"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 4 мамырдағы № 814 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 10 қыркүйектегі № 992 Жарлығы.
Қазақстан Республикасы
Президенті мен Үкіметі
актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Жарлықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 4 мамырдағы № 814 Жарлығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 17-1-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі туралы ережеде:
17-тармақта:
40) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"40) қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға қатысады;";
мынадай мазмұндағы 41), 42), 43), 44), 45), 46), 47), 48), 49), 50), 51), 52), 53) және 54) тармақшалармен толықтырылсын:
"41) әскери-техникалық ынтымақтастықты жүзеге асыруға қатысады;
42) Мемлекеттік күзет қызметінің мүлкін пайдаланылмайтын мүлік деп тану туралы шешім қабылдайды;
43) оқ-дәрілерді жоюды жүзеге асырады;
44) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органға береді;
45) қару-жарақ пен әскери техниканың жаңа үлгілері және сатып алуға ұсынылатындары үшін тактикалық-техникалық сипаттамаларды айқындайды;
46) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберіндегі бюджет қаражаты Мемлекеттік күзет қызметінің бюджетінде көзделген жағдайда, мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындаушыларды таңдауды жүзеге асырады және бекітілген мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың тапсырмаларын оларға жеткізеді;
47) "Қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабының 2-тармағы бірінші бөлігінің 1-1), 2), 3), 7) және 12) тармақшаларында көзделген, мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде сатып алынатын әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің тізбесін әзірлейді және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді;

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 4 мая 2014 года № 814 "Об утверждении Положения о Службе государственной охраны Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 10 сентября 2025 года № 992.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики Казахстан
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Указа см. п. 2.
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 4 мая 2014 года № 814 "Об утверждении Положения о Службе государственной охраны Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 17-1 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:";
в Положении о Службе государственной охраны Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
в пункте 17:
подпункт 40) изложить в следующей редакции:
"40) участвует в формировании и реализации государственной политики в области оборонной промышленности и государственного оборонного заказа;";
дополнить подпунктами 41), 42), 43), 44), 45), 46), 47), 48), 49), 50), 51), 52), 53) и 54) следующего содержания:
"41) участвует в осуществлении военно-технического сотрудничества;
42) принимает решение о признании имущества Службы государственной охраны неиспользуемым;
43) осуществляет уничтожение боеприпасов;
44) передает неиспользуемые оборонные объекты в уполномоченный орган по управлению государственным имуществом, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
45) определяет тактико-технические характеристики для новых образцов и предлагаемых к закупу вооружения и военной техники;
46) осуществляет выбор исполнителей государственного оборонного заказа и доводит до них задания утвержденного государственного оборонного заказа в случае, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете Службы государственной охраны;
47) разрабатывает и утверждает по согласованию с уполномоченным органом в области государственного оборонного заказа перечень товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, предусмотренных подпунктами 1-1), 2), 3), 7) и 12) части первой пункта 2 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об оборонной промышленности и государственном оборонном заказе", закупаемых в рамках государственного оборонного заказа;

48) өз құзыреті шегінде мемлекеттік қорғаныстық тапсырыстың тапсырмаларын орындауды қамтамасыз етеді;
49) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қару-жарақтың, әскери және арнайы техниканың, техникалық және арнайы құралдардың тәжірибелік үлгілеріне мемлекеттік сынақтарды ұйымдастырады және жүргізеді, оларды қарулануға, жарақтандыруға, жабдықтауға және пайдалануға қабылдау үшін құжаттама дайындайды;
50) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қару-жарақтың, әскери және арнайы техниканың, техникалық және арнайы құралдардың тәжірибелік үлгілерін қарулануға, жарақтандыруға, жабдықтауға және пайдалануға қабылдау үшін құжаттарды дайындауға, оларды сериялап өндіруге беру үшін конструкторлық, техникалық және өзге де құжаттаманы келісуге қатысады;
51) қару-жарақтың, әскери және арнайы техниканың, техникалық және арнайы құралдардың тәжірибелік үлгілерін қарулануға, жарақтандыруға, жабдықтауға және пайдалануға қабылдап алуды жүзеге асырады;
52) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әскери ұлттық стандарттарды әзірлейді, келіседі, әзірлеуге, өзгертуге және олардың күшін жоюға қатысады;
53) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының аумақтық қорғанысын жоспарлауға қатысады;
54) Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.";
21-тармақта:
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) Айрықша мақсаттағы күштерді әскери қызметшілермен жасақтау тәртібі мен жоспарын айқындайды;";
46) және 47) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"46) ведомстволық бюджет комиссиясын құрады, оның жұмыс органын айқындайды және ол туралы ережені, құзыреті мен құрамын бекітеді;
47) Мемлекеттік күзет қызметінің мүлкіне және бюджет қаражатына билік етеді;";
93-1), 93-2), 93-3) және 93-4) тармақшалардың нөмірленуі тиісінше 94), 95), 96) және 97) болып өзгертілсін;
93-5) және 93-6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"98) құрылымында әскери қызмет өткеру көзделген мемлекеттік органдардың бірінші басшыларымен бірлесіп, ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша білім беру жеңілдіктерін алу үшін мерзімді әскери қызметтегі әскери қызметшілерді конкурстық іріктеу қағидаларын бекітеді;
99) Мемлекеттік күзет қызметінің тұрғын үй комиссиялары қызметінің және ақпараттық жүйесінің жұмыс тәртібін айқындайды;";
мынадай мазмұндағы 100), 101), 102), 103) және 104) тармақшалармен толықтырылсын:
"100) Мемлекеттік күзет қызметінің қолданыстағы резервінің қызметкері мен әскери қызметшісіне, штаттағы жасырын қызметкеріне тұрғын үй төлемдерін жүзеге асыру қағидаларын бекітеді;

48) обеспечивает выполнение заданий государственного оборонного заказа в пределах своей компетенции;
49) организовывает и проводит государственные испытания опытных образцов вооружения, военной и специальной техники, технических и специальных средств, готовит документацию для принятия их на вооружение, оснащение, снабжение и в эксплуатацию в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
50) участвует в подготовке документов для принятия опытных образцов вооружения, военной и специальной техники, технических и специальных средств на вооружение, оснащение, снабжение и в эксплуатацию, в согласовании конструкторской, технической и иной документации для передачи их в серийное производство в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
51) осуществляет приемку опытных образцов вооружения, военной и специальной техники, технических и специальных средств на вооружение, оснащение, снабжение и в эксплуатацию;
52) разрабатывает, согласовывает, принимает участие в разработке, изменении и отмене военных национальных стандартов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
53) участвует в планировании территориальной обороны Республики Казахстан в пределах своей компетенции;
54) осуществляет иные функции, предусмотренные законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.";
в пункте 21:
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) определяет порядок и план комплектования Сил особого назначения военнослужащими;";
подпункты 46) и 47) изложить в следующей редакции:
"46) образует ведомственную бюджетную комиссию, определяет ее рабочий орган и утверждает положение о ней, компетенцию и состав;
47) распоряжается имуществом и бюджетными средствами Службы государственной охраны;";
изменить нумерацию подпунктов 93-1), 93-2), 93-3) и 93-4) на 94), 95), 96) и 97) соответственно;
подпункты 93-5) и 93-6) изложить в следующей редакции:
"98) утверждает совместно с первыми руководителями государственных органов, в структуре которых предусмотрено прохождение воинской службы, правила конкурсного отбора военнослужащих срочной воинской службы для получения образовательных льгот по согласованию с уполномоченным органом в области науки и высшего образования;
99) определяет порядок деятельности жилищных комиссий и работы информационной системы Службы государственной охраны;";
дополнить подпунктами 100), 101), 102), 103) и 104) следующего содержания:
"100) утверждает правила осуществления жилищных выплат сотруднику и военнослужащему действующего резерва, штатному негласному сотруднику Службы государственной охраны;

101) Мемлекеттік күзет қызметінің әскери қызметшілеріне жорықтық төлемдерді жүзеге асыру тәртібін айқындайды;
102) резервтегі әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің жауынгерлік даярлық бойынша сабақтардан немесе жиындардан, дағдарысты жағдай кезінде жиындардан өту тәртібін айқындайды;
103) резервтегі әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілердің дағдарысты жағдай кезінде жиындар жарияланған жағдайда әскери бөлімге (мекемеге) келу мерзімі мен тәртібін айқындайды;
104) Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде оған жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Мемлекеттік күзет қызметіне кіру және қызмет өткеру тәртібі "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" және "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалады.
Айрықша мақсаттағы күштер Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен Қазақстан Республикасының әскери қызметке шақырылатын азаматтарының қатарынан жасақталады.
Айрықша мақсаттағы күштерге мерзімді әскери қызметтегі әскери қызметшілерді іріктеу басым болып табылады.".
2. Осы Жарлық 2025 жылғы 16 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін осы Жарлықтың 1-тармағының отызыншы, отыз бірінші және отыз екінші абзацтарын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев

101) определяет порядок осуществления полевых выплат военнослужащим Службы государственной охраны;
102) определяет порядок прохождения занятий или сборов по боевой подготовке, сборов при кризисных ситуациях военнослужащими, проходящими воинскую службу в резерве;
103) определяет срок и порядок прибытия военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве, в воинскую часть (учреждение) в случае объявления сборов при кризисных ситуациях;
104) осуществляет иные полномочия, возложенные на него законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Порядок поступления в Службу государственной охраны и прохождения службы определяется законами Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан" и "О воинской службе и статусе военнослужащих".
Силы особого назначения комплектуются в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, из числа граждан Республики Казахстан, призываемых на воинскую службу.
Отбор в Силы особого назначения военнослужащих срочной воинской службы является приоритетным.".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания, за исключением абзацев тридцатого, тридцать первого и тридцать второго пункта 1 настоящего Указа, которые вводятся в действие с 16 сентября 2025 года.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев