Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2026 жылғы 29 тамыздағы № 1416 Жарлығы
Қазақстан Республикасы
Президенті мен Үкіметі
актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
Қазақстан Республикасы Конституциясының 46-бабының 6) тармақшасына сәйкес ұлттық қауіпсіздікті одан әрі нығайту мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік орган ретінде Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Аппараты (бұдан әрі – Аппарат) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
3. Қауіпсіздік Кеңесі Төрағасының орынбасары Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен бірлесіп:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына мыналарды енгізсін:
Аппарат туралы ереженің және оның құрылымының жобалары;
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігінен штат санын Аппаратқа қайта бөлу жөнінде ұсыныстар;
2) осы Жарлықты іске асыру бойынша өзге де шараларды қабылдасын.
4. Аппарат берілетін функциялар мен өкілеттіктер шегінде Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің құқықтары мен міндеттемелерінің құқықтық мирасқоры болып айқындалсын.
5. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Жарлықты іске асыру бойынша өзге де шаралардың қабылдануын қамтамасыз етсін.
6. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2026 жылғы 29 тамыздағы
№ 1416 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР МЕН ТОЛЫҚТЫРУЛАР
1. "Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 11 наурыздағы № 552 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың тізбесінде:
"Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Аппараты".
2. "Мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілер лауазымдарының тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 150 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілер лауазымдарының тізілімінде:
"Мемлекеттік саяси лауазымдар" деген 1-тарауда:
"Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы, оның бірінші орынбасары және орынбасарлары" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қауіпсіздік Кеңесі Төрағасының орынбасары";
"Қазақстан Республикасы Президентінің бірінші көмекшісі – Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы, оның бірінші орынбасары және орынбасарлары" деген жол алып тасталсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының Басшысы" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қауіпсіздік Кеңесі Аппаратының Басшысы, оның бірінші орынбасары және орынбасарлары".

О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 29 августа 2026 года № 1416
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики Казахстан
В соответствии с подпунктом 6) статьи 46 Конституции Республики Казахстан в целях дальнейшего укрепления национальной безопасности ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Образовать Аппарат Совета Безопасности Республики Казахстан (далее – Аппарат) как государственный орган, непосредственно подчиненный и подотчетный Президенту Республики Казахстан.
2. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан.
3. Заместителю Председателя Совета Безопасности совместно с Администрацией Президента Республики Казахстан:
1) внести на рассмотрение Президенту Республики Казахстан:
проекты положения об Аппарате и его структуры;
предложения по перераспределению штатной численности от Администрации Президента Республики Казахстан в Аппарат;
2) принять иные меры по реализации настоящего Указа.
4. Определить Аппарат правопреемником прав и обязательств Администрации Президента Республики Казахстан в пределах передаваемых функций и полномочий.
5. Правительству Республики Казахстан обеспечить принятие иных мер по реализации настоящего Указа.
6. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 29 августа 2026 года № 1416
ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан
1. В Указе Президента Республики Казахстан от 11 марта 2008 года № 552 "Об утверждении Положения об Администрации Президента Республики Казахстан":
в Перечне государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
после строки "Администрация Президента Республики Казахстан" дополнить строкой следующего содержания:
"Аппарат Совета Безопасности Республики Казахстан".
2. В Указе Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 150 "Об утверждении Реестра должностей политических и административных государственных служащих":
в Реестре должностей политических и административных государственных служащих, утвержденном вышеназванным Указом:
в главе 1 "Политические государственные должности":
после строки "Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан, его первый заместитель и заместитель" дополнить строкой следующего содержания:
"Заместитель Председателя Совета Безопасности";
строку "Первый помощник Президента – Секретарь Совета Безопасности Республики Казахстан, его первый заместитель и заместители" исключить:
после строки "Руководитель Аппарата Правительства Республики Казахстан" дополнить строкой следующего содержания:
"Руководитель Аппарата Совета Безопасности, его первый заместитель и заместители".

3. "Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 12 ақпандағы № 838 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесі туралы ережеде:
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қауіпсіздік Кеңесінің Төрағасы Қауіпсіздік Кеңесін басқарады.
Қазақстан Республикасының Вице-Президенті, Қазақстан Республикасы Құрылтайының Төрағасы, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі Төрағасының орынбасары, Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Бастығы, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрі лауазымы бойынша Қауіпсіздік Кеңесінің мүшелері болады.
7. Қауіпсіздік Кеңесі Төрағасының орынбасары Қауіпсіздік Кеңесінің Төрағасына тікелей бағынады.";
19, 20, 21 және 24-тармақтардағы "Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысының", "Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы" деген сөздер тиісінше "Қауіпсіздік Кеңесі Төрағасы орынбасарының", "Қауіпсіздік Кеңесі Төрағасының орынбасары" деген сөздермен ауыстырылсын;
23-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Қауіпсіздік Кеңесінің қызметін ақпараттық-талдамалық және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді Қауіпсіздік Кеңесінің жұмыс органы болатын Аппарат жүзеге асырады.".
4. "Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2026 жылғы 3 маусымдағы № 1303 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің ведомствоаралық комиссиялары туралы үлгілік ережеде:
бүкіл мәтін бойынша "Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысының", "Қауіпсіздік Кеңесі хатшысының", "Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы", "Қауіпсіздік кеңесінің хатшысымен", "Қауіпсіздік кеңесінің Хатшысы", "Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысына" деген сөздер тиісінше "Қауіпсіздік Кеңесі Төрағасы орынбасарының", "Қауіпсіздік Кеңесі Төрағасы орынбасарының", "Қауіпсіздік Кеңесі Төрағасының орынбасары", "Қауіпсіздік Кеңесі Төрағасының орынбасарымен", "Қауіпсіздік Кеңесі Төрағасының орынбасары", "Қауіпсіздік Кеңесі Төрағасының орынбасарына" деген сөздермен ауыстырылсын.

3. В Указе Президента Республики Казахстан от 12 февраля 2019 года № 838 "О некоторых вопросах Совета Безопасности Республики Казахстан":
в Положении о Совете Безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Совет Безопасности возглавляет Председатель Совета Безопасности.
Членами Совета Безопасности по должности являются: Вице-Президент Республики Казахстан, Председатель Курултая Республики Казахстан, Премьер-Министр Республики Казахстан, Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан, Заместитель Председателя Совета Безопасности Республики Казахстан, Генеральный Прокурор Республики Казахстан, Председатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Начальник Службы государственной охраны Республики Казахстан, Министр иностранных дел Республики Казахстан, Министр обороны Республики Казахстан, Министр внутренних дел Республики Казахстан, Министр по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
7. Заместитель Председателя Совета Безопасности непосредственно подчинен Председателю Совета Безопасности.";
в пунктах 19, 20, 21 и 24 слова "Секретаря Совета Безопасности", "Секретарь Совета Безопасности", "Секретарем Совета Безопасности" заменить соответственно словами "Заместителя Председателя Совета Безопасности", "Заместитель Председателя Совета Безопасности";
абзац первый пункта 23 изложить в следующей редакции:
"23. Информационно-аналитическое и организационное обеспечение деятельности Совета Безопасности осуществляет Аппарат, который является рабочим органом Совета Безопасности.".
4. В Указе Президента Республики Казахстан от 3 июня 2026 года № 1303 "О некоторых вопросах Совета Безопасности Республики Казахстан":
в Типовом положении о межведомственных комиссиях Совета Безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
по всему тексту слова "Секретаря Совета Безопасности", "Секретарем Совета Безопасности", "Секретарю Совета Безопасности" заменить соответственно словами "Заместителя Председателя Совета Безопасности", "Заместителем Председателя Совета Безопасности", "Заместителю Председателя Совета Безопасности".