Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі N 65 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 1 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 4361.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқарудың тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 2-тармағының 23) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағы екінші бөлігінің төртінші абзацының 17) тармақшасына және "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару туралы шарт туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 18 мамырдағы № 655 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 11.03.2026 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
2. Осы қаулы 2006 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
3. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
4. Монетарлық операциялар департаменті (Герасименко Ю.В.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап бес күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне жіберсін.

Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 сентября 2006 года № 4361.
Сноска. Заголовок - в редакции на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях обеспечения эффективности доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан, а также в соответствии с подпунктом 23) пункта 2 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 17) абзаца четвертого части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 мая 2001 года № 655 "О договоре о доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 11.03.2026 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 октября 2006 года.
3. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан, согласно приложению к настоящему постановлению.
4. Департаменту монетарных операций (Герасименко Ю.В.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в пятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения Министерства финансов Республики Казахстан.

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.М.Сартбаевқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
"Келісілген"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
08.06.2006 ж.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2006 жылғы 25 шілдедегі
N 65 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидалары
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
1. Осы Қағидалар "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 2-тармағының 23) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағы екінші бөлігінің төртінші абзацының 17) тармақшасына және "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару туралы шарт туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 18 мамырдағы № 655 қаулысына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын (бұдан әрі – Қор) сенімгерлік басқару кезінде инвестициялық операцияларды жүзеге асыру тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 11.03.2026 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Ұлттық Банктің Қорды сенімгерлік басқару кезінде инвестициялық операцияларды жүзеге асыруының негізгі мақсаттары мыналар болып табылады:
1) Қор активтерінің сақталуы;
2) Қор активтері өтімділігінің жеткілікті деңгейін ұстап тұру;
3) бірқалыпты тәуекел деңгейінде ұзақ мерзімді болашақта Қор активтері кірістілігінің жеткілікті жоғары деңгейін қамтамасыз ету.
Қор активтері кірістілігінің ұзақ мерзімді болашақта жеткілікті жоғары деңгейін қамтамасыз ету кірістіліктің қысқа мерзімді ауытқуларын көздейді.

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сартбаева М.М.
Председатель
Национального Банка
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 25 июля 2006 года N 65
Правила осуществления инвестиционных операций
Национального фонда Республики Казахстан
Сноска. Заголовок главы в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.04.2012 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.07.2012); внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 23) пункта 2 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 17) абзаца четвертого части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 мая 2001 года № 655 "О договоре о доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан" и устанавливают порядок осуществления Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) инвестиционных операций при доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан (далее – Фонд).
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 11.03.2026 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основными целями осуществления Национальным Банком инвестиционных операций при доверительном управлении Фондом являются:
1) сохранность активов Фонда;
2) поддержание достаточного уровня ликвидности активов Фонда;
3) обеспечение достаточно высокого уровня доходности активов Фонда в долгосрочной перспективе при умеренном уровне риска.
Обеспечение достаточно высокого уровня доходности активов Фонда в долгосрочной перспективе предусматривает краткосрочные колебания доходности.

3. Қорды сенімгерлік басқару бойынша қызметке қаржы нарықтары туралы деректерді ұсынатын Bloomberg L.P., Reuters (Eastern Europe) Limited және басқа ақпараттық жүйелердің қызмет көрсетулерін сатып алу кіреді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Ұлттық Банк Басқармасы осы Қағидалардың ережелерін жылына кемінде бір рет талқылайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
2-тарау. Негізгі ұғымдар
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
5. Активтерді активтік басқару - портфель кірістілігі ауытқуының өзгермелілік мәні (tracking error) 2 (екі) пайыздан асатын басқару түрі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Негізгі валюта - Қор активтерін басқарудың кірістілігін бағалау мақсаттары үшін пайдаланылатын валюта.
7. Бағалы қағазды (портфельді) өтеуге қатысты кірістілік - кірісі белгіленген бағалы қағаздың (портфельдің) пайызбен көрсетілген және бағалы қағазды (портфельді) ол өтелгенге дейін сатып алған және сақтаған жағдайда алынатын кірістілігі. Бағалы қағазды (портфельді) өтеуге қатысты кірістілікті есептеу купон ставкасына, бағалы қағаздың (портфельдің) өтеу мерзіміне және нарықтық құнына негізделеді. Есептеу кезінде купондық төлемдерді бағалы қағазды (портфельді) өтеуге қатысты кірістілікке тең пайыздық ставка бойынша қайта инвестициялау болжанады.
8. Кірісі белгіленген бағалы қағаздың (портфельдің) дюрациясы - бағалы қағазды (портфельді) өтеуге қатысты кірістілік жоғарылаған/төмендеген жағдайда бағалы қағаздың (портфельдің) құны жуық шамамен қаншалықты төмендейтінін/жоғарылайтынын көрсететін көрсеткіш.
9. Кірістілік ауытқуының өзгермелілігі (tracking error) - портфельдің нарықтық тәуекелінің эталондық портфельге қатынасы бойынша портфель кірістілігінің эталондық портфель кірістілігінен ауытқу өзгермелілігін көрсететін негізгі көрсеткіші (tracking error).
10. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2014 № 223 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

3. Деятельность по доверительному управлению Фондом включает приобретение услуг Bloomberg L.P., Reuters (Eastern Europe) Limited и других информационных систем, предоставляющих данные о финансовых рынках.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Положения настоящих Правил обсуждаются Правлением Национального Банка не реже одного раза в год.
Сноска. В пункт 4 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Основные понятия
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Активное управление активами – это вид управления, при котором значение изменчивости отклонения доходности портфеля (tracking error) превышает 2 (два) процента.
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Базовая валюта - валюта, используемая для целей оценки доходности управления активами Фонда.
7. Доходность к погашению ценной бумаги (портфеля) - доходность ценной бумаги (портфеля) с фиксированным доходом, выраженная в процентах и получаемая в случае покупки и хранения ценной бумаги (портфеля) до ее (его) погашения. Расчет доходности к погашению ценной бумаги (портфеля) основывается на ставке купона, сроке погашения и рыночной стоимости ценной бумаги (портфеля). При расчете предполагается, что купонные выплаты реинвестируются по процентной ставке, равной доходности к погашению ценной бумаги (портфеля).
8. Дюрация ценной бумаги с фиксированным доходом (портфеля) - показатель, указывающий насколько приблизительно понизится/повысится стоимость ценной бумаги (портфеля) в случае повышения/понижения доходности к погашению ценной бумаги (портфеля).
9. Изменчивость отклонения доходности (tracking error) - основной показатель рыночного риска портфеля по отношению к эталонному портфелю, отражающий изменчивость отклонения доходности портфеля от доходности эталонного портфеля (tracking error).
10. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2014 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2014 № 223 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2014 № 223 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Кредиттік рейтинг – борыштық қаржы құралдары, эмитенттер, қарсы әріптестер бойынша кредиттік тәуекел деңгейінің халықаралық рейтингтік агенттіктер беретін көрсеткіші.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
14. Активтерді пассивтік (индекстік) басқару - портфель кірістілігі ауытқуының өзгермелілік мәні (tracking error) 0.5 (ноль бүтін оннан бес) пайыздан аспаған кездегі басқару түрі.
15. Өкілетті өкіл - Ұлттық Банк Басқармасының шешімімен белгіленетін, өкілеттіліктеріне Ұлттық Банктің атынан Қорды сенімгерлік басқару бойынша шешімдерді жедел қабылдау кіретін арнайы лауазымды тұлға (Ұлттық Банк Төрағасының орынбасарынан төмен емес деңгейде).
16. Портфель - қаржы құралдарының жинағы, оның ішінде Қордың ақшасы бар.
16-1. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16-2. Алтын портфелі – бұл мақсаты валютадағы активтердің халықаралық қаржы нарықтарындағы тартымдылығының ықтимал төмендеуінен сақтау және қорғау болып табылатын, ішкі және/немесе сыртқы алтыннан тұратын портфель.
Ескерту. Ереже 16-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2014 № 223 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Жинақ портфелі – бұл мақсаты тәуекел деңгейі тиісті болған кезде ұзақ мерзімді болашақта сақтау және кірістілікті қамтамасыз ету болып табылатын портфель. Жинақ портфеліне барлық түсімдер және жинақ портфелінен трансферттер тұрақтандыру портфелі арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
18. Тұрақтандыру портфелі – бұл мақсаты активтер өтімділігінің жеткілікті деңгейін қамтамасыз ету болып табылатын портфель.

11. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2014 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2014 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Кредитный рейтинг – показатель уровня кредитного риска по долговым финансовым инструментам, эмитентам, контрпартнерам, присваиваемый международными рейтинговыми агентствами.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Пассивное (индексное) управление активами - это вид управления, при котором значение изменчивости отклонения доходности портфеля (tracking error) не превышает 0.5 (ноль целых пять десятых) процента.
15. Полномочный представитель - специальное должностное лицо (на уровне не ниже заместителя Председателя Национального Банка), определяемое решением Правления Национального Банка, в полномочия которого входит оперативное принятие решений по доверительному управлению Фондом от имени Национального Банка.
16. Портфель - набор финансовых инструментов, в том числе деньги Фонда.
16-1. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 28.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16-2. Портфель золота – портфель, состоящий из внешнего и/или внутреннего золота, целью которого является сохранность и защита от возможного понижения привлекательности активов в валюте на международных финансовых рынках.
Сноска. Правила дополнены пунктом 16-2 постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2014 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Сберегательный портфель – это портфель, целью которого является сохранность и обеспечение доходности в долгосрочной перспективе при соответствующем уровне риска. Все поступления в сберегательный портфель и трансферты из сберегательного портфеля осуществляются через стабилизационный портфель.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Стабилизационный портфель – это портфель, целью которого является обеспечение достаточного уровня ликвидности активов.

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
19. Құрылымдық өнім – әр түрлі қаржы құралдарының бірігуі болып табылатын активтер мен міндеттемелердің жиынтығы.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2014 № 223 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Активтерді тактикалық бөлу (tactical asset allocation) – эталондық портфель және оның рұқсат етілген ауытқулары шеңберінде қаржы құралдарының түрлі кластарының үлесін қаржы құралдарының, оның ішінде туынды қаржы құралдарының портфеліне/портфелінен сатып алу/сату/аудару жолымен өзгерту. Портфель активтерін тактикалық бөлу портфельдің кірістілігін эталондық портфельмен салыстырғанда арттыру мақсатында жүргізіледі.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2014 № 223 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Активтерге кепілге салынған бағалы қағаздар (ABS) - жылжымайтын мүлікті қоспағанда, активтер сатып алуға арналған заемдарға кепілге салынған, эмитент кепілдік берген борыштық міндеттемелер.
23. Жылжымайтын мүлікке кепілге салынған бағалы қағаздар (MBS) - жылжымайтын мүлік сатып алуға арналған заемдарға кепілге салынған, эмитент кепілдік берген борыштық міндеттемелер.
24. Эталондық портфель - стратегиялық мүдделерді көрсететін құралдар жинағы. Эталондық портфельдің кірістілігі активтерді басқарудың кірістілігін бағалау кезінде өлшем болып табылады. Эталондық портфель ретінде әлемдік жетекші қаржы компаниялары, не Ұлттық Банк әзірлеген және қадағалайтын индекстер пайдаланылады.
Ескерту. 24-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2008.08.22 N 65 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
25. Дербес басқару - Ұлттық Банк басқаратын Қор активтерінің бір бөлігі.
26. Сыртқы басқару - Ұлттық қордың сыртқы басқарушылары басқаратын Қор активтерінің бір бөлігі.
26-1. Алтын депозит (салым) – келісілген пайыздық мөлшерлемеде белгілі бір кезеңге салынған металл шоттарындағы алтын салымы.
Ескерту. Ереже 26-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2014 № 223 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Структурный продукт – комбинация активов и обязательств, являющаяся объединением различных финансовых инструментов.
Сноска. Пункт 19 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.11.2014 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Тактическое распределение активов (tactical asset allocation) – изменение доли различных классов финансовых инструментов в рамках эталонного портфеля и допустимых отклонений от него путем покупки/продажи/переводов в/из портфеля финансовых инструментов, в том числе производных финансовых инструментов. Тактическое распределение активов портфеля производится с целью повышения доходности портфеля по сравнению с эталонным портфелем.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.11.2014 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 28.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Ценные бумаги под залог активов (ABS) - долговые обязательства под залог займов для покупки активов, за исключением недвижимости, гарантированные эмитентом.
23. Ценные бумаги под залог недвижимости (MBS) - долговые обязательства под залог займов для покупки недвижимости, гарантированные эмитентом.
24. Эталонный портфель - набор инструментов, отражающих стратегические интересы инвестора. Доходность эталонного портфеля служит мерой при оценке доходности управления активами. В качестве эталонного портфеля используются индексы, разработанные и отслеживаемые ведущими мировыми финансовыми компаниями, либо Национальным Банком.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными постановлением Правления НБ РК от 22.08.2008 N 65 (вводится в действие с 01.10.2008).
25. Самостоятельное управление - часть активов Фонда, управляемая Национальным Банком.
26. Внешнее управление - часть активов Фонда, управляемая внешними управляющими Фонда.
26-1. Депозит (вклад) в золоте - вклад в золоте, размещенный на металлических счетах на определенный период под оговоренную процентную ставку.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 26-1 постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2014 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

26-2. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26-3. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26-4. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26-5. Активтерді жетілдірілген индекстік басқару - кірістілік ауытқуының өзгермелілік мәні (tracking error) 0,5 (нөл бүтін оннан бес) пайыздан қоса алғанда 2 (екі) пайызға дейін болатын басқару түрі. Активтерді жетілдірілген индекстік басқаруда эталондық портфельдің негізгі көрсеткіштерінен бірқалыпты ауытқуы болжанады.
Ескерту. 26-5-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26-6. Басқарушылық бақылау - бір заңды тұлғаның шешімді тікелей және (немесе) жанама айқындау және (немесе) басқа заңды тұлғаның осындай заңды тұлғаға қатысуға (меншіктеуге) байланысты қабылдайтын шешімдеріне ықпал ету мүмкіндігі.
Ескерту. 26-6-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26-7. Компаниялар тобы - бірге бір заңды тұлғаның басқарушылық бақылауында болатын заңды тұлғалар, немесе бір заңды тұлға екінші заңды тұлғаның басқарушылық бақылауында болатын заңды тұлғалар.
Ескерту. 26-7-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26-8. Транзиттік портфель – кейіннен активтер бойынша төлемдерді жүзеге асыру бойынша міндеттемелерін орындауға кедергі келтіретін мән-жайлардың (дүлей күш құбылыстары, соғыс қимылдары, төтенше жағдай) салдарынан Қағидалардың параметрлеріне сәйкес келмеуі туындаған, бұрын жинақ портфеліне сатып алынған Қордың осы активтерінен қалыптастырылатын уақытша портфель.
Ескерту. Қағида 26-8-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.10.2022 № 86 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

26-2. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26-3. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26-4. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26-5. Усовершенствованное индексное управление активами – вид управления, при котором значение изменчивости отклонения доходности (tracking error) составляет от 0,5 (ноль целых пять десятых) до 2 (двух) процентов включительно. При усовершенствованном индексном управлении активами предполагается умеренное отклонение от основных показателей эталонного портфеля.
Сноска. Правила дополнены пунктом 26-5 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26-6. Управленческий контроль - возможность одного юридического лица прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на решения, принимаемые другим юридическим лицом, в связи с участием (владением) в таком юридическом лице.
Сноска. Правила дополнены пунктом 26-6 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26-7. Группа компаний – юридические лица, вместе находящиеся под управленческим контролем одного юридического лица, или юридические лица, одно из которых имеет управленческий контроль над другим юридическим лицом.
Сноска. Правила дополнены пунктом 26-7 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26-8. Транзитный портфель – временный портфель, формируемый из активов Фонда, ранее приобретенных в сберегательный портфель, по которым в последующем возникло несоответствие параметрам Правил вследствие обстоятельств (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение), препятствующих исполнению обязательств по осуществлению выплат по данным активам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 26-8 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 20.10.2022 № 86 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау. Қордың портфельдерін басқару жөніндегі жалпы стратегия
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
27. Қордың активтері тұрақтандыру портфеліне және жинақ портфеліне бөлінеді.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.08.2019 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. Тұрақтандыру портфелінің ең жоғарғы мөлшері 10 (он) миллиард АҚШ долларын құрайды. Егер жылдың қорытындысы бойынша тұрақтандыру портфелінің мөлшері 10 (он) миллиард АҚШ долларынан асып кеткен жағдайда, аударым жасау күніне асып кеткен сомадан кем емес мөлшердегі қаражат тиісті жылдан кейінгі 1 (бір) тоқсан ішінде тұрақтандыру портфелінен жинақ портфеліне аударылады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.02.2021 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28-1. Тұрақтандыру портфелінің ең төменгі мөлшері 5 (бес) миллиард АҚШ долларын құрайды. Егер әрбір тоқсанның қорытындыcы бойынша тұрақтандыру портфелінің мөлшері 5 (бес) миллиард АҚШ долларынан кем болған жағдайда, аударым жасау күніне толықтыру үшін қажетті сомадан кем емес мөлшердегі қаражат тиісті тоқсаннан кейінгі 1 (бір) ай ішінде жинақ портфелінен тұрақтандыру портфеліне аударылады.
Ескерту. 3-тарау 28-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.09.2020 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.02.2021 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
29. Қаражат жетпеген жағдайда республикалық бюджетке Қордан кепілдік берілген және нысаналы трансферттерді алуды қамтамасыз ету үшін активтердің бір бөлігін жинақ портфелінен тұрақтандыру портфеліне аудару жүргізіледі.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
30. Қордың активтерін портфельдер арасында аудару, олардың түрі мен көлемі айқындалып өкілетті өкілдің тапсырмасымен Қағидалардың шеңберінде жүзеге асырылады.

Глава 3. Общая стратегия по управлению портфелями Фонда
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Активы Фонда делятся на стабилизационный портфель и сберегательный портфель.
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.08.2019 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Максимальный размер стабилизационного портфеля составляет 10 (десять) миллиардов долларов США. В случае, если по итогам года размер стабилизационного портфеля превышает 10 (десять) миллиардов долларов США, средства в размере не менее суммы превышения на дату перевода, переводятся из стабилизационного в сберегательный портфель в течение 1 (одного) квартала, следующего за соответствующим годом.
Сноска. Пункт 28 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.02.2021 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28-1. Минимальный размер стабилизационного портфеля составляет 5 (пять) миллиардов долларов США. В случае, если по итогам каждого квартала размер стабилизационного портфеля составляет менее 5 (пяти) миллиардов долларов США, средства в размере не менее суммы, необходимой для пополнения на дату перевода, переводятся из сберегательного в стабилизационный портфель в течение 1 (одного) месяца, следующего за соответствующим кварталом.
Сноска. Правила дополнены пунктом 28-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 21.09.2020 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.02.2021 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Для обеспечения изъятий в республиканский бюджет гарантированных и целевых трансфертов из Фонда при недостаточности средств производится перевод части активов из сберегательного портфеля в стабилизационный портфель.
Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Перевод активов Фонда между портфелями, с определением их вида и объема, осуществляется по поручению полномочного представителя в рамках Правил.

Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
31. Қордың активтерін басқарудың кірістілігін бағалау мақсаттары үшін оның негізгі валютасы АҚШ доллары болып саналады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 221 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
32. Қордың активтері инвестицияланатын қаржы құралдары Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңестің ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі Ұлттық Банкпен бірлесіп айқындайтын Материалдық емес активтерді қоспағанда, рұқсат берілген қаржы құралдарының және олармен жасалатын мәмілелердің тізбесінде бекітіледі.
Осы Қағидаларда көзделген шектеулер Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңестің шешімдеріне сәйкес сатып алынған, кірістілік пен тәуекелдер көрсеткіштерін есептегенде ескерілмейтін қазақстандық қаржы құралдарына қолданылмайды.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 221 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.03.2026 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
32-1. Сенімгерлік басқару кезінде активтерді активтік басқару, активтерді пассивтік басқару, активтерді жетілдірілген индекстік басқару қолданылады.
Ескерту. Ереже 32-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2013 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
33. Репо және кері репо операциялары А-1 (Standard&Poor's)/P1(Moody's) төмен емес қысқа мерзімді кредиттік рейтингтері бар және A- (Standard & Poor's)/A3 (Moody's) төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингтері бар қарсы әріптестермен жүзеге асырылады. Кері репо операцияларына арналған қамтамасыз ету нарықтық құны операция сомасының кемінде 100 (жүз) пайызын құрайтын, ең төменгі кредиттік рейтингі A+ (Standard&Poor’s)/А1 (Moody’s) төмен емес бағалы қағаздар болады.

Сноска. Пункт 30 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Базовой валютой Фонда для целей оценки доходности управления его активами считается доллар США.
Сноска. Пункт 31 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Финансовые инструменты, в которые инвестируются активы Фонда, утверждаются Перечнем разрешенных финансовых инструментов и сделок с ними, за исключением нематериальных активов, определяемым Правительством Республики Казахстан совместно с Национальным Банком по предложению Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан.
Ограничения, предусмотренные настоящими Правилами, не распространяются на казахстанские финансовые инструменты, приобретенные в соответствии с решениями Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан, которые не учитываются в расчете показателей доходности и рисков.
Сноска. Пункт 32 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 11.03.2026 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32-1. При доверительном управлении применяется активное управление активами, пассивное управление активами и усовершенствованное индексное управление активами.
Сноска. Правила дополнены пунктом 32-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2013 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Операции репо и обратного репо осуществляются с контрпартнерами, имеющими краткосрочные кредитные рейтинги не ниже А-1 (Standard&Poor’s)/P1 (Moody’s) и долгосрочные кредитные рейтинги не ниже A- (Standard&Poor’s)/A3 (Moody’s). Обеспечением для операций обратного репо являются ценные бумаги с минимальным кредитным рейтингом не ниже A+ (Standard&Poor’s)/А1 (Moody’s), рыночная стоимость которых составляет не менее 100 (сто) процентов от суммы операции.

Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
34. Шетел валютасындағы және алтын депозиттері (салымдар) A-1 (Standard&Poor’s)/P1 (Moody’s) төмен емес қысқа мерзімді кредиттік рейтингі бар және A (Standard&Poor’s)/A2 (Moody’s) төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар қарсы әріптестерде орналастырылады. Шетел валютасындағы депозиттердің (салымдардың) ең көп мерзімі - 1 (бір) ай. Алтын депозиттерінің (салымдарының) ең көп мерзімі Қағидалардың 56-11 тармағында көзделген.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
35. "Төлемге қарсы жеткізу" қағидаты бойынша мәмілелерді қарсы әріптестер (немесе кастодиандар) арасында активтерді бір мезгілде жеткізу кезінде олардың кредиттік рейтингіне шектеулерсіз жүзеге асырылады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
35-1. Валютамен операциялар, осы Қағидалардың 35-3-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, жинақ және тұрақтандыру портфельдерінің эталондық портфеліне кіретін елдердің валюталарын сатып алумен және сатумен шектеледі.
Ескерту. 35-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
35-2. Ақша қалдықтарын инвестициялау АААm (Standard&Poor's)/AAA-mf (Moody' s) рейтингі немесе басқа халықаралық рейтингтік агенттіктердің ұқсас рейтингі бар ақша нарығының қорларына не AAAm (Standard&Poor 's)/AAA-mf (Moody' s) рейтингі немесе басқа халықаралық рейтингтік агенттіктердің ұқсас рейтингі бар қорларға қойылатын барлық талаптарды орындайтын ақша нарығының қорларына жүзеге асырылады.
Ақша нарығының қорларына инвестицияланған активтердің ең жоғары көлемі Ұлттық Банктің немесе сыртқы басқарушылардың басқаруындағы тиісті портфель активтерінің нарықтық құнының 10 (он) пайызынан аспайды. Ақша нарығының қорларына инвестициялау мынадай шарттар сақталған кезде жүзеге асырылады:

Сноска. Пункт 33 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Депозиты (вклады) в иностранной валюте и в золоте размещаются у контрпартнеров, имеющих краткосрочные кредитные рейтинги не ниже A-1 (Standard&Poor’s)/P1 (Moody’s) и долгосрочные кредитные рейтинги не ниже A (Standard&Poor’s)/A2(Moody’s). Максимальный срок депозитов (вкладов) в иностранной валюте – 1 (один) месяц. Максимальный срок депозитов (вкладов) в золоте предусмотрен пунктом 56-11 Правил.
Сноска. Пункт 34 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Сделки по принципу "поставка против платежа" осуществляются при одновременной поставке активов между контрпартнерами или кастодианами без ограничений на их кредитный рейтинг.
Сноска. Пункт 35 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35-1. Операции с валютой ограничиваются покупкой и продажей валют стран, входящих в эталонный портфель сберегательного и стабилизационного портфелей, за исключением случая, предусмотренного пунктом 35-3 настоящих Правил.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 35-1 в соответствии с постановлением Правления НБ РК от 28.01.2009 N 6 (вводится в действие с 01.04.2009); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 107 (вводится в действие с 15.12.2009); внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35-2. Инвестирование остатков денег осуществляется в фонды денежного рынка с рейтингом АААm (Standard&Poor's)/Ааа-mf (Moody's) или аналогичным рейтингом других международных рейтинговых агентств либо в фонды денежного рынка, выполняющие все требования, предъявляемые к фондам с рейтингом АААm (Standard&Poor's)/Ааа-mf (Moody's) или аналогичным рейтингом других международных рейтинговых агентств.
Максимальный объем активов, инвестированных в фонды денежного рынка, не превышает 10 (десяти) процентов от рыночной стоимости активов соответствующего портфеля под управлением Национального Банка или внешних управляющих. Инвестирование в фонды денежного рынка осуществляется при соблюдении следующих условий:

1) ақша нарығының қоры активтерінің көлемі 3 000 000 000 (үш миллиард) АҚШ долларынан кем емес;
2) ақша нарығы қорының жұмыс тәжірибесі 5 (бес) жылдан кем емес;
3) ақша нарығының қорларына инвестициялауға рұқсат етілген қаржы құралдарының ең төменгі ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді кредиттік рейтингтері тиісінше A- және A-1 (Standard&Poor's)/A3 және P-1 (Moody's) немесе басқа халықаралық рейтингтік агенттіктердің ұқсас кредиттік рейтингінен төмен емес;
4) ақша нарығының қоры активтерінің 90 (тоқсан) пайызынан кем емес: АҚШ үкіметі шығарған, АҚШ долларында номинирленген АҚШ ақша нарығының қаржы құралдарына, сондай-ақ олармен репо операцияларына;
Еуроаймақ құрамына кіретін елдердің үкіметтері шығарған немесе кепілдік берген, еурода номинирленген А- (Standard & Poor's)/A3 (Moody's) төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа халықаралық рейтингтік агенттіктердің ұқсас кредиттік рейтингі бар ақша нарығының құралдарына, сондай-ақ олармен репо операцияларына инвестицияланады.
Ескерту. 35-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2009.01.28 N 6 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 11.03.2026 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
35-3. "Жаппай активтік акциялар" және "Активтерді жаппай тактикалық бөлу" мандатының үлгілері үшін акциялар портфелінің эталондық портфеліне кірмейтін акцияларға және валюталарға портфель активтерінің 10 (он) пайызын инвестициялауға рұқсат етіледі.
Ескерту. 35-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2009.11.30 N 107 (15.12.2009 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
35-4. Мемлекеттік бағалы қағаздың кредиттік рейтингі болмаған жағдайда мемлекеттік бағалы қағазға кредиттік рейтинг берілгенге дейін эмитент-елдің тәуелсіз рейтингі қолданылады.
Ескерту. 35-4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
35-5. Қор активтерінің кірістілігін арттыру мақсатында Қағидалардың 8-1-тарауына сәйкес кепіл арқылы бағалы қағаздарды қарызға беру (securities lending) бойынша операцияларды жүзеге асыруға рұқсат беріледі.
Ескерту. 3-тарау 35-5-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

1) объем активов фонда денежного рынка не менее 3 000 000 000 (трех миллиардов) долларов США;
2) опыт работы фонда денежного рынка не менее 5 (пяти) лет;
3) минимальные долгосрочный и краткосрочный кредитные рейтинги финансовых инструментов, разрешенных для инвестирования в фонды денежного рынка, не ниже A- и A-1 (Standard&Poor's)/A3 и P-1 (Moody’s) соответственно, или аналогичного кредитного рейтинга других международных рейтинговых агентств;
4) не менее 90 (девяноста) процентов активов фонда денежного рынка инвестируются в:
финансовые инструменты денежного рынка США, выпущенные Правительством США, номинированные в долларах США, а также операции репо с ними;
инструменты денежного рынка, выпущенные или гарантированные правительствами стран, входящих в состав Еврозоны, с долгосрочным кредитным рейтингом не ниже A- (Standard & Poor’s)/A3 (Moody’s) или аналогичного кредитного рейтинга других международных рейтинговых агентств, номинированные в евро, а также операции репо с ними.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 35-2 в соответствии с постановлением Правления НБ РК от 28.01.2009 N 6 (вводится в действие с 01.04.2009); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 11.03.2026 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35-3. Для типов мандата "Глобальные активные акции" и "Глобальное тактическое распределение активов" допускается инвестирование 10 (десяти) процентов активов портфеля в акции и в валюты, не входящие в эталонный портфель портфеля акций.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 35-3 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 107 (вводится в действие с 15.12.2009).
35-4. В случае отсутствия у государственной ценной бумаги кредитного рейтинга применяется суверенный рейтинг страны-эмитента, до присвоения кредитного рейтинга государственной ценной бумаге.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 35-4 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2014 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35-5. В целях повышения доходности активов Фонда допускается осуществление операций по предоставлению ценных бумаг взаймы под залог (securities lending) в соответствии с главой 8-1 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 35-5 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется постановлением Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

35-6. Қордың портфельдері үшін Қағидаларда көзделген шектеулер транзиттік портфельде орналастырылған активтерге қолданылмайды.
Ескерту. Қағида 35-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.10.2022 № 86 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-тарау. Тұрақтандыру портфелінің негізгі өлшемдері
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
36. АҚШ қазынашылығының қысқа мерзімді мемлекеттік бағалы қағаздарының кең индексіне кіретін бағалы қағаздардан тұратын индекс (ICE BofA US Treasury Bill Index) тұрақтандыру портфелінің эталондық портфелі болып табылады.
Ұлттық Банк тұрақтандыру портфелінің кірістілік пен тәуекел көрсеткіштерін күн сайын есептейді.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
37. Тұрақтандыру портфелі кредиттік рейтингі А-(Standard&Poor’s)/A3 (Moody’s) төмен емес елдердің өтімділігі жоғары активтерінен тұрады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
38. Тұрақтандыру портфелінің секторлық бөлінуі осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
39. Корпоративтік бағалы қағаздар эмитенттерінің тұрақтандыру портфелінде АА (Standard&Poor’s)/ Aа2 (Moody’s) төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингтері болады.
Тұрақтандыру портфеліндегі коммерциялық бағалы қағаздардың және депозиттік сертификаттардың А-1 (Standard&Poor’s) / P-1 (Moody’s) төмен емес қысқа мерзімді кредиттік рейтингтері болады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
40. Бағалы қағазды өтеудің ең көп мерзімі 10 (он) жылдан аспайды.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
41. Тұрақтандыру портфелі қаржы құралдарының орташа алынған өтеу мерзімі 1 (бір) жылдан аспайды.

35-6. Ограничения, предусмотренные в Правилах для портфелей Фонда, не распространяются на активы, размещенные в транзитном портфеле.
Сноска. Правила дополнены пунктом 26-8 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 20.10.2022 № 86 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Основные параметры стабилизационного портфеля
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Эталонным портфелем стабилизационного портфеля является индекс, состоящий из ценных бумаг, входящих в широкий индекс краткосрочных государственных ценных бумаг казначейства США (ICE BofA US Treasury Bill Index).
Показатели доходности и риска стабилизационного портфеля рассчитываются Национальным Банком ежедневно.
Сноска. Пункт 36 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Стабилизационный портфель состоит из высоколиквидных активов стран с кредитным рейтингом не ниже, чем А-(Standard&Poor’s)/А3 (Moody’s).
Сноска. Пункт 37 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Секторное распределение стабилизационного портфеля определяется согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 38 внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Эмитенты корпоративных ценных бумаг в стабилизационном портфеле имеют долгосрочные кредитные рейтинги не ниже АА (Standard&Poor’s)/Aа2 (Moody’s).
Коммерческие ценные бумаги и депозитные сертификаты в стабилизационном портфеле имеют краткосрочные кредитные рейтинги не ниже А-1 (Standard&Poor’s)/P-1 (Moody’s).
Сноска. Пункт 39 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Максимальный срок погашения ценной бумаги не превышает 10 (десять) лет.
Сноска. Пункт 40 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41.Средневзвешенный срок погашения финансовых инструментов стабилизационного портфеля не превышает 1 (один) год.

Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
42. Тұрақтандыру портфелі активтерінің 50 (елу) пайыздан аспайтын мөлшерін сыртқы басқаруға беріледі.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
43. Тұрақтандыру портфелі активтерінің валюталық бөлуге қатысты ең көп дегенде 50 (елу) пайызын жинақ портфелінің индекстеріне кіретін елдердің АҚШ долларынан басқа валюталарда деноминирленген активтерге инвестицияланады.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5-тарау. Жинақ портфелінің өлшемдері
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
1-параграф. Жинақ портфелінің негізгі өлшемдері
Ескерту. 1-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
44. Жинақ портфелі облигациялар портфеліне, акциялар портфеліне, балама құралдар портфеліне және алтын портфеліне бөлінеді.
Облигациялар портфелі дамыған елдердің мемлекеттік облигацияларының портфелінен, дамушы елдердің мемлекеттік облигацияларының портфелінен және корпоративтік облигациялар портфелінен тұрады.
Балама құралдар портфелі жаһандық балама құралдар портфелінен, ашық инвестициялық әріптестік портфелінен және шетелдік цифрлық активтер портфелінен тұрады.
Жаһандық балама құралдар портфелі балама инвестициялардың кең спектрін қамтиды және жекелеген аймақтарға, секторларға немесе инвестициялық тақырыптарға сілтеме жасамай қалыптасады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 11.03.2026 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
44-1. Облигациялар портфелінің кемінде 20 (жиырма) пайызын инвестициялауды Қордың активтерін сыртқы басқарушылар жүзеге асырады.
Ескерту. 1-параграф 44-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Пункт 41 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Во внешнее управление передается не более 50 (пятидесяти) процентов активов стабилизационного портфеля.
Сноска. Пункт 42 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. В активы, деноминированные в валютах стран, отличных от доллара США, входящих в индексы сберегательного портфеля инвестируется максимум 50 (пятьдесят) процентов активов стабилизационного портфеля в разрезе валютного распределения.
Сноска. Пункт 43 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Параметры сберегательного портфеля
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Основные параметры сберегательного портфеля
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Сберегательный портфель делится на портфель облигаций, портфель акций, портфель альтернативных инструментов и портфель золота.
Портфель облигаций состоит из портфеля государственных облигаций развитых стран, портфеля государственных облигаций развивающихся стран и портфеля корпоративных облигаций.
Портфель альтернативных инструментов состоит из портфеля глобальных альтернативных инструментов, портфеля открытого инвестиционного партнерства и портфеля зарубежных цифровых активов.
Портфель глобальных альтернативных инструментов включает широкий спектр альтернативных инвестиций и формируется без привязки к отдельным регионам, секторам или инвестиционным тематикам.
Сноска. Пункт 44 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 11.03.2026 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44-1. Инвестирование не менее 20 (двадцати) процентов портфеля облигаций осуществляется внешними управляющими активами Фонда.
Сноска. Правила дополнены пунктом 44-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

44-2. Жинақ портфелінің құрылымында транзиттік портфельді жасауға жол беріледі.
Транзиттік портфельді бағалы қағаздарды сатып алу арқылы толықтыруға жол берілмейді.
Транзиттік портфельді басқарудың мақсаты үстеме кірісті алу болып табылмайды.
Ескерту. Қағида 44-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.10.2022 № 86 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
44-3. Жинақ портфелін басқару тиімділігін бағалау ұзақ мерзімді перспективада сырғымалы бағалау әдісімен (rolling window) 5 (бес), 10 (он) жылдық мерзімдегі кезеңдерде және жинақ портфелін басқару басталғаннан бері жүргізіледі.
Ескерту. Қағида 44-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
45. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
46. Жинақ портфелінің активтерін нысаналы стратегиялық бөлу осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Жинақ портфелінің активтерін нысаналы стратегиялық бөлуге кері қайту күнтізбелік тоқсанның соңғы жұмыс күні жүзеге асырылады.
Әрбір есепті жылдың қорытындысы бойынша активтердің кез келген сыныбы есепті жылдан кейінгі жылдың алғашқы 2 (екі) айында (қаңтар және ақпан) 3 (үш) пайызға ауытқыған жағдайда, активтер сыныбының үлесі есепті жылдан кейінгі жылғы бірінші тоқсанның соңына дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес жинақ портфелінің активтерін нысаналы стратегиялық бөлуге дейін жеткізіледі.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
47. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
1-1-параграф. Өтпелі кезеңнің жинақ портфелінің негізгі өлшемдері
Ескерту. 1-1-параграф алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

44-2. В структуре сберегательного портфеля допускается создание транзитного портфеля.
Не допускается пополнение транзитного портфеля путем приобретения ценных бумаг.
Получение сверхдоходности не является целью управления транзитным портфелем.
Сноска. Правила дополнены пунктом 44-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 20.10.2022 № 86 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44-3. Оценка эффективности управления сберегательным портфелем проводится в долгосрочной перспективе методом скользящей оценки (rolling window) за периоды сроками в 5 (пять), 10 (десять) лет и с начала управления сберегательным портфелем.
Сноска. Правила дополнены пунктом 44-3 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Целевое стратегическое распределение активов сберегательного портфеля определяется согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам.
Возврат к целевому стратегическому распределению активов сберегательного портфеля осуществляется в последний рабочий день календарного квартала.
По итогам каждого отчетного года в случае отклонения любого класса активов на 3 (три) процента в течение первых 2 (двух) месяцев года, следующего за отчетным (январь и февраль), доля класса активов доводится до целевого стратегического распределения активов сберегательного портфеля в соответствии с приложением 2-1 к настоящим Правилам в срок до конца первого квартала года, следующего за отчетным.
Сноска. Пункт 46 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1-1. Основные параметры сберегательного портфеля переходного периода
Сноска. Правила дополнены параграфом 1-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-параграф. Дамыған елдердің мемлекеттік облигациялары портфелінің өлшемдері
Ескерту. 2-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
48. Дамыған елдердің өтімділігі жоғары мемлекеттік облигацияларының кең индексіне кіретін бағалы қағаздардан тұратын композиттік индекс (ICE BofA Global Government Index, ICE BofA Global Inflation-Linked Government Index) дамыған елдердің белгіленген кірістілігі бар мемлекеттік облигациялары портфелі үшін эталондық портфель болып табылады.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.10.2025 № 61 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
49. Портфельдің дюрациясы эталондық портфель дюрациясынан +30/-40 (плюс отыз/минус қырық) пайыз шегінен аспайды.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
50. Дамыған елдердің мемлекеттік облигациялар портфелінің секторлық бөлінуі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
50-1. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
51. Бағалы қағаздардың ең төменгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі – BBB (Standard&Poor’s)/ Baa2 (Moody’s).
Дамыған елдердің мемлекеттік облигацияларының портфеліндегі жеке басқарушы портфельдегі корпоративтік бағалы қағаздарға ұзақ мерзімді кредиттік рейтинг (Standard&Poor's/Moody's) бойынша лимиттер осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Коммерциялық бағалы қағаздардың және депозиттік сертификаттардың ең төменгі қысқа мерзімді кредиттік рейтингі – А-3 (Standard&Poor’s)/ P-3 (Moody’s).
Эталондық портфельге кірмейтін дамыған елдердің мемлекеттік облигациялары, агенттік борыштық міндеттемелер, эталондық портфельге кіретін елдердің муниципалдық борыштық міндеттемелері, АА- (Standard&Poor's)/Aa3 (Moody's) және одан төмен ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарының борыштық міндеттемелері портфеліндегі ең жоғары ауытқулар осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Муниципалды борыштық міндеттемелер мемлекеттік кепілмен қамтамасыз етіледі.
Жылжымайтын мүлікке кепілдікке берілген бағалы қағаздар (MBS) және активтерге кепілдікке берілген бағалы қағаздар (ABS) ААА-дан ВВВ-ға дейін (Standard&Poor’s) немесе Ааа-дан Ваа2-ға дейін (Moody’s) кредиттік рейтингтері бар.

Параграф 2. Параметры портфеля государственных облигаций развитых стран
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Эталонным портфелем для портфеля государственных облигаций развитых стран с фиксированной доходностью является композитный индекс, состоящий из ценных бумаг, входящих в широкий индекс высоколиквидных государственных облигаций развитых стран (ICE BofA Global Government Index, ICE BofA Global Inflation-Linked Government Index).
Сноска. Пункт 48 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.10.2025 № 61 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Дюрация портфеля не превышает пределов +30/-40 (плюс тридцать/минус сорок) процентов от дюрации эталонного портфеля.
Сноска. Пункт 49 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Секторное распределение портфеля государственных облигаций развитых стран определяется согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 50 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50-1. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Минимальный долгосрочный кредитный рейтинг ценной бумаги – BBB (Standard&Poor’s)/Baa2 (Moody’s).
Лимиты по долгосрочному кредитному рейтингу (Standard&Poor's/Moody's) на корпоративные ценные бумаги в портфеле отдельного управляющего портфеля государственных облигаций развитых стран устанавливаются согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Минимальный краткосрочный кредитный рейтинг коммерческих ценных бумаг и депозитных сертификатов – А-3 (Standard&Poor’s)/P-3 (Moody’s).
Максимальные отклонения в портфеле государственных облигаций развитых стран, не входящих в эталонный портфель, муниципальных долговых обязательств стран, входящих в эталонный портфель, агентских долговых обязательств, долговых обязательств международных финансовых организаций с долгосрочным кредитным рейтингом АА- (Standard&Poor's)/Aa3 (Moody's) и ниже определяются согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Муниципальные долговые обязательства обеспечиваются государственной гарантией.
Ценные бумаги под залог недвижимости (MBS) и ценные бумаги под залог активов (ABS) имеют кредитные рейтинги от ААА до ВВВ (Standard&Poor’s) или от Ааа до Ваа2 (Moody’s).

Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.02.2021 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
51-1. Дамыған елдердің мемлекеттік облигациялары портфелі кірістілігінің ауытқуының күтілетін өзгермелілігі (ex-ante tracking error) оған кіретін туынды қаржы құралдарын есепке ала отырып, жылдық 2 (екі) пайыздан аспайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген шектеу асып кеткен жағдайда Ұлттық Банк оны асып кеткен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күннен артық емес мерзімде жояды.
Ескерту. Қағида 51-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2-1-параграф. Дамушы елдердің мемлекеттік облигациялары портфелінің өлшемдері
Ескерту. 5-тарау 2-1-параграфпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
51-2. Дамушы елдердің мемлекеттік облигацияларының портфелі:
1) дамушы нарықтардың мемлекеттік облигацияларының кең индексіне (ICE BofA US Emerging Markets External Sovereign Index, ICE BofA Emerging Markets Corporate Plus Index, ICE BofA US Emerging Markets External Debt Sovereign & Corporate Plus Index) кіретін бағалы қағаздардан тұратын эталондық портфельді қолдана отырып, дамушы елдердің мемлекеттік облигациялары портфелінен тұрады.
Дамушы елдердің мемлекеттік облигацияларының портфелі үшін эталондық портфелінде экспорттағы мұнай үлесі 80 (сексен) пайыздан асатын елдердің облигациялары қамтылмайды;
2) көлемі жинақ портфелінің 1 (бір) пайызынан аспайтын эталондық портфельді қолданбай, Қытай юаніндегі портфельден тұрады.
Ескерту. 51-2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Пункт 51 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 22.02.2021 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51-1. Ожидаемая изменчивость отклонения доходности портфеля государственных облигаций развитых стран (ex-ante tracking error) с учетом входящих в него производных финансовых инструментов не превышает 2 (двух) процентов годовых.
В случае превышения ограничения, предусмотренного частью первой настоящего пункта, Национальный Банк устраняет несоответствие в срок не более 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня превышения.
Сноска. Параграф 2 дополнен пунктом 51-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2-1. Параметры портфеля государственных облигаций развивающихся стран
Сноска. Глава 5 дополнена параграфом 2-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51-2. Портфель государственных облигаций развивающихся стран состоит из:
1) портфеля государственных облигаций развивающихся стран с применением эталонного портфеля, состоящего из ценных бумаг, входящих в широкий индекс государственных облигаций развивающихся рынков (ICE BofA US Emerging Markets External Sovereign Index, ICE BofA Emerging Markets Corporate Plus Index, ICE BofA US Emerging Markets External Debt Sovereign & Corporate Plus Index).
Эталонный портфель для портфеля государственных облигаций развивающихся стран не включает облигации стран с долей нефти в экспорте в размере более чем 80 (восемьдесят) процентов;
2) портфеля в китайских юанях без применения эталонного портфеля, объем которого не превышает 1 (один) процент от сберегательного портфеля.
Сноска. Пункт 51-2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

51-3. Дамушы елдердің мемлекеттік облигацияларының портфелі үшін мынадай талаптар қолданылады:
1) дамушы елдердің мемлекеттік облигациялары портфелінің бағалы қағаздарының ең төменгі кредиттік рейтингі ВВ (Standard&Poor's)/Ва2 (Moody’s) деңгейіне немесе басқа халықаралық рейтингтік агенттіктердің ұқсас кредиттік рейтингіне сәйкес келеді.
Дамушы елдердің мемлекеттік облигациялары портфелінің бағалы қағаздары үшін 2 (екі) және одан да көп кредиттік рейтинг болған кезде ең төменгі кредиттік рейтинг олардың ең төменгісі ретінде айқындалады.
Егер бағалы қағаз бойынша кредиттік рейтингтің мәні ең төменгі кредиттік рейтингтен төмен түссе, Ұлттық Банк нарықтың ағымдағы конъюнктурасын ескере отырып, бағалы қағаз бойынша ең төмен кредиттік рейтингтің мәні төмендеген күннен бастап 2 (екі) айдан аспайтын мерзімде осы бағалы қағаз бойынша позицияны жою жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады;
2) осы Қағидаларға 6-1-қосымшаға сәйкес жеке басқарушының дамушы елдердің мемлекеттік облигациялары портфелін секторлық бөлу.
Ескерту. 51-3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
51-4. Эталондық портфельді қолдана отырып, дамушы елдердің мемлекеттік облигациялары портфелі үшін мынадай талаптар қолданылады:
1) Ұлттық Банк экспорттағы мұнайдың кемінде 80 (сексен) пайыз мөлшерде үлесі бар елдің облигацияларын индексі құрамынан алып тастауды кемінде жылына 1 (бір) рет жүзеге асырады;
2) эталондық портфельге кіретін бір эмитент-елдің бағалы қағаздарының үлесі дамушы елдердің мемлекеттік облигациялар портфелі көлемінің 20 (жиырма) пайызынан аспайды;
3) эталондық портфельге кірмейтін бір эмитент-елдің бағалы қағаздарының үлесі дамушы елдердің мемлекеттік облигациялар портфелі көлемінің 5 (бес) пайызынан аспайды;
4) дамушы елдердің мемлекеттік облигациялар портфелінің дюрациясы эталондық портфель дюрациясының +30/-40 (плюс отыз/минус қырық) пайызы шегінен аспайды;
5) дамушы елдердің мемлекеттік облигациялар портфелі кірістілігінің ауытқуының күтілетін өзгермелілігі (ex-ante tracking error) оған кіретін туынды қаржы құралдарын есепке ала отырып, жылдық 4 (төрт) пайыздан аспайды.
Осы тармақтың 5) тармақшасында көзделген шектеу асып кеткен жағдайда Ұлттық Банк оны асып кеткен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күннен артық емес мерзімде жояды.
Ескерту. 51-4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

51-3. Для портфеля государственных облигаций развивающихся стран применяются следующие условия:
1) минимальный кредитный рейтинг ценных бумаг портфеля государственных облигаций развивающихся стран соответствует уровню ВВ (Standard&Poor's)/Ва2 (Moody’s) или аналогичному кредитному рейтингу других международных рейтинговых агентств.
При наличии 2 (двух) и более кредитных рейтингов для ценных бумаг портфеля государственных облигаций развивающихся стран минимальный кредитный рейтинг определяется как наименьший из них.
Если значение кредитного рейтинга по ценной бумаге снижается ниже минимального кредитного рейтинга, Национальный Банк осуществляет мероприятия по ликвидации позиции по данной ценной бумаге с учетом текущей конъюнктуры рынка в срок не более 2 (двух) месяцев со дня снижения значения минимального кредитного рейтинга по ценной бумаге;
2) секторное распределение портфеля государственных облигаций развивающихся стран отдельного управляющего согласно приложению 6-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 51-3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51-4. Для портфеля государственных облигаций развивающихся стран с применением эталонного портфеля применяются следующие условия:
1) исключение из состава индекса облигаций стран с долей нефти в экспорте в размере более чем 80 (восемьдесят) процентов осуществляется Национальным Банком не реже, чем 1 (один) раз в год;
2) доля ценных бумаг одной страны-эмитента, входящей в эталонный портфель, не превышает 20 (двадцать) процентов от объема портфеля государственных облигаций развивающихся стран;
3) доля ценных бумаг одной страны-эмитента, не входящей в эталонный портфель, не превышает 5 (пять) процентов от объема портфеля государственных облигаций развивающихся стран;
4) дюрация портфеля государственных облигаций развивающихся стран не превышает пределов +30/-40 (плюс тридцать/минус сорок) процентов от дюрации эталонного портфеля;
5) ожидаемая изменчивость отклонения доходности портфеля государственных облигаций развивающихся стран (ex-ante tracking error) с учетом входящих в него производных финансовых инструментов не превышает 4 (четыре) процента годовых.
В случае превышения ограничения, предусмотренного подпунктом 5) настоящего пункта, Национальный Банк устраняет несоответствие в срок не более 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня превышения.
Сноска. Пункт 51-4 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

51-5. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
51-6. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
51-7. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
51-8. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
51-9. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-2-параграф. Корпоративтік облигациялар портфелінің өлшемдері
Ескерту. 5-тарау 2-2-параграфпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
51-10. Корпоративтік облигациялардың кең индексіне кіретін бағалы қағаздардан тұратын индекс (ICE BofA Global Corporate & High Yield Index) корпоративтік облигациялар портфелі үшін эталондық портфель болып табылады.
Корпоративтік облигациялар портфелі үшін эталондық портфельде парниктік газдар шығарындыларының деңгейі жоғары компаниялар, көмір өндіруші компаниялар және темекі өнімдерін өндірушілер шығаратын бағалы қағаздар қамтылмайды.
Ескерту. 51-10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
51-11. Корпоративтік облигациялар портфелінің бағалы қағаздарының ең төменгі кредиттік рейтингі ВВ (Standard&Poor's)/Ва2 (Moody's) деңгейіне немесе басқа халықаралық рейтингтік агенттіктердің ұқсас кредиттік рейтингіне сәйкес келеді.
Корпоративтік облигациялар портфелінің бағалы қағаздары үшін 2 (екі) және одан да көп кредиттік рейтинг болған кезде ең төменгі кредиттік рейтинг олардың ең азы ретінде айқындалады.
ВВ (Standard&Poor's)/Ва2 (Moody's) кредиттік рейтингі немесе басқа халықаралық рейтингтік агенттіктердің ұқсас кредиттік рейтингі бар корпоративтік облигациялар портфеліндегі бағалы қағаздардың үлесі корпоративтік облигациялардың эталондық портфеліндегі ВВ (Standard&Poor's)/Ва2 (Moody's) кредиттік рейтингі немесе басқа халықаралық рейтингтік агенттіктердің ұқсас кредиттік рейтингі бар бағалы қағаздардың үлесінен 1 (бір) пайыздан артық аспайды.
Егер бағалы қағаз бойынша кредиттік рейтингтің мәні ең төмен кредиттік рейтингтен төмендейтін болса, Ұлттық Банк нарықтың ағымдағы конъюнктурасын ескере отырып, бірақ бағалы қағаз бойынша ең төмен кредиттік рейтингтің мәні төмендеген күннен бастап 1 (бір) айдан аспайтын мерзімде осы бағалы қағаз бойынша позицияны жою жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады.

51-5. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51-6. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51-7. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51-8. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51-9. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2-2. Параметры портфеля корпоративных облигаций
Сноска. Глава 5 дополнена параграфом 2-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51-10. Эталонным портфелем для портфеля корпоративных облигаций является индекс, состоящий из ценных бумаг, входящих в широкий индекс корпоративных облигаций (ICE BofA Global Corporate & High Yield Index).
Эталонный портфель для портфеля корпоративных облигаций не включает ценные бумаги, выпускаемые компаниями с повышенным уровнем выбросов парниковых газов, угледобывающими компаниями и производителями табачных изделий.
Сноска. Пункт 51-10 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51-11. Минимальный кредитный рейтинг ценных бумаг портфеля корпоративных облигаций соответствует уровню ВВ (Standard&Poor's)/Ва2 (Moody’s) или аналогичному кредитному рейтингу других международных рейтинговых агентств.
При наличии 2 (двух) и более кредитных рейтингов для ценных бумаг портфеля корпоративных облигаций минимальный кредитный рейтинг определяется как наименьший из них.
Доля ценных бумаг в портфеле корпоративных облигаций с кредитным рейтингом ВВ (Standard&Poor's)/Ва2 (Moody’s) или аналогичным кредитным рейтингом других международных рейтинговых агентств не превышает долю ценных бумаг с кредитным рейтингом ВВ (Standard&Poor's)/Ва2 (Moody’s) или аналогичным кредитным рейтингом других международных рейтинговых агентств в эталонном портфеле корпоративных облигаций более чем на 1 (один) процент.
Если значение кредитного рейтинга по ценной бумаге снижается ниже минимального кредитного рейтинга, Национальный Банк осуществляет мероприятия по ликвидации позиции по данной ценной бумаге с учетом текущей конъюнктуры рынка, но не более 1 (одного) месяца со дня снижения значения минимального кредитного рейтинга по ценной бумаге.

Ескерту. 51-11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
51-12. Корпоративтік облигациялар портфелінің дюрациясы эталондық портфельдің дюрациясынан +30/-40 (плюс отыз/минус қырық) пайыз шегінен аспайды.
Ескерту. 51-12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
51-13. Корпоративтік облигациялар портфелін секторлық бөлу осы Қағидаларға 6-1-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
51-14. Корпоративтік облигациялар портфелі кірістілігінің ауытқуының күтілетін өзгермелілігі (ex-ante tracking error) оған кіретін туынды қаржы құралдарын есепке ала отырып, жылдық 4 (төрт) пайыздан аспайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген шектеу асып кеткен жағдайда Ұлттық Банк оны асып кеткен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күннен артық емес мерзімде жояды.
Ескерту. 51-14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-параграф. Акциялар портфелінің өлшемдері
Ескерту. 3-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
52. Жаһандық акциялар нарығының кең индексіне (MSCI World Index) кіретін бағалы қағаздардан тұратын индекс акциялар портфелі үшін эталондық портфель болып табылады.
Пассивті басқарудағы акциялар портфелі үшін эталондық портфель MSCI World ESG Index құрамына кіретін бағалы қағаздардан тұратын индексті қамтиды.
Салықтарды есепке алмағанда дивидендтерді қайта инвестициялау ескерілген индекстің кірістілігі күн сайын есептелетін акциялар портфелі үшін эталондық портфель кірістілігінің көрсеткіші болып табылады.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
53. Жинақ портфелінің акциялары портфелінің активтері (бұдан әрі - акциялар портфелі) жай және артықшылықты акцияларға, акциялар портфелінің эталондық портфелінде негізге алынатын немесе оның құрамдас секторларындағы индекстерге, туынды қаржы құралдарына, сондай-ақ ақшаға инвестицияланады.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Пункт 51-11 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51-12. Дюрация портфеля корпоративных облигаций не превышает пределов +30/-40 (плюс тридцать/минус сорок) процентов от дюрации эталонного портфеля.
Сноска. Пункт 51-12 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51-13. Секторное распределение портфеля корпоративных облигаций определяется согласно приложению 6-2 к настоящим Правилам.
51-14. Ожидаемая изменчивость отклонения доходности портфеля корпоративных облигаций (ex-ante tracking error) с учетом входящих в него производных финансовых инструментов не превышает 4 (четырех) процентов годовых.
В случае превышения ограничения, предусмотренного частью первой настоящего пункта, Национальный Банк устраняет несоответствие в срок не более 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня превышения.
Сноска. Пункт 51-14 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Параметры портфеля акций
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Эталонным портфелем для портфеля акций является индекс, состоящий из ценных бумаг, входящих в широкий индекс глобального рынка акций (MSCI World Index).
Эталонный портфель для портфеля акций в пассивном управлении включает индекс, состоящий из ценных бумаг, входящих в MSCI World ESG Index.
Показателем доходности эталонного портфеля для портфеля акций, рассчитываемой ежедневно, является доходность индекса с учетом реинвестирования дивидендов без учета налогов.
Сноска. Пункт 52 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Активы портфеля акций сберегательного портфеля (далее – портфель акций) инвестируются в простые и привилегированные акции, индексы, базируемые на эталонном портфеле портфеля акций или на составляющих его секторах, производные финансовые инструменты, а также деньги.
Сноска. Пункт 53 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

54. Дербес басқарудағы акциялар портфелінің активтері Қағидалардың 53-тармағында аталған қаржы құралдарына инвестицияланады, сондай-ақ өтеу мерзімі 1 (бір) жылға дейінгі мемлекеттік бағалы қағаздар мен депозиттерге инвестициялауна және репо операцияларын жасауына жол беріледі.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
55. Акциялар портфелінің активтік басқарудағы үлесі акциялар портфелінің 50 (елу) пайызынан аспайды.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
55-1. Акциялар портфелінің нарықтық құнының кемінде 80 (сексен) пайызын инвестициялау Қордың активтерін сыртқы басқарушылардың көмегімен жүзеге асырылады.
Ұлттық Банк жүзеге асыратын акциялар портфелін хеджирлеуге арналған туынды қаржы құралдары осы тармақтың бірінші бөлігінде айқындалған лимитті есептеуде ескерілмейді.
Ескерту. 55-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2009.11.30 N 107 (15.12.2009 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
55-2. Ұлттық Банк туынды қаржы құралдарының көмегімен жүзеге асыратын акциялар портфелін хеджирлеу шығындарды барынша азайту және (немесе) акциялар портфелін жинақ портфелінің активтерін нысаналы стратегиялық бөлуге жақындату үшін жүргізіледі.
Мәмілелер жасасу кезінде Ұлттық Банк жүзеге асыратын акциялар портфелін хеджирлеуге арналған туынды қаржы құралдары бойынша барлық позициялардың абсолюттік мәндеріндегі номиналды құндарының сомасы акциялар портфелінің нарықтық құнының 100 (бір жүз) пайызынан аспайды.
Ұлттық Банк жүзеге асыратын акциялар портфелін хеджирлеуге арналған туынды қаржы құралдары кірістілік ауытқуының күтілетін өзгермелілігін есептеуде ескерілмейді.
Ескерту. Қағида 55-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

54. Активы портфеля акций в самостоятельном управлении инвестируются в финансовые инструменты, перечисленные в пункте 53 Правил, а также допускаются инвестирование в государственные ценные бумаги со сроком погашения до 1 (одного) года, депозиты и совершение операций репо.
Сноска. Пункт 54 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Доля портфеля акций, находящаяся в активном управлении, не превышает 50 (пятьдесят) процентов от портфеля акций.
Сноска. Пункт 55 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55-1. Инвестирование не менее 80 (восьмидесяти) процентов от рыночной стоимости портфеля акций осуществляется с помощью внешних управляющих активами Фонда.
Производные финансовые инструменты для хеджирования портфеля акций, осуществляемого Национальным Банком, не учитываются в расчете лимита, определенного в части первой настоящего пункта.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 55-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 107 (вводится в действие с 15.12.2009); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55-2. Хеджирование портфеля акций, осуществляемое Национальным Банком с помощью производных финансовых инструментов, проводится для минимизации убытков и (или) приближения портфеля акций к целевому стратегическому распределению активов сберегательного портфеля.
Сумма номинальных стоимостей в абсолютных значениях всех позиций по производным финансовым инструментам для хеджирования портфеля акций, осуществляемого Национальным Банком, на момент заключения сделок не превышает 100 (ста) процентов от рыночной стоимости портфеля акций.
Производные финансовые инструменты для хеджирования портфеля акций, осуществляемого Национальным Банком, не учитываются в расчете ожидаемой изменчивости отклонения доходности.
Сноска. Параграф 3 дополнен пунктом 55-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

55-3. Активтік басқарудағы акциялар портфелінің кірістілігі ауытқуының күтілетін өзгермелілігі (ex-ante tracking error) оған кіретін туынды қаржы құралдарын есепке алғанда жылдық 7 (жеті) пайыздан аспайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген шектеу асып кеткен жағдайда Ұлттық Банк оны асып кеткен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күннен артық емес мерзімде жояды.
Ескерту. Қағида 55-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
56. Алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2008.08.22 N 65 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
4-параграф. Баламалы құралдар портфелі
Ескерту. Қағида 4-параграфпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
56-1. Жаһандық балама құралдар портфелі кірістілігінің нысаналы деңгейі АҚШ долларымен өлшенетін, 80 (сексен) пайызы MSCI АCWI IMI Net Total Return USD Index индексінен және 20 (жиырма) пайызы Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD индексінен тұратын композиттік индекстің кірістілігі (портфель референсі) болып табылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген композиттік индексте (портфель референсі) эталондық бөлуге кері қайтару күнтізбелік тоқсанның соңғы жұмыс күні жүзеге асырылады.
Бұл ретте жаһандық балама құралдар портфелі, сондай-ақ ашық инвестициялық әріптестік портфелі үшін ұзақ мерзімді кірістіліктің ең төменгі деңгейі 5 (бес), 10 (он) және 15 (он бес) жыл мерзімдегі кезеңдер үшін сырғымалы бағалау (rolling window) әдісімен есептелетін US Consumer Price Index (CPI YOY) + 3 (үш) пайыздық мәні болып табылады.
Шетелдік цифрлық активтер портфелін басқарудың және ашық инвестициялық әріптестіктің тиімділігін бағалау портфель референсіне қатысты жүргізілмейді.
Шетелдік цифрлық активтер портфелін басқару тиімділігін бағалау жыл сайынғы негізде жүзеге асырылады. Шетелдік цифрлық активтер портфелін басқару нәтижелері "Қазақстан Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясы" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – Корпорация) Директорлар кеңесі бекітетін эталондық портфельдің кірістілігі мен тәуекел көрсеткіштеріне қатысты бағаланады.
Ескерту. 56-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 11.03.2026 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

55-3. Ожидаемая изменчивость отклонения доходности портфеля акций в активном управлении (ex-ante tracking error) с учетом входящих в него производных финансовых инструментов не превышает 7 (семи) процентов годовых.
В случае превышения ограничения, предусмотренного частью первой настоящего пункта, Национальный Банк устраняет несоответствие в срок не более 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня превышения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 55-3 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 28.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. (Ислючен - постановлением Правления НБ РК от 22.08.2008 N 65 (вводится в действие с 01.10.2008).
Параграф 4. Портфель альтернативных инструментов
Сноска. Правила дополнены параграфом 4 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56-1. Целевым уровнем доходности портфеля глобальных альтернативных инструментов является доходность композитного индекса (референс портфеля), состоящего на 80 (восемьдесят) процентов из индекса MSCI АCWI IMI Net Total Return USD Index и на 20 (двадцать) процентов из индекса Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD, измеряемых в долларах США.
Возврат к эталонному распределению в композитном индексе (референс портфеле), предусмотренном частью первой настоящего пункта осуществляется в последний рабочий день календарного квартала.
При этом минимальным уровнем долгосрочной доходности для портфеля глобальных альтернативных инструментов, а также портфеля открытого инвестиционного партнерства является значение US Consumer Price Index (CPI YOY) + 3 (три) процента, который рассчитывается методом скользящей оценки (rolling window) за периоды сроками в 5 (пять), 10 (десять) и 15 (пятнадцать) лет.
Оценка эффективности управления портфелями зарубежных цифровых активов и открытого инвестиционного партнерства не проводится относительно референс портфеля.
Оценка эффективности управления портфелем зарубежных цифровых активов осуществляется на ежегодной основе. Результаты управления портфелем зарубежных цифровых активов оцениваются относительно показателей доходности и риска эталонного портфеля, утверждаемого Советом директоров акционерного общества "Национальная инвестиционная корпорация Национального Банка Казахстана" (далее – Корпорация).
Сноска. Пункт 56-1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 11.03.2026 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

56-2. Баламалы құралдар портфелінің мақсаты ұзақ мерзімді перспективада активтердің кірістілігін қамтамасыз ету және Қор активтерін әртараптандыру болып табылады. Баламалы құралдар портфелінің мақсатына сәйкес оның тиімділігін бағалау 15 (он бес) жылдан асатын кезеңге жүзеге асырылады.
56-3. Корпорация балама құралдар портфелін сыртқы басқаруды жүзеге асырады.
Инвестициялық жобаларды талдау және басқару үшін ашық инвестициялық әріптестік бағдарламасы шеңберінде Корпорация 2 (екі) миллиард АҚШ долларынан кем емес активтерді басқаратын және инвестициялау тәжірибесі 10 (он) жылдан кем емес халықаралық басқарушыларды тартады.
Ескерту. 56-3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 11.03.2026 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
56-4. Жаһандық балама құралдар портфеліндегі инвестициялар осы Қағидаларда белгіленген шектеулер ескеріле отырып жүзеге асырылады. Жаһандық балама құралдар портфелін активтер сыныптары бойынша секторлық бөлу осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
Осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес белгіленген секторлық бөлу бұзылған жағдайда, жаһандық балама құралдар портфелін соңғы есепті кезеңдегі жаһандық балама құралдар көлемінің 100 (бір жүз) пайызынан кем мөлшердегі сомаға жаһандық балама құралдар портфелін толықтыру салдарынан және (немесе) жаһандық балама құралдар портфелі активтерінің құнын өзгерту және (немесе) жаһандық балама құралдар портфелінен активтерді алып қою нәтижесінде жаһандық балама құралдар портфелі бұзылған сәттен бастап 1 (бір) жыл ішінде белгіленген бөлуге сәйкес келтіріледі.
Осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес белгіленген секторлық бөлу бұзылған жағдайда, жаһандық балама құралдар портфелін соңғы есепті кезеңдегі жаһандық балама құралдар көлемінің 100 (бір жүз) пайызынан астам сомаға толықтыру салдарынан жаһандық балама құралдар портфелі бұзушылық жасалған сәттен бастап 3 (үш) жыл бойы жарамды транзиттік кезең ішінде белгіленген бөлуге сәйкес келтіріледі.
Транзиттік кезең ішінде жаһандық балама құралдар портфелі осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес портфельдің референс параметрлеріне қатысты бағаланады.
Балама құралдар портфелінің көлемі Қордың активтерін балама құралдар портфеліне ауыстыру кезінде жинақ портфелінің активтері көлемінің 10 (он) пайызынан аспайды.
Ашық инвестициялық әріптестік портфелін толықтырудың жиынтық көлемі 1 (бір) миллиард АҚШ долларынан аспайды.
Балама құралдар портфеліндегі шетелдік цифрлық активтер портфелінің нарықтық құны балама құралдар портфелінің 30 (отыз) пайызынан аспайды.

56-2. Целью портфеля альтернативных инструментов является обеспечение доходности активов в долгосрочной перспективе и диверсификация активов Фонда. В соответствии с целью портфеля альтернативных инструментов оценка его эффективности осуществляется за период свыше 15 (пятнадцати) лет.
56-3. Внешнее управление портфелем альтернативных инструментов осуществляет Корпорация.
Для анализа и управления инвестиционными проектами в рамках программы открытого инвестиционного партнерства Корпорацией привлекаются международные управляющие активами, имеющие под управлением не менее 2 (двух) миллиардов долларов США и опыт инвестирования не менее 10 (десяти) лет.
Сноска. Пункт 56-3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 11.03.2026 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56-4. Инвестиции в портфеле глобальных альтернативных инструментов осуществляются с учетом ограничений, установленных настоящими Правилами. Секторное распределение портфеля глобальных альтернативных инструментов по классам активов осуществляется в соответствии с приложением 10 к настоящим Правилам.
В случае нарушения секторного распределения, установленного в соответствии с приложением 10 к настоящим Правилам, вследствие пополнения портфеля глобальных альтернативных инструментов на сумму в размере менее 100 (ста) процентов от объема глобальных альтернативных инструментов за последний отчетный период и (или) в результате изменения стоимости активов портфеля глобальных альтернативных инструментов, и (или) изъятия активов из портфеля глобальных альтернативных инструментов, портфель глобальных альтернативных инструментов приводится в соответствие с установленным распределением в течение 1 (одного) года с момента нарушения.
В случае нарушения секторного распределения, установленного в соответствии с приложением 10 к настоящим Правилам, вследствие пополнения портфеля глобальных альтернативных инструментов на сумму в размере более 100 (ста) процентов от объема глобальных альтернативных инструментов за последний отчетный период, портфель глобальных альтернативных инструментов приводится в соответствие с установленным распределением в течение транзитного периода, действующего в течение 3 (трех) лет с момента нарушения.
В течение транзитного периода портфель глобальных альтернативных инструментов оценивается относительно параметров референс портфеля согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Объем портфеля альтернативных инструментов не превышает 10 (десяти) процентов от объема активов сберегательного портфеля на момент перевода активов Фонда в портфель альтернативных инструментов.
Совокупный объем пополнения портфеля открытого инвестиционного партнерства не превышает 1 (одного) миллиарда долларов США.
Рыночная стоимость портфеля зарубежных цифровых активов в портфеле альтернативных инструментов не превышает 30 (тридцати) процентов от портфеля альтернативных инструментов.

Ескерту. 56-4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 11.03.2026 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
56-5. Балама құралдар портфелінің активтері мынадай балама құралдарға:
1) жеке капиталға;
2) хедж-қорларға;
3) жылжымайтын мүлікке;
4) инфрақұрылымға;
5) жеке борышқа инвестицияланады.
Ескерту. 56-5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
56-6. Балама құралдар портфелінің активтерін "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын орналастыру үшін материалдық емес активтерді қоспағанда, рұқсат етілген қаржы құралдарының және олармен жасалатын мәмілелердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 21 мамырдағы № 353 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын орналастыру үшін материалдық емес активтерді қоспағанда, рұқсат етілген қаржы құралдарының және олармен жасалатын мәмілелердің тізбесінде көзделген өзге қаржы құралдарына инвестициялауға рұқсат етіледі.
Ескерту. 56-6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 11.03.2026 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
56-7. Бірлескен инвестицияларды, қорлардың қорларына (fund of funds) инвестицияларды және қорларға тікелей инвестициялау жолымен жүзеге асыру үшін арнайы мақсаттағы компаниялардың (special purpose vehicle) акцияларын және (немесе) үлестерін сатып алу арқылы инвестициялауға рұқсат етіледі.
Ескерту. 56-7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5-параграф. Алтын портфелінің өлшемдері
Ескерту. 5-1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.08.2019 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Ереже 5-1-тараумен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2014 № 223 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
56-8. Алтын портфелі:

Сноска. Пункт 56-4 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 11.03.2026 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56-5. Активы портфеля альтернативных инструментов инвестируются в следующие альтернативные инструменты:
1) частный капитал;
2) хедж фонды;
3) недвижимость;
4) инфраструктура;
5) частный долг.
Сноска. Пункт 56-5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56-6. Допускается инвестирование активов портфеля альтернативных инструментов в иные финансовые инструменты, предусмотренные Перечнем разрешенных финансовых инструментов и сделок с ними, за исключением нематериальных активов, для размещения Национального фонда Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2025 года № 353 "Об утверждении перечня разрешенных финансовых инструментов и сделок с ними, за исключением нематериальных активов, для размещения Национального фонда Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 56-6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 11.03.2026 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56-7. Для осуществления совместных инвестиций, инвестиций в фонды фондов (fund of funds) и путем прямого инвестирования в фонды допускается инвестирование посредством приобретения акций и (или) долей компаний специального назначения (special purpose vehicle).
Сноска. Пункт 56-7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5-1. Параметры портфеля золота
Сноска. Заголовок главы 5-1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.08.2019 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила дополнены главой 5-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2014 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56-8. Портфель золота состоит из:

1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығында (филиалында) (бұдан әрі - Орталық) сақталатын құйма түріндегі ішкі алтыннан;
2) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде ашылған метал шоттарға орналастырылған құйма түріндегі сыртқы алтыннан тұрады.
Ескерту. 56-8-тармаққа орыс тілінде өзгеріс енгізілді, қазақ тілде мәтін өзгермейді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
56-9. Валютадағы активтерді сақтау және халықаралық қаржы нарықтарындағы тартымдылығын ықтимал төмендеуден қорғау алтындағы активтерді басқару мақсаты болып табылады. Үстеме кірістілік алу алтындағы активтерді басқарудың мақсаты болып табылмайды.
56-10. Алтын портфелінің көлемі Қордың активтерін алтын портфеліне аудару сәтінде жинақ портфелі активтері көлемінің 5 (бес) пайызынан аспайды.
Ескерту. 56-10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.08.2019 № 144 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
56-11. Активтермен қамтамасыз етілмеген алтындағы депозиттің (салымның) ең көп мерзімі 1 (бір) жылдан аспайды.
Активтермен қамтамасыз етілген алтындағы депозиттің (салымның) ең көп мерзімі 5 (бес) жылдан аспайды.
Қамтамасыз ету ретінде осы Қағидаларда инвестициялау үшін рұқсат етілген, ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі АА-(Standard&Poor's)/Aa3(Moody's) және одан жоғары болатын мемлекеттік бағалы қағаздар болады.
56-12. Алтынды Орталықтағы шоттарға есептей отырып оны ішкі нарықта сатып алған кезде бұл алтын Қордың ішкі алтын позицияларына жатады, ал оны Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде ашылған шоттарға есептеген кезде Қордың сыртқы алтынының позицияларында есепке алынады.
56-13. Сыртқы алтынның көлемінен 25 (жиырма бес) пайызға дейін AAA(Standard&Poor's) немесе Ааа (Moody's) төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар және өтеу мерзімі 10 (он) жылдан аспайтын алтынның бағасына байланысты бағалы қағаздарға инвестициялауға жол беріледі.
6-тарау. Сыртқы басқарушыларды таңдау кезіндегі шектеулер
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
57. Ұлттық Қордың сыртқы басқарушыларын таңдау тәртібін Ұлттық Банктің Басқармасы айқындайды.
7-тарау. Кастодиандарды таңдау кезіндегі шектеулер
Ескерту. 7-тарау алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.02.2021 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1) внутреннего золота в виде слитков, хранящихся в Центре кассовых операций и хранения ценностей (филиале) Национального Банка Республики Казахстан (далее – Центр);
2) внешнего золота в виде слитков, размещаемых на металлических счетах, открытых за пределами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 56-8 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56-9. Целями управления активами в золоте являются сохранность и защита от возможного понижения привлекательности активов в валюте на международных финансовых рынках. Получение сверхдоходности не является целью управления активами в золоте.
56-10. Объем портфеля золота не превышает 5 (пяти) процентов от объема активов сберегательного портфеля на момент перевода активов Фонда в портфель золота.
Сноска. Пункт 56-10 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.08.2019 № 144 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56-11. Максимальный срок депозита (вклада) в золоте, необеспеченного активами, не превышает 1 (один) год.
Максимальный срок депозита (вклада) в золоте, обеспеченного активами, не превышает 5 (пяти) лет.
В качестве обеспечения выступают государственные ценные бумаги с долгосрочным кредитным рейтингом АА-(Standard&Poor's)/Aa3(Moody's) и выше, разрешенные для инвестирования активов Фонда настоящими Правилами.
56-12. При приобретении золота на внутреннем рынке с зачислением его на счета в Центре данное золото относится к позициям внутреннего золота Фонда, а при зачислении на счета, открытые за пределами Республики Казахстан, учитывается в позициях внешнего золота Фонда.
56-13. Допускается инвестирование до 25 (двадцати пяти) процентов от объема внешнего золота в ценные бумаги, имеющие привязку к цене на золото, с долгосрочным кредитным рейтингом не ниже AAA (Standard&Poor's) или Ааа (Moody's) и сроком погашения не более 10 (десяти) лет.
Глава 6. Ограничения при выборе внешних управляющих
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Порядок выбора внешних управляющих активами Фонда определяется Правлением Национального Банка.
Глава 7. Ограничения при выборе кастодианов
Сноска. Глава 7 исключена постановлением Правления Национального Банка РК от 22.02.2021 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8-тарау. Құрылымдық өнімдерді пайдалану
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
63. Құрылымдық өнімдерді тәуекелдерді хеджирлеу және кірістілікті ұлғайту үшін пайдаланады.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
63-1. Сатып алуға эмитенттің А+ (Standard&Poor's)/А1 (Moody's) төмен емес рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары және тәуелсіз агенттіктер эмиссиялайтын құрылымдық өнімдер сатып алуға жол беріледі.
Ескерту. 63-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2014 № 223 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
63-2. Ақша ағындары және (немесе) өтеудің негізгі сомасы валюталық, шикізат нарықтарына және (немесе) акциялар нарықтарына не кредиттік оқиғаларға байланысты құрылымдық өнімдерді сатып алуға жол берілмейді.
Ескерту. 63-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2014 № 223 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
63-3. Егер құрылымдық өнім бойынша нарықтық қайта бағалау болса, құрылымдық өнімді сатып алуға жол беріледі.
Ескерту. 63-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2014 № 223 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
64. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2014 № 223 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
65. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2014 № 223 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Глава 8. Использование структурных продуктов
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. Структурные продукты используются для хеджирования рисков и увеличения доходности.
Сноска. Пункт 63 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63-1. Допускаются к приобретению структурные продукты, эмитируемые международными финансовыми организациями и суверенными агентствами, с рейтингом эмитента не ниже A+ (Standard&Poor’s)/А1 (Moody’s).
Сноска. Правила дополнены пунктом 63-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2014 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63-2. Приобретение структурных продуктов, по которым денежные потоки и (или) основная сумма погашения привязана к валютным, сырьевым рынкам и (или) к рынкам акций, либо к кредитным событиям не допускается.
Сноска. Правила дополнены пунктом 63-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2014 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63-3. Приобретение структурного продукта допускается, если по нему имеется рыночная переоценка.
Сноска. Правила дополнены пунктом 63-3 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2014 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2014 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2014 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

66. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2014 № 223 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
67. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2014 № 223 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
68. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2014 № 223 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
69. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2014 № 223 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
70. Құрылымдық өнімдерге қолданылатын шектеулер MBS-қа және ABS-қа қолданылмайды.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.11.2014 № 223 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8-1-тарау. Бағалы қағаздарды кепіл арқылы қарызға беру (securities lending)
Ескерту. 8-1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қағида 8-1-тараумен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
70-1. Кепіл арқылы бағалы қағаздарды қарызға беру операциялары (securities lending) кастодиан бағалы қағаздарды қарызға алушы ретінде әрекет ететін немесе кастодианмен бірге компаниялар тобына кіретін заңды тұлға қарызға алушы ретінде әрекет ететін кастодиандардың бағдарламаларына сәйкес кастодианның қарызға кепіл арқылы берілген бағалы қағаздардың құнын қайтару немесе өтеу талаптарында жүзеге асырылады.
Ескерту. 70-1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
70-2. Мәміле ашылған сәтте нарықтық құны кепіл арқылы қарызға берілетін (securities lending) бағалы қағаздың нарықтық құнының 102 (бір жүз екі) пайызынан кем болмайтын, ең аз кредиттік рейтингі A+ (Standard&Poor’s)/А1 (Moody’s) төмен емес немесе басқа халықаралық рейтингтік агенттіктердің осыған ұқсас кредиттік рейтингі бар бағалы қағаздар кепіл арқылы бағалы қағаздарды қарызға беру (securities lending) операциялары бойынша кепіл ретінде қабылданады.
Кепіл арқылы бағалы қағаздарды қарызға беру (securities lending) операциялары бойынша кепіл ретінде жылжымайтын мүлік (MBS) және активтер кепілімен бағалы қағаздар (ABS), тұрақтандыру және жинақ портфельдерінің валюталарынан басқа валюталармен номинирленген бағалы қағаздар қабылданбайды.
Тұрақтандыру және жинақ портфельдерінің валюталарындағы ақша қарыз алушының Ұлттық Банкке бағалы қағаздарды кепілге беруі үшін қажетті мерзімге кепіл ретінде қабылданады.
Тұрақтандыру және жинақ портфельдерінің валюталарындағы ақша да қарыз алушы Ұлттық Банктің қарызға берген бағалы қағаздарды қайтару жөніндегі міндеттемелерін орындамаған жағдайда Ұлттық Банк алдындағы өз міндеттемелерін орындау үшін қарыз алушы Ұлттық Банкке балама бағалы қағаздарды бергенге дейінгі мерзімге не қарыз алушының Ұлттық Банк алдындағы өз міндеттемелерін тараптардың келісімі бойынша өзге тәсілмен орындағанға дейінгі мерзімге кепіл ретінде қабылданады. Балама бағалы қағаздар деп қарызға берілген бағалы қағаздар сол эмитентінің, сол шығарылымдағы және номиналдық құны (облигацияларға қатысты) немесе саны (акцияларға қатысты) сондай бағалы қағаздары түсініледі.

66. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2014 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2014 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2014 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 21.11.2014 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. Ограничения, применимые к структурным продуктам, не распространяются на MBS и ABS.
Сноска. Пункт 70 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.11.2014 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 8-1. Предоставление ценных бумаг взаймы под залог (securities lending)
Сноска. Правила дополнены главой 8-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется постановлением Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70-1. Операции по предоставлению ценных бумаг взаймы под залог (securities lending) осуществляются в соответствии с программами кастодианов, по которым кастодиан выступает в качестве заемщика ценных бумаг или заемщиком выступает юридическое лицо, входящее с кастодианом в группу компаний, на условиях возвратности или возмещения кастодианом стоимости ценных бумаг, предоставленных взаймы под залог.
Сноска. Пункт 70-1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70-2. В качестве залога по операциям по предоставлению ценных бумаг взаймы под залог (securities lending) принимаются ценные бумаги с минимальным кредитным рейтингом не ниже A+ (Standard&Poor’s)/А1 (Moody’s) или аналогичным кредитным рейтингом других международных рейтинговых агентств, рыночная стоимость которых на момент открытия сделки составляет не менее 102 (ста двух) процентов от рыночной стоимости ценной бумаги, предоставляемой взаймы под залог (securities lending).
В качестве залога по операциям по предоставлению ценных бумаг взаймы под залог (securities lending) не принимаются ценные бумаги под залог недвижимости (MBS) и ценные бумаги под залог активов (ABS), ценные бумаги, номинированные в валютах, отличных от валют стабилизационного и сберегательного портфелей.
Деньги в валютах стабилизационного и сберегательного портфелей принимаются в качестве залога на срок, необходимый для предоставления заемщиком Национальному Банку ценных бумаг в залог.
Деньги в валютах стабилизационного и сберегательного портфелей принимаются также в качестве залога в случае неисполнения заемщиком обязательств по возврату ценных бумаг, предоставленных Национальным Банком взаймы, на срок до предоставления заемщиком Национальному Банку эквивалентных ценных бумаг, либо на срок до исполнения заемщиком своих обязательств перед Национальным Банком иным способом по соглашению сторон. Под эквивалентными ценными бумагами понимаются ценные бумаги того же эмитента, выпуска и номинальной стоимости (применительно к облигациям) или количеством (применительно к акциям), что и ценные бумаги, предоставленные взаймы.

Ескерту. 70-2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
70-3. Кепіл арқылы бағалы қағаздарды қарызға беру (securities lending) бойынша операциялар күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен аспайтын мерзімге жасалады.
Ескерту. 70-3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
70-4. Кепіл арқылы бағалы қағаздарды қарызға беру (securities lending) Ұлттық Банктің меншікті басқаруындағы активтерге, сондай-ақ сыртқы басқаруға берілген активтерге де қатысты рұқсат етіледі.
Ескерту. 70-4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9-тарау. Есептілік
Ескерту. 9-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
71. Ұлттық Банк тоқсан сайын және жыл сайын Қазақстан Республикасының Үкіметіне Ұлттық Банктің Басқармасы бекіткен Қорды сенімгерлік басқару нәтижелері туралы есепті ұсынады.
Ескерту. 71-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2009.11.30 N 107 (15.12.2009 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулыcымен.
10-тарау. Кредиттік тәуекел лимиттері
Ескерту. Ереже 10-тараумен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
72. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.02.2021 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
72-1. Контрәріптестермен операциялар контрәріптестердің кредитке қабілеттілігін ескере отырып, кредиттік лимиттері шеңберінде жүргізіледі.
Ескерту. Қағида 72-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.02.2021 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Пункт 70-2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70-3. Операции по предоставлению ценных бумаг взаймы под залог (securities lending) совершаются на срок не более 90 (девяносто) календарных дней.
Сноска. В пункт 70-3 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется постановлением Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70-4. Предоставление ценных бумаг взаймы под залог (securities lending) допускается как в отношении активов в собственном управлении Национального Банка, так и активов, переданных во внешнее управление.
Сноска. В пункт 70-4 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется постановлением Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 9. Отчетность
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. Национальный Банк ежеквартально и ежегодно представляет Правительству Республики Казахстан утвержденный Правлением Национального Банка отчет о результатах доверительного управления Фондом.
Сноска. Пункт 71 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 107 (вводится в действие с 15.12.2009).
Глава 10. Лимиты кредитного риска
Сноска. Правила дополнены главой 10 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 28.04.2012 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.07.2012); заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 22.02.2021 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72-1. Операции с контрпартнерами проводятся в рамках лимитов кредитного риска с учетом факторов кредитоспособности контрпартнеров.
Сноска. Правила дополнены пунктом 72-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 22.02.2021 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.04.2022 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Активтер түрі
Нарықтық құны (туынды қаржы құралдары үшін олардың негізінде жатқан қаржы құралдарының нарықтық құны пайдаланылады)
ең төменгі (пайызбен анықталады)
ең жоғарғы (пайызбен анықталады)
Р/с №
1
2
3
1
Ақша (ағымдағы шоттардағы қалдықтар; келесі жұмыс күні қайтару мүмкіндігімен ақша нарығы қорларына орналастырылған қаражат), эталондық портфелге кіретін елдердің мемлекеттік бағалы қағаздары
50
100
2
Эталондық индекске кірмейтін елдердің мемлекеттік бағалы қағаздары, агенттік борыштық міндеттемелер, Халықаралық есеп айырысу Банкін қоса алғанда халықаралық қаржы ұйымдарының борыштық міндеттемелері, эталондық портфельге кіретін елдердің муниципалдық борыштық міндеттемелері
0
50
3
Депозиттер (салымдар), оның ішінде репо операцияларынан депозиттерге (салымдарға) орналастырылған ақша
0
50
4
Туынды қаржы құралдары
0
20
5
Корпоративтік бағалы қағаздар, коммерциялық бағалы қағаздар, депозиттік сертификаттар
0
30
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының
инвестициялық операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
2-1-қосымша
Жинақ портфелі активтерінің нысаналы стратегиялық бөлінуі
Ескерту. Қағидалар 2-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 11.03.2026 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
р
Портфель атауы
Балама құралдар портфелін қалыптастырғанға дейін (пайызбен)
Балама құралдар портфелін қалыптастырғаннан кейін (пайызбен)
1
2
3
4
1
Облигациялар:
65
50
1.1
дамыған елдердің мемлекеттік облигациялары
34
19
1.2
дамушы елдердің мемлекеттік облигациялары
21
21
1.3
корпоративтік облигациялар
10
10
2
Акциялар
30

Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.04.2022 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Виды активов
Рыночная стоимость (для производных финансовых инструментов используется рыночная стоимость лежащих в их основе финансовых инструментов)
минимум
(в процентах)
максимум
(в процентах)
№ п/п
1
2
3
1
Деньги (остатки на текущих счетах; деньги, размещенные в фонды денежного рынка с возможностью возврата на следующий рабочий день), государственные ценные бумаги стран, входящих в эталонный портфель
50
100
2
Государственные ценные бумаги стран, не входящих в эталонный индекс, агентские долговые обязательства, долговые обязательства международных финансовых организаций, в том числе Банка международных расчҰтов, муниципальные долговые обязательства стран, входящих в эталонный портфель
0
50
3
Депозиты (вклады), в том числе деньги, размещенные на депозиты (вклады) от операций репо
0
50
4
Производные финансовые инструменты
0
20
5
Корпоративные ценные бумаги, коммерческие ценные бумаги, депозитные сертификаты
0
30
Приложение 2-1
к Правилам осуществления
инвестиционных операций
Национального фонда
Республики Казахстан
Целевое стратегическое распределение активов сберегательного портфеля
Сноска. Правила дополнены приложением 2-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 11.03.2026 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование портфеля
До формирования портфеля альтернативных инструментов (в процентах)
После формирования портфеля альтернативных инструментов (в процентах)
1
2
3
4
1
Облигации:
65
50
1.1
государственные облигации развитых стран
34
19
1.2
государственные облигации развивающихся стран
21
21
1.3
корпоративные облигации
10
10
2
Акции
30

35-40
3
Балама құралдар
0
5-10
4
Алтын
5
5
Ескертпе: 4-бағанның 2 және 3-жолдары бойынша балама құралдар мен акциялардың бірлескен үлесі 45 (қырық бес) пайыздан аспаған жағдайда балама құралдар портфелін ауыстыру немесе толықтыру сәтінде балама құралдардың нақты қалыптасқан үлесі қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының инвестициялық
операцияларын жүзеге асыру
ережесіне 3-қосымша
Кiрiсi белгiленген бағалы қағаздар портфелiнiң және жинақ портфелiнiң құрамындағы
акциялар портфелiнiң нарықтық құнының жол берiлетiн ауытқулары

35-40
3
Альтернативные инструменты
0
5-10
4
Золото
5
5
Примечание: по строкам 2 и 3 графы 4 применяется фактически сложившаяся доля альтернативных инструментов на момент перевода или пополнения портфеля альтернативных инструментов при условии, что совместная доля альтернативных инструментов и акций не превышает 45 (сорока пяти) процентов.
Приложение 3
к Правилам осуществления
инвестиционных операций
Национального фонда
Республики Казахстан

Ескерту. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының
инвестициялық операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
3-1-қосымша
Өту жоспары
Ескерту. Қағида 3-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.06.2017 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 11.03.2026 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының
инвестициялық операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
4-қосымша
Дамыған елдердің мемлекеттік облигациялары портфелінің секторлық бөлінуі

Сноска. Приложение исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 30.06.2017 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3-1
к Правилам осуществления
инвестиционных операций
Национального фонда
Республики Казахстан
План перехода
Сноска. Приложение 3-1 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 11.03.2026 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4 к Правилам
осуществления инвестиционных
операций
Национального фонда
Республики Казахстан
Секторное распределение портфеля государственных облигаций развитых стран

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.04.2020 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Активтер түрі
Нарықтық құны (туынды қаржы құралдары үшін олардың негізінде жатқан қаржы құралдарының нарықтық құны пайдаланылады)
ең төменгі (пайызбен анықталады)
ең жоғарғы (пайызбен анықталады)
Ақша (ағымдағы шоттардағы қалдықтар; келесі жұмыс күні қайтару мүмкіндігімен ақша нарығының қорларына орналастырылған ақша), эталондық портфельге кіретін елдердің мемлекеттік (тәуелсіз) борыштық міндеттемелері және агенттік борыштық міндеттемелері
60

Сноска. Приложение 4 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.04.2020 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Виды активов
Рыночная стоимость (для производных финансовых инструментов используется рыночная стоимость лежащих в их основе финансовых инструментов)
минимум (в процентах)
максимум (в процентах)
Деньги (остатки на текущих счетах, деньги, размещенные в фонды денежного рынка с возможностью возврата на следующий рабочий день), государственные (суверенные) долговые обязательства и агентские долговые обязательства стран, входящих в эталонный портфель
60

100
Халықаралық қаржы ұйымдарының борыштық міндеттемелері
0
30
Эталондық портфельге кірмейтін елдердің мемлекеттік (тәуелсіз) борыштық міндеттемелері, агенттік борыштық міндеттемелері, эталондық портфельге кіретін елдердің муниципалдық борыштық міндеттемелері
0
40
Депозиттер (салымдар), оның ішінде репо операцияларынан депозиттерге (салымдарға) орналастырылған ақша
0
30
Туынды қаржы құралдары (Tracking Error бойынша шектеу арқылы реттеледі)
0
50
Құрылымдық өнімдер (жылжымайтын мүлікке кепілге салынған бағалы қағаздарды (MBS), активтерге кепілге салынған бағалы қағаздарды (ABS) қоспағанда)
0
30
Жылжымайтын мүлікке кепілге салынған бағалы қағаздар (MBS) және активтерге кепілге салынған бағалы қағаздар (ABS)
0
30
Корпоративтік және коммерциялық бағалы қағаздар, депозиттік сертификаттар
0
30
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының
инвестициялық операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
5-қосымша
Дамыған елдердің мемлекеттік облигациялары портфелінің жеке басқарушысының портфеліндегі корпоративтік бағалы қағаздарға ұзақ мерзімді кредиттік рейтинг (Standard&Poor’s)/Moody’s) бойынша лимиттер
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Активтердің түрлері
Нарықтық құны
Ең төменгі
Ең жоғары
BBB/Ваа2-ден бастап қоса алғанда ВВВ+Ваа1 дейін (BBB/Ваа2 ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар үлес 2%-дан аспайды)
0%
4%
A-/А3 бастап қоса алғанда A/А2 дейін ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар
0%
8%

100
Долговые обязательства международных финансовых организаций
0
30
Государственные (суверенные) долговые обязательства, агентские долговые обязательства стран, не входящих в эталонный портфель, муниципальные долговые обязательства стран, входящих в эталонный портфель
0
40
Депозиты (вклады), в том числе деньги, размещенные на депозиты (вклады) от операций репо
0
30
Производные финансовые инструменты (регулируются ограничением по Tracking Error)
0
50
Структурные продукты (не включая ценные бумаги под залог недвижимости (MBS), ценные бумаги под залог активов (ABS))
0
30
Ценные бумаги под залог недвижимости (MBS) и ценные бумаги под залог активов (ABS)
0
30
Корпоративные и коммерческие ценные бумаги, депозитные сертификаты
0
30
Приложение 5
к Правилам осуществления
инвестиционных операций
Национального фонда
Республики Казахстан
Лимиты по долгосрочному кредитному рейтингу (Standard&Poor's/Moody's) на корпоративные ценные бумаги в портфеле отдельного управляющего портфеля государственных облигаций развитых стран
Сноска. Приложение 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Виды активов
Рыночная стоимость
Минимум
Максимум
С долгосрочным кредитным рейтингом от BBB/Ваа2 до BBB+/Ваа1 включительно (доля с долгосрочным кредитным рейтингом BBB/Ваа2 не превышает 2%)
0%
4%
С долгосрочным кредитным рейтингом от A-/А3 до A/А2 включительно
0%
8%

А+/А1 бастап қоса алғанда AA-/Аа3 дейін ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар
0%
12%
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының
инвестициялық операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
6-қосымша
Эталондық портфельге кірмейтін дамыған елдердің мемлекеттік облигациялары, агенттік борыштық міндеттемелер, эталондық портфельге кіретін елдердің муниципалдық борыштық міндеттемелері, АА- (Standard&Poor's)/Aa3 (Moody's) және одан төмен ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарының борыштық міндеттемелері портфеліндегі ең жоғары ауытқулар
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.02.2021 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Активтердің түрі
Нарық құны (пайызбен)
ең төменгі
ең жоғары

С долгосрочным кредитным рейтингом А+/А1 до AA-/Аа3 включительно
0%
12%
Приложение 6
к Правилам осуществления
инвестиционных операций
Национального фонда
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.02.2021 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Максимальные отклонения в портфеле государственных облигаций развитых стран, не входящих в эталонный портфель, муниципальных долговых обязательств стран, входящих в эталонный портфель, агентских долговых обязательств, долговых обязательств международных финансовых организаций с долгосрочным кредитным рейтингом АА-(Standard&Poor's)/Aa3(Moody's) и ниже
Вид активов
Рыночная стоимость (в процентах)
минимум
максимум

BBB/Ваа2 бастап ВВВ+/Ваа1 дейін қоса алғанда ұзақ мерзімді кредиттік рейтингімен (BBB/Ваа2 ұзақ мерзімді кредиттік рейтингімен үлес 3 (үш) пайыздан аспайды)
0
6
A-/А3 бастап A/А2 дейін қоса алғанда ұзақ мерзімді кредиттік рейтингімен
0
9
А+/А1 бастап AA-/Аа3 дейін қоса алғанда ұзақ мерзімді кредиттік рейтингімен
0
18
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының
инвестициялық операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
6-1-қосымша
Жеке басқарушының дамушы елдердің мемлекеттік облигациялары портфелінің секторлық бөлінуі
Ескерту. Қағида 6-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.12.2023 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
№ р/с №
Активтердің түрлері
Нарықтық құны (туынды қаржы құралдары үшін олардың негізінде жатқан қаржы құралдарының нарықтық құны пайдаланылады)
ең төменгі (пайызбен)
ең жоғары (пайызбен)
1
2
3
4
1
Ақша (ағымдағы шоттарда қалған валюта, келесі жұмыс күні қайтару мүмкіндігімен ақша нарығының қорларына орналастырылған қаржы активтері), елдердің мемлекеттік бағалы қағаздары және эталондық портфельге кіретін корпоративтік бағалы қағаздар
70
100
2
Эталондық портфельге кірмейтін елдердің мемлекеттік борыштық міндеттемелері және корпоративтік бағалы қағаздар, эталондық индекске кіретін елдердің агенттік борыштық міндеттемелері, халықаралық қаржы ұйымдарының борыштық міндеттемелері
0
30
3
Депозиттер (салымдар)
0
20
4
Туынды қаржы құралдары (Tracking Error бойынша шектеумен реттеледі)
0
50
5
Коммерциялық бағалы қағаздар
0
20
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының
инвестициялық операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
6-2-қосымша
Корпоративтік облигациялар портфелінің секторлық бөлінуі
Ескерту. Қағида 6-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.09.2020 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Активтердің түрлері
Нарықтық құны (туынды қаржы құралдары үшін олардың негізінде жатқан қаржы құралдарының нарықтық құны пайдаланылады)
ең төменгі (пайызбен)
ең жоғары (пайызбен)
Ақша (ағымдағы шоттарда қалған валюта, келесі жұмыс күні қайтару мүмкіндігімен ақша нарығының қорларына орналастырылған қаржы активтері)
0
15
Эталондық портфельге кіретін корпоративтік бағалы қағаздар
70

С долгосрочным кредитным рейтингом от ВВВ/Baa2 до BBB+/Baa1 включительно (доля с долгосрочным кредитным рейтингом BBB/Ваа2 не превышает 3 (трех) процентов)
0
6
С долгосрочным кредитным рейтингом от А-/А3 до А/А2 включительно
0
9
С долгосрочным кредитным рейтингом от А+/А1 до АА-/Аа3 включительно
0
18
Приложение 6-1
к Правилам осуществления
инвестиционных операций
Национального фонда
Республики Казахстан
Секторное распределение портфеля государственных облигаций развивающихся стран отдельного управляющего
Сноска. Правила дополнены приложением 6-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.12.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ № п/п
Виды активов
Рыночная стоимость
(для производных финансовых инструментов используется рыночная стоимость лежащих в их основе финансовых инструментов)
Минимум
(в процентах)
Максимум
(в процентах)
1
2
3
4
1
Деньги (оставшаяся валюта на текущих счетах, финансовые активы, размещенные в фондах денежного рынка с возможностью возврата на следующий рабочий день), государственные ценные бумаги стран и корпоративные ценные бумаги, входящие в эталонный портфель
70
100
2
Государственные долговые обязательства стран и корпоративные ценные бумаги, не входящие в эталонный портфель, агентские долговые обязательства стран, входящих в эталонный индекс, долговые обязательства международных финансовых организаций
0
30
3
Депозиты (вклады)
0
20
4
Производные финансовые инструменты (регулируются ограничением по Tracking Error)
0
50
5
Коммерческие ценные бумаги
0
20
Приложение 6-2
к Правилам осуществления
инвестиционных операций
Национального фонда
Республики Казахстан
Секторное распределение портфеля корпоративных облигаций
Сноска. Правила дополнены приложением 6-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.09.2020 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Виды активов
Рыночная стоимость (для производных финансовых инструментов используется рыночная стоимость лежащих в их основе финансовых инструментов)
минимум (в процентах)
максимум (в процентах)
Деньги (оставшаяся валюта на текущих счетах, финансовые активы, размещенные в фондах денежного рынка с возможностью возврата на следующий рабочий день)
0
15
Корпоративные ценные бумаги, входящие в эталонный портфель
70

Ескерту. 7-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2009.11.30 N 107 (15.12.2009 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының инвестициялық
операцияларын жүзеге асыру
ережесіне 8-қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры портфелінің құрамы
Ескерту. 8-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық банкі Басқармасының 2009.11.30 N 107 (15.12.2009 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының инвестициялық
операцияларын жүзеге асыру
ережесіне 9-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының портфелін басқару нәтижелерін талдау

Сноска. Приложение 7 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 107 (вводится в действие с 15.12.2009).
Приложение 8
к Правилам осуществления
инвестиционных операций
Национального фонда
Республики Казахстан
Состав портфеля Национального фонда
Республики Казахстан
на ________________________
(дата)
Сноска. Приложение 8 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2009 № 107 (вводится в действие с 15.12.2009).
Приложение 9
к Правилам осуществления
инвестиционных операций
Национального фонда
Республики Казахстан
Анализ результатов управления портфелем
Национального фонда Республики Казахстан
за период с ______________ по _______________

Ескертпе: 6 және 7-жолдар бойынша облигациялар мен акциялардың жиынтық көлемі жаһандық балама құралдар портфелін бастапқы толықтырғаннан кейін 5 (бес) жылдан аспайтын жаһандық балама құралдар портфелін қалыптастыру кезеңінде 40 (қырық) пайыздан аспайды. Жаһандық балама құралдар портфелін қалыптастыру кезеңі өткеннен кейін облигациялар мен акциялардың жиынтық көлемі 15 (он бес) пайыздан аспайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының
инвестициялық операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
11-қосымша
Жаһандық балама құралдар портфелі үшін транзиттік кезеңге арналған портфель референсінің параметрлері
Ескерту. Қағидалар 11-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 11.03.2026 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с
Кезең
Портфель референсінің параметрлері
1
Транзиттік кезеңнің бірінші жылы
Портфель референсі АҚШ долларымен өлшенетін 35 (отыз бес) пайыз MSCI АCWI IMI Net Total Return USD Index индексінен және 65 (алпыс бес) пайыз Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD индексінен тұрады.
2
Транзиттік кезеңнің екінші жылы
Портфель референсі АҚШ долларымен өлшенетін 50 (елу) пайыз MSCI АCWI IMI Net Total Return USD Index индексінен және 50 (елу) пайыз Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD индексінен тұрады.
3
Транзиттік кезеңнің үшінші жылы
Портфель референсі АҚШ долларымен өлшенетін 65 (алпыс бес) пайыз MSCI АCWI IMI Net Total Return USD Index индексінен және 35 (отыз бес) пайыз Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD индексінен тұрады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2006 жылғы 25 шілдедегі
N 65 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының
күші жойылды деп танылған нормативтік құқықтық актілерінің
тізбесі
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 20 маусымдағы N 237 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1568 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" ресми басылымдарында 2001 жылғы 2-15 шілдеде жарияланған).
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1568 нөмірімен тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 20 маусымдағы N 237 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2002 жылғы 24 қазандағы N 426 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2048 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" ресми басылымдарында 2004 жылғы 19 шілде - 15 тамызда жарияланған).

Примечание: по строкам 6 и 7 совокупный объем облигаций и акций не превышает 40 (сорока) процентов в период формирования портфеля глобальных альтернативных инструментов, составляющий не более 5 (пяти) лет после первичного пополнения портфеля глобальных альтернативных инструментов. По истечении периода формирования портфеля глобальных альтернативных инструментов, совокупный объем облигаций и акций не превышает 15 (пятнадцати) процентов.
Приложение 11
к Правилам осуществления
инвестиционных операций
Национального фонда
Республики Казахстан
Параметры референс портфеля для портфеля глобальных альтернативных инструментов на транзитный период
Сноска. Правила допонены приложением 11 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 11.03.2026 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Период
Параметры референс портфеля
1
Первый год транзитного периода
Референс портфель, состоящий на 35 (тридцать пять) процентов из индекса MSCI АCWI IMI Net Total Return USD Index и на 65 (шестьдесят пять) процентов из индекса Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD, измеряемых в долларах США.
2
Второй год транзитного периода
Референс портфель, состоящий на 50 (пятьдесят) процентов из индекса MSCI АCWI IMI Net Total Return USD Index и на 50 (пятьдесят) процентов из индекса Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD, измеряемых в долларах США.
3
Третий год транзитного периода
Референс портфель, состоящий на 65 (шестьдесят пять) процентов из индекса MSCI АCWI IMI Net Total Return USD Index и на 35 (тридцать пять) процентов из индекса Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD, измеряемых в долларах США.
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 25 июля 2006 года № 65
Перечень нормативных правовых актов Национального Банка
Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июня 2001 года N 237 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1568, опубликованное 2-15 июля 2001 года в официальных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана").
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 октября 2002 года N 426 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июня 2001 года N 237 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1568" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2048, опубликованное 19 июля-15 августа 2004 года в официальных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана").

3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1568 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 20 маусымдағы N 237 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 322 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2518 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" ресми басылымдарында 2003 жылғы 6-19 желтоқсанда жарияланған).
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 20 маусымдағы N 237 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2005 жылғы 29 желтоқсандағы N 167 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4032 тіркелген).

3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года N 322 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июня 2001 года N 237 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1568" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2518, опубликованное 6-19 октября 2003 года в официальных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана").
4. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 декабря 2005 года N 167 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июня 2001 года N 237 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4032).