2010 жылғы 5 шілдедегі Кеден одағының және Кеден одағына мүше мемлекеттердің кеден заңнамасын бұзғаны үшін қылмыстық және әкімшілік жауаптылықтың ерекшеліктері туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттамаға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2026 жылғы 22 мамырдағы № 1289 Жарлығы.
"Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған 2010 жылғы 5 шілдедегі Кеден одағының және Кеден одағына мүше мемлекеттердің кеден заңнамасын бұзғаны үшін қылмыстық және әкімшілік жауаптылықтың ерекшеліктері туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. 2010 жылғы 5 шілдедегі Кеден одағының және Кеден одағына мүше мемлекеттердің кеден заңнамасын бұзғаны үшін қылмыстық және әкімшілік жауаптылықтың ерекшеліктері туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттамаға Қазақстан Республикасының атынан қол қойылсын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2026 жылғы 22 мамырдағы
№ 1289 Жарлығымен
МАҚҰЛДАНҒАН
Жоба
2010 жылғы 5 шілдедегі Кеден одағының және Кеден одағына мүше мемлекеттердің кеден заңнамасын бұзғаны үшін қылмыстық және әкімшілік жауаптылықтың ерекшеліктері туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы ХАТТАМА
Бұдан әрі мүше мемлекеттер деп аталатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты негізге ала отырып,
2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шарттың ережелерін назарға ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
2010 жылғы 5 шілдедегі Кеден одағының және Кеден одағына мүше мемлекеттердің кеден заңнамасын бұзғаны үшін қылмыстық және әкімшілік жауаптылықтың ерекшеліктері туралы шартқа мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) 2-баптың 1-тармағы "ерекшеліктерін" деген сөзден кейін ", сондай-ақ осындай жауаптылықты белгілеудің қағидаттары мен тәсілдерін" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 3-бап мынадай мазмұндағы 11-тармақпен толықтырылсын:
"11. Қылмыстар мен әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін жауаптылықты белгілеу кезінде Тараптар:
1) заңдылық, әділеттілік, ізгілік, заң алдындағы теңдік, кінәлілік, кінәсіздік презумпциясы, жауаптылықтың бұлтартпастығы, жазалардың мөлшерлестігі қағидаттарын негізге алады;
2) мынадай тәсілдерді ұстанады:
анықталған бұзушылықтардың сипаты мен қоғамға қауіптілігі дәрежесіне қарай оларды қылмыстарға немесе әкімшілік құқық бұзушылықтарға жатқызу;
кедендік реттеу саласындағы бұзушылықтарға жол берген қылмыстардың, әкімшілік құқық бұзушылықтардың субъектілерін, сондай-ақ қылмыстар, әкімшілік құқық бұзушылықтар жасағаны үшін жазалардың түрлерін айқындау;
жазалаудан бұрын қылмыстар мен әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу (профилактикасы) жөніндегі шараларды басымдықпен қолдану.".

О подписании Протокола о внесении изменений в Договор об особенностях уголовной и административной ответственности за нарушения таможенного законодательства таможенного союза и государств - членов таможенного союза от 5 июля 2010 года
Указ Президента Республики Казахстан от 22 мая 2026 года № 1289.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О международных договорах Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о внесении изменений в Договор об особенностях уголовной и административной ответственности за нарушения таможенного законодательства таможенного союза и государств - членов таможенного союза от 5 июля 2010 года.
2. Подписать от имени Республики Казахстан Протокол о внесении изменений в Договор об особенностях уголовной и административной ответственности за нарушения таможенного законодательства таможенного союза и государств - членов таможенного союза от 5 июля 2010 года.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
ОДОБРЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 22 мая 2026 года № 1289
Проект
ПРОТОКОЛ
о внесении изменений в Договор об особенностях уголовной и административной ответственности за нарушения таможенного законодательства таможенного союза и государств – членов таможенного союза от 5 июля 2010 года
Государства-члены Евразийского экономического союза, далее именуемые государствами - членами,
основываясь на Договоре о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года,
принимая во внимание положения Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Внести в Договор об особенностях уголовной и административной ответственности за нарушения таможенного законодательства таможенного союза и государств - членов таможенного союза от 5 июля 2010 года следующие изменения:
1) пункт 1 статьи 2 дополнить словами ", а также принципы и подходы к установлению такой ответственности";
2) статью 3 дополнить пунктом 11 следующего содержания:
"11. При установлении ответственности за преступления и административные правонарушения Стороны:
1) основываются на принципах законности, справедливости, гуманизма, равенства перед законом, вины, презумпции невиновности, неотвратимости ответственности, соразмерности наказаний;
2) придерживаются следующих подходов:
отнесение выявленных нарушений к преступлениям или административным правонарушениям в зависимости от их характера и степени общественной опасности;
определение субъектов преступлений, административных правонарушений, допустивших нарушения в сфере таможенного регулирования, а также видов наказаний за совершение преступлений, административных правонарушений;
приоритетное применение мер по предупреждению (профилактике) преступлений и административных правонарушений перед наказанием.".

2-бап
Осы Хаттама оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді мүше мемлекеттердің орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламаны депозитарий дипломатиялық арналар арқылы алған күннен бастап күшіне енеді.
20____ жылғы__________ _____________қаласында орыс тілінде бір төлнұсқа данада жасалды.
Осы Хаттаманың төлнұсқа данасы осы Хаттаманың депозитарийі болып саналатын және әрбір мүше мемлекетке оның куәландырылған көшірмесін жіберетін Еуразиялық экономикалық комиссияда сақталады.
Армения Республикасы үшін Беларусь Республикасы үшін
Қазақстан Республикасы үшін Қырғыз Республикасы үшін
Ресей Федерациясы үшін

Статья 2
Настоящий Протокол вступает в силу с даты получения депозитарием по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении государствами - членами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Совершено в городе _____________ 20 ___ года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Протокола хранится в Евразийской экономической комиссии, которая, являясь депозитарием настоящего Протокола, направит каждому государству - члену его заверенную копию.
За Республику
Армения
За Республику
Беларусь
За Республику
Казахстан
За Кыргызскую
Республику
За Российскую
Федерацию