Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2026 жылғы 15 маусымдағы № 1315 Жарлығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3 т. Қараңыз.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар (бұдан әрі – өзгерістер мен толықтырулар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы Жарлықтан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы Жарлық:
1) 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 1-тармағының екінші және үшінші, 2-тармағының екінші және үшінші, 3-тармағының екінші және үшінші абзацтарын;
2) 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 1-тармағының сегізінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма сегізінші, отызыншы, отыз бірінші, отыз үшінші, отыз төртінші және отыз бесінші абзацтарын, 2-тармағының бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма үшінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы және қырық алтыншы абзацтарын, 3-тармағының бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші және он үшінші абзацтарын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Өзгерістер мен толықтырулардың 1-тармағының он жетінші, отыз төртінші абзацтары және 2-тармағының жиырма алтыншы абзацы 2026 жылғы 12 шілдеге дейін мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның сұратуы бойынша Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасына сәйкес өздерінің ақпараттық жүйелерінен мәліметтер ұсыну;";
"32) жеке қабылдауларды, мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқару органдарына, мемлекеттік заңды тұлғаларға, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғаларға келіп түсетін жолданымдарды тіркеу, есепке алу, сондай-ақ "Электрондық жолданымдар" ақпараттық-талдау жүйесін жүргізу қағидаларын әзірлеу;";
"жеке қабылдауларды, мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқару органдарына, мемлекеттік заңды тұлғаларға, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғаларға келіп түсетін жолданымдарды тіркеу, есепке алу, сондай-ақ "Электрондық жолданымдар" ақпараттық-талдау жүйесін жүргізу тәртібін;".
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2026 жылғы 15 маусымдағы
№ 1315 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін
ӨЗГЕРІСТЕР МЕН ТОЛЫҚТЫРУЛАР

О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 15 июня 2026 года № 1315
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан (далее – изменения и дополнения).
2. Генеральной прокуратуре Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принять меры, вытекающие из настоящего Указа.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания, за исключением:
1) абзацев второго и третьего пункта 1, второго и третьего пункта 2, второго и третьего пункта 3 изменений и дополнений, которые вводятся в действие с 1 июля 2026 года;
2) абзацев восьмого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать восьмого, тридцатого, тридцать первого, тридцать третьего, тридцать четвертого и тридцать пятого пункта 1, абзацев пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать третьего, двадцать пятого, двадцать шестого и сорок шестого пункта 2, абзацев пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого и тринадцатого пункта 3 изменений и дополнений, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Установить, что абзацы семнадцатый, тридцать четвертый пункта 1 и абзац двадцать шестой пункта 2 изменений и дополнений до 12 июля 2026 года действуют в следующей редакции:
"представлять по запросу уполномоченного органа по финансовому мониторингу сведения из собственных информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;";
"32) разработка правил регистрации, учета личных приемов, обращений, поступающих в государственные органы, органы местного самоуправления, государственным юридическим лицам, юридическим лицам со стопроцентным участием государства в уставном капитале, а также ведения информационной аналитической системы "Электронные обращения";";
"порядок регистрации, учета личных приемов, обращений, поступающих в государственные органы, органы местного самоуправления, государственным юридическим лицам, юридическим лицам со стопроцентным участием государства в уставном капитале, а также ведения информационной аналитической системы "Электронные обращения";".
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 15 июня 2026 года № 1315
ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ,
которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан

1. "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi комитетiн құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 28 наурыздағы № 1050 Жарлығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Конституциясы 46-бабының 6) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Президентi туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 20-бабы 2-тармағының 1) және 3) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасында құқықтық статистика және арнайы есепке алу жүйесiн одан әрi жетiлдiру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті туралы ережеде:
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Міндеттері:
1) қоғамның, мемлекеттің және халықаралық қоғамдастықтың ресми құқықтық статистикалық ақпаратқа қажеттіліктерін қанағаттандыру;
2) мемлекеттiк цифрлық құқықтық статистикалық жүйенi жетiлдiру және дамыту;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде айқындалатын өзге де міндеттер.";
14-тармақта:
1) тармақша оныншы абзацтан кейін мынадай мазмұндағы он бірінші абзацпен толықтырылсын:
"қылмыстық қатерлерді анықтау жөніндегі болжамды-талдамалық қызметті жүзеге асырудың нәтижелері бойынша ұсыныстар әзірлеу және оларды құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілеріне жіберу;";
2) тармақшада:
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"цифрлық жүйелерді құқыққа сыйымсыз қол сұғудан, құқықтық статистика және арнайы есепке алу объектілерi туралы деректердi бүлiнуден немесе жойылудан қорғауды қамтамасыз ету;";
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның сұратуы бойынша Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасына сәйкес өздерінің цифрлық жүйелерінен мәліметтер ұсыну;";
15-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қылмыстық істерді тергеп-тексеру, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізу, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген мемлекеттік бақылау, сондай-ақ қадағалау нысандарын тіркеу және (немесе) есепке алу процестеріне цифрлық технологияларды ендіру;";
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) қылмыстық қатерлерді анықтау жөніндегі болжамды-талдамалық қызметті жүзеге асыру;";
17), 18) және 19) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

1. В Указе Президента Республики Казахстан от 28 марта 2003 года № 1050 "Об образовании Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 6) статьи 46 Конституции Республики Казахстан, подпунктами 1) и 3) пункта 2 статьи 20 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" в целях дальнейшего совершенствования системы правовой статистики и специальных учетов в Республике Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:";
в Положении о Комитете по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Задачи:
1) удовлетворение потребностей общества, государства и международного сообщества в официальной правовой статистической информации;
2) совершенствование и развитие государственной цифровой правовой статистической системы;
3) иные задачи, определяемые законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.";
в пункте 14:
подпункт 1) после абзаца десятого дополнить абзацем одиннадцатым следующего содержания:
"вырабатывать и направлять субъектам правовой статистики и специальных учетов предложения по результатам осуществления прогнозно-аналитической деятельности по выявлению преступных угроз;";
в подпункте 2):
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"обеспечивать защиту цифровых систем от неправомерного доступа, порчи или уничтожения данных об объектах правовой статистики и специальных учетов;";
абзац десятый изложить в следующей редакции:
"представлять по запросу уполномоченного органа по финансовому мониторингу сведения из собственных цифровых систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;";
в пункте 15:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) внедрение цифровых технологий в процессы расследования уголовных дел, производства по делам об административных правонарушениях, регистрации и (или) учета форм государственного контроля, а также надзора, предусмотренных законами Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) осуществление прогнозно-аналитической деятельности по выявлению преступных угроз;";
подпункты 17), 18) и 19) изложить в следующей редакции:

"17) мемлекеттік құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алуды жүргізу жөніндегі цифрлық жүйелер, құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесі операторының:
цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз ету;
пайдалану, сүйемелдеу, дамыту, мониторингтеуді жүзеге асыру;
іркіліссіз және тиісінше жұмыс істеуді, сондай-ақ қорғауды қамтамасыз ету;
цифрлық ресурстарды сақтау қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
анықталған кемшіліктерге жедел ден қоюды және оларды жою бойынша шаралар қабылдауды қамтамасыз ету жөніндегі функцияларын жүзеге асыру;
18) мемлекеттік құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алуды жүргізу жөніндегі цифрлық жүйелердің, құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінің жұмыс істеуіне, оларға әкімшілік етуге, оларды пайдалануға жауапты лауазымды адамдарды айқындау;
19) мемлекеттік цифрлық құқықтық статистикалық жүйенің географиялық ақпараттық карталарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету;";
30) тармақшадағы "іс жүргізулердің" деген сөздер "іс жүргізудің" деген сөздермен ауыстырылсын;
32) және 36) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"32) жеке қабылдауларды, мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқару органдарына, мемлекеттік заңды тұлғаларға, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғаларға келіп түсетін жолданымдарды тіркеу, есепке алу, сондай-ақ "Электрондық жолданымдар" цифрлық талдау жүйесін жүргізу қағидаларын әзірлеу;";
"36) құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесімен интеграцияланатын интернет-ресурстар мен цифрлық жүйелердің тізбесін әзірлеу;";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Комитет төрағасының орынбасарлары, оның ішінде бірінші орынбасары болады, оларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Бас Прокурор лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.";
19-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Комитеттің прокурорлары мен өзге де жұмыскерлерін, аумақтық органдар басшыларының орынбасарларын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;".
2. "Қазақстан Республикасының прокуратура органдарының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 13 қазандағы № 563 Жарлығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Конституциясы 46-бабының 6) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 20-бабы 2-тармағының 1) және 3) тармақшаларына және "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 44-бабының 4-тармағына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы туралы ережеде:

"17) осуществление функции оператора цифровых систем по формированию государственной правовой статистики и ведению специальных учетов, системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов по:
обеспечению соблюдения единых требований в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности;
эксплуатации, сопровождению, развитию, осуществлению мониторинга;
обеспечению бесперебойного и надлежащего функционирования, а также защиты;
обеспечению безопасности хранения цифровых ресурсов;
обеспечению оперативного реагирования на выявленные недостатки и принятию мер по их устранению;
18) определение должностных лиц, ответственных за функционирование, администрирование, использование цифровых систем по формированию государственной правовой статистики и ведению специальных учетов, системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов;
19) обеспечение функционирования географических информационных карт государственной цифровой правовой статистической системы;";
в подпункт 30) вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
подпункты 32) и 36) изложить в следующей редакции:
"32) разработка правил регистрации, учета личных приемов, обращений, поступающих в государственные органы, органы местного самоуправления, государственным юридическим лицам, юридическим лицам со стопроцентным участием государства в уставном капитале, а также ведения цифровой аналитической системы "Электронные обращения";";
"36) разработка перечня интернет-ресурсов и цифровых систем, интегрируемых с системой информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов;";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Председатель Комитета имеет заместителей, в том числе первого заместителя, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей Генеральным Прокурором в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
подпункт 3) пункта 19 изложить в следующей редакции:
"3) в соответствии с законодательством Республики Казахстан назначает на должности и освобождает от должностей прокуроров и иных работников Комитета, заместителей руководителей территориальных органов;".
2. В Указе Президента Республики Казахстан от 13 октября 2017 года № 563 "О некоторых вопросах органов прокуратуры Республики Казахстан":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 6) статьи 46 Конституции Республики Казахстан, подпунктами 1) и 3) пункта 2 статьи 20 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" и пунктом 4 статьи 44 Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре" ПОСТАНОВЛЯЮ:";
в Положении о Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:

14-тармақтың 1) тармақшасында:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"заңдардың қолданылуын, заңдылықтың жай-күйін қадағалау практикасын, оның ішінде құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесіне интеграцияланған цифрлық жүйелерде қамтылған мәліметтерді пайдалана отырып талдау;";
он тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"дербес деректерді және заңмен қорғалатын өзге құпияны қорғау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, ақпаратқа, мәліметтер мен құжаттарға, қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істерге, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерге, атқарушылық іс жүргізуге және өзге де материалдарға, сондай-ақ құқық қорғау органдарының және өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдардың цифрлық жүйелері мен ресурстарына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қол жеткізу;";
15-тармақта:
15), 28) және 30) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"15) заңдылықтың жай-күйіне, оның ішінде құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесіне интеграцияланған цифрлық жүйелер мен ресурстарға қолжетімділікті пайдалана отырып талдау жүргізу;";
"28) Бас прокуратураның ресми интернет-ресурсының жұмыс істеуін және оның Қазақстан Республикасының "цифрлық үкіметі" құрылымына қатысуын қамтамасыз ету, прокуратура органдарының Бас прокуратураның ресми интернет-ресурсын ақпараттық материалдармен толтыру жөніндегі қызметін ұйымдастыру және үйлестіру, Қазақстан Республикасының цифрландыру туралы заңнамасына сәйкес цифрлық жүйелерді қолдана отырып, электрондық қызметтер көрсету;";
"30) прокуратура органдары жүйесінде киберқауіпсіздіктің сақталуын қамтамасыз ету;";
мынадай мазмұндағы 40-1) тармақшамен толықтырылсын:
"40-1) қылмыстық қатерлерді анықтау жөніндегі болжамды-талдамалық қызметті жүзеге асыру; ";
43) және 44) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"43) қылмыстық істерді тергеп-тексеру, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізу, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген мемлекеттік бақылау мен қадағалау нысандарын тіркеу және (немесе) есепке алу процестеріне цифрлық технологияларды ендіру;
44) мемлекеттік құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алуды жүргізу жөніндегі цифрлық жүйелер, құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесі операторының:
цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз ету;
пайдалану, сүйемелдеу, дамыту, мониторингтеуді жүзеге асыру;
іркіліссіз және тиісінше жұмыс істеуді, сондай-ақ қорғауды қамтамасыз ету;
цифрлық ресурстарды сақтау қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
анықталған кемшіліктерге жедел ден қоюды қамтамасыз ету және оларды жою бойынша шаралар қабылдау жөніндегі функцияларын жүзеге асыру;";

в подпункте 1) пункта 14:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"анализировать практику надзора за применением законов, состоянием законности, в том числе с использованием сведений, содержащихся в цифровых системах, интегрированных с системой информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов;";
абзац девятнадцатый изложить в следующей редакции:
"в установленном законодательством Республики Казахстан порядке получать доступ к информации, сведениям и документам, уголовным, гражданским, административным делам, делам об административных правонарушениях, исполнительным производствам и иным материалам, а также к цифровым системам и ресурсам правоохранительных и иных государственных органов и организаций с соблюдением требований по защите персональных данных и иной охраняемой законом тайны;";
в пункте 15:
подпункты 15), 28) и 30) изложить в следующей редакции:
"15) проведение анализа состояния законности, в том числе с использованием доступа к цифровым системам и ресурсам, интегрированным с системой информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов;";
"28) обеспечение функционирования официального интернет-ресурса Генеральной прокуратуры и его участия в структуре "цифрового правительства" Республики Казахстан, организация и координация деятельности органов прокуратуры по наполнению официального интернет-ресурса Генеральной прокуратуры информационными материалами, оказание электронных услуг с применением цифровых систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан о цифровизации;";
"30) обеспечение соблюдения кибербезопасности в системе органов прокуратуры;";
дополнить подпунктом 40-1) следующего содержания:
"40-1) осуществление прогнозно-аналитической деятельности по выявлению преступных угроз;";
подпункты 43) и 44) изложить в следующей редакции:
"43) внедрение цифровых технологий в процессы расследования уголовных дел, производства по делам об административных правонарушениях, регистрации и (или) учета форм государственного контроля и надзора, предусмотренных законами Республики Казахстан;
44) осуществление функций оператора цифровых систем по формированию государственной правовой статистики и ведению специальных учетов, системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов по:
обеспечению соблюдения единых требований в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности;
эксплуатации, сопровождению, развитию, осуществлению мониторинга;
обеспечению бесперебойного и надлежащего функционирования, а также защиты;
обеспечению безопасности хранения цифровых ресурсов;
обеспечению оперативного реагирования на выявленные недостатки и принятию мер по их устранению;";

19-тармақтың 37) тармақшасының отыз бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке қабылдауларды, мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқару органдарына, мемлекеттік заңды тұлғаларға, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғаларға келіп түсетін жолданымдарды тіркеу, есепке алу, сондай-ақ "Электрондық жолданымдар" цифрлық талдау жүйесін жүргізу тәртібін;";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының құрылымы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ҚҰРЫЛЫМЫ
Басшылық
Аппарат
Cотқа дейінгі тергеп-тексерудің заңдылығын қадағалау және қылмыстық қудалау қызметі
Заңды күшіне енген үкімдердің заңдылығын және олардың орындалуын қадағалау қызметі
Қоғамдық мүдделерді қорғау қызметі
Cотқа дейінгі тергеп-тексеру қызметі
Халықаралық-құқықтық ынтымақтастық қызметі
Активтерді қайтару жөніндегі қызмет
Кадр жұмысы департаменті
Өзіндік қауіпсіздік департаменті
Стратегиялық даму департаменті
Жедел-іздестіру, қарсы барлау қызметі мен жасырын тергеу әрекеттерінің заңдылығын қадағалау департаменті
Норма шығармашылық қызметін үйлестіру департаменті
Жолданымдармен жұмыс және іс жүргізу департаменті
Қаржы департаменті
Мемлекеттік құпияларды қорғау басқармасы
Ішкі аудит басқармасы
Киберқауіпсіздік басқармасы.".
3. "Инвесторлардың құқықтарын қорғау және активтерді қайтару саласында мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 17 желтоқсандағы № 1125 Жарлығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Конституциясы 46-бабының 6) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 20-бабы 2-тармағының 1) және 3) тармақшаларына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Инвесторлардың құқықтарын қорғау комитеті туралы ережеде:
14-тармақтың 1) тармақшасында:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының инвестициялар және инвестициялық қызмет саласындағы заңнамасының қолданылуын қадағалау практикасын, оның ішінде құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесімен интеграцияланған цифрлық жүйелерде, сондай-ақ Ұлттық цифрлық инвестициялық платформада қамтылған мәліметтерді пайдалана отырып талдау;";
жиырма бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"дербес деректерді және заңмен қорғалатын өзге құпияны қорғау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, ақпаратқа, мәліметтер мен құжаттарға, қылмыстық, азаматтық, әкімшілік істерге, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерге, атқарушылық іс жүргізуге және өзге де материалдарға, сондай-ақ құқық қорғау органдарының және өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдардың цифрлық жүйелері мен ресурстарына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қол жеткізу;";
15-тармақта:
12) және 15) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

абзац тридцать пятый подпункта 37) пункта 19 изложить в следующей редакции:
"порядок регистрации, учета личных приемов, обращений, поступающих в государственные органы, органы местного самоуправления, государственным юридическим лицам, юридическим лицам со стопроцентным участием государства в уставном капитале, а также ведения цифровой аналитической системы "Электронные обращения";";
структуру Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, утвержденную вышеназванным Указом, изложить в следующей редакции:
"СТРУКТУРА Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
Руководство
Аппарат
Служба по надзору за законностью досудебного расследования и уголовного преследования
Служба по надзору за законностью приговоров, вступивших в законную силу, и их исполнением
Служба по защите общественных интересов
Служба досудебного расследования
Служба международно-правового сотрудничества
Служба по возврату активов
Департамент кадровой работы
Департамент собственной безопасности
Департамент стратегического развития
Департамент по надзору за законностью оперативно-розыскной, контрразведывательной деятельности и негласных следственных действий
Департамент координации нормотворческой деятельности
Департамент по работе с обращениями и делопроизводству
Департамент финансов
Управление по защите государственных секретов
Управление внутреннего аудита
Управление кибербезопасности.".
3. В Указе Президента Республики Казахстан от 17 декабря 2025 года № 1125 "О совершенствовании системы государственного управления в сфере защиты прав инвесторов и возврата активов":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 6) статьи 46 Конституции Республики Казахстан, подпунктами 1) и 3) пункта 2 статьи 20 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:";
в Положении о Комитете по защите прав инвесторов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
в подпункте 1) пункта 14:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"анализировать практику надзора за применением законодательства Республики Казахстан в сфере инвестиций и инвестиционной деятельности, в том числе с использованием сведений, содержащихся в цифровых системах, интегрированных с системой информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов, а также в Национальной цифровой инвестиционной платформе;";
абзац двадцать пятый изложить в следующей редакции:
"в установленном законодательством Республики Казахстан порядке получать доступ к информации, сведениям и документам, уголовным, гражданским, административным делам, делам об административных правонарушениях, исполнительным производствам и иным материалам, а также к цифровым системам и ресурсам правоохранительных и иных государственных органов и организаций с соблюдением требований по защите персональных данных и иной охраняемой законом тайны;";
в пункте 15:
подпункты 12) и 15) изложить в следующей редакции:

"12) инвестициялар және инвестициялық қызмет саласындағы заңдылықтың жай-күйіне, оның ішінде құқық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесімен интеграцияланған цифрлық жүйелер мен ресурстарға қолжетімділікті пайдалана отырып талдау жүргізу;";
"15) инвестициялық жобаларды іске асыру кезеңдеріне, оның ішінде цифрлық жүйелер арқылы мониторинг жүргізу;".

"12) проведение анализа состояния законности в сфере инвестиций и инвестиционной деятельности, в том числе с использованием доступа к цифровым системам и ресурсам, интегрированным с системой информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов;";
"15) проведение мониторинга этапов реализации инвестиционных проектов, в том числе посредством цифровых систем;".
___________________