентов
5218
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам клиентов (не более одного года)
5219
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по условным вкладам клиентов
5220
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по сберегательным вкладам клиентов (более одного года)
5223
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств клиентов
Кт
2702
Начисленные расходы по вкладам до востребования других банков
2709
Начисленные расходы по сберегательным вкладам других банков
2712
Начисленные расходы по срочным вкладам других банков
2713
Начисленные расходы по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств других банков
2714
Начисленные расходы по условным вкладам других банков
2719
Начисленные расходы по условным вкладам клиентов
2720
Начисленные расходы по вкладам до востребования клиентов
2721
Начисленные расходы по срочным вкладам клиентов
2723
Начисленные расходы по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств клиентов
2724
Начисленные расходы по сберегательным вкладам клиентов.
21. При капитализации суммы начисленного вознаграждения по банковскому вкладу на общую сумму обязательств, предусмотренную договором банковского вклада, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
2702
Начисленные расходы по вкладам до востребования других банков

5138
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша дисконт амортизациясы бойынша шығыс
5236
Клиенттерден тартылған салымдар бойынша дисконт амортизациясы бойынша шығыс
Кт
2140
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша дисконт
2239
Клиенттерден тартылған салымдар бойынша дисконт;
2) сыйлықақы амортизациясы сомасына:
Дт
2139
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша сыйлықақы
2238
Клиенттерден тартылған салымдар бойынша сыйлықақы
Кт
4270
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен, шетелдік орталық банктерден, басқа банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан тартылған салымдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша кіріс
4440
Клиенттерден тартылған салымдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша кіріс.
23. Банк салымы бойынша есептелген сыйақы сомасын төлеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
2702
Басқа банктердің талап етілгенге дейінгі салымдары бойынша есептелген шығыс
2709
Басқа банктердің жинақ салымдары бойынша есептелген шығыс
2712
Басқа банктердің мерзімді салымдары бойынша есептелген шығыс
2713
Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша есептелген шығыс
2714
Басқа банктердің шартты салымдары бойынша есептелген шығыс
2719
Клиенттердің шартты салымдары бойынша есептелген шығыс
2720
Клиенттердің талап етілгенге дейінгі салымдары бойынша есептелген шығыс
2721
Клиенттердің мерзімді салымдары бойынша есептелген шығыс
2723
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша есептелген шығыс
2724
Клиенттердің жинақ салымдары бойынша есептелген шығыс
Кт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2010
Корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары.
24. Банк салымы сомасын енгізу күні салымшыға сыйақы төлеу кезінде төленген сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1792
Алынған қарыздар мен салымдар бойынша сыйақыны алдын ала төлеу
Кт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот

5138
Расходы по амортизации дисконта по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
5236
Расходы по амортизации дисконта по вкладам, привлеченным от клиентов
Кт
2140
Дисконт по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2239
Дисконт по вкладам, привлеченным от клиентов;
2) на сумму амортизации премии:
Дт
2139
Премия по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2238
Премия по вкладам, привлеченным от клиентов
Кт
4270
Доходы по амортизации премии по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков, других банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
4440
Доходы по амортизации премии по вкладам, привлеченным от клиентов.
23. При выплате суммы начисленного вознаграждения по банковскому вкладу осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
2702
Начисленные расходы по вкладам до востребования других банков
2709
Начисленные расходы по сберегательным вкладам других банков
2712
Начисленные расходы по срочным вкладам других банков
2713
Начисленные расходы по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств других банков
2714
Начисленные расходы по условным вкладам других банков
2719
Начисленные расходы по условным вкладам клиентов
2720
Начисленные расходы по вкладам до востребования клиентов
2721
Начисленные расходы по срочным вкладам клиентов
2723
Начисленные расходы по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств клиентов
2724
Начисленные расходы по сберегательным вкладам клиентов
Кт
1001
Наличность в кассе
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2010
Корреспондентские счета
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц.
24. При выплате вкладчику вознаграждения в день внесения суммы банковского вклада на сумму выплаченного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1792
Предоплата вознаграждения по полученным займам и вкладам
Кт
1001
Наличность в кассе
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан

2) егер берілген банктік қарыз сомасы өтелуге тиіс банктік қарыз сомасынан аз болса:
нақты берілген ақша сомасына:
Дт
1301
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары бойынша овердрафт қарыздары
1302
Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді қарыздар
1303
Басқа банктерге берілген овернайт қарыздары
1304
Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді қарыздар
1407
Клиенттерге факторинг
1411
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді қарыздар
1417
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді қарыздар
1429
Клиенттерге берілген басқа да қарыздар
Кт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары;
өтелуге тиіс банктік қарыз сомасы мен берілген банктік қарыз сомасы арасындағы оң айырма сомасына:
Дт
1301
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары бойынша овердрафт қарыздары
1302
Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді қарыздар
1303
Басқа банктерге берілген овернайт қарыздары
1304
Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді қарыздар
1407
Клиенттерге факторинг
1411
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді қарыздар
1417
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді қарыздар
1429
Клиенттерге берілген басқа да қарыздар
Кт
1312
Басқа банктерге берілген қарыздар бойынша дисконт
1434
Клиенттерге берілген қарыздар бойынша дисконт.
Банктік қарыз шарты, кепіл шарттарының түпнұсқалары, кепіл затына құқық белгілейтін құжаттар № 7339 "Әр түрлі құндылықтар және құжаттар" баланстан тыс шотта 1 (бір) теңге шартты құны бойынша көрсетіледі.
27. Байланысты емес тарапқа пайыздық мөлшерлемесі нарықтағыдан төмен банктік қарыз берген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
1301
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары бойынша овердрафт қарыздары
1302
Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді қарыздар
1303
Басқа банктерге берілген овернайт қарыздары
1304
Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді қарыздар
1407
Клиенттерге факторинг
1411
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді қарыздар
1417
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді қарыздар
1429
Клиенттерге берілген басқа да қарыздар
Кт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары,
бір мезгілде:
Дт
5071
Берілген қарыздарды түрлендіруге байланысты олардың жалпы баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша түзету түріндегі шығыс
5241
Клиенттерге берілген қарыздарды түрлендіруге байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі және (немесе) пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша берілген қарыздарды түзету түріндегі шығыс
Кт
1312
Басқа банктерге берілген қарыздар бойынша дисконт
1434
Клиенттерге берілген қарыздар бойынша дисконт.

2) если сумма предоставленного банковского займа меньше суммы банковского займа, подлежащей погашению:
на сумму фактически предоставленных денег:
Дт 1301 Займы овердрафт по корреспондентским счетам других банков
1302 Краткосрочные займы, предоставленные другим банкам
1303 Займы овернайт, предоставленные другим банкам
1304 Долгосрочные займы, предоставленные другим банкам
1407 Факторинг клиентам
1411 Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
1417 Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
1429 Прочие займы, предоставленные клиентам
Кт 1001 Наличность в кассе
1051 Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052 Корреспондентские счета в других банках
2203 Текущие счета юридических лиц
2204 Текущие счета физических лиц;
на сумму положительной разницы между суммой банковского займа, подлежащего погашению, и суммой предоставленного банковского займа:
Дт 1301 Займы овердрафт по корреспондентским счетам других банков
1302 Краткосрочные займы, предоставленные другим банкам
1303 Займы овернайт, предоставленные другим банкам
1304 Долгосрочные займы, предоставленные другим банкам
1407 Факторинг клиентам
1411 Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
1417 Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
1429 Прочие займы, предоставленные клиентам
Кт 1312 Дисконт по займам, предоставленным другим банкам
1434 Дисконт по займам, предоставленным клиентам.
Договоры банковского займа, оригиналы договоров залога, правоустанавливающие документы на предмет залога отражаются на внебалансовом счете № 7339 "Разные ценности и документы" по условной стоимости 1 (один) теңге.
Сноска. Пункт 26 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 59 (вводится в действие с 01.07.2026).
27. При выдаче банковского займа по процентной ставке ниже рыночной не связанной стороне осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 1301 Займы овердрафт по корреспондентским счетам других банков
1302 Краткосрочные займы, предоставленные другим банкам
1303 Займы овернайт, предоставленные другим банкам
1304 Долгосрочные займы, предоставленные другим банкам
1407 Факторинг клиентам
1411 Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
1417 Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
1429 Прочие займы, предоставленные клиентам
Кт 1001 Наличность в кассе
1051 Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052 Корреспондентские счета в других банках
2203 Текущие счета юридических лиц
2204 Текущие счета физических лиц;
одновременно:
Дт 5071 Расходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости предоставленных займов в связи с их модификацией и (или) в виде корректировки по нерыночной ставке процента
5241 Расходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных клиентам, и (или) в виде корректировки займов, предоставленных по нерыночной ставке процента
Кт 1312 Дисконт по займам, предоставленным другим банкам
1434 Дисконт по займам, предоставленным клиентам.

30. Банктік қарыз бойынша қамтамасыз ету ретінде ақшаны қабылдаған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1005
Банкоматтардағы және электрондық терминалдардағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2013
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
2205
Жеке тұлғалардың талап етілгенге дейінгі салымдары
2206
Жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары
2207
Жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымдары
2208
Жеке тұлғалардың шартты салымдары
2211
Заңды тұлғалардың талап етілгенге дейінгі салымдары
2214
Жеке тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын)
2215
Заңды тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары
2217
Заңды тұлғалардың ұзақ мерзімді салымдары
2218
Заңды тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан астам)
2219
Заңды тұлғалардың шартты салымдары
2220
Заңды тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын)
2222
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары
2229
Жеке тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан астам)
Кт
2213
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымы
2223
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын заңды тұлғалардың салымы
2241
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымы.
31. Банк кредит желісін ашқан не банктік қарыз шартына сәйкес болашақта банктік қарыз берген кезде пайдаланылмаған лимит немесе берілмеген банктік қарыз сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
6125
Болашақта берілетін, қайтарып алынбайтын қарыздар бойынша шартты талаптар
6126
Болашақта берілетін, қайтарып алынатын қарыздар бойынша шартты талаптар
Кт
6625
Болашақта берілетін, қайтарып алынбайтын қарыздар бойынша шартты міндеттемелер
6626
Болашақта берілетін, қайтарып алынатын қарыздар бойынша шартты міндеттемелер.
Банктік қарыз шартына сәйкес банктік қарыздың кезекті сомасын берген кезде банктің болашақта банктік қарыздарын беру бойынша шартты міндеттемелері берілген банктік қарыз сомасына азайтылады және мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
6625
Болашақта берілетін, қайтарып алынбайтын қарыздар бойынша шартты міндеттемелер
6626
Болашақта берілетін, қайтарып алынатын қарыздар бойынша шартты міндеттемелер
Кт
6125
Болашақта берілетін, қайтарып алынбайтын қарыздар бойынша шартты талаптар
6126
Болашақта берілетін, қайтарып алынатын қарыздар бойынша шартты талаптар.
32. Банктің есеп саясатында белгіленген кезеңділікке сәйкес банктік қарыздар бойынша сыйақы және жеңілдік (дисконт) амортизациясын есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

30. При принятии в качестве обеспечения обязательств по банковскому займу денег осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1001
Наличность в кассе
1005
Наличность в банкоматах и электронных терминалах
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2013
Корреспондентские счета других банков
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
2205
Вклады до востребования физических лиц
2206
Краткосрочные вклады физических лиц
2207
Долгосрочные вклады физических лиц
2208
Условные вклады физических лиц
2211
Вклады до востребования юридических лиц
2214
Сберегательные вклады физических лиц (не более одного года)
2215
Краткосрочные вклады юридических лиц
2217
Долгосрочные вклады юридических лиц
2218
Сберегательные вклады юридических лиц (более одного года)
2219
Условные вклады юридических лиц
2220
Сберегательные вклады юридических лиц (не более одного года)
2222
Вклады дочерних организаций специального назначения
2229
Сберегательные вклады физических лиц (более одного года)
Кт
2213
Краткосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2223
Вклад юридических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2241
Долгосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов.
31. При открытии банком кредитной линии либо предоставлении банковского займа в будущем в соответствии с договором банковского займа, на сумму неиспользованного лимита или непредоставленного банковского займа осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
6125
Условные требования по безотзывным займам, предоставляемым в будущем
6126
Условные требования по отзывным займам, предоставляемым в будущем
Кт
6625
Условные обязательства по безотзывным займам, предоставляемым в будущем
6626
Условные обязательства по отзывным займам, предоставляемым в будущем.
В случае предоставления очередной суммы банковского займа в соответствии с договором банковского займа производится уменьшение условных обязательств банка по предоставлению банковских займов в будущем на сумму предоставленного банковского займа и осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
6625
Условные обязательства по безотзывным займам, предоставляемым в будущем
6626
Условные обязательства по отзывным займам, предоставляемым в будущем
Кт
6125
Условные требования по безотзывным займам, предоставляемым в будущем
6126
Условные требования по отзывным займам, предоставляемым в будущем.
32. При начислении вознаграждения и амортизации скидки (дисконта) по банковским займам в соответствии с периодичностью, установленной учетной политикой банка, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) сыйақы есептеген кезде:
Дт
1730
Басқа банктерге берілген қарыздар мен қаржы лизингі бойынша есептелген кіріс
1740
Клиенттерге берілген қарыздар мен қаржы лизингі бойынша есептелген кіріс
Кт
4301
Басқа банктерге берілген овердрафт қарыздары бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
4302
Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді қарыздар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
4303
Басқа банктерге берілген овернайт қарыздары бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
4304
Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді қарыздар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
4407
Клиенттерге факторинг бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
4411
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді қарыздар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
4417
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді қарыздар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
4428
Клиенттерге берілген өзге де қарыздар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс;
2) дисконт амортизациясы кезінде:
Дт
1312
Басқа банктерге берілген қарыздары бойынша дисконт
1434
Клиенттерге берілген қарыздар бойынша дисконт
Кт
4312
Басқа банктерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісімен танылатын пайыздық кірісті түзетуден кіріс
4434
Клиенттерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісімен танылатын пайыздық кірісті түзету түріндегі кіріс.
33. Клиент банктік қарыз бойынша есептелген сыйақыны төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) ақша қолма-қол нысанда енгізілген кезде:
Дт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1005
Банкоматтардағы және электрондық терминалдардағы қолма-қол ақша
Кт
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары;
2) қарыз алушы банктік қарыз бойынша есептелген сыйақы сомасын алдын ала төлеген кезде:
Дт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1005
Банкоматтардағы және электрондық терминалдардағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
Кт
2792
Берілген қарыздар бойынша алдын ала төлем;
3) есептелген сыйақы бойынша берешекті өтеу кезінде:
Дт
2010
Корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
2213
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымы
2223
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын заңды тұлғалардың салымы
2241
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымы
2792
Берілген қарыздар бойынша алдын ала төлем
Кт
1730
Басқа банктерге берілген қарыздар мен қаржы лизингі бойынша есептелген кіріс

1) при начислении вознаграждения:
Дт
1730
Начисленные доходы по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
1740
Начисленные доходы по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
Кт
4301
Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам овердрафт, предоставленным другим банкам
4302
Доходы, связанные с получением вознаграждения по краткосрочным займам, предоставленным другим банкам
4303
Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам овернайт, предоставленным другим банкам
4304
Доходы, связанные с получением вознаграждения по долгосрочным займам, предоставленным другим банкам
4407
Доходы, связанные с получением вознаграждения по факторингу клиентам
4411
Доходы, связанные с получением вознаграждения по краткосрочным займам, предоставленным клиентам
4417
Доходы, связанные с получением вознаграждения по долгосрочным займам, предоставленным клиентам
4428
Доходы, связанные с получением вознаграждения по прочим займам, предоставленным клиентам;
2) при амортизации дисконта:
Дт
1312
Дисконт по займам, предоставленным другим банкам
1434
Дисконт по займам, предоставленным клиентам
Кт
4312
Доходы в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента по займам, предоставленным другим банкам
4434
Доходы в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента по займам, предоставленным клиентам.
33. При оплате клиентом начисленного вознаграждения по банковскому займу осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при внесении денег в наличной форме:
Дт
1001
Наличность в кассе
1005
Наличность в банкоматах и электронных терминалах
Кт
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц;
2) при предоплате заемщиком суммы начисленного вознаграждения по банковскому займу:
Дт
1001
Наличность в кассе
1005
Наличность в банкоматах и электронных терминалах
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2203
Текущие счета юридических лиц
Кт
2792
Предоплата по предоставленным займам;
3) при погашении задолженности по начисленному вознаграждению:
Дт
2010
Корреспондентские счета
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
2213
Краткосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2223
Вклад юридических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2241
Долгосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2792
Предоплата по предоставленным займам
Кт
1730
Начисленные доходы по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам

1740
Клиенттерге берілген қарыздар мен қаржы лизингі бойынша есептелген кіріс.
34. Банктің есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын, берілген банктік қарыздарды қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) банктік қарыздың әділ құны оның есептік құнынан асып кеткен кезде айырма сомасына:
Дт
1310
Басқа банктерге берілген қарыздың құнын оң түзету шоты

1740
Начисленные доходы по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
34. При переоценке предоставленных банковских займов, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток, с периодичностью, установленной учетной политикой банка, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при превышении справедливой стоимости банковского займа над его учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт
1310
Счет положительной корректировки стоимости займа, предоставленного другим банкам

1430
Клиенттерге берілген қарыздың әділ құнын оң түзету шоты
Кт
4310
Басқа банктерге берілген қарыздың құнын оң түзету түріндегі кіріс
4430
Клиенттерге берілген қарыздың құнын оң түзету түріндегі кіріс;
2) банктік қарыздың есептік құны оның әділ құнынан асып кеткен кезде айырма сомасына:
Дт
5057
Басқа банктерге берілген қарыздың құнын теріс түзету түріндегі шығыс
5232
Клиенттерге берілген қарыздың құнын теріс түзету түріндегі шығыс
Кт
1311
Басқа банктерге берілген қарыздың құнын теріс түзету шоты
1431
Клиенттерге берілген қарыздың құнын теріс түзету шоты;
3) банктік қарыздың әділ құнын есептегі оң және теріс түзету сомасына:
Дт
1311
Басқа банктерге берілген қарыздың құнын теріс түзету шоты
1431
Клиенттерге берілген қарыздың әділ құнын теріс түзету шоты
Кт
1310
Басқа банктерге берілген қарыздың құнын оң түзету шоты
1430
Клиенттерге берілген қарыздың әділ құнын оң түзету шоты.
35. Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қарыздар құны банктің есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен қайта бағаланады және мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) қарыздардың әділ құны олардың есептік құнынан асып кеткен кезде:
Дт
1332
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын қарыздардың әділ құнын оң түзету шоты
Кт
3563
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын қарыздың құнын қайта бағалау резервтері;
2) қарыздың есептік құны олардың әділ құнынан асып кеткен кезде:
Дт
3563
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын қарыздың құнын қайта бағалау резервтері
Кт
1333
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын қарыздың әділ құнын теріс түзету шоты;
3) қарыздың әділ құнын есептегі оң (теріс) түзету сомасына:
Дт
1333
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын қарыздың әділ құнын теріс түзету шоты
Кт
1332
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын қарыздың әділ құнын оң түзету шоты.
Қарыз бойынша қайта бағалау Нұсқаулықтың 31-тармағына сәйкес қарыз бойынша сыйақыны есептеу жүргізілген соң және дисконт амортизациясынан кейін жүргізіледі.

1430
Счет положительной корректировки справедливой стоимости займа, предоставленного клиентам
Кт
4310
Доходы в виде положительной корректировки стоимости займа, предоставленного другим банкам
4430
Доходы в виде положительной корректировки стоимости займа, предоставленного клиентам;
2) при превышении учетной стоимости банковского займа над его справедливой стоимостью, на сумму разницы:
Дт
5057
Расходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа, предоставленного другим банкам
5232
Расходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа, предоставленного клиентам
Кт
1311
Счет отрицательной корректировки стоимости займа, предоставленного другим банкам
1431
Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости займа, предоставленного клиентам;
3) на сумму числящейся положительной и отрицательной корректировки справедливой стоимости банковского займа:
Дт
1311
Счет отрицательной корректировки стоимости займа, предоставленного другим банкам
1431
Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости займа, предоставленного клиентам
Кт
1310
Счет положительной корректировки стоимости займа, предоставленного другим банкам
1430
Счет положительной корректировки справедливой стоимости займа, предоставленного клиентам.
35. С периодичностью, установленной учетной политикой банка, производится переоценка стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, и осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при превышении справедливой стоимости займов над их учетной стоимостью:
Дт
1332
Счет положительной корректировки справедливой стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
3563
Резервы переоценки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
2) при превышении учетной стоимости займов над их справедливой стоимостью:
Дт
3563
Резервы переоценки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1333
Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
3) на сумму числящейся положительной (отрицательной) корректировки справедливой стоимости займов:
Дт
1333
Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1332
Счет положительной корректировки справедливой стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По займам переоценка производится после проведения начисления вознаграждения и амортизации дисконта по займам в соответствии с пунктом 31 Инструкции.

36. Валюталық баламасы белгіленген теңгедегі банктік қарызды қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) валютаны айырбастаудың нарықтық бағамы ұлғайған кезде:
Дт
1411
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді қарыз
1417
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді қарыз
1424
Клиенттердің қарыз бойынша мерзімі өткен берешегі
1740
Клиенттерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша есептелген кіріс
1741
Клиенттерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақы
Кт
4705
Қарыздың валюталық баламасын белгілей отырып, теңгедегі қарызды қайта бағалаудан болатын кіріс;
2) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы азайған кезде:
Дт
5705
Қарыздың валюталық баламасын белгілей отырып, теңгедегі қарызды қайта бағалаудан болатын шығыс
Кт
1411
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді қарыз
1417
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді қарыз
1424
Клиенттердің қарыз бойынша мерзімі өткен берешегі
1740
Клиенттерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша есептелген кіріс
1741
Клиенттерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақы.
37. Егер банктік қарыз шартының талаптарында теңгемен банктік қарыз бойынша төлемдерді индекстеу көзделсе, банктік қарыз шартында өзгеше мерзімдер белгіленбесе, банктік қарыз қалдықтарын банктің есеп саясатында белгіленген мерзімде қайта бағалау жүргізіледі және мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) оң индекстелген кезде:
Дт
1417
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді қарыз
1740
Клиенттерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша есептелген кіріс
Кт
4703
Клиенттерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша есептелген кіріс
2) теріс индекстелген кезде:
Дт
5703
Шетел валютасын қайта бағалаудан болатын шығыс
Кт
1417
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді қарыз
1740
Клиенттерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша есептелген кіріс.
38. Банктік қарыз бойынша негізгі борышты өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1005
Банкоматтардағы және электрондық терминалдардағы қолма-қол ақша
Кт
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары,
2792
Берілген қарыздар бойынша алдын ала төлем
бір мезгілде:
Дт
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
2213
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымы
2223
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын заңды тұлғалардың салымы

36. При переоценке банковских займов в теңге с фиксацией валютного эквивалента осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при увеличении рыночного курса обмена валюты:
Дт 1411 Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
1417 Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
1424 Просроченная задолженность клиентов по займам
1740 Начисленные доходы по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
1741 Просроченное вознаграждение по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
Кт 4705 Доход от переоценки займов в теңге с фиксацией валютного эквивалента займов;
2) при уменьшении рыночного курса обмена валюты:
Дт 5705 Расход от переоценки займов в теңге с фиксацией валютного эквивалента займов
Кт 1411 Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
1417 Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
1424 Просроченная задолженность клиентов по займам
1740 Начисленные доходы по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
1741 Просроченное вознаграждение по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
Сноска. Пункт 36 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 59 (вводится в действие с 01.07.2026).
37. Если условиями договора банковского займа предусмотрена индексация платежей по банковскому займу в теңге, производится переоценка остатков банковского займа в сроки, установленные учетной политикой банка, если иные сроки не установлены договором банковского займа, и осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при положительной индексации:
Дт 1417 Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
1740 Начисленные доходы по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
Кт 4703 Доход от переоценки иностранной валюты;
2) при отрицательной индексации:
Дт 5703 Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт 1417 Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
1740 Начисленные доходы по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
Сноска. Пункт 37 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 59 (вводится в действие с 01.07.2026).
38. При погашении основного долга по банковскому займу осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
1001
Наличность в кассе
1005
Наличность в банкоматах и электронных терминалах
Кт
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
2792
Предоплата по предоставленным займам;
одновременно:
Дт
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
2213
Краткосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2223
Вклад юридических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов

2241
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымы
2792
Берілген қарыздар бойынша алдын ала төлем
Кт
1407
Клиенттерге факторинг
1411
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді қарыз
1417
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді қарыз
1429
Клиенттерге берілген басқа да қарыз;
қолма-қол ақшалай емес нысанда ақша енгізілген жағдайда:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
2213
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымы
2223
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын заңды тұлғалардың салымы
2241
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымы
Кт
1301
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары бойынша овердрафт қарызы
1302
Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді қарыз
1303
Басқа банктерге берілген овернайт қарызы
1304
Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді қарыз
1407
Клиенттерге факторинг
1411
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді қарыз
1417
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді қарыз
1429
Клиенттерге берілген басқа да қарыз.
39. Кредиттік желіні ұсыну туралы шартқа сәйкес банктік қарыз бойынша негізгі борыш өтелген кезде болашақта банктік қарыз беру бойынша банктің шартты міндеттемелері өтелген банктік қарыз сомасына ұлғайтылады және мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
6125
Болашақта берілетін, қайтарып алынбайтын қарыз бойынша шартты талаптар
6126
Болашақта берілетін, қайтарып алынатын қарыз бойынша шартты талаптар
Кт
6625
Болашақта берілетін, қайтарып алынбайтын қарыз бойынша шартты міндеттемелер
6626
Болашақта берілетін, қайтарып алынатын қарыз бойынша шартты міндеттемелер.
40. Банктік қарызды және сыйақыны толық өтеген, құжаттарды (банктік қарыз шартын, кепіл шартын, міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету шартын, сондай-ақ кепіл затына құқық белгілейтін құжаттарды, олардың техникалық құжаттамаларын және қарыз алушыға міндетті түрде қайтаруға жататын басқа да құжаттарды) және қабылданған кепілдің құнын, қабылданған кепіл сомасын, банктік қарыз бойынша қамтамасыз ету болып табылатын ақшаны есептен шығарған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) кепіл затының құнын есептен шығарған кезде:
Шығыс
7250
Клиенттің міндеттемелерін қамтамасыз етуге (кепілге) қабылданған мүлік;
2) құжаттарды есептен шығарған кезде:
Шығыс
7339
Әртүрлі құндылықтар мен құжаттар;
3) қабылданған кепілдік сомасын есептен шығарған кезде:
Дт

2241
Долгосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2792
Предоплата по предоставленным займам
Кт
1407
Факторинг клиентам
1411
Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
1417
Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
1429
Прочие займы, предоставленные клиентам;
в случае внесения денег в безналичной форме:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
2213
Краткосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2223
Вклад юридических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2241
Долгосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
Кт
1301
Займы овердрафт по корреспондентским счетам других банков
1302
Краткосрочные займы, предоставленные другим банкам
1303
Займы овернайт, предоставленные другим банкам
1304
Долгосрочные займы, предоставленные другим банкам
1407
Факторинг клиентам
1411
Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
1417
Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
1429
Прочие займы, предоставленные клиентам.
39. При погашении основного долга по банковскому займу в соответствии с договором о предоставлении кредитной линии производится увеличение условных обязательств банка по предоставлению банковских займов в будущем на сумму погашенного банковского займа и осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
6125
Условные требования по безотзывным займам, предоставляемым в будущем
6126
Условные требования по отзывным займам, предоставляемым в будущем
Кт
6625
Условные обязательства по безотзывным займам, предоставляемым в будущем
6626
Условные обязательства по отзывным займам, предоставляемым в будущем.
40. При полном погашении банковского займа и вознаграждения, списании документов (договора банковского займа, договора гарантии, договора об обеспечении исполнения обязательств, а также правоустанавливающих документов на предмет залога, технической документации к нему и других документов, подлежащих обязательному возврату заемщику) и стоимости принятого залога, суммы принятой гарантии, денег, являющихся обеспечением по банковскому займу, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при списании стоимости предмета залога:
Расход
7250
Имущество, принятое в обеспечение (залог) обязательств клиента;
2) при списании документов:
Расход
7339
Разные ценности и документы;
3) при списании суммы принятой гарантии:
Дт

6575
Қабылданған кепілдіктер бойынша талаптардың ықтимал азаюы
Кт
6075
Қабылданған кепілдіктер бойынша ықтимал талаптар;
4) банктік қарыз бойынша қамтамасыз ету болып табылатын ақшаны есептен шығарған кезде:
Дт
2213
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымы
2223
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын заңды тұлғалардың салымы
2241
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымы
Кт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
2205
Жеке тұлғалардың талап етілгенге дейінгі салымдары
2206
Жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары
2207
Жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымдары
2208
Жеке тұлғалардың шартты салымдары
2211
Заңды тұлғалардың талап етілгенге дейінгі салымдары
2214
Жеке тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын)
2215
Заңды тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары
2217
Заңды тұлғалардың ұзақ мерзімді салымдары
2218
Заңды тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан астам)
2219
Заңды тұлғалардың шартты салымдары
2220
Заңды тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан аспайтын)
2222
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары
2229
Жеке тұлғалардың жинақ салымдары (бір жылдан астам).
41. Егер банктік қарыз шартында белгіленген мерзім басталған кезде қарыз алушы есептелген сыйақыны төлемесе, есептелген, бірақ төленбеген сыйақы сомасы мерзімі өткен активтер шотына жатқызылады және мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1731
Басқа банктерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақы
1741
Клиенттерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақы
Кт
1730
Басқа банктерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша есептелген кіріс
1740
Клиенттерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша есептелген кіріс.
42. Егер қарыз алушы мерзімі келген кезде банктік қарыз бойынша негізгі борышты өтемесе, негізгі борыштың өтелмеген сомасы мерзімі өткен активтердің шотына жатқызылады және мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1306
Басқа банктердің қарыз бойынша мерзімі өткен берешегі
1409
Клиенттердің факторинг бойынша мерзімі өткен берешегі
1424
Клиенттердің қарыз бойынша мерзімі өткен берешегі
Кт
1301
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары бойынша овердрафт қарызы
1302
Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді қарыз
1303
Басқа банктерге берілген овернайт қарызы
1304
Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді қарыз
1407
Клиенттерге факторинг
1411
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді қарыз
1417
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді қарыз

6575
Возможное уменьшение требований по принятым гарантиям
Кт
6075
Возможные требования по принятым гарантиям;
4) при списании денег, являющихся обеспечением по банковскому займу:
Дт
2213
Краткосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2223
Вклад юридических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2241
Долгосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
Кт
1001
Наличность в кассе
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
2205
Вклады до востребования физических лиц
2206
Краткосрочные вклады физических лиц
2207
Долгосрочные вклады физических лиц
2208
Условные вклады физических лиц
2211
Вклады до востребования юридических лиц
2214
Сберегательные вклады физических лиц (не более одного года)
2215
Краткосрочные вклады юридических лиц
2217
Долгосрочные вклады юридических лиц
2218
Сберегательные вклады юридических лиц (более одного года)
2219
Условные вклады юридических лиц
2220
Сберегательные вклады юридических лиц (не более одного года)
2222
Вклады дочерних организаций специального назначения
2229
Сберегательные вклады физических лиц (более одного года).
41. Если при наступлении срока, установленного договором банковского займа, заемщик не оплатил начисленное вознаграждение, сумма начисленного, но не оплаченного вознаграждения относится на счета просроченных активов и осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1731
Просроченное вознаграждение по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
1741
Просроченное вознаграждение по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
Кт
1730
Начисленные доходы по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
1740
Начисленные доходы по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
42. Если при наступлении срока заемщик не погасил основной долг по банковскому займу, сумма непогашенного основного долга относится на счета просроченных активов и осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1306
Просроченная задолженность других банков по займам
1409
Просроченная задолженность клиентов по факторингу
1424
Просроченная задолженность клиентов по займам
Кт
1301
Займы овердрафт по корреспондентским счетам других банков
1302
Краткосрочные займы, предоставленные другим банкам
1303
Займы овернайт, предоставленные другим банкам
1304
Долгосрочные займы, предоставленные другим банкам
1407
Факторинг клиентам
1411
Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
1417
Долгосрочные займы, предоставленные клиентам

1429
Клиенттерге берілген басқа да қарыз.
43. Егер банктік қарыз шартында тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) есептеу көзделсе және тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы бойынша актив ұғымының анықтамасына сәйкес келсе, тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1879
Есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
Кт

1429
Прочие займы, предоставленные клиентам.
43. Если договором банковского займа предусмотрено начисление неустойки (штрафа, пени) и неустойка (штраф, пеня) соответствует определению понятия актива согласно Закону Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", на сумму неустойки (штрафа, пени) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1879
Начисленная неустойка (штраф, пеня)
Кт

4900
Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл).
44. Егер банктік қарыз шартында қарыз және қаржы лизингі бойынша негізгі борыштың мерзімі өткен бөлігіне, "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы бойынша актив ұғымының анықтамасына сәйкес келетін қарыз бен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақы сомасына сыйақы есептеу көзделсе, мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

4900
Неустойка (штраф, пеня).
44. Если договором банковского займа предусмотрено начисление вознаграждения на просроченную часть основного долга по займам и финансовому лизингу, на сумму просроченного вознаграждения по займам и финансовому лизингу, соответствующему определению понятия актива согласно Закону Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1731
Басқа банктерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақы
1741
Клиенттерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақы
Кт
4306
Басқа банктердің қарыз бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
4424
Клиенттердің қарыз бойынша мерзімі өткен берешегіне сыйақы алуға байланысты кіріс.
45. Банктік қарыз бойынша мерзімі өткен сыйақыны және тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) төлеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1005
Банкоматтардағы және электрондық терминалдардағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
2213
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымы
2223
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын заңды тұлғалардың салымы
2241
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымы
Кт
1731
Басқа банктерге берілген қарыз және қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақы
1741
Клиенттерге берілген қарыз және қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақы
1879
Есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл).
46. Банктік қарыз бойынша мерзімі өткен негізгі борышты төлеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1005
Банкоматтардағы және электрондық терминалдардағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi корреспонденттiк шот
1052
Басқа банктердегi корреспонденттiк шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
2213
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымы
2223
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын заңды тұлғалардың салымы
2241
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымы
Кт
1306
Басқа банктердің қарыз бойынша мерзімі өткен берешегі
1409
Клиенттердің факторинг бойынша мерзімі өткен берешегі
1424
Клиенттердің қарыз бойынша мерзімі өткен берешегі.
47. Банктік қарыз бойынша күтілетін кредит шығынына арналған резервтерді (провизияларды) құру (ұлғайту) кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
5452
Басқа банктерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыс
5455
Клиенттерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыс
Кт

1731
Просроченное вознаграждение по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
1741
Просроченное вознаграждение по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
Кт
4306
Доходы, связанные с получением вознаграждения по просроченной задолженности других банков по займам
4424
Доходы, связанные с получением вознаграждения по просроченной задолженности клиентов по займам.
45. При оплате просроченного вознаграждения и неустойки (штрафа, пени) по банковскому займу осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1001
Наличность в кассе
1005
Наличность в банкоматах и электронных терминалах
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
2213
Краткосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2223
Вклад юридических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2241
Долгосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
Кт
1731
Просроченное вознаграждение по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
1741
Просроченное вознаграждение по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
1879
Начисленная неустойка (штраф, пеня).
46. При оплате просроченного основного долга по банковскому займу осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1001
Наличность в кассе
1005
Наличность в банкоматах и электронных терминалах
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
2213
Краткосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2223
Вклад юридических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2241
Долгосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
Кт
1306
Просроченная задолженность других банков по займам
1409
Просроченная задолженность клиентов по факторингу
1424
Просроченная задолженность клиентов по займам.
47. При создании (увеличении) резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по банковским займам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
5452
Расходы на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
5455
Расходы на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
Кт

1319
Басқа банктерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)
1428
Клиенттерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)
3564
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын қарыз бойынша күтілетін кредиттік шығынға арналған резервтер (провизиялар).
48. Банктік қарыз бойынша күтілетін кредит шығына арналған резервтер (провизиялар) азайған (жойылған) кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1319
Басқа банктерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)
1428
Клиенттерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)
3564
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын қарыз бойынша күтілетін кредиттік шығынға арналған резервтер (провизиялар)
Кт
4952
Басқа банктерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кіріс
4955
Клиенттерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кіріс.
49. Банк төленбеген мерзімі өткен банктік қарызды және ол бойынша сыйақыны банктің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен және мерзімде баланстан есептен шығару туралы шешім қабылдаған жағдайда банктік қарыздың негізгі сомасына және төленбеген мерзімі өткен сыйақыға мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
1319
Басқа банктерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)
1428
Клиенттерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
1306
Басқа банктердің қарыз бойынша мерзімі өткен берешегі
1424
Клиенттердің қарыз бойынша мерзімі өткен берешегі
1731
Басқа банктерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақы
1741
Клиенттерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақы.
50. Банк әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын төленбеген мерзімі өткен банктік қарызды және ол бойынша сыйақыны банктің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен және мерзімде баланстан есептен шығару туралы шешім қабылдаған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
3564
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын қарыз бойынша күтілетін кредиттік шығынға арналған резервтер (провизиялар)
Кт
3563
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын қарыздың құнын қайта бағалау резервтері,
бір мезгілде:
Дт
1333
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын қарыздың әділ құнын теріс түзету шоты
Кт
1302
Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді қарыз

1319
Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
1428
Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
3564
Резервы (провизии) под ожидаемые кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
48. При уменьшении (аннулировании) резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по банковским займам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1319
Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
1428
Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
3564
Резервы (провизии) под ожидаемые кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
4952
Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
4955
Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
49. В случае принятия банком решения о списании с баланса неоплаченного просроченного банковского займа и вознаграждения по нему в порядке и сроки, установленные внутренними документами банка, на основную сумму банковского займа и неоплаченного просроченного вознаграждения осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
1319
Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
1428
Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
Кт
1306
Просроченная задолженность других банков по займам
1424
Просроченная задолженность клиентов по займам
1731
Просроченное вознаграждение по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
1741
Просроченное вознаграждение по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
50. В случае принятия банком решения о списании с баланса неоплаченного просроченного банковского займа, учитываемого по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, и вознаграждения по нему в порядке и сроки, установленные внутренними документами банка, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
3564
Резервы (провизии) под ожидаемые кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
3563
Резервы переоценки стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход,
одновременно:
Дт
1333
Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости займов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1302
Краткосрочные займы, предоставленные другим банкам

1304
Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді қарыз
1411
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді қарыз
1417
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді қарыз.
51. Берілген қарыз бойынша ақша ағындарын шамалы түрлендірген кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) мерзімі өткен сыйақыны капиталдандыру сомасына:
Дт
1302
Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді қарыз
1304
Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді қарыз
1407
Клиенттерге факторинг
1411
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді қарыз
1417
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді қарыз
1429
Клиенттерге берілген басқа да қарыз
Кт
1306
Басқа банктердің қарыз бойынша мерзімі өткен берешегі
1409
Клиенттердің факторинг бойынша мерзімі өткен берешегі
1424
Клиенттердің қарыз бойынша мерзімі өткен берешегі
1731
Басқа банктерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақы
1741
Клиенттерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша мерзімі өткен сыйақы;
2) қарыздың жалпы баланстық құнын теріс түзету сомасына:
Дт
5071
Берілген қарызды түрлендіруге байланысты олардың жалпы баланстық құнын түзету және (немесе) берілген қарызды пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша берілген қарызды түзету кезінде туындайтын шығыс
5241
Берілген қарызды түрлендіруге байланысты олардың жалпы баланстық құнын түзету және (немесе) берілген қарызды пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша берілген қарызды түзету кезінде туындайтын шығыс
Кт
1312
Басқа банктерге берілген қарыз бойынша дисконт
1434
Клиенттерге берілген қарыз бойынша дисконт;
3) қарыздың жалпы баланстық құнын оң түзету сомасына:
Дт
1313
Басқа банктерге берілген қарыз бойынша сыйлықақы
1435
Клиенттерге берілген қарыз бойынша сыйлықақы
Кт
4313
Басқа банктерге берілген қарызды түрлендіруге байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі кіріс
4436
Клиенттерге берілген қарызды түрлендіруге байланысты олардың жалпы баланстық құнын түзету кезінде туындайтын кіріс;
4) ең аз қалдық сомасына қарыз бойынша дисконт пен сыйлықақыға нетто жасау:
Дт
1312
Басқа банктерге берілген қарыз бойынша дисконт
1434
Клиенттерге берілген қарыз бойынша дисконт
Кт
1313
Басқа банктерге берілген қарыз бойынша сыйлықақы
1435
Клиенттерге берілген қарыз бойынша сыйлықақы.
52. Сатып алынған немесе қалыптастырылған кредиттік-құнсызданған қарызды бастапқы тану кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) Сатып алынатын немесе қалыптастырылатын кредиттік-құнсызданған қарыз үшін нақты берілген ақша сомасына:
Дт
1302
Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді қарыз
1304
Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді қарыз

1304
Долгосрочные займы, предоставленные другим банкам
1411
Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
1417
Долгосрочные займы, предоставленные клиентам.
51. При несущественной модификации денежных потоков по предоставленному займу осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму капитализации просроченного вознаграждения:
Дт
1302
Краткосрочные займы, предоставленные другим банкам
1304
Долгосрочные займы, предоставленные другим банкам
1407
Факторинг клиентам
1411
Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
1417
Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
1429
Прочие займы, предоставленные клиентам
Кт
1306
Просроченная задолженность других банков по займам
1409
Просроченная задолженность клиентов по факторингу
1424
Просроченная задолженность клиентов по займам
1731
Просроченное вознаграждение по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
1741
Просроченное вознаграждение по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам;
2) на сумму отрицательной корректировки валовой балансовой стоимости займа:
Дт
5071
Расходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости предоставленных займов в связи с их модификацией и (или) в виде корректировки по нерыночной ставке процента
5241
Расходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных клиентам, и (или) в виде корректировки займов, предоставленных по нерыночной ставке процента
Кт
1312
Дисконт по займам, предоставленным другим банкам
1434
Дисконт по займам, предоставленным клиентам;
3) на сумму положительной корректировки валовой балансовой стоимости займа:
Дт
1313
Премия по займам, предоставленным другим банкам
1435
Премия по займам, предоставленным клиентам
Кт
4313
Доходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных другим банкам
4436
Доходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных клиентам;
4) неттирование дисконта и премии по займам на сумму наименьшего остатка:
Дт
1312
Дисконт по займам, предоставленным другим банкам
1434
Дисконт по займам, предоставленным клиентам
Кт
1313
Премия по займам, предоставленным другим банкам
1435
Премия по займам, предоставленным клиентам.
52. При первоначальном признании приобретенного или созданного кредитно-обесцененного займа осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму фактически предоставленных денег за приобретаемый или создаваемый кредитно-обесцененный заем:
Дт
1302
Краткосрочные займы, предоставленные другим банкам
1304
Долгосрочные займы, предоставленные другим банкам

1407
Клиенттерге факторинг
1411
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді қарыз
1417
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді қарыз
1429
Клиенттерге берілген басқа да қарыз
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар;
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары;
2) төленген сома мен сатып алынған кредиттік-құнсызданған қарыздың қарыз шарты бойынша төленуге тиіс ақша ағындарының сомасы арасындағы теріс айырманы көрсететін сомаға:
Дт
1302
Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді қарыз
1304
Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді қарыз
1407
Клиенттерге факторинг
1411
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді қарыз
1417
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді қарыз
1429
Клиенттерге берілген басқа да қарыз;
Кт
1312
Басқа банктерге берілген қарыз бойынша дисконт
1434
Клиенттерге берілген қарыз бойынша дисконт;
3) берілген сома мен қалыптастырылған кредиттік-құнсызданған қарыздың қарыз шарты бойынша төленуге тиіс ақша ағындарының сомасы арасындағы теріс айырма сомасына:
Дт
5071
Берілген қарызды түрлендіруге байланысты олардың жалпы баланстық құнын түзету және (немесе) берілген қарызды пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша берілген қарызды түзету кезінде туындайтын шығыс
5241
Берілген қарызды түрлендіруге байланысты олардың жалпы баланстық құнын түзету және (немесе) берілген қарызды пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша берілген қарызды түзету кезінде туындайтын шығыс
Кт
1312
Басқа банктерге берілген қарыз бойынша дисконт
1434
Клиенттерге берілген қарыз бойынша дисконт.
53. Қолданыстағы қарызды айтарлықтай түрлендіру жолымен кредиттік-құнсызданған қарызды құру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) қолданыстағы қарызды тану тоқтатылған кезде:
Дт
1860
Банктік қызмет бойынша басқа да дебиторлар
1312
Басқа банктерге берілген қарыз бойынша дисконт
1434
Клиенттерге берілген қарыз бойынша дисконт
1319
Басқа банктерге берілген қарыз және қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)
1428
Клиенттерге берілген қарыз және қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
1302
Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді қарыз
1304
Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді қарыз
1407
Клиенттерге факторинг
1411
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді қарыз
1417
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді қарыз
1429
Клиенттерге берілген басқа да қарыз
1435
Клиенттерге берілген қарыз бойынша сыйлықақы
1313
Басқа банктерге берілген қарыз бойынша сыйлықақы;
2) қалыптастырылған кредиттік-құнсызданған қарыз сомасына:
Дт
1302
Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді қарыз

1407
Факторинг клиентам
1411
Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
1417
Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
1429
Прочие займы, предоставленные клиентам
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц;
2) на сумму отрицательной разницы между выплаченной суммой и суммой денежных потоков, подлежащих оплате по договору займа по приобретенному кредитно-обесцененному займу:
Дт
1302
Краткосрочные займы, предоставленные другим банкам
1304
Долгосрочные займы, предоставленные другим банкам
1407
Факторинг клиентам
1411
Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
1417
Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
1429
Прочие займы, предоставленные клиентам
Кт
1312
Дисконт по займам, предоставленным другим банкам
1434
Дисконт по займам, предоставленным клиентам;
3) на сумму отрицательной разницы между выданной суммой и суммой денежных потоков, подлежащих оплате по договору займа по созданному кредитно-обесцененному займу:
Дт
5071
Расходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости предоставленных займов в связи с их модификацией и (или) в виде корректировки по нерыночной ставке процента
5241
Расходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных клиентам, и (или) в виде корректировки займов, предоставленных по нерыночной ставке процента
Кт
1312
Дисконт по займам, предоставленным другим банкам
1434
Дисконт по займам, предоставленным клиентам.
53. При создании кредитно-обесцененного займа путем существенной модификации действующего займа осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при прекращении признания действующего займа:
Дт
1860
Прочие дебиторы по банковской деятельности
1312
Дисконт по займам, предоставленным другим банкам
1434
Дисконт по займам, предоставленным клиентам
1319
Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
1428
Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
Кт
1302
Краткосрочные займы, предоставленные другим банкам
1304
Долгосрочные займы, предоставленные другим банкам
1407
Факторинг клиентам
1411
Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
1417
Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
1429
Прочие займы, предоставленные клиентам
1435
Премия по займам, предоставленным клиентам
1313
Премия по займам, предоставленным другим банкам;
2) на сумму созданного кредитно-обесцененного займа:
Дт
1302
Краткосрочные займы, предоставленные другим банкам

1304
Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді қарыз
1407
Клиенттерге факторинг
1411
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді қарыз
1417
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді қарыз
1429
Клиенттерге берілген басқа да қарыз
5071
Берілген қарызды түрлендіруге байланысты олардың жалпы баланстық құнын түзету және (немесе) берілген қарызды пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша берілген қарызды түзету кезінде туындайтын шығыс
5241
Берілген қарызды түрлендіруге байланысты олардың жалпы баланстық құнын түзету және (немесе) берілген қарызды пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша берілген қарызды түзету кезінде туындайтын шығыс
Кт
1860
Банктік қызмет бойынша басқа да дебиторлар
1312
Басқа банктерге берілген қарыз бойынша дисконт
1434
Клиенттерге берілген қарыз бойынша дисконт
4413
Олардың түрленуіне байланысты берілген қарыздың жалпы баланстық құнын түзету кезінде туындайтын кіріс
4436
Клиенттерге берілген қарызды түрлендіруге байланысты жалпы баланстық құнын түзету түріндегі кіріс.
5-тарау. Бағалы қағаздармен операциялардың бухгалтерлік есебі
1-параграф. Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын, сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды есепке алу
54. Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын борыштық және (немесе) үлестік бағалы қағаздарды сатып алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
әділ құнға (олардың номиналды құнынан аспайтын әділ құнға борыштық бағалы қағаздар бойынша):
Дт
1201
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi корреспонденттiк шот
1052
Басқа банктердегi корреспонденттiк шоттар
2010
Корреспонденттік шоттар,
бір мезгілде борыштық бағалы қағаздар бойынша мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйлықақы сомасына:
Дт
1206
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi корреспонденттiк шот
1052
Басқа банктердегi корреспонденттiк шоттар
2010
Корреспонденттік шоттар;
2) дисконт сомасына:
Дт
1201
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
Кт
1205
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт;
3) алдыңғы ұстаушы есептеген сыйақы сомасына:
Дт
1744
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кіріс
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi корреспонденттiк шот
1052
Басқа банктердегi корреспонденттiк шоттар

1304
Долгосрочные займы, предоставленные другим банкам
1407
Факторинг клиентам
1411
Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
1417
Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
1429
Прочие займы, предоставленные клиентам
5071
Расходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости предоставленных займов в связи с их модификацией и (или) в виде корректировки по нерыночной ставке процента
5241
Расходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных клиентам, и (или) в виде корректировки займов, предоставленных по нерыночной ставке процента
Кт
1860
Прочие дебиторы по банковской деятельности
1312
Дисконт по займам, предоставленным другим банкам
1434
Дисконт по займам, предоставленным клиентам
4413
Доходы, возникающие при корректировке валовой балансовой стоимости предоставленных займов в связи с их модификацией
4436
Доходы в виде корректировки валовой балансовой стоимости в связи с модификацией займов, предоставленных клиентам.
Глава 5. Бухгалтерский учет операций с ценными бумагами
Параграф 1. Учет приобретенных ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток
54. При покупке долговых и (или) долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на справедливую стоимость (по долговым ценным бумагам на справедливую стоимость, не превышающую их номинальную стоимость):
Дт
1201
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2010
Корреспондентские счета;
одновременно, по долговым ценным бумагам осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму премии:
Дт
1206
Премия по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2010
Корреспондентские счета;
2) на сумму дисконта:
Дт
1201
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток
Кт
1205
Дисконт по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток;
3) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущим держателем:
Дт
1744
Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках

2010
Корреспонденттік шоттар.
55. Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақыны (тиесілі кіріс) және сыйлықақыны (дисконтты) амортизациялауды есептеген кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйақы (тиесілі кіріс) сомасына:
Дт
1744
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кіріс
Кт

2010
Корреспондентские счета.
55. При начислении вознаграждения (причитающегося дохода) и амортизации премии (дисконта) по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму вознаграждения (причитающегося дохода):
Дт
1744
Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток
Кт

4201
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс;
2) амортизациялауға жататын сыйлықақы сомасына:
Дт
5305
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыс
Кт
1206
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы;

4201
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток;
2) на сумму премии, подлежащей амортизации:
Дт
5305
Расходы по амортизации премии по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток
Кт
1206
Премия по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток;

3) амортизациялауға жататын дисконт сомасына:
Дт
1205
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт
Кт
4202
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кіріс.
56. Банктің есептік саясатында белгіленген мерзімділікпен әділ құны бойынша борыштық және (немесе) үлестік бағалы қағаздар құнына қайта бағалау жүргізіледі және мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

3) на сумму дисконта, подлежащего амортизации:
Дт
1205
Дисконт по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток
Кт
4202
Доходы по амортизации дисконта по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
56. С периодичностью, установленной учетной политикой банка, производится переоценка стоимости долговых и (или) долевых ценных бумаг по справедливой стоимости, и осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептік құнынан асып кеткен кезде:
Дт
1208
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету шоты
Кт
4709
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құнының өзгеруінен болатын кіріс;
2) бағалы қағаздардың есептік құны олардың әділ құнынан асып кеткен кезде:
Дт
5709
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын өзгертуден болатын шығыс
Кт

1) при превышении справедливой стоимости ценных бумаг над их учетной стоимостью:
Дт
1208
Счет положительной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток
Кт
4709
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток;
2) при превышении учетной стоимости ценных бумаг над их справедливой стоимостью:
Дт
5709
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток
Кт

1209
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын теріс түзету шоты;
3) бағалы қағаздардың әділ құнына есептелген оң (теріс) түзету сомасына:
Дт
1209
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын теріс түзету шоты
Кт
1208
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету шоты.
Нұсқаулықтың 55-тармағына сәйкес борыштық бағалы қағаздар бойынша жарияланған сыйақыны (тиесілі кірісті) және сыйлықақыны (дисконтты) амортизациялауды есептеу жүргізілгеннен кейін борыштық бағалы қағаздар бойынша қайта бағалау жүргізіледі.
57. Өзгерістері пайда немесе шығын құрамында көрсетілетін, құны шетел валютасында көрсетілген әділ құны бойынша ескерілетін борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалау кезінде валюталардың айырбастау бағамы бойынша мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
валюталардың айырбастау бағамы оң бағамдық айырма сомасына ұлғайған кезде:
Дт
1201
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
1206
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы
1208
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету шоты
1744
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кіріс
Кт
4703
Клиенттерге берілген қарыз бен қаржы лизингі бойынша есептелген кіріс
бір мезгілде, теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт
5703
Шетел валютасын қайта бағалаудан шығыс
Кт
1205
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт
1209
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын теріс түзету шоты;
валюталардың айырбастау бағамы теріс бағамдық айырма сомасына азайған кезде:
Дт
5703
Шетел валютасын қайта бағалаудан шығыс
Кт
1201
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
1206
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы
1208
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету шоты
1744
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кіріс;
бір мезгілде, оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
1205
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт
1209
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын теріс түзету шоты
Кт
4703
Шетел валютасын қайта бағалаудан болатын кіріс.

1209
Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток;
3) на сумму числящейся положительной (отрицательной) корректировки справедливой стоимости ценных бумаг:
Дт
1209
Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток
Кт
1208
Счет положительной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
По долговым ценным бумагам переоценка производится после проведения начисления объявленного вознаграждения (причитающегося дохода) и амортизации премии (дисконта) по долговым ценным бумагам в соответствии с пунктом 55 Инструкции.
57. При переоценке долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют осуществляются следующие бухгалтерские записи:
при увеличении обменного курса валют на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1201
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток
1206
Премия по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток
1208
Счет положительной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток
1744
Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток
Кт
4703
Доход от переоценки иностранной валюты;
одновременно, на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
5703
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1205
Дисконт по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток
1209
Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток;
при уменьшении обменного курса валют на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
5703
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1201
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток
1206
Премия по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток
1208
Счет положительной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток
1744
Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток;
одновременно, на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1205
Дисконт по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток
1209
Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток
Кт
4703
Доход от переоценки иностранной валюты.

58. Эмитент бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақыны (тиесілі кірісті) өтеу кезінде алынған сыйақы (тиесілі кіріс) сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi корреспонденттiк шот
1052
Басқа банктердегi корреспонденттiк шоттар
2010
Корреспонденттік шоттар
Кт
1744
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кіріс.

58. При погашении эмитентом начисленного вознаграждения (причитающегося дохода) по ценным бумагам на сумму полученного вознаграждения (причитающегося дохода) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2010
Корреспондентские счета
Кт
1744
Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток.

59. Борыштық және (немесе) үлестік бағалы қағаздарды сату кезінде жарияланған сыйақыны, сыйлықақыны (дисконтты) амортизациялауды есептегеннен және әділ құны бойынша борыштық және (немесе) үлестік бағалы қағаздарды қайта бағалағаннан кейін Нұсқаулықтың 55 және 56-тармақтарына сәйкес мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт
1201
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
Кт

59. При продаже долговых и (или) долевых ценных бумаг после начисления объявленного вознаграждения, амортизации премии (дисконта) и переоценки по справедливой стоимости долговых и (или) долевых ценных бумаг в соответствии с пунктами 55 и 56 Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму несамортизированной премии:
Дт
1201
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток
Кт

1206
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы;
2) амортизацияланбаған дисконт сомасына:
Дт
1205
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт
Кт
1201
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар;
3) бағалы қағаздарды әділ құны бойынша жинақталған оң қайта бағалау сомасына:
Дт

1206
Премия по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
2) на сумму несамортизированного дисконта:
Дт
1205
Дисконт по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток
Кт
1201
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток;
3) на сумму накопленной положительной переоценки ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт

1201
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
Кт
1208
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету шоты;
4) бағалы қағаздарды әділ құны бойынша жинақталған теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
1209
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын теріс түзету шоты
Кт
1201
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар;
5) Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздарды сату туралы мәміле сомасына:
Дт

1201
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток
Кт
1208
Счет положительной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток;
4) на сумму накопленной отрицательной переоценки ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт
1209
Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток
Кт
1201
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток;
5) на сумму сделки о продаже ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток:
Дт

1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi корреспонденттiк шот
1052
Басқа банктердегi корреспонденттiк шоттар
2010
Корреспонденттік шоттар
Кт
1201
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
1744
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кіріс;
6) Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздарды сату туралы мәміле сомасы олардың есептік құнынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi корреспонденттiк шот
1052
Басқа банктердегi корреспонденттiк шоттар
2010
Корреспонденттік шоттар
Кт
4510
Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша кіріс;
7) Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың есептік құны бағалы қағаздарды сату туралы мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
5510
Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша шығыс
Кт
1201
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар.
2-параграф. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу
60. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын борыштық және (немесе) үлестік бағалы қағаздарды сатып алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
мәміле бойынша шығындылықты ескере отырып әділ құнына (борыштық бағалы қағаздар бойынша осы қағаздардың номиналдық құнынан аспайтын әділ құнына):
Дт
1452
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi корреспонденттiк шот
1052
Басқа банктердегi корреспонденттiк шоттар
2010
Корреспонденттік шоттар,
бір мезгілде борыштық бағалы қағаздар бойынша мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйлықақы сомасына:
Дт
1454
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi корреспонденттiк шот
1052
Басқа банктердегi корреспонденттiк шоттар
2010
Корреспонденттік шоттар;
2) дисконт сомасына:
Дт
1452
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
Кт
1453
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт;
3) алдыңғы ұстаушы есептеген сыйақы сомасына:
Дт
1746
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кіріс
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi корреспонденттiк шот

1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2010
Корреспондентские счета
Кт
1201
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток
1744
Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток;
6) на сумму разницы, в случае превышения суммы сделки о продаже ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток, над их учетной стоимостью:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2010
Корреспондентские счета
Кт
4510
Доходы по купле-продаже ценных бумаг;
7) на сумму разницы, в случае превышения учетной стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток, над суммой сделки о продаже ценных бумаг:
Дт
5510
Расходы по купле-продаже ценных бумаг
Кт
1201
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток.
Параграф 2. Учет приобретенных ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
60. При покупке долговых и (или) долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на справедливую стоимость (по долговым ценным бумагам на справедливую стоимость, не превышающую их номинальную стоимость) с учетом затрат по сделке:
Дт
1452
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2010
Корреспондентские счета;
одновременно по долговым ценным бумагам осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму премии:
Дт
1454
Премия по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2010
Корреспондентские счета;
2) на сумму дисконта:
Дт
1452
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1453
Дисконт по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
3) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущим держателем:
Дт
1746
Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан

1052
Басқа банктердегi корреспонденттiк шоттар
2010
Корреспонденттік шоттар.
61. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын, сатып алынған борыштық және (немесе) үлестік бағалы қағаздар (артықшылық берілген акциялар) бойынша сыйақыны (тиесілі кірісті) және сыйлықақыны (дисконтты) амортизациялауды есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйақы (тиесілі кіріс) сомасына:
Дт

1052
Корреспондентские счета в других банках
2010
Корреспондентские счета.
61. При начислении вознаграждения (причитающегося дохода) по приобретенным долговым и (или) долевым (по привилегированным акциям) ценным бумагам и амортизации премии (дисконта) по приобретенным долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму вознаграждения (причитающегося дохода):
Дт

1746
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кіріс
Кт
4452
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс;
2) амортизациялауға жататын сыйлықақы сомасына:
Дт
5306
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыс
Кт
1454
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы;

1746
Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
4452
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
2) на сумму премии, подлежащей амортизации:
Дт
5306
Расходы по амортизации премии по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1454
Премия по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;

3) амортизациялауға жататын дисконт сомасына:
Дт
1453
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт
Кт
4453
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кіріс.
62. Банктің есептік саясатында белгіленген мерзімділікпен әділ құны бойынша борыштық және (немесе) үлестік бағалы қағаздар құнына қайта бағалау жүргізіледі және мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

3) на сумму дисконта, подлежащего амортизации:
Дт
1453
Дисконт по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
4453
Доходы по амортизации дисконта по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
62. С периодичностью, установленной учетной политикой банка, производится переоценка стоимости долговых и (или) долевых ценных бумаг по справедливой стоимости, и осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептік құнынан асып кеткен кезде:
Дт
1456
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету шоты
Кт
3561
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау резервтері;
2) бағалы қағаздардың есептік құны олардың әділ құнынан асып кеткен кезде:
Дт
3561
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау резервтері
Кт

1) при превышении справедливой стоимости ценных бумаг над их учетной стоимостью:
Дт
1456
Счет положительной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
3561
Резервы переоценки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
2) при превышении учетной стоимости ценных бумаг над их справедливой стоимостью:
Дт
3561
Резервы переоценки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт

1457
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын теріс түзету шоты;
3) бағалы қағаздардың әділ құнына есептелген оң (теріс) түзету сомасына:
Дт
1457
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын теріс түзету шоты
Кт
1456
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету шоты.
Нұсқаулықтың 61-тармағына сәйкес борыштық бағалы қағаздар бойынша жарияланған сыйақыға (тиесілі кіріске) және сыйлықақыға (дисконтқа) амортизациялауды есептеу жүргізілгеннен кейін борыштық бағалы қағаздар бойынша қайта бағалау жүргізіледі.

1457
Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
3) на сумму числящейся положительной (отрицательной) корректировки справедливой стоимости ценных бумаг:
Дт
1457
Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1456
Счет положительной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По долговым ценным бумагам переоценка производится после проведения начисления объявленного вознаграждения (причитающегося дохода) и амортизации премии (дисконта) по долговым ценным бумагам в соответствии с пунктом 61 Инструкции.

63. Эмитент борыштық және (немесе) үлестік бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақыны (тиесілі кірісті) өтеу кезінде алынған сыйақы (тиесілі кіріс) сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi корреспонденттiк шот
1052
Басқа банктердегi корреспонденттiк шоттар
2010
Корреспонденттік шоттар
Кт
1746
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кіріс.

63. При погашении эмитентом начисленного вознаграждения (причитающегося дохода) по долговым и (или) долевым ценным бумагам на сумму полученного вознаграждения (причитающегося дохода) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2010
Корреспондентские счета
Кт
1746
Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.

64. Борыштық және (немесе) үлестік бағалы қағаздарды сату кезінде жарияланған сыйақыны, сыйлықақыны (дисконтты) амортизациялауды есептегеннен және борыштық және (немесе) үлестік бағалы қағаздардың әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін Нұсқаулықтың 61 және 62-тармақтарына сәйкес мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) борыштық бағалы қағаздар бойынша:
амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт
1452
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
Кт

64. При продаже долговых и (или) долевых ценных бумаг после начисления объявленного вознаграждения, амортизации премии (дисконта) и переоценки по справедливой стоимости долговых и (или) долевых ценных бумаг в соответствии с пунктами 61 и 62 Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по долговым ценным бумагам:
на сумму несамортизированной премии:
Дт
1452
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт

1454
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы;
амортизацияланбаған дисконт сомасына:
Дт
1453
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконт
Кт
1452
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар;
2) борыштық және (немесе) үлестік бағалы қағаздар бойынша:
әділ құны бойынша бағалы қағаздарды жинақталған оң қайта бағалау сомасына:
Дт

1454
Премия по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
на сумму несамортизированного дисконта:
Дт
1453
Дисконт по приобретенным ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1452
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
2) по долговым и (или) долевым ценным бумагам:
на сумму накопленной положительной переоценки ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт

1452
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
Кт
1456
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету шоты;
әділ құны бойынша бағалы қағаздарды жинақталған теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
1457
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың әділ құнын теріс түзету шоты
Кт
1452
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар;
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздарды сату бойынша мәміле сомасына:
Дт

1452
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1456
Счет положительной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
на сумму накопленной отрицательной переоценки ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт
1457
Счет отрицательной корректировки справедливой стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1452
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
на сумму сделки по продаже ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт

1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi корреспонденттiк шот
1052
Басқа банктердегi корреспонденттiк шоттар
2010
Корреспонденттік шоттар
Кт
1452
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
1746
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кіріс;
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздарды сату туралы мәміле сомасы олардың есептік құнынан асып кеткен жағдайда айырма сомасына:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi корреспонденттiк шот
1052
Басқа банктердегi корреспонденттiк шоттар
2010
Корреспонденттік шоттар
Кт
4510
Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша кіріс;
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың есептік құны бағалы қағаздарды сату туралы мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда, айырма сомасына:
Дт
5510
Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша шығыс
Кт
1452
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар;
күтілетін кредиттік шығынға арналған резервтер (провизиялар) сомасына:
Дт
3562
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік шығынға арналған резервтер (провизиялар)
Кт
3561
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау резервтері;
борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалаудан кіріс сомасына:
Дт
3561
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау резервтері
Кт
4733
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болатын кіріс;
борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалаудан шығыс сомасына:
Дт
5733
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болатын шығыс
Кт
3561
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау резервтері;
үлестік бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалаудан кіріс сомасына:
Дт
3561
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау резервтері
Кт
3599
Бөлінбеген таза пайда (өтелмеген шығын);
үлестік бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған шығыс сомасына:
Дт
3599
Бөлінбеген таза пайда (өтелмеген шығын)
Кт
3561
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау резервтері.
65. Эмитент әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды өтеген кезде Нұсқаулықтың 61 және 62-тармақтарына сәйкес сыйақыны, сыйлықақыны (дисконтты) амортизациялауды есептеуді және борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалауды жүргізгеннен кейін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2010
Корреспондентские счета
Кт
1452
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1746
Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
на сумму разницы, в случае превышения суммы сделки о продаже ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над их учетной стоимостью:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2010
Корреспондентские счета
Кт
4510
Доходы по купле-продаже ценных бумаг;
на сумму разницы, в случае превышения учетной стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над суммой сделки о продаже ценных бумаг:
Дт
5510
Расходы по купле-продаже ценных бумаг
Кт
1452
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
на сумму резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки:
Дт
3562
Резервы (провизии) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход (пассивный)
Кт
3561
Резервы переоценки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
на сумму доходов от переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт
3561
Резервы переоценки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
4733
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
на сумму расходов от переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт
5733
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
3561
Резервы переоценки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
на сумму доходов от переоценки долевых ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт
3561
Резервы переоценки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
3599
Нераспределенная чистая прибыль (непокрытый убыток);
на сумму расходов от переоценки долевых ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт
3599
Нераспределенная чистая прибыль (непокрытый убыток)
Кт
3561
Резервы переоценки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
65. При погашении эмитентом долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, после проведения начисления вознаграждения, амортизации премии (дисконта) и переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости в соответствии с пунктами 61 и 62 Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:

3) борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалаудан кіріс сомасына:
Дт
3561
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау резервтері
Кт
4733
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болатын кіріс;
4) борыштық бағалы қағаздарды әділ құны боынша қайта бағалаудан шығыс сомасына:
Дт
5733
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болатын шығыс
Кт

3) на сумму доходов от переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт
3561
Резервы переоценки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
4733
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
4) на сумму расходов от переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости:
Дт
5733
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт

3561
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау резервтері.
66. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік шығынға резервтер (провизиялар) құру (ұлғайту) кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
5464
Бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыс
Кт
3562
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік шығынға арналған резервтер (провизиялар);
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын борыштық қағаздар бойынша күтілетін кредиттік шығынға резервтер (провизиялар) азайған (жойылған) кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
3562
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік шығынға арналған резервтер (провизиялар)
Кт

3561
Резервы переоценки стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
66. При создании (увеличении) резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
5464
Расходы на формирование резервов (провизий) по ценным бумагам
Кт
3562
Резервы (провизии) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
При уменьшении (аннулировании) резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по долговым бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
3562
Резервы (провизии) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт

4954
Бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кіріс.
3-параграф. Амортизацияланған құны бойынша сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу
67. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сатып алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) мәміле бойынша шығындылықты ескере отырып, бағалы қағаздардың әділ құнына (олардың номиналды құнынан аспайтын):
Дт

4954
Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по ценным бумагам.
Параграф 3. Учет приобретенных ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости
67. При покупке долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на справедливую стоимость ценных бумаг (не превышающую их номинальную стоимость) с учетом затрат по сделке:
Дт

1481
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi корреспонденттiк шот
1052
Басқа банктердегi корреспонденттiк шоттар
2010
Корреспонденттік шоттар;
2) сыйлықақы сомасына:
Дт
1483
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi корреспонденттiк шот
1052
Басқа банктердегi корреспонденттiк шоттар
2010
Корреспонденттік шоттар;
3) дисконт сомасына:
Дт
1481
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар
Кт
1482
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша дисконт;
4) алдыңғы ұстаушы есептеген сыйақы сомасына:
Дт
1745
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кіріс
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi корреспонденттiк шот
1052
Басқа банктердегi корреспонденттiк шоттар
2010
Корреспонденттік шоттар.
68. Банктің есептік саясатында белгіленген кезеңділікпен сатып алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыны және сыйлықақы (дисконт) амортизациясын есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйақы сомасына:
Дт
1745
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кіріс
Кт
4481
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс;
2) сыйлықақы сомасына:
Дт
5308
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыс
Кт
1483
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы;
3) дисконт сомасына:
Дт
1482
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша дисконт
Кт
4482
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кіріс.
69. Эмитент борыштық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақыны өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi корреспонденттiк шот
1052
Басқа банктердегi корреспонденттiк шоттар
2010
Корреспонденттік шоттар
Кт
1745
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кіріс.
70. Борыштық бағалы қағаздарды сату кезінде борыштық бағалы қағаздардың жарияланған сыйақысы және сыйлықақысының (дисконтының) амортизациясы есептелгеннен кейін Нұсқаулықтың 68-тармағына сәйкес мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт
1481
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар
Кт

1481
Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2010
Корреспондентские счета;
2) на сумму премии:
Дт
1483
Премия по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2010
Корреспондентские счета;
3) на сумму дисконта:
Дт
1481
Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости
Кт
1482
Дисконт по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости;
4) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущим держателем:
Дт
1745
Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2010
Корреспондентские счета.
68. При начислении вознаграждения и амортизации премии (дисконта) по приобретенным долговым ценным бумагам с периодичностью, установленной учетной политикой банка, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму вознаграждения:
Дт
1745
Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
4481
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости;
2) на сумму премии:
Дт
5308
Расходы по амортизации премии по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
1483
Премия по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости;
3) на сумму дисконта:
Дт
1482
Дисконт по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
4482
Доходы по амортизации дисконта по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости.
69. При погашении эмитентом начисленного вознаграждения по долговым ценным бумагам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2010
Корреспондентские счета
Кт
1745
Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости.
70. При продаже долговых ценных бумаг после начисления объявленного вознаграждения и амортизации премии (дисконта) долговых ценных бумаг в соответствии с пунктом 68 Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму несамортизированной премии:
Дт
1481
Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости
Кт

1483
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы;
2) амортизацияланбаған дисконт сомасына:
Дт
1482
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша дисконт
Кт
1481
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар;
3) күтілетін кредиттік шығынға қалыптастырылған резервтер (провизиялар) сомасына:
Дт
1486
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша резервтер (провизиялар)
Кт

1483
Премия по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости;
2) на сумму несамортизированного дисконта:
Дт
1482
Дисконт по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
1481
Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости;
3) на сумму сформированных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки:
Дт
1486
Резервы (провизии) по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости
Кт

1481
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар;
4) Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздарды сату бойынша мәміле сомасына:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi корреспонденттiк шот
1052
Басқа банктердегi корреспонденттiк шоттар
2010
Корреспонденттік шоттар
Кт
1481
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар
1745
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кіріс;
5) Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздарды сату туралы мәміле сомасы олардың есептік құнынан асып кеткен жағдайда айырма сомасына:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi корреспонденттiк шот
1052
Басқа банктердегi корреспонденттiк шоттар
2010
Корреспонденттік шоттар
Кт
4510
Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша кіріс;
6) Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың есепке алу құны бағалы қағаздарды сату туралы мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда айырма сомасына:
Дт
5510
Бағалы қағаздарды сатып алу-сату бойынша шығыс
Кт
1481
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар.
71. Амортизацияланған құнмен есептелінетін борыштық бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредит шығындарды өтеуге арналған резервтер (провизиялар) құрған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
5464
Бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыс
Кт
1486
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша резервтер (провизиялар).
72. Амортизацияланған құнмен есептелінетін борыштық бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредит шығындарды өтеуге арналған резервтер (провизиялар) азайған (жойылған) кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1486
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
4954
Бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден болатын кіріс.
73. Эмитент борыштық бағалы қағаздардың құнын өтеу кезінде жарияланған сыйақы және сыйлықақының немесе дисконттың амортизациясын есептегеннен кейін борыштық бағалы қағаздардың эмитентінен түскен ақша сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2010
Корреспонденттік шоттар
Кт
1481
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар
1745
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кіріс.
74. Құнсызданған борыштық бағалы қағаздар қалыптастырылған резервтер (провизиялар) есебінен есептен шығарылған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1481
Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости;
4) на сумму сделки по продаже ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2010
Корреспондентские счета
Кт
1481
Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости
1745
Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости;
5) на сумму разницы, в случае превышения суммы сделки о продаже ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, над их учетной стоимостью:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2010
Корреспондентские счета
Кт
4510
Доходы по купле-продаже ценных бумаг;
6) на сумму разницы, в случае превышения учетной стоимости ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, над суммой сделки о продаже ценных бумаг:
Дт
5510
Расходы по купле-продаже ценных бумаг
Кт
1481
Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости.
71. При создании (увеличении) резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по долговым ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
5464
Расходы на формирование резервов (провизий) по ценным бумагам
Кт
1486
Резервы (провизии) по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости.
72. При уменьшении (аннулировании) резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по долговым ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1486
Резервы (провизии) по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
4954
Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по ценным бумагам.
73. При погашении эмитентом стоимости долговых ценных бумаг после начисления объявленного вознаграждения и амортизации премии или дисконта на сумму денег, поступивших от эмитента долговых ценных бумаг, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2010
Корреспондентские счета
Кт
1481
Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости
1745
Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости
74. При списании обесцененных ценных бумаг за счет сформированных резервов (провизий) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1486
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
1481
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар
1745
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кіріс.
Дисконттың және (немесе) сыйлықақының амортизацияланбаған бөлігінің сомасына бухгалтерлік жазбалар Нұсқаулықтың 70-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
4-параграф. Банк айналысқа шығарған бағалы қағаздарды есепке алу
75. Банк бағалы қағаздарды айналысқа шығарған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) облигацияларды іске асыру сомасына (олардың номиналды құнынан аспайтын):
Дт

1486
Резервы (провизии) по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
1481
Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости
1745
Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости;
На сумму несамортизированной части дисконта и (или) премии бухгалтерские записи осуществляются в соответствии с пунктом 70 Инструкции.
Параграф 4. Учет ценных бумаг, выпущенных банком в обращение
75. При выпуске банком ценных бумаг в обращение осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму реализации облигаций (не превышающую их номинальную стоимость):
Дт

2301
Айналысқа шығарылған облигациялар
2303
Айналысқа шығарылған басқа да бағалы қағаздар
2406
Реттелген облигациялар
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2010
Корреспонденттік шоттар.
6-тарау. РЕПО және кері РЕПО операцияларының бухгалтерлік есебі
79. РЕПО операцияларын жүзеге асыру кезінде мәміле сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт
2255
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары.
80. "РЕПО" операциясы бойынша сыйақы түрінде шығысты есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
5250
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша шығыс
Кт
2725
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша есептелген шығыс.
81. РЕПО операциясы бойынша бұрын берілген бағалы қағаздарды алған кезде РЕПО операциясы бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыс сомасына және РЕПО операциясын жабу сомасына (осы мәміле жасалған кезде белгіленген мәмілелерді жабу құны) мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
2255
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары
2725
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша есептелген шығыс
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар.
82. Кері РЕПО операциясын жасаған кезде (бағалы қағаздарды сатып алу кезінде) операция сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1461
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар.
83. "Кері РЕПО" операциясы бойынша сыйақыны есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1748
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша есептелген шығыс
Кт
4465
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша кіріс.
84. Қабылдаушы тараптың қамтамасыз ету ретінде "кері РЕПО" операциясы бойынша қабылданған бағалы қағаздарды сатуы кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт
2257
"РЕПО" операциясы бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару жөніндегі міндеттеме.
85. Эмитенттен қамтамасыз ету ретінде "кері РЕПО" операциясы бойынша қабылданған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт

2301
Выпущенные в обращение облигации
2303
Выпущенные в обращение прочие ценные бумаги
2406
Субординированные облигации
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2010
Корреспондентские счета.
Глава 6. Бухгалтерский учет операций РЕПО и обратное РЕПО
79. При осуществлении операций РЕПО на сумму сделки осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
Кт
2255
Операции "РЕПО" с ценными бумагами.
80. При начислении расходов в виде вознаграждения по операции "РЕПО" осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
5250
Расходы по операциям "РЕПО" с ценными бумагами
Кт
2725
Начисленные расходы по операциям "РЕПО" с ценными бумагами.
81. При получении ранее переданных по операции РЕПО ценных бумаг на сумму начисленных расходов в виде вознаграждения по операции РЕПО и сумму закрытия операции РЕПО (стоимость закрытия сделки, установленная на момент заключения данной сделки) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
2255
Операции "РЕПО" с ценными бумагами
2725
Начисленные расходы по операциям "РЕПО" с ценными бумагами
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках.
82. При совершении операции обратного РЕПО (при покупке ценных бумаг) на сумму операции осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1461
Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках.
83. При начислении вознаграждения по операции обратного "РЕПО" осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1748
Начисленные доходы по операциям "РЕПО" с ценными бумагами
Кт
4465
Доходы по операциям "РЕПО" с ценными бумагами.
84. При продаже принимающей стороной ценных бумаг, принятых по операции "обратное РЕПО" в качестве обеспечения, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
Кт
2257
Обязательство по возврату ценных бумаг, принятых по операции "РЕПО".
85. При получении от эмитента вознаграждения по ценным бумагам, принятым по операции "обратное РЕПО" в качестве обеспечения, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
Кт

2256
"Кері РЕПО" операциялары бойынша берілген бағалы қағаздар бойынша алынған сыйақы түріндегі міндеттеме.
86. Қамтамасыз ету ретінде "кері РЕПО" операциясы бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару жөніндегі міндеттемені қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
міндеттеме құнын теріс түзету сомасына:
Дт
5260
"Кері РЕПО" операциялары бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару бойынша міндеттемені қайта бағалаудан болған шығыс
Кт
2257
"Кері РЕПО" операциясы бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару бойынша міндеттеме;
міндеттеме құнын оң түзету сомасына:
Дт
2257
"Кері РЕПО" операциясы бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару бойынша міндеттеме
Кт

2256
Обязательство в виде вознаграждения полученного по ценным бумагам, переданным по операциям "обратное РЕПО".
86. При переоценке обязательства по возврату ценных бумаг, принятых по операции "обратное РЕПО" в качестве обеспечения, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму отрицательной корректировки стоимости обязательства:
Дт
5260
Расходы от переоценки обязательства по возврату ценных бумаг, принятых по операциям "обратное РЕПО"
Кт
2257
Обязательство по возврату ценных бумаг, принятых по операции "обратное РЕПО";
на сумму положительной корректировки стоимости обязательства:
Дт
2257
Обязательство по возврату ценных бумаг, принятых по операции "обратное РЕПО"
Кт

4466
"Кері РЕПО" операциясы бойынша қабылданған бағалы қағаздарды қайтару жөніндегі міндеттемені қайта бағалаудан түскен кіріс.
87. "Кері РЕПО" операциясы бойынша бұрын алған бағалы қағаздарды берген кезде "кері РЕПО" операциясы бойынша есептелген сыйақы сомасына және "кері РЕПО" операциясын жабу сомасына (осы мәміле жасалған кезде белгіленген мәмілелерді жабу құны) мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

4466
Доходы от переоценки обязательства по возврату ценных бумаг, принятых по операции "обратное РЕПО".
87. При передаче ранее полученных ценных бумаг по операции "обратного РЕПО" на сумму начисленного вознаграждения по операции "обратного РЕПО" и сумму закрытия операции "обратного РЕПО" (стоимость закрытия сделки, установленная на момент заключения данной сделки) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт
1461
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары
1748
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша есептелген шығыс.
7-тарау. Аффинирленген қымбат металдарды сатып алу және сату операцияларының бухгалтерлік есебі
88. Аффинирленген бағалы металдарды сатып алған кезде мәміле бойынша шығындылықты ескере отырып сатып алу құнына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1011
Аффинирленген бағалы металдар
1012
Жолдағы аффинирленген бағалы металдар
1013
Металл шоттарда орналастырылған аффинирленген бағалы металдар
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар.
89. Егер сатып алынған аффинирленген бағалы металдар ұйымның есеп саясатына сәйкес әділ құны бойынша қайта бағаланған жағдайда, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) егер аффинирленген бағалы металдардың әділ құны олардың есептік құнынан жоғары болса:
Дт
1011
Аффинирленген бағалы металдар
1012
Жолдағы аффинирленген бағалы металдар
1013
Металл шоттарда орналастырылған аффинирленген бағалы металдар
Кт
4704
Аффинирленген бағалы металдарды қайта бағалаудан болатын кіріс;
2) егер аффинирленген бағалы металдардың есептік құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт
5704
Аффинирленген бағалы металдарды қайта бағалаудан болатын шығыс
Кт
1011
Аффинирленген бағалы металдар
1012
Жолдағы аффинирленген бағалы металдар
1013
Металл шоттарда орналастырылған аффинирленген бағалы металдар.
90. Нұсқаулықтың 89-тармағына сәйкес аффинирленген бағалы металдарды қайта бағалаудан кейін әділ құны бойынша сатқан кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) аффинирленген бағалы металдарды есептен шығару сомасына:
Дт
5540
Аффинирленген бағалы металдардың баланстық құнын есептен шығару бойынша шығыс
Кт
1011
Аффинирленген бағалы металдар
1012
Жолдағы аффинирленген бағалы металдар
1013
Металл шоттарда орналастырылған аффинирленген бағалы металдар;
2) аффинирленген бағалы металдарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт
4540
Аффинирленген бағалы металдарды сатудан түскен кіріс.
8-тарау. Туынды қаржы құралдармен операциялардың бухгалтерлік есебі
1-параграф. Форвардтық мәмілелермен операцияларды есепке алу
91. Форвард мәмілесі жасалған күні базалық активті сатып алуға және/немесе сатуға арналған форвард мәмілесінің талаптарына сәйкес шартты талаптар және шартты міндеттемелер сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт

1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках.
Кт
1461
Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами
1748
Начисленные доходы по операциям "РЕПО" с ценными бумагами.
Глава 7. Бухгалтерский учет операций по покупке и продаже аффинированных драгоценных металлов
88. При покупке аффинированных драгоценных металлов на стоимость приобретения с учетом затрат по сделке осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1011
Аффинированные драгоценные металлы
1012
Аффинированные драгоценные металлы в пути
1013
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках.
89. В случае если приобретенные аффинированные драгоценные металлы переоцениваются по справедливой стоимости согласно учетной политике организации осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) если справедливая стоимость аффинированных драгоценных металлов выше их учетной стоимости:
Дт
1011
Аффинированные драгоценные металлы
1012
Аффинированные драгоценные металлы в пути
1013
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах
Кт
4704
Доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов;
2) если учетная стоимость аффинированных драгоценных металлов выше их справедливой стоимости:
Дт
5704
Расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
Кт
1011
Аффинированные драгоценные металлы
1012
Аффинированные драгоценные металлы в пути
1013
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах.
90. При продаже аффинированных драгоценных металлов после переоценки по справедливой стоимости согласно пункту 89 Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму списания аффинированных драгоценных металлов:
Дт
5540
Расходы по списанию балансовой стоимости аффинированных драгоценных металлов
Кт
1011
Аффинированные драгоценные металлы
1012
Аффинированные драгоценные металлы в пути
1013
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах;
2) на сумму заключенной сделки по продаже аффинированных драгоценных металлов:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
Кт
4540
Доходы от продажи аффинированных драгоценных металлов.
Глава 8. Бухгалтерский учет операций с производными финансовыми инструментами
Параграф 1. Учет операций с форвардными сделками
91. В день заключения форвардной сделки на сумму условных требований и условных обязательств, в соответствии с условиями форвардной сделки на покупку и/или продажу базового актива осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт

6205
Бағалы қағаздарды сатып алу бойынша шартты талаптар
6305
Бағалы қағаздарды сату бойынша шартты талаптар
6350
Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты талаптар
6405
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты талаптар
6415
Аффинирленген қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша шартты талаптар
Кт
6705
Бағалы қағаздарды сатып алу бойынша шартты міндеттемелер
6805
Бағалы қағаздарды сату бойынша шартты міндеттемелер
6850
Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты міндеттемелер
6905
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты міндеттемелер
6915
Аффинирленген қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша шартты міндеттемелер.
92. Банктің есеп саясатында белгіленген мерзімділікпен шетел валютасын сатып алу және/немесе сату бойынша форвард мәмілелерін әділ құны бойынша қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) форвард мәмілесінің әділ құнын оң өзгерту сомасына:
Дт
1892
Форвард операциялары бойынша талаптар
Кт
4560
Бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын кіріс
4570
Шетел валютасы бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын кіріс
4580
Аффинирленген бағалы металдар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын кіріс
4594
Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан болатын кіріс;
2) форвард мәмілесінің әділ құнын теріс өзгерту сомасына:
Дт
5560
Бағалы қағаздар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын шығыс
5570
Шетел валютасындағы форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын шығыс
5580
Аффинирленген бағалы металдар бойынша форвард операцияларын қайта бағалаудан болатын шығыс
5594
Басқа да туынды қаржы құралдарымен операцияларды қайта бағалаудан болатын шығыс;
Кт
2892
Форвард операциялары бойынша міндеттемелер;
3) форвард мәмілесінің әділ құнын оң/теріс түзету сомасына:
Дт
2892
Форвард операциялары бойынша міндеттемелер
Кт
1892
Форвард операциялары бойынша талаптар.
93. Ашық позицияны жабу және/немесе форвард мәмілесін орындау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) базалық активті сатып алуға және/немесе сатуға арналған форвард мәмілесінің талаптарына сәйкес шартты талаптар/міндеттемелер сомасына:
Дт
6705
Бағалы қағаздарды сатып алу бойынша шартты міндеттемелер
6805
Бағалы қағаздарды сату бойынша шартты міндеттемелер
6850
Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты міндеттемелер
6905
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты міндеттемелер
6915
Аффинирленген қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша шартты міндеттемелер
Кт
6205
Бағалы қағаздарды сатып алу бойынша шартты талаптар
6305
Бағалы қағаздарды сату бойынша шартты талаптар

6205
Условные требования по покупке ценных бумаг
6305
Условные требования по продаже ценных бумаг
6350
Условные требования по прочим производным финансовым инструментам
6405
Условные требования по купле-продаже иностранной валюты
6415
Условные требования по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов
Кт
6705
Условные обязательства по покупке ценных бумаг
6805
Условные обязательства по продаже ценных бумаг
6850
Условные обязательства по прочим производным финансовым инструментам
6905
Условные обязательства по купле-продаже иностранной валюты
6915
Условные обязательства по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов.
92. При переоценке форвардной сделки по покупке и/или продаже иностранной валюты по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой банка, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости форвардной сделки:
Дт
1892
Требования по операциям форвард
Кт
4560
Доходы от переоценки форвардных операций по ценным бумагам
4570
Доходы от переоценки форвардных операций по иностранной валюте
4580
Доходы от переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам
4594
Доходы от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами;
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости форвардной сделки:
Дт
5560
Расходы от переоценки форвардных операций по ценным бумагам
5570
Расходы от переоценки форвардных операций по иностранной валюте
5580
Расходы от переоценки форвардных операций по аффинированным драгоценным металлам
5594
Расходы от переоценки операций с прочими производными финансовыми инструментами
Кт
2892
Обязательства по операциям форвард;
3) на сумму положительной/отрицательной корректировки справедливой стоимости форвардной сделки:
Дт
2892
Обязательства по операциям форвард
Кт
1892
Требования по операциям форвард.
93. На дату закрытия открытой позиции и/или исполнения форвардной сделки осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований/обязательств в соответствии с условиями форвардной сделки на покупку и/или продажу базового актива:
Дт
6705
Условные обязательства по покупке ценных бумаг
6805
Условные обязательства по продаже ценных бумаг
6850
Условные обязательства по прочим производным финансовым инструментам
6905
Условные обязательства по купле-продаже иностранной валюты
6915
Условные обязательства по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов
Кт
6205
Условные требования по покупке ценных бумаг
6305
Условные требования по продаже ценных бумаг

6350
Басқа да туынды қаржы құралдары бойынша шартты талаптар
6405
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты талаптар
6415
Аффинирленген қымбат металдарды сатып алу-сату бойынша шартты талаптар;
2) банк немесе контрәріптес форвард мәмілесінің құнын (ашық позицияны ашу) нетто негізінде ақшамен өтеу кезінде:
форвард мәмілесінің теріс құны кезінде:
Дт
2892
Форвард операциялары бойынша міндеттемелер
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары;
форвард мәмілесінің оң құны кезінде:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
Кт
1892
Форвард операциялары бойынша талаптар;
3) базалық активті сатып алу бойынша форвард мәмілесін орындаған кезде:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
1452
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
1481
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар
1201
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
1892
Форвард операциялары бойынша талаптар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары;
4) базалық активті сату бойынша форвардтық мәмілені орындау кезінде:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2892
Форвард операциялары бойынша міндеттемелер
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
1201
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
1452
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
1481
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар.
2-параграф. Фьючерстік мәмілелер бойынша операцияларды есепке алу
94. Базалық активті сатып алуға немесе сатуға арналған фьючерстік мәмілені жасау күні фьючерстік мәмілелердің шарттарына сәйкес шартты талаптар мен шартты міндеттемелер сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
6210
Фьючерс операциялары бойынша шартты талаптар
Кт
6710
Фьючерс операциялары бойынша шартты міндеттемелер.
95. Фьючерстік мәмілелердің шарттарына сәйкес маржаны төлеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

6350
Условные требования по прочим производным финансовым инструментам
6405
Условные требования по купле-продаже иностранной валюты
6415
Условные требования по купле-продаже аффинированных драгоценных металлов;
2) при погашении банком или контрпартнером стоимости форвардной сделки (закрытие открытой позиции) деньгами на нетто основе:
при отрицательной стоимости форвардной сделки:
Дт
2892
Обязательства по операциям форвард
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2203
Текущие счета юридических лиц;
при положительной стоимости форвардной сделки:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2203
Текущие счета юридических лиц
Кт
1892
Требования по операциям форвард;
3) при исполнении форвардной сделки по покупке базового актива:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
1452
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1481
Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости
1201
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
1892
Требования по операциям форвард
2203
Текущие счета юридических лиц;
4) при исполнении форвардной сделки по продаже базового актива:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2203
Текущие счета юридических лиц
2892
Обязательства по операциям форвард
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
1201
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток
1452
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1481
Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости.
Параграф 2. Учет операций по фьючерсным сделкам
94. В день заключения фьючерсной сделки на покупку или продажу базового актива на сумму условных требований и условных обязательств в соответствии с условиями фьючерсной сделки осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
6210
Условные требования по операциям фьючерс
Кт
6710
Условные обязательства по операциям фьючерс.
95. При выплате маржи в соответствии с условиями фьючерсной сделки осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1852
Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларымен есеп айырысу
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары.
96. Базалық активті сатып алуға және (немесе) сатуға арналған фьючерстік мәмілені әділ құны бойынша қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) фьючерстік мәміленің әділ құнын оң өзгерту сомасына:
Дт
1891
Фьючерс операциялары бойынша талаптар
Кт
4590
Қаржы фьючерстерін қайта бағалаудан кіріс;
2) фьючерстік мәміленің әділ құнының теріс өзгеру сомасына:
Дт
5590
Қаржы фьючерстерін қайта бағалаудан шығыс
Кт
2891
Фьючерс операциялары бойынша міндеттемелер;
3) фьючерстік мәміленің әділ құны есептелетін оң (теріс) түзету сомасына:
Дт
2891
Фьючерс операциялары бойынша міндеттемелер
Кт
1891
Фьючерс операциялары бойынша талаптар.
97. Банк контрәріптестің пайдасына/контрәріптес банктің пайдасына маржа сомасын төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) банк қосымша төлеген маржа сомасына:
Дт

1852
Расчеты с профессиональными участниками рынка ценных бумаг
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2203
Текущие счета юридических лиц.
96. При переоценке фьючерсной сделки на покупку и (или) продажу базового актива по справедливой стоимости осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости фьючерсной сделки:
Дт
1891
Требования по операциям фьючерс
Кт
4590
Доходы от переоценки финансовых фьючерсов;
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости фьючерсной сделки:
Дт
5590
Расходы от переоценки финансовых фьючерсов
Кт
2891
Обязательства по операциям фьючерс;
3) на сумму числящейся положительной (отрицательной) корректировки справедливой стоимости фьючерсной сделки:
Дт
2891
Обязательства по операциям фьючерс
Кт
1891
Требования по операциям фьючерс.
97. При выплате банком в пользу контрпартнера/контрпартнером в пользу банка суммы маржи осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму маржи, дополнительно выплаченной банком:
Дт

3-параграф. Опцион мәмілелері бойынша операцияларды есепке алу
99. Базалық активті сатып алуға/сатуға арналған "колл/пут" опционын сатып алған күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатып алынған "колл/пут" опционының шарттарына сәйкес шартты талаптар және шартты міндеттемелер сомасына:
Дт
6225
Сатып алынған опцион операциялары – "колл/пут" бойынша шартты міндеттемелер
Кт
6725
Сатып алынған опцион операциялары – "колл-пут" бойынша шартты міндеттемелер – контршот;

Параграф 3. Учет операций по сделкам опцион
99. В день приобретения опциона "колл/пут" на покупку/продажу базового актива осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и условных обязательств в соответствии с условиями приобретенного опциона "колл/пут":
Дт
6225
Условные требования по приобретенным опционным операциям – "колл/пут"
Кт
6725
Условные обязательства по приобретенным опционным операциям – "кол/пут" - контрсчет;

2) сатып алынған "колл/пут" опционы бойынша төленген сыйлықақы сомасына:
Дт
1893
Опцион операциялары бойынша талаптар
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары.
100. Банктің есеп саясатында белгіленген мерзімділікпен, сондай-ақ "колл/пут" опционын орындау күні сатып алынған "колл/пут" опционы әділ құны бойынша қайта бағаланады және мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатып алынған "колл/пут" опционының әділ құнын оң өзгерту сомасына:
Дт

2) на сумму выплаченной премии по приобретенному опциону "колл/пут":
Дт
1893
Требования по опционным операциям
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2203
Текущие счета юридических лиц.
100. С периодичностью, установленной учетной политикой банка, а также на дату исполнения опциона "колл/пут" производится переоценка приобретенного опциона "колл/пут" по справедливой стоимости и осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости приобретенного опциона "колл/пут":
Дт

1893
Опцион операциялары бойынша талаптар
Кт
4591
Опцион операцияларын қайта бағалаудан кіріс;
2) сатып алынған опционның әділ құнының теріс өзгеру сомасына:
Дт
5591
Опцион операцияларын қайта бағалаудан шығыс
Кт
1893
Опцион операциялары бойынша талаптар.
101. Ашық позицияны жабу күні сатып алынған "колл/пут" опционын орындау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатып алынған "колл/пут" опционының шарттары бойынша шартты талаптар және шартты міндеттемелер сомасына:
Дт

1893
Требования по опционным операциям
Кт
4591
Доходы от переоценки операций опцион;
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости приобретенного опциона:
Дт
5591
Расходы от переоценки операций опцион
Кт
1893
Требования по опционным операциям.
101. На дату закрытия открытой позиции при исполнении приобретенного опциона "колл/пут" осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и условных обязательств по условиям приобретенного опциона "колл/пут":
Дт

6725
Сатып алынған опцион операциялары – "колл/пут" бойынша шартты талаптар – контршот
Кт
6225
Сатып алынған опцион операциялары – "колл/пут" бойынша шартты талаптар;
2) "колл/пут" опцион құнын ақшамен өтеу (ашық позицияны жабу) кезінде:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
Кт
1893
Опцион операциялары бойынша талаптар;
3) сатып алынған "колл" опционының шарттары бойынша базалық активті сатып алу кезінде:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
1201
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
1452
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
1481
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
1893
Опцион операциялары бойынша талаптар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары;
4) сатып алынған "пут" опционының шарттары бойынша базалық активті сату кезінде:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
1201
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
1452
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар
1481
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар
1893
Опцион операциялары бойынша талаптар.
102. Базалық активті сатып алуға/сатуға арналған "колл/пут" опционын сату күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатылған "колл/пут" опционының талаптары бойынша шартты талаптардың және шартты міндеттемелердің сомасына:
Дт
6325
Сатылған опцион операциялары – "колл/пут" бойынша шартты талаптар – контршот
Кт
6825
Сатылған опцион операциялары – "колл/пут" бойынша шартты міндеттемелер;
2) сатылған "колл/пут" опционы бойынша алынған сыйлықақы сомасына:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар

6725
Условные обязательства по приобретенным опционным операциям – "колл/пут" - контрсчет
Кт
6225
Условные требования по приобретенным опционным операциям – "колл/пут";
2) при погашении стоимости опциона "колл/пут" (закрытие открытой позиции) деньгами:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2203
Текущие счета юридических лиц
Кт
1893
Требования по опционным операциям;
3) при приобретении базового актива по условиям приобретенного опциона "колл":
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
1201
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток
1452
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1481
Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
1893
Требования по опционным операциям
2203
Текущие счета юридических лиц;
4) при продаже базового актива по условиям приобретенного опциона "пут":
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2203
Текущие счета юридических лиц
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
1201
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток
1452
Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1481
Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости
1893
Требования по опционным операциям.
102. В день продажи опциона "колл/пут" на покупку/продажу базового актива осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и условных обязательств по условиям проданного опцион "колл/пут":
Дт
6325
Условные требования по проданным опционным операциям – "колл/пут" - контрсчет
Кт
6825
Условные обязательства по проданным опционным операциям – "колл/пут";
2) на сумму полученной премии по проданному опциону "колл/пут":
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках

2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
Кт
2893
Опцион операциялары бойынша міндеттемелер.
103. Банктің есеп саясатымен белгіленген мерзімділікпен, сондай-ақ опцион мәмілесін орындау күні сатылған "колл/пут" опционының әділ құны бойынша қайта бағалау жүргізіледі және мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатылған "колл/пут" опционының әділ құнының оң өзгеру сомасына:
Дт
2893
Опцион операциялары бойынша міндеттемелер
Кт

2203
Текущие счета юридических лиц
Кт
2893
Обязательства по операциям опцион.
103. С периодичностью, установленной учетной политикой банка, а также на дату исполнения сделки опцион производится переоценка по справедливой стоимости проданного опциона "колл/пут", и осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости проданного опциона "колл/пут":
Дт
2893
Обязательства по опционным операциям
Кт

4591
Опцион операцияларын қайта бағалаудан кіріс;
2) сатылған "колл/пут" опционының әділ құнының теріс өзгеру сомасына:
Дт
5591
Опцион операцияларын қайта бағалаудан шығыс
Кт
2893
Опцион операциялары бойынша міндеттемелер.
104. Ашық позицияны жабу күні сатылған "колл/пут" опционын орындау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатылған "колл/пут" опционының талаптары бойынша шартты талаптар және шартты міндеттемелер сомасына:
Дт

4591
Доходы от переоценки операций опцион;
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости проданного опциона "колл/пут":
Дт
5591
Расходы от переоценки операций опцион
Кт
2893
Обязательства по опционным операциям.
104. На дату закрытия открытой позиции, при исполнении проданного опциона "колл/пут" осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и условных обязательств по условиям проданного опциона "колл/пут":
Дт

2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары.
4-параграф. Своп мәмілелерін есепке алу
105. Спот және форвард талаптарымен кері сату бар шетелдік валютаны сатып алу бойынша валюталық своп мәмілесі жасалған күні мәміле паспортының негізінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) теңгедегі және шетел валютасындағы талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт
1895
Своп операциялары бойынша талаптар
Кт
2895
Своп операциялары бойынша міндеттемелер;

2203
Текущие счета юридических лиц.
Параграф 4. Учет сделок своп
105. В день заключения сделки валютный своп по покупке иностранной валюты с обратной продажей на условиях спот плюс форвард на основании паспорта сделки осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму требований и обязательств в теңге и иностранной валюте:
Дт 1895 Требования по операциям своп
Кт 2895 Обязательства по операциям своп;

2) сатып алу бағамы есептік бағамнан төмен болған жағдайда:
Дт
1895
Своп операциялары бойынша талаптар
Кт
4895
Своп операциялары бойынша кіріс;
3) сатып алу бағамы есептік бағамнан жоғары болған жағдайда:
Дт
5895
Своп операциялары бойынша шығыс
Кт
2895
Своп операциялары бойынша міндеттемелер;
4) шетел валютасын кері сату бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт
6405
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты талаптар (валюталық своп мәмілесі үшін бөлек жеке шот)
Кт

2) в случае если курс покупки ниже учетного курса:
Дт
1895
Требования по операциям своп
Кт
4895
Доходы по операциям своп;
3) в случае если курс покупки выше учетного курса:
Дт
5895
Расходы по операциям своп
Кт
2895
Обязательства по операциям своп;
4) на сумму условных требований и обязательств по обратной продаже иностранной валюты:
Дт
6405
Условные требования по купле-продаже иностранной валюты (отдельный лицевой счет для сделки валютный своп)
Кт

6905
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты міндеттемелер (валюталық своп мәмілесі үшін бөлек жеке шот).
106. Своп мәмілесін ашу кезінде валюталау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
сатып алынатын шетел валютасының сомасына:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
Кт
1895
Своп операциялары бойынша талаптар;
теңге сомасына:
Дт
2895
Своп операциялары бойынша міндеттемелер
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары.
107. Валюталық своп мәмілесін әділ құны бойынша қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) оң айырма сомасына:
Дт
1895
Своп операциялары бойынша талаптар
Кт
4593
Своп операцияларын қайта бағалаудан кіріс;
2) теріс айырма сомасына:
Дт
5593
Своп операцияларын қайта бағалаудан шығыс
Кт
2895
Своп операциялары бойынша міндеттемелер;
3) талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт
2895
Своп операциялары бойынша міндеттемелер
Кт
1895
Своп операциялары бойынша талаптар.
108. Валюталық своп мәмілесін жабу кезінде валюталау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
сатылатын шетел валютасы үшін алынатын теңге сомасына және сатылатын шетел валютасының сомасына:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2895
Своп операциялары бойынша міндеттемелер
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
1895
Своп операциялары бойынша талаптар;
шетел валютасын кері сату бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
6905
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты міндеттемелер (валюталық своп мәмілесі үшін бөлек жеке шот)
Кт
6405
Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шартты талаптар (валюталық своп мәмілесі үшін бөлек жеке шот).

6905
Условные обязательства по купле-продаже иностранной валюты (отдельный лицевой счет для сделки валютный своп).
Сноска. Пункт 105 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 59 (вводится в действие с 01.07.2026).
106. На дату валютирования при открытии сделки своп осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму приобретаемой иностранной валюты:
Дт 1051 Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052 Корреспондентские счета в других банках
2203 Текущие счета юридических лиц
Кт 1895 Требования по операциям своп;
на сумму в теңге:
Дт 2895 Обязательства по операциям своп
Кт 1051 Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052 Корреспондентские счета в других банках
2203 Текущие счета юридических лиц.
Сноска. Пункт 106 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 59 (вводится в действие с 01.07.2026).
107. При переоценке сделки валютный своп по справедливой стоимости осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительной разницы:
Дт
1895
Требования по операциям своп
Кт
4593
Доходы от переоценки операций своп;
2) на сумму отрицательной разницы:
Дт
5593
Расходы от переоценки операций своп
Кт
2895
Обязательства по операциям своп;
3) на сумму требований и обязательств:
Дт
2895
Обязательства по операциям своп
Кт
1895
Требования по операциям своп.
108. На дату валютирования при закрытии сделки валютный своп осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму теңге, получаемых за реализуемую иностранную валюту и на сумму реализуемой иностранной валюты:
Дт 1051 Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052 Корреспондентские счета в других банках
2203 Текущие счета юридических лиц
2895 Обязательства по операциям своп
Кт 1051 Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052 Корреспондентские счета в других банках
2203 Текущие счета юридических лиц
1895 Требования по операциям своп;
на сумму условных требований и обязательств по обратной продаже иностранной валюты осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт 6905 Условные обязательства по купле-продаже иностранной валюты (отдельный лицевой счет для сделки валютный своп)
Кт 6405 Условные требования по купле-продаже иностранной валюты (отдельный лицевой счет для сделки валютный своп).
Сноска. Пункт 108 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 59 (вводится в действие с 01.07.2026).

109. Спот және форвард талаптарымен кері сатып алумен шетелдік валютаны сату бойынша валюталық своп мәмілесі жасалған күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
шетел валютасын сату бойынша:
1) теңгемен және шетел валютасындағы талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт
1895
Своп операциялары бойынша талаптар
Кт
2895
Своп операциялары бойынша міндеттемелер;
2) сату бағамы есептік бағамнан төмен болған жағдайда:
Дт
5895
Своп операциялары бойынша шығыс
Кт
2895
Своп операциялары бойынша міндеттемелер;

109. В день заключения сделки валютный своп по продаже иностранной валюты с обратной покупкой на условиях спот плюс форвард осуществляются следующие бухгалтерские записи:
по продаже иностранной валюты:
1) на сумму требований и обязательств в теңге и иностранной валюте:
Дт 1895 Требования по операциям своп
Кт 2895 Обязательства по операциям своп;
2) в случае если курс продажи ниже учетного курса:
Дт 5895 Расходы по операциям своп
Кт 2895 Обязательства по операциям своп;

6240
Пайыздық своп
Кт
6740
Пайыздық своп;
2) пайыздық свопты сату кезінде шартты талаптар мен шартты міндеттемелер сомасына:
Дт
6240
Пайыздық своп
Кт
6740
Пайыздық своп;
114. Пайыздық свопты әділ құны бойынша қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) оң айырма сомасына:
Дт
1895
Своп операциялары бойынша талаптар (пайыздық своп мәмілесі бойынша міндеттемелерді есепке алу үшін тиісті қосалқы шот)
Кт

6240
Процентный своп
Кт
6740
Процентный своп;
2) на сумму условных требований и условных обязательств при продаже процентного свопа:
Дт
6240
Процентный своп
Кт
6740
Процентный своп.
114. При переоценке процентного свопа по справедливой стоимости осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительной разницы:
Дт
1895
Требования по операциям своп (соответствующий субсчет для учета обязательств по сделке процентный своп)
Кт

4593
Своп операцияларын қайта бағалаудан кіріс;
2) теріс айырма сомасына:
Дт
5593
Своп операцияларын қайта бағалаудан шығыс
Кт
2895
Своп операциялары бойынша міндеттемелер (пайыздық своп мәмілесі бойынша міндеттемелерді есепке алу үшін тиісті қосалқы шот);
3) пайыздық своп мәмілесінің әділ құнының есепте тұрған оң/теріс түзету сомасына:
Дт
2895
Своп операциялары бойынша міндеттемелер (пайыздық своп мәмілесі бойынша міндеттемелерді есепке алу үшін тиісті қосалқы шот)
Кт

4593
Доходы от переоценки операций своп;
2) на сумму отрицательной разницы:
Дт
5593
Расходы от переоценки операций своп
Кт
2895
Обязательства по операциям своп (соответствующий субсчет для учета обязательств по сделке процентный своп);
3) на сумму числящейся положительной/отрицательной корректировки справедливой стоимости сделки процентный своп:
Дт
2895
Обязательства по операциям своп (соответствующий субсчет для учета обязательств по сделке процентный своп)
Кт

1895
Своп операциялары бойынша талаптар (пайыздық своп мәмілесі бойынша талаптарды есепке алу үшін тиісті қосалқы шот).
115. Пайыздық своп мәмілесі бойынша сыйақы есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) төленетін сыйақы сомасына:
Дт
5091
Басқа банктермен жүргізілетін операциялар бойынша сыйақы төлеуге байланысты басқа шығыс
Кт
2727
Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген шығыс;
2) алынатын сыйақы сомасына:
Дт

1895
Требования по операциям своп (соответствующий субсчет для учета требований по сделке процентный своп).
115. При начислении вознаграждения по сделке процентный своп осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму вознаграждения, подлежащего выплате:
Дт
5091
Другие расходы, связанные с выплатой вознаграждения по операциям с другими банками
Кт
2727
Начисленные расходы по операциям с производными финансовыми инструментами;
2) на сумму вознаграждения к получению:
Дт

1753
Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген кіріс
Кт
4091
Басқа банктермен жүргізілетін операциялар бойынша сыйақы алуға байланысты басқа кіріс.
116. Кезеңдік төлемдерді жүргізу күні пайыздық своп мәмілесінің талаптарына сәйкес мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
алынған сыйақы сомасына:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
Кт
1753
Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген кіріс;
төленген сыйақы сомасына:
Дт

1753
Начисленные доходы по операциям с производными финансовыми инструментами
Кт
4091
Другие доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям с другими банками.
116. На дату проведения периодических платежей в соответствии с условиями сделки процентный своп осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму полученного вознаграждения:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2203
Текущие счета юридических лиц
Кт
1753
Начисленные доходы по операциям с производными финансовыми инструментами;
на сумму выплаченного вознаграждения:
Дт

2) пайыздық свопты сату кезінде шартты талаптар мен шартты міндеттемелер сомасына:
Дт
6740
Пайыздық своп
Кт
6240
Пайыздық своп.
9-тарау. Хеджирлеу операцияларының бухгалтерлік есебі
1-параграф. Ақша ағынын хеджирлеуді есепке алу
118. Ақша ағынын хеджирлеуді есепке алу хеджирлеу құралы есебінде жасалған пайыздық свопты және хеджирленетін бап ретінде сатып алынған/орналастырылған борыштық бағалы қағаздарды пайдалану арқылы жүзеге асырылады. Басқа қаржы құралдарын пайдалана отырып, ақша ағынын хеджирлеуді жүзеге асырған жағдайда бухгалтерлік есепті жүргізу осы параграфта көзделген тәртіппен және тиісті қаржы құралдарын есепке алу үшін Нұсқаулықта көзделген баланстық шоттарды пайдалана отырып жүзеге асырылады.

2) на сумму условных требований и условных обязательств при продаже процентного свопа:
Дт
6740
Процентный своп
Кт
6240
Процентный своп.
Глава 9. Бухгалтерский учет операций хеджирования
Параграф 1. Учет хеджирования денежных потоков
118. Учет хеджирования денежных потоков осуществляется с использованием процентного свопа, заключенного в качестве инструмента хеджирования, и приобретенных/размещенных долговых ценных бумаг в качестве хеджируемой статьи. В случае осуществления хеджирования денежных потоков с использованием других финансовых инструментов ведение бухгалтерского учета осуществляется в порядке, предусмотренном настоящим параграфом, и с использованием балансовых счетов, предусмотренных Инструкцией для учета соответствующих финансовых инструментов.

119. Сатып алынған актив немесе орналастырылған міндеттемелер бойынша сыйақы есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатып алынған актив бойынша:
Дт
1744
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кіріс
1746
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кіріс
Кт
4201
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
4452
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша сыйақы алумен байланысты кіріс;
2) орналастырылған міндеттеме бойынша:
Дт

119. При начислении вознаграждения по приобретенному активу или размещенному обязательству осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по приобретенному активу:
Дт
1744
Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток
1746
Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
4201
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток
4452
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
2) по размещенному обязательству:
Дт

5301
Айналысқа шығарылған облигациялар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыс
Кт
2730
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша есептелген шығыс.
120. Хеджирлеу құралын әділ құны бойынша қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) оң айырма сомасына:
Дт
1895
Своп операциялары бойынша талаптар
Кт
3589
Басқа да қайта бағалау бойынша резервтер;
2) теріс айырма сомасына:
Дт
3589
Басқа да қайта бағалау бойынша резервтер
Кт

5301
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по выпущенным в обращение облигациям
Кт
2730
Начисленные расходы по выпущенным в обращение ценным бумагам.
120. При переоценке инструмента хеджирования по справедливой стоимости осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительной разницы:
Дт
1895
Требования по операциям своп
Кт
3589
Резервы по прочей переоценке;
2) на сумму отрицательной разницы:
Дт
3589
Резервы по прочей переоценке
Кт

2895
Своп операциялары бойынша міндеттемелер.
121. Хеджирленетін бап бойынша сыйақы түрінде есептелген кірісті алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт
1744
Әділ құны бойынша пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кіріс
1746
Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген кіріс;
хеджирленетін бап бойынша есептелген шығысты төлеу бойынша:
Дт
2730
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша есептелген шығыс
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот

2895
Обязательства по операциям своп.
121. При получении начисленных доходов в виде вознаграждения по хеджируемой статье осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
Кт
1744
Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток
1746
Начисленные доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
по выплате начисленных расходов по хеджируемой статье:
Дт
2730
Начисленные расходы по выпущенным в обращение ценным бумагам
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан

2-параграф. Әділ құнды хеджирлеуді есепке алу
123. Әділ құнды хеджирлеуді есепке алу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) әділ құны бойынша хеджирлеу құралын қайта есептеуден алынған кіріс пен шығысты есепке алу Нұсқаулықтың 8-тарауында көзделген туынды қаржы құралдарын есепке алуға ұқсас жүзеге асырылады;
2) қаржылық есептілікте хеджирлеу құралдары бойынша кіріс пен шығыс хеджирленетін баптан кіріс пен шығыс көрсетілген пайда мен шығын туралы есептің сол тұрақты бабында көрсетіледі. Хеджирлеу операциясының тиімді емес бөлігіне жататын кіріс пен шығыс басқа да кіріс пен шығыс бабында көрсетіледі.

Параграф 2. Учет хеджирования справедливой стоимости
123. Учет хеджирования справедливой стоимости осуществляется в следующем порядке:
1) учет доходов и расходов от переоценки инструмента хеджирования по справедливой стоимости осуществляется аналогично учету производных финансовых инструментов, предусмотренному главой 8 Инструкции;
2) в финансовой отчетности доходы и расходы по инструментам хеджирования отражаются на той же линейной статье отчета о прибылях и убытках, где представлены доходы и расходы от хеджируемой статьи. Доходы и расходы, относящиеся к неэффективной части операции хеджирования, отражаются на статьях прочих доходов и расходов.

124. Таза инвестицияларды хеджирлеуді есепке алу осы тарауда көзделген ақша ағынын есепке алуға ұқсас жүзеге асырылады.
10-тарау. Төлем карточкаларымен және жол чектерімен жасалған операциялардың бухгалтерлік есебі
1-параграф. Төлем карточкаларымен жасалған операцияларды есепке алу
125. Төлем карточкаларын әзірлеуші ұйыммен жасалған төлем карточкаларын әзірлеу туралы шарттың негізінде төлем карточкаларын әзірлеу үшін ақы төлеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

124. Учет хеджирования чистых инвестиций осуществляется аналогично учету хеджирования денежных потоков, предусмотренному настоящей главой.
Глава 10. Бухгалтерский учет операций с платежными карточками и дорожными чеками
Параграф 1. Учет операций с платежными карточками
125. При оплате за изготовление платежной карточки на основании договора на изготовление платежных карточек, заключенного с организацией-изготовителем платежных карточек, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1867
Негізгі емес қызмет бойынша басқа да дебиторлар
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2013
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары.
126. Төлем карточкаларын әзірлеуші ұйымнан немесе эмитент-банктен алу кезінде алынған төлем карточкаларының құнына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
5922
Негізгі емес қызметтің басқа да шығысы
Кт
1867
Негізгі емес қызмет бойынша басқа да дебиторлар.
127. Клиенттің ағымдағы шотына ақшаны есептеу/аудару кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1005
Банкоматтар мен электрондық терминалдардағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2013
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
Кт
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары.
128. Банк төлем карточкасына қызмет көрсеткені үшін және басқа да қызмет түрлері үшін комиссиялық сыйақы есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1810
Есептелген комиссиялық кіріс
Кт
4608
Басқа да комиссиялық кіріс
4619
Төлем карточкаларына қызмет көрсету үшін комиссиялық кіріс.
129. Банк төлем карточкасына қызмет көрсеткені үшін есептеген сыйақыны төлеу күні мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
Кт
1810
Есептелген комиссиялық кіріс.
130. Клиент төлем карточкасын пайдалана отырып тауарларға және/немесе қызмет көрсетуге ақы төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2013
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары.
131. Төлем карточкасы дебеттік-кредиттік болған жағдайда ақшаны төлем карточкасы бойынша дебеттік қалдық шегінде ағымдағы шотқа есептеу /ағымдағы шоттан есептен шығару жөніндегі операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу Нұсқаулықтың 127-130-тармақтары аралығында көзделген тәртіпке ұқсас болады.
132. Клиентке кредиттік карточка беру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
комиссия сомасына:
Дт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот

1867
Прочие дебиторы по неосновной деятельности
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2013
Корреспондентские счета других банков
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц.
126. При получении платежных карточек от организации-изготовителя платежных карточек или банка-эмитента, на стоимость полученных платежных карточек осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
5922
Прочие расходы от неосновной деятельности
Кт
1867
Прочие дебиторы по неосновной деятельности.
127. При зачислении/перечислении денег на текущий счет клиента осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1001
Наличность в кассе
1005
Наличность в банкоматах и электронных терминалах
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2013
Корреспондентские счета других банков
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
Кт
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц.
128. При начислении комиссионного вознаграждения за обслуживание банком платежной карточки и за другие виды услуг осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1810
Начисленные комиссионные доходы
Кт
4608
Прочие комиссионные доходы
4619
Комиссионные доходы за обслуживание платежных карточек.
129. На дату оплаты начисленного вознаграждения за обслуживание банком платежной карточки осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
Кт
1810
Начисленные комиссионные доходы.
130. При осуществлении клиентом оплаты товаров и/или услуг с использованием платежной карточки осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2013
Корреспондентские счета других банков
2203
Текущие счета юридических лиц.
131. В случае если платежная карточка является дебетно-кредитной, ведение бухгалтерского учета операций по зачислению/списанию денег на/с текущего счета в пределах дебетового остатка по платежной карточке аналогичен порядку, предусмотренному пунктами с 127 по 130 Инструкции.
132. При выдаче клиенту кредитной карточки осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму комиссии:
Дт
1001
Наличность в кассе
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан

1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2013
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
Кт
4608
Басқа да комиссиялық кіріс
4619
Төлем карточкаларына қызмет көрсету үшін комиссиялық кіріс;
клиенттерге берілген кредит лимитінің сомасына:
Дт
1403
Клиенттердің кредит карточкалары бойынша шоттар
Кт
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары.
133. Кредиттік карточка бойынша құнсызданудан болған шығынды жабуға резервтер (провизиялар) құру кезінде Нұсқаулықтың 47-тармағында көзделген бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады.
Бұдан әрі резервтер (провизиялар) азайған, кредиттік карточка бойынша борышты өтеу немесе баланстан есептен шығарған кезде Нұсқаулықтың 48, 49-тармақтарында көзделген бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады.
134. Клиент кредиттік карточка бойынша төлемді жүзеге асырған кезде ақша сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2013
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары.
135. Кредиттік карточка бойынша берілген банктік қарыздар бойынша сыйақы есептелген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1740
Клиенттерге берілген қарыздар мен қаржы лизингі бойынша есептелген кіріс
Кт
4403
Клиенттердің кредиттік карточкалары бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс.
136. Клиент банктік қарыз бойынша есептелген сыйақы сомасын банкке өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1005
Банкоматтардағы және электрондық терминалдардағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2013
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
Кт
1403
Клиенттердің кредит карточкалары бойынша шоттар
1740
Клиенттерге берілген қарыздар мен қаржы лизингі бойынша есептелген кіріс.
137. Клиент пен банк арасында жасалған банктік қарыз шартының мерзімі аяқталған кезде немесе бұзылғанда мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
Кт
1403
Клиенттердің кредит карточкалары бойынша шоттар.
2-параграф. Жол чектерімен жасалған операцияларды есепке алу
138. Жол чектерін сатып алған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт

1052
Корреспондентские счета в других банках
2013
Корреспондентские счета других банков
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
Кт
4608
Прочие комиссионные доходы
4619
Комиссионные доходы за обслуживание платежных карточек;
на сумму кредитного лимита, предоставленного клиентам:
Дт
1403
Счета по кредитным карточкам клиентов
Кт
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц.
133. При создании резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения по кредитной карточке осуществляются бухгалтерские записи, предусмотренные в пункте 47 Инструкции.
В дальнейшем, при уменьшении резервов (провизий), погашении или списании с баланса долга по кредитной карточке осуществляются бухгалтерские записи, предусмотренные пунктами 48, 49 Инструкции.
134. При осуществлении клиентом платежа по кредитной карточке на сумму денег осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2013
Корреспондентские счета других банков
2203
Текущие счета юридических лиц.
135. При начислении вознаграждения по банковским займам, предоставленным по кредитной карточке, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1740
Начисленные доходы по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
Кт
4403
Доходы, связанные с получением вознаграждения по кредитным карточкам клиентов.
136. При погашении клиентом банку суммы начисленного вознаграждения по банковскому займу осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1001
Наличность в кассе
1005
Наличность в банкоматах и электронных терминалах
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2013
Корреспондентские счета других банков
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
Кт
1403
Счета по кредитным карточкам клиентов
1740
Начисленные доходы по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
137. При истечении срока либо расторжении договора банковского займа, заключенного между клиентом и банком, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
Кт
1403
Счета по кредитным карточкам клиентов.
Параграф 2. Учет операций с дорожными чеками
138. При приобретении дорожных чеков осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт

141. Банк жол чектерін инкассоға қабылдаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) ақысы төленген жол чектері бланкілерінің шартты құнын баланстан тыс есепке алуға кіріске жазу кезінде:
Кіріс
7339
Әртүрлі құндылықтар және құжаттар;
2) жол чектерімен жасалған операциялар бойынша комиссиялық кіріс сомасына:
Дт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
Кт
4608
Басқа да комиссиялық кіріс;
3) инкассоға қабылданған жол чектері бойынша келіп түскен және клиенттің ағымдағы шотына есептелген өтеу сомасына:
Дт

141. При приеме банком дорожных чеков на инкассо осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при оприходовании на внебалансовый учет условной стоимости бланков оплаченных дорожных чеков:
Приход
7339
Разные ценности и документы;
2) на сумму комиссионного дохода по операциям с дорожными чеками:
Дт
1001
Наличность в кассе
Кт
4608
Прочие комиссионные доходы;
3) на сумму покрытия, поступившего по принятому на инкассо дорожному чеку и зачисленному на текущий счет клиента:
Дт

1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары;
4) жол чектері бланкілерінің шартты құнын баланстан тыс есептен шығару кезінде:
Шығыс
7339
Әртүрлі құндылықтар және құжаттар.
11-тарау. Банктік кепілдіктермен жасалған операциялардың бухгалтерлік есебі
1-параграф. Клиент міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз етусіз берілетін банк кепілдіктерін есепке алу
142. Клиент міндеттемелерін қамтамасыз етусіз берілетін банк кепілдіктерін беру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) берілген банктік кепілдік бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт

1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
Кт
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц;
4) при списании с внебалансового учета условной стоимости бланков дорожных чеков:
Расход
7339
Разные ценности и документы.
Глава 11. Бухгалтерский учет операций с банковскими гарантиями
Параграф 1. Учет банковских гарантий, выдаваемых без обеспечения исполнения обязательств клиента
142. При выдаче банковской гарантии без обеспечения обязательств клиента осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и обязательств по выданной банковской гарантии:
Дт

144. Банктік кепілдіктің қолданылу мерзімі өткен, кепілдік шарты жойылған немесе бұзылған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) берілген банктік кепілдік бойынша шартты міндеттемелер сомасына:
Дт
6555
Берілген немесе расталған кепілдіктер бойынша ықтимал міндеттемелер
Кт
6055
Берілген немесе расталған кепілдіктер бойынша ықтимал талаптар;
2) амортизацияланбаған комиссиялық сыйақы сомасына:
Дт

144. При истечении срока действия банковской гарантии, аннулировании или расторжении договора гарантии осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных обязательств по выданной банковской гарантии:
Дт
6555
Возможные обязательства по выданным или подтвержденным гарантиям
Кт
6055
Возможные требования по выданным или подтвержденным гарантиям;
2) на сумму неамортизированного комиссионного вознаграждения:
Дт

2869
Берілген кепілдіктер
Кт
4606
Кепілдіктермен жасалған операциялар бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық кіріс.
145. Берілген банктік кепілдік бойынша міндеттемелерді реттеу үшін резерв құру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
5465
Шартты міндеттемелер бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру шығысы
Кт
2869
Берілген кепілдіктер.
146. Берілген банктік кепілдік бойынша міндеттемелердің реттелуі бойынша бұрын танылған резервтің азаюы кезінде резервтің азаю сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

2869
Выданные гарантии
Кт
4606
Комиссионные доходы за услуги по операциям с гарантиями.
145. При создании резерва для урегулирования обязательства по выданной банковской гарантии осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
5465
Расходы на формирование резервов (провизий) по условным обязательствам
Кт
2869
Выданные гарантии.
146. При уменьшении ранее признанного резерва по урегулированию обязательства по выданной банковской гарантии на сумму уменьшения резерва осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

Бір мезгілде, банктің балансында банк кепілдігінің әділ құны сомасына Нұсқаулықтың 142-тармағының 2-тармақшасында көзделген бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады.
150. Банктің есеп саясаты белгілеген кезеңділікпен шығарылған өтелген (қамтамасыз етілген) банктік кепілдік бойынша алғашқы танылған міндеттеменің амортизациясы жүргізіледі және Нұсқаулықтың 143-тармағында көзделген бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады.

Одновременно, на балансе банка осуществляется бухгалтерская запись, предусмотренная подпунктом 2) пункта 142 Инструкции, на сумму справедливой стоимости банковской гарантии.
150. С периодичностью, установленной учетной политикой банка, производится амортизация первоначально признанного обязательства по выпущенной покрытой (обеспеченной) банковской гарантии и осуществляется бухгалтерская запись, предусмотренная пунктом 143 Инструкции.

152. Банктік кепілдік сомасын төлеу туралы кредитордың талабын алған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) төлеv сомасына:
Дт
1861
Кепілдіктер бойынша дебиторлар
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары;
2) банк орындаған міндеттемелер сомасын кепілдік шарты бойынша клиенттің міндеттемесін қамтамасыз ету ретінде қабылданған ақша есебінен өтеу кезінде:
Дт
2223
Заңды тұлғалардың міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым
Кт
1861
Кепілдіктер бойынша дебиторлар;

152. При получении требования кредитора о выплате суммы банковской гарантии осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму выплаты:
Дт
1861
Дебиторы по гарантиям
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2203
Текущие счета юридических лиц;
2) при возмещении суммы исполненного банком обязательства за счет денег, принятых в качестве обеспечения обязательств клиента по договору гарантии:
Дт
2223
Вклад, являющийся обеспечением обязательств юридических лиц
Кт
1861
Дебиторы по гарантиям;

3) берілген кепілдік бойынша шартты міндеттемелер сомасына:
Дт
6555
Берілген немесе расталған кепілдіктер бойынша ықтимал міндеттемелер
Кт
6055
Берілген немесе расталған кепілдіктер бойынша ықтимал талаптар.
3-параграф. Клиенттің мүлкін (ақшаны қоспағанда) кепілге қою арқылы берілген банктік кепілдікті есепке алу
153. Клиенттің мүлкін (ақшаны қоспағанда) кепілге қою арқылы банктік кепілдікті беру кезінде Нұсқаулықтың 142-тармағында көзделген бухгалтерлік жазбалар, сондай-ақ мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
кепілге қойылған мүлік құнына:
Кіріс
7250
Клиенттің міндеттемелерін қамтамасыз етуге (кепілге) қабылданған мүлік;
кепіл нысанасына құқықтарды белгілейтін құжаттардың (кепілдік шартының, банктік қарыздың, кепілдіктің түпнұсқалары және басқа құжаттар) шартты құнына:
Кіріс
7339
Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар.
154. Банктік кепілдіктің қолданылу мерзімі өткен, кепілдік шарты жойылған немесе бұзылған кезде Нұсқаулықтың 144-тармағында көзделген бухгалтерлік жазбалар, сондай-ақ мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
кепіл мүлікті есептен шығару бойынша:
Шығыс
7250
Клиенттің міндеттемелерін қамтамасыз етуге (кепілге) қабылданған мүлік;
кепіл нысанасына құқықтар белгілейтін құжаттарды есептен шығару бойынша:
Шығыс
7339
Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар.
155. Берілген банктік кепілдік бойынша міндеттемелерді және банктің кредитордың пайдасына төлеген сомасын клиенттің өтеуі бойынша дебиторлық берешекті реттеу үшін резерв құру кезінде Нұсқаулықтың 145-тармағында көзделген бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады.
156. Банк банктік кепілдік сомасын не оның бір бөлігін төлеу туралы кредитордың талабын алған кезде Нұсқаулықтың 147-тармағында көзделген бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады.
157. Клиент банктік кепілдік бойынша төленген соманы өтеген кезде Нұсқаулықтың 148-тармағында көзделген бухгалтерлік жазба, сондай-ақ мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
кепілге қойылған мүлікті есептен шығару бойынша:
Шығыс

3) на сумму условных обязательств по выданной гарантии:
Дт
6555
Возможные обязательства по выданным или подтвержденным гарантиям
Кт
6055
Возможные требования по выданным или подтвержденным гарантиям.
Параграф 3. Учет банковской гарантии, выданной под залог имущества (за исключением денег) клиента
153. При выдаче банковской гарантии под залог имущества (за исключением денег) клиента осуществляются бухгалтерские записи, предусмотренные пунктом 142 Инструкции, а также следующие бухгалтерские записи:
на стоимость залогового имущества:
Приход
7250
Имущество, принятое в обеспечение (залог) обязательств клиента;
на условную стоимость правоустанавливающих документов на предмет залога (оригиналы договоров гарантии, банковского займа, залога и других документов):
Приход
7339
Разные ценности и документы.
154. При истечении срока действия банковской гарантии, аннулировании или расторжении договора гарантии осуществляются бухгалтерские записи, предусмотренные пунктом 144 Инструкции, а также следующие бухгалтерские записи:
по списанию залогового имущества:
Расход
7250
Имущество, принятое в обеспечение (залог) обязательств клиента;
по списанию правоустанавливающих документов на предмет залога:
Расход
7339
Разные ценности и документы.
155. При создании резерва для урегулирования обязательств по выданной банковской гарантии и дебиторской задолженности по возмещению клиентом суммы, выплаченной банком в пользу его кредитора, осуществляются бухгалтерские записи, предусмотренные пунктом 145 Инструкции.
156. При получении банком требования кредитора о выплате суммы банковской гарантии либо ее части осуществляются бухгалтерские записи, предусмотренные пунктом 147 Инструкции.
157. При возмещении клиентом суммы, выплаченной по банковской гарантии, осуществляется бухгалтерская запись, предусмотренная пунктом 148 Инструкции, а также следующие бухгалтерские записи:
по списанию залогового имущества:
Расход

7250
Клиенттің міндеттемелерін қамтамасыз етуге (кепілге) қабылданған мүлік;
кепіл нысанасына құқықтарды белгілейтін құжаттарды есептен шығару бойынша:
Шығыс
7339
Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар.
4-параграф. Берілген банктік кепілдіктер бойынша дебиторлық берешекті есепке алу
158. Банк кепілдік сомасын төлеу туралы кредитордың талабын қанағаттандыруының нәтижесінде туындаған дебиторлық берешекті қайта ресімдеу кезінде банк қарызының сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

7250
Имущество, принятое в обеспечение (залог), обязательств клиента;
по списанию правоустанавливающих документов на предмет залога:
Расход
7339
Разные ценности и документы.
Параграф 4. Учет дебиторской задолженности по выданным банковским гарантиям
158. При переоформлении дебиторской задолженности, возникшей в результате удовлетворения банком требования кредитора о выплате суммы гарантии, на сумму банковского займа осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1411
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді қарыздар
1417
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді қарыздар
Кт
1861
Кепілдіктер бойынша дебиторлар.
159. Банктік кепілдіктер бойынша дебиторлық берешектің құнсыздануынан болған шығынның орнын жабуға резервтер (провизиялар) құру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
5453
Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыс
Кт

1411
Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
1417
Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
Кт
1861
Дебиторы по гарантиям.
159. При создании резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения дебиторской задолженности по банковским гарантиям осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
5453
Расходы на формирование резервов (провизий) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью
Кт

1877
Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар).
160. Шығарылған банктік кепілдіктер бойынша дебиторлық берешектің құнсыздануынан болған шығынның орнын жабуға құрылған резервтердің (провизиялардың) азаюы кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1877
Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
4953
Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кіріс.

1877
Резервы (провизии) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью.
160. При уменьшении сформированных резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения по дебиторской задолженности по выпущенным банковским гарантиям осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1877
Резервы (провизии) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью
Кт
4953
Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью.

161. Шығарылған банктік кепілдіктер бойынша дебиторлық берешек құрылған резервтер (провизиялар) есебінен банктің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен және мерзімде баланстан есептен шығарылған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1877
Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
1861
Кепілдіктер бойынша дебиторлар.
12-тарау. Вексельдермен жасалған операциялардың бухгалтерлік есебі
1-параграф. Есепке қабылданған вексельдер бойынша операцияларды есепке алу

161. При списании с баланса за счет созданных резервов (провизий) дебиторской задолженности по выпущенным банковским гарантиям в порядке и сроки, установленные внутренними документами банка, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1877
Резервы (провизии) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью
Кт
1861
Дебиторы по гарантиям.
Глава 12. Бухгалтерский учет операций с векселями
Параграф 1. Учет операций по принятым к учету векселям

162. Вексельдерді есепке қабылдау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) есепке алынған вексель сомасына:
Дт
1405
Клиенттердің есепке алынған вексельдері
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар;
2) есепке алынған вексель бойынша дисконт сомасына:
Дт
1405
Клиенттердің есепке алынған вексельдері (бөлек жеке шот)
Кт
1432
Есепке алынған вексельдер бойынша дисконт;
3) есепке алынған вексель бойынша сыйлықақы сомасына:
Дт
1433
Есепке алынған вексельдер бойынша сыйлықақы
Кт
1405
Клиенттердің есепке алынған вексельдері;
4) алдыңғы вексель ұстаушылар есептеген сыйақы сомасына, есептелген вексель бойынша:
Дт
1406
Клиенттердің есепке алынған вексельдері бойынша алдыңғы вексель ұстаушылар есептеген сыйақы
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар,
бір мезгілде, кепіл нысанасына құқық белгілейтін құжаттардың, клиентке міндетті қайтаруға жататын кепіл туралы шарттың және басқа құжаттардың түпнұсқасының 1 (бір) теңге шартты құнына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Кіріс
7339
Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар.

162. При приеме векселя к учету осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму учтенного векселя:
Дт 1405 Учтенные векселя клиентов
Кт 1051 Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052 Корреспондентские счета в других банках;
2) на сумму дисконта по учтенному векселю:
Дт 1405 Учтенные векселя клиентов (отдельный лицевой счет)
Кт 1432 Дисконт по учтенным векселям;
3) на сумму премии по учтенному векселю:
Дт 1433 Премия по учтенным векселям
Кт 1405 Учтенные векселя клиентов;
4) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущими векселедержателями, по учтенному векселю:
Дт 1406 Вознаграждение, начисленное предыдущими векселедержателями по учтенным векселям клиентов
Кт 1051 Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052 Корреспондентские счета в других банках,
одновременно, на условную стоимость правоустанавливающих документов на предмет залога, оригинала договора о залоге и других документов, подлежащих обязательному возврату клиенту, 1 (один) теңге осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Приход 7339 Разные ценности и документы.
Сноска. Пункт 162 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 59 (вводится в действие с 01.07.2026).

163. Есепке алынған вексель бойынша дисконтты немесе сыйлықақыны амортизациялау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) есепке алынған вексель бойынша дисконт сомасына:
Дт
1432
Есепке алынған вексельдер бойынша дисконт
Кт
4405
Клиенттердің есепке алынған вексельдері бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс;
2) есепке алынған вексельдер бойынша сыйлықақы сомасына:
Дт
5235
Есепке алынған вексельдер бойынша сыйлықақыны амортизациялау бойынша шығыс
Кт
1433
Есепке алынған вексельдер бойынша сыйлықақы.
164. Есепке алынған вексельдер бойынша сыйақы есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

163. При амортизации дисконта или премии по учтенному векселю осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму дисконта по учтенному векселю:
Дт
1432
Дисконт по учтенным векселям
Кт
4405
Доходы, связанные с получением вознаграждения по учтенным векселям клиентов;
2) на сумму премии по учтенному векселю:
Дт
5235
Расходы по амортизации премии по учтенным векселям
Кт
1433
Премия по учтенным векселям.
164. При начислении вознаграждения по учтенному векселю осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1752
Есепке алынған вексельдер бойынша есептелген кіріс
Кт
4405
Клиенттердің есепке алынған вексельдері бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс;
Есепке алынған вексельдер бойынша есептелген сыйақыны нақты алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт
1406
Клиенттердің есепке алынған вексельдері бойынша алдыңғы вексель ұстаушылар есептеген сыйақы
1752
Есепке алынған вексель бойынша есептелген кіріс.
165. Есепке алынған вексель бойынша төлем мерзімі басталған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт
1405
Клиенттердің есепке алынған вексельдері
1406
Клиенттердің есепке алынған вексельдері бойынша алдыңғы вексель ұстаушылар есептеген сыйақы
1752
Есепке алынған вексельдер бойынша есептелген кіріс,
және бір мезгілде:
Шығыс
7339
Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар.
166. Есепке алынған вексельді мерзімінен бұрын өтеу кезінде осы Нұсқаулықтың 165-тармағында көзделген бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады, сондай-ақ мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) есепке алынған вексель бойынша толық есептелмеген дисконт сомасына:
Дт
1432
Есепке алынған вексель бойынша дисконт
Кт
1405
Клиенттердің есепке алынған вексельдері (бөлек жеке шот);

1752
Начисленные доходы по учтенным векселям
Кт
4405
Доходы, связанные с получением вознаграждения по учтенным векселям клиентов;
При фактическом получении начисленного вознаграждения по учтенному векселю осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
Кт
1406
Вознаграждение, начисленное предыдущими векселедержателями по учтенным векселям клиентов
1752
Начисленные доходы по учтенным векселям.
165. При наступлении срока платежа по учтенному векселю осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
Кт
1405
Учтенные векселя клиентов
1406
Вознаграждение, начисленное предыдущими векселедержателями по учтенным векселям клиентов
1752
Начисленные доходы по учтенным векселям,
и, одновременно:
Расход
7339
Разные ценности и документы.
166. При досрочном погашении учтенного векселя осуществляются бухгалтерские записи, предусмотренные пунктом 165 Инструкции, а также следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму не доначисленного дисконта по учтенному векселю:
Дт
1432
Дисконт по учтенным векселям
Кт
1405
Учтенные векселя клиентов (отдельный лицевой счет);

2) есепке алынған вексель бойынша толық есептелмеген сыйлықақы сомасына:
Дт
1405
Клиенттердің есепке алынған вексельдері
Кт
1433
Есепке алынған вексельдер бойынша сыйлықақы.
167. Вексельді индоссалау кезінде Нұсқаулықтың 166-тармағында көзделген бухгалтерлік жазбалар, сондай-ақ мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
вексельдің есепке алу құнына және вексельді есепке алу құнынан асып кету сомасына:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот

2) на сумму не доначисленной премии по учтенному векселю:
Дт
1405
Учтенные векселя клиентов
Кт
1433
Премия по учтенным векселям.
167. При индоссировании векселя осуществляются бухгалтерские записи, предусмотренные пунктом 166 Инструкции, а также следующие бухгалтерские записи:
на учетную стоимость векселя и сумму превышения над учетной стоимостью векселя:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан

1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт
1405
Клиенттердің есепке алынған вексельдері
4734
Басқа да қайта бағалаудан болатын кіріс,
және бір мезгілде:
Шығыс
7339
Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар.
2-параграф. Вексель бойынша наразылық білдірілгеннен кейін операцияларды есепке алу
168. Вексель бойынша төлем мерзімі басталған кезде төлеуші есепке алынған вексельге ақы төлемеген жағдайда вексель бойынша наразылық жасалғаннан кейін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) наразылық білдірілген вексель сомасына:
Дт

1052
Корреспондентские счета в других банках
Кт
1405
Учтенные векселя клиентов
4734
Доходы от прочей переоценки,
и, одновременно:
Расход
7339
Разные ценности и документы.
Параграф 2. Учет операций после совершения протеста по векселю
168. В случае неоплаты учтенного векселя плательщиком при наступлении срока платежа по векселю, после совершения протеста по векселю осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму опротестованного векселя:
Дт

1425
Клиенттердің наразылық білдірілген вексельдері
Кт
1405
Клиенттердің есепке алынған вексельдері;
2) наразылық білдірілген вексельдер бойынша есептелген сыйақы сомасына:
Дт
1425
Клиенттердің наразылық білдірілген вексельдері
Кт
1752
Есепке алынған вексельдер бойынша есептелген кіріс;
3) наразылық білдірілген вексель бойынша төлеушінің келісімінсіз өндіріп алынған тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) және комиссиялық кіріс сомасына:
Дт
1749
Басқа да мерзімі өткен сыйақы
1818
Есептелген басқа да комиссиялық кіріс
1879
Есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
Кт
4424
Клиенттердің қарыз бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс
4608
Басқа да комиссиялық кіріс.
169. Вексель бойынша берешекті қайтармауға қатысты объективті белгілер болған кезде, вексель бойынша наразылық білдірілгеннен кейін наразылық білдірілген вексель бойынша жасалған резервтер (провизиялар) сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
5455
Клиенттерге берілген қарыздар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыс
Кт
1428
Клиенттерге берілген қарыздар мен қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар).
170. Наразылық білдірілген вексель бойынша берешекті өндіріп алу мүмкін болмаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
құрылған резервтердің (провизиялардың) есебінен берешекті есептен шығару сомасына:
Дт
1428
Клиенттерге берілген қарыздар мен қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
1425
Клиенттердің наразылық білдірілген вексельдері
1749
Басқа да мерзімі өткен сыйақы
1818
Есептелген басқа да комиссиялық кіріс
1879
Есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл),
және бір мезгілде:
Шығыс
7339
Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар.
3-параграф. Домицильдендірілген вексельдерге ақы төлеу бойынша операцияларды есепке алу
171. Вексельдерді домицильдендіру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) домицильдендірілген вексельдер бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт
6180
Вексельдер бойынша ықтимал талаптар
Кт
6680
Вексельдер бойынша ықтимал міндеттемелер,
бір мезгілде, кепіл нысанасына құқық белгілейтін құжаттардың, клиентке міндетті қайтаруға жататын кепіл туралы шарттың және басқа құжаттардың түпнұсқасының 1 (бір) теңге шартты құнына:
Шығыс
7339
Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар;
2) домицилианттың міндеттемелерін қамтамасыз ету ретінде қабылданатын ақша сомасына:
Дт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары

1425
Опротестованные векселя клиентов
Кт
1405
Учтенные векселя клиентов;
2) на сумму начисленного вознаграждения по опротестованному векселю:
Дт
1425
Опротестованные векселя клиентов
Кт
1752
Начисленные доходы по учтенным векселям;
3) на сумму неустойки (штрафа, пени) и комиссионного дохода, взысканную без согласия плательщика по опротестованному векселю:
Дт
1749
Прочее просроченное вознаграждение
1818
Начисленные прочие комиссионные доходы
1879
Начисленная неустойка (штраф, пеня)
Кт
4424
Доходы, связанные с получением вознаграждения по просроченной задолженности клиентов по займам
4608
Прочие комиссионные доходы.
169. При наличии объективных признаков в отношении невозврата задолженности по векселю, после совершения протеста по векселю на сумму создаваемых резервов (провизий) по опротестованному векселю осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
5455
Расходы на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
Кт
1428
Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
170. При невозможности взыскания задолженности по опротестованному векселю осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму списания задолженности за счет созданных резервов (провизий):
Дт
1428
Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
Кт
1425
Опротестованные векселя клиентов
1749
Прочее просроченное вознаграждение
1818
Начисленные прочие комиссионные доходы
1879
Начисленная неустойка (штраф, пеня),
и, одновременно:
Расход
7339
Разные ценности и документы.
Параграф 3. Учет операций по оплате домицилированных векселей
171. При домицилиации векселя осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и обязательств по домицилированному векселю:
Дт 6180 Возможные требования по векселям
Кт 6680 Возможные обязательства по векселям;
одновременно, на условную стоимость правоустанавливающих документов на предмет залога, оригинала договора о залоге и других документов, подлежащих обязательному возврату клиенту, 1 (один) теңге:
Приход 7339 Разные ценности и документы;
2) на сумму денег, принимаемых в качестве обеспечения обязательств домицилианта:
Дт
1001
Наличность в кассе
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2203
Текущие счета юридических лиц

2) домицилдендірілген вексель бойынша шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт
6680
Вексельдер бойынша ықтимал міндеттемелер
Кт
6180
Вексельдер бойынша ықтимал талаптар,
бір мезгілде:
Шығыс
7339
Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар.
4-параграф. Вексельдерді инкассоға қабылдау бойынша операцияларды есепке алу
173. Вексельдерді инкассоға қабылдау кезінде кепіл нысанасына құқық белгілейтін құжаттардың, клиентке міндетті қайтаруға жататын кепіл туралы шарттың және басқа құжаттардың түпнұсқасының 1 (бір) теңге шартты құнына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Кіріс
7339
Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар.

2) на сумму условных требований и обязательств по домицилированному векселю:
Дт
6680
Возможные обязательства по векселям
Кт
6180
Возможные требования по векселям;
одновременно:
Расход
7339
Разные ценности и документы.
Параграф 4. Учет операций по принятию векселей на инкассо
173. При принятии векселя на инкассо на условную стоимость правоустанавливающих документов на предмет залога, оригинала договора о залоге и других документов, подлежащих обязательному возврату клиенту, 1 (один) теңге осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Приход 7339 Разные ценности и документы.
Сноска. Пункт 173 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 59 (вводится в действие с 01.07.2026).

174. Инкассоға қабылданған вексель бойынша төлемді алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
алынған төлем сомасына:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
4608
Басқа да комиссиялық кіріс,
және бір мезгілде:
Шығыс
7339
Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар.
5-параграф. Вексельдерді авалирлеу бойынша операцияларды есепке алу

174. При получении платежа по векселю, принятому на инкассо, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму полученного платежа:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
Кт
2203
Текущие счета юридических лиц
4608
Прочие комиссионные доходы,
и, одновременно:
Расход
7339
Разные ценности и документы.
Параграф 5. Учет операций по авалированию векселей

175. Вексельге аваль қою кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт
6180
Вексельдер бойынша ықтимал талаптар
Кт
6680
Вексельдер бойынша ықтимал міндеттемелер;
2) аваль бойынша міндеттемелерді қамтамасыз ету ретінде қабылданатын ақша сомасына:
Дт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
Кт
2213
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымы
2223
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын заңды тұлғалардың салымы
2241
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымы;
1) кепіл мүліктің құнына:
Кіріс
7250
Клиенттің міндеттемелерін қамтамасыз етуге қабылданған мүлік (кепіл);
сонымен бір мезгілде, кепіл нысанасына құқық белгілейтін құжаттардың, клиентке міндетті қайтаруға жататын кепіл туралы шарттың және басқа құжаттардың түпнұсқасының 1 (бір) теңге шартты құнына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Кіріс
7339
Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар.
176. Авалирленген вексель бойынша төлемдерді жүзеге асыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт
6680
Вексельдер бойынша ықтимал міндеттемелер
Кт
6180
Вексельдер бойынша ықтимал талаптар;
2) аваль бойынша міндеттемелерді қамтамасыз ету ретінде бұрын қабылданған ақша сомасына:
Дт
2213
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымы
2223
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын заңды тұлғалардың салымы
2241
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын жеке тұлғалардың ұзақ мерзімді салымы
Кт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары;
3) кепіл мүліктің құнына:
Шығыс
7250
Клиенттің міндеттемелерін қамтамасыз етуге қабылданған мүлік (кепіл);
сонымен бір мезгілде, кепіл нысанасына құқық белгілейтін құжаттардың, клиентке міндетті қайтаруға жататын кепіл туралы шарттың және басқа құжаттардың түпнұсқасының 1 (бір) теңге шартты құнына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Шығыс
7339
Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар.

175. При проставлении аваля на векселе осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и обязательств:
Дт 6180 Возможные требования по векселям
Кт 6680 Возможные обязательства по векселям;
2) на сумму денег, принимаемых в качестве обеспечения обязательств по авалю:
Дт 1001 Наличность в кассе
1051 Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052 Корреспондентские счета в других банках
2203 Текущие счета юридических лиц
2204 Текущие счета физических лиц
Кт 2213 Краткосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2223 Вклад юридических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2241 Долгосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов;
3) на стоимость залогового имущества:
Приход 7250 Имущество, принятое в обеспечение (залог) обязательств клиента;
одновременно, на условную стоимость правоустанавливающих документов на предмет залога, оригинала договора о залоге и других документов, подлежащих обязательному возврату клиенту, 1 (один) теңге осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Приход 7339 Разные ценности и документы.
Сноска. Пункт 175 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 59 (вводится в действие с 01.07.2026).
176. При осуществлении платежа по авалированному векселю осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и обязательств:
Дт 6680 Возможные обязательства по векселям
Кт 6180 Возможные требования по векселям;
2) на сумму денег, ранее принятых в качестве обеспечения обязательств по авалю:
Дт 2213 Краткосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2223 Вклад юридических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
2241 Долгосрочный вклад физических лиц, являющийся обеспечением обязательств клиентов
Кт 1001 Наличность в кассе
1051 Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052 Корреспондентские счета в других банках
2203 Текущие счета юридических лиц
2204 Текущие счета физических лиц;
3) на стоимость залогового имущества:
Расход 7250 Имущество, принятое в обеспечение (залог) обязательств клиента;
одновременно, на условную стоимость правоустанавливающих документов на предмет залога, оригинала договора о залоге и других документов, подлежащих обязательному возврату клиенту, 1 (один) теңге осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Расход 7339 Разные ценности и документы.
Сноска. Пункт 176 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 59 (вводится в действие с 01.07.2026).

177. Мүлікпен (ақшаны қоспағанда) қамтамасыз етілген авалирленген вексельге ақы төлеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) авалирленген вексель бойынша ақы төлеу сомасына:
Дт
1861
Кепілдіктер бойынша дебиторлар
Кт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар;
2) авалирленген вексель бойынша банк орындаған міндеттеме сомасын өтеу кезінде:
Дт

177. При оплате авалированного векселя, обеспеченного имуществом (за исключением денег), осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму оплаты по авалированному векселю:
Дт
1861
Дебиторы по гарантиям
Кт
1001
Наличность в кассе
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках;
2) при возмещении суммы исполненного банком обязательства по авалированному векселю:
Дт

6680
Вексельдер бойынша ықтимал міндеттемелер
Кт
6180
Вексельдер бойынша ықтимал талаптар.
178. Міндеттеме қамтамасыз етілмеген авалирленген вексельді есепке алу Нұсқаулықтың 11-тарауының 1-параграфында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
179. Мүлік кепілімен (ақшаны қоспағанда) қамтамасыз етілген авалирленген вексельді есепке алу Нұсқаулықтың 154-157-тармақтарында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
6-параграф. Вексельдерді делдалдық тәртіппен акцептеу бойынша операцияларды есепке алу
180. Вексельдерді делдалдық тәртіппен акцептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

6680
Возможные обязательства по векселям
Кт
6180
Возможные требования по векселям.
178. Учет авалированного векселя, обязательство по которому не обеспечено, осуществляется в порядке, предусмотренном в параграфе 1 Главы 11 Инструкции.
179. Учет авалированного векселя, обеспеченного залогом имущества (за исключением денег), осуществляется в порядке, предусмотренном пунктами с 154 по 157 Инструкции.
Параграф 6. Учет операций по акцепту векселей в порядке посредничества
180. При акцепте векселя в порядке посредничества осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт
6180
Вексельдер бойынша ықтимал талаптар
Кт
6680
Вексельдер бойынша ықтимал міндеттемелер;
2) комиссия сомасына:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт
2869
Берілген кепілдіктер.
181. Акцептелген вексельге ақы төлеу бойынша бастапқы танылған міндеттемені амортизациялау кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1) на сумму условных требований и обязательств:
Дт
6180
Возможные требования по векселям
Кт
6680
Возможные обязательства по векселям;
2) на сумму комиссии:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
Кт
2869
Выданные гарантии.
181. При амортизации первоначально признанного обязательства по оплате акцептованного векселя осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

2869
Берілген кепілдіктер
Кт
4608
Басқа да комиссиялық кіріс.
182. Акцептелген вексель бойынша төлемді жүзеге асыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына:
Дт
6680
Вексельдер бойынша ықтимал міндеттемелер
Кт
6180
Вексельдер бойынша ықтимал талаптар;
2) амортизацияланбаған комиссиялық сыйақы сомасына:
Дт
2869
Берілген кепілдіктер
Кт
4606
Кепілдіктермен операциялар бойынша қызмет көрсету үшін комиссиялық кіріс.
183. Акцепттелген вексельге ақы төлеу бойынша міндеттемені реттеу үшін резервтер (провизиялар) жасау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт

2869
Выданные гарантии
Кт
4608
Прочие комиссионные доходы.
182. При осуществлении платежа по акцептованному векселю осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и обязательств:
Дт
6680
Возможные обязательства по векселям
Кт
6180
Возможные требования по векселям;
2) на сумму несамортизированного комиссионного вознаграждения:
Дт
2869
Выданные гарантии
Кт
4606
Комиссионные доходы за услуги по операциям с гарантиями.
183. При создании резервов (провизий) для урегулирования обязательства по оплате акцептованного векселя осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт

5465
Шартты міндеттемелер бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыс
Кт
2869
Берілген кепілдіктер,
және бір мезгілде, банк пен вексель ұстаушы арасында вексельді ақы төлеуге қабылдау туралы мәміленің шартында банк өзінің кредиторының пайдасына төлеген соманы клиенттің өтеуі көзделген жағдайларда оны құру кезінде жасалған резервтер (провизиялар) сомасынан аспайтын сомаға:
Дт
1861
Кепілдіктер бойынша дебиторлар
Кт
4958
Шартты міндеттемелер бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кіріс.
184. Делдалдық тәртібімен акцептелген вексель бойынша төлемді жүзеге асыру кезінде акцептелген вексель бойынша ақы төлеу сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

5465
Расходы на формирование резервов (провизий) по условным обязательствам
Кт
2869
Выданные гарантии,
и, одновременно, на сумму, не превышающую сумму созданных резервов (провизий), при его создании в случаях, когда условием сделки между банком и векселедержателем о приеме векселя к оплате предусмотрено возмещение клиентом суммы, выплаченной банком в пользу его кредитора:
Дт
1861
Дебиторы по гарантиям
Кт
4958
Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по условным обязательствам.
184. При осуществлении платежа по векселю, акцептованному в порядке посредничества, на сумму оплаты по акцептованному векселю осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

2869
Берілген кепілдіктер
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
Кт
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар.
185. Акцептелген вексельге ақы төлеу бойынша банк орындаған міндеттеме сомасын өтеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт
1861
Кепілдіктер бойынша дебиторлар.
Шартты талаптар мен міндеттемелер сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
6680
Вексельдер бойынша ықтимал міндеттемелер
Кт
6180
Вексельдер бойынша ықтимал талаптар.
13-тарау. Аккредитивтермен жүргізілген операциялардың бухгалтерлік есебі
1-параграф. Өтелген импорттық аккредитивтермен операцияларды есепке алу
186. Эмитент банк клиенттің ағымдағы шотынан ақша аудару және оларды аккредитив бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру үшін өтеу шотында депозитке салу жолымен өтелген импорттық аккредитивті ашу кезінде аккредитивті өтеу сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
Кт
2855
Құжаттандырылған есеп айырысу бойынша кредиторлар.
187. Эмитент банк аккредитив талаптарын орындау кезінде өтелген импорттық аккредитив бойынша төлемді жүзеге асырған кезде және банкте аккредитивті орындау сомасына өтеу болған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
2855
Құжаттандырылған есеп айырысу бойынша кредиторлар
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2013
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары.
188. Аккредитив бойынша өтеуді қайтару сомасына өтелген импорттық аккредитив жойылған жағдайда клиентке мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
2855
Құжаттандырылған есеп айырысу бойынша кредиторлар
Кт
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары.
189. Өтелген импорттық аккредитив бойынша төлем орындаушы банк арқылы орындалған жағдайда орындаушы банктен тауар тиеу құжаттарын тексеру және олардың аккредитив талаптарына сәйкестігі туралы растауды алғаннан кейін аударым сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1855
Құжаттандырылған есеп айырысу бойынша дебиторлар
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар.
190. Орындаушы банктен тиісті құжаттарды алғаны және аккредитив сомасын бенефициардың пайдасына аударғаны туралы растауды алғаннан кейін эмитент банк аккредитивті жабу сомасына мынадай бухгалтерлік жазбаны жүзеге асырады:
Дт

2869
Выданные гарантии
1001
Наличность в кассе
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
Кт
1052
Корреспондентские счета в других банках.
185. При возмещении суммы исполненного банком обязательства по оплате акцептованного векселя осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1001
Наличность в кассе
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
Кт
1861
Дебиторы по гарантиям.
На сумму условных требований и обязательств осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
6680
Возможные обязательства по векселям
Кт
6180
Возможные требования по векселям.
Глава 13. Бухгалтерский учет операций с аккредитивами
Параграф 1. Учет операций с покрытыми импортными аккредитивами
186. При открытии банком-эмитентом покрытого импортного аккредитива путем перевода денег с текущего счета клиента и депонировании их на счете-покрытия для осуществления расчетов по аккредитиву на сумму покрытия аккредитива осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
Кт
2855
Кредиторы по документарным расчетам.
187. При осуществлении банком-эмитентом платежа по импортному покрытому аккредитиву при выполнении условий аккредитива и при наличии покрытия в банке на сумму исполнения аккредитива осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
2855
Кредиторы по документарным расчетам
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2013
Корреспондентские счета других банков.
188. В случае аннулирования импортного покрытого аккредитива на сумму возврата покрытия по аккредитиву клиенту осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
2855
Кредиторы по документарным расчетам
Кт
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц.
189. В случае исполнения платежа по импортному покрытому аккредитиву через исполняющий банк, после получения подтверждения от исполняющего банка о проверке им товароотгрузочных документов и соответствии их условиям аккредитива, на сумму перевода осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1855
Дебиторы по документарным расчетам
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках.
190. После получения подтверждения от исполняющего банка о получении соответствующих документов и перечислении суммы аккредитива в пользу бенефициара, на сумму закрытия аккредитива банком-эмитентом осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

2855
Құжаттандырылған есеп айырысу бойынша кредиторлар
Кт
1855
Құжаттандырылған есеп айырысу бойынша дебиторлар.
191. Аккредитив бойынша төлемді жүзеге асыру жолымен өтелген импорттық аккредитивтің күшін жойған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) орындаушы банктен импорттық аккредитив бойынша өтеудің аударылған сомасының түсу сомасына:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт
1855
Құжаттандырылған есеп айырысу бойынша дебиторлар;
2) аккредитив бойынша өтеу сомасын клиентке қайтарған кезде:
Дт

2855
Кредиторы по документарным расчетам
Кт
1855
Дебиторы по документарным расчетам.
191. При аннулировании импортного покрытого аккредитива путем осуществления платежа по аккредитиву осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму поступления переведенной суммы покрытия по импортному аккредитиву от исполняющего банка:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
Кт
1855
Дебиторы по документарным расчетам;
2) при возврате суммы покрытия по аккредитиву клиенту:
Дт

2855
Құжаттандырылған есеп айырысу бойынша кредиторлар
Кт
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары.
2-параграф. Өтелмеген импорттық аккредитивтермен операцияларды есепке алу
192. Эмитент банк өтелмеген импорттық аккредитив ашқан кезде аккредитив – импорттаушы клиенттің бұйрық берушісінің тапсырмасы бойынша аккредитив сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
6005
Шығарылған өтелмеген аккредитивтер бойынша ықтимал талаптар
Кт
6505
Шығарылған өтелмеген аккредитивтер бойынша ықтимал міндеттемелер.

2855
Кредиторы по документарным расчетам
Кт
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц.
Параграф 2. Учет операций с непокрытыми импортными аккредитивами
192. При открытии банком-эмитентом непокрытого импортного аккредитива по поручению приказодателя аккредитива – клиента-импортера на сумму аккредитива осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
6005
Возможные требования по выпущенным непокрытым аккредитивам
Кт
6505
Возможные обязательства по выпущенным непокрытым аккредитивам.

193. Эмитент банк аккредитивті аккредитив талаптарына сәйкес орындаған кезде өкім, шарт немесе клиенттің өтініші негізінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) банк шығарған және төлеген аккредитив сомасына:
Дт
1855
Құжаттандырылған есеп айырысу бойынша дебиторлар
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар;
2) клиентке берілген қарыз сомасына және банк кредит ретінде берген ақша есебінен банк төлеген аккредитив сомасын өтеуге:
Дт

193. При исполнении банком-эмитентом аккредитива в соответствии с условиями аккредитива на основании распоряжения, договора или заявления клиента осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму выставленного и оплаченного банком аккредитива:
Дт
1855
Дебиторы по документарным расчетам
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках;
2) на сумму займа, предоставленного клиенту и погашение оплаченной банком суммы аккредитива за счет денег, предоставленных банком в качестве кредита:
Дт

1411
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді қарыздар
1417
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді қарыздар
Кт
1855
Құжаттандырылған есеп айырысу бойынша дебиторлар.
194. Берілген қарызды одан әрі есепке алу тәртібі Нұсқаулықтың 4-тарауында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
195. Эмитент банк өтелмеген импорттық аккредитивті орындаған кезде эмитент банкте аккредитивті жабу сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
6505
Шығарылған өтелмеген аккредитивтер бойынша ықтимал міндеттемелер
Кт
6005
Шығарылған өтелмеген аккредитивтер бойынша ықтимал талаптар.

1411
Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
1417
Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
Кт
1855
Дебиторы по документарным расчетам.
194. Дальнейший порядок учета предоставленного займа осуществляется в порядке, установленном в главе 4 Инструкции.
195. При исполнении банком-эмитентом импортного непокрытого аккредитива в банке-эмитенте на сумму закрытия аккредитива осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
6505
Возможные обязательства по выпущенным непокрытым аккредитивам
Кт
6005
Возможные требования по выпущенным непокрытым аккредитивам.

196. Өтелмеген импорттық аккредитив жойылған жағдайда Нұсқаулықтың 195-тармағына ұқсас бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады.
3-параграф. Аккредитив бойынша комиссиялық сыйақыны есепке алу
197. Егер аккредитив талаптарында аккредитивтің қолданылу кезеңіне комиссиялық сыйақы көзделген болса, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) есептелген комиссиялық кіріс сомасына:
Дт
1822
Құжаттандырылған есеп айырысу бойынша есептелген комиссиялық кіріс
Кт

196. В случае аннулирования импортного непокрытого аккредитива осуществляются бухгалтерские записи, аналогичные пункту 195 Инструкции.
Параграф 3. Учет комиссионного вознаграждения по аккредитиву
197. В случае, если в условиях аккредитива предусмотрено комиссионное вознаграждение на период действия аккредитива, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму начисленных комиссионных доходов:
Дт
1822
Начисленные комиссионные доходы по документарным расчетам
Кт

4612
Құжаттандырылған есеп айырысу бойынша комиссиялық кіріс;
2) есептелген комиссиялық сыйақыны өтеу кезінде:
Дт
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың заңды шоттары
Кт
1822
Құжаттандырылған есеп айырысу бойынша есептелген комиссиялық кіріс;
3) егер аккредитив шарттарына сәйкес комиссиялық сыйақылар қызмет көрсетілген күні алынаса, алынатын комиссиялық сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
Кт
4612
Құжаттандырылған есеп айырысу бойынша комиссиялық кіріс.
198. Клиенттің (аппликанттың/бенефициардың) ақшалай қаражаты есебінен аккредитивтерге (оның ішінде аккредитивті растау үшін) қызмет көрсетуге байланысты қызметтер бойынша басқа эмитент банктің, делдал банктің комиссияларын төлеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2013
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары.
199. Клиенттің (аппликанттың/бенефициардың) ағымдағы шотында ақшалай қаражат болмаған кезде клиенттің ақшалай қаражаты есебінен аккредитивтерге (оның ішінде аккредитивті растау үшін) қызмет көрсетуге байланысты қызметтер бойынша басқа эмитент банктің, делдал банктің комиссияларын төлеу үшін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
1855
Құжаттандырылған есеп айырысу бойынша дебиторлар
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2013
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары.
200.Клиент делдал банкке төленген комиссиялық сыйақы бойынша банк шығысын өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
Кт
1855
Құжаттандырылған есеп айырысу бойынша дебиторлар.
4-параграф. Экспорттық аккредитивтермен операцияларды есепке алу
201. Экспорттық аккредитивті авизо кезінде бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылмайды.
202. Бенефициардан экспортталатын тауар бойынша тауар тиеу құжаттары келіп түскен және олар аккредитив талаптарына сәйкес келген кезде қабылданған құжаттар 1 құжат – 1 теңге шартты бағалау бойынша кіріске алынады және мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Кіріс
7339
Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар;
және бір мезгілде или бір мезгілде (экспорттық аккредитив расталған жағдайда), аккредитив сомасына:
Дт
6025
Расталған өтелген аккредитивтер бойынша ықтимал талаптар
6010
Расталған өтелмеген аккредитивтер бойынша ықтимал талаптар
Кт
6525
Расталған өтелген аккредитивтер бойынша ықтимал міндеттемелер
6510
Расталған өтелмеген аккредитивтер бойынша ықтимал міндеттемелер.

4612
Комиссионные доходы по документарным расчетам;
2) при погашении начисленного комиссионного вознаграждения:
Дт
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
Кт
1822
Начисленные комиссионные доходы по документарным расчетам;
3) в случае, если согласно условиям аккредитива, комиссионные вознаграждения взимаются в день оказания услуги, на сумму взимаемого комиссионного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
Кт
4612
Комиссионные доходы по документарным расчетам.
198. При осуществлении оплаты комиссий других банка-эмитента, банка посредника по услугам, связанным с обслуживанием аккредитивов (в том числе за подтверждение аккредитива), за счет денежных средств клиента (аппликанта/бенефициара) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2013
Корреспондентские счета других банков.
199. При отсутствии денежных средств на текущем счете клиента (аппликанта/бенефициара) для осуществления оплаты комиссий других банка-эмитента, банка посредника по услугам, связанным с обслуживанием аккредитивов (в том числе за подтверждение аккредитива), за счет денежных средств клиента осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
1855
Дебиторы по документарным расчетам
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2013
Корреспондентские счета других банков.
200. При возмещении клиентом расходов банка по комиссионному вознаграждению, выплаченному банку-посреднику, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
Кт
1855
Дебиторы по документарным расчетам.
Параграф 4. Учет операций с экспортными аккредитивами
201. При авизовании экспортного аккредитива бухгалтерские записи не осуществляются.
202. При поступлении товароотгрузочных документов по экспортируемому товару от бенефициара и их соответствии условиям аккредитива, принятые документы приходуются по условной оценке 1 документ - 1 теңге и осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Приход 7339 Разные ценности и документы;
и одновременно (в случае подтверждения экспортного аккредитива), на сумму аккредитива:
Дт 6025 Возможные требования по подтвержденным покрытым аккредитивам
6010 Возможные требования по подтвержденным непокрытым аккредитивам
Кт 6525 Возможные обязательства по подтвержденным покрытым аккредитивам
6510 Возможные обязательства по подтвержденным непокрытым.
Сноска. Пункт 202 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 59 (вводится в действие с 01.07.2026).

6510
Расталған өтелмеген аккредитивтер бойынша ықтимал міндеттемелер.
204. Эмитент банкке аккредитив бойынша құжаттарды жіберген кезде банк мынадай бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асырады:
Шығыс
7339
Әр түрлі құндылықтар мен құжаттар.
205. Орындаушы банк (бенефициар банк) құжаттардың аккредитивте көрсетілген талаптарға сәйкестігі туралы эмитент банктен растау алғаннан кейін бенефициарға аккредитив сомасын есептеген кезде есепке алу сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

6510
Возможные обязательства по подтвержденным непокрытым.
204. При отправке банку-эмитенту документов по аккредитиву банком осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Расход
7339
Разные ценности и документы.
205. При зачислении исполняющим банком (банком-бенефициаром) суммы аккредитива бенефициару после получения подтверждения от банка-эмитента о соответствии документов условиям, указанным в аккредитиве, на сумму зачисления осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

14-тарау. Сенімгерлік операциялардың бухгалтерлік есебі
207. Сенімгерлік басқаруға қабылданған ақша, сондай-ақ алынған инвестициялық кіріс (шығыс) № 2210 "Сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржы активтері" баланстық шотында есептеледі.
Сенімгерлік басқаруға алынған ақшамен операциялардың бухгалтерлік есебі бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында көзделген 7500 "Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыздар" және 7600 "Клиенттердің сенімгерлік (инвестициялық) басқарудағы активтері" шоттары тобындағы шоттарда жүзеге асырылады.

Глава 14. Бухгалтерский учет доверительных операций
207. Принятые в доверительное управление деньги, а также полученный инвестиционный доход (расход) учитываются на балансовом счете 2210 "Финансовые активы, принятые в доверительное управление".
Бухгалтерский учет операций с деньгами, полученными в доверительное управление, осуществляется на счетах групп счетов 7500 "Займы, права требования по которым приняты в доверительное управление" и 7600 "Активы клиентов, находящиеся в доверительном (инвестиционном) управлении", предусмотренных Типовым планом счетов бухгалтерского учета.

1-параграф. Сенімгерлік басқаруға қабылданған активтерді есепке алу
208. Банк клиенттен ақша, аффинирленген бағалы металдар және/немесе қарыз бойынша талап ету құқықтарын сенімгерлік басқаруға алған кезде клиенттің активтерін сенімгерлік басқару шарты негізінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) баланстық шоттарда:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот

Параграф 1. Учет активов, принятых в доверительное управление
208. При получении банком от клиента денег, аффинированных драгоценных металлов и/или прав требований по займам в доверительное управление на основании договора доверительного управления активами клиента осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на балансовых счетах:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан

1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт
2210
Сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржы активтері;
2) баланстан тыс шоттарда:
Дт
7535
Талап ету құқығы сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыз
7601
Ақша
7602
Аффинирленген бағалы металдар
Кт
7661
Клиенттен активтердің түсуі.
209. Банк сенімгерлік басқаруға қабылданған активтермен операциялар жасаған, инвестициялық кіріс (шығыс) алған кезде осы Нұсқаулықта көзделген бухгалтерлік жазбалардан басқа 1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот", 1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар" баланстық шоттарының дебеті/кредиті және тиісінше 2210 "Сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржы активтері" баланстық шотының кредиті/дебиті бойынша бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады.

1052
Корреспондентские счета в других банках
Кт
2210
Финансовые активы, принятые в доверительное управление;
2) на внебалансовых счетах:
Дт
7535
Займы, права требования по которым приняты в доверительное управление
7601
Деньги
7602
Аффинированные драгоценные металлы
Кт
7661
Поступление активов от клиента.
209. При совершении банком операций с активами, принятыми в доверительное управление, получении инвестиционного дохода (расхода), помимо бухгалтерских записей, предусмотренных настоящей Инструкцией, осуществляются бухгалтерские записи по дебету/кредиту балансовых счетов 1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан", 1052 "Корреспондентские счета в других банках" и кредиту/дебиту балансового счета 2210 "Финансовые активы, принятые в доверительное управление" соответственно.

2-параграф. Сенімгерлік басқаруға қабылданған және аффинирленген бағалы металдарға орналастырылған ақшаны және сенімгерлік басқаруға қабылданған аффинирленген бағалы металдарды есепке алу
210. Сенімгерлік басқаруға, аффинирленген бағалы металдарға қабылданған ақшаны орналастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7602
Аффинирленген бағалы металдар
Кт
7601
Ақша.
211. Аффинирленген бағалы металдардың әділ құны бойынша қайта бағалау жүргізу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) аффинирленген бағалы металдардың әділ құны олардың есептік құнынан асып кеткен кезде:
Дт

Параграф 2. Учет денег, принятых в доверительное управление и размещенных в аффинированные драгоценные металлы, и принятых в доверительное управление аффинированных драгоценных металлов
210. При размещении денег, принятых в доверительное управление, в аффинированные драгоценные металлы, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7602
Аффинированные драгоценные металлы
Кт
7601
Деньги.
211. При проведении переоценки по справедливой стоимости аффинированных драгоценных металлов осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при превышении справедливой стоимости аффинированных драгоценных металлов над их учетной стоимостью:
Дт

7602
Аффинирленген бағалы металдар
Кт
7664
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан кіріс;
2) аффинирленген бағалы металдардың есептік құны олардың әділ құнынан асып кеткен кезде:
Дт
7684
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған шығыс
Кт
7602
Аффинирленген бағалы металдар.
212. Сенімгерлік басқарудағы аффинирленген бағалы металдарды металл шотқа орналастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

7602
Аффинированные драгоценные металлы
Кт
7664
Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости;
2) при превышении учетной стоимости аффинированных драгоценных металлов над их справедливой стоимостью:
Дт
7684
Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости
Кт
7602
Аффинированные драгоценные металлы.
212. При размещении аффинированных драгоценных металлов, находящихся в доверительном управлении, на металлический счет, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

216. Сенімгерлік басқарудағы және/немесе сенімгерлік басқаруға қабылданған ақшаның есебінен сатып алынған аффинирленген бағалы металдарды сату кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатылатын аффинирленген бағалы металдар құнына:
Дт
7601
Ақша
Кт
7602
Аффинирленген бағалы металдар;
2) аффинирленген бағалы металдардың сату бағасы және олардың есептік құны арасында оң айырма туындаған кезде:
Дт
7601
Ақша
Кт
7663
Активтерді сатып алу-сату бойынша кіріс;
3) аффинирленген бағалы металдардың сату бағасы және олардың есептік құны арасында теріс айырма туындаған кезде:
Дт
7683
Активтерді сатып алу-сату бойынша шығыс
Кт
7602
Аффинирленген бағалы металдар.
3-параграф. Сенімгерлік басқаруға қабылданған және банк салымдарына орналастырылған ақшаны есепке алу
217. Сенімгерлік басқаруға қабылданған ақшаны банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың салымдарына орналастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) банк салымы шарты негізінде орналастырылған ақша сомасына:
Дт
7604
Орналастырылған салымдар
Кт
7601
Ақша;
2) мәміле бойынша шығын сомасына:
Дт
7604
Орналастырылған салымдар (мәміле бойынша шығынды есепке алуға арналған жеке қосалқы шот)
Кт
7601
Ақша.
218. Банк салымы шартына сәйкес сыйақы есептеу және нақты алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) салым бойынша есептелген сыйақы сомасына:
Дт

216. При продаже аффинированных драгоценных металлов, приобретенных за счет денег, находящихся в доверительном управлении, и/или принятых в доверительное управление, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на стоимость продаваемых аффинированных драгоценных металлов:
Дт
7601
Деньги
Кт
7602
Аффинированные драгоценные металлы;
2) при возникновении положительной разницы между ценой продажи аффинированных драгоценных металлов и их учетной стоимостью:
Дт
7601
Деньги
Кт
7663
Доходы от купли - продажи активов;
3) при возникновении отрицательной разницы между ценой продажи аффинированных драгоценных металлов и их учетной стоимостью:
Дт
7683
Расходы от купли - продажи активов
Кт
7602
Аффинированные драгоценные металлы.
Параграф 3. Учет денег, принятых в доверительное управление и размещенных в банковские вклады
217. При размещении денег, принятых в доверительное управление, во вклады в банках или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму денег, размещенных на основании договора банковского вклада:
Дт
7604
Вклады размещенные
Кт
7601
Деньги;
2) на сумму затрат по сделке:
Дт
7604
Вклады размещенные (отдельный субсчет для учета затрат по сделке)
Кт
7601
Деньги.
218. При начислении и фактическом получении вознаграждения в соответствии с договором банковского вклада осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму начисленного вознаграждения по вкладу:
Дт

7610
Сыйақы
Кт
7662
Сыйақы түріндегі кіріс;
2) салым бойынша нақты алынған сыйақы сомасына:
Дт
7601
Ақша
Кт
7610
Сыйақы.
219. Егер салым шетел валютасымен орналастырылған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы көтерілген кезде:
Дт
7604
Орналастырылған салымдар
Кт
7665
Бағам айырмашылығы бойынша кіріс;
2) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы төмендеген кезде:
Дт
7685
Бағам айырмашылығы бойынша шығыс
Кт

7610
Вознаграждение
Кт
7662
Доходы в виде вознаграждения;
2) на фактически полученную сумму вознаграждения по вкладу:
Дт
7601
Деньги
Кт
7610
Вознаграждение.
219. В случае если вклад размещен в иностранной валюте осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при повышении рыночного курса обмена валют:
Дт
7604
Вклады размещенные
Кт
7665
Доходы по курсовой разнице;
2) при понижении рыночного курса обмена валют:
Дт
7685
Расходы по курсовой разнице
Кт

7604
Орналастырылған салымдар.
220. Мәміле бойынша шығынға амортизация жүргізу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7662
Сыйақы түріндегі кіріс
Кт
7604
Орналастырылған салымдар (мәміле бойынша шығынды есепке алуға арналған жеке қосалқы шот).
221. Банк салымы шарты негізінде орналастырылған ақшаны қайтару кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
1) банк салымы шарты негізінде орналастырылған ақша сомасына:
Дт

7604
Вклады размещенные.
220. При проведении амортизации затрат по сделке осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7662
Доходы в виде вознаграждения
Кт
7604
Вклады размещенные (отдельный субсчет для учета затрат по сделке).
221. При возврате денег, размещенных на основании договора банковского вклада, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму денег, размещенных на основании договора банковского вклада:
Дт

4-параграф. Сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыз бойынша талаптар құқықтарын есепке алу
223. Талап ету құқығы сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыз бойынша сыйақы есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7542
Сенімгерлік басқаруға қабылданған талаптар құқығы қарыз бойынша есептелген сыйақы
Кт
7662
Сыйақы түріндегі кіріс.
224. Талап ету құқығы сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыз бойынша төлемдерді алу кезінде түскен ақша сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

Параграф 4. Учет прав требований по займам, принятых в доверительное управление
223. При начислении вознаграждения по ипотечным займам, права требования по которым приняты в доверительное управление, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7542
Начисленное вознаграждение по займам, права требования по которым приняты в доверительное управление
Кт
7662
Доходы в виде вознаграждения.
224. При получении платежей по займам, права требования по которым приняты в доверительное управление, на сумму поступивших денег осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

7601
Ақша
7542
Сенімгерлік басқаруға қабылданған талаптар құқығы қарыз бойынша есептелген сыйақы
Кт
7535
Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыз.
225. Талап ету құқығы сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыз бойынша төлемдерді қарыз алушы уақытылы қайтармаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) негізгі борыш бойынша мерзімі өткен төлем сомасына:
Дт
7536
Талап ету құқығы сенімгерлік басқаруға қабылданған мерзімі өткен қарыз
Кт

7601
Деньги
7542
Начисленное вознаграждение по займам, права требования по которым приняты в доверительное управление
Кт
7535
Займы, права требования по которым приняты в доверительное управление.
225. При несвоевременном возврате заемщиком платежей по займу, права требования по которому приняты в доверительное управление, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму просроченного платежа по основному долгу:
Дт
7536
Просроченные займы, права требования по которым приняты в доверительное управление
Кт

7535
Талап ету құқықғы сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыз;
2) сыйақы бойынша мерзімі өткен төлем сомасына:
Дт
7544
Талап ету құқығы сенімгерлік басқаруға берілген қарыз бойынша мерзімі өткен сыйақы
Кт
7542
Талап ету құқығы сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыз бойынша есептелген сыйақы.
226. Талап ету құқығы сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыз бойынша мерзімі өткен төлемдерді алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

7535
Займы, права требования по которым приняты в доверительное управление;
2) на сумму просроченного платежа по вознаграждению:
Дт
7544
Просроченное вознаграждение по займам, права требования по которым приняты в доверительное управление
Кт
7542
Начисленное вознаграждение по займам, права требования по которым приняты в доверительное управление.
226. При получении просроченных платежей по займу, права требования по которому приняты в доверительное управление, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) негізгі борыш бойынша мерзімі өткен төлем сомасына:
Дт
7601
Ақша
Кт
7536
Талап ету құқығы сенімгерлік басқаруға қабылданған мерзімі өткен қарыз;
2) сыйақы бойынша мерзімі өткен төлем сомасына:
Дт
7601
Ақша
Кт
7544
Талап ету құқықғы сенімгерлік басқаруға берілген қарыз бойынша мерзімі өткен сыйақы.
227. Талап ету құқығы сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыз бойынша есептелген және алынған тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) есептеу кезінде:
Дт

1) на сумму просроченного платежа по основному долгу:
Дт
7601
Деньги
Кт
7536
Просроченные займы, права требования по которым приняты в доверительное управление;
2) на сумму просроченного платежа по вознаграждению:
Дт
7601
Деньги
Кт
7544
Просроченное вознаграждение по займам, права требования по которым приняты в доверительное управление.
227. На сумму начисленной и полученной неустойки (штрафа, пени) по займу, права требования по которому приняты в доверительное управление, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при начислении неустойки (штрафа, пени):
Дт

7543
Талап ету құқығы сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыз бойынша тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
Кт
7668
Басқа да кіріс;
2) есептелген тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) алу кезінде:
Дт
7601
Ақша
Кт
7543
Талап ету құқығы сенімгерлік басқаруға қабылданған қарыз бойынша тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл).
228. Талап ету құқығы сенімгерлік басқарудағы қарызды кері сатып алуды жүзеге асырған және клиенттің активтерін сенімгерлік басқару шартына сәйкес осы құқықтармен сенімгерлік басқару бойынша банктің міндеттемелері тоқтаған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

7543
Неустойка (штраф, пеня) по займам, права требования по которым приняты в доверительное управление
Кт
7668
Прочие доходы;
2) при получении начисленной неустойки (штрафа, пени):
Дт
7601
Деньги
Кт
7543
Неустойка (штраф, пеня) по займам, права требования по которым приняты в доверительное управление.
228. При осуществлении обратного выкупа займов, права требования по которым находятся в доверительном управлении, и прекращении обязательств банка по доверительному управлению данными правами в соответствии с договором доверительного управления активами клиента осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

7681
Клиенттердің активтерін алу
Кт
7536
Талап ету құқығы сенімгерлік басқаруға қабылданған мерзімі өткен қарыз
7544
Талап ету құқықғы сенімгерлік басқаруға берілген қарыз бойынша мерзімі өткен сыйақы.
5-параграф. Сенімгерлік басқарудан алынған активтерді есепке алу
229. Клиент сенімгерлік басқарудағы активтердің бір бөлігін алған жағдайда, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) баланстық шоттарда:
Дт

7681
Изъятие активов клиента
Кт
7536
Просроченные займы, права требования по которым приняты в доверительное управление
7544
Просроченное вознаграждение по займам, права требования по которым приняты в доверительное управление.
Параграф 5. Учет активов, изъятых из доверительного управления
229. В случае изъятия клиентом части активов, находящихся в доверительном управлении, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на балансовых счетах:
Дт

5) капитал шоты бойынша қалдық сомасына:
Дт
7651
Капитал
Кт
7681
Клиенттердің активтерін алу.
6-параграф. Сенімгерлік басқарушының клиенттің активтерін сенімгерлік басқарудан сыйақыны есепке алу
232. Банк клиенттің активтерін сенімгерлік басқару шарты бойынша сыйақы есептеген және алған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйақы есептеген кезде:
Дт
1815
Сенімгерлік операциялар бойынша көрсеткен қызметі үшін есептелген комиссиялық кіріс
Кт
4605
Сенімгерлік операциялар бойынша көрсеткен қызметтері үшін комиссиялық кіріс;
2) есептелген сыйақыны алған кезде:
Дт

5) на сумму остатка по счету капитала:
Дт
7651
Капитал
Кт
7681
Изъятие активов клиента.
Параграф 6. Учет вознаграждения доверительного управляющего от доверительного управления активами клиента
232. При начислении и получении банком вознаграждения по договору доверительного управления активами клиента осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при начислении вознаграждения:
Дт
1815
Начисленные комиссионные доходы за услуги по доверительным операциям.
Кт
4605
Комиссионные доходы за услуги по доверительным операциям;
2) при получении начисленного вознаграждения:
Дт

1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2210
Сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржы активтері
Кт
1815
Сенімгерлік операциялар бойынша көрсеткен қызметі үшін есептелген комиссиялық кіріс.
15-тарау. Кастодиан банктің инвестициялық қорлар активтерінің бухгалтерлік есебі
233. Кастодиан банк кастодиан шарты негізінде қабылдаған клиенттердің ақшасы және кастодиан шартына сәйкес қабылданған ақшамен операциялар, сондай-ақ алынған инвестициялық кіріс (шығыс) мынадай:
егер кастодиан шарты шетелдік орталық банкпен жасалған жағдайда - 2012 "Шетелдік орталық банктердің корреспонденттік шоттары";
егер кастодиан шарты банкпен (шетелдік орталық банкті қоспағанда) жасалған жағдайда - 2013 "Басқа банктердің корреспонденттік шоттары";
егер кастодиандық шарт ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық портфелін басқарушымен жасалған жағдайда - 2202 "Кастодиандық шарттардың талаптарына сәйкес клиенттердің ақшасын есепке алуға арналған ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдық" баланстық шоттарында есепке алынады.
Кастодиан банк кастодиан шартының негізінде қабылдаған өзге активтердің бухгалтерлік есебі Бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында көзделген 7700 "Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін қоспағанда, кастодиандық сақтауға қабылданған активтер" шоттар тобының баланстан тыс шоттарында жүзеге асырылады.

1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2210
Финансовые активы, принятые в доверительное управление;
Кт
1815
Начисленные комиссионные доходы за услуги по доверительным операциям.
Глава 15. Бухгалтерский учет банком-кастодианом активов инвестиционных фондов
233. Деньги клиентов, принятые банком-кастодианом на основании кастодиального договора, и операции с деньгами, принятыми в соответствии с кастодиальным договором, а также полученный инвестиционный доход (расход), учитываются на следующих балансовых счетах:
2012 "Корреспондентские счета иностранных центральных банков" - в случае, если кастодиальный договор заключен с иностранным центральным банком;
2013 "Корреспондентские счета других банков" - в случае, если кастодиальный договор заключен с банком (кроме иностранного центрального банка);
2202 "Неинвестированные остатки на текущих счетах, предназначенных для учета денег клиентов на условиях кастодиальных договоров" - в случае, если кастодиальный договор заключен с управляющим инвестиционным портфелем и (или) добровольным накопительным пенсионным фондом.
Бухгалтерский учет иных активов, принятых банком-кастодианом на основании кастодиального договора, осуществляется на внебалансовых счетах группы счетов 7700 "Активы, принятые на кастодиальное хранение, за исключением пенсионных активов добровольных накопительных пенсионных фондов", предусмотренных Типовым планом счетов бухгалтерского учета.

1-параграф. Кастодиан шартының негізінде қабылданған ақшаны, бағалы қағаздарды және өзге де қаржы құралдарын есепке алу
234. Кастодиан банк кастодиан шартының негізінде клиенттен ақшаны, бағалы қағаздарды және өзге де қаржы құралдарын алған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) ақша сомасына:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт

Параграф 1. Учет денег, ценных бумаг и иных финансовых инструментов, принятых на основании кастодиального договора
234. При получении банком-кастодианом от клиента денег, ценных бумаг и иных финансовых инструментов на основании кастодиального договора осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму денег:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
Кт

7706
Туынды қаржы құралдары
7707
Капиталға инвестициялар
7708
Үй-жайларға, машиналарға, жабдыққа, көлік және басқа негізгі құрал-жабдыққа инвестициялар
7709
Басқа да активтер.
235. Кастодиан шарты негізінде қабылданған ақшаны орналастыру, инвестициялық кіріс (шығыс) алу және кастодиан шарты негізінде қабылданған қаржы құралдарымен өзге де операциялар жасау кезінде осы Нұсқаулықта көзделген бухгалтерлік жазбалармен қатар 1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот", 1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар" баланстық шоттардың дебеті және (немесе) кредиті және тиісінше 2012 "Шетелдік орталық банктердің корреспонденттік шоттары", 2013 "Басқа банктердің корреспонденттік шоттары", 2202 "Кастодиандық шарттардың талаптарына сәйкес клиенттердің ақшасын есепке алуға арналған ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдық" баланстық шоттарының кредиті және (немесе) дебеті бойынша бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады.

7706
Производные финансовые инструменты
7707
Инвестиции в капитал
7708
Инвестиции в здания, машины, оборудование, транспортные и другие основные средства
7709
Прочие активы.
235. При размещении денег, принятых на основании кастодиального договора, получении инвестиционного дохода (расхода) и совершении иных операций с финансовыми инструментами, принятыми на основании кастодиального договора, помимо бухгалтерских записей, предусмотренных настоящей Инструкцией, осуществляются бухгалтерские записи по дебету и (или) кредиту балансовых счетов 1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан", 1052 "Корреспондентские счета в других банках" и кредиту и (или) дебету балансовых счетов 2012 "Корреспондентские счета иностранных центральных банков", 2013 "Корреспондентские счета других банков", 2202 "Неинвестированные остатки на текущих счетах, предназначенных для учета денег клиентов на условиях кастодиальных договоров" соответственно.

2-параграф. Кастодиан шартының негізінде қабылданған және бағалы қағаздарға орналастырылған ақшаны және кастодиан шартының негізінде қабылданған бағалы қағаздарды есепке алу
236. Кастодиан шарты негізінде қабылданған ақша бағалы қағаздарға орналастырылған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) егер валюта күні бағалы қағаздар түскен сәтке дейін мәміле жасау күнінен басқаша болған жағдайда:
Кіріс
7713
Басқа да талаптар;
2) бағалы қағаздарды сатып алу сомасына бағалы қағаздар түскен кезде:
Кіріс
7701
Бағалы қағаздар;
3) сатып алынған сыйақы сомасына (купонға):
Кіріс
7712
Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушыға есептелген сыйақы;
4) және бір мезгілде:
Шығыс
7713
Басқа да талаптар.
237. Кастодиан шарты негізінде қабылданған немесе кастодиан шарты негізінде қабылданған ақша есебінен сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы немесе дивидендтерді есептеу кезінде сыйақы немесе дивидендтер сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) бағалы қағаздар бойынша сыйақы сомасына:
Кіріс
7711
Сыйақы (бағалы қағаздар бойынша жеке қосалқы шот);
2) на сумму дивидендов:
Кіріс
7710
Дивидендтер.
238. Әділ құны бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы және пайда немесе шығын арқылы есепке алынатын бағалы қағаздарды қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) бағалы қағаздардың әділ құнының олардың есептік құнынан асып кеткен кезінде:
Кіріс
7701
Бағалы қағаздар;
2) бағалы қағаздардың есептік құнының олардың әділ құнынан асып кеткен кезінде:
Шығыс
7701
Бағалы қағаздар.
239. Кастодиан шарты негізінде қабылданған немесе кастодиан шарты негізінде қабылданған ақша есебінен сатып алынған бағалы қағаздардың құны шетел валютасымен көрсетілген жағдайда мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы көтерілген кезде:
Кіріс
7701
Бағалы қағаздар;
2) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы төмендеген кезде:
Шығыс
7701
Бағалы қағаздар.
240. Эмитенттерге бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақыны және/немесе жарияланған дивидендтер төлеген кезде алынған ақша сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) есептелген сыйақы (купон) сомасына:
Шығыс
7711
Сыйақы (бағалы қағаздар бойынша жеке қосалқы шот);
2) бұрын сатып алынған сыйақы (купон) сомасына:
Шығыс
7712
Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушыға есептелген сыйақы;
3) есептелген дивидендтер сомасына:
Шығыс
7710
Дивидендтер.
241. Кастодиан банк әрбір есепті күні халықаралық қаржы есептілігі стандарттарының және есеп саясатының талаптарына сәйкес сату үшін басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құнмен есептелінетін және амортизацияланған құнмен бағаланатын бағалы қағаздардың құнсыздануына тест өткізеді және мынадай бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асырады:

Параграф 2. Учет денег, принятых на основании кастодиального договора и размещенных в ценные бумаги, и ценных бумаг, принятых на основании кастодиального договора
236. При размещении денег, принятых на основании кастодиального договора, в ценные бумаги осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) в случае если дата валютирования отличается от даты сделки, до момента поступления ценных бумаг:
Приход
7713
Прочие требования;
2) при поступлении ценных бумаг на сумму приобретения ценных бумаг:
Приход
7701
Ценные бумаги;
3) на сумму приобретенного вознаграждения (купона):
Приход
7712
Вознаграждение, начисленное предыдущим держателем по ценным бумагам;
4) и, одновременно:
Расход
7713
Прочие требования.
237. При начислении вознаграждения или дивидендов по ценным бумагам, принятым на основании кастодиального договора или приобретенным за счет денег, принятых на основании кастодиального договора, на сумму вознаграждения или дивидендов осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму вознаграждения по ценным бумагам:
Приход
7711
Вознаграждение (отдельный субсчет по ценным бумагам);
2) на сумму дивидендов:
Приход
7710
Дивиденды.
238. При проведении переоценки ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и через прибыль или убыток, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при превышении справедливой стоимости ценных бумаг над их учетной стоимостью:
Приход
7701
Ценные бумаги;
2) при превышении учетной стоимости ценных бумаг над их справедливой стоимостью:
Расход
7701
Ценные бумаги.
239. В случае если стоимость ценных бумаг, принятых на основании кастодиального договора или приобретенных за счет денег, принятых на основании кастодиального договора, выражена в иностранной валюте, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при повышении рыночного курса обмена валют:
Приход
7701
Ценные бумаги;
2) при понижении рыночного курса обмена валют:
Расход
7701
Ценные бумаги.
240. При выплате эмитентом начисленного вознаграждения и/или объявленных дивидендов по ценным бумагам на сумму полученных денег осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму начисленного вознаграждения (купона):
Расход
7711
Вознаграждение (отдельный субсчет по ценным бумагам);
2) на сумму ранее приобретенного вознаграждения (купона):
Расход
Вознаграждение, начисленное предыдущим держателем по ценным бумагам;
3) на сумму начисленных дивидендов:
Расход
7710
Дивиденды.
241. На каждую отчетную дату банк-кастодиан проводит тест на обесценение ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и по амортизированной стоимости, в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности и учетной политикой, и осуществляет следующие бухгалтерские записи:

1) бағалы қағаздардың құнсыздануынан болған шығынды тану кезінде:
Шығыс
7701
Бағалы қағаздар
7711
Сыйақы;
2) бағалы қағаздардың құнсыздануынан бұрын танылған шығынды қалпына келтіру кезінде:
Кіріс
7701
Бағалы қағаздар
7711
Сыйақы.
242. Кастодиан шарты негізінде қабылданған немесе кастодиан шарты негізінде қабылданған ақша есебінен сатып алынған бағалы қағаздарды өтеу немесе сату күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) при признании убытка от обесценения ценных бумаг:
Расход
7701
Ценные бумаги
7711
Вознаграждение;
2) при восстановлении ранее признанного убытка от обесценения ценных бумаг:
Приход
7701
Ценные бумаги
7711
Вознаграждение.
242. В день погашения или продажи ценных бумаг, принятых на основании кастодиального договора или приобретенных за счет денег, принятых на основании кастодиального договора, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) бағалы қағаздар құнына:
Шығыс
7701
Бағалы қағаздар;
2) бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы сомасына:
Шығыс
7711
Сыйақы (бағалы қағаздар бойынша жеке қосалқы шот);
3) бұрын сатып алынған сыйақы сомасына:
Шығыс
7712
Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушыға есептелген сыйақы.
3-параграф. Кастодиан шартының негізінде қабылданған және салымдарға орналастырылған ақшаны немесе кастодиан шартының негізінде қабылданған салымдарды есепке алу
243. Кастодиан шарты негізінде қабылданған ақшаны банктердегі және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы салымдарға орналастыру кезінде мәміле бойынша шығындылықты ескере отырып, салым сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Кіріс

1) на стоимость ценных бумаг:
Расход
7701
Ценные бумаги;
2) на сумму начисленного вознаграждения по ценным бумагам:
Расход
7711
Вознаграждение (отдельный субсчет по ценным бумагам);
3) на сумму ранее приобретенного вознаграждения:
Расход
7712
Вознаграждение, начисленное предыдущим держателем по ценным бумагам.
Параграф 3. Учет денег, принятых на основании кастодиального договора и размещенных во вклады или вкладов, принятых на основании кастодиального договора
243. При размещении денег, принятых на основании кастодиального договора, во вклады в банках или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на сумму вклада с учетом затрат по сделке осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Приход

7702
Басқа банктердегі салымдар.
244. Орналастырылған салым бойынша сыйақы есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Кіріс
7711
Сыйақы(салымдар бойынша жеке қосалқы шот).
245. Кастодиан шарты негізінде қабылданған немесе кастодиан шарты негізінде қабылданған ақша есебінен орналастырылған салымның құны шетел валютасымен көрсетілген жағдайда мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

7702
Вклады в других банках.
244. При начислении вознаграждения по размещенному вкладу осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Приход
7711
Вознаграждение (отдельный субсчет по вкладам).
245. В случае если стоимость вклада, принятого на основании кастодиального договора или размещенного за счет денег, принятых на основании кастодиального договора, выражена в иностранной валюте, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы көтерілген кезде:
Кіріс
7702
Басқа банктердегі салымдар
7711
Сыйақы (салымдар бойынша жеке қосалқы шот);
2) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы төмендеген кезде:
Шығыс
7702
Басқа банктердегі салымдар
7711
Сыйақы (салымдар бойынша жеке қосалқы шот).
246. Кастодиан шарты негізінде қабылданған немесе кастодиан шарты негізінде қабылданған ақша есебінен орналастырылған салым бойынша сыйақы түскен кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Шығыс
7711
Сыйақы (салымдар бойынша жеке қосалқы шот).

1) при повышении рыночного курса обмена валют:
Приход
7702
Вклады в других банках;
7711
Вознаграждение (отдельный субсчет по вкладам);
2) при понижении рыночного курса обмена валют:
Расход
7702
Вклады в других банках;
7711
Вознаграждение (отдельный субсчет по вкладам).
246. При поступлении вознаграждения по вкладу, принятому на основании кастодиального договора или размещенному за счет денег, принятых на основании кастодиального договора, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Расход
7711
Вознаграждение (отдельный субсчет по вкладам).

247. Банк әр есепті күнге халықаралық қаржы есептілігі стандарттарының және есеп саясатының талаптарына сәйкес салымдардың құнсыздануына тест өткізеді және мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
1) салымдардың құнсыздануынан келген шығынды тану кезінде:
Шығыс
7702
Басқа банктердегі салымдар (провизияларды есепке алуға арналған қосалқы шот)
7711
Сыйақы (провизияларды есепке алуға арналған жеке қосалқы шот);
2) салымдардың құнсыздануынан бұрында болған шығынды қалпына келтіру кезінде:
Кіріс
7702
Басқа банктердегі салымдар (провизияларды есепке алуға арналған қосалқы шот)
7711
Сыйақы (провизияларды есепке алуға арналған жеке қосалқы шот).

247. На каждую отчетную дату банк-кастодиан проводит тест на обесценение вкладов в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности и учетной политикой и осуществляет следующие бухгалтерские записи:
1) при признании убытка от обесценения вкладов:
Расход
7702
Вклады в других банках (отдельный субсчет для учета провизий)
7711
Вознаграждение (отдельный субсчет для учета провизий);
2) при восстановлении ранее признанного убытка от обесценения вкладов:
Приход
7702
Вклады в других банках (отдельный субсчет для учета провизий)
7711
Вознаграждение (отдельный субсчет для учета провизий).

248. Банктердегі немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы клиенттердің ақшасын қайтару кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) салым сомасына:
Шығыс
7702
Басқа банктердегі салымдар;
2) сыйақы сомасына:
Шығыс
7711
Сыйақы (салымдар бойынша жеке қосалқы шот).
4-параграф. Кастодиан шартының негізінде қабылданған және аффинирленген бағалы металдарға орналастырылған ақшаны немесе кастодиан шартының негізінде қабылданған аффинирленген бағалы металдарды есепке алу
249. Кастодиан шарты негізінде қабылданған ақшаны аффинирленген бағалы металдарға орналастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Кіріс
7703
Аффинирленген бағалы металдар.
250. Аффинирленген бағалы металдардың әділ құны бойынша қайта бағалау жүргізу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) аффинирленген бағалы металдардың әділ құны олардың есептік құнынан асып кеткен кезде:
Кіріс
7703
Аффинирленген бағалы металдар;
2) аффинирленген бағалы металдардың есептік құны олардың әділ құнынан асып кеткен кезде:
Шығыс
7703
Аффинирленген бағалы металдар.
251. Аффинирленген бағалы металдарды металл шотқа орналастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Шығыс
7703
Аффинирленген бағалы металдар;
және бір мезгілде:
Кіріс
7702
Басқа банктердегі салымдар.
252. Металл шоты шартының талаптарына сәйкес металл шоты бойынша сыйақы алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйақы есептеу кезінде:
Кіріс
7711
Сыйақы (салымдар бойынша жеке қосалқы шот);
2) сыйақы алу кезінде:
Шығыс
7711
Сыйақы (салымдар бойынша жеке қосалқы шот).
253. Металл шотын жабу және кастодиан шарты негізінде қабылданған немесе кастодиан шарты негізінде қабылданған ақшаның есебінен сатып алынған аффинирленген бағалы металдарды қайтару кезінде аффинирленген бағалы металдар сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Кіріс
7703
Аффинирленген бағалы металдар;
және бір мезгілде:
Шығыс
7702
Басқа банктердегі салымдар.
254. Кастодиан шарты негізінде қабылданған немесе кастодиан шарты негізінде қабылданған ақшаның есебінен сатып алынған аффинирленген бағалы металдарды сату кезінде аффинирленген бағалы металдар сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Шығыс
7703
Аффинирленген бағалы металдар.
5-параграф. Кастодиан шартының негізінде қабылданған және кастодиан шартының негізінде қабылданған ақша есебінен сатып алынған бағалы қағаздармен жүргізілетін РЕПО және кері РЕПО операцияларын есепке алу

248. При возврате денег клиентов, размещенных во вклады в банках или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму вклада:
Расход
7702
Вклады в других банках;
2) на сумму вознаграждения:
Расход
7711
Вознаграждение (отдельный субсчет по вкладам).
Параграф 4. Учет денег, принятых на основании кастодиального договора и размещенных в аффинированные драгоценные металлы, или аффинированных драгоценных металлов, принятых на основании кастодиального договора
249. При размещении денег, принятых на основании кастодиального договора, в аффинированные драгоценные металлы осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Приход
7703
Аффинированные драгоценные металлы.
250. При проведении переоценки по справедливой стоимости аффинированных драгоценных металлов осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при превышении справедливой стоимости аффинированных драгоценных металлов над их учетной стоимостью:
Приход
7703
Аффинированные драгоценные металлы;
2) при превышении учетной стоимости аффинированных драгоценных металлов над их справедливой стоимостью:
Расход
7703
Аффинированные драгоценные металлы.
251. При размещении аффинированных драгоценных металлов на металлический счет осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Расход
7703
Аффинированные драгоценные металлы
и одновременно:
Приход
7702
Вклады в других банках.
252. При начислении и получении вознаграждения по металлическому счету в соответствии с условиями договора металлического счета осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при начислении вознаграждения:
Приход
7711
Вознаграждение (отдельный субсчет по металлическим счетам);
2) при получении вознаграждения:
Расход
7711
Вознаграждение (отдельный субсчет по металлическим счетам).
253. При закрытии металлического счета и возврате аффинированных драгоценных металлов, принятых на основании кастодиального договора или приобретенных за счет денег, принятых на основании кастодиального договора, на сумму аффинированных драгоценных металлов осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Приход
7703
Аффинированные драгоценные металлы
и одновременно:
Расход
7702
Вклады в других банках.
254. При продаже аффинированных драгоценных металлов, принятых на основании кастодиального договора или приобретенных за счет денег, принятых на основании кастодиального договора, на сумму аффинированных драгоценных металлов осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Расход
7703
Аффинированные драгоценные металлы.
Параграф 5. Учет операций РЕПО и обратного РЕПО с ценными бумагами, принятыми на основании кастодиального договора, и приобретенными за счет денег, принятых на основании кастодиального договора

255. Кастодиан шарты негізінде қабылданған және кастодиан шарты негізінде қабылданған ақша есебінен сатып алынған бағалы қағаздармен кері РЕПО операцияларын ашу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Кіріс
7704
"Кері РЕПО" операциялары.
256. Кері РЕПО операциялары бойынша сыйақы есептеу кезінде сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Кіріс
7711
Сыйақы (кері РЕПО операциялары бойынша жеке қосалқы шот).
257. Кастодиан шарты негізінде қабылданған және кастодиан шарты негізінде қабылданған ақша есебінен сатып алынған бағалы қағаздармен кері РЕПО операцияларын жабу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Шығыс
7704
Кері РЕПО" операциялары;
сыйақы сомасына:
Шығыс
7711
Сыйақы (кері РЕПО операциялары бойынша жеке қосалқы шот).
258. Кастодиан шарты негізінде қабылданған және кастодиан шарты негізінде қабылданған ақша есебінен сатып алынған бағалы қағаздармен РЕПО операцияларын ашу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Кіріс
7705
"РЕПО" операциялары".
259. РЕПО операциялары бойынша сыйақыны есептеу кезінде сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Кіріс
7711
Сыйақы (кері РЕПО операциялары бойынша жеке қосалқы шот).
260. Кастодиан шарты негізінде қабылданған және кастодиан шарты негізінде қабылданған ақша есебінен сатып алынған бағалы қағаздармен РЕПО операцияларын жабу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Шығыс
7705
"РЕПО" операциялары";
төленген сыйақы сомасына:
Шығыс
7711
Сыйақы (кері РЕПО операциялары бойынша жеке қосалқы шот).
6-параграф. Кастодиан шартының негізінде қабылданған және туынды қаржы құралдарына орналастырылған ақшаны және кастодиан шартының негізінде қабылданған туынды қаржы құралдарын есепке алу
261. Кастодиан шарты негізінде қабылданған активтерді туынды қаржы құралдарына орналастыру кезінде төленген ақша сомасына (опцион бойынша сыйақыларға) мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Кіріс
7706
Туынды қаржы құралдары.
262. Туынды қаржы құралының әділ құны бойынша қайта бағалау жүргізу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) туынды қаржы құралының әділ құны көтерілген кезде:
Кіріс
7706
Туынды қаржы құралдары;
2) туынды қаржы құралының әділ құны төмендеген кезде:
Шығыс
7706
Туынды қаржы құралдары.

255. При открытии операции обратного РЕПО с ценными бумагами, принятыми на основании кастодиального договора или приобретенными за счет денег, принятых на основании кастодиального договора, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Приход 7704 "Операции "обратное РЕПО".
256. При начислении вознаграждения по операции обратного РЕПО на сумму вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Приход
7711
Вознаграждение (отдельный субсчет по операциям обратного РЕПО).
257. При закрытии операции обратное РЕПО с ценными бумагами, принятыми на основании кастодиального договора или приобретенными за счет денег, принятых на основании кастодиального договора, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Расход
7704
Операции "обратное РЕПО";
на сумму вознаграждения:
на сумму вознаграждения:
Расход
7711
Вознаграждение (отдельный субсчет по операциям обратного РЕПО).
258. При открытии операции РЕПО с ценными бумагами, принятыми на основании кастодиального договора или приобретенными за счет денег, принятых на основании кастодиального договора, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Приход
7705
Операции "РЕПО".
259. При начислении вознаграждения по операциям РЕПО на сумму вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Приход
7711
Вознаграждение (отдельный субсчет по операциям РЕПО).
260. При закрытии операции РЕПО с ценными бумагами, принятыми на основании кастодиального договора или приобретенными за счет денег, принятых на основании кастодиального договора, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Расход
7705
Операции "РЕПО";
на сумму выплаченного вознаграждения:
Расход
7711
Вознаграждение (отдельный субсчет по операциям РЕПО).
Параграф 6. Учет денег, принятых на основании кастодиального договора и размещенных в производные финансовые инструменты, и производных финансовых инструментов, принятых на основании кастодиального договора
261. При размещении активов, принятых на основании кастодиального договора, в производные финансовые инструменты на сумму выплаченных денег (премии по опциону) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Приход
7706
Производные финансовые инструменты.
262. При проведении переоценки по справедливой стоимости производного финансового инструмента осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при повышении справедливой стоимости производного финансового инструмента:
Приход
7706
Производные финансовые инструменты;
2) при понижении справедливой стоимости производного финансового инструмента:
Расход
7706
Производные финансовые инструменты.

263. Егер туынды қаржы құралымен жасалған мәміле талаптарымен сыйақы есептеу және төлеу көзделген жағдайда мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйақы түрінде кірісті:
Кіріс
7711
Сыйақы;
сыйақы түрінде шығысты есептеу кезінде:
Шығыс
7711
Сыйақы;
2) сыйақы түрінде кірісті:
Шығыс
7711
Сыйақы;
сыйақы түрінде шығысты алған кезде:
Кіріс
7711
Сыйақы.
264. Кастодиан шарты негізінде қабылданған немесе кастодиан шарты негізінде қабылданған ақша есебінен сатып алынған, шетел валютасымен көрсетілген туынды қаржы құралы бойынша талаптарды және/немесе міндеттемелерді қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы көтерілген кезде:
Кіріс
7706
Туынды қаржы құралдары;
2) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы төмендетілген кезде:
Шығыс
7706
Туынды қаржы құралдары.
265. Туынды қаржы құралдарын валюталау (жабу) күні мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Шығыс
7706
Туынды қаржы құралдары.
7-параграф. Кастодиан шартының негізінде қабылданған және заңды тұлғалардың жарғылық капиталына орналастырылған ақшаны есепке алу
266. Кастодиан шарты негізінде қабылданған ақшаны заңды тұлғалардың жарғылық капиталына орналастыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Кіріс
7707
Капиталға инвестициялар.
267. Заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесін сату кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Шығыс

263. В случае если условиями заключенной сделки с производным финансовым инструментом предусмотрены начисление и выплата вознаграждения, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при начислении доходов в виде вознаграждения:
Приход
7711
Вознаграждение;
расходов в виде вознаграждения:
Расход
7711
Вознаграждение;
2) при получении доходов в виде вознаграждения:
Расход
7711
Вознаграждение;
расходов в виде вознаграждения:
Приход
7711
Вознаграждение.
264. При переоценке требований и/или обязательств по производному финансовому инструменту, принятому на основании кастодиального договора или приобретенному за счет денег, принятых на основании кастодиального договора, выраженному в иностранной валюте, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при повышении рыночного курса обмена валют:
Приход
7706
Производные финансовые инструменты;
2) при понижении рыночного курса обмена валют:
Расход
7706
Производные финансовые инструменты.
265. На дату валютирования (закрытия) производного финансового инструмента осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Расход
7706
Производные финансовые инструменты.
Параграф 7. Учет денег, принятых на основании кастодиального договора и размещенных в уставный капитал юридических лиц
266. При размещении денег, принятых на основании кастодиального договора, в уставный капитал юридического лица, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Приход
7707
Инвестиции в капитал.
267. При продаже доли участия в уставном капитале юридического лица осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Расход

7707
Капиталға инвестициялар.
8-параграф. Кастодиан шартының негізінде қабылданған және негізгі құрал-жабдықтарға орналастырылған ақшаны есепке алу
268. Кастодиан шарты негізінде қабылданған ақшаны негізгі құрал-жабдықтарға орналастырған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Кіріс
7708
Үйлерге, машиналарға, жабдыққа, көлік және басқа негізгі құрал-жабдықтарға инвестициялар.
269. Кастодиан шарты негізінде қабылданған ақша есебінен сатып алынған негізгі құрал-жабдықтардың әділ құны бойынша қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

7707
Инвестиции в капитал.
Параграф 8. Учет денег, принятых на основании кастодиального договора и размещенных в основные средства
268. При размещении денег, принятых на основании кастодиального договора, в основные средства осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Приход
7708
Инвестиции в здания, машины, оборудование, транспортные и другие основные средства.
269. При переоценке по справедливой стоимости основных средств, приобретенных за счет денег, принятых на основании кастодиального договора, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) оң айырма сомасына:
Кіріс
7708
Үйлерге, машиналарға, жабдыққа, көлік және басқа негізгі құрал-жабдықтарға инвестициялар;
2) теріс айырма сомасына:
Шығыс
7708
Үйлерге, машиналарға, жабдыққа, көлік және басқа негізгі құрал-жабдықтарға инвестициялар.
270. Кастодиан шарты негізінде қабылданған ақша есебінен сатып алынған негізгі құрал-жабдықтарды сату кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Шығыс

1) на сумму положительной разницы:
Приход
7708
Инвестиции в здания, машины, оборудование, транспортные и другие основные средства;
2) на сумму отрицательной разницы:
Расход
7708
Инвестиции в здания, машины, оборудование, транспортные и другие основные средства.
270. При продаже основных средств, приобретенных за счет денег, принятых на основании кастодиального договора, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Расход

7708
Үйлерге, машиналарға, жабдыққа, көлік және басқа негізгі құрал-жабдықтарға инвестициялар.
9-параграф. Кастодиан шартына сәйкес алынған активтерді есепке алу
271. Клиент кастодиан шартына сәйкес активтерді алған және (немесе) оның қолданылуын тоқтатқан кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Шығыс
7701
Бағалы қағаздар
7702
Басқа банктердегі салымдар
7703
Аффинирленген бағалы металдар
7704
"Кері РЕПО" операциялары
7705
"РЕПО" операциялары
7706
Туынды қаржы құралдары
7707
Капиталға инвестициялар
7708
Үйлерге, машиналарға, жабдыққа, көлік және басқа негізгі құрал-жабдықтарға инвестициялар.
16-тарау. Кастодиан шартының негізінде қабылданған зейнетақы активтерін есепке алу
1-параграф. Зейнетақы жарналарын, сондай-ақ зейнетақы жинақтарының төлемдері мен аударымдарын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына және басқа да ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына есепке алу
272. Салымшылардың зейнетақы жарналары ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының банктік инвестициялық шотына келіп түскен кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2013
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары
Кт
2202
Кастодиандық шарттардың талаптарына сәйкес клиенттердің ақшасын есепке алуға арналған ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдық (банктік инвестициялық шот).
273. Зейнетақы жинақтарын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына және зейнетақы төлемдерін алушыларға қызмет көрсететін банктерге ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы төлемдерінің банктік шотынан аударуды жүзеге асыру кезінде кастодиандық шартқа сәйкес мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының банктік инвестициялық шотынан соманы ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы төлемдерінің банк шотына аудару бойынша:
Дт
2202
Кастодиандық шарттардың талаптарына сәйкес клиенттердің ақшасын есепке алуға арналған ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдық (банктік инвестициялық шот)
Кт
2202
Кастодиандық шарттар талаптарында клиенттердің ақшасын есепке алуға арналған ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдық (зейнетақы төлемдерінің банк шоты);
2) зейнетақы төлемдерін алушыға қызмет көрсететін банктің шотына соманы аудару бойынша:
Дт
2202
Кастодиандық шарттардың талаптарына сәйкес клиенттердің ақшасын есепке алуға арналған ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдық (зейнетақы төлемдерінің банк шоты);
Кт
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар

7708
Инвестиции в здания, машины, оборудование, транспортные и другие основные средства.
Параграф 9. Учет активов, изъятых в соответствии с кастодиальным договором
271. При изъятии клиентом активов в соответствии с кастодиальным договором и (или) прекращении его действия осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Расход
7701
Ценные бумаги
7702
Вклады в других банках
7703
Аффинированные драгоценные металлы
7704
Операции "обратное РЕПО"
7705
Операции "РЕПО"
7706
Производные финансовые инструменты
7707
Инвестиции в капитал
7708
Инвестиции в здания, машины, оборудование, транспортные и другие основные средства.
Глава 16. Бухгалтерский учет пенсионных активов, принятых на основании кастодиального договора
Параграф 1. Учет пенсионных взносов, а также выплат и переводов пенсионных накоплений в единый накопительный пенсионный фонд и другие добровольные накопительные пенсионные фонды
272. При поступлении пенсионных взносов вкладчиков на банковский инвестиционный счет добровольного накопительного пенсионного фонда осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2013
Корреспондентские счета других банков
Кт
2202
Неинвестированные остатки на текущих счетах, предназначенных для учета денег клиентов на условиях кастодиальных договоров (банковский инвестиционный счет).
273. При осуществлении переводов пенсионных накоплений в единый накопительный пенсионный фонд, добровольные накопительные пенсионные фонды и банки, обслуживающие получателей пенсионных выплат, с банковского счета пенсионных выплат добровольного накопительного пенсионного фонда, в соответствии с кастодиальным договором осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по переводу суммы с банковского инвестиционного счета добровольного накопительного пенсионного фонда на банковский счет пенсионных выплат добровольного накопительного пенсионного фонда:
Дт
2202
Неинвестированные остатки на текущих счетах, предназначенных для учета денег клиентов на условиях кастодиальных договоров (банковский инвестиционный счет)
Кт
2202
Неинвестированные остатки на текущих счетах, предназначенных для учета денег клиентов на условиях кастодиальных договоров (банковский счет пенсионных выплат);
2) по переводу суммы на счет банка, обслуживающего получателя пенсионных выплат:
Дт
2202
Неинвестированные остатки на текущих счетах, предназначенных для учета денег клиентов на условиях кастодиальных договоров (банковский счет пенсионных выплат).
Кт
1052
Корреспондентские счета в других банках

2013
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары.
274. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының банктік инвестициялық шотына келіп түскен және қате есепке алынды деп танылған соманы қайтару кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
2202
Кастодиандық шарттардың талаптарына сәйкес клиенттердің ақшасын есепке алуға арналған ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдық (зейнетақы төлемдерінің банк шоты);
Кт

2013
Корреспондентские счета других банков.
274. При возврате сумм, поступивших на банковский инвестиционный счет добровольного накопительного пенсионного фонда и признанных ошибочно зачисленными, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
2202
Неинвестированные остатки на текущих счетах, предназначенных для учета денег клиентов на условиях кастодиальных договоров (банковский счет пенсионных выплат)
Кт

1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2011
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің корреспонденттік шоттары
2013
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары.
275. Кастодиан шарты негізінде қабылданған ақшаны орналастыру, инвестициялық кіріс (шығыс) алу және зейнетақы активтерімен өзге де операцияларды жасау кезінде осы Нұсқаулықта көзделген бухгалтерлік жазбалардан басқа 1051 "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот", 1052 "Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар", 2011 "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің корреспонденттік шоттары", 2013 "Басқа банктердің корреспонденттік шоттары" баланстық шоттарының дебеті және (немесе) кредиті және тиісінше 2202 "Кастодиандық шарттардың талаптарына сәйкес клиенттердің ақшасын есепке алуға арналған ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдық" баланстық шотының кредиті және (немесе) дебеті бойынша бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады.
2-параграф. Кастодиан шартының негізінде қабылданған және бағалы қағаздарға орналастырылған зейнетақы активтерін есепке алу
276. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін және кастодиандық шарт негізінде қабылданған инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымның сенімгерлік басқаруындағы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін бағалы қағаздарға орналастырған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
бағалы қағаздарды сатып алу сомасына:
Кіріс

1052
Корреспондентские счета в других банках
2011
Корреспондентские счета Национального Банка Республики Казахстан
2013
Корреспондентские счета других банков.
275. При размещении денег, принятых на основании кастодиального договора, получении инвестиционного дохода (расхода) и совершении иных операций с пенсионными активами, помимо бухгалтерских записей, предусмотренных настоящей Инструкцией, осуществляются бухгалтерские записи по дебету и (или) кредиту балансовых счетов 1051 "Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан", 1052 "Корреспондентские счета в других банках", 2011 "Корреспондентские счета Национального Банка Республики Казахстан", 2013 "Корреспондентские счета других банков" и кредиту и (или) дебету балансового счета 2202 "Неинвестированные остатки на текущих счетах, предназначенных для учета денег клиентов на условиях кастодиальных договоров" соответственно.
Параграф 2. Учет пенсионных активов, принятых на основании кастодиального договора и размещенных в ценные бумаги
276. При размещении пенсионных активов добровольного накопительного пенсионного фонда и пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда, находящихся в доверительном управлении у организации, осуществляющей управление инвестиционным портфелем, принятых на основании кастодиального договора, в ценные бумаги осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму приобретения ценных бумаг:
Приход

7401
Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары
7403
Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары
7404
Қазақстан қор биржасының ресми тізіміне енгізілген мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар
7405
Халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары
7407
Басқа да зейнетақы активтері;
сатып алынған сыйақы (купон) сомасына:
Кіріс
7408
Зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы)
7409
Зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы)
7410
Қазақстан қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, зейнетақы активтері орналастырылған мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы)
7411
Зейнетақы активтері орналастырылған халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы).
277. Зейнетақы активтерін уақтылы орналастырмағаны үшін есептелген өсімпұл сомасын ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының банктік инвестициялық шотына есепке алған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт
2012
Шетелдік орталық банктердің корреспонденттік шоттары
2013
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары
2202
Кастодиандық шарттардың талаптарына сәйкес клиенттердің ақшасын есепке алуға арналған ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдық (банктік инвестициялық шот).
278. Кастодиан шартының негізінде қабылданған зейнетақы активтерінің есебінен сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы және/немесе дивидендтер есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Кіріс
7408
Зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы)
7409
Зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан Республикасының ұзақ мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы)
7410
Зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан қор биржасының ресми тізіміне енгізілген мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы)
7411
Зейнетақы активтері орналастырылған халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы)

7401
Краткосрочные государственные ценные бумаги Республики Казахстан
7403
Долгосрочные государственные ценные бумаги Республики Казахстан
7404
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги, включенные в официальный список Казахстанской фондовой биржи
7405
Ценные бумаги международных финансовых организаций
7407
Прочие пенсионные активы;
на сумму приобретенного вознаграждения (купона):
Приход
7408
Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по краткосрочным государственным ценным бумагам Республики Казахстан, в которые размещены пенсионные активы
7409
Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по долгосрочным государственным ценным бумагам Республики Казахстан, в которые размещены пенсионные активы
7410
Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по негосударственным эмиссионным ценным бумагам, включенным в официальный список Казахстанской фондовой биржи, в которые размещены пенсионные активы
7411
Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по ценным бумагам международных финансовых организаций, в которые размещены пенсионные активы.
277. При зачислении на банковский инвестиционный счет добровольного накопительного пенсионного фонда суммы пени, начисленной за несвоевременное размещение пенсионных активов, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
Кт
2012
Корреспондентские счета иностранных центральных банков
2013
Корреспондентские счета других банков
2202
Неинвестированные остатки на текущих счетах, предназначенных для учета денег клиентов на условиях кастодиальных договоров" (банковский инвестиционный счет).
278. При начислении вознаграждения и/или дивидендов по ценным бумагам, приобретенным за счет пенсионных активов, принятых на основании кастодиального договора, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Приход
7408
"Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по краткосрочным государственным ценным бумагам Республики Казахстан, в которые размещены пенсионные активы"
7409
Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по долгосрочным государственным ценным бумагам Республики Казахстан, в которые размещены пенсионные активы
7410
Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по негосударственным эмиссионным ценным бумагам, включенным в официальный список Казахстанской фондовой биржи, в которые размещены пенсионные активы
7411
Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по ценным бумагам международных финансовых организаций, в которые размещены пенсионные активы

7413
Зейнетақы активтері орналастырылған басқа да қаржы активтері бойынша есептелген сыйақы.
279. Кастодиан шарты негізінде қабылданған зейнетақы активтері есебінен сатып алынған, әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың құнын қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептік құнынан асып кеткен кезде:
Кіріс
7401
Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары

7413
Начисленное вознаграждение по прочим финансовым активам, в которые размещены пенсионные активы.
279. При проведении переоценки стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, приобретенных за счет пенсионных активов, принятых на основании кастодиального договора, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при превышении справедливой стоимости ценных бумаг над их учетной стоимостью:
Приход
7401
Краткосрочные государственные ценные бумаги Республики Казахстан

281. Эмитент кастодиан шарты негізінде қабылданған зейнетақы активтерінің есебінен сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы және/немесе дивидендтер төлеген күні сыйақы және дивидендтер сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Шығыс
7408
Зейнетақы активтері орналастырылған Қазақстан Республикасының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы)

281. В день выплаты эмитентом вознаграждения и/или дивидендов по ценным бумагам, приобретенным за счет пенсионных активов, принятых на основании кастодиального договора, на сумму вознаграждения и дивидендов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Расход
7408
Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по краткосрочным государственным ценным бумагам Республики Казахстан, в которые размещены пенсионные активы

7411
Зейнетақы активтері орналастырылған халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон, дисконт/сыйлықақы).
3-параграф. Банктердегі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдарға орналастырылған зейнетақы активтерімен жасалған операцияларды есепке алу
284. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымның сенімгерлік басқаруындағы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін банктердегі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдарға мәміле бойынша шығындылықты ескере отырып, салым сомасына орналастырған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Кіріс

7411
Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по ценным бумагам международных финансовых организаций, в которые размещены пенсионные активы.
Параграф 3. Учет операций с пенсионными активами, размещенными во вклады в банках и Национальном Банке Республики Казахстан
284. При размещении пенсионных активов добровольного накопительного пенсионного фонда и пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда, находящихся в доверительном управлении у организации, осуществляющей управление инвестиционным портфелем во вклады в банках и Национальном Банке Республики Казахстан на сумму вклада с учетом затрат по сделке осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Приход

7406
Басқа банктердегі салымдар.
285. Банктерде және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған салымдар бойынша сыйақыны есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Кіріс
7412
Зейнетақы активтері орналастырылған басқа банктердегі салымдар бойынша есептелген сыйақы.
286. Егер банктердегі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар шетел валютасында орналастырылған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

7406
Вклады в других банках.
285. При начислении вознаграждения по размещенному вкладу в банках и Национальном Банке Республики Казахстан, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Приход
7412
Начисленное вознаграждение по вкладам в других банках, в которые размещены пенсионные активы.
286. В случае если вклад в банках и Национальном Банке Республики Казахстан размещен в иностранной валюте, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы көтерілген кезде:
Кіріс
7406
Басқа банктердегі салымдар
7412
Зейнетақы активтері орналастырылған басқа банктердегі салымдар бойынша есептелген сыйақы;
2) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы төмендеген кезде:
Шығыс
7406
Басқа банктердегі салымдар
7412
Зейнетақы активтері орналастырылған басқа банктердегі салымдар бойынша есептелген сыйақы;
287. Банктердегі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі орналастырылған салымдар бойынша сыйақы түскен кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Шығыс
7412
Зейнетақы активтері орналастырылған басқа банктердегі салымдар бойынша есептелген сыйақы.

1) при повышении рыночного курса обмена валют:
Приход
7406
Вклады в других банках
7412
Начисленное вознаграждение по вкладам в других банках, в которые размещены пенсионные активы;
2) при понижении рыночного курса обмена валют:
Расход
7406
Вклады в других банках
7412
Начисленное вознаграждение по вкладам в других банках, в которые размещены пенсионные активы.
287. При поступлении вознаграждения по размещенному вкладу в банках и Национальном Банке Республики Казахстан, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Расход
7412
Начисленное вознаграждение по вкладам в других банках, в которые размещены пенсионные активы.

288. Әрбір есепті күнге банк салымдарының құнсыздануына тест жүргізеді және мынадай бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асырады:
1) салымдардың құнсыздануынан шығынды тану кезінде:
Шығыс
7406
Басқа банктердегі салымдар
7412
Зейнетақы активтері орналастырылған басқа банктердегі салымдар бойынша есептелген сыйақы;
2) салымдардың құнсыздануынан бұрын танылған шығынды қалпына келтіру кезінде:
Кіріс
7406
Басқа банктердегі салымдар
7412
Зейнетақы активтері орналастырылған басқа банктердегі салымдар бойынша есептелген сыйақы.

288. На каждую отчетную дату банк проводит тест на обесценение вкладов и осуществляет следующие бухгалтерские записи:
1) при признании убытка от обесценения вкладов:
Расход
7406
Вклады в других банках
7412
Начисленное вознаграждение по вкладам в других банках, в которые размещены пенсионные активы;
2) при восстановлении ранее признанного убытка от обесценения вкладов:
Приход
7406
Вклады в других банках
7412
Начисленное вознаграждение по вкладам в других банках, в которые размещены пенсионные активы;

289. Банктердегі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдарға орналастырылған зейнетақы активтерін қайтару кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) салым сомасына:
Шығыс
7406
Басқа банктердегі салымдар;
2) сыйақы сомасына:
Шығыс
7412
Зейнетақы активтері орналастырылған басқа банктердегі салымдар бойынша есептелген сыйақы.
4-параграф. Кастодиандық қызметтен кіріс пен шығысты есепке алу

289. При возврате пенсионных активов, размещенных во вклады в банках и Национальном Банке Республики Казахстан, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму вклада:
Расход
7406
Вклады в других банках;
2) на сумму вознаграждения:
Расход
7412
Начисленное вознаграждение по вкладам в других банках, в которые размещены пенсионные активы.
Параграф 4. Учет доходов и расходов от кастодиальной деятельности

290. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры мен кастодиан-банк арасында жасалған кастодиан шартына сәйкес, кастодиан-банктің есеп саясатында белгіленген мерзімде ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына кастодиандық қызмет көрсету үшін сыйақы (кіріс) сомасын есептеу, сондай-ақ ақша аударымдары бойынша комиссиялық шығыс және басқа шығыс сомасын есептеу жүргізіледі және мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

290. В соответствии с кастодиальным договором, заключенным между добровольным накопительным пенсионным фондом и банком-кастодианом, в сроки, определенные учетной политикой банка-кастодиана, производится начисление сумм вознаграждения (доходов) за кастодиальное обслуживание добровольного накопительного пенсионного фонда, а также начисление сумм комиссионных расходов по переводам денег и других расходов и осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1819
Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша есептелген комиссиялық кіріс
Кт
4609
Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет боынша комиссиялық кіріс.
291. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, инвестициялық портфельді басқарушы және кастодиан-банк арасында жасалған кастодиан шартына сәйкес кастодиан-банктің есеп саясатында айқындалған мерзімдерде инвестициялық портфельді басқарушыға кастодиандық қызмет көрсеткені үшін сыйақы (кіріс) сомасын есептеу, сондай-ақ ақша аударымдары мен басқа да шығыс бойынша комиссиялық шығыс сомасын есептеу жүргізіледі және мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1819
Начисленные комиссионные доходы по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг
Кт
4609
Комиссионные доходы по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
291. В соответствии с кастодиальным договором, заключенным между единым накопительным пенсионным фондом, управляющим инвестиционным портфелем и банком-кастодианом, в сроки, определенные учетной политикой банка-кастодиана, производится начисление сумм вознаграждения (доходов) за кастодиальное обслуживание управляющего инвестиционным портфелем, а также начисление сумм комиссионных расходов по переводам денег и других расходов и осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1819
Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша есептелген комиссиялық кіріс
Кт
4609
Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызметтен комиссиялық кіріс.
292. Инвестициялық портфельді басқарушының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан шартына сәйкес өтеуге жататын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардың көрсетілетін қызметтеріне және басқа да шеккен шығысына ақы төлеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1819
Начисленные комиссионные доходы по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг
Кт
4609
Комиссионные доходы по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг;
292. При оплате услуг профессиональных участников рынка ценных бумаг и других понесенных расходов, подлежащих возмещению управляющим инвестиционным портфелем, добровольным накопительным пенсионным фондом в соответствии с кастодиальным договором осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1860
Банк қызметі бойынша басқа да дебиторлар
Кт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар.
293. Инвестициялық портфельді басқарушы, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры кастодиан-банк жүргізген, кастодиан шартына сәйкес өтелуге тиіс шығысты өтеу және төлеу, сондай-ақ кастодиан-банктің комиссиялық сыйақысының есептелген сомасын төлеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
2202
Кастодиандық шарттардың талаптарына сәйкес клиенттердің ақшасын есепке алуға арналған ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдық
Кт
1819
Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша есептелген комиссиялық кіріс
1860
Банк қызметі бойынша басқа да дебиторлар.

1860
Прочие дебиторы по банковской деятельности
Кт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках.
293. При возмещении и оплате управляющим инвестиционным портфелем, добровольным накопительным пенсионным фондом расходов, произведенных банком-кастодианом, подлежащих возмещению в соответствии с кастодиальным договором, а также оплате начисленных сумм комиссионного вознаграждения банка-кастодиана, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
2202
Неинвестированные остатки на текущих счетах, предназначенных для учета денег клиентов на условиях кастодиальных договоров
Кт
1819
Начисленные комиссионные доходы по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг
1860
Прочие дебиторы по банковской деятельности.

294. Инвестициялық портфельді басқарушы, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры есептелген сыйақы бойынша төлемдерді кешіктірген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына кастодиан шарты негізінде көрсетілген қызметтер үшін есептелген, бірақ өтелмеген сыйақы сомасына:
Дт
1839
Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша мерзімі өткен комиссиялық кіріс
Кт
1819
Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша есептелген комиссиялық кіріс
1860
Банк қызметі бойынша басқа да дебиторлар;
тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) сомасына:
Дт
1860
Банк қызметі бойынша басқа да дебиторлар
Кт
4900
Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл).
295. Инвестициялық портфельді басқарушыға, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына кастодиан шарты негізінде көрсетілген қызметтер үшін есептелген мерзімі өткен сыйақыны, сондай-ақ тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) есептелген сомасын өтеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) есептелген мерзімі өткен сыйақы сомасына:
Дт

294. При задержке управляющим инвестиционным портфелем, добровольным накопительным пенсионным фондом платежей по начисленному вознаграждению осуществляются следующие бухгалтерские записи:
на сумму начисленного, но непогашенного вознаграждения за предоставленные добровольному накопительному пенсионному фонду услуги на основании кастодиального договора:
Дт
1839
Просроченные комиссионные доходы по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг
Кт
1819
Начисленные комиссионные доходы по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг
1860
Прочие дебиторы по банковской деятельности;
на сумму неустойки (штрафа, пени):
Дт
1860
Прочие дебиторы по банковской деятельности
Кт
4900
Неустойка (штраф, пеня).
295. При погашении начисленного просроченного вознаграждения за оказанные управляющему инвестиционным портфелем, добровольному накопительному пенсионному фонду услуги на основании кастодиального договора, а также начисленной суммы неустойки (штрафа, пени) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму начисленного просроченного вознаграждения:
Дт

2202
Кастодиандық шарттардың талаптарына сәйкес клиенттердің ақшасын есепке алуға арналған ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдық
Кт
1839
Бағалы қағаздар нарығындағы кәсіби қызмет бойынша мерзімі өткен комиссиялық кіріс;
2) тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) сомасына:
Дт
2202
Кастодиандық шарттардың талаптарына сәйкес клиенттердің ақшасын есепке алуға арналған ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдық
Кт
1860
Банк қызметі бойынша басқа да дебиторлар.
17-тарау. Кастодиан шартының негізінде қабылданған өзге де активтердің бухгалтерлік есебі
296. Егер кастодиан шартында банктің кастодиан шарты негізінде берілген активтерді бухгалтерлік есебін жүргізу бойынша қызметтерді көрсетуі көзделмеген жағдайда, осы активтерді есепке алу номиналды құны немесе № 7363 "Кастодиандық қызмет көрсетілетін клиенттердің активтері" шотындағы шартты бірлік бойынша жүзеге асырылады.

2202
Неинвестированные остатки на текущих счетах, предназначенных для учета денег клиентов на условиях кастодиальных договоров
Кт
1839
Просроченные комиссионные доходы по профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг;
2) на сумму неустойки (штрафа, пени):
Дт
2202
Неинвестированные остатки на текущих счетах, предназначенных для учета денег клиентов на условиях кастодиальных договоров
Кт
1860
Прочие дебиторы по банковской деятельности.
Глава 17. Бухгалтерский учет иных активов, принятых на основании кастодиального договора
296. В случае, если кастодиальным договором не предусмотрено оказание услуг банка по ведению бухгалтерского учета активов, переданных на основании кастодиального договора, учет данных активов осуществляется по номинальной стоимости или условной единице на счете № 7363 "Активы клиентов, находящиеся на кастодиальном обслуживании".

297. Егер кастодиан шартының талаптарымен кастодиан шарты негізінде қабылданған активтерді бухгалтерлік есебін жүргізу көзделген жағдайда, бухгалтерлік есебі осы Нұсқаулықтың 11-тарауында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
18-тарау. Ислам банкінің инвестициялық депозиттер бойынша операцияларының бухгалтерлік есебі
1-параграф. Инвестициялық депозит бойынша операцияларды есепке алу
298. Банк жеке немесе заңды тұлғалардан инвестициялық депозит туралы шарт бойынша инвестициялық депозит қабылдаған кезде, инвестициялық депозит шарты бойынша қабылданған ақша сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) баланстық шоттарда:
Дт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот

297. В случае если условиями кастодиального договора предусмотрено ведение бухгалтерского учета активов, принятых на основании кастодиального договора, бухгалтерский учет осуществляется в порядке, предусмотренном главой 11 настоящей Инструкции.
Глава 18. Бухгалтерский учет исламским банком, банком с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции, операций по инвестиционным депозитам
Сноска. Заголовок Главы 18 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 59 (вводится в действие с 01.07.2026).
Параграф 1. Учет операций по инвестиционному депозиту
298. При приеме банком инвестиционного депозита от физического или юридического лица по договору об инвестиционном депозите на сумму денег, принятых по договору инвестиционного депозита, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на балансовых счетах:
Дт
1001
Наличность в кассе
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан

2245
Инвестициялық депозиттер
2-параграф. Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылдаған, аффинирленген бағалы металдарға орналастырылған ақшаны есепке алу
301. Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылдаған ақшаны металл шотты аша отырып аффинирленген бағалы металдарға орналастырылған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7802
Аффинирленген бағалы металдар
Кт
7801
Банктің клиенттердің ақшалай қаражатын есепке алу шоты.

2245
Инвестиционные депозиты
Параграф 2. Учет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, размещенных в аффинированные драгоценные металлы
301. При размещении денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, в аффинированные драгоценные металлы с открытием металлического счета, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7802
Аффинированные драгоценные металлы
Кт
7801
Счет учета банком денежных средств клиентов.

302. Банктің есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен аффинирленген бағалы металдардың әділ құны бойынша қайта бағалау жүргізілген кезде, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) аффинирленген бағалы металдардың әділ құны олардың есепке алу құнынан асқан кезде:
Дт
7802
Аффинирленген бағалы металдар
Кт
7868
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан кіріс;
2) аффинирленген бағалы металдардың есепке алу құны олардың әділ құнынан асқан кезде:
Дт

302. При проведении переоценки по справедливой стоимости аффинированных драгоценных металлов с периодичностью, установленной учетной политикой банка, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при превышении справедливой стоимости аффинированных драгоценных металлов над их учетной стоимостью:
Дт
7802
Аффинированные драгоценные металлы
Кт
7868
Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости;
2) при превышении учетной стоимости аффинированных драгоценных металлов над их справедливой стоимостью:
Дт

305. Аффинирленген бағалы металдарды сатқан кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) аффинирленген бағалы металдардың құнына:
Дт
7801
Банктің клиенттердің ақшалай қаражатын есепке алу шоты
Кт
7802
Аффинирленген бағалы металдар;
2) аффинирленген бағалы металдардың сату бағасы мен олардың есепке алу құны арасында оң айырма туындаған кезде:
Дт
7801
Банктің клиенттердің ақшалай қаражатын есепке алу шоты
Кт
7863
Активтерді сатып алу-сатудан кіріс;
3) аффинирленген бағалы металдарды сату бағасы мен олардың есепке алу құны арасында теріс айырма туындаған кезде:
Дт
7883
Активтерді сатып алу-сатудан шығыс
Кт
7802
Аффинирленген бағалы металдар.
3-параграф. Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылдаған, ислам бағалы қағаздарына орналастырылған ақшаны есепке алу
306. Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылдаған ислам бағалы қағаздарына ақшаны орналастырған кезде сатып алу құнына мәміле бойынша шығындылықты ескере отырып, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатып алынған ислам бағалы қағаздарының таза құнына (номиналды құнынан асатын сомаға):
Дт

305. При продаже аффинированных драгоценных металлов осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на стоимость аффинированных драгоценных металлов:
Дт
7801
Счет учета банком денежных средств клиентов
Кт
7802
Аффинированные драгоценные металлы;
2) при возникновении положительной разницы между ценой продажи аффинированных драгоценных металлов и их учетной стоимостью:
Дт
7801
Счет учета банком денежных средств клиентов
Кт
7863
Доходы от купли-продажи активов;
3) при возникновении отрицательной разницы между ценой продажи аффинированных драгоценных металлов и их учетной стоимостью:
Дт
7883
Расходы от купли-продажи активов
Кт
7802
Аффинированные драгоценные металлы.
Параграф 3. Учет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, размещенных в исламских ценных бумагах
306. При размещении денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, в исламские ценные бумаги, на стоимость приобретения с учетом затрат по сделке осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на чистую стоимость приобретенных исламских ценных бумаг (на сумму, не превышающую номинальную стоимость):
Дт

307. Сатып алынған ислам бағалы қағаздары бойынша сыйлықақы немесе дисконт амортизациясы кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйлықақы амортизациясы сомасына:
Дт
7884
Сыйлықақы амортизациясы бойынша шығыс
Кт
7804
Ислам бағалы қағаздары (бағалы қағаз бойынша сыйлықақыны есепке алуға жеке қосалқы шот);
2) дисконт амортизациясы сомасына:
Дт
7804
Ислам бағалы қағаздары (бағалы қағаз бойынша дисконтты есепке алуға жеке қосалқы шот)
Кт
7865
Дисконт амортизациясы бойынша кіріс.
308. Ислам бағалы қағаздары бойынша тиесілі кірісті есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

307. При амортизации премии или дисконта по приобретенным исламским ценным бумагам осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму амортизации премии:
Дт
7884
Расходы по амортизации премии
Кт
7804
Исламские ценные бумаги (отдельный субсчет для учета премии по ценной бумаге);
2) на сумму амортизации дисконта:
Дт
7804
Исламские ценные бумаги (отдельный субсчет для учета дисконта по ценной бумаге)
Кт
7865
Доходы по амортизации дисконта.
308. При начислении причитающегося дохода по исламским ценным бумагам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

7807
Cыйақы
Кт
7862
Сыйақы түріндегі кіріс.
Ислам бағалы қағаздары бойынша кірісті алу кезінде, мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7801
Банктің клиенттердің ақшалай қаражатын есепке алу шоты
Кт
7807
Сыйақы.
309. Банктің есеп саясатында белгіленген кезеңдікпен әділ құны бойынша сатып алынған ислам бағалы қағаздарына қайта бағалауды жүзеге асыру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) егер ислам бағалы қағаздарының әділ құны олардың есептік құнынан жоғары болса:
Дт

7807
Вознаграждение
Кт
7862
Доходы в виде вознаграждения.
При получении дохода по исламским ценным бумагам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7801
Счет учета банком денежных средств клиентов
Кт
7807
Вознаграждение.
309. При осуществлении переоценки приобретенных исламских ценных бумаг по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой банка, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) если справедливая стоимость исламских ценных бумаг выше их учетной стоимости:
Дт

7804
Ислам бағалы қағаздары
Кт
7868
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан кіріс;
2) егер ислам бағалы қағаздарының есептік құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт
7887
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан шығыс
Кт
7804
Ислам бағалы қағаздары.
310. Банктің есеп саясатында белгіленген, бірақ есепті күннен сиретпей кезеңдікпен банк ислам бағалы қағаздарының құнсыздануына тест жүргізеді. Ислам бағалы қағаздары бойынша құнсызданудан шығынды өтеуге резервтерді (провизияларды) құрған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

7804
Исламские ценные бумаги
Кт
7868
Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости;
2) если учетная стоимость исламских ценных бумаг выше их справедливой стоимости:
Дт
7887
Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости
Кт
7804
Исламские ценные бумаги
310. С периодичностью, установленной учетной политикой банка, но не реже отчетной даты, банк проводит тест на обесценение исламских ценных бумаг. В случае создания резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения по исламским ценным бумагам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

312. Ислам бағалы қағаздарының кредиттік сапасын өтеген немесе жақсартқан жағдайда шығынды өтеуге бұрын қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мынадай бухгалтерлік жазбамен азайтылады:
Дт
7813
Шығынды өтеуге резервтер (провизиялар)
Кт
7866
Резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кіріс.
313. Нұсқаулықтың 307, 308 және 309-тармақтарына сәйкес әділ құны бойынша ислам бағалы қағаздарының жарияланған сыйақысы, сыйлықақының (дисконттың) амортизациясы есептелгеннен және қайта бағаланғаннан кейін ислам бағалы қағаздарын сату кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) амортизацияланбаған сыйлықақы сомасына:
Дт
7804
Ислам бағалы қағаздары (бағалы қағаздың номиналды құнын есепке алуға жеке қосалқы шот)
Кт
7804
Ислам бағалы қағаздары (бағалы қағаз бойынша сыйлықақыны есепке алуға жеке қосалқы шот);
2) амортизацияланбаған дисконт сомасына:
Дт
7804
Ислам бағалы қағаздары (бағалы қағаз бойынша дисконтты есепке алуға жеке қосалқы шот)
Кт
7804
Ислам бағалы қағаздары (бағалы қағаздың номиналды құнын есепке алуға жеке қосалқы шот);

312. В случае погашения или улучшения кредитного качества исламских ценных бумаг ранее сформированные резервы (провизии) на покрытие убытков от обесценения уменьшаются следующей бухгалтерской записью:
Дт
7813
Резервы (провизии) на покрытие убытков
Кт
7866
Доходы от восстановления резервов (провизий).
313. При продаже исламских ценных бумаг после начисления объявленного вознаграждения, амортизации премии (дисконта) и переоценки исламских ценных бумаг по справедливой стоимости в соответствии с пунктами 307, 308 и 309 Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму несамортизированной премии:
Дт
7804
Исламские ценные бумаги (отдельный субсчет для учета номинальной стоимости ценной бумаги)
Кт
7804
Исламские ценные бумаги (отдельный субсчет для учета премии по ценной бумаге);
2) на сумму несамортизированного дисконта:
Дт
7804
Исламские ценные бумаги (отдельный субсчет для учета дисконта по ценной бумаге)
Кт
7804
Исламские ценные бумаги (отдельный субсчет для учета номинальной стоимости ценной бумаги);

3) ислам бағалы қағаздарының құнына:
Дт
7801
Банктің клиенттердің ақшалай қаражатын есепке алу шоты
Кт
7804
Ислам бағалы қағаздары;
4) ислам бағалы қағаздарының сату бағасы және олардың есептік құны арасында оң айырма туындаған кезде:
Дт
7801
Банктің клиенттердің ақшалай қаражатын есепке алу шоты
Кт
7863
Активтерді сатып алу-сатудан кіріс;
5) ислам бағалы қағаздарының сату бағасы және олардың есептік құны арасында теріс айырма туындаған кезде:
Дт

3) на стоимость исламских ценных бумаг:
Дт
7801
Счет учета банком денежных средств клиентов
Кт
7804
Исламские ценные бумаги;
4) при возникновении положительной разницы между ценой продажи исламских ценных бумаг и их учетной стоимостью:
Дт
7801
Счет учета банком денежных средств клиентов
Кт
7863
Доходы от купли-продажи активов;
5) при возникновении отрицательной разницы между ценой продажи исламских ценных бумаг и их учетной стоимостью:
Дт

7883
Активтерді сатып алу-сатудан шығыс
Кт
7804
Ислам бағалы қағаздары.
4-параграф. Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған және коммерциялық кредит бере отырып, сауда делдалы ретінде сауда қызметін қаржыландыру бойынша операцияға орналастырылған ақшаны еепке алу
314. Мәні дайын тауар болып табылатын коммерциялық кредит бере отырып, сауда делдалы ретінде сауда қызметін инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен қаржыландыру кезінде, мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

7883
Расходы от купли-продажи активов
Кт
7804
Исламские ценные бумаги.
Параграф 4. Учет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите и размещенных в операции по финансированию торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита
314. При осуществлении финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита, предметом которого является готовый товар, за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

316. Банктің есеп саясатында белгіленген кезеңдікпен кірісті үстеме баға сомасына жатқызу кезінде, мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7832
Болашақ кезеңдер кірісі
Кт
7870
Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша кіріс.
317. Коммерциялық кредит туралы шарт бойынша төлемдерді алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7801
Банктің клиенттердің ақшалай қаражатын есепке алу шоты
Кт
7806
Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша талаптар.
318. Банктің есеп саясатында белгіленген, бірақ есепті күннен сиретпей кезеңдікпен банк сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиенттерге талаптардың құнсыздануына тест жүргізеді. Құнсыздануынан шығынды өтеуге резервтерді (провизияларды) құрған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

316. При отнесении на доходы суммы наценки с периодичностью, установленной учетной политикой банка, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7832
Доходы будущих периодов
Кт
7870
Доходы по операциям финансирования торговой деятельности.
317. При получении платежей по договору о коммерческом кредите осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7801
Счет учета банком денежных средств клиентов
Кт
7806
Требования по операциям финансирования торговой деятельности.
318. С периодичностью, установленной учетной политикой банка, но не реже отчетной даты, банк проводит тест на обесценение требований к клиентам по операциям финансирования торговой деятельности. В случае создания резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

7889
Активтердің құнсыздануынан шығын
Кт
7813
Шығынды өтеуге резервтер (провизиялар).
319. Банктің уәкілетті органы банктің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиенттерге төленбеген талаптарды есептен шығару туралы шешім қабылдаған жағдайда, мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7813
Шығынды өтеуге резервтер (провизиялар)
Кт
7806
Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша талаптар.

7889
Убытки от обесценения активов
Кт
7813
Резервы (провизии) на покрытие убытков.
319. В случае принятия уполномоченным органом банка решения о списании неоплаченных требований к клиентам по операциям финансирования торговой деятельности в порядке, установленном внутренними документами банка, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7813
Резервы (провизии) на покрытие убытков
Кт
7806
Требования по операциям финансирования торговой деятельности.

320. Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиенттерге талаптардың кредиттік сапасын өтеген немесе жақсартқан жағдайда шығынды өтеуге бұрын қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мынадай бухгалтерлік жазбамен азайтылады:
Дт
7813
Шығынды өтеуге резервтер (провизиялар)
Кт
7866
Резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кіріс.
5-параграф. Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған және заңды тұлғалардың капиталдарына қатысу арқылы және (немесе) әріптестік талаптарымен өндірістік және сауда қызметін қаржыландыру операцияларына орналастырылған ақшаны бухгалтерлік есебі
321. Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысу арқылы және (немесе) әріптестік талаптарымен өндірістік және сауда қызметін қаржыландыруды жүзеге асыру кезінде, мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

320. В случае погашения или улучшения кредитного качества требований к клиентам по операциям финансирования торговой деятельности ранее сформированные резервы (провизии) на покрытие убытков от обесценения уменьшаются следующей бухгалтерской записью:
Дт
7813
Резервы (провизии) на покрытие убытков
Кт
7866
Доходы от восстановления резервов (провизий).
Параграф 5. Учет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите и размещенных в операции по финансированию производственной и торговой деятельности путем участия в уставных капиталах юридических лиц и (или) на условиях партнерства
321. При осуществлении финансирования производственной и торговой деятельности путем участия в уставных капиталах юридических лиц и (или) на условиях партнерства за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

7805
Қатысу үлесі
Кт
7801
Банктің клиенттердің ақшалай қаражатын есепке алу шоты.
322. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысудан кірісті банктің есеп саясатында белгіленген кезеңдікпен есептеу кезінде, мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7806
Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша талаптар
Кт
7864
Заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысудан кіріс.
323. Қатысудан кіріс алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

7805
Доли участия
Кт
7801
Счет учета банком денежных средств клиентов.
322. При начислении доходов от участия в уставных капиталах юридических лиц с периодичностью, установленной учетной политикой банка, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7806
Требования по операциям финансирования торговой деятельности
Кт
7864
Доход от участия в уставном капитале юридического лица.
323. При получении доходов от участия осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

7801
Банктің клиенттердің ақшалай қаражатын есепке алу шоты
Кт
7806
Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша талаптар.
324. Банктің есеп саясатында белгіленген, бірақ есепті күннен сиретпей кезеңдікпен банк заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына және (немесе) әріптестік талаптармен қатысу үлесінің құнсыздануына тест жүргізеді. Құнсызданудан шығынды өтеуге резервтерді (провизияларды) құрған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

7801
Счет учета банком денежных средств клиентов
Кт
7806
Требования по операциям финансирования торговой деятельности.
324. С периодичностью, установленной учетной политикой банка, но не реже отчетной даты, банк проводит тест на обесценение доли участия в уставных капиталах юридических лиц и (или) на условиях партнерства. В случае создания резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

7889
Активтердің құнсыздануынан шығын
Кт
7813
Шығынды өтеуге резервтер (провизиялар).
325. Банктің уәкілетті органы құнсызданудан шығынды өтеуге қалыптастырылған резервтер (провизиялар) есебінен заңды тұлғалардың жарғылық капиталында және (немесе) әріптестік талаптарымен қатысу үлестерін есептен шығару туралы шешім қабылдаған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7813
Шығынды өтеуге резервтер (провизиялар)
Кт

7889
Убытки от обесценения активов
Кт
7813
Резервы (провизии) на покрытие убытков.
325. В случае принятия уполномоченным органом банка решения о списании обесцененной доли участия в уставных капиталах юридических лиц и (или) на условиях партнерства за счет сформированных резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7813
Резервы (провизии) на покрытие убытков
Кт

7805
Қатысу үлестері
7806
Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша талаптар.
326. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталында және (немесе) әріптестік талаптарымен қатысу үлестерінің кредиттік сапасын өтеу немесе жақсарту жағдайында, бұдан бұрын құнсызданудан шығынды өтеуге қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мынадай бухгалтерлік жазбамен азайтылады:
327. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталындағы және (немесе) әріптестік талаптарымен қатысу үлестерін сатқан кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:

7805
Доли участия
7806
Требования по операциям финансирования торговой деятельности.
326. В случае погашения или улучшения кредитного качества доли участия в уставных капиталах юридических лиц и (или) на условиях партнерства ранее сформированные резервы (провизии) на покрытие убытков от обесценения уменьшаются следующей бухгалтерской записью:
Дт
7813
Резервы (провизии) на покрытие убытков
Кт
7866
Доходы от восстановления резервов (провизий).
327. При продаже доли участия в уставных капиталах юридических лиц и (или) на условиях партнерства, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) қатысу үлесінің құнына:
Дт
7801
Банктің клиенттердің ақшалай қаражатын есепке алу шоты
Кт
7805
Қатысу үлестері;
2) қатысу үлесін сатып алу-сатудан кіріс пайда болған жағдайда:
Дт
7801
Банктің клиенттердің ақшалай қаражатын есепке алу шоты
Кт
7863
Активтерді сатып алу-сатудан кіріс;
3) қатысу үлесін сатып алу-сатудан шығыс пайда болған жағдайда:
Дт
7883
Активтерді сатып алу-сатудан шығыс
Кт
7805
Қатысу үлестері.
6-параграф. Инвестициялық депозит шарты бойынша қабылданған және инвестициялық қызметке лизинг (жалдау) талабымен орналастырылған ақшаның есебі
328. Лизингке (жалға) беру үшін инвестициялық депозит шарты бойынша қабылданған ақша есебінен мүлікті сатып алған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1) на стоимость доли участия:
Дт
7801
Счет учета банком денежных средств клиентов
Кт
7805
Доли участия;
2) в случае возникновения доходов от купли-продажи доли участия:
Дт
7801
Счет учета банком денежных средств клиентов
Кт
7863
Доходы от купли-продажи активов;
3) в случае возникновения расходов от купли-продажи доли участия:
Дт
7883
Расходы от купли-продажи активов
Кт
7805
Доли участия.
Параграф 6. Учет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите и размещенных в инвестиционную деятельность на условиях лизинга (аренды)
328. При приобретении имущества за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, для предоставления в лизинг (аренду), осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

7809
Үйлер, машиналар, жабдық, көлік және басқа құралдар
Кт
7801
Банктің клиенттердің ақшалай қаражатын есепке алу шоты.
329. Банктің есептік саясатында белгіленген кезеңділікпен лизинг (жалдау) шартының талаптарына сәйкес жалдау төлемдерін есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7812
Жалдау бойынша есептелген кіріс
Кт
7869
Лизинг (жалдау) төлемдері түріндегі кіріс.
330. Лизинг (жалдау) шартының талаптарына сәйкес жалдау төлемдерін алған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

7809
Здания, машины, оборудование, транспортные и другие средства
Кт
7801
Счет учета банком денежных средств клиентов.
329. При начислении арендных платежей согласно условиям договора лизинга (аренды) с периодичностью, установленной учетной политикой банка, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7812
Начисленные доходы по аренде
Кт
7869
Доходы в виде лизинговых (арендных) платежей.
330. При получении арендных платежей согласно условиям договора лизинга (аренды) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

7801
Банктің клиенттердің ақшалай қаражатын есепке алу шоты
Кт
7812
Жалдау бойынша есептелген кіріс.
331. Бухгалтерлік есеп мақсатында операциялық жалдау ретінде жасалған лизинг (жалдау) шартын жіктеу кезінде сатып алынған мүлік мынадай бухгалтерлік жазбамен, есеп саясатында көзделген кезеңділікпен амортизацияланады:
Дт
7888
Негізгі құрал-жабдықтар бойынша амортизациялық аударымдар
Кт
7809
Үйлер, машиналар, жабдық, көлік және басқа құралдар.

7801
Счет учета банком денежных средств клиентов.
Кт
7812
Начисленные доходы по аренде.
331. При классификации заключенного договора лизинга (аренды) в целях бухгалтерского учета в качестве операционной аренды приобретенное имущество амортизируется с периодичностью, предусмотренной учетной политикой, следующей бухгалтерской записью:
Дт
7888
Амортизационные отчисления по основным средствам
Кт
7809
Здания, машины, оборудование, транспортные и другие средства.

332. Бухгалтерлік есеп мақсатында жасалған лизинг (жалдау) шартын қаржылық жалдау ретінде жіктеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
1) лизинг алушыға мүлікті лизингке (жалға) берген кезде:
Дт
7811
Лизингке (жалға) берілген активтер бойынша талаптар
Кт
7809
Үйлер, машиналар, жабдық, көлік және басқа құралдар;
2) Нұсқаулықтың 330-тармағында көзделген бухгалтерлік жазбаға қосымша лизинг (жалдау) шартының талаптарына сәйкес мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

332. При классификации заключенного договора лизинга (аренды) в целях бухгалтерского учета в качестве финансовой аренды осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при предоставлении лизингополучателю имущества в лизинг (аренду):
Дт
7811
Требования по активам, переданным в лизинг (аренду)
Кт
7809
Здания, машины, оборудование, транспортные и другие средства;
2) дополнительно к бухгалтерской записи, предусмотренной пунктом 330 Инструкции, согласно условиям договора лизинга (аренды) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

7801
Банктің клиенттердің ақшалай қаражатын есепке алу шоты
Кт
7811
Лизингке (жалға) берілген активтер бойынша талаптар.
333. Банктің есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен, бірақ есептік күнінен сиретпей банк лизинг (жалдау) шарты бойынша талаптардың құнсыздануына тест жүргізеді. Талаптар құнсыздануынан шығынды өтеуге резервтерді (провизияларды) жасаған кезде лизинг (жалдау) шарты бойынша мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

7801
Счет учета банком денежных средств клиентов
Кт
7811
Требования по активам, переданным в лизинг (аренду).
333. С периодичностью, установленной учетной политикой банка, но не реже отчетной даты, банк проводит тест на обесценение требований по договору лизинга (аренды). При создании резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения требований по договору лизинга (аренды) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

7889
Активтердің құнсыздануынан шығын
Кт
7813
Шығынды өтеуге резервтер (провизиялар).
334. Банктің уәкілетті органы лизинг (жалдау) шарты бойынша құнсызданған талаптарды құнсызданудан шығынды өтеуге қалыптастырылған резервтер (провизиялар) есебінен есептен шығару туралы шешім қабылдаған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7813
Шығынды өтеуге резервтер (провизиялар)
Кт
7812
Жалдау бойынша есептелген кіріс.
335. Лизинг (жалдау) шарты бойынша талаптардың кредиттік сапасын өтеген және жақсартқан жағдайда, құнсызданудан шығынды өтеуге бұдан бұрын қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мынадай бухгалтерлік жазбамен азайтылады:
Дт

7889
Убытки от обесценения активов
Кт
7813
Резервы (провизии) на покрытие убытков.
334. В случае принятия уполномоченным органом банка решения о списании обесцененных требований по договору лизинга (аренды) за счет сформированных резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7813
Резервы (провизии) на покрытие убытков
Кт
7812
Начисленные доходы по аренде.
335. В случае погашения или улучшения кредитного качества требований по договору лизинга (аренды) ранее сформированные резервы (провизии) на покрытие убытков от обесценения уменьшаются следующей бухгалтерской записью:
Дт

7813
Шығынды өтеуге резервтер (провизиялар)
Кт
7866
Резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кіріс.
7-параграф. Инвестициялық депозит шарты бойынша қабылданған ақшаны пайдалану нәтижелерін есепке алу
336. Клиентке тиесілі кірісті банктің есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен есептеген кезде инвестициялық депозит шартының талаптарына сәйкес инвестициялық депозит бойынша мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

7813
Резервы (провизии) на покрытие убытков
Кт
7866
Доходы от восстановления резервов (провизий).
Параграф 7. Учет результатов использования денег, принятых по договору об инвестиционном депозите
336. При начислении с периодичностью, установленной учетной политикой банка, дохода, причитающегося клиенту, по инвестиционному депозиту в соответствии с условиями договора об инвестиционном депозите осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт

2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
2205
Жеке тұлғалардың талап етуге дейінгі салымдары
2211
Заңды тұлғалардың талап етуге дейінгі салымдары
Кт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар.
4) банктің ақшасын клиенттің талабы бойынша инвестициялық депозитті мерзімінен бұрын қайтару үшін пайдаланған жағдайда:
Дт
1553
Инвестициялық депозиттер бойынша клиенттермен есеп айырысу
Кт
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
2205
Жеке тұлғалардың талап етуге дейінгі салымдары
2211
Заңды тұлғалардың талап етуге дейінгі салымдары
және бір мезгілде 7831 "Инвестициялық депозиттер бойынша міндеттемелер" шоты бойынша клиент алдындағы берешекті азайту және банк алдындағы берешекті тану сомасына баланстан тыс шоттарда:
Дт
7831
Инвестициялық депозиттер бойынша міндеттемелер
Кт
7831
Инвестициялық депозиттер бойынша міндеттемелер;
банктің ақшасын өтеген кезде:
Дт
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт
1553
Инвестициялық депозиттер бойынша клиенттермен есеп айырысу.
339. Банк инвестициялық депозиттің шығындылығы кезінде сыйақыға берілген құқығын жоғалтқан жағдайда (инвестициялық депозит бойынша тартылған ақшаны пайдалану нәтижесінде кірістің болмауы) мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
5921
Банктік қызметтен басқа да шығыс
Кт
1729
Инвестициялық депозиттермен операциялар бойынша есептелген кіріс;
бір мезгілде:
Дт
7834
Инвестициялық депозиттерді басқарғаны үшін сыйақы
Кт
7871
Басқа да кіріс.
340. Егер инвестициялық депозиттің ақшасы салынған активтер құнының азаюына байланысты шығынды банктің кінәсінен туындаған жағдайда Нұсқаулықтың 339-тармағында көзделген бухгалтерлік жазбаларға қосымша мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
5921
Банктік қызметтен басқа да шығыс
Кт
2245
Инвестициялық депозиттер
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
2205
Жеке тұлғалардың талап етуге дейінгі салымдары
2211
Заңды тұлғалардың талап етуге дейінгі салымдары;
және бір мезгілде:
Дт
7801
Банктің клиенттердің ақшалай қаражатын есепке алу шоты
Кт
7871
Басқа да кіріс.
19-тарау. Ислам банкінің Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес міндеттемелерді тану өлшемшарттарына сәйкес келетін инвестициялық депозиттер операцияларының бухгалтерлік есебі

2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
2205
Вклады до востребования физических лиц
2211
Вклады до востребования юридических лиц
Кт
1001
Наличность в кассе
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках.
4) в случае использования денег банка для досрочного возврата инвестиционного депозита по требованию клиента:
Дт
1553
Расчеты с клиентами по инвестиционным депозитам
Кт
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
2205
Вклады до востребования физических лиц
2211
Вклады до востребования юридических лиц
и одновременно на внебалансовых счетах на сумму уменьшения задолженности перед клиентом и признания задолженности перед банком по счету 7831 "Обязательства по инвестиционным депозитам":
Дт
7831
Обязательства по инвестиционным депозитам
Кт
7831
Обязательства по инвестиционным депозитам;
при возмещении денег банка:
Дт
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
Кт
1553
Расчеты с клиентами по инвестиционным депозитам.
339. В случае потери банком права на вознаграждение при убыточности инвестиционного депозита (отсутствие дохода в результате использования денег, привлеченных по инвестиционному депозиту) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
5921
Прочие расходы от банковской деятельности
Кт
1729
Начисленные доходы по операциям с инвестиционными депозитами;
одновременно:
Дт
7834
Вознаграждение за управление инвестиционным депозитом
Кт
7871
Прочие доходы.
340. В случае, если убытки, связанные с уменьшением стоимости активов, в которые были вложены деньги инвестиционного депозита, возникли по вине банка, дополнительно к бухгалтерским записям, предусмотренным в пункте 339 Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
5921
Прочие расходы от банковской деятельности
Кт
2245
Инвестиционные депозиты
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
2205
Вклады до востребования физических лиц
2211
Вклады до востребования юридических лиц;
и одновременно:
Дт
7801
Счет учета банком денежных средств клиентов
Кт
7871
Прочие доходы.
Глава 19. Бухгалтерский учет исламским банком, банком с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции, операций инвестиционных депозитов, соответствующих критериям признания обязательств в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности
Сноска. Заголовок Главы 19 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 59 (вводится в действие с 01.07.2026).

341. Банк инвестициялық депозит туралы шарт бойынша жеке немесе заңды тұлғадан инвестициялық депозит шарты бойынша қабылданған ақша сомасына инвестициялық депозитті қабылдаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
Кт
2245
Инвестициялық депозиттер.
342. Ивестициялық депозит туралы шарт талаптарына сәйкес инвестициялық депозит бойынша клиентке тиесілі кірісті банктің есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
5238
Инвестициялық депозит бойынша кіріс бөлігін төлеу бойынша шығыс
Кт
2729
Инвестициялық депозиттер бойынша кіріс бөлігін төлеу бойынша міндеттемелер
клиентке инвестициялық депозит бойынша кірісті төлеу кезінде:
Дт
2729
Инвестициялық депозиттер бойынша кіріс бөлігін төлеу бойынша міндеттемелер
Кт
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
2205
Жеке тұлғалардың талап етуге дейінгі салымдары
2211
Заңды тұлғалардың талап етуге дейінгі салымдары
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар.
343. Шарт талаптарына сәйкес клиенттің ақшасын басқарғаны үшін банкке тиесілі кіріс бөлігін банктің есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен есептеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
1729
Инвестициялық депозиттермен операциялар бойынша есептелген кіріс
Кт
4618
Инвестициялық депозиттермен операциялар бойынша қызмет үшін кіріс
және бір мезгілде:
Дт
2245
Инвестициялық депозиттер
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
2205
Жеке тұлғалардың талап етуге дейінгі салымдары
2211
Заңды тұлғалардың талап етуге дейінгі салымдары
Кт
1729
Инвестициялық депозиттермен операциялар бойынша есептелген кіріс.
344. Инвестициялық депозит клиентке қайтарылған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
2245
Инвестициялық депозиттер
Кт
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
2205
Жеке тұлғалардың талап етуге дейінгі салымдары
2211
Заңды тұлғалардың талап етуге дейінгі салымдары
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар.
20-тарау. Ислам банкінің банктік қарыз операцияларының бухгалтерлік есебі

341. При приеме банком инвестиционного депозита от физического или юридического лица по договору об инвестиционном депозите на сумму денег, принятых по договору инвестиционного депозита, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
1001
Наличность в кассе
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
Кт
2245
Инвестиционные депозиты.
342. При начислении с периодичностью, установленной учетной политикой банка, дохода, причитающегося клиенту, по инвестиционному депозиту в соответствии с условиями договора об инвестиционном депозите осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
5238
Расходы по выплате части дохода по инвестиционному депозиту
Кт
2729
Обязательства по выплате части дохода по инвестиционным депозитам
при выплате клиенту доходов по инвестиционному депозиту:
Дт
2729
Обязательства по выплате части дохода по инвестиционным депозитам
Кт
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
2205
Вклады до востребования физических лиц
2211
Вклады до востребования юридических лиц
1001
Наличность в кассе
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках.
343. При начислении с периодичностью, установленной учетной политикой банка, части дохода, причитающегося банку за управление деньгами клиента в соответствии с условиями договора, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
1729
Начисленные доходы по операциям с инвестиционными депозитами
Кт
4618
Доходы за услуги по операциям с инвестиционными депозитами
и одновременно:
Дт
2245
Инвестиционные депозиты
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
2205
Вклады до востребования физических лиц
2211
Вклады до востребования юридических лиц
Кт
1729
Начисленные доходы по операциям с инвестиционными депозитами.
344. В случае возврата инвестиционного депозита клиенту осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
2245
Инвестиционные депозиты
Кт
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
2205
Вклады до востребования физических лиц
2211
Вклады до востребования юридических лиц
1001
Наличность в кассе
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках.
Глава 20. Бухгалтерский учет исламским банком, банком с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции, банковских заемных операций
Сноска. Заголовок Главы 20 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 59 (вводится в действие с 01.07.2026).

345. Банк қарызын беру кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
1301
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары бойынша овердрафт қарыздары
1302
Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді қарыздар
1303
Басқа банктерге берілген овернайт қарыздары
1304
Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді қарыздар
1411
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді қарыздар
1417
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді қарыздар
1429
Клиенттерге берілген басқа да қарыздар
Кт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар;
әділ құны бойынша қарыз тануға байланысты туындаған дисконт сомасына:
Дт
1301
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары бойынша овердрафт қарыздары
1302
Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді қарыздар
1303
Басқа банктерге берілген овернайт қарыздары
1304
Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді қарыздар
1411
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді қарыздар
1417
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді қарыздар
1429
Клиенттерге берілген басқа да қарыздар
Кт
1312
Басқа банктерге берілген қарыздар бойынша дисконт
1434
Клиенттерге берілген қарыздар бойынша дисконт.
346. Банктік қарыз шарттары 7339 "Әртүрлі құндылықтар мен құжаттар" баланстан тыс шотында шартты құны 1 (бір) теңге бойынша мынадай түрде көрсетіледі:
Кіріс
7339
Әртүрлі құндылықтар мен құжаттар.
347. Егер қарыз алушының міндеттемелерін қамтамасыз ету ретінде кепіл қабылданса, кепіл шарты негізінде банк қарызын қамтамасыз етуге қабылданған мүліктің құны сомасына (теңгеде, сол сияқты шетел валютасында) мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Кіріс
7250
Қамтамасыз етуге (кепілге) қабылданған мүлік.
348. Егер қарыз алушының міндеттемелерін қамтамасыз ету ретінде кепілдік қабылданса, қабылданған кепілдік сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
6075
Қабылданған кепілдіктер бойынша ықтимал талаптар
Кт
6575
Қабылданған кепілдіктер бойынша талаптардың ықтимал азаюы.
349. Дисконтты амортизациялау кезінде банктің есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1312
Басқа банктерге берілген қарыздар бойынша дисконт
1434
Клиенттерге берілген қарыздар бойынша дисконт
Кт
4312
Басқа банктерге берілген қарыздар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кіріс
4434
Клиенттерге берілген қарыздар бойынша дисконтты амортизациялау бойынша кіріс.

345. При выдаче банковского займа осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
1301
Займы овердрафт по корреспондентским счетам других банков
1302
Краткосрочные займы, предоставленные другим банкам
1303
Займы овернайт, предоставленные другим банкам
1304
Долгосрочные займы, предоставленные другим банкам
1411
Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
1417
Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
1429
Прочие займы, предоставленные клиентам
Кт
1001
Наличность в кассе
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках;
на сумму дисконта, возникающего в связи с признанием займа по справедливой стоимости:
Дт
1301
Займы овердрафт по корреспондентским счетам других банков
1302
Краткосрочные займы, предоставленные другим банкам
1303
Займы овернайт, предоставленные другим банкам
1304
Долгосрочные займы, предоставленные другим банкам
1411
Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
1417
Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
1429
Прочие займы, предоставленные клиентам
Кт
1312
Дисконт по займам, предоставленным другим банкам
1434
Дисконт по займам, предоставленным клиентам.
346. Договоры банковского займа отражаются на внебалансовом счете 7339 "Разные ценности и документы" по условной стоимости 1 (один) теңге следующим образом:
Приход 7339 Разные ценности и документы.
Сноска. Пункт 346 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 59 (вводится в действие с 01.07.2026).
347. Если в качестве обеспечения обязательств заемщика принимается залог на основании договора залога, на сумму стоимости имущества, принятого в обеспечение банковского займа (как в теңге, так и в иностранной валюте), осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Приход 7250 Имущество, принятое в обеспечение (залог).
Сноска. Пункт 347 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 59 (вводится в действие с 01.07.2026).
348. Если в качестве обеспечения обязательств заемщика принимается гарантия, на сумму принятой гарантии осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
6075
Возможные требования по принятым гарантиям
Кт
6575
Возможное уменьшение требований по принятым гарантиям.
349. При амортизации дисконта, с периодичностью, установленной учетной политикой банка, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1312
Дисконт по займам, предоставленным другим банкам
1434
Дисконт по займам, предоставленным клиентам
Кт
4312
Доходы по амортизации дисконта по займам, предоставленным другим банкам
4434
Доходы по амортизации дисконта по займам, предоставленным клиентам.

1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар.
355. Банктік қарыз бойынша мерзімі өткен берешекті өтеу шотына ақша түскен кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт
1306
Басқа банктердің қарыздар бойынша мерзімі өткен берешегі
1424
Клиенттердің қарыздар бойынша мерзімі өткен берешегі.
356. Банктік қарыздардың құнсыздануынан шығынды өтеуге резервтер (провизиялар) құру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
5452
Басқа банктерге берілген қарыздар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға шығыс
5455
Клиенттерге берілген қарыздар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға шығыс
Кт
1319
Басқа банктерге берілген қарыздар мен қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)
1428
Клиенттерге берілген қарыздар мен қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар).
357. Банктік қарызды өтеу немесе кредиттік сапасын жақсарту кезінде бұрын қалыптастырған резервтер (провизиялар) азаяды және мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1319
Басқа банктерге берілген қарыздар мен қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)
1428
Клиенттерге берілген қарыздар мен қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
4952
Басқа банктерге берілген қарыздар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кіріс
4955
Клиенттерге берілген қарыздар және қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кіріс.
358. Банк банктің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен және мерзімде төленбеген мерзімі өткен банктік қарыз баланстан есептен шығару туралы шешім қабылдаған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) теңгемен көрсетілген банктік қарыздың негізгі сомасына:
Дт
1319
Басқа банктерге берілген қарыздар мен қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)
1428
Клиенттерге берілген қарыздар мен қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
1306
Басқа банктердің қарыздар бойынша мерзімі өткен берешегі
1424
Клиенттердің қарыздар бойынша мерзімі өткен берешегі;
2) қарызды әділ құны бойынша бастапқы танумен байланысты амортизацияланбаған дисконт сомасына:
Дт
1312
Басқа банктерге берілген қарыздар бойынша дисконт
1434
Клиенттерге берілген қарыздар бойынша дисконт
Кт
4312
Басқа банктерге берілген қарыздар бойынша пайыздың тиімді мөлшерлемесі әдісімен танылатын пайыздық кірісті түзету түріндегі кіріс

1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках.
355. При поступлении денег в счет погашения просроченного долга по банковскому займу осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1001
Наличность в кассе
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
Кт
1306
Просроченная задолженность других банков по займам
1424
Просроченная задолженность клиентов по займам.
356. При создании резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения банковских займов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
5452
Расходы на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
5455
Расходы на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
Кт
1319
Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
1428
Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
357. При погашении или улучшении кредитного качества банковского займа уменьшаются ранее сформированные резервы (провизии) и осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1319
Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
1428
Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
Кт
4952
Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
4955
Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
358. В случае принятия банком решения о списании с баланса неоплаченного просроченного банковского займа в порядке и сроки, установленные внутренними документами банка, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на основную сумму банковского займа в теңге:
Дт 1319 Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
1428 Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
Кт 1306 Просроченная задолженность других банков по займам
1424 Просроченная задолженность клиентов по займам;
2) на сумму несамортизированного дисконта, связанного с первоначальным признанием займа по справедливой стоимости:
Дт
1312
Дисконт по займам, предоставленным другим банкам
1434
Дисконт по займам, предоставленным клиентам
Кт
4312
Доходы в виде корректировки процентных доходов, признаваемых методом эффективной ставки процента? по займам, предоставленным другим банкам

1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар;
2) тауар өндірушінің (шығарушының) орындалған жұмыстар туралы есепті ұсынуына қарай және тауар өндіру (шығару) үшін ақы төлеуіне қарай, сондай-ақ тауар өндіруді (шығаруды) аяқтаған кезде және тауар өндіруші (шығарушы) ұсынған барлық есептер негізінде банк түпкілікті есеп айырысу жүргізеді:
Дт
1651
Салынып жатқан (орнатылып жатқан) негізгі құрал- жабдықтар
Кт

1052
Корреспондентские счета в других банках;
2) по мере предоставления производителем (изготовителем) товара отчета о выполненных работах и оплате за производство (изготовление) товара, а также при завершении производства (изготовления) товара и на основании всех предоставленных отчетов производителем (изготовителем) товара банк производит окончательный расчет:
Дт
1651
Строящиеся (устанавливаемые) основные средства
Кт

1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
1799
Басқа да алдын ала ақы төлеу;
3) тауар өндіру (дайындау) аяқталған кезде:
Дт
1602
Басқа да қорлар
1610
Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер
Кт
1651
Салынып жатқан (орнатылып жатқан) негізгі құрал- жабдықтар.
363. Банк тауар сатып алған жағдайда, оны сатып алуға тікелей байланысты шығындылықты ескере отырып нақты құн сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1602
Басқа да қорлар
1610
Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер
Кт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар.
364. Коммерциялық кредит туралы шартқа сәйкес клиентке тауарды өткізу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт
1426
Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиентке қойылатын талаптар
Кт
1602
Басқа да қорлар
1610
Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер
2794
Болашақ кезеңдер кірісі (үстеме баға сомасына);
бір мезгілде 2799 "Басқа да алдын ала ақы төлеу" баланс шотында есепте тұрған клиенттен бұрын алынған алдын ала ақы төлеу сомасына:
Дт
2799
Басқа да алдын ала ақы төлеу
Кт
1426
Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиентке талаптар.
365. Коммерциялық кредит туралы шарт бойынша төлемдерді алған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт
1426
Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиентке талаптар.
366. Банктің есеп саясатында көзделген кезеңділікпен үстеме баға сомасын кіріске жатқызған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
2794
Болашақ кезеңдер кірісі
Кт
4426
Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кіріс.
367. Егер мерзімі келген кезде клиент коммерциялық кредит бойынша борышын өтемеген болса мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1427
Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша мерзімі өткен берешек
Кт
1426
Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиентке талаптар.
368. Егер коммерциялық кредит туралы шартта тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) есептеу көзделген жағдайда Нұсқаулықтың 353 және 354-тармақтарында көзделген бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады.
369. Клиент коммерциялық кредит бойынша мерзімі өткен берешекті төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот

1001
Наличность в кассе
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
1799
Прочие предоплаты;
3) при завершении производства (изготовления) товара:
Дт
1602
Прочие запасы
1610
Долгосрочные активы, предназначенные для продажи
Кт
1651
Строящиеся (устанавливаемые) основные средства.
363. В случае приобретения банком товара, на сумму фактической стоимости с учетом затрат, непосредственно связанных с его приобретением, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1602
Прочие запасы
1610
Долгосрочные активы, предназначенные для продажи"
Кт
1001
Наличность в кассе
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках.
364. При передаче товара клиенту в соответствии с договором о коммерческом кредите, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт
1426
Требования к клиенту по операциям финансирования торговой деятельности
Кт
1602
Прочие запасы
1610
Долгосрочные активы, предназначенные для продажи
2794
Доходы будущих периодов (на сумму наценки);
одновременно на сумму ранее полученной предоплаты от клиента, числящейся на балансовом счете 2799 "Прочие предоплаты":
Дт
2799
Прочие предоплаты
Кт
1426
Требования к клиенту по операциям финансирования торговой деятельности.
365. При получении платежей по договору о коммерческом кредите осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1001
Наличность в кассе
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
Кт
1426
Требования к клиенту по операциям финансирования торговой деятельности.
366. При отнесении на доходы суммы наценки с периодичностью, предусмотренной учетной политикой банка, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
2794
Доходы будущих периодов
Кт
4426
Доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям финансирования торговой деятельности.
367. Если при наступлении срока клиент не погасил долг по коммерческому кредиту, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1427
Просроченная задолженность по операциям финансирования торговой деятельности
Кт
1426
Требования к клиенту по операциям финансирования торговой деятельности.
368. В случае, если договором о коммерческом кредите предусмотрено начисление неустойки (штрафа, пени), осуществляются бухгалтерские записи, предусмотренные пунктами 353 и 354 Инструкции.
369. При оплате клиентом просроченного долга по коммерческому кредиту осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1001
Наличность в кассе
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан

1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт
1427
Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша мерзімі өткен берешек.
370. Банк коммерциялық кредит туралы шарт бойынша талаптардың құнсыздануына банктің есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен, бірақ есепті күннен сиретпей тест жүргізеді. Құнсызданудан шығынды өтеуге резервтер (провизиялар) құрылған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1052
Корреспондентские счета в других банках
Кт
1427
Просроченная задолженность по операциям финансирования торговой деятельности.
370. С периодичностью, установленной учетной политикой банка, но не реже отчетной даты, банк проводит тест на обесценение требований по договору о коммерческом кредите. В случае создания резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

5455
Клиенттерге берілген қарыздар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға шығыс
Кт
1428
Клиенттерге берілген қарыздар және қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар).
371. Банктің уәкілетті органы коммерциялық кредит туралы шарт бойынша ақысы төленбеген мерзімі өткен талаптарды есептен шығару туралы шешім қабылданған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1428
Клиенттерге берілген қарыздар және қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
1427
Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша мерзімі өткен берешек.
372. Коммерциялық кредит туралы шарт бойынша талаптар өтелген немесе кредиттік сапасы жақсарған жағдайда құнсызданудан шығынды өтеуге бұрын қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мынадай бухгалтерлік жазбамен азаяды:
Дт

5455
Расходы на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
Кт
1428
Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам.
371. В случае принятия уполномоченным органом банка решения о списании неоплаченных просроченных требований по договору о коммерческом кредите осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1428
Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
Кт
1427
Просроченная задолженность по операциям финансирования торговой деятельности.
372. В случае погашения или улучшения кредитного качества требований по договору о коммерческом кредите ранее сформированные резервы (провизии) на покрытие убытков от обесценения уменьшаются следующей бухгалтерской записью:
Дт

23-тарау. Ислам банкінің лизинг (жалдау) талаптарымен инвестициялық қызметтің бухгалтерлік есебі
380. Банк мүлікті лизинг (жалдау) шартына сәйкес лизингке (жалға) беру үшін сатып алған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1656
Жалға беруге арналған негізгі құрал-жабдықтар
Кт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар.
381. Лизинг (жалдау) шарты 7339 "Әртүрлі құндылықтар және құжаттар" баланстан тыс шотында 1 (бір) теңге шартты құны бойынша мынадай түрде көрсетіледі:
Кіріс
7339
Әртүрлі құндылықтар және құжаттар.
382. Банктің есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен лизинг (жалдау) шартының талаптарына сәйкес жалдау төлемдерін есептеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1771
Ислам банкінің жалдау жағдайындағы инвестициялық қызмет бойынша есептелген кірісі
Кт
4477
Ислам банкінің жалдау жағдайындағы инвестициялық қызмет бойынша сыйақы алуына байланысты кірісі.
383. Лизинг (жалдау) шартының талаптарына сәйкес жалдау төлемдерін алған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт
1771
Ислам банкінің жалдау жағдайындағы инвестициялық қызмет бойынша есептелген кірісі.
384. Егер мерзімі басталған кезде клиент (жалға алушы) лизинг (жалдау) шартында көзделген төлемді төлемесе мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1772
Жалдау жағдайындағы инвестициялық қызмет бойынша мерзімі өткен берешек
Кт
1771
Ислам банкінің жалдау жағдайындағы инвестициялық қызмет бойынша есептелген кірісі.
385. Егер коммерциялық кредит туралы шартта тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) есептеу көзделген жағдайда Нұсқаулықтың 353 және 354-тармақтарында көзделген бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады.
386. Операциялық жалдау ретінде бухгалтерлік есеп мақсатында жасалған лизинг (жалдау) шартын жіктеу кезінде сатып алынған мүлік есеп саясатында көзделген кезеңділікпен мынадай бухгалтерлік жазбада амортизацияланады:
Дт

Глава 23. Бухгалтерский учет исламским банком, банком с универсальной банковской лицензией, осуществляющим исламские банковские операции, инвестиционной деятельности на условиях лизинга (аренды)
Сноска. Заголовок Главы 23 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 59 (вводится в действие с 01.07.2026).
380. При приобретении банком имущества для его предоставления в лизинг (аренду) согласно договору лизинга (аренды) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1656
Основные средства, предназначенные для сдачи в аренду
Кт
1001
Наличность в кассе
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках.
381. Договор лизинга (аренды) отражается на внебалансовом счете 7339 "Разные ценности и документы" по условной стоимости 1 (один) теңге следующим образом:
Приход 7339 Разные ценности и документы.
Сноска. Пункт 381 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.06.2026 № 59 (вводится в действие с 01.07.2026).
382. При начислении арендных платежей согласно условиям договора лизинга (аренды) с периодичностью, установленной учетной политикой банка, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1771
Начисленные доходы исламского банка по инвестиционной деятельности на условиях аренды
Кт
4477
Доходы исламского банка, связанные с получением вознаграждения по инвестиционной деятельности на условиях аренды.
383. При получении арендных платежей согласно условиям договора лизинга (аренды) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1001
Наличность в кассе
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
Кт
1771
Начисленные доходы исламского банка по инвестиционной деятельности на условиях аренды.
384. Если при наступлении срока клиент (арендатор) не оплатил платеж, предусмотренный договором лизинга (аренды), осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1772
Просроченная задолженность по инвестиционной деятельности на условиях аренды
Кт
1771
Начисленные доходы исламского банка по инвестиционной деятельности на условиях аренды
385. В случае, если договором о коммерческом кредите предусмотрено начисление неустойки (штрафа, пени), осуществляются бухгалтерские записи, предусмотренные пунктами 353 и 354 Инструкции.
386. При классификации заключенного договора лизинга (аренды) в целях бухгалтерского учета в качестве операционной аренды приобретенное имущество амортизируется с периодичностью, предусмотренной учетной политикой, следующей бухгалтерской записью:
Дт

5785
Жалға беруге арналған негізгі құрал-жабдықтар бойынша амортизация шығысы
Кт
1696
Жалға беруге арналған негізгі құрал-жабдықтар бойынша есептелген амортизация.
387. Қаржылық жалдау ретінде бухгалтерлік есеп мақсатында жасалған лизинг (жалдау) шартын жіктеу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) лизинг алушыға мүлікті лизингке (жалға) беру кезінде:
Дт
1305
Басқа банктерге қаржы лизингі
1420
Клиенттерге қаржы лизингі
Кт
1656
Жалға беруге арналған негізгі құрал-жабдықтар;
2) Нұсқаулықтың 383-тармағында көзделген бухгалтерлік жазбаға қосымша лизинг (жалдау) шартының талаптарына сәйкес мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

5785
Расходы по амортизации основных средств, предназначенных для сдачи в аренду
Кт
1696
Начисленная амортизация по основным средствам, предназначенным для сдачи в аренду.
387. При классификации заключенного договора лизинга (аренды) в целях бухгалтерского учета в качестве финансовой аренды осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при предоставлении лизингополучателю имущества в лизинг (аренду):
Дт
1305
Финансовый лизинг другим банкам
1420
Финансовый лизинг клиентам
Кт
1656
Основные средства, предназначенные для сдачи в аренду;
2) дополнительно к бухгалтерской записи, предусмотренной пунктом 383 Инструкции, согласно условиям договора лизинга (аренды) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт
1305
Басқа банктерге қаржы лизингі
1420
Клиенттерге берілген қаржы лизингі;
3) Нұсқаулықтың 384-тармағында көзделген бухгалтерлік жазбаға қосымша мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1309
Қаржы лизингі бойынша басқа банктердің мерзімі өткен берешегі
1421
Қаржы лизингі бойынша клиенттердің мерзімі өткен берешегі
Кт
1305
Басқа банктерге қаржы лизингі
1420
Клиенттерге берілген қаржы лизингі.
388. Клиент лизинг (жалдау) шарты бойынша мерзімі өткен төлемді төлеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1001
Кассадағы қолма-қол ақша
1051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі корреспонденттік шот
1052
Басқа банктердегі корреспонденттік шоттар
Кт
1772
Жалдау жағдайындағы инвестициялық қызмет бойынша мерзімі өткен берешек
1309
Қаржы лизингі бойынша басқа банктердің мерзімі өткен берешегі
1421
Қаржы лизингі бойынша клиенттердің мерзімі өткен берешегі.
389. Банктің есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен, алайда есепті күннен сиретпей банк лизинг (жалдау) шарты бойынша талаптардың құнсыздануына тест жүргізеді. Құнсызданудан шығынды өтеуге резервтер (провизиялар) құру жағдайында мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
5453
Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға шығыс
5452
Басқа банктерге берілген қарыздар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға шығыс
5455
Клиенттерге берілген қарыздар мен қаржы лизингі бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыруға арналған шығыс
Кт
1877
Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар)
1319
Басқа банктерге берілген қарыздар және қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)
1428
Клиенттерге берілген қарыздар және қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)
390. Банктің уәкілетті органы лизинг (жалдау) шарты бойынша төленбеген мерзімі өткен талаптарды есептен шығару туралы шешім қабылдаған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1877
Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар)
1319
Басқа банктерге берілген қарыздар және қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)
1428
Клиенттерге берілген қарыздар және қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
1772
Жалдау жағдайындағы инвестициялық қызмет бойынша мерзімі өткен берешек
1309
Қаржы лизингі бойынша басқа банктердің мерзімі өткен берешегі
1421
Қаржы лизингі бойынша клиенттердің мерзімі өткен берешегі.

1001
Наличность в кассе
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
Кт
1305
Финансовый лизинг другим банкам
1420
Финансовый лизинг клиентам;
3) дополнительно к бухгалтерской записи, предусмотренной пунктом 384 Инструкции, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1309
Просроченная задолженность других банков по финансовому лизингу
1421
Просроченная задолженность клиентов по финансовому лизингу
Кт
1305
Финансовый лизинг другим банкам
1420
Финансовый лизинг клиентам.
388. При оплате клиентом просроченного платежа по договору лизинга (аренды) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1001
Наличность в кассе
1051
Корреспондентский счет в Национальном Банке Республики Казахстан
1052
Корреспондентские счета в других банках
Кт
1772
Просроченная задолженность по инвестиционной деятельности на условиях аренды
1309
Просроченная задолженность других банков по финансовому лизингу
1421
Просроченная задолженность клиентов по финансовому лизингу.
389. С периодичностью, установленной учетной политикой банка, но не реже отчетной даты, банк проводит тест на обесценение требований по договору лизинга (аренды). В случае создания резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
5453
Расходы на формирование резервов (провизий) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью
5452
Расходы на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
5455
Расходы на формирование резервов (провизий) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
Кт
1877
Резервы (провизии) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью
1319
Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
1428
Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
390. В случае принятия уполномоченным органом банка решения о списании неоплаченных просроченных требований по договору лизинга (аренды) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1877
Резервы (провизии) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью
1319
Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
1428
Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
Кт
1772
Просроченная задолженность по инвестиционной деятельности на условиях аренды
1309
Просроченная задолженность других банков по финансовому лизингу
1421
Просроченная задолженность клиентов по финансовому лизингу.

391. Лизинг (жалдау) шарты бойынша талаптардың кредиттік сапасын өтеу немесе жақсарту жағдайында құнсызданудан шығынды өтеуге бұрын қалыптастырылған резервтер (провизиялар) мынадай бухгалтерлік жазбамен азайтылады:
Дт
1877
Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар)
1319
Басқа банктерге берілген қарыздар және қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)
1428
Клиенттерге берілген қарыздар және қаржы лизингі бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
4953
Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кіріс
4952
Басқа банктерге берілген қарыздар мен қаржы лизингі бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден кіріс

391. В случае погашения или улучшения кредитного качества требований по договору лизинга (аренды) ранее сформированные резервы (провизии) на покрытие убытков от обесценения уменьшаются следующей бухгалтерской записью:
Дт
1877
Резервы (провизии) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью
1319
Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
1428
Резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным клиентам
Кт
4953
Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью
4952
Доходы от восстановления резервов (провизий), созданных по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам