Жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою жөніндегі республикалық жедел штаб туралы ережені бекіту және Қазақстан Республикасы Президентінің "Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның жалауы мен рәмізінің, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері мен білім беру ұйымдары жалауларының, азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдерінің жауынгерлік жалауларының сипаттамасын бекіту туралы" 2017 жылғы 15 қыркүйектегі № 549 және "Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын азаматтық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің қызметкерлері антының мәтінін және ант беру тәртібін бекіту, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы" 2022 жылғы 19 желтоқсандағы № 61 жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 23 қазандағы № 1062 Жарлығы
Қазақстан Республикасы
Президенті мен Үкіметі
актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою жөніндегі республикалық жедел штаб туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің мына жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның жалауы мен рәмізінің, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері мен білім беру ұйымдары жалауларының, азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдерінің жауынгерлік жалауларының сипаттамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2017 жылғы 15 қыркүйектегi № 549 Жарлығында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның жалауы мен рәмізінің, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары мен білім беру ұйымдары жалауларының, азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдерінің жауынгерлік жалауларының, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның шұғыл медициналық және психологиялық көмек қызметі рәмізінің сипаттамасын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 2-тармағына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:"
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның шұғыл медициналық және психологиялық көмек қызметі рәмізінің;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары жалауларының;";
осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның шұғыл медициналық және психологиялық көмек қызметі рәмізінің сипаттамасымен толықтырылсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері жалауларының сипаттамасы осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

Об утверждении Положения о Республиканском оперативном штабе по ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба и их последствий и внесении изменений и дополнений в указы Президента Республики Казахстан от 15 сентября 2017 года № 549 "Об утверждении описания знамени и символа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, знамен территориальных подразделений и организаций образования уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, боевых знамен воинских частей гражданской обороны" и от 19 декабря 2022 года № 61 "Об утверждении текста Присяги сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты, осуществляющих функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан и порядка ее принесения, а также признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 23 октября 2025 года № 1062.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Республиканском оперативном штабе по ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба и их последствий.
2. Внести изменения и дополнения в следующие указы Президента Республики Казахстан:
1) в Указе Президента Республики Казахстан от 15 сентября 2017 года № 549 "Об утверждении описания знамени и символа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, знамен территориальных подразделений и организаций образования уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, боевых знамен воинских частей гражданской обороны":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Описания знамени и символа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, знамен территориальных органов и организаций образования уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, боевых знамен воинских частей гражданской обороны, символа службы экстренной медицинской и психологической помощи уполномоченного органа в сфере гражданской защиты";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" ПОСТАНОВЛЯЮ:";
в пункте 1:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) символа службы экстренной медицинской и психологической помощи уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) знамен территориальных органов уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;";
дополнить Описанием символа службы экстренной медицинской и психологической помощи уполномоченного органа в сфере гражданской защиты согласно приложению 1 к настоящему Указу;
Описание знамен территориальных подразделений уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, утвержденное вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Указу;

2) "Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын азаматтық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің қызметкерлері антының мәтінін және ант беру тәртібін бекіту, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 19 желтоқсандағы № 61 Жарлығында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының, азаматтық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің қызметкерлері антының мәтінін және ант беру тәртібін бекіту, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы";
1-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері антының мәтіні;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің ант беру қағидалары бекітілсін.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері антының мәтінінде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері антының мәтіні";
төртінші бөліктен кейін мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
"Ескертпе:
Осы Ант мәтіні құқық қорғау органдары қызметкерлерінің антын қабылдайтын мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлеріне қолданылмайды.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын азаматтық қорғау органдары және мемлекет фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің ант беру қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің ант беру қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің ант беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында әзірленді және Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің (бұдан әрі – қызметкерлер) ант беру тәртібін айқындайды.".

2) в Указе Президента Республики Казахстан от 19 декабря 2022 года № 61 "Об утверждении текста Присяги сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты, осуществляющих функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан и порядка ее принесения, а также признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении текста Присяги сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан и порядка ее принесения, а также признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан";
в пункте 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) текст Присяги сотрудников органов гражданской защиты;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) Правила принесения Присяги сотрудниками правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан.";
в тексте Присяги сотрудников органов гражданской защиты, осуществляющих функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, утвержденном вышеназванным Указом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Текст Присяги сотрудников органов гражданской защиты";
после части четвертой дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание:
настоящий текст Присяги не распространяется на сотрудников органов государственной противопожарной службы, которые принимают присягу сотрудников правоохранительных органов.";
в Правилах принесения Присяги сотрудниками правоохранительных органов, органов гражданской защиты, осуществляющими функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила принесения Присяги сотрудниками правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила принесения Присяги сотрудниками правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в целях реализации Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" и определяют порядок принесения Присяги сотрудниками правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан (далее – сотрудники).".

3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 23 қазандағы
№ 1062 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою жөніндегі республикалық жедел штаб туралы ЕРЕЖЕ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою кезінде жалпы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы жұмыс органы Жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою жөніндегі республикалық жедел штаб (бұдан әрі – РЖШ) болып табылады.
2. РЖШ өз қызметін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
2-тарау. РЖШ-ны құру
3. РЖШ Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімімен құрылады.
4. РЖШ жетекшіден, жетекшінің орынбасарларынан және РЖШ-ның мүшелерінен тұрады.
РЖШ құрамына мыналар кіреді:
1) Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі – РЖШ-ның жетекшісі;
2) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның басшысы – РЖШ жетекшісінің орынбасарлары;
3) РЖШ басшысы айқындайтын мүдделі мемлекеттік органдардың басшылары, – РЖШ-ның мүшелері.
3-тарау. РЖШ-ның міндеттері мен өкілеттіктері
5. Міндеттері:
1) жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою жөніндегі шараларды әзірлеу;
2) жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою жөніндегі іс-шаралар өткізуді ұйымдастыру;
3) жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою үшін орталық, жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдардың қызметін үйлестіру;
4) жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою кезеңінде өткізілетін іс-шаралардың орындалуын бақылау.
6. Өкілеттіктері:
1) жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою жөнінде, оның ішінде азаматтық қорғаудың және жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдай аймағынан тысқары жердегі өзге ұйымдардың қосымша күштері мен құралдарын тарту жөнінде шешімдер қабылдау;
2) жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервін пайдалану жөнінде ұсыныстар енгізу;
3) Қазақстан Республикасының Президентіне жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою үшін Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін қолдану және басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың күштері мен құралдарын тарту туралы ұсыныстар енгізу;

3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 23 октября 2025 года № 1062
ПОЛОЖЕНИЕ
о Республиканском оперативном штабе по ликвидации чрезвычайных ситуацийn глобального или региональногоn масштаба и их последствий
Глава 1. Общие положения
1. Республиканский оперативный штаб по ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба и их последствий (далее – РОШ) является рабочим органом при Правительстве Республики Казахстан, осуществляющим общее руководство при ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба и их последствий.
2. РОШ осуществляет свою деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Создание РОШ
3. РОШ создается распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан.
4. РОШ состоит из руководителя, заместителей руководителя и членов РОШ.
В состав РОШ входят:
1) Премьер-Министр Республики Казахстан – руководитель РОШ;
2) Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан и руководитель уполномоченного органа в сфере гражданской защиты – заместители руководителя РОШ;
3) руководители заинтересованных государственных органов, определяемые руководителем РОШ, – члены РОШ.
Глава 3. Задачи и полномочия РОШ
5. Задачи:
1) выработка мер по ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба и их последствий;
2) организация проведения мероприятий по ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба и их последствий;
3) координация деятельности центральных, местных исполнительных органов и иных организаций для ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба и их последствий;
4) контроль за выполнением мероприятий, проводимых в период ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба и их последствий.
6. Полномочия:
1) принятие решений по ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба и их последствий, в том числе по привлечению дополнительных сил и средств гражданской защиты и иных организаций, находящихся за пределами зоны чрезвычайной ситуации глобального или регионального масштаба;
2) внесение предложений по использованию резерва Правительства Республики Казахстан для ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба и их последствий;
3) внесение предложений Президенту Республики Казахстан о применении Вооруженных Сил Республики Казахстан и привлечении сил и средств других войск и воинских формирований для ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба и их последствий;

4) жаhандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайлардан келтірілген залалдың көлемін бағалау жұмыстарын ұйымдастыру;
5) жаhандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайлардың салдарынан залал келген инженерлік инфрақұрылымды жедел қалпына келтіру, тұрғын үйлерді салу, реконструкциялау және күрделі жөндеу жөніндегі мәселелерді қарау.
4-тарау. РЖШ-ның қызметін ұйымдастыру
7. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган РЖШ-ның жұмыс органы болып табылады.
РЖШ-ның жұмыс органы:
1) төтенше жағдай аймағындағы ахуал туралы ақпаратты жинау мен өңдеуді және оны бағалауды;
2) мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен жедел өзара іс-қимыл жасауды;
3) жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жоюға жұмылдырылған күштер мен құралдардың есеп-қисабын;
4) жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдайларды және олардың салдарын жою жөнінде, оның ішінде азаматтық қорғаудың және жаһандық немесе өңірлік ауқымдағы төтенше жағдай аймағынан тысқары жердегі өзге ұйымдардың қосымша күштері мен құралдарын тарту жөнінде ұсыныстар әзірлеуді жүзеге асырады.
8. РЖШ-ның отырыстары қажеттілігіне қарай өткізіледі және оларды РЖШ-ның жетекшісі шақырады.
9. РЖШ-ның шешімі хаттама түрінде ресімделеді, оған РЖШ жетекшісі немесе жетекшісінің орынбасарлары қол қояды және ол орталық және жергілікті атқарушы органдардың орындауы үшін міндетті болып табылады.
_____________________
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 23 қазандағы
№ 1062 Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2017 жылғы 15 қыркүйектегі
№ 549 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның шұғыл медициналық және психологиялық көмек қызметі рәмізінің СИПАТТАМАСЫ
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның шұғыл медициналық және психологиялық көмек қызметінің рәмізі дөңгелек пішінді болады және көп қатпарлы рәмізді қамтитын сыртқы шығыршықтан (жиектен) және орталық ішкі алаңнан тұрады. Сыртқы шығыршық (жиек) ақ түс аясында жасалған, шығыршықтың ішінде шеңбер бойымен қазақ тілінде бас әріптермен "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АПАТТАР МЕДИЦИНАСЫ ОРТАЛЫҒЫ" деген жазу орналастырылған. Шығыршықтың төменгі бөлігінде де бас әріптермен "ТЖМ" деген аббревиатура бар. Аббревиатураның сол жағы мен оң жағында айшықталған ұлттық ою орналастырылған.
Орталық ішкі алаң Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Туының түсіне сәйкес келетін көгілдір түс аясында болады. Бұл аяда сегіз сәулелі "жел бағыты" бейнеленген, мұндағы төрт негізгі сәуле (жарық бағыттары бойынша) аралық сәулелерден ұзынырақ. "Жел бағытының" түсі – сары. Оның ортасында – шеңбер, шеңбердің ішіне тең бүйірлі, бір ұшы жоғарыға бағытталған үшбұрыш орналастырылған. Үшбұрыштың ішінде медицина рәмізі – Асклепийдің асатаяғы (жылан оратылған асатаяқ) бейнеленген.
Түстерге боялуы: жиегі, жазулары мен оюлары – қара түсті; шеңбер мен салынған үшбұрыштың қабырғаларынан түзілген шеңбер сегменттері – қызғылт сары түсті; үшбұрыштың ішіндегі алаң – көгілдір түсті, асатаяқ – қара түсті, жылан – ақ түсті.
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның шұғыл медициналық және психологиялық көмек қызметі рәмізінің бейнесі осы Сипаттамаға қосымшаға сәйкес белгіленген.
Азаматтық қорғау саласындағы
уәкілетті органның шұғыл
медициналық және
психологиялық көмек қызметі
рәмізінің сипаттамасына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 23 қазандағы
№ 1062 Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2017 жылғы 15 қыркүйектегі
№ 549 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары жалауларының СИПАТТАМАСЫ
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының жалауы екi жақты матадан, ағаш саптан және шашақты баудан тұрады.

4) организация работы по оценке объемов нанесенного ущерба от чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба;
5) рассмотрение вопросов по оперативному восстановлению инженерной инфраструктуры, строительству, реконструкции и капитальному ремонту жилья, пострадавшего в результате чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба.
Глава 4. Организация деятельности РОШ
7. Рабочим органом РОШ является уполномоченный орган в сфере гражданской защиты.
Рабочий орган РОШ осуществляет:
1) сбор и обработку информации об обстановке в зоне чрезвычайной ситуации и ее оценку;
2) оперативное взаимодействие с заинтересованными государственными органами и организациями;
3) расчет сил и средств, задействованных в ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба и их последствий;
4) выработку предложений по ликвидации чрезвычайных ситуаций глобального или регионального масштаба и их последствий, в том числе по привлечению дополнительных сил и средств гражданской защиты и иных организаций, находящихся за пределами зоны чрезвычайной ситуации глобального или регионального масштаба.
8. Заседания РОШ проводятся по мере необходимости и созываются руководителем РОШ.
9. Решение РОШ оформляется в виде протокола, который подписывается руководителем или заместителями руководителя РОШ и является обязательным для исполнения центральными и местными исполнительными органами.
_________________________
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 23 октября 2025 года № 1062
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 15 сентября 2017 года № 549
ОПИСАНИЕ
символа службы экстренной медицинской и психологической помощи уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
Символ службы экстренной медицинской и психологической помощи уполномоченного органа в сфере гражданской защиты имеет круглую форму и состоит из внешнего кольца (окантовки) и центрального внутреннего поля, содержащего многослойную символику. Внешнее кольцо (окантовка) выполнено на белом фоне, внутри кольца по кругу размещена надпись заглавными буквами на казахском языке: "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АПАТТАР МЕДИЦИНАСЫ ОРТАЛЫҒЫ". В нижней части кольца – аббревиатура "ТЖМ" также заглавными буквами. Слева и справа от аббревиатуры размещены стилизованные национальные узоры.
Центральное внутреннее поле имеет фон голубого цвета, соответствующего цвету Государственного Флага Республики Казахстан. На этом фоне изображена восьмилучевая "роза ветров", где четыре основных луча (по сторонам света) длиннее промежуточных. Цвет "розы ветров" – желтый. В ее центре – круг, внутри которого вписан равносторонний треугольник, обращенный одной из вершин вверх. Внутри треугольника – изображение посоха Асклепия – символа медицины (посох, обвитый змеей).
Цветовое исполнение: окантовка, надписи и орнаменты – черного цвета; сегменты круга, образованные окружностью и сторонами вписанного треугольника, – оранжевого цвета; поле внутри треугольника – голубого цвета, посох – черного цвета, змея – белого цвета.
Изображение символа службы экстренной медицинской и психологической помощи уполномоченного органа в сфере гражданской защиты установлено согласно приложению к настоящему Описанию.
____________________
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Описанию символа службы
экстренной медицинской
и психологической помощи
уполномоченного органа
в сфере гражданской защиты
____________________
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 23 октября 2025 года № 1062
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 15 сентября 2017 года № 549
ОПИСАНИЕ
знамен территориальных органов уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
Знамя территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты состоит из двухстороннего полотнища, древка и шнура с кистями.

Жалаудың матасы тiк бұрышты, өлшемдерi: ұзындығы – 200 см, енi – 100 см, көгiлдiр түсті жiбек файдан екi бүктеліп жасалады және үш жағының шеттерi алтын түстес жiбек шашақпен көмкеріледі.
Матаның беткі жағының орта тұсында Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк Елтаңбасының контуры алтын түстес жiбекпен жапсырылып тiгiлген, бейненiң биiктiгi бойынша өлшемi – 50 см. Матаның жоғарғы жақ шетiнде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", ал төменгi жағында "ОТАН ҮШІН" деген жазулар алтын түсті жiбек жіппен кестеленген, жазу әрiптерiнiң биiктiгi – 7,5 см.
Матаның сырт жағының ортасында жер шарының айшықты контурының ішіндегі "жел бағыты" мен азаматтық қорғаныстың халықаралық белгiсi (қызғылт-сары түстес шеңбер iшiндегi көгiлдiр үшбұрыш) бар. Матаның жоғарғы жағының шетінде "МІНДЕТ, АБЫРОЙ, ЕРЛІК" деген жазу алтын түсті жібек жіппен кестеленген. Жазу әріптерінің биіктігі – 7,5 см. Жер шарының айшықты контурының астында – қалықтаған қыран, ал төменгі шетінде азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының қазақ тіліндегі атауы жазылған. Жазу әріптерінің өлшемі – 6 см. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының атауындағы сөздердiң санына қарай әрiптердiң өлшемi 4 см дейiн кiшiрейтiлуi мүмкiн.
Матаның беткі жағының сол жақ шеті оны ағаш сапқа кигізуге арнап көмкеріліп тігілген, оның диаметрi – 4 см. Матаның екі жағында ағаш сапты бойлай ұлттық оюмен өрнектелген тік жолақ орналасқан.
Жалаудың сабы диаметрi 4 см, ұзындығы 250 см дөңгелек қималы ағаштан жасалған. Сап қою қоңыр түске боялған, лакталған және төменгi ұшында металл шығыршығы, ал жоғарғы ұшында алтын түсті әшекейлi ұштығы бар.
Жалаудың алтын түсті жiбек жiптен ширатылып жасалған бауының ұштарында қос шашағы бар. Баудың ұзындығы – 270 – 285 см.
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары жалауларының бейнесі осы Сипаттамаға қосымшаға сәйкес белгіленген.
___________________
Азаматтық қорғау саласындағы
уәкілетті органның аумақтық
органдары жалауларының
сипаттамасына
ҚОСЫМША

Полотнище знамени прямоугольное, размерами: по длине 200 см, по ширине 100 см, изготавливается из сложенного вдвое голубого шелкового фая и по краям с трех сторон обшивается золотистой шелковой бахромой.
На лицевой стороне в середине полотнища нашит золотистым шелком контур Государственного Герба Республики Казахстан, размер изображения по высоте – 50 см. По верхнему краю полотнища золотистым шелком вышита надпись: "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", а по нижнему краю – "ОТАН ҮШІН", высота букв надписи – 7,5 см.
На обратной стороне полотнища в центре – стилизованный контур земного шара со вписанными в него "розой ветров" и международным знаком гражданской обороны (голубой треугольник, вписанный в круг оранжевого цвета). По верхнему краю полотнища золотым шелком вышита надпись: "МІНДЕТ, АБЫРОЙ, ЕРЛІК". Высота букв надписи – 7,5 см. Под стилизованным контуром земного шара – парящий орел, а по нижнему краю – надпись наименования территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты на казахском языке. Размер букв надписи – 6 см. В зависимости от количества слов, входящих в наименование территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, размер букв может быть уменьшен до 4 см.
С левого края лицевой стороны полотнища имеется отверстие для вдевания его на древко, диаметр отверстия – 4 см. Вдоль древка с обеих сторон полотнища расположена вертикальная полоса с национальным орнаментом.
Древко знамени – деревянное, круглого сечения, диаметром 4 см, длиной 250 см. Древко окрашено в темно-коричневый цвет, лакировано и имеет на нижнем конце металлическое кольцо, а на верхнем – фигурный наконечник золотистого цвета.
Шнур знамени изготовлен из золотистого шелка, крученый, с двумя кистями по краям. Длина шнура – 270 – 285 см.
Изображение знамен территориальных органов уполномоченного органа в сфере гражданской защиты установлено согласно приложению к настоящему Описанию.
___________________
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Описанию знамен территориальных
органов уполномоченного органа
в сфере гражданской защиты
____________________