"Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 20 ақпандағы № 515 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 14 шiлдедегi № 946 Жарлығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Жарлықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 2 т. қараңыз.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 20 ақпандағы № 515 Жарлығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген, Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі туралы ережеде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі (бұдан әрі – Агенттік) Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін, қаржылық мониторингті жүзеге асыратын және "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға, жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл бойынша өзге де шараларды қабылдайтын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында осы органның жүргізуіне жатқызылған экономикалық және қаржылық құқық бұзушылықтардың алдын алуды, анықтауды, жолын кесуді, ашуды және тергеп-тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган болып табылады.
Агенттік өз құзыреті шегінде шешімдерді қабылдауда дербес болады.
2. Агенттіктің облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада аумақтық органдары және мамандандырылған мемлекеттік мекемесі, сондай-ақ қарамағындағы ұйымдары бар;";
15-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Заңға сәйкес қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты жинауды, өңдеуді, талдауды және пайдалануды жүзеге асыру;";
31) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"31) терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалар тізбесіне енгізілген жеке тұлғаның тыныс-тіршілігін қамтамасыз етуі үшін оған қаражат төлеу тәртібін айқындау;";
мынадай мазмұндағы 35-3) тармақшамен толықтырылсын:
"35-3) өз құзыреті шегінде "Қазақстан Республикасының аумақтық қорғанысы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2-тармағында көзделген өкілеттіктерді іске асыру;";
19-тармақта:
1) және 13) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 20 февраля 2021 года № 515 "О некоторых вопросах Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу"
Указ Президента Республики Казахстан от 14 июля 2025 года № 946
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Указа см. п. 2.
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 20 февраля 2021 года № 515 "О некоторых вопросах Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу" следующие изменения и дополнения:
в Положении об Агентстве Республики Казахстан по финансовому мониторингу, утвержденном вышеназванным Указом:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу (далее – Агентство) является государственным органом, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, осуществляющим финансовый мониторинг и принимающим иные меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма, финансированию распространения оружия массового уничтожения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Закон), а также предупреждение, выявление, пресечение, раскрытие и расследование экономических и финансовых правонарушений, отнесенных законодательством Республики Казахстан к ведению этого органа.
Агентство самостоятельно в принятии решений в пределах своей компетенции.
2. Агентство имеет территориальные органы в областях, городах республиканского значения, столице и специализированное государственное учреждение, а также организации, находящиеся в его ведении.";
в пункте 15:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) осуществление сбора, обработки, анализа и использования сведений и информации об операциях с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, в соответствии с Законом;";
в подпункт 31) вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
дополнить подпунктом 35-3) следующего содержания:
"35-3) осуществление в пределах своей компетенции полномочий, предусмотренных пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О территориальной обороне Республики Казахстан";";
в пункте 19:
подпункты 1) и 13) изложить в следующей редакции:

"1) Агенттіктің жұмысына басшылық жасауды және қызметін үйлестіруді ұйымдастырады және жүзеге асырады, Агенттіктің аумақтық органдары мен мамандандырылған мемлекеттік мекемесінің, сондай-ақ Агенттіктің қарамағындағы ұйымдардың қызметін бақылауды жүзеге асырады;";
"13) қызметке кандидаттың кәсіптік құзыреттерін, түйінді көрсеткіштерін айқындау және бәсекеге қабілеттілік көрсеткішін (цифрлық рейтингін) есептеу тәртібі мен әдістерін бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 13-1) және 13-2) тармақшаларымен толықтырылсын:
"13-1) жоспардан тыс аттестаттаудан өткізу тәртібін, кезеңдерін және мерзімдерін айқындайды;
"13-2) психологиялық-әлеуметтанушылық зерттеу жүргізудің тәртібі мен әдістерін құқық қорғау органдарының басшыларымен бірлесіп бекітеді;";
24) және 26) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 36-1) тармақшамен толықтырылсын:
"36-1) Агенттіктің қарамағындағы ұйымдарға ақпараттық жүйелерден ақпарат, мәліметтер және өзге де құжаттарды беру қағидаларын бекітеді;".
2. Осы Жарлық 2025 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін осы Жарлықтың 1-тармағының он екінші және он үшінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев

"1) организует и осуществляет руководство работой и координацию деятельности Агентства, осуществляет контроль за деятельностью территориальных органов и специализированного государственного учреждения Агентства, а также организаций, находящихся в ведении Агентства;";
"13) утверждает порядок и методы определения профессиональных компетенций, ключевых показателей и расчета показателя конкурентоспособности (цифрового рейтинга) кандидата на службу;";
дополнить подпунктами 13-1) и 13-2) следующего содержания:
"13-1) определяет порядок, этапы и сроки проведения внеплановой аттестации;
13-2) утверждает совместно с руководителями правоохранительных органов порядок и методы проведения психолого-социологического исследования;";
подпункты 24) и 26) исключить;
дополнить подпунктом 36-1) следующего содержания:
"36-1) утверждает правила передачи информации, сведений и иных документов из информационных систем организациям, находящимся в ведении Агентства;".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев одиннадцатого и двенадцатого пункта 1 настоящего Указа, которые вводятся в действие с 1 сентября 2025 года.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев