Конституциялық реформа жөніндегі комиссияны (Конституциялық комиссия) құру туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2026 жылғы 21 қаңтардағы № 1157 Жарлығы.
Конституциялық реформа бойынша ұсыныстарды тұжырымдау мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Конституциялық реформа жөніндегі комиссия (Конституциялық комиссия) (бұдан әрі - Комиссия) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Комиссия туралы ереже;
2) Комиссияның құрамы бекітілсін.
3. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2026 жылғы 21 қаңтардағы
№ 1157 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Конституциялық реформа жөніндегі комиссия (Конституциялық комиссия) туралы
ЕРЕЖЕ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Конституциялық реформа жөніндегі комиссия (Конституциялық комиссия) (бұдан әрі - Комиссия) - Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган.
2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
3. Комиссияның құрамына Комиссияның төрағасы, төрағаның орынбасарлары, хатшысы және мүшелері кіреді.
4. Комиссияның төрағасы - Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының Төрағасы.
5. Комиссияның хатшысы - Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Мемлекеттік кұқық бөлімінің меңгерушісі.
6. Комиссияның құрамына Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары, мәслихаттардың төрағалары, бұқаралық ақпарат құралдарының басшылары, қоғам қайраткерлері, мемлекеттік органдардың, өңірлердегі қоғамдық кеңестердің, сарапшы және ғылыми қоғамдастықтардың өкілдері кіреді.
2-тарау. Комиссияның міндеті
7. Комиссияның міндеті - Конституциялық реформа бойынша ұсыныстар тұжырымдау.
3-тарау. Комиссияның қызметін ұйымдастыру
8. Комиссияның жұмыс органы - Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының Аппараты.
9. Комиссияның отырыстары қажеттілігіне қарай өткізіледі.
Комиссияның отырыстары оларға Комиссия мүшелерінің жалпы санының үштен екісі қатысқан кезде заңды күші бар болып саналады.
10. Комиссияның төрағасы Комиссияның қызметіне жалпы басшылық жасайды, оның отырыстарында төрағалық етеді, Қазақстан Республикасының Президентіне Комиссияның жұмысы туралы баяндайды.
11. Комиссияның жұмыс органы:
1) Комиссияның отырыстарына материалдар дайындауды ұйымдастырады;
2) Комиссияның мүшелерін кезекті отырыстың өтетін орны, уақыты және күн тәртібі туралы хабардар етеді, оларды қажетті материалдармен уақтылы қамтамасыз етеді.

О создании Комиссии по Конституционной реформе (Конституционной комиссии)
Указ Президента Республики Казахстан от 21 января 2026 года № 1157.
В целях выработки предложений по Конституционной реформе ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Создать Комиссию по Конституционной реформе (Конституционную комиссию) (далее - Комиссия).
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Комиссии;
2) состав Комиссии.
3. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 21 января 2026 года № 1157
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комиссии по Конституционной реформе (Конституционной комиссии)
Глава 1. Общие положения
1. Комиссия по Конституционной реформе (Конституционная комиссия) (далее - Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан.
2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комиссия состоит из председателя, заместителей председателя, секретаря и членов Комиссии.
4. Председателем Комиссии является Председатель Конституционного Суда Республики Казахстан.
5. Секретарем Комиссии является заведующий Государственно-правовым отделом Администрации Президента Республики Казахстан.
6. Состав Комиссии формируется из числа депутатов Парламента Республики Казахстан, председателей маслихатов, руководителей средств массовой информации, общественных деятелей, представителей государственных органов, общественных советов регионов, экспертного и научного сообществ.
Глава 2. Задача Комиссии
7. Задачей Комиссии является выработка предложений по Конституционной реформе.
Глава 3. Организация деятельности Комиссии
8. Рабочим органом Комиссии является Аппарат Конституционного Суда Республики Казахстан.
9. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости.
Заседания Комиссии правомочны при наличии двух третей от общего числа членов Комиссии.
10. Председатель Комиссии осуществляет общее руководство деятельностью Комиссии, председательствует на ее заседаниях, докладывает Президенту Республики Казахстан о работе Комиссии.
11. Рабочий орган Комиссии:
1) организует подготовку материалов к заседаниям Комиссии;
2) информирует членов Комиссии о месте, времени проведения и повестке дня очередного заседания, своевременно обеспечивает их необходимыми материалами.

12. Комиссияның мүшелері:
1) талқыланатын мәселелер бойынша ұсыныстар енгізеді;
2) Комиссияның отырыстарына шығарылатын мәселелерді талқылауға қатысады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2026 жылғы 21 қаңтардағы
№ 1157 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Конституциялық реформа жөніндегі комиссияның (Конституциялық комиссияның)
ҚҰРАМЫ
Әзімова Эльвира Әбілқасымқызы - Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының Төрағасы, Конституциялық комиссияның төрағасы
Қарин Ерлан Тынымбайұлы - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі, Конституциялық комиссия төрағасының орынбасары
Балаева Айда Ғалымқызы - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрі, Конституциялық комиссия төрағасының орынбасары
Жарылғанов Айдар Төлетайұлы - Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Мемлекеттік құқық бөлімінің меңгерушісі, Конституциялық комиссияның хатшысы
Комиссия мүшелері:
Айнабеков Мейрамхат Кәрібекұлы - Абай облыстық қоғамдық кеңесінің төрағасы;
Ақылбай Серік Байсейітұлы - "Қазақстан заңгерлер одағы" республикалық қоғамдық бірлестігінің төрағасы;
Алтынбаев Әли Сапарғалиұлы - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының бірінші орынбасары;
Алтынбеков Бекзат Құмарұлы - "Amanat" партиясының Қарағанды облыстық филиалының төрағасы, Қарағанды облыстық қоғамдық кеңесінің төрағасы;
Асанов Жақып Қажыманұлы - Қазақстан Республикасы Парламенті Сенаты Төрағасының орынбасары;
Атабаева Гүлзира Нұржанқызы - "Келешек" жастар кеңесінің жетекшісі;
Ахметзакиров Наиль Рафисұлы – Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің басшысы;
Әбенов Мұрат Абдуламитұлы - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты;
Әбішев Ғазиз Серікұлы - саяси шолушы;
Әбішов Нұралы Әлмаханұлы - Түркістан облысы мәслихатының төрағасы;
Әзілханов Марат Алмасұлы - Қазақстан халқы Ассамблеясы хатшылығының меңгерушісі, Қазақстан халқы Ассамблеясы төрағасының орынбасары;
Әленов Бауыржан Төлегенұлы - Қазақстан Республикасы Ішкі Істер министрінің бірінші орынбасары;
Әубәкірова Индира Оралқызы - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының директоры;
Әшімжанов Жанарбек Садықанұлы - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты;
Әшімова Аяужан Тұрсынбекқызы - Шығыс Қазақстан облыстық қоғамдық кеңесінің төрағасы;
Байбеков Шалқар Заманбекұлы - Абай облысы мәслихатының төрағасы;
Байғожаев Қуат Сұлтанұлы - Алматы облысы мәслихатының төрағасы;
Балтабаев Әділ - журналист, "President" тележобасын жүргізуші;
Башимов Марат Советұлы - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты;
Бейсенбаев Елнұр Сабыржанұлы - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты, "Аманат" партиясы фракциясының жетекшісі;
Бекназаров Нұрлан Құдиярұлы - Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Конституциялық заңнама, сот жүйесі және құқық қорғау органдары комитетінің төрағасы;
Борчашвили Исидор Шамилович - Астана халықаралық университеті Жоғары құқық мектебінің профессоры, заң ғылымдарының докторы;
Бубенко Владимир Степанович - Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының төрағасы;
Бурахан Ернұр Көшерханұлы - "Қазақстан" республикалық телерадио корпорациясы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы;
Годунова Наталья Николаевна - "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы директорлар кеңесінің мүшесі, тәуелсіз директор;
Ғайыпов Зұлфухар Сұлтанұлы - Астана қалалық қоғамдық кеңесінің төрағасы;
Дәулеталин Сатыбалды Телағысұлы - Қазақстан Республикасы Кәсіподақтар федерациясының төрағасы;
Дулатбеков Нұрлан Орынбасарұлы - "Академик Е.Бөкетов атындағы Қарағанды университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының ректоры;
Дүйсенов Еркін Эрманұлы - "әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының басқарма төрағасының орынбасары, бірінші проректор, профессор, заң ғылымдарының докторы;
Егізбаев Серік Рахметоллаұлы - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты, "Ауыл" партиясы фракциясының жетекшісі;
Ерғалиев Әсет Арманұлы - Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің төрағасы;
Ерғарин Дәурен Тілекұлы - Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Құқық қорғау жүйесі бөлімінің меңгерушісі;
Есекеев Қуанышбек Бақытбекұлы - Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі;
Еспаева Дания Мәдиқызы - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісі Төрағасының орынбасары;
Ещанов Сайлаубек Ерғазыұлы - Қостанай облысы мәслихатының төрағасы;
Жақаева Лейла Сұлтанқызы - Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі жанындағы Сот төрелігі академиясының профессоры, заң ғылымдарының докторы;
Жақыпбаев Қайрат Төлегенұлы - Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының судьясы;
Жаманқұлова Қарлығаш Қалибекқызы - "Әділ сөз" сөз бостандығын қорғау халықаралық қорының президенті;
Желдібай Руслан Сұлтанұлы - Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі - Президенттің Баспасөз хатшысы;
Жиенбаев Ержан Нұрланұлы - Қазақстан Республикасы Президентінің құқықтық мәселелер жөніндегі көмекшісі;
Жұмырбаев Тимур Ғабдулұлы - "Ассамблея жастары" республикалық қоғамдық бірлестігінің төрағасы;
Жүсіпов Бейбіт Айтымұлы - Ақмола облысы мәслихатының төрағасы;
Жүсіпов Бекмұрат Қыдырбайұлы - Маңғыстау облыстық қоғамдық кеңесінің төрағасы;
Жылқышиев Байділда - Түркістан облыстық қоғамдық кеңесінің төрағасы;
Зәкиева Динара Болатқызы - Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары жөніндегі уәкіл;
Зейнұлқабден Табиғат - Астана қаласы мәслихатының төрағасы;
Илеуова Гүлмира Тоқшалыққызы - "Стратегия" әлеуметтік және саяси зерттеулер орталығы" қоғамдық қорының басшысы;
Имашева Снежанна Валерьевна - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Заңнама және сот-құқықтық реформа комитетінің төрағасы;
Исетов Арман Асқарұлы - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің орынбасары;
Кенжеханұлы Рауан - "Қазақ тілі" халықаралық қоғамының президенті;
Ким Вера Александровна - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты, "Ұлттық волонтерлік желі" заңды тұлғалар бірлестігінің басшысы;
Кузиева Замира Зәкіржанқызы - Астана қаласы "Единый консолидирующий центр" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің басқарушы директоры;
Күнтуған Еркежан - "Жібек жолы" телеарнасының директоры;
Қадыров Данияр Рамазанұлы - "Отандастар қоры" коммерциялық емес акционерлік қоғамының президенті;
Қажыбаева Раушан Жаңабергенқызы - Қазақстан Республикасы Президенті Іс Басқармасының "Қазақстан Республикасы Президентінің телерадиокешені" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының директоры;
Қалтаева Ләззат Молдабекқызы - Қазақстан Республикасы Парламенті Сенаты Төрағасының кеңесшісі, Қазақстан Республикасы Парламенті Сенаты жанындағы Инклюзиялар жөніндегі кеңестің төрағасы;
Қамзабекұлы Дихан - "Қазақ газеттері" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің бас директоры;
Қарабасова Лаура Шапайқызы - "Қ.Жұбанов атындағы Ақтөбе өңірлік университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының басқарма төрағасы ректор;
Қарағойшин Рустам Тимурұлы - "Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы;
Қасымбек Жеңіс Махмұдұлы - Астана қаласының әкімі;
Қобжанов Нұркен Сайфиддинұлы - Қарағанды облысы мәслихатының төрағасы;
Қожаназаров Айдарбек Асанұлы - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты, "Respublica" партиясы фракциясының жетекшісі;
Көпжасарұлы Ерқанат - журналист, "Қазақстан" республикалық телерадио корпорациясының тележүргізушісі;
Құлкенов Мереке Әбдешұлы - "Қазақстан жазушылар одағы" республикалық қоғамдық бірлестігінің төрағасы;
Құлшыманов Қанат Амангелдіұлы - Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Коммуникациялар бөлімінің меңгерушісі;
Құсайынов Әбілғазы Қалиақпарұлы - қоғам және мемлекет қайраткері;
Күлекеев Жақсыбек Әбдірахметұлы - Қолданбалы экономикалық зерттеулер орталығының ғылыми жетекшісі;
Қырықбаев Арман Оразбайұлы - Қазақстан Республикасы Президентінің ішкі саясат және коммуникациялар жөніндегі көмекшісі;
Лаврентьев Андрей Сергеевич - "Allur Group" компаниялар тобы" акционерлік қоғамы және "Qarmet" акционерлік қоғамы директорлар кеңесінің төрағасы;
Ластаев Артур Ермекұлы - Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл;
Магеррамов Магеррам Мамедович - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты, Қазақстан халық партиясы фракциясының жетекшісі;
Малахов Дмитрий Михайлович - Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесінің төрағасы;
Малиновский Виктор Александрович - "Нархоз Университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының профессоры;
Матаев Жаңбырбай Жәнібекұлы - Маңғыстау облысы мәслихатының төрағасы;
Мерғалиев Асламбек Амангелдіұлы - Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы;
Мұқаев Мұрат Рахметұлы - Батыс Қазақстан облысы мәслихатының төрағасы;
Мырзағараев Мәди Жомартұлы - Республикалық адвокаттар алқасының төрағасы;
Нәлібаев Нұрлыбек Машбекұлы - Қызылорда облысының әкімі;
Нәрікбаев Талғат Мақсұтұлы - "М.С.Нәрікбаев атындағы ҚазГЗУ университеті" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы;
Нарымбетов Бахадыр Мәдәліұлы - Шымкент қаласы мәслихатының төрағасы;
Нұралиев Әбдәлі Тоқбергенұлы - Жамбыл облысы мәслихатының төрағасы;
Нұрғалиева Мәдина Маратқызы - "Аmanat" партиясы Қоғамдық саясат институтының директоры;
Нұрмұхамедов Бөріхан Жолбарысұлы - саясаттанушы;
Нұрмұханов Бақыт Маратұлы - Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты Төрағасының орынбасары;
Нұртаза Самат Русланұлы - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты;
Ойшыбаев Кемелбек Бақтығұлұлы - "Хабар" агенттігі" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы;
Оңғарбаев Еркін Әнуарұлы - Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының судьясы;
Отыншиев Мейіржан Батырбекұлы - Алматы қаласы мәслихатының төрағасы;
Өмірәлиев Жандос Жәнібекұлы – Қазақстан Республикасы Бас прокурорының бірінші орынбасары;
Перепечина Ольга Валентиновна - Қазақстан Республикасы Парламенті Сенаты Төрағасының орынбасары;
Перуашев Азат Тұрлыбекұлы - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты, "Ақ жол" партиясы фракциясының жетекшісі;
ПономарҰв Сергей Михайлович - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты;
Рақымжанов Асхат Нұрмағамбетұлы - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты, Жалпыұлттық социал-демократиялық партия фракциясының жетекшісі;
Рожин Максим Николаевич - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты;
Рыпаков Денис Сергеевич - Шығыс Қазақстан облысы мәслихатының төрағасы;
Сабильянов Нұртай Салихұлы - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісі Экономикалық реформа және өңірлік даму комитетінің төрағасы;
Сапиев Бақытжан Шаймұхаметұлы – Қазақстан Республикасы Президентінің кеңесшісі;
Сарым Айдос Әміроллаұлы - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты;
Сатыбалды Дархан Амангелдіұлы - Алматы қаласының әкімі;
Сәдуақасова Айгүл Кәкімбекқызы - "Философия, саясаттану және дінтану институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының директоры;
Сәрсембаев Ерлан Жақсылықұлы- Қазақстан Республикасының Әділет министрі;
Сұраған Дурвудхан - математик, Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы Ұлттық ғылым академиясының академигі;
Сүйінтаева Гүлқасима Рамазанқызы - Ақтөбе облысы мәслихатының төрағасы;
Сүлейменова Жұлдыз Досбергенқызы - Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрі;
Теренченко Илья Сергеевич - Павлодар облысы мәслихатының төрағасы;
Тойлыбаева Гүлнәр Қожағұлқызы - Жетісу облысы мәслихатының төрағасы;
Тоқтамұрат Армангүл - журналист, "Қазақстан" республикалық телерадио корпорациясының продюсері;
Тоқшалық Ерлан Бейсенұлы - Солтүстік Қазақстан облыстық қоғамдық кеңесінің төрағасы;
Толықбай Мақсат Мәлікұлы - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты;
Түймебаев Жансейіт Қансейітұлы - "әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының басқарма төрағасы - ректор;
Тілеуберді Мұхтар Бескенұлы - Қазақстан Республикасының Аустрия Республикасындағы Төтенше және Өкілетті Елшісі, Қазақстан Республикасының Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымының Тұрақты өкілі;
Тілеуімбетов Мұрат Жолкелдіұлы - Қызылорда облысы мәслихатының төрағасы;
Ударцев Сергей Федорович - Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының судьясы;
Умарова Айман Мұратқызы - адвокат, "Правозащитники" қоғамдық қорының тең құрылтайшысы;
Фазылжан Анар Мұратқызы - Алматы қаласы қоғамдық кеңесінің мүшесі;
Хайруллиев Мұса Қарашаұлы - Атырау облысы мәслихатының төрағасы;
Шағыртаев Имамзада Қуанышбайұлы - Қызылорда облыстық қоғамдық кеңесінің мүшесі;
Шаймарданов Жандос Нұрланұлы - "Қазақстан Республикасы Президенті жанындағы Қазақстан стратегиялық зерттеулер институты" республикалық мемлекеттік мекемесінің директоры;
Шапақ Үнзила - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты, заң ғылымдарының докторы;
Шаталов Никита Сергеевич - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты;
Шибутов Марат Максұмұлы - саясаттанушы;
Шыңғысбаева Ләззат Алтынбекқызы - "Қазақстан халқына" қоғамдық қорының басқарма төрағасы;
Шыңғысов Бауыржан Қабденұлы - Ұлытау облысы маслихатының төрағасы;
Ысқақова Жұлдызай Амангелдіқызы - "Қазақстандық қоғамдық даму институты" коммерциялық емес акционерлік қоғамының басқарма төрағасы;
Ізмұхамбетов Бақтықожа Салахатдинұлы - Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты;
Юсупов Мейіржан Бақытұлы - "Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы.

12. Члены Комиссии:
1) вносят предложения по обсуждаемым вопросам;
2) принимают участие в обсуждении вопросов, выносимых на заседания Комиссии.
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 21 января 2026 года № 1157
СОСТАВ
Комиссии по Конституционной реформе (Конституционной комиссии)
Азимова Эльвира Абилхасимовна - Председатель Конституционного Суда Республики Казахстан, председатель Конституционной комиссии
Карин Ерлан Тынымбайулы - Государственный советник Республики Казахстан, заместитель председателя Конституционной комиссии
Балаева Аида Галымовна - Заместитель Премьер-Министра - Министр культуры и информации Республики Казахстан, заместитель председателя Конституционной комиссии
Жарылганов Айдар Тулетаевич - заведующий Государственно-правовым отделом Администрации Президента Республики Казахстан, секретарь Конституционной комиссии
члены Комиссии:
Айнабеков Мейрамхат Карибекулы - председатель общественного совета области Абай;
Акылбай Серик Байсеитулы - председатель республиканского общественного объединения "Казахстанский союз юристов";
Алтынбаев Али Сапаргалиевич - первый заместитель Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
Алтынбеков Бекзат Кумарулы - председатель Карагандинского областного филиала партии "Аmanat", член общественного совета Карагандинской области;
Асанов Жакип Кажманович - заместитель Председателя Сената Парламента Республики Казахстан;
Атабаева Гульзира Нуржановна - руководитель молодежного совета "Келешек";
Ахметзакиров Наиль Рафисович - Руководитель Судебной администрации Республики Казахстан;
Абенов Мурат Абдуламитович - депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан;
Абишев Газиз Серикович - политический обозреватель;
Абишов Нуралы Алмаханович - председатель маслихата Туркестанской области;
Азильханов Марат Алмасович - заведующий Секретариатом Ассамблеи народа Казахстана, заместитель Председателя Ассамблеи народа Казахстана;
Аленов Бауржан Толегенович - первый заместитель Министра внутренних дел Республики Казахстан;
Аубакирова Индира Ураловна - директор республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан";
Ашимжанов Жанарбек Садыканович - депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан;
Ашимова Аяужан Турсынбековна - председатель общественного совета Восточно-Казахстанской области;
Байбеков Шалкар Заманбекович - председатель маслихата области Абай;
Байгоджаев Куат Султанович - председатель маслихата Алматинской области;
Балтабаев Адиль - журналист, ведущий телепроекта "President";
Башимов Марат Советович - депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан;
Бейсенбаев Елнур Сабыржанович - депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан, руководитель фракции партии "Amanat";
Бекназаров Нурлан Кудиярович - председатель Комитета по конституционному законодательству, судебной системе и правоохранительным органам Сената Парламента Республики Казахстан;
Борчашвили Исидор Шамилович - профессор Высшей школы права Международного университета Астаны, доктор юридических наук;
Бубенко Владимир Степанович - председатель маслихата Северо-Казахстанской области;
Бурахан Ернур Кушерханович - председатель правления акционерного общества "Республиканская телерадиокорпорация "Казахстан";
Годунова Наталья Николаевна - член совета директоров, независимый директор акционерного общества "Национальная компания "Қазақстан темір жолы";
Гаипов Зулфухар Султанулы - председатель общественного совета города Астаны;
Даулеталин Сатыбалды Телагысович - председатель Федерации профсоюзов Республики Казахстан;
Дулатбеков Нурлан Орынбасарович - ректор некоммерческого акционерного общества "Карагандинский университет имени академика Е.А.Букетова";
Дуйсенов Еркин Эрманович - заместитель председателя правления, первый проректор, профессор некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный университет имени аль-Фараби", доктор юридических наук;
Егизбаев Серик Рахметоллаулы - депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан, руководитель фракции партии "Ауыл";
Иргалиев Асет Арманович - Председатель Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
Ергарин Даурен Тлекович - заведующий Отделом правоохранительной системы Администрации Президента Республики Казахстан;
Есекеев Куанышбек Бакытбекович - помощник Президента Республики Казахстан;
Еспаева Дания Мадиевна - заместитель Председателя Мажилиса Парламента Республики Казахстан;
Ещанов Сайлаубек Ергазиевич - председатель маслихата Костанайской области;
Жакаева Лейла Султановна - профессор Академии правосудия при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан, доктор юридических наук;
Жакипбаев Кайрат Толегенович - судья Конституционного Суда Республики Казахстан;
Джаманкулова Карлыгаш Калибековна – президент Международного фонда защиты свободы слова "Әділ сөз";
Желдибай Руслан Султанулы - помощник Президента - Пресс-секретарь Президента Республики Казахстан;
Жиенбаев Ержан Нурланович - помощник Президента Республики Казахстан по правовым вопросам;
Джумурбаев Тимур Габдулович - председатель республиканского общественного объединения "Ассамблея жастары";
Жусупов Бейбит Айтымович - председатель маслихата Акмолинской области;
Жусупов Бекмурат Кыдырбаевич - председатель общественного совета Мангистауской области;
Жылкышиев Байдилда - председатель общественного совета Туркестанской области;
Закиева Динара Болатовна - Уполномоченный по правам ребенка в Республике Казахстан;
Зейнұлқабден Табиғат - председатель маслихата города Астаны;
Илеуова Гульмира Токшалыковна - руководитель общественного фонда "Центр социальных и политических исследований "Стратегия";
Имашева Снежанна Валерьевна - председатель Комитета по законодательству и судебно-правовой реформе Мажилиса Парламента Республики Казахстан;
Исетов Арман Аскарович - заместитель Министра иностранных дел Республики Казахстан;
Кенжеханулы Рауан - президент международного общества "Қазақ тілі";
Ким Вера Александровна - депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан, руководитель объединения юридических лиц "Национальная волонтерская сеть";
Кузиева Замира Закиржановна - управляющий директор товарищества с ограниченной ответственностью "Единый консолидирующий центр" города Астаны;
Кунтуган Еркежан - директор телеканала "Jibek jоly";
Кадиров Данияр Рамазанович - президент некоммерческого акционерного общества "Фонд Отандастар";
Кажибаева Раушан Жанабергеновна - директор республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Телерадиокомплекс Президента Республики Казахстан" Управления делами Президента Республики Казахстан;
Калтаева Ляззат Молдабековна - советник Председателя Сената Парламента Республики Казахстан, председатель Совета по инклюзии при Сенате Парламента Республики Казахстан;
Қамзабекұлы Дихан - генеральный директор товарищества с ограниченной ответственностью "Қазақ газеттері";
Карабасова Лаура Чапаевна - председатель правления - ректор некоммерческого акционерного общества "Актюбинский региональный университет имени К. Жубанова";
Карагойшин Рустам Тимурович - председатель правления акционерного общества "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек";
Касымбек Женис Махмудулы - аким города Астаны;
Кобжанов Нуркен Сайфиддинович - председатель маслихата Карагандинской области;
Ходжаназаров Айдарбек Асанович - депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан, руководитель фракции партии "Respublіса";
Көпжасарұлы Ерқанат - журналист, телеведущий Республиканской телерадиокорпорации "Қазақстан";
Кулкенов Мереке Абдешулы - председатель республиканского общественного объединения "Союз писателей Казахстана";
Кульшманов Канат Амангельдинович - заведующий Отделом по коммуникациям Администрации Президента Республики Казахстан;
Кусаинов Абельгази Калиакпарович - общественный и государственный деятель;
Кулекеев Жаксыбек Абдрахметович - научный руководитель Центра прикладных экономических исследований;
Кырыкбаев Арман Оразбаевич - помощник Президента Республики Казахстан по вопросам внутренней политики и коммуникациям;
Лаврентьев Андрей Сергеевич - председатель совета директоров акционерного общества "Группа компаний "Allur Group" и акционерного
Ластаев Артур Ермекович - Уполномоченный по правам человека в Республике Казахстан;
Магеррамов Магеррам Мамедович - депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан, руководитель фракции Народной партии Казахстана;
Малахов Дмитрий Михайлович - Председатель Высшего Судебного Совета Республики Казахстан;
Малиновский Виктор Александрович - профессор некоммерческого акционерного общества "Университет Нархоз";
Матаев Жанбырбай Жанибекович - председатель маслихата Мангистауской области;
Мергалиев Асламбек Амангельдинович - Председатель Верховного Суда Республики Казахстан;
Мукаев Мурат Рахметович - председатель маслихата Западно-Казахстанской области;
Мырзағараев Мади Жомартұлы - председатель Республиканской коллегии адвокатов;
Налибаев Нурлыбек Машбекович - аким Кызылординской области;
Нарикбаев Талгат Максутович - председатель правления акционерного общества "Университет КАЗГЮУ имени М.С. Нарикбаева";
Нарымбетов Бахадыр Мадалиевич - председатель маслихата города Шымкента;
Нұралиев Абдалы Токбергенұлы - председатель маслихата Жамбылской области;
Нургалиева Мадина Маратовна - директор Института общественной политики партии "Аmanat";
Нурмухамедов Бурихан Жолбарысович - политолог;
Нурмуханов Бакыт Маратович - заместитель Председателя Конституционного Суда Республики Казахстан;
Нұртаза Самат Русланұлы - депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан;
Ойшыбаев Кемелбек Бактыгулович - председатель правления акционерного общества "Агентство "Хабар";
Онгарбаев Еркин Ануарович - судья Конституционного Суда Республики Казахстан;
Отыншиев Меиржан Батырбекович - председатель маслихата города Алматы;
Умиралиев Жандос Жанибекович - первый заместитель Генерального Прокурора Республики Казахстан;
Перепечина Ольга Валентиновна - заместитель Председателя Сената Парламента Республики Казахстан;
Перуашев Азат Турлыбекулы - депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан, руководитель фракции партии "Ақ жол";
Пономарев Сергей Михайлович - депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан;
Рахимжанов Асхат Нурмагамбетович - депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан, руководитель фракции Общенациональной социал-демократической партии;
Рожин Максим Николаевич - депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан;
Рыпаков Денис Сергеевич – председатель маслихата Восточно-Казахстанской области;
Сабильянов Нуртай Салихулы - председатель Комитета по экономической реформе и региональному развитию Мажилиса Парламента Республики Казахстан;
Сапиев Бахытжан Шаймухаметович - советник Президента Республики Казахстан;
Сарым Айдос Амироллаевич — депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан;
Садвокасова Айгуль Какимбековна - директор республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт философии, политологии и религиоведения";
Сарсембаев Ерлан Жаксылыкович - Министр юстиции Республики Казахстан;
Сатыбалды Дархан Амангелдыулы - аким города Алматы;
Сураган Дурвудхан - математик, академик Национальной академии наук при Президенте Республики Казахстан;
Суентаева Гулкасима Рамазановна - председатель маслихата Актюбинской области;
Сулейменова Жулдыз Досбергеновна - Министр просвещения Республики Казахстан;
Теренченко Илья Сергеевич - председатель маслихата Павлодарской области;
Тойлыбаева Гульнар Кожагуловна - председатель маслихата области Жетісу;
Токтамурат Армангуль - журналист, продюсер Республиканской телерадиокорпорации "Қазақстан";
Токшалык Ерлан Бейсенович - председатель общественного совета Северо-Казахстанской области;
Толыкбай Максат Маликович - депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан;
Туймебаев Жансеит Кансеитович - председатель правления - ректор некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный университет имени аль-Фараби";
Тлеуберди Мухтар Бескенулы - Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Казахстан в Республике Австрия, постоянный представитель Республики Казахстан в Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе;
Тлеумбетов Мурат Жолкелдиевич – председатель маслихата Кызылординской области;
Ударцев Сергей Федорович - судья Конституционного Суда Республики Казахстан;
Умарова Айман Муратовна - адвокат, соучредитель общественного фонда "Правозащитники";
Фазылжан Анар Муратовна - член общественного совета города Алматы;
Хайруллиев Муса Карашаевич - председатель маслихата Атырауской области;
Шагыртаев Имамзада Куанышбаевич - член общественного совета Кызылординской области;
Шаймарданов Жандос Нурланович – директор республиканского государственного учреждения "Казахстанский институт стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан";
Шапақ Үнзила - депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан, доктор юридических наук;
Шаталов Никита Сергеевич - депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан;
Шибутов Марат Максумович - политолог;
Чинкисбаева Лаззат Алтынбековна - председатель правления общественного фонда "Қазақстан халқына";
Шингисов Бауыржан Кабденович - председатель маслихата области Ұлытау;
Искакова Жулдызай Амангельдиновна - председатель правления некоммерческого акционерного общества "Казахстанский институт общественного развития";
Измухамбетов Бактыкожа Салахатдинович – депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан;
Юсупов Меиржан Бахитович - председатель правления акционерного общества "Национальная атомная компания "Казатомпром".