Жоғары білікті мамандарды, шетелдік инвесторларды және кәсіпкерлерді тарту үшін қолайлы жағдайлар жасау мақсатында көші-қон саясатын жетілдіру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2026 жылғы 25 сәуірдегі № 1242 Жарлығы.
Технологиялық және экономикалық өсуді қамтамасыз ету үшін жоғары білікті мамандарды, шетелдік инвесторларды және кәсіпкерлерді тарту бойынша қолайлы жағдайлар мен бәсекелестік режимді қалыптастыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Шетелдік инвестициялар мен адами капиталды тарту үшін көші-қон саясатының негізгі бағыттары болып мыналар белгіленсін:
көші-қон саясатының негізінен рұқсаттық-квоталық моделінен шетелдік инвесторлар мен сұранысқа ие жоғары білікті мамандарды тартуға бағытталған ынталандырушы моделіне көшу;
ел экономикасының дамуына үлес қосатын шетел азаматтарының ұзақ мерзім тұруы мен қызмет етуі үшін резиденттіктің бәсекелестік режимін жасау;
иммиграциялық рәсімдерді,соның ішінде "бір терезе" қағидаты бойынша жеңілдету және цифрландыру;
Қазақстанды шетелдік инвесторларды, білікті кадрлар мен дарынды адамдарды тартуға арналған өңірлік хаб ретінде көрсету.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі инвестициялық ахуалды жақсарту және жоғары білікті шетелдік мамандарды тарту бойынша реформаны жүргізуді 2026 жылғы 31 желтоқсанға дейін қамтамасыз етсін, онда мыналар қамтылсын:
1) қолданыстағы визаларды:
инвесторлар, кәсіпкерлер, директорлар кеңестерінің мүшелері және мемлекеттік басқару жүйесінде жұмыс істеуге тартылатын адамдарға арналған бизнес-визаны;
жалақы деңгейі мен бос жұмыс орнының бейіні бойынша белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін жұмыс жөнінде ұсыныс болған кезде мамандарға, сондай-ақ ғылым және медицина жұмыскерлері, мәдениет және өнер қайраткерлері, шетелдік жетекші жоғары оқу орындарының түлектері, Үкімет бекітетін тізбе бойынша сұранысқа ие мамандықтар бойынша мамандарға арналған білікті жұмыскер визасын;
Үкімет мақұлдаған нақты инвестициялық жобалар шеңберінде жұмыс істеуге арналған уақытша жұмыскер визасын біріздендіру арқылы шетел азаматтарының Қазақстан Республикасының аумағына кіру және онда болу шарттары жеңілдетілсін;
2) "Алтын виза" енгізілсін, "Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі АХҚО) инвестициялық салықтық резиденттік бағдарламасына қатысушылардың, бизнес-виза иелерінің - елде бір ай болғаннан кейін, болу мерзімі бір айды құрайтын ІТ-мамандарын қоспағанда, білікті жұмыскер визасы иелерінің алты ай өткеннен кейін, уақытша жұмыскер визасы иелерінің - бір жыл өткеннен кейін оны алу тәртібі мен шарттары заңнамада регламенттелсін;

О мерах по совершенствованию миграционной политики в целях создания благоприятных условий для привлечения высококвалифицированных специалистов, иностранных инвесторов и предпринимателей
Указ Президента Республики Казахстан от 25 апреля 2026 года № 1242.
В целях формирования благоприятных условий и конкурентного режима привлечения высококвалифицированных специалистов, иностранных инвесторов и предпринимателей с целью обеспечения технологического и экономического роста ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Определить ключевыми направлениями миграционной политики по привлечению иностранных инвестиций и человеческого капитала:
переход от преимущественно разрешительно-квотной к стимулирующей модели миграционной политики, ориентированной на привлечение иностранных инвесторов и востребованных высококвалифицированных специалистов;
создание конкурентного режима резидентства для долгосрочного проживания и деятельности иностранных граждан, вносящих вклад в развитие экономики страны;
упрощение и цифровизацию иммиграционных процедур, в том числе по принципу "одного окна";
позиционирование Казахстана как регионального хаба для привлечения иностранных инвесторов, квалифицированных кадров и талантов.
2. Правительству Республики Казахстан до 31 декабря 2026 года обеспечить проведение реформы по улучшению инвестиционного климата и привлечению иностранных высококвалифицированных специалистов, включающей:
1) упрощение условий въезда и пребывания на территории Республики Казахстан иностранных граждан путем унификации следующих действующих виз:
бизнес-виза - для инвесторов, предпринимателей, членов советов директоров и лиц, привлекаемых к работе в системе государственного управления;
виза квалифицированного работника - для специалистов при наличии предложения о работе, соответствующего установленным критериям по уровню заработной платы и профилю вакансии, а также для научных и медицинских работников, деятелей культуры и искусства, выпускников ведущих зарубежных высших учебных заведений, специалистов востребованных профессий согласно перечню, утверждаемому Правительством Республики Казахстан;
виза временного работника - для занятости в рамках конкретных инвестиционных проектов, одобренных Правительством Республики Казахстан;
2) внедрение "Алтын виза" с законодательной регламентацией порядка и условий ее получения участниками программы инвестиционного налогового резидентства Международного финансового центра "Астана" (далее - МФЦА), держателями бизнес-визы - после первого месяца пребывания, держателями визы квалифицированного работника - по истечении шести месяцев, за исключением IT-специалистов, для которых срок составляет один месяц, держателями визы временного работника - по истечении одного года;

3) "Алтын виза" иелеріне:
жеке табыс салығын, мүлік пен жер салығын төлеуден босату;
кірістер мен мүлікті жалпыға бірдей декларациялаудан босату;
мемлекеттік және қаржылық көрсетілетін қызметке Қазақстан Республикасының азаматтарымен тең дәрежеде қол жеткізу;
біліктілігіне сәйкес квотадан тыс және рұқсат алу қажеттілігінсіз еңбек және (немесе) кәсіптік қызметті жүзеге асыру;
"Алтын виза" бойынша көзделген барлық артықшылықтарды оның иесінің отбасының барлық мүшелеріне қолдану бойынша артықшылықтар берілсін;
4) шетел азаматтарының өтінімдер беруіне, оларды қабылдауға және өңдеуге арналған, өтініштерді орталықтандырылған қарауды, консультациялық және тілдік қолдау көрсетуді, мәртебесін ашық бақылауды, құжаттарды бекітілген мерзімде қарауды және автоматты түрде тексеруді қамтамасыз ететін, шыққан мемлекеттердің (донор-елдердің) құқықтық жүйелерінің ерекшеліктеріне бейімделген "е-Residency" модулі бар "QazETA" бірыңғай цифрлық платформасын ендірсін, сондай-ақ шетелдік мамандар мен компанияларға "бір терезе" ("One-Stop Shop") режимінде тіркеу, сәйкестендіру бойынша және ілеспе қызмет көрсету үшін оны "Astana Hub" және басқа да ақпараттық жүйелермен сервистік интеграциялауды қамтамасыз етсін;
5) электрондық резиденттердің бағдарламаның серіктес банктеріндегі шоттарда ақша қаражатының бос қалдықтарын орналастыруға және банктер, брокерлер, инвестициялық портфельді басқарушылар, инвестициялық платформалар операторлары және қаржы нарығының өзге де уәкілетті қатысушылары арқылы Қазақстан Республикасындағы және АХҚО юрисдикциясындағы қаржы құралдары мен жобаларына инвестиция салуға ерікті түрде қатысуын көздейтін "e-Residency Invest" бағдарламасын ендірсін;
6) "Алтын виза" иесінің мемлекеттік және қаржылық қызметтерге қол жеткізуі үшін функционалы жағынан Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігіне теңестірілген бірыңғай цифрлық құжат - резиденттің сәйкестендіруші құжатын (ID) ендірсін;
7) шетелдік жетекші жоғары оқу орындарының дипломдарын нострификаттау рәсімінсіз автоматты түрде тануды ендірсін;
8) қолданыстағы шетелдік сертификаттары бар және қайта даярлау әрі ұлттық нормаларды білуін тексеру бағдарламаларын қоса алғанда, танымал білім беру орталықтарында даярлықтан өткен шетелдік инвесторлар мен жоғары білікті мамандарды лицензияланатын қызмет түрлеріне жіберудің жеңілдетілген тәртібін әзірлесін;
9) шетелдік инвесторлар мен жоғары білікті мамандар үшін жеке мүлікті баж салығынсыз әкелу режимін белгілесін;
10) шетелдік инвесторлар мен жоғары білікті мамандардың, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерінің Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын шарттармен медициналық және білім беру қызметтеріне қол жеткізуін көздейтін әлеуметтік топтама қалыптастырсын;

3) предоставление обладателям "Алтын виза" следующих преференций:
освобождение от уплаты индивидуального подоходного налога, налогов на имущество и землю;
освобождение от всеобщего декларирования доходов и имущества;
равный с гражданами Республики Казахстан доступ к государственным и финансовым услугам;
осуществление трудовой и (или) профессиональной деятельности в соответствии с квалификацией вне квоты и без необходимости получения разрешения;
распространение преференций, предусмотренных "Алтын виза", для всех членов семьи его держателя;
4) внедрение единой цифровой платформы "QazETA" с модулем "е-Residency" для подачи, приема и обработки заявок иностранных граждан, обеспечивающей централизованное рассмотрение обращений, предоставление консультационной и языковой поддержки, прозрачный контроль статуса, фиксированные сроки рассмотрения и автоматическую проверку документов, адаптированную к особенностям правовых систем государств происхождения (стран-доноров), а также обеспечение ее сервисной интеграции с "Astana Hub" и другими информационными системами для предоставления иностранным специалистам и компаниям регистрационных, идентификационных и сопутствующих услуг в режиме "одного окна" ("One-Stop Shop");
5) внедрение программы "e-Residency Invest", предусматривающей добровольное участие электронных резидентов в размещении свободных остатков денежных средств на счетах в банках - партнерах программы и инвестировании в финансовые инструменты и проекты в Республике Казахстан и в юрисдикции МФЦА через банки, брокеров, управляющих инвестиционным портфелем, операторов инвестиционных платформ и иных уполномоченных участников финансового рынка;
6) внедрение идентификационного документа (ID) резидента — единого цифрового документа, приравненного по функционалу к удостоверению личности гражданина Республики Казахстан для доступа обладателя "Алтын виза" к государственным и финансовым услугам;
7) введение автоматического признания дипломов ведущих зарубежных вузов без процедуры нострификации;
8) разработку упрощенного порядка допуска к лицензируемым видам деятельности для иностранных инвесторов и высококвалифицированных специалистов, имеющих действующие зарубежные сертификаты и прошедших подготовку в признанных образовательных центрах, включая программы переподготовки и тестирования на знание национальных норм;
9) установление для иностранных инвесторов и высококвалифицированных специалистов режима беспошлинного ввоза личного имущества;
10) формирование социального пакета, предусматривающего доступ иностранных инвесторов и высококвалифицированных специалистов, а также членов их семей к медицинским и образовательным услугам на условиях, определяемых Правительством Республики Казахстан;

11) шетелдік ІТ-мамандардың Қазақстан Республикасы аумағында тұруы кезінде бір мезгілде шетелдік ұйымдардың пайдасына жұмыс істеуді (қызмет көрсетуді), бірнеше шарттық қатынастарды қоса атқаруды, шетелдік командаларға консультация беруді және аралас көздерден табыс табуды көздейтін гибридті трансшекаралық жұмыспен қамту модельдерін құқықтық және әдістемелік рәсімдеудің жеңілдетілген тәртібін әзірлесін.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Қазақстан Республикасын өңірлік хаб ретінде көрсету жөніндегі іс-шаралар жоспарын 2026 жылғы 1 қазанға дейін әзірлесін және бекітсін, онда:
шетелдік инвестициялар мен білікті кадрлардың негізгі донор-елдерін;
шет елдерде иммиграциялық бағдарламалар маркетингінің және оларды ілгерілетудің нысаналы құралдарын;
уақытша шетелдік инвесторлар мен жоғары білікті кадрларды ұдайы негізде елге тұрақтаңдыруға арналған қаржылық емес ынталандыру құралдарын;
Қазақстан Республикасының қатысуымен интеграциялық бірлестіктер шеңберінде кедергісіз жүріп-тұру мен қызметін жүзеге асыру үшін кедергісіз ортаны дамыту, оның ішінде резидент мәртебесін өзара тану мәселесі бойынша келешегі бар шараларды айқындасын;
2) Қазақстан Республикасының ІТ-экожүйесін халықаралық деңгейде ілгерілету, шетелдік ІТ-мамандар мен компанияларды тарту, сондай-ақ технологиялық бизнесті дамыту мен жергілікті орналастыру үшін бәсекелестік жағдайларын қалыптастыру бойынша мыналарды қамтитын шараларды 2026 жылғы 31 желтоқсанға дейін қабылдасын:
халықаралық технологиялық компаниялармен серіктестіктерді дамытсын және институттандырсын, оның ішінде ынтымақтастық туралы келісімдер жасасын, бірлескен бағдарламаларды, R&D-орталықтарын және жеделдету бастамаларын ашсын;
инвесторларға, кәсіпкерлерге және ІТ-мамандарына бағдарлайтын цифрлық платформаларды пайдалансын;
ақпараттық-коммуникациялық қызметтер саласындағы мамандар үшін "шетелдіктер мен азаматгығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсету бойынша "Digital Nomad Residency"; сондай-ақ шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға электрондық резидент мәртебесін беру және оларға "e-Residency" платформасының мобильді қосымшасы арқылы қашықтан мемлекеттік қызметтер мен сервистерді көрсету бойынша "е-Residency" пилоттық жобаларын өнеркәсіптік пайдалануға көшірсін;
жасанды интеллект пен цифрлық шешімдерді дамытудың мамандандырылған алаңы ретінде Алматы қаласында "Almaty АІ Нub"-ты іске қоссын, шетелдік әзірлеуіпілерді, зерттеушілер мен технологиялық компанияларды тарту және оларға қызмет көрсету үшін мемлекеттік "е-Residency" сервистік платформасымен интеграциясын қамтамасыз етсін;
"Cloud First Policy" және "Data Embassy" қағидаттарын ендіруді қоса алғанда, нормативтік базаны жетілдірсін;
Астана және Алматы қалаларында медициналық және білім беру ұйымдарында, мемлекеттік қызметтердің фронт-кеңселерінде, полиция бөлімшелерінде, коммуналдық қызметтерде, қалалық навигацияда, цифрлық қалалық сервистерде, сондай-ақ шұғыл ескерту және ден қою жүйесінде қызметтер көрсетуді қамтитын, шетелдік ІТ-мамандары мен олардың отбасы мүшелеріне арналған ағылшын тілінде міндетті қызмет көрсетілетін аймақтар қалыптастырсын;

11) разработку упрощенного порядка правового и методического оформления моделей гибридной трансграничной занятости иностранных IT-специалистов, предусматривающих их проживание на территории Республики Казахстан при одновременном выполнении работ (оказании услуг) в пользу иностранных организаций, совмещении нескольких договорных отношений, консультировании зарубежных команд и получении доходов из смешанных источников.
3. Правительству Республики Казахстан:
1) до 1 октября 2026 года разработать и утвердить план мероприятий по позиционированию Республики Казахстан как регионального хаба, определив:
ключевые страны - доноры иностранных инвестиций и квалифицированных кадров;
целевые инструменты маркетинга и продвижения иммиграционных программ за рубежом;
нефинансовые стимулы для закрепления временных иностранных инвесторов и высококвалифицированных кадров в стране на постоянной основе;
перспективные меры по развитию безбарьерной среды для передвижения и ведения деятельности в рамках интеграционных объединений с участием Республики Казахстан, включая вопрос взаимного признания статуса резидента;
2) до 31 декабря 2026 года принять меры по продвижению 1Т-экосистемы Республики Казахстан на международном уровне, привлечению иностранных IT-специалистов и компаний, а также по формированию конкурентных условий для развития и локализации технологического бизнеса, включая:
развитие и институционализацию партнерств с международными технологическими компаниями, включая заключение соглашений о сотрудничестве, открытие совместных программ, R&D-центров и акселерационных инициатив;
использование цифровых платформ с таргетированием на инвесторов, предпринимателей и 1Т-специалистов;
перевод в промышленную эксплуатацию пилотных проектов: "Digital Nomad Residency" - по оказанию государственной услуги "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан" для специалистов в сфере информационно-коммуникационных услуг, а также "е-Residency" - по присвоению иностранцам и лицам без гражданства статуса электронного резидента и дистанционному оказанию им государственных услуг и сервисов через мобильное приложение платформы "e-Residency";
запуск "Almaty AI Hub" в городе Алматы как специализированной площадки развития искусственного интеллекта и цифровых решений, обеспечив его сервисную интеграцию с государственной платформой "е-Residency" для привлечения и обслуживания иностранных разработчиков, исследователей и технологических компаний;
совершенствование нормативной базы, включая внедрение принципов "Cloud First Policy" и "Data Embassy";
формирование в городах Астане и Алматы зон с обязательным англоязычным сервисом для иностранных IT-специалистов и членов их семей, включая предоставление услуг в медицинских организациях, организациях образования, фронт-офисах государственных услуг, подразделениях полиции, коммунальных службах, городской навигации, цифровых городских сервисах, а также в системе экстренного оповещения и реагирования;

3) АХҚО-мен бірлесіп, Инвесторлар мен шетелдік мамандарды тарту жөніндегі орталықтың қызметін жақсарту бойынша шараларды 2026 жылғы 31 желтоқсанға дейін қабылдасын, оның ішінде:
тараптардың өзара келісімі бойынша шетелдік ІТ-мамандар мен олардың отбасы мүшелерінің қатысуымен болатын дауларды, оның ішінде, еңбек, жалдау, банк, білім беру және тұтынушылық дауларды ағылшын тілінде қарауды және өтініштерді қараудың реттелген мерзімдерінің белгіленуін қамтамасыз ете отырып, сотқа дейінгі жедел қараудың жеке тетігін ендірсін;
АХҚО инвестициялық салықтық резиденттік бағдарламасының қатысушылары үшін және жоғары білікті шетелдік мамандар, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері үшін жағдай жасасын, оның ішінде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қарастырсын:
Қазақстан Республикасының аумағында жеке тұлғаның салықтық кезең ішінде іс жүзінде болуының ең аз мерзімін күнтізбелік 90 күннен 30 күнге дейін қысқарту бөлігінде салықтық резиденттік өлшемшарттарды айқындасын, бұл халықаралық тәжірибені ескере отырып, мобильді инвесторлар мен жоғары білікті мамандар үшін АХҚО юрисдикциясының тартымдылығын арттыруға мүмкіндік береді;
АХҚО-ның салықтық резиденттік сертификатын беруге арналған тіркеп-белгіленген алымды жойсын;
4) 2026 жылғы 31 желтоқсанға дейін осы Жарлықты іске асыруға қажетті нормативтік құқықтық актілердің қабылдануын қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту, Қаржылық мониторинг агенттіктерімен бірлесіп:
1) еліміздің экономикасын дамытуға үлес қосатын шетелдік инвесторлар, жоғары білікті мамандар және электронды резиденттер үшін қолайлы қаржылық режим құру жөніндегі қажетті шараларды қабылдасын;
2) "е-Residency" бағдарламасының операторы кейіннен бірінші санаттағы төлем ұйымы ретінде тұрақты лицензиялық режимге шыға отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің реттеуші "құмсағаты" арқылы электрондық резиденттерге арналған төлем карталарын шығаруды қамтамасыз етсін.
5. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) жылдың қорытындысы бойынша жұмыс нәтижелері туралы есептік ақпараттың Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне 2027 жылғы 1 ақпанға дейін енгізілуін қамтамасыз етсін;
2) осы Жарлықтан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
6. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
7. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев

3) до 31 декабря 2026 года совместно с МФЦА принять меры по улучшению деятельности Центра по привлечению инвесторов и иностранных специалистов, включая:
внедрение отдельного механизма оперативного рассмотрения досудебных споров по обоюдному согласию сторон с участием иностранных IT-специалистов и членов их семей, включая трудовые, арендные, банковские, образовательные и потребительские споры, с предоставлением англоязычного сопровождения и установлением регламентированных сроков рассмотрения обращений;
создание условий для участников программы инвестиционного налогового резидентства МФЦА и иностранных высококвалифицированных специалистов, а также членов их семей, в том числе предусматривающих внесение изменений и дополнений в действующее законодательство Республики Казахстан, включая:
определение критериев налогового резидентства в части сокращения минимального срока фактического пребывания физического лица на территории Республики Казахстан с 90 до 30 календарных дней в течение налогового периода, что позволит повысить привлекательность юрисдикции МФЦА для мобильных инвесторов и высококвалифицированных специалистов с учетом международной практики;
отмену фиксированного сбора за выдачу сертификата налогового резидентства МФЦА;
4) до 31 декабря 2026 года обеспечить принятие нормативных правовых актов, необходимых для реализации настоящего Указа.
4. Национальному Банку Республики Казахстан совместно с агентствами Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, по финансовому мониторингу:
1) принять необходимые меры по созданию благоприятного финансового режима для иностранных инвесторов, высококвалифицированных специалистов и электронных резидентов, вносящих вклад в развитие экономики страны;
2) обеспечить эмиссию оператором программы "е-Residency" платежных карт для электронных резидентов через регуляторную "песочницу" Национального Банка Республики Казахстан с последующим выходом на постоянный лицензируемый режим как платежной организации первой категории.
5. Правительству Республики Казахстан:
1) обеспечить внесение отчетной информации о результатах работы по итогам года в Администрацию Президента Республики Казахстан до 1 февраля 2027 года;
2) принять иные меры, вытекающие из настоящего Указа.
6. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
7. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев