Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2026 жылғы 30 сәуірдегі № 1251 Жарлығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Жарлықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар (бұдан әрі – өзгерістер мен толықтырулар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі және Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен осы Жарлықтан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы Жарлық:
2026 жылғы 1 мамырдан бастап қолданысқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 1-тармағының он сегізінші – отызыншы, отыз алтыншы – отыз сегізінші, қырық бесінші – елу бірінші, елу үшінші – елу бесінші, елу тоғызыншы – алпыс жетінші, жетпіс екінші – жетпіс бесінші абзацтарын, 2-тармағының елу үшінші – алпыс сегізінші абзацтарын;
2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 1-тармағының жетпіс сегізінші – сексен екінші абзацтарын, 2-тармағының отыз сегізінші, тоқсан төртінші, бір жүз бірінші – бір жүз үшінші, бір жүз он бесінші, бір жүз он алтыншы, бір жүз отыз төртінші – бір жүз отыз алтыншы, бір жүз қырық жетінші, бір жүз елуінші – бір жүз елу тоғызыншы, бір жүз сексен жетінші – екі жүз бірінші, екі жүз үшінші абзацтарын, 3-тармағын;
2026 жылғы 19 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 1-тармағының қырық бірінші – қырық төртінші абзацтарын;
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 2-тармағының қырық алтыншы – елуінші, сексен сегізінші, сексен тоғызыншы, бір жүз он бірінші, бір жүз он екінші абзацтарын, 4-тармағының төртінші – алтыншы абзацтарын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2026 жылғы 30 сәуірдегі
№ 1251 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР МЕН ТОЛЫҚТЫРУЛАР
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ережеде:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Қазақстан Ұлттық Банкінің толық атауы:

О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 30 апреля 2026 года № 1251
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан (далее – изменения и дополнения).
2. Национальному Банку Республики Казахстан, Агентству Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка и Агентству Республики Казахстан по финансовому мониторингу в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принять меры, вытекающие из настоящего Указа.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания, за исключением:
абзацев восемнадцатого – тридцатого, тридцать шестого – тридцать восьмого, сорок пятого – пятьдесят первого, пятьдесят третьего – пятьдесят пятого, пятьдесят девятого – шестьдесят седьмого, семьдесят второго – семьдесят пятого пункта 1, абзацев пятьдесят третьего – шестьдесят восьмого пункта 2 изменений и дополнений, которые вводятся в действие с 1 мая 2026 года;
абзацев семьдесят восьмого – восемьдесят второго пункта 1, абзацев тридцать восьмого, девяносто четвертого, сто первого – сто третьего, сто пятнадцатого, сто шестнадцатого, сто тридцать четвертого – сто тридцать шестого, сто сорок седьмого, сто пятидесятого – сто пятьдесят девятого, сто восемьдесят седьмого – двести первого, двести третьего пункта 2, пункта 3 изменений и дополнений, которые вводятся в действие с 1 июля 2026 года;
абзацев сорок первого – сорок четвертого пункта 1 изменений и дополнений, которые вводятся в действие с 19 июля 2026 года;
абзацев сорок шестого – пятидесятого, восемьдесят восьмого, восемьдесят девятого, сто одиннадцатого, сто двенадцатого пункта 2, абзацев четвертого – шестого пункта 4 изменений и дополнений, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республика Казахстан
от 30 апреля 2026 года № 1251
ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ,
которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. В Указе Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан":
в Положении о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Полное наименование Национального Банка Казахстана:

1) мемлекеттік тілде: "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" республикалық мемлекеттік мекемесі;
2) орыс тілінде: Республиканское государственное учреждение "Национальный Банк Республики Казахстан";
3) ағылшын тілінде: Republican state institution "National Bank of the Republic of Kazakhstan".";
14-тармақта:
бірінші бөлікте:
екінші абзацта:
мынадай мазмұндағы 3-1) және 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) цифрлық теңгенің жалғыз эмитенті болады;
3-2) Ұлттық цифрлық қаржы инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;";
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) төлем жүйелерін реттеуді және оларды қадағалауды (оверсайт), төлем қызметтерінің нарығын реттеуді, оны бақылау мен қадағалауды, сондай-ақ төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын реттеуді Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырады;";
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) шетел валютасындағы, бағалы металдардағы активтер мен цифрлық активтерді басқаруды қамтамасыз етеді;";
32) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"32) мыналарға:
өз қызметін тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларға – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған;
банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға – банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға арналған;
қамтамасыз етілмеген цифрлық активтермен жасалатын айырбастау операцияларын жүзеге асыру қызметінің айрықша түрі болатын қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларына цифрлық активтер нарығындағы дилерлік қызметке – қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау, сатып алу және (немесе) сату жөніндегі операцияларға арналған лицензияларды береді (беруден бас тартады), қайта ресімдейді, тоқтата тұрады, олардан айырады;";
мынадай мазмұндағы 32-1), 32-2), 32-3), 32-4) және 32-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"32-1) "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушы цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлерін қоспағанда, цифрлық активтер қызметтері провайдерлерінің қызметін бақылау және қадағалау шеңберінде тәуекелге бағдарланған тәсілді қолданады;
32-2) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының, цифрлық қаржы активтерінің платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының, цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдардың қызметін мемлекеттік реттеуді, бақылау мен қадағалауды жүзеге асырады;
32-3) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының, цифрлық қаржы активтерінің платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының, цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдардың және "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтері эмитенттерінің орындауы үшін міндетті нормативтік құқықтық актілерді бекітеді;

1) на государственном языке: "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі" республикалық мемлекеттік мекемесі;
2) на русском языке: Республиканское государственное учреждение "Национальный Банк Республики Казахстан";
3) на английском языке: Republican state institution "National Bank of the Republic of Kazakhstan".";
в пункте 14:
в части первой:
в абзаце втором:
дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
"3-1) является единственным эмитентом цифрового тенге;
3-2) обеспечивает функционирование Национальной цифровой финансовой инфраструктуры;";
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) осуществляет регулирование платежных систем и надзор (оверсайт) за ними, регулирование рынка платежных услуг, контроль и надзор за ним, а также регулирование платежей и (или) переводов денег в соответствии с законами Республики Казахстан;";
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) обеспечивает управление активами в иностранной валюте, драгоценных металлах и цифровыми активами;";
подпункт 32) изложить в следующей редакции:
"32) выдает (отказывает в выдаче), переоформляет, приостанавливает, лишает лицензии:
на обменные операции с наличной иностранной валютой – юридическим лицам, осуществляющим свою деятельность исключительно через обменные пункты;
на инкассацию банкнот, монет и ценностей – юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей;
на дилерскую деятельность на рынке цифровых активов – операции по обмену, покупке и (или) продаже необеспеченных цифровых активов операторам обмена необеспеченных цифровых активов, исключительным видом деятельности которых является осуществление обменных операций с необеспеченными цифровыми активами;";
дополнить подпунктами 32-1), 32-2), 32-3), 32-4) и 32-5) следующего содержания:
"32-1) применяет риск-ориентированный подход в рамках контроля и надзора за деятельностью провайдеров услуг цифровых активов, за исключением провайдеров услуг цифровых активов – участников Международного финансового центра "Астана";
32-2) осуществляет государственное регулирование, контроль и надзор за деятельностью операторов обмена необеспеченных цифровых активов, операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов, организаций по хранению базового актива цифрового финансового актива;
32-3) утверждает нормативные правовые акты, обязательные для исполнения операторами обмена необеспеченных цифровых активов, операторами платформы цифровых финансовых активов, операторами торговой платформы цифровых активов, организациями по хранению базового актива цифрового финансового актива и эмитентами цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан";

32-4) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторының қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді сатып алу, сату және (немесе) айырбастау бойынша операцияларды жүргізу тәртібін айқындайды;
32-5) цифрлық қаржы активтері платформасының операторларын, цифрлық активтердің сауда платформасының операторларын, төлем ұйымдарын есептік тіркеуді жүзеге асырады;";
35) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"35) қызметін Қазақстан Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың, "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушылары – цифрлық активтер қызметтерінің провайдерлерін қоспағанда, цифрлық активтер қызметтері провайдерлерінің, "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтері эмитенттерінің, сондай-ақ цифрлық активтер саласындағы қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режиміне қатысушылардың және төлем ұйымдарының Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының талаптарын қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар туралы ақпаратты тіркеу, сақтау және беру, клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісінше тексеру, қаржы мониторингіне жататын операцияларды тоқтата тұру және оларды жүргізуден бас тарту, өз қызметі процесінде алынған құжаттарды қорғау бөлігінде сақтауын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ішкі бақылаудың ұйымдастырылуы мен іске асырылуын бақылауды жүзеге асырады;";
63) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"63) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының, Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа да жеке және заңды тұлғалардың орындауы міндетті нормативтік құқықтық актілерді бекітеді;";
19-тармақта:
екінші бөлікте:
екінші абзацта:
мынадай мазмұндағы 8-1) және 8-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-1) цифрлық қаржы активтері платформасының операторына, цифрлық активтердің сауда платформасының операторына, цифрлық қаржы активтерінің эмитентіне шектеулі ықпал ету шараларын қолдану;

32-4) определяет порядок проведения операций по покупке, продаже и (или) обмену необеспеченных цифровых активов оператором обмена необеспеченных цифровых активов;
32-5) осуществляет учетную регистрацию операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов, платежных организаций;";
подпункт 35) изложить в следующей редакции:
"35) осуществляет контроль за соблюдением юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Казахстана на обменные операции с наличной иностранной валютой, провайдерами услуг цифровых активов, за исключением провайдеров услуг цифровых активов – участников Международного финансового центра "Астана", эмитентами цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан", а также участниками особого режима регулирования Национального Банка Казахстана, осуществляющими деятельность в сфере цифровых активов, и платежными организациями требований законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения в части фиксирования, хранения и предоставления информации об операциях с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, надлежащей проверки клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников, приостановления и отказа от проведения операций, подлежащих финансовому мониторингу, защиты документов, полученных в процессе своей деятельности, а также за организацией и реализацией внутреннего контроля в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 63) изложить в следующей редакции:
"63) утверждает обязательные для исполнения финансовыми организациями, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, другими физическими и юридическими лицами на территории Республики Казахстан нормативные правовые акты в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и законодательством Республики Казахстан;";
в пункте 19:
в части второй:
в абзаце втором:
дополнить подпунктами 8-1) и 8-2) следующего содержания:
"8-1) применения ограниченных мер воздействия к оператору платформы цифровых финансовых активов, оператору торговой платформы цифровых активов, эмитенту цифровых финансовых активов;

8-2) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторына қадағалап ден қою шараларын қолдану;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда автомобильмен инкассаторлық тасымалдауды ұйымдастыруды қоса алғанда, кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 18-1) тармақшамен толықтырылсын:
"18-1) жүйеде көрсетілетін қызметтердің тарифтері, оларды жүйеге қатысушылармен келісу тәртібі де айқындалатын мобильді төлемдердің банкаралық жүйесінің жұмыс істеуі;";
мынадай мазмұндағы 26-1) тармақшамен толықтырылсын:
"26-1) цифрлық теңгені шығару, айналысқа жіберу және өтеу;";
мынадай мазмұндағы 48-1) тармақшамен толықтырылсын:
"48-1) нысандарын, кезеңділігі мен ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының, цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының, цифрлық қаржы активтері эмитенттерінің Қазақстан Ұлттық Банкіне есептілікті ұсыну;";
мынадай мазмұндағы 49-1), 49-2), 49-3) және 49-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"49-1) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторларының қызметін жүзеге асыру;
49-2) цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының қызметін жүзеге асыру;
49-3) цифрлық қаржы активтерін шығару, оларды орналастыру, айналымға (айналысқа) жіберу және өтеу;
49-4) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары, цифрлық қаржы активтері платформасының операторлары, цифрлық активтердің сауда платформасының операторлары үшін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру;";
үшінші абзац:
мынадай мазмұндағы 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторлары, цифрлық қаржы активтері платформасының операторлары, цифрлық активтердің сауда платформасының операторлары, "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1) тармақшасында көзделген цифрлық қаржы активтерінің эмитенттері, цифрлық активтер саласындағы қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Ұлттық Банкінің ерекше реттеу режимінің қатысушылары үшін қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мақсатында ішкі бақылау қағидаларына;

8-2) применения мер надзорного реагирования к оператору обмена необеспеченных цифровых активов;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей, включая организацию автомобильных инкассаторских перевозок, в банках второго уровня, филиалах банков – нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей;";
дополнить подпунктом 18-1) следующего содержания:
"18-1) функционирования межбанковской системы мобильных платежей, которыми также определяются тарифы на услуги системы, порядок их согласования с участниками системы;";
дополнить подпунктом 26-1) следующего содержания:
"26-1) выпуска, обращения и погашения цифровых тенге;";
дополнить подпунктом 48-1) следующего содержания:
"48-1) представления отчетности операторами обмена необеспеченных цифровых активов, операторами платформы цифровых финансовых активов, операторами торговой платформы цифровых активов, эмитентами цифровых финансовых активов в Национальный Банк Казахстана, включая формы, периодичность и сроки ее представления;";
дополнить подпунктами 49-1), 49-2), 49-3) и 49-4) следующего содержания:
"49-1) осуществления деятельности операторов обмена необеспеченных цифровых активов;
49-2) осуществления деятельности операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов;
49-3) выпуска цифровых финансовых активов, их размещения, оборота (обращения) и погашения;
49-4) формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для операторов обмена необеспеченных цифровых активов, операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов;";
абзац третий:
дополнить подпунктами 7) и 8) следующего содержания:
"7) правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для операторов обмена необеспеченных цифровых активов, операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов, эмитентов цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктом 1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан", участников особого режима регулирования Национального Банка Казахстана, осуществляющих деятельность в сфере цифровых активов;

8) базалық активі ақша және олардың баламалары болып табылатын цифрлық қаржы активтеріне қатысты цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдарға;";
төртінші абзац:
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, әмбебап банк лицензиясы бар банктің, ислам банкінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының цифрлық қаржы активтерімен мәмілелер жасасу тәртібін;";
мынадай мазмұндағы 6-2), 6-3), 6-4), 6-5), 6-6) және 6-7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-2) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды есепке алу жүйесін жүргізу тәртібін, цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды есепке алу жүйесінде есепке алынуға және сақталуға тиіс өзге де мәліметтердің тізбесін, сондай-ақ цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды есепке алу жүйесінен мәліметтерді орталық депозитарийге беру тәртібін;
6-3) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, нысандарын, кезеңділігі мен ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдардың Қазақстан Ұлттық Банкіне есептілік ұсыну қағидаларын;
6-4) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының мәліметтерді бағалы қағаздардың орталық депозитарийіне ұсыну қағидаларын;
6-5) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында цифрлық қаржы активтерін шығаруға рұқсат беру мақсаттары үшін Қазақстан Республикасының қаржы ұйымдарына қойылатын талаптарды, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушыларына цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында цифрлық қаржы активтерін шығаруды жүзеге асыруға рұқсат беру қағидаларын;
6-6) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен және "Астана" халықаралық қаржы орталығының Қаржылық қызметтерді реттеу жөніндегі комитетімен бірлесіп, "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында цифрлық қаржы активтерін шығару үшін Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларына рұқсат беру қағидаларын;

8) организациям по хранению базового актива цифрового финансового актива в отношении цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают деньги и их эквиваленты;";
абзац четвертый:
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций порядка совершения банком с универсальной банковской лицензией, исламским банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, филиалом исламского банка – нерезидента Республики Казахстан сделок с цифровыми финансовыми активами;";
дополнить подпунктами 6-2), 6-3), 6-4), 6-5), 6-6) и 6-7) следующего содержания:
"6-2) совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций порядка ведения операторами платформы цифровых финансовых активов системы учета держателей цифровых финансовых активов, перечня иных сведений, подлежащих учету и хранению в системе учета держателей цифровых финансовых активов, а также порядка передачи операторами платформы цифровых финансовых активов центральному депозитарию сведений из системы учета держателей цифровых финансовых активов;
6-3) совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций правил представления отчетности организациями по хранению базового актива цифрового финансового актива в Национальный Банк Казахстана, включая формы, периодичность и сроки ее представления;
6-4) совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций правил представления операторами платформы цифровых финансовых активов, операторами торговой платформы цифровых активов сведений в центральный депозитарий ценных бумаг;
6-5) совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций требований к финансовым организациям Республики Казахстан для целей допуска к выпуску цифровых финансовых активов на территории Международного финансового центра "Астана", а также правил допуска участников Международного финансового центра "Астана" к осуществлению выпуска цифровых финансовых активов на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов;
6-6) совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Комитетом Международного финансового центра "Астана" по регулированию финансовых услуг правил допуска юридических лиц Республики Казахстан для выпуска цифровых финансовых активов на территории Международного финансового центра "Астана";

6-7) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, "Қазақстан Республикасындағы цифрлық активтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 2) және 3) тармақшаларында көзделген цифрлық қаржы активтері эмитенттерінің есептілік тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдері мен тәртібін;";
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) офшор аймақтардың тізбесін;";
14) тармақша алып тасталсын;
25) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"25) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілеріне және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес Қазақстан Ұлттық Банкінің өзге де құқықтық актілерін бекіту жатады.";
бесінші абзацта:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) қамтамасыз етілмеген цифрлық активтерді айырбастау операторы үшін шектеулер мен лимиттерді белгілейді;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) қызметін Қазақстан Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалар және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болатын заңды тұлғалар үшін жарғылық капиталдың мөлшерін және оларды қалыптастыру тәртібін белгілейді, сондай-ақ төлем ұйымының, қамтамасыз етілмеген цифрлық активтер операторының, цифрлық қаржы активтері платформасы операторының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторының жарғылық капиталының ең төмен мөлшерін белгілейді;";
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) шетел валютасындағы, бағалы металдардағы активтер мен цифрлық активтердегі басқару жөніндегі, сондай-ақ оларды сыртқы басқаруға беру жөніндегі актілерді қабылдайды;";
мынадай мазмұндағы 14-1), 14-2), 14-3) және 14-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"14-1) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, банктердің және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының банкті реттеу салдарынан туындаған (пайдаланылған) залалдарды (қаражатты) өтеу (жабу) үшін міндетті ақшалай жарналардың мөлшерін, оларды енгізу тәртібі мен мерзімдерін айқындайды;
14-2) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен және бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп, жүйелік маңызы бар банкке реттеу режимін қолдану туралы шешім қабылдайды;

6-7) совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций перечня, форм, сроков и порядка представления отчетности эмитентами цифровых финансовых активов, предусмотренных подпунктами 2) и 3) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О цифровых активах в Республике Казахстан";";
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) перечня офшорных зон;";
подпункт 14) исключить;
подпункт 25) изложить в следующей редакции:
"25) иных правовых актов Национального Банка Казахстана в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и законодательством Республики Казахстан", иными законодательными актами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.";
в абзаце пятом:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) устанавливает ограничения и лимиты для оператора обмена необеспеченных цифровых активов;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) устанавливает размер и порядок формирования уставных капиталов для юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Казахстана на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, а также устанавливает минимальный размер уставного капитала платежной организации, оператора необеспеченных цифровых активов, оператора платформы цифровых финансовых активов, оператора торговой платформы цифровых активов;";
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) принимает акты по вопросам управления активами в иностранной валюте, драгоценных металлах и цифровыми активами, а также по их передаче во внешнее управление;";
дополнить подпунктами 14-1), 14-2), 14-3) и 14-4) следующего содержания:
"14-1) определяет совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций размеры, порядок и сроки внесения банками и филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан обязательных денежных взносов для возмещения (покрытия) убытков (средств), возникших (использованных) в результате урегулирования банка;
14-2) принимает совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета решение о применении к системно значимому банку режима урегулирования;

14-3) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, жүйелік маңызы бар банкті реттеу кезінде Қазақстан Республикасының Үкіметі және (немесе) ұлттық басқарушы холдинг пайдаланған республикалық бюджеттің қаражатын және (немесе) өзге де қаражатты банктердің және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының міндетті ақшалай жарналары есебінен өтеу туралы шешім қабылдайды;
14-4) бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органмен, бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен жəне бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, жүйелік маңызы бар банкті реттеуге бағытталған мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыру тәртібін, сондай-ақ мұндай мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуын мониторингтеуді айқындайды;";
мынадай мазмұндағы 20-1) тармақшамен толықтырылсын:
"20-1) Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу сомасына қатысты шекті мәнге жеткен кезде Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында ұлттық валютаға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу мақсаттарын растау жөніндегі талаптар және оны мәлімделген мақсаттарға пайдалану тәртібі қолданылатын шекті мәнді белгілейді;".
2. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 11 қарашадағы № 203 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі туралы ережеде:
12-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының қызметі үшін қаржы нарығында адал бәсекелестікті қолдауға бағытталған тең құқылы жағдайлар жасау;";
13-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) құқықтары:
өзінің құзыреті шеңберінде қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының, қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың, Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа да жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшін міндетті нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және қабылдау;
кез келген жеке және заңды тұлғалардан, олардың қауымдастықтарынан (одақтарынан), Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарынан, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарынан, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарынан, сондай-ақ мемлекеттік органдардан қажетті ақпаратты, оның ішінде қызметтік, коммерциялық, банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді сұрату және өтеусіз алу;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өкілеттіктер шегінде тексерулерді және бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарын, оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін, аудиторлық ұйымдарды, бағалаушыларды және қаржылық технологиялар саласындағы мамандарды тарта отырып жүргізу;
тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру, жоспардан тыс тексеру жүргізу кезінде аудио-, фото- және бейнетүсірілімді жүзеге асыру, техникалық бақылау құралдарының, бақылау және тіркеу аспаптарының, тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексеру, жоспардан тыс тексеру нысанасына жататын фото-, бейнеаппаратураның жазбаларын пайдалану;
бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыру мақсатында Агенттік өз жұмыскерлерінің қатарынан тағайындайтын өз өкілін банктерге, банк холдингтеріне, инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын ұйымдарға, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, сақтандыру холдингтеріне, сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға жіберу;
Қазақстан Республикасының қаржы саласындағы заңнамасын және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызметті бұзу анықталған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шаралар қабылдау;
банктерге, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, банк холдингтеріне, банктің ірі қатысушыларына, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, сақтандыру топтарына және (немесе) сақтандыру топтарының құрамына кіретін ұйымдарға, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, сақтандыру холдингтеріне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушыларына, сақтандыру брокерлеріне, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарына, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға, сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар актуарийлерге, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына (трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда), инвестициялық портфельді басқарушылардың ірі қатысушыларына, микроқаржы ұйымдарына, банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, банк холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерінің, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының (трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда) басшы қызметкерлеріне, басшы қызметкерлері лауазымдарына кандидаттарға қатысты уәжді пайымдауды пайдалану;
микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға және коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымға өз мүшелеріне (қатысушыларына) қатысты тексеру жүргізуді тапсыру;
Агенттіктің ішкі қызметін реттейтін нормативтік емес құқықтық актілерді қабылдау;
Заңда, Қазақстан Республикасының басқа заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру;";
14-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес өз құзыреті шегінде қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), олардың филиалдарын және үлестес тұлғаларын, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарын, Қазақстанның Даму Банкін, Қазақстанның Экспорттық-кредиттік агенттігін, бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаларды, бағалы қағаздар нарығының өзге де субъектілерін, бағалы қағаздар эмитенттерін, базалық активі қаржы құралдары (оның ішінде туынды бағалы қағаздарды, туынды қаржы құралдарын, басқа цифрлық қаржы активін қоса алғанда бағалы қағаздар), қаржы активі, мүліктік құқықтар (талаптар), тауарлар және (немесе) ақшаны қоспағанда, өзге де мүлік болатын, сондай-ақ цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында электрондық-цифрлық нысанда шығарылатын қаржы құралдары түріндегі цифрлық қаржы активтерінің эмитенттерін, кредиттік бюроларды, банк холдингтерін, банк конгломераттарын, банктердің ірі қатысушыларын, сақтандыру холдингтерін, сақтандыру топтарын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ірі қатысушыларын, сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар актуарийлерді, арнаулы қаржы компанияларын, исламдық арнайы қаржы компанияларын, инвестициялық қорларды, инвестициялық портфельді басқарушылардың ірі қатысушыларын, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы белгілері бар тұлғаларды, кәсіптік ұйымдарды, коллекторлық агенттіктерді, уақытша әкімшіліктерді (уақытша әкімшілерді), банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссияларын және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, микроқаржылық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың, коллекторлық қызмет саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тарату комиссияларын мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;

14-3) принимает совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций решение о возмещении средств республиканского бюджета и (или) иных средств, использованных Правительством Республики Казахстан и (или) национальным управляющим холдингом при урегулировании системно значимого банка, за счет обязательных денежных взносов банков и филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан;
14-4) определяет совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетной политике, центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию и центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета порядок реализации государственных инвестиционных проектов, направленных на урегулирование системно значимого банка, а также мониторинга реализации таких государственных инвестиционных проектов;";
дополнить подпунктом 20-1) следующего содержания:
"20-1) устанавливает пороговое значение в отношении суммы покупки безналичной иностранной валюты на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан, при достижении которого применяются требования по подтверждению целей покупки безналичной иностранной валюты за национальную валюту на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан и порядок ее использования на заявленные цели;".
2. В Указе Президента Республики Казахстан от 11 ноября 2019 года № 203 "О дальнейшем совершенствовании системы государственного управления Республики Казахстан":
в Положении об Агентстве Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 12 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) создание равноправных условий для деятельности финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, направленных на поддержание добросовестной конкуренции на финансовом рынке;";
подпункт 1) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"1) права:
разрабатывать и принимать в пределах своей компетенции нормативные правовые акты, обязательные для исполнения финансовыми организациями, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, потребителями финансовых услуг, другими физическими и юридическими лицами на территории Республики Казахстан;
запрашивать и получать безвозмездно от любых физических и юридических лиц, их ассоциаций (союзов), филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, а также государственных органов необходимую информацию, в том числе сведения, составляющие служебную, коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну;
проводить проверки и иные формы контроля и надзора в пределах полномочий, установленных законодательством Республики Казахстан, в том числе с привлечением Национального Банка Республики Казахстан, аудиторских организаций, оценщиков и специалистов в области финансовых технологий;
осуществлять аудио-, фото- и видеосъемку при проведении проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки, использовать записи технических средств контроля, приборов наблюдения и фиксации, фото-, видеоаппаратуры, относящиеся к предмету проверки на основе оценки степени риска, внеплановой проверки;
в целях осуществления контрольных и надзорных функций направлять своего представителя, который назначается Агентством из числа его работников, в банки, банковские холдинги, организации, осуществляющие деятельность по управлению инвестиционным портфелем, страховые (перестраховочные) организации, страховые холдинги, организацию, гарантирующую осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций;
в случае выявления нарушения законодательства Республики Казахстан в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, принимать меры в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
использовать мотивированное суждение в отношении банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, банковских холдингов, крупных участников банка, страховых (перестраховочных) организаций, страховых групп и (или) организаций, входящих в состав страховых групп, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, страховых холдингов, крупных участников страховой (перестраховочной) организации, страховых брокеров, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, актуариев, имеющих лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, профессиональных участников рынка ценных бумаг (за исключением организаций, осуществляющих трансфер-агентскую деятельность), крупных участников управляющих инвестиционным портфелем, микрофинансовых организаций, руководящих работников, кандидатов на должности руководящих работников банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, банковского холдинга, страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, страхового холдинга, страхового брокера, страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, профессионального участника рынка ценных бумаг (за исключением организаций, осуществляющих трансфер-агентскую деятельность);
поручать саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности проведение проверки в отношении своих членов (участников);
принимать ненормативные правовые акты, регулирующие внутреннюю деятельность Агентства;
осуществлять иные права, предусмотренные Законом, другими законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан;";
в пункте 14:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) осуществление в соответствии с Законом и иными законами Республики Казахстан в пределах своей компетенции государственного регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), их филиалов и аффилированных лиц, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, Банка Развития Казахстана, Экспортно-кредитного агентства Казахстана, юридических лиц, осуществляющих деятельность на рынке ценных бумаг, иных субъектов рынка ценных бумаг, эмитентов ценных бумаг, эмитентов цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают финансовые инструменты (в том числе ценные бумаги, включая производные ценные бумаги, производные финансовые инструменты, другой цифровой финансовый актив), финансовый актив, имущественные права (требования), товары и (или) иное имущество, за исключением денег, а также в виде финансовых инструментов, выпускаемых в электронно-цифровой форме на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов, кредитных бюро, банковских холдингов, банковских конгломератов, крупных участников банков, страховых холдингов, страховых групп, крупных участников страховых (перестраховочных) организаций, актуариев, имеющих лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, специальных финансовых компаний, исламских специальных финансовых компаний, инвестиционных фондов, крупных участников управляющих инвестиционным портфелем, лиц, обладающих признаками крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга, профессиональных организаций, коллекторских агентств, временных администраций (временных администраторов), ликвидационных комиссий банков, страховых (перестраховочных) организаций и ликвидационных комиссий филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, саморегулируемых организаций в сфере микрофинансовой деятельности, саморегулируемых организаций в сфере коллекторской деятельности;

2) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда қаржы ұйымдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарын ашуға (құруға), оларды ерікті түрде қайта ұйымдастыруға және таратуға, оның ішінде банк және сақтандыру холдингтерін ерікті түрде қайта ұйымдастыруға, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға рұқсатты кері қайтарып алу, сондай-ақ:
банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын ашуға рұқсат беру тәртібін;
банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру не рұқсат беруден бас тарту тәртібін, оның ішінде банкті банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға ерікті түрде қайта айналдыру, банкті ислам банкіне айналдыруға рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту, банктерді ерікті түрде таратуға рұқсат беру, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру шарттарын, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару тәртібін, оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын басқа банкке немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына аудару тәртібін;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру тәртібі мен шарттарын, сондай-ақ құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптарды;
Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерінің филиалын ашуға рұқсат беру тәртібін, сондай-ақ бизнес-жоспардың мазмұнына қойылатын талаптарды;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын ерікті түрде таратуға, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсаттар беру не аталған рұқсаттарды беруден бас тарту тәртібін айқындау;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының, банк холдингтерінің, сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру не келісім беруден бас тарту, келісімді кері қайтарып алу, сондай-ақ:
қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшарттарын, келісім алу үшін қажетті құжаттарды қоса алғанда, банктің, банк холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері филиалының, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының басшы қызметкерін лауазымға тағайындауға (сайлауға) келісім беру тәртібін;
халықаралық сертификаттармен расталған кәсіби біліктілігі бар кандидаттар үшін еңбек өтілінің болуы жөніндегі ерекшеліктерді және осындай сертификаттардың тізбесін;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) құзыреті шегінде қаржы саласындағы қызметті және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызметті лицензиялауды жүзеге асыру, құзыреті шегінде қаржы саласындағы қызметті және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызметті лицензиялау тәртібін айқындау, оның ішінде:
банктерге, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарына банк лицензиясын беру тәртібін;
банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға лицензиялар беру тәртібін, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың банк операцияларын жүргізу үшін қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ көрсетілген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар тізбесін;
сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру тәртібін;
сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және сақтандыру брокерінің қызметін лицензиялау тәртібін, сондай-ақ құжаттардың мазмұнына қойылатын талаптарды;
бағалы қағаздар нарығында кәсіптік қызмет түрлерін жүзеге асыруға лицензияларды беру, тоқтата тұру және олардан айыру тәртібін;
микроқаржылық қызметті лицензиялау тәртібін, микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін айқындау;";
10) тармақша алып тасталсын;

2) в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан, выдача и отказ в выдаче разрешения на открытие (создание) финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, их добровольную реорганизацию и ликвидацию, в том числе добровольную реорганизацию банковских и страховых холдингов, добровольное прекращение деятельности филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, отзыв разрешения на открытие филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, а также определение:
порядка выдачи разрешения на открытие банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан;
порядка выдачи разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) либо отказа в выдаче разрешения, в том числе условий добровольного преобразования банка в организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, выдачи разрешения на конвертацию банка в исламский банк и отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на добровольную ликвидацию банков, выдачи разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, а также порядка возврата депозитов физических лиц, их перевода в другой банк или филиал банка – нерезидента Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов;
порядка и условий выдачи разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, а также требований к содержанию документов;
порядка выдачи разрешения на открытие филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан, а также требований к содержанию бизнес-плана;
порядка выдачи разрешений на добровольную ликвидацию страховых (перестраховочных) организаций, добровольное прекращение деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан либо отказа в выдаче указанных разрешений;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, выдача согласия либо отказ в выдаче, отзыв согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, банковских холдингов, страховых холдингов, а также определение:
порядка выдачи согласия уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на назначение (избрание) на должность руководящего работника банка, банковского холдинга, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан, единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", профессионального участника рынка ценных бумаг, включая критерии отсутствия безупречной деловой репутации, документы, необходимые для получения согласия;
особенностей по наличию трудового стажа для кандидатов, обладающих профессиональной квалификацией, подтвержденной международными сертификатами, и перечень таких сертификатов;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) осуществление лицензирования деятельности в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, в пределах компетенции, определение порядка лицензирования деятельности в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, в пределах компетенции, в том числе определение:
порядка выдачи банковской лицензии банкам, филиалам банков – нерезидентов Республики Казахстан;
порядка выдачи лицензий организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, квалификационных требований для проведения банковских операций организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, а также перечня документов, подтверждающих соответствие указанным квалификационным требованиям;
порядка выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке;
порядка лицензирования страховой (перестраховочной) деятельности и деятельности страхового брокера, а также требований к содержанию документов;
порядка выдачи, приостановления и лишения лицензий на осуществление видов профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг;
порядка лицензирования микрофинансовой деятельности, квалификационных требований на осуществление микрофинансовой деятельности и перечня документов, подтверждающих соответствие им;";
подпункт 10) исключить;

мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) өз құзыреті шегінде қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының жасанды интеллект жүйелерін пайдалануын бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;";
16) және 16-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"16) банктің ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру холдингі, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру және келісім беруден бас тарту, сондай-ақ банктің ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру холдингі, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, келісімді кері қайтарып алу тәртібін және көрсетілген келісімді алу үшін ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптарды айқындау;
16-1) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйым құруға және иеленуге, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру және беруден бас тарту, сондай-ақ:
банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйым құруға және иеленуге, ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру, оны кері қайтарып алу және (немесе) оның күшін жою тәртібін;
банктің стрестік активтерді басқару жөнінде еншілес ұйым құруға немесе иеленуге рұқсат беру тәртібін айқындау;";
41) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"41) сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның және сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның интернет-ресурсында ақпарат орналастыру тәртібін белгілеу;";
42-1), 42-8) және 42-9) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 42-25) тармақшамен толықтырылсын:
"42-25) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымында деректер витринасын қалыптастыру, жүргізу және жаңарту, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға деректер витринасына қолжетімділікті беру жағдайларын, тәртібін, мерзімдерін және форматтарын, сондай-ақ деректер витринасында қамтылған мәліметтердің тізбесін айқындау;";
51-3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"51-3) білім беру жинақтау сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемдерін есептеу және жүзеге асыру тәртібін айқындау;";

дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) осуществление в пределах своей компетенции контроля и надзора за использованием финансовыми организациями, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан систем искусственного интеллекта;";
подпункты 16) и 16-1) изложить в следующей редакции:
"16) выдача и отказ в выдаче согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, а также определение порядка выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем и требований к документам, представляемым для получения указанного согласия;
16-1) выдача и отказ в выдаче разрешения на создание и приобретение банком, страховой (перестраховочной) организацией дочерней организации, на значительное участие банка, страховой (перестраховочной) организации в капитале организации, а также определение:
порядка выдачи, отзыва и (или) отмены разрешения банку, страховой (перестраховочной организации) на создание или приобретение дочерней организации, на значительное участие в капитале организации;
порядка выдачи разрешения на создание или приобретение банком дочерней организации по управлению стрессовыми активами;";
подпункт 41) изложить в следующей редакции:
"41) установление порядка размещения информации на интернет-ресурсе страховой организации, страхового брокера, организации по формированию и ведению базы данных и организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций;";
подпункты 42-1), 42-8) и 42-9) исключить;
дополнить подпунктом 42-25) следующего содержания:
"42-25) определение случаев, порядка, сроков и форматов формирования, ведения и обновления витрины данных на информационно-коммуникационной инфраструктуре страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, предоставления уполномоченному органу по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций доступа к витрине данных, а также перечня сведений, содержащихся в витрине данных;";
подпункт 51-3) изложить в следующей редакции:
"51-3) определение расчета и порядка осуществления страховых выплат по договору образовательного накопительного страхования;";

мынадай мазмұндағы 74-31), 74-32), 74-33), 74-34), 74-35), 74-36), 74-37), 74-38), 74-39), 74-40), 74-41), 74-42), 74-43), 74-44) және 74-45) тармақшалармен толықтырылсын:
"74-31) базалық активі қаржы құралдары (оның ішінде туынды бағалы қағаздарды, туынды қаржы құралдарын, басқа да цифрлық қаржы активін қоса алғанда, бағалы қағаздар), қаржы активі, мүліктік құқықтар (талаптар), тауарлар және (немесе) ақшаны қоспағанда, өзге де мүлікті, сондай-ақ цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында электрондық-цифрлық нысанда шығарылатын қаржы құралдары түріндегі цифрлық қаржы активтерін шығару, орналастыру, олардың айналымы (айналысы) және өтеу шарттары мен тәртібін айқындау;
74-32) базалық активі қаржы құралдары (оның ішінде туынды бағалы қағаздарды, туынды қаржы құралдарын, басқа да цифрлық қаржы активін қоса алғанда, бағалы қағаздар), қаржы активі, мүліктік құқықтар (талаптар), тауарлар және (немесе) ақшаны қоспағанда, өзге де мүлік, сондай-ақ цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында электрондық-цифрлық нысанда шығарылатын қаржы құралдары түріндегі цифрлық қаржы активтерінің эмитенттері мен инвесторларына және көрсетілген цифрлық қаржы активтерін шығару туралы шешімге қойылатын талаптарды, оның ішінде цифрлық қаржы активтерімен жасалатын мәмілелерді жүзеге асыру мақсатында жеке тұлғаларды білікті инвесторлар деп тану тәртібі мен шарттарын, сондай-ақ базалық активі қаржы құралдары (оның ішінде туынды бағалы қағаздарды, туынды қаржы құралдарын, басқа да цифрлық қаржы активін қоса алғанда, бағалы қағаздар), қаржы активі, мүліктік құқықтар (талаптар), тауарлар және (немесе) ақшаны қоспағанда, өзге де мүлік, сондай-ақ тек білікті инвесторлардың қаражаты есебінен сатып алуға рұқсат етілген цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында электрондық-цифрлық нысанда шығарылатын қаржы құралдары түріндегі цифрлық қаржы активтерінің тізбесін белгілеу;
74-33) базалық активі қаржы құралдары (оның ішінде туынды бағалы қағаздарды, туынды қаржы құралдарын, басқа да цифрлық қаржы активін қоса алғанда, бағалы қағаздар), қаржы активі, мүліктік құқықтар (талаптар), тауарлар және (немесе) ақшаны қоспағанда, өзге де мүлік болып табылатын цифрлық қаржы активтерінің базалық активі бола алатын мүліктердің тізбесін (түрлерін), сондай-ақ осындай цифрлық қаржы активтері бойынша базалық активті есепке алу және сақтау тәртібін бекіту;

дополнить подпунктами 74-31), 74-32), 74-33), 74-34), 74-35), 74-36), 74-37), 74-38), 74-39), 74-40), 74-41), 74-42), 74-43), 74-44) и 74-45) следующего содержания:
"74-31) определение условий и порядка выпуска, размещения, оборота (обращения) и погашения цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают финансовые инструменты (в том числе ценные бумаги, включая производные ценные бумаги, производные финансовые инструменты, другой цифровой финансовый актив), финансовый актив, имущественные права (требования), товары и (или) иное имущество, за исключением денег, а также в виде финансовых инструментов, выпускаемых в электронно-цифровой форме на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов;
74-32) установление требований к эмитентам и инвесторам цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают финансовые инструменты (в том числе ценные бумаги, включая производные ценные бумаги, производные финансовые инструменты, другой цифровой финансовый актив), финансовый актив, имущественные права (требования), товары и (или) иное имущество, за исключением денег, а также в виде финансовых инструментов, выпускаемых в электронно-цифровой форме на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов и к решению о выпуске указанных цифровых финансовых активов, в том числе порядка и условий признания физических лиц квалифицированными инвесторами в целях осуществления сделок с цифровыми финансовыми активами, а также перечня цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают финансовые инструменты (в том числе ценные бумаги, включая производные ценные бумаги, производные финансовые инструменты, другой цифровой финансовый актив), финансовый актив, имущественные права (требования), товары и (или) иное имущество, за исключением денег, а также в виде финансовых инструментов, выпускаемых в электронно-цифровой форме на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов, разрешенных к приобретению только за счет средств квалифицированных инвесторов;
74-33) утверждение перечня (видов) имущества, которое может выступать базовым активом цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают финансовые инструменты (в том числе ценные бумаги, включая производные ценные бумаги, производные финансовые инструменты, другой цифровой финансовый актив), финансовый актив, имущественные права (требования), товары и (или) иное имущество, за исключением денег, а также порядка учета и хранения базового актива по таким цифровым финансовым активам;

74-34) базалық активі қаржы құралдары (оның ішінде туынды бағалы қағаздарды, туынды қаржы құралдарын, басқа да цифрлық қаржы активін қоса алғанда, бағалы қағаздар), қаржы активі, мүліктік құқықтар (талаптар), тауарлар және (немесе) ақшаны қоспағанда, өзге де мүлік болып табылатын цифрлық қаржы активтеріне қатысты цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйым ретінде болуға құқылы ұйымдарға қойылатын талаптарды бекіту;
74-35) цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды есепке алу жүйесінде цифрлық қаржы активтерімен жасалатын мәмілелерді тіркеу және осы мәмілелерді орталық депозитарийдің бағалы қағаздар және цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде көрсету тәртібін, цифрлық қаржы активтері бойынша құқықтарды есепке алу ерекшеліктерін, цифрлық қаржы активтері бойынша құқықтарды растау шарттары мен тәртібін, сондай-ақ цифрлық қаржы активтері бойынша құқықтардың кепілін тіркеу тәртібі мен ерекшеліктерін белгілеу;
74-36) бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызмет түрлерін және цифрлық қаржы активтерінің нарығындағы қызметті қоса атқарудың шарттары мен тәртібін белгілеу;
74-37) цифрлық қаржы активтерін ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін қалыптастыру, жүргізу және сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыру тәртібін белгілеу;
74-38) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп, базалық активі қаржы құралдары (оның ішінде туынды бағалы қағаздарды, туынды қаржы құралдарын, басқа да цифрлық қаржы активін қоса алғанда, бағалы қағаздар), қаржы активі, мүліктік құқықтар (талаптар), тауарлар және (немесе) ақшаны қоспағанда өзге де мүлік, сондай-ақ цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында электрондық-цифрлық нысанда шығарылатын қаржы құралдары түріндегі цифрлық қаржы активтері эмитенттері есептілігінің тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдері мен тәртібін бекіту;
74-39) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша цифрлық қаржы активтері нарығындағы әрекеттерді айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп тану қағидалары мен шарттарын бекіту;
74-40) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп, цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды есепке алу жүйесін жүргізу тәртібін, цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды есепке алу жүйесінде есепке алынуға және сақталуға тиіс өзге де мәліметтердің тізбесін, цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының цифрлық қаржы активтерін ұстаушыларды есепке алу жүйесінен мәліметтерді орталық депозитарийге беру тәртібін айқындау;

74-34) утверждение требований к организациям, которые вправе выступать в качестве организации по хранению базового актива цифрового финансового актива в отношении цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают финансовые инструменты (в том числе ценные бумаги, включая производные ценные бумаги, производные финансовые инструменты, другой цифровой финансовый актив), финансовый актив, имущественные права (требования), товары и (или) иное имущество, за исключением денег;
74-35) установление порядка регистрации сделок с цифровыми финансовыми активами в системе учета держателей цифровых финансовых активов и отражения данных сделок в системе реестров держателей ценных бумаг и цифровых финансовых активов центрального депозитария, особенностей учета прав по цифровым финансовым активам, условий и порядка подтверждения прав по цифровым финансовым активам, а также порядка и особенностей регистрации залога прав по цифровым финансовым активам;
74-36) установление условий и порядка совмещения видов профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг и деятельности на рынке цифровых финансовых активов;
74-37) установление порядка осуществления деятельности по формированию, ведению и хранению системы реестров держателей цифровых финансовых активов;
74-38) утверждение совместно с Национальным Банком Республики Казахстан перечня, форм, сроков и порядка представления отчетности эмитентами цифровых финансовых активов, базовым активом которых выступают финансовые инструменты (в том числе ценные бумаги, включая производные ценные бумаги, производные финансовые инструменты, другой цифровой финансовый актив), финансовый актив, имущественные права (требования), товары и (или) иное имущество, за исключением денег, а также в виде финансовых инструментов, выпускаемых в электронно-цифровой форме на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов;
74-39) утверждение по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан правил и условий признания действий на рынке цифровых финансовых активов как совершенных в целях манипулирования;
74-40) определение совместно с Национальным Банком Республики Казахстан порядка ведения операторами платформы цифровых финансовых активов системы учета держателей цифровых финансовых активов, перечня иных сведений, подлежащих учету и хранению в системе учета держателей цифровых финансовых активов, порядка передачи операторами платформы цифровых финансовых активов центральному депозитарию сведений из системы учета держателей цифровых финансовых активов;

74-41) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп, цифрлық қаржы активінің базалық активін сақтау жөніндегі ұйымдар есептілігінің тізбесін, нысандарын, оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсыну мерзімдері мен тәртібін бекіту;
74-42) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп, цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының орталық депозитарийге мәліметтер ұсыну тәртібін, сондай-ақ цифрлық қаржы активтері платформасы операторларының, цифрлық активтердің сауда платформасы операторларының орталық депозитариймен өзара іс-қимыл жасауының өзге де мәселелерін айқындау;
74-43) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп, "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында цифрлық қаржы активтерін шығаруға рұқсат беру мақсаттары үшін Қазақстан Республикасының қаржы ұйымдарына қойылатын талаптарды, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушыларына цифрлық қаржы активтері платформасы операторының цифрлық платформасында цифрлық қаржы активтерін шығаруды жүзеге асыруға рұқсат беру қағидаларын бекіту;
74-44) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен және "Астана" халықаралық қаржы орталығының Қаржылық қызметтерді реттеу жөніндегі комитетімен бірлесіп, "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында цифрлық қаржы активтерін шығару үшін Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларына рұқсат беру қағидаларын бекіту;
74-45) "Астана" халықаралық қаржы орталығы айқындайтын және әзірлейтін "Астана" халықаралық қаржы орталығының цифрлық активтерімен байланысты қызметті жүзеге асыруға арналған тиісті лицензиясы бар цифрлық активтер биржаларының және "Астана" халықаралық қаржы орталығының басқа да қатысушыларының екінші деңгейдегі банктермен және Ұлттық пошта операторымен өзара іс-қимыл жасау тәртібін келісу;";
87), 88), 89) және 90) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"87) қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының ақпараттық қауіпсіздік қатерлерінен қорғалу деңгейін бағалау тәртібін бекіту;
88) қаржы ұйымдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарын ақпараттық қауіпсіздік тәуекелдеріне ұшырау дәрежесі бойынша саралау тәртібін қоса алғанда, ақпараттық қауіпсіздік тәуекелдерін бағалау әдістемесін бекіту;

74-41) утверждение совместно с Национальным Банком Республики Казахстан перечня, форм, сроков и порядка представления отчетности организациями по хранению базового актива цифрового финансового актива в Национальный Банк Республики Казахстан;
74-42) определение совместно с Национальным Банком Республики Казахстан порядка представления операторами платформы цифровых финансовых активов, операторами торговой платформы цифровых активов сведений в центральный депозитарий, а также иных вопросов взаимодействия операторов платформы цифровых финансовых активов, операторов торговой платформы цифровых активов с центральным депозитарием;
74-43) утверждение совместно с Национальным Банком Республики Казахстан требований к финансовым организациям Республики Казахстан для целей допуска к выпуску цифровых финансовых активов на территории Международного финансового центра "Астана", а также правил допуска участников Международного финансового центра "Астана" к осуществлению выпуска цифровых финансовых активов на цифровой платформе оператора платформы цифровых финансовых активов;";
74-44) утверждение совместно с Национальным Банком Республики Казахстан и Комитетом Международного финансового центра "Астана" по регулированию финансовых услуг правил допуска юридических лиц Республики Казахстан для выпуска цифровых финансовых активов на территории Международного финансового центра "Астана";
74-45) согласование порядка взаимодействия бирж цифровых активов и других участников Международного финансового центра "Астана", имеющих соответствующую лицензию на осуществление деятельности, связанной с цифровыми активами Международного финансового центра "Астана", с банками второго уровня и Национальным оператором почты, определяемого и разрабатываемого Международным финансовым центром "Астана";";
подпункты 87), 88), 89) и 90) изложить в следующей редакции:
"87) утверждение порядка оценки уровня защищенности от угроз информационной безопасности финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан;
88) утверждение методики оценки рисков информационной безопасности, включая порядок ранжирования финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан по степени подверженности рискам информационной безопасности;

89) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты адамдардың біліктілігін арттыру жөніндегі талаптарды қоса алғанда, қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының ақпараттық қауіпсіздік бөлімшелерінің басшылары және жұмыскерлерінің құзыретіне қойылатын талаптарды бекіту;
90) қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметтеріне, ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларын ішкі тергеп-тексерулер жүргізуге қойылатын талаптарды бекіту;";
90-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"90-2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша қаржы нарығында биометриялық аутентификациялау жүргізу тәртібін айқындау;";
93) тармақша алып тасталсын;
93-1), 95), 106) және 108) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"93-1) бір тұлғаның дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп, заңды тұлғаның немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның шешімдерін басқаша айқындау мүмкіндігінің болу жағдайын белгілеу;";
"95) салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша акцияларының бақылау пакеті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұлттық даму институты болып табылатын банкті қоспағанда, банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес провизияларды (резервтерді) құру тәртібін айқындау;";
"106) банктердің екінші деңгейдегі банктерді, оның ішінде тиісті бюджеттің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және (немесе) оның еншілес ұйымдарының қаражаты есебінен қаржыландырылатын банктерді қалпына келтіру жөніндегі шаралар шеңберінде қабылданған міндеттемелерді орындауын бақылауды жүзеге асыру;";
"108) ақпараттық жүйелердегі бұзушылықтар, іркілістер туралы мәліметтерді қоса алғанда, банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық қауіпсіздігінің оқыс оқиғалары туралы ақпаратқа талдау жүргізу;";
110) тармақша алып тасталсын;

89) утверждение требований к компетенциям руководителей и работников подразделений информационной безопасности финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, включая требования по повышению квалификации лиц, ответственных за обеспечение информационной безопасности;
90) утверждение требований к службам реагирования на инциденты информационной безопасности финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, проведению внутренних расследований инцидентов информационной безопасности;";
подпункт 90-2) изложить в следующей редакции:
"90-2) определение по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан порядка проведения биометрической аутентификации на финансовом рынке;";
подпункт 93) исключить;
подпункты 93-1), 95), 106) и 108) изложить следующей редакции:
"93-1) установление случая наличия возможности одного лица самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами определять решения юридического лица или организации, не являющейся юридическим лицом, иным образом;";
"95) по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, определение порядка создания банками, за исключением банка, являющегося национальным институтом развития, контрольный пакет акций которого принадлежит национальному управляющему холдингу, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;";
"106) осуществление контроля за исполнением банками обязательств, принятых в рамках мер по оздоровлению банков второго уровня, в том числе финансируемых за счет средств соответствующего бюджета, Национального Банка Республики Казахстан и (или) его дочерних организаций;";
"108) проведение анализа информации об инцидентах информационной безопасности банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, включая сведения о нарушениях, сбоях в информационных системах;";
подпункт 110) исключить;

мынадай мазмұндағы 110-1), 110-2), 110-3) және 110-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"110-1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп, әмбебап банк лицензиясы бар банктің, ислам банкінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының цифрлық қаржы активтерімен мәмілелер жасау тәртібін айқындау;
110-2) әмбебап банк лицензиясы бар банктер, базалық банк лицензиясы бар банктер, ислам банктері, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банктерінің филиалдары бағалы қағаздар нарығында дилерлік қызметті және брокерлік қызметті жүзеге асыратын қаржы құралдарының тізбесі мен оларды сатып алу тәртібін айқындау;
110-3) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының инвестициялық қызметті жүзеге асыру тәртібін айқындау;
110-4) исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар банкте, ислам банкінде исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңестің басшысы мен мүшелеріне қойылатын талаптарды белгілеу;";
мынадай мазмұндағы 110-5) тармақшамен толықтырылсын:
"110-5) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымында деректер витринасын қалыптастыру, жүргізу және жаңарту, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға деректер витринасына қолжетімділікті беру жағдайларын, тәртібін, мерзімдерін және форматтарын, сондай-ақ деректер витринасында қамтылған мәліметтердің тізбесін айқындау;";
112), 113), 114), 115), 116), 117) және 118) тармақшалар алып тасталсын;
119) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"119) стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйым қызметінің тәртібін, сондай-ақ ол сатып алатын (сатып алған) активтерге қойылатын талаптарды белгілеу;";
120) тармақша алып тасталсын;
121) және 123) тармақшалар алып тасталсын;
127), 129) және 130) тармақшалар алып тасталсын;
130-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"130-1) салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың банктік қарыз операцияларын жүргізуге арналған лицензия негізінде халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес күмәнді және үмітсіз активтерге қарсы провизияларды (резервтерді) құру тәртібін айқындау;";
131) тармақша алып тасталсын;

дополнить подпунктами 110-1), 110-2), 110-3) и 110-4) следующего содержания:
"110-1) определение совместно с Национальным Банком Республики Казахстан порядка совершения банком с универсальной банковской лицензией, исламским банком, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, филиалом исламского банка – нерезидента Республики Казахстан сделок с цифровыми финансовыми активами;
110-2) определение перечня и порядка приобретения финансовых инструментов, с которыми банки с универсальной банковской лицензией, банки с базовой банковской лицензией, исламские банки, филиалы банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалы исламских банков – нерезидентов Республики Казахстан осуществляют дилерскую деятельность и брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг;
110-3) определение порядка осуществления инвестиционной деятельности банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан;
110-4) установление требований к руководителю и членам совета по принципам исламского финансирования в банке с универсальной банковской лицензией, осуществляющем исламские банковские операции, исламском банке;";
дополнить подпунктом 110-5) следующего содержания:
"110-5) определение случаев, порядка, сроков и форматов формирования, ведения и обновления витрины данных на информационно-коммуникационной инфраструктуре банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, предоставления уполномоченному органу по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций доступа к витрине данных, а также перечня сведений, содержащихся в витрине данных;";
подпункты 112), 113), 114), 115), 116), 117) и 118) исключить;
подпункт 119) изложить в следующей редакции:
"119) установление порядка деятельности дочерней организации по управлению стрессовыми активами, а также требований к приобретаемым (приобретенным) ею активам;";
подпункт 120) исключить;
подпункты 121) и 123) исключить;
подпункты 127), 129) и 130) исключить;
подпункт 130-1) изложить в следующей редакции:
"130-1) по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, определение порядка создания организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций на основании лицензии на проведение банковских заемных операций, провизий (резервов) против сомнительных и безнадежных активов в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;";
подпункт 131) исключить;

мынадай мазмұндағы 131-1) тармақшамен толықтырылсын:
"131-1) банк қызметін жүзеге асыру шарттарына қойылатын талаптарды белгілеу;";
133) тармақша алып тасталсын;
134) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"134) қаржы өнімдерін басқаруға қойылатын талаптарды, іс-қимылды қадағалау субъектісі қаржы өнімдерін бекіту, өзгерту және ұсынуды тоқтату туралы хабардар ететін қаржы өнімдерінің тізбесі (мөлшерлемелері мен тарифтерін көрсете отырып), осындай хабардар ету тәртібін, сондай-ақ хабарламаға қоса берілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін белгілеу;";
135) және 136) тармақшалар алып тасталсын;
137) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"137) банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістерді қарау тәртібін, қарыз алушы жеке тұлғаның банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы өтінішіне қоса берілетін құжаттардың тізбесін, сондай-ақ банк пен микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның қарыз алушы жеке тұлғалардың банктік қарыз шартының және микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістер енгізу туралы өтініштерін қарау нәтижелері туралы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға хабарлау тәртібін айқындау;";
138) тармақша алып тасталсын;
139) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"139) жеке тұлғамен жасалған банктік қарыз шарты және банктік салым шарты бойынша сыйақының құбылмалы мөлшерлемесін есептеу тәртібін, оның қолданылу шарттарын айқындау;";
140), 141), 143-1) және 143-2) тармақшалар алып тасталсын;
143-3) және 143-4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"143-3) қаржы омбудсмандарының және қаржы омбудсманы қызметінің жұмысын жүзеге асыру, оның ішінде келіп түскен және қаралған жолданымдар туралы ақпаратты қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға беру, сондай-ақ қаржы омбудсманын сайлау және оның қызметін мерзімінен бұрын тоқтату тәртібін айқындау;
143-4) қаржы омбудсманы қызметі кеңесі ұсынатын кандидаттар қатарынан қаржылық көрсетілетін қызметтердің тиісті салаларындағы бас қаржы омбудсманы мен қаржы омбудсманының кандидатурасын Заңның 15-29-бабының 5-тармағында белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан келісу;";
143-5), 143-6), 143-7) және 143-8) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 143-10) тармақшамен толықтырылсын:
"143-10) қатысушыларды қосу талаптарын, қолжетімділік деңгейлерін, дербес деректерді айырбастауды және қорғауды қоса алғанда, мүлік кепілімен қамтамасыз етілмеген тұтынушылық банктік қарыз шарттары және тұтынушылық микрокредит беру туралы шарттар бойынша қарыз алушы жеке тұлғалардың берешегін ұжымдық реттеу платформасының жұмыс істеу тәртібін айқындау;";

дополнить подпунктом 131-1) следующего содержания:
"131-1) установление требований к условиям осуществления банковской деятельности;";
подпункт 133) исключить;
подпункт 134) изложить в следующей редакции:
"134) установление требований к управлению финансовыми продуктами, перечня финансовых продуктов (с указанием ставок и тарифов), об утверждении, изменении и прекращении предоставления которых субъект поведенческого надзора уведомляет Агентство, порядка такого уведомления, а также перечня документов и сведений, прилагаемых к уведомлению;";
подпункты 135) и 136) исключить;
подпункт 137) изложить в следующей редакции:
"137) определение порядка рассмотрения изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита, перечня документов, прилагаемых к заявлению заемщика – физического лица о внесении изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита, а также порядка информирования банком и организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций о результатах рассмотрения заявлений заемщиков – физических лиц о внесении изменений в условия договора банковского займа и договора о предоставлении микрокредита;";
подпункт 138) исключить;
подпункт 139) изложить в следующей редакции:
"139) определение порядка исчисления, условий действия плавающей ставки вознаграждения по договору банковского займа, заключенному с физическим лицом, и договору банковского вклада;";
подпункты 140), 141), 143-1) и 143-2) исключить;
подпункты 143-3) и 143-4) изложить в следующей редакции:
"143-3) определение порядка осуществления деятельности финансовых омбудсманов и службы финансового омбудсмана, в том числе предоставления в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций информации о поступивших и рассмотренных обращениях, а также избрания и досрочного прекращения деятельности финансового омбудсмана;
143-4) согласование кандидатуры главного финансового омбудсмана и финансовых омбудсманов в соответствующих сферах финансовых услуг из числа кандидатов, предлагаемых советом службы финансового омбудсмана, на соответствие требованиям, установленным пунктом 5 статьи 15-29 Закона;";
подпункты 143-5), 143-6), 143-7) и 143-8) исключить;
дополнить подпунктом 143-10) следующего содержания:
"143-10) определение порядка функционирования платформы коллективного урегулирования задолженности заемщиков – физических лиц по договорам потребительского банковского займа и договорам о предоставлении потребительского микрокредита, не обеспеченного залогом имущества, включая условия подключения участников, уровни доступа, обмен и защиту персональных данных;";

мынадай мазмұндағы 143-11) тармақшамен толықтырылсын:
"143-11) банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, сақтандыру ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру ұйымдары филиалдарының, бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, микроқаржы ұйымдарының жеке және заңды тұлғалардың келіп түскен жолданымдары бойынша есептілігінің тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдері мен тәртібін белгілеу;";
144) және 145) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"144) банкпен, банк холдингімен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалымен, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелер жасасу тәртібін айқындау;
145) банкпен, банк конгломератымен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалымен, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен байланысты тұлғаларды ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар деп тану тәртібін айқындау;";
мынадай мазмұндағы 146-2) тармақшамен толықтырылсын:
"146-2) бақылау белгілерін, банктің ірі қатысушысы, банк холдингі, ұйымның капиталына қомақты қатысу белгілерін анықтау тәртібін айқындау;";
147) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"147) банк конгломераттары үшін пруденциялық нормативтерді, олардың шекті мәндерін және есеп айырысу әдістемелерін белгілеу;";
147-1) және 148) тармақшалар алып тасталсын;
150) және 150-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"150) әмбебап банк лицензиясы бар банк, базалық банк лицензиясы бар банк, ислам банкі үшін пруденциялық нормативтерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін белгілеу;
150-1) банктің ірі қатысушысы, банк холдингі банктің қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету (қалпына келтіру) және (немесе) сауықтыру үшін тиісті бюджеттің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және (немесе) оның еншілес ұйымдарының қаражаты пайдаланылатын банктің пайданы бөлу, жай және (немесе) артықшылықты акциялар бойынша дивидендтерді есепке жазу, өз акцияларын кері сатып алуды жүргізу, сондай-ақ акцияларын тікелей және (немесе) жанама иелену және (немесе) пайдалану және (немесе) оларға билік ету үлесін азайту талаптарын айқындау;";
151) тармақша алып тасталсын;
153) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"153) Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары үшін пруденциялық нормативтер мен лимиттерді, олардың шекті мәндерін және есептеу әдістемелерін белгілеу;";
160) тармақша алып тасталсын;
161) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"161) банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшілікті, банк операциялардың барлық түрлерін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырылғаннан кейін тағайындалатын уақытша әкімшілікті тағайындау және оның қызметінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уақытша әкімшілігін (уақытша әкімшісін) тағайындау, оның қызметінің тәртібін және өкілеттіктерін, сондай-ақ банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің, банк операциялардың барлық түрлерін жүзеге асыруға арналған банк лицензиясынан айырылғаннан кейін тағайындалатын уақытша әкімшіліктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уақытша әкімшілігінің (уақытша әкімшісінің) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға беретін есептіліктің және өзге де ақпараттың тізбесін, нысандарын, оларды беру мерзімдері мен тәртібін айқындау;";
162) тармақша алып тасталсын;
163) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"163) банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды белгілеу;";

дополнить подпунктом 143-11) следующего содержания:
"143-11) установление перечня, форм, сроков и порядка представления банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, страховыми организациями, филиалами страховых организаций – нерезидентов Республики Казахстан, организациями, осуществляющими брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, микрофинансовыми организациями отчетности по поступившим обращениям физических и юридических лиц;";
подпункты 144) и 145) изложить в следующей редакции:
"144) определение порядка заключения сделок с лицами, связанными с банком, банковским холдингом, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, а также организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями;
145) определение порядка признания лицами, связанными с банком, банковским конгломератом, филиалом банка – нерезидента Республики Казахстан, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями;";
дополнить подпунктом 146-2) следующего содержания:
"146-2) определение порядка установления признаков контроля, признаков крупного участника банка, банковского холдинга, значительного участия в капитале организации;";
подпункт 147) изложить в следующей редакции:
"147) установление пруденциальных нормативов для банковских конгломератов, их предельных значений и методик расчетов;";
подпункты 147-1) и 148) исключить;
подпункты 150) и 150-1) изложить в следующей редакции:
"150) установление пруденциальных нормативов для банка с универсальной банковской лицензией, банка с базовой банковской лицензией, исламского банка, их предельных значений и методик расчетов;
150-1) определение условий распределения прибыли, начисления дивидендов по простым и (или) привилегированным акциям, проведения обратного выкупа собственных акций банком, для обеспечения (восстановления) финансовой устойчивости и (или) оздоровления которого используются средства соответствующего бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и (или) его дочерних организаций, а также уменьшения крупным участником банка, банковским холдингом доли прямого и (или) косвенного владения и (или) пользования, и (или) распоряжения акциями банка;";
подпункт 151) исключить;
подпункт 153) изложить в следующей редакции:
"153) установление пруденциальных нормативов и лимитов для филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, их предельных значений и методики расчетов, включая порядок формирования активов филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер;";
подпункт 160) исключить;
подпункт 161) изложить в следующей редакции:
"161) определение порядка назначения и деятельности временной администрации по управлению банком, временной администрации, назначаемой после лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций, назначения и деятельности и полномочий временной администрации (временного администратора) страховой (перестраховочной) организации, а также перечня, форм, сроков и порядка предоставления временной администрацией по управлению банком, временной администрацией, назначаемой после лишения банка банковской лицензии на осуществление всех видов операций, временной администрацией (временным администратором) страховой (перестраховочной) организации отчетности и иной информации в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;";
подпункт 162) исключить;
подпункт 163) изложить в следующей редакции:
"163) установление требований к обеспечению информационной безопасности банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;";

мынадай мазмұндағы 163-1) тармақшамен толықтырылсын:
"163-1) банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымдағы осалдықтар туралы, оның ішінде үшінші тараптардан алынған ақпаратты, сондай-ақ ақпараттық жүйелердегі бұзушылықтар мен іркілістер туралы мәліметтерді қоса алғанда, ақпараттық қауіпсіздіктің оқиғалары мен оқыс оқиғалары туралы ақпаратты беру тәртібі мен мерзімдерін айқындау;";
168), 169) және 170) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"168) банк активтері мен міндеттемелерінің бір бөлігін не оларды толық көлемде басқа банкке (банктерге) бір мезгілде беру жөніндегі операцияны жүргізу тәртібін, көрсетілген операцияны жүргізу кезінде берілуге жататын активтер мен міндеттемелердің түрлерін, сондай-ақ осы операцияны қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның келісу тәртібін айқындау;
169) банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы жұмысының үздіксіздігіне қойылатын талаптарды белгілеу;
170) ақпараттық қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйелерінің болуы туралы, сондай-ақ ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптардың сақталуы туралы мәліметтерді Ұлттық ақпараттық қауіпсіздікті үйлестіру орталығына ұсыну тәртібі мен мерзімдерін айқындау;";
мынадай мазмұндағы 170-1) тармақшамен толықтырылсын:
"170-1) банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларын мониторингтеу, ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына нақты уақыт режимінде ден қою, сондай-ақ ақпараттық қауіпсіздік оқыс оқиғаларын тергеп-тексеруді жүргізу тәртібін айқындау;";
171), 172), 173), 174), 175) және 176) тармақшалар алып тасталсын;
176-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"176-1) исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар банкті, ислам банкін таңдау және оларға исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар таратылатын банктің, ислам банкінің инвестициялық депозит туралы шарт бойынша тартылған ақша есебінен сатып алынған мүлкін және инвестициялық депозиттер бойынша міндеттемелерін беру, сондай-ақ ислам банкін, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкінің филиалын, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын таңдау және оларға қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент ислам банкі филиалының, исламдық банк операцияларын жүзеге асыратын әмбебап банк лицензиясы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының инвестициялық депозит туралы шарт бойынша тартылған ақша есебінен сатып алынған мүлкін және инвестициялық депозиттер бойынша міндеттемелерін беру тәртібін белгілеу;";

дополнить подпунктом 163-1) следующего содержания:
"163-1) определение порядка и сроков предоставления банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, информации об уязвимостях в информационно-коммуникационной инфраструктуре, полученной в том числе от третьих сторон, а также о событиях и инцидентах информационной безопасности, включая сведения о нарушениях и сбоях в информационных системах;";
подпункты 168), 169) и 170) изложить в следующей редакции:
"168) определение порядка проведения операции по одновременной передаче активов и обязательств банка в части либо в полном размере другому банку (другим банкам), видов активов и обязательств, подлежащих передаче при проведении указанной операции, а также порядка согласования уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций данной операции;
169) установление требований к непрерывности работы информационно-коммуникационной инфраструктуры банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
170) по согласованию с уполномоченным органом в сфере информационной безопасности определение порядка и сроков представления банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, сведений о наличии систем управления информационной безопасностью, а также о соблюдении требований к обеспечению информационной безопасности в Национальный координационный центр информационной безопасности;";
дополнить подпунктом 170-1) следующего содержания:
"170-1) определение порядка мониторинга банками, филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, событий информационной безопасности, реагирования на инциденты информационной безопасности в режиме реального времени, а также проведения расследований инцидентов информационной безопасности;";
подпункты 171), 172), 173), 174), 175) и 176) исключить;
подпункт 176-1) изложить в следующей редакции:
"176-1) установление порядка выбора банка с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, исламского банка и передачи им имущества, приобретенного за счет денег, привлеченных по договору об инвестиционном депозите, и обязательств по инвестиционным депозитам ликвидируемого банка с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, исламского банка, а также выбора исламского банка, банка с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, филиала исламского банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции, и передачи им имущества, приобретенного за счет денег, привлеченных по договору об инвестиционном депозите, и обязательств по инвестиционным депозитам принудительно прекращающего деятельность филиала исламского банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан с универсальной банковской лицензией, осуществляющего исламские банковские операции;";

мынадай мазмұндағы 176-2), 176-3), 176-4), 176-5), 176-6), 176-7) және 176-8) тармақшалармен толықтырылсын:
"176-2) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығының нашарлауының қаржылық-экономикалық және өзге де белгілерінің мәндерін белгілеу;
176-3) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру жоспарының мазмұнына қойылатын талаптарды, оны қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға ұсыну тәртібі мен мерзімдерін белгілеу;
176-4) банкті реттеу жоспарының мазмұнына қойылатын талаптарды, оны әзірлеу және жаңарту тәртібін белгілеу;
176-5) банктің қызмет қабілетін бағалауды жүргізу тәртібін, жүйелі тәуекелдердің және банк жүйесіне едәуір теріс әсер ету тәуекелдерінің болу өлшемшарттарын, олардың жүзеге асырылуының үздіксіздігін қамтамасыз етуді талап ететін аса маңызды банк операцияларының және өзге де операциялардың болу өлшемшарттарын, сондай-ақ жасалу салдарынан банк залалға ұшырайтын нарықтық емес шарттарда жасалатын мәмілелердің (операциялардың) тізбесін айқындау;
176-6) банкті реттеу құралдарын қолдану тәртібін айқындау;
176-7) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп, банктердің және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының банкті реттеу салдарынан туындаған (пайдаланылған) залалдарды (қаражатты) өтеу (жабу) үшін міндетті ақшалай жарналардың мөлшерін, оларды енгізу тәртібі мен мерзімдерін айқындау;
176-8) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп, бюджеттік саясат жөніндегі орталық уәкілетті органмен, бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен және бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша жүйелік маңызы бар банкті реттеуге бағытталған мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыру тәртібін, сондай-ақ мұндай мемлекеттік инвестициялық жобалардың іске асырылу мониторингін айқындау;";
мынадай мазмұндағы 182-1) тармақшамен толықтырылсын:
"182-1) микроқаржы ұйымдары үшін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін белгілеу;";
185), 188), 189) және 189-1) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 189-2) тармақшамен толықтырылсын:
"189-2) микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптарды белгілеу;";
мынадай мазмұндағы 191-2) тармақшамен толықтырылсын:
"191-2) микроқаржылық қызмет саласында өзін-өзі реттейтін ұйымның және коллекторлық қызмет саласында өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметін жүзеге асыру тәртібін айқындау;";

дополнить подпунктами 176-2), 176-3), 176-4), 176-5), 176-6), 176-7) и 176-8) следующего содержания:
"176-2) установление значений финансово-экономических и иных признаков ухудшения финансовой устойчивости банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан;
176-3) установление требований к содержанию плана восстановления финансовой устойчивости банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, порядка и сроков его представления в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
176-4) установление требований к содержанию плана урегулирования банка, порядка его разработки и актуализации;
176-5) определение порядка проведения оценки жизнеспособности банка, критериев наличия системных рисков и рисков существенного негативного воздействия на банковскую систему, критериев наличия критически важных банковских и иных операций, требующих обеспечения непрерывности их осуществления, а также перечня сделок (операций) на нерыночных условиях, в результате совершения которых банк несет убытки;
176-6) определение порядка применения инструментов урегулирования банка;
176-7) определение совместно с Национальным Банком Республики Казахстан размеров, порядка и сроков внесения банками и филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан обязательных денежных взносов для возмещения (покрытия) убытков (средств), возникших (использованных) в результате урегулирования банка;
176-8) определение совместно с Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетной политике, центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию и центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета порядка реализации государственных инвестиционных проектов, направленных на урегулирование системно значимого банка, а также мониторинга реализации таких государственных инвестиционных проектов;";
дополнить подпунктом 182-1) следующего содержания:
"182-1) установление порядка формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для микрофинансовых организаций;";
подпункты 185), 188), 189) и 189-1) исключить;
дополнить подпунктом 189-2) следующего содержания:
"189-2) установление требований к осуществлению микрофинансовой деятельности;";
дополнить подпунктом 191-2) следующего содержания:
"191-2) определение порядка осуществления деятельности саморегулируемой организации в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемой организации в сфере коллекторской деятельности;";

мынадай мазмұндағы 191-3) тармақшамен толықтырылсын:
"191-3) микроқаржылық қызмет саласында өзін-өзі реттейтін ұйымның және коллекторлық қызмет саласында өзін-өзі реттейтін ұйымның есептілік тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдерін және оны ұсыну Қағидаларын белгілеу;";
мынадай мазмұндағы 204-2) тармақшамен толықтырылсын:
"204-2) кредиттік бюроға, коллекторлық агенттікке байланысты емес себептер бойынша іс-шаралар жоспарында не жазбаша ұйғарымда белгіленген мерзімдерде бұзушылықтарды жою мүмкін болмаған жағдайда, кредиттік бюроға, коллекторлық агенттікке қолданылған жазбаша ұйғарымды не анықталған бұзушылықтарды және (немесе) себептерді, сондай-ақ олардың жасалуына ықпал еткен жағдайларды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындау мерзімдерін ұзарту тәртібін белгілеу;";
мынадай мазмұндағы 231-2) тармақшамен толықтырылсын:
"231-2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі соңғы сатыдағы қарыз бойынша кепілге қабылдауы үшін қолайлы, банктердің нарықтық емес активтерін айқындау жөніндегі алдын ала рәсімді (кепіл препозициясы) және кепіл препозициясындағы нарықтық емес активтер мониторингін жүргізу;";
232-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"232-2) банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтар (талаптар) сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін сервистік компаниялар ретінде әрекет ететін коллекторлық агенттіктерге және стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымдарға қойылатын талаптарды айқындау;";
мынадай мазмұндағы 233-1) тармақшамен толықтырылсын:
"233-1) қаржылық қызметтерді көрсету саласындағы құқыққа қайшы әрекеттердің орын алып отырған қатерлері туралы ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу;";
мынадай мазмұндағы 234-2) тармақшамен толықтырылсын:
"234-2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен қаржы ұйымдары үшін кадрлар даярлауға қатысу;";
21-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мыналарға:
банктерді, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарын, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлерінің филиалдарын ашуға;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын құруға;
банктердің еншілес ұйымды құруына және иеленуіне;
банктердің стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды құруына немесе иеленуіне;
ұйым капиталына банктің қомақты қатысуына;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымды құруына немесе иеленуіне;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына рұқсат беру (рұқсат беруден бас тарту) не рұқсатты кері қайтарып алу туралы шешім қабылдайды;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) жүйелік маңызы бар банк болып табылмайтын банкке реттеу режимін қолдану туралы шешім қабылдайды;";

дополнить подпунктом 191-3) следующего содержания:
"191-3) установление перечня, форм, сроков представления отчетности саморегулируемой организацией в сфере микрофинансовой деятельности и саморегулируемой организацией в сфере коллекторской деятельности, и Правил ее представления;";
дополнить подпунктом 204-2) следующего содержания:
"204-2) установление порядка продления сроков исполнения письменного предписания, примененного к кредитному бюро, коллекторскому агентству, либо плана мероприятий по устранению выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению, в случае отсутствия возможности устранения нарушения в сроки, установленные в плане мероприятий либо письменном предписании, по причинам, не зависящим от кредитного бюро, коллекторского агентства;";
дополнить подпунктом 231-2) следующего содержания:
"231-2) проведение предварительной процедуры по определению нерыночных активов банков, приемлемых для принятия Национальным Банком Республики Казахстан в залог по займу последней инстанции (препозиция залога), и мониторинга нерыночных активов в препозиции залога;";
подпункт 232-2) изложить в следующей редакции:
"232-2) определение требований к коллекторским агентствам и дочерним организациям по управлению стрессовыми активами, выступающим в качестве сервисных компаний, которым могут быть переданы в доверительное управление права (требования) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита;";
дополнить подпунктом 233-1) следующего содержания:
233-1) ведение информационно-разъяснительной работы о существующих угрозах противоправных действий в сфере оказания финансовых услуг;";
дополнить подпунктом 234-2) следующего содержания:
"234-2) участие в подготовке кадров для государственных органов и финансовых организаций Республики Казахстан;";
в пункте 21:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) принимает решение о выдаче (отказе в выдаче) либо отзыве разрешения на:
открытие банков, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан;
создание страховых (перестраховочных) организаций;
создание и приобретение банками дочерней организации;
создание или приобретение банками дочерней организации по управлению стрессовыми активами;
значительное участие банка в капитале организаций;
создание или приобретение страховыми (перестраховочными) организациями дочерней организации;
значительное участие страховой (перестраховочной) организации в капитале организаций;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) принимает решение о применении режима урегулирования к банку, не являющемуся системно значимым банком;";

мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен және бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп, жүйелік маңызы бар банкке реттеу режимін қолдану туралы шешім қабылдайды;";
11) және 12) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"11) банкті реттеу режимін тоқтату туралы шешім қабылдайды;
12) банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына күшейтілген қадағалау режимін қолдану туралы шешім қабылдайды;";
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына қаржылық орнықтылықты қалпына келтіру режимін қолдану туралы шешім қабылдайды;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын күшейтілген қадағалау режимін тоқтату туралы шешім қабылдайды;";
мынадай мазмұндағы 13-1) және 13-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"13-1) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру режимін тоқтату туралы шешім қабылдайды;
13-2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп, жүйелік маңызы бар банкті реттеу кезінде Қазақстан Республикасының Үкіметі және (немесе) ұлттық басқарушы холдинг пайдаланған республикалық бюджеттің қаражатын және (немесе) өзге де қаражатты банктердің және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының міндетті ақшалай жарналары есебінен өтеу туралы шешім қабылдайды;";
14) және 15) тармақшалар алып тасталсын;
18) тармақша алып тасталсын;
20) тармақша алып тасталсын.
3. "Қазақстан Республикасының қаржылық тұрақтылығы жөніндегі кеңес туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 18 желтоқсандағы № 220 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының қаржылық тұрақтылығы жөніндегі кеңес туралы ережеде:
5-тармақта:
3) және 4) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) жүйелік маңызы бар банкті реттеу кезінде мемлекеттің қатысуы туралы мәселені қоса алғанда, оған реттеу режимін қолдануды;";
6-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жүйелік маңызы бар банкке реттеу режимін қолдану мәселелері бойынша:
жүйелік маңызы бар банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімнің жобасын қарайды және оны алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей, оны мақұлдау немесе оны мақұлдаудан бас тарту туралы шешім шығарады;
жүйелік маңызы бар банкті реттеу кезінде мемлекеттің қатысуы туралы мәселені қарайды;";
7-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарынан және өзге ұйымдардан Кеңестің міндеттері мен функцияларын іске асыру үшін қажетті материалдарды, оның ішінде:
Ұлттық Банктен макропруденциялық саясат мәселелерін қарау кезінде анықталған жүйелік тәуекелдер, жүйелік тәуекелдерді бағалау және мониторингтеу нәтижелері туралы және оларды азайту бойынша ұсынылатын шаралар туралы ақпаратты;
қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органнан макропруденциялық саясат мәселелерін қарау кезінде қаржы ұйымдарының қаржылық жай-күйі және тәуекелдері, қадағалау және реттеу шаралары туралы ақпаратты сұратуға және алуға;";

дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) совместно с Национальным Банком Республики Казахстан и центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета принимает решение о применении к системно значимому банку режима урегулирования;";
подпункты 11) и 12) изложить в следующей редакции:
"11) принимает решение о прекращении режима урегулирования банка;
12) принимает решение о применении к банку, филиалу банка – нерезидента Республики Казахстан режима усиленного надзора;";
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) принимает решение о применении к банку, филиалу банка – нерезидента Республики Казахстан режима восстановления финансовой устойчивости;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) принимает решение о прекращении режима усиленного надзора банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 13-1) и 13-2) следующего содержания:
"13-1) принимает решение о прекращении режима восстановления финансовой устойчивости банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан;
13-2) совместно с Национальным Банком Республики Казахстан принимает решение о возмещении средств республиканского бюджета и (или) иных средств, использованных Правительством Республики Казахстан и (или) национальным управляющим холдингом при урегулировании системно значимого банка, за счет обязательных денежных взносов банков и филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан;";
подпункты 14) и 15) исключить;
подпункт 18) исключить;
подпункт 20) исключить.
3. В Указе Президента Республики Казахстан от 18 декабря 2019 года № 220 "О Совете по финансовой стабильности Республики Казахстан":
в Положении о Совете по финансовой стабильности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
в пункте 5:
подпункты 3) и 4) исключить;
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) применение режима урегулирования к системно значимому банку, включая вопрос о государственном участии при его урегулировании;";
подпункт 3) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"3) по вопросам применения режима урегулирования к системно значимому банку:
рассматривает проект решения о применении режима урегулирования к системно значимому банку и выносит решение об его одобрении или об отказе в его одобрении не позднее трех рабочих дней со дня его получения;
рассматривает вопрос о государственном участии при урегулировании системно значимого банка;";
в пункте 7:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке запрашивать и получать от государственных органов Республики Казахстан и иных организаций материалы, необходимые для реализации задач и функций Совета, в том числе:
от Национального Банка информацию о выявленных системных рисках, результатах оценки и мониторинга системных рисков и о предлагаемых мерах по их снижению при рассмотрении вопросов макропруденциальной политики;
от уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций информацию о финансовом состоянии и рисках финансовых организаций, надзорных и регуляторных мерах при рассмотрении вопросов макропруденциальной политики;";

мынадай мазмұндағы 3-1) және 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Кеңес жүйелік маңызы бар банкті реттеуге мемлекеттің қатысуы туралы мәселені қараған жағдайда Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарынан және өзге ұйымдардан материалдарды, оның ішінде:
Ұлттық Банктен:
реттеу режиміндегі банкті "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүйелік маңызы бар банкке жатқызу туралы ақпаратты;
Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекеттік кепілдік берген жағдайда жүйелік маңызы бар банкке не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкіне соңғы сатыдағы қарыз беру мүмкіндігі туралы ақпаратты;
қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органнан:
жүйелік маңызы бар банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімнің жобасын;
жүйелік маңызы бар банктің қызмет қабілетін бағалау нәтижелерін, оның реттеу жоспарын, сондай-ақ жүйелік маңызы бар банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімнің жобасында көрсетілген реттеу құралдарының тізбесін, іске асырудың шарттары мен болжамды мерзімдерін;
бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органнан:
мыналар:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің не ұлттық басқарушы холдингтің жүйелік маңызы бар банктің не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің акцияларын сатып алуы;
жүйелік маңызы бар банкті реттеуге арналған қарыздар бойынша жүйелік маңызы бар банктің не жүйелік маңызы бар банктің активтері мен міндеттемелері берілетін тұрақтандыру банкінің соңғы сатыдағы қарыз бойынша міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету ретінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігін беру үшін республикалық бюджет қаражатын және (немесе) өзге де қаражатты пайдалану мүмкіндігі туралы ақпаратты сұратуға және алуға;
3-2) жүйелік маңызы бар банкке реттеу режимін қолдану мәселелері бойынша реттеу құралдарының тізбесіне, іске асырудың шарттары мен болжамды мерзімдеріне ұсынымдар беруге;".
4. "Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 20 ақпандағы № 515 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі туралы ережеде:
15-тармақ:
мынадай мазмұндағы 7-2) және 7-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-2) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру жəне жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру мақсатында жəне (немесе) өзге де қылмыстық мақсаттарда пайдаланылған цифрлық активтер əмияндарының бірыңғай тізілімін жүргізу;

дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
"3-1) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке в случае рассмотрения Советом вопроса о государственном участии в урегулировании системно значимого банка запрашивать и получать от государственных органов Республики Казахстан и иных организаций материалы, в том числе:
от Национального Банка:
информацию об отнесении банка, находящегося в режиме урегулирования, к системно значимому банку в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан";
информацию о возможности предоставления займа последней инстанции системно значимому банку либо стабилизационному банку, которому будут переданы активы и обязательства системно значимого банка в случае предоставления Правительством Республики Казахстан государственной гарантии;
от уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций:
проект решения о применении режима урегулирования к системно значимому банку;
результаты оценки жизнеспособности системно значимого банка, его план урегулирования, а также перечень, условия и ориентировочные сроки реализации инструментов урегулирования, указанных в проекте решения о применении режима урегулирования к системно значимому банку;
от центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета:
информацию о возможности использования средств республиканского бюджета и (или) иных средств для:
приобретения Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом акций системно значимого банка, либо стабилизационного банка, которому будут переданы активы и обязательства системно значимого банка;
предоставления государственной гарантии Республики Казахстан по займам для урегулирования системно значимого банка в качестве обеспечения исполнения обязательств по займу последней инстанции системно значимого банка либо стабилизационного банка, которому будут переданы активы и обязательства системно значимого банка;
3-2) по вопросам применения режима урегулирования к системно значимому банку представлять рекомендации к перечню, условиям и ориентировочным срокам реализации инструментов урегулирования;".
4. В Указе Президента Республики Казахстан от 20 февраля 2021 года № 515 "О некоторых вопросах Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу":
в Положении об Агентстве Республики Казахстан по финансовому мониторингу, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 15:
дополнить подпунктами 7-2) и 7-3) следующего содержания:
"7-2) ведение единого реестра кошельков цифровых активов, использованных в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения и (или) иных преступных целях;

7-3) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді қаржыландыру жəне жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру мақсатында жəне (немесе) өзге де қылмыстық мақсаттарда пайдаланылған цифрлық активтер əмияндарының бірыңғай тізілімін жүргізу үшін ақпараттың құрамын, оны беру мерзімдері мен нысанын қамтитын тəртіпті айқындау;";
мынадай мазмұндағы 35-4) тармақшамен толықтырылсын:
"35-4) өз құзыреті шегінде "Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында көзделген өкілеттіктерді жүзеге асыру;".

7-3) определение порядка, включающего состав, сроки и форму предоставления информации для ведения единого реестра кошельков цифровых активов, использованных в целях легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансирования терроризма и финансирования распространения оружия массового уничтожения и (или) иных преступных целях;";
дополнить подпунктом 35-4) следующего содержания:
"35-4) осуществление в пределах своей компетенции полномочий, предусмотренных статьей 16 Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений";".
_____________________