Мемлекет басшысының 2025 жылғы 8 қыркүйектегі "Жасанды интеллект дәуіріндегі Қазақстан: өзекті мәселелер және оны түбегейлі цифрлық өзгерістер арқылы шешу" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 13 қазандағы № 1042 Жарлығы.
Мемлекет басшысының 2025 жылғы 8 қыркүйектегі "Жасанды интеллект дәуіріндегі Қазақстан: өзекті мәселелер және оны түбегейлі цифрлық өзгерістер арқылы шешу" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекет басшысының 2025 жылғы 8 қыркүйектегі "Жасанды интеллект дәуіріндегі Қазақстан: өзекті мәселелер және оны түбегейлі цифрлық өзгерістер арқылы шешу" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Жалпыұлттық жоспар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Жалпыұлттық жоспар іс-шараларының мүлтіксіз және уақтылы орындалуын, сондай-ақ Мемлекет басшысының 2025 жылғы 8 қыркүйектегі "Жасанды интеллект дәуіріндегі Қазақстан: өзекті мәселелер және оны түбегейлі цифрлық өзгерістер арқылы шешу" атты Қазақстан халқына Жолдауының ережелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүйелі негізде жүргізуді қамтамасыз етсін;
2) есепті жылдан кейінгі жылғы 5 ақпаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Жалпыұлттық жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат ұсынсын;
3) есепті жылдан кейінгі жылғы 25 шілдеден кешіктірмей, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Жалпыұлттық жоспардың есепті жартыжылдықтың қорытындысы бойынша орындалу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, орталық және жергілікті атқарушы органдардың, басқа да мемлекеттік органдардың бірінші басшылары Жалпыұлттық жоспар іс-шараларының мүлтіксіз және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін.
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 13 қазандағы
№ 1042 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН

О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 8 сентября 2025 года "Казахстан в эпоху искусственного интеллекта: актуальные задачи и их решения через цифровую трансформацию"
Указ Президента Республики Казахстан от 13 октября 2025 года № 1042.
В целях реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 8 сентября 2025 года "Казахстан в эпоху искусственного интеллекта: актуальные задачи и их решения через цифровую трансформацию" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый Общенациональный план мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 8 сентября 2025 года "Казахстан в эпоху искусственного интеллекта: актуальные задачи и их решения через цифровую трансформацию" (далее - Общенациональный план).
2. Правительству Республики Казахстан:
1) обеспечить неукоснительное и своевременное исполнение мероприятий Общенационального плана, а также проведение на системной основе информационно-разъяснительной работы по положениям Послания Главы государства народу Казахстана от 8 сентября 2025 года "Казахстан в эпоху искусственного интеллекта: актуальные задачи и их решения через цифровую трансформацию";
2) не позднее 5 февраля года, следующего за отчетным годом, представлять в Администрацию Президента Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Общенационального плана;
3) не позднее 25 июля года, следующего за отчетным годом, представлять в Администрацию Президента Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Общенационального плана по итогам отчетного полугодия.
3. Первым руководителям государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, центральных и местных исполнительных органов, других государственных органов обеспечить неукоснительное и своевременное исполнение мероприятий Общенационального плана.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 13 октября 2025 года
№ 1042
ОБЩЕНАЦИОНАЛЬНЫЙ ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ

жыл сайын, 2026-2030 жылдары желтоқсан
95.
Фармацевтика өнеркәсібін дамыту жұмысын жандандыру, оның ішінде отандық дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың жоғары сапасын қамтамасыз ету және ассортиментін кеңейту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2025 жылғы желтоқсан
96.
Жасанды интеллект технологияларын қолдана отырып, медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемін мониторингтеудің тиімді жүйесін құру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, ПІБ, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "ӘМСҚ" КеАҚ
2026 жылғы желтоқсан
97.
Қоғамда "Заң және тәртіп" қағидатын ілгерілетуді көздейтін ортақ көзқарас пен ұстанымдар әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
БП, Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
жыл сайын, 2025-2030 жылдары маусым, желтоқсан
98.
Жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету деңгейін арттыру, сондай-ақ көлік жүргізу мәдениетін қалыптастыру шараларын қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, БП, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2026 жылғы ақпан, тамыз
99.
Электрсамокаттарды және өзге де жеке мобильді көлік құралдарын қауіпсіз пайдалану мәселелерін реттеу
Президентке қол қоюға енгізілген Заң
Үкімет
2025 жылғы желтоқсан
100.
Мәдениет пен өнер салаларында жасанды интеллект құралдарын қолдану бойынша ұсыныстар енгізу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет
2025 жылғы желтоқсан
101.
Қазақстанның дәстүрі мен мәдениетін, оның ішінде шетелге паш етіп жүрген мәдениет және өнер қайраткерлерін қолдау бойынша жаңа ынталандыру шараларын әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2026 жылғы шілде
102.
Отбасылық спорт дәстүрлерін дәріптеу арқылы бұқаралық спортты дамыту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
жыл сайын, 2026 - 2027 жылдары шілде, желтоқсан
103.
Футбол клубтарын коммерцияландыру (жекешелендіру) жұмысын жеделдету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2026 жылғы наурыз
Парламенттік реформа жүргізу
104.
Қазақстан Республикасының Парламентін реформалау мәселелерін қоғамның және сарапшылардың талқылауын ұйымдастыру
іс-шаралар жоспары (Үкімет қаулысы)
Үкімет, СЖРА, Парламент палаталарының аппараттары, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2025 жылғы желтоқсан
Ескертпе: аббревиатуралардың таратылып жазылуы:
АЭА
БҚДА
БП
ЖАП
ҚМА
ҚНРДА
- Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі
- Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
- Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
- Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы
- Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі
- Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
ПІБ
-
Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы
СЖРА
-
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
ҰБ
-
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ҰҚБК
-
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңес
ҰҚК
-
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"Kazakh Invest" ҰҚК"
-
"Kazakh Invest" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"Kazakh Tourism Development" АҚ
-
"Kazakh Tourism Development" акционерлік қоғамы
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ
-
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"Samruk-Kazyna Construction" АҚ
-
"Samruk-Kazyna Construction" акционерлік қоғамы
"Атамекен" ҰКП
-
"Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
"ӘМСҚ" КеАҚ
-
"Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
-
"Бәйтерек" ұлттық басқару холдингі" акционерлік қоғамы
"Қазпошта" АҚ
-
"Қазпошта" акционерлік қоғамы
"ҚРҰҒА" КеАҚ
-
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
"Отандастар қоры"
КеАҚ
-
"Отандастар қоры" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
"Самұрық-Қазына"
ҰӘҚ" АҚ
-
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
АХҚО
-
"Астана" халықаралық қаржы орталығы
БЖЗҚ
-
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы
МӘСҚ
-
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы
МБА
-
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясы
"AMANAT" партиясы
-
"AMANАТ" саяси партиясы
-

ежегодно, декабрь 2026 – 2030 годов
95.
Активизация работы по развитию фармацевтической промышленности, в том числе обеспечение высокого качества и расширение ассортимента отечественных лекарственных средств, изделий медицинского назначения
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2025 года
96.
Выстраивание эффективной системы мониторинга качества и объема медицинских услуг с применением технологий искусственного интеллекта
информация в Администрацию Президента
Правительство, УДП, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей, НАО "ФСМС"
декабрь 2026 года
97.
Выработка общего видения и позиции, предусматривающих продвижение в обществе принципа "Закон и порядок"
информация в Администрацию Президента
ГП, Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
ежегодно, июнь, декабрь 2025-2030 годов
98.
Принятие мер по повышению уровня обеспечения дорожной безопасности, а также формированию культуры вождения
информация в Администрацию Президента
Правительство, ГП, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
февраль, август 2026 года
99.
Урегулирование вопросов безопасной эксплуатации электросамокатов и иных транспортных средств индивидуальной мобильности
Закон, внесенный на подпись Президенту
Правительство
декабрь 2025 года
100.
Внесение предложений по применению инструментов искусственного интеллекта в сферах культуры и искусства
предложения в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2025 года
101.
Разработка новых стимулирующих мер по поддержке деятелей культуры и искусства, продвигающих казахстанские традиции и культуру, в том числе за рубежом
информация в Администрацию Президента
Правительство
июль 2026 года
102.
Развитие массового спорта через культивирование семейных спортивных традиций
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
ежегодно, июль, декабрь 2026 – 2027 годов
103.
Ускорение работы по коммерциализации (приватизации) футбольных клубов
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
март 2026 года
Проведение парламентской реформы
104.
Организация общественного и экспертного обсуждения вопросов реформирования Парламента Республики Казахстан
план мероприятий (постановление Правительства)
Правительство, АСПР, аппараты палат Парламента, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2025 года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ААЭ
-
Агентство Республики Казахстан по атомной энергии
АЗРК
-
Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
ГП
-
Генеральная прокуратура Республики Казахстан
ВАП
-
Высшая аудиторская палата Республики Казахстан
АФМ
-
Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу
АРРФР
-
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
УДП
-
Управление делами Президента Республики Казахстан
АСПР
-
Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
НБ
-
Национальный Банк Республики Казахстан
СУНФ
-
Совет по управлению Национальным фондом Республики Казахстан
КНБ
-
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
АО "НК "Kazakh Invest"
-
акционерное общество "Национальная компания "Kazakh Invest"
AO "Kazakh Tourism Development"
-
акционерное общество "Kazakh Tourism Development"
AO "НК "Kazakh Tourism"
-
акционерное общество "Национальная компания "Kazakh Tourism"
AO "Samruk-Kazyna Construction"
-
акционерное общество "Samruk-Kazyna Construction"
НПП "Атамекен"
-
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
HAO "ФСМС"
-
некоммерческое акционерное общество "Фонд социального медицинского страхования"
AO "НУХ "Байтерек"
-
акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
AO "Казпочта"
-
акционерное общество "Казпочта"
HAO "НАН РК"
-
некоммерческое акционерное общество "Национальная академия наук Республики Казахстан" при Президенте Республики Казахстан
HAO "Фонд Отандастар"
-
некоммерческое акционерное общество "Фонд Отандастар"
AO "ФНБ "Самрук-Қазына"
-
акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
МФЦА
-
Международный финансовый центр "Астана"
ЕНПФ
-
акционерное общество "Единый накопительный пенсионный фонд"
ГФСС
-
акционерное общество "Государственный фонд социального страхования"
АГУ
-
Академия государственного управления при Президенте Республики Казахстан
партия "AMANAT"
-
политическая партия "AMANAT"