2002 жылғы 7 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымының Хартиясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттамасына қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2026 жылғы 27 тамыздағы № 1413 Жарлығы.
"Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған 2002 жылғы 7 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымының Хартиясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының атынан 2002 жылғы 7 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымының Хартиясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттамаға қол қойылсын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2026 жылғы 27 тамыздағы
№ 1413 Жарлығымен
МАҚҰЛДАНҒАН
Жоба
2002 жылғы 7 маусымдағы
Шанхай ынтымақтастық ұйымының Хартиясына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ХАТТАМА
2002 жылғы 7 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымы Хартиясының (бұдан әрі - Хартия) 23-бабына сәйкес Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттер төмендегілер туралы уағдаласты:
1-бап
Хартияның 4-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап
Органдар
1. Осы Хартияның мақсаттары мен міндеттерін орындау үшін Ұйым шеңберінде мыналар әрекет етеді:
Мемлекет басшыларының кеңесі;
Үкімет басшыларының (премьер-министрлердің) кеңесі;
Сыртқы істер министрлерінің кеңесі;
Министрліктер және/немесе ведомстволар басшыларының жиналысы;
Ұлттық үйлестірушілер кеңесі;
Хатшылық;
Қауіпсіздікке төнетін қыр көрсету мен қатерлерге қарсы іс-қимыл жөніндегі әмбебап орталық;
Есірткіге қарсы орталық.
2. Мемлекет басшыларының кеңесі ШЫҰ-ның басқа да органдарын құру туралы шешім қабылдай алады. Жаңа органдарды құру осы Хартияның ажырамас бөлігі болатын жекелеген хаттамалармен ресімделеді.
Мемлекет басшыларының кеңесі ШЫҰ-ның мамандандырылған мекемелерін құру туралы шешім қабылдай алады.
3. Органдар мен мамандандырылған мекемелердің мақсаттары, міндеттері, функциялары және жұмыс тәртібі мүше мемлекеттер арасында жасалатын халықаралық шарттарда және/немесе Мемлекет басшыларының кеңесі бекітетін тиісті ережелерде айқындалады.".
2-бап
Хартияның 10-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап
Хатшылық
Хатшылық ШЫҰ-ның тұрақты жұмыс істейтін негізгі атқарушы органы болып табылады және Ұйым қызметін үйлестіруді, ақпараттық-талдамалық, заң тұрғысынан және ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, ШЫҰ шеңберінде ынтымақтастықты және Ұйымның халықаралық байланыстарын дамыту жөнінде ұсыныстар әзірлейді, ШЫҰ органдары шешімдерінің орындалуын бақылайды.
Хатшылықты Сыртқы істер министрлері кеңесінің ұсынуы бойынша Мемлекет басшылары кеңесі бекітетін Бас хатшы басқарады.
Бас хатшы мүше мемлекеттер азаматының қатарынан ротация негізінде мүше мемлекеттер атауының орыс әліпбиі ретімен келесі мерзімге ұзарту құқығынсыз үш жыл мерзімге тағайындалады.
Бас хатшының орынбасарларын Ұлттық үйлестірушілер кеңесінің ұсынуы бойынша Сыртқы істер министрлерінің кеңесі бекітеді. Олар Бас хатшы тағайындалған мемлекет өкілі бола алмайды.
Хатшылықтың лауазымды адамдары квота негізінде мүше мемлекеттер азаматының қатарынан жалданады.
Бас хатшы, оның орынбасарлары және Хатшылықтың басқа да лауазымды адамдары қызметтік міндеттерін атқару кезінде қандай да бір мүше мемлекеттен және/немесе үкіметтен, Ұйымға қатысы жоқ ұйымдардан немесе жеке тұлғалардан нұсқау сұрауға немесе алуға тиіс емес. Олар ШЫҰ алдында ғана жауапты халықаралық лауазымды адам ретінде өздерінің жағдайына ықпал ететін кез келген әрекеттен тартынуға тиіс.
Мүше мемлекеттер Бас хатшының, оның орынбасарларының және Хатшылық персоналының міндеттерінің халықаралық сипатын құрметтеуге және өз қызметтік міндеттерін орындау кезінде оларға ықпал етпеуге міндеттенеді.
ШЫҰ Хатшылығының орналасқан жері - Бейжің қаласы (Қытай Халық Республикасы).".

О подписании Протокола о внесении изменений и дополнений в Хартию Шанхайской организации сотрудничества от 7 июня 2002 года
Указ Президента Республики Казахстан от 27 августа 2026 года № 1413.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О международных договорах Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о внесении изменений и дополнений в Хартию Шанхайской организации сотрудничества от 7 июня 2002 года.
2. Подписать от имени Республики Казахстан Протокол о внесении изменений и дополнений в Хартию Шанхайской организации сотрудничества от 7 июня 2002 года.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
ОДОБРЕН
Одобрен
Указом Президента
Республики Казахстан
от 27 августа 2026 года № 1413
Проект
ПРОТОКОЛ
о внесении изменений и дополнений в Хартию
Шанхайской организации сотрудничества от 7 июня 2002 года
В соответствии со статьей 23 Хартии Шанхайской организации сотрудничества от 7 июня 2002 года (далее - Хартия) государства — члены Шанхайской организации сотрудничества договорились о нижеследующем:
Статья 1
Статью 4 Хартии изложить в следующей редакции:
"Статья 4
Органы
1. Для выполнения целей и задач настоящей Хартии в рамках Организации действуют:
Совет глав государств;
Совет глав правительств (премьер-министров);
Совет министров иностранных дел;
Совещания руководителей министерств и/или ведомств;
Совет национальных координаторов;
Секретариат;
Универсальный центр по противодействию вызовам и угрозам безопасности;
Антинаркотический центр.
2. Совет глав государств может принять решение о создании других органов ШОС. Создание новых органов оформляется отдельными протоколами к настоящей Хартии, которые являются ее неотъемлемой частью.
Совет глав государств может принять решение о создании специализированных учреждений ШОС.
3. Цели, задачи, функции и порядок работы органов и специализированных учреждений определяются международными договорами, заключаемыми между государствами-членами, и/или соответствующими положениями, которые утверждаются Советом глав государств.".
Статья 2
Статью 10 Хартии изложить в следующей редакции:
"Статья 10
Секретариат
Секретариат является основным постоянно действующим исполнительным органом ШОС и осуществляет координацию, информационно-аналитическое, юридическое и организационно-техническое обеспечение деятельности Организации, разрабатывает предложения по развитию сотрудничества в рамках ШОС и международных связей Организации, контролирует выполнение решений органов ШОС.
Секретариат возглавляется Генеральным секретарем, который утверждается Советом глав государств по представлению Совета министров иностранных дел.
Генеральный секретарь назначается из числа граждан государств-членов на ротационной основе в порядке русского алфавита названий государств- членов сроком на три года без права продления на следующий срок.
Заместители Генерального секретаря утверждаются Советом министров иностранных дел по представлению Совета национальных координаторов. Они не могут быть представителями того государства, от которого назначен Генеральный секретарь.
Должностные лица Секретариата нанимаются из числа граждан государств-членов на квотной основе.
При исполнении служебных обязанностей Генеральный секретарь, его заместители и другие должностные лица Секретариата не должны запрашивать или получать указания от какого бы то ни было государства-члена и/или правительства, организаций или частных лиц, посторонних для Организации. Они должны воздерживаться от любых действий, которые могли бы отразиться на их положении как международных должностных лиц, ответственных только перед ШОС.
Государства-члены обязуются уважать международный характер обязанностей Генерального секретаря, его заместителей и персонала Секретариата и не оказывать на них влияние при исполнении ими служебных обязанностей.
Местом расположения Секретариата ШОС является город Пекин (Китайская Народная Республика).".

3-бап
Хартияның 11-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап
Қауіпсіздікке төнетін қыр көрсету мен қатерлерге қарсы іс-қимыл жөніндегі әмбебап орталық және Есірткіге қарсы орталық
1. ШЫҰ-ға мүше мемлекеттердің қауіпсіздігіне төнетін қыр көрсету мен қатерлерге қарсы іс-қимыл жөніндегі әмбебап орталық Ташкент қаласында (Өзбекстан Республикасы) орналасады және ШЫҰ-ның тұрақты жұмыс істейтін органы болады.
2. Есірткіге қарсы орталық Душанбе қаласында (Тәжікстан Республикасы) орналасады және ШЫҰ-ның тұрақты жұмыс істейтін органы болады.
3. Олардың негізгі міндеттері мен функциялары, қалыптастыру және қаржыландыру қағидаттары, сондай-ақ қызмет тәртібі мүше мемлекеттер арасында жасалатын жекелеген халықаралық шарттармен және олар қабылдайтын басқа да қажетті құжаттармен реттеледі.".
4-бап
Хартияның 14-бабының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ШЫҰ осы Хартияның мақсаттары мен қағидаттарын қолдайтын мүдделі мемлекеттерге немесе халықаралық ұйымдарға ШЫҰ-ның серіктесі мәртебесін бере алады. Мұндай мәртебені беру тәртібі, рәсімі, шарттары мен өлшемшарттары ШЫҰ-ға мүше мемлекет басшыларының кеңесі бекітетін тиісті ережеде белгіленеді.".
5-бап
Хартияның 20-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап
Тілдер
ШЫҰ-ның ресми және жұмыс тілдері орыс, қытай және ағылшын тілдері.".
6-бап
Осы Хаттама ШЫҰ Хартиясының ажырамас бөлігі болады және ШЫҰ Хартиясының 21-бабында көзделген тәртіппен күшіне енеді.
2026 жылғы 1 қыркүйекте Бішкек қаласында орыс және қытай тілдерінде бір түпнұсқа данада жасалды, әрі екі мәтіннің де күші бірдей.
БЕЛАРУСЬ РЕСПУБЛИКАСЫ ҮШІН
ҮНДІСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҮШІН
ИРАН ИСЛАМ РЕСПУБЛИКАСЫ ҮШІН
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҮШІН
ҚЫТАЙ ХАЛЫҚ РЕСПУБЛИКАСЫ ҮШІН
ҚЫРҒЫЗ РЕСПУБЛИКАСЫ ҮШІН
ПӘКІСТАН ИСЛАМ РЕСПУБЛИКАСЫ ҮШІН
РЕСЕЙ ФЕДЕРАЦИЯСЫ ҮШІН
ТӘЖІКСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҮШІН
ӨЗБЕКСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҮШІН

Статья 3
Статью 11 Хартии изложить в следующей редакции:
"Статья 11
Универсальный центр по противодействию вызовам и угрозам безопасности и Антинаркотический центр
1. Универсальный центр по противодействию вызовам и угрозам безопасности государств членов ШОС с месторасположением в городе Ташкенте (Республика Узбекистан) является постоянно действующим органом ШОС.
2. Антинаркотический центр с месторасположением в городе Душанбе (Республика Таджикистан) является постоянно действующим органом ШОС.
3. Основные их задачи и функции, принципы формирования и финансирования, а также порядок деятельности регулируются отдельными международными договорами, заключаемыми между государствами-членами, и другими необходимыми документами, принимаемыми ими.".
Статья 4
Второй абзац статьи 14 Хартии изложить в следующей редакции:
"ШОС может предоставить статус Партнера ШОС заинтересованным государствам или международным организациям, разделяющим цели и принципы настоящей Хартии. Порядок, процедура, условия и критерии предоставления такого статуса устанавливаются соответствующим положением, утверждаемым Советом глав государств - членов ШОС.".
Статья 5
Статью 20 Хартии изложить в следующей редакции:
"Статья 20
Языки
Официальными и рабочими языками ШОС являются русский, китайский и английский языки.".
Статья 6
Настоящий Протокол является неотъемлемой частью Хартии ШОС и вступает в силу в порядке, предусмотренном статьей 21 Хартии ШОС.
Совершено в городе Бишкеке 1 сентября 2026 года в одном подлинном экземпляре на русском и китайском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
ЗА РЕСПУБЛИКУ БЕЛАРУСЬ
ЗА РЕСПУБЛИКУ ИНДИЯ
ЗА ИСЛАМСКУЮ РЕСПУБЛИКУ ИРАН
ЗА РЕСПУБЛИКУ КАЗАХСТАН
ЗА КИТАЙСКУЮ НАРОДНУЮ РЕСПУБЛИКУ
ЗА КЫРГЫЗСКУЮ РЕСПУБЛИКУ
ЗА ИСЛАМСКУЮ РЕСПУБЛИКУ ПАКИСТАН
ЗА РОССИЙСКУЮ ФЕДЕРАЦИЮ
ЗА РЕСПУБЛИКУ ТАДЖИКИСТАН
ЗА РЕСПУБЛИКУ УЗБЕКИСТАН